당신은 주제를 찾고 있습니까 “kontrakt menedżerski a umowa o pracę – Kontrakt menedżerski“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 SWLEX 이(가) 작성한 기사에는 조회수 390회 및 좋아요 6개 개의 좋아요가 있습니다.
Kontrakt menedżerski a umowa o pracę Główną różnicą pomiędzy kontraktem menedżerskim a umową o pracę są przepisy regulujące te dwie formy zatrudnienia. Kontrakt menedżerski podlega przepisom Kodeksu cywilnego, a umowa o pracę normowana jest przepisami Kodeksu pracy.Kontrakt menedżerski stanowi specyficzną formę „zatrudnienia”, w szczególności członków kadry kierowniczej i zarządzających. Nie stanowi jednak umowy o pracę i nie zabezpiecza ustawowo menedżera w takim samym stopniu jak pracownika.Kontrakt menadżerski a ZUS – czy z korzyścią dla przedsiębiorcy? Warto zauważyć, że co do zasady kontrakt menedżerski jest bardzo korzystny dla przedsiębiorcy. Przede wszystkim może on uwolnić się od konieczności doglądania przedsiębiorstwa, gdyż ten typ umowy to umowa starannego działania.
kontrakt menedżerski a umowa o pracę 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Kontrakt menedżerski – kontrakt menedżerski a umowa o pracę 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Jeśli zastanawiacie się Państwo w jakiej formie powierzyć zarząd nad przedsiębiorstwem 👉 odpowiedzi udziela ekspert zespołu SWLEX radca prawny Aneta Szafałowicz 👉 zapraszamy do oglądania ⤵️💡
Chcesz wiedzieć więcej?
Napisz do nas: ➡️https://swlex.pl/kontakt/
#swlex #prawo #kancelaria #prawodlabiznesu #kontraktmenedżerski
kontrakt menedżerski a umowa o pracę 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Kontrakt menedżerski a umowa o pracę – porównanie – Infor.pl
Podstawowa różnica pomiędzy kontraktem menedżerskim a umową o pracę wiąże się z miejscem ich uregulowania. I tak kontrakt menedżerski podlega …
Source: ksiegowosc.infor.pl
Date Published: 9/23/2022
View: 5149
Kontrakt menedżerski czy umowa o pracę?
Kontrakt menedżerski to rodzaj nienazwanej umowy cywilnoprawnej, której postanowienia są pozostawione uzgodnieniu stron na zasadzie swobody umów …
Source: www.cp.pl
Date Published: 8/10/2022
View: 9608
Kontrakt menedżerski czy umowa o pracę?
Analizując charakter prawny kontraktu menedżerskiego, który w zależności od jego … Jeżeli umowa wykazuje wspólne cechy dla umowy o pracę i umowy prawa …
Source: www.chwp.pl
Date Published: 1/15/2022
View: 9136
Kontrakt Menedżerski – Wszystko, Co Musisz Wiedzieć
Kontrakt menedżerski a czas pracy. Umowa kontraktowa charakteryzuje się nienormowanym (zadaniowym) czasem pracy. Oznacza to, że to menedżer …
Source: kadromierz.pl
Date Published: 9/1/2021
View: 3257
Kontrakt menedżerski to nie umowa o pracę | Controlling
W rezultacie kontrakty menedżerskie są w praktyce kształtowane zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i umowy prawa cywilnego – przede …
Source: www.controllingirachunkowosc.pl
Date Published: 11/27/2021
View: 9694
Dla kogo kontrakt menedżerski? – Aplikuj.pl
Oznacza to, że praca na kontrakcie menedżerskim a na umowie o pracę równi znacznie się warunkami zatrudnienia.
Source: www.aplikuj.pl
Date Published: 6/1/2021
View: 3048
umowa o pracę a kontrakt menedżerski – czym się różnią te …
Zgodnie z kodeksowymi regulacjami, zarówno umowa o pracę, jak i kontrakt menedżerski wiążą się z obowiązkiem starannego działania. Menedżer i …
Source: blog.randstad.pl
Date Published: 7/13/2021
View: 7229
Czym różni się umowa o pracę od kontraktu menedżerskiego
pracodawca jednostronnie w przypadkach uzasadnionych swoimi potrzebami ma prawo powierzyć wykonanie innej pracy niż określona w umowie o pracę na nie dłużej …
Source: grafik.rp.pl
Date Published: 6/30/2022
View: 2831
Kontrakt menedżerski
kontrakt menedżerski – zawarty na podstawie umowy o pracę. Kontrakt menedżerski powinien mieć formę pisemną. Jest to umowa starannego działania.
Source: wupkrakow.praca.gov.pl
Date Published: 2/4/2022
View: 7575
주제와 관련된 이미지 kontrakt menedżerski a umowa o pracę
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Kontrakt menedżerski. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 kontrakt menedżerski a umowa o pracę
- Author: SWLEX
- Views: 조회수 390회
- Likes: 좋아요 6개
- Date Published: 2021. 4. 26.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=2q19nx9Twb0
Czy kontrakt menedżerski to umowa o pracę?
Kontrakt menedżerski stanowi specyficzną formę „zatrudnienia”, w szczególności członków kadry kierowniczej i zarządzających. Nie stanowi jednak umowy o pracę i nie zabezpiecza ustawowo menedżera w takim samym stopniu jak pracownika.
Czy kontrakt menedżerski się opłaca?
Kontrakt menadżerski a ZUS – czy z korzyścią dla przedsiębiorcy? Warto zauważyć, że co do zasady kontrakt menedżerski jest bardzo korzystny dla przedsiębiorcy. Przede wszystkim może on uwolnić się od konieczności doglądania przedsiębiorstwa, gdyż ten typ umowy to umowa starannego działania.
Czy kontrakt menedżerski to umowa zlecenie?
Treść kontraktu menedżerskiego może być kształtowana dowolnie. Należy jednak pamiętać, że jest to umowa zaliczana do umów cywilnoprawnych i stosować dla niej należy przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zleceń oraz ogólnych regulacji o zobowiązaniach.
Czy od kontraktu menedżerskiego płaci się ZUS?
Firma (płatnik) zatrudniająca menedżera na podstawie kontraktu jest zobowiązana do naliczania i odprowadzania do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a jeżeli nie występują przesłanki do zwolnienia, także na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Ile godzin można pracować na kontrakcie?
Prawa i obowiązki osoby zatrudnionej w ramach kontraktu
Osoba pracująca na kontrakcie nie ma podanego konkretnego czasu pracy, co różni ją w tym zakresie od pracownika etatowego (ten pracuje przeważnie 8 godzin dziennie przez 5 dni roboczych).
Jak rozliczyć kontrakt menedżerski?
Jeżeli chodzi o rozliczanie poniesionych w ramach kontraktu menedżerskiego wydatków w kosztach prowadzonej działalności, należy pamiętać, iż obowiązuje tu odgórnie przyjęta stawka – miesięcznie nie można odliczyć od podstawy opodatkowania więcej niż 250 zł, nawet w przypadku dojazdów do miejsca pracy z innej …
Ile wynosi podatek na kontrakcie?
30 ust. 1 pkt 5a ustawy o PIT, od przychodów z tytułu, o którym mowa w art. 13 pkt 2 i 5-9, pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 17% tego przychodu, jeżeli kwota należności określona w umowie zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł.
Co obejmuje kontrakt menedżerski?
Kontrakt menedżerski jest umową mieszaną, zawierającą elementy różnych umów nazwanych. Często występują w nim zarówno zobowiązania starannego działania, jak i rezultatu. Kontrakty menedżerskie mogą zawierać elementy charakterystyczne dla umowy o pracę, co może sugerować prawno-pracowniczy stosunek zatrudnienia.
Jakie składki na kontrakcie?
Obowiązkowe będą dla niego ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie wypadkowe i zdrowotne. Ubezpieczenie chorobowe jest dla niego dobrowolne.
Jaka umowa jest najkorzystniejsza dla pracodawcy 2022?
Umowa o pracę – podstawowa forma zatrudnienia
Umowa ta jest obecnie jedną z najkorzystniejszych form zatrudniania pracowników, lecz jednocześnie najbardziej kosztowną z punktu widzenia pracodawców. Stosunek pracy nawiązany na jej podstawie regulowany jest wyłącznie przepisami Kodeksu pracy.
Jaka umowa oplaca się najbardziej?
Umowa o dzieło może zostać uznana za najbardziej ,,atrakcyjną”, ponieważ w jej przypadku nie odprowadza się składek na ubezpieczenia społeczne.
Czy praca na kontrakcie wlicza się do emerytury?
Ustalając staż pracy, który pozwala przejść na emeryturę, uwzględnione zostaną tylko okresy pracy na podstawie umowy o pracę. Umowa zlecenia nie będzie wliczana do stażu pracy, mimo że składki emerytalne były opłacane i będą one uwzględnione przy ustaleniu wysokości emerytury.
Na czym polega umowa menedżerska?
W swojej istocie umowa menedżerska to umowa dwustronna, w której jedna strona powierza drugiej kierowanie danym przedsiębiorstwem za ustalonym wynagrodzeniem.
Czy można wymagać poddania się badaniom od menedżera na kontrakcie?
Odpowiedź: Nie ma obowiązku kierowania na badania lekarskie osób świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych.
Co to jest umowa kontraktowa?
Czym jest umowa na kontrakt? To rodzaj umowy dotyczącej świadczenia konkretnych usług. Nie nawiązuje się stosunku pracy, tak jak w umowie o pracę, ale wykonuje określone usługi za które zleceniodawca płaci zleceniobiorcy.
Jaka umowa dla managera?
Menedżera można zatrudniać na podstawie umowy o pracę albo umowy cywilnoprawnej – kontraktu menedżerskiego. Wybór zależy od woli stron. W przypadku kontraktu należy pamiętać o elementach odróżniających go od umowy o pracę, np. związanych z wynagrodzeniem.
Co to jest kontrakt menedżerski?
Kontrakt menedżerski (zwany często umową o zarządzanie) – nienazwana umowa cywilnoprawna, której przedmiotem jest powierzenie sprawowania zarządu przedsiębiorstwem osobie fizycznej bądź innemu podmiotowi gospodarczemu, w celu osiągnięcia zysku.
Czy praca na kontrakcie liczy się do emerytury?
Przy zatrudnieniu na podstawie umowy zlecenia pracodawca ma obowiązek płacić składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, w tym emerytalne i rentowe. Mimo że kontrakt cywilnoprawny nie liczy się do stażu pracy, to czas przepracowany w jego ramach ma wpływ na wysokość świadczenia emerytalnego.
Czy kontrakt wlicza się do stażu pracy?
Podsumowując, okres pracy na podstawie umowy zlecenie wlicza się do okresów składkowych dających prawo do emerytury, w przypadku, gdy z tego tytułu odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne. Natomiast praca na umowie zlecenie nie wlicza się do stażu pracy, od którego zależny jest limit urlopu wypoczynkowego.
Kontrakt a umowa o pracę
Autor
Katarzyna Dorociak Artykuły autora
Zatrudnienie na kontrakt staje się obecnie coraz bardzie popularne. Czym jest i czym różni się od umowy o pracę? Kiedy warto skorzystać z tej formy zatrudnienia?
Kontrakt – podstawa prawna
Zatrudnienie kontraktowe opiera się na prawie cywilnym i stanowi tzw. nienazwaną umowę, której przedmiotem jest świadczenie usług. Zgodnie z Kodeksem cywilnym strony zawierające umowę mogą ustalić stosunek prawny według własnych zasad, jednak nie mogą stać w sprzeczności z właściwością stosunku, ustawy ani zasadami współżycia społecznego.
Kodeks cywilny art. 353(1)
Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 14 marca 2011 roku, I SA/Gl 503/10, stwierdza, że: „ani przepisy updof, ani Kodeks cywilny nie normują pojęciamenedżerski. Umowę taką zalicza się do umów nienazwanych, zawieranych w ramach swobody umów, do której mają zastosowanie przepisy ogólne prawa zobowiązań. Istotą tego rodzaju kontraktów jest zarządzanie przez osobę fizyczną przedsiębiorstwem, bez podległości służbowej zarządcy i bez kierownictwa dającego zlecenia”.
Wynika z tego, że zawierając kontrakt, strony mogą swobodnie formułować łączący je stosunek. Oznacza to, że w przypadku kontaktu można zdecydować się na zupełnie inne zasady rozliczenia niż w przypadku umowy o pracę.
Przyjmuje się, że pracownik kontraktowy może być:
osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą (wtedy jest to umowa między dwiema firmami, tzw. B2B);
osobą fizyczną nieprowadzącą działalności, która jest zatrudniona na tzw. kontrakt menedżerski.
Co ważne, w prawie nie istnieje definicja umowy kontraktowej, dlatego przyjmuje się, że umowa taka działa tak jak umowa zlecenie.
Kontrakt menedżerski a umowa o pracę
Główną różnicą pomiędzy kontraktem menedżerskim a umową o pracę są przepisy regulujące te dwie formy zatrudnienia. Kontrakt menedżerski podlega przepisom Kodeksu cywilnego, a umowa o pracę normowana jest przepisami Kodeksu pracy. Różnic jest jednak znacznie więcej.
Strony umowy i czas jej trwania
W umowie o pracę stronami są:
pracodawca;
pracownik (osoba fizyczna).
Umowę o pracę zawiera się na piśmie na okres próbny, na czas nieokreślony bądź na czas określony. W przypadku umowy o pracę art. 30 § 1 Kodeksu pracy zawiera katalog przyczyn rozwiązujących umowę o pracę:
na mocy porozumienia stron;
wskutek wypowiedzenia;
przez oświadczenie jednej ze stron o rozwiązaniu umowy bez zachowania terminów wypowiedzenia;
z upływem czasu, na jaki była zawarta;
z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.
W kontrakcie menedżerskim wyróżniamy natomiast następujące strony:
przedsiębiorcę – który daje zlecenie;
zarządcę: menedżera – osobę fizyczną lub przyjmującego zlecenie – osobę prawną (w tym przypadku należy wskazać w umowie osobę fizyczną, która będzie wykonywała czynności zarządcze).
Kontrakt menedżerski nie wymaga zachowania formy szczególnej i może zostać zawarty zarówno na czas określony, jak i na czas nieokreślony. Jeżeli chodzi o rozwiązanie kontraktu, to zgodnie z art. 746 Kodeksu cywilnego może tego dokonać każda ze stron w dowolnym czasie. W tym przypadku przepisy precyzują jedynie obowiązek zrealizowania rozliczeń z tego tytułu. Przy tego typu umowie postępowanie w takiej sytuacji jest zdecydowanie mniej sformalizowane. W tym przypadku strony mogą ustalić w umowie inne zasady jej rozwiązania.
POLECAMY Ogłoszenia o pracę z całej Polski Poznaj wybrane oferty pracodawców
Poznaj wybrane oferty pracodawców Weź udział w rekrutacji
Weź udział w rekrutacji Podziel się opinią zobacz ogłoszenia Dowiedz się ile możesz zarabiać w innej firmie na takim samym stanowisku
Wykonywanie pracy
Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę jest zobowiązana wykonywać pracę osobiście i pod kierownictwem pracodawcy. Natomiast menedżer, świadcząc usługi, nie pozostaje w stosunku podległości z przedsiębiorcą. W przypadku kontraktu może być on zastępowany przez inną osobę, co przy umowie o pracę jest niedopuszczalne.
Zarówno umowa o pracę, jak i kontrakt menedżerski wiążą się z obowiązkiem starannego działania. Menedżer i pracownik ponoszą odpowiedzialność za dokonywane czynności oraz za zachowanie należytej staranności w toku wykonywanych czynności. Menedżer może jednak odpowiadać za poniesioną szkodę w pełnej wysokości – zwykle jego odpowiedzialność opiera się na zasadzie winy i obejmuje zarówno straty, jak i utracone korzyści. W przypadku kontraktu możliwe jest także ograniczenie zakresu odpowiedzialności odszkodowawczej do określonej kwoty oraz ograniczenie tej odpowiedzialności do winy umyślnej. Co istotne, w przypadku umowy o pracę Kodeks pracy przewiduje kary porządkowe, których brak w odniesieniu do kontraktu.
W przypadku kontraktu odpowiedzialność za zawinioną szkodę wyrządzoną zatrudniającemu przedsiębiorcy może być nieograniczona.
Czas pracy
Kontrakt menedżerski charakteryzuje się nienormowanym czasem pracy. Jest to uzasadnione m.in. niemożnością określenia momentu rozpoczynania i zakończenia pracy, brakiem kontroli czasu pracy, a także możliwością wykonywania zadań poza godzinami funkcjonowania zakładu pracy oraz brakiem bezpośredniego podporządkowania kierownictwu. Brak regulacji czasu wiąże się z brakiem prawa do płatnego urlopu wypoczynkowego, jednak podpisując kontrakt, można umieścić klauzulę, która zapewni prawo do dni wolnych w określonym wymiarze.
W przypadku umowy o pracę czas pracy regulują natomiast przepisy Kodeksu pracy. Zgodnie z kp nie może on przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. W zależności natomiast od stażu pracy pracownikowi ustawowo przysługuje 20 albo 26 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku.[alert–info]Menedżer może pracować więcej i częściej niż osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę.[/alert–info]
Wypłata wynagrodzenia
W przypadku kontraktu menedżer może się zrzec swojego wynagrodzenia. Ponadto to strony kontraktu menedżerskiego same decydują o terminie oraz zasadach wypłacenia wynagrodzenia. Natomiast zgodnie z uchwałą NSA w Warszawie z 26 kwietnia 2010 roku, II FPS 10/09, dochody menedżerów podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, określone w art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W ramach stosunku pracy strony nie mogą dowolnie kształtować zasad wynagradzania za pracę. Ponadto pracownik nie może zrzec się wynagrodzenia. Kodeks pracy reguluje kwestię wypłaty w sposób następujący:
wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego;
składniki wynagrodzenia za pracę, przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, wypłaca się z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy.
Kontrakt a składki ZUS
Osoby świadczące usługi w ramach kontraktu będą podlegać ubezpieczeniom społecznym na zasadach określonych dla zleceniobiorców. Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych będą oni podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu:
emerytalnemu,
rentowemu,
wypadkowemu,
zdrowotnemu
– od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. Natomiast decyzja, czy chcą opłacać składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, będzie należała już do nich samych. Podstawę wymiaru wspomnianych składek stanowi przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podsumowując, dla podmiotu zatrudniającego korzystniejszy – pod wieloma względami – może okazać się kontrakt menedżerski, natomiast dla osoby podejmującej zatrudnienie bezpieczniejsza jest umowa o pracę. Mając wybór pomiędzy tymi formami, należy jednak każdy przypadek rozważać indywidualnie.
Kontrakt menedżerski a umowa o pracę – porównanie
Kontynuując rozważania w przedmiocie kontraktu menedżerskiego, koniecznym staje się porównanie go z umową o pracę. Poniżej autor przedstawia stosowne zestawienie, zwracając uwagę na różnice i podobieństwa omawianych umów.
Podstawowa różnica pomiędzy kontraktem menedżerskim a umową o pracę wiąże się z miejscem ich uregulowania. I tak kontrakt menedżerski podlega przepisom kodeksu cywilnego (k.c.), a umowa o pracę regulowana jest przepisami kodeksu pracy (k.p.). Łączy się to z dalece posuniętą swobodą w kształtowaniu kontraktu menedżerskiego i ograniczeniem tejże swobody w umowie o pracę.
Strony umowy
Stronami kontraktu menedżerskiego są przedsiębiorca (dający zlecenie) i zarządca będący osobą fizyczną – menedżer lub osobą prawną (przyjmujący zlecenie). Jeśli zarządcą jest osoba prawna należy wskazać w umowie osobę fizyczną, która będzie wykonywała czynności zarządcze.
Stronami umowy o pracę są zaś pracodawca (art. 3 k.p.) i pracownik, którym może być wyłącznie osoba fizyczna.
Forma umowy i czas jej trwania
Kontrakt menedżerski jako umowa o świadczenie usług, do której zgodnie z art. 750 k.c. stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu, nie wymaga zachowania formy szczególnej i może zostać zawarty zarówno na czas określony, jak i na czas nieokreślony.
Zgodnie z art. 29 § 2 k.p. umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli jednak umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdza mu na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. Zgodnie z art. 25 § 1 k.p. umowę można zawrzeć na okres próbny, na czas nieokreślony bądź na czas określony.
Sposób wykonywania pracy
Pracownik jest zobowiązanych świadczyć pracę osobiście i pod kierownictwem pracodawcy. Menedżer nie podlega zaś przedsiębiorcy, a w pewnych wypadkach może być nawet zastępowany przez inną osobę.
Co ważne pracodawca może jednostronnie powierzyć pracownikowi inną pracę niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika (art. 42 § 4 k.p.), natomiast odstąpienie od kontraktu menedżerskiego w tym zakresie wymaga zgody obu stron.
Jeśli chodzi o samodzielność menedżera istnieje możliwość jej ograniczenia. Najczęściej ogranicza się ją co do zawierania transakcji powodujących powstanie zobowiązania przekraczającego określoną kwotę lub co do możliwości sprzedaży nieruchomości należących do przedsiębiorstwa.
Zarówno umowa o pracę jak i kontrakt menedżerski stanowią umowy starannego działania. Oznacza to, że zarówno menadżer, jak i pracownik są odpowiedzialni za dokonanie wszystkich zależnych od nich czynności i odpowiadają za dołożenie należytej staranności w toku ich świadczenia.
Podporządkowanie służbowe
Hierarchiczność nie występuje na gruncie kontraktu menedżerskiego. W związku z tym zaś, iż strony kontraktu menedżerskiego są równorzędnymi podmiotami nie można jej wprowadzić do umowy.
Podporządkowanie służbowe i związany z nim nadzór jest natomiast charakterystyczny dla stosunku pracy, gdzie pracownik ma obowiązek stosowania się do poleceń pracodawcy oraz podlega mu co do czasu i miejsca świadczenia pracy.
Czas pracy
Swoistą cechą kontraktu menedżerskiego jest nienormowany czas pracy, zdefiniowany w art. 140 k.p. Na gruncie tego przepisu rozumie się go jako czas pracy określony wymiarem zadań. W konsekwencji, czas pracy menedżera jest nieregularny i nie ma możliwości określenia chwili jego rozpoczęcia oraz zakończenia. Powyższe wiąże się z brakiem prawa menedżera do płatnego urlopu wypoczynkowego. Nie oznacza to jednak, iż strony nie mogą przewidzieć w umowie zapisu gwarantującego mu to prawo.
W kodeksie pracy czas pracy został uregulowany w dziale szóstym (zob. art. 128 k.p. i następne), a urlopy pracownicze w dziale siódmym (zob. art. 152 k.p. i następne).
Wynagrodzenie
Menedżer w przeciwieństwie do pracownika może się zrzec wynagrodzenia. Szczegółowe regulacje dotyczące wynagrodzenia zawarte są w art. 771 i następnych kodeksu pracy. Odnośnie kontraktu menedżerskiego brak takich unormowań, a strony mogą same zdecydować o terminach i zasadach jego wypłacania.
Odpowiedzialność
Menedżer odpowiada za poniesioną szkodę w pełnej wysokości. Jego odpowiedzialność opiera się na zasadzie winy i obejmuje zarówno rzeczywiste straty jak i utracone korzyści. Oczywiście możliwe jest ograniczenie zakresu odpowiedzialności odszkodowawczej menedżera do określonej kwoty i ograniczenie tejże odpowiedzialności do winy umyślnej.
Odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy jest limitowana i zasadniczo ogranicza się do wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia (zob. art. 114 k.p. i następne, w tym art. 119 k.p.).
Co istotne kodeks pracy przewiduje kary porządkowe, których brak w odniesieniu do kontraktu menedżerskiego.
Zakaz konkurencji
W przypadku kontraktu menedżerskiego, menedżer może zobowiązać się, iż w określonym czasie nie będzie świadczył podobnych usług przedsiębiorstwom konkurencyjnym i nie musi otrzymać z tego tytułu żadnego dodatkowego wynagrodzenia.
W przypadku umowy o pracę, konieczne jest natomiast określenie wysokości odszkodowania (zob. art. 1012 k.p.).
Rozwiązanie umowy
W przypadku umowy o pracę możliwość rozwiązania umowy jest ograniczona. Wyczerpujący katalog przyczyn powodujących jej rozwiązanie przewiduje art. 30 k.p. Wypowiedzenie szczegółowo regulują artykuły następne.
Jeśli natomiast chodzi o kontrakt menedżerski można go wypowiedzieć w każdym czasie, co wynika z art. 746 k.c. stosowanego do kontraktu menadżerskiego odpowiednio aczkolwiek z modyfikacjami.
Przedawnienie roszczeń
Roszczenia z kontraktu menedżerskiego przedawniają się w terminach przewidzianych w kodeksie cywilnym (zob. art. 117 k.c. i następne, w tym art. 118 k.c., art. 751 k.c.)
Terminy przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy reguluje art. 291 k.p.
Art. 29 k.p. – § 1. Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
§ 2. Jednakże roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody, wyrządzonej przez pracownika wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych, ulegają przedawnieniu z upływem 1 roku od dnia, w którym pracodawca powziął wiadomość o wyrządzeniu przez pracownika szkody, nie później jednak niż z upływem 3 lat od jej wyrządzenia.
§ 21. Przepis § 2 stosuje się także do roszczenia pracodawcy, o którym mowa w art. 611 oraz w art. 1011 § 2.
§ 3. Jeżeli pracownik umyślnie wyrządził szkodę, do przedawnienia roszczenia o naprawienie tej szkody stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.
§ 4. Terminy przedawnienia nie mogą być skracane ani przedłużane przez czynność prawną.
§ 5. Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem organu powołanego do rozstrzygania sporów, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą w trybie określonym w kodeksie przed takim organem, ulega przedawnieniu z upływem 10 lat od dnia uprawomocnienia się orzeczenia lub zawarcia ugody.
Kończąc koniecznym jest by wskazać, że przepisy prawa pracy przewidują także wiele określonych gwarancji pracowniczych, których brak w przepisach dotyczących kontraktu menedżerskiego. Podobnie jeśli chodzi o wykroczenia pracodawcy przeciwko pracownikom. Kodeks pracy zawiera cały ich katalog (zob. art. 281 k.p. i następne), podczas gdy przepisy odnoszące się do kontraktu menedżerskiego nie przewidują takich uregulowań.
Co ważne pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.
Przedsiębiorca nie ma zaś względem menedżera takiego obowiązku. Z reguły jednak menedżer przed objęciem stanowiska przedstawia w tym zakresie odpowiednią dokumentację medyczną.
Menedżer nie musi też w przeciwieństwie do pracownika poddawać się kontrolnym, okresowym badanom lekarskim. Na pracodawcy ciąży obowiązek wydania świadectwa pracownikowi (zob. art. 97 k.p.), podczas gdy obowiązku takiego nie ma przedsiębiorca.
Do rozstrzygania sporów wynikłych na tle zawartych umów w przypadku kontraktu menedżerskiego właściwy jest sąd cywilny, a w przypadku umowy o pracę sąd pracy. Co istotne sądowa egzekucja należności menedżera nie korzysta z uprzywilejowania podobnego jak przy egzekucji należności za pracę, które ulegają zaspokojeniu w trzeciej kolejności, po kosztach egzekucyjnych i alimentach (zob. art. 1025 k.p.c.).
Kontrakt menedżerski czy umowa o pracę?
Kontrakt menedżerski stanowi specyficzną formę „zatrudnienia”, w szczególności członków kadry kierowniczej i zarządzających. Nie stanowi jednak umowy o pracę i nie zabezpiecza ustawowo menedżera w takim samym stopniu jak pracownika. Czym cechuje się kontrakt menedżerski, co go odróżnia od umowy o pracę?
Brak klasycznego podporządkowania
Kontrakt menedżerski to rodzaj nienazwanej umowy cywilnoprawnej, której postanowienia są pozostawione uzgodnieniu stron na zasadzie swobody umów. Na mocy kontraktu menedżer zobowiązuje się do prowadzenia przedsiębiorstwa drugiej strony, na rachunek tego przedsiębiorstwa i na jego ryzyko. Menedżer zawiera go we własnym imieniu, zarządzając wówczas przedsiębiorstwem osobiście lub w cudzym imieniu (wtedy przedsiębiorstwem zarządzają osoby wybrane z danej firmy). W przeciwieństwie do stosunku pracy, nie występuje tu klasyczne kierownictwo czy podporządkowanie, zwłaszcza w przypadku zawarcia kontraktu z członkiem zarządu spółki kapitałowej. To menedżer decyduje o wyborze sposobu zarządzania przedsiębiorstwem.
Czas pracy menedżera
Czas pracy menedżera jest nienormowany i nie musi odpowiadać normom czasu pracy określonym w kodeksie pracy; zależy od ilości nałożonych zadań i może być nieregularny. Menedżera nie obowiązują określone w kodeksie pracy regulacje dotyczące urlopu wypoczynkowego, urlopów rodzicielskich, zwolnień lekarskich, itp. Nie ma jednak przeciwwskazań do wprowadzenia do kontraktu zapisów gwarantujących menedżerowi prawo do odpłatnej przerwy w świadczeniu usług menedżera, czy to wynikającej z „urlopu” czy też z niedyspozycji zdrowotnej menedżera.
Zakres odpowiedzialności menedżera
Menedżer ponosi dużo większą odpowiedzialność niż pracownik. Odpowiada bowiem za szkodę wyrządzoną przedsiębiorcy w sposób nieograniczony, niezależnie od rodzaju winy (za szkodę wyrządzoną z winy nieumyślnej pracownik odpowiada do wysokości trzech miesięcznych pensji), całym swoim majątkiem, zarówno za rzeczywiste straty jak i utracone korzyści. W praktyce menedżerowie często się ubezpieczają od odpowiedzialności cywilnej z tytułu działalności polegającej na zarządzaniu przedsiębiorstwem, jak również ograniczają w kontrakcie swoją odpowiedzialność wyłącznie do sytuacji zaistnienia winy umyślnej, bądź też uzgadniają maksymalną kwotową granicę swojej majątkowej odpowiedzialności.
Wynagrodzenie menedżera, ochrona zatrudnienia
Menedżer nie ma zagwarantowanego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jego płaca najczęściej składa się z dwóch elementów: stałego wynagrodzenia zasadniczego oraz części zmiennej, zależnej od uzyskiwanych wyników i efektów pracy. Swobodzie stron pozostawione są ustalenia co terminów i zasad wypłacania wynagrodzenia.
Menedżer w przeciwieństwie do pracownika może się zrzec wynagrodzenia.
Kontrakt menedżerski nie podlega także regulacjom gwarantującym ochronę zatrudnienia. Menedżer musi więc liczyć się z ewentualnością otrzymania wypowiedzenia właściwie w każdym czasie. To strony kontraktu menedżerskiego decydują o długości okresu wypowiedzenia kontraktu.
Opodatkowanie dochodów menedżera
Dochody menedżerów podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych jako przychody z działalności wykonywanej osobiście; brak jest możliwości skorzystania z opodatkowania stawką liniową. Koszty uzyskania przychodów menadżera są podobne do kosztów pracowniczych (brak jest możliwości wliczenia do kosztów menadżera kosztów faktycznie poniesionych, tak jak w przypadku działalności gospodarczej).
Menadżer a składki na ubezpieczenia społecznie i zdrowotne
Na gruncie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych menedżer jest traktowany jako zleceniobiorca i podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu (teoretycznie obowiązkiem ubezpieczenia wypadkowego nie są objęci ci zleceniobiorcy, którzy wykonują pracę poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności zleceniodawcy, ale z uwagi na charakter pracy menadżera trudno sobie wyobrazić, by przepis ten mógł znaleźć do niego zastosowanie).
Ubezpieczenie chorobowe tak jak dla pozostałych zleceniobiorców jest dla menedżera dobrowolne. Obowiązkowe z kolei jest ubezpieczenie zdrowotne menedżera.
Podsumowanie
Zaletą współpracy z przedsiębiorcą w ramach kontraktu menedżerskiego jest z pewnością swoboda w wykonywaniu obowiązków menedżera, wadą – brak ustawowych gwarancji pracowniczych wynikających z kodeksu pracy. To czy zawarcie kontraktu menadżerskiego będzie korzystnym z punktu widzenia menedżera będzie zależało zatem od treści danego konkretnego kontraktu, zestawionej z indywidualnymi uwarunkowaniami wykonywanego zawodu. W interesie zarówno przedsiębiorcy, jak i menedżera leży profesjonalne przygotowanie kontraktu menedżerskiego, tak by w sposób jasny określał on zakres i specyfikę obowiązków ciążących na menedżerze, zasady jego odpowiedzialności, szczegółowe zasady wynagrodzenia, dodatkowe uprawnienia menedżera związane choćby z odpłatną przerwą w świadczeniu usług, itp.
Dla kogo kontrakt menedżerski?
Osoby zarządzające (choćby zakładem pracy) nie zawsze muszą świadczyć pracę w oparciu o umowę o pracę. Z takimi pracownikami przedsiębiorca może zawrzeć kontrakt menadżerski. Na jego podstawie również może być świadczona praca. Co warto o nim wiedzieć?
Kontrakt menedżerski a umowa o pracę
W firmach stosuje się różne umowy. Wśród najpopularniejszych wskazać należy umowę o pracę, która w najpełniejszy sposób chroni interesy pracowników. Poza jednak takimi umowami wiele osób wykonuje zadania na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym głównie umowy o dzieło i umowy zlecenie. Warto podkreślić, że praca może być przy tym wykonywana również w oparciu o kontrakt menedżerski.
Choć nie został on szczegółowo opisany w Kodeksie cywilnym, to jednak właśnie w tym zbiorze przepisów należy szukać informacji o jego istocie. Oznacza to, że praca na kontrakcie menedżerskim a na umowie o pracę równi znacznie się warunkami zatrudnienia. Zastosowanie mają w nim bowiem przepisy związane z umowami nienazwanymi, do których stosuje się przepisy regulujące umowę zlecenia.
Strony umowy kontaktu menadżerskiego
Kto może być stroną umowy przy kontrakcie menadżerskim? Ponieważ ta forma zatrudnienia ma zastosowanie przy zatrudnieniu pracowników, którzy mają zarządzać zakładem pracy, jedną ze stron zawsze musi być właściciel firmy, drugą zaś kandydat posiadający określone umiejętności lub doświadczenie. Na podstawie podpisanej umowy zostaje on upoważniony do podejmowania czynności prawnych czy też faktycznych, które są niezbędne do tego, aby prowadzić firmę. Zgodnie z takim zapisem należy wskazać, że menadżer najczęściej samodzielnie podejmuje decyzje dotyczące zakładu pracy i jednocześnie jest za nie odpowiedzialny (to on ponosi skutki swoich decyzji, nie zaś jego pracodawca).
Umowa kontraktowa, jak każdy tego rodzaju dokument, powinna zawierać niezbędne dane obu stron, a także indywidualne ustalenia. Z tego względu nie istnieje stały wzór kontraktu menedżerskiego, a jedynie ogólne obszary, jakich powinny dotyczyć poszczególne zapisy.
Co zawiera kontrakt menedżerski? celach i zadaniach, które menadżer ma realizować,
zakresie jego obowiązków,
wynagrodzeniu, jakie otrzyma za wykonaną pracę,
czasie trwania umowy i sposobach (również terminie) jej rozwiązania. Strony kontaktu menedżerskiego mają możliwość w dowolny sposób regulować wzajemne obowiązki i prawa. Jednak każda umowa musi posiadać pewne punkty dotyczące podstawowych kwestii. Mowa tu przede wszystkim o:
Niepisaną zasadą jest przy tym to, że menedżer zobowiązuje się zawsze do tego, aby starannie zarządzać przedsiębiorstwem. Jego celem jest przy tym najczęściej osiągnięcie pewnych założonych wyników finansowych.
Kontrakt menadżerski a ZUS – czy z korzyścią dla przedsiębiorcy?
Warto zauważyć, że co do zasady kontrakt menedżerski jest bardzo korzystny dla przedsiębiorcy. Przede wszystkim może on uwolnić się od konieczności doglądania przedsiębiorstwa, gdyż ten typ umowy to umowa starannego działania. Efekty, o których była mowa wyżej, zależą bowiem najczęściej od wielu czynników, tym choćby ekonomicznej sytuacji w kraju. Nie zwalnia to jednak menedżera od tego, aby wykorzystał on swoją wiedzę i umiejętności w taki sposób, aby wypracować jak najlepsze efekty. Często zdarza się, że to właśnie za osiągnięte efekty finansowe może on liczyć na premię.
Menedżer może być oczywiście zatrudniony nie tylko na kontrakcie, jednak jest to rozwiązanie stosunkowo częste i wygodne dla zarządzających.
‘”>
A jak wygląda kwestia składek ZUS na kontrakcie menedżerskim? Prawo nie jest jednoznaczne w tej kwestii, co wprowadza pewne zamieszanie, zwłaszcza w przypadku współpracy z osobami już prowadzącymi przedsiębiorstwo. Z jednej strony sądy nie traktują kontaktu menedżerskiego jako podstawy podlegania ubezpieczeniom, bo ujmują go w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, co skutkuje odprowadzaniem składek samodzielnie przez menedżera.
Z kolei sam ZUS zalicza takie umowy do umów nienazwanych, które obowiązują podobne zasady jak w przypadku umów zlecenie. Z punktu widzenia ZUS to spółka powinna opłacać składki za zarządzającego zatrudnionego na kontrakcie menedżerskim. Sprawa jest prostsza, jeśli osoba na kontrakcie nie posiada działalności gospodarczej, gdy jednak ją prowadzi, kwestię podatków warto dokładnie wyjaśnić.
Dla kogo praca na kontrakcie menadżerskim?
Kontrakt menedżerski jest ciekawym rodzajem umowy, ponieważ może w sobie łączyć zalety umów o pracę z umowami zlecenie. Przede wszystkim zatrudnienie na kontrakt nie obliguje managera do świadczenia pracy w ściśle określonych godzinach, dlatego może on swobodnie dysponować własnym czasem pracy i ustalać grafik np. również pod zobowiązania prywatne i rodzinne.
Praca na kontrakcie jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które najlepiej czują się w swobodnej pracy, gdzie mają pełną decyzyjność, dużą odpowiedzialność, a także znaczący wpływ na osiągane efekty.
Praca na kontrakt – zasady
Umowa managerska jest specyficzną formą zatrudnienia, dlatego przed jej podpisaniem warto najpierw ustalić wszystkie obowiązki i uprawnienia, które będą z niej wynikały. Poza określeniem wysokości wynagrodzenia i terminu ewentualnego wypowiedzenia umowy należy również ustalić takie kwestie jak prawo do płatnego urlopu, wynagrodzenie z tytułu zwolnienia lekarskiego, premie okresowe, możliwość skorzystania z tzw. opieki nad dzieckiem, wysokość diety podczas wyjazdów służbowych itp.
Kontrakt menedżerski – wady i zalety
Kontrakt menedżerski różni się od innych umów – zarówno od umowy o pracę, jak i umów cywilnoprawnych. Choć zastosowanie mają do niego przepisy o umowie zlecenia, warto zauważyć, że strony mogą w dokumencie zawrzeć takie elementy, na podstawie których pracownikowi będą przysługiwały uprawnienia pracownicze (np. urlop, możliwość korzystania z odpłatnych zwolnień lekarskich). Pod tym względem zatem umowa tego typu znacząco różni się od zlecenia. Co więcej, w kontrakcie menedżerskim bardzo często znaleźć można dodatkowy zapis, który zakazuje pracownikowi wykonywania działalności konkurencyjnej.
Kontrakt menedżerski różni się również od umowy o pracę. Podstawowa różnica dotyczy tego, że pracownik de facto nie wykonuje poleceń służbowych. To on decyduje i ponosi konsekwencje swoich decyzji. Bardzo często, aby wykonać swoją pracę w sposób prawidłowy, nie pracuje on w stałych godzinach. Te kwestie dla wielu osób są bardzo istotne i korzystne w codziennej pracy. Ponadto, różnica wyraża się również we wspomnianej już odpowiedzialności, z którą menedżer musi się liczyć. Wszystko to sprawia, że w efekcie taka umowa znacząco różni się zarówno od umowy o pracę, jak i umów cywilnoprawnych.
Warto wiedzieć! Jedną z największych wad kontraktu menadżerskiego jest to, że rozwiązanie takiej umowy nie jest obostrzone tak silnymi przepisami, jak w przypadku umowy o pracę. W zasadzie kontrakt można rozwiązać swobodnie, według uznania stron.
Z tego względu dobrze jest zabezpieczyć kwestię rozwiązania umowy konkretnymi zapisami, np. o obowiązującym czasie wypowiedzenia.
Kolejną wadą takiej umowy jest nieograniczona odpowiedzialność menedżera za szkodę. Dodatkowo może wystąpić zakaz konkurencji czy klauzula poufności. Równie istotną wadą jest brak ochrony, jaka standardowo wynika z umowy o pracę, jak np. płatny urlop czy wynagrodzenie chorobowe.
Kontrakt menadżerski powinien być również spisany w ten sposób, aby nie sugerował pracy na klasycznej umowie o pracę, ponieważ może to spowodować, że pracownik w przyszłości będzie mógł wszcząć proces sądowy z pracodawcą o ustalenie stosunku pracy.
Czym jest kontrakt menedżerski?
Autor
Katarzyna Tokarczyk Artykuły autora
Zatrudnienie w ramach kontraktu znacznie różni się od współpracy w ramach umowy o pracę. Wiele osób myli jednak te dwa pojęcia. Czym charakteryzuje się kontrakt menedżerski i o czym trzeba wiedzieć, kiedy dostaniemy ofertę zawarcia takiej umowy?
Kontrakt menedżerski
Kontrakt menedżerski, jak sama nazwa wskazuje, jest formą współpracy skierowaną do osób wysoko wykwalifikowanych, pełniących funkcje na szczeblach kierowniczych. Pojęcie „kontraktu” nie jest jednak uregulowane w przepisach. Umowa kontraktowa należy do umów nienazwanych. Można zawrzeć ją w ramach swobody zawierania umów, o której mowa w art. 353 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Treść kontraktu menedżerskiego może być kształtowana dowolnie. Należy jednak pamiętać, że jest to umowa zaliczana do umów cywilnoprawnych i stosować dla niej należy przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zleceń oraz ogólnych regulacji o zobowiązaniach. Umowa ta powinna określać strony, gdzie jedną z nich jest powierzający kierowanie przedsiębiorstwem za określonym wynagrodzeniem, a drugą będzie przyjmujący takie zlecenie. Umowa o zarządzanie może być zawarta z osobą fizyczną, ale także przedsiębiorcą prowadzącym działalność.
Czynnością wykonywaną w ramach kontraktu menedżerskiego jest zarządzanie przedsiębiorstwem przez osobę wysoko wykwalifikowaną.
Prawa osoby zatrudnionej w ramach kontraktu
Zawierając kontrakt menedżerski, należy pamiętać, że jest to umowa charakteryzująca się dużą elastycznością. Menedżer nie wykonuje poleceń służbowych. Ma więc pełną swobodę przy podejmowaniu decyzji zarządczych, które dotyczą przedsiębiorstwa. Zważając jednak na rolę, jaką pełni, ma swój „zakres obowiązków” uregulowany w umowie. W związku z tym, że nie znajdują tu zastosowania przepisy odnoszące się do Kodeksu pracy, osoba kierująca zakładem pracy musi mieć na uwadze, że ze względu na swoją funkcję będzie ją obejmował nienormowany czas pracy. Nie będą jej dotyczyły stałe godziny czy miejsce wykonywania pracy – w tym aspekcie ma pełną dowolność. Praca menedżera jest typowo zadaniowa, a on sam jest rozliczany z jej efektów – jego praca poddawana jest kontroli i ocenie. Zwykle od wyników zależy bowiem wysokość jego wynagrodzenia.
Ważne jest również kilka innych aspektów, które nie wynikają bezpośrednio z podpisania kontraktu. Menedżerowi nie będą przysługiwały inne prawa wynikające ze stosunku pracy, jak na przykład:
urlop wypoczynkowy czy inne płatne zwolnienia od pracy;
okres wypowiedzenia umowy zależny od czasu zatrudnienia;
gwarancja minimalnego wynagrodzenia;
ochrona przed zwolnieniem.
Każdy z tych aspektów może, rzecz jasna, zostać uregulowany bezpośrednio w umowie. Ważne jest przy tym, aby taki rodzaj współpracy nie został uznany za wykonywanie umowy o pracę.
Kolejną bardzo ważną kwestią pozostaje odpowiedzialność menedżera za podejmowane decyzje. Taka osoba odpowiada przed firmą całym swoim majątkiem, bez żadnych ograniczeń, o ile uregulowania umowy nie stanowią inaczej. Należy pilnować, aby zostało to precyzyjnie określone w kontrakcie poprzez podanie chociażby kwoty maksymalnej odpowiedzialności majątkowej. Zupełne wykluczenie odpowiedzialności również nie jest możliwe i dotyczy to obu stron umowy. Dodatkowo w zapisach można zawrzeć także kary umowne za niestosowanie określonych zasad współpracy.
Obliczanie wynagrodzenia z kontraktu menedżerskiego
Jeśli chodzi o pensję dla menedżera, to jest ona rozliczana na zasadach właściwych dla umowy zlecenia. Poniżej zostanie omówiona szczegółowo kwestia oskładkowania i opodatkowania wynagrodzenia z kontraktu.
Oskładkowanie pensji menedżera
Zatrudnienie w ramach kontraktu menedżerskiego stanowi tytuł do objęcia ubezpieczeniami na zasadach takich jak w przypadku zleceniobiorców. Rodzaj ubezpieczeń, pod jakie musi podlegać menedżer, będzie zależał od tego, czy osoba ta jest już zgłoszona do ZUS-u z innego tytułu. Obowiązkowymi ubezpieczeniami są emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. Do ubezpieczenia chorobowego można wówczas przystąpić na zasadach dobrowolności.
Pod obligatoryjne ubezpieczenia społeczne i zdrowotne będzie podlegała osoba, która:
nie posiada innego zatrudnienia;
jest zatrudniona w ramach umowy o pracę czy umowy zlecenia (z których obowiązkowe są ubezpieczenia społeczne) w innej firmie, a jej wynagrodzenie jest niższe od płacy minimalnej;
jest emerytem bądź rencistą.
Natomiast wyłącznie ubezpieczeniem zdrowotnym może być objęta osoba zatrudniona w innej firmie (posiada umowę o pracę lub zlecenie i podlega z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym), jeśli jej pensja jest równa co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu obowiązującemu w danym roku kalendarzowym.
W sytuacji gdy menedżer prowadzi własną działalność, wówczas konieczność zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych z tytułu kontraktu wystąpi, jeśli jako przedsiębiorca korzysta z ulgi na start, 24-miesięcznej preferencji w opłacaniu składek lub małego ZUS-u, o ile podstawa wymiaru składek społecznych jest niższa od minimalnego wynagrodzenia. Z kolei w przypadku gdy opłaca tzw. duży ZUS, czyli składki społeczne naliczane są od podstawy stanowiącej 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to z tytułu kontraktu może zostać objęty wyłącznie ubezpieczeniem zdrowotnym.
POLECAMY Ogłoszenia o pracę z całej Polski Poznaj wybrane oferty pracodawców
Poznaj wybrane oferty pracodawców Weź udział w rekrutacji
Weź udział w rekrutacji Podziel się opinią zobacz ogłoszenia Dowiedz się, ile możesz zarabiać w innej firmie na takim samym stanowisku
Zaliczki na podatek naliczane od wynagrodzenia
W myśl art. 13 pkt 9 ustawy o PIT „przychodami z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej […]”.
Potwierdza to również interpretacja Ministra Finansów z 31 maja 2010 roku (sygn. DD2/033/95/KBF/10/403):
„Przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, nawet jeżeli tego rodzaju umowy zawierane są w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również w formie spółki niemającej osobowości prawnej”.
W przypadku wynagrodzenia z kontraktu menedżerskiego, niezależnie od tego, czy dana osoba prowadzi działalność, czy nie, przy obliczaniu wynagrodzenia należy przyjąć:
że osiągnięte przychody powinny zostać opodatkowane według skali podatkowej;
co do kosztów uzyskania przychodów przyjmuje się ryczałtowe kwoty odpowiadające tym stosowanym przy rozliczaniu pensji z umowy o pracę (250 zł).
Przykład 1.
Od 1 stycznia 2022 roku pan Robert został zatrudniony na podstawie kontraktu menedżerskiego za wynagrodzeniem w wysokości 25 000 zł. Nie posiada dodatkowego zatrudnienia, dlatego jest objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym z tego tytułu. Ponadto przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
Obliczenie wynagrodzenia wygląda następująco:
Suma składek na ubezpieczenia społeczne 3427,50 zł, w tym:
emerytalna: 25 000 zł × 9,76% = 2440,00 zł
rentowa: 25 000 zł × 1,5% = 375,00 zł
chorobowe: 25 000 zł x 2,45% = 612,50 zł
Podstawa składki na ubezpieczenie zdrowotne: 25 000 zł – 3427,50 zł = 21 572,50 zł
Składka na ubezpieczenie zdrowotne: 21 572,50 zł × 9% = 1941,53 zł
Koszty uzyskania przychodu: 250 zł
Podstawa opodatkowania: 25 000 zł – 3427,50 zł zł – 250 zł = 21 323,50 zł → 21 324 zł
Zaliczka na podatek dochodowy: 21 324 zł × 17% zł = 3625,08 zł
Podatek dochodowy: 3625,08 zł → 3625 zł
Do wypłaty: 25 000 zł – 3427,50 zł zł – 3625 zł = 17 947,50 zł
Kontrakt menedżerski to specyficzny twór, gdzie zasady współpracy mogą być dowolnie kształtowane przez obie strony umowy. Warto, aby w dokumencie znalazły się zarówno prawa, jak i obowiązki, w tym określenie odpowiedzialności menedżera za podejmowane działania. Niewiele jest tu bowiem regulacji wynikających wprost z przepisów.
Kontrakt menedżerski a składki na ubezpieczenia społeczne
Kontrakt menedżerski zaliczany jest do umów o świadczenie usług. Powszechnie uznaje się go za synonim umowy o zarządzanie właściwej dla osób kierujących zakładem pracy. Nie został nazwany i wyodrębniony w Kodeksie cywilnym, możliwość jego zawarcia opiera się na swobodzie zawierania umów. Zdarzają się sytuacje, gdy czynności wykonywane w ramach kontraktu menedżerskiego przejawiają cechy stosunku pracy, przez co sama umowa uznawana jest za umowę o pracę. Nie zmienia to jednak faktu, że co do zasady kontrakt menedżerski jest umową cywilnoprawną, a w myśl art. 750. Kodeksu cywilnego do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.
Kontrakt menedżerski – klasyfikacja dla celów ubezpieczeń społecznych
Kontrakt menedżerski, o ile nie ma charakteru umowy o pracę, zakwalifikowany został dla celów ubezpieczenia społecznego tak jak umowa zlecenia. Osoba wykonująca taką umowę podlega zatem ubezpieczeniom społecznym na zasadach określonych dla zleceniobiorców. Osoba taka podlega obowiązkowo ubezpieczeniom:
emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu,
ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, a przystąpienie do niego może nastąpić tylko na wniosek ubezpieczonego. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla menedżera stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskany z tytułu zawartej umowy.
Zobacz też: Kalkulator umowa zlecenie
Kontrakt menedżerski i prowadzenie działalności gospodarczej
Zgodnie z art. 13 pkt 9 u.p.d.o.f. przychód uzyskany z kontraktu menedżerskiego zalicza się do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, nawet gdy tego rodzaju umowa została zawarta w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez menedżera.
Zawieranie umowy z menedżerem prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą jest częstą sytuacją. Rozróżnia się wówczas dwa przypadki, które zostaną poniżej omówione.
Menedżer wykonuje kontrakt w ramach prowadzonej działalności, a przychody uzyskuje wyłącznie z tej umowy.
W powyższej sytuacji kontrakt menedżerski wykonywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej powinien być traktowany jako odrębny tytuł do ubezpieczeń społecznych, a nie jako umowa wykonywana w ramach prowadzonej działalności.
Menedżer podlega wówczas ubezpieczeniom z tytułu zawartej umowy i wykazywany jest z kodem 04 11 – osoba wykonująca umowę agencyjną, umowę zlecenia lub umowę o świadczenie usług.
Firma (płatnik) zatrudniająca menedżera na podstawie kontraktu jest zobowiązana do naliczania i odprowadzania do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a jeżeli nie występują przesłanki do zwolnienia, także na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Menedżer uzyskuje przychody zarówno z kontraktu, jak i z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Następuje zbieg tytułów do ubezpieczeń.
O zbiegu tytułów do ubezpieczeń mówimy, gdy osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą i wykonująca kontrakt menedżerski uzyskuje przychody z obydwu źródeł. Generalna zasada wyrażona została w art. 9 ust. 2 i 2a Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który stanowi, iż osoba taka podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tego powstałego najwcześniej tytułu. Może ona jednak dobrowolnie, na swój wniosek, zostać objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych – wszystkich lub wybranych tytułów – bądź zmienić tytuł ubezpieczeń.
Gdy wynagrodzenie menedżera z tytułu kontraktu, będące podstawą wymiaru ubezpieczeń społecznych, jest niższe od najniższej obowiązującej go podstawy wymiaru składek, będzie on wówczas podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności. Z tytułu kontraktu ubezpieczenie będzie dobrowolne. Natomiast składka zdrowotna obowiązkowa będzie z obydwu tytułów.
Dokonanie zmiany obowiązkowego tytułu do ubezpieczeń – z działalności na kontrakt menedżerski – będzie możliwe w przypadku, gdy wynagrodzenie menedżera z tytułu kontraktu będzie wyższe niż najniższa obowiązująca go podstawa wymiaru składek z tytułu działalności gospodarczej.
Reasumując, gdy menedżer zawarł kontrakt w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a przychody uzyskuje wyłącznie z tytułu tego kontraktu, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu kontraktu. Kiedy jednak przychody uzyskiwane są z obydwu źródeł, ubezpieczeniu podlega z tytułu, który powstał wcześniej, lub z tytułu, z którego podstawa wymiaru składek ZUS jest wyższa.
Kontrakt menedżerski czy umowa o pracę?
Kontrakt menedżerski stanowi specyficzną formę „zatrudnienia”, w szczególności członków kadry kierowniczej i zarządzających. Nie stanowi jednak umowy o pracę i nie zabezpiecza ustawowo menedżera w takim samym stopniu jak pracownika. Czym cechuje się kontrakt menedżerski, co go odróżnia od umowy o pracę?
Brak klasycznego podporządkowania
Kontrakt menedżerski to rodzaj nienazwanej umowy cywilnoprawnej, której postanowienia są pozostawione uzgodnieniu stron na zasadzie swobody umów. Na mocy kontraktu menedżer zobowiązuje się do prowadzenia przedsiębiorstwa drugiej strony, na rachunek tego przedsiębiorstwa i na jego ryzyko. Menedżer zawiera go we własnym imieniu, zarządzając wówczas przedsiębiorstwem osobiście lub w cudzym imieniu (wtedy przedsiębiorstwem zarządzają osoby wybrane z danej firmy). W przeciwieństwie do stosunku pracy, nie występuje tu klasyczne kierownictwo czy podporządkowanie, zwłaszcza w przypadku zawarcia kontraktu z członkiem zarządu spółki kapitałowej. To menedżer decyduje o wyborze sposobu zarządzania przedsiębiorstwem.
Czas pracy menedżera
Czas pracy menedżera jest nienormowany i nie musi odpowiadać normom czasu pracy określonym w kodeksie pracy; zależy od ilości nałożonych zadań i może być nieregularny. Menedżera nie obowiązują określone w kodeksie pracy regulacje dotyczące urlopu wypoczynkowego, urlopów rodzicielskich, zwolnień lekarskich, itp. Nie ma jednak przeciwwskazań do wprowadzenia do kontraktu zapisów gwarantujących menedżerowi prawo do odpłatnej przerwy w świadczeniu usług menedżera, czy to wynikającej z „urlopu” czy też z niedyspozycji zdrowotnej menedżera.
Zakres odpowiedzialności menedżera
Menedżer ponosi dużo większą odpowiedzialność niż pracownik. Odpowiada bowiem za szkodę wyrządzoną przedsiębiorcy w sposób nieograniczony, niezależnie od rodzaju winy (za szkodę wyrządzoną z winy nieumyślnej pracownik odpowiada do wysokości trzech miesięcznych pensji), całym swoim majątkiem, zarówno za rzeczywiste straty jak i utracone korzyści. W praktyce menedżerowie często się ubezpieczają od odpowiedzialności cywilnej z tytułu działalności polegającej na zarządzaniu przedsiębiorstwem, jak również ograniczają w kontrakcie swoją odpowiedzialność wyłącznie do sytuacji zaistnienia winy umyślnej, bądź też uzgadniają maksymalną kwotową granicę swojej majątkowej odpowiedzialności.
Wynagrodzenie menedżera, ochrona zatrudnienia
Menedżer nie ma zagwarantowanego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jego płaca najczęściej składa się z dwóch elementów: stałego wynagrodzenia zasadniczego oraz części zmiennej, zależnej od uzyskiwanych wyników i efektów pracy. Swobodzie stron pozostawione są ustalenia co terminów i zasad wypłacania wynagrodzenia.
Menedżer w przeciwieństwie do pracownika może się zrzec wynagrodzenia.
Kontrakt menedżerski nie podlega także regulacjom gwarantującym ochronę zatrudnienia. Menedżer musi więc liczyć się z ewentualnością otrzymania wypowiedzenia właściwie w każdym czasie. To strony kontraktu menedżerskiego decydują o długości okresu wypowiedzenia kontraktu.
Opodatkowanie dochodów menedżera
Dochody menedżerów podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych jako przychody z działalności wykonywanej osobiście; brak jest możliwości skorzystania z opodatkowania stawką liniową. Koszty uzyskania przychodów menadżera są podobne do kosztów pracowniczych (brak jest możliwości wliczenia do kosztów menadżera kosztów faktycznie poniesionych, tak jak w przypadku działalności gospodarczej).
Menadżer a składki na ubezpieczenia społecznie i zdrowotne
Na gruncie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych menedżer jest traktowany jako zleceniobiorca i podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu (teoretycznie obowiązkiem ubezpieczenia wypadkowego nie są objęci ci zleceniobiorcy, którzy wykonują pracę poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności zleceniodawcy, ale z uwagi na charakter pracy menadżera trudno sobie wyobrazić, by przepis ten mógł znaleźć do niego zastosowanie).
Ubezpieczenie chorobowe tak jak dla pozostałych zleceniobiorców jest dla menedżera dobrowolne. Obowiązkowe z kolei jest ubezpieczenie zdrowotne menedżera.
Podsumowanie
Zaletą współpracy z przedsiębiorcą w ramach kontraktu menedżerskiego jest z pewnością swoboda w wykonywaniu obowiązków menedżera, wadą – brak ustawowych gwarancji pracowniczych wynikających z kodeksu pracy. To czy zawarcie kontraktu menadżerskiego będzie korzystnym z punktu widzenia menedżera będzie zależało zatem od treści danego konkretnego kontraktu, zestawionej z indywidualnymi uwarunkowaniami wykonywanego zawodu. W interesie zarówno przedsiębiorcy, jak i menedżera leży profesjonalne przygotowanie kontraktu menedżerskiego, tak by w sposób jasny określał on zakres i specyfikę obowiązków ciążących na menedżerze, zasady jego odpowiedzialności, szczegółowe zasady wynagrodzenia, dodatkowe uprawnienia menedżera związane choćby z odpłatną przerwą w świadczeniu usług, itp.
Kontrakt menedżerski czy umowa o pracę? – Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna
Analizując charakter prawny kontraktu menedżerskiego, który w zależności od jego treści może być umową o pracę lub umową cywilną, do której stosuje się przepisy o zleceniu (art. 750 k.c.) należy pamiętać, że dla oceny rodzaju stosunku prawnego decydujące jest ustalenie, które z tych cech mają charakter przeważający. Jeżeli umowa wykazuje wspólne cechy dla umowy o pracę i umowy prawa cywilnego z jednakowym ich nasileniem, o jej rodzaju decyduje zgodny zamiar stron i cel umowy. Zasada swobody umów (art. 3531 k.c.) polega w pierwszej kolejności na możliwości wyboru przez strony rodzaju stosunku prawnego, który będzie ich łączył. Dotyczy to także wykonywania stale i za wynagrodzeniem określonych czynności, a więc stosunku prawnego określanego jako wykonywanie zatrudnienia w szerokim tego słowa znaczeniu. Nie można zatem zakładać, że strony mające pełną zdolność do czynności prawnych miały zamiar zawrzeć umowę o innej treści (umowę o pracę) niż tę, którą zawarły (umowę zlecenia). Pamiętać jednak należy, iż niektóre cechy umowy są na tyle istotne, że mają decydujące znaczenie dla określenia jej rodzaju. W szczególności brak bezwzględnego obowiązku osobistego świadczenia pracy wyklucza możliwość zakwalifikowania stosunku prawnego jako umowy o pracę. Osoba zarządzająca zakładem pracy w imieniu pracodawcy może być zatem zatrudniona na podstawie stosunku pracy lub na podstawie umowy cywilnoprawnej. Cechami klasycznego kontraktu menedżerskiego są przede wszystkim samodzielność menedżera oraz cel umowy, jakim jest prowadzenie przez menedżera przedsiębiorstwa z przyznaniem mu samodzielności działania w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem. Dodatkowo od menedżera oczekuje się, iż wniesie on pewne wartości niematerialne w postaci nowego sposobu zarządzania przedsiębiorstwem, swojego doświadczenia zawodowego, wiedzy handlowej i organizacyjnej, a także wyrobionych kontaktów handlowych. Wynagrodzenie menedżera składa się najczęściej z dwóch części: stałej i zmiennej – zależnej od osiągnięcia konkretnego wyniku finansowego przedsiębiorstwa. Taka postać kontraktu niewątpliwie przybiera postać umowy cywilnoprawnej. Dodatkowo menedżer, który prowadzi działalność gospodarczą, samodzielnie się opodatkowuje i odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne. Kontrakt menedżerski zakłada zdecydowanie większą dyspozycyjność menedżera niż pracownika, zadaniowy charakter pracy wymaga szczególnej lojalności i współdziałania obu stron umowy. Menedżer podpisując kontrakt, zwykle zobowiązuje się przestrzegać zakazu konkurencji. Zawarcie kontraktu menedżerskiego jest korzystne zarówno dla menedżera, jak i przedsiębiorcy. Przede wszystkim pozwala na ograniczenie kosztów, które z punktu widzenia pracodawcy są największe przy zawieraniu umów o pracę. Osoba świadcząca usługi menedżerskie może z kolei otrzymywać wyższe wynagrodzenie, jednak jest ono związane bezpośrednio z wynikami finansowymi firmy, którą kieruje. Kontrakty stanowią często jedyną drogę do wprowadzania motywacyjnych systemów wynagrodzeń. Dochody osób świadczących usługi na mocy kontraktów menedżerskich mogą (w zależności od ich wysokości) podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym wg najwyższej stawki PIT 40%. Pomysłem na zmniejszenie wysokości zobowiązań podatkowych nie będzie jednakże świadczenie usług na podstawie kontraktu menedżerskiego w ramach działalności gospodarczej, łącznie z wybraniem opodatkowania podatkiem liniowym 19%.
Po pierwsze należy pamiętać, że za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełniają następujące warunki:
• odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający,
• są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego,
• wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
W praktyce, aby działalność wykonywana w ramach samozatrudnienia nie została uznana za działalność objętą stosunkiem pracy, konieczne jest nie spełnienie przez umowę przynajmniej jednej z wymienionych powyżej przesłanek. Jednakże mimo spełnienia tego wymogu, art. 13 pkt 9) ustawy o PIT stanowi, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się także „przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzenie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej”. Świadczenie usług menedżerskich będzie zatem zawsze klasyfikowane za działalność wykonywaną osobiście a nie za pozarolniczą działalność gospodarczą, która to działalność mogłaby być opodatkowana podatkiem liniowym. Jak zatem najkorzystniej ułożyć stosunek prawny? Pierwsza propozycja dobrego rozwiązania przewidziana jest dla podatników świadczących samodzielnie usługi zarządzania przedsiębiorstwem. Dla nich rozliczanie się stawką liniową będzie możliwe, jeżeli zawierając umowy z podmiotami gospodarczymi, wyodrębnią czynności ściśle związane z zarządzaniem (menedżerskie) oraz inne czynności jakie będą wykonywane na ich rzecz. Wynagrodzenie za czynności zarządcze będzie w tym przypadku nadal podlegało opodatkowaniu na zasadach przewidzianych dla osób uzyskujących przychody z działalności wykonywanej osobiście, ale dla części dochodu otrzymywanego za wykonywanie pozostałych czynności podatnik uzyska możliwość wyboru liniowej formy opodatkowania. Konieczne będzie tylko świadczenie tych usług w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Taki rozdział obowiązków akceptują organy podatkowe. Nie ma bowiem przeszkód prawnych, by podatnik świadczył na rzecz tego samego podmiotu gospodarczego różnego rodzaju usługi (patrz – interpretacja Urzędu Skarbowego w Łomży, nr PD-415/2/IW/06). Drugą propozycją jest założenie przez co najmniej dwóch menedżerów tzw. spółki menedżerskiej, np. spółki jawnej lub komandytowej. Usługi zarządcze świadczy wówczas spółka menedżerska jako odrębny podmiot, delegując do tej czynności jednego ze wspólników. Za swoje usługi spółka wystawia faktury, a wspólnicy dzielą się wynagrodzeniem proporcjonalnie do udziału w zysku, uzyskując w ten sposób przychód z udziału w spółce. Taki przychód jest przychodem z działalności gospodarczej, który może być opodatkowany podatkiem liniowym. Podmiotem świadczącym usługi zarządcze jest spółka menedżerska. Nie można zatem uznać, że wspólnik tej spółki uzyskuje przychód z działalności wykonywanej „osobiście”. Prawidłowość rozwiązania potwierdzały dotychczas także organy podatkowe – m.in. Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku wskazał, że przychody otrzymywane przez spółkę jawną z tytułu świadczenia usług zarządzania dla innych podmiotów gospodarczych, nie będą efektem czynności wykonywanych wyłącznie przez jednego wspólnika, ale stanowić będą również efekt działań pozostałych wspólników spółki jawnej. Podstawą dokonywania wypłat przez spółkę z o. o. na rzecz spółki jawnej nie będzie zatem osobiste i samodzielne wykonywanie przez wspólnika usług zarządzania. Tym samym przychód uzyskiwany z tytułu świadczenia usług zarządzania na podstawie umowy zawartej między spółką jawną a spółką kapitałową, stanowić będzie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, który może podlegać opodatkowaniu podatkiem liniowym 19% (RO-XV/PDOF-209/210/JB/07). Pamiętać jednakże należy, że jeżeli spółka menedżerska świadczy usługi zarządcze na rzecz podmiotu, w którym jeden ze wspólników wykonywał również czynności zarządcze na podstawie umowy o pracę, w bieżącym lub poprzednim roku, to żaden ze wspólników nie może skorzystać w tym okresie z opodatkowania podatkiem liniowym (patrz – interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga, 17 kwietnia 2007r., 1434/DD2/415/9/2007). Dla opodatkowania podatkiem liniowym nie ma przeszkód, aby wspólnik spółki menedżerskiej pełnił w spółce kapitałowej funkcję członka zarządu na podstawie powołania do zarządu i nie uzyskiwał z tego tytułu wynagrodzenia i aby jednocześnie usługi zarządcze świadczyła na rzecz tej spółki spółka menedżerska. Takie ukształtowanie współpracy między menedżerem a przedsiębiorcą jest korzystne także z punktu widzenia opłacania obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne. Bowiem, kiedy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej menedżer osiąga – w rozumieniu przepisów podatkowych tylko przychody z działalności wykonywanej osobiście, podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu kontraktu menedżerskiego, a więc jako zleceniobiorca. Oznacza to, że obowiązkowe będzie dla niego ubezpieczenie emerytalne i rentowe, a także, co do zasady, ubezpieczenie wypadkowe. Jeżeli oprócz usług w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem, wykonywanych na podstawie kontraktu menedżerskiego, menedżer w ramach działalności gospodarczej wykonuje również inne usługi i w świetle przepisów podatkowych uzyskuje przychody z działalności wykonywanej osobiście oraz działalności gospodarczej, dochodzi do zbiegu dwóch tytułów ubezpieczenia, tj. zlecenia i działalności gospodarczej.
W takim przypadku – w zależności od wysokości przychodu z tytułu kontraktu – podlega:
• ubezpieczeniom społecznym z wybranego przez siebie tytułu, tj. albo z kontraktu, albo z działalności, jeżeli przychód z tytułu kontraktu wynosi co najmniej tyle ile obowiązująca tę osobę najniższa podstawa wymiaru składek z działalności,
• ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli przychód z tytułu kontraktu jest niższy niż obowiązująca tę osobę najniższa podstawa wymiaru składek z działalności.
W efekcie rozwiązaniem korzystniejszym pod względem „składkowym” może być opłacanie składek na ubezpieczenia (np. w minimalnej wysokości) jedynie z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Rozwój gospodarczy sprawił, że wiele przedsiębiorstw potrzebuje dobrze wykształconej, skutecznej i doświadczonej kadry zarządzającej. Istotne zatem staje się właściwe uregulowanie stosunków prawnych łączących strony. Dla nich bowiem ważne są zarówno kwestie podatkowe, jak i utrzymanie mocnej więzi łączącej menedżera z firmą oraz wprowadzenie nowoczesnego systemu wynagradzania.
Kontrakt menedżerski – wszystko, co musisz wiedzieć
W przypadku pracowników, od których zależy zarządzanie przedsiębiorstwem, do wyboru mamy kilka form zatrudnienia. Jedną z nich, obok umowy o pracę czy umowy zlecenia, jest kontrakt menedżerski. Na czym polega i w jakich przypadkach się go stosuje?
Na czym polega kontrakt menedżerski?
Kontrakt menedżerski jest umową zawieraną pomiędzy prowadzącym działalność gospodarczą a osobą świadczącą usługi w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem. Jest to umowa cywilnoprawna, dlatego, podobnie jak umowa zlecenie czy B2B, nie podlega pod przepisy Kodeksu pracy.
Mimo że przepisy kodeksu cywilnego nie opisują szczegółowo zatrudnienia na podstawie kontraktu menedżerskiego, który należy do umów nienazwanych, do jego regulacji stosuje się przepisy związane z umową zlecenia.
Kontrakt menedżerski a umowa
Przedmiotem tego rodzaju umowy jest zobowiązanie do profesjonalnego zarządzania daną działalnością gospodarczą w zamian za określone wynagrodzenie. Kontrakt, w przeciwieństwie do umowy o pracę, pozwala na samodzielność i swobodę menedżera w sprawach dotyczących kierowania przedsiębiorstwem – nie podlega on nikomu. Wolność w wyborze stylu zarządzania jest niewątpliwie jedną z ważniejszych zalet tego typu umowy. Taka forma współpracy spodoba się również pracodawcom, którzy chcą powierzyć swoją firmę wykwalifikowanej osobie i uniknąć obowiązku nieustannego doglądania działalności.
Treść umowy kontraktu menedżerskiego powinna zawierać m.in.:
przedmiot umowy,
uprawienia i obowiązki stron,
zadania menedżerskie,
wynagrodzenie menedżera,
dodatkowe świadczenia,
odpowiedzialność menedżera,
kryteria oceny efektywności zarządzania,
sposoby rozwiązania kontraktu menedżerskiego ,
, zakaz konkurencji,
klauzulę poufności.
Jakie wymagania należy spełnić?
Aby zostać zatrudnionym na podstawie kontraktu menedżerskiego, należy spełnić szereg wymagań, dzięki którym możliwe będzie podejmowanie odpowiednich decyzji zarządczych. Dużym plusem będzie również posiadanie obszernego doświadczenia zawodowego, które pozwoli znaleźć sposoby na rozwój przedsiębiorstwa czy skuteczne motywowanie pracowników.
Zastanawiasz się, jaki powinien być dobry menedżer? Sprawdź!
Kontrakt menedżerski a czas pracy
Umowa kontraktowa charakteryzuje się nienormowanym (zadaniowym) czasem pracy. Oznacza to, że to menedżer decyduje, w jakim czasie nastąpi i jak długo potrwa świadczenie usług – np. naprzemiennie mogą występować okresy zwiększonego i zmniejszonego natężenia pracy.
Zadaniowy czas pracy polega na wykonywaniu przez pracownika zadań, które są możliwe do realizacji w określonym czasie pracy (8 godzin dzienne, 40 godzin tygodniowo, przeciętnie 5 dni w tygodniu). Od menedżera zależy jednak w jakie dni, i w jakich porach, obowiązki zostaną wykonane. W przypadku takiego systemu czasu pracy nie ma obowiązku ewidencjonowania czasu pracy. Rozliczenie z tytułu kontraktu menedżerskiego występuje na podstawie zrealizowanych zadań, a nie czasu poświęconego na ich wykonanie.
Z racji tego, że kontrakt menedżerski należy do umów cywilnoprawnych, pracownik nie może skorzystać więc z przywilejów, które zapewnia umowa o pracę. Mowa tu m.in. o prawie do płatnego urlopu. Ta kwestia może zostać jednak zagwarantowana w treści umowy po uzgodnieniu z pracodawcą.
Kontakt menedżerski a ubezpieczenie
Osoba zatrudniona z tytułu kontraktu menedżerskiego podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu, a także zdrowotnemu na zasadach określonych dla zleceniobiorców. Może przystąpić również do ubezpieczenia chorobowego, jednakże jest ono dobrowolne.
Jeśli czynności wykonywane w ramach kontraktu menedżerskiego posiadają cechy umowy o pracę, mamy do czynienia ze stosunkiem pracy. Wówczas dochody uzyskane ze wspomnianej umowy podlegają opodatkowaniu na zasadach umowy o pracę – a zatem należy odprowadzić wszystkie składki: emerytalne, rentowne, wypadkowe, zdrowotne, chorobowe oraz na Fundusz Pracy czy Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Kontrakt menedżerski w przypadku działalności gospodarczej
Niekiedy menedżer, oprócz zatrudnienia poprzez kontrakt menedżerski, posiada również dochód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Wówczas wysokość składek zależy od kwoty przychodu z tytułu kontaktu. Opłacanie składek zależy w dużej mierze od tego, czy przychód z działalności wykonywanej osobiście dotyczy wyłącznie wspomnianego kontraktu – w tej sytuacji podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. W przeciwnym wypadku, gdy w ramach działalności gospodarczej menedżer posiada przychody uzyskane z innego źródła, podstawą do ubezpieczenia będzie ten najwcześniej uzyskany.
Kontrakt menedżerski to nie umowa o pracę
Numer: – wybierz – Controlling i Rachunkowość Zarządcza 7-8/2022 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 6/2022 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 5/2022 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 4/2022 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 3/2022 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 2/2022 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 1/2022 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 12/2021 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 11/2021 Casebook Business Automation Controlling i Rachunkowość Zarządcza 10/2021 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 9/2021 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 7-8/2021 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 6/2021 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 5/2021 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 4/2021 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 3/2021 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 2/2021 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 1/2021 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 12/2020 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 11/2020 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 10/2020 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 9/2020 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 7-8/2020 Controlling i Rachunkowośc Zarządcza 5-6/2020 Controlling i Rachunkowośc Zarządcza 4/2020 Controlling i Rachunkowośc Zarządcza 3/2020 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 2/2020 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 1/2020 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 12/2019 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 11/2019 Casebook Business Automation Controlling i Rachunkowośc Zarządcza 10/2019 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 9/2019 Controlling i Rachunkowośc Zarządcza 7-8/2019 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 6/2019 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 5/2019 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 4/2019 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 3/2019 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 2/2019 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 1/2019 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 12/2018 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 11/2018 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 10/2018 Controlling i Rachunkowośc Zarządcza 9/2018 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 8/2018 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 7/2018 Controlling i Rachunkowośc Zarządcza 6/2018 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 5/2018 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 4/2018 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 3/2018 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 2/2018 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 1/2018 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 12/2017 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 11/2017 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 10/2017 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 9/2017 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 8/2017 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 7/2017 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 6/2017 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 5/2017 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 4/2017 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 3/2017 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 2/2017 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 1/2017 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 12/2016 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 11/2016 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 10/2016 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 9/2016 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 8/2016 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 7/2016 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 6/2016 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 5/2016 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 4/2016 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 3/2016 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 2/2016 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 1/2016 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 12/2015 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 11/2015 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 10/2015 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 9/2015 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 8/2015 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 7/2015 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 6/2015 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 5/2015 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 4/2015 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 2-3/2015 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 1/2015 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 12/2014 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 11/2014 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 10/2014 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 9/2014 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 7-8/2014 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 6/2014 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 5/2014 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 4/2014 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 3/2014 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 2/2014 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 1/2014 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 12/2013 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 11/2013 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 10/2013 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 9/2013 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 8/2013 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 7/2013 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 6/2013 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 5/2013 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 4/2013 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 3/2013 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 2/2013 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 1/2013 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 12/2012 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 11/2012 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 10/2012 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 9/2012 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 8/2012 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 7/2012 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 6/2012 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 5/2012 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 4/2012 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 3/2012 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 2/2012 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 1/2012 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 12/2011 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 11/2011 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 10/2011 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 9/2011 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 8/2011 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 7/2011 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 6/2011 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 5/2011 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 4/2011 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 3/2011 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 2/2011 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 1/2011 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 12/2010 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 11/2010 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 10/2010 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 9/2010 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 8/2010 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 7/2010 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 6/2010 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 5/2010 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 4/2010 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 3/2010 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 2/2010 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 1/2010 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 12/2009 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 11/2009 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 10/2009 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 9/2009 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 8/2009 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 7/2009 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 6/2009 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 5/2009 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 4/2009 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 3/2009 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 2/2009 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 1/2009 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 12/2008 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 11/2008 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 10/2008 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 9/2008 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 8/2008 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 7/2008 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 6/2008 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 5/2008 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 4/2008 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 3/2008 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 2/2008 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 1/2008 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 12/2007 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 11/2007 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 10/2007 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 9/2007 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 8/2007 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 7/2007 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 6/2007 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 5/2007 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 4/2007 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 3/2007 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 2/2007 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 1/2007 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 12/2006 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 11/2006 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 10/2006 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 9/2006 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 8/2006 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 7/2006 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 6/2006 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 5/2006 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 4/2006 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 3/2006 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 2/2006 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 1/2006 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 12/2005 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 11/2005 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 10/2005 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 9/2005 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 8/2005 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 7/2005 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 6/2005 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 5/2005 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 4/2005 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 3/2005 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 2/2005 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 1/2005 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 12/2004 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 11/2004 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 10/2004 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 9/2004 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 8/2004 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 7/2004 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 6/2004 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 5/2004 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 4/2004 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 3/2004 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 2/2004 Controlling i Rachunkowość Zarządcza 1/2004
Dla kogo kontrakt menedżerski?
Osoby zarządzające (choćby zakładem pracy) nie zawsze muszą świadczyć pracę w oparciu o umowę o pracę. Z takimi pracownikami przedsiębiorca może zawrzeć kontrakt menadżerski. Na jego podstawie również może być świadczona praca. Co warto o nim wiedzieć?
Kontrakt menedżerski a umowa o pracę
W firmach stosuje się różne umowy. Wśród najpopularniejszych wskazać należy umowę o pracę, która w najpełniejszy sposób chroni interesy pracowników. Poza jednak takimi umowami wiele osób wykonuje zadania na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym głównie umowy o dzieło i umowy zlecenie. Warto podkreślić, że praca może być przy tym wykonywana również w oparciu o kontrakt menedżerski.
Choć nie został on szczegółowo opisany w Kodeksie cywilnym, to jednak właśnie w tym zbiorze przepisów należy szukać informacji o jego istocie. Oznacza to, że praca na kontrakcie menedżerskim a na umowie o pracę równi znacznie się warunkami zatrudnienia. Zastosowanie mają w nim bowiem przepisy związane z umowami nienazwanymi, do których stosuje się przepisy regulujące umowę zlecenia.
Strony umowy kontaktu menadżerskiego
Kto może być stroną umowy przy kontrakcie menadżerskim? Ponieważ ta forma zatrudnienia ma zastosowanie przy zatrudnieniu pracowników, którzy mają zarządzać zakładem pracy, jedną ze stron zawsze musi być właściciel firmy, drugą zaś kandydat posiadający określone umiejętności lub doświadczenie. Na podstawie podpisanej umowy zostaje on upoważniony do podejmowania czynności prawnych czy też faktycznych, które są niezbędne do tego, aby prowadzić firmę. Zgodnie z takim zapisem należy wskazać, że menadżer najczęściej samodzielnie podejmuje decyzje dotyczące zakładu pracy i jednocześnie jest za nie odpowiedzialny (to on ponosi skutki swoich decyzji, nie zaś jego pracodawca).
Umowa kontraktowa, jak każdy tego rodzaju dokument, powinna zawierać niezbędne dane obu stron, a także indywidualne ustalenia. Z tego względu nie istnieje stały wzór kontraktu menedżerskiego, a jedynie ogólne obszary, jakich powinny dotyczyć poszczególne zapisy.
Co zawiera kontrakt menedżerski? celach i zadaniach, które menadżer ma realizować,
zakresie jego obowiązków,
wynagrodzeniu, jakie otrzyma za wykonaną pracę,
czasie trwania umowy i sposobach (również terminie) jej rozwiązania. Strony kontaktu menedżerskiego mają możliwość w dowolny sposób regulować wzajemne obowiązki i prawa. Jednak każda umowa musi posiadać pewne punkty dotyczące podstawowych kwestii. Mowa tu przede wszystkim o:
Niepisaną zasadą jest przy tym to, że menedżer zobowiązuje się zawsze do tego, aby starannie zarządzać przedsiębiorstwem. Jego celem jest przy tym najczęściej osiągnięcie pewnych założonych wyników finansowych.
Kontrakt menadżerski a ZUS – czy z korzyścią dla przedsiębiorcy?
Warto zauważyć, że co do zasady kontrakt menedżerski jest bardzo korzystny dla przedsiębiorcy. Przede wszystkim może on uwolnić się od konieczności doglądania przedsiębiorstwa, gdyż ten typ umowy to umowa starannego działania. Efekty, o których była mowa wyżej, zależą bowiem najczęściej od wielu czynników, tym choćby ekonomicznej sytuacji w kraju. Nie zwalnia to jednak menedżera od tego, aby wykorzystał on swoją wiedzę i umiejętności w taki sposób, aby wypracować jak najlepsze efekty. Często zdarza się, że to właśnie za osiągnięte efekty finansowe może on liczyć na premię.
Menedżer może być oczywiście zatrudniony nie tylko na kontrakcie, jednak jest to rozwiązanie stosunkowo częste i wygodne dla zarządzających.
‘”>
A jak wygląda kwestia składek ZUS na kontrakcie menedżerskim? Prawo nie jest jednoznaczne w tej kwestii, co wprowadza pewne zamieszanie, zwłaszcza w przypadku współpracy z osobami już prowadzącymi przedsiębiorstwo. Z jednej strony sądy nie traktują kontaktu menedżerskiego jako podstawy podlegania ubezpieczeniom, bo ujmują go w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, co skutkuje odprowadzaniem składek samodzielnie przez menedżera.
Z kolei sam ZUS zalicza takie umowy do umów nienazwanych, które obowiązują podobne zasady jak w przypadku umów zlecenie. Z punktu widzenia ZUS to spółka powinna opłacać składki za zarządzającego zatrudnionego na kontrakcie menedżerskim. Sprawa jest prostsza, jeśli osoba na kontrakcie nie posiada działalności gospodarczej, gdy jednak ją prowadzi, kwestię podatków warto dokładnie wyjaśnić.
Dla kogo praca na kontrakcie menadżerskim?
Kontrakt menedżerski jest ciekawym rodzajem umowy, ponieważ może w sobie łączyć zalety umów o pracę z umowami zlecenie. Przede wszystkim zatrudnienie na kontrakt nie obliguje managera do świadczenia pracy w ściśle określonych godzinach, dlatego może on swobodnie dysponować własnym czasem pracy i ustalać grafik np. również pod zobowiązania prywatne i rodzinne.
Praca na kontrakcie jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które najlepiej czują się w swobodnej pracy, gdzie mają pełną decyzyjność, dużą odpowiedzialność, a także znaczący wpływ na osiągane efekty.
Praca na kontrakt – zasady
Umowa managerska jest specyficzną formą zatrudnienia, dlatego przed jej podpisaniem warto najpierw ustalić wszystkie obowiązki i uprawnienia, które będą z niej wynikały. Poza określeniem wysokości wynagrodzenia i terminu ewentualnego wypowiedzenia umowy należy również ustalić takie kwestie jak prawo do płatnego urlopu, wynagrodzenie z tytułu zwolnienia lekarskiego, premie okresowe, możliwość skorzystania z tzw. opieki nad dzieckiem, wysokość diety podczas wyjazdów służbowych itp.
Kontrakt menedżerski – wady i zalety
Kontrakt menedżerski różni się od innych umów – zarówno od umowy o pracę, jak i umów cywilnoprawnych. Choć zastosowanie mają do niego przepisy o umowie zlecenia, warto zauważyć, że strony mogą w dokumencie zawrzeć takie elementy, na podstawie których pracownikowi będą przysługiwały uprawnienia pracownicze (np. urlop, możliwość korzystania z odpłatnych zwolnień lekarskich). Pod tym względem zatem umowa tego typu znacząco różni się od zlecenia. Co więcej, w kontrakcie menedżerskim bardzo często znaleźć można dodatkowy zapis, który zakazuje pracownikowi wykonywania działalności konkurencyjnej.
Kontrakt menedżerski różni się również od umowy o pracę. Podstawowa różnica dotyczy tego, że pracownik de facto nie wykonuje poleceń służbowych. To on decyduje i ponosi konsekwencje swoich decyzji. Bardzo często, aby wykonać swoją pracę w sposób prawidłowy, nie pracuje on w stałych godzinach. Te kwestie dla wielu osób są bardzo istotne i korzystne w codziennej pracy. Ponadto, różnica wyraża się również we wspomnianej już odpowiedzialności, z którą menedżer musi się liczyć. Wszystko to sprawia, że w efekcie taka umowa znacząco różni się zarówno od umowy o pracę, jak i umów cywilnoprawnych.
Warto wiedzieć! Jedną z największych wad kontraktu menadżerskiego jest to, że rozwiązanie takiej umowy nie jest obostrzone tak silnymi przepisami, jak w przypadku umowy o pracę. W zasadzie kontrakt można rozwiązać swobodnie, według uznania stron.
Z tego względu dobrze jest zabezpieczyć kwestię rozwiązania umowy konkretnymi zapisami, np. o obowiązującym czasie wypowiedzenia.
Kolejną wadą takiej umowy jest nieograniczona odpowiedzialność menedżera za szkodę. Dodatkowo może wystąpić zakaz konkurencji czy klauzula poufności. Równie istotną wadą jest brak ochrony, jaka standardowo wynika z umowy o pracę, jak np. płatny urlop czy wynagrodzenie chorobowe.
Kontrakt menadżerski powinien być również spisany w ten sposób, aby nie sugerował pracy na klasycznej umowie o pracę, ponieważ może to spowodować, że pracownik w przyszłości będzie mógł wszcząć proces sądowy z pracodawcą o ustalenie stosunku pracy.
키워드에 대한 정보 kontrakt menedżerski a umowa o pracę
다음은 Bing에서 kontrakt menedżerski a umowa o pracę 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Kontrakt menedżerski
- 동영상
- 공유
- 카메라폰
- 동영상폰
- 무료
- 올리기
Kontrakt #menedżerski
YouTube에서 kontrakt menedżerski a umowa o pracę 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Kontrakt menedżerski | kontrakt menedżerski a umowa o pracę, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.