Pomysłowe Zdjęcia Z Wakacji | Kilka Pomysłów Na Ciekawe Zdjęcia Z Wakacji. 98 개의 정답

당신은 주제를 찾고 있습니까 “pomysłowe zdjęcia z wakacji – Kilka pomysłów na ciekawe zdjęcia z wakacji.“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Chris Mash 이(가) 작성한 기사에는 조회수 48회 및 좋아요 2개 개의 좋아요가 있습니다.

pomysłowe zdjęcia z wakacji 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Kilka pomysłów na ciekawe zdjęcia z wakacji. – pomysłowe zdjęcia z wakacji 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Kilka pomysłów na ciekawe zdjęcia z wakacji. Trochę fantazji, czasem jakiś program do edycji zdjęć. Niekoniecznie Photoshop i szczęki znajomym opadną.

pomysłowe zdjęcia z wakacji 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Ciekawe pomysły na wakacyjne zdjęcia, których … – Genialne

Pomysłowe wakacyjne zdjęcia znaczą więcej, niż jakakolwiek inna pamiątka. … Ciekawe pomysły na zrobienie wakacyjnego zdjęcia, którego pozazdroszczą …

+ 여기에 더 보기

Source: genialne.pl

Date Published: 3/26/2021

View: 3204

24 sposoby na udane zdjęcia z wakacji – Kameralna

Są ealnym źródłem inspiracji fotograficznych, autor sprzedaje różne ciekawe triki, które stosuje podczas fotografowania. 1.Teleobiektyw do …

+ 여기에 보기

Source: kameralna.com.pl

Date Published: 12/14/2022

View: 6619

5 błędów, które popełniamy, robiąc zdjęcia na wakacjach

Dobre zdjęcia z wakacji – pokażę Ci, jakich błędów nie popełniać, żeby wrócić z urlopu ze świetnymi … Ciekawe ujęcia, czyli jak fotografować na wakacjach …

+ 여기에 표시

Source: kobiecafotoszkola.pl

Date Published: 10/5/2021

View: 7355

Jak zrobić oryginalne zdjęcia z wakacji – Fotolab

Zdjęcia z wakacji – jak robić, gdzie szukać inspiracji? Pomysły na ciekawe zdjęcia z wakacji leżą na ulicy! Popatrz w dół i zrób zdjęcie …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.fotolab.pl

Date Published: 7/11/2021

View: 6114

Najlepsze pomysły na twoje zdjęcia z wakacji – Fajne Podróże

Wówczas przypomina nam się, że mieliśmy wywołać zdjęcia z wakacji, … momencie się zepsuje i utracimy nasze ciekawe zdjęcia wakacyjne.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: fajnepodroze.pl

Date Published: 4/6/2022

View: 7167

12 sposobów na wymarzone zdjęcie z wakacji – Okiem Maleny

Zdjęcie z wakacji – jak sprawić, aby było niezapomniana pamiatką? … Ciekawe historie, piękne zdjęcia i duuużo wiedzy.

+ 여기를 클릭

Source: okiemmaleny.pl

Date Published: 8/13/2022

View: 956

주제와 관련된 이미지 pomysłowe zdjęcia z wakacji

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Kilka pomysłów na ciekawe zdjęcia z wakacji.. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Kilka pomysłów na ciekawe zdjęcia z wakacji.
Kilka pomysłów na ciekawe zdjęcia z wakacji.

주제에 대한 기사 평가 pomysłowe zdjęcia z wakacji

  • Author: Chris Mash
  • Views: 조회수 48회
  • Likes: 좋아요 2개
  • Date Published: 최초 공개: 2022. 7. 3.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=Aa6MYKi-Pho

Pomysły na ciekawe zdjęcia z wakacji! – Lepsza Fotka

Wyjazd na wakacje to jedna z najlepszych okazji do robienia fotografii podróżniczej. Ale problem polega na tym, że częściej wygląda jak inne zdjęcia. Dlatego tu znajdziesz pomysły na fotografię wakacyjne, które są ciekawe.

1. Tworzenie iluzji optycznych z wymuszoną perspektywą.

Rób wyjątkowe rodzinne zdjęcia z podróży, wykorzystując wymuszoną perspektywę do tworzenia złudzeń optycznych. Zmniejsz członków swojej rodziny do rozmiarów zabawek, starannie ustawiając kąt i kadrując swoje zdjęcia. Technika wymuszonej perspektywy może wymagać trochę planowania i ustawień, ale zabawne rezultaty są warte wysiłku.

2. Uchwyć akcję na swoich rodzinnych zdjęciach z wakacji.

Idealnie pozowane zdjęcia szybko się nudzą, więc ożyw swój album zdjęciami akcji z rodzinnych wakacji. Poproś swojego przewodnika, aby pstryknął kilka szczerych zdjęć twojej rodziny siedzącej na walecznych rumakach podczas przygody z jazdą konną lub przygotowanej na podwodne eskapady podczas pływania. Rozważ zakup wodoodpornego etui na aparat, aby uchwycić wodne chwile w oceanie lub hotelowym basenie.

Przeczytaj też:Jak robić czarno-białe zdjęcia?

3. Uzyskaj świeżą perspektywę.

Nie musisz za każdym razem ustawiać horyzontu zgodnie z liniami na ekranie aparatu. W rzeczywistości warto zmienić sposób fotografowania, aby zyskać nową perspektywę. Jeśli na przykład zwiedzasz miasto, zrób kilka ujęć, patrząc w górę z podstawy wieżowca lub z góry na ulice miasta. Nie masz dużych budynków? Żaden problem — wejdź wyżej niż standardowy poziom oczu i zrób zdjęcia swoich przyjaciół i rodziny z góry.

Użyj siatki aparatu, aby umieścić obiekt zdjęcia w jednej trzeciej kadru, a nie umieszczaj czyjejś głowy w dolnym rogu.

4. Wykorzystaj otoczenie.

Rozpocznij walkę na śnieżki, rzucaj stosami liści — cokolwiek, co pozwoli ci zanurzyć obiekty twoich zdjęć w środowisku. Ujęcia akcji to jedne z najlepszych zdjęć.

5. Poszukaj kreatywnych krajobrazów.

Zrób świetne zdjęcia krajobrazów i pejzaży miejskich, tak jak robisz to zazwyczaj, ale poszukaj świeżej odmiany starych ulubionych krajobrazów, pstrykając zdjęcie odbicia w okularach przeciwsłonecznych lub trzymając przed aparatem mapę z budynkami, lub naturalnymi krajobrazami w tle.

Rób zdjęcia punktów orientacyjnych z twoimi towarzyszami podróży. Mogą to być głupie ujęcia, jak ktoś trzymający w górze krzywą wieżę w Pizie, lub poważne ujęcia osób, na których ci zależy, wpatrujących się z zachwytem w wieżę Eiffla. Tak czy inaczej, obecność ludzi w twoich krajobrazach i zdjęciach zabytków sprawia, że stają się one wyjątkowe.

Przeczytaj też:Fotografia śniegu najlepsze ustawienia aparatu

6. Zrób zbliżenie zdjęć detali.

Szczegóły plaży są wszędzie wokół ciebie. Podejdź z bliska i znajdź zabawny sposób na zrobienie jednego z tych zabawnych pomysłów na zdjęcia plażowe:

Muszle przy brzegu wody.

Japonki w piasku.

Okulary przeciwsłoneczne na twoim maluchu.

Szczegóły zabawnego kapelusza przeciwsłonecznego.

Dzieła sztuki wykonane przez dzieci z piasku.

Detale fajnego kostiumu kąpielowego.

7. Wybierz najlepsze miejsca na rodzinne zdjęcia.

Nic nie może zrujnować ładnej rodzinnej sesji zdjęciowej szybciej niż posiadanie grupy przypadkowych ludzi na drodze! Pamiętaj, aby wybrać plażę, która wiesz, że nie będzie szczególnie zatłoczona. Jeszcze lepiej, zrób rodzinną sesję zdjęciową na plaży poza sezonem! To zapewni, że będziesz miał dużo miejsca, aby poruszać się i zrobić mnóstwo zdjęć bez nikogo.

How To Take Your Own TRAVEL PHOTOS With Phone or Camera!

Watch this video on YouTube

W co się ubrać na rodzinne zdjęcia?

Upewnij się, że kolory wszystkich spójnie pasują. Będziesz zadowolony, że to zrobiłeś, kiedy twoje zdjęcia będą miały więcej osobowości i odrobinę blasku. Upewnij się, że wszyscy czują się komfortowo, zwłaszcza dzieci, które mają na sobie stroje na sesję zdjęciową.

Jeśli chcesz mieć doskonałe rodzinne zdjęcia z plaży, na które będziesz patrzeć przez lata, upewnij się, że wszyscy wyglądają dobrze! Niezależnie od tego, czy zdecydujesz, że chłopcy będą nosić jeden kolor, a dziewczynki inny, czy też ubierzesz dzieci w jeden kolor, a dorosłych w inny, jest wiele sposobów na zabawę w koordynowanie swoich strojów. Biały jest zawsze doskonałym wyborem dla sesji zdjęciowej plaży!

Przeczytaj też:Niebieska godzina w fotografii

Pozy do rodzinnej sesji zdjęciowej?

Najlepsze zdjęcia to autentyczne, szczere momenty. Podczas gdy kilka póz jest w porządku dla kartek świątecznych, pozowanie do zdjęć rodzinnych jest najlepsze, gdy jest szczere. Jeśli jesteś na plaży, zrób kilka zdjęć dzieci bawiących się w piasku lub całej rodziny spacerującej w górę i w dół linii brzegowej. Cieszcie się zwykłymi czynnościami, które uwielbiacie, a wkrótce pojawią się naturalne uśmiechy i prawdziwy śmiech.

Jeśli chcesz dodać pikanterii, zabierz ze sobą na plażę kilka rekwizytów! Od balonów i tablic kredowych po parasole i latawce, jest wiele opcji. Możesz nawet znaleźć jakieś naturalne rekwizyty muszelki? Rekwizyty służą również do odwrócenia uwagi, jeśli ty lub twoje dzieci jesteście szczególnie nieśmiali w robieniu zdjęć. Możesz nawet pomyśleć o stworzeniu piknikowej scenerii, która będzie fotografowana. Sesja zdjęciowa może być naprawdę wszystkim, co sobie wymyślisz, a dobra zabawa jest zawsze nr 1!

Ciekawe pomysły na wakacyjne zdjęcia, których pozazdroszczą znajomi!

Pomysłowe wakacyjne zdjęcia znaczą więcej, niż jakakolwiek inna pamiątka, a uczucia które towarzyszą przy ich robieniu są często niezastąpione. Wystarczy odrobina wyobraźni, aby niepowtarzalna fotografia już zawsze przypominała Ci o wyjątkowych chwilach spędzonych w gronie znajomych.

Jesteśmy pod wrażeniem poniższych zdjęć, które zostały zrobione podczas pobytów na wakacjach.

Koniecznie obejrzyj je wszystkie, a być może któreś z nich zainspiruje Cię do zrobienia jedynego w swoim rodzaju zdjęcia!

#1 Samo szczęście z napisem „HAPPY”

#2 Ktoś ma moc

#3 Okulary lustrzanki i proszę jaki efekt!

#4 Nie ma to jak wakacyjne zdjęcia z przyjaciółmi…

#5 Wspólne wakacyjne zdjęcie można zrobić i w ten sposób

#6 Coraz dalej i dalej…

#7 A może wakacyjne zdjęcie w butelce?

#8 Wakacyjne zdjęcie pokaże Ci, jak napoić spragnionego

#9 Odpowiednia perspektywa i wszystko jest możliwe

#10 Jak utrzymać przyjaciela 🙂

#11 I przyjaciółkę

#12 Tak bezpiecznie pocałujesz wielbłąda

#13 W parze zawsze coś się wymyśli

#14 I masz wszystkich jak na dłoni

#15 Każdy by chciał mieć słońce dla siebie

#16 A czasami wakacyjne zdjęcia mogą wyglądać i tak:

#17 A to rodzice sezonu wakacyjnego

15 turystów, którzy dowodzą, że perfekcyjne zdjęcie z wakacji nie zawsze jest idealne

12 sposobów na ciekawe zdjęcia z wakacji, czyli letnie bingo

12 sposobów na ciekawe zdjęcia z wakacji, czyli letnie bingo

Zaczęły się wakacje, a świat powoli otrząsa się z pandemicznego kurzu i jeszcze walczy z inflacją. Trudno zarezerwować gdzieś hotel, a jak już znajdziesz miejsce, to okazuje się, że urlop chyba nagle wymaga bycia milionerem. Tłumnie wyruszyliśmy odpoczywać i pstrykać zdjęcia. Zdjęcia z wakacji warto jednak cykać z głową i pomysłem.

W moich archiwach fotograficznych są zawsze dwa momenty w roku, kiedy foldery na dysku zaczynają pękać w szwach. W wakacje i w grudniu. Oba te momenty roku są bardzo fotogeniczne. Niestety oba mogą spowodować lawinę podobnych zdjęć, które prawie niczym się od siebie nie różnią. Trudno potem coś nimi opowiedzieć w albumie a na ścianę najczęściej nie trafiają. I tu wchodzę ja, cała na biało, z letnim bingo.

12 sposobów na ciekawe zdjęcia z wakacji, czyli letnie bingo

Letnie bingo, czyli kreatywne zdjęcia z wakacji

Po wakacjach będę zachęcać Cię do zrobienia CZEGOŚ z NIEKTÓRYMI swoimi zdjęciami. Pokażę Ci na przykład, jak możesz stworzyć swój własny album na zdjęcia albo kronikę rodzinną. Nie mam jednak złudzeń, kiedy wyszło słońce i poczuliśmy trochę wolności, prawie nikt nie będzie spędzał lata na porządkowaniu zdjęć albo klejeniu albumów. Zróbmy więc sobie w najbliższych tygodniach fajne zdjęcia z wakacji, których aż żal będzie potem nie wykorzystać. Takie zdjęcia, które same zmotywują Cię do wywołania ich i powieszenia na ścianie.

Mój pomysł na letnie bingo polega na tym, żeby latem wykonać przynajmniej jedno z proponowanych w arkuszu zdjęć. A jeśli lubisz robić ciekawe zdjęcia, zaszalej i zrób wszystkie. A potem wykorzystaj je do ramek, albumów czy w profilach społecznościowych. Na pomysł wpadłam słuchając podcastu Stacy Julian. Zaproponowała ona, żeby latem wykonać ciekawe, zabawne zdjęcia, a potem po powrocie przygotować z nich albumy.

Poniżej opisałam wszystkie proponowane przeze mnie pomysły na zdjęcia z wakacji z przykładami. Każda z propozycji ma osobną sekcję na moim Pintereście na tablicy Kreatywne letnie zdjęcia, żeby łatwiej było zrozumieć, o co mi chodzi.

Propozycje ciekawych zdjęć z wakacji

Odtworzenie sceny

Znajdź letnie zdjęcie, które lubisz i spróbuj je odtworzyć – świetnie wyglądają obok siebie odtworzone sceny z dzieciństwa albo zdjęcia w miejscach, które teraz trochę inaczej wyglądają. Tutaj znajdziesz zestawienie tego typu zdjęć.

Dear photograph

Pomysł ten oparty jest na projekcie https://dearphotograph.com/ i polega na robieniu zdjęcia odbitce w tym miejscu, w którym zostało zrobione oryginalne zdjęcie. Jeśli nie masz odbitki zdjęcia, wyświetl je na telefonie a aparatem albo drugim telefonem zrób nowe. Tutaj znajdziesz więcej takich zdjęć.

Tak może wyglądać zdjęcie typu Dear Photograph – tu nasze doroczne zdjecie w strojach ślubnych 🙂

Kolor

Pomysł wziął się z projektu australijskiej fotografki, która podczas lockdownu robiła sobie zdjęcia ze swoją rodziną. Wszyscy ubierają się w tym samym kolorze i szukają w domu kolorowych gadżetów. Pomysł będzie wyglądać kapitalnie w albumie. Zobacz więcej pomysłów tutaj.

Weź kogoś/coś ze sobą

Zrób sobie serię zdjęć z kolorową pierwszą literą swojego nazwiska. Albo zabierz w podróż babcię na dużym zdjęciu i zrób jej zdjęcia w różnych fajnych miejscach. A pamiętasz podróżującego skrzata ogrodowego z filmu Amelia? Właśnie o coś podobnego chodzi. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Inspiracje oczywiście zebrane na Pintereście.

Letnie bingo – zdjęcie zarysu sylwetki: Aziz Acharki na Unsplash

Zarys

Zdjęcia pod światło, na których widać tylko zarys osoby mają w sobie coś z magii. Zmaluj sobie piękną pamiątkę na ścianę. Więcej pomysłów tutaj.

Chlapanie

Lato, upały, a więc warto się schłodzić. Chlapiemy, potrząsamy i lejemy, żeby uchwycić wodę w ruchu. Tylko uważaj na swój aparat! Chlapiąca woda w przykładach.

Letnie bingo – zdjęcie z chlapaniem: Dawid Zawiła na Unsplash

Odbicia

Pozwól światu odbić się w lustrze, telefonie albo wodzie. Podpowiedź do zdjęć z odbiciem w wodzie – długi czas naświetlania pięknie wygładzi jej powierzchnię. Tutaj przykłady.

Odbicie drzew i nieba w wodzie

Światło i cień

Ostre letnie słońce daje mnóstwo możliwości zabawy cieniem. Mogą to być cienie firanki, liści, płotu. Kontrast między światłem i cieniem da ciekawy efekt. Przykłady tutaj.

Zaskakujące stroje

A może by tak sukienka z kwiatka, strój z muszli albo okrycie z kapelusza? Ile osób, tyle pomysłów.

Gazety, okładki

To zdjęcie zrobimy nawet w domu. Bierzemy okładkę gazety, książki albo płyty i pstrykamy swoją aranżację. Długo mi zajęło przypomnienie sobie, że po angielsku ten typ zdjęć nazywa się bookface, i odszukanie ich na Pintereście.

Zdjęcie z profesorem Bartoszewskim jako przykład na zdjęcie typu bookface

Zabawa perspektywą

Niech perspektywa doda magii – ludzie, których chcesz schować do wiaderka, łapanie słońca albo podpieranie wieży w Pizie. Rozglądnij się i spróbuj znaleźć swoją wersję.

Inne spojrzenie

Spójrz w górę w lesie i zrób zdjęcia koronom drzew, połóż się na trawie i zrób zdjęcie z perspektywy mrówki, a może zrobisz zdjęcie do góry nogami albo bokiem? Parę pomysłów tutaj.

Na końcu artykułu znajdziesz linki do letniego bingo w wersji PDF i jpg.

To mamy pomysły, jakie fajne zdjęcia zrobić, a teraz warto jeszcze je zrobić dobrze, prawda?

Jak zrobić lepsze zdjęcia z wakacji?

Moja ekspertyza nie jest wystarczająco duża, żeby przeprowadzić tu kurs fotografii letniej, ale z mojego doświadczenia jest parę spraw, o których warto pamiętać.

Regularnie czyść obiektyw — niby tak mało, a robi prawdziwą różnicę. Brudny obiektyw skutkuje nie tylko plamami na zdjęciach, wiece z nich jest potem niewyraźnych, jakby zamglonych. Po co sobie to robić? Bierz szmatkę do okularów i czyścimy. Zastanów się zanim naciśniesz spust migawki. Robienie lepszych zdjęć polega między innymi na tym, by zastanawiać się, po co je właściwie robimy? Może lepiej coś nagrać na dyktafon, opisać jakąś scenkę, zapisać fajne powiedzenie? Lepiej zrobić kilka fajnych, ciekawych zdjęć w konkretnych momentach niż mnóstwo bylejakich. Jeśli masz dzieci albo psa, pewnie wiesz o czym mówię. Ciężko im zrobić ciekawe zdjęcia, które są w miarę dobre technicznie. Lepiej wyciągnąć aparat kilka razy i zastanowić się, jak dobrze zrobić kilka zdjęć niż biegać z aparatem i mieć mnóstwo średnich. Zaprzyjaźnij się z trybem PRO w swoim smartfonie – niby tylko kilka ustawień, a masz szansę zobaczyć kolosaną różnicę w jakości zdjęć. Żeby mieć szansę na zrobienie ciekawego zdjęcia z wakacji trzeba mieć na nie miejsce. Pamiętaj, żeby zrobić miejsce na wakacje na kartach pamięci i spakować ładowarki.

Jak opisać zdjęcia z wakacji?

Mogłabym o tym pisać długo i jeszcze będę, ale mam dwie propozycje dla każdego:

codziennie wieczorem zapisz kilka zdań na temat mijającego dnia : gdzie Cię poniosło, co widział_ś, co zapamiętasz

: gdzie Cię poniosło, co widział_ś, co zapamiętasz spróbuj zapamiętać momenty, w których myślisz „chwilo trwaj”, a kiedy się nimi nacieszysz, na przykład wieczorem, zapisz sobie, co Ci się w tej chwili tak podobało, skąd to poczucie wdzięczności.

Dobra, to do dzieła! Działamy z letnim bingo. Na moim koncie na Instagramie w stories i postach będę wrzucać wykonane przeze mnie zdjęcia z letniego bingo pod hasztagiem #letniebingo. Będę też udostępniać zdjęcia innych osób. Mam nadzieję, że do mnie dołączysz!

Co zrobić ze zdjęciami z wakacji?

Kiedy uda Ci się wyjść spod stosu prania po wakacjach, nie zapomnij:

zgraj wszystkie zdjęcia do Twojego Banku Wspomnień,

do Twojego Banku Wspomnień, przygotuj kopię zapasową zdjęć ,

, wykorzystaj swoje zdjęcia.

Mozaika ze zdjęć z wakacji Kolaż personalizowany ze zdjęć Mozaika z Twoich zdjęć Kolaże personalizowane ze zdjęć

Jak możesz to zrobić? Wywołaj i powieś kilka na ścianie, postaw sobie na biurku albo zbierz je wszystkie i zamów u mnie kolaż z wakacyjnych zdjęć.

Życzę Ci dobrego i spokojnego lata!

Linki do materiałów:

JPG z letnim bingo Plik JPG na stories Obrazy do pobrania z letnim bingo

Jeśli podobają Ci się treści, które tutaj zamieszczam, serdecznie zapraszam Cię do grona odbiorców mojego newslettera.

24 sposoby na udane zdjęcia z wakacji

Wyjazdy wakacyjne są świetnym momentem do szlifowania naszych umiejętności fotograficznych. Warto podejść do tematu wakacyjnych zdjęć w nieszablonowy sposób, tzn. próbować robić zdjęcia inne niż zwykle. Możemy pokombinować z ustawieniami, perspektywą, kadrami. Zdjęcia na tle morza owszem są fajną pamiątką, ale będą o wiele bardziej cieszyły oko, jeśli zamiast zwykłego pozowanego kadru na tle morza, spróbujemy złapać moment, który sprawił, że wakacje były wyjątkowe.

Wyjeżdżając do Chorwacji postawiłam sobie za cel zrobienie oryginalnych, innych niż zazwyczaj, zdjęć. Mam kilka typowych, wakacyjnych fotek, mam wrażenie, że nie da się ich zupełnie uniknąć, ale mam też sporo zdjęć uchwyconych mimochodem, bez większego planowania, po prostu złapałam ciekawy moment. Nie prosiłam rodziny, by specjalnie się ustawiała, spojrzała w odpowiednim kierunku, oni robili swoje, a ja od czasu do czasu łapałam ich w kadry.

By ułatwić Wam, i sobie też, zadanie stworzyłam listę 24 sposobów na udane zdjęcia z wakacji. Część pomysłów pochodzi z książek fotograficznych Scotta Kelby’ego, o których pisałam Wam na blogu. Są idealnym źródłem inspiracji fotograficznych, autor sprzedaje różne ciekawe triki, które stosuje podczas fotografowania.

1.Teleobiektyw do krajobrazu

Obiektywy szerokokątne są idealne do fotografii krajobrazu, ale nie zawsze. Jeśli chcemy uchwycić jakiś szczegół całości, lepiej sprawdzą się teleobiektywy. Moja 50-tka nie jest jeszcze teleobiektywem, ale ładnie łapie szczegóły na zdjęciach.

2. Fotografia cieni

Cienie potrafią nadać zdjęciu tajemniczości, bo pokazują jedynie zarys obiektu, połączone z ciekawym krajobrazem, stworzą oryginalną całość. To nie muszą być cienie ludzi, fajnie wyglądają także cienie przedmiotów.

3. Eksperymenty z balansem bieli

Pilnujemy by ustawiać prawidłowy balans bieli, ale czasem umyślne nieprawidłowe ustawienie balansu bieli może sprawić, że ze zwykłego zdjęcia, powstanie magiczna fotografia. Jeśli fotografujemy w RAW-ach zupełnie nie musimy się przejmować balansem bieli, ustawimy go dowolnie na etapie postprodukcji w programie graficznym. Porównajcie dwa poniższe zdjęcia zrobione niedługo przed zachodem słońca. Pierwsze ma ustawiony prawidłowy balans bieli, drugi fluorescencyjny. Według mnie oba są ciekawe.

4. Rozszczepienie światła

Duża wartość przysłony – nawet f/20 – sprawi, że słońce lub inne źródło światła (świeca, lampki) będą miały gwiaździste promienie. Czas został ustawiony na 1/40s, ISO 100.

5. Fotografowanie o świcie lub zmierzchu

Te dwie pory dnia są dla fotografów najlepszymi momentami na złapanie pięknego światła. Słońce jest wtedy nisko, światło jest miękkie i nie pada bezpośrednio na obiekty. Nie tworzą się mocne cienie, sylwetki są łagodnie zarysowane. Warto wybrać się o świecie w plener, lub uchwycić piękno zachodzącego słońca.

6. Magic hour

Jak sama nazwa wskazuje, godzina tuż przed zachodem słońca jest magiczna. Warto ją wykorzystywać do fotografowania ludzi. Na godzinę przed zachodem słońca światło jest miękkie i ciepłe, dlatego jeśli chcemy zrobić zdjęcia naszym bliskim, warto wykorzystać tę porę. Ostre światło południowego słońca, padające z góry, podkreśla wszelkie mankamenty skóry, tworzy nieatrakcyjne cienie pod oczami i nosem, postarza. Jeśli więc nie takie jest nasze założenie, wykorzystajmy magic hour do fotografowania ludzi.

7. Fotografia odbić w kałużach lub akwenach wodnych

Warunkiem udanej fotografii odbicia w tafli wody, jest gładka powierzchnia wody. Dzięki temu obiekty równo odbiją się w tafli wody. Warto szukać ocienionej przestrzeni i nie fotografować w pełnym słońcu.

8. Ciekawe faktury

To może być zdjęcie ściany budynku, okien i malowniczych, bardzo charakterystycznych drzwi, czy kwiatów. Szukajmy struktur, które podczas zwiedzania przyciągają naszą uwagę.

9. Zdjęcia kształtów

Podobnie jak w przypadku ciekawych struktur, warto poszukać ciekawych kształtów. Okręgi, kwadraty, linie, które tworzą jakiś układ, mogą uatrakcyjnić zdjęcie. Szukajmy symetrii, oko ludzkie lubi symetryczne kształty.

10. Żabia perspektywa

Zdjęcie zrobione tuż przy ziemi wygląda zupełnie inaczej, niż zrobione z naturalnej wysokości naszego wzroku. Może się okazać, że pojawią się elementy, których nie dostrzegliśmy stojąc. Możecie położyć się, lub postawić aparat na podłodze, zobaczycie jak ciekawe ujęcia mogą powstać z takiej perspektywy.

11. Funkcja krajobrazu w aparacie

Jeśli robimy zdjęcia pejzażu, wypróbujmy funkcję krajobrazu w aparacie. Kolory będą bardziej nasycone, a zdjęcie niczym widokówka, będzie piękną pamiątką z wakacji. Zdjęcie Zatoki Vrulja.

12. Zamrożenie ruchu

Bardzo lubię takie ujęcia. By zamrozić kropelki wody w powietrzu ustawiłam bardzo krótki czas naświetlania 1/1600. Takie zdjęcia musimy robić przy dobrym oświetleniu, co pozwoli nam na skrócenie czasu. Przysłonę warto lekko przymknąć, by uzyskać większą głębię ostrości. W tym przypadku wynosiła ona f/4,5. Wartość ISO została ustawiona na 100.

13. Skośne linie

Wszelkie skośne linie nadają ujęciu większej dynamiki, proste są bardziej statyczne. Jeśli fotografujemy jakiś obiekt lub człowieka w ruchu, skośna linia go podkreśli, doda mu prędkości.

14. Fotografia nocna

Jest wyzwaniem dla fotografa, nie obędzie się bez statywu, lub przynajmniej dobrego unieruchomienia aparatu (co wcale nie jest takie łatwe). Ze względu na długie czasy naświetlania 30 s i więcej, aparat musi być bardzo stabilny, inaczej widać każde drgnięcie. Przy długich czasach ustawiamy jak najniższe ISO, unikniemy w ten sposób szumów.

15. Smugi świateł

Pozostańmy jeszcze chwilę przy fotografii nocnej. Pięknie wyglądają smugi świateł poruszających się obiektów. Klasykiem są oczywiście smugi świateł samochodów uchwycone z mostu. Mnie się udało uchwycić smugi świateł statku, odpływającego z portu. Oczywiście przydałby się statyw, ale ponieważ go nie miałam, umieściłam aparat na murku i włączyłam 2s wyzwalacz migawki. Ustawiłam długi czas naświetlania 25s, przymknęłam przysłonę do f/7.1, ISO 100. Zdjęcie przedstawia port w Splicie.

16. Ruch wody

By uzyskać ciekawy ruch wody z wodospadu, musimy wydłużyć czas naświetlania, a tym samym unieruchomić aparat. Jeśli macie ze sobą statyw, użyjcie go, jeśli nie, postawcie aparat na jakiejś stabilnej powierzchni i włączcie 2 sekundowy wyzwalacz migawki. Przysłonę możecie mocniej przymknąć, na tym zdjęciu wynosiła f/22, by uzyskać większą głębię ostrości. Zdjęcie przedstawia Wodospady Kravica.

17. Ciemny pierwszy plan

Ciemny pierwszy plan, jasne tło, to idealny sposób na charakterystyczne i piękne kadry wakacyjne. Należy pamiętać, że w przypadku takich zdjęć pierwszy plan jest celowo niedoświetlony. Wartość ekspozycji ustawiamy dla tła, a nie dla obiektów z przodu. Na zdjęciu Dubrownik.

18. Ogrom natury wobec człowieka

Nie bójcie się pokazać jak mały jest człowiek w porównaniu do ogromu przyrody. Dzięki ludziom na szczycie góry, widać jej rozmiar. Bez tego, trudno byłoby nam ocenić jej wielkość.

19. Ludzie złapani w kadrze to nic złego

Zazwyczaj czekamy aż ktoś przejdzie, by zrobić zdjęcie krajobrazu. To duży błąd, bo dzięki ludziom takie zdjęcie żyje, jest dynamiczne, opowiada jakąś historię. To nie zawsze musimy być my. Pamiętajmy jednak, że istnieje pojęcie ochrony wizerunku danej osoby, więc warto zapytać o zgodę. Jeśli fotografujemy tłum, nie musimy pytać o taką zgodę każdej osoby, która załapała się na zdjęciu.

20. Niepozowane ujęcia, uchwycenie momentu

Pozowane zdjęcia są bardzo sztuczne, ja zawsze wychodzę na nich tragicznie. W momencie gdy wykonuję jakąś czynność, na przykład idę, rozglądam się, czytam, zdjęcie wychodzi znacznie lepiej. Dlatego rzadko pozuję do zdjęcia, chyba że jest to zdjęcie grupowe. Róbcie swoje, a fotograf złapie najlepsze ujęcie.

21. Podkreślenie ruchu ludzi

Bardzo fajnie wyglądają zdjęcia, na których oprócz statycznego tła widać dynamikę poruszających się ludzi. Takie zdjęcie wykonamy dzięki nieznacznie wydłużonemu czasowi naświetlania. W przypadku mojego zdjęcia wynosił on 1,3 s. Idealnymi miejscami do takich kadrów są dworce, plac miejski, deptak, gdzie ludzie poruszają się w różnych kierunkach. Zdjęcie zostało zrobione w Splicie.

22. Rozproszone chmury

Czyste niebo bywa nudne, chyba że fotografujemy o świcie lub zachodzie słońca, wtedy mieni się kolorami. W ciągu dnia możemy uchwycić rozproszone na niebie chmury, które ładnie wypełnią kadr.

23. Zasada trójpodziału

Zwracam na nią uwagę i staram się umieszczać główne obiekty w mocnych punktach obrazu, a linie horyzontu w mocnych liniach, ale czasem celowo ją ignoruję. W końcu fotografia ma być zabawą, a poprzez eksperymenty, odkrywamy zupełnie nowe jej obszary.

24. Zauważanie okazji

Zauważyłam, że gdy jestem nastawiona na poszukiwanie ciekawych kadrów, znacznie łatwiej je znajduję. Zabieram ze sobą aparat, wyjmuję z torby, to ważne by był w gotowości i rozglądam się wokoło. Zazwyczaj znajduję sporo ciekawych ujęć. Poniższe zdjęcie zrobiłam w trakcie spaceru po Splicie.

Takich trików na ciekawe wakacyjne zdjęcia jest jeszcze dużo więcej. Może macie jakieś swoje sprawdzone sposoby na oryginalne ujęcia? Jak podchodzicie do tematu wakacyjnej fotografii, robicie tradycyjne, pozowane zdjęcia, czy staracie się eksperymentować? Dajcie koniecznie znać!

Mój pobyt w Chorwacji wielkimi krokami zbliża się ku końcowi. Coś czuję, że czeka mnie zapowiadana przez Was depresja pochorwacka. Oczywiście posty dotyczące Chorwacji jeszcze będą się pojawiały. Jak tylko wrócę i zbiorę wszelkie informację stworzę dla Was poradnik o Chorwacji, który może Wam się przydać, jeśli planujecie wyjazd w te rejony.

Jeśli wpis okazał się dla Was przydatny, proszę podzielcie się nim ze znajomymi, korzystając z przycisków poniżej. Będzie mi bardzo miło. Dziękuję 🙂

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! 🙂

5 częstych błędów i jak ich uniknąć

Ostre słoneczne światło nie należy do najpiękniejszych, szczególnie kiedy fotografujesz ludzi. Między godziną 10:00 a 14:00 słońce jest wysoko na niebie i robi mocne, kontrastowe cienie na twarzy. Wokół oczu robią się czarne plamy (coś jak u pandy, tylko mniej uroczo), a pod nosem pojawia się cień przypominający wąsik Hitlera.

Oczywiście to nie znaczy, że masz tych zdjęć nie robić. Rób, ale szukaj też miejsc w cieniu, gdzie nie będzie wyżej wymienionych problemów.

Jak nie w południe, to kiedy fotografować? Późnym popołudniem i wieczorem. (Można też bardzo wcześnie rano, ale w tym nie mam doświadczenia, bo na wakacjach śpię do oporu). Szczególnie na godzinę przed zachodem słońca światło robi się piękne, złote i magiczne. To jest ta słynna złota godzina – wykorzystaj ją!

Jak to wygląda u mnie w praktyce? Późnym popołudniem nie rozstaję się z aparatem. Zdarzało mi się zrobić świetne zdjęcia nawet w tak mało malowniczych okolicznościach jak w drodze z pokoju hotelowego do restauracji na kolację. Ponieważ mam hopla na punkcie zdjęć, to ustawiam też nasz dzień trochę pod tym kątem. Np. po śniadaniu idziemy na plażę i dopiero po obiedzie ruszamy na zwiedzanie. Dzięki temu w czasie zwiedzania malowniczych miasteczek mam piękne popołudniowe światło. Taka jestem sprytna 😉

Na pierwszym zdjęciu są właśnie te słynne oczy pandy, dwa kolejne – to już złota godzina.

Jak zrobić oryginalne zdjęcia z wakacji

Pierwszy dzień lata to idealny moment na to, by konkretniej pomyśleć o nadchodzących cieplejszych dniach – niezależnie czy planujemy dłuższe czy krótsze wojaże, czy też nie planujemy ich wcale. Lato to w końcu stan umysłu i udane zdjęcia z wakacji możemy zrobić wszędzie. Poznaj kilka trików zdjęciowych, które otworzą w tobie nowe możliwości do kreacji.

Zatrzymaj wakacyjne emocje

Najpiękniejsze zdjęcia z wakacji to nie tylko te pokazujące krajobraz z palmami i lazurową wodą, a zdjęcia z wakacji w górach nie znaczą tyle ile super jakości obrazki złapane dzięki super jakości sprzętom. Dziś skupimy się więc na bardziej twórczej stronie robienia zdjęć. Okres wakacyjny to w końcu słońce i uśmiech na twarzy – i czasem tylko tyle trzeba by zdjęcia z wakacji wyglądały jak te ze ścian instagramowych słynnych podróżników. Pomysły znajdziesz wszędzie, wystarczą chęci i kreatywność. Pomyśl więc, co możesz zrobić z uśmiechem wywołanym letnim słońcem.

Jak zrobić fajne zdjęcie z wakacji? Przepisem jest łapanie emocji, które wywołuje w nas lato. Szukaj dookoła inspiracji do tworzenia innych niż zwykle pełnych słońca portretów.

Wykorzystaj piasek, niech stanie się ciekawym tłem do postaci, którą fotografujesz.

Ozdób modelkę kwiatami sprawiając, że razem z nią będą stanowić cały, integralny obrazek.

Baw się w sesji plenerowej wykorzystując lustro – odbijaj, zamieniaj, zakrywaj.

Wykorzystaj słońce

Idealne światło słoneczne to niekwestionowany atut letnich kadrów. Jak zrobić ładne zdjęcia z wakacji z ich wykorzystaniem? Uczcij lato obierając słońce jako głównego bohatera Twoich fotografii. Możesz tworzyć zdjęcia wprowadzając więcej niż zwykle światła do obiektywu – na obrazku pojawią się atrakcyjnie wypełniające kadr flary. Baw się kompozycją, gdzie słońce zapełni większość kadru jednocześnie wyciemniając postacie i przedmioty na pierwszym planie. Szukaj miejsc/obiektów, które dadzą możliwość złapania ciekawych odbić – od szklanych budynków, witryn sklepowych, na wszędobylskich słupkach metalowych kończąc. A jak już złapiesz, główkuj jak je kreatywnie wykorzystać by stworzyć najpiękniejsze zdjęcia z wakacji.

Baw się perspektywą

Zdjęcia z wakacji – jak robić, gdzie szukać inspiracji? Pomysły na ciekawe zdjęcia z wakacji leżą na ulicy! Popatrz w dół i zrób zdjęcie tego co widzisz. Kucnij i zrób zdjęcie z perspektywy ziemi. Baw się planami, z mniejszych obiektów rób optycznie większe przez wieloplanowość Twojego kadru. Niby krajobraz ten sam, a milion możliwości i finalnie setki letnich kadrów, którymi możemy z dumą pochwalić się na ścianie czy półce przez cały rok.

Nie zapomnij, by chwalić się swoimi zdjęciami. O tym w jakim formacie chcesz je zaprezentować zdecyduj sam. Sprawdź rozmiary naszych odbitek i wywołaj swoje najlepsze wakacyjne kadry w wielkości idealnie pasującej do charakteru obrazka. Możesz też zebrać wszystkie najlepsze letnie zdjęcia i w fotoproduktach zatrzymać w jednym miejscu – w ozdobnym pudełku lub w formacie miniksiążki. I niezależnie którą formę zapisania swoich pozytywów wybierzesz, ważne, że zatrzymasz je na dłużej, niż krótkie lato.

Najlepsze pomysły na twoje zdjęcia z wakacji

Mało kto pamięta czasy aparatów analogowych i tych na kliszę. Rozwój technologii sprawia, że możemy robić zdjęcia bez żadnych ograniczeń. Może z wyjątkiem momentu, kiedy dostajemy komunikat, że karta pamięci jest pełna. Wówczas przypomina nam się, że mieliśmy wywołać zdjęcia z wakacji, artystycznie rozplanować fotografie z naszych urodzin i wysłać świąteczną fotoksiążkę dla babci. Co więc zrobić z naszymi zdjęciami z podróży?

Zazwyczaj chcemy wyeksponować te zdjęcia, które udały się nam najlepiej. Oto kilka porad, jak sprawić, by zdjęcia z twojego telefonu zachwyciły wszystkich.

Użyj opcji siatki

Włącz w aparacie na swoim smartfonie opcję siatki, aby skomponować idealne zdjęcie, bazując na zasadzie trójpodziału. W ten sposób utrzymasz idealny balans kompozycyjny, przyjemny dla oka.

Przemyśl to, jakie filtry używasz

Istnieje wiele darmowych programów do obróbki zdjęć, dzięki którym możesz łatwo dodać kontrast, rozświetlić czy też wyostrzyć zdjęcie – warto z nich skorzystać. Jeżeli chcesz użyć filtra, pamiętaj, aby być w tym konsekwentnym. Użyj jednego filtra, aby stworzyć klimatyczną historię, np. do zdjęć z twojej wyprawy na rodzinną wieś pasować będzie styl retro, ale już niekoniecznie wysoko podkręcone kolory.

Spójrz na swoje zdjęcie pod innym kątem.

Dosłownie! Znajdź swój kąt widzenia i stwórz unikatową historię. Pokaż swoją perspektywę, to, w jaki sposób ty postrzegasz przestrzeń i obiekty. Być może warto zrobić zdjęcie pięknego mostu z perspektywy podłogi, albo uchwycić modernistyczną klatkę schodową celując swój aparat prosto do góry?

Jeżeli jesteś osobą, która uwielbia robić zdjęcia, ale później jest przytłoczona ich liczbą i brakuje ci fajnego pomysłu na to, jak wyeksponować swoje fotograficzne wspomnienia, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Podane przykłady mogą ci także posłużyć jako idealny pomysł na prezent ze zdjęciami.

Użyj chmury, aby przechować swoje zdjęcia.

Zapisanie twoich zdjęć w chmurze jest najlepszym rozwiązaniem, aby mieć dostęp do nich w każdym momencie i w każdym miejscu. Choć nie jest to sposób na wyeksponowanie zdjęć, to jednak pomoże ci w zwolnieniu przestrzeni na telefonie, a także uporządkowaniu zdjęć, które chcesz zachować. Dzięki temu zweryfikujesz, które zdjęcia chcesz zatrzymać i łatwiej będzie ci wybrać te, które na przykład chcesz wywołać. Link do swojego dysku możesz też dowolnie udostępniać i dzięki temu dać do nich dostęp bliskim, z którymi nie możesz się spotkać.

Skorzystaj z zewnętrznego dysku.

Jeżeli zamiast zapisywania danych w chmurze wolisz mieć je na dysku, wybierz dysk zewnętrzny. Komputer nie zawsze ma wystarczającą ilość pamięci, poza tym istnieje ryzyko, że w którymś momencie się zepsuje i utracimy nasze ciekawe zdjęcia wakacyjne. Warto wybrać lekkie i wytrzymałe dyski, takie, jakie oferuje na przykład Toshiba.

Wydrukuj fotoalbum, albo stwórz własną książkę.

Fotoalbumy są bardzo prostym rozwiązaniem. Nie musisz szukać albumu na zdjęcia, a potem wywoływać pojedynczych zdjęć i męczyć się z wsunięciem ich za plastik. Co więcej, fotoksiążka daje ci też dość dużą dowolność w wyborze rozmiaru fotografii. Jej zamówienie jest również banalnie proste. Istnieje wiele firm, które oferują stworzenie i wysyłkę fotoksiążki. Firma Colorland daje też dużą swobodę, jeżeli chodzi o wybór szablonu czy też utworzenie designu. Jeżeli czujesz się kreatywnie i lubisz rękodzieło, dobrym pomysłem będzie stworzenie własnej pamiątki ze zdjęciami. Możesz zszyć własny zeszyt lub wybrać jakiś ze sklepu, a następnie wkleić tam zdjęcia, bilety czy wpisy z twojego podróżniczego pamiętnika. Choć jest to niezwykle czasochłonne to twój album ze zdjęciami z pewnością będzie unikatowy.

Utwórz post na blogu.

Obecnie istnieje bardzo duży wybór stron, na których możesz stworzyć darmowego bloga. Na przykład, w WordPress czy też Wix możesz w bardzo prosty sposób skomponować stronę, na której umieścisz swój unikalny album ze zdjęciami. Kto wie, może blogowanie spodoba ci się na tyle, że zaczniesz regularnie dodawać posty ze swoimi zdjęciami z podróży.

Zrób pokaz slajdów.

Pokaz slajdów ze zdjęć nie musi być wcale nudny. Czasy, kiedy męczyliśmy się ze stworzeniem prostej prezentacji w PowerPoincie minęły. Obecnie istnieje niezliczona ilość programów, w których możemy zrobić pokaz naszych zdjęć oraz filmów, dodając do nich napisy, muzykę i efekty specjalne czy też filtry. Przykładowo, jeżeli chcesz tworzyć pokazy slajdów regularnie, możesz wybrać program do montażu filmów Movavi.

Opublikuj zdjęcia na social media.

To chyba jeden z najprostszych sposobów na wyeksponowanie twoich zdjęć. Możesz dzielić się nimi wyłącznie z twoimi przyjaciółmi i rodziną, jeżeli chcesz ustawić swój profil jako prywatny, bądź też pokazać je całemu światu. Wybierz najlepsze zdjęcia i edytuj je w programie, na przykład AdobeLightRoom tak, aby zachwycały twoich followersów.

Sztuka na ścianie.

Chyba wszyscy chcemy, by nasz dom wyglądał jak najlepiej. Nie ważne, czy gustujesz w minimalistycznym stylu, czy też wolisz bardziej rozbudowane aranżacje – istnieje wiele fajnych sposobów na to, by wyeksponować twoje zdjęcia.

ramki na zdjęcia – ten klasyczny sposób pokazywania zdjęć nie musi być wcale nudny. Możesz powiesić ramki na ścianie w niebanalny sposób, lub stworzyć je na przykład z drewnianych pudełek, w których umieścisz nie tylko zdjęcia, ale też pamiątki z podróży: kamyki czy muszelki. Jeżeli nie masz pomysł na to, jak zrobić ramkę na zdjęcia, skorzystaj ze stron z inspiracjami takimi jak na przykład Pinterest.

duża tablica korkowa – zamontuj tablicę korkową na ścianie i przypnij do niej ulubione zdjęcia; możesz zmieniać je co jakiś czas bez dużego wysiłku. Istnieją też tablice korkowe w kształcie mapy świata.

sznurek i klamerki – unikatowym sposobem na to, by stworzyć kolaż ze zdjęć jest zwykły sznurek i dekoracyjne klamerki. Sznurek możesz rozpiąć w dowolnym miejscu, w dowolnej wielkości.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu znalazłeś lub znalazłaś idealny pomysł na zdjęcia. Powyższe sposoby pomogą ci nie tylko w utrzymaniu porządku na telefonie, ale także rozweselą twoim bliskich, a także nadadzą twojemu wnętrzu personalnego charakteru.

12 sposobów na wymarzone zdjęcie z wakacji

Jak zrobić idealne zdjęcie z wakacji?

Masz czasem wrażenie, że Twoje zdjęcia z wyjazdów nie do końca spełniają oczekiwania? Że coś na nich nie gra, nie ten efekt był zamierzony. Jeśli tak, to ten post jest dla Ciebie.

Ponieważ sama nadal się uczę, nie odpowiem Ci jak zrobić perfekcyjne zdjęcie – ale jestem w stanie podpowiedzieć kilka trików, dzięki którym Twoje zdjęcia będą o niebo lepsze. Wierz mi – wystarczy zadbać o kilka małych szczegółów w momencie robienia zdjęcia i efekt będzie imponujący.

Aby zrobić idealne zdjęcie z wakacji wcale nie potrzeba super sprzętu – w końcu to nie zdjęcie na world press photo. Podobno najlepszy aparat to ten, który ma się przy sobie i na tym się skupmy.

Nie jest też prawdą, że najlepsze zdjęcie zawsze musi być efektem obmyślania kadru, ustawiania aparatu – moje ulubione zdjęcie z Birmy to był ułamek chwili. Kątem oka zobaczyłam młodego mnicha siedzącego na murku pagody, przyłożyłam aparat do oka i pstryknęłam. Wyszło, było ostre. Miałam szczęście. Jednak nie można polegać tylko na takich szczęśliwych trafach.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek o czym warto pomyśleć przed zrobieniem zdjęcia.

Kadrowanie, Koleżanko, Kolego kadrowanie

Tak jak wspomniałam powyżej – sekret dobrego zdjęcia z wakacji nie polega na sprzęcie – a na kadrowaniu. Tylko tyle i aż tyle.

1. Planuj kadry

Co jest najlepszym zoomem? Nasze nogi 🙂 W dobie zoomu przyzwyczailiśmy się, że stajemy nieruchomo jakbyśmy zapuścili korzenie i zamiast kucnąć, wejść na pobliski murek, przesunąć się krok z bok, w tył to stoimy nieruchomo i kręcimy pokrętłem. Bliżej, dalej – o jest. Nie tędy droga 😉 Czasem przesuwając się o kilka kroków zyskujemy o niebo lepszą perspektywę i oświetlenie.

Jeśli wiesz co chcesz sfotografować pochodź w tym miejscu, rozejrzyj się. Spójrz, z której strony świeci słońce.

2. Co to ja chciałem sfotografować?

Kolejny punkt nazywam roboczo: zdjęcia o niczym. Zdjęcia, na których tyle się dzieje, że w sumie nie wiadomo o co autorowi chodziło. Czy chciał sfotografować ładny budynek, drzewo, czy rodzinę. Jest na nim wszystko, nic nie przykuwa wzroku. Totalny chaos. I może to zdjęcie było ok gdyby rzeczywiście chodziło o sfotografowanie chaosu. Jednak najczęściej za sekundę pojawia się komentarz: widzisz jaki ładny budynek. Aaaa to oto chodziło. Z tym, że budynek jest na entym planie i tak naprawdę to była ostatnia rzecz, na którą spojrzałam.

Gdyby ktoś się zastanawiał co było tematem pierwszego zdjęcia – to były to spódnice laotańskich urzędniczek.

Czasem dobrze jest zawęzić kadr – jeśli tematem mają być biedne, wychudzone psy na Filipinach, to niechże będą.

3. Trójpodział – złota zasada

Zasady są po to aby je łamać, ale nim je zaczniemy łamać najpierw trzeba je poznać. W fotografii istnieje zasada trójpodziału kadru. W większości aparatów można ustawić sobie linie pomocnicze, które nam ten kadr przecinają na 9 prostokątów. Wygląda to tak:

Miejsca, w których linie się przecinają to tzw. mocne punkty zdjęcia, które przykuwają wzrok. Dobrze jest umieszczać w ich pobliżu najważniejszy obiekt na fotografii.

Zerknij na zdjęcie poniżej. Co przykuwa wzrok? Najpierw widzisz łódkę czy pęknięty kokos?

4. Centralny horyzont

Innym dobrym zabiegiem jest obniżenie lub podwyższenie lini horyzontu. Zdjęcie, na którym niebo/horyzont przebiega równo przez środek na ogól jest mniej interesujące niż zdjęcie, w którym inaczej zaplanujemy kadr.

Ngwe Saung, magiczne zachody Słońca, Birma snorkeling, Ngwe Saung, Birma Ngwe Saung, Birma

5. Wykorzystuj naturalne linie

Kontury budynków, tory kolejowe, linie nabrzeża – to wszystko można super wkomponować w zdjęcie nadając mu niepowtarzalny charakter.

świątynia Htilominlo, Bagan Śnieżka przez dolinę Łomniczki OkiemMaleny.p

Porównaj te dwa zdjęcia- na pierwszym tory tworzą ciekawy łuk i wychodzą z boku zdjęcia. Nie wiem jak Ty, ale ja uważam, że to zdjęcie jest ciekawsze i bardziej harmonijne.

6. Rozpraszacze w kącie zdjęcia

Jeśli już zaczynamy planować kadry przyjrzyjmy się im gruntownie.

Wyeliminowaliśmy już chaos, zapanowaliśmy nad horyzontem. Jest idealnie. Pstryk i tuż przy lini bocznej śmietnik, kwiatek, czerwona plama. Jak myślicie na co najpierw padnie wzrok oglądającego? Właśnie na tę niedoskonałość.

To kolejna zasada oglądania zdjęć – wzrok przykuwają mocne punkty przy krawędzi zdjęcia – jeśli coś tam wpadnie przypadkiem to niestety stanie się to epicentrum zdjęcia. I całą misterną kompozycję szlag trafi. Dobra metoda – po zrobieniu zdjęcia zerknąć na podgląd co wyszło. Można też wyciąć takiego intruza w programie graficznym – tylko czasem niestety się nie da, bo zaburza to proporcje całego zdjęcia.

Ngwe Saung, Birma

Kto nie zwrócił uwagi na czerwonego człowieka?

7. Morze i horyzont lecący na łeb na szyję

Plaża, lazur morza, błękitne niebo – raj, jest tylko małe ale – to wszystko wylewa się ze zdjęcia. Może wcześniej nie zwracało to Twojej uwagi, ale to chyba jeden z bardziej irytujących błędów na zdjęciach 🙂 Oczywiście nie chodzi tu tylko o morze, tak samo drażni horyzont, który nie wiedzieć czemu pochyla się w lewo lub w prawo.

Wyprostowanie takiego kadru daje naprawdę wspaniałe efekty. Można to zrobić dwojako – po pierwsze pomyśleć o tym w chwili robienia zdjęcia. Po drugie wyprostować zdjęcie w programie graficznym.

8. Zamknij kadr naturalną ramką

Ja uwielbiam robić zdjęcia, które mają naturalną ramę. Czasem jest to mur, czasem okno, a najczęściej gałęzie drzew. Wtedy tworzy się naturalna kompozycja, kadr jest domknięty i bardziej wyeksponowany główny motyw zdjęcia.

Dubrownik mury miejskie rowerem przez Bagan Bagan, świątynia Sulamani z XII wieku

9. Złota godzina

Złota godzina czyli krótki okres tuż po wschodzie słońca i przed jego zachodem. Im bliżej równika tym złota godzina jest krótsza. Dlaczego jest magiczna? Bo światło jest zdecydowanie cieplejsze, bardziej miękkie i o złotej barwie. W czasie złotej godziny wszystko wokół wygląda lepiej – nawet dość nieciekawe budynki mogą wiele zyskać poprzez grę światła.

Tuż po złotej godzinie i zachodzie słońca dobrze jest zacząć robić zdjęcia nocne. Oświetlenie miast zaczyna być ładnie widocznie, a niebo na zdjęciach nie wychodzi jeszcze jak czarna dziura, a ma ładny granatowy odcień.

Stradun nocą, Dubrownik Okiem Maleny Sarajewo Stary most w Mostarze Dhaulagiri, Nepal, widok z Poon Hill

10. Planowanie zdjęć przed wyjazdem

Niestety idealne zdjęcie z podróży to z reguły nie jest efekt szczęścia tylko dobrze odrobionego zadania domowego. Zastanawiasz się dlaczego zdjęcia fotografów z tego samego miejsca są magiczne, a Twoje nie?

Pomijając kwestię sprzętu i umiejętności 😉 odpowiedź jest prosta i niestety brutalna. Trzeba rozgraniczyć czy podróżujemy dla zdjęć czy robimy zdjęcia przy okazji podróżowania 🙂 Jeśli nie planuje się trasy wycieczki stricte pod zrobienie konkretnych fotografii to zdjęcia będą wypadkową szczęścia, pogody i umiejętności.

Zapierające dech w piersiach zdjęcia to efekt poznania: warunków oświetleniowych miejsca, czasu wschodu i zachodu słońca i wielu innych czynników na długo przed wyjazdem. Taka osoba wyjeżdżając na ogół wie dokładnie w którym miejscu, będzie stała o której godzinie 🙂 Podróże planowane są pod konkretne kadry.

Dlatego jeśli jakieś miejsce jest dla Ciebie szczególnie ważne postaraj się zaplanować wyjazd tak, aby nie znaleźć się tam w samo południe gdy słońce pali jak szalone.

Jak widać na poniższych przykładach udaje mi się zaplanować tylko wschód i zachód słońca 😀 i to nie zawsze 😉

Dobrota, Czarnogóra OkiemMaleny.pl Dhaulagiri, Nepal, widok z Poon Hill okolice Nyaung Shwe – zachód słońca, Birma Stary most w Mostarze OLYMPUS DIGITAL CAMERA Dhaulagiri, Nepal, widok z Poon Hill

11.Postać w centrum czy z boku?

Mamy naturalną skłonność do tego aby umieszczać najważniejszy punkt zdjęcia w centrum. I tak też dzieje się z osobami, które fotografujemy. O ile postać patrzy na nas centralnie to nie razi. Jednak jeśli osoba stoi bokiem, to aż się prosi, aby zamknąć kadr tuż za jej plecami i przedłużyć ten bok zdjęcia, w który skierowany jest wzrok. Niestety w praktyce często wygląda to tak, że osoby wyglądają jakby chciały uciec ze zdjęcia lub jakby fotograf zamknął im perspektywę jednym ciachnięciem.

Pierwsze zdjęcie z galerii jest idealnym przykładem jak nie należy kadrować 🙂

Laos treking, obszar chroniony Nam Ha treking w Nepalu do Annapurna Base Camp

Ta zasada dotyczy też postaci / przedmiotów w ruchu – o ile efekt ucieczki z kadru nie jest zamierzony. Zerknij na dwa zdjęcia poniżej. Na drugim zdjęciu motocyklista wyraźnie wyjeżdża ze zdjęcia.

Ngwe Saung, magiczne zachody Słońca, Birma Ngwe Saung, magiczne zachody Słońca, Birma

12. 100 zamiast 1000

Po powrocie z wycieczki nie ma nic bardziej przerażającego niż przedzieranie się przez tysiące zdjęć. Dlatego mimo braku ograniczenia 36 klatkową kliszą warto starać się robić zdjęcia, a nie pstrykać na potęgę. Sama czasem robię kilka ujęć tego samego miejsca zmieniając ustawienia, lub lekko zmieniając kadr, ale równie często po przyłożeniu aparatu do oka odkładam go stwierdzając, że z tego to nic ciekawego nie wyjdzie.

Dobrze jest też każdego dnia wieczorem przejrzeć to co napstrykaliśmy w ciągu dnia i zrobić pierwszą selekcję i usunąć zdjęcia ewidentnie złe, poruszone itp.

I jeszcze jedno – jeśli chcesz zrobić pokaz zdjęć z wakacji i nie zamordować widowni to staraj się ograniczyć do maks 100 najciekawszych zdjęć. Lepiej pozostawić uczucie niedosytu, niż patrzeć jak ludziom oko leci 😉 Nawet najlepsze zdjęcia w ilości porażającej stają się katorgą.

A co poza kadrowaniem?

I tak dobrnęliśmy do końca. Post pewno nie wyczerpuje nawet w znikomym procencie tematu, ale mam nadzieję, że będzie inspiracją do fotograficznych poszukiwań. Dla wielu z Was pewno zakończy się to tak jak dla mnie, że powoli, powolutku przejdziecie do kolejnego etapu…

… a może czas pobawić się w RAWy?

RAW to plik, który otrzymujemy fotografując bezlusterkowcem lub lustrzanką. W wielkim skrócie jest dawna klisza przed wywołaniem. Podobnie jak kiedyś, tak teraz po zrobieniu zdjęć wywołuje się je w ciemni, tyle że w cyfrowej. Tak naprawdę aparat robi to samo tylko stosuje do tego swoje algorytmy i tak powstają pliki .jpg zapisane na karcie pamięci. RAW to nie sztuczna obróbka zdjęcia, a na ogół wydobycie ze zdjęcia tego co widzieliśmy w momencie fotografowania. Ale to temat na zupełnie inny odcinek.

Poniżej dwa pierwsze z brzegu zdjęcia. Celowo wybrane dość słabe, żeby skupić się na tym co z nich udało się odzyskać w sumie 2 kliknięciami.

Życzę udanych kadrów i cierpliwości, bo tego trzeba wiele. No i jeszcze dużo wytrwałości – bo tego trzeba jeszcze więcej 🙂 Szczególnie jak się wróci z wymarzonym zdjęciem z wakacji, które po otwarciu w przeglądarce jest antywymarzonym zdjęciem 😉 Ale krok po kroku i może kiedyś zrobię zdjęcie w połowie tak dobre jak zdjęcia tych, którzy mnie inspirują (i czasem denerwują).

Na zakończenie polecam książkę Marcina Dobasa: Fotowyprawy czyli dziewięć opowieści o fotografii. Ciekawe historie, piękne zdjęcia i duuużo wiedzy 🙂

Mam nadzieję, że nie wyglądasz po lekturze tekstu jak ten pies pod Annapurną. Zostaw po sobie ślad dając lajka, komentując lub udostępniając znajomym. Zerknij też do moich innych postów – może zainspirują Cię do kolejnej podróży.

Zapraszam Cię też do polubienia mojego FP na Facebooku oraz profilu na Instagramie, gdzie kilka razy w tygodniu pojawiają się zdjęcia z podróży. Nie chcesz przegapić nowych postów? Koniecznie zapisz się do Newslettera -> Zapisuję się teraz!

Spodobał Ci się tekst? Udostępnij go swoim znajomym Facebook

Twitter

Pinterest

Pocket

WhatsApp

LinkedIn

Print

Email

키워드에 대한 정보 pomysłowe zdjęcia z wakacji

다음은 Bing에서 pomysłowe zdjęcia z wakacji 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  천지창조 순서 Ppt | 천지창조순서가궁금해요.헷갈려요 #천지창조순서 #천지창조 #성경공부 #일대일제자양육 #교회 #성경학교 #새신자 #초신자 #어린이 #성경이야기 147 개의 자세한 답변
See also  H로 시작하는 여자 영어이름 | 2021영어이름추천(Feat.초간단 영어닉넴 만드는법)/예쁜이름, J,S,E,H 로 시작하는 이름/ 68 개의 가장 정확한 답변

See also  잇몸 퇴축 초기 | 치아교정 잇몸퇴축! 그 원인이 궁금하시다면! 답을 믿으세요

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Kilka pomysłów na ciekawe zdjęcia z wakacji.

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Kilka #pomysłów #na #ciekawe #zdjęcia #z #wakacji.


YouTube에서 pomysłowe zdjęcia z wakacji 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Kilka pomysłów na ciekawe zdjęcia z wakacji. | pomysłowe zdjęcia z wakacji, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment