Porozumienie Zmieniające Warunki Pracy I Płacy Wzór | Porozumienie Zmieniające Sposobem Na Polubowną Zmianę Warunków Zatrudniania 370 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.

당신은 주제를 찾고 있습니까 “porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy wzór – Porozumienie zmieniające sposobem na polubowną zmianę warunków zatrudniania“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 HR na szpilkach – Monika Smulewicz 이(가) 작성한 기사에는 조회수 2,372회 및 좋아요 35개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy wzór 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Porozumienie zmieniające sposobem na polubowną zmianę warunków zatrudniania – porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

☝️Pracodawca i Pracownik w umowie o pracę formułują treści stosunku pracy, ustalają warunki zatrudnienia oraz wynagrodzenia. Jednakże bardzo rzadko zdarza się tak, że pracownika przez cały okres zatrudnienie w firmie obowiązują pierwotne warunki ustalone w umowie o pracę.
😀Pracownicy przecież awansują, otrzymują podwyżki, zmieniają miejsce pracy, a także nabywają prawo do nowych składników wynagrodzenia.
☝️Bardzo powszechnym zjawiskiem jest więc dokonywanie zmian w treści łączącej Strony umowy o pracę.
🎥 O tym w jaki sposób dokonać zmiany warunków zatrudnienie opowiem w kolejnym odcinku \”O kadrach i płacach z pasją TV\”.

porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy

Przykład 4. W związku ze złą sytuacją firmy pracodawca zaproponował pracownikowi obniżenie etatu oraz wynagrodzenia. Pracownik odmówił przyjęcia …

+ 여기에 표시

Source: poradnikprzedsiebiorcy.pl

Date Published: 10/10/2021

View: 9078

Porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy – HR Mobilny

Wzór porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy. … Porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy. Home · Narzędziownik HR · Wzory umów; Porozumienie …

+ 여기에 표시

Source: hrmobilny.pl

Date Published: 8/17/2022

View: 4392

Porozumienie zmieniające: czego dotyczy? Wzór pisma

Porozumienie zmieniające: co to jest? Czego dotyczy? Pobierz darmowy wzór porozumienia zmieniającego warunki pracy lub płacy.

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.gowork.pl

Date Published: 11/2/2022

View: 2284

Porozumienie zmieniające warunki pracy – wzór, przykład

Porozumienie zmieniające warunki pracy to dokument, w ramach którego pracodawca wprowadza zmiany warunków pracy, które następują w trakcie zatrudnienia i …

+ 여기에 보기

Source: www.wonder.legal

Date Published: 1/18/2021

View: 9202

Wzór porozumienia zmieniającego – Infor

POROZUMIENIE ZMIENIAJĄCE WARUNKI PRACY I PŁACY. zawarte w dniu ……………………………… między: ……………………………………………………………………………………………… (imię i …

+ 여기에 자세히 보기

Source: g.infor.pl

Date Published: 11/1/2022

View: 3996

Wzór porozumienia zmieniającego warunki zatrudnienia

Porozumienie to można zawrzeć w dowolnym momencie, a warunki pracy można zmienić na stałe lub na określony czas. Pobierz wzór porozumienia …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.portaloswiatowy.pl

Date Published: 9/21/2021

View: 5492

Porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy – LexLege

Opis dokumentu: Porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy – zgodne oświadczenie woli stron stosunku pracy tj. pracownika i pracodawcy, na mocy którego …

+ 여기에 더 보기

Source: lexlege.pl

Date Published: 6/14/2021

View: 6617

주제와 관련된 이미지 porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy wzór

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Porozumienie zmieniające sposobem na polubowną zmianę warunków zatrudniania. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Porozumienie zmieniające sposobem na polubowną zmianę warunków zatrudniania
Porozumienie zmieniające sposobem na polubowną zmianę warunków zatrudniania

주제에 대한 기사 평가 porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy wzór

  • Author: HR na szpilkach – Monika Smulewicz
  • Views: 조회수 2,372회
  • Likes: 좋아요 35개
  • Date Published: 최초 공개: 2019. 8. 18.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=gjAN8hoM84E

Jak napisać porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy?

Zwróć jednak uwagę na kilka następujących informacji, które powinno zawierać takie porozumienie:
  1. Data zawarcia porozumienia.
  2. Oznaczenie pracodawcy i jego numer REGON.
  3. Tytuł pisma “Porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy.
  4. Strony porozumienia (dane pracodawcy i pracownika)

Ile pracownik ma czasu na podpisanie porozumienia zmieniającego warunki pracy?

Pracownik na złożenia oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków ma czas do połowy okresu wypowiedzenia – jeżeli tego nie zrobi, uważa się, że wyraził na nie zgodę. Przykład 5. Pan Leon nie przyjął porozumienia zmieniającego, dlatego pracodawca 31 stycznia 2022 roku wręczył mu wypowiedzenie zmieniające.

W jakim trybie można dokonać zmiany warunków pracy i płacy?

W drodze wypowiedzenia zmieniającego możliwe jest dokonywanie zmian istotnych elementów umowy o pracę. Zgodnie z art. 42 Kodeksu pracy, mowa jest o warunkach pracy i płacy, czyli rodzaju pracy, czasie pracy, miejscu świadczenia pracy i wynagrodzeniu.

Co możemy zmienić za pomocą porozumienia zmieniającego?

zmiana warunków pracy (np. porozumienie zmieniające wymiar etatu, stanowisko pracy), zmiana umowy o pracę (np. terminu rozpoczęcia pracy lub miejsca wykonywania pracy).

Czym się różni porozumienie zmieniające od wypowiedzenia zmieniającego?

Porozumienie zmieniające tylko za zgodą pracownika

Stosunek pracy świadczony jest na dotychczasowych, wynikających z umowy o pracę regułach. Inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku wypowiedzenia. Pozwala ono pracodawcy na wprowadzenie zmian bez konieczności aprobaty ze strony zatrudnionego.

Co musi zawierać porozumienie?

Porozumienie zmieniające dla swej skuteczności powinno zawierać wskazanie, które warunki ulegają zmianie, oraz określenie, że strony zgodnie wyrażają wolę na dokonanie konkretnej zmiany. Pracownik musi bowiem wiedzieć, jakie warunki pracy oraz w jakim zakresie ulegną zmianie (np. pogorszenie).

Co jeśli pracownik nie podpisze porozumienia zmieniającego?

42 Kodeksu pracy. Znamienny jest jego § 3, który wskazuje, że: „w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia.

Co jeśli pracownik nie przyjmie nowych warunków pracy?

Jeżeli pracownik odmówi przyjęcia nowych warunków zatrudnienia, umowa o pracę ulega rozwiązaniu z upływem wypowiedzenia. Takie rozwiązanie stosunku pracy pociąga za sobą wszystkie skutki rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę (art. 32 i nast Kodeksu pracy).

Komu nie można wręczyć wypowiedzenia zmieniającego?

W sytuacjach, w których nie można wręczyć pracownikowi wypowiedzenia definitywnego (np. w czasie urlopu, w trakcie zwolnienia lekarskiego, pracownicy w ciąży) nie jest również dopuszczalne wręczenie wypowiedzenia zmieniającego.

Czy przy wypowiedzeniu warunków pracy i płacy należy się odprawa?

Co do zasady pracodawca ma obowiązek wypłaty odpraw w przypadku wypowiedzeń definitywnych. Jednak celem wypowiedzenia zmieniającego jest utrzymanie dalszego stosunku pracy, lecz na zmienionych warunkach, przez co pracownik może nie przyjąć takiej zmiany i dojdzie do rozwiązania stosunku pracy.

Czy w wypowiedzeniu zmieniającym musi być podana przyczyna?

Wypowiedzenie zmieniające powinno podawać przyczynę je uzasadniającą. Dotyczy to umów o pracę na czas nieokreślony. Przyczyny uzasadniające mogą leżeć po stronie pracodawcy, ale również po stronie pracownika.

Czym różni się aneks do umowy od porozumienia zmieniającego?

Aneks do umowy o pracę często nazywany jest również porozumieniem zmieniającym. Są to tożsame pojęcia, których można używać zamiennie. Oba terminy dotyczą zgodnego oświadczenia woli, czyli porozumienia, jakie zostało uzgodnione przez dwie strony. Aneks musi precyzyjnie wskazywać elementy umowy, jakie zostaną zmienione.

Czy porozumienie zmieniające jest umowa?

porozumienie zmieniające wymaga zgody pracownika, o tyle brak zgody pracownika na warunki zaproponowane w wypowiedzeniu zmieniającym skutkuje całkowitym wypowiedzeniem umowy o pracę w terminie i trybie w nim przewidzianym. Instytucja wypowiedzenia zmieniającego została uregulowana wprost w kodeksie pracy.

Co jeśli pracownik nie podpisze porozumienia zmieniającego?

Brak zgody na dokonanie wypowiedzenia zmieniającego może doprowadzić do rozwiązania umowy po upływie okresu wypowiedzenia. Istotne jest również, że porozumienie zmieniające wywołuje skutki w nim przewidziane, w dacie określonej przez strony.

Jak wypowiedzieć warunki pracy i płacy?

Wypowiedzenie zmieniające polega na jednoczesnym wypowiedzeniu pracownikowi dotychczasowych warunków pracy i płacy oraz zaproponowaniu nowych warunków. Konieczność wręczenia wypowiedzenia zmieniającego zachodzi wyłącznie w przypadku istotnej zmiany wynikających z umowy warunków pracy i płacy.

Jakie ograniczenia czasowe obowiązują przy zawarciu porozumienia zmieniającego?

Bez zakazów i ograniczeń

Strony mogą zawrzeć porozumienie o zmianie warunków pracy w każdym czasie. Może to więc nastąpić także podczas urlopu pracownika lub przebywania przez niego na zwolnieniu lekarskim. Nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń.

See also  Wniosek O Przerwę Na Karmienie | Przerwa Na Karmienie Piersią 인기 답변 업데이트

Jak napisać podanie o zmianę warunków zatrudnienia?

Obowiązkowe elementy w podaniu o zmianę stanowiska pracy przez pracownika to:
  1. Miejscowość i data.
  2. Twoje dane osobowe.
  3. Dane adresata podania.
  4. Tytuł: “Wniosek o przeniesienie na inne stanowisko pracy” lub “Wniosek o zmianę stanowiska pracy”
  5. Treść
  6. Zwrot grzecznościowy np.: “Szanowny Panie, Szanowni Państwo”
  7. Podpis.

Porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy

Czasami zapisy umowy zawartej z pracownikiem muszą się zmienić. Jednym ze sposobów wprowadzania zmian w umowie o pracę jest ustanowione pomiędzy pracownikiem a pracodawcą porozumienie zmieniające warunki pracy.

Porozumienie zmieniające warunki pracy – wzór

Czy istnieją przepisy regulujące porozumienie zmieniające warunki pracy?

Porozumienie zmieniające warunki pracy nie jest uregulowane bezpośrednio przez Kodeks pracy. Podstawę do jego zawarcia stanowi art. 353(1) Kodeksu cywilnego, co uzasadnione jest zobowiązaniowym charakterem stosunku pracy oraz zasadą swobody umów. Porozumienie może dotyczyć każdego rodzaju umowy oraz wszelkich postanowień umownych. Porozumienie zmieniające potocznie nazywane jest aneksem.

Czego może dotyczyć porozumienie?

Porozumienie zmieniające dotyczy najczęściej:

warunków pracy,

wynagrodzenia,

zmiany rodzaju umowy o pracę.

Możliwość zmiany rodzaju umowy potwierdził wyrok Sądu Najwyższego z 5 sierpnia 1980 roku, PR 52/80, w którym stwierdzono, że możliwe jest porozumienie stron w przedmiocie zmiany umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na umowę o pracę na czas określony.

Przykład 1.

Pan Jan pracuje na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony na okres 2 lat. Pracodawca postanowił zmienić pracownikowi umowę na czas nieokreślony. Żeby to zrobić, nie musi wypowiedzieć obecnej umowy o pracę czy czekać do końca trwania umowy – poprzez porozumienie zmieniające ma prawo zmienić umowę terminową na bezterminową.

Na podstawie porozumienia zmieniającego może nastąpić zmiana warunków pracy, zarówno na korzyść, jak i na niekorzyść pracownika.

Przykład 2.

Pan Karol w związku ze zmianą limitów dorabiania do emerytury złożył w kadrach wniosek o obniżenie jego wynagrodzenia o 200 zł. Pracodawca zgodził się na taką zmianę. Dlatego podpisali oni porozumienie zmieniające warunki płacy.

Przykład 3.

Pani Anna pracuje w sklepie przy ul. Kazimierza. W związku z zamknięciem tej placówki pracodawca zaproponował jej pracę w innym sklepie. Pani Anna zgodziła się na tę propozycję, a zmiana miejsca wykonywania pracy została wprowadzona porozumieniem zmieniającym.

POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia!

Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! E-akta osobowe!

E-akta osobowe! Rozliczaj podatki i składki ZUS przez internet! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Kiedy porozumienie jest ważne?

Porozumienie jest dwustronną czynnością prawną, które obejmuje zgodne oświadczenia woli pracownika i pracodawcy. Dla swej ważności porozumienie musi też konkretnie wskazywać, które warunki umowy zostaną zmienione. Istotne jest także wytypowanie daty, od której nowe regulacje będą obowiązywały. W przypadku braku takiego terminu zmiany liczą się od daty zawarcia porozumienia. Dla ważności porozumienia nie jest konieczne zachowanie formy pisemnej, jednak przyjmuje się, że jest ona zawierana – głównie w celach dowodowych.

Porozumienie zmieniające wymaga akceptacji każdej ze stron umowy.

Przykład 4.

W związku ze złą sytuacją firmy pracodawca zaproponował pracownikowi obniżenie etatu oraz wynagrodzenia. Pracownik odmówił przyjęcia propozycji i nie podpisał porozumienia zmieniającego warunki pracy. W tej sytuacji porozumienie nie jest ważne.

Porozumienie to zgodne oświadczenia woli pracownika i pracodawcy, czyli obie strony muszą wyrazić na nie zgodę.

Wypowiedzenie zmieniające

Porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy często mylone jest z wypowiedzeniem zmieniającym, które reguluje art. 42 § 1 Kodeksu pracy. Wypowiedzenie zmieniające stosuje się, gdy pracownikowi zaproponowano nowe warunki pracy lub płacy, jednocześnie w jego przypadku zastosowanie znajdują odpowiednio przepisy dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę. Dlatego przyjmuje się, że wypowiedzenie zmieniające należy wręczyć pracownikowi, w sytuacji gdy nie wyrazi on zgody na zmiany zaproponowane w porozumieniu zmieniającym. Przeważnie wypowiedzenie zmieniające jest mniej korzystne dla pracownika, dlatego może on zgodzić się na nowe warunki, ale może również odmówić ich przyjęcia i wówczas, zgodnie z art. 42 § 3 Kodeksu pracy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Pracownik na złożenia oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków ma czas do połowy okresu wypowiedzenia – jeżeli tego nie zrobi, uważa się, że wyraził na nie zgodę.

Przykład 5.

Pan Leon nie przyjął porozumienia zmieniającego, dlatego pracodawca 31 stycznia 2022 roku wręczył mu wypowiedzenie zmieniające. Pana Leona obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia, który rozpoczął bieg 1 lutego i zakończy się 31 kwietnia. Do 15 marca pracownik ma możliwość odrzucenia nowych warunków zatrudnienia. 2 marca pan Leon złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków, dlatego jego umowa o pracę rozwiąże się 31 kwietnia 2021 roku.

Wypowiedzenie zmieniające musi był przygotowane na piśmie i powinno zawierać pouczenie o długości obowiązującego okresu wypowiedzenia oraz czasu, w jakim podwładny może złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków. Pracownik, który nie zgadza się na zmiany, musi wyraźnie odmówić ich przyjęcia np. poprzez złożenie oświadczenia. Brak działania ze strony pracownika jest traktowany jako wyrażenie zgody na zaproponowane warunki zatrudnienia.

Przykład 6.

Pani Klaudia otrzymała od pracodawcy wypowiedzenie zmieniające 31 marca 2022 roku. Okres wypowiedzenia rozpoczął bieg 1 kwietnia i zakończy się 30 czerwca. Do 15 maja pani Klaudia nie podjęła żadnych działań, czyli pracodawca uznał, że pracownica wyraża zgodę na zmianę warunków.

Pracownik może nie wyrazić zgodny na wypowiedzenie zmieniające, wówczas umowa o pracę zostanie rozwiązania.

Porozumienie zmieniające warunki pracy w systemie wFirma.pl

Na generowanie takich dokumentów jak porozumienie zmieniające pozwalają systemy kadrowe – jednym z nich jest wFirma.pl. Wytworzenie takiego dokumentu możliwe jest w zakładce KADRY » UMOWY. Po zaznaczeniu umowy, której warunki mają ulec zmianie, należy kliknąć na DODAJ » DODAJ ANEKS.

Aneks wprowadzający zmiany w umowie pierwotnej można wydrukować, zaznaczając go i wybierając opcję DRUKUJ.

Znany przez wielu aneks do umowy to porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy. Dokument ten pozwala na wprowadzenie zmian w dotychczasowych postanowieniach, jednak wymaga zaakceptowania nowych warunków przez obie strony umowy.

Porozumienie zmieniające warunki pracy

Porozumienie zmieniające warunki pracy to dokument, w ramach którego pracodawca wprowadza zmiany warunków pracy, które następują w trakcie zatrudnienia i dotyczą jednego pracownika lub większej liczby pracowników (reprezentowanych wówczas przez Reprezentację Pracowników). Zmiany te mogą dotyczyć tych elementów umowy o pracę, których zmiana nie wymaga zawarcia wypowiedzenia zmieniającego m.in. powierzonych zadań, stanowisk, zasad bhp itd. W ramach porozumienia, strony mogą wprowadzić zarówno zmiany korzystne, jak i niekorzystne dla pracownika. Warunkiem jest to, aby obydwie strony stosunku pracy wyraziły zgodę na taką zmianę. Zmiana rodzaju pracy lub stanowiska może się zatem wiązać zarówno z awansem, jak i z degradacją pracownika w hierarchii służbowej. Pracodawca powinien zadbać, aby wola stron porozumienia zmieniającego została wyrażona w sposób przejrzysty.

Porozumienie wynika z zasady swobody umów. Prowadzi do zmiany umowy o pracę, zgodnie z wolą stron. Pracodawca może, w trakcie zatrudnienia, trwale zmienić treść stosunku pracy, łączącego go z pracownikiem. Wówczas, w pierwszej kolejności powinien podjąć próbę wprowadzenia zmiany w drodze porozumienia zmieniającego. Przyjmuje się, że jeżeli o istotnych warunkach umowy o pracę (m.in. stanowisku, które zajmuje pracownik) decydują obie strony stosunku pracy, to nie ma przeszkód, aby w trakcie jego trwania strony mogły zmodyfikować treść ustalonej przez nie umowy.

Jeśli pracownik nie wyrazi zgody na zawarcie porozumienia zmieniającego, wówczas pracodawca może mu zaproponować albo wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy albo wypowiedzenie umowy o pracę. Zwykle, już w liście przewodnim, skierowanym do pracowników, których obejmuje porozumienie zmieniające, informuje się ich o ewentualnych przyszłych poczynaniach pracodawcy, w sytuacji, gdyby pracownicy nie wyrazili zgody na podpisanie porozumienia zmieniającego np. że pracodawca zaproponuje im wówczas wypowiedzenie zmieniające warunki pracy.

Reprezentacja Pracowników:

Jeśli zmiany warunków pracy obowiązują większą ilość Pracowników, pracodawca musi je ustalić z Reprezentacją Pracowników, którą może być:

reprezentatywna zakładowa organizacja związkowa ;

; zakładowa organizacja związkowa ;

; przedstawiciele pracowników wyłonieni w danym zakładzie pracy.

Czego nie można zawrzeć w porozumieniu zmieniającym?

Pracodawca nie może zmienić w ramach porozumienia zmieniającego następujących elementów stosunku pracy:

rodzaju pracy;

miejsca wykonywania pracy;

wynagrodzenia z jego poszczególnymi składnikami;

wymiaru czasu pracy.

Wskazane elementy stosunku pracy są modyfikowalne jedynie za pomocą wypowiedzenia zmieniającego.

Jak korzystać z dokumentu?

Porozumienie należy wypełnić i wydrukować, a następnie

przedłożyć do negocjacji z Reprezentacją Pracowników – jeśli porozumienie dotyczy większej ilości pracowników albo

– jeśli porozumienie dotyczy większej ilości pracowników albo przekazać do podpisania pracownikowi – jeśli porozumienie dotyczy indywidualnie jednego pracownika.

Pracodawca powinien następnie podpisać porozumienie.

Zarówno pracodawca, jak i pracownik lub Reprezentacja Pracowników otrzymują po jednym egzemplarzu porozumienia, które należy przechowywać w dokumentacji pracowniczej.

Jeśli porozumienie jest podpisywane przez Reprezentację Pracowników, pracodawca powinien następnie poinformować pracowników, których dotyczy porozumienie, o jego treści i konsekwencjach, z niego wynikających, dla pracowników.

Jeśli pracownik, po podpisaniu porozumienia, chciałby je zakwestionować, jedyną możliwością będzie powołanie się na wadę oświadczenia woli, z zachowaniem wszystkich wymogów określonych w Kodeksie Cywilnym, jakie przepisy wymagają w celu skutecznego odwołania oświadczenia woli.

Podstawa prawna:

Zmiana warunków pracy jest możliwa na podstawie art. 23[1a], art. 42 par. 4 ustawy Kodeks Pracy z dnia 26 czerwca 1974 r. (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320, ze zm.).

Jak edytować wzór:

Wypełnij formularz. Dokument jest redagowany na Twoich oczach w miarę podawania odpowiedzi.

Po zakończeniu, otrzymujesz go w formacie Word i PDF. Możesz go edytować i wykorzystać ponownie.

Porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy

Czasami zapisy umowy zawartej z pracownikiem muszą się zmienić. Jednym ze sposobów wprowadzania zmian w umowie o pracę jest ustanowione pomiędzy pracownikiem a pracodawcą porozumienie zmieniające warunki pracy.

Porozumienie zmieniające warunki pracy – wzór

Czy istnieją przepisy regulujące porozumienie zmieniające warunki pracy?

Porozumienie zmieniające warunki pracy nie jest uregulowane bezpośrednio przez Kodeks pracy. Podstawę do jego zawarcia stanowi art. 353(1) Kodeksu cywilnego, co uzasadnione jest zobowiązaniowym charakterem stosunku pracy oraz zasadą swobody umów. Porozumienie może dotyczyć każdego rodzaju umowy oraz wszelkich postanowień umownych. Porozumienie zmieniające potocznie nazywane jest aneksem.

Czego może dotyczyć porozumienie?

Porozumienie zmieniające dotyczy najczęściej:

warunków pracy,

wynagrodzenia,

zmiany rodzaju umowy o pracę.

Możliwość zmiany rodzaju umowy potwierdził wyrok Sądu Najwyższego z 5 sierpnia 1980 roku, PR 52/80, w którym stwierdzono, że możliwe jest porozumienie stron w przedmiocie zmiany umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na umowę o pracę na czas określony.

Przykład 1.

Pan Jan pracuje na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony na okres 2 lat. Pracodawca postanowił zmienić pracownikowi umowę na czas nieokreślony. Żeby to zrobić, nie musi wypowiedzieć obecnej umowy o pracę czy czekać do końca trwania umowy – poprzez porozumienie zmieniające ma prawo zmienić umowę terminową na bezterminową.

Na podstawie porozumienia zmieniającego może nastąpić zmiana warunków pracy, zarówno na korzyść, jak i na niekorzyść pracownika.

Przykład 2.

Pan Karol w związku ze zmianą limitów dorabiania do emerytury złożył w kadrach wniosek o obniżenie jego wynagrodzenia o 200 zł. Pracodawca zgodził się na taką zmianę. Dlatego podpisali oni porozumienie zmieniające warunki płacy.

Przykład 3.

Pani Anna pracuje w sklepie przy ul. Kazimierza. W związku z zamknięciem tej placówki pracodawca zaproponował jej pracę w innym sklepie. Pani Anna zgodziła się na tę propozycję, a zmiana miejsca wykonywania pracy została wprowadzona porozumieniem zmieniającym.

POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia!

Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! E-akta osobowe!

E-akta osobowe! Rozliczaj podatki i składki ZUS przez internet! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Kiedy porozumienie jest ważne?

Porozumienie jest dwustronną czynnością prawną, które obejmuje zgodne oświadczenia woli pracownika i pracodawcy. Dla swej ważności porozumienie musi też konkretnie wskazywać, które warunki umowy zostaną zmienione. Istotne jest także wytypowanie daty, od której nowe regulacje będą obowiązywały. W przypadku braku takiego terminu zmiany liczą się od daty zawarcia porozumienia. Dla ważności porozumienia nie jest konieczne zachowanie formy pisemnej, jednak przyjmuje się, że jest ona zawierana – głównie w celach dowodowych.

Porozumienie zmieniające wymaga akceptacji każdej ze stron umowy.

Przykład 4.

W związku ze złą sytuacją firmy pracodawca zaproponował pracownikowi obniżenie etatu oraz wynagrodzenia. Pracownik odmówił przyjęcia propozycji i nie podpisał porozumienia zmieniającego warunki pracy. W tej sytuacji porozumienie nie jest ważne.

Porozumienie to zgodne oświadczenia woli pracownika i pracodawcy, czyli obie strony muszą wyrazić na nie zgodę.

Wypowiedzenie zmieniające

Porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy często mylone jest z wypowiedzeniem zmieniającym, które reguluje art. 42 § 1 Kodeksu pracy. Wypowiedzenie zmieniające stosuje się, gdy pracownikowi zaproponowano nowe warunki pracy lub płacy, jednocześnie w jego przypadku zastosowanie znajdują odpowiednio przepisy dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę. Dlatego przyjmuje się, że wypowiedzenie zmieniające należy wręczyć pracownikowi, w sytuacji gdy nie wyrazi on zgody na zmiany zaproponowane w porozumieniu zmieniającym. Przeważnie wypowiedzenie zmieniające jest mniej korzystne dla pracownika, dlatego może on zgodzić się na nowe warunki, ale może również odmówić ich przyjęcia i wówczas, zgodnie z art. 42 § 3 Kodeksu pracy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Pracownik na złożenia oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków ma czas do połowy okresu wypowiedzenia – jeżeli tego nie zrobi, uważa się, że wyraził na nie zgodę.

Przykład 5.

Pan Leon nie przyjął porozumienia zmieniającego, dlatego pracodawca 31 stycznia 2022 roku wręczył mu wypowiedzenie zmieniające. Pana Leona obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia, który rozpoczął bieg 1 lutego i zakończy się 31 kwietnia. Do 15 marca pracownik ma możliwość odrzucenia nowych warunków zatrudnienia. 2 marca pan Leon złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków, dlatego jego umowa o pracę rozwiąże się 31 kwietnia 2021 roku.

Wypowiedzenie zmieniające musi był przygotowane na piśmie i powinno zawierać pouczenie o długości obowiązującego okresu wypowiedzenia oraz czasu, w jakim podwładny może złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków. Pracownik, który nie zgadza się na zmiany, musi wyraźnie odmówić ich przyjęcia np. poprzez złożenie oświadczenia. Brak działania ze strony pracownika jest traktowany jako wyrażenie zgody na zaproponowane warunki zatrudnienia.

Przykład 6.

Pani Klaudia otrzymała od pracodawcy wypowiedzenie zmieniające 31 marca 2022 roku. Okres wypowiedzenia rozpoczął bieg 1 kwietnia i zakończy się 30 czerwca. Do 15 maja pani Klaudia nie podjęła żadnych działań, czyli pracodawca uznał, że pracownica wyraża zgodę na zmianę warunków.

Pracownik może nie wyrazić zgodny na wypowiedzenie zmieniające, wówczas umowa o pracę zostanie rozwiązania.

Porozumienie zmieniające warunki pracy w systemie wFirma.pl

Na generowanie takich dokumentów jak porozumienie zmieniające pozwalają systemy kadrowe – jednym z nich jest wFirma.pl. Wytworzenie takiego dokumentu możliwe jest w zakładce KADRY » UMOWY. Po zaznaczeniu umowy, której warunki mają ulec zmianie, należy kliknąć na DODAJ » DODAJ ANEKS.

Aneks wprowadzający zmiany w umowie pierwotnej można wydrukować, zaznaczając go i wybierając opcję DRUKUJ.

Znany przez wielu aneks do umowy to porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy. Dokument ten pozwala na wprowadzenie zmian w dotychczasowych postanowieniach, jednak wymaga zaakceptowania nowych warunków przez obie strony umowy.

Zmiana warunków pracy i płacy zgodnie z literą prawa

W trakcie trwania stosunku pracy pracodawca ma możliwość modyfikacji zarówno warunków pracy, jak i płacy. By jednak pozostać w zgodzie z literą prawa, warto wiedzieć, w jakiej formie i w jakim trybie należy dokonać wypowiedzenia zmieniającego.

Informacje na temat zmiany warunków pracy i płacy pracodawca znajdzie w Kodeksie pracy. Zgodnie z art. 42 § 2: „Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki”. Pracownik może, ale nie musi go przyjąć, a każda z jego decyzji wywołuje określone skutki prawne.

Czym różni się wypowiedzenie zmieniające od rozwiązania umowy o pracę? To pierwsze zmierza wyłącznie do zmiany niektórych warunków pracy, jakie znalazły się w umowie podpisanej przez strony. W praktyce zatem dochodzi do przekształcenia postanowień zawartej umowy, nie zaś do definitywnego zakończenia stosunku pracy.

Co można zmieniać wypowiedzeniem zmieniającym?

W drodze wypowiedzenia zmieniającego możliwe jest dokonywanie zmian istotnych elementów umowy o pracę. Zgodnie z art. 42 Kodeksu pracy, mowa jest o warunkach pracy i płacy, czyli rodzaju pracy, czasie pracy, miejscu świadczenia pracy i wynagrodzeniu. Niezależnie od tego, o jakim elemencie mowa, zmian można dokonywać wyłącznie w formie pisemnej. Wypowiedzenie zmieniające – poza określeniem, jaki element umowy o pracę zostanie zmieniony – musi zawierać również uzasadnienie. Należy podkreślić, że nie ma tu znaczenia, czy to pracodawca wręczył wypowiedzenie swojemu pracownikowi, czy osoba zatrudniona swojemu szefowi – uzasadnienie jest nieodłącznym elementem tego rodzaj pism.

Na poniższym filmie można obejrzeć przykład wypowiedzenia zmieniającego:

‘”>

Zmiana warunków pracy

Ustawodawca chroni pracowników, niemniej wyraźnie też zakreśla ich obowiązki. Aby mogli oni je właściwie wypełniać, niezbędne jest poinformowanie zatrudnionych o wszelkich zmianach w tym zakresie. Z tego względu, w Kodeksie pracy, każdy pracodawca może znaleźć odpowiednie artykuły wskazujące na to, w jaki sposób należy informować pracowników o zmianach.

Gdzie są zapisane obowiązki i warunki pracy? Warunki zatrudnienia i obowiązki mogą wynikać z różnych źródeł. Część może znajdować się bezpośrednio w zawartej przez pracodawcę z pracownikiem umowie, zaś niektóre aspekty mogą być regulowane w przepisy zakładowe. Kwestia ta zależna jest zwłaszcza od wielkości przedsiębiorstwa – w małych firmach trudno bowiem o akta zakładowe. Są one niejako zastępowane przez informacje dodatkowe, czyli informacje o warunkach zatrudnienia. Sporządzane są one indywidualnie, zatem w każdym przypadku zmian, istotne jest spisanie stosownego aneksu i poinformowanie konkretnego pracownika.

Pracownik powinien być poinformowany o warunkach 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, uwzględniając w informacji dodatkowej takie dane, jak: obowiązująca dobowa i tygodniowa norma czasu pracy,

częstotliwość wypłat wynagrodzenia za pracę,

wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,

obowiązująca długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

układ zbiorowy pracy, którym pracownik jest objęty. Zgodnie z art. 29§3 Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek poinformować zatrudnionego o warunkach pracy w terminie, uwzględniając w informacji dodatkowej takie dane, jak:

Ponadto pracodawca, który nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy, gdyż prowadzi przedsiębiorstwo zatrudniające poniżej 20 pracowników, dodatkowo informuje o:

porze nocnej,

miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia,

przyjętym sposobie potwierdzania przez pracownika przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwienia nieobecności w pracy.

Przyjmuje się, że zatrudniający powinien poinformować swoich pracowników o zmianach w sposób indywidualny, czyli w każdym przypadku sama informacja powinna mieć charakter zindywidualizowany. Zatrudniający może też powołać się na konkretne przepisy prawa pracy, które regulują dane warunki zatrudnienia.

Informacja dodatkowa do umowy o pracę – zanim nadejdą zmiany

Wyżej podkreślono, że pracodawca zobowiązany jest do udzielenia każdemu pracownikowi określonych informacji związanych z warunkami zatrudnienia i to najpóźniej w terminie 7 dnia od momentu podpisania umowy. Jak wynika z praktyki, większość pracodawców przekazuje stosowny zestaw informacji już w chwili podpisywania przez pracownika dokumentów.

Z drugiej strony, taki zbiór danych jest dynamiczny. Oznacza to tyle, że w firmie mogą zajść zmiany, o których też należy poinformować pracowników. W takim przypadku pracodawca ma obowiązek dokonania aktualizacji informacji tak, aby była ona zgodna z rzeczywistym stanem rzeczy. I tym razem w Kodeksie pracy znaleźć można szczegółowe wytyczne.

Kiedy trzeba poinformować o zmianie warunków pracy? dobowej lub tygodniowej normy czasu pracy,

częstotliwości wypłaty wynagrodzenia,

objęcia układem zbiorowym pracy,

wymiaru urlopu i długości wypowiedzenia. Zgodnie z art. 29§3 Kodeksu pracy pracodawca musi zmodyfikować wcześniej podane informacje, jeżeli zmiany dotyczą:

W tym przypadku ustawodawca zobowiązuje pracodawcę terminem miesięcznym, co oznacza, że ma on obowiązek umożliwienia pracownikom zaznajomienia się z aktualizacją nie później niż w terminie miesiąca od wejścia w życie wszelkich zmian.

Dodatkowa informacja do umowy o pracę a prawo

Przepisy nie zawsze jednoznacznie odpowiadają na wszystkie pytania. I tak jest w tej kwestii. W przypadku znaczących zmian w warunkach pracy na mniej korzystne stosuje się wypowiedzenie zmieniające, po wręczeniu którego, w razie braku zgody pracownika na proponowane zmiany, następuje rozwiązanie umowy o pracę po upływie stosownego okresu wypowiedzenia. Takie rozwiązanie nie jest jednak wygodne we wszystkich przypadkach, zmiany w warunkach zatrudnienia nie zawsze wiążą się z wysokim ryzykiem konieczności rozwiązania umowy, dlatego częściej podaje się po prostu informację dodatkową.

‘”>

Niedopatrzeniem ustawodawcy jest w tym przypadku brak określenia sposobu zamieszczania danych w informacji dodatkowej. Specjaliści z zakresu prawa pracy wskazują zwłaszcza na brak regulacji, która umożliwiałaby na zbiorcze ujęcie w informacji dodatkowej zmian warunków zatrudnienia, które nastąpić miałyby w okresie obowiązywania umowy. Fachowcy sprzeczają się w tej kwestii, również interpretacje urzędów są niejednolite.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej stoi na stanowisku, że zatrudniający w informacji dodatkowej może uwzględnić przyszłe zmiany warunków zatrudnienia, choć oczywiście w zakresie czasowym umowy, które dotyczy ta zmiana. Z takim poglądem nie zgadza się jednak Główny Inspektor Pracy. Swój pogląd podpiera przepisami prawa pracy.

Prawo a informacja o zmianach dla pracownika Pracodawca informuje pracownika na piśmie o zmianach jego warunku zatrudnienia niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian, a w przypadku gdy rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu – nie później niż do dnia rozwiązania umowy. Art. 29§3 Kodeksu pracy

W związku z powyższym, GIP wnioskuje, że pracodawca jest zobowiązany przekazywać pracownikowi informacje o zmianie jego warunków zatrudnienia na bieżąco. Niezależnie jednak od kwestii spornych, jedno jest istotne – pracodawca zawsze ma obowiązek przekazywać dane o modyfikacjach tak, aby ten mógł się z nimi zapoznać.

Decyzja pracownika – przyjęcie lub odrzucenie wypowiedzenia zmieniającego

Jeżeli pracodawca zdecydował się na przygotowanie i wręczenie swojemu podwładnemu wypowiedzenia zmieniającego, powinien pamiętać, że pracownik ma obowiązek podjęcia decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu zaproponowanych warunków przed upływem terminu. Ten powinien zostać podany w przygotowanym wypowiedzeniu. Decyzja pracownika o przyjęciu lub odrzuceniu wypowiedzenia zmieniającego jest kluczowa, a jej skutki w przejrzysty sposób są omówione w poniższym filmie:

‘”>

Od tego, czy pracodawca dopełni swojego obowiązku i zamieści we wręczanym podwładnemu dokumencie informację o terminie, zależy to, ile czasu pracownik będzie miał na podjęcie decyzji. Zgodnie z art. 42 § 3 Kodeksu pracy: „Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków”.

Skutki wypowiedzenia zmieniającego

Przyjęcie przez pracownika wypowiedzenia zmieniającego jest równoznaczne z tym, że stosunek pracy będzie kontynuowany. Osoba zatrudniona świadczy wówczas pracę zgodnie z nowymi zasadami. Jeżeli pracownik nie zdecyduje się na przyjęcie wypowiedzenia zmieniającego, umowa o pracę ulega rozwiązaniu.

Osoba zatrudniona, która nie zdecyduje się na przyjęcie wypowiedzenia zmieniającego, może też – przed upływem terminu wypowiedzenia – złożyć wniosek do sądu pracy i domagać się unieważnienia wypowiedzenia zmieniającego bądź przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach. Sam fakt zaskarżenia przez pracownika wypowiedzenia zmieniającego nie jest równoznaczny z rozwiązaniem umowy.

Porozumienie zmieniające — kompendium wiedzy –

Istniejący stosunek pracy nie jest niezmienny. Można go zmodyfikować. Służy do tego porozumienie zmieniające oraz wypowiedzenie. Kiedy stosuje się porozumienie, a kiedy wypowiedzenie i czym obie formy się od siebie różnią?

Zacznijmy od tego, czym jest porozumienie zmieniające. W sytuacji, w której w zakładzie pracy dochodzi do zmiany, w wyniku której dla pracownika zmieniają się warunki pracy bądź płacy, pracodawca musi pisemnie zmienić obowiązujące pracownika zasady pracy i zaktualizować je do nowej sytuacji. Jeśli pracownik na nowe warunki pracy lub wynagrodzenia się zgadza, to można podpisać porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy. Jest to wystarczające do tego, by nowe zasady zaczęły obowiązywać obie strony.

Chcesz mieć pewność odnośnie prowadzenia dokumentacji pracowniczej – skorzystaj z usług ekspertów Grant Thornton >>

Co można zmienić poprzez porozumienie?

Za pomocą porozumienia można dokonać takich czynności, jak:

zmiana wynagrodzenia lub warunków płacy (np. częstotliwości wypłat),

zmiana warunków pracy (np. porozumienie zmieniające wymiar etatu, stanowisko pracy),

zmiana umowy o pracę (np. terminu rozpoczęcia pracy lub miejsca wykonywania pracy).

Porozumieniem zmieniającym nie można zmienić stron umowy (np. zmiana pracodawcy), dat zawarcia umowy (np. przesunięcie czasu trwania umowy) czy typu umowy pod względem czasu trwania (np. zmiana umowy na czas nieokreślony, na umowę na czas określony).

Jeśli chodzi o częstotliwość podpisywania różnego rodzaju porozumień, to najczęściej stosowany jest w Polsce aneks do umowy o pracę zmieniający wynagrodzenie minimalne. W zasadzie każda firma, która zatrudnia pracowników za minimalnym wynagrodzeniem, musi podpisać go na początku roku kalendarzowego, kiedy ustawowo zmienia się minimalna kwota wynagrodzenia za pracę.

Wypowiedzenie zmieniające, a porozumienie zmieniające

Zmiana umowy o pracę może odbyć się za zgodą obu stron – zawierane jest wtedy porozumienie zmieniające warunki umowy, które zaczyna obowiązywać od daty ustalonej w porozumieniu. Zmiana warunków pracy i płacy za porozumieniem stron oznacza, że obie strony (pracownik i pracodawca) doszły zgodnie jednomyślności i obie akceptują nowe warunki.

Porozumienie zmieniające umowę może dotyczyć wszystkich jej aspektów, ale strony nie mogą porozumieć się w kwestii warunków pracy czy płacy gorszych dla pracownika, niż gwarantowane Kodeksem pracy. Na przykład, nie można ustalić na drodze porozumienia wynagrodzenia niższego, niż najniższa krajowa czy przedłużenia umowy zawartej na czas określony na kolejny okres celem uniknięcia podpisania umowy na czas nieokreślony.

Zmiana umowy o pracę może też odbyć się bez zgody pracownika – pracodawca musi wtedy złożyć pracownikowi wypowiedzenie zmieniające warunki pracy. Pracownik może zaakceptować nowe warunki, ale ma także prawo do niewyrażenia na nie zgody. W takiej sytuacji umowa o pracę ulega rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia. Pracownik ma czas na to, by zmienić zdanie i zaakceptować nowe warunki do połowy okresu wypowiedzenia. Jeśli tego nie zrobi, wypowiedzenie zmieniające stanie się wypowiedzeniem umowy o pracę.

Ważne! Przy wypowiedzeniu zmieniającym domniemywa się, że jeśli pracownik nie wyraził sprzeciwu, to akceptuje warunki wypowiedzenia zmieniającego. Oznacza to, że jeśli do połowy okresu wypowiedzenia, pracownik nie złoży oświadczenia, że nie zgadza się na nowe warunki, to zakłada się, że je przyjął. Jeśli zatem pracownik zechce się rozstać z pracodawcą, to musi pamiętać o tym, żeby złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków. Wtedy pracodawca przekształca wypowiedzenie zmieniające w wypowiedzenie umowy o pracę.

Kiedy aneks, a kiedy porozumienie zmieniające?

Warto pamiętać, że że często nawet specjaliści HR pytają „kiedy aneks a kiedy porozumienie zmieniające”? Takie pytanie zawiera wewnętrzną sprzeczność, bowiem aneks to właśnie potoczna nazwa porozumienia zmieniającego. Zawsze wtedy, kiedy podpisujemy porozumienie zmieniające, to tak naprawdę podpisujemy aneks do umowy.

Do podobnych niejasności słownych dochodzi też przy wykorzystaniu pojęcia: „wypowiedzenie zmieniające za porozumieniem stron”. Taka konstrukcja prawna nie istnieje. Jeśli między stronami umowy dochodzi do zmiany umowy, mamy do czynienia z porozumieniem, a jeśli tego porozumienia nie ma, to z wypowiedzeniem. Nie można zawrzeć wypowiedzenia za porozumieniem stron.

Jak napisać porozumienie zmieniające?

Taki dokument powinien zawierać kilka istotnych informacji:

oznaczenie pracodawcy i jego numer podatkowy,

datę zawarcia porozumienia,

strony porozumienia (pracodawca bądź osoba upoważniona oraz pracownik i jego miejsce zamieszkania),

oznaczenie zmienianej umowy (np. za pomocą daty, kiedy została zawarta),

opis warunków pracy lub/i płacy, jakie zostają zmienione,

datę obowiązywania nowych warunków,

adnotację o tym, że pozostałe warunki umowy zawartej poprzednio, pozostają bez zmian,

podpisy obu stron zawierających porozumienie.

Takie same zasady obowiązują, jeśli podpisujemy porozumienie zmieniające stanowisko pracy, warunki pracy czy wysokość wynagrodzenia. Warto przy tym pamiętać, że sama treść, w jakiej zostaną opisane nowe warunki, jest dowolna – byle była zrozumiała dla obu stron.

Porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy

Porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy Kategorie: praca , przedsiębiorca | Typy: oświadczenia , porozumienie Opis dokumentu: Porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy – zgodne oświadczenie woli stron stosunku pracy tj. pracownika i pracodawcy, na mocy którego dokonują oni zmian warunków zatrudnienia. Porozumienie może dotyczyć zmiany wszelkich postanowień umownych i każdego rodzaju umowy o pracę. Powinno ono jednak wyraźnie określać, które postanowienia dotychczas obowiązującej umowy o pracę ulegają zmianie np. zmiana stanowiska pracy, podwyższenie wynagrodzenia, obniżenie wynagrodzenia, zmiana wymiaru czasu pracy. Zmiany te mogą być dokonane na korzyść lub niekorzyść pracownika. Wyjaśnione definicje: pracodawca , pracownik , stosunek pracy , Porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy

7.00 zł

키워드에 대한 정보 porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy wzór

다음은 Bing에서 porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Torty Dla Dzieci Poznań | Torty Dla Dzieci Poznań 29731 명이 이 답변을 좋아했습니다
See also  닭 안심 요리 | 후다닥 만드는 부드러운 닭안심 요리 - 어른부터 아이까지 모두 좋아하는 닭가슴살 요리 196 개의 베스트 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Porozumienie zmieniające sposobem na polubowną zmianę warunków zatrudniania

  • prawo pracy
  • pracodwaca
  • umowa o pracę
  • prawcownik
  • zmiana warunków pracy

Porozumienie #zmieniające #sposobem #na #polubowną #zmianę #warunków #zatrudniania


YouTube에서 porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy wzór 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Porozumienie zmieniające sposobem na polubowną zmianę warunków zatrudniania | porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment