Niedziela Praca W Niemczech | Jak Wyglada Moja Praca W Niemczech. Od Czego Zaczynałem ? A Co Robię Teraz ? Praca W Niemczech. 78 개의 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “niedziela praca w niemczech – JAK WYGLADA MOJA PRACA W NIEMCZECH. OD CZEGO ZACZYNAŁEM ? A CO ROBIĘ TERAZ ? PRACA W NIEMCZECH.“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 PISAK EMIGRANT 이(가) 작성한 기사에는 조회수 51,329회 및 좋아요 1,235개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

niedziela praca w niemczech 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 JAK WYGLADA MOJA PRACA W NIEMCZECH. OD CZEGO ZACZYNAŁEM ? A CO ROBIĘ TERAZ ? PRACA W NIEMCZECH. – niedziela praca w niemczech 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Witam Cię serdecznie na moim kanale.
Zachęcam Cię do wsparcia mojego kanału SUBIKIEM : )
https://www.youtube.com/c/PISAKEMIGRANT
Odwiedź też mój INSTAGRAM –
https://www.instagram.com/pisak_official/
W tym odcinku opowiem Ci jak znalazłem swoją pierwszą pracę. Od czego zaczynałem a co robię teraz ? Jak wygląda moja typowa dniówka w niemieckiej firmie ?
Serdecznie zapraszam 😉
#pracanaemigracji #emigracja #życienaemigracji #życiewde #życiewniemczech

niedziela praca w niemczech 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

praca w niedziele i święta, w nocy – DATEV.pl

Zgodnie z §9 nie można zatrudniać pracowników w niedziele i święta w godzinach od 0:00 do 24:00. §10 ArbZG wskazuje jednak kilka wyjątków.

+ 여기에 자세히 보기

Source: datev.pl

Date Published: 1/19/2021

View: 7384

Niemcy: Praca w nocy, niedziele i święta. Czy należy mi się …

Zgodnie z art. 9 ArbZG ustawy o czasie pracy w Niemczech: Arbeitszeitgesetz, praca w niedziele i święta jest w Niemczech na ogół zabroniona. W …

+ 여기에 자세히 보기

Source: polskiobserwator.de

Date Published: 4/30/2022

View: 7158

Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2022

Święta oraz dni wolne od pracy w Niemczech 2022 ; 16/11/2022, Środa, Dzień Pokuty i Modlitwy (Buß- und Bettag) ; 25/12/2022, Niedziela, Boże …

+ 여기에 표시

Source: dojczland.info

Date Published: 3/27/2022

View: 1174

Praca: Niedziela, zatrudnienie w – Niemcy, zagranica – Indeed

181 dostępne oferty: Niedziela – Niemcy, zagranica. Praca: Opiekun / Opiekunka Osób Starszych, Opiekunka, Order Picker i inne na stronie Indeed.com.

+ 여기에 보기

Source: pl.indeed.com

Date Published: 12/16/2022

View: 6711

Niemieckie prawo pracy – Zwolnienie lekarskie – RU-GELD.DE

Normalny dzień pracy w Niemczech wynosi 8 godzin, które pod pewnymi warunkami mogą zostać przedłużone do 10 godzin. W dniu roboczym trwającym od 6 do 9 godzin …

+ 여기를 클릭

Source: ru-geld.de

Date Published: 12/14/2021

View: 8262

주제와 관련된 이미지 niedziela praca w niemczech

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 JAK WYGLADA MOJA PRACA W NIEMCZECH. OD CZEGO ZACZYNAŁEM ? A CO ROBIĘ TERAZ ? PRACA W NIEMCZECH.. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

JAK WYGLADA MOJA PRACA W NIEMCZECH. OD CZEGO ZACZYNAŁEM ? A CO ROBIĘ TERAZ ? PRACA W NIEMCZECH.
JAK WYGLADA MOJA PRACA W NIEMCZECH. OD CZEGO ZACZYNAŁEM ? A CO ROBIĘ TERAZ ? PRACA W NIEMCZECH.

주제에 대한 기사 평가 niedziela praca w niemczech

  • Author: PISAK EMIGRANT
  • Views: 조회수 51,329회
  • Likes: 좋아요 1,235개
  • Date Published: 최초 공개: 2022. 3. 19.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=qqB856O7tYI

Czy w Niemczech pracuje się w niedzielę?

To, w jakich zawodach oraz w jakim czasie można zatrudniać pracowników w niedziele i święta, uregulowane jest w prawie o czasie pracy (Arbeitszeitgesetz). Według tego prawa praca w niedziele i święta jest niedozwolona. Zakaz pracy w te dni obowiązuje od 0 do 24:00.

Jaka stawka za pracę w niedzielę?

Dodatek za pracę w wolną niedzielę wynosi 100% wynagrodzenia. Ustalając go, pracodawca powinien sprecyzować wysokość wynagrodzenia wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką stałą lub miesięczną. Mówi o tym art. 151 (1) kp.

Czy muszę pracować w sobotę w Niemczech?

Czy pracodawca może również zlecać pracę w soboty? Tak, jest to również możliwe, chyba że niemiecka umowa o pracę wyraźnie stanowi, że pracownik musi pracować tylko w określone dni tygodnia, np. od poniedziałku do piątku. Zarządzenie pracy w soboty w Niemczech ma również wpływ na ustalenie godziny pracy, tzn.

Czy pracodawca może zmusić pracownika do pracy w niedzielę?

Pracodawca może wydać pracownikowi polecenie pracy w niedziele i święta nawet, jeśli normalnie zakład pracy w niedziele nie pracuje.

Ile wynosi pełny etat w Niemczech?

Ile godzin trwa tydzień roboczy w Niemczech? Pełny etat w Niemczech wynosi 40 godzin tygodniowo, maksymalnie 48 godzin tygodniowo. Dozwolony jest również tydzień roboczy trwający do 60 godzin, z późniejszym wyrównaniem (rekompensatą) czasu.

Czy dni wolne od pracy są płatne w Niemczech?

Za dni świąteczne w Niemczech otrzymuje się pełne wynagrodzenie, natomiast za ewentualną pracę w dni świąteczne pracownikowi wypłaca się 100% dodatku. Jeśli święto wypada w dzień wolny od pracy, to nie jest on płatny.

Ile wolnego za 2 godziny pracy w niedzielę?

Pracowników, bez względu na system czasu pracy, w jakim są zatrudnieni, obowiązuje zasada przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Konsekwencją tej zasady są średnio 2 dni wolne od pracy w tygodniu, w tym zazwyczaj niedziela.

Kiedy 200% za nadgodziny?

Odpowiedź: Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują 200% dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

Ile wolnego za pracę w sobotę i niedzielę?

Wszystkie nadgodziny w sobotę i niedzielę są z dodatkiem 100%, a więc pracownik oprócz normalnego wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach otrzyma również dodatek 100%.

Ile dni wolnego Niemcy?

Długość urlopu wypoczynkowego wynosi rocznie co najmniej 24 dni robocze. Dniami roboczymi są wszystkie dni kalendarzowe, nie będące niedzielami lub ustawowymi świętami.. Urlop ten przysługuje po przepracowaniu co najmniej 6 miesięcy.

Ile za godziny nocne w Niemczech?

Ustawa o czasie pracy w Niemczech (Arbeitszeitgesetz – ArbZG) a praca w nocy. Za pracę w nocy, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości min. 25% stawki godzinnej brutto za każdą przepracowaną w nocy godzinę lub odpowiednia ilość czasu wolnego. Dzień pracy pracowników nocnych nie może przekraczać ośmiu godzin.

Czy w Niemczech jest 13 pensja?

W pozostałych przypadkach pracownicy otrzymują w Niemczech dodatek świąteczny, bo taki zwyczaj jest przyjęty w tym kraju (zwyczaj, nie prawo!). W zamożniejszych firmach jest to najczęściej 13 pensja, w biedniejszych kwota będąca równowartością ok. 50 proc. pensji albo bony towarowe na zakupy w hipermarketach.

Czy można pracować 4 niedziele z rzędu?

Zasada zapewnienia raz na 4 tygodnie niedzieli wolnej od pracy musi być stosowana w każdym, dowolnie wskazanym 4-tygodniowym przedziale czasowym, niezależnie od miesięcy kalendarzowych i okresów rozliczeniowych.

Czy można pracować 3 niedziele pod rząd?

w przyjętym okresie rozliczeniowym (12 tygodniowym) pracownicy mają zawsze przynajmniej 3 wolne niedziele, ale są to np. 3 ostatnie niedziele w okresie rozliczeniowym. Zgoda pracownika na pracę przez cztery kolejne niedziele nic tutaj nie zmienia.

Czy praca w niedziele jest obowiązkowa?

Zakłada się, że pracownik nie ma obowiązku świadczenia pracy w niedziele, o ile nie zawarł on innych ustaleń z pracodawcą. Praca w niedziele jest dopuszczalna wyłącznie, jeśli wymaga tego jej rodzaj.

Czy niemiecka poczta pracuje w soboty?

DNI PRACY

Uważam, że jednym z największych plusów niemieckiej poczty jest to, że działa również w soboty. Z polskich czasów pamiętam, że z usług poczty można było skorzystać wyłącznie od poniedziałku do piątku.

Czy w Niemczech jest 13 pensja?

W pozostałych przypadkach pracownicy otrzymują w Niemczech dodatek świąteczny, bo taki zwyczaj jest przyjęty w tym kraju (zwyczaj, nie prawo!). W zamożniejszych firmach jest to najczęściej 13 pensja, w biedniejszych kwota będąca równowartością ok. 50 proc. pensji albo bony towarowe na zakupy w hipermarketach.

Ile godzin pracy w tygodniu w Niemczech?

Zgodnie z przepisami Twój czas pracy nie może przekroczyć 8 godzin dziennie albo 48 godzin w tygodniu. Czas ten można wydłużyć do maksymalnie 10 godzin dziennie, jeżeli w 24-tygodniowym lub 6-miesięcznym okresie rozliczeniowym średni czas pracy nie przekroczy ośmiu godzin na dobę.

Kiedy wypłacane jest wynagrodzenie w Niemczech?

Niemiecki pracodawca jest zobowiązany do terminowego wypłacania pracownikowi należnego wynagrodzenia. Co do zasady, miesięczne wynagrodzenie jest należne po zakończeniu danego miesiąca, tzn. pracodawca musi wypłacić wynagrodzenie najpóźniej pierwszego dnia następnego miesiąca.

Prawa pracownika w Niemczech: Praca w niedziele, święta oraz w godzinach nocnych

Praca w niedziele, święta i inne dni ustawowo wolne od pracy oraz w godzinach nocnych należy w wielu przedsiębiorstwach do reguły. W służbie pielęgniarskiej, hotelach lub restauracjach pracownik musi być w te dni dyspozycyjny.

Dla tych szczególnych godzin pracy istnieją jednak osobne reguły dotyczące wynagrodzenia , na które trzeba zwrócić baczną uwagę. Jakie dokładnie prawo przysługuje pracownikowi, jak wygląda wynagrodzenie za te dni oraz na jakie punkty powinien zwrócić szczególną uwagę, wybierając i zatrudniając się w branżach wymagających pracy w niedziele i święta .

Reguły dotyczące pracy w niedziele i święta

To, w jakich zawodach oraz w jakim czasie można zatrudniać pracowników w niedziele i święta, uregulowane jest w prawie o czasie pracy (Arbeitszeitgesetz). Według tego prawa praca w niedziele i święta jest niedozwolona. Zakaz pracy w te dni obowiązuje od 0 do 24:00. Jako odszkodowanie za pracę w te dni trzeba pracownikom zagwarantować dzień wolny. Ważne są zapisy zawarte w umowie o pracę. Jeżeli jest zapisane, że czas pracy obejmuje dni od poniedziałku do piątku, zabroniona jest praca w niedziele.

Wyjątki

Od podanych wyżej reguł istnieją jednak wyjątki. Przy regularnej pracy na zmiany początek oraz koniec ciszy niedzielnej (Sonn- und Feiertagsruhe) może być do 6 godzin przesunięty. Warunkiem jest jednak, że całe przedsiębiorstwo przez 24 godziny wstrzymuje pracę. U kierowców może to zostać przesunięte do 2 godzin. Oznacza to na przykład, że kierowca może wyruszyć o godzinie 22:00 w niedzielę do pracy, a od 22:00 w sobotę nie może już pracować.

Istnieją zawody, które wymagają pracy w weekendy bądź święta, dlatego też mogą one być wykonywane. Chodzi tu o pracę w szpitalu, w hotelach, na targach, które zazwyczaj odbywają się w weekendy, w siłowniach, w ochronie imprez i obiektów. Piekarz może pracować w niedziele i święta tylko do 3 godzin. W sytuacjach kryzysowych, gdy przedsiębiorstwu zagraża niebezpieczeństwo (np. powódź, pożar) mogą w dni wolne zostać przeprowadzone prace prowadzące do uratowania firmy. W szczególnych przypadkach organ nadzorczy ( Gewerbeaufsichtsamt ) na wniosek pracodawcy może zadecydować o pracy w dniach wolnych. Dla pewności, gdy zostaniemy zmuszeni ze względu na zaistniałą sytuację do pracy w niedzielę bądź święto, można to sprawdzić i upewnić się w odpowiednim organie nadzorczym.

Odszkodowanie za pracę w niedziele i święta

Pracownik musi mieć zapewnione przynajmniej 15 niedziel wolnych w roku. Za pracę w niedzielę lub święto musi otrzymać jeden dzień wolnego . Za przepracowaną niedzielę też otrzymuje wolny dzień w kolejnych dwóch tygodniach, natomiast za przepracowane święto, które wypada w tygodniu, należy mu się w ciągu 8 tygodni dzień wolny. Niestety prawo nie przewiduje dodatku do wynagrodzenia za pracę w niedziele i święta. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, czy i co zawierają uregulowania w zbiorowym układzie pracy (Tarifvertrag). Jeżeli układ ten przewiduje dodatek za pracę w dni świąteczne, to jest to jedynie za dni ustawowo wolne od pracy. Nie dotyczy to dni takich jak Niedziela Wielkanocna (Ostersonntag) czy niedziela Zielone Świątki (Pfingstsonntag).

Reguły dotyczące pracy w godzinach nocnych

Praca w godzinach nocnych to praca powyżej 2 godzin między 23:00 a 6:00. Jeżeli ktoś pracuje do 24:00 lub zaczyna pracę o 4:00, to nie jest to praca w godzinach nocnych. Tak jak i w pracy w normalnych godzinach tygodniowych, tak też w godzinach nocnych praca powinna obejmować 8 godzin. Dozwolona jest też praca po 10 godzin, jednak wyrównanie za dłuższy czas pracy powinno nastąpić w ciągu miesiąca lub 4 tygodni, tak aby w tym okresie średni czas pracy wynosił 8 godzin dziennie.

Szczególne prawa dla pracy nocnej

Pracownik nocnych godzin to pracownik, który pracuje w godzinach nocnych lub przynajmniej 48 dni w roku świadczy pracę nocną. Pracownik ten ma prawo przed podjęciem pracy oraz w określonych przedziałach czasu do bezpłatnych badań w medycynie pracy. Jeśli jednak taki tryb pracy wyraźnie szkodzi zdrowiu pracownika, gdy ma on na utrzymaniu dziecko poniżej 12. roku życia lub chorą osobę, którą musi się opiekować, pracodawca ma obowiązek zapewnić mu na jego życzenie miejsce pracy nie obejmujące godzin nocnych! Pracodawca powinien jako wyrównanie za godziny nocne zapewnić takiemu pracownikowi płatne dni wolne bądź dodatek do wynagrodzenia. Sądy pracy uważają, że najbardziej odpowiednim dodatkiem jest dodatek nocny w wysokości 25 procent. Istnieje możliwość dodatku poniżej 25 procent, lecz wszystko jest zależne od wykonywanego zawodu. Wysokość dodatku jest zatem wolnym wyborem pracodawcy. Jeżeli pracownik się zwolni , a nie ma wybranych dni wolnych za nocną pracę, istnieje wtedy tylko możliwość dodatku do wynagrodzenia.

Dodatki za pracę w godzinach nocnych, w niedziele i święta

Dodatki za pracę w godzinach nocnych, w niedziele i święta są nieopodatkowane. Nie podlegają pod podatek od wynagrodzenia ani pod składki na ubezpieczenie społeczne. Dotyczy to dodatków:

25% za pracę nocną, 40% za pracę w szczególnych godzinach

50% za pracę w niedziele

125% za pracę w dni ustawowo wolne od pracy oraz 150% za pracę w święta.

Jeżeli zatem wybieramy zawód, który zobowiązuje nas do pracy w godzinach nocnych, w dni świąteczne lub niedziele, powinniśmy dokładnie się dowiedzieć, jakich reguł powinien przestrzegać pracodawca w kwestiach wynagrodzenia oraz w kwestii dni wolnych, które przysługują za pracę w te dni.

Ile wynosi dodatek za pracę w niedzielę? Poznaj formy rekompensaty

Autor

Katarzyna Dorociak Artykuły autora

W ostatnim miesiącu musiałam przyjść do pracy w niedzielę. Czy za ten dzień należy mi się dzień wolny, czy jakaś inna forma rekompensaty? Ile wynosi dodatek za pracę w niedzielę?

Antonina, Żelazno

Zgodnie z art. 1519 Kodeksu pracy (dalej jako kp) dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy. Natomiast za pracę w niedzielę i święto uważa się taką, która jest świadczona między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w dniu następnym, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina. Kodeks pracy w art. 15110 precyzuje okoliczności, w których świadczenie pracy w niedziele i święta jest dozwolone.

Dzień wolny czy dodatek za pracę w niedzielę

Jak wynika z art. 15111 Kodeksu pracy pracownikowi, który wykonuje pracę w niedzielę, pracodawca powinien w pierwszej kolejności zapewnić inny dzień wolny od pracy. Obowiązek ten powstaje zarówno w przypadku gdy praca ta była zaplanowana, jak i gdy wynikała z nieplanowanej okoliczności. Zgodnie z przepisami oddanie dnia wolnego powinno nastąpić w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po pracującej niedzieli lub – w przypadku gdy jest to niemożliwe – do końca okresu rozliczeniowego.

Za pracę w niedzielę pracodawca powinien udzielić innego dnia wolnego.

Przykład 1.

Pani Karolina jest zatrudniona w podstawowym systemie czasu pracy na pełen etat. Według harmonogramu w niedzielę 11 lipca świadczyła pracę przez 8 godzin. Z tytułu takiej pracy przysługuje jej dzień wolny od pracy wyznaczony w terminie 6 dni poprzedzających lub następujących po przepracowanej niedzieli. Dlatego pracodawca w harmonogramie wyznaczył dzień wolny na 17 lipca.

Co istotne, obowiązek udzielenia dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę nie jest uzależniony od liczby faktycznie przepracowanych w tym dniu godzin.

Nie ma znaczenia, ile godzin pracownik przepracuje w niedzielę – może przyjść do pracy tylko na godzinę, a pracodawca i tak będzie musiał dać mu w zamian dzień wolny (8 godzin).

Przykład 2.

Pani Joanna na polecenie pracodawcy pracowała 2 godziny w niedzielę, która jest dla niej dniem wolnym. Za tę pracę pracodawca udzielił jej całego dnia wolnego od pracy. W rezultacie pani Joanna nie przepracuje pełnego miesięcznego wymiaru czasu pracy, jednak otrzyma pełne wynagrodzenie.

Dzień wolny rekompensuje pracownikowi pracę w niedzielę w granicach dobowej normy czasu pracy. Praca w tym dniu powyżej tej normy jest pracą w godzinach nadliczbowych i powinna zostać pracownikowi zrekompensowana dodatkiem do wynagrodzenia albo dodatkowym czasem wolnym od pracy.

Przykład 3.

Pan Kamil jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy na pełen etat. Na polecenie pracodawcy przez 10 godzin wykonywał pracę w niedzielę. Za pierwsze 8 godzin pracy udzielono mu dodatkowego dnia wolnego. Za pozostałe 2 godziny pracy nadliczbowej wypłacono mu zwykłe wynagrodzenie za pracę, zwiększone o dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

Jedynie w sytuacji, gdy okaże się, że do końca okresu rozliczeniowego nie ma możliwości odebrania dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi należy wypłacić dodatek do wynagrodzenia.

POLECAMY Ogłoszenia o pracę z całej Polski Poznaj wybrane oferty pracodawców

Poznaj wybrane oferty pracodawców Weź udział w rekrutacji

Weź udział w rekrutacji Podziel się opinią zobacz ogłoszenia Dowiedz się ile możesz zarabiać w innej firmie na takim samym stanowisku

Ile wynosi dodatek za pracę w niedzielę

Dodatek za pracę w wolną niedzielę wynosi 100% wynagrodzenia. Ustalając go, pracodawca powinien sprecyzować wysokość wynagrodzenia wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką stałą lub miesięczną. Mówi o tym art. 151 (1) kp. Jest to istotne w przypadku osób wynagradzanych w innym trybie, np. prowizyjnym, ponieważ dodatek ten wynosi wtedy tylko 60% wynagrodzenia, przy czym do jego obliczenia przyjmuje się wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze. Jeżeli pracownik jest wynagradzany stałą – godzinową lub miesięczną – stawką, wówczas wynagrodzenie za jedną godzinę ustala się, dzieląc to wynagrodzenie przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu. Uzyskaną stawkę mnoży się przez liczbę przepracowanych godzin nadliczbowych.

Dodatek za pracę w niedzielę stanowi 100% wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania.

Przykład 4.

Pan Karol zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku sprzedawcy otrzymuje co miesiąc:

wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 3500 zł brutto,

stały dodatek stażowy 200 zł brutto.

We wrześniu świadczył pracę w niedzielę przez 8 godzin. Nie było możliwe, aby pracodawca udzielił mu dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego.

W przedstawionej sytuacji pracownik otrzyma za wrzesień dodatek 100% za 8 godzin pracy przypadającej na niedzielę.

3500 zł : 176 godzin (liczba godzin we wrześniu) = 19,89 zł

19,89 zł x 8 godzin x 100% = 159,12 zł

Pracownik za przepracowane godziny nadliczbowe powinien otrzymać dodatek w wysokości 159,12 zł oraz normalne wynagrodzenie. Istotne jest, że dodatku stażowego nie wlicza się do wynagrodzenia wynikającego z osobistego zaszeregowania, dlatego też nie należy ujmować go w podstawie dodatku za godziny nadliczbowe.

Podsumowanie

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy za pracę w niedzielę należy otrzymać inny dzień wolny w okresie do 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Jeżeli nie ma takiej możliwości, wówczas dzień wolny za pracę w niedzielę pracownik powinien otrzymać do końca okresu rozliczeniowego, zgodnie z wytycznymi art. 15111 § 2 kp. Pracodawca, udzielając dnia wolnego za pracę w niedzielę, nie ma obowiązku wypłacania dodatkowego wynagrodzenia. Jednakże w sytuacji gdy pracodawca nie ma możliwości udzielenia takiego dnia, powinien wówczas wypłacić dodatek za pracę w niedzielę.

Wynagrodzenie za nadgodziny na terenie Niemiec

Wynagrodzenie za nadgodziny na terenie Niemiec

Na tej stronie znajdziecie Państwo informacje na temat tego, czym są i co oznaczają nadgodziny w Niemczech, czy jesteście Państwo zobowiązani do pracy w nadgodzinach, czy i w jakim zakresie nadgodziny muszą być wynagradzane. Znajdziecie tu Państwo również informacje na temat tego, kiedy postępowanie sądowe o zapłatę za nadgodziny w Niemczech ma szanse na sukces.

Co to są nadgodziny?

Jeżeli pracujecie Państwo w nadgodzinach, pracujecie Państwo dłuże niż musielibyście Państwo normalnie.

PRZYKŁAD: Pracownik pracuje 30 godzin tygodniowo w Niemczech, sześć godzin każdego dnia od poniedziałku do piątku. W celu wykonywania czynności wyjątkowych pracuje wyjątkowo pięć godzin w sobotę, tak więc w tym tygodniu pracuje 35 godzin. Następnie przekroczyła o pięć godzin regularny czas pracy obowiązujący, tzn. przepracował pięć nadgodzin.

Czy jesteście Państwo zobowiązani do pracy w nadgodzinach na życzenie niemieckiego pracodawcy?

Nie, na ogół tak nie jest. Niemieckie prawo do udzielania dyspozycji nie uprawnia pracodawcy do żądania od pracownika nadgodzin. Wynika to z faktu, iż umowa o pracę określa zakres pracy, która ma być wykonywana przez Państwa. Gdyby niemiecki pracodawca mógł jednostronnie dokonać zmiany, zmieniłby on jednostronnie podstawową treść umowy.

Sytuacja jest nieco inna w sytuacjach awaryjnych, które są nie tylko w Niemczech bardzo rzadkie. Sytuacja awaryjna nie oznacza nagłego dużego zamówienia lub opóźnionej dużej dostawy towaru, lecz katastrofę, taką jak powódź lub pożar. Takie zdarzenia nie mogą być przewidziane przez niemieckiego pracodawcę, a istnienie firmy może być zagrożone. W takich niezwykle rzadkich, naprawdę awaryjnych sytuacjach, pracodawca może jednostronnie wymagać nadgodziny.

Czy niemiecki pracodawca może jednostronnie ustalić goziny czasu pracy?

Tak, ma do tego prawo. Zgodnie z tym, pracodawca może określić czas wykonywania pracy według swojej własnej woli. Chodzi tu o ustalenie godziny rozpoczęcia pracy. Nie ma to nic wspólnego z ilością godzin pracy, które mają być wykonane. Jeżeli godziny robocze ulegają zmianie, nie prowadzi to do powstania nadgodzin. Jednakże, przy przydzielaniu zmian, pracodawca musi wziąć pod uwagę osobiste interesy i sytuację rodzinną polskich pracowników, których to dotyczy.

Czy pracodawca może również zlecać pracę w soboty?

Tak, jest to również możliwe, chyba że niemiecka umowa o pracę wyraźnie stanowi, że pracownik musi pracować tylko w określone dni tygodnia, np. od poniedziałku do piątku.

Zarządzenie pracy w soboty w Niemczech ma również wpływ na ustalenie godziny pracy, tzn. na jej rozkład w dniach tygodnia, i nie ma nic wspólnego z nadgodzinami. W związku z tym, jeżeli pracodawca wymaga pracy w soboty, musi on przyznać czas wolny w innych dniach tygodnia, aby uniknąć nadgodzin.

Na jakiej podstawie prawnej pracownicy są zobowiązani do pracy w nadgodzinach?

Jeżeli nie jesteście Państwo, jako pracownicy, generalnie zobowiązani do pracy nadgodzinowej na żądanie pracodawcy, to dlaczego praca w godzinach nadliczbowych jest wykonywana w całym kraju Niemiec? Czy to wszystko jest nielegalne?

Nie, ponieważ nadgodziny są również legalne w Niemczech (poza bardzo rzadką sytuacją awaryjną) w następujących okolicznościach:

Ustalenie indywidualne: W indywidualnych przypadkach uzgadniają Państwo z pracodawcą, że będziecie Państwo pracować dłużej. W tym przypadku godziny nadliczbowe nie są jednostronnie zarządzane przez niemieckiego pracodawcę, lecz uzgadniane są za wzajemną zgodą. Nie musicie Państwo zawierać takiej umowy na piśmie ani w żaden inny formalny sposób. Wystarczy ustne lub nawet milczące porozumienie.

Umowa o pracę: Niemiecka umowa o pracę zawiera klauzulę dotyczącą nadgodzin, która uprawnia Państwa pracodawcę do jednostronnego zamawiania nadgodzin według własnego uznania. Aby taka klauzula o godzinach nadliczbowych była skuteczna, należy określić maksymalną liczbę godzin nadliczbowych, które mają być przepracowane, tak aby jako pracownik wiedzieli Państwo, czego się spodziewać.

Porozumienie zakładowe: Jeżeli w, zakładzie, w którym Państwo pracujecie, istnieje niemiecka rada zakładowa, ma ona prawo do współdecydowania o godzinach nadliczbowych. Prawo przewiduje „tymczasowe przedłużenie normalnych godzin pracy”. Jeżeli rada zakładowa i pracodawca uzgodnią umowę o pracę nadgodzinową, a ta umowa o pracę określa okoliczności, w których pracodawca może zarządzić pracę w godzinach nadliczbowych, możliwość zezwolenia na pracę w nadgodzinach jest określona w umowie o pracę (która jednak nie zastępuje OK pracownika).

Układ zbiorowy pracy: Układy zbiorowe pracy niemieckie zawierają często również postanowienia dotyczące okoliczności, w których pracodawca może zarządzić pracę w godzinach nadliczbowych oraz liczby nadgodzin, które mogą być przepracowane. Wtedy wynika dopuszczalność nadgodzin z takiego układu zbiorowego.

Czy istnieją nadgodziny, o których pracodawca nie jest świadomy?

Nie, nadgodziny powstają tylko wtedy, gdy niemiecki pracodawca wyraźnie je zarządził lub przynajmniej milcząco je tolerował. W każdym przypadku musi on wiedzieć i zgodzić się, że pracownik pracuje w nadgodzinach.

Czy istnieje prawo do robienia nadgodzin?

Czasami nadgodziny są przepracowane przez długi okres czasu, tak że pracownicy przyzwyczaili się do nich – i otrzymują za nie wynagrodzenie. Niemniej jednak, pracodawca może ponownie odwołać pracę w nadgodzinach. W Niemczech nie ma prawa do przydzielania nadgodzin.

Jakie limity czasu pracy określa niemiecka ustawa o czasie pracy (ArbZG) dla nadgodzin?

Niemiecka Ustawa o Godzinach Pracy (Arbeitszeitgesetz – ArbZG) z reguły przewiduje ośmiogodzinny dzień pracy, tzn. pracownik nie może pracować więcej niż osiem godzin dziennie. Jednak przerwy pracy w Niemczech nie liczą się jako czas pracy. Ponieważ ta niemiecka ustawa opiera się na sześciodniowym tygodniu pracy, (6 x 8 godzin =) 48 godzin tygodniowo stanowi ogólnie obowiązującą górną granicę.

Dzienny czas pracy w Niemczech może zostać czasowo wydłużony do maksymalnie 10 godzin (bez przerw), a tym samym tygodniowy czas pracy do pełnych 60 (!) godzin (6 x 10 godzin), jeżeli w okresie rozliczeniowym sześciu miesięcy kalendarzowych lub 24 tygodni nie zostanie przekroczona średnia 8 godzin na dzień roboczy.

PRZYKŁAD: Pracownik pełnoetatowy (tzw. Vollzeit) pracuje dwie godziny nadliczbowe od poniedziałku do czwartku w pięciodniowym tygodniu w okresie miesięcy i dlatego pracuje dziesięć godzin zamiast ośmiu w tych czterech dniach. W piątki pracuje osiem godzin, tzn. nie pracuje w godzinach nadliczbowych. Następnie pracuje on średnio „tylko” 48 godzin w tygodniu (od poniedziałku do soboty), a więc nie przekracza limitu ośmiu godzin.

Czy niemiecki pracodawca musi płacić za nadgodziny?

Tak, generalnie nadgodziny w Niemczech muszą być wypłacane jako dodatek do normalnego wynagrodzenia. Gdyby było inaczej, pracownik wykonywałby więcej pracy, niż mu zapłacono. I nie jest to zgodne z giełdowym charakterem umowy o pracę (praca za wynagrodzeniem).

Czy pracodawca może zapewnić rekompensatę za czas wolny od pracy zamiast nadgodzin (tzw. Freizeitausgleich)?

Z reguły nadgodziny muszą być dodatkowo płatne. Mogą one zostać zrekompensowane przez czas wolny od pracy w zamian tylko wtedy, gdy pracownik wyrazi na to zgodę w konkretnym indywidualnym przypadku lub gdy niemiecki pracodawca przewidział w umowie o pracę możliwość redukowania nadgodzin.

Powodem, dla którego rekompensata za czas wolny nie może być „nakładana” na pracownika, jest to, że jest on uprawniony do wykonywania pracy. Jednostronne zwolnienie z pracy w Niemczech przez pracodawcę nie jest z reguły prawnie dozwolone.

W jaki sposób powinny być rozliczane i opłacane nadgodziny?

Ogólnie rzecz biorąc, pracodawca musi obliczyć stosowaną wobec pracownika stawkę godzinową i pomnożyć ją przez liczbę nadgodzin, które mają być wypłacone. Jeżeli pracownik ma stałą pensję miesięczną, wynagrodzenie godzinowe może być łatwo obliczone przy użyciu następującego formuły:

miesięczne wynagrodzenie x 3 : 13 : liczba godzin pracy w tygodniu

Czy pracodawca musi płacić dodatek za nadgodziny?

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych to wzrost wynagrodzenia godzinowego, które musi być wypłacane za nadgodziny są dla pracodawcy droższe w wyniku dodatku za nadgodziny niż zwykła godzina pracy. Ogólnie rzecz biorąc, pracodawca nie musi wypłacać takiego dodatku, tzn. musi to zrobić tylko wtedy, gdy dodatek taki jest uregulowany w niemieckiej umowie o pracę, w porozumieniu zakładowym lub w niemieckim układzie zbiorowym pracy.

Czy może pracodawca w Niemczech odstąpić od obowiązku wynagradzania nadgodzin na podstawie klauzul zawartych w umowie o pracę?

Klauzule dotyczące godzin nadliczbowych w umowach o pracę przewidują czasami godziny nadliczbowe, że nadgodziny są

rekompensowane stałym wynagrodzeniem, lub

płatne tylko wtedy, gdy przekraczają pewną ilość, np. dziesięć na miesiąc, lub

rekompensowane pewną miesięczną kwotą ryczałtową.

Takie klauzule dotyczące nadgodzin są w wielu przypadkach prawnie nieskuteczne. Powodem nieważności jest to, że takie klauzule są niejasne i niezrozumiałe oraz nieracjonalnie niekorzystne dla polskiego pracownika.

Kiedy postępowanie sądowe o zapłatę za nadgodziny na ternie Niemiec ma szansę powodzenia?

Skargi płacowe w Niemczech, których celem jest nakazanie pracodawcy płacenia za nadgodziny, często kończą się niepowodzeniem. Wynika to z faktu, iż niemieckie sądy pracy wymagają od pracownika przedstawienia konkretnych dowodów na temat każdej pojedynczej nadgodziny. I nie tylko każda pojedyncza nadgodzina, ale także fakt, że te nadgodziny były wykonywane na życzenie niemieckiego pracodawcy, a przynajmniej z jego „wiedzą i wolą”. A ponieważ pracodawcy zazwyczaj nie pamiętają żadnej nadgodzin w niemieckim sądzie pracy, roszczenia o zapłatę za nadgodziny są zazwyczaj odrzucane.

Dlatego też takie pozwy na ternie Niemiec mają zazwyczaj szansę powodzenia tylko wtedy, gdy pracownik przynajmniej spisywał swój własny czas pracy. Ponadto, jeżeli pracownik chce otrzymywać wynagrodzenie za przepracowane nadgodziny, zazwyczaj musi dotrzymywać terminów. W takich przypadkach postępowanie o zapłatę za nadgodziny ma w Niemczech szansę powodzenia, gdy pracownik upomni o swoich roszczeniach w odpowiednim czasie, przestrzegając odpowiednich terminów.

Wynagrodzenie za nadgodziny dla zawodowych kierowców na ternie Niemiec

Chcecie Państwo dowiedzieć się więcej o płatnościach za nadgodziny dla zawodowych kierowców? Zapraszamy do lektury naszego artykułu na ten temat.

Praca w niedziele i święta – zasady rekompensaty

Praca w niedziele i święta jest dopuszczalna jedynie w ściśle określonych przypadkach. Co do zasady niedziela jest dniem ustawowo wolnym od pracy, co wprost wynika z przepisu art. 1 ust. 2 ustawy 18.01.1951 r. o dniach wolnych od pracy. Jednocześnie przepis art. 1 ust. 1 powołanej ustawy wskazuje, które święta państwowe i kościelne są dniami wolnymi od pracy.

Podobnie zgodnie z przepisem art. 151(9) §1 kodeksu pracy dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy, a jednocześnie stosownie do §2 powołanego przepisu za pracę w niedziele i święta uważa się pracę wykonywaną między 6.00 w niedzielę czy święto a 6.00 dnia następnego, chyba, że u danego pracodawcy ustalone zostały inne godziny.

Święta ustawowo wolne od pracy to: 1 stycznia – Nowy Rok, 6 stycznia – Święto Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 maja – Święto Państwowe, 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Praca w niedziele i święta

Praca w niedziele i święta – co się należy pracownikowi

Praca w niedziele i święta, jeśli pracownik pracował w niedzielę czy któreś z wymienionych świąt, a nie była to praca planowa, zgodna z grafikiem, wymaga odpowiedniej rekompensaty. Co do zasady zgodnie z art. 151(11) kodeksu pracy praca w niedziele jest rekompensowana dniem wolnym, którego pracodawca udziela w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a praca w święto jest rekompensowana dniem wolnym, udzielanym w okresie rozliczeniowym.

Ponieważ w praktyce kadrowej pojawia się wątpliwość, jak rekompensowana jest praca w niedziele i święta, jeśli pracodawca nie oddał za nią dnia wolnego (czy należą się jeden czy dwa dodatki z tytułu nadgodzin), jak również spora grupa pracowników uważa, że praca w niedziele i święta jest rekompensowana dodatkiem 200%, omówmy szczegółowo to zagadnienie.

Uprzedzając – praca w niedziele i święta rekompensowana może być podwójnie – raz dniem wolnym od pracy a drugi raz dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych. Jeśli pracodawca nie oddaje dnia wolnego za pracę w święto czy niedzielę, musi wypłacić ten dodatek drugi raz.

Za pracę w niedziele i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny i dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. Omówimy je zaraz szczegółowo, najpierw ogólnie, kiedy w ogóle praca w niedziele i święta jest dopuszczalna.

Kiedy pracownik może pracować w niedziele i święta? Czy pracodawca może zmusić pracownika do pracy w niedziele i święta?

Stosownie do przepisu art. 151(1) kodeksu pracy:

Praca w niedziele i święta jest dozwolona:

1) w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;

2) w ruchu ciągłym;

3) przy pracy zmianowej;

4) przy niezbędnych remontach;

5) w transporcie i w komunikacji;

6) w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych;

7) przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób;

8) w rolnictwie i hodowli;

9) przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w zakładach świadczących usługi dla ludności, gastronomii, zakładach hotelarskich, jednostkach gospodarki komunalnej, zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych, jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz jednostkach organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zapewniających całodobową opiekę oraz zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku

10) w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta

11) przy wykonywaniu prac polegających na świadczeniu usług z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub urządzeń telekomunikacyjnych w rozumieniu przepisów prawa telekomunikacyjnego, odbieranych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli zgodnie z przepisami obowiązującymi odbiorcę usługi, dni, o których mowa w art. 1519 § 1, są u niego dniami pracy oraz zapewniających możliwość świadczenia usług, o których mowa powyżej.

Praca w niedziele i święta

Generalnie więc praca w niedziele i święta nie może być normą – w sensie pracodawca nie może swobodnie decydować, że będzie polecał pracownikom prace w niedziele i święta wedle własnego uznania i bez wyraźnego powodu.

Pracodawca może wydać pracownikowi polecenie pracy w niedziele i święta nawet, jeśli normalnie zakład pracy w niedziele nie pracuje. Pracownik co do zasady nie może odmówić wykonania takiego polecenia i nie przyjść do pracy w niedzielę – jeśli do pracy nie przyjdzie, zostanie to potraktowane jako odmowa wykonania polecenia służbowego, za co pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie.

Co więcej, jeśli pracodawca tak ułożył pracownikowi grafik, że zamiast np. normalnie w piątek pracownik ma pracować w niedzielę (a za to piątek ma wolny), a pracownik do pracy nie przyszedł, może to powodować niedopracowanie godzin pracy, a w konsekwencji pomniejszenie wynagrodzenia pracownika (więcej o tym pisaliśmy tutaj: czy pracownik może dostać na rękę mniej niż minimalna).

A tu pisaliśmy m.in. kiedy pracownik może odmówić pracy

W każdym razie, praca w niedziele i święta rekompensowana jest nieco inaczej dla każdego z przypadków. Za pracę w niedzielę pracownikowi należy oddać dzień wolny w ciągu 6 dni poprzedzających lub następujących po tej niedzieli. Z kolei za pracę w święto należy pracownikowi oddać dzień wolny w okresie rozliczeniowym.

W związku z powyższym praca w niedziele i święta może zostać zrekompensowana nawet w poprzedzającym czy następującym miesiącu. Co więcej – przepis art. 151(11) kodeksu pracy mówi wyraźnie, że praca w niedziele i święta jest rekompensowana dniem wolnym, a nie czasem wolnym.

Co to dla pracownika oznacza? Otóż, jeśli pracownik normalnie pracuje np. w podstawowym systemie czasu pracy, 8 godzin na dobę i od poniedziałku do piątku, a na polecenie pracodawcy pracownik pracował np. 3 godziny w niedzielę czy święto, to pracodawca oddaje mu za to i tak cały dzień wolny, a nie jedynie 3 godziny wolnego za pracę w niedzielę czy święto.

Praca w niedziele i święta

Co ważne, praca w niedziele i święta jest na analogicznych zasadach rekompensowana, jeśli pracownik pracuje w zadaniowym czasie pracy. Jeśli pracownik pracuje w zadaniowym, czy jak to się powszechnie mówi nienormowanym czasie pracy pracował w niedzielę czy święto, jemu również taką pracę należy zrekompensować dniem wolnym.

W praktyce pewne wątpliwości budzi to, czy praca w niedziele i święta jest rekompensowana tylko oddaniem dnia wolnego, czy pracownikowi należy się dzień wolny za pracę w niedzielę czy święto oraz dodatek za pracę w nadgodzinach. Wątpliwości te wynikają z tego, że są dwa niezależne przepisy, dotyczące pracy w niedziele czy święta – jeden dotyczy wprost pracy w niedziele i święta, a drugi pracy w nadgodzinach.

Pisaliśmy już tutaj: czas wolny za nadgodziny, ale przypomnijmy jeszcze. Praca z przekroczeniem norm czasu pracy stanowi pracę w nadgodzinach. Pracownik co do zasady może pracować np. więcej niż 8 godzin na dobę, jeśli np. pracuje w równoważnym systemie czasu pracy, ale nadal ma pracować średnio 40 godzin tygodniowo. No więc jeśli on przychodzi do pracy w niedzielę czy święto, to może się okazać, że ta norma średniotygodniowa została przekroczona.

A skoro norma średniotygodniowa została przekroczona bo miała miejsce praca w niedziele i święta, to zgodnie z art. 151(1) §2 kodeksu pracy należy mu się za to normalne wynagrodzenie oraz dodatek 100% z tytułu pracy w nadgodzinach.

Skąd mowa o tym, że praca w niedziele i święta może być rekompensowana podwójnym dodatkiem? Jeśli pracodawca nie oddaje pracownikowi dnia wolnego za pracę w święto, to zastosowanie znajduje przepis art. §3 kodeksu pracy:

jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym w § 1 pkt 2 (w okresie rozliczeniowym) dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w święto, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 151(1) § 1 pkt 1 (czyli dodatek 100%), za każdą godzinę pracy w święto

Do tego dochodzi przepis o nadgodzinach w niedzielę czy święto, przyznający pracownikowi dodatek 100%, oprócz normalnego wynagrodzenia za pracę w niedzielę czy święto.

Powyższe wątpliwości rozwiał tymczasowo Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 15 lutego 2006 roku sygn. II PZP 11/05 stwierdzając, iż

w razie nieudzielenia przez pracodawcę w okresie rozliczeniowym innego dnia wolnego od pracy w zamian za dozwoloną pracę świadczoną w niedzielę lub święto, pracownikowi przysługuje za każdą godzinę takiej pracy tylko jeden dodatek przewidziany w art. 151(11) § 2 in fine lub § 3 k.p.

Sąd Najwyższy wyszedł z założenia, że nie można do tego typu sytuacji (praca w niedziele i święta) stosować osobno dwóch przepisów, ale że jeden jest przepisem szczególnym w stosunku do drugiego. Dodatek 100% za pracę w niedziele i święta należy się, jeśli pracodawca nie oddał za tę pracę dnia wolnego.

Niestety dla pracodawców pogląd wyrażony przez Sąd Najwyższy w powołanej uchwale był mocno krytykowany, a inne stanowisko w tej sprawie zajmuje Państwowa Inspekcja Pracy. W piśmie z dnia 18 października 2012 roku Główny Inspektorat Pracy stwierdził, iż powołane przepisy (art. 151(1) i art. 151(11) kodeksu pracy) ustanowiły bowiem dwa niezależne od siebie tytuły do otrzymania dodatku do wynagrodzenia.

Oznacza to, że w takim wypadku pracownikowi powinno być wypłacone, poza normalnym wynagrodzeniem, łącznie – odpowiednio 200 proc. lub 150 proc. wynagrodzenia, wynikającego z jego osobistego zaszeregowania z tytułu dwóch autonomicznych dodatków.

Jedna uwaga – praca w niedziele i święta może być pracą planową. Powyższa zasada ma zastosowanie do pracowników, którzy pracowali w niedziele i święta i była to dla nich praca pozarozkładowa. W dużym uproszczeniu – niedziela czy święto może być dla pracownika normalnym dniem pracy. Wówczas praca w niedziele i święta nie jest dla pracownika pracą w godzinach nadliczbowych, a więc jemu nie należą się podwójne dodatki.

Praca w niedziele i święta

Dopiero gdy praca w niedziele i święta jest dla pracownika pracą dodatkową, a pracodawca nie oddał za nią dnia wolnego, należą się podwójne dodatki.

Może się też okazać, że za pracę w niedzielę i święto pracodawca zaplanował pracownikowi dzień wolny. Ostatecznie w tym dniu wolnym pracownik i tak musiał przyjść do pracy, np. ze względu na braki kadrowe. Praca w dniu wolnym, oddawanym za pracę w niedzielę czy święto jest dla pracownika wówczas pracą w godzinach nadliczbowych i pracodawca wypłaca za nią normalne wynagrodzenie za pracę plus dodatki.

Szkolenie online z rozliczania czasu pracy

Załóżmy, że pracownik normalnie pracuje od poniedziałku do piątku i na polecenie pracodawcy przyszedł do pracy w niedzielę. Normalnie niedziela jest dla niego dniem wolnym od pracy. Jeśli pracodawca nie odda pracownikowi dnia wolnego za tę niedzielę, praca ta powinna być rozliczona następująco:

8 godzin – 100 % dodatku za brak dnia wolnego od pracy + 100 % dodatku za przekroczenie normy średniotygodniowej,

2 godziny – 100 % dodatku za brak dnia wolnego od pracy + 100 % dodatku za nadgodziny dobowe w wolną niedzielę.

Oczywiście oprócz dodatków pracownik otrzyma również normalne wynagrodzenie za pracę. To normalne wynagrodzenie za pracę powinno obejmować te składniki wynagrodzenia, które normalnie należą się pracownikowi – premie, prowizje, nagrody itp. (więcej o premiach pisaliśmy tutaj: premia uznaniowa i premia regulaminowa różnice).

To normalne wynagrodzenie nie będzie obejmować składników, które co prawda nie są zapisane w umowie o pracę czy aktach wewnątrzzakładowych (np. regulaminie pracy), ale pracodawca przyznaje je pracownikowi na mocy ustnych porozumień – inaczej mówiąc – tych składników, które pracodawca płaci pod stołem, omijając w ten sposób przepisy płacowe i nie naliczając od nich należności publicznoprawych. Niestety niektórzy pracodawcy w ten sposób postępują, chcąc obniżyć koszty zatrudnienia. O kosztach zatrudnienia więcej pisaliśmy tutaj: ile pracownik kosztuje pracodawcę.

Podsumowując. Praca w niedziele i święta rekompensowana jest dniem wolnym, odpowiednio w ciągu 6 dni poprzedzających czy następujących, jeśli dotyczy to pracy w niedzielę albo w okresie rozliczeniowym, jeśli dotyczy to pracy w święto. Jeśli ta praca w niedziele i święta jest dla pracownika pracą dodatkową, a pracodawca nie oddał dnia wolnego, pracownikowi mogą należeć się podwójne dodatki 100%, oprócz normalnego wynagrodzenia.

Należy jeszcze dodać, że o ile praca w niedziele jest dopuszczalna, jeśli występują wskazane powyżej okoliczności, to pracownik nie może mieć wszystkich niedziel pracujących (chyba, że pracuje na swój wniosek w weekendowym systemie czasu pracy). Zgodnie z art. 151(12) kodeksu pracy pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy. Nie dotyczy to pracownika zatrudnionego w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 144, czyli w weekendowym systemie czasu pracy.

A tutaj: czy polskie święta kościelne są wolne dla cudzoziemców?

Wynagrodzenie w Niemczech: praca w niedziele i święta, w nocy – DATEV

Wynagrodzenie w Niemczech: praca w niedziele i święta, w nocy

W jakich okolicznościach pracodawca ma prawo wymagać od swoich pracowników pracy w niedziele i święta? Czy pracownik, który wykonuje obowiązki zawodowe w niedzielę, święta lub w nocy, ma prawo do dodatkowych świadczeń? Ile wynosi ich kwota i czy podlega opodatkowaniu?

Niewielu pracowników wyraża chęć pracy w niedzielę, święta i w nocy. Zwłaszcza w przypadku branż, które nie wymagają wykonywania obowiązków w czasie standardowo wolnym od pracy. W ramach zachęty przedsiębiorcy oferują zatrudnionym dodatkowe świadczenia, które zrekompensują taką niedogodność. Jakie są zasady pracy w niedziele, święta i w nocy i na jakie udogodnienia mogą liczyć zatrudnieni?

Zasady pracy w niedziele i święta

Kwestie pracy w niedziele i święta reguluje Ustawa o czasie pracy (Arbeitszeitgesetz — ArbZG). Zgodnie z §9 nie można zatrudniać pracowników w niedziele i święta w godzinach od 0:00 do 24:00. §10 ArbZG wskazuje jednak kilka wyjątków. Dotyczą one m.in. usług opiekuńczych, gastronomii, przedsiębiorstw transportowych i rolnictwa. Osoby, które muszą pracować w niedziele lub święta, mają prawo do co najmniej 15 wolnych niedziel w roku. Ponadto w zakresie długości dnia roboczego, maksymalnego tygodniowego czasu pracy, przerw i okresów odpoczynku obowiązują te same przepisy, co w przypadku dni roboczych (§11 ust. 1 – 2 ArbZG).

Rekompensata za pracę w niedzielę i święta

Za pracę w niedzielę lub święto pracownikowi należy się rekompensata w postaci dnia wolnego w ciągu najbliższych 2 tygodni. Jeśli pracownik w ciągu tygodnia pracuje w święto państwowe, pracodawca ma obowiązek udzielić mu dodatkowego dnia wolnego do wykorzystania w ciągu kolejnych 8 tygodni.

Dodatki za pracę w niedzielę i święta

Niemiecki pracownik nie ma ustawowego prawa do dodatku za pracę w niedzielę lub święto — tak jak w przypadku dodatków za nadgodziny i w przeciwieństwie do dodatku za pracę w nocy. Decyzję w tej sprawie podjął Federalny Sąd Pracy w 2006 r. (sygn.: 5 AZR 97/06). Ze względu na fakt, że prawo nie reguluje kwestii dodatków, kwestie te regulują układy zbiorowe w przedsiębiorstwie i/lub zapisy umowy o pracę. Kwota dodatków za pracę w niedziele i święta zależy więc wyłącznie od porozumień zawartych między pracodawcą a pracownikiem (lub jego przedstawicielami w radzie zakładowej i związku zawodowym).

Praca w Wielkanoc

W Niemczech rozróżnia się święta państwowe i kościelne. Podczas gdy dodatek do wynagrodzenia może być wypłacany w święta państwowe, nie dotyczy to świąt kościelnych. Ponieważ Niedziela Wielkanocna jest w Niemczech świętem kościelnym, pracownik otrzymuje „tylko” dodatek niedzielny za pracę. Z kolei Wielki Piątek i Poniedziałek Wielkanocny są dniami wolnymi od pracy, a więc w tym przypadku może zostać wypłacona premia świąteczna.

Konsekwencje naruszenia przepisów o pracy w niedziele i święta

Jeśli naruszenie przepisów dotyczących pracy w dni świąteczne zostanie uznane za wykroczenie administracyjne, konsekwencją może być grzywna w wysokości do 15.000 euro (§ 22 ArbZG). Jeżeli nieprzestrzeganie przepisów zostanie nawet uznane za przestępstwo, może zostać nałożona grzywna lub kara pozbawienia wolności do jednego roku (§ 23 ArbZG).

Praca w nocy

Pracownik wykonuje pracę w porze nocnej, jeżeli pracuje dłużej niż 2 godziny pomiędzy godziną 23:00 a 6:00. Jeśli pracuje tylko do północy lub jeśli jego zmiana nie zaczyna się przed 4 rano, nie jest to praca w nocy. W piekarniach i cukierniach jako pracę w nocy traktuje się tę wykonywaną między godziną 22:00 a 5:00 rano.

Pracownikiem nocnym jest pracownik, który wykonuje pracę w nocy przez co najmniej 48 dni w roku kalendarzowym.

Przykład: Jeśli cukiernik pracuje do 23:30, nie otrzymuje dodatku za te 90 minut pracy w nocy, ponieważ prawo do dodatku istnieje dopiero od dwóch godzin pracy w nocy. Z drugiej strony oznacza to również, że jeśli cukiernik pracuje zawsze od 16:00 do 24:00, jest on uważany za pracownika nocnego — nawet jeśli wykonuje swoją pracę głównie w ciągu dnia.

Podobnie jak w przypadku pracy w ciągu dnia, ustawa o czasie pracy przewiduje, że praca w nocy nie powinna trwać dłużej niż 8 godzin, ale może trwać do 10 godzin. W przypadku pracy w nocy krótszy jest jedynie okres, w którym należy zrekompensować wydłużony czas pracy. Pracownik musi pracować średnio nie dłużej niż 8 godzin w ciągu miesiąca kalendarzowego lub w ciągu 4 tygodni.

Rekompensata za pracę w nocy: płatne dni wolne lub dodatkowe wynagrodzenie

W przypadku pracy w porze nocnej należy zaoferować rozsądną liczbę płatnych dni wolnych lub wypłacać rozsądny dodatek do wynagrodzenia brutto. To od Ciebie zależy, którą alternatywę wybierzesz.

Zgodnie z Rozporządzeniem o wynagrodzeniach socjalnych pracodawcy dodatki są wolne od podatku, o ile nie przekraczają następującej części wynagrodzenia podstawowego:

25% za pracę w nocy (23:00 – 6:00);

50% za pracę w niedziele (od godz. 0:00 do 24:00);

125% za pracę w dni świąteczne w miejscu pracy i 31 grudnia po godz. 14:00;

150% za specjalne prace świąteczne (24 grudnia od godz. 14:00, 25 i 26 grudnia oraz 1 maja).

Wyjątki dotyczą prac rozpoczynających się przed godziną 0:00:

40% za pracę w godzinach nocnych od 0:00 do 4:00;

50% za pracę w niedziele od godz. 0:00 do godz. 4:00, jeżeli poprzedni dzień był niedzielą;

125% za pracę w dzień świąteczny w godzinach 0:00 – 4:00, jeśli dzień poprzedni był dniem świątecznym;

150% za pracę wykonaną w dzień świąteczny w godzinach 0:00 – 4:00, jeśli poprzedni dzień był dniem świątecznym.

W indywidualnych przypadkach może jednak dojść do zwolnienia z opodatkowania, nawet jeśli płaca podstawowa jest wyższa, a dodatek niższy. W konkretnym przypadku przedsiębiorcy powinni wówczas skonsultować się z doradcą podatkowym.

Źródła:

Niemcy: Praca w nocy, niedziele i święta. Czy należy mi się dodatek?

25/11/2020 16:07 – AKTUALIZACJA 31/05/2022 13:26

Jakie dodatki przysługują w Niemczech za pracę w nocy, niedziele i święta? Tłumaczymy.

Ustawa o czasie pracy w Niemczech (Arbeitszeitgesetz – ArbZG) a praca w niedziele i święta

Zgodnie z art. 9 ArbZG ustawy o czasie pracy w Niemczech: Arbeitszeitgesetz, praca w niedziele i święta jest w Niemczech na ogół zabroniona. W art. 10 ArbZG określone zostały wyjątki od tej zasady, czyli prace, które w te dni mogą być wykonywane. Mowa tu o pracy m.in. w:

– w służbach ratowniczych i straży pożarnej,

– w szpitalach i innych placówkach zdrowia,

– w restauracjach i innych obiektach gastronomicznych i noclegowych (hotele),

– w obiektach sportowych i rekreacyjnych, rekreacyjnych i rozrywkowych, w turystyce, a także w muzeach i bibliotekach naukowych,

– na targach, wystawach i jarmarkach oraz na publicznych festiwalach,

– w firmach transportowych oraz przy przewozie towarów łatwo psujących się w rozumieniu art. 30 ust. 3 nr 2 Prawa o ruchu drogowym,

– w przedsiębiorstwach energetycznych i wodociągowych oraz przedsiębiorstwach kanalizacyjnych,

– w rolnictwie.

Nie istnieje niestety ustawowy obowiązek płacenia dodatków za pracę w niedziele i święta, ale może on wynikać z umowy o pracę lub umowy taryfowej. Za przepracowane niedzielę lub święto, które wypada w tygodniu, pracownikowi należy się dzień wolny. Należy pamiętać, że zgodnie z umową o czasie pracy w Niemczech, przynajmniej 15 niedziel w roku musi być wolnych od pracy.

Ustawa o czasie pracy w Niemczech (Arbeitszeitgesetz – ArbZG) a praca w nocy

Za pracę w nocy, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości min. 25% stawki godzinnej brutto za każdą przepracowaną w nocy godzinę lub odpowiednia ilość czasu wolnego.

Dzień pracy pracowników nocnych nie może przekraczać ośmiu godzin. Czas pracy może zostać wydłużony do maksymalnie dziesięciu godzin, jeżeli w danym miesiącu kalendarzowym nie pracowano dłużej niż średnio osiem godzin dziennie. Pracownicy pracujący w nocy maja prawo do odpowiedniej ilości dni wolnych od pracy lub dodatku – chyba że istnieją inne ustalenia taryfowe.

Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2022

Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z landów stanowi własne regulacje prawne. To odbija się między innymi na ilości dni wolnych od pracy, ponieważ nie jest ona identyczna dla wszystkich landów. Niektóre kraje związkowe, takie jak Hamburg, Brema i Dolna Saksonia wprowadziły Dzień Reformacji (31.10.) jako dodatkowe święto państwowe. Z kolei w Berlinie Międzynarodowy Dzień Kobiet (08.03.) jest od 2019 roku dniem wolnym od pracy. Kraj związkowy Turyngia wprowadził w tym samym roku Światowy Dzień Dziecka jako święto państwowe (20.09.).

O wielu niemieckich świętach i tradycjach możecie się dowiedzieć więcej, czytając nasze artykuły na ich temat. Znajdziecie je tutaj: Niemieckie święta.

W święta obowiązuje w Niemczech zakaz pracy

W święta obowiązuje w Niemczech ogólny zakaz zatrudnienia, co reguluje § 9 ArbZG, czyli ustawa o czasie pracy. Istnieją jednak pewne wyjątki. Dotyczą one na przykład służb ratowniczych, straży pożarnej, szpitali i restauracji (§ 10 ArbZG).

O tym, które dni są dniami wolnymi od pracy, decydują ustawy o świętach państwowych poszczególnych krajów związkowych. Tylko 3 października, czyli Dzień Zjednoczenia Niemiec, jest określony przez prawo federalne.

Oprócz tego warto wiedzieć, że dziewięć świąt państwowych jest jednakowo uregulowanych we wszystkich krajach związkowych w Niemczech: Nowy Rok, Wielki Piątek, Poniedziałek Wielkanocny, Wniebowstąpienie, Zielone Świątki, 1 maja, Dzień Zjednoczenia Niemiec, pierwszy oraz drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.

Wigilia i Sylwester to w Niemczech normalne dni pracy. Pracownicy muszą teoretycznie wziąć jeden dzień wolny na każdy z tych dni. Jednakże układy zbiorowe czy umowy o pracę często wykładają tę regulację na korzyść pracowników i zapewniają im pół dnia lub nawet cały dzień wolny.

Święta oraz dni wolne od pracy w Niemczech 2022

Poniżej przedstawiamy tabelę, w której wyszczególnione zostały dni wolne obowiązujące na terenie całych Niemiec, jak i w poszczególnych landach. Na urządzeniach mobilnych możecie przewijać tabelkę w poziomie, tak aby wyświetlić pożądane informacje 😉

Niemieckie prawo pracy: godziny pracy, urlop, zwolnienie lekarskie, linki do przepisów

Niemieckie prawo pracy: podstawowe przepisy i normy dotyczące czasu pracy, urlopu, wynagrodzeń, zwolnień chorobowych i innych praw

Ponadto na tej stronie znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:

§ Niemieckie przepisy regulujące stosunki pracy (niemieckie prawo pracy)

Poniżej znajduje się lista podstawowych niemieckich przepisów regulujących relacje między pracodawcą a pracownikiem:

Kodeks cywilny (BGB) §§ 611 to 630, Bürgerliches Gesetzbuch

reguluje stosunki pracy, umowę o pracę

reguluje stosunki pracy, umowę o pracę Kodeks cywilny (BGB) § 622 okres wypowiedzenia, Bürgerliches Gesetzbuch, § 622

Ustawa o godzinach pracy (ArbZG), Arbeitszeitgesetz

Prawo reguluje godziny pracy, przerwy, nocne zmiany i pracę zmianową, a także pracę w niektórych obszarach działalności.

Prawo reguluje godziny pracy, przerwy, nocne zmiany i pracę zmianową, a także pracę w niektórych obszarach działalności. Ustawa o minimalnym czasie urlopu dla pracowników, Bundesurlaubsgesetz

Ustawa o ochronie przed zwolnieniem (KSchG), Kündigungsschutzgesetz

Ustawa o równości (AGG), Allgemeines Gleichbehandlungsgesetz

Ustawa o umowie o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy i ograniczonej czasowo, Teilzeit- und Befristungsgesetz

Ustawa o płacy minimalnej (MiLoG), Mindestlohngesetz

Ustawa o sądach pracy (ArbGG), Arbeitsgerichtsgesetz

Ustawa o ochronie pracowników młodocianych (JArbSchG), Jugendarbeitsschutzgesetz

§ Czas pracy, długość tygodnia pracy

Godziny pracy w Niemczech

Ile godzin trwa dzień roboczy w Niemczech? Normalny dzień pracy w Niemczech wynosi 8 godzin, które pod pewnymi warunkami mogą zostać przedłużone do 10 godzin. W dniu roboczym trwającym od 6 do 9 godzin pracownik ma prawo do przerwy na lunch trwającej co najmniej 30 minut. Przy dłuższym dniu roboczym minimalna przerwa wynosi 45 minut. Przerwa może być podzielona na kilka części, co najmniej 15 minut każda. Pracownik nie może pracować bez przerwy dłużej niż 6 godzin z rzędu. Po zakończeniu pracy pracownik musi mieć co najmniej 11 godzin czasu wolnego od pracy.

Tydzień roboczy w Niemczech

Ile godzin trwa tydzień roboczy w Niemczech? Pełny etat w Niemczech wynosi 40 godzin tygodniowo, maksymalnie 48 godzin tygodniowo. Dozwolony jest również tydzień roboczy trwający do 60 godzin, z późniejszym wyrównaniem (rekompensatą) czasu.

Tydzień roboczy jest ustalany od poniedziałku do soboty, chociaż większość pracowników pracuje od poniedziałku do piątku. Praca nocna i zmianowa jest również dozwolona.

Główna praca nocna dla większości zawodów, zgodnie z ustawą o czasie pracy, to czas od 23.00 w nocy do 6.00 rano.

Zazwyczaj pracownicy nie powinni pracować przez cały dzień w niedziele i dni ustawowo wolne od pracy w Niemczech, jednak istnieje wiele wyjątków od tej zasady.

Praca w godzinach nadliczbowych w Niemczech powinna zostać zrównoważona poprzez zapewnienie odpowiedniego czasu wolnego od pracy. Firma może ofiarować rekompensatę, jeśli zostanie to uzgodnione między pracownikiem a pracodawcą, jednak nie jest to zagwarantowane przez prawo.

Godziny pracy w Niemczech wynoszą 40 godzin, maksymalnie 48 godzin tygodniowo. Normalny czas pracy wynosi 8 godzin.

§ Prawo do urlopu, czas trwania urlopu w Niemczech

Ile dni trwa urlop w Niemczech?

Każdy pracownik w Niemczech ma prawo do corocznego płatnego urlopu. Przy pięciodniowym tygodniu roboczym minimalny czas urlopu w Niemczech wynosi 20 dni roboczych rocznie. W przypadku 6-dniowego tygodnia pracy minimalny urlop wynosi 24 dni robocze rocznie. W przypadku młodzieży pracującej minimalny czas urlopu jest dłuższy w zależności od wieku.

Chociaż minimalny czas trwania corocznego urlopu w Niemczech jest określony przez prawo, faktyczny czas trwania jest negocjowany przez pracownika i pracodawcę podczas ubiegania się o pracę, jest on zatwierdzony w umowie o pracę i może wynosić 30 dni lub więcej, ale nie mniej niż minimum określone przez prawo.

Jeżeli pracownik pracował w przedsiębiorstwie krócej niż 6 miesięcy, ma prawo do płatnego urlopu, którego czas trwania jest proporcjonalny do przepracowanego czasu. Na przykład, jeśli pracownik ma 24-dniowy urlop roczny, to za każdy miesiąc otrzymuje 2 dni urlopu, czyli pracując dla firmy przez pierwsze 3 miesiące, ma prawo do 6 dni płatnego urlopu.

Roczny płatny urlop w Niemczech wynosi 20 dni roboczych w roku przy pięciodniowym tygodniu pracy.

§ Zwolnienie chorobowe w Niemczech, wynagrodzenie chorobowe

W przypadku choroby, z powodu której pracownik nie może iść do pracy, musi jak najszybciej poinformować o tym pracodawcę. Konieczne jest poinformowanie tylko o samym fakcie zachorowania i oczekiwanym czasie jej trwania, pracodawca nie ma prawa żądać informacji o samej chorobie, gdyż są to dane osobowe.

Jeśli choroba trwa dłużej niż 3 dni, konieczne jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego (Zaświadczenie o niezdolności do pracy, zwolnienie chorobowe), chociaż pracodawca może wymagać zaświadczenia od pierwszego dnia choroby.

Pracownik zatrudniony jest chroniony na wypadek choroby: przez pierwsze 6 tygodni zwolnienia chorobowego pracodawca płaci pracownikowi pełne wynagrodzenie. Jeśli zwolnienie chorobowe trwa dłużej, a pracownik jest ubezpieczony w systemie obowiązkowego ubezpieczenia medycznego, otrzymuje 70% wynagrodzenia.

§ Urlop macierzyński, ochrona macierzyństwa

Ile dni trwa urlop macierzyński w Niemczech?

Kobiety w ciąży powinny jak najszybciej poinformować pracodawcę o przewidywanej dacie urodzenia dziecka. Urlop macierzyński rozpoczyna się 6 tygodni przed porodem i trwa 8 tygodni po urodzeniu dziecka. W tym czasie kobieta dostaje swoje średnie wynagrodzenie (Zasiłek macierzyński, Mutterschaftsgeld), które miała przez kilka miesięcy przed zajściem w ciążę. Wynagrodzenie to jest wypłacane kobiecie częściowo przez pracodawcę, częściowo przez fundusz ubezpieczeń zdrowotnych.

Wynagrodzenie w Niemczech zależy od umowy między pracownikiem a pracodawcą i jest zatwierdzone w umowie o pracę. Niemcy mają jednak prawo o minimalnym wynagrodzeniu, które gwarantuje ustawowe minimum.

Informacje o średnim wynagrodzeniu w Niemczech, a także о podatkach i opłatach socjalnych od wynagrodzeń można znaleźć na poszczególnych stronach naszej witryny.

W niektórych gałęziach przemysłu obowiązują porozumienia taryfowe, które mogą ustalać wyższe płace minimalne.

Jednak płaca minimalna jest regulowana osobno dla młodych ludzi bez wykształcenia, studentów, stażystów i niepracujących przez długi czas.

Wynagrodzenie – w Niemczech działa ustawa o płacy minimalnej.

§ Okres próbny w pracy (po niem. Probezeit)

W czasie przyjmowania się do pracy pracownik podlega okresowi próbnemu, który może trwać kilka miesięcy, zwykle 3 lub 6 miesięcy. Jeśli okres ten nie jest przewidziany w umowie o pracę, to znaczy, że nie istnieje dla pracownika. W tym okresie umowa o pracę może zostać rozwiązana z wypowiedzeniem 2-tygodniowym (po niem. Kündigungsfrist).

Nie jest zabronione korzystanie z corocznego płatnego urlopu w okresie próbnym, chociaż zwykle się tego nie robi. Również w tym okresie pracownikowi zwykle przysługuje wynagrodzenie chorobowe.

§ Zwolnienie z pracy

Umowa o pracę może zostać rozwiązana przez pracownika lub pracodawcę zgodnie z określonymi przez prawo warunkami i terminami. Wypowiedzenie umowy musi być koniecznie sporządzone w formie pisemnej.

Jak stwierdzono powyżej, w Niemczech obowiązuje prawo chroniące pracowników przed niesprawiedliwym zwolnieniem. Kobiety w ciąży lub na urlopie macierzyńskim, a także niepełnosprawni pracownicy, są szczególnie chronieni przez prawo.

Ustawodawstwo, układy zbiorowe pracy lub umowa o pracę określa minimalne okresy wypowiedzenia. Na przykład pracownik otrzyma powiadomienie o zwolnieniu na 1 lub 3 miesiące przed datą zwolnienia.

Ustawowy termin wypowiedzenia (po niemiecku Kündigungsfrist) wynosi 4 tygodnie do 15 dnia lub do końca miesiąca kalendarzowego. Okres ten wydłuża się w zależności od tego, jak długo ktoś pracował w przedsiębiorstwie i może wynosić do 7 miesięcy.

§ Dyskryminacja przy zatrudnianiu i w pracy

Zgodnie z obowiązującym prawem Niemcy zakazują dyskryminacji, przede wszystkim ze względu na płeć, religię, pochodzenie etniczne, wiek i orientację seksualną.

§ Rekomendacja (zalecenie) z miejsca pracy

Każdy pracownik zatrudniony w Niemczech ma prawo otrzymać list polecający (niemiecki: Arbeitszeugnis) z miejsca pracy po zwolnieniu, a także w niektórych innych przypadkach. Jeśli pracownik nie zgadza się z zaleceniem, może odwołać się od niego w sądzie pracy.

Rekomendacja z miejsca pracy nie zawiera formalnie oceny pracy, jednak pracownicy zasobów ludzkich używają „tajnego języka”, aby wskazać ocenę aktywności w zaleceniu. Chociaż zalecenie może brzmieć dobrze, może w rzeczywistości oznaczać słabą ocenę. Poniższa tabela pokazuje zwroty wskazujące na odpowiednią ocenę wydajności i relacji z innymi pracownikami przedsiębiorstwa, a także ogólną ocenę.

Tabela 1: Oceny w zaleceniu z miejsca pracy

Ocena Operatywność Zachowanie społeczne Ogólna ocena Świetnie (1) …”stets ein sehr hohes Maß an Eigeninitiative und Leistungsbereitschaft” Verhalten gegenüber Vorgesetzten und Kollegen war “jederzeit vorbildlich” Seine Leistungen fanden “stets unsere vollste Zufriedenheit” Dobrze (2) …”stets eine hohe Leistungsbereitschaft” …”jederzeit einwandfrei” …”stets unsere volle Zufriedenheit” Zadowalająca (3) …”zeigte Einsatzbereitschaft” …”einwandfrei” …”unsere volle Zufriedenheit” Źle (4) …”zeigte auch Einsatzbereitschaft” …”korrekt und ohne Beanstandung” …”unsere Zufriedenheit” Bardzo źle (5) – …”unbelastet war” …”in der Regel zu unserer Zufriedenheit”

W zależności od tego, które zdanie pojawia się w liście polecającym, wskazuje ono następnemu pracodawcy, który otrzyma to zalecenie, w jaki sposób pracownik został oceniony w swoim poprzednim miejscu pracy. Można również spotkać inne zwroty; można je znaleźć w innych witrynach za pośrednictwem Google: arbeitszeugnis geheimsprache

Komentarze odwiedzających:

키워드에 대한 정보 niedziela praca w niemczech

다음은 Bing에서 niedziela praca w niemczech 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  아이폰 카카오톡 사진 저장 위치 | 카카오톡 다운로드 폴더, 카카오톡 파일 저장 위치 변경 상위 185개 답변
See also  신체 오복 이란 | 오복五福이란/인생의 5가지 복/청곡의 니캉내캉 3527 좋은 평가 이 답변

See also  The Executable Was Signed With Invalid Entitlements | Ios : The Executable Was Signed With Invalid Entitlements 0Xe8008016 - Distribution Certificate 빠른 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 JAK WYGLADA MOJA PRACA W NIEMCZECH. OD CZEGO ZACZYNAŁEM ? A CO ROBIĘ TERAZ ? PRACA W NIEMCZECH.

  • emigracja
  • życiewde
  • życiewniemczech
  • życienaemigracji
  • pracanaemigracji
  • pracawde
  • trening
  • fitness
  • siłownia
  • jakwyemigrować

JAK #WYGLADA #MOJA #PRACA #W #NIEMCZECH. #OD #CZEGO #ZACZYNAŁEM #? #A #CO #ROBIĘ #TERAZ #? #PRACA #W #NIEMCZECH.


YouTube에서 niedziela praca w niemczech 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 JAK WYGLADA MOJA PRACA W NIEMCZECH. OD CZEGO ZACZYNAŁEM ? A CO ROBIĘ TERAZ ? PRACA W NIEMCZECH. | niedziela praca w niemczech, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment