당신은 주제를 찾고 있습니까 “metoda cornella ładne notatki – Notatki metodą Cornella – sposób na lepszą naukę i zapamiętywanie“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Jacek Kłosiński 이(가) 작성한 기사에는 조회수 35,926회 및 좋아요 1,016개 개의 좋아요가 있습니다.
metoda cornella ładne notatki 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Notatki metodą Cornella – sposób na lepszą naukę i zapamiętywanie – metoda cornella ładne notatki 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Metoda Cornella to świetny sposób na ulepszenie tradycyjnych notatek. Jest przeznaczony głównie do nauki i szczególnie skuteczny w sytuacjach, kiedy do opanowania mamy szeroki materiał, który wymaga od nas syntezy.
Zobacz na czym to polega: http://klosinski.net/notowanie-metoda-cornella
metoda cornella ładne notatki 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Jak robić notatki – metoda Cornella i mapy myśli
Metoda Cornella – skuteczny sposób na efektywną naukę … System notowania opracowany w latach 50 przez Waltera Pauka, nazwany metodą Cornella (od nazwy uczelni …
Source: klosinski.net
Date Published: 1/10/2021
View: 98
Notatka…, notowanie… METODA CORNELLA
W końcu, ogranicza Cię jedynie kartka papieru i własna pomysłowość! METODA CORNELLA. System notowania został opracowany w latach 50-tych przez Waltera Pauka, …
Source: www.losedziszow.edu.pl
Date Published: 9/18/2022
View: 5462
Jak Robić Notatki – Metoda Cornella – Szkoła Skilla
1. Metoda Cornella = skuteczny sposób na efektywną naukę … System ten wcale nie jest nowością. Wymyślony został w latach 50 XX-wieku przez profesora Waltera …
Source: szkolaskilla.pl
Date Published: 4/7/2021
View: 8195
Jak notować skutecznie. Notowanie metodą Cornella. –
Notatka nie musi był piękna a bardzo często na tym się skupiamy. Ja sama zadziwiająco wiele czasu poświęcałam na to aby moje notatki były ładne, …
Source: horyzontbezkonca.pl
Date Published: 2/12/2021
View: 8527
Metoda Cornella – o sztuce robienia notatek
Metoda notowania Cornella to system sporządzania notatek, opracowany w latach 50. XX wieku przez Waltera Pauka – profesora na Uniwersytecie …
Source: policealna.gowork.pl
Date Published: 9/15/2022
View: 7545
jak robić notatki metoda cornella | Bullet journal diy, Bullet journal …
jak robić notatki metoda cornella Zawroty Głowy, Szkoła, Literatura … JAK ROBIĘ ŁADNE, PRZEJRZYSTE NOTATKI – MOJE TRIKI | back to school.
Source: pl.pinterest.com
Date Published: 1/28/2021
View: 8307
Metody robienia notatek – poznaj 4 najlepsze – WOLNIEJ
Ładnie wygląda i wiadomo gdzie i co jest. Kruk | Anna Belica • 6 lat temu. I muszę podziękować za metodę Cornella, przetestowałam ją dzisiaj :).
Source: wolniej.com.pl
Date Published: 10/15/2021
View: 5064
Jak robić notatki? – metoda Cornella [Mapa Myśli]
Metoda Cornella to swego rodzaju sposób efektywnego notowania, który został opracowany przez Waltera Pauka w ubiegłym stuleciu. Swoją nazwę …
Source: www.vd.pl
Date Published: 8/14/2022
View: 6577
주제와 관련된 이미지 metoda cornella ładne notatki
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Notatki metodą Cornella – sposób na lepszą naukę i zapamiętywanie. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 metoda cornella ładne notatki
- Author: Jacek Kłosiński
- Views: 조회수 35,926회
- Likes: 좋아요 1,016개
- Date Published: 2018. 6. 27.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=1sP1_2TgZAI
Na czym polega metoda Cornella?
Metoda notowania Cornella to system sporządzania notatek, opracowany w latach 50. XX wieku przez Waltera Pauka – profesora na Uniwersytecie Cornella. Polega ona nie tylko na zapisywaniu najważniejszych informacji, które padają podczas lekcji czy wykładu, ale również używaniu słów kluczowych oraz dodawaniu podsumowania.
Jak efektywnie robić notatki?
Zapisuj nazwiska, tytuły, daty, wzory itd. Unikaj zapisywania rzeczy, które już wiesz – notujesz po to, żeby czegoś się dowiedzieć, nauczyć i zapamiętać, więc nie ma sensu marnować miejsca na kartce.
Jak robić dobre notatki ze spotkań?
Jeśli masz do dyspozycji laptop, telefon służbowy lub bierzesz udział w spotkaniu z użyciem komunikatora, notatki możesz sporządzać bezpośrednio w wersji elektronicznej. Możesz do tego wykorzystać programy takie jak OneNote (oferuje specjalne szablony do spotkań), Evernote lub dokumenty Google’a.
Jak zrobić przejrzyste notatki?
Dobrą metodą jest uzupełnienie zapisków o przejrzyste wykresy, ramki, tabele czy proste rysunki. Znane jest przysłowie, że jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Posiadacze notatek wzbogaconych o proste rysunki z pewnością odniosą z nich wiele korzyści oraz zapamiętają je na długi czas.
Jak notować w zeszycie na studiach?
Sposoby notowania na studiach
Jedni wolą notować krócej – bardziej hasłowo. Natomiast inni bardziej lubią napisać jakiegoś główne hasło i później dodając myślniki, pauzy, kropeczki, serduszka (zwał jak zwał ;p) wypisują różne informacje do konkretnego zagadnienia.
Jak uporządkować notatki?
Jeśli Wasze notatki nie są tak obszerne możecie je przechowywać w teczce z przegródkami. Kupicie je w każdym papierniczym, a przed rozpoczęciem roku szkolnego w każdym markecie. Ja trzymałam w tej teczce dokumenty związane ze studiami. Skoroszyty do noszenia kartek na zajęcia i przechowywania w trakcie nauki.
Czy robienie notatek pomaga w nauce?
Już samo robienie notatek np. na podstawie podręcznika czy prezentacji pomaga w zapamiętywaniu materiału, ponieważ trzeba się w niego wczytać, zrozumieć i wyłowić najważniejsze informacje. To zdecydowanie więcej niż samo przeczytanie tego, co ktoś zapisał!
Jak uczyć się z notatek?
- Wyciągnąć najważniejsze informacje na osobną kartkę.
- Zadawać sobie pytania podczas nauki.
- Tworzyć Ścianę Płaczu.
- Opowiadać własnymi słowami.
- Warto eksperymentować.
Co warto notować?
- Pamiętnik. Klasycznie! …
- Bullet Journal. O tym systemie na pewno będziemy jeszcze pisać. …
- Notatnik podróżny. Travel Journale często mają swoje unikalne formaty. …
- Dziennik wdzięczności. …
- Przepiśnik. …
- Dziennik snów. …
- Junk lub Art Journal. …
- Dieta i aktywność fizyczna.
Jak robić minutki?
- Informację o uczestnikach spotkania i datę spotkania.
- Cel spotkania.
- Agendę spotkania.
- Główne punkty spotkania, które były faktycznie omówione. …
- Action items – najlepiej z wybranymi właścicielami i datami dostarczenia.
- Wypisane decyzje, jeśli jakiekolwiek były podjęte w trakcie spotkania.
Co to jest minutki?
Żargonowe, spolszczone wyrażenie „Minutki” jako określenie notatek ze spotkania, wzięło się z angielskiego „Minutes of the Meeting„, czyli dokładnie notatek sporządzanych w czasie spotkań, w skrócie również często używanym „MoM”. Jest to wyrażenie popularne w żargonie biznesowym, nie tylko wprost restrukturyzacyjnym.
Kiedy sporządza się notatkę służbową?
Zazwyczaj notatkę służbową sporządza się w związku z ważnymi dla firmy czy organizacji postanowieniami i działaniami. Notatka służbowa z rozmowy telefonicznej wykonywana jest najczęściej wtedy, gdy przebieg rozmowy dotyczy ważnych spraw, które muszą zostać przekazane innym pracownikom.
Jak notować żeby lepiej zapamiętywać?
Według badania, zapisywanie notatek odręcznie, na papierze jest szybsze. Po drugie, odręczne notatki są zwykle dokładniejsze i mają spersonalizowany charakter. Co pozwala skuteczniej zapamiętywać informacje w nich zawarte. Po trzecie, pismo odręczne wyzwala silniejszą aktywność mózgu.
Jak robić notatki z języka obcego?
Notatki powinno się robić odręcznie
a nie na komputerze, czy robiąc zdjęcie. Potwierdzono, że zapamiętujemy wtedy, kiedy piszemy odręcznie, bo mózg zapamiętuje ruchy ręki. Kiedy klepiemy paluchami po klawiaturze, mózg pamięta, że klepał – nie o to chodzi. Piszemy ręcznie, ręką po papierze.
Jak szybko notować?
- Notuj do celu. Zanim przystąpisz do sporządzania notatek zastanów się w jakim celu ona powstaje. …
- Notuj z głową Robiąc notatki chcesz wynotować wszystko co usłyszysz lub przeczytasz? …
- Wypracuj swój styl. …
- Notowanie przez rysowanie. …
- Poznaj i sprawdź różne systemy notowania.
Jak zaczac notatkę Syntetyzującą?
Zaczynamy od dokładnego zapoznania się najpierw z poleceniem, a później z tekstami. Warto zanotować własnymi słowami (np. w brudnopisie) najważniejsze myśli płynące z tekstów. Piszemy notatkę syntetyzującą, pamiętając o odpowiednim poziomie uogólnienia i stosowaniu parafraz.
W jakim programie robić notatki?
Google Keep – notatnik online
Posiada ona świetny design i jest bardzo funkcjonalna. Łączy się ona z dyskiem Google, więc będziesz mieć do niej dostęp na wszystkich urządzeniach. Pozwala dodawać notatki głosowe, zdjęcia, tworzyć checklisty czy udostępniać notatki innym osobom.
Jak robić notatki z języka obcego?
Notatki powinno się robić odręcznie
a nie na komputerze, czy robiąc zdjęcie. Potwierdzono, że zapamiętujemy wtedy, kiedy piszemy odręcznie, bo mózg zapamiętuje ruchy ręki. Kiedy klepiemy paluchami po klawiaturze, mózg pamięta, że klepał – nie o to chodzi. Piszemy ręcznie, ręką po papierze.
Jak zacząć notatkę?
Notatka prasowa powinna zawierać krótki i zwięzły tytuł, lead (pierwszy akapit odpowiadający na pytania: kto, gdzie, kiedy, dlaczego i z jakim skutkiem. W ten sposób w 2-3 zdaniach nagłówek stanowi zwarte wyjaśnienie, czego dotyczy ciąg dalszy), rozwinięcie w kilku akapitach, najlepiej z cytatem czyjejś wypowiedzi.
Jak robić notatki – metoda Cornella i mapy myśli
Dobre notatki i umiejętność notowania przyspieszają i ułatwiają naukę. Zapisywanie jest dla nas naturalne i wydaje się banalnie proste. Niestety, przeważnie robimy to mało efektywnie i niezgodnie z tym, w jaki sposób nasz mózg przetwarza informacje. Pora to zmienić!
Notatki – 2 sposoby, które pomogą Ci robić je lepiej
W tym wpisie pokażę Ci i omówię 2 różne sposoby robienia notatek – metoda Cornella i mapy myśli (mind mapping). Każda z nich sprawdzi się w różnych sytuacjach.
To jak, zaczynamy?
Notatki metodą Cornella
Pierwszym dobrym sposobem na robienie notatek jest metoda Cornella. Nagrałem video, w którym opowiadam jak ją stosować i kiedy się sprawdzi, ale poniżej znajdziesz też uzupełnienie w formie tekstu:
Wersja video Zobacz film, w którym dokładnie tłumaczę na czym polega Metoda Cornella ZOBACZ
Metoda Cornella – skuteczny sposób na efektywną naukę
System notowania opracowany w latach 50 przez Waltera Pauka, nazwany metodą Cornella (od nazwy uczelni na której pracował) jest próbą uporządkowania klasycznego sposobu notowania i wyciśnięcia z niego lepszych efektów.
Jest przeznaczony głównie do nauki i szczególnie skuteczny w sytuacjach kiedy do opanowania mamy szeroki materiał, który wymaga od nas syntezy. Gorzej sprawdzi się w przypadku notatek o charakterze bardziej kreatywnym, gdzie sztywne ramy mogą być przeszkodą.
Tę metodę możesz z powodzeniem wykorzystać zamiast standardowych notatek na lekcjach, wykładach, szkoleniach, czy w trakcie nauki z książki lub filmów.
Na czym to polega notowanie metodą Cornella?
Pierwszy krok to odpowiedni podział kartki. Na arkuszu rysujemy kształt przypominający nieproporcjonalną literkę „I”. Dzięki temu tworzy się prosta tabelka. Mniej więcej coś takiego:
Pionowe kolumny powinny mieć proporcje ok. 1/3 i 2/3. Nagłówek może być niski, ale dolna część powinna być dosyć spora.
Żeby łatwiej wyjaśnić do czego potrzebne są poszczególne części i jak je wypełniać, oznaczyłem je literkami A, B, C i D.
A – miejsce na tytuł, temat lub cokolwiek innego, co pozwoli Ci przypomnieć sobie łatwo czego dotyczą notatki. To ma być taki typowy nagłówek. Warto wrzucić tam także datę.
B – miejsce na właściwe notatki. To tutaj zapisujemy zdobywane informacje. Staramy się skracać i parafrazować, ale generalnie robimy wszystko to, co w przypadku klasycznych notatek, możemy nawet rysować, jeśli taka forma ułatwia nam zapamiętywanie.
C – w tym miejscu zapisujemy słowa kluczowe i główne myśli podsumowujące informacje po prawej. To takie podrozdziały dla treści, która umieszczona jest obok. Warto formułować je w formie pytań, na które odpowiedzi stanowi tekst po prawej. Pozwala to na lepsze odnajdywanie połączeń, ale np. ułatwia też naukę do egzaminu.
D – miejsce na podsumowanie i wnioski. Tutaj powinna znaleźć się krótka (4–5 zdań) synteza wszystkiego, co znalazło się powyżej. Pisząc tę część wyobraź sobie, że tłumaczysz dany temat osobie, która nie zna notatek z pozostałych rubryk.
Dlaczego warto notować wg metody Cornella?
W odróżnieniu od zwykłego zapisywania wszystkiego jak leci, bazując na metodzie Cornella osiągasz przynajmniej 3 przewagi:
Zmuszasz się do kilkukrotnej syntezy. Wpisując kluczowe myśli i później podsumowanie musisz na bieżąco trawić zdobywane informacje i wybierać z nich najważniejsze rzeczy.
Podsumowanie, które powinno mieć charakter objaśniania tematu innym, zmusza do tego, żeby najpierw samemu całość dobrze zrozumieć. Notowanie ma przecież prowadzić do nauki nowych rzeczy, a nie przepisywania tego, co słyszymy na papier. Nie jesteś skrybą.;)
Tworzony materiał jest uporządkowany i poukładany od ogółu do szczegółu, co doceni na pewno każdy, kto musiał się przekopywać przez stosy własnych przypadkowo zabazgranych notatek.
Tylko tyle i aż tyle. Metoda jest prosta i łatwa do zastosowania w każdych warunkach. Jeśli znacie inne sposoby na hackowanie standardowego notowania, koniecznie napiszcie w komentarzach.
Aktualizacja 27.10.2015 Jakub Bażela przygotował i podesłał dwa szablony ułatwiające notowanie tą metodą. Dzięki Jakub! Szablon .pages | Szablon .docx
Na czym polega notowanie w formie map myśli?
Drugą metodą, która może Ci się przydać jest mind mapping, czyli tworzenie map myśli. Ja sam nie jestem wielkim ich fanem i prawdę mówiąc dość rzadko je stosuję. Znam jednak osoby, którym ta metoda bardzo pomaga i dla których stała się bardzo naturalnym sposobem robienia notatek. Sprawdź i przetestuj jak jest u Ciebie.
Czym jest mapa myśli (mind mapping)?
Mapy myśli (ang. mind mapping) to forma notowania, która bazuje na wizualnym połączeniu i strukturyzowaniu informacji. W swoim założeniu forma diagramu w formie rozrastającego się, promieniującego drzewka odzwierciedla sposób, w jaki nasz mózg gromadzi informacje. Wszystko w formie wizualnej, im bardziej graficznej, tym lepiej.
Zdaniem zwolenników metody tworzenie map myśli jest dla nas całkowicie naturalne, bo odzwierciedla sposób, w jaki nasz mózg przechowuje i kategoryzuje informacje.
Jak tworzyć mapy myśli?
W sieci znajdziesz mnóstwo porad o tworzeniu map myśli. Moim zdaniem najważniejsze w tej metodzie jest to, żeby… dopasować ją do siebie i do swojego stylu myślenia i uczenia. To też największe wyzwanie i podejrzewam, że dlatego nigdy nie udało mi się zaprzyjaźnić z tym stylem tworzenia notatek. Po prostu dałem tej metodzie za mało czasu. 😉
Oczywiście, są uniwersalne zasady, których warto się trzymać:
Mapy tworzymy zgodnie z zasadą „ od ogółu do szczegółu ” – na środku kartki wypisz ogólny temat, główne zagadnienie. Następnie bezpośrednio od niego, promieniście twórz rozgałęzienia, do których dalej będziesz dopisywać kolejne rozszerzenia tematu i podgałęzie.
” – na środku kartki wypisz ogólny temat, główne zagadnienie. Następnie bezpośrednio od niego, promieniście twórz rozgałęzienia, do których dalej będziesz dopisywać kolejne rozszerzenia tematu i podgałęzie. Kolejne gałęzie muszą powstać systematycznie i tak należy je czytać – czyli jedna gałąź oddaje zagadnienie, które chcesz lepiej zapamiętać i zrozumieć. Każda podgałąź to dalsze zagłębienie się dany temat.
dany temat. Mapy myśli warto robić w poziomie – dzięki temu łatwiej zachować strukturę i zapanować nad rozrostem.
– dzięki temu łatwiej zachować strukturę i zapanować nad rozrostem. Im bardziej wizualna forma, tym lepiej. Dlatego często spotkasz się z zaleceniami, żeby korzystać z różnych kolorów, różnicować wielkość napisów i ilustrować swoje gałęzie (obrazki, ikonki, graficzne numery).
Dlatego często spotkasz się z zaleceniami, żeby korzystać z różnych kolorów, różnicować wielkość napisów i ilustrować swoje gałęzie (obrazki, ikonki, graficzne numery). Ciekawą taktyką na powtórki jest dodawanie kolejnych elementów graficznych (kolorów, ilustracji)
Wszystko wyjaśni się, jak rzucisz okiem na poniższe przykłady. 🙂
Przykłady map myśli
Zebrałem kilka różnych przykładów, dzięki którym łatwiej będzie Ci zrozumieć zasadę.
Mapa myśli jako pomoc w nauce anatomii (źródło: Pinterest)
Mapy myśli to dobry sposób na notowanie i systematyzowanie informacji z książek (źródło Pinterest)
Przykład prostej mapy myśli w ramach jednego, konkretnego zamówienia. Bez fajerwerków, ale dobrze widać zasadę i konsekwencję twórcy. 😉 (źródło: Pinterest)
Programy do tworzenia map myśli (mind mapping)
Jeśli nie lubisz lub nie masz czasu na tworzenie ręcznych map. Polecam kilka fajnych programów, które Cię w tym wyręczą:
Xmind – program, który wymaga instalacji na komputerze, ale jest bardzo prosty i intuicyjny w użyciu. Darmowa wersja wystarczy do większości podstawowych zastosowań.
Coggle – to narzędzie dostępne z przeglądarki. Wymaga założenia konta, ale oferuję darmowe 3 diagramy. Narzędzie pozwoli błyskawicznie stworzyć mapy myśli i diagramy, które będą ładne i czytelne.
Milanote – to narzędzie, które powstało do organizowania pracy i zbierania inspiracji. Ma też opcję tworzenia diagramów.
Miro – narzędzie stworzone do tworzenia map myśli i prowadzenia burzy mózgów.
Kiedy notatki w formie map myśli się sprawdzą?
Komu i w jakich sytuacjach bym ją polecił? Myślę, że to świetna metoda dla wszystkich osób, które mają trudności w tzw. nauce pamięciowej i zawsze potrzebują kontekstu. Tworzenie map myśli wymaga od nas przetwarzania i grupowania zagadnień, a dzięki wizualnej formie łatwiej jest przywołać w pamięci konkretne tematy (np. daty, nazwiska i miejsca). Dobrze sprawdzi się więc np. w przypadku studentów, którzy mierzą się z dwoma egzaminami jednego dnia.
Mapy myśli przydają się też przy bieżącym notowaniu pomysłów, np. podczas burzy mózgów. Decydując się na rozwijanie jakiegoś pomysłu, łatwo dorysować kolejne poziomy zagłębienia. Ogólnie to sprawdzony sposób na pobudzenie naszej kreatywności.
Kiedy notować inną metodą niż mapy myśli?
Jest to jednak technika dużo bardziej wymagająca i mniej uniwersalna niż opisana wyżej metoda Cornella. Wymaga sporo praktyki i stworzenia własnego systemu notowania. Z założenia trzeba jej dać trochę czasu.
Zwięzła forma wymaga od wysiłku w przetwarzaniu informacji, wiec jeśli miałbym do zanotowania sporo informacji w krótkim czasie (np. podczas wykładu), raczej wybrał bym metodę Cornella.
Jak robić notatki – odręcznie czy na komputerze?
Liczne badania pokazują, że efektywniej uczymy się
Wiele badań pokazuje, że robiąc notatki na papierze zyskujemy znacznie więcej – nie tylko lepiej zapamiętujemy to, co zapisaliśmy, ale też lepiej rozumiemy temat. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że notowanie na komputerze bardziej nas rozprasza. Badacze udowodnili, że wpływa na to również konieczność tłumaczenia i przetwarzania tekstu, ubierania je we własne słowa.
Oczywiście, są realne korzyści z notowania na komputerze, jeśli chodzi o sam proces przeszukiwania i gromadzenia notatek. Jednak pod kątem samej nauki papier nie ma sobie równych.
Mam nadzieję, że ten wpis Ci się przyda i będzie dla Ciebie inspiracją do testów i poszukiwania idealnego sposobu notowania. Idealnego dla Ciebie. Efektywnej nauki!
Bardzo Dziwna Ale Skuteczna
Czytanie: 5 minut
Odkąd pamiętam uczono mnie notowania w „tradycyjny” sposób. Najczęściej wyglądało to tak, że Pani nauczycielka dyktowała nam jednolity tekst, a my, dzieciaczki, notowaliśmy jakby to było dyktando. Przypominam sobie, że czasami zdarzało się robić notatki w postaci list (np. pierwsze lekcje z lektury i wypisywanie bohaterów) lub też diagramów (np. zbiory liczb).
Gdy przygotowywałem się do matury w czwartej klasie technikum, dowiedziałem się o metodzie Cornella. To była miłość od pierwszego napisania 😍 Uwielbiałem z niej korzystać. Najczęściej robiłem to przy powtarzaniu lektur i nauce historii.
Jeśli chcesz poznać nowy, efektywniejszy sposób na robienie notatek, to dobrze trafiłeś. Czytaj dalej i poznaj tę technikę!
1. Metoda Cornella = skuteczny sposób na efektywną naukę
System ten wcale nie jest nowością. Wymyślony został w latach 50 XX-wieku przez profesora Waltera Pauka. Rozwinięcie jego nastąpiło na Uniwersytecie Cornella, stąd też nazwa. Traktuję to jako udoskonalenie zwykłych notatek. Pozwala on wycisnąć z nich jak najwięcej.
Sprawdzi się w każdej sytuacji. Używałem go z powodzeniem, gdy uczyłem się polskiego (notatki z epok i lektur), historii, a nawet matematyki.
2. Cele
Metoda Cornella ma trzy podstawowe cele:
Odfiltruj tylko najważniejsze informacje
Nie bądź stenotypistą. Słuchaj i wyłapuj najważniejsze informacje. Zamień czyjeś myśli na własne. Jeśli notujesz wykład – staraj się notować, to czego nie wyczytasz w książce. Dobry nauczyciel wzbogaca suchą wiedzę o związki między przekazywanymi informacjami, analogie, przykłady, luźne spostrzeżenia. To są istotne informacje. Więcej o zasadach sporządzania dobrych notatek przeczytasz tu: Sekret Dobrych Notatek Z Lekcji Rób podsumowania
Każdą odrębną myśl opatrz kluczowym słowem, hasłem lub pytaniem, na które odpowiada dana informacja. Streszczaj
Po skończonym wykładzie, przeczytanej lekturze, obejrzanym filmie itp. poświęć chwilę na podsumowanie w kilku zdaniach o czym on był. Możesz to robić w oparciu o słowa klucze. Ułatwi to późniejsze przeglądanie i powtarzanie notatek.
3. Zasady notowania
Zasady notowania są bardzo proste. Opierają się one na celach, które opisałem na górze. Najlepiej podejść do tego praktycznie:
Weź zwykłą, gładką kartę. Trzymając ja pionowo, podziel na trzy części: poziomą kreską oddziel miejsce na tytuł i datę (A)
(A) pionowo wydzielasz dwie kolumny o szerokości 1/3 i 2/3 kartki: węższa kolumna (B) to miejsce na słowa klucze i pytania szersza kolumna (C) to miejsce na odfiltrowane informacje – notowanie
poziomą kreską na dole odkreśl przestrzeń na podsumowanie (C) – wysokość powinna być wystarczająca na 5 – 7 linii tekstu.
Tak oto gotowy arkusz możesz już śmiało zapełniać informacjami.
4. Proces notowania
W czasie wykładu, uczenia się, czytania książki, oglądania filmu itp. zapisujesz notatki w części C przeznaczonej do notowania. Notujesz tu: główne myśli, cytaty, fakty, rysujesz mapy myśli lub robisz sketchnotki. Zostaw tu trochę luźnego miejsca na ewentualne uzupełnianie notatek.
W krótkim czasie po zrobieniu notatek robisz pierwszą powtórkę i uzupełniasz kolumnę B – zapisujesz hasła i pytania, na które odpowiedzi znajdziesz w notatkach, lub inne pytania, które teraz uznałeś, że warto dodać. To jest tez czas na uzupełnienie kolumny C.
Po jakimś czasie od zapisania notatek robisz drugą powtórkę zapisując podsumowanie na dole kartki. Dobrze jest wykorzystać tę okazję do zrobienia testu (więcej o testowaniu). Weź kartkę i zasłoń kolumnę C z notatkami. Odpowiadając na pytania z kolumny B zapisz własnymi słowami to, co pamiętasz. Nie oszukuj!
Przeglądając notatki możesz zwracać głównie uwagę na podsumowania. Szybko zorientujesz się czy tego szukasz lub wszystko pamiętasz. 😉
Wiele osób zastanawia się kiedy robić powtórki? Jaki jest odpowiedni interwał? Już wkrótce pojawi się osobny wpis wyjaśniający kilka technik.
5. Wariacje
Ile osób, tyle metod notowania. Ważne jest, abyś odnalazł ten swój. Wiele osób modyfikuje tę metodę do swoich potrzeb. Poniżej pare inspiracji:
Cornella + sketchnoting
autor: kasiakrogulec.pl
Cornell + rysunki
autor: orientus.wordpress.com
Cornel + kolory i diagramy
autor: orientus.wordpress.com
Cyfrowy zapis notatek Cornella autor: zostanphd.pl
6. Plusy
uniwersalna – nieważne czego się uczysz
intensywna selekcja i filtrowanie materiału
tworzenie streszczeń i podsumowań pozostawia trwalszy ślad w mózgu
testowanie swojej wiedzy
możliwość dostosowania do swoich potrzeb
większy porządek i łatwiejsze przeglądanie notatek
praktyczne przy powtórkach do sprawdzianów
7. Bonus
Przygotowałem szablony ułatwiające notowanie tą metodą Szablon.docx | szablon.pages | szablon.pdf
Podsumowanie
Metoda Cornella nie jest jeszcze dość popularna, ale zachęcam Cię, abyś ją wypróbował. Ułatwia ona robienie mistrzowskich notatek. Zapisując informacje dokładnie je przefiltrowujesz i zostawiasz jedynie ważne dane. Pomaga ona w powtarzaniu i testowaniu samego siebie, co jest kluczem efektywnej nauki. Nie bój się eksperymentować i dodawać rysunków, schematów, map myśli itd. Szybko możesz się odnaleźć w stworzonych materiałach i dotrzeć do tego, czego szukasz.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi – oni tez chętnie się dowiedzą jak notować 😉
Jak notować skutecznie. Notowanie metodą Cornella. –
Notatki były, są i będą niezbędne zarówno w szkole, na studiach czy podczas pracy zawodowej. Co tu dużo mówić, nadal w życiu każdego z nas, notowanie stanowi bardzo praktyczny i potrzebny element do skutecznej nauki czy pracy. W tym tekście omówię ważne punkty jak notować skutecznie metodą Cornella.
Zapisywanie ważnych informacji z książek, bardzo długo było dla mnie czymś normalnym. Miałam dwie metody, pewnie i Ty znasz je doskonale.
Pierwsza, przepisywanie ważnych zdań, czyli niemal słowo w słowo tego co jest zawarte w podręczniku czy książce.
Druga, podkreślanie tego co istotne, czyli znowu niemal pół książki było podkreślone… z czasem powstała także trzecia metoda, kolorowych karteczek. Ją co prawda stosuję do tej pory, ale w lekko zmienionej formie. Karteczki nie żyją już swoim własnym, kolorowym życiem ;).
Jaki mamy nawyk notowania?
Zazwyczaj niestety taki, że przepisujemy podręcznik słowo po słowie. Robimy zapiski z wykładu czy spotkania niemal słowo w słowo próbując nadążyć przelać słowo mówione na papier. Skupiamy się na estetyce i wyglądzie i na tym aby te notatki zrobić, nie na tym aby treści podczas notowania przetwarzać. Czy jest to skuteczne? Jak notować skutecznie i efektywnie?
Kiedy notowanie ma sens?
Notowanie ma sens wtedy kiedy notując wyciągamy z treści najważniejsze rzeczy. Już nasze nastawienie jest bardzo ważne w późniejszym etapie korzystania z tych notatek. Badania wykazały, że osoby notujące „sztuka dla sztuki” w małym stopniu były wstanie odtworzyć notowane wiadomości. Wskazówka pierwsza: notuj rozsądnie, przetwarzaj informacje, wyciągaj z nich wnioski i łącz fakty, twórz skojarzenia. Samo pisanie dla pisania, nie spowoduje, że zapamiętasz treści, choć takie mity krążą. Gdy zależy Ci na nauce konkretnych informacji, danych, definicji, przetwarzaj zdania, twórz z nich parafrazy i dopiero wtedy zapisuj – własnymi słowami. To najskuteczniejsza metoda.
Notataka
Notatka nie musi był piękna a bardzo często na tym się skupiamy. Ja sama zadziwiająco wiele czasu poświęcałam na to aby moje notatki były ładne, czytelne dla wszystkich, kolorowe, wyraźne, choć nie do końca wiedziałam co w nich jest -moja koncentracja celowała w wygląd a nie w treść. Momentami potrafiłam się zupełnie wyłączyć podczas notowania! Jeżeli też to ci się zdarza, koniecznie czytaj dalej.
Gdy zaczęłam pracować z mapami myśli, bardzo mocno przekonałam się, że notatka ma być skuteczna dla mnie. To było odkrycie przełomowe, patrząc z perspektywy czasu, bardzo proste. Ta metoda dała mi to odczuć szczególnie. Notatka ma być Twoja! Ma pomagać Tobie w zapamiętaniu. Moim głównym celem zaczęło być takie notowanie treści, w których to ja będę mogła się odnaleźć szybko i skutecznie. Oprócz map myśli notowałam też według pewnego schematu, który można porównać do metody Cornella. O tym właśnie za moment.
Dostosuj notatki do siebie.
Co to znaczy dopasować notatki do siebie? Przecież możesz powiedzieć, że notowanie to notowanie …
Pisz tak jak lubisz, używaj kolorów lub nie w zależności co jest dla Ciebie dobre, testuj. Robiąc notatki, twórz skojarzenia, rób schematyczne rysunki, coś na kształt piktogramów, wcale nie trzeba mieć do nich talentu plastycznego…. 😉 Pisz w poprzek kartki lub po skosie. Tu nie ma złych rozwiązań.
Z czasem wyrobiłam sobie nawyk wracania do notatek. Samo przeglądanie ich treści, sprawiało mi wtedy przyjemność, bo je po prostu lubiłam, czułam, że są moje i to dodawało mi skrzydeł. Wtedy był też czas na dodawanie komentarzy, przemyśleń, które powstały np. po całym wykładzie, spotkaniu czy po przeczytaniu całej książki. Nabrałam innej perspektywy, szerszego kontekstu, to było niezwykle cenne i wartościowe pod kątem utrwalania notowanych treści.
Notowani na komputerze czy notowanie ręczne?
To często pojawiające się pytanie, na które chyba nie ma jednej odpowiedzi.
Każda z tych metod ma swoje zalety. Wiele badań jest prowadzonych nad sposobem notowania i jak się łatwo można domyśleć, wychodzą one różnie. Zatem podsumowałabym to krótkim zdaniem, że skuteczna jest ta metoda, która jest Twoja. W dzisiejszych czasach wiele osób korzysta z różnych aplikacji do notatek, programów, elektronicznych notesów, też z nich korzystałam. Obecnie używam reMarkable, jestem bardzo zadowolona.
Pamiętaj tylko, że nawet najlepsza i najdroższa aplikacja nie zastąpi Twojego wkładu w notowanie i przetwarzanie treści a już na pewno nie będzie skuteczna jeśli nie będziesz z niej korzystać.
Często wpadamy w pułapkę pobierania nowych aplikacji, programów, plannerów, kalendarzy a potem leżą odłogiem w otchłani naszego smartfona czy laptopa… też takie masz? Zostaw jedną, z której korzystasz i skup się na treści. Obserwuj jak notują inni, szukaj własnej skutecznej ścieżki i sposobu.
Oczywiście notowanie jakiekolwiek, będzie skuteczniejsze od braku notatek a Twoja wprawa i praktyka pomoże wybrać Ci to co jest dla Ciebie najlepsze. To, że dziś notujesz za pomocą map myśli przykładowo , nie znaczy, że w innej sytuacji inna metoda nie będzie skuteczna. Eksperymentuj, sprawdzaj, baw się treścią a zaskoczy Cię jak dużo możesz zapamiętać.
Metoda Cornella Notuje dużo, każdy kto ze mną pracuje wie, że mam swój system notesów, zakładek, tajemniczych znaków, kropek itp. Samo notowanie, daje mi poczucie tego, że mam treści pod kontrolą, że mogę łatwo do nich sięgnąć. A to powoduje, że w głowie zostaje mi naprawdę dużo i w zdecydowanej większości przypadków do notatek wracam rzadko lub tylko po to aby się upewnić, że wszystko jest tak jak powinno być.
Notowanie metodą, którą mogę porównać do metody Cornella, wynikało z uporządkowania treści, które dla mnie było logiczne i mogłam w prosty sposób korzystać z notatek. Gdy zaczęłam zgłębiać swoją wiedzę z tego zakresu, trafiłam na notowanie metodą Cornella. Okazała się bardzo zbliżona do tego w jaki sposób układam treści w notatkach. Na czym polega? Zobacz na schemacie.
Elementy notatki metodą Cornella
Kolumna z podsumowaniem, hasłami / wskazówkami jest bardzo dobra przy utrwalaniu treści. Tworzy pewnego rodzaju schemat i mapę do wiadomości.
Mój szablon do notowania wygląda nieco inaczej, choć założenia są dość podobne.
Ponieważ notuję sporo, zrobiłam 3 strony, które delikatnie się od siebie różnią.
Pierwsza strona zawiera: tytuł, miejsce na notatki i po prawej stronie hasła / wskazówki. Korzystam z niej notując podczas czytania książek lub artykułów branżowych.
Druga strona: to strona tylko z notatkami i małym marginesem z prawej strony na wyróżnienie pewnych wiadomości. Nie ma dodatkowych nagłówków.
Trzecia strona: ma z lewej strony miejsca na notatki, z prawej hasła / wskazówki i na dole podsumowanie.
W ten sposób mogę dowolnie zestawiać ze sobą karty do notowania według potrzeb. Oczywiście wszystkie są w delikatnym morskim klimacie ;).
Magdalena Dudek
Horyzont bez końca
Zobacz też:
Jak czytać szybciej i efektywniej?
Czytanie ze wskaźnikiem
Jak robić dobre notatki
Kilka sposobów na notatki
Dobre notatki to skarb – w szkole, na studiach, w pracy. Dobre, czyli jakie? Czytelne, przejrzyste i, przede wszystkim, zrozumiałe. Takie, żeby nawet po latach można było z nich wyczytać najważniejsze informacje. W tym artykule pokażę Ci jak robić dobre notatki.
Założę się, że większość twoich zeszytów wygląda podobnie jak i moje z czasów liceum – całe strony zapisane ciągłym tekstem, do którego nawet nie chce się zaglądać. Nieprzerwany i nieczytelny ciąg niebieskich znaków. W szkole nikt nas nie uczy, jak robić notatki – po prostu przepisujemy jak najdokładniej słowa nauczyciela, albo streszczamy treść podręcznika. Na dodatek często bez żadnej analizy i próby zrozumienia. Nikt mi nie powie, że takie notatki są cenną pomocą w nauce. Nie są. Jak w takim razie notować, żeby miało to większy sens?
Przygotuj się
To banał, ale nie mogę o tym nie wspomnieć. Bez względu na to, czy będziesz notować na lekcji, wykładzie czy spotkaniu, miej ze sobą wszystkie potrzebne rzeczy – zeszyt i zapas długopisów, albo laptopa z naładowaną baterią. Usiądź tak, żeby dobrze wszystko widzieć i słyszeć. Wyłącz telefon. Przejrzyj wcześniejsze notatki, żebyś był chociaż mniej więcej zorientowany w temacie, rozumiał to, co notujesz i mógł zadawać pytania. U góry kartki zapisz temat i datę spotkania/wykładu.
Pamiętaj, że złe przygotowanie jest przygotowaniem do pewnej porażki.
Uważnie słuchaj
Po pierwsze po to, żeby zrozumieć, a po drugie po to, żeby usłyszeć, co warto zanotować. Twój wykładowca albo rozmówca z pewnością będzie informował, które informacje są szczególnie ważne.
Długopis czy komputer?
Notowanie na laptopie wydaje się wygodniejsze i na pewno jest szybsze, ale na tym zalety technologii się kończą. Badania przeprowadzone przez Pam A. Mueller z Uniwersytetu w Princeton udowodniły, że notując ręcznie, lepiej przyswajamy informacje. Rzecz w tym, że szybkie notowanie na komputerze pozwala zapisać wszystko prawie dosłownie, ale to wcale nie jest takie korzystne. Twoja ręka jest wolniejsza, dlatego nie możesz sobie pozwolić na zapisywanie każdego słowa, które usłyszysz, a zatem już podczas notowania musisz wstępnie przetworzyć nowe informacje, zrozumieć je i wyłuskać tylko najważniejsze punkty. Dlatego moja rada brzmi – jeżeli tylko możesz, korzystaj z kartki i długopisu!
Notuj tylko to, co najważniejsze
No właśnie, jeżeli piszesz ręcznie, nie uda ci się zapisać każdego słowa – i o to właśnie chodzi! Skoncentruj się na słowach kluczowych i najważniejszych myślach – to one powinny się znaleźć w twoich notatkach. Resztę sobie daruj. Zapisuj nazwiska, tytuły, daty, wzory itd. Unikaj zapisywania rzeczy, które już wiesz – notujesz po to, żeby czegoś się dowiedzieć, nauczyć i zapamiętać, więc nie ma sensu marnować miejsca na kartce.
Stosuj skróty
Tempo zapisywania jest z oczywistych względów znacznie wolniejsze od tempa mówienia. Żeby nadążyć, stosuj skróty – jeżeli na przykład jakiś zwrot pojawia się szczególnie często, nie ma potrzeby zapisywania go 30 razy w pełnym brzmieniu – zamiast “gramatyka porównawcza” możesz zapisywać “gra por”. Oczywiście, najważniejsze jest, żebyś sam był w stanie rozszyfrować swoje skróty, więc zachowaj umiar:) Zawsze możesz też po skończonym wykładzie uzupełnić luki słowami w pełnym brzmieniu.
Jeżeli jednak wykładowca mówi w tak szalonym tempie, że nie jesteś w stanie nic zanotować, zapytaj, czy możesz nagrać wykład i zrobić notatkę w domu, podczas ponownego odsłuchiwania.
Postaraj się
Jeżeli masz później nie rozczytać tego, co napisałeś, to w ogóle odpuść sobie ten trud. Albo się postaraj. Niech twoje notatki będą po prostu ładne, przejrzyste i staranne. Tak, żeby aż chciało się do nich wrócić! To nie takie trudne – każdą notatkę rozpoczynaj na nowej stronie, zapisuj tytuł i datę, pisz tylko po jednej stronie kartki (bo przebijający na drugą stronę tusz potrafi zepsuć cały efekt) i staraj się pisać czytelnie. Na każdej stronie narysuj po lewej (lub prawej, jeżeli jesteś leworęczny) stronie szerokie marginesy – dzięki temu nie zapchasz całych stron zwartym tekstem, a oprócz tego będziesz miał miejsce do zaznaczenie dodatkowych uwag. Uatrakcyjnij tekst symbolami i diagramami; strzałki, ramki, tabelki, punkty – nie tylko wyodrębniają określone punkty, ale też wprowadzają urozmaicenie i przyciągają wzrok.
Dodaj kolor
Kolorowe notatki są bardziej czytelne i łatwiejsze do przyswojenia. Dzieje się tak dlatego, że kolor pobudza odpowiadającą za kreatywność prawą półkulę mózgu, dzięki czemu takie notatki wydają się nam ciekawsze. Poza tym łączymy kolor z określonymi wspomnieniami, dlatego łatwiej jest sobie przypomnieć informacje zapisane określonym kolorem.
Używaj różnych kolorów do różnych treści – na przykład na czerwono zapisuj pytania, definicje na niebiesko, a wnioski na zielono. Zakreślaczem zaznaczaj najważniejsze treści – słowa kluczowe, daty, nazwiska. Jak ze wszystkim – uważaj, żeby nie przesadzić! Jeżeli pokolorujesz wszystko, niczego nie wyróżnisz. Trzy – cztery kolory w zupełności wystarczą.
Podejdź do sprawy metodycznie
Najistotniejsze jest oczywiście to, żeby wypracować sobie najlepszą dla siebie, najwygodniejszą i najskuteczniejszą metodę notowania. Jeżeli jeszcze nie wiesz, co się u ciebie sprawdzi, zachęcam cię do wypróbowania opracowanych już metod; jeżeli nie przyjmiesz ich w całości, to na pewno cię zainspirują:
Pytanie, odpowiedź, dowód.
Ten dość tradycyjny sposób wymaga zrozumienia i przeformułowania słów wykładowcy, autora książki czy rozmówcy. Musisz opracować temat własnymi słowami. Chodzi o to, żeby zapisywać materiał pod postacią pytań, nasuwających się podczas słuchania/czytania. Następnie pod pytaniami zapisujesz odpowiedzi, a jeszcze niżej ich uzasadnienie. To sposób, który bardzo angażuje w zrozumienie i analizowanie treści, dzięki czemu znacznie łatwiej jest je zapamiętać.
Metoda Cornella.
Bardzo podobna do poprzedniej, również przypadnie do gustu tradycjonalistom. Notatki zapisujesz w określonym schemacie:
TYTUŁ/TEMAT/DATA PYTANIE 1 PYTANIE 2 PYTANIE 3 NOTATKI – ODPOWIEDZI (W PUNKTACH)
WNIOSEK, STRESZCZENIE, PODSUMOWANIE
Jak widzisz, taka notatka jest bardzo uporządkowana, chociaż mało kreatywna. Najpierw w prawej kolumnie zapisujesz podczas słuchania informacje, fakty, definicje. Później w lewej kolumnie starasz się uporządkować temat pytaniami (tak jak na powyższym schemacie), albo słowami kluczowymi. W dolnym wierszu zapisujesz kilkuzdaniowe streszczenie, które pomoże ci przypomnieć sobie najważniejsze myśli np. przed egzaminem. To, że każdy temat masz zanotowany na osobnej kartce (notatka powinna zmieścić się na jednej stronie A4) również jest bardzo pomocne, kiedy chcesz odszukać notatki przed egzaminem albo kolejnym spotkaniem.
Mapy myśli.
Metoda dużo bardziej kreatywna, pełniej wykorzystująca możliwości obu półkul mózgowych. Najkrócej mówiąc, jest to graficzny zapis powiązań między poszczególnymi informacjami, które chcesz przyswoić. Tutaj znajdziesz bardziej dokładny opis metody mapy myśli.
Mapy koncepcyjne.
Inaczej metoda diagramowa albo metoda mini map myśli. Mapy koncepcyjne są podobne do map myśli, ale z założenia są bardziej precyzyjne, a ich głównym zadaniem jest systematyzowanie informacji na dany temat. Tworzenie map koncepcyjnych rozpoczyna się od burzy mózgów, po której mamy wyodrębnione hasła, związane z tematem. Z zebranych haseł tworzysz grupy i podgrupy, które następnie przenosisz na kartkę. Najważniejsze hasła umieszczasz w centrum lub u góry, a pozostałe, już pogrupowane, w miejscach zależnych od ich ważności. Strzałkami zaznaczasz linie powiązań pomiędzy poszczególnymi hasłami – w odróżnieniu od map myśli, tutaj zaznaczasz wszystkie możliwe zależności – nie tylko promieniście odchodzące od centrum, ale też poprzeczne i krzyżujące się między sobą. Schemat map koncepcyjnych może wyglądać na przykład tak:
Sketchnoting.
Czyli myślenie wizualne albo notatki rysunkowe. Tak, wiem, jeżeli jesteś tradycjonalistą bez żyłki artystycznej, od razu tę metodę odrzucisz. Poczekaj, daj im szansę. To nie jest tworzenie dzieła sztuki (chociaż i takie nierzadko się zdarzają). To wykorzystywanie w notatkach prostych rysunków, kształtów, strzałek, linii, szlaczków itd. Niekoniecznie cała notatka musi być rysunkowa, ale im więcej obrazków na niej umieścisz, tym lepiej. Wiesz przecież, że mózg myśli obrazami. Nawet jeżeli ten sposób notowania wydaje ci się trudny i czasochłonny, to dzięki niemu łatwiej zapamiętasz zapisane, a raczej narysowane, treści. Obrazek po prostu łatwiej jest zapamiętać niż ciągły tekst. Więcej o sketchnotingu.
Bez względu na to, które z technik zdecydujesz się wypróbować, pamiętaj, że notatki muszą odzwierciedlać TWÓJ sposób myślenia i TOBIE ułatwić zapamiętanie materiału. Nie polegaj na notatkach, przygotowanych przez kogoś innego, bo każdy z nas myśli trochę inaczej. Opracuj swój własny sposób. I nie musisz sztywno trzymać się jednej określonej strategii – one mogą, a nawet powinny, przenikać się i mieszać ze sobą.
Korzystaj ze swoich notatek!
I tu leży pies pogrzebany. Nawet najcudowniejsze, najbarwniejsze i najciekawsze notatki same się nie powtórzą. Najlepiej jest wrócić do nich po krótkim czasie, na przykład następnego dnia po to, żeby je sobie przypomnieć, uzupełnić brakujące informacje (np. rozwinąć jednak niezbyt czytelny skrót albo napisać streszczenie w metodzie Cornella). Co jakiś czas do nich wracaj i postaraj się zapamiętać – możesz albo tradycyjnie poprosić kogoś o przepytanie, powtórzyć treść notatki własnymi słowami, a w przypadku wzorów, nazwisk czy dat możesz zastosować (nawet najbardziej absurdalne) skojarzenia albo wymyślić śmieszną historyjkę, w której bohaterami będą pojęcia, jakich się właśnie uczysz… Sposobów jest nieskończenie wiele i mogą być tak samo zabawne, jak notowanie. Unikaj natomiast biernego i nużącego czytania wciąż tych samych treści – poświęcisz masę czasu, a i tak nic nie zapamiętasz. Siedzenie godzinami nad książką to dobra wymówka przed rodzicami, ale przecież sam siebie nie chcesz oszukiwać. Szanuj swój czas!
Podsumowując, zachęcam cię do poszukiwania własnego sposobu na notowanie. Urozmaicaj swoje zapiski, najważniejsze rzeczy notuj na kolorowo i ze zrozumieniem, a później do nich w miarę możliwości wracaj – oczywiście, z przyjemnością. Zaręczam ci, że jeżeli znajdziesz swoją metodę, to nie będzie wcale męczarnia.
Teraz wiesz jak robić dobre notatki. Daj mi znać w komentarzach, co najlepiej zadziałało u ciebie!
Czytaj dalej:
Sketchnoting – narysuj sobie notatkę
Pomysł na notatki – mapy myśli
Źródła:
http://www.braindesign.pl/rozwoj/sketchnoting-podstawy/
https://www.chapman.edu/students/academic-resources/tutoring-center/resources-success/study-strategies/note-taking/index.aspx
https://www.e-korepetycje.net/artykuly/jak-robic-notatki
https://www.fastcompany.com/3009605/how-color-coded-notes-make-you-a-more-efficient-thinker
https://www.klaudiatolman.pl/myslenie-wizualne/sketchnoting-co-to-jest/
https://www.lifehack.org/articles/featured/advice-for-students-taking-notes-that-work.html
Jak robić ładne notatki? Praktyczny poradnik
Wiele zawodów bądź codziennych aktywności wymaga od nas robienia notatek. Korzystanie z przejrzystych i uporządkowanych zapisków sprawia, że praca jest zdecydowanie bardziej przyjemna. Dziś zebraliśmy praktyczne rady, które mówią o tym, jak robić czytelne i ładne notatki.
Ładne notatki: jak je zrobić?
Nauczyciele, uczniowie, wykładowcy, studenci, dziennikarze, pracownicy biur księgowych, osoby korzystające ze szkoleń – to tylko kilka przykładów osób, które muszą sporządzać odpowiednie notatki. Jak je robić, by późniejsze korzystanie z zapisków było łatwe i przyjemne? Niektórzy mają to we krwi a inni muszą się tego nauczyć. Na szczęście istnieje wiele praktycznych wskazówek ułatwiających prowadzenie ładnych notatek. Prowadzenie uporządkowanych zapisków początkowo może sprawiać pewną trudność, jeśli jednak wytrwamy w dobrych zwyczajach, staną się one dla nas czymś oczywistym i naturalnym.
Ładne notatki w zeszycie
Omawiając powyższy temat nie sposób nie wspomnieć o wyborze samego zeszytu. Zakup wygodnego, poręcznego i estetycznego notatnika to pierwszy krok na drodze do ładnych notatek. Praktycznym posunięciem okaże się zastąpienie zwykłego zeszytu tym na kółkach, dzięki czemu wyrwana kartka z nieudanymi zapiskami nie pozostawi po sobie żadnego śladu oraz pozwoli zadbać o idealny wygląd zapisków. Pamiętaj również, że im bardziej kreatywne będą Twoje notatki, tym większą odniesiesz z nich korzyść. Dobrą metodą jest uzupełnienie zapisków o przejrzyste wykresy, ramki, tabele czy proste rysunki. Znane jest przysłowie, że jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Posiadacze notatek wzbogaconych o proste rysunki z pewnością odniosą z nich wiele korzyści oraz zapamiętają je na długi czas. Sporządzając zapiski w zeszycie warto także pamiętać o wypracowaniu czytelnego systemu oznaczeń. Wyróżnienie tematu głównego, kolejnych nagłówków, podpunktów, bądź szczególnie ważnych informacji powinno być jednolite w całym zeszycie. Wypracowanie swojego systemu znakowania informacji przyczyni się do efektywnej nauki bądź pracy, która będzie źródłem prawdziwej przyjemności.
Najprostsze sposoby na ładne notatki
Jak wcześniej wspomnieliśmy, istnieje zestaw kilku prostych zasad ułatwiających prowadzenie przejrzystych zapisków. Przyjrzyjmy się zatem, jak robić takie notatki.
Zasada 1. Zadbaj o to, by wszystkie literki wyglądały tak samo – miały tą samą wysokość oraz tą samą szerokość.
Zasada 2. Staraj się, aby wielkość literek była nieco mniejsza niż rozmiar pojedynczej linii lub kratki. Dzięki temu pismo będzie wyglądać zgrabnej a całe notatki będą zdecydowanie bardziej przejrzyste. Jeśli piszesz w gładkim zeszycie, zastosuj pewien sprawdzony trik: pod kartkę, na której będziesz pisać, podłóż arkusz w linię lub kratkę, aby zapisany tekst był porządny i równy.
Zasada 3. Zadbaj o pustą przestrzeń na kartce zostawiając marginesy zarówno z lewej jak i prawej strony kartki. Pamiętaj o tym, aby marginesy były zawsze tej samej szerokości.
Zasada 4. Zatroszcz się o porządny długopis, który nie powoduje efektu “rozlania”. Możesz używać dwóch rodzajów długopisów – cieńszy do tekstu podstawowego oraz grubszy do zapisywania tematu, nagłówków bądź innych ważnych myśli. Rolę długopisu służącego do wyróżniania tekstu może pełnić także wkład żelowy bądź kolorowy.
Zasada 5. Zakupiony długopis powinien wygodnie i pewnie leżeć w dłoni.
Zasada 6. Aby notatki wyglądały ładnie i przejrzyście oraz były czytelne należy wybrać wkład, który nie będzie przebijał na drugą stronę arkusza.
Zasada 7. Prowadź kreatywne notatki, które sprawią Ci frajdę w momencie ich sporządzania i zachęcą do późniejszego korzystania z wykonanych zapisków.
Ładne notatki: te przybory musisz mieć pod ręką
Do wdrożenia w życie ostatniej zasady będziemy potrzebować odpowiednich przyborów. O jakich akcesoriach mowa?
Funkcjonalny i wygodny zeszyt (warto zaopatrzyć się w kołozeszyt lub zeszyt z wydzieranymi arkuszami);
Porządny długopis;
Zestaw kolorowych zakreślaczy do wyróżniania głównych myśli;
Ołówek – dobrym rozwiązaniem jest zakup ołówka automatycznego, za pomocą którego zdołamy wykonać drobne i precyzyjne rysunki oraz notatki;
Temperówka i gumka do ścierania;
Linijka – przydatna do kreślenia linii lub sporządzania wykresów i tabel;
Korektor w taśmie, płynie lub piórze – by zadbać o czyste i schludne zapiski;
Długopisy żelowe lub kolorowe cienkopisy.
Z powyższym zestawem akcesoriów zdołamy sporządzić wyjątkowe i przejrzyste notatki, które będą cieszyły oko i zachęcały do robienia z nich dobrego użytku.
Metody robienia notatek – poznaj 4 najlepsze
Przez całą podstawówkę, gimnazjum i liceum moje zeszyty były ładne, tematy i daty podkreślone świecącymi kolorami, a notatki kompletne. Kompletne, bo dyktowane przez nauczycieli. A jeśli z jakiegoś powodu nie było mnie na lekcji, łatwo mogłam to uzupełnić odpisując od kogoś z klasy.
Na studiach sytuacja się komplikuje. Nie każdy pisze, nie każdy robi to dobrze, a jak robi dobrze, to nie jest chętny do dzielenia się. Często jest więc tak, że nieobecność na wykładzie czy ćwiczeniach równa się brakowi w zeszycie.
Tuż po rozpoczęciu uniwersyteckiej przygody trudno było mi przestawić się na notowanie ze słuchu tego, co uznam za ważne. Wcześniej informacje podawano mi na tacy, starannie wyselekcjonowane i ubrane w zgrabne słowa. A potem… koniec z pięknymi zeszytami! Jak chcesz mieć zanotowane wszystko, piszesz jak leci. A że w domu nie chce ci się przepisywać, zostaje jak jest.
Nikt nigdy nie nauczył mnie sztuki ręcznego notowania. Dlatego, skoro znam już parę praktycznych metod, podzielę się nimi z tobą.
Po co je znać? Żeby ułatwić sobie życie, po prostu. 🙂 Co więcej, przydadzą się nie tylko studentom na wykładach, ale każdemu kto chce zrobić notki podczas lektury książki, czy jakiekolwiek inne, z których potem ma się uczyć albo chce zapamiętać.
Metody robienia notatek
Metoda Cornella
O co chodzi?
Najpierw notujesz treść, fakty, informacje, a potem wyciągasz z nich słowa kluczowe. Ja na przykładzie poniżej zrobiłam na odwrót, najpierw spisałam ważne hasła, a potem dołączyłam rozwinięcia.
Jak notować?
Kartkę podziel na dwie kolumny, węższą (ok. 6 cm), gdzie będą hasła kluczowe i szerszą (ok. 15 cm) na wyjaśnienia, dodatkowe informacje. Na samym dole możesz stworzyć jedną kolumnę – podsumowującą, ja z niej zrezygnowałam.
Przy notowaniu np. na wykładzie zapisuj prawą część kartki. Niech będą to:
pełne zdania,
istotne daty, ludzie, miejsca,
definicje, idee, wyjaśnienia.
Następnie uzupełnij lewą stronę o hasła, które pomogą ci zapamiętać najważniejsze rzeczy. Podczas nauki z tego typu notatki zakryj prawą stronę i w myślach lub na głos opowiadaj sobie wszystko, co pamiętasz przy każdym z haseł po lewej.
Notowanie w tabeli
O co chodzi?
Na pewno znasz to ze szkoły. Tworzysz tabelę i wypisujesz informacje pod odpowiadającymi im nagłówkami.
Jak notować?
Ważne, by podczas słuchania czy czytania wyłapać kategorie informacji. Jeśli już je masz, niech staną się twoimi nagłówkami. Następnie uzupełnij je dodatkowymi wiadomościami. Metoda wymaga skupienia, sprowadza notatkę do przyjemnej dla oka i dość krótkiej formy.
Metoda zdaniowa
O co chodzi?
Każde zdanie z tekstu czy fragmentu wykładu zapisujesz w wygodnym dla siebie skrócie.
Jak notować?
Ważne, żeby skróty, których używasz były dla ciebie jasne, rozszyfrowywanie nie może sprawiać problemów. 😉 Jak uda ci się dobrze opanować transformowanie zdań w skróty – nie ominie cię żadna informacja z wykładu!
Metoda hierarchiczna
O co chodzi?
Wiadomości ułożone są w uporządkowany sposób, jedna wynika z drugiej.
Jak notować?
Najważniejszą informację zapisz po lewej stronie u góry i niech z niej „wychodzą” kolejne szczegóły, przesuwając się w prawą stronę. Im bardziej drobiazgowa rzecz, tym dalej od lewej niech będzie. Dzięki tej metodzie stworzysz logicznie usystematyzowane treści i podkreślisz relacje między nimi. Nie zawsze jednak nadaje się do notowania na wykładzie. Chyba, że akurat temat jest tak podawany, od ogółu do szczegółu.
Przyznam, że chciałam stworzyć ten wpis nie tylko po to, żeby pokazać jak można notować, ale żeby zaszczepić myśl, by w ogóle to robić w tych, którzy nie czują potrzeby. 😉 Naprawdę, tydzień przed sesją zawsze okazuje się, jak to cudownie mieć własne zapiski. Już samo ich robienie pomaga w zapamiętywaniu!
Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się tym wpisem z innymi. Dzięki poniższym przyciskom zajmie ci to tylko chwilę.
metoda Cornella [Mapa Myśli]
Żyjemy w czasach społeczeństwa informacyjnego, którego jedną z cech jest kształcenie ustawiczne. To sprawia, że praktycznie każdy z nas powinien wiedzieć, w jaki sposób robić notatki w taki sposób, aby ułatwiały one nam naukę. Największy problem z notatkami jest taki, że zazwyczaj robimy to instynktownie, bez większego namysłu, ponieważ wydaje się, że nie ma nic prostszego. Jednak prawidłowa konstrukcja naszych notatek, może realnie wpłynąć na cały proces naszej nauki. Jedną z metod, które mają nam pomagać w tej czynności, jest metoda Cornella.
Czym jest metoda Cornella?
Metoda Cornella to swego rodzaju sposób efektywnego notowania, który został opracowany przez Waltera Pauka w ubiegłym stuleciu. Swoją nazwę zawdzięcza uczelni Cornell University (Uniwersytet Cornella), z którą był związany autor omawianego systemu notowania. Metoda Cornella swoje zastosowanie odnajduje w przypadku przyswajania obszernego materiału. Świetnie sprawdzi się jeśli chcemy tworzyć notatki z zajęć, wykładów, szkoleń itp.
Na czym polega metoda notowania Cornella?
Pierwszym krokiem, aby rozpocząć notowanie metodą Cornella, jest odpowiednie podzielenie dostępnej przestrzeni, np. kartki A4. Jest to bardzo ważny krok, który pozwoli nam nie zaburzać harmonii, a tym samym przyspieszy proces nauki. Jak to wygląda?
A – jest to miejsce na odpowiedni nagłówek naszych notatek, krótki opis dotyczący ich treści. Innymi słowy treść, która pozwoli szybko zweryfikować, jakie informacje znajdziemy na konkretnej stronie. Warto także umieścić tutaj datę np. szkolenia lub wykładu.
B – to najobszerniejsza część schematu, przeznaczona na treść notatek. Zapisujemy po prostu informacje, które uzyskaliśmy. Warto jednak odpowiednio zaplanować tę część i np. zapisywać wszystko w punktach, myślnikach itp. Ułatwi to w znaczny sposób naukę, a odpowiednia szczegółowość i zachowanie myśli przewodniej źródła informacji, będzie tutaj niemniej istotne.
C – ta część kartki w metodzie Cornella jest przeznaczona na słowa kluczowe. Powinny odpowiadać one bardziej szczegółowym informacjom z części B. Są to swego rodzaju odpowiedniki nagłówków akapitów z ciągłego tekstu. W tej części notatek, warto formułować np. krótkie pytania, do których odpowiedzi znajdziemy w części B.
D – dopiero w tym miejscu, znajdzie się miejsce na kilka pełnych zdań. Będą miały one najczęściej charakter klasycznego podsumowania zawierającego wnioski. Na potrzeby stworzenia tej części notatek, warto jest się zastanowić, jak w kilku zdaniach przedstawiłbyś treść notatek innej osobie.
Wykorzystując metodę Cornella w naszych notatkach, porządkujemy zdobywane informacje. Dzięki niej możemy w łatwy sposób przypomnieć sobie, o co chodziło np. w konkretnym szkoleniu, webinarze itp. Jeśli nie jesteś co do tego przekonany, najlepiej jest poddać metodę Cornella krótkiej weryfikacji podczas najbliższej okazji. Nic na tym nie stracisz.
Jakie korzyści wynikają z notowania metodą Cornella?
W celu dokładniejszego przekonania się o tym, dlaczego warto chociaż sprawdzić metodę Cornella, można przywołać kilka faktów o niej. Być może dziwne rozmieszczenie liter alfabetu na kartce A4 nie jest przekonujące. Na co w takim razie warto zwrócić uwagę?
Skupienie i nauka na bieżąco – jeśli będziesz notował metodą Cornella, zmuszasz się do ciągłego skupienia na zdobywanych informacjach. Aby wyłapywać z nich najważniejsze rzeczy, musisz je ciągle przetwarzać w odpowiedni sposób. To sprawi, że będziesz przyswajał wiedzę, już dzięki samemu notowaniu.
Dowolność formy – notowanie metodą Cornella jest w pewnym sensie elastyczne. Dzięki różnego rodzaju szablonom dostępnym w Internecie, możesz tę metodę wykorzystać również do tworzenia notatek na urządzeniach elektronicznych np. telefonie, laptopie itp. Dzięki temu możesz urozmaicić treść notatek różnego rodzaju odnośnikami.
Nauka syntezowania informacji – być może pisanie podsumowań lub wyłapywanie najważniejszych informacji, nie jest Twoją najlepszą stroną. Dzięki notowaniu metodą Cornella, otrzymujesz narzędzie, które może Cię tego nauczyć. Synteza informacji zachodzi w metodzie Cornella praktycznie w każdym jej elemencie. Dlatego może się okazać w tym celu, niezwykle skuteczna.
Jak robić notatki metodą Cornella? – kilka słów na koniec
Umiejętność odpowiedniego robienia notatek jest w dzisiejszych czasach bardzo ważna. Warto znać sposoby, które w znacznym stopniu ułatwią nam ich tworzenie, a także późniejszą naukę, bo przecież po to właśnie robimy notatki. Jednym ze sposobów, które w tym celu możemy wykorzystać jest notowanie metodą Cornella.
Charakteryzuje się ona odpowiednim podziałem dostępnej przestrzeni (np. kartki A4) oraz syntezowaniem informacji. Dzięki temu uczymy się określonego materiału, już na poziomie twórczym, a sama metoda okaże się być niezwykle skuteczna w procesie nauczania.
키워드에 대한 정보 metoda cornella ładne notatki
다음은 Bing에서 metoda cornella ładne notatki 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Notatki metodą Cornella – sposób na lepszą naukę i zapamiętywanie
- cornell
- notatki
- nauka
- notowanie
- metoda
- notować
- zapamiętywanie
Notatki #metodą #Cornella #– #sposób #na #lepszą #naukę #i #zapamiętywanie
YouTube에서 metoda cornella ładne notatki 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Notatki metodą Cornella – sposób na lepszą naukę i zapamiętywanie | metoda cornella ładne notatki, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.