Koszt Życia W Kanadzie | Koszty Życia W Kanadzie 25988 명이 이 답변을 좋아했습니다

당신은 주제를 찾고 있습니까 “koszt życia w kanadzie – KOSZTY ŻYCIA W KANADZIE“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 THE CZESC 이(가) 작성한 기사에는 조회수 4,684회 및 좋아요 158개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

koszt życia w kanadzie 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 KOSZTY ŻYCIA W KANADZIE – koszt życia w kanadzie 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Nasze koszty życia w Kanadzie – o tym jest ten film 🙂
Zdjęcia z Kanady na Instagramie: https://www.instagram.com/theczesc/
Polski portal na temat emigracji i życia w Kanadzie – https://www.ekanada.pl
Informacje o możliwości emigracji do Kanadzie, dzięki programpwi IEC (International Experience Canada) – https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/work-canada/iec.html
Markety w Kanadzie:
https://www.realcanadiansuperstore.ca
https://freshco.com
http://nofrills.ca
https://www.dollarama.com/en-CA/
https://www.safeway.ca
https://www.costco.ca
https://myvita.ca
Wynajem mieszkań:
https://www.kijiji.ca
https://rentals.ca/winnipeg
https://www.rentcanada.com/winnipeg-mb

Sieć mobile:
https://www.publicmobile.ca/en/mb/
https://www.koodomobile.com
https://www.wowmobile.ca/en/
https://www.bell.ca/Mobility/Smartphones_and_mobile_internet_devices
https://www.freedommobile.ca/en-CA
Internet:
https://www.shaw.ca
https://www.bellmts.ca/

koszt życia w kanadzie 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Koszt utrzymania i ceny w Kanadzie Zaktualizowano lip 2022

Całkowity koszt utrzymania w Kanadzie dla dwóch osób średnia potrzeba na jeden miesiąc będzie ~ 1245.6 $. Ceny w Kanadzie na 55 towarów i usług в 10 …

+ 여기에 더 보기

Source: pl.traveltables.com

Date Published: 4/2/2022

View: 1458

Ile kosztuje życie w Kanadzie: wydatki i dochody przeciętnej …

Liczmy dalej na tę liczbę. W Kanadzie większość ludzi mieszka w domach jednorodzinnych, a średni koszt wynajmu domu w sierpniu wyniósł $2,743. W …

+ 여기에 자세히 보기

Source: pl.immigrant.today

Date Published: 10/13/2021

View: 4835

Koszty życia i wydatki w Kanadzie

Jakie są koszty życia, ile trzeba przeznaczyć na opłaty i wydatki w Kanadzie. Jaki jest koszt kredytu hipotecznego, jakie są średnie zarobki Kanadzie i ile …

+ 여기에 표시

Source: www.ceny-swiat.pl

Date Published: 7/25/2021

View: 487

Budżet Podróży w Kanadzie, Ceny i Koszt życia w 2022

Budżet podróży i koszt życia w Kanadzie ile kosztuje podróż? Rozważają Państwo podróż do Kanady i chcieliby Państwo oszacować budżet podróży?

+ 더 읽기

Source: www.gdzie-i-kiedy.pl

Date Published: 8/15/2021

View: 8901

10 najczęściej zadawanych pytań na temat życia w Kanadzie

Jakie są zarobki? Jakie są koszty życia? Często słysząc takie pytania mam zawsze tę samą odpowiedź: nie da się Kanady wrzucić do jednego worka.

+ 여기에 보기

Source: 6757km.com

Date Published: 12/23/2022

View: 2958

Jak w Kanadzie oszczędzamy, kupujemy i wydajemy

Pytacie o koszty życia w Kanadzie, w Vancouver, o to, ile nasza czteroosobowa rodzina wydaje i jak jest nasz status materialny.

+ 여기에 보기

Source: kanadasienada.pl

Date Published: 7/16/2022

View: 7615

Przeprowadzasz się do Toronto? 2022 Koszty życia i …

Koszty utrzymania i wskazówki dotyczące przeprowadzki w 2019 r. Toronto jest zdecydowanie największym miastem w Kanadzie. Jest uważane za jedno z najbardziej …

+ 더 읽기

Source: moverdb.com

Date Published: 5/28/2021

View: 2636

주제와 관련된 이미지 koszt życia w kanadzie

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 KOSZTY ŻYCIA W KANADZIE. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

KOSZTY ŻYCIA W KANADZIE
KOSZTY ŻYCIA W KANADZIE

주제에 대한 기사 평가 koszt życia w kanadzie

  • Author: THE CZESC
  • Views: 조회수 4,684회
  • Likes: 좋아요 158개
  • Date Published: 2020. 12. 22.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=QfAAsummhJg

Ile kosztuje życie w Kanadzie?

W Kanadzie jest drożej niż w Polsce, ale nawet samotna osoba przy minimalnych zarobkach bez problemu się utrzyma. Oczywiście koszty życia różnią się w zależności od prowincji. Szacuje się jednak, że w największych miastach miesięczne wydatki na życie wyniosą około 1000 CAD.

Czy warto zamieszkać w Kanadzie?

Dla wielu ludzi z całego świata Kanada stanowi prawdziwy wzór do naśladowania – jest tam bezpiecznie, spokojnie, ludzie są przyjaźni, a dodatkowo to kraj zamożny i uważany za jeden z piękniejszych. To wszystko sprawia, że emigracja do Kanady wydaje się najlepszym pomysłem.

Ile zarabia się w Kanadzie?

Kwota wolna od podatku w poszczególnych prowincjach/terytoriach 2021 r. / Zarobki w Kanadzie
Alberta $19 369
Saskatchewan $16 225
Manitoba $9 936
Ontario $10 880
Quebec $15 728
10 thg 2, 2020

Czy mieszkania w Kanadzie są drogie?

W Kanadzie większość ludzi mieszka w domach jednorodzinnych, a średni koszt wynajmu domu w sierpniu wyniósł $2,743. W Ottawie jest on jeszcze wyższy i wynosi 2845 dolarów. Jeśli lubisz duże miasta, za mieszkanie z jedną sypialnią w Toronto zapłacisz średnio $2,000, a za mieszkanie z dwiema sypialniami $2,630.

Czy Polak może pracować w Kanadzie?

International Experience Canada, czyli program, który pozwala Ci przez rok pracować i podróżować w Kanadzie. Działa jak wiza typu Work&Travel — przez pół roku pracujesz, drugie pół podróżujesz po Kanadzie. Jest właściwie najprostszym sposobem na poznanie tego kraju. O IEC mogą aplikować osoby w wieku do 35.

Jakie zawody są poszukiwane w Kanadzie?

Najbardziej poszukiwane miejsca pracy w Kanadzie to:
  • Sprzedawcy.
  • Kierowcy ciężarówek.
  • Kierowcy wózków widłowych.
  • Recepcjonistki.
  • Menedżerowie ds. Rozwoju biznesu.
  • Autorzy strony.
  • spawacze.
  • Mechanika Heavy Duty.

Czy trudno wyemigrowac do Kanady?

Emigracja do Kanady jest dosyć skomplikowana, bo opiera się na systemie punktowym, o którym za chwilę. Mimo tego, że wyjazd do pracy nie jest aż taki łatwy, kraj ten nie wymaga od Polaków wizy, jeśli jadą tam w celach turystycznych – na mniej niż pół roku.

Czy można pracować w Kanadzie bez wizy?

Jeśli pochodzisz z innego kraju, potrzebujesz kanadyjskiego zezwolenia na pracę w Kanadzie. Aby pracować w Kanadzie, zwykle potrzebujesz pozwolenia na pracę. W niektórych przypadkach możesz pracować w Kanadzie bez wizy lub oferty pracy.

Do jakiego kraju najlepiej wyjechać na stałe?

19 marca 2022, 19:45.

Polacy najczęściej emigrują do takich krajów jak:
  • Niemcy;
  • Holandia;
  • Wielka Brytania;
  • Szwecja;
  • Irlandia;
  • Norwegia;
  • Dania;
  • Nowa Zelandia;

Ile kosztuje dom w Kanadzie?

Przeciętna cena domu w Kanadzie osiągnęła prawie 721 tys. CAD, czyli dolarów kanadyjskich (ok. 2,3 mln złotych) – podała w raporcie z połowy grudnia stowarzyszenie brokerów nieruchomości CREA. To najwyższe ceny od marca br., a na ceny domów nie wpłynęła ani pandemia, ani sezonowe spadki latem i jesienią.

Ile kosztuje życie w Toronto?

Średni miesięczny koszt dla kobiety to 80CAD, a dla mężczyzny 47CAD. Oczywiście jest to średni koszt, a po indywidualną kalkulację najlepiej jest odwiedzić strony ubezpieczalni np. Manulife, czy GMS.

Ile kosztuje mieszkanie w Kanadzie?

Z kolei koszt wynajmu podstawowego mieszkania typu: 1 bedroom (o tym, w dalszej części) to wydatek rzędu 1500-1700 dolarów. Kupno domu to wartości między 400 tys. – 1,5 mln dolarów.

Ile kosztuje chleb w Kanadzie?

Średnia cena chleba * (sztuka) w Kanadzie wynosi 3.80 CAD (w przeliczeniu 13.54 PLN). Przelicznik przedstawia się następująco: 1 CAD (dolar kanadyjski) = 3.5637 PLN (2022-08-15) .

Ile kosztuje życie w Kanadzie: wydatki i dochody przeciętnej rodziny — Imigrant dzisiaj

To, gdzie mieszkasz, ma duży wpływ na koszty utrzymania. Mieszkam w stolicy Kanady, Ottawie. Nieruchomości są tu dość drogie — to jedna z głównych pozycji w wydatkach. Ale jeśli weźmiesz większe miasta, do których większość emigrantów się przenosi, czyli Toronto i Vancouver, tam wszystko jest jeszcze droższe. Będę wymieniał konkretne liczby kosztów.

Mieszkanie

Jeśli planujesz wynająć dom po przeprowadzce do Kanady po raz pierwszy, średni czynsz dla wszystkich typów nieruchomości w Kanadzie we wrześniu 2021 roku wyniósł $1,763 CAD. Wszystkie kwoty będą podane w dolarach kanadyjskich.

Najtańsze mieszkania do wynajęcia to kawalerki w cenie $1,285 miesięcznie, mieszkania z dwiema sypialniami to przedpokój i jedna sypialnia w cenie $1,574 miesięcznie oraz mieszkania z trzema sypialniami w cenie $1,857 miesięcznie. Liczmy dalej na tę liczbę. W Kanadzie większość ludzi mieszka w domach jednorodzinnych, a średni koszt wynajmu domu w sierpniu wyniósł $2,743. W Ottawie jest on jeszcze wyższy i wynosi 2845 dolarów.

Jeśli lubisz duże miasta, za mieszkanie z jedną sypialnią w Toronto zapłacisz średnio $2,000, a za mieszkanie z dwiema sypialniami $2,630. Ottawa jest mniejszym miastem i czynsze są niższe — odpowiednio $1,600 i $2,000. Winnipeg jest gdzieś w kanadyjskiej dziczy, więc to ma sens, że wynajem tam jest tańszy — mieszkanie z dwiema sypialniami będzie kosztować $1,460.

Przy wynajmie zazwyczaj trzeba dodatkowo płacić za wodę, prąd i gaz. Dodaj kolejne 100-200 dolarów miesięcznie na górze, jeśli mieszkasz w mieszkaniu. Średnia wynosi 150 dolarów. Ale czasami wszystko jest wliczone w czynsz, więc czytaj uważnie ogłoszenia. Istnieje specyficzna terminologia i potrzeba czasu, aby zrozumieć kanadyjskie rzeczy, więc najlepiej jest się w to zagłębić zanim się wprowadzisz.

Odżywianie

W tej kategorii bardzo trudno jest określić średnie wydatki, ponieważ można mieszkać samemu, albo z pięcioma osobami, jak w naszej rodzinie. Mamy też psa, który jest sporym wydatkiem. Możesz zaoszczędzić pieniądze i jeść makaron i ryż, albo jeść bez ograniczeń. Sporo osób jada w kawiarniach i zamawia dania na wynos. Na jednej ze stron internetowych znalazłem, że takie podejście kosztowałoby gdzieś około $44 za dzień na osobę. Jeśli ugotujesz to sam, będzie to znacznie tańsze.

Znalazłem raport, który przytoczył wydatek $13,907 rocznie dla 4 osobowej rodziny. Wychodzi $1,159 na miesiąc, i zgadzam się z tą liczbą, nasze wydatki na pięć są prawdopodobnie blisko. Zazwyczaj raz w tygodniu chodzimy do hurtowni Costco i tam kupujemy artykuły spożywcze.

Jeśli jesteś zszokowany tą liczbą, powinieneś wiedzieć, że prawie wszyscy nowi imigranci przez pierwsze miesiące, a nawet pierwszy rok, mogą otrzymać darmowe jedzenie z centrów pomocy lub banków żywności.

Transport

Jeśli mieszkasz w centrum dużego miasta, możesz się zadowolić jedynie transportem publicznym. Niemniej jednak, spędzisz dużo czasu podróżując, a przebywanie w tym samym autobusie lub wagonie metra co inni ludzie podczas pandemii jest nieco przerażające. Myślę, że w Kanadzie nadal powinieneś posiadać samochód, a najlepiej dwa, jeśli masz dzieci w rodzinie.

Samochód można kupić za gotówkę, na kredyt lub w leasingu. W tym roku wziąłem samochód w leasing i bardzo spodobała mi się ta procedura. W przeciwieństwie do kredytu, miesięczna opłata za leasing jest o połowę niższa. Ale po zakończeniu leasingu samochód musi zostać zwrócony. Kanadyjczycy płacą średnio 500 dolarów miesięcznie za samochód w leasingu.

Oczywiście, samochód musi być ubezpieczony. Średnia cena w całej Kanadzie wynosi $110 miesięcznie. Mówi się, że najdroższe ubezpieczenie jest w Kolumbii Brytyjskiej, a następnie Ontario, Albercie, itd. W Quebecu najtaniej.

Jest to kompleksowa polisa ubezpieczeniowa. Na cenę wpływa bardzo wiele czynników: Twój wiek, samochód, historia jazdy, województwo, w którym mieszkasz. Często jednak brana jest pod uwagę nawet powierzchnia. Tutaj mamy spokojną okolicę i nie ma wielu wypadków, jeśli mieszkasz gdzieś w centrum, będzie drożej.

Przeciętny Kanadyjczyk wydaje $145 miesięcznie na tankowanie swojego samochodu. Myślę, że w rzeczywistości kwota ta byłaby wyższa. Parking kosztuje średnio 50 dolarów miesięcznie. Trzeba z tym uważać, bo za parkowanie w centrum Montrealu tylko na jeden dzień można zapłacić połowę tej kwoty.

I ostatnia podkategoria wydatków na samochód to utrzymanie. Średnio jest to 100 dolarów miesięcznie. W Ontario, trzeba umieścić naklejki na tablicy rejestracyjnej, więc dodać $10 miesięcznie.

Kontakt

Przygotuj się na to, że internet w Kanadzie jest bardzo drogi. Ponieważ moja żona i ja pracujemy w domu, a dzieci są uczone w domu od prawie roku, nie skąpiłem na internet. Mamy światłowody i gigabitowy nieograniczony kanał kosztuje 110 dolarów miesięcznie. Wolniejszy kanał to koszt około 50 dolarów miesięcznie.

Oprócz internetu, w Kanadzie droga jest także telefonia komórkowa. Płacę za 4 numery i od 3 do 10 GB internetu. Kosztuje to w sumie 195 dolarów miesięcznie. Załóżmy, że przeciętna rodzina wyda 100 dolarów na komunikację.

Nie wymieniam komputerów, drukarek, skanerów, aparatów fotograficznych, oświetlenia i tym podobnych, kupuję elektronikę dla firmy i odpisuję ją od podatku. Nawiasem mówiąc, w ten sam sposób częściowo odpisuję media, a nawet kredyt hipoteczny. Ale nadal coś jest kupowany do domu cały czas i tylko dla zabawy, niech kwota na 100 dolarów miesięcznie.

Rozrywka

Nie wiem nawet co powiedzieć, w naszej rodzinie jest to jeden z minimalnych wydatków. W Kanadzie, w porównaniu z Ukrainą, format rozrywki uległ zmianie. Zazwyczaj jedziemy do parku narodowego lub na festiwal. To nie jest drogie. Wcześniej chodziliśmy do kina, ale teraz oglądamy filmy w domu. Musimy więc płacić za Netflix, Disney Plus, Amazon Video. Jeśli nie liczyć podróży, wydajemy 300 dolarów miesięcznie na rozrywkę i przyjęcia urodzinowe.

Wyjście do restauracji można uznać za rozrywkę. Jestem pewien, że można zostawić więcej pieniędzy w fantazyjnym miejscu na raz. Więc to do Ciebie należy decyzja, ile zaoszczędzić na rozrywkę.

Pozostałe koszty

Jeśli chodzi o oszczędzanie, to uważam, że bardzo ważne jest inwestowanie pieniędzy, szczególnie dla emigrantów, którzy nie będą mogli w przyszłości otrzymać pełnej emerytury. Im więcej zainwestujesz w młodym wieku, tym wygodniej będzie Ci na emeryturze. I nie zapominaj, że w tych obliczeniach jesteś wynajem domu, i trzeba zaoszczędzić na zaliczkę. Zacznij oszczędzać co najmniej 500 dolarów miesięcznie. To dużo, rozumiem, ale jest to konieczne.

Jeśli masz rodzinę, zdecydowanie radzę Ci wykupić ubezpieczenie na życie. Wyobraź sobie, że jesteś żywicielem rodziny i nie ma cię, jak ciężko będzie nie tylko psychicznie, ale i finansowo dla twojej rodziny. Tak więc odłóż na bok koszt ubezpieczenia zaczynający się od 100 dolarów.

Koszty klubów dziecięcych są wysokie, ale nie będę ich liczył, powinny być pokryte z wsparcia dla dzieci. Kiedy przenieśliśmy się do Kanady, nie wiedzieliśmy o tym i na początku było naprawdę miło dostawać 1500 dolarów miesięcznie. Wraz ze wzrostem dochodu wysokość zasiłku maleje.

W Kanadzie można znaleźć tanie ubrania. Nawet nie wiem, ile można odłożyć w ciągu miesiąca. Koszulki sprzedają też za 10 dolarów, kurtki zimowe za 100 dolarów, buty są droższe. Policzmy 100 dolarów miesięcznie. Chociaż, jeśli rodzina jest duża, potrzebujesz więcej.

Koszty ogółem

Nadszedł czas, aby zsumować koszty. To daje aż 5 361 dolarów miesięcznie. To 64.332 dolarów rocznie. To około $87,000 przed opodatkowaniem. Jeśli w rodzinie są dwie osoby pracujące, to każda z nich otrzymuje po 43 500 dolarów.

Czy to dużo, czy to normalne? Zwróćmy się do oficjalnych statystyk i zobaczmy, jakie były dochody Kanadyjczyków w 2019 roku. Jeśli w rodzinie nie było emerytów, to po opodatkowaniu mediana dochodu wynosiła 93 800 dolarów.

To prawie 50 tys. dolarów więcej, niż wyliczyłem. To nie jest zła kwota, jak sądzisz? Nawet jeśli w jakiejś kategorii pominąłem wydatki, co z pewnością mi się udało, ten zapas powinien wystarczyć na wygodne życie.

Zwierzęta

Zapomnieliśmy o kosztach zwierząt domowych. Weterynarze w Kanadzie są bardzo drodzy. Kiedy do nich idziemy, przygotowuję się do rozstania z co najmniej 300 dolarów. Jeśli masz, powiedzmy, starego psa, operacja może kosztować dziesiątki tysięcy dolarów. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Kanadą, rozważ zatrzymanie zwierzęcia w swoim kraju u krewnych i przeniesienie go z czasem.

Alex Pavlenko, założyciel Immigrant.Today

Koszty życia i wydatki w Kanadzie

Koszty życia i wydatki w Kanadzie

Jakie są koszty życia, ile trzeba przeznaczyć na opłaty i wydatki w Kanadzie. Jaki jest koszt kredytu hipotecznego, jakie są średnie zarobki Kanadzie i ile trzeba wydać na ubrania lub mieszkanie w centrum lub na obrzeżach miasta.

Poniżej przeczytasz o wydatkach, opłatach, cenach wynajmu, ile trzeba zapłacić za odzież czy buty oraz o tym jakie są koszty życia w Kanadzie (Ostatnia aktualizacja: 6 dni temu)

Wakacje i wycieczki w Kanady

Waluta w Kanadzie: dolar kanadyjski (CAD). Za 11 złotych dostaniesz 2,88 dolara kanadyjskiego. Za 110 złotych dostaniesz 28,8 dolara kanadyjskiego. A w drugę stronę: Za 11 dolarów kanadyjskich dostaniesz 38,3 złotego.

Zobacz także, jak zmieniły się ceny w poprzednich latach: Zmiany cen w poprzednich latach w Kanadzie

Jakie różnią się ceny w miastach w Kanadzie? Zobacz tu: Ceny w miastach w Kanadzie

Ceny: Brampton Burlington Calgary Hamilton Londyn Ottawa Surrey Toronto Vancouver Victoria

opłaty 650 zł (350 zł – 1,2 tys. zł)

27% mniej niż w Polsce internet 310 zł (230 zł – 460 zł)

430% więcej niż w Polsce spodnie jeansy 250 zł (110 zł – 380 zł)

19% mniej niż w Polsce zarobki średnio 18 tys. zł

280% więcej niż w Polsce wynajem małego mieszkania w centrum 5,8 tys. zł (3,8 tys. zł – 8,4 tys. zł)

150% więcej niż w Polsce wynajem dużego mieszkania poza centrum 8,2 tys. zł (5,5 tys. zł – 12 tys. zł)

170% więcej niż w Polsce

Koszty życia w Kanadzie: Bilet w jedną stronę (lokalny) 12 zł (3,4 CAD) Karnet miesięczny (standardowa cena) 380 zł (110 CAD) Benzyna (1 litr) 5,6 zł (1,5 CAD) Volkswagen Golf 1.4 90 KW (lub podobny nowy samochód) 100 tys. zł (28 tys. CAD) Apartament z jedną sypialnią w centrum miasta 5,8 tys. zł (1,6 tys. CAD) Apartament (1 sypialnia) poza centrum 5 tys. zł (1,4 tys. CAD) Apartament z trzema sypialniami w centrum miasta 9,7 tys. zł (2,7 tys. CAD) Apartament (3 sypialnie) poza centrum 8,2 tys. zł (2,3 tys. CAD) Opłaty (prąd, ogrzewanie, woda, śmieci) na mieszkanie 85m2 650 zł (180 CAD) 1 minuta rozmowy w prepaid (na kartę) taryfa lokalna (bez zniżek) 1,3 zł (0,36 CAD) Internet (60 Mbps lub więcej, nieograniczony limit danych, kabel/ADSL) 310 zł (85 CAD) 1 para jeansów (Levis 501 lub podobne) 250 zł (68 CAD) 1 sukienka na lato w sklepach sieciowych (Zara, H&M,…) 170 zł (47 CAD) 1 para butów do biegania Nike lub podobne 390 zł (110 CAD) 1 para męskich skórzanych butów 490 zł (130 CAD) Toyota Corolla 1,6l, 97kW Comfort (lub podobny nowy samochód) 95 tys. zł (26 tys. CAD) Zerówki i przedszkola prywatne, miesięcznie na 1 dziecko 4,2 tys. zł (1,2 tys. CAD) Cena za metr kwadratowy mieszkania w centrum miasta 35 tys. zł (9,6 tys. CAD) Międzynarodowa Szkoła podstawowa, corocznie dla 1 dziecka 67 tys. zł (18 tys. CAD) Cena za metr kwadratowy mieszkania poza centrum 25 tys. zł (6,7 tys. CAD) Średnie miesięczne wynagrodzenie netto (po opodatkowaniu) 18 tys. zł (5 tys. CAD) Kredyt hipoteczny coroczne raty w procentach 2.6% Taxi rozpoczęcie kursu w normalnej taryfie 15 zł (4,2 CAD) Taxi 1km (taryfa normalna) 7,7 zł (2,1 CAD) Taxi 1 godzina oczekiwania (taryfa normalna) 130 zł (36 CAD) source: hikersbay.com & numbeo.com

Zmiany cen w poprzednich latach w Kanadzie

Metr Mieszkania W Centrum – zmiany cen w latach: 2010: 15 tys. zł(4,2 tys. CAD), 2011: 12 tys. zł(3,2 tys. CAD), 2012: 17 tys. zł(4,6 tys. CAD), 2013: 15 tys. zł(4,2 tys. CAD), 2014: 15 tys. zł(4,2 tys. CAD), 2015: 19 tys. zł(5,2 tys. CAD), 2016: 19 tys. zł(5,3 tys. CAD), 2017: 22 tys. zł(6,1 tys. CAD) i 2018: 26 tys. zł(7,3 tys. CAD)

Kanada zmiany cen: Cena za metr kwadratowy mieszkania w centrum miasta 2010-2018

Czy zarobki wzrosły w Kanadzie?

Zobacz średnie wynagrodzenie w poprzednich latach: 2010: 11 tys. zł(3,1 tys. CAD), 2011: 11 tys. zł(3,1 tys. CAD), 2012: 12 tys. zł(3,3 tys. CAD), 2013: 12 tys. zł(3,2 tys. CAD), 2014: 12 tys. zł(3,2 tys. CAD), 2015: 12 tys. zł(3,2 tys. CAD), 2016: 11 tys. zł(3,1 tys. CAD), 2017: 13 tys. zł(3,5 tys. CAD) i 2018: 12 tys. zł(3,2 tys. CAD)

Kanada zmiany cen: Średnie miesięczne wynagrodzenie netto (po opodatkowaniu) 2010-2018

Opłaty – zmiany cen w latach: 2010: 800 zł(220 CAD), 2011: 720 zł(200 CAD), 2012: 630 zł(170 CAD), 2013: 600 zł(170 CAD), 2014: 560 zł(150 CAD), 2015: 570 zł(160 CAD), 2016: 490 zł(140 CAD), 2017: 510 zł(140 CAD) i 2018: 540 zł(150 CAD)

Kanada zmiany cen: Opłaty (prąd, ogrzewanie, woda, śmieci) na mieszkanie 85m2 2010-2018

Internet – zmiany cen w latach: 2010: 150 zł(42 CAD), 2011: 170 zł(45 CAD), 2012: 170 zł(48 CAD), 2013: 190 zł(52 CAD), 2014: 200 zł(54 CAD), 2015: 220 zł(60 CAD), 2016: 230 zł(63 CAD), 2017: 260 zł(72 CAD) i 2018: 280 zł(76 CAD)

Kanada zmiany cen: Internet (60 Mbps lub więcej, nieograniczony limit danych, kabel/ADSL) 2010-2018

Czy w ostatnich latach zmieniły się ceny w sklepach odzieżowych w Kanadzie?

Na przykład, tak zmieniły się ceny dżinsowych spodni: 2010: 220 zł(59 CAD), 2011: 210 zł(57 CAD), 2012: 220 zł(62 CAD), 2013: 230 zł(62 CAD), 2014: 230 zł(63 CAD), 2015: 230 zł(63 CAD), 2016: 240 zł(65 CAD), 2017: 240 zł(65 CAD) i 2018: 250 zł(67 CAD)

Zarobki Kanada – ile można zarobić w Kanadzie?

Kanada jest znana z uprzejmości ludzi, zimnego klimatu oraz syropu klonowego. Wiele osób upatruje w tym państwie swojej szansy na lepsze życie. Polacy coraz chętniej emigrują za pracą do Kanady co jest powodowane kilkoma czynnikami. Oczywiście jednym z nich są zarobki.

Wyprawa do Kanady w celach zarobkowych jest znacznie trudniejsza niż wyjazd do krajów Unii Europejskiej. Czy zarobki w państwie spod znaku liścia klonowego wynagradzają trudy urzędowe? Wynagrodzenia są tam różne w zależności od posady oraz regionu, w jakim się pracuje. Mimo to polscy pracownicy mogą liczyć na naprawdę dobre pensje, w porównaniu do tego co zarobią w Polsce. Analizę warto zacząć od płacy minimalnej, a ta w Kanadzie jest różna dla każdej prowincji.

Płaca minimalna w Kanadzie – od czego zależy?

Rząd federalny Kanady oddał decyzyjność w kwestiach praw pracowników oraz płac w ręce władz lokalnych. Państwo składa się z trzynastu prowincji i terytoriów, a każde ma prawo do ustalenia własnych wynagrodzeń minimalnych. Niektóre branże są objęte stawkami federalnymi, ale w większości przypadków trzeba się zaznajomić ze stawkami obowiązującymi w danej prowincji.

‘”>

Temat płacy minimalnej jest dość często komentowany w Kanadzie i nie wszystkim obywatelom podoba się taka koncepcja. Co więcej, władze poszczególnych terytoriów mają prawo do manipulowania stawkami. W efekcie w niektórych prowincjach mogą występować kategorie pracowników, którzy otrzymają mniejszą stawkę minimalną. Na przykład będą oni wyznaczeni ze względu na wiek czy braki w doświadczeniu. Jak widać, czynników wpływających na kanadyjskie wynagrodzenie minimalne jest wiele.

Płace minimalne w kanadyjskich prowincjach na 2019 rok:

Alberta : 15 CAD/h (dolarów kanadyjskich);

: 15 CAD/h (dolarów kanadyjskich); Kolumbia Brytyjska : 13,85 CAD/h – od 1 stycznia 2020: 14,60 CAD/h, a od 1 stycznia 2021: 15,20 CAD/h;

: 13,85 CAD/h – od 1 stycznia 2020: 14,60 CAD/h, a od 1 stycznia 2021: 15,20 CAD/h; Manitoba : 11,65 CAD/h – pracownicy ochrony: 12,50 CAD/h;

: 11,65 CAD/h – pracownicy ochrony: 12,50 CAD/h; Nowy Brunszwik: 11,50 CAD/h;

11,50 CAD/h; Nowa Fundlandia i Labrador : 11,40 CAD/h;

: 11,40 CAD/h; Nowa Szkocja : 11,55 CAD/h – niewykwalifikowani pracownicy ze stażem poniżej 3 miesięcy: 11,05 CAD/h;

: 11,55 CAD/h – niewykwalifikowani pracownicy ze stażem poniżej 3 miesięcy: 11,05 CAD/h; Ontario : 14 CAD/h – uczniowie poniżej 18 roku życia: 13,50 CAD/h, pracownicy branży turystycznej: 12,20 CAD/h, pracujący z domu: 15,40 CAD/h;

: 14 CAD/h – uczniowie poniżej 18 roku życia: 13,50 CAD/h, pracownicy branży turystycznej: 12,20 CAD/h, pracujący z domu: 15,40 CAD/h; Quebec : 12,50 CAD/h – pracownicy otrzymujący napiwki: 10,05 CAD/h;

: 12,50 CAD/h – pracownicy otrzymujący napiwki: 10,05 CAD/h; Saskatchewan : 11,32 CAD/h;

: 11,32 CAD/h; Wyspa Księcia Edwarda : 12,25 CAD/h;

: 12,25 CAD/h; Nunavut : 13 CAD/h;

: 13 CAD/h; Terytoria Północno- Zachodnie : 13,46 CAD/h;

: 13,46 CAD/h; Jukon: 12,71 CAD/h.

Tak się prezentują minimalne stawki godzinowe w prowincjach i terytoriach Kanady. Kwoty są zróżnicowane i przy wyborze ofert pracy z tego kraju warto brać pod uwagę geografię. Większość władz lokalnych aktualizuje stawki z dniem 1 kwietnia każdego roku. W tym czasie dobrze sprawdzić najnowsze regulacje. Warto również wiedzieć, że Kanadyjczycy pracują tygodniowo 40 godzin.

Dla kogo praca w Kanadzie i od czego zależą zarobki?

Kanadyjscy pracodawcy chętnie sięgają po zagranicznych pracowników. Niż demograficzny mocno odbija się na gospodarce kraju, ale nie oznacza to, że z ulicy można dostać atrakcyjną posadę. Przede wszystkim firmy kanadyjskie muszą wykazać, że na oferowane stanowisko nie znalazły odpowiednio wykwalifikowanego pracownika. Co więcej, osoby wykształcone bez doświadczenia mogą być zaskoczone koniecznością nadrobienia różnic edukacyjnych.

‘”>

Na wysokość zarobków wpływa między innymi lokalizacja. Jak widać po stawkach minimalnych, zróżnicowanie wynagrodzeń jest naprawdę duże. Oczywiście wiele osób otrzyma już na starcie więcej niż pensję minimalną. Kanadyjczycy cenią sobie fachowców i odpowiednie kwalifikacje mogą pomóc w negocjacjach płacowych. Zapewnią także awanse, a co za tym idzie wzrosty wynagrodzenia.

Kanadyjska gospodarka poszukuje wielu pracowników budowlanych oraz osób na niższe stanowiska w przemyśle produkcyjnym. Nie brakuje ofert dla pracowników w transporcie czy sektorze usług. Szacuje się, że rocznie fachowcy budowlani i pracownicy przemysłowi mogą zarabiać od 20 000 do 36 000 CAD. W 2019 średnia stawka godzinowa w Kanadzie wyniosła 25,55 CAD. Jak widać odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie mogą zapewnić bardzo dobre zarobki.

Kanada potrzebuje również bardziej wykształconych pracowników. Duże zapotrzebowanie na siłę roboczą wykazują sektory IT, służby zdrowia oraz inżynierii. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wymagana będzie dobra znajomość języków obowiązujących w Kanadzie. Państwo to jest dwujęzyczne i mieszkańcy w zależności od regionu korzystają z języka angielskiego bądź francuskiego. Przed rozpoczęciem poszukiwań pracy należy zwrócić uwagę na tę kwestię. Kanadyjskie prawo mówi także, że obcokrajowiec nie może zarabiać mniej niż Kanadyjczyk na tym samym stanowisku.

Ile wynoszą zarobki w Kanadzie?

Wiemy, kto ma szanse na znalezienie zatrudnienia w Kanadzie, ale na jakie zarobki faktycznie można liczyć? Przyjrzyjmy się ofertom dostępnym w sieci. Na ich podstawie przekonamy się, ile w rzeczywistości wyniosą pensje dla Polaków pracujących za oceanem.

Mechanik – 20-40 CAD/h brutto

Malarz – 20-28 CAD/h brutto

Cieśla konstrukcyjny – 25 CAD/h brutto

Menedżer restauracji – 21,63 CAD/h brutto

Pracownik farmy – 14 CAD/h brutto

Kierownik magazynu – 24,50 CAD/h brutto

Recepcjonistka – 17-30 CAD/h brutto

Kucharz – 18 CAD/h brutto

Opiekunka – 14 CAD/h brutto

Mechanik maszyn produkcyjnych – 18-20 CAD/h brutto

Pielęgniarka – 21,35-23,30 CAD/h brutto

Hydraulik – 28-32 CAD/h brutto

Kasjerka – 15-18 CAD/h brutto

Tak się prezentują przykładowe stawki oferowane przez kanadyjskich pracodawców. Rozbieżność w zarobkach jest duża, ale nawet w mniej wymagających zawodach wynagrodzenia będą stały na znacznie wyższym poziomie niż w Polsce.

Czy praca w Kanadzie się opłaca?

‘”>

Zarobki w Kanadzie są bardzo wysokie i osoby na najniższych stawkach mogą zarobić miesięcznie nawet nieco poniżej 2000 CAD. Większość osób decydujących się na pracę w tym kraju będzie zarabiać więcej. Czy będą one w stanie odłożyć jakieś pieniądze? Wiele krajów o wysokich zarobkach jest też drogich w życiu. W Kanadzie jest drożej niż w Polsce, ale nawet samotna osoba przy minimalnych zarobkach bez problemu się utrzyma.

Oczywiście koszty życia różnią się w zależności od prowincji. Szacuje się jednak, że w największych miastach miesięczne wydatki na życie wyniosą około 1000 CAD. Kawalerkę można wynająć w większych miastach już od 550 CAD miesięcznie. Z wyżywieniem można się zmieścić w nieco powyżej 200 CAD. Oczywiście wydatki będą zależne od stylu życia. Mimo to osobom pracującym w stolicy syropu klonowego uda się zaoszczędzić sporo.

Kanada zdaje się być bardzo dobrym kierunkiem emigracji zarobkowej. Posiadając kwalifikacje w swoim zawodzie oraz znając język angielski bądź francuski, można zapewnić sobie naprawdę dostatnie życie.

wady i zalety wyjazdu

Autor

Justyna Szymczyk Artykuły autora

Dla wielu ludzi z całego świata Kanada stanowi prawdziwy wzór do naśladowania – jest tam bezpiecznie, spokojnie, ludzie są przyjaźni, a dodatkowo to kraj zamożny i uważany za jeden z piękniejszych. To wszystko sprawia, że emigracja do Kanady wydaje się najlepszym pomysłem. Któż bowiem nie chciałby mieszkać w państwie idealnym, wolnym od konfliktów, w którym nie potrzeba wiele, by godnie żyć? Czy naprawdę tak jest, a Kanada to kraj marzenie? Sprawdzimy w niniejszym artykule.

Każdą myśl o emigracji należy dobrze przemyśleć

Warto zacząć od tego, że jeśli po głowie chodzi nam emigracja do Kanady, musimy taką decyzję dokładnie przemyśleć. Należy dokładnie się do takiej sytuacji przygotować, sprawdzić, gdzie chcielibyśmy żyć, jak wygląda tam rynek pracy, czy jest w nim dla nas miejsce. Jednak to nie wszystko. Nie da się ukryć, że Kanada nie leży tuż za polską granicą. W związku z tym przede wszystkim musimy się zastanowić, czy podróż za ocean w poszukiwaniu lepszego życia jest dla nas najlepszym rozwiązaniem. Czy rozłąka z rodziną i bliskimi czy po prostu krajem, w którym się urodziliśmy i mieszkaliśmy do tej pory, nie będzie dla nas zbyt bolesna? Czy poradzimy sobie? Oczywiście, nierzadko wyjeżdżamy z najbliższymi, jednak zostawiamy za sobą innych członków rodziny i całe dotychczasowe życie, by zamieszkać wiele kilometrów stąd. Nawet jeśli jest to kraj mlekiem i miodem płynący, nie zawsze wyjazd będzie najlepszym rozwiązaniem.

Nie da się jednak ukryć, że emigracja do Kanady wydaje się kusząca, ponieważ kraj ten przedstawiany jest jako niemalże raj na ziemi. Dlaczego tak jest? Co sprawia, że ludzi z każdego zakątku świata ciągnie to Ameryki Północnej?

Emigracja do Kanady – kraju marzeń?

Kanada uważana jest za jeden z najprzyjaźniejszych krajów na świecie. Nic więc w tym dziwnego, że emigracja do Kanady staje się coraz bardzie atrakcyjnym pomysłem, zwłaszcza dla osób, chcących zacząć nowe, lepsze życie. Dlaczego ma tak dobrą reputację? Co o tym świadczy?

Przede wszystkim Kanada uważana jest za kraj bardzo bezpieczny. Nie dzieje się tak tylko dlatego, że jest dobrze pilnowane przez funkcjonariuszy – po prostu niewiele osób posuwa się do karalnych czynów. Być może bierze się to z tego, że mieszkańcy Kanady dobrze zarabiają – na tyle, że nawet ktoś, kto nie wykonuje dobrze płatnej pracy, jest w stanie spokojnie się utrzymać, nie myśli więc np. o napadach rabunkowych, nie rodzi się zawiść między ludźmi, która niestety często jest budowana właśnie ze względów finansowych. To sprawia, że wszyscy są dla siebie bardziej życzliwi – nie tylko sąsiedzi czy współpracownicy, lecz także przypadkowo spotykani ludzie, a nawet pracownicy urzędów, z czym w naszym kraju bywa jednak różnie.

Niektórym wątpliwości przynosi fakt, że Kanada jest bardzo wielokulturowa – w końcu kraj jest bardzo otwarty. Jednak polityka ta jest tak dobrze prowadzona, że w przeciwieństwie do innych państw, w których mieszają się różne kultury, tutaj nie wybuchają z tego powodu konflikty. Osoby, które napływają do Kanady są bardzo dobrze traktowane, uzyskać mogą pomoc od państwa – nie tylko materialną, lecz także wszelkie porady merytoryczne.

Warto również wspomnieć o tym, że Kanada jest krajem zamożnym – średnie zarobki są wysokie, większość obywateli jest czynna zawodowo, gospodarka ma się bardzo dobrze. To wszystko sprawia, że nastawienie ludzi do innych i do państwa jest zupełnie inne, nie tworzą się złe nastroje, mieszkańcy Kanady są spokojni o siebie i swoją przyszłość.

Kanada ma również bardzo rozwinięte rolnictwo, wydobywa złoto, uran, ołów czy aluminium i handluje nim, dodatkowo to jedno z pięciu państw, które ma największe zasoby gazu i ropy. To między innymi z tego powodu kraj ma się tak dobrze.

Mieszkańcy Kanady mają również nieutrudniony dostęp do służby zdrowia czy edukacji. Ta druga znajduje się tam na bardzo wysokim poziomie. Choć podatki są wysokie, to obywatele wiedzą, za co płacą i zupełnie nie sprawia im to żadnego problemu – jest bowiem oczywiste, że dzięki temu będą mieli na przykład dostęp do opieki medycznej i nie muszą korzystać z prywatnych wizyt i dodatkowo za nie płacić, co sprawia, że emigracja do Kanady wydaje się być jeszcze bardziej atrakcyjna.

Dlatego Kanada uznawana jest za kraj bardzo przyjazny. Jeśli odpowiednio wcześniej przygotuje się wszelkie konieczne dokumenty, to tak naprawdę o stały pobyt można starać się już w ciągu pierwszych 6 miesięcy pobytu w tym miejscu.

Nie da się więc ukryć, że wydawać się może, iż jeśli po głowie chodzi nam emigracja do Kanady, może być to naprawdę dobry pomysł. Warto jednak nie robić tego w ciemno i zdobyć wszelkie możliwe informacje na ten temat.

Zarobki w Kanadzie – ile zostaje ,,na rękę”?

Zaktualizowano 10/3/2021

Witajcie pracoholicy :p Nasz ostatni wpis pt. ,,Co robimy między podróżami, czyli praca w Kanadzie” poruszał raczej przyjemne dla etatowców kwestie, takie jak wypłata i wakacje (no i piątek – nie zapominajmy o piątku). Sprawdźcie go koniecznie, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście. Tam też znajdziecie informacje na temat minimalnych stawek godzinowych w poszczególnych prowincjach oraz które branże są najbardziej i najmniej „opłacalne”. W tym wpisie skupimy się na czynnikach, które z zarobków brutto (earnings) robią wypłatę netto (net pay), czyli:

Podatek dochodowy w poszczególnych prowincjach Składki emerytalne (CPP lub QPP) Ubezpieczenie od utraty lub przerwy w pracy (EI)

Dorośli jesteście, więc wiecie jak ten system działa (a może jednak nie?). Od podatków uciec się praktycznie nie da (ale od polskiego ZUS-u już tak ;)). Teoretycznie obliczanie zarobków netto jest tutaj bardziej skomplikowane niż w Polsce, bo są podatki federalne i prowincjonalne. Ale tylko teoretycznie. Zaraz wyjaśnię o co chodzi.

Podatek Dochodowy / Zarobki w Kanadzie

Zacznijmy od podatku federalnego – tego który płacą wszyscy pracownicy w całej Kanadzie.

Federalne progi podatkowe w 2021 r. / Zarobki w Kanadzie

Dochód roczny $49 020 i mniej 15% > $49 020 – $98 040 20,5% > $98 040 – $151 978 26% > $150 473 – $216 511 29% > $216 511 33%

Zakładam, że schemat progresywnego opodatkowania jest powszechnie znany i nikt nie będzie się bulwersował, że od dochodu $217 000 jedną trzecią trzeba oddać jako podatek, bo tak po prostu nie jest. 33% procent dotyczy tylko dochodu powyżej $216 511, czyli w tym wypadku $489.

Oczywiście żartuję. Za długo żyję na tym świecie i zbyt wiele razy słyszałam teksty w stylu „jak zarobię więcej, to więcej mi zabiorą w podatkach” żeby być aż tak naiwną. Zdanie skądinąd słuszne, choć często źle interpretowane. Spieszę zatem, by uspokoić wszystkich spanikowanych tym, że jak zarobią w ciągu roku $48 500 to zapłacą $7 275 podatku, ale jeśli nie daj buk, wpadnie extra $600 do dochodu to już podatek wzrośnie do $10 065. Faktycznie przerażająca wizja, ale na szczęście absurdalna. Podatek od $49 100 wyniesie $7 369,40 (bo tylko $80 wpada w drugi próg podatkowy), co finalnie daje extra $505,6 dochodu netto. Wpadliście do drugiego, albo trzeciego progu podatkowego? Gratulacje! To znaczy, że nieźle sobie radzicie na rynku pracy. Dziwne, że niektórym ta wizja wciąż spędza sen z powiek :p.

Kwota wolna od podatku federalnego 2021r. – Zarobki w Kanadzie

Od podatku można odliczyć kilka kwot, ale omówię tutaj tą najbardziej powszechną, co by zbytnio nie utonąć w temacie. Kwota wolna od podatku (basic personal amount) wzrastała z roku na rok o ok 1,5 – 2% (2017-$11 635; 2018-$11 809; 2019-$12 069) i była jednakowa dla WSZYSTKICH pracujących w Kanadzie. W 2020 roku też wzrosła, ale już nie dla wszystkich jednakowo. Otóż ci co zarobili mniej niż $150 473 w ciągu roku (progi 1-3) nie płacili federalnego podatku dochodowego od kwoty $13 229, zaś ci którzy ten próg przekroczyli używali kwoty wolnej równej $12 298. Dla przypomnienia mediana rocznych zarobków w Kanadzie w 2017 r. wynosiła niespełna $40 000, a 95% pracowników zarobiło mniej niż $125 000 (wg. Statistics Canada). W 2021 roku basic personal amount wynosi $13 808, ale po przekroczeniu dochodu $151 978 zmniejsza się stopniowo, co można sobie wyliczyć na dodatkowym formularzu. Docelowo kwota wolna od podatku dla tych pierwszych trzech progów ma w 2023r. osiągnąć $15 000.

W skład income tax odliczanego od waszej wypłaty wchodzi także podatek prowincjonalny, który każda prowincja/terytorium ustala odrębnie. I tak – będzie teraz tabelka. Mam nadzieje, że lubicie je tak jak ja. Na potrzeby tego wpisu załóżmy, że jest sobie przykładowy ziomek Steve, w czerwonej koszuli w kratę, butach ochronnych i z rocznym przychodem rzędu $75 000. Teraz w tabeli zaznaczmy na czerwono progi podatkowe, w które wpadłby w poszczególnych częściach Kanady. Spokojnie – ja to zrobię – Ty tylko popatrz poniżej.

Progi podatkowe w poszczególnych prowincjach/terytoriach – 2021 r. / Zarobki w Kanadzie

Alberta 10% – dochód roczny $131 220 i poniżej

12% – >$131 220 – $157 464

13% – >$157 464 – $209 952

14% – >$209 952 – $314 928

15% – powyżej $314 928 British Columbia 5,06% – dochód roczny $42 184 i poniżej

7,70% – >$42 184 – $84 369

10,50% – >$84 369 – $96 866

12,29% – >$96 866 – $117 623

14,70% – >$117 623 – $159 483

16,80% – >$159 483 – $222 420

20,50% – powyżej $222 420 Saskatchewan 10,5% – dochód $45 677 i poniżej

12,5% – >$45 677 – $130 506

14,5% – powyżej $130 506 Manitoba 10,80% – dochód $33 723 i poniżej

12,75% – >$33 723 – $72 885

17,40% – powyżej $72 885 Ontario 5.05% – dochód $45 142 i poniżej

9,15% – >$45 142 – $90 287

11,16% – >$90 287 – $150 000

12,16% – >$150 000 – $220 000

13,16% – powyżej $220 000 Quebec 15% – dochód roczny $44 545 i poniżej

20% – >$44 545 – $89 080

24% – >$89 080 – $108 390

25,75% – powyżej $108 390 New Brunswick 9,68% – dochód roczny $43 835 i poniżej

14,82% – >$43 835 – $87 672

16,52% – >$87 672 – $142 535

17,84% – >$142 535 – $162 383

20,30% – powyżej $162 383 Nova Scotia 8,79% – dochód $29 590 i poniżej

14,95% – >$29 590 – $59 180

16,67% – >$59 180 – $93 000

17,50% – >$93 000 – $150 00

21% – powyżej $150 00 Prince Edward Island 9,8% – dochód $31 984 i poniżej

13,8% – >$31 984 – $63 969

16,7% – powyżej $63 969 Newfoundland & Labrador 8,7% – dochód $38 081 i poniżej

14,5% – >$38 081 – $76 161

15,8% – >$76 161 – $135 973

17,3% – >$135 973 – $190 363

18,3% – powyżej $190 363 Yukon 6,4% – dochód $49 020 i poniżej

9,0% – >$49 020 – $98 040

10,9% – >$98 040 – $151 978

12,8% – >$151 978 – $500 000

15,0% – powyżej $500 000 Northwest Territories 5,90% – dochód $44 396 i poniżej

8,60% – >$44 396 – $88 796

12,20% – >$88 796 – $144 362

14,05% – powyżej $144 362 Nunavut 4% – dochód $46 740 i poniżej

7% – >$46 740 – $93 480

9% – >$93 480 – $151 978

11,5% – powyżej $151 978

Jak widać w prowincjach takich jak Manitoba, czy PEI swoimi 75-cioma tysiącami nasz ziomek Steve rozbiłby bank, ale już w Albercie jest to dochód raczej ,,bieda edyszyn”.

Alberta – Jasper National Park

Kwota wolna od podatku w poszczególnych prowincjach/terytoriach 2021 r. / Zarobki w Kanadzie

Alberta $19 369 British Columbia $11 070 Saskatchewan $16 225 Manitoba $9 936 Ontario $10 880 Quebec $15 728 New Brunswick $10 564 Nova Scotia $11 481 Prince Edward Island $10 500 Newfoundland & Labrador $9 536 Yukon $13 808 Northwest Territories $15 243 Nunavut $16 467

Od podatku można odliczyć także inne kwoty – wymienione np. w generalnym formularzu TD1, który najczęściej wypełnia się wraz z adekwatnym formularzem prowincjonalnym np. TD1ON na początku zatrudnienia w nowej firmie. Formularze służą do oszacowania bieżącej zaliczki na podatek należny za dany rok podatkowy. Wszelkie różnice są zwracane lub dopłacane po rozliczeniu rocznego podatku.

Ile zostanie po zapłaceniu podatku dochodowego? / Zarobki w Kanadzie

Po raz kolejny posłużymy się tym ziomkiem zarabiającym $75 tyś. rocznie. Młodym, bezdzietnym i wolnym jak ptak. Po odliczeniu podatku zostanie mu jak poniżej:

Dochód netto z $75 000 (po odjęciu podatku dochodowego) Uśredniony procent podatku dla dochodu $75 000 Alberta $58 829 21,56% British Columbia $60 291 19,61% Saskatchewan $57 635 23,15% Manitoba $56 463 24,72% Ontario $59 930 20,09% Quebec $55 756 25,66% New Brunswick $56 553 24,60% Nova Scotia $55 476 26,03% Prince Edward Island $ 56 031 25,29% Newfoundland & Labrador $56 556 24,59% Yukon $ 59 801 20,27% Northwest Territories $60 041 19,95% Nunavut $61 204 18,39%

Gdyby miał na utrzymaniu np. dzieci lub niepracującego współmałżonka/partnera przysługiwałyby mu dodatkowe zwolnienia podatkowe poza powszechną kwotą wolną od podatku (patrz formularze TD1 powyżej)

Jeśli chcecie sobie porównać inne dochody to można to zrobić np. w tym kalkulatorze. Jak widać największe podatki Steve zapłaciłby w Nowej Szkocji, a najmniejsze w Nunavut. Ale to oczywiście nie koniec, bo mamy jeszcze do odliczenia inne składki.

Składka emerytalna: Canada Pension Plan / Zarobki w Kanadzie

Składki na Canada Pension Plan (CPP) są obowiązkowe dla osób pracujących w Kanadzie, w wieku od 18 do 65 lat i osiągających dochód roczny minimum $3 500. Opłacanie składek po 65 roku życia jest dobrowolne, ale trzeba wypełnić formularz CPT30 i dostarczyć go pracodawcy, aby ten zaprzestał pobierania z naszej wypłaty regularnej ściepy. Pracownikom po 70-tym roku życia automatycznie przestaje się je pobierać. Połowa składek na CPP jest opłacana przez pracownika (z zarobków brutto), a drugą połowę dopłaca pracodawca.

W 2021 roku etatowców i ich bułkodawców obowiązuje stawka 5,45%. Obowiązuje także maksimum. Po przekroczeniu rocznego dochodu $58 100 składki nie są już pobierane. Daje to maksimum $3 166,45 od pracownika i drugie tyle od pracodawcy ($3 500 z dochodu jest dla każdego zwolnione z tego oskładkowania). Steve zarabia 75k, a więc tak gdzieś w okolicach września/października osiągnąłby maksimum i do końca roku składki na CPP nie byłyby już odciągane z jego wypłaty.

A co gdyby zmienił pracę w ciągu roku? Nowy pracodawca zacznie mu odciągać składki na CPP od zera, nie zważając na to co już zostało wpłacone przez poprzedniego. Tyle, że Steve odzyska ewentualną nadpłatę, kiedy będzie rozliczał się z podatku po zakończeniu roku, a pracodawca już analogicznego zwrotu nie otrzyma.

Quebec Pension Plan / Zarobki w Kanadzie

Powyższe stawki obowiązują w całej Kanadzie poza prowincją Quebec. Oni mają swój własny ubezpieczeniowy świat pod pseudonimem QPP (Quebec Pension Plan), ze stawką w sumie 5,9% i maksymalną roczną składką $3 427,90. Przedział dochodu minimalnego i maksymalnego jest taki sam jak dla CPP.

Jeszcze tylko jedna mała składeczka i można zabrać resztę monet do kieszeni.

Ubezpieczenie od czasowej „niepracy”: Employment Insurance /Zarobki w Kandzie

Z tej składki nie zwalnia żaden minimalny dochód, a maksimum to $56 300 w ciągu roku. Różnią się też stawki dla pracownika i pracodawcy. Pierwszy płaci 1,58%, aż do zapłacenia w sumie $889,54 w danym roku. Drugi zaś dopłaca 1,4 razy więcej, czyli 2,212% aż do $1 245,36. Nie ma limitu wiekowego, a ewentualna nadpłata z powodu zmiany pracy jest zwracana tylko pracownikowi (tak jak CPP). W przeciwieństwie do CPP samozatrudnieni nie muszą opłacać tego ubezpieczenia.

Świadczenie

Regularne, nawet kilkumiesięczne świadczenie z EI przysługuje w przypadku utraty pracy nie z naszej winy (np. kod A na świadectwie pracy) o ile jest się gotowym do podjęcia nowej pracy i aktywnie się jej poszukuje – link. Wynosi około 55% twoich średnich zarobków z ostatnich 52 tygodni, ale nie przekracza $573 na tydzień (w 2020). Dokładna kwota i okres wypłat zależy dodatkowo od ilości przepracowanych godzin i stopy bezrobocia w danym regionie.

O zasiłek z EI można się ubiegać także w przypadku choroby, uszczerbku na zdrowiu lub kwarantanny uniemożliwiającej podjęcie pracy, ciąży lub opieki nad noworodkiem, czy długotrwałej opieki nad chorym.

Quebec znów bawi się po swojemu

Stawki na EI ma zredukowane: 1,18% dla pracownika i 1,652% dla pracodawcy, a maksimum odpowiednio $664,34 i $930,08. W tej prowincji pobierane są za to osobne składki na Quebec Parental Insurance Plan (QPIP). To dodatkowe 0,494% z dochodu pracownika, aż do osiągnięcia maximum $83 500, co daje aż do $412,49 w ciągu roku. Pokrywa on wypłaty na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich i adopcyjnych dla rezydentów Quebec’u.

Quebeckie plany dotyczą miejsca pracy, a nie rezydencji pracownika, tzn. że jeśli mieszkasz w Quebec’u, ale pracujesz w firmie spoza swojej prowincji, to będą ci odliczane składki według ogólnego CPP i EI. Trochę miesza ta frankofońska część Kanady, ale cóż począć 😛

Ile zostaje na rękę? / Zarobki w Kanadzie

O ile Steve nie ma dodatkowych opcjonalnych potrąceń np. na związek zawodowy, firmowy plan ubezpieczenia medycznego, czy odzież roboczą to reszta zarobków pozostaje do jego dyspozycji.

I tak ostateczne kwoty prezentują się następująco:

Dochód netto z $75 000 (po odjęciu podatku dochodowego, CPP/QPP, El i QPIP )

Alberta $54 773 (73,03%) British Columbia $56 235 (74,98%) Saskatchewan $53 579 (71,44%) Manitoba $52 407 (69,88%) Ontario $55 874 (74,50%) Quebec $51 251 (68,34%) New Brunswick $52 497 (70,00%) Nova Scotia $ 51 420 (68,56%) Prince Edward Island $ 51 975 (69,30%) Newfoundland & Labrador $52 500 (70,00%) Yukon $ 55 745 (74,33%) Northwest Territories $55 985 (74,65%) Nunavut $57 148 (76,20%)

W Nunavut podatki są najmniejsze. Ej… czy myślicie, że ma to jakikolwiek związek z tym, że prawie nie ma tam dróg? Ciekawe 😉

Skala jest roczna, bo składki na CPP i EI mają swoje maksimum, po którym nie są odciągane. I tak nasz Steve pod koniec roku na swoim pasku do wynagrodzenia z potrąceń widziałby jedynie zaliczkę na podatek dochodowy (poza Quebec’iem). Miesięczne (lub np. dwutygodniowe) netto z tej samej kwoty brutto byłoby dla niego większe w grudniu niż styczniu.

Na koniec roku (do końca lutego) dostaje się od pracodawcy formularz T4, czyli podsumowanie zarobków i wszystkich odprowadzonych składek i zaliczek na podatek dochodowy. Przyda się on, kiedy będziemy się z podatków rozliczać.

Słowo na koniec

Mam nadzieję, że w miarę jasno udało mi się temat przedstawić. Sama też nie jestem specjalistą od podatków i innych haraczy, ale jakoś bardziej rozumiem ten system niż system polski. I na bank tekst o podatkach i składkach w Polsce byłby dłuższy 😛

Dla porównania, według kalkulatora na wynagrodzenia.pl w Polsce netto z 75 000 zł (6 250 zł miesięcznie) to 52 992,92 zł. Procentowo mniej niż w Albercie, Ontario, Kolumbii Brytyjskiej, Yukon, Nunavut i Terytorium Północno-zachodnim, ale więcej niż w pozostałych prowincjach (dlatego też pytanie ,,a jak z tym czy tamtym jest w Kanadzie?” jest zazwyczaj zbyt ogólne). W skład odliczeń wchodzą składki emerytalne, rentowe, chorobowe, zdrowotne i wypadkowe oraz zaliczka na podatek dochodowy. Jest tego więc więcej, a lwią część stanowi należność do ZUS-u. A ja osobiście bardzo ZUS-u nie lubię.

Dzięki za doczytanie do końca. Jeśli ten wpis Ci się spodobał to wiesz co robić – udostępniaj dalej, lajkuj, komentuj. Daj nam znać w komentarzu co jeszcze interesuje Cię na temat pracy w Kanadzie lub ogólnie Kanady, albo jakie są Twoje doświadczenia związane z pracą w Kanadzie?

Koniecznie zasubskrybuj bloga i/lub polub nas na facebook’u, jeśli chcesz być powiadomiony/a o nowych wpisach.

Dzięki za dotrwanie dokońca 😉

Sabina

Share this: Facebook

Pinterest

Twitter

LinkedIn

Reddit

WhatsApp

Ile kosztuje życie w Kanadzie: wydatki i dochody przeciętnej rodziny — Imigrant dzisiaj

To, gdzie mieszkasz, ma duży wpływ na koszty utrzymania. Mieszkam w stolicy Kanady, Ottawie. Nieruchomości są tu dość drogie — to jedna z głównych pozycji w wydatkach. Ale jeśli weźmiesz większe miasta, do których większość emigrantów się przenosi, czyli Toronto i Vancouver, tam wszystko jest jeszcze droższe. Będę wymieniał konkretne liczby kosztów.

Mieszkanie

Jeśli planujesz wynająć dom po przeprowadzce do Kanady po raz pierwszy, średni czynsz dla wszystkich typów nieruchomości w Kanadzie we wrześniu 2021 roku wyniósł $1,763 CAD. Wszystkie kwoty będą podane w dolarach kanadyjskich.

Najtańsze mieszkania do wynajęcia to kawalerki w cenie $1,285 miesięcznie, mieszkania z dwiema sypialniami to przedpokój i jedna sypialnia w cenie $1,574 miesięcznie oraz mieszkania z trzema sypialniami w cenie $1,857 miesięcznie. Liczmy dalej na tę liczbę. W Kanadzie większość ludzi mieszka w domach jednorodzinnych, a średni koszt wynajmu domu w sierpniu wyniósł $2,743. W Ottawie jest on jeszcze wyższy i wynosi 2845 dolarów.

Jeśli lubisz duże miasta, za mieszkanie z jedną sypialnią w Toronto zapłacisz średnio $2,000, a za mieszkanie z dwiema sypialniami $2,630. Ottawa jest mniejszym miastem i czynsze są niższe — odpowiednio $1,600 i $2,000. Winnipeg jest gdzieś w kanadyjskiej dziczy, więc to ma sens, że wynajem tam jest tańszy — mieszkanie z dwiema sypialniami będzie kosztować $1,460.

Przy wynajmie zazwyczaj trzeba dodatkowo płacić za wodę, prąd i gaz. Dodaj kolejne 100-200 dolarów miesięcznie na górze, jeśli mieszkasz w mieszkaniu. Średnia wynosi 150 dolarów. Ale czasami wszystko jest wliczone w czynsz, więc czytaj uważnie ogłoszenia. Istnieje specyficzna terminologia i potrzeba czasu, aby zrozumieć kanadyjskie rzeczy, więc najlepiej jest się w to zagłębić zanim się wprowadzisz.

Odżywianie

W tej kategorii bardzo trudno jest określić średnie wydatki, ponieważ można mieszkać samemu, albo z pięcioma osobami, jak w naszej rodzinie. Mamy też psa, który jest sporym wydatkiem. Możesz zaoszczędzić pieniądze i jeść makaron i ryż, albo jeść bez ograniczeń. Sporo osób jada w kawiarniach i zamawia dania na wynos. Na jednej ze stron internetowych znalazłem, że takie podejście kosztowałoby gdzieś około $44 za dzień na osobę. Jeśli ugotujesz to sam, będzie to znacznie tańsze.

Znalazłem raport, który przytoczył wydatek $13,907 rocznie dla 4 osobowej rodziny. Wychodzi $1,159 na miesiąc, i zgadzam się z tą liczbą, nasze wydatki na pięć są prawdopodobnie blisko. Zazwyczaj raz w tygodniu chodzimy do hurtowni Costco i tam kupujemy artykuły spożywcze.

Jeśli jesteś zszokowany tą liczbą, powinieneś wiedzieć, że prawie wszyscy nowi imigranci przez pierwsze miesiące, a nawet pierwszy rok, mogą otrzymać darmowe jedzenie z centrów pomocy lub banków żywności.

Transport

Jeśli mieszkasz w centrum dużego miasta, możesz się zadowolić jedynie transportem publicznym. Niemniej jednak, spędzisz dużo czasu podróżując, a przebywanie w tym samym autobusie lub wagonie metra co inni ludzie podczas pandemii jest nieco przerażające. Myślę, że w Kanadzie nadal powinieneś posiadać samochód, a najlepiej dwa, jeśli masz dzieci w rodzinie.

Samochód można kupić za gotówkę, na kredyt lub w leasingu. W tym roku wziąłem samochód w leasing i bardzo spodobała mi się ta procedura. W przeciwieństwie do kredytu, miesięczna opłata za leasing jest o połowę niższa. Ale po zakończeniu leasingu samochód musi zostać zwrócony. Kanadyjczycy płacą średnio 500 dolarów miesięcznie za samochód w leasingu.

Oczywiście, samochód musi być ubezpieczony. Średnia cena w całej Kanadzie wynosi $110 miesięcznie. Mówi się, że najdroższe ubezpieczenie jest w Kolumbii Brytyjskiej, a następnie Ontario, Albercie, itd. W Quebecu najtaniej.

Jest to kompleksowa polisa ubezpieczeniowa. Na cenę wpływa bardzo wiele czynników: Twój wiek, samochód, historia jazdy, województwo, w którym mieszkasz. Często jednak brana jest pod uwagę nawet powierzchnia. Tutaj mamy spokojną okolicę i nie ma wielu wypadków, jeśli mieszkasz gdzieś w centrum, będzie drożej.

Przeciętny Kanadyjczyk wydaje $145 miesięcznie na tankowanie swojego samochodu. Myślę, że w rzeczywistości kwota ta byłaby wyższa. Parking kosztuje średnio 50 dolarów miesięcznie. Trzeba z tym uważać, bo za parkowanie w centrum Montrealu tylko na jeden dzień można zapłacić połowę tej kwoty.

I ostatnia podkategoria wydatków na samochód to utrzymanie. Średnio jest to 100 dolarów miesięcznie. W Ontario, trzeba umieścić naklejki na tablicy rejestracyjnej, więc dodać $10 miesięcznie.

Kontakt

Przygotuj się na to, że internet w Kanadzie jest bardzo drogi. Ponieważ moja żona i ja pracujemy w domu, a dzieci są uczone w domu od prawie roku, nie skąpiłem na internet. Mamy światłowody i gigabitowy nieograniczony kanał kosztuje 110 dolarów miesięcznie. Wolniejszy kanał to koszt około 50 dolarów miesięcznie.

Oprócz internetu, w Kanadzie droga jest także telefonia komórkowa. Płacę za 4 numery i od 3 do 10 GB internetu. Kosztuje to w sumie 195 dolarów miesięcznie. Załóżmy, że przeciętna rodzina wyda 100 dolarów na komunikację.

Nie wymieniam komputerów, drukarek, skanerów, aparatów fotograficznych, oświetlenia i tym podobnych, kupuję elektronikę dla firmy i odpisuję ją od podatku. Nawiasem mówiąc, w ten sam sposób częściowo odpisuję media, a nawet kredyt hipoteczny. Ale nadal coś jest kupowany do domu cały czas i tylko dla zabawy, niech kwota na 100 dolarów miesięcznie.

Rozrywka

Nie wiem nawet co powiedzieć, w naszej rodzinie jest to jeden z minimalnych wydatków. W Kanadzie, w porównaniu z Ukrainą, format rozrywki uległ zmianie. Zazwyczaj jedziemy do parku narodowego lub na festiwal. To nie jest drogie. Wcześniej chodziliśmy do kina, ale teraz oglądamy filmy w domu. Musimy więc płacić za Netflix, Disney Plus, Amazon Video. Jeśli nie liczyć podróży, wydajemy 300 dolarów miesięcznie na rozrywkę i przyjęcia urodzinowe.

Wyjście do restauracji można uznać za rozrywkę. Jestem pewien, że można zostawić więcej pieniędzy w fantazyjnym miejscu na raz. Więc to do Ciebie należy decyzja, ile zaoszczędzić na rozrywkę.

Pozostałe koszty

Jeśli chodzi o oszczędzanie, to uważam, że bardzo ważne jest inwestowanie pieniędzy, szczególnie dla emigrantów, którzy nie będą mogli w przyszłości otrzymać pełnej emerytury. Im więcej zainwestujesz w młodym wieku, tym wygodniej będzie Ci na emeryturze. I nie zapominaj, że w tych obliczeniach jesteś wynajem domu, i trzeba zaoszczędzić na zaliczkę. Zacznij oszczędzać co najmniej 500 dolarów miesięcznie. To dużo, rozumiem, ale jest to konieczne.

Jeśli masz rodzinę, zdecydowanie radzę Ci wykupić ubezpieczenie na życie. Wyobraź sobie, że jesteś żywicielem rodziny i nie ma cię, jak ciężko będzie nie tylko psychicznie, ale i finansowo dla twojej rodziny. Tak więc odłóż na bok koszt ubezpieczenia zaczynający się od 100 dolarów.

Koszty klubów dziecięcych są wysokie, ale nie będę ich liczył, powinny być pokryte z wsparcia dla dzieci. Kiedy przenieśliśmy się do Kanady, nie wiedzieliśmy o tym i na początku było naprawdę miło dostawać 1500 dolarów miesięcznie. Wraz ze wzrostem dochodu wysokość zasiłku maleje.

W Kanadzie można znaleźć tanie ubrania. Nawet nie wiem, ile można odłożyć w ciągu miesiąca. Koszulki sprzedają też za 10 dolarów, kurtki zimowe za 100 dolarów, buty są droższe. Policzmy 100 dolarów miesięcznie. Chociaż, jeśli rodzina jest duża, potrzebujesz więcej.

Koszty ogółem

Nadszedł czas, aby zsumować koszty. To daje aż 5 361 dolarów miesięcznie. To 64.332 dolarów rocznie. To około $87,000 przed opodatkowaniem. Jeśli w rodzinie są dwie osoby pracujące, to każda z nich otrzymuje po 43 500 dolarów.

Czy to dużo, czy to normalne? Zwróćmy się do oficjalnych statystyk i zobaczmy, jakie były dochody Kanadyjczyków w 2019 roku. Jeśli w rodzinie nie było emerytów, to po opodatkowaniu mediana dochodu wynosiła 93 800 dolarów.

To prawie 50 tys. dolarów więcej, niż wyliczyłem. To nie jest zła kwota, jak sądzisz? Nawet jeśli w jakiejś kategorii pominąłem wydatki, co z pewnością mi się udało, ten zapas powinien wystarczyć na wygodne życie.

Zwierzęta

Zapomnieliśmy o kosztach zwierząt domowych. Weterynarze w Kanadzie są bardzo drodzy. Kiedy do nich idziemy, przygotowuję się do rozstania z co najmniej 300 dolarów. Jeśli masz, powiedzmy, starego psa, operacja może kosztować dziesiątki tysięcy dolarów. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Kanadą, rozważ zatrzymanie zwierzęcia w swoim kraju u krewnych i przeniesienie go z czasem.

Alex Pavlenko, założyciel Immigrant.Today

Budżet Podróży w Kanadzie, Ceny i Koszt życia w 2022

Budżet podróży w Kanadzie Kanada: oblicz budżet podróży Czas trwania podróży 1 weekend 1 tydzień 2 tygodnie 3 tygodnie — 2 dni 3 dni 4 dni 5 dni 6 dni 7 dni 8 dni 9 dni 10 dni 11 dni 12 dni 13 dni 14 dni 15 dni 16 dni 17 dni 18 dni 19 dni 20 dni 21 dni 22 dni 23 dni 24 dni 25 dni 26 dni 27 dni 28 dni 29 dni 30 dni 31 dni 32 dni 33 dni 34 dni 35 dni 36 dni 37 dni 38 dni 39 dni 40 dni 41 dni 42 dni 43 dni 44 dni 45 dni 46 dni 47 dni 48 dni 49 dni 50 dni 51 dni 52 dni 53 dni 54 dni 55 dni 56 dni 57 dni 58 dni 59 dni 60 dni 61 dni 62 dni 63 dni 64 dni 65 dni 66 dni 67 dni 68 dni 69 dni 70 dni 71 dni 72 dni 73 dni 74 dni 75 dni 76 dni 77 dni 78 dni 79 dni 80 dni 81 dni 82 dni 83 dni 84 dni 85 dni 86 dni 87 dni 88 dni 89 dni 90 dni Kiedy Pani/Pan wyjeżdża? Nie ma znaczenia! — styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień Liczba podróżujących 1 2 3 4 5 6 7 8 Rodzaj zakwaterowania Pokój hotelowy (podwójne łóżko) Wyłącznie wiejskie chaty, domy lub pokoje gościnne Wyłączenie hotel ze wspólnym basenem Wyłącznie pokoje hotelowe z prywatną kuchnią Wysokość budżetu Niski budżet (backpacker) Średni budżet (podróżnik) Wysoki budżet (turysta) Lot: miasta wylotu/przylotu Nie wliczać lotu do budżetu — Warszawa → Toronto (Ontario) Warszawa → Vancouver (British Columbia) Warszawa → Calgary Warszawa → Montreal Warszawa → Québec City Oblicz Kanada: przykładowe budżety dla każego typu podróżującego Przykłady budżetów dotyczą 2-tygodniowychwakacji w Kanadzie dla 2 osób. Niski budżet

(backpacker) Budżet dzienny: 325 zł za 2 os.

325 zł za 2 os. 68 zł za osobę

68 zł za osobę 43 zł za osobę

43 zł za osobę Bezpłatne aktywności Całkowity budżet: 7627 zł* (2352 $) Średni budżet

(podróżnik) Budżet dzienny: 467 zł za 2 os.

467 zł za 2 os. 161 zł za osobę

161 zł za osobę 71 zł za osobę

71 zł za osobę 49 zł za osobę Całkowity budżet: 14380 zł* (4424 $) Wysoki budżet

(turysta) Budżet dzienny: 668 zł za 2 os.

668 zł za 2 os. 273 zł za osobę

273 zł za osobę 125 zł za osobę

125 zł za osobę 98 zł za osobę Całkowity budżet: 23175 zł* (7126 $) * Szacunkowy lokalny budżet dla 2 osób na 2 tygodnie. Podana wartość została obliczona na podstawie średniej w danym kraju (budżet może się zmienić w zależności od odwiedzanych miast i regionów).

Kanada: lot w najlepszej cenie! z wybierz miasto wylotu Praga —– Frankfurt Berlin Monachium Zurich Wiedeń Dusseldorf —– Londyn Dublin Manchester Edynburg Los Angeles Nowy Jork Montreal Toronto (Ontario) Sydnej Melbourne Auckland Vancouver (British Columbia) Calgary Atlanta Chicago —– Madrid Barcelona Malaga Alicante —– Paryż Nantes Marsylia Bordeaux Bruksela Genewa Lyon Tuluza Miły —– Ateny —– Budapest —– Rzym Mediolan —– Amsterdam —– Warszawa —– Lizbona Rio de Janeiro Brasilia —– Bukareszt —– Sztokholm Kopenhaga Oslo Helsinki

Ładowanie lotów w trakcie. Prosimy czekać. Znajdź lot w Kanadzie: Miasto wylotu: Praga Frankfurt Berlin Monachium Zurich Wiedeń Dusseldorf Londyn Dublin Manchester Edynburg Los Angeles Nowy Jork Montreal Toronto (Ontario) Sydnej Melbourne Auckland Vancouver (British Columbia) Calgary Atlanta Chicago Madrid Barcelona Malaga Alicante Paryż Nantes Marsylia Bordeaux Bruksela Genewa Lyon Tuluza Miły Ateny Budapest Rzym Mediolan Amsterdam Warszawa Lizbona Rio de Janeiro Brasilia Bukareszt Sztokholm Kopenhaga Oslo Helsinki Miasto przylotu: Lotnisko(-a) główne Ottawa Québec City Calgary Halifax Montreal Toronto (Ontario) Vancouver (British Columbia) Victoria Whitehorse (Yukon) Winnipeg (Manitoba) Inne lotnisko(-a) St. John’s, Newfoundland and Labrador Wylot dn.: Powrót dn.: Dorośli (+16 lat): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dzieci (-16 lat): 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dzieci (-2 lata): 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Klasa: Ekonomiczna Eko. Wyższa Biznesowa Pierwsza Znajdź lot Spróbuj! Wyszukiwarka SkyScanner sprawdza loty proponowane przez kilka linii lotniczych oraz strony handlowe, aby znaleźć loty w najlepszej cenie!

Ceny lokalne w Kanadzie według rodzajów wydatków Kanada: Budżet na restauracje Średnio, budżet na jedzenie w restauracji w Kanadzie jest 94% droższy w porównaniu w Polsce. Obiad 69 zł /osoba

(40 zł do 116 zł)

137% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 27.5 zł Średnia cena w Polsce: 27.5 zł Kolacja 3-daniowa 142 zł /osoba

(99 zł do 249 zł)

102% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 69 zł Średnia cena w Polsce: 69 zł Zestaw McDonald 40 zł /osoba

(32.5 zł do 49 zł)

71% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 23 zł Średnia cena w Polsce: 23 zł Piwo lokalne 21.4 zł za 0,5L

(13.3 zł do 29.5 zł)

131% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 9.2 zł Średnia cena w Polsce: 9.2 zł Zagraniczne piwo 12.8 zł za 0,33L

(7.3 zł do 22.7 zł)

174% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 4.7 zł Średnia cena w Polsce: 4.7 zł Cappuccino 15 zł /filiżanka

(8.1 zł do 21.4 zł)

43% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 10.4 zł Średnia cena w Polsce: 10.4 zł Słodki napój gazowany 7.7 zł /puszka

(5.6 zł do 10.7 zł)

52% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 5.1 zł Średnia cena w Polsce: 5.1 zł Butelka wody 6.4 zł /butelka

(4.3 zł do 9.8 zł)

43% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 4.5 zł Średnia cena w Polsce: 4.5 zł Kanada: Budżet na hotel i zakwaterowanie Średnio, budżet na hotel i zakwaterowanie w Kanadzie jest 92% droższy w porównaniu w Polsce. Hotel 1-gwiazdkowy 351 zł /noc

(300 zł do 415 zł)

83% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 193 zł Średnia cena w Polsce: 193 zł Hotel 2-gwiazdkowy 411 zł /noc

(313 zł do 539 zł)

105% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 201 zł Średnia cena w Polsce: 201 zł Hotel 3-gwiazdkowy 522 zł /noc

(394 zł do 680 zł)

77% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 296 zł Średnia cena w Polsce: 296 zł Hotel 4-gwiazdkowy 813 zł /noc

(621 zł do 1057 zł)

100% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 407 zł Średnia cena w Polsce: 407 zł Hotel 5-gwiazdkowy 1600 zł /noc

(1373 zł do 1844 zł)

175% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 582 zł Średnia cena w Polsce: 582 zł Hostel/Schronisko 449 zł /miesiąc

(394 zł do 505 zł)

145% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 184 zł Średnia cena w Polsce: 184 zł Pokój z kuchnią 668 zł /miesiąc

(531 zł do 830 zł)

84% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 364 zł Średnia cena w Polsce: 364 zł Hotel z basenem 544 zł /miesiąc

(398 zł do 749 zł)

34% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 407 zł Średnia cena w Polsce: 407 zł Schronisko lub dom gospodarza 535 zł /miesiąc

(398 zł do 698 zł)

112% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 253 zł Średnia cena w Polsce: 253 zł Pokój rodzinny 556 zł /miesiąc

(402 zł do 783 zł)

5% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 531 zł Średnia cena w Polsce: 531 zł Kanada: Budżet na jedzenie z supermarketu Średnio, cena za jedzenie z supermarketu w Kanadzie jest 201% droższy w porównaniu w Polsce. Mleko 8.6 zł /litr

(4.3 zł do 15.8 zł)

216% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 2.7 zł Średnia cena w Polsce: 2.7 zł Chleb 9.8 zł /500g

(6.4 zł do 16.2 zł)

182% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 3.5 zł Średnia cena w Polsce: 3.5 zł Ryż 13.3 zł /kg

(6.4 zł do 26.1 zł)

239% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 3.8 zł Średnia cena w Polsce: 3.8 zł Jaja 12.8 zł /12 jaj

(8.1 zł do 19.7 zł)

35% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 9.4 zł Średnia cena w Polsce: 9.4 zł Kurczak 47 zł /kg

(21.4 zł do 73 zł)

157% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 18 zł Średnia cena w Polsce: 18 zł Jabłka 15 zł /kg

(6.4 zł do 24.8 zł)

346% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 3.4 zł Średnia cena w Polsce: 3.4 zł Pomidory 15 zł /kg

(6.4 zł do 25.2 zł)

61% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 9.4 zł Średnia cena w Polsce: 9.4 zł Ziemniaki 9.8 zł /kg

(3.4 zł do 18.8 zł)

299% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 2.5 zł Średnia cena w Polsce: 2.5 zł Butelka wody 7.3 zł

(3.4 zł do 13.3 zł)

270% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 2 zł Średnia cena w Polsce: 2 zł Kanada: Budżet na publiczny i prywatny transport Średnio, cena transportu w Kanadzie jest 113% droższy w porównaniu w Polsce. Bilet autobusowy 10.7 zł /bilet

(8.1 zł do 13.3 zł)

189% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 3.7 zł Średnia cena w Polsce: 3.7 zł Taxi (km) 6.4 zł /km

(5.1 zł do 13.3 zł)

174% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 2.4 zł Średnia cena w Polsce: 2.4 zł Benzyna 6.4 zł /litr

(5.6 zł do 7.3 zł)

10% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 6 zł Średnia cena w Polsce: 6 zł Taksówka (opłata początkowa) 13.3 zł

(11.1 zł do 21.4 zł)

78% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 7.4 zł Średnia cena w Polsce: 7.4 zł Wynajęcie samochodu 146 zł /24h

(56 zł do 565 zł)

113% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 69 zł Średnia cena w Polsce: 69 zł Kanada: Budżet na rozrywki Średnio, budżet na rozrywki w Kanadzie jest 70% droższy w porównaniu w Polsce. Kino 49 zł /miejsce

(40 zł do 69 zł)

113% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 23 zł Średnia cena w Polsce: 23 zł Tenis 73 zł /godz.

(73 zł do 116 zł)

26% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 57 zł Średnia cena w Polsce: 57 zł Kanada: Budżet na ubrania i cena papierosów Średnio, budżet na zakupy w Kanadzie jest 68% droższy w porównaniu w Polsce. Papierosy 53 zł /paczka

(46 zł do 69 zł)

216% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 16.5 zł Średnia cena w Polsce: 16.5 zł Dżinsy Levis 219 zł

(116 zł do 330 zł)

25% mniej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 291 zł Średnia cena w Polsce: 291 zł Letnia sukienka 154 zł

(86 zł do 266 zł)

11% więcej niż w Polsce Średnia cena w Polsce: 137 zł Średnia cena w Polsce: 137 zł Budżet na przelot Warszawa → Toronto (Ontario) 2425 zł

(dobra cena: 1822 zł)

Warszawa → Vancouver (British Columbia) 2848 zł

(dobra cena: 2502 zł)

Warszawa → Calgary 3396 zł

(dobra cena: 2925 zł)

Warszawa → Montreal 2203 zł

(dobra cena: 1818 zł)

Warszawa → Québec City 2660 zł

(dobra cena: 2228 zł)

10 najczęściej zadawanych pytań na temat życia w Kanadzie

To jaka pogoda jest teraz w Kanadzie? Jak się żyje? Jakie są zarobki? Jakie są koszty życia?

Często słysząc takie pytania mam zawsze tę samą odpowiedź: nie da się Kanady wrzucić do jednego worka. Tak naprawdę każda z 10 prowincji i 3 terytoriów kanadyjskich mogłaby być osobnym krajem. Poziom życia w każdej z nich jest inny. Kanada jako kraj znajduje się często w pierwszej piątce w światowych rankingach. Standard życia wygląda jednak zupełnie inaczej w różnych jej częściach. Do tego warto dodać emigrację, która jest długim i często drogim procesem, który na zawsze zmieni nasze życie i to jak widzimy świat.

Życie świeżego emigranta w Kanadzie nie jest i długo nie będzie takie jak życie osoby, która się tutaj urodziła i wychowała. Dlatego biorąc pod uwagę chęć emigracji, gdziekolwiek, warto spojrzeć nie tylko na kwestie finansowe.

Przez 8 lat pisania bloga i prawie 6 lat prowadzenie Facebookowej grupy Oh Kanada – życie, emigracje i podróże po Kraju Klonowego Liścia, zauważyłam, że popularność Kanady jest wprost proporcjonalna do tego co dzieje się w Polsce i Europie. Kiedy Wielka Brytania ogłosiła chęć opuszczenia Unii Europejskiej w 2016 roku statystyki mojego bloga poszybowały pod sufit. Kiedy w Polsce, od jakiegoś czasu, arena polityczna przechodzi różne burze, do mojej skrzynki mailowej wpada dziennie conajmniej kilka wiadomości z pytaniami dotyczącymi życia w Kanadzie. I o ile chciałabym odpowiedzieć na nie wszystkie, to nie jestem w stanie w jednej wiadomości opisać tego jak wygląda tutaj życie. A już na pewno nie jestem w stanie odpowiedzieć czy warto emigrować do Kanady, ponieważ jest to bardzo indywidualna sprawa.

Dlatego też postanowiłam zebrać najpopularniejsze pytania dotyczące życia w Kanadzie i odpowiedzieć na nie w jednym poście. Oczywiście odpowiedzi na nie, to moje osobiste doświadczenia.

1. Jakie są zarobki w Kanadzie?

Zacznijmy od money, money, money! Nie każdy lubi rozmawiać o pieniądzach. Uważam jednak, że dopóki jest to drażliwy dla nas temat nie będziemy w stanie przyciągnąć do siebie pieniędzy, które są energią. Wiem brzmi to jak jakieś gadanie czarownicy, ale od jakiegoś czasu staram się zmienić swoje myślenie i nastawienie do pieniędzy, które dla nas Polaków i jak wielu innych narodowości są dosyć delikatnym tematem. Jakie w takim razie są zarobki w Kanadzie?

Zarobki w Kanadzie, jak w każdym innym kraju, zależą od tego jaki zawód wykonujemy, od naszego stażu oraz w jakiej części kraju mieszkamy. Wynagrodzenie minimalne waha się od $11.32 na godzinę w prowincji Saskatchewan do $16 w terytorium Nunavut. Wszystkie stawki godzinowe w zależności od prowincji można sprawdzić TUTAJ. I absolutnie odradzam w tym momencie mnożenie podanej kwoty razy 3zł, czyli obecnego kursu dolara kanadyjskiego w stosunku do PLNów. Ponieważ jak wiadomo zarobki to jedno, a koszty życia to drugie.

Średnie roczne zarobki w roku 2019 wahały się od $44,455 na Wyspie Księcia Edwarda do $72,185 w terytorium Nunavut. Mieszkańcy najdroższych do życia prowincji, czyli Ontario i Kolumbii Brytyjskiej zarabiali średnio: Ontario: $53,598 i Kolumbia Brytyjska: $50,716.

Prowincje i terytoria Kanady różnią się między sobą nie tylko i wyłącznie średnimi, rocznymi zarobkami, ale dostępem do bogactw naturalnych, poziomem bezrobocia, edukacji czy wysokością płaconych podatków. Wszystko to wzięte w całość sprawia, że gdyby każdą prowincję i terytorium potraktować jako osobne państwo, to najlepszą prowincją do życia jest Alberta, która na 188 krajów zajęłaby 4 miejsce. Pozostałe prowincje zajęłyby następujące miejsca:

Ontario – 8

Kolumbia Brytyjska – 11

Saskatchewan – 12

Quebec – 12

Terytoria Północno – Zachodnie – 15

Nowa Fundlandia i Labrador – 16

Nowa Szkocja – 22

Jukon – 22

Wyspa Księcia Edwarda – 23

Manitoba – 23

Nowy Brunszwik – 25

Nunavut – 46

I pomimo tego, że terytorium Nunavut ma najwyższe średnie, roczne zarobki to biorąc po uwagę więcej czynników nie wypada ono najlepiej na tle innych prowincji i terytoriów Kanady.

Średnie kanadyjskie zarobki pozwalają na dosyć spokojne życie, bez szaleństw. Oczywiście wiele zależy od tego czy żyjemy w pojedynkę, w parze czy mamy dzieci. Oprócz tego dochodzi nasze oczekiwanie wobec nowej emigracyjnej rzeczywistości. Jak często chcemy podróżować, czy może chcemy nastawić się na pracę i ewentualne odkładanie pieniędzy. Ze swojego doświadczenia mogę jednak powiedzieć, że Kanada nie jest krajem w którym już od samego początku dorobimy się kokosów. Często będziemy musieli zrobić dwa, trzy kroki w tył zanim ruszymy do przodu.

To zdjęcie idealnie oddaje obraz życia w innym kraju.

2. Jakie są koszty życia w Kanadzie?

Standardu życia nie wyznaczają wysokie zarobki, tylko miesięczne czy roczne koszty życia. Co z tego, że zarobimy kilka tysięcy dolarów miesięcznie skoro podobną kwotę wydamy na życie? Dlatego wybierając nowe miejsce do zamieszkania w Kanadzie, oprócz średnich zarobków, należy również wziąć pod uwagę miesięczne wydatki, a przede wszystkim koszty wynajmu czy zakupu mieszkania. Dwa kanadyjskie miasta od kilkunastu lat zajmują „zaszczytne” pierwsze miejsce, jeżeli chodzi o nieruchomości. Mowa o Vancouver i Toronto.

Według najnowszego raportu Rentals.ca, miastem w którym najdroższy jest wynajem mieszkana 2 pokojowego czyli kanadyjskiego 1 bedroomu jest obecnie Toronto. Koszt 1 bedroomu w Toronto to $2,213, a w Vancouver $2,006. Dla porównania w Calgary koszt wynajmu takiego mieszkania to $1,187, a w Quebecu City $924. Pełen raport można zobaczyć TUTAJ.

W związku z nową, wirusową rzeczywistością ceny te najprawdopodobniej nieco spadną, ale wzrośnie też bezrobocie i niepewność co do tego jak będą wyglądały kolejne miesiące czy lata.

Kolejnymi wysokimi, miesięcznymi kosztami może być ubezpieczenie samochodu. Dla nowoprzybyłej osoby, w zależności od prowincji koszt ten może wynosić od $200 – $500 w skali miesiąca. Większość kanadyjskich prowincji może poszczycić się również wysokimi kosztami żłobków czy przedszkoli. Koszt przedszkoli w Toronto, Ontario jest prawie 10 krotnie wyższy od tego w Montrealu, w prowincji Quebec. Wydaje się to niedorzeczne, ale taka jest kanadyjska rzeczywistość mam, które często nie decydują się na powrót do pracy ze względu na astronomiczne koszty żłobka czy przedszkola. Dla przykładu, średni koszt miesięcznej opieki nad dzieckiem w Toronto wynosi około 1,675 vs. $175 w Montrealu. Skąd taka wielka różnica? Quebec jest jedyną prowincją w Kanadzie, gdzie rząd prowincji ustala zryczałtowaną opłatę za dzieci w większości ośrodków opieki nad dziećmi, rodzinnych domach opieki czy szkołach. Kanadyjscy rodzice, nie licząc prowincji Quebec, wydają często 22% swojej pensji na opiekę nad dzieckiem. Średnia światowa to 15%.

Ulica Queen West w Toronto.

3. Jak najszybciej znaleźć pracę w Kanadzie?

Znalezienie pracy, to temat rzeka, zwłaszcza w nowej rzeczywistości z wirusem w tle. Zanim jednak zabierzesz się za szukanie pracy zorientuj się jakie masz szanse na otrzymanie pozwolenia na legalną pracę. Kanadyjska polityka imigracyjna od dziesiątek lat nastawiona jest na zalepienie braków w kanadyjskim rynku pracy. Oznacza to, że przepisy emigracyjne zmieniają się wraz z jej gospodarką i zapotrzebowaniem pracodawców. Kilka miesięcy temu przeprowadziłam wywiad z Wojtkiem, który pracuje w branży IT na których pracowników jest obecnie duże zapotrzebowanie. Cały wywiad można znaleźć tutaj: Praca w kanadyjskiej branży IT. Jeżeli nie posiadasz zawodu na który w tym momencie występuje popyt na kanadyjskim rynku pracy, to pozostaje Ci również opcja Express Entry lub nominowania prowincji, który pozwala danej prowincji na wybranie sobie jej nowych mieszkańców w oparciu o ich kwalifikacje.

Nie musisz posiadać oferty pracy, aby przyjechać do Kanady. Z drugiej strony oferta pracy znacznie przyspiesza niekiedy wyboistą drogę emigracyjną.

Kanadyjski system imigracyjny Express Entry opiera się na punktach, a posiadanie oferty pracy zapewnia ich sporo. Im więcej punktów otrzymasz, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaniesz zaproszony do emigracji do Kanady. Punkty otrzymuje się za wiek, wykształcenie, doświadczenie zawodowe i znajomość języka angielskiego lub francuskiego. 57% wszystkich imigrantów uzyskuje możliwość zamieszkania w Kanadzie w ramach tego systemu punktów. Zdecydowana większość pozostałych imigrantów przybywa do Kanady jako uchodźcy lub dołącza do rodziny już mieszkającej w Kanadzie. W sumie Kanada przyjmuje więcej imigrantów na jednego mieszkańca niż jakikolwiek inny kraj rozwinięty i jest to około 300 000 rocznie. Więcej o systemie Express Entry pisałam TUTAJ.

Inną świetną, mniej skomplikowaną opcją dla osób w wieku 18 – 35 jest program International Experience Canada, który daje możliwość otrzymania rocznego pozwolenia o pracę. Jest to idealny sposób na poznanie Kanady i zobaczenie czy jest ona krajem w którym chcemy pomieszkać nieco dłużej. Niestety International Experience Canada nie jest programem emigracyjnym co oznacza, że nie można przedłużyć rocznego pozwolenia na pracę otrzymanego w jego ramach.

Jeżeli zorientujesz się w jaki sposób możesz otrzymać legalne pozwolenie na pracę w Kanadzie, kolejnym krokiem będzie przygotowanie silnego resume, czyli odpowiednika polskiego CV.

Kanadyjskie resume różni się od tego polskiego dlatego warto odrobić zadanie domowe. To właśnie mocne resume będzie przepustką do kolejnych etapów.

Informacje, które za żadne skarby nie powinny pojawić w kanadyjskim resume to:

data urodzenia

Twoje zdjęcie

numer SIN, czyli Social Insurance Number

Kanadyjskie HRy uwielbiają proste i przejrzyste resume. Świetny post o kanadyjskich resume napisała swego czasu Kasia z bloga Kanada się nada. Cały post możesz znaleźć TUTAJ.

4. Przychodzi baba do lekarza, czyli kanadyjska służba zdrowia.

Pomimo tego, że Kanadyjczycy podobnie jak Polacy lubią sobie ponarzekać na służbę zdrowia, to w badaniu przeprowadzonym w 2019 roku przez The Association for Canadian Studies 73% badanych osób odpowiedziało, że jest dumna z uniwersalnego systemu opieki zdrowotnej, w ramach której każdy mieszkaniec Kanady niezależnie od tego czy pracuje czy nie, ma do niej dostęp.

W Kanadzie, nie licząc prowincji Quebec, praktycznie nie istniej coś takiego jak prywatna opieka medyczna. Oznacza to, że Kanadyjczycy traktowani są na równi niezależnie od tego ile mają pieniędzy. Oczywiście życie wygląda zawsze nieco inaczej.

Wielu zamożnych mieszkańców Kanady chcąc uniknąć długiej listy oczekujących na badania czy operacje wybiera się do południowego sąsiada, który odpłatną opiekę medyczną opanował do perfekcji.

Do tej pory moje doświadczenie z kanadyjską służbą zdrowia ograniczało się do spotkań z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby jest przepustką do innych specjalistów. Warto dodać, że lekarz rodzinny jest również kobiecym ginekologiem, jeżeli chodzi o podstawowe badania i wykonywanie np. co trzyletnich badań cytologicznych. W trakcie 9 lat mieszkania w Kanadzie nie ominęłam również żadnego rocznego badania ogólnego (annual medical exam), które należy się każdemu kto posiada dostęp do opieki medycznej. Częścią badań ogólnych jest skierowanie na badanie krwi czy moczu. W trakcie takiego badania lekarz przechodzi również przez listę pytań, które mają na celu ustalenie naszego ogólnego stanu zdrowia.

Niestety nie wszystkie usługi w ramach służby zdrowia są bezpłatne. Kanadyjscy dentyści i okuliści nie są częścią uniwersalnej opieki medycznej. Każda wizyta stomatologiczna czy okulistyczna jest odpłatna. Gabinety stomatologiczne w Toronto rosną jak grzyby po deszczu, w związku z czym ilość konkurencji sprawia, że dentyści nie chcą wypuścić z rąk żadnego klienta.

Opieką medyczną w Kanadzie objęty jest każdy mieszkaniec tego kraju.

5. Czy Kanada jest nudna?

Często spotkam się z tą opinią wśród nowoprzybyłych osób. Słyszę, że Kanada to nudny kraj w którym niewiele się dzieje. Zdecydowanie Kanada nie jest Europą w której na weekend można wyskoczyć do innego kraju i doświadczyć nowej kultury czy kuchni. Kanada nie jest krajem w którym jest wiele dużych miast. Kanadyjskie metropolie typu Toronto, Montreal, Calgary czy Vancouver oddalone są od siebie o tysiące kilometrów. Co za tym idzie Kanada w większości to średniej wielkości miasta i miasteczka w których często codzienność jest spokojna, a spore odległości sprawiają, że dostęp do dużych metropolii jest ograniczony. Innym czynnikiem, który powoduje, że Kanada może wydawać się nudnym krajem są długie i bardzo mroźne zimy. Większość kraju przez 6 miesięcy zamienia się w zimową krainę i pomimo tego, że jest mnóstwo opcji korzystania ze śnieżnej aury, to jednak temperatury sięgające -20’C czy -30’C nie zachęcają do przebywania na zewnątrz. Wtedy nie pozostaje nic innego jak zimowa hibernacja.

Kanada jest młodym, 153 letnim krajem, którego podstawowej historii można nauczyć z 50 stronicowej książki. Kanadyjska architektura i zabudowa większości miast nie zwali nas na kolana. Wiele miast jak np. Edmonton są rozciągnięte do granic możliwości. Żyjąc w Kanadzie można niekiedy odnieść wrażenie, że żyje się w samochodzie, który dla Kanadyjczyków jest nieodłączną częścią ich codzienności i z którym nie rozstają się nawet na plaży czy w lesie.

Po 9 latach mieszkania w Toronto mogę powiedzieć, że życie w Kanadzie na pewno jest nieco wolniejsze i niekiedy mniej ekscytujące niż zapewne w innych częściach świata. To jednak od nas, od naszych zainteresowań i od tego jak szybko przyzwyczajamy się do nowych warunków będzie zależeć czy Kanada jest nudnym krajem.

Kanadyjskie prerie.

6. Kanadyjska majestatyczna natura.

Majestatyczne Góry Skaliste, bujne, zielone lasy deszczowe czy nieokiełznana i zimna daleka północ. Kanadyjska natura ma do zaoferowania wiele i bez wątpienia jest ona jednym z argumentów dla których warto odwiedzić ten kraj na krócej lub dłużej. Wielkość Kanady sprawia jednak, że mieszkając w różnych jej częściach ma się dostęp do jej różnych wersji i nie zawsze przypomina ona tę, którą widzimy na najbardziej popularnych zdjęciach na Instagramie. Mieszkając w takich prowincjach jak Saskatchewan czy Manitoba, które leżą na terenie prerii ciągnących się przez 2,000 kilometrów musimy poświęcić kilka albo nawet kilkanaście godzin jazdy samochodem, żeby dotrzeć do Gór Skalistych. Mieszkając w Toronto większą atrakcją podczas długiego letniego weekendu jest wyprawa nad jedno z 250,000 jezior leżących w tej prowincji. Vancouver leżące w Kolumbii Brytyjskiej wygrało natomiast geograficzny los na loterii. Bliskość oceanu, przepięknych gór widocznych z różnych części miasta i lasów deszczowych sprawia, że jest to, moim zdaniem, jedno z najpiękniej położonych miast w Kanadzie.

Tanie latanie w Kanadzie praktycznie nie istnieje, ponieważ kanadyjski rynek powietrzny zmonopolizowany jest przez dwóch operatorów: WestJet i Air Canada. Ceny lotów pomiędzy prowincjami i terytoriami wahają się od $200 – $1,000. Dodając do tego ogromne odległości pomiędzy prowincjami wszystko to sprawia, że Kanadyjczycy bardzo często wybierają wakacje za granicą w trakcie których często wydają mniej pieniędzy niż podczas odpoczynku we własnym kraju.

Park Narodowy Jasper.

7. Kanadyjski urlop.

Kanada zaraz za Stanami Zjednoczonymi i Japonią zajmuje „zaszczytne” trzecie miejsce jeżeli chodzi o najmniejszą liczbę dni urlopowych na świecie. Kanadyjczycy mają prawo do zaledwie dwóch tygodni (10 dni) płatnego urlopu rocznie. Wyjątkiem są pracownicy w prowincji Saskatchewan, którzy dostają trzy tygodnie w roku po rocznym okresie zatrudnienia. Oczywiście to nie jest tak, że ilość dni urlopowych nie może być większa niż ustawowe 10 dni. Wiele zależy od pracodawcy, branży i stażu pracy. Po pięciu latach pracy w tej samej firmie urlop może wzrosnąć do 3 tygodni, a po 10 latach do 4 tygodni. Ilość dni urlopowych w Kanadzie negocjowana jest podobnie jak pensja. To właśnie mała ilość dni urlopowych w trakcie mojej 4 letniej pracy w torontońskiej agencji reklamowej była jednym z powodów dla których zdecydowałam się przejść na swoje i zostać fotografem.

8. Kanadyjski dystans.

Przechodząc się ulicami Toronto można bez problemu zauważyć, że w tym prawie trzymilionowym mieście, żyją najbardziej uprzejmi, mili i pozytywni ludzie na świecie. Wydawałoby się, że w takich warunkach przyrody nawiązanie przyjaźni będzie najłatwiejszą rzeczą pod słońcem. Nic bardziej mylnego. Kanadyjczycy, pomimo swojej miłej aury, lubią trzymać dystans, którego pokonanie może zająć więcej czasu niż się spodziewaliśmy. Pogaduszki typu „small talk” czy wypowiadanie zbyt dużej ilości słowa „sorry” w ciągu dnia są idealnym sposobem na wywarcie na nowoprzybyłych osobach dobrego wrażenia. Pomimo tego, że Kanada jest jednym z najbardziej multikulturowych krajów na świecie, to w dalszym ciągu czuję, że stworzenie tutaj trwałych przyjaźni jest nie lada wyzwaniem.

9. Kanadyjska pogoda.

Wiele osób, kiedy słyszy słowo Kanada, widzi przed oczami graczy hokeja, liść klonowy i dużo śniegu. Skojarzenia te są bardzo stereotypowe. Nie da się jednak ukryć, że kryją one w sobie trochę prawdy. Kanada, zaraz obok Rosji, jest najzimniejszym krajem na świecie. 3 lutego 1947 roku w Snag w Jukonie, zanotowano najniższą temperaturę w Ameryce Północnej. Tego dnia termometr wskazywał -63’C, czyli mniej więcej tyle ile wynosi średnia temperatura na Marsie. Taka zima nie szaleje w całej Kanadzie, są miejsca takie jak Vancouver czy Wyspa Vancouver, gdzie jest ona bardzo łagodna i częściej deszczowa niż śnieżna. Pomimo 9 lat mieszkania w Kanadzie w dalszym ciągu uważam, że kanadyjska zima jest czymś do czego kompletnie się nie przyzwyczaiłam i już chyba nigdy się nie przyzwyczaję. Oczywiście nie samą zimą człowiek żyje. W Toronto, gdzie mieszkam, panują jeszcze krótkie, upalne, wilgotne lata, kiedy temperatura potrafi osiągnąć 35’C. Piękne, złote jesienie zwane „Indian Summer”, które sprawiają, że chociaż na chwilę można zapomnieć o zbliżającej się zimie i pomieszane z poplątaniem wiosny, które najczęściej przychodzą późno (w okolicach maja) i nie mogą się zdecydować czy postraszyć mieszkańców śniegiem czy może wiosennymi promieniami słońca.

Zimowy Montreal.

10. Emigracyjne życie bez trzymanki.

Emigracja nie jest dla każdego. Nigdy nie sądziłam, że jest ona czymś w czym mogłabym się odnaleźć. Rzucenie się na głęboką wodę jest jednak najlepszym sposobem na naukę pływania. Niedawno ktoś zadał mi pytanie: czy kiedykolwiek żałowałam, że wyjechałam do Kanady? Szczerze, ani razu nie przeszło mi to przez głowę. I pomimo tego, że często życie na emigracji przypomina jazdę na rollercoasterze i to bez trzymanki, jest bez wątpienia doświadczeniem, które sprawiło, że może nie odkryłabym w sobie potrzeby pisania i dzielenia się swoimi doświadczeniami na blogu, a już niedługo w postaci książki! Może wcale nie przeszłoby mi przez głowę, że mogę rzucić pracę na etacie i zostać fotografem ślubym. Emigracja nauczyła mnie większej elastyczności, nie bania się wymyślenia siebie od nowa. Pokazało mi również, że to w dużej mierze od nas zależy jak szybko i czy w ogóle odnajdziemy się w nowej rzeczywistości. Emigracyjne życie bardzo często rzucało i dalej rzuca we mnie sporo kwaśnych cytryn, zawsze staram się jednak wycisnąć z nich ich jak najwięcej soku i zrobić dobrą lemoniadę!

Jeżeli masz jakieś dodatkowe pytania na temat życia w Kanadzie, albo chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami daj znać w komentarzach, albo dołącz do grupy na Facebooku:

WAŻNE LINKI:

Godzinne stawki minimalne w kanadyjskich prowincjach i terytoriach.

Zestawienie średnich rocznych zarobków w Kanadzie.

Średnie koszty wynajmu mieszkania w Kanadzie, raport z kwietnia 2020.

Jak oszczędzamy, kupujemy i wydajemy w Vancouver

Kilkakrotnie zastanawiałam się, jak ugryźć pisanie o pieniądzach. Temat ciekawi wielu. Wiadomo, bez pieniędzy się nie da. Kanada czy nie Kanada (się nada; wiem, głupie, nie mogłam się powstrzymać, ja uwielbiam bzdurne rymowanki)

W mailach do nas temat finansowy przewija się najczęściej.

Pytacie o koszty życia w Kanadzie, w Vancouver, o to, ile nasza czteroosobowa rodzina wydaje i jak jest nasz status materialny.

Musiałam w końcu napisać o tych górach dolarów, do których mi tylko złotych grabi brakuje (do grabienia tychże).

I pewnie będę tutaj dopisywać kolejne “mądrości”. Więc ustaw sobie jakieś przypomnienie, czy cuś, żeby co jakiś czas sprawdzić, ile to Jeziorska wydała.

Zwłaszcza po ostatnim piątku, kiedy radośnie nie przeczytałam polisy ubezpieczeniowej i 150 CAD poszło na króciuchną wizytę u dentysty…

Ej, miało być jak w Kanadzie oszczędzamy, kupujemy i wydajemy a nie o dentyście.

Nie jest mi łatwo dzielić się wiadomościami finansowymi z dwóch powodów:

nie potrafię szczerze i bez wewnętrznej blokady pisać publicznie o zarobkach i wydatkach. W tej kwestii niedoścignionym wzorem jest dla mnie Michał z bloga jakoszczedzacpieniadze.pl – guru finansów osobistych i mistrz transparentności w gospodarowaniu pieniędzmi. Mi zawsze wychodzi tak trochę głupawo i wstydliwie.

nie prowadzę budżetu jako takiego, choć wspomniamy Michał pokazuje, że to dobry przykład. Więc nie mam jak ci konkretnych paragonów pokazać. [ja tu tylko sprzątam]

Ten wpis ukazuje się teraz nieprzypadkowo.

Kilka dni temu (a jest początek lipca 2017) bank, w którym mamy kredyt hipoteczny na mieszkanie w Warszawie (od 2011), podzielił się z nami dobrą wiadomością – została nam 1/3 całości do spłacenia!

Jupi, szampan i kokosanki, jest co świętować, bo kredyt wisi nad nami jak miecz Damoklesa. Ale już trochę mniej dynda.

Mimo dobrej informacji, nie jestem specjalnie radosna, bo mój udział w spłacie od czasu przyjazdu do Kanady był, niestety, więcej niż minimalny.

Pracowałam, owszem, ale krótko.

Taka już jestem, że lubię mieć swoje pieniądze i być współodpowiedzialną za finanse. A w Vancouver zarabianie mi nie wychodzi.

Tak sobie podyskutowaliśmy z Kubą na tematy (nie)zasadnicze, czyli o tym, na ile Kanada sprawdziła nam się jako kraj emigracji zarobkowej.

Przed przylotem podstawowe wyliczenia wskazywały, że sięgniemy po polskie oszczędności zaraz na początku.

Liczyliśmy się z tym, że przyjdzie nam wydać wszystkie nasze dotychczas oszczędzone pieniądze, żeby zrealizować pomysł na Kanadę.

Pensja Kuby, który, przypominam, został tutaj ściągnięty jako pracownik wysokowykwalifikowany, na papierze wyglądała zachęcająco.

Ale Vancouver okazało się być bardzo drogim miastem do życia dla czteroosobowej rodziny. To jest jak stały motyw życia w tym mieście – najlepsze miasto, a jednocześnie mało kogo stać na cokolwiek.

Udało nam się nie ruszyć polskich pieniędzy i do dziś utrzymujemy się z pensji Kuby plus co miesiąc spłacamy zobowiązanie hipoteczne z Polski.

Mieszkanie w Warszawie wynajmujemy, ale rata kredytu i inne wydatki mieszkaniowe (podatek, ubezpieczenie, opłata roczna, czynsz) są wyższe niż kwota wynajmu.

Na krótko nasz budżet zasilała moja kanadyjska pensja (około 20 tys. CAD brutto rocznie). W tym momencie wynagrodzenie roczne Kuby to trochę ponad 100tys. CAD brutto.

Edit z 2019 – od kilku miesięcy pracuję a agencji interaktywnej i moja pensja to 45000 CAD rocznie.

Tutaj sprawdzisz, ile wynosi średnia dla software engineer w Kanadzie.

Co kupujemy i jak żyjemy, żeby mieć na ratę kredytu?

1. Wydatki na mieszkanie

Gdzie mieszkamy?

Od września 2014 roku mieszkamy w tym samym miejscu. Wynajmujemy od sympatycznej profesorki. Mieszkanie jest małe, ma dwie sypialnie, standard średni, wyposażenie stare. A miejscami bardzo stare.

Płacimy 1800 CAD. To jest mało jak na takie samo mieszkanie w naszej okolicy. Teraz podobne w naszym bloku może kosztować nawet 600 CAD więcej.

Płacimy mniej niż stawka rynkowa bynajmniej nie z powodu sympatii do nas. Właścicielka nie może nam podnieść czynszu więcej niż 5% miesiącznej kwoty, co roku. Gdybyśmy się wprowadzili, wtedy mogłaby wynająć to mieszkanie za więcej.

Szukasz mieszkania w Vancouver? Przeczytaj te wpisy:

Naszą największą oszczędnością na kanadyjskim mieszkaniu jest rzadkie przeprowadzanie się.

Wyposażenie mieszkania

Jakaś dziwna jestem, bo nawet nam nie przyszło do głowy nadawać mienia przesiedleńczego (mniam, co za słowo).

Z Polski przywiozłam tylko ulubioną miskę oraz kilka poszewek na poduszki, żeby nam pachniało domem.

Emigracja radośnie uwolniła mnie od wielu rzeczy, nawet nie pytając o zdanie.

Trzy lata później nadal mamy niewiele sprzętów (nie mamy odkurzacza ani żelazka, ale mamy perlator do wody gazowanej).

Zakupy robimy:

w Ikea i Canadian Tire;

w sklepach z używanymi rzeczami – Thrift Store, Salvation Army, Consignment Store. W niektórych sklepach można oddać niepotrzebne rzeczy, ubrania, książki, a dostać w zamian kupon zniżkowy);

na wyprzedażach garażowych (Yard Sale, Garage Sale – informacje o nich są na Craigslist albo na tabliczkach przy drogach);

na Craigslist (także sekcja free stuff). Sama też tam sprzedaję (dobra, raz coś sprzedałam) Craigslit to taki ubogi krewny Allegro i może mu buty czyścić (temu Allegru).

w One dollar store / Dollarama (uważaj jednak, jakość potrafi być bardzo kiepska, lepiej założyć, że to rzecz jednorazowa);

Nie mamy oporów przed powtórnym wykorzystaniem rzeczy, oddanych/sprzedawanych przez kogoś. Tak zachowywaliśmy się w Polsce i Kanada tego nie zmieniła.

Do tej pory wydaliśmy na wyposażenie około 2000 CAD.

2. Jak kupujemy ubrania?

Najczęściej przywozimy je z Polski. Nie lubię kupować ubrań, więc mamy ich mało. Podejrzewam, że spokojnie mieszczą się w pojęciu capsule wardrobe.

Życie mamy intensywne i często na zewnątrz więc ubrania codzienne szybko się zużywają. Rzadko kupuję rzeczy markowe, głównie buty.

Dla chłopaków jest najłatwiej, bo często dostajemy w spadku po starszych kuzynach. W Lidlu poluję zawsze na dresy (kupuję od razu po 3-5 kompletów) , bo to ulubione spodnie dzieci (i Kanadyjczyków). Kupuję w Tesco, w Biedronce, w dużych supermarketach, a także na tchibo.pl. Głównie z wygody – dyskonty są w każdej miejscowości, a ja jestem leniwa.

Część ubrań (kurtki około $40-50) i butów ($20-30) dla nas kupuję używane w Sport’s Junkies

(turystyczne) albo do codziennego użytku marki Joe Fresh (mamy do nich czasami kupony zniżkowe od ubezpieczyciela ICBC, około 20 CAD).

(turystyczne) albo do codziennego użytku marki Joe Fresh (mamy do nich czasami kupony zniżkowe od ubezpieczyciela ICBC, około 20 CAD). Kuba w Polsce wpada do Decathlonu na 2 godziny i wychodzi stamtąd z walizką ubrań na kolejny kanadyjski sezon (około 600 zł). Buty też z Polski. Raz kupił buty w Vancouver i żałował.

Najwięcej oszczędzamy nie wydając. Proste? Proste!

Zakupy w Polsce dla mnie i chłopaków to jak na razie około 500-800 zł w czasie jednego wyjazdu.

W Kanadzie wydałam do tej pory może z 500 CAD na ubrania. No i 250CAD na kalosze Hunter (które moim zdaniem nie powinny tyle kosztować, bo są… zwykłe. )

3. Jedzenie i zakupy do domu

W Polsce większość rzeczy zamawialiśmy z Tesco z dostawą do domu. Warzywa i owoce kupowaliśmy na bazarku dzielnicowym.

Spróbuj w Vancouver zamówić artykuły spożywcze online! Tyle, ile się naklikałam na saveonfoods.ca, żeby nic nie kupić w końcu, to (nie) moje.

kupujemy raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie w Costco. Mają tam wielkie paczki jedzenia, no nie wiem, jak liczna musiałaby być rodzina, żeby to wszystko zjeść, kiedy jest świeże. Wydajemy średnio 300 CAD co dwa tygodnie;

czego mi zabraknie lub potrzebne świeże kupuję w najbliższym Buy Low Food – zwykle 2-3 razy w tygodniu, wydaję około 40 CAD;

mamy kartę do Shoppers Drug Mart i średnio raz w tygodniu / dwa tygodnie posyłam tam Krzyśka to po mleko, to po masło z gotówką do 10 CAD. Robiąc zakupy dostajesz punkty, które możesz wymienić na zniżkę przy zakupach. My mamy do odebrania jakieś 80 CAD za rok kupowania;

okazjonalnie kupuję w polskim sklepie. Odkąd Kuba zaczął robić twaróg, a chleb sam piecze, nie mam potrzeby. Polsko smakującą kiełbasę na ognisko mamy z Costco, pierogi ruskie mamy z Buy Low Food albo z imprezy w kościele, a na schabowe przylatujemy do Polski;

4. A co z rozrywką? Sport, wycieczki, outdoor

Tak już mamy, że uwielbiamy bycie na dworze. Narty, kempingi, rowery, to jest coś, na co wydajemy sporo pieniędzy.

zajęcia sportowe – płacimy za chłopaków naukę pływania i naukę jazdy na łyżwach (240 CAD na pół roku, zajęcia na miejskich obiektach. Na UBC zapłacisz więcej). Od dwóch sezonów mamy karnety na narty (rodzinny 900 CAD, kupiony w promocji Early Birds, bo potem jest dwa razy droższy);

sprzęt sportowy kupujemy używany lub na promocjach. Kiedyś jedna Amerykanka podarowała Kubie rower. Kanadyjka poznana przypadkowo oddała nam łyżwy. Bywają promocje do 40% na sprzęt kempingowy w Canadian Tire. Jak raz kupiłam materac, który w innym sklepie kosztował mniej, zrobiłam zdjęcie ceny i wróciwszy do sklepu, poprosiłam o zwrot różnicy (oszczędność 15 CAD);

kempingi, wycieczki z nocowaniem w hotelach – kilka razy w roku wyjeżdżamy i chociaż staramy się rozsądnie wydawać, to jednak mamy zasadę, że na wakacjach hulaj dusza. Wolimy pojechać na jeden dzień i nie pilnować wydatków niż na dwa dni z kalkulatorem w ręku. Długi weekend (3 noce) na kempingu to koszt około 120 CAD dla dwóch rodzin i dwóch namiotów. Doba w hotelu kosztuje nas około 80 CAD. Jedzenie bierzemy ze sobą, ale też jak trafi się okazja, jemy coś miejscowego. Rzadko mamy plan zwiedzania i zazwyczaj wypoczywamy / wydajemy bez spiny;

nie chodzimy do kina, bo udało nam się kupić używany odtwarzacz DVD (20 CAD) oraz rzutnik w promocji na Amazonie (110 CAD). Oglądamy filmy wypożyczone z biblioteki. Wielkim plusem jest to, że można je oglądać tylko jak jest ciemno, więc ciężko marnować czas za dnia. Telewizora nigdy nie mieliśmy i nie mamy nadal;

kupuję książki tylko do bazgrania lub nauki, zwykle po 1 CAD w sklepach z używanymi rzeczami. Całą resztę wypożyczam i jestem nieprzytomną wręcz fanką naszej biblioteki publicznej. Nie kupuję gazet w ogóle. W Polsce obowiązuje tryb wakacyjny i wydaję więcej na książki i gazety.

jeśli jadamy na mieście, to w weekendy lub na wycieczkach. Jednorazowy wydatek dla czterech osób to od 25 CAD (sushi) do 60 CAD (White Spot).

wyjazd do Polski – to jest największy wydatek w naszym wycieczkowym budżecie. Latamy do Polski w wakacje Lufthansą, bilet dla dorosłego to około 1200-1500 CAD. W Polsce większość czasu jesteśmy z rodziną, ale wypuszczamy się też na wycieczki.

5. Szkoła i przedszkole

Żłobek dla Maćka (daycare) całodniowe w Vancouver, z pełnym wyżywieniem kosztowało 900 CAD/miesiąc. Płaciliśmy taką stawkę 6 miesięcy, potem spadła dla 3 latka do 750 CAD. Żłobek jest całoroczny, więc w pierwsze lato w Vancouver, kiedy chłopaki 2 miesiące spędzali z dziadkami w Polsce, także płaciliśmy. Łącznie od listopada 2014 do lutego 2016.

Przedszkole (preschool) kosztowało 290 CAD za trzy godziny dziennie, przez cztery dni w tygodniu. Przez ostatnie trzy miesiące Maciek chodził na dodatkowe trzy godziny popołudniu, za 300 CAD.

Krzyśka (i od września Maćka) szkoła podstawowa jest bezpłatna. Kupujemy tylko planer – rodzaj dzienniczka ucznia i płacimy za wycieczki. Całość zamknie się do 100 CAD za rok. Plus świetlica po szkole także 100 CAD dla jednego dziecka.

Sposoby na obniżenie kosztów nauki i socjalizacji przy okazji:

Dla dzieci – playdates! U nas często budowanie z klocków (zamiast drogich warsztatów Lego Robotics) czy malowanie/ rysowanie (aternatywa dla zajęć z Arts Umbrella). Tydzień bez playdate to tydzień stracony;

Dla mnie – bezpłatne albo bardzo tanie warsztaty, teraz głównie o kodowaniu (organizowane przez Red Academy albo Lighthouse Lab).

6. Inne wydatki :

Transport. Samochód używany, który kupiliśmy w styczniu 2017, kosztował 5500 CAD, ubezpieczenie 160 CAD za miesiąc, paliwo około 100 CAD miesięcznie. Jeździmy na wycieczki oraz po mieście, kiedy leje deszcz. Zanim kupiliśmy auto, korzystaliśmy z opcji carsharing w Modo (na trasy kilkudniowe) oraz Evo (na szybkie poruszanie się po mieście). Czasami korzystaliśmy z regularnych wypożyczalni: Budget i Enterprise. Przez pierwsze dwa lata, wypożyczając samochód wydaliśmy rocznie 2400 CAD. Zanim kupiliśmy samochód tutaj, przeanalizowaliśmy nasz styl życia i policzyliśmy koszty. Absolutnie nie żałujemy, że kupiliśmy samochód, ale dwa lata pokazały nam, że można bez niego żyć i również zwiedzać Vancouver, a nawet wybrać się do Stanów. Autobus – korzystałam z biletów miesięcznych, które potem mogłam odpisać od podatku; Więc koszt zerowy. Sprawdź, czy przepisy podatkowe nadal na to pozwalają. Rower – mamy kilka, intensywnie używamy. Wydaliśmy około 1000 CAD na rowery, sprzętokołorowerowy i przeglądy przez ostatnie 3 lata. (Niestety, w styczniu 2019 jeden nam skradziono)

Telefon Mój telefon kosztuje nas 40 CAD, ale poza Vancouver jest martwy. Taki plan, co mi specjalnie nie przeszkadza, zwłaszcza w lesie. Telefon Kuby kosztuje 20 CAD (zero danych, bo nie potrzebuje). Internet w domu- 50 CAD;

Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne 150 CAD na miesiąc; Uwaga, czytaj polisy! Albo chociaż ten post.

O matulu, jaki długi ten post wyszedł i naszpikowany offtopami. Chyba tak już jest, że jak jak nie ma pieniędzy, to nie ma niczego, a jak są pieniądze, to jest wszystko. I trzeba to opisać. [mądrość życiowa by KKJ, mów mi Konfucjusz].

Jeśli masz pytanie o inny konkret, jakiś wydatek lub sposób oszczędzania, który pominęłam, daj mi znać. Będę aktualizować post. Dzięki!

Przeprowadzasz się do Toronto? 2022 Koszty życia i wskazówki dotyczące przeprowadzki

Toronto jest zdecydowanie największym miastem w Kanadzie. Jest uważane za jedno z najbardziej zróżnicowanych kulturowo miast na świecie – ponad połowa jego mieszkańców urodziła się w innych krajach. To tętniące życiem miasto, położone nad jeziorem Ontario, ma wiele do zaoferowania każdemu, kto zdecyduje się uczynić z niego swój dom.

Jeśli rozważasz przeprowadzkę do Toronto, różne koszty wymienione poniżej pomogą Ci podjąć świadomą decyzję o tym, jakie koszty wiążą się z przeprowadzką i mieszkaniem w czwartym co do wielkości mieście Ameryki Północnej.

Szybkie informacje o Toronto:

Liczba ludności: 2,81 mln (szacunki z 2016 r.), 5,5 mln w obszarze metropolitalnym. Język urzędowy: Angielski (de facto) W szkołach używa się co najmniej 200 języków, w tym francuskiego, urdu, hiszpańskiego, pendżabskiego, bengalskiego, rosyjskiego i wielu innych. PKB per capita: C$55,316 (2013) Przemysł filmowy: Przemysł filmowy w Toronto zatrudnia 28 000 osób i generuje około C$1,5 miliarda rocznie. Waluta: Dolar kanadyjski ($, CAD). Od połowy 2017 r. $1 USD = $C1,24, 1 EUR = $C1,47, 1 GBP = $C1,67, $1 AUD = $C 0,98.

1. Koszty przeprowadzki i wysyłki do Toronto

Poniżej przedstawiono kilka przykładów 2019 koszty wysyłki kontenera do Toronto z innych dużych miast świata. Należy pamiętać, że odzwierciedlają one jedynie część kosztów przesyłki, a nie ich pełną wartość. koszty przeprowadzki.

Vancouver – $2,700+

USA (Nowy Jork) – $600+

(Nowy Jork) – $600+ UK (Londyn) – $2,500+

(Londyn) – $2,500+ Australia (Sydney) – $5,400+

(Sydney) – $5,400+ Irlandia (Dublin) – $2,800+.

(Dublin) – $2,800+. Nowa Zelandia (Auckland) – $6,0000+

(Auckland) – $6,0000+ Hongkong – $3,350+

– $3,350+ Dubaj – $5,000+

– $5,000+ Singapur – $5,100+

Źródło: WorldFreightRates.com

Można zaoszczędzić pieniądze, porównując firmy przeprowadzkowe korzystając z naszych zapytanie o przeprowadzkę formularz poniżej.

Porównaj Bezpłatnie Cytaty o przeprowadzkach Wybierz kraj pochodzenia Afganistan Wyspy Alandzkie Albania Algieria Samoa Amerykańskie Andora Angola Anguilla Antigua i Barbuda Argentyna Armenia Aruba Australia Austria Azerbejdżan Bahamy Bahrajn Bangladesz Barbados Białoruś Belgia Belize Benin Bermudy Bhutan Boliwia Bonaire, Saint Eustatius i Saba Bośnia i Hercegowina Botswana Wyspa Bouveta Brazylia Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego Brytyjskie Wyspy Dziewicze Brunei Bułgaria Burkina Faso Burundi Kambodża Kamerun Kanada Wyspy Zielonego Przylądka Kajmany Republika Środkowoafrykańska Chad Chile Chiny Wyspa Bożego Narodzenia Wyspy Kokosowe Kolumbia Komory Wyspy Cooka Kostaryka Chorwacja Kuba Curacao Cypr Republika Czeska Demokratyczna Republika Konga Dania Dżibuti Dominika Republika Dominikańska Timor Wschodni Ekwador Egipt Salwador Gwinea Równikowa Erytrea Estonia Etiopia Falklandy Wyspy Owcze Fidżi Finlandia Francja Gujana Francuska Polinezja Francuska Francuskie Terytoria Południowe Gabon Gambia Georgia Niemcy Ghana Gibraltar Grecja Grenlandia Grenada Gwadelupa Guam Gwatemala Guernsey Gwinea Gwinea Bissau Gujana Haiti Wyspa Heard i Wyspy McDonalda Honduras Hongkong Węgry Islandia Indie Indonezja Iran Irak Irlandia Wyspa Man Izrael Włochy Wybrzeże Kości Słoniowej Jamajka Japonia Jersey Jordan Kazachstan Kenia Kiribati Kosowo Kuwejt Kirgistan Laos Łotwa Liban Lesotho Liberia Libia Liechtenstein Litwa Luksemburg Macao Macedonia Madagaskar Malawi Malezja Malediwy Mali Malta Wyspy Marshalla Martynika Mauretania Mauritius Majotta Meksyk Mikronezja Mołdawia Monako Mongolia Czarnogóra Montserrat Maroko Mozambik Myanmar Namibia Nauru Nepal Holandia Antyle Holenderskie Nowa Kaledonia Nowa Zelandia Nikaragua Niger Nigeria Niue Wyspa Norfolk Mariany Północne Norwegia Oman Pakistan Palau Terytorium Palestyńskie Panama Papua Nowa Gwinea Paragwaj Peru Filipiny Pitcairn Polska Portugalia Puerto Rico Katar Republika Konga Zjazd Rumunia Rosja Rwanda Saint Barthelemy Święta Helena Saint Kitts i Nevis Saint Lucia Saint Martin Saint Pierre i Miquelon Saint Vincent i Grenadyny Samoa San Marino Wyspy Świętego Tomasza i Książęca Arabia Saudyjska Senegal Serbia Seszele Sierra Leone Singapur Sint Maarten Słowacja Słowenia Wyspy Salomona Somalia Republika Południowej Afryki Południowa Georgia i Południowe Wyspy Sandwicha Korea Południowa Sudan Południowy Hiszpania Sri Lanka Sudan Surinam Svalbard i Jan Mayen Suazi Szwecja Szwajcaria Syria Tajwan Tadżykistan Tanzania Tajlandia Togo Tokelau Tonga Trynidad i Tobago Tunezja Turcja Turkmenistan Wyspy Turks i Caicos Tuvalu Uganda Ukraina Zjednoczone Emiraty Arabskie Zjednoczone Królestwo Stany Zjednoczone Małe wyspy peryferyjne Stanów Zjednoczonych Urugwaj Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych Uzbekistan Vanuatu Wenezuela Wietnam Wallis i Futuna Sahara Zachodnia Jemen Zambia Zimbabwe Pochodzenie Kraj Wybierz państwo AK – Alaska AL – Alabama AR – Arkansas AZ – Arizona CA – Kalifornia CO – Kolorado CT – Connecticut DC – Dystrykt Kolumbia DE – Delaware FL – Floryda GA – Georgia HI – Hawaje ID – Idaho IL – Illinois IN – Indiana IA – Iowa KS – Kansas KY – Kentucky LA – Luizjana MA – Massachusetts MD – Maryland ME – Maine MI – Michigan MN – Minnesota MO – Missouri MS – Missisipi MT – Montana NC – Karolina Północna ND – Dakota Północna NE – Nebraska NH – New Hampshire NJ – New Jersey NM – Nowy Meksyk NV – Nevada NY – Nowy Jork OH – Ohio OK – Oklahoma OR – Oregon PA – Pennsylvania PR – Puerto Rico RI – Rhode Island SC – Karolina Południowa SD – Dakota Południowa TN – Tennessee TX – Teksas UT – Utah VT – Vermont VA – Wirginia WA – Waszyngton WV – Wirginia Zachodnia WI – Wisconsin WY – Wyoming Pochodzenie Państwo Wybierz województwo AB – Alberta BC – Kolumbia Brytyjska MB – Manitoba NB – Nowy Brunszwik NL – Nowa Fundlandia i Labrador NT – Terytoria Północno-Zachodnie NS – Nowa Szkocja NU – Nunavut ON – Ontario PE – Wyspa Księcia Edwarda QC – Quebec SK – Saskatchewan YT – Yukon Pochodzenie Województwo Wybierz stan ACT – Australijskie Terytorium Kapitałowe NSW – stan Nowa Południowa Walia NT – Terytorium Północne QLD – stan Queensland SA – stan Australia Południowa TAS – stan Tasmania VIC – stan Wiktoria WA – stan Australia Zachodnia Pochodzenie Państwo Miasto pochodzenia Wybierz kraj dostawy Afganistan Wyspy Alandzkie Albania Algieria Samoa Amerykańskie Andora Angola Anguilla Antigua i Barbuda Argentyna Armenia Aruba Australia Austria Azerbejdżan Bahamy Bahrajn Bangladesz Barbados Białoruś Belgia Belize Benin Bermudy Bhutan Boliwia Bonaire, Saint Eustatius i Saba Bośnia i Hercegowina Botswana Wyspa Bouveta Brazylia Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego Brytyjskie Wyspy Dziewicze Brunei Bułgaria Burkina Faso Burundi Kambodża Kamerun Kanada Wyspy Zielonego Przylądka Kajmany Republika Środkowoafrykańska Chad Chile Chiny Wyspa Bożego Narodzenia Wyspy Kokosowe Kolumbia Komory Wyspy Cooka Kostaryka Chorwacja Kuba Curacao Cypr Republika Czeska Demokratyczna Republika Konga Dania Dżibuti Dominika Republika Dominikańska Timor Wschodni Ekwador Egipt Salwador Gwinea Równikowa Erytrea Estonia Etiopia Falklandy Wyspy Owcze Fidżi Finlandia Francja Gujana Francuska Polinezja Francuska Francuskie Terytoria Południowe Gabon Gambia Georgia Niemcy Ghana Gibraltar Grecja Grenlandia Grenada Gwadelupa Guam Gwatemala Guernsey Gwinea Gwinea Bissau Gujana Haiti Wyspa Heard i Wyspy McDonalda Honduras Hongkong Węgry Islandia Indie Indonezja Iran Irak Irlandia Wyspa Man Izrael Włochy Wybrzeże Kości Słoniowej Jamajka Japonia Jersey Jordan Kazachstan Kenia Kiribati Kosowo Kuwejt Kirgistan Laos Łotwa Liban Lesotho Liberia Libia Liechtenstein Litwa Luksemburg Macao Macedonia Madagaskar Malawi Malezja Malediwy Mali Malta Wyspy Marshalla Martynika Mauretania Mauritius Majotta Meksyk Mikronezja Mołdawia Monako Mongolia Czarnogóra Montserrat Maroko Mozambik Myanmar Namibia Nauru Nepal Holandia Antyle Holenderskie Nowa Kaledonia Nowa Zelandia Nikaragua Niger Nigeria Niue Wyspa Norfolk Mariany Północne Norwegia Oman Pakistan Palau Terytorium Palestyńskie Panama Papua Nowa Gwinea Paragwaj Peru Filipiny Pitcairn Polska Portugalia Puerto Rico Katar Republika Konga Zjazd Rumunia Rosja Rwanda Saint Barthelemy Święta Helena Saint Kitts i Nevis Saint Lucia Saint Martin Saint Pierre i Miquelon Saint Vincent i Grenadyny Samoa San Marino Wyspy Świętego Tomasza i Książęca Arabia Saudyjska Senegal Serbia Seszele Sierra Leone Singapur Sint Maarten Słowacja Słowenia Wyspy Salomona Somalia Republika Południowej Afryki Południowa Georgia i Południowe Wyspy Sandwicha Korea Południowa Sudan Południowy Hiszpania Sri Lanka Sudan Surinam Svalbard i Jan Mayen Suazi Szwecja Szwajcaria Syria Tajwan Tadżykistan Tanzania Tajlandia Togo Tokelau Tonga Trynidad i Tobago Tunezja Turcja Turkmenistan Wyspy Turks i Caicos Tuvalu Uganda Ukraina Zjednoczone Emiraty Arabskie Zjednoczone Królestwo Stany Zjednoczone Małe wyspy peryferyjne Stanów Zjednoczonych Urugwaj Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych Uzbekistan Vanuatu Wenezuela Wietnam Wallis i Futuna Sahara Zachodnia Jemen Zambia Zimbabwe Kraj dostawy Stan dostawy AK – Alaska AL – Alabama AR – Arkansas AZ – Arizona CA – Kalifornia CO – Kolorado CT – Connecticut DC – Dystrykt Kolumbii DE – Delaware FL – Floryda GA – Georgia HI – Hawaje ID – Idaho IL – Illinois IN – Indiana IA – Iowa KS – Kansas KY – Kentucky LA – Luizjana MA – Massachusetts MD – Maryland ME – Maine MI – Michigan MN – Minnesota MO – Missouri MS – Missisipi MT – Montana NC – Karolina Północna ND – Dakota Północna NE – Nebraska NH – New Hampshire NJ – New Jersey NM – Nowy Meksyk NV – Nevada NY – Nowy Jork OH – Ohio OK – Oklahoma OR – Oregon PA – Pennsylvania PR – Puerto Rico RI – Rhode Island SC – Karolina Południowa SD – Dakota Południowa TN – Tennessee TX – Teksas UT – Utah VT – Vermont VA – Wirginia WA – Waszyngton WV – Wirginia Zachodnia WI – Wisconsin WY – Wyoming Stan dostawy Województwo dostawy AB – Alberta BC – Kolumbia Brytyjska MB – Manitoba NB – Nowy Brunszwik NL – Nowa Fundlandia i Labrador NT – Terytoria Północno-Zachodnie NS – Nowa Szkocja NU – Nunavut ON – Ontario PE – Wyspa Księcia Edwarda QC – Quebec SK – Saskatchewan YT – Yukon Stan dostawy Wybierz stan ACT – Australijskie Terytorium Kapitałowe NSW – stan Nowa Południowa Walia NT – Terytorium Północne QLD – stan Queensland SA – stan Australia Południowa TAS – stan Tasmania VIC – stan Wiktoria WA – stan Australia Zachodnia Stan dostawy Miasto dostawy Wybierz rozmiar domu Studio Dom z 1 sypialnią Dom z 2 sypialniami Dom z 3 sypialniami Dom z 4 sypialniami Dom z ponad 4 sypialniami Częściowa —————- Przeprowadzka biura Przeprowadzka handlowa Wybrana wielkość domu Imię i nazwisko Twój telefon Twój e-mail Zgoda na gromadzenie danych Twoje dane są 100% bezpieczne. Twoje dane są 100% bezpieczne. Dziękujemy. Wkrótce się odezwiemy. Zaczekaj! dzwoni do Ciebie agent z +1 (800) 680-6439

Podnieś słuchawkę telefonu, aby połączyć się z agentem, który przedstawi Ci indywidualną wycenę na podstawie szczegółów Twojej przeprowadzki.

2. Koszty mieszkań w Toronto

W porównaniu z innymi dużymi miastami na świecie ceny domów i mieszkań w Toronto są rozsądne, chociaż ostatnio coraz bardziej gwałtownie rosną. Ceny różnią się oczywiście w zależności od obszaru, ale poniższe dane liczbowe pozwolą Ci zorientować się, co jest dostępne w jakiej cenie.

Miesięczne ceny wynajmu w Toronto

Apartament z 1 sypialnią w Śródmieściu : C$1200 +

Apartament z 1 sypialnią położony poza centrum miasta: C$950 +

Apartament z 3 sypialniami w centrum miasta: C$2200 +

Apartament z 3 sypialniami położony poza centrum miasta: C$1549.79+

Ceny zakupu domów w Toronto

Cena za metr kwadratowy (10,7 stopy kwadratowej) do kupienia w Śródmieściu: C$6995.42

Cena za metr kwadratowy (10,7 stopy kwadratowej) do kupienia poza miastem: C$5248.83

Porównanie kosztów mieszkań w Toronto

Oto jak przedstawia się porównanie czynszów w Toronto z innymi miastami na świecie.

Londyn jest droższy o 82,95%

Nowy Jork jest droższy o 155,22%

Los Angeles jest o 69,77% droższy

Sydney jest droższy o 65,14%

Paryż jest o 9,18% droższy

Dubaj jest droższy o 80,15%

Źródło: Numbeo

Jak zaoszczędzić na kosztach mieszkania

Dzielenie się mieszkaniem lub domem: Toronto to miasto, w którym jest wiele możliwości współdzielenia domów i mieszkań. Zajrzyj na poniższe strony, aby znaleźć dom lub współlokatora, który będzie Ci odpowiadał. Easyroommate, Współlokator z Toronto, Śródmieście, Craigslist, Rentals.ca oraz Współlokatorzy Metro.

Toronto to miasto, w którym jest wiele możliwości współdzielenia domów i mieszkań. Zajrzyj na poniższe strony, aby znaleźć dom lub współlokatora, który będzie Ci odpowiadał. Easyroommate, Współlokator z Toronto, Śródmieście, Craigslist, Rentals.ca oraz Współlokatorzy Metro. Różne obszary – różne ceny: Jak każde miasto, Toronto ma obszary pożądane i mniej pożądane, a czynsze oczywiście odzwierciedlają tę różnicę. W Toronto znajduje się aż 140 różnych dzielnic, z których każda ma swoje plusy i minusy (Okolice Toronto). Śródmieście łączy się ze Starym Miastem i jest pełne charakteru. Znajduje się tu kilka wspaniałych nowych mieszkań i kondominiów, ale ich cena jest wysoka. The Beaches to ekskluzywna dzielnica nad jeziorem Ontario. Znajduje się w pobliżu dzielnicy biznesowej i jest popularna wśród rodzin. Allenby i Don Mills to dzielnice, w których można kupić mieszkanie w rozsądnej cenie, ale trudno jest wynająć mieszkanie. Yorkmills to jeden z najbardziej zamożnych i poszukiwanych rejonów. Zobacz Dzielnice Toronto aby uzyskać szczegółowe informacje na temat różnych przestrzeni mieszkalnych w Toronto.

3. Koszty żywności, artykułów spożywczych i restauracji w Toronto

W Toronto znajduje się kilka znakomitych restauracji serwujących potrawy z całego świata. Miasto jest również dumne ze swoich świeżych produktów, co dodatkowo zwiększa jego reputację jako miasta produkującego dobrą żywność.

Niedroga restauracja: C$13.00 – C$20.00 Kawa na wynos: C$2.75 – C$5.00 Butelka coli: C$1.20 – C$3.00 1L mleka: C$1.19 – C$3.77 Bochenek chleba: C$2.00 – C$3.31 12 Jajka: C$2.00 – C$4.00 1 kg kurczaka: C$8 – C$19 1 kg wołowiny: C$9 -C$17.67 1 kg Jabłka: C$2.20 – C$5.51 1 kg ryżu białego: C$1.99 – C$5.00

Oto jak wypadają restauracje i ceny żywności w porównaniu z innymi dużymi miastami na świecie.

Nowy Jork restauracje są o 50,57% droższe, a sklepy spożywcze o 58,34% droższe niż w Toronto.

restauracje są o 50,57% droższe, a sklepy spożywcze o 58,34% droższe niż w Toronto. Londyn restauracje są o 44,33% droższe, a sklepy spożywcze o 1,45% droższe niż w Toronto.

restauracje są o 44,33% droższe, a sklepy spożywcze o 1,45% droższe niż w Toronto. Los Angeles restauracje są o 26,68% droższe, a sklepy spożywcze o 24,97% droższe niż w Toronto.

restauracje są o 26,68% droższe, a sklepy spożywcze o 24,97% droższe niż w Toronto. Sydney restauracje są o 14,21% droższe, a sklepy spożywcze o 31,60% droższe niż w Toronto.

restauracje są o 14,21% droższe, a sklepy spożywcze o 31,60% droższe niż w Toronto. Paryż restauracje są o 28,44% droższe, a sklepy spożywcze o 24,62% droższe niż w Toronto.

restauracje są o 28,44% droższe, a sklepy spożywcze o 24,62% droższe niż w Toronto. Dubaj restauracje są o 0,48% tańsze, a sklepy spożywcze o 4,11% tańsze niż w Toronto.

Źródło: Numbeo

Bonusowe wskazówki dotyczące tańszego jedzenia, restauracji i zakupów spożywczych

4. Koszty alkoholu w Toronto

Toronto oferuje doskonały wybór barów, klubów i restauracji. Każdy znajdzie tu coś na swój gust i kieszeń. Poniżej znajduje się lista podstawowych cen piwa i wina w supermarketach i restauracjach.

Pinta (0,6 l) piwa domowego w restauracji/pubie: C$4.50 – C$7.50

Butelka importowanego piwa w restauracji lub pubie: C$5.00 – C$9.00

Pinta (0,6 l) piwa domowego w supermarkecie: C$2.00 – C$3.00

Butelka importowanego piwa w supermarkecie: C$2.00 – C$4.00

Butelka wina średniej klasy w supermarkecie: C$14 – C$20

Jak pić za mniej w Toronto

Należy śledzić lokalne gazety, billboardy i strony internetowe, aby dowiedzieć się o promocjach.

Wiele barów, klubów i restauracji oferuje tanie drinki w określonych porach dnia lub tygodnia. Aby sprawdzić, co jest oferowane w Toronto, zajrzyj na poniższe strony internetowe. Cztery kwadraty, BlogTo, BlogTo (napoje według sąsiedztwa), Zobacz Toronto teraz, Narcity oraz Napój Sowa.

5. Taryfy przewozowe w Toronto

Toronto posiada doskonały system transportu publicznego, obsługiwany przez TTC. Wiele osób woli korzystać z autobusów, metra, tramwajów, kolei lub promów, niż stać w korkach i płacić wysokie opłaty za parkowanie.

Oto kilka przykładów kosztów biletów.

Pojedyncza osoba dorosła – C$3.25

Karnet jednodniowy – C$12.50

C$12.50 Miesięczny bilet okresowy na autobus, metro, tramwaj i pociąg – C$146,25

Karnet tygodniowy – C$43,75

Jak zaoszczędzić pieniądze na transporcie publicznym

Karnet grupowy i rodzinny dostępny w weekendy i święta.

Karnety na zjazd firmowy – obniżona cena w zależności od liczby dni i delegatów

Kup rower. W Toronto jest dobry system ścieżek rowerowych.

Jeśli mieszkasz blisko miejsca pracy, ciesz się spacerem.

6. Koszt Internetu w Toronto

Internet w Kanadzie jest droższy niż w Wielkiej Brytanii, ale tańszy niż w USA. Plany taryfowe są w Kanadzie na ogół znacznie droższe niż w innych krajach, a dostawcy usług często pobierają opłaty za połączenia przychodzące.

Oto przykładowe ceny szerokopasmowego dostępu do Internetu z początku 2017 r. dla nieograniczonej liczby pobrań, w oparciu o umowę na 12 miesięcy:

Dzwonek: C$84.95 miesięcznie (Standardowa sieć szerokopasmowa do 25mb)

Velcom: C$49,95 miesięcznie (Standardowy dostęp szerokopasmowy do 50mb)

Virgin: C$50 miesięcznie (Standardowa łączność szerokopasmowa do 25mb)

Primus: C$49,95 miesięcznie (Standardowa łączność szerokopasmowa do 25mb))

7. Koszty odzieży, przedmiotów osobistego użytku, siłowni i rekreacji

Najgorętszym i najbardziej wilgotnym miesiącem w Toronto jest lipiec, ze średnią temperaturą maksymalną 26°C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą maksymalną -1°C.

Śnieg zalega na ziemi od grudnia do marca i można się spodziewać opadów deszczu lub śniegu przez około 110 dni w roku.

Oto niektóre ceny odzieży oraz inne przydatne ceny.

Para dżinsów : C$40 – C$90

C$40 – C$90 Sukienka letnia: C$29,99 – C$60

Buty do biegania (trenażery): C$70 – C$120

Buty służbowe: C$80 – C$200

Krótka wizyta u lekarza (15 min): C$58

Dezodorant: C$4.87

Szampon: C$5.29

Papier toaletowy (4 rolki): C$2,50

Członkostwo w siłowni: C$35 – C$75 na miesiąc

Bilet na film (do kina): C$12 – C$15

Źródło: Numbeo oraz Expatistan

8. Koszty posiadania samochodu i prowadzenia samochodu w Toronto

Jednym z powodów, dla których Toronto jest tak znane, jest najdłuższy czas dojazdu do pracy w Kanadzie i najwyższe opłaty za parkowanie.

Jeśli przeprowadzasz się do Toronto z terytorium Kanady, Twoje kanadyjskie prawo jazdy jest ważne przez 60 dni. Po upływie tego czasu musisz złożyć wniosek o prawo jazdy w Ontario. Jeśli przeprowadzasz się do Toronto z innego kraju, być może będziesz mógł wymienić swoje prawo jazdy bez zdawania egzaminu na prawo jazdy. Zależy to od jaki kraj z którego się przenosisz. Jeśli danego kraju nie ma na liście, należy wziąć pod uwagę egzamin na prawo jazdy.

Innym sposobem jest uzyskanie Międzynarodowego Zezwolenia na Jazdę (IDP) przed opuszczeniem kraju ojczystego. IDP jest ważne przez 12 miesięcy, a prawo jazdy jest wydawane w języku angielskim i francuskim.

Oto kilka innych przykładowych kosztów posiadania i eksploatacji samochodu w Toronto:

Volkswagen Golf: C$25,340

C$25,340 1 litr (¼ galona) gazu (benzyny): C$1.09

C$1.09 Zezwolenie na dopuszczenie pojazdu do ruchu: C$32

C$32 Inne opłaty:Przejdź do pozostałe koszty aby uzyskać szczegółowe informacje o innych opłatach, z których wiele zależy od rodzaju posiadanego samochodu

Źródło: Expatistan, CAA

Sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy na jeździe samochodem w Toronto

Jednym ze sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy jest wspólne użytkowanie samochodu. Wypróbuj stronę . Świat samochodów, Inteligentne dojazdy, Rideshare, eRideshare lub . Craigslist .

Taksówki mogą być czasem tańszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli musisz parkować przez cały dzień. Spróbuj Uber.

9. Podatki w Toronto

Bez względu na to, gdzie mieszkasz w Kanadzie, płacisz podatek federalny, a następnie podatek prowincyjny, który różni się w zależności od prowincji. Aby dowiedzieć się więcej na temat różnych podatków, odwiedź stronę Settlement.org oraz kanadyjski urząd skarbowy.

Podatek od sprzedaży wynosi 13% w Ontario i jest doliczany do większości towarów i usług w całym kraju. Nie jest on wliczony w podaną cenę. Podatek jest doliczany przy kasie i wyszczególniany na dole rachunku.

Jeśli zdecydujesz się na zakup domu lub mieszkania w Toronto, będziesz podlegać wojewódzki podatek od przeniesienia własności gruntów oraz gminny podatek od przekazania gruntów w zależności od dzielnicy, w której mieszkasz, oraz wielkości nieruchomości, w której mieszkasz. Od kwietnia 2017 r. nabywcy nieruchomości w Toronto, którzy nie są rezydentami lub obywatelami Kanady, będą musieli zapłacić 15% więcej za nieruchomość. Jest to próba powstrzymania przez rząd gwałtownego wzrostu cen domów w mieście.

10. Koszty przelotu z Toronto

Jeśli zdecydujesz się na przeprowadzkę do Toronto, poniżej podajemy przybliżone koszty przelotu do innych dużych miast świata na podstawie najniższych cen biletów w jedną stronę z Skyscanner od początku 2017 r:

Inne wskazówki dotyczące przeprowadzki do Toronto

Powyższe koszty i ceny powinny dać Ci dobre wyobrażenie o kosztach życia w Toronto, ale być może poniższe dodatkowe wskazówki sprawią, że Twoja przeprowadzka przebiegnie bezproblemowo.

11. Samodzielna przeprowadzka do Toronto

Przeprowadzka gdziekolwiek może być samotnym doświadczeniem, ale przeprowadzka do nowego miasta może być dość zniechęcająca. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących osiedlania się w Toronto.

12.Przeprowadzka do Toronto z rodziną

Toronto ma wiele do zaoferowania rodzinom. Plaża, sporty zimowe, parki, zoo, akwarium i muzea to tylko niektóre z oferowanych atrakcji.

Oto dodatkowy materiał do przemyśleń.

13. Przeprowadzka do Toronto w poszukiwaniu pracy

Przeprowadzka do nowego miasta w poszukiwaniu pracy jest jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie decydują się na przeprowadzkę. Chociaż można przeprowadzić się bez pracy, przed przeprowadzką warto upewnić się, że w danej branży jest praca.

Toronto jest uważane za finansową i biznesową stolicę Kanady, dlatego też praca w bankowości, finansach i ubezpieczeniach znajduje się na szczycie listy. Dużym pracodawcą w mieście są również firmy komunikacyjne.

Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, przeprowadzając się do pracy:

Wynagrodzenie: Płace w Toronto nie są tak wysokie jak w innych dużych miastach na świecie, ale koszty życia są niższe, co to rekompensuje. Koszty, które przedstawiliśmy powyżej, powinny dać Ci ogólne pojęcie o tym, o ile więcej będziesz chciał zarabiać, aby przeprowadzka była opłacalna. Możesz także sprawdzić widełki płacowe na stronach takich jak Glassdoor oraz Skala wynagrodzeń.

Płace w Toronto nie są tak wysokie jak w innych dużych miastach na świecie, ale koszty życia są niższe, co to rekompensuje. Koszty, które przedstawiliśmy powyżej, powinny dać Ci ogólne pojęcie o tym, o ile więcej będziesz chciał zarabiać, aby przeprowadzka była opłacalna. Możesz także sprawdzić widełki płacowe na stronach takich jak Glassdoor oraz Skala wynagrodzeń. Jak znaleźć pracę: Jeśli chcesz znaleźć pracę przed przeprowadzką do Toronto, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniższe strony internetowe są dobrym miejscem na rozpoczęcie poszukiwań:Potwór, Rzeczywiście, Workopolis, Toronto Praca oraz Wow Jobs. Warto również poszukać w Internecie osób zajmujących się rekrutacją w danej branży, ponieważ często mogą one pomóc w przeprowadzeniu wstępnych rozmów kwalifikacyjnych.

14. Przeprowadzka z Australii do Toronto

W Toronto mieszka spora grupa Australijczyków. Oto kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, jeśli myślisz o dołączeniu do nich.

Porównanie rozmiarów: Jeżeli porównamy liczbę mieszkańców Toronto z liczbą mieszkańców jakiegoś miasta w Australii, to najbliżej byłoby do nieco większej wersji Brisbane. Jeżeli weźmiemy pod uwagę całe metro Toronto, to będziemy mieli do czynienia z Sydney.

Jeżeli porównamy liczbę mieszkańców Toronto z liczbą mieszkańców jakiegoś miasta w Australii, to najbliżej byłoby do nieco większej wersji Brisbane. Jeżeli weźmiemy pod uwagę całe metro Toronto, to będziemy mieli do czynienia z Sydney. Dołącz do grup ekspatów: Internations, Nowi przybysze z Kanady oraz Expat.com zaproponować sposoby na spotkanie się z innymi Australijczykami w Toronto.

15. Przeprowadzka ze Stanów Zjednoczonych do Toronto

Szacuje się, że w Toronto mieszka prawie 80 000 uprawnionych wyborców z USA, co czyni to miasto trzecim co do wielkości skupiskiem amerykańskich obywateli zamorskich. Oto kilka dodatkowych wskazówek dla tych z Was, którzy rozważają przyłączenie się do swoich rodaków z Ameryki.

Rozmiar : Jeśli spojrzeć na liczbę ludności Toronto i porównać ją z miastem w Stanach Zjednoczonych, to najbliższe pod względem wielkości jest Chicago (Inf. wł.).

: Jeśli spojrzeć na liczbę ludności Toronto i porównać ją z miastem w Stanach Zjednoczonych, to najbliższe pod względem wielkości jest Chicago (Inf. wł.). Grupy ekspatów: Jeśli chcesz spotkać się z innymi Amerykanami, zajrzyj na poniższe strony. Meetup, Internations oraz Klub Kobiet Amerykańskich w Toronto.

16. Przeprowadzka do Toronto z Wielkiej Brytanii

Brytyjczycy osiedlali się w Toronto od końca XVIII wieku.th wieku, kiedy to miasto było miastem York. Jeśli rozważasz taką możliwość, oto kilka dodatkowych wskazówek:

Rozmiar: Gdyby porównać liczbę mieszkańców Toronto z miastem w Wielkiej Brytanii, należałoby wziąć pod uwagę miasto, które jest prawie trzy razy większe od Birmingham czyli jedną trzecią wielkości Londynu.

Gdyby porównać liczbę mieszkańców Toronto z miastem w Wielkiej Brytanii, należałoby wziąć pod uwagę miasto, które jest prawie trzy razy większe od Birmingham czyli jedną trzecią wielkości Londynu. Grupy ekspatów:Jeśli chcesz poznać innych Brytyjczyków mieszkających w Toronto, zajrzyj na następujące strony internetowe Internations, Meetup oraz Nowi przybysze z Kanady.

Miejmy nadzieję, że powyższe wskazówki i koszty okażą się pomocne. Jeśli chcesz zacząć wyceniać, ile będzie Cię kosztować przeprowadzka do Toronto, możesz zacząć od porównanie ofert przeprowadzek tutaj.

Przewodniki dotyczące przeprowadzki i życia w innych miastach Kanady:

키워드에 대한 정보 koszt życia w kanadzie

다음은 Bing에서 koszt życia w kanadzie 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 KOSZTY ŻYCIA W KANADZIE

  • życie w kanadzie
  • koszty w kanadzie
  • polacy w kanadzie
  • praca w kanadzie
  • wakacje w kanadzie
  • nauka w kanadzie
  • studia w kanadzie
  • emigracja do kanady
  • emigracja
  • podatki w kanadzie
  • mieszkanie w kanadzie

KOSZTY #ŻYCIA #W #KANADZIE


YouTube에서 koszt życia w kanadzie 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 KOSZTY ŻYCIA W KANADZIE | koszt życia w kanadzie, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  중고 영어 로 | 요즘 국제학교 초딩 영어실력 클래스ㄷㄷ 21170 투표 이 답변

Leave a Comment