Prawidłowe Ułożenie Towaru W Sklepie Spożywczym | Odpowiednie Ułożenie Towarów W Sklepie 78 개의 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “prawidłowe ułożenie towaru w sklepie spożywczym – Odpowiednie ułożenie towarów w sklepie“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 SpożywczaTV 이(가) 작성한 기사에는 조회수 4,253회 및 좋아요 39개 개의 좋아요가 있습니다.

Samo ułożenie towarów na półkach w myśl klasycznej zasady trzech. A więc trzy produkty ułożone od najmniejszego do największego, od najwęższego do najszerszego, wreszcie od najtańszego do najdroższego. Tu nie ma czasu na półśrodki, klienta trzeba chwycić od razu i nie puszczać go aż do sfinalizowania transakcji.Pamiętajmy, żeby nie ustawiać na półce sklepowej zbyt wielu różnych towarów. Wykładanie towaru w ten sposób powoduje, że klienci na żadnym z towarów nie „zawieszą” wzroku odpowiednio długo, aby podjąć decyzje zakupowe. Należy ustawiać produkty w większej ilości.Oznacza ona, że w pierwszej kolejności na sprzedaż przeznaczone są towary, który najszybciej stracą ważność. Dlatego w sklepie spożywczym w przodu półki znajdziemy produkty z krótszą datą ważności, a z tyłu z dłuższą.

Table of Contents

prawidłowe ułożenie towaru w sklepie spożywczym 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Odpowiednie ułożenie towarów w sklepie – prawidłowe ułożenie towaru w sklepie spożywczym 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

„Standy promocyjne wspierają sprzedaż – to oczywiste. Jednak aby mogły spełniać swoją rolę i jednoczenie nie powodować osłabienia rotacji innych kategorii, nie mogą one zasłaniać regałów. Należy je ustawić w miejscu, które zapewnia ich widoczność i jednocześnie nie utrudnia dostępu do towarów na półkach regularnych regałów” – podkreśla dr Marek Borowiński.
Szczególnie w sklepach położonych w małych miejscowościach, między właścicielami a pracownikami często tworzy się więź oparta na wzajemnej sympatii. Jak opowiada Shop Doctor, taki układ może jednocześnie pomagać i szkodzić działalności placówki. Plusem jest, jeśli taka relacja będzie oparta na wspólnej pracy w jednym celu, jakim jest poprawa efektywności sklepu poprzez odpowiednią ekspozycję towaru czy zapewnianie klientom oferty, której potrzebują. Pewien dysonans może jednak powstać w sytuacji, gdy właściciel bierze na siebie zbyt dużo obowiązków, a pracownicy nie mają jasno wyznaczonych zadań. „Taki układ należy jak najszybciej zmienić, by nie narazić sklepu na szkody. Właściciel powinien część obowiązków przekazać pracownikom. Należy sporządzić grafik, w którym każdy z zespołu jest odpowiedzialny za konkretne zadania, np. za dokładanie towaru z danej kategorii, czy w wyznaczonej alejce. Warto wykorzystać do tego grafik, który będzie wyraźnie wskazywał w jakie dni poszczególne osoby mają do wykonania swoje zadania” – wyjaśnia ekspert.
Reportaż ze sklepu przeczytasz tu: https://bit.ly/34c10ae
Jeśli chcesz, abyśmy przyjechali do Twojego sklepu i bezpłatnie zasugerowali zmiany napisz an adres: [email protected]
Najświeższe wiadomości rynkowe znajdziesz na: https://wiadomoscispozywcze.pl/

prawidłowe ułożenie towaru w sklepie spożywczym 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Wykładanie towaru. Poznaj zasady – unikaj błędów

Wysoko marżowe produkty należy zawsze układać na wysokości wzroku klienta. Tak, aby był to pierwszy produkt w danej kategorii, na który klient …

+ 여기에 더 보기

Source: wartoszkolic.pl

Date Published: 2/22/2021

View: 7570

Jak eksponować produkty w sklepie? – Inter Market

Odpowiedni sposób ułożenia towarów w sklepie ma duży wpływ na poziom … Dowiedz się więcej: Wyposażenie sklepu spożywczego – ile trzeba …

+ 여기에 더 보기

Source: www.intermarket.com.pl

Date Published: 9/29/2022

View: 4630

Najważniejsze zasady merchandisingu, czyli jak ułożyć towar …

Jeżeli jako przedstawiciel handlowy masz niewiele czasu, aby zadbać o ekspozycję i prawłowe ułożenie towaru na sklepie.

+ 여기를 클릭

Source: labgan.com

Date Published: 12/25/2021

View: 2082

Jak rozłożyć towary na sklepowych półkach, tak aby …

Często decyzje zakupowe podejmowane są już w sklepie. Dlatego należy zadbać o przemyślane rozmieszczenie produktów oraz ich efektowną ekspozycję …

+ 여기에 더 보기

Source: bako2000.com.pl

Date Published: 4/9/2022

View: 8275

Ekspozycja towarów w sklepie | Zasady visual merchandisingu

Merchandising – ekspozycja towarów w sklepie. Poruszając się z normalną prędkością pomiędzy sklepowymi półkami, klient jest w stanie ogarnąć wzrokiem około …

+ 여기에 자세히 보기

Source: szkoleniaatrium.pl

Date Published: 12/19/2021

View: 6781

Układanie i rozmieszczanie towaru w sklepie – LOBO

Planując rozmieszczenie towarów w sklepie można się zdecydować na układ zapewniający sąsiedztwo towarów komplementarnych (uzupełniających) lub też ułożyć je …

+ 여기에 표시

Source: lobo.com.pl

Date Published: 9/21/2022

View: 316

Merchandising w sklepie spożywczym – prawidłowe …

Należy pamiętać, że prawłowa ekspozycja towaru zaczyna się już od momentu przekroczenia progu sklepu, ale ważne jest dokładne zaplanowanie …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: montip.com.pl

Date Published: 9/16/2021

View: 151

주제와 관련된 이미지 prawidłowe ułożenie towaru w sklepie spożywczym

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Odpowiednie ułożenie towarów w sklepie. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Odpowiednie ułożenie towarów w sklepie
Odpowiednie ułożenie towarów w sklepie

주제에 대한 기사 평가 prawidłowe ułożenie towaru w sklepie spożywczym

  • Author: SpożywczaTV
  • Views: 조회수 4,253회
  • Likes: 좋아요 39개
  • Date Published: 최초 공개: 2019. 11. 23.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=4bp90-O4KeI

Jak nie układać towaru?

Pamiętajmy, żeby nie ustawiać na półce sklepowej zbyt wielu różnych towarów. Wykładanie towaru w ten sposób powoduje, że klienci na żadnym z towarów nie „zawieszą” wzroku odpowiednio długo, aby podjąć decyzje zakupowe. Należy ustawiać produkty w większej ilości.

Jaka jest podstawowa zasada przy rozkładaniu towaru na sali sprzedaży?

Oznacza ona, że w pierwszej kolejności na sprzedaż przeznaczone są towary, który najszybciej stracą ważność. Dlatego w sklepie spożywczym w przodu półki znajdziemy produkty z krótszą datą ważności, a z tyłu z dłuższą.

Co to znaczy że towar jest z ekspozycji?

Ekspozycja to miejsce na wystawie, targu, czy też sali sprzedażowej, gdzie osoba lub firma prezentuje swoje towary i usługi. Ekspozycja jest jednym z obszarów visual merchandisingu, czyli działań promocyjnych, które odnoszą się do aranżacji przestrzeni sprzedażowych.

Jak układać towar na półkach?

Samo ułożenie towarów na półkach w myśl klasycznej zasady trzech. A więc trzy produkty ułożone od najmniejszego do największego, od najwęższego do najszerszego, wreszcie od najtańszego do najdroższego. Tu nie ma czasu na półśrodki, klienta trzeba chwycić od razu i nie puszczać go aż do sfinalizowania transakcji.

Jak wygląda wykładanie towaru?

Kim jest merchandiser czyli o wykładaniu towaru inaczej

Chodzi tu o działanie czysto marketingowe związane z ekspozycją towaru, zadaniem merchandisiera jest więc takie rozlokowanie produktów na półkach w markecie czy sklepie, by znajdowały się one na linii wzroku klienta i były przez niego dostrzeżone jako pierwsze.

Jak układać towar aby zwiększyć sprzedaż?

Środkową część regału warto przeznaczyć na towary, które przynoszą największy zysk. Tworząc koncepcje sprzedażową należy pamiętać także o umieszczeniu artykułów tej samej kategorii i artykułów powiązanych blisko siebie. Półki powinny być zawsze pełne i należy unikać pustych miejsc (ułatwiają to np. popychacze).

Co to jest FIFO w Biedronce?

Zasada FIFO (First In First Out – pierwsze przyszło, pierwsze wyszło) narzuca wydanie z magazynu, w pierwszej kolejność, tej grupy produktów, które zostały do obiektu przyjęte najwcześniej – niezależnie czy mówimy tutaj o procesie produkcyjnym, czy też przyjęciu ładunków od dostawcy.

Co to są standardy VM?

Visual merchandising to prezentacja sklepu i jego towaru w taki sposób aby przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów. Jest ściśle związany z praktyką marketingu AIDA. Celem visual merchandisingu jest stworzenie odpowiedniej atmosfery w punkcie sprzedaży w celu wywołania u kupujących określonych efektów.

Czy towar z ekspozycji powinien być tańszy?

Zdecydowanie tak, ponieważ widoczne są ubytki wizualne. Dlatego większość osób pytanych, czy towar z ekspozycji powinien być tańszy jest twierdząca.

Jak sprawdzić czy towar jest z ekspozycji?

Sprawdź, czy gniazda elektryczne są w pełni sprawne, czy ekran telewizora jest zaciemniony ze względu na ustawienia, czy długą eksploatację. Bądź szczegółowy i drobiazgowy w analizie stanu sprzętu. Zwróć uwagę także na opakowanie. Jeśli jest bardzo zniszczone, oznacza to, że wiele razy mogło być przenoszone.

Co to jest towar magnes?

Przyciągają uwagę klientów ze względu na swą atrakcyjność cenową, jakość, wygląd, modę lub sezonowość. Ekspozycja towarów-magnesów: muszą być widoczne z daleka; umieszcza się je w miejscach, gdzie klient kieruje się podświadomie lub gdzie musi stać bezczynnie.

Jak ulozyc towar w sklepie?

Zgodnie z tą zasadą, najbardziej widoczne powinny być te towary, które przynoszą największy zysk. Powinny być więc ułożone na środkowej części regału sklepowego, na wysokości wzroku.

Produkty najdroższe na wysokości wzroku
  1. batoniki,
  2. lizaki,
  3. drobne napoje,
  4. baterie.

Jak przygotować towar do sprzedaży?

Do czynności przygotowawczych zalicza się również: krojenie towarów, dzielenie ich na części, prasowanie i usuwanie drobnych wad, kompletowanie, ewentualnie montowanie, mycie i wiązanie w pęczki warzyw oraz rozmieszczenie towarów w sali sprzedażowej na półkach, regałach, gondolach.

Co zrobić z uszkodzonym towarem?

Trzeba bowiem wiedzieć, że zniszczenie czy też utrata towaru nie sprawiają, że dla urzędników przestaje on istnieć. W takim przypadku przedsiębiorca powinien sporządzić protokół szkody, który jest podstawą wpisu do KPiR. Zniszczone towary należy wyksięgować z Księgi przenosząc je z kol.

Merchandising w sklepie spożywczym – jak wygląda prawidłowa ekspozycja towaru i jak wpływa na sprzedaż?

Merchandising, czyli inaczej mówiąc ekspozycja towaru wszedł już na stałe do słownika większości przedsiębiorców trudniących się handlem. Szczególne znaczenie w kwestii tego jak układać towar na półkach w sklepie ma oczywiście wiedza, profesjonalizm i doświadczenie osób za to odpowiedzialnych. Warto w tym przypadku zainwestować w usługi agencji, czy po prostu merchandiserów, którzy mogą pochwalić się wieloma efektywnymi realizacjami, jeśli chodzi o merchandising w sklepie. Ekspozycja towaru z definicji, to umiejętne ułożenie produktów według zasad, które spowodują, że klient odczuje satysfakcję z wykonanych zakupów. Jednocześnie jest to delikatny, niebezpośredni wpływ na to, jaka decyzja zakupowa została przez klienta podjęta. Choć stosowanie zasad dobrej ekspozycji towaru ma znaczenie w wielu gałęziach handlu, to wydaje się, że największe znaczenie powinna ona mieć w kontekście odpowiedniego merchandisingu w FMCG, czyli punktach handlowych oferujących tak zwane produkty szybko zbywalne. To takie towary, na które jest duży popyt. Kosztują stosunkowo niewiele i dość szybko znikają z półek. Często dotyczy to artykułów spożywczych. Odpowiedź na pytanie, co to jest merchandising często znajduje się w wartości średniego koszyka zakupowego już po zastosowaniu odpowiednich strategii

Merchandising dla liderów FMCG

FMCG, czyli fast-moving consumer goods to produkty, na które w sklepach jest największy popyt. Mowa tu zarówno o sklepach wielkopowierzchniowych, w których gama produktów FMCG jest szeroka, jak i mniejszych sklepów specjalistycznych, np. spożywczych. W każdym przypadku ekspozycja towarów w sklepie ma znaczenie dla całego procesu sprzedażowego. Merchandising FMCG, jeśli chodzi o liderów branży, charakteryzuje się częstotliwością uzupełniania towaru. Wyjątkowe znaczenie ma tu tak zwane potocznie „fejsowanie”, czyli przykładanie się przez merchandisera do wyglądu zewnętrznego półki. Nowoczesna ekspozycja towaru u największych producentów, to dbanie o porządek na regale. Biorąc pod uwagę charakterystykę FMCG należy zaznaczyć, że towary pierwszej potrzeby znikają z półek błyskawicznie. Tworzy się efekt wybrakowania towaru zwłaszcza z przodu półki. Dobrze obrazuje to przykład sklepów spożywczych i artykułów z krótką przydatnością do spożycia. Na przykład na półce z jogurtami bardzo często robi się pusto i wymagają one częstego uzupełnienia. Odpowiednia ekspozycja towaru w sklepie spożywczym zapobiega brakom i utrzymuje efekt wizualny obfitości na regałach. Liderzy FMCG dbają o to, by ich produkty zawsze były wyeksponowane zgodnie z podstawowymi zasadami wykładania towaru. Duże firmy mają bardzo precyzyjnie określone plany sprzedażowe i merchandising, a więc odpowiednia ekspozycja towarów pozwala je realizować, a nawet często poprawiać.

Co to znaczy ekspozycja towaru?

Jednak wielu przedsiębiorców prowadzących zwłaszcza mniejsze działalności często zastanawia się nad tym co to właściwie jest ekspozycja towaru w sklepie? Jak prawidłowo ustawić towar w sklepie spożywczym? Jak wyeksponować dany towar? Z odpowiedziami często przychodzą profesjonalne agencje, które po prostu realizują strategie w oparciu o swoje doświadczenia i wiedzę. Rozmieszczenie towaru w sklepie powinno odbywać się wielopłaszczyznowo. Merchandising nawet z jego definicji angażuje wiele zmysłów konsumenta. Poza oczywistością, jak zadbanie o to, by na półce nie brakowało towaru, merchandiser porządkuje regał, ale także, a może przede wszystkim wprowadza odpowiedni layout czy też planogram. Producenci FMCG precyzyjnie określają wygląd ekspozycji towaru na półkach. To w oparciu o taki dokument pracują merchandiserzy i rozliczenie ich pracy często opera się na wykonaniu planogramu we wzorcowy, opracowany przez analityków sposób.

Jak ułożyć towar w sklepie spożywczym? Zasady ekspozycji towaru

Ekspozycja towarów w sklepie spożywczym ma ściśle określone zasady, których merchandiser musi się trzymać. Jednym z ważniejszych kryteriów jest tu kwestia produktów o krótkim terminie przydatności do spożycia. Towar w sklepie spożywczym to często takie właśnie produkty. W drugiej kolejności jeśli chodzi o merchandising w sklepie spożywczym wielu ekspertów wskazuje na znaczenie stopniowania towarów pod kątem wagi dla producenta. Towary często mają być ustawione tak, by na samej górze umieszczone były produkty premium. Mniej więcej na wysokości wzroku klienta ustawia się takie produkty, które są najchętniej kupowane. Na niższej półce warto jest ustawić produkty, na które uwagę zwrócić mogą dzieci lub będą to opakowania większe, rodzinne. Powody są proste. Klient nie powinien być zmuszany do wysiłku. Ułożenie towaru w sklepie powinno być takie, by wszystko, co najważniejsze zawsze było pod ręką, a przynajmniej w zasięgu wzroku. Zasady te dotyczą przede wszystkim produktów z grupy FMCG, które charakteryzują się bardzo dużą rotacją – szybko znikają z półek i trzeba je też często uzupełniać. Duże znaczenie ma też odpowiednie ustawienie regałów w sklepie spożywczym. Chodzi o to, by poprowadzić klienta od momentu przekroczenia progu sklepu (a często jeszcze przed – witryna sklepowa) do momentu wejścia do strefy kas. I rzecz w tym, by droga ta była jak najdłuższa, a rozmieszczenie towaru możliwie logiczne. Jeśli oferujemy na przykład świeże pieczywo, warto, by następne ekspozycje towaru w sklepie poświęcone były na przykład dżemami, kremami do pieczywa. Gdzieś w niedalekiej okolicy lub w dalszej części ciągu komunikacyjnego powinna się znajdować lada chłodnicza z masłem. Zachowane zasady układania towaru na półkach pozwolą wydłużyć drogę klienta do kasy, a co za tym idzie zwiększyć kwotę średniego koszyka zakupowego.

Merchandising w małym sklepie spożywczym

Rodzaj merchandisingu w sklepie spożywczym warto podzielić na wielkość powierzchni sklepu. Oczywiście im ona większa, tym więcej instrumentów merchandisingu do wykorzystania. Właściciele małych sklepów spożywczych czy też jeszcze mniejszych wysp w galeriach handlowych nie są jednak na zupełnie straconej pozycji. W tym drugim przypadku warto zadbać o to, by ekspozycja towaru na wyspie była prawidłowa na całej ścianie frontowej i dookoła wyspy. Jeśli jest to wyspa spożywcza, na ladzie – koniecznie coś do spróbowania. To miły gest, który pozwala konsumentowi ugruntować pozytywne odczucia. Samo ułożenie towarów na półkach w myśl klasycznej zasady trzech. A więc trzy produkty ułożone od najmniejszego do największego, od najwęższego do najszerszego, wreszcie od najtańszego do najdroższego. Tu nie ma czasu na półśrodki, klienta trzeba chwycić od razu i nie puszczać go aż do sfinalizowania transakcji. Sprawdza się też formuła ekspozycji towaru przed sklepem.

Jeśli chodzi o mały sklep spożywczy, tu także trzeba od samego początku zastosować szereg żelaznych zasad merchandisingu. Przede wszystkim zadbać o towar na półkach, ale też nie przetowarować sklepu. Palety z jogurtami niemieszczące się w magazynie zmniejszą i tak małą powierzchnię sklepu – klient będzie zmuszony do przeciskania się, a to nigdy nie jest korzystne. Ekspozycja towaru w sklepie o mniejszej powierzchni wymaga porządku, uzupełniania braków, ale i logicznego ich rozmieszczenia. Chodzi o to, by klient miał wszystko pod ręką, w zasięgu wzroku, ale też by na końcu drogi mógł jeszcze dokupić rzeczy, o których mógł zapomnieć. Stąd przy kasie regaliki z batonami, wieszaki z gumami do żucia, a obok baterie i zapalniczki. Układanie towaru w sklepie spożywczym powinno być bardzo przemyślane. Droga klienta przez sklep musi być logicznie zaplanowana. Do przejścia nie jest dużo, a te kilka metrów może zaważyć na wartości koszyka zakupowego. Podobnie ma się kwestia merchandisingu w przypadku ekspozycji towaru w sklepie mięsnym. To zazwyczaj małe punkty, wysoko wyspecjalizowane z ograniczonym asortymentem. Ale prowadząc taki punkt warto być może pomyśleć o współpracy na przykład z piekarnią, która zaoferuje też świeże pieczywo. Delikatne rozszerzenie asortymentu może pozytywnie wpłynąć na wartość średniego koszyka zakupów. Podobnie wyglądają na przykład zasady merchandisingu w aptece.

Merchandising w sklepie wielkopowierzchniowym

Merchandising w polskich sklepach wielkopowierzchniowych to kwestia bardzo rozległa. Duża powierzchnia daje po prostu więcej możliwości wpływu na decyzję zakupową klienta. Więcej jest do wykorzystania narzędzi merchandisingu, ale rozmieszczenie produktów musi być też precyzyjniej zaplanowane. Prawidłowa ekspozycja towaru zaczyna się już od momentu przekroczenia progu sklepu, ale ważne jest dokładne zaplanowanie drogi klienta i przystanków na niej. Klient wchodząc do sklepu od razu powinien być zatrzymany niewielką wysepką z produktami promocyjnymi, a być może degustacją. Następnie, przechodząc przez kolejne alejki do swojego celu powinien mijać materiały reklamowe POS, które skłonią go być może do wrzucenia do koszyka czegoś jeszcze. Ekspozycja produktów już na samej półce, co oczywiste, musi być schludna i pozbawiona braków. Towar powinien być „wyfejsowany”, czyli przesunięty do frontu regału. To sprawia wrażenie obfitości. Do tego zasadą jest układanie wielu takich samych towarów w szeregu. Wśród podstaw merchandisingu, które muszą zostać zachowane jest także umieszczanie produktów premium na wyższych półkach, a tak zwanych „topowych” czyli tych najczęściej kupowanych na linii wzroku. Poniżej linii wzroku, ale w zasięgu rąk umieszcza się artykuły, którymi mogą się zainteresować dzieci, lub te w opakowaniach większych, rodzinnych, co ułatwia włożenie do koszyka. Merchandising w hipermarketach z pewnością wymaga zaangażowania profesjonalnej agencji. Sposobów na ułożenie towaru w sklepie jest tak dużo, że szeregowi pracownicy co do zasady nie są w stanie zrealizować wszystkich założeń merchandisingu produktów.

Wykładanie towaru. Poznaj zasady – unikaj błędów – Warto Szkolić.pl

Wykładanie towaru (czy też ekspozycja towarów) to temat, który poruszaliśmy na łamach naszego bloga już wielokrotnie. Jednak w dzisiejszym artykule chcemy pokazać Wam ten temat z innej strony – pokazać jak wiedza z zakresu visual merchandising pomaga w tworzeniu dobrze sprzedającej ekspozycji. Zasady te stworzyliśmy, korzystając z z wiedzy naszych trenerów. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Stosuj zbieżność kategorii

Pamiętacie, jak pisaliśmy o przyzwyczajeniach konsumenckich? Ten temat poniekąd zahacza właśnie o schematy zachowań, czyli o pewne „zasady”, do których każdy jest przyzwyczajony. Przykładowo, szukając w sklepie ręczników papierowych, przyzwyczajeni jesteśmy, że znajdujemy je tuż obok papieru toaletowego. Tego typu uniwersalne ułożenie warto stosować w każdej branży i przy każdej kategorii. Dane produkty należy ustawiać obok tych, które są z nimi powiązane – fachowo nazywa się to „cross-merchandising”. Daje nam to nie tylko pewność, że klient szukając danego towaru, na pewno go znajdzie, ale także zwiększa szansę, że zakupi on produkt powiązany, którego nie miał w planach kupować.

Uwierz w moc multifacing

Pamiętajmy, żeby nie ustawiać na półce sklepowej zbyt wielu różnych towarów. Wykładanie towaru w ten sposób powoduje, że klienci na żadnym z towarów nie „zawieszą” wzroku odpowiednio długo, aby podjąć decyzje zakupowe. Należy ustawiać produkty w większej ilości. Ta technika też ma swoją fachową nazwę, a mianowicie „multifacing”. Termin multifacingu odnosi się także do wybranych towarów (tych, na których sprzedaży najbardziej nam zależy) w różnych miejscach sklepu. Nie ma wtedy możliwości, aby klient nie zobaczył/nie sięgnął po dany produkt.

Na wysokości wzroku – wszyscy wiedzą, a i tak działa 😉

Ten punt powinien być znany każdemu, kto zajmuje się sprzedażą detaliczną. Wysoko marżowe produkty należy zawsze układać na wysokości wzroku klienta. Tak, aby był to pierwszy produkt w danej kategorii, na który klient zwróci uwagę, robiąc zakupy. Szacunkowo – jest to wysokość pomiędzy 120 a 160cm od podłogi. Kolokwialnie te miejsca są nazywane „najlepszymi półkami”. Najtańsze produkty układamy zazwyczaj najniżej, gdyż można założyć, że klienci, dla których cena jest głównym kryterium zakupu, schylą się po dany produkt.

Wykorzystanie przestrzeni sklepowej

Pamiętajcie, aby odpowiednio zagospodarować całą przestrzeń sklepu. Tyczy się to głównie rogów, brzegów półek, etc. W przypadku mniejszych powierzchni można zainwestować w standy promocyjne – są one z reguły dość wąskie, dlatego doskonale nadają się jako „uzupełniacze”. Pamiętajcie, też aby brzegi półek także zostały odpowiednio zagospodarowane. Idealnym przykładem są np. małe paczki chipsów. Pamiętajcie także o odpowiednim wykorzystaniu stref – wspomniane rogi czy krańce półek nie należą do korzystnych stref, więc tam nie eksponujmy produktów, na sprzedaży których nam zależy. Najlepsze strefy to skrzyżowania, środku półek, oraz oczywiście strefy przykasowe. To tam klienci „spędzają” najwięcej czasu.

Zasada FIFO

Czyli „First-in-firs-out”. Zasada ta mówi nam o tym, aby towary, które są w magazynie najdłużej stały najbliżej klienta. Tyczy się to nie tylko stoisk wędliniarsko mięsnych czy warzywno-owocowych. W przypadku innych produktów (spożywczych czy kosmetycznych) towar z najkrótszą datą ważności powinien znajdować się w pierwszym rzędzie. Należy szczególnie pamiętać o tym, w kontekście uzupełniania produktów. Uzupełniamy zawsze tylne rzędy.

Dbałość o ekspozycję

Pilnujcie, aby na półkach nie było „dziur”. Wasz personel stale powinien uzupełniać ewentualne braki, dbać o regularne wykładanie towaru. Ekspozycja powinna być równa oraz zadbana. Produkty powinny być zwrócone etykietą do klienta, aby nie miał on problemów z rozpoznaniem danego towaru. Przy tym punkcie pamiętajcie także, że nie tylko o same produkty należy dbać, ale również cenówkom powinno się poświęcać uwagę. Listwy cenowe powinny być równe, a same ceny wstawione prosto, dokładnie przy produkcie, którego dotyczą. Odpowiednio, dla cen regularnych stosujemy białe cenówki, a dla promocyjnych, żółte.

Marketing i materiały POS

Nie bójcie się wobblerów, standów czy ulotek. Tak samo wywieszki oraz naklejki pomogą Wam lepiej wyeksponować produkty. Wiemy, że odpowiednie dobranie materiałów pomoże Wam zwiększyć sprzedaż. Możecie się pokusić także o mniej standardowe formy reklamy, jak np. naklejki na taśmach sklepowych.

Wykładanie towaru w strefie przykasowej, a zakupy impulsowe

Zakupy impulsowe są to te, o których decydujemy spontanicznie, bez wcześniejszego planowania. Co ważne, odpowiednie wykładanie towaru pomaga wzbudzić w kliencie potrzebę posiadania danego produktu, oraz ją zaspokoić. Zakupy impulsowe są najczęściej robione przy kasie, dlatego też aranżacja tej strefy jest odpowiednio ważna. Poświęciliśmy jej także osobny artykuł dot. aranżacji stref przykasowych. Skrótowo, podpowiemy, że w strefach przykasowych powinny znajdować się drobne produkty, kosztujące zaledwie kilka złotych. Są to głównie słodycze, baterie, czasami leki przeciwbólowe. Wszystko, co może „się przydać”. Słodycze mają też dodatkowy atut – w strefach przykasowych znajdują się najczęściej na wysokości wzroku dzieci, a więc istnieje szansa, że nasi najmłodsi klienci mocno podkręcą sprzedaż tej kategorii :).

Efekty specjalne zostawcie w kinie

Jest to najczęstszy błąd oraz pułapka w kontekście Merchandisingu. Polega ona na umieszczaniu „ozdób” w nadmiernej ilości. Kolorowe monitory, mnóstwo roll-upów… Wszystko, co przedsiębiorca wrzuca do kategorii „bardzo efektowne, klientom się spodoba”. Otóż, nie do końca … Spodobać, się owszem może, ale odciągnie uwagę klientów od produktów które sprzedajesz. A to ułożenie towarów na półkach powinna grać pierwsze skrzypce. Należy więc unikać dostarczania klientom zbyt dużej ilości bodźców – zadbajcie bardziej o elegancką ekspozycję, niż natłok wszystkiego.

Rozłożenie ekspozycji na powierzchni sklepu

Pamiętajcie, aby zapewnić klientom możliwość swobodnego poruszania się po sklepie. W miejscach, zazwyczaj zatłoczonych (np. przy kasie czy przy ladowym stoisku wędliniarskim) pozostaw więcej wolnej przestrzeni. Tak samo pamiętajcie o oświetleniu –zadbajcie, aby wszystkie wasze produkty były odpowiednio oświetlone, a co za tym idzie, zauważone przez klientów. Dobrze dobrane oświetlenie pomoże również „podkręcić” atrakcyjność produktów, co będzie miało przełożenie na sprzedaż.

Na koniec wspomnimy, że dobre, efektywne wykładanie towaru odpowiada nawet za 30% sprzedaży. Warto więc wszystkie nasze rady odpowiednio wykorzystać. Damy Wam też drobną wskazówkę – wszystko, co opisaliśmy możemy pomóc Wam wdrożyć podczas naszych szkoleń 🙂 To oraz o wiele więcej pożytecznej, i co ważniejsze, praktycznej Widzy zdobędziecie, korzystając z naszej oferty. Zapraszamy!

Jak eksponować produkty w sklepie?

Odpowiedni sposób ułożenia towarów w sklepie ma duży wpływ na poziom sprzedaży. Bardzo ważne jest, aby na półkach panował idealny porządek, a wszystkie artykuły były widoczne, przejrzyście i estetycznie wyeksponowane. Jednak to nie wszystko. Istnieją pewne zasady ekspozycji towarów, czyli zasady merchandisingu, które skutecznie zwiększają sprzedaż. Zasady te dotyczą wyglądu witryn i wystaw na zewnątrz sklepu, rozplanowania powierzchni wewnątrz, rozmieszczenia towaru na półkach, regałach i ladach chłodniczych oraz eksponowania materiałów reklamowych. Jak eksponować produkty w sklepie?

Produkty najdroższe na wysokości wzroku

Zgodnie z tą zasadą, najbardziej widoczne powinny być te towary, które przynoszą największy zysk. Powinny być więc ułożone na środkowej części regału sklepowego, na wysokości wzroku. W takich miejscach eksponowane są też towary objęte promocjami, nowości, oraz te produkty, których chcemy się jak najszybciej pozbyć, na przykład ze względu na krótki termin ważności. Artykuły dla dzieci dobrze jest wyeksponować na wysokości wzroku dziecka, czyli około 1,2 m od podłogi. Typowe “towary impulsowe” umieszcza się w widocznym miejscu blisko kasy. Należą do nich:

batoniki,

lizaki,

drobne napoje,

baterie.

Nie powinno się często zmieniać aranżacji sklepu i miejsca przechowywania towarów. Klient przyzwyczaja się do miejsca, gdzie może poszczególne rzeczy znaleźć, i nie lubi zmian, ponieważ wiążą się one z koniecznością szukania tego, co chce kupić. Dlatego wszystkie lady chłodnicze i regały musimy wybierać z głową.

Dowiedz się więcej: Wyposażenie sklepu spożywczego – ile trzeba wydać, by otworzyć sklep?

Jak umieszczać towary powiązane

Poszczególne grupy produktów powinny być ze sobą powiązane. Na przykład w drogeriach układa się odżywki do włosów niedaleko szamponów, a pasty do zębów blisko szczoteczek. Jest bardzo prawdopodobne, że klient, który przyszedł po pastę, kupi również szczoteczkę. Niedaleko makaronów powinny leżeć sosy, a na ladzie chłodniczej z mięsem można wyeksponować także przyprawy. Takie ułożenie zwiększa prawdopodobieństwo, że klient kupi coś dodatkowo pod wpływem impulsu.

Jak eksponować produkty w sklepie – porządek i estetyka

Kolejną zasadą jest estetyczne ułożenie towaru. Pudełka, puszki czy butelki układajmy równo i zgodnie z ich wysokością. Dopasowujmy je również kolorystycznie. Klienci bardzo chętnie kupują rzeczy z atrakcyjnych ekspozycji, nie można natomiast liczyć na to, że zakupią produkty zakurzone czy brudne.

Towary w ladach chłodniczych

Także towary, które przechowuje się w warunkach chłodniczych, mogą być estetycznie zaprezentowane dzięki regałom chłodniczym, których atrakcyjny design przyciąga klientów. Regały chłodnicze mogą mieć różne kształty i kolory obudowy. Część z nich posiada szklane półki oraz oświetlenie wewnętrzne LED, które robi wrażenie na klientach. Na regałach chłodniczych układa się:

napoje,

produkty mleczne,

mięso i wędliny,

margaryna i masło.

Dowiedz się więcej: Regały i lady chłodnicze – dlaczego warto prezentować w nich towary?

Oprócz estetyki, zaletą zamykanych regałów jest to, że utrzymuje się stałą temperaturę – niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Bardzo przemyślanego ułożenia potrzebują wyroby cukiernicze: ciasta, torty. Takie artykuły najlepiej umieścić w eleganckiej, nowoczesnej witrynie chłodniczej.

Dowiedz się więcej: Wyposażenie sklepu mięsnego – co koniecznie musisz zakupić?

Jak eksponować produkty w sklepie? Mięso, wędliny i nabiał eksponuje się w ladach chłodniczych, które powinny być wyposażone w wewnętrzne oświetlenie o specjalnej barwie. Dzięki temu te towary będą dla klientów atrakcyjniejsze. Przypominamy, że jesteśmy nie tylko dostawcą kas fiskalnych we Wrocławiu i drukarek fiskalnych. Regały, witryny i lady chłodnicze dopasowane do każdego sklepu możemy znaleźć na www.wyposazeniesklepow.pl.

Najważniejsze zasady merchandisingu, czyli jak ułożyć towar w sklepie

Najważniejsze zasady merchandisingu, czyli jak ułożyć towar w sklepie

Przez termin merchandising rozumiemy techniki oraz sposoby wystroju pomieszczenia i prawidłowego ułożenia towaru. Celem takich praktyk jest zainteresowanie klienta produktem, podniesienie jego subiektywnej wartości i wzrost sprzedaży.

Należy pamiętać, że przekaz powinien być zróżnicowany, skierowany do różnych grup odbiorców w zależności od sytuacji, np.:

NOWY KLIENT – klient nie miał wejść do sklepu, ale coś go do tego skłoniło np. ciekawa ekspozycja i wystrój;

OKAZJONALNY KLIENT – to taki, który przyszedł kupić konkretny produkt, ale może dodatkowo coś dokupić. Technika up sellingu – sprzedaży dodatkowej np. 2+1 wraz z prawidłową ekspozycją jest jeszcze skuteczniejsza.

STAŁY KLIENT – konsument jest stałym klientem i trzeba o niego zadbać np. zapisanie do programu lojalnościowego, upoważnia do specjalnych ofert. W tym przypadku materiały POS takie jak ulotki czy woblery towarzyszące ekspozycji produktów zachęcają do danej aktywności.

Poznaj zasady merchandisingu

Jeżeli jako przedstawiciel handlowy masz niewiele czasu, aby zadbać o ekspozycję i prawidłowe ułożenie towaru na sklepie. Skorzystaj z kliku konkretnych wskazówek, jak zrobić to szybko i dobrze. Oto one:

Multifacing (prezentacja blokowa) – ustawienie wielu identycznych elementów obok siebie. Dzięki temu są one lepiej widoczne na tle innych produktów i wydają się większe. Tak uporządkowane artykuły mogą zwiększyć sprzedaż nawet o 250%. W takiej formie towary są prezentowane m.in. w sklepach wielkopowierzchniowych, ale i w mniejszych punktach przyczyniają się do wzrostu sprzedaży.

Zasada środka – jedna z podstawowych reguł merchandisingu. Zakłada, że najwięcej uwagi klienci poświęcają środkowej części regałów i ścian ekspozycyjnych. Jednocześnie tylko omijają wzrokiem produkty ustawiane na początku, a zanim dotrą do końca, najczęściej są już po podjęciu decyzji zakupowej. Dlatego w miejscach centralnych należy układać towar przynoszący największe zyski, ewentualnie artykuły, na których sprzedaży najbardziej nam zależy.

Zasada prawej ręki – większość klientów po produkty sięga prawą ręką, a po wejściu do sklepu kieruje się w prawo. Warto to wykorzystać i najbardziej konkurencyjne towary układać po prawej stronie.

Zasada lewego oka – zasada merchandisingu mówiąca o tym, że miejsca ekspozycyjne (regały, ekspozytory zbiorcze ulotek, plakaty) zaczynamy przeglądać od lewego górnego rogu, kończąc na prawym dolnym. W pewnym sensie reguła ta podtrzymuje efektywność zasady środka.

Zasada ergonomii – jako klienci niechętnie sięgamy po produkty umieszczone na górze (wspinając się na palce) lub na dole (schylając się) regałów ekspozycyjnych. Wszystko, co konieczne powinno więc znaleźć się w zasięgu ręki klienta. Inne artykuły, które znajdują się powyżej lub poniżej jego wzroku (70-160 cm) muszą zachęcać go do sięgnięcia po towar np. niższą ceną.

Uzupełnianie – prawidłowe ułożenie towaru nie wystarczy, jeśli nie zadbasz o zatowarowanie. Wcześniej upewnij się jednak, czy towar nie zalega na magazynie. Sprawdź stan produktów i jak najszybciej skieruj je na sklepowe półki, po czym kompletuj zamówienie. Pamiętaj, że zalegające na magazynie produkty przywołują tylko negatywne doświadczenia z Twoją marką. Na pewno nie pomagają w relacjach kierownik sklepu – przedstawiciel handlowy.

Aktualizacja – pilnuj aktualnych cen, daty ważności produktów i ważności akcji promocyjnych. Merchandising to prawidłowa cena i nazwa produktu, które muszą zawsze zgadzać się z tym, co widzi klient. Jeśli jest inaczej, spadają szanse na podjęcie przez niego decyzji zakupowej, przez co na znaczeniu tracą też pozostałe działania. Zawsze produkty z krótszą datą umieszczaj jako pierwsze. Z kolei po zakończeniu promocji zadbaj o usunięcie promocyjnych materiałów POS, aby nie wprowadzać klienta w błąd.

Jakości materiałów POS – to element budowania tożsamości marki i ważny punkt dobrego merchandisingu. Jeżeli prezentujesz coś na firmowym stojaku, nie może on być zepsuty czy brudny. Inaczej zostanie niechlubną wizytówką marki. Zadbaj więc o materiały reklamowe, w miarę możliwości wymieniając i odświeżając regały, banery, woblery, ulotki ścienne czy półkowe ekspozytory. Jeśli natomiast masz uwagi dotyczące ich użytkowania, efektywności czy trwałości, zgłaszaj je swojej firmie i postaraj się zaproponować inne, skuteczniejsze rozwiązanie.

Jak zadbać o merchandising na odległość?

Jeśli praca przedstawiciela handlowego ma być skuteczna, wszystkie powyższe działania są ważne i wpływają na wzrost sprzedaży. Musisz zadbać o punkt handlowy i prawidłowe ułożenie towaru, dzięki temu Twoja sprzedaż wzrośnie. Pamiętaj jednak, że podjęte działania w tym omawiany wyżej merchandising nie muszą być trwałe. Jeżeli nie masz wsparcia ze strony dedykowanego merchandisera, a wizyty są nieregularne ciężko zadbać o prawidłowe ułożenie produktów na odległość.

Twoja konkurencja nie śpi, na układanie towarów zgodnie z zasadami merchandisingu nie zawsze pozwala też sama placówka. Nie możesz mieć więc gwarancji, że przez dłuższy czas zachowane zostanie prawidłowe ułożenie towaru, kluczowego regału nie zajmie nikt inny, a sklep na bieżąco będzie uzupełniał braki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zadbać o ekspozycję swoich produktów na odległość, poznaj nasz program lojalnościowy B2B z serwisem ekspozycji online.

TAK, CHCĘ POZNAĆ program lojalnościowy OFFENSIS

Wykładanie towaru. Poznaj zasady – unikaj błędów – Warto Szkolić.pl

Wykładanie towaru (czy też ekspozycja towarów) to temat, który poruszaliśmy na łamach naszego bloga już wielokrotnie. Jednak w dzisiejszym artykule chcemy pokazać Wam ten temat z innej strony – pokazać jak wiedza z zakresu visual merchandising pomaga w tworzeniu dobrze sprzedającej ekspozycji. Zasady te stworzyliśmy, korzystając z z wiedzy naszych trenerów. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Stosuj zbieżność kategorii

Pamiętacie, jak pisaliśmy o przyzwyczajeniach konsumenckich? Ten temat poniekąd zahacza właśnie o schematy zachowań, czyli o pewne „zasady”, do których każdy jest przyzwyczajony. Przykładowo, szukając w sklepie ręczników papierowych, przyzwyczajeni jesteśmy, że znajdujemy je tuż obok papieru toaletowego. Tego typu uniwersalne ułożenie warto stosować w każdej branży i przy każdej kategorii. Dane produkty należy ustawiać obok tych, które są z nimi powiązane – fachowo nazywa się to „cross-merchandising”. Daje nam to nie tylko pewność, że klient szukając danego towaru, na pewno go znajdzie, ale także zwiększa szansę, że zakupi on produkt powiązany, którego nie miał w planach kupować.

Uwierz w moc multifacing

Pamiętajmy, żeby nie ustawiać na półce sklepowej zbyt wielu różnych towarów. Wykładanie towaru w ten sposób powoduje, że klienci na żadnym z towarów nie „zawieszą” wzroku odpowiednio długo, aby podjąć decyzje zakupowe. Należy ustawiać produkty w większej ilości. Ta technika też ma swoją fachową nazwę, a mianowicie „multifacing”. Termin multifacingu odnosi się także do wybranych towarów (tych, na których sprzedaży najbardziej nam zależy) w różnych miejscach sklepu. Nie ma wtedy możliwości, aby klient nie zobaczył/nie sięgnął po dany produkt.

Na wysokości wzroku – wszyscy wiedzą, a i tak działa 😉

Ten punt powinien być znany każdemu, kto zajmuje się sprzedażą detaliczną. Wysoko marżowe produkty należy zawsze układać na wysokości wzroku klienta. Tak, aby był to pierwszy produkt w danej kategorii, na który klient zwróci uwagę, robiąc zakupy. Szacunkowo – jest to wysokość pomiędzy 120 a 160cm od podłogi. Kolokwialnie te miejsca są nazywane „najlepszymi półkami”. Najtańsze produkty układamy zazwyczaj najniżej, gdyż można założyć, że klienci, dla których cena jest głównym kryterium zakupu, schylą się po dany produkt.

Wykorzystanie przestrzeni sklepowej

Pamiętajcie, aby odpowiednio zagospodarować całą przestrzeń sklepu. Tyczy się to głównie rogów, brzegów półek, etc. W przypadku mniejszych powierzchni można zainwestować w standy promocyjne – są one z reguły dość wąskie, dlatego doskonale nadają się jako „uzupełniacze”. Pamiętajcie, też aby brzegi półek także zostały odpowiednio zagospodarowane. Idealnym przykładem są np. małe paczki chipsów. Pamiętajcie także o odpowiednim wykorzystaniu stref – wspomniane rogi czy krańce półek nie należą do korzystnych stref, więc tam nie eksponujmy produktów, na sprzedaży których nam zależy. Najlepsze strefy to skrzyżowania, środku półek, oraz oczywiście strefy przykasowe. To tam klienci „spędzają” najwięcej czasu.

Zasada FIFO

Czyli „First-in-firs-out”. Zasada ta mówi nam o tym, aby towary, które są w magazynie najdłużej stały najbliżej klienta. Tyczy się to nie tylko stoisk wędliniarsko mięsnych czy warzywno-owocowych. W przypadku innych produktów (spożywczych czy kosmetycznych) towar z najkrótszą datą ważności powinien znajdować się w pierwszym rzędzie. Należy szczególnie pamiętać o tym, w kontekście uzupełniania produktów. Uzupełniamy zawsze tylne rzędy.

Dbałość o ekspozycję

Pilnujcie, aby na półkach nie było „dziur”. Wasz personel stale powinien uzupełniać ewentualne braki, dbać o regularne wykładanie towaru. Ekspozycja powinna być równa oraz zadbana. Produkty powinny być zwrócone etykietą do klienta, aby nie miał on problemów z rozpoznaniem danego towaru. Przy tym punkcie pamiętajcie także, że nie tylko o same produkty należy dbać, ale również cenówkom powinno się poświęcać uwagę. Listwy cenowe powinny być równe, a same ceny wstawione prosto, dokładnie przy produkcie, którego dotyczą. Odpowiednio, dla cen regularnych stosujemy białe cenówki, a dla promocyjnych, żółte.

Marketing i materiały POS

Nie bójcie się wobblerów, standów czy ulotek. Tak samo wywieszki oraz naklejki pomogą Wam lepiej wyeksponować produkty. Wiemy, że odpowiednie dobranie materiałów pomoże Wam zwiększyć sprzedaż. Możecie się pokusić także o mniej standardowe formy reklamy, jak np. naklejki na taśmach sklepowych.

Wykładanie towaru w strefie przykasowej, a zakupy impulsowe

Zakupy impulsowe są to te, o których decydujemy spontanicznie, bez wcześniejszego planowania. Co ważne, odpowiednie wykładanie towaru pomaga wzbudzić w kliencie potrzebę posiadania danego produktu, oraz ją zaspokoić. Zakupy impulsowe są najczęściej robione przy kasie, dlatego też aranżacja tej strefy jest odpowiednio ważna. Poświęciliśmy jej także osobny artykuł dot. aranżacji stref przykasowych. Skrótowo, podpowiemy, że w strefach przykasowych powinny znajdować się drobne produkty, kosztujące zaledwie kilka złotych. Są to głównie słodycze, baterie, czasami leki przeciwbólowe. Wszystko, co może „się przydać”. Słodycze mają też dodatkowy atut – w strefach przykasowych znajdują się najczęściej na wysokości wzroku dzieci, a więc istnieje szansa, że nasi najmłodsi klienci mocno podkręcą sprzedaż tej kategorii :).

Efekty specjalne zostawcie w kinie

Jest to najczęstszy błąd oraz pułapka w kontekście Merchandisingu. Polega ona na umieszczaniu „ozdób” w nadmiernej ilości. Kolorowe monitory, mnóstwo roll-upów… Wszystko, co przedsiębiorca wrzuca do kategorii „bardzo efektowne, klientom się spodoba”. Otóż, nie do końca … Spodobać, się owszem może, ale odciągnie uwagę klientów od produktów które sprzedajesz. A to ułożenie towarów na półkach powinna grać pierwsze skrzypce. Należy więc unikać dostarczania klientom zbyt dużej ilości bodźców – zadbajcie bardziej o elegancką ekspozycję, niż natłok wszystkiego.

Rozłożenie ekspozycji na powierzchni sklepu

Pamiętajcie, aby zapewnić klientom możliwość swobodnego poruszania się po sklepie. W miejscach, zazwyczaj zatłoczonych (np. przy kasie czy przy ladowym stoisku wędliniarskim) pozostaw więcej wolnej przestrzeni. Tak samo pamiętajcie o oświetleniu –zadbajcie, aby wszystkie wasze produkty były odpowiednio oświetlone, a co za tym idzie, zauważone przez klientów. Dobrze dobrane oświetlenie pomoże również „podkręcić” atrakcyjność produktów, co będzie miało przełożenie na sprzedaż.

Na koniec wspomnimy, że dobre, efektywne wykładanie towaru odpowiada nawet za 30% sprzedaży. Warto więc wszystkie nasze rady odpowiednio wykorzystać. Damy Wam też drobną wskazówkę – wszystko, co opisaliśmy możemy pomóc Wam wdrożyć podczas naszych szkoleń 🙂 To oraz o wiele więcej pożytecznej, i co ważniejsze, praktycznej Widzy zdobędziecie, korzystając z naszej oferty. Zapraszamy!

W ŚWIECIE MERCHANDISINGU: Zasady FIFO, LIFO i FEFO – Warto Szkolić.pl

Aby uniknąć potencjalnych strat w sklepie należy rozsądnie rozporządzać jego zatowarowaniem. Należy przemyśleć, co powinno znajdować się na sali sprzedaży, ale też w sklepowym magazynie. Kolejność wykładania i sposób układania towaru na półkach nie powinien być dziełem przypadku.

Pomocne w zarządzaniu asortymentem są zasady FIFO, LIFO i FEFO. Co jednak kryje się za tymi zabawnie brzmiącymi nazwami? Czym różnią się te reguły? I wreszcie: którą z nich warto stosować w sklepie?

Zasada FIFO, czyli z angielskiego ‘first in, first’ out (pierwsze przychodzi, pierwsze wychodzi) jest jedną z najczęściej stosowanych koncepcji. Być może dlatego, że wydaje się być najbardziej oczywista i logiczna. Według tej reguły do najszybszego wyjścia ze sklepu przeznaczony jest ten towar, który najwcześniej pojawił się w magazynie. Reguła ta sprawdza się doskonale w sklepach odzieżowych, w których produkty, które przyszły najwcześniej pochodzą z starszej, nieaktualnej kolekcji. W dużej mierze jest też stosowana przez sklepy spożywcze, ponieważ towary, które przyszły wcześniej często mają krótszą datę ważności.

Zasada LIFO, czyli ‘last in, first out’ (ostatnie wchodzi, pierwsze wychodzi) stanowi swojego rodzaju odwrócenie zasady FIFO. Reguła ta działa jak ułożenie czegoś na stosie: sięgamy wtedy po rzecz, która jest na wierzchu. Zasada LIFO jest bardzo rzadko stosowana, ponieważ praktycznie w żadnej branży towar, który został wcześniej wyprodukowany i przywieziony zachowuje cały czas tą samą wartość.

Trzecia zasada, FEFO, oznacza z języka angielskiego ‘pierwsze traci ważności, pierwsze wychodzi’ (first expired, first out). Oznacza ona, że w pierwszej kolejności na sprzedaż przeznaczone są towary, który najszybciej stracą ważność. Dlatego w sklepie spożywczym w przodu półki znajdziemy produkty z krótszą datą ważności, a z tyłu z dłuższą. Stosowanie zasady FEFO jest szczególnie ważne w branżach, w których produkty mają określoną, a co za tym idzie z czasem też tracą, ważność. W branży spożywczej można stosować zasadę FIFO wobec pewnych produktów (np. tych pochodzących od sprawdzonych dostawców), powinna ona jednak przeplatać się z używaniem zdrowego rozsądku, który nakazuje odwoływać się do reguły FEFO.

Przedsiębiorca sam musi zdecydować, która zasada najlepiej sprawdza się przy poszczególnych produktach. Jedyna zasada, której nie polecamy to zasada LIFO. Być może jest ona wygodna i komfortowa dla osób wykładających i układających towar, ale będzie skutkowała tym, że kiedy sprzedamy wierzchnią partię towaru naszym oczom ukaże się duża ilość towaru, którego wartość w międzyczasie spadła (nawet do zera).

Warto także wspomnieć o dodatkowej, czwartej zasadzie: FISH (first in, still here), czyli ‘pierwsze przyszło, nadal tutaj’, której zalecamy gorliwie się wystrzegać!

Ekspozycja

Ekspozycja to miejsce na wystawie, targu, czy też sali sprzedażowej, gdzie osoba lub firma prezentuje swoje towary i usługi. Ekspozycja jest jednym z obszarów visual merchandisingu, czyli działań promocyjnych, które odnoszą się do aranżacji przestrzeni sprzedażowych. Klienci zwykle preferują czystość, precyzję, porządek, czytelne, zrozumiałe, a także logiczne rozmieszenie towarów. Spoglądając na ekspozycję, szukają często gotowych pomysłów, podpowiedzi czy swoistego rodzaju inspiracji. Konsument chce być pewien, że to co kupuje jest zgodne z ówczesnymi trendami oraz normami. Rozmieszczając towary w danej przestrzeni, należy kierować się swoistymi regułami, które wynikają z zachowań klientów, takich jak: odruchy czytania, poziom wzroku, czy zasada środka. Dzięki owym regułom można rozmieścić produkty o najwyższym priorytecie sprzedaży (np. zbyteczne produkty, których sprzedawca chce się pozbyć lub nowości, czy promocje) tak aby została im poświęcona jak największa uwaga[1].

Główne zadania

Do głównych zadań ekspozycji można zaliczyć:

kreowanie wizerunku sklepu oraz zaspokajanie potrzeb konsumentów.

tworzenie atmosfery w sklepie i wpływanie na wybory klientów,

umożliwienie zapoznania się z ogółem asortymentu

wpływanie na podejmowanie decyzji klienta w celu zmaksymalizowania wartości zakupów oraz obrotu produktów,

rozmieszczenie produktów na obszarze sklepu w sposób racjonalny, każdy artykuł powinien być dobrze widoczny,

“grupy towarów powinny być zorganizowane w bloki, towary umieszcza się na kilku poziomach w krótszych odcinkach – tzw. multifacing” [2] ,

, określenie stref na obszarze sklepu, które przynoszą dochód i stref martwych, które omijają klienci, na podstawie przeprowadzonych badań,

zachowanie spójności między rozkładem towarów na witrynach a istniejącymi narzędziami merchandisingu.

stosowanie zasady first in – first out, czyli towar z ostatniej dostawy zostaje ustawiony z tyłu[3].

Narzędzia

Pomocnym narzędziem do umiejscawiania towarów nie pod względem ruchu klienta czy obszaru sali, ale względem innych produktów jest Crossmerchandising. Celem owego narzędzia, jest wywołanie u konsumentów swoistego rodzaju impulsu zakupowego, który skłania do nieplanowanych zakupów.[4] Chodzi o taki sposób zestawienia ze sobą towarów, aby obok produktu pierwszej potrzeby, stał na przykład produkt komplementarny (jak w przypadku zestawienia środków przeciwbólowych i wody)[5].

Aby ekspozycja spełniała swoje zadanie, tworzy się specjalne wyposażenie, takie jak: wyspowe lady, wielofunkcyjne systemy ścienne, gabloty, witryny, które umożliwiają lepsza widoczność towarów. Jest to wyposażenie typu show-and-sell[6]. Pozwala ono klientom na przyjrzenie się produktom z bliska i dokonanie oceny oraz wyboru bez pomocy sprzedawcy. Odpowiednio rozmieszone wyposażenie może stanowić ekspozycję, która przyciągnie klientów[7].

Metody badania widoczności

Istnieje kilka metod badania widoczności poszczególnych stref ekspozycji, mianowicie:

Eksperyment sprzedażowy, który polega na obserwowaniu efektów sprzedaży danego sposobu eksponowania towarów (np. wypełnienie całego regału tym samym rodzajem towarów pozwala na zauważenie, z której półki klienci są bardziej skłonni wziąć produkt), Badanie ankietowe oraz wywiad (pytanie konsumentów o to, jaki wpływ ma ekspozycja na ich zachowania zakupowe), Obserwacja – uczestnicząca lub z pomocą m.in. eye-trackera[8].

Rodzaje

Można wyróżnić wiele rodzajów ekspozycji, m. in,

Ekspozycja otwarta umożliwiająca w swobodny i łatwy sposób na dostęp do towarów, dzięki czemu możliwe jest sprawdzenie czy wypróbowanie produktu. Jest ona oparta na zaangażowaniu i jej zadaniem jest przyciągnięcie uwagi konsumenta. Najczęściej stosowana jest w sklepach odzieżowych.

umożliwiająca w swobodny i łatwy sposób na dostęp do towarów, dzięki czemu możliwe jest sprawdzenie czy wypróbowanie produktu. Jest ona oparta na zaangażowaniu i jej zadaniem jest przyciągnięcie uwagi konsumenta. Najczęściej stosowana jest w sklepach odzieżowych. Crossmerchandising , który łączy w sobie kilka różnych, zazwyczaj komplementarnych produktów obok siebie, dzięki czemu klientowi zostaje podsunięte tak zwane gotowe rozwiązanie. Konsumenci ekspozycje takiego rodzaju, są bardziej skłonni do zakupu dodatkowych produktów, które uwzględnione są w rozwiązaniach sklepu.

, który łączy w sobie kilka różnych, zazwyczaj komplementarnych produktów obok siebie, dzięki czemu klientowi zostaje podsunięte tak zwane gotowe rozwiązanie. Konsumenci ekspozycje takiego rodzaju, są bardziej skłonni do zakupu dodatkowych produktów, które uwzględnione są w rozwiązaniach sklepu. Ekspozycja tematyczna , jak sama nazwa wskazuje, związana jest ze stworzeniem powiązania między wydarzeniem a klientem, np. kolekcja jesienna sieci odzieżowej. Styl ekspozycji nawiązuje do konkretnego tematu. Celem owej wystawy jest wywołanie swoistego impulsu zakupowego, dzięki uświadomieniu i przypomnieniu klientowi o potrzebie zakupów.

, jak sama nazwa wskazuje, związana jest ze stworzeniem powiązania między wydarzeniem a klientem, np. kolekcja jesienna sieci odzieżowej. Styl ekspozycji nawiązuje do konkretnego tematu. Celem owej wystawy jest wywołanie swoistego impulsu zakupowego, dzięki uświadomieniu i przypomnieniu klientowi o potrzebie zakupów. Ekspozycja klasyfikująca polegająca na przedstawieniu konsumentowi, różnorodnych wariantów tego samego produktu, dzięki czemu klient jest w stanie na lepsze zorientowanie się w cenie i jakości. Konsument jest w stanie szybciej poznać, wachlarz możliwości zakupu najlepszej do najgorzej jakości, a także ceny.

polegająca na przedstawieniu konsumentowi, różnorodnych wariantów tego samego produktu, dzięki czemu klient jest w stanie na lepsze zorientowanie się w cenie i jakości. Konsument jest w stanie szybciej poznać, wachlarz możliwości zakupu najlepszej do najgorzej jakości, a także ceny. Ekspozycja typu styl życia ma na celu ukazanie produktów mających związek z życiem codziennym konsumenta, jego zainteresowaniami, przekonaniami, poglądami, czy zajęciami. Metoda ta wykorzystywana jest głównie przez sklepy odzieżowe. Warto natomiast pamiętać, aby wystawa skutecznie dotarła do klienta, należy stworzyć ją w sposób czytelny oraz przejrzysty. Jeżeli produkty o porównywalnej jakości czy cenie zostaną ustawione obok siebie, może to wprowadzić konsumenta w zakłopotanie, co zmniejszy prawdopodobieństwo potencjalnego zakupu.

ma na celu ukazanie produktów mających związek z życiem codziennym konsumenta, jego zainteresowaniami, przekonaniami, poglądami, czy zajęciami. Metoda ta wykorzystywana jest głównie przez sklepy odzieżowe. Warto natomiast pamiętać, aby wystawa skutecznie dotarła do klienta, należy stworzyć ją w sposób czytelny oraz przejrzysty. Jeżeli produkty o porównywalnej jakości czy cenie zostaną ustawione obok siebie, może to wprowadzić konsumenta w zakłopotanie, co zmniejszy prawdopodobieństwo potencjalnego zakupu. Ekspozycje wolnostojące mające na celu uproszczenie dostępu konsumentowi do produktu. Stosowane są często w dyskontach oraz w sklepach wielkopowierzchniowych. Jest to wygodne i oszczędne rozwiązanie logistyczne, niewymagające dodatkowej pracy personelu[9].

Przypisy

Bibliografia

Binsztok A. Zuzański T. (2013). Jak oczarować klientów w sklepie, czyli merchandising z elementami psychologii zachowań konsumenckich, Helion, Gliwice, s. 163.

Borusiak B, Pierański, Strykowski S. (2017). Percepcja ekspozycji towarów w sklepie, Zeszyty Naukowe, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, nr 334, s. 109

Diamond J, Diamond E. (2007). Merchandising. Magnetyzm przestrzeni handlowej, Onepress, s. 114

Gajewska P, Piskrzyńska K. (2016). Wpływ visual merchandisingu na decyzje zakupowe klientów, ZN WSH Zarządzanie, nr 4, s. 319-325

Nowogródzka T. (2010). Merchandising jako skuteczna technika marketingu handlowego, Zeszyty Naukowe Polituki Europejsie, finanse i marketing, nr 3, s. 300

Pałgna R. (2012). Merchandising, Akademia Morska w Gdyni, Gdynia, s. 30

Plichta J. (2004). Merchandising, Wyd. Oficyna Ekonomiczna, Kraków, s. 95.

Witek L. (2007). Merchandising w małych i dużych firmach handlowych, C.H. Beck, Warszawa, s. 85-89, s. 77-78

Autor: Michał Polański

.

Jak rozłożyć towary na sklepowych półkach, tak aby zwiększyć sprzedaż?

Odpowiednie rozlokowanie produktów w sklepie ułatwia nabywcom poszukiwanie i wybór towarów. Strategia merchandisingowa musi być spójna oraz dopasowana do oczekiwań i przyzwyczajeń klientów.

Rozmieszczenie produktów na półkach ma znaczenie

Często decyzje zakupowe podejmowane są już w sklepie. Dlatego należy zadbać o przemyślane rozmieszczenie produktów oraz ich efektowną ekspozycję. Nic nie przyciąga wzroku bardziej niż odpowiednio oświetlone towary. Projektując oświetlenie trzeba pamiętać o zaakcentowaniu wybranego asortymentu na półkach, odpowiednim natężeniu światła czy trafnym doborze jego barwy. Ta inwestycja wzbogaca doświadczenia klientów i wydłuża czas spędzony na zakupach, a w konsekwencji – zwiększa sprzedaż. Innymi sposobami na zatrzymanie uwagi kupujących są woblery – zawieszki mocowane na półkach sklepowych, na cienkiej, przeźroczystej i sprężystej folii, tworzą one efektywną formę komunikacji i wyróżniają np. aktualne promocje. Należy pamiętać również o tzw. cenówkach informujących o cenie – ich brak jest częstą przyczyną rezygnacji z zakupów. Dodatkową zaletą takich etykiet jest przeliczenie ceny za 1kg lub 1l produktu, co pozwala na szybsze porównanie ofert.

Jak kupują kobiety, a jak mężczyźni?

Zwykło się mówić, że kobiety robią zakupy, a mężczyźni kupują. Okazuje się, że żeńska część klientów jest w stanie spędzić w sklepie bardzo dużo czasu, wybierając właściwe dla siebie towary – zarówno pod względem preferencji, jak i składu. Zazwyczaj to kobiety są odpowiedzialne za budżet domowy, dlatego szczególną uwagę zwracają na atrakcyjne promocje i gratisy. Warto więc takie informacje umieścić na wysokości wzroku, tak aby ułatwić dostęp do produktów w ciekawej ofercie. Mężczyźni natomiast bardzo często wybierają się do sklepu po konkretne towary, owszem kupują szybciej – jednak i oni nie przejdą obojętnie obok zniżek.

Kilka zasad dobrego Merchandisingu

Merchandising to działania, które mają na celu zwiększenie zakupowego komfortu odwiedzających sklep, a tym samym wzrost sprzedaży. Dobrze jest kierować się kilkoma uniwersalnymi zasadami.

Dla przykładu:

Środkową część regału warto przeznaczyć na towary, które przynoszą największy zysk.

Tworząc koncepcje sprzedażową należy pamiętać także o umieszczeniu artykułów tej samej kategorii i artykułów powiązanych blisko siebie.

Półki powinny być zawsze pełne i należy unikać pustych miejsc (ułatwiają to np. popychacze).

I najważniejszy aspekt – regały sklepowe muszą być utrzymane w czystości i być uporządkowane, chaos nie jest sprzymierzeńcem żadnych zakupów.

W Merchandisingu istotna jest ogólna wiedza o zachowaniach klientów oraz ich potrzebach, przydaje się znajomość dziedzin takich jak marketing i psychologia sprzedaży. Budując strategię merchandisingową warto więc zwrócić się do ekspertów.

Źródła:

Jak zapewnić sprawne funkcjonowanie sprzedaży w sklepie detalicznym FMCG? [w:] http://www.poradnikhandlowca.com.pl/

Jak kupują Polacy? [w:] https://www.hrs.com/

Merchandising i shopper marketing

Merchandising – ekspozycja towarów w sklepie

Poruszając się z normalną prędkością pomiędzy sklepowymi półkami, klient jest w stanie ogarnąć wzrokiem około 300 SKU (produktów i ich wariantów) w ciągu zaledwie 5 sekund. Oznacza to, że w sklepie marka musi krzyczeć głośniej od konkurencji, żeby przyciągnąć uwagę klienta.

Z artykułu dowiesz się:

co to jest merchandising,

jaki jest zakres merchandisingu,

jak prawidłowo eksponować produkty i POS-y,

czego unikać, czyli podstawowe błędy placówek handlowych,

czym jest trade marketing,

dlaczego warto wybrać agencję do obsługi merchandisingowej.

Wszyscy kupujemy. Niezależnie od naszego emocjonalnego stosunku do tej czynności regularnie przemierzamy sklepy w poszukiwaniu makaronu, cukru czy jogurtu. Wyobraźmy sobie jednak, że chcemy kupić potrzebny produkt, a na półce – pusto, bo klient przed nami wykupił ostatnią sztukę. I tu nasuwa się pytanie: jakim cudem, w dzisiejszych czasach taka sytuacja zdarza się tak rzadko? Dlaczego półki w hipermarketach są wypełnione produktami pomimo panującego w tych miejscach ogromnego natężenia ruchu kupujących? Odpowiedzią na te pytania jest właśnie merchandising.

Termin ten nie ma ścisłego odpowiednika w języku polskim. Szkoda, bo można sobie na nim połamać język. Najwierniejszym określeniem słownikowym jest „organizacja zbytu towarów”.

Merchandising

…. to koncepcja zakładająca wykorzystanie całości przestrzeni handlowej do komunikacji z klientami w celu wywołania potrzeby zakupu towarów i umożliwiająca jej realizację.

POLECAMY SZKOLENIA: TRADE MARKETING I MERCHANDISING – wybierz coś dla siebie

Są to bodźce, które przyciągają nas do sklepu, działają na nas na jego terenie i wpływają na optymalne wykorzystanie potencjału miejsca sprzedaży. Informacja jest różnicowana dla grup osób, które:

nie miały zamiaru wchodzić do sklepu, ale coś je ku temu skłoniło;

weszły po określony produkt, ale może kupią coś jeszcze;

są stałymi klientami i warto zadbać, aby nimi pozostały.

Co ciekawe, podobne techniki merchandisingowe stosują zarówno wielkie sieci handlowe, jak i punkty sprzedaży oferujące dobra dla wybranej klienteli.

Merchandising – cele

Kampanie reklamowe budują świadomość marki i pobudzają do zakupu danego towaru. Jednak prawie 80% konsumentów decyzję o zakupie podejmuje dopiero w sklepie. Tam reklama nie jest już w stanie w znaczący sposób wpłynąć na poziom sprzedaży. Za to na znaczeniu diametralnie zyskują narzędzia BTL, w tym też merchandising.

Cel nadrzędny merchandisingu mieści się w skrócie AIDA (ang. attention interest desire action), czyli przyciągnięciu uwagi klienta, wzbudzeniu jego zainteresowania i pożądania, następnie wykreowaniu potrzeby posiadania oraz zainicjowaniu działania, czyli spowodowaniu zakupu.

ZAPRASZAMY NA SZKOLENIE: MERCHANDISING – ORGANIZACJA POWIERZCHNI SKLEPU

Bardziej szczegółowo jako cele merchandisingu można wskazać:

przyciągnięcie klientów do danej placówki handlowej;

właściwe umiejscowienie produktów na mapie sklepu;

wywołanie zainteresowania klientów ekspozycją;

unikanie tzw. out of stocków – czyli braków na półkach;

wzrost sprzedaży, realizacja celów sprzedażowych, zysku;

poprawa wizerunku firmy lub producenta;

wzmocnienie subiektywnej wartości towaru w oczach kupującego – postrzeganie marki;

przedłużenie czasu spędzanego przez klienta w sklepie, wydłużenie jego ścieżki zakupowej.

Zakres merchandisingu rozpoczyna się od działań wabiących konsumentów do konkretnego sklepu dzięki wykorzystaniu elementów informacyjnych i reklamowych umiejscowionych na zewnątrz danego punktu. Następnie obejmuje on metody wpływania na zachowania klientów przez wystrój placówki, jej architekturę i funkcjonalność. Dalej poprzez sposób prezentacji produktów, czyli ekspozycję towarów – standardową i wszelkiego rodzaju ekspozycje promocyjne i dodatkowe, aż po materiały wspierające sprzedaż (POS).

Pojęcie merchandisingu ewoluuje wraz ze zmianami zachodzącymi w marketingu i staje się hybrydą, która obejmuje elementy przynależące wcześniej do innych jego dziedzin. Z działaniami merchandisingowymi łączą się takie zagadnienia, jak category management, visual merchandising, customer experience, POS-y i marketing sensoryczny (5D). Komunikacja z konsumentem jest więc tym skuteczniejsza, im więcej jego zmysłów jednocześnie obejmuje i im przyjemniejsze są jego doświadczenia zakupowe.

Merchandising – właściwa ekspozycja towarów w sklepie

Budując ekspozycję produktów, należy wziąć pod uwagę otoczenie sklepu – konkurencję, a także przekrój potencjalnych klientów. Kiedy kupujemy, główną rolę odgrywa nasza podświadomość, także poprzez odpowiednią organizację sklepu można sterować ruchem klientów – jest to jedno z głównych zadań merchandisingu. Klient powinien odwiedzić możliwie największą część sali sprzedażowej i spędzić w sklepie maksymalną ilość czasu. Działania muszą być subtelne, gdyż obecny shopper jest bardzo wyczulony na wszelką manipulację, natychmiast ją wychwytuje i odrzuca.

Asortyment należy dobrać do potrzeb wybranej grupy docelowej. Następnie trzeba pogrupować produkty na jednorodne i logiczne kategorie, potem wybrać odpowiednie miejsca do zaprezentowania poszczególnych elementów ekspozycji, uwzględniając zarówno czytelność i ergonomię umiejscowienia, jak i komplementarność produktów – czyli cross merchandising.

Charakterystycznym elementem współczesnej gry rynkowej jest oferowanie olbrzymiej różnorodności towarów o dużym podobieństwie cech. Klient udaje się do sklepu z myślą o konkretnym produkcie, lecz bogata oferta konkurencji doprowadza go do kupna produktu najlepiej wyeksponowanego. Poruszając się wśród sklepowych półek z normalną prędkością, klient jest w stanie ogarnąć wzrokiem około 300 SKU (ang. stock keeping unit) w ciągu zaledwie 5 sekund. Oznacza to, że w sklepie marka musi krzyczeć głośniej od konkurencji, żeby przyciągnąć uwagę klienta.

Wchodząc w alejkę sklepową, klient kieruje się zwykle zasadą prawej ręki, czyli obserwuje towary po swojej prawej stronie. Najatrakcyjniejsze są miejsca umieszczone na środku alejki; na początku jest jeszcze za wcześnie, żeby dokonać zakupu, a na końcu – już za późno, bo zainteresowanie produktami spada. Istotna jest także długość samej alejki: zbyt długie wzmacniają bowiem wskaźnik bumerangu – chodzi tu o to, że klient wchodzi między półki, ogląda produkty do pewnego miejsca, po czym się cofa. Do tego dodajmy zasadę lewego oka, czyli produkty są rozmieszczone od najbardziej atrakcyjnych znajdujących się po jego lewej stronie, do tych słabszych – po prawej.

Na samej półce istotny jest planogram, czyli mapa półki. W sieciach handlowych jest on z góry ustalony i zgodnie z negocjacjami dostawcy produktu z danym detalistą. Podstawowym elementem planogramu jest facing, czyli „twarz” produktu umieszczona bezpośrednio przy krawędzi półki (przy czym kilka produktów umieszczonych jeden na drugim to wciąż jeden face). Zwiększenie liczby produktów tego samego rodzaju ma ogromny wpływ na sprzedaż.

Ważną zasadą jest blokowanie produktów, czyli umieszczanie grup produktowych w jak największych jednorodnych blokach. Dzięki temu oko klienta jest w stanie łatwo zauważyć dany artykuł. Trzeba także zwracać uwagę na terminy przydatności do użycia/spożycia danego produktu: kierujemy się więc zasadą FIFO (ang. first in first out), czyli produkty z dłuższym terminem umieszczane są za tymi z krótszą datą ważności.

Na najniższych półkach umieszcza się towary ciężkie, o dużych gabarytach, bo łatwo jest je stamtąd wyciągnąć i zabrać. Można tutaj umiejscowić także artykuły przyciągające wzrok, np. kolorowymi opakowaniami, lub powtórzyć ekspozycję z najatrakcyjniejszych części półek powyżej. Warto też zwrócić uwagę, żeby umiejscowienie produktu przeznaczonego dla danej grupy docelowej było dopasowane do jej możliwości – np. produkty dla dzieci czy osób starszych ustawiać należy dość nisko.

Ważne, żeby działać zgodnie z zasadami cross merchandisingu, czyli umieszczać produkty komplementarne blisko siebie. Dobrym tego przykładem są słone przekąski znajdujące się w okolicy napojów chłodzących, a złym – ryb w okolicy produktów czekoladowych.

Jeżeli chodzi o materiały POS – aktualny, czysty i widoczny przekaz informacyjny i reklamowy przyciąga uwagę klientów, zachęca do kupna i buduje pozytywny wizerunek marki. Nie jest dobrym pomysłem skupianie zbyt dużej ilości tego typu materiałów w jednym miejscu, gdyż przekaz przestaje być efektywny. Ważne jest też, by ich nie umiejscawiać np. wysoko ponad głowami konsumentów – są wówczas po prostu bezużyteczne.

Zdrowy rozsądek pilnie potrzebny

Każdy sklep to indywidualny przypadek. Ma unikalną architekturę, atmosferę, inne produkty w ofercie, a także odmienną grupę docelową, co trzeba odpowiednio wykorzystać. Poniżej zamieszczamy listę niewybaczalnych błędów, które są popełniane przez sklepy:

głównym błędem występującym przede wszystkim w mniejszych sklepach samoobsługowych jest zbyt duża ilość towaru w stosunku do wielkości placówki. Właścicielom wydaje się, że wykładając wszystko na półki, zrobią większe wrażenie na konsumencie, jednak często zapominają przy tym o zdrowym umiarze. Zdarza się, że dodatkowa „ekspozycja” wody mineralnej na podłodze skutecznie blokuje alejkę w sklepie i utrudnia dostęp do standardowej półki, zaś wciśnięte w kąt trzy dodatkowe ekspozytory promocyjne bardziej odstraszają, niż przyciągają uwagę;

drugim niewybaczalnym błędem jest brak etykiet cenowych, co w połączeniu z nadmiarem towaru tworzy chaos trudny do zniesienia dla konsumenta. Należy pamiętać, że 80% klientów nie kupi towaru, na którym brakuje ceny;

chęć nadmiernego towarowania sklepu wzmacnia także nieprzyjemne zjawisko, jakim jest tzw. butt-brush effect (u nas określane jako „wolne plecy”). Chodzi o to, że klienci, w szczególności kobiety, ale i mężczyźni, nie lubią być potrącani przez innych od tyłu. Rozplanowując ekspozycję, trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią szerokość przejść między alejkami i wolną przestrzeń wokół ekspozycji promocyjnych w celu zapewnienia komfortu do zapoznawania się z produktem;

czystość i estetyka ekspozycji – kupujący nie sięgną po produkty brudne, zakurzone lub uszkodzone. Nie podejdą do ekspozycji, które wyglądają nieestetycznie – może to mieć negatywny wpływ na percepcję marki.

Trade marketing – jak spełnić potrzeby klienta

Trade marketing – to nazwa szeregu zmian zachodzących na rynku sklepów, zarówno wielkich hipermarketów, jak i małych placówek handlu detalicznego. Przyczyną tych przekształceń jest wpływ gospodarki na zachowania konsumentów. Konsument stał się prosumentem. Ma wiedzę, a co za tym idzie – władzę tak dużą, że kształtuje rzeczywistość w sklepach. To on decyduje o tym, co znajdzie się na półce, a co z niej zniknie. Nie lubi manipulacji i łatwo je wychwytuje. Największym więc pragnieniem zarówno właścicieli sklepów, jak i producentów towarów jest jak najgłębsze zrozumienie potrzeb konsumenta i dopasowanie się do nich.

Oto kilka danych statystycznych związanych z trade marketingiem:

prawie 80% decyzji zakupowych podejmowanych jest w sklepie;

68% kupujących to konsumenci zmieniający marki (brand switchers), dokonujący wyborów impulsowych;

tylko 5% klientów marketów jest lojalnych wobec marki;

tylko 26% kupujących jest lojalnych wobec konkretnego detalisty.

Powyższe wyniki badań spowodowały alokację środków przeznaczonych na ATL i działania out of store – w kierunku działań trade marketingowych. Daje to marketerom wielką szansę na dotarcie do konsumentów, budowanie wartości marki i stymulację konsumpcji. Dobry marketing w sklepie wiąże się też ze ścisłą współpracą sieci handlowych z producentami, ale na naszym rynku zjawisko to jest dopiero w fazie rozwoju.

Trade marketing spowodował, że zaczęto patrzeć na placówkę handlową jak na całość. Okazało się, że holistyczne podejście pozwala uzyskać lepsze rezultaty od działań w skali marki. To samo dotyczy kategorii: promowanie całej wpływa na wzrost potencjału marek, które są w niej zawarte. Stąd też wszechobecne instalacje shop in shop organizujące przestrzeń całej alejki w sklepie. Reasumując: w miejscu sprzedaży konsument ma się dobrze czuć, a zakupy mają być dla niego łatwym i przyjemnym doświadczeniem.

Obok shop in shopów kolejnym dowodem na rozwój shopper marketingu na naszym rynku są stosowane przez największe sieci handlowe karty lojalnościowe. Dzięki nim najwięksi detaliści mają dokładne informacje na temat koszyków zakupowych posługujących się tymi kartami konsumentów. Mogą podzielić ich na grupy, wybrać te, które są najbardziej dochodowe i do ich potrzeb dopasowywać swoją ofertę.

Na polskim rynku znajdziemy firmy, które specjalizują się w badaniach shopper marketingowych – zarówno uczestniczących, jak i nieuczestniczących. Uczestniczące to takie, w których konsument ma świadomość, że jest poddawany badaniu (np. eye tracking). Nieuczestniczące polegają np. na obserwacji konsumenta w miejscu sprzedaży lub badania kamerami. Obecnie bardzo popularne są badania z wykorzystaniem eye trackingu lub vision trackingu, zarówno w miejscu sprzedaży, jak i przy użyciu symulacji komputerowych. Badania takie są narzędziem często używanym przez category menadżerów do badania skuteczności tworzonych planogramów.

Oddam merchandising w profesjonalne ręce

Usługi mają „nienamacalny” charakter, a do tego opierają się na działaniu człowieka. Z kolei duże sieci handlowe rozproszone są na terenie całego kraju. Jak zatem zminimalizować ryzyko związane z ogólnopolskim merchandisingiem? Najlepiej zatrudnić najlepszych ludzi i to wszędzie. Problem jednak w tym, jak to zrobić… Rekrutacja, szkolenia, BHP, koordynacja i nadzór, rozliczenia – wszystko to kosztuje i jest bardzo czasochłonne. Może zatem warto rozważyć outsourcing tego obszaru działalności?

Agencje merchandisingowe są przygotowane do działania w każdej skali. Warto wybrać taką, która dysponuje ogólnopolską strukturą terenową. Daje to optymalny efekt, jeżeli chodzi o utrzymanie zbliżonego standardu usługi w wielu punktach sieci handlowych. Obecnie kilka agencji oferuje swoim klientom ciekawe rozwiązania informatyczne, które umożliwiają producentom i dostawcom sieci handlowych kontrolę usług w całej Polsce, zza swojego biurka. Szczegółowe raporty, dostosowane do indywidualnych potrzeb i informujące np. o stanie ekspozycji czy tempie rotowania produktów, mogą w razie potrzeby zawierać także zdjęcia z miejsca sprzedaży, a na dodatek są dostępne niemalże w czasie rzeczywistym.

Dodatkowym atutem korzystania z pomocy agencji jest efekt synergiczny połączenia działań merchandisingowych i promocyjnych. Nie da się przeprowadzić skutecznej akcji promocyjnej, jeżeli półka nie jest odpowiednio zatowarowana, nie mówiąc już o tym, że wizerunek marki może przez to bardzo ucierpieć. A to przecież w rękach i umysłach shopperów leżą obecnie losy produktów. I to od ich sposobu postrzegania produktu w miejscu sprzedaży zależy praktycznie wszystko.

Jako ostrzeżenie przed lekceważeniem roli konsumenta w obecnym handlu może posłużyć sentencja guru handlu – Paco Underhilla: „Projektanci produktów, producenci, twórcy opakowań, architekci, merchandiserzy i handlowcy podejmują decyzje co, gdzie i jak klienci będą kupowali. Ale potem to klienci osobiście wkraczają do akcji i mogą zamienić wszystkie wspaniałe, mądre teorie i plany gry w stosy makulatury”.

autor: Katarzyna Anders

Artykuł pochodzi z magazynu marketingowego Marketer+

LOBO

Blog › Układanie i rozmieszczanie towaru w sklepie

Układanie i rozmieszczanie towaru w sklepie

2015-12-21

Planując rozmieszczenie towarów w sklepie można się zdecydować na układ zapewniający sąsiedztwo towarów komplementarnych (uzupełniających) lub też ułożyć je, kierując się danym asortymentem. Pierwszy układ polega na umieszczaniu obok siebie towarów, których najczęściej używa się wspólnie (np. sztućce, obrusy, zastawa stołowa), natomiast drugi stosuje się, gdy dobieramy towary pod względem grup asortymentowych, a następnie dzielimy na działy i według nich rozmieszczamy produkty, np. dział z wyposażeniem do łazienki, dział będący inspiracją do tego, jak zaaranżować pokój dziecka.

Towary należy grupować uwzględniając kolor, kształt oraz wielkość artykułów – tak, by całość kompozycji była harmonijna. Najlepiej także zrezygnować ze skomplikowanych, wymyślnych aranżacji – piramida z puszek może odstraszyć klientów, którzy w obawie przed zawaleniem się całej konstrukcji, nie sięgną po artykuł.

Co istotne, duże znaczenie dla odpowiedniego rozmieszczenia asortymentu ma także częstotliwość dokonywania zakupu danego artykułu, a także objętość i waga (najbardziej gabarytowe produkty powinny być umieszczone przy kasach, wyjściu ze sklepu, by klient nie musiał z nimi chodzić po całej hali).

Kolejna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę to estetyka sklepu – lokal musi być utrzymywany w nienagannej czystości, podobnie jak asortyment – w żadnym wypadku nie może być zakurzony, uszkodzony czy zabrudzony.

Coraz częściej zwraca się także uwagę na znaczenie obsługi posprzedażowej – warto zadbać o to, by klient otrzymał zakupiony produkt estetycznie zapakowany – ładne opakowanie jest wisienką na torcie, dopełnieniem pozytywnego stanu emocjonalnego, który towarzyszy klientom po udanych zakupach.

Merchandising w sklepie spożywczym

Merchandising jest szczególnie istotny w przypadku branży FMCG – jest to skrót od wyrażenia w języku angielskim – Fast Moving Consumer Goods. W sklepach z tego sektora sprzedaje się produkty, na które jest bardzo duży popyt i które szybko znikają z półek, na przykład artykuły żywnościowe.

Niezależnie od tego, czy mówimy o merchandisingu w małym sklepie spożywczym czy w dużym markecie, bardzo duże znaczenie ma umiejętne wyeksponowanie produktów.

Poniżej przedstawiamy kolejne zasady merchandisingu:

– dbałość o to, by na półce znajdowała się wystarczająca liczba produktów – puste przestrzenie na półkach to sytuacja, która w praktyce nie powinna mieć miejsca, ponieważ wywierają one złe wrażenie na klientach.

– troska o czystość i porządek – rozrzucone towary, rozdarte opakowania itp. to sytuacja, która z punktu widzenia merchandisingu jest zdecydowanie nie do przyjęcia.

– wybór odpowiednich regałów – w merchandisingu warto unikać sytuacji, w których klienci będą musieli sięgać bardzo wysoko po określone produkty, w związku z czym mogą się one znajdować poza zasięgiem lub być trudno dostępne dla osób o przeciętnym wzroście.

Wyposażenie sklepu

Regały sklepowe powinny być wyłożone towarem według jednej z zasad merchandisingu. Na półki patrzymy na wprost lub do góry. W tym celu powinniśmy wykładać produkty na regał sklepowy według zasady: tanie na dole a na samej górze najdroższe. Nie każdy zauważy tani towar na dole, dlatego produkty ustawiane są na półkach tak, aby te, które są średniej jakości i ceny były na poziomie oczu oraz na wyciągnięcie ręki.

Drobne towary i produkty pierwszej potrzeby umieszczajmy przy kasie – stojąc w kolejce zwykle odruchowo po nie sięgamy. Są to tak zwane „towary impulsowe”, do których zaliczane są batoniki, drobne napoje, lizaki, gumy do żucia i baterie. Sięgamy po taki towar nawet długo nad tym nie myśląc, przecież i tak się nie zmarnuje. Do tego rozwiązania idealnie sprawdzą się kraty ekspozycyjne.

Szafa chłodnicza to obowiązkowy element wyposażenia sklepów, restauracji czy cukierni. Właściwie dobrana pozwala na utrzymanie świeżości produktów, właściwą prezentację asortymentu oraz przyczynia się do sprawnej obsługi klienta. Jednocześnie może pełnić także funkcje związane z prezentowaniem produktów. Szafa chłodnicza przeszklona umożliwia na pełen wgląd w zawartość szafy oraz umożliwia łatwy dostęp do towarów.

Uporządkowanie cen

W każdym sklepie, niezależnie od branży, powinny znaleźć się listwy cenowe samoprzylepne. Jak sama nazwa wskazuje, służą one do oznaczania cen produktów, co pozwala uporządkować i odpowiednio wyeksponować asortyment na regałach. Duży wybór kolorów i możliwość łatwego przycięcia sprawiają, że listwy cenowe można bez problemu dostosować do konkretnych potrzeb.

Pomyłki cenowe zdarzają się często i są dla klienta frustrujące. Merchandising sklepu, szczególnie z branży FMCG musi zakładać dbałość o porządek dotyczący cen poszczególnych produktów, tak by klienci uniknęli kłopotliwych sytuacji i mogli szybko sprawdzić, ile kosztuje dany produkt.

Kolejną przydatną rzeczą mogą się okazać cenówki do wędlin i mięs. Są to elegancko zalaminowane etykiety w folię zabezpieczającą przed wilgocią i zabrudzeniem. Wiele z nich posiada możliwość umieszczania napisów pisakami, zmywanymi później alkoholem.

Należy pamiętać, że prawidłowa ekspozycja towaru zaczyna się już od momentu przekroczenia progu sklepu, ale ważne jest dokładne zaplanowanie drogi klienta i przystanków na niej. Merchandising w sklepie ma ogromne znaczenie i może się w praktyce przełożyć na decyzje zakupowe klientów. Umiejętnie wdrażane działania merchandisinowego powinny być dostosowane do wymagań i potrzeb konkretnego sklepu lub placówki handlowej.

Wszystkie rzeczy potrzebne do wyposażenia sklepu i jeszcze więcej znajdziesz na naszej stronie montip.com.pl

키워드에 대한 정보 prawidłowe ułożenie towaru w sklepie spożywczym

다음은 Bing에서 prawidłowe ułożenie towaru w sklepie spożywczym 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Zakład Usługowy Naprawa Agd Tarnów | Serwis I Naprawa Sprzętu Agd Tarnów, Naprawa Pralki Zmywarki Lodówki Tarnów. 상위 257개 베스트 답변
See also  골목 식당 다시 보기 | [골목식당 레전드] 다시 보고 싶은 가게 1탄 최초공개 [예능맛Zip/ 골목식당_Backstreet] 22036 투표 이 답변

See also  소셜연금 한국에서 받기 | 소셜 연금 받는 방법 ( 한국에서 받기) [Yag Tv] 최근 답변 64개

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Odpowiednie ułożenie towarów w sklepie

  • towar
  • sklep
  • ekspozycja
  • lewiatan
  • wieczfnia
  • kościelna
  • shop
  • doctor
  • zmieniaj
  • spożywcza
  • przetowarowanie
  • ułożenie
  • produkty
  • spożywcze

Odpowiednie #ułożenie #towarów #w #sklepie


YouTube에서 prawidłowe ułożenie towaru w sklepie spożywczym 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Odpowiednie ułożenie towarów w sklepie | prawidłowe ułożenie towaru w sklepie spożywczym, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment