Pozew O Podwyższenie Alimentów Wzór Uzasadnienie | Pozew O Alimenty Omówienie I Wzór 370 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.

당신은 주제를 찾고 있습니까 “pozew o podwyższenie alimentów wzór uzasadnienie – POZEW O ALIMENTY omówienie i wzór“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 BENITA o prawie 이(가) 작성한 기사에는 조회수 8,193회 및 좋아요 142개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

pozew o podwyższenie alimentów wzór uzasadnienie 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 POZEW O ALIMENTY omówienie i wzór – pozew o podwyższenie alimentów wzór uzasadnienie 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Koniecznie znajdź mnie na FB https://www.facebook.com/benitaoprawie/
Dzięki temu materiałowi napiszesz pozew o alimenty! Wzór wraz z obszernym omówieniem znajdziecie tu: http://pelnomocnik.org/wp-content/uploads/2016/08/wz%C3%B3r-pozwu-o-alimenty.pdf

pozew o podwyższenie alimentów wzór uzasadnienie 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Pozew o alimenty – jak napisać uzasadnienie (przykładowy …

Co napisać w uzasadnieniu pozwu o alimenty? Na początku warto przedstawić sytuację rodzinną stron: kiedy urodziło się dziecko, od kiedy pozwany …

+ 여기에 표시

Source: www.infor.pl

Date Published: 3/5/2021

View: 7616

Uzasadnienie pozwu o alimenty – na co zwrócić uwagę?

Istnieje również możliwość wniesienia pozwu o podwyższenie oraz o obniżenie alimentów. Bez względu na rodzaj żądania, pozew o alimenty musi …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: slupinska.eu

Date Published: 8/26/2021

View: 9877

Pozew o podwyższenie alimentów – PRZYKŁAD

Apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem. Jeżeli strona nie …

+ 여기에 더 보기

Source: www.ops-glucholazy.pl

Date Published: 5/23/2022

View: 7186

Wniosek o podwyższenie alimentów: wzór. Jak napisać?

Pozew o podwyższenie alimentów 2022 – kiedy przysługuje? … może wnieść o obniżenie alimentów, gdy uzasadnione potrzeby dziecka zmaleją lub …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.gowork.pl

Date Published: 10/8/2022

View: 6252

Uzasadnienie pozwu o alimenty – jak podwyższyć lub obniżyć …

Taki wniosek można zawrzeć już w pozwie o alimenty, przy czym, należy go dokładnie uzasadnić. Podwyższenie lub obniżenie alimentów – pozew.

+ 여기에 더 보기

Source: adwokaci-ks.pl

Date Published: 2/29/2021

View: 9563

UZASADNIENIE

W uzasadnieniu pozwu wskazała, iż alimenty zostały zasądzone w wyroku z dnia 15 … zmiana powodująca podwyższenie alimentów, taka zmiana zaszła po stronie …

+ 더 읽기

Source: orzeczenia.szczytno.sr.gov.pl

Date Published: 5/2/2021

View: 5939

Jak napisać pozew o podwyższenie alimentów?

Do pozwu należy załączyć odpis wyroku lub ugody, która została wydana w sprawie o alimenty i która ma być zmieniona przez podwyższenie lub …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: poradnikpracownika.pl

Date Published: 10/17/2021

View: 5003

Pozew o alimenty – uzasadnienie pozwu – jak to wygląda w …

Należy też pamiętać o tym, że wydatki ponoszone z tytułu utrzymania dziecka mogą też być potwierdzone przez zeznania świadków – na przykład …

+ 여기에 더 보기

Source: urszulazajko.pl

Date Published: 6/26/2021

View: 9952

Pozew o podwyższenie alimentów – wzór – prawo-porady.pl

jakie ma łożyć pozwany na swoją córkę Katarzynę Wiatr wzrosły uzasadnione potrzeby małoletniej powódki co uzasadnia podwyższenie alimentów.

+ 더 읽기

Source: prawo-porady.pl

Date Published: 12/9/2021

View: 1963

주제와 관련된 이미지 pozew o podwyższenie alimentów wzór uzasadnienie

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 POZEW O ALIMENTY omówienie i wzór. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

POZEW O ALIMENTY omówienie i wzór
POZEW O ALIMENTY omówienie i wzór

주제에 대한 기사 평가 pozew o podwyższenie alimentów wzór uzasadnienie

  • Author: BENITA o prawie
  • Views: 조회수 8,193회
  • Likes: 좋아요 142개
  • Date Published: 2018. 1. 17.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=qv1wWB-zyhA

Jak napisać uzasadnienie do wniosku o podwyższenie alimentów?

W uzasadnieniu musisz opisać swoją sytuację materialną, a także wskazać uzasadnione potrzeby dziecka oraz kwoty, jakie są niezbędne do ich zaspokojenia. Jeżeli nie wiesz, jak przygotować pozew wraz z uzasadnieniem, poproś o pomoc prawnika.

Jakie argumenty o podwyższenie alimentów?

Podwyższenie alimentów będzie uzasadnionym żądaniem, jeśli rodzic przykładowo:
  • dostał podwyżkę;
  • zmienił pracę na lepiej płatną;
  • odziedziczył spadek, dostał darowiznę;
  • wygrał na loterii;
  • zakończył rehabilitację czy leczenie;
  • obniżył koszty życia, np. spłacił kredyt.

Co w uzasadnieniu pozwu?

W uzasadnieniu przytaczamy także dowody na poparcie faktów, na które się powołujemy. Jeżeli pozew został wniesiony do sądu, który został przez nas wybrany na podstawie przepisów o właściwości miejscowej przemiennej, to również należy powołać fakty uzasadniające możliwość i prawidłowość dokonania takiego wyboru.

Jakie dokumenty załączyć do pozwu o podwyższenie alimentów?

W przypadku, gdy po raz pierwszy zamierzamy starać się o alimenty do sporządzonego pozwu dołączamy odpis aktu urodzenia dziecka, natomiast w przypadku podwyższenia alimentów niezbędne będzie dołączenie poprzedniego wyroku Sądu orzekającego w tym zakresie bądź ugoda wcześniej zawarta.

Jak samemu napisać pozew o alimenty?

W pozwie należy podać: Imię i nazwisko dziecka oraz twoje dane, jako jego przedstawiciela ustawowego; Dane pozwanego, czyli ojca/matki dziecka; Wartość przedmiotu sporu, to znaczy kwotę alimentów , o jakie się ubiegasz (masz prawo domagać się pieniędzy za okres nie dłuższy niż trzy lata wstecz).

Jak uniknąć podwyższenia alimentów?

Aby uniknąć wyższych alimentów, możemy kwestionować wyższe koszty utrzymania lub możliwość ich ponoszenia. Jeżeli chodzi o kwestionowanie wyższych kosztów utrzymania zawsze należy odnosić się do konkretnego przypadku.

Czy sąd zawsze podwyższa alimenty?

Podwyższenie alimentów nie jest możliwe zawsze i w każdym przypadku, a sprawy o podwyższenie alimentów nie zawsze kończą się wygraną. Chcesz konkretów? Proszę. Podwyższenie alimentów jest możliwe w przypadku, kiedy warunki, na podstawie których sąd ustalił wysokość alimentów w poprzednim wyroku, ulegną zmianie.

Co mówić w sądzie o alimenty?

Jest kilka kluczowych słów, które należy zapamiętać. Przede wszystkim możliwości zarobkowe osób. Mówimy tutaj o pozwanym, jak i powódce. Kolejna istotna okoliczność to ustalenie, jakie są koszty utrzymania.

O co pyta sąd na rozprawie o alimenty?

Sąd może pytać o to, czy rodzic przy którym pozostaje dziecko posiada partnera/partnerkę, czy ma inne zobowiązania alimentacyjne, czy posiada i zamieszkuje z innym dzieckiem. Przez usprawiedliwione potrzeby dziecka sąd zawsze będzie rozumiał potrzeby bieżące.

Kto pomoże napisać pozew o alimenty?

Aby poprawnie napisać pozew o alimenty, warto skorzystać z pomocy adwokata, który dzięki swojej wiedzy i zdobytym doświadczeniu, sporządzi pozew o alimenty pozbawiony błędów i idealnie „skrojony” na potrzeby konkretnej sprawy.

Po jakim czasie można się starać o podwyższenie alimentów?

W praktyce przyjmuje się jednak, że powinno upłynąć co najmniej 6 miesięcy od daty wydania ostatniego wyroku. Ważną okolicznością jaką sąd się kieruje przy rozstrzyganiu czy zasadne jest podwyższenie alimentów będzie ustalenie czy doszło do istotnej „zmiany okoliczności” w porównaniu z ostatnią sprawą o alimenty.

Czy pozew o alimenty można napisać ręcznie?

Czy pozew o rozwód można napisać własnoręcznie ? Zgodnie z polskim prawem o alimenty mogą starać sięFormularz można otrzymać w sądzie i wypełnić go ręcznie..

Czy do pozwu o alimenty trzeba dołączyć rachunki?

na wykazanie faktu ponoszenia kosztów na utrzymanie dziecka należy dołączyć do pozwu o alimenty faktury, rachunki imienne, z których będzie wynikać kwota ponoszonych wydatków.

Czy warto brać adwokata w sprawie o alimenty?

Jeśli pytacie Państwo czy do sprawy o alimenty potrzebny jest adwokat – odpowiadamy, że jak najbardziej tak! Sprawa o alimenty należy do spektrum prawa rodzinnego i pociąga za sobą szereg emocji. Do tego dochodzi stres związany z rozprawami w sądzie.

Ile kopii pozwu o alimenty?

W ilu egzemplarzach należy złożyć pozew o alimenty? Pozew należy złożyć do sądu w 2 egzemplarzach (oryginał pozwu + kopia).

Jak wypełnić wniosek o podwyższenie alimentów?

W imieniu Powoda wnoszę o:
  1. Podwyższenie zasądzonych na rzecz Powoda alimentów z kwoty ……………………… (słownie: …………………………)do kwoty ……………….. ( słownie:………………………………..) …
  2. Zasądzenie od pozwanego na rzecz strony powodowej zwrotu kosztów procesu według. norm prawem przepisanych.
  3. Nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności.

Jak napisać uzasadnienie pozwu o zapłatę?

187 k.p.c. Pozew powinien przede wszystkim zawierać: Dokładne określenie Twojego żądania; Wyjaśnienie dlaczego uważasz, że Twoje żądanie jest zasadne; Informację czy Ty i Twój dłużnik podjęliście próby pozasądowego rozwiązania sporu.

Ile kosztuje założenie sprawy o podwyższenie alimentów?

Pozew o podwyższenie alimentów składa się do sądu rejonowego miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, albo do sądu rejonowego miejsca zamieszkani strony pozwanej – wybór należy do Ciebie. Sprawy o zasądzenie i podwyższenie alimentów są z mocy prawa zwolnione z opłaty sądowej.

Po jakim czasie można się starać o podwyższenie alimentów?

W praktyce przyjmuje się jednak, że powinno upłynąć co najmniej 6 miesięcy od daty wydania ostatniego wyroku. Ważną okolicznością jaką sąd się kieruje przy rozstrzyganiu czy zasadne jest podwyższenie alimentów będzie ustalenie czy doszło do istotnej „zmiany okoliczności” w porównaniu z ostatnią sprawą o alimenty.

Pozew o alimenty – jak napisać uzasadnienie (przykładowy wzór)

Każdy pozew o alimenty jest inny, dlatego trudno wypracować jednolity przykładowy wzór uzasadnienia. O czym należy pamiętać, pisząc uzasadnienie pozwu o alimenty?

Co napisać w uzasadnieniu pozwu o alimenty?

Na początku warto przedstawić sytuację rodzinną stron: kiedy urodziło się dziecko, od kiedy pozwany nie płaci na utrzymanie małoletniego. Jako dowód dołączmy odpis aktu urodzenia dziecka. Odpis zupełny składamy, gdy dziecko pochodzi ze związku pozamałżeńskiego, skrócony – w przypadku dziecka ze związku małżeńskiego.

Uzasadnienie potrzeb dziecka i możliwości rodzica

Pamiętajmy o tym, iż wysokość alimentów zależy od możliwości zobowiązanego (rodzica) oraz od potrzeb osoby uprawnionej (dziecka).

W wyroku z dnia 25 marca 1985 r. (sygn. akt III CRN 341/84 Sąd Najwyższy stwierdził, iż „pojęcie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz pojęcie możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego, pozostają we wzajemnej zależności i obie te przesłanki wzajemnie na siebie rzutują, w szczególności przy ustalaniu wysokości alimentów przez sąd. Odmienny pogląd pozostawałby w sprzeczności z zasadą równej stopy życiowej dzieci i rodziców, obowiązującej także w sprawach alimentacyjnych”.

Dlatego w piśmie należy przedstawić sytuację materialną niepłacącego rodzica, jego możliwości finansowe, źródła dochodów. Pamiętajmy o tym, iż określenie „możliwości zarobkowe i majątkowe” to nie tyko rzeczywiście uzyskiwane dochody, ale także zarobki i dochody, które pozwany powinien i może powinna uzyskiwać przy dołożeniu należytej staranności i przestrzeganiu zasad prawidłowej gospodarki oraz stosownie do swoich sił umysłowych i fizycznych. Zasada ta może okazać się szczególnie pomocna, gdy nie znamy aktualnych zarobków rodzica bądź ukrywa on część swoich dochodów.

Z drugiej zaś strony w uzasadnieniu pozwu o alimenty należy udowodnić potrzeby dziecka. Jeżeli uczęszcza ono na zajęcia z języka angielskiego, przedstawmy dowody na wysokość uiszczanych z tego tytułu opłat. Opiszmy ponoszone na dziecko wydatki i poprzyjmy je odpowiednimi dochodami.

Nie bez znaczenia jest tu również sytuacja majątkowa rodzica, który wychowuje i utrzymuje dziecko. Tu również należy podać wysokość dochodów i poprzeć ją odpowiednimi zaświadczeniami.

Jeśli rodzic płaci dobrowolnie, nie ma przeszkód, aby dochodzić alimentów w sądzie, jeżeli wysokość czy częstotliwość tych kwot nie odpowiada rzeczywistym potrzebom dziecka. W takiej sytuacji należy udokumentować dokonywane przez pozwanego wpłaty i porównać je z comiesięcznymi wydatkami ponoszonymi przez drugiego rodzica.

Nie tylko dokument może być dowodem

Poza dowodami z dokumentów możemy oprzeć się również na dowodach ze świadków czy przesłuchania stron.

Zobacz również: Jakie dowody powołać w sprawie o alimenty?

Poniżej przykładowy wzór uzasadnienia pozwu o alimenty.

Uzasadnienie pozwu o alimenty przykładowy wzór/Infor.pl

Zobacz również: Pozew o alimenty na dziecko 2019 – wzór

Uzasadnienie pozwu o alimenty

Jeśli chcesz walczyć o korzystne alimenty, to musisz przygotować dobry pozew. Jednym z jego krytycznych elementów, jest uzasadnienie pozwu o alimenty. Na co zwrócić uwagę, aby móc otrzymać wysokie alimenty? W jaki sposób możesz przygotować dobre uzasadnienie? Tego dowiesz się z mojego artykułu „Uzasadnienie pozwu o alimenty – na co zwrócić uwagę”.

Jeśli chcesz przygotować dobry pozew o alimenty, to jestem w stanie Ci pomóc. Udzielam komercyjnych porad prawnych dla klientów z całej Polski, w tym także online i telefonicznie. Przygotowujemy także pozwy o alimenty na zlecenia klienta. Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą ( Adwokat od Alimentów Poznań ) oraz do kontaktu.

Imię i nazwisko

Numer telefonu

E-mail

Krótki opis sprawy

Δ

Uzasadnienie pozwu o alimenty – główne wnioski

Pozew o alimenty jest pismem, które inicjuje postępowanie sądowe o alimenty.

Istnieje również możliwość wniesienia pozwu o podwyższenie oraz o obniżenie alimentów.

Bez względu na rodzaj żądania, pozew o alimenty musi zawierać elementy wymagane prawem, wśród których jest także uzasadnienie.

W uzasadnieniu musisz opisać swoją sytuację materialną, a także wskazać uzasadnione potrzeby dziecka oraz kwoty, jakie są niezbędne do ich zaspokojenia.

Jeżeli nie wiesz, jak przygotować pozew wraz z uzasadnieniem, poproś o pomoc prawnika.

Uzasadnienie pozwu o alimenty samotnej matki

Jeżeli jesteś samotną matką, przygotowanie uzasadnienia pozwu o alimenty może być dla Ciebie szczególnie trudne. Każdego dnia bowiem musisz mierzyć się z szeregiem obowiązków i po prostu możesz nie mieć okazji do tego, aby spokojnie zebrać myśli i następnie przelać je na papier.

Tymczasem, wysokość alimentów zależy od 2 okoliczności:

Uzasadnionych potrzeb dziecka

Możliwości majątkowych i zarobkowych rodziców.

Dlatego zanim sporządzisz uzasadnienie do pozwu, powinnaś odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

czy pracujesz zawodowo, w jakiej wysokości dochody osiągasz?

jaki jest Twój stan zdrowia?

jaki jest stan zdrowia Twojego dziecka?

ile miesięcznie wydajesz na utrzymanie siebie i dziecka?

jak wyglądają Twoje relacje z ojcem dziecka?

jakie dochody osiąga ojciec Twojego dziecka i jakie są jego możliwości zarobkowe?

Uzyskanie odpowiedzi na te pytania pozwoli Ci zebrać dane, niezbędne do przygotowania uzasadnienia pozwu o alimenty.

Zobacz także: Jak napisać pozew o alimenty?

Koszty utrzymania dziecka – jak obliczyć?

Obliczenie kosztów utrzymania dziecka sprawia zwykle rodzicom wiele problemów. Z pewnością wiesz, ile mniej więcej wydajesz miesięcznie na swoje dziecko, jednakże czy potrafisz wskazać konkretną kwotę? Wszystko musisz dokładnie policzyć. W jaki sposób to zrobić?

Przede wszystkim musisz uwzględnić uzasadnione potrzeby dziecka. Chodzi tutaj o takie kwestie jak jego wyżywienie, zakup odzieży, produktów służących utrzymaniu higieny i środków czystości, lekarstw, opiekę medyczną oraz rehabilitację, mieszkanie, przedszkole albo szkołę, dojazdy, korzystanie z kultury i rozrywki, wakacje, a nawet kieszonkowe.

Jeśli masz z tym problem, to moja Kancelaria Adwokacka przygotowała pomocne narzędzie: Kalkulator alimentów na dziecko.

Obliczając koszty utrzymania dziecka, najlepiej jest opierać się na fakturach i paragonach. Jeśli wydatki na dziecko będą kwestionowane przez drugiego rodzica, to będziesz w stanie łatwo podważyć jego linię obrony.

Czy istnieją jakieś urzędowe regulacje dotyczące wysokości wydatków na dziecko? Otóż nie, każda sytuacja jest inna i zasługuje na indywidualne rozpatrzenie. Nie obawiaj się, jeżeli z obliczeń wyjdzie Ci kwota, która na pierwszy rzut oka wydaje się dość wysoka. Dziecko ma swoje potrzeby, które wymagają zaspokojenia dla jego prawidłowego rozwoju.

Uzasadnione potrzeby dziecka

Żaden akt prawny nie zawiera definicji uzasadnionych potrzeb dziecka. Pojęcie to jest jednak niezwykle istotne, ponieważ pozwala ono na prawidłowe obliczenie wysokości kosztów utrzymania dziecka. Co zatem należy rozumieć pod pojęciem uzasadnionych potrzeb?

Otóż można je zdefiniować w następujący sposób – są to materialne oraz niematerialne potrzeby dziecka, które muszą zostać zaspokojone, aby mogło ono egzystować w prawidłowy sposób w danych warunkach.

Uzasadnione potrzeby dziecka analizuje się w odniesieniu do konkretnego dziecka. Jedno dziecko będzie mieć bardzo wysokie i wysublimowane potrzeby, inne zaś stosunkowo skromne. Oczywiście, im wyższe potrzeby, tym wyższe alimenty.

Przykładowo, jeżeli dziecko chodzi do szkoły, to jest rzeczą normalną, że potrzebuje ono książek, stroju sportowego czy też obuwia na zmianę. Jeśli natomiast dziecko choruje, uzasadnioną potrzebą są wszelkie wydatki związane z jego leczeniem.

Jak już zbierzesz potrzeby dziecka i je „wycenisz”, to na końcu zestaw to z możliwościami finansowymi Twoimi i zobowiązanego do alimentów. Uzasadnione potrzeby musza być tak określone, aby rodziców było realnie stać na ich realizację.

Jak napisać uzasadnienie pozwu o alimenty?

Jak już wcześniej wspomniałam, uzasadnienie pozwu o alimenty musi wykazywać:

jakie są uzasadnione potrzeby dziecka,

jakie są możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego.

Wszystkie te potrzeby i możliwości musisz dokładnie opisać, uzasadnić i udowodnić. Nie musisz na wszystko przedstawiać paragonów. Możesz wyjaśnić przed sądem ile wydajesz na dziecko i dlaczego oczekujesz alimentów akurat w takiej wysokości.

W dużym uproszczeniu, powinnaś opisać ile kosztuje Cię miesięcznie utrzymanie dziecka. Powinnaś także wykazać na jakiej stopie żyjecie – zarówno Ty i dziecko, jak i ojciec.

Musisz bowiem wiedzieć, że w orzecznictwie funkcjonuje tzw. postulat równej stopy życiowej. Zgodnie z nim, dziecko powinno żyć na takiej stopie życiowej jak rodzicie. W konsekwencji im wyższa stopa życiowa rodziców (w tym ojca uprawnionego do alimentów), tym łatwiej usprawiedliwić nawet najbardziej wyszukane potrzeby dziecka.

W praktyce warto wyróżnić dwie sytuacje – pozew o podwyższenie alimentów oraz o ich obniżenie.

Uzasadnienie pozwu o podwyższenie alimentów

Z pozwem o podwyższenie alimentów zazwyczaj występuje matka, ponieważ najczęściej to właśnie z nią przebywa stale dziecko. Wraz z jego rozwojem rosną również potrzeby, a co za tym idzie wydatki.

Jak zatem możesz uzasadnić swoje żądanie? Przede wszystkim sprawdź, kiedy została zasądzona obecna kwota alimentów i oceń co się od tego czasu zmieniło. W sądzie zwykle będzie trzeba wykazać jedną z 2 okoliczności:

wzrosły uzasadnione potrzeby dziecka,

wzrosły dochody zobowiązanego.

Być może od wydania przez sąd orzeczenia w tym zakresie minęło już kilka lat, a dziecko od tego czasu zmieniło szkołę, zaczęło uczęszczać na dodatkowe zajęcia, a może przewlekle zachorowało. A może Twoja sytuacja materialna się pogorszyła bądź też sytuacja ojca Twojego dziecka mocno się poprawiła. Jeżeli zaszła któraś z tych okoliczności, jest ona jak najbardziej podstawą do wniesienia pozwu o podwyższenie alimentów.

Konieczne będą również odpowiednie środki dowodowe. W przypadku ponoszonych wydatków będą to oczywiście faktury i paragony. Natomiast jeżeli Twoja sytuacja materialna uległa pogorszeniu, możesz poprosić swojego pracodawcę o wydanie zaświadczenia o zarobkach. Jeśli jesteś podopieczną ośrodka pomocy społecznej, również możesz przedłożyć zaświadczenie, z którego będzie wynikać taki fakt.

Uzasadnienie pozwu o obniżenie alimentów

Na wstępie muszę zauważyć, że z powództwem o obniżenie alimentów zwykle występują ojcowie dzieci. To oni bowiem zazwyczaj są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych.

W jaki sposób możesz uzasadnić pozew o obniżenie alimentów? Otóż przede wszystkim zastanów się nad swoją sytuacją życiową. Może osiągasz niższe dochody niż wówczas, gdy sąd zasądził alimenty, a może pogorszył się Twój stan zdrowia, w związku z czym nie możesz tyle pracować jak dawniej. Są tak okoliczności, które jak najbardziej powinny znaleźć się w uzasadnieniu pozwu o obniżenie alimentów.

Jakimi środkami dowodowymi możesz się posłużyć? Otóż może to być zaświadczenie od pracodawcy, zeznanie podatkowe, księgi rachunkowe, a także dokumentacja medyczna czy faktury za lekarstwa oraz zabiegi rehabilitacyjne.

Pozew o alimenty – argumenty

Jakimi argumentami możesz posłużyć się, przygotowując pozew o alimenty? Otóż wiele zależy od sytuacji, w której się znajdujesz oraz od okoliczności danej sprawy.

Najlepszymi argumentami w sprawie o alimenty są konkretne dokumenty. Sąd przecież nie będzie kwestionował tego, że dziecko ma uzasadnione potrzeby, jednakże – z racji tego, że musi on ustalić konkretną kwotę zobowiązania – niezbędne jest ustalenie wysokości ponoszonych wydatków potrzebnych do ich zaspokojenia. W związku z tym możesz wykorzystać na przykład:

faktury dokumentujące wydatki na zajęcia dodatkowe dziecka oraz wydatki związane z jego leczeniem;

faktury za Twoje leczenie;

zaświadczenia dotyczące Twojej sytuacji finansowej oraz zdrowotnej;

zeznania podatkowe.

Ponadto istotnych argumentów w sprawie o alimenty mogą doświadczyć zeznania stron postępowania oraz świadków. Najczęściej w charakterze tych ostatnich powołuje się osoby bliskie – dziadków dziecka, znajomych i przyjaciół, którzy znają sytuację danej rodziny.

Uzasadnienie pozwu o dobrowolne alimenty

W niektórych sytuacjach rodzice, którzy na stale nie mieszkają ze swoim dzieckiem, dobrowolnie zobowiązują się do płacenia alimentów. Czasami jednak chcą oni uregulować tę kwestię w sposób formalny, a więc na drodze sądowej.

Jeżeli zatem ojciec Twojego dziecka chciałby z własnej woli płacić alimenty, jednakże z jakiegoś powodu chciałabyś mieć wyrok, który potwierdzałby tego typu zobowiązanie (na przykład obawiasz się, czy za jakiś nie zmieni on zdania), powinnaś wystąpić z pozwem o alimenty.

Najlepiej będzie, jeśli wskażesz w uzasadnieniu pozwu, że ojciec Twojego dziecka chciałby dobrowolnie łożyć na jego utrzymanie. Możesz w tym celu napisać o tym fakcie, a także przedstawić miesięczne wydatki związane z realizowaniem potrzeb dziecka. Następnie w odpowiedzi na pozew oraz w toku postępowania ojciec Twojego dziecka może przychylić się do tego żądania, co stanowczo uprości oraz skróci całą sprawę.

Czy jest możliwe proste uzasadnienie w pozwie o alimenty?

Uzasadnienie pozwu o alimenty nie musi być przesadnie rozbudowane. Oznacza to, że możesz poprzestać na podstawowych kwestiach, które zostały wskazane w niniejszym artykule.

Jeśli napiszesz w uzasadnieniu za mało, to sąd dopyta Cię na rozprawie o te kwestie, które w jego ocenie będą budzić wątpliwości.

Jeżeli jednak masz pewne wątpliwości dotyczące tego, czy sporządzony przez Ciebie pozew jest prawidłowy, możesz skorzystać z pomocy prawnika – adwokata lub radcy prawnego. Możesz też powierzyć mu napisanie pozwu, jak również prowadzenie całej sprawy przed sądem.

Potrzebujesz pomocy adwokata? Walczysz o alimenty?

Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.

W trudnych sprawach działam w CAŁEJ POLSCE!

Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że walka o korzystne alimenty to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.

Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!

Adwokat

Marlena Słupińska-Strysik

e-mail: [email protected]

tel. 61 646 00 40

tel. 68 419 00 45

tel. 52 511 00 65

Komentarze:

Uzasadnienie pozwu o alimenty

Jeśli chcesz walczyć o korzystne alimenty, to musisz przygotować dobry pozew. Jednym z jego krytycznych elementów, jest uzasadnienie pozwu o alimenty. Na co zwrócić uwagę, aby móc otrzymać wysokie alimenty? W jaki sposób możesz przygotować dobre uzasadnienie? Tego dowiesz się z mojego artykułu „Uzasadnienie pozwu o alimenty – na co zwrócić uwagę”.

Jeśli chcesz przygotować dobry pozew o alimenty, to jestem w stanie Ci pomóc. Udzielam komercyjnych porad prawnych dla klientów z całej Polski, w tym także online i telefonicznie. Przygotowujemy także pozwy o alimenty na zlecenia klienta. Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą ( Adwokat od Alimentów Poznań ) oraz do kontaktu.

Imię i nazwisko

Numer telefonu

E-mail

Krótki opis sprawy

Δ

Uzasadnienie pozwu o alimenty – główne wnioski

Pozew o alimenty jest pismem, które inicjuje postępowanie sądowe o alimenty.

Istnieje również możliwość wniesienia pozwu o podwyższenie oraz o obniżenie alimentów.

Bez względu na rodzaj żądania, pozew o alimenty musi zawierać elementy wymagane prawem, wśród których jest także uzasadnienie.

W uzasadnieniu musisz opisać swoją sytuację materialną, a także wskazać uzasadnione potrzeby dziecka oraz kwoty, jakie są niezbędne do ich zaspokojenia.

Jeżeli nie wiesz, jak przygotować pozew wraz z uzasadnieniem, poproś o pomoc prawnika.

Uzasadnienie pozwu o alimenty samotnej matki

Jeżeli jesteś samotną matką, przygotowanie uzasadnienia pozwu o alimenty może być dla Ciebie szczególnie trudne. Każdego dnia bowiem musisz mierzyć się z szeregiem obowiązków i po prostu możesz nie mieć okazji do tego, aby spokojnie zebrać myśli i następnie przelać je na papier.

Tymczasem, wysokość alimentów zależy od 2 okoliczności:

Uzasadnionych potrzeb dziecka

Możliwości majątkowych i zarobkowych rodziców.

Dlatego zanim sporządzisz uzasadnienie do pozwu, powinnaś odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

czy pracujesz zawodowo, w jakiej wysokości dochody osiągasz?

jaki jest Twój stan zdrowia?

jaki jest stan zdrowia Twojego dziecka?

ile miesięcznie wydajesz na utrzymanie siebie i dziecka?

jak wyglądają Twoje relacje z ojcem dziecka?

jakie dochody osiąga ojciec Twojego dziecka i jakie są jego możliwości zarobkowe?

Uzyskanie odpowiedzi na te pytania pozwoli Ci zebrać dane, niezbędne do przygotowania uzasadnienia pozwu o alimenty.

Zobacz także: Jak napisać pozew o alimenty?

Koszty utrzymania dziecka – jak obliczyć?

Obliczenie kosztów utrzymania dziecka sprawia zwykle rodzicom wiele problemów. Z pewnością wiesz, ile mniej więcej wydajesz miesięcznie na swoje dziecko, jednakże czy potrafisz wskazać konkretną kwotę? Wszystko musisz dokładnie policzyć. W jaki sposób to zrobić?

Przede wszystkim musisz uwzględnić uzasadnione potrzeby dziecka. Chodzi tutaj o takie kwestie jak jego wyżywienie, zakup odzieży, produktów służących utrzymaniu higieny i środków czystości, lekarstw, opiekę medyczną oraz rehabilitację, mieszkanie, przedszkole albo szkołę, dojazdy, korzystanie z kultury i rozrywki, wakacje, a nawet kieszonkowe.

Jeśli masz z tym problem, to moja Kancelaria Adwokacka przygotowała pomocne narzędzie: Kalkulator alimentów na dziecko.

Obliczając koszty utrzymania dziecka, najlepiej jest opierać się na fakturach i paragonach. Jeśli wydatki na dziecko będą kwestionowane przez drugiego rodzica, to będziesz w stanie łatwo podważyć jego linię obrony.

Czy istnieją jakieś urzędowe regulacje dotyczące wysokości wydatków na dziecko? Otóż nie, każda sytuacja jest inna i zasługuje na indywidualne rozpatrzenie. Nie obawiaj się, jeżeli z obliczeń wyjdzie Ci kwota, która na pierwszy rzut oka wydaje się dość wysoka. Dziecko ma swoje potrzeby, które wymagają zaspokojenia dla jego prawidłowego rozwoju.

Uzasadnione potrzeby dziecka

Żaden akt prawny nie zawiera definicji uzasadnionych potrzeb dziecka. Pojęcie to jest jednak niezwykle istotne, ponieważ pozwala ono na prawidłowe obliczenie wysokości kosztów utrzymania dziecka. Co zatem należy rozumieć pod pojęciem uzasadnionych potrzeb?

Otóż można je zdefiniować w następujący sposób – są to materialne oraz niematerialne potrzeby dziecka, które muszą zostać zaspokojone, aby mogło ono egzystować w prawidłowy sposób w danych warunkach.

Uzasadnione potrzeby dziecka analizuje się w odniesieniu do konkretnego dziecka. Jedno dziecko będzie mieć bardzo wysokie i wysublimowane potrzeby, inne zaś stosunkowo skromne. Oczywiście, im wyższe potrzeby, tym wyższe alimenty.

Przykładowo, jeżeli dziecko chodzi do szkoły, to jest rzeczą normalną, że potrzebuje ono książek, stroju sportowego czy też obuwia na zmianę. Jeśli natomiast dziecko choruje, uzasadnioną potrzebą są wszelkie wydatki związane z jego leczeniem.

Jak już zbierzesz potrzeby dziecka i je „wycenisz”, to na końcu zestaw to z możliwościami finansowymi Twoimi i zobowiązanego do alimentów. Uzasadnione potrzeby musza być tak określone, aby rodziców było realnie stać na ich realizację.

Jak napisać uzasadnienie pozwu o alimenty?

Jak już wcześniej wspomniałam, uzasadnienie pozwu o alimenty musi wykazywać:

jakie są uzasadnione potrzeby dziecka,

jakie są możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego.

Wszystkie te potrzeby i możliwości musisz dokładnie opisać, uzasadnić i udowodnić. Nie musisz na wszystko przedstawiać paragonów. Możesz wyjaśnić przed sądem ile wydajesz na dziecko i dlaczego oczekujesz alimentów akurat w takiej wysokości.

W dużym uproszczeniu, powinnaś opisać ile kosztuje Cię miesięcznie utrzymanie dziecka. Powinnaś także wykazać na jakiej stopie żyjecie – zarówno Ty i dziecko, jak i ojciec.

Musisz bowiem wiedzieć, że w orzecznictwie funkcjonuje tzw. postulat równej stopy życiowej. Zgodnie z nim, dziecko powinno żyć na takiej stopie życiowej jak rodzicie. W konsekwencji im wyższa stopa życiowa rodziców (w tym ojca uprawnionego do alimentów), tym łatwiej usprawiedliwić nawet najbardziej wyszukane potrzeby dziecka.

W praktyce warto wyróżnić dwie sytuacje – pozew o podwyższenie alimentów oraz o ich obniżenie.

Uzasadnienie pozwu o podwyższenie alimentów

Z pozwem o podwyższenie alimentów zazwyczaj występuje matka, ponieważ najczęściej to właśnie z nią przebywa stale dziecko. Wraz z jego rozwojem rosną również potrzeby, a co za tym idzie wydatki.

Jak zatem możesz uzasadnić swoje żądanie? Przede wszystkim sprawdź, kiedy została zasądzona obecna kwota alimentów i oceń co się od tego czasu zmieniło. W sądzie zwykle będzie trzeba wykazać jedną z 2 okoliczności:

wzrosły uzasadnione potrzeby dziecka,

wzrosły dochody zobowiązanego.

Być może od wydania przez sąd orzeczenia w tym zakresie minęło już kilka lat, a dziecko od tego czasu zmieniło szkołę, zaczęło uczęszczać na dodatkowe zajęcia, a może przewlekle zachorowało. A może Twoja sytuacja materialna się pogorszyła bądź też sytuacja ojca Twojego dziecka mocno się poprawiła. Jeżeli zaszła któraś z tych okoliczności, jest ona jak najbardziej podstawą do wniesienia pozwu o podwyższenie alimentów.

Konieczne będą również odpowiednie środki dowodowe. W przypadku ponoszonych wydatków będą to oczywiście faktury i paragony. Natomiast jeżeli Twoja sytuacja materialna uległa pogorszeniu, możesz poprosić swojego pracodawcę o wydanie zaświadczenia o zarobkach. Jeśli jesteś podopieczną ośrodka pomocy społecznej, również możesz przedłożyć zaświadczenie, z którego będzie wynikać taki fakt.

Uzasadnienie pozwu o obniżenie alimentów

Na wstępie muszę zauważyć, że z powództwem o obniżenie alimentów zwykle występują ojcowie dzieci. To oni bowiem zazwyczaj są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych.

W jaki sposób możesz uzasadnić pozew o obniżenie alimentów? Otóż przede wszystkim zastanów się nad swoją sytuacją życiową. Może osiągasz niższe dochody niż wówczas, gdy sąd zasądził alimenty, a może pogorszył się Twój stan zdrowia, w związku z czym nie możesz tyle pracować jak dawniej. Są tak okoliczności, które jak najbardziej powinny znaleźć się w uzasadnieniu pozwu o obniżenie alimentów.

Jakimi środkami dowodowymi możesz się posłużyć? Otóż może to być zaświadczenie od pracodawcy, zeznanie podatkowe, księgi rachunkowe, a także dokumentacja medyczna czy faktury za lekarstwa oraz zabiegi rehabilitacyjne.

Pozew o alimenty – argumenty

Jakimi argumentami możesz posłużyć się, przygotowując pozew o alimenty? Otóż wiele zależy od sytuacji, w której się znajdujesz oraz od okoliczności danej sprawy.

Najlepszymi argumentami w sprawie o alimenty są konkretne dokumenty. Sąd przecież nie będzie kwestionował tego, że dziecko ma uzasadnione potrzeby, jednakże – z racji tego, że musi on ustalić konkretną kwotę zobowiązania – niezbędne jest ustalenie wysokości ponoszonych wydatków potrzebnych do ich zaspokojenia. W związku z tym możesz wykorzystać na przykład:

faktury dokumentujące wydatki na zajęcia dodatkowe dziecka oraz wydatki związane z jego leczeniem;

faktury za Twoje leczenie;

zaświadczenia dotyczące Twojej sytuacji finansowej oraz zdrowotnej;

zeznania podatkowe.

Ponadto istotnych argumentów w sprawie o alimenty mogą doświadczyć zeznania stron postępowania oraz świadków. Najczęściej w charakterze tych ostatnich powołuje się osoby bliskie – dziadków dziecka, znajomych i przyjaciół, którzy znają sytuację danej rodziny.

Uzasadnienie pozwu o dobrowolne alimenty

W niektórych sytuacjach rodzice, którzy na stale nie mieszkają ze swoim dzieckiem, dobrowolnie zobowiązują się do płacenia alimentów. Czasami jednak chcą oni uregulować tę kwestię w sposób formalny, a więc na drodze sądowej.

Jeżeli zatem ojciec Twojego dziecka chciałby z własnej woli płacić alimenty, jednakże z jakiegoś powodu chciałabyś mieć wyrok, który potwierdzałby tego typu zobowiązanie (na przykład obawiasz się, czy za jakiś nie zmieni on zdania), powinnaś wystąpić z pozwem o alimenty.

Najlepiej będzie, jeśli wskażesz w uzasadnieniu pozwu, że ojciec Twojego dziecka chciałby dobrowolnie łożyć na jego utrzymanie. Możesz w tym celu napisać o tym fakcie, a także przedstawić miesięczne wydatki związane z realizowaniem potrzeb dziecka. Następnie w odpowiedzi na pozew oraz w toku postępowania ojciec Twojego dziecka może przychylić się do tego żądania, co stanowczo uprości oraz skróci całą sprawę.

Czy jest możliwe proste uzasadnienie w pozwie o alimenty?

Uzasadnienie pozwu o alimenty nie musi być przesadnie rozbudowane. Oznacza to, że możesz poprzestać na podstawowych kwestiach, które zostały wskazane w niniejszym artykule.

Jeśli napiszesz w uzasadnieniu za mało, to sąd dopyta Cię na rozprawie o te kwestie, które w jego ocenie będą budzić wątpliwości.

Jeżeli jednak masz pewne wątpliwości dotyczące tego, czy sporządzony przez Ciebie pozew jest prawidłowy, możesz skorzystać z pomocy prawnika – adwokata lub radcy prawnego. Możesz też powierzyć mu napisanie pozwu, jak również prowadzenie całej sprawy przed sądem.

Potrzebujesz pomocy adwokata? Walczysz o alimenty?

Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.

W trudnych sprawach działam w CAŁEJ POLSCE!

Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że walka o korzystne alimenty to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.

Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!

Adwokat

Marlena Słupińska-Strysik

e-mail: [email protected]

tel. 61 646 00 40

tel. 68 419 00 45

tel. 52 511 00 65

Komentarze:

argumenty. Jak przebiega sprawa?

Sąd nie ustanawia alimentów na dziecko raz na zawsze, bez możliwości zmiany. Obie strony mogą wnioskować zarówno o podwyższenie, jak i obniżenie alimentów. Jak podwyższyć alimenty? Takie żądanie musi mieć formę pozwu i zawierać istotne argumenty. Podpowiadamy, jak udowodnić, że dziecku należą się większe alimenty, a także – z drugiej strony – jak się przed ich podwyższeniem bronić.

Porady prawne online

Zobowiązanie do zapłaty alimentów – co mówi ustawa?

Zapisów prawnych, które bezpośrednio wskazują na obowiązek alimentacyjny rodziców, należy szukać w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym:

Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (Art. 133. k.r.o.).

Znajdziemy też zapis, który mówi, kiedy istnieje możliwość podwyższenia alimentów:

W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego (Art. 138. k.r.o.).

Co to oznacza w praktyce? Wyjaśniamy.

Kiedy możesz domagać się podwyższenia alimentów?

Żeby rodzic mógł żądać podwyższenia alimentów na dziecko, najpierw musi dojść do wydania wyroku zasądzającego alimenty. Jeśli rodzice uzgodnili wybraną kwotę między sobą i nie sformalizowali tych ustaleń w sądzie, to rodzic nie może złożyć pozwu o podwyższenie alimentów. Najpierw koniecznie jest zasądzenie alimentów.

Pozew o podwyższenie alimentów jest więc opcją dla osób, które sądownie uregulowały kwestię obowiązku alimentacyjnego, czyli ustaliły kwotę w sprawie o alimenty, sprawie rozwodowej albo w ramach ugody zawartej przed sądem. Rodzice, którzy tego nie zrobili, mogą napisać pozew o alimenty na dziecko.

Mówimy jednak o sytuacji, w której nasze dziecko ma sądownie przyznane alimenty. O podwyższenie świadczeń alimentacyjnych można walczyć, jeśli od poprzedniego wyroku zmieniły się:

usprawiedliwione potrzeby uprawnionego do alimentów dziecka,

możliwości zarobkowe bądź majątkowe zobowiązanego do alimentacji rodzica.

Żądanie podwyższenia alimentów – argumenty

Rozpatrzmy sytuację, kiedy możliwości majątkowe lub zarobkowe zobowiązanego do zapłaty alimentów zmieniły się na lepsze. Innymi słowy – ma więcej pieniędzy lub jest w stanie więcej zarobić. Podwyższenie alimentów będzie uzasadnionym żądaniem, jeśli rodzic przykładowo:

dostał podwyżkę;

zmienił pracę na lepiej płatną;

odziedziczył spadek, dostał darowiznę;

wygrał na loterii;

zakończył rehabilitację czy leczenie;

obniżył koszty życia, np. spłacił kredyt.

Dla sądu nie liczy się tylko to, ile zarabia i jaki majątek ma rodzic, na którym ciąży obowiązek alimentacyjny. Liczą się również jego możliwości i predyspozycje, nawet jeśli ich nie wykorzystuje. Załóżmy, że rodzic nie pracował z powodów zdrowotnych, a po pełnym wyleczeniu nadal uchyla się od pracy, żeby nie płacić większych alimentów – taka postawa nie będzie działać na jego korzyść w sądzie.

Poziom zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego do płacenia alimentów nie zawsze gra główną rolę w postępowaniu. Czasami istotna zmiana zajdzie w zakresie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego dziecka. Na przykład:

zacznie dojeżdżać do szkoły;

pójdzie na studia w innym mieście;

zwiększą się koszty jego wyżywienia;

będzie chciało rozwijać swoje pasje, uprawiać sport, uczyć się języka;

zachoruje, ulegnie wypadkowi lub spotka go inna przykra sytuacja, która będzie wymagała nakładów finansowych na leczenie czy rehabilitację;

Motywy stojące za żądaniem podniesienia alimentów są często niezależne od samego dziecka i jego rodziców. Podwyższenie czynszu, kosztów mediów czy wynajmu, a także inflacja mogą być przekonującymi argumentami dla sądu, zwłaszcza jeśli wysokość alimentów od lat pozostaje taka sama.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest sytuacja majątkowa drugiego rodzica – tego, który zajmuje się pociechą na co dzień. Jeśli np. będzie zmuszony zmienić pracę na gorzej płatną albo zrezygnować z niej z powodu choroby, to również może żądać podwyższenia alimentów na wspólne dziecko.

Jak napisać pozew o podwyższenie alimentów?

Podwyższenie alimentów na drodze sądowej należy zacząć od napisania pozwu. Tworzenie pism procesowych najlepiej powierzyć adwokatowi zajmującemu się sprawami z zakresu prawa rodzinnego. Pozew o podwyższenie alimentów składa się w wydziale rodzinnym i nieletnich w sądzie rejonowym miejsca zamieszkania dziecka lub miejsca zamieszkania osoby zobowiązanej do płacenia alimentów.

O podwyższenie alimentów w imieniu małoletniego dziecka ubiega się jego rodzic, czyli jego przedstawiciel ustawowy. Jeśli Twoje dziecko ma już skończone 18 lat, to może działać samodzielnie, np. gdy potrzebuje wyższych alimentów, żeby studiować i mieszkać w większym mieście.

Pozew o podwyższenie alimentów – uzasadnienie i wartość przedmiotu sporu

Najważniejsze w treści pozwu o podwyższenie alimentów jest wykazanie, że od ostatniego wyroku sądu nastąpiły istotne zmiany, czyli albo wzrosły uzasadnione potrzeby dziecka, albo zwiększyły się możliwości majątkowe lub zarobkowe rodzica. Nie należy więc przytaczać kosztów związanych z wychowaniem pociechy od samego rozwodu – istotne są tylko te okoliczności, które następowały po tym jak już raz sąd ustalił wysokość alimentów.

Kolejnym elementem pozwu będzie wykazanie wartości przedmiotu sporu. Trzeba odjąć obecnie płacone alimenty (pomnożone przez 12 miesięcy) od kwoty, której żądamy w sprawie o podniesienie alimentów (też w skali 12 miesięcy).

Nie trzeba się natomiast martwić tym, ile kosztuje sprawa o podwyższenie alimentów, bo jest zwolniona z opłaty sądowej.

Podwyższenie alimentów – materiał dowodowy

W postępowaniu o podwyższenie alimentów najważniejsze są dowody w postaci dokumentów. Chodzi głównie o faktury, rachunki, umowy, wyciągi, zaświadczenia i wszelkie inne materiały, które potwierdzą, że faktycznie doszło do zmiany w zakresie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego. Pamiętaj – nie chodzi o udowodnienie wszystkich kosztów utrzymania i wychowania dziecka od samego rozstania rodziców, ale tylko od ostatniego wyroku w sprawie o zasądzenie alimentów.

Jak natomiast udowodnić, że sytuacja finansowa drugiego rodzica zmieniła się na lepsze? Sąd daje Ci możliwość wystąpienia o zobowiązanie pozwanej matki lub ojca do przedłożenia istotnych dokumentów, np. wyciągu z konta, umowy zatrudnienia itp.

Żeby nie powielać uzasadnienia żądania i materiału dowodowego, Twój adwokat dokładnie zapozna się z aktami wcześniejszego postępowania i skonstruuje nowe wnioski i roszczenia w pozwie o podwyższenie alimentów.

Sprawa o podwyższenie alimentów – jak się bronić?

Postawmy się teraz w sytuacji rodzica, który zastanawia się, jak uniknąć podwyższenia alimentów. Pomijamy przypadki, w których ojciec lub matka po prostu nie chcą wydawać na dziecko więcej, mimo że ich możliwości zarobkowe i majątkowe w pełni na to pozwalają.

W sprawie o podwyższenie alimentów argumenty przeciw muszą wskazywać, że sytuacja finansowa rodzica albo się nie zmieniła, albo się pogorszyła od wyroku zasądzającego alimenty. Przykładowo można dowodzić, że:

wzrosły koszty utrzymania rodzica przez podwyżkę czynszu, wynajmu, inflację itp.;

zmniejszyły się jego zarobki lub majątek, np. zwolniono go z pracy, zmniejszono etat itp.;

stan zdrowia lub inne okoliczności uniemożliwiają rodzicowi podjęcie lepiej płatnej pracy;

ma nową rodzinę i inne dzieci na utrzymaniu – wobec wszystkich ma ten sam obowiązek alimentacyjny.

Oprócz tego możesz próbować udowodnić, że zmiany zaszły po drugiej stronie, tj. koszty utrzymania i wychowania dziecka się zmniejszyły, bo np. podjęło stałą pracę, dostało stypendium, spadek czy darowiznę. Wszelkie zmiany, jakie zaszły od poprzedniego wyroku sądu, trzeba rzetelnie udowodnić – pomoże Ci w tym adwokat, który może również napisać dla Ciebie pozew o obniżenie alimentów i reprezentować Cię podczas całego postępowania.

Zadzwoń!

FAQ:

Kiedy możliwe jest podwyższenie alimentów?

Żądanie podwyższenia alimentów jest celowe, jeśli doszło do zmiany okoliczności, w których wydano wyrok zasądzający alimenty, czyli albo zwiększyły się uzasadnione potrzeby dziecka, albo polepszyła się sytuacja finansowa rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów.

Jak podwyższyć alimenty?

Podwyżka alimentów musi być przekonująco uargumentowana. Zgromadź dowody, które potwierdzą, że koszty utrzymania i wychowania dziecka wzrosły albo wystąp o zobowiązanie drugiego rodzica do wykazania odpowiednich dokumentów, np. umowy o pracę czy wyciągu z konta. Więcej o tym, jak skutecznie podwyższyć alimenty, dowiesz się na spotkaniu z Mecenas Jaśków.

Podwyższenie alimentów – jak się bronić?

Musisz wykazać, że Twoje możliwości zarobkowe i finansowe nie pozwalają Ci na dołożenie się do wychowania dziecka w większym stopniu, np. przez utratę pracy, problemy zdrowotne, utrzymywanie innych dzieci. Ponadto możesz próbować udowodnić, że sytuacja finansowa dziecka się polepszyła.

Adwokat Maciej Sawiński

Po analizie szans i ryzyka, ustaleniu wartości przedmiotu sporu, obliczeniu kosztów sądowych i ustaleniu właściwości rzeczowej i miejscowej sądu przyszedł wreszcie czas na sporządzenie pozwu.

Niektórzy spośród moich klientów używają słowa „pozew” na określenie każdego pisma wnoszonego do sądu, dlatego na wstępie warto wyjaśnić to nieporozumienie. Rzecz jasna pozew jest pismem procesowym, jednak nie każde pismo procesowe jest pozwem. Pozew to pismo, którego wniesienie do sądu rozpoczyna proces cywilny.

Kolejnym częstym błędem jest utożsamianie ze sobą „pozwu” i „powództwa”. Powództwo to nie pismo procesowe lecz żądanie, które poddajemy rozstrzygnięciu sądu. Wydając wyrok sąd orzeka o uwzględnieniu albo oddaleniu powództwa. Wnosząc pozew wytaczamy powództwo. Można więc powiedzieć, że pozew ma się do powództwa jak forma do treści.

Wymagania formalne pozwu

Każdy pozew musi zawierać kilka obowiązkowych elementów:

1. Oznaczenie sądu do którego kierujemy pozew

Nie ma wymogu wskazywania w treści pozwu adresu sądu, ani wydziału właściwego do rozpoznania sprawy, jednak zamieszczenie tych danych jest powszechnie przyjęte w praktyce, a do sądowych obyczajów warto się stosować.

2. Oznaczenie stron i wskazanie ich adresów

Osoba wnosząca pozew jest określana jako „powód” i to jej dane powinny być wskazane jako pierwsze. Nasz przeciwnik procesowy to pozwany. W przypadku powoda oprócz imienia, nazwiska i adresu konieczne jest również podanie numeru PESEL lub NIP.

Jeśli znamy PESEL lub NIP pozwanego to również powinniśmy je wskazać od razu w pozwie. Wprawdzie sąd ma obowiązek ustalić te dane z urzędu, jednak w praktyce bywają z tym kłopoty. Niemożliwość ustalenia numery PESEL pozwanego może doprowadzić do zawieszenia postępowania.

W sytuacji gdy pozywamy przedsiębiorcę odpada problem z ustaleniem numerów identyfikujących jednoznacznie osobę pozwanego. Wszyscy przedsiębiorcy posiadają nr NIP, który jest ujawniony w publicznym, dostępnym przez Internet rejestrze.

W przypadku gdy któraś ze stron jest przedsiębiorcą, a powództwo jest związane z działalnością gospodarczą oprócz imienia i nazwiska powinniśmy wskazać również jej firmę, czyli nazwę pod którą prowadzi działalność.

Gdy stroną jest osoba prawna w pozwie należy wskazać jej pełną nazwę oraz numer pod którym figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym, ewentualnie w innym rejestrze jeżeli mamy do czynienia z pewnymi specyficznymi kategoriami podmiotów.

3. Oznaczenie pełnomocnika

O tym wymogu wspominam jedynie dla zachowania pełnej rzetelności, bowiem jeżeli mamy pełnomocnika to raczej nie wnosimy samodzielnie pozwu. Jeśli jest inaczej to warto się zastanowić nad zmianą pełnomocnika🙂

4. Oznaczenie rodzaju pisma

W przypadku pozwu będzie to oczywiście pozew, przy czym podajemy w tym miejscu jego ogólną kategorię, np. pozew o zapłatę, o rozwód, o alimenty itp.

5. Dokładne określenie żądania

W tym miejscu wskazujemy nasze żądanie. To bardzo ważny element pozwu, bo w ten sposób zakreślamy przedmiot całego postępowania. W aspekcie formalnym żądanie pozwu decyduje o właściwości sądu i zakwalifikowaniu sprawy do określonego rodzaju postępowania.

Sposób formułowania żądań pozwu oraz ich rodzaje będą przedmiotem osobnego wpisu.

Wskazujemy ją w sprawach o prawa majątkowe. Wyjątkiem są sprawy, w których przedmiotem powództwa jest żądanie zapłaty określonej kwoty pieniędzy, bowiem oczywistym jest, że to ona wskazuje wartość przedmiotu sporu.

Ściśle rzecz biorąc nie jest to element treści pozwu, lecz wymóg fiskalny. Uważam jednak, że należy wymienić go w tym miejscu, bowiem wysokość opłaty jest zależna od rodzaju sprawy, a często także od wartości przedmiotu sporu.

Sąd nie rozpozna sprawy jeżeli nie uiścimy opłaty. Opłat sądowych można dokonywać gotówką w kasie sądu, przelewem na rachunek bankowy lub poprzez naklejenie na pozew znaków opłaty sądowej, które można zakupić w kasie dowolnego sądu. Znakami można jednak dokonać opłaty tylko do wysokości 1500 zł.

Do pozwu powinniśmy dołączyć dowód uiszczenia opłaty sądowej.

8. Uzasadnienie

Ten punkt stanowi zasadniczą część pisma. To miejsce, w którym opisujemy fakty, które zmusiły nas do skierowania sprawy na drogę sądową i przytaczamy argumentację na poparcie naszego głównego żądania a także ewentualnych dodatkowych wniosków.

W uzasadnieniu przytaczamy także dowody na poparcie faktów, na które się powołujemy.

Jeżeli pozew został wniesiony do sądu, który został przez nas wybrany na podstawie przepisów o właściwości miejscowej przemiennej, to również należy powołać fakty uzasadniające możliwość i prawidłowość dokonania takiego wyboru.

Nie ma potrzeby zamieszczania w uzasadnieniu argumentacji prawnej ani wskazywania przepisów stanowiących podstawę naszego żądania. Strona ma dokładnie opisać fakty, a ich odpowiednia kwalifikacja prawna jest już zadaniem sądu.

Sposobowi pisania uzasadnień będzie poświęcony odrębny wpis.

9. Wymienienie załączników

W każdym piśmie procesowym należy wymienić załączniki, które składamy razem z nim. W przypadku pozwu obowiązkowym załącznikiem jest odpis pisma dla strony pozwanej. Najczęściej załącznikiem będzie również potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej (o ile nie uczyniliśmy tego poprzez naklejenie na pismo znaków opłaty sądowej). Jeżeli dysponujemy dowodami w postaci dokumentów, na które powołujemy się w uzasadnieniu, to również powinniśmy je załączyć do pozwu.

10. Odpis pozwu i załączników dla pozwanego

Do pozwu należy dołączyć jego odpis dla strony pozwanej. Jeżeli pozywamy kilka osób, to należy dołączyć odpis dla każdej z nich. Odpis pozwu powinien również zawierać odpisy wszystkich załączników.

11. Podpis

Z pozoru oczywiste, ale jednak sporo osób zapomina o nim w ferworze walki. Pismo bez podpisu nie jest oświadczeniem naszej woli i nie wywołuje skutków prawnych.

Dodatkowe elementy pozwu

W zależności od potrzeby pozew może zawierać wiele dodatkowych elementów. Tytułem przykładu można wymienić:

wnioski dowodowe: wnioski o przeprowadzenie dowodów na uzasadnienie faktów, na które powołujemy się w uzasadnieniu naszego pisma; często wnioski dowodowe są zamieszczane jedynie w uzasadnieniu, bezpośrednio po przywołaniu danego faktu, jednak uważam, że dobrą praktyką jest wypunktowanie ich we wstępnej części pozwu, zwłaszcza gdy wnosimy o przeprowadzenie dowodów wymagających innych niż z załączonych do pozwu dokumentów, jak np. z opinii biegłego czy też z dokumentów, które nie są w naszym posiadaniu i to sąd ma zobowiązać inną osobą do ich dostarczenia;

wniosek o rozpoznanie sprawy pod nieobecność powoda: warto go złożyć, jeżeli uważamy, że nasza obecność na rozprawie nie jest konieczna, nawet jeżeli planujemy się na niej stawić; ewentualne nieprzewidziane wypadki powodujące nasze niestawiennictwo nie wstrzymają wtedy rozpoznania sprawy;

wniosek o zabezpieczeni powództwa: w sytuacji gdy spełnienie naszego żądania dopiero po wydaniu wyroku stoi pod znakiem zapytania albo gdy konieczne jest unormowanie sytuacji stron na czas trwania procesu, możemy wnosić o wydanie przez sąd odpowiednich postanowień tymczasowych; problematyka zabezpieczenia powództwa będzie tematem odrębnego wpisu;

wniosek o zwolnienie z kosztów: składamy go razem z pozwem, jeżeli nie możemy sobie pozwolić na uiszczenie opłaty sądowej;

wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Pozew na formularzu

W sprawach, w których powód jest usługodawcą lub sprzedawcą i dochodzi roszczeń wynikających z umów o:

1) świadczenie usług pocztowych i telekomunikacyjnych,

2) przewóz osób i bagażu w komunikacji masowej,

3) dostarczanie energii elektrycznej, gazu i oleju opałowego,

4) dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków,

5) wywóz nieczystości,

6) dostarczanie energii cieplnej

pozew powinien być wniesiony na urzędowym formularzu, dostępnym w każdym sądzie i możliwym do pobrania ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Formularz zawiera instrukcje jego wypełnienia.

Wskazany wyżej formularz pozwu obowiązuje również w postępowaniu uproszczonym, czyli w następujących sprawach należących do właściwości sądów rejonowych:

1) o roszczenia wynikające z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza dziesięciu tysięcy złotych, a w sprawach o roszczenia wynikające z rękojmi, gwarancji jakości lub z niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową sprzedaży konsumenckiej, jeżeli wartość przedmiotu umowy nie przekracza tej kwoty;

2) o zapłatę czynszu najmu lokali mieszkalnych i opłat obciążających najemcę oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej bez względu na wartość przedmiotu sporu.

Pozew do E-sądu

W elektronicznym postępowaniu upominawczym, czyli sprawach należących do właściwości tzw. E – sądu nie mają zastosowania opisane wyżej reguły. Pozew powstaje online za pomocą odpowiedniego kreatora, dostępnego na stronie internetowej E – sądu.

Konsekwencje braków formalnych pozwu

W sytuacji gdy pozew nie spełnia któregoś z wymogów formalnych zostaniemy pisemnie wezwani do usunięcia tego braku w terminie 7 dni. Jeżeli usuniemy brak w terminie, to pozew wywoła skutki prawne od chwili jego rzeczywistego wniesienia, a nie dopiero od dnia uzupełnienia braków. Ma to bardzo istotne znaczenie, zwłaszcza dla oceny biegu przedawnienia.

Przykład:

Termin przedawnienia mija 22 września i w tym właśnie dniu wnosimy pozew. Okazuje się jednak, że zapomnieliśmy o dołączeniu do niego odpisu dla pozwanego. Pozew został sprawdzony w sądzie dopiero po dwóch tygodniach, a doręczenie wezwania o usunięciu braków zajęło kolejny miesiąc. Pismo zostało nam doręczone 7 listopada. Jeżeli odpowiemy na wezwanie w terminie i dostarczymy sądowi brakujący odpis najpóźniej niż 14 listopada, to nasze roszczenie nie ulegnie przedawnieniu, bo pozew wywoła pełne skutki prawne od dnia 22 września.

Jeżeli nie usuniemy w terminie braków formalnych pozwu zostanie on zwrócony i nie wywoła żadnych skutków prawnych.

Jakie dokumenty są potrzebne do sprawy o alimenty?

W sprawach o alimenty najważniejsze są dwie kwestie, a mianowicie ustalenie kosztów utrzymania osoby uprawnionej, a także wykazanie jej usprawiedliwionych potrzeb, w tym celu należy przedstawić dowody przedstawiające faktyczne dochody i możliwości zobowiązanego. W sytuacji, gdy alimentów dochodzi małoletnie dziecko od jednego z rodziców, niezbędne jest wskazanie wieku dziecka, przedstawienie jego rzeczywistych kosztów utrzymania, w tym precyzyjne oszacowanie poszczególnych jego składników. Przygotowując się do sprawy o alimenty należy zgromadzić wszelkie dokumenty obrazujące bieżące koszty utrzymania dziecka, w tym: faktury, paragony za żywność, odzież, obuwie, przybory szkolne, leki, zaświadczenia z przedszkola/ ze szkoły, rachunki, potwierdzenie opłat za zajęcia dodatkowe, na które dziecko uczęszcza, bilety miesięczne, dokumenty przedstawiające koszty wyjazdów dziecka na wakacje, ferie, wycieczki szkolne. Istotnym elementem kosztów utrzymania dziecka są koszty utrzymania domu, w którym dziecko mieszka, dlatego zasadnym jest zgromadzenie wszelkich rachunków za czynsz, media. Koszty utrzymania dziecka przedstawiamy w skali miesiąca. W odniesieniu do kosztów ponoszonych jednorazowo w roku tj. zakup wyprawki szkolnej przedstawiamy ich 1/12 części, by zobrazować ich wysokość w skali jednego miesiąca.

Jeśli nie posiadamy dokumentów na wykazanie wszystkich kosztów utrzymania dziecka to i tak wskazane jest ich oszacowanie.

W przypadku, gdy po raz pierwszy zamierzamy starać się o alimenty do sporządzonego pozwu dołączamy odpis aktu urodzenia dziecka, natomiast w przypadku podwyższenia alimentów niezbędne będzie dołączenie poprzedniego wyroku Sądu orzekającego w tym zakresie bądź ugoda wcześniej zawarta.

Sprawy o alimenty mają charakter indywidualny, zależą od aktualnego stanu faktycznego, dlatego ważne jest sporządzenie krótkiego opisy życia dziecka, ze wskazaniem, z którym z rodziców aktualnie mieszka, czy rodzic pokrywa wszelkie koszty jego utrzymania, czy drugi rodzić również w ich partycypuje, czy wszystkie podstawowe potrzeby dziecka są zaspokajane, jeśli nie to – należy je wskazać, opis stanu zdrowia dziecka czy cierpi ono na przewlekłe choroby, czy pozostaje pod stałą opieką lekarską.

Przechodząc do wykazania sytuacji majątkowej i zarobkowej rodziców dziecka, należy podać gdzie rodzice aktualnie pracują lub czym się zajmują, jakie osiągają zarobki jakie mają wykształcenie lub wyuczony zawód, w jakiej sytuacji osobistej znajdują się, gdzie mieszkają, ile osób mają na utrzymaniu, czy posiadają jakiś majątek.

Pozew o alimenty lub pozew o podwyższenie alimentów należy sporządzić w trzech egzemplarzach, do których dołączamy wszystkie zgromadzone dokumenty wraz z aktem urodzenia małoletniego dziecka oraz wyrokiem sądu lub ugodą w przypadku podwyższenia alimentów. Tak przygotowany pozew należy złożyć we właściwym sądzie rejonowym.

Pozew o alimenty zwolniony jest od opłaty sądowej.

Jak napisać pozew o podwyższenie alimentów?

Autor

Kamil Klamer Artykuły autora

Artykuł ma na celu przybliżenie problematyki alimentów i tego, czy jeśli zostaną one zasądzone przez sąd lub ustalone w toku ugody, mogą być zmienione. W jaki sposób wnioskować o podwyższenie alimentów lub ich obniżenie – kto może to zrobić i kiedy? Na te i inne pytania odpowiedź zostanie udzielona poniżej. Wskazane zostaną też warunki formalne pisma procesowego – jak je sformułować, jak oznaczyć wartość przedmiotu sporu, co obligatoryjnie do niego załączyć?

Co to są alimenty i komu przysługują?

Obowiązek alimentacyjny to obowiązek dostarczania środków utrzymania oraz, w miarę potrzeby, wychowania. Jest to uregulowane w art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Alimenty mają na celu zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego do alimentacji. Wypełnianie tego obowiązku może polegać również na dostarczaniu uprawnionemu mieszkania, opieki lekarskiej i domowej.

Alimenty przysługują:

dzieciom, które nie są w stanie same się utrzymać;

małżonkowi;

krewnym.

Kto może żądać podwyższenia lub obniżenia alimentów?

Podwyższenia alimentów może żądać osoba uprawniona do ich otrzymania – dziecko małoletnie za pośrednictwem swojego przedstawiciela ustawowego, natomiast osoba pełnoletnia – samodzielnie lub przez pełnomocnika.

Obniżenia alimentów może zaś żądać osoba, która jest obowiązana do ich uiszczania.

Co istotne, kwestia podwyższenia lub obniżenia alimentów wymaga tego, aby uprzednio były już sądownie uregulowane alimenty.

Alimenty mogą być uregulowane na podstawie:

wyroku w sprawie o alimenty;

wyroku w sprawie o rozwód, który obejmuje także alimenty;

ugody sądowej, która została zawarta przed sądem i wciągnięta do protokołu.

Przykład 1.

Pan Konrad ma orzeczony obowiązek alimentacyjny w stosunku do dziecka na podstawie zawartej ugody przed sądem. W toku procesu o alimenty porozumiał się z matką dziecka i wspólnie ustalili, że będzie uiszczał alimenty w kwocie po 1000 zł miesięcznie. W przyszłości, powołując się na ugodę sądową, będzie mógł żądać ich obniżenia, natomiast małoletnia, reprezentowana przez matkę, ich podwyższenia.

Kiedy obniżenie lub podwyższenie alimentów jest możliwe?

Zmiana rozstrzygnięcia w zakresie alimentów jest możliwa w przypadku zmiany stosunków, jak stanowi art. 138 kro.

Zmiana stosunków jest pojęciem bardzo nieostrym, ogólnym. Powinno się przez nią rozumieć zmianę okoliczności istotnych z punktu widzenia ustawowych przesłanek obowiązku alimentacyjnego i zakresu świadczeń alimentacyjnych, czyli:

usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego;

zarobkowych i majątkowych możliwości obowiązanego.

Nie każda zmiana w życiu obowiązanego czy uprawnionego do alimentów będzie podstawą do zmiany orzeczenie alimentacyjnego, w szczególności, jeśli nie mają charakteru trwałego, zasadniczego i nie wyczerpują przesłanek, które w istotny sposób wpływają na istnienie czy zakres obowiązku alimentacyjnego.

Przykład 2.

Ewa, córka pani Iwony, ma zasądzone alimenty od ojca, pana Karola, w kwocie 700 zł miesięcznie. Została zapisana przez matkę na 3-miesięczny kurs przygotowujący do egzaminu na zakończenie szkoły podstawowej, który jest odpłatny. Nie jest to podstawa do stałego podwyższenia alimentów, gdyż nie ma to charakteru trwałego.

Dla podwyższenia obowiązku alimentacyjnego znaczenie będą miały następujące okoliczności:

wzrost usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego – w przypadku dorastających dzieci związany z tym obowiązek częstszej wymiany ubrań, odzieży, zakup kosmetyków, środków czystości, zwiększonych kosztów żywieniowych;

wzrost wynagrodzenia zobowiązanego;

zwiększenie majątku zobowiązanego, na przykład poprzez wygraną na loterii, otrzymanie znacznego spadku, darowizny.

Do obniżenia obowiązku alimentacyjnego znaczenie będzie miał:

spadek usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, na przykład poprawienie stanu zdrowia dziecka, które z uwagi na chorobę miało zasądzone wyższe alimenty, na przykład w związku z tym, że nie ma już konieczności zakupu leków;

pogarszający się stan majątkowy lub finansowy zobowiązanego wskutek utraty pracy, zmniejszenia zarobków albo w związku z narodzinami nowego dziecka, które jest na jego utrzymaniu.

POLECAMY Ogłoszenia o pracę z całej Polski Poznaj wybrane oferty pracodawców

Poznaj wybrane oferty pracodawców Weź udział w rekrutacji

Weź udział w rekrutacji Podziel się opinią Zobacz ogłoszenia Dowiedz się ile możesz zarabiać w innej firmie na takim samym stanowisku

Jak oznaczyć wartość przedmiotu sporu?

Alimenty są świadczeniem powtarzającym się – nie są zasądzane jednorazowo, ale w powtarzających się okresach. Najczęściej są to okresy miesięczne i w ten sposób najłatwiej je zasądzić oraz później egzekwować, choć można przyjąć na przykład okresy tygodniowe, kwartalne. Zależy to od możliwości zobowiązanego w zakresie przekazywania środków, a także potrzeb uprawnionego i jego harmonogramu.

W Polsce najczęściej są to alimenty miesięczne.

Aby obliczyć wartość przedmiotu sporu, bierze się pod uwagę w przypadku świadczeń powtarzających się sumę świadczeń za jeden rok, a jeśli trwają krócej – za cały czas ich trwania. Wynika to z przepisu art. 22 ustawy – Kodeks postępowania cywilnego.

Przykład 3.

Maria żąda alimentów w kwocie 1000 zł miesięcznie od swojego ojca, pana Artura. W takim przypadku wartość przedmiotu sporu będzie wynosiła 12 000 zł, ponieważ mnoży się wartość świadczenia przez 12 miesięcy.

Jeżeli sąd zasądzi kwotę 1000 zł alimentów, to w późniejszym czasie:

Wariant 1:

Maria po kilku latach, zwiększeniu się jej potrzeb, żąda zwiększenia alimentów do kwoty 1500 zł miesięcznie. W takim przypadku wartość przedmiotu sporu stanowić będzie ta kwota, której różnicy się domaga – 500 zł – pomnożona przez 12 miesięcy.

Wartość przedmiotu sporu wyniesie 500 × 12 = 6000 zł.

Wariant 2:

Pan Artur z uwagi na koronawirusa stracił pracę, znalazł inną, jednak gorzej płatną. Z tego względu wnosi o zmniejszenie alimentów do kwoty 600 zł miesięcznie. W takim przypadku wartość przedmiotu sporu stanowić będzie ta kwota, o której różnicę żąda zmniejszenia alimentów – 400 zł – pomnożona przez 12 miesięcy.

Wartość przedmiotu sporu wyniesie 400 × 12 = 4800 zł.

Schemat pozwu o obniżenie lub podwyższenie alimentów

W pierwszej kolejności należy wskazać datę sporządzenia pozwu oraz określić sąd, do którego jest kierowany.

Może to być albo według miejsca zamieszkania pozwanego, albo według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej.

Następnie wskazuje się strony – powoda, czyli osobę, która żąda podwyższenia lub obniżenia alimentów, oraz pozwanego – tę drugą.

Następnie wskazuje się wartość przedmiotu sporu oraz datę wymagalności roszczenia – jest to w przypadku alimentów najczęściej dzień przed złożeniem pozwu.

W dalszej części należy odpisać żądanie:

„żądam podwyższenia alimentów zasądzonych wyrokiem Sądu Rejonowego w Lubartowie z 9 listopada 2016 roku w sprawie III RC 78/16 z kwoty 700 zł miesięcznie do kwoty 1200 zł miesięcznie”;

„żądam obniżenia alimentów zasądzonych wyrokiem Sądu Rejonowego w Lubartowie z 9 listopada 2016 roku w sprawie III RC 78/16 z kwoty 700 zł miesięcznie do kwoty 400 zł miesięcznie”.

Ponadto w petitum pozwu zasadne jest także poinformowanie, czy strony podjęły próbę pozasądowego rozwiązania sporu – czy rozmawiały na ten temat, czy próbowały się porozumieć, ewentualnie dlaczego taka próba nie została podjęta (zazwyczaj wynika to z faktu, że są one skonfliktowane i nie utrzymują relacji).

W uzasadnieniu należy opisać, co stanowi przyczynę żądania, jakie wystąpiły nowe okoliczności, które uzasadniają zwiększenie lub obniżenie alimentów. Mogą one dotyczyć obowiązanego, uprawnionego, lub obu stron równocześnie, jednak należy pamiętać o precyzyjnym opisaniu tego w uzasadnieniu.

Do pozwu należy załączyć odpis wyroku lub ugody, która została wydana w sprawie o alimenty i która ma być zmieniona przez podwyższenie lub obniżenie alimentów. Ponadto zasadne jest także dołączenie faktur, które dokumentują zwiększenie wydatków, możliwości majątkowych lub zarobkowych zobowiązanego (w sprawie o podwyższenie alimenty) albo dokumentów, które ukażą zmniejszenie się możliwości majątkowych lub zarobkowych obowiązanego.

Pozew należy podpisać, załączyć dokumenty, a także jeden odpis, dla strony przeciwnej.

Pozew o alimenty – uzasadnienie pozwu

Pozew o alimenty – uzasadnienie pozwu – jak to wygląda w praktyce, cz. 2

W części pierwszej artykułu Pozew o alimenty – jak to wygląda w praktyce, cz. 1: petitum pokazana została konstrukcja wstępnej części pozwu o alimenty. W tym miejscu przechodzimy do najważniejszej, ale zarazem najtrudniejszej w przygotowaniu, części głównej, argumentującej konieczność przyznania alimentów oraz będącej podstawą określenia ich wysokości.

Merytoryczne uzasadnienie pozwu

W uzasadnieniu powinny się znaleźć elementy, które pozwolą sądowi zapoznać się z sytuacją dziecka i jego potrzebami. Ich podstawowe zestawienie zawiera poniższe zestawienie:

UZASADNIENIE

data urodzenia dziecka◊od kiedy pozwany był zobowiązany do płacenia alimentów, czy płacił je dobrowolnie,

czy alimenty płacone były regularne, czy okazjonalnie,

składniki kosztów utrzymania dziecka wraz z szacunkowymi kwotami (w zależności od wieku dziecka: opłata za żłobek, przedszkole, opiekunkę, wydatki szkolne, aktywność dziecka – karnety zajęcia sportowe – odzież, wyżywienie, leczenie),

opis możliwości finansowych pozwanego (wiek, wykształcenie, poziom życia, dochody),

opis sytuacji rodzinnej każdego z rodziców (czy posiadają osoby na utrzymaniu),

opis sytuacji zarobkowej rodziców (czy są aktywni zawodowo, gdzie i w jakim zawodzie pracują, jakie otrzymują wynagrodzenie, czy mają inne dochody),

podajemy także wszystkie inne informacje, które mogą mieć wpływ na wysokość zasądzonych alimentów

Liczy się jakość argumentów

Dobre uzasadnienie niekoniecznie będzie długie, ale rzeczowe. Przede wszystkim, powinno być jasne dla sądu i poparte dowodami, przedstawionymi w załącznikach. Należy też pamiętać o tym, że wydatki ponoszone z tytułu utrzymania dziecka mogą też być potwierdzone przez zeznania świadków – na przykład dziadków.

Podpis na zakończenie

Pozew zakończony jest podpisem po prawej stronie. Podpis składa przedstawiciel ustawowy dziecka, czyli rodzic.

Poświadczenie informacji zawartych w pozwie o alimenty

Na dole strony, po lewej, zamieszczamy spis załączników uprawniających do złożenia pozwu oraz potwierdzających poniesienie wydatków.

Załączniki:

pozew wraz z załącznikami w 2 egzemplarzach, skrócony lub zupełny odpis aktu urodzenia dziecka (w pierwszym przypadku dziecko pochodzi ze związku małżeńskiego, w drugim – nie), zaświadczenie o wysokości dochodów rodzica składającego wniosek, faktury, potwierdzenia przelewów za zakupy dla dziecka, koszty leczenia, dodatkowe zajęcia.

Prawnik wie, jak napisać dobry pozew o alimenty

W białostockiej kancelarii adwokackiej Urszuli Zajko powstają pozwy alimentacyjne spełniające wszelkie wymogi formalne, z rzeczową argumentacją oraz wszelkimi niezbędnymi informacjami, które to informacje będą brane pod uwagę podczas rozpatrywania wniosku przez sąd. Warto skonsultować swój wniosek o alimenty z takim prawnikiem, by mieć pewność, że zostanie on rozpatrzony na korzyść dziecka.

키워드에 대한 정보 pozew o podwyższenie alimentów wzór uzasadnienie

다음은 Bing에서 pozew o podwyższenie alimentów wzór uzasadnienie 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Fatca 신고 방법 | [2강 해외계좌신고]미국 해외금융계좌신고 세금폭탄의 진실? Fbar/Fatca 정확히 알려드립니다. 176 개의 베스트 답변
See also  중년 여성 선물 | 10만원으로 에르메스 선물하기🎁 가격대별 센스있는 선물 추천 (※내돈내산) 【펄이지엥】 인기 답변 업데이트

See also  공감 영어 로 | 영어로 공감 표현 → 맞아! / 그러니까! / 그러게 말이다 [ 영어 대화가이드 ] [ 영어회화 ] 모든 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 POZEW O ALIMENTY omówienie i wzór

  • pozew o alimenty
  • alimenty
  • pozew
  • sąd
  • dziecko
  • mama
  • Benita Prusinowska
  • długi alimentacyjne
  • postępowanie sądowe
  • długi
  • porady prawne

POZEW #O #ALIMENTY #omówienie #i #wzór


YouTube에서 pozew o podwyższenie alimentów wzór uzasadnienie 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 POZEW O ALIMENTY omówienie i wzór | pozew o podwyższenie alimentów wzór uzasadnienie, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment