Oceń Czy Masz Zadatki Na Dobrego Lidera Grupy | Cechy Skutecznego Lidera 14978 명이 이 답변을 좋아했습니다

당신은 주제를 찾고 있습니까 “oceń czy masz zadatki na dobrego lidera grupy – Cechy skutecznego lidera“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Mateusz Grzesiak 이(가) 작성한 기사에는 조회수 23,064회 및 좋아요 502개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

oceń czy masz zadatki na dobrego lidera grupy 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Cechy skutecznego lidera – oceń czy masz zadatki na dobrego lidera grupy 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

To jest świadoma reklama.
Bo tylko na taką bym się zgodził. Bo tylko taka byłaby spójna. Bo tylko wtedy bym chciał się nią z Wami podzielić.
Podjąłem współpracę z HP – firmą, która wyznaje podobne wartości jak ja i kieruje swój przekaz do tych samych ludzi. I z czystym sumieniem chcę Wam opowiedzieć o ich produktach, robiąc to tak, jak zawsze to robię – dając wartość.
Jest nią edukacja. Dotyczy przywództwa, jest skierowana do przedsiębiorców i bazuje na fundamentalnym przekazie – nie pozwól się zatrzymać.
Zobaczcie sami!
Wydrukujcie również ćwiczenie na role przywódcze w zarządzaniu:
http://bit.ly/2SMkTBf
Zainteresowała Was drukarka HP Neverstop? Tutaj więcej o produkcie:
http://bit.ly/2TabD9o
@HP #HpNeverstopLaser #małafirma #zarządzaniezespołem #optymalizacjakosztów #efektywnybiznes #drukarkadobiura

oceń czy masz zadatki na dobrego lidera grupy 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

5 ukrytych cech dobrego lidera. Czy masz je wszystkie?

Każdy wie, jaki powinien być ler z prawdziwego zdarzenia: obowiązkowy, przykładny, pracowity i odporny na stres.

+ 여기에 자세히 보기

Source: dlamanagerow.pl

Date Published: 9/18/2021

View: 9717

Jakie są cechy lidera i po czym poznać dobrego przywódcę?

Doświadczenie i praktyka pokazuje, bowiem, że dobry ler, to nie tylko ktoś, … Ale jeśli nie masz pierwszej, dwie pozostałe zabiją cię”.

+ 여기에 더 보기

Source: www.bankier.pl

Date Published: 3/6/2021

View: 9793

Lider, przywódca – kim jest? Zadania i cechy dobrego lidera

Ler może stać na czele różnych grup: rodziny, grup znajomych, zespołu zadaniowego w miejscu pracy, … Po czym poznać, że masz zadatki na dobrego lera?

+ 여기에 표시

Source: flstrefa.pl

Date Published: 10/20/2022

View: 6498

Być liderem, czyli jak przewodzić w grupie? – Poradopedia.pl

Jeśli tak, to z pewnością masz zadatki na przywódcę grupy. … Jesteś dobrym mówcą i potrafisz jednocześnie słuchać innych?

+ 여기에 보기

Source: www.poradopedia.pl

Date Published: 10/26/2021

View: 612

Jak sprawdzić, czy jestem liderem. Test przywództwa „Testy …

Testy przywódcze dadzą ci możliwość sprawdzenia, czy masz zadatki na … Z Twojej perspektywy prawdziwym lerem grupy jest ktoś, kto:.

+ 여기에 보기

Source: monster-evo.ru

Date Published: 2/5/2022

View: 4301

Jak zostać liderem? 3 cechy lidera, które musisz udoskonalić

Jak być lerem i jakie są cechy dobrego lera? … Cechy lera grupy w aspekcie komunikacji to umiejętność słuchania i empatia.

+ 여기에 표시

Source: harbingers.io

Date Published: 11/28/2022

View: 5812

Sprawdź, czy jesteś dobrym liderem. Sprawdź jakim jesteś …

Wyobraź sobie, że od jutra musisz zarządzać dużą grupą pracowników, … że masz wiele zadatek, aby zostać dobrym lerem o nowoczesnym stylu zachowania.

+ 여기를 클릭

Source: koreajob.ru

Date Published: 10/6/2021

View: 2438

주제와 관련된 이미지 oceń czy masz zadatki na dobrego lidera grupy

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Cechy skutecznego lidera. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Cechy skutecznego lidera
Cechy skutecznego lidera

주제에 대한 기사 평가 oceń czy masz zadatki na dobrego lidera grupy

  • Author: Mateusz Grzesiak
  • Views: 조회수 23,064회
  • Likes: 좋아요 502개
  • Date Published: 2020. 2. 21.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=NuXoJtT1Ydg

» 5 ukrytych cech dobrego lidera. Czy masz je wszystkie?

Każdy wie, jaki powinien być lider z prawdziwego zdarzenia: obowiązkowy, przykładny, pracowity i odporny na stres. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że za tymi cechami stoją też inne – często niewidoczne na pierwszy rzut oka. Jakie jest 5 ignorowanych cech dobrego lidera?

Po pierwsze – optymizm

Wyniosły i apodyktyczny szef, któremu nigdy nic się nie podoba, może i jest dobrym przywódcą, ale tylko na chwilę, bo każdy jak najszybciej chce od niego uciec. Prawdziwy lider powinien być optymistą! Nie znaczy to jednak, że ma chodzić z głową w chmurach. “Optymistyczne zarządzanie” to umiejętność, którą trzeba wypracowywać latami; polega ona na wierze w to, że mimo kryzysów będzie dobrze, ale też umiejętności rozwiązywania problemów. Nie chodzi przecież o to, by czekać na sprzyjające okoliczności – trzeba brać sprawy w swoje ręce! Dobry menadżer nie może jednak się poddawać, bo jeśli on przestanie mieć wolę do działania, to jego pracownicy także. Poza tym uśmiechnięty i radosny przywódca zaraża pozytywną energią!

Po drugie – spójność mowy i czynów

Nikt nie lubi, kiedy ktoś mówi jedno, a robi drugie – a szczególnie, jeśli jest szefem! Prawdziwy lider powinien być więc “wewnętrznie spójny”. Oznacza to, że za jego deklaracjami idą czyny, a on sam buduje w ten sposób swoją wiarygodność. Przełożony musi budzić zaufanie, bo jest on kamieniem węgielnym zespołu. Liczy się jego słowność i konsekwentość w każdych okolicznościach.

Po trzecie – umiejętność słuchania

Jedną z najważniejszych cech każdego lidera są zdolności komunikacyjne. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o umiejętność przeprowadzenia inspirującej prezentacji, ale także zdolność słuchania tego, co pracownik ma do powiedzenia. Istotna jest nie tylko rozmowa “na forum”, w towarzystwie całego zespołu, ale także indywidualna. Umiejętność słuchania jest bardzo ważna i trudno ją wypracować, bo każdy pracownik ma własny styl komunikacji. Bez budowania indywidualnych relacji z podwładnymi trudno mówić o dobrej kondycji zespołu.

Po czwarte – elastyczność

Mówiąc o elastyczności, nie mamy na myśli tego, że lider musi naginać się wobec innych. Chodzi raczej o to, że powinien on wypracować zdolność takiego zarządzania, by w każdej sytuacji znaleźć wyjście – co sprawdza się szczególnie podczas kryzysów. W elastyczności chodzi także o to, by potrafić słuchać, co do powiedzenia mają inni. Może któryś z pracowników ma lepszy pomysł na rozwiązanie problemu? Ważne, by nie popadać w schematy i próbować nowych rzeczy.

Po piąte – odrobina pokory

Każdy przywódca powinien być mądry, nie uważając się jednocześnie za najmądrzejszego. Owszem, lider nie bez powodu zajmuje swoje stanowisko, bo najpewniej doszedł do niego ciężką pracą i to on, a nie kto inny, został wybrany na pozycję szefa. Ważne jest jednak to, by mieć świadomość, że inni też mogą mieć dobre pomysły, a my sami nie jesteśmy wszechwiedzący. Poza tym, pokora sprawia, że wciąż chcemy się rozwijać – bo po prostu wiemy, że do ideału nam jeszcze daleko. Pokory nie można jednak mylić z uległością, gdyż ostatecznie przywódca może być tylko jeden.

Dobry lider to ktoś, kto potrafi połączyć wszystkie powyższe cechy. Wiemy jednak, że ich wypracowanie może trwać całe lata. Na szczęście to zupełnie normalne, nie warto więc poddawać się w połowie drogi. W końcu, bądź co bądź, uczymy się przez całe życie!

Jakie są cechy lidera i po czym poznać dobrego przywódcę?

Mówiąc o liderze, najczęściej myślimy o szefie, managerze, przywódcy czy kierowniku. I słusznie, ponieważ lider, to osoba stojąca na czele, przewodząca, nadająca kierunek, której cechą charakterystyczną jest to, że ludzie i organizacje same chcą ją naśladować oraz łatwo poddają się jego przywództwu. Na temat przywództwa i liderów napisano w ostatniej dekadzie mnóstwo książek i artykułów, ale nadal nie rozstrzygnięto licznych kontrowersji i nieporozumień z nim związanych.

Bo co tak naprawdę oznacza bycie liderem? Jakie są cechy lidera i po czym poznać dobrego przywódcę? Czym powinien się on wyróżniać? Każdy z nas ma swoją definicję i osobiste wyobrażenia. Analizując to zagadnienie, pojawia się pytanie, czy cechy przywódcze są darem, z którym trzeba się urodzić, czy też przywództwa można się nauczyć, a predyspozycje wrodzone nie są konieczne. Zdania na ten temat są podzielone i jak to zazwyczaj w życiu bywa, prawda leży gdzieś po środku. Część ekspertów twierdzi, że prawdziwe zdolności bycia liderem, są darem wrodzonym, tak jak zdolności muzyczne czy słuch absolutny.

Specjaliści ci uważają, więc, że niektórzy ludzie mogą być liderami, a pozostali nie. Umiejętności liderskie można rozwijać, ale niezbędny jest pewien “kapitał początkowy”. Część ekspertów podważa jednak tezę o wrodzonych uzdolnieniach do przewodzenia, uznając, że niemal zawsze można się tego nauczyć, choć oczywiście rezultaty tej nauki będą różne u różnych osób.

Jako socjolog i osoba od kilkunastu lat weryfikująca kompetencje zawodowe managerów, nie mogę się z tym wnioskiem nie zgodzić. Doświadczenie i praktyka pokazuje, bowiem, że dobry lider, to nie tylko ktoś, kto posiada swoistą, wrodzoną zdolność do przewodzenia czy wywierania wpływu, ale ktoś, kto potrafi skutecznie kierować ludźmi, a to wymaga sporej wiedzy i wielu konkretnych umiejętności, także technicznych. Z tym na pewno nikt się nie rodzi.

Nie ma jednego bezwzględnie najlepszego stylu kierowania. Zalety poszczególnych liderów zależą bowiem od sytuacji oraz cech przywódcy, zespołu i jego poszczególnych członków. W biznesie istnieje cała plejada barwnych liderów, których Ch. Fourier (francuski socjalista, twórca terminu feminizmu), humorystycznie zaklasyfikował do kilku poniższych kategorii:

Król – słońce otoczony swoimi dworakami, Dyktator panujący za pomocą terroru i szpiegowania, Mistyk stosujący przykazania religijne, Geniusz z głową w chmurach, Zarozumiały człowiek sukcesu, Żądny władzy i uznania karierowicz, Przywódca bojówki, Paternalistyczny wódz klanu, Niezdecydowany z całą siecią doradców, Polityk epatujący swoimi znajomościami, Samotnik i cierpiętnik dźwigający świat na ramionach, Hałaśliwy wesołek opowiadający anegdoty, “Brat-łata” – ze wszystkimi na “ty”, pełen życzliwości i optymizmu, Agresywny, dominujący, stale wykazujący swoją wyższość, Wieczny wojownik, Uwodziciel, budujący relacje z innymi na emocjach.

A jakiego Ty masz szefa? Z jakim liderem współpracujesz? Z jakim liderem żyjesz? Mamy społecznie wysokie oczekiwania wobec przywódców. Mówimy – “lider powinien być taki i taki”, albo “ten to jest najgorszym szefem, jakiego miałem, bo”, “ktoś, kto kieruje powinien znać się na tym i na tym”, “nie powinien robić tego”. Nasze opinie na temat liderów kształtuje nasze własne doświadczenie i spostrzeżenia. Nie ma liderów idealnych, tak jak nie ma idealnych pracowników, ale można wyodrębnić kilka cech charakteryzujących porządnego przywódcę, koordynatora czy managera. Oczywiście cechy te nie wyczerpują wachlarza możliwości i są jedynie próbą uporządkowania wiedzy i zainicjowania dyskusji na temat cech lidera, zarówno tego umocowanego formalnie, jak i lidera nieformalnego.

Lider jest spójny wewnętrznie

Guru liderów i teorii przywództwa Warren Buffet powiedział, że “Zatrudniając ludzi szukam w nich trzech rzeczy. Pierwszą jest spójność wewnętrzna, drugą – inteligencja, a trzecią wysoki poziom energii. Ale jeśli nie masz pierwszej, dwie pozostałe zabiją cię”. Mocno powiedziane i to głównie dlatego, że spójność wewnętrzna to cecha kluczowa najlepszych liderów. Te dwa tajemnicze słowa oznaczają nic innego jak uczciwość, prawdomówność i autentyczność w robieniu tego, co deklarujemy, jako cel naszej aktywności zawodowej i poza zawodowej. Integralność wewnętrzna lidera oznacza, że słowa i czyny danej osoby stanowią spójną całość, że jest ona konsekwentna w myśleniu i działaniu, niezależnie od miejsca i okoliczności. Lider spójny wewnętrznie to człowiek, który nie musi manipulować ludźmi – potrafi osiągać swoje cele poprzez mówienie prawdy i dotrzymywanie obietnic. Podwładni doskonale rozszyfrują szefa, który jest nieszczery i dwulicowy. Doskonale wiemy też, że “kłamstwo ma krótkie nogi”, a nieuczciwość wcześniej czy później wyjdzie na jaw. A takiemu “liderowi” nie potrafimy i nie chcemy zaufać, nie czujemy się przy nim bezpiecznie, ponieważ nie wiemy, czego możemy się po nim spodziewać. Na dłuższą metę, skuteczna współpraca z osobą niespójną wewnętrznie, człowiekiem bez “kręgosłupa moralnego” i zasad, jest po prostu niemożliwa.

Lider /przywódca chwali rozsądnie

Przy weryfikacji oczekiwań Kandydatów poszukujących pracy, często zadaję pytanie dotyczące oczekiwań, co do przyszłego pracodawcy oraz cech przełożonego, które są istotne dla pracownika. Bardzo często słyszę odpowiedź: “chciałabym/chciałabym od czasu do czasu usłyszeć słowa pochwały od mojego szefa, aby szef widział trud, jaki wkładam w swoją pracę”.

Niby proste i oczywiste, a jednak, jak widać, często jasno komunikujemy: “Szefie – pochwal mnie, potrzebuję tego”. Podwładni cenią liderów, którzy szczerze chwalą nawet małe dokonania swoich podwładnych, gdy dostrzegają ich trud i zaangażowanie. Wynika to z naturalnego faktu, że ogólnie rzecz biorąc, ludzi oceniających nas pozytywnie lubimy o wiele bardziej, niż tych, którzy oceniają nas negatywnie. Ale uwaga – pochwała musi być słuszna i obiektywna, ponieważ choć ludzie lubią być chwaleni i skłonni lubić tego, kto ich chwali, to jednak nie lubią też, by nimi manipulować. Jeśli lider chwali w sposób przesadny, jeśli pochwała wydaje się reszcie zespołu nieuzasadniona, lub (co ważniejsze), jeśli chwalący może odnieść jakąś korzyść z wkradania się w łaski chwalonego, wówczas lider wkracza na “śliski grunt”. Nie cenimy ludzi chwalących nas z niskich pobudek, a szanujemy liderów, którzy dokonują trafnej oceny naszych dokonań i nie obawiają się o tym mówić głośno – zarówno w rozmowie “face to face”, jak i na forum grupy. Pochwała, bowiem “dodaje skrzydeł” i wzbogaca chwalonego, nie zubażając chwalącego.

Lider promuje otwartość komunikacyjną

Szef zawsze powinien być osobą, która wspiera wymianę informacji pomiędzy pracownikami, dopytuje i inicjuje wymianę myśli. W sytuacji napięcia lub konfliktu, jest również czynnikiem, który zachęca do szczerości i otwartości, gdyż tylko wtedy istnieje szansa na konstruktywne rozwiązanie trudności. Pracownicy powinni też mieć pewność, że lider otwierając dyskusję na konkretny temat, będzie obiektywnym sędzią i mądrym doradcą. Z obserwacji własnego zespołu zauważam, że podwładni mają silną potrzebę wiedzy na temat sytuacji firmy i jej planów. Pewnie nie na wszystkie pytanie jestem w stanie odpowiedzieć, nie na wszystkie mogę, ale zawsze staram się tłumaczyć dokąd zmierza firma, jaka jest jej strategia, co się dzieje w innych działach. W ten sposób wzmacnia się poczucie bezpieczeństwa i przynależności do firmy, ucina to również niepotrzebne dyskusje, plotki

i niczym niepoparte dyskusje na temat firmy. Lider promujący otwartość komunikacyjną “gra w otwarte karty”, inicjuje “burze mózgów”, wzmacnia i nagradza kreatywność zespołu oraz jest szczery i otwarty. Taki pogląd nie daje mu jednak prawa do mówienia czegoś, co rani innych lub odziera z godności i poczucia wartości. Nie zgadza się również na taką formę komunikacji w zespole, która jest agresywna, pozbawiona kultury i szacunku dla członków zespołu.

Lider jest pewny siebie i jednocześnie pokorny

Ludzie nie podążą za przywódcą, który nie jest pewny siebie i swoich umiejętności To pewne, gdyż ludzi w naturalny sposób przyciągają liderzy pewni siebie, pozytywnie nastawieni, charyzmatyczni. Pewność siebie to siła, z której korzystają najlepsi szefowie. Kandydaci często w trakcie rozmów kwalifikacyjnych mówią, że nie cierpią “szefów bez własnego zdania” i “bojących się podejmowania decyzji i własnego cienia”. Nie szanujemy “szefów mamlasów”. I o ile pewność siebie, rozumiana, jako wiara we własne możliwości, jest cechą pożądaną u lidera, to nie możemy jej mylić z butą czy arogancją. Nikt z nas nie chciałby pracować dla aroganckiego i bezczelnego szefa. Sama miałam kiedyś wątpliwą przyjemność pracować dla aroganckiego szefa z rozbuchanym ego i dziękuję, ale nie powtórzę tego nigdy więcej.

Pewność siebie u lidera nie może jednak istnieć bez pokory. Pokora nie oznacza, że przywódca jest słaby czy nieudolny, wręcz przeciwnie, pokora jest oznaką siły i doskonale harmonizuje z pewnością siebie. Człowiek pokorny jest gotowy przyznać się do błędów, do tego, że nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania i powiedzieć “przepraszam, myliłem się”. Pokora przynosi rezultaty i zapewnia szacunek podwładnych. Larry Bossidy, były prezes firmy Honeywell, wyjaśnił, dlaczego pokora sprawia, że człowiek jest efektywnym przywódcą: “Im bardziej możesz pohamować swoje ego, tym bardziej realistycznie patrzysz na swoje problemy. Uczysz się jak słuchać i przyznajesz, że nie znasz wszystkich odpowiedzi. Pokazujesz, że możesz uczyć się od każdego. Pokora pozwala ci na przyznawanie się do błędów”.

Lider to marzyciel i wizjoner

Einstein uważał, że wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, gdyż w wyobraźni rodzą się wielkie i wspaniałe rzeczy. Prawdziwi liderzy zawsze marzą, mają wizję siebie, wizję rozwoju firmy, jak i wizję każdego podejmowanego przedsięwzięcia. I nie jest to “bujanie w obłokach”, ale wizje te i marzenia powinny być spójne ze sobą i osadzone w rzeczywistości. Lider – wizjoner jednocześnie potrafi je tak zakomunikować i uargumentować, że inni zaczynają wierzyć w tą wizję i iść razem z nim. Lider dzieli się z ludźmi tym, w co wierzy i mówi im, dlaczego w to wierzy. Daje im również solidne powody, aby mogli uwierzyć w to samo. Możemy to nazwać inspirującym przywództwem, gdyż liderzy, którzy są inspirujący potrafią tworzyć rezonans, czyli “zarażać” innych swoimi pomysłami i emocjami.

To sprawia, że ludzie z ich otoczenia, podążają za ich wizją i mają poczucie, że to ich “wspólna wizja”. Wiąże się to poniekąd z potrzebą pozytywnego myślenia, gdyż optymizm jest zaraźliwy. Sukcesy zaś nie biorą się z przypadku, ale zawsze są konsekwencją marzeń i wizji, które wdrożyło się w życie, są efektem dążenia do przemyślanego celu (wybranej wizji) oraz podejmowania trafnych decyzji. Trafnie podsumował to John Quincy Adams: “Jeśli Twoje działania inspirują innych marzenia częściej, uczenia się więcej, działania odważniej i stawania się lepszym, jesteś liderem”.

Lider jest odważny

Lider musi być odważny i bynajmniej nie chodzi tu o odwagę rozumianą, jako brawura czy bohaterszczyzna. Odważny lider to człowiek, który robi coś wbrew tłumowi, wbrew masie, ale robi coś w dobrym celu, w pełni przekonany o słuszności swojego działania. Żyjemy w świecie, w którym ludzie dokonują wyborów idąc po najmniejszej linii oporu, bo tak jest prościej, to nie męczy i nie komplikuje życia. Praktyka pokazuje jednak, że tak postępując, nie możemy mówić o autentycznym przywództwie. Prawdziwy lider nie boi się podejmować trudnych decyzji, nawet, jeśli w danej chwili nie jest to ani łatwe ani przyjemne. Ma również odwagę przyznać się do winy, mówić bolesną, ale konieczną prawdę i patrzeć ludziom prosto w oczy. Takie zachowanie wymaga nonkonformizmu oraz odwagi, bo bycie marzycielem, wizjonerem i sukcesorem, to droga rzadko uczęszczana, trudna, ale właściwa. Wystarczy rozejrzeć się wokół – ilu znamy odważnych liderów? Kilku, jednego, może dwóch? A ilu znamy niczym niewyróżniających się przeciętniaków? Kilkunastu? Kilkudziesięciu?

I nawet, jeśli przeciętniak sprawuje funkcję kierowniczą i mniema, że jest liderem, bez odwagi nigdy nim nie będzie, niezależnie od tego, co mówi i jaki “stołek” zajmuje.

Lider ciągle się uczy

Chyba nie ma nic bardziej irytującego, niż głupi i niedouczony szef. I oczywiście nie ma liderów nieomylnych i wszechwiedzących, jednak stan permanentnego nieuctwa lidera to katastrofa dla podwładnych i całej firmy. Lider to człowiek, który w zakresie wiedzy i umiejętności powinien być przykładem dla swojego zespołu i autorytetem. Tragedią jest, gdy przełożony bazuje na archaicznej wiedzy merytorycznej z przed 20 laty i nigdy nie podjął wysiłku, aby zaktualizować swoje przestarzałe poglądy. Wstydem jest dla takiego szefa, gdy młody stażem pracownik posiada wiedzę, którą jest w stanie zawstydzić swojego przełożonego. Świat zmienia się dzisiaj bardzo szybko i czasem toniemy w nadmiarze informacji i faktów, jednak lider to osoba, która musi podążać z duchem czasu, dokształcać się, podnosić kwalifikacje zawodowe oraz szlifować kompetencje. I nie chodzi o to, że dobry lider chłonie wszystkie informacje, biega ze szkolenia na szkolenie i tygodniowo czyta 2 branżowe książki. Chodzi raczej o to, aby w natłoku informacji i nowości oraz galopie codzienności, potrafił rozgraniczyć istotną wiedzę od takiej, która nie jest mu potrzebna. Zdobywanie wiedzy wiąże się bowiem również z podejmowaniem prawidłowych wyborów intelektualnych. Doświadczenie przychodzi z wiekiem i jest niezwykle ważne, jednak w ślad za nim musi też podążać mądrość, czyli wiedza wykorzystywana w praktyce.

Lider daje przykład własnym postępowaniem

Znane przysłowie mówi, że “czyny mówią głośniej niż słowa”. Rodzice wiedzą to chyba najlepiej. Dzieci często oporne są na słowa, jakie do nich wypowiadamy, ale są bacznymi obserwatorami otoczenia i świetnie nas, rodziców, naśladują. Jestem mamą 6 letniego Barka i każdego dnia zauważam, jak moje dziecko naśladuje nie to, co mówię, ale właśnie to, co robię. Podobnie jest w relacjach szef – pracownik. Umiejętny lider to przywódca, który nie musi dużo mówić, ale ktoś, kto swoim zachowaniem i przykładem wskazuje zespołowi prawidłowy kierunek. Prosty przykład: zespół ciężko pracuje nad określonym projektem, wszyscy rozpoczynają pracę o 8.00 i kończą ją o 18.00. Lider natomiast przychodzi do pracy na 10.00, o 13.00 wyskakuje na lunch, a o 16.00 kończy pracę życząc zespołowi wytrwałości i owocnej współpracy. Co czują pracownicy? Irytację? Demotywację? Oczywiście. Lider musi być pionierem, kimś kto toruje drogę dla zespołu i własnym przykładem pokazuje co to jest praca zespołowa, wspólny cel, zaangażowanie. I nie musi mówić “ja dzisiaj pracowałem od 8.00 – 18.00”, słowa nie mają tu znaczenia, on ma swoim postępowaniem nie pozostawić zespołowi cienia wątpliwości, że pracuje z nimi ramię przy ramieniu, z pasją i dla wspólnego sukcesu. Mało tego, powinien robić więcej niż tzw. “obrzydliwy standard”, ponieważ komu wiele dano, od tego wiele się wymaga

Lider to empatyczny optymista

Empatia i optymizm to cechy lidera, które ukierunkowane są na ludzi, z którymi pracujemy. Optymizm rozumiany jest jako pozytywne nastawienie, nawet w obliczu trudności, wyzwań i kryzysów. To też silna wiara w ludzi i w możliwość osiągania sukcesów. Przy czym optymizm to coś więcej niż entuzjazm czy ekstrawertyzm, ponieważ nawet szefowie introwertycy potrafią wykazywać się działaniem i poglądami o wysokim poziomie optymizmu. Wielu znawców tematu jest zdania, że optymizm jest jedyną cechą, bez której przywództwo nie może zaistnieć. I prawdą jest, że najlepiej współpracuje się nam z liderami, którzy nie marudzą, nie mają nieuzasadnionych fochów, ale z uśmiechem na ustach potrafią iść do przodu, niezależnie od okoliczności. Politolog, badacz talentów Marcus Buckingham podsumował to następująco “Mówiąc, że przywódcy są optymistami, mam po prostu na myśli to, że nic – ani zły nastrój, ani racjonalne argumenty innych osób, ani ponura rzeczywistość – nie jest w stanie zachwiać ich wiarą w lepszą przyszłość”.

Uzupełnieniem optymizmu lidera musi być również empatia – umiejętność współodczuwania, rozumienia sytuacji drugiego człowieka. Każdy lider opiera się na zespole i dla niego czynnik ludzki w byciu liderem jest decydujący. Każdy biznes robiony jest przez i dla ludzi, stąd też najlepsi przywódcy dbają i interesują się ludźmi. Rozmawiają z nimi, słuchają ich i rozumieją. I zachowują przy tym równowagę, ponieważ lider nie może być zorientowany tylko na ludzi, ale również na realizacji wspólnych zadań.

Katarzyna Fojcik

OTTO Polska

Lider, przywódca – kim jest? Zadania i cechy dobrego lidera



Lider to osoba, która przewodzi, kieruje, kojarzy się nam z osobą dyrektora, kierownika, managera. To człowiek, który stoi na czele jakiejś grupy, organizuje jej działania, nadaje im kierunek. Lider to człowiek charyzmatyczny, będący autorytetem, wzorem do naśladowania dla innych. to zwykle człowiek wykształcony, obyty, otwarty i doskonale nazywający kontakty z innymi.

Kim jest lider?

Lider to osoba, która kieruje, przewodnik, szef, osoba, której zadaniem jest kreowanie grupą oraz prowadzenie jej do wspólnego celu. Lider może stać na czele różnych grup: rodziny, grup znajomych, zespołu zadaniowego w miejscu pracy, można wyróżnić również pozycję lidera w związku partnerskim.

Typy lidera

Jakie wyróżniamy typy lidera? Oczywiście można ich wyróżnić bardzo wiele, poniżej przytoczonych zostaje 7 typów, pamiętajmy, że nie każdy typ jest typem dobrego lidera:

Lider-król , którego grupa jest niejako poddanymi;

, którego grupa jest niejako poddanymi; Lider-dyktator , który rządzi “twardą ręką”, brakuje mu empatii, wymaga ale i nie daje nic w zamian,

, który rządzi “twardą ręką”, brakuje mu empatii, wymaga ale i nie daje nic w zamian, Lider-geniusz , który wiecznie marzy, snuje wizje, z których nic nie wynika;

, który wiecznie marzy, snuje wizje, z których nic nie wynika; Lider-karierowicz , który jest żądny władzy i pieniędzy, nie liczy się z uczuciami innych;

, który jest żądny władzy i pieniędzy, nie liczy się z uczuciami innych; Lider-dobry kumpel , który z każdym jest na “ty”, buduje relacje oparte na emocjach, nie potrafi nikogo skrytykować;

, który z każdym jest na “ty”, buduje relacje oparte na emocjach, nie potrafi nikogo skrytykować; Lider-zadaniowiec , który skupiony jest na celu, emocje i potrzeby zespołu mało lub w ogóle go nie interesują;

, który skupiony jest na celu, emocje i potrzeby zespołu mało lub w ogóle go nie interesują; Lider-zarozumialec, który czuje się lepszy on innych, wywyższa się, daje znak, że jest górą, nie potrafi rozmawiać z pracownikami, inspirować ich, motywować, nie jest dla nich autorytetem.

Powyższe typy lidera są zwykle typami negatywnymi, a takim przywódcą daleko do ideału, czyli naturalnego przywódcy. Wielu z nas ma cechy, typowe dla naturalnego lidera, a wtedy ta rola staje się niejako naszą misją, powołaniem. Niejeden z nas marzy o byciu liderem, przywódcą, wzorem dla innych. pamiętajmy jednak, że nie każdy jest do tego stworzony, nie każdy posiada cechy, które pozwoliłyby mu wypełniać zadania, jakie przed liderem stoją.

Jakie zadania ma lider?

Jakie zadania stoją przed liderem? Dlaczego chce on być przywódcą, kierownikiem? Jest ich oczywiście kilka. To przede wszystkim poznanie się grupy, a następnie podtrzymywanie jedności i trwałości grupy, lider ma za zadanie zapoznać ze sobą jej członków, sprawić, że będą oni pracować nad wspólnym celem, zarządza ludźmi. Pośredniczy też w rozwiazywaniu problemów, sprawia, że w grupie panują prawidłowe relacje. Lider wspiera swoją grupę, dba o poszczególnych jej członków, o to, aby były zaspokojone ich potrzeby, aby czuli się potrzebni, docenieni. Lider nagradza i stosuje kary, krytykuje, tłumaczy, itp.

Cechy i zachowania lidera – jak go rozpoznać?

Przychodzi pora na udzielenie odpowiedzi na pytanie: jaki jest i jak się zachowuje lider? Po czym poznać, że masz zadatki na dobrego lidera? Poniżej zestawienie cech charakteru, typowych dla lidera oraz zachowań, jakie są dla niego charakterystyczne.

1. Cechy dobrego lidera

Pewny siebie ale i pokorny, lider z jednej strony jest osobą pewną siebie i świadomą swoich zalet ale z drugiej to człowiek pokorny, który się nie wywyższa;

Lider to marzyciel, lubi bujać w obłokach, wymyślać różne scenariusze, tworzy wizje i chętnie dzieli się z nimi z innymi: ma duża wyobraźnię;

Jest stabilny emocjonalnie, to osoba spójna wewnętrznie, spokojna, w oczach innych: autentyczna, co dodaje jej powagi ale i sprawia, że dla innych jest autorytetem;

Jest charyzmatyczny, potrafi pociągnąć za sobą tłumy, jest człowiekiem błyskotliwym, inteligentnym,

Lider to optymista, jest człowiekiem otwartym i pozytywnie usposobionym, dla niego przysłowiowa szklanka jest zawsze do połowy pełna;

Lider jest odważny, zdarza mu się ryzykować ale nigdy nie ryzykuje, jeśli w grę wchodzą ludzie;

Potrafi się skutecznie komunikować z innymi, jego umiejętności obejmują zarówno nawiązywanie kontaktów, rozwiązywanie konfliktów, jak i np. prowadzenie negocjacji;

Potrafi podejmować ważne i trudne decyzje, to ważna cecha lidera, nieraz przyjdzie mu podejmować ważne decyzje, dokonywać wyborów, np. dotyczących zwolnienia pracownika: lider doskonale radzi sobie w takich sytuacjach;

Jest odpowiedzialny zarówno za siebie, jak i za swoją grupę;

Jest empatyczny, potrafi wczuć się w położenie emocjonalnego drugiej osoby, bardzo ułatwia mu to kontakty z ludźmi oraz sprawia, że jest doskonałym rozjemcą.

2. Zachowania typowe dla lidera

Jest przykładem dla innych, wzorem do naśladowania, w grupie z dobrym liderem każdy chce być taki, jak on, chce posiadać jego cechy, umiejętności;

Chwali i krytykuje ale rozsądnie: takie są zadania lidera – ma chwalić i nagradzać oraz krytykować i karać, jeśli jest taka potrzeba, wszystko czynić powinien oczywiście w granicach rozsądku i tak, aby druga osoba wyniosła coś zarówno z pochwały jak i kary, zarówno nagroda, jak i kara powinna być adekwatna do działania, np. gdy pracownik spóźnił się raz do pracy, nie należy od razu dawać mu nagany, wystarczy jedynie ustne upomnienie;

Jest pasjonatem i lubi to, co robi, potrafi zarazić innych swoją pasją: to ważna i niezwykle cenna cecha lidera: uwielbia to, co robi, widać od razu, że kocha swoją pracę i jest ona jego pasją. Lider angażuje się we wszystko to, co robi i zachęca do tego innych: grupa widzi jego zaangażowanie w problem i nie chce zawieść lidera. Ponadto, naturalny lider ma niejako cudowną zdolność “zarażania” innych swoją pasją, potrafi sprawić, że ludzie angażują się w działania, chcą być aktywni;

Motywuje i inspiruje innych i to cecha, która ściśle łączy się z poprzednią: lider to doskonały motywator, potrafi zmobilizować innych do działania, jest dla wielu ludzi inspiracją, autorytetem;

Jest zdeterminowany w dążeniu do celu, obiera go sobie i robi wszystko, aby zrealizować swoje pragnienia: to także ważna i cenna cecha każdego przywódcy, należy jednak pamiętać, że dla dobrego lidera realizacja celu idzie zawsze w parze z dbałością o potrzeby drugiego człowieka, w tym wypadku: jego zespołu;

Ciągle się uczy i samodoskonali, chce być lepszy ale wie, że człowiek uczy się całe życie i to w każdej branży, stawia więc na samorozwój i zachęca do tego innych – dobry lider to lider na czasie, stale stara się być na bieżąco ze wszelkimi nowinkami, stosuje najnowsze rozwiązania ale nie zapomina o klasyce i tradycji;

Szanuje innych i potrafi zadbać o ich potrzeby, dla dobrego lidera najważniejszy jest drugi człowiek i potrafi tak pokierować grupą i konkretnym działaniem, aby nikt nie był pokrzywdzony, dobry lider dba o potrzeby swojej grupy, potrafi o nich rozmawiać, jest bowiem człowiekiem empatycznym i wrażliwym.

Posiadasz cechy, typowe dla lidera? Zauważasz u siebie charakterystyczne dla niego zachowania? To świetnie, korzystaj ze swojego potencjału, staraj się wykorzystywać go mądrze, sprawnie zarządzając i kierując innymi. Bycie naturalnym liderem to duży przywilej, można zrobić wiele dobrego dla siebie i innych, zaangażować się w ważne przedsięwzięcie, pomóc komuś, sprawić, że świat będzie lepszy.

Być liderem, czyli jak przewodzić w grupie?

Jesteś dobrym mówcą i potrafisz jednocześnie słuchać innych? Potrafisz rozwiązywać problemy i podejmować słuszne decyzje? Jesteś śmiały, konsekwentny, aktywny i pomysłowy? Jeśli tak, to z pewnością masz zadatki na przywódcę grupy.

Lider grupy musi przede wszystkim umieć współpracować i porozumiewać się z ludźmi. Zarządzanie grupą nie ogranicza się tylko i wyłącznie do wydawania poleceń.

Prawdziwy przywódca powinien:

1. Radzić sobie w sytuacjach trudnych i stresujących.

2. Postrzegać problemy w ujęciu grupowym, gdy rozwiązanie ich w pojedynkę okaże się niemożliwe.

3. Brać odpowiedzialność za podejmowane decyzje.

4. Posiadać odpowiednie wykształcenie oraz wiedzę z danej dziedziny.

5. Działać konsekwentnie w stosunku do wygłaszanych hipotez czy pomysłów.

6. Być komunikatywny i pozytywnie nastawiony do ludzi.

7. Dzielić się pomysłami z grupą i wspólnie rozmawiać o nich.

8. Zmotywować grupę do działania i odnoszenia sukcesów.

9. Cieszyć się sukcesem, na który składa się praca całej grupy.

10. Wzbudzać ufność.

11. Jeśli krytykować to konstruktywnie, zachęcając w ten sposób do działania i rozwoju.

12. Udzielać mądrych rad i wskazówek, gdy zaistnieje taka potrzeba.

13. Być uczciwy i sprawiedliwy w stosunku do każdego pracownika.

14. Posiadać determinację w dążeniu do wyznaczonego celu i dawać dobry przykład podwładnym.

15. Mieć własne zdanie i bronić swoich racji, gdy faktycznie są słuszne i dobrze rokują.

15. Czasem przyjąć krytykę pod swoim adresem, zyskując tym samym szacunek pracowników.

Prawdziwy lider to na pewno człowiek z charakterem. Mądry, zdecydowany i odpowiedzialny, ale też uczciwy i pomocny. Dlatego też jego zawodowe zaangażowanie powinno iść w parze z sympatią do ludzi.

Jak sprawdzić, czy jestem liderem. Test przywództwa „Testy osobowości. Która z tych dwóch opinii jest zgodna z twoją

Najbogatszy człowiek ze Stanów Zjednoczonych, Huntington Hartford, powiedział kiedyś, że milionerzy to nie ludzie, którzy świetnie dogadują się z szefem, który robi wszystko, co powie. Tacy ludzie mogą zostać tylko wysoko opłacanymi pracownikami. Wraz z Hartfordem milioner Paul Getty wierzy, że nikt na świecie nie zarobi wiele, jeśli będzie dla kogoś pracował. Kiedy potrzebujesz finansowego sukcesu w życiu, biznes powinien być prowadzony osobiście. A ty? Czy możesz powiedzieć, że za kilka lat zobaczysz się w szeregach liderów, stanowczo odpowiesz: „Mogę i zrobię!”?

Test “Jestem liderem!”

Ludzie wierzą, że przywódca jest prawem pierworodztwa, ale tak nie jest. Możesz stać się taką osobą, co najważniejsze, codziennie rozwijać niezbędne cechy. A za sześć miesięcy nie zostaniesz rozpoznany. W międzyczasie możesz samodzielnie sprawdzić, czy masz potencjał przywódczy, przechodząc testy z poniższymi odpowiedziami.

Test na przywództwo zespołowe

Zły żołnierz, który nie próbuje wyrosnąć na generała. Oznacza to, że nawet przy niskich wartościach odniesienia jest oczywiste, że jest miejsce na poprawę. Oczywiste jest, że niektórzy ludzie mają wysoko rozwinięte cechy przywódcze, inni w ogóle ich nie używali. I nie jest faktem, że ludzie, których potencjał przywódczy jest słabo rozwinięty, będą w przyszłości złymi liderami.

Masz duży potencjał intelektualny, ludzie cię słuchają, czy wiele osób za tobą podąża? Więc zdecydowanie jesteś urodzonym przywódcą. Wątpisz w to? Następnie test przywództwa pokazuje, że jest inaczej. Pokaże w czym jesteś silny, jakie posiadasz przydatne cechy, cechy, dokładnie jak się pozycjonujesz. Kwestionowanie zwiększy twój osobisty wpływ na ludzi.

Nie jest łatwo być liderem, ale dla takiej osoby w życiu są otwarte wszystkie drogi. I żartobliwie zajmuje czołowe pozycje. Dlatego zatrudniając firmy sprawdzają potencjał twórczy, intelektualny i przywódczy przyszłego pracownika. Czy masz te cechy? Sprawdź to sam.

Kim jesteś? Kierownik czy podwładny? A może jesteś na rozdrożu w swojej duszy i sam nie wiesz, ile jesteś wart? Wypełnij ten kwestionariusz, aby dowiedzieć się, czy masz w sobie umiejętności przywódcze. Czy możesz zostać organizatorem i poprowadzić zespół? A jeśli nie, to co należy w tym celu zrobić. Szczegółowe odpowiedzi pomogą Ci dotrzeć do prawdy.

Test przywództwa pomoże określić poziom Twojej wewnętrznej energii, zdolność do podejmowania niezależnych decyzji i zdolność wpływania na innych. Być może nadal musisz popracować nad sobą, aby wykazać się zdolnościami przywódczymi.

Testy przywódcze dadzą ci możliwość sprawdzenia, czy masz zadatki na lidera, zdolność kierowania innymi, czy też wolisz, aby ktoś inny wziął odpowiedzialność za wybór skutecznej strategii.

Test przywództwa zespołowego jasno pokaże twoje cechy osobiste i przywódcze, umiejętności komunikacyjne. Będziesz w stanie określić, jakich cech w zachowaniu Ci brakuje, aby czuć się pewnie w każdej firmie.

Test na określenie potencjału intelektualnego pozwoli obiektywnie ocenić swój poziom inteligencji, cechy zawodowe oraz stopień ich realizacji. Być może powinieneś zwrócić większą uwagę na usystematyzowanie zdobytej wiedzy i skierować wszystkie swoje wysiłki na rozwój ukrytego potencjału.

Sprawdź Jakim jesteś liderem, pomoże ci spojrzeć na siebie z zewnątrz i obiektywnie ocenić twoje cechy przywódcze. Być może dla pomyślnego rozwoju firmy warto nieco zmienić swoje podejście do podwładnych lub do organizacji pracy.

Test kreatywności pomoże Ci odkryć wszystkie swoje ukryte zdolności. Teraz możesz odpowiednio skierować swoją energię, aby osiągnąć nowe cele i osiągnąć sukces w nowych dziedzinach życia.

Test kierownika lub podwładnego powie Ci, który typ pracownika najlepiej odpowiada Twoim cechom zawodowym i osobistym. Od Ciebie zależy, czy zgodzisz się z wynikiem, czy też zmienisz coś w swoim zachowaniu, aby osiągnąć rozwój kariery.

Potencjalny test rangi pokaże Ci Twoje umiejętności i chęć zajęcia najwyższego miejsca. Warto zwrócić uwagę na niektóre cechy swojego zachowania, aby szybko dotrzeć do pożądanego miejsca w hierarchii.

0 – 49 punktów – Do zdecydowanego działania jesteś gotowy tylko wtedy, gdy czujesz się bezsilny i bezradny, gdy wydajesz się „przyparty do muru”. Przez resztę czasu są gotowi znieść nie tylko upokorzenie, ale nawet niezasłużone wyrzuty, wierząc, że taka ofiara zostanie kiedyś zauważona i doceniona. Istnieje ryzyko popadnięcia w związek nałogowy, ponieważ szukaj tak pożądanego zaufania i samowystarczalności u innej osoby, często popadając w zwykłego tyrana. Uwielbiam marzyć o tym, jak dzięki jakiejś osobie lub okazji Twoje życie zmienia się na lepsze, jak w bajce. Wcale nie odważyli się zrobić czegoś samodzielnie, podjąć ryzyka i zadeklarować siebie, swoje uczucia i pragnienia. Ale nie rozpaczaj, po prostu musisz się wysilić i popracować nad sobą, a wtedy wszystko się zmieni. Możesz zacząć od technik opisanych w artykule. 50-99 punktów – Jesteś dość harmonijny. Możesz działać zdecydowanie, nie poddając się w obliczu trudności. Jesteś osobą sumienną, a nie kwestią zasad, dlatego w sytuacjach wymagających szybkiego rozwiązania jesteś gotowy wziąć odpowiedzialność za siebie, a tam, gdzie są ludzie, którzy chcą władzy bardziej niż Ty, całkowicie spokojnie ustąpisz. To, co odróżnia cię od innych przywódców, to to, że nie kieruje cię potrzeba i żądza władzy. Po prostu wiesz, jak coś zorganizować, ale nie udajesz, że jesteś jedynym zwycięzcą, szczególnie w momentach, w których musisz wykonać nieuczciwy ruch. Nawet jeśli jesteś w równowadze, czasami okazanie inicjatywy i wytrwałości nie zaszkodzi, ale pomoże ci to pójść jeszcze dalej. Aby wesprzeć chęć samorozwoju i samodoskonalenia, polecam lekturę artykułu. 100 – 150 – Jesteś po prostu urodzonym liderem, który czasami potrafi nawet „posunąć się za daleko” w swoich działaniach. Jesteś pewny siebie i wierzysz, że jest tylko jedna poprawna odpowiedź – twoja. Dlatego często pomija się życzenia i potrzeby innych. Dlaczego jest to konieczne, skoro myślą źle? Wykonujesz świetną robotę z wyznaczonymi zadaniami, Twój zespół zawsze wykonuje pracę na czas, wynik jest wysoki, a firma szybko się rozwija. Dopiero teraz nie zauważasz, że pracownicy po prostu „odpadają” i „jeżdżą”, aby spełnić Twoje wymagania. Uważa się Cię za dyktatora, boją się Ciebie, a jednocześnie marzą o tym, by być choć trochę do siebie podobnym. Polecam przeczytanie artykułu, aby dowiedzieć się więcej o zaletach i wadach tak trudnej pozycji.

Testy przywódcze służą do identyfikacji cech przywódczych i ich nasilenia. W przypadku przedmiotów z raczej niskimi ocenami i testami warto zastanowić się nad ich indywidualnymi cechami, określić sposoby rozwijania zdolności przywódczych oraz skorzystać z odpowiednich ćwiczeń i szkoleń. Nawet jeśli nie starasz się zostać liderem, systematyczna praca nad rozwijaniem umiejętności przywódczych nie pójdzie na marne, ponieważ zwiększy Twój wpływ na innych.

Instrukcja.

Otrzymasz 50 pytań, z których każde ma dwie możliwe odpowiedzi. Wybierz jedną z opcji i zaznacz ją.

Ankieta

Jak często jesteś w centrum uwagi innych?

Czy myślisz, że wielu ludzi wokół ciebie zajmuje wyższe pozycje w społeczeństwie, jest szanowanych bardziej niż ty?

Czy przebywając w grupie osób o równym statusie, odczuwasz potrzebę nie wyrażania swojej opinii, nawet jeśli jest to konieczne?

Kiedy byłeś dzieckiem, czy lubiłeś reżyserować gry swoich małych przyjaciół?

Czy sprawia ci wielką przyjemność przekonywanie kogoś, kto wcześniej ci się sprzeciwił?

Czy zdarza się, że nazywasz się osobą niezdecydowaną?

Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem „Wszystko, co najbardziej przydatne na świecie, to stworzenie niewielkiej liczby wybitnych osobowości”?

Czy odczuwasz pilną potrzebę doradcy, który mógłby pokierować Twoją działalnością zawodową?

Czy czasami tracisz opanowanie w rozmowach z ludźmi?

Czy lubisz patrzeć, jak inni się ciebie boją?

Czy w każdych okolicznościach (spotkanie w pracy, towarzystwo przyjaciół) starasz się zająć swoje miejsce przy stole usytuowanym w taki sposób, aby jak najlepiej zapanować nad sytuacją i zwrócić na siebie uwagę?

Czy zazwyczaj wydaje Ci się, że Twój wygląd robi imponujące (imponujące) wrażenie wśród rówieśników?

Czy uważasz się za marzyciela?

Czy łatwo się zgubić, jeśli ludzie wokół ciebie nie zgadzają się z twoją opinią?

Czy zdarzyło Ci się organizować z własnej inicjatywy grupy robocze (sportowe, rozrywkowe itp.)?

Jeśli czynność, którą wykonujesz, nie przynosi zamierzonych rezultatów:

a) cieszysz się, gdy odpowiedzialność spoczywa na kimś innym;

b) wiesz, jak wziąć pełną odpowiedzialność za podjętą decyzję .

17. Która z tych dwóch opinii jest bliska Twojej?

a) prawdziwy przywódca musi sam wykonać tę pracę, nawet w drobnych sprawach;

b) prawdziwy lider musi umieć sobie poradzić.

18. Z kim wolisz pracować, współpracować?

a) z posłusznymi ludźmi;

b) z upartymi ludźmi.

19. Czy starasz się unikać gorących dyskusji, sporów?

20. Kiedy byłeś dzieckiem, jak często zetknąłeś się z autorytetem swojego ojca lub matki?

21. Czy wiesz, jak w profesjonalnej dyskusji przejść na swoją stronę (przekonać) tych, którzy wcześniej się z tobą nie zgadzali?

22. Wyobraź sobie tę scenę: spacerując z przyjaciółmi po lesie, zgubiłeś drogę. Zbliża się wieczór. Musisz podjąć decyzję:

a) uważasz, że pytanie powinno być rozwiązane przez osobę najbardziej kompetentną w grupie;

b) polegasz po prostu na decyzji innych.

23. Jest takie wyrażenie: „Lepiej być pierwszym na wsi niż drugim w mieście”. Jeśli dokonałeś wyboru, co byś wolał:

a) być pierwszym we wsi;

b) być drugim w mieście.

24. Czy uważasz się za osobę, która silnie wpływa na innych ludzi?

25. Czy dobre doświadczenia z przeszłości w konkretnej sprawie mogą spowodować, że nigdy więcej nie wykażesz znaczącej osobistej inicjatywy w tej sprawie?

26. Z Twojej perspektywy prawdziwym liderem grupy jest ktoś, kto:

a) najbardziej kompetentny;

b) który ma najsilniejszy charakter.

27. Czy zawsze starasz się zrozumieć, wejść w sytuację ludzi?

28. Czy jesteś zdyscyplinowany?

29. Który z dwóch typów liderów wydaje ci się bardziej znaczący (preferowany)?

a) ten, który o wszystkim decyduje sam;

b) ten, który jest stale konsultowany.

30. Który z dwóch typów przywództwa najbardziej sprzyja dobrym wynikom biznesowym?

31. Czy często masz wrażenie, że inni Cię znęcają?

32. Który z poniższych dwóch portretów jest bardziej zbliżony do Twojego obrazu?

33. Na spotkaniu lub spotkaniu ty sam masz zdanie przeciwne do opinii innych, ale masz pewność, że masz rację. Jak będziesz się zachowywać?

a) będziesz milczeć;

b) będziesz bronić swojego punktu widzenia.

34. Czy przynajmniej czasami nazywano Cię osobą, która podporządkowuje interesy własne i innych ludzi jedynie interesom firmy?

35. Jeśli powierzono Ci wielką odpowiedzialność za jakiś biznes, czy niepokoisz się tym?

36. Co wolałbyś w swojej działalności zawodowej?

a) pracować pod okiem dobrego lidera;

b) pracować samodzielnie.

37. Co sądzisz o tym stwierdzeniu: „Dla pomyślnego życia rodzinnego konieczne jest, aby ważne decyzje podejmował jeden z małżonków”?

a) to prawda;

b) to nieprawda.

38. Czy zdarzyło Ci się kupić coś, czego nie czułeś potrzeby, pod wpływem opinii innych?

39. Czy uważasz, że Twoje umiejętności organizacyjne są powyżej średniej?

40. Jak zwykle zachowujesz się w obliczu trudności?

a) trudności Cię zniechęcają, tłumią;

b) trudności zmuszają Cię do bardziej aktywnego działania.

41. Czy często wyrzucasz znajomym surowe wyrzuty, kiedy na to zasługują?

42. Czy uważasz, że Twój układ nerwowy z powodzeniem wytrzymuje stres życia?

43. Jeśli masz zamiar przeprowadzić reorganizację, co robisz?

a) niezwłocznie wprowadzam zmiany;

b) dokonywać powolnych, ewolucyjnych zmian.

44. W razie potrzeby, czy będziesz w stanie przerwać zbyt rozmownemu rozmówcy?

45. Czy zgadzasz się z myślą: „Aby być szczęśliwym, musisz żyć niepostrzeżenie?”

46. \u200b\u200bCzy uważasz, że każdy z ludzi, dzięki swoim ludzkim możliwościom, powinien zrobić coś wyjątkowego?

47. Którym z proponowanych zawodów chciał (a) Pan (i) zostać we wczesnej młodości?

a) znany artysta, kompozytor, poeta, kosmonauta itp.;

b) lider zespołu (osoba szanowana, szanowana).

48. Jaki rodzaj muzyki lubisz słuchać?

a) uroczysty, potężny;

b) cichy, liryczny.

49. Czy ekscytuje cię spotkanie z ważnymi ludźmi?

50. Czy często spotykasz osobę o silniejszej woli niż Twoja?

Podsumować

Oblicz liczbę zdobytych punktów za pomocą klawisza.

Opcje odpowiedzi Ocena odpowiedzi, punkty Numer pytania

Opcje odpowiedzi Ocena odpowiedzi, punkty Numer pytania

Opcje odpowiedzi Ocena odpowiedzi, punkty Numer pytania

Opcje odpowiedzi Ocena odpowiedzi, punkty Numer pytania

Poziom przywództwa:

Do 25 punktów -przywództwo jest słabe;

26-35 punktów -średnia surowość przywództwa;

36-40 punktów -przywództwo jest mocno wyrażone ;

Ponad 40 punktów -dyktatura .

ŁYK 27.05.2009 14:34 Oleg Średnia surowość przywództwa. Harmonia i determinacja, mądrość i wyrachowanie, umiejętność udzielania dobrych rad – to Twoje główne atuty. Jeśli to konieczne – poprowadź, jeśli to konieczne – poddaj się, zawsze biorąc pod uwagę opinie i pragnienia innych ludzi. Ale tylko ty wiesz, czy zawsze osiągasz swój cel za pomocą godnych środków. 02.06.2009 22:57 Ann Myślę, że jest wiele niezbyt potrzebnych i ważnych pytań. 06.09.2009 16:37 ŁYK Dziękuję, jeśli możesz merytorycznie: jakie pytanie i dlaczego nie jest ważne. 06.09.2009 17:49 DorBlu Pojawiają się pytania, które na pierwszy rzut oka są stereotypowe (na przykład wybór muzyki; preferencje dzieciństwa dotyczące przyszłego zawodu). Moim zdaniem test jest dychotomiczny i niewiarygodny, jest zbyt wiele pytań, na które odpowiedzi człowiek jest w stanie przewidzieć i po prostu nie zna, ze względu na to, że myśli odwrotnie (jeśli istnieje skala oszustwa, to prawdopodobnie warto byłoby to zademonstrować wraz z wynikami testu) … 22.12.2009 20:52 Aleksandra Ciasto jest zupełnie oderwane od rzeczywistości. Zaczynając od tego, jak na przykład zdefiniować słowo „często”, a kończąc na tym, że tutaj nacisk kładzie się na presję, a nie na umiejętność rozpalania umysłów innych ludzi. To bardziej test dla upartego menedżera. 12.04.2010 22:06 Azick_91 xaxax ya velikiy lider uminya vishlo (Zarządzając i przewodząc ludziom, masz tendencję do dyktowania. Jesteś twardym, autorytarnym przywódcą.) 02.05.2010 14:55 Sasha 05.07.2010 21:17 Lena Zobaczmy wyniki 07.07.2010 13:01 Lilia Silnie wiodące pytania, takie jak „Kim marzyłeś o zostaniu?” itp..

Wszystko to dał mi wynik, który już znałem, bo jestem wierzący i jestem LIDEREM !!! 09.08.2010 21:29 CAR7G 04.01.2011 23:59 Lenni 25.02.2011 18:58 przystań 01.03.2011 15:47 Vadim Średnia surowość przywództwa. Harmonia i determinacja, mądrość i wyrachowanie, umiejętność udzielania dobrych rad – to Twoje główne atuty. Jeśli to konieczne – poprowadź, jeśli to konieczne – poddaj się, zawsze biorąc pod uwagę opinie i pragnienia innych ludzi. Ale tylko ty wiesz, czy zawsze osiągasz swój cel za pomocą godnych środków.

04.10.2012 19:28 Andrei

Jesteś urodzonym przywódcą.

Kim jestem? Jakie są moje funkcje? Gdzie jestem silny, co chcę w sobie zmienić? Jak się ustawić? Testy przywódcze służą do identyfikacji cech przywódczych i ich nasilenia. Nawet jeśli dana osoba nie stara się zostać liderem, systematyczna praca nad rozwojem zdolności przywódczych nie pójdzie na marne, ponieważ zwiększy wpływ na innych Chociaż mam dopiero 10 lat … 13.12.2012 22:29 Elizabeth Hahaha, jestem zgorzkniałym liderem 10.01.2013 05:39 Yuri Zarządzając i przewodząc ludziom, masz tendencję do dyktowania. Jesteś twardym, autorytarnym przywódcą. ))) Przesadziłem 20.01.2013 17:58 Ksyusha VONA AS))) Przywództwo jest słabe. Oznacza to, że słabo rozwinięte są takie umiejętności jak: * WOLA – niewątpliwy warunek skutecznego przywództwa * Adekwatność samooceny – definiowanie własnych możliwości; planowanie działań; prawidłowe budowanie relacji z kolegami. * WPŁYW NA INNYCH * PEWNOŚĆ SIEBIE * SAMOKONTROLA I ZDOLNOŚĆ UTRZYMANIA NADMIERNEJ EMOCJI * CHARYZMA – pewność siebie, dynamizm; wyznaczanie sobie globalnych celów; stawianie realnych zadań innym; Umiejętność wybaczania * TROSKA O ŚRODOWISKO 26.01.2013 19:02 Olga czekać na odpowiedź 14.02.2013 23:34 Elvira Czekam na wynik … 14.12.2013 15:05 vasya 26.01.2014 03:10 Irinka Średnia surowość przywództwa. Harmonia i determinacja, mądrość i wyrachowanie, umiejętność udzielania dobrych rad – to Twoje główne atuty. Jeśli to konieczne – poprowadź, jeśli to konieczne – poddaj się, zawsze biorąc pod uwagę opinie i pragnienia innych ludzi. Ale tylko ty wiesz, czy zawsze osiągasz swój cel za pomocą godnych środków.

Kim jestem? Jakie są moje funkcje? Gdzie jestem silny, co chcę w sobie zmienić? Jak się ustawić? Testy przywódcze służą do identyfikacji cech przywódczych i ich nasilenia. Nawet jeśli dana osoba nie stara się zostać liderem, systematyczna praca nad rozwojem zdolności przywódczych nie pójdzie na marne, ponieważ zwiększy wpływ na innych 11.12.2015 22:38 Lydia Przywództwo jest silnie wyrażane. Masz takie cechy jak WOLA, ODPOWIEDNIA SAMOOCENA, WPŁYW NA INNYCH, PEWNOŚĆ SIEBIE, SAMOKONTROLA I ZDOLNOŚĆ DO KONTYNUOWANIA NADMIERNYCH EMOCJI. A także masz CHARYZMAT i DBAŁOŚĆ O ŚRODOWISKO.

Jesteś urodzonym przywódcą.

Kim jestem? Jakie są moje funkcje? Gdzie jestem silny, co chcę w sobie zmienić? Jak się ustawić? Testy przywódcze służą do identyfikacji cech przywódczych i ich nasilenia. Nawet jeśli dana osoba nie stara się zostać liderem, systematyczna praca nad rozwojem zdolności przywódczych nie pójdzie na marne, ponieważ zwiększy wpływ na innych

Nawet w klatce można zobaczyć, który z ptaków jest głównym. Zielony lub na przykład niebieski. Nikt nie odważy się zabrać jedzenia głównemu, wybiera najlepsze miejsce na żerdzi i nie rozgląda się, bo nie spodziewa się ataków. Jest silną osobowością, jest liderem, ze wszystkimi cechami lidera. Jakim jesteś ptakiem?

Naukowcy debatują, czy niektórzy z nas są urodzonymi liderami, czy też nimi zostaną. Jedno jest oczywiste: w wieku dwudziestu lat możesz już dość dokładnie określić, czy jesteś w stanie przewodzić ludziom. Nawet jeśli nie udało ci się udowodnić swojej wartości w żaden szczególny sposób. Najważniejsze jest, aby poradzić sobie z prawdziwymi oznakami lidera. Więc lider …

1 Marzenia o „cichej marinie” nie częściej niż raz w miesiącu. Ciągły spokój jest dla niego przeciwwskazany, ale w wirze wydarzeń poprawia się nawet jego wygląd i samopoczucie. Nie wspominając o stanie wewnętrznym.

2 Od dzieciństwa nienawidzi, gdy się nim opiekuje.

3 Ale on sam koniecznie opiekuje się kimś. Jednak nigdy nie ma zbyt wielu totemów. Lider to nie lęgowa kura.

4 Raczej chce triumfować nad odnoszącym sukcesy konkurentem przed dużym tłumem ludzi, zamiast dusić go w ciemnym kącie.

5 Potrafi nawet wyłowić cenne myśli z czyjegoś delirium.

6 Umie się uśmiechać w momentach najstraszniejszych ataków na niego.

7 Wie, jak brać pod uwagę krytykę – jeśli jest konstruktywna.

8 Nie jestem pewien, czy najlepszą obroną jest atak. Ale wie na pewno, że ta technika działa w określonych sytuacjach.

9 Wystarczająco pewny siebie, aby pozostać przy własnej opinii, bez rozmazywania cudzej opinii na ścianie.

10 Podjąwszy ostateczną decyzję, całym swoim zachowaniem pokazuje, że jest to jedyna słuszna. I przekonuje o tym innych.

11 Potrafi przemawiać przed liczną publicznością, nawet jeśli nie lubi tego robić.

12 Nie konserwatysta! To on może docenić najbardziej szalone pomysły. To prawda, że \u200b\u200bpodejmą się ich wdrożenia tylko wtedy, gdy będą pewni swojej żywotności.

13 Umie przyjaźnić się z władzą, mimo że jest całkowicie pozbawiony służalczości i nie okazuje chęci zadowolenia i pochwały.

14 Planuje swoje działania kilka kroków do przodu. I koniecznie przewiduje reakcję innych na nich.

15 Wie, jak przyjmować komplementy, w tym profesjonalne, nie będąc zakłopotanym i nie odrzucając ich.

16 Żyje z poczuciem, że jeśli jutro będzie musiał polecieć odrzutowcem w niebo, na pewno się tego nauczy.

17 Otrzymawszy szczególnie odpowiedzialne zadanie, myśli przede wszystkim o zespole – o tych współpracownikach, których może zaangażować w ten projekt.

18 Potrafi zapamiętać sto różnych szczegółów.

19 Stale generuje pomysły.

20 Różni się doskonałą logiką. Nawiasem mówiąc, umiejętność porządkowania faktów w logicznym porządku jest jak dar przekonywania.

21 Dodaje prędkość po każdej awarii lub błędzie.

22 Nie boi się przepracowania i nie zazdrości tym, którzy spędzają mniej czasu w biurze niż on.

23 Uwielbia swoją pracę i jest pasjonatem nawet rzeczy, które wielu wydają się nudne i nudne. Nawiasem mówiąc, jego pasja jest zaraźliwa.

24 Wie, jak się zaprezentować, nagle rozkwitając w odpowiednim momencie i we właściwym miejscu – często dla innych niespodziewanie.

25 Nie denerwuje się, gdy ktoś obok niego pnie się po szczeblach kariery z prędkością błyskawicy – wie, jak czekać na skrzydłach.

26 Co jakiś czas bierze na siebie „za dużo”, a raczej dodatkową odpowiedzialność lub dodatkowe obciążenie.

27 Nigdy nie pozwalaj innym zbytnio się spoczywać na barkach.

28 Nie ma obsesji na punkcie pracy – interesuje się poza biurem (choć zostało mu niewiele czasu).

29 Nigdy nie będzie pracował wyłącznie dla swojej kariery – może robić tylko to, co go naprawdę interesuje.

30 Nie boi się krytykować innych, chociaż bardziej lubi chwalić.

31 Krytykując lub chwaląc kogoś, zapomina, jak ta osoba go traktuje. Maksymalna obiektywność to ważna cecha lidera.

32 Lubi pracować z ludźmi. A raczej uwielbia przebywać wśród ludzi.

33 Chce być liderem.

Jak zostać liderem? 3 cechy lidera, które musisz udoskonalić

Cechy lidera – komunikacja

Jakie są podstawowe kompetencje lidera? Kluczowa jest umiejętność komunikacji. Musisz wiedzieć, jak skutecznie porozumiewać się jednocześnie z zespołem jako całością, a także z każdym jego członkiem indywidualnie. Nie chodzi jednak wyłącznie o podstawy informowania, ale sposób przekazywania poleceń. To Ty jesteś odpowiedzialny za to, aby ich wykonawcy posiadali wszystkie niezbędne dane do realizacji.

Cechy lidera grupy w aspekcie komunikacji to umiejętność słuchania i empatia. Bycie przywódcą to nie tylko wydawanie poleceń – jako osoba odpowiedzialna m. in. za zrealizowanie określonych zadań czy działanie całego zespołu – musisz być wyczulony na to, co inni mogą chcieć Ci przekazać. Przewodzisz grupie ludzi, na którą składają się indywidualności. Twoim zadaniem jest wypracowanie komunikacji, która pozwoli Ci na znalezienie wspólnego języka z każdą osobą w Twoim zespole.

Jakie są inne cechy dobrego przywódcy?

Lider powinien doceniać osiągnięcia swoich podwładnych. Często i systematycznie chwaleni pracownicy są bardziej wydajni i w większym stopniu angażują się w swoje zadania. Czują się dowartościowani, chętniej wykazują się inicjatywą i wolą współpracy. Będąc liderem, podkreślaj osiągnięcia Twoich pracowników przy każdej okazji. Wystarczą proste słowa „dobra robota”, a Twój zespół poczuje się doceniony i zmotywowany.

Zapytasz jednak: wizja czy prawda? Pretendenci do bycia liderami kreują wyłącznie wizję. Jako lider masz przed sobą znacznie trudniejsze zadanie. Posiadając koncepcję, musisz na co dzień kierować się prawdą. Na co dzień wspólnie z zespołem wspinacie się po stromej ścieżce realizacji wizji właśnie. Nie możesz jednak unikać rozmowy o bieżącej wspinaczce. I tu pojawia się przestrzeń na tzw. feedback. Nawet w sytuacjach kryzysowych Twoja komunikacja ma budować i dawać zespołowi poczucie, że wciąż się wspina.

Jak być liderem, który podoła temu wyzwaniu? Tu w grę wchodzi również inny rodzaj komunikacji, a mianowicie komunikacja wartości. I nie chodzi tylko o te ekonomiczne, ale trwalsze, będące spoiwem zespołu. Jeśli kreujesz wyłącznie te pierwsze, bez jednoczesnego wyznaczania wartości etycznych, nie jesteś prawdziwym liderem. Twoi pracownicy muszą czuć, że w pracy realizuje się ich życie i mogą osiągnąć w niej spełnienie.

Przeczytaj także: “Jestem sama z moimi milionami” i 24 inne cytaty o byciu liderem

키워드에 대한 정보 oceń czy masz zadatki na dobrego lidera grupy

다음은 Bing에서 oceń czy masz zadatki na dobrego lidera grupy 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  은혜 아니면 살아갈 수가 없네 악보 | 악보영상 - 오직 예수 뿐이네 (은혜 아니면 살아 갈 수가 없네) - 마커스 상위 50개 답변
See also  Iqs Poland Marcin Ciepły | Marcin Maciejczak'S Road To Victory In The Voice Kids Poland! 👏 15641 투표 이 답변

See also  배정 문 내과 | 배 찢어지게 웃겨드릴게~ 진짜 웃김 ㅋㅋㅋ 《내과 박원장》 1, 2화 상위 191개 베스트 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Cechy skutecznego lidera

  • mateusz grzesiak
  • mateusz
  • grzesiak
  • coach
  • coaching
  • psycholog
  • psychologia
  • motywacja
  • create yourself
  • create
  • yourself
  • wywiad
  • rozmowa
  • inspiracja
  • sukces
  • ludzie sukcesu
  • ludzie
  • sukcesu
  • #HpNeverstopLaser
  • #małafirma
  • #efektywnybiznes

Cechy #skutecznego #lidera


YouTube에서 oceń czy masz zadatki na dobrego lidera grupy 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Cechy skutecznego lidera | oceń czy masz zadatki na dobrego lidera grupy, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment