Praca Programisty Bez Studiów | 🎓 Programista Bez Studiów Informatycznych? [Kodilla] 7727 좋은 평가 이 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “praca programisty bez studiów – 🎓 Programista bez studiów informatycznych? [KODILLA]“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Kodilla.com 이(가) 작성한 기사에는 조회수 12,476회 및 좋아요 156개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

praca programisty bez studiów 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 🎓 Programista bez studiów informatycznych? [KODILLA] – praca programisty bez studiów 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Czy trzeba skończyć studia, żeby zostać programistą? Czy pracodawcy zwracają uwagę na studia w CV? A co z ludźmi którzy się przebranżawiają? Kiedy wybrać studia, a kiedy bootcamp? Na te i parę innych pytań odpowiadamy w tym filmie. Zapraszamy!

Link do informatora: https://kodilla.com/pl#informator-modal
📱 Nasz FB: https://www.facebook.com/kodillaCom/
📧 Nasz email: [email protected]
☎️ Nasz telefon: 737 690 577
Muzyka:
Business Corporate by Alex Menco | https://alexmenco.net
Icons made by Freepik [https://www.freepik.com] from Flaticon [https://www.flaticon.com/]Icons made by Smashicons (https://www.flaticon.com/authors/smashicons) from https://www.flaticon.com/

praca programisty bez studiów 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Czy można zostać programistą bez studiów?

Chcę zostać programistą – czy warto iść na studia informatyczne? To zależy to od wielu czynników. Przede wszystkim, istotny jest wiek/nasza …

+ 여기를 클릭

Source: programistaodzera.pl

Date Published: 6/22/2022

View: 1102

Czy można zostać programistą bez studiów? – Future Collars

Czy studia informatyczne przydają się w nauce programowania? · Sprawdź swoje predyspozycje do pracy w IT · Programista bez studiów – statystyki · Przekwalifikuj …

+ 여기에 더 보기

Source: futurecollars.com

Date Published: 2/21/2021

View: 772

Czy programista bez studiów ma szansę na pracę

Do zawodu programisty prowadzą 4 drogi. Możesz wybrać jedną z nich lub przejść przez wszystkie. studia informatyczne. wiele osób zadaje sobie …

+ 여기에 보기

Source: kariera-zawodowa.pl

Date Published: 7/27/2021

View: 2877

Praca bez wykształcenia w IT – czy to możliwe i ile można …

Czy da się zostać programistą bez studiów informatycznych? Zgodnie z wynikami badań opublikowanymi w 2019 roku przez firmę rekrutacyjną Randstad …

+ 여기에 자세히 보기

Source: mindboxgroup.com

Date Published: 6/29/2022

View: 2355

Jak zostać programistą bez studiów – Kodilla.com

Podsumowując: nie, studia, choć mogą być przydatne, nie są niezbędne do zostania programistą. Mamy XXI wiek, większości rzeczy można się nauczyć …

+ 더 읽기

Source: kodilla.com

Date Published: 2/7/2021

View: 7349

Zostałem programistą bez studiów – Historia Kamila

Nauka programowania na kursie pozwoliła mi zdobyć pracę w IT bez studiów … Ale od liceum miałem przekonanie, że ścieżka programisty zaczyna się bardzo …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: coderslab.pl

Date Published: 3/5/2021

View: 2249

Jak zostać programistą bez studiów informatycznych?

Reading Time: 5 minutes. Na chwilę obecną na samym polskim rynku pracy brakuje około 50 tys. programistów. Szacuje się, że za 2 lata w całej …

+ 여기에 표시

Source: nofluffjobs.com

Date Published: 2/12/2021

View: 3532

Programista bez studiów – czy to możliwe? | Bootcampy.pl

języku programowania Python czy C++). Tymczasem, współczesny rynek pracy wymaga od programistów ścisłej specjalizacji. Jeśli nie studia wyższe…

+ 더 읽기

Source: bootcampy.pl

Date Published: 10/12/2022

View: 8499

Praca w IT bez studiów informatycznych – czy to możliwe?

– Programista. W przypadku tego zawodu bardziej niż studia liczy się rzeczywista znajomość języków programowania. – Tester manualny. Powinien …

+ 여기를 클릭

Source: teamquest.pl

Date Published: 10/14/2021

View: 5889

Jak zostać programistą [też od zera i bez studiów]? Porady

Praca w IT przyciąga bardzo wielu kandydatów, głównie ze względu na wysokie zarobki i duże zapotrzebowania na programistów na rynku pracy.

+ 여기에 보기

Source: www.livecareer.pl

Date Published: 1/25/2021

View: 5712

주제와 관련된 이미지 praca programisty bez studiów

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 🎓 Programista bez studiów informatycznych? [KODILLA]. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

🎓 Programista bez studiów informatycznych? [KODILLA]
🎓 Programista bez studiów informatycznych? [KODILLA]

주제에 대한 기사 평가 praca programisty bez studiów

  • Author: Kodilla.com
  • Views: 조회수 12,476회
  • Likes: 좋아요 156개
  • Date Published: 2019. 9. 9.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=9pJanlpHWQI

Czy można zostac programistą bez studiów?

Każdy musi odnaleźć swoją własną drogę i dopasować ją do siebie. Brak studiów technicznych nie dyskwalifikuje w kontekście starania się o pozycję developera. Na rynku jest wielu programistów bez “papierka”. Niemniej jednak, jeżeli ma się możliwość podjęcia takich studiówna pewno warto to rozważyć.

Ile zarabia programistą bez studiów?

W zamian oferują dobre zarobki, rozpoczynające się na poziomie ok. 5 tys. brutto dla osoby początkującej, a sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy zł miesięcznie po kilku latach pracy.

Czy można pracowac w IT bez studiów?

Żeby pracować i odnosić sukcesy w branży IT, nie trzeba mieć wykształcenia informatycznego. Najważniejsze są rzeczywiste umiejętności i doświadczenie. Same studia nie są w stanie tego zagwarantować. Niemniej dają pewne podstawy do wykonywania zawodu, podobnie zresztą jak kursy, szkolenia czy też samodzielna nauka.

Jak zaczac pracę w IT bez studiów?

Praca bez wykształcenia w IT a certyfikaty i kursy

Dobrym pomysłem jest też stworzenie portfolio programisty, którym będzie można pochwalić się na rozmowie rekrutacyjnej. Bezcenną wiedzę i umiejętności można także zyskać, decydując się na praktyki IT.

Czy można zostać programistą od zera?

Doskonałą opcją jest skorzystanie z oferty szkoły wyższej, która pozwala wejść na ścieżkę zawodową z umiejętnościami praktycznymi. Takie możliwości daje nauka w Szkole Profesjonalnego Programowania WSB-NLU, którą może rozpocząć każdy, kto chce zdobyć dobrze opłacany na zawód “programisty . NET”.

Ile zarabia programistą na miesiąc?

“W przypadku stanowisk juniorskich pracodawcy w Polsce oferują wynagrodzenie miesięcznie w przedziale do 6 do 14 tys. zł brutto. Pensje w dużej mierze zależą od obszaru IT, w którym pracują juniorzy, a także technologii, w których się specjalizują.

Czy można zostać programistą po kursie?

Warto podkreślić, że osoby, które ukończyły studia informatyczne, mogą zostać od razu przyjęte na stanowisko programisty, a nie juniora czy stażysty. Często łatwiej jest im także zdobyć pracę w renomowanych, znanych firmach niż kandydatom, którzy ukończyli jedynie kursy przygotowujące do zawodu programisty.

Co można robić bez studiów?

Oto lista, w której wyszczególniliśmy ciekawe zawody bez studiów, które gwarantują stosunkowo wysokie wynagrodzenia.
  • Kosmetyczka. …
  • Specjalista IT. …
  • Grafik komputerowy. …
  • Spawacz. …
  • Stewardessa / steward.

Czy w IT potrzebne są studia?

Na to pytanie odpowiedź jest akurat dość jednoznaczna – aktualnie studia w IT nie są niezbędne. Szacuje się, że około połowa programistów w Polsce nie ma ukończonych studiów informatycznych.

Jak znaleźć pracę jako programistą bez doświadczenia?

Jeżeli koniecznie chcesz zostać programistą, to warto zacząć od nauczenia się programowania. Można to zrobić samemu opierając się o tutoriale i kursy w sieci, albo skorzystać z jednego z wielu kursów programowania, czy bootcampów. Jak już umiesz programować, to warto zbudować portfolio własnych projektów.

Jak zacząć pracę jako programistą?

Co musi umieć początkujący programista
  1. Programowanie obiektowe. …
  2. Podstawy dowolnej bazy danych. …
  3. System kontroli wersji GIT. …
  4. Samodzielność i szukanie informacji. …
  5. Kompetencje miękkie. …
  6. Przynajmniej jeden zrealizowany projekt. …
  7. Znajomość technologii. …
  8. Umiejętność rozwiązywania problemów i ich dekompozycji.

Jak najłatwiej wejść do IT?

Bootcampy. W odpowiedzi na kilkuletnie studia powstały bootcampy, czyli intensywne kursy z danej dziedziny IT, które zyskują na znaczeniu zarówno u uczestników kursów, jak i u pracodawców. Jest to obecnie najszybszy sposób na wejście do świata IT i dynamiczne przyspieszenie kariery.

Czy można zostać programistą po liceum?

Nie ma problemu zeby zostac programista bez studiow, po liceum.

Na jakie studia trzeba iść żeby zostać programistą?

Mimo że wykształcenie nie jest ważne, dobrze jest ukończyć szkołę wyższą – studia inżynierskie lub magisterskie na kierunku informatyka. W trakcie tego etapu edukacji, przyszły programista i tak zdobędzie tylko podstawową wiedzę i umiejętności.

Czy można zostać programistą po kursie?

Warto podkreślić, że osoby, które ukończyły studia informatyczne, mogą zostać od razu przyjęte na stanowisko programisty, a nie juniora czy stażysty. Często łatwiej jest im także zdobyć pracę w renomowanych, znanych firmach niż kandydatom, którzy ukończyli jedynie kursy przygotowujące do zawodu programisty.

Co trzeba zrobić żeby zostać programistą?

Możesz zapisać się na studia informatyczne, uczyć się zaocznie, czy online w szkole programowania. Jeżeli zastanawiasz się, który tryb nauki jest dla Ciebie najlepszy, sprawdź nasz tekst ile czasu zajmuje nauka programowania. Wiele osób zastanawia się nad tym jak zostać programistą bez studiów.

Czy można zostać programistą bez studiów?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy można zostać programistą bez studiów informatycznych? Tak! Finalnie najważniejsze, jest to co umiemy. Obecnie w Internecie jest mnóstwo materiałów/kursów i innych źródeł wiedzy, które pozwolą nam zdobyć niezbędne umiejętności. Aczkolwiek to, że studia nie są niezbędne nie oznacza, że je odradzam.

Chcę zostać programistą – czy warto iść na studia informatyczne?

To zależy to od wielu czynników. Przede wszystkim, istotny jest wiek/nasza sytuacja życiowa.

Jeżeli mamy ok. 20 lat i możemy sobie pozwolić na komfort studiowania – to potencjalnie całkiem dobry wybór. W kontekście studiów technicznych/informatycznych pozwoli to na poznanie bardzo solidnych fundamentów, które zaprocentują w przyszłości w pracy programisty. Oprócz tego, studia uczą wielu przydatnych rzeczy takich jakich jak organizacja, praca w grupie, umiejętność załatwiania spraw. Na uczelni można poznać wiele wartościowych osób, z którymi będziemy potem utrzymywać relacje prywatne lub “biznesowe”. Last, but not least – tzw. “studenckie życie” – gwarantujące bezcenne wspomnienia 😉

Natomiast jeżeli mamy już 20-parę lat wzwyż lub z różnych powodów, studiowanie byłoby problematyczne – wówczas lepiej postawić na skróconą ścieżkę do zostania programistą i skupić się na tym co niezbędne, aby ten cel osiągnąć. Zakładając systematyczną naukę (po minimum 8 godzin w tygodniu) od zera, po 6-9 miesiącach powinieneś osiągnąć poziom pozwalający na zdobycie pierwszej pracy w roli programisty.

Warto pamiętać, że uczelnia, uczelni nierówna i jeśli mamy iść na studia tylko dla “papierka” – to nie ma to sensu.

Czy firmy wymagają wykształcenia wyższego/studiów technicznych?

Z reguły nie, coraz rzadziej można spotkać takie wymaganie w ofercie. Część firm pomimo, że zamieszcza taki punkt, to i tak realnie tego nie stosuje.

Czy programiści po studiach technicznych są lepsi?

To zależy, natomiast z moich obserwacji wynika, że często tak jest. Przede wszystkim, na takie studia najczęściej trafiają osoby, które mają dobre predyspozycje i się tym pasjonują. Oprócz tego – nauka, robienie wielu projektów w ramach zaliczeń i towarzystwo osób, które też programują to duży kapitał w porównaniu do osób, które startują całkiem od zera.

Niemniej jednak, da się zostać świetnym programistą bez studiów. Wymaga to jednak dużo wytrwałości i chęci nieustannego samodoskonalenia. Warto dodać, że na rynku wciąż brakuje developerów, a z każdym rokiem, zwiększa się luka między popytem a ich podażą. Nie potrzeba samych geniuszy, solidni rzemieślnicy też są w cenie.

Czy programiści po studiach technicznych zarabiają lepiej?

Klasycznie – to zależy 🤷🏻‍♂️ Oprócz wiedzy merytorycznej, obecnie równie istotne są tzw. umiejętności miękkie. W kontekście negocjowania stawek, istotne jest nie tylko to co potrafisz, ale też czy umiesz zaprezentować swoją wartość. Niezależnie od studiów, najlepiej zarabiają Ci, którzy potrafią połączyć wiedzę techniczną z umiejętnościami miękkimi.

Jak zostać programistą bez studiów informatycznych?

Odsyłam do artykułu “Jak zostać programistą”, który jest skierowany właśnie do osób, które zaczynają od zera (bez studiów informatycznych itp.)

Podsumowanie

Studiowanie pod kątem zostania programistą dla niektórych może być bardzo dobrym wyborem, dla innych niekoniecznie ma sens. Każdy musi odnaleźć swoją własną drogę i dopasować ją do siebie. Brak studiów technicznych nie dyskwalifikuje w kontekście starania się o pozycję developera. Na rynku jest wielu programistów bez “papierka”. Niemniej jednak, jeżeli ma się możliwość podjęcia takich studiów – na pewno warto to rozważyć.

Czy można zostać programistą bez studiów?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy można zostać programistą bez studiów informatycznych? Tak! Finalnie najważniejsze, jest to co umiemy. Obecnie w Internecie jest mnóstwo materiałów/kursów i innych źródeł wiedzy, które pozwolą nam zdobyć niezbędne umiejętności. Aczkolwiek to, że studia nie są niezbędne nie oznacza, że je odradzam.

Chcę zostać programistą – czy warto iść na studia informatyczne?

To zależy to od wielu czynników. Przede wszystkim, istotny jest wiek/nasza sytuacja życiowa.

Jeżeli mamy ok. 20 lat i możemy sobie pozwolić na komfort studiowania – to potencjalnie całkiem dobry wybór. W kontekście studiów technicznych/informatycznych pozwoli to na poznanie bardzo solidnych fundamentów, które zaprocentują w przyszłości w pracy programisty. Oprócz tego, studia uczą wielu przydatnych rzeczy takich jakich jak organizacja, praca w grupie, umiejętność załatwiania spraw. Na uczelni można poznać wiele wartościowych osób, z którymi będziemy potem utrzymywać relacje prywatne lub “biznesowe”. Last, but not least – tzw. “studenckie życie” – gwarantujące bezcenne wspomnienia 😉

Natomiast jeżeli mamy już 20-parę lat wzwyż lub z różnych powodów, studiowanie byłoby problematyczne – wówczas lepiej postawić na skróconą ścieżkę do zostania programistą i skupić się na tym co niezbędne, aby ten cel osiągnąć. Zakładając systematyczną naukę (po minimum 8 godzin w tygodniu) od zera, po 6-9 miesiącach powinieneś osiągnąć poziom pozwalający na zdobycie pierwszej pracy w roli programisty.

Warto pamiętać, że uczelnia, uczelni nierówna i jeśli mamy iść na studia tylko dla “papierka” – to nie ma to sensu.

Czy firmy wymagają wykształcenia wyższego/studiów technicznych?

Z reguły nie, coraz rzadziej można spotkać takie wymaganie w ofercie. Część firm pomimo, że zamieszcza taki punkt, to i tak realnie tego nie stosuje.

Czy programiści po studiach technicznych są lepsi?

To zależy, natomiast z moich obserwacji wynika, że często tak jest. Przede wszystkim, na takie studia najczęściej trafiają osoby, które mają dobre predyspozycje i się tym pasjonują. Oprócz tego – nauka, robienie wielu projektów w ramach zaliczeń i towarzystwo osób, które też programują to duży kapitał w porównaniu do osób, które startują całkiem od zera.

Niemniej jednak, da się zostać świetnym programistą bez studiów. Wymaga to jednak dużo wytrwałości i chęci nieustannego samodoskonalenia. Warto dodać, że na rynku wciąż brakuje developerów, a z każdym rokiem, zwiększa się luka między popytem a ich podażą. Nie potrzeba samych geniuszy, solidni rzemieślnicy też są w cenie.

Czy programiści po studiach technicznych zarabiają lepiej?

Klasycznie – to zależy 🤷🏻‍♂️ Oprócz wiedzy merytorycznej, obecnie równie istotne są tzw. umiejętności miękkie. W kontekście negocjowania stawek, istotne jest nie tylko to co potrafisz, ale też czy umiesz zaprezentować swoją wartość. Niezależnie od studiów, najlepiej zarabiają Ci, którzy potrafią połączyć wiedzę techniczną z umiejętnościami miękkimi.

Jak zostać programistą bez studiów informatycznych?

Odsyłam do artykułu “Jak zostać programistą”, który jest skierowany właśnie do osób, które zaczynają od zera (bez studiów informatycznych itp.)

Podsumowanie

Studiowanie pod kątem zostania programistą dla niektórych może być bardzo dobrym wyborem, dla innych niekoniecznie ma sens. Każdy musi odnaleźć swoją własną drogę i dopasować ją do siebie. Brak studiów technicznych nie dyskwalifikuje w kontekście starania się o pozycję developera. Na rynku jest wielu programistów bez “papierka”. Niemniej jednak, jeżeli ma się możliwość podjęcia takich studiów – na pewno warto to rozważyć.

Czy można zostać programistą bez studiów?

Programista bez studiów – czy to w ogóle możliwe? A może po maturze trzeba iść na uniwersytet, by zostać dobrym specjalistą w tej dziedzinie? Doświadczenie obecnych seniorów oraz statystki rynku pracy udowadniają, że studia ani nie są jedyną drogą do zawodu programisty. Nie chcesz studiować, a chcesz programować? Nie ma sprawy – to się da zrobić! Zobacz, jak to zrobić?

Czy studia informatyczne przydają się w nauce programowania?

Wydawałoby się, że odpowiedź na to pytanie musi być twierdząca. Tymczasem według ankiety przeprowadzonej przez No Fluff Jobs tylko 17% programistów uważa, że studia IT są przydatne w nauce programowania! Szok, prawda? Tak duża niechęć do studiów wynika przede wszystkim z tego, że zdaniem programistów, studia informatyczne w Polsce zawierają za dużo teorii, poziom nauczania jest niski, a kadra prowadząca zajęcia nie pracuje czynnie w branży IT. Trudno też studiując ukierunkować się na określoną technologię. W efekcie absolwent studiów informatycznych i tak musi poświęcić sporo czasu na indywidualną naukę, jeśli chce znaleźć dobrą pracę. Tymczasem pracodawcom potrzebni są przede wszystkim kandydaci, którzy mają określone predyspozycje, a nie dyplom uczelni wyższej.

Programista bez studiów – statystyki

Ilu programistów w Polsce nie ma wykształcenia wyższego? Z danych zebranych przez agencję rekrutacyjną Randstadt wynika, że około 10% programistów nie ukończyło studiów wyższych. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez serwis BulldogJob. Wynika z niego, że 14% specjalistów IT ma wykształcenie średnie, zaledwie 0,4% podstawowe lub gimnazjalne.

A więc jakie szkoły trzeba ukończyć, aby zostać programistą? Ciekawe jest jednak to, że wielu specjalistów IT ma studia w zupełnie innym (niż studia techniczne) kierunku. Z raportu BulldogJobs wynika, że 64% absolwentów ukończyło studia techniczne, a 24% kierunki ścisłe. Pozostałe osoby to absolwenci studiów humanistycznych, przyrodniczych czy społecznych. Choć może to zaskakiwać, trzeba pamiętać, że programowanie wymaga przede wszystkim umiejętności analitycznych i komunikacyjnych. Znajomość zasad matematycznych, choć przydatna, może być nabyta w praktyce.

A jak to wygląda na świecie? Według raportu Stack Overflow 2020 badającego społeczność programistów z całego świata, 75% specjalistów IT ma wykształcenie na poziomie minimum licencjata. Oznacza to, że co czwarty z nich nie ukończył żadnych studiów. 8,3% zakończyło edukację na poziomie liceum, 3,2% szkoły policealnej, 1,6% szkoły podstawowej, a niespełna 1% nie ma żadnej formalnej edukacji.

Jednakże tylko 8,5% osób skończyło kierunki niezwiązane z IT. Oznacza to, że w Polsce częściej spotykamy się z sytuacją, w której osoba po ukończeniu studiów niezwiązanych z IT postanawia zmienić branżę. Osiągnięcie poziomu Juniora w świecie IT jest możliwe nawet w kilka-kilkanaście tygodni, a zapotrzebowanie na programistów i innych specjalistów jest większe niż liczba kandydatów. Dlatego warto pomyśleć o zmianie zatrudnienia na to związane z informatyką.

Jak zostać programistą bez studiów informatycznych?

Poza ścieżką uniwersytecką, programowania można uczyć się na kilka sposobów.

Szkoły i kursy programowania

Jedna z najpopularniejszych i najszybszych obecnie dróg do zostania programistą. Otwarta w zasadzie dla każdego, kto ma motywację do nauki. W kursach mogą uczestniczyć osoby niezależnie od wieku, wykształcenia i poziomu doświadczenia. Kursy programistyczne realizowane są w formie stacjonarnej lub online. Prowadzone w małych grupach, pozwalają efektywnie się uczyć, a obecność innych osób pomaga i motywuje. Niektóre szkoły wspierają też uczestników swoich kursów w znalezieniu pracy po kursie.

Tak dzieje się np. w Future Collars. Organizujemy praktyczne boot campy pod okiem specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Praca jako programista bez studiów metodą projektową i angażujące materiały sprawiają, że nawet zupełni laicy szybko opanowują podstawy Javy czy Pythona. A to dobry punkt wyjścia do rozpoczęcia kariery i rozwijania umiejętności.

Kursy online dla użytkowników indywidualnych

Udemy, Fiverr Learn, Coursera mają dziesiątki kursów, które mogą być bazą dla początkującego programisty. Niektóre z nich są nawet bezpłatne. Jednak nauka z takich kursów wymaga samozaparcia i dyscypliny, a brak wsparcia w postaci grupy czy mentorów sprawia, że nauka trwa dużo dłużej i popełnia się nieco więcej błędów. Pomimo tego wiele osób, które zaczęły właśnie od takich narzędzi potwierdza, że samodzielny rozwój i korzystanie w nim z wielu źródeł też jest możliwe.

Staże od podstaw

Jeszcze kilka lat temu można było znaleźć ofertę praktyk bądź staży kierowanych do zupełnych laików w branży. Osoby, które chciały się uczyć i miały ku temu predyspozycje (np. wysoki poziom umiejętności analitycznych i zdolności logicznego myślenia) były zapraszane do firmy (na zasadzie wolontariatu lub przy niskiej odpłatności). Pod okiem starszych kolegów, głównie w systemie 1:1 zdobywały wiedzę od podstaw. W firmach, w których płacono za wiedzę, taki stażysta podpisywał umowę lojalnościową, na mocy której musiał przepracować w firmie określony czas. Tego typu oferty pracy pojawiały się na stanowiskach testerów manualnych, programistów Python i Java oraz specjalistów od WordPress. Obecnie takie oferty są rzadkie.

Dziś jednak pracodawcy wymagają choćby podstawowej orientacji w danym środowisku programistycznym. W zamian oferują dobre zarobki, rozpoczynające się na poziomie ok. 5 tys. brutto dla osoby początkującej, a sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy zł miesięcznie po kilku latach pracy.

Czy pracodawcy zatrudniają programistów bez studiów?

Czy osoba, która nie decyduje się na studia, ma takie same czy może mniejsze szanse na dobrą pracę niż osoba z dyplomem uniwersyteckim? A czy programista bez matury czy tytułu magistra ma szansę na zaistnienie na rynku.

Na ten temat zdania są podzielone. Niektórzy programiści wskazują na to, że liczy się portfolio i doświadczenie. Inni podkreślają, że są firmy, w których tytuł minimum inżyniera jest konieczny. Aby sprawdzić, jak to wygląda w praktyce, przeanalizowaliśmy ogłoszenia rekrutacyjne na stanowisko Python Developer i Java Developera opublikowane we wrześniu 2020 roku na wiodących serwisach rekrutacyjnych (pracuj.pl, praca.pl i bulldogjob.pl) i przeanalizowaliśmy, jak często pojawia się wymaganie ukończenia studiów wyższych.

Java Developer – na 20 ostatnich ofert pracy wykształcenia wyższego kierunkowego oczekiwano 4 razy, czyli w 20% ogłoszeń (przy czym w jednym przypadku było ono określone jako „mile widziane”);

– na 20 ostatnich ofert pracy wykształcenia wyższego kierunkowego oczekiwano 4 razy, czyli w 20% ogłoszeń (przy czym w jednym przypadku było ono określone jako „mile widziane”); Python Developer – na 20 ostatnich ofert pracy wykształcenia wyższego kierunkowego oczekiwano 3 razy (czyli w 15% ogłoszeń). W każdym przypadku na stanowiska wymagające stosunkowo niewielkiego (maks. 2 letniego) doświadczenia.

Można więc śmiało powiedzieć, że obecnie liczy się nie tyle wykształcenie, co kwalifikacje. W związku z tym czy każdy może zostać programistą? Nie do końca. Trzeba mieć odpowiedni zestaw umiejętności, które pozwolą pracować z kodem – począwszy od zdolności analitycznych, po te związane z kreatywnym rozwiązywaniem problemów i pracą w zespole projektowym.

Dobra wiadomość jest taka: IT to nie tylko programowanie. Jeśli obawiasz się, że nie poradzisz sobie z kodem, sprawdź, jakie możliwości daje praca dla programisty bez studiów w IT bez programowania, np. na stanowiskach związanych z manualnym testowaniem gier i aplikacji. Kwalifikacje do pracy na takich stanowiskach zdobędziesz nawet w 8 tygodni!

Praca w IT bez studiów informatycznych – czy to możliwe?

Wysokie zarobki i atrakcyjne perspektywy rozwoju sprawiają, że zainteresowanie pracą w IT rośnie z roku na rok. Jednak nie każdy chętny może pochwalić się wykształceniem informatycznym. Czy brak studiów przekreśla szanse na znalezienie zatrudnienia w branży IT?

Praca IT – czy studia informatyczne są niezbędne?

Wyniki badań są jednoznaczne – aż 90 proc. osób ubiegających się o stanowisko w branży IT ma wykształcenie wyższe, jednak niewiele ponad połowa z nich (54 proc.) ukończyła studia na wydziałach technicznych. Absolwentów kierunków informatycznych jest jeszcze mniej. Szacuje się, że co roku kończy je ok. 14 tysięcy studentów.

Tymczasem zapotrzebowanie na specjalistów IT systematycznie rośnie. Rynek nie znosi jednak próżni. W konsekwencji zwiększa się odsetek pracowników, którzy pracują w branży IT, lecz nie mają wykształcenia kierunkowego. Brak studiów informatycznych nie przekreśla więc szans na znalezienie zatrudnienia w IT.

Co więcej, już nie tylko absolwenci kierunków ścisłych (np. matematyka, fizyka, ekonomia) są mile widzianymi kandydatami na stanowiska informatyczne. W branży coraz bardziej cenione są kompetencje, które jeszcze do niedawna były uznawane za domenę osób kończących studia humanistyczne. Nie oznacza to jednak, że dyplom ukończenia studiów informatycznych jest nic niewart. Wręcz przeciwnie. Daje przewagę na rynku pracy, o ile idą za nim rzeczywiste umiejętności.

Co ważne, studia informatyczne są źródłem wiedzy ogólnej. Największe sukcesy, a co za tym idzie zarobki można uzyskać, specjalizując się, czego nie da się osiągnąć bez dodatkowego zaangażowania. Dlatego studia uznaje się za atrakcyjny dodatek, a nie warunek konieczny.

Praca w IT bez wykształcenia informatycznego – dostępne stanowiska

Jak już zostało wspomniane, branża informatyczna jest otwarta na osoby bez studiów informatycznych. Niezbędną wiedzę można bowiem zdobyć innymi drogami – korzystając z bezpłatnych materiałów dostępnych w sieci czy też uczestnicząc w płatnych szkoleniach lub bootcampach programistycznych. Od wykształcenia ważniejsze są bowiem doświadczenie i umiejętności, a w przypadku osób bez praktyki – predyspozycje i chęci do nauki.

Osoby zainteresowane pracą w IT często jednak zastanawiają się, na jakie stanowiska można aplikować, jeśli nie ma się wykształcenia informatycznego. Spieszymy z odpowiedzią.

– Programista. W przypadku tego zawodu bardziej niż studia liczy się rzeczywista znajomość języków programowania.

– Tester manualny. Powinien odznaczać się przede wszystkim skrupulatnością i dokładnością działania.

– UX designer. Bez znajomości narzędzi do makietowania, podstaw HTML i CSS oraz testów zdalnych trudno będzie znaleźć zatrudnienie w tym zawodzie.

– UI designer. Od kandydatów na to stanowisko wymaga się przede wszystkim znajomości programów graficznych i umiejętności pisania kodu w HTML, JavaScript czy też CSS.

Predyspozycje do pracy w IT

Oprócz określonych umiejętności i doświadczenia osoby chcące pracować w branży informatycznej powinny dysponować określonymi predyspozycjami. W ogłoszeniach pracodawcy najczęściej wymieniają:

– zdolność analitycznego myślenia,

– komunikatywność,

– umiejętność pracy w grupie,

– kreatywność i twórcze myślenie,

– dokładność,

– zdolność do pracy pod presją czasu.

Istotna jest również znajomość języka angielskiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym, a w przypadku stanowisk UX i UI designer także poczucie estetyki. W branży IT nie da się odnieść sukcesu bez ustawicznego rozwoju umiejętności. Wykorzystywane technologie podlegają bowiem dynamicznym przeobrażeniom. Dlatego ważna jest również chęć do nauki.

Żeby pracować i odnosić sukcesy w branży IT, nie trzeba mieć wykształcenia informatycznego. Najważniejsze są rzeczywiste umiejętności i doświadczenie. Same studia nie są w stanie tego zagwarantować. Niemniej dają pewne podstawy do wykonywania zawodu, podobnie zresztą jak kursy, szkolenia czy też samodzielna nauka.

Czy można zostać programistą bez studiów?

Programista bez studiów – czy to w ogóle możliwe? A może po maturze trzeba iść na uniwersytet, by zostać dobrym specjalistą w tej dziedzinie? Doświadczenie obecnych seniorów oraz statystki rynku pracy udowadniają, że studia ani nie są jedyną drogą do zawodu programisty. Nie chcesz studiować, a chcesz programować? Nie ma sprawy – to się da zrobić! Zobacz, jak to zrobić?

Czy studia informatyczne przydają się w nauce programowania?

Wydawałoby się, że odpowiedź na to pytanie musi być twierdząca. Tymczasem według ankiety przeprowadzonej przez No Fluff Jobs tylko 17% programistów uważa, że studia IT są przydatne w nauce programowania! Szok, prawda? Tak duża niechęć do studiów wynika przede wszystkim z tego, że zdaniem programistów, studia informatyczne w Polsce zawierają za dużo teorii, poziom nauczania jest niski, a kadra prowadząca zajęcia nie pracuje czynnie w branży IT. Trudno też studiując ukierunkować się na określoną technologię. W efekcie absolwent studiów informatycznych i tak musi poświęcić sporo czasu na indywidualną naukę, jeśli chce znaleźć dobrą pracę. Tymczasem pracodawcom potrzebni są przede wszystkim kandydaci, którzy mają określone predyspozycje, a nie dyplom uczelni wyższej.

Programista bez studiów – statystyki

Ilu programistów w Polsce nie ma wykształcenia wyższego? Z danych zebranych przez agencję rekrutacyjną Randstadt wynika, że około 10% programistów nie ukończyło studiów wyższych. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez serwis BulldogJob. Wynika z niego, że 14% specjalistów IT ma wykształcenie średnie, zaledwie 0,4% podstawowe lub gimnazjalne.

A więc jakie szkoły trzeba ukończyć, aby zostać programistą? Ciekawe jest jednak to, że wielu specjalistów IT ma studia w zupełnie innym (niż studia techniczne) kierunku. Z raportu BulldogJobs wynika, że 64% absolwentów ukończyło studia techniczne, a 24% kierunki ścisłe. Pozostałe osoby to absolwenci studiów humanistycznych, przyrodniczych czy społecznych. Choć może to zaskakiwać, trzeba pamiętać, że programowanie wymaga przede wszystkim umiejętności analitycznych i komunikacyjnych. Znajomość zasad matematycznych, choć przydatna, może być nabyta w praktyce.

A jak to wygląda na świecie? Według raportu Stack Overflow 2020 badającego społeczność programistów z całego świata, 75% specjalistów IT ma wykształcenie na poziomie minimum licencjata. Oznacza to, że co czwarty z nich nie ukończył żadnych studiów. 8,3% zakończyło edukację na poziomie liceum, 3,2% szkoły policealnej, 1,6% szkoły podstawowej, a niespełna 1% nie ma żadnej formalnej edukacji.

Jednakże tylko 8,5% osób skończyło kierunki niezwiązane z IT. Oznacza to, że w Polsce częściej spotykamy się z sytuacją, w której osoba po ukończeniu studiów niezwiązanych z IT postanawia zmienić branżę. Osiągnięcie poziomu Juniora w świecie IT jest możliwe nawet w kilka-kilkanaście tygodni, a zapotrzebowanie na programistów i innych specjalistów jest większe niż liczba kandydatów. Dlatego warto pomyśleć o zmianie zatrudnienia na to związane z informatyką.

Jak zostać programistą bez studiów informatycznych?

Poza ścieżką uniwersytecką, programowania można uczyć się na kilka sposobów.

Szkoły i kursy programowania

Jedna z najpopularniejszych i najszybszych obecnie dróg do zostania programistą. Otwarta w zasadzie dla każdego, kto ma motywację do nauki. W kursach mogą uczestniczyć osoby niezależnie od wieku, wykształcenia i poziomu doświadczenia. Kursy programistyczne realizowane są w formie stacjonarnej lub online. Prowadzone w małych grupach, pozwalają efektywnie się uczyć, a obecność innych osób pomaga i motywuje. Niektóre szkoły wspierają też uczestników swoich kursów w znalezieniu pracy po kursie.

Tak dzieje się np. w Future Collars. Organizujemy praktyczne boot campy pod okiem specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Praca jako programista bez studiów metodą projektową i angażujące materiały sprawiają, że nawet zupełni laicy szybko opanowują podstawy Javy czy Pythona. A to dobry punkt wyjścia do rozpoczęcia kariery i rozwijania umiejętności.

Kursy online dla użytkowników indywidualnych

Udemy, Fiverr Learn, Coursera mają dziesiątki kursów, które mogą być bazą dla początkującego programisty. Niektóre z nich są nawet bezpłatne. Jednak nauka z takich kursów wymaga samozaparcia i dyscypliny, a brak wsparcia w postaci grupy czy mentorów sprawia, że nauka trwa dużo dłużej i popełnia się nieco więcej błędów. Pomimo tego wiele osób, które zaczęły właśnie od takich narzędzi potwierdza, że samodzielny rozwój i korzystanie w nim z wielu źródeł też jest możliwe.

Staże od podstaw

Jeszcze kilka lat temu można było znaleźć ofertę praktyk bądź staży kierowanych do zupełnych laików w branży. Osoby, które chciały się uczyć i miały ku temu predyspozycje (np. wysoki poziom umiejętności analitycznych i zdolności logicznego myślenia) były zapraszane do firmy (na zasadzie wolontariatu lub przy niskiej odpłatności). Pod okiem starszych kolegów, głównie w systemie 1:1 zdobywały wiedzę od podstaw. W firmach, w których płacono za wiedzę, taki stażysta podpisywał umowę lojalnościową, na mocy której musiał przepracować w firmie określony czas. Tego typu oferty pracy pojawiały się na stanowiskach testerów manualnych, programistów Python i Java oraz specjalistów od WordPress. Obecnie takie oferty są rzadkie.

Dziś jednak pracodawcy wymagają choćby podstawowej orientacji w danym środowisku programistycznym. W zamian oferują dobre zarobki, rozpoczynające się na poziomie ok. 5 tys. brutto dla osoby początkującej, a sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy zł miesięcznie po kilku latach pracy.

Czy pracodawcy zatrudniają programistów bez studiów?

Czy osoba, która nie decyduje się na studia, ma takie same czy może mniejsze szanse na dobrą pracę niż osoba z dyplomem uniwersyteckim? A czy programista bez matury czy tytułu magistra ma szansę na zaistnienie na rynku.

Na ten temat zdania są podzielone. Niektórzy programiści wskazują na to, że liczy się portfolio i doświadczenie. Inni podkreślają, że są firmy, w których tytuł minimum inżyniera jest konieczny. Aby sprawdzić, jak to wygląda w praktyce, przeanalizowaliśmy ogłoszenia rekrutacyjne na stanowisko Python Developer i Java Developera opublikowane we wrześniu 2020 roku na wiodących serwisach rekrutacyjnych (pracuj.pl, praca.pl i bulldogjob.pl) i przeanalizowaliśmy, jak często pojawia się wymaganie ukończenia studiów wyższych.

Java Developer – na 20 ostatnich ofert pracy wykształcenia wyższego kierunkowego oczekiwano 4 razy, czyli w 20% ogłoszeń (przy czym w jednym przypadku było ono określone jako „mile widziane”);

– na 20 ostatnich ofert pracy wykształcenia wyższego kierunkowego oczekiwano 4 razy, czyli w 20% ogłoszeń (przy czym w jednym przypadku było ono określone jako „mile widziane”); Python Developer – na 20 ostatnich ofert pracy wykształcenia wyższego kierunkowego oczekiwano 3 razy (czyli w 15% ogłoszeń). W każdym przypadku na stanowiska wymagające stosunkowo niewielkiego (maks. 2 letniego) doświadczenia.

Można więc śmiało powiedzieć, że obecnie liczy się nie tyle wykształcenie, co kwalifikacje. W związku z tym czy każdy może zostać programistą? Nie do końca. Trzeba mieć odpowiedni zestaw umiejętności, które pozwolą pracować z kodem – począwszy od zdolności analitycznych, po te związane z kreatywnym rozwiązywaniem problemów i pracą w zespole projektowym.

Dobra wiadomość jest taka: IT to nie tylko programowanie. Jeśli obawiasz się, że nie poradzisz sobie z kodem, sprawdź, jakie możliwości daje praca dla programisty bez studiów w IT bez programowania, np. na stanowiskach związanych z manualnym testowaniem gier i aplikacji. Kwalifikacje do pracy na takich stanowiskach zdobędziesz nawet w 8 tygodni!

Czy programista bez studiów ma szansę na pracę ? – Kariera zawodowa – porady edukacyjne i zawodowe

Programista nazywany też koderem, developerem czy inżynierem oprogramowania. Jest to osoba, która tworzy programy komputerowe w oparciu o konkretny język programowania (np. C++, PHP, JavaScript, Python). Programiści często specjalizują się w jednym/dwóch z nich.

Programistów zazwyczaj dzieli się na:

frontendowców. Front-end to ta część programu, którą widzą użytkownicy, to taki budynek widziany z zewnątrz. Front-end developer dba o to, żeby aplikacja była funkcjonalna, atrakcyjna i dostosowana do różnych urządzeń. W swojej pracy używa języków HTML, CSS i JavaScript

Front-end to ta część programu, którą widzą użytkownicy, to taki budynek widziany z zewnątrz. Front-end developer dba o to, żeby aplikacja była funkcjonalna, atrakcyjna i dostosowana do różnych urządzeń. W swojej pracy używa języków HTML, CSS i JavaScript backendowców . Back-end to siła napędowa programu. Back-end developer buduje zwykle aplikację serwerową, która faktycznie zasila aplikację webową (frontendową), obsługuje komunikację pomiędzy serwerami i obsługuje bazy danych. W swojej pracy używa języków PHP, MySQL, C# lub Python

. Back-end to siła napędowa programu. Back-end developer buduje zwykle aplikację serwerową, która faktycznie zasila aplikację webową (frontendową), obsługuje komunikację pomiędzy serwerami i obsługuje bazy danych. W swojej pracy używa języków PHP, MySQL, C# lub Python full stack developerów. Full Stack Developer to prostu programista uzbrojony w obie umiejętności, zarówno tworzenia frontendu, jak i backendu.

Jeśli chciałbyś programować urządzenia przemysłowe to potrzebna będzie ci znajomość programowania niskopoziomowego w Asemblerze.

Każdy zawód ma swoje plusy i minusy, powiedzmy sobie wprost: ideał nie istnieje :). Spójrzmy jak to wygląda w przypadku zawodu programisty.

Zalety zawodu programisty:

daje duże/bardzo duże zarobki,

szerokie możliwości rozwoju,

mnóstwo ofert pracy

możliwość pracy zdalnej

prestiż

nowoczesne miejsce pracy

Wady zawodu programisty:

napięcie i stres, duże pieniądze to duże wymagania

całe życie przed komputerem

konieczność dokształcania i ciągłego uczenia się

Drogi prowadzące do zawodu programisty:

Do zawodu programisty prowadzą 4 drogi. Możesz wybrać jedną z nich lub przejść przez wszystkie.

studia informatyczne

wiele osób zadaje sobie pytanie, czy studia informatyczne rzeczywiście pomagają w nauce programowania ? tutaj zdania są mocno podzielone. Prawda jest taka, że do zrozumienia algorytmów nie potrzeba studiów wyższych. Dla pracodawcy najważniejsza będzie Twoja wiedza i umiejętności. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej otrzymasz zadanie (problem programistyczny) do wykonania w ciągu określonego czasu i , albo go rozwiążesz, albo nie.

Na studiach informatycznych jest dużo nauki (nie zawsze przydatnej w pracy zawodowej), w tym dużo teorii, dlatego to rozwiązanie jest dobre dla młodych osób, które mają czas i nie muszą zarabiać. Oczywiście posiadanie dyplomu w niczym nie przeszkadza 🙂

Na studiach dowiesz się o rzeczach, o których istnieniu nie wiesz, albo nie wiesz, że będziesz ich potrzebował. Zdobędziesz wiedzę na temat komputerów i niektórych narzędzi. Studia nie nauczą cię programowania, a wskażą jedynie możliwe kierunki rozwoju. Programowania trzeba nauczyć się samemu. Bardzo pożądaną cechą u programisty jest samodzielność, bo w pracy nikt nie będzie cię trzymał za rączkę. Kolejna rzecz: na studiach dowiesz się o ciekawych inicjatywach: studenckich zlotach, konkursach, konferencjach. Zgłaszaj się wszędzie, uczestnicz w nich i poznawaj ludzi. To jest czas, w którym możesz przygotować sobie naprawdę wygodne i interesujące dalsze życie. Wkręcaj się w środowisko, angażuj się, nie bój się zawodowych spotkań z ludźmi z branży. Ucz się od profesjonalistów.

kursy programowania

uważam, że kurs programowania warto zrobić w momencie, gdy wiesz już, w jakim kierunku chcesz podążać i się rozwijać. Kupując przypadkowy kurs nie masz pewności, czy dany język programowania ci się przyda, czy nie jest już przeszłościowy lub możesz się zniechęcić, jeśli zaproponowana przez nauczyciela metoda nauki ci nie podejdzie, a ty dopiero „raczkujesz w tym temacie”.

Gdy się zdecydujesz na kurs to wybierz najnowszy. Sprawdź ofertę edukacyjną danej instytucji, sprawdź też kogo i czego potrzebują rekruterzy (na co jest popyt).

nauka programowania przez Internet

jak każde rozwiązanie ma to swoje plusy i minusy, ale ta metoda cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nie tracisz czasu i pieniędzy na dojazdy, czas i miejsce nauki wybierasz sam, wchodzisz w tryb pracy, który polega na samodzielnym wyszukiwaniu informacji, czyli uczysz się samodzielności. Wadą jest to, że jest to metoda nauki bardziej czasochłonna, gdy pojawi się problem, którego nie potrafisz sam rozwiązać.

bootcamp programistyczny

to nauka programowania w domu (online), ale pod okiem doświadczonego programisty. Taki kurs trwa zwykle kilka tygodni, jest bardzo intensywny, masz przydzielonego mentora oraz lekcje na żywo przez Internet.

Porównanie największych bootcampów programistycznych znajdziesz tutaj

Jakie predyspozycje powinien posiadać programista ?

zdolność logicznego myślenia

znajomość algorytmiki, matematyki – co najmniej w stopniu podstawowym

intuicja

spostrzegawczość

umiejętność skupienia się

wytrwałość i cierpliwość

pasja i zaangażowanie

Aktualnie rynek IT jest rynkiem pracownika, czyli popyt przewyższa podaż (brakuje programistów). Zawsze możesz się przebranżowić pod warunkiem, że masz predyspozycje i będziesz to czuł.

Poznaj historie osób, które się przebranżowiły i wiedz, że nie ma rzeczy niemożliwych – tutaj

Jak zacząć programować ?

próbować, próbować, próbować…. 🙂 programować

zresztą na tym będzie polegała Twoja praca: na próbach, nowych odkryciach i wnioskach… a na końcu na zaimplementowaniu tych wniosków do konkretnej aplikacji. Programując będziesz się uczył, więc na początku kod będzie mało wydajny, będziesz robił błędy i je naprawiał. W miarę upływu czasu i wraz ze wzrostem Twoich umiejętności programy/aplikacje będą coraz wydajniejsze, a kod coraz bardziej zoptymalizowany.

Jeśli zupełnie nic nie wiesz o programowaniu to:

zapoznaj się w tematem tak ogólnie, poczytaj o specyfice programowania, obejrzyj kilka tutoriali

wybierz język programowania, którego chcesz się uczyć, zacznij programować w wybranym przez siebie języku na darmowej platformie, np. ideone.com

jeśli złapiesz „bakcyla” kup specjalistyczną książkę, oglądaj filmiki na YouTube lub wybierz jedną z zaproponowanych przeze mnie dróg prowadzących do zawodu programisty

Jeśli chcesz wiedzieć co myślą programiści o przydatności konkretnych języków programowania kliknij tutaj

Programista bez studiów – jak zostać programistą bez studiów informatycznych

Czy trzeba skończyć studia, żeby zostać programistą? Czy pracodawcy zwracają uwagę na tę pozycję w CV? Co z ludźmi, którzy się przebranżawiają? Kiedy wybrać studia, a kiedy bootcamp? O tym wszystkim w poniższym materiale.

Pewnie spodziewacie się, że na samym powiem o tym, że każdy może zostać programistą. Nie ważne jaki skończyliście kierunek i czy w ogóle skończyliście jakieś studia. Otóż nie, nie każdy może zostać programistą. Ale wbrew pozorom to nie studia, czy też ich brak ma na to wpływ.

Co zatem ma? Zacznijmy od tego, że na rynku IT brakuje pracowników. Nie znam firmy, która prowadząc rekrutacje nie miałaby obecnie problemu ze znalezieniem programistów. Popyt znacznie przewyższa podaż, przez co rynek IT jest rynkiem pracownika. Z tego powodu pracodawcy musieli też zacząć patrzeć inaczej na CV kandydatów. W wielu przypadkach zamiast studiów informatycznych, dyplomu uczelni i certyfikatów dużo ważniejsza staje się konkretna wiedza poparta portfolio czy profilem na GiTHubie. Otwiera to nowe możliwości i programista bez studiów nie jest teraz niczym niezwykłym. W teorii nie trzeba już spędzać lat na uczelni, tylko po to, żeby otrzymany dyplom zaraz po uroczystym wręczeniu wrzucić do szuflady i o nim zapomnieć.

Jak zostać programistą bez studiów?

Można nauczyć się programować we własnym zakresie, na kursie lub bootcampie i zostać programistą znacznie szybciej. Brzmi zbyt cudownie, żeby było prawdziwe? I słusznie, bo jest w tym pewien haczyk 😉

Taka nauka programowania jest bardzo intensywna i wymaga sporego samozaparcia i motywacji. Musisz też pamiętać, że nie uczysz się po to, żeby dostać dyplom (chociaż dostaniesz), lub żeby rodzice byli z Ciebie dumni (chociaż pewnie możesz), ale po to żeby dostać lepiej płatną pracę i/lub się rozwijać w nowym kierunku. W końcu żeby zostać programistą.

Programista bez studiów informatycznych

Czy ukończenie studiów informatycznych jest niezbędne do zostania programistą? Odpowiedź brzmi “Nie, ale…”. I właśnie na tym “ale” jest sporo oparte. Absolwenci kierunków ścisłych, lub informatycznych mają lepszy start, ale zwykle nie dlatego, że mają dyplom, ale dlatego, że przez kilka lat uczyli się o rzeczach, których Wy będziecie musieli się nauczyć w trakcie tych intensywnych paru miesięcy. Trzeba mieć tą świadomość. Plus jest taki, że nie będziecie musieli zaliczać kursów pobocznych takich jak WF czy ekologia.

Inną kwestią jest to, że jeśli będziecie dobrzy w tym co robicie to i tak trzeba to pokazać potencjalnemu pracodawcy. Nawet giganci tacy jak Google czy Credit Suisse w wielu rekrutacjach na programistów rezygnują z wymagania studiów i patrzą raczej na Wasze doświadczenie. Trzeba zademonstrować fachową wiedzę na rozmowie o pracę, pokazać co się zrobiło, być aktywnym, dyskutować i reklamować się gdzie tylko można. Trzeba mieć się czym pochwalić jeśli chcecie zostać zatrudnieni. Ukończenie studiów to nadal jedna z wielu możliwości na zostanie programistą. Nieważne czy masz dyplom, czy nie – i tak musisz wykazać się portfolio. Pokazać, że będziesz przydatny.

Podsumowując: nie, studia, choć mogą być przydatne, nie są niezbędne do zostania programistą. Mamy XXI wiek, większości rzeczy można się nauczyć samemu lub na specjalistycznych bootcampach. Musicie mieć tylko świadomość tego, że taki tok wymaga od Was wewnętrznej motywacji i poświęcenia czasu na naukę.

A jeśli chcecie przejść przez proces przebranżowienia w najbardziej optymalny sposób to wpadnijcie na Kodilla.com i zobaczcie naszą ofertę bootcampów.

Zostałem programistą bez studiów

Kurs skończyliśmy tuż przed świętami. W okresie międzyświątecznym wysłałem dwie aplikacje. Proces rekrutacji był bardzo szybki, a pierwszą pracę znalazłem błyskawicznie – w dwa tygodnie po kursie i już po pierwszej rozmowie! W listopadzie tego roku rozpocząłem nową pracę w Poznaniu – pracuję zdalnie.

Nigdy wcześniej nie utożsamiałem się z żadną grupą zawodową. Teraz to się zmieniło. Czuję się programistą i bardzo podoba mi się środowisko IT. Coraz bardziej utwierdzam się, że jestem we właściwym miejscu.

W pracy nie liczę czasu, nie mam poczucia bezproduktywności. Do tej pory miałem możliwość spróbowania wielu różnych rzeczy: prototypowania, analizy oprogramowania, liznąłem też trochę back-endu. Jednak najbardziej podoba mi się rozwiązywanie problemów logicznych. W swojej pracy szybko widzę efekty. Jest to dla mnie świetna gratyfikacja i motywuje mnie do rozwiązywania kolejnych problemów.

Jak zostać programistą bez studiów informatycznych?

Reading Time: 5 minutes

Na chwilę obecną na samym polskim rynku pracy brakuje około 50 tys. programistów. Szacuje się, że za 2 lata w całej Europie liczba ta wzrośnie do około 800 tysięcy, co stanowi więcej niż liczba mieszkańców całego Krakowa. Zapotrzebowanie na specjalistów w branży IT stale rośnie i nic nie zapowiada, by ten trend w najbliższym czasie miał się odwrócić. Duży deficyt informatyków oraz charakterystyka branży zezwalająca na pracę zdalną pozwala przypuszczać, że zagraniczne firmy będą coraz częściej przeszukiwać polski rynek w poszukiwaniu wykwalifikowanych pracowników. Stwarza to szansę wielu ambitnym osobom w Polsce, którzy do tej pory inaczej pokierowały swoją karierą i nie wiązały jej z IT.

Pomimo takiej sytuacji na rynku w dalszym ciągu mnóstwo osób, szczególnie tych młodych, świeżo po studiach boryka się z problemem znalezienia jakiegoś ambitniejszego stanowiska. Niniejszy artykuł ma celu zwrócić uwagę na jedną z możliwych ścieżek, jaką jest edukacja w kierunku IT i wcale nie musi to oznaczać kończenia 5-letnich studiów. Oczywiście studia informatyczne z założenia mają świetnie przygotować przyszłych absolwentów do zajmowania stanowisk takich jak administrator sieci, programista, tester oprogramowania czy serwisant sprzętu, jednak nie jest to jedyna i nie zawsze najlepsza droga.

Przeglądając fora internetowe czy serwisy społecznościowe, coraz częściej można natknąć się na pytania dotyczące wątpliwości i nierzadko mylnych przekonań na temat tego, czego wymaga się od programistów i co decyduje o otrzymaniu propozycji pracy.

Przykładowe dylematy to m.in.:

Czy rozpoczęcie nauki programowania w wieku 30 paru lat to nie za późno?

Czy mogę zostać programistą, jeśli nie studiowałem informatyki?

Od czego zacząć naukę programowania, jeśli nic o tym nie wiem?

Na jakim poziomie wymagany jest język angielski?

Czy muszę być dobry z matematyki?

Oczywiście lista pytań mogłaby być zdecydowanie dłuższa. Gdy zbierzemy te wszystkie problemy do jednego pojemnika, okaże się, że wspólnym mianownikiem jest chęć rozpoczęcia nauki, która często w ogóle nie następuje albo bardzo szybki kończy się niepowodzeniem. Chciałbym dodać Ci trochę wiary i otuchy i pokazać na moim przykładzie, że się da i wcale nie jest to takie trudne, jak może Ci się teraz wydawać.

Gdy rozpoczynałem naukę, zaczynałem od kompletnego zera, tzn. nie studiowałem informatyki i wiedziałem na temat programowania mniej więcej tyle, co każdy laik. Gdzieś obiło mi się o uszy, że są języki programowania, choć ponoć to bardzo trudne i trzeba mieć ścisły umysł, ale zarabia się dużo pieniędzy. Jeśli wiesz cokolwiek więcej, to gratuluję, startujesz z wyższego pułapu niż ja, kiedy zaczynałem 😉

W chwili obecnej mija 2 lata odkąd pracuje jako programista baz danych. Nie jestem rewelacyjnym matematykiem, nie miałem znajomego, który poświecił by mi czas, żeby mnie przyuczyć ani też nie dostałem pracy po znajomości. Mimo to, po kilku miesiącach nauki, udało mi się zrealizować cel, jaki sobie wyznaczyłem. W miejscu, w którym pracuje, zespół programistów do niedawna liczył 5 osób. Z całej tej grupy tylko jedna osoba ukończyła informatykę. Pozostałe 3 osoby (w tym ja) były samoukami, a jeden z programistów był na drugim roku studiów, mając prawie 40 lat. Nie chcę wyciągać daleko idących wniosków, bazując jedynie na moim przypadku, ale coraz częściej doświadczam sytuacji, że gdy poznaje programistę, to jest to osoba po prostu kompetentna, która posiada wiedzę zdobytą poza uczelnią – nawet, jeśli studiowała kierunek techniczny.

Mam nadzieję, że nie muszę Ci już odpowiadać na pytanie, czy 30 lat to za późno na rozpoczęcie nauki. Dla pracodawcy liczy się to, co potrafisz, ile jesteś w stanie wnieść do firmy, a Twój wiek ma drugorzędne znaczenie. Podobnie rzecz wygląda, jeśli chodzi o ukończone, jeśli w ogóle jakiekolwiek studia. Owszem, w niektórych przypadkach ukończenie studiów magisterskich jest jednym z warunków udziału w samej rekrutacji, ale to nie ono decyduje w największym stopniu o tym, czy otrzymasz zatrudnienie. Najważniejszą Twoją zaletą jaką możesz wnieść do firmy są Twoje umiejętności i doświadczenie, a te jesteś w stanie zdobyć z wielu źródeł, takich jak książki czy kursy. Same w sobie studia nic Ci nie dadzą. Nie znam programisty, który nauczyłby się programować na uczelni. Na zajęciach możesz dostać najwyżej wskazówki od czego zacząć, na co zwracać uwagę, czego unikać, ale to godziny spędzone na nauce poza zajęciami wpływają na to, czy się czegoś rzeczywiście nauczysz czy nie.

Przygodę z programowaniem rozpocząłem od kursów internetowych i książek. Podjąłem decyzję, że chcę zostać programistą baz danych SQL i takich też kursów zacząłem szukać. Bardzo szybko zorientowałem się, że z materiałami do nauki nie jest tak kolorowo, jak mogłoby się wydawać. Większość z nich jest anglojęzyczna, co jest sporym utrudnieniem – nawet, jeśli płynnie posługujesz się językiem angielskim. Kolejna kluczowa rzecz to same treści prezentowane na blogach i kursach. 99 % kursów, na jakie natrafiłem to szkolenia dla osób, które doskonale poruszają się w tematyce IT, a kurs podstawowy to dla nich kolejna technologia, której chcą się nauczyć. Wiele dla mnie w tamtym momencie niezrozumiałych rzeczy było zupełnie pomijanych, bo najwyraźniej wszyscy uznali, że jest to oczywiste i nie ma potrzeby, by o tym wspominać. Nie sprawiło to, że się poddałem, ale moja nauka nie była tak owocna i skuteczna, jakbym się spodziewał. Kilka miesięcy nauki to tak naprawdę ciągłe poszukiwanie nowych materiałów. Zdobycie wiedzy, którą posiadłem nie było łatwe, ale okazało się wystarczające do znalezienia zatrudnienia. Potrzebowałem około 6 miesięcy nauki, by spróbować swoich sił na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej, która okazała się sukcesem.

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, jak ciężkie są początki i z czym możesz mieć problemy, bo sam byłem w tym samym miejscu, w którym Ty jesteś teraz. Dlatego postanowiłem stworzyć darmowy kurs programowania baz danych, w którym uczę krok po kroku od zupełnych podstaw technologii SQL oraz zagadnień związanych z relacyjnymi bazami danych. Żeby rozpocząć naukę nie potrzebujesz żadnych podstaw, bo kurs jest przewidziany dla osób, które stawiają dopiero pierwsze kroki. Cały kurs to tak naprawdę realizacja projektu bazy danych, dzięki czemu będziesz miał się czym pochwalić na swojej rozmowie kwalifikacyjnej i wyróżnisz się na tle innych kandydatów. Wejdź na stronę www.nieinformatyk.pl i zapisz się na kurs a przekonasz się, że to w cale nie jest takie trudne. Poniżej znajdziesz link do dostępnych nagrań na YouTubie:

W powyższym artykule nie miałem zamiaru nikogo zniechęcić do studiowania. Dostrzegam jednak dużo szybszą i skuteczniejszą drogę budowania kariery w IT, jaką jest uczenie się poprzez książki, kursy i przede wszystkim praktykę. Po paru miesiącach mądrej i systematycznej nauki, śmiało można znaleźć pierwsze zatrudnienie lub co najmniej staż, w trakcie którego zdobędzie się praktyczną wiedzę o którą ciężko na studiach. Czy takie rozwiązanie ma jakieś wady? Owszem, musisz wykazać się wytrwałością, konsekwencją i cierpliwością. Jeśli nie potrafisz zmobilizować się do codziennej nauki i potrzebujesz „kija”, to studia mogą być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Być może strach przed opłatą za dodatkową sesję albo widmo powtarzania roku zmotywują Ci do pracy 😉 Wierzę, jednak, że w Twoim przypadku nie będzie to miało miejsca, bo teraz już wiesz, że można inaczej.

Źródła:

Zobacz też:

3 0

Programista bez studiów – czy to możliwe?

Zgodnie z panującym od dziesięcioleci stereotypem, studia wyższe są niezbędnym warunkiem do tego, by móc rozwijać swoją karierę zawodową. Jest to widoczne szczególnie w przypadku branży IT. Zatem jak zostać programistą bez studiów i osiągać sukcesy zawodowe w tym obszarze, nie posiadając ukończonych studiów wyższych? O tym czy jest to możliwe i w jaki sposób osiągnąć cel staramy się wyjaśnić w poniższym tekście.

Dlaczego studia dla programisty nie zawsze są strzałem w dziesiątkę?

Odpowiedź na to pytanie tkwi w samej naturze studiów akademickich. Uczelnie wyższe to renomowane, cieszące się szacunkiem instytucje, których zadaniem jest krzewienie nauki. Szkoła wyższa to organizacja mocno osadzona w tradycji. Niestety, czynnik ten sprawia zarazem, że edukacja akademicka nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem w przypadku młodego człowieka, który chce zostać programistą.

Taki stan rzeczy wynika stąd, że w dwudziestym pierwszym wieku nowoczesne technologie rozwijają się szczególnie dynamiczne. Podczas gdy (w pewnym uproszczeniu) fundamenty takich klasycznych dziedzin wiedzy jak choćby historia, prawo czy filozofia pozostają niezmienione, ośrodki akademickie nie nadążają za rozwojem cyfrowym, który możemy obecnie obserwować. W efekcie, w szkołach wyższych bardzo często przekazuje się wiedzę, która nie jest już aktualna. W przypadku młodych programistów może być to dużą przeszkodą w kontekście przyszłej kariery zawodowej.

Programista bez studiów – dlaczego nie warto kończyć kierunków informatycznych?

Przestarzała wiedza to nie jedyna wada uczelni wyższych. Program nauczania na studiach informatycznych jest często bardzo ogólny. Mnogość technologii i przedmioty dotyczące różnorodnych obszarów wiedzy sprawiają, że przyszły programista będzie miał trudności w skupieniu się na konkretnej technologii (np. języku programowania Python czy C++). Tymczasem, współczesny rynek pracy wymaga od programistów ścisłej specjalizacji.

Jeśli nie studia wyższe… to co?

Jak widać, studia nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem dla programisty. W takim razie czytelnik zada sobie zapewne pytanie: co należy zrobić, by móc zostać programistą? Na szczęście, istnieje wiele sposobów nauki programowania i na osiągnięcie tego celu. Programista bez studiów to powszechnie spotykany stan rzeczy w branży IT. Istnieją sposoby zdobywania wiedzy programistycznej, które nie wymagają ukończenia studiów wyższych.

Pasjonat programowania może poszerzać swoje kwalifikacje poprzez:

uczestnictwo w Bootcampach, czyli intensywnych kursach programistycznych

naukę programowania we własnym zakresie z wykorzystaniem ogólnie dostępnych materiałów (książki, kursy video, dokumentacje itp.)

Na czym polegają te rozwiązania?

Bootcamp to intensywne warsztaty skoncentrowanie na określonej dziedzinie wiedzy (np. programowaniu w danej technologii). Zazwyczaj, taki kurs trwa nie dłużej niż kilka tygodni, w trakcie których słuchacze uczestniczą w wykładach i ćwiczeniach praktycznych. Ważnym atutem warsztatów jest fakt, że przekazuje się podczas nich praktyczną, skondensowaną wiedzę. Odpowiednio wykorzystany bootcamp, wraz z systematyczną nauką we własnym zakresie, pozwala na przekwalifikowanie się i zdobycie posady juniora w firmie programistycznej. Jest to sprawdzony i skuteczny sposób na zostanie programistą bez studiów wyższych.

Jeśli chodzi o naukę we własnym zakresie, to warto w tym celu korzystać np. z takich serwisów internetowych jak GitHub czy Stack Overflow. Są to międzynarodowe portale, na których można między innymi zaprezentować swoje umiejętności i projekty wykonane w domu oraz zapoznać się z projektami innych, bardziej doświadczonych programistów. Wreszcie, jest to miejsce, w którym rozwiązuje się problemy początkujących osób.

Należy pamiętać, że nie ważne jaką formę nauki wybierzesz, musisz poświęcić dużo czasu oraz energii. Zostanie programistą nie jest rzeczą prostą, ale z odpowiednim zaangażowaniem jest to możliwe nawet bez konieczności pójścia na studia kierunkowe.

Praca w IT bez studiów informatycznych – czy to możliwe?

Wysokie zarobki i atrakcyjne perspektywy rozwoju sprawiają, że zainteresowanie pracą w IT rośnie z roku na rok. Jednak nie każdy chętny może pochwalić się wykształceniem informatycznym. Czy brak studiów przekreśla szanse na znalezienie zatrudnienia w branży IT?

Praca IT – czy studia informatyczne są niezbędne?

Wyniki badań są jednoznaczne – aż 90 proc. osób ubiegających się o stanowisko w branży IT ma wykształcenie wyższe, jednak niewiele ponad połowa z nich (54 proc.) ukończyła studia na wydziałach technicznych. Absolwentów kierunków informatycznych jest jeszcze mniej. Szacuje się, że co roku kończy je ok. 14 tysięcy studentów.

Tymczasem zapotrzebowanie na specjalistów IT systematycznie rośnie. Rynek nie znosi jednak próżni. W konsekwencji zwiększa się odsetek pracowników, którzy pracują w branży IT, lecz nie mają wykształcenia kierunkowego. Brak studiów informatycznych nie przekreśla więc szans na znalezienie zatrudnienia w IT.

Co więcej, już nie tylko absolwenci kierunków ścisłych (np. matematyka, fizyka, ekonomia) są mile widzianymi kandydatami na stanowiska informatyczne. W branży coraz bardziej cenione są kompetencje, które jeszcze do niedawna były uznawane za domenę osób kończących studia humanistyczne. Nie oznacza to jednak, że dyplom ukończenia studiów informatycznych jest nic niewart. Wręcz przeciwnie. Daje przewagę na rynku pracy, o ile idą za nim rzeczywiste umiejętności.

Co ważne, studia informatyczne są źródłem wiedzy ogólnej. Największe sukcesy, a co za tym idzie zarobki można uzyskać, specjalizując się, czego nie da się osiągnąć bez dodatkowego zaangażowania. Dlatego studia uznaje się za atrakcyjny dodatek, a nie warunek konieczny.

Praca w IT bez wykształcenia informatycznego – dostępne stanowiska

Jak już zostało wspomniane, branża informatyczna jest otwarta na osoby bez studiów informatycznych. Niezbędną wiedzę można bowiem zdobyć innymi drogami – korzystając z bezpłatnych materiałów dostępnych w sieci czy też uczestnicząc w płatnych szkoleniach lub bootcampach programistycznych. Od wykształcenia ważniejsze są bowiem doświadczenie i umiejętności, a w przypadku osób bez praktyki – predyspozycje i chęci do nauki.

Osoby zainteresowane pracą w IT często jednak zastanawiają się, na jakie stanowiska można aplikować, jeśli nie ma się wykształcenia informatycznego. Spieszymy z odpowiedzią.

– Programista. W przypadku tego zawodu bardziej niż studia liczy się rzeczywista znajomość języków programowania.

– Tester manualny. Powinien odznaczać się przede wszystkim skrupulatnością i dokładnością działania.

– UX designer. Bez znajomości narzędzi do makietowania, podstaw HTML i CSS oraz testów zdalnych trudno będzie znaleźć zatrudnienie w tym zawodzie.

– UI designer. Od kandydatów na to stanowisko wymaga się przede wszystkim znajomości programów graficznych i umiejętności pisania kodu w HTML, JavaScript czy też CSS.

Predyspozycje do pracy w IT

Oprócz określonych umiejętności i doświadczenia osoby chcące pracować w branży informatycznej powinny dysponować określonymi predyspozycjami. W ogłoszeniach pracodawcy najczęściej wymieniają:

– zdolność analitycznego myślenia,

– komunikatywność,

– umiejętność pracy w grupie,

– kreatywność i twórcze myślenie,

– dokładność,

– zdolność do pracy pod presją czasu.

Istotna jest również znajomość języka angielskiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym, a w przypadku stanowisk UX i UI designer także poczucie estetyki. W branży IT nie da się odnieść sukcesu bez ustawicznego rozwoju umiejętności. Wykorzystywane technologie podlegają bowiem dynamicznym przeobrażeniom. Dlatego ważna jest również chęć do nauki.

Żeby pracować i odnosić sukcesy w branży IT, nie trzeba mieć wykształcenia informatycznego. Najważniejsze są rzeczywiste umiejętności i doświadczenie. Same studia nie są w stanie tego zagwarantować. Niemniej dają pewne podstawy do wykonywania zawodu, podobnie zresztą jak kursy, szkolenia czy też samodzielna nauka.

키워드에 대한 정보 praca programisty bez studiów

다음은 Bing에서 praca programisty bez studiów 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  생강차 만드는 법 | 생강차 만들기 (혈액순환, 면역력, 기관지염, 염증완화) 3527 좋은 평가 이 답변
See also  뉴저지 운전 학원 | 미국 캐나다 트럭운전기사 부족. 모두 말하기 꺼리는 더러운 진실 29731 명이 이 답변을 좋아했습니다

See also  Sy100 30 4A 15 | Đẩy 4 Kênh Khủng Long,Mạch Class I Hq15 Cs1500X5 Lên Đường Phục Vụ Các Ban Nhạc. Lh 0967851866 상위 261개 베스트 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 🎓 Programista bez studiów informatycznych? [KODILLA]

  • programista
  • programista bez studiów
  • praca programisty
  • jak zostać programistą
  • programowanie
  • jak zostac programista
  • nauka programowania
  • programistyka studia
  • programista 15k
  • programista a studia informatyczne
  • programista java
  • programistka
  • studia informatyczne
  • studia podyplomowe
  • kurs programowania
  • studia informatyka
  • studia programista
  • co to jest programowanie
  • studia programistyczne
  • ile czasu programowanie
  • gdzie iść na studia
  • kobiety programowanie
  • prograkowanie

🎓 #Programista #bez #studiów #informatycznych? #[KODILLA]


YouTube에서 praca programisty bez studiów 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 🎓 Programista bez studiów informatycznych? [KODILLA] | praca programisty bez studiów, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment