당신은 주제를 찾고 있습니까 “postanowienia noworoczne dla dzieci – Postanowienia Noworoczne dla dzieci – Godmother“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Angelika M. Talaga 이(가) 작성한 기사에는 조회수 2,159회 및 좋아요 23개 개의 좋아요가 있습니다.
postanowienia noworoczne dla dzieci 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Postanowienia Noworoczne dla dzieci – Godmother – postanowienia noworoczne dla dzieci 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
By być na bieżąco zapisz się na newsletter:
www.godmother.pl
I polub nas na facebooku:
https://www.facebook.com/godmotherpolska
o NLP:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Programowanie_neurolingwistyczne
http://nlp.pl/artykuly/
http://michalpasterski.pl/2009/08/podstawy-nlp/
postanowienia noworoczne dla dzieci 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Postanowienia noworoczne dla rodziców. Co warto sobie …
Szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko – oto propozycje, jak osiągnąć rodzinne szczęście w 2022. … Postanowienia noworoczne dla rodziców.
Source: www.medonet.pl
Date Published: 4/16/2021
View: 6934
Postanowienia noworoczne rodziców, którzy chcą mieć …
4 postanowienia noworoczne dla rodziców twórczych dzieci. Bo która z ról, pełnionych przez nas w życiu, jest ważniejsza niż bycie mamą lub tatą?
Source: umiejetnosciprzyszlosci.pl
Date Published: 12/15/2021
View: 2013
Postanowienia noworoczne – SuperKid
Postanowienia noworoczne. polski dla dzieci online. W tym zestawie poznajemy słowa i wyrażenia związane z postanowieniami noworocznymi.
Source: www.superkid.pl
Date Published: 4/21/2022
View: 1689
Postanowienia noworoczne dla dzieci i całej rodziny
Postanowienia noworoczne dla rodziców · Postaram się cieszyć z małych, wspólnych chwil – mniej stresu, więcej radości! · Poświęcę więcej czasu i …
Source: bajkowamoda.pl
Date Published: 8/25/2022
View: 231
Czy postanowienia noworoczne są dla dzieci? –
Wycofuję się, takie noworoczne postanowienia na pewno nie zmotywują dziecka do działania. Na początek warto wybrać postanowienie, które nie …
Source: www.szkolneinspiracje.pl
Date Published: 7/25/2021
View: 8457
Postanowienia noworoczne dla rodzica i dziecka
My zajmiemy się postanowieniami noworocznymi dotyczącymi dzieci. Z jednej strony powiemy, jakie postanowienia zapisać powinni rodzice, …
Source: slippersfamily.com
Date Published: 2/21/2021
View: 7951
주제와 관련된 이미지 postanowienia noworoczne dla dzieci
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Postanowienia Noworoczne dla dzieci – Godmother. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 postanowienia noworoczne dla dzieci
- Author: Angelika M. Talaga
- Views: 조회수 2,159회
- Likes: 좋아요 23개
- Date Published: 2015. 1. 2.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=_0DhTtGe-Bs
Jakie postanowienia noworoczne mogą mieć dzieci?
Postanowienia noworoczne dziecka najczęściej obejmują rozwój pasji czy zainteresowań, ale często dzieci same motywują się w ten sposób do pozytywnych zmian. Czasem postanawiają, że nie będą zostawiać odrabiania lekcji na ostatnią chwilę, a czasem chciałyby nauczyć się np. jeździć na rolkach albo łyżwach.
Jakie mogą być postanowienia na Nowy Rok?
- rzucenie palenia.
- zrzucenie zbędnych kilogramów.
- ograniczenie słodyczy.
- rezygnacja z alkoholu.
- lepsza organizacja pracy.
- otrzymanie awansu.
- pojechanie w podróż marzeń
- pójście na koncert ulubionego artysty.
Dlaczego warto mieć postanowienia?
Warto mieć noworoczne postanowienia i wyznaczać sobie cele.
To nas motywuje do działania. Bez wyznaczonego celu, ciężko jest zacząć. Pierwszym krokiem są więc postanowienia. Tym bardziej noworoczne postanowienia, bo jest to symboliczne, coś się zakończyło i coś się zaczęło.
Po co są postanowienia noworoczne?
Noworoczne postanowienia to dla niektórych duża frajda – sposób na zorganizowanie swojego czasu w nowym roku, samodoskonalenie i realizowanie swoich marzeń. Dla innych z kolei może to być coroczna udręka, zwłaszcza gdy chodzi o zmuszanie się do nieprzyjemnych czynności.
Jak utrzymać postanowienia noworoczne?
…
Jakie powinno być skuteczne postanowienie noworoczne: konkretne, mierzalne, osiągalne, realistyczne, określone w czasie.
- Mierz wysoko. …
- Rozłóż wyzwanie na mniejsze etapy. …
- Nie czekaj na nagrodę. …
- Daj sobie czas.
Po co robić postanowienia noworoczne?
Noworoczne postanowienia – dlaczego warto? Warto wyznaczać sobie co roku nowe cele. Pomaga to w zorganizowaniu i osiąganiu dużych rzeczy małymi kroczkami. Satysfakcja spowodowana sukcesem jest najlepszą nagrodą w dotrzymaniu postanowienia.
Czy postanowienia noworoczne mają sens?
Codzienne rytuały, jak papieros do kawy czy czekoladki po każdym obiedzie dają nam poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Nasz mózg bardzo to lubi. Okazuje się jednak, że wystarczą niespełna dwa tygodnie, aby zmienić stare przyzwyczajenia i wprowadzić w życie nowe. – Ponoć dobrze jest mądrze wyznaczyć sobie cele.
Czy można mowic postanowienia noworoczne?
No dobra, na postanowienia noworoczne masz jednak większy wpływ niż na zachowanie twojego ciała w ciąży. Może więc głośne mówienie ma znaczenie. Może jesteś jedną z tych osób, które poinformowanie całego świata o tym, że chcesz w tym roku napisać książkę, bardziej cię zmotywuje.
Czy warto robić postanowienia noworoczne?
Zwyczaj robienia postanowień noworocznych nie jest złą praktyką, o ile podchodzimy do tego mądrze i realnie. Postanowienia na nowy rok są czymś naturalnym; koniec roku to czas podsumowań i robienia planów na przyszłość, a także dokonywania bilansu swojego życia i dotychczasowych osiągnęć.
Jakie masz cele na ten rok?
- #1 Wkładać więcej wysiłku w to co robię
- #2 Zarabiać więcej pieniędzy.
- #3 Zmienić ścieżkę kariery.
- #4 Podjąć pracę, która jest bliska mojej pasji.
- #5 Awansować w pracy.
- #6 Zdobyć nowe kwalifikacje.
- #7 Pracować mniej godzin.
- #8 Pracować z domu.
Jakie mogą być postanowienia na Wielki Post?
Być może rezygnacja z jedzenia mięsa lub słodyczy na czas trwania Wielkiego Postu nie jest maksimum, na jakie wielu ludzi stać. Być może są ważniejsze elementy życia, cechy charakteru czy sposobu bycia, które wymagają pilniejszej poprawy niż dieta.
Co można zmienić w nowym roku?
Jeśli naprawdę chcesz zmienić swoje życie w 2021 roku, zacznij od zmiany tych drobnych, ale bardzo ważnych nawyków. Będę codziennie ćwiczyć, przestanę jeść słodycze/palić, nauczę się nowego języka, będę czytać jedną książkę na tydzień i nie będę marnować czasu… Tak, na pewno tak będzie.
Postanowienia noworoczne dla dzieci – pomysły dla ucznia i przedszkolaka
Postanowienia noworoczne dla dzieci mogą różnić się od naszych, a nawet wydawać się błahe. Warto jednak zachęcić dzieci do robienia postanowień na Nowy Rok – chociażby po to, aby dowiedzieć się, o czym maluch marzy.
Postanowienia noworoczne dla dzieci dzieci mogą być pozytywnym bodźcem do samorozwoju – nie należy jednak wykorzystywać ich do krytyki dziecka, np. sugerując mu, że powinno „postanowić sobie być grzeczniejszym” albo zdobywać lepsze oceny. Postanowienia mogą być pozytywne i wprowadzać w naszym życiu zmiany, które będą przyjemne i sprawią, że będziemy mniej zestresowani i bardziej radośni. Nowy Rok to świetny okres na postanowienia noworoczne – nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców!
Postanowienia noworoczne – lista
1. Dziecięce postanowienia noworoczne:
2. Postanowienia na Nowy Rok dla rodziców:
Postanowienia noworoczne dziecka najczęściej obejmują rozwój pasji czy zainteresowań, ale często dzieci same motywują się w ten sposób do pozytywnych zmian. Czasem postanawiają, że nie będą zostawiać odrabiania lekcji na ostatnią chwilę, a czasem chciałyby nauczyć się np. jeździć na rolkach albo łyżwach.
Mogą to być języki obce, ale mogą też być umiejętności sportowe czy artystyczne – rysowanie, jeżdżenie na rowerze z dwoma kołami, jeżdżenie na nartach czy nawet składanie origami! Ważne, aby zaszczepić pozytywny przekaz: Nowy Rok to nie okres na wyrzucanie sobie swoich błędów czy niedociągnięć, ale możliwość wzbogacenia się o nowe, przydatne umiejętności czy pozytywne cechy! Aby dziecku było raźniej, możecie wspólnie postanowić, że w następnym roku nauczycie się czegoś nowego: on jazdy na wrotkach, a ty – np. robienia na drutach!
Nowy Rok to także dobry okres na pracę nad sumiennością. Nie krytykuj dziecka i nie mów mu, że mogłoby być w czymś „lepsze” – raczej spróbuj pokazać mu, że nauka sumienności to świetna inwestycja w przyszłość, a dobrze zorganizowany nastolatek czy dorosły doświadcza znacznie mniejszego stresu. Ponownie możecie złożyć sobie wspólne postanowienia: ty obiecasz, że będziesz dbać np. o regularne i zdrowe posiłki, a dziecko o odrabianie weekendowych lekcji od razu w piątek. Po krótkim czasie maluch sam dostrzeże plusy tego rozwiązania w postaci wolnego, beztroskiego weekendu!
Większość dzieci ma swoje „droższe” marzenia: komputery, zestawy klocków, konsole, rowery, gry… Twoja pociecha także zbiera na coś pieniądze? Może z tego zrobić swoje noworoczne postanowienie! Ustalcie kwotę niezbędną do zakupu i obserwujcie jak systematycznie rośnie – to także zaprocentuje umiejętnością oszczędzania i odpowiedzialnego gospodarowania pieniędzmi. Dziecko nauczy się również wiele o wartości pieniądza.
To, co dorosłym może wydać się drobiazgiem, dla dziecka może okazać się wyzwaniem. Z resztą nie trzeba dziecku podsuwać pomysłów „wielkich”, wystarczą drobne postanowienia – w końcu życie składa się w większości ze zwykłych czynności i aktywności. Poniżej dodatkowe propozycje na postanowienia noworoczne dla dzieci, ale i nie jeden dorosły mógłby je wcielić w życie:
codzienne poranne ścielenie łóżka
odnoszenie po sobie po posiłku naczyń do kuchni
oddawanie do prania sparowanych skarpetek
mówienie codziennie każdemu domownikowi jednej miłej rzeczy
codzienne karmienie psa/kota
pilnowanie, aby pies/kot zawsze miał wodę w miseczce
co tydzień wybieranie z programu telewizyjnego jednego programu do wspólnego oglądania w weekend
wspólnie z rodzicem ustalić dni i czas, jaki dziecko będzie spędzać przy elektronice.
Rodzice także składają sobie wiele obietnic związanych z Nowym Rokiem. Często dotyczą one ich obowiązków i umiejętności rodzicielskich – postanawiają poświęcać pociechom więcej czasu, nie pracować w weekendy albo częściej organizować rodzinne wyjścia czy zajęcia. Jakie postanowienia noworoczne mogą robić rodzice?
Kiedy już dzieci są wykąpane, najedzone i przykryte kołderkami, kiedy przeczytaliśmy im wieczorną porcję książek, pora na wieczorne tulenie, łaskotanie i czułości w łóżeczkach. To najfajniejsze, często niedoceniane chwile dnia – swojego rodzaju klamra spinająca wszystko, co było tego dnia dobre i złe. Możesz obiecać sobie, aby codziennie, niezależnie od nastroju i dnia, poświęcać kilka albo kilkanaście minut na przytulanie lub wspólne leżenie i rozmawianie z dzieckiem przed snem.
O tym, że dzieci uwielbiają kuchenne zajęcia, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Sęk w tym, że często im na to nie pozwalamy, bo same robimy to lepiej, szybciej i bez takiego bałaganu (!). W tym roku możecie postarać się stworzyć więcej okazji do wspólnego gotowania – pieczenia babeczek, przygotowywania kanapek, pizzy i innych cudów. Spędzicie ze sobą więcej czasu, którego na co dzień zawsze brakuje, a dzieci nabędą nowych umiejętności i podszlifują swoją samodzielność w kuchni.
Czytanie dzieciom ma tyle zalet, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Często jednak brakuje nam na to czasu albo energii – często na prośbę o czytanie odpowiadamy dzieciom, że nie mamy czasu, że trzeba iść spać, że jutro wczesna pobudka, że jesteśmy zmęczone… Warto obiecać sobie, że znajdzie się codziennie te 10 minut, żeby nie tylko poczytać maluchowi, ale także zacząć czerpać z tego przyjemność i nabyć umiejętność wyciszania się oraz relaksu przy takiej czynności.
Są takie dni, że po prostu nie mamy czasu na zabawę z dzieckiem – często też przeszkadza w tym codzienny stres. To też w porządku, ale czasem warto odrobinę postarać się o to, aby wygospodarować więcej wspólnego czasu na zabawy i gry planszowe. Graliście już w „Śpiące królewny”, „Pędzące żółwie”, „Activity”, „Dobble” lub „Dixit”? Jeśli nie, to koniecznie spróbujcie – właśnie w tym nadchodzącym roku!
Wspólnie spędzony z dzieckiem czas, to najlepsza inwestycja w jego rozwój i poczucie bezpieczeństwa, akceptacji i miłości. Dlatego skupimy się na pomysłach na postanowienia, które pomogą wam spędzić rodzinnie czas w dobrej atmosferze:
raz w miesiącu wspólne z dzieckiem wyjście do kina
raz na kwartał wspólne wyjście do teatru dla dzieci
cotygodniowy weekendowy spacer z dzieckiem (nie ma złej pogody, są tylko źle dobrane ubrania!)
cotygodniowa „posiadówka” z dzieckiem i przegadanie tego, co wydarzyło się w ostatnim tygodniu
nie podnosić głosu na dziecko
chwalić dziecko zawsze, gdy się czymś wykaże
raz na kwartał przeczytać książkę na temat rodzicielstwa, wychowywania dzieci
nie patrzeć w telefon czy komputer, gdy dziecko przychodzi i do mnie mówi.
Tyle wystarczy na początek, nie sądzicie? Jeśli zaczniemy od jednego lub dwóch wybranych postanowień, na pewno będzie nam znacznie łatwiej się ich trzymać!
Zobacz też:
Postanowienia noworoczne dla rodziców. Co warto sobie obiecać?
Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.
Potrzebujesz porady? Umów e-wizytę 459 lekarzy teraz online
SPIS TREŚCI
Materiały prasowe
Nie jest łatwo być rodzicem
Parenting Index – badanie, przeprowadzone niedawno na zlecenie Nestlé z udziałem aż 8 000 rodziców z 16 państw świata, pokazuje jasno: rodzicielstwo dziś to nie jest kaszka z mleczkiem. Najlepszym miejscem do wychowywania dzieci okazała się być Szwecja, a Polska znalazła się dokładnie pośrodku stawki – na 8. miejscu: zaraz po Indiach. Wyniki badania pokazują, że największym wyzwaniem jest presja wywierana przez społeczeństwo lub samych siebie – aż 54% polskich rodziców odczuwa silny nacisk otoczenia odnośnie tego, jak wychowują swoje dziecko. Matki oraz ojcowie nie wierzą w swoje możliwości i gonią za wizją idealnego rodzica, który… nie istnieje – aż dla 61% z nich rodzicielstwo okazało się trudniejsze niż myśleli. Przełom roku warto potraktować więc jak okazję, aby zaplanować działania, dzięki którym bycie rodzicem stanie się choć trochę prostsze. Oto kilka pomysłów, które mogą w tym pomóc.
Będę dzielić się z bliskimi nie tylko radością, ale też obowiązkami
Dziecko to wielkie szczęście, ale też mnóstwo dodatkowych zadań, którym nie zawsze udaje się podołać samodzielnie. Nie musisz starać się być idealnym rodzicem, który ze wszystkim świetnie radzi sobie sam. Partner lub Partnerka również uczestniczą w życiu dziecka, co oznacza nie tylko zabawę z nim, ale też opiekę w pełnym tego słowa znaczeniu. Wokół jest też pewnie całkiem sporo osób, które, poproszone, nie tylko nie zdziwią się, że nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego samodzielnie, ale wręcz będą szczęśliwe, że mogą zrobić zakupy, ugotować obiad, wyprowadzić psa lub umyć znienawidzone okna, by odrobinę Cię wyręczyć.
Dam sobie prawo do popełniania błędów
Książki i artykuły przeczytane przed przyjściem dziecka na świat dają wrażenie, że o opiece nad maluchem wie się już wszystko. Rozczarowania przychodzą jednak bardzo szybko – nie ma nic złego w tym, że nie znasz odpowiedzi na wszystkie pytania i nie od razu będziesz podnosić dziecko tak, jak fizjoterapeuta z 20-letni stażem. Masz prawo pytać, nie wiedzieć i mylić się – nie czyni Cię to gorszym rodzicem, wręcz przeciwnie – wszyscy tak mają.
Nie będę przejmować się radami, o które nikt nie prosił
Zwykle obcy ludzie „znacznie lepiej wiedzą”, czego potrzebuje Twoje dziecko. Czasem warto posłuchać rzeczowych rad osób bardziej doświadczonych, jednak to do rodziców zawsze należy ostateczna decyzja, jak należy postępować z dzieckiem. Jeśli czujesz, że życzliwe rady są w rzeczywistości kiepsko ukrytym zarzutem, nie przejmuj się nimi – dla swojego dziecka jesteś SuperMamą / SuperTatą.
Poszukam innych rodziców, którzy mogliby być dla mnie wsparciem
Nikt tak dobrze nie rozumie wyzwań rodzicielstwa jak drugi rodzic. Może warto dołączyć do mamy, która codziennie w południe spaceruje po osiedlu z wózkiem albo ojców, którzy rozmawiają na ławeczce przy placu zabaw, obserwując swoje maluchy? Nie tylko mogą być źródłem wiedzy na temat opieki nad dzieckiem, ale też oczyszczającego „Nie przejmuj się, też tak miałam/miałem”. Wsparcia szukać można też na rodzicielskich grupach w social mediach, np. na Facebooku Nestlé Baby&me – od mam dla mam.
Porozmawiam z pracodawcą o rozwiązaniach, które ułatwią mi rodzicielstwo
Praca to ważna część życia, ale może zarówno ułatwiać, jak i, niestety, utrudniać bycie rodzicem. Może część pracy można byłoby wykonywać z domu, żeby nie tracić cennego czasu na dojazd do biura? Albo zaczynać i kończyć wcześniej, żeby nie tkwić w korkach? Każde zaoszczędzone 5 minut oznacza dodatkową chwilę na realizację domowych wyzwań, zabawę z dzieckiem lub… odpoczynek, który jest niezbędnym elementem bycia wspaniałym rodzicem!
Jeśli rodzicielstwo zacznie być zbyt trudne, skorzystam z pomocy specjalisty
Bycie rodzicem nie zawsze oznacza sielankę. Czasem jest bardzo ciężko. Pomocą mogą być wtedy oczywiście najbliżsi – rodzina i przyjaciele. Jeśli jednak nie chcesz lub nie potrafisz rozmawiać z nimi o swoich problemach, warto rozważyć wizytę u psychologa. Specjalista pomoże uporać się z trudnymi emocjami i przywrócić w życiu równowagę, której potrzebujesz.
Więcej pomysłów na to, jak radzić sobie z wyzwaniami współczesnego rodzicielstwa znaleźć można na stronie programu edukacyjnego dla rodziców Nestle Baby&me w zakładce Asystent Rodzica. Program daje także możliwość skorzystania z bezpłatnych porad specjalistów – m.in. psychologa, za pośrednictwem Strefy Eksperta oraz dostęp do licznych e-booków dla rodziców, np. materiału dotyczącego emocji w ciąży i po porodzie.
Postanowienia noworoczne rodziców, którzy chcą mieć twórcze dzieci
Piotr Osowicz (PO): Witam Państwa. 12 stycznia, wrocławskie przedpołudnie. Wróciła do nas zima i wróciła Maja Lose – trener kreatywności. Dzień dobry.
Maja Lose (ML): Dzień dobry.
PO: Mamy nowy rok i każdy ma już kilka postanowień noworocznych, np. że będę biegał, zdrowo się odżywiał… Mając dzieci, możemy postanowić coś, co zrobimy dla dziecka i wiem, że masz takie 4 punkty, które warto wziąć pod uwagę.
ML: Chcę namówić rodziców, by popatrzyli na to, że są rodzicami, jak na jedną z ról, jaką pełnimy w życiu. Myślę, że mało który rodzic się ze mną nie zgodzi. Rodzic to jedna z najważniejszych, jeśli nie najważniejsza rola, jaką w życiu pełnimy. Skoro więc postanawiamy sobie, że będziemy szczuplejsi, wyjedziemy w fajne miejsce…
PO: Będziemy jeść warzywa i owoce…
ML: Właśnie, będziemy jeść warzywa i owoce i będziemy „jacyś”, to dobrze by było postanowić sobie chociaż jedną rzecz, która jest związana z rolą jaką pełnimy, jako mama czy tata.
Dzisiaj mam dla Państwa 4 noworoczne punkty. Proponuję nie brać wszystkich czterech „na warsztat” na ten rok, ale co kilka miesięcy można któregoś spróbować.
1# ZAŁOŻĘ, ŻE ISTNIEJE WIĘCEJ SPOSOBÓW NA ROZWIĄZANIE PROBLEMU CZY WYKONANIE ZADANIA, NIŻ JEDEN – MÓJ.
Podam tutaj przykład. Moja koleżanka, podczas robienia kotletów schabowych myje każde z narzędzi – nóż, tłuczek, deseczkę – każdorazowo po tym, jak go użyje. Użyła – umyła. Użyła – umyła. Byłam zaskoczona, że ona tak to robi, bo ja robię chaos, a na koniec sprzątam. „Zatracam się” w tych kotletach schabowych 🙂 Kiedy robię kotlety schabowe z moimi dziećmi, okazuje się, że one mają jeszcze inną metodę. Coś, co im przeszkadza, wkładają do zlewu, coś co im nie przeszkadza, zostawiają na blacie. Taki w połowie chaos, a w połowie metodyczne zmywanie. I jeśli się przyjrzymy „głupiemu” robieniu kotletów schabowych, które jest opisane w książce kucharskiej i teoretycznie nie ma tu miejsca na kreatywność, zauważymy, że…
PO: … są co najmniej trzy sposoby…
ML: … na zrealizowanie zadania. Czyli to, że dzieci robią coś inaczej niż ja, nie znaczy, że robią to źle.
Drugi przykład. W szkole moich dzieci są szafki do chowania kurtek i butów. Każde dziecko ma przy sobie kluczyk. Ma ten kluczyk do momentu, w którym go zgubi :-). Mam wrażenie, że każde dziecko co jakiś czas gubi ten kluczyk.
Ostatnio mój syn, który zgubił taki kluczyk, miał do podjęcia decyzję: albo wracam do domu bez butów i bez kurtki, w samej koszulce, albo dzwonię z jakiegoś telefonu do mamy – niech przyjedzie po mnie, albo pożyczam kurtkę od kolegi, buty od kogoś tam… Jest wiele różnych sposobów…
PO: Jeszcze może poszukać kluczyka:)
ML: Zakładam, że to już miało miejsce i że się nie udało znaleźć kluczyka:)
Tak więc postanowienie noworoczne może brzmieć: założę, że istnieje więcej sposobów na rozwiązanie problemu czy zadania i nie będę się złościć na dziecko dlatego, że nie zrealizowało tego po mojemu. Nie zawsze musi być po mojemu.
PO: Ja tak myślę, że dziecko może nam czasem otworzyć oczy na to, że byśmy tak nie pomyśleli, a jak dziecko zrobi to tak, to czemu nie? Dla mnie nie byłby to dyshonor, że ono ma lepszy pomysł ode mnie.
ML: Zdecydowanie. Moja córka ma pomysł na radzenie sobie w trudnych sytuacjach, na przykład na zgubienie się w parku, który polega na tym, że „Muszę się rozpłakać. Jak się rozpłaczę, to na pewno ktoś do mnie podejdzie. I na pewno mi jakoś pomoże.” Nie przyszłoby mi do głowy usiąść i płakać, chociaż teoretycznie przecież mogłabym. Teoretycznie:)
PO: Uczmy się od dzieci. I pomóżmy szukać im rozwiązań takich, jakich one chcą, bo nieraz są całkiem sensowne i fajne. To było nasze pierwsze postanowienie noworoczne.
ML: Pierwsze postanowienie: wiele różnych sposobów na zrealizowanie jednego zadania. Drugie postanowienie, jakie możemy podjąć to
2# ZOSTAWIĘ DZIECKU PRZESTRZEŃ NA MYŚLENIE I EKSPERYMENTY
I teraz: co to znaczy? To znaczy, że jeżeli dziecko nas pyta „A dlaczego pada deszcz?”, to chcąc mu zapewnić jak najlepszą wiedzę, możemy odpowiedzieć mu na to pytanie w bardzo szeroki sposób. Ale możemy też zapytać „A jak myślisz?”. Czyli zamiast traktować głowę dziecka, jak szufladę, w której przechowuje uporządkowaną wiedzę, a potem ją wykorzystuje w odpowiednich momentach, możemy potraktować głowę dziecka jak jego świat, w którym się dzieją różne rzeczy. Niektóre z nich są uporządkowane i dostaje je od nas, a niektóre musi wymyślić samo. Albo przynajmniej pokombinować i poćwiczyć, zanim dostanie odpowiedź.
PO: Ale nie można tak cały czas odpowiadać, bo dziecko może pomyśleć, że nie wiemy:) Przecież nie odpowiada się na pytanie zadaniem pytania.
ML: Tu wracamy do tego, że na każde zadanie jest parę różnych sposobów: czasem możemy odpowiedzieć, jak jest, czasem możemy zapytać „a jak myślisz?”, a czasem możemy powiedzieć „ja wiem, ale ty sprawdź i zobaczymy, czy nasze odpowiedzi są podobne”.
PO: Możemy zapytać „A jak ci się wydaje? Jak ci się zdaje?” Czyli wyjdźmy z tych butów ludzi wszystkowiedzących. Możemy razem z dzieckiem szukać odpowiedzi, możemy powiedzieć „Spróbujmy dojść do tego razem”. Czasem jest też tak, że nie znamy odpowiedzi.
ML: Nie tylko my czasem nie znamy, ale i świat czasem nie zna. Coraz częściej się okazuje, że eksperci się mylili:)
PO: To mamy drugie postanowienie.
ML: To drugiego postanowienia dodałabym jeszcze „pozwólmy dziecku na eksperyment”.
PO: No właśnie.
ML: Jeżeli dziecko stwierdza, że najpierw się pobawi, a wieczorem odrobi lekcje, a my podejrzewamy, że to nie jest dobry pomysł, to czasem możemy spróbować i powiedzieć „OK., zróbmy eksperyment: najpierw się pobaw, potem odrób lekcje, zobaczymy ten jeden raz, jak ci wychodzi”.
Pamiętajmy przy tym, że nie ma czegoś takiego, jak błąd w eksperymencie. Jeżeli na koniec eksperymentu okazuje się, że jakiś pomysł nie był dobry, to jest to bardzo dobry wynik. Eksperymenty robimy po to, by się dowiedzieć, czy tak robić czy tak nie robić.
To nie jest tak, że eksperyment nie wyszedł. Wyszedł, jeśli zakończył się wnioskiem. Oczywiście ryzyko jest takie, że dziecko uzna, iż świetnie mu się odrabiało lekcje wieczorem i wówczas eksperyment przeciągamy na cały tydzień i sprawdzamy, czy dotychczasowy wniosek był jednorazowy:)
PO: No racja. Sprawdźmy. Teraz numer trzy.
ML: Trzecie postanowienie to:
3# DOCENIĘ
Chwaląc dzieci wzmacniamy ich zachowanie, więc docenię przede wszystkim to, że sobie samodzielnie poradziły. Być może nie tak, jak ja bym sobie poradziła, jako rodzic, ale poradziło sobie. Pomyślało i podjęło ryzyko.
PO: Chwalmy dzieci.
ML: Chodzi o to, byśmy wiedzieli, za co dzieci chwalić. Chwalmy dziecko za to, że chciało nam zrobić śniadanie i zalało zimną wodą herbatę. Nie ma sensu się koncentrować na tym, czy ta herbata była przepyszna, czy nie. Dziecko miało dobre intencje i chciało być samodzielne. To cudowne, więc pochwalmy.
Pochwalmy za to, że pokonuje stres. Są sytuacje, które dla dzieci nie są łatwe: pójście do nauczyciela z prośbą o ponowne przepytanie, poproszenie sąsiada o pomoc, wyjaśnienie jakiejś sprawy, pójście do sklepu.
PO: Doceńmy słowami…
ML: … takimi jak: „wiedziałam, że sobie poradzisz!”
PO: Jestem dumny z Ciebie!
ML: To jest duża sprawa być samodzielnym i radzić sobie w życiu. Jeśli dzieci tak zapamiętają siebie z dzieciństwa, będą mogły na tym budować swoje dorosłe życie.
PO: Te trzy postanowienia kupuję w ciemno.
ML: Chwaliłabym też za to, że coś wymyśliło i że podjęło ryzyko. To z podejmowanym ryzykiem jest trudne, bo np. mój syn, ze zgubionym kluczykiem, wrócił jednak do domu w kapciach i koszulce…
PO: To nie była to dobra decyzja.
ML: Moim zdaniem nie, ale moim zadaniem, jako rodzica, jest przeanalizowanie z synem tego: „Jakie inne miałeś możliwości i w związku z tym, że masz teraz katar, którą z nich następnym razem powinieneś wybrać?” Podjął ryzyko, chciał być samodzielny. Mogłabym się na niego złościć „Czemu nie zadzwoniłeś do mnie?”…
PO: … „Czy Ty jesteś nienormalny? Czy ty nie mogłeś pomyśleć?”
ML: Każdemu z nas zdarza się nie pomyśleć i odchorować to. A więc chwalimy dzieci, że pomyślały logicznie, że argumentowały, że były samodzielne, że pokonały stres, że zaryzykowały.
I czwarte postanowienie:
4# W TYM ROKU POSZERZĘ HORYZONTY I ZROBIĘ Z MOJĄ RODZINĄ COŚ, CZEGO JESZCZE NIE ROBIŁAM
W wersji dla ambitnych: co miesiąc spróbujemy czegoś nowego. Nie próbowaliśmy nigdy sushi? W tym miesiącu spróbujemy. Nigdy nie płynęliśmy kajakiem? Zobaczmy jak to jest.
PO: Nigdy nie ulepiliśmy razem bałwana. Wyjdźmy i ulepmy.
ML: Nauczę się czegoś nowego: żonglowania na przykład. Spróbujmy nowych smaków – na wakacjach nawet codziennie, na przykład lodów pistacjowych. W ten sposób poszerzymy horyzonty i swoje i dziecka, to ono będzie miało dużo większą bazę doświadczeń do wykorzystania.
PO: Cztery fantastyczne postanowienia noworoczne. Do dzieła, Szanowni Państwo!
Photo by rawpixel on Unsplash
Postanowienia noworoczne
Opinie naszych użytkowników
Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(…)
Agnieszka K.
Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi
Postanowienia noworoczne dla dzieci – pomysły dla ucznia i przedszkolaka
Postanowienia noworoczne dla dzieci mogą różnić się od naszych, a nawet wydawać się błahe. Warto jednak zachęcić dzieci do robienia postanowień na Nowy Rok – chociażby po to, aby dowiedzieć się, o czym maluch marzy.
Postanowienia noworoczne dla dzieci dzieci mogą być pozytywnym bodźcem do samorozwoju – nie należy jednak wykorzystywać ich do krytyki dziecka, np. sugerując mu, że powinno „postanowić sobie być grzeczniejszym” albo zdobywać lepsze oceny. Postanowienia mogą być pozytywne i wprowadzać w naszym życiu zmiany, które będą przyjemne i sprawią, że będziemy mniej zestresowani i bardziej radośni. Nowy Rok to świetny okres na postanowienia noworoczne – nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców!
Postanowienia noworoczne – lista
1. Dziecięce postanowienia noworoczne:
2. Postanowienia na Nowy Rok dla rodziców:
Postanowienia noworoczne dziecka najczęściej obejmują rozwój pasji czy zainteresowań, ale często dzieci same motywują się w ten sposób do pozytywnych zmian. Czasem postanawiają, że nie będą zostawiać odrabiania lekcji na ostatnią chwilę, a czasem chciałyby nauczyć się np. jeździć na rolkach albo łyżwach.
Mogą to być języki obce, ale mogą też być umiejętności sportowe czy artystyczne – rysowanie, jeżdżenie na rowerze z dwoma kołami, jeżdżenie na nartach czy nawet składanie origami! Ważne, aby zaszczepić pozytywny przekaz: Nowy Rok to nie okres na wyrzucanie sobie swoich błędów czy niedociągnięć, ale możliwość wzbogacenia się o nowe, przydatne umiejętności czy pozytywne cechy! Aby dziecku było raźniej, możecie wspólnie postanowić, że w następnym roku nauczycie się czegoś nowego: on jazdy na wrotkach, a ty – np. robienia na drutach!
Nowy Rok to także dobry okres na pracę nad sumiennością. Nie krytykuj dziecka i nie mów mu, że mogłoby być w czymś „lepsze” – raczej spróbuj pokazać mu, że nauka sumienności to świetna inwestycja w przyszłość, a dobrze zorganizowany nastolatek czy dorosły doświadcza znacznie mniejszego stresu. Ponownie możecie złożyć sobie wspólne postanowienia: ty obiecasz, że będziesz dbać np. o regularne i zdrowe posiłki, a dziecko o odrabianie weekendowych lekcji od razu w piątek. Po krótkim czasie maluch sam dostrzeże plusy tego rozwiązania w postaci wolnego, beztroskiego weekendu!
Większość dzieci ma swoje „droższe” marzenia: komputery, zestawy klocków, konsole, rowery, gry… Twoja pociecha także zbiera na coś pieniądze? Może z tego zrobić swoje noworoczne postanowienie! Ustalcie kwotę niezbędną do zakupu i obserwujcie jak systematycznie rośnie – to także zaprocentuje umiejętnością oszczędzania i odpowiedzialnego gospodarowania pieniędzmi. Dziecko nauczy się również wiele o wartości pieniądza.
To, co dorosłym może wydać się drobiazgiem, dla dziecka może okazać się wyzwaniem. Z resztą nie trzeba dziecku podsuwać pomysłów „wielkich”, wystarczą drobne postanowienia – w końcu życie składa się w większości ze zwykłych czynności i aktywności. Poniżej dodatkowe propozycje na postanowienia noworoczne dla dzieci, ale i nie jeden dorosły mógłby je wcielić w życie:
codzienne poranne ścielenie łóżka
odnoszenie po sobie po posiłku naczyń do kuchni
oddawanie do prania sparowanych skarpetek
mówienie codziennie każdemu domownikowi jednej miłej rzeczy
codzienne karmienie psa/kota
pilnowanie, aby pies/kot zawsze miał wodę w miseczce
co tydzień wybieranie z programu telewizyjnego jednego programu do wspólnego oglądania w weekend
wspólnie z rodzicem ustalić dni i czas, jaki dziecko będzie spędzać przy elektronice.
Rodzice także składają sobie wiele obietnic związanych z Nowym Rokiem. Często dotyczą one ich obowiązków i umiejętności rodzicielskich – postanawiają poświęcać pociechom więcej czasu, nie pracować w weekendy albo częściej organizować rodzinne wyjścia czy zajęcia. Jakie postanowienia noworoczne mogą robić rodzice?
Kiedy już dzieci są wykąpane, najedzone i przykryte kołderkami, kiedy przeczytaliśmy im wieczorną porcję książek, pora na wieczorne tulenie, łaskotanie i czułości w łóżeczkach. To najfajniejsze, często niedoceniane chwile dnia – swojego rodzaju klamra spinająca wszystko, co było tego dnia dobre i złe. Możesz obiecać sobie, aby codziennie, niezależnie od nastroju i dnia, poświęcać kilka albo kilkanaście minut na przytulanie lub wspólne leżenie i rozmawianie z dzieckiem przed snem.
O tym, że dzieci uwielbiają kuchenne zajęcia, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Sęk w tym, że często im na to nie pozwalamy, bo same robimy to lepiej, szybciej i bez takiego bałaganu (!). W tym roku możecie postarać się stworzyć więcej okazji do wspólnego gotowania – pieczenia babeczek, przygotowywania kanapek, pizzy i innych cudów. Spędzicie ze sobą więcej czasu, którego na co dzień zawsze brakuje, a dzieci nabędą nowych umiejętności i podszlifują swoją samodzielność w kuchni.
Czytanie dzieciom ma tyle zalet, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Często jednak brakuje nam na to czasu albo energii – często na prośbę o czytanie odpowiadamy dzieciom, że nie mamy czasu, że trzeba iść spać, że jutro wczesna pobudka, że jesteśmy zmęczone… Warto obiecać sobie, że znajdzie się codziennie te 10 minut, żeby nie tylko poczytać maluchowi, ale także zacząć czerpać z tego przyjemność i nabyć umiejętność wyciszania się oraz relaksu przy takiej czynności.
Są takie dni, że po prostu nie mamy czasu na zabawę z dzieckiem – często też przeszkadza w tym codzienny stres. To też w porządku, ale czasem warto odrobinę postarać się o to, aby wygospodarować więcej wspólnego czasu na zabawy i gry planszowe. Graliście już w „Śpiące królewny”, „Pędzące żółwie”, „Activity”, „Dobble” lub „Dixit”? Jeśli nie, to koniecznie spróbujcie – właśnie w tym nadchodzącym roku!
Wspólnie spędzony z dzieckiem czas, to najlepsza inwestycja w jego rozwój i poczucie bezpieczeństwa, akceptacji i miłości. Dlatego skupimy się na pomysłach na postanowienia, które pomogą wam spędzić rodzinnie czas w dobrej atmosferze:
raz w miesiącu wspólne z dzieckiem wyjście do kina
raz na kwartał wspólne wyjście do teatru dla dzieci
cotygodniowy weekendowy spacer z dzieckiem (nie ma złej pogody, są tylko źle dobrane ubrania!)
cotygodniowa „posiadówka” z dzieckiem i przegadanie tego, co wydarzyło się w ostatnim tygodniu
nie podnosić głosu na dziecko
chwalić dziecko zawsze, gdy się czymś wykaże
raz na kwartał przeczytać książkę na temat rodzicielstwa, wychowywania dzieci
nie patrzeć w telefon czy komputer, gdy dziecko przychodzi i do mnie mówi.
Tyle wystarczy na początek, nie sądzicie? Jeśli zaczniemy od jednego lub dwóch wybranych postanowień, na pewno będzie nam znacznie łatwiej się ich trzymać!
Zobacz też:
Postanowienia noworoczne 2022 — lista 50+ pomysłów
Pamiętasz swoje postanowienia noworoczne na 2021 rok? Schudnąć, dostać awans, zacząć regularne treningi, podróżować… Być może niektórych udało Ci się dotrzymać, ale inne — mimo upływu czasu — nadal pozostają w sferze planów. Na szczęście możesz to zmienić.
W tym artykule wyjaśnię Ci, jak skutecznie wyznaczać cele i dotrzymywać postanowień. Pokażę Ci również listę praktycznych i ciekawych postanowień noworocznych, które będą mogły posłużyć Ci za inspirację przy pisaniu własnych.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz CV teraz
Stwórz profesjonalne CV teraz! NIE TAK
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
1. Postanowienia noworoczne — jak je napisać, by osiągnąć cel?
Postanowienia noworoczne mają sens tylko wtedy, gdy możesz i potrafisz je zrealizować. W przeciwnym wypadku mogą zniechęcić Cię do dalszej pracy nad sobą — naukowcy dowiedli, że wyższe poczucie sprawczości idzie w parze z dalszą motywacją do działania i większymi osiągnięciami w życiu.
Zatem jak sformułować swoje postanowienia i cele, by w grudniu nie obudzić się z tą samą listą nie odhaczonych zadań?
Przede wszystkim potraktuj każde noworoczne postanowienie jak osobny projekt. Sformułuj je według modelu SMART (z ang. „mądry”), który sprawdza się m.in. w zarządządzaniu. SMART to akronim od angielskich słów:
S (specific) — konkretny, jasno sprecyzowany (nie ogólny!)
(specific) — konkretny, jasno sprecyzowany (nie ogólny!) M (measurable) — mierzalny (wyrażony liczbami, datami itp.)
(measurable) — mierzalny (wyrażony liczbami, datami itp.) A (achievable) — osiągalny (mieszczący się w granicach rozsądku)
(achievable) — osiągalny (mieszczący się w granicach rozsądku) R (relevant) — istotny (taki, który jest dla Ciebie ważny)
(relevant) — istotny (taki, który jest dla Ciebie ważny) T (time-bound) — określony w czasie (z wyznaczonym terminem realizacji).
Przeczytaj przykłady poniżej, a zobaczysz, o co mi chodzi.
Przykład 1. Chcę wyglądać i czuć się zdrowo (R), dlatego zrzucę w sumie 10 kg (M) do 30 września 2022 roku (A, T). W tym celu od 1 lutego zacznę się zdrowo odżywiać i biegać 3 razy w tygodniu — w poniedziałki, środy i piątki (S). Pod koniec września będę ważyć 75 kg (M, A). Przykład 2. Chcę podnieść jakość swojego życia (R), dlatego zmienię pracę na taką, w której będę zarabiać co najmniej o 700 zł netto więcej niż teraz (A, M). W tym celu najpóźniej do 10 maja 2022 roku (T) zaaplikuję na 5 najlepszych ofert pracy (S, A), wysyłając CV i list motywacyjny dopasowane do każdej z nich (S).
Pamiętaj, że napisanie dobrych postanowień noworocznych wymaga czasu. Pomysły, które wpadają nam do głowy „przy okazji”, zwykle są mało konkretne, nieuporządkowane i… często nieistotne. Jeśli chcesz utrzymać motywację, każde postanowienie powinno wynikać z Twoich realnych potrzeb.
Poza tym nie wyznaczaj sobie od razu 20 czy 30 celów. Wybierz maksymalnie 5 najważniejszych postanowień noworocznych, które będziesz w stanie spełnić w wyznaczonym czasie. Najlepiej, żeby dotyczyły różnych dziedzin Twojego życia (np. pracy, hobby, zdrowia, rozwoju osobistego, związków lub życia rodzinnego).
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
2. Postanowienia noworoczne — lista ciekawych postanowień
Już wiesz, że aby osiągnąć cel, należy wybrać kilka najważniejszych postanowień noworocznych. Ale sama selekcja to za mało. Żeby Twoje plany na nowy rok miały sens, skup się na tych, które najbardziej podniosą jakość i wartość Twojego życia.
Oto popularne, ciekawe i praktyczne przykłady postanowień, którymi możesz się zainspirować:
Postanowienia noworoczne — lista pomysłów
Jednak pamiętaj, że Twoja lista postanowień noworocznych powinna odzwierciedlać Twoje wartości i cele. Jeśli sam na coś nie wpadłeś, to bardzo możliwe, że wcale tego nie potrzebujesz. Dlatego zanim zaczniesz realizować któryś z powyższych celów na nowy rok, określ jego przydatność w swoim życiu.
3. Jak realizować postanowienia noworoczne krok po kroku?
Realizowanie planów na nowy rok bywa trudne. W Journal of Clinical Psychology czytamy, że swoich postanowień noworocznych dotrzymuje tylko 46% badanych (choć według innych badań przytoczonych w artykule ten odsetek jest znacznie niższy).
Na szczęście istnieją techniki, które pomogą Ci dotrzymywać postanowień (nie tylko noworocznych). Oto one:
1. Formułując postanowienia, skup się na tym, co chcesz osiągnąć, a nie na tym, czego chcesz uniknąć (np. „znajdę większe mieszkanie” zamiast „nie będę mieszkał w tej kawalerce”). Badania dowodzą, że takie podejście zwiększy Twoją motywację i pomoże Ci osiągnąć spodziewany rezultat.
2. Zdefiniuj mniejsze cele i rozłóż je w czasie. Jeżeli dane postanowienie wymaga wykonania wielu różnych czynności, podziel je na mniejsze odcinki i dla każdego z nich wyznacz ramy czasowe. Te zadania odhaczaj za każdym razem, gdy uda Ci się je zrealizować — w ten sposób nabierzesz motywacji do dalszej pracy.
3. Pamiętaj, że dotrzymanie postanowień wymaga zmiany nawyków, a to wiąże się z pewnymi kosztami. Nasze nawyki są bowiem zakorzenione w mózgu, a wypracowanie nowych może zająć od 18 do nawet 254 dni. Dlatego bądź cierpliwy i nie martw się, jeśli cel, który sobie postawiłeś, początkowo będzie wydawał się zbyt trudny.
4. Naucz się zarządzać czasem, aby łatwiej i szybciej realizować plany. Jeśli masz problem z organizacją pracy lub prokrastynacją, które uniemożliwiają Ci osiąganie celów, możesz sobie pomóc np. stosując technikę Pomodoro.
5. Powiedz o swoich postanowieniach innym. Presja grupy może być kolejnym powodem, dla którego zrealizujesz swoje cele.
6. Świętuj swoje sukcesy. Zamiast karać się za niedotrzymywanie postanowień noworocznych, skup się na tym, co już udało Ci się wykonać. Mów o tym z dumą i przyjmuj pochwały od znajomych. Im więcej pozytywnych bodźców związanych z dotrzymywaniem postanowień, tym lepiej dla Ciebie!
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Stwórz list motywacyjny teraz
Masz jakieś postanowienia na 2022 rok? A może słyszałeś o dziwnych lub śmiesznych postanowieniach noworocznych? Podziel się swoją opinią w komentarzu.
Oto, dlaczego warto mieć noworoczne postanowienia!
Masz spisane noworoczne postanowienia?
Koniec roku to często czas na refleksje, analizę i postanowienie poprawy w wybranych obszarach naszego życia. Postanowienia to jedno, a dążenie do ich realizacji to zupełnie co innego. Łatwo bowiem jest wypisać na kartce, wszystko to, co chcielibyśmy zmienić bądź osiągnąć. Co jest trudnego w wypisaniu, że będę wcześnie wstawał czy lepiej się odżywiał. Realizacja tych celów też nie jest czymś szczególnie trudnym. Chcesz wstawać wcześniej? Ustaw budzik 30 minut wcześniej niż zwykle. Pytanie, po co chcesz to robić?
Ważny jest cel tego postanowienia. Bo jeśli tylko po to, by zrealizować cel czy pokazać innym, to chyba lepiej sobie podarować. Co innego, jeśli ma to jakikolwiek związek z polepszeniem życia, np. będę wstawał wcześniej, by móc przebiec z rana kilka kilometrów, co przełoży się na moją lepszą kondycję, większą wytrzymałość w pracy czy po prostu dobry wygląd. Wczesne wstawanie może posłużyć również edukacji, nauce nowych rzeczy czy przeczytaniu książki. Wystarczy nawet 30 minut, by obejrzeć interesujące video czy uczestniczyć w kursie online. Ten czas przybliży Cię do osiągnięcia także innych celów. Pomysłów jest mnóstwo, trzeba tylko systematycznie nad tym pracować. Z czasem przyzwyczaisz się i wejdzie to w nawyk. Dzięki temu możesz wyrobić sobie bardzo przydatne nawyki.
Warto mieć noworoczne postanowienia i wyznaczać sobie cele. To nas motywuje do działania. Bez wyznaczonego celu, ciężko jest zacząć. Pierwszym krokiem są więc postanowienia. Tym bardziej noworoczne postanowienia, bo jest to symboliczne, coś się zakończyło i coś się zaczęło. Traktujemy to jakby taką czystą kartę, nowy start i stąd dotrzymywanie noworocznych postanowień jest skuteczniejsze. Statystyka mówi, że 5% osób, które wyznacza sobie noworoczne postanowienia, w stu procentach dotrzymuje wszystkich.
Jedni wiecznie narzekają, inni biorą się do roboty. Nowy rok to najlepszy czas, by zacząć robić coś dobrego dla siebie. Przy okazji, wiesz, że według badań naukowców z Uniwersytetu Stanforda narzekanie zmniejsza hipokamp-część mózgu odpowiedzialną m.in. za rozwiązywanie problemów, inteligencję i pamięć? To głównie ten obszar jest niszczony przez chorobę Alzheimera. Chyba zależy Ci, by w dobrym zdrowiu jeszcze trochę pożyć.
Na mojej liście postanowień jest 20 pozycji.
Podzieliłem je sobie na kategorie. Są tam noworoczne postanowienia dotyczące tylko mnie, czyli to, co dla siebie chcę zrobić. Są również postanowienia zawodowe, gdzie opisałem, co chcę osiągnąć w tym roku, jakich kompetencji nabyć, które kwalifikacje zdobyć, jakie wyniki chcę osiągnąć i temu podobne. Nie zabrakło też kategorii rodzinnej, czyli wszystko to, co przełoży się na lepsze relacje i plany na przyszłość. Tak naprawdę wszystkie te kategorie są ze sobą ściśle powiązane i wszystkie pracują na wspólne cele. Ciężko się realizować zawodowo, jeśli zdrowie fizyczne i nasze samopoczucie nie jest na odpowiednim poziomie. Rodzina też oddziaływuje na to, w jaki sposób podchodzimy do pracy, jak mocno jesteśmy się w stanie zmotywować i jak dużo możemy osiągnąć.
Jak się nie zniechęcić?
Teraz kiedy jesteś zmotywowana/y, rozpisz sobie plan działania i podejmij pierwsze kroki. Nie patrz na postanowienie jak na wielki, nieosiągalny cel, tylko rozpisz sobie je na mniejsze zadania czy mniejsze cele. Tak będzie łatwiej dojść do tego końcowego wyniku. Ustal sobie ścieżkę, jaką musisz pokonać, by ten cel osiągnąć. Potraktuj to, jak taką podróż, która ma wiele przystanków. Każdy przystanek jest ważny i każdy trzeba zaliczyć. Do wielu zadań potrzeba przygotowania. Zaplanuj sobie dobrze tę podróż, tak aby przed końcem roku być już na mecie.
Dobrze jest powiedzieć jakie mamy noworoczne postanowienia najbliższym czy znajomym. Możesz również opublikować je np. na Facebook. Takie publiczne deklaracje powodują, że nie chcemy zawieść innych i bardziej zależy nam na dotrzymaniu postanowień. Ważne jest, żeby cel był realny, by się nie zniechęcić. Przydałoby się także wsparcie, to pomaga w momentach zwątpienia. Dlatego w moich kursach i konsultacjach jest opcja dodatkowego wsparcia. Czuwam nad realizacją wyznaczonych celów, monitoruje je, dzwonie i motywuje. Sam wiem, jak bardzo to pomaga w osiągnięciu swoich celów. Jeśli chcesz być informowana/y, to koniecznie zapisz się na mój newsletter. Wysyłam informację o każdym szkoleniu dla osób tam zapisanych. Możesz zrobić to poniżej:
Zatem jeśli jeszcze nie masz wypisanych postanowień, to jak najszybciej to zrób. Przenieś wszystko na papier, bo pamięć jest zawodna. Jeśli potrzebujesz mojej pomocy czy wsparcia przy realizacji planów, to pisz, chętnie pomogę.
Życzę uzyskania 100% realizacji swoich celów.
Marcin
Koniecznie polub fanpage bloga – https://www.facebook.com/MartinStonePL
Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, istnieje grupa na FB — Lepszy salon — wsparcie dla fryzjerów.
Dołącz do niej. Znajdziesz tam mnóstwo przydatnych informacji na temat funkcjonowania salonu.
Jeśli podoba Ci się powyższy artykuł, pokaż to, klikając na „Lubię to”. Możesz też udostępnić wpis na swoim Facebooku, poniżej jest przycisk do tego. Dzięki temu będę mógł dotrzeć z moim przekazem do większej ilości osób. Z góry dziękuje wszystkim klikającym.
Postanowienia noworoczne dla dzieci i całej rodziny
Początek nowego roku to szczególne wydarzenie, które zazwyczaj wiąże się z przypływem energii i zapału do działania! Dlatego też przez cały styczeń tak chętnie tworzymy rozmaite listy postanowień i celów, na których realizację liczymy w ciągu następnych miesięcy. Dorośli lubią w ten sposób porządkować swoje plany i życie zawodowe lub prywatne. A co z… naszymi pociechami? Najmłodsi nie czują takiej potrzeby, bo żyją bardziej chwilą. Nie zabierają się też za precyzowanie własnych zadań, dopóki nie podejrzą tego zwyczaju u rodziców. Zobacz, jakie postanowienia noworoczne dla dzieci możesz podpowiedzieć swoim pociechom i dlaczego warto zachęcić je, by sporządziły własną listę 🙂
Czy postanowienia noworoczne są dla dzieci?
Niektórzy rodzice mogą zastanawiać się nad tym, czy jest w ogóle sens, aby ich pociechy także robiły swoją listę postanowień noworocznych… W końcu dzieci to dzieci, ich postrzeganie świata oraz funkcjonowanie w nim wygląda inaczej niż nasze. To się zgadza, ale warto mieć na uwadze, że maluchy rozwijają się właśnie poprzez obserwację dorosłych. I podobnie jak my cieszą się z realizacji swoich marzeń, robią postępy, ucząc się czegoś nowego lub utrwalając już wyrobione nawyki. Choć może się to odbywać na nieco innej płaszczyźnie emocjonalnej czy intelektualnej niż u dorosłych, to efekt jest taki sam – i my, i dzieci kształtujemy w ten sposób swoją osobowość i tworzymy zwyczaje, które pomagają nam w codziennym życiu.
Zaproponowanie dziecku stworzenia własnej listy celów na nowy rok może być więc dobrym pomysłem, który nauczy go planowania, realizacji, wyciągania wniosków oraz doceniania się. O tym, jak mu w tym pomóc, przeczytasz poniżej.
Małe i duże sukcesy dziecka
Ustalanie celów na nowy rok trzeba oczywiście dostosować do etapu rozwoju i wieku dziecka. Inne zadania zaplanujesz z uczniem, a inne z kilkulatkiem. Zanim jednak weźmiecie się za sporządzenie listy – które notabene może być też okazją do wspólnej zabawy! – zróbcie inną. Wypisz z Twoją pociechą jej dokonania i sukcesy z minionego roku. Warto przygotować się do tego wcześniej, ponieważ z pamięci może być Ci trudno odtworzyć wszystkie sytuacje, w których popisał się Twój maluch.
Przypomnij sobie osiągnięcia dziecka z domu, szkoły lub przedszkola, w nauce nowej umiejętności, w relacjach z najbliższymi i innymi osobami – w zależności od wieku dziecka dokonaniem może być np. udział w konkursie szkolnym albo sprzątanie po sobie zabawek. Taka lista mniejszych i większych sukcesów dziecka może dodatkowo zachęcić do wyznaczenia nowych celów i podejmowania starań, by zrealizować je w nowym roku.
Przygotowanie do tworzenia dziecięcej listy celów noworocznych
By pomóc dziecku w stworzeniu listy postanowień noworocznych, zacznij od zadania kilku prostych pytań, które naprowadzą malucha (nie mając doświadczenia w sporządzaniu planów i list, może mieć trudności z wymyśleniem zadań dla siebie). Zapytaj, co Twoje dziecko chciałoby robić w tym roku albo jakie chciałoby być:
mądrzejsze (zaproponuj czytanie książek!),
szybsze (potrenujcie biegi!),
milsze (pokaż, jak ważna jest empatia i ile radości daje dwóm stronom!) itd.
Warto odnieść się do zainteresowań dziecka (np. do jazdy na rowerze czy deskorolce, śpiewania, malowania), które będzie mogło rozwijać z dodatkową motywacją, gdy swoje plany noworoczne zapisze na liście.
Zadbaj o to, aby czas spędzony na wymyślaniu wszystkich celów był dla dziecka wesoły i przyjemny. Włącz ulubioną muzykę, śmiej się, stwórz ciepły klimat i przede wszystkim zachęcaj zamiast rozkazywać lub strofować! Pozytywne skojarzenia ze wspólnej pracy nad listą dobrze nastawią malucha do realizacji wypisanych punktów. Weź pod uwagę, że jeśli to zajęcie będzie nudne albo ciężkie, Twoja pociecha szybko zniechęci się do wcielania w życie swoich postanowień.
Jak zachęcić dziecko do realizacji postanowień w nowym roku?
Na liście noworocznych postanowień dziecka mogą znaleźć się działania z różnych obszarów (osobistej, szkolnej lub przedszkolnej, dotyczącej relacji z innymi dziećmi). Szlifowanie lub nauka wybranej umiejętności (jak gra na instrumencie, uprawianie sportu, ćwiczenie magicznych sztuczek itd.) może sprawić maluchowi naprawdę dużą frajdę, gdy będzie widział efekty swojej pracy. Warto pomóc mu w wyznaczaniu małych kroczków i motywować do dalszych starań, gdy będzie osiągał kolejne, choćby drobne etapy 🙂
Spisując z pociechą postanowienia, zadbaj o to, by były faktycznie indywidualne – czyli dopasowane do zainteresowań, możliwości i potencjału Twojego dziecka. Jeśli masz w domu małego artystę, zachęć go do rozwoju swojej pasji – niech skupi się na tym, co lubi robić, np. na rysowaniu, malowaniu, graniu, wymyślaniu przepisów lub konstrukcji… Spróbuj też rozwinąć postanowienia noworoczne i zamiast prostych haseł ułóż z dziećmi obrazowe historie, które same będą chciały wcielić w życie. Jednakowo brzmiące zapisy typu: „będę grzeczna”, „będę sprzątał po sobie zabawki” mogą mieć mniejszą siłę oddziaływania niż z rozmysłem sformułowane cele, takie jak: „będę miła dla mamy i taty, bo bardzo ich kocham i oni kochają mnie”, „będę odkładał zabawki do pudełek, żeby mieć ładny pokój i miejsce do zabawy w superbohatera!”.
Postanowienia noworoczne dla rodziców
Pomyśl też o stworzeniu własnej listy postanowień noworocznych, które odniesiesz do swojej rodziny. Z pewnością u wielu rodziców na pierwszej pozycji znajdzie się spędzanie większej ilości czasu z dzieckiem i bliskimi 🙂 To kilka następnych punktów, które możesz uwzględnić w swoim spisie rodzinnych celów na nowy rok:
Postaram się cieszyć z małych, wspólnych chwil – mniej stresu, więcej radości!
Poświęcę więcej czasu i uwagi dzieciom i partnerowi
Poświęcę więcej czasu, uwagi i troski również sobie
Zadbam o większą ilość ruchu i aktywności dla dzieciaczków – może w postaci wspólnych rodzinnych spacerów, jazdy na rowerze, pływania na basenie itd.?
Będę zachęcać dzieci do książek, np. czytając bajki i opowiadania przed snem lub w wolne weekendy
Raz na jakiś czas (tydzień, miesiąc, dwa miesiące?) wygospodaruję czas na słodkie nicnierobienie! Np. na rodzinne tulenie się do poduchy 🙂
Popracuję nad cierpliwością i znajdę sposoby, by częściej wrzucać na luz
Zaplanuję zdrowsze posiłki dla całej rodziny – może raz na jakiś czas zorganizować wspólne pichcenie? Koniecznie z wesołą muzyką i uśmiechami na buziach!
Pełnego szczęścia i zdrowia roku oraz spełnionych postanowień!
Redakcja bloga BajkowaModa.pl
Czy postanowienia noworoczne są dla dzieci? –
Czy postanowienia noworoczne są
dla dzieci?
Dla dorosłych koniec roku jest czasem podsumowań i refleksji. Zastanawiamy się, jak minął rok. Czy założone cele zostały zrealizowane? W czym udało nam się wytrwać? Co poszło nie tak? Później przychodzi czas na noworoczne postanowienia. Jeśli jednak nie wypowiemy ich na głos, nie zapiszemy i nie zaplanujemy realizacji, zazwyczaj nic z tego nie wychodzi. Pozostają wyrzuty sumienia i plany na kolejny rok.
Jak dotrzymać złożonych samemu sobie obietnic? Jak osiągnąć wymarzony cel?
Trzeba wszystko dokładnie zaplanować i realizować krok po kroku. Dodatkowo warto „załatwić” sobie wsparcie w rodzinie.
Jeżeli to takie proste, to dlaczego większość z nas zarzuca postanowienia noworoczne najpóźniej po dwóch, trzech miesiącach?
Odpowiedź nasuwa się sama: Nikt nas tego nie nauczył!
W takim razie, w tym miejscu, odpowiem na tytułowe pytanie:
Czy postanowienia noworoczne są dla dzieci?
Tak!
Im wcześniej zaczniemy uczyć się planowania i realizacji celów, tym szybciej dojdziemy do perfekcji! Myślę, że już sześcioletnie dziecko z powodzeniem może samodzielnie podjąć się postanowienia noworocznego. Oczywiście pod warunkiem, że cała rodzina takowe postanowienia podejmie i wspólnie będzie się dopingować przez cały okres wyzwania. 🙂
Od czego zacząć?
Określamy cel, czyli co chcemy osiągnąć
Robimy burzę mózgów i zastanawiamy się, jakie odnieśliśmy sukcesy w mijającym roku, a co jeszcze można by robić lepiej. Cel musi być szczegółowy, realistyczny np.
Będę jeść słodycze tylko w weekendy.
Będę oglądać telewizję nie więcej niż godzinę dziennie.
Będę codziennie zaścielać rano łóżko.
Będę wieczorem pakować książki do plecaka według planu lekcji itd.
Wycofuję się, takie noworoczne postanowienia na pewno nie zmotywują dziecka do działania. Na początek warto wybrać postanowienie, które nie kojarzy się ze sprzątaniem czy szkołą. Zastanówmy się… Może…
nauka gry na jakimś instrumencie
nauka żonglowania
nauka szydełkowania
systematyczne uprawianie sportu np. badmintona
oszczędzanie na rower.
Na pewno uda wam się wymyślić takie postanowienie, które w końcowej fazie sprawi dziecku radość i dumę z osiągniętego sukcesu. Postanowienia noworoczne rodziców też przecież nie muszą dotyczyć tylko rzucania palenia albo diety odchudzającej. Osobiście mam np. zamiar nauczyć się rysowania na tablecie graficznym. 🙂
Wybierzmy jeden cel, ponieważ łatwiej będzie go dziecku zrealizować.
Opracowujemy szczegółowy plan
Jakie będą ramy czasowe? Co jest potrzebne, aby to osiągnąć? Z czego trzeba zrezygnować, aby cel został zrealizowany? Czy realizacja będzie przebiegała etapowo?
Taki szczegółowy plan na pewno pomoże w konsekwentnym dążeniu do celu. Warto plany naszych rodzinnych postanowień noworocznych powiesić w widocznym miejscu np. na tablicy korkowej i często do nich zaglądać.
Przestrzegamy zasad – omawiamy postępy
Co jakiś czas, np. raz w miesiącu, robimy naradę rodzinną i sprawdzamy, jak poszczególni członkowie rodziny radzą sobie z postanowieniami. Rozliczamy z zaplanowanych działań i motywujemy do dalszej pracy. Za właściwą realizację można ufundować nagrodę np. wspólne wyjście do kina lub wesołego miasteczka.
Cieszymy się sukcesem
Jeżeli uda się wytrwać dziecku w postanowieniu noworocznym, koniecznie pomyślmy o nagrodzie, tak by nasza pociecha nie straciła motywacji. Nie chodzi tutaj o zapłatę za wykonaną pracę. Nagrodą wcale nie musi być coś stricte materialnego, ale np. wymarzona podróż czy udział w zajęciach z ceramiki. Największą nagrodą może być też po prostu radość i pochwała rodziców. Pamiętajmy, że jesteśmy dla dziecka autorytetem.
Moim zdaniem próba dotrzymania postanowienia noworocznego przygotowuje dziecko do podejmowania nowych wyzwań, realizacji wyznaczonych celów, uczy obowiązkowości i wytrwałości.
Ważne jest, aby nie tylko wspierać dziecko w realizacji poszczególnych etapów, ale też własnym przykładem pokazywać, jak taka realizacja przebiega. Wybierajmy więc takie postanowienia, które nie wymagają od nas ogromnych poświęceń, ale takie które są możliwe do realizacji i sprawiają, że nasze życie nabiera kolorów i nowego wymiaru. Często jest tak, że marzymy o czymś, ale nie możemy się zmobilizować, aby wykonać pierwszy krok przybliżający nas do do spełnienia tego marzenia.
Wyznaczenie celu oraz poszczególnych etapów realizacji może spowodować, że marzenie stanie się rzeczywistością.
Działając z dodatkowym wsparciem rodziny, mamy większą motywacje i tak szybko nie zrezygnujemy z wytyczonego celu.
Nauka planowania oraz konsekwentnego działania jest bezcenna. Dzieci będą sobie radziły lepiej nie tylko w szkole, ale i w dorosłym życiu. Ze starszym dzieckiem możemy zacząć używać kalendarzy lub plannerów. Pamiętajmy, że zapisywanie naszych postanowień przybliża nas do spełnienia naszego noworocznego postanowienia. Marzenia przestaną być fantazjami w naszej głowie, ale konkretnymi celami do realizacji, które być może dodatkowo sprawią nam przyjemność. Oczywiście samo zapisanie nie wystarczy. Istotna jest również wiara we własne możliwości >> artykuł.
Pozdrawiam i życzę sukcesów w realizacji postanowień noworocznych. 🙂
Anna Albrecht
Zapisz
bądźcie dla siebie milsi! Pomysły dla
Nowy Rok to dla nas nowe cele, postanowienia. Jedni traktują tę sprawę poważnie, traktując Nowy Rok jako motywującą nas nową kartę, swego rodzaju egzamin, inni z kolei nie przywiązują do dat żadnej wagi. My zajmiemy się postanowieniami noworocznymi dotyczącymi dzieci. Z jednej strony powiemy, jakie postanowienia zapisać powinni rodzice, by pociechy były im wdzięczne, a z drugiej wyzwania, które na nowy rok podjąć mogą same dzieci.
1. Spędź czas z dzieckiem.
Niech to będzie 15 minut dziennie. Ale w pełnym skupieniu na dziecku i jego potrzebach – z wyłączonym telewizorem, bez telefonu w ręce, nie w trakcie gotowania, słuchając dziecka jednym uchem. W dzisiejszym zabieganym świecie takie 15 minut jest nieocenione w tworzeniu więzi między rodzicem a dzieckiem. Da to dziecku poczucie ważności, a dla nas to szansa na wyłapanie subtelnych postępów, jakie poczynia dziecko, lub problemów, które je trapią.
2. Nie przeklinaj.
I nie odzywaj się brzydko do dziecka. Takie sformułowanie jak: jesteś nienormalny, chory na głowę, zaraz Cię zabiję – dla dorosłych jest utartym tekstem, nie bierzemy ich na poważnie, dziecko jednak może nie rozumieć znaczenia tych słów i brać je całkiem serio.
3. Czytaj.
Z dzieckiem jeśli potrafi, lub dziecku – pokazując, że czytanie jest fajne. W czasach wszechobecnych kreskówek i gotowych zabawek, zanika w dzieciach fantazja – wszystko mają jak na tacy. Książki to magiczny świat, który maluje się w oczach dziecka tak, jak samo je sobie wyobrazi. Książki pomagają też dzieciom uporać się z realnymi problemami – np. takie opisujące sytuacje dla dzieci stresujące – pierwszy dzień w szkole, czy wizyta u dentysty. Jeśli dziecko nie widzi Cię z książką w ręce, a potem słyszy od Ciebie na etapie szkolnym – marsz do lektur! – raczej nie będzie miłośnikiem czytania, bo potraktuje to jak przykry obowiązek.
Dla dziecka
Niech to nie będzie lista typu:
– będę jadł mniej słodyczy
– będę oglądał bajki max. godzinę dziennie
– będę sprzątał pokój
– będę jadł warzywa
bo brzmi to bardziej jak lista kar, a nie postanowień noworocznych. 😉
Dzieci nie są w stosunku do siebie tak wymagające jak dorośli. Niech to będzie coś milszego. Pomóc dziecku pytając, jakie chciałoby być w Nowym Roku – grzeczniejsze? Szybciej biegać? A może oszczędzi pieniądze na rower? Nauka nowych umiejętności. To coś, co ciekawi, sprawia frajdę, daje możliwość pochwalenia się – dzieci uwielbiają zwracać na siebie uwagę. Gra na instrumencie, jazda na deskorolce – przyjemne i pożyteczne postanowienie, będące najlepszą stymulacją mózgu dziecka.
A Wy? Macie jakieś postanowienia? Podzielcie się w komentarzach. 😉
Czy postanowienia noworoczne dzieci mają sens?
Czy postanowienia noworoczne dzieci mają sens?
Nowy rok dla wielu jest okazją do wprowadzenia ulepszeń do swojego życia i podjęcia pracy nad obszarami, z których nie do końca jesteśmy zadowoleni. Planowaniu nowego roku towarzyszy często autorefleksja i podsumowanie osiągnięć z minionego roku.
Coraz częściej postanowienia noworoczne podejmowane są także przez dzieci. Można zastanawiać się nad tym, czy dziecięce postanowienia noworoczne w ogóle mają sens. Poniższy artykuł udowadnia, że niosą one za sobą wiele korzyści nie tylko dla dzieci, ale i dla całej rodziny.
Czego uczą postanowienia?
Postanowienia noworoczne pozwalają dziecku spojrzeć całościowo i krytycznie na osiągnięcia z poprzedniego roku, uczą oceny tego, co się udało i zwracają uwagę na obszary, nad którymi warto jeszcze popracować. Przede wszystkim są natomiast motywacją do osiągania wyznaczonych celów.
Zróbcie to razem!
Usiądźcie razem, podsumujcie wszystkie osiągnięcia dziecka z minionego roku – podkreśl sukcesy, nawet te najmniejsze (poznanie nowej literki, udział w zawodach sportowych, nauczenie się kilku słówek w obcym języku, pięknie wykonana praca plastyczna, pierwsza samodzielnie zrobiona potrawa). Warto skupić się na nabytych przez dziecko umiejętnościach i osiągniętych sukcesach.
Podsumujcie także Twój rok i wspólnie zastanówcie się, co warto ulepszyć w kolejnym. Wsłuchaj się w to, co mówi dziecko. Może zasugeruje Ci, że za dużo czasu spędzasz poza domem, za często korzystasz z telefonu, niepotrzebnie podnosisz głos albo pedantycznie podchodzisz do czystości w waszym domu? Wzięcie pod uwagę takich sugestii z pewnością poprawi waszą relację.
Postanowienia, a nie rodzicielska lista życzeń
Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że postanowienia mają realnie wpłynąć na życie dziecka, czyli powinny dotyczyć tego, co jest dla niego ważne i wykonalne. Nie powinna to być lista pobożnych życzeń rodzica: będę sprzątał pokój, wcześniej chodził spać, zdrowo się odżywiał, podejmował aktywność sportową, uczył się drugiego języka. To brzmi raczej jak kara i niewiele ma wspólnego ze świadomym podejmowaniem postanowień. Co więcej, lista rodzicielskich życzeń nie będzie raczej motywować do działania. Będą to jedynie kolejne wymagania.
Warto postawić na mocne strony dziecka – jeżeli lubi grać na instrumencie, to może warto podjąć postanowienie o nauce kilku utworów zagranych na nim, jeżeli lubi szachy, to może postanowieniem będzie wzięcie udziału w turnieju szachowym. Drugim biegunem jest natomiast eliminacja tych nawyków, które męczą dziecko – jeżeli brakuje mu snu, to może warto pomyśleć o wcześniejszej porze zasypiania.
Złoty środek
Czyli nie wszystko na raz. Zdrowe przekąski zamiast batonika, nauka języka obcego i szlifowanie słówek, aktywność sportowa, sprzątanie pokoju, to na tyle długa lista, że skutecznie powstrzyma dziecko od podejmowania jakichkolwiek postanowień przez kolejne kilka lat, szczególnie jeżeli rodzicowi przyjdzie do głowy, by z tych „postanowień” dziecko rozliczać.
Cel postanowień
Warto uświadomić dziecku, jaki jest cel noworocznych postanowień. Wyjaśnij, że postanowienia są dobrowolne i dziecko może je sobie zapisać po to, by o nich pamiętać.
Nie można zapominać o tym, że celem postanowień jest także, albo przede wszystkim radość i satysfakcja, a podjęcie postanowień przez dziecko powinno być dobrowolne i podjęte bez żadnego przymusu. Jeżeli dziecku nie uda się realizować podjętego postanowienia, warto porozmawiać o tym, co jest tego powodem. Być może podjęte wcześniej postanowienie okazało się zbyt trudne.
Postawcie na bliskość
Noworoczne postanowienia mogą mieć jeszcze jeden dodatkowy walor. Mogą być podejmowane wspólnie i służyć całej rodzinie. To świetna okazja, by zadbać o relacje i skupić się na tym, co jest dla was ważne. Wspólne głośne czytanie, rodzinne wyjście do kina raz w miesiącu, wspólne uprawianie sportu czy jeden wieczór w tygodniu z planszówkami na pewno pozytywnie wpłyną na relacje w waszej rodzinie!
키워드에 대한 정보 postanowienia noworoczne dla dzieci
다음은 Bing에서 postanowienia noworoczne dla dzieci 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Postanowienia Noworoczne dla dzieci – Godmother
- pstanowienia noworoczne
- postanowienia noworoczne dla dzieci
- nowyrok
- sylwester
- postanowienia 2015
- 2015
- godmother
- godmother.pl
- zabawy dla dzieci
- nauka dla dzieci
Postanowienia #Noworoczne #dla #dzieci #- #Godmother
YouTube에서 postanowienia noworoczne dla dzieci 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Postanowienia Noworoczne dla dzieci – Godmother | postanowienia noworoczne dla dzieci, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.