Nagana Z Wpisem Do Akt Druk | Jestem Spadkobiercą… I Co Dalej? Dziedziczenie Krok Po Kroku 25988 명이 이 답변을 좋아했습니다

당신은 주제를 찾고 있습니까 “nagana z wpisem do akt druk – Jestem spadkobiercą… i co dalej? Dziedziczenie krok po kroku“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Marta Żminkowska 이(가) 작성한 기사에는 조회수 15,735회 및 좋아요 297개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

nagana z wpisem do akt druk 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Jestem spadkobiercą… i co dalej? Dziedziczenie krok po kroku – nagana z wpisem do akt druk 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

➡️➡️➡️Zachęcam Ciebie również do śledzenia mojego profilu na facebooku: https://www.facebook.com/kobietaibiznes/ ⬅️⬅️⬅️
Jestem spadkobiercą… i co dalej? 🧐🧐
Wiem, że to temat, z którym spotyka się praktycznie każdy z nas w ciągu swojego życia. Sporo osób jest przerażonych formalnościami, które muszą dopełnić, kiedy dowiedzą się o tym, że odziedziczyli po kimś spadek. Dlatego zebrałam dla Was najważniejsze informacje dotyczące kroków, które należy podjąć, kiedy dowiecie się, że zostaliście spadkobiercami.
Z mojego filmu dowiecie się:
📍 czym różni się przyjęcie spadku wprost od przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza?
📍 w jaki sposób możemy spadek odrzucić?
📍 ile mamy czasu na przyjęcie spadku?
📍 kiedy wszystkie formalności załatwimy u notariusza, a kiedy konieczna jest wizyta w sądzie?
📍 czym różni się postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku od działu spadku?
📍 w jakim terminie należy złożyć deklarację od spadków i darowizn?
🔥🔥 Potrzebujesz porady w związku ze spadkiem?🔥🔥
Skontaktuj się ze mną:
📩 [email protected]
☎️ +48 732 601 772

nagana z wpisem do akt druk 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Wzór dokumentu – nagana dla pracownika – Wzory dokumentów

Pobierz przygotowany przez naszego prawnika wzór dokumentu: Oświadczenie pracodawcy o wymierzeniu pracownikowi kary porządkowej nagany. czytaj więcej ». Pobierz …

+ 여기에 자세히 보기

Source: dokumenty.serwisprawa.pl

Date Published: 5/14/2021

View: 7597

Nagana z wpisem do akt wzór forum – wzorydokumenty.pl

Wzór nagany dla pracownika z wpisem do akt. W dniu dzisiejszym otrzymałam od pracodawcy list polecony z naganą, nałożoną dnia 2 października (za …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: wzorydokumenty.pl

Date Published: 1/18/2021

View: 464

Upomnienie / nagana dla pracownika + darmowe wzory

Wpis do akt zostanie usunięty dopiero po roku przykładnej pracy pracownika. Można jednak wnioskować wcześniej o usunięcie wpisu na indywualny …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: poradniki.net

Date Published: 12/28/2021

View: 2025

Zawiadomienie o zastosowaniu kary porządkowej

Zawiadomienie o zastosowaniu kary porządkowej (upomnienia/nagany) z powodu naruszenia … DRUKI Gofin (strona główna) »; Prawo pracy »; Stosunek pracy …

+ 여기를 클릭

Source: druki.gofin.pl

Date Published: 10/13/2022

View: 2478

Kara upomnienia / nagany z wpisem / bez wpisu do akt

gotowy wzór / szablon dokumentu – Kara upomnienia / nagany z wpisem / bez wpisu do akt wzór druku. Pracodawca ma prawo zastosować wobec pracownika, kt…

+ 여기에 표시

Source: procedurawfirmie.pl

Date Published: 2/8/2021

View: 1889

Nagana dla pracownika – kiedy pracodawca może jej udzielić?

Nagana z wpisem do akt nie jest częstą formą karania za przewinienia zawodowe. Obok kary pieniężnej, upomnienia czy nagany ustnej, …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: poradnikprzedsiebiorcy.pl

Date Published: 6/8/2021

View: 3097

Kara nagany – e – Prawa Pracownika

NAGANA. Na podstawie art. 108 § 1 pkt. 2 Kodeksu pracy, po uprzednim wysłuchaniu … udzielam Panu/Pani kary nagany z wpisem do akt za naruszenie pkt…

+ 여기에 보기

Source: e-prawapracownika.pl

Date Published: 4/9/2022

View: 4891

주제와 관련된 이미지 nagana z wpisem do akt druk

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Jestem spadkobiercą… i co dalej? Dziedziczenie krok po kroku. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Jestem spadkobiercą... i co dalej? Dziedziczenie krok po kroku
Jestem spadkobiercą… i co dalej? Dziedziczenie krok po kroku

주제에 대한 기사 평가 nagana z wpisem do akt druk

  • Author: Marta Żminkowska
  • Views: 조회수 15,735회
  • Likes: 좋아요 297개
  • Date Published: 2020. 9. 8.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=PFRNz7U4l34

Jak napisać wniosek o naganę?

Układ
  1. Miejscowość, data;
  2. Dane osoby do której jest skierowana, wraz z adresem lub „w miejscu”, jeśli pracuje w tej samej firmie;
  3. Tytuł (NAGANA);
  4. Treść z uwzględnieniem jakie przepisy zostały naruszone i jakie zostaną wyciągnięte konsekwencje;
  5. Odręczny podpis osoby udzielającej naganę i pieczątka.

Po jakim czasie anuluje się nagana?

Krótki termin przedawnienia karalności przewinienia

Zgodnie z art. 109 § 1 k.p. kara nie może zostać nałożona po upływie dwóch tygodni od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie trzech miesięcy od tego naruszenia.

Jak długo ważna jest nagana?

Dlatego też często ten rodzaj kary określa się jako “nagana z wpisem do akt”. Nie jest to jednak informacja, która zostaje w aktach pracownika na zawsze. Kodeks pracy w art. 113 wskazuje, że: Karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy.

Jak powinna wyglądać Nagana dla pracownika?

Udzielając pracownikowi nagany pisemnej z wpisem do akt, pracodawca ma obowiązek poinformowania o tym na piśmie podwładnego, wskazując rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych i datę dopuszczenia się tego naruszenia oraz pouczenie o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia.

Ile uwag to nagana?

W tym przypadku uczeń nie może otrzymać oceny wyższej niż nieodpowiednia. e) pisemna nagana dyrektora szkoły (list do rodziców) Udzielona w przypadku otrzymania przez ucznia powyżej dziesięciu uwag negatywnych.

Czym skutkuje nagana od dyrektora?

Konsekwencje otrzymania „Nagany Dyrektora Szkoły”:

Za popełnienie występku identycznego lub zbliżonego do tego, za który uczeń uzyskał poprzednio „Naganę Dyrektora Szkoły”, oraz otrzymanie kolejnej nagany, uczniowi obniża się obligatoryjnie ocenę ze sprawowania o jeden stopień w dół z wyłączeniem oceny nagannej.

Ile nagana jest w aktach?

Nagana w pracy, która zostawiła swoje piętno w aktach pracowniczych to dla wielu osób wystarczająca kara. Na szczęście tego typu wpis nie zostanie tam na zawsze. W świetle artykułu 113. Kodeksu pracy, nagana pracownicza znika po roku wykonywania obowiązków bez zarzutu.

Ile dni na naganę?

Na odwołanie pracownik ma 7 dni od zawiadomienia o ukaraniu. Pracodawca ma 14 dni na rozpatrzenie sprzeciwu pracownika. Trzeba zaznaczyć, że odrzucenie sprzeciwu wymaga od pracodawcy odpowiedzi. Jeśli w ciągu tych dwóch tygodni pracownik nie uzyska odpowiedzi na swój sprzeciw, karę nagany uważa się za niebyłą.

Czy karę nagany wpisuje się do świadectwa pracy?

Spieszymy z odpowiedzią: nie ma takiej możliwości. Pracodawca nie ma żadnego prawa umieścić informacji o karze dyscyplinarnej w świadectwie pracy, nieważne czy będzie przedawniona czy nie.

Jak działa nagana?

“Naganę Dyrektora Szkoły” uczeń otrzymuje jednorazowo lub kilkakrotnie. 11. Dyrektor udziela uczniowi kolejnej z rzędu nagany, jeżeli występek, którego się uczeń dopuścił jest inny/różny od tego, za który uczeń uzyskał poprzednią naganę.

Kto może dać Nagane?

Według art. 108 k.p. “pracodawca może stosować” karę upomnienia oraz karę nagany. Pracownik produkcyjny, który bezpośrednio podlega kierownikowi wydziału, a dalej kolejno szefowi produkcji, dyrektorowi i właścicielowi otrzymał pisemną karę nagany.

Za co można dostać naganę w pracy?

Kara nagany może być wymierzona pracownikowi za nieprzestrzeganie przez niego ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Co zrobić gdy pracownik nie chce podpisać nagany?

Pismo to jest przekazywane pracownikowi. Zwykle pracodawca prosi też pracownika o podpisanie się pod jednym egzemplarzem pisma, aby potwierdzić jego wręczenie. Jeśli pracownik odmówi przyjęcia pisma z naganą lub odmówi podpisania się pod takim pismem – to nie będzie to mieć wpływu na skuteczność udzielonej nagany.

Jaka jest różnica między kara upomnienia a kara nagany?

Upomnienie pracownika za niedopełnienie obowiązków i nagana, to nie to samo. Naganę stosuje się w przypadku poważniejszego wykroczenia pracownika. Podczas gdy wniosek o naganę można zastąpić upomnieniem, to już zamiast upomnienia nie wolno pracodawcy zastosować nagany.

Jak ukarać pracownika za nieobecność w pracy?

Wśród kar, które można zastosować wobec pracownika jest upomnienie, nagana, kara pieniężna, a także brak wynagrodzenia za czas nieobecności. W najbardziej poważnych przypadkach można rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę. Można to zrobić zachowując okres wypowiedzenia albo w formule zwolnienia dyscyplinarnego.

nagana dla pracownika

Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować karę upomnienia lub karę nagany. Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy – pracodawca może również stosować karę pieniężną.

W przypadku nie wykonania przez pracownika polecenia służbowego pracodawca może wymierzyć pracownikowi karę porządkową. Karą tą może być upomnienie bądź nagana. Nie wykonanie polecenia przez pracownika stanowi ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych.

Pobierz przygotowany przez naszego prawnika wzór dokumentu: Oświadczenie pracodawcy o wymierzeniu pracownikowi kary porządkowej nagany.

Nagana z wpisem do akt wzór forum

Naganę z akt usuwa się po roku nienagannej pracy, jeśli wcześniej sam pracownik lub np. związki zawodowe go reprezentujace wystąpią do pracodawcy o jej usunięcie to on może to uwzględnić.Zgodnie z prawem nagana może zostać stamtąd usunięta dopiero po roku, kiedy to pracownik będzie wykonywał swoje obowiązki w sposób nienaganny.. Wszystkie sankcje stosowane wobec zatrudnionych, mogą być nałożone tylko po uprzednim wysłuchaniu wyjaśnień.. W związku z tym udzielam Panu nagany z wpisaniem do akt.Od niniejszego orzeczenia przysługuje Panu/i prawo wniesienia sprzeciwu do pracodawcy, w terminie 7 dni od dnia otrzymania tego pisma.. Pracodawca może, z własnej inicjatywy lub na wniosek reprezentującej pracownika zakładowej .Dlatego też często ten rodzaj kary określa się jako “nagana z wpisem do akt”.. naszych pracowników o fakcie, iż z dniem 1.09.2017 staną się pracownikami wspomnianej ośmioletniej szkoły podstawowej mamy zapytanie o poprawność treści pisma informującego tj.:Przede wszystkim z wpisem do akt.. Karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy.. Pismo dokumentujące nałożenie kary nagany wpina się wtedy do akt pracownika, ale uwaga: jak mówi art. 113 Kp.. Witam, jestem praktycznie byłym pracownikiem stacji paliw moeracja ..

Nagana jest udzielana z wpisem do akt pracownika.

Zgodnie z treścią art. 113 Kodeksu Pracy: “§ 1.Dopiero nagana udzielona na pismie z wpisem do akt (dodatkowo z kara pieniezna lub bez), to problem – pojawi sie na świadectwie pracy.. Komentarz z suplementem PIT 2020 – Rozwiązania tarczy antykryzysowej OFERTA .Nagana z wpisem do akt osobowych jest jak plama na honorze pracownika, której on tak szybko się nie pozbędzie, a która może sprawić, że w tej firmie już się on się nie rozwinie i jeszcze .Odpis zawiadomienia składa się do akt osobowych pracownika”, oraz art. 112 § 1 K.p., zgodnie z którym: „Jeżeli zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa, pracownik może w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu wnieść sprzeciw.Temat: pytanie odnośnie notatki-nagany pracownika Małgorzata Zawadzka: nie ma o naganie mowy w świadectwie pracy.. Takie postępowanie jest rażącym naruszeniem obowiązujących przepisów i mogło narazić firmę na znaczne straty finansowe..

Wzór nagany dla pracownika z wpisem do akt.

W dniu dzisiejszym otrzymałam od pracodawcy list polecony z naganą, nałożoną dnia 2 października (za przewinienie polegające na niesta.Nagana z pracy zostaje do zaświadczeń ?. Nagana z wpisem do akt osobowych jest jak plama na honorze pracownika, której on tak szybko się nie pozbędzie, a która może sprawić, że w tej firmie już się on się nie rozwinie i jeszcze zamkną mu się drzwi do następnych przedsiębiorstw.Nagana pracownika jest konsekwencją nieprzestrzegania zasad określonych przez pracodawcę.. Mam problem ponieważ byłem chory i dostarczyłem na stację zwolnienie L4, które wystawione było na 2 dni, z czego obejmowało tylko 1 dzień pracy.Kara nagany z wpisem do akt pracowniczych – co w takiej sytuacji?. Pracownik, który wniósł sprzeciw, może w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia o odrzuceniu tego sprzeciwu wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary.Nagana z wpisem do akt jest poważną karą porządkowa i jej wymierzenie obwarowane jest przepisami, które pracodawca musi spełnić, by móc skutecznie karę wymierzyć.. Otóż w zeszły poniedziałek i wtorek z ważnych przyczyn losowych (nie .NAGANA.. Kara nagany musi zostać przedstawiona pracownikowi na piśmie.. Na wniosek organizacji związkowej lub z własnej inicjatywy pracodawca może jedna usunąć z akt osobowych pracownika informację o naganie przed upływem roku od jej nałożenia.Znaleziono 20 interesujących stron dla frazy nagana dla pracownika -druk w serwisie Money.pl..

Proszę, wyjaśnijcie mi czy pracodawca miał prawo ukarać moją siostrę naganą z wpisem do akt.

Pismo dokumentujące karę wpina się do akt osobowych pracownika.. Należy jednak pamiętać, że każdy pracodawca może stosować wobec swoich pracowników kary porządkowe za naruszenie porządku w pracy, których katalog określa art. 108 kodeksu pracy .Nagana z wpisaniem do akt !. Obok kary pieniężnej, upomnienia czy nagany ustnej, jest jedną z kilku możliwości dyscyplinowania pracowników, które przewiduje art. 108 Kodeksu pracy.Jednak można ją zastosować tylko za określone przewinienia i w określonych terminach.Przykładowo, jeśli zastosowaliśmy wobec pracownika naganę z wpisem do akt, to nie możemy ukarać go odebraniem premii.. Re: PYTANIE DOTYCZĄCE NAGANY (prawo pracy) edek2342 / 79 .Witam wszystkich!. Karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy.Nagana z wpisem do akt nie jest częstą formą karania za przewinienia zawodowe.. przez: mieff | 2011.4.12 14:28:25 Witam, czy jak otrzymałem naganę od przełożonego w obecnej firmie, nie do końca za coś z mojej winy, ale nie chce mi się z tym użerać, mogę wziąć wszystko na siebie, ale czy taka nagana zostaje (.). czytaj dalej» (Zobacz odpowiedzi)Lepiej dostać 10 ustnych upomnień niż jedną naganę wpisaną do akt..

Przełożony ma prawo zdecydować, czy kara będzie dołączona do akt pracowniczych.Nagana z wpisem do akt a L4.

Wyjaśniamy, kiedy taką można otrzymać i co się z nią wiąże.. Dzień dobry!. Nie jest to jednak informacja, która zostaje w aktach pracownika na zawsze.. Oznacza to, że kara nałożona na pracownika pozostaje w jego dokumentach osobowych przez rok.. Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od daty jego wniesienia jest równoznaczne z jego uwzględnieniem.Od niniejszej kary pracownik ma prawo wnieść sprzeciw do pracodawcy w ciągu 7 dni od daty jej doręczenia.. O uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje pracodawca.. Kontrola informatyczna wykazała, że w okresie marzec-kwiecień przeglądał Pan poufne dane firmy, do których nie powinien mieć Pan dostępu.. Jednak pracodawca sam decyduje o jej rodzaju, zatem kara finansowa nie musi być poprzedzona naganą i upomnieniem.Nagana może być wpisana do akt pracownika.. Adnotacja o tym, że pracownik był karany nie musi na zawsze pozostać w aktach.. Udzielenie tego rodzaju kary zależy od kwalifikacji czynu.. Kodeks pracy w art. 113 wskazuje, że: Karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy.Jest jeszcze coś takiego jak Kara nagany z wpisem do akt pracowniczych.. Po 12 miesiącach dobrego zachowywania się możliwe jest jej anulowanie.. Pracodawca może także wcześniej usunąć informację o naganie z akt pracownika, na przykład na jego prośbę.Na szczęście, mimo, że nagana trafia do akt, nie jest tam przechowywana wiecznie.. Pracodawca ma prawo zastosować wobec pracownika, który nie przestrzega, przepisów BHP, przepisów przeciwpożarowych, regulaminu pracy, potwierdzania czy usprawiedliwiania nieobecności kary: karę upomnienia, karę nagany czy karę pieniężną.Należy pamiętać, że kara porządkowa po roku nienagannej pracy uznana jest za niebyłą i należy ją usunąć z akt pracowniczych – od stycznia 2019 r. wszelkie dokumenty dotyczące karania pracownika przechowuje się w części D akt osobowych, a nie jak do tej pory w części B. Należy jednak pamiętać, że każdy pracodawca może stosować wobec swoich pracowników kary porządkowe za naruszenie porządku w pracy, których katalog określa art. 108 kodeksu pracy (dalej k.p.).Nagana dla pracownika z wpisem do akt Nagana pisemna udzielona pracownikowi przez pracodawcę nie jest częstą formą karania za przewinienia zawodowe..

nagana dla pracownika + darmowe wzory

Upomnienie, kara pieniężna i nagana dla pracownika, to środki porządkowe przewidziane w Kodeksie pracy celem zmobilizowania pracownika do przestrzegania regulaminu zakładu pracy i wykonywania swoich obowiązków. W dalszej części artykułu poruszymy podstawę prawną, zastosowanie określonych kar porządkowych w danych sytuacjach oraz kwestię tworzenia upomnień dla pracownika. Oczywiście przygotowaliśmy dla Was także wzory takich pism!

Kary porządkowe – Kodeks pracy

Podstawą prawną kar porządkowych jest Kodeks pracy. W tym celu stosuje się treść Art. 108. Kodeksu pracy, który brzmi:

§ 1. Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować: 1. karę upomnienia; 2. karę nagany.

W tym paragrafie ustawodawca przewiduje dwie kary:

upomnienie dla pracownika,

nagana dla pracownika.

Wspomniane środki porządkowe należy stosować według stopnia przewinienia – oznacza to, że za drobne naruszenia obowiązków pracowniczych powinna zostać wymierzona kara w postaci upomnienia, a za poważne naruszenia – kara nagany.

§ 2. Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy – pracodawca może również stosować karę pieniężną.

Jeśli według pracodawcy nagana dla pracownika to za mało, to paragraf drugi umożliwia nałożenie trzeciej kary – kary pieniężnej. Używa się jej w przypadku poważnego naruszenia obowiązków pracowniczych i przepisów bezpieczeństwa, tak jak karę nagany. Środki z kar pieniężnych mogą zostać jedynie spożytkowane na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie.

Nie wszystkie błędy i naruszenia w pracy mogą ujść na sucho. Za niektóre będzie trzeba ponieść karę i jest to sygnał świadczący o tym, że należy popracować nad swoim zachowaniem lub podejściem do pracy. Od pracodawcy należeć będzie forma i postać wymierzonej kary.

Forma i terminy kar

Jak już wspomnieliśmy kary stosowane są w zależności od stopnia przewinienia. Ustawodawca umożliwia pracodawcy także wymierzenie odpowiedniej formy kary. Może być to jedynie upomnienie ustne, które zostanie przyjęte jako zapowiedź tego, że jeśli nie poprawimy swojego zachowania, to zostanie wymierzona druga forma kary – pisemna, z wpisem do akt pracowniczych.

Co do terminów, to pisemne upomnienie dla pracownika może zostać wymierzone do dwóch tygodni od momentu dowiedzenia się pracodawcy o zaistniałej sytuacji, lecz nie później niż 3 miesiące od tego zdarzenia. Po upływie powyższych terminów pracodawca traci uprawnienie do ukarania pracownika.

Wpis do akt zostanie usunięty dopiero po roku przykładnej pracy pracownika. Można jednak wnioskować wcześniej o usunięcie wpisu na indywidualny wniosek pracownika lub związków zakładowych, o ile te istnieją w zakładzie.

Wysokość kary porządkowej

Kara pieniężna jest najbardziej dotkliwą karą. Kodeks pracy przewiduje maksymalne stawki kary pieniężnych, o ile ta zostanie ona nałożona. Przypominamy – jedynie w przypadku nieprzestrzegania przez pracownika zasad BHP, przepisów przeciwpożarowych, opuszczenia miejsca pracy bez zgody przełożonego i bez usprawiedliwienia, a także w przypadku spożywania alkoholu w czasie pracy i stawienia się pod jego wpływem.

Jeśli dopuścimy się takich przewinień, musimy być gotowi do poniesienia kary zgodnej z § 3. Art. 108. Kodeksu pracy:

§ 3. Kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń, o których mowa w art. 87 § 1 pkt 1-3.

Maksymalna nałożona kara nie może być wyższa niż jednodniowe wynagrodzenie pracownika za każde wynagrodzenie. Ponadto, łącznie nie może przekroczyć 10% wynagrodzenia, po dokonaniu odliczenia kary. Oczywiście pracodawca ma prawo nie stosować żadnej kary.

Jakie są najczęstsze przewinienia?

Najczęściej popełniane przewinienia ze strony pracownika, które kończą się ukaraniem pracownika, to przede wszystkim:

opuszczenie stanowiska pracy bez zgody przełożonego,

niedopełnienie swoich obowiązków,

nieusprawiedliwione nieobecności,

częste spóźnienia, przedwczesne opuszczanie stanowiska pracy,

odmowa wykonania polecenia służbowego,

prowadzenie prywatnych rozmów podczas pracy,

zajmowanie się prywatnymi sprawami (spotkania, robienie zakupów online, szukanie informacji w Internecie, granie w gry itd.) podczas pracy,

zaniedbywanie własnego stanowiska pracy,

nieszanowanie powierzonego mienia (np. samochodu, laptopa, komórki),

wykorzystywanie powierzonego mienia w celach prywatnych,

picie alkoholu podczas pracy

stawienie się do pracy pod wpływem alkoholu,

nieprzestrzeganie zasad BHP i przepisów przeciwpożarowych,

stosowanie mobbingu wobec innych pracowników,

popełnienie przestępstwa lub wykroczenia,

Nagana dla pracownika – proces

O rodzaju zastosowanej kary, pracodawca zawiadamia pracownika na piśmie określając naruszenie i datę dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia. Pracownik musi być także pouczony o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie do jego złożenia. Odpis składa się do akt osobowych pracownika zgodnie z Art. 110 Kodeksu pracy.

Art. 110 O zastosowanej karze pracodawca zawiadamia pracownika na piśmie, wskazując rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych i datę dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia oraz informując go o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia. Odpis zawiadomienia składa się do akt osobowych pracownika.

Nagana dla pracownika wiąże się z licznymi konsekwencjami. Pracodawca umieszcza wpis do akt osobowych pracownika, a to zaczyna powodować szereg nieprzyjemności takich jak:

otrzymanie nagany może powodować utratę premii,

utrudnienie otrzymania podwyżki w najbliższym czasie,

pogorszenie opinii u przełożonych,

trudności w znalezieniu kolejnej pracy (jeśli przyszły pracodawca będzie wymagał przedstawienia świadectwa pracy),

w skrajnych przypadkach, nagany są podstawą do zwolnienia pracownika lub zwolnienia dyscyplinarnego pracownika.

Jednakże pracownik ma szansę podjęcia próby obrony przed otrzymaniem nagany. Pracodawca ma obowiązek do wysłuchania opinii swojego pracownika i przedstawienia jego “wersji zdarzeń”. Odrzucenie odwołania pracownika bez jego wysłuchania stanowić będzie tzw. wadliwość postępowania i może stanowić bardzo mocny argument w unieważnieniu kary w drodze postępowania sądowego.

Złożenie sprzeciwu wobec nałożenia kary

Pracownik ma prawo do złożenia sprzeciwu w ciągu 7 dni od nałożenia na niego kary, jeśli doszło do naruszenia przepisów prawa.

Przede wszystkim naruszenie przepisów prawa może dotyczyć kwestii formalnych, np. nagana dla pracownika została nałożona po upłynięciu minął maksymalnego terminu na ukaranie pracownika, a także kwestii materialnych, czyli zaistnienia faktów, które oczyszczają pracownika z winy.

Pracodawca ma 14 dni na zaznajomienie się ze sprzeciwem pracownika i poinformowanie drugiej strony o wyniku. Brak informacji zwrotnej w ciągu 14 dni od dnia wniesienia sprzeciwu jest uznawane za uwzględnienie sprzeciwu i oddaleniu kary. Jeśli natomiast sprzeciw pracownika został oddalony, to w ciągu 14 dni od uzyskania informacji o stanowisku pracodawcy, pracownik ma prawo do wniesienia pozwu do sądu pracy o uchylenie kary. Sąd przychylając się do pozwu pracownika zobowiązuje pracodawcę do zwrócenia nałożonej na niego kary pieniężnej, a karę uważa się za niebyłą.

Nagana dla pracownika – pobierz wzór

Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy edytowalne wzory omawianych pism. Wystarczy, że klikniesz na jeden z poniżej wyświetlonych wzorów, a zostaniesz przeniesiony do strony pobierania.

W tym przypadku znajdziesz:

Uwaga! Wzory w plikach .PDF możesz edytować nawet w przeglądarce, co znacznie przyśpieszy cały proces i nie wymaga używania dedykowanego oprogramowania. Jeśli po wydrukowaniu widoczne są suwaki wyboru, skorzystaj z programu Adobe Reader.

Zawiadomienie o zastosowaniu kary porządkowej

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),

realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,

analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,

zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy. Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora. Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

Dobrowolna zgoda.

Aby móc realizować cele:

– zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,

– analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,

– wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.

Nagana: Jak napisać naganę?

Zobacz czym jest nagana, jak napisać naganę, z jakich elementów się składa, zapoznaj się z przykładem nagany.

Nagana

Nagana jest pismem, które najczęściej pisze przełożony do swojego podwładnego, który naruszył jakieś przepisy lub zasady. Jest to pismo urzędowe podobne w formie do upomnienia, jednak znacznie ostrzejsze w treści.

Według art. 108 § 1 Kodeksu pracy pracodawca może zastosować karę nagany (lub karę upomnienia) za nie przestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Nagana może zostać wpisana do akt osobowych pracownika. Jest wtedy jednym z najważniejszych dokumentów branych pod uwagę przy jego ocenie. Jeśli ma być wpisana do akt, powinno to zostać wyraźnie w niej zaznaczone.

Kara nagany nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia. Kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika (art. 109 § 1 i 2 k.p.).

Układ

Miejscowość, data;

Dane osoby do której jest skierowana, wraz z adresem lub „w miejscu”, jeśli pracuje w tej samej firmie;

Tytuł (NAGANA);

Treść z uwzględnieniem jakie przepisy zostały naruszone i jakie zostaną wyciągnięte konsekwencje;

Odręczny podpis osoby udzielającej naganę i pieczątka.

Przykład

Nagana: Jak napisać naganę? – przykład Warszawa, 15.05.2010 r. Andrzej Kalinowski

Dział Finansowy w miejscu NAGANA Kontrola informatyczna wykazała, że w okresie marzec-kwiecień przeglądał Pan poufne dane firmy, do których nie powinien mieć Pan dostępu. Takie postępowanie jest rażącym naruszeniem obowiązujących przepisów i mogło narazić firmę na znaczne straty finansowe. W związku z tym udzielam Panu nagany z wpisaniem do akt. [pieczęć i podpis]

Dyrektor Ordex

Piotr Kowalski

Komentarze

Kara porządkowa- kiedy pracodawca dopuszcza się nieprawidłowości w jej stosowaniu?

Uchybienia pracownicze mogą skutkować sankcją pracodawcy w postaci kary porządkowej. Niejednokrotnie pracodawca nie zachowuje przy tym wszystkich wymaganych przepisami wymogów formalnych, co stanowi podstawę do skutecznego odwołania się od nałożonej kary.

Pracodawcy stosują kary porządkowe celem zdyscyplinowania pracowników

w przypadku naruszenia przez nich obowiązków pracowniczych. Decyzja o nałożeniu kary pozostaje w gestii pracodawcy. Nie obowiązuje w tym zakresie zasada gradacji kar, pracodawca decyduje o rodzaju kary biorąc pod uwagę w szczególności rodzaj przewinienia, stopień winy pracownika i jego dotychczasowy stosunek do pracy.

Pracodawca nie jest jednak całkowicie swobodny w wyborze kary. Jeśli zastosuje inną karę niż określona w art. 108 k.p. (kara upomnienia, nagany lub kara pieniężna), dopuści się wykroczenia przeciwko prawom pracownika.

Krótki termin przedawnienia karalności przewinienia

Zgodnie z art. 109 § 1 k.p. kara nie może zostać nałożona po upływie dwóch tygodni od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie trzech miesięcy od tego naruszenia. To krótkie terminy korespondujące z funkcją kary, która powinna stanowić szybką reakcję na przewinienia pracownika.

Dniem nałożenia kary jest dzień, w którym pracownik został zawiadomiony

o zastosowaniu kary, a nie dzień, w którym pracodawca podjął decyzję o ukaraniu.

Jeśli pracodawca zastosuje karę z przekroczeniem wskazanych terminów, pracownik będzie miał podstawę do żądania uchylenia kary przez sąd (po wyczerpaniu drogi sprzeciwu).

Ważne! Kara może zostać nałożona tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika.

Co się zatem dzieje z przywołanymi wyżej terminami w przypadku nieobecności pracownika w zakładzie pracy?

Jeżeli pracownik nie może być wysłuchany z powodu nieobecności w pracy, to nie rozpoczyna się bieg dwutygodniowego terminu przedawnienia karalności,

a rozpoczęty ulega zawieszeniu do czasu stawienia się pracownika w pracy. Natomiast nie ulega zawieszeniu bieg trzymiesięcznego terminu przedawnienia karalności, który liczony jest od dnia popełnienia przez pracownika przewinienia. Jeśli pracownik przez ten cały czas jest nieobecny w pracy, pracodawca nie może zastosować kary porządkowej. Oznacza to, że po upływie trzech miesięcy od chwili naruszenia przez pracownika jego obowiązków nastąpi przedawnienie karalności.

Trzy etapy postępowania

Jak wynika z orzecznictwa sądowego prawidłowe będzie tylko takie nałożenie kary porządkowej, które odbędzie się z zachowaniem przez pracodawcę 3 etapów postępowania, w odpowiedniej ich kolejności.

Po pierwsze, jak wspomniano wyżej, obligatoryjne jest wysłuchanie pracownika. Drugim etapem jest podjęcie przez pracodawcę decyzji o ukaraniu, a trzecim – zawiadomienie pracownika na piśmie o zastosowanej karze wraz ze wskazaniem rodzaju przewinienia i daty jego popełnienia oraz pouczeniem o możliwości wniesienia sprzeciwu.

Pracodawca dopełni obowiązku wysłuchania pracownika, gdy umożliwi mu złożenie wyjaśnień. To przejaw funkcji ochronnej prawa pracy, ma też na celu uzyskanie przez pracodawcę szerszej wiedzy na temat okoliczności przewinienia. Przepisy nie określają, w jaki sposób powinno się odbywać złożenie wyjaśnień przez pracownika. Ze względów dowodowych w interesie pracodawcy leży udokumentowanie dokonania tej czynności, np. w formie notatki podpisanej przez pracownika. Zastosowanie kary bez wysłuchania pracownika stanowi naruszenie procedury, stanowiące przesłankę do złożenia sprzeciwu przez pracownika.

Zawiadomienie o nałożeniu kary

Skuteczne zawiadomienie o zastosowaniu kary musi wskazywać rodzaj kary, a także rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych i datę dopuszczenia się przewinienia. Zawiadomienie sporządzane jest w formie pisemnej, a jego odpis dołącza się do akt osobowych pracownika.

W zawiadomieniu o ukaraniu pracodawca musi ponadto pouczyć pracownika, że może on wnieść wobec niego sprzeciw w terminie 7 dni od zawiadomienia. Jeśli pracodawca nie pouczy o tym terminie, oznacza to, że termin ten nie rozpoczął biegu.

Brak precyzyjnego określenia w zawiadomieniu o ukaraniu sposobu i daty naruszenia obowiązków pracowniczych stanowi uchybienie, dające podstawę do wniesienia sprzeciwu, a w razie jego nieuwzględnienia – powództwa do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec pracownika kary.

Co istotne, Sąd Najwyższy potwierdził, że odmowa przyjęcia przez pracownika pisma, o którym pracownik wie, że zawiera zawiadomienie o ukaraniu, jest równoznaczna z zawiadomieniem o nałożeniu kary porządkowej.

Podsumowując, uchybienia proceduralne, takie jak naruszenie terminów do nałożenia kary, niewysłuchanie uprzednie pracownika, nieprawidłowe zawiadomienie o ukaraniu, skutkują wadliwością nałożonej kary. W konsekwencji niedopełnienie przez pracodawcę wszystkich wymogów formalnych otwiera pracownikowi drogę do wniesienia sprzeciwu, a na dalszym etapie – skutecznego skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.

Zagadnieniu sprzeciwu wobec pracodawcy, inicjującego kolejny etap postępowania przyjrzymy się w następnym wpisie.

Autor: Monika Szymborska

Nagana w pracy – jakie kary może zastosować pracodawca?

Autor

Emilia Lazarowicz Artykuły autora

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mają wiele praw. Głównie wszelkie prawa pracownicze zostały szczegółowo opisane w Kodeksie pracy. Należy jednak pamiętać, że oprócz praw, pracownicy mają wiele obowiązków, które są zobowiązani wykonywać i przestrzegać. Niestety nie wszyscy respektują te wytyczne. Jakie konsekwencje mogą spotkać niezdyscyplinowanych pracowników? Czy czeka ich nagana w pracy?

Jakie kary porządkowe może zastosować pracodawca i w jakich przypadkach?

Niektórzy pracownicy uważają, że pracodawcy nie mogą ich ukarać za przewinienia, ponieważ chroni ich prawo. Są oni w błędzie, ponieważ jak już zostało wspomniane, prawo pracy określa zarówno prawa, jak i obowiązki pracownicze, a w razie ich niedotrzymywania lub łamania wskazuje konsekwencje, które mogą spotkać pracownika. Kodeks pracy w rozdziale 6 – Odpowiedzialność porządkowa pracowników (art. 108-113) wymienia, jakie kary i za jakie przewinienia może zastosować pracodawca.

Wśród nich wyróżnia się:

karę upomnienia,

karę nagany,

– pracodawca może zastosować w stosunku do pracownika, który nie przestrzega organizacji i porządku procesu pracy, przepisów bhp i przeciwpożarowych oraz przyjętego w zakładzie pracy sposobu potwierdzania przybycia i obecności, a także usprawiedliwiania swojej nieobecności w pracy;

karę pieniężną,

– jeśli pracownik nie będzie przestrzegał przepisów bhp i przeciwpożarowych, opuści pracę bez usprawiedliwienia, stawi się w pracy nietrzeźwy lub będzie spożywał alkohol w pracy.

POLECAMY Ogłoszenia o pracę z całej Polski Poznaj wybrane oferty pracodawców

Poznaj wybrane oferty pracodawców Weź udział w rekrutacji

Weź udział w rekrutacji Podziel się opinią Zobacz ogłoszenia Dowiedz się ile możesz zarabiać w innej firmie na takim samym stanowisku

Jakie warunki musi spełnić pracodawca?

Pracodawca, który chce ukarać swojego pracownika karą nagany, musi to zrobić w określony sposób. Kara musi zostać przedstawiona pracownikowi:

w formie pisemnej,

nie później niż 14 dni od kiedy pracodawca dowie się o naruszeniu obowiązków przez pracownika,

nie później niż 3 miesiące od zaistniałej sytuacji,

są to najważniejsze warunki, które muszą zostać spełnione.

Pracodawca nie może nałożyć kary nagany bez uprzedniego wysłuchania pracownika!

Nagana w pracy z wpisem do akt – czy zostanie tam na zawsze?

Jak już zostało wspomniane, nagana w pracy musi zostać nadana w formie pisemnej. Tym samym dokument ten należy przechowywać w aktach osobowych pracownika. Dlatego też często ten rodzaj kary określa się jako “nagana z wpisem do akt”. Nie jest to jednak informacja, która zostaje w aktach pracownika na zawsze. Kodeks pracy w art. 113 wskazuje, że: Karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy. Pracodawca może, z własnej inicjatywy lub na wniosek reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, uznać karę za niebyłą przed upływem tego terminu.

Czy pracownik może się odwołać od decyzji pracodawcy?

Nawet w sytuacji, kiedy pracodawca skutecznie nałożył na pracownika karę nagany, ten ma prawo się z nią nie zgadzać. W takiej sytuacji ma prawo złożyć u pracodawcy pisemne odwołanie od decyzji nałożenia na niego kary. Odwołanie pracownik musi złożyć w ciągu 7 dni od dnia nałożenia na niego kary. Pracodawca musi odpowiedzieć na wniosek pracownika w ciągu 14 dni od daty otrzymania odwołania. Odrzucenie sprzeciwu pracownika należy uargumentować.

Jeśli pracodawca nie odpowie na odwołanie pracownika, to karę uważa się za niebyłą!

Jeśli pracownik odrzuci odwołanie pracownika, a ten nadal podtrzymuje swoje stanowisko, może skierować sprawę na drogę sądową.

Nagana dla pracownika z wpisem do akt

Nagana pisemna udzielona pracownikowi przez pracodawcę nie jest częstą formą karania za przewinienia zawodowe. Należy jednak pamiętać, że każdy pracodawca może stosować wobec swoich pracowników kary porządkowe za naruszenie porządku w pracy, których katalog określa art. 108 kodeksu pracy (dalej k.p.).

Nagana pracownika z wpisem do akt

Co może zrobić pracownik, który otrzymał naganę z wpisem do akt, ale uważa, że jest niesprawiedliwa i nie zgadza się z jej uzasadnieniem?

Czy, chcąc zachować stanowisko i dobre imię w pracy, może sprzeciwić się naganie? Jak powinien zachować się pracodawca, jeśli ukarany nie zgadza się z uzasadnieniem nagany.

Polecamy: PIT-y 2015 (książka + CD)

Kiedy można zastosować naganę?

Pracodawca ma prawo nałożyć na pracownika karę porządkową, jeśli pracownik dopuścił się jednego z przewinień, uzasadniających ten rodzaj odpowiedzialności.

Zależy to od swobodnej decyzji pracodawcy, który może, ale nie musi karać zatrudnionej osoby. Upomnienie oraz nagana są „najłagodniejszą” formą kary, a więc mogą zostać nałożone nawet w przypadku niewielkiego stopnia winy.

Zobacz wideoszkolenie: Dokumentacja pracownicza w praktyce

Należy jednak pamiętać o tym, że pracodawca ma obowiązek równego traktowania pracowników, a zatem nie powinien za takie samo przewinienie jednych pracowników karać, a innych nie, chyba że jest to uzasadnione szczególnymi okolicznościami.

Udzielając pracownikowi nagany pisemnej z wpisem do akt, pracodawca ma obowiązek poinformowania o tym na piśmie podwładnego, wskazując rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych i datę dopuszczenia się tego naruszenia oraz pouczenie o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia. Odpis zawiadomienia składa się do akt osobowych pracownika.

Forum Kadry

Kiedy nagana jest nieważna?

Zgodnie z art. 109 k.p. kara porządkowa nie może być stosowana po upływie dwóch tygodni od uzyskania informacji o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie trzech miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.

Kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika. Jeżeli z powodu nieobecności w zakładzie pracy pracownik nie może być wysłuchany, dwutygodniowy termin nie biegnie. W sytuacji niedochowania powyższych terminów pracodawca bezwzględnie traci prawo zastosowania kary porządkowej.

W jaki sposób zawiadomić pracownika o udzieleniu kary porządkowej?

Co może zrobić ukarany?

Pracownik, który nie zgadza się z zastosowaniem wobec niego kary porządkowej, może skorzystać z procedury odwoławczej, jeżeli zastosowana kara narusza obowiązujący porządek prawny. Sprzeciw winien być wniesiony w terminie 7 dni od chwili zawiadomienia go o ukaraniu (art. 112 § 1 k.p.).

Przepisy nie określają wymogów co do treści sprzeciwu. Należy więc rozpatrzeć również taki sprzeciw, w którym nie zostały określone konkretne zarzuty, a pracownik jedynie żali się, że ukaranie było niesłuszne.

Rozpatrzenie odwołania

Pracodawca rozpatrujący odwołanie wydaje decyzję o jego odrzuceniu lub uwzględnieniu w oparciu o uzyskane informacje i materiał dowodowy w sprawie.

Zanim decyzja zostanie wydana, powinna zostać poddana konsultacji zakładowej organizacji związkowej, o ile taka działa na terenie zakładu pracy. Decyzja może uwzględnić cały lub częściowy sprzeciw pracownika, to znaczy. może złagodzić karę bądź zastąpić inną – mniejszej wagi.

Jakie kary może nałożyć pracodawca na pracownika?

Zgodnie z art. 112 k.p. nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z jego uwzględnieniem. Taki sam skutek nastąpi w sytuacji milczenia pracodawcy.

Pracownik może zaskarżyć decyzję pracodawcy, odrzucającą sprzeciw, w terminie 14 od dnia zawiadomienia o odrzuceniu poprzez wystąpienie do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary porządkowej (art. 112 § 2 k.p.).

Po roku nagana może być usunięta

Na podstawie art. 113 k.p. karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa się z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy. Rok nienagannej pracy należy liczyć od dnia zastosowania kary porządkowej, a nie od dnia zawiadomienia o zastosowanej karze.

Zatarcie faktu ukarania pracownika następuje z mocy prawa, czyli bez podejmowania w tym zakresie decyzji przez pracodawcę.

Taka decyzja mogłaby nabrać istotnego znaczenia jedynie wówczas, gdy pracodawca z własnej inicjatywy lub na wniosek reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, uznaje karę za niebyłą przed upływem roku nienagannej pracy.

Przepisy, co prawda, nie przewidują składania wniosku w tej sprawie przez pracownika, ale nie można wykluczyć takiej możliwości.

Z akt osobowych usunięty zostanie odpis zawiadomienia o ukaraniu także wówczas, gdy pracodawca uwzględni sprzeciw wniesiony przez pracownika w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia o ukaraniu lub gdy sąd wyda orzeczenie o uchyleniu kary porządkowej.

Jakimi karami można ukarać pracownika?

Nagana dla pracownika

Nagana z wpisem do akt nie jest częstą formą karania za przewinienia zawodowe. Obok kary pieniężnej, upomnienia czy nagany ustnej, jest jedną z kilku możliwości dyscyplinowania pracowników, które przewiduje art. 108 Kodeksu pracy. Jednak można ją zastosować tylko za określone przewinienia i w określonych terminach. Warto znać te zasady, by nagana dla pracownika była skuteczna.

Nagana dla pracownika – definicja

Zgodnie z przywołanym wyżej art. 108 Kodeksu pracy kara nagany dla pracownika może być zastosowana za nieprzestrzeganie przez pracownika następujących zasad obowiązujących w zakładzie pracy:

ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy,

przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,

przepisów przeciwpożarowych,

przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

W praktyce oznacza to między innymi odmawianie wykonania polecenia służbowego czy łamanie tajemnicy służbowej. Dyscyplinować można spóźniających się notorycznie pracowników oraz tych, którzy opuszczają miejsce pracy bez powiadomienia bądź wcześniej niż wynika to z umowy. Dotyczy to także nieusprawiedliwionej nieobecności. Do nieprzestrzegania przepisów BHP i przeciwpożarowych można zakwalifikować zaniedbywanie stanowiska pracy czy maszyn, unikanie szkoleń i egzaminów BHP, a także palenie w miejscach niedozwolonych.

Dotrzymania jakich terminów wymaga nagana dla pracownika, aby była skuteczna?

Karę porządkową można nałożyć przed upływem dwóch tygodni od uzyskania wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i trzech miesięcy od dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia. W praktyce często zdarza się, że terminy te się pokrywają, czyli w dniu, w którym pracownik dopuścił się naruszenia, dowiedział się o tym również pracodawca i oba okresy zaczynają swój bieg w tym samym czasie. Problemem może okazać się sytuacja, w której pracodawca będzie musiał udowodnić, że o popełnionym naruszeniu dowiedział się w terminie późniejszym niż data zajścia sytuacji powodującej konieczność nałożenia nagany dla pracownika. Art. 109 Kodeksu pracy, określający wyżej wymienione terminy, nie mówi, który z pracowników powinien uzyskać informację o zawinieniu, ani w jaki sposób powinna ona zostać przekazana. To w praktyce może powodować trudności z ustaleniem dnia, od kiedy dwutygodniowy okres rozpocznie swój bieg. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że skutki przekroczenia tego terminu obciążają pracodawcę, przyjęto, że dzień, w którym którykolwiek z pracowników mających uprawnienia do nakładania kar porządkowych uzyska informację o naruszeniu obowiązków pracowniczych, jest datą rozpoczynającą dwutygodniowy bieg.

W związku z powyższym, by skutecznie dotrzymać terminu nałożenia kary nagany, informację o naruszeniu musi uzyskać osoba wyznaczona przez pracodawcę do nakładania kar, np. dyrektor ds. personalnych. Informacja przekazywana między pracownikami nie powoduje rozpoczęcia biegu dwutygodniowego terminu.

Dodatkowo nagana dla pracownika może być nałożona wyłącznie po zapoznaniu się z wyjaśnieniami ukaranego pracownika. Warto tego typu czynność przeprowadzić w obecności jakiegoś świadka, by pracownik nie mógł kwestionować faktu braku wysłuchania go. Jeżeli z powodu nieobecności w firmie nie może on przedstawić swoich argumentów (nieobecność usprawiedliwiona), dwutygodniowy termin nie biegnie.

POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia!

Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! Rozliczaj podatki i ZUS przez internet!

Rozliczaj podatki i ZUS przez internet! Zapomnij co to Płatnik! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Nagana dla pracownika musi być sporządzona wedle ściśle określonych zasad

Nagana dla pracownika powinna być sporządzona w formie dokumentu w dwóch egzemplarzach, gdzie jeden trafia do pracownika, a drugi zostaje złożony do jego akt osobowych. Warto pamiętać, że po roku nienagannej pracy dokument powinien zostać z akt usunięty, a kara ulega zatarciu.

Pisemna forma nagany powinna zawierać następujące elementy:

rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych, czyli przebieg zdarzenia

datę dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia

informację o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia.

Kary porządkowe nałożone na pracownika przechowuje się w części D akt osobowych. Po roku nienagannej pracy dokument powinien zostać z akt usunięty.

Jakie są możliwości odwołania od kary nagany przez pracownika?

Każda ze stron ma swoje prawa, w związku z czym pracownik może odwołać się od decyzji pracodawcy, jeżeli uważa, że ten naruszył przepisy, stosując karę. Na odwołanie pracownik ma 7 dni od zawiadomienia o ukaraniu. Pracodawca ma 14 dni na rozpatrzenie sprzeciwu pracownika. Trzeba zaznaczyć, że odrzucenie sprzeciwu wymaga od pracodawcy odpowiedzi.

Jeśli w ciągu tych dwóch tygodni pracownik nie uzyska odpowiedzi na swój sprzeciw, karę nagany uważa się za niebyłą.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na sytuację, kiedy w zakładzie pracy funkcjonują związki zawodowe. W tym przypadku, zanim pracodawca uwzględni bądź odrzuci sprzeciw, musi pamiętać o konsultacji z reprezentującą pracownika organizacją związkową. Opinia ta nie obliguje pracodawcy do zajęcia konkretnego stanowiska, jej celem jest pomoc w podjęciu decyzji. Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują terminu, w jakim związki zawodowe powinny udzielić odpowiedzi, w związku z tym w interesie pracodawcy powinno być wystąpienie o opinię niezwłocznie po otrzymaniu sprzeciwu.

W przypadku odrzucenia sprzeciwu pracownik może sprawę oddać do sądu. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy część pracowników za to samo przewinienie nie została ukarana bądź została ukarana tylko upomnieniem. Mogą to być argumenty za unieważnieniem przez sąd kary nagany. Pracodawca powinien także pamiętać, że za jedno przewinienie nie można pracownika karać wielokrotnie, więc jeżeli za naruszenie obowiązków została zastosowana nagana dla pracownika, to nie można z tego tytułu ukarać go odebraniem premii.

키워드에 대한 정보 nagana z wpisem do akt druk

다음은 Bing에서 nagana z wpisem do akt druk 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Jestem spadkobiercą… i co dalej? Dziedziczenie krok po kroku

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Jestem #spadkobiercą… #i #co #dalej? #Dziedziczenie #krok #po #kroku


YouTube에서 nagana z wpisem do akt druk 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Jestem spadkobiercą… i co dalej? Dziedziczenie krok po kroku | nagana z wpisem do akt druk, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  Uniwheels Stalowa Wola Katalog Felg | Ipo Uniwheels Przekroczyło 0,5 Mld Zł 2424 투표 이 답변

Leave a Comment