Pełnomocnictwo Rodzajowe Do Sprzedaży Nieruchomości | Pełnomocnictwo. Prawo Przy Kawie 370 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.

당신은 주제를 찾고 있습니까 “pełnomocnictwo rodzajowe do sprzedaży nieruchomości – Pełnomocnictwo. Prawo przy kawie“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Prawo przy kawie 이(가) 작성한 기사에는 조회수 4,942회 및 좋아요 78개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

pełnomocnictwo rodzajowe do sprzedaży nieruchomości 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Pełnomocnictwo. Prawo przy kawie – pełnomocnictwo rodzajowe do sprzedaży nieruchomości 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

SUBSKRYBUJ : https://bit.ly/2LttsPk
Jakie znasz rodzaje pełnomocnictw? Do czego upoważnia pełnomocnictwo ogólne? W jakiej formie trzeba je udzielić? Czym jest pełnomocnictwo rodzajowe? W jakich okolicznościach ustaje pełnomocnictwo?
Zapraszam do oglądania i słuchania.

#Monika #Leszczyńska #Leszczynska #radca #prawny #prawo #przy #kawie #prawnik #porady #prawne #pomoc #prawna #warszawa #kancelaria #pełnomocnictwo

pełnomocnictwo rodzajowe do sprzedaży nieruchomości 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Pełnomocnictwo przy zakupie lub sprzedaży mieszkania – obido

Pełnomocnik to osoba upoważniona do wykonywania czynności prawnych w imieniu innej osoby. Pełnomocnictwo ustalane jest na podstawie oświadczenia …

+ 더 읽기

Source: obido.pl

Date Published: 7/14/2022

View: 9789

Pełnomocnictwo dotyczące nieruchomości – jaki zakres?

Z kolei w przypadku uprawnienia do zakupu każdej nieruchomości, odpowiednie będzie pełnomocnictwo rodzajowe. Udzielenie pełnomocnictwa.

+ 여기를 클릭

Source: www.morizon.pl

Date Published: 10/13/2022

View: 9103

SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI PRZEZ PEŁNOMOCNIKA …

pełnomocnictwo rodzajowe,; pełnomocnictwo szczególne. Zgodnie z normą art. 98 KC, pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności …

+ 더 읽기

Source: www.adwokat-sobkowiak.pl

Date Published: 8/8/2022

View: 2353

Pełnomocnictwo – Kancelaria Notarialna Jolanta Tomasz Kisiel

Pełnomocnictwo rodzajowe : obejmuje umocowanie do określonego rodzaju czynności … (forma aktu notarialnego do sprzedaży nieruchomości), pełnomocnictwo do …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: notariuszaugustow.pl

Date Published: 11/24/2022

View: 310

Sprzedaż nieruchomości przez pełnomocnika? Sprawdź, o …

pełnomocnictwo rodzajowe,; pełnomocnictwo szczególne. Zgodnie z normą art. 98 KC, pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności …

+ 여기를 클릭

Source: serwisy.gazetaprawna.pl

Date Published: 3/11/2022

View: 6633

Pełnomocnictwo przy sprzedaży nieruchomości – krótki …

Na podstawie pełnomocnictwa pełnomocnik otrzymuje prawo do reprezentowania mocodawcy. Co dalej? Pełnomocnik powinien mieć świadomość roli, jaką …

+ 더 읽기

Source: www.lloydproperties.pl

Date Published: 9/1/2022

View: 4631

Pełnomocnictwo w Polsce i za granicą. – kreoDOM.pl

Sprzedaż i kupno nieruchomości na odległość … (pełnomocnictwo szczegółowe), albo ogólnie każdej nieruchomości (pełnomocnictwo rodzajowe).

+ 여기에 더 보기

Source: www.kreodom.pl

Date Published: 1/26/2021

View: 4713

Zakup nieruchomości przez pełnomocnika | ksiegi-wieczyste.org

pełnomocnictwo ogólne,; pełnomocnictwo rodzajowe, … Czy pełnomocnictwa do sprzedaży nieruchomości możemy udzielić w sposób dorozumiany?

+ 더 읽기

Source: ksiegi-wieczyste.org

Date Published: 12/29/2021

View: 1989

czyli sprzedaż mieszkania na odległość – Skup.io

Pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomość – czyli sprzedaż mieszkania …

+ 여기를 클릭

Source: skup.io

Date Published: 7/2/2022

View: 9514

Pełnomocnictwo ogólne, rodzajowe i notarialne – wzór

dopełnienia formalności przy sprzedaży samochodu lub nieruchomości, nie wykraczając poza te czynności. Co więcej, pełnomocnictwo notarialne jest …

+ 여기를 클릭

Source: www.czerwona-skarbonka.pl

Date Published: 9/25/2022

View: 5404

주제와 관련된 이미지 pełnomocnictwo rodzajowe do sprzedaży nieruchomości

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Pełnomocnictwo. Prawo przy kawie. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Pełnomocnictwo. Prawo przy kawie
Pełnomocnictwo. Prawo przy kawie

주제에 대한 기사 평가 pełnomocnictwo rodzajowe do sprzedaży nieruchomości

  • Author: Prawo przy kawie
  • Views: 조회수 4,942회
  • Likes: 좋아요 78개
  • Date Published: 2019. 12. 9.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=kd_xnyCSCD0

Czy pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości musi być notarialne?

Aby działać zgodnie z prawem, pełnomocnictwo musi być zawarte w takiej samej formie co czynność wykonywana przez pełnomocnika. Do zakupu lub sprzedaży nieruchomości wymagane jest sporządzenie aktu notarialnego, dlatego pełnomocnictwo musi być ustanowione notarialnie.

Jak napisać pełnomocnictwo rodzajowe?

Czym jest pełnomocnictwo rodzajowe? Charakterystyka i wzór
  1. Imię i nazwisko udzielającego pełnomocnictwa, a także pełnomocnika.
  2. Numery PESEL obu stron umowy.
  3. Numery i serie dokumentów tożsamości, np. dowodów osobistych.
  4. Określenie kompetencji, jakie będzie mieć pełnomocnik.

Jak upoważnić kogoś do sprzedaży nieruchomości?

Udzielenie pełnomocnictwa do sprzedaży mieszkania, wymaga stawienia się u notariusza, jedynie osoby udzielającej pełnomocnictwa czyli sprzedającego. Pełnomocnik, może lecz nie musi być obecny. Jakie dokumenty należy przygotować? Wystarczy dowód osobisty udzielającego pełnomocnictwa oraz dane przyszłego pełnomocnika.

Czy pełnomocnik może sprzedać dom?

Wyróżnia się dwa rodzaje pełnomocnictwa: ogólne i szczególne. Pełnomocnictwo ogólne daje możliwość wybranej osobie podejmowania decyzji mających na celu zachowanie majątku lub pomnożenie majątku. Natomiast pełnomocnictwo szczególne upoważnia do konkretnych czynności prawnych, np. sprzedaży nieruchomości.

Czy pełnomocnictwo rodzajowe musi być potwierdzone notarialnie?

Zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego pełnomocnictwo musi być udzielone w takiej formie, w jakiej będzie przeprowadzana czynność prawna, której ona dotyczy. W przypadku czynności, które muszą być przeprowadzone w formie aktu notarialnego, konieczne będzie więc posiadanie pełnomocnictwa notarialnego.

Ile kosztuje wystawienie pełnomocnictwa u notariusza?

Notariusz w Polsce za sporządzenie aktu notarialnego pełnomocnictwa pobierze wynagrodzenie w maksymalnej wysokości 30 zł + 22% VAT, a jeżeli pełnomocnictwo będzie zawierać umocowanie do kilku różnych czynności 100 zł + 22% VAT. Dodatkowo zapłacimy notariuszowi opłatę za każdy wydany przez niego wypis pełnomocnictwa.

Na czym polega pełnomocnictwo rodzajowe?

pełnomocnictwo rodzajowe – udzielasz go, gdy działania pełnomocnika mają wykraczać poza sprawy zwykłego zarządu. Takie pełnomocnictwo musi szczegółowo określać zakres czynności, w których ma występować pełnomocnik – jego upoważnienie do działania będzie ograniczone do tych konkretnych spraw.

Czym się różni pełnomocnictwo rodzajowe od szczególnego?

Pełnomocnictwo szczególne może być ustanowione tylko w zakresie karty debetowej. Pełnomocnictwo rodzajowe jest ustanawiane do wybranych rachunków oszczędnościowo – rozliczeniowych i bieżących oraz powiązanych z nim rachunków lokat.

Jakie są rodzaje pełnomocnictwa?

Wyróżnia się trzy typy pełnomocnictw: ogólne, rodzajowe (gatunkowe) i szczególne. Pełnomocnictwo ogólne jest uregulowane w art. 98 ustawy z dnia 24 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej: kc).

Czy można sprzedać mieszkanie przez pełnomocnika?

Jak wskazałem wyżej pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości powinno być udzielone w formie aktu notarialnego, powinno również wskazywać dokładnie wszystkie istotne dla Mocodawcy warunki umowy, która zawarta ma być w imieniu Mocodawcy przez Pełnomocnika. Pełnomocnictwa można udzielić już w czasie pobytu za granicą.

Jak długo ważne jest pełnomocnictwo notarialne?

Pełnomocnictwa notarialne nie posiadają terminu ważności (udzielane są bezterminowo), o ile treść pełnomocnictwa nie stanowi inaczej. Jeżeli jednak termin został określony, to upoważnienie notarialne wygasa automatycznie wraz z upływem tej daty.

Czy pełnomocnik może sprzedać działkę?

Jak wskazuje się w orzecznictwie, zawierając umowę sprzedaży nieruchomości pełnomocnik powinien legitymować się pełnomocnictwem notarialnym (art. 99 § 1 KC w związku z art. 158 KC), jednakże niezachowanie tej formy pełnomocnictwa nie powoduje nieważności umowy zawartej w formie prawem przepisanej.

Jak sprzedac dom na odleglosc?

Sprzedaż mieszkania na odległość możliwa jest dzięki skorzystaniu z pełnomocnictwa. Biuro nieruchomości online lub osoba wyznaczona przez sprzedającego otrzymuje możliwość zawarcia umowy i przeprowadzenia sprzedaży nieruchomości.

Czy u notariusza trzeba być osobiście?

Należy pamiętać, że udzielenie pełnomocnictwa jest czynnością jednostronną, co oznacza, że niezbędna jest obecność u notariusza wyłącznie osoby udzielającej pełnomocnictwa (mocodawcy). Obecność pełnomocnika nie jest obowiązkowa. Oczywiście nie ma przeszkód, aby także brał udział w czynności.

Co to jest pełnomocnictwo szczególne?

Pełnomocnictwo szczególne – to upoważnienie pełnomocnika/przedstawiciela do dokonania określonej czynności prawnej wskazanej w pełnomocnictwie. Osoba udzielająca pełnomocnictwa nazywana jest mocodawcą, a przedstawiciel pełnomocnikiem (I. Postuła 2017, s. 58).

Czy u notariusza trzeba być osobiście?

Należy pamiętać, że udzielenie pełnomocnictwa jest czynnością jednostronną, co oznacza, że niezbędna jest obecność u notariusza wyłącznie osoby udzielającej pełnomocnictwa (mocodawcy). Obecność pełnomocnika nie jest obowiązkowa. Oczywiście nie ma przeszkód, aby także brał udział w czynności.

Czy pełnomocnik może podpisać akt notarialny?

Innymi słowy, jeżeli pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości zostało udzielone jedynie w zwykłej formie pisemnej, ale sama umowa sprzedaży została zawarta w formie aktu notarialnego, wówczas udzielający pełnomocnictwa może umowę tę potwierdzić.

Co powinno być w pełnomocnictwie?

Jeżeli udzielasz pełnomocnictwa w formie pisemnej, to dokument pełnomocnictwa powinien zawierać: dane stron, czyli mocodawcy i pełnomocnika: imię, nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania, nazwę i numer dokumentu tożsamości. szczegóły dotyczące zakresu uprawnień pełnomocnika.

Jak sprzedać dom na odleglosc?

Sprzedaż mieszkania na odległość możliwa jest dzięki skorzystaniu z pełnomocnictwa. Biuro nieruchomości online lub osoba wyznaczona przez sprzedającego otrzymuje możliwość zawarcia umowy i przeprowadzenia sprzedaży nieruchomości.

Pełnomocnictwo przy zakupie lub sprzedaży mieszkania • obido

Doskwiera Ci przewlekły brak czasu, a Twoje nieruchomości potrzebują zarządcy? A może chcesz sprzedać mieszkanie będąc za granicą? W tych i wielu innych czynnościach nieceniony może okazać się pełnomocnik. Pełnomocnictwo przy zakupie lub sprzedaży mieszkania – jak się do tego zabrać?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Chcesz kupić mieszkanie, ale przebywasz za granicą i nie możesz stawić się na czas w kraju? W tym artykule dowiesz się, kim jest pełnomocnik i jakie kwestie może załatwić w Twoim imieniu. Pełnomocnictwo a najem mieszkania – czy jest możliwe? Dzięki radom, których udzielił Sebastian Juszczak z Polskiego Związku Firm Deweloperskich, dowiesz się jakiej formy pełnomocnictwa wymaga Twoja sytuacja, a objaśniony Kodeks Cywilny nie będzie już zaszyfrowaną tajemnicą.

Przejdź do akapitów:

Kim jest pełnomocnik?

Pełnomocnik to osoba upoważniona do wykonywania czynności prawnych w imieniu innej osoby. Pełnomocnictwo ustalane jest na podstawie oświadczenia woli. Pełnomocnik może reprezentować mocodawcę (czyli osobę udzielającą pełnomocnictwa) w zakresie, który określony jest w dokumencie.

Pełnomocnikiem może być dowolna osoba posiadająca pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Udzielając pełnomocnictwa powinniśmy wybrać osobę, do której mamy pełne zaufanie. Warto pamiętać, że istnieje możliwość upoważnienia więcej niż jednej osoby. W takim wypadku należy zdecydować o relacji pełnomocników. Mocodawca może ustanowić samodzielne występowanie pełnomocników lub ich wspólne działanie. Pierwszy wariant będzie korzystny w sytuacji, gdy jeden z pełnomocników będzie niedyspozycyjny. Drugi natomiast będzie wymagał podpisu każdego z pełnomocników, aby reprezentacja była możliwa.

Pełnomocnictwo przy zakupie mieszkania lub jego sprzedaży

Kiedy osobiste stawiennictwo podczas zakupu lub sprzedaży mieszkania będzie niemożliwe lub kłopotliwe do osiągnięcia, warto pomyśleć o pełnomocniku, który mógłby odciążyć nas z formalności.

Działanie przez pełnomocnika polega na tym, że inna osoba działa w naszym imieniu i na naszą rzecz. W tym wypadku mowa o zakupie lub sprzedaży mieszkania. Z pewnością warto skorzystać z pełnomocnika, kiedy mamy problem, aby osobiście stawić się na podpisanie umowy lub nie mamy czasu na udział w całym procesie zakupu czy sprzedaży mieszkania, do którego dochodzi np. konieczność uzyskania odpowiednich zaświadczeń. Warto również skorzystać z pełnomocnika, gdy przebywamy za granicą. – Sebastian Juszczak, stażysta w dziale prawnym PZFD

Pełnomocnictwo przy zakupie lub sprzedaży mieszkania a pobyt za granicą

Podczas pobytu za granicą również możemy przeprowadzić transakcję kupna lub sprzedaży mieszkania. Pełnomocnictwo przy zakupie lub sprzedaży mieszkania podczas przebywania za granicą może okazać się szczególnie pomocne, gdy powrót do kraju jest utrudniony. Warto poznać proces, który umożliwi legalne przeprowadzenie danych transakcji.

Istnieje możliwość udzielenia pełnomocnictwa w czasie pobytu za granicą. Pamiętajmy jednak, że nadal istnieje konieczność dochowania formy notarialnej pełnomocnictwa. Udzielenie pełnomocnictwa u zagranicznego notariusza umożliwia nam niewracanie do kraju tylko na potrzeby sporządzenia pełnomocnictwa. W takim wypadku dokument przygotowany u zagranicznego notariusza będzie musiał ulec procesowi legalizacji w Polsce, poprzez nadanie klauzuli apostille. W Polsce zajmuje się tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Przed wizytą w ministerstwie dokument notarialny musi zostać wcześniej poświadczony przez właściwy miejscowo sąd okręgowy w Polsce. – Sebastian Juszczak, stażysta w dziale prawnym PZFD

Ustanowienie pełnomocnictwa – co powinien zawierać dokument?

Dokument pełnomocnictwa regulowany jest przez kodeks cywilny i to właśnie w nim znajdziemy wymagania dotyczące formy i treści pełnomocnictwa. Dane, jakich nie może zabraknąć w tym dokumencie to:

miejsce, w którym zostało sporządzone pełnomocnictwo,

rodzaj pełnomocnictwa,

strona mocodawcy i osoby reprezentującej – dane identyfikujące takie jak: imiona i nazwiska, numer PESEL, numer dowodu osobistego i adres,

zakres czynności, które obejmują pełnomocnictwo (np. pełnomocnictwo przy zakupie, pełnomocnictwo przy sprzedaży mieszkania, zawieranie umów najmu itp.)

podpis mocodawcy.

Pełnomocnictwo przy sprzedaży mieszkania – zakres i forma pełnomocnictwa

Aby sprzedać lub nabyć mieszkanie nie wystarczy pełnomocnictwo o charakterze ogólnym. Taka transakcja wymaga dostosowania rodzaju pełnomocnictwa do danej transakcji oraz musi zawierać odpowiednią formę. Pełnomocnictwo może zostać udzielone w trzech wariantach:

Pełnomocnictwo ogólne – obejmuje czynności zwykłego zarządu, czyli np. występowanie w imieniu mocodawcy przed urzędami, sądami, osobami fizycznym czy pobieraniem czynszu za nieruchomość,

Pełnomocnictwo rodzajowe – obejmuje rodzaj i zakres czynności dokonywanych powtarzalnie, np. zawieranie umów najmu, sprzedaż nieruchomości,

Pełnomocnictwo szczególne – dotyczy określonej sprawy, w której pełnomocnik ma nas reprezentować, np. sprzedaż czy zakup konkretnej nieruchomości lub auta.

Pełnomocnictwo nie może mieć charakteru ogólnego, skoro transakcja nabycia lub zbycia nieruchomości przekracza czynności zwykłego zarządu. W tym celu pełnomocnictwo powinno upoważniać pełnomocnika albo do nabywania/zbywania nieruchomości ogólnie (mowa wtedy o pełnomocnictwie rodzajowym) albo do nabycia/zbycia konkretnej nieruchomości (wtedy mamy do czynienia z pełnomocnictwem szczególnym). Warto dodać, żeby pełnomocnictwo upoważniało pełnomocnika do wszelkich czynności związanych z kupnem lub ze sprzedażą mieszkania, zwłaszcza do występowania i odbioru odpowiednich zaświadczeń. – Sebastian Juszczak, stażysta w dziale prawnym PZFD

Pełnomocnictwo przy sprzedaży mieszkania a akt notarialny

Aby działać zgodnie z prawem, pełnomocnictwo musi być zawarte w takiej samej formie co czynność wykonywana przez pełnomocnika. Do zakupu lub sprzedaży nieruchomości wymagane jest sporządzenie aktu notarialnego, dlatego pełnomocnictwo musi być ustanowione notarialnie.

Pełnomocnictwo przy sprzedaży lub zakupie mieszkania powinno zostać zawarte w formie aktu notarialnego, ponieważ zgodnie z art. 99§1 Kodeksu cywilnego, jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. A umowa przeniesienia własności nieruchomości wymaga właśnie formy aktu notarialnego. – Sebastian Juszczak, stażysta w dziale prawnym PZFD

Pełnomocnictwo a wynajem mieszkania

Jeśli myślisz o wynajmie nieruchomości, ale brakuje Ci czasu na zawieranie umów, kontrolowanie czynszu, zarządzanie mieszkaniem, pomocny może okazać się pełnomocnik, który będzie działał w zakresie czynności, które z nim ustanowisz.

Pełnomocnictwo a wynajem mieszkania – czy akt notarialny jest konieczny?

Do ustanowienia pełnomocnika w sprawie zarządzania najmem nieruchomości nie jest konieczne pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego, ponieważ umowa najmu również nie wymaga takiej formy. Dokument powinien być zawarty w formie pisemnej i zawierać dane identyfikujące obie strony, rodzaj i zakres pełnomocnictwa oraz podpis mocodawcy.

Rodzaj pełnomocnictwa należy dostosować do potrzeb. Jeśli zakres czynności obejmuje czynności zwykłego zarządu – wystarczy pełnomocnictwo ogólne. Do określonej czynności lub rodzaju czynności – np. zawierania umów, pobierania czynszu, można ustanowić pełnomocnictwo rodzajowe lub szczególne.

Cofnięcie pełnomocnictwa – kiedy i jak można tego dokonać?

Bez względu na okoliczności, w każdym momencie mocodawca może cofnąć pełnomocnictwo. Szczególnie, jeśli strona reprezentująca nie spełnia oczekiwań i budzi wątpliwości, mocodawca powinien rozważyć odwołanie pełnomocnika. Najrozsądniejszym sposobem na cofnięcie pełnomocnictwa będzie dokonanie tego za pomocną narzędzi, które w razie konfliktów będą możliwe do udowodnienia.

Zgodnie z art. 101§1 Kodeksu cywilnego pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane, chyba że mocodawca zrzekł się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Możliwość odwołania pełnomocnictwa w każdym czasie wiąże się z tym, że między pełnomocnikiem a mocodawcą powinno istnieć zaufanie – dlatego w przypadku jego utraty mocodawca jest upoważniony do odwołania pełnomocnictwa w każdym czasie (o ile nie zrzeknie się uprawnienia do odwołania pełnomocnictwa). – Sebastian Juszczak, stażysta w dziale prawnym PZFD

Jak tłumaczy nasz ekspert z Polskiego Związku Firm Deweloperskich, cofnięcie pełnomocnictwa może nastąpić w dowolnej formie – dla celów dowodowych warto posłużyć się jednak formą pisemną czy mailową. Informacja o odwołaniu pełnomocnika powinna do niego dotrzeć, tak aby ten mógł się z nią zapoznać. W żadnym wypadku nie jest wymagana zgoda pełnomocnika na cofnięcie pełnomocnictwa. Jednocześnie na podstawie art. 102 Kodeksu cywilnego po wygaśnięciu umocowania pełnomocnik obowiązany jest zwrócić mocodawcy dokument pełnomocnictwa – może jednak żądać poświadczonego odpisu tego dokumentu, ale w takim wypadku wygaśnięcie umocowania powinno być na odpisie zaznaczone.

Pełnomocnictwo przy zakupie lub sprzedaży mieszkania – pełnomocnik godny zaufania

Sytuacja życiowa może wymagać od nas konieczności współpracy z pełnomocnikiem. Należy wtedy wyznaczyć osobę godną zaufania. Niedbałe pełnomocnictwo przy zakupie mieszkania może okazać się ciosem w nasz portfel. Również pełnomocnictwo przy sprzedaży mieszkania nie będzie dobrym pomysłem, jeśli pełnomocnik nie będzie godnie reprezentował mocodawcy i zaniedba jego dobro. Pełnomocnictwo a najem mieszkania – to także możliwość, o której nie można zapominać. Warto pamiętać również, że kiedy pełnomocnik zaczyna budzić wątpliwości, zawsze istnieje możliwość odwołania danego pełnomocnictwa.

Sprawdź pozostałe porady z zakresu prawa.

Pełnomocnictwo dotyczące nieruchomości – jaki zakres?

Upoważniając inną osobę do dokonywania czynności związanych z zarządzaniem naszymi nieruchomościami, musimy zdecydować, w jakim zakresie chcemy jej zapewnić pełnomocnictwo dotyczące nieruchomości. Inny zakres wybierzemy w przypadku upoważnienia do wynajęcia komuś mieszkania, inny, gdy w grę wchodzi sprzedaż czy kupno nieruchomości. Należy pamiętać również o tym, że powierzamy komuś swoją nieruchomość, dlatego warto wybrać na pełnomocnika osobę zaufaną.

Dla kogo pełnomocnictwo dotyczące nieruchomości?

Wybór pełnomocnika nie może być pochopny – zarządzanie naszym majątkiem najlepiej powierzyć osobie odpowiedzialnej i zaufanej, stąd często pełnomocnikami zostają członkowie najbliższej rodziny. W zależności od zakresu przyznawanych uprawnień wyróżniamy dwa rodzaje pełnomocnictwa dotyczącego nieruchomości: ogólne i szczególne.

Pełnomocnictwo ogólne

W przypadku pełnomocnictwa ogólnego upoważniamy wybraną osobę do dokonywania tak zwanych czynności zwykłego zarządu. Przykładem tego typu działań jest wynajem nieruchomości. Jeśli sami nie możemy zająć się znalezieniem najemcy i podpisaniem z nim umowy, wyznaczenie pełnomocnika będzie bardzo pomocne.

Pełnomocnictwo szczególne

Pełnomocnictwo szczególne upoważnia do dokonywania takich czynności, które przekraczają zwykły zarząd, a więc do sprzedaży lub kupna nieruchomości. Do tego rodzaju pełnomocnictwa należy z kolei pełnomocnictwo rodzajowe (czyli umożliwiające pełnomocnikowi dokonywanie czynności prawnych danego typu) i pełnomocnictwo szczegółowe (dotyczące dokonania konkretnej czynności tylko jednorazowo).

Sprawdź, jakie mieszkania mamy w ofercie – może znajdziesz coś dla siebie? Zobacz mieszkania

Jeśli zatem powierzamy komuś zakup jednej, konkretnej nieruchomości, wybierzemy wówczas pełnomocnictwo szczegółowe. Z kolei w przypadku uprawnienia do zakupu każdej nieruchomości, odpowiednie będzie pełnomocnictwo rodzajowe.

Udzielenie pełnomocnictwa

Udzielenie pełnomocnictwa dotyczącego nieruchomości musi być spisane w postaci aktu notarialnego. Dla większego bezpieczeństwa możemy w nim zawrzeć ograniczenia nakładane na pełnomocnika, przykładowo minimalną sumę, za jaką wolno mu sprzedać nieruchomość. Przy przeniesieniu własności nieruchomości powinniśmy umocować pełnomocnika do reprezentowania nas przed urzędami, a także osobami fizycznymi i prawnymi, we wszystkich sprawach wiążących się z zawieraną umową.

Jak odwołać pełnomocnictwo dotyczące nieruchomości?

Odwołania pełnomocnictwa możemy dokonać w każdej chwili i nie wymaga to sporządzenia aktu notarialnego.

W przypadku śmierci mocodawcy albo pełnomocnika, udzielone upoważnienie wygasa. Po jego wygaśnięciu pełnomocnik ma obowiązek zwrócić mocodawcy pełnomocnictwo.

Warto więc pomyśleć o nadaniu komuś pełnomocnictwa dotyczącego nieruchomości, na przykład wtedy, gdy chcemy wynająć naszą nieruchomość, ale nie mamy wystarczająco czasu, aby się tym zająć. Osoba przez nas upoważniona będzie wtedy mogła m.in. podpisać umowę najmu czy dokonać innych czynności formalnych.

Pamiętaj, że niezależnie od tego, jakie pełnomocnictwo dotyczące nieruchomości nadasz – ogólne czy szczególne – twój pełnomocnik musi być osobą odpowiedzialną i zaufaną.

SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI PRZEZ PEŁNOMOCNIKA

CZY MOŻLIWY JEST ZAKUP LUB SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI NA ODLEGŁOŚĆ?

W dzisiejszych czasach wiele osób przemieszcza się na duże odległości, często żeby pracować, zarabiać za granicą. Chyba każdy czytelnik posiada w gronie znajomych osobę, która wyjechała w celach zarobkowych np. do Niemiec, Francji, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii. Moja praktyka zawodowa jako adwokata i doświadczenia zbierane latami pokazują, że osoby, które z różnych przyczyn nie są obecne w kraju (np. wyjazd zarobkowy oraz stałe zamieszkanie poza granicami Polski) stają przed dylematem czy aby prowadzić swoje sprawy w Polsce – muszą być fizycznie obecne i osobiście uczestniczyć w określonych czynnościach np. przy zawieraniu umów.

W niniejszym wpisie postaram się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na wyżej stawiane pytanie, z uwagi na fakt, że w krótkim czasie dwoje moich Klientów zadało mi pytanie czy będą musieli uczestniczyć osobiście przy sprzedaży nieruchomości stanowiącej ich własność, a położonej w Polsce, szczegółowo odniosę się do tego rodzaju umowy.

Na wstępie odpowiem dość ogólnie i wprost – OCZYWIŚCIE, ŻE NIE TRZEBA BYĆ OBECNYM PRZY ZAWARCIU UMOWY. NALEŻY JEDNAK W TYM CELU USTANOWIĆ PEŁNOMOCNIKA, BOWIEM CO DO ZASADY KAŻDEJ CZYNNOŚCI PRAWNEJ MOŻNA DOKONAĆ PRZEZ PRZEDSTAWICIELA.

KTO MOŻE BYĆ PEŁNOMOCNIKIEM DO ZAKUPU LUB SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI?

W sytuacji dokonywania czynności prawnych na odległość z pomocą przychodzi występująca w prawie cywilnym instytucja pełnomocnictwa.

Terminem ,,Mocodawca’’ – określamy tą osobę, która pełnomocnictwa udzieliła, tzn. która ustanowiła pełnomocnika, umocowała.

Natomiast terminem ,,Pełnomocnik’’ oznacza w dużym uproszczeniu osobę, która reprezentuję interesy Mocodawcy i działa w granicach udzielonego pełnomocnictwa. Na podstawie pełnomocnictwa pełnomocnik otrzymuje prawo do reprezentowania Mocodawcy.

Pełnomocnikiem może zostać niemalże każdy, kto posiada zdolność do czynności prawnych (przynajmniej ograniczoną zdolność do czynności prawnych). Najczęściej zdarza się tak ,że pełnomocnikami zostają osoby bliskie dla Mocodawcy: rodzina, partnerzy życiowi, których Mocodawca darzy zaufaniem. Równie często – jako pełnomocników ustanawia się adwokatów, którzy z kolei posiadają dużą wiedzę z zakresu prawa i przepisów dotyczących danej transakcji.

JAKI RODZAJ PEŁNOMOCNICTWA?

Na gruncie przepisów Kodeksu cywilnego wyróżniamy trzy rodzaje pełnomocnictwa:

pełnomocnictwo ogólne,

pełnomocnictwo rodzajowe,

pełnomocnictwo szczególne.

Zgodnie z normą art. 98 KC, pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.

Z przepisów Kodeksu cywilnego wynika jasno, że w omawianej sytuacji, tj. dokonania czynności prawnej przeniesienia własności nieruchomości, należy udzielić pełnomocnictwa szczególnego, a więc pełnomocnictwa do poszczególnej i ściśle opisanej czynności. Pełnomocnictwo szczególne powinno wskazywać w sposób wyraźny i jednoznaczny czynność, do której wykonania został powołany pełnomocnik. Zwykle pełnomocnictwo takie upoważnia osobę uprawnioną do dokonania tylko jednej, konkretnej czynności. W orzecznictwie sądów powszechnych daje się zaobserwować pogląd, że podpisanie umowy nie jest czynnością jedynie techniczną, jest to bowiem potwierdzenie, że podpisująca umowę strona złożyła oświadczenie woli określonej treści. Upoważnienie do podpisania umowy jest zatem traktowane jako upoważnienie do złożenia określonego oświadczenia woli przez pełnomocnika w imieniu Mocodawcy i ze skutkiem właśnie dla Mocodawcy.

Ze względu na to, że przeniesienie własności musi odbywać się w formie aktu notarialnego, pełnomocnictwo również powinno mieć formę aktu notarialnego.

Jak wskazałem wyżej pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości powinno być udzielone w formie aktu notarialnego, powinno również wskazywać dokładnie wszystkie istotne dla Mocodawcy warunki umowy, która zawarta ma być w imieniu Mocodawcy przez Pełnomocnika.

Pełnomocnictwa można udzielić już w czasie pobytu za granicą. W tym celu również należy udać się do notariusza. Jednak to jeszcze nie wszystko, w większości przypadków pełnomocnictwo sporządzone za granicą będzie wymagało nadania mu tzw. klauzuli Apostille.

Klauzula apostille to poświadczenie autentyczności: podpisu załączonego na dokumencie urzędowym, który został sporządzony w innym państwie, charakteru działania lub tożsamości osoby, która złożyła podpis, pieczęci lub stempla, którym jest opatrzony dany dokument.

Upraszczając – Apostille jest to poświadczenie dokumentu sporządzonego w jednym państwie umożliwiające legalne użycie go w innym państwie.

Jeżeli pełnomocnictwo nie zostało sporządzone w języku polskim, niezbędne będzie również przetłumaczenie go na język polski przez tłumacza przysięgłego.

KANCELARIA PRAWNA WROCŁAW

Po ustanowieniu pełnomocnika, każda czynność prawna dokonana przez niego w granicach przyznanych uprawnień pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego. Dlatego też zakres pełnomocnictwa powinien być jak najbardziej precyzyjny, tak aby warunki umowy zawartej w imieniu Mocodawcy były zgodne z pierwotną intencją i wolą osoby udzielającej pełnomocnictwa.

W treści pełnomocnictwa przede wszystkim należy wskazać uprawnienie do przeniesienia prawa własności nieruchomości, określić rodzaj nieruchomości (dom, działka, lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, spółdzielcze/własnościowe prawo do lokalu). Pełnomocnictwo powinno ponadto wskazywać wszystkie istotne dla Mocodawcy warunki umowy sprzedaży, a więc nie tylko określenie przedmiotu umowy, ale również w sposób jednoznaczny cenę sprzedaży oraz strony umowy.

Nieruchomość określona jest najczęściej szczegółowo poprzez wskazanie numeru ewidencyjnego działki, jej powierzchni, położenia oraz numeru księgi wieczystej (jeśli księga wieczysta jest prowadzona dla wskazanej nieruchomości). W pełnomocnictwie powinno się znaleźć również upoważnienie pełnomocnika do dokonania zapłaty lub przyjęcia ceny, ewentualnie wskazać numer konta do przyjęcia ceny. Samo wskazanie ceny co do zasady powinno być dokonane w sposób jasny, a sama cena powinna być wyrażona w pieniądzu (choć nie jest to konieczne to w opinii autora niniejszego artykułu jasne, klarowne, wyrażone w pieniądzu określenie ceny już na etapie sporządzania pełnomocnictwa jest warunkiem priorytetowym, jeśli chcemy uniknąć sporów w przyszłości).

Warto podkreślić, że po ustanowieniu pełnomocnika, każda czynność prawna dokonana przez niego w granicach przyznanych uprawnień pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego.

WARTO WIEDZIEĆ ŻE…

Ten akapit proszę potraktować jako bardziej szczegółowy i schodzący nieco głębiej na poziom wiedzy specjalistycznej, bowiem pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości, udzielone z uchybieniem formy aktu notarialnego (tak się niestety również zdarza), będzie oczywiście nieważne. Wynika to wprost z przepisów i w celu uproszczenia odbioru artykułu na tym wypada skończyć dalszy wywód. Natomiast nie oznacza to jeszcze, że sama umowa sprzedaży nieruchomości zawarta przez pełnomocnika dotknięta będzie sankcją nieważności, bowiem jeżeli pełnomocnictwo do dokonania czynności prawnej przeniesienia własności nieruchomości zostało udzielone jedynie w zwykłej formie pisemnej, ale sama umowa sprzedaży została zawarta już w formie aktu notarialnego, wówczas udzielający pełnomocnictwa może umowę tę potwierdzić. W takiej sytuacji umowa sprzedaży wywoła właściwy i zamierzony skutek prawny.

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

Adwokat Karol Sobkowiak

tel. 515 585 052

ADWOKAT WROCŁAW – ADWOKAT LUBIN – ADWOKAT OLEŚNICA – ADWOKAT WOŁÓW – ADWOKAT TRZEBNICA – ADWOKAT OŁAWA – ADWOKAT KOŁO – ADWOKAT ŚRODA ŚLĄSKA – ADWOKAT KALISZ – ADWOKAT OSTRÓW WLKP – ADWOKAT KONIN – ADWOKAT JELENIA GÓRA – ADWOKAT MILICZ

Pełnomocnictwo przy zakupie lub sprzedaży mieszkania • obido

Doskwiera Ci przewlekły brak czasu, a Twoje nieruchomości potrzebują zarządcy? A może chcesz sprzedać mieszkanie będąc za granicą? W tych i wielu innych czynnościach nieceniony może okazać się pełnomocnik. Pełnomocnictwo przy zakupie lub sprzedaży mieszkania – jak się do tego zabrać?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Chcesz kupić mieszkanie, ale przebywasz za granicą i nie możesz stawić się na czas w kraju? W tym artykule dowiesz się, kim jest pełnomocnik i jakie kwestie może załatwić w Twoim imieniu. Pełnomocnictwo a najem mieszkania – czy jest możliwe? Dzięki radom, których udzielił Sebastian Juszczak z Polskiego Związku Firm Deweloperskich, dowiesz się jakiej formy pełnomocnictwa wymaga Twoja sytuacja, a objaśniony Kodeks Cywilny nie będzie już zaszyfrowaną tajemnicą.

Przejdź do akapitów:

Kim jest pełnomocnik?

Pełnomocnik to osoba upoważniona do wykonywania czynności prawnych w imieniu innej osoby. Pełnomocnictwo ustalane jest na podstawie oświadczenia woli. Pełnomocnik może reprezentować mocodawcę (czyli osobę udzielającą pełnomocnictwa) w zakresie, który określony jest w dokumencie.

Pełnomocnikiem może być dowolna osoba posiadająca pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Udzielając pełnomocnictwa powinniśmy wybrać osobę, do której mamy pełne zaufanie. Warto pamiętać, że istnieje możliwość upoważnienia więcej niż jednej osoby. W takim wypadku należy zdecydować o relacji pełnomocników. Mocodawca może ustanowić samodzielne występowanie pełnomocników lub ich wspólne działanie. Pierwszy wariant będzie korzystny w sytuacji, gdy jeden z pełnomocników będzie niedyspozycyjny. Drugi natomiast będzie wymagał podpisu każdego z pełnomocników, aby reprezentacja była możliwa.

Pełnomocnictwo przy zakupie mieszkania lub jego sprzedaży

Kiedy osobiste stawiennictwo podczas zakupu lub sprzedaży mieszkania będzie niemożliwe lub kłopotliwe do osiągnięcia, warto pomyśleć o pełnomocniku, który mógłby odciążyć nas z formalności.

Działanie przez pełnomocnika polega na tym, że inna osoba działa w naszym imieniu i na naszą rzecz. W tym wypadku mowa o zakupie lub sprzedaży mieszkania. Z pewnością warto skorzystać z pełnomocnika, kiedy mamy problem, aby osobiście stawić się na podpisanie umowy lub nie mamy czasu na udział w całym procesie zakupu czy sprzedaży mieszkania, do którego dochodzi np. konieczność uzyskania odpowiednich zaświadczeń. Warto również skorzystać z pełnomocnika, gdy przebywamy za granicą. – Sebastian Juszczak, stażysta w dziale prawnym PZFD

Pełnomocnictwo przy zakupie lub sprzedaży mieszkania a pobyt za granicą

Podczas pobytu za granicą również możemy przeprowadzić transakcję kupna lub sprzedaży mieszkania. Pełnomocnictwo przy zakupie lub sprzedaży mieszkania podczas przebywania za granicą może okazać się szczególnie pomocne, gdy powrót do kraju jest utrudniony. Warto poznać proces, który umożliwi legalne przeprowadzenie danych transakcji.

Istnieje możliwość udzielenia pełnomocnictwa w czasie pobytu za granicą. Pamiętajmy jednak, że nadal istnieje konieczność dochowania formy notarialnej pełnomocnictwa. Udzielenie pełnomocnictwa u zagranicznego notariusza umożliwia nam niewracanie do kraju tylko na potrzeby sporządzenia pełnomocnictwa. W takim wypadku dokument przygotowany u zagranicznego notariusza będzie musiał ulec procesowi legalizacji w Polsce, poprzez nadanie klauzuli apostille. W Polsce zajmuje się tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Przed wizytą w ministerstwie dokument notarialny musi zostać wcześniej poświadczony przez właściwy miejscowo sąd okręgowy w Polsce. – Sebastian Juszczak, stażysta w dziale prawnym PZFD

Ustanowienie pełnomocnictwa – co powinien zawierać dokument?

Dokument pełnomocnictwa regulowany jest przez kodeks cywilny i to właśnie w nim znajdziemy wymagania dotyczące formy i treści pełnomocnictwa. Dane, jakich nie może zabraknąć w tym dokumencie to:

miejsce, w którym zostało sporządzone pełnomocnictwo,

rodzaj pełnomocnictwa,

strona mocodawcy i osoby reprezentującej – dane identyfikujące takie jak: imiona i nazwiska, numer PESEL, numer dowodu osobistego i adres,

zakres czynności, które obejmują pełnomocnictwo (np. pełnomocnictwo przy zakupie, pełnomocnictwo przy sprzedaży mieszkania, zawieranie umów najmu itp.)

podpis mocodawcy.

Pełnomocnictwo przy sprzedaży mieszkania – zakres i forma pełnomocnictwa

Aby sprzedać lub nabyć mieszkanie nie wystarczy pełnomocnictwo o charakterze ogólnym. Taka transakcja wymaga dostosowania rodzaju pełnomocnictwa do danej transakcji oraz musi zawierać odpowiednią formę. Pełnomocnictwo może zostać udzielone w trzech wariantach:

Pełnomocnictwo ogólne – obejmuje czynności zwykłego zarządu, czyli np. występowanie w imieniu mocodawcy przed urzędami, sądami, osobami fizycznym czy pobieraniem czynszu za nieruchomość,

Pełnomocnictwo rodzajowe – obejmuje rodzaj i zakres czynności dokonywanych powtarzalnie, np. zawieranie umów najmu, sprzedaż nieruchomości,

Pełnomocnictwo szczególne – dotyczy określonej sprawy, w której pełnomocnik ma nas reprezentować, np. sprzedaż czy zakup konkretnej nieruchomości lub auta.

Pełnomocnictwo nie może mieć charakteru ogólnego, skoro transakcja nabycia lub zbycia nieruchomości przekracza czynności zwykłego zarządu. W tym celu pełnomocnictwo powinno upoważniać pełnomocnika albo do nabywania/zbywania nieruchomości ogólnie (mowa wtedy o pełnomocnictwie rodzajowym) albo do nabycia/zbycia konkretnej nieruchomości (wtedy mamy do czynienia z pełnomocnictwem szczególnym). Warto dodać, żeby pełnomocnictwo upoważniało pełnomocnika do wszelkich czynności związanych z kupnem lub ze sprzedażą mieszkania, zwłaszcza do występowania i odbioru odpowiednich zaświadczeń. – Sebastian Juszczak, stażysta w dziale prawnym PZFD

Pełnomocnictwo przy sprzedaży mieszkania a akt notarialny

Aby działać zgodnie z prawem, pełnomocnictwo musi być zawarte w takiej samej formie co czynność wykonywana przez pełnomocnika. Do zakupu lub sprzedaży nieruchomości wymagane jest sporządzenie aktu notarialnego, dlatego pełnomocnictwo musi być ustanowione notarialnie.

Pełnomocnictwo przy sprzedaży lub zakupie mieszkania powinno zostać zawarte w formie aktu notarialnego, ponieważ zgodnie z art. 99§1 Kodeksu cywilnego, jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. A umowa przeniesienia własności nieruchomości wymaga właśnie formy aktu notarialnego. – Sebastian Juszczak, stażysta w dziale prawnym PZFD

Pełnomocnictwo a wynajem mieszkania

Jeśli myślisz o wynajmie nieruchomości, ale brakuje Ci czasu na zawieranie umów, kontrolowanie czynszu, zarządzanie mieszkaniem, pomocny może okazać się pełnomocnik, który będzie działał w zakresie czynności, które z nim ustanowisz.

Pełnomocnictwo a wynajem mieszkania – czy akt notarialny jest konieczny?

Do ustanowienia pełnomocnika w sprawie zarządzania najmem nieruchomości nie jest konieczne pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego, ponieważ umowa najmu również nie wymaga takiej formy. Dokument powinien być zawarty w formie pisemnej i zawierać dane identyfikujące obie strony, rodzaj i zakres pełnomocnictwa oraz podpis mocodawcy.

Rodzaj pełnomocnictwa należy dostosować do potrzeb. Jeśli zakres czynności obejmuje czynności zwykłego zarządu – wystarczy pełnomocnictwo ogólne. Do określonej czynności lub rodzaju czynności – np. zawierania umów, pobierania czynszu, można ustanowić pełnomocnictwo rodzajowe lub szczególne.

Cofnięcie pełnomocnictwa – kiedy i jak można tego dokonać?

Bez względu na okoliczności, w każdym momencie mocodawca może cofnąć pełnomocnictwo. Szczególnie, jeśli strona reprezentująca nie spełnia oczekiwań i budzi wątpliwości, mocodawca powinien rozważyć odwołanie pełnomocnika. Najrozsądniejszym sposobem na cofnięcie pełnomocnictwa będzie dokonanie tego za pomocną narzędzi, które w razie konfliktów będą możliwe do udowodnienia.

Zgodnie z art. 101§1 Kodeksu cywilnego pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane, chyba że mocodawca zrzekł się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Możliwość odwołania pełnomocnictwa w każdym czasie wiąże się z tym, że między pełnomocnikiem a mocodawcą powinno istnieć zaufanie – dlatego w przypadku jego utraty mocodawca jest upoważniony do odwołania pełnomocnictwa w każdym czasie (o ile nie zrzeknie się uprawnienia do odwołania pełnomocnictwa). – Sebastian Juszczak, stażysta w dziale prawnym PZFD

Jak tłumaczy nasz ekspert z Polskiego Związku Firm Deweloperskich, cofnięcie pełnomocnictwa może nastąpić w dowolnej formie – dla celów dowodowych warto posłużyć się jednak formą pisemną czy mailową. Informacja o odwołaniu pełnomocnika powinna do niego dotrzeć, tak aby ten mógł się z nią zapoznać. W żadnym wypadku nie jest wymagana zgoda pełnomocnika na cofnięcie pełnomocnictwa. Jednocześnie na podstawie art. 102 Kodeksu cywilnego po wygaśnięciu umocowania pełnomocnik obowiązany jest zwrócić mocodawcy dokument pełnomocnictwa – może jednak żądać poświadczonego odpisu tego dokumentu, ale w takim wypadku wygaśnięcie umocowania powinno być na odpisie zaznaczone.

Pełnomocnictwo przy zakupie lub sprzedaży mieszkania – pełnomocnik godny zaufania

Sytuacja życiowa może wymagać od nas konieczności współpracy z pełnomocnikiem. Należy wtedy wyznaczyć osobę godną zaufania. Niedbałe pełnomocnictwo przy zakupie mieszkania może okazać się ciosem w nasz portfel. Również pełnomocnictwo przy sprzedaży mieszkania nie będzie dobrym pomysłem, jeśli pełnomocnik nie będzie godnie reprezentował mocodawcy i zaniedba jego dobro. Pełnomocnictwo a najem mieszkania – to także możliwość, o której nie można zapominać. Warto pamiętać również, że kiedy pełnomocnik zaczyna budzić wątpliwości, zawsze istnieje możliwość odwołania danego pełnomocnictwa.

Sprawdź pozostałe porady z zakresu prawa.

Pełnomocnictwo ogólne, rodzajowe i notarialne – wzór

Zdarzają się sytuacje i okoliczności, w których konsument lub osoba prowadząca przedsiębiorstwo nie może reprezentować samego siebie (np. w sprawach urzędowych). Wówczas godnym uwagi rozwiązaniem może okazać się udzielenie pełnomocnictwa. Sprawdziłam czym różnią się od siebie pełnomocnictwo ogólne, pełnomocnictwo rodzajowe i pełnomocnictwo notarialne.

Każdemu z nas może przytrafić konieczność wizyty w urzędzie, banku lub innych miejscach, gdzie dokonywane są tzw. oficjalne czynności. Najczęściej dotyczą one podpisania umowy, pokwitowania odbioru ważnego dokumentu lub dokonania innych, ważnych i wiążących czynności. Zdawać się może, że osoba fizyczna lub przedsiębiorca musi dokonać tego osobiście. Nie zawsze jest to jednak możliwe, np. z powodu wydarzeń losowych, natłoku obowiązków, czy kłopotów ze zdrowiem.

Pełnomocnictwo jako wyręczenie

Na szczęście, w takich sytuacjach prawo daje możliwość skorzystania z tzw. pełnomocnictwa. To wartościowe rozwiązanie dla osób, które mogą skorzystać z pomocy osób, które darzą zaufaniem. Za pomocą prostej czynności prawnej mogą one stać się pośrednikami i wyręczyć konsumenta lub przedsiębiorcę przy dokonywaniu różnego rodzaju formalności. Nim jednak skorzysta się z takiego rozwiązania, warto poznać to, co o pełnomocnictwie mówi polskie prawo.

Co więcej, wyróżnić można też różne rodzaje pełnomocnictwa. W zależności od okoliczności i indywidualnego przypadku, konkretny rodzaj pełnomocnictwa może okazać się lepiej lub gorzej dopasowany do danej sytuacji. W dzisiejszym poradniku przedstawiamy nie tylko najważniejsze informacje na temat pełnomocnictwa, ale i charakteryzujemy wzory pism, jakie są wymagane przy dopełnianiu formalności z nim związanym.

Czym jest pełnomocnictwo i jaka jest dla tego podstawa prawna?

Zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego , pod pojęciem pełnomocnictwa kryje się upoważnienie w świetle prawa osoby trzeciej do reprezentowania jej interesów w konkretnej sytuacji. Jest to upoważnienie dokonywane za pomocą oświadczenia woli. Dzięki temu, osoba stająca się pełnomocnikiem może wykonywać określone czynności prawne, jak np. podpisywanie określonych dokumentów. Każdy, kto zostaje pisemnie upoważniony przez zainteresowanego do wykonywania określonych czynności, jest w świetle prawa osobą reprezentującą jego interesy i zastępującą go w określonych działaniach.

W pełnomocnictwie należy umieścić dane osobowe obu stron i przedmiot pełnomocnictwa. Pozwala to w czytelny i niepodważalny sposób określić jasno kompetencje pełnomocnika, zakres jego działań i sposób, w jaki ma reprezentować interesy udzielającego pełnomocnictwa. Pamiętając o dacie i miejscu sporządzenia dokumentu, a także podpisach obu stron, uzyskuje się dokument zabezpieczający interesy obu stron. Co więcej – pełnomocnictwo może też zostać sporządzone przez notariusza. Warto wiedzieć, że pełnomocnictwo notarialne może pozwolić uniknąć wątpliwości na temat ważności dokumentu podczas np. wizyty w urzędzie.

Ważność umowy i to, czy została ona naruszona, ocenia tylko osoba udzielająca pełnomocnictwa i to od jej głosu jest to uzależnione . Pamiętajmy – pełnomocnictwo to nie umowa!

Kto może zostać pełnomocnikiem?

Kodeks cywilny zakłada bardzo swobodne kryteria, jakie należy spełnić, by stać się czymś pełnomocnikiem. Zgodnie z art. 100 , taką funkcję może objąć już osoba mająca jedynie część czynności prawnych (np. pow. 13. roku życia). Na pełnomocnika można wyznaczyć osoby w różnym wieku, niezależnie m.in. od ich stanu majątkowego, wykształcenia, stopnia pokrewieństwa, znajomości lub powinowactwa itd.

Jakie rodzaje pełnomocnictwa wyróżniamy?

W zależności od okoliczności, charakteru czynności, do jakich wykonania chcemy kogoś upełnomocnić i innych czynników, zastosowanie mogą znaleźć różne odmiany pełnomocnictwa. Rodzaj pełnomocnictwa jest też zazwyczaj zróżnicowany pod kątem zakresu kompetencji pełnomocnika. Z tego względu warto wiedzieć, w jaki sposób dzielą się poszczególne pełnomocnictwa i które z nich będzie optymalne w określonych okolicznościach. Wyróżniamy 3 rodzaje pełnomocnictwa: ogólne, rodzajowe oraz notarialne.

Czym jest pełnomocnictwo ogólne? Charakterystyka i wzór

Pierwsza odmiana pełnomocnictwa, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy najbardziej ogólnych sytuacji, bez szczególnej, doprecyzowanej charakterystyki. Pełnomocnictwo ogólne dobrze sprawdza się w sytuacjach związanych zarówno z relacjami osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Wobec tych pierwszych, pełnomocnictwo ogólne sprawdza się, gdy np. ktoś chce poprosić swojego przyjaciela o odebranie w jego imieniu listu poleconego z poczty. Ponadto, także w przypadku potrzeby wyręczenia nas podczas wizyt w placówkach służby zdrowia, oddziałach ZUS, organach samorządowych itd.

W przypadku sektora przedsiębiorstw, pełnomocnictwo ogólne sprawdza się, gdy np. przedsiębiorca potrzebuje osoby, która będzie go reprezentować przy odbieraniu lub podpisywaniu pism urzędowych. Ponadto, ten rodzaj pełnomocnictwa jest też przewidziany w okolicznościach stawiania się w czyimś imieniu w urzędach, organach władzy publicznej, organach administracyjnych czy w sądach. Pełnomocnictwo ogólne sprawdza się ponadto także wtedy, gdy wyznaczona osoba ma reprezentować kogoś w relacjach z innymi podmiotami gospodarczymi, osobami fizycznymi itp.

To, co stanowi ważny element charakterystyki pełnomocnictwa ogólnego, to konieczność sporządzenia zawartych ustaleń na piśmie. Jest to konieczne, gdyż niedopełnienie tego obowiązku stawia ustalenia obu stron jako nieważne, niewiążące i nieobowiązujące. Z tego względu, chcąc zawrzeć pełnomocnictwo ogólne, warto zaoszczędzić czas korzystając z przygotowanego przez nas gotowego wzoru dokumentu. Co prawda nie ma odgórnie narzuconego wzoru, jednak nasze pismo zawiera wszelkie niezbędne, poniższe informacje.

Imię i nazwisko udzielającego pełnomocnictwa, a także pełnomocnika.

Numery PESEL obu stron.

Numery i serie dokumentów tożsamości, np. dowodów osobistych.

Czym jest pełnomocnictwo rodzajowe? Charakterystyka i wzór

Kolejną odmianą pełnomocnictwa jest pełnomocnictwo rodzajowe. Polega ono na upoważnieniu danej osoby trzeciej do pełnienia czynności zdefiniowanych precyzyjniej niż w przypadku pełnomocnictwa ogólnego. Artykuł 98 Kodeksu cywilnego określa to jako „czynności wykraczające poza zakres zwykłego zarządu”. Innymi słowy, pełnomocnictwo rodzajowe może być odpowiednim rozwiązaniem w sytuacji, gdy chce się kogoś upoważnić do np. odebrania pieniędzy jednorazowo lub regularnie lub podpisania umowy wynajmu mieszkania.

Pełnomocnictwo rodzajowe może znaleźć powszechne zastosowanie także w przypadku przedsiębiorców. Jako przykład warto tu przytoczyć sytuację, w których chce się dokonać zmian w strukturze własności spółki. Pełnomocnictwo rodzajowe może się zatem przydać podczas delegowania kogoś do dopełnienia formalności przy sprzedaży spółki lub części akcji. Ta forma reprezentowania interesów przedsiębiorcy będzie też dobra przy wzięciu udziału w przetargu lub licytacji. Może też się okazać nieoceniona przy bardziej prozaicznych czynnościach, jak np. przedłużeniu umowy najmu lokalu biurowego lub zawieranie umów z nowymi pracownikami.

Podobnie jak w przypadku innych odmian pełnomocnictwa, ustalenia powinny zostać zawarte na piśmie. Zabezpiecza to interesy obu stron, określa też w jasny sposób kompetencje powierzane trzeciej osobie. Jest to szczególnie ważne w kontekście pełnomocnictwa rodzajowego, które skupia się na poleceniu komuś wykonania precyzyjniej, niż w pełnomocnictwie ogólnym, zdefiniowanych czynności. Pismo, którego wzór znajduje się poniżej powinno zawierać zatem następujące informacje:

Imię i nazwisko udzielającego pełnomocnictwa, a także pełnomocnika.

Numery PESEL obu stron umowy.

Numery i serie dokumentów tożsamości, np. dowodów osobistych.

Określenie kompetencji, jakie będzie mieć pełnomocnik.

Czym jest pełnomocnictwo notarialne? Charakterystyka i wzór

Ostatnim rodzajem pełnomocnictwa jest tzw. pełnomocnictwo notarialne, zwane też szczególnym. Stosuje się je w sytuacjach dotyczących pojedynczej, jednorazowej i jasno określonej czynności. Pełnomocnictwo notarialne może być zatem stosowane w przypadku chęci oddelegowania osoby trzeciej do np. dopełnienia formalności przy sprzedaży samochodu lub nieruchomości, nie wykraczając poza te czynności.

Co więcej, pełnomocnictwo notarialne jest też optymalnym trybem podczas innych czynności związanych ze statusem prawnym nieruchomości. Można tu wymienić np. dział spadku, którego jest ona częścią, a także zniesienie prawa własności, nabycie prawa użytkowania wieczystego itd. Pełnomocnictwo szczególne sprawdza się zatem dobrze w przypadku działań związanych ze zmianami w strukturze własności cennego mienia.

Warto pamiętać, że – jak wskazuje sama nazwa – pełnomocnictwo notarialne powinno zostać przygotowanie przez notariusza. Dotyczy ono bowiem ważnych czynności prawnych, które dotyczą rozporządzania wartościowym mieniem. Co więcej, pismo zawierające ustalenia pełnomocnictwa notarialnego powinno zawierać jasno sprecyzowane informacje na temat czynności, jaką wykonać ma w imieniu udzielającego pełnomocnictwa osoba trzecia. Oto najważniejsze z nich.

Imię i nazwisko udzielającego pełnomocnictwa, a także pełnomocnika.

Numery PESEL obu stron umowy.

Numery i serie dokumentów tożsamości, np. dowodów osobistych.

Jasne sprecyzowanie czynności, jaką wykonać ma w naszym imieniu pełnomocnik.

Ile kosztuje udzielenie pełnomocnictwa notarialnego?

Pełnomocnictwo notarialne (szczegółowe) zawsze musi zostać sporządzone w kancelarii notarialnej. Co za tym idzie, wiąże się to z dodatkowymi kosztami, które musi ponieść strona, z której inicjatywy zawierane są ustalenia. Opłaty te prezentują się następująco.

Za sporządzenie pełnomocnictwa do dokonania jednej czynności ponosi się koszt 30 zł i 23% podatku VAT.

Jeżeli pełnomocnictwo dotyczy więcej niż jednej czynności, to opłata dla kancelarii notarialnej wynosi 100 złotych i 23% podatku VAT.

Ponadto, od każdej strony pełnomocnictwa notariusz pobiera 6 złotych + 23% podatku VAT prowizji.

Kiedy pełnomocnictwo traci ważność?

Warto wiedzieć, że zgodnie z art. 101 Kodeksu cywilnego , osoba udzielająca pełnomocnictwa (czyli mocodawca), ma prawo w każdej chwili je odwołać. Wyjątkiem są tutaj sytuacje, w których mocodawca dobrowolnie ustalił wcześniej, że zrzeka się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Ponadto, pełnomocnictwo traci ważność w momencie śmierci któreś ze stron ustaleń. Dzieje się tak, jeśli znów – inaczej nie ustalono przy zawieraniu pełnomocnictwa, zastrzegając, że będzie ono ważne także po śmierci dowolnej ze stron.

Warto dodać, że po wygaśnięciu pełnomocnictwa, osoba pełniąca funkcję pełnomocnika ma obowiązek zwrócić mocodawcy wszystkie dokumenty będące przedmiotem pełnomocnictwa. Może też dostarczyć mu odpis dokumentu lub dokumentów, zaznaczając, że pełnomocnictwo wygasło. Kwestię tę reguluje art. 102 Kodeksu cywilnego .

Pliki do pobrania Wzór wniosku jest dostępny do pobrania bezpłatnie, w wersji edytowalnej w formacie DOC oraz pliku do druku (PDF):

Wzór wniosku w wersji DOC

Wzór wniosku w wersji PDF

Źródła:

https://www.arslege.pl/kodeks-cywilny/k9/s1955/

https://www.arslege.pl/kodeks-cywilny/k9/s1955/

https://www.lexlege.pl/kc/art-100/

https://www.arslege.pl/pelnomocnictwa-rodzaje/k9/a1105/

https://www.lexlege.pl/kc/art-101/

https://www.lexlege.pl/kc/art-102/

Pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomość

Sprzedaż nieruchomości na odległość to dobre wyjście, w sytuacji gdy właściciel mieszkania na stałe przebywa za granicą, mieszka w znacznej odległości od sprzedawanej nieruchomości lub po prostu nie ma czasu zająć się procesem sprzedaży. W takim wypadku niezbędne okaże się upoważnienie innej osoby, do reprezentowania interesów właściciela. Czym jest pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości? Jak je uzyskać i co powinno znaleźć się w jego treści? Dowiedz się, jak przeprowadzić bezpieczną sprzedaż mieszkania na odległość.

Sprzedaż mieszkania na odległość – kiedy warto rozważyć

Jeśli od nieruchomości na sprzedaż, dzieli nas niemała odległość, lub na stałe przebywamy zagranicą, sprzedaż mieszkania może stanowić nie lada problem. Skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów, umawianie spotkań z zainteresowanymi, ustalanie warunków i wreszcie wizyta u notariusza – o sprawnym załatwieniu wszystkich formalności, często możemy jedynie pomarzyć. Przemieszczanie się między miejscowością w której mieszkamy a nieruchomością na sprzedaż, jest najczęściej czasochłonne, kosztowne lub wręcz niemożliwe do wykonania (jak miało to miejsce w wielu przypadkach podczas pandemii koronawirusa). W takim wypadku warto zastanowić się nad sprzedażą mieszkania na odległość. Specjalny dokument jakim jest pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości wystarczy aby wyznaczona osoba, mogła reprezentować nas podczas kompletowania dokumentów a nawet wizyty u notariusza. Pełnomocnictwo do sprzedaży mieszkania na odległość – co warto o nim wiedzieć?

Pełnomocnictwo do sprzedaży mieszkania i nieruchomości – co to takiego

Pełnomocnictwo do sprzedaży mieszkania warto powierzyć zaufanej, bliskiej osobie, lub profesjonaliście. Jeśli chcesz aby proces sprzedaży mieszkania na odległość, został w całości przeprowadzony przez inną osobę, lub chcesz aby osoba ta zajęła się skompletowaniem dokumentów, niezbędne okaże się skorzystanie z usług notariusza. Udzielenie pełnomocnictwa do sprzedaży mieszkania, wymaga stawienia się u notariusza, jedynie osoby udzielającej pełnomocnictwa czyli sprzedającego. Pełnomocnik, może lecz nie musi być obecny. Jakie dokumenty należy przygotować? Wystarczy dowód osobisty udzielającego pełnomocnictwa oraz dane przyszłego pełnomocnika. Co zawrzeć w treści pełnomocnictwa? Należy szczegółowo wskazać zakres czynności (jedna lub więcej czynności) pełnomocnika, podać cenę za jaką nieruchomość ma zostać sprzedana oraz wskazać rachunek bankowy do przelania pieniędzy ze sprzedaży. Pełnomocnictwo do sprzedaży mieszkania powinno zawierać zapis dotyczący umocowania naszego reprezentanta do dokonywania czynności przed instytucjami czy urzędami.

Pamiętajmy, że w celu uzyskania dokumentów z Urzędu Skarbowego należy ustanowić osobne pełnomocnictwo. Odpowiedni druk umożliwiający dokonywanie czynności w Urzędzie przez osobę trzecią w naszym imieniu, udostępnia właściwy Urząd Skarbowy – nie jest wymagana forma pełnomocnictwa notarialnego.

Skup nieruchomości w całej Polsce Zadzwoń i porozmawiaj z naszym konsultantem 799… Pokaż numer

Pełnomocnictwo do sprzedaży mieszkania – cena

Sprzedaż mieszkania na odległość, przez zaufaną osobę nie obędzie się zatem bez utworzenia pełnomocnictwa. Jaki jest koszt sporządzenia pełnomocnictwa do sprzedaży mieszkania? Pełnomocnictwo do dokonania jednej, wskazanej czynności to koszt 30 zł + 23% VAT, zaś pełnomocnictwo do dokonania kilku czynności, wiąże się z wydatkiem 100 zł + 23% VAT. Do kosztów utworzenia pełnomocnictwa, należy doliczyć koszty wypisów – 6 zł za jedną stronę dokumentu.

Sprzedaż mieszkania na odległość – sprzedaż mieszkania przebywając za granicą

Osoba przebywająca za granicą, chcąca sprzedać mieszkanie na odległość, może udać się do notariusza w kraju, w którym aktualnie przebywa. jednak w takim przypadku, bardzo ważne jest by pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości, zostało opatrzone klauzulą apostille, ponieważ dzięki temu, pełnomocnictwo będzie mogło zostać wykorzystane w innym kraju. Klauzulę apostille, uzyskamy w urzędach wyznaczonych przez kraj w którym się znajdujemy (np. Ministerstwo Spraw Zagranicznych). Aby zagraniczne pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości można było wykorzystać w Polsce, oprócz klauzuli apostille, dokument należy przetłumaczyć na język polski, korzystając z usług tłumacza przysięgłego. Dopiero wtedy, sprzedaż mieszkania na odległość, będzie mogła zostać skutecznie przeprowadzona przez pełnomocnika.

Sprzedaż mieszkania na odległość, a pełnomocnictwo do sprzedaży mieszkania – podsumowanie

Choć, sprzedaż mieszkania na odległość wymaga dopełnienia dodatkowych formalności, jest to w pełni legalna, bezpieczna i skuteczna forma sprzedaży nieruchomości. Pełnomocnictwo do sprzedaży mieszkania wystarczy, aby bliska osoba mogła przeprowadzić za nas całą transakcję. Mieszkając za granicą, sprzedaż mieszkania możesz również powierzyć firmie posiadającej renomę i zaufanie klientów. Skup nieruchomości Skup.io przeprowadza sprawne transakcje sprzedaży, również trudnych nieruchomości. Pełnomocnictwo do sprzedaży mieszkania, możesz powierzyć naszym specjalistom, zyskując 100% bezpieczeństwa i transakcję przeprowadzoną przez osoby z dużym doświadczeniem w obrocie nieruchomości.

NA CZYM POLEGA SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI NA ODLEGŁOŚĆ PRZEZ PEŁNOMOCNIKA?

NA CZYM POLEGA SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI NA ODLEGŁOŚĆ PRZEZ PEŁNOMOCNIKA?

NA CZYM POLEGA SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI NA ODLEGŁOŚĆ PRZEZ PEŁNOMOCNIKA?

Niekiedy bywa tak, że nie możemy osobiście dokonać zakupu bądź sprzedaży nieruchomości. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad wyznaczeniem pełnomocnika, który w naszym imieniu zawrze umowę sprzedaży nieruchomości.

Osoba będąca właścicielem mieszkania, domu , która nie może osobiście dokonać wszystkich formalności związanych ze sprzedażą nieruchomości może upoważnić do tego inną osobę. Do tego wystarczy nadanie pełnomocnictwa. Wyróżnia się dwa rodzaje pełnomocnictwa: ogólne i szczególne. Pełnomocnictwo ogólne daje możliwość wybranej osobie podejmowania decyzji mających na celu zachowanie majątku lub pomnożenie majątku. Natomiast pełnomocnictwo szczególne upoważnia do konkretnych czynności prawnych, np. sprzedaży nieruchomości. Pełnomocnikiem może zostać każda osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych. Najczęściej pełnomocnikiem stają się osoby z najbliższego grona np. matka, ojciec czy rodzeństwo, jednak w przypadku obrotu nieruchomościami coraz częściej interesy przekazuje się w ręce agentów nieruchomości.

Pełnomocnictwo sprzedaży nieruchomości można sporządzić podczas pobytu w Polsce, jak i podczas pobytu za granicą. W naszym kraju wystarczy spisać akt notarialny pełnomocnictwa. Natomiast poza granicami naszego kraju wygląda to tak samo z tym, że do dokumentów musi być nadana klauzula apostille. To poświadczenie dokumentu sporządzonego w jednym państwie umożliwiające legalne użycie go w innym państwie. Jeżeli chodzi o Polskę, należy również pamiętać o tym, aby dokument był przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego. Coraz częściej jednak zdarza się, że takie dokumenty w innych krajach wydawane są już we właściwym języku.

W jaki sposób zlecić pełnomocnictwo?

Aby uzyskać odpowiedni dokument, należy udać się do notariusza. Uzyskanie odpowiedniego dokumentu jest możliwe u notariusza. Do spisania aktu notarialnego pełnomocnictwa potrzebne są dowód osobisty osoby, która zleca pełnomocnictwo, a także dane osobowe osoby, która pełnomocnictwo otrzyma, a więc imię i nazwisko, imiona rodziców, PESEL, numer dowodu osobistego oraz adres zameldowania. Należy pamiętać, że za spisanie aktu notarialnego zostanie pobrana opłata, tak jak za każdorazowe wydanie wpisu pełnomocnictwa.

Czy można odwołać pełnomocnictwo oraz w jakim czasie ono wygasa?

Pełnomocnictwo można odwołać w każdym czasie, gdzie nie musi być wyrażona zgoda pełnomocnika. Zazwyczaj jest to efekt niewłaściwego zarządzania ze strony pełnomocnika np. popełniania błędów czy realizacji czynności nie do końca zgodnych z wolą czy interesem mocodawcy. Natomiast nie można odwołać pełnomocnictwa w dowolnym czasie, jeżeli mocodawca zrzekł się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Dzieje się tak, na przykład gdy strony zawarły umowę przedwstępną sprzedaży, a sprzedający udzielił kupującemu pełnomocnictwa do zawarcia umowy sprzedaży, w którym zrzekł się prawa jego odwołania.

Warto podkreślić, że odwołanie pełnomocnictwa nie wymaga żadnej szczególnej formy prawnej (np. formy aktu notarialnego), nawet w sytuacji, gdy taka forma była zastrzeżona dla udzielenia pełnomocnictwa (wyrok Sądu Najwyższego z 4.11.1998 II CKN 866/97).

Wygaśnięcie pełnomocnictwa z mocy prawa następuje w trzech sytuacjach ( art. 101 k.c.):

gdy mocodawca ( osoba udzielająca pełnomocnictwa) oświadcza pełnomocnikowi, że wycofuje pełnomocnictwo

wraz ze śmiercią mocodawcy

ze śmiercią pełnomocnika

Ponadto jeżeli pełnomocnictwo ustanowiono dla dokonania konkretnej czynności prawnej, to umocowanie wygasa z chwilą dokonania tej czynności, a jeżeli pełnomocnictwo ustanowiono na oznaczony czas, to wygasa ono z chwilą upływu tego czasu. Należy pamiętać, że po wygaśnięciu umocowania pełnomocnik jest obowiązany zwrócić mocodawcy dokument pełnomocnictwa i jest to bardzo ważne, bo dopóki ma on wypis pełnomocnictwa, to mimo odwołania pełnomocnictwa może go użyć. Jeżeli pełnomocnik po wygaśnięciu umocowania dokona w imieniu mocodawcy czynności prawnej, np. sprzeda nieruchomość, to umowa taka będzie ważna, chyba że druga strona umowy o wygaśnięciu pełnomocnictwa wiedziała lub z łatwością mogła się dowiedzieć.

Kancelaria Notarialna Jolanta Tomasz Kisiel

Pełnomocnictwo

Rodzaje Pełnomocnictw:

Pełnomocnictwo ogólne : obejmuje ono umocowanie do czynności zwykłego zarządu. W odróżnieniu do pełnomocnictwa szczególnego i rodzajowego ma ono najszerszy zakres umocowania pełnomocnika. Pełnomocnictwo ogólne , nie określa ani nie wyodrębnia czynności prawnych, które pełnomocnik może dokonywać w imieniu mocodawcy

Pełnomocnictwo szczególne: obejmuje umocowanie do dokonania jednej ściśle określonej czynności prawnej . W praktyce notarialnej ten rodzaj pełnomocnictwa występuje najczęściej kiedy to ustawodawca nadaje szczególną formę dla czynności prawnej ( art. 99 kc) Pełnomocnictwo do dokonania takiej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Tej rodzaj pełnomocnictwa przewidziany jest m.in. do sprzedaży nieruchomości. Jest to więc upoważnienie do dokonania czynności przekraczającej zwykły zarząd.

Pełnomocnictwo rodzajowe : obejmuje umocowanie do określonego rodzaju czynności prawnych , nazywane też pełnomocnictwem gatunkowym . Zakresem umocowania obejmuje więc dokonywanie w imieniu mocodawcy czynności prawnych należących do określonej kategorii . Może być ono udzielone zarówno do dokonania czynności prawnych przekraczających zwykły zarząd jak i do pewnego rodzaju czynności zwykłego zarządu . Wystarczające jest aby określało ono rodzaj czynności prawnych objętych umocowaniem ( np. zawieranie umów kupna – sprzedaży nieruchomości).

Pełnomocnictwo : może być sporządzone zarówno na piśmie, w formie z urzędowo poświadczonym podpisem, jak i w formie aktu notarialnego. Znajduje tutaj zastosowanie przepis art. 99§1 k.c zgodnie z którym jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma np. (forma aktu notarialnego do sprzedaży nieruchomości), pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Udzielenie pełnomocnictwa nie wymaga przyjęcia przez pełnomocnika a więc pełnomocnik nie składa przed notariuszem oświadczenia woli co oznacza ,że jego obecność przy podpisaniu pełnomocnictwa nie jest obowiązkowa. Pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane a po wygaśnięciu umocowania pełnomocnik obowiązany jest zwrócić mocodawcy dokument pełnomocnictwa

Przed dokonaniem czynności Notariuszowi powinny zostać przekazane następujące informacje:

dane Mocodawcy (osoby, która chce udzielić pełnomocnictwa), to jest: imiona, nazwiska, imiona rodziców, seria i numer dokumentu tożsamości, PESEL, określenie stanu cywilnego, adres zamieszkania, a w przypadku, jeśli Mocodawcą ma być osoba prawna (lub inny podmiot) – pełna firma/nazwa z danymi przedstawicieli, numery rejestru, REGON, NIP, adres siedziby dane Pełnomocnika lub Pełnomocników, to jest: imiona, nazwiska, imiona rodziców, PESEL, w przypadku chęci ustanowienia kilku Pełnomocników – informacja, czy każdy z Pełnomocników może działać samodzielnie, czy też mogą działać tylko łącznie zakres pełnomocnictwa – do czego Pełnomocnik ma zostać upoważniony (w jakich sprawach będzie mógł reprezentować Mocodawcę) informacja, czy pełnomocnictwo będzie udzielone na czas określony

Do udzielenia pełnomocnictwa konieczne jest stawiennictwo Mocodawcy; obecność pełnomocnika nie jest konieczna.

OPŁATA

Stawka za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego pełnomocnictwo do dokonania jednej czynności wynosi 30 zł , natomiast przy czynnościach zawierających umocowanie do dokonania więcej niż jednej czynności wynosi 100 zł plus 23 % podatku VAT .

Sprzedaż nieruchomości przez pełnomocnika? Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć

Nie zawsze jest tak, że możemy osobiście dokonać zakupu bądź sprzedaży nieruchomości. Wtedy z pomocą przychodzi występująca w prawie cywilnym instytucja pełnomocnictwa. Warto jednak sprawdzić, o czym nie można zapomnieć, jeżeli zdecydujemy się ustanowić pełnomocnika, który w naszym imieniu zawrze umowę sprzedaży nieruchomości.

Kim jest pełnomocnik?

Reklama

Pełnomocnik to po prostu nasz przedstawiciel, którego umocowanie do działania w naszym imieniu opiera się na oświadczeniu, które sami złożyliśmy.

Rodzaje pełnomocnictwa

Reklama

Na gruncie Kodeksu cywilnego wyróżnić można trzy rodzaje pełnomocnictwa:

pełnomocnictwo ogólne,

pełnomocnictwo rodzajowe,

pełnomocnictwo szczególne.

Reklama

Zgodnie z normą art. 98 KC, pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.

Jakiego pełnomocnictwa należy udzielić w przypadku zakupu albo sprzedaży nieruchomości?

Zakup czy sprzedaż nieruchomości to nic innego, jak dokonanie czynności prawnej obejmującej – mówiąc potocznie – podpisanie umowy. Pojawia się zatem pytanie, jakiego pełnomocnictwa należy udzielić osobie, która w naszym imieniu ma zawrzeć umowę sprzedaży? Z przepisów Kodeksu cywilnego wynika jasno, że w takiej sytuacji należy udzielić pełnomocnictwa szczegółowego, a więc „pełnomocnictwa do poszczególnej czynności”. Jak wskazuje się w orzecznictwie, podpisanie umowy nie jest czynnością techniczną, jest to bowiem potwierdzenie, że podpisująca umowę strona złożyła oświadczenie woli określonej treści. Upoważnienie do podpisania umowy zatem jest w istocie upoważnieniem do złożenia określonego oświadczenia woli (zobacz wyrok SN z dnia 8 lutego 2007 r. I CSK 406/06). Pełnomocnictwo szczególne obejmować więc będzie umocowanie do dokonania konkretnej czynności prawnej, a więc do zawarcia w imieniu mocodawcy umowy sprzedaży.

Forma pełnomocnictwa

Pełnomocnictwo do zawarcia umowy sprzedaży wymaga formy aktu notarialnego. Wynika to z faktu, że umowa, na mocy której dochodzi do przeniesienia własności nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego. Zgodnie natomiast z treścią art. 98 KC, jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Z art. 158 KC wynika zaś, że umowa przenosząca własność nieruchomości powinna być pod rygorem nieważności zawarta w formie aktu notarialnego.

Czy pełnomocnictwa do sprzedaży nieruchomości możemy udzielić w sposób dorozumiany?

Przepisy Kodeksu cywilnego jasno i precyzyjnie wskazują, w jakiej formie musi być udzielone pełnomocnictwo. Oznacza to, że pełnomocnictwa, na mocy którego pełnomocnik zawrze umowę sprzedaży nieruchomości nie możemy udzielić w sposób dorozumiany.

Skutki niedochowania formy aktu notarialnego dla pełnomocnictwa do sprzedaży nieruchomości

Omawiając formę prawną udzielenia pełnomocnictwa, na mocy którego nasz przedstawiciel ma zawrzeć – w naszym imieniu – umowę sprzedaży, warto zastanowić się, co w sytuacji, gdy rzeczone pełnomocnictwo zostanie zawarte w innej formie, np. w zwykłej formie pisemnej. Czy będzie ono nieważne? A jeśli tak, to jakie skutki niesie to dla umowy sprzedaży nieruchomości?

Niewątpliwie pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości, udzielone z uchybieniem formy aktu notarialnego, będzie nieważne. Nie oznacza to jeszcze, że również i sama umowa sprzedaży nieruchomości zawarta przez pełnomocnika dotknięta będzie sankcją nieważności. Jak wskazuje się w orzecznictwie, zawierając umowę sprzedaży nieruchomości pełnomocnik powinien legitymować się pełnomocnictwem notarialnym (art. 99 § 1 KC w związku z art. 158 KC), jednakże niezachowanie tej formy pełnomocnictwa nie powoduje nieważności umowy zawartej w formie prawem przepisanej. Skutki nieważności odnosiły się tylko do pełnomocnictwa (art. 73 § 2 KC w związku z art. 99 § 1 KC), a więc powstałaby przewidziana w art. 103 § 1 KC sytuacja, w której pełnomocnik działałby bez umocowania. Wówczas możliwa jest konwalidacja umowy w sposób określony w art. 103 § 1 KC, a taka możliwość zastrzeżona jest na korzyść strony, w imieniu której działa nieumocowany pełnomocnik (wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 15 maja 1991 r., I ACr 153/91). Innymi słowy, jeżeli pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości zostało udzielone jedynie w zwykłej formie pisemnej, ale sama umowa sprzedaży została zawarta w formie aktu notarialnego, wówczas udzielający pełnomocnictwa może umowę tę potwierdzić. Gdy to uczyni, umowa sprzedaży wywoła skutek prawny, czyli dojdzie – na jej podstawie – do przeniesienia własności nieruchomości.

Pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości – wzór dokumentu

Podstawa prawna:

Art. 73, art. 96, art. 98, art. 99, art.103, art. 158 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny (T.j. Dz.U. z 2014r., poz. 121).

Pełnomocnictwo przy sprzedaży nieruchomości – krótki przewodnik

Czy możliwy jest zakup/sprzedaż nieruchomości na odległość, np. gdy przebywamy za granicami kraju? Oczywiście! Nie trzeba być obecnym przy zawarciu umowy. Należy jednak ustanowić pełnomocnika.

Zadajecie sobie pytanie, kto może być pełnomocnikiem? Słusznie. Pełnomocnikiem może zostać niemalże każdy, kto posiada zdolność do czynności prawnych. Najczęściej pełnomocnikami zostają osoby bliskie, rodzina, partnerzy życiowi, których darzymy największym zaufaniem. Równie często – prawnicy i pośrednicy, którzy z kolei posiadają dużą wiedzę z zakresu przeprowadzania transakcji. Udzielając pełnomocnictwa, zostajemy mocodawcą. Na podstawie pełnomocnictwa pełnomocnik otrzymuje prawo do reprezentowania mocodawcy.

Co dalej? Pełnomocnik powinien mieć świadomość roli, jaką mu powierzono, znać zakres i cel pełnomocnictwa:) Wydaje się to oczywiste, jednak z doświadczenia wiem, że bywa różnie.

Pełnomocnictwo do jednorazowego zawarcia transakcji zakupu czy sprzedaży nieruchomości to tzw. pełnomocnictwo szczególne. Ze względu na to, że przeniesienie własności musi odbywać się w formie aktu notarialnego, pełnomocnictwo również powinno mieć formę aktu notarialnego.

Ponadto powinno jasno określać zasady, na jakich może działać pełnomocnik przy zawarciu transakcji, i jakie zobowiązania może podejmować w imieniu mocodawcy. Należy zatem określić cenę, za jaką ma zostać nabyta / sprzedana nieruchomość, określić rodzaj nieruchomości (dom, działka, lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, spółdzielcze/własnościowe prawo do lokalu), upoważnić pełnomocnika do dokonania zapłaty lub przyjęcia ceny, ewentualnie wskazać numer konta do przyjęcia ceny. Notariusz sporządzający pełnomocnictwo, ujmie w nim również kilka innych oświadczeń, które na zasadach ogólnych stosuje się przy zawieraniu umów sprzedaży nieruchomości.

Pełnomocnictwa można udzielić w czasie pobytu za granicą. W tym celu również należy udać się do notariusza, przy czym dobrze by było, by treść została skonsultowana z polskim notariuszem, a co za tym idzie, zgodna z obowiązującymi w naszym kraju przepisami. Jednak to nie wszystko – w większości przypadków pełnomocnictwo sporządzone za granicą będzie wymagało nadania mu tzw. klauzuli Apostille. Apostille jest to poświadczenie dokumentu sporządzonego w jednym państwie umożliwiające legalne użycie go w innym państwie. Jeżeli pełnomocnictwo nie zostało sporządzone po polsku, niezbędne będzie przetłumaczenie go na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Brzmi skomplikowanie? Niekoniecznie. Często jest tak, że zupełnie niepotrzebnie nazywamy rzeczy niemożliwymi wtedy, gdy są one jedynie trochę trudniejsze do osiągnięcia:)

Pełnomocnictwo w Polsce i za granicą.

Żeby sprzedać albo kupić nieruchomość, nie trzeba być osobiście obecnym przy zawieraniu umowy, można to uczynić przez osobę trzecią, zwaną pełnomocnikiem.

Osoba, która nie może osobiście dokonać pewnej czynności, może upoważnić do tego inną osobę, która dokona danej czynności w imieniu i na rzecz swego mocodawcy. Jeżeli więc nie możemy być obecni u notariusza przy podpisywaniu umowy sprzedaży, darowizny lub innej umowy w wyniku, której następuje przeniesienie lub obciążenie nieruchomości, wystarczy, że udzielimy pełnomocnictwa, a do aktu notarialnego stanie za nas pełnomocnik, który np. nabędzie lub sprzeda w naszym imieniu nieruchomość. Na wstępie należy zaznaczyć, że udzielając pełnomocnictwa, nie możemy udzielić go do dokonywania wszelkich czynności prawnych. Pełnomocnictwo takie stwarzałoby zbyt duże zagrożenie dla mocodawcy, dlatego każde pełnomocnictwo musi mieć jakiś zakres umocowania. Czynność prawną udzielenia pełnomocnictwa do dokonywania wszelkich czynności prawnych trzeba uznać za czynność prawną bezwzględnie nieważną (art. 58 § w powiązaniu z art. 98 kodeksu cywilnego). Pamiętajmy też, że działanie pełnomocnika wywiera takie same skutki, jak działanie samego mocodawcy. Zatem wszystkie czynności, jakich dokona pełnomocnik, posługując się pełnomocnictwem, będą skutkowały dla nas tak, jak byśmy dokonali ich sami.

Rodzaj, forma i treść pełnomocnictwa

Możemy wyróżnić dwa rodzaje pełnomocnictwa: ogólne i szczególne. Pełnomocnictwo ogólne upoważnia pełnomocnika do dokonywania czynności zwykłego zarządu, mających na celu zachowanie majątku i osiągnięcie z niego normalnych korzyści. Do czynności przekraczających zwykły zarząd potrzebne jest pełnomocnictwo szczególne, które może być pełnomocnictwem rodzajowym, czyli upoważnieniem do dokonywania czynności prawnych określonego rodzaju lub pełnomocnictwem szczegółowym, upoważniającym do dokonania jednorazowo konkretnej czynności. Nabycie nieruchomości jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd majątkiem (uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z 4 listopada 1998 r., II CKN 866/97). Czynność taka wymaga więc dla swej ważności pełnomocnictwa szczególnego. Oznacza to, że z treści pełnomocnictwa musi wyraźnie wynikać, że pełnomocnik został umocowany do sprzedaży lub zakupu albo konkretnej opisanej w pełnomocnictwie nieruchomości (pełnomocnictwo szczegółowe), albo ogólnie każdej nieruchomości (pełnomocnictwo rodzajowe). Ponadto zgodnie z art. 99 kodeksu cywilnego, jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Ponieważ art. 158 kodeksu cywilnego wymaga, pod rygorem nieważności, zachowania formy aktu notarialnego przy umowie przeniesienia własności nieruchomości (sprzedaży, darowizny itd.), także pełnomocnictwo do przeniesienia własności nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego.

Opróc z rodzaju i formy istotna jest treść pełnomocnictwa, bo ważne są też ograniczenia zawarte w treści dokumentu, a dotyczące warunków umowy. Udzielający pełnomocnictwa może bowiem ograniczyć dowolność pełnomocnika, określając na przykład kwotę minimalną, za jaką może on sprzedać nieruchomość, czy też wymagając, aby kupujący zapłacił cenę na jego konto bankowe, a nie do rąk pełnomocnika itd. W treści pełnomocnictwa powinno się też znaleźć umocowanie do reprezentowania przed urzędami, osobami fizycznymi i prawnymi we wszelkich sprawach związanych z zawieraną przez pełnomocnika umową, gdyż musimy pamiętać, że kupno czy sprzedaż nieruchomości to nie tylko samo podpisanie umowy w formie aktu notarialnego, ale też szereg formalności, których tylko część załatwi za nas notariusz. Musimy chociażby wybrać dokumenty niezbędne do zawarcia umowy, dokonać przepisania mediów (gaz, prąd, woda itd.) w zakładach przesyłowych na nowego nabywcę.

Kto może być pełnomocnikiem

Pełnomocnikiem może być każda osoba fizyczna posiadająca przynajmniej ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Z reguły w Polsce przyjęło się, że na pełnomocnika powołujemy osobę z najbliższej rodziny, gdyż do niej mamy największe zaufanie. Zatem gdy nie możemy osobiście być obecni przy umowie, nasze interesy najczęściej reprezentuje ojciec, matka, brat lub siostra. Jednak ponieważ często osoby z najbliższej rodziny nie mają niezbędnej wiedzy i doświadczenia na rynku nieruchomości, przy bardziej skomplikowanych umowach pełnomocnictwa można udzielić prawnikowi. Czasami pełnomocnictwo udzielane jest też pośrednikowi w obrocie nieruchomościami i jest to najczęściej kontynuacja wcześniej podpisanej z nim umowy pośrednictwa. Z taką sytuacją mamy do czynienia zwłaszcza, gdy kupującym jest cudzoziemiec lub Polak przebywający na stałe za granicą. Wówczas osoba taka zleca pośrednikowi znalezienie w Polsce określonej nieruchomości, załatwienie wszelkich formalności związanych z zakupem tej nieruchomości oraz podpisanie umowy sprzedaży. Jeżeli jednak udzielamy pełnomocnictwa profesjonaliście, pamiętajmy, że pełnomocnictwo jest niezależne od umowy, którą z nim podpisaliśmy. Niezależność pełnomocnictwa sięga tak daleko, że rozwiązanie tej umowy nie pociąga za sobą automatycznie uchylenia pełnomocnictwa. Zatem jeżeli rezygnujemy z usług profesjonalisty, to musimy pamiętać, że oprócz rozwiązania z nim umowy musimy oddzielnie odwołać też pełnomocnictwo, w przeciwnym wypadku osoba ta, mimo rozwiązania z nią umowy, będzie nadal umocowana do dokonania czynności w naszym imieniu.

Pełnomocnictwo w Polsce

Jeżeli przebywamy w Polsce i chcemy udzielić pełnomocnictwa do sprzedaży lub kupna nieruchomości, to udajemy się do notariusza w celu spisania aktu notarialnego pełnomocnictwa. Musimy mieć ze sobą swój dowód osobisty oraz dane osoby, której chcemy udzielić pełnomocnictwa (imię i nazwisko, imiona rodziców, adres zameldowania, PESEL, numer dowodu osobistego). Dane te umieszczone w pełnomocnictwie umożliwią później notariuszowi, który będzie sporządzał umowę, właściwą identyfikację pełnomocnika. Pamiętajmy, że osób o tym samym imieniu i nazwisku jest wiele, więc im więcej danych osobowych pełnomocnika podamy w pełnomocnictwie, tym mamy większą gwarancję, że nie kto inny tylko osoba przez nas wskazana będzie się mogła się nim posłużyć.

Notariusz za sporządzenie aktu notarialnego pełnomocnictwa pobierze wynagrodzenie w maksymalnej wysokości 30 zł + 22% VAT, a jeżeli pełnomocnictwo będzie zawierać umocowanie do kilku różnych czynności 100 zł + 22% VAT. Oprócz tego zapłacimy notariuszowi opłatę za każdy wydany przez niego wypis pełnomocnictwa, gdyż oryginał pełnomocnictwa z naszym podpisem i podpisem notariusza, tak jak każdy akt notarialny zostaje w kancelarii notarialnej, a osobom uprawnionym wydawane są tylko wypisy tego pełnomocnictwa. Za wydanie wypisu pełnomocnictwa notariusz pobierze od nas opłatę w wysokości 6 zł + 22% VAT za każdą stronę wypisu (z reguły jest to jedna, dwie strony). Wypis takiego pełnomocnictwa przesyłamy pełnomocnikowi, a on okazuje go notariuszowi, który sporządza umowę. Wypis jest podstawą do uznania, że pełnomocnik działa w naszym interesie, a wraz z wypisem aktu notarialnego umowy jest również podstawą dla sądu wydziału ksiąg wieczystych dokonania wpisów w księdze wieczystej.

Pełnomocnictwo za granicą – Apostille

Pełnomocnictwo możemy sporządzić również za granicą. W tym celu tak jak w Polsce udajemy się do notariusza. Jednak pełnomocnictwem sporządzonym za granicą nie można się od razu posłużyć w Polsce. Musimy dochować jeszcze pewnych formalności. Przede wszystkim w większości wypadków na pełnomocnictwie sporządzonym w innym kraju musi się znaleźć klauzula apostille. Apostille jest to poświadczenie dokumentu sporządzonego w jednym państwie umożliwiające legalne użycie go w innym państwie. Poświadczenie to wydawane jest przez właściwy organ państwa, z którego dokument pochodzi. Zasady używania apostille reguluje konwencja haska z 5.10.1961 roku. Apostille jest sporządzany według wzoru załączonego do konwencji i ma formę adnotacji dokonywanej na dokumencie. Obecnie konwencję tę przyjęło ponad 80 państw. Użycie klauzuli nie zawsze jest konieczne, bo niektóre państwa w drodze umów międzynarodowych zniosły wymóg legalizacji. Jednak wiele krajów, w tym m.in. Kanada, nie ratyfikowały konwencji i tryb legalizacji dokumentów w tych państwach jest utrudniony. W większości krajów europejskich organem formalnie wydającym klauzulę są Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które w celu ułatwienia dostępności delegują lokalne urzędy. W USA klauzulę tę wydają sekretarze stanu poszczególnych stanów. Oprócz klauzuli dokument pełnomocnictwa musi być jeszcze w Polsce przetłumaczony na język polski przez tłumacza przysięgłego języka, w którym dokument został sporządzony. Oczywiście nie będzie to konieczne, jeżeli pełnomocnictwo zostanie sporządzone w języku polskim, co wcale nie jest takie rzadkie. Często bowiem pełnomocnictwa za granicą sporządzane są przez samego pełnomocnika, a notariusz tylko poświadcza, że dana osoba własnoręcznie dokument ten podpisała. W takich sytuacjach notariusze za granicą dopuszczają napisanie pełnomocnictwa w języku polskim, nawet jeżeli nie znają języka polskiego, gdyż ich rola ogranicza się do potwierdzenia własnoręczności podpisu na dokumencie, a nie weryfikowania jego treści. Ponadto w USA i Kanadzie znajdziemy wielu notariuszy polskiego pochodzenia znających język polski. Pamiętajmy jednak, że notariusz w tych krajach nie musi być prawnikiem, dlatego jeżeli przebywamy np. w USA, najlepiej treść pełnomocnictwa skonsultować z prawnikiem w Polsce, a następnie przed amerykańskim notariuszem złożyć tylko podpis na tak przygotowanym dokumencie.

Opłata skarbowa

Od pełnomocnictwa musimy zapłacić opłatę skarbową. Zgodnie z przepisami opłatę skarbową można wnieść wyłącznie gotówką w kasie organu podatkowego lub bezgotówkowo na rachunek tego organu. Właściwym organem podatkowym w sprawach opłaty skarbowej jest wójt, burmistrz, prezydent miasta właściwy według miejsca zawierania umowa w formie aktu notarialnego. Opłata skarbowa od pełnomocnictwa wynosi obecnie 17 zł, a dowód jej opłacenia należy dopiąć do pełnomocnictwa, które przedstawiamy notariuszowi.

Odwołanie i wygaśnięcie pełnomocnictwa

Pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane. Jednakże pełnomocnictwo nie może być odwołane w dowolnym czasie, jeżeli mocodawca zrzekł się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Z taką sytuacją będziemy mieć do czynienia np. gdy strony zawarły umowę przedwstępną sprzedaży, a sprzedający udzielił kupującemu pełnomocnictwa do zawarcia umowy sprzedaży, w którym zrzekł się prawa jego odwołania. Należy zwrócić uwagę, że odwołanie pełnomocnictwa nie wymaga żadnej szczególnej formy prawnej (np. formy aktu notarialnego), nawet w sytuacji, gdy taka forma była zastrzeżona dla udzielenia pełnomocnictwa (wyrok Sądu Najwyższego z 4.11.1998 II CKN 866/97).

Pełnomocnictwo wygasa z chwilą śmierci mocodawcy lub pełnomocnika, jednakże umocowanie nie wygasa z chwilą śmierci mocodawcy, jeżeli tak zaznaczono w pełnomocnictwie z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Jeżeli pełnomocnictwo ustanowiono dla dokonania konkretnej czynności prawnej, to umocowanie wygasa z chwilą dokonania tej czynności, a jeżeli pełnomocnictwo ustanowiono na oznaczony czas, to wygasa ono z chwilą upływu tego czasu. Ponadto należy pamiętać, że po wygaśnięciu umocowania pełnomocnik jest obowiązany zwrócić mocodawcy dokument pełnomocnictwa i jest to bardzo ważne, bo dopóki ma on wypis pełnomocnictwa, to mimo odwołania pełnomocnictwa może go użyć. Jeżeli pełnomocnik po wygaśnięciu umocowania dokona w imieniu mocodawcy czynności prawnej, np. sprzeda nieruchomość, to umowa taka będzie ważna, chyba że druga strona umowy o wygaśnięciu pełnomocnictwa wiedziała lub z łatwością mogła się dowiedzieć.

Wirtualne akty notarialne

Być może doczekamy się, że dzięki elektronicznemu aktowi notarialnemu, nad którym prace trwają nie tylko w Polsce, będziemy kupować i sprzedawać nieruchomości na odległość. Jeżeli taka instytucja zostanie wprowadzona, nie będziemy już musieli sporządzać pełnomocnictwa. Jeśli bowiem strony umowy będą przebywać w różnych miastach, każda z nich uda się na miejscu do notariusza. W sporządzeniu aktu elektronicznego uczestniczyć będą dwie strony umowy i dwóch notariuszy, każdy w innym mieście. Treść sporządzonego aktu będzie widoczna na ekranie komputerów obu notariuszy, a podpisy strony i notariusz będą składać w formie podpisu elektronicznego. Złożone pod aktem podpisy elektroniczne będą jeszcze sprawdzone i potwierdzone przez jednostkę certyfikującą, która wydała podpis. Akt notarialny sporządzony w komputerze będzie miał wartość dokumentu pisemnego. Jak widać, umowa taka nie będzie do końca wirtualna, bo nie sporządzimy jej na komputerze domowym, tylko tak jak obecnie będziemy musieli udać się do notariusza. Obecność u notariusza będzie konieczna, aby wyeliminować ewentualne zawarcie takiej czynności chociażby przez osobę psychicznie chorą. Notariusz, zanim sporządzi akt, poznaje klienta, rozmawia z nim, co pozwala mu zorientować się w sytuacji. Jednak elektroniczny akt notarialny wymaga głębokich zmian w prawa i szybko się go nie doczekamy.

Paweł Puch

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 10/2008, 2008.06.02

키워드에 대한 정보 pełnomocnictwo rodzajowe do sprzedaży nieruchomości

다음은 Bing에서 pełnomocnictwo rodzajowe do sprzedaży nieruchomości 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  테네시 왈츠 가사 | Tennesse Waltz -Patti Page 테네시 왈츠 (영어와 한글자막 English \U0026 Korean Captions) 12182 명이 이 답변을 좋아했습니다
See also  건 두부 만들기 | 다이어트에 최고!!! 건두부 만드는 과정 / Making Dry Tofu Good For Weight Loss 23 개의 정답

See also  Pytania Na Aska Ciekawe | Pytania Z Aska - Iluminati ! 370 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Pełnomocnictwo. Prawo przy kawie

  • Monika
  • Leszczyńska
  • działalność
  • radca
  • prawny
  • prawo
  • przy
  • kawie
  • porady
  • prawne
  • pomoc
  • prawna
  • warszawa
  • kancelaria
  • pełnomocnictwo

Pełnomocnictwo. #Prawo #przy #kawie


YouTube에서 pełnomocnictwo rodzajowe do sprzedaży nieruchomości 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Pełnomocnictwo. Prawo przy kawie | pełnomocnictwo rodzajowe do sprzedaży nieruchomości, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment