Nielegalny Podsłuch W Domu | Jak Zrobić Prosty Wykrywacz Podsłuchów? 35 개의 자세한 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “nielegalny podsłuch w domu – Jak zrobić prosty wykrywacz podsłuchów?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 PaCZaJ 이(가) 작성한 기사에는 조회수 7,949회 및 좋아요 67개 개의 좋아요가 있습니다.

Zgodnie z art. 267 Kodeksu karnego, podsłuch, m.in. w domu, karalny jest, gdy służy zdobyciu przez podsłuchującego „informacji dla niego nieprzeznaczonej”. Nielegalne jest więc nagrywanie rozmów, w których nie uczestniczymy, a także rozpowszechnianie tych nagrań.Podsłuch w polskim prawie

267 § 3. Przeczytamy w nim, że „nieuprawnione założenie i posługiwanie się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym, innym urządzeniem lub oprogramowaniem w celu uzyskania informacji, grozi karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do lat 2”.Przepis ten przewiduje nałożenie grzywny, kary ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 na osobę, która w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniona zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.

Table of Contents

nielegalny podsłuch w domu 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Jak zrobić prosty wykrywacz podsłuchów? – nielegalny podsłuch w domu 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Zobacz więcej na naszym portalu: https://flesztech.blogspot.com/2021/02/prosty-i-tani-wykrywacz-podsluchow.html
__________________________________
Muzyka w filmie:
Busy Beat – Silent Partner

nielegalny podsłuch w domu 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Ktoś założył mi podsłuch, czyli jak wyciągnąć prawne …

Podsumowując, z całą pewnością możemy stwierdzić, że podsłuch bez zezwolenia sądu jest nielegalny. Po wykryciu urządzeń powinieneś dołożyć …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.alfatronik.com.pl

Date Published: 1/12/2022

View: 2171

Legalność podsłuchów – kiedy podsłuch jest legalny …

Legalność podsłuchów – detektyw radzi. … pełni udowodnić winy małżonka, więc nie było potrzeby, by żona dokonywała nielegalnego podsłuchu.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: dkdetektyw.pl

Date Published: 4/26/2022

View: 5911

Podsłuch a prawo kiedy jest legalny. – Detektyw porada

Podsłuch w sytuacjach prywatnych i biznesowych – kiedy jest legalny? … Pamiętajmy że korzystanie z takiego podsłuchu jest nielegalne i …

+ 여기에 보기

Source: agencjatemida.pl

Date Published: 6/4/2021

View: 6318

Kiedy podsłuch jest nielegalny? Sprawdź! – Gazeta Powiatowa

Otóż w Kodeksie karnym czytamy w art. 267 par. 3 kk “nieuprawnione założenie i posługiwanie się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym, innym …

+ 더 읽기

Source: gazetapowiatowa.pl

Date Published: 6/24/2022

View: 8734

Legalność podsłuchów – kiedy podsłuch jest nielegalny?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do urządzeń umożliwiających nagrywanie rozmów jest bardzo łatwy. Wystarczy włączyć dyktafon w telefonie, by nagrać rozmowę. Polacy …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: spyroom.pl

Date Published: 10/12/2022

View: 5122

Legalność podsłuchów – Porady-detektywistyczne.pl

Zgodnie z art. 267 § 3 kk, nieuprawnione założenie i posługiwanie się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym, innym urządzeniem lub oprogramowaniem …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: porady-detektywistyczne.pl

Date Published: 7/22/2022

View: 2491

Prawna ochrona przed podsłuchami i nielegalnym …

Prawna ochrona przed podsłuchami i nielegalnym monitoringiem GPS. Z uwagi na zainteresowanie oraz liczne pytania które od Pańswa otrzymaliśmy po ostatnio …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: detektyw.com.pl

Date Published: 7/17/2022

View: 742

Podsłuch choć nieelegancki nie zawsze jest nielegalny

W konsekwencji należy uznać, że nagrywanie rozmowy, w której samemu się uczestniczy, nigdy nie stanowi czynu zabronionego z art. 267 § 3 k.k. – …

+ 여기에 보기

Source: prawo.gazetaprawna.pl

Date Published: 3/20/2022

View: 4520

주제와 관련된 이미지 nielegalny podsłuch w domu

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Jak zrobić prosty wykrywacz podsłuchów?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Jak zrobić prosty wykrywacz podsłuchów?
Jak zrobić prosty wykrywacz podsłuchów?

주제에 대한 기사 평가 nielegalny podsłuch w domu

  • Author: PaCZaJ
  • Views: 조회수 7,949회
  • Likes: 좋아요 67개
  • Date Published: 2021. 2. 1.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=mubWXCraobQ

Co grozi za podsłuch w domu?

Podsłuch w polskim prawie

267 § 3. Przeczytamy w nim, że „nieuprawnione założenie i posługiwanie się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym, innym urządzeniem lub oprogramowaniem w celu uzyskania informacji, grozi karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do lat 2”.

Co grozi za zalozenie podsłuchów?

Przepis ten przewiduje nałożenie grzywny, kary ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 na osobę, która w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniona zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.

Jak sprawdzić czy mam podsłuch w domu?

Urządzenie zwane „wykrywaczem podsłuchów” to jedna z możliwości, która pozwala zabezpieczyć prywatność. Szczególnie polecana jest osobom, które uważają, że mogą być podsłuchiwane albo mają ku temu przesłanki. Poza zakupem wykrywacza możliwe jest skorzystanie z usług firmy oferującej wykrywanie podsłuchów.

Czy można kogoś podsłuchiwać bez jego zgody?

Czy możemy legalnie podsłuchiwać innych? Niestety nie. Podsłuchiwanie oraz nagrywanie rozmów bez wiedzy i zgody osób rejestrowanych jest zasadniczo nielegalne. Prawo przewiduje dwa rodzaje legalnych podsłuchów – procesowy i podejmowany w ramach czynności operacyjno-rozpoznawczych.

Jak zgłosić podsłuch?

Co zrobić – udaj się na policję.

Jest to jedno z najrozsądniejszych posunięć. Bez względu na to, czy mamy podsłuchy telefonów komórkowych, czy innego rodzaju, jeśli mamy dowody na to, że ktoś nas szpieguje, to możemy udać się na policję i złożyć zawiadomienie.

Z jakiej odległości można podsłuchiwać?

Kamuflowane podsłuchy możemy umieścić np. listwie zasilającej lub przepięciowej, myszy komputerowej i każdym dowolnym przedmiocie, nie wzbudzającym podejrzeń co do jego przeznaczenia. Mają one czuły mikrofon i zasięg około 5-6 metrów.

Jak podsłuchiwać sąsiadów?

Jak podsłuchiwać przez ścianę? Domowe sposoby często nie wystarczą
  1. fale dźwiękowe odbijają się od ścian pokoju,
  2. następnie są one przekazywane do innego przedmiotu, który umożliwia podsłuchwanie sąsiadów przez ścianę – na przykład szklanki czy mikrofonu sejsmicznego,

Czy szpiegowanie partnera jest karalne?

267 par. 3 i 4 Kodeksu karnego). Przepis ten wskazuje, że osoba, która w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniona, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jak może wyglądać podsłuch?

O ile pluskwa nie jest zamaskowana w innym przedmiocie to będzie wyglądała jak mały przedmiot o nieokreślonym zastosowaniu z wystającą antenką. Antenka ta w zależności od użytej technologii może mieć od kilku do kilkudziesięciu centymetrów długości.

Co zakłóca podsłuch?

W przypadku podsłuchów umieszczonych wewnątrz pomieszczenia, sprawdzą się zagłuszacze ultradźwiękowe. W sklepie detektywistycznym Spy Shop możesz dostać każdego rodzaju urządzenia do zagłuszania podsłuchów. Pełną ochronę przed podsłuchami zapewnia połączenie obu typów szumideł.

Czy kod *# 21 jest bezpieczny?

Kod: *#21#

Funkcja ta jest najczęściej wykorzystywana przez ostrożnych rodziców do monitorowania połączeń przychodzących i wychodzących z danego telefonu. Ale też może być bardzo niebezpieczna, jeśli dostanie się w ręce przestępców – po jej aktywowaniu będą oni znać np.

Jak zakłócić działanie podsłuchu?

Skuteczne zagłuszanie podsłuchów

Można to zrobić za pomocą prostych zagłuszaczy akustycznych, generujących biały szum. Innym sposobem jest użycie generatora szumu, który zakłóci samo nagrywanie dźwięków. Istnieją też przetworniki wibroakustyczne, które można zamontować w wygłuszanych pomieszczeniach.

Co grozi za inwigilację?

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. § 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego.

Co grozi za nagrywanie kogoś bez jego zgody?

Przepisy przewidują karę ograniczenia wolności lub karę pozbawienia wolności do 2 lat. Ponadto w większości przypadków takie nagranie może nie zostać uwzględnione jako dowód w sądzie. W wyjątkowych sytuacjach sąd, kierując się wyższym interesem, może dopuścić takie nagranie jako materiał dowodowy.

Czy można kogoś nagrywać bez jego wiedzy?

Nagrywanie osób bez ich zgody stanowi dowód uzyskany bezprawnie i taki, którego wykorzystanie należy ocenić jako nielojalność wobec przeciwnika (wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie – I Wydział Cywilny z dnia 30 maja 2019 r., I ACa 35/19).

Kiedy podsłuch jest legalny?

Zgodnie z art. 267 Kodeksu karnego, podsłuch, m.in. w domu, karalny jest, gdy służy zdobyciu przez podsłuchującego „informacji dla niego nieprzeznaczonej”. Nielegalne jest więc nagrywanie rozmów, w których nie uczestniczymy, a także rozpowszechnianie tych nagrań.

Gdzie najlepiej zamontować podsłuch w domu?

Kamuflowany podsłuch powinieneś więc zainstalować w miejscach, które nie wzbudzają podejrzeń. Tu sprawdzają się kwiaty (w taki sposób, żeby nikt nie zalał ich wodą, najlepsze są sztuczne), listwy napięciowe, urządzenia biurowe lub niewidoczne partie mebli.

Kiedy policja może zalozyc podsluch?

Kontrola i utrwalanie treści rozmów telefonicznych są dopuszczalne w stosunku do osoby podejrzanej, oskarżonego oraz w stosunku do pokrzywdzonego lub innej osoby, z którą może się kontaktować oskarżony albo która może mieć związek ze sprawcą lub z grożącym przestępstwem.

Jak może wyglądać podsłuch?

O ile pluskwa nie jest zamaskowana w innym przedmiocie to będzie wyglądała jak mały przedmiot o nieokreślonym zastosowaniu z wystającą antenką. Antenka ta w zależności od użytej technologii może mieć od kilku do kilkudziesięciu centymetrów długości.

Czy podsłuch w domu jest legalny?

Niemal każdego roku media informują, że służby specjalne stosują coraz więcej podsłuchów. Według danych policji z 2018 roku, założyła ona niemal 10 tys. podsłuchów. Na tego rodzaju działalność zgodę wydaje sąd. Ale Polacy coraz bardziej lubią się podsłuchiwać także prywatnie, a urządzenie podsłuchowe dostępne są od ręki. Czy to jednak legalne?

Podsłuch w domu – co musisz wiedzieć?

Urządzenia podsłuchowe najróżniejszego typu można dziś bez najmniejszego problemu kupić w internecie i sklepach stacjonarnych. Kosztują od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy. Ich zakup jest dozwolony przez prawo (ale używanie już niekoniecznie, o czym poniżej). Podsłuchy przybierają najróżniejszą formę – od przedmiotów codziennego użytku, jak długopisy, pendrive’y, zegarki czy nawet radia, po bardzo wyszukane i miniaturowe gadżety, których nie sposób zauważyć. A nawet aplikacje podsłuchujące na telefon. Jak się przed nimi uchronić i jak sprawdzić czy mam podsłuch w domu?

Kiedy możesz podejrzewać, że masz podsłuch w domu?

W domu znaleźliśmy nietypowy długopis? Urządzenie, którego tam wcześniej nie było? Mamy wrażenie, że ktoś poprzestawiał rzeczy w mieszkaniu? Te z pozoru niegroźne sygnały mogą świadczyć o tym, że ktoś podłożył nam podsłuch.

Podsłuchu w domu możemy spodziewać się np. w przypadku, gdy partner podejrzewa nas o zdradę lub chce się rozwieść. W skrajnych przypadkach podsłuchy, nawet w domu, może zakładać konkurencja zawodowa czy nazbyt ciekawscy sąsiedzi. Podsłuchu spodziewać się można też, gdy wiemy, że prokuratura czy policja prowadzą przeciw nam śledztwo.

Jak znaleźć podsłuch w domu?

Jest wiele sposobów, by odnaleźć podsłuch w domu. Jak wykryć podsłuch w domu w sposób najprostszy, ale czasochłonny? Należy dokładnie przeszukać całe mieszkanie kawałek po kawałku. Sprawdzić każdy zakamarek, każdą szczelinę, każde miejsce, gdzie można zmieścić coś niewielkiego. Jeśli podejrzewamy, że podsłuchuje nas osoba, która nie ma wielkiej wiedzy jak założyć podsłuch w domu, to możemy zacząć od miejsc bardziej oczywistych, jak ramy obrazów, doniczki czy zegary. Warto też skontrolować długopisy i pamięć pendrive.

Jak jeszcze znaleźć podsłuch w domu? Można skorzystać ze specjalnego urządzenia – wykrywacza podsłuchów, którego różne rodzaje dostępne są w sklepach szpiegowskich. Można też skorzystać z usług doświadczonego detektywa lub kancelarii śledczej, którzy z pewnością wiedzą jak sprawdzić czy w domu jest podsłuch.

Czy podsłuch w domu jest legalny?

Pytanie to pada często w kontekście rozwodów. Małżonkowie zastanawiający się jak zdobyć dowody zdrady często sięgają właśnie po urządzenia do podsłuchiwania, by później w sądzie przedstawić nagrania dyskredytujące partnera. Ale czy podsłuch w domu jest legalny? Odpowiedź na to pytanie jest trudna, bo zdania sądów i prawników są podzielone, a prawo o podsłuchu w domu bezpośrednio nie mówi. Generalnie nagrywanie własnych rozmów z inną osobą, np. małżonkiem jest legalne. Zgodnie z art. 267 Kodeksu karnego, podsłuch, m.in. w domu, karalny jest, gdy służy zdobyciu przez podsłuchującego „informacji dla niego nieprzeznaczonej”. Nielegalne jest więc nagrywanie rozmów, w których nie uczestniczymy, a także rozpowszechnianie tych nagrań.

Co jednak, gdy jesteśmy nagrywani w sytuacjach szczególnych – np. gdy podsłuch w domu został zainstalowany potajemnie i nagrywa nasze rozmowy z osobami trzecim, by zdobyć dowód na zdradę? Wówczas sytuacja się komplikuje. W praktyce, np. podczas rozpraw rozwodowych, to sąd decyduje czy dowód z takiego podsłuchu jest istotny i niezbędny, a tym samym czy go dopuszcza, czy też nie.

Osoba podsłuchiwana może też na podstawie cytowanego wcześniej przepisu zgłosić przestępstwo, a podsłuchującemu grożą 2 lata więzienia. Na drodze cywilnej podsłuchiwany może próbować dochodzenia naruszenia jego dóbr osobistych.

Jednak policja w przypadku podsłuchu w domu zajmuje niejednoznaczne stanowisko – czasem funkcjonariusze podejmują sprawę, ale zdarzały się przypadki, że policjanci osobę zgłaszającą podsłuch w domu zamontowany przez współmałżonka odesłali z kwitkiem.

Zupełnie inną sprawą są podsłuchy w domu instalowane przez służby państwowe – o możliwości ich stosowania decyduje sąd.

Ze względu na łatwą dostępność urządzeń podsłuchowych coraz częściej można spotkać się z podsłuchami w domu. Jednak trzeba pamiętać, że korzystanie z nich zazwyczaj jest nielegalne. Do oceny czy tak jest oraz wykrycia podsłuchu najlepiej zatrudnić profesjonalistów.

Ktoś założył mi podsłuch, czyli jak wyciągnąć prawne konsekwencje?

Nie życzymy nikomu odnalezienia podsłuchu w najbliższym otoczeniu. Taka informacja odbija się często na psychice, utrudniając funkcjonowanie. Jak wyciągnąć konsekwencje prawne wobec osób, które zainstalowały oraz zlecały podsłuch?

Podsłuch to forma inwigilacji, która może przydarzyć się każdemu. Urządzenie szpiegowskie może założyć współmałżonek szukający ewentualnych dowodów zdrady, szef w biurze (lub partner biznesowy), nieuczciwy klient czy szpieg działający na polecenie konkurencji. Nieuzasadnione i bezprawne założenie podsłuchu jest jednak karalne. W jaki sposób?

Podsłuch w polskim prawie

Głównym dokumentem legislacyjnym, który odnosi się do podsłuchu jest Kodeks karny. O tej konkretnej formie inwigilacji mówi art. 267 § 3. Przeczytamy w nim, że „nieuprawnione założenie i posługiwanie się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym, innym urządzeniem lub oprogramowaniem w celu uzyskania informacji, grozi karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do lat 2”. To jednak bardzo ogólny przepis. Czym jest, bowiem nieuprawnione założenie podsłuchu, a czym uprawnione?

Podeprzyjmy się przykładem z wokandy. W 2016 roku Sąd Rejonowy Szczecin-Prawobrzeże i Zachód (wyrok z 7 czerwca, sygn. akt IV K 682/14) uznał, że kobieta, która założyła podsłuch w mieszkaniu, w celu udowodnienia zdrady męża działała niezgodnie z prawem. Kobieta chciała udowodnić, że to jej małżonek jest winny rozpadowi związku. Choć Sąd uznał jej nagranie za dowód, to nagrywająca miała później sprawę karną. Na jej szczęście – prowadzący sprawę sędzia uznał, że kobieta działała w stanie silnego wzburzenia, miała dobre intencje, a szkodliwość społeczna czynu była znikoma. Ostatecznie sędzia umorzył postępowanie warunkowo na rok.

Tak naprawdę legalność podsłuchu determinuje rozdział 26 kodeksu postępowania karnego. Są w nim opisane procedury, kiedy to Sąd może wyrazić zgodę na założenie podsłuchu przez organy ścigania. Podsłuch może być również formą zabezpieczenia przed kradzieżą, ale jego celem nie może być nielegalne zdobycie konkretnych informacji. Polskie prawo dopuszcza jednak nagrywanie rozmowy, w której się uczestniczy. Taka forma rejestrowania słów jest legalna.

Mam podsłuch – co dalej?

Powyższy akapit to najlepszy dowód na to, że założony u Ciebie podsłuch jest nielegalny. W celu wykrycia sprawców, zaangażuj profesjonalnych detektywów i doświadczonych specjalistów, którzy (przy pomocy zaawansowanego sprzętu) odnajdą pozostałe urządzenia szpiegujące i zabezpieczą Twoje otoczenie. Alfatronik od wielu lat zajmuje się wykrywaniem podsłuchów i zabezpieczaniem przed szpiegostwem.

Gdy już wykryjesz sprawcę, możesz mu wytoczyć proces z powództwa cywilnego za naruszenie dóbr osobistych (art. 24 Kodeksu cywilnego). Do tej formy masz prawo również wtedy, gdy ktoś nagrywał rozmowę z Tobą bez poinformowania Cię o tym. Dużo poważniejsze są natomiast przepisy Kodeksu karnego.

Po wykryciu podsłuchu powinieneś udać się do prokuratury w celu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na podstawie wyżej przytoczonego art. 267 § 3. Kk. Przestępstwo to ścigane jest z urzędu, więc prokuratura powinna dokonać wszelkich starań, aby złapać przestępcę. Pamiętaj, że Kk stanowi, że karze podlega zarówno osoba, która zakładała nielegalny podsłuch, jak i osoba, która czerpała korzyści z zebranego materiału.

Uwaga! W przypadku, gdy to pracodawca podłożył podsłuch, jego czyn podlega również pod Art. 94 Kodeksu pracy, czyli pod mobbing. To daje Ci prawo do ubiegania się o odszkodowanie, a nad pracodawcą będą ciążyły kolejne zarzuty.

Podsłuch lekiem… na podsłuch?

W niektórych przypadkach (szczególnie małżeńskich), osoby podsłuchiwane starają się wziąć odwet i same zakładają podsłuch. Po pierwsze, w przypadku wykrycia urządzeń szpiegowskich, każdy kolejny krok skonsultuj z prawnikiem. Po drugie – łamanie prawa nie jest skuteczną odpowiedzią na czyny drugiej osoby lub instytucji. Takie sytuacje mogą obrócić się przeciwko Tobie.

Podsumowując, z całą pewnością możemy stwierdzić, że podsłuch bez zezwolenia sądu jest nielegalny. Po wykryciu urządzeń powinieneś dołożyć wszelkich starań, aby znaleźć winnych. Powinna pomóc Ci w tym prokuratura. Po wykryciu sprawcy masz prawo domagać się również rekompensaty za straty moralne.

Ktoś założył mi podsłuch, czyli jak wyciągnąć prawne konsekwencje?

Nie życzymy nikomu odnalezienia podsłuchu w najbliższym otoczeniu. Taka informacja odbija się często na psychice, utrudniając funkcjonowanie. Jak wyciągnąć konsekwencje prawne wobec osób, które zainstalowały oraz zlecały podsłuch?

Podsłuch to forma inwigilacji, która może przydarzyć się każdemu. Urządzenie szpiegowskie może założyć współmałżonek szukający ewentualnych dowodów zdrady, szef w biurze (lub partner biznesowy), nieuczciwy klient czy szpieg działający na polecenie konkurencji. Nieuzasadnione i bezprawne założenie podsłuchu jest jednak karalne. W jaki sposób?

Podsłuch w polskim prawie

Głównym dokumentem legislacyjnym, który odnosi się do podsłuchu jest Kodeks karny. O tej konkretnej formie inwigilacji mówi art. 267 § 3. Przeczytamy w nim, że „nieuprawnione założenie i posługiwanie się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym, innym urządzeniem lub oprogramowaniem w celu uzyskania informacji, grozi karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do lat 2”. To jednak bardzo ogólny przepis. Czym jest, bowiem nieuprawnione założenie podsłuchu, a czym uprawnione?

Podeprzyjmy się przykładem z wokandy. W 2016 roku Sąd Rejonowy Szczecin-Prawobrzeże i Zachód (wyrok z 7 czerwca, sygn. akt IV K 682/14) uznał, że kobieta, która założyła podsłuch w mieszkaniu, w celu udowodnienia zdrady męża działała niezgodnie z prawem. Kobieta chciała udowodnić, że to jej małżonek jest winny rozpadowi związku. Choć Sąd uznał jej nagranie za dowód, to nagrywająca miała później sprawę karną. Na jej szczęście – prowadzący sprawę sędzia uznał, że kobieta działała w stanie silnego wzburzenia, miała dobre intencje, a szkodliwość społeczna czynu była znikoma. Ostatecznie sędzia umorzył postępowanie warunkowo na rok.

Tak naprawdę legalność podsłuchu determinuje rozdział 26 kodeksu postępowania karnego. Są w nim opisane procedury, kiedy to Sąd może wyrazić zgodę na założenie podsłuchu przez organy ścigania. Podsłuch może być również formą zabezpieczenia przed kradzieżą, ale jego celem nie może być nielegalne zdobycie konkretnych informacji. Polskie prawo dopuszcza jednak nagrywanie rozmowy, w której się uczestniczy. Taka forma rejestrowania słów jest legalna.

Mam podsłuch – co dalej?

Powyższy akapit to najlepszy dowód na to, że założony u Ciebie podsłuch jest nielegalny. W celu wykrycia sprawców, zaangażuj profesjonalnych detektywów i doświadczonych specjalistów, którzy (przy pomocy zaawansowanego sprzętu) odnajdą pozostałe urządzenia szpiegujące i zabezpieczą Twoje otoczenie. Alfatronik od wielu lat zajmuje się wykrywaniem podsłuchów i zabezpieczaniem przed szpiegostwem.

Gdy już wykryjesz sprawcę, możesz mu wytoczyć proces z powództwa cywilnego za naruszenie dóbr osobistych (art. 24 Kodeksu cywilnego). Do tej formy masz prawo również wtedy, gdy ktoś nagrywał rozmowę z Tobą bez poinformowania Cię o tym. Dużo poważniejsze są natomiast przepisy Kodeksu karnego.

Po wykryciu podsłuchu powinieneś udać się do prokuratury w celu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na podstawie wyżej przytoczonego art. 267 § 3. Kk. Przestępstwo to ścigane jest z urzędu, więc prokuratura powinna dokonać wszelkich starań, aby złapać przestępcę. Pamiętaj, że Kk stanowi, że karze podlega zarówno osoba, która zakładała nielegalny podsłuch, jak i osoba, która czerpała korzyści z zebranego materiału.

Uwaga! W przypadku, gdy to pracodawca podłożył podsłuch, jego czyn podlega również pod Art. 94 Kodeksu pracy, czyli pod mobbing. To daje Ci prawo do ubiegania się o odszkodowanie, a nad pracodawcą będą ciążyły kolejne zarzuty.

Podsłuch lekiem… na podsłuch?

W niektórych przypadkach (szczególnie małżeńskich), osoby podsłuchiwane starają się wziąć odwet i same zakładają podsłuch. Po pierwsze, w przypadku wykrycia urządzeń szpiegowskich, każdy kolejny krok skonsultuj z prawnikiem. Po drugie – łamanie prawa nie jest skuteczną odpowiedzią na czyny drugiej osoby lub instytucji. Takie sytuacje mogą obrócić się przeciwko Tobie.

Podsumowując, z całą pewnością możemy stwierdzić, że podsłuch bez zezwolenia sądu jest nielegalny. Po wykryciu urządzeń powinieneś dołożyć wszelkich starań, aby znaleźć winnych. Powinna pomóc Ci w tym prokuratura. Po wykryciu sprawcy masz prawo domagać się również rekompensaty za straty moralne.

Prawna ochrona przed podsłuchami i nielegalnym monitoringiem GPS

Z uwagi na zainteresowanie oraz liczne pytania które od Pańswa otrzymaliśmy po ostatnio opublikowanym wpisie Monitroing GPS a Prywatny Detektyw, postanowiliśmy rozszerzyc temat i wyjaśnić nurtujące kwestie w dodatkowym artkule który publikujemy poniżej. Zapraszamy do lektury!

Prawna ochrona przed podsłuchami i nielegalnym monitoringiem GPS

Obecnie coraz poważniejszy problem stanowi stosowanie nielegalnych podsłuchów i monitoringu GPS. Minęły czasy, kiedy środki pozyskiwania informacji w zakazany prawem sposób instalowane były głównie przez tajnych agentów służb wywiadowczych obcych państw w placówkach dyplomatycznych czy instytucjach państwowych.

Coraz częściej podsłuchiwani i namierzani są zwykli ludzie – nierzadko przez swoich najbliższych. Motywy takiego postępowania mogą być przeróżne, chociażby chęć zdobycia dowodów na niewierność współmałżonka czy udowodnienie faktu znęcania się nad dziećmi. Niekiedy podsłuchiwani bywają pracownicy – pracodawca chce w ten sposób zdobyć argumenty przemawiające za faktem niewywiązywania się z pracowniczych obowiązków. Ofiarami nielegalnego zdobywania informacji nierzadko padają także prężnie rozwijające się firmy. Popularność podsłuchów i monitoringu GPS wynika z kilku przyczyn. Po pierwsze, obecnie te urządzenia są praktycznie dostępne dla każdego i to za bardzo atrakcyjną cenę. Po drugie ich instalacja i obsługa nie są skomplikowane. Do wyboru jest ich cała masa – w sprzedaży nieustannie pojawiają się coraz to nowocześniejsze i mniejsze urządzenia służące do nielegalnego zdobywania informacji.

Odpowiedzialność za nielegalne pozyskiwanie informacji

Polskie prawo przewiduje, że stosowanie urządzeń podsłuchowych przez osoby do tego nieuprawnione jest przestępstwem i podlega karze. Urządzenia podsłuchowe mogą być wykorzystywane przez policję i niektóre inne służby w toku czynności operacyjno – rozpoznawczych lub procesowych i to za zgodą sądu, a w niektórych przypadkach za zgodą Prokuratora Generalnego. Nie oznacza to jednak, iż w każdym przypadku automatycznie jest wydawana zgoda na założenie podsłuchu.

Podsłuch i nagrywanie w ramach postępowania karnego stosowane są z inicjatywy prokuratury w celu wykrycia i uzyskania dowodów dla toczącego się już postępowania lub zapobieżenia popełnieniu nowego przestępstwa. Środki te mogą być stosowane w przypadku najcięższych czynów – m. in. zabójstwa, handlu ludźmi, porwania, okupu, uprowadzenia statku czy samolotu, szpiegostwa i zorganizowanej grupy przestępczej. Dodatkowo ich zastosowanie jest możliwe wówczas, gdy zawiodą inne środki pozyskiwania informacji.

Z kolei do korzystania z podsłuchu w toku czynności operacyjno-rozpoznawczych upoważnione są wyłącznie określone organy, takie jak Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Straż Graniczna, Służba Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służba Wywiadu Wojskowego i Centralne Biuro Antykorupcyjne. W tym przypadku zastosowanie podsłuchu jest uzasadnione, jeżeli ma na celu rozpoznanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw i wykroczeń.

Natomiast stosowanie urządzeń nagrywających i namierzających przez osoby prywatne jest dopuszczalne tylko w niektórych przypadkach. Jeżeli utrwalanie rozmowy odbywa się za zgodą i wiedzą nagrywanego, wówczas jest ono w pełni legalne i nie ma przeszkód aby np. zostało wykorzystane w postępowaniu sądowym. Czynem zabronionym nie jest również sytuacja, kiedy to dana osoba nagrywa wszystkie swoje rozmowy i niejako “przy okazji” zarejestruje rozmowę, w toku której udzielone zostaną jej informacje nieuprawnione. Podobnie będzie w sytuacji, gdy ktoś rejestruje konkretną rozmowę, ale nie w celu uzyskania informacji nieuprawnionych, a uzyskanie tych informacji następuje „przypadkowo”. Sprzeczny z prawem nie jest również monitoring GPS instalowany w pojeździe stanowiącym naszą wyłączną własność czy też w pojazdach służbowych, o ile pracownicy zostali poinformowani o tym fakcie. Więcej informacji na temat dopuszczalności monitoringu GPS znajduje się na naszym blogu w poświęconym temu zagadnieniu odrębnym artykule.

Co jednak począć w sytuacji, gdy okaże się, iż padliśmy ofiarą nielegalnego podsłuchu lub monitoringu GPS? Prawo przyznaje nam w takim przypadku szereg środków, które mają na celu ochronę naszej osoby albo firmy. Opisujemy je szczegółowo w poniższym wyliczeniu.

Odpowiedzialność karna

W takim przypadku możemy pokusić się o złożenie wniosku o ściganie sprawcy na podstawie art. 267 ust. 3 Kodeksu karnego. Przepis ten przewiduje nałożenie grzywny, kary ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 na osobę, która w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniona zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.

By domagać się pociągnięcia sprawcy do wyżej opisanej odpowiedzialności karnej, powinniśmy złożyć formalny wniosek o ściganie, który spowoduje wszczęcie odpowiedniego postępowania. Jeżeli wskutek podjętych czynności organa ścigania ustalą osobę sprawcy, wówczas do sądu trafi sporządzony przez nie akt oskarżenia. Przy orzekaniu kary sąd będzie się kierował stopniem winy oraz stopniem społecznej szkodliwości czynu. Sąd uwzględni również motywację i sposób zachowania się sprawcy, rodzaj i rozmiar ujemnych następstw przestępstwa, właściwości i warunki osobiste sprawcy, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa i zachowanie się po jego popełnieniu, a zwłaszcza staranie o naprawienie szkody lub zadośćuczynienie w innej formie społecznemu poczuciu sprawiedliwości, a także zachowanie się pokrzywdzonego.

Co więcej, jeżeli w wyniku założenia podsłuchu lub monitoringu GPS doszło do uszkodzenia mienia, możemy – na podstawie art. 46 ust. 1 Kodeksu karnego – domagać się naprawienia wyrządzonej szkody w całości albo w części lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Odpowiedzialność cywilnoprawna

Dodatkowo możemy skorzystać z przysługującego nam uprawnienia do dochodzenia odszkodowania za naruszenie dóbr osobistych. Zgodnie z art. 23 Kodeksu cywilnego dobrem osobistym człowieka jest w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko czy twórczość naukowa. Wyliczenie zawarte w tym przepisie ma charakter otwarty. Dodatkowo z uwagi na to, iż Kodeks nie przewiduje definicji dóbr osobistych, sąd rozpatrując sprawę w tym zakresie każdorazowo dokonuje obiektywnej oceny, czy w danej sytuacji doszło do naruszenia dóbr osobistych. Oznacza to, iż ocena ta nie zależy od subiektywnych odczuć osoby żądającej udzielenia ochrony swych dóbr. W świetle najnowszego orzecznictwa uznaje się, że o tym, czy wskutek czyjegoś zachowania doszło do naruszenia jakiegoś dobra osobistego, decydować musi kryterium zobiektywizowane, jakim jest odbiór tego zachowania przez rozsądne, bez emocjonalnego zaangażowania oceniającego je postronnego słuchacza i że w kwestii tej nie może mieć znaczenia subiektywny odbiór osoby uważającej się za pokrzywdzoną (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 30 kwietnia 2015 r., sygn. akt I ACa 1093/14).

Niewątpliwie nielegalne podsłuchy i monitoring GPS naruszają takie dobra osobiste jak chociażby wolność, prawo do swobody wypowiedzi, wyboru rozmówcy i tajemnicy rozmowy. By skutecznie ubiegać się o odszkodowanie za naruszenie dóbr osobistych, musi zostać spełnione łącznie kilka poniższych przesłanek, wymaganych przez art. 24 ust. 1 Kodeksu cywilnego. Należą do nich:

istnienie dobra osobistego,

zagrożenie lub naruszenie tego dobra,

bezprawność zagrożenia lub naruszenia.

Należy przy tym zaznaczyć, że spełnienie dwóch pierwszych warunków musi wykazać poszkodowany, określając, w jakich swoich odczuciach lub w jakich konkretnie prawem przewidzianych dobrach osobistych został dotknięty zachowaniem sprawcy, na czym polega to naruszenie oraz powinien udowodnić przywoływane przez siebie okoliczności.

Poszkodowany nie musi za to wykazywać, że działanie sprawcy było bezprawne. W tej sytuacji ciężar dowodu braku bezprawności działania spoczywa na osobie, której zarzucono naruszenie dobra osobistego.

W sytuacji, gdy na skutek naruszenia dobra osobistego zostanie wyrządzona szkoda majątkowa, na podstawie art. 24 ust. 2 Kodeksu cywilnego możemy domagać się się jej naprawienia na zasadach ogólnych.

Zgodnie z art. 361 ust. 2 Kodeksu cywilnego w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Jeżeli na skutek naruszenia dóbr osobistych doszło do wyrządzenia szkody na osobie, zastosowanie będą miały przepisy odnoszące się do odpowiedzialności deliktowej. W konsekwencji odszkodowanie za naruszenie dóbr osobistych skutkującego uszkodzeniem ciała lub wywołaniem rozstroju zdrowia obejmie, na podstawie art. 444 ust. 1 Kodeksu cywilnego, wszystkie wynikłe z tego powodu koszty. Co więcej, naprawienie szkody na zasadach ogólnych skutkuje możliwością ubiegania się o rentę, jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość.

Zadośćuczynienie pieniężne

Zadośćuczynienie pieniężne stanowi roszczenie odrębne od odszkodowania za naruszenie dóbr osobistych. W konsekwencji oznacza to, że sąd może zasądzić te dwa świadczenia niezależnie od siebie, co niewątpliwie skutkuje pełniejszą rekompensatą poniesionej szkody.

Zgodnie z art. 448 Kodeksu cywilnego w razie naruszenia dobra osobistego sąd może przyznać temu, czyje dobro osobiste zostało naruszone, odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę lub na jego żądanie zasądzić odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia. Krzywda pokrzywdzonego może polegać na cierpieniach fizycznych lub psychicznych związanych z naruszeniem jego dobra osobistego.

Roszczenie o usunięcie skutków naruszenia

Korzystając z tego uprawnienia możemy w szczególności żądać, aby osoba naruszająca nasze dobro osobiste złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Podstawą tego żądania jest art 24 ust. 1 Kodeksu cywilnego. Rozwiązanie to ma na celu dostarczenie rekompensującej krzywdę satysfakcji poszkodowanemu. W tej sytuacji powód może żądać przykładowo listu z przeprosinami lub złożenia wyrazów ubolewania, co jest uważane za oświadczenie zmierzające do usunięcia skutków naruszenia. Niekiedy możliwe jest również domaganie się zamieszczenia stosowanego ogłoszenia w prasie.

Odpowiedzialność za czyn nieuczciwej konkurencji

W przypadku, gdy ofiarą nielegalnych podsłuchów pada firma, może ona domagać się ochrony prawnej na drodze cywilnoprawnej i karnej, jaką przewiduje ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Stosowanie podsłuchów przez biznesowych konkurentów jest uważane za bezprawne praktyki biznesowe i może prowadzić do naruszenia tajemnic przedsiębiorstwa takich jak poufne informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne i inne, jeżeli posiadają one wartość gospodarczą. Może to narazić firmę na niemałe straty finansowe, a nawet doprowadzić do jej bankructwa. Jednak by poszkodowany przedsiębiorca mógł domagać się przysługujących mu roszczeń, musi wykazać, iż podjął kroki mające na celu zachowanie poufnego charakteru wykradzionych informacji.

Po pierwsze, przedsiębiorca, którego interes został zagrożony lub naruszony w wyniku stosowania podsłuchu przez biznesową konkurencję może wystąpić z pozwem do wydziału cywilnego lub gospodarczego właściwego miejscowo sądu.

Przedsiębiorca może w nim żądać:

zaniechania niedozwolonych działań,

usunięcia skutków niedozwolonych działań,

złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie,

naprawienia wyrządzonej szkody na zasadach ogólnych,

wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści na zasadach ogólnych,

zarządzenia określonej sumy pieniężnej na określony cel społeczny związany ze wspieraniem kultury polskiej lub ochroną dziedzictwa narodowego – jeżeli czyn nieuczciwej konkurencji był zawiniony.

Ponadto poszkodowana firma ma możliwość pociągnięcia sprawcy do odpowiedzialności karnej. Zgodnie z przepisami, ten, kto uzyskawszy bezprawnie informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa ujawnia ją innej osobie lub wykorzystuje we własnej działalności godpodarczej podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy detektywa?

Prywatny detektyw z uwagi na zawodowe doświadczenie oraz stosowanie nowoczesnych wykrywaczy urządzeń szpiegujących i monitoringu GPS jest w stanie szybko i skutecznie ustalić fakt podsłuchiwania jak również namierzania za pomocą GPS. Ponadto z przeprowadzonych działań detektyw sporządza szczegółowy raport, który może posłużyć za silny dowód w sądzie i zadecydować o końcowym wygraniu przez nas sprawy. Dlatego też jeżeli przypuszczamy, iż padliśmy ofiarami nieleganych technik służących pozyskiwaniu informacji, nie zwlekajmy z podjęciem kroków mających na celu prawną ochronę naszej osoby czy firmy. Warto powierzyć zadanie wykrycia podsłuchów i urządzeń namierzających profesjonalnym detektywm. Biuro Detektywistyczne Rangotis to gwarancja skuteczności i dyskrecji – działamy na rynku już przeszło 20 lat, co czyni nas jednym z najstarszych biur detektywistycznych w całej Polsce. Jesteśmy w stanie namierzyć nawet najbardziej zakamuflowane i technicznie skomplikowane podsłuchy i lokalizatory GPS.

Dodatkowo ze względu na współpracę naszego biura z doświadczonymi prawnikami, jesteśmy w stanie pomóc naszym klientom także w sprawach dotyczących dochodzenia odszkodowań z tytułu naruszenia dóbr osobistych, jak również pociągnięcia sprawcy do odpowiedzialności karnej czy też odpowiedzialności za czyn nieuczciwej konkurencji.

Wykrywanie podsłuchów i namierzanie monitoringu GPS to tylko ułamek zadań, jakich się podejmujemy. Zapraszamy na naszą stronę www.detektyw.blog.com, gdzie znajduje się więcej informacji i artykułów na temat usług świadczonych przez zespół naszych doświadczonych detektywów.

[nls_form]

Podejrzewasz założony podsłuch w domu lub na telefonie? Zobacz, co możesz zrobić!

W dzisiejszych czasach podsłuchy nie są już domeną tylko służb specjalnych. Za odpowiednią cenę każdy może zakupić podsłuch i, co gorsza, niepostrzeżenie umieścić go w twoim domu albo telefonie. Jeśli doszło do takiej sytuacji, należy interweniować.

W przypadku podsłuchu w telefonie trzeba zwrócić uwagę na działanie urządzenia. Jeśli zaczyna zachowywać się w dziwny sposób, czyli wyłącza się samodzielnie, zawiesza, długo włącza, to może być znak, że działa na nim dodatkowe oprogramowanie do podsłuchiwania.

W przypadku podsłuchu w domu należy przyglądać się swojemu otoczeniu. Jeżeli zauważysz zmiany w swoim pokoju, przypadkowo przesunięte obrazy, lampy, meble, a uważasz, że ktoś mógłby chcieć cię podsłuchiwać, zainwestuj w wykrywacz podsłuchów.

Wykrywanie podsłuchów – czy to możliwe?

Wykrywanie podsłuchu gsm albo podsłuchu w domu jest możliwe. W sklepach specjalizujących się w materiałach detektywistycznych można zakupić wykrywacz podsłuchów. Są to niewielkie urządzenia, które pozwalają na wykrycie ewentualnych podsłuchów.

W przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń możliwe jest wykrycie również potajemnie zainstalowanych kamer. Wykrywacze sprzyjają ochronie prywatności, zarówno w pracy, jak i w domu, w którym chce się tę prywatność chronić najbardziej.

Jak wykryć podsłuch?

Pluskwa, podsłuch w telefonie, podsłuch w domu – wszystko to nie jest bezpieczne dla życia prywatnego oraz zachowania własnych spraw w tajemnicy. Może służyć do zbierania informacji, które będą z czasem służyły do szantażowania lub zostaną wykorzystane przeciwko tobie.

Urządzenie zwane „wykrywaczem podsłuchów” to jedna z możliwości, która pozwala zabezpieczyć prywatność. Szczególnie polecana jest osobom, które uważają, że mogą być podsłuchiwane albo mają ku temu przesłanki. Poza zakupem wykrywacza możliwe jest skorzystanie z usług firmy oferującej wykrywanie podsłuchów. W Warszawie takich placówek jest bardzo dużo.

Jak wykryć podsłuch w telefonie?

Podsłuch w telefonie z wielu względów może wydawać się podsłuchującemu najbardziej praktyczny. Nie tylko pozwala poznać treść rozmów, ale nierzadko ułatwia dostęp do wiadomości sms, jak również innych czynności wykonywanych przy użyciu tego urządzenia. Do jego wykrywania służą wspomniane już wykrywacze, jak również aplikacje oraz kody dostępne w internecie, które pozwalają odkryć, czy wychodzące połączenia są zabezpieczane i traktowane jako poufne. Gdy którykolwiek z kodów (np. *#21#) wskazuje, że wiadomości nie są odpowiednio bezpieczne, należy uznać, że telefon może być inwigilowany.

Podsłuch w domu – czy można go wykryć?

Podsłuch w telefonie, choć niebezpieczny, wydaje się nieco łatwiejszy do zlokalizowania. Można użyć aplikacji, kodów, ocenić, czy urządzenie działa prawidłowo i szybko zadziałać. Trudniej jest z podsłuchem w domu. Wiąże się to z faktem, że trzeba zacząć podejrzewać jego istnienie, a następnie rozpocząć poszukiwanie miejsca, w którym się znajduje. Stanowi to jedną z metod wykrywania podsłuchu w domu, choć ludzkie oko może być zawodne. Jeżeli masz wątpliwości, najlepiej zatrudnij specjalistów, którzy mają odpowiedni sprzęt do wykrywania sprzętów rejestrujących.

Wykrywacze podsłuchów – co to takiego?

Życie na podsłuchu nie jest przyjemne, dlatego jeśli sytuacja do tego zmusza, należy wdrożyć odpowiednie środki. Wykrywacze podsłuchów to jedne z nich. Są urządzeniami, których zadaniem jest wykrywanie sygnałów radiowych różnego typu. Właśnie takie sygnały są emitowane przez urządzenia podsłuchujące, zainstalowane zarówno w telefonie, jak również umieszczone w domu. Im bliżej podsłuchu, tym wyraźniejsze sygnały daje wykrywacz podsłuchów.

Czy można wykryć podsłuch samodzielnie?

Sprawnie i szybko podsłuch gsm lub podsłuch w domu wykrywa profesjonalna firma. Jednak można spróbować zrobić to samodzielnie. W domu należy przeszukać miejsca za obrazami, meblami, na szafach, które są dobrym punktem dla rejestracji dźwięku lub obrazu. Warto także posłużyć się wykrywaczem fal radiowych, mierząc nasilenie – tym silniejsze, im bliżej lub więcej urządzeń inwigilujących znajduje się w pobliżu.

Czy można kogoś podsłuchiwać i nagrywać?

Temat afery taśmowej w mediach, skłonił mnie do opisania podsłuchów czy też nagrań z punktu widzenia ich legalności.

Czy możemy legalnie podsłuchiwać innych?

Niestety nie.

Podsłuchiwanie oraz nagrywanie rozmów bez wiedzy i zgody osób rejestrowanych jest zasadniczo nielegalne. Prawo przewiduje dwa rodzaje legalnych podsłuchów – procesowy i podejmowany w ramach czynności operacyjno-rozpoznawczych.

Podsłuch i nagrywanie w ramach postępowania karnego stosowane są z inicjatywy prokuratury w celu wykrycia i uzyskania dowodów dla toczącego się postępowania lub zapobieżenia popełnieniu nowego przestępstwa. Może być stosowany w przypadku najcięższych czynów – m. in. zabójstwa, handlu ludźmi, uprowadzenia, okupu, uprowadzenia statku czy samolotu, szpiegostwa i zorganizowanej grupy przestępczej.

kiedy podsłuch jest legalny? Detektyw radzi

Legalność podsłuchów – detektyw radzi

Do mojego biura detektywistycznego bardzo często zgłaszają się klienci, którzy życzą sobie, aby zainstalować lub podrzucić gdzieś podsłuch, ponieważ potrzebują zgromadzić dowody dla sądu lub po prostu chcą wiedzieć, co robi ich partner, dzieci czy też pracownicy. Dzisiaj wyjaśnię Ci, czy podsłuchiwanie oraz nagrywanie rozmów jest legalne oraz czy zebrane materiały mogą zostać wykorzystane w postępowaniu karnym lub cywilnym w sądzie.

Pierwszym, najważniejszym pytaniem jest to, czy nagrania zostały sporządzone z podrzuconego podsłuchu i dotyczą rozmowy, w której nie uczestniczyliśmy, czy też nagraliśmy na przykład na dyktafonie rozmowę, w której braliśmy udział. Jest to niezwykle istotne!

Nagrywanie rozmów, w których uczestniczymy

Jeżeli prowadzimy z kimś rozmowę, mamy prawo wszystko dokumentować za pomocą chociażby dyktafonu. Nie grozi nam za to odpowiedzialność karna. Może jednak grozić nam pozew cywilny jednej ze stron, która została nagrana. O ile oczywiście wykorzystamy nasze nagranie. Dlaczego? Artykuł 47 Konstytucji naszego kraju mówi, że: „Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym”.

Potwierdza to także Kodeks cywilny, a mianowicie jego art. 23:

„Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach”.

Konsekwencje nie są jednak tak oczywiste, jak w wypadku nagrywania rozmów, w których nie uczestniczymy. Każda sprawa wykorzystania nagranej rozmowy, której byliśmy uczestnikami, będzie analizowana przez sąd, o ile druga strona nas pozwie. Jeżeli nagrywając rozmowę, chcieliśmy zabezpieczyć swoje interesy, aby potem na przykład mieć potwierdzenie słów kontrahenta – jest duża szansa, że sąd tego typu pozew oddali.

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, jeżeli jest taka możliwość, warto podczas spotkania poinformować, że zamierza się je nagrywać, oraz zapytać o zgodę. Gdy ją uzyskamy, będziemy mieli czystą sytuację.

Nagrywanie rozmów, w których nie uczestniczymy

Jeżeli zastanawiasz się nad założeniem podsłuchu, musisz wiedzieć, że jest to zawsze działanie nielegalne. Artykuł 267 Kodeksu karnego dokładnie określi, co może Cię spotkać, gdy dasz się na tym przyłapać:

Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem. Także tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1–3 ujawnia innej osobie. § 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 1–4 następuje na wniosek pokrzywdzonego”.

Podsumowując – jeżeli korzystamy z podsłuchu, za jego założenie grozi nam odpowiedzialność karna, możliwe jest także dodatkowo wytoczenie procesu cywilnego przez osobę, którą podsłuchiwaliśmy. Jeżeli uczestniczymy w danej rozmowie i ją nagrywamy, nie będzie nam grozić przynajmniej odpowiedzialność karna, możemy obawiać się jedynie wytoczenia pozwu na drodze postępowania cywilnego za naruszenie dóbr osobistych.

Kiedy może się przydać podsłuch?

Gdy ktoś pyta mnie, kiedy może się przydać podsłuch, bez wahania odpowiadam – w wielu sytuacjach prywatnych i zawodowych! Jeżeli pyta mnie jednak, kiedy będzie mógł jawnie wykorzystać zebrany materiał bez obaw o zarzuty karne, odpowiem – nigdy.

Czy mogę podsłuchiwać swoje dziecko?

Bez wątpienia dla każdego rodzica najważniejsze jest dobro swojego dziecka. Zdarzają się sytuacje, gdy dla tego dobra trzeba zastosować podsłuch, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Czy jest to legalne? Konwencja praw dziecka mówi, że dziecko tak samo jak osoba dorosła ma prawo do prywatności.

Co więc należy zrobić? Przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek. Jeżeli obawiasz się o bezpieczeństwo swojego dziecka, masz prawo zastosować podsłuch. Jeżeli jednak to już nastolatek, a Ty chcesz tylko sprawdzić, o czym rozmawia ze swoją dziewczyną, jest to zdecydowanie nieuzasadnione.

Czy mogę podsłuchiwać swoją żonę/męża?

Jeżeli podejrzewasz swojego małżonka o zdradę, pozostawiając ukryty podsłuch w samochodzie czy też w innym miejscu, możesz zdobyć solidne na to dowody. Narazisz się jednak zawsze na odpowiedzialność karną i tylko od sądu zależeć będzie, jak mocno odczujesz tego skutki.

Przykładem może być bardzo ciekawy wyrok o sygn. akt IV K 682/14. Żona podejrzewała swojego męża o zdradę, wynajęła nawet prywatnego detektywa, który w pełni potwierdził jej przypuszczenia. Postanowiła jednak zdobyć jeszcze więcej dowodów na własną rękę i podrzuciła mężowi dyktafon do samochodu oraz w inne miejsca. Na nagraniach udało się zapisać i potwierdzić fakt posiadania przez męża kochanki. Nagraniami tymi podzieliła się ze znajomymi i udała się do sądu. Bez problemu udało jej się uzyskać rozwód i udowodnić winę męża.

Była to jednak broń obosieczna. Sąd uznał ją winną nielegalnego nagrywania rozmów. Na jej szczęście uznał także, że społeczna szkodliwość czynu nie była znaczna przez cel, w jakim to robiła. Karne postępowanie sądowe zakończyło się uznaniem jej winy, sąd jednak umorzył je warunkowo na rok.

Bardzo ważne w tym wyroku jest także to, że sąd zaznaczył, iż raport detektywa był wystarczający, aby w pełni udowodnić winy małżonka, więc nie było potrzeby, by żona dokonywała nielegalnego podsłuchu. Zobacz mój artykuł na dowody winy małżonka i jak je zebrać.

Podsłuchiwanie pracowników

Jeżeli mamy uzasadnione podejrzenia, że nasz pracownik popełnia poważne przestępstwo lub podejmujemy działania, które polegają na sprawdzeniu uzyskanych wcześniej wiarygodnych informacji o przestępstwie w celu znalezienia sprawców i dowodów, mamy prawo zastosować podsłuch.

Najbezpieczniejszą ścieżką, aby zabezpieczyć się przed sankcjami karnymi, jest otrzymanie zgody na podsłuch od pracownika. Jeżeli jednak prosimy go o taką zgodę w sytuacji, gdy popełnia on przestępstwo, możemy się zdekonspirować i wzbudzić jego czujność. Aby nie narażać się na konsekwencje prawne związane z późniejszym uznaniem podsłuchu za nielegalny przez sąd, w razie wątpliwości co do uczciwości pracownika polecam powierzenie sprawy prywatnemu detektywowi. Podczas obserwacji ustali on dyskretnie fakty. Więcej o weryfikacji i monitoringu pracowników przeczytaj tutaj.

Jeżeli mamy uzasadnione podejrzenia, że nasz pracownik popełnia poważne przestępstwo lub podejmujemy działania, które polegają na sprawdzeniu uzyskanych wcześniej wiarygodnych informacji o przestępstwie w celu znalezienia sprawców i dowodów, mamy prawo zastosować podsłuch.

Najbezpieczniejszą ścieżką, aby zabezpieczyć się przed sankcjami karnymi, jest otrzymanie zgody na podsłuch od pracownika. Jeżeli jednak prosimy go o taką zgodę w sytuacji, gdy popełnia on przestępstwo, możemy się zdekonspirować i wzbudzić jego czujność. Aby nie narażać się na konsekwencje prawne związane z późniejszym uznaniem podsłuchu za nielegalny przez sąd, w razie wątpliwości co do uczciwości pracownika polecam powierzenie sprawy prywatnemu detektywowi. Podczas obserwacji ustali on dyskretnie fakty. Więcej o weryfikacji i monitoringu pracowników przeczytaj tutaj.

Kto może podsłuchiwać?

Zacznijmy od tego, kto może nas podsłuchiwać legalnie. Nasze prawo przewiduje dwie sytuacje, kiedy podsłuch jest legalny.

Podsłuch procesowy – po wszczęciu postępowania karnego, nawet jeżeli nie ma jeszcze podejrzanego. Wnioskuje o niego prokurator, a sąd decyduje, czy się na podsłuch zgadza. Jest on stosowany przy najcięższych przestępstwach, takich jak zabójstwo, uprowadzenie, wymuszenie okupu, zamach na państwo, fałszowanie lub obrót fałszywymi pieniędzmi, produkcja i handel narkotykami. Warto wiedzieć, że taki podsłuch może być założony w celu zebrania dowodów, ale także w celach prewencyjnych – aby zapobiec danemu przestępstwu.

Podsłuch w toku czynności operacyjno-rozpoznawczych – należy do katalogu niejawnych działań, może być stosowany przez Policję, Straż Graniczną, ABW, AW, SKW, SWW, CBA i KAS na podstawie ustawy policyjnej i przepisów organizacyjnych każdej ze służb. Podsłuch mogą zarządzić: Komendant Główny Policji, Komendant CBŚP, Komendant BSWP albo Komendant Wojewódzki Policji po uzyskaniu pisemnej zgody prokuratora okręgowego właściwego ze względu na siedzibę organu Policji składającego wniosek. Prokurator musi być na bieżąco informowany o wynikach przeprowadzonych czynności, może on przerwać te działania w każdym czasie.

Dobrze, wiemy już, kto może nas podsłuchiwać legalnie. Kto zatem może podsłuchiwać nas nielegalnie? Otóż może to zrobić każdy! Powinniśmy zdawać sobie z tego sprawę szczególnie w dzisiejszych czasach. Dostęp do sprzętu pozwalającego na nielegalną inwigilację jest tak ułatwiony, że ogranicza nas tylko i wyłącznie zasobność portfela.

Czy detektyw może podsłuchiwać?

Pewnie Cię rozczaruję, ale prywatny detektyw nie może legalnie podsłuchiwać nikogo. Jeżeli to robi, naraża się na konsekwencje prawne jak każdy inny obywatel. Detektyw jednak legalnie może doradzić Ci przy zakupie sprzętu oraz poinstruować podczas jego montażu.

Kiedy mogę wykorzystać nagranie w postępowaniu sądowym?

Problem jest jeden – żaden przepis procedury cywilnej nie reguluje wprost tego, kiedy tego typu dowody są dopuszczalne. Zakładamy, że w większości wypadków nagranie zostało zdobyte nielegalnie, jednak dla sądu może mieć znaczenie, że dokonano tego w celu obrony interesu społecznego lub prywatnego. Istnieje prawdopodobieństwo, że wówczas dowód zostanie dopuszczony przez sąd. Decyzja o dopuszczeniu tego typu dowodów zawsze będzie należała do sądu. Warto jednak wiedzieć, że niezależnie od tego, czy sąd dopuści nielegalne nagranie, czy nie, możesz spodziewać się postawienia zarzutów karnych. Decyzja należy do Ciebie.

Podsłuch a prawo kiedy jest legalny.

Czy podsłuch jest legalny? co mówi prawo?

Od zarania dziejów ludzkość ma skłonność do podsłuchiwania. To nasza naturalna potrzeba zaspokojenia ciekawości. Czy aby na pewno jest to legalne? co mówi prawo w tej kwestii? Dawniej popularną metodą było przykładanie szklanki do drzwi, jednak sposób ten nie zawsze jest skuteczny, a ryzyko rozpoznania przez osoby podsłuchiwane bardzo wysokie. Dziś wystarczy dobrej jakości sprzęt, by zdobyć niezbędne informacje z dużej odległości, nie tracąc przy tym na jakości dźwięku. Podsłuch bywa pomocny w sytuacjach prywatnych i zawodowych. Kiedy takie działania są legalne, a kiedy wchodzimy w konflikt z prawem? Jaki sprzęt wybrać i jak założyć podsłuch?

Czy da się wykryć podsłuch?

Wykrywaniem podsłuchów zajmują się profesjonalne firmy, agencje detektywistyczne, specjaliści, technicy czy przeszkoleni w tym zakresie prywatni detektywi. Nasza Agencja Detektywistyczna zajmuje się wykrywaniem podsłuchów. Aby w pełni profesjonalny sposób wykrywać podsłuchy potrzebny jest zaawansowany sprzęt, perfekcyjna znajomość tych urządzeń oraz doświadczenie. Wykrywanie podsłuchów kosztuje w granicach od 30 do 60 zł za jeden metr kwadratowy.

Jak kupić podsłuch?

Choć urządzenia służące do podsłuchu kojarzą się zazwyczaj z filmami detektywistycznymi i pracą profesjonalistów okazuje się, że obecnie bardzo łatwy dostęp do tego typu sprzętu ma każdy z nas. Wystarczy skorzystać z internetu lub dokonać zakupu w sklepie stacjonarnym. Podsłuchy w zależności od jakości sprzętu kosztują od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Nie potrzebujemy żadnego pozwolenia na ich posiadanie ani dokumentu wydanego przez policję lub inny organ. Nic dziwnego, że popularność takich urządzeń wciąż rośnie. Jaki sprzęt wybrać?

Rodzaje podsłuchów – jaki sprzęt wybrać?

Musimy wziąć pod uwagę miejsce, w którym zamierzamy umieścić nasz podsłuch, jakość dźwięku oraz czas działania urządzenia. Mikrofon najlepiej nagrywa, jeśli nie jest niczym przykryty. Oto najczęściej stosowane rodzaje podsłuchu:

Podsłuchy GSM,

Podsłuchy sejsmiczne,

Pluskwy analogowe,

Dyktafony zamaskowane,

Mikrofony kierunkowe i laserowe,

Podsłuchy w lokalizatorach GPS,

Dyktafony WiFi, radiowe.

Dyktafony zamaskowane są trudne do odnalezienia przed niewtajemniczonych. Mogą być zabezpieczone hasłem, co dodatkowo chroni przed wykryciem. Sprzęt zapisuje wszystko, co dzieje się w samochodzie, mieszkaniu, pracy lub sklepie.

Mikrofony kierunkowe i laserowe zbierają dźwięk z jednego kierunku. Dobrze sprawdzają się w terenie otwartym nawet z odległości 400 metrów. Podsłuchy w lokalizatorach GPS umożliwiają precyzyjne namierzanie osoby, pojazdu lub przedmiotu.

Jeśli zależy nam, by nagrać jedynie rozmowę, a pominąć rejestrowanie ciszy powinniśmy sięgnąć podsłuchy z aktywacją głosu, które wyłapują dźwięki, ludzki głos i automatycznie przechodzą w tryb nagrywania. Problem może pojawić się w przypadku rejestrowania cichej rozmowy lub nagrywania dialogu osób znajdujących się w oddali.

Podsłuchy GSM korzystają z modułu GSM, który poprzez kartę SIM i operatora komórkowego umożliwia prowadzenie nasłuchu na żywo z dowolnego miejsca na świecie. Zasięg nie stanowi przeszkody. Ten rodzaj podsłuchu znajduje swoje zastosowanie na przykład w samochodach.

Jak założyć podsłuch?

Podsłuch wysyłający, czyli taki, z którego jesteśmy w stanie odbierać dźwięki w czasie rzeczywistym, możemy umieścić w zabawce dziecka, książce, ramce zdjęcia, za zegarem czy innymi przedmiotami codziennego użytku. Potrzebna jest jedynie odrobina pomysłowości i dostosowanie „kryjówki” do rodzaju sprzętu, jego parametrów i pomieszczenia. Warto wziąć pod uwagę również nawyki osoby, którą chcemy podsłuchiwać. Pamiętajmy że korzystanie z takiego podsłuchu jest nielegalne i jest zarezerwowane jedynie dla służb lub w sytuacji nadzwyczajnego zagrożenia życia i zdrowia.

Kiedy potrzebujemy podsłuchu?

Przedsiębiorcy decydują się na różne kroki w celu ochrony własnych interesów. Gdy mają podejrzenie o popełnieniu przestępstwa przez jednego z pracowników lub spotkali się z nieuczciwą konkurencją, niekiedy zakładają podsłuch. Czasami zdarza się, że bez nagrania rozmowy lub zdarzenia trudno udowodnić mobbing czy wykorzystywanie seksualne. W takich sytuacjach potrzebne są konkretne dowody wskazujące winę oskarżonego.

Podsłuch bywa pomocny nie tylko w sytuacjach biznesowych, ale też w codziennym życiu. Zdarza się, że rodzice martwią się o dziecko pozostawiane w domu pod okiem opiekunki lub mają podejrzenia co do zachowania nastolatka. Wielokrotnie jeden z partnerów wątpi w lojalność męża czy żony i potrzebuje dowodów zdrady. Rzecz jasna, nie zawsze możemy użyć takiego urządzenia. Kiedy podsłuchiwanie jest legalne, a kiedy niedozwolone?

Kiedy podsłuch jest legalny?

Legalne wykorzystywanie podsłuchów może nam przynieść korzyści. Przede wszystkim należy zastanowić się, czy użycie takiego sprzętu jest niezbędne w danej sytuacji. Czy naszym celem jest ochrona przedsiębiorstwa lub rodziny? A może chcemy jedynie zaspokoić swoją ciekawość? W większości przypadków możemy rejestrować rozmowę, w której bierzemy udział, ale nagrywanie obcych bywa traktowane jako naruszenie ich prywatności.

Kiedy podsłuch jest nielegalny?

Co na ten temat mówi polskie prawo? Zgodnie z art. 267 par. 3 Kodeksu karnego „nieuprawnione założenie i posługiwanie się urządzeniem

podsłuchowym, wizualnym, innym urządzeniem lub oprogramowaniem w celu uzyskania informacji, grozi karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do lat 2”. Jednak według art. 308 Kodeksu

postępowania cywilnego „nagrania mogą stać się dowodem w sądzie, kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo nas i naszych najbliższych albo gdy łamane jest prawo i brakuje dowodów na wykazanie winnego”.

Za złamanie prawa ochrony informacji grozi kara grzywny, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do dwóch lat. Może się okazać, że w ten sposób łamiemy konstytucyjne prawo do swobody i ochrony komunikowania się oraz prawo do prywatności. Skutki potajemnego nagrywania mogą wiązać się także z koniecznością zapłaty zadośćuczynienia osobie, którą zdecydowaliśmy się podsłuchiwać. Tymczasem nieraz zdarzyło się, że sąd uznał nagranie za ważny dowód w sprawie. Nagrania z własnych rozmów mogą okazać się niezwykle cennym materiałem dowodowym. Zasadność użycia podsłuchu zawsze podlega ocenie sądu.

A zatem za każdym razem, gdy chcemy skorzystać z podsłuchu, musimy stwierdzić, czy to najlepsze rozwiązanie, czy winy nie da się udowodnić w inny sposób. Możemy zarejestrować rozmowę, w której bierzemy udział – na przykład z partnerem, współmałżonkiem czy adwokatem. W razie potrzeby możemy skorzystać z indywidualnej porady detektywa lub policji. Zapraszamy do zakładki głównej gdzie znajdą państwo inne wpisy o tematyce detektywistycznej – blog detektywistyczny

Kiedy podsłuch jest nielegalny? Sprawdź!

Łatwy dostęp do różnego rodzaju urządzeń, służących do podsłuchu, budzi coraz większą pokusę, aby z nich skorzystać. Kto bowiem nie jest ciekawy tego, co dzieje się pod jego nieobecność, zarówno w rodzinie jak i w pracy? Czy do końca zawsze możemy ufać partnerowi, niani opiekującej się naszym dzieckiem, czy zatrudnionym przez nas pracownikom? Kto z nas codziennie nie zadaje sobie tych pytań?

Kiedy sprawdzi się podsłuch?

Życie na każdym kroku nas zaskakuje, z tego również powodu dobrze jest być przygotowanym na każdą ewentualność. Czy jesteś pewien tego, że partner Cię nie zdradza? Czy opiekunka, która zajmuje się dziećmi, na pewno robi to w odpowiedni sposób i nie łamie wcześniej ustalonych przez Ciebie zasad? Czy to samo tyczy się opieki nad najstarszymi i chorymi członkami rodziny? Z całą pewnością nie jesteś w stanie twierdząco odpowiedzieć na te wszystkie pytania. Warto zatem żyć w takiej niepewności? Chyba nie.

Ile bowiem słyszy się historii o romansach, które trwają latami, a osoby zainteresowane dowiadują o nich ostatnie? Czy powinno się również narażać na niebezpieczeństwo najsłabszych i najbardziej bezbronnych członków rodziny, jakimi bez wątpienia są dzieci, osoby starsze i chore. Przecież zdarza się, że są one zastraszane i poniżane przez opiekunów, co skutkuje tym, że boją się nam powiedzieć o swoim problemie. Również warto mieć pod kontrolą to, co robią nasi najmłodsi wtedy gdy spędzają czas wolny poza domem. A pamiętajmy, że szybka interwencja, może zapobiec potencjalnemu niebezpieczeństwu. W przypadku zaś rozterek, związanych z wiernością partnera, zaważyć na podjęciu ważnych, dalszych życiowych decyzji.

Z tego też powodu, nie warto dłużej zwlekać z podjęciem konkretnych działań, które dostarczą nam odpowiednich informacji. W ich zdobyciu pomocne okazać się mogą podsłuchy, które w łatwy sposób, możemy wykorzystać do inwigilacji wybranych przez siebie osób.

Kiedy podsłuch jest nielegalny?

Wielu z nas zastanawia się, czy korzystanie z urządzeń do podsłuchu jest legalne? Nikt przecież nie chce mieć problemów z prawem. Otóż w Kodeksie karnym czytamy w art. 267 par. 3 kk “nieuprawnione założenie i posługiwanie się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym, innym urządzeniem lub oprogramowaniem w celu uzyskania informacji, grozi karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do lat 2”.

Jednak duże zmiany w tym kierunku zaszły we wrześniu 2016 roku, wraz z nowelizacją art. 308 kpc. Kodeksu postępowania cywilnego. Od tego czasu nagrania mogą stać się dowodem w sądzie, zwłaszcza kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo nas samych, jak i naszych najbliższych. Również wtedy gdy łamane jest prawo, a brak jest dostatecznych dowodów na jego wykazanie.

Jak podsłuchiwać legalnie?

Z podsłuchiwaniem, tak jak ze wszystkim, trzeba mieć umiar i korzystać z niego wyłącznie wtedy, kiedy naprawdę jest to niezbędne i mamy ku temu konkretne powody. Koniecznie warto tu zaznaczyć, że kupowanie sprzętu służącego do podsłuchu jest całkowicie legalne. Przy jego nabyciu, sprzedawca nie będzie także wymagał od nas żadnego pozwolenia lub dokumentu, wystawionego przez policję lub inny organ.

Jak zatem korzystać z niego w sposób legalny tak, aby nie naruszyć czyjejś prywatności? Podsłuchu możemy użyć w sytuacjach, w których przedmiotem nagrania jest własna rozmowa, wtedy to uzyskane informacje, są takimi, co do których posiadania, jesteśmy całkowicie uprawnieni. Zatem nagrania z własnych rozmów będą stanowiły niezwykle cenny materiał dowodowy w przypadku np. mobbingu w pracy, molestowania seksualnego, czy też w sprawie o znęcanie się nad rodziną.

Tego rodzaju zarzuty bowiem bardzo ciężko jest wykazać na sali sądowej. Tak samo, jest w przypadku udowodnienia zdrady lub znęcania się nad dzieckiem, przez zatrudnioną nianię. Raczej ciężko o znalezieniu świadków, którzy potwierdzą nasze zeznania. Właśnie wtedy, szczególnie ważne, mogą okazać się dowody uzyskane za pomocą podsłuchu.

Jaki podsłuch wybrać?

Na rynku znaleźć można naprawdę bogatą ofertę różnego rodzaju urządzeń detektywistycznych. Podsłuchy w sklepie szpiegowskim AlfaTronik.com.pl charakteryzują się wysoką jakością dźwięku, dużym zasięgiem, długim czasem pracy, a także najlepszymi parametrami na rynku. Również, tym co wyróżnia sklep detektywistyczny AlfaTronik, spośród innych z tej branży jest to, że jako jedyny w Polsce, jest producentem profesjonalnych nadajników podsłuchowych.

Wśród dostępnych urządzeń znajdziemy m.in. podsłuchy nagrywające, podsłuchy GSM, podsłuchy telefonów, podsłuchy profesjonalne, czy też podsłuchy sejsmiczne przez ścianę. Jeśli chcemy, aby nasz podsłuch posiadał dobry kamuflaż i sprawdził się w każdych warunkach (np. ukryty w kieszeni, czy na szafie) możemy śmiało skorzystać z dyktafonu w pendrive z redukcją szumów GT-1. Posiada on bardzo czuły mikrofon (rozmowa do 15 metrów) i długi czas pracy (do 20 godzin). Również, tym co zachęca do jego zakupu, jest niewysoka cena urządzenia.

Za to, dzięki pomocy profesjonalnego podsłuchu GSM GE-40S LawMate, możemy prowadzić podsłuch o globalnym zasięgu. Wystarczy jedynie włożyć kartę SIM dowolnego operatora sieci komórkowej do urządzenia, w oznaczone gniazdo i wykonać połączenie na numer telefonu karty, która znajduje się w środku. Po tej operacji, możemy usłyszeć na żywo, co dzieje się w miejscu, w którym podłożono podsłuch.

Natomiast jeśli jesteśmy zainteresowani tym, z kim kontaktuje się nasze dziecko lub mamy podejrzenia, co do wierności partnera, możemy skorzystać z programu Spyphone Android Rec Ultra. Umożliwia on monitoring telefonów z systemem Android (od 4.4 KitKat wzwyż) takich jak: Sony, Samsung, LG, HTC, Huawei. Dzięki jego instalacji, możemy przy pomocy specjalnej platformy, śledzić wszystkie wiadomości SMS, MMS, połączenia oraz zdjęcia.

Jak widać, w niektórych sytuacjach, podsłuch może okazać się bardzo pomocny. Zawsze należy mieć jednak na uwadze to, żeby używać go z głową i wyłącznie w sytuacjach kiedy mamy podejrzenia, że dzieje się coś, co może zaszkodzić nam samym lub naszym najbliższym.

Legalność podsłuchów – kiedy podsłuch jest nielegalny?

Legalność podsłuchów – kiedy podsłuch jest nielegalny?

Chcesz ustalić, czy twój partner cię zdradza? Masz zamiar sprawdzić, czy opiekunka do dziecka dobrze wywiązuje się z powierzonych zadań? Zastanawiasz się, jak zebrać materiał dowodowy przed zbliżającą się sprawą sądową? W tych i innych sytuacjach może przyjść ci na myśl wykorzystanie urządzenia do podsłuchiwania. Takie sprzęty wciąż zyskują na popularności i są łatwo dostępne. Pytanie brzmi: kiedy podsłuch jest legalny, a kiedy może nam grozić odpowiedzialność karna?

Kiedy możesz potrzebować podsłuchu?

Podsłuch może być pomocny w sytuacjach prywatnych i zawodowych. Żyjemy w czasach, gdy dostęp do urządzeń umożliwiających nagrywanie rozmów jest bardzo łatwy. Wystarczy włączyć dyktafon w telefonie, by nagrać rozmowę. Polacy decydują się na podsłuch w różnych celach. Wielu chce się upewnić w podejrzeniach o zdradę partnera, zebrać obciążające materiały dowodowe, które będą potrzebne w sądzie, udowodnić skandaliczne zachowania współpracowników i pracodawcy lub kontrolować swoje dzieci. Podsłuchy bywają stosowane podczas spotkań biznesowych, gdy w grę wchodzą duże pieniądze oraz przy obserwacji poczynań konkurencji. Nagranie rozmów może być też pomocne w sprawach rodzinnych i spadkowych. Podsłuch umożliwia również dokładne zarejestrowanie treści rozmów, które prowadzą ze sobą na przykład pracownicy biura. Zastosowanie urządzeń podsłuchowych w miejscu pracy jest możliwie i w wielu przypadkach uzasadnione.

Kiedy podsłuch jest legalny?

Z jednej strony jesteśmy w stanie zrobić wiele, by zdobyć niezbędne informacje, które będą pomocne między innymi w sądzie podczas udowadniania czyjejś winy, ale zdajemy sobie sprawę z faktu, że każdy człowiek ma prawo do prywatności. Kiedy podsłuch jest legalny i mamy prawo z niego korzystać? Trzeba wykazać się rozsądkiem. Gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo na przykład dziecka, rodzic może skorzystać z urządzenia podsłuchującego, by chronić swoją rodzinę. Jednak nielegalne byłoby szpiegowanie nastolatka wynikające ze zwykłej ciekawości. Możemy używać podsłuchu, gdy naprawdę jest to niezbędne i mamy ku temu konkretne powody. Warto wziąć pod uwagę fakt, czy będziemy uczestniczyć w rozmowie, którą nagrywamy. W takiej sytuacji jesteśmy uprawnieni do jej zarejestrowania. Przykładowo może chodzić o nadużycia w pracy lub znęcanie się nad rodziną. Takie zachowanie trudno udowodnić bez nagrania.

Kiedy podsłuch jest nielegalny?

Rzecz jasna, nie chcemy mieć problemów z prawem. Co mówi na ten temat Kodeks karny? Według art. 267 par. 3 kk „nieuprawnione założenie i posługiwanie się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym, innym urządzeniem lub oprogramowaniem w celu uzyskania informacji, grozi karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do lat 2”.

Jednak w pewnych sytuacjach sąd dopuszcza nagrania jako dowód w sprawie. Zgodnie z art. 308 kpc. Kodeksu postępowania cywilnego „nagrania mogą stać się dowodem w sądzie, kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo nas i naszych najbliższych albo gdy łamane jest prawo i brakuje dowodów na wykazanie winnego”.

Rodzaje podsłuchów – jaki wybrać?

Obecnie mamy dostęp do wielu urządzeń umożliwiających rejestrowanie rozmów. Każdy może nabyć sprzęt potrzebny do podsłuchu. Zakup nie wymaga pozwolenia lub dokumentu, wystawionego przez policję lub inny organ. Zwróć uwagę na jakość dźwięku, zasięg i czas pracy urządzenia. Możesz wybrać różne rodzaje podsłuchów.

1. Podsłuchy GSM

Ten typ urządzeń korzysta z modułu GSM, który poprzez kartę SIM i operatora komórkowego umożliwia prowadzenie nasłuchu na żywo z dowolnego miejsca na świecie. Jakość dźwięku wiąże się z sygnałem GSM. Zaletą tego rodzaju sprzętu jest nieograniczony zasięg i możliwość prowadzenia podsłuchu w dowolnej chwili. Podsłuchy GSM często stosowane są w samochodzie.

2. Podsłuchy sejsmiczne

Ten system urządzeń wykorzystuje wibracje konstrukcji wywołane ludzkim głosem. To tak zwany podsłuch przez ścianę – urządzenie po umieszczeniu przy ścianie rejestruje mikro drgania i wibracje wywołane ludzkim głosem.

3. Pluskwy analogowe lub cyfrowe

Pluskwy analogowe to proste urządzenia nadawcze, które służą do przekazywania informacji na ograniczoną odległość w czasie rzeczywistym. Charakteryzują się bardzo wysoką jakością dźwięku, długim czasem działania oraz niską ceną, jednak ich wadą jest ograniczony zasięg i łatwość wykrycia nadajnika.

4. Dyktafony zamaskowane

To urządzenia nagrywające, zamaskowane, zminiaturyzowane, chronione hasłem. Podsłuch może znajdować się w przedmiotach codziennego użytku takich jak zegarek, długopis czy przełącznik światła. Urządzenie zapisuje wszystko, co dzieje się w samochodzie, mieszkaniu, pracy, czy w sklepie. Pomysłów na ukrycie sprzętu jest wiele.

5. Mikrofony kierunkowe i laserowe

To urządzenie, które zbiera dźwięk z jednego kierunku. Sprzęt umożliwia podsłuchanie rozmowy w terenie otwartym nawet z odległości 400 metrów. Urządzenie wyłapuje dźwięki za pomocą czaszy i ogniskuje je na mikrofonie umieszczonym w jej środku. Sprzęt jest niezwykle drogi i niedostępny dla zwykłego użytkownika.

6. Podsłuchy w lokalizatorach GPS

Urządzenie pozwala na staranne namierzanie osoby, pojazdu lub przedmiotu i działa na całym świecie. Minusem tego typu podsłuchu jest krótki czas działania przy niewielkich rozmiarach.

7. Dyktafony WiFi, radiowe

Urządzenia łączą w sobie funkcje dyktafonu i nadajnika. Umożliwiają nagrywanie, a następnie wysłanie zgromadzonych materiałów na serwer FTP za pomocą sieci bezprzewodowej. Możemy łatwo zmienić ustawienia dyktafonu za pomocą fal radiowych czy bluetooth, wifi. Tego typu dykatony są drogie i nie łatwie w kalibracji.

Kiedy wykorzystać podsłuch?

Obecnie mamy bardzo łatwy dostęp do urządzeń umożliwiających podsłuchiwanie, co rodzi pokusę ich wykorzystania. Aby nie wchodzić w konflikt z prawem, musimy ustalić, czy w danej sytuacji zastosowanie podsłuchu jest legalne. Możemy nagrywać rozmowy, w których bierzemy udział, użycie podsłuchu jest też dopuszczalne w sprawach, gdy trudno udowodnić winę oskarżonego i mamy konkretne powody do zastosowania tego rodzaju sprzętu. Zawsze należy kierować się rozwagą i w razie potrzeby skorzystać z fachowej porady specjalisty – policjanta lub detektywa.

Porady-detektywistyczne.pl

Łatwy dostęp do urządzeń umożliwiających podsłuchiwanie rodzi pokusę ich wykorzystania. Wiele osób ma jednak wątpliwości: czy przez korzystanie z podsłuchów nie narażamy się na odpowiedzialność karną? Jak to jest więc z podsłuchami?

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że podsłuchiwanie innych ludzi jest zachowaniem co najmniej mało eleganckim, jeśli nie nawet haniebnym i skandalicznym, sprzecznym z zasadami współżycia społecznego i obyczajami. Okazuje się jednak, że coraz częściej podsłuchujemy innych, a inni podsłuchują nas. Szeroki wachlarz dostępnych urządzeń podsłuchowych spowodował, że coraz większy odsetek Polaków sięga po tę formę kontroli.

Prawo do prywatności

Podsłuchiwanie innych osób jest rzeczą nie tylko naganną etycznie, ale także niezgodną z obowiązującym w Polsce prawem, godzącą w konstytucyjne prawo do swobody i ochrony komunikowania się i prawo do prywatności.

Zapewnia się wolność i ochronę tajemnicy komunikowania się. Ich ograniczenie może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony- art. 49 Konstytucji RP

Każdy ma prawo do ochrony życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania p swoim życiu osobistym- art. 47 Konstytucji RP

Podsłuchiwanie to przestępstwo

Kodeks karny również nie pozostawia wątpliwości. Podsłuchiwanie jest przestępstwem przeciwko ochronie informacji. Zgodnie z art. 267 § 3 kk, nieuprawnione założenie i posługiwanie się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym, innym urządzeniem lub oprogramowaniem w celu uzyskania informacji, grozi karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do lat 2.

Przestępstwo to ścigane jest w trybie prywatnym, tzn. na wniosek pokrzywdzonego.

Konsekwencje potajemnego nagrywania mogą być związane także z koniecznością zapłaty zadośćuczynienia osobie, którą zdecydowaliśmy się podsłuchiwać. Wynika to z naruszenia dóbr osobistych określonych w art. 23 kodeksu cywilnego, takich jak: wolność, cześć czy tajemnica korespondencji.

Kiedy podsłuch jest legalny?

Czy to oznacza, że kupno i wykorzystanie sprzętu umożliwiającego podsłuch i nagrywanie rozmów jest całkowicie pozbawione sensu? Nie.

Istotą wspomnianego przepisu kodeksu karnego jest celowość i bezpośredni zamiar uzyskania informacji. Oznacza to, że w sytuacjach, w których przedmiotem nagrania jest własna rozmowa, to uzyskane w toku jej prowadzenia informacje są informacjami, do których posiadania jesteśmy przecież uprawnieni. Nie zachodzą wówczas przesłanki warunkujące odpowiedzialność karną.

Nagrywanie rozmów z partnerem, małżonkiem, adwokatem nie jest nielegalne. Ma tu miejsce jedynie dźwiękowa rejestracja przekazanych nam informacji.

Kiedy może nam się przydać podsłuch?

Nagrania z własnych rozmów mogą okazać się niezwykle cennym materiałem dowodowym, np. w sprawach o znęcanie się nad rodziną czy wykorzystywanie seksualne. Niektóre ze stawianych zarzutów, jak choćby mobbing czy przemoc psychiczna, są bardzo trudne do udowodnienia na sali sądowej. Nie pozostawiają one widocznych śladów. Zwykle są to tzw. sytuacje „jeden na jeden” – nie niosące za sobą świadków ani nikogo, kto mógłby potwierdzić nasze zeznania.

Podobnie jest w przypadku gróźb karalnych. Wówczas jedynym potwierdzeniem naszych słów może okazać się nagranie dźwiękowe utrwalone za pomocą podsłuchu.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że wykorzystanie w sądzie dowodu z nagrania nadal może wzbudzać wątpliwości. Przepisy dotychczas nie określały jednoznacznie warunków dopuszczalności takiego dowodu. Praktyka sądowa jest w tym zakresie różna. I tak na przykład w orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 2008 r., można przeczytać, że „dowody uzyskane w sposób sprzeczny z prawem nie powinny być w postępowaniu cywilnym co do zasady dopuszczane”. Z kolei w wyroku Sądu Najwyższego z 2003 r., uściśla się, że „nie ma zasadniczych powodów do całkowitej dyskwalifikacji kwestionowanego […] dowodu z nagrań telefonicznych, nawet jeżeli nagrań tych dokonano bez wiedzy jednego z rozmówców”.

Ważne zmiany zaszły w Kodeksie postępowania cywilnego – 8 września 2016 roku nowelizacja art. 308 kpc weszła w życie, w efekcie – nawet nielegalnie pozyskane nagrania, naruszające dobra osobiste osób nagrywanych (i tego nieświadomych) mogą stać się dowodem w sądzie.

Nowe brzmienie art. 308 kpc zakłada, że nagranie powinno być traktowane w sądzie jako dokument, dlatego mogą zostać wobec niego podjęte pewne kroki, chociażby takie jak sprawdzenie, czy nagranie nie zostało sfałszowane i czy nagrywane osoby nie zostały sprowokowane przez nagrywającego lub przez niego zmanipulowane.

Art. 308 kpc Dowody z innych dokumentów niż wymienione w art. 243 stosowanie przepisów oddziału, w szczególności zawierających zapis obrazu, dźwięku albo obrazu i dźwięku, sąd przeprowadza, stosując odpowiednio przepisy o dowodzie z oględzin oraz o dowodzie z dokumentów.

Podsłuch sposobem na opiekę nad dzieckiem?

Zgodnie z Konwencją o Prawach Dziecka, każde dziecko ma prawo do prywatności, dokładnie tak samo jak człowiek dorosły. Przeciwnicy stosowania podsłuchów wobec dzieci bardzo często podkreślają ten zapis. Najważniejsze jest jednak dobro dziecka i w uzasadnionych przypadkach prawo do jego prywatności może być ograniczone.

Kierując się względami bezpieczeństwa pociech, rodzice są uprawnieni do sprawowania nad nimi kontroli. Stosowane powszechnie elektroniczne nianie są przecież niczym innym jak podsłuchami!

„Pańskie oko” rodzica zmniejsza jednak swój zakres widzenia wraz z upływem lat. Nastolatkowie nie wymagają nieustannej opieki, w związku czym podsłuchiwanie rozmów ze znajomymi czy sympatią jest już naruszeniem ich prywatności.

Podsłuch zamiast zaufania?

Wykorzystanie podsłuchu do kontroli partnera życiowego jest bardzo kontrowersyjnym pomysłem. Mimo to Polacy najczęściej w tym celu decydują się zakup podsłuchów. Coraz większa część społeczeństwa przyznaje, że kontrola prowadzonych przez partnera rozmów daje im poczucie spokoju i stabilizacji w związku. Podsłuchiwanie współmałżonków i konkubentów stało się prawdziwą epidemią.

Jednak, aby zebrać dowody na zdradę i brak lojalności partnera, zdecydowanie bezpieczniej jest skorzystać z usług prywatnego detektywa lub wykonać test typu SemenSPY.

Kontrola pracownika – czy można podsłuchiwać pracowników?

Coraz częściej słyszymy o przypadkach kontroli pracowników przez pracodawcę. Zainstalowanie urządzeń podsłuchowych w miejscu pracy jest możliwe i w pewnych przypadkach uzasadnione.

Kiedy pracodawca ma podejrzenia wobec pracownika o popełnienie przez niego przestępstwa, np. wynoszenia poufnych informacji dotyczących danych osobowych klientów bądź działa w celu weryfikacji uzyskanej wiedzy o przestępstwie, ustala sprawcę i chce pozyskać dowody, stosowanie podsłuchu jest legalne. Warunkiem tego jest jednak uzyskanie zgody pracowników na montaż podsłuchu. Jego zastosowanie musi mieć charakter czasowy, a więc tylko do momentu ujawnienia przestępstwa lub jego sprawcy.

Stałe nagrywanie rozmów pracowników jest typowe w branżach call center. I w tym przypadku, pracodawca musi poinformować zatrudnionego, że charakter jego pracy wymaga konieczności odsłuchiwania i kontroli prowadzonych przez niego rozmów telefonicznych z klientami.

Podsłuch nie dla każdego

Decydowanie się na podsłuchiwanie jest balansowaniem na krawędzi prawa. Należy mieć tego świadomość i w sposób rozważny podchodzić do rejestrowania dźwięku. Wykorzystanie w sposób niezgodny z prawem możliwości nagrywania naraża na poważne sankcje. Natomiast legalne wykorzystywanie podsłuchów może nam przynieść korzyści.

Podsłuchy są doskonałym źródłem ważnej dla nas wiedzy, poprawy bezpieczeństwa swojego i bliskich oraz możliwości dochodzenia praw na drodze sądowej. W dostępie do akcesoriów podsłuchowych trzeba zachować zdrowy rozsądek. Tak, aby chcąc udowodnić winę, nie zaszkodzić sobie.

키워드에 대한 정보 nielegalny podsłuch w domu

다음은 Bing에서 nielegalny podsłuch w domu 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  하윤 이름 뜻 | 2021년 신축년 여자이름 남자이름 베스트 10 동영상 46 개의 가장 정확한 답변
See also  삼성 김치 냉장고 사용 설명서 | 22년형 삼성 비스포크 4도어 김치냉장고 온도설정방법 188 개의 정답

See also  백미경 작가 학력 | 3등급→1등급으로 만드는 강사! 월 4,000만 원 벌던 강사가 작가가 된 계기#유퀴즈온더블럭 | You Quiz On The Block Ep.122 | Tvn 210908 방송 답을 믿으세요

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Jak zrobić prosty wykrywacz podsłuchów?

  • jak
  • zrobić
  • prosty
  • wykrywacz
  • podsłuchu
  • podsłuchów
  • podsłuch
  • wykrywanie
  • wykryć
  • wykrycie
  • wykonać
  • detektywistyczny
  • sprzęt
  • diy

Jak #zrobić #prosty #wykrywacz #podsłuchów?


YouTube에서 nielegalny podsłuch w domu 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Jak zrobić prosty wykrywacz podsłuchów? | nielegalny podsłuch w domu, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment