Pozew O Przywrócenie Do Pracy | Jak Odwołać Się Od Wypowiedzenia Umowy O Pracę? Pozew Do Sadu Pracy Komentarz Prawnika 4K 29731 명이 이 답변을 좋아했습니다

당신은 주제를 찾고 있습니까 “pozew o przywrócenie do pracy – Jak odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę? Pozew do sadu pracy Komentarz prawnika 4K“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 prosto o prawie 이(가) 작성한 기사에는 조회수 4,653회 및 좋아요 381개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

pozew o przywrócenie do pracy 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Jak odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę? Pozew do sadu pracy Komentarz prawnika 4K – pozew o przywrócenie do pracy 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Jak odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę? Pozew do sadu pracy Komentarz prawnika Prosto o Prawie. Jak okiem prawnika wygląda w praktyce pozew do sądu pracy w związku z rozwiązaniem umowy o pracę przez pracodawcę?
Zacznij wspierać ten kanał, a dostaniesz te bonusy:
https://www.youtube.com/channel/UC-S48OMH8gJK0hVwDYUiP1Q/join
Patronite
https://patronite.pl/prosto-o-prawie
Wesprzyj kanał dowolną kwotą:
https://www.paypal.com/donate/?cmd=_s-xclick\u0026hosted_button_id=WK8HBNSREJYUG\u0026source=url
Strona internetowa:
https://prostooprawie.eu/
Facebook:
https://www.facebook.com/prostooprawie
#prostooprawie

pozew o przywrócenie do pracy 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Wypełniony wzór pozwu o przywrócenie do pracy

POZEW o przywrócenie do pracy. Wnoszę o: 1. przywrócenie do pracy na … W dniu [•] pozwany zakład pracy rozwiązał z powodem umowę o pracę w trybie.

+ 여기에 더 보기

Source: fzz.org.pl

Date Published: 1/10/2022

View: 5362

Pozew o przywrócenie do pracy i zapłatę zaległego …

Zgodnie z przepisami art. 35 i 36 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych1, w sprawach z zakresu prawa pracy pobiera się opłatę podstawową w kwocie 30 …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.edukacjaprawnicza.pl

Date Published: 9/14/2022

View: 1939

Przywrócenie do pracy – wyjaśnia adwokat Iwo Klisz z …

Na końcu tego wpisu zamieściłem bezpłatny wzór takiego pozwu. Mam nadzieję, że Ci się przyda. Sąd uwzględni wniosek (pozew) pracownika o przywrócenie do pracy, …

+ 더 읽기

Source: wypowiedzenie-umowy-o-prace.pl

Date Published: 4/18/2021

View: 2899

Jak napisać pozew o przywrócenie do pracy? – Infor.pl

Pozew o przywrócenie do pracy możemy złożyć, jeżeli nasza umowa została już rozwiązana. Jeżeli np. trwa jeszcze okres wypowiedzenia, …

+ 여기에 표시

Source: www.infor.pl

Date Published: 6/12/2022

View: 4843

Wzór pozwu o przywrócenie do pracy

POZEW. o przywrócenie do pracy. Wnoszę o: przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach pracy i płacy,; zasądzenie od strony pozwanej na rzecz powoda …

+ 여기에 더 보기

Source: www.solidarnosc-swietokrzyska.pl

Date Published: 7/23/2021

View: 9520

Pozew o przywrócenie do pracy i odszkodowanie – e-prawnik.pl

Czy możliwym jest, aby w pozwie do Sądu Pracy wnioskować o przywrócenie do pracy oraz odszkodowanie? Jeżeli tak, to jak powinien być sformułowany taki pozew …

+ 여기에 자세히 보기

Source: e-prawnik.pl

Date Published: 5/9/2022

View: 2703

Przywrócenie do pracy – kiedy można złożyć pozew?

Przywrócenie do pracy to efekt nieprawłowości w wypowiedzeniu umowy wręczonej przez szefa. Pracownik może złożyć pozew?

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.gowork.pl

Date Published: 2/12/2021

View: 4821

Pozew o przywrócenie do pracy bywa bardzo kosztowny

35 ust. 1, który przewuje, że w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu nie przekracza 50.000 zł, opłatę podstawową wynoszącą 30 zł …

+ 여기에 표시

Source: sws.com.pl

Date Published: 12/27/2022

View: 2766

Pozew o przywrócenie do pracy – podstawowe informacje

Kto może złożyć pozew o przywrócenie do pracy? · zwolnienie pracownicy w ciąży, · zwolnienie pracownika w przedemerytalnym okresie ochronnym (czyli takiego, …

+ 여기를 클릭

Source: www.mecenaspalka.pl

Date Published: 7/28/2022

View: 5603

Art. 56. – [Roszczenie o przywrócenie do pracy lub … – Lex

– [Roszczenie o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie] – Kodeks pracy. Pełna treść. Dziennik Ustaw …

+ 여기에 보기

Source: sip.lex.pl

Date Published: 8/24/2022

View: 3641

주제와 관련된 이미지 pozew o przywrócenie do pracy

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Jak odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę? Pozew do sadu pracy Komentarz prawnika 4K. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Jak odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę? Pozew do sadu pracy Komentarz prawnika 4K
Jak odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę? Pozew do sadu pracy Komentarz prawnika 4K

주제에 대한 기사 평가 pozew o przywrócenie do pracy

  • Author: prosto o prawie
  • Views: 조회수 4,653회
  • Likes: 좋아요 381개
  • Date Published: 2022. 2. 20.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=43XRtzzvaIs

Jak napisać prośbę o przywrócenie do pracy?

W pozwie o przywrócenie do pracy powinno znaleźć się:
  1. tytuł pozwu (np. …
  2. żądanie przywrócenia do pracy (wskazanie, na jakie stanowisko mamy zostać przywróceni oraz na jakich warunkach);
  3. żądanie zasądzenia od pozwanego odszkodowania za czas pozostawania bez pracy wraz z ustawowymi odsetkami;

Co lepsze odszkodowanie czy przywrócenie do pracy?

Przywrócenie do pracy jest dla pracodawcy zdecydowanie bardziej niekorzystne niż zasądzenie odszkodowania. Nie tylko bowiem musi ponownie zatrudnić zwolnionego pracownika na poprzednich warunkach pracy i płacy, ale też – na jego żądanie – jest zmuszony zapłacić mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.

Czy można starać się o przywrócenie do pracy?

Przywrócenie do pracy następuje zawsze na wniosek zwolnionego pracownika, pod warunkiem jednak, że zostanie on uwzględniony przez sąd. Teoretycznie możliwe jest również wnioskowanie o przywrócenie jeszcze przed wszczęciem sprawy sądowej, jednak w praktyce takie sytuacje praktycznie się nie zdarzają.

Jakie odszkodowanie za przywrócenie do pracy?

Z orzeczenia Sądu Najwyższego wynika, że pracownicy, którzy po bezprawnym zwolnieniu za wypowiedzeniem zostali przywróceni do pracy, nie mogą żądać od pracodawcy odszkodowania cywilnego.

Kiedy sąd przywróci pracownika do pracy?

Pracownik, z którym bezprawnie lub bezzasadnie rozwiązano umowę o pracę, ma dwie możliwości – żądać odszkodowania lub przywrócenia do pracy. Jeśli zdecyduje się na drugie rozwiązanie, nie ma jednak gwarancji, że sąd takie żądanie uwzględni.

Jakie badania po przywróceniu do pracy?

Pracownik, który został przywrócony do pracy, nie zostaje przyjęty niejako „od nowa”. Wyrok przywracający go do pracy jest traktowany tak, jakby do ustania zatrudnienia nigdy nie doszło. Nie ma więc podstaw do poddawania go wstępnym badaniom lekarskim.

Jak wygrać sprawę w sądzie pracy?

Jak wygrać z pracodawcą w sądzie pracy

Przede wszystkim – zadbaj o dowody, które będą świadczyć na Twoją korzyść. Środki dowodowe, które potrafią udowodnić, że potraktowano Was niezgodnie z prawem, naruszając prawa pracownicze mogą być różne. To wcale nie muszą być tylko dokumenty.

Czy od odszkodowania płaci się ZUS?

Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy wbrew nazwie nie stanowi wynagrodzenia, lecz odszkodowanie, tak że podobnie jak odszkodowanie jest traktowane – nie opłaca się za nie składek ZUS, podatku dochodowego, a więc cała kwota brutto przyznana przez sąd jest należna pracownikowi.

Ile wynosi odszkodowanie za niesłuszne zwolnienie z pracy?

Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, jednak nie mniej niż za okres wypowiedzenia. Wedle orzecznictwa wypowiedzenie może być uznane za nieuzasadnione, jeżeli np.

Jak obliczyć wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy?

Charakter wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy

Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy powinno więc odpowiadać wynagrodzeniu za pracę, jakie pracownik otrzymywałby, gdyby w tym czasie pracował.

Jak wydać świadectwo pracy po przywróceniu do pracy?

W przypadku przywrócenia pracownika do pracy, świadectwo pracy wystawione w związku z ustaniem tego stosunku pracy, jest ważne. Jedynie na żądanie pracownika pracodawca obowiązany jest uzupełnić jego treść o informację o wyroku przywracającym do pracy.

Czy pracodawca może w każdym czasie rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika?

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy (art. 52 § 2 K.p.). Pracodawca jest więc ograniczony czasowo w kwestii rozwiązania umowy o pracę w tym trybie.

Jakie roszczenia przysługują pracownikowi wadliwie zwolnionemu z pracy?

W razie niezgodnego z prawem rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia pracownikowi przysługują roszczenia: o przywrócenie do pracy (wraz z nim może być dochodzone roszczenie o wypłatę wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy) odszkodowawcze.

Co to znaczy odszkodowanie?

Odszkodowanie – świadczenie, które należy się poszkodowanemu za wyrządzenie szkody od podmiotu prawa cywilnego (np. osoby fizycznej, osoby prawnej, w tym Skarbu Państwa), który tę szkodę wyrządził lub ponosi za nią odpowiedzialność.

Jak wrócić do pracy po zwolnieniu lekarskim?

Art.

Pracodawca, przewidując powrót do pracy po L4 pracownika, powinien wystawić skierowanie na badania medycyny pracy. Za badania lekarskie w ramach medycyny pracy, czy to wstępne, okresowe czy kontrolne, koszt ponosi zawsze pracodawca.

Jak wrócić do pracy po zwolnieniu lekarskim?

Art.

Pracodawca, przewidując powrót do pracy po L4 pracownika, powinien wystawić skierowanie na badania medycyny pracy. Za badania lekarskie w ramach medycyny pracy, czy to wstępne, okresowe czy kontrolne, koszt ponosi zawsze pracodawca.

Czy pracownice w ciąży należy przywrócić do pracy?

W celu potwierdzenia stanu ciąży, pracownica powinna złożyć zaświadczenie stwierdzające, tydzień (miesiąc) ciąży, w celu weryfikacji, czy rozwiązanie umowy nastąpiło po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Na podstawie zaświadczenia, pracodawca winien uznać wypowiedzenie za bezskuteczne i przywrócić pracownicę do pracy.

Ile wynosi odszkodowanie za niesłuszne zwolnienie z pracy?

Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, jednak nie mniej niż za okres wypowiedzenia. Wedle orzecznictwa wypowiedzenie może być uznane za nieuzasadnione, jeżeli np.

Jak obliczyć wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy?

Charakter wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy

Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy powinno więc odpowiadać wynagrodzeniu za pracę, jakie pracownik otrzymywałby, gdyby w tym czasie pracował.

Pozew o przywrócenie do pracy i zapłatę zaległego wynagrodzenia – Edukacja prawnicza

Tekst pochodzi z numeru: 4 (106) kwiecień 2009

Karina Leszczyńska

Wielokrotne nowelizacje przepisów Kodeksu pracy i próby wyrównania szans pracowników w relacjach służbowych z pracodawcami, zmierzające do wzmocnienia pozycji pracownika jako strony stosunku pracy, są wciąż niedoskonałe. Pracownik nadal jest stroną słabszą, często bezradną w obliczu nieznajo­mości obowiązujących przepisów. Ta nieporadność jest dostrzegalna m.in. w sytuacji, gdy pracodawca rozwiązuje lub zmienia pracownikowi umowę o pracę, a ten, choć nie godzi się na zaproponowane warunki, nie jest świadom swoich praw, w tym także terminów, w jakich może wnieść odwołanie do sądu pracy.

Celem niniejszego opracowania jest omówienie podstawowych zasad sporządzania i wnoszenia pozwu oraz pokazanie pewnych odrębności występujących w tzw. indywidualnych sporach pracy.

Tytułem wstępu

Postępowanie sądowe w sprawach z zakresu prawa pracy jest szczególnym postępowaniem uregulowanym w KPC (art. 459–4777). Postępowanie to poza wskazanymi w Kodeksie odrębnościami wypełnia wszelkie instytucje właściwe dla zwykłego procesu.

Wszczęcie postępowania następuje poprzez wytoczenie powództwa, co najczęściej polega na wniesieniu pozwu. Sporządzając pozew, należy pamiętać o istotnych elementach, jakie powinno zawierać każde pismo procesowe (tzw. warunki formalne).

Elementy pisma procesowego

Elementy obligatoryjne pisma wyliczone zostały w przepisach ogólnych dotyczących czynności procesowych (art 126 i n. KPC).

Pismo procesowe powinno zawierać: – oznaczenie sądu, do którego jest skierowane;

– imię, nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;

– oznaczenie rodzaju pisma;

– osnowę wniosku lub oświadczenia i dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;

– podpisy strony, jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;

– wyszczególnienie załączników.

Jeżeli pismo procesowe jest pierwszym pismem w danej sprawie, powinno ponadto zawierać oznaczenie zawodu i miejsca zamieszkania lub siedziby stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, a także wskazywać przedmiot sporu. W pozwie powinniśmy także dokładnie określić nasze żądanie, a w sprawach o roszczenia pieniężne czy prawa majątkowe wskazać konkretną kwotę pieniężną, która stanowić będzie wartość przedmiotu sporu. Wnosząc kolejne pisma, należy przywołać sygnaturę akt. Jeżeli pismo wnosi pełnomocnik, to wraz z pismem składa swoje pełnomocnictwo, chyba że uczynił to wcześniej.

Brak powyższych elementów powoduje, że sąd nie nada sprawie biegu lub zwróci pismo do uzupełnienia w terminie tygodniowym. Sąd nie podejmie również czynności procesowych w przypadku nieuiszczenia opłaty sądowej.

Wysokość opłat w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Zgodnie z przepisami art. 35 i 36 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych1, w sprawach z zakresu prawa pracy pobiera się opłatę podstawową w kwocie 30 zł wyłącznie od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgod­ności z prawem prawomocnego orzeczenia. W sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50 000 zł, pobiera się od wszystkich podlegających opłacie pism procesowych opłatę stosunkową. Strony stosunku pracy uiszczają opłatę podstawową nawet w sprawie o ustalenie istnienia stosunku pracy wytoczonej z powództwa inspektora pracy.

W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych wysokość opłaty podstawowej również wynosi 30 zł.

Oprócz elementów obligatoryjnych pozew może zawierać wniosek o przeprowadzenie rozprawy pod nieobecność powoda czy zabezpieczenie powództwa.

Strona składa pismo wraz z odpisami i odpisami załączników, które doręczane są uczestnikom postępowania. Pismo można też wysłać za pośrednictwem poczty, najlepiej listem poleconym.

Zasadą jest, że pierwszym pismem w sprawie jest pozew. Zgodnie z art. 127 KPC, w piśmie procesowym, którego celem jest przygotowanie rozprawy, należy zwięźle wskazać stan sprawy, a także ustosunkować się do twierdzeń i dowodów przedstawianych przez stronę przeciwną, jak również podać lub załączyć dowody własne, które mają być przedstawione na rozprawie.

W sprawach z zakresu prawa pracy obowiązuje właściwość miejscowa przemienna. Polega ona na tym, że powództwo może być wytoczone przed sąd właściwości ogólnej pozwanego bądź przed sąd, w którego okręgu praca jest, była lub mogła być wykonana, albo też przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład pracy (art. 461 KPC).

Należy pamiętać, że niektóre pisma procesowe trzeba doręczyć sądowi na drukach urzędowych (w postępowaniu ­uproszczonym – pozew, odpowiedź na pozew, pismo zawierające wnioski dowodowe itp.). Druki te są nieodpłatnie udostępniane w biurach podawczych i sekretariatach sądów, zarządach gmin oraz na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości.

Właściwość rzeczowa sądu

Spory o roszczenia ze stosunku pracy rozstrzygają:

– sądy pracy lub sądy pracy i ubezpieczeń społecznych (jest to uzależnione od organizacji sądu) – będące odrębnymi jednostkami organizacyjnymi sądów rejonowych; – sądy pracy lub sądy ubezpieczeń społecznych (w zależności od organizacji sądu), stanowiące odrębne jednostki organizacyjne sądów okręgowych; – sądy apelacyjne – rozpatrujące sprawy z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w drugiej instancji; – Sąd Najwyższy – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych rozstrzyga skargi kasacyjne.

Zgodnie z art. 262 § 2 KP, właściwości sądów pracy nie podlegają spory dotyczące:

– ustanowienia nowych warunków pracy i płacy; – stosowania norm pracy; – pomieszczeń w hotelach pracowniczych.

Sądy rejonowe rozpoznają wszystkie sprawy z wyjątkiem tych, dla których ustawodawca kodeksowy zastrzega właściwość sądów okręgowych (zob. art 16 i 17 KPC).

Artykuł 461 § 11 KPC stanowi, że do właściwości rejonowego sądu pracy należą, bez względu na wartość przedmiotu sporu, sprawy o:

– ustalenie istnienia stosunku pracy; – uznanie bezskuteczności wypowiedzenia stosunku pracy; – przywrócenie do pracy i przywrócenie poprzednich warunków pracy lub płacy; – roszczenia i odszkodowania w przypadku nieuzasadnionego lub naruszającego przepisy wypowiedzenia oraz rozwiązania stosunku pracy dochodzone łącznie z powyższymi sprawami; – kary porządkowe i świadectwa pracy oraz roszczenia z tym związane.

Sprawy z zakresu prawa pracy to sprawy:

– o roszczenie ze stosunku pracy lub z nim związane; – o ustalenie istnienia stosunku pracy, jeżeli łączący strony stosunek prawny wykazuje cechy charakterystyczne dla pracowniczego stosunku prawnego (brak nazwy umowy lub jej zła kwalifikacja prawna); – o roszczenia z innych stosunków prawnych, do których z mocy przepisów odrębnych stosujemy przepisy prawa pracy; – o odszkodowanie dochodzone od zakładu pracy na podstawie przepisów o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych2.

W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych właściwy do rozpoznania jest sąd, w którego okręgu ma siedzibę organ rentowy, który wydał zaskarżoną decyzję. Wyjątek mogą jednak wprowadzić przepisy odrębne.

Sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych to sprawy, w których wniesiono odwołanie od decyzji organów rentowych dotyczących:

– ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia rodzinnego; – emerytur i rent; – świadczeń z funduszu alimentacyjnego; – innych świadczeń należących do właściwości ZUS itp. (art. 476 § 2 i 3 KPC).

Artykuł 242 § 2 KP przewiduje możliwość zainicjowania na wniosek pracownika fakultatywnej i przedsądowej formy dochodzenia roszczeń ze stosunku pracy, jaką jest postępowanie przed zakładową komisją pojednawczą. Komisja ta powinna dążyć do ugodo­wego zakończenia sprawy w terminie 14 dni od dnia złożenia wnios­ku. W sytuacji, gdy nie dojdzie do zawarcia ugody przed komi­sją pojednawczą, a pracownik nadal podtrzymuje żądania (zgłoszone w terminie 14 dni od dnia zakończenia postępowania pojed­nawczego), komisja niezwłocznie przekazuje sprawę sądowi pracy.

Pracownik, który występuje przed sądem i nie posiada zastępstwa prawnego w postaci adwokata czy radcy prawnego, nie musi wskazywać podstawy prawnej dochodzonych roszczeń. Musi natomiast pamiętać o terminie dochodzenia swych roszczeń i o instytucji ich przedawnienia.

Szczególne terminy dochodzenia roszczeń w sprawach z zakresu prawa pracy i przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy

Wymienione poniżej terminy dochodzenia roszczeń są wskazane tytułem przykładu i uwzględniane przez organ rozstrzygający spór z urzędu. Inne są rozsypane w wielu działach KP, a także w przepisach szczególnych (pozakodeksowych).

7 dni: 14 dni: – wystąpienie o sprostowanie świa­dectwa pracy – bieg terminu jest liczo­ny od dnia zawiadomienia o odmo­wie sprostowania świadectwa pracy przez pracodawcę (art. 97 § 21 KP); – odwołanie od wypowiedzenia umo­wy o pracę, bieg terminu rozpoczy­na się od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę (art. 264 § 1 KP). – żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania w razie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia lub wygaśnięcie umowy o pracę – bieg terminu następuje od dnia złożenia oświadczenia woli przez pracodawcę albo powzięcia wiadomości, że pracodawca traktuje łączący stosunek pracy za wygasły; – żądanie nawiązania stosunku pracy – termin dochodzenia roszczeń liczy się od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy.

Zgodnie z art. 231 KPC, w sprawach o roszczenia pracowników dotyczące nawiązania, istnienia lub rozwiązania stosunku pracy wartość przedmiotu sporu stanowi przy umowach na czas określony sumę wynagrodzenia za pracę za okres sporny, lecz nie więcej niż za rok, a przy umowach na czas nieokreślony – za okres jednego roku.

W niektórych sprawach, jak np. sprostowanie świadectwa pracy czy odwołanie od zastosowanej kary porządkowej, pracownik przed wystąpieniem na drogę sądową powinien pamiętać o uprzednim wyczerpaniu trybu wewnątrzzakładowego (przed pracodawcą)3.

Pewne odrębności mogą wprowadzać pragmatyki służbowe, które są aktami stanowiącymi źródło prawa pracy w służbie państwowej, samorządowej i jednostkach sektora publicznego. Odrębności te dotyczą pracowników mianowanych (m.in. urzędników służby cywilnej, urzędników państwowych)4.

Z mocy art. 291 § 1 KP wszystkie roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia, w którym roszczenie to stało się wymagalne. Terminy te nie mogą być skrócone i przedłużone przez czynność prawną.

Na koniec należy podkreślić, że prawo do sądu (w tym do złożenia pozwu) jest normą rangi konstytucyjnej i przysługuje jako uprawnienie powszechne w każdej sprawie, także z zakresu prawa pracy5.

Zgodnie z przedstawionymi powyżej zasadami sporządzania pism procesowych, autorka przedstawia przykładowy schemat pozwu o przywrócenie do pracy i zapłatę zaległego wynagrodzenia. Zastosowane we wzorze przypisy mają na celu wyjaśnienie czytelnikom konstrukcji prawnych, które nie zostały omówione powyżej. W docelowym piśmie procesowym oczywiście nie umieszczamy przypisów. Natomiast w treści pisma dla zwiększenia wartości merytorycznej mogą zostać przywołane komentarze do ustaw, tezy orzecznicze dotyczące podobnego zagadnienia, doktryna itp.

Stan faktyczny sprawy:

– Termopol Spółka z o.o. 30.4.2008 r. powiadomiła jednego ze swych pracowników, zatrudnionego w dziale księgowości (p. Zbig­niew Wyszkowski, pracownik spółki od 15.4.2004 r., umo­wa na czas nieokreślony), że w związku z trudną sytuacją ekono­miczną wywołaną utratą głównego kontrahenta będzie zmuszona obniżyć wynagrodzenia wszystkim swoim pracownikom. Informację o złej kondycji zakładu przekazał p. Jacek Niewiadomski, będący członkiem zarządu spółki. Pan Zbigniew Wyszkowski z racji wykonywanej pracy miał dostęp do dokumentacji handlowej i wiedział, że firma co prawda utraciła jednego z kontrahentów, ale nie był to wiodący odbiorca i zakład wcale nie przeżywał trudności finansowych.

– 25.5.2008 r. na konto pracownicze p. Zbigniewa wpłynęło wynagrodzenie pomniejszone o kwotę 1000,00 zł. Udał się więc do p. Jacka Niewiadomskiego, by wyjaśnić zaistniałą sytuację. Członek zarządu ze zdziwieniem wyjaśnił, że podczas wcześniejszej rozmowy powiadomił p.Zbigniewa o planowanych cięciach finansowych. Decyzją spółki od początku maja zmniejszono wysokość wynagrodzeń, co było następstwem wręczonych wypowiedzeń zmieniających. PanZbigniew nie otrzymał żadnego pisma w tej sprawie, ale zdaniem p. Jacka Niewiadomskiego nie musiał otrzymać pisma, gdyż tę informację przekazał mu osobiście 30.4.2008 r.

– 28.5.2008 r. p. Zbigniew złożył na piśmie oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków. W tym samym dniu otrzymał pismo stwierdzające, że Termopol Spółka z o.o. rozwiązuje z nim umowę o pracę za wypowiedzeniem z zaznaczeniem, iż jego bieg rozpoczął się 1.5.2008 r., a przyczyną jest konieczność dokonania redukcji etatów w związku z pogarszającą się sytuacją finansową firmy.

– Pan Zbigniew jest jedyną osobą w firmie, której pogorszono warunki wynagradzania, a redukcja etatów dotyczy tylko jego stanowiska pracy.

– 2.8.2008 r. p. Zbigniew złożył pozew do sądu pracy i zażądał przywrócenia do pracy na dotychczasowych warunkach oraz wypłaty zaległego wynagrodzenia za pracę.

Pozew o przywrócenie do pracy i zapłatę zaległego wynagrodzenia (wzór)

Warszawa, dnia 2.8.2008 r. Do Sądu Pracy – Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych ul. Marszałkowska 82 00-517 Warszawa Powód: ZbigniewWyszkowski zam. ul. Niedźwiedzia 5 02-737 Warszawa Pozwana: Termopol Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie ul. Puławska 115 02-707 Warszawa Wartość przedmiotu sporu: 3000,00 zł z %% Pismo wolne od opłat sądowych6 Pozew o przywrócenie do pracy i zapłatę zaległego wynagrodzenia Niniejszym wnoszę o: 1) przywrócenie powoda do pracy w Termopol Spółka z o.o. w Warszawie na poprzednich warunkach pracy i płacy; 2) zasądzenie od pozwanej na rzecz powoda kwoty w wysokości 3000,00 zł tytułem zaległego wynagrodzenia wraz z ustawowymi odsetkami od kwot: – 1000,00 zł od 26.5.2008 r. do dnia zapłaty; – 1000,00 zł od 27.6.2008 r. do dnia zapłaty; – 1000,00 zł od 29.7.2008 r. do dnia zapłaty; 3) przysądzenie powodowi od pozwanej poniesionych kosztów procesu według norm przepisanych; 4) przeprowadzanie rozprawy w razie nieobecności powoda; 5) wydanie wyroku zaocznego i nadanie temu wyrokowi z urzędu rygoru natychmiastowej wykonalności; 6) przeprowadzenie zawnioskowanych dowodów. Uzasadnienie Powód był zatrudniony u pozwanej od 15.4.2004 r. do 30.7.2008 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w wymiarze pełnego etatu na stanowisku specjalisty ds. księgowości. Otrzymywał wynagrodzenie miesięczne w kwocie 4000,00 zł (tzw. wynagrodzenie podstawowe, bez dodatkowych składników wynagrodzenia). Dowód: umowa o pracę z 15.4.2004 r.; świadectwo pracy z 30.7.2008 r. 30.4.2008 r. jeden z członków zarządu spółki Termopol Jacek Niewiadomski poinformował ustnie powoda, że w związku z utratą ważnych kontrahentów i trudnościami ze zbytem produkowanych przez zakład termostatów samochodowych zmuszony jest obniżyć wynagrodzenia większości pracowników, w tym powodowi. Pozwana nie uczyniła tego na piśmie i nie określiła ani nowej wysokości wynagrodzenia, ani nie pouczyła powoda o możliwości odwołania się do sądu pracy i terminach wniesienia tego odwołania. Powód wykonywał swą pracę sumiennie na dotychczasowych zasadach, traktując rozmowę z pracodawcą jako ofertę zmiany warunków wynagrodzenia w bliżej nieoznaczonej przyszłości. 25.5.2008 r. zorientował się jednak, że na jego konto wpłynęło wynagrodzenie pomniejszone o 1000 zł. Udał się więc do zarządu spółki, tj. Jacka Niewiadomskiego, który oświadczył mu, że powód milcząco przyjął obowiązujące od maja nowe zasady wynagradzania, a jeżeli się z nimi nie zgadza, to może złożyć wypowiedzenie. Dowód: historia rachunku bankowego powoda za okres od 15.4.2008 r. do 30.7.2008 r. Zdaniem powoda dokonane przez pracodawcę 30.4.2008 r. wypowiedzenie zmieniające (za takie de facto uznała je pozwana) jest nieprawidłowe. Zgodnie bowiem z art. 42 § 2 KP, obligatoryjną formą dla dokonania zmiany warunków pracy lub płacy jest forma pisemna7. Ponadto pismo wypowiadające warunki pracy i płacy powinno konkretyzować nowe warunki i zawierać pouczenie o możliwości odwołania się do sądu pracy i terminach tego odwołania. W przedmiotowej sprawie Jacek Niewiadomski ustnie poinformował powoda o planowanej w najbliższym czasie (bez wskazania konkretnej daty) zmianie zasad wynagradzania. Żaden z elementów wskazanych w art. 42 KP i zastrzeżony dla ważności czynności prawnej nie został spełniony, dlatego też powód złożył 28.5.2008 r. oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków. Dowód: oświadczenie powoda z 28.5.2008 r. W tym samym dniu powód został poinformowany, tym razem na piśmie, że w związku z powyższym Termopol Spółka z o.o. decyduje się roz­wiązać z nim umowę o pracę za wypowiedzeniem w trybie art. 36 § 1 pkt. 1 KP, z zaznaczeniem, iż bieg okresu wypowiedzenia rozpoczął się 1.5.2008 r. i jako przyczynę rozwiązania umowy podaje konieczność redukcji etatów w związku z trudną sytuacją ekonomiczną powodowaną utratą głównego kontrahenta8. Dowód: pismo pracodawcy z 28.5.2008 r. Powód kwestionuje nie tylko sposób dokonania wypowiedzenia warunków pracy i płacy, ale także prawdziwość podanej przez pozwaną przyczyny. Podczas rozmów z innymi pracownikami firmy dowiedział się bowiem, że pozwana zastosowała niekorzystne zasady wynagradzania tylko względem niego, a żaden z pracowników nie otrzymał propozycji zmiany warunków pracy lub płacy. Wobec nieważności wypowiedzenia zmieniającego w ocenie powoda zasadnym jest żądanie wypłaty przez pracodawcę zaległego wynagrodzenia, o które w miesiącach od maja do lipca br. pomniejszone były jego pobory, tj. 1000,00 zł miesięcznie, razem 3000,00 zł. Terminy, od których naliczone winny być odsetki, są dniami następującymi bezpośrednio po dniach wypłaty wynagrodzenia w poszczególnych miesiącach. Powód chce nadmienić, że jest jedyną osobą w zakładzie, która w związku z „trudną sytuacją ekonomiczną” pracodawcy otrzymała wypo­wiedzenie umowy o pracę. Powód uznaje dokonane ustnie 30.4.2008 r. wypowiedzenie za nieprawidłowe i żąda przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach pracy i płacy i wobec wadliwości tegoż wypowiedzenia domaga się wypłaty zaległego wynagrodzenia jak w petitum. Zbigniew Wyszkowski Załączniki: – umowa o pracę z 15.4.2004 r.; – świadectwo pracy z 30.7.2008 r.; – historia rachunku bankowego powoda za okres od 15.4.2008 r. do 30.7.2008 r.; – oświadczenie powoda z 28.5.2008 r.; – pismo pracodawcy z 28.5.2008 r.; – odpis pisma wraz z załącznikami.

* Autorka jest doktorantką KUL, pracownikiem WSHiP im. Ryszarda Łazarskiego w War­szawie i opiekunem studenckiej poradni prawnej – sekcja prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

1 Zob. ustawa z 28.7.2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, Dz.U. Nr 167, poz. 1398 ze zm., dalej jako: KSCU.

2 Szerzej T. Liszcz, Prawo pracy, Warszawa 2005 r., s. 485 i n.

3 Zob. art. 97 § 2¹ KP i art. 112 KP.

4 Ustawa z 21.11.2008 r. o służbie cywilnej (Dz.U. Nr 227, poz. 1505) w art. 63 i n. przewiduje w odniesieniu do przeniesienia mianowanego urzędnika służby cywilnej do innego urzędu odwołanie do Prezesa Rady Ministrów, a następnie skargę do sądu administracyjnego. W art. 38 ustawy z 16.9.1982 r. o pracownikach urzę­dów państwowych (t. jedn.: Dz.U. z 2001 Nr 86, poz. 953 ze zm.) czytamy, że: „Od decyzji w sprawach wypowiedzenia lub rozwiązania stosunku pracy z urzęd­­nikiem państwowym mianowanym, zlecenia mu wykonywania innej pracy, przeniesienia na inne stanowisko bądź zawieszenia w pełnieniu obowiązków urzęd­nik ten w ciągu 7 dni może wnieść odwołanie do kierownika organu nadrzędnego nad urzędem, w którym jest zatrudniony, a następnie skargę do sądu administracyjnego. Od decyzji wydanej przez ministra odwołanie nie przysługuje”.

5 Art. 45 ust. 1 Konstytucji RP: „Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego roz­patrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd”. Por. także. art. 77 Konstytucji RP, art. 14 Między­narodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych z 19.12.1966 r. (Dz.U. z 1977 r. Nr 38, poz. 167), art. 6 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Czło­wieka i Podstawowych Wolności z 4.11.1950 r. (Dz.U. z 1993 r. Nr 61, poz. 284 ze zm.).

6 Powód pracownik korzysta ze zwolnienia pozwu od kosztów zgodnie z art. 96 ust. 1 pkt 4 KSCU.

7 Art. 42 § 3 KP przewiduje, że jeżeli pracownik odmówi przyjęcia proponowanych warunków pracy lub płacy, umowa rozwiąże się wraz z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia proponowanych warunków, stosuje się domniemanie, że wyraża zgodę na nowe warunki. Pismo pracodawcy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie, jak również informować o prawie wniesienia odwołania do sądu pracy (ze wskazaniem właściwości rzeczowej i miejscowej) oraz terminie złożenia takiego odwołania. W przypadku braku ww. informacji pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowa­nych warunków. Poza tym wypowiedzenie dotychczasowych warunków bez skonkretyzowania nowych jest tylko ofertą zmiany warunków. Niezachowanie formy pisemnej wypowiedzenia zmieniającego powoduje jego bezskuteczność i utrzymanie dotychczasowych warunków pracy.

8 Pracodawca nie musiał wypowiadać pracownikowi powyższej umowy. Zgodnie bowiem z art. 42 KP, odmowa przyjęcia przez pracownika proponowanych warunków pracy lub płacy, wyrażona przed upływem połowy okresu wypowiedzenia, oznacza ich odrzucenie. Wówczas wypowiedzenie zmieniające przekształca się w wypowiedzenie definitywne i wraz z upływem okresu wypowiedzenia umowa o pracę ulega rozwiązaniu. W podanym stanie faktycznym pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Świadczy pracę powyżej trzech lat, co oznacza, że zgodnie z art. 36 KP przysługuje mu trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Spełnił również przesłankę wyrażoną w art. 42 § 3 KP i odrzucił proponowane przez pracodawcę warunki przed upływem okresu wypowiedzenia. Stosując art. 264 § 2 KP, p.Zbigniew ma 14 dni od dnia wygaśnięcia umowy o pracę na zgłoszenie do sądu pracy żądania przywrócenia do pracy.

wyjaśnia adwokat Iwo Klisz z Wrocławia

Przywrócenie do pracy – o co w tym wszystkim chodzi

Przywrócenie do pracy przez sąd to jedno z żądań, które może w sądzie pracy zgłosić zwolniony pracownik. Spełnienie takiego żądania wymaga przeprowadzenia sprawy sądowej i wydania przez sąd odpowiedniego wyroku.

Żeby założyć sprawę sądową musisz skierować do sądu pozew o przywrócenie do pracy. Na końcu tego wpisu zamieściłem bezpłatny wzór takiego pozwu. Mam nadzieję, że Ci się przyda.

Sąd uwzględni wniosek (pozew) pracownika o przywrócenie do pracy, jeśli po rozpoznaniu sprawy ustali, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa pracy lub było nieuzasadnione. Wtedy pracownik zostanie przywrócony do pracy na poprzednie stanowisko.

Co ważne, przywrócenie pracownika do pracy nastąpi bez konieczności podpisania kolejnej umowy o pracę. Nie oznacza to jednak, że nastąpi ono automatycznie bez żadnych działań ze strony pracownika, ale o tym opowiem Ci w innym miejscu na blogu.

Więcej przeczytasz tutaj: Powrót do pracy po wyroku sądowym

Kiedy złożyć wniosek o przywrócenie do pracy?

Jak zapewne wiesz jest co najmniej kilka rodzajów umów o pracę, a także kilka sposobów ich rozwiązania. Nie w każdym wypadku żądanie przywrócenia do pracy jest możliwe.

Więcej na ten temat: Sposoby rozwiązania umowy umowę o pracę

Dobra wiadomość jest taka, że możesz złożyć pozew o przywrócenie do pracy niezależnie od tego, w jaki sposób została rozwiązana umowa o pracę. Co prawda w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem będzie to żądanie warunkowe. Więcej na ten temat wyjaśnię Ci przy okazji omawiania wzoru pozwu o przywrócenie do pracy, który zamieściłem na końcu tego artykułu.

Musisz pamiętać, że żądanie przywrócenia pracownika do pracy ograniczone jest tylko do tych sytuacji, które w ogóle przewidują możliwość wystąpienia z pozwem do sądu pracy. Będzie tak w przypadku rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę za wypowiedzeniem, jak i wówczas gdy umowa została rozwiązana bez wypowiedzenia (np. nastąpiło zwolnienie dyscyplinarne).

Więcej:

Nie będziesz mógł wystąpić z takim pozwem jeśli umowa o pracę została rozwiązana ze względu na upływ czasu, na jaki została zawarta, a także wtedy, gdy do rozwiązania umowy doszło za porozumieniem stron. W takich sytuacjach masz nieco inne możliwości.

Przeczytaj:

Przywrócenie do pracy przez sąd, a rodzaj umowy o pracę

Zawsze będziesz mógł domagać się przywrócenia do pracy przez sąd, jeśli łączyła Cię z pracodawcą umowa zawarta na czas nieokreślony.

W gorszej sytuacji będziesz, jeśli miałeś umowę na czas określony, bo wtedy żądanie przywrócenia do pracy nie zawsze będzie możliwe. Co więcej trochę inne zasady obowiązują w przypadku rozwiązania umowy za wypowiedzeniem i bez wypowiedzenia.

W przypadku rozwiązania umowy za wypowiedzeniem o przywrócenie do pracy będzie trudniej. Z właściwym pozwem może wystąpić tylko:

pracownica w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego,

pracownik – ojciec wychowujący dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego,

pracownik w okresie korzystania z ochrony stosunku pracy na podstawie przepisów ustawy o związkach zawodowych.

Wszyscy pozostali pracownicy, którzy mieli umowę na czas określony będą mogli domagać się jedynie zasądzenia na swoją rzecz odszkodowania. Taka sama zasada obowiązuje (już bez żadnych wyjątków) osoby zatrudnione na umowę na okres próbny.

Więcej: Odszkodowanie za bezprawne zwolnienie z pracy

W przypadku rozwiązania umowy na czas określony bez wypowiedzenia zasady są nieco inne. Pracownik nie może żądać przywrócenia do pracy, jeżeli upłynął już termin, do którego umowa miała trwać, lub gdy przywrócenie do pracy byłoby niewskazane ze względu na krótki okres, jaki pozostał do upływu tego terminu.

Przykład:

Jeśli Twoja umowa na czas określony została zawarta do dnia 31 lipca 2018r., zaś w czerwcu 2018r. zostałeś zwolniony dyscyplinarnie sąd z pewnością nie uwzględni Twojego pozwu o przywrócenie do pracy. Po przywróceniu do pracy pracowałbyś tylko kilka tygodni, a to jest właśnie krótki okres, o którym mowa powyżej.

Wbrew pozorom bardzo często mamy do czynienia z tym właśnie przepisem. Sąd będzie oceniał, czy okres Twojej pracy po przywróceniu będzie krótki nie z perspektywy dnia, w którym złożyłeś pozew o przywrócenie do pracy, ale z dnia, w którym będzie wydawać wyrok.

Pozwól, że wyjaśnię Ci to na następnym przykładzie:

Pracownik miał umowę zawartą na czas określony do dnia 31 lipca 2020roku. Został zwolniony dyscyplinarnie w czerwcu 2018r. Widzisz, że zostało mu ponad 2 lata pracy, a zatem nie może być mowy o tym, że to jest krótki okres, który uniemożliwia przywrócenie go do pracy…

Co jednak jeśli proces sądowy będzie trwała dwa lata? Jaki wyrok wyda sąd w dniu 25 czerwca 2020r, kiedy do końca okresu, na który została zawarta umowa pozostanie miesiąc? Dostrzegasz zmianę tej optyki?

A przecież trwające kilka lat procesy sądowe w naszym kraju nie są niczym zaskakującym. Co więcej, pracodawca znając ten przepis może właśnie w taki sposób sterować procesem, żeby on trwał jak najdłużej (wbrew pozorom, to wcale nie takie trudne).

Odmowa przywrócenia do pracy – furtka dla sądu pracy

Tak, sąd pracy w każdym wypadku kiedy wystąpisz z pozwem o przywrócenie do pracy ma pewną „furtkę”, która pozwala nie uwzględnić żądania przywrócenia do pracy. Często, z tej „furtki” korzystają pracodawcy, ale co to takiego?

Otóż sąd pracy może nie przywrócić pracownika do pracy, jeśli uzna takie przywrócenie za niemożliwe lub niecelowe. Ale o tym opowiem Ci w innym miejscu na blogu:

Przeczytaj: Kiedy sąd nie przywróci pracownika do pracy

A jeśli nie przywrócenie do pracy, to co?

Jeśli sąd pracy uzna, że w Twoim przypadku nie może zapaść przywracający Cię do pracy, nie to jeszcze nie znaczy, że wszystko stracone. Jeśli zostałeś zwolniony bez uzasadnienia lub w sposób sprzeczny z prawem sąd zasądzi po prostu odszkodowanie, nawet wtedy, jeśli nie będziesz tego żądał.

Więcej: Odszkodowanie za bezprawne zwolnienie z pracy

O tym co się dzieje, kiedy już zapadnie wyrok korzystny dla pracownika przeczytasz tutaj:

Jeśli będziesz zastanawiał się nad tym, czy w Twoim przypadku warto żądać przywrócenia do pracy czy po prostu odszkodowania przeczytaj ten tekst: Przywrócenie do pracy czy odszkodowanie

Na koniec chciałem zwrócić Twoją uwagę na jeszcze jedną rzecz. Otóż w przypadku, kiedy sąd pracy przywróci Cię do pracy możesz żądać od pracodawcy wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. O tym pisałem w innym miejscu na moim blogu.

Przeczytaj: Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy

Pozew o przywrócenie do pracy – wzór

Poniżej obiecany bezpłatny wzór pozwu o przywrócenie do pracy. Pamiętaj, że ja nie daję Ci gwarancji, że korzystając z tego wzoru wygrasz swoją sprawę o przywrócenie do pracy. Potraktuj go jedynie jako wskazówkę, a nie jako podstawę swojej strategii na proces, bo prowadzenie sprawy sądowej to o wiele więcej, niż tylko sam pozew.

Pobierz: Wzór – pozew o przywrócenie do pracy

Przeczytaj również: Pozew do sądu pracy

Jak przygotować się do sprawy o przywrócenie do pracy?

Skoro czeka Cię już sprawa przed sądem pracy przeczytaj jeszcze kilka innych moich tekstów, w których wyjaśniam jak wyglądają sprawy przed sądem pracy i czym możesz zostać zaskoczony przez sąd.

Czy warto wracać do tej samej pracy?

Moje osobiste zdanie jest takie, że dwa razy do tej samej rzeki się nie wchodzi. Dlatego uważam, że zamiast wracać do pracy, z której ktoś Cię wyrzucił, lepiej poszukaj lepszej oferty. W tym celu możesz skorzystać ze strony naszego partnera – Serwisu „Jooble” – https://pl.jooble.org/

Jak napisać pozew o przywrócenie do pracy?

Jeżeli zostaniemy niesłusznie zwolnieni z pracy, możemy domagać albo uznania wypowiedzenia za bezskuteczne albo przywrócenia do pracy. Dodatkowo, możemy żądać odszkodowania za okres pozostawania bez pracy. Aby to uczynić musimy złożyć pozew do sądu rejonowego.

Kiedy pracownik może domagać się przywrócenia do pracy?

Kodeks pracy przewiduje szereg obowiązków, które spoczywają na pracodawcy, a dotyczą zgodnego z prawem rozwiązywania umów o pracę. Generalną zasadą jest, że pracownik, z którym pracodawca rozwiązał umowę o pracę na czas nieokreślony bez uzasadnienia lub naruszył inne przepisy o wypowiadaniu umów, może żądać przywrócenia go do pracy.

Pozew o przywrócenie do pracy możemy złożyć, jeżeli nasza umowa została już rozwiązana. Jeżeli np. trwa jeszcze okres wypowiedzenia, można żądać uznania wypowiedzenia za bezskuteczne.

Warto pamiętać, że nie tylko wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony (bez uzasadnienia) jest niezgodne z przepisami prawa pracy. Pracodawca nie może również:

zwolnić pracownicy w ciąży lub przebywającej na urlopie macierzyńskim (tzw. szczególna ochrona zatrudnienia w związku z macierzyństwem); wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje nie więcej niż 4 lata (jeżeli okres zatrudnienia pozwala na uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku); zwolnić pracownika, który przebywa na urlopie wypoczynkowym (a także wszelkich innych urlopach, tj. okolicznościowym, szkoleniowym czy bezpłatnym).

Zobacz również: Jak napisać pozew o zadośćuczynienie z tytułu mobbingu?

Pozew o przywrócenie do pracy

Zwolnienie pracownika, pomimo obowiązującego zakazu, uprawnia go do wystąpienia z pozwem przeciwko pracodawcy o przywrócenie do pracy, a także o odszkodowanie za czas pozostawania bez pracy.

Warto pamiętać, że odszkodowanie przysługuje nam w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Pozew o przywrócenie do pracy należy złożyć w sądzie rejonowym. W pierwszej kolejności w pozwie należy oznaczyć datę i miejsce jego sporządzenia, a także sąd, do którego składamy pozew (np. Sąd Rejonowy w Warszawie, VII Wydział Pracy).

W pozwie należy określić wartość przedmiotu sporu, czyli wysokość odszkodowania, którego żądamy. W dalszej kolejności wskazujemy nasze imię i nazwisko oraz adres zamieszkania (powód) oraz dane pozwanego (pracodawca – firma, w której pracowaliśmy).

Treść pozwu

W pozwie o przywrócenie do pracy powinno znaleźć się:

tytuł pozwu (np. pozew o przywrócenie do pracy i o odszkodowanie za czas pozostawania bez pracy);

żądanie przywrócenia do pracy (wskazanie, na jakie stanowisko mamy zostać przywróceni oraz na jakich warunkach);

żądanie zasądzenia od pozwanego odszkodowania za czas pozostawania bez pracy wraz z ustawowymi odsetkami;

żądanie zasądzenia od pozwanego kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego, według norm przepisanych.

Zobacz również serwis: Pozwy pracownicze

Następnie należy uzasadnić nasze żądania oraz powołać wszelkie dowody, które przemawiać będą za naszą racją. Ostatnim etapem jest wskazanie załączników (np. odpis umowy o pracę czy oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy przez pracodawcę, jeżeli będą one stanowić dowód w sprawie) oraz złożenie podpisu.

Warto pamiętać, że w sprawach z zakresu prawa pracy opłatę stosunkową (tj. 5% wartości przedmiotu sporu) pobiera się tylko w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50 tysięcy złotych.

Jak napisać pozew o przywrócenie do pracy?

Jeżeli zostaniemy niesłusznie zwolnieni z pracy, możemy domagać albo uznania wypowiedzenia za bezskuteczne albo przywrócenia do pracy. Dodatkowo, możemy żądać odszkodowania za okres pozostawania bez pracy. Aby to uczynić musimy złożyć pozew do sądu rejonowego.

Kiedy pracownik może domagać się przywrócenia do pracy?

Kodeks pracy przewiduje szereg obowiązków, które spoczywają na pracodawcy, a dotyczą zgodnego z prawem rozwiązywania umów o pracę. Generalną zasadą jest, że pracownik, z którym pracodawca rozwiązał umowę o pracę na czas nieokreślony bez uzasadnienia lub naruszył inne przepisy o wypowiadaniu umów, może żądać przywrócenia go do pracy.

Pozew o przywrócenie do pracy możemy złożyć, jeżeli nasza umowa została już rozwiązana. Jeżeli np. trwa jeszcze okres wypowiedzenia, można żądać uznania wypowiedzenia za bezskuteczne.

Warto pamiętać, że nie tylko wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony (bez uzasadnienia) jest niezgodne z przepisami prawa pracy. Pracodawca nie może również:

zwolnić pracownicy w ciąży lub przebywającej na urlopie macierzyńskim (tzw. szczególna ochrona zatrudnienia w związku z macierzyństwem); wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje nie więcej niż 4 lata (jeżeli okres zatrudnienia pozwala na uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku); zwolnić pracownika, który przebywa na urlopie wypoczynkowym (a także wszelkich innych urlopach, tj. okolicznościowym, szkoleniowym czy bezpłatnym).

Zobacz również: Jak napisać pozew o zadośćuczynienie z tytułu mobbingu?

Pozew o przywrócenie do pracy

Zwolnienie pracownika, pomimo obowiązującego zakazu, uprawnia go do wystąpienia z pozwem przeciwko pracodawcy o przywrócenie do pracy, a także o odszkodowanie za czas pozostawania bez pracy.

Warto pamiętać, że odszkodowanie przysługuje nam w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Pozew o przywrócenie do pracy należy złożyć w sądzie rejonowym. W pierwszej kolejności w pozwie należy oznaczyć datę i miejsce jego sporządzenia, a także sąd, do którego składamy pozew (np. Sąd Rejonowy w Warszawie, VII Wydział Pracy).

W pozwie należy określić wartość przedmiotu sporu, czyli wysokość odszkodowania, którego żądamy. W dalszej kolejności wskazujemy nasze imię i nazwisko oraz adres zamieszkania (powód) oraz dane pozwanego (pracodawca – firma, w której pracowaliśmy).

Treść pozwu

W pozwie o przywrócenie do pracy powinno znaleźć się:

tytuł pozwu (np. pozew o przywrócenie do pracy i o odszkodowanie za czas pozostawania bez pracy);

żądanie przywrócenia do pracy (wskazanie, na jakie stanowisko mamy zostać przywróceni oraz na jakich warunkach);

żądanie zasądzenia od pozwanego odszkodowania za czas pozostawania bez pracy wraz z ustawowymi odsetkami;

żądanie zasądzenia od pozwanego kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego, według norm przepisanych.

Zobacz również serwis: Pozwy pracownicze

Następnie należy uzasadnić nasze żądania oraz powołać wszelkie dowody, które przemawiać będą za naszą racją. Ostatnim etapem jest wskazanie załączników (np. odpis umowy o pracę czy oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy przez pracodawcę, jeżeli będą one stanowić dowód w sprawie) oraz złożenie podpisu.

Warto pamiętać, że w sprawach z zakresu prawa pracy opłatę stosunkową (tj. 5% wartości przedmiotu sporu) pobiera się tylko w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50 tysięcy złotych.

Przywrócenie do pracy: nawet szczególnie chroniony pracownik nie zawsze wróci na etat

W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony było nieuzasadnione lub dokonane z naruszeniem przepisów, sąd pracy orzeka – stosownie do żądania pracownika – o bezskuteczności wypowiedzenia (jeśli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu do pracy) albo o odszkodowaniu. Zasadniczo więc wybór pomiędzy tymi roszczeniami należy do pracownika. Jednak sąd może nie uwzględnić żądania pracownika, jeśli ustali, że jego przywrócenie do pracy jest niemożliwe lub niecelowe. Wówczas orzeka o odszkodowaniu.

Reklama

Czytaj też:

Zwolniony działacz związkowy bez gwarancji powrotu na etat

Brak zaufania uzasadni odmowę przywrócenia do pracy

Odszkodowanie nie wystarczy

Powyższa zasada nie dotyczy jednak:

Reklama

– kobiet w ciąży i w czasie urlopu macierzyńskiego,

– pracowników – ojców wychowujących dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego,

– pracowników w wieku przedemerytalnym,

– pracowników chronionych na podstawie przepisów szczególnych (np. działaczy związkowych),

Autopromocja Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy Unikalna oferta Tylko 5,90 zł/miesiąc

WYBIERAM

chyba że także w tym przypadku przywrócenie do pracy jest niemożliwe z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Zatem w stosunku do pracowników, których zatrudnienie podlega szczególnej ochronie i którym firma wadliwie wypowiedziała umowę o pracę, sąd nie może uznać ich żądania przywrócenia do pracy za niecelowe i zamiast tego zasądzić tylko odszkodowanie. Mają oni bowiem zagwarantowaną możliwość powrotu do pracy.

Reklama

Dotyczy to także sytuacji, gdy doszło do rozwiązania umowy z takim pracownikiem bez wypowiedzenia z przyczyn zawinionych lub niezawinionych przez tę osobę. Także wtedy sąd powinien przywrócić ją do pracy na poprzednich warunkach pracy i płacy. Wynika to z art. 56 § 2 k.p.

Także w razie złożenia pracownikowi szczególnie chronionemu wypowiedzenia zmieniającego jego warunki pracy lub płacy, które okazało się wadliwe lub nieuzasadnione, ma on zagwarantowane prawo do powrotu do pracy na dotychczasowych warunkach zatrudnienia (art. 42 § 1 k.p.). Ta zasada obejmuje też sytuacje, gdy do wypowiedzenia doszło na podstawie przepisów ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1969). Wskazywał na to Sąd Najwyższy w wyroku z 24 stycznia 2017 r. (I PK 126/16). Ma to istotne znaczenie praktyczne.

Niekorzystne dla firmy

Przywrócenie do pracy jest dla pracodawcy zdecydowanie bardziej niekorzystne niż zasądzenie odszkodowania. Nie tylko bowiem musi ponownie zatrudnić zwolnionego pracownika na poprzednich warunkach pracy i płacy, ale też – na jego żądanie – jest zmuszony zapłacić mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.

W praktyce może to być zaś znaczne obciążenie finansowe, ponieważ pracownicy szczególnie chronieni mają prawo do wynagrodzenia za cały okres przebywania bez pracy z powodu nieuzasadnionego zwolnienia.

W praktyce może się więc zdarzyć, że firma, której przywrócono taką osobę do pracy, będzie musiała wypłacić jej wynagrodzenie np. za dwa lata, gdy tyle pozostawała ona bez pracy z powodu wadliwego rozwiązania umowy. To wynagrodzenie – choć w istocie ma charakter odszkodowania – nie jest przy tym uzależnione od poniesienia przez pracownika szkody. Ponadto nie jest zmniejszane o zarobki uzyskane w tym czasie u innego pracodawcy. Żaden przepis nie wyłącza bowiem prawa do wynagrodzenia pracownika, który jest jednocześnie zatrudniony w innej firmie.

Sformułowanie zawarte w art. 47 k.p. „ za okres pozostawania bez pracy” nie oznacza, że wynagrodzenie nie przysługuje za czas, gdy zwolniony pracownik był zatrudniony w innej firmie. Kwestia ta była już wielokrotnie rozstrzygana. W orzecznictwie Sądu Najwyższego nie budzi wątpliwości, że wynagrodzenie za pracę uzyskane przez pracownika u innego pracodawcy nie ma wpływu na wysokość wynagrodzenia gwarancyjnego przysługującego na podstawie art. 47 k.p. za czas pozostawania bez pracy. Chodzi o pozostawanie bez pracy tylko u tego pracodawcy, który wypowiedział umowę (por. wyroki SN: z 11 maja 2005 r., III PK 38/05, z 12 września 2012 r., II PK 45/12, z 9 maja 2017 r., II PK 68/16).

Reklama

Zasady współżycia społecznego…

Firma może się bronić przed przywróceniem do pracy szczególnie chronionego pracownika, jeśli byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego lub społeczno-gospodarczym przeznaczeniem jego prawa (art. 8 k.p.). W toku procesu pracodawca może nie tylko wykazywać zasadność dokonanego rozwiązania umowy o pracę, ale także przekonywać sąd, że ewentualne przywrócenie tej osoby do pracy byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego lub społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa. Uzasadnione jest poparcie tego dowodami z zeznań świadków lub dokumentami.

Na możliwość nieuwzględnienia żądania przywrócenia do pracy wskazywał wielokrotnie Sąd Najwyższy. W uchwale z 30 marca 1994 r. (I PZP 40/93) podniósł, że sąd może uwzględnić roszczenie o odszkodowanie zamiast roszczenia o przywrócenie do pracy zgłoszonego przez pracownika objętego ochroną przed rozwiązaniem stosunku pracy z mocy art. 32 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych wówczas, gdy roszczenie to okaże się nieuzasadnione ze względu na jego sprzeczność ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa. Podobnie SN wskazał w wyroku z 3 sierpnia 2011 r. (I PK 30/11).

Przywrócenie pracownika do pracy wywiera bowiem wpływ na sytuację całej społeczności pracowników danego zakładu pracy. Jest przez nich oceniane i z tego faktu wyprowadzają oni wnioski co do swojego postępowania w przyszłości oraz możliwości pracodawcy. Nie można więc dopuścić, aby przywrócenie do pracy „kłopotliwej” osoby powodowało obniżenie dyscypliny pracy lub budziło zgorszenie wśród załogi. Nie takie jest bowiem społeczno-gospodarcze przeznaczenie prawa powrotu do pracy.

… lub przyzwoitości

Przepis art. 8 k.p. daje też podstawę do całkowitego oddalenia powództwa o przywrócenie do pracy, jeżeli wobec drastycznie nagannego zachowania się pracownika uwzględnienie jego żądania nawet w ograniczonym zakresie (zasądzenie odszkodowania) godziłoby w elementarne zasady przyzwoitości.

Pogląd taki SN wyraził w wyroku z 10 marca 2005 r. (I PK 242/04). Podobnie wskazywał również w wyroku z 6 kwietnia 2006 r. (III PK 12/06) podnosząc, że oddalenie – na podstawie art. 8 k.p. – roszczenia o przywrócenie do pracy pracownika podlegającego szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy, gdy rozwiązanie to w sposób oczywisty naruszało prawo, może mieć miejsce wyjątkowo, w okolicznościach szczególnie rażącego naruszenia obowiązków pracowniczych lub obowiązujących przepisów prawa.

Reklama

W praktyce są to jednak sytuacje wyjątkowe i muszą znajdować oparcie w stanie faktycznym danej sprawy.

Przykład

Pan Józef był zatrudniony w firmie budowlanej. Zarazem pełnił w niej funkcję członka zarządu zakładowej organizacji związkowej, którego stosunek pracy podlega ochronie. Podczas zebrania załogi pan Józef wielokrotnie w sposób wulgarny wypowiadał się o dyrektorze zarządzającym firmą, w której pracował, bezzasadnie zarzucając mu nieudolność i łapówkarstwo. Po zakończeniu zebrania podszedł do dyrektora grożąc mu, że go wreszcie załatwi i z nim skończy. Firma postanowiła wypowiedzieć mu umowę o pracę z powodu wulgarnego zachowania, naruszenia dóbr osobistych dyrektora i stosowania wobec niego gróźb. Zwróciła się do zarządu zakładowej organizacji związkowej o udzielenie na to zgody. Ten jednak odmówił. Mimo to pracodawca wypowiedział umowę panu Józefowi. Ten wniósł odwołanie do sądu pracy, domagając się przywrócenia do pracy. Sąd ustalił, iż wypowiedzenie umowy było sprzeczne z przepisami prawa pracy. Równocześnie jednak stwierdził, że przywrócenie pana Józefa do pracy byłoby sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa i zasadami współżycia społecznego. Ostatecznie więc oddalił jego powództwo.

Autor jest sędzią Sądu Okręgowego w Kielcach

Przywrócenie do pracy – jakie prawa ma pracownik?

Autor

Rafał Rodzeń Artykuły autora

Rozwiązanie stosunku pracy nie zawsze jest zgodne z prawem, zwłaszcza gdy mówimy o niesłusznym zwolnieniu dyscyplinarnym. W takiej sytuacji jednym z uprawnień, które przysługują zatrudnionemu, jest żądanie ponownego przyjęcia do pracy. Okazuje się jednak, że przywrócenie do pracy rodzi także inne prawa.

Kiedy następuje przywrócenie do pracy?

Przywrócenie do pracy następuje w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę. W takim wypadku zwolniona osoba może żądać nie tylko przywrócenia na poprzednio zajmowane stanowisko w firmie, lecz także właściwego odszkodowania.

O bezprawnym rozwiązaniu stosunku pracy mówimy wtedy, gdy następuje ono wbrew postanowieniom przepisów Kodeksu pracy – np. bez zachowania oznaczonego okresu wypowiedzenia, bez podania prawidłowej przyczyny uzasadniającej zastosowanie trybu dyscyplinarnego lub z naruszeniem terminów ustawowych.

Przywrócenie do pracy następuje zawsze na wniosek zwolnionego pracownika, pod warunkiem jednak, że zostanie on uwzględniony przez sąd. Teoretycznie możliwe jest również wnioskowanie o przywrócenie jeszcze przed wszczęciem sprawy sądowej, jednak w praktyce takie sytuacje praktycznie się nie zdarzają. Przywrócenie do pracy jest więc możliwe tylko w przypadku wydania prawomocnego wyroku w takim zakresie.

Art. 45 § 1 Kodeksu pracy

W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.

Art. 56 § 1 Kodeksu pracy

Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie. O przywróceniu do pracy lub odszkodowaniu orzeka sąd pracy.

Przywrócenie do pracy w toku sprawy sądowej

Przywrócenie do pracy odbywa się więc na podstawie prawomocnego orzeczenia sądowego kończącego dane postępowanie. Dzięki nowelizacji przepisów Kodeksu postępowania cywilnego z listopada 2019 r. udostępnienie miejsca pracy zwolnionej osobie odbywa się bardzo szybko, może nawet nastąpić jeszcze przed zakończeniem całej sprawy w sądzie.

Zgodnie z treścią art. 4772 § 2 kpc, uznając wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne albo przywracając pracownika do pracy, sąd na wniosek pracownika może w wyroku nałożyć na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Jak widać, pracownik ma prawo żądać udostępnienia mu miejsca pracy na czas rozpatrywania jego sprawy przez sąd, nawet gdyby finalnie okazała się dla niego niekorzystna (wówczas traci zatrudnienie z dniem uprawomocnienia się wyroku, który nie uwzględnił jego roszczeń).

POLECAMY Ogłoszenia o pracę z całej Polski Poznaj wybrane oferty pracodawców

Poznaj wybrane oferty pracodawców Weź udział w rekrutacji

Weź udział w rekrutacji Podziel się opinią Zobacz ogłoszenia Dowiedz się ile możesz zarabiać w innej firmie na takim samym stanowisku

Okres pozostawania bez pracy

Przywrócenie do pracy w toku trwania postępowania sądowego nie pojawia się zbyt często. Ponowne zatrudnienie następuje zdecydowanie częściej, gdy wydane zostanie prawomocne orzeczenie sądowe uznające żądania zwolnionego. W praktyce pracownik może pozostawać bez faktycznego zatrudnienia przez kilka lub kilkanaście miesięcy, w ekstremalnych sytuacjach – nawet przez kilka lat. W tym czasie przywrócony do pracy nie mógł korzystać z przysługujących mu praw pracowniczych, takich jak choćby prawo do opłacania jego składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Zgodnie z treścią art. 51 § 1 kp pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie. Okresu pozostawania bez pracy, za który nie przyznano wynagrodzenia, nie uważa się za przerwę w zatrudnieniu pociągającą za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia. Z powyższego wynika więc, że osoba przywracana do pracy ma prawo do wszelkich uprawnień pracowniczych, choć tylko za okres, w którym sąd orzekł przyznanie jej wynagrodzenia. Cały czas pozostawania bez pracy wlicza się jednak do stażu pracy w danej firmie.

Wyrok SA w Lublinie z 23 maja 2019 r. (sygn. akt III AUa 831/18)

Okres pozostawania bez pracy, o którym mowa w art. 51 § 1 kp, należy rozumieć jako okres nieświadczenia pracy u pracodawcy, który dokonał wypowiedzenia niezgodnie z prawem. Orzeczenie o przywróceniu do pracy doprowadza do powstania stosunku pracy, jaki istniał przed rozwiązaniem umowy o pracę, nie unieważnia natomiast bezprawnego oświadczenia pracodawcy z mocą wsteczną, od momentu w jakim oświadczenie to zostało złożone. Brak jest podstaw do uwzględnienia przy wysokości emerytury hipotetycznych składek, które nie zostały uiszczone.

Uprawnienia wynikające z przywrócenia do pracy

Przywrócenie do pracy wiąże się z koniecznością zapewnienia zatrudnionemu takich samych warunków płacy i pracy, które obowiązywały go w dniu bezpodstawnego zwolnienia. Innymi słowy, pracodawca nie może zmniejszyć wymiaru etatu przywracanej osobie, nie może obciąć mu pensji czy też zaproponować gorszych warunków pracy (np. brak służbowego sprzętu, mniejszy gabinet, gorsze godziny pracy).

Powyższe uprawnienie jest jednak uzależnione od terminowego zgłoszenia gotowości do ponownego podjęcia pracy przez przywracanego. Pracownik musi bowiem poinformować swojego pracodawcę, że jest gotowy ponownie podjąć swoje obowiązki – musi to zrobić w ciągu 7 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku przywracającego daną osobę do pracy. Jeśli zatrudniony nie zdąży z takim zgłoszeniem, pracodawca może zaproponować mu inne warunki pracy i płacy niż dotychczasowe. Oczywiście jeśli 7-dniowy termin nie został zachowany z przyczyn niezawinionych przez pracownika, przyjmuje się, że takie niedopatrzenie jest w pełni usprawiedliwione, a pracodawca musi zaproponować pracownikowi dotychczasowe warunki pracy i płacy.

Przywrócenie do pracy zapewnia ciągłość zatrudnienia, a przez to narastający staż pracy danej osoby. Nie wiąże się to jednak z prawem do urlopu wypoczynkowego. Przywracana osoba nie nabywa bowiem prawa do takiego urlopu, ponieważ faktycznie nie wykonywała swoich obowiązków (chyba że przywrócenie nastąpiło już w toku sprawy sądowej, o czym była mowa wcześniej). Dotyczy to niestety także i innych finansowych uprawnień pracowniczych, takich jak możliwość korzystania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, wypłata premii lub tzw. trzynastki. Warto w tym miejscu jednak podkreślić, że z taką interpretacją przepisów nie zgadza się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W wyroku w sprawach połączonych C-762/18 QH/Varhoven kasatsionen sad na Republika Bulgaria i C-37/19 CV/Iccrea Banca SpA. orzekł bowiem, że osoba przywracana do pracy ma pełne prawo do urlopu za okres od dnia niesłusznego wypowiedzenia do dnia ponownego podjęcia zatrudnienia w danej firmie. W przypadku sporów w tym zakresie pracownik może oczywiście oddać sprawę do sądu i domagać się zaległego urlopu, ewentualnie ekwiwalentu pieniężnego, gdy urlop nie może być już wykorzystany w naturze (ostateczne rozstrzygnięcie podejmie sąd orzekający w sprawie – nie ma jednak gwarancji, że uzna on zdanie TSUE).

Pracownik ma pełne prawo do uregulowania jego sytuacji składkowej, począwszy od dnia wyrejestrowania go w ZUS i NFZ. Innymi słowy pracodawca, który został zobowiązany do ponownego przyjęcia niesłusznie zwolnionej osoby, musi opłacić za nią wszystkie zaległe składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Niekiedy może się to wiązać z koniecznością zapłaty wyższych składek ze względu na istniejące odsetki od nieterminowych płatności. Koszt odsetek nie może oczywiście obciążać w żaden sposób przywróconego pracownika.

Dobrą wiadomością jest także to, że ponownie zatrudniony nie musi podpisywać żadnej nowej umowy ani też przechodzić badań lekarskich (oczywiście pod warunkiem, że posiada aktualny komplet takich badań).

Przywrócenie do pracy – podsumowanie

Pracownik przywrócony do pracy na mocy prawomocnego orzeczenia sądowego zachowuje prawo do zatrudnienia na identycznych warunkach jak przed niesłusznym zwolnieniem. Jest to jednak możliwe tylko pod warunkiem, że zgłosi on pracodawcy swoją gotowość do podjęcia pracy w ciągu 7 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku przywracającego go do pracy. Niezależnie od tego, pracownikowi cały czas pozostawania bez pracy wlicza się do stażu pracy (dotyczy to także konieczności uregulowania zaległych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne). Co do zasady nie nabywa on jednak prawa do urlopu wypoczynkowego ani świadczeń socjalnych (choć według Trybunału Sprawiedliwości UE jest jednak inaczej).

Przywrócenie do pracy a prawo do odszkodowania cywilnego : Czasopisma C.H.Beck

Z orzeczenia Sądu Najwyższego wynika, że pracownicy, którzy po bezprawnym zwolnieniu za wypowiedzeniem zostali przywróceni do pracy, nie mogą żądać od pracodawcy odszkodowania cywilnego.

Pracownik – po tym, jak został bezprawnie zwolniony – wyrokiem sądu rejonowego został przywrócony do pracy, a pracodawca wypłacił mu wynagrodzenie za okres pozostawania bez zatrudnienia. Pracownik uznał jednak, że orzeczenie to nie wyrównało w całości szkód, jakie poniósł w związku z bezprawnym wypowiedzeniem mu umowy o pracę i wniósł do sądu pozew o odszkodowanie cywilne. Ten pozew został przez sąd I instancji odrzucony. Sąd uznał bowiem, że świadczenie z art. 47 KP w całości zaspokaja roszczenia powoda. Pracownik odwołał się jednak do sądu II instancji, który nabrał wątpliwości, co do rozstrzygnięcia sprawy, ponieważ 27.11.2007 r. (SK 18/05) TK orzekł, że o odszkodowania cywilne mogą się starać pracownicy zwalniani bezprawnie w trybie dyscyplinarnym, czyli bez wypowiedzenia, i skierował w tej sprawie pytanie prawne do SN.

Zdaniem SN w omawianym przypadku pracownik nie nabywa prawa do ubiegania się od pracodawcy o odszkodowanie cywilne, które rekompensowałoby mu całą szkodę, jaką poniósł w związku z bezprawnym wypowiedzeniem umowy o pracę. Jego roszczenia w całości zaspokoiło przywrócenie do pracy oraz wynagrodzenie za okres pozostawania bez zatrudnienia. Sędziowie SN podkreślili, że prawo dopuszcza przypadki miarkowania wysokości odszkodowania lub zadośćuczynienia za wyrządzoną szkodę i reguły te można także stosować na gruncie prawa pracy. W związku z tym pracodawcy nie zawsze muszą rekompensować pracownikom wszystkie szkody, jakie ci ponieśli z tytułu bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę.

Sędziowie SN odnieśli się też do orzecznictwa TK i uznali, że bliższy okolicznościom faktycznym omawianej sprawy jest wyrok z 2.6.2003 r. (SK 34/01), zgodnie z którym w razie naruszenia przepisów o wypowiadaniu spółdzielczych umów o pracę pracownikom przysługuje wyłącznie przywrócenie do pracy lub wynagrodzenie za czas pozostawania bez zatrudnienia. Zdaniem SN to właśnie tym wyrokiem należy się kierować przy orzekaniu o roszczeniach pracowniczych z tytułu bezprawnego wypowiadania umów o pracę, a nie orzeczeniem TK z 27.11.2007 r., ponieważ to ostatnie dotyczy innego trybu rozwiązywania stosunku pracy (bez wypowiedzenia).

Orzeczenie SN w praktyce oznacza, że osobom bezprawnie zwolnionym za wypowiedzeniem nie przysługuje odszkodowanie cywilne, jeżeli pracodawca przywrócił ich do pracy i zapłacił im wynagrodzenie za czas pozostawania bez zatrudnienia. Nie będą mogli więc żądać od pracodawcy, aby zrekompensował wszystkie szkody, jakie ponieśli w związku z bezprawnym wypowiedzeniem umowy. Nie zmieniają się natomiast uprawnienia osób zwalnianych bezprawnie w trybie dyscyplinarnym, ponieważ nadal będą mogły powoływać się na wyrok TK z 27.11.2007 r. i żądać od pracodawcy cywilnych odszkodowań.

Uchwała SN (7) z 18.6.2009 r., I PZP 2/09

Pozew o przywrócenie do pracy i odszkodowanie

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:

*Akceptuje regulamin serwisu e-prawnik.pl i politykę prywatności.

*Wyrażam zgodę na otrzymywanie od legalsupport sp. z o.o. drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie szczególnych kategorii danych osobowych wskazanych w art. 9 ust.1 RODO , w celu wyceny i realizacji usługi

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez administratora Legalsupport sp. z o.o. w celach marketingowych

Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny lub smsowy przez Legalsupport sp. z o.o. w celu przekazania informacji dotyczących złożonego zamówienia

Wyślij pytanie

» Pozew o przywrócenie do pracy bywa bardzo kosztowny

Z praktyki procesowej SWS Kancelaria Prawna Strykowski Wachowiak sp. k. na gruncie sporów pracowniczych wynika, że kwestia opłat sądowych urasta niekiedy to rangi sporego problemu. W powszechnym przekonaniu pozwy kierowane do sądu pracy nie wiążą się z koniecznością wydatkowania istotnych środków tytułem opłat sądowych. W rzeczywistości bywa jednak z tym różnie.

Nietypowy na gruncie ustawy o kosztach sądowych jest przepis art. 35 ust. 1, który przewiduje, że w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu nie przekracza 50.000 zł, opłatę podstawową wynoszącą 30 zł pobiera się wyłącznie od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Wszystkie inne pisma, w tym przede wszystkim pozew, mieszczące się w tych granicach co do wartości przedmiotu sporu, nie wiążą się z żadną opłatą. To rozwiązanie należy ocenić z pewnością pozytywnie, tym bardziej, że często o pomoc do sądu pracy zwracają się osoby będące w trudnej sytuacji zawodowej, często pozostające bez żadnego źródła utrzymania. Nie zawsze jednak to rozwiązanie okazuje się wystarczającą pomocą dla osób, które stanęły przed koniecznością zwrócenia się do sądu pracy w celu ochrony swoich praw.

Wszystkie bowiem pisma w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa 50.000 zł, wiążą się z koniecznością uiszczenia zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika opłaty stosunkowej. Bywa, że jest to poważna przeszkoda w zakresie prawa do sądu.

Wyobraźmy sobie sytuację, że pracodawca rozwiązał umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia z pracownikiem, który otrzymywał średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w kwocie 5169,06 zł brutto (dane za 2019 rok). Pracownik nie zgadza się z decyzją pracodawcy i kwestionuje skuteczność złożonego oświadczenia i zarzuca pracodawcy wskazanie fikcyjnych i nierzeczywistych podstaw do zwolnienia. Na tej podstawie pracownik wnosi do sądu pracy pozew i domaga się przywrócenia do pracy. W takiej sytuacji wartość przedmiotu sporu należy określić jako 12-krotność miesięcznego wynagrodzenia brutto, a więc znacznie przekracza ona ustawowy próg 50.000 zł. Opłata sądowa wyniesie wówczas 3.102 zł, a koszty zastępstwa procesowego w przypadku przegranej sprawy wyniosą 5.400 zł (zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem). Do tego należy doliczyć koszty reprezentacji pracownika w procesie przez fachowego pełnomocnika oraz ewentualne inne koszty powstałe w toku postępowania dowodowego.

Z kolei w sprawach, w których główny zarzut pracodawcy wiąże się z tzw. utratą zaufania, w praktyce niezwykle trudno jest przewidzieć, jak dana sprawa się zakończy. Wiele zależy bowiem od przebiegu postępowania dowodowego i ustaleń poczynionych w procesie.

Oczywiście, pracownik może wystąpić o zwolnienie od kosztów sądowych. Jeśli jednak zarabiał wcześniej na poziomie średniej krajowej, a tym samym mógł poczynić oszczędności, a do tego posiada on majątek w postaci np. samochodu lub nieruchomości, ew. inne ruchomości, które może spieniężyć, istnieje duże prawdopodobieństwo, że takiego dobrodziejstwa ze strony Skarbu Państwa nie otrzyma. Staje wówczas przed poważnym dylematem, czy zaryzykować spore koszty, nie mając pewności, że uda mu się, trwający niekiedy kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy, proces wygrać. Może się okazać, że takiego pracownika, który został pozbawiony pracy, po prostu nie stać na spór z pracodawcą.

W tym kontekście, w ocenie prawników kancelarii, wydaje się, iż warto rozważyć podniesienie progu z art. 35 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, wynoszącego aktualnie 50.000 zł, np. do kwoty 100.000 zł. Taki zabieg ze strony ustawodawcy z pewnością leżałby w szeroko rozumianym interesie społecznym oraz realizowałby konstytucyjny postulat prawa obywatela do sądu.

Pozew o przywrócenie do pracy – podstawowe informacje

Pracownik, który został niesłusznie zwolniony z pracy, może domagać się od pracodawcy nie tylko odszkodowania za okres pozostawania bez pracy, ale również złożyć pozew o orzeczenie bezskuteczności wypowiedzenia lub pozew o przywrócenie do pracy. Każde z powyższych roszczeń cechuje się własną specyfiką i określonymi wymaganiami, które muszą zostać spełnione, by złożony pozew mógł zostać uznany za ważny. Dziś przyjrzymy się nieco bliżej ostatniej z wymienionych możliwości i wskażemy, jak prawidłowo sporządzić pozew o przywrócenie do pracy.

Kto może złożyć pozew o przywrócenie do pracy?

Warto pamiętać, że wypowiedzenie bez uzasadnienia umowy o pracę na czas nieokreślony to nie jedyny przypadek, w którym pracodawca postępuje wbrew obowiązującym regulacjom prawnym. Pozostałe przypadki to:

zwolnienie pracownicy w ciąży,

zwolnienie pracownika w przedemerytalnym okresie ochronnym (czyli takiego, który osiągnie wiek emerytalny w ciągu nie więcej niż 4 lat, o ile okres, na

jaki dany pracownik jest zatrudniony, umożliwia uzyskanie prawa do emerytury wraz z osiągnięciem tego wieku),

zwolnienie pracownika przebywającego na urlopie macierzyńskim (czyli podlegającego szczególnej ochronie zatrudnienia z uwagi na macierzyństwo),

zwolnienie pracownika przebywającego na urlopie (nie ma znaczenia, jakiego rodzaju jest to urlop),

zwolnienie pracownika, który jest chroniony na podstawie przepisów szczególnych.

W każdym z tych przypadków pracownik może złożyć pozew do sądu pracy i domagać się w nim przywrócenia na dotychczas zajmowane stanowisko albo odszkodowania. W przypadku, gdy pracownik chce przywrócenia do pracy, musi złożyć pozew w ciągu 14 dni liczonych od daty doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia albo od dnia wygaśnięcia umowy o pracę.

Co musi znaleźć się w pozwie o przywrócenie do pracy?

Prawidłowo przygotowany pozew musi zawierać:

sprecyzowany tytuł pozwu (konieczne jest określenie, że pozew dotyczy przywrócenia do pracy),

dokładne określenie stron (powoda i pozwanego) wraz z dokładnymi danymi adresowymi,

jasno określone żądanie przywrócenia do pracy wraz ze wskazaniem, o jakie stanowisko chodzi i na jakich warunkach,

jeśli powód domaga się odszkodowania za czas pozostawania bez pracy, pozew musi zawierać żądanie zasądzenia od pozwanego odszkodowania wraz z należnymi ustawowo odsetkami,

żądanie obciążenia pozwanego kosztami procesowymi zgodnie z aktualnie obowiązującymi regulacjami w tym zakresie,

uzasadnienie żądań (zwięzłe i precyzyjne określenie sytuacji, która doprowadziła do rozwiązania umowy o pracę),

powołanie dowodów potwierdzających rację powoda,

wskazanie załączników (dodatkowa kopia pozwu przeznaczona dla pozwanego oraz kopie wszelkich innych dokumentów, które mogą być istotne dla sprawy),

własnoręczny podpis powoda.

Warto pamiętać, że nawet prawidłowo sporządzony pozew nie jest gwarancją odzyskania pracy – jeśli sąd uzna, że nie ma możliwości przywrócenia do pracy lub że jest ono niecelowe i koliduje z zasadami współżycia społecznego, zostanie orzeczone odszkodowanie na rzecz powoda.

Przywrócenie do pracy a odszkodowanie

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi i orzecznictwem nie istnieje możliwość zamiany roszczenia o przywrócenie do pracy na odszkodowanie, jednakże sytuacja odwrotna (czyli zamiana roszczenia o odszkodowanie na przywrócenie pracownika do pracy) jest jak najbardziej możliwa. Należy jednak mieć na uwadze, że aby taka zamiana roszczenia doszła do skutku, musi się na nią zgodzić pracodawca.

Jeśli z dowolnych przyczyn powód chciałby wycofać pozew o przywrócenie do pracy przed zakończeniem postępowania, to ma taką możliwość, jednak musi również całkowicie zrzec się roszczeń, a także pokryć wszystkie koszty związane z procesem.

[Roszczenie o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie]

Art. 56. [Roszczenie o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie]

§ 1.

Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie. O przywróceniu do pracy lub odszkodowaniu orzeka sąd pracy.

키워드에 대한 정보 pozew o przywrócenie do pracy

다음은 Bing에서 pozew o przywrócenie do pracy 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Jak odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę? Pozew do sadu pracy Komentarz prawnika 4K

  • rozwiązanie umowy o pracę
  • rozwiązanie umowy za porozumieniem stron
  • Jak odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę?
  • komentarz prawnika
  • prosto o prawie
  • okiem prawnika
  • 4k
  • prawo pracy
  • pozew do sądu pracy
  • sąd pracy
  • sąd pracy jak wygląda rozprawa
  • prawo pracy bhp
  • prawo pracy wykład
  • pozew do sądu pracy
  • pozew do sądu pracy o nieuzasadnione wypowiedzenie umowy
  • pozew do sądu pracy o dyskryminację
  • pozew do sądu pracy zwolnienie dyscyplinarne wzór
  • pozew do sądu pracy termin

Jak #odwołać #się #od #wypowiedzenia #umowy #o #pracę? #Pozew #do #sadu #pracy #Komentarz #prawnika #4K


YouTube에서 pozew o przywrócenie do pracy 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Jak odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę? Pozew do sadu pracy Komentarz prawnika 4K | pozew o przywrócenie do pracy, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  Mbti 궁합 표 | [Mbti 분석만화] 12편 - Mbti 연애 궁합표 (English Subtitle) 상위 5개 베스트 답변

Leave a Comment