Korekta Pit 37 Zwrot Nadpłaty | How To File Income Tax Return In Poland | E-Pit | Pit-37 | Pit-11 176 개의 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “korekta pit 37 zwrot nadpłaty – How to file Income Tax Return in Poland | E-PIT | PIT-37 | PIT-11“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Avin Pandey 이(가) 작성한 기사에는 조회수 5,344회 및 좋아요 108개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

korekta pit 37 zwrot nadpłaty 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 How to file Income Tax Return in Poland | E-PIT | PIT-37 | PIT-11 – korekta pit 37 zwrot nadpłaty 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Hi Guys, here is a simple video on filing E-PIT (filing Tax return) or submitting form PIT-37.
1. Introduction: 0:11 2. Due date: 0:42 3. Pre-requisite: 1:10 4. Login to Website: 2:22
5. Twoje e-PIT: 4:15 6. Tax filing with Spouse: 5:27 7. Deductions and Reliefs: 7:01
8. Internet Relief: 8:05 9. Accept PIT-37: 9:34 10. UPO and Bus Pass Discount: 10:44
Below is the link shown in the video:
https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

#taxReturnPoland #Poland #ePit #pit11 #pit37 #pesel #taxreturn #polska #warszawa #avinpandey #taxinpoland #itr #itrpoland #howtofiletax #foreignersinpoland #indianinpoland #indian #avinpandey #incometax #tax

korekta pit 37 zwrot nadpłaty 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Kiedy zwrot PIT w przypadku korekty deklaracji? – PIT.pl

Czy korekta PIT wydłuży termin oczekiwania na zwrot podatku? … Złożenie korekty zeznania podatkowego oznacza, że termin na zwrot nadpłaty …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.pit.pl

Date Published: 6/11/2021

View: 1642

Korekta zeznania PIT a zwrot nadpłaty podatku

Jeśli podatnik w ciągu roku podatkowego opłacał zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w zbyt wysokiej wartości, w rozliczeniu rocznym może się …

+ 여기를 클릭

Source: program.abcpit.pl

Date Published: 7/24/2021

View: 7616

Korekta zeznania rocznego a rozliczenie z urzędem skarbowym

PIT dla młodych a jednoosobowa działalność – rozliczenie roczne … Zwrot nadpłaty podatku jaki przedstawia korekta zeznania rocznego może …

+ 더 읽기

Source: poradnikprzedsiebiorcy.pl

Date Published: 8/22/2021

View: 9322

Konsekwencje zwrotu nienależnej nadpłaty podatku

W PIT-37 za 2019 r. wykazałem nadpłatę podatku dochodowego. Urząd skarbowy zwrócił mi ją w połowie maja 2020 r. Muszę jednak złożyć korektę …

+ 여기를 클릭

Source: www.kalkulatorodsetek.com.pl

Date Published: 5/27/2022

View: 2588

Zwrot nadpłaty – podatki.gov.pl

Warunkiem zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy jest wcześniejsze zgłoszenie … na PIT-37, może wskazać – jako numer rachunku bankowego właściwego do zwrotu …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.podatki.gov.pl

Date Published: 11/30/2021

View: 5615

Korekta rocznego PIT – biuro rachunkowe Poznań

Korekta a zwrot nadpłaty. Jeżeli w związku ze złożeniem korekty zeznania rocznego powstanie nadpłata lub też zwiększy się kwota nadpłaty w stosunku do …

+ 여기를 클릭

Source: www.drd.pl

Date Published: 8/30/2022

View: 4345

Korekta złożonego rozliczenia PIT za 2021 r. – GOFIN.pl

Nalicza się je za okres od dnia zwrotu nadpłaty podatku przez urząd … Podatnik wykazał w PIT-37 za 2021 r. nadpłatę podatku dochodowego.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.gofin.pl

Date Published: 11/20/2022

View: 5184

Termin zwrotu nadpłaty w PIT wykazanej w zeznaniu …

Na termin zwrotu ma również wpływ złożenie korekty zeznania podatkowego. … od 15 lutego do 2 maja 2022 r. PIT-36. PIT-36L. PIT-37. PIT-38.

+ 여기에 표시

Source: biz.legalis.pl

Date Published: 10/1/2022

View: 5174

주제와 관련된 이미지 korekta pit 37 zwrot nadpłaty

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 How to file Income Tax Return in Poland | E-PIT | PIT-37 | PIT-11. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

How to file Income Tax Return in Poland | E-PIT | PIT-37 | PIT-11
How to file Income Tax Return in Poland | E-PIT | PIT-37 | PIT-11

주제에 대한 기사 평가 korekta pit 37 zwrot nadpłaty

  • Author: Avin Pandey
  • Views: 조회수 5,344회
  • Likes: 좋아요 108개
  • Date Published: 2021. 5. 17.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=rGMjBxGH0pY

Czy można zrobić korektę pitu po otrzymaniu zwrotu?

Co w sytuacji korekty? Jeśli deklaracje PITy roczne zostały już złożone fiskusowi, a ten zwrócił podatnikowi nadpłatę podatku, nie likwiduje to możliwości korekty. Korekta zeznania PIT nadal może zostać złożona w Urzędzie Skarbowym, choć problemem pozostaje zwrot nadpłaty podatkowej.

Ile trzeba czekać na zwrot PIT po korekcie?

Złożenie korekty zeznania podatkowego oznacza, że termin na zwrot nadpłaty podatku liczony jest od początku i wynosi: 45 dni od dnia złożenia korekty zeznania PIT (deklaracje elektroniczne), 90 dni od dnia złożenia korekty zeznania PIT (deklaracje papierowe).

Czy do korekty PIT 37 trzeba pisać wyjaśnienie?

Nie ma obowiązku dołączania pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty (ORD-ZU).

Jak zrobić korektę PIT 37 za 2021?

Aby poprawnie skorygować zeznanie z 2021 r. należy wypełnić ponownie swój PIT roczny, złożony już do urzędu i zaznaczyć jako cel złożenia deklaracji (poz. 10 deklaracji) – korekta. Następnie wypełnić należy przygotowany druk wszystkimi kwotami poprawnymi, wynikającymi z rozliczenia roku 2021.

Ile czasu na korektę PIT 37?

Korektę zeznania należy złożyć aż do zakończenia okresu przedawnienia, które wynosi 5 lat licząc od końca roku, w którym składana jest deklaracja. Zeznania za 2021 rok korygować należy zatem aż do końca 2027 roku.

Jak zrobić korektę PIT 37 w e deklaracje?

Na każdym formularzu podatkowym znajduje się tabela oznaczona: „A. MIEJSCE I CEL SKŁADANIA ZEZNANIA”, w której należy zaznaczyć odpowiedni kwadrat. W przypadku chęci złożenia korekty deklaracji PIT, wybierz kwadrat oznaczony „2. korekta zeznania”.

Dlaczego nie ma zwrotu podatku?

Możesz zgłosić się osobiście, udając się do urzędu lub zadzwonić na infolinię. Jeśli urzędnik nie będzie w stanie wyjaśnić, dlaczego zwrot podatku nie pojawił się jeszcze na Twoim koncie bankowym, konieczne będzie złożenie ponaglenia do Dyrektora Izby Skarbowej, czyli organu podatkowego wyższego stopnia.

Czy można sprawdzić kiedy będzie zwrot podatku?

Obecnie możliwe jest sprawdzenie statusu zwrotu podatku poprzez portal podatkowy. Wystarczy zalogować się na e-Urząd Skarbowy poprzez profil zaufany lub aplikację mObywatel i wybrać „Zwroty Podatków”, by przekonać się, czy przelew do nas już wyszedł.

Kiedy mogę się spodziewać zwrotu z podatku?

Deklarację roczną złożył 15 marca 2022 r. Termin maksymalny na zwrot nadpłaty to: • 1 maj (45 dni) – w przypadku, gdy rozliczy się elektronicznie • 16 czerwca 2022 r. (3 miesiące)– w przypadku gdy rozliczy się w innej formie. Podatnik dokonał korekty zeznania, z którego wynika nadpłata podatku.

Jak zwrócić podatek po korekcie?

Natomiast w sytuacji, gdy po skorygowaniu deklaracji powstaje nadpłata podatku, można wraz z dokumentem korygującym złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty (art. 75 Ordynacji podatkowej). Zwrot nadpłaty podatku w przypadku korekty, zgodnie z art. 77 § 1 pkt.

Co wpisać w uzasadnienie przyczyn korekty deklaracji?

W piśmie wyjaśniającym przyczyny złożenia korekty powinny się znaleźć takie elementy, jak: data i miejsce sporządzenia pisma, dane podatnika, wskazanie naczelnika urzędu skarbowego, do którego pismo jest adresowane, a także wskazanie korygowanej deklaracji (za jaki okres podatnik koryguje deklarację) oraz podpis …

Czy można złożyć korektę PIT 37 przez internet?

Formy złożenia korekty PIT

Przepisy przewidują możliwość korekty zarówno deklaracji złożonych w formie papierowej (w urzędzie lub przez pocztę), jak i złożonych przez internet PIT online. Niezależnie od tego, w jaki sposób złożyliśmy roczny PIT, do jego korekty możemy wybrać dowolną formę.

Czy przez e pity można złożyć korektę?

Zeznanie korygujące można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej (przez e-Deklaracje, a w przypadku PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38 – także w usłudze Twój ePIT). Należy pamiętać, że korekty przesyłane w bieżącym roku przez internet z użyciem danych autoryzujących uwierzytelnia się przychodem za 2020 r.

Jak złożyć korektę PIT 37 w Podatki gov?

Gdyby okazało się, że zeznanie PIT trzeba skorygować, to można to zrobić zarówno poprzez usługę Twój e-PIT – po zakończeniu automatycznej akceptacji zeznań, system e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu.

Czy małżonkowie którzy złożyli odrębne zeznania podatkowe mogą poprzez korektę złożyć wspólne zeznanie?

81 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym: „Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację”.

Dlaczego mam mniejszy zwrot podatku?

Kiedy podatnik rozlicza PIT roczny, może się zdarzyć, że zabraknie podatku do odliczenia pełnej kwoty przysługującej ulgi. W takim przypadku podatnik może otrzymać różnicę między kwotą przysługującego odliczenia, a kwotą odliczoną od podatku. Jest to tzw. dodatkowy zwrot ulgi.

Czy można złożyć korektę zeznania podatkowego za 2017?

Błąd na deklaracji PIT za 2017 korygujesz poprzez przesłanie deklaracji – takiej samej jak ta pierwotna – ze wskazaniem na niej, że jest to korekta zeznania (zawsze możesz wybrać na deklaracji opcję – złożenie zeznania/korekta zeznania).

Jak napisać uzasadnienie do korekty zeznania podatkowego?

W świetle przepisów obowiązujących od 2016 roku przy składaniu korekty zeznania podatkowego nie jest obowiązkowe złożenie uzasadnienia korekty. Podatnik może dołączyć do korekty uzasadnienie jej przyczyny, ale nie jest do tego zobowiązany. Korekta może być złożona bez uzasadnienia i w tej postaci będzie skuteczna.

Jak zwrócić podatek po korekcie?

Natomiast w sytuacji, gdy po skorygowaniu deklaracji powstaje nadpłata podatku, można wraz z dokumentem korygującym złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty (art. 75 Ordynacji podatkowej). Zwrot nadpłaty podatku w przypadku korekty, zgodnie z art. 77 § 1 pkt.

Kiedy zwrot PIT w przypadku korekty deklaracji?

Podatnicy, którzy rozliczyli swoje deklaracje PIT za 2020 rok w formie elektronicznej, poczekają na zwrot podatku 45 dni od dnia złożenia zeznania. Co jednak w sytuacji, gdy konieczne było złożenie korekty deklaracji? Czy korekta PIT wydłuży termin oczekiwania na zwrot podatku?

» Szybszy zwrot podatku PIT dla niektórych rodzin w 2021 roku

Ustawa o PIT wskazuje konkretne terminy, w jakich urząd skarbowy zobowiązany jest zwrócić podatnikowi nadpłatę podatku PIT. Terminy te są najkrótsze w przypadku zeznań złożonych w formie elektronicznej. Co jednak w przypadku złożenia korekty PIT? Ile wtedy wynosi czas oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku dochodowego?

Źródło: shutterstock

Korekta PIT za 2021 rok

Pomimo wysłania rozliczonego PIT do skarbówki zdarza się niejednokrotnie, że podatnik zauważa błąd w swojej deklaracji, bądź zdaje sobie sprawę, że nie odliczył wszystkich przysługujących mu ulg lub odliczeń. Czasami o fakcie błędnie złożonego zeznania podatnik zostaje poinformowany przez pracownika urzędu skarbowego. Co w takiej sytuacji robić? Podatnik powinien bez zwłoki przygotować zeznanie korygujące, w którym zmieni treść pierwotnie przekazanej deklaracji. W wyniku zmiany zeznanie pierwotnie złożone nie będzie brane przez organ skarbowy pod uwagę. Jak poprawnie złożyć korektę deklaracji PIT? Dowiesz się z poradnika ,,Korekta zeznania PIT”.

Masz obawy związane z przygotowaniem korekty zezania PIT? Polecamy bezpłaty program e-pity, który poprowadzi Cię krok po kroku po korekcie zeznania podatkowego:

Ile poczekasz na zwrot PIT w przypadku korekty zeznania?

Termin na zwrot podatkuPIT w przypadku deklaracji PIT złożonych elektronicznie wynosi 45 dni od dnia złożenia zeznania. W przypadku deklaracji złożonych w formie tradycyjnej termin ten wynosi 90 dni.

Złożenie korekty zeznania podatkowego oznacza, że termin na zwrot nadpłaty podatku liczony jest od początku i wynosi:

45 dni od dnia złożenia korekty zeznania PIT (deklaracje elektroniczne), 90 dni od dnia złożenia korekty zeznania PIT (deklaracje papierowe).

Korekta PITRozliczenie rocznePIT-37PIT-36

Jaki wpływ będzie miała korekta zeznania PIT na zwrot nadpłaty podatkowej?

Korekta zeznania PIT a zwrot nadpłaty podatku

Pobierz formularz w formacie PDF

Podatnicy zobowiązani są do odprowadzania od swoich dochodów lub przychodów podatku dochodowego. Opodatkowanie Pit może zakładać odprowadzanie do Urzędu Skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jeśli zaliczki te okażą się zbyt wysokie, niż wyliczony w deklaracjach PITy roczne podatek należny fiskusowi, podatnicy uzyskają podstawę do otrzymania zwrotu nadpłaty podatku.

Nadpłata podatku może wynikać również z korzystania przez podatnika z licznych ulg i preferencji podatkowych. Co jednak zrobić, jeśli nadpłata podatku została już wypłacona przez fiskusa podatnikowi, a okaże się, że konieczna jest korekta zeznania PIT? Czy podatnik będzie musiał zwróci nadpłatę podatku?

Jak uzyskać zwrot nadpłaty podatkowej?

Nadpłata podatku powstaje w momencie, gdy podatek należny fiskusowi z tytułu opodatkowania Pit dochodów lub przychodów podatnika uzyskanych w poprzednim roku podatkowym, jest niższy, niż podatek opłacony przez podatnika w ciągu roku podatkowego. Bardzo często z podobną sytuacją możemy mieć do czynienia, jeśli podatnicy korzystają z preferencyjnego, wspólnego rozliczenia podatkowego. PITy roczne małżonków mogą być składane z użyciem jednej deklaracji podatkowej. Może to powodować obniżenie podatku należnego fiskusowi, bowiem wyliczany jest on w podwójnej wysokości od połowy sumy dochodów współmałżonków. Jeśli więc mąż lub żona w poprzednim roku podatkowym byli zobowiązani do odprowadzania do Urzędu Skarbowego podatku według stawki 32% podatku dochodowego, a po wyliczeniu połowy wspólnych dochodów ustalona zostanie stawka 18%, wówczas naturalnie powstanie nadpłata podatku, którą fiskus zobowiązany jest zwrócić podatnikowi w ciągu 3 miesięcy od chwili złożenia deklaracji podatkowej do właściwego względem miejsca zamieszkania podatnika Urzędu Skarbowego.

Co w sytuacji korekty?

Jeśli deklaracje PITy roczne zostały już złożone fiskusowi, a ten zwrócił podatnikowi nadpłatę podatku, nie likwiduje to możliwości korekty. Korekta zeznania PIT nadal może zostać złożona w Urzędzie Skarbowym, choć problemem pozostaje zwrot nadpłaty podatkowej.

Korekta zeznania PIT powinna być złożona przez podatnika zawsze wtedy, gdy dostrzeżony zostanie jakikolwiek błąd rachunkowy. Może on wynikać ze zwykłej pomyłki popełnionej przez podatnika, złego oszacowania dochodów lub kosztów ich uzyskania, a także z nieujawnienia pewnych źródeł przychodów. Jeśli podatnik sam naprawi swój błąd w deklaracji rocznej, składając korektę i opłacając ewentualny zaległy podatek wraz z odsetkami, likwiduje ryzyko nałożenia na niego przykrych konsekwencji karno-skarbowych.

Możliwe jest skorygowanie rozliczenia rocznego nawet wtedy, gdy fiskus zwrócił już nadpłatę podatku. Co więcej, jest to koniecznością po stronie podatnika, jeśli nie chce on na przykład ponosić kosztów nałożenia na jego osobę karnego podatku w wysokości 75% od nieujawnionych przychodów.

Można skorygować zeznanie roczne na mocy art. 81 Ordynacji podatkowej, który wskazuje, że jeśli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Korekta zeznania PIT polega na złożeniu takiego samego druku podatkowego, jaki został wykorzystany do złożenia pierwotnej deklaracji podatkowej, ale z uzasadnieniem przyczyn korekty, z oznaczeniem, że mamy do czynienia z korektą zeznania rocznego oraz z uwzględnieniem np. dodatkowego, nieujętego dotychczas źródła przychodu podatnika.

Dzięki korekcie unika się ponoszenia kar karno-skarbowych, bowiem art. 16a Kodeksu karnego skarbowego stanowi, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa lub ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej, korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.

Jeśli korekta zeznania podatkowego spowoduje, że pierwotnie wyliczona nadpłata podatkowa okaże się zbyt wysoka, wówczas po stronie podatnika powstanie zaległość podatkowa. Podatnik będzie zobowiązany do jej niezwłocznego zwrotu, wraz z naliczonymi odsetkami. Jeśli wysokość odsetek nie przekracza trzykrotności wartości opłaty pocztowej, odsetek tych nie trzeba naliczać. Ordynacja podatkowa dodaje, że na równi z zaległością podatkową należy traktować nadpłatę, jeśli w zeznaniu została wykazana nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej nadpłaty, a organ podatkowy dokonał jej zwrotu lub zaliczenia na poczet zaległości podatkowych bądź bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych.

Korekta zeznania rocznego a rozliczenie z urzędem skarbowym

Podatnicy często decydują się na wcześniejsze rozliczenie swoich dochodów, co zwykle jest spowodowane nadpłatą podatku i oczekiwaniami na jej szybszy zwrot. Urząd skarbowy ma na to aż 45 dni w przypadku złożenia zeznania elektronicznie lub 3 miesiące w przypadku złożenia papierowo, jednak rzeczywiście przy złożeniu zeznania już w styczniu czy lutym w większości przypadków zwrotu podatku można spodziewać się już po kilku tygodniach. Niestety, składanie zeznania rocznego w pośpiechu często powoduje błędy, które później trzeba skorygować. Z pomocą przyjdzie, więc korekta zeznania rocznego.

Korekta zeznania rocznego a warunki złożenia

Ordynacja podatkowa w art. 81 gwarantuje każdemu podatnikowi możliwość skorygowania zeznania rocznego. Warunkiem koniecznym przy korygowaniu dokumentu jest zaznaczenie celu złożenia formularza “korekta”. Korekta zeznania rocznego możne zostać złożona w okresie 5 lat (okres przedawnienia), licząc od końca roku, w którym została złożona pierwotna wersja zeznania, zatem korekty za rok 2020 można składać do końca 2026 roku.

Deklaracje PIT praktycznie co roku zmieniają swoją “szatę graficzną”. Należy pamiętać, że składając korektę deklaracji podatkowej, dokonuje się ją zgodnie ze wzorem obowiązującym w korygowanym roku podatkowym, czyli na przykład korygując rok 2019, trzeba to zrobić na druku obowiązującym w tamtym okresie, a nie na aktualnej deklaracji PIT.

Do dokumentu korygującego zwykle dołącza się wyjaśnienie przyczyny złożenia korekty, choć od roku 2016 takich wyjaśnień nie trzeba składać. Urzędy opracowały wewnętrzny wzór druku do składania wyjaśnień (ORD-ZU), którym można, ale nie trzeba się posłużyć. Uzasadniając złożenie korekty deklaracji, trzeba wskazać, które dane uległy zmianie i dlaczego. Jeżeli skorzystamy z prawa do nieskładania wyjaśnień w razie wątpliwości urząd i tak wezwie nas do wyjaśnień.

Należy dodatkowo pamiętać, że zgodnie z art. 81b Ordynacji podatkowej uprawnienie do złożenia deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej – w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Korekta zeznania rocznego złożona w czasie ich trwania nie wywołuje skutków prawnych.

Organ podatkowy zgodnie z art. 274 § 1. Ordynacji podatkowej w razie stwierdzenia, że deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki bądź że wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami, w zależności od charakteru i zakresu uchybień, może:

1. skorygować deklarację, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień, jeżeli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku albo kwoty nadwyżki podatku do przeniesienia lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie przekracza kwoty 5000 zł;

2. zwrócić się do składającego deklarację o jej skorygowanie oraz złożenie niezbędnych wyjaśnień, wskazując przyczyny, z powodu których informacje zawarte w deklaracji podaje się w wątpliwość.

Czy korekta zeznania rocznego niesie ze sobą negatywne skutki?

Wprowadzenie zmian na deklaracji PIT może spowodować wzrost podatku należnego lub zmniejszyć kwotę nadpłaty podatku. W przypadku, gdy urząd skarbowy zdążył zwrócić nadpłatę, to zgodnie z art. 52 Ordynacji podatkowej u podatnika powstaje zaległość podatkowa. W 2021 r. termin zapłaty podatku mijał 1 marca 2021 (ponieważ 28 luty przypadał w niedzielę) w przypadku osób opodatkowanych ryczałtem. Natomiast dla reszty podatników ostateczny termin upływał 30 kwietnia 2021.

Jeżeli korekta zeznania rocznego została złożona przed tymi terminami, a wynika z niej podatek do zapłaty/dopłaty, obowiązek dokonania płatności występuje również w tych terminach. W przypadku złożenia korekty zeznania rocznego po ustawowych terminach zobowiązania podatkowe należy uiścić w urzędzie skarbowym jak najszybciej, by zapobiec naliczeniu wysokich odsetek od zaległości podatkowych. Pod pewnymi warunkami można obniżyć kwotę odsetek do 50% wartości podstawowej. Z obniżenia tej stawki skorzystać będą mogli podatnicy, którzy dokonają wpłaty zaległości ujawnionej w wyniku korekty, która została złożona nie później niż w terminie 6 miesięcy po upływie terminu składnia deklaracji.

Natomiast w sytuacji, gdy po skorygowaniu deklaracji powstaje nadpłata podatku, można wraz z dokumentem korygującym złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty (art. 75 Ordynacji podatkowej). Zwrot nadpłaty podatku w przypadku korekty, zgodnie z art. 77 § 1 pkt. 6 Ordynacji podatkowej, następuję w terminie 2 miesięcy od daty złożenia deklaracji korygującej, jednak nie wcześniej niż 3 miesiące od złożenia pierwotnego zeznania rocznego (jeżeli złożone zostało papierowo) lub 45 dni (jeżeli złożone zostało elektronicznie).

POLECAMY Rozliczaj wygodnie swoją firmę online! Księgowość – Fakturowanie – CRM

Księgowość – Fakturowanie – CRM Kadry i płace zintegrowane z eZUS i PUE

Kadry i płace zintegrowane z eZUS i PUE Proste generowanie i wysyłka JPK

Proste generowanie i wysyłka JPK Generowanie i wysyłka zeznań rocznych PIT-36, PIT-36L i PIT-28 Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Korekta zeznania rocznego a forma zwrotu podatku

Zwrot nadpłaty podatku jaki przedstawia korekta zeznania rocznego może zostać przekazany na rachunek bankowy, jednak warunkiem jest zgłoszenie w urzędzie skarbowym numeru konta, na który może zostać przelany zwrot. W przypadku przedsiębiorców dokonuje się tego za pomocą druku CEIDG-1, natomiast osoby fizyczne składają druk ZAP-3. Jeżeli urząd skarbowy nie posiada informacji o rachunku bankowym podatnika, dokonuje zwrotu nadpłaty podatku przekazem pocztowym, przy czym koszty takiego przekazu pokrywa z kwoty zwrotu.

Korekta zeznania rocznego w systemie wfirma.pl

Użytkownicy systemu wfirma.pl aby dokonać korekty zeznania rocznego należy przejść do zakładki: START » PODATKI » DEKLARACJE ROCZNE » DODAJ DEKLARACJĘ i wybrać odpowiedni formularz deklaracji:

Roczna deklaracja podatku dochodowego na zasadach ogólnych (PIT-36),

Roczna deklaracja liniowego podatku dochodowego (PIT-36L),

Roczna deklaracja zryczałtowanego podatku dochodowego (PIT-28).

Następnie w oknie, które się pojawi definiowany jest okres za jaki ma ona zostać złożona. Jako cel wskazujemy KOREKTA. Następnie kontrolujemy dane zaciągnięte przez system i zapisujemy korektę.

Jaki wpływ będzie miała korekta zeznania PIT na zwrot nadpłaty podatkowej?

Korekta zeznania PIT a zwrot nadpłaty podatku

Pobierz formularz w formacie PDF

Podatnicy zobowiązani są do odprowadzania od swoich dochodów lub przychodów podatku dochodowego. Opodatkowanie Pit może zakładać odprowadzanie do Urzędu Skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jeśli zaliczki te okażą się zbyt wysokie, niż wyliczony w deklaracjach PITy roczne podatek należny fiskusowi, podatnicy uzyskają podstawę do otrzymania zwrotu nadpłaty podatku.

Nadpłata podatku może wynikać również z korzystania przez podatnika z licznych ulg i preferencji podatkowych. Co jednak zrobić, jeśli nadpłata podatku została już wypłacona przez fiskusa podatnikowi, a okaże się, że konieczna jest korekta zeznania PIT? Czy podatnik będzie musiał zwróci nadpłatę podatku?

Jak uzyskać zwrot nadpłaty podatkowej?

Nadpłata podatku powstaje w momencie, gdy podatek należny fiskusowi z tytułu opodatkowania Pit dochodów lub przychodów podatnika uzyskanych w poprzednim roku podatkowym, jest niższy, niż podatek opłacony przez podatnika w ciągu roku podatkowego. Bardzo często z podobną sytuacją możemy mieć do czynienia, jeśli podatnicy korzystają z preferencyjnego, wspólnego rozliczenia podatkowego. PITy roczne małżonków mogą być składane z użyciem jednej deklaracji podatkowej. Może to powodować obniżenie podatku należnego fiskusowi, bowiem wyliczany jest on w podwójnej wysokości od połowy sumy dochodów współmałżonków. Jeśli więc mąż lub żona w poprzednim roku podatkowym byli zobowiązani do odprowadzania do Urzędu Skarbowego podatku według stawki 32% podatku dochodowego, a po wyliczeniu połowy wspólnych dochodów ustalona zostanie stawka 18%, wówczas naturalnie powstanie nadpłata podatku, którą fiskus zobowiązany jest zwrócić podatnikowi w ciągu 3 miesięcy od chwili złożenia deklaracji podatkowej do właściwego względem miejsca zamieszkania podatnika Urzędu Skarbowego.

Co w sytuacji korekty?

Jeśli deklaracje PITy roczne zostały już złożone fiskusowi, a ten zwrócił podatnikowi nadpłatę podatku, nie likwiduje to możliwości korekty. Korekta zeznania PIT nadal może zostać złożona w Urzędzie Skarbowym, choć problemem pozostaje zwrot nadpłaty podatkowej.

Korekta zeznania PIT powinna być złożona przez podatnika zawsze wtedy, gdy dostrzeżony zostanie jakikolwiek błąd rachunkowy. Może on wynikać ze zwykłej pomyłki popełnionej przez podatnika, złego oszacowania dochodów lub kosztów ich uzyskania, a także z nieujawnienia pewnych źródeł przychodów. Jeśli podatnik sam naprawi swój błąd w deklaracji rocznej, składając korektę i opłacając ewentualny zaległy podatek wraz z odsetkami, likwiduje ryzyko nałożenia na niego przykrych konsekwencji karno-skarbowych.

Możliwe jest skorygowanie rozliczenia rocznego nawet wtedy, gdy fiskus zwrócił już nadpłatę podatku. Co więcej, jest to koniecznością po stronie podatnika, jeśli nie chce on na przykład ponosić kosztów nałożenia na jego osobę karnego podatku w wysokości 75% od nieujawnionych przychodów.

Można skorygować zeznanie roczne na mocy art. 81 Ordynacji podatkowej, który wskazuje, że jeśli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Korekta zeznania PIT polega na złożeniu takiego samego druku podatkowego, jaki został wykorzystany do złożenia pierwotnej deklaracji podatkowej, ale z uzasadnieniem przyczyn korekty, z oznaczeniem, że mamy do czynienia z korektą zeznania rocznego oraz z uwzględnieniem np. dodatkowego, nieujętego dotychczas źródła przychodu podatnika.

Dzięki korekcie unika się ponoszenia kar karno-skarbowych, bowiem art. 16a Kodeksu karnego skarbowego stanowi, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa lub ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej, korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.

Jeśli korekta zeznania podatkowego spowoduje, że pierwotnie wyliczona nadpłata podatkowa okaże się zbyt wysoka, wówczas po stronie podatnika powstanie zaległość podatkowa. Podatnik będzie zobowiązany do jej niezwłocznego zwrotu, wraz z naliczonymi odsetkami. Jeśli wysokość odsetek nie przekracza trzykrotności wartości opłaty pocztowej, odsetek tych nie trzeba naliczać. Ordynacja podatkowa dodaje, że na równi z zaległością podatkową należy traktować nadpłatę, jeśli w zeznaniu została wykazana nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej nadpłaty, a organ podatkowy dokonał jej zwrotu lub zaliczenia na poczet zaległości podatkowych bądź bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych.

Kiedy zwrot PIT w przypadku korekty deklaracji?

Podatnicy, którzy rozliczyli swoje deklaracje PIT za 2020 rok w formie elektronicznej, poczekają na zwrot podatku 45 dni od dnia złożenia zeznania. Co jednak w sytuacji, gdy konieczne było złożenie korekty deklaracji? Czy korekta PIT wydłuży termin oczekiwania na zwrot podatku?

» Szybszy zwrot podatku PIT dla niektórych rodzin w 2021 roku

Ustawa o PIT wskazuje konkretne terminy, w jakich urząd skarbowy zobowiązany jest zwrócić podatnikowi nadpłatę podatku PIT. Terminy te są najkrótsze w przypadku zeznań złożonych w formie elektronicznej. Co jednak w przypadku złożenia korekty PIT? Ile wtedy wynosi czas oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku dochodowego?

Źródło: shutterstock

Korekta PIT za 2021 rok

Pomimo wysłania rozliczonego PIT do skarbówki zdarza się niejednokrotnie, że podatnik zauważa błąd w swojej deklaracji, bądź zdaje sobie sprawę, że nie odliczył wszystkich przysługujących mu ulg lub odliczeń. Czasami o fakcie błędnie złożonego zeznania podatnik zostaje poinformowany przez pracownika urzędu skarbowego. Co w takiej sytuacji robić? Podatnik powinien bez zwłoki przygotować zeznanie korygujące, w którym zmieni treść pierwotnie przekazanej deklaracji. W wyniku zmiany zeznanie pierwotnie złożone nie będzie brane przez organ skarbowy pod uwagę. Jak poprawnie złożyć korektę deklaracji PIT? Dowiesz się z poradnika ,,Korekta zeznania PIT”.

Masz obawy związane z przygotowaniem korekty zezania PIT? Polecamy bezpłaty program e-pity, który poprowadzi Cię krok po kroku po korekcie zeznania podatkowego:

Ile poczekasz na zwrot PIT w przypadku korekty zeznania?

Termin na zwrot podatkuPIT w przypadku deklaracji PIT złożonych elektronicznie wynosi 45 dni od dnia złożenia zeznania. W przypadku deklaracji złożonych w formie tradycyjnej termin ten wynosi 90 dni.

Złożenie korekty zeznania podatkowego oznacza, że termin na zwrot nadpłaty podatku liczony jest od początku i wynosi:

45 dni od dnia złożenia korekty zeznania PIT (deklaracje elektroniczne), 90 dni od dnia złożenia korekty zeznania PIT (deklaracje papierowe).

Korekta PITRozliczenie rocznePIT-37PIT-36

Korekta zeznania – złożenie zeznania – PITy roczne 2021/2022 – deklaracja korygująca – PIT.pl

Korekta zeznania podatkowego ma miejsce w przypadku, gdy ujawnią się błędy w druku wypełnionym i przekazanym do organu podatkowego. Poprzez zeznanie korygujące podatnik zmienia treść pierwotnie przekazanej deklaracji. W wyniku zmiany zeznanie pierwotnie złożone nie będzie brane przez organ skarbowy pod uwagę, natomiast w przypadku kontroli, organ kontrolujący podda sprawdzeniu informacje wynikające z zeznania skorygowanego.

Źródło: shutterstock

Korekty dokonywać należy aż do zakończenia okresu przedawnienia, zatem z reguły powinno się ją dokonywać przez 5 lat licząc od końca roku, w którym składana jest deklaracja. Zeznania za 2021 rok korygować należy zatem aż do końca 2027 roku.

Korekty dokonuje się składając:

deklarację podatkową (zgodnie ze wzorem obowiązującym w roku, z którego deklarację się koryguje) – oznaczoną jako „korekta” (w formularzu podatkowym podatnik posiada zawsze wybór pomiędzy „złożeniem zeznania” a „korektą zeznania”)

wskazać należy w treści zeznania, czy korekta wynika z własnej inicjatywy podatnika, czy z działań organu w ramach konreoli podatkowej lub czynności sprawdzających,

kontrolować należy termin złożenia korekty – taka, która wystąpi w okresie 6 miesięcy od terminu na rozliczenie roczne pozwala na obniżenie o połowę odsetek za zwłokę.

Nie ma obowiązku dołączania pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty (ORD-ZU).

UWAGA! Co z podpisem pod deklaracją Formalnie deklaracja złożona bez podpisu nie stanowi oświadczenia podatnika, a zatem nie może być korygowana. Zdarzają się urzędy skarbowe, które w ramach wstępnych czynności sprawdzających wzywają podatnika do uzupełnienia braku, niemniej nie mają takiego obowiązku. Mają prawo uznać, że brak podpisu pod deklaracją nie jest elementem podlegającym korekcie, a tym samym podatnik odpowiadać będzie za niezłożenie w ogóle deklaracji w wymaganym terminie.

Korekta deklaracji podatkowej niesie ten skutek, że:

złożona w odpowiednim terminie łącznie z zapłatą zaległości podatkowej (jeśli występuje) spowoduje zaniechanie ukarania za przestępstwo karne skarbowe,

zapłata zaległości podatkowej (o ile taka wystąpiła) w terminie 7 dni od daty złożenia korekty i nie później niż 6 miesięcy po upływie terminu na złożenie korygowanej w danym momencie deklaracji, powoduje obniżenie odsetek podatkowych.

<< Sprawdź aktualne wysokości odsetek podatkowych Uprawnienie do skorygowania deklaracji: ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą; - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą; przysługuje nadal po zakończeniu: kontroli podatkowej , postępowania podatkowego - w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego. Obniżona wartość odsetek nie wystąpi w przypadku korekty: złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej. W takim przypadku nie stosuje się zawiadomienia - po zakończeniu kontroli podatkowej; dokonanej w wyniku czynności sprawdzających. Korektę dokonać można jeszcze przed terminem płatności podatku. W takim przypadku nie ma powodu płacić odsetek za zwłokę. Na przykład Podatnik złożył PIT-37 2 marca 2021 r. 1 kwietnia zorientował się, że uzyskał jeszcze inne przychody, które należało wykazać oraz zapłacić podatek na koniec roku. Dnia 5 kwietnia skorygował więc swoje zeznanie roczne. W związku z tym nie ma obowiązku płacić odsetek za zwłokę, zaległość podatku nie wystąpiła (podatek należało zapłacić do 30 kwietnia 2021 r., co podatnik uczynił). Czynności sprawdzające – organ koryguje za podatnika Czynności sprawdzające urzędu skarbowego polegają na odnajdywaniu prostych błędów (obliczeniowych, związanych z podanymi informacjami) w złożonej deklaracji. W ramach tych czynności organ: koryguje sam deklarację, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień, jeżeli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie przekracza kwoty 5.000 zł – w tym przypadku przesyła podatnikowi skorygowaną deklarację do wglądu oczekując jednocześnie na sprzeciw w terminie 14 dni od dnia doręczenia mu skorygowanej deklaracji. Brak sprzeciwu oznacza dokonanie korekty w dacie jej naniesienia przez organ; zwraca się do składającego deklarację o jej skorygowanie oraz złożenie niezbędnych wyjaśnień, wskazując przyczyny, z powodu których informacje zawarte w deklaracji podaje się w wątpliwość. Korekta przeprowadzona w ramach czynności sprawdzających, zarówno za podatnika jak i przez podatnika nie spowoduje możliwości obniżenia odsetek za zwłokę. Stosuje się wówczas odsetki standardowe. Korektę złóż na prawidłowym druku Korektę przeprowadza się na druku, który obowiązywał w roku, za który się ją przeprowadza. Na przykład Podatnik koryguje deklarację PIT-37 za 2013 r. Powinien zatem odnaleźć druk PIT-37 obowiązujący w tym roku i na tym formularzu przeprowadzić korektę.

Korekta deklaracji PIT w sezonie 2021/2022

Korekta zeznania rocznego PIT za 2021 rok

1. Czy składać korektę deklaracji PIT za 2021 r. w 2022 r.?

Tak, jeśli tylko popełniłeś błąd w swojej deklaracji. Błąd może polegać na pominięciu jakiejś ulgi, rozliczeniu jej w zbyt niskiej wartości. Korygować należy także każdy inny błąd popełniony w rozliczeniu za 2021 r. – np. zaniżenie kwoty przychodu, dochodu, podatku do zapłaty, pominięcie źródeł przychodów.

Nawet jeśli już rozliczyłeś się z podatków za 2021 r. poprzez usługę Ministerstwa Finansów, to warto sprawdzić w Programie e-pity, czy złożona deklaracja może być jeszcze korzystniejsza (np. czy wykazałeś wszystkie koszty podatkowe, odliczyłeś pełną kwotę ulgi na dzieci, ulgę termomodernizacyjną albo czy wykazałeś wszystkie przekazane w 2021 r. darowizny, całość kwot ulgi rehabilitacyjnej lub na użytkowanie sieci Internet albo czy skorzystałeś z innych ulg podatkowych). Taka kontrola jest szczególnie zalecana, jeśli Twoje zeznanie zostało złożone w usłudze Twój e-PIT automatycznie, tzn. z dniem 30 kwietnia bez Twojej akceptacji tego zeznania i bez logowania się do niego.

Korekta PIT za 2021 w Programie e-pity® Chcesz wygodnie dokonać korekty Twojego PIT za 2021 rok i lata wcześniejsze. W Programie e-pity wystarczy wybrać rok podatkowy, zaznaczyć opcję – korekta i dalej aplikacja poprowadzi Cię krok po kroku. Po jej przygotowaniu będziesz mógł wysłać korektę e-deklaracji PIT online – po prostu. Najlepszy sposób na korektę Twojego e-PIT. Wyślij korektę PIT w Programie e-pity online >>

2. Jak skorygować zeznanie za 2021 r.?

Aby poprawnie skorygować zeznanie z 2021 r. należy wypełnić ponownie swój PIT roczny, złożony już do urzędu i zaznaczyć jako cel złożenia deklaracji (poz. 10 deklaracji) – korekta. Następnie wypełnić należy przygotowany druk wszystkimi kwotami poprawnymi, wynikającymi z rozliczenia roku 2021. W tym przypadku nie wypełniamy tylko pola, które pomyliliśmy, ale trzeba wypełnić wszystkie pozostałe pola – także te, które w pierwotny PIT za 2021 r. złożyliśmy poprawnie.

Jeśli pierwotną deklarację składałeś w programie e-PITY, korekta będzie czekała wypełniona dla Ciebie wszystkimi dotychczasowymi danymi – a Ty zmienisz jedynie te informacje, które chcesz modyfikować. Program zarchiwizuje Twoje zeznanie i zapamięta informacje tak, aby w przyszłości było Ci jeszcze łatwiej i sprawniej składać zeznanie podatkowe.

3. Złożyłem korektę za 2021 r. i ponownie widzę błąd. Co zrobić?

Zeznanie za 2021 r. możesz korygować do woli. Pamiętaj tylko – że korekte przeprowadzasz w okresie, gdy organ podatkowy nie rozpoczął postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej. Nie ma natomiast problemu, by korektę przeprowadzić w trakcie czynności sprawdzających. O tym, z którą procedurą masz do czynienia dowiesz się z pisma, które otrzymasz z organu podatkowego (na samym jego początku organ informuje czy prowadzi czynności sprawdzające, czy kontrolę podatkową).

4. Czy korekty PIT za 2021 r. mogę dokonać już w weekend majowy. Czy do korekty mam dołączyć czynny żal?

Nie, korekta nie wymaga składania łącznie z nią pisemnego uzasadnienia przyczyn jej złożenia. Po prostu wyślij skorygowaną deklarację za 2021 r.

Czynny żal składają tacy podatnicy, którzy w ogóle zapomnieli złożyć zeznania podatkowego przed 2 maja 2022 r.

5. Czy łącznie z korektą za 2021 r. powinienem zapłacić odsetki za zwłokę?

Tak, jeśli kwoty z korygowanego zeznania różnią się od pierwotnych na Twoją niekorzyść – tzn. występuje:

zaległość w podatku rocznym (większy do zapłaty niż zapłaciłeś do 2 maja 2021 r.),

wykazałeś niższą nadpłatę niż pierwotna, którą otrzymałeś z urzędu skarbowego w 2022 r.,

ustaliłeś wyższą zaliczkę niż ta, którą zapłaciłeś w trakcie 2021 r.

– wówczas powinieneś skorzystać z kalkulatora i obliczyć należne odsetki za zwłokę.

Jeśli z Twojego zeznania wynika zwrot podatku i nie otrzymałeś go przed złożeniem korekty, zwracana kwota zostanie automatycznie pomniejszona o wartość naliczonych odsetek za zwłokę.

Pamiętaj, że odsetek do 8,7 zł nie nalicza się (nie musisz ich płacić).

Więcej o odsetkach za zwłokę

6. Czy za korektę w trakcie czynności sprawdzających w 2022 r. dostanę mandat?

Jeśli skorygowałeś PIT zgodnie z treścią wezwania wynikającego z czynności korygujących lub korygujesz PIT w trakcie ich trwania to nie jest to podstawa do mandatu. Skorygowanie PIT w trakcie czynności sprawdzających jest dopuszczalna, a zatem mandat nie może być z tego tytułu nałożony.

7. Czy jeśli skoryguję PIT po 2 listopada 2022 r. to będzie niekorzystne?

Tak. Przez pierwsze 6 miesięcy licząc od terminu na złożenie deklaracji PIT możesz naliczać odsetki za zwłokę w obniżonej wartości – zamiast 8% rocznie – to 4% rocznie. Zatem już od 3 listopada 2022 r. odsetki jakie będziesz płacił wyniosą 8% rocznie (za cały okres zaległości, tzn. począwszy od 3 maja 2022 r.).

8. Nie złożyłem terminowo deklaracji PIT za 2021 r. Czy mogę złożyć PIT po terminie jako korektę?

Nie, w takim przypadku:

wyłącznie w ciągu kilku pierwszych dni maja 2022 r. złóż deklarację podatkową z pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty – i w takim przypadku możesz liczyć że nie zostaniesz ukarany za nieterminowe rozliczenie się z podatku,

w kolejnych dniach lub miesiącach jeśli postąpisz w ten sam sposób – oprócz ewentualnej zapłaty podatku, odsetek za zwłokę za zaległość, musisz liczyć się dodatkowo z ukaraniem Cię mandatem za nieterminowe złożenie deklaracji PIT.

Korekta złożona po 2 maja 2022 r. bez deklaracji PIT złożonej wcześniej nie będzie skuteczna (tzn. nie będziesz miał czego korygować).

9. Czy mogę korygować PIT złożony w 2022 r. poprzez usługę Twój e-PIT?

Oczywiście, Twój e-PIT jest takim samym systemem składania zeznań rocznych, jak każdy inny. W efekcie możesz korzystając z programu e-pity.pl skorygować deklarację, która wcześniej była dla Ciebie przygotowana w systemie Ministerstwa Finansów za 2021 r.

10. Jak długo mogę korygować zeznanie PIT za 2021 r.?

Zeznanie za 2020 r. skorygujesz aż do 31 grudnia 2027 r.

Konsekwencje zwrotu nienależnej nadpłaty podatku – www.kalkulatorodsetek.com.pl

Gazeta Podatkowa nr 52 (1718) z dnia 29.06.2020

Konsekwencje zwrotu nienależnej nadpłaty podatku

W PIT-37 za 2019 r. wykazałem nadpłatę podatku dochodowego. Urząd skarbowy zwrócił mi ją w połowie maja 2020 r. Muszę jednak złożyć korektę zeznania podatkowego i zwrócić część otrzymanej nadpłaty. Od kiedy należy naliczyć odsetki za zwłokę od tej kwoty?

Odsetki za zwłokę od nienależnie otrzymanej nadpłaty podatku nalicza się od dnia jej zwrotu przez urząd skarbowy.

Zdarza się, że już po otrzymaniu nadpłaty wynikającej z rocznego rozliczenia podatku dochodowego konieczna jest korekta zeznania podatkowego, a całą lub część uzyskanej kwoty trzeba zwrócić. Nadpłata wykazana nienależnie lub w zawyżonej wysokości, którą urząd skarbowy zwrócił podatnikowi, jest traktowana jako zaległość podatkowa. Stanowi tak Ordynacji podatkowej. Kwotę niesłusznie otrzymaną – w opisywanym przypadku: różnicę między nadpłatą wynikającą z pierwotnego zeznania podatkowego a nadpłatą przysługującą po korekcie rozliczenia – należy przekazać urzędowi skarbowemu wraz z odsetkami za zwłokę. Nalicza się je za okres: od dnia, w którym urząd skarbowy zwrócił nadpłatę wykazaną w zeznaniu podatkowym, do dnia wpłaty równowartości nienależnie otrzymanej kwoty (włącznie z tym dniem). Na tych samych zasadach zwraca się nieprzysługujący podatnikowi tzw. dodatkowy zwrot ulgi prorodzinnej. Traktuje się go bowiem na równi z nadpłatą. Chodzi o kwotę stanowiącą różnicę określoną zgodnie z ustawy o pdof.

Kalkulator odsetek od zaległości podatkowych dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.

Dzień zwrotu nadpłaty wykazanej w zeznaniu podatkowym zależy od formy przekazania jej podatnikowi. Są trzy możliwości: przelew, przekaz pocztowy oraz wypłata gotówki w kasie. W pierwszym przypadku za dzień zwrotu nadpłaty uważa się dzień obciążenia rachunku urzędu skarbowego na podstawie polecenia przelewu. W drugim przypadku jest to dzień nadania przekazu pocztowego, a w trzecim – dzień wypłacenia nadpłaty lub postawienia jej do dyspozycji podatnika w kasie.

Zwrot nadpłaty

Jeżeli z Twojego zeznania podatkowego wynika nadpłata, to urząd skarbowy może dokonać jej zwrotu:

na Twój rachunek bankowy,

przekazem pocztowym,

w kasie urzędu.

Zwrot na rachunek bankowy

Warunkiem zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy jest wcześniejsze zgłoszenie jego numeru do organu podatkowego. Jeżeli:

Twój numer osobistego rachunku bankowego, wskazany w latach wcześniejszych pozostaje nadal aktualny, to nie musisz wskazywać go w składanym zeznaniu.

nie zgłosiłeś numeru osobistego rachunku lub wskazany numer jest nieaktualny, to możesz go wskazać w składanym zeznaniu albo złożyć zgłoszenie aktualizacyjne, podając aktualne dane dotyczące Twojego konta bankowego.

W przypadku, gdy nie posiadasz rachunku bankowego lub nie dokonasz jego zgłoszenia do organu podatkowego, to Twoja nadpłata zostanie zwrócona przekazem pocztowym, pomniejszonym o koszty jej zwrotu. Jeżeli wysokość nadpłaty nie przekracza dwukrotnie kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, a nie wskazałeś rachunku, na który ma zostać zwrócona, to podlega ona zwrotowi w kasie.

Jeśli chcesz otrzymać zwrot nadpłaty w kasie urzędu skarbowego, to w składanym zeznaniu podatkowym poinformuj o tym. Podaj również swój numer telefonu lub adres e-mail, to ułatwi organowi podatkowemu kontakt z Tobą.

Zwrot nadpłaty otrzymasz w ciągu:

3 miesięcy od dnia złożenia zeznania – jeżeli złożyłeś je w formie dokumentu papierowego,

– jeżeli złożyłeś je w formie dokumentu papierowego, 45 dni od dnia złożenia zeznania – jeżeli złożyłeś je w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje.

Oczekując na zwrot nadpłaty możesz sprawdzić jej status logując się do e-Urzędu Skarbowego. Dostępna tam usługa „Zwroty podatków” umożliwia samodzielne uzyskać informację o statusie zwrotu, dacie dokonania zwrotu czy zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe.

Karta dużej rodziny

Posiadając ważną Kartę Dużej Rodziny (KDR) możesz skorzystać z przyspieszonego zwrotu nadpłaty podatku. Z takiej możliwości mogą skorzystać osoby, które złożą zeznanie drogą elektroniczną.

Pytania i odpowiedzi

Korekta rocznego PIT

W przypadku gdy podatnik stwierdzi, że w zeznaniu podatkowym popełnił błąd lub też nie skorzystał z przysługujących mu ulg, ewentualnie nie wskazał organizacji pożytku publicznego, której chciałby przekazać 1% swojego podatku, co do zasady może złożyć stosowną korektę.

Prawo to wynika z art. 81 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (dalej O.p.), według którego jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Przez deklarację – w świetle Ordynacji podatkowej – rozumie się także zeznania, do których składania obowiązani są podatnicy, a więc też zeznanie roczne.

Skuteczne złożenie korekty zeznania rocznego – czyli takie, które wywoła zamierzone skutki podatkowe – uzależnione jest jednak od spełnienia konkretnych wymogów.

Uzasadnienie przyczyn korekty

Obecnie, a dokładnie od 1 stycznia 2016 r., korekta deklaracji nie wymaga już – tak jak to było w ubiegłych latach – dołączenia do niej pisemnego uzasadnienia jej przyczyn.

W jakim terminie można złożyć korektę zeznania rocznego?

Termin ten jest zależny zarówno od tego, kiedy upłynie termin przedawnienia zobowiązania podatkowego wynikającego z korygowanego zeznania, jak i od tego, czego dotyczy korekta.

Zgodnie z art. 70 § 1 O.p. zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Należy jednak pamiętać o tym, że bieg terminu przedawnienia może być np. przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny. To może wydłużyć okres, w którym możliwe będzie dokonanie korekty.

Trzeba wiedzieć, że niektóre korekty nie wywołają skutków prawnych – nawet gdy nie dojdzie do przedawnienia albo prawo do złożenia korekty nie zostanie zawieszone – jeśli będą złożone po upływie określonego terminu. I tak, w sytuacji gdy podatnik stwierdzi, że w złożonym zeznaniu nie wskazał organizacji pożytku publicznego, której chciałby przekazać 1% swojego podatku, wówczas, w oparciu o postanowienia art. 45c ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, może to uczynić, ale nie później niż w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.

Przypomnijmy, że począwszy od 2019 r. możliwość opodatkowania dochodów małżonków, wdów i wdowców albo osób samotnie wychowujących dzieci nie jest już uzależniona od terminu złożenia wniosku o wyborze preferencyjnego sposobu opodatkowania zawartego w zeznaniu podatkowym czy jego korekcie. Ponieważ zmiana ta weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. i ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2018 r., to podatnicy składający zeznanie za 2018 r. będą mogli opodatkować preferencyjnie dochody, także wówczas gdy wniosek o wybrany sposób opodatkowania złożą po dniu 30 kwietnia 2019 r.

Uprawnienie do skorygowania deklaracji może ulec zawieszeniu

Stosownie do art. 81b § 1 pkt 1 O.p. uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej – w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Jeśli nawet podatnik złoży taką korektę, nie wywoła ona skutków prawnych. Organ podatkowy zawiadomi zaś pisemnie składającego korektę o jej bezskuteczności.

Niekiedy korekty może dokonać organ podatkowy. W myśl art. 274 § 1 O.p. organ podatkowy może skorygować deklarację, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień, jeśli:

deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki bądź gdy wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami, a jednocześnie zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie przekracza 5000 zł.

O dokonaniu takiej korekty organ podatkowy zawiadamia podatnika, doręczając mu uwierzytelnioną kopię skorygowanej deklaracji wraz z informacją o związanej z tą korektą zmianą wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku bądź wysokości straty albo informacją o braku takich zmian. Podatnik w terminie 14 dni od dnia doręczenia mu tej korekty może wnieść do urzędu skarbowego, który dokonał tej korekty, sprzeciw, który anuluje korektę dokonaną przez organ podatkowy.

Korekta a zwrot nadpłaty

Jeżeli w związku ze złożeniem korekty zeznania rocznego powstanie nadpłata lub też zwiększy się kwota nadpłaty w stosunku do złożonego zeznania, a podatnik nie złoży wniosku o stwierdzenie nadpłaty, wówczas kwota ta zostanie mu zwrócona w ciągu 3 miesięcy od daty złożenia korekty.

Jeśli zaś złoży on taki wniosek, wtedy zwrot nastąpi w ciągu:

2 miesięcy od dnia złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wraz ze skorygowanym zeznaniem, lecz nie wcześniej niż w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania korygowanego, pod warunkiem że organ podatkowy nie będzie miał wątpliwości co do prawidłowości złożonej korekty,

30 dni od dnia wydania decyzji stwierdzającej nadpłatę lub określającej wysokość nadpłaty (decyzja jest wydawana w postępowaniu podatkowym wszczętym w sytuacji, gdy organ podatkowy ma wątpliwości co do prawidłowości złożonej korekty).

Korekta a opodatkowanie zaległości podatkowej

Złożenie korekty może wiązać się również z tym, że powstanie zaległość podatkowa. Stanie się tak zarówno wtedy, gdy podatnik w korekcie wykaże nadpłatę w niższej wysokości niż w zeznaniu pierwotnym, a urząd skarbowy już ją zwrócił podatnikowi, jak i wtedy, gdy kwota podatku do zapłaty okaże się wyższa.

Co do zasady od zaległości podatkowej należy zapłacić odsetki podatkowe w obowiązującej wysokości.

Warto jednak pamiętać, że na podstawie art. 56a § 1 O.p. w razie gdy podatnik:

złoży prawnie skuteczną korektę deklaracji nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia upływu terminu do złożenia deklaracji oraz zapłaci w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, kwotę zaległości podatkowej,

stosuje się obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 50% obowiązującej stawki.

Takie rozwiązanie może być zastosowane tylko wtedy, gdy korekta zostanie dokonana z inicjatywy podatnika, a nie po zakończeniu czynności sprawdzających czy też po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach, gdy nie stosuje się zawiadomienia – po zakończeniu kontroli podatkowej.

Artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady podatkowo – prawnej.

Korekta złożonego rozliczenia PIT za 2021 r.

Podatnik ma prawo skorygować złożone zeznanie podatkowe, także automatycznie zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT. Korekty można dokonać “na plus” i “na minus”. Aby odzyskać niewykazaną lub zaniżoną nadpłatę podatku dochodowego, trzeba nie tylko złożyć zeznanie korygujące, ale także wniosek o stwierdzenie nadpłaty.

Korekta rozliczenia

Zeznanie PIT za 2021 r. można skorygować do czasu upływu terminu przedawnienia rozliczonego podatku, czyli zasadniczo do końca 2027 r. Należy jednak uwzględnić zawieszenie tego uprawnienia w czasie postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub celno-skarbowej dotyczących podatku dochodowego za ubiegły rok, a także z zastrzeżeniem zakazu dokonania korekty w zakresie objętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

Zeznanie korygujące należy sporządzić na właściwym formularzu, oznaczając go jako korekta i wypełniając poprawnymi danymi. Przekazuje się je do urzędu skarbowego wraz z wymaganymi załącznikami. Trzeba je dołączyć niezależnie od tego, czy zostały w nich wprowadzone zmiany w stosunku do poprzedniej wersji, czy nie. Zeznanie korygujące można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej (przez e-Deklaracje, a w przypadku PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38 – także w usłudze Twój e-PIT). Należy pamiętać, że korekty przesyłane w bieżącym roku przez internet z użyciem danych autoryzujących uwierzytelnia się przychodem za 2020 r. Wymagany jest przychód z PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 albo PIT-40A, a jeżeli za 2020 r. nie zostało złożone żadne z tych rozliczeń, należy wpisać “0”.

Druk wniosku o stwierdzenie nadpłaty dostępny jest w serwisie druki.gofin.pl, w dziale Ordynacja podatkowa.

Podatnik, który dokonuje korekty zeznania podatkowego, aby odzyskać nadpłacony lub nienależnie uiszczony podatek dochodowy albo zaniżoną lub niewykazaną nadpłatę podatku dochodowego, musi także przedłożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Obliguje do tego Ordynacji podatkowej. We wniosku o stwierdzenie nadpłaty należy wskazać rodzaj zobowiązania podatkowego, w którym występuje nadpłata, jej wysokość oraz okoliczności powstania.

Dług z odsetkami

Korekta zeznania podatkowego może ujawnić zaniżenie podatku dochodowego. Powstałą zaległość podatkową trzeba uiścić z odsetkami za zwłokę naliczonymi zasadniczo za okres od dnia następującego po upływie terminu płatności podatku do dnia zapłaty.

Rezultatem dokonania korekty zeznania podatkowego może być także konieczność oddania całej lub części otrzymanej już nadpłaty podatku dochodowego. Nadpłata wykazana nienależnie lub w zawyżonej wysokości, którą urząd skarbowy zwrócił podatnikowi, jest traktowana jako zaległość podatkowa. Kwotę niesłusznie otrzymaną – całą nadpłatę podatku albo różnicę między nadpłatą wynikającą z pierwotnego zeznania podatkowego a nadpłatą przysługującą po korekcie rozliczenia – należy oddać wraz z odsetkami za zwłokę. Nalicza się je za okres od dnia zwrotu nadpłaty podatku przez urząd skarbowy do dnia wpłaty równowartości nienależnie otrzymanej kwoty (przykład 1).

Odrębnie została uregulowana kwestia błędów w PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38 za 2021 r. złożonych w ramach usługi Twój e-PIT. Urząd skarbowy ma obowiązek skorygować rozliczenie, jeżeli stwierdzi, że zawiera ono błędy lub oczywiste omyłki powstałe z jego winy (a nie spowodowane przez samego podatnika, np. w związku z zawyżeniem przez niego odliczenia z tytułu ulgi rehabilitacyjnej, lub przez płatnika PIT). Jeżeli podatnik skoryguje w tym zakresie zeznanie podatkowe, zanim zrobi to urząd skarbowy, odsetek za zwłokę od ujawnionej zaległości podatkowej nie uiszcza za okres od dnia następnego po upływie terminu płatności podatku do dnia złożenia korekty.

Odsetki za zwłokę należy naliczyć według stawki podstawowej albo obniżonej. Aby zastosować stawkę obniżoną, zaległość podatkowa lub zwrot nadpłaty podatku musi wynikać z prawnie skutecznej korekty rozliczenia złożonej w ciągu 6 miesięcy od dnia upływu terminu złożenia zeznania podatkowego, tj. w przypadku PIT-28 za 2021 r. – do 29 sierpnia 2022 r. (termin przesunięty z niedzieli 28 sierpnia 2022 r.), a w przypadku PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 za 2021 r. – do 2 listopada 2022 r. Ponadto wpłaty trzeba dokonać w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty. Preferencyjnych zasad naliczania odsetek podatkowych nie stosuje się, jeżeli korekta rozliczenia zostanie złożona w wyniku czynności sprawdzających, a także po doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej lub zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a gdy nie stosuje się zawiadomienia – po zakończeniu kontroli podatkowej.

Zwrot nadpłaty

Tryb rozpatrzenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatku dochodowego zależy od tego, czy do korekty rozliczenia są zastrzeżenia, czy nie.

Jeżeli prawidłowość poprawionego zeznania podatkowego nie budzi wątpliwości, urząd skarbowy zwraca nadpłatę bez wydawania decyzji stwierdzającej nadpłatę. W takim przypadku korekta wywoła skutki prawne. Nadpłata podatku podlega zwrotowi w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wraz ze skorygowanym rozliczeniem, lecz nie wcześniej niż w terminie: 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego – w razie przekazania go w formie papierowej, albo 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego – w przypadku przesłania go przez internet (przykład 2). Wynika to z Ordynacji podatkowej.

Wątpliwości co do prawidłowości skorygowanego rozliczenia rozpatrywane są w postępowaniu podatkowym kończącym się decyzją. Urząd skarbowy w decyzji stwierdzającej nadpłatę określa wysokość zobowiązania podatkowego w prawidłowej wysokości tylko w takim zakresie, w jakim powstanie nadpłaty jest związane ze zmianą wysokości zobowiązania podatkowego. W zakresie, w jakim wniosek okaże się niezasadny, następuje odmowa stwierdzenia nadpłaty. Postępowanie w sprawie stwierdzenia nadpłaty nie może zostać wszczęte w czasie trwania postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub celno-skarbowej w zakresie zobowiązania objętego taką procedurą. Termin zwrotu nadpłaty wynikającej z decyzji stwierdzającej nadpłatę lub określającej jej wysokość wynosi 30 dni od dnia wydania decyzji. Reguluje to art. 77 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej.

Przykład 1 Podatnik wykazał w PIT-37 za 2021 r. nadpłatę podatku dochodowego. Została mu ona zwrócona przelewem, a obciążenie rachunku urzędu skarbowego z tego tytułu nastąpiło w dniu 28 marca 2022 r. Nadpłata podatku okazała się zawyżona. W dniu 16 maja 2022 r. podatnik złożył korektę zeznania podatkowego i wpłacił nienależnie otrzymaną kwotę wraz z odsetkami za zwłokę naliczonymi za okres od dnia 28 marca 2022 r. (dnia zwrotu nadpłaty podatku przez urząd skarbowy) do dnia 16 maja 2022 r.

Przykład 2 Podatnik złożył PIT-37 za 2021 r. w formie elektronicznej 10 marca 2022 r. W rozliczeniu nie uwzględnił przysługującej mu tzw. ulgi rehabilitacyjnej. W dniu 20 maja 2022 r. podatnik złożył korektę zeznania podatkowego wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty podatku dochodowego za 2021 r. Jeżeli korekta nie będzie budzić wątpliwości, urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wspomnianych dokumentów. Termin ten upływa 20 lipca 2022 r.

Podstawa prawna

(Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.)

키워드에 대한 정보 korekta pit 37 zwrot nadpłaty

다음은 Bing에서 korekta pit 37 zwrot nadpłaty 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  시카고 순복음 교회 | [새벽예배 말씀] 창세기 9:8-13 (8/17/22) 156 개의 자세한 답변
See also  김형택 턱 관절 | 전화연결_1700302_김형택 턱관절 수명장애 전문치과 김형택 원장 모든 답변

See also  왜 이렇게 눈치가 빨라요 | 타일러 진짜 미국식 영어 / '저는 눈치가 아주 빠른 편입니다' 미국식 표현은? 상위 104개 베스트 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 How to file Income Tax Return in Poland | E-PIT | PIT-37 | PIT-11

  • podatki
  • twoj epit
  • epit
  • e-pit
  • pit11
  • pit 11
  • pit-11
  • pit37
  • pit 37
  • pit-37
  • tax return
  • filing itr
  • itr
  • income tax return in poland
  • tax return in poland
  • how file tax return in poland
  • tax filing for foreigners in poland
  • foreigners in poland
  • indians in poland
  • indian in poland
  • tax in poland
  • taxes in poland
  • poland tax
  • poland income tax
  • income tax in poland
  • how to
  • itr poland
  • income tax return
  • online tax return
  • income tax poland
  • online tax poland
  • what is pit

How #to #file #Income #Tax #Return #in #Poland #| #E-PIT #| #PIT-37 #| #PIT-11


YouTube에서 korekta pit 37 zwrot nadpłaty 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 How to file Income Tax Return in Poland | E-PIT | PIT-37 | PIT-11 | korekta pit 37 zwrot nadpłaty, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment