당신은 주제를 찾고 있습니까 “odmowa przyjęcia mandatu wezwanie na komisariat – WEZWANIE NA POLICJĘ ZA NIEPRZYJĘTY MANDAT – co zrobić ?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Telewizja z Kartonu 이(가) 작성한 기사에는 조회수 16,236회 및 좋아요 649개 개의 좋아요가 있습니다.
odmowa przyjęcia mandatu wezwanie na komisariat 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 WEZWANIE NA POLICJĘ ZA NIEPRZYJĘTY MANDAT – co zrobić ? – odmowa przyjęcia mandatu wezwanie na komisariat 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Krótki materiał wyjaśniający jak zgodnie z prawem przejść procedurę wezwania na policję w sprawie złożenia wyjaśnień w wypadku nieprzyjęcia mandatu.
odmowa przyjęcia mandatu wezwanie na komisariat 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Odmowa przyjęcia mandatu, wezwanie na komisariat …
Odmowa przyjęcia mandatu, wezwanie na komisariat, wezwanie (pouczenie) do złożenia wyjaśnień – co robić? Zwracacie się do nas z pytaniami czego możecie się …
Source: szpila.blackblogs.org
Date Published: 4/10/2022
View: 8561
Odmowa przyjęcia mandatu, wezwanie na komendę …
Prawłowo doręczone wezwanie na komisariat powinno zawierać: twoje imię i nazwisko, powód wezwania na komisariat – w jakiej sprawie, dzień i …
Source: federacja-anarchistyczna.pl
Date Published: 9/18/2021
View: 9667
Odmówiłem przyjęcia mandatu. Co dalej?
Każda dorosła osoba przynajmniej raz w swoim życiu stanie przed propozycją przyjęcia lub odmowy przyjęcia mandatu za wykroczenie, …
Source: www.adwokat-tomaszkrason.pl
Date Published: 2/4/2022
View: 7051
Odmowa przyjęcia i wezwanie na komisariat, a nie do sądu
Policjant stwierdza, że X jechał 130/70 i proponuje 500zł/10pkt i poucza o prawie do odmowy przyjęcia mandatu i że wtedy skieruje sprawę do …
Source: forum.autokacik.pl
Date Published: 7/16/2021
View: 1095
Nie przyjąłem mandatu, wezwanie na komisariat, co teraz?
Zajechałem od tyłu pod sklep zdążyłem rozpiąć pasy, zgasić światła, wyłączyć samochód i otworzyć drzwi aby wyjść z samochodu (mój pasażer także …
Source: forumprawne.org
Date Published: 2/17/2022
View: 7048
odmowa przyjęcia mandatu (21) – Specprawnik.pl
Kategoria: Przestępstwa i wykroczenia. Rodzaj: odmowa przyjęcia mandatu,; wezwanie na policję · Witam, dziś policyjny nieoznakowany …
Source: www.specprawnik.pl
Date Published: 7/23/2021
View: 5195
Odmowa przyjęcia mandatu – i co dalej? – Akumulator.pl
Warto pamiętać, że zatrzymanie przez policję, nawet jeżeli popełniono wykroczenie, niekoniecznie musi wiązać się z wystawieniem mandatu. Można poprosić …
Source: www.akumulator.pl
Date Published: 8/1/2021
View: 6467
Odmowa przyjęcia mandatu – czy warto z tego korzystać?
99 kpsw, zgodnie z którym w razie odmowy przyjęcia mandatu karnego lub nieuiszczenia w wyznaczonym terminie grzywny nałożonej mandatem zaocznym, …
Source: poradnikpracownika.pl
Date Published: 5/23/2021
View: 938
Odmowa przyjęcia mandatu: kiedy ma to sens? – Auto Świat
Wezwanie policji do stłuczki – od tysiąca w górę! Gdy podejrzany o popełnienie wykroczenia nie chce przyjąć mandatu, ktoś musi sporządzić wniosek do sądu o …
Source: www.auto-swiat.pl
Date Published: 12/14/2021
View: 5986
Odmowa przyjęcia mandatu. Skutki, co dalej w 2022 – Beesafe
Wystarczy w tym celu skontaktować się z komisariatem lub komendą i przyjąć mandat. Kiedy dochodzi do przedawnienia się mandatu? Jeśli przyjęty …
Source: beesafe.pl
Date Published: 3/28/2022
View: 3387
주제와 관련된 이미지 odmowa przyjęcia mandatu wezwanie na komisariat
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 WEZWANIE NA POLICJĘ ZA NIEPRZYJĘTY MANDAT – co zrobić ?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 odmowa przyjęcia mandatu wezwanie na komisariat
- Author: Telewizja z Kartonu
- Views: 조회수 16,236회
- Likes: 좋아요 649개
- Date Published: 2021. 11. 8.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=b1nIuJz5SQ8
Odmowa przyjęcia mandatu, wezwanie na komisariat, wezwanie (pouczenie) do złożenia wyjaśnień – co robić? – SZPIL(A)
Zwracacie się do nas z pytaniami czego możecie się spodziewać po tym, jak już odmówiłyście/ odmówiliście przyjęcia mandatu. Albo też jesteście wzywane na komendę, po tym jak wylegitymowano was na wydarzeniu. Niektóre z was dostają pisma z pouczeniem, że na podstawie art. 54 § 7 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (kpw) możecie złożyć pisemne wyjaśnienia. Poniżej instrukcja krok po kroku czego możecie się spodziewać oraz wzory pism. Wzory będą w pełni przydatne, jeśli wykroczeniem, które rzekomo miałyście popełnić, był udział w nielegalnym zgromadzeniu, co dotyczy zdecydowanej większości z was (art. 54 k.w., art. 116 § 1a k.w.) Zazwyczaj w podstawie zarzutu pojawia się też odesłanie do tzw. covidowego Rozporządzenia Rady Ministrów). Instrukcja pozostaje aktualna niezależnie od zarzutu.
Korzystajcie!
Odmowa przyjęcia mandatu – i co dalej?
Przewidujemy kilka scenariuszy, co może się wydarzyć w związku z nieprzyjęciem mandatu. Przede wszystkim jednak – musimy uzbroić się w cierpliwość, bo te procedury mogą trochę trwać. Najważniejsze jest regularne sprawdzanie korespondencji, ponieważ dwa razy nieodebrane awizo sąd uznaje za prawidłowo dostarczone.
MOŻESZ OTRZYMAĆ OD POLICJI WEZWANIE NA KOMENDĘ
Tak może się też zdarzyć bez odmowy przyjęcia mandatu, po wylegitymowaniu cię podczas spaceru. Jeśli tak się stało w twoim przypadku, sprawdź najpierw w jakim charakterze zostałaś wezwana. Prawidłowo doręczone wezwanie na komisariat powinno zawierać: twoje imię i nazwisko, powód wezwania na komisariat – w jakiej sprawie, dzień i datę oraz informacje
w jakim charakterze jesteś wezwana/y – “osoba co do której istnieje uzasadnione podejrzenie, że dokonała czynu zabronionego” czy w charakterze świadka/ini. W niektórych przypadkach (kodeks postępowania nie wyjaśnia co to dokładnie znaczy) policja może zawiadomić o wezwaniu telefonicznie lub przez dzielnicowego.
Wezwanie w charakterze świadka
Niestety policja często stosuje taktykę polegającą na wzywaniu jako świadków osób, które podejrzewa o popełnienie wykroczenia lub przestępstwa. Ma to swoje znaczenie z kilku powodów. Osoba wezwana w charakterze świadka musi się stawić. Takiej osobie nie przysługuje prawo do odmowy składania wyjaśnień i milczenia. Świadek ponosi również odpowiedzialność karną za składanie fałszywych zeznań i zatajenie prawdy.
Nie oznacza to, że jesteś bezbronna! Świadek ma prawo do odmowy odpowiedzi na konkretne pytanie , jeśli taka odpowiedź mogłaby narazić świadka lub osobę najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub wykroczenie.
, jeśli taka odpowiedź mogłaby narazić świadka lub osobę najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub wykroczenie. Ponadto świadek ma prawo nie pamiętać zdarzeń – nikt z nas nie jest komputerem i nie ma obowiązku fotograficznego zapamiętywania wszystkiego, co przytrafia nam się w życiu.
Wskazówki: proś o wpisanie do protokołu pytań, jakie zadaje ci osoba przesłuchująca,
domagaj się ścisłego i precyzyjnego notowania twoich wypowiedzi,
przeczytaj uważnie protokół przesłuchania. Masz prawo żądać poprawek.
jeśli w protokole są jakieś skreślenia lub uzupełnienia, powinno to być odnotowane w jego treści,
podpisz protokół tylko jeśli jest on zgodny z twoimi zeznaniami.
Nie podpisuj protokołu, w którym nie napisano precyzyjnie co zeznałaś!
Wezwanie w charakterze osoby podejrzanej Jestem wezwana w charakterze “osoby co do której istnieje podejrzenie, że dokonała czynu zabronionego”, “osoby co do której istnieje uzasadniona podstawa skierowania przeciwko niej wniosku o ukaranie” lub inne podobne -> w skrócie, jesteś wzywana jako osoba podejrzana.
W postępowaniu wykroczeniowym NIE MUSISZ się stawiać na komendzie po takim wezwaniu. Jeśli tego nie zrobisz, policja po prostu skieruje sprawę do sądu wnosząc o ukaranie cię.
Jeśli mimo to chcesz się stawić, zapamiętaj trzy najważniejsze informacje:
masz prawo nie przyznawać się do zarzucanych czynów – powiedz, że nie przyznajesz się!
masz prawo odmówić składania wyjaśnień – powiedz, że odmawiasz składania wyjaśnień!
nie masz obowiązku niczego podpisywać
Dlaczego to jest ważne? Na tym etapie nie masz wglądu w zebrany przez policję materiał dowodowy i najbardziej obciążającym dowodem są twoje własne wyjaśnienia złożone przed policją. Dopiero kiedy sprawa trafia do sądu można na spokojnie zapoznać się z materiałami i ustalić linię obrony z prawnikiem. Dlatego tak ważne z perspektywy obrony są pierwsze dwa zdania. Jeśli chodzi o złożenie podpisu, to jest to sprawa indywidualna.
Oczywiście może zdarzyć się tak, że policjanci będą próbowali przekonać cię (lub przestraszyć), że przyznanie się do czynu, przyjęcie mandatu lub dobrowolne poddanie się karze to najlepsze rozwiązanie, “bo jak sprawa trafi do sądu to sąd NA PEWNO będzie jeszcze bardziej surowy”.
Z naszej perspektywy jest to absolutnie nieprawda i policja nie ma prawa sugerować jaka będzie decyzja sądu. Dodatkowo doświadczenie pokazuje inaczej – kiedy sprawa trafia do sądu, w którym możesz złożyć wyjaśnienia i w którym reprezentowany jesteś przez prawnika, szanse na wygraną rosną (na komisariacie można tylko przyznać się do winy, a w sądzie można uzyskać uniewinnienie). Ponadto oferujemy oczywiście pomoc prawną w pisaniu pism procesowych oraz reprezentowania cię w sądzie, jeśli dojdzie do takiej sytuacji.
Możliwość złożenia wyjaśnień na piśmie W przypadku wezwania na przesłuchanie w związku z zarzutem udziału w nielegalnym zgromadzeniu (art. 54 k.w.) lub zarzutem z art. 116 § 1a k.w. , polecamy wysłanie na policję pisma, w którym złożysz pisemne wyjaśnienia.
W piśmie tym informujesz, że nie stawisz się na przesłuchaniu, korzystasz z prawa do złożenia wyjaśnień na piśmie oraz oświadczasz, że nie przyznajesz się do zarzucanych czynów. Pismo zawiera również uzasadnienie, w którym wyjaśniasz, że udział w zgromadzeniach nie jest nielegalny i nie stanowi wykroczenia, a ponadto nie można rozporządzeniem ograniczyć wolności zgromadzeń.
Wzór pisma pobierz tu: https://tinyurl.com/y9yfal7p
Pismo wysyłasz listem poleconym. Zachowaj dla siebie jego kopię oraz potwierdzenie nadania. Pismo powinno być wysłane w ciągu 7 dni od otrzymania wezwania.
Wezwanie do złożenia pisemnych wyjaśnień (art. 54 § 7 KPW) To oznacza, że policja chce skierować przeciwko tobie wniosek o ukaranie, ale odstępuje od wezwania cię na komendę. Masz możliwość złożyć pisemne wyjaśnienia. Możesz skorzystać ze wzoru wyjaśnień powyżej (wyrzuć po prostu zdanie o tym, że nie stawisz się na komendzie).
Kiedy policja kieruje wniosek o ukaranie do sądu Opierając się na wniosku policji, sąd może wydać wyrok nakazowy. Oznacza to, że sprawa toczyła się pod twoją nieobecność, a wyrok dostajesz listem poleconym.
Taki wyrok stanowi tylko propozycję dla ciebie – jeśli go akceptujesz, nie robisz nic. Masz jednak prawo wnieść do sądu w ciągu 7 dni kalendarzowych sprzeciw. Wzór sprzeciwu znajdziesz tutaj: https://tinyurl.com/y8xtwkp6
Jeśli zarzucono ci popełnienie wykroczenia z art. 54 KW lub art. 116 § 1a KW, możesz też wykorzystać wpisane we wzorze uzasadnienie. Jeśli zarzucono ci inne wykroczenie, poprzestań na części wzoru bez uzasadnienia.
Po wniesieniu sprzeciwu sprawa zostanie rozpoznana przez sąd na zasadach ogólnych.
Sprzeciw wobec wyroku nakazowego W optymistycznym scenariuszu, jeśli zarzucono ci popełnienie wykroczenia z art. 54 KW lub art. 116 § 1a KW, sąd skieruje sprawę na posiedzenie i umorzy postępowanie, bo stwierdzi, że twój czyn nie jest wykroczeniem.
Podobnie może się wydarzyć od razu po skierowaniu przez policję wniosku o ukaranie i wtedy w ogóle nie dojdzie do wydania wyroku nakazowego: otrzymasz tylko postanowienie o umorzeniu. To najbardziej optymistyczny scenariusz, ale nie pozbawiony podstaw: znamy już takie przypadki.
Kiedy sąd kieruje sprawę na rozprawę Wtedy sprawa zostanie rozpoznana na rozprawie. Przysługuje ci m.in. prawo przeglądania akt, składania wniosków dowodowych, udziału w rozprawie i przedstawieniu okoliczności, które przemawiają na twoją korzyść.
W takim przypadku skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie. Postaramy się przygotować cię do rozprawy i zapewnić obrońcę.
Dodatkowe informacje
Odmowa przyjęcia mandatu, wezwanie na komendę, wezwanie (pouczenie) do złożenia wyjaśnień
Poniżej instrukcja krok po kroku czego możecie się spodziewać oraz wzory pism. Wzory będą w pełni przydatne, jeśli wykroczeniem, które rzekomo miałyście popełnić, był udział w nielegalnym zgromadzeniu, co dotyczy zdecydowanej większości z was (art. 54 k.w., art. 116 § 1a k.w. Zazwyczaj w podstawie zarzutu pojawia się też odesłanie do tzw. covidowego Rozporządzenia Rady Ministrów). Instrukcja pozostaje aktualna niezależnie od zarzutu.
Zwracacie się do nas z pytaniami czego możecie się spodziewać po tym, jak już odmówiłyście/odmówiliście przyjęcia mandatu. Albo tez jesteście wzywane na komendę, po tym jak wylegitymowano was na wydarzeniu. Niektóre z was dostają pisma z pouczeniem, że na podstawie art. 54 § 7 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (kpw) możecie złożyć pisemne wyjaśnienia.
Odmowa przyjęcia mandatu – i co dalej? .
Przewidujemy kilka scenariuszy, co może się wydarzyć w związku z nieprzyjęciem mandatu. Przede wszystkim jednak – musimy uzbroić się w cierpliwość, bo te procedury mogą trochę trwać. Najważniejsze jest regularne sprawdzanie korespondencji, ponieważ dwa razy nieodebrane awizo sąd uznaje za prawidłowo dostarczone. .
MOŻESZ OTRZYMAĆ OD POLICJI WEZWANIE NA KOMENDĘ .
Tak może się też zdarzyć bez odmowy przyjęcia mandatu, po wylegitymowaniu cię podczas spaceru.
Jeśli tak się stało w twoim przypadku, sprawdź najpierw w jakim charakterze zostałaś wezwana.
Prawidłowo doręczone wezwanie na komisariat powinno zawierać: twoje imię i nazwisko, powód wezwania na komisariat – w jakiej sprawie, dzień i datę oraz informacje w jakim charakterze jesteś wezwana/y – “osoba co do której istnieje uzasadnione podejrzenie, że dokonała czynu zabronionego” czy w charakterze świadka/ini. W niektórych przypadkach (kodeks postępowania nie wyjaśnia co to dokładnie znaczy) policja może zawiadomić o wezwaniu telefonicznie lub przez dzielnicowego.
. Mam wezwanie w charakterze świadka. Co teraz? .
Niestety Policja często stosuje taktykę polegającą na wzywaniu jako świadków osób, które podejrzewa o popełnienie wykroczenia lub przestępstwa. Ma to swoje znaczenie z kilku powodów. Osoba wezwana w charakterze świadka musi się stawić. Takiej osobie nie przysługuje prawo do odmowy składania wyjaśnień i milczenia. Świadek ponosi również odpowiedzialność karną za składanie fałszywych zeznań i zatajenie prawdy. .
Nie oznacza to, że jesteś bezbronna. . Świadek ma prawo do odmowy odpowiedzi na konkretne pytanie, jeśli taka odpowiedź mogłaby narazić świadka lub osobę najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub wykroczenie. . Ponadto świadek ma prawo nie pamiętać zdarzeń – nikt z nas nie jest komputerem i nie ma obowiązku fotograficznego zapamiętywania wszystkiego, co przytrafia nam się w życiu.
. Wskazówki: proś o wpisanie do protokołu pytań, jakie zadaje ci osoba przesłuchująca,
domagaj się ścisłego i precyzyjnego notowania twoich wypowiedzi,
przeczytaj uważnie protokół przesłuchania. Masz prawo żądać poprawek.
jeśli w protokole są jakieś skreślenia lub uzupełnienia, powinno to być odnotowane w jego treści,
podpisz protokół tylko jeśli jest on zgodny z twoimi zeznaniami.
Nie podpisuj protokołu, w którym nie napisano precyzyjnie co zeznałaś.
Jestem wezwana w charakterze “osoby co do której istnieje podejrzenie, że dokonała czynu zabronionego” .
W skrócie, jesteś wzywana jako osoba podejrzana. . W postępowaniu wykroczeniowym NIE MUSISZ się stawiać na komendzie po takim wezwaniu. Jeśli tego nie zrobisz, Policja po prostu skieruje sprawę do sądu wnosząc o ukaranie cię. .
Jeśli mimo to chcesz się stawić, zapamiętaj trzy najważniejsze informacje:
masz prawo nie przyznawać się do zarzucanych czynów – powiedz, że nie przyznajesz się!
masz prawo odmówić składania wyjaśnień – powiedz, że odmawiasz składania wyjaśnień!
nie masz obowiązku niczego podpisywać
Dlaczego to jest ważne? . Na tym etapie nie masz wglądu w zebrany przez policję materiał dowodowy i najbardziej obciążającym dowodem są twoje własne wyjaśnienia złożone przed policją. Dopiero kiedy sprawa trafia do sądu można na spokojnie zapoznać się z materiałami i ustalić linię obrony z prawnikiem. Dlatego tak ważne z perspektywy obrony są pierwsze dwa zdania. Jeśli chodzi o złożenie podpisu, to jest to sprawa indywidualna.
. Oczywiście może zdarzyć się tak, że policjanci będą próbowali przekonać cię (lub przestraszyć), że przyznanie się do czynu, przyjęcie mandatu lub dobrowolne poddanie się karze to najlepsze rozwiązanie, “bo jak sprawa trafi do sądu to sąd NA PEWNO będzie jeszcze bardziej surowy”. .
Z naszej perspektywy jest to absolutnie nieprawda i policja nie ma prawa sugerować jaka będzie decyzja sądu. Dodatkowo doświadczenie pokazuje inaczej – kiedy sprawa trafia do sądu, w którym możesz złożyć wyjaśnienia i w którym reprezentowany jesteś przez prawnika, szanse na wygraną rosną (na komisariacie można tylko przyznać się do winy, a w sądzie można uzyskać uniewinnienie). Ponadto oferujemy oczywiście pomoc prawną w pisaniu pism procesowych oraz reprezentowania cię w sądzie, jeśli dojdzie do takiej sytuacji.
. Możliwość złożenia wyjaśnień na piśmie . W przypadku wezwania na przesłuchanie w związku z zarzutem udziału w nielegalnym zgromadzeniu (art. 54 k.w.) lub zarzutem z art. 116 § 1a k.w. , polecamy wysłanie na policję pisma, w którym złożysz pisemne wyjaśnienia.
. W piśmie tym informujesz, że nie stawisz się na przesłuchaniu, korzystasz z prawa do złożenia wyjaśnień na piśmie oraz oświadczasz, że nie przyznajesz się do zarzucanych czynów. Pismo zawiera również uzasadnienie, w którym wyjaśniasz, że udział w zgromadzeniach nie jest nielegalny i nie stanowi wykroczenia, a ponadto nie można rozporządzeniem ograniczyć wolności zgromadzeń.
. Wzór pisma pobierz tu: https://tinyurl.com/y9yfal7p .
Pismo wysyłasz listem poleconym. Zachowaj dla siebie jego kopię oraz potwierdzenie nadania. Pismo powinno być wysłane w ciągu 7 dni od otrzymania wezwania.
. DOSTAŁAM PISMO, ŻE MAM ZŁOŻYĆ WYJAŚNIENIA PISEMNIE (ART 54 § 7 KPW)
. To oznacza, że Policja chce skierować przeciwko tobie wniosek o ukaranie, ale odstępuje od wezwania cie na komendę. Masz możliwość złożyć pisemne wyjaśnienia. Możesz skorzystać ze wzoru wyjaśnień powyżej (wyrzuc po prostu zdanie o tym, że nie stawisz się na komendzie).
. CO STANIE SIĘ JEŚLI POLICJA WYŚLE WNIOSEK O UKARANIE DO SĄDU? . Opierając się na wniosku policji, sąd może wydać wyrok nakazowy. Oznacza to, że sprawa toczyła się pod twoją nieobecność, a wyrok dostajesz listem poleconym. .
Taki wyrok stanowi tylko propozycję dla ciebie – jeśli do akceptujesz, nie robisz nic.
. Masz jednak prawo wnieść do sądu w ciągu 7 dni kalendarzowych sprzeciw. Wzór sprzeciwu znajdziesz tutaj: https://tinyurl.com/y8xtwkp6 .
Jeśli zarzucono ci popełnienie wykroczenia z art. 54 KW lub art. 116 § 1a KW, możesz też wykorzystać wpisane we wzorze uzasadnienie. Jeśli zarzucono ci inne wykroczenie, poprzestań na części wzoru bez uzasadnienia. .
Po wniesieniu sprzeciwu sprawa zostanie rozpoznana przez sąd na zasadach ogólnych.
. CO PO WNIESIENIU SPRZECIWU OD WYROKU NAKAZOWEGO? . W optymistycznym scenariuszu, jeśli zarzucono ci popełnienie wykroczenia z art. 54 KW lub art. 116 § 1a KW, sąd skieruje sprawę na posiedzenie i umorzy postępowanie, bo stwierdzi, że twój czyn nie jest wykroczeniem.
. Podobnie może się wydarzyć od razu po skierowaniu przez policję wniosku o ukaranie i wtedy w ogóle nie dojdzie do wydania wyroku nakazowego: otrzymasz tylko postanowienie o umorzeniu. To najbardziej optymistyczny scenariusz, ale nie pozbawiony podstaw: znamy już takie przypadki.
. CO JEŚLI SĄD SKIERUJE SPRAWĘ NA ROZPRAWĘ? . Wtedy sprawa zostanie rozpoznana na rozprawie. Przysługuje ci m.in. prawo przeglądania akt, składania wniosków dowodowych, udziału w rozprawie i przedstawieniu okoliczności, które przemawiają na twoją korzyść.
Odmówiłem przyjęcia mandatu. Co dalej?
Każda dorosła osoba przynajmniej raz w swoim życiu stanie przed propozycją przyjęcia lub odmowy przyjęcia mandatu za wykroczenie, które zdaniem funkcjonariuszy Policji, Straży Miejskiej lub innej służby umundurowanej, popełniła. Nic w tym dziwnego, ani nadzwyczajnego, wszakże komu nie zdarzyło się w życiu popełnić błędu. Sprawa jest o tyle zwyczajnej natury, że w życiu widmo mandatu czeka na nas praktycznie na każdym kroku: gdy jedziemy samochodem, przechodzimy przez ulicę, czy też spacerujemy po parku z psem. Zazwyczaj, gdy zatrzymuje nas patrol np. Policji i wyjaśnia, że popełniliśmy jakiegoś typu wykroczenie, zadane zostaje sakramentalne pytanie: czy przyjmuje Pan/Pani mandat? Jeżeli przyznajemy się do błędu lub jesteśmy świadomi, że nakładany mandat (nie orzekany wobec nas!) jest sprawiedliwy, to sprawa jest zakończona. Co jednak, gdy nie zgadzamy się z karą nakładaną przez funkcjonariuszy?
Policja to nie sąd
Po pierwsze musimy sobie uświadomić, że polskie prawo przyznaje możliwość nakładania mandatów wielu organom, z którymi mamy na co dzień styczność. Poza najczęściej kojarzonymi z mandatami Policją i Strażą Miejską warto wymienić chociażby Straż Graniczną, Żandarmerię Wojskową, funkcjonariuszy straży ochrony kolei, czy funkcjonariuszy Państwowej Straży Łowieckiej i Państwowej Straży Rybackiej. Pamiętajmy jednak, że służby te w postępowaniu mandatowym nie działają w charakterze sądu i nie orzekają kar, a nakładają mandaty. Cały sens postępowania mandatowego polega na tym, że stanowi ono bardzo uproszczoną i odformalizowaną procedurę, co sprawa, że jest po prostu szybsza. Przyjęty mandat w zasadzie zamyka sprawę. Funkcjonariusze służb nakładających mandaty nie mają jednak takich możliwości jak niezawisły sąd – nie są chociażby w stanie oszacować naszych możliwości majątkowych w celu dostosowania wysokości mandatu. Z tej przyczyny odmowa przyjęcia mandatu powoduje, że nie podlega on wykonaniu. Nieprzyjęcie mandatu oznacza, że odpowiednie służby skierują do właściwego sądu wniosek o ukaranie, który będzie rozpoznawany przez sąd.
Dostałem wyrok nakazowy
Nierzadko dzieje się tak, że po odmowie przyjęcia mandatu przez pewien czas nie otrzymujemy żadnej wiadomości ani z Policji czy Straży Miejskiej, ani z sądu. Sprawa wydaje się już pomyślnie dla nas zakończona, dochodzimy do wniosku, że funkcjonariusze odpuścili sobie ściganie. I wtedy dostajemy pocztą przesyłkę z sądu, w której czeka na nas wyrok nakazowy, w którym sąd orzeka karę nagany, karę grzywny lub nawet ograniczenia wolności. W takiej sytuacji nie powinniśmy popadać w rozpacz – to normalna sądowa procedura. Jeżeli w dalszym ciągu nie zgadzamy się z karą, powinniśmy do sądu, z którego otrzymaliśmy taki wyrok złożyć sprzeciw. W sprzeciwie wystarczy odwołać się do sygnatury sprawy, która widnieje na kopercie i w treści orzeczenia, wskazać, że wnosimy sprzeciw od wydanego wobec nas wyroku, a także opatrzyć go własnoręcznym podpisem. W sprzeciwie nie musimy od razu podnosić okoliczności przemawiających za naszą niewinnością – na to przyjdzie czas. To o czym należy pamiętać, to termin na złożenie sprzeciwu – nieprzekraczalne 7 dni od chwili, w której otrzymaliśmy przesyłkę z wyrokiem. Proszę pamiętać, że wyrok nakazowy, od którego nie wniesiono w terminie sprzeciwu staje się prawomocny, a jego dalsze kwestionowanie jest bardzo utrudnione.
Postępowanie przed sądem
Naturalną konsekwencją nieprzyjęcia mandatu oraz ewentualnie wniesienia sprzeciwu od wyroku nakazowego jest to, że nasza sprawa trafia przed sąd, który będzie roztrząsał okoliczności zdarzenia i przesądzał o naszej winie. W toku postępowania przed sądem, które zbliżone jest do zwykłego postępowania prowadzonego w oparciu o przepisy kodeksu postępowania karnego, będą przeprowadzane dowody – zarówno te, o które wnosił oskarżyciel (którym jest odpowiedni organ, który chciał nałożyć na nas mandat), jak i te o które wnioskuje obwiniony. Dodatkowo, w postępowaniu przed sądem zawsze można podeprzeć się dowodem z opinii biegłego, co jest niezwykle istotne w sprawach o wykroczenia drogowe. Ponad wszystko jednak, obwiniony będzie miał w czasie postępowania okazję przekonać sąd do swojej niewinności i przedstawić, a następnie udowodnić swoją wersję wydarzeń. To coś, czego nie da się zrobić w czasie spotkania z funkcjonariuszem, który dąży do nałożenia mandatu. W czasie prowadzonego postępowania wybrzmieć mogą wszelkie argumenty przemawiające na korzyść osoby obwinionej, co w konsekwencji może pomóc uniknąć odpowiedzialności. Warto pamiętać, że tak jak w postępowaniu karnym prowadzonym w oparciu o przepisy kodeksu postępowania karnego, tak i w postępowaniu o wykroczenie, obwiniony może korzystać z osoby obrońcy, którym może być adwokat. Obrońca z całą pewnością pozwoli nam podkreślić przed sądem wszelkie argumenty przemawiające na naszą korzyść.
Wyrok – potencjalne rozwiązania
Zwieńczeniem postępowania jest wyrok, w którym sąd końcowo orzeknie o naszej winie lub niewinności na podstawie wszystkich zgromadzonym w sprawie dowodów. W wypadku wygranej możemy liczyć na zwrot kosztów postępowania (w tym zwrot kosztów ustanowienia obrońcy) i oczywiście nie będzie mowy o zapłacie grzywny. W wypadku jednak, gdy sąd uzna, że ponosimy odpowiedzialność za zarzucane nam wykroczenie, powinniśmy się liczyć z obowiązkiem poniesienia kosztów sądowych (oprócz rzecz jasna obowiązku uiszczenia potencjalnej grzywny). Ich wysokość będzie zależna między innymi od tego, czy w sprawie powoływany był biegły sądowy, czy w sprawie byli przesłuchiwani świadkowie itd. Dodatkowo, obciążać nas będzie także tzw. opłata na rzecz Skarbu Państwa, której wysokość jest zależna od rodzaju orzeczonej kary.
Podsumowanie
Tytułem zakończenia podkreślić należy, że w wypadku zagrożenia nałożenia niesłusznego mandatu karnego, jedynym wyjściem jest jego nieprzyjmowanie i walka o sprawiedliwość przed sądem. Pamiętajmy, że organ nakładający mandat nie jest niezależnym sądem i jego możliwości prawidłowej oceny sytuacji są zazwyczaj mniejsze, aniżeli sądu. Powyżej przedstawiono możliwy przebieg postępowania po odmowie przyjęcia mandatu. Należy jednak pamiętać, że każda sprawa jest inna i nierzadko dużą korzyścią dla obwinionego będzie już sama możliwość skorzystania z pomocy profesjonalnego obrońcy, który poprowadzi nas przez wszelkie zawiłości proceduralne.
Odmowa przyjęcia i wezwanie na komisariat, a nie do sądu
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
czy warto z tego korzystać?
Autor
Rafał Rodzeń Artykuły autora
Mandat może być nałożony tylko przez określonych funkcjonariuszy publicznych, wśród których najbardziej znanymi są oczywiście policjanci. Taka kara nie jest jednak definitywna, co oznacza, że osoba, wobec której go wystawiono, ma prawo do wniesienia stosownego odwołania. Jak skutecznie odmówić przyjęcia mandatu i jakie konsekwencje prawne się z tym wiążą?
Czym jest mandat?
Mandat jest środkiem represyjnym stosowanym wobec osoby, która dopuściła się określonego wykroczenia. Polega on na wymierzeniu grzywny, tj. oznaczonej kwoty pieniężnej, która musi być zapłacona w konkretnym terminie. Obecnie obowiązujące przepisy wyróżniają aż 3 rodzaje mandatów:
gotówkowy – jest on wydawany ukaranemu po uiszczeniu przez niego grzywny bezpośrednio do rąk funkcjonariusza, który wystawia taki dokument. Stosuje się go wyłącznie względem osoby czasowo przebywającej na terytorium Polski lub niemającej tutaj stałego miejsca zamieszkania albo pobytu;
kredytowany – wydawany ukaranemu za potwierdzeniem odbioru, jest to najczęściej występujący mandat w Polsce;
zaoczny – może być nim nałożona grzywna w razie stwierdzenia wykroczenia, którego sprawcy nie zastano na miejscu jego popełnienia, gdy nie zachodzi wątpliwość co do osoby tego sprawcy; mandat taki pozostawia się wówczas w takim miejscu, aby sprawca mógł go niezwłocznie odebrać.
Mandaty nakładane są na sprawców wykroczeń w ramach tzw. uproszczonego postępowania w sprawach o wykroczenia, które podlega bezpośrednio pod regulację zawartą w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia (kpsw).
Wysokość mandatów reguluje art. 96 kpsw, który stanowi, że jego minimalna wysokość to 20 zł. Pamiętajmy, że funkcjonariusz może nałożyć grzywnę w granicy do 500 zł, a w przypadku, o którym mowa w art. 9 § 1 Kodeksu wykroczeń (w sytuacji, gdy jeden czyn wyczerpuje znamiona kilku wykroczeń) – do 1000 zł.
Odmowa przyjęcia mandatu
Podejrzenie popełnienia wykroczenia umożliwia odpowiedniemu funkcjonariuszowi nałożenie grzywny pieniężnej w drodze mandatu. W praktyce nie oznacza to jednak, że dana osoba musi bezwzględnie przyjąć taką karę – przepisy pozwalają jej bowiem odmówić przyjęcia. Co prawda ostatnimi czasy ustawodawca zamierzał wprowadzić likwidację prawa odmowy w tym zakresie, jednak ostatecznie przepisy nie uległy zmianie i wciąż taka możliwość istnieje.
Prawo do odmowy przyjęcia mandatu wynika wprost z treści art. 99 kpsw, zgodnie z którym w razie odmowy przyjęcia mandatu karnego lub nieuiszczenia w wyznaczonym terminie grzywny nałożonej mandatem zaocznym, organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie. Należy w nim zaznaczyć, że obwiniony odmówił przyjęcia mandatu albo nie uiścił grzywny nałożonej mandatem zaocznym, a w miarę możliwości podać także przyczyny odmowy.
Odmowa przyjęcia mandatu jest zatem ściśle związana ze skierowaniem sprawy do sądu powszechnego, który rozstrzygnie, czy była ona uzasadniona, czy też nie. Osoba, która odmawia przyjęcia mandatu, może to uczynić tylko w krótkiej chwili, gdy funkcjonariusz zada pytanie, czy dany mandat przyjmujemy. Przyjęcie mandatu oznacza automatyczne zrzeczenie się prawa do jego kwestionowania w trybie art. 99 kpsw.
Przykład 1.
Michał jechał ze znacznie przekroczoną prędkością w terenie zabudowanym, wskutek czego został zatrzymany przez policjanta do kontroli drogowej. Kierowca nie zgodził się jednak z nałożonym na niego mandatem, twierdząc, że na danym odcinku drogi nie obowiązywało ograniczenie prędkości, zaś wysokość nałożonej przez funkcjonariusza grzywny jest znacznie zawyżona, a przez to niezgodna z przepisami. Odmówił więc przyjęcia mandatu, co spowoduje skierowanie sprawy do sądu, gdzie będzie musiał udowodnić swoje racje.
Przykład 2.
Michał jechał ze znacznie przekroczoną prędkością w terenie zabudowanym, wskutek czego został zatrzymany przez policjanta do kontroli drogowej. Mimo że kierowca nie zgodził się z zarzutami funkcjonariusza i twierdził, że na danym odcinku drogi nie obowiązuje ograniczenie prędkości, przyjął jednak mandat, obawiając się dalszych konsekwencji prawnych. Po powrocie do domu sprawdził, że miał rzeczywiście rację i wystawiony mandat był nieuzasadniony, poza tym opiewał na wyższą kwotę grzywny, niż pozwalają na to obowiązujące przepisy. Chce więc dokonać odmowy przyjęcia mandatu, jednak w tej sytuacji jest to niemożliwe, ponieważ został on już przyjęty. Kierowca ma jednak możliwość złożenia wniosku o uchylenie prawomocnego mandatu w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.
W procedurze wykroczeniowej istnieje również nadzwyczajny środek zaskarżania w postaci uchylenia prawomocnego mandatu. Zgodnie z art. 101 § 1 kpsw prawomocny mandat karny podlega uchyleniu, jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący zabronionym jako wykroczenie. Uchylenie następuje z urzędu albo też na wniosek ukaranego złożony w zawitym terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się mandatu. Organem uprawnionym do uchylenia prawomocnego mandatu karnego jest sąd właściwy do rozpoznawania, na którego obszarze działania grzywna została nałożona.
POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia!
Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! Rozliczaj składki i podatki online!
Rozliczaj składki i podatki online! Zapomnij co to Płatnik! Załóż bezpłatne konto Dowiedz się ile możesz zarabiać w innej firmie na takim samym stanowisku
Odmowa przyjęcia mandatu – procedura sądowa
Wraz z chwilą odmowy przyjęcia mandatu wszczynane jest postępowanie sądowe. Wniosek o rozpoczęcie konkretnej sprawy jest składany przez funkcjonariusza policji, który chciał wystawić mandat – sprawca zdarzenia nie musi w tym zakresie nic robić. Co ważne, aktywną stroną takiego postępowania jest funkcjonariusz, który musi zgromadzić odpowiedni materiał dowodowy i uzasadnić konieczność nałożenia mandatu na daną osobę. Sprawca zdarzenia będzie jednak musiał bronić swojego stanowiska, jeśli zebrany materiał dowodowy będzie świadczył przeciwko niemu, tzn. będzie musiał zebrać własne dowody, które przekonają sąd o jego niewinności.
Postępowanie w sprawie odmowy przyjęcia mandatu toczy się przed właściwym sądem rejonowym – data i dokładne miejsce rozprawy będą przekazane sprawcy w odpowiednim terminie, około miesiąca przed wyznaczeniem rozprawy. Obecność sprawcy jest co do zasady obowiązkowa, o czym również zostanie on poinformowany na wezwaniu doręczonym w formie listu poleconego. Do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego nie trzeba oczywiście opłacać żadnego mandatu.
Sąd może podjąć rozstrzygnięcie na dwa różne sposoby – albo zgodzi się z funkcjonariuszem, który wydał mandat i utrzyma go w mocy, albo uniewinni sprawcę i stwierdzi, że kara nie powinna mieć miejsca w danym przypadku. Jeśli dojdzie do tej pierwszej sytuacji, wydany zostanie nakaz zapłaty, w którym ukarany zostaje obciążony grzywną oraz kosztami postępowania sądowego – zostaje mu jednocześnie wyznaczony termin, w którym musi uiścić wymaganą kwotę (jeśli tego nie zrobi, grozi mu wszczęcie postępowania egzekucyjnego). Warto jednak zapamiętać, że wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu mandatowym nie zamyka drogi odwoławczej dla ukaranego – w dalszym ciągu może on kwestionować takie orzeczenie. Służy do tego sprzeciw od nakazu zapłaty, który należy wnieść w konkretnie wyznaczonym terminie, o czym poucza się w treści wydanego orzeczenia.
Podsumowanie
Odmowa przyjęcia mandatu jest uprawnieniem każdej osoby, wobec której taki środek ma być zastosowany. Należy jednak pamiętać, że może ona mieć miejsce tylko w czasie wystawiania mandatu, sprawca musi podjąć decyzję w tym zakresie bardzo szybko. Jego przyjęcie przekreśla możliwość skorzystania z takiego rozwiązania. W sytuacji, gdy dojdzie do odmowy, sprawa zostaje skierowana na drogę postępowania sądowego – do właściwego sądu rejonowego. Kwestie formalne związane z zainicjowaniem danej sprawy obciążają funkcjonariusza, który chciał nałożyć mandat karny – to on musi udowodnić, że kara jest zasadna w danym przypadku. Sąd może orzec o uchyleniu mandatu lub przychylić się do twierdzeń funkcjonariusza – w tym drugim przypadku sprawca musi zapłacić grzywnę albo wnieść sprzeciw od wydanego nakazu zapłaty w ściśle określonym terminie.
Odmowa przyjęcia mandatu od policji za wykroczenie drogowe. Co dalej?
Mandat. Czy warto powiedzieć “nie”?
Zmiany w taryfikatorze mandatów, które weszły w życie na początku 2022 roku, to gigantyczny skok w wysokości nakładanych kar na kierowców. W przypadku wykroczenia maksymalny mandat wynosi 5 tysięcy złotych, czyli dziesięć razy więcej niż wcześniej.
Z kolei w momencie odmowy przyjęcia mandatu sąd może wymierzyć grzywnę w wysokości nawet do 30 tysięcy złotych. Dotychczas maksymalna wysokość grzywny wynosiła 5 tysięcy złotych.
Decydując się na odmowę przyjęcia mandatu, kierowca podejmuje więc ryzyko. Jeśli nie przyjmie mandatu chociażby na kwotę 100 zł, naraża na grzywnę w wysokości do 30 tys. zł.
Reklama
To w teorii, bo w praktyce maksymalne grzywny nadal są rzadkością. Podczas odmowy przyjęcia mandatu warto pamiętać, że grzywna nałożona przez sąd nawet w przegranej sprawie nie musi być wyższa niż wynikająca z taryfikatora. Mając pewność swoich racji, można liczyć także na uniewinnienie.
Odmowa przyjęcia mandatu to pogodzenie się z faktem poniesienia kosztów sądowych rozprawy, które w przypadku przegranej wyniosą nawet kilkaset złotych.
To także minimum kilkaset złotych za ewentualne wynajęcie prawnika.
Przyjęcie mandatu to minimum formalności – na barki kierowcy spada odpowiedzialność tylko i wyłącznie zapłacenia grzywny.
Jak wygląda odmowa przyjęcia mandatu?
Każde wykroczenie drogowe, bez względu na to, czy jest to przekroczenie prędkości czy spowodowanie kolizji, wiąże się z nałożeniem finansowej kary. Jeżeli funkcjonariusz znajduje w kierowcy winnego, jego obowiązkiem jest zadanie pytania “Czy przyjmuje Pan/Pani mandat?”. Jeżeli kierowca uzna, że nie jest winny, ma prawo dać negatywną odpowiedź.
Procedura odmowy przyjęcia mandatu wygląda następująco.
Policja ma obowiązek sporządzić wniosek o ukaranie kierowcy, który następnie trafia do sądu właściwego dla miejsca popełnionego wykroczenia.
Bardzo często zdarza się, że w postępowaniu nakazowym sąd wydaje wyrok identyczny z oświadczeniem funkcjonariusza. Wyrok nakazowy jest wydawany bez udziału stron i kierowca zwykle dostaje karę, którą policjant wypisał na mandacie.
jest wydawany bez udziału stron i kierowca zwykle dostaje karę, którą policjant wypisał na mandacie. Jeżeli kierowca nie zgadza się z wyrokiem nakazowym, w terminie 7 dni od doręczenia wyroku musi wnieść sprzeciw . Wtedy sąd wyznacza termin rozprawy, na której trzeba pojawić się osobiście.
. Wtedy sąd wyznacza termin rozprawy, na której trzeba pojawić się osobiście. Kolejna procedura odmowy przyjęcia mandatu to wyrok I instancji. Jeżeli jest niekorzystny i sąd stoi po stronie funkcjonariusza, można się od niego odwołać.
Jeżeli sąd w ciągu dwóch lat od dnia popełnienia wykroczenia zakończyć sprawę prawomocnym wyrokiem, kierowca zostajemy skazany albo uniewinniony. Jeżeli nie, sprawa zostaje umorzona.
Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Jechała Mercedesem dużo za szybko Policja
Odmowa przyjęcia mandatu za zbyt szybką jazdę
Nowy taryfikator mandatów sprawia, że jeżeli pojawia się cień szansy na udowodnienie swojej racji, warto odmówić przyjęcia mandatu. Od 1 stycznia 2022 roku kary za zbyt ciężką nogę są bardzo wysokie. Aż 1500 zł przyjdzie zapłacić osobie, która jechała ponad 50 km/h za szybko. Jeżeli doszło do przekroczenia prędkości o ponad 70 km/h, kara wzrasta do 2500 zł.
Odmowa przyjęcia mandatu za byt szybką jazdę ma sens na przykład w momencie, kiedy ukarany kierowca potrafi udowodnić, że na danym odcinku drogi obowiązywało inne ograniczenie prędkości, niż te, do którego odnosili się funkcjonariusze. Co oczywiście oznacza, że kierowca nie złamał przepisów.
Odmowa przyjęcia mandatu za zbyt szybką jazdę ma sens także wtedy, gdy kierowca jedzie z dozwoloną prędkością, ale pomiar ręczny wykazuje coś zupełnie innego. W takim przypadku niezbędna jest opinia biegłego, który wykaże, że pomiar prędkości był wykonany nieprawidłowo, co zwiększa szansę na wygraną sprawy. Te rosną także w przypadku, gdy nie jechaliśmy sami i pasażer jako świadek może potwierdzić naszą wersję. Warto również sprawdzić zapis z prędkościomierza GPS.
Odmowa przyjęcia mandatu i niełatwa sprawa kolizji
Odmowa przyjęcia mandatu po kolizji i konsekwencje z tym związane są inne niż w przypadku przekroczenia prędkości. Tu, przynajmniej w teorii, naszą słuszność możemy dowodzić dzięki popularnym kamerkom samochodowym, świadkom, a nawet przy pomocy z nagrań z okolicznego monitoringu. Przyjęcie mandatu po kolizji oznacza przyznanie się do winy, które jest prawomocne i nieodwracalne.
Zdjęcie Kierowca ma zawsze możliwość odmowy przyjęcia mandatu. Warto robić to jednak świadomie i z wiedzą, jak dalej wygląda procedura / Piotr Jędzura / Reporter
Dlatego warto zastanowić się, czy nie lepiej będzie odmówić przyjęcia mandatu podczas kolizji.
Warto zaznaczyć, że za udział w kolizji ubezpieczyciel może podnieść stawkę ubezpieczenia OC, co jest argumentem “za”. Z drugiej jednak strony, odmowa przyjęcia mandatu za udział w kolizji oznacza, że nikt nie dostanie pieniędzy z tytułu ubezpieczenia. Te zostaną wypłacone dopiero po uzyskaniu prawomocnego wyroku sądowego.
Odmowa przyjęcia mandatu z fotoradaru
Zgodnie z kodeksem postępowania w sprawach o wykroczenia mandat można wystawić nawet, jeżeli kierowca nie został złapany na gorącym uczynku. W przypadku fotoradarów zdjęcie z urządzenia jest przesyłane do Centralnego Systemu Przetwarzania, które na podstawie numeru rejestracyjnego ustala właściciela samochodu. Jeżeli to on siedział za kierownicą, otrzyma mandat kredytowany, który należy zapłacić w terminie siedmiu dni.
Jak wygląda odmowa przyjęcia mandatu z fotoradaru? Jeżeli masz pewność, że kara została nałożona niesłusznie, możesz odwołać się w ciągu 7 dni od przyjęcia mandatu do sądu właściwego ze względu na miejsce popełnienia wykroczenia. Przed sądem możesz próbować udowodnić, że nie popełniłeś wykroczenia lub działanie, za które otrzymałeś mandat, może być karane tylko przez sąd.
Co ciekawe, wiele kancelarii prawniczych, które oferują pomoc podczas spraw związanych z odmową przyjęcia mandatu, powołuje się jeszcze na dwie zasady. Odmowa przyjęcia mandatu ma sens, gdy kierowca przekracza prędkość, by ratować czyjeś życie. Tu prawnicy powołują się na działania, które mieszczą się w kategorii obrony koniecznej lub obrony dobra chronionego prawem. Innym sposobem jest udowodnienie, że wykroczenie jest efektem choroby psychicznej, upośledzeniem umysłowym lub innym zakłóceniem czynności psychicznych.
Odmowa przyjęcia mandatu. Czy potrzebne jest pokwitowanie?
Jeżeli po zatrzymaniu przez funkcjonariuszy doszedłeś do wniosku, że nie przyjmujesz mandatu, warto wiedzieć, czy musisz złożyć pokwitowanie. Czy coś się podpisuje? Jak już wspomnieliśmy, funkcjonariusz po naszej odmowie musi sporządzić odpowiedni wniosek do sądu. Jednak do jego przygotowania nie jest konieczne żadne pokwitowanie i kierowca nie musi nic podpisywać.
A jak wygląda odmowa przyjęcia mandatu, a zmiana decyzji? Jeżeli nie zgodziłeś się na przyjęcie kary, ale zmieniłeś zdanie, masz szansę, by sprawa nie trafiła do sądu.
Wystarczy, że skontaktujesz się z komisariatem lub komendą i poinformujesz o zmianie decyzji. Co jeszcze ważne, to odmowa przyjęcia mandatu a punkty karne. Przed punktami karnymi nie chroni odmowa i policjanci muszą wprowadzić je do ewidencji. Do czasu wydania przez sąd wyroku będą one jednak nieaktywne.
***
Odmowa przyjęcia mandatu – co dalej? Procedura i koszty sądowe
Stało się – policjanci chcą cię ukarać za przekroczenie prędkości. Ty jesteś jednak pewien, że jechałeś zgodnie z przepisami. Możesz odmówić przyjęcia kary, ale to wiąże się z konsekwencjami. Sprawdź, co cię czeka, gdy odmówisz przyjęcia mandatu.
Odmowa przyjęcia mandatu – procedura
Odmowa przyjęcia mandatu to środek, z którego możesz skorzystać, gdy nie zgadzasz się z przyznanym przez policję mandatem. Co grozi za nieprzyjęcie mandatu? Sprawa trafi do sądu rejonowego. To właśnie on rozstrzygnie, czy popełniłeś zarzucony ci czyn.
Jak sąd będzie ustalał, czy wykonałeś manewr drogowy w sposób nieprawidłowy lub przekroczyłeś prędkość? Przede wszystkim podda analizie zgromadzony materiał dowodowy. Mogą się na niego składać:
zapis z urządzenia GPS , który pozwala odtworzyć prędkość, z jaką się poruszałeś,
, który pozwala odtworzyć prędkość, z jaką się poruszałeś, zeznania świadków zdarzenia – w tym funkcjonariuszy policji,
– w tym funkcjonariuszy policji, opinia biegłego – jeżeli w sprawie zostanie powołany biegły.
Uwaga! Gdy odmawiasz przyjęcia mandatu, sprawa jest kierowana do sądu rejonowego właściwego dla miejsca popełnienia wykroczenia. Przykład: mieszkasz w Gdańsku, ale przyjęcia mandatu odmówiłeś w czasie pobytu na wakacjach w Krakowie. Sprawa będzie toczyć się przed krakowskim sądem.
Odmowa przyjęcia mandatu – koszty sądowe
Gdy sprawa trafi do sądu, musisz liczyć się z tym, że nie będziesz w stanie udowodnić, iż nie popełniłeś zarzucanego ci czynu. Niestety, jeżeli właśnie tak skończy się sprawa przed sądem, to czeka cię opłacenie grzywny (do 5000 zł) i kosztów sądowych. Ile wynoszą koszty sądowe za nieprzyjęty mandat? Mogą one być nawet kilka razy wyższe od samego mandatu.
Kwestia tego, jakie są koszty sądowe za nieprzyjęcie mandatu to nie wszystko. W zależności od miejsca, w którym doszło do naruszenia zasad ruchu drogowego, będziesz musiał także:
dojechać do sądu – wiąże się to nie tylko z poświęconym na dojazd czasem, ale również kosztami,
– wiąże się to nie tylko z poświęconym na dojazd czasem, ale również kosztami, opłacić pomoc prawną – jeżeli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie bronić się przed sądem.
Ryzyko zapłacenia kwoty nawet kilka razy wyższej niż mandat to jeden z głównych powodów, dla których powinieneś zastanowić się, czy opłaca ci się odmówić przyjęcia mandatu. Jeżeli nie jesteś pewien, czy będziesz w stanie udowodnić w sądzie, że przestrzegałeś zasad ruchu drogowego, lepiej zrezygnuj.
Policjanci odkryli, że nie kupiłeś dla auta ubezpieczenia OC? Pamiętaj, że mandat (50 zł) to twój najmniejszy problem. Policja ma obowiązek poinformować UFG o braku OC, a ta instytucja może nałożyć na ciebie karę w wysokości nawet 5600 zł. Jeżeli korzystając z nieubezpieczonego pojazdu, spowodujesz kolizję lub wypadek, będziesz musiał naprawić szkody we własnym zakresie. W razie wypadku kwoty mogą być liczone nawet w milionach złotych. Nie ryzykuj – kup OC za pośrednictwem naszego kalkulatora OC/AC.
Odmowa przyjęcia mandatu a zmiana decyzji
Pod wpływem emocji odmówiłeś przyjęcia mandatu, ale uznałeś, że policja miała podstawy do tego, aby cię ukarać? Masz jeszcze szansę, aby sprawa nie trafiła do sądu – wystarczy, że skontaktujesz się z komisariatem lub komendą. W ten sposób możesz uniknąć wysokich, dodatkowych i zupełnie zbędnych kosztów.
Odmowa przyjęcia mandatu a punkty karne. Skierowanie sprawy do sądu wcale nie uchroni cię przed punktami karnymi – policjanci będą musieli wprowadzić je do ewidencji. Do czasu wydania przez sąd orzeczenia będą one jednak nieaktywne.
Możliwe jest też przyjęcie mandatu po odmowie. Jeżeli odmówisz przyjęcia mandatu, ale po chwili się zreflektujesz i uznasz, że jednak go zapłacisz, policjant wypełni druk.
Kiedy można nie przyjąć mandatu z fotoradaru?
Możesz nie przyjąć też mandatu z fotoradaru. Z reguły kierowcy odmawiają przyjęcia takiego mandatu, gdy:
na zdjęciu jest widoczny więcej niż jeden pojazd – wówczas trudno określić, który kierowca przekroczył prędkość,
– wówczas trudno określić, który kierowca przekroczył prędkość, zdjęcie jest nieczytelne – rejestracja nie jest widoczna, a ty nie jesteś w stanie określić, czy jest to twoje auto.
Co w sytuacji, gdy zdjęcie jest niewyraźne i nie widać, kto siedzi za kierownicą? Możesz odmówić przyjęcia mandatu, ale będziesz musiał wskazać osobę, która prowadziła auto. W przeciwnym razie zostaniesz ukarany grzywną (500 zł).
Odmowa przyjęcia mandatu. Kiedy można i czy warto skorzystać z odmowy przyjęcia mandatu?
Na stronie internetowej Sejmu pojawił się poselski projekt posłów PiS zgodnie z którym zniesiona ma zostać możliwość odmowy przyjęcia mandatu. Zamiast tego, ukarany nim kierowca, oprócz konieczności zapłaty kary w ciągu 7 dni, mieć będzie jedynie możliwość samodzielnego zaskarżenia mandatu – co do winy lub co do kary – w sądzie.
Należy pamiętać, że to tylko projekt zmian i wciąż obowiązuje prawo, w myśl którego kierowca, który zostaje ukarany mandatem, może go albo przyjąć, albo też odmówić jego przyjęcia. Komu przysługuje prawo odmowy? Podczas kontroli drogowej policjant ma obowiązek przedstawić się, podać stopień służbowy oraz przyczynę, przez którą nasz pojazd został zatrzymany. Gdy wyjaśni nam, z jaką karą wiąże się łamanie określonych przepisów drogowych, musi pouczyć nas o prawie do odmowy przyjęcia mandatu. Możemy skorzystać z tej możliwości, ale tylko zanim go podpiszemy. Nasza parafka oznacza bowiem zgodę na przyjęcie kary, z której nie mamy już prawa się wycofać, ponieważ w chwili podpisania mandatu staje się on prawomocny.
Kiedy można złożyć wniosek o uchylenie mandatu?
Istnieje jeden wyjątek od reguły – możemy złożyć wniosek o uchylenie mandatu już po jego podpisaniu, ale tylko w sytuacji, gdy grzywnę nałożono za czyn nie będący czynem zabronionym, a wykroczenia są takimi czynami. Jeżeli chcemy iść tą drogą, musimy wnieść o uchylenie mandatu w ciągu 7 dni od chwili złożenia podpisu.
Kiedy warto odmówić przyjęcia mandatu? Warto to rozważyć jeśli nie popełniliśmy wykroczenia, o które nas oskarżono. Należy jednak wziąć pod uwagę czy będziemy mogli udowodnić swoją rację przed sądem, Możliwe jest to także jeśli nie zgadzamy się z kwalifikacją czynu lub wysokością kary.
Odmowa przyjęcia mandatu. Sprawa w sądzie
W przypadku odmowy przyjęcia mandatu funkcjonariusz przygotuje wniosek o ukaranie do sądu. Sąd rejonowy z danego okręgu (w którym zostaliśmy zatrzymani), dokładnie zbada i wyjaśni okoliczności zdarzenia. Możemy wygrać sprawę, ale jeśli zostaniemy uznani winnymi, sąd obciąży nas nie tylko karą pieniężną związaną z popełnionym wykroczeniem, ale i kosztami postępowania, często kilkukrotnie wyższymi od samego mandatu. Istotny jest także fakt, że kara za popełniony czyn może, ale nie musi równać się wysokości grzywny z mandatu wypisanego przez policję (lub inny organ kontrolujący). Sąd bada całą sprawę od początku. Jest to czynność rozłożona w czasie, liczmy się zatem z tym, że nawet kilkukrotnie będziemy musieli stawić się na rozprawach – w sądzie rejonowym dla miejsca zdarzenia, nie w naszym miejscu zamieszkania.
Odmowa przyjęcia mandatu. Proces bez oskarżonego Istnieje możliwość przeprowadzenia procesu bez obecności oskarżonego. Dzieje się tak, gdy sąd uzna, że okoliczności popełnienia czynu i wina obwinionego nie budzą żadnych wątpliwości w świetle dowodów dołączonych do wniosku o ukaranie. Kierowca wówczas nie ma możliwości obrony. Dopiero, gdy otrzyma wydany na tej podstawie wyrok nakazowy, ma prawo wnieść sprzeciw w ciągu 7 dni od chwili doręczenia dokumentu. Wraz z odpisem wyroku kierowca powinien otrzymać wniosek o ukaranie oraz pouczenie o prawie, terminie i sposobie wniesienia sprzeciwu od wyroku nakazowego oraz o skutkach braku sprzeciwu. Jeśli jednak złożymy sprzeciw, sprawa zostanie skierowana na drogę procesową, a więc na kolejnych rozprawach będzie musiał stawić się oskarżony. Wybrana może zostać druga droga postępowania, kiedy sąd już na początku zdecyduje o wezwaniu kierowcy. Tu niestety trzeba udać się do sądu właściwego dla miejsca popełnienia domniemanego wykroczenia, co może być uciążliwe. Sprawa nie musi zakończyć się także na jednej rozprawie. Szanse na wygraną w sądzie są jednak wyższe, jeśli mamy wsparcie adwokata lub radcy prawnego. To jednak generuje dodatkowe nakłady finansowe.
Jeżeli nie przyjmiemy mandatu, sprawa trafi do sądu, który wyjaśni wszelkie okoliczności zdarzenia. Jeśli stwierdzi, że ponosimy winę, nie tylko nałoży na nas karę pieniężną, ale również obciąży kosztami postępowania. Dlatego zanim zdecydujemy się nie przyjmować mandatu, warto zastanowić się, czy na pewno w tej sytuacji racja jest po naszej stronie. Dodatkowo w wyniku postępowania kierowca może zostać ukarany kwotą inną niż ta proponowana przez policję w momencie zdarzenia. Może być ona wyższa i wynosić do 5 tys. zł. Zobacz także: Tak prezentuje się nowy Peugeot 2008
FACEBOOK Dołącz do nas na Facebooku! Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy! Polub nas na Facebooku! KONTAKT Kontakt z redakcją Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo? Napisz do nas!
§ Nie przyjąłem mandatu, wezwanie na komisariat, co teraz? – Forum Prawne
meroniro Początkujący
Posty: 1
Nie przyjąłem mandatu, wezwanie na komisariat, co teraz? Witam, chciałbym sie odnieść do bardzo niecodziennej sytuacji która zdarzyła sie kilka dni wstecz. Po południu wybrałem sie do sklepu motoryzacyjnego kilometr ode mnie. Jechałem drogą główną sklep miałem po lewej stronie. Wjazd akurat był zajęty bo wyjeżdżała z niego akurat policja…(w przeciwną stronę do mojego kierunku jazdy). Mówię ok.. wjadę kolejnym wjazdem około 30m. Zajechałem od tyłu pod sklep zdążyłem rozpiąć pasy, zgasić światła, wyłączyć samochód i otworzyć drzwi aby wyjść z samochodu (mój pasażer także to zrobił bo jechałem z kolegą ) a tu nagle po mojej prawej stronie staje policja na włączonych kogutach i przez szybę mówi mi dlaczego jechałem bez świateł i zapiętych pasów. Odezwałem sie że miałem pasy a policjant do mnie że on sie nie pyta czy miałem tylko dlaczego nie miałem no i odrazu staną kijanką przede mną podchodzi do mnie i chce prawo jazdy i dokumenty pech chciał że akurat nie miałem dokumentów auta i poprosił samo prawo jazdy gdy tylko mnie sprawdził odrazu zabrał sie za sprawdzanie stanu technicznego auta. Sprawdził wszystko światła, trójkąt gaśńice sygnał dźwiękowy a nawet hamulec ręczny no i znalazł… brak jednego halogena, widać było że doszukiwał sie za co mnie tu jeszcze usadzić wyliczył mi 350zł mandatu 100 pasy 100 pasy pasażera 100 światła i 50 brak dokumentów udało sie jednak że podwieziono mi dokumenty ale dowód został oczywiście zabrany i zostało tylko 300zł których oczywiście nie przyjąłem ponieważ pasy miałem zapięte a światła włączone. teraz mam wezwanie na komisariat w celi zeznań i prosze was o rade co teraz zrobić gdyż mam tylko 18 lat a prawo jazdy nie cały rok ale moim zdaniem policjanci zauważyli gówniarza i chcieli mu wlepić jak największy mandat za nic. Jaka jest wasza opinia na ten temat oraz prosze o rade co mówić na komisariacie gdyż założę sie że będą chcieli żebym przyjął mandat na który nie zasługuje…
Bezpłatne porady prawne
Spytaj prawnika o swoją sprawę Sformułuj pytanie krótko i jednoznacznie, bez używania danych
Otrzymaj odpowiedzi od doświadczonych prawników Odpowiedzi wyślemy Ci na e-mail oraz anonimowo umieścimy na liście problemów
Poczuj się bezpieczniej W przypadku potrzeby kontynuowania wyjaśnień możesz nawiązać z prawnikiem kontakt osobisty
Wyszukaj odpowiedzi prawników na interesujący Cię temat SZUKAJ
Zadaj pytanie prawnikowi na interesujący Cię temat. Twoje zgłoszenie jest bezpłatne i pojawi się w serwisie anonimowo. Wpisz miejscowość, dodaj krótki, ale szczegółowy opis sprawy oraz swój adres e-mail. Skuteczni prawnicy z całego kraju udzielą Ci darmowej porady prawnej. Rozwód, alimenty, spadek, a może prawo pracy? Które zagadnienie Cię interesuje? Nurtujące Cię zagadnienie zostanie przekazane prawnikowi, który specjalizuje się w wybranej dziedzinie prawa. Otrzymasz krótką, nieodpłatną odpowiedź, która pozwoli Ci zdecydować czy Twój problem wymaga dalszych konsultacji prawniczych. więcej
Odmowa przyjęcia mandatu – i co dalej?
Przekonała się o tym Joanna, świeżo upieczony kierowca. – Spieszyłam się na spotkanie i nie zauważyłam, że jedzie za mną radiowóz. Policjanci zatrzymali mnie i zaprosili do samochodu, gdzie usłyszałam, że przekroczyłam dozwoloną prędkość o 50 km/h, za co otrzymuję karę w wysokości 500 zł i 10 punktów karnych – opowiada. – Gdy zapytano mnie, czy przyjmuję mandat, bez chwili zastanowienia odpowiedziałam, że nie. Policjant powiedział, że w takim wypadku moja sprawa zostanie przekazana do sądu rejonowego. Trochę się wystraszyłam, ale pomyślałam, że w ostateczności pójdę raz do sądu i tam dostanę grzywnę w wysokości 500 zł, ale za to bez żadnych punktów karnych – tłumaczy Asia.
Odmowa przyjęcia mandatu to środek, który pozwala na obronę przed niesprawiedliwie przyznanym mandatem, np. za niepopełnione wykroczenie lub o zawyżonej wysokości. Sprawa rzeczywiście kierowana jest do sądu rejonowego, ale nie do odpowiedniego dla miejsca zamieszkania sprawcy, tylko dla miejsca popełnienia wykroczenia. – Dowiedziałam się o tym dopiero z pierwszego wezwania do sądu. Mieszkam w Poznaniu, a rozprawa miała się odbyć w sądzie rejonowym w Lublinie! Najgorsze jednak było to, że rozpraw było aż cztery i na każdą musiałam się stawić. Co prawda zwrócono mi koszty dojazdu, ale to ponad 10 godzin jazdy w dwie strony… – mówi Joanna.
Na rozprawach sąd bada, czy oskarżony rzeczywiście popełnił zarzucany mu czyn. Dlatego już w chwili wystawienia mandatu należy się zastanowić, czy w razie jego odrzucenia będziemy mogli się obronić przed sądem. Dowodem, który może w tym pomóc jest np. zapis z urządzenia namierzającego samochód. Wielu pracodawców montuje takie urządzenia w służbowych autach pracowników. Dzięki bazie danych można odtworzyć prędkość samochodu z każdej minuty trasy. Pomocne mogą być także zeznania świadków lub nagrania z monitoringu. – Sąd zażądał od mojego pracodawcy parametrów pracy auta, którym jechałam danego dnia. Później powołano biegłego, który ocenił, czy przekazane dane mogą służyć jako dowód w sprawie. Oprócz tego sąd dysponował nagraniem z wideorejestratora i zeznaniami dwóch funkcjonariuszy. Na swoją obronę miałam tylko słowa – wspomina Joanna.
Jeżeli zdołamy udowodnić swoje racje przed sądem, nie otrzymamy żadnej kary. Jeżeli jednak sąd stwierdzi winę oskarżonego, może wymierzyć mu grzywnę do 5000 zł i nakazać zwrot kosztów postępowania. Tak też właśnie stało się w przypadku Joanny, której sąd wymierzył karę w postaci grzywny w wysokości 4200 zł i zwrotu kosztów postępowania. – Kilka tysięcy złotych, które przyszło mi ostatecznie zapłacić, skutecznie nauczyło mnie respektu do zasad ruchu drogowego – kończy Joanna.
Warto pamiętać, że zatrzymanie przez policję, nawet jeżeli popełniono wykroczenie, niekoniecznie musi wiązać się z wystawieniem mandatu. Można poprosić funkcjonariusza o pouczenie. Policjant wyjaśni wtedy, jakiego czynu zabronionego się dopuściliśmy, a także jakie grożą nam konsekwencje, ale nie wymierzy żadnej kary. Nie w każdym wypadku jest to niestety możliwe.
키워드에 대한 정보 odmowa przyjęcia mandatu wezwanie na komisariat
다음은 Bing에서 odmowa przyjęcia mandatu wezwanie na komisariat 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 WEZWANIE NA POLICJĘ ZA NIEPRZYJĘTY MANDAT – co zrobić ?
- tvk
- telewizja
- kartonu
- tvkarton
- wezwanie
- mandat
- policja
- komenda
- komisariat
- wilcza
- złożenie
- zeznań
- wyjaśnień
- świadek
- paragraf
- przepisy
- odmowa
- składania
- pytania
- odpowiedzi
- prawo
- sąd
- odwołanie
- policjant
- sanepid
- polityka
- piotr
- biedka
- chwdp.tv
- ator
- wideoprezentacje
- czujny
- grzegorz
- braun
- art
- 54
- 116
- kk
- zasłanianie
- ust
- nosa
- maseczka
- zgromadzenia
- pubiczne
- strajk
- protest
- demonstracja
- kobiet
- przedsiębiorców
- marsz
- niepodległości
- wolnośc
- polska
- pis
- morawiecki
- niedzielski
- kaczyński
- łamanie
- prawa
- kara
- grzywna
WEZWANIE #NA #POLICJĘ #ZA #NIEPRZYJĘTY #MANDAT #- #co #zrobić #?
YouTube에서 odmowa przyjęcia mandatu wezwanie na komisariat 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 WEZWANIE NA POLICJĘ ZA NIEPRZYJĘTY MANDAT – co zrobić ? | odmowa przyjęcia mandatu wezwanie na komisariat, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.