Operacja Kręgosłupa Szyjnego Gdzie Najlepiej | Implantacja Protezy Szyjnej – Operacja Dyskopatii Szyjnej 29731 명이 이 답변을 좋아했습니다

당신은 주제를 찾고 있습니까 “operacja kręgosłupa szyjnego gdzie najlepiej – Implantacja protezy szyjnej – operacja dyskopatii szyjnej“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Dariusz Łątka 이(가) 작성한 기사에는 조회수 110,800회 및 좋아요 98개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

operacja kręgosłupa szyjnego gdzie najlepiej 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Implantacja protezy szyjnej – operacja dyskopatii szyjnej – operacja kręgosłupa szyjnego gdzie najlepiej 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Informacje o nowej metodzie operacji dyskopatii szyjnej

operacja kręgosłupa szyjnego gdzie najlepiej 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Operacje odcinka szyjnego kręgosłupa – leczenie dyskopatii

Są to operacje, których głównym celem jest poszerzenie kanału kręgowego poprzez usunięcie niewielkich fragmentów łuków kręgów oraz przerośniętych i …

+ 여기에 표시

Source: www.szpitalnaklinach.pl

Date Published: 8/14/2022

View: 2045

Chirurgia kręgosłupa – Rehabilitacja Warszawa – CKR

Operacje kręgosłupa wykonujemy także metodami klasycznymi, takimi jak: · Dyscektomia lędźwiowa · Dyscektomia szyjna z artrodezą (implant sztywny) lub z …

+ 여기에 더 보기

Source: ckr.pl

Date Published: 5/1/2022

View: 2512

Co trzeba wiedzieć po operacji kręgosłupa szyjnego

Zalecam do upłynięcia dwóch miesięcy od zabiegu wizyty minimum raz w tygodniu u fizjoterapeuty, który skontroluje przebieg rehabilitacji, poinstruuje jak …

+ 여기에 더 보기

Source: centrumruchu.com

Date Published: 2/16/2022

View: 456

Usunięcie dysku szyjnego z dostępu przedniego ze stabilizacją

Celem operacji jest usunięcie chorego dysku szyjnego wraz z tymi elementami kręgów, … Prosimy o zabranie ze sobą tylko niezbędnych rzeczy, takich, jak: …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.medicover.pl

Date Published: 8/24/2021

View: 9640

Dyskopatia szyjna – Szpital Św. Wojciecha

W pierwszej kolejności proponowane są zawsze zabiegi jak najmniej inwazyjne. Operacja trwa zwykle od 60 do 120 minut, w zależności od rozległości zabiegu i …

+ 여기에 표시

Source: www.szpitalswwojciecha.pl

Date Published: 11/8/2021

View: 2681

Operacje w obrębie kręgosłupa szyjnego – CM i Prywatny …

W przypadku choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa szyjnego i dyskopatii szyjnej, przebiegającej często z … Jak przebiega operacja kręgosłupa szyjnego ?

+ 여기에 더 보기

Source: angelius.pl

Date Published: 6/10/2022

View: 9492

Discektomia szyjna, przepuklina międzykręgowa – CM Gamma

Operacja polega na usunięciu chorego krążka międzykręgowego (dysku) i zastąpieniu go implantem odtwarzającym kształt i wysokość przestrzeni międzytrzonowej.

+ 여기에 표시

Source: www.cmgamma.pl

Date Published: 10/29/2022

View: 2688

Operacja kręgosłupa specjaliści w Warszawie – ZnanyLekarz.pl

Operacja kręgosłupa w Warszawie. Sprawdź ceny, opinie i umów wizytę online w pierwszym wolnym terminie – wystarczy jedno kliknięcie.

+ 여기를 클릭

Source: www.znanylekarz.pl

Date Published: 8/16/2022

View: 4786

Rodzaje operacji kręgosłupa – które są mniej inwazyjne?

Operacje kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego i szyjnego – Jakie są metody leczenia. Sprawdź jak wygląda zabieg przepukliny kręgosłupa. | MediPoland.

+ 더 읽기

Source: medipoland.pl

Date Published: 6/27/2021

View: 2929

Czy zgodzić się na operację kręgosłupa? – E-neurolog

Oczywiście, jak zawsze jest to NIE z wyjątkami. Ale są to naprawdę wyjątki potwierdzające regułę. Operacja ma sens u poniżej 1% wszystkich …

+ 여기에 더 보기

Source: e-neurolog.com

Date Published: 12/30/2022

View: 1998

주제와 관련된 이미지 operacja kręgosłupa szyjnego gdzie najlepiej

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Implantacja protezy szyjnej – operacja dyskopatii szyjnej. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Implantacja protezy szyjnej - operacja dyskopatii szyjnej
Implantacja protezy szyjnej – operacja dyskopatii szyjnej

주제에 대한 기사 평가 operacja kręgosłupa szyjnego gdzie najlepiej

  • Author: Dariusz Łątka
  • Views: 조회수 110,800회
  • Likes: 좋아요 98개
  • Date Published: 2009. 2. 24.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=ENU4nCr3tzs

Ile się czeka na operację kręgosłupa szyjnego?

Operacja trwa zwykle od 60 do 120 minut, w zależności od rozległości zabiegu i zastosowanej metody. Zakładane są szwy śródskórne .

Czy operacja odcinka szyjnego jest bezpieczna?

Bardzo trudny operacyjnie obszar szyi wraz z rdzeniem kręgowym leżącym relatywnie blisko tylnej części krążków międzykręgowych (o ucisku rdzenia przeczytacie TUTAJ) niesie za sobą ryzyko powikłań. Mogą się one pojawić nie tylko podczas samej interwencji chirurgicznej, ale również w trakcie późniejszej rehabilitacji.

Jak długo trwa pobyt w szpitalu po operacji kręgosłupa szyjnego?

Na ogół hospitalizacja po zabiegu trwa 1-2 dni, w czasie których pacjent znajduje się pod stałą opieką pielęgniarską i lekarską. Następnego dnia po operacji pacjent jest pionizowany w asyście lekarza lub fizjoterapeuty.

Ile kosztuje operacja kręgosłupa szyjnego?

Ceny zabiegów zaczynają się od 5 000 zł. Ceny usług są zróżnicowane w zależności od miasta, popularności kliniki i lekarza. Od niedawna istnieje możliwość uzyskania środków do 5 tys. zł na operację kręgosłupa na 0% (RRSO 0%).

Czego nie wolno po operacji kręgosłupa szyjnego?

Po operacji zdecydowanie nie poleca się sportów urazowych, a także sportów ekstremalnych oraz wykorzystujących w sposób gwałtowny biomechanikę górnej części ciała.

Co trzeba wiedzieć po operacji kręgosłupa szyjnego?

Rekonwalescencja i zalecenia. Proces gojenia się tkanek po zabiegu trwa około 4-6 tyg i tyle trwa zwykle powrót do zdrowia. Zrost kręgów powinien wystąpić po kilku miesiącach od operacji. Po operacji wskazane jest noszenie stabilizującego kołnierza szyjnego.

Czy warto operować kręgosłup szyjny?

Jak dowodzą badania, około 95% schorzeń kręgosłupa nie wymaga leczenia operacyjnego gdyż mniej inwazyjne metody takie jak rehabilitacja przynoszą ulgę w bólu jaki niosą za sobą choroby.

Jakie badania przed operacja kręgosłupa szyjnego?

W ciągu 2 tygodni przed planowanym zabiegiem należy wykonać badania laboratoryjne (morfologia krwi, układ krzepnięcia, elektrolity, mocznik, kreatynina, glukoza, grupa krwi), EKG i zdjęcie rtg klatki piersiowej.

Czy dyskopatią szyjna jest groźna?

Jej konsekwencje mogą być poważne, gdyż prowadzi ona do ucisku opony, korzeni rdzeniowych i samego rdzenia kręgowego. W większości przypadków objawami schorzenia odcinka szyjnego kręgosłupa są dolegliwości takie jak bóle karku, głowy i okolicy międzyłopatkowej, bolesne drętwienia barku czy ręki.

Czym grozi ucisk na rdzeń kręgowy szyjny?

Długotrwały ucisk na rdzeń kręgowy może spowodować jego nieodwracalne uszkodzenie. Ucisk może być tak duży, że konieczne jest leczenie operacyjne, które jest ostatecznością i najczęściej polega na usztywnieniu jakiejś części kręgosłupa.

Jak długo trzeba czekać na operację kręgosłupa?

Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia struktur nerwowych kręgosłupa, zabieg jest przeprowadzany pod nieustanną kontrolą wzroku, dotyku oraz zdjęć rentgenowskich. Operacja trwa około dwóch godzin.

Kiedy zdecydować się na operację kręgosłupa?

Operacja kręgosłupa powinna być zastosowana tylko w uzasadnionych przypadkach i należy do ostatecznych form leczenia. Wskazaniami do zabiegu operacyjnego są przede wszystkim deficyty neurologiczne, takie jak osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia czucia, zaburzenia funkcji zwieraczy oraz silny zespół bólowy.

Jak długo trzeba czekać na operacje kręgosłupa?

Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia struktur nerwowych kręgosłupa, zabieg jest przeprowadzany pod nieustanną kontrolą wzroku, dotyku oraz zdjęć rentgenowskich. Operacja trwa około dwóch godzin.

Jak długo na zwolnieniu po operacji kręgosłupa szyjnego?

Ile trwa rekonwalescencja po operacji kręgosłupa? Okres rekonwalescencji i rehabilitacji po zabiegu małoinwazyjnym trwa około 6 tygodni.

Czy dyskopatia szyjna jest groźna?

Jej konsekwencje mogą być poważne, gdyż prowadzi ona do ucisku opony, korzeni rdzeniowych i samego rdzenia kręgowego. W większości przypadków objawami schorzenia odcinka szyjnego kręgosłupa są dolegliwości takie jak bóle karku, głowy i okolicy międzyłopatkowej, bolesne drętwienia barku czy ręki.

Czy przepuklina kręgosłupa szyjnego jest groźna?

Przepuklina kręgosłupa szyjnego jest szczególnie niebezpieczna ze względu na ryzyko uszkodzeń i ograniczenia prawidłowej pracy ośrodków życia znajdujących się na przestrzeni kręgów szyjnych. Przepuklina kręgosłupa szyjnego może powodować zaburzenia oddychania, mowy, widzenia, ruchu czy pamięci i koncentracji.

Operacje odcinka szyjnego kręgosłupa – leczenie dyskopatii

Choroba zwyrodnieniowa odcinka szyjnego kręgosłupa i dyskopatia szyjna

Dyskopatia odcinka szyjnego kręgosłupa to CHOROBA krążka międzykręgowego o złożonej i wieloprzyczynowej etiologii. obejmuje zarówno pojęcie przepukliny jak też zwyrodnienia segmentu ruchowego kręgosłupa. Wbrew pozorom nie jest to schorzenie, które występuje wraz z wiekiem, w praktyce może na nie zachorować każdy niemniej jednak najbardziej narażone są osoby wykonujące pracę w pozycji siedzącej, która wiąże się z wielokrotnym powtarzaniem tych samych czynności. Dyskopatii w większości przypadków występuje jako przepuklina jądra miażdżystego, która może mieć poważne konsekwencje albowiem w jej wyniku dochodzi do ucisku opony, korzeni rdzeniowych i samego rdzenia kręgowego. W większości przypadków schorzenia odcinka szyjnego kręgosłupa manifestują się szeregiem dolegliwości takich jak bóle karku, głowy i okolicy międzyłopatkowej, bolesne drętwienia barku czy ręki, a nawet zaburzenia czucia dotyku lub osłabienie siły mięśniowej, w wyniku czego pojawiają się problemy z utrzymaniem przedmiotów w dłoni.

Przyczyny dyskopatii odcinka szyjnego

Dyskopatia odcinka szyjnego kręgosłupa może być spowodowana wieloma przyczynami wśród, których najczęściej wymienia się wielokrotnie powtarzające się mikrourazy, proces starzenia organizmu, brak aktywności fizycznej, przeciążenia kręgosłupa, gwałtowne i niekontrolowane ruchy głową (wypadki komunikacyjne z urazami typu „whiplash” , pracę z przymusowym ustawieniem tułowia (np. przy komputerze), czynniki genetyczne oraz wrodzone wady postawy i budowy kręgosłupa.

Diagnostyka dyskopatii

W diagnostyce dyskopatii odcinka szyjnego kręgosłupa wykorzystywane są przede wszystkim badania obrazowe takie jak badanie RTG, które pomocne jest zazwyczaj we wczesnych okresach pourazowych w celu wykluczenia zmian kostnych czy rezonans magnetyczny, który pozwala na zobrazowanie struktur niekostnych i relacji anatomicznych w zakresie kanału kręgowego. Nie bez znaczenia jest również przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, który pozwala na postawienie rozpoznania, poznanie dolegliwości pacjenta a przede wszystkim dobranie odpowiedniej ścieżki terapeutycznej.

Nieoperacyjne leczenie dyskopatii szyjnej

Pierwszym krokiem w walce z dyskopatią szyjną jest leczenie zachowawczo – objawowe, którego celem jest zmniejszenie zakresu dolegliwości w oczekiwaniu na naturalne procesy regeneracyjne organizmu. W tym celu lekarze podejmują najczęściej decyzje o włączeniu leczenia farmakologicznego w postaci leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz tych rozluźniających mięśnie. Wspomagająco stosowana jest również rehabilitacja w zakresie kinezyterapii lub fizykoterapii, wyciąg szyjny, który ma za zadanie odciążenie kręgosłupa czy noszenie specjalnego kołnierza ortopedycznego, który pozwala pacjentowi na czasowe unieruchomienie odcinka szyjnego kręgosłupa.

Operacyjne leczenie dyskopatii odcinka szyjnego kręgosłupa

Do chirurgicznego leczenia dyskopatii w odcinku szyjnym kręgosłupa kwalifikowani są pacjenci, u których występują stałe dolegliwości bólowe utrzymujące się kilka-kilkanaście tygodni z towarzyszącymi deficytami neurologicznymi w postaci zaburzeń czucia rąk oraz osłabienia siły mięśniowej kończyn. dodatkowo, wskazaniem do zabiegu jest uwidoczniona na obrazie rezonansu magnetycznego duża przepuklina krążka międzykręgowego, która wywołuje ucisk na struktury anatomiczne, takie jak rdzeń kręgowy czy korzenie nerwów rdzeniowych. Głównym celem operacyjnego leczenia dyskopatii szyjnej jest eliminacja ucisku uwypuklonych krążków międzykręgowych lub wytworzonych zmian zwyrodnieniowych celem minimalizacji dolegliwości bólowych i ryzyka uszkodzenia sąsiednich struktur. Z uwagi na fakt, że operacje odcinka szyjnego kręgosłupa obarczone są ryzykiem powikłań neurologicznych u pacjenta, to decyzję o zabiegu chirurgicznym podejmuje się tak naprawdę w sytuacji, kiedy wymienionych wcześniej objawów choroby nie udało się wyeliminować innymi, nieinwazyjnymi metodami.

Na czym polegają zabiegi operacyjnego usunięcia dyskopatii szyjnej?

W większości przypadków chirurgiczne lecenie przepukliny krążka międzykręgowego w odcinku szyjnym polega na usunięciu chorego krążka i zastąpieniu go implantem, który ma za zadanie stabilizować kręgosłup i zapewnić jego prawidłową biomechanikę. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, a przed jej rozpoczęciem ortopeda ustala operowany poziom kręgosłupa przy pomocy śródoperacyjnego aparatu RTG tzw. ramienia C. Następnie poprzez niewielkie nacięcie skórne na powierzchni szyi operator uzyskuje dostęp do PRZEDNIEJ powierzchni kręgosłupa i usuwa chory krążek międzykręgowy, który powoduje dolegliwości bólowe poprzez wywoływanie ucisku na zakończenia nerwowe i rdzeń kręgowy. W miejsce usuniętego dysku wszczepiony zostaje implant – czyli sztuczny stabilizator międzykręgowy. Implant swoją budową przypomina klatkę wypełnioną materiałem kostnym, który ma za zadanie pomóc w wytworzeniu się prawidłowego zrostu pomiędzy kręgami. Aktualnie stosowane są dwa rodzaje implantów: sztywne, powodujące usztywnienie operowanego POZIOMU oraz ruchome, które pozwalają zachować ruchomość segmentu szyjnego. Decyzję o typie zastosowanego implantu podejmuje lekarz na podstawie indywidualnej oceny przypadku klinicznego pacjenta.

Inną formą leczenia chirurgicznego choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa szyjnego ze stenozą kanału centralnego są zabiegi obarczające, takie jak laminektomia i laminoplastyka. Są to operacje, których głównym celem jest poszerzenie kanału kręgowego poprzez usunięcie niewielkich fragmentów łuków kręgów oraz przerośniętych i zdegenerowanych więzadeł żółtych uciskających struktury nerwowe. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym Z dostępu tylnego z podłużnym nacięciem skóry nad tylną kolumną kręgosłupa. Przy użyciu aparatu RTG lokalizuje się poziomy kręgosłupa, które będą odbarczane.

W przypadku wymienionych wcześniej zabiegów hospitalizacja pacjentów trwa z reguły 1 – 2 dni, a chory jest pionizowany już następnego dnia po zabiegu. W niektórych przypadkach zaleca się noszenie specjalnego kołnierza usztywniającego szyję przez okres 4-6 tygodni. Do 6 tygodni po zabiegu należy unikać skłonów, schylania się, dźwigania jak również gwałtownych ruchów skrętnych. Powrót do pełnej aktywności życiowej i zawodowej determinowany jest przede wszystkim rodzajem i rozległością zabiegu i zazwyczaj wynosi on od 6 do 12 tygodni.

10 najczęstszych pytań po operacji stabilizacji kręgosłupa szyjnego.

10 najczęstszych pytań po operacji stabilizacji kręgosłupa szyjnego.

Pacjenci po zabiegach neurochirurgicznych wykonywanych na kręgosłupie szyjnym nie należą do przypadków łatwych. Bardzo trudny operacyjnie obszar szyi wraz z rdzeniem kręgowym leżącym relatywnie blisko tylnej części krążków międzykręgowych (o ucisku rdzenia przeczytacie TUTAJ) niesie za sobą ryzyko powikłań. Mogą się one pojawić nie tylko podczas samej interwencji chirurgicznej, ale również w trakcie późniejszej rehabilitacji.

Stabilizacja kręgosłupa szyjnego jest zabiegiem bardzo radykalnym, nierzadko ratującym sprawność, a czasami nawet życie pacjenta. Z doświadczenia wiem, iż osoby świeżo po tej operacji są zazwyczaj totalnie przerażone swoją nową sytuacją i nie do końca wiedzą jak powinny się zachowywać, aby leczenie odniosło pozytywny skutek końcowy. Paradoksalnie również często zbyt późno trafiają na rehabilitację, bojąc się o własne zdrowie.

Dobry fizjoterapeuta postępujący według prawidłowych standardów pooperacyjnych potrafi zdziałać przysłowiowe „cuda”, jednak nie jest w stanie kontrolować osoby po zabiegu 24h na dobę. Świadomość pacjenta to podstawa, dlatego poniżej znajdziecie odpowiedzi na najważniejsze i najczęściej zadawane pytania po operacji stabilizacji w obrębie kręgosłupa szyjnego.

Zabieg fuzji kręgosłupa szyjnego wykonuje się za pomocą specjalnego implantu stabilizacyjnego, mocowanego śrubami w trzonach poszczególnych kręgów.

1. Kiedy po operacji mogę zacząć rehabilitację?

Jak w większości przypadków zabiegów ortopedycznych i neurochirurgicznych możesz, a nawet powinnaś/powinieneś rozpocząć pracę z fizjoterapeutą jak najszybciej. Oczywiście, jeśli podczas tej interwencji pojawiły się dodatkowe komplikacje (o których na pewno lekarz Cię poinformuje) rehabilitacja może zostać odsunięta w czasie, jednak jeśli wszystko poszło zgodnie z planem powinieneś rozpocząć terapię najpóźniej w ciągu 2 tygodni od wyjścia ze szpitala.

Kołnierz Schantza to standardowe zabezpieczenie kręgosłupa szyjnego po operacji stabilizacji.

2. Czy muszę nosić kołnierz usztywniający?

Tak, jednak nie przez cały dzień. Kołnierz spełnia rolę zabezpieczenia kręgosłupa głównie podczas przebywania na zewnątrz i w środkach transportu przez około 6 tygodni (samochód, tramwaj, autobus). W domu możesz go zdejmować, jednak dopiero po instruktarzu fizjoterapeuty, dotyczącym prawidłowych nawyków w ciągu dnia.

3. Czy mogę ruszać szyją zaraz po zabiegu?

Oczywiście, a nawet jest to pożądane, jednak tylko w zakresie bezbólowym i nie angażującym segmentów operowanych do ruchu. Jeśli operowane były dolne poziomy kręgosłupa (np.: C5-C6-C7) możesz wykorzystać rotację oraz skłon boczny w zakresie około 1/2 naturalnego zakresu ruchu. W tym przypadku również niezbędny jest instruktarz fizjoterapeuty.

4. Nadal odczuwam drętwienie rąk jak przed operacją, czy coś poszło nie tak?

Nie do końca. Nawet po uwolnieniu korzenia nerwowego w kanale kręgowym przez neurochirurga objawy drętwienia mogą utrzymywać się jeszcze jakiś czas. Związane jest to z „podrażnieniem” samego nerwu oraz tkanek go otaczających podczas interwencji chirurgicznej. Dobry fizjoterapeuta stosując techniki manualne oraz np.: neuromobilizację jest w stanie znacznie zmniejszyć, a czasami całkowicie wyciszyć niepokojące objawy bólowe i utrzymujące się drętwienie.

5. Czy mogę prowadzić samochód zaraz po zabiegu?

Niestety ze względu na kołnierz zabezpieczający ruchy kręgosłupa szyjnego przez pierwsze 6 tygodni jest to niemożliwe. Po tym okresie kręgosłup zazwyczaj ma jeszcze mocno ograniczoną ruchomość, dlatego osobiście nie zalecam jazdy samochodem pacjentom po zabiegu stabilizacji przez około 8-10 tygodni, do momentu uzyskania pełnych możliwości ruchowych operowanego odcinka.

Dobrze dobrana poduszka ortopedyczna to niezbędny element prewencji pooperacyjnej w przypadku stabilizacji kręgosłupa szyjnego.

6. Czy muszę używać specjalną poduszkę do spania?

Zdecydowanie poduszka ortopedyczna jest zalecana wszystkim pacjentom z problemami w obrębie szyi, a w szczególności osobom po zabiegach neurochirurgicznych. Powinna ona być profilowana, najlepiej dobrana przez fizjoterapeutę prowadzącego dokładnie do budowy i pozycji pacjenta podczas spania. Więcej o poduszkach ortopedycznych możesz przeczytać TUTAJ (Poduszka ortopedyczna. Co warto wiedzieć przed jej kupnem?).

7. Czy po operacji mogę leżeć tylko na plecach?

Nie. Przy dobrze dobranej, specjalnie wyprofilowanej poduszce możesz leżeć również na boku prawym i lewym. Absolutnie nie zalecane jest leżenie/spanie na plecach z głową ułożoną w rotacji.

8. Czy ruchomość kręgosłupa już zawsze będzie mniejsza?

Niestety tak. Zabieg fuzji jednego lub więcej segmentów kręgosłupa niesie za sobą zmniejszenie jego możliwości ruchowych. Musisz sobie zdawać sprawę, iż implant metalowy wszczepiany podczas operacji całkowicie usztywnia dany poziom kręgosłupa i uniemożliwia na nim ruch. Reszta segmentów musi „nadrabiać” deficyt zwiększoną mobilnością, dlatego odpowiednio dobrana rehabilitacja, mająca na celu odbudowę prawidłowej biomechaniki szyi jest tak ważnym aspektem powrotu do sprawności.

9. Co zrobić by blizna pooperacyjna była mniej widoczna?

Przede wszystkim dbać o nią od pierwszych dni po zabiegu. Zabieg stabilizacji wykonywany jest z dojścia przedniego, czyli kilkucentymetrowego cięcia wykonywanego na szyi od strony twarzowej. Jeśli jest to możliwe lekarz już podczas operacji stara się „ukryć” bliznę, rozcinając tkankę skórną w jednej z naturalnych bruzd szyi.

Po założeniu szwów bardzo ważnym zadaniem pacjenta jest niedopuszczenie do zabrudzenia/zakażenia rany, a po powstaniu pierwszej blizny dbanie o nawilżenie nowej tkanki skórnej. Na świeżą bliznę używa się zazwyczaj neutralnych maści nawilżających (np. Linomag), a w późniejszym czasie preparatów rozmiękczających tkankę kolagenową (np. maści/plastry na bazie silikonu). Ważnym aspektem jest również odpowiednia mobilizacja powstającej blizny, dająca jej prawidłową ruchomość względem innych tkanek i zapobiegająca ich zrostom. Więcej o bliznach przeczytacie TUTAJ oraz na stronie dr Lembasa: TUTAJ.

10. Czy mogę uprawiać sport po stabilizacji?

Oczywiście, jednak nie od razu po zabiegu. Powrót do sportu trwa około 4 miesiące i może się zmieniać (wydłużać) że względu na ewentualne powikłania, brak regularności w rehabilitacji, czy mniejsza sprawność fizyczna pacjenta z przed operacji. Pacjentom po fuzji w obrębie kręgosłupa szyjnego zdecydowanie nie poleca się sportów urazowych (sztuki walki, boks), a także sportów ekstremalnych oraz wykorzystujących gwałtowny mechanizm lądowania (skok w dal, wzwyż itp.).

Ps.: jeśli masz więcej pytań dotyczących postępowania fizjoterapeutycznego po operacji stabilizacji kręgosłupa szyjnego zostaw je poniżej w komentarzu. Oczywiście odpowiem na wszystkie w miarę możliwości. 🙂

Discektomia szyjna, przepuklina międzykręgowa

Discektomia szyjna

Discektomia i usztywnienie szyjne

Operacja polega na usunięciu chorego krążka międzykręgowego (dysku) i zastąpieniu go implantem odtwarzającym kształt i wysokość przestrzeni międzytrzonowej. Zabieg ma na celu odbarczenie struktur nerwowych i uzyskanie usztywnienia kręgosłupa na operowanym poziomie.

Wskazania

Bezwzględne wskazania do przeprowadzenia zabiegu operacyjnego stanowią narastające objawy neurologiczne, jak niedowład kończyny lub objawy ucisku na rdzeń kręgowy w postaci problemów z utrzymaniem równowagi i równym chodem. Najczęstszą przyczyną wykonania zabiegu jest przewlekły lub nawracający silny zespół bólowy kończyny górnej, szyi lub karku, niepoddający się leczeniu zachowawczemu. Objawy choroby wynikają najczęściej z ucisku na struktury nerwowe poprzez przepuklinę krążka miedzykręgowego (tzw. przepuklinę dyskową). Ucisk może wynikać również ze zwężenia kanału kręgowego poprzez przerośnięte w wyniku postępu zmian zwyrodnieniowych elementy więzadłowe lub kostne (tzw. osteofity). Kolejnym wskazaniem jest nasilona niestabilność kręgosłupa szyjnego, wynikająca ze zmian związanych z wiekiem lub będąca następstwem przebytego urazu.

Przepuklina międzykręgowa – Przebieg operacji

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, w ułożeniu pacjenta na brzuchu. Operowany poziom identyfikowany jest za pomocą śródoperacyjnego badania RTG kręgosłupa lędźwiowego. Na wysokości operowanego poziomu wykonuje się kilkucentymetrowe cięcie skóry. Następnie odwarstwia (odsuwa) się mięśnie przykręgosłupowe i uwidacznia się tylne elementy kręgosłupa. Kolejnym etapem jest usunięcie chorobowo zmienionych tkanek miękkich i kości, co powoduje zwiększenie przestrzeni dla nerwów znajdujących się w kanale kręgowym. W razie potrzeby kręgosłup jest następnie stabilizowany przy pomocy śrub przeznasadowych (transpedikularnych) i implantów międzytrzonowych.

Postępowanie przedoperacyjne:

Pacjent zostaje dopuszczony do zabiegu operacyjnego po uprzedniej kwalifikacji anestezjologa i internisty. W tym celu wykonywane są niezbędne badania krwi, RTG klatki piersiowej, EKG itp. Pacjent jest z wyprzedzeniem informowany o terminie badań i konsultacji. Decyzją lekarza prowadzącego w razie potrzeby uzupełniane są badania obrazowe (jak RTG, MR, TK).

Przed każdym zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym pacjent musi być na czczo. Zabrania się jedzenia na 6 godzin, a picia na 4 godziny przed operacją.

Czas przyjęcia do szpitala jest określany indywidualnie, zazwyczaj w szpitalu należy pojawić się rano w dniu zabiegu lub poprzedniego dnia wieczorem. Należy posiadać ze sobą aktualne badania obrazowe jak RTG, MR, TK), o ile nie znajdują się one już w archiwach kliniki. Oprócz tego pacjent powinien posiadać zapas stale przyjmowanych leków i rzeczy osobiste (dowód osobisty, piżamę, kosmetyki, ręcznik, klapki).

Niezbędne jest odstawienie leków przeciwzakrzepowych, takich jak Acenokumarol oraz preparatów kwasu acetylosalicylowego (Acard, Polocard) lub ich ewentualna zamiana po wcześniejszym ustaleniu z anestezjologiem lub internistą.

Postępowanie pooperacyjne

Na ogół hospitalizacja po zabiegu trwa 1-2 dni, w czasie których pacjent znajduje się pod stałą opieką pielęgniarską i lekarską.

Następnego dnia po operacji pacjent jest pionizowany w asyście lekarza lub fizjoterapeuty. Podczas zmiany opatrunku usuwany jest dren lub sączek, pozostawiony w celu zapobiegania narastaniu krwiaka pooperacyjnego.

Przez kilka dni po zabiegu może pojawiać się chrypka, jest to reakcja na podrażnienie podczas operacji struktur gardła i tchawicy, zazwyczaj samoistnie przemija.

Przy wypisie ze szpitala pacjent otrzymuje kartę informacyjną dotyczącą zabiegu operacyjnego i hospitalizacji wraz z zaleceniami, receptą na leki przeciwbólowe i informacją o datach zmian opatrunku, usunięcia szwów i kontroli pooperacyjnej. W niektórych przypadkach zalecane jest noszenie kołnierza usztywniającego szyję przez 4-6 tygodni. Kołnierz dobierany jest w szpitalu. Dbanie o ranę pooperacyjną wymaga unikania moczenia opatrunku, w razie ewentualnego zamoczenia niezbędna jest jego zmiana.

Szwy zdejmowane są około 7-10 doby po operacji podczas wizyty kontrolnej.

Bardzo ważne jest świadome poruszanie się i tryb życia oszczędzający dla kręgosłupa. Należy unikać skłonów, schylania się i nagłych ruchów skrętnych. Odradza się jazdę samochodem jako kierowca przez 6 tygodni po zabiegu. Niewskazane jest też podnoszenie i dźwiganie większego obciążenia w tym czasie.

Przed operacją warto jest przygotować dom tak, aby poruszanie po zabiegu sprawiało jak najmniejszą trudność. Niezbędne rzeczy umieścić na wysokości umożliwiającej sięgnięcie po nie z pozycji stojącej – dotyczy to zarówno produktów spożywczych w kuchni i lodówce jak i kosmetyków w łazience.

W procesie usprawniania i powrotu do pełnej aktywności istotne miejsce zajmuje odpowiednia rehabilitacja. Zasadność fizjoterapii, termin jej rozpoczęcia, zakres, częstotliwość i czas trwania określa lekarz prowadzący. Dla powodzenia terapii niezwykle istotna jest bliska współpraca lekarza i fizjoterapeuty.

Powrót do pracy zależy w dużym stopniu od rodzaju zabiegu, przebiegu rekonwalescencji i specyfiki wykonywanego zawodu i wynosi zazwyczaj od 6 do 12 tygodni. Powrót do pełnej aktywności fizycznej i uprawiania sportu zazwyczaj nie przekracza 3 miesięcy.

Kolejne wizyty kontrolne są zalecane indywidualnie przez lekarza prowadzącego, najczęściej w schemacie 6 tygodni, 3, 6 i 12 miesięcy od operacji. Ocena stabilizacji i zrostu kostnego odbywa się zazwyczaj na podstawie kontrolnych zdjęć RTG. W wybranych przypadkach lekarz prowadzący zleca wykonanie kontrolnego MR lub TK.

Operacja kręgosłupa

Operacja kręgosłupa

Schorzenia kręgosłupa dotykają coraz większą liczbę ludzi. Wiele z tych dysfunkcji można wyleczyć dzięki zabiegom rehabilitacyjnym oraz odpowiedniej farmakoterapii. Przykładowo wypuklina kręgosłupa może zostać w pełni wyleczona bez konieczności zabiegów chirurgicznych. Ostateczną formą leczenia jest operacja kręgosłupa. Zależnie od choroby dotykającej pacjenta oraz jego stanu ogólnego dobierane są odpowiednie metody operacyjne. Operacja może być inwazyjna lub małoinwazyjna. Dobór sposobu leczenia chirurgicznego omawiany jest szczegółowo z chirurgami, którzy zdecydują o najbardziej skutecznym rodzaju zabiegu.

Jakich objawów nie można bagatelizować – odpowiedni moment na operację kręgosłupa

Dolegliwości kręgosłupa nie mogą być bagatelizowane, dlatego też każdy odczuwalny ból, dyskomfort czy inne negatywne odczucia związane z kręgosłupem powinny być zgłaszane i konsultowane ze specjalistą. Tak jak zostało wspomniane, zdecydowaną większość schorzeń, bo aż ponad 90%, można wyleczyć nieoperacyjnie, jednakże są przypadki, kiedy operacja jest koniecznością. Wtedy też nie można zwlekać z decyzją i trzeba jak najszybciej podejmować odpowiednie działania. Operacji kręgosłupa należy natychmiast poddać się w kilu przypadkach. Do operacji kwalifikuje się każde zwyrodnienie stawów, zwyrodnieniowe narośle na kręgach oraz duże deformacje kręgosłupa (skoliozy). Występowanie ucisków rdzenia i nerwów niosące niebezpieczeństwo porażenia oraz każde objawy neurologiczne (jak na przykład zaburzenia czucia, niedowłady, dysfunkcje układów, w tym wydalniczych) nie mogą być ignorowane. Leczenie operacyjne konieczne jest przy zerwaniu wiązań tylnych, przepuklinach krążkowych (niecofających się), wystąpieniu zespołu ogona końskiego oraz w przypadkach kręgozmyku.

Operacja kręgosłupa – wskazania, powikłania, metody

Konieczność poddania się operacji kręgosłupa wynika z występowania schorzeń, których leczenie rehabilitacyjne i farmakologiczne nie przynosi skutku. Leczenie chirurgiczne, choć często bardzo skomplikowane i wymagające, rzadko przynosi niebezpieczne powikłania. Jeżeli już powikłania występują, są to zwykle krwawienia, infekcje, wycieki płynu mózgowo‑rdzeniowego lub uszkodzenie korzeni nerwowych. Warto jednak wspomnieć, że nieleczone schorzenia mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji, w tym poważnego paraliżu.

Decyzja na przeprowadzenie operacji wiąże się również z wyborem właściwej metody przeprowadzenia zabiegu. Wybierając technikę operacyjną lekarze biorą pod uwagę przede wszystkim rodzaj schorzenia oraz stan kręgosłupa i układu neurologicznego pacjenta. Nie mniej ważny jest także ogólny stan pacjenta oraz historia przebytych chorób. Wybierając metodę inwazyjną trzeba liczyć się z wydłużoną hospitalizacją i rekonwalescencją. W wielu przypadkach wystarczająca będzie metoda małoinwazyjna, podczas której następuje mniejsze uszkodzenie kości oraz tkanek miękkich, dzięki czemu pacjent zdecydowanie szybciej wraca do sprawności.

Jak przebiega operacja kręgosłupa?

Przebieg operacji kręgosłupa uzależniony jest od występującego schorzenia oraz wyboru metody zabiegu chirurgicznego. Klasyczne metody używane w operacjach kręgosłupa to fenestracja (wykonanie otworu w więzadłach kręgosłupa oraz w krawędziach wyrostków ościstych) oraz laminektomia (usunięcie płytek kręgowych). W występowaniu nadmiernej ruchomości segmentu ruchowego stosuje się techniki stabilizacyjne. Metoda ta wykorzystuje przeszczepy kostne lub implanty, które umiejscawia się w kręgach z wykorzystaniem śrub oraz prętów i płyt stabilizacyjnych. Kolejnym rodzajem są techniki odbarczające stosowane na przykład w takich przypadkach jak przepuklina krążka międzykręgowego, zwyrodnienia tkanek kostnych lub miękkich. Technika ta umożliwia usunięcie ucisków na elementy układu nerwowego. W nieskomplikowanych zabiegach, jak przepukliny dyskowe, stosuje się techniki mikrochirurgiczne. Wykorzystuje się w nich mikroskop operacyjny. Zabieg taki pozwala na bardzo szybką rekonwalescencję.

Przebieg operacji zależny od operowanego odcinka kręgosłupa

Metody oraz rodzaj techniki operacyjnej wybierany jest przez specjalistów chirurgów i uzależniony jest od rodzaju oraz zaawansowania schorzenia oraz odcinka kręgosłupa, na której prowadzony ma być zabieg. Także sam przebieg operacji będzie zróżnicowany od danego odcinka. Operacja kręgosłupa szyjnego prowadzona jest w inny sposób, niż operacje kręgosłupa lędźwiowego, kiedy to zwykle prowadzona jest endoskopia kręgosłupa. Każde działanie musi być dokładnie przeanalizowane przez lekarzy, a metody leczenia odpowiedni dobrane do danego przypadku, stanu zaawansowania oraz stanu pacjenta.

Chirurgia kręgosłupa – Rehabilitacja Warszawa

czytaj więcej

Małoinwazyjne, endoskopowe zabiegi kręgosłupa – korzyści

Każda mniejsza ingerencja w organizm wiąże się z jego szybszą regeneracją i powrotem do sprawności sprzed operacji. Każdorazowo warto rozważyć jedną z małoinwazyjnych metod operacyjnych, aby w jak największym stopniu ograniczyć możliwe komplikacje. Korzyści z zastosowania metod małoinwazyjnych w leczeniu schorzeń kręgosłupa:

krótki czas trwania zabiegu,

krótsza hospitalizacja niż w przypadku operacji bardziej rozległych,

małe blizny pooperacyjne,

nienaruszenie tkanek okołokręgosłupowych,

możliwość szerokiego zastosowania.

Zapraszamy pacjentów z Warszawy i okolic na konsultacje neurochirurgiczne w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie-Jeziornej. Nasi specjaliści dobiorą odpowiednią metodę leczenia do rodzaju Państwa schorzenia. Cena operacji kręgosłupa uzależniona jest od zastosowanej metody zabiegowej oraz problemu, z jakim zgłasza się pacjent. Zachęcamy do zapoznania się z cennikiem.

Operacje kręgosłupa wykonujemy także metodami klasycznymi, takimi jak:

Dyscektomia lędźwiowa

Dyscektomia szyjna z artrodezą (implant sztywny) lub z artroplastyką (ruchoma proteza dysku)

Dyscektomia ze stabilizacją transpedikularną w przypadku kręgozmyku i spondylozy lędźwiowej

Vertebroplastyka (cementowanie kręgu) w przypadku złamań osteoporycznych i naczyniaków trzonów kręgów w odcinku piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa

Kwalifikacja do operacji kręgosłupa:

Jeśli ból kręgosłupa jest uciążliwy na tyle, że ogranicza możliwości pracy zarobkowej pacjenta oraz wpływa negatywnie na jego codzienne funkcjonowanie, a środki farmakologiczne i fizjoterapia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, należy rozważyć przeprowadzenie operacji kręgosłupa przez neurochirurga. To właśnie lekarz tej specjalizacji na podstawie diagnostyki obrazowej kręgosłupa, różnych testów oraz stanu, samopoczucia pacjenta będzie kwalifikował do zabiegu i podejmie decyzję o wyborze odpowiedniej techniki operacji.

Nierzadko obraz radiologiczny kręgosłupa jest niewspółmierny do rzeczywistych odczuć bólowych pacjenta, dlatego bardzo ważnym jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, który ukaże skalę problemu. To możliwości ruchowe pacjenta oraz zaburzenia funkcjonalne powinny być decydujące w kwestii kwalifikacji do działań chirurgicznych okolic kręgosłupa.

Schorzenia kręgosłupa zaliczane są do najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Sprzyja im siedzący tryb życia – godziny spędzone za biurkiem lub w samochodzie, brak ruchu, nadwaga. Dolegliwości bólowe kręgosłupa, głównie lędźwiowego, pojawiają się zazwyczaj pomiędzy 25 a 65 rokiem życia i skarżą się na nie zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Co najmniej jeden incydent bólowy kręgosłupa i jego okolic przez całe swoje życie zgłasza prawie 80% populacji na całym świecie. Najważniejszym czynnikiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia schorzeń kręgosłupa lędźwiowego jest odpowiednia profilaktyka przeciążeń.

Jednak nieleczone lub leczone nieprawidłowo zwyrodnienia, dyskopatie i inne schorzenia kręgosłupa powodować mogą m.in. przewlekłe bóle w odcinku lędźwiowym, piersiowym lub szyjnym, zaburzenia funkcji ruchowych, czuciowych i wegetatywnych kończyn oraz narządów wewnętrznych, bóle głowy, a nawet trwale kalectwo.

Operacje kręgosłupa – informacje i zapisy:

Oddział Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa

ul. Gąsiorowskiego 12/14

05-510 Konstancin-Jeziorna

tel. 22 703 04 36

e-mail: [email protected]

Co trzeba wiedzieć po operacji kręgosłupa szyjnego

Co trzeba wiedzieć po operacji kręgosłupa szyjnego?

Pierwsze co musicie zrobić jeszcze przed operacją to zaopatrzyć się w poduszkę ortopedyczną do spania (dobiera fizjoterapeuta).

Po drugie zawsze wstajemy z łóżka z pozycji bocznej spuszczając stopy na ziemię. Instruktaż znajdziecie TUTAJ.

W pierwszej dobie po zabiegu powinniście już zacząć ćwiczyć napięcia izometryczne mm. szyi:

Każde ćwiczenie wykonujemy delikatnie utrzymując 5 sek. napięcia po 10 powtórzeń x 2 serie

1. Retrakcja

2. Nacisk brody na oporujące kciuki

3. Nacisk głowy na oporującą dłoń

W drugim tygodniu po operacji powinniście udać się na wizytę do fizjoterapeuty, który dokładnie zbada waszą szyję i zaleci indywidualnie do Waszego stanu zdrowia zestaw ćwiczeń.

Przez pierwsze 6 tygodni warto używać miękkiego kołnierza do noszenia poza domem oraz w aucie.

Pamiętajcie aby przez pierwsze 8 tygodni po operacji ruszać szyją w połowie zakresów ruchów.

Parę dni po leczeniu operacyjnym, a nawet do 4 tygodni mogą pojawić się bóle między łopatkami dlatego zalecałbym mobilizację / automobilizację opony twardej poprzez kończyny dolne:

Wykonujemy 15 powtórzeń x 2 serie

Warto dodać do zestawu ćwiczeń domowych neuromobilizację kończyn górnych, tym bardziej jeśli przed zabiegiem mieliście objawy korzeniowe – ból w kończynie górnej. Proszę pamiętać że wykonujemy ją bez ruchów głowy do momentu aż nie dostaniemy zielonego światła od lekarza operującego.

Neuromobilizacja nerwu pośrodkowego

Neuromobilizacja nerwu łokciowego (okular)

Neuromobilizacja nerwu promieniowego

Zalecam do upłynięcia dwóch miesięcy od zabiegu wizyty minimum raz w tygodniu u fizjoterapeuty, który skontroluje przebieg rehabilitacji, poinstruuje jak wykonywać czynności dnia codziennego oraz poszerzy zestaw ćwiczeń domowych.

Jeżeli wszystko przebiegnie pomyslnie to po czterech miesiącach widzimy się na boisku 🙂

Skrót najważniejszych informacji znajdziesz TUTAJ

Poprzedni wpis: Po leczeniu operacyjnym kręgosłupa lędźwiowego

Kolejne wpisy:

Usunięcie dysku szyjnego z dostępu przedniego ze stabilizacją

Na czym polega procedura

Celem operacji jest usunięcie chorego dysku szyjnego wraz z tymi elementami kręgów, które wraz z wypukliną dysku uciskają rdzeń kręgowy i/lub korzenie nerwów rdzeniowych. Procedura wykonywana jest pod kontrolą aparatu rentgenowskiego z zastosowaniem dostępu przedniego pomiędzy dużymi naczyniami szyi a krtanią, tchawicą i przełykiem. Po uzyskaniu odbarczenia struktur nerwowych w miejsce dysku wkładany jest implant wypełniony materiałem kostnym w celu dokonania się zrostu pomiędzy kręgami. Implant wstępnie stabilizuje dany poziom i zapobiega zapadnięciu się przestrzeni międzytrzonowej. W wybranych przypadkach konieczne jest stosowanie dodatkowych elementów stabilizacji takich jak płyty przykręcane do trzonów kręgów.

Standardowa długość pobytu w szpitalu

2 – 3 doby

Typ znieczulenia

Znieczulenie ogólne dotchawicze

Jak się przygotować do zabiegu

Podstawowe badania laboratoryjne: grupa krwi i czynnik Rh, morfologia krwi, podstawowe badania biochemiczne (sód, potas, mocznik, kreatynina, glukoza), układ krzepnięcia (APTT, INR), EKG, przeglądowe zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej. Inne badania lub konsultacje specjalistyczne w zależności od stanu aktualnego pacjenta, jego choroby podstawowej oraz chorób współistniejących (np. poziom określonych hormonów, badanie ogólne moczu, konsultacja kardiologiczna). Rozmowa z lekarzem anestezjologiem odbywa się na kilka dni przed zabiegiem, na polecenie lekarza prowadzącego lub, jeśli nie ma takiej potrzeby, w dniu zabiegu po przyjęciu do szpitala.

Co zabrać do szpitala

Prosimy o zabranie ze sobą tylko niezbędnych rzeczy, takich, jak: dokumentacja medyczna (koniecznie badania obrazowe z opisami), wyniki badań laboratoryjnych, stosowane przewlekle leki, przybory toaletowe, ręcznik, skarpetki, piżama i kapcie oraz ubranie na zmianę. Prosimy nie zabierać ze sobą biżuterii, zegarków i innych wartościowych przedmiotów. W każdym pokoju szpitalnym znajduje się szafa na ubrania i szafka na rzeczy osobiste pacjenta (w pokojach dwuosobowych są osobne komplety szafek dla obu pacjentów). Każdy pacjent ma do dyspozycji jedną szufladę zamykaną na klucz, który dostaje przy przyjęciu do Szpitala. Po operacji przydatne może być założenie stabilizującego pasa lędźwiowego.

Rekonwalescencja i zlecenie

Proces gojenia się tkanek po zabiegu trwa około 4-6 tyg i tyle trwa zwykle powrót do zdrowia. Zrost kręgów powinien wystąpić po kilku miesiącach od operacji. Po operacji wskazane jest noszenie stabilizującego kołnierza szyjnego.

Lekarz wykonujący zabieg

Skontaktuj się z nami aby poznać ofertę i dowiedzieć się więcej

Zadzwoń 500 900 900

lub wypełnij formularz – oddzwonimy do Ciebie

Operacje w obrębie kręgosłupa szyjnego

W przypadku choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa szyjnego i dyskopatii szyjnej, przebiegającej często z przepukliną jądra miażdżystego, dochodzi do ucisku opony, korzeni rdzeniowych i rdzenia. Schorzenia te objawiają się najczęściej w postaci bólów karku, głowy oraz okolicy międzyłopatkowej. Towarzyszą temu bolesne drętwienia (tzw. parestezje) barku, ręki, spotęgowane czasem jej osłabieniem i zanikaniem mięśni. Przewlekający się ucisk rdzenia kręgowego powoduje mielopatię szyjną ze spastycznym (kurczowym) niedowładem kończyn dolnych.

Discektomia szyjna, przepuklina międzykręgowa

Discektomia szyjna

Discektomia i usztywnienie szyjne

Operacja polega na usunięciu chorego krążka międzykręgowego (dysku) i zastąpieniu go implantem odtwarzającym kształt i wysokość przestrzeni międzytrzonowej. Zabieg ma na celu odbarczenie struktur nerwowych i uzyskanie usztywnienia kręgosłupa na operowanym poziomie.

Wskazania

Bezwzględne wskazania do przeprowadzenia zabiegu operacyjnego stanowią narastające objawy neurologiczne, jak niedowład kończyny lub objawy ucisku na rdzeń kręgowy w postaci problemów z utrzymaniem równowagi i równym chodem. Najczęstszą przyczyną wykonania zabiegu jest przewlekły lub nawracający silny zespół bólowy kończyny górnej, szyi lub karku, niepoddający się leczeniu zachowawczemu. Objawy choroby wynikają najczęściej z ucisku na struktury nerwowe poprzez przepuklinę krążka miedzykręgowego (tzw. przepuklinę dyskową). Ucisk może wynikać również ze zwężenia kanału kręgowego poprzez przerośnięte w wyniku postępu zmian zwyrodnieniowych elementy więzadłowe lub kostne (tzw. osteofity). Kolejnym wskazaniem jest nasilona niestabilność kręgosłupa szyjnego, wynikająca ze zmian związanych z wiekiem lub będąca następstwem przebytego urazu.

Przepuklina międzykręgowa – Przebieg operacji

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, w ułożeniu pacjenta na brzuchu. Operowany poziom identyfikowany jest za pomocą śródoperacyjnego badania RTG kręgosłupa lędźwiowego. Na wysokości operowanego poziomu wykonuje się kilkucentymetrowe cięcie skóry. Następnie odwarstwia (odsuwa) się mięśnie przykręgosłupowe i uwidacznia się tylne elementy kręgosłupa. Kolejnym etapem jest usunięcie chorobowo zmienionych tkanek miękkich i kości, co powoduje zwiększenie przestrzeni dla nerwów znajdujących się w kanale kręgowym. W razie potrzeby kręgosłup jest następnie stabilizowany przy pomocy śrub przeznasadowych (transpedikularnych) i implantów międzytrzonowych.

Postępowanie przedoperacyjne:

Pacjent zostaje dopuszczony do zabiegu operacyjnego po uprzedniej kwalifikacji anestezjologa i internisty. W tym celu wykonywane są niezbędne badania krwi, RTG klatki piersiowej, EKG itp. Pacjent jest z wyprzedzeniem informowany o terminie badań i konsultacji. Decyzją lekarza prowadzącego w razie potrzeby uzupełniane są badania obrazowe (jak RTG, MR, TK).

Przed każdym zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym pacjent musi być na czczo. Zabrania się jedzenia na 6 godzin, a picia na 4 godziny przed operacją.

Czas przyjęcia do szpitala jest określany indywidualnie, zazwyczaj w szpitalu należy pojawić się rano w dniu zabiegu lub poprzedniego dnia wieczorem. Należy posiadać ze sobą aktualne badania obrazowe jak RTG, MR, TK), o ile nie znajdują się one już w archiwach kliniki. Oprócz tego pacjent powinien posiadać zapas stale przyjmowanych leków i rzeczy osobiste (dowód osobisty, piżamę, kosmetyki, ręcznik, klapki).

Niezbędne jest odstawienie leków przeciwzakrzepowych, takich jak Acenokumarol oraz preparatów kwasu acetylosalicylowego (Acard, Polocard) lub ich ewentualna zamiana po wcześniejszym ustaleniu z anestezjologiem lub internistą.

Postępowanie pooperacyjne

Na ogół hospitalizacja po zabiegu trwa 1-2 dni, w czasie których pacjent znajduje się pod stałą opieką pielęgniarską i lekarską.

Następnego dnia po operacji pacjent jest pionizowany w asyście lekarza lub fizjoterapeuty. Podczas zmiany opatrunku usuwany jest dren lub sączek, pozostawiony w celu zapobiegania narastaniu krwiaka pooperacyjnego.

Przez kilka dni po zabiegu może pojawiać się chrypka, jest to reakcja na podrażnienie podczas operacji struktur gardła i tchawicy, zazwyczaj samoistnie przemija.

Przy wypisie ze szpitala pacjent otrzymuje kartę informacyjną dotyczącą zabiegu operacyjnego i hospitalizacji wraz z zaleceniami, receptą na leki przeciwbólowe i informacją o datach zmian opatrunku, usunięcia szwów i kontroli pooperacyjnej. W niektórych przypadkach zalecane jest noszenie kołnierza usztywniającego szyję przez 4-6 tygodni. Kołnierz dobierany jest w szpitalu. Dbanie o ranę pooperacyjną wymaga unikania moczenia opatrunku, w razie ewentualnego zamoczenia niezbędna jest jego zmiana.

Szwy zdejmowane są około 7-10 doby po operacji podczas wizyty kontrolnej.

Bardzo ważne jest świadome poruszanie się i tryb życia oszczędzający dla kręgosłupa. Należy unikać skłonów, schylania się i nagłych ruchów skrętnych. Odradza się jazdę samochodem jako kierowca przez 6 tygodni po zabiegu. Niewskazane jest też podnoszenie i dźwiganie większego obciążenia w tym czasie.

Przed operacją warto jest przygotować dom tak, aby poruszanie po zabiegu sprawiało jak najmniejszą trudność. Niezbędne rzeczy umieścić na wysokości umożliwiającej sięgnięcie po nie z pozycji stojącej – dotyczy to zarówno produktów spożywczych w kuchni i lodówce jak i kosmetyków w łazience.

W procesie usprawniania i powrotu do pełnej aktywności istotne miejsce zajmuje odpowiednia rehabilitacja. Zasadność fizjoterapii, termin jej rozpoczęcia, zakres, częstotliwość i czas trwania określa lekarz prowadzący. Dla powodzenia terapii niezwykle istotna jest bliska współpraca lekarza i fizjoterapeuty.

Powrót do pracy zależy w dużym stopniu od rodzaju zabiegu, przebiegu rekonwalescencji i specyfiki wykonywanego zawodu i wynosi zazwyczaj od 6 do 12 tygodni. Powrót do pełnej aktywności fizycznej i uprawiania sportu zazwyczaj nie przekracza 3 miesięcy.

Kolejne wizyty kontrolne są zalecane indywidualnie przez lekarza prowadzącego, najczęściej w schemacie 6 tygodni, 3, 6 i 12 miesięcy od operacji. Ocena stabilizacji i zrostu kostnego odbywa się zazwyczaj na podstawie kontrolnych zdjęć RTG. W wybranych przypadkach lekarz prowadzący zleca wykonanie kontrolnego MR lub TK.

키워드에 대한 정보 operacja kręgosłupa szyjnego gdzie najlepiej

다음은 Bing에서 operacja kręgosłupa szyjnego gdzie najlepiej 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  미국 냉장고 온도 | [Eng] 냉동고로 김치냉장고 만드는 법 - 해외 동포 여러분 김치 냉장고 만들어 쓰세요 - How To Make A Kimchi Refrigerator For Cheap! 상위 269개 베스트 답변
See also  위스콘신 대학교 매디슨 | [Eng] 위스콘신대학교 매디슨 - 미국 중서부 최상위 '퍼블릭 아이비' University Of Wisconsin- Madison 상위 104개 베스트 답변

See also  서로 사랑 하라 | 서로 사랑하라 - 송정미 (Feat. 김현철, 강명식, Bmk) 8237 좋은 평가 이 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Implantacja protezy szyjnej – operacja dyskopatii szyjnej

  • proteza
  • szyjna
  • dyskopatia
  • prestige
  • artroplastyka

Implantacja #protezy #szyjnej #- #operacja #dyskopatii #szyjnej


YouTube에서 operacja kręgosłupa szyjnego gdzie najlepiej 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Implantacja protezy szyjnej – operacja dyskopatii szyjnej | operacja kręgosłupa szyjnego gdzie najlepiej, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment