Kara Za Nie Oddanie Legitymacji Studenckiej | Konsekwencje Zamiast Kar- Dlaczego Nie Działają? 답을 믿으세요

당신은 주제를 찾고 있습니까 “kara za nie oddanie legitymacji studenckiej – Konsekwencje zamiast kar- dlaczego nie działają?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Aga Rogala 이(가) 작성한 기사에는 조회수 1,610회 및 좋아요 56개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

kara za nie oddanie legitymacji studenckiej 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Konsekwencje zamiast kar- dlaczego nie działają? – kara za nie oddanie legitymacji studenckiej 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Nawet gdy już rozumiemy różnicę wychowaniu pomiędzy karami a konsekwencjami, potykamy się często o 3 przeszkody, które uniemożliwiają sukces wychowawczy. Opowiem Wam krótko, gdzie jest problem.
Smaczek z ósmego spotkania Szkoły dla Rodziców on-line.
Co robią rodzice na Szkole dla Rodziców on-line?
Rozumieją działanie konsekwencji!
Na playliście znajdziecie poprzednie części:
https://youtube.com/playlist?list=PL8OeZgYM9ZM_1PTLxextsl4X-OSxARhVj
Chcecie wiedzieć więcej o Szkole dla Rodziców?
https://youtu.be/BX7_JLTz5eo
– tym się zajmujemy:
https://www.youtube.com/playlist?list=PL8OeZgYM9ZM9KurYw9GV4qvPujH7LVHF9
Playlista, która przyda się w rozumieniu ZDROWEGO poczucia winy:
https://youtube.com/playlist?list=PL8OeZgYM9ZM9spewF-Vc97P-y16a1lW_2

Nowy cykl Szkoły dla Rodziców on-line rozpocznie się 8 marca 2021 i skończy 14 czerwca 2021. Spotkania odbywają się co tydzień, w poniedziałki, 18:00- 20:30 za pośrednictwem Zooma. Koszt 600 zł.

Macie pytania? Chodzi Wam po głowie decyzja ale są jakieś wątpliwości? Zapraszam do kontaktu! blog.aga.rogala(malpa)gmail.com

Nowości warsztatowe w kalendarzu na https://agarogala.pl/
i w wydarzeniach: https://www.facebook.com/agarogalapl
Życie w obrazkach : https://www.instagram.com/aga_rogala

kara za nie oddanie legitymacji studenckiej 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Zatrzymanie legitymacji studenckiej po studiach

Uczelnie wyższe w Polsce nie mają prawa żądać od studenta kończącego nauczanie na danym Uniwersytecie oddania legitymacji studenckiej, …

+ 여기에 더 보기

Source: hologramykolekcjonerskie24.com

Date Published: 10/8/2022

View: 9801

Żądanie zwrotu legitymacji studenckich przez uczelnie jest …

Oznacza to równocześnie, że osoby broniące dyplomu magistra nie mają tego przywileju. W ich przypadku termin egzaminu jest ostateczny w celu oddania do …

+ 여기를 클릭

Source: solidschool.pl

Date Published: 1/4/2021

View: 2623

Legitymacja studencka – podstawowe informacje

Po ukończeniu studiów I stopnia (studia licencjackie i inżynierskie) uczelnia nie może żądać zwrotu legitymacji studenckiej, a absolwent zachowuje prawa …

+ 여기에 표시

Source: prawastudenta.edu.pl

Date Published: 6/12/2021

View: 9862

Legitymacja studencka – czy dziekanaty nadal powinny żądać …

Na podstawie tych przepisów student był zobowiązany do zwrotu legitymacji studenckiej, gdyż stanowiła ona dokument, którego student nie jest …

+ 여기에 더 보기

Source: forum-dziekanatow.pl

Date Published: 7/30/2022

View: 618

Jak zatrzymać legitymację studencką po studiach

O ile zwrot legitymacji jest co da zasady zasadny to jednak moment i sposób żądania jej zwrotu, już nie! Koniec studiów, a obowiązek oddania legitymacji.

+ 여기에 자세히 보기

Source: hologramels.com

Date Published: 12/18/2021

View: 9196

Oświadczenie o zgubieniu legitymacji studenckiej … – Zdamy.pl

Jest ono wzmożone szczególnie wśród osób uczących się na ostatnim roku, które po obronie dyplomu muszą oddać do dziekanatu dokumenty …

+ 여기에 더 보기

Source: zdamy.pl

Date Published: 9/3/2021

View: 5931

Oświadczenie o zgubieniu legitymacji studenckiej szansą na …

Studenci starali się wnioskować do władz uczelni o przedłużenie terminu oddania legitymacji. Nie w każdym przypadku prośba ta była jednak uwzględniana.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: prostudent.pl

Date Published: 6/5/2022

View: 8278

Ulga studencka czasem także po obronie pracy dyplomowej

Studenci korzystają z legitymacji studenckich. Na podstawie art. 74 ust. … Legitymacja studencka ma wartość nie tylko sentymentalną.

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.prawo.pl

Date Published: 11/15/2021

View: 7732

Oświadczenie o zagubieniu legitymacji studenckiej

Studenci gubią legitymacje studenckie, dla możliwości korzystania ze zniżek i ulg, odrobinę dłużej. … Kara za nie oddanie legitymacji studenckiej.

+ 여기에 표시

Source: aktualnewzory.pl

Date Published: 4/21/2022

View: 4096

Koniec studiów, a obowiązek oddania legitymacji

do oddania legitymacji studenckiej (Rozp.Min.Nauki i Szkoln.Wyższ. nr 1634 – Dz.U. nr 224 … Argumentem za nie oddawaniem legitymacji jest:

+ 더 읽기

Source: forumprawne.org

Date Published: 7/30/2021

View: 4971

주제와 관련된 이미지 kara za nie oddanie legitymacji studenckiej

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Konsekwencje zamiast kar- dlaczego nie działają?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Konsekwencje zamiast kar- dlaczego nie działają?
Konsekwencje zamiast kar- dlaczego nie działają?

주제에 대한 기사 평가 kara za nie oddanie legitymacji studenckiej

  • Author: Aga Rogala
  • Views: 조회수 1,610회
  • Likes: 좋아요 56개
  • Date Published: 최초 공개: 2021. 1. 17.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=gLVZH1GpmNs

Co grozi za nie oddanie legitymacji studenckiej?

Legitymacja potwierdza prawa studenta, zatem uczelnia nie może żądać jej zwrotu. Absolwentowi po ukończeniu studiów I stopnia nie przysługuje prawo do pomocy materialnej (stypendiów), jednak nadal ma prawo korzystać chociażby ze zniżek na komunikację miejską czy pociągi.

Czy po skreśleniu z listy studentów trzeba oddać legitymację?

Wielu studentów przynosi oświadczenia, że dokument zaginął – wówczas mamy przynajmniej taki dokument, natomiast w przypadku rezygnacji ze studiów, czy skreślenia były student i tak zachowuje legitymację – nie wysyła jej wraz z rezygnacją, a i przecież warunkiem przyjęcia do wiadomości rezygnacji nie jest złożenie …

Czy trzeba oddać legitymację?

Tak na prawdę legitymacji z naklejką ELS nie trzeba zwracać i nie trzeba składać razem z pracą dyplomową. Jednak uczelnie stosują różne metody często niezgodne z obowiązującym prawem. Studenci mogą stracić nawet 3 miesiące zniżek które zgodnie z prawem im się należą.

Kiedy wygasa legitymacja studencka?

Legitymacja studencka – ważność 2021

Legitymacje studenckie, legitymacje doktoranta, a także legitymacje służbowe nauczycieli akademickich pozostaną ważne przez 60 dni od dnia uchylenia rozporządzenia tj. do dnia 14 października 2021 r. – napisano w oficjalnym komunikacie.

Po jakim czasie następuje skreślenie z listy studentów?

Dziekan musi skreślić danego studenta z listy wtedy, kiedy nie podejmie on studiów, zrezygnuje ze studiów, nie złoży na czas pracy dyplomowej i nie obroni jej w wyznaczonym czasie lub wtedy, gdy dany student zostanie ukarany karą dyscyplinarną wydalenia z uczelni.

Czy po obronie zabieraja legitymację?

Z regulacji wynika jednocześnie, że mLegitymacja studencka jest ważna w okresie ważności elektronicznej legitymacji studenckiej. Powyższe oznacza więc, że z chwilą obrony pracy licencjackiej student nie traci prawa do korzystania z tego dokumentu.

Co oznacza skreślenie z listy studentów?

Art. 108 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce stanowi, że studenta skreśla się z listy studentów w przypadku niepodjęcia studiów, rezygnacji z nich, niezłożenia w terminie pracy dyplomowej lub egzaminu dyplomowego albo ukarania kara dyscyplinarną wydalenia z uczelni.

Czy po rezygnacji ze studiow można na nie wrocic?

Wznowienie studiów (tzw. reaktywacja) jest możliwe, jeśli student został uprzednio skreślony z listy studentów po zaliczeniu co najmniej pierwszego roku studiów I stopnia lub studiów jednolitych magisterskich, a w przypadku studiów II stopnia – po zaliczeniu co najmniej pierwszego semestru.

Jak wygląda rezygnacja ze studiów?

Po pierwsze, jeśli chcemy szybko odejść z uczelni, powinniśmy poszukać specjalnego podania o rezygnację ze studiów na stronie internetowej naszego uniwersytetu. Tego typu dokument powinniśmy dokładnie wypełnić, dodając do niego informacje o danych osobistych, numerze albumu, kierunku i roku studiów.

Co z legitymacjami studenckimi?

Legitymacje studenckie i doktoranckie pozostają ważne na dotychczasowych zasadach epidemicznych jeszcze przez 60 dni po zakończeniu ograniczenia funkcjonowania uczelni. Oznacza to, że od 15 października 2021 r.

Jak potwierdzić status studenta bez legitymacji?

Wiele osób, które nie otrzymały na czas lub nie przedłużyły ważności legitymacji szkolnej/studenckiej, decyduje się podróżować koleją okazując zaświadczenia z instytucji, w których pobierają naukę.

Czy legitymacja studencka musi być podbita?

Oznacza to, że od 15 października 2021 r. korzystający z ulgi studenckiej będą musieli posługiwać się już wyłącznie legitymacjami, które mają prolongatę na aktualny semestr roku akademickiego 2021/2022. Podróżny bez ważnej legitymacji nie będzie mógł korzystać z ulgi ustawowej.

Ile wynosi kara za brak legitymacji?

Zgodnie z rozporządzeniem opłata manipulacyjna stanowi kwotę nie wyższą niż 10% pełnej opłaty dodatkowej doliczanej za brak ważnego dokumentu przewozowego. W praktyce wynosi do 20 złotych (jej wysokość jest zazwyczaj podana na druku wezwania do zapłaty).

Czy można się odwolac za mandat za brak legitymacji?

bilet miesięczny, ale nie możemy go znaleźć lub zapomnieliśmy biletu, możemy się odwołać. Zdarza się również, że nie posiadamy legitymacji lub dokumentu uprawniającego do zniżki. Aby odwołać się od mandatu za brak biletu, wystarczy złożyć wniosek adresowany do przewoźnika.

Ile wynosi mandat za brak legitymacji?

I mogą wlepić mandat! Za brak adresu na legitymacji 300 zł kary.

Zatrzymanie legitymacji studenckiej po studiach

Legitymacja studencka wraz z ważnym hologramem ELS uprawnia każdego studenta studiów wyższych w Polsce do przysługujących mu zniżek na komunikację miejską, która wynosi 50%, kolejową w wysokości 51% oraz korzystania z kin, barów, teatrów czy kawiarnii. Po ukończonych w czerwcu studiach, należą się jeszcze 3 miesiące prawnych zniżek. Niestety, wiele uczelni wyższych w Polsce tego nie przestrzega i żądają natychmiastowego zwrócenia legitymacji studenckiej z hologramem ELS po odebraniu wszystkich dokumentów w dziekanacie. Skutkiem czego student traci przysługującą mu ulgę. Jak więc zatrzymać przy sobie legitymację?

Prawo a legitymacja studencka

Uczelnie wyższe w Polsce nie mają prawa żądać od studenta kończącego nauczanie na danym Uniwersytecie oddania legitymacji studenckiej, która usprawnia go do korzystania z ulg. Każdy student pomimo złożenia pracy dyplomowej na licencjata czy magistra jest nim dalej do 31 października tego samego roku. Te działanie w żaden sposób nie sugeruje, iż wszystkie zniżki nie są już dla niego ważne. Dlatego więc musi on dbać o swoje prawa i nie pozwolić odebrać sobie dokumentu, który jest jedynym potwierdzeniem na przysługujące mu ulgi studenckie na komunikację miejską, PKP, PKS czy upusty handlowe. Wiele dziekanatów nawet na najbardziej popularnych uczelniach w Polsce typu Uniwersytet Śląski czy Politechnika Warszawska bronią się, iż nie używają żadnych metod wymuszania na studentach zwrotu legitymacji, jedynym proszą go o dokonanie tego typu czynności. Niestety wiele studentów nie ma świadomości, iż nie jest to ich obowiązek i posłusznie zgadzają się na warunki uczelni oddając dokument jeszcze przed obroną czy od razu po wystawieniu ocen końcowych. Najprawdopodobniej nie chcą mieć przez tę sprawę żadnych nieprzyjemności, które w zasadzie i tak nie nastąpią. Skutkiem tego jest to, iż pełnoprawny student będący nim jeszcze do końca 31 października nie ma możliwości na korzystanie ze zniżek na na przykład podróże koleją PKP i będzie musiał zapłacić stu procentową kwotę za bilet.

Zwrot legitymacji studenckiej na studiach licencjackich a magisterskich

Różnica pomiędzy zwrotem legitymacji studenckiej z aktualną datą laserowo wyciętą na hologramie ELS na studiach pierwszego czy drugiego stopnia jest taka, iż student uzyskując stopień licencjata ma możliwość korzystania z ulg do 31 października tego samego roku, zaś magistra do momentu zdania egzaminu dyplomowego. Niestety wiele uczelni żąda oddania legitymacji wraz ze składaną pracą licencjacką czy magisterską do dziekanatu. Jest to nie tyle nie moralne, ale również nielogiczne, gdyż napisania praca w żaden możliwy sposób nie świadczy o tym, iż udało się ją obronić na egzaminie ustnym równocześnie otrzymując tytuł licencjata czy magistra.

Jakie jest potwierdzenie na legalne zatrzymanie legitymacji po studiach?

Dnia 16 września 2016 roku na światło dzienne wyszło rozporządzenie wydane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, mówiące o tym, iż “Prawo do posiadania legitymacji mają studenci do dnia ukończenia studiów, zawieszenia w prawach studenta lub skreślenia z listy studentów, zaś w przypadku absolwentów I stopnia – do 31 października roku ukończenia tych studiów. “

Sposoby na zatrzymanie legitymacji z ważnym hologramem ELS po studiach

Jako, że studentowi prawnie należą się jeszcze 3 miesiące zniżek, nie ma w obowiązku oddać legitymacji do dziekanatu przy złożeniu pracy dyplomowej. Niestety wszystkie uczelnie w Polsce, od najmniej obleganych po najbardziej popularne typu Uniwersytet Warszawski, Jagielloński czy Politechnika wymuszają na studencie zwrócenie wszystkich dokumentów w tym legitymacji z hologramem ELS, które przez okres nauki mu się prawnie należały. Istnieje możliwość, która pozwoli zostawić je przy sobie, bez zbędnego przedłużania okresu studiów poprzez pisanie podań czy długich odwołań. Są to na przykład:

napisanie krótkiego oświadczenia do dziekanatu, który zawiadamia o niefortunnej zgubie legitymacji studenckiej wraz z hologramem ELS, dzięki temu władze uczelni nie mają w jaki sposób wymuszać na Tobie natychmiastowego zwrotu bo realnie tej rzeczy po prostu nie posiadasz,

wyrobienie nowej legitymacji jeszcze przed ukończeniem studiów, co wiąże się niestety z wydatkiem finansowym,

kontynuacja nauki na drugim stopniu bądź innym kierunku na tej samej uczelni, wtedy władze uczelni nie powinny żądać zwrócenia legitymacji gdyż zamierzasz zostać w tej szkole na dłużej,

jeśli chęć posiadania zniżek jest tak wielka, że jesteś skłonny do oblania jednego przedmiotu i zapisanie się na sesję poprawkową we wrześniu, nic nie szkodzi na przeszkodzie. W tym wypadku nikt nie będzie się niczego od Ciebie dopominać.

Wyżej wymienione sposoby są najskuteczniejszą metodą do pozostawienia przy sobie legitymacji z ważną datą na hologramie ELS. Nie warto więc nabierać się na zastraszanie czy łatwe sztuczki pań w dziekanacie, warto dbać o swoje prawa.

Legitymacja studencka

Często otrzymujemy pytania czy po ukończeniu studiów I stopnia należy oddać legitymację studencką i czy uczelnia po obronie musi przedłużyć jej ważność.

Po ukończeniu studiów I stopnia (studia licencjackie i inżynierskie) uczelnia nie może żądać zwrotu legitymacji studenckiej, a absolwent zachowuje prawa studenta do 31 października roku, w którym nastąpiła obrona.

Podstawa prawna art. 109 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce

Osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia, zachowuje prawa studenta do dnia 31 października roku, w którym ukończyła te studia, z wyłączeniem prawa do świadczeń, o których mowa w art. 86 ust. 1 pkt 1–4.

Legitymacja potwierdza prawa studenta, zatem uczelnia nie może żądać jej zwrotu. Absolwentowi po ukończeniu studiów I stopnia nie przysługuje prawo do pomocy materialnej (stypendiów), jednak nadal ma prawo korzystać chociażby ze zniżek na komunikację miejską czy pociągi.

Częstym problemem jaki napotykają absolwenci (szczególnie studiów inżynierskich) jest ważność legitymacji po obronie na początku roku kalendarzowego. Uczelnia co prawda nie żąda zwrotu legitymacji, ale odmawia przedłużenia ważności legitymacji.

Zgodnie z art. 109 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, osoba, która ukończyła studia I stopnia zachowuje prawa studenta (z wyłączeniem prawa do pomocy materialnej) do 31 października. Fakt, że legitymacja zachowuje swoją ważność po ukończeniu studiów I stopnia potwierdza § 21 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2019 r. w sprawie studiów. Nie ma przy tym znaczenia czy obrona nastąpiła w styczniu, w marcu czy w czerwcu, uczelnia nie może żądać jej zwrotu, a w razie potrzeby powinna przedłużyć jej ważność.

Podstawa prawna § 21 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów

Legitymacja studencka zachowuje ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia studiów, zawieszenia w prawach studenta lub skreślenia z listy studentów, zaś w przypadku absolwentów studiów pierwszego stopnia – do dnia 31 października roku ukończenia tych studiów. Podstawa prawna § 21 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów Elektroniczna legitymacja studencka zachowuje ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia studiów, zawieszenia w prawach studenta lub skreślenia z listy studentów, a w przypadku absolwentów studiów pierwszego stopnia – do dnia 31 października roku ukończenia tych studiów.” dodać adnotację “aktualność artykułu została zweryfikowana według stanu prawnego na dzień 19.07.2022 r.

Jeśli uczelnia odmawia przedłużenia ważności legitymacji po ukończeniu studiów w lutym lub w marcu, należy powołać się na wyżej wymienione przepisy. W przypadku dalszej odmowy zachęcamy do kontaktu z uczelnianym samorządem studentów lub kontaktu z nami za pośrednictwem http://helpdesk.psrp.org.pl.

Ważne!

Według stanowiska ZUS prawa studenta nie obejmują zwolnienia od obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w przypadku umów zlecenie, a prawo to jest ściśle związane ze statusem studenta. W związku z powyższym absolwent po ukończeniu studiów I stopnia zatrudniony na umowę zlecenie musi odprowadzać składki do ZUS do dnia podjęcia kolejnych studiów.

Uwaga: W przypadku ograniczenia lub zawieszenia funkcjonowania uczelni, w okresie tego ograniczenia lub zawieszenia oraz przez 60 dni po jego zakończeniu, legitymacje studenckie i legitymacje służbowe nauczycieli akademickich są ważne, bez konieczności potwierdzania ich ważności. Przepis stosuje się również do legitymacji, które utraciły ważność w okresie 30 dni poprzedzających ograniczenie lub zawieszenie funkcjonowania uczelni. Według stanu prawnego na czerwiec 2020 r. ograniczono funkcjonowanie uczelni do 30 września 2020 r., zatem legitymacje (mające potwierdzenie ważności do dnia 31 marca 2020 r.) zachowają swoją ważność do 29 listopada 2020 r. (o ile stan prawny nie ulegnie zmianie).

Autor: Marek Konieczny, Rzecznik Praw Studenta

Jak zatrzymać legitymację studencką po studiach

Zwracanie legitymacji z hologramem els jest dość kontrowersyjne. Dokument ten uprawnia do wielu zniżek, więc zrezygnowanie z jego posiadania bije po kieszeni. Tak na prawdę legitymacji z naklejką ELS nie trzeba zwracać i nie trzeba składać razem z pracą dyplomową. Jednak uczelnie stosują różne metody często niezgodne z obowiązującym prawem. Studenci mogą stracić nawet 3 miesiące zniżek które zgodnie z prawem im się należą. Czy trzeba zwracać legitymację studencką wraz z hologramem studenckim po obronie czy przed ? Co zrobić by nie oddawać elektronicznej legitymacji studenckiej?

Takie sytuacje zdążają się praktycznie na wszystkich wydziałach, największych uczelni wyższych w Polsce jak na (UŁ) Uniwersytecie Łódzkim, (UŚ) Uniwersytecie Śląskim w Katowicach czy (SGGW) Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Temat budzi wiele kontrowersji, a opinie są mocno podzielone,zwłaszcza pomiędzy studentami a uczelniami. Zasada działania jest zwykle taka sama bez względu na wydział i uczelnie. Studenci składający dokumenty wraz pracą dyplomową do swojego dziekanatu, proszeni są (w różny sposób) o zwrócenie również posiadanej legitymacji studenckiej. Często dziekanaty warunkują możliwość złożenia pracy dyplomowej od zwrotu legitymacji z naklejką studencką ELS. Na forach internetowych, dotyczących porad prawnych można znaleźć wiele pytania związanych z takim działaniem dziekanów. Studenci denerwują się i pytają dlaczego muszą zwracać legitymację z hologramem ELS skoro za nią zapłacili? O ile zwrot legitymacji jest co da zasady zasadny to jednak moment i sposób żądania jej zwrotu, już nie!

Koniec studiów, a obowiązek oddania legitymacji

Przepisy są jednak jasne, prawo do zachowania legitymacji przysługuje absolwentowi do 31 października, czyli do końca semestru. Dziekanaty tłumaczą się, że nie przymuszają formalnie do zwrotu legitymacji ale proszą o jej zwrot. Problem w tym, że nie informują przy tym, że studenci nie mają konieczności oddawania legitymacji w momencie składania dokumentów dotyczących pracy dyplomowej. Niestety wielu nieświadomych swoich praw studentów oddaje ją jeszcze przed obroną lub dla świętego spokoju. Przez to studenci, pozbawieni legitymacji i hologramu els, nie mają możliwości w okresie wakacyjnym skorzystania z tańszych przejazdów koleją, czy komunikacją miejską, mimo, że formalnie mają do tego prawo.

Kiedy legitymacje studenckie tracą ważność? To wielka zmiana, o której trzeba pamiętać!

Kiedy legitymacje studenckie tracą ważność? To wielka zmiana, o której trzeba pamiętać!

13:09

Autor: Pixabay.com

Jakiś czas temu minister edukacji zapowiedział powrót studentów na uczelnie w kolejnym roku akademickim po trwającej półtora roku przerwy. Oficjalnie określono, do kiedy ważne w tej sytuacji są legitymacje studenckie. To bardzo ważna zmiana, o której należy pamiętać, bowiem ważność dokumentów z zeszłego roku nie wygaśnie 30 września, ale niedługo później.

Legitymacja studencka – ważność 2021 to jedna z najczęściej wpisywanych fraz w wyszukiwarce Google dotycząca organizacji rozpoczynającego się w październiku nowego roku akademickiego. Zgodnie z zapowiedziami samego ministra edukacji Przemysława Czarnka październik 2021 ma przynieść zmiany w życiu studentów, którzy od marca 2020 roku kontynuowali naukę w formie zdalnej. Wówczas w życie weszło rozporządzenie MEiN mówiące o tym, że wszystkie legitymacje studenckie, legitymacje doktoranta oraz legitymacje służbowe nauczycieli akademickich są ważne bez konieczności potwierdzania ich ważności. Jako że członkowie resortu rekomendują powrót do kształcenia w siedzibach uczelni, w liście ministra edukacji do rektorów określono zasady dotyczący ważności legitymacji studenckich. Do kiedy ważne są legitymacje studenckie w 2021 roku? Kiedy należy je podbić w sekretariacie?

Quiz – jakie studia powinieneś wybrać? Pytanie 1 z 7 Jaki był Twój ulubiony przedmiot w szkole? Język angielski Historia Matematyka Język Polski Dalej

Legitymacja studencka – ważność 2021

Jak można przeczytać na stronie MEiN, zasady dotyczące ważności dokumentów uprawniających do wielu ulg zostaną zmienione.

Legitymacje studenckie, legitymacje doktoranta, a także legitymacje służbowe nauczycieli akademickich pozostaną ważne przez 60 dni od dnia uchylenia rozporządzenia tj. do dnia 14 października 2021 r. – napisano w oficjalnym komunikacie.

Oznacza to, że studenci muszą zadbać o przedłużenie legitymacji już na początku roku akademickiego 2021/22.

Teledyski kręcone w szkole! Pamiętasz je wszystkie? Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam. Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści. Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Żądanie zwrotu legitymacji studenckich przez uczelnie jest niezgodne z prawem?

To już tradycja, że na przełomie czerwca i lipca powraca problem z oddawaniem legitymacji studenckich. Pracownicy dziekanatów proszą o ich zwrot, ale nie informują przy tym żaków, że prawo do ich zachowania przysługuje im aż do końca ważności naklejki na legitymację, a więc do 31 października. Nieświadomi studenci oddają więc swoje dokumenty osobom z administracji i tym samym tracą możliwość korzystania z przysługujących im zniżek. Bardzo często dotyczy to aż trzech miesięcy bez ulg. Sytuacja ta występuje na niemal każdej uczelni w kraju. Czy zatem uczelnie zabierają legitymacje studenckie niesłusznie? Czy każdy absolwent może korzystać ze zniżek studenckich do końca ważności swojego hologramu na legitymacje? Co robią studenci w praktyce, aby zachować legitymację z wciąż aktualną naklejką els ?

Zwrot legitymacji studenckiej na studiach licencjackich

Sprawa ma się bardzo prosto. Student pisze pracę licencjacką, a następnie składa ją w dziekanacie, gdzie prosi się go o oddanie legitymacji i naklejki, niezależnie od tego przez jaki okres ważny będzie hologram ELS na jej powierzchni. Jednocześnie pomija się poinformowanie żaka, że złożenie dokumentu w dziekanacie można odwlec do 31 października, kiedy to upływa jego termin ważności. Czy to działanie celowe?

W dziekanacie nikt nie mówi wprost studentom o ich prawach. Po prostu prosi się ich o zwrot legitymacji, nawet jeśli taka konieczność nie istnieje. Niestety wielu studentów nadal nie zna swoich praw i zwraca dokument przed obroną licencjatu, albo w dniu egzaminu. Mimo, że naklejka i legitymacja są wciąż ważne. Trudno jest dotrzeć do wszystkich i powiedzieć im, że nie muszą tego robić – mówi Monika Grzelak, związana z Niezależnym Stowarzyszeniem Studentów.

W środowisku akademickim jeszcze kilka lat temu słychać było głosy dotyczące budowy legitymacji. Skoro dziekanaty wymagały ich przedwczesnego zwrotu, to dlaczego naklejki studenckie na legitymacji posiadały datę ważności do 31 października? Między innymi dzięki oburzeniu studentów w 2011 roku wprowadzono zmiany do ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

Dlaczego uczelnie żądają zwrotu legitymacji ELS

Skąd wynika praktyka informowania studentów o możliwości zwrotu legitymacji w dniu składania pracy licencjackiej, skoro w świetle prawa nie trzeba wymagać tego aż do 31 października? O kwestię tą ponownie spytaliśmy Monikę Grzelak.

Problem ze zbieraniem legitymacji przez pracowników dziekanatu leży w sprawozdawczości. Uczelnia musi rozliczyć się z przekazanych studentom dokumentów, dlatego ułatwia sobie pracę zbierając je przez „ucieczką” studenta na inną uczelnię. Dziekanaty nie łamią prawa zbierając legitymacje z hologramem els od żaków, jednak niewątpliwie pozbawiają ich nawet kilku miesięcy korzystania ze zniżek. To może być krzywdzące – twierdzi nasza rozmówczyni.

Po 31 października, a więc po upływie ważności naklejki na legitymację studencką ELS, dokumenty studentów, którzy ukończyli I stopień studiów są unieważniane. Dokumenty służące do identyfikacji żaków należą do grupy druków ścisłego zarachowania, a uczelnie wyższe muszą się z nich rozliczyć. To właśnie dlatego w interesie dziekanatów jest, by zebrać od żaków legitymacje jeszcze przed upływem ostatecznego terminu. Mimo że mają oni prawo wciąż korzystać z naklejki na legitymację studencką do końca terminu jej ważności.

Studenci gubią legitymacje studenckie els by wydłużyć okres zniżek

Co na ten temat mówi prawo?

Jeszcze kilka lat temu to władze uczelni stały na wygranej pozycji. Zgodnie z prawem obowiązującym do 2011 roku, studenci kończący I i II stopień studiów tracili swój status, a tym samym nie mogli korzystać z przywilejów, jakie zapewniają im ważne naklejki na legitymacje studenckie. Sytuacja ta zmieniła się, gdy 18 marca 2011 roku wprowadzona została poprawka do ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Zgodnie z art. 167 ust. 2a osoba, która obroniła licencjat nadal może posługiwać się legitymacją studencką do 31 października danego roku. Oznacza to równocześnie, że osoby broniące dyplomu magistra nie mają tego przywileju. W ich przypadku termin egzaminu jest ostateczny w celu oddania do dziekanatu dokumentu oraz naklejki na legitymację, nawet gdy te posiadają ważność przez kilka kolejnych miesięcy.

Studenci składają oświadczenia o zgubieniu legitymacji studenckich z ważną naklejką els

Zarówno dziś, jak jeszcze kilka lat temu istniał sposób na zachowanie swojego dokumentu. Studenci nie chcieli bowiem tak łatwo rozstawać się z przysługującymi im zniżkami i poszukiwali dróg na korzystanie z ulg przez czas ważności naklejki ELS znajdującej się na powierzchni legitymacji. Posiadanie ważnej legitymacji i naklejki studenckiej , daje możliwość do korzystania z wielu ulg studenckich na przykład na przejazdy, co w okresie wakacyjnym jest dużą „ulgą” dla studenckiego portfela. Najpopularniejszym sposobem zarówno kiedyś, jak i dziś jest wypełnienie oświadczenia o zgubieniu legitymacji. Okazuje się, że wówczas dziekanat nie będzie prosić o jej zwrot. Korzystają oni dzięki temu z ważnej naklejki i legitymacji studenckiej przez całe wakacje. Niestety coraz więcej absolwentów ucieka się do tego pomysłu.

Co roku przyjmujemy kilkanaście lub kilkadziesiąt deklaracji o zgubieniu legitymacji studenckiej. Nie mamy wówczas obowiązku żądać od studenta jej oddawania. Trudno jest też powiedzieć, czy podpisane przez niego oświadczenie jest zgodne z prawdą. Nie da się udowodnić, że osoba tak naprawdę zatrzymała swoją legitymację i korzysta ze zniżek – twierdzi Lidia Dąbek, pracująca w jednym z dziekanatów w Poznaniu.

Po upływie daty wskazywanej przez naklejkę ELS , legitymacja jest zwykle pamiątką dla studentów. Nikt nie każe im bowiem zwracać dokumentu, który zgłoszony został, jako zagubiony.

Legitymacja studencka

Często otrzymujemy pytania czy po ukończeniu studiów I stopnia należy oddać legitymację studencką i czy uczelnia po obronie musi przedłużyć jej ważność.

Po ukończeniu studiów I stopnia (studia licencjackie i inżynierskie) uczelnia nie może żądać zwrotu legitymacji studenckiej, a absolwent zachowuje prawa studenta do 31 października roku, w którym nastąpiła obrona.

Podstawa prawna art. 109 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce

Osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia, zachowuje prawa studenta do dnia 31 października roku, w którym ukończyła te studia, z wyłączeniem prawa do świadczeń, o których mowa w art. 86 ust. 1 pkt 1–4.

Legitymacja potwierdza prawa studenta, zatem uczelnia nie może żądać jej zwrotu. Absolwentowi po ukończeniu studiów I stopnia nie przysługuje prawo do pomocy materialnej (stypendiów), jednak nadal ma prawo korzystać chociażby ze zniżek na komunikację miejską czy pociągi.

Częstym problemem jaki napotykają absolwenci (szczególnie studiów inżynierskich) jest ważność legitymacji po obronie na początku roku kalendarzowego. Uczelnia co prawda nie żąda zwrotu legitymacji, ale odmawia przedłużenia ważności legitymacji.

Zgodnie z art. 109 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, osoba, która ukończyła studia I stopnia zachowuje prawa studenta (z wyłączeniem prawa do pomocy materialnej) do 31 października. Fakt, że legitymacja zachowuje swoją ważność po ukończeniu studiów I stopnia potwierdza § 21 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2019 r. w sprawie studiów. Nie ma przy tym znaczenia czy obrona nastąpiła w styczniu, w marcu czy w czerwcu, uczelnia nie może żądać jej zwrotu, a w razie potrzeby powinna przedłużyć jej ważność.

Podstawa prawna § 21 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów

Legitymacja studencka zachowuje ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia studiów, zawieszenia w prawach studenta lub skreślenia z listy studentów, zaś w przypadku absolwentów studiów pierwszego stopnia – do dnia 31 października roku ukończenia tych studiów. Podstawa prawna § 21 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów Elektroniczna legitymacja studencka zachowuje ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia studiów, zawieszenia w prawach studenta lub skreślenia z listy studentów, a w przypadku absolwentów studiów pierwszego stopnia – do dnia 31 października roku ukończenia tych studiów.” dodać adnotację “aktualność artykułu została zweryfikowana według stanu prawnego na dzień 19.07.2022 r.

Jeśli uczelnia odmawia przedłużenia ważności legitymacji po ukończeniu studiów w lutym lub w marcu, należy powołać się na wyżej wymienione przepisy. W przypadku dalszej odmowy zachęcamy do kontaktu z uczelnianym samorządem studentów lub kontaktu z nami za pośrednictwem http://helpdesk.psrp.org.pl.

Ważne!

Według stanowiska ZUS prawa studenta nie obejmują zwolnienia od obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w przypadku umów zlecenie, a prawo to jest ściśle związane ze statusem studenta. W związku z powyższym absolwent po ukończeniu studiów I stopnia zatrudniony na umowę zlecenie musi odprowadzać składki do ZUS do dnia podjęcia kolejnych studiów.

Uwaga: W przypadku ograniczenia lub zawieszenia funkcjonowania uczelni, w okresie tego ograniczenia lub zawieszenia oraz przez 60 dni po jego zakończeniu, legitymacje studenckie i legitymacje służbowe nauczycieli akademickich są ważne, bez konieczności potwierdzania ich ważności. Przepis stosuje się również do legitymacji, które utraciły ważność w okresie 30 dni poprzedzających ograniczenie lub zawieszenie funkcjonowania uczelni. Według stanu prawnego na czerwiec 2020 r. ograniczono funkcjonowanie uczelni do 30 września 2020 r., zatem legitymacje (mające potwierdzenie ważności do dnia 31 marca 2020 r.) zachowają swoją ważność do 29 listopada 2020 r. (o ile stan prawny nie ulegnie zmianie).

Autor: Marek Konieczny, Rzecznik Praw Studenta

Jak zatrzymać legitymację studencką po studiach

Zwracanie legitymacji z hologramem els jest dość kontrowersyjne. Dokument ten uprawnia do wielu zniżek, więc zrezygnowanie z jego posiadania bije po kieszeni. Tak na prawdę legitymacji z naklejką ELS nie trzeba zwracać i nie trzeba składać razem z pracą dyplomową. Jednak uczelnie stosują różne metody często niezgodne z obowiązującym prawem. Studenci mogą stracić nawet 3 miesiące zniżek które zgodnie z prawem im się należą. Czy trzeba zwracać legitymację studencką wraz z hologramem studenckim po obronie czy przed ? Co zrobić by nie oddawać elektronicznej legitymacji studenckiej?

Takie sytuacje zdążają się praktycznie na wszystkich wydziałach, największych uczelni wyższych w Polsce jak na (UŁ) Uniwersytecie Łódzkim, (UŚ) Uniwersytecie Śląskim w Katowicach czy (SGGW) Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Temat budzi wiele kontrowersji, a opinie są mocno podzielone,zwłaszcza pomiędzy studentami a uczelniami. Zasada działania jest zwykle taka sama bez względu na wydział i uczelnie. Studenci składający dokumenty wraz pracą dyplomową do swojego dziekanatu, proszeni są (w różny sposób) o zwrócenie również posiadanej legitymacji studenckiej. Często dziekanaty warunkują możliwość złożenia pracy dyplomowej od zwrotu legitymacji z naklejką studencką ELS. Na forach internetowych, dotyczących porad prawnych można znaleźć wiele pytania związanych z takim działaniem dziekanów. Studenci denerwują się i pytają dlaczego muszą zwracać legitymację z hologramem ELS skoro za nią zapłacili? O ile zwrot legitymacji jest co da zasady zasadny to jednak moment i sposób żądania jej zwrotu, już nie!

Koniec studiów, a obowiązek oddania legitymacji

Przepisy są jednak jasne, prawo do zachowania legitymacji przysługuje absolwentowi do 31 października, czyli do końca semestru. Dziekanaty tłumaczą się, że nie przymuszają formalnie do zwrotu legitymacji ale proszą o jej zwrot. Problem w tym, że nie informują przy tym, że studenci nie mają konieczności oddawania legitymacji w momencie składania dokumentów dotyczących pracy dyplomowej. Niestety wielu nieświadomych swoich praw studentów oddaje ją jeszcze przed obroną lub dla świętego spokoju. Przez to studenci, pozbawieni legitymacji i hologramu els, nie mają możliwości w okresie wakacyjnym skorzystania z tańszych przejazdów koleją, czy komunikacją miejską, mimo, że formalnie mają do tego prawo.

Oświadczenie o zgubieniu legitymacji studenckiej szansą na zniżki studenckie

Obrona dyplomu, a legitymacja studencka

Jeszcze kilka lat temu absolwenci każdego trybu studiów mieli spore wątpliwości, co do tego, by w momencie obrony dyplomu oddawać ważne legitymacje studenckie do dziekanatów. Zgodnie z ówczesnym prawem w momencie uzyskania tytułu licencjata i magistra tracili oni status studenta, a tym samym ważne naklejki na legitymacje studenckie nie uprawniały ich dłużej do korzystania ze zniżek.

– W czerwcu obroniłam licencjat, zdałam sesję w pierwszym terminie. Zdziwiłam się, kiedy pracownicy dziekanatu zażądali ode mnie zwrotu legitymacji studenckiej. Tym bardziej, że osoby, które bronią się we wrześniu nadal mogą zachować swój dokument. Dlaczego karać mnie za to, że udało mi się zdać egzaminy i obronić dyplom szybciej, niż inni? – opowiadała zaledwie kilka lat temu Magda, absolwenta studiów I stopnia na Uniwersytecie Wrocławskim.

Aby uniknąć oddawania legitymacji z ważnymi naklejkami ELS studenci masowo przynosili do dziekanatów deklaracje o zgubieniu swojego dokumentu. Dzięki temu mogli oni przez okres wakacji korzystać z nawet 50% zniżek na zakup biletów, a w październiku rozpocząć studia II stopnia z nową, ważną legitymacją.

Oświadczenie o zagubieniu legitymacji studenckiej — AktualneWzory.pl

Plik pobrano już 357 razy! Już teraz dostępny do pobrania jest plik oświadczenie_o_zagubieniu_legitymacji_studenckiej w jednym z aż trzech dostępnych formatów – PDF, DOC, ODT. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz rozpocząć edycję w popularnych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite, czy innych podobnych! Już teraz dostępny do pobrania jest plikw jednym z aż trzech dostępnych formatów –. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz rozpocząć edycję w popularnych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite, czy innych podobnych!

Pobieraj sprawdzone oraz aktualne pliki!

Plik jest aktualny na dzień:

Łatwa edycja oraz drukowanie

Łatwa edycja oraz drukowanie Gwarancja bezpieczeństwa

Gwarancja bezpieczeństwa Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie

Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie Dowolny oraz nielimitowany użytek

OŚWIADCZENIE O UTRACIE. ELEKTRONICZNEJ LEGITYMACJI STUDENCKIEJ. Oświadczam, że elektroniczna legitymacja studencka uległa: □ zniszczeniu. □ zagubieniu.OŚWIADCZENIE O UTRACIE LEGITYMACJI. Oświadczam, że legitymacja studencka nr …………………………. uległa: zniszczeniu. W przypadku odnalezienia w/w dokumentu. Studenci gubią legitymacje studenckie, dla możliwości korzystania ze zniżek i ulg, odrobinę dłużej. Czy można zatrzymać legitymację studencką po obronie?Oświadczenie. Oświadczam, że legitymacja studencka nr ………………… uległa zniszczeniu / zagubieniu. i jednocześnie informuję, że w przypadku odnalezienia w/w. Właśnie dlatego absolwenci składają oświadczenia o zagubieniu legitymacji i by móc dalej korzystać z ulg ale tylko do końca terminu ważności.

Kara za nie oddanie legitymacji studenckiej

Musi oddać tą legitymację, nawet jeśli jest ona np. ważna jeszcze 4 miesiące?. W innych miesiącach Cię nie skreślą z listy studentów OczkoCzy po obronie mgr musieliście oddać legitymację w dziekanacie?. Ja juz odebrałam dyplom, a legitymacji nie oddałam, nikt o nia nie pytał nawet.Po skończeniu studiów absolwenci zmuszeni są oddać swoje legitymacje do dziekanatów. To z kolei oznacza, że przez okres wakacji nie mogą oni korzystać ze. .. czy po ukończeniu studiów I stopnia należy oddać legitymację studencką i. Legitymacja potwierdza prawa studenta, zatem uczelnia nie może żądać jej. do oddania legitymacji studenckiej (Rozp.Min.Nauki i Szkoln.Wyższ. nr 1634 – Dz.U. nr 224. Argumentem za nie oddawaniem legitymacji jest:

Oświadczenie o zgubieniu legitymacji studenckiej UW

Oświadczenie. Oświadczam, że legitymacja studencka nr ………………… uległa zniszczeniu / zagubieniu. i jednocześnie informuję, że w przypadku odnalezienia w/w. Studenci. Elektroniczna Legitymacja Studencka (zwana dalej ELS) pełni funkcje identyfikacji studenta – zarówno na terenie uczelni, jak i poza nią.Uniwersytet Warszawski Krakowskie Przedmieście 26/28 56116022020000000076486236 opłata za wydanie legitymacji. Jeśli zgubisz lub zniszczysz legitymację albo. Jestem świadoma/y, iż ponoszę pełną odpowiedzialność za zgodność treści złożonego oświadczenia ze stanem faktycznym. Do niniejszego oświadczenia dołączam*:.OŚWIADCZENIE O UTRACIE LEGITYMACJI. Oświadczam, że legitymacja studencka nr …………………………. uległa: zniszczeniu. W przypadku odnalezienia w/w dokumentu.

Oświadczenie o zgubieniu legitymacji studenckiej uwr

Oświadczenie z art. 75 par. 2 KPA. Swiadom odpowiedzialności karnej wynikającej z art. 233 Kodeksu Karnego niniejszym oświadczam, że legitymację studencką o. Dokumenty do pobrania: Oświadczenie o rezygnacji ze studiów , podania do kanclerza, zgubienie legitymacji i wiele innych.OŚWIADCZENIE O UTRACIE LEGITYMACJI. Oświadczam, że legitymacja studencka nr …………………………. uległa: zniszczeniu. W przypadku odnalezienia w/w dokumentu. Oświadczenie o zgubieniu legitymacji i naklejonego na niej hologramu studenckiego, znacząco ogranicza nerwy, a ostatecznie dziekanat uczelni. OŚWIADCZENIE. Oświadczam, e zagubiłam/łem legitymację studencką nr ………………. ……………….. podpis.

Zgubiona legitymacja studencka

Zgubiona legitymacja. W przypadku zagubienia legitymacji, należy wpłacić kwotę w wysokości 33 zł na indywidualne konto studenckie. W tytule przelewu należy. ELEKTRONICZNA LEGITYMACJA STUDENCKA NA. Zgubiona/zniszczona ELS- student zawiadamia jednostkę i wnosi opłatę za wydanie duplikatu ELS.W przypadku zgubienia legitymacji studenckiej student ma obowiązek zgłosić ten fakt w Dziekanacie Uczelni. Student składa w Dziekanacie. OŚWIADCZENIE O UTRACIE LEGITYMACJI. Oświadczam, że legitymacja studencka nr …………………………. uległa: zniszczeniu. W przypadku odnalezienia w/w dokumentu. W związku z powyższym, proszę o unieważnienie utraconej elektronicznej legitymacji studenckiej. W przypadku odnalezienia ww. dokumentu zobowiązuję się do.

§ Koniec studiów, a obowiązek oddania legitymacji – Forum Prawne

No waśnie problem, z którym co roku studenci muszą stawić czoła. Jak to jest. U nas na uczelnii w dniu egzaminu dyplomowego każą oddać legitymację. Ale dyplom dostajemy dopiero w październiku. Czy takie działanie jest …

Nazwa użytkownika Pamiętaj moje logowanie? Hasło

Strona 1 z 2 1 2 > 19-06-2012, 15:24 matei88 Początkujący

Posty: 10 Koniec studiów, a obowiązek oddania legitymacji No waśnie problem, z którym co roku studenci muszą stawić czoła. Jak to jest. U nas na uczelnii w dniu egzaminu dyplomowego każą oddać legitymację. Ale dyplom dostajemy dopiero w październiku. Czy takie działanie jest zgodne z prawem??? Proszę o odpowiedź. Uczelni powołuje się na następujące rozporządzenie:

“W dniu egzaminu dyplomowego student jest zobowiązany

do oddania legitymacji studenckiej (Rozp.Min.Nauki

i Szkoln.Wyższ. nr 1634 – Dz.U. nr 224 § 5 pkt.2).

W dniu egzaminu dyplomowego legitymacje oraz jej duplikaty tracą swoją ważność i są elektronicznie unieważniane. Student po egzaminie dyplomowym traci wszystkie prawa studenckie w związku z czym posługiwanie się ELS jest bezprawne” 19-06-2012, 20:37 cameleonix11 Stały bywalec

Posty: 5.528 RE: Koniec studiów, a obowiązek oddania legitymacji Cytat: matei88 Napisał/a Czy takie działanie jest zgodne z prawem??? Sam przecież zacytowałeś przepis, więc jak ma być niezgodne z prawem?? Skoro obowiązuje, to uczelnia go stosuje. 20-06-2012, 09:45 matei88 Początkujący

Posty: 10 RE: Koniec studiów, a obowiązek oddania legitymacji Rzeczywiście bardzo pomocna odpowiedź. Możnaby było się pokusić o nieodpisywanie.

Argumentem za nie oddawaniem legitymacji jest:

– jest to moja własnośc za którą zapłaciłem

– ukończenie studiów, to złożenie egzaminy, czy otrzymanie dyplomu (w urzędzie pracy bez tego drugie nie ma się co pokazywać)? 20-06-2012, 13:51 cameleonix11 Stały bywalec

Posty: 5.528 RE: Koniec studiów, a obowiązek oddania legitymacji Cytat: matei88 Napisał/a Rzeczywiście bardzo pomocna odpowiedź. Możnaby było się pokusić o nieodpisywanie.

Argumentem za nie oddawaniem legitymacji jest:

– jest to moja własnośc za którą zapłaciłem

– ukończenie studiów, to złożenie egzaminy, czy otrzymanie dyplomu (w urzędzie pracy bez tego drugie nie ma się co pokazywać)? Rzeczywiście, z tobą nie ma po co dyskutować. Chcesz polemizować nad obowiązującym przepisem. Jak nie chcesz, to nie oddawaj legitymacji. Tylko wiedz, że nie możesz mieć do nikogo pretensji (poza sobą) np. o wypisanie kary za przejazd z nieodpowiednim biletem, jeżeli konduktor zakwestionuje legitymację. 20-06-2012, 14:15 panczosik Użytkownik

Posty: 94 RE: Koniec studiów, a obowiązek oddania legitymacji Cytat: matei88 Napisał/a Rzeczywiście bardzo pomocna odpowiedź. Możnaby było się pokusić o nieodpisywanie.

Argumentem za nie oddawaniem legitymacji jest:

– jest to moja własnośc za którą zapłaciłem Minęły niestety już te czasy kiedy to właśność oznaczała prawo do m.in bezwarunkownego i niczym nie skrępowanego rozporządzania przedmiotem własności czy pobierania z niego pożytkow. Tak jak z płytą kupioną w empiku czy biletem na euro2012 (choć też teoretycznie są przecież Twoje) nie możesz zrobić wszystkiego, tak i w tym przypadku granice “własności” określa przepis… 20-06-2012, 14:18 Martainn Stały bywalec

Posty: 641 RE: Koniec studiów, a obowiązek oddania legitymacji Nie musisz oddawać. Nowa ustawa zniosła ten obowiązek. Legitymacja jest ważna do końca października. Tak mi powiedziano na szkoleniu organizowanym przez ministerstwo i taki też jest zapis w nowym rozporządzeniu. 20-06-2012, 14:30 pres Użytkownik

Posty: 60 RE: Koniec studiów, a obowiązek oddania legitymacji nawet semantyka za tym przemawia,

student – to inaczej uczeń szkoły wyższej co pobiera nauki, studiuje, a skoro ukończył pobieranie nauk co potwierdził złożeniem egzaminu – oznacza to, że nie jest od tego momentu studentem, a więc z jakiej racji ma sie legitymować dokumentem studenta ? w tym wypadku prawny obowiązek oddania legitymacji – zgodnie nie tylko z prawem ale i zdrowym rozsądkiem 20-06-2012, 14:34 LeszsekS Moderator globalny

Posty: 39.684 RE: Koniec studiów, a obowiązek oddania legitymacji Cytat: matei88 Napisał/a … Uczelni powołuje się na następujące rozporządzenie:

Przepis prawny:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO w sprawie dokumentacji przebiegu studiów

z dnia 14 września 2011 r.

Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 2 listopada 2006 r. w sprawie dokumentacji przebiegu studiów (Dz. U. Nr 224, poz. 1634 oraz z 2009 r. Nr 81, poz. 679), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 37 pkt 1 ustawy z dnia 18 marca 2010 r. o zmianie ustawy — Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 84, poz. 455 i Nr 112, poz. 654).

Przepis prawny:

§ 7. 1. Legitymacja studencka jest dokumentem poświadczającym status studenta.

2. Prawo do posiadania legitymacji studenckiej mają studenci do dnia ukończenia studiów, zawieszenia w prawach studenta lub skreślenia z listy studentów, zaś w przypadku absolwentów studiów pierwszego stopnia — do dnia 31 października roku ukończenia tych studiów.

Jak widać terminy się zmieniły ale Uczelnia ma prawo żądać zwrotu legitymacji.

Cytat: cameleonix11 Napisał/a Rzeczywiście, z tobą nie ma po co dyskutować. Chcesz polemizować nad obowiązującym przepisem…. Jak już wspominał Przedmówca Uczelnia powołuje się na nieaktualne rozporządzenie.Jak widać terminy się zmieniły ale Uczelnia ma prawo żądać zwrotu legitymacji.Może nim zganisz Pytającego sprawdź zasadność pytania. 20-06-2012, 15:35 Martainn Stały bywalec

Posty: 641 RE: Koniec studiów, a obowiązek oddania legitymacji Tak. Teoretycznie legitymacja powinna być zwrócona po 31 października. 20-06-2012, 21:17 FaM Użytkownik

Posty: 117 RE: Koniec studiów, a obowiązek oddania legitymacji Dzień ukończenia studiów chyba będzie dniem obrony ? Przed obroną trzeba oddać kartę obiegową, indeks i inne. Dotyczy to magisterskich (jednolitych i drugiego stopnia).

Termin 31 października dotyczy studiów licencjackich. Tak mi to wygląda. 21-06-2012, 10:35 Tomu Ekspert

Posty: 13.342 RE: Koniec studiów, a obowiązek oddania legitymacji Studia kończy się obroną dyplomu. Więc co Wam tu nie gra? 03-07-2012, 22:07 Ulisses87 Użytkownik

Posty: 31 RE: Koniec studiów, a obowiązek oddania legitymacji Rozumiem, że absolwenci studiów 1-go stopnia mogą zatrzymać legitymację do 31 października roku w którym ukończyli studia. Co natomiast ze studentami, którzy kończą drugi stopień? Moim zdaniem z ustawy wynika, że muszą oddać legitymację w dniu obrony, tymczasem w dziekanacie poinformowano mnie, że mogę zatrzymać legitymację do 31 października.

Czy ktoś mógłby rozwiać moje wątpliwości? 04-07-2012, 10:48 Martainn Stały bywalec

Posty: 641 RE: Koniec studiów, a obowiązek oddania legitymacji Na szkoleniu z Ministerstwa na którym byłem wyraźnie mówiono, że dotyczy to studentów kończących 1 stopień, tak aby zachować ciągłość między drugim stopniem. 24-05-2015, 09:05 JaArtur Początkujący

Posty: 4 RE: Koniec studiów, a obowiązek oddania legitymacji Witam, mam trudny orzech do zgryzienia, a w internecie nie znajduję rzeczowej odpowiedzi na moje pytanie, lub odpowiedź jest dość stara i nie mam pewności co do jej aktualności. Piszę więc tutaj w temacie mocno powiązanym z moim problemem by nie tworzyć nowego.

Jakiś czas temu zrezygnowałem ze studiów zaocznych I stopnia (licencjackie).

Ogólnie ,,studiowałem” około 3-4 miesiące.

Zrezygnowałem z kilku powodów ale nie o tym chcę pisać.

Otóż legitymację studencką ,,kupiłem” za bodajże 15zł. Jest to jedyny dokument jaki otrzymałem. Nie dostałem indeksu bo w momencie w którym rezygnowałem jeszcze po prostu ich nie rozdano.

Zrezygnowałem nie płacąc kolejnej opłaty za studia zaocznie(nie pisałem żadnego oświadczenia itp.).

Po około 2-3 miesiącach przyszedł do mnie list ,,Decyzja w sprawie skreślenia z listy studentów.”

Dalej czytamy:

,,Pouczenie – w dziekanacie należy złożyć legitymację studencką, wypełnioną kartę obiegową i odebrać dokumenty”.

I tu moje pytanie:

– Czy muszę oddawać legitymację studencką (pieczątka która jest w legitymacji straciła ważność w marcu, notabene ani razu z niej nie korzystałem)?

– Wypełnioną kartę obiegową (nawet nic nie zdawałem, nie otrzymałem żadnej oceny, studiowałem kilka miesięcy na pierwszym roku, a karty samej w sobie też nie posiadam)?

– I czy muszę odbierać dokumenty które z tego co wiem i tak są tylko kopiami dokumentów oryginalnych?

Czy jeśli nie oddam legitymacji, karty obiegowej i nie odbiorę dokumentów grozi mi jakaś kara albo inne nieprzyjemności?

Za odpowiedź z góry serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam. 24-05-2015, 09:17 arturoooo Zbanowany

Posty: 6.618 RE: Koniec studiów, a obowiązek oddania legitymacji Cześć odpowiedzi na swoje pytanie jak nie na wszystkie znajdziesz w umowie którą podpisałeś z uczelnią. Strona 1 z 2 1 2 >

Podobne wątki na Forum Prawnym Wątek Alimenty – koniec studiów. (odpowiedzi: 4) Jestem na piątym roku studiów dziennych, więc zgodnie z prawem po ukończeniu studiów nie powinnam mieć już płaconych alimentów, tylko moje pytanie… Rezygnacja ze studiów, a oddanie legitymacji i stypendium socjalne. (odpowiedzi: 2) Witam! Dostałem się na WAT na kierunek bezpieczeństwo narodowe – studia NIESTACJONARNE. Normalnie opłaciłem miesiące za październik i listopad… Alimenty a koniec studiów (odpowiedzi: 19) Dziecko w czerwcu ukończyło 3-letnie studia licencjackie, zdobyło dyplom. Ojciec nie ma z dzieckiem kontaktu i nie wie co dalej dziecko zamierza… Koniec studiów a ubezpieczenie (odpowiedzi: 3) 23 czerwca obroniłem obroniłem magisterke na uczelni prywatnej i obecnie jestem na etapie poszukiwania pracy. Czy od momentu obrony obowiązuje mnie… Zwrot legitymacji a koniec studiów (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie 🙂 Nie wiem, czy umieściłem zapytanie we właściwym dziale, jeśli nie to przepraszam. Opiszę w skrócie problem, jaki mnie nurtuje. Za… koniec studiów (odpowiedzi: 2) Witam. Proszę o pomoc, bo nie za bardzo orientuję się w przepisach dotyczących ubezpieczenia społecznego, postaram się przedstawić mój przypadek i…

키워드에 대한 정보 kara za nie oddanie legitymacji studenckiej

다음은 Bing에서 kara za nie oddanie legitymacji studenckiej 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  렉서스 Es300H 단점 | [시승기]신형 렉서스 Es300H '장·단점' 살펴봤습니다…차 사기 전에 꼭 보세요! 116 개의 정답
See also  산상 수훈 요약 | 산상수훈 요약 인기 답변 업데이트

See also  심장 에 좋은 주스 | 뇌졸중과 심장마비를 일으키는 ‘혈전’ 이것을 자주 마시면 혈전이 싹 녹아 배출된다! 인기 답변 업데이트

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Konsekwencje zamiast kar- dlaczego nie działają?

  • kary
  • konsekwencje
  • wychowanie
  • dzieci
  • rodzice
  • kurs
  • Szkoła dla Rodziców

Konsekwencje #zamiast #kar- #dlaczego #nie #działają?


YouTube에서 kara za nie oddanie legitymacji studenckiej 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Konsekwencje zamiast kar- dlaczego nie działają? | kara za nie oddanie legitymacji studenckiej, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment