당신은 주제를 찾고 있습니까 “moje sposoby na naukę blog – moje sposoby na naukę || STUDY VLOG“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 IwonaKlara 이(가) 작성한 기사에는 조회수 295회 및 좋아요 13개 개의 좋아요가 있습니다.
moje sposoby na naukę blog 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 moje sposoby na naukę || STUDY VLOG – moje sposoby na naukę blog 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Hej, zapraszam Was dzisiaj na nowy dzień z mojego życia, podczas próbowałam się uczyć, i cóż zapraszam Was do oglądania!
Polecam:
BookHaul || nowe książki w mojej biblioteczce
https://www.youtube.com/watch?v=ofsU9HjPWHM
ReadingVlog || Rana, Opowieść Podręcznej
https://www.youtube.com/watch?v=m_lRx5zn_Yo
moje sposoby na naukę blog 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Moje sposoby na naukę – Zuzanna
Ten sposób z uczeniem się późno działa również u mnie 😀 … Pozdrawiam cieplutko! wkomenda.blogspot.com. OdpowiedzUsuń. Odpowiedzi.
Source: zuzu-zuzannaxx.blogspot.com
Date Published: 8/18/2021
View: 649
Back to school | moje sposoby na naukę – Nati jest fit!
Ja przeważnie zaczynam się uczyć koło 18-22 max w tych godzinach i także staram się to uczyć z lekcji na lekcje 🙂 Mój blog. OdpowiedzUsuń.
Source: nati-jest-fit.blogspot.com
Date Published: 8/15/2021
View: 6399
Moje sposoby na naukę – Pocztówki Ag
Witajcie kochani! Na dzisiaj przygotowała dla was dość nietypowy ale przydatny wpis dotyczący moich sposobów na naukę. Właśnie dzisiaj pierwszy …
Source: pocztowki-ag.blogspot.com
Date Published: 1/2/2022
View: 2721
10 kreatywnych sposobów na naukę języka obcego | Blog ESKK
Niemal każdego ucznia od czasu do czasu dopada znużenie. W wielu przypadkach jest to efekt monotonnego trybu nauki. W dzisiejszym artykule …
Source: eskk.pl
Date Published: 3/16/2021
View: 8867
Blog /Sposoby na naukę języka obcego – ABC Tłumaczenia
Jak powiedział kiedyś Ludwig Wittgenstein “Granice mojego języka są granicami … Przygotowaliśmy kilka podstawowych sposobów nauki języka, …
Source: www.abctlumaczenia.eu
Date Published: 11/26/2021
View: 6489
Moje ulubione sposoby na naukę języka w domowym zaciszu!
Dzisiaj mamy szereg aplikacji, które pozwalają nam szlifować czy też uczyć się od podstaw języka. I wbrew pozorom… te aplikacje są naprawdę …
Source: beauty-fashion-shopping.pl
Date Published: 1/3/2021
View: 2592
Jak samodzielnie nauczyłam się języka obcego? Moje …
Jak to robić, żeby nie bać się mówić i czuć się pewnie podczas komunikacji? Poznaj moje sposoby na naukę. 7. 11. 2020 7 Min czytania Marta Kaniewska.
Source: tchiboblog.pl
Date Published: 8/1/2021
View: 2525
Języki obce w podróży – jaki jest mój sposób na szybką naukę?
Szukałem innych sposobów na naukę języków obcych – podzielę się z Tobą tym, czego udało mi się dowiedzieć. Iran kobiety blog podróżniczy nauka …
Source: bartekwpodrozy.pl
Date Published: 1/12/2021
View: 4020
10 sposobów na szybką naukę angielskiego ‹ GO Blog – EF
10 sposobów na szybką naukę angielskiego. Angielski jest światowym językiem. Nie należy wprawdzie do najtrudniejszych języków do nauki, lecz przez bogate …
Source: www.ef.pl
Date Published: 3/21/2021
View: 123
주제와 관련된 이미지 moje sposoby na naukę blog
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 moje sposoby na naukę || STUDY VLOG. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 moje sposoby na naukę blog
- Author: IwonaKlara
- Views: 조회수 295회
- Likes: 좋아요 13개
- Date Published: 2020. 6. 17.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=R5llZBkcxlQ
Zuzanna: Moje sposoby na naukę
Cześć! Jestem Zuza, mam 22 lata i obecnie mieszkam w Szwecji. Interesuję się modą, śpiewem i Koreą Południową. Jak już tu jesteś i to czytasz, to możesz równie dobrze ze mną zostać. Dziękuję 🙂
Kontakt: [email protected]
Zabraniam kopiowania i wykorzystywania treści oraz zdjęć mojego autorstwa zawartego na tym blogu. Jest to naruszenie moich praw autorskich, co jest karane.
Moje sposoby na naukę
Witajcie kochani!
Na dzisiaj przygotowała dla was dość nietypowy ale przydatny wpis dotyczący moich sposobów na naukę. Właśnie dzisiaj pierwszy dzień września czyli rozpoczął się okres, w którym dzieci i młodzież zaczyna kolejny rok szkolny, od października natomiast swój bój zaczynają studenci. Dlatego też postanowiłam przygotować dla was ten wpis i pokazać wam jakie wykorzystuje sposoby do nauki.
Ja ukończyłam już pewne etapy nauki, za mną już szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ogólnokształcąca oraz pierwszy stopień studiów, zakończony dyplomem inżyniera. W tym roku szkolnym rozpoczynam naukę w prywatnej szkole języków obcych. Zdaje sobie sprawę, że w obecnych czasach bez znajomości języka obcego oraz różnych kursów doszkalających nie ma się szans na znalezienie dobrze płatnej pracy.
1. Jaki jest twój cel?
Myślę, że najlepszym “motywatorem” jest założenie sobie jakiegoś celu, do którego zrealizowania będziecie dążyć. Moim celem jest chęć swobodnego porozumiewania się w języku angielskim oraz chęć znalezienia lepszej pracy zarobkowej.
To ułatwi wam pracę ponieważ za każdym razem, gdy będziecie mieć jakiekolwiek wątpliwości przypomnicie sobie dlaczego tak właściwie się uczycie. Najlepiej gdzieś w waszym pokoju umieścić kartkę z waszym celem, aby to motywowało was do kolejnych działań.
2. Organizacja czasu
Każdy z nas wie, że nieraz nie jesteśmy zapamiętać terminów wszystkich kartkówek, sprawdzianów, testów czy egzaminów. Ja przez te wszystkie lata opracowałam sobie pewnie system, który w moim przypadku bardzo dobrze się sprawdza! Polecam wykonać samemu lub kupić kalendarz z okienkami, w których na bieżąco możecie zapisywać daty sprawdzianów. Dodatkowo ręcznie przygotowuje sobie plan na cały tydzień, zapisuje tam godziny zajęć szkolnych, godziny w których pracuje oraz inne ważne obowiązki, które muszę wykonać np. wizytę u dentysty. W ten sposób będziecie mieli pogląd na wasze zadania do wykonania.
3. Przygotowanie do nauki
Po przyjściu do domu nie siadaj od razu do nauki, pozwól aby mózg trochę odpoczął. Spokojnie zjedz posiłek, skorzystaj z toalety, porozmawiaj z domownikami, między czasie polecam wywietrzyć pomieszczenie, w którym macie zamiar się uczyć. Dobry pomysłem jest przygotowanie sobie zdrowych przekąsek z owoców, zrobienie sobie coś do picia. Pamiętaj że płyny również pozytywnie wpływają na pracę mózgu. Posprzątaj biurko i przygotuj dobre oświetlenie.
Bardzo dobrym sposobem jest wyłączenie wszystkich rozpraszaczy czyli np. komputera, no dobrze ale zaraz ktoś powie, że teraz nie da się odrabiać lekcji bez internetu. Oczywiście w dzisiejszych czasach internet to podstawowe źródło wiedzy wszelakiej. Istnieją różnego rodzaju programy lub strony, które pozwolą nam zablokować “kusiciela” na pewien czas np. facebooka. Jest możliwość zablokowania danej strony internetowej na określony przez nas czas.
4. Sposoby nauki
przeczytaj temat z dzisiejszych lekcji/zajęć
Po pierwsze na początku nauki przeczytaj notatki lub temat z książki z dzisiejszej lekcji czy zajęć, nawet gdy nie masz sprawdzeniu. W ten sposób zapamiętasz niektóre informacje i będzie ci się łatwiej uczyć większej ilości materiału. Dodatkowo prace pisemną odrabiaj na bieżąco nawet, gdy następną fizykę masz dopiero w następnym tygodniu!
format notatek
Ja bardzo nie lubię zeszytów o formacie A5, są dla mnie za małe! Na jednej stronie mieści się bardzo mało informacji zbitych na jednej kartce. Bardzo lubię zeszyty w formacie A4, macie bardzo dużo miejsca na różnego rodzaju notatki, możecie zmieniać wielkość liter czy nawet rysować małe rysunki pomocnicze. Moim zdaniem notatki tworzone na większym formacie są bardziej przejrzyste.
kolorowe notatki
Uwielbiam kolorowe notatki, a to dlatego, że jestem wzrokowcem! Zawsze zaopatrzam się w kolorowe pisaki, długopisy oraz zakreślacze. Moje notatki są na prawdę bardzo barwne, często posiadają niewielkie rysuneczki, które jakoś kojarzą mi się z przerabianym tematem. Z takich notatek dla mnie nauka jest dużo przyjemniejsza. Jeśli czujecie, że odręczne notatki są wam nie potrzebne bo lepiej uczy się wam z książki to oczywiście nie róbcie ich.
mapa myśli
Mapa myśli to jeden z moich ulubionych sposobów, jest to pracochłonny sposób ale bardzo efektywny! Pokażę na czym to polega na przykładzie. Na początku musimy przygotować sobie czystą, białą kartkę papieru o formacie A4 lub większym, kolorowe długopisy, pisaki, kredki oraz zakreślacze. Dajmy na to, że mamy do nauki słówka z języka obcego o temacie kolory. Polecam ułożyć kartkę poziomo, na samym środku dość dużymi drukowanymi literami piszemy np. kolory, następnie od środka rysujemy odnogi w różnych kolorach i zapisujemy dane słówko.
fiszki
Fiszki możemy zastosować nie tylko podczas nauki słówek ale i różnego rodzaju dat czy pojęć. Dobrze znamy sytuacje, gdy dostajemy cała stronę słówek czy dat do nauczenia się, ja niestety nie potrafią uczyć się z długich list. Fiszki również mogą posiadać narysowane obrazki, w ten sposób szybciej zapamiętacie materiał
czas nauki
Nie jestem zwolennikiem siedzenia godzinami przy książkach. Każdy z nas chciałaby oglądnąć swój ulubiony serial lub wyjść ze znajomymi do kina. Poświęć na naukę tyle ile potrzebujesz, bez sensu jest wyznaczania sobie przykładowo dwóch godzin dziennie, bo nie zawsze macie tyle do zrobienia. W jedne dzień będziecie potrzebować tylko pół godziny w inny natomiast dwóch godzin dzienni.
To były moja propozycje i sposoby nauki, każdy z was może mieć wypracowany inny sposób, którego się trzyma bo przynosi efekty. Mam jednak dzieję, że być może komuś przyda się ten wpis i będzie się wam żyło łatwiej.
Życzę wam oraz sobie wielu sukcesów!
10 kreatywnych sposobów na naukę języka obcego
Uczysz się języka obcego i zaczyna brakować Ci motywacji? Niemal każdego ucznia od czasu do czasu dopada znużenie. W wielu przypadkach jest to efekt monotonnego trybu nauki. W dzisiejszym artykule przedstawiamy 10 kreatywnych sposobów na sprawienie, by nauka jakiegokolwiek języka obcego stała się o wiele bardziej ekscytująca.
Gdy utożsamiasz naukę języka z przykrym obowiązkiem, szybko tracisz energię do nauki – bez względu na to, jak ważne są cele, które chcesz osiągnąć dzięki zdobyciu nowej umiejętności.
Jednak nauka języka obcego nie musi być przykrym obowiązkiem. Nauka każdego języka może stać się fascynującą przygodą. Wystarczy jedynie dobrze się rozejrzeć, by znaleźć mnóstwo ciekawych pomysłów na jej uatrakcyjnienie. Na dobry początek, skorzystaj z naszych 10 propozycji.
Przygotuj fiszki samodzielnie
Fiszki do bardzo atrakcyjna forma pomocy naukowej w nauce języków obcych. Ich przygotowanie jest bardzo proste. Wszystko, czego potrzebujesz, to plik małych karteczek i długopis. Na każdej karteczce wpisujesz słowo/wyrażenie, a na jej odwrocie definicję. Twórz fiszki dla każdego nowego zwrotu, jaki napotkasz w zeszycie, czy podręczniku. Zaglądaj do nich regularnie. Gdy już dobrze opanujesz dane wyrażenie, możesz odstawić fiszkę na osobny stos, do którego będziesz zaglądał rzadziej.
Skorzystaj z kursów internetowych
Dziś Internet należy do największych sprzymierzeńców każdego adepta języków obcych. Kursy internetowe wyróżniają się atrakcyjnymi cenami, praktycznym podejściem oraz możliwością korzystania z nich zawsze i wszędzie. Właśnie dlatego wprowadziliśmy je także w ESKK. Znajdź interesujący Cię język i sprawdź, czy już posiadamy powiązany z nim kurs internetowy.
Ucz się w drodze
Każdy moment jest dobry, by uczyć się języka! W drodze do pracy, czy szkoły możesz uczyć się z zainstalowanej w smartfonie aplikacji, fiszek, albo czytając interesującą książkę fabularną w języku obcym – także w postaci e-booka.
Rysuj obrazki do słów i wyrażeń
Skojarzenia to jeden z najlepszych (i najbardziej interesujących) sposobów na zapamiętywanie słów i wyrażeń. Twórz rysunki dla wszystkich, które sprawiają Ci problem. Możesz połączyć ten pomysł z fiszkami, uzupełniając definicję o obrazek.
Szukaj ciekawych artykułów w języku obcym
Internet pełen jest ciekawych artykułów na najróżniejsze tematy. Jeśli chcesz uczyć się języka, czytając o rzeczach, które Cię interesują (bez względu na to, czy są to nowe technologie, filmy, sport czy muzyka), zajrzyj do miejsc takich jak Reddit, czy Wykop, gdzie użytkownicy publikują linki do ciekawych, posegregowanych tematycznie treści.
Czatuj w Internecie
Rozmawianie z native speakerem, bądź innym uczniem to idealny sposób na przyjemną i wartością naukę. Stopniuj poziom trudności – zacznij od chatu, a następnie spróbuj rozmów głosowych.
Lubisz gotować? Może warto się nauczyć, gotując potrawę popularną w kraju, w którym używany jest szlifowany przez Ciebie język? Oczywiście, korzystając wyłącznie z przepisów w oryginalnym języku 🙂 Takie znajdziesz bez problemu w Internecie.
Korzystaj z interfejsów w języku obcym
Staraj się otaczać językiem ze wszystkich stron. Dobrym na to sposobem jest zmienianie interfejsów na obcojęzyczne tam, gdzie jest to możliwe – na komputerze, smartfonie, ulubionych stronach internetowych, aplikacjach itp.
Ucz się jednej frazy dziennie
Bez względu na to, czy korzystasz z fiszek, czy nie, codziennie naucz się jednego nowego słowa lub frazy. Zapisuj je. Jest to zobowiązanie na tyle małe, że bezproblemowo mu sprostasz. Nim się zorientujesz, lista poznanych w ten sposób słów i wyrażeń stanie się naprawdę długa.
Układaj historyjki i dialogi z informacji w podręczniku
Nawet najmniej ciekawe ćwiczenie może się przerodzić w coś interesującego – wystarczy odrobina chęci. Otwórz podręcznik na losowej stronie i wypisz 10-15 słów i wyrażeń. Teraz ułóż dialog lub historyjkę, która zawiera wszystkie te słowa. A jeśli chcesz pisać w języku obcym jeszcze więcej, zapoznaj się z naszym artykułem o pisaniu opowiadań w języku obcym.
Co sądzisz o naszych pomysłach? Masz swoje własne, podobne sposoby na uatrakcyjnienie nauki języków? Podziel się nimi w komentarzach!
Sposoby Na Naukę Języka – 10 Sprawdzonych Metod Nauki Języka Obcego
Jak powiedział kiedyś Ludwig Wittgenstein “Granice mojego języka są granicami mojego świata.” . Znajomość języka obcego niesie za sobą wiele różnorakich pożytków, otwierając przed nami szereg możliwości nie tylko w kraju ojczystym ale również za granicą. Z jednej strony są to wartości uniwersalne (wyższe) jak w przypadku prezentowanego powyżej cytatu, z drugiej chodzi o zalety czysto praktyczne.
W dzisiejszym, zglobalizowanym świecie bez granic, znajomość języków obcych nie tyle otwiera nowe możliwości, co jest wręcz niezbędnym minimum do świadomego funkcjonowania. Jedną z podstaw jest znajomość języka angielskiego chociażby na poziomie podstawowym. Z czystym sumieniem można powiedzieć, że takie umiejętności zapewniają komfort w dostępie do informacji, rynków pracy oraz innych dziedzin życia.
Zanim jednak poczujemy się swobodnie i bezpiecznie w otaczającej nas rzeczywistości musimy nauczyć się języka. Nie jest to takie trudne jak się wydaje, zwłaszcza jeśli zastosujemy się do kilku, wymienionych poniżej rad. Przygotowaliśmy kilka podstawowych sposobów nauki języka, które będziesz mógł wykorzystać w praktyce.
Sprawdź ofertę naszego biura tłumaczeń
Jak zacząć naukę?
Istnieje wiele metod rozpoczęcia nauki języków. Większość z nich wynika wprost z przyjętej metody nauki, niektóre mają charakter ogólny, jednak nie ma jednej, złotej zasady, która regulowałaby ten proces i dawała stuprocentową pewność, że nauczanie języka będzie skuteczne. Mimo to, można pokusić się o wymienienie kilku aspektów nauczania, które wydają się niezbędne. Po pierwsze musimy wiedzieć dlaczego chcemy zdobyć taką umiejętność, czyli posiadać motywację. Dzięki temu nasz zapał, który na pewno niejednokrotnie będzie ulegał zmianom, nigdy do końca nie wygaśnie i nie odpuścimy po pierwszych chwilach zniechęcenia. Następną cechą, którą musimy się wykazać jest systematyczność. Niezależnie od wyboru systemu pozyskiwania umiejętności, czy techniki należy zapewnić sobie czas, by móc przyjmować i utrwalać wiedzę regularnie, bez zbędnych przerw, które rujnują każdy proces edukacji. Ostatnią rzeczą, o której warto wspomnieć jest wyznaczanie sobie kolejnych etapów pracy. Właśnie tak możemy co jakiś czas dokonywać weryfikacji swoich umiejętności, jednocześnie uzyskując potrzebną w trakcie zdobywania wiedzy nagrodę w postaci kolejnych, zaliczonych faz zdobywania umiejętności. Dopiero uczeń uzbrojony w powyższe atrybuty może przejść do bardziej szczegółowych zaleceń.
Zrób swoją listę ze słowami
Rozpoczynając naukę, np. języka angielskiego, warto sobie przygotować listę ze słowami, które uważamy za najbardziej przydatne. Oczywiście lista ta będzie wyglądała różnie, zależnie od tego do czego zamierzamy używać tej umiejętności, lecz powinny znaleźć się na niej słowa charakterystyczne dla danego języka, pojawiające się niemal w każdym zdaniu. Dla przykładu można wymienić następujące kategorie słówek: zaimki osobowe (ja, ty, on, ona, my, wy, oni), zaimki dzierżawcze ( mój, pana/pani, jego, jej), zaimki pytające (kto?, co? kiedy?, gdzie?, ile?, dlaczego?), podstawowe liczebniki (od 1 do 10), spójniki (ale, bo, i, więc, ponieważ) i inne słowa wytrychy, bez których trudno się komunikować, typu: tak, nie, to, tam, tu, kto, co, coś, nic, zawsze, nigdy, nikt. Podobnego wyboru trzeba dokonać mając na uwadze inne części mowy (czasowniki, rzeczowniki, przymiotniki). Dysponując taką listą możemy krok po kroku utrwalać zapisane na niej listę wyrażeń.
Przyklejanie karteczek
W ten prosty i skuteczny sposób możemy wzbogacić każdą wybraną metodę zdobywania wiedzy, którą stosujemy, jedną z nich jest właśnie nauka języka obcego. Wystarczy zapisywać trudne słowa i wyrażenia na karteczkach i przyklejać w widocznych miejscach, tak żeby bez problemu i przy okazji wykonywania różnych czynności je powtarzać. Dodatkowo można okleić różne przedmioty, które mamy w zasięgu wzroku i za każdym razem, kiedy na nie spojrzysz, będziesz miał szanse zapamiętania i zwiększenia skuteczności nauki języków.
Powtarzamy, czyli systemy powtórzeń w interwałach
Podstawą tej metody jest ciągłe powtarzanie zapamiętanych treści. Od tego ile i jak często będziemy powtarzać wyuczone słowa i wyrażenia zależy to, w jakim tempie będziemy go przyswajać. Codzienne powtarzanie możemy podzielić umownie na dwie podstawowe odmiany: analogową i cyfrową. W pierwszej z nich używamy przedstawionych powyżej listy słów i karteczek, a także fiszek. Na rynku dostępnych jest wiele wydawnictw naukowych dotyczących nauczania języków, wśród z nich znajdujemy także fiszki, czyli wydrukowane karteczki ze słowami i wyrażeniami w danym języku obcym, które są pogrupowane w różnych kategoriach, takich jak np. czas, części ciała, dom, państwo, rodzina, kolory, ruch, transport i wiele innych. Metoda polega na powtarzaniu i zapamiętywaniu poszczególnych treści i grupowaniu ich według stopnia zaawansowania. W ten sposób oszczędzamy czas i energię, skupiając swoją uwagę na tym, czego najbardziej potrzebujemy. W przypadku cyfrowej wersji powtórzeń rzecz ma się z grubsza podobnie, z tą różnicą, że cykle powtarzania, kontroluje nam program komputerowy, który za pomocą algorytmu wyznacza ile i jakie powtórki musimy zrobić. Do najbardziej popularnych zaliczyć można oparty na dwóch metodach (Active Recall Testing (aktywne przywoływanie) i Spaced Repetition System (powtórki w interwałach) ) program Anki. Dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii edukacja staje się coraz bardziej efektywna.
Słówka i wyrażenia powtarzamy głośno!
Skoro już tyle wiemy o tym, jak ważne jest powtarzanie warto sobie uświadomić, że najbardziej efektywne jest powtarzanie na głos. Wymawiając głośno wyuczone frazy łatwiej je zapamiętujemy, a dodatkowo, utrwalamy wymowę.
Wypróbuj shadowing, czyli wyższa szkoła powtarzania
Ta metoda nauczania została wymyślona przez Alexandra Arguelles’a i oznacza ni mniej, ni więcej, tylko naśladowanie. W skrócie, chodzi w niej o to, by korzystając z przygotowanego podręcznika oraz nagrania z udziałem lektora wsłuchiwać się w jego głos, a następnie powtarzać za nim usłyszany tekst. Technika ta ma wiele zalet, gdyż oprócz nauki słownictwa pozwala wczuć się i zrozumieć melodię oraz intonację danego języka obcego, a tym samym, mówiąc kolokwialnie, zanurzyć się w nim całkowicie. Już sam fakt, że uczeń wyłącznie słucha i mówi, czyli wykonuje czynności fundamentalne, sprawia, że jest to metoda niejako naturalna. Nie bez powodu w dyskusjach wokół niej przywołuje się proces zdobywania takich umiejętności przez dzieci, które właśnie w ten sposób nabywają kompetencje komunikacyjne.
Oryginalne metody
Wśród rozlicznych metod edukacji kilka wydaje się zupełnie niezwykłych. Metoda Total Physical Response (reagowanie całym ciałem) stosowana jest najczęściej w edukacji szkolnej, czyli w pracy z dziećmi. Polega na włączaniu całego ciała w proces poznawania nowego słownictwa oraz całych struktur językowych. Uczeń wykonuje polecenia nauczyciela i wykonując ruchy powtarza zasłyszane, pasujące do nich zwroty. Metoda ta przybiera formę zabawy, co ma duże znaczenie dla jej skuteczności wśród dzieci.
Kolejnym z ciekawych sposobów, jest nauka języków przez sen. Choć jej skuteczność nie jest ostatecznie udowodniona, to nie brak chętnych z niej korzystających. Zapewne wynika to z faktu, że metoda ta nie wymaga wielkiego wysiłku, wszak słuchanie przez sen kolejnych lekcji nie powinno nikomu sprawiać problemu.
Języka można też uczyć się poprzez słuchanie utworów muzycznych z tekstem w interesującym nas języku. Osłuchując się z daną mową nabywamy coraz większe umiejętności. Dobrym pomysłem wydaje się połączenie tej metody z inną, czyli uczeniem się podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych, najlepiej w trakcie biegania. Nasz mózg dzięki aktywności fizycznej i kontaktowi ze świeżym powietrzem jest bardziej wydajny i lepiej przyswaja wiedzę.
Klasyczne metody nauki
Oczywiście nie musimy uczyć się samodzielnie, zawsze można skorzystać z bogatej oferty edukacyjnej w tym zakresie. Istnieje wiele szkół językowych, kursów, gdzie wyspecjalizowane kadry zadbają o to byśmy nauczyli się języka. Znajdziemy w nich cały przekrój metod, od najbardziej tradycyjnej metody gramatyczno-tłumaczeniowej, poprzez kontakt z native speaker’em i metodę bezpośrednią, na innych, w tym metodzie kognitywnej, skończywszy. Możemy uczyć się indywidualnie, bądź w grupach, w domu lub w szkole, intensywnie, lub z mniejszym zaangażowaniem. Oprócz tego są liczne wydawnictwa specjalistyczne, które oferują podręczniki, artykuły, teksty i wszelkie pomoce zawierające kompletną wiedzę językową przydatną do nauki języka . Bardzo ważną rolę edukacyjną odgrywają nowoczesne technologie, jak internet, czy aplikacje na smartfony. Za ich pośrednictwem możemy ułatwić sobie naukę, zdobyć nową wiedzę oraz łatwo i szybko ją zweryfikować. E-learning zdobywa coraz większą popularność. Znakomitą metodą jest wyjazd do innego kraju, gdzie próbując się komunikować na co dzień, nabywamy podstawowe umiejętności.
Uczmy się języków, a odkryjemy nowe światy!
Jak widać, istnieje mnóstwo metod zdobywania umiejętności porozumiewania się w danym języku. Każdy z nas może sobie wybrać jeden lub więcej, które mu najbardziej odpowiadają. Jeśli interesuje Cię angielski, niemiecki, włoski, hiszpański, rosyjski, węgierski, czy jakikolwiek inny droga do jego nauki stoi otworem, wystarczy tylko chcieć! Każdy nowy uczeń znajdzie swój system, metodę edukacji, która zapewni mu odpowiedni poziom przyswajania wiedzy językowej. Dzięki temu świat stanie się dla Was bliższy i bardziej zrozumiały, a także zwiększycie swoje możliwości zawodowe. Jest to również wielka przygoda intelektualna, która zaskakuje przez cały czas jej trwania, czyli w zasadzie zawsze, gdyż nigdy się nie kończy. Poprzez języki obce poznajemy inne kultury, rodzaje spojrzenia na świat i uczymy się myśleć inaczej niż dotychczas, słowem otwieramy się na nową rzeczywistość. Znając języki obce łatwiej jest podróżować i na własne oczy obserwować to, czego wcześniej nie znaliśmy. Wreszcie, nauka języków znakomicie wpływ na nasz mózg, który dzięki stymulacji ma szansę na ciągły rozwój.
Moje ulubione sposoby na naukę języka w domowym zaciszu!
Ostatnio jedna z moich obserwatorek podsunęła mi fajny pomysł na post. Jak szlifować język w domowym zaciszu. Jak wiadomo dzisiaj każdy z nas ma ogrom obowiązków na głowie. Nawet jeśli mamy chwilę wolnego, to poświęcamy ten czas na inne rzeczy, które niekoniecznie wiążą się z nauką języka. Nie mamy za dużo czasu, żeby pojechać do szkoły językowej, wybrać się na kurs itd. Ale… jest kilka metod, które mogą pomóc nam szlifować język lub nauczyć się go od podstaw prosto z domu!
No właśnie, bo z językiem jest tak, że trzeba go cały czas szlifować. Jeśli tego nie robimy, to najzwyczajniej w świecie „wypadniemy z obiegu”. Jeśli nie używamy języka to po prostu zapominamy wiele rzeczy. Poniżej przedstawiam Wam moje trzy ulubione sposoby i przekonuję, że nie warto bać się mówić w innym języku (zwłaszcza jeśli nie mówimy idealnie). Enjoy!
1. Aplikacje na telefon
Dzisiaj mamy szereg aplikacji, które pozwalają nam szlifować czy też uczyć się od podstaw języka. I wbrew pozorom… te aplikacje są naprawdę świetne. Znam mnóstwo osób, które nauczyły się włoskiego czy hiszpańskiego z Duolingo. Sama natomiast korzystam z aplikacji Mondly, którą również bardzo Wam polecam. Nauka poprzez aplikację jest prosta. Zamiast spędzać 10 minut na Instagramie/Facebooku/czy innych stronach można odpalić apkę i poświęcić nawet te 10 minut na powtórkę czy nowe słówka. W dodatku, w aplikacji można ustawić przypomnienie, zatem jest to dobry krok do codziennej motywacji.
Aplikacja Mondly
Aplikacja Mondly
2. Fiszki
Fiszki to złoto! Sama mam kartonik fiszek przy łóżku i codziennie sięgam po kilka. To bardzo fajny patent na naukę słówek. Szybko, sprawnie i w domowym zaciszu. Próbowaliście kiedyś? Jeśli nie, to koniecznie spróbujcie. Gdzie kupić? Zajrzyjcie na fiszki.pl.
3. Platforma Preply
Jakiś czas temu jedna z moich koleżanek poleciła mi platformę Preply. To świetne miejsce do… nauki języka jak i szlifowania go. Na platformie możemy wykupić indywidualne lekcje zdalne wybierając korepetytorów z całego świata. To naprawdę świetna opcja ponieważ w zależności od tego czego oczekujemy możemy: porozmawiać z osobami z różnych zakątków świata szlifując nie tylko język, ale i rozumienie różnych akcentów. A także możemy uczyć się np. włoskiego od rodowitego Włocha, który jest też nauczycielem języka. Ja wybrałam właśnie taką opcję z chorwackim oraz co jakiś czas umawiam się na luźne pogawędki po angielsku z osobami z Afryki, Australii czy np. Azji. Bardzo dużo mi to daje.
4. Nie bój się! Rozmawiaj 🙂
Na koniec… najważniejsza rzecz. Rozmawiaj, rozmawiaj, rozmawiaj. Najlepiej będziesz szlifować język próbując mówić w danym języku. Wiem, że w głowie pojawiają się różne przekonania: co jeśli ktoś nas oceni, co jeśli ktoś zwróci uwagę, co jeśli się wygłupię. Mamy w głowie blokady, bo system edukacji języka w Polsce nie do końca nas przystosował do komunikacji. Wiecie, ja też nie mówię perfekcyjnie po angielsku, dogaduje się i rozmawiam na luzie, ale też robię czasami gafy i to normalne. Ja to zawsze tłumaczę tak:
Spotykasz obcokrajowca, który umie mówić po polsku. Od razu się uśmiechasz, bo słyszysz, że ta osoba mówi w Twoim ojczystym języku. Mówi łamaną polszczyzną, nie odmienia przez przypadki. Ale Ty na to nie zwracasz uwagi, prawda? Cieszysz się, że możesz porozmawiać z kimś po polsku. I tak samo to działa w drugą stronę. Mało kto zwróci uwagę na to czy mówisz idealnie gramatycznie, czy użyłaś/eś poprawnej formy. Najczęściej niestety oceniają nas po prostu rodacy, a nie osoby zza granicy. Dlatego pora wyrzucić te blokady z głowy i po prostu mówić. Zobaczycie, że z czasem wszystko będzie przychodzić naturalnie. Sama wdziałam to po sobie 🙂
A może Wy, macie jeszcze jakieś swoje sposoby na naukę języka? Dajcie znać! 🙂
Do następnego!
Jak samodzielnie nauczyłam się języka obcego? Moje sposoby na przyjemną naukę
Kiedy byłam mała, mama wysłała mnie na kurs języka angielskiego. Nauka przez zabawę? Super! W szkole podstawowej podejście nauczycieli do nauki języka diametralnie się zmieniło i chociażby lekcje francuskiego, które wówczas miałam, ograniczały się głównie do uczenia się na pamięć słów i gramatyki. Praktycznie w ogóle nie zagłębialiśmy się w potoczne pojęcia, a mnie brakowało praktycznej strony – nauki języka w taki sposób, aby po wyjeździe do obcego kraju móc się w nim porozumiewać bez przeszkód.
Po kilku latach nauki poznałam grupę znajomych z Francji i mimo tego, że w szkole francuski szedł mi bardzo dobrze, to nie potrafiłam z siebie wydusić ani jednego zdania. Postanowiłam więc, że zacznę uczyć się sama. Kilka lat praktyki zaowocowało doświadczeniem, którym chciałabym się dzisiaj podzielić.
Warto czytać nawet jeśli nie rozumiesz wszystkiego
To może się wydawać nieco skomplikowane, bo jak można czytać książki w obcym języku, jeśli połowy wyrazów nie znam lub nie rozumiem. Jednak uznałam, że warto spróbować. W wolnych chwilach sięgałam po książkę – najlepiej taką, którą już czytałam kiedyś po polsku, aby mieć przynajmniej ogólne pojęcie, o czym jest, a w momencie gdy natrafiałam na nowe słowo, sprawdzałam je w słowniku i zapisywałam jego tłumaczenie w zeszycie. Dzięki temu rozszerzałam swój zasób słownictwa i uczyłam się prawidłowego użycia poszczególnych fraz w pełnych zdaniach.
Ucz się tylko tych słów, których najczęściej używasz w języku ojczystym
Faktem jest, że nasza składnia w każdym języku jest bardzo podobna. Wynika to z tego, że myślimy pewnym schematem. Postanowiłam więc zebrać sobie w jednym miejscu najczęściej używane przeze mnie frazy i powiedzenia, a następnie sprawdzić, jak brzmią w innym języku. Dzięki temu o wiele łatwiej było mi później tworzyć własne wypowiedzi bez konieczności długiego zastanawiania się, jak to właściwie powiedzieć.
Moim częstym problemem było to, że w środku zdania nagle brakowało mi odpowiedniego słowa. To frustrujące i zniechęcające do komunikacji w języku obcym. Wyobraź sobie, że chcesz powiedzieć coś ważnego, ale w kluczowym punkcie zdania nagle kompletnie nie wiesz, co powiedzieć. Zapada niezręczna cisza i właściwie nie wiesz, jak z tego wybrnąć, a wycofać się już nie możesz… W takie sytuacji dobrze jest wypracować umiejętność opisania brakującego słowa w inny sposób – wyjaśnienie, o co chodzi bez jego bezpośredniego użycia. Nie warto komplikować sobie życia – zdania powinny być jak najprostsze i krótkie – jeśli wiem, że nie jestem w stanie tworzyć długich zdań złożonych, staram się budować wypowiedzi oparte na krótkich, pojedynczych zdaniach, w których ciężej jest się zgubić niż w zawiłych, zawierających mnóstwo trudnych zwrotów wypowiedziach.
Z doświadczenia wiem, że dobrą metodą nauki jest definiowanie słów, czyli tłumaczenie rzeczowników w taki sposób, aby je opisać, ale nie nazwać bezpośrednio. Poszerza to znacznie zasób słów. Dobrze jest też uczyć się skojarzeniowo – szukamy sobie jakichś powiązań, podobnych brzmień i łatwiej nam zapamiętać nowe słowa – mówi Jarosław Dłużniakiewicz, nauczyciel języka angielskiego.
Magia YouTube
Jeśli lubisz się zrelaksować oglądając filmiki na YouTube, warto to wykorzystać do nauki. Wybierz sobie kategorię, która Cię interesuje – może być to sport, uroda, moda, podróże, a może wiadomości ze świata… Krótkie, 10-minutowe nagrania pozwolą Ci się osłuchać z językiem, a w momencie, gdy usłyszysz nieznane Ci wcześniej słowo, możesz zatrzymać film, sprawdzić znaczenie w słowniku i zapisać je w zeszycie – ja po kilku miesiącach nauki miałam zeszyt pełen nowych fraz, ale wierz mi, że bardzo mi to pomogło w rozszerzeniu swojej znajomości słów.
Na początku, kiedy jeszcze nie jesteś w stanie zrozumieć trudniejszych tematów, warto oglądać bajki. Tak, bajki dla dzieci to było najlepsze źródło, z którego uczyłam się języka. Choć sama za nimi nie przepadam, to miałam ogromną radość z tego, że jestem w stanie zrozumieć prawie wszystkie zdania. Poza tym lektorzy i postacie z bajek najczęściej mówią dość wolno i wyraźnie, dzięki czemu nie musiałam wsłuchiwać się w to, co mówią, a nauka była o wiele przyjemniejsza.
Moja wskazówka: Jeśli chcesz spróbować czegoś trudniejszego, a jednocześnie zrelaksować się, puść sobie film z dubbingiem w obcym języku i włącz polskie napisy. Połączysz przyjemne z pożytecznym i nie będziesz musiała siedzieć przed monitorem ze słownikiem!
Coś dla miłośników muzyki
Z racji tego, że muzyka zawsze była częścią mojego życia, słucham jej w każdej sytuacji – podczas domowych zajęć, w pracy czy przed snem. To też dobry sposób na naukę języka. Ulubione piosenki w języku obcym słuchałam, patrząc jednocześnie na tekst i analizowałam jego znaczenie. Z racji tego, że często ciężko jest wychwycić poszczególne słowa wypowiadane w rytm muzyki, obserwowanie tekstu naprawdę pomaga – dzięki temu dużo więcej fraz pozostało mi w pamięci i umiałam je skojarzyć z konkretnym kontekstem.
W pracy nie mogłam się tak mocno koncentrować na tym, o czym się śpiewa, dlatego w słuchawkach zawsze puszczałam sobie radio w obcym języku – część słów potrafiłam wychwycić, inne nie, ale najważniejsze, że mogłam się osłuchać, wyłapać akcent i oswajałam się z językiem obcym.
Najważniejsza jest komunikacja
Największym moim problemem było to, że pomimo długich godzin spędzonych na nauce, nie miałam możliwości używać go regularnie w praktyce. Kiedy jeszcze nie było komunikatorów internetowych, to był naprawdę ogromny problem, ale dzisiaj bez przeszkód możemy się porozumiewać z ludźmi z całego świata, dlatego dobrym sposobem jest praktykowanie języka mówionego i pisanego poprzez dostępne komunikatory. Ja skorzystałam z serwisu Preply, który gromadzi ogłoszenia nauczycieli i native speakerów z całego świata, dzięki czemu znalazłam osobę, z którą mogłam regularnie ćwiczyć swoją komunikację. Nie ma nic lepszego niż nauka przez praktykę!
Nie bój się popełniać błędów
Często boimy się zacząć używać języka obcego, bo mamy wrażenie, że popełnimy błąd, zostaniemy niezrozumiani lub źle zrozumiani, wyśmiani albo dojdzie do niezręcznej sytuacji, z której nie będziemy umieli wybrnąć. Jednak, jak mawiają słynni poligloci – im więcej błędów zrobimy, tym więcej się nauczymy. W naszym języku również mamy świetne powiedzenie, które głosi, że człowiek uczy się na błędach. Coś w tym jest, prawda?
Popełniając błędy uczymy się je korygować, zapamiętujemy je i w ten sposób stajemy się coraz lepsi. To oczywiście wiąże się z przełamaniem pewnej bariery, ale im szybciej ją pokonamy, tym szybciej zaczniemy iść do przodu. W końcu nie myli się ten, kto nic nie robi, a ze swojego doświadczenia mogę jedynie dodać, że nikt nie będzie się z nas śmiał i poprawiał błędy. Często patrzymy na siebie zbyt krytycznie, a przecież nie chodzi o to, żeby się karcić za niedoskonałości, do których mamy prawo.
Najczęstsze błędy Polaków?
Podczas mówienia, skupiamy się na gramatyce, a nie na płynności wypowiedzi. Strach przed popełnieniem błędu nas paraliżuje. Lata doświadczenia w pracy nauczyciela pokazały mi, że w momencie, gdy uczniowie uczą się na pamięć, zdarza się, że nagle brakuje im słowa-blokują się. Nieumiejętność zastąpienia go synonimem sprawia, że się zniechęcają i wolą milczeć. Nie wolno się bać. Nieznajomość gramatyki nie wpływa tak znacząco na komunikację. Oczywiście, ważne jest, aby ją znać i umieć zastosować w praktyce, ale dla kogoś, kto chce swobodnie dogadać się na wakacjach, w podstawowych sytuacjach, nie jest to priorytet, dlatego nie bójmy się komunikacji – dodaje Jarosław Dłużniakiewicz.
Ucząc się kilku języków, zaczęłam też rozumieć różne powiązania, część słów wydawała mi się znajoma, choć w języku polskim nie jest dzisiaj używana. Ich historia ma jednak korzenie w językach innych krajów, co po głębszej analizie staje się o wiele bardziej zrozumiałe i sensowne. Choć nie mówię perfekcyjnie we wszystkich językach, których się uczę lub uczyłam, to sam proces nauki oparty na zgłębianiu powiązań, słuchaniu muzyki i oglądaniu filmów, stał się dla mnie przyjemnością, a kiedy jestem w stanie zrozumieć, to co słyszę w słuchawkach, nie posiadam się z radości, bo widzę, że to naprawdę działa!
To moje sposoby na łatwe przyswajanie języków. Jeśli chcesz się ze mną podzielić swoimi, napisz w komentarzu, co Ci ułatwia naukę i zainspirujmy się nawzajem!
7 sposobów na szybką naukę języków obcych / Blog podróżniczy Bartekwpodrozy.pl
Miłośniku podróży! Chcesz podróżować bez stresu i oszczędzić czas na planowaniu? Mogę Ci pomóc! Sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie w sklepie Bartekwpodrozy.pl.
Nigdy nie byłem specjalistą od nauki języków obcych. Dobre oceny w szkole nie przekładały się na umiejętność swobodnej komunikacji. Miałem opory przed mówieniem, brakowało mi słów, które teoretycznie dobrze znałem. Gdy niedawno zdecydowałem, że chcę nauczyć się nowego języka, postanowiłem nie powielać swoich błędów i wziąłem się za języki obce w podróży od innej strony. Pokażę Ci, jaki jest mój nowy sposób na naukę języków obcych na potrzeby podróży.
Pewnego dnia, uciekając z Gruzji przed pierwszym, koronawirusowym lockdownem, doszedłem do wniosku, że rozmawiając po angielsku nigdy nie poznam bliżej tego kaukaskiego narodu.
Nie miałbym szans na rozmowę z Gruzinami, którzy pamiętają czasy Związku Radzieckiego i mogą opowiedzieć mi o Gruzji tamtych dni. Gruzińska prowincja byłaby przede mną zamknięta nie z braku dobrej woli mieszkańców, a z braku możliwości przelania myśli na zrozumiały dla dwóch stron język.
Wtedy postanowiłem, że nauczę się języka rosyjskiego. Wiedziałem, że “akademicka” nauka z podręczników, z gramatycznymi regułami i wkuwaniem słówek na blachę, mi nie służy.
Szukałem innych sposobów na naukę języków obcych – podzielę się z Tobą tym, czego udało mi się dowiedzieć.
Natalia pozuje do zdjęcia z sympatyczną Iranką, która dbała o porządek na terenie jednego z meczetów
Które metody nauki języków obcych mnie zawiodły?
Dawniej metaforą nauki języków obcych było do mnie spędzanie długich godzin nad podręcznikami językowymi. Każdy rozdział miał oddzielny temat, a w nim czytanki, materiały do słuchania, ćwiczenia z gramatyki i trochę “ciekawostek”.
W szkole miałem z języków obcych wysokie oceny (uczyłem się angielskiego i niemieckiego), ale nie przekładało się to na moją pewność siebie. Po niemiecku nie mówiłem wcale, a w angielskim nie czułem się swobodnie.
Myślałem, że ze mną jest coś nie tak. Podręczniki były coraz droższe, ładniejsze, a dla mnie miały podobną, mizerną wartość.
Ale to nie we mnie tkwił problem. Wadliwy był system nauczania oparty na bezmyślnej pamięciówce i pochłanianiu tony nieprzydatnych zwrotów i gramatycznych regułek, które nijak mają się do operowania żywym językiem.
I tak oto zostałem ofiarą systemu nauczania – tak bardzo odpornego na reformy, jak ja na uczenie się słówek, których znaczenia nie znałem nawet po polsku.
Jedyną szansą na kontakt z pasażerami tego trolejbusu w Zaporożu była znajomość języka rosyjskiego – nikt tu nie mówił po angielsku
Pokażę Ci, jak podszedłem do nauki języka rosyjskiego, stosując nieco inne metody, niż te pochodzące ze szkolnej ławy. Moje podpowiedzi dotyczące nauki języków obcych sprawdzą się nie tylko z językiem rosyjskim – chociaż on będzie dzisiaj bohaterem.
Jak uczyć się języków obcych? Jaki jest mój sposób na języki obce w podróży?
Moje sposoby nie pozwolą Ci na naukę języka obcego po to, żeby zdawać z niego kolejne certyfikaty językowe.
Skupiłem się na tym, żeby nauczyć się mówić po rosyjsku maksymalnie szybko po to, żeby zrozumieć, co mówi się do mnie w gruzińskim autobusie lub sklepie.
Zastanów się nad swoimi celami. Jeśli są podobne do moich:
swobodne porozumiewanie się w prostych, codziennych sytuacjach (w autobusie, sklepie, na targu),
(w autobusie, sklepie, na targu), zrozumienie tekstów pisanych (prostych newsów, kart menu w restauracjach, szyldów, informacji w metrze),
(prostych newsów, kart menu w restauracjach, szyldów, informacji w metrze), pisanie w sposób pozwalający na załatwienie przyziemnych spraw (uwagi do zamówienia jedzenia na dowóz, rozmowa z lokalnymi znajomymi na Facebooku),
powinieneś spróbować uczyć się języka w sposób, który niżej opiszę.
Odpuść sobie zagłębianie się w tajniki gramatyki – na co dzień będziesz potrzebował tylko podstawowych zasad, które przyswoisz “przy okazji”.
Nie buduj bazy słówek dotyczących nazw zwierząt, których i tak nie zobaczysz i nurtów w filozofii, które Cię nie interesują. Zacznij od słów, które pozwolą Ci “przeżyć i nie umrzeć z głodu”.
Oto moje pomysły na naukę języków obcych na potrzeby podróży.
Nie wyjeżdżaj za granicę bez ubezpieczenia turystycznego Przed podróżą wykup ubezpieczenie turystyczne. Koszty sprawdź za darmo w kalkulatorze – nie przekraczają kilku złotych dziennie i obejmują koszty leczenia COVID-19. Czytelnik bloga nie musiał płacić… 12 000 zł za jeden dzień pobytu w szpitalu w Dubaju dzięki temu, że wykupił wcześniej ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź za darmo KOSZTY ubezpieczenia
1. Oglądaj filmy o języku obcym
Na samym początku nauki będziesz wiedział zbyt mało, żeby oglądać filmy w interesującym Cię języku obcym. To jednak dobry czas, żeby pochłaniać wiedzę o tym języku.
Żeby złapać absolutnie podstawy, znajdź na YouTube kanały edukacyjne poświęcone nauce konkretnego języka obcego. W sieci są darmowe materiały do nauki każdego popularnego języka.
Dzięki takim kanałom oswoisz się z wymową i poznasz podstawowe zwroty do rozmówek. Ucząc się rosyjskiego trafiłem na filmy ze 100 najpopularniejszymi zwrotami w codziennych rozmowach, które pozwoliły mi od zera wskoczyć od razu na poziom, dzięki któremu nie zginę w restauracji lub w kasie biletowej.
Jak ja to robię? Subskrybuję kanał Boost Your Russian na YouTube. Uczę się rosyjskiego dzięki urywkom z rosyjskojęzycznych filmów i… przemówieniom Putina. Putina można nie lubić, ale to jeden z najczyściej mówiących, rosyjskich “celebrytów”.
2. Oglądaj filmy w języku, którego się uczysz
Na pozór pomysł podobny do punktu wyżej, ale w rzeczywistości to już kolejny stopień wtajemniczenia.
Znajdź filmy (nie tylko na YouTube, ale również kinowe) lub seriale, które poruszają interesujące Cię tematy.
Zacznij je oglądać w języku, którego się uczysz – najpierw z polskimi napisami, później z napisami w danym języku, a na końcu bez jakiejkolwiek pomocy.
Na początku zrozumiesz niewiele, ale z każdym kolejnym odcinkiem lub filmem zauważysz, że wiele zwrotów się powtarza, bo są w danym języku popularne. Będziesz zaskoczony, jak szybko pochłaniasz masę słów i powiedzeń, chociaż wcale ich nie zakuwałeś.
Ważne, żebyś wybierał takie tytuły, które chętnie obejrzałbyś nie tylko przy okazji nauki. Wtedy łatwiej będzie Ci utrzymać skupienie, uda Ci się zapamiętać i będziesz miał z całego procesu większą frajdę.
Jak ja to robię? Szukam ciekawych rosyjskich seriali. Niedawno obejrzałem Mistrza i Małgorzatę (ros. Мастер и Маргарита) z angielskimi i rosyjskimi napisami (gdy nie radziłem sobie z rosyjskimi – przełączałem na chwilę angielski). Teraz czaję się na serial Ku jezioru (ros. Эпидемия), który jest podobno genialny.
BEZPŁATNY KURS “NIEZBĘDNIK PODRÓŻNIKA”
Poznaj najlepsze aplikacje i strony dla miłośników podróży E-mail Nazwa Chcę dostać darmowy kurs!
3. Słuchaj piosenek i podcastów w języku obcym
Dlaczego tak bardzo skupiam się na słuchaniu? Bo w ten sposób “języka obcego” uczą się dzieci, które opanowują później swoją rodzimą mowę do perfekcji.
Zacznij od piosenek. Poszukaj na Spotify albo YouTube zespołów tworzących w danym języku, które będą pasowały do Twojego ulubionego gatunku muzycznego. Gdy jakaś piosenka wpadnie Ci w ucho – znajdź jej oryginalny tekst i tłumaczenie na język polski.
A potem… naucz się jej i śpiewaj do znudzenia. Gwarantuję, że zapamiętasz przy tej okazji sporo ciekawych zwrotów.
Gdy z piosenkami poczujesz się już swobodnie, poszukaj ciekawych podcastów.
Na początek będą dobre takie, które powstały stricte do nauki danego języka. Mówi się w nich wolno, wyjaśnia się trudniejsze słowa, a cały przekaz nastawiony jest na naukę.
Najwyższym stopniem wtajemniczenia będzie słuchanie podcastów na interesujące Cię tematy, tworzonych dla osób mówiących w danym języku. Nawet jeśli zrozumiesz tylko podstawowe zdania, to genialnie osłuchasz się z językiem i zapamiętywanie będzie o wiele łatwiejsze.
Jak ja to robię? Słucham często Russian Podcast for Beginners, a ulubione rosyjskie piosenki zbieram na playliście na Spotify. Słucham ich tak często, że pewnie połowę znam już na pamięć. Gdy będę się czuł z rosyjskim swobodniej, zacznę szukać rosyjskojęzycznych podcastów o marketingu i podróżach.
4. Korzystaj z aplikacji do nauki języków obcych
Czas, który spędzam w pociągu albo w komunikacji miejskiej mija mi lepiej z aplikacjami do nauki języków obcych. Przetestowałem kilka z nich, a próbę czasu przeszły dwie – Duolingo i Memrise.
Pierwsza z nich to absolutny lider na rynku aplikacji językowych na świecie. Przez Duolingo można się uczyć nie tylko popularnych, ale też zupełnie niszowych języków.
Podczas nauki popracujesz nad pisaniem, wymową i rozumieniem ze słuchu. Po jakimś czasie zadania robią się trochę monotonne, ale z tygodnia na tydzień nadal widać postępy – szkoda więc przestawać.
Pisząc ten tekst, mam na liczniku w Duolingo liczbę 320 – oznacza to, że od tylu dni codziennie uczę się z aplikacją. Bez dnia przerwy!
Druga z moich ulubionych aplikacji to Memrise. Nastawiona jest na budowanie bazy słówek i często używanych w danym języku zwrotów.
Algorytm korzysta z zasady spaced repetition system – dzięki temu aplikacja doskonale wie, kiedy przypomnieć Ci słówko, które właśnie miało uciec z Twojej głowy. Genialna sprawa i wydaje mi się, że wyciągnąłem z Memrise więcej, niż z Duolingo.
Jak ja to robię? Aplikacje mam zawsze na głównym ekranie smartfona. Zawarłem ze sobą układ – jeśli nudzi mi się i biorę do ręki telefon, to muszę wtedy zrobić przynajmniej jedną lekcję (2-3 minuty) z którejś z tych aplikacji. Rzadko mam czas na długie sesje nauki, więc krótszymi sesjami zapełniam bezproduktywne części dnia – dojazdy, czekanie w kolejce.
5. Rozmawiaj w języku, którego się uczysz
Jedna z trudniejszych do wcielenia w życie rad. Wiem, bo mi też trudno jest się przełamać i próbować mówić w języku, którego ledwo zacząłem się uczyć.
Ale naprawdę warto. Żadna z innych metod nie rozwinie Cię językowo tak bardzo, jak rozmowy w tym języku.
Staraj się rozmawiać z kimś, kto zna ten język lepiej od Ciebie. Jeśli uczycie się wspólnie z partnerem/znajomym i macie podobny poziom, to korzyści ze wspólnych rozmów mogą być niskie. Nikt z Was nie wyłapie błędów, które nawzajem popełniacie i będziecie się utrzymać stale na określonym poziomie.
Jeśli nie znasz nikogo, kto mógłbym Ci pomóc, poszukaj na językowych grupach Facebooka albo wejdź na preply.com. Na tym portalu możesz znaleźć osoby, które chętnie nauczą Cię języka przez wspólne rozmowy i ćwiczenia.
W Iranie komunikacja była bardzo trudna – mało Irańczyków znało angielski, a my nie byliśmy w stanie powiedzieć w farsi prawie nic
Jak ja to robię? Nie będę czarował – mi też trudno się było przełamać. Pisząc ten artykuł czekam na pierwszą rozmowę online z moją koleżanką Olą, która jest filologiem rosyjskim. Mam lekkie obawy, ale czuję, że po kilku spotkaniach moja językowa pewność siebie wystrzeli w górę.
6. Przełącz sprzęt na język obcy
Świetny pomysł na naukę podstawowych zwrotów i opatrzenie się z danym językiem.
Możesz przełączyć domyślny język na Twoim komputerze, telefonie czy telewizorze. Z takiego sprzętu korzystamy mechanicznie, więc przy odrobinie szczęścia będziesz pamiętał “co kliknąć” nawet, jeśli nie zrozumiesz podpisu w obcym języku.
Twój mózg opatrzy się z nowymi nazwami starych funkcji i aplikacji, a one ostatecznie wryją Ci się w pamięć.
Jak ja to robię? Przełączyłem mój telefon na język rosyjski. Z powrotem na polski przełączam tylko wtedy, gdy latam dronem. Zanim zrozumiałbym komunikaty aplikacji DJI Fly po rosyjsku, pewnie rozbiłbym drona. We wszystkich innych zastosowaniach mój telefon mówi do mnie po rosyjsku. Już na zawsze zapamiętam, że “wiadomość” to сообщение.
7. Określ sobie konkretny, precyzyjny cel
Nie chcę brzmieć jak coach, ale akurat przy nauce języków obcych bardzo ważna jest motywacja i jasne określenie celu Twojej nauki.
Twoim celem nie może być np. “nauczenie się języka rosyjskiego/angielskiego/francuskiego”, bo to nie znaczy niczego konkretnego.
Kiedy uznasz, że już go umiesz? Gdy będziesz w stanie zamówić dwudaniowy obiad w lokalnej restauracji? A może wtedy, gdy swobodnie porozmawiasz w tym języku o imperatywie kategorycznym Kanta?
Cel musi być jasny i konkretny.
“Chcę podczas kolejnej podróży przez większość czasu rozmawiać z lokalsami w ich języku.”
“Chcę umieć lokalny język tak, żeby nie używać angielskiego w sklepach i restauracjach.”
“Chcę poderwać dziewczynę na Tinderze, pisząc z nią tylko w jej języku.”
To są cele, które są jasne i łatwo mierzalne. Umiesz? Nie będziesz głodny. Nie umiesz? Randki nie będzie.
Chętnie porozmawiałbym z tą Panią o tym, jak wygląda codzienna praca w jej sklepiku na placu Didube w Tbilisi. Właśnie dlatego uczę się rosyjskiego
Jak ja to robię? Moim celem jest swobodna rozmowa z mieszkańcami Tbilisi w Gruzji – w marszrutkach, na targach, w metrze. Chciałbym dowiedzieć się jak najwięcej o ich życiu, a do tego potrzebuję płynnie mówić po rosyjsku.
Jak radzić sobie za granicą, gdy nie znasz jeszcze języka?
Lokalna ludność bardzo doceni, gdy spróbujesz porozumieć się w ich języku. Wybaczą Ci wszystko – zacinanie się, złą wymowę, mylenie słów. Najważniejsze dla nich będzie to, że próbujesz okiełznać ich rodzimy język.
Mógłbym napisać “nie bój się i próbuj mówić” ale wiem, że to tylko czcze gadanie. Gdy wsiadłem do cypryjskiej taksówki i usłyszałem pytanie: “говорите по русски?” (czy mówisz po rosyjsku?) to najpierw odpowiedziałem bez namysłu “немного” (mało, troszkę), a potem doszło do mnie, że właśnie zaczynam swoją pierwszą rozmowę do rosyjsku.
Przestraszyłem się, ale byłem przygotowany.
W Polsce spisałem sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane turystom przez statystycznego taksówkarza/sklepikarza/przechodnia pytania:
Skąd przyjechałeś? Jak podoba Ci się w …? Czym się zajmujesz? Co robisz w swoim kraju?
Podczas tej rozmowy padły wszystkie pytania z mojej listy. Odpowiadałem płynnie, a gdy stres ze mnie szedł, nagle zaczęły mi się przypominać zwroty, których nauczyłem się przez Memrise. I tak minęło 20 minut jazdy.
Sprawdź artykuł: Wielka lista 62 najlepszych aplikacji dla podróżników
Jeśli dopiero zaczynasz naukę i znasz tylko kilka podstawowych zwrotów i słów, od razu próbuj je wykorzystać.
Spisz odpowiedzi na najczęściej zadawane w kurtuazyjnych rozmowach pytania. Naucz się zamówić obiad i kawę, sprawdź, jak najprościej poprosić o bilet na tramwaj i zapytać od drogę do hotelu.
Dla swojego komfortu, zainstaluj na telefonie aplikację Tłumacz Google i pobierz wersję offline języka, którego się uczysz. Gdy komunikacja zupełnie nie będzie Ci szła, będziesz mógł wspomóc się technologią.
Nauka języków obcych urasta w naszych głowach do rangi wieloletniego, skomplikowanego procesu, który jest wypełniony tonami nudnych książek do gramatyki, ale prawda jest zupełnie inna (przepraszam wszystkich, którym ciśnie się teraz na usta “językowy heretyk!”).
Wystarczy, że nauczysz się kilkuset najczęściej używanych w danym języku słów i zwrotów, osłuchasz się z wymową (i opatrzysz z alfabetem – w przypadku rosyjskiego) i… przetrwasz w większości sytuacji, które mogą spotkać turystę za granicą.
Postaraj się podejść do nauki języka obcego jak to szukania balansu między osiągniętymi korzyściami, a poświęconym czasem. Gdy zastosujesz moje rady, sprawnie poradzisz sobie z trudnymi początkami nauki i nie zdążysz zniechęcić się do nowego języka. Moja motywacja do nauki rośnie wtedy, gdy z dnia na dzień widzę chociaż drobny postęp. I tego Ci życzę – żeby każda chwila nauki języków obcych była maleńkim, ale zauważalnym krokiem do przodu. Udanej przygody z językami obcymi w podróży!
10 sposobów na szybką naukę angielskiego ‹ GO Blog
Angielski jest światowym językiem. Nie należy wprawdzie do najtrudniejszych języków do nauki, lecz przez bogate słownictwo i skomplikowana pisownię może się wydawać, że szybkie opanowanie tego języka jest niemożliwe. Z nami nie ma rzeczy niemożliwych! Wystarczy zapamiętać tych kilka przydatnych strategii. Po to właśnie stworzyłam listę 10 wskazówek, dzięki którym szybciej nauczysz się angielskiego i już wkrótce całą wiedzę będziesz mieć w małym paluszku!
1. Czytaj wszystko, co tylko wpadnie Ci w ręce
Klasyka literatury, książki, gazety, strony internetowe, e-maile, tablica na Facebooku, pudełka po płatkach śniadaniowych – czytaj, co tylko jest do przeczytania po angielsku. Dlaczego? Na pewno natrafisz na nieznane słówka oraz całkiem sporo tych, które już opanowałeś. Dzięki czytaniu nie tylko utrwalisz sobie słownictwo, lecz także poznasz nowe konteksty użycia, dzięki czemu zrobisz szybsze postępy. Co więcej, nauka nowych wyrażeń jest niezbędna do wzbogacania Twojego arsenału słownictwa, zwłaszcza jeśli chodzi o język, na który składa się tyle słów, co w angielskim! Przede wszystkim jednak nie poprzestawaj na czytaniu, lecz…
2. Notuj nowe słówka
To przydatna rada z jednego konkretnego powodu: naprawdę działa! Stykając się po raz pierwszy z nowym ciekawym słowem, może się nam wydawać, że nigdy nie wyleci nam z głowy. Możesz mi wierzyć na słowo – w większości przypadków wyleci już niebawem. Aby temu zaradzić, wejdź w nawyk noszenia ze sobą kolorowego notesika lub używania aplikacji, takich jak Evernote. Gdy tylko usłyszysz lub przeczytasz nowe słowo lub wyrażenie, zanotuj je w kontekście, tzn. razem ze zdaniem i znaczeniem, w którym je napisano. Oszczędzisz tym samym czas i przy ponownym zetknięciu ze słówkiem nie będziesz musiał zachodzić w głowę, co też ono mogło znaczyć.
3. Rozmawiaj z ludźmi
Do czego może służyć język, jeśli nie do komunikowania się? Oczywiście jednym z naszych ostatnich cywilizacyjnych kroków było opanowanie trudnej sztuki komunikacji bez otwierania ust – czyt. Whatsapp! – ale kiedy przychodzi co do czego, z językiem obcym zajdziesz dalej, mogąc w nim rozmawiać, a nie tylko pisać lub czytać. Pomyśl o tych wszystkich ludziach, którzy „rozumieją, ale nie mówią po angielsku”. Wielu z nich wzdryga się na myśl o wyduszeniu z siebie paru słów w obcym języku. Nie bądź taki – szukaj ludzi mówiących po angielsku (zwłaszcza jeśli jest to ich rodzimy język) i skorzystaj z okazji nieformalnej lekcji angielskiego w formie rozmowy. Jeśli żaden znajomy nie przychodzi Ci do głowy, zapisz się na kurs – tradycyjnie w szkole językowej lub online.
4. Subskrybuj kanały na Youtube i słuchaj podcastów (po angielsku)
Lubisz humor? Politykę? Blogowanie? Gotowanie? Na Youtubie lub stronach z podcastami każdy znajdzie coś interesującego. Tym lepiej dla Ciebie, że większość jest po angielsku! Subskrybuj parę kanałów i oglądaj filmiki w wolnym czasie lub słuchaj podcastów w czasie jazdy do pracy i szkoły. Na początku możesz mieć małe trudności ze zrozumieniem niektórych akcentów, jednak ta umiejętność także przyjdzie z czasem (a do tego przyswoisz mnóstwo nowego słownictwa!).
5. Wyjedź za granicę
Jeśli ktoś zna lepszy pomysł na naukę angielskiego niż wyjazd do anglojęzycznego kraju i zanurzenie się w języku podczas życia i studiowania, niech da nam znać! Wszyscy wiemy, że angielski to jeden z najczęściej używanych języków na świecie. Możesz wybrać swoje idealne środowisko do nauki w dowolnym mieście, klimacie i położeniu geograficznym. Pomyśl tylko o życiu w Australii, Nowej Zealandii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Południowej Afryce i wielu innych.
6. Skorzystaj z towarzystwa przyjaciół
Być może niektórzy z Twoich znajomych wrzucają na swoją tablicę posty po angielsku? Nie pomijaj ich, siedząc na Facebooku – przejrzyj ich statusy i zajrzyj na linki, które wysyłają – co najmniej jeden lub dwa dziennie. Mogą to być newsy lub artykuły, filmiki, rozmowy, blogi, piosenki, cokolwiek – sprawdzaj wszystko, co Cię zainteresuje (o ile jest po angielsku).
7. Zadawaj dużo pytań
Jeśli ciekawość to pierwszy stopień do piekła, to muszą tam doskonale znać języki! Ucząc się angielskiego, na pewno natrafisz na wiele kłopotliwych kwestii. Zamiast trwać w niepewności, bądź dociekliwy i próbuj je rozwiązywać! Jeśli tylko chodzisz na kurs angielskiego, spytaj nauczyciela (po to go masz!). Jeśli uczysz się sam – spokojna głowa. Na pewno znajdziesz odpowiedzi na blogach, stronach językowych i forach. Trzeba tylko dobrze poszukać – warto!
8. Podążaj za gwiazdami
Prawdziwy fan wie wszystko o swoich idolach. W Twoim wypadku niech wybrany aktor lub piosenkarz mówi po angielsku i udziela wielu wywiadów – wszystko po to, byś mógł posłuchać go na Youtube i podszkolić swoje własne umiejętności. Obejrzyj raz dla załapania ogólnego sensu, później ponownie – tym razem notując wszystkie interesujące wyrażenia i słówka. Slang, historyjki, humor i anegdoty na pewno zapewnią sporo materiału do nauki!
9. Zacznij od tego, czego najbardziej potrzebujesz
Angielskiego nauczysz się szybciej, jeśli cały czas będzie Ci przyświecał jakiś cel. Szykujesz się na wymianę studencką? W tym wypadku skup się na słownictwie związanym ze studiami. Czeka Cię międzynarodowa konferencja? Ćwicz rozmówki, by złapać kontakt z partnerami zawodowymi. Wybierasz się w podróż? Na pewno przyda się słownictwo związane z turystyką i transportem. Chcąc magicznie nauczyć się wszystkiego naraz, rzucamy się czasem na zbyt głęboka wodę. Wtedy całkiem prawdopodobne, że trochę się pogubisz i skończy Ci się motywacja. Dlatego też ostatni punkt:
10. Nie przejmuj się, gdy coś nie wychodzi
Jeśli czujesz, że postępy nie przychodzą tak szybko, jakbyś tego oczekiwał – co zdarza się wszystkim – nie wmawiaj sobie, że nigdy się nie uda. Najlepiej usuń słowo „nigdy” ze swojego słownika. W gruncie rzeczy proces nauki języka jest bardzo subtelny, a załamywanie rąk tylko odwraca Twoją uwagę od małych sukcesów, które cały czas robisz. Dlatego też mów: „Każdego wieczora jestem trochę dalej niż byłem rano” lub „Jeszcze pół roku temu nie umiałem tego wszystkiego, co teraz” i nie zapominaj o zdobytej wiedzy, która przecież musiała skądś przyjść!
키워드에 대한 정보 moje sposoby na naukę blog
다음은 Bing에서 moje sposoby na naukę blog 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 moje sposoby na naukę || STUDY VLOG
- MojeSposobyNa
- MojeMetodyNa
- Student
- Nauka
- Sesja
- SesjaVlog
- StudyVlog
- Polecam
- DzieńZMojegoŻycia
- MójDzień
- Jak się uczę
- SzlifujSwójWłoski
- NaukaJęzyka
moje #sposoby #na #naukę #|| #STUDY #VLOG
YouTube에서 moje sposoby na naukę blog 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 moje sposoby na naukę || STUDY VLOG | moje sposoby na naukę blog, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.