당신은 주제를 찾고 있습니까 “plan awansu zawodowego nauczyciela stażysty 2019 – Podsumowanie stażu i zakończenie awansu zawodowego nauczyciela – Piątki dla nauczycieli #23“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Centralny Dom Technologii 이(가) 작성한 기사에는 조회수 5,332회 및 좋아요 50개 개의 좋아요가 있습니다.
plan awansu zawodowego nauczyciela stażysty 2019 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Podsumowanie stażu i zakończenie awansu zawodowego nauczyciela – Piątki dla nauczycieli #23 – plan awansu zawodowego nauczyciela stażysty 2019 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Wspólnie z naszymi edukatorkami – Zytą Czechowską oraz Jolantą Majkowską, omawiamy tematy związane z zakończeniem stażu nauczycielskiego. Podpowiadamy, jak go umiejętnie udokumentować i pokazujemy przykładowe sprawozdania z jego realizacji. Zgłębiamy wiedzę na temat organizacji samego egzaminu i rekomendujemy, jak zrobić naprawdę dobrą prezentację.
#CDT #CentralnyDomTechnologii #edukacja #technologia #edtech
04:00 Akty prawne
08:01 Najważniejsze informacje
09:05 Zakończenie stażu
11:57 Sprawozdanie
17:00 Co w sprawozdaniu?
26:40 Projekt oceny dorobku zawodowego
28:32 Ocena za okres stażu
34:05 Terminy składnia wniosków
38:20 Dokumentacja
54:01 Komisja kwalifikacyjna i egzaminacyjna
1:20:03 Prezentacja
• Kolejny webinar w piątek (23 kwietnia), godz. 17:00
• Joanna Gadomska / Ekologicznie i TIKowo na lekcji w klasie i w terenie
┄
Piątki dla nauczycieli w CDT to cykl warsztatów dla nauczycieli i edukatorów na których pokazujemy jak w praktyce wykorzystywać nowe technologie w codziennej pracy z uczniami.
┄
Bądź na bieżąco z naszą ofertą edukacyjną, zapisz się na newsletter CDT na: www.cdt.pl (formularz znajduje się na samym dole strony) i śledź nasze kanały w mediach społecznościowych:
Facebook: https://www.facebook.com/CentralnyDom…
Instagram: https://www.instagram.com/centralny.d… / @centralny.dom.technologii
Twitter: https://twitter.com/CDT_WAW / @CDT_WAW
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/cent…
┄
Centralny Dom Technologii to przestrzeń edukacji technologicznej, oferująca interdyscyplinarne zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i starszych. Jednocześnie nowoczesne i funkcjonalne centrum biznesowo-konferencyjne w sercu stolicy to kluczowe miejsce w kraju do prezentacji przełomowych rozwiązań. Centralny Dom Technologii gromadzi także społeczność skupiającą entuzjastów nowych technologii, technologicznych wizjonerów, liderów i aktywistów. W CDT prezentowane są cykliczne wystawy tematyczne dotyczące najnowszych technologii. Inicjatorem Centralnego Domu Technologii jest Polski Fundusz Rozwoju.
Projekt realizowany jest przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju wraz z partnerami. Partner Strategiczny: Chmura Krajowa
Partner ścieżki edukacyjnej Cyfrowa Przedsiębiorczość: Allegro
Partner ścieżki edukacyjnej Ekologia: Żabka
plan awansu zawodowego nauczyciela stażysty 2019 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Plan rozwoju zawodowego nauczyciela stażysty …
Plan rozwoju zawodowego nauczyciela stażysty … Cel główny: Uzyskanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego. Cele szczegółowe: … 2018/2019,.
Source: odm.pcpppidn.eu
Date Published: 12/3/2021
View: 8641
Plan rozwoju zawodowego nauczyciela stażysty na stopień …
U. z 2019r. poz. 2215 z późn.zm.) oraz w Rozporządzeniu MEN z dnia 26 lipca 2018r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli …
Source: www.cen.edu.pl
Date Published: 12/18/2021
View: 457
Plan rozwoju zawodowego nauczyciela stażysty …
U. 2019 r. poz. 2215). Rozporządzenie MEN z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopnia awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U …
Source: szkola-podstawowa.edu.pl
Date Published: 10/29/2022
View: 5785
Plan rozwoju zawodowego nauczyciela stażysty 2019/20
Plan rozwoju zawodowego nauczyciela stażysty 2019/2020 1. Dane osobowe: Imię i nazwisko nauczyciela odbywającego staż: RADOSŁAW SZWED
Source: www.edukacja.edux.pl
Date Published: 5/16/2021
View: 7996
PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO … – PRZEDSZKOLA
CEL GŁÓWNY: uzyskanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego. CELE SZCZEGÓŁOWE: Poznanie organizacji, zadań i zasad funkcjonowania przedszkola.
Source: d.przedszkola.edu.pl
Date Published: 1/30/2022
View: 524
PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA STAŻYSTY
III. CELE STAŻU. Cel główny: • uzyskanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego. Cele szczegółowe: • Poznanie organizacji, zadań i zasad …
Source: sp.siemiechow.pl
Date Published: 3/6/2022
View: 6160
Awans zawodowy od 1 września 2019 r – Portal Oświatowy
Nauczyciel przedkłada plan rozwoju zawodowego – stażysta w ciągu 20 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, a pozostali nauczyciele załączają plan do …
Source: www.portaloswiatowy.pl
Date Published: 8/22/2021
View: 5710
주제와 관련된 이미지 plan awansu zawodowego nauczyciela stażysty 2019
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Podsumowanie stażu i zakończenie awansu zawodowego nauczyciela – Piątki dla nauczycieli #23. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 plan awansu zawodowego nauczyciela stażysty 2019
- Author: Centralny Dom Technologii
- Views: 조회수 5,332회
- Likes: 좋아요 50개
- Date Published: 2021. 4. 19.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=v1zjrD48ZWo
Jak ma wyglądać plan rozwoju zawodowego nauczyciela stażysty?
…
Plan rozwoju zawodowego nauczyciela powinien składać się z takich elementów jak:
- zadania,
- realizowane cele,
- formy realizacji,
- termin,
- dowody realizacji.
Co musi zrobić nauczyciel stażysta?
Nauczyciel stażysta sporządza plan rozwoju zawodowego w terminie 20 dni od dnia rozpoczęcia zajęć i przedkłada go dyrektorowi do akceptacji. Nauczyciel kontraktowy i mianowany dołączają plan rozwoju zawodowego do wniosku o rozpoczęcie stażu.
Ile konspektów do teczki stażysty?
Najczęściej wśród dokumentacji gromadzonej przez stażystę jest 10 scenariuszy zajęć, przygotowanych i przeprowadzonych przez niego i ewentualnie terminy zajęć obserwowanych u opiekuna stażu.
Ile czasu na złożenie planu rozwoju zawodowego?
Złożenie planu rozwoju zawodowego Termin: nauczyciel stażysta – 20 dni od dnia rozpoczęcia zajęć. Złożenie przez nauczyciela planu rozwoju zawodowego w terminie późniejszym nie może być powodem wydania przez dyrektora decyzji odmawiającej realizację stażu lub nadania stopnia awansu zawodowego.
Ile czasu ma dyrektor na zatwierdzenie planu rozwoju zawodowego?
Dyrektor szkoły, w terminie 7 dni od dnia przedłożenia zmienionego planu rozwoju zawodowego, zatwierdza ten plan albo zwraca go nauczycielowi do poprawienia wraz z pisemnym zaleceniem wprowadzenia niezbędnych zmian.
Jak napisać sprawozdanie ze stażu nauczyciela stażysty?
- imię i nazwisko,
- obecny stopień awansu zawodowego, kwalifikacje,
- miejsce odbywania stażu (zatrudnienia),
- nauczany przedmiot/prowadzone zajęcia,
- data rozpoczęcia stażu,
- data zatwierdzenia planu rozwoju zawodowego,
- data zakończenia stażu.
Czy nauczyciel stażysta musi pisać konspekty?
Obowiązek pisania konspektów przez nauczycieli, zarówno tych, którzy odbywają staż na wyższy stopień awansu zawodowego, jak i tych, którzy takiego stażu nie odbywają, nie został wprost uregulowany w przepisach prawa powszechnie obowiązującego. Kwestii tej nie reguluje Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r.
Ile godzin pracuje nauczyciel stażysta?
Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
Czy nauczyciel stażysta musi mieć teczkę?
W trakcie stażu dyrektor szkoły obserwuje i omawia z nauczycielem co najmniej jedne prowadzone przez niego zajęcia. Nauczyciel stażysta w trakcie trwania stażu nie ma obowiązku zbierania dokumentów do tzw. Teczki.
Co powinno być w teczce stażysty?
Teczka nauczyciela stażysty zawiera dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe oraz zaświadczenia potwierdzające realizację planu rozwoju zawodowego nauczyciela. Dyrektor szkoły musi otrzymać również wniosek o rozpoczęcie postępowania kwalifikacyjnego.
Ile hospitacji nauczyciel stażysta?
W przypadku nauczyciela stażysty obowiązek obserwacji lekcji prowadzonych przez opiekuna stażu lub innego nauczyciela w wymiarze co najmniej jednej godziny miesięcznie.
Czy nauczyciel stażysta może być wychowawcą klasy?
powierzenie funkcji wychowawcy nie jest uzależnione od stopnia awansu zawodowego posiadanego przez nauczyciela. Teoretycznie wychowawcą może też zostać nauczyciel stażysta. Dla rozpoczynającego pracę nauczyciela znacznie korzystniejszym jest jednak, jeśli najpierw będzie pełnił rolę wychowawcy wspomagającego.
Czy opiekun stażu pisze projekt oceny?
Zadaniem opiekuna stażu, o którym mowa w ust. 4, jest udzielanie nauczycielowi pomocy, w szczególności w przygotowaniu i realizacji w okresie stażu planu rozwoju zawodowego nauczyciela, oraz opracowanie projektu oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu.
Kiedy kończy się staż nauczyciela stażysty?
Staż nauczyciela ubiegającego się o awans na kolejny stopień awansu zawodowego. Staż nauczyciela trwa w przypadku ubiegania się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego – rok i 9 miesięcy, a na nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego trwa 2 lata i 9 miesięcy.
Czy opiekun stażu musi być na egzaminie?
Nieobecność opiekuna stażu (lub eksperta) nie wstrzymuje pracy komisji kwalifikacyjnej dla nauczycieli ubiegających się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego. Nie ma zatem konieczności przekładania terminu.
Jak wygląda staż nauczycielski?
Początkujący nauczyciel, aby uzyskać tytuł stażysty, musi przepracować minimum 9 miesięcy. Kolejne 9 miesięcy trwa przygotowanie do otrzymania stopnia nauczyciela kontraktowego. Następnie po dwuletnim okresie pracy w szkole, pedagog może rozpocząć starania o kolejny tytuł.
Ile zarabia nauczyciel stażysta?
Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym ma wynieść 3424 zł, co oznacza dla stażysty podwyżkę w wysokości 345 zł brutto, a dla kontraktowego – 257 zł brutto.
Ile zarabia nauczyciel stażysta netto?
Rozkład zarobków na stanowisku nauczyciel stażysta
Co drugi nauczyciel stażysta otrzymuje pensję od 3 010 PLN do 3 890 PLN.
Czy opiekun stażu musi być na egzaminie?
Nieobecność opiekuna stażu (lub eksperta) nie wstrzymuje pracy komisji kwalifikacyjnej dla nauczycieli ubiegających się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego. Nie ma zatem konieczności przekładania terminu.
Plan rozwoju zawodowego nauczyciela stażysty na stopień nauczyciela kontraktowego_2021
Plan rozwoju zawodowego nauczyciela stażysty na stopień nauczyciela kontraktowego_2021
Przedstawiam Państwu prezentację związaną z odbywanie stażu na stopień nauczyciela kontraktowego. Uwzględnia ona podstawy prawne zawarte w Ustawie Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019r. poz. 2215 z późn.zm.) oraz w Rozporządzeniu MEN z dnia 26 lipca 2018r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli. (Dz.U. 2020 poz.2200) . Możecie tu Państwo znaleźć również przykładowe zapisy planu rozwoju nauczyciela stażysty, które trzeba jednak wypełnić własnymi pomysłami. Zapraszam do korzystania z materiałów.
Prezentacja Plan rozwoju zawodowego nauczyciela stażysty 2021
Przykładowe zapisy w planie rozwoju stażysty
Anna Kiełb
W przypadku pytań i wątpliwości można dzwonić 94 34 767 40 lub pisać: [email protected]
Plan rozwoju zawodowego nauczyciela stażysty ubiegającego się o stopień nauczyciela kontraktowego
Lp. Zadania do realizacji Forma realizacji Termin realizacji Uwagi
o realiza-
cji Dowód realizacji
1. Prowadzenie zajęć w obecności opiekuna stażu w wymiarze co najmniej jednej godziny w miesiącu. – Opracowanie konspektu zajęć,
– konsultacje z opiekunem stażu,
– dobór odpowiednich metod i form pracy oraz środków dydaktycznych,
– indywidualne podejście do dziecka,
– uwzględnianie wymogów podstawy programowej podczas prowadzenia zajęć. Co najmniej raz w miesiącu aż do ukończenia stażu. Sporządzenie konspektu zajęć zatwierdzonego przez opiekuna stażu.
Notatki własne po odbytej rozmowie
z opiekunem stażu.
2. W trakcie stażu dyrektor szkoły obserwuje i omawia z nauczycielem co najmniej jedne prowadzone przez niego zajęcia. Przeprowadzenie co najmniej jednych zajęć w trakcie trwania stażu przy obecności dyrektora.
Omówienie zajęć po ich zakończeniu z dyrektorem. Raz w ciągu trwania stażu. Notatki własne sporządzone po rozmowie z dyrektorem.
3. Hospitowanie zajęć prowadzonych przez opiekuna stażu. Obserwowanie zajęć w wymiarze co najmniej jednej godziny w miesiącu, zgodnie z wytycznymi określonymi przez opiekuna stażu.
Zwrócenie uwagi na warsztat nauczyciela (metody, formy, środki dydaktyczne).
Omówienie z opiekunem stażu obserwowanych zajęć. Wrzesień – maj Samodzielnie sporządzony protokół z hospitowanych zajęć.
Własne notatki oraz wnioski, ustalone na podstawie rozmów z opiekunem stażu.
4. Podnoszenie własnych kwalifikacji pedagogicznych. Udział w wewnątrz przedszkolnych szkoleniach i warsztatach podnoszących kwalifikacje pracowników.
Udział w zewnętrznych szkoleniach, kursach podnoszących kwalifikacje pracowników.
Poszerzanie wiedzy dydaktycznej i merytorycznej poprzez czytanie książek i artykułów pedagogicznych. Cały okres stażu. Certyfikaty, zaświadczenia o ukończonych kursach/szkoleniach.
Notatki własne sporządzone na podstawie pedagogicznych książek, artykułów, czasopism.
5. Dzielenie się posiadaną wiedzą z innymi nauczycielami. Przeprowadzenie zajęć z zachowaniem elementów alternatywnej pedagogiki Marii Montessori.
Publikacja planu rozwoju zawodowego w Internecie. Cały okres trwania stażu. Przygotowanie konspektu zajęć.
Pedagogiczne portale Internetowe.
6. Doskonalenie multimedialnych technik pracy. Przygotowanie dokumentacji stażu w formie elektronicznej.
Samodzielne opracowanie pomocy
dydaktycznych. Prowadzenie grupy na portalu społecznościowym dla rodziców dzieci z danej grupy przedszkolnej.
Tworzenie dyplomów, znaczków dla dzieci, kącików tematycznych za pomocą różnych programów komputerowych.
Śledzenie informacji dotyczących aktualizacji prawa oświatowego.
Korzystanie z poczty elektronicznej oraz innych komunikatorów w celu utrzymania kontaktu z rodzicami wychowanków. Cały okres stażu. Płyta CD
z dokumentacją stażu.
Płyta CD
z opracowanymi pomocami.
Wgląd do grupy na portalu społecznościowym.
Zdjęcia stworzonych pomocy, dyplomów oraz innych wykonanych materiałów.
7. Tworzenie grupowej kroniki. Fotorelacja z ważnych dni grupy przygotowana w formie albumu pamiątkowego. Cały okres stażu. Stworzenie albumu dla dzieci w formie elektronicznej.
8. Organizacja i udział w uroczystościach i imprezach przedszkolnych oraz w wycieczkach. Organizowanie ważnych wydarzeń w życiu przedszkola oraz grupy:
– Dzień Przedszkolaka,
– Dzień Pluszowego Misia,
– Dzień Matki, itp. Cały okres stażu. Konspekty zajęć, notatki własne, zdjęcia.
Plan rozwoju zawodowego nauczyciela stażysty 2019/20
Plan rozwoju zawodowego nauczyciela stażysty
2019/2020
1. Dane osobowe:
Imię i nazwisko nauczyciela odbywającego staż: RADOSŁAW SZWED
Nazwa i adres placówki: Zespół Szkół w Tłuszczu
ul. Radzymińska 2, 05-240 Tłuszcz
Zajmowane stanowisko: Nauczyciel języka angielskiego
Wykształcenie:
– dyplom licencjata na kierunku filologia angielska (specjalność angielski w biznesie i mediach),
– dyplom magistra na kierunku filologia angielska (specjalność nauczycielska).
2. Staż:
Podstawa prawna:
– Karta Nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 967, 2245, z 2019 r. poz. 730,1287) rozdział 3a „Awans zawodowy nauczycieli”
– Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. z 2018 r., poz. 1574 ze zm.)
Data rozpoczęcia stażu: 02.09.2019r.
Opiekun stażu: Ewa Sobolewska
Planowana data ukończenia: 31.05.2020r.
3. Cele stażu:
Cel główny: Uzyskanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego.
Cele szczegółowe:
1. Poznanie organizacji, zadań i zasad funkcjonowania szkoły, w tym:
a. przepisów związanych z funkcjonowaniem szkoły;
b. sposobów prowadzenia dokumentacji obowiązującej w szkole;
c. przepisów dotyczących zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków nauki i pracy.
2.Uczestnictwo jako obserwator w zajęciach prowadzonych przez opiekuna stażu lub innego nauczyciela, w wymiarze co najmniej jednej godziny w miesiącu, oraz omawiać z prowadzącym obserwowane zajęcia.
3. Prowadzenie zajęć w obecności opiekuna stażu w wymiarze co najmniej jednej godziny w miesiącu oraz dyrektora szkoły w wymiarze co najmniej jednej godziny w okresie stażu oraz omawianie ich z osobą, w której obecności zajęcia zostały przeprowadzone.
4. Uczestnictwo w doskonaleniu zawodowym, zwłaszcza w zakresie doskonalenia metod i form pracy:
a. wewnątrz placówki,
b. poza placówką,
c. samokształcenie.
5. Pogłębianie kontaktów z Uczniami i Rodzicami.
6. Nawiązanie współpracy z Nauczycielami zatrudnionymi w szkole.
4. Plan aktywności:
§ 6 ust. 2 pkt. 1
Znajomość przepisów prawa dotyczących organizacji, zadań i zasad funkcjonowania szkoły
1. Poznanie procedury awansu zawodowego oraz zaplanowanie indywidualnej ścieżki swojej kariery. Analiza przepisów prawa oświatowego dot. awansu zawodowego:
– Karta Nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 967, 2245, z 2019 r. poz. 730,1287) rozdział 3a „Awans zawodowy nauczycieli”
– Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. z 2018 r., poz. 1574 ze zm.)
Czas realizacji: wrzesień – październik 2019r.
Dokumentacja realizacji: znajomość przepisów prawnych. Krótkie notatki z ich analizy. Zatwierdzenie planu rozwoju zawodowego.
2. Nawiązanie współpracy między stażystą a opiekunem stażu
Konsultacje związane ze sposobem realizowania zobowiązań stażowych oraz zawarcie pisemnego kontraktu między stażystą a opiekunem stażu.
Czas realizacji: cały okres stażu
Dokumentacja realizacji: plan rozwoju zawodowego, kontrakt regulujący zasady współpracy.
3. Poznanie organizacji, zadań i zasad funkcjonowania szkoły, w tym:
a. Przepisów związanych z funkcjonowaniem szkoły.
b. Sposobów prowadzenia dokumentacji obowiązującej w szkole.
c. Przepisów dotyczących zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków nauki i pracy.
a. Analiza dokumentacji szkoły:
– Statut szkoły.
– Udział w zebraniach Rad Pedagogicznych.
– Program wychowawczo-profilaktyczny szkoły.
b. Zapoznanie się ze sposobami tworzenia i gromadzenia dokumentacji szkoły poprzez:
– Sposoby prowadzenia dziennika lekcyjnego.
– Tworzenie rozkładów materiału.
– Opracowywanie scenariuszy lekcji.
c. Znajomość przepisów porządkowych obowiązujących nauczycieli, np. plan dyżurów, obowiązki wychowawcy, opiekuna wycieczki
– Inne wewnętrzne regulaminy.
– Znajomość obowiązujących przepisów BHP.
– Praktyczne zastosowanie zasad BHP podczas realizacji zajęć.
– Szkolenie BHP.
Czas realizacji: cały okres stażu
Dokumentacja realizacji: krótkie notatki z analizy dokumentacji. Potwierdzenie pisemne opiekuna stażu. Zaświadczenie o odbytym szkoleniu.
4. Dokumentowanie realizowanego Planu Rozwoju Zawodowego.
Czas realizacji: cały okres stażu
Dokumentacja realizacji:
– Gromadzenie dokumentacji, zaświadczeń i potwierdzeń, konspektów zajęć.
– Prowadzenie zbioru dokumentacji ze stażu w postaci tzw. Teczki stażysty.
5. Sporządzenie sprawozdania z realizacji Planu Rozwoju Zawodowego
Czas realizacji: czerwiec 2020
Dokumentacja realizacji:
podsumowanie zrealizowanego Planu Rozwoju Zawodowego w formie opisu.
6. Złożenie wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela kontraktowego
Czas realizacji: do końca roku szkolnego
Dokumentacja realizacji: sporządzony wniosek oraz przygotowana dokumentacja ze stażu.
§6 ust. 2 pkt. 2
Umiejętność prowadzenia zajęć w sposób zapewniający właściwą realizację statutowych zadań szkoły, w szczególności realizację podstawy programowej
1.Zapoznanie się z programem nauczania.
– Analiza podstaw programowych i rozkładów materiału.
2. Hospitowanie zajęć prowadzonych przez opiekuna stażu lub innego nauczyciela poprzez:
– Obserwowanie zajęć co najmniej w wymiarze jednej godziny w miesiącu, zgodnie z wytycznymi określonymi przez opiekuna stażu. Zwrócenie uwagi na warsztat nauczyciela (metody, formy, środki dydaktyczne).
– Rozmowa z opiekunem stażu lub innym nauczycielem (omawianie zajęć).
Czas realizacji: cały okres stażu
Dokumentacja realizacji: protokół z hospitowanych zajęć, własna notatka z wnioskami z rozmowy z opiekunem stażu lub innym nauczycielem.
§6 ust. 2 pkt. 3
Umiejętność rozpoznawania potrzeb uczniów oraz indywidualizowania nauczania
1. Motywacja ucznia do nauki i rozwoju, kształtowanie autonomii ucznia w zakresie pracy nad językiem.
– Przedstawienie uczniom różnych możliwych sposobów samodzielnego uczenia się.
•Uatrakcyjnianie zajęć przez wprowadzenie form zabawowych i gier językowych.
Czas realizacji: cały okres stażu
2. Zdobywanie wiedzy w zakresie potrzeb opiekuńczo- wychowawczych ucznia
– Zgłębianie literatury psychologicznej i pedagogicznej.
– Pomoc w rozwiązywaniu problemów uczniów.
Czas realizacji: cały okres stażu
3.Obserwacja i analiza możliwości ucznia, indywidualizacja nauczania
– Analiza mocnych i słabych stron ucznia na podstawie ocenianych prac pisemnych i wypowiedzi ustnych.
– Dostosowanie prowadzonego nauczania do potrzeb ucznia.
Czas realizacji: cały okres stażu
4. Pomoc uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych lub mającym trudności w nauce
– Badanie i diagnozowanie sytuacji ucznia wykazującego dysfunkcje lub trudności w nauce, rozmowy z uczniem, współpraca z pedagogiem i psychologiem szkolnym, wychowawcami i nauczycielami oraz rodzicami. W razie potrzeby: koło wyrównawcze.
Czas realizacji: cały okres stażu
Dokumentacja realizacji: wyniki w nauce uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
5. Pomoc w organizacji konkursów językowych:
– Dostarczenie uczniom materiałów dodatkowych, rozwijających ich zainteresowania na temat krajów anglojęzycznych.
Czas realizacji: cały okres stażu, okres przed konkursami
Dokumentacja realizacji: materiały dodatkowe dla uczniów, zapisy w dzienniku, notatki własne.
§6 ust. 2 pkt. 4
Umiejętność stosowania w pracy wiedzy z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki
1. Podnoszenie własnych kwalifikacji pedagogicznych poprzez:
– Udział w wewnątrzszkolnych szkoleniach i warsztatach podnoszących kwalifikacje pracowników.
– Zgłębianie literatury psychologicznej, pedagogicznej i dydaktycznej.
Czas realizacji: od października 2019r. do końca stażu. Udział w szkoleniach według terminarza szkoleń.
Dokumentacja realizacji: zaświadczenia o ukończeniu jednostki szkoleniowej.
2. Dzielenie się posiadaną wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami
Forma i czas realizacji:
– Publikacja planu stażu zawodowego w sieci (październik 2019r.).
– Wymiana doświadczeń z nauczycielami języka angielskiego (cały okres stażu).
Dokumentacja realizacji: link do planu stażu zawodowego w Internecie.
§6 ust. 2 pkt. 5
Umiejętność wykorzystania w pracy wiedzy i umiejętności zdobytych w trakcie doskonalenia zawodowego
Tworzenie i doskonalenie własnego warsztatu pracy
– Szkolenia, warsztaty, konferencje metodyczne.
– Gromadzenie pomocy naukowych niezbędnych do prowadzenia zajęć językowych: Podręczniki, płyty, flash cards, obrazki, zdjęcia, plansze itp.
Czas realizacji: cały okres stażu
Dokumentacja realizacji: zaświadczenia, certyfikaty, dyplomy.
§6 ust. 2 pkt. 6
Umiejętność korzystania w pracy, zwłaszcza w trakcie prowadzonych zajęć, z narzędzi multimedialnych i informatycznych.
Wykorzystanie technologii komputerowej i informacyjnej w pracy pedagogicznej i dydaktycznej.
– Wykorzystanie Internetu w pracy nad rozwojem zawodowym, przygotowaniem materiałów do lekcji.
– Wykorzystanie materiałów multimedialnych oraz gier edukacyjnych on-line w prowadzeniu zajęć.
Czas realizacji: cały okres stażu
Dokumentacja realizacji: dokumentowanie działalności poprzez tworzenie plików będących dowodem podjętych aktywności, wykaz wykorzystywanych stron internetowych.
§6 ust.2 pkt. 7
Umiejętność omawiania prowadzonych i obserwowanych zajęć
1. Opanowanie umiejętności prowadzenia zajęć dydaktycznych
– Obserwacja zajęć prowadzonych przez opiekuna stażu i innych nauczycieli.
– Prowadzenie zajęć z uczniami w obecności opiekuna stażu lub dyrektora.
– Rzetelne omawianie i analiza zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych.
Czas realizacji: według harmonogramu
Dokumentacja realizacji: wykaz lekcji przeprowadzonych w obecności opiekuna stażu.
2. Ocena własnych umiejętności, analiza mocnych i słabych stron własnej pracy
– Uwzględnienie opinii opiekuna w sposobie prowadzenia zajęć oraz pracy z uczniem.
– Analiza i wprowadzenie udoskonaleń w prowadzeniu lekcji.
Czas realizacji: cały okres stażu
3.Określenie dalszej drogi rozwoju zawodowego.
Czas realizacji: po zakończeniu stażu
Dokumentacja realizacji: teczka stażysty.
§6 ust.2 pkt. 8
Znajomość środowiska uczniów, ich problemów oraz umiejętność współpracy ze środowiskiem lokalnym
1. Realizowanie zadań wychowawczych w pracy z uczniami zgodnie ze szkolnym Programem Wychowawczo-Profilaktycznym.
Czas realizacji: cały okres stażu
2. Współpraca z rodzicami uczniów
– Udzielanie informacji na temat dziecka i jego postępów w nauce oraz informacji o ewentualnych problemach, udzielanie rad, itp.
– Zebrania z rodzicami.
Czas realizacji: cały okres stażu
Dokumentacja realizacji: dokumentacja szkolna.
3.Integrowanie się ze środowiskiem szkolnym:
– Uczestnictwo w miejskich obchodach Święta Niepodległości (11.11.19).
– Pomoc w przygotowaniu i organizacji szkolnego Dnia Kultury (luty 2020).
Dokumentacja realizacji: dokumentacja szkolna.
Jak napisać plan rozwoju zawodowego nauczyciela?
Kluczowym i obowiązkowym elementem dla nauczyciela odbywającego staż jest plan rozwoju zawodowego. Nauczyciel stażysta musi przedstawić dyrektorowi swój plan w ciągu 20 dni od dnia rozpoczęcia zajęć. Nauczyciel kontraktowy i mianowany dołącza gotowy plan do swojego wniosku o rozpoczęcie stażu. W opracowaniu go pomaga opiekun stażu.
Podstawa prawna
W pierwszej kolejności należy zapoznać się z Rozporządzeniem MEN z dnia 26 lipca 2018 r. ws. uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U 2020 r., poz. 2200). Następnie uważnie przeczytać założenia dla poszczególnych stopni awansu zawodowego. Dla stażysty poświęcony jest § 6 tego rozporządzenia. Natomiast wymagania i powinności nauczyciela kontraktowego są zawarte w § 7, a dla nauczyciela mianowanego rozpoczynającego staż w § 8.
Warto również zainteresować się podstawowymi kierunkami polityki oświatowej państwa w nowym roku szkolnym 2021/2022 oraz planem nadzoru zamieszczonym na stronach kuratorium, któremu podlega nasza placówka.
Schemat planu rozwoju zawodowego nauczyciela
Nauczyciele powinni przeanalizować dokładnie powinności i wymagania. Na uwagę zasługuje również fakt, że czego innego oczekuje się od nauczycieli odbywających staż na każdym ze stopni awansu. Należy wiedzieć, że nie ma narzuconego schematu planu rozwoju zawodowego dla nauczyciela. Każdy nauczyciel ma za zadanie samodzielnie stworzyć plan według swojego pomysłu.
Przed przystąpieniem do napisania planu nauczyciele powinni dodatkowo uwzględnić:
specyfikę placówki,
wnioski z nadzoru pedagogicznego z poprzedniego roku,
potrzeby dzieci i placówki,
predyspozycje i zainteresowania.
Elementy planu rozwoju zawodowego nauczyciela
Plan rozwoju zawodowego nauczyciela powinien składać się z takich elementów jak:
zadania,
realizowane cele,
formy realizacji,
termin,
dowody realizacji.
Na końcu planu powinien znaleźć się podpis z datą. Pamiętajmy również o tym, aby dane osobowe zawierać zaraz pod tytułem dokumentu. Do koniecznych danych osobowych zaliczymy takie informacje jak: imię i nazwisko, nazwę szkoły, stanowisko oraz posiadane wykształcenie.
Staż
Następnym niezbędnym elementem dokumentu, jest zawarcie informacji o stażu. Koniecznie będzie zawarcie informacji takich jak:
data rozpoczęcia stażu,
imię i nazwisko opiekuna stażu,
długość stażu,
planowana data ukończenia stażu,
przerwy w okresie odbywania stażu,
data złożenia sprawozdania.
Cele stażu
Głównym celem stażu jest uzyskanie konkretnego stopnia awansu zawodowego np. na nauczyciela kontraktowego. W planie rozwoju zawodowego nauczyciela powinna zostać zawarta informacja o tym, jakie cele zostaną zrealizowane podczas odbytego stażu. Cele stażu możemy możemy podzielić cele główne oraz cele szczegółowe. Cele szczegółowe powinny być stosowne do wymagań związanych z realizowanym stopniem awansu.
Wymagania niezbędne do uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego
Aby uzyskać stopień nauczyciela kontaktowego nauczyciel powinien:
posiadać wiedze na temat organizacji i zasad funkcjonowania szkoły; prowadzić zajęcia w sposób zapewniający właściwą realizację zadań statutowych ; być zaznajomionym ze środowiskiem uczniów, ich problemami oraz dobrze współpracować ze środowiskiem uczniów; posiadać umiejętność omawiania prowadzonych i obserwowanych zajęć.
Wymagania niezbędne do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego
W celu uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego należy:
organizować i udoskonalać swoje działania oraz dokonywać ewaluacji warsztatu pracy (potrafić ocenić ich skuteczność i dokonywać zmian); uwzględniać potrzeby rozwojowe uczniów, problematyki środowiska dzieci i młodzieży oraz współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych; wykorzystywać w pracy technologie informacyjną i komunikacyjną; stosować wiedzę z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki, pomocy społecznej lub postępowania w rozwiązywaniu problemów; znać przepisy dotyczące systemu oświaty, funkcjonowania szkoły, pomocy społecznej i postępowania w sprawach nieletnich.
Wymagania niezbędne do uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego
W przypadku uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego niezbędne jest:
otrzymanie pozytywnych efektów w pracy dydaktycznej, wychowawczej oraz opiekuńczej na skutek wdrożenia działań mających na celu doskonalenie pracy własnej i podniesienie jakości pracy szkoły; wykorzystywanie w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej; dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, (w tym przez prowadzenie otwartych zajęć); rozpoznawanie i rozwiązywanie problemów edukacyjnych lub wychowawczych.
Obowiązkowo w planie rozwoju zawodowego należy również uwzględnić przynajmniej trzy z poniższych punktów:
opracować i wdrożyć program działań edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych; wykonywać zadania doradcy metodycznego, egzaminatora okręgowej komisji egzaminacyjnej, eksperta komisji kwalifikacyjnej lub egzaminacyjnej dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy, rzeczoznawcy do spraw programów nauczania, programów wychowania przedszkolnego, podręczników lub środków dydaktycznych; poszerzyć zakres szkolnych działań dotyczących zadań dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych; posługiwać się językiem obcym na poziomie zaawansowanym; wykonywać zadania na rzecz oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich we współpracy z innymi osobami lub instytucjami samorządowymi; uzyskać znaczące osiągnięcia w pracy zawodowej.
Jak napisać plan rozwoju zawodowego? Ocena: 5 /5
(głosy: 3 ) Ocena:/5(głosy:
Rozpoczęcie stażu w roku szkolnym 2021/2022 – warunki, terminy, w
Nowy rok szkolny to dla nauczycieli możliwość rozpoczęcia stażu na wyższy stopień awansu zawodowego. Dla dyrektora zaś wątpliwości, którzy nauczyciele mogą go realizować. Sprawdź, kiedy możliwe jest rozpoczęcie stażu w roku szkolnym 2021/2022 r. Dowiedz się m.in. czy staż zawsze rozpoczyna się 1 września oraz czy nauczyciel zatrudniony na zastępstwo może go realizować. Pobierz także niezbędne wzory dokumentów.
ROZPOCZĘCIE STAŻU W ROKU SZKOLNYM 2021/2022– WSZYSTKIE STOPNIE AWANSU ZAWODOWEGO
Nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć w danym roku szkolnym. Staż może realizować tylko nauczyciel zatrudniony w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć. Przy czym ten wymiar zatrudnienia może wynikać z kilku stosunków pracy w różnych placówkach (art. 3 pkt 3, art. 9d ust. 1, art. 22 ust. 3 i ust. 4 Karty Nauczyciela).
Rozpoczęcie stażu w roku szkolnym 2021/2022 r. jest możliwe, o ile nauczyciel zostanie zatrudniony: nie później niż 15 września 2021 r.,
w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć.
Nauczyciel musi posiadać wymagane kwalifikacje
Awans zawodowy nauczycieli uregulowany jest w Rozdziale 3a Karty Nauczyciela. W konsekwencji staż rozpoczną tylko ci nauczyciele, do których mają zastosowanie przepisy tego rozdziału.
Rozpoczęcie stażu w roku szkolnym 2021/2022 nie jest możliwe, jeżeli nauczyciel: zostanie zatrudniony na podstawie art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela (za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny z uwagi na brak pełnych kwalifikacji) (art. 10 ust. 10 Karty Nauczyciela)
złoży wniosek o niestosowanie do niego przepisów rozdziału 3a Karty Nauczyciela w czasie trwania umowy na czas określony zawartej na podstawie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela (art. 10 ust. 11 Karty Nauczyciela).
Rozpoczęcie stażu także przy umowie na zastępstwo
Nauczyciel kontraktowy i mianowany mogą rozpocząć staż, o ile zostaną zatrudnieni w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć zgodnie z kwalifikacjami. Czas trwania umowy czy też fakt, że jest to umowa „tylko” na zastępstwo nie pozbawia nauczyciela prawa do realizacji stażu.
Nauczyciel kontraktowy lub mianowany zatrudniony na podstawie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela ma prawo realizować staż.
Nauczyciel stażysta zatrudniony na zastępstwo może ale nie musi realizować stażu
Zasadą jest zatrudnianie nauczycieli stażystów na okres roku szkolnego w celu realizacji stażu (art. 10 ust. 2 Karty Nauczyciela). Możliwe jest jednak zatrudnienie nauczyciela stażysty na inny okres, jeżeli potrzeba taka wynika z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela (art. 10 ust. 7 Karta Nauczyciela). W takim przypadku nauczyciel rozpoczyna staż na stopień nauczyciela kontraktowego, chyba że złoży wniosek o niestosowanie wobec niego przepisów o awansie zawodowym (art. 10 ust. 11 Karty Nauczyciela).
Każdy nauczyciel może kontynuować staż w innej szkole
Nauczyciel może rozpocząć staż nawet jeśli zostanie zatrudniony na część roku szkolnego. Jeżeli okres zatrudnienia w danej placówce nie pozwoli nauczycielowi zrealizować w całości stażu, będzie mógł go dokończyć w innej szkole.
uzyskanie pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres dotychczas odbytego stażu
oraz
oraz podjęcie zatrudnienie w ciągu 3 miesięcy od dnia ustania poprzedniego zatrudnienia (art. 9f ust. 2 Karty Nauczyciela). Warunkiem kontynuacji stażu w innej szkole jest:
Rozpoczęcie stażu także w czasie usprawiedliwionej nieobecności w pracy
Nauczyciel, który jest nieobecny w pracy np. z powodu choroby, korzystania z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, wychowawczego, zdrowotnego ma prawo złożyć wniosek o otwarcie stażu i skutecznie go rozpocząć. Ewentualnie nieobecność ta wpłynie na termin zakończenia stażu tj. staż ulegnie przedłużeniu o czas jej trwania (art. 9d ust. 5 i ust. 5a Karty Nauczyciela).
W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu:
pozostawania w stanie nieczynnym, czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy
lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy związane z rodzicielstwem, o których mowa poniżej
trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności (art. 9d ust. 5 Karty Nauczyciela).
W trakcie urlopu wypoczynkowego, tak bieżącego jak i uzupełniającego, staż biegnie, a zatem złożenie wniosku w czasie trwania urlopu wypoczynkowego nie wpłynie na termin zakończenia stażu.
PRZYKŁAD Nauczyciel przebywa na urlopie zdrowotnym 30 września 2021 r. Następnie będzie wykorzystywał urlop uzupełniający. Może rozpocząć staż z dniem 1 września 2021 r. i nie zostanie on przedłużony, ponieważ nieobecność z powodu urlopu zdrowotnego w okresie stażu nie będzie trwała nieprzerwanie dłużej niż miesiąc. Urlop uzupełniający także nie wpływa na termin zakończenia stażu.
W przypadku zaś nieobecności nauczyciela w pracy z powodu:
urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego
lub urlopu ojcowskiego,
staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności.
PRZYKŁAD Nauczyciel przebywa do 20 września 2021 r. na urlopie rodzicielskim. Może rozpocząć staż z dniem 1 września 2019 r., jednakże staż ulegnie przedłużeniu o 20 dni. Nieobecność z powodu urlopu rodzicielskiego przedłuża staż, nawet jeśli trwa nieprzerwanie krócej niż miesiąc.
ROZPOCZĘCIE STAŻU W ROKU SZKOLNYM 2021/2022 – NAUCZYCIEL STAŻYSTA
Z dniem zatrudnienia w szkole nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego uzyskuje co do zasady stopień nauczyciela stażysty (art. 9a ust. 2 Karty Nauczyciela). Uzyskanie wyższego stopnia awansu zawodowego jest możliwe przede wszystkim w przypadku nauczycieli akademickich (art. 9a ust. 3 – 5 Karty Nauczyciela).
Staż na kontraktowego rozpoczyna się z dniem zatrudnienia
Nauczyciele stażyści rozpoczynają staż z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole. Warunkiem jest zatrudnienie nauczyciela stażysty nie później niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć. W przypadku nawiązania stosunku pracy po upływie tego terminu nauczyciel nie rozpoczyna stażu do końca tego roku szkolnego (art. 9d ust. 1 i ust. 2 Karty Nauczyciela). Realizacja stażu musi przypadać w okresie zatrudnienia, a zatem nie jest możliwa przed dniem nawiązania stosunku pracy (art. 3 pkt 3 Karty Nauczyciela).
Staż na stopień nauczyciela kontraktowego trwa 9 miesięcy i biegnie od dnia zatrudnienia nauczyciela. Nie musi zatem rozpoczynać się 1 września i kończyć 31 maja następnego roku.
Awans na kontraktowego bez przygotowania pedagogicznego
Jednym z kluczowych warunków rozpoczęcia stażu jest posiadanie wymaganych kwalifikacji. Nauczyciel stażysta, który nie posiada przygotowania pedagogicznego może jednak rozpocząć staż na kontraktowego. Warunkiem rozpoczęcia stażu jest zobowiązanie się nauczyciela do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie odbywania stażu (art. 10 ust. 3 Karty Nauczyciela).
Staż wymagany do ubiegania się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego przedłuża się do czasu uzyskania przygotowania pedagogicznego.
Świadczenie na start dla nauczycieli rozpoczynających staż na kontraktowego
Nauczyciel stażysta, który rozpoczyna staż na stopień nauczyciela kontraktowego w szkole samorządowej ma prawo do świadczenia na start. Warunki jego otrzymania to:
rozpoczęcie stażu na stopień nauczyciela kontraktowego (niezależnie od dotychczasowego przebiegu zatrudnienia oraz tego, czy staż ten ukończy w danej szkole)
nie otrzymanie w latach ubiegłych tego świadczenia w innej szkole (informacja o wypłacie świadczenia na start u poprzedniego pracodawcy powinna być zamieszczona w świadectwie pracy)
(art. 53a Karty Nauczyciela).
Dodatek na start wynosi 1.000 zł i jest wypłacane do 30 września roku, w którym nauczyciel rozpoczął staż na stopień nauczyciela kontraktowego.
ROZPOCZĘCIE STAŻU W ROKU SZKOLNYM 2021/2022 – NAUCZYCIEL KONTRAKTOWY
Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego (art. 9d ust. 4 Karty Nauczyciela).
Rozpoczęcie stażu w roku szkolnym 2021/2022 r. jest możliwe, o ile nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego do dnia 14 września 2019 r. i od tego dnia nieprzerwanie jest zatrudniony w szkole.
ROZPOCZĘCIE STAŻU W ROKU SZKOLNYM 2021/2022 – NAUCZYCIEL MIANOWANY
Nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia uzyskania poprzedniego stopnia awansu zawodowego (art. 9d ust. 4 Karty Nauczyciela).
Rozpoczęcie stażu w roku szkolnym 2021/2022 r. jest możliwe, o ile nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego do dnia 14 września 2020 r. i od tego dnia nieprzerwanie jest zatrudniony w szkole.
Nauczyciel kontraktowy i mianowany muszą złożyć wniosek o otwarcie stażu
Nauczyciel kontraktowy i mianowany rozpoczyna staż na swój wniosek złożony do dyrektora szkoły. Do wniosku muszą załączyć plan rozwoju zawodowego (§3 ust. 2 rozporządzenia MEN z 26 lipca 2018 r. w sprawie awansu zawodowego nauczycieli). Wniosek o rozpoczęcie stażu należy złożyć nie później niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć tj. do 15 września 2021 r. (art. 9d ust. 1 Karty Nauczyciela).
Rozpoczęcie stażu bez decyzji dyrektora w tej sprawie
Jeżeli nauczyciel spełnia ustawowe wymagania uzasadniające ubieganie się o wyższy stopień awansu zawodowego, to warunkiem rozpoczęcia stażu jest jedynie jego wniosek o staż, skierowany do dyrektora szkoły (Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 12 lipca 2002 r., II SA 336/02).
Dyrektor nie informuje zatem nauczyciela o tym, że staż został skutecznie rozpoczęty.
Informacja o braku możliwości rozpoczęcia stażu
Jeżeli jednak nauczyciel złożył wniosek o rozpoczęcie stażu, mimo że nie spełnia warunków do jego otwarcia, dyrektor powinien poinformować go na piśmie, że staż nie został otwarty. Nie będzie to decyzja administracyjna, ponieważ dyrektor ma prawo jedynie wydać decyzję w sprawie nadania stopnia nauczyciela kontraktowego. Będzie to jedynie pisemna informacja.
Rozpoczęcie stażu z dniem złożenia wniosku czy 1 września
Co roku wątpliwości budzi to, czy staż rozpoczyna się zawsze 1 września, czy też dopiero z dniem złożenia wniosku o rozpoczęcie stażu. Prawidłowe ustalenie terminu rozpoczęcia stażu, determinuje także prawidłowe ustalenie terminu jego zakończenia. Możliwe są dwie interpretacje. Zgodnie z jedną z nich, staż zawsze rozpoczyna się 1 września, niezależnie od tego kiedy nauczyciel złożył wniosek bądź też kiedy został zatrudniony nauczyciel stażysta. Druga zaś przyjmuje, że staż rozpoczyna się albo w dniu nawiązania stosunku pracy z nauczycielem stażystą, pod warunkiem zatrudnienia go nie później niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, albo w dniu złożenia wniosku przez pozostałych nauczycieli.
Ja przychylam się do tej drugiej interpretacji. Ta interpretacja jest też o tyle bezpieczna dla nauczyciela, że nie będzie można postawić zarzutu niezrealizowania w pełni stażu, a takie ryzyko niesie za sobą uznanie, że staż zawsze rozpoczyna się 1 września.
Okres trwania stażu liczymy potocznie
Staż na stopień nauczyciela mianowanego i dyplomowanego trwa 2 lata i 9 miesięcy (art. 9c ust. 1 pkt 1 Karty Nauczyciela). Przy czym, okres ten liczmy w sposób potoczny tj. upływ 9 miesiąca po dwóch latach realizacji stażu przypada w ostatnim dniu 9 miesiąca a nie w dniu, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu.
Przyjmuje się zatem, że staż rozpoczęty 1 września kończy swój bieg 31 maja, a zatem staż rozpoczęty 2 września zakończy się 1 czerwca, a rozpoczęty 13 września zakończy się 12 czerwca.
PROCEDURA ROZPOCZĘCIA STAŻU PRZEZ NAUCZYCIELA
KROK 1
Nauczyciel stażysta rozpoczyna staż z dniem zatrudnienia, o ile zostanie zatrudniony nie później niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć w danym roku szkolnym.
Nauczyciel kontraktowy i mianowany składają wniosek o rozpoczęcie stażu w z dniem 1 września, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć.
zatrudnienie w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć zgodnie z kwalifikacjami,
przepracowanie w szkole co najmniej 2 lat od dnia nadania stopnia nauczyciela kontraktowego lub roku od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego. Warunki rozpoczęcia stażu:
KROK 2
Dyrektor wyznacza opiekuna stażu dla nauczycieli stażystów i kontraktowych.
Termin: Niezwłocznie po ustaleniu, że nauczyciel spełnił warunki do rozpoczęcia stażu.
KROK 3
Nauczyciel stażysta sporządza plan rozwoju zawodowego w terminie 20 dni od dnia rozpoczęcia zajęć i przedkłada go dyrektorowi do akceptacji.
Nauczyciel kontraktowy i mianowany dołączają plan rozwoju zawodowego do wniosku o rozpoczęcie stażu.
KROK 4
Dyrektor w ciągu 30 dni od dnia rozpoczęcia zajęć zatwierdza plan rozwoju zawodowego lub zwraca go do poprawy.
KROK 5
Jeżeli nauczyciel został zobowiązany do poprawienia planu rozwoju zawodowego, przedkłada poprawiony plan dyrektorowi w wyznaczonym przez niego terminie, nie krótszym niż 3 dni robocze.
KROK 6
Dyrektor zatwierdza plan rozwoju zawodowego przedłożonego po naniesieniu przez nauczyciela poprawek w terminie 7 dni od dnia jego złożenia przez nauczyciela.
Anna Trochimiuk
dokumentacja do pobrania, porady prawne i aktualności.
27 maja 2015 roku
Witam. W tym roku szkolnym jestem opiekunem nauczyciela stażysty. Zgodnie z rozporządzeniem dokonuje obserwacji lekcji (min. 1 raz w miesiącu), ze względu na dość problemowa klasę wychowawczo i edukacyjnie jestem częstym gościem u mojej stażystki. A teraz pytanie: dokumentuję wizyty u stażysty, pisząc datę, uwagi i zalecenia, a następnie to omawiam jeden raz w tygodniu spotykając się z koleżanką. Czy w teczce stażysty do każdej tej lekcji, na której jestem, stażysta ma mieć szczegółowe konspekty, czy musi być np. 10 konspektów i do tego 10 obserwacji tych lekcji i moich uwag, czy mogą być moje uwagi i zalecenia, a nie będzie konspektu do danej lekcji. Co tydzień wspólnie ustalamy cele lekcji i metody, jakie mogą być zastosowane podczas zajęć, stażystka robi notatki podczas tych spotkań, ale mówiąc szczerze, nie kazałam jej robić szczegółowych konspektów, wolałam, żeby ten czas poświęcił np. na przygotowanie gier planszowych czy wyszukiwanie interesujących stron www i załączała je do tematów (mamy dziennik elektroniczny).
키워드에 대한 정보 plan awansu zawodowego nauczyciela stażysty 2019
다음은 Bing에서 plan awansu zawodowego nauczyciela stażysty 2019 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Podsumowanie stażu i zakończenie awansu zawodowego nauczyciela – Piątki dla nauczycieli #23
- 동영상
- 공유
- 카메라폰
- 동영상폰
- 무료
- 올리기
Podsumowanie #stażu #i #zakończenie #awansu #zawodowego #nauczyciela #- # #Piątki #dla #nauczycieli ##23
YouTube에서 plan awansu zawodowego nauczyciela stażysty 2019 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Podsumowanie stażu i zakończenie awansu zawodowego nauczyciela – Piątki dla nauczycieli #23 | plan awansu zawodowego nauczyciela stażysty 2019, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.