Ocena Stanu Technicznego Wózka Widłowego | Wózek Widłowy Budowa I Obsługa – Egzamin Praktyczny 78 개의 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “ocena stanu technicznego wózka widłowego – Wózek widłowy budowa i obsługa – egzamin praktyczny“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Aksel S 이(가) 작성한 기사에는 조회수 60,571회 및 좋아요 771개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

ocena stanu technicznego wózka widłowego 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Wózek widłowy budowa i obsługa – egzamin praktyczny – ocena stanu technicznego wózka widłowego 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Wózek widłowy II WJO krótko o budowie i obsłudze – zagadnienia egzamin praktyczny. Przepraszam za przejęzyczenia ale robie te filmy czasem tuż przed zajeciami albo na krotkiej przerwie wiem że nie jest idealnie.

ocena stanu technicznego wózka widłowego 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Co to jest UDT oraz resurs wózka widłowego? – Niko Alex

Na mocy wprowadzonych w 2018 roku przepisów wózki włowe muszą przejść ocenę stanu technicznego, czyli tzw. przegląd specjalny po …

+ 여기를 클릭

Source: nikoalex.pl

Date Published: 4/5/2022

View: 9571

Codzienna kontrola wózka widłowego – jak sprawdzić stan …

Codzienna kontrola wózka włowego – jak sprawdzić stan techniczny? Lemarpol/Porady/Codzienna kontrola wózka włowego – jak sprawdzić stan …

+ 여기에 보기

Source: lemarpol.eu

Date Published: 4/25/2022

View: 9917

Czynności operatora wózka widłowego przed rozpoczęciem …

Warto podkreślić, że zadaniem operatora wózka jest wyłącznie sprawdzenie i ocena stanu technicznego maszyny. Nie może on podjąć na własną rękę …

+ 더 읽기

Source: www.alejahandlowa.pl

Date Published: 11/21/2022

View: 7334

Ocena stanu technicznego ustrojów nośnych UTB

Administratorem Państwa danych osobowych pozostanie Prezes Urzędu Dozoru Technicznego (Warszawa ul. Szczęśliwicka34). Urząd będzie przetwarzać dane pozyskane od …

+ 여기에 보기

Source: www.udt.gov.pl

Date Published: 1/9/2022

View: 4007

Resurs wózków widłowych, ocena stanu kabiny wózka …

Przedsiębiorstwo Jung-Serwis w Poznaniu specjalizuje się w wykonywaniu obliczeń resursów wózków włowych. Jest to ocena stanu technicznego urządzenia …

+ 더 읽기

Source: jung-serwis.com

Date Published: 3/14/2022

View: 2216

Obsługa wózka widłowego – o czym powinien pamiętać …

Kładziemy szczególny nacisk na rozwijanie umiejętności praktycznych, w tym kwestie związane z oceną stanu technicznego pojazdu. Nasi kursanci …

+ 여기에 표시

Source: www.strefaszkolen3s.pl

Date Published: 6/6/2022

View: 1468

Resurs wózków widłowych: ważne informacje | STILL Polska

Serwis STILL Polska – technik ustala resurs wozka wlowego … oceny stanu technicznego będącej podstawą ustalenia resursu wózka włowego …

+ 여기에 보기

Source: www.still.pl

Date Published: 1/22/2022

View: 7538

Egzamin wózki widłowe – Pytania i odpowiedzi Egzamin UDT …

Chcesz zdać egzamin UDT na wózki włowe? … sprawdza stan techniczny urządzenia poprzez oględziny … Ocenę stanu technicznego ogumienia przeprowadza.

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.oszomega.pl

Date Published: 7/4/2021

View: 6142

Czynności operatora przed rozpoczęciem, w trakcie oraz po …

Operator wózka włowego narażony jest na wiele niebezpieczeństw … stan techniczny urządzenia, zabroniona jest jakakolwiek naprawa wózka przez operatora.

+ 여기를 클릭

Source: www.kursy-aston.pl

Date Published: 5/24/2022

View: 2920

주제와 관련된 이미지 ocena stanu technicznego wózka widłowego

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Wózek widłowy budowa i obsługa – egzamin praktyczny. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Wózek widłowy budowa i obsługa - egzamin praktyczny
Wózek widłowy budowa i obsługa – egzamin praktyczny

주제에 대한 기사 평가 ocena stanu technicznego wózka widłowego

  • Author: Aksel S
  • Views: 조회수 60,571회
  • Likes: 좋아요 771개
  • Date Published: 2019. 5. 16.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=2JwCWkN_BU4

Jak sprawdzić stan techniczny wózka?

sprawdzenie elementów układu podnoszenia – należy się upewnić czy widły są w dobrym stanie, czy nie są wykrzywione lub pęknięte. Kontrola powinna objąć także mocowania wideł na karetce, łańcuchy pod kątem ich stanu, napięcia, stopnia wyciągnięcia łańcucha.

Co sprawdzamy w wózku widłowym?

– stanu wideł, łańcucha oraz masztu,
  • sprawdzenie oświetlenia i sygnalizacji (m.in. kierunkowskazy, światła stop),
  • sprawdzenie stanu opon,
  • sprawdzenie poziomu:

Kto odpowiada za stan techniczny wózka?

Kto jest odpowiedzialny za kontrolę stanu wózka widłowego? Ustalaniem zasad weryfikacji stanu technicznego urządzeń, ich kontrolą oraz sprawdzaniem poziomu wiedzy i kompetencji, a także wydawaniem uprawnień do ich obsługi, sprawdzania oraz prowadzenia napraw zajmuje się Urząd Dozoru Technicznego (UDT).

Jakie pytania zadaję egzaminator na wózek widłowy?

10 pytań i odpowiedzi na Egzamin UDT na Wózki Widłowe
  1. Proszę wymienić akty prawne dotyczące Urzędu Dozoru Technicznego: …
  2. Czy operator urządzeń transportu bliskiego może zostać ukarany grzywną lub pozbawieniem wolności? …
  3. Za jakie zachowania grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności?

Co jaki okres czasu wykonuje się przegląd wózków widłowych?

co 30 dni – dla wózków jezdniowych z wysięgnikiem oraz mechanicznym napędem, z osoba podnoszoną razem z ładunkiem lub podestowych lub z fotelem dla operatora; co 60 dni – dla wózków z mechanicznym napędem oraz podnośnikiem, prowadzonych lub zdalnie sterowanych.

Ile kosztuje badanie UDT wózka widłowego?

od dnia 09.02.2021 zmienia się stawka opłaty za sprawdzenie kwalifikacji i wynosi 193,78 zł. Podstawa opłaty: art. 23 ust.

Ile zarabia początkujący operator wózka widłowego?

Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana*) na tym stanowisku wynosi 4 130 PLN brutto. Co drugi operator wózka widłowego otrzymuje pensję od 3 690 PLN do 4 700 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych operatorów wózków widłowych zarabia poniżej 3 690 PLN brutto.

Czy jazda wózkiem widłowym jest trudna?

Mogłoby się wydawać, że jazda wózkiem widłowym to nic trudnego – owszem, jest w tym ziarno prawdy. Operator, który przeszedł specjalistyczne szkolenie, nabył odpowiednie umiejętności i wiedze na temat pracy na wózku widłowym, nie powinien mieć problemu w czasie jazdy po magazynie czy placu.

Jak sprawdzić zawór przelewowy w wózku?

I. Zawór przelewowy (zawór hydrauliczny dwukierunkowy) – jego zadaniem jest odprowadzenie nadmiaru ciśnienia do zbiornika wyrównawczego. Jego działanie sprawdzamy poprzez podniesienie wideł maksymalnie do góry. Charakterystyczny dźwięk świadczy o tym, że zawór przelewowy działa i odprowadza płyn do zbiornika.

Czy stare uprawnienia na wózki widłowe są ważne?

Potocznie mówiąc są to kategorie: NIŻSZA I WYŻSZA, odpowiednio dla wózków PODNOŚNIKOWYCH i PODNOŚNIKOWYCH SPECJALIZOWANYCH. Wszyscy, którzy zdobyli uprawnienia UDT (jako bezterminowe) przed wejściem w życie tego przepisu, będą mieli je ważne przez 5 lat (liczone od stycznia 2019 r.), bez względu na kategorię.

Czy wózki widłowe podlegają pod UDT?

Wszystkie wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia podlegają dozorowi technicznemu. Podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu, wydane na podstawie art.

Kiedy operator wózka widłowego może odmówić pracy?

Jeżeli stan wózka, stan ładunku czy inne okoliczności w miejscu prac nie spełniają wymagań bezpieczeństwa – operator ma prawo (nawet obowiązek) odmówić wykonania pracy, zgłaszając ten fakt przełożonemu.

Czy ciezko zdac UDT?

Możemy pochwalić się 96% zdawalnością egzaminów UDT co jasno pokazuje, że wiemy, jak szkolić a i nasi kursanci to osoby, które szybko się uczą. Jeżeli zależy Ci na szybkim zdaniu kursu zachęcamy do kontaktu. Mamy nadzieję, że już się nie boisz i pytanie czy kurs na wózki widłowe jest trudny przechodzi w zapomnienie.

Ile można mieć błędów na egzaminie UDT?

Na testach jest zwykle 5 pytań dotyczących diagramów udźwigu. Zazwyczaj osoby, które mają problemy z diagramami, mają trudność, aby zaliczyć test, ponieważ można mieć tylko 4 błędy.

Ile pytan na wózki widłowe?

Egzamin na wózki widłowe – zasady

Teoretyczna część egzaminu na wózki widłowe składa się z 15 pytań zamkniętych z opcją jednokrotnego wyboru odpowiedzi. W celu zaliczenia testu należy udzielić prawidłowych odpowiedzi na minimum 11 spośród nich.

Jak sprawdzić zawór przelewowy w wózku?

I. Zawór przelewowy (zawór hydrauliczny dwukierunkowy) – jego zadaniem jest odprowadzenie nadmiaru ciśnienia do zbiornika wyrównawczego. Jego działanie sprawdzamy poprzez podniesienie wideł maksymalnie do góry. Charakterystyczny dźwięk świadczy o tym, że zawór przelewowy działa i odprowadza płyn do zbiornika.

Jak sprawdzić hamulec w wózku widłowym?

Przy zaciągniętym hamulcu ręcznym należy ruszyć. W takiej sytuacji silnik wózka widłowego powinien zgasnąć. Z kolei płyn hamulcowy jest konieczny w czasie sprawdzania hamulca nożnego. Następnie, operator rusza i gwałtownie wciska hamulec.

Jak sprawdzić zawór zwrotny w wózku widłowym?

III. Zawór zwrotny – należy sprawdzić czy widły nie opadają. Najlepiej sprawdzić to pod obciążeniem. Sprawdza to zawsze przy odbiorze Inspektor z Dozoru Technicznego oraz konserwator przy 125% obciążenia nominalnego.

Jak sprawdzić wózek widłowy?

W celu przeprowadzenia drugiego testu zaparkuj wózek widłowy używany na gładkim, czystym podłożu, zostaw na około 15 minut włączony silnik, a następnie aktywuj po kolei każdą z funkcji hydraulicznych. Po tym czasie sprawdź, czy nie doszło pod wózkiem do żadnych wycieków.

Badanie stanu technicznego wózka widłowego – rola resursu i UDT

Urządzenia, które służą do przenoszenia ładunków, muszą być utrzymywane w dobrym stanie technicznym. Jest to ważne ze względu na to, że wystąpienie w nich usterki podczas wykonywania zadań transportowych może powodować duże zagrożenie dla osób i mienia znajdującego się w pobliżu. W związku z tym przepisy nakładają na osoby lub firmy eksploatujące tego typu sprzęt obowiązek monitorowania jego kondycji oraz wykonywania odpowiednich przeglądów. Rygorom tym podlegają również szeroko wykorzystywane wózki widłowe. Zobaczmy, jakie są zasady właściwego postępowania w przypadku tych urządzeń.

Kto jest odpowiedzialny za kontrolę stanu wózka widłowego?

Ustalaniem zasad weryfikacji stanu technicznego urządzeń, ich kontrolą oraz sprawdzaniem poziomu wiedzy i kompetencji, a także wydawaniem uprawnień do ich obsługi, sprawdzania oraz prowadzenia napraw zajmuje się Urząd Dozoru Technicznego (UDT). W jego gestii leży zajmowanie się wszystkimi maszynami i urządzeniami, które na mocy przepisów są objęte dozorem technicznym. Do takiego sprzętu zaliczana jest większość urządzeń transportu bliskiego, w tym wózki widłowe.

Na mocy wprowadzonych w 2018 roku przepisów wózki widłowe muszą przejść ocenę stanu technicznego, czyli tzw. przegląd specjalny po wyczerpaniu się resursu. Określenie to oznacza podany przez producenta danego wózka widłowego przewidywany czas eksploatacji liczony w motogodzinach (mth). Czas ten producent podaje na podstawie szacowanego możliwego zużycia poszczególnych elementów istotnych dla prawidłowego działania sprzętu. Chodzi tu przede wszystkim o części, które podlegają dużym obciążeniom, a materiał, z którego je wykonano, traci swoje właściwości wskutek tzw. zmęczenia.

Przepisy stanowią, że w przypadkach, gdy producent nie określił resursu, przyjmuje się, że przegląd specjalny powinien być przeprowadzony po upływie 10 lat eksploatacji urządzenia.

W związku z wprowadzeniem pojęcia resursu w trakcie eksploatacji wózka widłowego użytkownik ma obowiązek dokumentowania efektywnego czasu jego pracy w postaci rejestru i zapisów w dzienniku konserwacji.

Przeglądy wózków widłowych związane z wyczerpaniem resursu

W ramach przeglądu specjalnego wózka widłowego musi być sprawdzona jego konstrukcja nośna, podzespoły mechaniczne, hydrauliczne, pneumatyczne oraz elektryczne. Kontrolowany jest również stan wyposażenia odpowiedzialnego za bezpieczeństwo. Szczegółowy zakres prowadzonych czynności jest określany w oparciu o zalecenia producenta, a w przypadku, gdy nie są one określone, obszary wymagające sprawdzenia są wskazywane przez osobę kompetentną, tj. taką, która w myśl przepisów zna się na konstruowaniu, budowie albo konserwacji urządzeń transportu bliskiego, dysponując wiedzą z zakresu obowiązujących przepisów i aktualnych norm, które dotyczą UTB.

W ramach przeglądu specjalnego określa się również zalecenia do dalszej eksploatacji urządzenia, w tym spis koniecznych napraw lub modernizacji oraz zasad prowadzenia bieżących przeglądów i czynności konserwacyjnych.

Codzienna kontrola wózka widłowego

Bezpieczna obsługa wózków jezdniowych to nie tylko prawidłowe (zgodne z instrukcją obsługi) posługiwanie się pojazdami, ale również kontrolowanie ich stanu technicznego. Liczne przeglądy oraz badania są obowiązkowymi elementami, które musi zapewnić swojej flocie każdy pracodawca. Jednak równie ważna jest codzienna kontrola wózka widłowego, która należy do obowiązków operatora urządzenia.

W pracy operatora wózka widłowego liczy się nie tylko, potwierdzona uprawnieniami, umiejętność obsługi wózka jezdniowego ale również sumienność i dokładność. Jako, że w największej mierze obowiązki na tym stanowisku związane są z operowaniem wózkiem widłowym, każdy operator przed rozpoczęciem pracy zobligowany jest, by upewnić się, iż sprzęt na którym będzie działał, jest dopuszczony do użytku i nie posiada usterek, które uniemożliwiłyby jego eksploatację.

W poniższym artykule zaprezentujemy:

co należy do obowiązków operatora przed rozpoczęciem pracy,

jak powinna wyglądać codzienna obsługa techniczna wózka jezdniowego,

jak wykonać podstawowe czynności konserwacyjne w wózku widłowym,

oraz jak powinno wyglądać bezpieczne miejsce garażowania pojazdów.

Kto jest odpowiedzialny za stan techniczny wózka widłowego?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 10 maja 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym obowiązek kontroli stanu technicznego wózka widłowego spoczywa na pracodawcy (właścicielu urządzenia).

Jednak w wielu przypadkach (np. duża flota wózków, kilka oddziałów firmy, czy po prostu brak znajomości konstrukcji i funkcjonowania urządzenia) pracodawca odpowiada nie tyle za samo fizyczne dopilnowanie stanu technicznego urządzenia, co raczej za przydzielenie zadań odpowiednim pracownikom. Dlatego też regularne przeglądy wózków widłowych zleca się serwisom lub konserwatorom, a codzienną kontrolę stanu technicznego – operatorowi, który pracuje na danym urządzeniu.

Czynności przed rozpoczęciem pracy na wózku widłowym

Operator przed przystąpieniem do obsługi wózka jezdniowego powinien dopilnować wszystkich niezbędnych obowiązków. Można podzielić je na:

związane ze sprawdzeniem dokumentacji,

oraz te, które obejmują sprawdzenie stanu technicznego urządzenia.

Sprawdzenie prowadzonych dokumentów wózka widłowego jest szczególnie istotne w przypadku, gdy sprzęt:

jest po przeglądzie lub wizycie w serwisie i należy upewnić się, że wszystkie zalecenia zostały dopełnione (mowa tu o naprawach, wymianie części itd) – tego typu informacje znajdują się w książce konserwacji ;

; jest wykorzystywany zamiennie przez kilku operatorów (przed przystąpieniem do pracy warto sprawdzić, czy poprzedni pracownicy nie odnotowali ważnych usterek, czy awarii w trakcie swojej zmiany) – w tym celu należy przejrzeć ostatnie wpisy z książki obsługi.

Po upewnieniu się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do pracy na urządzeniu, należy sprawdzić jeszcze jego stan techniczny.

Codzienna obsługa techniczna wózka widłowego

Transportowanie palet z nawet kilkutonowymi ładunkami ładunkami jest odpowiedzialnym i wymagającym zajęciem. Nawet najmniejsza nieprawidłowość – pęknięcie na widle, wygięcie masztu czy zerwanie łańcuchów mogą prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji.

Jakie elementy powinien sprawdzić każdy operator przed przystąpieniem do pracy na urządzeniu?

Oględziny wózka widłowego , które są najszybszym sposobem na wypatrzenie pęknięć, wgnieceń czy innego typu uszkodzeń mechanicznych.

, które są najszybszym sposobem na wypatrzenie pęknięć, wgnieceń czy innego typu uszkodzeń mechanicznych. Prawidłowość działania układu kierowniczego – sprawdzenie luzów na kierownicy oraz możliwości skrętu.

– sprawdzenie luzów na kierownicy oraz możliwości skrętu. Działanie układu hamulcowego – czy hamulec postojowy działa, czy poziom płynu hamulcowego jest prawidłowy.

– czy hamulec postojowy działa, czy poziom płynu hamulcowego jest prawidłowy. Funkcjonowanie mechanizmów podnoszenia – szczególnie sprawności masztu do wózka widłowego.

– szczególnie sprawności masztu do wózka widłowego. Sprawdzenie ogumienia i prawidłowego ciśnienia w oponach.

Ponadto należy upewnić się, czy wózki widłowe spalinowe mają wystarczający poziom paliwa, a wózki widłowe elektryczne– naładowany akumulator i odpowiedni poziom elektrolitu.

Ciśnienie w oponach wózka widłowego

Prawidłowe ciśnienie w oponach wózków widłowych jest bardzo istotne, gdyż na co dzień urządzenia tego typu unoszą oraz transportują ładunki o dużej wadze, nierzadko na duże odległości.

Ile powinno wynosić ciśnienie w oponach dla poszczególnych wózków widłowych? Wszystko zależy od udźwigu pojazdu:

dla pojazdów o udźwigu do 1,8 tony: 790 KPa – koła przednie i 1000 KPa – koła tylne,

dla pojazdów o udźwigu 2-2,5 tony: 860 KPa – zarówno dla kół przednich jak i tylnych,

dla pojazdów o udźwigu od 3 do 3,5 tony: 830 KPa – koła przednie i 790 KPa – koła tylne.

Jak sprawdzić poziom płynu hamulcowego?

Przed rozpoczęciem eksploatacji wózka widłowego warto upewnić się, czy poziom płynu hamulcowego w urządzeniu jest na odpowiednim poziomie. Wystarczy sprawdzić w zbiorniczku czy poziom płynu znajduje się pomiędzy dwoma znacznikami (MIN/ MAX) a w razie potrzeby – uzupełnić zapas poprzez dolanie go.

Garażowanie wózków widłowych

Po skończonej pracy, operator powinien ponownie dokonać oględzin wózka i upewnić się, czy podczas eksploatacji nie doszło do jakichkolwiek usterek czy uszkodzeń części lub mechanizmów. Następnie pojazd należy pozostawić w bezpiecznym, wyznaczonym przez pracodawcę miejscu garażowania.

Wózek powinien mieć:

opuszczone widły,

maszt odchylony do przodu,

dźwignie w neutralnym położeniu,

zaciągnięty hamulec pomocniczy.

Dopiero gdy powyższe zalecenia zostaną wykonane, można wyłączyć pojazd, wyciągnąć (koniecznie) kluczyki ze stacyjki i przystąpić do oględzin oraz odnotowania w książce eksploatacji stanu technicznego pojazdu wraz z jego przebiegiem.

Jak powinno wyglądać miejsce postojowe dla wózków widłowych?

Przede wszystkim , najważniejsze jest to, aby miejsce parkowania widlaków po skończonej pracy nie utrudniało poruszania się innym maszynom czy pracownikom, nie kolidowało z drogami transportowymi i nie utrudniało dostania się do wyjść awaryjnych.

Ponadto miejsce garażowe dla wózków widłowych powinno być:

zadaszone,

chłodne i dobrze wentylowane,

w bezpiecznej odległości od sieci elektroenergetycznych.

Podsumowanie

Codzienne kontrolowanie stanu technicznego wózków jezdniowych jest bardzo istotne dla prawidłowej pracy i możliwości eksploatacji wózka. Czuwanie nad prawidłowym stanem technicznym urządzeń należy do obowiązków jego posiadaczy, a kontrole przeprowadzane przez pracowników dozoru technicznego mają za zadanie tylko potwierdzić to, czy konserwacja oraz naprawy przeprowadzane są regularnie i z należytą starannością. Gdyż od codziennej obsługi technicznej, którą należy wykonać, zależy to jaka będzie jakość pracy wózka.

Czynności operatora wózka widłowego przed rozpoczęciem pracy

Jakie czynności powinien wykonać operator wózka widłowego przed rozpoczęciem pracy?

Procedura rozpoczęcia pracy na wózku widłowym ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. Zaniedbanie sprawdzenia sprawności maszyny może zakończyć się poważnym wypadkiem lub awarią w trakcie wykonywania zadań transportowych.

Przed każdym cyklem pracy powinniśmy dokonać szczegółowych oględzin stanu technicznego wózka widłowego. Nie ma znaczenia fakt, czy chodzi o nowe czy używane wózki widłowe. Czynności kontrolne należy przeprowadzić także wtedy, gdy mamy do czynienia z maszyną wynajętą. Przeglądu dokonujemy niezależnie od tego, czy przejmujemy maszynę po operatorze z poprzedniej zmiany, czy uruchamiamy ją jako pierwsi tego dnia.

Codzienna kontrola dokumentacji i stanu technicznego wózka widłowego

Przed każdorazowym podjęciem pracy na wózku widłowym należy sprawdzić dokumentację. W książce eksploatacji znajdziemy informacje o ewentualnych usterkach. Dla doświadczonego operatora informacje o rodzaju usterki i czasie jej usunięcia będą cenną wskazówką, na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie pracy. Jeżeli usterka została zarejestrowana, lecz nie ma informacji o jej usunięciu, maszyna nie może być użyta do pracy.

Po kontroli dokumentacji należy przeprowadzić oględziny ogólnego stanu wózka na postoju, a następnie dokładnie skontrolować jego najważniejsze układy:

układ napędowy – należy sprawdzić działanie silnika, naładowanie i stan techniczny baterii, a w wózku z napędem spalinowym zapłon, ilość paliwa, poprawność podłączenia i stan techniczny instalacji LPG,

– należy sprawdzić działanie silnika, naładowanie i stan techniczny baterii, a w wózku z napędem spalinowym zapłon, ilość paliwa, poprawność podłączenia i stan techniczny instalacji LPG, ogumienie – sprawdzenie stanu ogumienia powinno nastąpić przed uruchomieniem wózka – sprawdzamy opony pod kątem zużycia, uszkodzeń i deformacji oraz właściwego ciśnienia powietrza (w oponach pneumatycznych),

– sprawdzenie stanu ogumienia powinno nastąpić przed uruchomieniem wózka – sprawdzamy opony pod kątem zużycia, uszkodzeń i deformacji oraz właściwego ciśnienia powietrza (w oponach pneumatycznych), układ kierowniczy – sprawdzenie luzów i możliwości skrętu (precyzja reakcji), wykonanie próbnej jazdy po łuku,

– sprawdzenie luzów i możliwości skrętu (precyzja reakcji), wykonanie próbnej jazdy po łuku, układ hamulcowy – warto przeprowadzić test hamowania przy użyciu hamulca zasadniczego oraz “trzymania” hamulca postojowego (próba ruszenia na zaciągniętym hamulcu),

– warto przeprowadzić test hamowania przy użyciu hamulca zasadniczego oraz “trzymania” hamulca postojowego (próba ruszenia na zaciągniętym hamulcu), układ unoszący – kontrola poprawności zamontowania i stopnia zużycia wideł oraz stanu technicznego łańcuchów, karetki i masztu – należy wykonać testy pochylania masztu oraz pracy karetki i unoszenia z użyciem ładunku,

– kontrola poprawności zamontowania i stopnia zużycia wideł oraz stanu technicznego łańcuchów, karetki i masztu – należy wykonać testy pochylania masztu oraz pracy karetki i unoszenia z użyciem ładunku, układ hydrauliczny – kontrola ewentualnych wycieków na przewodach i zaworach, sprawdzenie poziomu oleju hydraulicznego,

– kontrola ewentualnych wycieków na przewodach i zaworach, sprawdzenie poziomu oleju hydraulicznego, osprzęt – jeżeli wózek posiada osprzęt dodatkowy, należy sprawdzić jego stan, poprawność podłączenia i działanie,

– jeżeli wózek posiada osprzęt dodatkowy, należy sprawdzić jego stan, poprawność podłączenia i działanie, oświetlenie i sygnalizacja – sprawne działania układów sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej jest warunkiem bezpiecznej pracy.

Po zakończeniu przeglądu operator potwierdza stan techniczny wózka w książce eksploatacji UTB. Powinien mieć świadomość, że w momencie złożenia podpisu przyjmuje pełną odpowiedzialność za stan maszyny.

Warto podkreślić, że zadaniem operatora wózka jest wyłącznie sprawdzenie i ocena stanu technicznego maszyny. Nie może on podjąć na własną rękę próby przeprowadzenia naprawy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której operator posiada uprawnienia konserwatora wózków jezdniowych podnośnikowych. Każdą przeprowadzoną naprawę należy odnotować w dokumentacji techniczno-ruchowej. Naprawy i modernizacje wózków widłowych muszą być uzgodnione z Urzędem Dozoru Technicznego.

Wózek musi posiadać odbiór UDT

Do użytkowania wózka widłowego nie wystarczy pewność, że jest on maszyną sprawną technicznie. Przedstawiciel sprzedawcy wózków widłowych IPZ z Olsztyna:

– To sprawy podstawowe i oczywiste, ale warto je przypomnieć. Po pierwsze wózek widłowy może być użytkowany tylko wtedy, gdy posiada ważną decyzję Urzędu Dozoru technicznego o dopuszczeniu do eksploatacji. Stosowny dokument powinien znajdować się w Księdze Rewizyjnej wózka widłowego. Po drugie maszyny należy używać tylko w taki sposób, jaki dopuszcza jej producent. Należy skrupulatnie przestrzegać instrukcji obsługi, a także instrukcji BHP.

Pomimo przeprowadzenia rutynowego sprawdzenia stanu wózka i stosowania właściwych zasad eksploatacji, może dojść do awarii czy uszkodzenia wózka. W takiej sytuacji operator powinien natychmiast przerwać pracę, unieruchomić maszynę i zgłosić incydent bezpośredniemu przełożonemu.

Podstawowe czynności kontrolne przed użyciem wózka widłowego

Operator wózków widłowych musi mieć pewność co do stanu technicznego wózka, jakim będzie pracował. Brak podstawowej wiedzy operatora o tym, jakie elementy podlegać powinny kontroli, oraz brak wiedzy o ewentualnych usterkach mogą być potencjalnie niebezpieczne. Każdorazowo przed pracą wykonać powinno się szereg czynności kontrolnych, które upewnią w przekonaniu, że wózek nadaje się do eksploatacji. W przeciwnym razie pojazd powinien trafić do serwisu, a wszelkie czynności powinny zostać zapisane w książce eksploatacji.

Zapoznanie się z książką eksploatacji wózka – tam znajdziemy informacje o ewentualnych usterkach lub naprawach, ogólne oględziny urządzenia – wzrokowe oględziny pozwolą upewnić się, czy wózek nie posiada widocznych awarii i uszkodzeń, kontrola poziomu oleju, paliwa i innych płynów eksploatacyjnych, sprawdzenie stanu ogumienia – upewniamy się czy ogumienie nadaje się do użytku, czy opony mają odpowiednie ciśnienie, na oponach superelastycznych kontrolujemy czy widoczny jest pasek oznaczający zużycie opony, sprawdzenie elementów układu podnoszenia – należy się upewnić czy widły są w dobrym stanie, czy nie są wykrzywione lub pęknięte. Kontrola powinna objąć także mocowania wideł na karetce, łańcuchy pod kątem ich stanu, napięcia, stopnia wyciągnięcia łańcucha. Elementy hydrauliczne w mechanizmie podnoszenia sprawdzamy pod wzrokowo kątem szczelności, sprawdzenie poprawności działania mechanizmu podnoszenia – wykonanie wszystkich możliwych ruchów bez obciążenia, kontrola układu kierowniczego – sprawdzenie czy pojazd dobrze reaguje na skręty kierownicą, czy płynnie zakręca, kontrola układu hamulcowego – sprawdzenie poprawności działania hamulca zasadniczego, skuteczności jego działania, a także hamulca ręcznego.

Powyższy zestaw oględzin i czynności kontrolnych pomogą operatorowi poznać stan techniczny wózka i jego zdolność do wykonywania pracy. Pamiętajmy, że jakiekolwiek uchybienia i usterki, nawet te wyglądające na nieistotne, mogą mieć duży wpływ na pracę jak i bezpieczeństwo operatora i inne osoby. Operator ma prawo odmówić użytkowania wózka widłowego w przypadku zaobserwowania błędów, awarii i zaniedbań konserwacyjnych jak i obowiązek powiadomienia serwisantów czy przełożonego.

Czynności eksploatacyjne kierowcy wózka jezdniowego

Do czynności mających decydujący wpływ na bezpieczeństwo eksploatacji wózków jezdniowych zaliczymy szereg opisanych poniżej działań, jakie powinni podejmować kierowcy zarówno przed, w trakcie, jak i po zakończeniu pracy.

Czynności przed przystąpieniem do pracy

PAMIĘTAJ!

– praca może być wykonywana wyłącznie wózkiem jezdniowym posiadającym ważną decyzję UDT zezwalającą na jego eksploatację,

– w czasie eksploatacji wózka należy przestrzegać instrukcji obsługi oraz instrukcji stanowiskowej bhp,

– w przypadku stwierdzenia uszkodzenia wózka należy go bezzwłocznie unieruchomić oraz natychmiast powiadomić przełożonego.

Codzienne czynności kierowcy wózka jezdniowego przed przystąpieniem do pracy są następujące:

sprawdzenie książki eksploatacji (obsługi) UTB pod kątem stwierdzenia ewentualnych wpisów o usterkach,

przeprowadzenie wizualnych oględzin wózka,

sprawdzenie prawidłowości układów:

– kierowniczego (luz, skręt itp.),

– hamulcowego,

– napędowego,

– osprzętu dodatkowego,

sprawdzenie mechanizmów podnoszenia, przechyłu masztu i przesuwu wideł, w tym w szczególności:

– stanu układu hydraulicznego (wycieki na złączach, przewodach lub zbiornikach),

– stanu wideł, łańcucha oraz masztu,

sprawdzenie oświetlenia i sygnalizacji (m.in. kierunkowskazy, światła stop),

sprawdzenie stanu opon,

sprawdzenie poziomu:

– paliwa (wózki z napędem spalinowym) – ewentualnie należy uzupełnić,

– naładowania akumulatora oraz poziomu elektrolitu (wózki z napędem elektrycznym),

– cieczy chłodzącej (wózki z napędem spalinowym) – ewentualnie należy uzupełnić,

– oleju hydraulicznego – ewentualnie należy uzupełnić,

– oleju w silniku (wózki z napędem spalinowym) – ewentualnie należy uzupełnić,

po uruchomieniu silnika sprawdzenie:

– funkcjonowania układu smarowania i chłodzenia,

– ładowania akumulatora,

– sterowania układu hydraulicznego oraz czy pracuje prawidłowo,

odnotowanie sprawności wózka w książce eksploatacji UTB – od tego momentu kierowca przejmuje odpowiedzialność za wózek jezdniowy.

Czynności kierowcy podczas pracy

PAMIĘTAJ!

– przed uruchomieniem silnika należy sprawdzić, czy dźwignia zmiany biegów znajduje się w położeniu neutralnym,

– kierowca powinien ściśle przestrzegać instrukcji uruchamiania i obsługi silnika.

Kierowca w czasie pracy (jazdy) wózkiem widłowym powinien:

monitorować prawidłowość działania zespołów i mechanizmów wózka jezdniowego, tj. kontrolować:

– pracę silnika (spalinowego lub elektrycznego),

– stopień wyładowania akumulatora,

– prawidłowość działania układu kierowniczego i hamulcowego,

– prawidłowość działania układu hydraulicznego (mechanizmu podnoszenia i przechyłu masztu oraz osprzętu dodatkowego),

– prawidłowość działania sprzęgła i skrzyni biegów,

– prawidłowość działania przekładni lub sprzęgła (w zależności od konstrukcji wózka),

– prawidłowość działania oświetlenia i lampek sygnalizacyjnych,

pracę wykonywać w hełmie ochronnym – jeżeli takie wymogi bezpieczeństwa zostały określone przez pracodawcę jako obowiązujące w zakładzie pracy, usytuować się na miejscu dla kierowcy w taki sposób, aby widział trasę przejazdu, a jeżeli wysokość ładunku ogranicza widoczność, wówczas powinien jechać tyłem lub mieć osobę pilotującą, przestrzegać obowiązujących przepisów i zasad ruchu drogowego, zachować bezpieczną odległość od innych pojazdów oraz od przemieszczających się osób, prowadzić wózek jezdniowy z prędkością dostosowaną do warunków występujących w zakładzie pracy, umożliwiającą bezpieczne zatrzymanie w sytuacji awaryjnej , przestrzegać dostosowania przemieszczanego ciężaru do dozwolonego udźwigu nominalnego wózka, prawidłowo umieścić ładunek na widłach, wewnątrz pomieszczeń poruszać się wyłącznie po wyznaczonych do tego celu drogach transportowych, podczas jazdy trzymać nogi na podeście oraz nie wystawiać kończyn poza obrys wózka, składować ładunki zgodnie z zasadami bezpiecznego składowania, w czasie podnoszenia i opuszczania ładunków:

– zwrócić uwagę, aby w zasięgu pracy wózka nie znajdowały się osoby postronne,

– wydzielać strefę pracy za pomocą taśm, łańcuszka lub linki,

manewry hamowania, ruszania oraz podnoszenia i opuszczania ładunku wykonywać płynnie oraz z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, w czasie jazdy jeździć z widłami uniesionymi na około 300 mm ponad powierzchnię jezdni oraz masztem pochylonym maksymalnie do tyłu (na wózek), przy zjeździe z rampy lub innej pochyłości zjeżdżać tyłem, w przypadku wózków z napędem elektrycznym przełączać dźwignię zmiany kierunku (przód – tył) w czasie postoju wózka, uwzględnić w czasie pracy na placu warunki atmosferyczne:

– wiatr,

– widoczność,

– wyładowania atmosferyczne,

zachować bezpieczne odległości od sieci elektroenergetycznych:

– 3 m – dla linii o napięciu znamionowym nieprzekraczającym 1 kV,

– 5 m – dla linii o napięciu znamionowym powyżej 1 kV, lecz nieprzekraczającym 15 kV,

– 10 m – dla linii o napięciu znamionowym powyżej 15 kV, lecz nieprzekraczającym 30 kV,

– 15 m – dla linii o napięciu znamionowym powyżej 30 kV, lecz nieprzekraczającym 110 kV,

– 30 m – dla linii o napięciu znamionowym powyżej 110 kV.

Czynności po zakończeniu pracy

Kierowca po zakończeniu jazdy (pracy) jest zobowiązany:

pozostawić wózek jezdniowy w miejscu do tego wyznaczonym, określonym przez pracodawcę, znajdującym się w bezpiecznej odległości od torowisk kolejowych, linii elektroenergetycznych oraz innych linii technologicznych,

PAMIĘTAJ!

Zabronione jest parkowanie na drogach ewakuacyjnych, pożarowych oraz w miejscach utrudniających dostęp do urządzeń i instalacji ochrony przeciwpożarowej.

opuścić widły w dolne położenie, maszt odchylić do przodu tak, aby widły wsparły się o podłoże, dźwignie pozostawić w położeniu neutralnym, zaciągnąć hamulec pomocniczy, wyjąć kluczyk ze stacyjki i odłączyć akumulator lub baterię, przekazując je do ładowania, jeżeli zachodzi taka konieczność, oczyścić wózek jezdniowy, odnotować w książce eksploatacji UTB jego stan techniczny i przebieg, przekazać książkę wraz z kluczykiem osobie odpowiedzialnej, powiadomić przełożonego o zauważonych podczas eksploatacji wózka usterkach i nieprawidłowościach.

Czynności zabronione

Ze względów bezpieczeństwa kierowcy wózka jezdniowego nie wolno:

Badanie stanu technicznego wózka widłowego – rola resursu i UDT

Urządzenia, które służą do przenoszenia ładunków, muszą być utrzymywane w dobrym stanie technicznym. Jest to ważne ze względu na to, że wystąpienie w nich usterki podczas wykonywania zadań transportowych może powodować duże zagrożenie dla osób i mienia znajdującego się w pobliżu. W związku z tym przepisy nakładają na osoby lub firmy eksploatujące tego typu sprzęt obowiązek monitorowania jego kondycji oraz wykonywania odpowiednich przeglądów. Rygorom tym podlegają również szeroko wykorzystywane wózki widłowe. Zobaczmy, jakie są zasady właściwego postępowania w przypadku tych urządzeń.

Kto jest odpowiedzialny za kontrolę stanu wózka widłowego?

Ustalaniem zasad weryfikacji stanu technicznego urządzeń, ich kontrolą oraz sprawdzaniem poziomu wiedzy i kompetencji, a także wydawaniem uprawnień do ich obsługi, sprawdzania oraz prowadzenia napraw zajmuje się Urząd Dozoru Technicznego (UDT). W jego gestii leży zajmowanie się wszystkimi maszynami i urządzeniami, które na mocy przepisów są objęte dozorem technicznym. Do takiego sprzętu zaliczana jest większość urządzeń transportu bliskiego, w tym wózki widłowe.

Na mocy wprowadzonych w 2018 roku przepisów wózki widłowe muszą przejść ocenę stanu technicznego, czyli tzw. przegląd specjalny po wyczerpaniu się resursu. Określenie to oznacza podany przez producenta danego wózka widłowego przewidywany czas eksploatacji liczony w motogodzinach (mth). Czas ten producent podaje na podstawie szacowanego możliwego zużycia poszczególnych elementów istotnych dla prawidłowego działania sprzętu. Chodzi tu przede wszystkim o części, które podlegają dużym obciążeniom, a materiał, z którego je wykonano, traci swoje właściwości wskutek tzw. zmęczenia.

Przepisy stanowią, że w przypadkach, gdy producent nie określił resursu, przyjmuje się, że przegląd specjalny powinien być przeprowadzony po upływie 10 lat eksploatacji urządzenia.

W związku z wprowadzeniem pojęcia resursu w trakcie eksploatacji wózka widłowego użytkownik ma obowiązek dokumentowania efektywnego czasu jego pracy w postaci rejestru i zapisów w dzienniku konserwacji.

Przeglądy wózków widłowych związane z wyczerpaniem resursu

W ramach przeglądu specjalnego wózka widłowego musi być sprawdzona jego konstrukcja nośna, podzespoły mechaniczne, hydrauliczne, pneumatyczne oraz elektryczne. Kontrolowany jest również stan wyposażenia odpowiedzialnego za bezpieczeństwo. Szczegółowy zakres prowadzonych czynności jest określany w oparciu o zalecenia producenta, a w przypadku, gdy nie są one określone, obszary wymagające sprawdzenia są wskazywane przez osobę kompetentną, tj. taką, która w myśl przepisów zna się na konstruowaniu, budowie albo konserwacji urządzeń transportu bliskiego, dysponując wiedzą z zakresu obowiązujących przepisów i aktualnych norm, które dotyczą UTB.

W ramach przeglądu specjalnego określa się również zalecenia do dalszej eksploatacji urządzenia, w tym spis koniecznych napraw lub modernizacji oraz zasad prowadzenia bieżących przeglądów i czynności konserwacyjnych.

10 pytań i odpowiedzi na Egzamin UDT na Wózki Widłowe

10 pytań i odpowiedzi na Egzamin UDT na Wózki Widłowe

1. Proszę wymienić akty prawne dotyczące Urzędu Dozoru Technicznego:

Ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym,

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 lipca 2002 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu,

Rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 3 lutego 2003 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu,

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych,

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 20 lutego 2003 zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych (zgodnie z tym wózki widłowe wymagają uprawnionej obsługi i konserwacji. Wymagania te obowiązują od 25 września 2003 (konserwator musi mieć uprawnienia).

Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 29 października 2003 w sprawie warunków technicznych dozoru techn. w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego,

2. Czy operator urządzeń transportu bliskiego może zostać ukarany grzywną lub pozbawieniem wolności?

3. Za jakie zachowania grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności?

gdy urządzenie jest nieodebrane przez UDT,

gdy używamy urządzenia wbrew decyzji UDT,

gdy modyfikujemy urządzenie bez zgody UDT.

4. Od kiedy wózki widłowe zostały objęte dozorem technicznym?

5. Na prowadzenie jakich wózków zezwalają uprawnienia IIWJO?

6. Kto może obsługiwać wózki specjalizowane – proszę podać wymagania.

7. Co zawiera księga rewizyjna?

Dokumentację techniczną,

instrukcję obsługi,

protokoły z badań okresowych wózka,

decyzję UDT o dopuszczeniu do eksploatacji lub nie,

dziennik konserwacji wózka,

deklarację zgodności,

informacje o wózku – numer ewidencyjny wózka,

informacje o użytkowniku wózka.

8. Jakie informacje zawiera zielona naklejka UDT?

9. Proszę wymienić formy dozoru technicznego.

Forma pełna

badania odbiorcze,

okresowe,

badanie doraźne (nadzwyczajne).

Eksploatacyjne,

kontrolne,

poawaryjne lub powypadkowe.

10. Kto może wstrzymać eksploatację urządzeń transportu bliskiego?

Urząd Dozoru Technicznego, konserwator, operator

zawiesić uprawnienia może tylko UDT.

Dziś postanowiliśmy rozpocząć dla was nową serię artykułów. Wierzymy, że będą one dla Was niezwykle przydatne. W naszych nowych tekstach postanowiliśmy zrobić coś, czego jeszcze nigdy wcześniej nie było – w atrakcyjnej formie przedstawiamy więc pytania egzaminacyjne wraz z odpowiedziami. Jakich zagadnień możesz się spodziewać na sto procent na egzaminie dozorowym? Czy wśród pytań są dla Ciebie nieznane zagadnienia? Nie pozwól, by taka sytuacja spotkała Cię podczas sprawdzenia Twojej wiedzy teoretycznej w trakcie egzaminu Urzędu Dozoru Technicznego. Dziś publikujemy pierwszą część pytań. Życzymy miłej lektury i zapraszamy na kursy w firmie Centrum Szkoleń Tak, istnieją takie sytuacje.Wózki zostały objęte dozorem technicznego zgodnie z rozporządzeniem Rady Min. z 16 lipca 2002 w spr. rodzajów urz. techn. podlegających dozorowi technicznym. Uprawnienia IIWJO zezwalają na prowadzenie wózków jezdniowych z wyłączeniem specjalizowanych – czyli ładowarek teleskopowych. Są to wózki widłowe ze zmiennym wysięgiem. Na ładowarki teleskopowe potrzebne są uprawnienia kategorii IWJO Wózki widłowe specjalizowane obsługiwać mogą tylko osoby, które zdobyły uprawnienia kategorii IWJO – jest to osobna kategoria, pozwala ona na bycie operatorem wszystkich poziomów wózków jezdniowych (zawiera również kategorię IIIWJO i IIWJO).Użytkownicy wózków widłowych mają obowiązek prowadzić Dziennik Konserwacji Wózka Widłowego (z aktualnymi wpisami przeglądów i napraw).Na naklejce UDT w samym środku znajduje się logo Urzędu Dozoru Technicznego – białe litery na zielonym tle. U dołu naklejki widoczny jest adres strony internetowej Urzędu. Najważniejszą część naklejki stanowi jej obramowanie. Jest to miejsce przeznaczone do zaznaczenia terminu następnego obowiązkowego przeglądu urządzenia. Z prawej strony znajdują się miesiące od 1 do 12, z lewej lata. Dzięki temu znany jest miesiąc i rok następnego przeglądu UDT.Rodzaje badań doraźnych:Badania techniczne doraźne, eksploatacyjne, powypadkowe i poawaryjne przeprowadza się na wniosek eksploatującego.Eksploatację urządzeń transportu bliskiego może wstrzymać

Ocena stanu technicznego ustrojów nośnych UTB

Szanowni Państwo,

W dniu 25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (2016/78) z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Poniżej znajdują się informacje, w jaki sposób Państwa dane będą przetwarzane po 25 maja 2018 roku.

Administratorem Państwa danych osobowych pozostanie Prezes Urzędu Dozoru Technicznego (Warszawa ul. Szczęśliwicka34).

Urząd będzie przetwarzać dane pozyskane od Państwa w związku z intencją zawarcia, bądź wykonywaniem już zawartej umowy na usługę oferowaną przez UDT.

Pozyskane dane osobowe przetwarzane będą w sposób legalny.

Podstawą prawną ich przetwarzania może lub mogą być:

1. zgoda – tj. dobrowolnie wyrażona przez Państwo zgoda na przetwarzanie danych – wskazana w ART.6 ust. 1 lit. a) RODO, 2. wymogi kontraktowe – tj. konieczność dysponowania danymi na potrzeby wykonania zawartej umowy lub podjęcia na Państwa wniosek działań przed jej zawarciem – wskazane w Art. 6 ust. 1 lit. b) RODO, 3. wymogi ustawowe – tj. konieczność wypełnienia przez Urząd obowiązków prawnych wynikających z przepisów prawa – wskazane w Art. 6 ust. 1 lit. c) RODO, 4. uzasadnione wymogi administratora – tj. konieczność realizacji prawnie uzasadnionych interesów Urzędu – wskazane w Art. 6 ust.1 lit. f) RODO.

Okres przetwarzania pozyskanych danych osobowych związany jest z celami ich przetwarzania.

W przypadkach i na zasadach określonych w przepisach o ochronie danych osobowych będą mieli Państwo prawo do uzyskania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia , ograniczenia ich przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych opartego na podstawie prawnej w postaci uzasadnionych wymogów administratora oraz przenoszenia danych osobowych.

UDT wyznacza również inspektora danych osobowych,z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail: [email protected]

o czym powinien pamiętać operator?

Spis treści

Osoba pracująca jako operator wózka widłowego musi zachować szczególne środki ostrożności. Przed uruchomieniem silnika powinna sprawdzić pojazd, ocenić jego stan wizualny i w razie potrzeby uzupełnić płyny. Do jej obowiązków należy również pozostawienie pojazdu w wyznaczonym miejscu po zakończonej pracy. O tym wszystkim dowiesz się na szkoleniu zawodowym organizowanym na Śląsku przez Strefę Szkoleń 3S. Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć na temat bezpiecznej obsługi wózka jezdniowego.

Podstawy bezpiecznej pracy jako operator wózka

Kierowanie widlakiem wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji. Przede wszystkim przyszły operator wózka musi ukończyć odpowiedni kurs zawodowy zwieńczony egzaminem UDT. Niezbędne uprawnienia możesz zdobyć, zapisując się na kurs w Specjalnej Strefie Szkoleń 3S. Nasza oferta skierowana jest do osób, które chcą zdobyć zaświadczenie kwalifikacyjne w zakresie obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia. Program kursu obejmuje część teoretyczną oraz praktyczną. Ćwiczysz tak długo, aż instruktor uzna, że możesz przystąpić do państwowego egzaminu.

Kładziemy przy tym duży nacisk na kwestie związane z bezpieczeństwem i prawidłową obsługą pojazdu. Jest to bardzo ważne, ponieważ nawet drobne uchybienia mogą mieć poważne konsekwencje. Pamiętaj zatem o podstawowych zasadach, jakimi powinien kierować się operator wózka widłowego. Przede wszystkim do jego obowiązków należy:

ocena wizualna pojazdu przed uruchomieniem silnika,

sprawdzenie układu hydraulicznego i podnoszenia,

kontrola poziomu płynów,

bezpieczne odstawienie wózka na wyznaczone miejsce po zakończeniu pracy.

Zanim uruchomisz silnik – wizualna ocena pojazdu

Zacznij od ogólnej wizualnej oceny wózka widłowego. Obejrzyj dokładnie obudowę pojazdu, szukając ewentualnych pęknięć, wgnieceń oraz innych skaz. Bardzo ważny jest prawidłowy stan ogumienia. W przypadku opon pneumatycznych opaska nie może być zbyt cienka i przekraczać poziomu ostrzegawczego. Sprawdź także fotel, którego prawidłowe ustawienie wpływa na wygodę i bezpieczeństwo obsługującego pojazd.

Sprawdź mechanizmy podnoszenia i układ hydrauliczny

Ocena stanu wózka dotyczy również układu podnoszenia i hydraulicznego. Zajrzyj pod spód widlaka, upewniając się, że nie ma tam żadnych wycieków. Ponadto skontroluj działanie układu kierowniczego i hamulcowego, czyli pedałów, hamulca oraz sprzęgła. Dodatkowo sprawdź działanie oświetlenia, m.in. światła stop czy kierunkowskazów. Upewnij się też, że przewody nie mają widocznych pęknięć oraz przetarć, skąd mogłyby wydobywać się płyny.

Następnie sprawdź mechanizmy podnoszenia, przechyłu masztu i przesuwu wideł. Po uruchomieniu wózka podnoszenie wideł oraz opuszczanie powinno odbywać się łagodnie bez niepotrzebnych wstrząsów. Pamiętaj, że podnośnik nie może być uszkodzony lub zniekształcony.

Oceń i uzupełnij poziom płynów

W dalszej kolejności musisz koniecznie sprawdzić i uzupełnić poziom płynów. W przypadku wszystkich wózków należy skontrolować stan oleju hydraulicznego. Natomiast pojazdy z napędem spalinowym wymagają dodatkowo inspekcji:

cieczy chłodzącej,

oleju silnikowego,

paliwa: benzyny lub gazu ciekłego.

Po zakończeniu pracy – obowiązkowe czynności kierowcy

Również po zakończeniu pracy operator musi wykonać szereg obowiązkowych czynności. Przede wszystkim wózek powinien być pozostawiony w wyznaczonym do tego miejscu. W żadnym wypadku nie mogą to być drogi ewakuacyjne oraz ścieżki, po których poruszają się inne pojazdy. Kierowca musi także opuścić widły, zaciągnąć hamulec ręczny oraz wyjąć kluczyk ze stacyjki. Jeśli w trakcie pracy zauważy on jakieś niepokojące objawy związane z eksploatacją widlaka, powinien o tym fakcie powiadomić przełożonego oraz odnotować to w książce eksploatacji UTB.

Czego jeszcze dowiesz się na kursach ze Strefą Szkoleń 3S?

Pamiętaj, że sprawdzenie wózka przed rozpoczęciem pracy oraz jego prawidłowa eksploatacja jest niezwykle ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa. O tym wszystkim dowiesz się na kursach organizowanych przez Strefę Szkoleń 3S. Doświadczeni instruktorzy oraz wykładowcy uczą przyszłych operatorów, jak prawidłowo obsługiwać wózki. Kładziemy szczególny nacisk na rozwijanie umiejętności praktycznych, w tym kwestie związane z oceną stanu technicznego pojazdu. Nasi kursanci pod każdym względem są przygotowani do egzaminu państwowego. Skontaktuj się z nami i zapisz się na kurs z obsługi wózka jezdniowego podnośnikowego.

Resurs wózków widłowych: ważne informacje

Resurs wózków widłowych – co warto o nim wiedzieć?

Wózki widłowe należą do urządzeń transportu bliskiego i w związku z tym podlegają postanowieniom rozporządzenia z 2018 o eksploatacji, naprawach i modernizacji UTB. Jedną z zawartych w dokumencie kwestii mających największy wpływ na codzienne praktyki w magazynach jest resurs.

Kwestie resursu wózków widłowych reguluje od strony prawnej „Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego” (pozycja 2176 w Dzienniku Ustaw 2018). Przepis określa warunki dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji UTB, w tym: wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia. W rozporządzeniu uregulowane są wymagania, jakim podlega każdy wózek widłowy. Mówi ono m.in. o: niezbędnej dokumentacji; ogólnych warunkach eksploatacji, modernizacji i napraw oraz rodzajach i zakresie koniecznych badań technicznych. W rozporządzeniu mowa także o resursie UTB oraz obowiązkach z nim związanych: określaniu jego poziomu przez użytkownika oraz czynnościach, które należy podjąć w razie przekroczenia resursu. Uszczegóławiające te kwestie zalecenia Urzędu Dozoru Technicznego znaleźć można natomiast w dokumencie pt. „Wytyczne UDT dotyczące eksploatacji urządzeń transportu bliskiego” z 2019 r.

Jak resurs wózka widłowego zdefiniowany został w przepisach?

Zgodnie z zawartą w rozporządzeniu MPiT definicją resurs to: parametry graniczne stosowane do oceny i identyfikacji stanu technicznego, określone na podstawie liczby cykli pracy i stanu obciążenia UTB w założonym okresie eksploatacji z uwzględnieniem rzeczywistych warunków użytkowania. Innymi słowy, resurs wózka widłowego mówi, jak długo będzie on w stanie bezpiecznie i prawidłowo funkcjonować przy danym obciążeniu pracą. Według zawartego w zestawieniu wytycznych UDT algorytmu postępowania, przepisy przekładają się na funkcjonowanie magazynu następująco. Do eksploatującego wózek należy bieżąca kontrola stopnia wykorzystania resursu. Gdy zostanie on osiągnięty, konieczna jest ocena stanu technicznego urządzenia. Jeśli ocena techniczna wykaże, że wymagane są działania naprawcze, należy przeprowadzić remont kapitalny urządzenia. Niezależnie od tego, czy działania naprawcze były konieczne, po ocenie stanu technicznego urządzenia określany jest kolejny okres bezpiecznej eksploatacji urządzenia. W świetle tego dookreślenia można więc przyjąć, że resurs wózka widłowego stanowi informację o tym, ile czasu i roboczogodzin zostało do kolejnej gruntownej oceny stanu technicznego urządzenia.

Jak obliczyć resurs wózków widłowych, gdy nie jest on nam znany?

Zgodnie z rozporządzeniem, gdy nie jest znany resurs UTB (co może mieć miejsce na przykład w przypadku wózków używanych lub w sytuacji, gdy nie był on dotychczas prawidłowo kontrolowany), eksploatujący określa go na podstawie aktualnego stanu wiedzy technicznej i dobrej praktyki inżynierskiej. W takiej sytuacji – szczególnie, gdy zapisy instrukcji urządzenia nie zawierają wystarczających informacji – wytyczne UDT zalecają skorzystanie ze wsparcia „osoby kompetentnej”, zdefiniowanej jako: osoba fizyczna lub prawna posiadająca doświadczenie w projektowaniu, budowie i konstruowaniu lub utrzymaniu ruchu UTB, posiadająca wystarczającą wiedzę z zakresu przepisów i norm oraz sprzętu potrzebnego do wykonania przeglądu specjalnego (np. (…) zakład posiadający uprawnienia do napraw (…)). Zgodnie z tą definicją, w przypadku kłopotów z określeniem, ile wynosi resurs wózka widłowego, można skontaktować się na przykład z technikiem serwisu STILL. Serwis STILL Polska jest uprawniony do prowadzenia przeglądów UDT oraz oceny stanu technicznego będącej podstawą ustalenia resursu wózka widłowego – także po przekroczeniu pierwotnie wskazanych wartości.

Więcej o obowiązkach podmiotu eksploatującego urządzenia transportu bliskiego (a więc i wózki widłowe) oraz o zaleceniach dotyczących resursu można dowiedzieć się z:

Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego,

Co należy do obowiązku operatora wózka widłowego przed podjęciem pracy w trakcie pracy i po zakończeniu pracy wózkiem widłowym

Każdy operator wózka widłowego obowiązkowo powinien przejść kurs i zdobyć uprawnienia do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych. Koniecznością jest przeszkolenie operatora w miejscu podjęcia pracy tzw. instruktaż stanowiskowy, a następnie wydanie zezwolenia imiennego, które operator musi mieć bezwzględnie zawsze przy sobie.

Kierowcą wózka jezdniowego może zostać osoba, która ukończyła 18 lat oraz+ nie posiada przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania tej pracy.

W trakcie kursu na wózki widłowe spalinowe i elektryczne dowiedzą się Państwo:

Jakie są czynności operatora wózków widłowych przed rozpoczęciem pracy w trakcie jej wykonywania oraz po zakończeniu pracy?

Przed rozpoczęciem pracy wózkiem widłowym operator ma obowiązek zaznajomienia się z instrukcją obsługi oraz książką rewizyjną obowiązująca przy wózkach podnośnikowych, które podlegają pod dozór techniczny.

Przed przystąpieniem do pracy wózka operator dokonuje oględzin książki rewizji – gdzie musi zwrócić uwagę na decyzję inspektora jednostki dozoru technicznego, sprawdzić czy decyzja dopuszcza eksploatację wózka, każda decyzja posiada numer fabryczny i ewidencyjny danego wózka.

Decyzja taka wydawana jest również na eksploatującego, bowiem decyzja wydawana jest na dany wózek i określonego eksploatującego.

W sytuacji gdy ma miejsce zmiana właściciela, zanim operator przystąpi do pracy musi uzyskać decyzję zezwalającą na eksploatację wózka wydaną przez UDT (Urząd Dozoru Technicznego).

Po sprawdzeniu książki rewizyjnej operator sprawdza książkę konserwacji, gdzie może znaleźć się np. wpis o uszkodzeniu jakiegoś elementu dodany przez konserwatora – w takiej sytuacji nie wolno użytkować wózka. Natomiast jeśli widnieje tam wpis wymieniono, naprawiono uszkodzony element – operator może przystąpić do pracy.

Należy też zwrócić uwagę na książkę obsługi, ponieważ mogą się tam zaleźć wpisy operatora z poprzedniej zmiany, który zauważył usterkę.

Następnym etapem, zakładając, że książki rewizyjne, konserwacji oraz obsługi zostały sprawdzone operator przystępuje do oględzin całego urządzenia czyli np. konstrukcji nośnej, mechanizmów, kół, zabezpieczeń itp. Należy sprawdzić poziom oleju w silniku, poziom elektrolitu, ilość płynu chłodzącego, stan i szczelność układu zasilania gazem, stan akumulatorowy oraz mocowanie klem na akumulatorze. Jeżeli na tym etapie kontroli zostanie stwierdzona jakaś usterka, mająca wpływ na funkcjonowanie, obowiązkiem operatora jest odstąpienie od pracy. Wyniki oględzin zapisywane są w książce obsługi.

Po oględzinach i raporcie w książce obsługi operator musi sprawdzić sprawność poszczególnych układów i mechanizmów, takich jak:

Układ kierowniczy – należy wykonać obroty kierownicą do oporu w lewo i w prawo oraz krótkimi ruchami w lewo i w prawo, celem ustalenia ewentualnego luzu w kierownicy. Praca tego układu powinna być równomierna, bez zakłóceń, wartość luzu nie powinna przekroczyć wartości podanej w DTR danego wózka. W układach hydraulicznch ze wspomaganiem układu próbę ta należy powtórzyć przy uruchomionym silniku,

Układ hamulcowy – należy sprawdzić poziom płynu hamulcowego w zbiorniczku, skontrolować skok jałowy pedału hamulca oraz sprawdzenie ciśnienia w układzie,

Układ napędowy – ogumienie, poziom ciśnienia w ogumieniu,

Mechanizm podnoszenia – osprzęt roboczy -widły, karetka, maszt (uszkodzenia mechaniczne, pęknięcia osprzętu),

Mechanizm sterowania – dzwignie robocze, mini dzwignie (poprawność i płynność ich działania).

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie wskazań urządzeń kontrolno – pomiarowych, sygnalizacji oraz zabezpieczeń które też poznacie podczas kursu na wózki widłowe.

Ważnym elementem przed przystąpieniem do pracy z wózkiem jest sprawdzenie stanu naładowania akumulatorów, które można odczytać na pulpicie sterującym lub widełkowym próbnikiem napięcia na poszczególnych ogniwach. Następną powinnością jest kontrola instalacji elektrycznej, poprzez włączenie sygnału dźwiękowego, kierunkowskazów i świateł. Przeprowadzić próbę uruchomienia silnika.

Wynik oględzin oraz sprawdzania poszczególnych urządzeń operator również zapisuje w książce obsługi i jeżeli raport kończy się wynikiem pozytywnym operator może przystąpić do czynności związanych z transportem, składowaniem oraz rozładunkiem towaru.

Po wykonaniu wyżej wymienionych czynności kontrolnych, ewentualnych usunięciu usterek i pozytywnej oceny działania operator może przystąpić do pracy z wózkiem.

Operator tylko sprawdza stan techniczny urządzenia, zabroniona jest jakakolwiek naprawa wózka przez operatora. Naprawy może dokonywać tylko i wyłącznie osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia do takich prac (KONSERWATOR WÓZKÓW JEZDNIOWYCH PODNOŚNIKOWYCH). Każda naprawa urządzenia musi być odnotowana w DTR wózka (dokumentacji techniczno – ruchowej).

Każdy wózek powinien być wykorzystywany i używany tylko i wyłącznie w warunkach i sytuacjach do których został przeznaczony.

Obowiązkowe wyposażenie wózka widłowego to:

Tabliczka znamionowa z parametrami (udźwig nominalny, wysokość podnoszenia, masę),

Diagram udźwigu informujący o dopuszczalnej maksymalnej masie ładunku jaki wózek może podnieść za pomocą wideł, trawersu lub chwytaka, wysokości podnoszenia i odległości środka ciężkości ładunku od czoła wideł.

Jakie są czynności operatora wózka widłowego podczas pracy?

W czasie pracy wózkami operator musi przestrzegać przepisów BHP ogólnych, szczegółowych obowiązujących w danym zakładzie pracy oraz zaleceń opisanych w instrukcji obsługi wózka oraz stosować zasady poruszania się wózkiem widłowym zgodnie z przepisami ruchu drogowego.

Co należy do obowiązków użytkownika (właściciela) wózka widłowego?

Do tych obowiązków należy zapewnić sprawne urządzenie w celu bezpiecznego wykonywania pracy przez operatora.

Jakie są czynności operatora po zakończeniu pracy wózkami widłowymi?

Operator kończący pracę z wózkiem musi pamiętać o ogólnych zasadach takich jak:

Wykonanie czynności zalecanych dla danego typu wózka, czyli np. ustawienie w miejscu postoju lub też w miejscu do ładownia baterii,

Zabezpieczenie wózka przed uruchomieniem go przez osoby postronne.

Po zaparkowaniu wózka widłowego operator musi zaciągnąć hamulec postojowy. Jeżeli jest to wózek zasilany gazem, musi pamiętać o zamknięciu dopływu gazu do instalacji gazowej z butli, zakręcając zawór gazowy przed zgaszeniem zapłonu, aby wypalić cały gaz z instalacji gazowej. Widły muszą całą powierzchnią przylegać do podłoża tak, aby łańcuchy podnoszenia wideł były luźne, w takim przypadku łańcuch nie rozciąga się podczas postoju wózka widłowego. Po wyłączeniu silnika operator musi dokonać oględzin wózka, po których wnioski wpisuje do książki obsługi oraz ewentualnie przekazuje przełożonemu informacje.

Jeżeli operator kończy pracę swojej zmiany z ładunkiem, to koniecznym jest przed odstawieniem na miejsce parkingowe zdjęcie ładunku z wideł.

Miejsce postoju wózka powinno być wyznaczone na terenie nie narażonym na działanie czynników szkodliwych (np. wilgoć, wysoka temperatura, szkodliwe opary itp).

Czynności i zabiegi konserwacyjne w wózkach objętych dozorem technicznym (wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia) mogą być wykonywane tylko przez osobę posiadającą uprawnienia konserwatora wydane przez organ dozoru technicznego. Kierowca operator wózków widłowych dokonuje tylko czynności kontrolno sprawdzających.

키워드에 대한 정보 ocena stanu technicznego wózka widłowego

다음은 Bing에서 ocena stanu technicznego wózka widłowego 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  다운 페이 보조 프로그램 | 내집마련 정부 다운페이 보조 프로그램 설명회 상위 257개 베스트 답변
See also  Www Tnsgroup Pl Formularz | Accommodation Standards For Temporary Workers - T\U0026S Group Netherlands. Accommodatie Tns Droomgaard. 상위 232개 답변

See also  소고기 안심 영어 로 | 소고기 부위별 영어명칭 및 설명 1편(호주정육사, Beef Steak Cut 영어이름 완벽정리ㅣ꽃등심 채끝등심 목심 안심 T-Bone Y-Bone Rump 갈비) 143 개의 정답

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Wózek widłowy budowa i obsługa – egzamin praktyczny

  • Wózek widłowy
  • wózek widłowy obsługa
  • wózek widłowy budowa
  • wózek widłowy egzamin
  • wózek widłowy egzamin praktyczny

Wózek #widłowy #budowa #i #obsługa #- #egzamin #praktyczny


YouTube에서 ocena stanu technicznego wózka widłowego 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Wózek widłowy budowa i obsługa – egzamin praktyczny | ocena stanu technicznego wózka widłowego, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment