Procedury W Gabinecie Kosmetycznym Wzór | Dobre I Złe Praktyki W Salonie Kosmetycznym || Semilac Expert #52 (+Eng) 상위 5개 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “procedury w gabinecie kosmetycznym wzór – Dobre i złe praktyki w salonie kosmetycznym || Semilac Expert #52 (+ENG)“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 SEMILAC® 이(가) 작성한 기사에는 조회수 24,701회 및 좋아요 402개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

procedury w gabinecie kosmetycznym wzór 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Dobre i złe praktyki w salonie kosmetycznym || Semilac Expert #52 (+ENG) – procedury w gabinecie kosmetycznym wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Szkolenia: www.akademiasemilac.pl
Dołącz do Semilac Beauty Salon: https://semilac.pl/pl/beauty-salon-landing-page
Oglądaj też:
Semilac Quick Tips: https://www.youtube.com/playlist?list=PLW2TUwQIIoRTLGJqHOqZiz3pWF4Bcn8Wm
Semilac TV: https://www.youtube.com/playlist?list=PLW2TUwQIIoRQw3tghaUl778Tz6OYeXxKx
Relacje z eventów: https://www.youtube.com/playlist?list=PLW2TUwQIIoRRpB6L6DeyctPnhZ10yR34B

procedury w gabinecie kosmetycznym wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Zestaw procedur w gabinecie kosmetycznym – Medisept

Salon kosmetyczny możemy uznać za typowy gabinet zabiegowy, w którym może nastąpić naruszenie ciągłości tkanek i kontakt z krwią, a każdy nasz klient może …

+ 여기에 표시

Source: medisept.pl

Date Published: 1/11/2021

View: 3524

Procedury w gabinecie kosmetycznym – zadbaj o detale!

Tutaj również podam przykład z własnego doświadczenia. Niedawno wybrałam się do fryzjera na koloryzację i strzyżenie. Gabinet pracował w …

+ 여기에 더 보기

Source: gabinetodzaplecza.pl

Date Published: 1/27/2022

View: 3583

Karty – Procedury i instrukcje w gabinecie kosmetycznym i …

W zestawie znajduje się 6 kart – Procedury i instrukcje potrzebne w gabinecie kosmetycznym i podologicznym. Kontrolerzy Sanepu wymagają takiej procedury …

+ 여기에 더 보기

Source: ladys-nails.eu

Date Published: 9/11/2022

View: 1548

Procedury dezynfekcyjne w gabinecie kosmetycznym i …

Procedury i instrukcje GABINET KOSMETYCZNY i GABINET TATUAŻU W każdym gabinecie powinny znajdować się procedury i instrukcje odnośnie …

+ 여기에 더 보기

Source: saiko-med.pl

Date Published: 2/14/2022

View: 6905

procedura w gabinecie kosmetycznym – Palmedica

PROCEDURA ZAPEWNIAJĄCA OCHRONĘ PRZED ZAKAŻENIAMI ORAZ CHOROBAMI ZAKAŹNYMI. W świetle aktualnie obowiązujących przepisów gabinety kosmetyczne …

+ 더 읽기

Source: www.palmedica.pl

Date Published: 8/3/2022

View: 4842

PAKIET PROCEDUR SALON – Projekt BEZPIECZNY SALON

Dodatkowo dyplom i wlepkę do salonu! Naszym wspólnym celem powinno być zapewnienie bezpieczeństwa w salonach kosmetycznych! Najważniejsze procedury: …

+ 여기를 클릭

Source: projektbezpiecznysalon.pl

Date Published: 5/7/2021

View: 5296

Zasady higieny i dezynfekcji w gabinecie kosmetycznym

Procedury higieny pracowników w gabinecie kosmetycznym … Różnorodność zabiegów nie pozwala stworzyć prostego wzoru postępowania. Generalną zasadą jest to, …

+ 더 읽기

Source: www.dezynfekcja24.com

Date Published: 9/17/2022

View: 9273

Jak przygotować salon kosmetyczny na kontrolę sanepidu?

Szykujesz się na kontrolę sanepu w Twoim salonie kosmetycznym? Sprawdź jak się przygotować: procedury higieniczno-sanitarne, umowy, …

+ 여기에 표시

Source: www.akademiaversum.pl

Date Published: 11/7/2022

View: 3842

wracamy do pracy! – Kosmetyczni.pl

Gabinety kosmetyczne i świadczące usługi estetyczne stanowią ważną gałąź małego … i przedstaw plan i procedurę dezynfekcji gabinetu.

+ 여기에 자세히 보기

Source: kosmetyczni.pl

Date Published: 11/16/2022

View: 2063

주제와 관련된 이미지 procedury w gabinecie kosmetycznym wzór

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Dobre i złe praktyki w salonie kosmetycznym || Semilac Expert #52 (+ENG). 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Dobre i złe praktyki w salonie kosmetycznym || Semilac Expert #52 (+ENG)
Dobre i złe praktyki w salonie kosmetycznym || Semilac Expert #52 (+ENG)

주제에 대한 기사 평가 procedury w gabinecie kosmetycznym wzór

  • Author: SEMILAC®
  • Views: 조회수 24,701회
  • Likes: 좋아요 402개
  • Date Published: 2019. 5. 26.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=shCj9ZW7_ho

Jakie procedury w salonie kosmetycznym?

Ręce należy myć: Obowiązuje mycie rąk higieniczne i higieniczna dezynfekcja. Przed nałożeniem preparatu dezynfekcyjnego – ręce należy osuszyć. baterie uruchamianą bez dotyku dłonią, dozownik na mydło płynne, dozownik na preparat do dezynfekcji rąk, podajnik na ręczniki jednorazowego użycia, kosz na użyte ręczniki.

Co sprawdza sanepid w salonie kosmetycznym?

Podczas wizyty kontroler może sprawdzić:
  • w jaki sposób segregowane i utylizowane są odpady,
  • wszystkie elementy związane z wyposażeniem gabinetu,
  • prawidłowość dezynfekcji i sterylizacji akcesoriów,
  • stan urządzeń sanitarnych,
  • poziom higieny w gabinecie.

Jak prawidłowo sterylizować narzędzia w gabinecie kosmetycznym?

Narzędzia należy sterylizować w torebkach papierowo-foliowych. Pamiętaj aby nie przeładowywać autoklawu, mokre narzędzia po sterylizacji są traktowane jako nie sterylne oraz mogą korodować. Sterylizację należy wykonać wybierając program 134C – opakowane.

Czy w salonie kosmetycznym musi być autoklaw?

Urządzeniem, które zapewnia nam należyte utrzymanie czystości i sterylność narzędzi w gabinecie manicure i pedicure jest autoklaw. Nie mamy obowiązku posiadania tego urządzenia w salonie kosmetycznym, gdyż sterylizację możemy również zlecić zewnętrznej placówce.

Jakie czynności wykonuje kosmetolog Przed przystąpieniem do zabiegu?

Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek zabiegu należy w pierwszej kolejności „poznać klienta” od strony medycznej, zdiagnozować jego skórę i poinformować go o szczegółach zabiegu, jaki zostanie mu wykonany. Kwalifikacja do zabiegu powinna być obowiązkową czynnością każdego zabiegowca.

Kiedy kosmetolog powinien myc rece?

Ręce powinno się myć :

Przed rozpoczęciem pracy. Zanim podejdziemy do kolejnego klienta. Przed każdym zabiegiem i po zabiegu. Po skończeniu pracy z klientem.

Czy kosmetyczka musi mieć książeczkę sanepidu?

Każdy pracownik (osoba, która będzie wykonywać usługi) powinien mieć aktualną książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych. Jest to niezbędne, jeśli pracujesz z ludźmi. O tym też mówi ustawa o zwalczaniu zakażeń u ludzi.

Czy trzeba zgłaszać do sanepidu salon kosmetyczny?

Przepisy prawa nie przewidują obowiązku zgłoszenia samego rozpoczęcia ww. działalności, jednakże stanowisko organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej może być wymagane przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawa budowlanego (Dz.

Czy w salonie kosmetycznym musi być toaleta?

Przepisy również zobowiązują do urządzenia toalety, ale uwaga – jeśli lokal znajduje się w budynku użyteczności publicznej (np. centrum handlowe, przychodnia, hotel) toaleta nie musi się znajdować bezpośrednio przy lokalu, w którym wykonywane są zabiegi estetyczne, może to być toaleta ogólnodostępna.

Ile metrów musi mieć salon kosmetyczny?

Już 15m2 powinno sobie poradzić i wystarczyć do stworzenia pierwszego, własnego salonu kosmetycznego. Jeśli w przyszłości planujemy rozszerzenie działalności, zatrudnienie dodatkowych osób, warto zastanowić się, czy istnieje potrzeba szukania lokalizacji, która wkomponuje się w przyszłe oczekiwania.

Czy Mobilna kosmetyczka musi mieć autoklaw?

Jedyną z wytycznych w zakresie biologicznego bezpieczeństwa mobilnej kosmetyczki jest posiadanie autoklawu.

Co potrzebuje mobilna kosmetyczka?

Warunkiem założenia mobilnego zakładu kosmetycznego jest profesjonalne wyposażenie. Jego koszt to około 10 tys. złotych, ponieważ niezbędne do świadczenia usług są m.in.: przenośna leżanka, kombajn kosmetyczny do wykonywania zabiegów oraz podstawowe kosmetyki i akcesoria.

Jakie są usługi w salonie kosmetycznym?

Kosmetyczka to osoba, która zajmuje się wykonywaniem zabiegów w salonie kosmetycznym z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej, leczniczej i upiększającej. Można do nich zaliczyć takie zabiegi jak manicure, pedicure, makijaż, zabiegi oczyszczające i upiększające twarzy.

Jakie zabiegi wprowadzić do salonu kosmetycznego?

Oto one:
  • regulacja i henna brwi.
  • przedłużanie i zagęszczanie rzęs.
  • mikrodermabrazja, czyli peeling mechaniczny.
  • peelingi chemiczne, czyli zabiegi z kwasami.
  • mezoterapia igłowa.

Co oferują salony kosmetyczne?

Do tych najbardziej popularnych należą oczywiście manicure i pedicure, rewitalizacja, regeneracja, lifting i poprawa kolorytu skóry, peelingi i mikrodembrazja, masaże ujędrniające, maseczki, ponadto zapobieganie powstawaniu bruzd i zmarszczek i usuwanie ich, depilację laserową (lub inną) owłosienia, usuwanie włókniaków …

Jakie zabiegi na twarz w salonie kosmetycznym?

Oto zabiegi na twarz, które w ostatnich latach cieszą się dużą popularnością.
  • Peeling kawitacyjny. …
  • HIFU – niechirurgiczny lifting twarzy. …
  • Infuzja tlenowa i oczyszczanie wodorowe. …
  • Laserowe zabiegi na twarz – laser frakcyjny.

Procedury w gabinecie kosmetycznym – zadbaj o detale!

W ferworze codziennej pracy często zapominamy jak wielkie znaczenie mają szczegóły. Rzeczy pozornie nieistotne, które w rzeczywistości mogą zdecydować o tym, czy klient zostanie z Tobą na stałe. Sprawdź na co uważać w codziennej pracy i jakie detale warto uwzględnić tworząc procedury regulujące pracę w gabinecie. Dowiedz się jak tworzyć procedury w gabinecie kosmetycznym!

Procedury w gabinecie kosmetycznym

PROCEDURY w gabinecie kosmetycznym – słowo dla jednych przerażające, innym dodające skrzydeł. Niezależnie od naszego osobistego stosunku do tematu procedur faktem jest, że są one niezastąpionym narzędziem, które poprawia funkcjonowanie gabinetu kosmetycznego.

Opracowując procedury w gabinecie kosmetycznym zwykle koncentrujemy się na dużych rzeczach, takich jak schemat zabiegu, sprzedaż czy scenariusz rozmowy telefonicznej. Bywa, że zapominamy o szczegółach, które umykają nam również w codziennej pracy. Być może dlatego, że uznajemy je za „oczywistą oczywistość” lub drobiazg bez znaczenia. To właśnie te detale często wpływają na opinię klientów o naszym salonie. Nie w takim klasycznym, bardzo materialnym ujęciu, ale na subtelniejszym, trudnym do uchwycenia i opisania poziomie. Jeśli Twoja klientka z jakiegoś powodu poczuje się głupio, niezręcznie, zasmuci się lub poczuje pominięta, nie wróci do Ciebie nawet, jeśli będzie zadowolona z efektów wykonanego zabiegu. Detale składają się na nasze ogólne wrażenie – na to, czy mamy z danym miejscem pozytywne skojarzenia, czy może kojarzy nam się ono ze stresem lub poczuciem zawiedzionych oczekiwań.

Przedstawię Ci kilka przykładów, które najdobitniej pokazują jak duże znaczenie dla klienta mają pozornie nieistotne szczegóły. Spróbuj przyjrzeć się swojej pracy, prześledzić zwykły dzień w salonie i wynotować obszary, które wymagają opracowania dokładnych procedur. Możesz podpytać zaprzyjaźnione klientki, przeprowadzić anonimową ankietę lub skorzystać z instytucji tajemniczego klienta – to bardzo cenne i przede wszystkim obiektywne źródło informacji o detalach, które wymagają poprawy.

Musisz myśleć o 2 kroki do przodu…

Pani Karolina, bardzo zapracowana i zestresowana, umówiła się do Ciebie na 15.00 na relaksujący masaż. Jej mama zgodziła się odebrać dziecko z przedszkola, ale sama o 17.30 ma dawno zaplanowaną wizytę u lekarza. Jak zwykle masz opóźnienie, prosisz Panią Karolinę, żeby chwileczkę zaczekała, bo nie skończyłaś jeszcze poprzedniego zabiegu. Chwileczka wydłuża się do 20 minut. Pani Karolina czekała w nieświadomości i w stresie. Przez cały relaksujący masaż zerkała nerwowo na zegarek. Mimo, że poprosiła Cię o skrócenie zabiegu, nie zdążyła na autobus, nie odebrała dziecka na czas, a jej mama spóźniła się przez to do lekarza. Twoja chwileczka spowodowała, że zabieg zamiast relaksu spowodował dodatkowy stres i skomplikował życie dwóm osobom.

Opóźnienia się zdarzają nawet pomimo dokładania przez Ciebie wszelkich starań, żeby je wyeliminować, ale dlaczego nie powiedziałaś jej, że musi zaczekać aż 20 minut? Straciłaś poczucie czasu, zapomniałaś, a może bałaś się, że zrezygnuje z zabiegu? Gdyby klientka miała pewną informację o realnym czasie oczekiwania, może mogłaby tak ustawić swoje sprawy, żeby w pełni skorzystać z masażu. Problem nie polegał na opóźnieniu, które faktycznie może się zdarzyć, ale na braku informacji.

Przychodzi klient do salonu…

Odrobinę za wcześnie. W salonie tłok – kilka klientek u Ciebie i u fryzjera. Jesteście zabiegane, zdenerwowane. Spieszycie się, żeby tym razem uniknąć opóźnień. A klient jak stał, tak stoi. Brakuje krzeseł. Krzesło się znalazło? Super! Klient usiadł i obserwuje jak Panie, które przyszły w czasie mniejszego zamieszania popijają smaczną kawkę. Traf chciał, że klient akurat zziajany i spragniony. Nikt nie miał czasu, żeby spojrzeć i zaproponować kawę. Gdyby zaproponowanie czegoś do picia było elementem procedury, zostałoby przez Was potraktowane na równi z powiedzeniem dzień dobry, a klient zyskałby szanse poczucia się komfortowo w Waszym towarzystwie.

To nie koniec problemów „na wejście”:

Klientka nie wie co ma zrobić z kurtką, nerwowo rozgląda się za wieszakiem, którego nie ma.

Klientka nie wie co ma zrobić z torebką, która w końcu ląduje na krześle przy drzwiach, a klientka zamiast myśleć o swoich nowych paznokciach, nerwowo zerka na każdą wchodzącą osobę.

W karcie klienta są dziwne pytania – o datę urodzenia, choroby, leki – po co im te wszystkie informacje? Co, jeśli ktoś się dowie, że biorę leki na depresję?

Dlaczego czekam, skoro kosmetyczka siedzi i pije kawę? (klientka nie musi wiedzieć, że ta kosmetyczka ma za 10 min. inną klientkę, a nią ma zająć się inna osoba, która właśnie kończy zabieg).

Jeszcze nie zaczęłaś zabiegu, a Twoje klientka jest już maksymalnie zestresowana… Oczywiście nie każdy reaguje w ten sposób, ale warto mieć na uwadze, że są osoby, które tego typu problemy wprowadzają w zakłopotanie.

Nago czy w ubraniu – oto jest pytanie?

Prawdziwą kopalnią problemów, niedomówień i niezręczności są zabiegi na ciało, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które odsłaniają intymne okolice. Tutaj klient powinien być naprawdę solidnie poinformowany jak będą przebiegały kolejne etapy zabiegu i w jaki sposób ma się do nich przygotować. Prowadząc szkolenia w gabinetach słyszałam od kosmetyczek różne historie, jak to klient założył jednorazowe stringi tył na przód lub na własną bieliznę, jak klientka włożyła peniuar na głowę lub ktoś rozebrał się do rosołu… Nie są to może zbyt taktowne opowieści, niemniej jednak, nie oszukujmy się, we własnym gronie dość powszechne. Należałoby sobie jednak zadać pytanie czyja to jest wina? Przestraszonego i zawstydzonego klienta, który ma prawo nie wiedzieć, czy kosmetyczki, która nie udzieliła mu wystarczających informacji? Osoba, która zaliczy podobną wpadkę, najprawdopodobniej nie wróci już do gabinetu.

Dla nas są to rzeczy oczywiste, ale dla klienta niekoniecznie. W przypadku depilacji okolic intymnych, czy zabiegów, w których musimy się rozebrać do naga, np. skorzystać z prysznica, ma to ogromne znaczenie. Klient musi wiedzieć kiedy zostanie w gabinecie sam i co powinien w tym czasie zrobić. Musi również wiedzieć w którym momencie do niego wrócimy, żeby nie obgryzać w stresie paznokci zastanawiając się, czy aby obca osoba nie wpadnie bez ostrzeżenia w najbardziej niezręcznym momencie. Im wcześniej otrzyma te informacje, tym pewniej poczuje się w naszym towarzystwie. Temat można poruszyć na etapie wstępnej konsultacji, a kluczowe informacje przypomnieć przed kolejnymi etapami zabiegu – osoba, która nie czuje się pewnie, może od razu wszystkiego nie zapamiętać. To wszystko powinny regulować procedury w gabinecie kosmetycznym.

Żarty z przymrużeniem oka

Do dziś pamiętam, jak wybrałam się do pobliskiego gabinetu kosmetycznego na woskowanie. Przyszły dwie panie, żeby zagaić rzuciłam coś w stylu: o aż dwie panie? Panie odpowiedziały mi, że jakby jednej nie wyszło, to druga poprawi czy coś w tym stylu. Ja zrozumiałam żart, ale czy zrozumie go każda klientka? Taki rzucony od niechcenia żart może kogoś wystraszyć, tym bardziej, jeśli dana osoba miała wcześniej złe doświadczenia np. z nieprawidłowo wykonanym zabiegiem. Mogłabym przecież pomyśleć, że jedna z Pań jest praktykantką, która się dopiero uczy. Mogłam poczuć się oszukana, że nikt mnie nie uprzedził, nie zapytał o zdanie. Każda wątpliwość stymuluje nas do wymyślania kolejnych, czasem nawet nieprawdopodobnych, ale w danej chwili żywych historii.

Czy ja na pewno jestem w dobrych rękach?

Poczucie bezpieczeństwa klienta może zostać zachwiane również w sytuacji, w której poprawiasz pracowników w jego obecności. Tutaj również podam przykład z własnego doświadczenia. Niedawno wybrałam się do fryzjera na koloryzację i strzyżenie. Gabinet pracował w systemie, w którym szefowa zajmowała się trudniejszymi zabiegami, a pracownica i praktykantka łatwiejszymi. Podczas koloryzacji szefowa wielokrotnie upominała pracownicę, że coś robi nie tak. Oczywiście wyszło mi to ostatecznie na dobre, niemniej jednak w momencie, w którym osoba nakładająca farbę odesłała mnie na krzesło z czarną plamą na czole, pomyślałam sobie, aha! pewnie zapomniała zmyć. A że Wigilia za pasem postanowiłam dopytać, żeby nie wylądować na spotkaniu rodzinnym z wielką plamą na czole. Fryzjerka zapewniła, że zmyje, po czym zajęła się czymś innym. Nie znam się zupełnie na fryzjerstwie, ale pomyślałam, że w XXI wieku zapewne istnieją preparaty do zmycia ze skóry nawet takiej „odstanej” farby, co nie zmienia faktu, że nadal zamiast zrelaksować się z gazetą, myślałam wyłącznie o farbie na czole.

Co nie zadziałało w tym przypadku? Zwracanie uwagi fryzjerce przez szefową w moim towarzystwie spowodowało, że straciłam zaufanie do fryzjerki. Czułam się niepewnie, zgłaszałam swoje obawy, ale mój problem nie został natychmiast rozwiązany i co najważniejsze, nie otrzymałam odpowiedzi, która by mnie uspokoiła – niepewność zamieniła się w niepokój.

Jeśli jesteś fryzjerką, być może uznasz, że piszę głupoty lub przesadzam i zupełnie nie mam pojęcia na temat zmywania farby z czoła. To kolejny argument za tym jak ważna jest odpowiednio przekazana informacja.

Rozwiązanie: procedury w gabinecie kosmetycznym

Wszystkie powyższe przykłady jasno pokazują, jak wiele problemów może wygenerować brak odpowiedniej komunikacji z klientem. Jedynym lekarstwem, które może uratować nas nawet w sytuacji dużego natłoku pracy są procedury, które szczegółowo opisują sposób postępowania oraz zakres informacji, których należy udzielić każdej klientce. Opracowane, wdrożone i konsekwentnie egzekwowane. Potrzeba naprawdę niewiele czasu, aby wyrobić sobie nawyki, które sprawią, że wizyta w Twoim gabinecie stanie się dla klientek prawdziwą przyjemnością!

Tekst został opublikowany w czasopiśmie kosmetycznym BEAUTY INSPIRATIONS.

Karty – Procedury i instrukcje w gabinecie kosmetycznym i podologicznym, zestaw 6 szt.

W świetle aktualnie obowiązującego prawa każdy gabinet podologiczny musi mieć na piśmie i znać Procedury zapewniające ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi w gabinecie podologicznym. Kontrolerzy Sanepidu wymagają takiej procedury podczas rutynowej kontroli gabinetu.

Idąc naprzeciw nakładanym obowiązkom na gabinety podologiczne opracowaliśmy szereg ważnych informacji i materiałów do bezpośredniego wykorzystania w gabinetach podologicznych oraz gabinetach kosmetycznych oferujących usługi z zakresu podologii w tym pedicure leczniczy.

Procedury zostały opracowane na podstawie aktów prawnych i rozporządzeń.

Gotowe i pełne teksty w formie papierowej możesz zamówić wkładając je jako produkt do koszyka zamówień.

Puste pola znajdujące się na karcie wystarczy uzupełnić wpisując nazwę swojego gabinetu, którego te procedury dotyczą.

W zestawie znajdują się następujące procedury i instrukcje:

Procedury zapewniające ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi w gabinecie kosmetycznym i podologicznym.

Procedura postępowania z odpadami medycznymi w gabinecie kosmetycznym i podologicznym

Instrukcja postępowania z narzędziami przeznaczonymi do dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym i podologicznym.

Instrukcja postępowania z odpadami niebezpiecznymi w gabinecie kosmetycznym i podologicznym

Instrukcja postępowania z brudną odzieżą roboczą i bielizną osobistą w gabinecie podologicznym

Instrukcja segregacji medycznych w gabinecie podologicznym

Zakupiony produkt nie podlega zwrotowi.

Procedury dezynfekcyjne w gabinecie kosmetycznym i gabinecie tatuażu.

Procedury i instrukcje

GABINET KOSMETYCZNY i GABINET TATUAŻU.

W każdym gabinecie powinny znajdować się procedury i instrukcje odnośnie zachowania czystości i dezynfekcji. Jest to bardzo ważny element w miejscach użyteczności publicznej.

Przestrzeganie wszystkich zasad higieny uchroni pracowników i klientów przed niebezpiecznymi sytuacjami.

Bardzo ważne jest stosowanie wszystkich procedur, aby zachować bezpieczeństwo i higienę pracy i zapewnić komfort dla klientów.

Pobierz plik PDF z zestawem procedur do gabinetu kosmetycznego i tatuażu.

Sprawdź także inne procedury przygotowane przez naszych profesjonalistów: Zestaw procedur w gabinecie

zestaw procedur postępowania w placówce medycznej 2021

Przygotowanie salonu na kontrolę sanepidu

Właściciel salonu kosmetycznego musi trzymać się zaleceń prawa i spełniać odpowiednie wymagania sanitarne. Salon powinien być bowiem miejscem bezpiecznym. Aby to zweryfikować, nadzór nad obiektami takimi jak: salony kosmetyczne, fryzjerskie, odnowy biologicznej, solaria i salony tatuażu prowadzi Państwowa Inspekcja Sanitarna, a nadzór bieżący i interwencyjny – powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne. Kontrola z Sanepidu w salonie jest nieunikniona, jednak nie ma się czego bać. Podpowiadamy jak się do niej przygotować i na co zwrócić uwagę.

Kontrola z Sanepidu – nie taka straszna

Nikt nie lubi być sprawdzany, a strach przed różnego rodzaju inspekcjami jest naturalny. Trzeba jednak pamiętać, że kontrola ma przede wszystkim sprawić, by salon był utrzymany w dobrym stanie sanitarno-technicznym i porządkowym, co przekłada się na bezpieczeństwo oraz zadowolenie klientów i pracowników. Zatem jak przygotować salon do kontroli sanepidu?

Pracownicy Sanepidu to ludzie wykonujący swoje obowiązki, nie ma więc sensu podchodzić do nich negatywnie. Zadbaj o to, by kontrola przebiegła w dobrej atmosferze i z uśmiechem, a zobaczysz, że wszystko pójdzie jak z płatka. I to jest pierwszy etap przygotowania do kontroli. A jakie są kolejne?

Jakie normy powinien spełniać lokal?

W zależności od tego jaką działalność prowadzisz, różne będą wymagania dla salonów. Skupimy się na podstawach, o których właściciele salonów często zapominają:

Salon musi być wyposażony w sprawną i czystą wentylację. Przed kontrolą z sanepidu upewnij się, że wentylacja i klimatyzacja działają, i czy został dopełniony obowiązek okresowego czyszczenia, konserwacji i odgrzybiania.

W salonie powinny być wydzielone pomieszczenia spełniające konkretne (i tylko takie) funkcje: recepcja, poczekalnia, miejsce do prowadzenia zabiegów, pokój socjalny, miejsce na przechowywanie odzieży itd. Przed kontrolą upewnij się, że w tych pomieszczeniach panuje należyty porządek i, że zaplecze kuchenne nie znajduje się w gabinecie.

Łazienkę dla pracowników i klientów należy utrzymywać w czystości, warto też prowadzić grafik sprzątania.

Przestrzeń, w której prowadzone są zabiegi (gabinet, salon) musi być nienagannie czysta.

Wszyscy pracownicy mają obowiązek przestrzegania procedur higieniczno-dezynfekcyjnych

Narzędzia kosmetyczne wielorazowego użytku muszą być nie tylko myte, ale również sterylizowane.

Upewnij się, że przestrzegane są wszystkie inne przepisy sanitarno-epidemiologiczne, wynikające z przepisów prawa.

Co może sprawdzić kontroler Sanepidu?

Kontrola z Sanepidu musi być zapowiedziana (zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli). Standardowo wykonywana jest raz w roku, a niezapowiedziana kontrola może być przeprowadzona tylko wtedy, gdy zachodzi potencjalne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne.

Podczas wizyty kontroler może sprawdzić:

w jaki sposób segregowane i utylizowane są odpady,

wszystkie elementy związane z wyposażeniem gabinetu,

prawidłowość dezynfekcji i sterylizacji akcesoriów,

stan urządzeń sanitarnych,

poziom higieny w gabinecie.

Jeżeli zostaną stwierdzone błędy i uchybienia właściciel salonu zobowiązany jest do szybkiego usunięcia niedociągnięć. Gdyby jednak nie zastosował się do wytycznych kontrolerów, wtedy takiemu przedsiębiorcy grożą surowe kary. Jednak pamiętając o odpowiednim przygotowaniu salonu przed kontrolą i nie ignorując przepisów san-epid, nie ma się czego bać.

Jak prawidłowo dezynfekować i sterylizować narzędzia kosmetyczne Staleks

Wszystkie narzędzia metalowe firmy Staleks są wykonane ze stali nierdzewnej klasy AISI420 lub AISI430. Jest to taka sama stal z której wykonuje się narzędzia chirurgiczne. Kupione narzędzia należy poddać przed użyciem całościowemu procesowi dekontaminacji. Również po każdorazowym użyciu narzędzia należy poddać temu procesowi oczyszczania. Prawidłowo przeprowadzony proces dekontaminacji oraz okresowej konserwacji parafiną medyczną pozwoli na długie i bez problemowe ich użytkowanie.

Mycie narzędzi narzędzi należy wykonać w myjni ultradźwiękowej stosując do tego wodę demineralizowaną. Wskazane jest połączenie etapu mycia i dezynfekcji poprzez zastosowanie odpowiedniego preparatu dezyfkująco-myjącego (np Gigasept).

Należy bezwzględnie przestrzegać stężenia i czasu ekspozycji preparatu podanego przez producenta

WAŻNE! – Nie pozostawiaj narzędzi metalowych w myjce powyżej wymaganego czasu ponieważ zardzewieją na 100%

Wszystkie części narzędzi muszą być zanurzone w roztworze. Nie wolno przeładowywać myjni ultradźwiękowej gdyż może to prowadzić do tępienia krawędzi tnących.

Po zakończonym programie narzędzia należy wypłukać i natychmiast wysuszyć ręcznikiem bezpyłowym. W razie konieczności można teraz naoliwić część ruchomą cążek poprzez aplikację niewielkiej ilości parafiny medycznej (np Mucadont fluid)

WAŻNE! – Pozostawienie mokrych narzędzi do samoistnego wysuszenia spowoduje ich korozję.

Narzędzia należy sterylizować w torebkach papierowo-foliowych.

Pamiętaj aby nie przeładowywać autoklawu, mokre narzędzia po sterylizacji są traktowane jako nie sterylne oraz mogą korodować.

Sterylizację należy wykonać wybierając program 134C – opakowane.

Autoklaw w gabinecie kosmetycznym

Urządzeniem, które zapewnia nam należyte utrzymanie czystości i sterylność narzędzi w gabinecie manicure i pedicure jest autoklaw. Nie mamy obowiązku posiadania tego urządzenia w salonie kosmetycznym, gdyż sterylizację możemy również zlecić zewnętrznej placówce. Jednakże posiadanie autoklawu zdecydowanie ułatwia naszą pracę. Jeśli zdecydujemy się na wyposażenie naszego gabinetu w autoklaw, powinniśmy znać odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące samego urządzenia jak i procedur sterylizacji przy jego użyciu. Jest wiele istotnych kwestii w tym zakresie, dlatego postanowiłam podzielić ten artykuł na dwie części.

Czym jest autoklaw?

Autoklaw to hermetycznie zamknięty zbiornik, który służy do przeprowadzania procesów chemicznych w podwyższonym ciśnieniu i temperaturze. To urządzenie parowo-ciśnieniowe, którego główną funkcją jest wyjaławianie (czyli eliminowanie wszystkich występujących form mikroorganizmów) narzędzi medycznych i kosmetycznych.

Klasa autoklawu – jaką wybrać do salonu kosmetycznego?

Wybierając autoklaw do gabinetu kosmetycznego należy zwrócić uwagę na jego klasę sterylizacyjną. Zgodnie z europejską normą EN 13060 wyróżniamy trzy typy autoklawów:

Autoklawy klasy N

Autoklawy klasy S

Autoklawy klasy B

Tylko autoklawy klasy B spełniają wszystkie wymogi sanitarno-higieniczne, umożliwiają sterylizację wszystkich typów narzędzi. Cechą, która wyróżnia autoklawy klasy B jest zastosowana w nich frakcyjna próżnia wstępna. Umożliwia ona całkowite usunięcie powietrza dzięki cyklowi następujących po sobie impulsów próżni oraz wstrzyknięć pary wodnej. Jest to obecnie najskuteczniejsza znana technika sterylizacji, która umożliwia wyjaławianie każdego rodzaju wsadu. Autoklawy tej klasy są dodatkowo wyposażone w funkcję drukowania parametrów przeprowadzonych sterylizacji oraz cyfrowego zapisu danych, niezbędnego w prowadzeniu obowiązkowej archiwizacji.

Jaką pojemność powinien mieć autoklaw?

Przy wyborze autoklawu należy zwrócić uwagę na pojemność komory sterylizacyjnej. Nie może być ona mniejsza od poddawanych sterylizacji narzędzi. Wszystko zależy wiec od tego, ile zestawów narzędzi posiadacie i ile usług z ich użyciem wykonujecie. Najlepiej zatem sprawdzić wymiary narzędzi a następnie dobranie autoklawu, którego tacka lub koszyk jest w stanie pomieścić jednocześnie kilka pakietów z naszymi narzędziami. Dobrze, jeśli wybierzemy pojemność pozwalającą na sterylizację kilku pakietów ze średniej wielkości narzędziami (cążki, kopytka, nożyczki, głowice, itp.) jednocześnie. Skraca to czas, który w ciągu dnia musimy przeznaczać na sterylizację, ponieważ możemy jednorazowo poddać sterylizacji wszystkie narzędzia, które będą wykorzystywane przez cały dzień pracy.

Czy autoklaw muszę zgłaszać do Urzędu Dozoru Technicznego i Sanepidu?

W ustawie o dozorze technicznym istnieje zapis obligujący nas do zgłaszania każdego autoklawu do kontroli. Autoklawy równe i poniżej 10 l zgłaszamy jednorazowo. Te powyżej 10 l. podlegają dodatkowo corocznym przeglądom technicznym. Aby dokonać zgłoszenia konieczne jest posiadanie pełnej dokumentacji wymaganej przez pracowników UDT. Są to: certyfikat CE autoklawu, deklaracja zgodności producenta, certyfikat zaworu bezpieczeństwa i rysunki techniczne komory sterylizacyjnej. Urządzenie powinno posiadać tabliczkę znamionową z informacją o producencie, modelu, dacie produkcji i znakiem CE oraz zawór bezpieczeństwa z takim samym numerem seryjnym jak na certyfikacie.

Te wszystkie dokumenty zawsze powinny być przypisane jednemu urządzeniu i zawsze powinieneś ich wymagać od sprzedawcy podczas zakupu.

Po zakupie nowego autoklawu należy również poinformować o tym właściwą terytorialnie jednostkę sanepidu. Pokieruje ona nas we właściwym kierunku, zlecając wykonanie testu biologicznego o nazwie Sporal A. Sprawdzając nowy autoklaw sanepid również może poprosić nas o dokumentację autoklawu. W szczególności o certyfikat CE. Sprawdzanie autoklawu testami biologicznymi ma charakter cykliczny. Sanepid poinformuje więc nas przy pierwszej wizycie, jak częstych kontroli będzie oczekiwać w stosunku do naszego urządzenia.

Odpowiedzi na kolejne ważne pytania dotyczące autoklawu i procesu sterylizacji w kolejnym artykule już za tydzień. Tymczasem zachęcam do zapoznania się z innymi istotnymi zagadnieniami z zakresu bezpieczeństwa i higieny w gabinecie kosmetycznym:

Zapraszam do zapoznania się z ofertą kursów w Poznańskiej Akademii Kosmetycznej.

procedura w gabinecie kosmetycznym

PROCEDURA ZAPEWNIAJĄCA OCHRONĘ PRZED ZAKAŻENIAMI ORAZ CHOROBAMI ZAKAŹNYMI

W świetle aktualnie obowiązujących przepisów gabinety kosmetyczne, podologiczne, fryzjerskie, odnowy biologicznej, studia tatuażu i inne podmioty nie udzielające świadczeń zdrowotnych, ale wykonujące czynności, w trakcie których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, zobowiązane są do opracowania i stosowania PROCEDUR ZAPEWNIAJĄCYCH OCHRONĘ PRZED ZAKAŻENIAMI ORAZ CHOROBAMI ZAKAŹNYMI (art. 16 Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi).

CZYM JEST WSPOMNIANA PROCEDURA ?

Jest to szczegółowy opis czynności, który powinien obowiązywać w danym zakładzie i zobowiązujący wszystkich pracowników do jej stosowania w codziennej pracy zawodowej, dotyczący m. in.:

sposobu postępowania przy wykonywaniu czynności, w czasie których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek,

zasad zastosowania sprzętu poddawanego sterylizacji,

sposobów przeprowadzenia dezynfekcji skóry i błon śluzowych,

metody dekontaminacji (oczyszczaniu/odkażaniu) urządzeń oraz pomieszczeń.

PO CO W OGÓLE TAKĄ PROCEDURE OPRACOWYWAĆ?

Przede wszystkim w celu podniesienia bezpieczeństwa Klientów korzystających z zabiegów we wspominanych gabinetach, przed zakażeniami chorobami zakaźnymi. Chodzi nie tylko o wprowadzenie zasad, które mają na celu zminimalizowanie ryzyka zarażenia chorobami zakaźnymi, ale i podniesienie wiedzy zatrudnionego personelu. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez: wykonywanie zabiegów bez rękawiczek, wielokrotne stosowanie sprzętu jednorazowego użytku, niewłaściwe postępowanie z wytworzonymi odpadami medycznymi, brak czy niepoprawną dezynfekcję.

Procedury te są wymogiem szczególnie egzekwowanym przez Sanepid, ponieważ zgodnie z art. 50 pkt. 1 Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, kto wbrew obowiązkowi nie wdraża i nie stosuje procedur podlega każe grzywny. Z tego też powodu idąc na przeciw osobom, które prowadzą działalność wymagającą opracowania takich procedur, przedstawiamy wskazówki, na które warto zwrócić uwagę przy ich sporządzaniu.

CO POWINNA PROCEDURA ZAWIERAĆ?

Sposób postępowania, przy wykonywaniu czynności, w czasie których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek

Wstęp – czyli informacja, w jakim celu została opracowana procedura (można odwołać się do zapisu prawnego wspominanego wyżej w tekście). W punkcie tym należy opisać także co jest przedmiotem procedury, pokrótce zapisy procedury.

– czyli informacja, w jakim celu została opracowana procedura (można odwołać się do zapisu prawnego wspominanego wyżej w tekście). W punkcie tym należy opisać także co jest przedmiotem procedury, pokrótce zapisy procedury. Definicje i określenia – Wypisać i zdefiniować najważniejsze pojęcia, które wymieniane są podczas opracowania procedury, czyli: naruszenie ciągłości tkanek, zakażenie, choroba zakaźna, dezynfekcja, sterylizacja, dekontaminacja, odpady medyczne i inne określenia zabiegów, wykonywanych w podczas zabiegów związanych z naruszeniem ciągłości tkanek.

– Wypisać i zdefiniować najważniejsze pojęcia, które wymieniane są podczas opracowania procedury, czyli: naruszenie ciągłości tkanek, zakażenie, choroba zakaźna, dezynfekcja, sterylizacja, dekontaminacja, odpady medyczne i inne określenia zabiegów, wykonywanych w podczas zabiegów związanych z naruszeniem ciągłości tkanek. Postanowienia ogólne – Kogo obowiązują zapisy procedury, kto jest zobowiązany do jest przestrzegania. Wpisać imię i nazwisko właściciela gabinetu.

– Kogo obowiązują zapisy procedury, kto jest zobowiązany do jest przestrzegania. Wpisać imię i nazwisko właściciela gabinetu. Sposób postępowania Mycie i dezynfekcja rąk – Należy pamiętać, że dłonie to w przypadku wykonywania usług kosmetycznych niezastąpione narzędzie pracy, dlatego tak ważna jest ich właściwa higiena. Należy dokładnie opisać częstotliwość, sposoby mycia i dezynfekcji rąk zarówno przed, jak i po wykonywaniu zabiegów kosmetycznych. Wypisać nazwy preparatów, które służą do tego celu, ich właściwości. Przedstawić wyposażenie punktu mycia (wyposażenie w umywalkę, ręczniki jednorazowe, bieżącą wodę ciepłą i zimną, mydło w płynie itp.). Środki ochrony osobistej pracowników – Opisać środki ochrony osobistej stosowane przez pracowników i wymienić zabiegi, przy których są one używane. Głównym narządzeniem stosowanym do ochrony osobistej będą rękawiczki jednorazowe, określić częstotliwość ich wymiany, sposób postępowania z nimi po zakończonej pracy. Dezynfekcja skóry przed zabiegami – Scharakteryzować przed jakimi zabiegami dezynfekowana jest skóra, jakie środki stosowane są do dezynfekcji skóry, w jaki sposób nakładamy jest taki środek, opisać jego właściwości. Postępowanie ze sprzętem stosowanym do zabiegów Sprzęt jednorazowego użytku – Przedstawić rodzaje narzędzi stosowanych podczas zabiegów. Określić do jakich czynności są stosowane, wymienić sposoby postępowania ze sprzętem jednorazowego użytku po zakończonym zabiegu (czy wyrzucamy je do kosza z odpadami komunalnymi – TAK jeżeli podczas ich używania nie nastąpiło naruszenie ciągłości tkanej lub dotkniecie stanów ropnych, miejsc zakażonych. NIE, jeżeli podczas czynności zabiegowych naruszenie ciągłości tkanek lub bezpośredni kontakt narzędzi z zakażona rana nastąpiło . Wtedy taki sprzęt bezwzględnie powinien być usuwany do worka lub pojemnika przeznaczonego na zbieranie odpadów medycznych. Sprzęt wielorazowego użytku – Wszystkie narzędzia i sprzęty używane podczas zabiegów, mające kontakt z uszkodzoną skórą lub błonami śluzowymi muszą być zdezynfekowane i umyte. Niektóre muszą być dodatkowo wysterylizowane. W tym punkcie należy wymienić rodzaje sprzętu wielokrotnego użycia, jaki jest używany. Doprecyzować jaki sprzęt stosuje się do ich dezynfekcji. Wymienić z nazwy środki dezynfekcyjne stosowane podczas tej operacji, sposób i czas dezynfekcji, stosunek składników potrzebnych do przygotowania preparatu, jego właściwości. Przedstawić opis czynności wykonywanych ze sprzętem po zakończonej dezynfekcji. Chodzi nie tylko o same narzędzia, poddawane dezynfekcji, ale i również opisać czynności po zakończonym odkażaniu, związane ze sprzętem służącym do samej dezynfekcji czy zużytym środkiem dezynfekcyjnym. Opisać sposób przechowywania środków dezynfekcyjnych. Określić jakie środki ostrożności są stosowane w czasie przygotowywania preparatów dezynfekcyjnych (odzież ochronna, rękawiczki, miejsce wykonywania tej czynności). W przypadku przeprowadzania procesu sterylizacji opisać czynności analogicznie jak wyżej. Postępowanie z bielizną Postępowanie z bielizną jednorazową – Do bielizny jednorazowej używanej w gabinetach zaliczyć można: jednorazowego użytku fartuchy, podkłady medyczne, prześcieradła, zagłówki, podłokietniki, śliniaki. Wymienić bieliznę osobistą używaną w gabinecie, sposób jej przechowywania i obchodzenia się z nią po wykonanych usługach (czy jest wyrzucana do kosza z odpadami komunalnymi – TAK jeżeli podczas ich używania nie nastąpiło naruszenie ciągłości tkanej lub dotkniecie stanów ropnych, miejsc zakażonych. NIE, jeżeli podczas czynności zabiegowych naruszenie ciągłości tkanek lub bezpośredni kontakt narzędzi z zakażona rana nastąpiło) . Wtedy taki sprzęt bezwzględnie powinien być usuwany do worka lub pojemnika przeznaczonego na zbieranie odpadów medycznych. Postępowanie z bielizna wielokrotnego użycia – wymienić rodzaje bielizny wielokrotnego użycia, odzież roboczą lub ochronną, używaną w trakcie wykonywania zabiegów. Scharakteryzować pomieszczenie, gdzie przechowuje się zarówno czystą, jak i brudną odzież tego typu. Opisać miejsce, w jaki sposób przechowuje się bieliznę. Sposób postępowania z brudną bielizną, odzieżą roboczą i ochronną (opisać częstotliwość, miejsce sprzęt, środki używane do prania odzieży). Określić czy odzież jest tylko prana, czy też zastosowana jest dezynfekcja. Jeżeli jest to określić częstotliwość, rodzaj preparatu używanego do tego celu, jego właściwości. Postępowanie z odpadami komunalnymi i medycznymi – Większość odpadów powstających w zakładach kosmetycznych,fryzjerskich, tatuażu itp. to odpady, które śmiało możemy wyrzucać jako komunalne. Jednak w takich gabinetach powstają też odpady o właściwościach zakaźnych, uznanych za niebezpieczne. Tego typu odpady wymagają innego postępowania niż komunalne. Opisać sposób gromadzenia i przechowywania takich odpadów w miejscu wytworzenia, wymagania odnośnie pojemników, ich wymiany i oznakowania, częstotliwość odbioru takich odpadów przez specjalistyczną firmę (można wymienić w procedurze kiedy i na jakich zasadach taka umowa została zawarta). Mamy nadzieję, że w przypadku odpadów medycznych w podpunkcie tym przydatny będzie dla Państwa artykuł: Segregacja odpadów medycznych: https://www.palmedica.pl/segregacja-odpadow-medycznych-wg-nowych-przepisow/ który można przeczytać na naszym blogu.

Dekontaminacja pomieszczeń – Pod tym pojęciem kryje się nic innego jak mycie i dezynfekcja. Ma ona na celu wyeliminowanie potencjalnych czynników chorobotwórczych. W tym punkcie należy sprecyzować, co to jest poddawane dekontaminacji (podłogi, sprzęt meblowy, czyli fotele, łóżka zabiegowe, krzesła, szafki, stoliki, urządzenia sanitarne tj.: umywalki, zlewozmywaki, muszle klozetowe, drzwi, blaty, baterie kranowe, inne powierzchnie: okna, drzwi, kafelki itp.), częstotliwość, sposób, sprzęt używany do tego celu). Wymienić rodzaje środków dezynfekcyjnych i myjących używanych, sprecyzować ich właściwości. Opisać miejsce przechowywania sprzętu i preparatów stosowanych do dekontaminacji. Jeżeli jest opracowana instrukcja mycia i dezynfekcji powierzchni w pomieszczeniach to zanotować to. Sprecyzować środki ostrożności stosowane podczas wykonywania tych prac zarówno z uwzględnieniem personelu, jak i klientów.

– Pod tym pojęciem kryje się nic innego jak mycie i dezynfekcja. Ma ona na celu wyeliminowanie potencjalnych czynników chorobotwórczych. W tym punkcie należy sprecyzować, co to jest poddawane dekontaminacji (podłogi, sprzęt meblowy, czyli fotele, łóżka zabiegowe, krzesła, szafki, stoliki, urządzenia sanitarne tj.: umywalki, zlewozmywaki, muszle klozetowe, drzwi, blaty, baterie kranowe, inne powierzchnie: okna, drzwi, kafelki itp.), częstotliwość, sposób, sprzęt używany do tego celu). Wymienić rodzaje środków dezynfekcyjnych i myjących używanych, sprecyzować ich właściwości. Opisać miejsce przechowywania sprzętu i preparatów stosowanych do dekontaminacji. Jeżeli jest opracowana instrukcja mycia i dezynfekcji powierzchni w pomieszczeniach to zanotować to. Sprecyzować środki ostrożności stosowane podczas wykonywania tych prac zarówno z uwzględnieniem personelu, jak i klientów. Załączniki – Pod warunkiem, że posiadamy, można tu dołączyć m. in.

– Rejestr pracowników zapoznanych z procedurą (powinien on zawierać imię, nazwisko, podpis pracownika, data zapoznania się z treścią procedury);

– Kontrola skuteczności procesu sterylizacji (konieczne w przypadku posiadania urządzenia sterylizującego);

– Instrukcję postępowania z odpadami medycznymi;

– Instrukcję mycia i dezynfekcji powierzchni w pomieszczeniach.

– Według uznania można dołączyć również inne dokumenty, które potwierdzają wykonywanie zapisy opracowanej procedury.

