Praca Na Rzecz Przedszkola | Jeden Dzień Z Życia Przedszkolaka 196 개의 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “praca na rzecz przedszkola – Jeden dzień z życia przedszkolaka“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 JarzebinkaNS 이(가) 작성한 기사에는 조회수 4,080,913회 및 849258 Like 개의 좋아요가 있습니다.

praca na rzecz przedszkola 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Jeden dzień z życia przedszkolaka – praca na rzecz przedszkola 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Ciekawe i pracowite jest życie przedszkolaka. Dzień wypełniony po brzegi. Mnóstwo wrażeń, przeżyć.
Kto nie wierzy – niech obejrzy. Zapraszamy!

praca na rzecz przedszkola 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Praca nauczyciela w przedszkolu to przede wszystkim czas …

Trudno nie zgodzić się ze stawianą przez wielu nauczycieli przedszkola tezą, że praca w przedszkolu byłaby dużo lepsza, przyjemniejsza, …

+ 여기를 클릭

Source: www.wychowaniewprzedszkolu.com.pl

Date Published: 3/5/2022

View: 8556

Ocena pracy nauczyciela przedszkola | tekst nr 12327 – Edux.pl

Przedszkole nr 14 Dąbrowa Górnicza staż pracy pedagogicznej 5, 5 lat. OCENA PRACY NAUCZYCIELA PRZEDSZKOLA 1. Umiejętności planowania pracy …

+ 여기에 표시

Source: www.edukacja.edux.pl

Date Published: 6/16/2021

View: 6761

arkusz samooceny pracy nauczyciela – Profesor.pl

Sprawozdanie z realizowanej pracy wychowawczo – dydaktyczno – opiekuńczej … W jakich działaniach na rzecz przedszkola współdziała Pani z …

+ 더 읽기

Source: www.profesor.pl

Date Published: 8/6/2022

View: 3437

Praca w przedszkolu – dla nauczyciela, pomocy … – InterviewMe

jakie trzeba mieć kwalifikacje do pracy w przedszkolu; na czym polega praca nauczyciela wychowania początkowego, pomocy nauczyciela i pedagoga …

+ 여기에 표시

Source: interviewme.pl

Date Published: 11/3/2022

View: 3907

Koncepcja pracy przedszkola – Od zabawy do nauki

Angażowanie rodziców współorganizację imprez przedszkolnych i środowiskowych, wystawianie przedstawień dla dzieci. 2. Działania na rzecz dziecka poprzez …

+ 여기를 클릭

Source: przedszkole-wiecbork.pl

Date Published: 11/15/2021

View: 9227

PRZYKŁADY DOBREJ PRAKTYK Publicznego Przedszkola nr …

w doskonaleniu pracy przedszkola, w tym w bezpośredniej pracy z dziećmi. … a przede wszystkim zachęcają do podejmowania działań na rzecz rozwoju.

+ 여기를 클릭

Source: www.pp5.kluczbork.pl

Date Published: 7/7/2021

View: 905

주제와 관련된 이미지 praca na rzecz przedszkola

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Jeden dzień z życia przedszkolaka. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Jeden dzień z życia przedszkolaka
Jeden dzień z życia przedszkolaka

주제에 대한 기사 평가 praca na rzecz przedszkola

  • Author: JarzebinkaNS
  • Views: 조회수 4,080,913회
  • Likes: 849258 Like
  • Date Published: 2013. 5. 18.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=Ny5qWWJPHAI

Praca nauczyciela w przedszkolu to przede wszystkim czas poświęcony dzieciom

Planowanie pracy, realizacja podstawy programowej, monitorowanie podstawy programowej, obserwacja, dokumentacja to pojęcia, które na stałe włączone zostały do bieżącej pracy nauczyciela. Poprzez zbyt potoczną ich interpretację, a czasami nawet błędne ich użycie, niewynikające z zapisów stosownych rozporządzeń, niejednokrotnie nauczyciele wykonują czynności ponad miarę, nienależące do ich rzeczywistych obowiązków.

Trudno nie zgodzić się ze stawianą przez wielu nauczycieli przedszkola tezą, że praca w przedszkolu byłaby dużo lepsza, przyjemniejsza, gdyby nie wymagano od nauczycieli przygotowywania wszelkiego rodzaju dokumentacji w tak dużych ilościach. Pewna zbiorowa niechęć do ogólnie przyjętych form zapisów opisujących i dokumentujących pracę nauczyciela wzrasta od lat, a można nawet stwierdzić, iż jest coraz większa, tak jakby z roku na rok stawiano przed nauczycielami więcej obowiązków. W pewnym nauczycielskim żargonie nie mówi się nawet już o samej dokumentacji, tylko powtarza ciągle to samo retoryczne w zasadzie pytanie: A po co te papiery? To wielki problem, który z jednej strony należałoby, i to jak najszybciej, rozwiązać dla dobra samych dzieci, ponieważ praca nauczyciela w przedszkolu to przede wszystkim czas, który poświęcony powinien być dzieciom. Z drugiej strony, niedoinformowanie nauczycieli w zakresie rzeczywistych obowiązków płynących ze stosownych rozporządzeń (za to niedoinformowanie odpowiedzialny jest nadzór pedagogiczny) stwarza okazje wydawnictwom, wszelkim firmom produkującym tzw. narzędzia do uczenia czy badania dzieci na zagospodarowanie tejże przestrzeni.

POLECAMY

Wkraczają zatem do przedszkoli niezliczone propozycje tworzenia kart obserwacji, ewaluacji (najlepiej wykonywanej jak najczęściej), kart monitorowania realizacji podstawy programowej (choć monitoruje się nie jej realizację, ale wdrożenie, realizuje się jedynie zadania z podstawy programowej, a nie całą podstawę)1. Firmy proponują oprogramowania dla nauczycieli, dyrektora przedszkola, które też tworzy niezliczoną liczbę różnych dokumentów, z których nie wszystkie w ogóle powinny istnieć, ponieważ nie są zgodne z obowiązującymi rozporządzeniami. Przykładem już wieloletniej nadinterpretacji jest tzw. pojęcie dojrzałości szkolnej, przekształcane i przetwarzane przez wydawnictwa na różne sposoby, aby w wyniku tej interpretacji nauczycielowi zaoferować kolejne karty (oby jak najwięcej) do wypełniania. Nauczyciele osaczeni natłokiem informacji poddają się i wykonują katorżniczą pracę, którą można by uprościć, gdyby wszystkie podmioty systemu edukacji zechciały z sobą współpracować i rzetelnie interpretować istniejące przepisy.

Dobrze, gdy nauczyciele pracując zespołowo, jako rada pedagogiczna, sami tworzą narzędzia obserwacji postępu w rozwoju dzieci, podążając za tym rozwojem, a nie przyporządkowując go do tabelek zaprojektowanych przez osoby niemające pojęcia

o indywidualnych możliwościach rozwojowych dzieci w danej grupie.

Bieżącym przykładem daleko idącej nadinterpretacji rozporządzeń i nieprawidłowego wykorzystania zapisów nowej podstawy programowej do przedszkola są już organizowane jednostki lekcyjne z języka obcego nowożytnego w niektórych przedszkolach, dwa razy po 15 minut dla dzieci w wieku 3–4 lata, dwa razy po 30 minut dla dzieci w wieku 5–6 lat.

W tych przypadkach organy prowadzące dokonały całkowicie złej interpretacji rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli2: nadużycia zapisów § 9 pkt 2, który wskazuje na ramy czasowe zajęć, ale tylko w odniesieniu do „religii, zajęć z języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej lub języka regionalnego i zajęć rewalidacyjnych”.

Rozporządzenie nie wskazuje i nie wyznacza ram czasowych dla języka obcego nowożytnego, ponieważ byłoby niespójne z podstawą programową, która wyraźnie w zadaniu 17. przedstawia to w sposób następujący: „Tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających budowaniu zainteresowania dziecka językiem obcym nowożytnym, chęci poznawania innych kultur”.

Sytuacje edukacyjne to nie jednostki lekcyjne, tylko naturalne sytuacje podczas zabawy, w których zastosowanie elementów języka nowożytnego jest sensowne. Język obcy nowożytny ma być zatem elementem ogólnorozwojowych zabaw, które prowadzi nauczyciel w danej grupie. Jeżeli sam nie ma stosownych kwalifikacji językowych, jego zajęcia stają się bazą merytoryczną do tworzenia sytuacji edukacyjnych, które wykorzystuje nauczyciel języka obcego, aby kontynuować zabawę – w przypadku młodszych przedszkolaków zawsze w obecności nauczyciela prowadzącego grupę.

Organ prowadzący dokonuje także nadużycia i nadinterpretacji przepisów, jeżeli do grupy młodszych przedszkolaków wchodzi nauczyciel języka obcego nowożytnego, a jednocześnie w tej grupie nie może pozostać na ten czas nauczyciel tej grupy. Jest to absurdalne rozwiązanie, które jest niezgodne z podstawą programową, a konkretnie z koniecznością realizacji przez przedszkole zadania 4.: „Zapewnienie prawidłowej organizacji warunków sprzyjających nabywaniu przez dzieci doświadczeń, które umożliwią im ciągłość procesów adaptacji oraz pomoc dzieciom rozwijającym się w sposób nieharmonijny, wolniejszy lub przyspieszony”.

Jeżeli organ prowadzący dopuścił do takiej organizacji przedszkola, to sam nie wdrożył podstawy programowej. Spowodował, że w przedszkolu nie ma sprzyjających warunków do zabezpieczenia ciągłości procesów adaptacji.

Na podstawie powyższych przykładów widzimy, że za odpowiednią implementację podstawy programowej nie jest odpowiedzialny wyłącznie nauczyciel. Błędy dotyczące jej wdrożenia powstają także na poziomie innych podmiotów systemu edukacji. Jest to przyczyną złego rozumienia pojęcia implementacji podstawy programowej, które potocznie określa się mianem jej realizacji. Co zatem kryje się za pojęciem implementacji podstawy programowej, czyli jej właściwego wdrożenia?

Wdrażanie podstawy programowej dotyczy: Właściwej organizacji pracy przedszkola przez organy prowadzące, aby dyrektor i nauczyciele mogli w pełni realizować wszystkie zadania zawarte w podstawie programowej, przy czym na tym poziomie monitorowaniem wdrożenia podstawy przez organy prowadzące może zająć się bezpośrednio Minister Edukacji Narodowej, który może sprawdzić, czy organy prowadzące umożliwiają realizację zadań w niej zawartych dzięki właściwej organizacji pracy przedszkoli.

Właściwej organizacji pracy placówki przedszkolnej przez samego jej dyrektora, aby umożliwić nauczycielom realizację zadań zawartych w podstawie programowej, do czego służy czwarta część podstawy, opisująca sposoby i warunki realizacji zadań podstawy programowej.

Doboru właściwego programu wychowania przedszkolnego opartego na obowiązującej podstawie programowej (sprawdzenie tychże programów i ich zatwierdzenie jest już monitorowaniem wdrożenia podstawy programowej przez dyrektora przedszkola).

Właściwej organizacji pracy przedszkola przez dyrektora, który, zalecając nauczycielom dokonywanie dokumentacji, powinien opierać się na Podstawie programowej wychowania przedszkolnego, ale również na innych rozporządzeniach, np. dotyczących wymagań wobec przedszkoli, prowadzenia dokumentacji i szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli.

Planowania pracy przez nauczycieli z uwzględnieniem zadań zawartych w Podstawie programowej wychowania przedszkolnego, przy czym dyrektor, monitorując planowanie, jednocześnie monitoruje wdrażanie podstawy programowej.

Osiągania celu ogólnego wychowania przedszkolnego w bieżącej pracy, przy czym monitorowane jest ono poprzez obserwację przez dyrektora zajęć prowadzonych przez nauczycieli i sprawdzenie, czy podczas zajęć uruchamiane są procesy całościowego wsparcia zawarte w celu ogólnym wychowania przedszkolnego.

Obserwacji i diagnozowania postępów w rozwoju dzieci, za które to procesy odpowiedzialni są nauczyciele, przy czym narzędzia i formy realizacji tych procesów powinny być nieskomplikowane, przejrzyste, łatwe w stosowaniu, aby ich użycie było zintegrowane z działaniem na rzecz rozwoju dziecka zgodnie z fenomenologiczną koncepcją człowieka zawartą w celu ogólnym wychowania przedszkolnego i holistycznym ujęciem rozwoju przedszkolaka5. To nie rozwój dziecka przystosowujemy do edukacji czy narzędzi badawczych, narzędzi obserwacji i diagnozy, ale odwrotnie: edukacja dzieci, narzędzia obserwacji, diagnozowania muszą być dostosowane do rozwoju, praca z tymi narzędziami nie może zaprzeczać i łamać natury rozwoju dziecka.

Dokumentacja

Sposób, w jaki powinno być przeprowadzane dokumentowanie pracy przedszkola, określa kolejne rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji. Rozporządzenie to oraz treść samej Podstawy programowej wychowania przedszkolnego to dwa źródła, z których należy korzystać, przygotowując dokumentację. Bardzo często w polskich przedszkolach omija się zapisy tych dwóch dokumentów i ich znaczenie w zakresie dokumentowania pracy, tworząc biurokratyczny system mnożenia dokumentów, który sam w sobie nie ma uzasadnienia w prawie. W przytoczonym rozporządzeniu obowiązująca dokumentacja nie wygląda wcale groźnie:

„§ 2.1. Przedszkole prowadzi dla każdego oddziału dziennik zajęć przedszkola, w którym dokumentuje się przebieg pracy wychowawczo-dydaktycznej z dziećmi w danym roku szkolnym.

2. Do dziennika zajęć przedszkola wpisuje się w porządku alfabetycznym nazwiska i imiona dzieci, daty i miejsca urodzenia oraz adresy ich zamieszkania, imiona i nazwiska rodziców oraz adresy ich zamieszkania, jeżeli są różne od adresu zamieszkania dziecka, adresy poczty elektronicznej rodziców i numery ich telefonów, jeżeli je posiadają, oraz tematy przeprowadzonych zajęć, a także godziny przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola. W dzienniku odnotowuje się obecność dzieci na zajęciach w danym dniu. Przeprowadzenie zaje…

Ocena pracy nauczyciela przedszkola

mgr Katarzyna Hrabia

Przedszkole nr 14 Dąbrowa Górnicza

staż pracy pedagogicznej 5, 5 lat.

OCENA PRACY NAUCZYCIELA PRZEDSZKOLA

1. Umiejętności planowania pracy opiekuńczo- dydaktyczno-wychowawczej.

– zawsze terminowo sporządzam plan , jest on zgodny z planem rocznym i realizowanym programem oraz adekwatny do wieku dzieci

– zawsze staram się aby tematy były atrakcyjne i pouczające dla dzieci

– Dużą uwagę przywiązuję do realizacji planu.

– zawsze wybieram odpowiednie metody i formy pracy.

Umiejętność prawidłowego sporządzania dokumentacji.

– systematycznie prowadzę zapisy w dzienniku

– W tym roku poza codzienną obserwacją i diagnozowaniem pracy dzieci przeprowadziłam obserwację gotowości szkolnej pięciolatków i sześciolatków (październik, kwiecień) . Brałam udział w tworzeniu Arkusza Obserwacji Gotowości Szkolnej w czasie warsztatów prowadzonych przez panią metodyk J. Tarnowską.

– mam bardzo dobry kontakt z rodzicami, zawsze znajduję czas na rozmowę na temat rozwoju dziecka, raz w miesiącu wspólnie z koleżanką prowadziłyśmy konsultacje dla rodziców, zebrania odbywały się systematycznie, zawsze staram się udzielić wyczerpujących informacji na temat dziecka

– prowadziłam kącik informacji dla rodziców, zamieszczałam w nim wszystkie bieżące informację .

Warsztat zawodowy : realizacja funkcji opiekuńczej

– łatwo nawiązuje kontakty z dziećmi, jestem lubiana przez dzieci

– jestem dla nich życzliwa, zawsze służę pomocą, cierpliwa, sprawiedliwa, zabiegam o to by zawsze się czuły dobrze i bezpiecznie podczas pobytu w przedszkolu.

– przez cztery lata pracy z grupą ,bardzo dobrze poznałam znajomość dzieci i ich możliwości psychofizyczne, dzieci zawsze mogły na mnie liczyć, wspólnie rozwiązywaliśmy problemy

– atmosfera panująca w grupie jest bardzo dobra, dzieci zżyły się ze sobą , z nami, nie było większych problemów czy konfliktów. Wszyscy starali się być dla siebie życzliwi, mili panowała domowa atmosfera.

Realizacja funkcji wychowawczej :

– zawsze staram się wnikliwie poznać dziecko i jego środowisko rodzinne ( ankiety dla rodziców, dokładna obserwacja dziecka, rozmowy indywidualne z rodzicami, rozmowy z dzieckiem itp.)

– zawsze dążę do ujednolicenia form oddziaływania wychowawczego przedszkola i rodziców, współpracuje z rodzicami

– najczęstszą formą współpracy z rodzicami są codzienne indywidualne kontakty, udzielam wtedy wyczerpujących informacji o dziecku o jego mocnych i słabych stronach

– następną formą współpracy są zebrania grupowe i kącik dla rodziców

– często zapraszamy rodziców do przedszkola na uroczystości

– zawsze zaspokajam potrzeby dzieci, dbam o to by prawidłowo się rozwijały, by czuły się bezpiecznie i dobrze

– stosuje system kar i nagród , w naszej grupie obowiązuje tablica z zachowaniem dzieci. Za dobre zachowanie dostają czerwoną kropkę, za niewłaściwe czarną. Po zebraniu 5 czarnych kropek w miesiącu dziecko spędza określoną ilość czasu w innej grupie, po zebraniu 5 czerwonych kropek jest nagradzane( naklejki, medal, odznaka itp.). Zawsze jestem konsekwentna i sprawiedliwa. Na początku roku zawsze wspólnie z dziećmi zawieramy kontrakt grupy.

– w sytuacjach trudnych staram się zawsze rozwiązać problem w sposób pokojowy, dużo rozmawiam, stosuje metody wyciszające, relaksujące itp.

Realizacja funkcji dydaktycznej:

– metody i formy stosowane w pracy przeze mnie zawsze starannie dobieram, staram się by zajęcia codziennie były atrakcyjne, by zaskakiwały dzieci, by dzieci aktywnie uczestniczyły w nich

– stosuje między innymi w procesie dydaktycznym aktywne metody nauczania: W. Sherborn, pedagogikę zabawy „ Klanza”, „ Orfa”, „ Labana”, „ Dennisona”, „ Odimienną metodę nauki czytania” I. Majchrzak,.

– zawsze na każde zajęcia jestem przygotowana i mam odpowiednie środki dydaktyczne

– staram się aby plan roczny był zrealizowany, dobrze wypełniam powierzone mi obowiązki

– poprzez prowadzenie systematycznej obserwacji dzieci mogłam zdiagnozować problemy dzieci ich potrzeby i możliwości

– prowadziłam pracę wspomagającą i wyrównującą dla dzieci

– współpracowałam z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną ( z logopedą, psychologiem)

2. Postawa nauczyciela:

– jestem osobą punktualną, jakiekolwiek spóźnienia zawsze usprawiedliwiałam u Pani Dyrektor i Wice Dyrektor

– jestem osoba odpowiedzialną, wszystkie powierzone mi zadania wykonuje dobrze, jestem odpowiedzialna za wydawanie skierowań dla pracowników na badania okresowe, pisze protokoły z zebrań Funduszu Świadczeń Socjalnych, zajmuje się bilingami rozmów telefonicznych pracowników.

– zawsze wszystkie potrzebne dokumenty oddawałam i pisałam w terminie, jestem bardzo zaangażowana w życie i prace przedszkola

– jestem dyspozycyjna , bardzo się angażuje w wykonywane zajęcie, z tego powodu często zostaje w pracy dłużej

– gdy jest potrzeba zastępuje nieobecnych nauczycieli

– jestem osobą kulturalną , posiadającą takt pedagogiczny, świetnie współpracuje z innymi nauczycielami, z rodzicami i dziećmi.

3. Dbałość o warsztat pracy:

– w 2006 roku wspólnie z rodzicami naszej grupy odmalowaliśmy i odnowiliśmy nasza salę by była estetyczna, przyjazna dzieciom i kolorowa , by każde dziecko dobrze się w niej czuło

– rodzicem stanęli na wysokości zadania zostały odnowione szafki dla dzieci, drzwi, została wymieniona elektryka i lampy, wspólna prace wykonaliśmy w okresie wakacyjnym

– sala nasza jest czysta , zadbana, estetyczna , miło w niej przebywać

– wspólnie z koleżanką z grupy systematycznie zmieniamy gazetki ścienne i tematyczne, dbamy aby kącik zainteresowań był ciekawy i interesujący dla dzieci

– wszystkie pomoce dydaktyczne przechowujemy w naszym schowku, razem z druga nauczycielka dbamy aby nie zostały zniszczone i żeby służyły nam, przez długi czas

4. Doskonalenie zawodowe :

> posiadam wykształcenie wyższe :

– licencjat : wczesnoszkolna edukacja zintegrowana z logopedią

– magisterskie : wczesnoszkolna edukacja zintegrowana

– ukończyłam również studia podyplomowe w zakresie ITC , języka obcego – język angielski oraz drugiego przedmiotu Terapii Pedagogicznej.

> dbając o swój rozwój i podnoszenie kwalifikacji uczestniczyłam między innymi w następujących kursach, szkoleniach, warsztatach metodycznych:

– „ Hospitacja diagnozująca jako procedura mierzenia jakości przedszkola” 21.12.2005

– „ Jakie tajemnice kryją rysunki dzieci? „ 21.02.2006

– „ Wiosenne to i owo, plastycznie, muzycznie i ruchowo” 15.05.2008

– „ Ekspresja muzyczno – ruchowa. Moduł I” 22.11.2008

– „ Planowanie pracy nauczyciela przedszkola w świetle nowej podstawy programowej” 15.09.2009

– „ Nazywanie świata – odimienna metoda nauki czytania – autorstwa dr Ireny Majchrzak” 06.06.2009

– „ Gdy już wiem skąd się wziąłem … – rozwój psychoseksualny dzieci w wieku przedszkolnym’ 25.03.2010

– „ Rozwijanie dziecięcej aktywności artystycznej w obszarze sztuka, muzyka „ 06.05.2010

– „ Zachowania agresywne u dzieci w wieku przedszkolnym” 13.04.2010

– „ Skala gotowości szkolnej” 11.2009

> na bieżąco swoją wiedze aktualizuje poprzez aktywne samokształcenie:

– „ Zarys psychologii rozwoju „ A. Matczaka

– „ Ocena dojrzałości szkolnej” B. Janiszewska

– „ Każdy przedszkolak dobrym uczniem w szkole „ B. Zakrzewska

– „ Gotowość szkolna dzieci sześcioletnich” Wilgocka- Okoń

– „ Zarys psychologii rozwoju „ A. Matczak

– „ Psychologia dziecka” H. Schaffer

– „ Wspomaganie rozwoju dzieci do skupiania uwagi i zapamiętywania” Gruszczyk- Kolczyńska, E. Zielińska

5. Nauczyciel jako członek rady pedagogicznej :

> w roku 2007/08 brałam udział w pracach zespołu, który miał na celu zbadanie osiągnięć edukacyjnych dzieci 4 – letnich w zakresie edukacji matematycznej. Po opracowaniu kart obserwacji i arkusza diagnostycznego oraz przeprowadzeniu badań i opracowaniu wraz z koleżanką wyników sporządziłyśmy raport. Raport zawierał opis konkretnych umiejętności, które dzieci przyswoiły i te, które trzeba nadal doskonalić. Raport z opracowanymi wnioskami przedstawiłyśmy na posiedzeniu Rady Pedagogicznej, pozwolił on podnieść jakość naszej pracy, a tym samym podnieść jakość placówki.

> W roku 2009/2010 po przeprowadzeniu obserwacji – Skala gotowości szkolnej dziecka wraz z koleżanką z grupy opracowałyśmy pracę indywidualną dla każdego dziecka, a następnie przygotowałam końcową informację do podjęcia nauki w szkole moich wychowanków.

> W roku 2008/ 2009 na posiedzeniu Rady Pedagogicznej przygotowałam wspólnie z koleżanką referat pt. „ Współpraca z trudnym rodzicem”

> jestem osobą , która chętnie każdemu pomaga , potrafię współpracować w zespole, mam życzliwy stosunek do osób pracujących w przedszkolu,

> jeżeli jest potrzeba przychodzę wcześniej do pracy i dłużej mogę zostać, nie jest to dla mnie problem, również zostaje po godzinach gdy jakiś nauczyciel jest nieobecny

> jestem zaangażowana w życie przedszkola, zawsze z pasją wykonuje zmierzone cele

6. Współpraca z rodzicami :

> Na początku każdego roku szkolnego opracowywałam plan współpracy z rodzicami, plan wspólnych imprez i uroczystości.

> prowadziłam zebrania grupowe, kącik dla rodziców, konsultacje, które odbywały się raz w miesiącu

> rodzice zawsze uzyskiwali ode mnie istotne informacje o dziecku

> przygotowywałam referaty dla rodziców , zamierzenia dydaktyczno – wychowawcze, pisałam notatki z wydarzeń przedszkola na stronę internetową przedszkola,

> rodzice byli przez te wszystkie lata bardzo zaangażowani w życie przedszkola , zawsze mogłam liczyć na ich wsparcie i pomoc, często sponsorowali nam materiały potrzebne do pracy

> wspólnie z koleżanką z grupy przygotowałyśmy następujące uroczystości przedszkolne :

– Pasowanie na starszaka”

– Dzień Nauczyciela

– Dzień Górnika

– Jasełka

– Dzień pieczonego ziemniaka

– Dzień Babci i Dziadka

– Zabawę Karnawałową

– Piknik rodzinny

– Dzień Kobiet

– Spotkanie Wielkanocne

7. Współpraca ze środowiskiem :

> nawiązałam współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną filia nr 7, celem spotkań było poszerzenie wiedzy dzieci na temat kultury i tradycji państw należących do Unii Europejskiej , jak również uczestniczenie w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom i szerzenie czytelnictwa wśród najmłodszych

> Szkołą podstawową nr 12 w Dąbrowie Górniczej – celem współpracy jest zapoznanie dzieci przedszkolnych z budynkiem szkoły i nauczycielami w niej pracującymi

> Komenda Miejska Policji – w celu przybliżenia dzieciom przepisów ruchu drogowego, poznania grożących im niebezpieczeństw zapraszałam do przedszkola policjantów Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej i w Sosnowcu.

> Współpraca z firmą „Segma” – Siemianowice Śląskie – celem uświadomienia dzieciom konieczności ochrony środowiska ogłosiłam w przedszkolu zbiórkę makulatury, w którą zaangażowała się całą społeczność przedszkolna wraz z rodzicami

> współpraca z galerią sztuki w Pałacu Kultury Zagłebia w Dąbrowie Górniczej

> współpraca z Domem Dziecka w Sarnowie- celem akcji była zbiórka pomocy szkolnych, zabawek, odzieży dla dzieci potrzebujących.

> przygotowałam wspólnie z innymi nauczycielkami w 2009 r zabawę „ Mikołajkową” dla dzieci członków Nauczycielstwa Polskiego

> często z przedszkolakami wychodziłam do sklepu spożywczego, na pocztę, do apteki, itp.

> nawiązałam współpracę z firmą „ Tymbark” i nasze przedszkole otrzymało certyfikat „ Kubusiowi Przyjaciele Natury” osiągnięte przez efekty i zadania pokazały , że dla dzieci była to zarówno nauka o ekologii jak i wspaniała zabawa.

8. Dodatkowe czynności i funkcje.

> jestem odpowiedzialna za :

> Prowadzenie kroniki przedszkolnej

> BHP – aktualizacja badań lekarskich pracowników

> rozliczanie rozmów telefonicznych naszych pracowników

> pisanie protokołów z posiedzeń Funduszu Świadczeń Socjalnych

> Udział w konkursach i festiwalach.

– Grudzień 2009 konkurs plastyczny „Świąteczna bombka” organizowany przez Dom Kultury w Ząbkowicach

– Styczeń 2010r konkurs plastyczny „Dzieci rysują do bajek”

– Realizacja zadań w konkursie „Kubusiowi Przyjaciele Natury” październik 2009 – kwiecień 2010

– Realizacja zadań w konkursie ogólnopolskim „Zielone Przedszkole” organizowanym przez Firmę Akuna marzec 2009 do – nadal

– Przygotowanie dzieci do festiwalu pt „Nocne harce lalek i misiów” – maj 2010

– Ponadto w maju 2008 r wraz z dwoma koleżankami ramach akcji CPCD zorganizowałam w przedszkolu konkurs recytatorski międzygrupowy pt „Brzechwa, Tuwim, Chotomska dzieciom”.

– Konkurs „ Wiosenne przebudzenie” organizowanego przez Szkołe Podstawową nr 20 w Dąbrowie Górniczej.

– Włączałam się w przygotowanie „Dnia Pluszowego Misia” w Przedszkolu

publikacje nauczycieli, awans zawodowy, scenariusze lekcji, wypracowania, testy, konspekty, korepetycje, matura, nauczyciele

Katalog

Małgorzata Marks, 2018-08-03

Czernikowo

Zajęcia przedszkolne, Sprawozdania arkusz samooceny pracy nauczyciela

ARKUSZ SAMOOCENY PRACY NAUCZYCIELA

Sprawozdanie z realizowanej pracy wychowawczo – dydaktyczno – opiekuńczej

w II-gim półroczu roku 2017/2018

Imię i nazwisko nauczyciela

…Małgorzata Marks……………………………………………………………………………………………………………

Staż pracy:…

13lat……………………………………………………………………………………………………………….

Stopień awansu zawodowego:

n-l mianowany………………………………………………………………………………………………

Czy realizuje Pani staż na wyższy stopień awansu zawodowego (jaki) ………—-…………dyplomowany…………………………………..

Czy jest Pani opiekunem nauczyciela ubiegającego się o wyższy stopień awansu zawodoweg…tak: Pani Anny Jabłońskiej…………………

Kwalifikacje zawodowe:…Pedagogika Wieku Dziecięcego……………………………………………………………………………………………………

Własny rozwój zawodowy i działania podjęte na rzecz podnoszenia jakości pracy

Przedszkola Publicznego w Czernikowie

Doskonalenie zawodowe i wzbogacanie warsztatu pracy:

W jakich formach doskonalenia zawodowego uczestniczyła Pani w tym semestrze

Konferencja: ,,Pedagogika oczekiwań dziecka” Nowa Era

Samokształcenie:

-literatura z zakresu pedagogiki, psychologii, dydaktyki

-śledzenie przepisów prawa oświatowego

-śledzenie nowości z zakresu pedagogiki na portalach internetowych

-obserwacja zajęć prowadzonych przez P .K.Kańczewską; ,,Klucz do uczenia się”

– wymiana materiałów , pomocy, scenariuszy, dzielenie się pozyskaną wiedzą dot. planowania pracy,

wymiany doświadczeń w zakresie realizacji pracy, prowadzenia ewaluacji podejmowanych działań

Czy uczestniczyła Pani w tzw. zajęciach koleżeńskich ? ( np.: w związku z realizacją awansu zawodowego , proszę podać termin i treść)

Obserwacja zajęć prowadzonych przez P.Annę Jabłońską

5.03.,,Zwirzęta prehistoryczne” Słuchanie wiersza

Zestaw zabaw ruchowych

08.05. ,,Domy i domki”Porównywanie liczebności zbiorów

,,Domki z pudełka” . Praca plastyczna

Czy publikowała Pani swoje osiągnięcia (gdzie, kiedy)

Publikowałam swoje osiągnięcia na stronie internetowej przedszkola, facebooku, kwartalniku ,,Dwa Słowa”

Działania na rzecz placówki:

Czy podejmowała Pani z własnej inicjatywy działania przyczyniające się do wzbogacenia bazy przedszkola? (jakie ? proszę wymienić)

-wykonywałam pomoce dydaktyczne, plakaty dot. Imprez okolicznościowych

-gromadzenie literatury fachowej dotyczącej rozwijania zainteresowania książką oraz tworzenia warunków i dostarczania okazji do kształtowania postaw czytelniczych dzieci

-wyposażałam salę, hol w elementy dekoracyjne, doposażałam kąciki zabaw: gry dydaktyczne, szyłam kostiumy do zabaw teatralnych, ubranka dla lalek, pacynki do zabaw paluszkowych.

Czy tworzyła Pani przestrzeń edukacyjną do nabywania przez dzieci planowanych wiadomości i umiejętności? (jaką? Proszę wymienić)

Dbałam o wystrój wnętrza sali i jego odpowiednie zaaranżowanie, które pozwala w zaspokojeniu podstawowych potrzeb rozwojowych dzieci w mojej grupie: dekoracja Sali związana z tematyką kompleksową, kalendarzem imprez w przedszkolu oraz porami roku.; wyposażenie kącików tematycznych: przyrodniczy, teatralny, plastyczny, muzyczny.

Organizowałam spotkania z rodzicami:„Czytanie kluczem do wiedzy i sukcesu dziecka”, ciekawy zawód

Gromadziłam środki dydaktyczne: gry edukacyjne, środki papiernicze, karty pracy, nagrania mp3, plakaty, ilustracje, sylwety.

Zakres i przebieg współpracy z rodzicami i instytucjami zajmującymi się edukacją

w II-gim półroczu roku 2017/2018

Proszę określić częstotliwość i tematykę zebrań grupowych z rodzicami:

Kwiecień –Przekazanie informacji o gotowości szkolnej dzieci

Proszę określić częstotliwość i tematykę konsultacji indywidualnych oraz z czyjej inicjatywy były prowadzone :

kwiecień– wynikające z obopólnych potrzeb nauczyciela i rodziców- ,,Przedstawienie wyników Obserwacji pedagogicznej oraz Diagnozy przedszkolnej”. Weryfikacja postępów dzieci wg. planu pracy korekcyjno-kompensacyjnej z dzieckiem zdolnym oraz z dzieckiem z trudnościami w zakresie obszarów zalecanych do wspomagania

Imprezy z udziałem rodziców;( termin realizacji , tematyka:

20 Maj –Dzień Matki

26Maj-Festyn Rodzinny

26 Czerwiec-Uroczyste pożegnanie przedszkola

Udział i osiągnięcia dzieci w konkursach organizowanych w placówce i poza nią (w II- gim półroczu 2013/14)

-Wewnątrzprzedszkolny Konkurs na Palmę wielkanocną: dzieci zdobyły wyróznienia

-,,Wewnątrzprzedszkolny konkurs plastyczny,, Portret pani wiosny”

W jakich działaniach na rzecz środowiska lokalnego uczestniczyła Pani wraz ze swoimi wychowankami ( proszę wymienić)

Wyiście do Gimnazjum na przedstawienie ,,Królewna Śniezka”

Wyjście do SP na ,, Akcje proekologiczną”

wyjście do drogerii na ,,Lekcję o zdrowiu”

wyjście z okazji Dnia dziecka do ,,Dmuchanego miasteczka”

Wyjazd do Jednostki wojskowej w Toruniu

Wyjazd na przedstawienie do WDK Mazowsze

Wyjazd do Pierogarni w Toruniu

Wyjazd na Wystawę klocków Lego do Bydgoszcy

Wyjazd do MDK Toruń na przedstawienie ,,Chatka Puchatka”

W jakich działaniach na rzecz przedszkola współdziała Pani z innymi nauczycielami , proszę je wymienić i wskazać ich efekty ?

1 dekoracja holu, sal: świąteczna i wiosenna

-podniesienie walorów estetycznych pomieszczeń przedszkolnych

-wzbogacenie bazy przedszkola

2..Kącik wędrującej książki z p.Szychowską, Jabłońską

Efekty:

– wdrażanie dzieci do korzystania z biblioteki, z której wypożyczamy książki a po przeczytaniu oddajemy.

-propagowanie literatury dziecięcej

-zwiększenie kompetencji czytelniczych rodziców i dzieci

3.Współpraca w zakresie: planowania pracy, wymiany doświadczeń w zakresie realizacji pracy, prowadzenia ewaluacji podejmowanych działań, wymiana pomocy dydaktycznych, fachowej literatury, scenariuszy zajęć.

Efekty:

-optymalizacja procesu wychowawczo-dydaktycznego

-uatrakcyjnianie zajęć

-zacieśnienie współpracy z nauczycielkami

-poszerzenie warsztatu pracy nauczyciela

5. Brałam udział w pracach zespołu wprowadzającego zmiany w Statucie przedszkola

-umiejętność analizowania, dokonywania zmian, tworzenia dokumentów przedszkolnych zgodnie z rozporządzeniem i nowymi przepisami

6.Brałam udział w pracach związanych z wprowadzeniem systemu RODO

-umiejętność gromadzenia i przetwarzania informacji dotyczących danych osobowych

Roczny raport ewaluacyjny z prowadzonych:

obserwacji rozwoju dziecka

obserwacja rozwoju mowy dziecka

analizy gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole

Raport z badania kompetencji językowych dzieci:

Liczba dzieci wymagających intensyfikacji działań edukacyjnych w zakresie rozwoju mowy: ……5………

……

Obszary rozwoju mowy dziecka wymagające intensyfikacji pracy edukacyjnej:

Wymowa, wypowiadanie się w formie zdaniowej, rozwój ekspresji językowej, zasób leksykalny

……

Efekty podjętych działań edukacyjnych zwiększające kompetencje językowe dziecka:

…………Zauważono zwiększenie kompetencji w zakresie …rozumienia mowy; wymowy, prawidłowej artykulacji głosek;

płynności wypowiedzi; wypowiadania się w formie zdaniowej; rozwoju ekspresji językowej poprzez bezpośredni kontakt z literaturą, sztuką, teatrem; wzbogacenia słownictwa czynnego; odpowiedniego gospodarowania oddechem podczas wypowiedzi; analizy i syntezy wyrazów; wzmocnienia aparatu mowy.……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Zakres podjętej współpracy z nauczycielem logopedą:

… Współpracę realizuję poprzez: wspólne opracowywanie zestawów ćwiczeń i zabaw dla grupy w zakresie kształtowania poprawności wymowy; uwzględnienie i realizację proponowanych przez nauczyciela logopedę ćwiczeń i zabaw podczas pracy indywidualnej; włączenie nauczyciela logopedy w akcję „Cała Polska czyta dzieciom”; wspólne ustalenie kierunku pracy z rodzicami; dzielenie się spostrzeżeniami, doświadczeniami, dotyczącymi pracy indywidualnej z dzieckiem wymagającym wsparcia.

Liczba dzieci zakwalifikowanych do pracy indywidualnej z uwzględnieniem jej obszaru :

dzieci wymagające wspomagania i korygowania rozwoju : 4

obszary zalecone do wspomagania dla całej grupy:

wspomaganie w zakresie

rozwoju mowy i umiejętności porozumiewania się

Dwoje dzieci w grupie wykazuje umiejętność czytania: Nicola, Szymon

Nauczycielka w toku pracy indywidualnej rozwijała i ukierunkowywała zdolności dziecka zgodnie z jego indywidualnymi potrzebami..

Rozbudzała ciekawość poznawczą, rozwijała nabyte umiejętności językowe, ze szczególnym uwzględnieniem doskonalenia czytania

Podjęte działania:

Rozwijanie umiejętności językowych

-układanie krótkich tekstów np. życzeń

-włączenie do udziału w przedstawieniach przedszkolnych

-przygotowanie do uczestniczenia w konkursach recytatorskich

Jakie nowatorskie rozwiązania służące rozwojowi dzieci zastosowała Pani w pracy z grupą:

-prowadzenie zajęć matematycznych metodą ,,Klucz do uczenia się”

-kieruję się w swojej pracy założeniami ,,Metody projektu”

-prowadzę zajęcia usprawniające narządy mowy

-wprowadzam nowatorskie techniki plastyczno-konstrukcyjne: malowanie na folii, szkle, konstrukcje z drutu..

– prowadzę naukę czytania metoda Ireny Majchrzak

-wykorzystuję metodę nauki pojęć matematycznych wg E. Gruszczyk – Kolczyńskiej

-prowadzę zabawy i ćwiczenia ruchowe metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne oraz ruchowej ekspresji twórczej Rudolfa Labana

Uogólnione wnioski z realizacji pracy wychowawczo – dydaktyczno – opiekuńczej w roku szkolnym 2017/2018:

Wszystkie Dzieci osiągnęły gotowość szkolną

Zdobyły doświadczenia sceniczne w licznych w tym roku występach, przełamały nieśmiałości.

Zwiększyły się kompetencje dziecka w zakresie zainteresowania książką, rozwijania wyobraźni, wzbogacania zasobu słownictwa.

Dzieci w toku praktycznego działania rozbudzały zainteresowania przyrodnicze i proekologiczne: sadziły drzewa, dokarmiały zwierzęta, odwiedziły sklep zoologiczny, uczestniczyły w spacerach , siały i sadziły rośliny.

Zwiększyły się kompetencje dziecka w zakresie zainteresowania książką, rozwijania wyobraźni, wzbogacania zasobu słownictwa

Dzieci zdobyły umiejętności z zakresu obszarów przyjętych do wspomagania w toku indywidualnych zajęć prowadzonych dwa razy w tygodniu.

Zapewniono warunki poznawcze każdemu dziecku podczas prezentowania pracy kucharza,kosmetyczki, fizyka oraz podcas licznych wycieczek

Zacieśniono współpracę z rodzicami. Ujednolicone zostały cele wychowawcze, przekazywane informacje odnośnie osiągnięć i umiejętności

Włączono rodziców do czytania dzieciom książek, dyżurowania podczas wyjazdów, wycieczek, prezentowania zawodu w przedszkolu i miejscu pracy, współorganizacji imprez okolicznościowych i plenerowych

Ocena stopnia realizacji zadań przyjętych w Koncepcji Rozwoju Przedszkola na lata 2017- 2018:

Wszystkie przyjęte do realizacji zadania zostały wykonane.

-Diagnozowałam i analizowałam osiągnięcia dzieci, poprzez: obserwacja dziecka – dokumentowanie wyników ,arkusz obserwacji dziecka; prowadzenie diagnozy wstępnej – arkusz badania gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole, przeprowadzenie wywiadu z rodzicami, analizę wytworów pracy dziecka dokonanie analizy i oceny wyników prowadzonych obserwacji i diagnozy przedszkolnej , celem wskazania umiejętności, które trzeba rozwinąć , usprawnić oraz takich na których można oprzeć rozwój dziecka. Konstruowanie i realizowanie indywidualnych planów rozwoju dla dzieci, które tego potrzebują. Półroczna ocena efektów realizowanych planów rozwoju, analiza, wnioski do dalszej pracy. Przeprowadzenie diagnozy końcowej, sporządzenie „Informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole”

-Dzieci nabyły wiadomości i umiejętności zgodne z założeniami podstawy programowej Umożliwienie dzieciom swobodnego wyboru aktywności zabawowej. Realizacja programów nauczania ze szczególnym naciskiem na rozwój: potencjału dziecka, inteligencji językowej, inteligencji muzycznej , plastyczno – konstrukcyjnej

-Stosowałam nowoczesne metody pracy :Stosowanie programu edukacyjnego „Klucz do uczenia się” w zakresie edukacji matematycznej; pedagogika zabawy wg. Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA, metoda prof. E. Gruszczyk – Kolczyńskiej – dziecięca matematyka

-Wdrażałam dzieci do respektowania norm społecznych – zaspokajanie potrzeb emocjonalnych dziecka. Realizacja „Programu wychowawczego przedszkola – Ja, ty, my”.

Wykorzystywałam naturalne sytuacje do rozpoznawania i radzenia sobie przez dzieci z emocjami. Rozwijałam odporności emocjonalną dzieci poprzez uczestniczenie w prezentacjach artystycznych- scenicznych podczas uroczystości z udziałem rodziców i zapraszanych gości..

Tworzyłam sytuacje sprzyjające rozwojowi ekspresji językowej dziecka poprzez stosowanie aktywnych metod pracy

i bezpośredni kontakt z literaturą, sztuką i teatrem.

-Tworzyłam warunki umożliwiające łączenie ekspresji werbalnej z muzyką, tańcem, pląsami, śpiewem oraz formami plastycznymi.

-respektowałam zasady współpracy wychowawczej z rodziną: włączanie rodziców do współdecydowania w zakresie realizowanych zadań wychowawczych; organizacja zebrań ogólnych, grupowych, konsultacji indywidualnych, kontaktów indywidualnych.

Określałam zasady współpracy ze środowiskiem lokalnym i instytucjami wspierającymi naszą działalność. Nawiązywałam kontakty z innymi przedszkolami i instytucjami w celu wymiany doświadczeń teatralnych, muzycznych, plastycznych: teatrzyki w wykonaniu dzieci, wystawy, konkursy; wyjścia do innych placówek.

mgr Małgorzata Marks Zgłoś błąd Wyświetleń: 0

Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.

Praca w przedszkolu – dla nauczyciela, pomocy nauczyciela, pedagoga

Praca w przedszkolu to nie zabawa, chociaż—

Bywa zabawnie.

Bywa również ciężko, zwłaszcza w kontekście ogromnej odpowiedzialności, która ciąży na nauczycielach przedszkolnych.

Ten zawód, choć często niedoceniany na tyle, na ile zasługuje, wymaga odpowiedniego przygotowania.

Chcesz pracować w przedszkolu?

Z tego artykułu dowiesz się:

jakie trzeba mieć kwalifikacje do pracy w przedszkolu

na czym polega praca nauczyciela wychowania początkowego, pomocy nauczyciela i pedagoga przedszkolnego

jakie są wymagania do pracy jako intendent, woźna lub dozorca w przedszkolu

gdzie szukać ofert pracy i jak napisać dobre CV i list motywacyjny do pracy w przedszkolu.

Żeby zdobyć pracę w przedszkolu i pokonać pozostałych kandydatów, potrzebujesz skutecznego CV. Wypróbuj kreator CV, a stworzyć profesjonalny dokument w 5 minut!

Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora: Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko! Stwórz CV teraz

1

Praca w przedszkolu dla nauczyciela, nauczyciela wspomagającego i pedagoga [obowiązki + wymagania]

Przedszkole to pas startowy do szkoły, pierwszy etap edukacji i wstęp do socjalizacji z innymi.

Dzieci uczą się w tym czasie samodzielności, ufności i nawiązywania relacji. Potem przychodzi czas na naukę.

Z perspektywy dziecka to istna sielanka. Prawie jak w starożytnym Rzymie — drzemki, przekąski, granie na instrumentach.

Ale nauczyciel przedszkolny dokładnie wie, jak przygotować dziecko do etapu szkolnego i każdy dzień planuje według podstawy programowej nauczania przedszkolnego.

Odpowiedni miks zabawy i nauki wcale nie jest tak łatwy do osiągnięcia.

To dlatego właśnie w przedszkolu obecni są na raz:

nauczyciel przedszkolny

nauczyciel wspomagający

pedagog przedszkolny.

Wskazówka: nie istnieje już dziś określenie przedszkolanka. To przestarzała nazwa osoby pracującej w przedszkolu, odpowiedzialnej kiedyś właściwie za… wszystko. Odnosiło się ono do absolwentek liceów pedagogicznych lub placówek typu studium nauczycielskie.

Nauczyciel edukacji przedszkolnej — obowiązki

Do zadań nauczyciela edukacji przedszkolnej należy:

przygotowanie dziecka do podjęcia nauki w szkole

rozwijanie u dziecka tzw. dojrzałości szkolnej dotyczącą sfery umysłowej, fizycznej, emocjonalnej i społecznej

czuwanie nad prawidłowym rozwojem każdego dziecka i w przypadku zauważenia nieprawidłowości, powiadomienie rodziców.

Odpowiedzialność jest naprawdę duża.

I wymagania są proporcjonalnie wysokie:

Nauczyciel przedszkolny — jakie kwalifikacje musi mieć nauczyciel edukacji przedszkolnej?

Żeby dostać pracę w przedszkolu jako nauczyciel, musisz:

mieć wykształcenie wyższe kierunkowe z przygotowaniem pedagogicznym

być absolwentem takich kierunków studiów, jak wychowanie przedszkolne, edukacja przedszkolna, pedagogika wczesnoszkolna, pedagogika opiekuńcza, nauczanie początkowe, edukacja wczesnoszkolna.

Wystarczy licencjat.

Ale uwaga!

W myśl Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, od 2020 roku nauczyciele wychowania przedszkolnego ze stopniem licencjata będą musieli uzupełnić swoje kwalifikacje i zdobyć tytuł magistra.

Dotyczy to również nauczycieli, którzy będą chcieli pracować na stanowiskach:

pedagoga w szkole i przedszkolu

pedagoga w placówce specjalnej

nauczyciela terapeuty pedagogicznego

logopedy.

Nowelizacja przepisów obejmie też nauczycieli języków obcych w przedszkolach.

Już od 2020 roku do nauczania dzieci języka angielskiego w przedszkolu poza przygotowaniem pedagogicznym niezbędny będzie dyplom ukończenia studiów pierwszego lub drugiego stopnia w zakresie tego języka obcego lub świadectwo zaliczenia egzaminu ze znajomości tego języka na poziomie II-go stopnia.

Więcej na temat nowych wymagań dowiesz się tutaj.

Poza posiadaniem odpowiedniego wykształcenia, kandydat do pracy na stanowisku nauczyciela w przedszkolu:

nie może być karany

powinien mieć pełną zdolność do czynności prawnych i korzystać w pełni z praw publicznych

musi przejść badania lekarskie uprawniające do pracy w zawodzie nauczyciela przedszkolnego.

WAŻNE: Jeśli masz wady wymowy lub wady słuchu, możesz nie zostać dopuszczony do pracy jako nauczyciel przedszkolny.

Więcej niż mile widziane są dodatkowe kwalifikacje, w tym np. specjalizacja z gimnastyki korekcyjnej, logopedii, psychologii, reedukacji, muzykoterapii czy logorytmiki.

I jeszcze oczywista sprawa, czyli predyspozycje do pracy w przedszkolu, które wiążą się z posiadaniem takich cech, jak:

odpowiedzialność

rozwaga

cierpliwość

podejście do dzieci

kreatywność.

Gabriela Rutkowska, która pracuje jako nauczyciel w przedszkolu w Łomiankach, przyznaje, że:

Praca z dziećmi jest wymagająca, nauczyciel powinien mieć ogromne pokłady energii, cierpliwości oraz opanowania. Gabriela Rutkowska

Nauczyciel wspomagający — wymagania i obowiązki

Nauczyciel wspomagający musi posiadać kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej.

To dlatego, że jest zatrudniony w przedszkolu dodatkowo, jako współorganizator kształcenia integracyjnego.

Nadzoruje proces nauki dzieci niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

O tym, czy nauczyciel wspomagający będzie członkiem zespołu w przedszkolu, decyduje dyrektor.

Ma na uwadze zalecenia poradni psychologiczno-pedagogicznej która może wystawić orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego danego ucznia.

Uwaga: każdy pracownik przedszkola, od nauczyciela do woźnej, ma obowiązek wyrobienia książeczki sanepidowskiej.

Jak wyrobić książeczkę sanepidowską? Przeczytaj w tekście: Badania sanitarno-epidemiologiczne — jak wyrobić książeczkę sanepidu i jaki jest jej koszt?

2 Pomoc nauczyciela w przedszkolu — na czym polega ta praca i jakich kwalifikacji wymaga?

Jeśli chcesz pracować w przedszkolu, ale brak Ci wymaganych kwalifikacji, możesz podjąć się funkcji pomocy nauczyciela.

Osoba na tym stanowisku nie musi mieć wyższego wykształcenia kierunkowego, a jej zadania sprowadzają się do asystowania nauczycielowi.

Pomoc w przedszkolu zajmuje się między innymi:

opieką nad przedszkolakami

dbaniem o czystość dzieci i porządek w sali

wydawaniem posiłków

itp.

Nauczyciel wspomagający —- mimo że nosi tytuł nauczyciela — nie ma uprawnień do prowadzenia zajęć dydaktycznych z dziećmi.

I jeszcze jedno—

Poza nauczycielami przedszkolnymi i pedagogami w przedszkolu potrzeba również osób, które zadbają o organizację, porządek i odpowiednie warunki pracy z dziećmi.

Więcej na temat tych stanowisk dowiesz się w kolejnej sekcji.

Szukasz pracy w przedszkolu? Przeczytaj porady eksperta w artykule: CV nauczyciela przedszkola — CV i list motywacyjny do przedszkola / żłobka – wzór, przykłady, 6 porad.

Wypróbuj kreator CV tutaj.

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

3 Praca w przedszkolu nie tylko dla nauczycieli [Intendent, dozorca, woźna]

Dzieci są kochane, ale robią dużo bałaganu.

Żeby były bezpieczne, gdy bawią się i uczą, przedszkole musi być miejscem do tego przystosowanym.

Dlatego poza nauczycielem przedszkolnym niezbędna jest również obecność intendenta, dozorcy czy woźnej.

Praca intendenta w przedszkolu

Intendent w przedszkolu jest odpowiedzialny za kwestie związane z funkcjonowaniem placówki.

Musi dobrze znać regulaminy obowiązujące w przedszkolu i czuwać nad ich przestrzeganiem.

Intendent to osoba, która:

sprawuje nadzór nad planowaniem wyżywienia, przygotowywania jadłospisów

kontroluje warunki sanitarne

prowadzi dokumentacją dotyczącą żywienia

prowadzi obsługa finansowa w zakresie żywienia (operacje finansowe gotówkowe i bezgotówkowe w zakresie opłat za żywienie oraz od dostawców towarów, wpłaty za żywienie, dbanie o zachowanie stawki żywieniowej, kontrola nad zwolnieniami w zakresie odpłatności za żywienie).

Żeby pracować jako intendent w przedszkolu, wystarczy posiadać wykształcenie średnie.

Żeby zwiększyć swoje szanse w procesie rekrutacji warto ukończyć kurs intendenta.

Takie szkolenie, zgodne z wszelkimi wymogami MPiPS oraz międzynarodowymi standardami ISCO oferuje Polski Instytut Dietetyki.

Przeczytaj nasz artykuł o tym gdzie w CV wpisać szkolenia i kursy.

Praca dozorcy w przedszkolu

Do obowiązków dozorcy w przedszkolu należy:

codzienna kontrola zabezpieczenia przed pożarem i kradzieżą

zapobieganie zniszczeniu lub uszkodzeniu mienia placówki

dokonywanie napraw sprzętu terenowego, zabawek, urządzeń

zgłaszanie dyrektorowi przedszkola poważnych usterek

zamiatanie, grabienie liści, podlewanie, odśnieżanie.

Uwaga: do pracy dozorcy w przedszkolu również wymagane są badania do celów sanitarno-epidemiologicznych.

Praca woźnej w przedszkolu

Osoba zatrudniona na stanowisku woźnej w przedszkolu odpowiada za:

sprzątanie sali dydaktycznej i łazienki

podawanie posiłków

sprzątanie po posiłkach

mycie naczyń

pomoc przy dzieciach w wieku przedszkolnym.

W przypadku obu tych funkcji wystarczy wykształcenie zawodowe lub średnie.

Jeśli chcesz się zatrudnić jako pomoc do sprzątania, przeczytaj: CV i list motywacyjny sprzątaczki – wzór i 7 rad jak napisać (Przykłady).

4 Praca w przedszkolu — zarobki

Praca w przedszkolu nie przyniesie wielu korzyści finansowych.

Jak podaje portal Wynagrodzenia.pl, mediana zarobków nauczyciela wychowania przedszkolnego wynosi 2 690 zł brutto.

Zarobki intendenta w przedszkolu? Wypadają podobnie — 2 580 zł.

A jak bardzo różnią się pensje w przedszkolu prywatnym i państwowym?

Różnice w zarobkach w przedszkolu państwowym i prywatnym wynikają głównie z powodu dodatków, jakie można otrzymać do pensji. W placówce państwowej pracownik może otrzymać dodatek wiejski lub motywacyjny do pensji podstawowej oraz premię. W przedszkolu prywatnym dodatków tych nie otrzyma. Ponadto liczba godzin pracy z dziećmi różni się — w przedszkolu państwowym jest to pięć godzin, w prywatnym zazwyczaj osiem. Gabriela Rutkowska

Jeśli chcesz porozmawiać ze swoim szefem o podwyższeniu pensji, przeczytaj porady eksperta kariery w artykule: Rozmowa o podwyżkę – 15 porad, jak prosić o podwyżkę + argumenty.

5 Gdzie szukać ofert pracy w przedszkolu

Jeśli masz upatrzone konkretne przedszkole, w którym chcesz pracować, koniecznie sprawdź zakładkę kariera na jego stronie internetowej.

Jak jeszcze możesz znaleźć dobrą ofertę?

Myślę, że poszukiwanie pracy w przedszkolu należy rozpocząć w Internecie. Zarówno na popularnych portalach z ofertami pracy jak i stronach banków pracy odpowiadających danemu regionowi oraz na stronie kuratorium oświaty . Wiele ofert możemy znaleźć również w ogłoszeniach branżowych na Facebooku. Gabriela Rutkowska

Nie zapominajmy o Google — wpisanie w wyszukiwarkę haseł „praca w przedszkolu Warszawa”, „praca w przedszkolu Toruń”, „praca w przedszkolu Wrocław” i innych kombinacji z nazwą dowolnego miasta na pewno przyniesie efekty.

Nie masz pewności, w jakim przedszkolu chcesz pracować: państwowym, czy prywatnym?

W przedszkolu prywatnym duży wpływ na pracę wychowawcy mają rodzice, dlatego, że to oni często wybierają placówkę z powodu jej renomy, opinii innych lub z powodu szerszej oferty zajęć dodatkowych. Gabriela Rutkowska

Przedszkole państwowe jest wybierane ze względu na lokalizację i niskie opłaty. Nie znaczy to, że ma gorszy poziom niż prywatne.

Więcej na temat szukania pracy znajdziesz w tym artykule: Atrakcyjne oferty pracy – jak ich szukać? 49 stron i portali z ofertami pracy na 2020

6 Jak napisać CV i list motywacyjny do pracy w przedszkolu?

Jeśli chcesz zdobyć atrakcyjną pracę w przedszkolu, najważniejsze będzie CV, w którym profesjonalnie przedstawisz swoje kwalifikacje i doświadczenie.

Zacznij od podsumowania zawodowego. To krótka charakterystyka, dzięki której opiszesz cele zawodowe i przedstawisz swoją kandydaturę.

Pamiętaj o dopasowaniu CV do oferty pracy — spróbuj tak ułożyć dokument, by odpowiadał na potrzeby konkretnego stanowiska pracy.

Wyróżnij odpowiednio swoje kompetencje — to bardzo istotne, żeby przedstawić umiejętności w CV w konkretny sposób.

Klauzula CV 2020 zgodna z RODO to coś, o czym nie możesz zapomnieć wysyłając CV do pracodawcy.

W stworzeniu profesjonalnego dokumentu do pracy w przedszkolu pomogą Ci gotowe CV szablony, które znajdziesz w naszym kreatorze.

Zobacz też: Podanie o pracę nauczyciela przedszkola [wzór z omówieniem].

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

Jeśli szukasz zajęcia w postaci opieki nad dziećmi, może zainteresuje Cię również ten artykuł: Praca jako niania / opiekunka do dziecka — jak ją znaleźć?

Sprawdź także: Na czym polega awans zawodowy nauczyciela?

Masz doświadczenie w pracy w przedszkolu? Podziel się nim na forum poniżej.

키워드에 대한 정보 praca na rzecz przedszkola

다음은 Bing에서 praca na rzecz przedszkola 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Jeden dzień z życia przedszkolaka

  • Skalmierzyce
  • Przedszkole
  • Jarzębinka

Jeden #dzień #z #życia #przedszkolaka


YouTube에서 praca na rzecz przedszkola 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Jeden dzień z życia przedszkolaka | praca na rzecz przedszkola, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  본스치킨 메뉴 추천 | 네고왕 본스치킨 저렴한걸까?? 주문방법과 추가할인까지 보여드립니다. 빠른 답변

Leave a Comment