Prawa I Obowiązki Ucznia Gazetka Szkolna | Wos Rp Np Lekcja 1 Znamy Prawa I Obowiazki Ucznia 22036 투표 이 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “prawa i obowiązki ucznia gazetka szkolna – WOS RP NP Lekcja 1 Znamy prawa i obowiazki ucznia“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 orestesklosowicz 이(가) 작성한 기사에는 조회수 17,172회 및 좋아요 20개 개의 좋아요가 있습니다.

prawa i obowiązki ucznia gazetka szkolna 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 WOS RP NP Lekcja 1 Znamy prawa i obowiazki ucznia – prawa i obowiązki ucznia gazetka szkolna 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

prawa i obowiązki ucznia gazetka szkolna 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Prawa i obowiązki ucznia – PlanszeDydaktyczne.pl

Gazetka ścienna dla uczniów przedstawiająca prawa i obowiązki ucznia, m.in. prawo do szacunku, rozwoju, czytania czy obowiązki nauki i respektowania zasad …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: planszedydaktyczne.pl

Date Published: 4/9/2021

View: 771

Prawa i obowiązki uczniów

Wraz z zakończeniem nauki lub pracy w szkole traci się członkostwo społeczności szkolnej. Żadne prawa obowiązujące w szkolenie mogą być sprzeczne z …

+ 여기에 더 보기

Source: pspwolin.edupage.org

Date Published: 4/9/2022

View: 1452

Prawa i obowiązki ucznia – Szkoła Podstawowa w Lesku

Jesteś tutaj: Home Prawa i obowiązki ucznia … 2) przestrzegania obowiązujących w Szkole przepisów i zarządzeń władz szkolnych i Samorządu Uczniowskiego;.

+ 여기에 보기

Source: splesko.pl

Date Published: 1/26/2022

View: 5014

TEMAT 17: PRAWA I OBOWIĄZKI UCZNIA. Zagadnienia

wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania i zaspokajania własnych zainteresowań, prawo do redagowania i wydawania gazetki szkolnej,.

+ 여기에 표시

Source: zst.com.pl

Date Published: 11/26/2022

View: 2311

Prawa i obowiązki ucznia | Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 6

8) wpis ucznia do kroniki szkolnej. § 69. 1. Karze podlega naganne postępowanie ucznia w szkole oraz poza nią w przypadku, gdy szkoła została poinformowana o …

+ 여기에 더 보기

Source: www.ekonomikzamosc.pl

Date Published: 12/19/2021

View: 7208

Prawa i obowiązki ucznia

… celów i stawianych wymagań z poszczególnych przedmiotów,; zasad oceniania i klasyfikowania uczniów w szkole,; zasad i treści szkolnego WSO, …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.sp6zamosc.pl

Date Published: 8/16/2022

View: 760

Jakie są prawa i obowiązki ucznia w szkole? Co oznacza …

Każda szkoła ma obowiązek prezentować uczniom ich prawa oraz obowiązki w szkolnym statucie. Poznaj prawa i obowiązki ucznia w polskiej …

+ 여기에 보기

Source: www.rodzice.pl

Date Published: 12/14/2022

View: 8023

REGULAMIN UCZNIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 im …

Zwrócenia się do Rzecznika Praw Ucznia powołanego w szkole. … Samorząd uczniowski ma także prawo do redagowania i wydawania gazetki szkolnej.

+ 여기에 자세히 보기

Source: sp3.tarnobrzeg.pl

Date Published: 4/29/2022

View: 8389

jakie są najważniejsze prawa i obowiązki ucznia? – Mamotoja.pl

Jakie są prawa i obowiązki ucznia? · Prawa ucznia z dysleksją w szkole · Prawo ucznia do poprawy oceny · Prawa ucznia – sprawdziany · Czy nauczyciel …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: mamotoja.pl

Date Published: 10/19/2022

View: 5387

주제와 관련된 이미지 prawa i obowiązki ucznia gazetka szkolna

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 WOS RP NP Lekcja 1 Znamy prawa i obowiazki ucznia. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

WOS  RP NP   Lekcja 1  Znamy prawa i obowiazki ucznia
WOS RP NP Lekcja 1 Znamy prawa i obowiazki ucznia

주제에 대한 기사 평가 prawa i obowiązki ucznia gazetka szkolna

  • Author: orestesklosowicz
  • Views: 조회수 17,172회
  • Likes: 좋아요 20개
  • Date Published: 2012. 9. 2.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=ClWaAuXNusk

Publiczna Szkoła Podstawowa im.Bolesława Krzywoustego w Wolinie

Prawa i obowiązki członków społeczności szkolnej

§92. 1. Członkiem społeczności szkoły staje się każdy, kto został przyjęty do szkoły

w określony przez zasady przyjmowania sposób.

Wraz z zakończeniem nauki lub pracy w szkole traci się członkostwo społeczności szkolnej. Żadne prawa obowiązujące w szkolenie mogą być sprzeczne z międzynarodowymi prawami człowieka i dziecka. Wszyscy członkowie społeczności szkolnej są równi wobec prawa bez względu na różnice rasy, płci, religii, poglądów politycznych czy innych przekonań, narodowości, pochodzenia społecznego, majątku, urodzenia lub jakiekolwiek inne. Traktowanie członków społeczności szkolnej:

nikt nie może być poddawany okrutnemu, nieludzkiemu, upokarzającemu traktowaniu lub karaniu, żaden członek społeczności szkoły nie może podlegać arbitralnej i bezprawnej ingerencji

w sferę jego życia prywatnego, szerzenie nienawiści lub pogardy, wywoływanie waśni lub poniżanie członka społeczności szkoły ze względu na różnice narodowości, rasy, wyznania jest zakazane

i karane, nikogo nie wolno zmuszać do uczestniczenia lub nieuczestniczenia w czynnościach, obrzędach religijnych lub nauce religii, każdy bez względu na swój wiek i funkcję w szkole ma obowiązek:

poszanowania godności osobistej, dobrego imienia i własności pozostałych osób, przestrzegania zasady poszanowania cudzej godności w kontaktach zinnymi ludźmi, zachowania tajemnicy dotyczącej ważnych spraw osobistych irodzinnych, zabronione są wszelkie działania agresywne skierowane do innej osoby oraz używanie wulgarnych słów, zwrotów i gestów,

nikt nie ma prawa do wykorzystania swej przewagi: wieku, funkcji, siły fizycznej lub psychicznej do naruszania godności i praw innego człowieka.

Wszyscy członkowie społeczności szkolnej odpowiadają za dobra materialne zgromadzone w szkole. Uczeń i jego rodzice/prawni opiekunowie odpowiadają materialnie za świadomie wyrządzone przez uczniaszkody. Wszyscy uczniowie naszej szkoły mają obowiązek troszczyć się o honor szkoły

i kultywować jej tradycje.

Prawa i obowiązki uczniów

§93. 1. Każdy uczeń w szkole ma prawo do:

opieki zarówno podczas lekcji, jak i podczas przerw międzylekcyjnych, maksymalnie efektywnego wykorzystania czasu spędzanego w szkole, indywidualnych konsultacji ze wszystkimi nauczycielami, pomocy w przygotowaniu do konkursów i olimpiad przedmiotowych, zapoznania się z programem nauczania, zakresem wymagań na poszczególne oceny, jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu, zgodnie z zasadami wewnątrzszkolnych zasad oceniania, życzliwego, podmiotowego traktowania ze strony wszystkich członków społeczności szkolnej, reprezentowania szkoły w konkursach, olimpiadach, przeglądach i zawodach zgodnie ze swoimimożliwościami i umiejętnościami, realizacji autorskiego programu wychowawczego opracowanego przez wychowawcę klasy, indywidualnego toku nauki, po spełnieniu wymagań określonych w odrębnych przepisach, korzystania z poradnictwa psychologicznego, pedagogicznego i zawodowego, korzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej, korzystania z bazy szkoły podczas zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych według zasad określonych przez Dyrektora szkoły, wpływania na życie szkoły poprzez działalność samorządową, zwracania się do Dyrektora, wychowawcy klasy i nauczycieli w sprawach osobistych oraz oczekiwania pomocy, odpowiedzi i wyjaśnień, swobodnego wyrażania swoich myśli i przekonań, jeżeli nie naruszają one praw innych, wypoczynku podczas weekendów, przerw świątecznych i ferii szkolnych bez konieczności odrabiania pracy domowej, do zwolnienia z ćwiczeń na lekcjach wychowania fizycznego i z pracy przy komputerze na zajęciach informatyki po otrzymaniu decyzji Dyrektora szkoły wydanej na podstawie zaświadczenia lekarskiego stanowiącego wniosek o takie zwolnienie, wybierania do samorządu i udziału w wyborach do samorządu, składania egzaminu poprawkowego, jeżeli w końcoworocznej klasyfikacji uzyskał ocenę niedostateczną z jednych lub dwóch zajęć edukacyjnych, składania egzaminu klasyfikacyjnego na pisemną prośbę rodziców/prawnych opiekunów, uzyskania informacji o przewidywanych ocenach okresowych (rocznych) na dwa tygodnie, a o ocenach niedostatecznych na miesiąc przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej, poprawienia ocen bieżącychw terminie i w sposób ustalony z nauczycielem przedmiotu, określonych w Przedmiotowym Systemie Oceniania, ocen rocznych na zasadach określonych w §116.

2. Każdemu uczniowi oraz jego rodzicom/prawnym opiekunom przysługuje prawo złożeniaskargiw przypadku naruszenia praw ucznia.

3. Skargę w formie pisemnej składa się do Dyrektora szkoły w ciągu 14 dniu od wystąpienia naruszenia praw ucznia.

4. W przypadku, gdy osobą naruszającą prawa ucznia jest Dyrektor, skargę składa się do Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty za pośrednictwem Dyrektora szkoły w terminie 14 dni od wystąpienia sytuacji naruszającej prawa ucznia.

§94. 1. Każdy uczeń ma obowiązek:

przestrzegania postanowień zawartych w statucie, godnego, kulturalnego zachowania się w szkole i poza nią, systematycznego przygotowywania się do zajęć szkolnych, uczestniczenia

w obowiązkowych i wybranych przez siebie zajęciach, bezwzględnego podporządkowania się zaleceniom Dyrektora szkoły, wicedyrektorów, nauczycieli oraz ustaleniom Samorządu Uczniowskiego lub klasy, przestrzegania zasad kultury i współżycia społecznego, w tym:

okazywania szacunku dorosłym i kolegom, szanowania godności osobistej, poglądów i przekonań innych ludzi, przeciwstawiania się przejawom brutalności i wulgarności,

troszczenia się o mienie szkoły i jej estetyczny wygląd, przychodzenia do szkoły przynajmniej na 10 minut przed rozpoczęciem swojej pierwszej lekcji w danym dniu, punktualnego przychodzenia na lekcje i inne zajęcia, usprawiedliwiania nieobecności wg zasad ustalonych w § 97 a/98, uczestniczenia w imprezach i uroczystościach szkolnych i klasowych, udział traktowany jest na równi z uczestnictwem na zajęciach szkolnych, dbania o zabezpieczenie mienia osobistego w szkole, w tym w szatni szkolnej, stwarzania atmosfery wzajemnej życzliwości, dbania o zdrowie,bezpieczeństwo swoje i kolegów, wystrzegania się wszelkich szkodliwych nałogów: niepalenia tytoniu, niepicia alkoholu, nieużywania środków odurzających, pomagania kolegom w nauce, a szczególnie tym, którzy mają trudności powstałe

z przyczyn od nich niezależnych, przestrzegania zasad higieny osobistej, dbania o estetykę ubioru oraz indywidualnie dobranej fryzury.

§95. 1. W ostatnim tygodniu nauki (VIII klasa, zmiana szkoły) uczeń ma obowiązek rozliczyć się ze szkołą.

Potwierdzeniem rozliczenia jest wypełniona karta obiegowa.

§96. 1. Zasady zachowania się podczas przerw:

uczniów obowiązuje zakaz:

biegania i zabaw zagrażających bezpieczeństwu, wnoszenia na teren szkoły przedmiotów zagrażających bezpieczeństwu i życiu, opuszczania terenu szkoły w trakcie przerw międzylekcyjnych, wychylania się przez okno, siadania na parapetach i schodach.

w czasie trwania przerw międzylekcyjnych uczniowie mają przebywać na tym piętrze, na którym odbywać się będą kolejne zajęcia. w czasie przerw uczniowie powinni pamiętać aby:

nie krzyczeć, nie przebywać bez potrzeby w toalecie, postępować zgodnie z normami przyjętymi w szkolnej społeczności.

w razie problemu uczeń powinien podejść do nauczyciela dyżurującego i poprosić go

o pomoc. po usłyszeniu dzwonka uczniowie powinni ustawić się przy swojej sali i oczekiwać na nauczyciela. w przypadku, gdy nauczyciel nie przychodzi na lekcję, przewodniczący klasy lub jego zastępca zgłasza ten fakt wicedyrektorowi lub Dyrektorowi szkoły, a pozostali uczniowie oczekują w tym czasie w ciszy przed salą lekcyjną.

2. Uczniom nie wolno:

Prawa i obowiązki ucznia

Rozdział 22

Prawa i obowiązki ucznia

§ 100

1. Uczeń ma w szczególności prawo do:

1) właściwie zorganizowanego procesu edukacji, zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej;

2) opieki wychowawczej i warunków pobytu w Szkole zapewniających bezpieczeństwo, ochronę przed wszelkimi formami przemocy fizycznej bądź

psychicznej, uzależnieniami, demoralizacją oraz innymi przejawami patologii społecznej;

3) ochrony i poszanowania jego godności;

4) korzystania z pomocy stypendialnej bądź doraźnej, zgodnie z odrębnymi przepisami;

5) życzliwego, podmiotowego traktowania w procesie edukacyjnym;

6) swobody wyrażania myśli i przekonań, w szczególności dotyczących życia Szkoły, a także światopoglądowych i religijnych – jeśli nie narusza tym dobra innych osób;

7) rozwijania zainteresowań, zdolności i talentów;

8) sprawiedliwej, obiektywnej i jawnej oceny oraz ustalonych sposobów kontroli postępów w nauce;

9) pomocy w przypadku trudności w nauce;

10) korzystania z pomocy psychologiczno – pedagogicznej;

11) korzystania z pomieszczeń szkolnych, sprzętu, środków edukacyjnych, księgozbioru biblioteki podczas zajęć pozalekcyjnych;

12) wpływania na życie Szkoły przez działalność samorządową oraz zrzeszania się w organizacjach działających w Szkole.

§ 101

2. Uczeń jest w szczególności zobowiązany do:

1) dbania o honor Szkoły, godnego jej reprezentowania oraz znajomości i szacunku dla jej tradycji;

2) przestrzegania obowiązujących w Szkole przepisów i zarządzeń władz szkolnych i Samorządu Uczniowskiego;

3) podporządkowywania się zaleceniom Dyrektora i innych nauczycieli;

4) realizowania obowiązku szkolnego od dnia rozpoczęcia nowego roku szkolnego do dnia jego zakończenia;

5) systematycznego i aktywnego uczestniczenia w zajęciach edukacyjnych w tym właściwego zachowania podczas tych zajęć;

6) systematycznego odrabiania zadań domowych, powtarzania i utrwalania materiału przerobionego w szkole;

7) usprawiedliwiania w określonym terminie i formie nieobecności na zajęciach przez rodziców lub prawnych opiekunów, a w przypadku dłuższej nieobecności na zajęciach lekcyjnych (ponad 5 dni nauki) powiadomienia wychowawcy o zaistniałym przypadku;

8) odnoszenia się z szacunkiem do nauczycieli i innych pracowników Szkoły oraz pozostałych uczniów, bycia tolerancyjnym wobec osób odmiennej rasy, narodowości, wyznania;

9) dbania o kulturę wypowiedzi i nieużywania wulgarnych słów;

10) dbania o schludny, higieniczny, estetyczny strój i wygląd (bez makijażu, pomalowanych paznokci, bez ubrań z napisami preferującym używki lub subkultury młodzieżowe, bez kolorowych włosów)

11) podkreślania uroczystym, galowym strojem obowiązującym w szkole (biała bluzka/ koszula, granatowa/ czarna spódnica/spodnie) świąt państwowych i szkolnych oraz szczególnie ważnych wydarzeń;

13) W szkole obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych, z wyjątkiem:

a) zajęć edukacyjnych, podczas których niezbędne jest korzystanie z tych urządzeń jako pomocy dydaktycznych (po uzyskaniu zgody nauczyciela prowadzącego zajęcia),

14) właściwego zachowania wobec nauczycieli i innych pracowników Szkoły oraz pozostałych uczniów;

15) dbania o własne życie, zdrowie, higienę;

16) dbania o wspólne dobro, ład i porządek w Szkole.

Prawa i obowiązki ucznia – Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Zamościu – Technikum Nr 1

Prawa i obowiązki ucznia

§ 67

1. Uczeń ma prawo do:

1) nauki oraz rozwijania swoich zainteresowań i zdolności;

2) dostępu do informacji z różnych źródeł;

3) znajomości swoich praw wynikających z Konwencji o Prawach Dziecka, zapisanych w prawie oświatowym i szkolnym;

4) dochodzenia swoich praw;

5) równego traktowania wobec prawa;

6) wolności od poniżającego traktowania i karania oraz wszelkich form wyzysku i przemocy;

7) wolności od arbitralnego lub bezprawnego ingerowania w życie prywatne i rodzinne;

8) ochrony własnego wizerunku;

9) swobody myśli, sumienia, wyznania i zrzeszania się;

10) swobodnego wyrażania własnych poglądów, jeśli nie naraża tym dobra innych osób;

11) pomocy materialnej, regulowanej odrębnymi przepisami;

12) pomocy w przypadku trudności w nauce;

13) ochrony zdrowia;

14) dostosowania treści, metod i organizacji nauczania do jego możliwości;

15) korzystania z pomocy psychologiczno – pedagogicznej i zawodowej;

16) bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki.

2. Szkoła ma obowiązek stworzyć uczennicy w ciąży warunki do kontynuowania nauki i ukończenia szkoły poprzez:

1) usprawiedliwianie nieobecności na zajęciach szkolnych spowodowanych ciążą, porodem i połogiem;

2) wyznaczenie egzaminów ważnych dla ciągłości nauki i ukończenia szkoły w terminach dogodnych dla uczennicy, ustalonych w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od obowiązujących terminów.

3. Uczeń ma obowiązek:

1) znać Statut szkoły i przestrzegać jego postanowień;

2) przestrzegać ustaleń władz szkolnych i postanowień organów SU;

3) przestrzegać zasad kultury współżycia w odniesieniu do kolegów, nauczycieli i innych pracowników szkoły;

4) dbać o dobre imię szkoły i współuczestniczyć w tworzeniu jej autorytetu;

5) systematycznie przygotowywać się do wszystkich zajęć lekcyjnych;

6) systematycznie i aktywnie uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych i w życiu szkoły oraz przestrzegać punktualności;

7) uzupełniać zaległości w nauce wynikające z nieobecności;

8) usprawiedliwiać u wychowawcy każdą nieobecność;

9) kulturalnie zachowywać się w szkole i poza nią, dbać o piękno mowy ojczystej;

10) dbać o wspólne dobro, ład i porządek w szkole;

11) sumiennie pełnić funkcje dyżurnego klasy, zgodnie z „Regulaminem dyżurów uczniowskich”;

12) kształtować przyjazną atmosferę w klasie i szkole;

13) reagować na wszelkie przejawy nieodpowiedzialności i lekceważenia obowiązków przez innych uczniów;

14) dbać o swój wizerunek, czystość i higienę osobistą oraz prawidłowy rozwój psychofizyczny;

15) dbać o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz swoich kolegów, wystrzegać się wszelkich szkodliwych nałogów;

16) poinformować nauczyciela o przeciwwskazaniach zdrowotnych dotyczących realizacji niektórych treści programowych z danego przedmiotu;

17) szanować prawa innych ludzi;

18) szanować symbole narodowe;

19) szanować zieleń i dbać o ochronę środowiska naturalnego.

4. Usprawiedliwienie nieobecności na zajęciach następuje w terminie do 5 dni (od dnia powrotu do szkoły) na podstawie:

1) zwolnienia (zaświadczenia) lekarskiego,

2) zaświadczenia rodzica,

3) ustnego oświadczenia rodzica,

4) zaświadczenia wystawionego przez upoważnioną do tego organizację lub instytucję.

5. Za dopuszczalne uznaje się spóźnienie, które wpisuje nauczyciel prowadzący zajęcia, trwające do 15 minut. Po tym czasie uczeń usprawiedliwia spóźnienie u wychowawcy.

6. Uczeń, który podczas zajęć lekcyjnych wykonuje inne obowiązki wynikające z reprezentowania klasy lub szkoły, jest traktowany jako obecny. Wychowawca wpisuje do dziennika rodzaj imprezy, w której uczeń uczestniczy (np. olimpiada, zawody, konkurs itp.).

7. Uczeń pełnoletni ma prawo do samodzielnego, pisemnego usprawiedliwiania nieobecności. Tryb i zasady ustala wspólnie z wychowawcą i rodzicami.

8. Codzienny strój ucznia powinien być odpowiedni do jego wieku, czysty i schludny, pozbawiony prowokujących i ekstrawaganckich elementów oraz dostosowany do ogólnie przyjętych norm estetycznych.

9. Strój obowiązujący ucznia na zajęciach z wychowania fizycznego, regulują zapisy zawarte w planach wynikowych z tego przedmiotu.

10. Ucznia – podczas wszystkich zajęć organizowanych przez szkołę – obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych. Utrwalanie obrazu i dźwięku jest możliwe tylko za zgodą osoby, wobec której stosuje się te metody.

11. Uczeń – podczas wszystkich zajęć organizowanych przez szkołę – jest zobowiązany do noszenia legitymacji szkolnej.

§ 68

1. Uczeń może być nagrodzony za:

1) rzetelny stosunek do nauki i obowiązków,

2) wzorową frekwencję,

3) pracę na rzecz dobra społecznego,

4) wzorową postawę uczniowską,

5) wybitne osiągnięcia szkolne, sportowe i inne formy pożytecznego działania na rzecz klasy, szkoły i środowiska,

6) dzielność i odwagę, wykazaną przez ucznia w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego

w szkole i poza szkołą.

2. Rodzaje nagród:

1) pochwała wychowawcy wobec klasy,

2) pochwała Dyrektora szkoły wobec uczniów i rodziców,

3) list pochwalny Dyrektora szkoły do rodziców,

4) dyplomy, nagrody książkowe i rzeczowe,

5) dopłaty do wycieczek i obozów,

6) stypendium za wyniki w nauce, zgodnie z odrębnymi przepisami,

7) tytuł „Ucznia Roku”,

8) wpis ucznia do kroniki szkolnej.

§ 69

1. Karze podlega naganne postępowanie ucznia w szkole oraz poza nią w przypadku, gdy szkoła została poinformowana o niewłaściwym zachowaniu ucznia.

2. Wymierzenie kary winno być poprzedzone wyjaśnieniem zaistniałej negatywnej sytuacji i rozmową z uczniem.

3. Każda kara jest ostrzeżeniem, powtarzające się wykroczenia powodują ostrzejszą karę.

4. O zastosowaniu kary decyduje odpowiednio w porozumieniu z Samorządem Uczniowskim: wychowawca, Dyrektor szkoły i Rada Pedagogiczna.

5. Nie mogą być stosowane kary naruszające nietykalność i godność osobistą uczniów.

6. Fakt wymierzenia kary nie może mieć negatywnego wpływu na dalszą opinię o uczniu.

7. System kar obejmuje:

1) upomnienie wychowawcy wobec klasy;

2) obniżenie oceny z zachowania;

3) odebranie przywileju pełnienia funkcji społecznych w szkole;

4) naganę Dyrektora szkoły, w tym naganę z ostrzeżeniem;

5) przeniesienie ucznia – w miarę możliwości – do równoległej klasy w swojej szkole;

6) skreślenie z listy uczniów.

8. O każdej karze wymierzonej uczniowi szkoła ma obowiązek poinformowania rodziców.

9. Skreślenie z listy uczniów może nastąpić po jednorazowym incydencie, gdy uczeń:

1) produkuje lub rozprowadza narkotyki i inne środki odurzające na terenie szkoły lub poza szkołą;

2) stosuje przemoc lub wymuszanie w szkole lub poza szkołą;

3) stwarza sytuacje zagrażające bezpieczeństwu, zdrowiu i życiu innych uczniów i/lub pracowników szkoły,

oraz po kilku incydentach jeśli uczeń w rażący sposób narusza Statut szkoły, a wszystkie wcześniej podjęte środki zaradcze oraz kary nie odniosły pozytywnych rezultatów.

9a. Uczeń pełnoletni, który systematycznie nie uczęszcza na zajęcia lekcyjne i przekroczy liczbę godzin nieusprawiedliwionych nieobecności, stanowiącą czterokrotną liczbę godzin tygodniowego wymiaru zajęć, a podejmowane przez wychowawcę działania nie przynoszą rezultatów, może być skreślony z listy uczniów.

10. Decyzję o skreśleniu z listy uczniów podejmuje Dyrektor szkoły na wniosek Rady Pedagogicznej.

11. O przypadkach naruszania prawa przez ucznia, wymienionych w ust.9 pkt 1, 2 i 3, szkoła ma dodatkowo obowiązek poinformować organy ścigania i/lub sąd rodzinny.

12. Przepis ust.9 stosuje się bez zastrzeżeń, gdy dotyczy ucznia, który ukończył 18 lat.

13. W przypadku ucznia, który nie jest pełnoletni, istnieje obowiązek zapewnienia mu nauki w innej szkole.

14. Decyzję o skreśleniu ucznia z listy podejmuje Dyrektor szkoły na podstawie uchwały Rady Pedagogicznej – po zasięgnięciu opinii Rady Samorządu Uczniowskiego.

Prawa i obowiązki ucznia

PRAWA I OBOWIĄZKI UCZNIA

Uczeń ma prawo do: pełnej informacji w sprawie: podstawowych aktów prawnych normujących życie szkoły i ich treść w zakresie dostosowanym do indywidualnych możliwości percepcyjnych dzieci, programów nauczania ich treści, celów i stawianych wymagań z poszczególnych przedmiotów, zasad oceniania i klasyfikowania uczniów w szkole, zasad i treści szkolnego WSO, kryteriów ocen z poszczególnych przedmiotów, kryteriów ocen zachowania, właściwego procesu nauczania: procesu kształcenia zorganizowanego zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej opieki wychowawczej i warunków pobytu w szkole zapewniających bezpieczeństwo ochronę przed wszelkimi formami przemocy fizycznej bądź psychicznej oraz ochroną i poszanowaniem jego godności, sprawiedliwej, obiektywnej i jawnej, przeprowadzanej na bieżąco oceny stanu swojej wiedzy i umiejętności oceny z poszczególnych przedmiotów otrzymuje wyłącznie za wiadomości i umiejętności, uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych, pozalekcyjnych i pozaszkolnych, rozwijania zainteresowań, zdolności i talentów, korzystania z pomieszczeń szkolnych, sprzętu, środków dydaktycznych, księgozbioru biblioteki podczas wszelkich zajęć szkolnych, wpływania na życie szkoły przez działalność samorządową, udziału w organizowaniu działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej i rozrywkowej, zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi w porozumieniu z dyrektorem szkoły, reprezentowania szkoły we wszystkich konkursach, przeglądach, zawodach i innych imprezach, zgodnie ze swoimi umiejętnościami i możliwościami, wolności wyrażania i wypowiadania swoich poglądów: wyrażania opinii i wątpliwości dotyczących treści kształcenia, nauczania oraz uzyskiwania na nie wyjaśnień i odpowiedzi, przedstawiania wychowawcy klasy, dyrektorowi szkoły i innym nauczycielom swoich problemów oraz uzyskiwania od nich pomocy, odpowiedzi, wyjaśnień, jawnego wyrażania opinii dotyczących życia szkoły, przedstawiania swoich postulatów dyrekcji szkoły i radzie rodziców, wypowiadania własnych sądów o programach nauczania, wolności myśli, sumienia i wyznania poprzez: uczęszczanie na lekcje religii lub etyki, uzewnętrznianie swoich przekonań religijnych i światopoglądowych bez naruszania praw innych ludzi, zmianę przekonań, swobodę wyrażania myśli i przekonań, w szczególności dotyczących życia szkoły a także światopoglądowych i religijnych, jeśli nie narusza tym dobra innych osób, uczestniczenie lub nieuczestniczenie w nauce religii lub etyki, nie może być powodem dyskryminacji ucznia przez kogokolwiek w jakiejkolwiek formie, wolności zrzeszania się: w różnych stowarzyszeniach, organizacjach, a w szczególności organizacjach harcerskich działających na terenie szkoły, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzenie i wzbogacenie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły, ochrony przed poniżającym traktowaniem i karaniem: poszanowania godności własnej w sprawach osobistych, rodzinnych, koleżeńskich, zachowania w tajemnicy jego problemów i spraw pozaszkolnych powierzonych w zaufaniu, życzliwego, podmiotowego traktowania w procesie dydaktyczno – wychowawczym zachowaniem zasady indywidualizacji nauczania, korzystania z poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego, pomocy nauczyciela zwłaszcza wtedy, gdy nie radzi sobie z opanowaniem materiału. Uczeń ma obowiązek: przestrzegać zasad kultury i współżycia społecznego: okazywać szacunek innym osobom, ze zrozumieniem traktować różnice wynikające z niejednakowych możliwości, motywacji i odmienności kulturowej ludzi, z uwagą wysłuchiwać opinii innych i wspólnie opracowywać rozwiązania możliwe do przyjęcia i akceptacji, korzystać właściwie z dóbr kultury i środowiska przyrodniczego, postępować zgodnie z dobrem społeczności szkolnej, dbać o piękno mowy ojczystej, szanować tradycje, symbole narodowe i religijne własne i cudze, szanować mienie szkoły i mienie wszystkich osób w niej przebywających, zachowywać się na terenie szkoły i poza nią w sposób godny: postępować zgodnie z „Misją szkoły”, reprezentować szkołę poprzez właściwe zachowanie i udział w uroczystościach państwowych i patriotycznych, uczestniczyć w uroczystościach i imprezach szkolnych, nosić z dumą i honorem – symbol szkoły – tarczę szkolną, dbać o stosowny do miejsca i okoliczności wygląd oraz strój szkolny – godny tarczy szkolnej, unikać zagrożeń związanych z uzależnieniami, dbać o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych poprzez stosowanie się do zaleceń, instrukcji i regulaminów obowiązujących w szkole, właściwe wypełnianie obowiązków dyżurnego szkolnego, rzetelnie poszerzać swoją wiedzę i umiejętności: systematycznie i aktywnie uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych organizowanych na terenie szkoły, odpowiedzialnie i świadomie korzystać z różnych źródeł informacji, poszukiwać pozytywnych form realizacji własnej aktywności, postępować w sposób uczciwy, oparty na powszechnie uznanych normach: być szczerym i prawdomównym, rozumieć złożoność zasad lojalności wobec różnych osób i grup, właściwie stosować zasadę zaufania w kontaktach z ludźmi, kierować się empatią w codziennym zachowaniu i postępowaniu, być asertywnym we własnym środowisku, przestrzegać zarządzeń wydawanych przez dyrektora szkoły wynikających z potrzeb szkoły i dotyczących praw i obowiązków ucznia. Uczniowie są oceniani, klasyfikowani i promowani na podstawie wewnątrzszkolnego systemu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów, zgodnego z Rozporządzeniem MENiS z dnia 7 września 2004 (tekst jednolity Dz. U. Nr 199, poz. 2046, z późniejszymi zmianami).

Jakie są prawa i obowiązki ucznia w szkole? Co oznacza zawieszenie w prawach ucznia?

Prawa ucznia w szkole

Prawa i obowiązki ucznia są spisane w kilku dokumentach. Najbardziej podstawowym prawem ucznia jest prawo do nauki, określa je art.70 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Szkoła ma obowiązek zapewnić każdemu uczniowi odpowiednie warunki do osobistego rozwoju, tak aby przygotować go do pełnienia roli w społeczeństwie demokratycznym i obywatelskim oraz w rodzinie. Prawa ucznia są ujęte w prawie oświatowym, Konstytucji RP, Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Konwencji o Prawach Dziecka ale podstawowym miejscem, w którym należy ich najpierw szukać jest statut każdej szkoły. Ten kodeks praw i obowiązków ucznia określa co uczeń może robić w szkole, czego oczekiwać, a także czego można od niego wymagać.

Inne prawa ucznia wynikające z Konstytucji to:

prawo do wychowania w rodzinie

prawo do wychowania bez przemocy,

prawo do informacji,

prawo do swobody myśli, sumienia religii,

prawo do swobody wypowiedzi.

Najważniejsze prawa ucznia są następujące:

prawo do zapoznania się z programem nauczania poszczególnych przedmiotów,

zapoznania się z wewnątrzszkolnym systemem oceniania i oceny zgodnie z jego założeniami,

właściwie zorganizowanego procesu kształcenia,

opieki wychowawczej i zapewnienia warunków bezpieczeństwa,

życzliwego podmiotowego traktowania w procesie kształcenia i wychowania,

rozwijania swoich zainteresowań, zdolności i talentów na zajęciach lekcyjnych, pozalekcyjnych oraz

powiadamiania go o terminie i zakresie pisemnych sprawdzianów wiadomości,

odpoczynku w czasie przerw świątecznych i ferii,

uzyskania pomocy w przypadku trudności w nauce

korzystania z opieki zdrowotnej oraz poradnictwa i terapii pedagogicznej i psychologicznej,

korzystania z pomieszczeń szkolnych, sprzętu środków dydaktycznych, księgozbioru biblioteki i świetlicy tak podczas zajęć lekcyjnych jak i pozalekcyjnych,

uczestnictwa i udziału w organizowaniu imprez kulturalnych, sportowych i rozrywkowych na terenie szkoły.

Kuratorium oświaty dba o prawa ucznia w każdej szkole.

Sprawdź: Ile sprawdzianów i kartkówek może być w tygodniu? [Prawa Ucznia]

Prawa ucznia – kartkówki

W każdym statucie szkolnym powinna być informacja regulująca kwestię sprawdzianów, kartkówek i klasówek. Przede wszystkim uczeń ma prawo wiedzieć o sprawdzianie z wyprzedzeniem, w ciągu dnia nie może odbyć więcej niż jeden, a w ciągu tygodnia nie więcej niż trzy. Kartkówka zwykle nie może obejmować zakresu więcej niż trzech lekcji wstecz, a klasówka jednego działu. Uczeń ma prawo do uzasadnienia oceny wystawionej przez nauczyciela, sprawiedliwej oceny oraz do wglądu do swojej pracy. W statucie szkolnym powinny być ujęte także szczegółowe prawa ucznia do poprawy oceny. Notoryczne łamanie praw ucznia przez nauczyciela może być zgłoszone do kuratorium oświaty.

Zobacz też: Proszę o usprawiedliwienie… Czyli jak napisać usprawiedliwienie nieobecności w szkole?

Prawa ucznia z dysleksją w szkole

Nauczyciel jest zobowiązany do tego, aby przestrzegać zaleceń wyznaczonych przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną uczniowi ze specyficznymi trudnościami w nauce. Tacy uczniowie mają prawo do uczestniczenia w specjalnych zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych. W czasie egzaminów mają prawo do specjalnych warunków np. oddzielnej sali oraz dłuższego czasu pisania. Łagodniej ocenia się stronę graficzną pracy oraz ortografię. W pracach domowych dotyczących np. wypracowań mają prawo pisać je na komputerze. Te kwestie wchodzą w zakres obowiązków szkoły wobec ucznia z dysleksją. Prawa ucznia z dysleksją w liceum są takie same, jak w podstawówce.

Zobacz też: Obniżenie oceny z zachowania za brak maseczki. Czy można karać uczniów za brak maseczki w szkole?

Prawa ucznia z depresją

Depresja wśród nastolatków jest często bagatelizowana, gdyż powszechnie uznaje się, że dzieci i młodzież nie mają poważnych problemów. Nic bardziej błędnego. Z roku na rok coraz więcej nastolatków podejmuje próby samobójcze. Powodem depresji nastolatka może być zarówno sytuacja rodzinna, jak i przemoc w szkole, zwłaszcza cyber przemoc, niepowodzenia w nauce, trudności w relacji z rówieśnikami czy nieszczęśliwa miłość. Tych problemów nie można lekceważyć. Uczeń ze zdiagnozowaną depresją ma prawo liczyć na dyskrecję nauczycieli, a także wsparcie psychologiczno-pedagogiczne w szkole. Powinna mu być zaoferowana pomoc pod kierunkiem szkolnego psychologa lub pedagoga. Jeśli nauczyciel podejrzewa ucznia o depresję powinien niezwłocznie skontaktować się z jego rodzicami i zaproponować konsultację u specjalisty. W okresie zaostrzenia choroby uczeń powinien móc liczyć na wyrozumiałość nauczycieli i indywidualne podejście.

Sprawdź: Czy nauczyciel może zabrać telefon?

Prawa ucznia po dłuższej nieobecności

Uczeń w przypadku dłuższej nieobecności spowodowanej np. chorobą ma prawo otrzymać wsparcie szczególnie od wychowawcy, który powinien zorganizować w klasie ochotników, którzy przekażą koledze wskazówki co do przerabianego materiału w szkole. Wychowawca jest odpowiedzialny za kreowanie w klasie ducha pomocy koleżeńskiej. W przypadku zaległych sprawdzianów uczeń ma prawo umówić się indywidualnie z nauczycielem na napisanie zaległej pracy.

Zobacz również: Jedynka za brak pracy domowej. Czy za brak pracy domowej można dostać 1?

Prawa ucznia na praktykach zawodowych

Prawa uczniów praktykach reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z 1 lutego 1974 r. Tak więc uczeń ma prawo:

korzystać z praktycznej nauki zawodu według określonego programu

mieć zapewnione stanowisko pracy, narzędzia i dokumentację techniczną

mieć zapewnioną odzież roboczą, środki ochrony osobistej

mieć zapewnioną opiekę lekarską i możliwość korzystania z zakładowego ambulatorium

wykonywać pracę pod nadzorem pedagogicznym

być zaznajomionym z przepisami o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz przepisami przeciwpożarowymi przed rozpoczęciem pracy

być zatrudnionym w zgodzie z przepisami o ochronie pracy młodocianych

być ubezpieczonym od następstw nieszczęśliwych wypadków

korzystać z bezpłatnego zakwaterowania jeżeli praktyczna nauka zawodu odbywa się w zakładzie pracy znajdującym się w innej miejscowości niż szkoła lub miejsce zamieszkania ucznia, a codzienny dojazd do zakładu pracy nie jest możliwy;

korzystać odpłatnie z wyżywienia w zakładzie pracy

zwrotu kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania (siedziby szkoły) do miejsca odbywania praktycznej nauki zawodu i z powrotem najtańszym publicznym środkiem lokomocji

Sprawdź: Jak motywować nastolatków do nauki? 5 najważniejszych kwestii

Zawieszenie w prawach ucznia

W polskiej szkole nie jest dopuszczalne karanie ucznia w sposób uniemożliwiający mu naukę w szkole. Uważa się, że byłoby to sprzeczne z prawem do nauki, które gwarantuje Konstytucja Rzeczypospolitej. W żadnym statucie szkolnym nie może więc znaleźć się zapis, że uczeń może być zawieszony w prawach ucznia. Jedyne dopuszczalne konsekwencje złego zachowania się dziecka są możliwe przez odebranie mu przywilejów np. zakaz uczestniczenia w imprezach szkolnych lub wycieczkach.

Zobacz również: Absencja szkolna – definicja, rodzaje, normy

A jakie są obowiązki ucznia w szkole?

Uczeń, oprócz praw, ma także szereg obowiązków. Określa je Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 roku. Najważniejszym z nich jest postępowanie zgodne z regulaminem szkoły, dbanie o dobre imię szkoły. Kolejnym jest zachowywanie się w sposób właściwy wobec kolegów oraz grona nauczycielskiego zgodne z przekazanym systemem wartości oraz dbanie o wygląd i higienę osobistą, unikanie uzależnień. Uczeń jest zobowiązany rzetelnie poszerzać swoją wiedzę i umiejętności m.in. poprzez uczestniczenie w zajęciach szkolnych oraz postępować w sposób uczciwy i prawdomówny. Ma także obowiązek szanować mienie szkolne i wszystkich osób w szkole przebywających oraz przestrzegać zasad kultury i współżycia społecznego, w tym szanować symbole narodowe i religijne zarówno własne, jak i cudze. Ważny jest też stosunek ucznia do obowiązków szkolnych.

Zobacz też: Tabliczka mnożenia – jak skutecznie nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Rzecznik praw ucznia w szkole

Każda szkoła ma prawo mieć rzecznika praw ucznia, ale nie jest to obowiązkowe. Sposób jego powołania oraz zakres obowiązków powinien być określony w szkolnym statucie. Z reguły rzecznik zajmuje się sprawami przestrzegania praw uczniów, do niego można składać wnioski i zażalenia. Zwyczajowo rzecznika powołuje dyrektor szkoły na wniosek Uczniowskiego Samorządu Szkolnego.

Rodzice pytają:

Prawa ucznia: jakie są najważniejsze prawa i obowiązki ucznia?

Najważniejsze prawa ucznia dotyczą prawa do wolności religii i przekonań, wolności wypowiedzi i wyrażania opinii, a także do ochrony prywatności oraz ochrony zdrowia. Społeczność szkolna może funkcjonować tylko wtedy, gdy ustalone są jasne zasady. Każdy uczeń powinien wiedzieć, jakie prawa mu przysługują, jednak tym samym musi być też świadomy swoich obowiązków.

Prawa ucznia są zapisane między innymi w statucie szkoły, do której uczeń chodzi, zaś samorząd szkolny jest przedstawicielem i obrońcą praw ucznia w pierwszej kolejności. Podstawowym prawem ucznia jest prawo do nauki, określa je artykuł 70 Konstytucji RP. Szkoła powinna zapewnić każdemu uczniowi warunki, które są niezbędne, by mógł się on rozwijać, a także przygotować go do wypełnienia obowiązków rodzinnych i obywatelskich na podstawie zasad solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości oraz wolności.

Spis treści:

Prawa ucznia to zbiór czynności, które może on wykonywać oraz uprawnień mu przysługujących. Prawa ucznia określają przepisy międzynarodowe, szkolne oraz państwowe, czyli: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, Konwencja o Prawach Dziecka, a także statut szkoły. W Polsce funkcjonują zapisy prawa oświatowego, ustawy o systemie oświaty oraz inne ustawy i rozporządzenia mówiące o prawach uczniów. Zadaniem każdej szkoły jest indywidualne określenie, co uczeń może robić, jakie ma prawa, ale także obowiązki w danej placówce.

Prawa uczniowskie

Prawa ucznia to między innymi prawo do:

1) przejawiania własnej aktywności w zdobywaniu wiedzy i umiejętności przy wykorzystaniu wszystkich możliwości szkoły; wyrażania opinii i wątpliwości dotyczących treści nauczania oraz uzyskiwania na nie wyjaśnień i odpowiedzi;

2) przedstawiania wychowawcy klasy, dyrektorowi szkoły i innym nauczycielom swoich problemów oraz uzyskania od nich pomocy, odpowiedzi, wyjaśnień;

3) poszanowania godności własnej w sprawach osobistych, rodzinnych i koleżeńskich;

4) jawnego wyrażania opinii dotyczących życia szkoły; nie może to jednak uwłaczać niczyjej godności osobistej;

5) do inicjatywy społecznej i obywatelskiej; może należeć do wybranej przez siebie organizacji ideowo-wychowawczej lub społecznej; w przypadku organizacji działających poza szkołą – za wiedzą i zgodą dyrektora szkoły;

6) uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych;

7) reprezentowania szkoły w konkursach, przeglądach, zawodach i innych imprezach, zgodnie ze swoimi możliwościami i umiejętnościami;

8) do odpoczynku w przerwach międzylekcyjnych;

9) do opieki socjalnej na zasadach określonych odrębnymi przepisami;

10) do jawnej, przeprowadzanej na bieżąco oceny swego stanu wiedzy i umiejętności;

11) do powiadomienia z wyprzedzeniem o terminie i zakresie pisemnych sprawdzianów wiadomości;

12) do dodatkowej pomocy nauczyciela zwłaszcza wtedy, gdy nie radzi sobie z opanowaniem materiału i powtórnego, w uzgodnionym terminie, sprawdzenia i oceny wiedzy lub umiejętności; ma też prawo do pomocy ze strony kolegów.

Obowiązki ucznia

Uczeń ma z kolei obowiązek:

1) zachowania się w każdej sytuacji w sposób godny młodego Polaka;

2) wykorzystywania w pełni czasu przeznaczonego na naukę, rzetelnej pracy nad poszerzaniem swej wiedzy i umiejętności, systematycznego przygotowywania się do zajęć szkolnych, uczestniczenia w wybranych przez siebie zajęciach pozaszkolnych lub wyrównawczych;

3) postępowania zgodnego z dobrem szkolnej społeczności;

4) godnego, kulturalnego zachowania się w szkole i poza nią;

5) okazywania szacunku nauczycielom oraz innym pracownikom szkoły, podporządkowania się zaleceniom i zarządzeniom dyrektora szkoły, rady pedagogicznej, nauczycieli oraz ustaleniom rady samorządu klasowego lub szkolnego;

6) przestrzegania zasad współżycia społecznego, a szczególnie:

– okazywania szacunku dorosłym i kolegom,

– przeciwstawiania się przejawom brutalności i wulgarności,

– szanowania poglądów i przekonań innych ludzi,

– poszanowania wolności i godności osobistej drugiego człowieka, zachowywania w tajemnicy korespondencji i dyskusji w sprawach osobistych powierzonych w zaufaniu, chyba że szkodziłoby to ogółowi lub życiu i zdrowiu powierzającego,

– naprawienia wyrządzonej przez siebie szkody;

7) dbania o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz swoich kolegów;

8) troszczenia się o mienie szkoły i jej estetyczny wygląd, starania się o utrzymanie czystości i porządku na terenie szkoły.

Prawa ucznia z dysleksją powinny być odpowiednio respektowane przez nauczyciela. Jest on zobligowany do tego, żeby dostosować wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb ucznia, który ma stwierdzone specyficzne trudności w nauce. Tacy uczniowie powinni mieć też możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju formach terapii pedagogicznej, np. zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych. Na egzaminach końcowych w szkołach uczniowie z dysleksją mają prawo, by korzystać ze specjalnych warunków pisania takiego egzaminu: oddzielnej sali, dłuższego czasu pracy. Odpowiedzi otwarte również ocenia się, biorąc pod uwagę dysleksję ucznia – łagodniej ocenia się ortografię oraz poziom graficzny pracy.

W przepisach oświatowych nie jest określone, którą ocenę, w jaki sposób i w jakim terminie uczeń może poprawić – ustala to rada pedagogiczna w wewnątrzszkolnym systemie oceniania. Zazwyczaj uczeń ma jednorazowe prawo do poprawy oceny w terminie uzgodnionym z nauczycielem. Możliwość poprawy oceny określa statut szkoły. Warto jednak wiedzieć o tym, że uczeń ma prawo do jawnej oraz umotywowanej oceny swoich postępów w nauce.

Osiągnięcia uczniów można oceniać w różny sposób, w tym za pomocą testów, sprawdzianów i prac pisemnych. Uczeń ma prawo do tego, by nauczyciel powiadomił go z wyprzedzeniem o terminie, a także zakresie pisemnych sprawdzianów wiadomości. W ciągu dnia może się odbyć tylko jeden sprawdzian, natomiast w ciągu tygodnia sprawdzianów nie może odbyć się więcej niż trzy. Prawa ucznia obejmują również możliwość zobaczenia sprawdzianu po otrzymaniu oceny. Nauczyciel powinien także uzasadnić uczniowi wystawioną ocenę.

Każdy uczeń ma prawo do poszanowania jego godności – nauczyciel nie może zatem krzyczeć na dziecko. Nauczyciel nie ma również prawa poniżać ucznia ani jego bliskich. Prawa ucznia łamie także stosowanie odpowiedzialności zbiorowej, publiczne karanie, bicie, a także każda inna forma złego traktowania ucznia. Nauczyciel nie powinien upokarzać ucznia, ani go obrażać.

W sytuacji, gdy nauczyciel obraża ucznia, warto spotkać się z pedagogiem szkolnym – będzie on obiektywny i spróbuje znaleźć odpowiednie wyjście z sytuacji. Jeśli to nie pomoże – sprawę należy zgłosić dyrektorowi. On powinien zareagować w odpowiedni sposób, przeprowadzając rozmowę z takim nauczycielem. Gdy to również nie przyniesie zamierzonego efektu i przykra sytuacja będzie się powtarzać – można zgłosić to do Rzecznika Praw Ucznia.

Nauczyciel ma prawo nakazać uczniowi wyłączenie telefonu lub położenie go w widocznym miejscu podczas trwania zajęć lekcyjnych. Nie ma on jednak prawa zabrać dziecku telefonu – dotyczy to zarekwirowania każdego przedmiotu, który należy do ucznia. Jeśli uczeń skończył 18 lat, ma prawo w każdej chwili zażądać zwrotu przedmiotu, który do niego należy. Jeśli nie jest jeszcze pełnoletni – po przetrzymywaną przez nauczyciela rzecz powinni zgłosić się rodzice.

W przepisach prawa oświatowego nie ma pojęcia „zawieszenia w prawach ucznia”. Uczeń ma prawo do nauki, które gwarantuje mu konstytucja. Poza tym spoczywa na nim obowiązek uczenia się, nie można więc zabronić uczniowi realizowania go, nawet w przypadku, gdy jego zachowanie jest niewłaściwe. W statucie szkoły nie może więc znaleźć się zapis o zawieszeniu ucznia w jego prawach. Karanie dziecka nie może polegać na tym, że uczeń ma zakaz uczęszczania do szkoły, a jedynie na utracie przez niego przywilejów, np. w formie nałożenia na niego zakazu uczestniczenia w imprezach szkolnych.

Zobacz także:

키워드에 대한 정보 prawa i obowiązki ucznia gazetka szkolna

다음은 Bing에서 prawa i obowiązki ucznia gazetka szkolna 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 WOS RP NP Lekcja 1 Znamy prawa i obowiazki ucznia

  • WOS
  • RP
  • NP
  • Lekcja
  • 1
  • Znamy
  • prawa
  • i
  • obowiazki
  • ucznia

WOS # #RP #NP # # #Lekcja #1 # #Znamy #prawa #i #obowiazki #ucznia


YouTube에서 prawa i obowiązki ucznia gazetka szkolna 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 WOS RP NP Lekcja 1 Znamy prawa i obowiazki ucznia | prawa i obowiązki ucznia gazetka szkolna, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  Niemcy Praca W Winnicy | Jak Zarabiać 80 Zł Na Godzinę? Winobranie W Szwajcarii 🇨🇭 최근 답변 138개

Leave a Comment