당신은 주제를 찾고 있습니까 “opinia o dziecku z autyzmem przedszkole – Przedszkole dla dzieci z autyzmem \”Słoneczna Dolina\”“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Słoneczna Dolina 이(가) 작성한 기사에는 조회수 98,236회 및 좋아요 331개 개의 좋아요가 있습니다.
opinia o dziecku z autyzmem przedszkole 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Przedszkole dla dzieci z autyzmem \”Słoneczna Dolina\” – opinia o dziecku z autyzmem przedszkole 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
„Razem jest raźniej”- kompleksowe wsparcie terapeutyczne i edukacyjne dzieci z autyzmem i ich rodziców.
Zakres działalności przedszkola jest oparty na doświadczeniach i dobrych praktykach wypracowanych w okresie 10 lat działalności Specjalnego Dziennego Ośrodka Terapeutyczno- Edukacyjno- Wychowawczego dla Dzieci Młodzieży z Autyzmem w Szczecinie.
Celem naszej działalności jest objęcie każdego dziecka intensywną terapią tak, by mogło ono w przyszłości samodzielnie lub z niewielkim wsparciem funkcjonować w masowym przedszkolu i szkole, a także czerpać radość z poznawania świata i rozwoju w atmosferze bezpieczeństwa i akceptacji.
Informacje o zapisach można uzyskać na naszych stronach internetowych.
ul. Tkacka 55
70-556 Szczecin
tel./fax 91 46 13 205
kom. 502 337 808
email: [email protected]
internet: http://www.autyzmrazem.pl
opinia o dziecku z autyzmem przedszkole 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Opinia nauczyciela dotycząca funkcjonowania dziecka w …
Opinia nauczyciela dotycząca funkcjonowania dziecka w przedszkolu na prośbę rodzica – autyzm ……………
Source: www.edukacja.edux.pl
Date Published: 11/2/2021
View: 9238
Przykładowa opinia przedszkolaka – neuroróżnorodni.com
Opinia o dziecku przedszkolnym. Chłopiec…………………., urodzony 2011r. w …, zamieszkały w … Przedszkole w …………………. Rozwój umysłowy: Dziecko o …
Source: neuroroznorodni.com
Date Published: 10/18/2021
View: 5440
Kategoria: Przykładowa opinia dziecka w wieku przedszkolnym
Posts about Przykładowa opinia dziecka w wieku przedszkolnym written by sylwiaiwan. … Flaming – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu.
Source: autyzm.life
Date Published: 7/11/2021
View: 1534
Dziecko z autyzmem w przedszkolu – ePedagogika
Artykuł dotyczy funkcjonowania dziecka z autyzmem w przedszkolu oraz zawiera wskazówki dla nauczycieli pracujących z dzieckiem autystycznym.
Source: epedagogika.pl
Date Published: 4/10/2022
View: 9373
Dziecko z Autyzmem i zespołem Aspergera w przedszkolu
Dziecko z Autyzmem i zespołem Aspergera w przedszkolu … opinię czy orzeczenie o niepełnosprawności!), wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera, …
Source: www.miastorybnik.pl
Date Published: 5/3/2021
View: 6449
Dziecko z autyzmem w przedszkolu – tak czy nie? – HelloMama
Dziecko z autyzmem w przedszkolu – jak je traktować?/ … rodzic nie powinien się oburzać, zniechęcać, podważać opinii. U dziecka …
Source: hellomama.pl
Date Published: 3/28/2021
View: 4798
Dziecko autystyczne i z zespołem Aspergera w przedszkolu i …
Wprowadzenie. Zasadniczym problemem dzieci autystycznych i dzieci z zespołem Aspergera jest funkcjonowanie w relacjach z ludźmi. Trudności w tej sferze …
Source: www.ore.edu.pl
Date Published: 11/13/2021
View: 703
Przykładowa opinia nauczyciela o dziecku – autyzmwszkole.com
Pieczęć przedszkola Miejscowość, data Opinia nauczyciela o dzieckuImię i nazwisko dziecka: … IPET i WOPFU dla dziecka z autyzmem, przykład.
Source: autyzmwszkole.com
Date Published: 1/19/2021
View: 2323
opinia o funkcjonowaniu dziecka/ucznia z przedszkola/szkoły
opinia o funkcjonowaniu dziecka/ucznia z przedszkola/szkoły. Szukaj: logo-eduma-the-best-lms-wordpress-theme. (22) 666 17 74 · [email protected].
Source: ppp20.pl
Date Published: 11/21/2021
View: 145
주제와 관련된 이미지 opinia o dziecku z autyzmem przedszkole
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Przedszkole dla dzieci z autyzmem \”Słoneczna Dolina\”. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 opinia o dziecku z autyzmem przedszkole
- Author: Słoneczna Dolina
- Views: 조회수 98,236회
- Likes: 좋아요 331개
- Date Published: 2015. 6. 29.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=F1L6wP-5I80
Jak opisac dziecko z autyzmem?
Dziecko autystyczne przestaje rozmawiać, a jeśli mówi, to w sposób zaburzony, nielogiczny, ciągle powtarza słowa lub hasła z reklam telewizyjnych. Zamiast „ja”, mówi „ty”, posługuje się niezrozumiałymi zwrotami. Zachowania dziecka z autyzmem są stereotypowe – macha rękami lub kręci się w kółko.
Jak zachowuje się dziecko z autyzmem w przedszkolu?
Często brakuje gestów, dziecko nie potrafi zobrazować ruchem tego, co chciałoby przekazać. Nie rozumie również złożonych zdań opiekunów, ich próśb, wymagań. Rośnie frustracja i poczucie porażki – co prowadzi często do różnorodnych zachowań, które można uznać za agresywne.
Czy dziecko ze spektrum autyzmu w przedszkolu?
Zgodnie z prawem rodzice dziecka z autyzmem mogą wybrać przedszkola ogólnodostępne, integracyjne i specjalne. Dziecko z autyzmem w „zwykłym” przedszkolu może sobie dobrze radzić, ale może by też tak, że będzie przebodźcowane lub przytłoczone nadmiarem wrażeń.
Jak uspokoić dziecko z autyzmem w przedszkolu?
- Postaraj się zobaczyć świat takim, jak widzi go twój podopieczny.
- Stwarzaj mu zawsze poczucie bezpieczeństwa.
- Wierz w możliwości dziecka.
- Staraj się wykorzystać indywidualne predyspozycje dziecka.
Czy dzieci z autyzmem są wesołe?
Dziecko z autyzmem najczęściej przestaje mówić, zaczyna unikać kontaktów z ludźmi i jest niezainteresowane zabawą z rówieśnikami. Symptomy choroby niepokoją rodziców, którzy zaczynają zauważać dziwne zachowania swoich podopiecznych.
Jak myśli dziecko z autyzmem?
Kłopoty w komunikacji z innymi mogą objawiać się tym, że dziecko nie mówi zupełnie nic, jak również tym, że dziecko opowiada ciągle na temat swoich zainteresowań. Dziecko z autyzmem rozumie świat inaczej niż inne dzieci.
Czego nie robi dziecko z autyzmem?
Dzieci autystyczne cechuje też często brak spontaniczności lub pomysłowości w zabawach, nie proponują czynności, nie wymyślają zabaw. – Dzieci z autyzmem często nie bawią się zabawkami. Kręcą się w kółko, bujają, zabawki ustawiają w szeregu i to jest ich rozrywką. Nie potrafią też bawić się symbolicznie, np.
Czy dziecko z autyzmem lubi kontakt fizyczny?
„Skoro ktoś mówi, to znaczy, ze nie ma autyzmu”. Część osób z Zespołem Aspergera czy z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem biegle używa języka. Osoby z autyzmem nie kontaktują się z innymi ludźmi, unikają ludzi, izolują się fizycznie, siedzą w kącie, patrzą niewidzącym wzrokiem.
Co lubią dzieci z autyzmem?
Gry, układanki, klocki, książeczki a nawet mebelki stymulujące rozwój dziecka autystycznego pomagają rodzicom w codziennej terapii. Ale i w zwykłych sklepach z zabawkami znajdziemy zabawki odpowiednie dla dzieci z autyzmem.
Co jest mylone z autyzmem?
Mutyzm – zaburzenie polegające na tym, że dziecko w niektórych sytuacjach nie mówi – bywa mylony z autyzmem, co uniemożliwia prawidłową terapię – poinformowały podczas wtorkowej (28 marca 2017) konferencji prasowej w Katowicach specjalistki zajmujące się tymi problemami.
Czy dziecko z autyzmem robi papa?
Inne objawy, które możesz zaobserwować to: Brak dążenia do kontaktów z dziećmi, preferowane zabawy w samotności. Brak gestu „papa” Nieumiejętność wyrażania emocji lub prezentowanie emocji skrajnych (nagłe wybuchy śmiechu lub płaczu)
W jakim wieku dzieci z autyzmem zaczynaja mowic?
U dzieci prawidłowo się rozwijających pojawi się on około 9 miesiąca. Opóźnienie rozwoju mowy nie wpłynie na czas wystąpienia tego gestu. W przypadku autyzmu gest wskazywania palcem nie występuje, czasem jest zastępowany gestem sięgania z użyciem całej rączki. Zdolność do naśladowania.
Co uspokaja dzieci z autyzmem?
Sprawdzoną metodą wyciszenia dziecka jest stymulacja kołdrą obciążeniową, kamizelką lub kołnierzem obciążeniowym. Głęboki dotyk ukierunkowany na mięśnie karku doskonale odpręża i znacząco przyspiesza wyciszenie. Dziecko łatwiej uspokoi się i skupi na odczuwaniu pozytywnych emocji.
Jak pracować z dzieckiem z autyzmem w przedszkolu?
Należy pracować na pozytywach, wzmocnieniach i nagrodach pożądanych zachowań. Ważne jest poznanie mocnych stron dziecka i bazowanie na nich. Miejsce nauki powinno być indywidualnie dostosowane do dziecka, poukładane, bez rozpraszających bodźców. Należy pomagać mu w organizacji miejsca pracy, nauki.
Jak nauczyć dziecko autystyczne komunikować potrzeby fizjologiczne?
W przypadku niektórych dzieci należy wspomagać się komunikacją alternatywną, to znaczy nauczyć je używania symbolicznych obrazków ułatwiających komunikację. Dzieci czytające mogą posługiwać się etykietami lub komputerem: mogą komunikować o swoje potrzeby pisząc na komputerze lub pokazując odpowiednią etykietę.
Czego nie potrafią dzieci z autyzmem?
Dzieci autystyczne cechuje też często brak spontaniczności lub pomysłowości w zabawach, nie proponują czynności, nie wymyślają zabaw. – Dzieci z autyzmem często nie bawią się zabawkami. Kręcą się w kółko, bujają, zabawki ustawiają w szeregu i to jest ich rozrywką. Nie potrafią też bawić się symbolicznie, np.
O czym w pracy pedagogicznej należy pamiętać pracując z dzieckiem w spektrum autyzmu?
Należy pracować na pozytywach, wzmocnieniach i nagrodach pożądanych zachowań. Ważne jest poznanie mocnych stron dziecka i bazowanie na nich. Miejsce nauki powinno być indywidualnie dostosowane do dziecka, poukładane, bez rozpraszających bodźców. Należy pomagać mu w organizacji miejsca pracy, nauki.
Co słyszy dziecko z autyzmem?
Dziecko z autyzmem odbiera o wiele więcej bodźców, niż ty czy ja. Słyszy dźwięk upadającej monety, przytłaczający szelest reklamówki, telewizor oślepia go swoim światłem, a zapach rozpylonych w pobliżu perfum jest nie do wytrzymania.
Jak uczą się dzieci z autyzmem?
Utrzymuj prosty i zwięzły język komunikacji, mów powoli i w odpowiednim tempie. Uczniowie z autyzmem mają trudności z czytaniem “między wierszami”, zrozumieniem abstrakcyjnych pojęć takich jak sarkazm, interpretowaniem mimiki czy precyzowaniem uczuć zarówno swoich jak i innych osób.
Opinia nauczyciela dotycząca funkcjonowania dziecka w przedszkolu na prośbę rodzica – autyzm
………………………………….
(pieczęć przedszkola)
Informacja nauczyciela wychowania przedszkolnego o dziecku
1. Imię i nazwisko dziecka:
2. Przedszkole Publiczne nr
3. Data i miejsce urodzenia:
4. Cel wydania opinii:
Opinię wygenerowano na prośbę rodziców dziecka.
5. Sytuacja rodzinna dziecka:
Chłopiec jest drugim dzieckiem w rodzinie, otoczony opieką rodziców i babci.
6. Analiza obserwacji rozwoju dziecka przez nauczycielkę wychowania przedszkolnego:
Chłopiec nie nawiązuje kontaktu z rówieśnikami podczas zajęć organizowanych przez nauczycielkę. Zachęcony, uczestniczy w zabawach muzyczno-ruchowych i ruchowych
na zasadzie naśladownictwa. Rozumie część poleceń i potrafi je wykonać. Podczas zajęć indywidualnych nawiązuje krótki kontakt z nauczycielką. Chętnie posługuje się kredkami – znacząco wzrosło zainteresowanie czynnościami szkolnymi. Potrafi samodzielnie wykonywać czynności samoobsługowe. Unika jedzenia, odmawia pomocy podczas posiłku.
… próbuje naśladować proste słyszane dźwięki, niechętnie werbalizuje swoje potrzeby, unika słownego kontaktu z rówieśnikami oraz dorosłymi. Preferuje „mowę ciała” i gesty. Współdziała z drugim dzieckiem na zasadzie naśladownictwa. Manipuluje przedmiotami, sprawnie chwyta drobne przedmioty (chwyt pęsetowy). Dziecko bardzo powoli nawiązuje kontakt z rówieśnikami i dorosłymi. Coraz chętniej współdziała z jednym dzieckiem – unika zadań zespołowych. Bierze udział w zabawach samorodnych. Nie podejmuje prób samodzielnego spożywania posiłków. Samodzielnie pije z kubka. Maluje i kreśli proste kształty. Nawiązuje coraz lepszy kontakt wzrokowy. Ma wykształconą reakcję na swoje imię. Wdrażanie i rozwijanie potrzeby pochwały za dobrze wykonane zadanie wywołuje prawidłową reakcję na bodziec – dziecko pochwalone, nagrodzone coraz chętniej podejmuje działania
i nawiązuje relacje z drugą osobą.
Nauczycielki starają się budzić aktywność poznawczą dziecka poprzez wprowadzanie nowych pojęć z otaczającego świata i dostarczanie informacji dotyczących życia codziennego. Pobudzają rozwój pamięci dowolnej chłopca poprzez utrwalanie informacji o sobie, zabawy pamięciowe. Usprawniają percepcję wzrokową i pamięć wzrokową na materiale konkretnym, kształtują wrażliwość słuchową, rozwijają orientację w schemacie własnego ciała i przestrzeni. Usprawniają funkcje manualne i grafomotoryczne.
W wyniku prowadzonej wspólnie z rodzicami pracy terapeutycznej dziecko poczyniło znaczne postępy w rozwoju psychoruchowym. Potrafi się przedstawić i mówić, ile ma lat – pokazuje na palcach. Potrafi przez dłuższą chwilę skupić uwagę na interesującym go przedmiocie czy zabawie. Zwykle bawi się samo. Poważne trudności z mową utrudniają chłopcu nawiązywanie kontaktów interpersonalnych, jest to przyczyną preferowania zabaw niewymagających kontaktu werbalnego. Potrafi prawidłowo rysować proste wzory po śladzie: linie poziome, pionowe i ukośne. Rysunki dowolne i tematyczne są na etapie bazgrot. Podczas wypełniania gotowej kolorowanki bardzo stara się zachować linię konturu, wypełnia rysunek ruchem nieregularnym. Prace manualne wykonuje powoli, rozpoczęte zadanie doprowadza jednak do końca. Rysunki dowolne są ubogie w szczegóły.
W zakresie czynności manualnych jest widoczny znaczny postęp.
W ciągu ponad trzech lat pobytu w przedszkolu chłopiec poczynił duże postępy w rozwoju funkcji zarówno społecznych, jak i percepcyjno-motorycznych. Jednak nadal nie podejmuje zabaw tematycznych w wybranych kącikach zainteresowań wspólnie z innymi dziećmi. Sporadycznie reaguje za polecenia kierowane do całej grupy. W reakcji na zakaz lub polecenie reaguje gwałtownie i nieprzewidywalnie. Poszczególne czynności wykonuje jedynie na wyraźne, proste komunikaty nauczycielek.
Obecnie jest dzieckiem posiadającym dość szeroki zakres wiedzy ogólnej. Dobrze funkcjonuje w grupie przedszkolnej, najchętniej jednak bierze udział w zajęciach, zabawach dowolnych w małych grupach. W zajęciach grupowych uczestniczy czynnie przez krótki czas (krótki czas koncentracji uwagi). Niechętnie bierze udział w zabawach wymagających dłuższej koncentracji uwagi, działania w grupie, przestrzegania określonych reguł i zasad. Wymaga indywidualnego wsparcia ze strony nauczyciela, częstych zachęt, wzmocnień pozytywnych. Jego poziom zaradności życiowej jest dość wysoki – opanował podstawowe umiejętności z zakresu samoobsługi.
………………………………….
(czytelny podpis nauczyciela/wychowawcy)
Przykładowa opinia przedszkolaka
Opinia o dziecku przedszkolnym
Opinia o dziecku przedszkolnym
Chłopiec…………………., urodzony 2011r. w …, zamieszkały w … Przedszkole w ………………….
Rozwój umysłowy:
Dziecko o dobrym kontakcie słownym; na ogół rozumie treści krótkich opowiadań, obrazków i prostych zagadek słownych. Nie potrafi jednak opowiadać o prezentowanych treściach pełnymi zdaniami; posługuje się zdaniem prostym i równoważnikami zdań, pod kierunkiem nauczyciela podejmuje próby budowania zdań i wypowiadania się z użyciem dłuższych form wypowiedzi. Rozumie proste zależności przyczynowo-skutkowe, słownik jednak jest ubogi, w dalszym ciągu występują wyraźne problemy z komunikacją werbalną związane z występującą wadą wymowy.
Dziecko rozpoznaje i nazywa zależności pomiędzy różnymi wielkościami, klasyfikuje proste zbiory. Ma duże problemy z zapamiętywaniem nowych nazw: wierszy, nazw barw, słów, szczególnie spoza codziennego słownika. Bardzo duże problemy ze skupieniem uwagi na zadaniu, szczególnie wśród bodźców rozpraszających (dźwiękowych lub innych). Bardzo mało wytrwały w sytuacjach zadaniowych; widoczna męczliwość i brak motywacji do pracy. Dziecko o ograniczonym krytycyzmie w stosunku do własnej osoby, chętnie przyciągające uwagę nauczyciela, szczególnie w sytuacjach zadaniowych, wymaga zachęty i pochwały, często stara się odwrócić uwagę prowadzącego od zadania.
Rozwój emocjonalno-społeczny:
Wychowanek na ogół podporządkowuje się poleceniom kierowanym do całej grupy, wymaga jednak indywidualnego traktowania w sytuacjach zadaniowych. Ig…. ma poprawne relacje z rówieśnikami, lgnie do podtrzymywania kontaktów z rówieśnikami, czasem je inicjuje. Na ogół przestrzega zasad i reguł zabaw z rówieśnikami, w zabawach opartych na rywalizacji jest uległy, nie popada w konflikty z rówieśnikami. Samodzielnie korzysta z toalety, ubiera się z pomocą nauczyciela. Jest chłopcem na ogół pogodnym, chętnie uczestniczy w zajęciach przedszkolnych, coraz lepiej znosi rozłąkę z matką – miewa jednak złe nastroje, kiedy bywa płaczliwy, wycofany, skarży się na złe samopoczucie.
Rozwój motoryki:
Widoczny jest postęp w zakresie rozwoju motoryki dużej i małej. Chłopiec trochę sprawniej się porusza. Nie lubi jednak prac wymagających dłuższego skupienia i prac ręcznych. Jego prace plastyczne są ubogie w treści, pobieżnie i niestarannie zrobione (poniżej poziomu rozwojowego w porównaniu do rówieśników). Chwyt przyborów do pisania i kreślenia jest prawidłowy, nieprawidłowy nacisk ołówka i kierunek kreślenia. Dziecko ma wyraźne problemy z odwzorowywanie prostych kształtów i szlaczków; zaburzona wielkość, położenie i proporcje kształtów.
Analiza i synteza wzrokowa i słuchowa:
Wychowanek z trudem i przy pomocy nauczyciela układa obrazek z elementów. Potrafi ułożyć obrazek z 4 elementów. W związku z wadą artykulacji widoczne są wyraźne problemy z odtwarzaniem dźwięków, wychowanek nie dokonuje analizy i syntezy głoskowej i sylabowej wyrazów , ma problem z oznaczeniem głosek na początku i końcu wyrazu.
Tempo pracy i aktywność:
Wszelkie prace dziecka wykonywane są pospiesznie i z niewielką starannością. Chłopiec dąży do jak najszybszego zakończenia zadania i powrotu do zabawy. Ma tendencje do uporu i narzucania tematu zajęć, dążąc do szybkiego tempa i częstych zmian realizowanych prac. Wychowanek z trudnością włącza się do zadań dydaktycznych realizowanych w grupie; prezentuje postawę bierną i wyczekującą.
Rodzaj i efekty dotychczasowych oddziaływań dydaktyczno-wychowawczych:
Chłopiec objęty od 2 lat wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka. Cześć zajęć, tj. terapia psychologiczna i rehabilitacja jest prowadzona, w uzgodnieniu z matką, poza przedszkolem. Na terenie przedszkola wychowanek jest objęty indywidualną terapią prowadzoną przez oligofrenopedagoga i terapią logopedyczną.
Widoczny jest postęp w zakresie komunikacji dziecka. Stopniowemu wzbogaceniu ulega jego słownik i usprawnieniu artykulacja. Dziecko w sposób zrozumiały określa swoje potrzeby , znacznie sprawniej porusza się i wykonuje czynności samoobsługowe – wyraźny postęp w zakresie motoryki dużej. Coraz częściej i z coraz większą sprawnością realizuje zajęcia plastyczne i inne zadania wymagające zaangażowania pracy rąk, ich manipulacji. Stopniowo wydłuża się czas skupienia uwagi dziecka na zadaniu. Dziecko coraz chętniej i aktywniej uczestniczy w zajęciach, widoczna jest poprawa frekwencji wychowanka na zajęciach w przedszkolu.
Opracowała
Wychowawca grupy : Dorota Kubisa- Skalska
Na wniosek rodziców
źródło: edux.pl
Przykładowa opinia dziecka w wieku przedszkolnym – autyzm.life i Neuroróżnorodni
……………………………………………………………..(pieczęć przedszkola / szkoły) Informacja o gotowości szkolnej dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej – przykład Imię i nazwisko dziecka:Rok szkolny: Forma wychowania przedszkolnego – przedszkole Informacja o stanie przygotowania dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej Umiejętności społecznych i odporności emocjonalnej:1) mocne strony dziecka: stosuje się do norm społecznych, podporządkowuje się poleceniom dorosłych, … Czytaj dalej Informacja o gotowości szkolnej dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej – przykład
Autyzm – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.
Potrzebujesz porady? Umów e-wizytę 459 lekarzy teraz online
SPIS TREŚCI
Czym jest autyzm?
Autyzm nazywany także zespołem Kannera od nazwiska psychiatry, który w 1943 roku dokonał pierwszego opisu autystycznego dziecka. Autyzm jest zaburzeniem o charakterze neurologicznym, dotyczącym mózgu i mającym najczęściej podłoże genetyczne. Pierwsze objawy ujawniają się już na etapie okresu dziecięcego i trwają tak naprawdę do końca życia.
Autyzm cechuje brak reakcji ze strony dziecka na polecenia, brak zabawy z rówieśnikami, trudności z wyrażaniem emocji czy porozumiewaniem się zarówno za pomocą gestów jak i mowy. Często zachowanie autystycznego dziecka odbieramy jako dziwne.
Autyzm rozumiany jest jako spektrum. Oznacza to, że autyzm przebiega inaczej w przypadku każdej osoby. Osoby z diagnozami ze spektrum autyzmu mają bardzo różne nasilenie zachowań i cech wynikających z autyzmu.
Zaburzenie to ma wiele odmian, zdarza się, że dziecko po prostu się wolniej rozwija – co często mylone jest właśnie z autyzmem. Mimo że istnieje wiele czynników zwiększających ryzyko autyzmu, nadal nie są znane konkretne przyczyny powstawania tego zaburzenia.
Warto wiedzieć Słowo „autyzm” (ang. autism)pochodzi od greckiego słowa autos, co oznacza „sam”. Do psychiatrii pojęcie to wprowadził Eugen Bleuler w 1911 roku dla określenia nieumiejętności utrzymywania relacji z otoczeniem. Realne relacje według tego szwajcarskiego psychiatry zastępowane były przez osoby z autyzmem marzeniami bądź też urojeniami.
Czym jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu i kiedy przypada? Przeczytaj: Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Przyczyny powstawania autyzmu
Nie do końca wiadomo, co tak naprawdę powoduje autyzm, jednak za główny czynnik rozwoju tego zaburzenia uważa się genetykę (określono dużą liczbę genów odpowiedzialną za autyzm) oraz środowisko.
Badania przeprowadzone u autystycznych pacjentów wykazały pewne nieprawidłowości w kilku rejonach mózgu. Oprócz tego inne badania sugerują, że osoby z autyzmem mają zły poziom serotoniny i innych neuroprzekaźników w mózgu. To wszystko może sugerować, że zakłócenia w rozwoju mózgu u płodu na wczesnym etapie rozwoju oraz zaburzenia w genach, mogą wpływać na powstawanie autyzmu.
Jesteś w ciąży? Pamiętaj o regularnych badaniach kontrolnych. Polecamy Badania w ciąży – pakiet badań krwi , który umożliwia również pobranie krwi w domu pacjenta.
U około 15-20 proc. dzieci z autyzmem obecna jest mutacja genetyczna, która zwiększa ryzyko rozwój zaburzenia. Niektóre choroby uwarunkowane genetycznie, jak zespół łamliwego chromosomu X czy zespół Retta, są dobrze znane z tego, że zwiększają ryzyko autyzmu.
W przypadku, gdy rodzice mają już jedno dziecko autystyczne, ryzyko, że drugie również urodzi się z tym zaburzeniem wynosi blisko 20 proc. – dowodzą tego przełomowe badania naukowców z University of California w Davis. W przypadku, gdy rodzice posiadają dwójkę dzieci z autyzmem, ryzyko, że trzecie również będzie autystyczne, wynosi już aż 32 proc., komentuje autorka pracy Sally Ozonoff.
Szereg przeprowadzonych badań donosi, że lek przeciwdrgawkowy (kwas walproinowy) może zwiększać ryzyko autyzmu u dzieci, które były narażone na jego działanie jeszcze przed przyjściem na świat.
Z kolei inne badanie wykazało wyższe ryzyko tego zaburzenia występuje wśród dzieci eksponowanych w życiu płodowym na leki przeciw depresji.
Natomiast stosowanie w okresie prenatalnym witamin powiązano z niższym ryzykiem autyzmu. Właśnie dlatego kobieta w ciąży powinna suplementować witaminy i składniki mineralne. Polecamy np. Pregnancy Complex – kobieta w ciąży Viridian.
Podsumowując, wśród przyczyn autyzmu dominują 4 czynniki: czynniki genetyczne, rozwojowe, infekcyjne, a także związane z ciążą i porodem.
Czynniki genetyczne wpływające na rozwój autyzmu:
zespół łamliwego chromosomu X – to dolegliwość obecna u 2–3% osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. W momencie odkrycia tej przyczyny autyzmu, wierzono, że on rozwiąże on problem powstawania autyzmu. Późniejsze badania wykazały jednak, że obserwuje się go jedynie u autystycznych chłopców z częstością 2,6%; stwardnienie guzowate – schorzenie obecne u około 2% osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu; mutacja genu ADA2 – wiąże się z nieprawidłowym metabolizmem zasad purynowych i występuje u około 20% dzieci ze spektrum autyzmu; mutacje niektórych regionów chromosomu 2. i chromosomu 7. – co zostało stwierdzone w badaniach, które objęły 150 par rodzeństwa.
Czynniki rozwojowe w budowie i funkcjonowaniu mózgu wpływające na rozwój autyzmu:
podwyższony poziom serotoniny w krwi; zmiany w układzie GABA-ergicznym; nieprawidłowości mechanizmów plastyczności synaptycznej związanych z mTOR; podwyższona objętość mózgu dzieci autystycznych do czasu ukończenia przez nie 4. roku życia; nadaktywność ciał migdałowatych; odmienny sposób postrzegania ludzkich twarzy – zwracanie większej uwagi na okolice ust, zaś mniejszej na okolice oczu; różnice dotyczące aktywności prawego płata skroniowego mózgu przy aktywnościach wymagających rozpoznawania przeżyć i emocji innych osób; niższa aktywność lewego płata czołowego przy zadaniach angażujących pamięć i umiejętności językowe; powiększenie komór mózgu.
Czynniki infekcyjne wpływające na rozwój autyzmu:
możliwe są immunologiczne przyczyny autyzmu takie, jak matczyne przeciwciała skierowane przeciwko tkankom płodu, zwłaszcza tkance nerwowej.
Czynniki związane z ciążą i porodem wpływające na rozwój autyzmu:
podwyższona częstość występowania autyzmu w grupie dzieci z predyspozycjami genetycznymi, u których miały miejsce powikłania okołoporodowe; krwawienia podczas ciąży; cukrzyca w ciąży; niedotlenienie płodu; powikłania związane z pępowiną; opóźniony rozwój płodu; niska masa urodzeniowa; niska liczba punktów w skali Apgar w piątej minucie po porodzie; wady wrodzone; niezgodności grup krwi pomiędzy matką a płodem w układach grupowych AB0 i Rh – konflikt serologiczny wysoki poziom bilirubiny u noworodka; zaawansowany wiek ojca dziecka; zaawansowany wiek matki dziecka.
Więcej o przyczynach autyzmu możesz przeczytać tutaj: Autyzm – przyczyny
Mity na temat przyczyn autyzmu
Pomimo licznych badań i opracowań na temat autyzmu w powszechnej opinii wciąż można spotkać się z mitami związanymi z przyczynami autyzmu. Wśród nich wskazuje się przede wszystkim na:
szczepienie MMR a autyzm – obecnie nie ma żadnych naukowych dowodów na to, aby – obecnie nie ma żadnych naukowych dowodów na to, aby szczepionki na odrę, świnkę i różyczkę wpływały na rozwój autyzmu. Nie ma też żadnego potwierdzenia, które wskazywałoby, że obecny w szczepionkach MMR rtęcioorrganiczny konserwant, tiomersal, miałby się przyczyniać do występowania czy rozwoju autyzmu. Stężenie tego związku w szczepionkach wynosi od 0,003% do 0,01%, co oznacza, że w preparatach zawierających 0,01% tiomersalu znajduje się ok. 25 μg rtęci na dawkę 0,5 ml. To błędne przekonanie o związku przyczynowo-skutkowym między szczepieniem a autyzmem jest efektem zbieżności czasowej pomiędzy kalendarzem szczepień a pojawianiem się pierwszych objawów autyzmu u dzieci; relacje rodziców z dzieckiem a autyzm – pierwotne założenia Leo Kannera, czyli austriacko-amerykańskiego lekarza psychiatry, który w 1943 roku jako pierwszy opisał zespół objawów składających się na autyzm wczesnodziecięcy okazały się nietrafne. Sądził on, że chłód emocjonalny rodziców prowadził do rozwoju autyzmu dziecięcego. Badania porównawcze rodziców dzieci autystycznych i nieautystycznych nie ujawniły żadnych istotnych różnic pomiędzy obiema grupami.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o szczepionkach MMR w kontekście autyzmu, przeczytaj: Szczepionka MMR wywołuje autyzm?
Autyzm – objawy
W typowych postaciach objawy autyzmu pojawiają się przed 3. rokiem życia. Pierwsze symptomy u dziecka obserwują zazwyczaj rodzice – w niektórych przypadkach już w wieku niemowlęcym. Martwi ich to, że dziecko jest za bardzo grzeczne, spokojne, nie wzdryga się na hałas, nie skupia wzroku na wchodzących osobach, a gdy weźmie się je na ręce – sztywnieje. Oprócz tego dziecko godzinami wpatruje się w jeden punkt, np. tykający zegar, nie gaworzy oraz nie rozwija mowy. Zdarza się również, że początkowo rozwój dziecka przebiega prawidłowo, a nietypowe zachowania pojawiają się niespodziewanie.
Jak zachowuje się dziecko cierpiące na autyzm?
Dziecko autystyczne zamyka się w swoim świecie. Jest on nieco zniekształcony, ale na tyle absorbujący, że dziecko nie widzi potrzeby rozmowy z ludźmi znajdującymi się w jego otoczeniu.
Dochodzi do całościowego zaburzenia rozwoju. Dziecko unika kontaktu z rówieśnikami i rodziną. Bez powodu przestaje odzywać się do mamy, wszystkich wokół traktuje jak powietrze. Nie pozwala się dotykać i sztywnieje, gdy weźmie się je na ręce, nie ma na nic ochoty. Nie prosi rodziców o super zabawki. Nie reaguje na ból. Nie cieszy się, gdy przejeżdża ukochana dotychczas ciocia. Gdy dostanie ulubione lody – nie okazuje, że mu bardzo smakują.
Delikatne znaki (grymas, gesty innych osób) nie mają dla niego większego znaczenia. Można się uśmiechać do niego z najszczerszą czułością, a ono wcale nie zwróci na to uwagi i nie odbierze tego jako czegoś miłego.
Dziecko autystyczne przestaje rozmawiać, a jeśli mówi, to w sposób zaburzony, nielogiczny, ciągle powtarza słowa lub hasła z reklam telewizyjnych. Zamiast „ja”, mówi „ty”, posługuje się niezrozumiałymi zwrotami.
Zachowania dziecka z autyzmem są stereotypowe – macha rękami lub kręci się w kółko. Nadmiernie przywiązuje się do niektórych przedmiotów. A jeśli ktoś mu je zabierze, wpada w panikę. Nie lubi, gdy ktoś zmienia jego dotychczasowe przyzwyczajenia. Lubi chodzić tą samą drogą, jeść z tego samego talerza, sprzątać tą samą szczotką. Źle znosi zmiany w jego codziennych czynnościach.
Dzieci z zaburzeniem ze spektrum autyzmu mają często bardzo wybiórczy i ograniczony zakres zainteresowań, z tego powodu bywają ekspertami w wąskich dziedzinach. Czasami wykazują niezwykłą pamięć, której jednak nie wykorzystują w życiu codziennym, w szkole, w kontakcie ludźmi.
Dzieci autystyczne często odczuwają lęk i łatwo stają się agresywne, miewają zaburzony sen.
Diagnoza spektrum autyzmu stawiana jest przez zespół, w którego skład wchodzą psycholog, pedagog specjalny oraz psychiatra. Jeśli potrzebujesz pomocy, zarezerwuj Konsultację z psychiatrą dziecięcym Arkmedic.
Podsumowanie symptomów występujących u dzieci autystycznych. Dziecko z zaburzeniami autyzmu:
nie uczestniczy w zabawie z rówieśnikami; lubi samotność; bardzo rzadko się uśmiecha; bardziej interesuje się kontaktem z przedmiotami niż ludźmi; ma mimikę, która nie wyraża wielu emocji; zazwyczaj unika kontaktu wzrokowego z inną osobą; bywa nadpobudliwe i impulsywne; nie reaguje na swoje imię; często wpada w agresję bez wyraźnego powodu; prawie wcale nie mówi, a jeśli już to używa słów nie mających znaczenia; wprowadza przedmioty w jednostajny ruch obrotowy; kiwa, obraca się w jednym miejscu bez przerwy; ma utrudnione kontakty z innymi ludźmi; jeśli rozmawia – to na jeden temat; jest nadwrażliwe na dźwięki i dotyk; czasem nie reaguje na ból; nie biega w podskokach; nie ma spontanicznych odruchów.
Warto także nadmienić, że u dzieci ze spektrum autyzmu, często wsytępują także choroby wpółistniejące. Pośród zaburzeń często współwystępujących z autyzmem dziecięcym najczęściej wymienia się: niepełnosprawność intelektualną, padaczkę, bezsenność, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi ADHD, alergie pokarmowe, w okresie dziecięcym częste objawy ze strony układu pokarmowego oraz drobne infekcje.
Jeśli zauważasz u swojego dziecka niepokojące objawy, możesz umówić się na szybką konsultację on-line z psychiatrą.
Autyzm – diagnostyka
Nie ma jednoznacznych testów medycznych, które od zaraz dają nam odpowiedź na pytanie, czy dziecko cierpi na autyzm. Badania krwi czy moczu nie są w stanie tego zdiagnozować. W rozpoznaniu autyzmu specjaliści przede wszystkim skupiają się na obserwacji zachowania dziecka i jego rozwoju.
Diagnostyka autyzmu dzieli się na dwa etapy
1. Badanie rozwoju dziecka: specjalista przeprowadza test, którego celem jest wykazanie czy dziecko posiada podstawowe umiejętności dla danego okresu życia, czy ma pewne opóźnienia. W trakcie tego badania lekarz zadaje rodzicom szereg pytań, np. czy dziecko dobrze się uczy, jak mówi, jak się zachowuje, czy prawidłowo się porusza.
Jest to istotne, ponieważ opóźnienie w każdym z wymienionych obszarów wskazywać może na zaburzenia w rozwoju. Każde dziecko, które trafia do specjalisty badane jest pod kątem opóźnienia rozwoju i niepełnosprawności odpowiednio w wieku: 9 miesięcy, 18 miesięcy, 24 lub 30 miesięcy.
Gdy zachodzi podejrzenie, że dziecko jest w grupie wysokiego ryzyka zaburzeń rozwojowych wynikających z tego, że inne osoby w rodzinie mają autyzm, przedwczesnego porodu czy niskiej wagi urodzeniowej – wykonuje się dodatkowe badania przesiewowe. Badaniom przesiewowym podczas kontroli należy poddawać dzieci w wieku 1,5-2 lat.
2. Wszechstronna ocena dziecka – to drugi etap diagnostyki. Ocena dziecka obejmuje zachowanie dziecka i wywiad z rodzicami, ponadto można wykonać badania neurologiczne i genetyczne oraz inne badania medyczne. Dokładniej oceny dziecka zazwyczaj dokonują:
neurolodzy – oceniający pracę mózgu i nerwów; pediatrzy rozwojowi – oceniają rozwój dziecka; psychologowie dziecięcy bądź psychiatrzy – mają wiedzę o ludzkim umyśle i wykorzystują ją w badaniu chorego.
Uwaga Zawsze jeśli zachodzi podejrzenie, że nasze dziecko nie rozwija się odpowiednio, należy udać się do specjalisty! Najczęściej rodzice zgłaszają się do psychologów lub pedagogów.
Na konsultację psychologiczną można umówić się również online. E-wizyta u psychologa dziecięcego daje możliwość przedstawienia aktualnych problemów bez dojeżdżania do przychodni.
W rozpoznawaniu autyzmu ważne jest odróżnienie, czy mamy do czynienia z autyzmem, zwykłymi zaburzeniami (problemy ze słuchem lub wzrokiem) lub zaburzeniami którejś ze stref rozwoju np. mowy. Są pewne choroby, które mogą przypominać autyzm, dlatego należy to wykluczyć za pomocą odpowiednich badań. Obserwacja dziecka i rozmowa z rodzicami/opiekunami to ważne elementy potrzebne do postawienia diagnozy. Zdolności edukacyjne badane są przez wielodyscyplinarny zespół .
Podsumowując: na podstawie doświadczenia rodziców i ich obserwacji warto wykonać poniższe badania:
badanie krwi i moczu; badania laryngologiczne – aby wykluczyć kłopoty z aparatem mowy i słuchu; cytomegalii; badanie w kierunku toksoplazmozy badania słuchu – w celu wykluczenia problemów ze słuchem; badania neurologiczne – wykonywane w celu wykluczenia innych zaburzeń neurologicznych; badania okulistyczne – aby wykluczyć problemy ze wzrokiem; badanie genetyczne lub metaboliczne – często wykonywane przez rodziców, w celu wykluczenia innych chorób podobnych do autyzmu.
W celu zrealizowania jednego z pierwszych etapów oceny zdrowia dziecka można zacząć od wykonania badań laboratoryjnych. Podstawowe badania diagnozujące stan zdrowia dziecka w jednym pakiecie to wstępna informacja dla specjalistów prowadzących diagnostykę.
Autyzm – kryteria diagnostyczne
Według klasyfikacji ICD-10 kryteria autyzmu dziecięcego dzieli się na 3 podgrupy.
Po pierwsze w przypadku autyzmu stwierdza się nieprawidłowy lub upośledzony rozwój wyraźnie widoczny przed 3. rokiem życia w co najmniej jednym z następujących obszarów:
rozumienie i ekspresja językowa używane w społecznym porozumiewaniu się; rozwój wybiórczego przywiązania społecznego lub wzajemnych interakcji społecznych; zabawa funkcjonalna lub symboliczna.
Aby zespół orzekający mógł postawić diagnozę o spektrum autyzmu musi wystąpić łącznie co najmniej sześć objawów spośród wymienionych w punktach I, II i III, przy czym co najmniej dwa z punktu I i po co najmniej jednym z punktów II i III.
I. Jakościowe nieprawidłowości wzajemnych interakcji społecznych, manifestujące się w co najmniej dwóch z następujących obszarów:
niedostateczne wykorzystywanie kontaktu wzrokowego, wyrazu twarzy, postawy ciała i gestów do odpowiedniego regulowania interakcji społecznych; niedostateczny rozwój relacji rówieśniczych, obejmujących wzajemne współdzielenie zainteresowań, aktywności i emocji; brak odwzajemniania społeczno-emocjonalnego, przejawiający się upośledzeniem lub odmiennością reagowania na emocje innych osób, brak modulowania zachowania odpowiednio do społecznego kontekstu, słaba integracja zachowań społecznych, emocjonalnych i komunikacyjnych, brak spontanicznej potrzeby dzielenia z innymi osobami radości, zainteresowań lub osiągnięć.
II. Jakościowe nieprawidłowości w porozumiewaniu się, manifestujące się w co najmniej jednym z następujących obszarów:
opóźnienie lub całkowity brak rozwoju języka mówionego, które nie wiążą się z próbą kompensowania za pomocą gestów lub mimiki jako alternatywnego sposobu porozumiewania się; względny niedostatek inicjatyw i wytrwałości w czasie rozmowy, w której zachodzą zwrotne reakcje na komunikaty innej osoby; stereotypowe i powtarzające się, idiosynkratyczne wykorzystywanie słów i wyrażeń; brak spontanicznej różnorodności zabawy w udawanie lub zabawy naśladującej role społeczne.
III. Ograniczone, powtarzające się i stereotypowe wzorce zachowania, zainteresowań i aktywności przejawiane w co najmniej jednym z następujących obszarów:
pochłonięcie jednym lub liczniejszymi stereotypowymi zainteresowaniami o nieprawidłowej treści i zogniskowaniu lub jednym lub więcej zainteresowaniami nieprawidłowymi z powodu swej intensywności i ograniczenia, a nie z powodu treści i zogniskowania; wyraziście kompulsywne przywiązanie do specyficznych, niefunkcjonalnych czynności rutynowych i zrytualizowanych; stereotypowe i powtarzające się manieryzmy ruchowe, obejmujące stukanie bądź kręcenie palcami; lub złożone ruchy całego ciała; koncentracja na cząstkowych lub niefunkcjonalnych właściwościach przedmiotów służących do zabawy.
Ponadto autyzm może zostać zdiagnozowany jeśli aktualnego obrazu klinicznego nie można wyjaśnić:
innymi objawami całościowych zaburzeń rozwojowych; specyficznymi rozwojowymi zaburzeniami rozumienia języka z wtórnymi trudnościami społeczno-emocjonalnymi; reaktywnymi zaburzeniami przywiązania ani zaburzeniem selektywności przywiązania; upośledzeniem umysłowym z pewnymi cechami zaburzeń emocji i zachowania; schizofrenią o niezwykle wczesnym początku zespołem Retta.
Znane są także inne klasyfikacje ustalające kryteria rozpoznania autyzmu, takie jak DSM-5 czy DSM-IV, jednak w diagnostyce spektrum autyzmu najczęściej wykorzystywane są kryteria ICD-10.
Jak rozpoznać autyzm? Sprawdź: Jakie są objawy autyzmu?
Autyzm – czy to zaburzenie można leczyć?
Autyzm może mieć różne nasilenie u każdego dziecka. Dziecko wymaga stałej opieki. Leczenie polega na różnych formach psychoterapii – powinna ona dotyczyć całej rodziny.
Im wcześniej wdrożymy proces terapeutyczny, tym większe szanse na poprawę funkcjonowania.
Leczenie autyzmu może przybierać kilka wymiarów. Wymienia się leczenie terapeutyczne, farmakologiczne czy też dietetyczne.
Leczenie terapeutyczne opiera się zazwyczaj na terapii behawioralnej, rehabilitacji i specjalnej edukacji. Terapia i zajęcia odbywają się w ośrodkach, które specjalizują się w leczeniu dzieci autystycznych. Podczas terapii odbywają się zajęcia dotyczące zaburzeń komunikacji, zachowania czy też treningi umiejętności społecznych. Skuteczność tego typu terapii wiąże się z tym jak wcześnie dziecko zostanie skierowane do takiego specjalistycznego ośrodka. Im wcześniej, tym lepsze efekty.
Dzieciom ze spektrum autyzmu coraz częściej proponuje się muzykoterapię, hipoterapię, dogoterapię. delfinoterapię, arteterapię, ale także jogging, taniec czy sztuki walki
Farmakoterapia, a zwłaszcza leki przeciwpsychotyczne, takie rysperydon i arypiprazol zalecane są jedynie w przypadkach utrzymujących się zachowań trudnych.
Nierzadko pacjentom z autyzmem podawane są metylofenidat lub atomoksetyna. Leki te pomagają redukować objawy ADHD. Podawanie leków przeciwpadaczkowych jak na razie nie wykazało zbyt pozytywnych rezultatów.
Warto nadmienić, że dotychczasowe badania wskazują na brak przydatności leków z grupy SSRI, takich jak fluoksetyna, fluwoksamina i citalopram.
W terapii autyzmu ważna jest też właściwa dieta. Okazuje się bowiem, że znacząca część osób z autyzmem może mieć problemy gastryczne i jelitowe, ale ich związek z tym zaburzeń wciąż jest niejasny.
Pomocniczo w terapii autyzmu warto stosować kołdry obciążeniowe, które wspierają walkę z lękiem i zaburzeniami sensorycznymi. Kołdry obciążeniowe dostępne na medonetmarket.pl mają różne rozmiary i obciążenia. Znajdziesz tu kołdry bawełniane z minky dla dzieci, a także całoroczne kołdry dla dorosłych.
Jak leczyć autyzm? Sprawdź: Czy istnieje lekarstwo na autyzm?
Autyzm – wskazówki dla rodziców
Skonsultujcie się z lekarzem, jeśli dziecko:
ma zaburzony rozwój mowy, nie komunikuje się z otoczeniem; nie nawiązuje kontaktów społecznych; nie reaguje na imię.
To niezwykle ważne, by leczenie rozpocząć możliwie wcześnie.
Dziecko z autyzmem w przedszkolu – tak czy nie?
Dziecko z autyzmem w przedszkolu może budzić niepokój zarówno rodziców, jak i personelu. Czy sobie poradzi? Czy nauczy się współpracy? Jak wygląda funkcjonowanie dziecka z autyzmem w przedszkolu? Zwykle zauważalna jest różnica w zakresie funkcjonowania społecznego dziecka z autyzmem w porównaniu z relacjami społecznymi w obrębie najbliższej rodziny.
Jeśli rodzic decyduje się na umieszczenie dziecka z autyzmem w przedszkolu publicznym, konieczne jest poinformowanie personelu o diagnostyce, terapii, własnych obserwacjach, ustaleniach lokalnej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Nie należy zatajać takich informacji w obawie np. o ostracyzm. Dla dobra dziecka trzeba przekazywać wszelkie informacje o stanie jego zdrowia.
Jeśli personel zauważy objawy mogące sugerować zaburzenia rozwoju i doradzi wizytę w poradni lub podjęcie diagnostyki, rodzic nie powinien się oburzać, zniechęcać, podważać opinii. U dziecka autystycznego w przedszkolu mogą występować objawy, których nie zauważa się w domu. Dlatego ocena dziecka przez bliskich i przez osoby z zewnątrz może być diametralnie różna.
Zgodnie z prawem rodzice dziecka z autyzmem mogą wybrać przedszkola ogólnodostępne, integracyjne i specjalne. Dziecko z autyzmem w „zwykłym” przedszkolu może sobie dobrze radzić, ale może by też tak, że będzie przebodźcowane lub przytłoczone nadmiarem wrażeń. To kwestia indywidualna. Rodzice czasami opierają się przed placówkami integracyjnymi lub specjalnymi, mylnie biorąc je za stygmatyzujące. Tymczasem są to miejsca z kompetentnym personelem, który umie zajmować się dziećmi o specjalnych potrzebach.
Istotnym aspektem są zajęcia dla dzieci z autyzmem w przedszkolu, np. ćwiczenie integracji sensorycznej lub trening umiejętności społecznych. Dzieci mające orzeczenie mogą otrzymać w przedszkolu pomoc asystenta dziecka z autyzmem, a następnie nauczyciela wspomagającego w okresie nauki szkolnej.
Są również dzieci, które mimo pewnych trudności dobrze sobie radzą. W przypadku dzieci z podejrzeniem spektrum autyzmu, ale bez diagnozy, możliwe jest uzyskanie za pośrednictwem poradni psychologiczno-pedagogicznej wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w przedszkolu w postaci dodatkowego personelu.
W przypadku dzieci zdiagnozowanych, mających orzeczenia o autyzmie czy zespole Aspergera, poradnie psychologiczno-pedagogiczne mogą wydawać zalecenia kształcenia specjalnego. Wówczas przedszkole otrzymuje odpowiednie subwencje, czyli dofinansowania, służące zorganizowaniu zajęć czy pomocy dla dziecka autystycznego.
Przedszkolak ze spektrum autyzmu
Dzieci autystycznych przybywa. Statystki podają różne dane: 1 dziecko na 150, 1 na 120, a nawet 1 na 88 urodzonych to dzieci, u których diagnozuje się zaburzenia ze spektrum autyzmu. Mówi się nawet, że jest to epidemia XXI wieku. Dwa lata temu (wg SIO, stan na 10 marca 2015 r.) w polskich przedszkolach i szkołach ponad 17 tysięcy dzieci miało orzeczenie autyzmu, w tym zespołu Aspergera. Ponieważ z roku na rok przybywa takich dzieci, to dzisiaj liczba ta jest jeszcze większa.
Zgodnie z obecnym stanem wiedzy, specjaliści twierdzą, że nie ma czegoś takiego jak autyzm. Można jedynie mówić o spektrum autystycznym (ASD – Autism Spectrum Disorder), czyli obszarze, w którym wyodrębnia się różne typy osób o cechach autystycznych, wykazujących odmienne mechanizmy lub przyczyny powodujące trudności rozwojowe, a także mające często odrębne wymagania wobec środowiska. Autyzm ma wiele barw i odcieni, dlatego według klasyfikacji DSM-V z 2013r. termin ASD zawiera w sobie zaburzenia sklasyfikowane wcześniej, jako Zespół Aspergera, wysoko funkcjonujący autyzm, autyzm atypowy, dziecięce zaburzenie dezintegracyjne oraz PDD-NOS – całościowe zaburzenie rozwoju nie zdiagnozowane inaczej.
POLECAMY
Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, charakteryzującym się dużą dysharmonią. To oznacza, że w niektórych sferach funkcjonowania poznawczego dzieci ze spektrum autystyzmu, w tym z zespołem Aspergera, mogą osiągać bardzo wysokie wyniki, w innych średnie, a w jeszcze innych – niskie. Wśród nich bowiem znajdują się zarówno dzieci z nasilonymi zaburzeniami w zachowaniu lub z umiarkowaną czy znaczną niepełnosprawnością intelektualną, jak i dzieci z niewielkim poziomem nieprawidłowości w funkcjonowaniu, z normą intelektualną lub z inteligencją ponadprzeciętną (osoby z zespołem Aspergera lub tzw. wysoko funkcjonujące osoby z autyzmem). Cechą charakterystyczną większości autystyków są małe możliwości generalizowania, poważne trudności z myśleniem werbalnym oraz rozumieniem pojęć abstrakcyjnych, a także bogaty „repertuar” tzw. zachowań trudnych, np.: fiksacje na określonej stymulacji, połączone z wyłączeniem informacji płynących ze środowiska, problemy z samokontrolą (obsesje, odczuwanie wewnętrznego przymusu i lęki), trudności związane z tolerancją na bodźce, takie jak nadwrażliwość zmysłowa i emocjonalna, nadpobudliwość lub bierność. Zwykle też mają oni ukryte potencjały poznawcze i nie przejawiają świadomości co do własnych możliwości oraz umiejętności.
Istota usprawniania dzieci autystycznych polega na kierunkowej stymulacji wszystkich zaburzonych sfer rozwojowych. Podstawowym założeniem każdej terapii jest usprawnianie i rozwijanie tych funkcji, które zostały zaburzone na skutek rozmaitych endogennych lub egzogennych czynników. Jest to proces pewnych systematycznie zorganizowanych oddziaływań, podporządkowanych odpowiedniej strategii:
poprawienie własnego wizerunku i świadomości własnego ciała,
polepszenie umiejętności komunikacyjnych,
polepszenie umiejętności celowego wykorzystywania energii,
redukowanie zachowań niepożądanych: stereotypowych, kompulsywnych, impulsywnych, samookaleczających, agresywnych, destrukcyjnych,
poprawianie emocjonalnej ekspresji i przystosowania,
polepszenie koncentracji,
polepszenie małej i dużej motoryki,
poprawianie percepcji,
zwiększenie niezależności i autonomii,
stymulowanie kreatywności i wyobraźni,
zintensyfikowanie interakcji z rówieśnikami i innymi ludźmi.
W chwili obecnej nie ma jednolitego, wypracowanego systemu umożliwiającego zapewnienie dobrego wsparcia w edukacji dzieci z zaburzeniami autystycznymi. Rozmaitość technik i podejść terapeutycznych w tym zakresie jest olbrzymia. Oczywiście różne metody stosuje się w różnym stopniu. Niektóre są wykorzystywane jako podstawowe metody terapii, inne jako wyłącznie jej uzupełnienie. Ponieważ nie ma dwóch jednakowych dzieci z autyzmem, dlatego nie ma i nie będzie jakiegokolwiek standardu odnośnie do doboru terapii. Są jednak pewne podstawowe zasady pracy z dzieckiem autystycznym, które nauczyciel powinien znać.
Postaraj się zobaczyć świat takim, jak widzi go twój podopieczny.
Stwarzaj mu zawsze poczucie bezpieczeństwa.
Wierz w możliwości dziecka
Staraj się wykorzystać indywidualne predyspozycje dziecka.
Nie zmuszaj dziecka do niczego, to ono wie najlepiej czy jest gotowe do pokonania przeszkody.
Polegaj na własnej intuicji, czasami uda ci się dotrzeć do dziecka metodą, jakiej nie ma w książkach.
Unikaj stawiania dziecka w sytuacjach zadaniowych, wymagających zaangażowania „teorii umysłu”, czyli zrozumienia stanu umysłu innej osoby.
Pamiętaj o tym, żeby nie nudzić dziecka monotonnymi ćwiczeniami.
Staraj się, żeby przestrzeń, w której pracujesz była uporządkowana.
Szukaj pomocy u ludzi bardziej doświadczonych, kiedy czujesz się bezradny
Próbuj dopatrzyć się w niepożądanych zachowaniach dziecka pewnej treści, którą w ten sposób ci przekazuje.
Co należy się dziecku z ASD w przedszkolu
Dziecko ze spektrum autyzmu ma prawo do korzystania z pobytu w przedszkolu, niezależnie od charakteru tej placówki (przedszkole ogólnodostępne, integracyjne, specjalne). Zespół nauczycieli i specjalistów na miejscu powinien mu zapewnić wielospecjalistyczną opiekę, w ramach której będzie miało ono zagwarantowane wspieranie rozwoju, udział w zajęciach rewalidacyjnych, niezbędną pomoc i wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, a także dbanie o wyrównanie jego szans edukacyjnych na tle grupy rówieśniczej. W tej właśnie kwestii występują liczne nieporozumienia na linii przedszkole–rodzice, jak również nieprawidłowości prawno-organizacyjne. Jak ich uniknąć? Co zrobić, by właściwie spełnić wymagania dotyczące wspierania dzieci niepełnosprawnych? Oto kilka praktycznych wskazówek.
Krok 1. Dyrektor powinien wnikliwie zapoznać się z dokumentem wydanym przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną, który trafia na jego biurko z chwilą rekrutacji dziecka do przedszkola. Od tego, czy jest to Opinia o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, czy Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, czy też dziecko otrzymało oba te dokumenty jednocześnie – zależy właściwa realizacja zawartych w nich decyzji administracyjnych.
Krok 2. Jeśli jest to opinia WWR, to warto pamiętać, że przedszkole może, ale nie ma obowiązku, prowadzić zajęcia
w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju. Gdy się jednak na to decyduje, to musi spełnić określone warunki. Po pierwsze: w statucie placówki musi być zawarty stosowny zapis. Po drugie: należy stosować się do wymogów rozporządzenia MEN z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (Dz. U. z 30 sierpnia 2017 r., poz. 1635), które stawia przed przedszkolem konieczność:
zatrudniania kadry posiadającej kwalifikacje do prowadzenia zajęć w ramach wczesnego wspomagania, którą stanowi w zależności od potrzeb dziecka: psycholog, pedagog specjalny, logopeda oraz terapeuci innych specjalności (fizjoterapeuta, rehabilitant, hipoterapeuta dogoterapeuta, terapeuta SI itp.) – stanowiącej Zespół WWR;
posiadania pomieszczenia do prowadzenia zajęć w ramach wczesnego wspomagania indywidualnie i w grupie, wyposażonego w sprzęt specjalistyczny i środki dydaktyczne, odpowiednie do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci;
opracowania dla dziecka Indywidualnego Programu Wczesnego Wspomagania;
systematycznego prowadzenia Arkusza Obserwacji.
Krok 3. Gdy jest to orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, to wtedy trzeba stosować się do zapisów rozporządzenia MEN z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. z 24 sierpnia 2017 r., poz. 1578) oraz rozporządzenia MEN z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. z 2017 r., poz. 649), które bezwzględnie nakładają obowiązek:
opracowania przez Zespół nauczycieli i specjalistów pracujących z tym dzieckiem Indywidualnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego (IPET);
zorganizowania dla dziecka zajęć rewalidacyjnych – dla dziecka ze spektrum autyzmu w formie zajęć rozwijających umiejętności społeczne, w tym umiejętności komunikacyjne – przy czym czas takich jednorazowych zajęć z dziećmi w wieku 3–4 lat wynosi około 15 minut, a z dziećmi w wieku 5–6 lat około 30 minut;
objęcia dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną w formie zajęć specjalistycznych (korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne, rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne oraz inne zajęcia o charakterze terapeutycznym) – za zgodą rodziców, gdyż udział dziecka w tego typu zajęciach jest dobrowolny;
zatrudnienia – bez zgody organu prowadzącego – nauczyciela/lub specjalisty posiadającego kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia specjalnego/lub asystenta nauczyciela/lub pomocy nauczyciela.
Krok 4. Jeśli dziecko ze spektrum autyzmu otrzymało w PPP, zarówno opinię o wczesnym wspomaganiu rozwoju, jak i orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, a przedszkole nie organizuje WWR, to informacje o dziecku zawarte w tym…
Dziecko z Autyzmem i zespołem Aspergera w przedszkolu
Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym się charakteryzuje autyzm i zespół Aspergera. Przede wszystkim nie są to choroby, lecz całościowe zaburzenia rozwoju. Autyzm definiuje triada zaburzeń (w oparciu o kryteria diagnostyczne Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10): oznaki sztywności, braku elastyczności i płynności w przebiegu procesów myślowych i zachowania (tu również stereotypowe zachowania); zaburzenia rozwoju języka i wszelkich form komunikowania się; zaburzenia relacji społecznych. Zespół Aspergera wydaje się być jednostką lepiej rokującą na przyszłość, gdyż cechuje ją umiejętność słownego komunikowania się, mowa i rozumienie są tu zazwyczaj prawidłowo rozwinięte.
Do placówek ogólnodostępnych nie trafiają raczej ciężkie przypadki autyzmu czy zespołu Aspergera, zazwyczaj są one pod opieką placówek specjalnych. Do przedszkoli ogólnodostępnych rodzice posyłają dzieci ze stwierdzonym autyzmem lub ZA, ponieważ uważają, że kontakt z pełnosprawnymi rówieśnikami może ich pociechom jakoś pomóc. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych, do których uczęszczają dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (nie opinię czy orzeczenie o niepełnosprawności!), wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera, zatrudnia się dodatkowo pomoc nauczyciela lub asystenta. Dziecko z tego typu zaburzeniami również ma prawo przebywać w grupie rówieśniczej. Specyfika jego trudności wymaga jednak od nas – dorosłych – szczególnego podejścia.
Dzieci z autyzmem lub zespołem Aspergera często nie potrafią się dostosować do wymagań, choć bardzo tego chcą. Jeżeli już coś „zakodowały” sobie w głowie, czegoś się nauczyły (np. Najpierw pije, a dopiero potem siada do jedzenia), ciężko będzie im to zmienić, nie potrafią wyjść poza swój schemat. Stereotypie możemy podzielić na: ruchowe (powtarzalne ruchy ciała, które pozwalają uzyskać komfort w odczuwaniu czy kontrolę nad emocjami lub pomóc w wyrażeniu emocji, np. machanie rękami, nawijanie włosów na palec), poznawcze (powtarzalne czynności, np. liczenie w myślach schodów, zapamiętywanie tablic rejestracyjnych) oraz zachowania kompulsywne (które łączą się z poczuciem przymusu, niemożność realizacji takiej potrzeby powoduje dyskomfort i napięcia, mogą to być np. zamykanie wszystkich otwartych drzwi, wchodzenie na schody zawsze prawą nogą). Stereotypowe zachowania często mogą zaskakiwać, być dla nas niezrozumiałe, jednak początkowo nie będziemy w stanie ich zmienić. Zmiany budzą w ludziach z zaburzeniami autystycznymi strach i niepokój. Z czasem jednak cierpliwością i wzmocnieniami pozytywnymi (np. pochwała, nagroda – sytuacja, która sprawia, że dane zachowanie będzie pojawiało się częściej) można wypracować małą zmianę.
Dzieci z autyzmem czy zespołem Aspergera zazwyczaj rozumieją wszystko dosłownie, myślą konkretnie, nie są w stanie zrozumieć żartów, ironii, metafor czy związków frazeologicznych (np. Rzuć na to okiem). Zdarza się, że nie potrafią używać ani odczytywać u innych mowy pozawerbalnej (mimika, gesty, ton wypowiedzi). Lepiej więc zamiast krzyku, wypowiedzieć w stronę dziecka (będąc naprzeciw jego twarzy) słowa: Nie podoba mi się twoje zachowanie. Polecenia powinny być krótkie, proste, mówione zrozumiałym dla dziecka językiem. Dzieci z Autyzmem i zespołem Aspergera często nie potrafią też kłamać, są więc szczere, czasem aż do bólu, ale także łatwowierne.
Zachowania aspołeczne mogą objawiać się strachem przed nieznaną osobą, uciekaniem przed obcym, agresją, brakiem kontaktu wzrokowego czy unikaniem dotyku. Niektóre osoby z autyzmem czy zespołem Aspergera mogą mieć problem z zabawą nie tylko z drugą osobą, ale również blisko niej. Może to być spowodowane strachem, ale także zbyt intensywnym odbieraniem bodźców z otoczenia – zapachu, ruchu, dźwięku, dotyku (układ nerwowy w autyzmie i ZA jest dużo bardziej wyczulony niż u osób w normie rozwojowej, a jednocześnie nie umie ignorować bodźców nieistotnych). Choć osoby z tego typu zaburzenia mają zazwyczaj prawidłowo rozwinięte narządy zmysłów, jednak odbiór informacji z otoczenia nie przebiega u nich prawidłowo. Jedne osoby uwielbiają się huśtać, bujać, wszędzie ich pełno, drugie zaś preferują siedzący tryb życia, często kręci im się w głowie – to zmysł równowagi płata im figle. Zaburzony może być również zmysł czucia powierzchniowego – delikatne dotknięcie może powodować ból, a nieoczekiwany dotyk strach lub wstręt, lub wręcz przeciwnie mogą odczuwać ciągłą potrzebę dotykania czegoś, zwłaszcza rzeczy o wyrazistej fakturze. Wzrok również może płatać figle – dzieciom z autyzmem i zespołem Aspergera może się wydawać, że świat składa się z miliona obrazów, które wirują, przeskakują, przerażają… Ale mogą mieć również wrażenie, że świat jest zbyt mało ruchliwy, ciemny, szary. Słuch również może być bardzo czuły lub przeciwnie – stale jest dla nich za cicho, szukają więc miejsc pełnych hałasu, gdyż mózg domaga się większej porcji dźwięku. Zdarzają się również problemy ze zmysłem smaku i węchu – dzieci ze spektrum autyzmu mogą akceptować potrawy tylko o określonej konsystencji czy jeden rodzaj mięsa, z drugiej strony mogą być w stanie zjeść wszystko, nawet rzeczy niejadalne (np. papier) i to ze smakiem. Czasem nadmiernie odczuwają woń proszku, perfum, kawy, ludzkiego oddechu, niektórym zaś może doskwierać brak zapachów w otoczeniu. W powyższych przypadkach mamy do czynienia z dwoma przeciwnymi reakcjami – nazywamy je: nadwrażliwością i niedowrażliwością sensoryczną.
Jak byśmy funkcjonowali, gdybyśmy słyszeli każdy dźwięk tak samo wyraźnie jak rozmowę tuż obok, dotyk sprawiałby ból, zapachy przyprawiałyby o mdłości, a ruch ludzi sprawiałby wrażenie przebywania na karuzeli? Między innymi z takimi problemami zmaga się na co dzień dziecko z Autyzmem i Zespołem Aspergera.
Dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera, które dosyć dobrze funkcjonują, mogą poczynić ogromne postępy rozwojowe i już po roku uczęszczania do przedszkola możemy zobaczyć różnicę w funkcjonowaniu takiego dziecka. Choć oczywiście nie jest to regułą, gdyż każde dziecko jest inne.
Opracowała: Wioleta Staryk
na podstawie:
1. “Dziecko z Autyzmem i zespołem Aspergera w przedszkolu ogólnodostępnym” w: Bliżej przedszkola nr 1.184/2017, s. 6-9.
2. Nie jestem kosmitą. Mam zespół Aspergera, Ławicka Joanna, Wyd. Seven Heroes, Wrocław 2016.
Dziecko z autyzmem w przedszkolu – tak czy nie?
Dziecko z autyzmem w przedszkolu może budzić niepokój zarówno rodziców, jak i personelu. Czy sobie poradzi? Czy nauczy się współpracy? Jak wygląda funkcjonowanie dziecka z autyzmem w przedszkolu? Zwykle zauważalna jest różnica w zakresie funkcjonowania społecznego dziecka z autyzmem w porównaniu z relacjami społecznymi w obrębie najbliższej rodziny.
Jeśli rodzic decyduje się na umieszczenie dziecka z autyzmem w przedszkolu publicznym, konieczne jest poinformowanie personelu o diagnostyce, terapii, własnych obserwacjach, ustaleniach lokalnej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Nie należy zatajać takich informacji w obawie np. o ostracyzm. Dla dobra dziecka trzeba przekazywać wszelkie informacje o stanie jego zdrowia.
Jeśli personel zauważy objawy mogące sugerować zaburzenia rozwoju i doradzi wizytę w poradni lub podjęcie diagnostyki, rodzic nie powinien się oburzać, zniechęcać, podważać opinii. U dziecka autystycznego w przedszkolu mogą występować objawy, których nie zauważa się w domu. Dlatego ocena dziecka przez bliskich i przez osoby z zewnątrz może być diametralnie różna.
Zgodnie z prawem rodzice dziecka z autyzmem mogą wybrać przedszkola ogólnodostępne, integracyjne i specjalne. Dziecko z autyzmem w „zwykłym” przedszkolu może sobie dobrze radzić, ale może by też tak, że będzie przebodźcowane lub przytłoczone nadmiarem wrażeń. To kwestia indywidualna. Rodzice czasami opierają się przed placówkami integracyjnymi lub specjalnymi, mylnie biorąc je za stygmatyzujące. Tymczasem są to miejsca z kompetentnym personelem, który umie zajmować się dziećmi o specjalnych potrzebach.
Istotnym aspektem są zajęcia dla dzieci z autyzmem w przedszkolu, np. ćwiczenie integracji sensorycznej lub trening umiejętności społecznych. Dzieci mające orzeczenie mogą otrzymać w przedszkolu pomoc asystenta dziecka z autyzmem, a następnie nauczyciela wspomagającego w okresie nauki szkolnej.
Są również dzieci, które mimo pewnych trudności dobrze sobie radzą. W przypadku dzieci z podejrzeniem spektrum autyzmu, ale bez diagnozy, możliwe jest uzyskanie za pośrednictwem poradni psychologiczno-pedagogicznej wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w przedszkolu w postaci dodatkowego personelu.
W przypadku dzieci zdiagnozowanych, mających orzeczenia o autyzmie czy zespole Aspergera, poradnie psychologiczno-pedagogiczne mogą wydawać zalecenia kształcenia specjalnego. Wówczas przedszkole otrzymuje odpowiednie subwencje, czyli dofinansowania, służące zorganizowaniu zajęć czy pomocy dla dziecka autystycznego.
Przykładowa opinia nauczyciela o dziecku – autyzmwszkole.com
Reklamy
LICZBA ODWIEDZIN 7 503 001
Szukaj Szukaj
Reklamy
Szukaj Szukaj
Reklamy
Szukaj Szukaj
Reklamy
Statystyki strony 7 503 001
Szukaj Szukaj
SPOŁECZNOŚĆ autyzmwszkole.com
Obserwuj bloga poprzez e-mail Dołącz do 11 322 obserwujących.
Szukaj Szukaj
Najbardziej popularne pozycje & Strony
Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy
Kategorie Kategorie Wybierz kategorię # afazja # cukrzyca # czytanie # Floortime/DIR # integracja # kompensacja # natura # naśladownictwo # TEACCH # trening umiejętności społecznych #ADHD #akceptacja #akomodacja #andrzejki #arkusz #aspie #autoagresja #autyzm #bezpieczeństwo #bieganie #biologia #bujanie #choinka #cienie #dieta #dobieranie #dokładność #dopasowywanie #dopasuj #dotyk #dysfazja #dyspraksja #echolalia #edukacja #emocje #geometria #gra #grafomotoryka #higiena #informatyka #inteligencja #interwencje dla małych dzieci #IPET #jasełka #jesień #kategoryzacja #kierunki #klamerki #kodowanie #kolorowanka #kolory #konferencja #konflikt #koronawirus #kropki #krytyka #książka #lato #lepienie #LGBT+ #list #literowanie #litery #logopedia #mandale #matematyka #materiały #matrix #medytacja #mindfulness #mutyzm #muzyka #nadwrażliwość sensoryka #naprzemienność #nastolatek #nawlekanie #naśladowanie #niepełnosprawność #nowa edukacja #objawy #oburącz #OCD #ocenianie #odwaga #orientacja #ortografia #padaczka #pamięć #pedagog #plastyka #pomoc #postępy #probiotyki #problemy #program #przedszkolak #przedszkole #przemoc #przerwa #przypominajki obrazkowe #przyroda #psychologia #psychoterapia #równowaga #relacje #relaks #rodzice #rozmowa #rozpoznawanie #samodzielność #samokontrola #samoobsługa #samoocena #samoregulacja #samoświadomość #scenariusze #schizofrenia #seksualność #sen #socjoterapia #sposoby na perseweracje w szkole #stimy #szkoła #szukanie #tolerancja #twarze #twórczość #układanka #umysł #WF #wiosna #wopfu #współczucie #współpraca #wyciszenie #wyobraźnia #wzory #wzrokowo-przestrzenne #wąchanie #ZA #zabawa #zaburzenia #zachowanie #zainteresowania #zajęcia rewalidacyjne #zdolności #zdrowie #zen #zima #zioła #zmiany #święta #życzliwość (Roz)poznawanie kolegów w klasie 10 zasad nauki umiejętności społecznych 500 zł na dziecko a co z rodzinnym? ADD ADHD Adwentowe kalendarze Afazja – trudności w posługiwaniu się mową – podobnie jak u dzieci z ASD Afazja czuciowa Afazja ruchowa – wskazówki do pracy z uczniem Agresja Agresja w szkole – cechy ofiary Akademia Khana-dziecko nauczycielem Akcja: Gadżety szkolne Alergia w ASD Analiza autystycznego Kuby, szkoła podstawowa Analizator wzrokowy Aneks do IPET arkusz Arkusz do oceny efektów udzielanej uczniowi pomocy psychologiczno – pedagogicznej Arkusz oceny efektów pomocy psychologiczno – pedagogicznej Arkusz pomocniczy do oceny funkcjonowania ucznia (wopfu)/przykład arkusz pracy dla dziecka z autyzmem Arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu Arkusz udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej Arkusz wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania ucznia – podstawa IPET Arkusz wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia Arkusz wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia – IPET Arkusze Arkusze dla dzieci z autyzmem Aromatyczna kąpiel uspokaja zmysły ASD – alternatywne grupy przyjaciół ASD – boisko, przerwa, stres ASD – menstruacja, zaburzenia hormonalne ASD – program zajęć rewalidacji indywidualnej ASD – przenoszenie myśli na papier ASD – reakcje emocjonalne, radzenie sobie z błędami ASD – wsparcie edukacyjne ASD – wsparcie edukacyjne (ASD) ASD – zachowanie w klasie ASD a zaburzenia integracji sensorycznej Asertywność – ćwiczenia/kartka Asperger w szkole… Aspergeryjski-nie jesteśmy mistrzami konwersacji Aspi, uczenie się, intelekt Asystent Asystent edukacyjny Ataki padaczki w ASD Autostymulacje – metody reaktywne Autystyczna pamięć Autystyczne akty złośliwości Autystyczne okna możliwości w szkole Autystyczne zabawy domowe – umiejętności społeczne Autystyczny uczeń Autystyczny uczeń – konsekwencja Autystyczny zmysł wzroku – szanuj i daj odpocząć Autyzm Autyzm – autoagresja Autyzm – Broszura dla rodziców, opiekunów i rodzin dzieci i młodzieży z autyzmem PDF Autyzm – diagnoza Autyzm – dojrzewanie Autyzm – dostosowanie wymagań, wskazówki do pracy z uczniem Autyzm – efektywność edukacji i ilość nauczycieli w grupie Autyzm – konspekt zajęć rewalidacyjnych dla ucznia Autyzm – konspekt zajęć teatralno-muzycznych – naśladowanie Autyzm – Mit skuteczności powtarzalnych ćwiczeń Autyzm – nauka w grupie Autyzm – orientacja w schemacie ciała oraz czasowo-przestrzenna, rewalidacja Autyzm – percepcja Autyzm – pracuj nad sobą i znajdź pracę Autyzm – problemy w nabywaniu umiejętności pracy samodzielnej Autyzm – problemy z dorastaniem Autyzm – problemy z ubieraniem Autyzm – przyczyny, diagnoza i objawy Autyzm – przygotowanie do egzaminów, wspomaganie Autyzm – przygotowanie zadania domowego przez nauczyciela Autyzm – przykładowe scenariusze zajęć z wykorzystaniem zabawy Autyzm – riposty Autyzm – rozpoznać twarz Autyzm – scenariusze zajęć Autyzm – Schemat realizacji treningu umiejętności społecznych Autyzm – system edukacji w Polsce Autyzm – twarze Autyzm – wiedza ogólna i wnioskowanie, rewalidacja, scenariusz Autyzm – wizyta w szpitalu Autyzm – wprowadzanie nowej potrawy Autyzm – wskazówki dla szefów Autyzm – wsparcie rówieśników w klasie Autyzm – wspólna uwaga Autyzm – wspomaganie rozwoju językowego Autyzm – wycinane układanki Autyzm – wykorzystaj kuchnię do stymulacji sensorycznej Autyzm – zapobieganie przemocy Autyzm – zmiana sali Autyzm – zmotywuj mnie do komunikacji Autyzm – ćwiczenia reedukacyjne według C. Grand Autyzm a schizofrenia Autyzm artykulacja trudności ćwiczenia Autyzm i epilepsja Autyzm i problemy żołądkowo – jelitowe Autyzm i zaburzenia przetwarzania sensorycznego Autyzm i zespół Aspergera wskazówki Autyzm na lekcjach wychowania fizycznego Autyzm na poziomie 6 – mechanizm systematyzacji Autyzm w szkole – Uwaga i pisanie Autyzm, edukacja, prawo Autyzm, nauka podążania za dzieckiem w celu wejścia w świat jego emocji Autyzm-Program TEACCH Autyzm-trening umiejętności społecznych Autyzm/wf – nauka sprawności ruchowej Autyzm/zespół Aspergera – zajęcia rewalidacyjne autyzmwszkole.com – minął rok Barwy świata – scenariusz zajęć logopedycznych Berek z cieniem Bez kategorii Bezpieczna przestrzeń ucznia Bezpieczne zakątki sensoryczne Bieganie – scenariusz zajęć Bieganie usprawnia mózg Bingo z imionami Biomedycyna Bliska pochwała Blog – minął rok Boże Narodzenie Boże Narodzenie – zabawy, scenariusze, zajęcia Bożonarodzeniowe zabawy, zjęcia, scenariusze Brakująca twarz – zabawa Budowanie zdań – ćwiczenia Budyniowe malowanie – zabawy dotykowe Bujanie Bycie szczerym i uprzejmym – samoświadomość/kartka Błąd w zadaniu szkolnym- historyjka społeczna Cechy charakterystyczne dysfunkcji słuchowej Cele edukacyjne Indywidualnych Programów Edukacyjno-Terapeutycznych Cele zajęć kompensacyjno-korekcyjnych dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej Charakterystyka autystycznego ucznia Charakterystyka autystycznego ucznia, trudności i zadania Charakterystyka uczniów szczególnie uzdolnionych Charakterystyka zachowań i potrzeb ucznia z zespołem Aspergera Chemia – dostosowanie wymagań w ramach prowadzonych zajęć Chorzy sami wymyślają dla siebie udogodnienia Chłopcy pornografia i masturbacja – informacje praktyczne Cieniowanie Cierpliwość – ściąga/kartka Ciągi sekwencje schematy Ciągi, wzory, sekwencje – ćwiczenia Cięcie linii prostych i falistych Co jeśli jeden specjalista mówi, że moje dziecko ma ASD, a drugi, że jest normalne? Co lubię najbardziej? – pisanie tekstu Co mówić w odpowiedzi na próbę dręczenia i w jaki sposób to powiedzieć? Cyfry Czas wolny Czas: przedtem, podczas, po Czasy gramatyczne – rozwój mowy Czekanie na swoją kolej Cztery główne zasady komunikacji, które umożliwiają prowadzenie dobrej konwersacji, ASD Czy dorośli wiedzą wszystko?-Historyjka społeczna/samoświadomość Czy kobiety mają mózg? Czy można naprawić mózg? Czym jest Cerebrolysin? Czym jest dręczenie? Historyjka społeczna Czym jest IPET? Czym jest Zespół Aspergera – cechy, diagnoza Czym jest zespół Tourette’a? Czym pisać w szkole? Czytanie i pisanie w spektrum autyzmu Czytanie ze zrozumieniem w ASD Człowiek, który opisał zespół Aspergera Części zamienne Decydowanie Depresja Depresja dziecka Dezorientacja Diagnoza Diagnoza 5-latka Diagnoza 6-latka Diagnoza funkcjonalna Diagnoza funkcjonalna i IPET Diagnoza gotowości szkolnej Diagnoza interakcyjna Diagnoza nozologiczna – róznicująca Diagnoza przedszkolna Diagnozowanie zaburzeń integracji sensorycznej Dieta specyficznych węglowodanów Dla rodziców Dlaczego chłopcy powinni zaczynać szkołę później Dlaczego czytanie zmienia mózg Dlaczego lekcja akceptacji jest taka ważna? Dlaczego mowa? Dlaczego natura leczy nasze dzieci Dlaczego szachy? Do codziennych czynności pielegnacyjnych dołącz ćwiczenia wspierające rozwój Do nauczycieli dzieci z ASD Do pracodawców, do rodziców, do mediów Dobieranie, wyszukiwanie, porównywanie, sortowanie – rewalidacja, autyzm Dobrze, dobrze Dodatkowy pedagog od 1 stycznia 2016 Dodawanie i odejmowanie ułamków Dodawanie ułamków Dofinansowanie zakupu podręczników wyprawka szkolna 2016/2017 Dogoterapia Dojrzewanie Dojrzewanie, seksualność i autyzm Dopasowanie pracy do autystycznego mózgu Dopasuj emocje – ćwiczenia Dorastanie Dorosły człowiek z zespołem Aspergera Doskonałość Dostosowanie kryteriów wymagań edukacyjnych Dostosowanie wymagań edukacyjnych Dostosowanie wymagań edukacyjnych z WF do indywidualnych potrzeb dziecka Dotknij, poszukaj i przeliteruj – zabawa SI Dotykowe kształty – zabawa sensoryczna Dotykowy szlak – zabawa SI Drogi prowadzące do autyzmu Drugi język usprawnia mózg Drzwi – Aspie Zaklinaczka Dynio, dynio – stroimy miny – naśladujemy emocje, autyzm, artykulacja Dysfunkcja dotykowa – lista kontrolna Dysfunkcja sensoryczna u niemowląt Dysfunkcja wzrokowa – listy kontrolne Dyskalkulia – Program Wyścigi Liczbowe Dyskalkulia – trudności i wskazówki do pracy z uczniem Dyskalkulia – zakres trudności do programu zajęć korekcyjno-kompensacyjnych Dyskomfort dyslektyka i przewaga autyka Dysleksja Dysleksja – główne problemy Dysleksja – współpraca między uczniami Dysortografia – film Dziecięca przyjaźń w autyzmie Dziecko wybitnie uzdolnione a dziecko z zespołem Aspergera Dziecko z autyzmem w grupie Dziecko z dyspraksją Dziecko, które się gryzie Dzielenie i skracanie ułamków Dzielenie pola uwagi w zabawie terapeutycznej Dzienniczek Dziennik uczuć Dziennik zachowań Dzienniki: 2 kwietnia Dzienniki: Autentyczni autystyczni Dzienniki: Autyk sam kasuje wiadomości Dzienniki: Bierzmowanie Dzienniki: Bzykanie Dzienniki: Chorwacja Dzienniki: Chorwacja oczami Piotrka Dzienniki: Co jest źródłem szczęścia w życiu człowieka? Dzienniki: Co jutro robimy? Dzienniki: Co się może zdarzyć na zakupach? Dzienniki: Czyli śmierdzą Dzienniki: Części mowy Dzienniki: Dzień jak co dzień Dzienniki: E-papieros Dzienniki: EEg Dzienniki: Egzaminy Dzienniki: Egzaminy i w ogóle Dzienniki: Gdy już wszystko porobione Dzienniki: Gdzie jedziemy? Dzienniki: Gry komputerowe – moja opowieść Dzienniki: Hasło Dzienniki: Hyc i wakacje Dzienniki: Impreza Dzienniki: Jak lemingi płoszą kaczki Dzienniki: Jarmark świąteczny Dzienniki: Jesień, badania i jedynki Dzienniki: Jestem chory na brata Dzienniki: Jesteśmy na bagnach Dzienniki: Już mam Dzienniki: Kobiety od tego Dzienniki: Krajobraz po Świętach Dzienniki: Krótka historia renesansu Dzienniki: Leniwie Dzienniki: Majówka Dzienniki: Moje Ja Dzienniki: Na dołku Dzienniki: Na urodziny Dzienniki: Na zachodzie bez zmian Dzienniki: Nadal Dzienniki: Nauka Dzienniki: Nauka przetrwania Dzienniki: Niech będzie zamek Dzienniki: Normal Dzienniki: O 30 minut za długo Dzienniki: Ostatnia wizyta Dzienniki: Palec i plecak Dzienniki: Piotrek jedzie na wycieczkę… Dzienniki: Po wieżę Dzienniki: Powrót z bagien Dzienniki: Projekt Dzienniki: Przecież nic się nie dzieje Dzienniki: Przez ciebie Dzienniki: Recenzja Dzienniki: Romeo i Julia według Piotrka Dzienniki: Rozpoczęcie Piotrka – brzuch nie boli Dzienniki: Rozrywka Dzienniki: Spięcie Dzienniki: Spotkanie z podróżnikiem Dzienniki: spowiedź Dzienniki: Szambo Dzienniki: Trening umiejętności społecznych Dzienniki: Układ pokarmowy Dzienniki: Urodziny wg Staśka Dzienniki: Usuwanie Dzienniki: Wyniki i co dalej? Dzienniki: Wyniki! Dzienniki: Wypalenie Dzienniki: Z cyklu „Błysk” Dzienniki: Zbliża się koniec Dzienniki: Ze wszystkich sił Dzienniki: Święto Ptaków Wędrownych Dzienniki: Żaden Dzienniki: Życie po Świętach Dziewczęta z ASD w szkole Dziewczęta z zespołem Aspergera Dzień Babci i Dziadka – scenariusz uroczystości Dzień Babci i Dziadka – scenariusze zajęć Dzień Bałwana Dzień Dinozaura Dzień Dyni – scenariusze zajęć Dzień Flagi Dzień Jeża Dzień Kota – scenariusze zajęć Dzień Kreatywności Dzień Kropki Dzień Marchewki Dzień Marzyciela Dzień Misia Dzień Niezapominajki Dzień Ojca – scenariusze zajęć, zabaw Dzień Pluszowego Misia Dzień Pszczoły – scenariusze zajęć Dzień Słonia Dzień Ziemi – scenariusze zajęć Dzień Życzliwości – scenariusz zajęć Dzień życzliwości – scenariusz zajęć, przedszkolak Dziurawiec jak Prozac Dzięki tym umiejętnościom 6-latek da sobie radę w szkole Dzięki tym umiejętnościom sześciolatek da sobie radę w szkole Dziękowanie ludziom za to, że mówią coś miłego Dźwięki – problemy z przetwarzaniem w ASD Dźwięki-rytmy Echolalia – techniki Edukacja bazalna Edukacja domowa – unschooling Edukacja dzieci ze spektrum autyzmu z wykorzystaniem metody Wspomaganej Komunikacji Edukacja dziecka z autyzmem/ZA/ASD – co można osiągnąć Edukacja seksualna Edukacja seksualna osób z autyzmem – program szkolny Edukacja specjalna Edukacja zasiłki służba zdrowia czyli co nam PiS obiecało Egzamin ósmoklasistów – autyzm i zespół Aspergera Egzamin ósmoklasistów – dostosowania Egzamin ósmoklasisty Egzamin ósmoklasisty – afazja Egzamin ósmoklasisty/niepełnosprawność intelektualna Egzaminy Emocje Emocje – program – przykładowe konspekty Emocje – scenariusz zajęć Emocje w spektrum autyzmu Empatia w praktyce Empatia w szkole Epilepsja Ewaluacja i procedury celów Farmakoterapia zaburzeń autystycznych Farmakoterapia zaburzeń autystycznych część 1 Farmakoterapia zaburzeń autystycznych część 2 Farmakoterapia zaburzeń autystycznych część 3 Film Fragmentacja obrazu w autyzmie Friluftsliv Frustracja Gdzie? – zabawa językowa Geografia – dostosowanie wymagań edukacyjnych Gnębienie w szkole – istota gnębienia Godzina wychowawcza Gotowość szkolna Gra pajęczyna – grupa Gra społeczna – Wspólne cechy w kapeluszu/scenariusz Gra społeczna – zachowania społeczne Gra tajemnic Gra w kości i ruch – autyzm, ZA, SPD i pokrewne Gra w statki na tablicy Mendelejewa Granice przestrzeni osobistej – umiejętności społeczne/scenariusz Gratitude Groźba: Ucieknę z domu! Grupy zabawy integracyjnej Gry komputerowe zamiast Biofeedback Główne obszary umiejętności społecznych Głos Głoska CZ Głoska dż Głoska g – kartka do ćwiczeń Głoska H Głoski „szcz” – kartka Głośne literowanie Głośne myślenie-dysleksja/ćwiczenie Głuchy telefon H- na początku wyrazu, przed samogłoską Halloween Halloweenowe inspiracje Harmonogram – wzmocnienia Harmonogramy plany schematy w życiu autyka Hierarchia nauki mowy Hipoterapia historia Historia autyzmu Historia i wiedza o społeczeństwie – dostosowanie wymagań edukacyjnych Historyjka społeczna Historyjki obrazkowe Historyjki społeczne Idę do szkoły Ile godzin dodatkowego wsparcia może otrzymać uczeń z orzeczeniem Ile godzin trwa nauczanie indywidualne? Indywidualny Program Edukacyjno – Terapeutyczny – afazja Indywidualny program edukacyjno – terapeutyczny, przedszkole, przykład Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny (IPET) dla ucznia realizującego podstawę programową Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny (IPET) dla ucznia realizującego podstawę programową kształcenia ogólnego Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny dla przedszkolaka Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu znacznym Indywidualny Program Wczesnego Wspomagania Informacje i formularz indywidualnego nauczania autystycznego ucznia Inne zaburzenia razem z ASD Instrukcja na WF Instrukcja przebierania się na WF Instrukcje grupowe Instrukcje harmonogramy plany schematy Integracja grupa współpraca Integracja sensoryczna – Lista kontrolna przystosowania się dziecka do pracy w klasie Integracja sensoryczna SI Integracja sensoryczna w przedszkolu – propozycje zajęć Inteligencja emocjonalna Interwencja IPET – autyzm, przykładowy IPET – najczęstsze pytania IPET dla ucznia – autyzm (przedszkole) IPET dla ucznia z zespołem Aspergera IPET dla ucznia z zespołem Aspergera na II etap edukacyjny IPET wzór arkusza z przykładowymi wpisami Ja i moja rodzina. Scenariusz zajęć – umiejętności społeczne Ja pokazuję – Ty wykonujesz, umiejętności społeczne Jack White – geniusz – nie sawant Jadalny naszyjnik – motoryka mała Jagoda – arkusz pracy dla dziecka z autyzmem Jagody acai – zwycięstwo marketingu nad nauką Jak dogadać się z uczniem? Jak działa gammalon? Jak gliatilin pomaga dzieciom w nauce Jak grać w Pokemony? Jak pomóc autystycznemu dziecku w nauce? Jak pomóc dziecku z dyspraksją – problemy i wskazówki Jak powstrzymać napady złego humoru Jak przeżyć wizytę u lekarza, spektrum autyzmu, sensoryka Jak rozmawiać z dorosłymi – umiejętności społeczne Jak rozpoznać osobę z pogranicznym zaburzeniem osobowości? Jak się zmusić Jak wspomagać rozwój językowy autystycznych dzieci Jak wybrać plecak szkolny? Jak wykorzystać zajęcia pozalekcyjne Jak wytłumaczyć problemy z integracją sensoryczną u autystycznych dzieci? Jak zacząć bieganie z dzieckiem? Jak zacząć rozmowę i ją podtrzymać – umiejętności społeczne Jaki bodziec przyciągnie uwagę Jakie dolegliwości wskazują, że mogę mieć depresję? Jakie zachowania dziecka wskazują na zaburzenia integracji sensorycznej? Jasełka – scenariusz uroczystości Jednozadaniowy mózg? Jedzenie i zachowanie dziecka z ASD przy posiłkach Jedzenie w jednym kolorze – autystyczne niejadki Jesienne liście Jesienne prace Jesień – sceanariusze zajęć Jeszcze dzień na bagnach Jeszcze nie teraz Jeżyna – arkusz pracy dla dziecka z autyzmem Joga – zabawa multisensoryczna Joga dla uczniów Już październik Język angielski, niemiecki – dostosowanie wymagań edukacyjnych Język polski – dostosowanie wymagań edukacyjnych Język polski z logopedią Język polski z logopedią dla klas I-IV Język polski-ASD-dla klas I-IV Język wyuczony i echolalia, autyzm Kamienna Twarz – rozpoznawanie i wyrażanie emocji – scenariusz zabawy Kartka świąteczna Kartoteka znajomych – umiejetności społeczne Karty pracy Katecheza dla autystycznych dzieci – Adwent, scenariusz zajęć Każde dziecko na coś reaguje Kiedy dziecko jest leworęczne – zdolności i mankamenty Kiedy dziecko myli ubrania Kiedy ubiegać się o nauczyciela wspomagającego? Kinezjologia edukacyjna Denisona Kinezjologia edukacyjna Dennisona Klasa z ASD – otoczenie sensoryczne Klubokawiarnia Życie jest fajne Kobiety w spektrum autyzmu Koci Świat & Photography & Asperger zapraszają na film Kodowanie – scenariusze zajęć Kolejność zdarzeń Kolejność zdarzeń w opowiadaniu – technika Kolorowanki z numerami Komunikacja Komunikacja – IPET, cele Komunikacja – trudności z rozumieniem Komunikacja alternatywna i wspomagająca w ASD Komunikacja funkcjonalna – zajęcia Komunikacja i język Komunikacja jako jeden z celów wychowawczych Komunikacja pozawerbalna Komunikacja werbalna, rewalidacja – ASD i zaburzenia pokrewne Komunikat wyrażający akceptację i uznanie dla dziecka – przykłady Koncentracja uwagi – zakres ćwiczeń terapeutycznych Koncentracja uwagi w ASD Konferencja AUTYZM W SZKOLE Konferencja AUTYZM W SZKOLE – strona Konieczność kategoryzowania problemów z zachowaniem Konkurs na najlepszy rysunek wykonany z zawiązanymi oczami Konopie z Polski Konsekwencje zaburzenia teorii/ślepoty umysłu w życiu codziennym Konspekt zajęć rehabilitacji ruchowej z wykorzystaniem elementów integracji sensorycznej Konspekty zajęć logopedycznych Kontrakt – współpraca nauczycieli z rodzicami Kontrolowanie uwagi Konwergencja Koordynacja wzrokowo-ruchowa Koronawirus – Wirus z Chin Kołowy plan dnia Kraina uczuć i emocji – scenariusz zajęć Królik – scenariusz zajęć, autyzm Krótki plan dnia Kreatywność twórczość wyobraźnia Kroje pisma Krokodyl u dentysty – gry dostosowane do potrzeb dzieci z autyzmem Kryteria oceniania w programach dydaktyczno-wyrównawczych Kryteria wymagań edukacyjnych w praktyce – przedmioty i trudności Księga Wróżb – Tradycja Andrzejkowa Kształty i figury Kto pierwszy złapie piłkę? Kto prowadzi rzetelną terapię poznawczo-behawioralną Kto prowadzi rzetelną terapię psychodynamiczną Kukułka, kolanko, fasolki – zapomniane zabawy Kultura osobista Kusa-Hibari – rozbudzić wyobraźnię Kwadraty liczb Kwalifikacje nauczyciela wspomagajacego Kwestionariusz obserwacyjny rozwoju dziecka – poziom zmysłowy Kwestionariusz rozwoju dziecka – poziom poznawczy Kwestionariusz Życia Szkolnego – pomiar wykluczenia ucznia Kłopoty z jedzeniem i problemy żołądkowe w ASD Kłopoty z matematyką: dyskalkulia Kłębuszek – zabawa grupowa/scenariusz L-R różnicujemy głoski – kartka do powtórek Labirynty Labirynty – wytęż wzrok LARP nauczył mnie pokonać Zespół Aspergera Latarkowy berek – zabawa SI Latawce – zabawy sensoryczne Lato – treści i osiągnięcia/rewalidacja/IPET Lego Lekcja – metody, techniki, sposoby dla uczniów z ASD Lekcja dla ucznia ze spektrum autyzmu Lekcja dla uczniów ze spektrum autyzmu Lekcje – metody techniki sposoby dla uczniów z ASD Lekcje rozmów telefonicznych – umiejętności społeczne Leki Leki 2 Lepienie kropek Lepienie z gliny – zabawy dotykowe Liczba mnoga List do Świętego Mikołaja Lista domowych ćwiczeń sensorycznych Lista rzeczy, których nie mówimy drugiej osobie… Lista Umiejętności Ucznia (LUM) Lista umiejętności ucznia – socjalizacja Lista wskazówek, by uczeń stosował się do poleceń Listy kontrolne Listy słów Literowanie Literowanie w parach Litery Logiczne myślenie Logopedia Logopedia, autyzm, konspekty Loteryjka LUM – arkusz obserwacji dziecka z autyzmem Lęk, niepokój, autyzm – jeden na jeden z uczniem Lęki i stres u dzieci Magiczna tabliczka na 9 Majówka Mam dziecko z zespołem Aspergera pdf Mam przyjaciela – schemat zabaw uspołeczniających Mandala Mapy myśli Marihuana Masaż logopedyczny Masaż sensoryczny Masaż Shantala – deficyt bodźców dotykowych Masturbacja w autyzmie Masy plastyczne wykorzystywane w terapii sensorycznej Matematyka i style uczenia się dziecka Materiał językowy wprowadzany w trakcie programów dydaktycznych (ASD) Materiały do programów terapeutycznych Mała burza mózgów Mała zabawa biegowa – integracja Małe dzieci Małe dzieci z ASD – nauka naśladownictwa Małpka w kocyku – zabawa drużynowa, scenariusz Mówienie do siebie w autyzmie Mówienie do siebie-kartka/samoświadomość Mówienie komplementów – umiejętności społeczne Mówienie z szacunkiem tego, co się myśli-historyjka społeczna Mówimy i piszemy spółgłoski miękkie ź-zi Mózg Mózg autyzm Mózg można naprawić Mechanizm empatii wg Barona-Cohena Meltdown Metoda BLW – sztuka karmienia Metoda Dobrego Startu Marty Bogdanowicz Metoda Floortime Metoda Knillów – świadomość, kontakt, komunikacja Metoda Krakowska Metoda malowania dziesięcioma palcami Metoda polisensoryczna Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne METODA RUCHU RUDOLFA LABANA Metoda skryptów Metoda wyodrębnionych prób Metody techniki sposoby Metody, techniki, sposoby Mikołaj – kolorowanki Mikołajki Mikołajki – scenariusz zabawy integracyjnej Mindfulness – trening uważności Mindfulness dla dzieci Miłość w spektrum autyzmu Mleko szkodzi Mnemotechniki Mnozenie przez 11 Mnożenie na palcach Mnożenie ułamków – ćwiczenia Mobbing w NFZ a mobing w życiu dzieci z autyzmem Mocarz Mocne i słabe strony ucznia – IPET Mocne strony dziecka Moja ścieżka – zabawa SI Moje uczucia i emocje – konspekt zajęć Monitorowanie Motoryka duża Motoryka mała Motoryka mała – ćwiczenia i zabawy wpływające na rozwój pisania Motywacja i uczenie się w autyzmie Motywowanie i ocenianie IPET Mowa Mowa i jej terapeuci Mowa pedantyczna Mumia – gra społeczna/scenariusz Mutyzm – oddziaływania terapeutyczne Mutyzm wybiórczy – IPET Myślenie abstrakcyjne Myślenie obrazami Myślenie twórcze kreatywne Na desce – zabawa SI Na powitanie Nadpobudliwość psychoruchowa z deficytem uwagi – wskazówki do pracy z uczniem Nadreaktywność i podreaktywność dziecka – objawy Nadwrażliwość i niedowrażliwość węchowa Nadwrażliwość na ruch Nadzwyczajni Nagradzanie Nagrywanie czytania – sposoby Najlepsze prezenty dla autystycznych dzieci Najlepszy blog w sieci Napady agresji – plan Napady padaczkowe w ASD Narządy płciowe małych chłopców/odciąganie napletka/higiena/jądra/ból-wątpliwości matek Narzędzia farmakologiczne w autyzmie Nastolatek z zespołem Aspergera w szkole Nasze ASD Nauczanie indywidualne Nauczanie indywidualne – dobre dla ucznia? Nauczanie kooperatywne Nauczanie przedszkolne w ASD Nauczyciel i klasa Nauczyciel na zastępstwie Nauczyciel wspomagający Nauczyciel, klasa i niezwykłość ucznia z ASD Nauczycielu nie pytaj, dlaczego Nauczycielu, zapisuj polecenia na tablicy Nauczyć dzieci nie odrzucać innych – naprawa tolerancji – przykładowa lekcja i warsztaty Nauka biegu Nauka koncentracji w autyzmie Nauka korzystania z toalety dzieci z ASD Nauka oprogramowania od przedszkola-nowa reforma Nauka samodzielnego funkcjonowania Nauka w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej Naśladowanie Naśladowanie niewerbalne, autyzm – scenariusz zajęć Negatywne myśli Nerwica natręctw Neurony lustrzane ćwiczą każdą czynność Neuroplastyczność mózgu Neuroplemiona Neutralnie Nie mówić do dziecka – plany aktywności Nie moralizuj – samoświadomość Niebieska Fala Niech gazetki szkolne coś znaczą Niepewność grawitacyjna Niepełnosprawność intelektualna Nieporozumienia-szukanie rozwiązań Nieprecyzyjne polecenia w szkole-utrudnienie dla dzieci z autyzmem/ZA/ASD No i po Nowa nie znana/znana metoda Nowy temat O co chodzi w Spektrum Autyzmu? Obcinanie paznokci Obcinanie paznokcji Objawy Objawy autyzmu – małe dziecko Objawy depresji Objawy dysfunkcji zmysłu dotyku Objawy zaburzeń integracji sensorycznej Obronność dotykowa w autyzmie Ocena efektywności pomocy pedagogicznej po roku pracy z dzieckiem Ocena efektywności udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej Ocena opisowa Ocena poziomu komfortu społecznego Ocena pracy rewalidacyjnej, przykład Ocena przebiegu rewalidacji Ocena rozumienia i wyrażania emocji Ocenianie Od 1 września 2019 wzrosną pensje nauczycieli od 244 – 334 zł Od czego należy rozpocząć pracę z małym dzieckiem ze spektrum autyzmu Od destrukcyjnego wpływu gier na mózgi młodych graczy już mnie mdli Oddawanie książki z brakującą stroną – zabawa społeczna Odgadywanie Odgłosy Odkrywać świat i się rozwijać – edukacja bazalna Odpowiednio sformułowane cele IPET Odróżnienie działań celowych od przypadkowych Odroczenie dziecka (pozostawienie n drugi rok) Odroczona echolalia Odwołanie od orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego Ogólna charakterystyka słownej agresji – wersja dla kobiet Ograniczona mimika Ogród zen – zabawa SI Okuliści, optometryści dziecięcy Opanowanie znaków interpunkcyjnych Opioidowe powstawanie autyzmu Opis przypadku: Szczegółowa diagnoza logopedyczo – pedagogiczna i przykłady ćwiczeń Organiczne przyczyny AD(H)D Organizacja i prowadzenie zajęć integracyjnych Organizacja kształcenia od 1 września 2020 Organizacja przestrzeni i wyposażenie w klasie Organizacja, harmonogram, otoczenie bodźców sensorycznych w klasie Organizacja, planowanie Orientacja w przestrzeni Orientacja w przestrzeni – program dydaktyczno-wyrównawczy Orientacja w schemacie własnego ciała – ćwiczenia Orientacja w schemacie własnego ciała i w przestrzeni – zestaw ćwiczeń Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera 2016 Osobowość i wiedza nauczyciela Ostatni sprawdzian szóstoklasisty Oszacuj, zgadnij, wyobraź sobie – zabawa SI Pachnąca kula Pakiet Emocje Pakiet Mowa Pakiet Percepcja wzrokowa Pakiet Uwaga Pakiety Pakowanie do szkoły – schemat Pamiętamy o zmarłych – scenariusz zajęć Pamięć robocza w zespole Aspergera Panuję nad złością Pedagog Pedagogika Montessori Percepcja Percepcja bólu i temperatury w ASD Percepcja czuciowa Percepcja motoryczna Percepcja słuchowa Percepcja słuchowa – cele, symptomy, zakres ćwiczeń Percepcja słuchowa – mowa dźwięków Percepcja słuchowa w ASD Percepcja wzrokowa Percepcja wzrokowa – kompensacja/IPET Percepcja wzrokowa i koordynacja wzrokowo ruchowa, scenariusz Pełzanie – motoryka duża, autyzm – rewalidacja Pierniczki korzenne – zabawa SI Pierwsza pomoc na złe myśli Pierwszy dzień w szkole – instrukcja Pierwszy poziom nauczania Ping – pong wodny Piosenki i melorecytacje rozwijające mowę Pisanie Pisanie tekstu Pismo ?! Pismo?! Piłka – pytanie Plan działań wspierających dla ucznia z dysleksją i dysgrafią Plan po powrocie ze szkoły Plan pracy dydaktyczno-terapeutycznej, poziom poznawczy Plan uczestnictwa Plan wyjścia ze szkoły Planowanie i konstruowanie programów IPET Planowanie i pisanie wypracowań Planowanie motoryczne Planowanie przyjęcia, autyzm – Teoria umysłu Plany Plastyka – rewalidacja kl. I-IV Plastyka, technika, muzyka – dostosowanie wymagań w ramach prowadzonych zajęć Plemię Po pierwsze mowa Pobawmy się w złość – umiejętności społeczne Poczucie humoru w ASD Poczucie równowagi i ruch w ZA Poczucie winy rodzeństwa dzieci z ASD Poczucie własnej wartości Początek nauczania – ASD Pod czyją ręką jest guzik – zabawa sensoryczna Podawanie piłki Podkreślaj, przerysowuj gesty w autyzmie – ćwiczenia Podróż do krainy wściekłości – emocje Podręcznik do emocji – rewalidacja Pogarszanie się umiejętności ruchowych w autyzmie Pojęcia geometryczne – kompensacja kl. I-III Pojęcia ilościowe Polowanie na jajka – zabawa SI Pomoc dla osób z autyzmem w Polsce Pomoc psychologiczno-pedagogiczna Pomysł na książkę: Dziennik Cwaniaczka: Biała Gorączka Pomysł na książkę: Entliczek pentliczek Pomysł na książkę: MESSI Mały chłopiec, który stał się wielkim piłkarzem Pomysł na książkę: Niesforny alfabet Pomysł na książkę: Szary domek Pomysł na przerwę Powtarzalne czynności Połącz cyfrę Połącz kropki Połącz w pary praca Praca szczęk Praca w klasie z uczniem ze spektrum autyzmu Pragmatyczna terapia językowo – komunikacyjna Prawa i obowiązki szkolne 6 i 7-latków Prawda o szóstym zmyśle – film Prawidłowy rozwój dziecka i normalne zachowania Próby poziomu percepcji wzrokowej i manualnej Precz ze wspomaganiem Prezentacja parami: zdjęcie – przedmiot oraz słowo – przedmiot Problemy dziecka z dyspraksją Problemy z czytaniem Problemy z jedzeniem i zapachem Problemy z przetwarzaniem bodźców słuchowych wg Grandin Problemy z przetwarzaniem obrazu Problemy z równowagą Procedura trudnych zadań Procedury osiągania celów rewalidacyjnych Procedury osiągania celów zajęć kompensacyjno-korekcyjnych Profil dziecka z ASD Program – Emocje – wybrane ćwiczenia Program edukacji społeczno-seksualnej dla młodzieży z autyzmem Program grupowych zajęć rewalidacyjnych: doskonalenie umiejętności społecznych i komunikacyjnych Program komunikacja i język Program nauczania w ASD Program przeciw prześladowaniu dzieci z autyzmem w szkole – strategia Attwooda Program rewalidacji indywidualnej Program rewalidacji indywidualnej dla autystycznego ucznia Program rewalidacji indywidualnej dla autystycznego ucznia z niepełnosprawnością intelektualną Program rewalidacji indywidualnej dla ucznia I klasy szkoły podstawowej Program rewalidacyjny ucznia z zespołem Aspergera Program zaburzeń kinestezji artykulacyjnej Program zajęć dydaktyczno-wyrównawczych Program zajęć korekcyjno-kompensacyjnych Program zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla uczniów z trudnościami w liczeniu i zdobywaniu umiejętności matematycznych Program zajęć rewalidacji indywidualnej Program zajęć rewalidacyjnych dla dzieci ze spektrum autyzmu: Poznaję, przeżywam, rozumiem Program zajęć rewalidacyjnych dla ucznia klasy IV szkoły podstawowej Program zajęć uspołeczniających dla dzieci z autyzmem Programy kompensacyjne Programy komputerowe do ćwiczeń emocji Programy korekcyjno-kompensacyjne Projekty mechaniczne – samoświadomość Prosta zdrowa zupa na przetrwanie Prosta zupa na przetrwanie Proste strategie językowe Proste szlaczki, połącz kropki – motoryka mała Proste zajęcia doskonalące motorykę Proste ćwiczenia wspomagajace integrację sensoryczną Proszenie o pomoc Proszenie o pomoc – ściąga Protokół złości i zdenerwowania Przeciążenia sensoryczne w ASD Przed pisaniem Przedmioty i ich przeznaczenie – scenariusz ćwiczeń Przedstawianie się – ściąga Przedszkolak z zespołem Aspergera Przedszkolne rymowanki – zabawa logopedyczna Przekraczanie linii środka Przepisywanie z tablicy Przepisywanie z tablicy – wskazówki Przestrzeń osobista Przetwarzanie dźwięków a język Przetwarzanie informacji Przetwarzanie słuchowe – zaburzenia Przez słomkę Przeładowanie sensoryczne w ZA Prześladowanie, dokuczanie, przezywanie… Przyczyny autyzmu-jak ta wiedza pomoże dziecku/co da rodzinie? Przyczyny zaburzeń ze spektrum autyzmu Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Scenariusz zajęć otwartych Przygotowanie do egzaminów Przyjemne sposoby na naukę elastycznego myślenia Przyjmowanie cudzej perspektywy Przyjmowanie prezentów-schemat Przykład Indywidualnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego IPET Przykład oceny opisowej, I semestr Przykładowa ocena opisowa Przykładowa ocena opisowa dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym Przykładowa opinia nauczyciela o dziecku Przykładowa opinia ucznia Przykładowe opisy postępów rozwoju psychomotorycznego dziecka Przykładowe scenariusze zajęć warsztatowych dotyczące rozwoju umiejętności porozumiewania się uczniów Przykładowe sprawozdanie z zajęć rewalidacyjnych Przykładowe wpisy Przykładowy IPET Przykładowy IPET ucznia z autyzmem Przykładowy okresowy plan pracy dydaktyczno-terapeutycznej – zmysły Przykłady ocen śródrocznych i końcoworocznych Przykłady programów dydaktyczno-wyrównawczych Przyroda/biologia dostosowanie wymagań edukacyjnych Przystosowania i modyfikacje programu- autyzm/ZA Przystosować środowisko pracy do ucznia Przysłowia z rozsypanek Przytulać czy nie Przytłoczenie bodźcami wzrokowymi w ASD Psychologia dziecka Psychologia życiologia w spektrum autyzmu Psychoterapia indywidualna w ASD Psychoterapia w autyzmie Ptaki z wiejskiej zagrody Publikacje i materiały edukacyjne autyzm i zespół Aspergera Pudło sensoryczne Płatki z mlekiem Pływanie do celu Quiz z okazji Dnia Chłopaka (dla szkół średnich) R – ćwiczenia/kartka R po D – ćwiczenia/kartka R po p – ćwiczenia/kartka R po T – ćwiczenia/kartka Rady dla nauczycieli mających w klasie dziecko z ASD Radzenie sobie z lękiem – umiejętności społeczne Radzenie sobie z nudą – ściąga/kartka Radzenie sobie z rozpaczą, smutkiem i niepokojem Ramowy plan IPET-u Równość i Czarny Protest Różnice w uczeniu się dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej Różnicowane głosek C-CZ Recepta na szczęście według Piotrka Regulowanie emocji Rejestr bieżący ucznia Relacje społeczne Relaks Relaksujący kot – zabawa grupowa relax Restrukturyzacja poznawcza Rewalidacja Rewalidacja – ASD Rewalidacja – spektrum autyzmu Rewalidacja przez muzykę Robimy naleśniki – zabawa SI Rodzeństwo dzieci z autyzmem Rodzic z zespołem Aspergera Rodzice to nie roboty Rodzicielstwo Rozkruszanki – zabawa SI Rozmowa kwalifikacyjna Rozpoznajemy twarze – zabawa integracyjna/emocje Rozpoznanie zespołu Aspergera we wczesnych latach szkolnych Rozpoznawanie emocji Rozpoznawanie wyrazu twarzy Rozpraszanie uwagi – historyjka społeczna Rozsypanki wyrazowe Rozsypanki wyrazowe – rewalidacja, autyzm Rozwój mowy Rozwój mowy i myślenia – ćwiczenia Rozwój myślenia społecznego Rozwój połączeń nerwowych a stymulacja sensoryczna Rozwijanie inteligencji emocjonalnej Rozwijanie mowy – scenariusz zajęć Rozwijanie umiejętności społecznych Rozwijanie wyobraźni przestrzennej Ruch Ruch Budząca się szkoła Ruch i koordynacja – niedojrzałe w autyzmie Ruszył autyzmschemat.life Rymy, rymowanki, zabawy Rysowanie malowanie Rytmiczny spacer Rytmika Rywalizacja pomiędzy rodzeństwem Rzeczy i ich właściwości – zajęcia Safari na deskorolce – zabawa SI Samodzielna praca i zabawa Samoobsługa – jedzenie do IPET Samookaleczanie Samookaleczenia w autyzmie a zakłócenia metabolizmu siarki Samostymulacje w klasie Samotność Samotność w spektrum autyzmu Samoświadomość Sankcje, uczeń, autyzm, zachowanie Sawant Sawant – przebłysk geniuszu Scenariusz treningu społecznego – McDonalds Scenariusz umiejętności społecznych – muzeum scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla dziecka ze spektrum autyzmu Scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla ucznia z zespołem Aspergera – kultura osobista i zachowanie Scenariusz zajęć rewalidacyjnych usprawniających percepcję i pamięć wzrokową Scenariusz zajęć rewalidacyjnych. Korzystamy z kalendarza Scenariusze Scenariusze edukacyjne Scenariusze na Dzień Matki Scenariusze rewalidacyjne Scenariusze rozmów Scenariusze rozmów telefonicznych – nawiązywanie kontaktów koleżeńskich Scenariusze rozmów telefonicznych – zostawianie wiadomości dla rodziców Scenariusze społeczne Scenariusze zajęć logopedycznych Scenariusze zajęć na Dzień Dziecka Scenariusze zajęć rewalidacyjnych Schemat Amerykański Schemat ciała i przestrzeni Schemat nowej szkoły Schemat przebierania się na WF Schemat przed klasówką Schemat przed wyjściem do szkoły Schemat teraz-potem Schemat wejścia do szkoły Schemat własnego ciała – ćwiczenia Schizofrenia u dzieci Schody ruchome – historyjka społeczna Sekwencje czynności Sensorycznie trudne scenariusze szkolne sensoryka Sensoryka: Dreszcze Si – ćwiczenia/kartka Siedzenie przy stole – integracja sensoryczna Siła nawyku Sklejeni ludzie – zabawa sensoryczna Skoki do wody Smello – zapachowe Bingo – SI Socjoterapia Sorry nie jesteśmy narodem wybranym Spadające małpki – gry dostosowane do potrzeb dzieci ze spektrum autyzmu Spójrz, zakryj, zapisz, sprawdź SPD – zaburzenia w skrócie Spektrum autyzmu Spektrum autyzmu – logiczne myślenie, wskazówki Spektrum autyzmu – nadwrażliwość na bodźce/modulacja sensoryczna Spektrum autyzmu – Ocena funkcjonalna do planu wspierania zachowania – Przypadek Joeya Spektrum autyzmu – Projekty i prace zaliczeniowe Spektrum przypadku Spektrum Zaburzeń Sensorycznych SPD Sport Sposób na relaks w ZA Sposoby na szkolny hałas Sposoby na złość – scenariusz zajęć Sposoby przekazywania umiejętności społecznych Sposoby uczenia dzieci z autyzmem – podpowiedzi Sposoby uczenia się – lekcja/kartka Spostrzeganie figury i tła Spotkanie z Mikołajem. Scenariusz zajęć otwartych Sprawdziany Sprawozdanie z przeprowadzonej diagnozy i obserwacji w grupie dzieci 5-6 letnich Stanowisko pracy ucznia Stary Rok / Nowy Rok – scenariusz zajęć Stałość spostrzegania Stosunki przestrzenne Strach przed uczuciami Strategia odroczonego posłuszeństwa Strategie czytania Strategie dotyczące dbania o higienę osobistą i spokojny sen, autyzm, SI Strategie nauki w klasie Strategie pozytywnej dyscypliny w ASD Strategie wizualne Struktura Indywidualnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego (IPET) Stwardnienie guzowate a autyzm Style uczenia się Sylwia Bagińska Sylwia N. Bagińska Syndrom oszusta Synestezja – nietypowe przetwarzanie sensoryczne System diagnozy autyzmu według Światowej Organizacji Zdrowia – ICD – 10 System koleżeński System Marianny Frostig System zadań – strategie wizualne System zmianowy to barbarzyństwo a nauka przez zabawę to fikcja Sytuacje kryzysowe Szczepienia – jak się bronić Szczypta autyzmu, szczypta geniuszu Szczęśliwego Nowego! Szkodliwy nektar z agawy Szkolenie z zakresu teorii umysłu: Rozmowy komiksowe Szkolne problemy i właściwe działania Szkolne uwagi 🙂 Słabe i mocne teorie autyzmu Słoik uczuć Słuch w szkole Słuchanie a słuch w ASD Tabele porządkujące wiedzę Tabliczka mnożenia na 2 – ćwiczenia Taktyka męczeństwa talent Tańczące dłonie – zabawa SI Technika „Opowiadanie życia” Technika Mediacji Rówieśniczej Techniki relaksacyjne Teksty do ćwiczeń spółgłoski „CZ” Teksty do ćwiczeń spółgłoski „sz” Teoria umysłu Teoria Umysłu – trening Terapeuta cień Terapia ASD Terapia autyzmu w Polsce Terapia głoski „r”, ćwiczenia – ASD Terapia pedagogiczna Terapia przez sztukę – zajęcia Terapia ręki Terapia zajęciowa Terapie społeczne w ASD Tiki tiki myślowe lub ruchy mimowolne w ASD Torba na przygody – motoryka, SI, planowanie, interakcja społeczna Towarzyskie opowieści – strategia społeczna Tożsamość płciowa w autyzmie Tożsamość w sieci Trening czystości Trening kontroli złości Trening umiejętności społecznych Trening Umiejętności Społecznych – scenariusz zajęć Trening umiejętności społecznych w pracy dzieckiem z autyzmem Treści programowe z działu Pojęcie liczby – kompensacja Trudna młodzież Trudne zachowania Trudności w komunikacji i pozyskiwaniu przyjaciół – matczyna wersja treningu społecznego Trudności w nauce – wczesne znaki ostrzegawcze Trudności w rozumieniu ludzi – lekcja/kartka Trudności z uwagą w ASD – wskazówki Twarz Tworzenie albumu emocji w zespole Aspergera Tworzenie planów dnia Tworzenie środowiska sprzyjającego rozwijaniu mowy Tłusty Czwartek Tłuszcze pożyteczne dla mózgu Ubezpieczenie ucznia – wciskane polisy Ubieranie się Ubieranie się – zabawa w Butik Ubierać się stosownie do sytuacji Ucz i wszystko objaśniaj krok po kroku Uczciwość i oszukiwanie w ASD Uczenie płynności Uczenie się z notatek Uczenie skojarzeniowe w autyzmie/ASD i ZA Uczeń jako członek społeczeństwa – IPET Uczeń jako członek szkoły – IPET Uczeń niedostosowany społecznie lub zagrożony niedostosowaniem społecznym Uczeń przewlekle chory – Dostosowanie wymagań edukacyjnych Uczeń z ADHD – 11 wskazówek dla nauczyciela Uczeń z ASD/SPD lista ćwiczeń intensywnego wysiłku fizycznego Uczeń z autyzmem Uczeń z inteligencją niższą niż przeciętna – dostosowanie wymagań edukacyjnych z podziałem na przedmioty Uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim – symptomy, wskazówki do pracy Uczeń z Ukrainy Uczeń z ZA Uczeń z ZA – wskazania do kształcenia specjalnego w praktyce Uczeń z zaburzeniami mowy – alalia, dyslalia, niedosłuch… – wskazówki Uczeń z zaburzeniami mowy: jąkanie, giełkot, dysglosja, mowa bezkrtaniowa, ana- i dysartria/wskazówki Uczeń z zaburzeniami zachowania i emocji Uczeń z zespołem Aspergera – przykładowe sprawozdanie nauczyciela wspomagającego Uczeń z zespołem Aspergera – symptomy trudności Uczeń z Zespołem Tourette’a Uczeń zaniedbany środowiskowo Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim Uczymy się a jedynek wciąż przybywa Układ dotykowy Układanie Układanki terapeutyczne Umiejetności społeczne Umiejętności społeczne Umiejętność czytania dzeci z autyzmem Umiejętność uważnego słuchania Umowa z uczniem z ASD Uprzywilejowane miejsce w klasie Usprawniane funkcji wpływających na integrację sensoryczną Utrwalanie artykulacji ż/rz Uwaga Uwaga ucznia – wzmocnienia Uwaga, uważność Uwagi w dzienniczku czyli jak usunąć niewygodnego ucznia z klasy W domu – Na dworze – zabawy dla dzieci z ASD W jaki sposób przegrać grę, ale zdobyć przyjaciół? W sadzie – konspekt, scenariusz zajęć Wakacje Wakacyjne podróże w spektrum autyzmu Walentynki – scenariusze zajęć, zabaw Walka kogutów Warunki i zasady niezbędne do opracowania IPET-u Warunki psychoterapii osób dotkniętych autyzmem Wcinanie, cięcie Wczesna interwencja Wczesne wykrywanie zaburzeń ruchowych w autyzmie Wdzięczność Wesołych Świąt! WF – dostosowanie wymagań edukacyjnych do potrzeb ucznia Wibrujące zabawki Wieczornica o Bożym Narodzeniu z wykorzystaniem znanych wierszy Wielkanocne zajęcia scenariusze zabawy Wielospecjalistyczna ocena funkcjonowania ucznia Wielospecjalistyczna Ocena Funkcjonowania Ucznia, IPET – załącznik Wiosna – scenariusze zajęć Wirus to nie choroba Wizyty aklimatyzacyjne w szkołach ponadpodstawowych – ASD Wniosek o świadczenie 500 zł Wokalizacja i naśladownictwo oralno-motoryczne – ćwiczenia Wolontariat koleżeński, autyzm, wykluczenie Wprowadzanie pojęć dodawania i odejmowania Wrażliwość na bodźce słuchowe Wrażliwość na dotyk Wrażliwość sensoryczna – podsumowanie Wrażliwość wzrokowa w ZA Wrażliwość węchowa Wrażliwość węchowa i smaki Wsiłek fizyczny Wskazówki do pracy z uczniem Wskazówki do pracy z uczniem słabosłyszącym Wskazywanie – współdzielenie uwagi Współczucie Współdziałanie w grupie Współpraca Współpraca ze szkołą Wstręt do biżuterii Wsyp i nasyp – zabawa SI Wszechstronny rozwój ucznia Wybór specjalisty na początku terapii – autyzm Wybuch złości – plan w chwili załamania Wybuchając Wychowanie fizyczne – autyzm Wycieczka Wycinanie, cięcie Wydmuchane smuteczki – zabawa, emocje Wyklejanie kropek Wykorzystywanie seksualne osób z autyzmem Wyliczanie czyli metoda 1-2-3 na trudne zachowania Wymagania i cele edukacyjne stawiane dzieciom z autyzmem Wymawianie słów podczas pisania Wynagrodzenie nauczyciela wspomagajacego Wypowiedzi pisemne – ćwiczenia Wypowiedzi ustne – dostosowanie wymagań edukacyjnych Wyprawka szkolna 2017 – autyzm/ZA Wyprawka szkolna-błędna kwota kryterium dochodowego Wysokowrażliwość Wywiad i prezentacja – zajęcia Wyłączanie się-kartka Wyścigi – autyzm – zabawa Wyśmiewani-powstanie Wolontariatu Koleżeńskiego Max i Mary Wzór Indywidualnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego Wzmacnianie poczucia własnej wartości Wzmocnienia społeczne Wzrokowe rozproszenie uwagi Własny punkt widzenia Włączanie się do rozmowy – ściąga/kartka Wąskie preferencje żywieniowe w autyzmie Z historii autyzmu – przypadek rumuńskich sierot Zabawa „Mój mózg, twój mózg” Zabawa pokaż palcem Zabawa poznaj-piłka Zabawa rozpoznaj twarz Zabawa w chowanego, autyzm – umiejętności społeczne Zabawa w pokazywanie Zabawa w sklep – naśladowanie, autyzm Zabawa w spektrum autyzmu Zabawa w tak lub nie – komunikacja ASD Zabawa w udawanie Zabawa w udawanie – kartka Zabawa w wąchanie – SI Zabawa w łapanie – motoryka mała Zabawa z fakturami – SI Zabawki dla dzieci z zaburzeniami sensorycznymi Zabawy – spektrum autyzmu Zabawy andrzejkowe dla przedszkolaków Zabawy dla dzieci ze spektrum autyzmu Zabawy edukacyjne Zabawy i ćwiczenia relaksacyjne Zabawy integracyjne Zabawy jedzeniem – smak/dotyk Zabawy logopedyczne Zabawy monetami – SI Zabawy na powietrzu Zabawy rewalidacyjne Zabawy rozwijające Zabawy rozwijające koordynację obustronną Zabawy ruchowe Zabawy sensoryczne motywujące do komunikacji dzieci z autyzmem Zabawy sensoryczne SI Zabawy sensoryczno-motoryczne Zabawy sensoryczno-społeczne dla twojego maluszka Zabawy terapeutyczne Zabawy z butelkami Zabawy z emocjami Zaburzenia i choroby współwystępujące w autyzmie Zaburzenia integracji sensorycznej Zaburzenia integracji sensorycznej (SI) – spektrum autystyczne Zaburzenia mowy Zaburzenia padaczkowe w spektrum autyzmu Zaburzenia snu w spektrum autyzmu Zaburzenia uczenia się a ASD Zaburzenia zachowania lub zaburzenia osobowości Zaburzenia zdolności matematycznych Zaburzenia ze spektrum autyzmu po zmianach w DSM – V Zaburzenia żołądkowo-jelitowe w spektrum autyzmu Zaburzenie dwubiegunowe u dzieci Zaburzenie przetwarzania sensorycznego – Badanie przesiewowe – Lista kontrolna dla nauczycieli Zachowania agresywne Zachowania autostymulacyjne w autyzmie – stimowanie Zachowania destrukcyjne w ASD Zachowania rutynowe Zachowania stereotypowe Zacznij od imion/uczeń z ASD Zacznij od wywoływania pozytywnego myślenia Zadania domowe Zadania wychowawcy i nauczycieli w stosunku do ucznia z autyzmem Zadanie domowe Zadawać w kółko to samo pytanie – kartka Zaimki – scenariusz zajęć Zainteresowanie, przyjemność i naśladownictwo w ASD Zajęcia adaptacyjne Zajęcia dowolne w szkole ASD (SI) Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze Zajęcia edukacyjno-terapeutyczne Zajęcia edukacyjno-terapeutyczne – subskrypcja miesięczna 6 zł Zajęcia komputerowe – zakres wymagań Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne Zajęcia logopedyczne Zajęcia manualne Zajęcia ogólnorozwojowe/Rewalidacja klas I-IV Zajęcia plastyczne Zajęcia pozalekcyjne Zajęcia prowadzone metodą Marii Montessori Zajęcia rozwijające Zajęcia socjoterapeutyczne Zajęcia specjalistyczne Zajęcia terapeutyczne Zajęcia w szkole, autyzm – lista kontrolna, ocenianie Zajęcia wspomagające dla autysty w szkole Zajęcia wyrównawcze Zakres dostosowania wymagań – język polski dla klas IV-VI do IPET-u Zakres ćwiczeń terapeutycznych usprawniających motorykę dużą Zakres ćwiczeń terapeutycznych usprawniających motorykę dużą – spektrum autyzmu Zakres ćwiczeń terapeutycznych usprawniających rozwój percepcji słuchowej Zakres ćwiczeń terapeutycznych usprawniających umiejętność czytania Zakres ćwiczeń usprawniających percepcję słuchową Zanim zmieni szkołę lub klasę Zapamiętaj emocje – gra/scenariusz Zapomniane zabawy Zaprzeczenie i arogancja w zespole Aspergera Zarządzanie zachowaniem według Brawn’a Zasady dotyczące odrabiania prac domowych – instrukcja Zasady dotyczące odrabiania zadań domowych – instrukcja Zasady postępowania z uczniem z dysleksją rozwojową Zasady zachowania się uczniów w klasie – kontrakt Zawieranie pierwszych przyjaźni dzieci z ZA Zażywanie lekarstw i suplementów Zbiórka ostatniej szansy dla Dagi Zdrowa zupa z cukinii Zdrowe dla mózgu Ze wszystkich sił Zegary – nauka godzin Zespół Aspergera Zespół Aspergera – dostosowanie wymagań edukacyjnych, wskazówki do pracy z uczniem Zespół Aspergera – Kształtowanie umiejętności zadawania pytań, TUS Zespół Aspergera – Narzędzia społeczne w celu radzenia sobie z emocjami Zespół Aspergera – problemy z jedzeniem i zapachem Zespół Aspergera a seksualność Zespół Aspergera czy wysokofunkcjonujący autyzm? Zespół Aspergera o pis i analiza funkcjonowania WOPFU Zespół Aspergera-zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne Zestaw ćwiczeń analizy i syntezy wzrokowej Zestaw ćwiczeń percepcji słuchowej Zestaw ćwiczeń sprawności grafomotorycznej Zgnieć i powąchaj Zmiana definicji autyzmu w USA Zmiana szkoły, klasy Zmiany – historyjka społeczna Zmysły Zostawianie wiadomości – umiejętności społeczne Zrozumienie mojej mimiki twarzy/kartka Zrozumieć manieryzmy ruchowe/samoświadomość/kartka Zrozumieć przedszkolaka o umyśle analitycznym Zwierzęta jako przyjaciele dziecka z ZA Związki a zespół Aspergera Złe metody terapii autyzmu Ładowanie wywrotki-motoryka mała Łapanie i rzucanie – koordynacja Łowienie idiomów Śnieżna kula – gra społeczna Środowisko społeczno-przyrodnicze – rewalidacja/autyzm Świadomości Autyzmu – scenariusz zajęć Świadomość czynników rozpraszających naukę Świadomość rąk i palców Świadomość tego, co się dzisiaj stanie-kartka Świadomość własnego ciała Świat oczami dzieci w spektrum autyzmu – film Światowy Dzień Świadomości Autyzmu Świecimy na niebiesko Świąteczna kolorowanka Świąteczne kolorowanki Świąteczne mandale Świąteczne prezenty – scenariusz zajęć matematycznych Święto Niepodległości Święto Ognia Żonglowanie ćwiczy mózg Ą – Ę – ćwiczenia/kartka Ćwiczenia językowe Ćwiczenia manualne – motoryka duża Ćwiczenia manualne – motoryka mała, autyzm i zaburzenia pokrewne Ćwiczenia manualne – motoryka mała, autyzm i zaburzenia pokrewne, cz. 3 Ćwiczenia na materiale geometrycznym – percepcja wzrokowa Ćwiczenia oddechowe Ćwiczenia oddechowe bierne i czynne Ćwiczenia percepcji wzrokowej na materiale geometrycznym – ASD Ćwiczenia rozwijające percepcję i pamięć wzrokową Ćwiczenia rozwijające zmysł powonienia Ćwiczenia terapeutyczne do IPET-ów – dodawanie i odejmowanie Ćwiczenia usprawniające syntezę i pamięć słuchową Ćwiczenia wspomagające narządy artykulacyjne – logopedia Ćwiczymy głoskę B – Bąk Bzyk – kartka Ćwiczymy głoskę B – kartka Ćwiczymy głoskę B- Wyliczanka na B – kartka Ćwiczymy głoskę C Ćwiczymy głoskę CZ Ćwiczymy głoskę D – kartka Ćwiczymy głoskę DZ Ćwiczymy głoskę F – kartka Ćwiczymy głoskę K – kartka Ćwiczymy głoskę M – kartka Ćwiczymy głoskę N – kartka Ćwiczymy głoskę S Ćwiczymy głoskę SZ – kartka Ćwiczymy głoskę szcz – kartka Ćwiczymy głoskę T – kartka Ćwiczymy głoskę W Ćwiczymy głoskę Z Ćwiczymy głoskę Ł – kartka Ćwiczymy głoskę Ż Ćwiczymy głoskę Ć – kartka Ćwiczymy spółgłoskę ch Ćwiczymy spółgłoskę H – kartka Ćwiczymy wymowę WI
W tym momencie nie można pobrać informacji o blogu.
Reklamy
Najbardziej popularne pozycje & Strony
Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy
Kategorie Kategorie Wybierz kategorię # afazja (5) # cukrzyca (3) Organizacja, harmonogram, otoczenie bodźców sensorycznych w klasie (2) # czytanie (12) # Floortime/DIR (1) # integracja (7) # kompensacja (7) # natura (1) # naśladownictwo (2) # TEACCH (1) # trening umiejętności społecznych (58) #ADHD (1) #akceptacja (4) #akomodacja (1) #andrzejki (1) #arkusz (13) #aspie (2) #autoagresja (1) #autyzm (40) #bezpieczeństwo (2) #bieganie (1) #biologia (1) #bujanie (1) #choinka (2) #cienie (1) #dieta (5) #dobieranie (2) #dokładność (1) #dopasowywanie (2) #dopasuj (7) #dotyk (4) #dysfazja (1) #dyspraksja (2) #echolalia (1) #edukacja (13) #emocje (24) #geometria (1) #gra (1) #grafomotoryka (21) #higiena (1) #informatyka (1) #inteligencja (1) #interwencje dla małych dzieci (1) #IPET (25) #jasełka (2) #jesień (14) #kategoryzacja (1) #kierunki (1) #klamerki (5) #kodowanie (2) #kolorowanka (12) #kolory (4) #konferencja (1) #konflikt (1) #koronawirus (1) #kropki (3) #krytyka (1) #książka (1) #lato (12) #lepienie (1) #LGBT+ (1) #list (1) #literowanie (1) #litery (1) #logopedia (18) #mandale (1) #matematyka (19) #materiały (8) #matrix (1) #medytacja (1) #mindfulness (13) #mutyzm (3) #muzyka (1) #nadwrażliwość sensoryka (3) #naprzemienność (1) #nastolatek (2) #nawlekanie (1) #naśladowanie (6) #niepełnosprawność (2) #nowa edukacja (2) #objawy (4) #oburącz (2) #OCD (1) #ocenianie (1) #odwaga (2) #orientacja (11) #ortografia (1) #padaczka (1) #pamięć (5) #pedagog (9) #plastyka (1) #pomoc (1) #postępy (1) #probiotyki (1) #problemy (7) #program (10) #przedszkolak (7) #przedszkole (4) #przemoc (1) #przerwa (3) #przypominajki obrazkowe (1) #przyroda (3) #psychologia (7) #psychoterapia (3) #równowaga (1) #relacje (2) #relaks (3) #rodzice (1) #rozmowa (2) #rozpoznawanie (2) #samodzielność (4) #samokontrola (1) #samoobsługa (1) #samoocena (1) #samoregulacja (5) #samoświadomość (1) #scenariusze (14) #schizofrenia (1) #seksualność (1) #sen (2) #socjoterapia (2) #sposoby na perseweracje w szkole (1) #stimy (5) #szkoła (6) #szukanie (1) #tolerancja (1) #twarze (1) #twórczość (2) #układanka (3) #umysł (1) #WF (2) #wiosna (1) #wopfu (4) #współczucie (1) #współpraca (8) #wyciszenie (1) #wyobraźnia (1) #wzory (1) #wzrokowo-przestrzenne (6) #wąchanie (1) #ZA (12) #zabawa (2) #zaburzenia (5) #zachowanie (7) #zainteresowania (1) #zajęcia rewalidacyjne (27) #zdolności (2) #zdrowie (6) #zen (1) #zima (5) #zioła (1) #zmiany (1) #święta (4) #życzliwość (1) (Roz)poznawanie kolegów w klasie (1) 10 zasad nauki umiejętności społecznych (1) 500 zł na dziecko a co z rodzinnym? (1) ADD (1) ADHD (2) Adwentowe kalendarze (1) Afazja – trudności w posługiwaniu się mową – podobnie jak u dzieci z ASD (1) Afazja czuciowa (2) Afazja ruchowa – wskazówki do pracy z uczniem (2) Agresja (4) Agresja w szkole – cechy ofiary (1) Akademia Khana-dziecko nauczycielem (1) Akcja: Gadżety szkolne (1) Alergia w ASD (1) Analiza autystycznego Kuby, szkoła podstawowa (1) Analizator wzrokowy (1) Aneks do IPET (1) arkusz (2) Arkusz do oceny efektów udzielanej uczniowi pomocy psychologiczno – pedagogicznej (1) Arkusz oceny efektów pomocy psychologiczno – pedagogicznej (1) Arkusz pomocniczy do oceny funkcjonowania ucznia (wopfu)/przykład (3) arkusz pracy dla dziecka z autyzmem (16) Arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu (87) Arkusz udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej (1) Arkusz wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania ucznia – podstawa IPET (2) Arkusz wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia (1) Arkusz wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia – IPET (2) Arkusze (1) Arkusze dla dzieci z autyzmem (8) Aromatyczna kąpiel uspokaja zmysły (1) ASD – alternatywne grupy przyjaciół (1) ASD – boisko, przerwa, stres (1) ASD – menstruacja, zaburzenia hormonalne (1) ASD – program zajęć rewalidacji indywidualnej (8) ASD – przenoszenie myśli na papier (1) ASD – reakcje emocjonalne, radzenie sobie z błędami (1) ASD – wsparcie edukacyjne (2) ASD – wsparcie edukacyjne (ASD) (1) ASD – zachowanie w klasie (3) ASD a zaburzenia integracji sensorycznej (2) Asertywność – ćwiczenia/kartka (1) Asperger w szkole… (1) Aspergeryjski-nie jesteśmy mistrzami konwersacji (1) Aspi, uczenie się, intelekt (1) Asystent (5) Asystent edukacyjny (7) Ataki padaczki w ASD (1) Autostymulacje – metody reaktywne (1) Autystyczna pamięć (3) Autystyczne akty złośliwości (1) Autystyczne okna możliwości w szkole (1) Autystyczne zabawy domowe – umiejętności społeczne (1) Autystyczny uczeń (2) Autystyczny uczeń – konsekwencja (1) Autystyczny zmysł wzroku – szanuj i daj odpocząć (1) Autyzm (4) Autyzm – autoagresja (2) Autyzm – Broszura dla rodziców, opiekunów i rodzin dzieci i młodzieży z autyzmem PDF (1) Autyzm – diagnoza (9) Autyzm – dojrzewanie (1) Autyzm – dostosowanie wymagań, wskazówki do pracy z uczniem (12) Autyzm – efektywność edukacji i ilość nauczycieli w grupie (1) Autyzm – konspekt zajęć rewalidacyjnych dla ucznia (4) Autyzm – konspekt zajęć teatralno-muzycznych – naśladowanie (1) Autyzm – Mit skuteczności powtarzalnych ćwiczeń (1) Autyzm – nauka w grupie (1) Autyzm – orientacja w schemacie ciała oraz czasowo-przestrzenna, rewalidacja (1) Autyzm – percepcja (6) Autyzm – pracuj nad sobą i znajdź pracę (1) Autyzm – problemy w nabywaniu umiejętności pracy samodzielnej (1) Autyzm – problemy z dorastaniem (1) Autyzm – problemy z ubieraniem (1) Autyzm – przyczyny, diagnoza i objawy (2) Autyzm – przygotowanie do egzaminów, wspomaganie (1) Autyzm – przygotowanie zadania domowego przez nauczyciela (1) Autyzm – przykładowe scenariusze zajęć z wykorzystaniem zabawy (7) Autyzm – riposty (1) Autyzm – rozpoznać twarz (1) Autyzm – scenariusze zajęć (5) Autyzm – Schemat realizacji treningu umiejętności społecznych (1) Autyzm – system edukacji w Polsce (1) Autyzm – twarze (2) Autyzm – wiedza ogólna i wnioskowanie, rewalidacja, scenariusz (1) Autyzm – wizyta w szpitalu (1) Autyzm – wprowadzanie nowej potrawy (1) Autyzm – wskazówki dla szefów (1) Autyzm – wsparcie rówieśników w klasie (1) Autyzm – wspólna uwaga (6) Autyzm – wspomaganie rozwoju językowego (1) Autyzm – wycinane układanki (1) Autyzm – wykorzystaj kuchnię do stymulacji sensorycznej (1) Autyzm – zapobieganie przemocy (2) Autyzm – zmiana sali (1) Autyzm – zmotywuj mnie do komunikacji (1) Autyzm – ćwiczenia reedukacyjne według C. Grand (1) Autyzm a schizofrenia (1) Autyzm artykulacja trudności ćwiczenia (1) Autyzm i epilepsja (3) Autyzm i problemy żołądkowo – jelitowe (2) Autyzm i zaburzenia przetwarzania sensorycznego (2) Autyzm i zespół Aspergera wskazówki (15) Autyzm na lekcjach wychowania fizycznego (1) Autyzm na poziomie 6 – mechanizm systematyzacji (1) Autyzm w szkole – Uwaga i pisanie (2) Autyzm, edukacja, prawo (1) Autyzm, nauka podążania za dzieckiem w celu wejścia w świat jego emocji (1) Autyzm-Program TEACCH (1) Autyzm-trening umiejętności społecznych (2) Autyzm/wf – nauka sprawności ruchowej (1) Autyzm/zespół Aspergera – zajęcia rewalidacyjne (8) autyzmwszkole.com – minął rok (1) Barwy świata – scenariusz zajęć logopedycznych (1) Berek z cieniem (1) Bez kategorii (206) Bezpieczna przestrzeń ucznia (2) Bezpieczne zakątki sensoryczne (1) Bieganie – scenariusz zajęć (2) Bieganie usprawnia mózg (1) Bingo z imionami (1) Biomedycyna (1) Bliska pochwała (1) Blog – minął rok (1) Boże Narodzenie (20) Boże Narodzenie – zabawy, scenariusze, zajęcia (12) Bożonarodzeniowe zabawy, zjęcia, scenariusze (7) Brakująca twarz – zabawa (1) Budowanie zdań – ćwiczenia (1) Budyniowe malowanie – zabawy dotykowe (1) Bujanie (1) Bycie szczerym i uprzejmym – samoświadomość/kartka (1) Błąd w zadaniu szkolnym- historyjka społeczna (1) Cechy charakterystyczne dysfunkcji słuchowej (1) Cele edukacyjne Indywidualnych Programów Edukacyjno-Terapeutycznych (1) Cele zajęć kompensacyjno-korekcyjnych dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej (2) Charakterystyka autystycznego ucznia (1) Charakterystyka autystycznego ucznia, trudności i zadania (2) Charakterystyka uczniów szczególnie uzdolnionych (1) Charakterystyka zachowań i potrzeb ucznia z zespołem Aspergera (2) Chemia – dostosowanie wymagań w ramach prowadzonych zajęć (1) Chorzy sami wymyślają dla siebie udogodnienia (1) Chłopcy pornografia i masturbacja – informacje praktyczne (1) Cieniowanie (2) Cierpliwość – ściąga/kartka (1) Ciągi sekwencje schematy (1) Ciągi, wzory, sekwencje – ćwiczenia (3) Cięcie linii prostych i falistych (1) Co jeśli jeden specjalista mówi, że moje dziecko ma ASD, a drugi, że jest normalne? (1) Co lubię najbardziej? – pisanie tekstu (1) Co mówić w odpowiedzi na próbę dręczenia i w jaki sposób to powiedzieć? (1) Cyfry (3) Czas wolny (2) Czas: przedtem, podczas, po (1) Czasy gramatyczne – rozwój mowy (2) Czekanie na swoją kolej (1) Cztery główne zasady komunikacji, które umożliwiają prowadzenie dobrej konwersacji, ASD (1) Czy dorośli wiedzą wszystko?-Historyjka społeczna/samoświadomość (1) Czy kobiety mają mózg? (1) Czy można naprawić mózg? (1) Czym jest Cerebrolysin? (1) Czym jest dręczenie? Historyjka społeczna (1) Czym jest IPET? (1) Czym jest Zespół Aspergera – cechy, diagnoza (1) Czym jest zespół Tourette’a? (2) Czym pisać w szkole? (1) Czytanie i pisanie w spektrum autyzmu (3) Czytanie ze zrozumieniem w ASD (9) Człowiek, który opisał zespół Aspergera (1) Części zamienne (1) Decydowanie (1) Depresja (3) Depresja dziecka (2) Dezorientacja (1) Diagnoza (9) Diagnoza 5-latka (2) Diagnoza 6-latka (2) Diagnoza funkcjonalna (1) Diagnoza funkcjonalna i IPET (1) Diagnoza gotowości szkolnej (1) Diagnoza interakcyjna (1) Diagnoza nozologiczna – róznicująca (1) Diagnoza przedszkolna (2) Diagnozowanie zaburzeń integracji sensorycznej (1) Dieta specyficznych węglowodanów (1) Dla rodziców (2) Dlaczego chłopcy powinni zaczynać szkołę później (1) Dlaczego czytanie zmienia mózg (1) Dlaczego lekcja akceptacji jest taka ważna? (1) Dlaczego mowa? (2) Dlaczego natura leczy nasze dzieci (1) Dlaczego szachy? (1) Do codziennych czynności pielegnacyjnych dołącz ćwiczenia wspierające rozwój (1) Do nauczycieli dzieci z ASD (1) Do pracodawców, do rodziców, do mediów (1) Dobieranie, wyszukiwanie, porównywanie, sortowanie – rewalidacja, autyzm (5) Dobrze, dobrze (1) Dodatkowy pedagog od 1 stycznia 2016 (1) Dodawanie i odejmowanie ułamków (1) Dodawanie ułamków (1) Dofinansowanie zakupu podręczników wyprawka szkolna 2016/2017 (1) Dogoterapia (1) Dojrzewanie (3) Dojrzewanie, seksualność i autyzm (4) Dopasowanie pracy do autystycznego mózgu (1) Dopasuj emocje – ćwiczenia (5) Dorastanie (1) Dorosły człowiek z zespołem Aspergera (1) Doskonałość (1) Dostosowanie kryteriów wymagań edukacyjnych (4) Dostosowanie wymagań edukacyjnych (156) Dostosowanie wymagań edukacyjnych z WF do indywidualnych potrzeb dziecka (2) Dotknij, poszukaj i przeliteruj – zabawa SI (1) Dotykowe kształty – zabawa sensoryczna (1) Dotykowy szlak – zabawa SI (1) Drogi prowadzące do autyzmu (1) Drugi język usprawnia mózg (1) Drzwi – Aspie Zaklinaczka (1) Dynio, dynio – stroimy miny – naśladujemy emocje, autyzm, artykulacja (1) Dysfunkcja dotykowa – lista kontrolna (1) Dysfunkcja sensoryczna u niemowląt (1) Dysfunkcja wzrokowa – listy kontrolne (1) Dyskalkulia – Program Wyścigi Liczbowe (1) Dyskalkulia – trudności i wskazówki do pracy z uczniem (3) Dyskalkulia – zakres trudności do programu zajęć korekcyjno-kompensacyjnych (1) Dyskomfort dyslektyka i przewaga autyka (1) Dysleksja (10) Dysleksja – główne problemy (1) Dysleksja – współpraca między uczniami (1) Dysortografia – film (1) Dziecięca przyjaźń w autyzmie (1) Dziecko wybitnie uzdolnione a dziecko z zespołem Aspergera (1) Dziecko z autyzmem w grupie (1) Dziecko z dyspraksją (1) Dziecko, które się gryzie (1) Dzielenie i skracanie ułamków (1) Dzielenie pola uwagi w zabawie terapeutycznej (1) Dzienniczek (1) Dziennik uczuć (1) Dziennik zachowań (1) Dzienniki: 2 kwietnia (1) Dzienniki: Autentyczni autystyczni (1) Dzienniki: Autyk sam kasuje wiadomości (1) Dzienniki: Bierzmowanie (1) Dzienniki: Bzykanie (1) Dzienniki: Chorwacja (1) Dzienniki: Chorwacja oczami Piotrka (1) Dzienniki: Co jest źródłem szczęścia w życiu człowieka? (1) Dzienniki: Co jutro robimy? (1) Dzienniki: Co się może zdarzyć na zakupach? (1) Dzienniki: Czyli śmierdzą (1) Dzienniki: Części mowy (1) Dzienniki: Dzień jak co dzień (1) Dzienniki: E-papieros (1) Dzienniki: EEg (1) Dzienniki: Egzaminy (1) Dzienniki: Egzaminy i w ogóle (1) Dzienniki: Gdy już wszystko porobione (1) Dzienniki: Gdzie jedziemy? (1) Dzienniki: Gry komputerowe – moja opowieść (1) Dzienniki: Hasło (1) Dzienniki: Hyc i wakacje (1) Dzienniki: Impreza (1) Dzienniki: Jak lemingi płoszą kaczki (1) Dzienniki: Jarmark świąteczny (1) Dzienniki: Jesień, badania i jedynki (1) Dzienniki: Jestem chory na brata (1) Dzienniki: Jesteśmy na bagnach (1) Dzienniki: Już mam (1) Dzienniki: Kobiety od tego (1) Dzienniki: Krajobraz po Świętach (1) Dzienniki: Krótka historia renesansu (1) Dzienniki: Leniwie (1) Dzienniki: Majówka (1) Dzienniki: Moje Ja (1) Dzienniki: Na dołku (1) Dzienniki: Na urodziny (1) Dzienniki: Na zachodzie bez zmian (1) Dzienniki: Nadal (1) Dzienniki: Nauka (1) Dzienniki: Nauka przetrwania (1) Dzienniki: Niech będzie zamek (1) Dzienniki: Normal (1) Dzienniki: O 30 minut za długo (1) Dzienniki: Ostatnia wizyta (1) Dzienniki: Palec i plecak (1) Dzienniki: Piotrek jedzie na wycieczkę… (1) Dzienniki: Po wieżę (1) Dzienniki: Powrót z bagien (1) Dzienniki: Projekt (1) Dzienniki: Przecież nic się nie dzieje (1) Dzienniki: Przez ciebie (1) Dzienniki: Recenzja (1) Dzienniki: Romeo i Julia według Piotrka (1) Dzienniki: Rozpoczęcie Piotrka – brzuch nie boli (1) Dzienniki: Rozrywka (1) Dzienniki: Spięcie (1) Dzienniki: Spotkanie z podróżnikiem (1) Dzienniki: spowiedź (1) Dzienniki: Szambo (1) Dzienniki: Trening umiejętności społecznych (1) Dzienniki: Układ pokarmowy (1) Dzienniki: Urodziny wg Staśka (1) Dzienniki: Usuwanie (1) Dzienniki: Wyniki i co dalej? (1) Dzienniki: Wyniki! (1) Dzienniki: Wypalenie (1) Dzienniki: Z cyklu „Błysk” (1) Dzienniki: Zbliża się koniec (1) Dzienniki: Ze wszystkich sił (1) Dzienniki: Święto Ptaków Wędrownych (1) Dzienniki: Żaden (1) Dzienniki: Życie po Świętach (1) Dziewczęta z ASD w szkole (1) Dziewczęta z zespołem Aspergera (1) Dzień Babci i Dziadka – scenariusz uroczystości (3) Dzień Babci i Dziadka – scenariusze zajęć (2) Dzień Bałwana (1) Dzień Dinozaura (2) Dzień Dyni – scenariusze zajęć (1) Dzień Flagi (1) Dzień Jeża (2) Dzień Kota – scenariusze zajęć (2) Dzień Kreatywności (1) Dzień Kropki (1) Dzień Marchewki (2) Dzień Marzyciela (1) Dzień Misia (2) Dzień Niezapominajki (1) Dzień Ojca – scenariusze zajęć, zabaw (2) Dzień Pluszowego Misia (1) Dzień Pszczoły – scenariusze zajęć (1) Dzień Słonia (1) Dzień Ziemi – scenariusze zajęć (2) Dzień Życzliwości – scenariusz zajęć (2) Dzień życzliwości – scenariusz zajęć, przedszkolak (1) Dziurawiec jak Prozac (1) Dzięki tym umiejętnościom 6-latek da sobie radę w szkole (1) Dzięki tym umiejętnościom sześciolatek da sobie radę w szkole (1) Dziękowanie ludziom za to, że mówią coś miłego (1) Dźwięki – problemy z przetwarzaniem w ASD (1) Dźwięki-rytmy (2) Echolalia – techniki (2) Edukacja bazalna (1) Edukacja domowa – unschooling (1) Edukacja dzieci ze spektrum autyzmu z wykorzystaniem metody Wspomaganej Komunikacji (1) Edukacja dziecka z autyzmem/ZA/ASD – co można osiągnąć (3) Edukacja seksualna (1) Edukacja seksualna osób z autyzmem – program szkolny (1) Edukacja specjalna (3) Edukacja zasiłki służba zdrowia czyli co nam PiS obiecało (1) Egzamin ósmoklasistów – autyzm i zespół Aspergera (1) Egzamin ósmoklasistów – dostosowania (1) Egzamin ósmoklasisty (1) Egzamin ósmoklasisty – afazja (1) Egzamin ósmoklasisty/niepełnosprawność intelektualna (1) Egzaminy (1) Emocje (88) Emocje – program – przykładowe konspekty (5) Emocje – scenariusz zajęć (22) Emocje w spektrum autyzmu (8) Empatia w praktyce (1) Empatia w szkole (3) Epilepsja (3) Ewaluacja i procedury celów (1) Farmakoterapia zaburzeń autystycznych (3) Farmakoterapia zaburzeń autystycznych część 1 (1) Farmakoterapia zaburzeń autystycznych część 2 (1) Farmakoterapia zaburzeń autystycznych część 3 (1) Film (1) Fragmentacja obrazu w autyzmie (1) Friluftsliv (1) Frustracja (1) Gdzie? – zabawa językowa (1) Geografia – dostosowanie wymagań edukacyjnych (1) Gnębienie w szkole – istota gnębienia (1) Godzina wychowawcza (5) Gotowość szkolna (4) Gra pajęczyna – grupa (1) Gra społeczna – Wspólne cechy w kapeluszu/scenariusz (1) Gra społeczna – zachowania społeczne (1) Gra tajemnic (1) Gra w kości i ruch – autyzm, ZA, SPD i pokrewne (1) Gra w statki na tablicy Mendelejewa (1) Granice przestrzeni osobistej – umiejętności społeczne/scenariusz (1) Gratitude (1) Groźba: Ucieknę z domu! (1) Grupy zabawy integracyjnej (1) Gry komputerowe zamiast Biofeedback (1) Główne obszary umiejętności społecznych (1) Głos (1) Głoska CZ (1) Głoska dż (1) Głoska g – kartka do ćwiczeń (1) Głoska H (1) Głoski „szcz” – kartka (1) Głośne literowanie (1) Głośne myślenie-dysleksja/ćwiczenie (1) Głuchy telefon (2) H- na początku wyrazu, przed samogłoską (1) Halloween (6) Halloweenowe inspiracje (3) Harmonogram – wzmocnienia (2) Harmonogramy plany schematy w życiu autyka (3) Hierarchia nauki mowy (1) Hipoterapia (1) historia (1) Historia autyzmu (1) Historia i wiedza o społeczeństwie – dostosowanie wymagań edukacyjnych (1) Historyjka społeczna (3) Historyjki obrazkowe (1) Historyjki społeczne (6) Idę do szkoły (1) Ile godzin dodatkowego wsparcia może otrzymać uczeń z orzeczeniem (1) Ile godzin trwa nauczanie indywidualne? (1) Indywidualny Program Edukacyjno – Terapeutyczny – afazja (1) Indywidualny program edukacyjno – terapeutyczny, przedszkole, przykład (2) Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny (IPET) dla ucznia realizującego podstawę programową (7) Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny (IPET) dla ucznia realizującego podstawę programową kształcenia ogólnego (3) Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny dla przedszkolaka (1) Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną (2) Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu znacznym (1) Indywidualny Program Wczesnego Wspomagania (1) Informacje i formularz indywidualnego nauczania autystycznego ucznia (1) Inne zaburzenia razem z ASD (1) Instrukcja na WF (1) Instrukcja przebierania się na WF (1) Instrukcje grupowe (1) Instrukcje harmonogramy plany schematy (12) Integracja grupa współpraca (6) Integracja sensoryczna – Lista kontrolna przystosowania się dziecka do pracy w klasie (2) Integracja sensoryczna SI (95) Integracja sensoryczna w przedszkolu – propozycje zajęć (2) Inteligencja emocjonalna (1) Interwencja (1) IPET – autyzm, przykładowy (4) IPET – najczęstsze pytania (1) IPET dla ucznia – autyzm (przedszkole) (2) IPET dla ucznia z zespołem Aspergera (1) IPET dla ucznia z zespołem Aspergera na II etap edukacyjny (1) IPET wzór arkusza z przykładowymi wpisami (1) Ja i moja rodzina. Scenariusz zajęć – umiejętności społeczne (1) Ja pokazuję – Ty wykonujesz, umiejętności społeczne (1) Jack White – geniusz – nie sawant (1) Jadalny naszyjnik – motoryka mała (1) Jagoda – arkusz pracy dla dziecka z autyzmem (1) Jagody acai – zwycięstwo marketingu nad nauką (1) Jak dogadać się z uczniem? (1) Jak działa gammalon? (1) Jak gliatilin pomaga dzieciom w nauce (1) Jak grać w Pokemony? (1) Jak pomóc autystycznemu dziecku w nauce? (1) Jak pomóc dziecku z dyspraksją – problemy i wskazówki (1) Jak powstrzymać napady złego humoru (1) Jak przeżyć wizytę u lekarza, spektrum autyzmu, sensoryka (1) Jak rozmawiać z dorosłymi – umiejętności społeczne (1) Jak rozpoznać osobę z pogranicznym zaburzeniem osobowości? (1) Jak się zmusić (1) Jak wspomagać rozwój językowy autystycznych dzieci (1) Jak wybrać plecak szkolny? (1) Jak wykorzystać zajęcia pozalekcyjne (1) Jak wytłumaczyć problemy z integracją sensoryczną u autystycznych dzieci? (1) Jak zacząć bieganie z dzieckiem? (1) Jak zacząć rozmowę i ją podtrzymać – umiejętności społeczne (1) Jaki bodziec przyciągnie uwagę (1) Jakie dolegliwości wskazują, że mogę mieć depresję? (1) Jakie zachowania dziecka wskazują na zaburzenia integracji sensorycznej? (1) Jasełka – scenariusz uroczystości (2) Jednozadaniowy mózg? (1) Jedzenie i zachowanie dziecka z ASD przy posiłkach (2) Jedzenie w jednym kolorze – autystyczne niejadki (1) Jesienne liście (2) Jesienne prace (1) Jesień – sceanariusze zajęć (1) Jeszcze dzień na bagnach (1) Jeszcze nie teraz (1) Jeżyna – arkusz pracy dla dziecka z autyzmem (1) Joga – zabawa multisensoryczna (1) Joga dla uczniów (1) Już październik (1) Język angielski, niemiecki – dostosowanie wymagań edukacyjnych (1) Język polski – dostosowanie wymagań edukacyjnych (3) Język polski z logopedią (2) Język polski z logopedią dla klas I-IV (1) Język polski-ASD-dla klas I-IV (1) Język wyuczony i echolalia, autyzm (1) Kamienna Twarz – rozpoznawanie i wyrażanie emocji – scenariusz zabawy (1) Kartka świąteczna (1) Kartoteka znajomych – umiejetności społeczne (1) Karty pracy (2) Katecheza dla autystycznych dzieci – Adwent, scenariusz zajęć (1) Każde dziecko na coś reaguje (1) Kiedy dziecko jest leworęczne – zdolności i mankamenty (1) Kiedy dziecko myli ubrania (1) Kiedy ubiegać się o nauczyciela wspomagającego? (1) Kinezjologia edukacyjna Denisona (1) Kinezjologia edukacyjna Dennisona (1) Klasa z ASD – otoczenie sensoryczne (1) Klubokawiarnia Życie jest fajne (1) Kobiety w spektrum autyzmu (1) Koci Świat & Photography & Asperger zapraszają na film (1) Kodowanie – scenariusze zajęć (1) Kolejność zdarzeń (2) Kolejność zdarzeń w opowiadaniu – technika (2) Kolorowanki z numerami (1) Komunikacja (8) Komunikacja – IPET, cele (1) Komunikacja – trudności z rozumieniem (2) Komunikacja alternatywna i wspomagająca w ASD (1) Komunikacja funkcjonalna – zajęcia (1) Komunikacja i język (107) Komunikacja jako jeden z celów wychowawczych (1) Komunikacja pozawerbalna (2) Komunikacja werbalna, rewalidacja – ASD i zaburzenia pokrewne (2) Komunikat wyrażający akceptację i uznanie dla dziecka – przykłady (1) Koncentracja uwagi – zakres ćwiczeń terapeutycznych (1) Koncentracja uwagi w ASD (1) Konferencja AUTYZM W SZKOLE (1) Konferencja AUTYZM W SZKOLE – strona (1) Konieczność kategoryzowania problemów z zachowaniem (1) Konkurs na najlepszy rysunek wykonany z zawiązanymi oczami (1) Konopie z Polski (1) Konsekwencje zaburzenia teorii/ślepoty umysłu w życiu codziennym (1) Konspekt zajęć rehabilitacji ruchowej z wykorzystaniem elementów integracji sensorycznej (1) Konspekty zajęć logopedycznych (1) Kontrakt – współpraca nauczycieli z rodzicami (1) Kontrolowanie uwagi (2) Konwergencja (1) Koordynacja wzrokowo-ruchowa (22) Koronawirus – Wirus z Chin (1) Kołowy plan dnia (1) Kraina uczuć i emocji – scenariusz zajęć (1) Królik – scenariusz zajęć, autyzm (1) Krótki plan dnia (1) Kreatywność twórczość wyobraźnia (12) Kroje pisma (1) Krokodyl u dentysty – gry dostosowane do potrzeb dzieci z autyzmem (1) Kryteria oceniania w programach dydaktyczno-wyrównawczych (1) Kryteria wymagań edukacyjnych w praktyce – przedmioty i trudności (1) Księga Wróżb – Tradycja Andrzejkowa (1) Kształty i figury (3) Kto pierwszy złapie piłkę? (1) Kto prowadzi rzetelną terapię poznawczo-behawioralną (1) Kto prowadzi rzetelną terapię psychodynamiczną (1) Kukułka, kolanko, fasolki – zapomniane zabawy (1) Kultura osobista (1) Kusa-Hibari – rozbudzić wyobraźnię (1) Kwadraty liczb (1) Kwalifikacje nauczyciela wspomagajacego (3) Kwestionariusz obserwacyjny rozwoju dziecka – poziom zmysłowy (1) Kwestionariusz rozwoju dziecka – poziom poznawczy (1) Kwestionariusz Życia Szkolnego – pomiar wykluczenia ucznia (1) Kłopoty z jedzeniem i problemy żołądkowe w ASD (1) Kłopoty z matematyką: dyskalkulia (3) Kłębuszek – zabawa grupowa/scenariusz (1) L-R różnicujemy głoski – kartka do powtórek (1) Labirynty (1) Labirynty – wytęż wzrok (1) LARP nauczył mnie pokonać Zespół Aspergera (1) Latarkowy berek – zabawa SI (1) Latawce – zabawy sensoryczne (1) Lato – treści i osiągnięcia/rewalidacja/IPET (1) Lego (1) Lekcja – metody, techniki, sposoby dla uczniów z ASD (14) Lekcja dla ucznia ze spektrum autyzmu (6) Lekcja dla uczniów ze spektrum autyzmu (5) Lekcje – metody techniki sposoby dla uczniów z ASD (9) Lekcje rozmów telefonicznych – umiejętności społeczne (1) Leki (2) Leki 2 (1) Lepienie kropek (1) Lepienie z gliny – zabawy dotykowe (1) Liczba mnoga (1) List do Świętego Mikołaja (1) Lista domowych ćwiczeń sensorycznych (1) Lista rzeczy, których nie mówimy drugiej osobie… (1) Lista Umiejętności Ucznia (LUM) (3) Lista umiejętności ucznia – socjalizacja (1) Lista wskazówek, by uczeń stosował się do poleceń (1) Listy kontrolne (1) Listy słów (1) Literowanie (1) Literowanie w parach (1) Litery (1) Logiczne myślenie (4) Logopedia (45) Logopedia, autyzm, konspekty (8) Loteryjka (1) LUM – arkusz obserwacji dziecka z autyzmem (2) Lęk, niepokój, autyzm – jeden na jeden z uczniem (1) Lęki i stres u dzieci (3) Magiczna tabliczka na 9 (1) Majówka (1) Mam dziecko z zespołem Aspergera pdf (1) Mam przyjaciela – schemat zabaw uspołeczniających (2) Mandala (2) Mapy myśli (2) Marihuana (1) Masaż logopedyczny (1) Masaż sensoryczny (1) Masaż Shantala – deficyt bodźców dotykowych (1) Masturbacja w autyzmie (1) Masy plastyczne wykorzystywane w terapii sensorycznej (1) Matematyka i style uczenia się dziecka (1) Materiał językowy wprowadzany w trakcie programów dydaktycznych (ASD) (1) Materiały do programów terapeutycznych (20) Mała burza mózgów (1) Mała zabawa biegowa – integracja (1) Małe dzieci (1) Małe dzieci z ASD – nauka naśladownictwa (1) Małpka w kocyku – zabawa drużynowa, scenariusz (1) Mówienie do siebie w autyzmie (1) Mówienie do siebie-kartka/samoświadomość (1) Mówienie komplementów – umiejętności społeczne (2) Mówienie z szacunkiem tego, co się myśli-historyjka społeczna (1) Mówimy i piszemy spółgłoski miękkie ź-zi (1) Mózg (8) Mózg autyzm (1) Mózg można naprawić (1) Mechanizm empatii wg Barona-Cohena (1) Meltdown (1) Metoda BLW – sztuka karmienia (1) Metoda Dobrego Startu Marty Bogdanowicz (5) Metoda Floortime (1) Metoda Knillów – świadomość, kontakt, komunikacja (1) Metoda Krakowska (1) Metoda malowania dziesięcioma palcami (1) Metoda polisensoryczna (1) Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne (4) METODA RUCHU RUDOLFA LABANA (1) Metoda skryptów (1) Metoda wyodrębnionych prób (1) Metody techniki sposoby (58) Metody, techniki, sposoby (3) Mikołaj – kolorowanki (3) Mikołajki (11) Mikołajki – scenariusz zabawy integracyjnej (1) Mindfulness – trening uważności (18) Mindfulness dla dzieci (6) Miłość w spektrum autyzmu (1) Mleko szkodzi (1) Mnemotechniki (1) Mnozenie przez 11 (1) Mnożenie na palcach (1) Mnożenie ułamków – ćwiczenia (1) Mobbing w NFZ a mobing w życiu dzieci z autyzmem (1) Mocarz (1) Mocne i słabe strony ucznia – IPET (1) Mocne strony dziecka (1) Moja ścieżka – zabawa SI (1) Moje uczucia i emocje – konspekt zajęć (1) Monitorowanie (1) Motoryka duża (13) Motoryka mała (28) Motoryka mała – ćwiczenia i zabawy wpływające na rozwój pisania (7) Motywacja i uczenie się w autyzmie (3) Motywowanie i ocenianie IPET (1) Mowa (14) Mowa i jej terapeuci (1) Mowa pedantyczna (1) Mumia – gra społeczna/scenariusz (1) Mutyzm – oddziaływania terapeutyczne (1) Mutyzm wybiórczy – IPET (1) Myślenie abstrakcyjne (2) Myślenie obrazami (3) Myślenie twórcze kreatywne (3) Na desce – zabawa SI (1) Na powitanie (2) Nadpobudliwość psychoruchowa z deficytem uwagi – wskazówki do pracy z uczniem (1) Nadreaktywność i podreaktywność dziecka – objawy (1) Nadwrażliwość i niedowrażliwość węchowa (1) Nadwrażliwość na ruch (1) Nadzwyczajni (1) Nagradzanie (3) Nagrywanie czytania – sposoby (1) Najlepsze prezenty dla autystycznych dzieci (1) Najlepszy blog w sieci (1) Napady agresji – plan (1) Napady padaczkowe w ASD (1) Narządy płciowe małych chłopców/odciąganie napletka/higiena/jądra/ból-wątpliwości matek (1) Narzędzia farmakologiczne w autyzmie (1) Nastolatek z zespołem Aspergera w szkole (1) Nasze ASD (1) Nauczanie indywidualne (1) Nauczanie indywidualne – dobre dla ucznia? (1) Nauczanie kooperatywne (1) Nauczanie przedszkolne w ASD (1) Nauczyciel i klasa (2) Nauczyciel na zastępstwie (1) Nauczyciel wspomagający (1) Nauczyciel, klasa i niezwykłość ucznia z ASD (1) Nauczycielu nie pytaj, dlaczego (1) Nauczycielu, zapisuj polecenia na tablicy (1) Nauczyć dzieci nie odrzucać innych – naprawa tolerancji – przykładowa lekcja i warsztaty (1) Nauka biegu (1) Nauka koncentracji w autyzmie (1) Nauka korzystania z toalety dzieci z ASD (1) Nauka oprogramowania od przedszkola-nowa reforma (1) Nauka samodzielnego funkcjonowania (1) Nauka w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej (1) Naśladowanie (2) Naśladowanie niewerbalne, autyzm – scenariusz zajęć (1) Negatywne myśli (1) Nerwica natręctw (1) Neurony lustrzane ćwiczą każdą czynność (1) Neuroplastyczność mózgu (1) Neuroplemiona (1) Neutralnie (1) Nie mówić do dziecka – plany aktywności (1) Nie moralizuj – samoświadomość (1) Niebieska Fala (1) Niech gazetki szkolne coś znaczą (1) Niepewność grawitacyjna (1) Niepełnosprawność intelektualna (19) Nieporozumienia-szukanie rozwiązań (1) Nieprecyzyjne polecenia w szkole-utrudnienie dla dzieci z autyzmem/ZA/ASD (1) No i po (1) Nowa nie znana/znana metoda (1) Nowy temat (1) O co chodzi w Spektrum Autyzmu? (1) Obcinanie paznokci (1) Obcinanie paznokcji (1) Objawy (3) Objawy autyzmu – małe dziecko (1) Objawy depresji (1) Objawy dysfunkcji zmysłu dotyku (1) Objawy zaburzeń integracji sensorycznej (1) Obronność dotykowa w autyzmie (1) Ocena efektywności pomocy pedagogicznej po roku pracy z dzieckiem (1) Ocena efektywności udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej (4) Ocena opisowa (17) Ocena poziomu komfortu społecznego (1) Ocena pracy rewalidacyjnej, przykład (3) Ocena przebiegu rewalidacji (1) Ocena rozumienia i wyrażania emocji (1) Ocenianie (2) Od 1 września 2019 wzrosną pensje nauczycieli od 244 – 334 zł (1) Od czego należy rozpocząć pracę z małym dzieckiem ze spektrum autyzmu (1) Od destrukcyjnego wpływu gier na mózgi młodych graczy już mnie mdli (1) Oddawanie książki z brakującą stroną – zabawa społeczna (1) Odgadywanie (1) Odgłosy (1) Odkrywać świat i się rozwijać – edukacja bazalna (1) Odpowiednio sformułowane cele IPET (1) Odróżnienie działań celowych od przypadkowych (1) Odroczenie dziecka (pozostawienie n drugi rok) (1) Odroczona echolalia (1) Odwołanie od orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego (1) Ogólna charakterystyka słownej agresji – wersja dla kobiet (1) Ograniczona mimika (1) Ogród zen – zabawa SI (1) Okuliści, optometryści dziecięcy (1) Opanowanie znaków interpunkcyjnych (1) Opioidowe powstawanie autyzmu (1) Opis przypadku: Szczegółowa diagnoza logopedyczo – pedagogiczna i przykłady ćwiczeń (1) Organiczne przyczyny AD(H)D (1) Organizacja i prowadzenie zajęć integracyjnych (1) Organizacja kształcenia od 1 września 2020 (1) Organizacja przestrzeni i wyposażenie w klasie (1) Organizacja, planowanie (2) Orientacja w przestrzeni (13) Orientacja w przestrzeni – program dydaktyczno-wyrównawczy (2) Orientacja w schemacie własnego ciała – ćwiczenia (5) Orientacja w schemacie własnego ciała i w przestrzeni – zestaw ćwiczeń (6) Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera 2016 (1) Osobowość i wiedza nauczyciela (1) Ostatni sprawdzian szóstoklasisty (1) Oszacuj, zgadnij, wyobraź sobie – zabawa SI (1) Pachnąca kula (1) Pakiet Emocje (1) Pakiet Mowa (1) Pakiet Percepcja wzrokowa (1) Pakiet Uwaga (1) Pakiety (6) Pakowanie do szkoły – schemat (1) Pamiętamy o zmarłych – scenariusz zajęć (1) Pamięć robocza w zespole Aspergera (1) Panuję nad złością (1) Pedagog (1) Pedagogika Montessori (3) Percepcja (7) Percepcja bólu i temperatury w ASD (1) Percepcja czuciowa (3) Percepcja motoryczna (1) Percepcja słuchowa (35) Percepcja słuchowa – cele, symptomy, zakres ćwiczeń (1) Percepcja słuchowa – mowa dźwięków (13) Percepcja słuchowa w ASD (6) Percepcja wzrokowa (49) Percepcja wzrokowa – kompensacja/IPET (1) Percepcja wzrokowa i koordynacja wzrokowo ruchowa, scenariusz (5) Pełzanie – motoryka duża, autyzm – rewalidacja (1) Pierniczki korzenne – zabawa SI (1) Pierwsza pomoc na złe myśli (2) Pierwszy dzień w szkole – instrukcja (1) Pierwszy poziom nauczania (1) Ping – pong wodny (1) Piosenki i melorecytacje rozwijające mowę (1) Pisanie (6) Pisanie tekstu (1) Pismo ?! (1) Pismo?! (1) Piłka – pytanie (1) Plan działań wspierających dla ucznia z dysleksją i dysgrafią (1) Plan po powrocie ze szkoły (1) Plan pracy dydaktyczno-terapeutycznej, poziom poznawczy (3) Plan uczestnictwa (1) Plan wyjścia ze szkoły (1) Planowanie i konstruowanie programów IPET (1) Planowanie i pisanie wypracowań (1) Planowanie motoryczne (2) Planowanie przyjęcia, autyzm – Teoria umysłu (1) Plany (2) Plastyka – rewalidacja kl. I-IV (1) Plastyka, technika, muzyka – dostosowanie wymagań w ramach prowadzonych zajęć (1) Plemię (1) Po pierwsze mowa (1) Pobawmy się w złość – umiejętności społeczne (1) Poczucie humoru w ASD (2) Poczucie równowagi i ruch w ZA (1) Poczucie winy rodzeństwa dzieci z ASD (1) Poczucie własnej wartości (1) Początek nauczania – ASD (1) Pod czyją ręką jest guzik – zabawa sensoryczna (1) Podawanie piłki (1) Podkreślaj, przerysowuj gesty w autyzmie – ćwiczenia (1) Podróż do krainy wściekłości – emocje (1) Podręcznik do emocji – rewalidacja (1) Pogarszanie się umiejętności ruchowych w autyzmie (1) Pojęcia geometryczne – kompensacja kl. I-III (1) Pojęcia ilościowe (1) Polowanie na jajka – zabawa SI (1) Pomoc dla osób z autyzmem w Polsce (1) Pomoc psychologiczno-pedagogiczna (1) Pomysł na książkę: Dziennik Cwaniaczka: Biała Gorączka (1) Pomysł na książkę: Entliczek pentliczek (1) Pomysł na książkę: MESSI Mały chłopiec, który stał się wielkim piłkarzem (1) Pomysł na książkę: Niesforny alfabet (1) Pomysł na książkę: Szary domek (1) Pomysł na przerwę (1) Powtarzalne czynności (1) Połącz cyfrę (1) Połącz kropki (6) Połącz w pary (1) praca (3) Praca szczęk (1) Praca w klasie z uczniem ze spektrum autyzmu (1) Pragmatyczna terapia językowo – komunikacyjna (1) Prawa i obowiązki szkolne 6 i 7-latków (1) Prawda o szóstym zmyśle – film (1) Prawidłowy rozwój dziecka i normalne zachowania (1) Próby poziomu percepcji wzrokowej i manualnej (1) Precz ze wspomaganiem (1) Prezentacja parami: zdjęcie – przedmiot oraz słowo – przedmiot (1) Problemy dziecka z dyspraksją (1) Problemy z czytaniem (3) Problemy z jedzeniem i zapachem (3) Problemy z przetwarzaniem bodźców słuchowych wg Grandin (1) Problemy z przetwarzaniem obrazu (2) Problemy z równowagą (1) Procedura trudnych zadań (1) Procedury osiągania celów rewalidacyjnych (1) Procedury osiągania celów zajęć kompensacyjno-korekcyjnych (1) Profil dziecka z ASD (1) Program – Emocje – wybrane ćwiczenia (2) Program edukacji społeczno-seksualnej dla młodzieży z autyzmem (1) Program grupowych zajęć rewalidacyjnych: doskonalenie umiejętności społecznych i komunikacyjnych (1) Program komunikacja i język (3) Program nauczania w ASD (1) Program przeciw prześladowaniu dzieci z autyzmem w szkole – strategia Attwooda (1) Program rewalidacji indywidualnej (1) Program rewalidacji indywidualnej dla autystycznego ucznia (2) Program rewalidacji indywidualnej dla autystycznego ucznia z niepełnosprawnością intelektualną (1) Program rewalidacji indywidualnej dla ucznia I klasy szkoły podstawowej (1) Program rewalidacyjny ucznia z zespołem Aspergera (1) Program zaburzeń kinestezji artykulacyjnej (1) Program zajęć dydaktyczno-wyrównawczych (1) Program zajęć korekcyjno-kompensacyjnych (2) Program zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla uczniów z trudnościami w liczeniu i zdobywaniu umiejętności matematycznych (1) Program zajęć rewalidacji indywidualnej (2) Program zajęć rewalidacyjnych dla dzieci ze spektrum autyzmu: Poznaję, przeżywam, rozumiem (1) Program zajęć rewalidacyjnych dla ucznia klasy IV szkoły podstawowej (1) Program zajęć uspołeczniających dla dzieci z autyzmem (1) Programy kompensacyjne (1) Programy komputerowe do ćwiczeń emocji (2) Programy korekcyjno-kompensacyjne (2) Projekty mechaniczne – samoświadomość (1) Prosta zdrowa zupa na przetrwanie (1) Prosta zupa na przetrwanie (1) Proste strategie językowe (1) Proste szlaczki, połącz kropki – motoryka mała (2) Proste zajęcia doskonalące motorykę (1) Proste ćwiczenia wspomagajace integrację sensoryczną (1) Proszenie o pomoc (1) Proszenie o pomoc – ściąga (1) Protokół złości i zdenerwowania (1) Przeciążenia sensoryczne w ASD (1) Przed pisaniem (1) Przedmioty i ich przeznaczenie – scenariusz ćwiczeń (1) Przedstawianie się – ściąga (2) Przedszkolak z zespołem Aspergera (1) Przedszkolne rymowanki – zabawa logopedyczna (1) Przekraczanie linii środka (1) Przepisywanie z tablicy (1) Przepisywanie z tablicy – wskazówki (1) Przestrzeń osobista (2) Przetwarzanie dźwięków a język (1) Przetwarzanie informacji (4) Przetwarzanie słuchowe – zaburzenia (1) Przez słomkę (1) Przeładowanie sensoryczne w ZA (1) Prześladowanie, dokuczanie, przezywanie… (1) Przyczyny autyzmu-jak ta wiedza pomoże dziecku/co da rodzinie? (1) Przyczyny zaburzeń ze spektrum autyzmu (1) Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Scenariusz zajęć otwartych (1) Przygotowanie do egzaminów (1) Przyjemne sposoby na naukę elastycznego myślenia (1) Przyjmowanie cudzej perspektywy (1) Przyjmowanie prezentów-schemat (1) Przykład Indywidualnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego IPET (1) Przykład oceny opisowej, I semestr (1) Przykładowa ocena opisowa (10) Przykładowa ocena opisowa dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym (1) Przykładowa opinia nauczyciela o dziecku (1) Przykładowa opinia ucznia (3) Przykładowe opisy postępów rozwoju psychomotorycznego dziecka (1) Przykładowe scenariusze zajęć warsztatowych dotyczące rozwoju umiejętności porozumiewania się uczniów (1) Przykładowe sprawozdanie z zajęć rewalidacyjnych (6) Przykładowe wpisy (1) Przykładowy IPET (3) Przykładowy IPET ucznia z autyzmem (1) Przykładowy okresowy plan pracy dydaktyczno-terapeutycznej – zmysły (1) Przykłady ocen śródrocznych i końcoworocznych (1) Przykłady programów dydaktyczno-wyrównawczych (1) Przyroda/biologia dostosowanie wymagań edukacyjnych (1) Przystosowania i modyfikacje programu- autyzm/ZA (1) Przystosować środowisko pracy do ucznia (1) Przysłowia z rozsypanek (1) Przytulać czy nie (1) Przytłoczenie bodźcami wzrokowymi w ASD (1) Psychologia dziecka (1) Psychologia życiologia w spektrum autyzmu (2) Psychoterapia indywidualna w ASD (3) Psychoterapia w autyzmie (3) Ptaki z wiejskiej zagrody (1) Publikacje i materiały edukacyjne autyzm i zespół Aspergera (2) Pudło sensoryczne (1) Płatki z mlekiem (1) Pływanie do celu (1) Quiz z okazji Dnia Chłopaka (dla szkół średnich) (1) R – ćwiczenia/kartka (1) R po D – ćwiczenia/kartka (1) R po p – ćwiczenia/kartka (1) R po T – ćwiczenia/kartka (1) Rady dla nauczycieli mających w klasie dziecko z ASD (1) Radzenie sobie z lękiem – umiejętności społeczne (2) Radzenie sobie z nudą – ściąga/kartka (1) Radzenie sobie z rozpaczą, smutkiem i niepokojem (1) Ramowy plan IPET-u (1) Równość i Czarny Protest (1) Różnice w uczeniu się dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej (1) Różnicowane głosek C-CZ (1) Recepta na szczęście według Piotrka (1) Regulowanie emocji (2) Rejestr bieżący ucznia (1) Relacje społeczne (3) Relaks (5) Relaksujący kot – zabawa grupowa (1) relax (1) Restrukturyzacja poznawcza (1) Rewalidacja (44) Rewalidacja – ASD (29) Rewalidacja – spektrum autyzmu (21) Rewalidacja przez muzykę (1) Robimy naleśniki – zabawa SI (1) Rodzeństwo dzieci z autyzmem (1) Rodzic z zespołem Aspergera (1) Rodzice to nie roboty (2) Rodzicielstwo (1) Rozkruszanki – zabawa SI (1) Rozmowa kwalifikacyjna (1) Rozpoznajemy twarze – zabawa integracyjna/emocje (1) Rozpoznanie zespołu Aspergera we wczesnych latach szkolnych (1) Rozpoznawanie emocji (2) Rozpoznawanie wyrazu twarzy (1) Rozpraszanie uwagi – historyjka społeczna (1) Rozsypanki wyrazowe (1) Rozsypanki wyrazowe – rewalidacja, autyzm (1) Rozwój mowy (1) Rozwój mowy i myślenia – ćwiczenia (1) Rozwój myślenia społecznego (1) Rozwój połączeń nerwowych a stymulacja sensoryczna (1) Rozwijanie inteligencji emocjonalnej (1) Rozwijanie mowy – scenariusz zajęć (1) Rozwijanie umiejętności społecznych (1) Rozwijanie wyobraźni przestrzennej (1) Ruch (1) Ruch Budząca się szkoła (1) Ruch i koordynacja – niedojrzałe w autyzmie (1) Ruszył autyzmschemat.life (1) Rymy, rymowanki, zabawy (1) Rysowanie malowanie (3) Rytmiczny spacer (1) Rytmika (2) Rywalizacja pomiędzy rodzeństwem (1) Rzeczy i ich właściwości – zajęcia (1) Safari na deskorolce – zabawa SI (1) Samodzielna praca i zabawa (1) Samoobsługa – jedzenie do IPET (1) Samookaleczanie (1) Samookaleczenia w autyzmie a zakłócenia metabolizmu siarki (1) Samostymulacje w klasie (1) Samotność (1) Samotność w spektrum autyzmu (1) Samoświadomość (1) Sankcje, uczeń, autyzm, zachowanie (1) Sawant (1) Sawant – przebłysk geniuszu (2) Scenariusz treningu społecznego – McDonalds (1) Scenariusz umiejętności społecznych – muzeum (1) scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla dziecka ze spektrum autyzmu (2) Scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla ucznia z zespołem Aspergera – kultura osobista i zachowanie (1) Scenariusz zajęć rewalidacyjnych usprawniających percepcję i pamięć wzrokową (1) Scenariusz zajęć rewalidacyjnych. Korzystamy z kalendarza (1) Scenariusze (3) Scenariusze edukacyjne (2) Scenariusze na Dzień Matki (2) Scenariusze rewalidacyjne (3) Scenariusze rozmów (1) Scenariusze rozmów telefonicznych – nawiązywanie kontaktów koleżeńskich (1) Scenariusze rozmów telefonicznych – zostawianie wiadomości dla rodziców (1) Scenariusze społeczne (4) Scenariusze zajęć logopedycznych (1) Scenariusze zajęć na Dzień Dziecka (2) Scenariusze zajęć rewalidacyjnych (7) Schemat Amerykański (1) Schemat ciała i przestrzeni (3) Schemat nowej szkoły (1) Schemat przebierania się na WF (1) Schemat przed klasówką (1) Schemat przed wyjściem do szkoły (1) Schemat teraz-potem (1) Schemat wejścia do szkoły (1) Schemat własnego ciała – ćwiczenia (1) Schizofrenia u dzieci (2) Schody ruchome – historyjka społeczna (1) Sekwencje czynności (1) Sensorycznie trudne scenariusze szkolne (1) sensoryka (5) Sensoryka: Dreszcze (1) Si – ćwiczenia/kartka (1) Siedzenie przy stole – integracja sensoryczna (1) Siła nawyku (1) Sklejeni ludzie – zabawa sensoryczna (1) Skoki do wody (1) Smello – zapachowe Bingo – SI (1) Socjoterapia (7) Sorry nie jesteśmy narodem wybranym (1) Spadające małpki – gry dostosowane do potrzeb dzieci ze spektrum autyzmu (1) Spójrz, zakryj, zapisz, sprawdź (1) SPD – zaburzenia w skrócie (1) Spektrum autyzmu (153) Spektrum autyzmu – logiczne myślenie, wskazówki (2) Spektrum autyzmu – nadwrażliwość na bodźce/modulacja sensoryczna (1) Spektrum autyzmu – Ocena funkcjonalna do planu wspierania zachowania – Przypadek Joeya (1) Spektrum autyzmu – Projekty i prace zaliczeniowe (1) Spektrum przypadku (1) Spektrum Zaburzeń Sensorycznych SPD (1) Sport (2) Sposób na relaks w ZA (1) Sposoby na szkolny hałas (1) Sposoby na złość – scenariusz zajęć (1) Sposoby przekazywania umiejętności społecznych (1) Sposoby uczenia dzieci z autyzmem – podpowiedzi (1) Sposoby uczenia się – lekcja/kartka (1) Spostrzeganie figury i tła (2) Spotkanie z Mikołajem. Scenariusz zajęć otwartych (1) Sprawdziany (1) Sprawozdanie z przeprowadzonej diagnozy i obserwacji w grupie dzieci 5-6 letnich (1) Stanowisko pracy ucznia (1) Stary Rok / Nowy Rok – scenariusz zajęć (2) Stałość spostrzegania (1) Stosunki przestrzenne (1) Strach przed uczuciami (1) Strategia odroczonego posłuszeństwa (1) Strategie czytania (1) Strategie dotyczące dbania o higienę osobistą i spokojny sen, autyzm, SI (1) Strategie nauki w klasie (3) Strategie pozytywnej dyscypliny w ASD (5) Strategie wizualne (4) Struktura Indywidualnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego (IPET) (1) Stwardnienie guzowate a autyzm (1) Style uczenia się (1) Sylwia Bagińska (4) Sylwia N. Bagińska (64) Syndrom oszusta (1) Synestezja – nietypowe przetwarzanie sensoryczne (2) System diagnozy autyzmu według Światowej Organizacji Zdrowia – ICD – 10 (1) System koleżeński (1) System Marianny Frostig (1) System zadań – strategie wizualne (1) System zmianowy to barbarzyństwo a nauka przez zabawę to fikcja (1) Sytuacje kryzysowe (1) Szczepienia – jak się bronić (1) Szczypta autyzmu, szczypta geniuszu (1) Szczęśliwego Nowego! (1) Szkodliwy nektar z agawy (1) Szkolenie z zakresu teorii umysłu: Rozmowy komiksowe (1) Szkolne problemy i właściwe działania (3) Szkolne uwagi 🙂 (1) Słabe i mocne teorie autyzmu (1) Słoik uczuć (1) Słuch w szkole (1) Słuchanie a słuch w ASD (1) Tabele porządkujące wiedzę (1) Tabliczka mnożenia na 2 – ćwiczenia (1) Taktyka męczeństwa (1) talent (3) Tańczące dłonie – zabawa SI (1) Technika „Opowiadanie życia” (1) Technika Mediacji Rówieśniczej (1) Techniki relaksacyjne (4) Teksty do ćwiczeń spółgłoski „CZ” (1) Teksty do ćwiczeń spółgłoski „sz” (1) Teoria umysłu (4) Teoria Umysłu – trening (7) Terapeuta cień (2) Terapia ASD (12) Terapia autyzmu w Polsce (1) Terapia głoski „r”, ćwiczenia – ASD (1) Terapia pedagogiczna (2) Terapia przez sztukę – zajęcia (1) Terapia ręki (4) Terapia zajęciowa (3) Terapie społeczne w ASD (1) Tiki tiki myślowe lub ruchy mimowolne w ASD (1) Torba na przygody – motoryka, SI, planowanie, interakcja społeczna (1) Towarzyskie opowieści – strategia społeczna (1) Tożsamość płciowa w autyzmie (1) Tożsamość w sieci (1) Trening czystości (1) Trening kontroli złości (1) Trening umiejętności społecznych (1) Trening Umiejętności Społecznych – scenariusz zajęć (2) Trening umiejętności społecznych w pracy dzieckiem z autyzmem (1) Treści programowe z działu Pojęcie liczby – kompensacja (1) Trudna młodzież (1) Trudne zachowania (2) Trudności w komunikacji i pozyskiwaniu przyjaciół – matczyna wersja treningu społecznego (1) Trudności w nauce – wczesne znaki ostrzegawcze (2) Trudności w rozumieniu ludzi – lekcja/kartka (1) Trudności z uwagą w ASD – wskazówki (1) Twarz (1) Tworzenie albumu emocji w zespole Aspergera (1) Tworzenie planów dnia (1) Tworzenie środowiska sprzyjającego rozwijaniu mowy (1) Tłusty Czwartek (2) Tłuszcze pożyteczne dla mózgu (1) Ubezpieczenie ucznia – wciskane polisy (1) Ubieranie się (1) Ubieranie się – zabawa w Butik (1) Ubierać się stosownie do sytuacji (1) Ucz i wszystko objaśniaj krok po kroku (1) Uczciwość i oszukiwanie w ASD (1) Uczenie płynności (1) Uczenie się z notatek (1) Uczenie skojarzeniowe w autyzmie/ASD i ZA (1) Uczeń jako członek społeczeństwa – IPET (1) Uczeń jako członek szkoły – IPET (2) Uczeń niedostosowany społecznie lub zagrożony niedostosowaniem społecznym (1) Uczeń przewlekle chory – Dostosowanie wymagań edukacyjnych (1) Uczeń z ADHD – 11 wskazówek dla nauczyciela (1) Uczeń z ASD/SPD lista ćwiczeń intensywnego wysiłku fizycznego (1) Uczeń z autyzmem (1) Uczeń z inteligencją niższą niż przeciętna – dostosowanie wymagań edukacyjnych z podziałem na przedmioty (1) Uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim – symptomy, wskazówki do pracy (1) Uczeń z Ukrainy (1) Uczeń z ZA (1) Uczeń z ZA – wskazania do kształcenia specjalnego w praktyce (1) Uczeń z zaburzeniami mowy – alalia, dyslalia, niedosłuch… – wskazówki (1) Uczeń z zaburzeniami mowy: jąkanie, giełkot, dysglosja, mowa bezkrtaniowa, ana- i dysartria/wskazówki (1) Uczeń z zaburzeniami zachowania i emocji (1) Uczeń z zespołem Aspergera – przykładowe sprawozdanie nauczyciela wspomagającego (1) Uczeń z zespołem Aspergera – symptomy trudności (1) Uczeń z Zespołem Tourette’a (1) Uczeń zaniedbany środowiskowo (1) Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim (1) Uczymy się a jedynek wciąż przybywa (1) Układ dotykowy (1) Układanie (1) Układanki terapeutyczne (3) Umiejetności społeczne (9) Umiejętności społeczne (159) Umiejętność czytania dzeci z autyzmem (1) Umiejętność uważnego słuchania (1) Umowa z uczniem z ASD (1) Uprzywilejowane miejsce w klasie (1) Uspra
키워드에 대한 정보 opinia o dziecku z autyzmem przedszkole
다음은 Bing에서 opinia o dziecku z autyzmem przedszkole 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Przedszkole dla dzieci z autyzmem \”Słoneczna Dolina\”
- Reportáž
- AUTYZM
- PRZEDSZKOLE
- SŁONECZNA dOLINA
- SZCZECI
- DZIECI AUTYSTYCZNE
- PORADNIA
- ZAPISY
- Tkacka 55
- PORADNIA AUTYZM
- INDYWIDUALNA STYMULACJA SŁUCHU JOHANSENA
- integracja
Przedszkole #dla #dzieci #z #autyzmem #\”Słoneczna #Dolina\”
YouTube에서 opinia o dziecku z autyzmem przedszkole 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Przedszkole dla dzieci z autyzmem \”Słoneczna Dolina\” | opinia o dziecku z autyzmem przedszkole, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.