Ocena Stanu Bhp Wzór | Analiza Stanu Bhp – Arkusz Excel 13601 좋은 평가 이 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “ocena stanu bhp wzór – Analiza stanu BHP – arkusz Excel“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Małgorzata Kelner – BHP ELITE-SUPPORT 이(가) 작성한 기사에는 조회수 1,453회 및 좋아요 26개 개의 좋아요가 있습니다.

ocena stanu bhp wzór 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Analiza stanu BHP – arkusz Excel – ocena stanu bhp wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

EDIT_2022: Pamiętaj o dodaniu informacji o statystykach zachorowania na Covid-19 i profilaktyce. Pobierz arkusz Excel zapisując się na newsletter https://landing.mailerlite.com/webforms/landing/y2o7k1
Dołącz do grupy Smooth Health\u0026Safety na Facebooku https://www.facebook.com/groups/747136775852895/

ocena stanu bhp wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Wzór oceny stanu bhp w zakładzie – Asystent BHP

Ocena stanu bezpieczeństwa i higieny pracy jest jednym z najważniejszych dokumentów określających rzeczywisty poziom bhp w zakładzie.

+ 여기에 더 보기

Source: asystentbhp.pl

Date Published: 3/1/2021

View: 731

Przykładowa analaiza stanu bhp – BHPin

Analiza stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwie BHPin … ponowne zapoznanie pracowników z wynikami oceny ryzyka zawodowego.

+ 여기에 더 보기

Source: bhpin.pl

Date Published: 11/15/2021

View: 6018

Analiza stanu bezpieczeństwa i higieny pracy – bhpzgierz

Wymienić instytucje zewnętrzne kontrolujące stan BHP w firmie w roku minionym. … Czy w zakładzie dokonano oceny ryzyka zawodowego oraz zentyfikowano …

+ 더 읽기

Source: bhpzgierz.pl

Date Published: 9/13/2022

View: 6319

Jak napisać analizę stanu BHP – BHP od podszewki

Wyników kontroli przeprowadzonych przez organy zewnętrzne: PIP, PIS, UDT itp. Wyników pomiarów środowiska pracy. Oceny ryzyka zawodowego i …

+ 여기에 보기

Source: bhpodpodszewki.pl

Date Published: 4/16/2021

View: 6064

OCENA i ANALIZA STANU BHP – PDF Darmowe pobieranie

Obecnie żaden z aktów prawnych nie reguluje zakresu analizy stanu BHP lub jej wzoru. Przygotowując analizę i ocenę stanu BHP należy kierować się zarówno …

+ 여기에 보기

Source: docplayer.pl

Date Published: 9/7/2021

View: 5573

Wzór oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie

Pobierz wzór – analiza stanu BHP.doc 1. Podstawy prawne dokonywania oceny stanu bhp w zakładzie. Potrzeba dokonywania okresowej (co najmniej …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.prawnik-online.eu

Date Published: 6/21/2021

View: 2794

Analiza stanu BHP za 2010 r DU – Urząd Morski w Szczecinie

Szkolenia pracowników z zakresu BHP … Ocena stanu BHP w roku ubiegłym. … p) wprowadziła nowy wzór rejestru karty charakterystyki substancji.

+ 더 읽기

Source: www.ums.gov.pl

Date Published: 7/17/2021

View: 9021

Kontrola stanu BHP w zakładzie pracy WZÓR – Wzory pism

Osoby odpowiedzialne za dokonywanie oceny stanu BHP, często zastanawiają się, jak napisać analizę stanu BHP, aby inspektor PIP w trakcie kontroli nie …

+ 여기에 자세히 보기

Source: jakwyjsczdlugow.pl

Date Published: 12/23/2022

View: 6034

OCENA i ANALIZA STANU BHP

zakresu analizy stanu BHP lub jej wzoru. • Przygotowując analizę i ocenę stanu BHP nale y kierować się zarówno zakresem zadań słu by BHP.

+ 여기를 클릭

Source: slidex.tips

Date Published: 4/14/2022

View: 4285

주제와 관련된 이미지 ocena stanu bhp wzór

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Analiza stanu BHP – arkusz Excel. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Analiza stanu BHP - arkusz Excel
Analiza stanu BHP – arkusz Excel

주제에 대한 기사 평가 ocena stanu bhp wzór

  • Author: Małgorzata Kelner – BHP ELITE-SUPPORT
  • Views: 조회수 1,453회
  • Likes: 좋아요 26개
  • Date Published: 2021. 1. 3.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=gKFGUhjXb5M

Wzór oceny stanu bhp w zakładzie

art. 207 Kodeksu pracy, w którym to pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny, a w związku z tym powinien organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz zapewnić przestrzeganie przepisów i zasad bhp, wydawać polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie i kontrolować ich wykonywanie,

Jak napisać analizę stanu BHP

Które informacje muszą się znaleźć w analizie stanu BHP, a które niekoniecznie? Jaką formę powinna mieć analiza? I skąd w ogóle wynika obowiązek jej przygotowania? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Co to jest analiza stanu BHP

Rozpocznijmy od tego, skąd w ogóle wynika obowiązek tworzenia analizy stanu BHP. Wynika on z zakresu obowiązków pracownika służby BHP określonego w „naszym” rozporządzeniu [1]. W tym samym artykule znajdziemy też jedno zagadnienie, które obowiązkowo musi znaleźć się w analizie stanu BHP, mianowicie:

propozycje przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych mających na celu zapobieganie zagrożeniom życia i zdrowia pracowników oraz poprawę warunków pracy

Poza tym treść analizy stanu BHP jest dowolna. Nie oznacza to jednak, że można napisać tam byle co. Analiza stanu BHP musi być przemyślana. Co konkretnie powinna zawierać, napiszę w jednym z kolejnych rozdziałów.

Jak często sporządzać analizę

Prawo wymaga, aby analizę stanu BHP przeprowadzać co najmniej raz w roku. W praktyce analiza stanu BHP najczęściej jest wykonywana w styczniu i obejmuje poprzedni rok kalendarzowy. Ale nie oznacza to, że to jedyna słuszna możliwość. Równie dobrze możesz przygotowywać analizę stanu BHP co roku w kwietniu albo lipcu. Wszystko zależy od Ciebie oraz Twoich ustaleń z pracodawcą.

Ja jednak zachęcam, aby analizę stanu BHP tworzyć na początku roku za poprzedni rok kalendarzowy. Dzięki temu można spojrzeć z lotu ptaka na stan BHP w zakładzie i zastanowić się, jaki kierunek nadać zarówno zakładowi jak i swojej pracy.

Analiza stanu BHP może być również wykonywana częściej niż raz w roku, np. co pół roku albo co kwartał. Wiele zależy od specyfiki zakładu oraz od tego jak traktuje się ten dokument. Analiza stanu BHP jest świetnym narzędziem, aby „zobaczyć” co dzieje się w zakładzie i jaki jest stan bezpieczeństwa. Dobrze przygotowana analiza pozwala zauważyć różne tendencje, zachwiania i nieprawidłowości. Ma ona służyć Tobie i pracodawcy, aby monitorować ważne dla zakładu aspekty. Jeżeli tak właśnie jest postrzegana, to można zastanowić się nad większą częstotliwością jej sporządzania.

Cel analizy stanu BHP

Często o tym wspominam, że zanim się za coś zabierzemy, dobrze jest wiedzieć, po co to robimy. Tak samo jest w przypadku analizy stanu BHP. Warto mieć na uwadze, że analiza ta powinna być swoistym podsumowaniem stanu bezpieczeństwa pracy w zakładzie. To nie jest miejsce na powielanie informacji z innych dokumentów zakładowych. I odwrotnie: analiza nie może zastępować innych dokumentów. Warto o tym pamiętać przygotowując to opracowanie.

Co powinna zawierać analiza stanu BHP

Jak już wspomniałam, zakres i treść analizy stanu BHP jest w zasadzie dowolna. To Ty musisz zdecydować które obszary w Twoim zakładzie są istotne i zasługują na to, aby umieścić je w tym dokumencie. Poniżej podam Ci jakie przykładowe dane zazwyczaj znajdują się w analizie stanu BHP większości zakładów:

Stan zatrudnienia

Badania profilaktyczne

Szkolenia BHP

Szkolenia specjalistyczne (wózki widłowe, spawacz, SEP itp.)

Pomiary środowiska pracy

Wypadkowość

Zachorowalność na choroby zawodowe

Zdarzenia potencjalnie wypadkowe

Ocena ryzyka zawodowego

Kontrole zewnętrzne (PIP, PIS, PSP, UDT, ZUS itp.)

Działalność komisji BHP

Inne zagadnienia wynikające ze specyficznych wymagań branżowych.

Jakie inne zagadnienia możesz umieścić w analizie stanu BHP? Tutaj już musisz samodzielnie zastanowić się które obszary w Twoim zakładzie są krytyczne i wymagają specjalnego podejścia.

Jeżeli na przykład w Twoim zakładzie stosowane są czynniki chemiczne lub procesy o działaniu rakotwórczym lub mutagennym , może warto zamienić je na inne, które nie mają takich właściwości.

, może warto zamienić je na inne, które nie mają takich właściwości. A może Twój zakład zmaga się z przekroczeniami hałasu ? Jeżeli tak, to już masz temat, który warto monitorować w tym dokumencie.

? Jeżeli tak, to już masz temat, który warto monitorować w tym dokumencie. Być może zakład ma problem z wypadkowością określonego typu, np. przecięciami dłoni. To zagadnienie również warto poruszyć w analizie stanu BHP.

Więcej szczegółów + szablon analizy do wykorzystania

zajdziesz w moim webinarze „Analiza stanu BHP” !

Dane wejściowe do analizy stanu BHP

Aby dobrze przeprowadzić analizę stanu BHP, musisz przygotować sobie dane wejściowe. Będą to zarówno „Twoje” dane, ale też od innych działów w zakładzie. Polecam Ci więc odpowiednio wcześniej zwrócić się do innych osób, aby potrzebne dane dostarczyli Ci na czas.

Do przeprowadzenia analizy skorzystaj z:

Prowadzonych rejestrów , np.: wypadków przy pracy, chorób zawodowych, czynników biologicznych, pracowników narażonych na działanie czynników o działaniu rakotwórczym i mutagennym itd.

, np.: wypadków przy pracy, chorób zawodowych, czynników biologicznych, pracowników narażonych na działanie czynników o działaniu rakotwórczym i mutagennym itd. Wyników kontroli BHP , które prowadzisz w zakładzie.

, które prowadzisz w zakładzie. Wyników kontroli przeprowadzonych przez organy zewnętrzne : PIP, PIS, UDT itp.

przeprowadzonych przez : PIP, PIS, UDT itp. Wyników pomiarów środowiska pracy .

. Oceny ryzyka zawodowego i wdrożonych na jej podstawie środkach bezpieczeństwa , np.: środkach ochrony zbiorowej i indywidualnej, rozwiązaniach technicznych, organizacyjnych itp.

i wdrożonych na jej podstawie , np.: środkach ochrony zbiorowej i indywidualnej, rozwiązaniach technicznych, organizacyjnych itp. Działań organów wewnątrzzakładowych , np.: komisji BHP, zespołu ds. bezpieczeństwa maszyn itp.

, np.: komisji BHP, zespołu ds. bezpieczeństwa maszyn itp. Zgłoszonych przez pracowników wniosków .

. Zdarzeń potencjalnie wypadkowych (wszelkie near missy, niebezpieczne warunki, zachowania itd.)

Forma analizy stanu BHP

Co ciekawe, prawo nie wskazuje, że analiza stanu BHP powinna być udokumentowana. Jednak zdrowy rozsądek podpowiada, że warto aby była ona przygotowana na piśmie. Cała reszta jest już po Twojej stronie. Możesz w dowolny sposób przedstawić dowolne informacje.

To co bardzo polecam, to postawienie na stronę wizualną przedstawianych danych. Zamiast długaśnych suchych opisów, warto jest przedstawiać dane obrazowo. Są one wtedy bardziej przyjazne i przejrzyste. Pozwalają również łatwiej wychwycić pewne trendy czy zależności, np.:

Zamiast opisywać, w których miejscach w zakładzie zdarzyło się najwięcej wypadków, przedstaw to na wykresie.

Podając wskaźniki wypadków odnieś się do poprzednich lat i pokaż na wykresie, jaki jest trend.

Pisząc o dostosowaniu maszyn do wymagań minimalnych, możesz wkleić zdjęcie maszyny, na którym widać, że nie spełnia ona tych wymagań.

Wersja wizualna opatrzona krótkim komentarzem zawsze jest lepsza niż długie opisywanie. Weź to pod uwagę przygotowując swoją analizę stanu BHP. Pamiętaj również o tym, że analiza stanu BHP musi być, zgodnie z wymogiem prawnym, przedstawiona pracodawcy, a więc powinien on podpisać się na tym dokumencie.

OCENA i ANALIZA STANU BHP

Transkrypt

1 OCENA i ANALIZA STANU BHP (W14) Opracował mgr inż. Ireneusz Bulski Warszawa, 2010 r.

2 Podstawy prawne przeprowadzania ocen stanu BHP Obowiązek przeprowadzania oceny stanu BHP jest konsekwencją postanowień art. 207 Kodeksu pracy, który nakłada na pracodawcę obowiązek ochrony zdrowia i życia pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Obowiązek przeprowadzania co najmniej raz w roku oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy nakłada także art. 237 Kodeksu pracy, zobowiązując do tych działań organy założycielskie sprawujące nadzór nad przedsiębiorstwami i innymi jednostkami organizacyjnymi, zarówno państwowymi jak i samorządowymi. Opracowanie oceny stanu BHP jest możliwe tylko na podstawie przeprowadzonej rzetelnej kontroli i analizy stanu BHP.

3 Podstawy prawne przeprowadzania analiz stanu BHP Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia r. o służbie BHP nakłada na służbę BHP zadanie opracowywanie co najmniej raz w roku i przedstawianie pracodawcy okresowych analiz stanu BHP zawierających propozycje działań mających na celu zapobieganie zagrożeń dla życia i zdrowia pracowników oraz poprawę warunków pracy. Obecnie żaden z aktów prawnych nie reguluje zakresu analizy stanu BHP lub jej wzoru. Przygotowując analizę i ocenę stanu BHP należy kierować się zarówno zakresem zadań służby BHP określonym w rozporządzeniu Rady Ministrów jak i zasadami dobrej praktyki.

4 Zakres analizy stanu BHP Analiza i ocena stanu BHP powinna dać odpowiedź na pytanie czy pracodawca wywiązuje się z podstawowych obowiązków nałożonych na niego przez prawo. Analiza stanu BHP powinna zawierać w sobie ocenę stanu BHP i co najważniejsze propozycje przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych mających na celu zapobieganie zagrożeniom życia i zdrowia pracowników oraz poprawę warunków pracy. Analiza powinna obejmować zmiany zachodzące na przestrzeni danego roku w danej firmie w porównaniu do okresu poprzedniego, jak i w porównaniu do innych firm o podobnym zakresie działania. Zakresem analizy stanu BHP mogą zostać objęte różne zagadnienia dotyczące warunków pracy i przestrzegania przepisów BHP. Będzie to uwarunkowane rodzajem prowadzonej działalności przez zakład pracy, jego wielkości, stanu zatrudnienia, rodzaju czynników szkodliwych i uciążliwych, stosowanych technologii, liczbą i rodzajem budynków oraz obiektów w których są stanowiska pracy itd.

5 Zakres analizy stanu BHP W praktyce analiza i ocena stanu BHP obejmuje zwykle poniższe zagadnienia: analiza stanu wypadkowości przy pracy (w tym ewentualnie wypadków bezurazowych), ilość i rodzaje chorób i schorzeń zawodowych, profilaktyczna ochrona zdrowia, stan bezpieczeństwa przy stosowaniu materiałów szkodliwych i niebezpiecznych, przestrzeganie norm dotyczących poziomów NDN i NDS na stanowiskach pracy, ocena warunków pracy i narażenia zawodowego pracowników, stan techniczny budynków, maszyn, urządzeń, narzędzi i wyposażenia, stan BHP na stanowiskach pracy, stan bezpieczeństwa w transporcie i magazynowaniu, stan bezpieczeństwa przy pracach szczególnie niebezpiecznych lub wymagających asekuracji, stan BHP pracowników wykonujących pracę zmianową i pracujących w nocy,

6 Zakres analizy stanu BHP stan przestrzegania przepisów o ochronie zdrowia kobiet, młodocianych i niepełnosprawnych, stan szkolenia BHP, wyposażenie pracowników w odzież roboczą i sprzęt ochrony indywidualnej, stan pomieszczeń i urządzeń higieniczno-sanitarnych, stan bezpieczeństwa pożarowego, realizacja zaleceń wynikających z kontroli wewnętrznych stanu BHP, realizacja nakazów i zarządzeń wydanych przez kontrole zewnętrzne, działalność Komisji BHP, wnioski wynikające i prowadzonych konsultacji problematyki BHP z przedstawicielami pracowników, zmiany wprowadzone w przepisach prawnych BHP i instrukcjach, realizacja planu poprawy warunków pracy, wnioski i propozycje działań.

7 Przygotowanie dokumentacji do przeprowadzenia analizy stanu BHP W celu opracowania analizy stanu BHP należy zebrać informacje zawarte, między innymi w: rejestrze wypadków przy pracy, rejestrze wypadków bezurazowych (jeśli jest prowadzony), rejestrze chorób zawodowych, wynikach pomiarów czynników szkodliwych na stanowiskach pracy, kartach oceny ryzyka zawodowego, protokołach kontroli stanu BHP przeprowadzonej przez służbę BHP, zaleceniach Społecznej Inspekcji Pracy, protokołach kontroli instytucji zewnętrznych na przykład Państwowej Inspekcji Pracy, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowej Straży Pożarnej, Urzędu Dozoru Technicznego i innych organów kontroli państwowej, protokołach posiedzeń Komisji BHP, planie poprawy warunków BHP (jeśli został opracowany).

8 Analiza wypadkowości przy pracy W zależności od wielkości przedsiębiorstwa i liczby wypadków, część analizy stanu BHP dotycząca wypadkowości przy pracy może zostać pogłębiona i przedstawiać rodzaje wypadków, ich częstotliwość występowania, ciężkość, przyczyny, wydarzenia powodujące wypadki, grupy pracowników najczęściej ulegających wypadkom, rodzaje prac lub zawodów przy których najczęściej dochodzi do wypadków, staż pracy osób poszkodowanych w wypadkach, ich wieku, płci itp.

9 Wskaźniki wypadkowości Wskaźnik częstości wypadków (nazywany także wskaźnikiem częstotliwości wypadków): Liczba wypadków odnotowanych w danym okresie czasu Ww= X 1000 Liczba pracujących w danym okresie czasu Wskaźnik ciężkości wypadków: Łączna liczba dni niezdolności do pracy poszkodowanych w wypadkach przy pracy Wc= Liczba wypadków przy pracy w danym okresie czasu

10 Wskaźniki wypadkowości Przy pomocy wskaźników wypadkowości można określać tendencje zmian zachodzących w wypadkowości przy pracy w odniesieniu do poprzednich okresów w firmie, a także w poszczególnych jej jednostkach organizacyjnych. Należy także porównać uzyskane wskaźniki wypadkowości do wskaźników innych przedsiębiorstw, grup przedsiębiorstw, branż albo do średniej w kraju. W 2008 r. częstotliwość wypadków (Ww) w skali kraju wyniosła 9,11 na 1000 zatrudnionych, a ciężkość wypadków (Wc) wynosiła 35 dni niezdolności do pracy na jeden wypadek.

11 Badanie wypadków bezurazowych Badaniem relacji zachodzących między wskaźnikami wypadków urazowych ujmowanych w statystykach i wydarzeń wypadkowych bezurazowych nie obejmowanych statystyką badał w USA w 1931 r. H. Heinrich i wyniki badań przedstawił w postaci trójkąta wypadków. Późniejsze badania i analizy danych rejestrowanych w przedsiębiorstwach w Polsce i w innych państwach wskazują na podobieństwo przebiegu sekwencji zdarzeń oraz ich przyczyn prowadzących do poważnych urazów i tych, które powodują tylko straty materialne, drobne urazy lub tylko możliwość powstania urazu.

12 Relacje pomiędzy wypadkami przy pracy rejestrowanymi w statystyce oraz nie rejestrowanymi, tak zwanymi bez urazowymi Znacznie większa w porównaniu do wypadków urazowych liczba wydarzeń wypadkowych bezurazowych powoduje iż analiza wydarzeń wypadkowych bezurazowych może być źródłem informacji o przyczynach i przebiegu wypadków przy pracy, które można wykorzystać w prewencji. Aby taka analiza była możliwa należy zgromadzić jak najwięcej informacji o takich wydarzeniach. Związane jest to z wdrożeniem w przedsiębiorstwie odpowiednich procedur ich rejestrowania oraz podjęciem działań mających na celu motywowanie pracowników do zgłaszania takich wydarzeń.

13 Relacje zachodzące pomiędzy wypadkami przy pracy rejestrowanymi w statystyce oraz nie rejestrowanymi, tak zwanymi bez urazowymi Zgodnie z obowiązującym prawem w zakładach pracy są badane i rejestrowane tylko wypadki urazowe. Nie rejestruje się natomiast, poza nielicznymi wyjątkami, wydarzeń wypadkowych, które nie powodują urazów u pracowników, a skutkują jedynie szkodami materialnymi.

14 Wypadki statystyczne i bezurazowe

15 Kontrola stanu BHP Kontrole są ważnym elementem zarządzania przedsiębiorstwem. Celem kontroli stanu BHP jest uzyskanie informacji o aktualnym stanie przestrzegania przepisów państwowych i wewnętrznych, określenie sposobów i środków działania, umożliwiających szybkie usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, a także w przypadku takiej konieczności, udzielenie informacji i wyjaśnień kierownictwu kontrolowanej jednostek w zakresie obowiązującego stanu prawnego oraz czynności które należy wykonać w celu doprowadzeniu stanu BHP do zgodności z wymaganiami prawa.

16 Kontrole stanu BHP W zależności od potrzeb możemy przeprowadzać kontrole: problemowe (np. ochrona pracy kobiet), wycinkowe (np. stan BHP w wydziale), kompleksowe (np. stan BHP w firmie). Kontrola powinna zostać przeprowadzona fachowo np. przy pomocy listy kontrolnej, bezstronnie, efektywnie – ze sformułowaniem wniosków pokontrolnych, aktywnie ujawniać możliwie wszystkie nieprawidłowości.

17 Kontrole stanu BHP Jednym z warunków prawidłowego przeprowadzenia kontroli jest odpowiednie jej przygotowanie. Kontroler przed przystąpieniem do kontroli powinien szczególnie dokładnie zapoznać się z wszelkimi materiałami obrazującymi działalność kontrolowanej jednostki, w tym z przepisami prawnymi, wynikami poprzednich kontroli własnych oraz zewnętrznych, wynikami pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, dokumentacją wypadkową z wypadków które miały miejsce w poprzednim okresie, z dostępnymi protokołami z narad i odpraw, na których były podejmowano decyzje. Dobre przygotowanie kontroli jest szczególnie ważną czynnością, gdyż zauważenie istotnych błędów i uchybień w trakcie przeprowadzania kontroli, zwłaszcza pod presją upływającego czasu, nie jest rzeczą łatwą.

18 Kontrola stanu BHP Przed kontrolą kontroler powinien sporządzić program kontroli, który obejmuje co najmniej; cel kontroli, założony czas i termin kontroli, rodzaj kontroli i tematykę kontroli; — miejsce kontroli. Program nie powinien obejmować nadmiernej ilości zagadnień i powinien uwzględniać czas założony na sprawne jej przeprowadzenie. Przeładowany program rozprasza uwagę i prowadzi do powierzchownego przeprowadzenia kontroli. Przy ustalaniu programu kontroli należy uwzględnić w szczególności wyniki wcześniej przeprowadzonych kontroli, zwłaszcza własnej, zgłaszane już problemy, skargi i wnioski pracowników, a także ocenę ryzyka zawodowego i zagrożenia występujące w kontrolowanej jednostce. W trakcie kontroli nie należy zapominać o podejmowaniu działań o charakterze edukacyjnymi i promocyjnym.

19 Lista kontrolna narzędzie pracy osoby kontrolującej stan BHP Jedną z metod przeprowadzenia kontroli stanu BHP jest – metoda kontroli z wykorzystaniem eksperckiej listy kontrolnej. Lista kontrolna jest bardzo pomocnym narzędziem w codziennej pracy inspektorów BHP. W praktyce zdarza się, że osoby kontrolujące mogą nieco inaczej ocenić ten sam zakład (wydział) i odmienne sprawy uznać za najważniejsze. Wynikać to może z różnic w ich spostrzegawczości, zakresu posiadanej wiedzy, praktyki oraz przygotowania zawodowego. Dobrze skonstruowana lista kontrolna zapobiega powierzchownemu przeprowadzaniu kontroli i pomijaniu części zagadnień, a co za tym idzie pozwala w dużym stopniu obiektywizować ocenę stanu BHP w kontrolowanej jednostce. Listami kontrolnymi posługuje się także Państwowa Inspekcja Pracy. Lista kontrolna PIP znajduje się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Pracy i jest przeznaczona w szczególności dla małych firm jako pomoc w ocenie prawnej ochrony pracy oraz warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.

20 Przykładowa lista kontrolna stanu BHP w firmie Lp. Pytania dotyczące badanego problemu Odpowiedzi Uwagi Tak Nie 1. Czy pracodawca zawiadomił na piśmie PIP i PIS o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności? 2. Czy kandydatów na pracowników kieruje się na wstępne badania lekarskie (jeszcze przed podpisaniem umowy o pracę)? 3. Czy pracowników poddaje się okresowym badaniom lekarskim? 4. Czy pracowników kieruje się na lekarskie badania kontrolne (jeśli chorowali dłużej niż 30 dni)? 5. Czy pracownicy przed rozpoczęciem pracy sa kierowani na instruktaż BHP; a)ogólny, b)stanowiskowy, c) czy prawidłowo są wypełniana karty szkolenia wstępnego BHP? d)czy karty szkolenia BHP są przechowywane w dokumentacji kadrowej pracowników? 6. Czy pracodawca posiada aktualne zaświadczenie o ukończeniu okresowego szkolenia BHP dla pracodawców (nie starsze niż 5 letnie)? 7. Czy wszyscy pracownicy posiadają aktualne zaświadczenia o przeszkoleniu okresowym w zakresie BHP (pracownicy administracyjni nie starsze niż 6- letnie a robotnicy nie starsze niż 3- letnie)? 8. Czy pracodawca posiada aktualne zaświadczenie o ukończeniu okresowego szkolenia BHP dla pracodawców (nie starsze niż 5 letnie)?

21 Przykładowa lista kontrolna stanu BHP w firmie Lp. Pytania dotyczące badanego problemu Odpowiedzi Uwagi Tak Nie 9. Czy wszyscy pracownicy posiadają aktualne zaświadczenia o przeszkoleniu okresowym w zakresie BHP (pracownicy administracyjni nie starsze niż 6- letnie a robotnicy nie starsze niż 3- letnie)? 10. Czy pracodawca dokonał i udokumentował ocenę ryzyka zawodowego na wszystkich stanowiskach pracy? 11. Czy pracownicy zostali zapoznani z oceną ryzyka zawodowego? 12. Czy pracodawca przeprowadził badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy? 13. Czy pracodawca uregulował wewnętrzną decyzją problem odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej? 14. Czy pracodawca dostarczył pracownikom odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej? 15. Czy na stanowiskach pracy są zapewnione wymagane standardy w zakresie wysokości pomieszczeń pracy, wolnej powierzchni i kubatury, oświetlenia, wentylacji, temperatur, przejść? 16. Czy narzędzia i maszyny posiadają oznaczenie CE i deklaracje zgodności?

22 Przykładowa lista kontrolna stanu BHP w firmie Lp. Pytania dotyczące badanego problemu Odpowiedzi Uwagi Tak Nie 17. Czy opracowano i udostępniono pracownikom (za pokwitowaniem) instrukcje BHP dotyczące procedur technologicznych i obsługi maszyn, narzędzi itp.? 18. Czy pracodawca monitoruje stan BHP i czy prowadzi i dokumentuje kontrole stanu BHP? 19. Czy pracodawca (będący właścicielem lub dzierżawcą budynku) przeprowadza coroczne i okresowe (co 5 lat) kontrole stanu technicznego budynku? 20. Czy są ustalone i przestrzegane procedury postępowania w przypadku zaistnienia wypadków przy pracy, wypadków zrównanych z wypadkami przy pracy, wypadków w drodze do pracy albo chorób zawodowych? 21. Czy pracodawca konsultuje z pracownikami lub z ich przedstawicielami podejmowane działania w zakresie BHP? 22. Czy pracodawca przeszkolił grupę (kilku) pracowników w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej? 23. Czy pracodawca posiada odpowiednio wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy? 24. Czy pracodawca poinformował pracowników o nazwiskach osób przeszkolonych w zakresie udzielania pierwszej pomocy i procedurach postępowania w przypadku zaistnienia pożaru?

23 Protokół z kontroli stanu BHP W przepisach prawnych nie ustalono wzoru protokołu z kontroli stanu BHP. Każdy protokół powinien jednak zawierać informacje pozwalające ustalić co najmniej: datę kontroli, nazwiska osób prowadzących kontrole i ich stanowiska, jednostkę która była kontrolowana i osobę odpowiedzialną za stan BHP w tej jednostce, zakres kontroli i ustalenia kontroli, wnioski pokontrolne, terminy w których wnioski powinny zostać wykonanie, podpis osoby która prowadziła kontrolę, podpis osoby odpowiedzialnej za stan BHP i zobowiązanej do wykonania wniosków pokontrolnych oraz zaleceń, ewentualne zastrzeżenia do ustaleń kontroli lub wniosków pokontrolnych albo terminów ich wykonania osoby odpowiedzialnej za stan BHP.

24 Protokół z kontroli stanu BHP Protokół nr z kontroli warunków pracy i przestrzegania przepisów oraz zasad BHP przeprowadzonej w… w dniu… przez… w obecności… Kierownikiem odpowiedzialnym za stan BHP jest:. Zakres kontroli obejmował poniższe zagadnienia; ( można wymienić zakres przeprowadzonej kontroli albo załączyć listę kontrolną). Realizacja wydanych zaleceń pokontrolnych z dnia W czasie kontroli stwierdzono; Zalecenia pokontrolne i terminy wykonania zaleceń: Data i podpis kierownika podpis kontrolującego

WZÓR OCENY STANU BHP W FIRMIE

Pobierz wzór – analiza stanu BHP.doc

1. Podstawy prawne dokonywania oceny stanu bhp w zakładzie.

Potrzeba dokonywania okresowej (co najmniej raz w roku) analizy i oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie wynika z:

— art. 207 Kodeksu pracy, w którym to artykule pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny, a w związku z tym powinien organizować pracę

w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz zapewnić przestrzeganie przepisów i zasad bhp, wydawać polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie i kontrolować ich wykonywanie,

— art. 236 Kodeksu pracy – nakłada na pracodawcę obowiązek przyczyn wypadków przy pracy, chorób zawodowych i innych chorób związanych z warunkami środowiska pracy i na podstawie czynników tej analizy stosowania właściwych środków zapobiegawczych,

— rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 109, poz. 704, z późn. zm.), które nakłada na służbę bhp obowiązek sporządzania co najmniej raz w roku okresowej analizy stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie. § 2 ust 1 pkt. 3 tego rozporządzenia, zawierający propozycje przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych mających na celu poprawę warunków i bezpieczeństwa pracy oraz zapobieganie zagrożeniom życia i zdrowia pracowników.

Obowiązek ten dotyczy:

— etatowej służby bhp lub inspektora (specjalisty) bhp w przypadku jednoosobowej obsady tej służby,

— pracownika, któremu powierzono wykonywanie zadań służby bhp,

— specjalisty spoza zakładu, któremu zlecono wykonywanie zadań służby bhp,

— pracodawcy wykonującemu zadania służby bhp w rozumieniu wymogów art. 327 11 Kodeksu pracy,

— rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (J.t.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650, z późn. zm.), które w § 40 ust. 1 nakłada na pracodawcę obowiązek systematycznych kontroli stanu bhp ze szczególnym uwzględnieniem organizacji czasu pracy, stanu technicznego maszyn i urządzeń technicznych oraz ustalania sposobu usuwania nieprawidłowości.

Jednym ze skutecznych instrumentów sprostania tym obowiązkom jest okresowe dokonywania analiz stanu bhp w zakładzie uwzględniających całokształt zagadnień mających wpływ na warunki i bezpieczeństwo pracy w zakładzie.

2. Dokumenty niezbędne do oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ocena stanu bezpieczeństwa powinna być opracowana w oparciu o:

— dokumentację technologiczną,

— dokumentację techniczną maszyn i innych urządzeń technicznych,

— wyniki badań procesów technologicznych w aspekcie ich szkodliwości dla zdrowia pracowników,

— ocenę ryzyka zawodowego,

— protokoły pomiarów czynników szkodliwych i niebezpiecznych dla zdrowia,

— protokoły kontroli warunków pracy dokonywanych przez służby wewnętrzne oraz zewnętrzne organa nadzoru nad warunkami pracy,

— akta osobowe pracowników w zakresie informacji dotyczących kwalifikacji pracowników, szkoleń, badań lekarskich itp.

— dokumentację z wypadków przy pracy oraz podejrzeń o choroby zawodowe i chorób zawodowych,

— analizę wypadkowości,

— programy poprawy warunków pracy.

3. Tematyka oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Budynki, drogi, pomieszczenia pracy. Wyposażenie pomieszczeń pracy. Procesy pracy, organizacja tych procesów i stanowisk pracy. Czynniki niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia występujące w procesie pracy. Zagrożenia. Wyposażenie pracowników w środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie. Załoga. Realizacja zarządzeń, decyzji, nakazów, poleceń, zaleceń organów nadzoru nad warunkami pracy. Realizacja zarządzeń pracodawcy w dziedzinie bhp. Realizacja programu poprawy warunków pracy. Analiza wypadkowości. Wnioski dotyczące poprawy istniejącego stanu bezpieczeństwa i higieny pracy.

4. Sposób wykonywania oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie.

Dobrym sposobem wykonywania oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy oprócz części opisowej pomocny jest system listy kontrolnej, czyli pytań kontrolnych do każdego z tematów. W przypadku negatywnych odpowiedzi na poszczególne pytania tematyka pytania część opisowa powinna być rozszerzona o dokładne wyjaśnienie istniejącego stanu – co jest przyczyną takiego stanu, kto przyczynił się do istniejącego stanu i co należy wykonać, aby doprowadzić do poprawy istniejącego stanu i w jakim okresie.

Podajemy niżej przykładową listę kontrolną pytań do poszczególnych tematów.

4.1. Przykładowa lista kontrolna.

Lp. Oceniane zagadnienie Odpowiedź TAK NIE NIE DO-TY-CZY

1 2 3 4 5 1. Budynki, drogi, pomieszczenia pracy 1.1. Czy użytkowane budynki są we właściwym stanie technicznym? 1.2. Czy obiekty budowlane posiadają książki obiektów? 1.3. Czy obiekty budowlane wyposażone są w instalacje adekwatne do stosowanej technologii? 1.5. Czy drogi komunikacyjne odpowiadają przepisom pod względem szerokości i oznakowania? 1.6. Czy pomieszczenia pracy spełniają wymagania pod względem wysokości, powierzchni, kubatury w zależności od stosowanej technologii? 1.7. Inne pytania. 2. Wyposażenie pomieszczeń pracy 2.1. Czy pomieszczenia pracy są w dostatecznej sposób wyposażone w dostateczny sposób w instalację wentylacyjną? 2.2. Czy w pomieszczeniach pracy zapewniono oświetlenie zgodne z wymaganiami przepisów? 2.3. Czy w pomieszczeniach zapewniona jest temperatura zgodnie

z wymaganiami przepisów? 2.4. Czy w pomieszczeniach zapewniono oświetlenie dzienne zgodnie z przepisami? 2.5. Czy pomieszczenia pracy wyposażone są w maszyny i urządzenia techniczne niezbędne do stosowanej technologii? 2.6. Czy maszyny i urządzenia techniczne zostały zgodnie z przepisami dopuszczone do ruchu? 2.7. Czy maszyny i urządzenia techniczne są we właściwym stanie technicznym? 2.8. Czy maszyny i urządzenia posiadają opracowaną instrukcję bezpiecznej ich obsługi? 2.9. Czy używane maszyny i urządzenia posiadają odpowiednie urządzenia sterownicze? 2.10. Inne własne pytania. 3. Procesy pracy, organizacja tych procesów i stanowisk pracy 3.1. Czy opracowane są i udostępnione pracownikom do stałego korzystania instrukcje dotyczące prowadzonych procesów technologicznych? 3.2. Czy zapewniono zgodnie z przepisami dojścia do stanowisk pracy? 3.3. Czy zapewniono wymaganą przepisami powierzchnię i kubaturę na stanowiskach pracy? 3.4. Czy zapewnione jest monitorowanie miejsc niebezpiecznych? 3.5. Czy stanowiska pracy wyposażone są w wymagane instalacje, np. spawalnie, lakiernie itp.? 3.6. Czy zapewniono w sposób dostateczny nadzorowanie procesów technologicznych? 3.7. Czy opracowano instrukcję wykonywania prac niebezpiecznych? 3.8. Czy zabezpieczono dostateczną ilość punktów pierwszej pomocy (apteczek pierwszej pomocy)? 3.9. Inne własne pytanie. 4. Czynniki niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia występujące

w procesie pracy 4.1. Czy prowadzone są badania i pomiary czynników szkodliwych? 4.2. Czy występują przekroczenia dopuszczalnych norm? 4.3. Czy stosowane w zakładzie substancje chemiczne są oznakowane w sposób umożliwiający ich identyfikację? 4.4. Czy substancje i preparaty chemiczne są magazynowane zgodnie z wymaganiami ich identyfikacje? 4.5. Czy pracownicy są informowani o wielkości dopuszczalnych stężeń? 4.6. Inne własne pytania. 5. 5.1. Czy dokonano identyfikacji zagrożeń? 5.2. Czy jest zapewniony dostateczny nadzór prac i stanowisk, gdzie występują zagrożenia? 5.3. Czy przeciwdziałanie zagrożeniom ma swoje odbicie w instrukcjach obsługi? 5.4. Czy pracownicy są dostatecznie informowani o występujących zagrożeniach? 5.5. Inne własne pytania. 6. Wyposażenie pracowników w środki ochrony indywidualnej 6.1. Czy pracownikom dostarczono odpowiednie do wykonywanej pracy i zagrożeń środki ochrony indywidualnej? 6.2. Czy pracownicy stosują przydzielone środki ochrony indywidualnej zgodnie z przeznaczeniem? 6.3. Czy pracodawca określił taryfikator używania odzieży i obuwia roboczego? 6.4. Czy dobór środków ochrony indywidualnej jest zgodny

z wymogami przepisów? 6.5. Inne własne pytania. 7. Załoga 7.1. Czy pracownicy są szkoleni w dziedzinie bhp zgodnie z wymogami przepisów? 7.2. Czy pracownicy mają aktualne szkolenia bhp? 7.3. Czy pracownicy mają aktualne badania lekarskie? 7.4. Czy pracownicy posiadają wymagane przepisami kwalifikacje do obsługi maszyn i urządzeń? 7.5. Inne pytania własne. 8. Ryzyko zawodowe 8.1. Czy oceniono ryzyko zawodowe na stanowiskach pracy? 8.2. Czy pracownicy zostali poinformowani o występującym ryzyku zawodowym? 9. Realizacja zarządzeń, decyzji, nakazów, poleceń, zaleceń, organów nadzoru nad warunkami pracy 9.1. Czy zakład był kontrolowany przez organa nadzoru nad warunkiem pracy? 9.2. Czy realizowane są decyzje, nakazy, polecenia, zalecenia, zarządzenia i wystąpienia tych organów? 10. Realizacja zarządzeń pracodawcy w dziedzinie bhp 10.1. Czy pracodawca wydawał polecenia, zarządzenia usunięcia nieprawidłowości w dziedzinie bhp? 10.2. Czy wszystkie polecenia zostały wykonane? 11. Realizacja programu poprawy warunków pracy 11.1. Czy opracowano program poprawy warunków pracy? 11.2. Czy program ten jest terminowo realizowany? 12. Analiza wypadkowości 12.1. Czy prowadzony jest rejestr wypadków przy pracy? 12.2. Czy prowadzone są rejestry podejrzeń zachorowań na choroby zawodowe i chorób zawodowych? 12.3. Czy dokonywana jest analiza wypadkowości? 12.4. Czy realizowana są wnioski zespołów powypadkowych?

4.2. Część opisowa oceny stanu bhp.

Zaproponowana lista kontrolna powinna być poszerzona o własne spostrzeżenia specyficzne dla danego zakładu i powinna być pomocna przy opracowywaniu części opisowej oceny.

Wzór części opisowej podaje załącznik do niniejszego rozdziału.

5. Wzór oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie.

OCENA STANU BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY W ZAKŁADZIE

……………………………………………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………………………………………….

ZA OKRES…………………………………………………………………………..

Opracował: Zatwierdził:

…………………………………. ………………………………….

1. Wstęp.

Ocena stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w naszym zakładzie została opracowana w oparciu o:

dokumentację technologiczną o stosowanych substancjach i materiałach;

dokumentację techniczną maszyn i innych urządzeń technicznych;

wyniki badań procesów technologicznych pod kątem stopnia ich szkodliwości dla zdrowia pracowników;

protokoły pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia;

akta osobowe (informacje dotyczące kwalifikacji pracowników, szkoleń, badań lekarskich itp.);

protokoły kontroli warunków pracy dokonywanych przez zewnętrzne organa nadzoru oraz służby i organizacje wewnętrzne;

programy przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych wpływających na bezpieczeństwo pracy;

dokumentację o wypadkach przy pracy i chorobach zawodowych, w tym informacje z okresowych analiz wypadkowości i zachorowalności na choroby zawodowe;

ocenę ryzyka zawodowego.

Ww. dokumenty są podane przykładowo, należy je uzupełnić o dokumenty, które zdaniem opracowującego ocenę należy umieścić, ponieważ dotyczą one specyfiki danego zakładu.

2. Budynki, drogi, pomieszczenia pracy.

W tym temacie należy ująć odpowiedź na pytanie: Czy spełnione są wymagania przepisów dla budynków, dróg komunikacyjnych, pomieszczeń pracy? Jeżeli nie, to co zamierzamy jeszcze w tej tematyce zrobić, kiedy i czy zabezpieczone są środki na ten cel?

Wykorzystać odpowiedzi z listy kontrolnej (pkt 4.1. poz. 1).

3. Wyposażenie pomieszczeń pracy.

W tym temacie należy ująć takie zagadnienia, jak: wyposażenie w maszyny i inne urządzenia techniczne (czy jest wymagana dokumentacja dla tych maszyn i urządzeń), instalacje oświetleniowe, wentylacyjne, odciągowe itp. Opisując te zagadnienia, należy je ująć w następujący sposób: stan aktualny, co jest do wykonania, kiedy to wykonamy i czy są środki na realizację – wykorzystać odpowiedzi z listy kontrolnej (pkt 4.1. poz. 2).

4. Procesy pracy, organizacja tych procesów i stanowisk pracy.

Należy tu ująć krótko charakterystykę procesów technologicznych, poziom ich organizacji (w tym monitorowanie miejsc o największym zagrożeniu), wyposażenie stanowisk pracy w narzędzia. Czy stanowiska pracy objęte specjalistycznymi przepisami bhp wyposażone są zgodnie z ich wymaganiami (spawalnie, lakiernie itp.). Zapewnienie nadzoru nad przestrzeganiem prawidłowości procesów technologicznych, procesów pracy, postanowień instrukcji, przepisów itp. Opisując te zagadnienia, należy ująć: stan aktualny, ewentualne potrzeby, kiedy zostaną zrealizowane i czy są na to środki.

Wykorzystać odpowiedzi z listy kontrolnej (pkt 4.1. poz. 3).

5. Czynniki niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia występujące w procesie pracy.

Jakie czynniki szkodliwe i niebezpieczne występują na poszczególnych węzłach technologicznych, pomieszczeniach, stanowiskach pracy itp. Należy podać wielkość natężeń, stężeń, intensywność występowania (w oparciu o wyniki pomiarów) oraz sposób przeciwdziałania zagrożeniom powodowanym przez te czynniki. Należy podać ilość pracowników narażonych na przekroczenia NDS, NDN (wielkość przekroczeń), pracujących w przedziale 0,5 NDS/NDN — do NDS/NDN.

Przy opracowywaniu tych zagadnień pomocna powinna być Polska Norma PN-80/Z- -08052 klasyfikująca czynniki szkodliwe i niebezpieczne występujące w procesie pracy.

Należy również podać, co zamierzamy jeszcze zrobić dla ograniczenia zagrożeń, kiedy to wykonamy i czy mamy na to środki.

Wykorzystać odpowiedzi z listy kontrolnej pkt 4.1. poz. 4.

6. Zagrożenia.

W części opisowej należy dokonać identyfikacji zagrożeń oraz umiejscowienia tych zagrożeń, z podaniem liczby pracowników, którzy narażeni są na te zagrożenia. Pomocą przy opracowywaniu tej tematyki jest ocena ryzyka zawodowego, jeżeli została wykonana, jeśli nie, to należy niezwłocznie dokonać oceny, tj. wykorzystać przy tym odpowiedzi na pytania z listy kontrolnej pkt 4.1. poz. 5 i 8.

7. Wyposażenie pracowników w odzież, obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej.

Opracowując ten temat, należy podać aktualny stan, co należy poprawić i kiedy – wykorzystać odpowiedzi na pytania z listy kontrolnej (pkt 4.1. poz. 6)

8. Załoga.

Należy podać wielkość zatrudnienia, kwalifikacje pracowników. Mówiąc o kwalifika-cjach, należy podać:

przygotowanie zawodowe do wykonywania danej pracy;

przeszkolenie pracowników w zakresie bhp (terminowość szkoleń);

badania lekarskie dopuszczające do wykonywania danej pracy;

dodatkowe kwalifikacje wymagane przepisami (uprawnienia do obsługi i kon-serwacji urządzeń, instalacji i sieci: elektroenergetycznych, cieplnych i gazowych, urządzeń technicznych objętych dozorem UDT, TDT).

Opracowując ten temat należy ująć aktualny stan, co trzeba zmienić i kiedy.

9. Realizacja zarządzeń, decyzji, nakazów, poleceń, zaleceń organów nadzoru nad warunkami pracy.

Dokonać bilansu kontroli stanowisk pracy w rozbiciu na poszczególne rodzaje organów nadzoru oraz służby bhp i dokonać rozliczenia zadań wynikających z tych kontroli, które należało wykonać – wykorzystać odpowiedzi z listy kontrolnej (pkt 4.1. poz. 9).

10. Realizacja zarządzeń pracodawcy dotyczących dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy.

Dokonać bilansu zadań, które w danym roku należało wykonać i rozliczyć ich realizację.

11. Realizacja programu poprawy warunków pracy.

Dokonać rozliczenia programu poprawy warunków pracy (jeżeli taki opracowano

i wdrożono do realizacji).

12. Analiza wypadkowości.

Analizę wypadkowości należy rozpocząć od bilansu wypadków i wskaźników wypadkowości, najlepiej to wykonać tabelarycznie.

Lp.

Ilość wypadków przy pracy Dni niezdolności do pracy

Wskaźniki wypadkowości Ogółem Rodzaje wypadków rok bież. rok poprz. ciężkości częstości rok bież. rok poprz. śm. c.u.c. zb. pozostałe rok bież. rok poprz. rok bież. rok poprz. rok bież. rok poprz. rok bież. rok poprz. rok bież. rok poprz. rok bież. rok poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Objaśnienia użytych skrótów:

— śm. – wypadki śmiertelne,

— c.u.c. – wypadki ciężkiego uszkodzenia ciała,

— zb. – wypadki zbiorowe,

— rok bież. – rok, za który dokonywana jest ocena,

— rok poprz. – rok poprzedni, za który była dokonana ocena.

W części opisowej dokonać dokładnej analizy przyczyn wypadków, akcentując w tym rolę osób kierujących pracownikami i samych pracowników.

Wskaźniki ciężkości i częstości wypadków przy pracy:

— wskaźnik ciężkości używany do analizy oznacza średnią ilość dni niezdolności do pracy przypadającą na jeden wypadek i oblicza się go z wzoru:

ilość dni niezdolności do pracy ogółem

wskaźnik ciężkości =

ilość wypadków przy pracy – ilość wypadków śm.

— wskaźnik częstości często nazywamy wskaźnikiem częstotliwości wypadków i oblicza się go ze wzoru:

liczba poszkodowanych x 1000

wskaźnik częstości =

liczba zatrudnionych

Osobnym zagadnieniem są zdarzenia wypadkowe niepowodujące absencji chorobowej – należy je również przeanalizować, dokonując analizy wypadkowości.

Podobnie należy postąpić z podejrzeniami o choroby zawodowe i zachorowalnością na te choroby.

13. Wnioski.

Wnioski należy podać w sposób jednoznaczny z podaniem adresata odpowiedzialnego za ich wykonanie.

[PDF] OCENA i ANALIZA STANU BHP

OCENA i ANALIZA STANU BHP

DOWNLOAD PDF (251.3KB)

Short Description

Description

OCENA i ANALIZA STANU BHP (W14) Opracował mgr inż. Ireneusz Bulski Warszawa, 2010 r.

Podstawy prawne przeprowadzania ocen stanu BHP •

Obowiązek przeprowadzania oceny stanu BHP jest konsekwencją postanowień art. 207 Kodeksu pracy, który nakłada na pracodawcę obowiązek ochrony zdrowia i życia pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.

• Obowiązek przeprowadzania co najmniej raz w roku oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy nakłada także art. 237 Kodeksu pracy, zobowiązując do tych działań organy założycielskie sprawujące nadzór nad przedsiębiorstwami i innymi jednostkami organizacyjnymi, zarówno państwowymi jak i samorządowymi. • Opracowanie oceny stanu BHP jest możliwe tylko na podstawie przeprowadzonej rzetelnej kontroli i analizy stanu BHP.

Podstawy prawne przeprowadzania analiz stanu BHP • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2.09.1997 r. o służbie BHP nakłada na służbę BHP zadanie opracowywanie co najmniej raz w roku i przedstawianie pracodawcy okresowych analiz stanu BHP zawierających propozycje działań mających na celu zapobieganie zagrożeń dla życia i zdrowia pracowników oraz poprawę warunków pracy. • Obecnie żaden z aktów prawnych nie reguluje zakresu analizy stanu BHP lub jej wzoru. • Przygotowując analizę i ocenę stanu BHP należy kierować się zarówno zakresem zadań służby BHP określonym w rozporządzeniu Rady Ministrów jak i zasadami dobrej praktyki.

Zakres analizy stanu BHP • Analiza i ocena stanu BHP powinna dać odpowiedź na pytanie czy pracodawca wywiązuje się z podstawowych obowiązków nałożonych na niego przez prawo. • Analiza stanu BHP powinna zawierać w sobie ocenę stanu BHP i co najważniejsze – propozycje przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych mających na celu zapobieganie zagrożeniom życia i zdrowia pracowników oraz poprawę warunków pracy. • Analiza powinna obejmować zmiany zachodzące na przestrzeni danego roku w danej firmie w porównaniu do okresu poprzedniego, jak i w porównaniu do innych firm o podobnym zakresie działania. • Zakresem analizy stanu BHP mogą zostać objęte różne zagadnienia dotyczące warunków pracy i przestrzegania przepisów BHP. Będzie to uwarunkowane rodzajem prowadzonej działalności przez zakład pracy, jego wielkości, stanu zatrudnienia, rodzaju czynników szkodliwych i uciążliwych, stosowanych technologii, liczbą i rodzajem budynków oraz obiektów w których są stanowiska pracy itd.

Zakres analizy stanu BHP W praktyce analiza i ocena stanu BHP obejmuje zwykle poniższe zagadnienia: • analiza stanu wypadkowości przy pracy (w tym ewentualnie wypadków bezurazowych), • ilość i rodzaje chorób i schorzeń zawodowych, • profilaktyczna ochrona zdrowia, • stan bezpieczeństwa przy stosowaniu materiałów szkodliwych i niebezpiecznych, • przestrzeganie norm dotyczących poziomów NDN i NDS na stanowiskach pracy, • ocena warunków pracy i narażenia zawodowego pracowników, • stan techniczny budynków, maszyn, urządzeń, narzędzi i wyposażenia, • stan BHP na stanowiskach pracy, • stan bezpieczeństwa w transporcie i magazynowaniu, • stan bezpieczeństwa przy pracach szczególnie niebezpiecznych lub wymagających asekuracji, • stan BHP pracowników wykonujących pracę zmianową i pracujących w nocy,

Zakres analizy stanu BHP • stan przestrzegania przepisów o ochronie zdrowia kobiet, młodocianych i niepełnosprawnych, • stan szkolenia BHP, • wyposażenie pracowników w odzież roboczą i sprzęt ochrony indywidualnej, • stan pomieszczeń i urządzeń higieniczno-sanitarnych, • stan bezpieczeństwa pożarowego, • realizacja zaleceń wynikających z kontroli wewnętrznych stanu BHP, • realizacja nakazów i zarządzeń wydanych przez kontrole zewnętrzne, • działalność Komisji BHP, • wnioski wynikające i prowadzonych konsultacji problematyki BHP z przedstawicielami pracowników, • zmiany wprowadzone w przepisach prawnych BHP i instrukcjach, • realizacja planu poprawy warunków pracy, • wnioski i propozycje działań.

Przygotowanie dokumentacji do przeprowadzenia analizy stanu BHP • W celu opracowania analizy stanu BHP należy zebrać informacje zawarte, między innymi w: • rejestrze wypadków przy pracy, • rejestrze wypadków bezurazowych (jeśli jest prowadzony), • rejestrze chorób zawodowych, • wynikach pomiarów czynników szkodliwych na stanowiskach pracy, • kartach oceny ryzyka zawodowego, • protokołach kontroli stanu BHP przeprowadzonej przez służbę BHP, • zaleceniach Społecznej Inspekcji Pracy, • protokołach kontroli instytucji zewnętrznych na przykład Państwowej Inspekcji Pracy, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowej Straży Pożarnej, Urzędu Dozoru Technicznego i innych organów kontroli państwowej, • protokołach posiedzeń Komisji BHP, • planie poprawy warunków BHP (jeśli został opracowany).

Analiza wypadkowości przy pracy •

W zależności od wielkości przedsiębiorstwa i liczby wypadków, część analizy stanu BHP dotycząca wypadkowości przy pracy może zostać pogłębiona i przedstawiać rodzaje wypadków, ich częstotliwość występowania, ciężkość, przyczyny, wydarzenia powodujące wypadki, grupy pracowników najczęściej ulegających wypadkom, rodzaje prac lub zawodów przy których najczęściej dochodzi do wypadków, staż pracy osób poszkodowanych w wypadkach, ich wieku, płci itp.

Wskaźniki wypadkowości

• Wskaźnik częstości wypadków (nazywany także wskaźnikiem częstotliwości wypadków): •

Liczba wypadków odnotowanych w danym okresie czasu Ww= —————————————————————————— X 1000 Liczba pracujących w danym okresie czasu

• Wskaźnik ciężkości wypadków: Łączna liczba dni niezdolności do pracy poszkodowanych w wypadkach przy pracy

Wc=———————————————————————————————Liczba wypadków przy pracy w danym okresie czasu

Wskaźniki wypadkowości •

Przy pomocy wskaźników wypadkowości można określać tendencje zmian zachodzących w wypadkowości przy pracy w odniesieniu do poprzednich okresów w firmie, a także w poszczególnych jej jednostkach organizacyjnych. • Należy także porównać uzyskane wskaźniki wypadkowości do wskaźników innych przedsiębiorstw, grup przedsiębiorstw, branż albo do średniej w kraju. • W 2008 r. częstotliwość wypadków (Ww) w skali kraju wyniosła 9,11 na 1000 zatrudnionych, a ciężkość wypadków (Wc) wynosiła 35 dni niezdolności do pracy na jeden wypadek .

Badanie wypadków bezurazowych • Badaniem relacji zachodzących między wskaźnikami wypadków urazowych ujmowanych w statystykach i wydarzeń wypadkowych bezurazowych nie obejmowanych statystyką badał w USA w 1931 r. H. Heinrich i wyniki badań przedstawił w postaci trójkąta wypadków. • Późniejsze badania i analizy danych rejestrowanych w przedsiębiorstwach w Polsce i w innych państwach wskazują na podobieństwo przebiegu sekwencji zdarzeń oraz ich przyczyn prowadzących do poważnych urazów i tych, które powodują tylko straty materialne, drobne urazy lub tylko możliwość powstania urazu.

Relacje pomiędzy wypadkami przy pracy rejestrowanymi w statystyce oraz nie rejestrowanymi, tak zwanymi „bez urazowymi”

• Znacznie większa w porównaniu do wypadków urazowych liczba wydarzeń wypadkowych bezurazowych powoduje iż analiza wydarzeń wypadkowych bezurazowych może być źródłem informacji o przyczynach i przebiegu wypadków przy pracy, które można wykorzystać w prewencji. • Aby taka analiza była możliwa należy zgromadzić jak najwięcej informacji o takich wydarzeniach. Związane jest to z wdrożeniem w przedsiębiorstwie odpowiednich procedur ich rejestrowania oraz podjęciem działań mających na celu motywowanie pracowników do zgłaszania takich wydarzeń.

Relacje zachodzące pomiędzy wypadkami przy pracy rejestrowanymi w statystyce oraz nie rejestrowanymi, tak zwanymi „bez urazowymi”

• Zgodnie z obowiązującym prawem w zakładach pracy są badane i rejestrowane tylko wypadki urazowe. Nie rejestruje się natomiast, poza nielicznymi wyjątkami, wydarzeń wypadkowych, które nie powodują urazów u pracowników, a skutkują jedynie szkodami materialnymi.

Wypadki statystyczne i bezurazowe

Kontrola stanu BHP Kontrole są ważnym elementem zarządzania przedsiębiorstwem. Celem kontroli stanu BHP jest uzyskanie informacji o aktualnym stanie przestrzegania przepisów państwowych i wewnętrznych, określenie sposobów i środków działania, umożliwiających szybkie usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, a także w przypadku takiej konieczności, udzielenie informacji i wyjaśnień kierownictwu kontrolowanej jednostek w zakresie obowiązującego stanu prawnego oraz czynności które należy wykonać w celu doprowadzeniu stanu BHP do zgodności z wymaganiami prawa.

Kontrole stanu BHP • W zależności od potrzeb możemy przeprowadzać kontrole: • problemowe (np. ochrona pracy kobiet), • wycinkowe (np. stan BHP w wydziale), • kompleksowe (np. stan BHP w firmie). • Kontrola powinna zostać przeprowadzona fachowo – np. przy pomocy listy kontrolnej, • bezstronnie, • efektywnie – ze sformułowaniem wniosków pokontrolnych, • aktywnie – ujawniać możliwie wszystkie nieprawidłowości.

Kontrole stanu BHP • Jednym z warunków prawidłowego przeprowadzenia kontroli jest odpowiednie jej przygotowanie. • Kontroler przed przystąpieniem do kontroli powinien szczególnie dokładnie zapoznać się z wszelkimi materiałami obrazującymi działalność kontrolowanej jednostki, w tym z przepisami prawnymi, wynikami poprzednich kontroli własnych oraz zewnętrznych, wynikami pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, dokumentacją wypadkową z wypadków które miały miejsce w poprzednim okresie, z dostępnymi protokołami z narad i odpraw, na których były podejmowano decyzje. • Dobre przygotowanie kontroli jest szczególnie ważną czynnością, gdyż zauważenie istotnych błędów i uchybień w trakcie przeprowadzania kontroli, zwłaszcza pod presją upływającego czasu, nie jest rzeczą łatwą.

Kontrola stanu BHP •

Przed kontrolą kontroler powinien sporządzić program kontroli, który obejmuje co najmniej; – cel kontroli, – założony czas i termin kontroli, – rodzaj kontroli i tematykę kontroli; — miejsce kontroli. Program nie powinien obejmować nadmiernej ilości zagadnień i powinien uwzględniać czas założony na sprawne jej przeprowadzenie. Przeładowany program rozprasza uwagę i prowadzi do powierzchownego przeprowadzenia kontroli. Przy ustalaniu programu kontroli należy uwzględnić w szczególności wyniki wcześniej przeprowadzonych kontroli, zwłaszcza własnej, zgłaszane już problemy, skargi i wnioski pracowników, a także ocenę ryzyka zawodowego i zagrożenia występujące w kontrolowanej jednostce. W trakcie kontroli nie należy zapominać o podejmowaniu działań o charakterze edukacyjnymi i promocyjnym.

Lista kontrolna – narzędzie pracy osoby kontrolującej stan BHP •

• • •

Jedną z metod przeprowadzenia kontroli stanu BHP jest – metoda kontroli z wykorzystaniem eksperckiej listy kontrolnej. Lista kontrolna jest bardzo pomocnym narzędziem w codziennej pracy inspektorów BHP. W praktyce zdarza się, że osoby kontrolujące mogą nieco inaczej ocenić ten sam zakład (wydział) i odmienne sprawy uznać za najważniejsze. Wynikać to może z różnic w ich spostrzegawczości, zakresu posiadanej wiedzy, praktyki oraz przygotowania zawodowego. Dobrze skonstruowana lista kontrolna zapobiega powierzchownemu przeprowadzaniu kontroli i pomijaniu części zagadnień, a co za tym idzie pozwala w dużym stopniu obiektywizować ocenę stanu BHP w kontrolowanej jednostce. Listami kontrolnymi posługuje się także Państwowa Inspekcja Pracy. Lista kontrolna PIP znajduje się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Pracy – i jest przeznaczona w szczególności dla małych firm jako pomoc w ocenie prawnej ochrony pracy oraz warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przykładowa lista kontrolna stanu BHP w firmie Lp.

Pytania dotyczące badanego problemu

Odpowiedzi Tak

1.

Czy pracodawca zawiadomił na piśmie PIP i PIS o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności?

2.

Czy kandydatów na pracowników kieruje się na wstępne badania lekarskie (jeszcze przed podpisaniem umowy o pracę)?

3.

Czy pracowników poddaje się okresowym badaniom lekarskim?

4.

Czy pracowników kieruje się na lekarskie badania kontrolne (jeśli chorowali dłużej niż 30 dni)?

5.

Czy pracownicy przed rozpoczęciem pracy sa kierowani na instruktaż BHP; a)ogólny, b)stanowiskowy, c) czy prawidłowo są wypełniana karty szkolenia wstępnego BHP? d)czy karty szkolenia BHP są przechowywane w dokumentacji kadrowej pracowników?

6.

Czy pracodawca posiada aktualne zaświadczenie o ukończeniu okresowego szkolenia BHP dla pracodawców (nie starsze niż 5–letnie)?

7.

Czy wszyscy pracownicy posiadają aktualne zaświadczenia o przeszkoleniu okresowym w zakresie BHP (pracownicy administracyjni nie starsze niż 6- letnie a robotnicy nie starsze niż 3- letnie)?

8.

Czy pracodawca posiada aktualne zaświadczenie o ukończeniu okresowego szkolenia BHP dla pracodawców (nie starsze niż 5–letnie)?

Nie

Uwagi

Przykładowa lista kontrolna stanu BHP w firmie

Lp.

Pytania dotyczące badanego problemu

Odpowiedzi Tak

9.

Czy wszyscy pracownicy posiadają aktualne zaświadczenia o przeszkoleniu okresowym w zakresie BHP (pracownicy administracyjni nie starsze niż 6- letnie a robotnicy nie starsze niż 3- letnie)?

10.

Czy pracodawca dokonał i udokumentował ocenę ryzyka zawodowego na wszystkich stanowiskach pracy?

11.

Czy pracownicy zostali zapoznani z oceną ryzyka zawodowego?

12.

Czy pracodawca przeprowadził badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy?

13.

Czy pracodawca uregulował wewnętrzną decyzją problem odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej?

14.

Czy pracodawca dostarczył pracownikom odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej?

15.

Czy na stanowiskach pracy są zapewnione wymagane standardy w zakresie wysokości pomieszczeń pracy, wolnej powierzchni i kubatury, oświetlenia, wentylacji, temperatur, przejść?

16.

Czy narzędzia i maszyny posiadają oznaczenie CE i deklaracje zgodności?

Nie

Uwagi

Przykładowa lista kontrolna stanu BHP w firmie

Lp.

Pytania dotyczące badanego problemu

Odpowiedzi Tak

17.

Czy opracowano i udostępniono pracownikom (za pokwitowaniem) instrukcje BHP dotyczące procedur technologicznych i obsługi maszyn, narzędzi itp.?

18.

Czy pracodawca monitoruje stan BHP i czy prowadzi i dokumentuje kontrole stanu BHP?

19.

Czy pracodawca (będący właścicielem lub dzierżawcą budynku) przeprowadza coroczne i okresowe (co 5 lat) kontrole stanu technicznego budynku?

20.

Czy są ustalone i przestrzegane procedury postępowania w przypadku zaistnienia wypadków przy pracy, wypadków zrównanych z wypadkami przy pracy, wypadków w drodze do pracy albo chorób zawodowych?

21.

Czy pracodawca konsultuje z pracownikami lub z ich przedstawicielami podejmowane działania w zakresie BHP?

22.

Czy pracodawca przeszkolił grupę (kilku) pracowników w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej?

23.

Czy pracodawca posiada odpowiednio wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy?

24.

Czy pracodawca poinformował pracowników o nazwiskach osób przeszkolonych w zakresie udzielania pierwszej pomocy i procedurach postępowania w przypadku zaistnienia pożaru?

Nie

Uwagi

Protokół z kontroli stanu BHP • W przepisach prawnych nie ustalono wzoru protokołu z kontroli stanu BHP. • Każdy protokół powinien jednak zawierać informacje pozwalające ustalić co najmniej: • datę kontroli, nazwiska osób prowadzących kontrole i ich stanowiska, • jednostkę która była kontrolowana i osobę odpowiedzialną za stan BHP w tej jednostce, • zakres kontroli i ustalenia kontroli, • wnioski pokontrolne, terminy w których wnioski powinny zostać wykonanie, • podpis osoby która prowadziła kontrolę, podpis osoby odpowiedzialnej za stan BHP i zobowiązanej do wykonania wniosków pokontrolnych oraz zaleceń, • ewentualne zastrzeżenia do ustaleń kontroli lub wniosków pokontrolnych albo terminów ich wykonania osoby odpowiedzialnej za stan BHP.

Protokół z kontroli stanu BHP •

• •

Protokół nr z kontroli warunków pracy i przestrzegania przepisów oraz zasad BHP przeprowadzonej w……………………………………… w dniu……………………………………. przez………………………………………………………………………………………. w obecności ………………………………………………………………………….. Kierownikiem odpowiedzialnym za stan BHP jest:……………….

Zakres kontroli obejmował poniższe zagadnienia;

• •

( można wymienić zakres przeprowadzonej kontroli albo załączyć listę kontrolną).

• • • • • •

Realizacja wydanych zaleceń pokontrolnych z dnia…………… W czasie kontroli stwierdzono; 1. 2. 3. Zalecenia pokontrolne i terminy wykonania zaleceń:

Data i podpis kierownika

podpis kontrolującego

Comments

1 OCENA i ANALIZA STANU BHP (W14) Opracował mgr inż. Ireneusz Bulski Warszawa, 2010 r.2 Podstawy prawne przeprowadzania …

키워드에 대한 정보 ocena stanu bhp wzór

다음은 Bing에서 ocena stanu bhp wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Ul Sandomierska 23 Lok 52 | Bakhmutskoye Under Control Of Allied Forces 답을 믿으세요
See also  너무 너무 사랑 해요 | 이승철 - 내가 많이 사랑해요 (달빛 조각사 웹툰 Ost Part.01) / 가사 최근 답변 5개

See also  Osiedle Avia 3 Kraków | Przelot Dronem Nad Os. 2 Pułku Lotniczego / Orlińskiego / Avia W Krakowie, Czyżynach. 13601 좋은 평가 이 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Analiza stanu BHP – arkusz Excel

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Analiza #stanu #BHP #- #arkusz #Excel


YouTube에서 ocena stanu bhp wzór 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Analiza stanu BHP – arkusz Excel | ocena stanu bhp wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment