Oświadczenie Ojca O Niekorzystaniu Z Urlopu Rodzicielskiego | Mój Lud Jest Oporny I Dlatego Przechodzi Tak Ciężkie Próby. Orędzie Jezusa. 최근 답변 138개

당신은 주제를 찾고 있습니까 “oświadczenie ojca o niekorzystaniu z urlopu rodzicielskiego – Mój Lud jest oporny i dlatego przechodzi tak ciężkie próby. Orędzie Jezusa.“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Prorocy i Czasy Ostateczne 이(가) 작성한 기사에는 조회수 2,201회 및 좋아요 213개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

oświadczenie ojca o niekorzystaniu z urlopu rodzicielskiego 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Mój Lud jest oporny i dlatego przechodzi tak ciężkie próby. Orędzie Jezusa. – oświadczenie ojca o niekorzystaniu z urlopu rodzicielskiego 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

#czasyostateczne#orędzianaczasyostatecze Bracia: Stajemy przed bardzo szczegółowym wezwaniem Naszego Pana Jezusa Chrystusa, żabyśmy wyrzekli się tego, co światowe, i wrócili do Niego. Delikatnego tła tego, co się dzieje nie znamy my, tylko osoby należące do elit; dlatego prowadzenie przez Naszego Pana w tym aspekcie jest kolejnym błogosławieństwem dla każdego z nas. Jak dobrze i w szczegółach mówi nam Nasz Pan Jezus Chrystus, walka duchowa dotyczy nie tylko pokusy, upadku. W tym czasie Demon uderza w nas, by odebrać nam możliwość nawrócenia. Każdy zły krok jest możliwością dla Diabła, który natychmiast przystępuje do działania. Nasz Pan mówi nam, że jesteśmy wolni, posiadamy wolną wolę. Możemy wybierać między dobrem a złem, jednakże człowiek posiada wolną wolę w tym celu, aby wybierać dobro, które go doprowadza do pełni, a nie zło. Posiada rozum w tym celu, aby szukać prawdy, a nie błędu, który go zaciemnia. To, co się dzieje, to to, że wielu biega za tym, czego chce większość, i czasami nie mają pojęcia, co robią, ani nie rozeznają konsekwencji. Dlatego jesteśmy wzywani przez Naszego Pana do życia w braterskiej miłości, do bycia świadkami Jego Miłości, tym wyróżniamy się my, chrześcijanie: miłowaniem się wzajemnie. Amen.Luz de Maria de Bonilla (Argentyna)

oświadczenie ojca o niekorzystaniu z urlopu rodzicielskiego 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Oświadczenie ojca dziecka o braku zamiaru korzystania z …

Oświadczenie ojca dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego. Oświadczam, że jako ojciec dziecka …………………..

+ 여기를 클릭

Source: www.workservice.pl

Date Published: 9/5/2022

View: 8350

Oświadczenie o niekorzystaniu z urlopu rodzicielskiego

Urlop ten może być wykorzystany po wykorzystaniu.Oświadczenie ojca dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego. Oświadczam, że jako ojciec …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: twojeumowy24.pl

Date Published: 8/21/2022

View: 6586

Niezbędne dokumenty – ZUS

oświadczenie ubezpieczonej, od kiedy ojciec dziecka będzie korzystał z … zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu rodzicielskiego oraz …

+ 여기에 보기

Source: www.zus.pl

Date Published: 10/22/2022

View: 884

Wzory Wniosków | proRodzinny

Wniosek matki o udzielenie urlopu rodzicielskiego „z góry” (urlop udzielany w trybie … Załącznik nr 2 do wniosku – Oświadczenie pracownika o braku zamiaru …

+ 여기에 더 보기

Source: prorodzinny.pl

Date Published: 6/29/2021

View: 5345

주제와 관련된 이미지 oświadczenie ojca o niekorzystaniu z urlopu rodzicielskiego

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Mój Lud jest oporny i dlatego przechodzi tak ciężkie próby. Orędzie Jezusa.. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Mój Lud jest oporny i dlatego przechodzi tak ciężkie próby. Orędzie Jezusa.
Mój Lud jest oporny i dlatego przechodzi tak ciężkie próby. Orędzie Jezusa.

주제에 대한 기사 평가 oświadczenie ojca o niekorzystaniu z urlopu rodzicielskiego

  • Author: Prorocy i Czasy Ostateczne
  • Views: 조회수 2,201회
  • Likes: 좋아요 213개
  • Date Published: 최초 공개: 2022. 8. 18.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=b-UGqx3I8Bo

Czy matka może zrezygnować z urlopu rodzicielskiego na rzecz ojca?

Złożenie wniosku do pracodawcy oznacza rezygnację z całości lub części urlopu rodzicielskiego na rzecz ojca dziecka. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownicy.

Czy ojciec dziecka może skorzystać z urlopu rodzicielskiego?

Urlop rodzicielski może brać zarówno matka, jak i ojciec dziecka, ale dni urlopu wykorzystanego przez każde z rodziców się sumują. To znaczy, że jeśli korzystacie z urlopu rodzicielskiego razem, w tym samym czasie, może to trwać maksymalnie 16 tygodni.

Czy ojciec dziecka może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

Podsumowanie – urlop macierzyński dla ojca

Ojcowie nowo narodzonych dzieci mogą skorzystać z części urlopów macierzyńskich, które przysługują wyłącznie kobietom. Ważne jest jednak to, aby matki wykorzystały ten urlop w wymiarze co najmniej 14 lub pod pewnymi warunkami – 8 tygodni.

W jakim terminie należy złożyć wniosek o urlop rodzicielski?

Chcąc skorzystać z urlopu rodzicielskiego, trzeba złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy. O ile nie został on złożony wraz z wnioskiem o urlop macierzyński, to uprawniony powinien złożyć wniosek o urlop rodzicielski nie później niż 21 dni przed planowanym terminem jego rozpoczęcia.

Jak napisać rezygnację z urlopu rodzicielskiego?

Jedyne co musimy dopełnić to złożyć wniosek z zachowaniem odpowiednich terminów. Zgodnie z Art. 1791 § 4 pkt. 1 Kodeksu pracy wniosek o rezygnację z urlopy rodzicielskiego należy złożyć na 21 dni przed przystąpieniem do pracy (wzór 13).

Czy można nie skorzystać z urlopu rodzicielskiego?

Jest to urlop udzielany zawsze na wniosek – korzysta się z niego na zasadzie dobrowolności. Z udzielonego urlopu rodzicielskiego można również zrezygnować, nie wykorzystując go w pełni. Uregulowania dotyczące tego urlopu zawarto w art. 1791, art.

Ile wynosi zasiłek rodzicielski dla ojca?

W przypadku zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego ma on wynieść 70% podstawy zasiłku, natomiast zasiłek macierzyński ma wynieść 81,5% podstawy. W przypadku indywidualnych 9 tygodni urlopu rodzicielskiego przysługujących ojcu zasiłek ma wynieść 70% podstawy wymiaru.

Czy mąż może przejąć urlop rodzicielski?

Zmieniły się również zasady korzystania z urlopów rodzicielskich. Modyfikacjom uległy w szczególności kwestie dotyczące przerwania urlopu rodzicielskiego. Obecnie jest to możliwe za zgodą pracodawcy, a niewykorzystaną część urlopu może przejąć ojciec dziecka.

Ile płatny jest urlop rodzicielski dla ojca?

Przy złożeniu wniosku w terminie (21 dni od porodu), otrzymasz zasiłek macierzyński za urlop rodzicielski w wysokości 80% podstawy wymiaru — czyli 80% Twojego wynagrodzenie zasadniczego. Natomiast gdy złożysz wniosek po terminie, dostaniesz 60% podstawy wymiaru.

Jak przekazać urlop macierzyński ojcu?

Czy można przekazać urlop macierzyński dla ojca dziecka? Oczywiście, matka dziecka, po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, może z niego zrezygnować i wrócić do pracy (art. 180 § 5 Kodeksu pracy). Pozostała część urlopu może zostać wykorzystana przez ojca dziecka, na jego wniosek.

Czy sobota i niedziela wlicza się do urlopu ojcowskiego?

Wymiar urlopu ojcowskiego to 2 tygodnie. Istotną informacją jest to, że wymiar tego urlopu jest niezmienny, np. w razie urodzenia bliźniąt nie ulega on podwojeniu. Przy udzielaniu urlopu ojcowskiego tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym, co oznacza, że wliczane są do niego soboty i niedziele.

Ile urlopu rodzicielskiego musi wykorzystać matka?

Urlop rodzicielski jest ustalony jako maksymalny i wynosi do 32 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka i do 34 tygodni przy jednoczesnym urodzeniu więcej niż jednego dziecka.

Kto składa wniosek o urlop rodzicielski?

Pracownica lub pracownik, aby podjąć pracę w czasie urlopu rodzicielskiego, składa pracodawcy na 21 dni wcześniej pisemny wniosek zawierający następujące informacje: swoje dane osobowe. wymiar czasu pracy (część etatu), w którym chce pracować okres, w którym chce łączyć urlop rodzicielski z pracą

Kto płaci za urlop rodzicielski?

Podsumowując, zasiłek macierzyński przysługuje każdej osobie, która jest zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego w dniu porodu. Za czas korzystania z urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego przysługuje zasiłek w wysokości zależnej od złożonego przez pracownika wniosku. Świadczenie to może wypłacać ZUS lub pracodawca.

Czy mąż może przejąć urlop rodzicielski?

Zmieniły się również zasady korzystania z urlopów rodzicielskich. Modyfikacjom uległy w szczególności kwestie dotyczące przerwania urlopu rodzicielskiego. Obecnie jest to możliwe za zgodą pracodawcy, a niewykorzystaną część urlopu może przejąć ojciec dziecka.

Czy L 4 przerywa urlop rodzicielski?

Czy w czasie urlopu rodzicielskiego można przejść na L4

Zdarza się, że w okresie urlopu rodzicielskiego młoda mama zajdzie w kolejną ciążę. Jeśli istnieje podstawa do zwolnienia lekarskiego (ciąża jest zagrożona lub kobieta bardzo źle znosi swój stan) może przerwać urlop rodzicielski i przejść na L4.

Czy w czasie urlopu rodzicielskiego można pracować?

Zgodnie z art. 1821e Kodeksu pracy pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy.

Czy pracodawca może odmówić urlopu macierzyńskiego ojcu?

Nie, bez względu na przyczynę, pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu ojcowskiego w terminie oraz wymiarze wskazanym przez pracownika.

Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego

Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego jest jednym z uprawnień przysługujących pracownikowi.

Przepisy Kodeksu pracy dają pracownikowi możliwość rezygnacji z udzielonego mu przez pracodawcę urlopu rodzicielskiego niezależnie od tego na jakiej podstawie urlop ten został udzielony. Ustawodawca przewidział dwie możliwości, dwa sposoby udzielenia urlopu rodzicielskiego.

Urlop rodzicielski udzielany w terminie 21 dni po porodzie

Art. 179 (1) Kodeksu pracy umożliwia pracownicy, nie później niż w terminie 21 dni po porodzie zwrócenie się do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim – urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. W praktyce oznacza to, że pracownica w terminie 21 dni od dnia porodu decyduje się na skorzystanie w pełni z przysługujących jej uprawnień związanych z rodzicielstwem. W przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie, pracownicy przysługuje łącznie 52 tygodni urlopu (macierzyńskiego + rodzicielskiego) czyli 364 dni zwolnienia od pracy, a w przypadku ciąży mnogiej odpowiednio więcej dni w zależności od liczby dzieci urodzonych przy porodzie.

Pracownica, której udzielono urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim nadal może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z ojcem wychowującym dziecko i w takim przypadku na mocy art. 179 (1) § 4 ma możliwość rezygnacji z udzielonego jej przez pracodawcę urlopu rodzicielskiego w całości albo w części i powrotu do pracy. W takim przypadku wniosek składa się pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed przystąpieniem do pracy. Złożenie wniosku do pracodawcy oznacza rezygnację z całości lub części urlopu rodzicielskiego na rzecz ojca dziecka. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownicy.

Przepis ten, nie odnosi się w żaden sposób do sytuacji, w której pracownica chciałaby zrezygnować z urlopu rodzicielskiego udzielonego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim i powrócić do pracy wtedy gdy ojciec dziecka nie zamierza korzystać z urlopu rodzicielskiego.

Urlop rodzicielski na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu

Przejdźmy do przeanalizowania art. 182 (1d) Kodeksu pracy, który odnosi się do sytuacji, w której urlop rodzicielski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Pracownica lub pracownik może złożyć do pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego, w sytuacji gdy pracownica – matka dziecka nie zdecydowała się na złożenie w terminie 21 dni po porodzie wniosku o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim – urlopu rodzicielskiego.

Art. 182(1d) § 3 Kodeksu pracy wyraźnie wskazuje, że w omawianym przypadku pracownik może zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego w każdym czasie za zgodą pracodawcy i powrócić do pracy.

Przepis również wyraźnie wskazuje na konieczność uzyskania zgody pracodawcy na rezygnację z urlopu rodzicielskiego udzielonego w tym trybie.

Ojciec dziecka nie korzysta z urlopu rodzicielskiego, z którego zrezygnowała matka dziecka

Możliwość rezygnacji z urlopu rodzicielskiego w sytuacji wskazanej w art. 182(1d) Kodeksu pracy nie pozostawia żadnych wątpliwości, nie mniej jednak nadal pojawia się pytanie czy w sytuacji, w której pracownica złożyła w terminie 21 dni po porodzie wniosek o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim – urlopu rodzicielskiego ma możliwość rezygnacji z urlopu rodzicielskiego w sytuacji gdy ojciec dziecka nie będzie korzystał z tego uprawnienia?

Odpowiedzi na to pytanie nie sposób znaleźć w przepisach Kodeksu pracy.

Pośrednio jednak można posiłkować się przepisami Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8.12.2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków, a dokładnie § 3.1. tego rozporządzenia, który wskazuje jakie elementy i dane powinny być zawarte w treści wniosku w sprawie rezygnacji przez pracownicę z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości albo w części.

Wniosek ten powinien zawierać imię i nazwisko pracownicy i datę przystąpienia do pracy. Przepis ten nie obliguje pracownicy do wskazania czy ojciec dziecka będzie czy też nie będzie korzystał z tego uprawnienia, co sugeruje, że pracownica może zrezygnować z urlopu rodzicielskiego udzielonego na jej wniosek złożony w terminie 21 dni po porodzie niezależnie od tego czy ojciec dziecka zdecyduje się na skorzystanie z tego uprawnienia. Ojciec dziecka może, ale nie musi korzystać z urlopu rodzicielskiego, z którego zrezygnowała matka.

Urlop rodzicielski udzielony pracownicy w terminie 21 po porodzie przepada, w sytuacji w której pracownica postanowi zrezygnować z tego urlopu w całości lub części a ojciec dziecka nie zdecyduje się na skorzystanie z tego urlopu.

Niezależnie zatem od podstawy prawnej udzielenia pracownikowi urlopu rodzicielskiego, pracownik może zrezygnować z udzielonego mu urlopu rodzicielskiego.

Wnioski związane z urlopem rodzicielskim:

rezygnacja z urlopu rodzicielskiego

wykonywanie pracy. podczas urlopów związanych z macierzyństwem

wniosek pracownicy o udzielenie urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim

wniosek udzielenie urlopu rodzicielskiego w okresie nie przypadającym bezpośrednio po wykorzystanej części urlopu rodzicielskiego

wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze

urlop wypoczynkowy po urlopach związanych z macierzyństwem

Lubisz konkretne odpowiedzi na konkretne pytania?Ja lubię bardzo, dlatego stworzyłam eBook, w którym odpowiadam na najczęściej pojawiające się pytania z tematyki urlopów. W treści eBooka odnajdziesz praktyczne odpowiedzi na pytania z życia wzięte z zakresu:

urlopu wypoczynkowego

urlopu bezpłatnego

urlopu szkoleniowego

urlopu „okolicznościowego”

urlopu macierzyńskiego

urlopu rodzicielskiego

urlopu wychowawczego

urlopu ojcowskiego

innych zwolnień od pracy

Ten eBook to Twój mini podręcznik z zakresu prawa pracy, który pomoże w błyskawiczny sposób odnaleźć odpowiedzi na pytania z zakresu urlopów pracowniczych ?

Urlop rodzicielski — co to? Ile trwa? Ile płatny w 2022 r.?

Rodzice potrzebują urlopu—

Na opiekę nad dzieckiem i od opieki nad dzieckiem.

Państwo zapewnia na pewno tę pierwszą możliwość. Jest to urlop rodzicielski.

W drugiej kwestii mogą pomóc dziadkowie lub niania.

Z tego artykułu dowiesz się:

ile trwa urlop rodzicielski

co prawo mówi o urlopie rodzicielskim

ile wynosi zasiłek rodzicielski

jak napisać wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Chcesz od razu napisać wniosek o urlop rodzicielski? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe wzory wniosków o wszystkie typy urlopów pracowniczych do uzupełnienia jednym kliknięciem. Stwórz wniosek o urlop w 5 minut tutaj.

Zobacz inne wzory, stwórz wniosek urlopowy i pobierz dokument w PDF tutaj.

Stwórz wniosek o urlop teraz

Sprawdź, jakie jeszcze urlopy należą się rodzicom:

A poniżej znajdziesz informacje o świadczeniach dla rodziców:

1

Urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski przysługuje ojcu i matce dziecka, a także rodzicom adopcyjnym.

Warunkiem jest zatrudnienie na umowę o pracę lub dobrowolne opłacanie składek chorobowych.

Urlop rodzicielski to czas na opiekę nad dzieckiem, który możesz wykorzystać, ale nie musisz też tego robić, bo jest dobrowolny.

Co więcej—

Na decyzję masz sporo czasu.

Ale zacznijmy od początku.

Ile trwa urlop rodzicielski?

Urlop rodzicielski to ten drugi urlop, zaraz po macierzyńskim.

Jeśli urodzi Wam się jedno dziecko, urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie, jeśli dwójka lub więcej — możecie skorzystać z 34 tygodni wolnego.

Istotna sprawa—

Urlop rodzicielski może brać zarówno matka, jak i ojciec dziecka, ale dni urlopu wykorzystanego przez każde z rodziców się sumują.

To znaczy, że jeśli korzystacie z urlopu rodzicielskiego razem, w tym samym czasie, może to trwać maksymalnie 16 tygodni.

Jeśli matka wykorzystuje 20 tygodni, to ojcu zostaje 12 i tak dalej.

Wskazówka: Urlop rodzicielski można podzielić na maksymalnie 4 części — każda po 8 tygodni. Do wykorzystania przez matkę, ojca lub oboje naraz.

Pierwsza część urlopu rodzicielskiego przypada bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Następne pozostają do wykorzystania jeszcze przez 5 lat, a dokładnie do momentu, w którym dziecko skończy 6. rok życia. W dowolnym momencie.

Chodzi po prostu o to, że urlop rodzicielski jest przedłużeniem macierzyńskiego. Aby udać się na urlop rodzicielski, trzeba wcześniej wykorzystać urlop macierzyński.

To dlatego często mówi się o tych urlopach razem—

Urlop macierzyński i rodzicielski — dlaczego razem?

Są ze sobą nierozłącznie związane, a łączy je zasiłek macierzyński.

Chyba że rezygnujecie z urlopu rodzicielskiego i posyłacie dziecko do żłobka lub zostawiacie pod opieką niani lub kogoś z rodziny.

Jak już było wspomniane wyżej — urlop rodzicielski nie jest obowiązkowy.

To po prostu możliwość, która w dodatku zapewnia wypłatę części wynagrodzenia.

Ale o tym zaraz.

W tym miejscu warto jeszcze wyjaśnić pojęcie roczny urlop rodzicielski. Może być bardzo mylące, bo przecież 32 tygodnie nie dają razem roku.

Za to 32 urlopu rodzicielskiego + 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (jeśli urodziło się jedno dziecko) = 52 tygodnie.

Tu już mamy okrągły rok.

Urlop rodzicielski a praca

W czasie urlopu rodzicielskiego można pracować, ale maksymalnie na pół etatu u swojego pracodawcy. W takim wypadku zmniejsza się jednak wysokość zasiłku rodzicielskiego.

Jak bardzo?

Wysokość zasiłku rodzicielskiego osoby pracującej na część etatu oblicza się, dzieląc wymiar czasu pracy podjętej w czasie urlopu rodzicielskiego przez wymiar czasu pracy wykonywanej przed pójściem na urlop.

Ale to nie wszystko.

Gdy pracujesz na pół etatu, czas spędzony na urlopie rodzicielskim jest również o połowę krótszy.

To dlatego możesz liczyć na przedłużenie urlopu.

Kodeks Pracy nie pozwala jednak, by urlop rodzicielski był dłuższy niż:

64 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka podczas jednego porodu,

68 tygodni – w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka.

A teraz drugi przypadek, czyli praca na umowę zlecenie lub o dzieło u innego pracodawcy niż ten, który Cię zatrudnia.

To już traktowane jest zupełnie inaczej, bardziej jako dorabianie na urlopie rodzicielskim.

Wtedy masz możliwość pracy nawet w wymiarze pełnego etatu — formalnie korzystasz z urlopu rodzicielskiego w Twojej macierzystej firmie, ale dorabiasz sobie gdzieś indziej.

Tylko trzeba uważać — jeśli zdecydujesz się na wykonywanie zleceń, które są łudząco podobne do Twojej podstawowej pracy, możesz narazić się na kary.

To dlatego, że tego rodzaju zachowanie może być uznane za chęć obejścia przepisów Kodeksu pracy.

Tak więc, jeśli decydujesz się zarabiać na urlopie rodzicielskim, rób to z głową.

Urlop rodzicielski dla ojca

Ojciec dziecka (biologiczny lub adopcyjny) ma prawo do 32 lub 34 (w przypadku bliźniaków lub trojaczków) tygodni urlopu rodzicielskiego.

Dokładnie tak samo jak matka.

Jeśli oboje rodziców decyduje się na urlop rodzicielski, wtedy po prostu dzielą te dni między sobą.

Wskazówka: Urlop, z którego nie może korzystać ojciec, to pierwsze 14 tygodni od narodzin dziecka (od porodu). Kolejne okresy mogą już przejść dowolnie na ojca.

Jesteś tatą?

Oto Twoje urlopy:

Urlop rodzicielski w świadectwie pracy

Urlop rodzicielski wpisuje się do świadectwa pracy.

To dlatego, żeby przyszły pracodawca wiedział, jak dużo urlopu zostało już przez pracownika wykorzystane.

Znajdą się tam więc informacje o:

wymiarze udzielonego już urlopu rodzicielskiego

a także o tym:

ile części urlopu rodzicielskiego zostało już wykorzystane

jaka jest podstawa prawna udzielenie urlopu.

Więcej na temat świadectwa pracy przeczytasz w tym artykule: Świadectwo pracy 2020 — wzór. Umowa zlecenie a świadectwo pracy?

Urlop rodzicielski podstawa prawna

Chcecie sprawdzić, co prawo mówi o zasadach rządzących urlopem rodzicielskim?

Możecie bezpośrednio przeczytać o tym tutaj (ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r.).

Warto dodać, że przepisy dotyczące urlopu rodzicielskiego zostały zaktualizowane i zmienione w 2016 roku.

Wtedy rząd zdecydował, że wydłuży urlop rodzicielski dla obojga rodziców i zlikwiduje dodatkowy urlop macierzyński (wynosił on kiedyś 6 tygodni, ale rodzicielski trwał tylko 26 tygodni — obecnie oba urlopy zostały połączone w jeden).

Przepis na profesjonalne CV?

Wypróbuj kreator CV i stwórz dokument w kilka minut — zanim Twoje dziecko się obudzi.

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj

2

Wniosek o urlop rodzicielski

Bardzo istotny jest termin, w którym złożycie wniosek o urlop rodzicielski.

Od tego zależy, w jakim wymiarze będzie wypłacany zasiłek rodzicielski. Co więcej — warto złożyć wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski naraz.

O co chodzi?

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski 80%

Jeśli złożycie wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski w terminie, to jest w ciągu 21 dni od urodzenia się dziecka, zasiłek rodzicielski będzie wynosił 80% podstawy wymiaru, czyli 80% wynagrodzenia.

Wniosek o urlop rodzicielski złożony w terminie oznacza wypłatę zasiłku:

macierzyńskiego w wysokości 100%

rodzicielskiego w wysokości 60%.

Jak widać, wszystko się zgadza—

Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku łączny wymiar zasiłku macierzyńskiego wynosi 80%.

Uwaga: Wniosek o urlop rodzicielski musi być złożony pisemnie!

Zajrzyj także do innych poradników:

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

Jeśli są jeszcze kwestie dotyczące urlopu rodzicielskiego, które Cię interesują, zadaj pytanie na forum poniżej.

Czy możliwy jest urlop macierzyński dla ojca?

Autor

Rafał Rodzeń Artykuły autora

Podstawowym celem każdego urlopu macierzyńskiego jest zapewnienie kontaktu matki z nowo narodzonym dzieckiem. Urlop ten jest odmienny od urlopu ojcowskiego, czy jednak może być także wykorzystywany przez ojca dziecka? Przeczytaj i dowiedz się czy możliwy jest urlop macierzyński dla ojca!

Czym jest urlop macierzyński?

Urlop macierzyński należy do kategorii urlopów związanych z rodzicielstwem i przysługuje matce dziecka, która pozostaje w stosunku pracy. W praktyce oznacza to, że wykonywanie zadań na podstawie jakiejkolwiek umowy cywilnoprawnej (o dzieło lub zlecenie), a także w ramach kontraktu B2B nie uprawnia do skorzystania z tego urlopu.

Zgodnie z treścią art. §180 11-4 Kodeksu pracy pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

20 tygodni – w przypadku urodzenia 1 dziecka przy jednym porodzie,

31 tygodni – w przypadku urodzenia 2 dzieci przy jednym porodzie,

33 tygodni – w przypadku urodzenia 3 dzieci przy jednym porodzie,

35 tygodni – w przypadku urodzenia 4 dzieci przy jednym porodzie,

37 tygodni – w przypadku urodzenia 5 i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Przed przewidywaną datą porodu pracownica może wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania wymiaru, o którym mowa powyżej. Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu i powrócić do pracy, jeżeli:

pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta pracownik-ojciec wychowujący dziecko;

przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego, osobistą opiekę nad dzieckiem będzie sprawował ubezpieczony-ojciec dziecka, który w celu sprawowania tej opieki przerwał działalność zarobkową.

Wyrok SN z 21 października 2020 roku (sygn. akt I UK 120/19) „Urlop macierzyński jest obowiązkowym urlopem ustawowym i tylko ściśle określona sytuacja (przesłanka) powoduje jego skrócenie. Artykuł 180 § 5 kp oznacza tylko tyle, że w określonym czasie pracownica może zrezygnować z pozostałej części urlopu. Przepis ten nie zajmuje się sytuacją, w której matka podejmuje pracę zarobkową przed upływem 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Podjęcie przez nią takiej pracy w tym okresie i w ogóle w czasie podstawowego urlopu macierzyńskiego, a tym bardziej w okresie kolejnych urlopów (art. 29 ust. 7 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – t.j. Dz.U. z 2014 roku poz. 159 ze zm.) nie jest równoznaczne z rezygnacją z pozostałej części urlopu macierzyńskiego. Rezygnacja jest zdarzeniem prawnym, wynikającym z woli i działania matki, ściśle określonym i uwarunkowanym. Spełnia się tylko przy zaistnieniu przesłanek opisanych w przepisie. Znaczenie ma przede wszystkim wola samej ubezpieczonej o rezygnacji ze szczególnego urlopu. Czym innym jest sytuacja faktyczna, w której matka podejmuje pracę zarobkową i wcale nie rezygnuje z urlopu macierzyńskiego. Podjęcie pracy nie pozwala też na ustalenie faktyczne (art. 231 kpc) o rezygnacji przez pracownicę z pozostałej części urlopu”.

Ustawodawca przewidział odrębny rodzaj urlopu rodzicielskiego dla ojców nowo narodzonych dzieci – mowa oczywiście o urlopach ojcowskich. Funkcjonują one na podobnej zasadzie jak urlopy macierzyńskie, choć w praktyce ich wymiar jest znacznie krótszy. Oba te urlopy nie mogą być jednak ze sobą utożsamiane, ponieważ są od siebie całkowicie niezależne.

Pojawia się tutaj pytanie – czy ojciec dziecka może skorzystać z urlopu macierzyńskiego, który przysługiwałby kobiecie? Ustawodawca zezwala na takie rozwiązanie, choć stawia tutaj pewne warunki. Matka dziecka może bowiem zrezygnować z części przysługującego jej urlopu macierzyńskiego, która zostanie w przyszłości wykorzystana przez ojca dziecka lub innego bliskiego członka rodziny. Pamiętajmy jednak, że kobieta nie może zrezygnować z pierwszych 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przypadającego na okres tuż po urodzeniu dziecka. Celem takiego rozwiązania jest umożliwienie jej zregenerowania ciała po wysiłku związanym z porodem oraz zapewnienie podstawowego i bardzo ważnego kontaktu z dzieckiem w pierwszych dniach jego życia.

Ojciec dziecka może zatem skorzystać z urlopu macierzyńskiego, pod warunkiem jednak, że matka dobrowolnie zrezygnowała z jego części po wykorzystaniu pierwszych 14 tygodni odpoczynku. Ustawodawca przewidział w tym zakresie kilka ważnych wyjątków:

matka dziecka może zrezygnować z pozostałej części przysługującego jej urlopu macierzyńskiego już po upływie 8 tygodnia od dnia porodu, jeśli przedstawi orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji;

matka dziecka może zrezygnować z pozostałej części przysługującego jej urlopu macierzyńskiego już po upływie 8 tygodnia od dnia porodu, jeśli przebywa w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.

Powyższe okoliczności uprawniają ojca dziecka do wcześniejszego odebrania prawa do urlopu macierzyńskiego – matka nie musi wykorzystać co do zasady obowiązkowych 14 tygodni takiego urlopu, aby przekazać jego dalszą część ojcu dziecka.

Warto w tym miejscu podkreślić, że wymiar urlopu macierzyńskiego dla ojca może być znacznie dłuższy, niż zakładają to przepisy ustawowe. Jeśli matka dziecka umrze w trakcie porodu lub przed upływem przysługujących jej 14 tygodni wolnego, ojciec może skorzystać z większej ilości dni urlopowych, które przysługiwałyby pracownicy, gdyby ta żyła.

POLECAMY Ogłoszenia o pracę z całej Polski Poznaj wybrane oferty pracodawców

Poznaj wybrane oferty pracodawców Weź udział w rekrutacji

Weź udział w rekrutacji Podziel się opinią ZOBACZ OGŁOSZENIA Dowiedz się ile możesz zarabiać w innej firmie na takim samym stanowisku

Skutki urlopu macierzyńskiego dla ojca

Jednym z głównych warunków uprawniających ojców do wykorzystywania urlopów macierzyńskich jest konieczność pozostawania w stosunku pracy. Innymi słowy, omawiany urlop nie będzie przyznany, jeśli mężczyzna pracuje na podstawie umowy cywilnoprawnej lub kontraktu B2B, chyba że co innego przewidziano w treści samej umowy.

Jeśli matka dziecka nie pracuje lub nie pozostaje w stosunku pracy, ojciec dziecka nie będzie mógł przejąć żadnej części omawianego urlopu, bo tak naprawdę nigdy on nie powstał.

Jeśli ojciec dziecka zyska prawo do urlopu macierzyńskiego, korzysta on z pełnej ochrony przed utratą pracy na czas trwania takiego urlopu (analogicznie jak ma to miejsce w przypadku matki dziecka). Dodatkowo mężczyzna otrzymuje zasiłek macierzyński w takiej samej wysokości, jaka przysługuje kobiecie.

Aby skorzystać z omawianego urlopu, niezbędne jest odpowiednie działanie matki dziecka – musi ona złożyć u swojego pracodawcy wniosek w sprawie rezygnacji z korzystania z części urlopu macierzyńskiego w terminie nie krótszym niż 7 dni przed przystąpieniem do pracy. Pamiętajmy, że pracodawca musi uwzględnić wniosek pracownicy. Matka dziecka nie może jednak zrezygnować z przysługującego jej urlopu, jeśli dziecko nie będzie miało zapewnionej opieki ze strony ojca lub innego bliskiego członka rodziny. Ojciec dziecka, który chce przejąć dalszą część urlopu macierzyńskiego, powinien również złożyć wniosek – tym razem o wykorzystanie przysługujących mu dni wolnych w zamian za matkę dziecka, która z nich zrezygnowała. Matka dziecka powinna wyrazić swoją zgodę na wykorzystanie tego urlopu przez mężczyznę – jeśli to nastąpi, pracodawca ojca dziecka wyda zaświadczenie, które potwierdzi termin rozpoczęcia przez pracownika urlopu macierzyńskiego. Oczywiście mężczyzna może w każdej chwili zrezygnować z przysługującego mu urlopu macierzyńskiego i szybciej wrócić do pracy – musi jednak złożyć odpowiedni wniosek do swojego pracodawcy.

Podsumowanie – urlop macierzyński dla ojca

Ojcowie nowo narodzonych dzieci mogą skorzystać z części urlopów macierzyńskich, które przysługują wyłącznie kobietom. Ważne jest jednak to, aby matki wykorzystały ten urlop w wymiarze co najmniej 14 lub pod pewnymi warunkami – 8 tygodni. Przeniesienie urlopu macierzyńskiego na ojca dziecka wymaga od kobiety pisemnej rezygnacji z tego urlopu, która jest składana w formie wniosku do jej pracodawcy, a następnie wniosku mężczyzny o udzielenie mu pozostałej liczby dni wolnych na sprawowanie opieki nad dzieckiem.

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski – jak i kiedy złożyć?

Wniosek o urlop macierzyński – kiedy i gdzie złożyć?

Urlop macierzyński jest przyznawany po urodzeniu lub adopcji dziecka. Uprawniony do skorzystania z niego zasadniczo nie musi składać wniosku o urlop macierzyński, ponieważ przysługuje on z mocy prawa. Zaczyna się najpóźniej z dniem porodu. Jeszcze przed porodem można skorzystać z maksymalnie 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Wtedy trzeba złożyć wniosek o urlop macierzyński.

Komu przysługuje urlop macierzyński?

Każdy pracownik, zleceniobiorca czy nawet przedsiębiorca, który opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe, ma prawo do skorzystania w określonych okolicznościach związanych z narodzinami dziecka lub jego adopcją z urlopu macierzyńskiego. Głównym adresatem tego urlopu jest matka dziecka, ale jego część może wykorzystać również ojciec, opiekun prawny dziecka lub inny członek jego najbliższej rodziny.

W związku z korzystaniem z uprawnień do urlopu macierzyńskiego świadczeniobiorca ma prawo do uzyskania zasiłku macierzyńskiego.

Zasadniczo urlop macierzyński rozpoczyna się z dniem porodu i trwa przez 20 tygodni, jeśli na świat przyszło jedno dziecko przy jednym porodzie. Wymiar urlopu macierzyńskiego rośnie wraz z rosnącą liczbą dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu.

Urlop macierzyński

Chcąc skorzystać z urlopu macierzyńskiego po urodzeniu dziecka, nie trzeba składać do pracodawcy żadnego wniosku, ale inaczej jest, jeśli zatrudniony chce od razu zawnioskować o urlop rodzicielski. Potocznie mówi się zatem o rocznym urlopie macierzyńskim. Złożenie wniosku o roczny urlop macierzyński, czyli wspólny urlop macierzyński i rodzicielski, jest wówczas wymagane.

We wniosku o urlop macierzyński – wzór pokazuje, że należy zawrzeć: dane osobowe pracownika,

dane pracodawcy, do którego kierowany jest wniosek,

nagłówek – np. wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego,

prośbę o udzielenie urlopu w związku z urodzeniem dziecka (imię i nazwisko) wraz ze wskazaniem daty porodu,

wymiar wnioskowanego urlopu,

oświadczenie, że z urlopu rodzicielskiego nie będzie korzystał ojciec dziecka,

podpis pracownika.

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o urlop macierzyński?

Przy składaniu wniosku o urlop macierzyński i rodzicielski powinieneś dołączyć do niego: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,

oświadczenie o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego przez drugiego rodzica dziecka przez okres wskazany we wniosku. Czy wniosek o urlop rodzicielski trzeba składać osobiście? Niekoniecznie.

Urodzenie dziecka za granicą a urlop macierzyński

Kobieta, będąc zatrudniona u polskiego pracodawcy, będzie miała prawo do skorzystania z urlopu macierzyńskiego i uzyskania zasiłku macierzyńskiego nawet jeśli urodzi dziecko poza granicami kraju. Nie ma to wpływu na uprawnienia urlopowe. Musi jedynie udokumentować fakt urodzenia dziecka.

Urlop macierzyński po ustaniu zatrudnienia

Kobiety w ciąży objęte są szczególną ochroną wynikającą z Kodeksu pracy. Ochrona pracownicy do dnia porodu dotyczy takiej sytuacji, gdy jest ona zatrudniona na czas określony lub próbny, a umowa trwa dłużej niż miesiąc. Jeśli koniec umowy miałby przypadać po trzecim miesiącu ciąży, wówczas ciężarna ma zagwarantowaną umowę do dnia porodu.

Dodatkowo z art. 30 pkt 3 ustawy zasiłkowej wynika, że ubezpieczonej będącej zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony, z którą umowa na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy została przedłużona do dnia porodu – przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia.

Trzeba wiedzieć wtedy, kiedy należy złożyć wniosek o urlop macierzyński do ZUS, bo to właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych stanie się płatnikiem zasiłku.

Skrócenie okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego

Istnieje możliwość skrócenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego. W tym celu matka dziecka powinna złożyć odpowiedni wniosek. Może jednak tego dokonać dopiero po skorzystaniu z 14 tygodni okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Dzięki temu ojciec dziecka może uzyskać zasiłek tego rodzaju. Pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z urlopu pracownica zgłasza najpóźniej na 7 dni przed planowanym przystąpieniem do pracy.

Urlop rodzicielski – komu przysługuje?

Z urlopu rodzicielskiego mogą skorzystać osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu. Może być to zarówno rodzic biologiczny, jak i rodzic adopcyjny.

Wymiar urlopu rodzicielskiego

Po skorzystaniu z urlopu macierzyńskiego matka lub ojciec dziecka mogą skorzystać jeszcze z urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni. Najczęściej wykorzystywany jest on właśnie od razu po macierzyńskim. Oba urlopy łącznie trwają 52 tygodni, czyli praktycznie przez pierwszy rok życia dziecka.

W zależności od liczby dzieci urodzonych w jednym porodzie urlop rodzicielski trwa: jedno dziecko – 20 tygodni,

dwoje dzieci – 31 tygodni,

troje dzieci – 33 tygodnie,

czworo dzieci – 35 tygodni,

pięcioro lub więcej dzieci – 37 tygodni. Chcąc skorzystać z urlopu rodzicielskiego, trzeba złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy. O ile nie został on złożony wraz z wnioskiem o urlop macierzyński, to uprawniony powinien złożyć wniosek o urlop rodzicielski nie później niż 21 dni przed planowanym terminem jego rozpoczęcia.

Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego

Pracownica czy pracownik mogą zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego i pobierania w związku z nim zasiłku macierzyńskiego. Nie można go później wykorzystać, ale urlop może przejąć ojciec dziecka.

Łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą

Kwestia łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą zawodową została uregulowana w art. 1821e § 1 Kodeksu pracy. Wynika z niego, że pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem zadań u udzielającego tego urlopu, w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część tego wymiaru.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Business gospodarka porady

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Oświadczenie o niekorzystaniu z urlopu rodzicielskiego — twojeumowy24.pl

Plik pobrano już 410 razy! Od teraz możesz pobrać plik oświadczenie_o_niekorzystaniu_z_urlopu_rodzicielskiego w jednym z trzech formatów – PDF, DOC, ODT. Plik jest gotowy do druku, oraz edycji w najpopularniejszych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite i innych podobnych! Od teraz możesz pobrać plikw jednym z trzech formatów –. Plik jest gotowy do druku, oraz edycji w najpopularniejszych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite i innych podobnych!

Pobieraj sprawdzone i aktualne pliki!

Plik jest aktualny na dzień:

Łatwa edycja oraz drukowanie

Łatwa edycja oraz drukowanie Gwarancja bezpieczeństwa

Gwarancja bezpieczeństwa Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie

Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie Dowolny oraz nielimitowany użytek

Oświadczam, iż nie zamierzam korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego w okresie wskazanym we wniosku złożonym przez.Oświadczam, iż nie zamierzam korzystać z urlopu rodzicielskiego w okresie wskazanym we wniosku złożonym przez matkę / ojca * dziecka.Pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26 tygodni. Urlop ten może być wykorzystany po wykorzystaniu.Oświadczenie ojca dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego. Oświadczam, że jako ojciec dziecka ………….Oświadczenie o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego. W związku z dyspozycją art. 1821a ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r.

Oświadczenie matki o niekorzystaniu przez ojca z urlopu rodzicielskiego

Zasiłek wypłacany jest w .Oświadczenie drugiego rodzica o zamiarze niekorzystania z urlopu rodzicielskiego – nie zamierzam korzystać z. Może z niego skorzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Oświadczenie rodzica o niekorzystaniu z urlopu rodzicielskiego. Dane ojca dziecka. Oświadczenie o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego. W związku z dyspozycją art. 1821a ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r.Do wypłaty zasiłku macierzyńskiego matce dziecka z tytułu urodzenia dziecka po. oświadczenie ubezpieczonej, od kiedy ojciec dziecka będzie korzystał z. Wniosek matki o udzielenie urlopu rodzicielskiego „z góry” (urlop udzielany w trybie. Załącznik nr 2 do wniosku – Oświadczenie pracownika o braku zamiaru.

Oświadczenie ojca dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego wzór

imię i nazwisko dziecka, datę porodu, datę początkową i końcową urlopu, oświadczenie dotyczące korzystania z urlopu przez drugiego rodzica, podpis. oświadczenie pracownika o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu. Dane ojca dziecka. Oświadczenie o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego. W związku z dyspozycją art. 1821a ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r.oświadczenie ubezpieczonej, od kiedy ojciec dziecka będzie korzystał z uprawnień do. korzystania z urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego – w. W związku z urodzeniem się w dniu …………………….…… mojego dziecka. ojciec dziecka: • nie ma zamiaru korzystać z urlopu rodzicielskiego*, • zamierza.

Oświadczenie drugiego rodzica o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego wzór

Załączniki: pisemne oświadczenie drugiego rodzica (opiekuna) o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego w okresie wskazanym we wniosku. Uwagi. Pracownik. 2) oświadczenie pracownika o braku zamiaru korzystania przez drugiego rodzica albo opiekuna dziecka z urlopu wychowawczego przez okres. Ubiegając się o udzielenie urlopu wychowawczego do głównego wniosku o urlop. rodzica lub opiekuna prawnego o braku zamiaru korzystania z tego urlopu. Oświadczenie drugiego z rodziców (opiekunów) o zamiarze lub braku zamiaru jednoczesnego. jednoczesnego korzystania z urlopu wychowawczego – wzór.Adres zamieszkania. PESEL ojca Dziecka. Oświadczenie ojca dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego. Oświadczam, że jako ojciec dziecka.

Oświadczenie ojca dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego ZUS

Może z niego skorzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka, oświadczenie dotyczące korzystania z urlopu przez drugiego rodzica, podpis pracownika.Czy w trakcie jednoczesnego korzystania z urlopu rodzicielskiego i. wymiaru urlopu wychowawczego czyli 36 miesięcy, w przypadku gdy ojciec dziecka nie. Pracownik najpierw korzystał z urlopu wypoczynkowego, a teraz chce skorzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego. W firmie. Rodzice dziecka mogą wykorzystać urlop rodzicielski w całości lub w. 2) oświadczenie pracownika o braku zamiaru korzystania z urlopu. urlopu rodzicielskiego, złożonych przez matkę i ojca dziecka. dalszą pracą na część etatu albo oświadczenie o braku takiego zamiaru.

Niezbędne dokumenty

Dokumenty wymagane do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony jako okres urlopu macierzyńskiego

Dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego są:

zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu – w przypadku występowania o zasiłek macierzyński za okres przed porodem,

odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem – w przypadku występowania o zasiłek macierzyński za okres od dnia porodu.

Urodzenie dziecka za granicą

Dokumentem do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka podczas pobytu za granicą jest:

zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza określające przewidywana datę porodu zawierające nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza, opatrzone datą wystawienia i podpisem – za okres przed porodem,

odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem albo zagraniczny akt urodzenia dziecka – za okres od dnia porodu.

Nie wymaga się od ubezpieczonych przetłumaczenia na język polski zaświadczeń lekarskich oraz aktów urodzenia dziecka wystawionych na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw stron umów międzynarodowych w zakresie zabezpieczenia społecznego, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, w języku urzędowym tych państw.

Urodzenie dziecka po ustaniu zatrudnienia

Do wypłaty zasiłku macierzyńskiego matce dziecka z tytułu urodzenia dziecka po ustaniu zatrudnienia niezbędne jest dodatkowo:

zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży w czasie trwania zatrudnienia,

świadectwo pracy lub inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu likwidacji lub ogłoszenia upadłości pracodawcy – w przypadku likwidacji lub ogłoszenia upadłości pracodawcy,

prawomocne orzeczenie sądu o rozwiązaniu stosunku pracy z naruszeniem przepisów prawa – w razie niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy.

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Dowodami stanowiącymi podstawę przyznania i wypłaty zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego przysługującego do dnia poprzedzającego poród w razie rozwiązania z pracownicą stosunku pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i niemożności zapewnienia innego zatrudnienia są:

zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia,

świadectwo pracy lub inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,

oświadczenie ubezpieczonej, że nie zapewniono jej innego zatrudnienia.

Skrócenie okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego przez ubezpieczoną matkę dziecka

W przypadku skrócenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego przez ubezpieczoną po skorzystaniu z zasiłku macierzyńskiego za okres co najmniej 14 tygodni po porodzie do przerwania wypłaty zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonej wymagane są:

oświadczenie ubezpieczonej, od kiedy ojciec dziecka będzie korzystał z uprawnień do zasiłku macierzyńskiego,

zaświadczenie pracodawcy o dacie zaprzestania przez pracownicę korzystania z urlopu macierzyńskiego – w przypadku pracownicy, której zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS,

pisemny wniosek ubezpieczonej zawierający datę, od której rezygnuje z pobierania zasiłku macierzyńskiego – w przypadku ubezpieczonej niebędącej pracownicą,

Ojciec dziecka występując o zasiłek macierzyński w przypadku skrócenia przez matkę dziecka pobierania zasiłku macierzyńskiego, powinien przedłożyć:

odpis skrócony aktu urodzenia dziecka; do ustalenia prawa do zasiłku i jego wypłaty może być przyjęta kopia tego dokumentu potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek albo ZUS,

zaświadczenie płatnika zasiłku o okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez ubezpieczoną matkę dziecka, o okresie przysługującego jej zasiłku macierzyńskiego oraz o stawce procentowej, w jakiej zasiłek macierzyński przysługiwał ubezpieczonej matce dziecka, zawierające imię, nazwisko i numer PESEL ubezpieczonej matki dziecka albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano numeru PESEL.

Pobyt ubezpieczonej matki dziecka w szpitalu lub innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, zwanego dalej “placówką leczniczą”

W celu przerwania wypłaty zasiłku macierzyńskiego przysługującego ubezpieczonej matce dziecka za okres jej pobytu w placówce leczniczej, po wykorzystaniu przez nią zasiłku macierzyńskiego w wymiarze co najmniej 8 tygodni po porodzie, wymagane jest:

zaświadczenie o dacie przyjęcia ubezpieczonej matki dziecka do placówki leczniczej lub jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem,

oświadczenie ubezpieczonej, od kiedy ubezpieczony ojciec dziecka albo ubezpieczony inny członek najbliższej rodziny będzie korzystał z zasiłku macierzyńskiego (okres przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części zasiłku przez ubezpieczoną),

zaświadczenie pracodawcy o dacie zaprzestania korzystania z urlopu macierzyńskiego – w przypadku pracownicy, której zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS.

Do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku macierzyńskiego przysługującego ubezpieczonemu ojcu dziecka albo ubezpieczonemu innemu członkowi najbliższej rodziny za okres przerwy w pobieraniu zasiłku macierzyńskiego z powodu pobytu ubezpieczonej matki dziecka w placówce leczniczej, po wykorzystaniu przez nią zasiłku macierzyńskiego w wymiarze co najmniej 8 tygodni po porodzie, wymagane są:

odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem,

zaświadczenie wystawione przez placówkę leczniczą o dacie przyjęcia ubezpieczonej matki dziecka do szpitala,

zaświadczenie płatnika zasiłku o okresie przysługującego oraz wypłaconego ubezpieczonej matce dziecka zasiłku macierzyńskiego oraz o stawce procentowej, w jakiej zasiłek macierzyński przysługiwał ubezpieczonej matce dziecka, zawierające imię, nazwisko i numer PESEL ubezpieczonej matki dziecka albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano jej numeru PESEL.

Datę wypisania ubezpieczonej matki dziecka ze szpitala dokumentuje się zaświadczeniem wystawionym przez placówkę leczniczą.

W celu podjęcia wypłaty zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonej matce dziecka za okres po wyjściu z placówki leczniczej, ubezpieczona przedkłada zaświadczenie płatnika zasiłku o okresie zasiłku macierzyńskiego wypłaconego ubezpieczonemu ojcu dziecka albo ubezpieczonemu innemu członkowi najbliższej rodziny, zawierające imię, nazwisko i PESEL ubezpieczonego, albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli ubezpieczonemu nie nadano numeru PESEL.

Śmierć matki dziecka lub porzucenie przez nią dziecka

Ubezpieczony ojciec dziecka lub inny ubezpieczony członek najbliższej rodziny, który występuje o wypłatę zasiłku macierzyńskiego w razie śmierci matki dziecka lub porzucenia przez nią dziecka, przedkłada:

odpis skrócony aktu urodzenia dziecka; do ustalenia prawa do zasiłku i jego wypłaty może być przyjęta kopia tego dokumentu potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek albo ZUS,

zaświadczenie płatnika zasiłku macierzyńskiego matki dziecka o okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez ubezpieczoną matkę dziecka, okresie przysługującego jej zasiłku macierzyńskiego oraz o stawce procentowej, w jakiej zasiłek macierzyński przysługiwał ubezpieczonej matce dziecka, zawierające imię, nazwisko i PESEL ubezpieczonej matki dziecka albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano jej numeru PESEL – jeżeli matka była osobą ubezpieczoną,

oświadczenie o śmierci matki – w razie śmierci matki dziecka albo oświadczenie o porzuceniu dziecka przez matkę – w przypadku porzucenia przez nią dziecka.

Matka dziecka legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym

Dokumentami wymaganymi do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonemu – ojcu dziecka albo innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny w przypadku, gdy matka dziecka legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym i stan zdrowia uniemożliwia jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, są:

odpis skrócony aktu urodzenia dziecka albo jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek albo ZUS,

zaświadczenie płatnika zasiłku o okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez ubezpieczoną matkę dziecka, o okresie przysługującego jej zasiłku macierzyńskiego oraz o stawce procentowej, w jakiej zasiłek macierzyński przysługiwał ubezpieczonej matce dziecka, zawierające imię, nazwisko i numer PESEL ubezpieczonej matki dziecka albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano numeru PESEL – jeżeli matka dziecka jest osobą ubezpieczoną,

prawomocne orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez lekarza orzecznika ZUS, komisję lekarską ZUS, lekarza rzeczoznawcę KRUS, komisję lekarską KRUS albo orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym wydane przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności albo jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem.

Dokumentami niezbędnymi do przerwania wypłaty zasiłku macierzyńskiego przysługującego ubezpieczonej – matce dziecka po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego w wymiarze co najmniej 8 tygodni po porodzie, w przypadku, gdy w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji albo niepełnosprawnością w stopniu znacznym stan zdrowia uniemożliwia jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem są:

prawomocne orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez lekarza orzecznika ZUS, komisję lekarską ZUS, lekarza rzeczoznawcę KRUS, komisję lekarską KRUS albo orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym wydane przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności albo jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem,

oświadczenie ubezpieczonej, od kiedy ubezpieczony ojciec dziecka albo ubezpieczony inny członek najbliższej rodziny będzie korzystał z uprawnień do zasiłku macierzyńskiego,

zaświadczenie pracodawcy o dacie zaprzestania korzystania z urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego – w przypadku ubezpieczonej będącej pracownicą, której zasiłek wypłaca ZUS,

wniosek ubezpieczonej zawierający datę, od której rezygnuje ona z pobierania zasiłku macierzyńskiego – w przypadku ubezpieczonej niebędącej pracownikiem.

Matka dziecka zaprzestaje sprawowania opieki nad dzieckiem

Dokumentem niezbędnym do zaniechania wypłaty zasiłku macierzyńskiego w przypadku umieszczenia dziecka na podstawie orzeczenia sądu w pieczy zastępczej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym albo zakładzie rehabilitacji leczniczej jest oświadczenie ubezpieczonej matki dziecka o dacie umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym albo zakładzie rehabilitacji leczniczej.

Przyjęcia dziecka na wychowanie

Dowodem do wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu z wnioskiem o jego przysposobienie za okres ustalony jako okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego jest:

zaświadczenie sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sadu o przysposobienie dziecka, zawierające datę urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek lub ZUS, albo kopia wniosku o wszczęcie postepowania w sprawie przysposobienia dziecka, zawierające datę urodzenia dziecka, z poświadczeniem sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu,

decyzja ostateczna o odroczeniu obowiązku szkolnego lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek lub ZUS, w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję,

oświadczenie ubezpieczonego o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie.

Dowodem do wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej jest:

prawomocne orzeczenie sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej lub umowa cywilnoprawna zawarta pomiędzy rodziną zastępczą a starostą, albo ich kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek lub ZUS,

decyzja ostateczna o odroczeniu obowiązku szkolnego lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek lub ZUS, w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję,

dokument potwierdzający wiek dziecka.

Nieubezpieczona matka dziecka podejmuje zatrudnienie w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy

Dokumentami do wypłaty zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonemu ojcu, któremu urodziło się dziecko, w przypadku gdy nieubezpieczona matka dziecka podejmuje zatrudnienie w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy są:

odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek albo ZUS,

zaświadczenie pracodawcy o okresie zatrudnienia i wymiarze czasu pracy matki dziecka, zawierające jej imię, nazwisko i nemer PESEL albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano jej numeru PESEL lub oświadczenie matki dziecka o dacie podjęcia zatrudnienia w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy zawierające jej imię, nazwisko i PESEL albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, , jeżeli nie nadano jej numeru PESEL oraz nazwę i NIP pracodawcy,

oświadczenie, w którym ubezpieczony wskazuje datę, od której ma zamiar pobierać zasiłek macierzyński przypadający w okresie trwania zatrudnienia matki dziecka oraz zobowiązuje się poinformować płatnika zasiłku o ustaniu zatrudnienia matki dziecka, jeżeli ustało ono w czasie pobierania przez ubezpieczonego ojca dziecka zasiłku macierzyńskiego.

Dokumentami do wypłaty zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonemu z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu z wnioskiem o jego przysposobienie, w przypadku gdy nieubezpieczona matka dziecka podejmuje zatrudnienie w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy są:

zaświadczenie sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sadu o przysposobienie dziecka, zawierające datę urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek lub ZUS, albo kopia wniosku o wszczęcie postepowania w sprawie przysposobienia dziecka, zawierające datę urodzenia dziecka, z poświadczeniem sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu,

decyzja ostateczna o odroczeniu obowiązku szkolnego lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek lub ZUS, w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję,

oświadczenie ubezpieczonego o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie,

zaświadczenie pracodawcy o okresie zatrudnienia i wymiarze czasu pracy matki dziecka, zawierające jej imię, nazwisko i numer PESEL albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano jej numeru PESEL lub oświadczenie matki dziecka o dacie podjęcia zatrudnienia w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy zawierające jej imię, nazwisko i PESEL albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, , jeżeli nie nadano jej numeru PESEL oraz nazwę i NIP pracodawcy,

oświadczenie, w którym ubezpieczony wskazuje datę, od której ma zamiar pobierać zasiłek macierzyński przypadający w okresie trwania zatrudnienia matki dziecka oraz zobowiązuje się poinformować płatnika zasiłku o ustaniu zatrudnienia matki dziecka, jeżeli ustało ono w czasie pobierania przez ubezpieczonego ojca dziecka zasiłku macierzyńskiego.

Dokumentami do wypłaty zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonemu z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, w przypadku gdy nieubezpieczona matka dziecka podejmuje zatrudnienie w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy są:

prawomocne orzeczenie sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej lub umowa cywilnoprawna zawarta pomiędzy rodziną zastępczą a starostą, albo ich kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek lub ZUS,

decyzja ostateczna o odroczeniu obowiązku szkolnego lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek lub ZUS, w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję,

dokument potwierdzający wiek dziecka,

zaświadczenie pracodawcy o okresie zatrudnienia i wymiarze czasu pracy matki dziecka, zawierające jej imię, nazwisko i numer PESEL albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano jej numeru PESEL lub oświadczenie matki dziecka o dacie podjęcia zatrudnienia w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy zawierające jej imię, nazwisko i PESEL albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, , jeżeli nie nadano jej numeru PESEL oraz nazwę i NIP pracodawcy,

oświadczenie, w którym ubezpieczony wskazuje datę, od której ma zamiar pobierać zasiłek macierzyński przypadający w okresie trwania zatrudnienia matki dziecka oraz zobowiązuje się poinformować płatnika zasiłku o ustaniu zatrudnienia matki dziecka, jeżeli ustało ono w czasie pobierania przez ubezpieczonego ojca dziecka zasiłku macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego

Warunkiem przyznania pracownicy/pracownikowi prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego, niezależnie od tego, który z rodziców dziecka występuje o wypłatę zasiłku macierzyńskiego, jest wystąpienie do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie takiego urlopu; we wniosku tym pracownica/pracownik wskazuje wymiar urlopu. W przypadku ubezpieczonych niebędących pracownikami, dokumentem wymaganym do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego jest pisemny wniosek złożony w tej sprawie przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku za okres tego urlopu. We wniosku ubezpieczona/ubezpieczony podaje okres korzystania z zasiłku macierzyńskiego.

Do przyznania zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego zarówno pracownicy/pracownikowi, jak i ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem wymagane jest ponadto oświadczenie ubezpieczonego o braku zamiaru korzystania przez drugiego z rodziców dziecka z zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego w okresie wskazanym we wniosku albo o okresie, w którym drugi z rodziców dziecka zamierza korzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres tego urlopu w okresie objętym wnioskiem, zawierające imię, nazwisko i PESEL drugiego z rodziców dziecka–albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano numeru PESEL. Jeżeli zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS, do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku macierzyńskiego przyjmuje się także potwierdzoną przez pracodawcę za zgodność z oryginałem kopię oświadczenia o braku zamiaru korzystania przez drugiego z rodziców dziecka z zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego w okresie wskazanym we wniosku albo o okresie, w którym drugi z rodziców dziecka zamierza korzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres tego urlopu w okresie objętym wnioskiem, dołączonego do wniosku pracownika o udzielenie urlopu rodzicielskiego.

Do wypłaty przez ZUS zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego ubezpieczonemu rodzicowi dziecka, który pobierał zasiłku macierzyńskiego za okres bezpośrednio poprzedzający okres wnioskowany, niezbędne są dodatkowo:

zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu rodzicielskiego oraz zaświadczenie o okresie i wymiarze czasu pracy wykonywanej w czasie tego urlopu rodzicielskiego, zawierające informację, czy i w jakim wymiarze pracownik będzie wykonywał pracę w okresie wydłużonego urlopu rodzicielskiego.

W przypadku gdy o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego występuje ubezpieczony drugi z rodziców dziecka, który nie pobierał zasiłku macierzyńskiego za okres bezpośrednio poprzedzający okres wnioskowany, dokumentami niezbędnymi do wypłaty zasiłku są:

wniosek ubezpieczonego złożony płatnikowi zasiłku macierzyńskiego przed terminem rozpoczęcia korzystania z tego zasiłku za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego – w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem,

odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, lub albo jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem – w razie ubiegania się o zasiłek macierzyński w związku z urodzeniem dziecka, albo

oświadczenie ubezpieczonego, kiedy dziecko zostało przyjęte na wychowanie oraz zaświadczenie sądu opiekuńczego o wystąpieniu do sądu o przysposobienie dziecka, zawierające datę urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek lub ZUS, albo kopia wniosku o wszczęcie postepowania w sprawie przysposobienia dziecka, zawierające datę urodzenia dziecka, z poświadczeniem sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu, albo

prawomocne orzeczenie sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej albo umowa cywilnoprawna zawarta pomiędzy rodziną zastępczą a starostą i dokument potwierdzający wiek dziecka,

decyzja ostateczna o odroczeniu obowiązku szkolnego lub jej kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek albo ZUS, w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka wobec którego podjęto taką decyzję, oraz

zaświadczenie płatnika zasiłku o okresie, za który zasiłek macierzyński wypłacono drugiemu z rodziców dziecka, liczbie części wypłaconego zasiłku za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego oraz o wysokości stawki procentowej, w jakiej zasiłek macierzyński przysługiwał drugiemu z rodziców dziecka, zawierające imię, nazwisko i numer PESEL drugiego z rodziców dziecka albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano numeru PESEL,

zaświadczenie pracodawcy o okresie i wymiarze czasu pracy wykonywanej w czasie urlopu rodzicielskiego, zawierające informację, czy i w jakim wymiarze pracownik będzie wykonywał pracę w okresie wydłużonego urlopu rodzicielskiego – w przypadku pracownika, któremu zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS.

Dowodem stanowiącym podstawę rezygnacji z pobierania zasiłku macierzyńskiego przez ubezpieczoną matkę dziecka za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego w całości lub w części, jest jej pisemny wniosek zawierający datę, od której rezygnuje z pobierania zasiłku macierzyńskiego, oraz:

oświadczenie ubezpieczonej, czy ubezpieczony ojciec dziecka będzie korzystał z uprawnień do zasiłku macierzyńskiego za pozostały okres, zawierające imię, nazwisko i numer PESEL ojca dziecka albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano numeru PESEL,

zaświadczenie pracodawcy o terminie zaprzestania korzystania z urlopu rodzicielskiego, w przypadku pracownicy, której zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS.

Wyżej wymienione dokumenty wymagane są odpowiednio w przypadku rezygnacji z pobierania zasiłku macierzyńskiego przez ubezpieczonego ojca dziecka za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego w części.

Zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego nieprzypadający bezpośrednio po poprzednim okresie wypłaty zasiłku macierzyńskiego

Dokumentami wymaganymi do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku macierzyńskiego w takim przypadku są:

oświadczenie ubezpieczonego, zawierające NIP i nazwy płatników zasiłku oraz informacje o okresie, za który wypłacono zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego, liczbie części wypłaconego zasiłku za okres tego urlopu, okresie, w którym urlop rodzicielski został wydłużony, stawce procentowej w jakiej wypłacono zasiłek macierzyński oraz czy drugi z rodziców dziecka pobierał zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego,

zaświadczenia poprzednich płatników zasiłku macierzyńskiego o okresie, za który zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego wypłacono ubezpieczonemu, liczbie części wypłaconego zasiłku za okres tego urlopu, okresie, w którym urlop rodzicielski został wydłużony, stawce procentowej w jakiej wypłacono zasiłek macierzyński oraz oświadczenie ubezpieczonego czy drugi z rodziców dziecka pobierał zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego,

zaświadczenie płatnika zasiłku macierzyńskiego o okresie, za który zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego wypłacono drugiemu z rodziców dziecka, liczbie części wypłaconego zasiłku za okres tego urlopu, okresie, w którym urlop rodzicielski został wydłużony, stawce procentowej w jakiej wypłacono zasiłek macierzyński drugiemu z rodziców dziecka, zawierające imię, nazwisko i PESEL drugiego z rodziców dziecka albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano mu numeru PESEL lub oświadczenie drugiego z rodziców dziecka zawierające powyższe dane i wskazujące NIP i nazwę płatnika.

Wypłata podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego

Dokumentami niezbędnymi do wypłaty kwoty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego są:

oświadczenie ubezpieczonego, w którym wskazuje, czy zasiłek macierzyński przysługuje mu z więcej niż z jednego tytułu, a jeżeli tak to który płatnik jest zobowiązany do wypłacenia kwoty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego oraz potwierdza, że podwyższenie zasiłku macierzyńskiego nie jest pobierane z innego tytułu,

zaświadczenie pozostałych płatników zasiłku za miesiąc, w którym przysługuje podwyższenie zasiłku do kwoty świadczenia rodzicielskiego, zawierające informacje o okresie przysługującego zasiłku macierzyńskiego oraz o miesięcznej kwocie zasiłku po pomniejszeniu o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz za miesiące, w których nastąpiła zmiana w wysokości przysługującego zasiłku macierzyńskiego i jego okresie.

Zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego

W celu uzyskania przez pracownika prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego niezbędne jest wystąpienie z wnioskiem do pracodawcy o udzielenie tego urlopu.

Ubezpieczony niebędący pracownikiem w celu uzyskania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu ojcowskiego powinien złożyć wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za ten okres ustalony przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku macierzyńskiego, zawierający datę, od której ubezpieczony zamierza korzystać z zasiłku macierzyńskiego – w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem.

Do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony jako okres urlopu ojcowskiego, wymagane są:

odpis skrócony aktu urodzenia dziecka albo jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem – w przypadku ubiegania się o zasiłek macierzyński w związku z urodzeniem się dziecka albo postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka – w przypadku ubiegania się o zasiłek macierzyński w związku z przysposobieniem dziecka,

oświadczenie, czy zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego został pobrany z innego tytułu.

Przy ustalaniu prawa i wypłacie zasiłku macierzyńskiego, na równi ze skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka, zagranicznym aktem urodzenia dziecka, zaświadczeniem sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sadu o przysposobienie dziecka, postanowieniem sądu o przysposobieniu dziecka, orzeczeniem sądu o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej, umową cywilnoprawną zawartą pomiędzy starosta a rodziną zastępczą, traktuje się także ich kopie potwierdzone przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem.

Gdy wypłaty zasiłku dokonuje ZUS

W każdym przypadku, gdy zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS wymagane jest ponadto zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku:

Z-3 – w przypadku pracowników,

Z-3b – przypadku ubezpieczonych prowadzących pozarolniczą działalność, ubezpieczonych współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz duchownych albo

Z-3a – w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

Zaświadczenie płatnika składek nie jest wymagane w przypadku nieprzerwanych okresów pobierania przez ubezpieczonego zasiłku macierzyńskiego.

W przypadku gdy zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS, odpowiednie wyżej wymienione dokumenty niezbędne do ustalenia prawa i wypłaty tego zasiłku składane przez ubezpieczonego (mające formę oświadczeń) oraz wystawiane przez lekarza albo płatnika składek (mające formę zaświadczeń) mogą być złożone w formie papierowej lub w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP przekazanego na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS przez profil PUE ZUS.

Wzory Wniosków

Szczegóły w artykule: Rezygnacja z Urlopu Macierzyńskiego na Rzecz Ojca

Wniosek w sprawie rezygnacji przez matkę dziecka z części urlopu macierzyńskiego.

Szczegóły w artykule: Rezygnacja z Urlopu Macierzyńskiego na Rzecz Ojca

Wniosek o udzielenie ojcu dziecka urlopu macierzyńskiego po rezygnacji przez matkę dziecka z pozostałej części tego urlopu.

Wniosek o udzielenie ojcu dziecka pozostałej części urlopu macierzyńskiego po rezygnacji z przez ubezpieczoną – matkę dziecka z pobierania zasiłku macierzyńskiego. Dotyczy sytuacji kiedy matka dziecka nie jest pracownikiem natomiast ma opłacone składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w związku z prowadzoną działalnością zarobkową (np. działalność gospodarczą lub wykonując pracę na podstawie umowy zlecenie).

Zobacz jak wypełnić | Wzory czyste

Szczegóły w artykule: Rezygnacja z Urlopu Macierzyńskiego na Rzecz Ojca

키워드에 대한 정보 oświadczenie ojca o niekorzystaniu z urlopu rodzicielskiego

다음은 Bing에서 oświadczenie ojca o niekorzystaniu z urlopu rodzicielskiego 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  펩 토비스 몰 | 펩토비스몰 Pepto Bismol - 미국 소화제, 속 쓰릴때 ,설사약, 비상약 답을 믿으세요
See also  스파이더 맨 노웨이 홈 다시보기 | 스파이더맨 노웨이홈 명장면\U0026명대사 총정리 151 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.

See also  펜 아이라이너 추천 | [Eng] 이번엔 붓펜이다⭐️ 올리브영 아이라이너 21개 지속력 비교분석, 뭐살지 알려 Dream 151 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Mój Lud jest oporny i dlatego przechodzi tak ciężkie próby. Orędzie Jezusa.

  • czasy ostateczne
  • choroba sóry
  • wirus
  • luz de maria de bonilla
  • prorok ostatnich czasów
  • wojna na ukrainie
  • ukraina
  • wojna
  • orędzie jezusa chrystusa
  • ku bogu
  • moc w słabości
  • jezus jest panem
  • bóg ojciec mówi do swoich dzieci
  • trevignano romano
  • pedro regis
  • proroctwa na czasy ostateczne
  • jezus do polaków
  • proroctwo dla polski
  • natanek
  • infostruktura
  • teobańkologia
  • żywy płomień
  • czasy boga ostateczne
  • oredzie matki bożej
  • orędzie św michała
  • gisella cardia

Mój #Lud #jest #oporny #i #dlatego #przechodzi #tak #ciężkie #próby. #Orędzie #Jezusa.


YouTube에서 oświadczenie ojca o niekorzystaniu z urlopu rodzicielskiego 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Mój Lud jest oporny i dlatego przechodzi tak ciężkie próby. Orędzie Jezusa. | oświadczenie ojca o niekorzystaniu z urlopu rodzicielskiego, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment