당신은 주제를 찾고 있습니까 “list referencyjny dla firmy wzór – Świadectwo pracy, referencje i list polecający w PJM“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Accessible Work 4 All 이(가) 작성한 기사에는 조회수 51회 및 좋아요 1개 개의 좋아요가 있습니다.
list referencyjny dla firmy wzór 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Świadectwo pracy, referencje i list polecający w PJM – list referencyjny dla firmy wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Świadectwo pracy, referencje i list polecający
Max zrezygnował z pracy. Uważa, że aby mieć większe szanse przy ubieganiu się o nową pracę, dobrze jest móc pokazać referencje. Ale jak ma je zdobyć? Czy to to samo, co świadectwo pracy? Czym się to różni od listu polecającego?
Nie martw się! Przyjrzyjmy się trzem rodzajom dokumentów jeden po drugim!
Świadectwo pracy
Świadectwo pracy to list, w którym pracodawca wyjaśnia, że Max jest obecnie lub był przez niego zatrudniony. Zawiera imię i nazwisko Maxa, jego adres i zakres zatrudnienia (pełny etat, część etatu i minimalne).
Jeśli stracisz pracę, potrzebujesz zaświadczenia o pracy, aby urząd pracy mógł ustalić prawo do zasiłku dla bezrobotnych.
Referencje
W referencji zwykle znajdują się następujące informacje: ogólne informacje o pracowniku, dokładna nazwa pracodawcy, długość stosunku pracy oraz rodzaj wykonywanych czynności.
Opis czynności daje jasny obraz tego, jakie czynności wykonał pracownik i zwykle zawiera szczegółowe informacje, np. Czy pracownik zmieniał stanowiska w firmie. Aby uniknąć problemów, najlepiej zapytać kogoś kompetentnego.
List polecający
List polecający to nieformalny list napisany przez osobę, która zwykle zajmuje odpowiedzialne stanowisko, polecający Cię potencjalnemu pracodawcy. List polecający jest zawsze subiektywny. Zawiera opis doświadczenia zawodowego autora z Tobą i jego / jej ocenę, głównie dotyczącą Twojego charakteru i umiejętności społecznych, a także umiejętności zawodowych. List polecający może zostać napisany przez osobę, z którą pracowałeś w przeszłości, na przykład były kierownik lub nauczyciel, ale nie może pochodzić od znajomego lub krewnego.
Szczegółowe informacje dotyczące kraju: Polska
Po rozwiązaniu umowy o pracę były pracownik może poprosić o referencje.
Pracodawca nie jest zobowiązany do wystawienia takiego dokumentu, ale jeśli współpraca między dwiema stronami zatrudnienia była owocna, jeśli pracodawca był generalnie zadowolony z pracownika – taki dokument powinien być sporządzony.
Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których pracodawca jest zobowiązany do przekazania referencji, tj. Jeśli tak mówi umowa lub ma się pisemny dowód, że pracodawca zgodził się na wydanie takiego dokumentu.
Teraz Max zna różnicę między świadectwem pracy, referencjami a listem polecającym a także, jak może otrzymać każdy z tych dokumentów.
list referencyjny dla firmy wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Referencje dla firm – napisz list referencyjny dla firmy …
Twórz profesjonalne referencje za darmo z generatorem referencji Firmy.net. Łatwe i szybkie pisanie listów referencyjnych dla firm.
Source: referencje.firmy.net
Date Published: 2/1/2022
View: 1980
LIST REFERENCYJNY
Niniejszym Listem Referencyjnym w imieniu spółki Studio Quadra sp. z o.o. … Współpraca ta pozwala mi zarekomendować firmę “ART-DAN” jako bardzo rzetelnego …
Source: adeg.pl
Date Published: 10/11/2021
View: 6868
List referencyjny / polecający / rekomendacyjny – wzór
List polecający pracownika — wzór. Warszawa, 04.02.2021. Marta Nowak. Kierownik działu sprzedaży. Firma XYZ. List rekomendacyjny. Pan Jan …
Source: interviewme.pl
Date Published: 1/28/2022
View: 4752
List referencyjny – Bezpłatne dokumenty do pobrania
List referencyjny jest dokumentem wystawianym przez podmiot chcący wyrazić swoje zadowolenie ze współpracy z innym. Dokument zawiera dokładne dane firmy …
Source: szablony-dokumentow.pl
Date Published: 11/24/2021
View: 647
Referencje wystawiane przez współpracujące firmy
Firmy korzystające z usług firmy Euro-Ted są zadowolone ze współpracy z nami, w zwiazku z czym często wystawiają nam referencje.
Source: www.euroted.com.pl
Date Published: 6/22/2022
View: 9135
List referencyjny – wzór do pobrania – Droga Do
Jaką moc ma list referencyjny i dlaczego warto o niego zadbać? Zapraszam do lektury i pobrania darmowych wzorów referencji dla firmy i dla …
Source: droga-do.pl
Date Published: 5/8/2021
View: 2882
Referencje od naszych Klientów – Pro-vent
Referencje od Klientów otrzymane przez firmę PRO-VENT i partnerów PRO-VENT. referencje. Szybki kontakt. tel. 77 44 044 98 tel. kom. 782 176 321
Source: www.pro-vent.pl
Date Published: 6/18/2021
View: 9818
List referencyjny pracownika – wzór, przykład – Wonder.Legal
Referencje są wystawiane przez przełożonego bądź inną kompetentną osobę w firmie. Ważne jednak, żeby osoba ta miała wiedzę na temat kompetencji i pracy, …
Source: www.wonder.legal
Date Published: 2/1/2022
View: 6575
List polecający / rekomendacyjny dla pracownika: wzór i porady
Według badań aż 87% firm w Stanach Zjednoczonych włącza referencje do procesu rekrutacji — weź to pod uwagę przy pisaniu listu polecającego po …
Source: www.livecareer.pl
Date Published: 8/3/2022
View: 8864
주제와 관련된 이미지 list referencyjny dla firmy wzór
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Świadectwo pracy, referencje i list polecający w PJM. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 list referencyjny dla firmy wzór
- Author: Accessible Work 4 All
- Views: 조회수 51회
- Likes: 좋아요 1개
- Date Published: 2021. 2. 23.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=kkqZ8wZsDa0
Jak napisać list referencyjny dla firmy?
List referencyjny dla firmy. W liście referencyjnym powinny znaleźć się wszystkie niezbędne informacje zarówno o firmie, która udziela polecenia, jak i firmie polecanej. Dobrą praktyką jest umieszczenie referencji na papierze firmowym, z logiem, danymi kontaktowymi, pieczątką i podpisem.
Jak napisać list referencyjny?
- miejscowość i data wystawienia.
- imię i nazwisko, nazwa firmy oraz stanowisko osoby, która wystawia list referencyjny.
- nagłówek (np. …
- imię i nazwisko pracownika, dla którego wystawiane są rekomendacje.
Jak napisać prośbe o referencje dla firmy?
Podkreślenie jak duże znaczenie ma dla Ciebie otrzymanie referencji; Ewentualnie określenie na ocenie jakich aspektów pracy Ci zależy; Prośba o odpowiedź i zaznaczenie uczucia wdzięczności; Zwrot grzecznościowy („Z poważaniem”), podpis i pieczątka (jeśli jest).
Jak powinien wyglądać list referencyjny?
Referencje powinny zawierać osiągnięcia naukowe i pozanaukowe, cechy charakteru i osobisty stosunek do opisywanego kandydata. Referencje powinny zostać napisane przez osobę cieszącą się autorytetem, na przykład nauczyciela.
Jak powinny wyglądać referencje dla firmy?
W treści referencji powinny się znaleźć cechy pracownika ważne dla wykonywanej pracy oraz największe osiągnięcia i sukcesy w czasie świadczenia pracy. Ważne są konkrety, natomiast stwierdzenia pokroju “dobrze wykonywał obowiązki” może pokazać, że tak naprawdę nie mamy zbyt wiele do powiedzenia o danym pracowniku.
Co zawiera list referencyjny?
List referencyjny jest dokumentem, który wystawia pracodawca w chwili, gdy pracownik przestaje być częścią jego firmy. Taki list zawiera opinię na jego temat. Przez niektórych jest też nazywany listem polecającym, bo właściwie to jest właśnie jego główna rola.
Jak napisac referencje wzór?
- miejscowość i datę,
- imię i nazwisko pracownika i nazwę zajmowanego stanowiska,
- okres zatrudnienia w firmie,
- zakres obowiązków i codziennych zadań pracownika,
- opis cech charakteru pracownika,
- obiektywną i rzetelną opinię na temat pracownika,
Kto pisze list referencyjny?
List rekomendacyjny pisze najczęściej pracodawca lub klienci czy współpracownicy kandydata. W liście polecającym powinny być zawarte pozytywne informacje o pracowniku i jego pracy. Ten dokument ma na celu pokazać rekruterowi lub przyszłemu pracodawcy, że kandydat dobrze spełniał swoje obowiązki i warto go zatrudnić.
Kto może napisać referencje?
Warto wiedzieć, że referencji nie wystawia nam jedynie pracodawca. O opinię na temat tego, jak pracujemy, możemy poprosić naszych klientów czy zleceniodawców. Jeśli mamy stronę WWW, która stanowi nasze portfolio czy też CV, możemy właśnie tam je umieścić.
Co wpisac w referencje?
Zatem referencje to pochwała czyjejś pracy i rodzaj polecenia. Referencje zamieszcza się w CV, podając numer telefonu lub adres e-mail osoby, która może dobrze wypowiedzieć się na temat Twoich kompetencji i umiejętności.
Jak wyglądają referencje?
Jak powinny wyglądać referencje? Nie ma jednego wzoru referencji, do którego powinni się dopasować wszyscy je wystawiający. Jednak z całą pewnością warto zadbać o stronę formalną takiego dokumentu i zawrzeć w nim istotne informacje. Taki dokument może przyjąć formę podania, jak na przykład list motywacyjny.
Skąd wziąć referencje?
Skąd można wziąć referencje dla firmy? Od dobrych kontrahentów i stałych klientów – przede wszystkim. Jeśli dotychczasowy kontakt był dobry, a współpraca rzetelna, przedsiębiorca może spokojnie zwrócić się z prośbą o wystawienie referencji. Czasem warto poprosić także pracowników – obecnych albo byłych.
Czy referencje mogą być negatywne?
Zależy to zarówno od indywidualnych preferencji pracodawcy, jak i od rodzaju oferowanego stanowiska. Konsekwencje zatrudnienia niewłaściwej osoby na niewłaściwym miejscu mogą mieć długofalowe skutki, dlatego do samych referencji ograniczać się nie warto.
Jak się pisze rekomendacje?
- Wskaż dokładnie przedmiot rekomendacji – co polecasz, skąd o tym wiesz itd.
- Opisz, jak wyglądało korzystanie z produktu czy usługi w twoim przypadku.
- Podpieraj się przykładami z własnego doświadczenia.
- Określ korzyści.
- Bądź wiarygodny.
- Pisz konkretnie, rzeczowo i zrozumiale.
- Dbaj o poprawność językową.
Czy pracodawca może odmówić wystawienia referencji?
Warto pamiętać, że pracodawca nie jest zobligowany do sporządzenia rekomendacji, ale może to zrobić na wniosek pracownika. Idąc dalej, przyszły pracodawca nie ma obowiązku żądać od kandydata referencji z wcześniejszego miejsca zatrudnienia, jednak pracownik może je przekazać dobrowolnie.
Skąd wziąć referencje?
Skąd można wziąć referencje dla firmy? Od dobrych kontrahentów i stałych klientów – przede wszystkim. Jeśli dotychczasowy kontakt był dobry, a współpraca rzetelna, przedsiębiorca może spokojnie zwrócić się z prośbą o wystawienie referencji. Czasem warto poprosić także pracowników – obecnych albo byłych.
Jak napisać rekomendacje pielęgniarskie?
- Informacja skąd wiedziałeś (wiedziałaś) o produkcie/usłudze, kto ją polecił Tobie;
- Opis przedmiotu rekomendacji;
- Sformułowanie własnej opinii o nim;
- W jaki sposób z niego skorzystałeś (skorzystałaś) i kiedy;
- Komu polecasz, dlaczego, jak i gdzie inni mogą kupić/dostać ten przedmiot;
Co to są referencje?
Referencje to opinie pracodawców lub współpracowników na temat danej osoby. Najczęściej są wyrażone w formie pisemnej i sporządza się je po zakończeniu zawodowej współpracy. Coraz częściej referencje wyrażane są na portalach społecznościowych np. LinkedIn.
Jak zarekomendować pracownika?
Pracownika można zarekomendować także na podstawie obserwacji i oceny jego kompetencji społecznych, czyli tych umiejętności, które pozwalają budować relacje z innymi ludźmi: „Pan Jan Kowalski z łatwością nawiązywał kontakt zarówno ze współpracownikami, jak i klientami.
napisz list referencyjny dla firmy! Generator referencji Firmy.net.
Używamy plików cookies i podobnych technologii w celu realizacji usług oraz statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na zapisanie i dostęp do tych plików. Więcej szczegółów, w Polityce prywatności.
x zamknij
List referencyjny / polecający / rekomendacyjny – wzór
W Stanach Zjednoczonych listy referencyjne (inaczej polecające lub rekomendacyjne) od wcześniejszych pracodawców to bardzo ważny element rekrutacji. W Polsce ten zwyczaj dopiero raczkuje, jednak dobre referencje mogą być dla kandydata przepustką do wymarzonego stanowiska.
Dlatego, jeśli rozstajesz się z obecnym pracodawcą w dobrych stosunkach, koniecznie poproś go o przygotowanie listu polecającego.
Z tego artykułu dowiesz się:
czym jest list referencyjny (polecający, rekomendacyjny) i po co się go przygotowuje
jak wygląda wzór listu rekomendacyjnego dla pracownika
jak napisać dobry list referencyjny.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora: Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko! Stwórz CV teraz
1. List polecający / rekomendacyjny — co to jest?
List referencyjny, nazywany również polecającym lub rekomendacyjnym, to dokument, który przełożony (lub współpracownik) przygotowuje dla osoby odchodzącej z pracy. Zawiera on same pozytywne informacje o pracowniku — o jego kompetencjach, sposobie wykonywania obowiązków, osiągnięciach czy też współpracy z zespołem.
List polecający ma za zadanie przekonać rekruterów i przyszłych pracodawców, że kandydat jest godny zaufania, rzeczywiście posiada kompetencje opisane w CV oraz liście motywacyjnym i że warto go zatrudnić.
W liście rekomendacyjnym nie umieszcza się negatywnych informacji. Dlatego w sytuacji, gdy zakończenie współpracy przebiegło w złej atmosferze lub pracodawca nie był zadowolony z postawy zatrudnionego, takiego dokumentu się nie przygotowuje (dla pracownika mijałoby się to z celem).
Należy jednak wiedzieć, że na współczesnym rynku pracy referencje (czyli właśnie list polecający), są pożądane przez rekruterów i pracodawców. Dlatego, jeśli rozstajemy się z firmą w dobrych stosunkach, zdecydowanie warto poprosić o przygotowanie takiego dokumentu.
Jak powinien on wyglądać? W następnym rozdziale znajdziesz wzór listu polecającego.
Zajrzyj również do poradnika: Referencje i opinia o pracowniku — jak napisać? Czym się różnią?
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
2. List referencyjny — wzór
O jakich elementach musisz pamiętać, przygotowując list polecający (referencyjny)?
miejscowość i data przygotowania pisma
imię i nazwisko, nazwa firmy oraz stanowisko osoby, która wystawia list rekomendacyjny
nagłówek („List polecający” lub „List rekomendacyjny”)
imię i nazwisko pracownika
podstawowe informacje o pracowniku (np. jego stanowisko i okres współpracy)
przebieg współpracy, zakres obowiązków, opis kompetencji i osiągnięć pracownika oraz jego charakterystyka
zachęta do zatrudnienia pracownika
zwrot grzecznościowy, pieczątka firmowa i podpis osoby wystawiającej dokument
dane kontaktowe, dzięki którym nowy pracodawca będzie mógł zweryfikować informacje (telefon oraz e-mail, ewentualnie adres firmy)
Oczywiście kluczowa jest sekcja z opisem współpracy oraz kompetencjami i osiągnięciami pracownika. Poniżej znajdziesz przykład listu polecającego (referencyjnego).
List polecający pracownika — wzór
Warszawa, 04.02.2021 Marta Nowak Kierownik działu sprzedaży Firma XYZ List rekomendacyjny Pan Jan Tomczyk był zatrudniony w firmie XYZ od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2020 r. na stanowisku sprzedawcy. Do jego głównych obowiązków należało przygotowywanie prezentacji sprzedażowych, spotkania z klientami, negocjowanie warunków umów oraz posprzedażowa obsługa klienta. Pan Jan Tomczyk wyróżniał się m.in. zaawansowaną znajomością narzędzi pakietu MS Office (przede wszystkim Excel oraz PowerPoint), a także biegłą znajomością języka angielskiego (z tego względu obsługiwał kluczowych klientów zagranicznych). Pan Jan Tomczyk jest osobą zaangażowaną, kreatywną i posiada wysoko rozwinięte zdolności negocjacyjne. Świetnie współpracuje z innymi sprzedawcami w zespole, a także ze swoimi przełożonymi. Jednym z jego największych sukcesów było nawiązanie współpracy z niemieckim klientem z branży finansowej. Dzięki temu firma podniosła zyski o ponad 10%. Jestem pewna, że pan Jan Tomczyk doskonale sprawdzi się na stanowisku sprzedażowym w Państwa firmie, a także z łatwością odnajdzie się w nowym zespole. Z poważaniem Marta Nowak Podpis i pieczątka Dane kontaktowe: Numer telefonu Adres e-mail Adres firmy XYZ
Zajrzyj także do poradnika: Jak napisać list motywacyjny?
3. Jak napisać list referencyjny / polecający, który przekona pracodawcę?
Pracodawcy podchodzą do listów referencyjnych (polecających) z pewnym dystansem. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nie ma pracowników idealnych, a dokument ten ma jedynie podkreślić największe atuty kandydata.
Dlatego list rekomendacyjny (czyli referencyjny lub polecający) powinien być wyważony i rzetelny. Zanim go napiszesz (lub poprosisz o napisanie przełożonego), zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.
Nie przesadzaj z superlatywami.
Oczywiście w liście rekomendacyjnym chodzi o to, aby przedstawić pracownika w jak najlepszym świetle, jednak przesadne wychwalanie wzbudzi podejrzenia rekrutera. Dokument ten powinien być szczery. Chodzi po prostu o to, aby skupić się na najmocniejszych stronach pracownika i rzetelnie je opisać.
Zadbaj o personalizację.
Wiele osób przygotowując list rekomendacyjny po prostu przepisuje wzory z internetu, podmieniając jedynie dane osobowe i niektóre informacje. Taki dokument może zadziałać na szkodę kandydata — rekruter łatwo wyłapie, że nie są to rzetelne informacje o pracowniku. Zgodnie ze wskazówkami ekspertów z Edinboro University, warto podpowiedzieć osobie, która będzie przygotowywała Twój list polecający, jakie informacje wyróżnić. W ten sposób dopasujesz dokument do stanowiska, które Cię interesuje.
Staraj się być jak najbardziej precyzyjny i konkretny.
W liście polecającym powinien znaleźć się opis obowiązków, kompetencji twardych i miękkich oraz osiągnięć pracownika. Chodzi o to, aby treść dokumentu potwierdzała informacje zawarte w CV oraz liście motywacyjnym. Nie ma sensu pisać ogólnikowo — np. „pracownik spełniał nasze wymagania”.
Zbytnio się nie rozpisuj.
Doradcy Pace University przekonują, że list rekomendacyjny powinien zmieścić się na 1 stronie A4. Nie ma sensu tworzyć wielostronicowych dokumentów, których pracodawcy i tak nie przeczytają w całości.
Zadbaj o wygląd dokumentu.
List polecający to formalny dokument, który powinien mieć określoną formę. Najlepiej zastosować wzór, który zaprezentowaliśmy we wcześniejszym rozdziale.
Często zdarza się, że wstępną wersję listu polecającego przygotowuje sam pracownik — aby przyspieszyć proces i ułatwić zadanie pracodawcy. Nie ma w tym nic złego, jednak przełożony czy współpracownik powinien dokładnie zapoznać się z informacjami i sprawdzić, czy są one zgodne z prawdą. W końcu to właśnie on podpisuje się pod treścią tego dokumentu.
Może Cię także zainteresować: Jak wpisać referencje do CV?
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Chcesz przygotować list referencyjny i masz dodatkowe pytania? Możesz je zadać w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy!
Bezpłatne dokumenty do pobrania
List referencyjny jest dokumentem wystawianym przez podmiot chcący wyrazić swoje zadowolenie ze współpracy z innym. Dokument zawiera dokładne dane firmy polecającej. Główną treść dokumentu stanowią argumenty przemawiające za podjęciem współpracy ze wspomnianym podmiotem. List referencyjny przedstawia kompetencje podmiotu oraz jego zaangażowanie w wykonanie powierzonych usług. Wzory dokumentów, jakimi są referencje wykorzystywane są celem rekomendacji tegoż podmiotu – innym jego potencjalnym współpracownikom.
List referencyjny – wzór do pobrania
List referencyjny to dobrze znana i często praktykowana forma rekomendacji pracownika lub firmy. Można powiedzieć, że to pewnego rodzaju świadectwo jakości współpracy i wzajemnych relacji. W dzisiejszym wpisie postaram się podkreślić dlaczego jest to istotny element budowania własnej marki (niezależnie czy mówimy o przedsiębiorcy czy pracowniku, specjaliście). Poza tym mam dla Was kilka subiektywnych spostrzeżeń i wzory listów referencyjnych do pobrania za darmo.
List referencyjny – jaką ma moc i dlaczego warto?
List referencyjny jest opinią na temat naszej pracy. To co jest szczególnie ważne w tym przypadku – pozytywną opinią. Nikt raczej nie wystawia negatywnych referencji, a przynajmniej nie słyszałem jeszcze o takim przypadku. W zasadzie to dwa wykluczające się słowa. Co oczywiście nie zmienia faktu, że nawet dobra opinia może nam zaszkodzić, ale o tym za chwilę. W jaki sposób list referencyjny może nam pomóc? Dlaczego warto się o niego postarać?
Pracownikowi, który odchodzi z danej firmy, list referencyjny może pomóc znaleźć lepszą pracę, w krótszym czasie. Raczej nie będzie to główny argument przy zatrudnieniu, ale z pewnością ważny. Sam zwracam na to uwagę jako pracodawca. Oczywiście nawet jeśli kandydat do pracy świetnie sprawdził się w poprzedniej firmie, nie oznacza to od razu, że równie dobrze będzie sobie radził w nowej. Natomiast dobre słowo od poprzedniego pracodawcy zawsze działa na korzyść pracownika. Jest pozytywnym sygnałem, którego trudno zignorować i nie warto tego robić.
Rekomendacje stają się dla pracownika poniekąd wizytówką, laurką. Potwierdzeniem, że pracownik był zaangażowany, że realizował powierzone zadania i cele, w trakcie swojej pracy zdążył wyrobić sobie dobrą markę jako specjalista itd. Zawodowy, pozytywny wizerunek jest ważny tak samo dla pracownika, jak dla przedsiębiorcy. W obu przypadkach pozytywne opinie są istotnym elementem budowania własnej marki i tak samo jak są dostrzegane przez pracodawców, tak samo wśród potencjalnych klientów i kontrahentów.
W przypadku firm, może mieć to jeszcze większy wymiar i znaczenie. Może dlatego, że trudniej jest nawiązać trwałą współpracę partnerską z inną marką niż znaleźć pracownika. Często idą za tym dużo większe środki finansowe i większa odpowiedzialność. Zwłaszcza w outsourcingu usług. Jeśli firma, dla której świadczymy usługi, albo która korzysta z naszych produktów, jest zadowolona z ich jakości, z przebiegu współpracy to zawsze będzie to pozytywny bodziec dla innych, potencjalnie zainteresowanych naszą działalnością marek.
Referencje od firm i kontrahentów mają dużą siłę. Przede wszystkim dlatego, że umacniają naszą wiarygodność i same są przy tym są wiarygodne. Na pewno bardziej niż anonimowe opinie w sieci. W końcu pod listem referencyjnym podpisuje się zazwyczaj konkretna osoba, często właściciel bądź kierownik. Wspomniałem we wstępie, że dobre słowo też może mieć negatywny charakter. To zjawisko da się zaobserwować głównie w internecie. Na portalach społecznościowych, mapach Google itd. Nagle, z dnia na dzień, w tajemniczych okolicznościach, danej firmie przybywa rekomendacji i dobrych opinii… Nie trzeba sokolego oka, ani umiejętności dedukcji na poziomie Sherlocka Holmsa, żeby dostrzec, że niektóre referencje są po prostu fałszywe i sztuczne. A skoro widać to gołym okiem, to znaczy się że potencjalny klient i kontrahent też może to zauważyć. Gdy to nastąpi trudno będzie nam odzyskać twarz i zaufanie. Dlatego też, list referencyjny wydaje się jednak bardziej wiarygodnym i merytorycznym rozwiązaniem. Poza tym istnieje jakaś możliwość weryfikacji jego autentyczności.
A co powinien zawierać list referencyjny dla firmy, a co dla pracownika? Poniżej znajdziecie przykładowe wzory do pobrania, które potraktujcie jako inspirację. Mniej jako gotowiec, który trzeba kopiować „jeden do jednego”.
List referencyjny dla firmy
W liście referencyjnym powinny znaleźć się wszystkie niezbędne informacje zarówno o firmie, która udziela polecenia, jak i firmie polecanej. Dobrą praktyką jest umieszczenie referencji na papierze firmowym, z logiem, danymi kontaktowymi, pieczątką i podpisem. W treści natomiast warto wskazać charakter współpracy między markami, jej zakres, jak również pozytywne doświadczenia z niej płynące. Można podkreślić co szczególnie doceniamy, jakie cechy i zalety niosą wspólne działania itd. Trzeba tylko pilnować, aby nie przesłodzić. Lepiej skupić się na kluczowych informacjach, konkretach, które mogą być praktyczną podpowiedzią dla innych firm potencjalnie zainteresowanych współpracą.
O taki list referencyjny można „upomnieć się” w dowolnym momencie. Dobrze tylko, aby firma wystawiająca taką laurkę zdążyła zgromadzić już jakieś doświadczenia, mogła przekonać się o pozytywnym aspekcie współpracy z naszą marką. Największą moc będą miały autentyczne referencje, niewymuszone i wiarygodne. Niestety częstym zjawiskiem jest pewnego rodzaju spychanie napisania listu referencyjnego na szeregowych pracowników, albo na nas samych. Nie raz w odpowiedzi na prośbę o referencję słyszałem: „Proszę napisać, a my się podpiszemy”. Rozumiem, że może to wypływać z braku czasu, może nawet z zaufania, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Między innymi dlatego też udostępniam poniżej wzór firmowych referencji do pobrania i wykorzystania jako inspirację:
List referencyjny dla pracownika
O referencje od pracodawcy warto jest poprosić przy kończeniu współpracy. Tak jak w przypadku referencji dla firmy – najlepiej na papierze firmowym, z pieczątką, podpisem. W dobrym tonie będzie zapytanie pracodawcy czy nie będzie miał problemu z tym, że w przyszłości ktoś może zadzwonić chcąc potwierdzić wystawione referencje. Oczywiście zakładając, że pracownik rozstaje się z pracodawcą w dobrych stosunkach 😉
Referencje powinny zawierać nazwę naszego byłego stanowiska pracy, okres zatrudnienia, zakres najważniejszych obowiązków i pozytywną ocenę ich wykonania. Można podać szczegóły, wspomnieć w nich o kilku wybranych sukcesach, osiągnięciach. Ważne aby nie przesadzać, bo szybko taka opinia może stracić na wiarygodności. Z tego samego powodu warto zadbać, aby list referencyjny zawierał imię i nazwisko, stanowisko i nazwę firmy, w której pracuje osoba podpisująca dokument. Poniżej możecie pobrać darmowy wzór listu referencyjnego dla pracownika:
List referencyjny nie ma czarodziejskiej mocy, która zapewni nam przypływ klientów, czy zalew nowych ofert pracy. Może natomiast w tym realnie pomóc. Poza tym list referencyjny nie ma daty przydatności. Tak długo jak uznamy to za właściwe, możemy wykorzystywać go do budowania własnej marki i pozytywnego wizerunku. Do czego zachęcam!
Jeśli szukacie firm i przedsiębiorców, z którymi będziecie mogli wymienić się rekomendacjami i referencjami, zapraszam serdecznie na „Spotkania z o.o.”. To cykl swobodnych spotkań bez zobowiązań ale z biznesem w tle. Przy piwku, kawie, herbacie, whiskey – co kto lubi 😉 To idealna okazja, aby zdobyć nowe kontakty, dowiedzieć się czegoś ciekawego o innej branży, wymienić się doświadczeniami i nie tylko. Kolejna edycja spotkań z ograniczoną odpowiedzialnością już wkrótce! Obserwujcie mojego Facebooka, na którym pojawi się informacja o terminie i miejscu spotkania.
Bądźmy w kontakcie!
Referencje dla pracownika – wzór jak napisać pozytywną opinię
Twój były lub obecny pracownik, który odchodzi z firmy, właśnie poprosił Cię o napisanie referencji lub opinii.
Z jednej strony chcesz mu pomóc, z drugiej nie masz czasu na przygotowywanie tego typu dokumentów.
Chcesz napisać list referencyjny jak najszybciej, ale masz pustkę w głowie.
Na szczęście napisanie rekomendacji lub opinii jest proste i zajmie Ci dosłownie moment. Wystarczy, że zastosujesz porady z tego artykułu i wykorzystasz nasz wzór referencji dla pracownika.
W tym artykule:
dowiesz się, czym różnią się referencje od opinii o pracowniku
zobaczysz jak napisać profesjonalne referencje dla pracownika
znajdziesz wzór listu referencyjnego i przykład takiej rekomendacji
sprawdzisz jak napisać opinię o praktykancie lub stażyście
dowiesz się, o czym pamiętać pisząc referencje po angielsku
Chcesz zbudować zespół złożony z najlepszych specjalistów? Stwórz profil pracodawcy (tutaj), który pomoże im łatwiej znaleźć Cię w sieci i aplikować bezpośrednio na stanowisko, które chcesz obsadzić.
Stwórz profil pracodawcy i pokaż się najlepszym kandydatom (tutaj)
Jesteś pracownikiem, otrzymałeś referencje i szukasz informacji o tym, jak wykorzystać je w CV? Dowiesz się tego z naszego artykułu: “Referencje w CV – co to? Jak wpisać referencje od pracodawcy w CV” (czytaj)
1 Referencje i opinia o pracowniku – czym się różnią?
Obecnie funkcjonuje kilka określeń dla dokumentu, w którym przełożony wystawia ocenę byłemu pracownikowi i poleca go kolejnemu pracodawcy.
Najczęściej mówi się o referencjach, rzadziej liście referencyjnym, rekomendacjach, liście rekomendacyjnym lub polecającym. Jest to ten sam dokument, w którym pracodawca wystawia pozytywną opinię byłem pracownikowi i poleca go innym firmom.
Opinia o pracowniku różni się od zawsze pozytywnych referencji tym, że może być również negatywna lub neutralna. Jednak w sytuacji, kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć się o byłym pracowniku w superlatywach, zazwyczaj opinii po prostu się nie wystawia.
Opinia o pracowniku może być również poufna. Były podwładny nie zna jej treści i nie ma na nią żadnego wpływu.
Oprócz tych różnic, format i ogólne zasady pisania obu dokumentów są takie same.
Pamiętaj, że przygotowanie listu referencyjnego lub opinii o pracowniku nie jest wymogiem wynikającym z kodeksu pracy, więc pracodawca nie musi jej wystawiać.
Darmowy ebook: Potrzebujesz referencji na potrzeby nowej posady? Chcesz upewnić się, że Twój życiorys pomaga Ci zdobywać najlepsze oferty pracy? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów: “24 błędy CV, przez które nie dostajesz pracy” (pobierz)
2 Jak napisać referencje lub opinię o pracowniku?
Opinia i referencje dla pracownika to dokumenty formalne, więc powinieneś zawrzeć w nich konkretne elementy, takie jak:
miejscowość i data wystawienia
imię i nazwisko, nazwa firmy oraz stanowisko osoby, która wystawia list referencyjny
nagłówek (np. “Referencje” lub “Opinia”)
imię i nazwisko pracownika, dla którego wystawiane są rekomendacje
podstawowe informacje o pracowniku: nazwa firmy, w której pracował, jego stanowisko i okres współpracy
informacje o przebiegu współpracy (zakres obowiązków, główne zadania, zdobyte umiejętności)
opis największych osiągnięć i sukcesów (te informacje opisuje się w referencjach, nie są one niezbędne w opinii)
charakterystyka pracownika, ocena jego predyspozycji i opinia podsumowująca
powód odejścia z firmy (zwyczajowo wpisuje się go w przypadku, jeśli przedstawia pracownika w pozytywnym świetle, np. Chęć rozwoju w innej branży)
zachęta do zatrudnienia pracownika (ten element wpisuje się tylko w liście referencyjnym)
zwrot grzecznościowy, pieczątka firmowa i podpis osoby wystawiającej dokument
dane kontaktowe, dzięki którym nowy pracodawca będzie mógł zweryfikować informacje (adres firmowy, telefon oraz e-mail)
Jeśli miałeś bardzo dobre relacje z pracownikiem i zależy Ci na tym, aby Twoje referencje mu pomogły, postaraj się je spersonalizować w jak największym stopniu.
Oczywiście możesz skorzystać z uniwersalnego wzoru listu referencyjnego, jednak warto opisać w nim umiejętności i cechy pracownika, które rzeczywiście bardzo ceniłeś, podać przykłady i sytuacje, w których Ci zaimponował.
Staraj się precyzyjnie opisać zakres obowiązków i powierzone pracownikowi zadania. Unikaj ogólnikowych określeń takich jak “dobrze wykonywał swoje obowiązki”. Pamiętaj też, aby nie kopiować informacji z CV – taki list polecający będzie miał bardzo małą wartość.
Pisząc referencje dla pracownika nie powinieneś przesadzać z superlatywami i zachować umiar w pochwałach. Rekomendacje powinny być obiektywne i wyważone. Przesadne wychwalanie pracownika sprawi, że list polecający nie będzie wiarygodny i może wzbudzić podejrzenia. Szczególnie istotne jest to w przypadku pisania opinii o pracowniku, która ma umożliwiać rzetelną ocenę kandydata.
List referencyjny lub opinia o pracowniku powinna zmieścić się na jednej kartce A4. Dokument najlepiej przygotować na papierze firmowym w kilku egzemplarzach.
Wskazówka: Jeśli zupełnie nie masz czasu na przygotowanie rekomendacji lub opinii, zapytaj pracownika jakie doświadczenia, umiejętności i osiągnięcia są dla niego najważniejsze i chce je wyróżnić. Oczywiście powinieneś zweryfikować te informacje, aby nie podpisywać się pod przekłamanym listem polecającym. Pamiętaj, że jakość referencji wpływa także na wizerunek i wiarygodność pracodawcy.
3 Referencje dla pracownika – wzór oraz przykład jak napisać opinię
Już wiesz, jakie elementy powinien zawierać list rekomendacyjny oraz opinia o pracowniku i jak napisać profesjonalną, wiarygodną rekomendację.
Aby jeszcze bardziej ułatwić Ci szybkie stworzenie dokumentu, przygotowaliśmy dla Ciebie wzór do wypełnienia oraz przykład opinii o pracowniku. Znajdziesz je poniżej.
Opinia o pracowniku / Referencje dla pracownika – wzór:
Wzór referencji / opinii o pracowniku możesz pobrać w DOC lub PDF tutaj
Przykładowa treść referencji dla pracownika biurowego (wzór):
Pan Tomasz Kowalski był zatrudniony w firmie FastMarketing od 1 marca 2015 r. do 10 października 2017 r. na stanowisku Specjalisty ds. marketingu internetowego na podstawie umowy o pracę. Do jego głównych obowiązków należało planowanie i wdrażanie kampanii e-mail marketingowych, obsługa kanałów social media oraz zarządzanie treściami reklamowymi na naszym blogu. Podczas pracy Pan Tomasz Kowalski opanował w stopniu zaawansowanym m.in. obsługę takich narzędzi jak Vero oraz MailChimp. Bardzo rozwinął również znajomość Photoshopa, w którym przygotowywał grafiki reklamowe m.in. na Facebooka oraz Instagrama. Pan Tomasz Kowalski wyróżniał się przede wszystkim zaangażowaniem, umiejętnością szybkiego rozwiązywania problemów oraz nawiązywania przyjacielskich relacji z klientami i współpracownikami. Za jego największe sukcesy uważam nawiązanie współpracy z takimi firmami jak T-Mobile oraz Allianz, a także poprawę konwersji naszego newslettera o 25%. Jestem pewien, że Pan Tomasz Kowalski będzie cennym pracownikiem i doskonale sprawdzi się na stanowiskach związanych z marketingiem, tak jak sprawdził się podczas pracy w naszej firmie.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
4 Opinia o praktykancie lub stażyście – jak napisać?
Referencje i opinie wystawia się nie tylko byłym pracownikom, ale również praktykantom, stażystom i wolontariuszom.
Niekiedy przygotowują je swoim byłym studentom także promotorzy czy też opiekunowie kół naukowych.
Pisząc opinię o praktykancie, stażyście lub studencie możesz skorzystać z przygotowanego przez nas wzoru. Wystarczy że dopasujesz go do swojej funkcji i zadań, które realizował Twój podopieczny.
Opinia o praktykancie / stażyście – jak ją napisać?
Przede wszystkim skup się na umiejętnościach, które opanował praktykant lub stażysta. Dla osoby bez doświadczenia zawodowego potwierdzenie zdobytych kompetencji będzie bardzo cenne.
Opisz tzw. umiejętności miękkie, którymi wykazał się praktykant. Czy dobrze odnajdywał się w pracy w zespole? Jak radził sobie z konstruktywną krytyką? Tego typu informacje są bardzo istotne dla przyszłego pracodawcy.
Napisz, czy praktykant jest otwarty na naukę, doskonalenie kompetencji i stosowanie nowych rozwiązań. Elastyczność i chęć rozwoju to bardzo ważne pozytywne cechy charakteru i osobowości z punktu widzenia pracodawcy.
Wymień najważniejsze osiągnięcia stażysty. Pokaż w jaki sposób praktykant się wyróżnił i jakie zadania wykraczające poza podstawowe obowiązki zrealizował.
Wyraź swoją opinię i wystaw ogólną ocenę praktykantowi. Podsumuj najsilniejsze atuty stażysty i wyjaśnij, dlaczego uważasz, że sprawdzi się w pracy.
Zobacz też: Nagroda jubileuszowa w budżetówce — co mówi Kodeks pracy?
5 Referencje dla pracownika po angielsku – o czym pamiętać?
Poniżej znajdziesz porady, jak napisać referencje dla pracownika po angielsku. Jeżeli chcesz spełnić wszystkie wymogi, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem po angielsku: “How to Write a Reference Letter”.
Przygotowujesz list referencyjny dla pracownika po angielsku? Musisz pamiętać, że różni się on nieco od polskiej wersji referencji.
Poniżej znajdziesz wskazówki, jak przygotować rekomendacje po angielsku.
W lewym górnym rogu listu polegającego powinieneś wpisać swoje dane kontaktowe oraz dane kontaktowe firmy, do której piszesz.
Jeśli piszesz referencje do konkretnej osoby, rozpocznij od imiennego powitania – np. Dear Dr. Smith lub Dear Mr. Jones. Jeśli tworzysz uniwersalny dokument i nie wiesz, kto będzie go czytał, napisz po prostu: To Whom It May Concern.
W pierwszym akapicie referencji po angielsku wyjaśnij skąd i jak długo znasz polecaną osobę oraz dlaczego to właśnie Ty możesz wystawić rekomendację.
Następnie, tak jak w polskiej wersji listu referencyjnego, powinieneś opisać umiejętności i kwalifikacje kandydata. Wyjaśnij dlaczego według Ciebie sprawdzi się on w nowym miejscu pracy. Pamiętaj o podaniu konkretnych przykładów.
W przedostatnim akapicie referencji powinno znaleźć się podsumowanie, w którym krótko wyjaśniasz dlaczego rekomendujesz właśnie tę osobę. Użyj takich sformułowań jak highly recommend czy też recommend without reservation.
W zakończeniu listu referencyjnego wyraź gotowość do bezpośredniego przekazania dodatkowych informacji. Tutaj wpisz swój numer telefonu oraz adres e-mail.
Jak podpisać referencje dla pracownika po angielsku? Zastosuj ten wzór:
Sincerely,
Twoje imię i nazwisko
Stanowisko, nazwa firmy
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Wciąż zastanawiasz się, jak napisać referencje dla pracownika? Dodaj swoje pytania w komentarzu poniżej. Chętnie Ci pomożemy!
Jak napisać prośbę o referencje?
Prośba o referencje
Referencje to pozytywna opinia wystawiona pracownikowi lub firmie przez pracodawcę/współpracownika. Napisanie referencji zależy tylko od dobrej woli osoby, która zechce je sporządzić, nie należy to do jej obowiązków. Można jednak zwiększyć prawdopodobieństwo otrzymania referencji poprzez skierowanie prośby o ich opracowanie do byłego pracodawcy lub współpracownika.
Z prośbą o wystawienie referencji należy wyjść wtedy, kiedy pracodawca, klient bądź partner biznesowy są zadowoleni ze współpracy i dali temu wyraz. Zdobycie poświadczenia ich pozytywnej oceny na piśmie będzie użyteczne w przyszłych kontaktach biznesowych.
Czasami prośba nie dotyczy referencji sporządzonych na piśmie, a jedynie zgody na umieszczenie danych osoby/firmy mogącej przedstawić referencje zawodowe przyszłym, potencjalnym współpracownikom.
Istnieje możliwość podpowiedzenia osobie proszonej o wydanie referencji, jakie informacje miałyby się w nich znaleźć, na ocenie jakich aspektów pracy Ci zależy. Jest to rozwiązanie praktykowane w wielu firmach.
Zob. także: Jak napisać referencje?
Układ
Miejscowość, data;
Dane nadawcy;
Dane odbiorcy (adresata);
Nagłówek (np. „Prośba o referencje”);
Zwrot grzecznościowy („Szanowny Panie”, „Szanowna Pani”, „Szanowni Państwo”);
Określenie związku pomiędzy nadawcą a odbiorcą;
Jednoznaczne sformułowanie konkretnej prośby;
Podkreślenie jak duże znaczenie ma dla Ciebie otrzymanie referencji;
Ewentualnie określenie na ocenie jakich aspektów pracy Ci zależy;
Prośba o odpowiedź i zaznaczenie uczucia wdzięczności;
Zwrot grzecznościowy („Z poważaniem”), podpis i pieczątka (jeśli jest).
Wzór 1
Prośba o referencje ……………………
(miejscowość, data) ……………………
……………………
……………………
(dane nadawcy) ……………………
……………………
……………………
(dane odbiorcy) Szanowny Panie/Szanowna Pani, w związku z zakończeniem pracy na stanowisku …………………….. zwracam się do Pana/Pani z prośba o wystawienie referencji dotyczących mojej pracy w Państwa firmie. Poszukuję nowej pracy i jestem zadowolony/na, ponieważ znalazłem/am kilka interesujących mnie ofert. Mam nadzieję, że zechce Pan/Pani napisać list referencyjny, który pomoże mi zainteresować moją osobą potencjalnego pracodawcę. Jako mój przełożony/a od …….. lat zna Pan/Pani doskonale moje kwalifikacje do pracy na stanowisku …………………….. i umiejętności …………………….. Uprzejmie proszę o informację czy jest Pan gotowy pozytywnie ustosunkować się do mojej prośby. Z poważaniem
……………..
(podpis)
Wzór 2
Prośba o referencje ……………………..
(miejscowość, data) ……………………..
……………………..
……………………..
(dane nadawcy) ……………………..
……………………..
……………………..
(dane odbiorcy) PROŚBA O REFERENCJE Szanowny Panie/Szanowna Pani projekt …………………… został pomyślnie zakończony i zaakceptowany. W trakcie prac nad nim dał mi Pan/Pani do zrozumienia, że jest zadowolony/a z efektów działań mojej firmy. Byłbym/Byłabym bardzo zobowiązany/a gdybym mógł/mogła podać adres Pana/Pani firmy w razie potrzeby przedstawienia referencji. Uprzejmie proszę o krótką wiadomość, jeśli jest Pan/Pani skłonny/a przychylić się do mojej prośby i dziękuję za czas poświęcony na jej rozważenie. Z poważaniem
……………………..
(pieczątka i podpis)
Komentarze
Jak powinien wyglądać list referencyjny?
List polecający na studia – wzór
List polecający na studia to jeden z dokumentów aplikacyjnych, niezbędnych do zakwalifikowania się na wiele zagranicznych uczelni. Są wśród nich uniwersytety takie jak m.in.:
Harvardzki (USA),
Oxfordzki (UK),
Bocconi (Włochy),
HEC Paris (Francja),
w Lejdzie (Holandia).
Aby dostać się na wymienione wyżej uczelnie, potrzebne są 2-3 listy polecające. Wyjątek stanowi ostatnia z nich (holenderska), w której referencje wymagane są tylko na niektórych programach. Przed podjęciem decyzji o studiach za granicą, należy więc dokładnie sprawdzić warunki zakwalifikowania się na daną uczelnię.
Komisje rekrutacyjne w najlepszych uniwersytetach i college’ach są bardzo rygorystyczne. Muszą bowiem wyłonić najlepszych spośród masy kandydatów ubiegających się o ograniczoną liczbę miejsc. Z tego powodu od przyszłych studentów wymaga się nie tylko świadectwa ukończenia szkoły i wykazu ocen, ale także listu motywacyjnego (napisanego samodzielnie) i referencji sporządzonych przez osobę trzecią (najlepiej nauczyciela). Pozwala to na lepsze poznanie kandydata – jego mocnych stron, zainteresowań, potencjału akademickiego czy motywów.
Struktura listu polecającego oraz wzór takiego pisma można znaleźć tutaj: referencje – wzór.
List polecający – o czym pamiętać?
Wybór odpowiedniej osoby do sporządzenia tego typu dokumentu to klucz do sukcesu. Wybrany nauczyciel musi dysponować:
odpowiednią ilością czasu – by w spokoju przygotować wartościowe pismo,
– by w spokoju przygotować wartościowe pismo, wiedzą na temat osiągnięć kandydata – by przekonać komisję o zasadności danej aplikacji,
– by przekonać komisję o zasadności danej aplikacji, umiejętnościami – językowymi i pisarskimi, aby dokument prezentował się profesjonalnie,
– językowymi i pisarskimi, aby dokument prezentował się profesjonalnie, znajomością uczelni/programu – aby stworzyć profil idealnego kandydata na dany kurs.
Należy pamiętać, że list polecający nie jest wymagany na polskich uczelniach, toteż nauczyciele nie dostają zbyt wiele próśb o sporządzenie takiego dokumentu. Trzeba więc udzielić osobie piszącej wszystkich niezbędnych wskazówek o pisaniu skutecznych referencji. Warto też przekazać jej informacje o uczelni i kursie, których dotyczy aplikacja – ułatwi to dopasowanie narracji.
Przykładowo, w liście polecającym dla kandydata na studia LLM, warto wspomnieć o uczestnictwie w letnim/zimowym kursie prawniczym (summer/winter law schools). Ta sama aktywność nie jest jednak warta wspomnienia w referencjach dla kandydata na studia artystyczne – w tym przypadku lepiej sprawdzi się np. wzmianka o przynależeniu do szkolnego zespołu tanecznego. Referencje dotyczące jednego kandydata, ale na różne uczelnie, są zupełnie odmienne.
Po drugie, list polecający powinien być reklamą, a nie antyreklamą. Napisany bez zachowania odpowiedniej formy, języka, a także pełen błędów, z pewnością nie zrobi dobrego wrażenia na komisji. Nieterminowość także zaprzepaszcza szanse na zakwalifikowanie się na wymarzone studia za granicą. Dlatego warto dobrze zastanowić się nad wyborem kompetentnej osoby i dać jej odpowiednią ilość czasu na sporządzenie referencji, które skutecznie przekonają rekrutujących o potencjale akademickim kandydata. Warto pozostawać w ciągłym (lecz nienachalnym) kontakcie z osobą piszącą list polecający, aby wiedzieć, jak idą prace nad tekstem oraz czy są jakieś problemy natury technicznej (np. z wgrywaniem dokumentu do systemu).
Powyższe wskazówki mogą okazać się pomocne dla osób rozważających studia za granicą. Przekonujące referencje (i pozostałe dokumenty aplikacyjne) stanowią klucz do sukcesu – ułatwiają zakwalifikowanie się na wymarzoną uczelnię.
Pomożemy Ci zdobyć referencje na studia!
Jeszcze obszerniejszą wiedzą na temat procesu rekrutacyjnego za granicą dysponują nasi mentorzy. To studenci lub absolwenci najbardziej prestiżowych uczelni – m.in. w USA czy UK. Nasz zespół na podstawie własnego doświadczenia pomoże Ci w skompletowaniu skutecznych dokumentów aplikacyjnych.
Skontaktuj się z nami!
Zobacz jak Ula pomoże zdobyć odpowiednie referencje na studia
Oceń artykuł:
List referencyjny – wzór do pobrania
List referencyjny to dobrze znana i często praktykowana forma rekomendacji pracownika lub firmy. Można powiedzieć, że to pewnego rodzaju świadectwo jakości współpracy i wzajemnych relacji. W dzisiejszym wpisie postaram się podkreślić dlaczego jest to istotny element budowania własnej marki (niezależnie czy mówimy o przedsiębiorcy czy pracowniku, specjaliście). Poza tym mam dla Was kilka subiektywnych spostrzeżeń i wzory listów referencyjnych do pobrania za darmo.
List referencyjny – jaką ma moc i dlaczego warto?
List referencyjny jest opinią na temat naszej pracy. To co jest szczególnie ważne w tym przypadku – pozytywną opinią. Nikt raczej nie wystawia negatywnych referencji, a przynajmniej nie słyszałem jeszcze o takim przypadku. W zasadzie to dwa wykluczające się słowa. Co oczywiście nie zmienia faktu, że nawet dobra opinia może nam zaszkodzić, ale o tym za chwilę. W jaki sposób list referencyjny może nam pomóc? Dlaczego warto się o niego postarać?
Pracownikowi, który odchodzi z danej firmy, list referencyjny może pomóc znaleźć lepszą pracę, w krótszym czasie. Raczej nie będzie to główny argument przy zatrudnieniu, ale z pewnością ważny. Sam zwracam na to uwagę jako pracodawca. Oczywiście nawet jeśli kandydat do pracy świetnie sprawdził się w poprzedniej firmie, nie oznacza to od razu, że równie dobrze będzie sobie radził w nowej. Natomiast dobre słowo od poprzedniego pracodawcy zawsze działa na korzyść pracownika. Jest pozytywnym sygnałem, którego trudno zignorować i nie warto tego robić.
Rekomendacje stają się dla pracownika poniekąd wizytówką, laurką. Potwierdzeniem, że pracownik był zaangażowany, że realizował powierzone zadania i cele, w trakcie swojej pracy zdążył wyrobić sobie dobrą markę jako specjalista itd. Zawodowy, pozytywny wizerunek jest ważny tak samo dla pracownika, jak dla przedsiębiorcy. W obu przypadkach pozytywne opinie są istotnym elementem budowania własnej marki i tak samo jak są dostrzegane przez pracodawców, tak samo wśród potencjalnych klientów i kontrahentów.
W przypadku firm, może mieć to jeszcze większy wymiar i znaczenie. Może dlatego, że trudniej jest nawiązać trwałą współpracę partnerską z inną marką niż znaleźć pracownika. Często idą za tym dużo większe środki finansowe i większa odpowiedzialność. Zwłaszcza w outsourcingu usług. Jeśli firma, dla której świadczymy usługi, albo która korzysta z naszych produktów, jest zadowolona z ich jakości, z przebiegu współpracy to zawsze będzie to pozytywny bodziec dla innych, potencjalnie zainteresowanych naszą działalnością marek.
Referencje od firm i kontrahentów mają dużą siłę. Przede wszystkim dlatego, że umacniają naszą wiarygodność i same są przy tym są wiarygodne. Na pewno bardziej niż anonimowe opinie w sieci. W końcu pod listem referencyjnym podpisuje się zazwyczaj konkretna osoba, często właściciel bądź kierownik. Wspomniałem we wstępie, że dobre słowo też może mieć negatywny charakter. To zjawisko da się zaobserwować głównie w internecie. Na portalach społecznościowych, mapach Google itd. Nagle, z dnia na dzień, w tajemniczych okolicznościach, danej firmie przybywa rekomendacji i dobrych opinii… Nie trzeba sokolego oka, ani umiejętności dedukcji na poziomie Sherlocka Holmsa, żeby dostrzec, że niektóre referencje są po prostu fałszywe i sztuczne. A skoro widać to gołym okiem, to znaczy się że potencjalny klient i kontrahent też może to zauważyć. Gdy to nastąpi trudno będzie nam odzyskać twarz i zaufanie. Dlatego też, list referencyjny wydaje się jednak bardziej wiarygodnym i merytorycznym rozwiązaniem. Poza tym istnieje jakaś możliwość weryfikacji jego autentyczności.
A co powinien zawierać list referencyjny dla firmy, a co dla pracownika? Poniżej znajdziecie przykładowe wzory do pobrania, które potraktujcie jako inspirację. Mniej jako gotowiec, który trzeba kopiować „jeden do jednego”.
List referencyjny dla firmy
W liście referencyjnym powinny znaleźć się wszystkie niezbędne informacje zarówno o firmie, która udziela polecenia, jak i firmie polecanej. Dobrą praktyką jest umieszczenie referencji na papierze firmowym, z logiem, danymi kontaktowymi, pieczątką i podpisem. W treści natomiast warto wskazać charakter współpracy między markami, jej zakres, jak również pozytywne doświadczenia z niej płynące. Można podkreślić co szczególnie doceniamy, jakie cechy i zalety niosą wspólne działania itd. Trzeba tylko pilnować, aby nie przesłodzić. Lepiej skupić się na kluczowych informacjach, konkretach, które mogą być praktyczną podpowiedzią dla innych firm potencjalnie zainteresowanych współpracą.
O taki list referencyjny można „upomnieć się” w dowolnym momencie. Dobrze tylko, aby firma wystawiająca taką laurkę zdążyła zgromadzić już jakieś doświadczenia, mogła przekonać się o pozytywnym aspekcie współpracy z naszą marką. Największą moc będą miały autentyczne referencje, niewymuszone i wiarygodne. Niestety częstym zjawiskiem jest pewnego rodzaju spychanie napisania listu referencyjnego na szeregowych pracowników, albo na nas samych. Nie raz w odpowiedzi na prośbę o referencję słyszałem: „Proszę napisać, a my się podpiszemy”. Rozumiem, że może to wypływać z braku czasu, może nawet z zaufania, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Między innymi dlatego też udostępniam poniżej wzór firmowych referencji do pobrania i wykorzystania jako inspirację:
List referencyjny dla pracownika
O referencje od pracodawcy warto jest poprosić przy kończeniu współpracy. Tak jak w przypadku referencji dla firmy – najlepiej na papierze firmowym, z pieczątką, podpisem. W dobrym tonie będzie zapytanie pracodawcy czy nie będzie miał problemu z tym, że w przyszłości ktoś może zadzwonić chcąc potwierdzić wystawione referencje. Oczywiście zakładając, że pracownik rozstaje się z pracodawcą w dobrych stosunkach 😉
Referencje powinny zawierać nazwę naszego byłego stanowiska pracy, okres zatrudnienia, zakres najważniejszych obowiązków i pozytywną ocenę ich wykonania. Można podać szczegóły, wspomnieć w nich o kilku wybranych sukcesach, osiągnięciach. Ważne aby nie przesadzać, bo szybko taka opinia może stracić na wiarygodności. Z tego samego powodu warto zadbać, aby list referencyjny zawierał imię i nazwisko, stanowisko i nazwę firmy, w której pracuje osoba podpisująca dokument. Poniżej możecie pobrać darmowy wzór listu referencyjnego dla pracownika:
List referencyjny nie ma czarodziejskiej mocy, która zapewni nam przypływ klientów, czy zalew nowych ofert pracy. Może natomiast w tym realnie pomóc. Poza tym list referencyjny nie ma daty przydatności. Tak długo jak uznamy to za właściwe, możemy wykorzystywać go do budowania własnej marki i pozytywnego wizerunku. Do czego zachęcam!
Jeśli szukacie firm i przedsiębiorców, z którymi będziecie mogli wymienić się rekomendacjami i referencjami, zapraszam serdecznie na „Spotkania z o.o.”. To cykl swobodnych spotkań bez zobowiązań ale z biznesem w tle. Przy piwku, kawie, herbacie, whiskey – co kto lubi 😉 To idealna okazja, aby zdobyć nowe kontakty, dowiedzieć się czegoś ciekawego o innej branży, wymienić się doświadczeniami i nie tylko. Kolejna edycja spotkań z ograniczoną odpowiedzialnością już wkrótce! Obserwujcie mojego Facebooka, na którym pojawi się informacja o terminie i miejscu spotkania.
Bądźmy w kontakcie!
Referencje od naszych Klientów – Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie.Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.Poszczególne ustawienia plików cookies możesz zmieniać po kliknięciu przyciskuAby wyrazić zgodę na instalowanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies wszystkich wskazanych wyżej kategorii, kliknij przyciskDodatkowe informacje przedstawione są także w naszej Polityce Prywatności
List referencyjny pracownika
Niniejszy list referencyjny jest oświadczeniem pracodawcy, wystawianym na wniosek pracownika, rekomendującym pracownika innym, potencjalnym pracodawcom. Potwierdza kwalifikacje i staż pracy byłego pracownika. Przedstawia subiektywną ocenę jego pracy, z perspektywy pracodawcy i przydatnych cech charakteru pracownika. Może on pomóc pracownikowi w znalezieniu kolejnej pracy.
List powinien być wyważony, nie przesadzony i wiarygodny.
List referencyjny należy odróżnić od świadectwa pracy, przewidzianego w art. 97 Kodeksu Pracy, którego wydanie, po zakończeniu stosunku pracy, jest obowiązkiem pracodawcy.
Jak korzystać z dokumentu?
Dokument może być wydany na prośbę pracownika, który przestaje pracować dla pracodawcy, niezależnie od tego, jaka jest przyczyna ustania stosunku pracy:
pracownik sam rezygnuje z pracy;
pracownik zostaje zwolniony przez pracodawcę,
doszło do reorganizacji zakładu pracy, w wyniku czego zlikwidowano stanowisko pracownika,
terminowa umowa o pracę wygasła,
pracownik przeszedł na emeryturę.
We wszystkich tych sytuacjach pracownik może uzyskać referencje od pracodawcy.
Referencje potwierdzają szczegóły dotyczące zatrudnienia pracownika u pracodawcy, jak też zawierają ocenę wykonywanej przez pracownika pracy. Ocena ta zawiera się zwykle w dwóch lub trzech zdaniach, wskazuje, czy pracodawca poleciłby innemu podmiotowi, nie wskazanemu indywidualnie, zatrudnienie pracownika. Przedstawia jego wartościowe cechy charakteru, które czynią z niego pracownika pożądanego na rynku pracy.
Dokument zawiera:
wykaz zatrudnienia, w tym nazw stanowisk , które były mu powierzone w ramach stosunku pracy;
, które były mu powierzone w ramach stosunku pracy; okres zatrudnienia bądź służby;
bądź służby; opinię o pracy pracownika;
pracownika; spis obowiązków powierzonych i wykonywanych przez pracownika.
Referencje są wystawiane przez przełożonego bądź inną kompetentną osobę w firmie. Ważne jednak, żeby osoba ta miała wiedzę na temat kompetencji i pracy, wykonanej przez pracownika.
Po jego sporządzeniu i podpisaniu, przez kompetentną osobę, jest on wydany pracownikowi, albo osobiście, albo wysłany pocztą. Pracownik może posługiwać się niniejszym dokumentem w procesie rekrutacji do innych firm.
Podstawa prawna:
Nie ma żadnych przepisów określających, co należy zawrzeć w dokumencie dotyczącym referencji pracowniczych. Zakres treściowy listu referencyjnego wynika jedynie z praktyki.
Jak edytować wzór?
Wypełnij formularz. Dokument jest redagowany na Twoich oczach w miarę podawania odpowiedzi.
Po zakończeniu, otrzymujesz go w formacie Word i PDF. Możesz go edytować i wykorzystać ponownie.
List polecający / rekomendacyjny dla pracownika: wzór i porady
Twój pracownik właśnie poinformował Cię, że odchodzi i poprosił o wystawienie listu polecającego. Masz mało czasu i nigdy nie pisałeś takiego dokumentu. Dodatkowo musisz zająć się papierkową robotą, związaną z zamknięciem współpracy.
List rekomendacyjny pisze najczęściej pracodawca lub klienci czy współpracownicy kandydata. W liście polecającym powinny być zawarte pozytywne informacje o pracowniku i jego pracy. Ten dokument ma na celu pokazać rekruterowi lub przyszłemu pracodawcy, że kandydat dobrze spełniał swoje obowiązki i warto go zatrudnić.
Nie martw się. W tym artykule zobaczysz wzór listu polecającego dla pracownika, który ubiega się o nową pracę. Znajdziesz również przydatne wskazówki, które pomogą Ci stworzyć dokument z referencjami — niezależnie od tego, czy na wieść o odejściu podwładnego załamałeś ręce czy odetchnąłeś z ulgą.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz CV teraz
Stwórz profesjonalne CV teraz! NIE TAK
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
List polecający — wzór
Kraków, 14.04.2019 Krystian Klęczak Dyrektor finansowy JPF Bank Małopolski LIST REKOMENDACYJNY Pan Krzysztof Bosak był zatrudniony w firmie JPF Bank Małopolski od 10 maja 2017 r. do 14 kwietnia 2019 roku na stanowisku głównego księgowego na podstawie umowy o pracę. Do jego głównych obowiązków należały: kontrolowanie dekretowania wprowadzania danych do systemu księgowego, analiza i kontrola kont księgowych, terminowe i kompletne prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz koordynowanie procesu ich zamknięcia i kierowanie zespołem działu finansowego banku. Podczas pracy pan Krzysztof Bosak zdobył praktyczne umiejętności m.in. w zakresie korzystania z programów księgowych, obsługi IScala oraz AX Dynamics 2012, analizy danych w systemie księgowym oraz współpracy z instytucjami zewnętrznymi i organami podatkowymi. Pan Krzysztof Bosak wyróżniał się przede wszystkim starannością, rzetelnością, umiejętnościami komunikacyjnymi, zwłaszcza w zarządzaniu zespołem oraz merytoryczną wiedzą dotyczącą zagadnień związanych z organizacją systemów finansowych i księgowych w firmie. Za jego największy sukces uważam wprowadzenie automatyzacji w procesie księgowania dokumentów, co przyczyniło się do wzrostu wydajności zespołu o 15% i zaoszczędziło firmie 20 tys. zł. Jestem przekonany, że pan Krzysztof Bosak doskonale sprawdzi się na stanowiskach związanych z prowadzeniem księgowości, tak jak sprawdził się w naszej firmie i będzie cennym pracownikiem. Z poważaniem Krystian Klęczak, odręczny podpis i pieczątka
Czym jest list polecający i kiedy się go pisze?
List polecający, zwany inaczej listem rekomendacyjnym, referencyjnym (po angielsku reference letter) lub po prostu opinią o pracowniku, to oficjalny dokument, który pracodawca wystawia pracownikowi kończącemu współpracę z firmą — żeby polecić go przyszłym zatrudniającym.
Według badań aż 87% firm w Stanach Zjednoczonych włącza referencje do procesu rekrutacji — weź to pod uwagę przy pisaniu listu polecającego po angielsku do zagranicznego pracodawcy czy międzynarodowego przedsiębiorstwa.
List polecający to jeden ze sposobów udzielenia pracownikowi referencji, które może również dodać do CV — np. wpisując tam formułę „referencje dostępne na żądanie”. Proces udzielania referencji zmienił się wraz z wprowadzeniem przepisów RODO i ustawy o ochronie danych osobowych. Więcej na ten temat możesz przeczytać w poradniku Urzędu Ochrony Danych Osobowych dla pracodawców.
Pamiętaj, że jeśli wystawiasz pracownikowi list polecający, jego przyszły pracodawca nie może do Ciebie zadzwonić ani zwrócić się z prośbą o dodatkowe informacje o jego zakresie obowiązków, a przede wszystkim — powodach odejścia z firmy. Jest to związane z RODO.
W swoim CV pracownik powinien zawrzeć aktualną klauzulę ze zgodą na przetwarzanie danych. Jeśli jego przyszły pracodawca chce z Tobą porozmawiać, również musisz wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.
Jak napisać list polecający?
List polecający dla pracownika to dokument, który musi spełniać wymogi formalne. Dlatego powinien składać się z następujących elementów: daty i miejsca wystawienia referencji (w prawnym górnym rogu), Twoich danych osobowych: imienia i nazwiska, tytułu zawodowego i nazwy firmy (w lewym górnym rogu).
Później, na środku dokumentu, wpisz drukowanymi literami nagłówek, np. list polecający, list rekomendacyjny lub list referencyjny. Następnie możesz przejść do treści dokumentu i napisać swoją opinię o pracowniku, który odchodzi.
Pierwszy akapit zacznij od ogólnych informacji: imienia i nazwiska pracownika, stanowiska, które zajmował, okresu, w którym współpracowaliście oraz typu umowy, na którym był zatrudniony.
Kolejną część listu poświęć na wypisanie jego głównych obowiązków. Bądź konkretny i pokaż dokładnie, czym się zajmował. Oczywiście nie powinieneś wpisywać wszystkich, nawet najmniejszych zadań, które wykonywał. Wybierz te naprawdę ważne — postaraj się stwierdzić, które doświadczenia zawodowe będą istotne dla przyszłych pracodawców.
W liście polecającym możesz wpisać informacje podobne do tych z CV pracownika. Dlatego po opisie jego obowiązków, wymień jego najważniejsze umiejętności — zarówno kompetencje twarde (specjalistyczne) i miękkie (interpersonalne i komunikacyjne).
Następnie napisz o największych osiągnięciach zawodowych pracownika. Postaraj się wyrazić je w liczbach albo pokazać, jak pozytywnie wpłynęły na rozwój Twojego przedsiębiorstwa. Może to być np. wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania czy poprawa wewnątrzfirmowego procesu.
Na zakończenie listu polecającego podkreśl, że pracownik sprawdzał się na stanowisku, które zajmował, był ważną częścią Twojej firmy i z pewnością będzie wartościowym dodatkiem do nowego zespołu. Na końcu dokumentu dodaj odpowiedni zwrot grzecznościowy (Z poważaniem lub Z wyrazami szacunku), Twój odręczny podpis oraz firmową lub osobistą pieczątkę.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
5 rad dotyczących pisania listu polecającego
List polecający to nie tylko uprzejmy gest w stronę pracownika, który odchodzi z Twojej firmy. Pisząc go, wystawiasz także wizytówkę własnej firmie — pokazujesz, że umiesz dawać konstruktywny feedback i dbasz o własnych podwładnych.
Dlatego niezależnie od tego, czy zwalniająca się osoba była świetnym pracownikiem czy zupełnie przeciętnym, warto napisać list rekomendacyjny porządnie i z dbałością o detale. Mam dla Ciebie 5 wskazówek dotyczących listu polecającego, które pomogą Ci szybko przygotować staranny dokument.
Bądź konkretny
X był dobrym pracownikiem i starannie wykonywał swoje obowiązki lub Praca X była nieoceniona, dzięki jego kompetencjom związanym z obsługą programów księgowych oraz wiedzy z dziedziny rachunkowości. Z pewnością to drugie zdanie robi na Tobie lepsze wrażenie i podobnie będzie w przypadku czytającego list polecający.
W pierwszym z powyższych zdań użyto oklepanych fraz, które tak naprawdę niewiele mówią o pracowniku. Drugie wskazuje na konkretne kompetencje i pokazuje, że wiesz, czym zajmował się Twój podwładny.
Spersonalizuj swój list polecający
Pokaż, że Twój pracownik nie był tylko trybikiem w firmowej machinie, ale ważną częścią Twojego przedsiębiorstwa. Żeby to zrobić, krótko opisz np. jego największe osiągnięcia.
Szczerość przede wszystkim
List polecający to nie laurka na dzień matki, tylko oficjalny dokument. Nie musisz „słodzić” swojemu pracownikowi i opisywać go w samych superlatywach — tak jak on nie zdecyduje się na kłamstwo w CV. Skup się na konkretach — jego cechach charakteru i umiejętnościach, które rzeczywiście cenisz w kontekście zawodowym.
Nie rozpisuj się
Żaden rekruter ani pracodawca nie ma czasu na czytanie wielostronicowych dokumentów — zwłaszcza że przed listem polecającym, będzie musiał zapoznać się z CV i listem motywacyjnym. Jedna, ale konkretna strona A4 w zupełności wystarczy.
Zadbaj o formę listu polecającego
Jak każdy oficjalny dokument, list polecający powinien wyglądać profesjonalnie. Pamiętaj o odpowiednim formatowaniu, sprawdź, czy nie zrobiłeś literówek i innych błędów językowych. Na pewno nie chcesz wyjść na niechlujnego i podchodzącego lekceważąco do obowiązków i pracy!
Potrzebujesz dodatkowych rad dotyczących listu polecającego? Napisz komentarz pod artykułem, a ja z przyjemnością Ci pomogę.
키워드에 대한 정보 list referencyjny dla firmy wzór
다음은 Bing에서 list referencyjny dla firmy wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Świadectwo pracy, referencje i list polecający w PJM
- 동영상
- 공유
- 카메라폰
- 동영상폰
- 무료
- 올리기
Świadectwo #pracy, #referencje #i #list #polecający #w #PJM
YouTube에서 list referencyjny dla firmy wzór 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Świadectwo pracy, referencje i list polecający w PJM | list referencyjny dla firmy wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.