POJĘCIA / SŁOWNICZEK :

naruszenie ciągłości tkanek – jest to przecięcie ostrym narzędziem tkanki skórnej, przy pomocy takich narzędzi jak: nożyczki, skarpet, ciążki, frezy kosmetyczne, dłuto pedologiczne

zakażenie – wnikniecie do organizmu i rozwój w nim biologicznego czynnika chorobotwórczego

choroba zakaźna – choroba, która została wywołana przez biologiczny czynnik chorobotwórczy

biologiczny czynnik chorobotwórczy – posiadające zdolność wywoływania objawów chorobowych drobnoustroje komórkowe lub wytwarzane przez nie produkty, zewnętrze i wewnętrzne pasożyty człowieka lub wytwarzane przez nie produkty, cząstki bezkomórkowe zdolne do replikacji lub przenoszenia materiału genetycznego, w tym zmodyfikowane genetycznie hodowle komórkowe lub wytwarzane przez nie produkty

dezynfekcja – proces redukcji ilości biologicznych czynników chorobotwórczych przez zastosowanie metod fizycznych i chemicznych

sterylizacja – proces zniszczenia zdolnych do namnażania się form biologicznych czynników chorobotwórczych

dekontaminacja – proces niszczenia biologicznych czynników chorobotwórczych przez mycie, dezynfekcję i sterylizację

odpady medyczne – odpady powstające w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny

odpady niebezpieczne – odpady wykazujące co najmniej jedną spośród właściwości niebezpiecznych

Źródła:

Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. 2008 nr 234 poz. 1570)

Projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia dnia 7 września 2016 r. W sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi

http://psse.bytom.pl/druki/

file:///C:/Users/Dell/Downloads/poradnik-strona-1%20(5).pdf

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

PAKIET PROCEDUR SALON

Opis

W tym materiale skupimy się na procedurach dla salonu, wytycznych dla salonu, postępowaniu z narzędziami, sprzętem po zabiegu!

Jednakże polecam Ci PROJEKT BEZPIECZNY SALON, ponieważ zawiera on absolutnie wszystko co jest potrzebne do prowadzenia bezpiecznego salonu + obszerny ebook (ponad 70 stron!) wiedzy, wyjaśnień, komentarzy! Dodatkowo dyplom i wlepkę do salonu!

Naszym wspólnym celem powinno być zapewnienie bezpieczeństwa w salonach kosmetycznych!

Najważniejsze procedury: dekontaminacja salonu, stanowiska pracy, postępowanie z narzędziami, sprzętem i bielizną przed i po zabiegu, odzież pracownika, postępowanie z odpadami niebezpiecznymi, procedura mycia i dezynfekcji rąk.

COVID-19 z dniem 28.02.2022r. zostały zniesione obostrzenia i wytyczne dla salonów kosmetycznych. Od 28.03.2022 zniesiony obowiązek noszenia maseczek.

W dokumentach znajdziesz plik COVID wytyczne – w razie W, gdyby obostrzenia wróciły.

Należy spojrzeć szerzej, na cały salon i opisać czynności związane z higieną i bezpieczeństwem, w załączeniu wzory, które należy uzupełnić!

Co zawiera pakiet?

Instrukcję jak pisać procedury, Gotowa procedura salonowa, Procedury mycia i dezynfekcji rąk, Procedura zranienia w pracy, Procedura dezynfekcji i sterylizacji ze wszystkimi potrzebnymi załącznikami, Wykaz preparatów do dezynfekcji, wykaz pracowników zapoznanych z procedurami

Wszystkie produkty w sklepie są produktami cyfrowymi, wysyłamy na maila. Przy PROJEKT BEZPIECZNY SALON na adres wysyłamy dyplom i wlepkę na drzwi.

✔ wersja cyfrowa produktu

(dokumenty tekstowe- do edycji, umieszczenia nazwy salonu oraz osoby odpowiedzialnej za procedury)

dostęp do plików na 12miesięcy, zalecam pobranie

✔ po otrzymaniu wpłaty dokumenty przesyłamy na maila

✔ do druku

Zasady higieny i dezynfekcji w gabinecie kosmetycznym

Zasady higieny i dezynfekcji w gabinecie kosmetycznym

Zasady dodatkowego zabezpieczenia w obliczu epidemii Koronawirusa (SARS-COV-2)

W obecnej sytuacji opisane w tym dziale zasady mają nadrzędne znaczenie, nad regułami opisanymi w dalszej części tego tekstu (niżej).

Zobacz plan higieny dla salonów kosmetycznych

Podstawa: częste mycie rąk oraz ochrona twarzy i oczu

Mycie rąk i dezynfekcja rąk

W obliczu epidemii ręce należy myć regularnie, nawet kilka razy na godzinę. Zawsze po kontakcie z pacjentem i z jego otoczeniem.

Aby skutecznie chronić się przed zakażeniem wirusa COVID-19 należy myć ręce przez 30 sekund, metodą Ayliffa. Przebieg procesu znajdziecie na ulotce. A na filmie poniżej dodajemy wyjaśnienie, dlaczego 30 sekund to odpowiedni czas mycia rąk (i czemu mydło jest skuteczne).

kliknij aby powiększyć

Dezynfekcji rąk dokonujemy standardowo (jak opisujemy niżej) po zabiegach, po zdjęciu rękawiczek, a szczególnie przed zabiegami z ryzykiem przerwania ciągłości tkanek (czyli przecięć, nakłuć – nawet mikro igły), a także po tych zabiegach.

Osłona twarzy – maseczki, okulary, przyłbice

Najlepsze zabezpieczenie zapewniają maseczki chirurgiczne lub FPP3. To jedyne maseczki, które chronią użytkownika przed transmisją patogenów.

W dodatku maseczka powinna być używana wraz z okularami.

Minusem połączenia maseczki + okularów może być dyskomfort oddechowy oraz parowanie okularów.

Aby zapobiegać parowaniu polecamy rozprowadzić na wewnętrznej stronie okularów warstwę pianki do golenia lub płynu do mycia naczyń. Odczekać do wyschnięcia, a następnie wypolerować szmateczką do polerowania okularów.

Drugim sposobem zabezpieczenia twarzy oczywiście jest przyłbica. Utrudnia ona wykonywanie niektórych czynności, ale z pewnością zapewnia lepszy komfort oddechowy i chroni większą cześć twarzy. Pod kątem mikrobiologicznym przyłbica nie jest bezpieczna, jeśli chodzi o transmisję patogenów chwilowo zawieszonych w powietrzu, natomiast dobrze się sprawdzi przy bezpośrednim kichnięciu.

Z tych powodów wielu specjalistów decyduje się na połączenie przyłbicy z maseczką (a czasem także i okularami).

Pamiętaj, że przyłbice należy zdezynfekować z dwóch stron wizjera + po obręczy. Najlepiej dokonać tego środkiem bezalkoholowym, dzięki czemu wizjer zachowa przejrzystość na dłużej.

Pamiętaj: przyłbica zapewnia ochronę przed bezpośrednim kichnięciem, a nie przed drobinkami unoszącymi się w powietrzu. Z tego powodu połączenie maseczki + okularów zapewni większą ochronę. Naszym zdaniem, czystość na stanowisku pracy powinna wykluczyć unoszący się kurz, który potencjalnie przenosi drobnoustroje, ale nie pracujemy w warunkach laboratoryjnych, aby mieć pewność.

Zobacz preparaty dostępne od ręki – maseczki, przyłbice, środki dezynfekujące i in.

Kliknij aby przejść do towarów

Do tego, pracownicy salonów urody zostali zobligowani do częstszego korzystania z rękawiczek medycznych.

Należy je nosić praktycznie do każdego kontaktu z klientem, a także do pracy w środowisku, w którym przebywał klient (sprzątanie).

Aby uchronić się przed skutkami podrażnionych dłoni, polecamy rękawiczki z wewnętrzną warstwą kolagenu i allantoiny. To substancje pielęgnujące, które zniwelują efekt wysuszenia rąk.

Pamiętaj, aby zachować odpowiednią odległość od swoich klientek jeżeli to możliwe – w poczekalni, przy podejmowaniu gości itd.

Zasady bezpieczeństwa dla klientów

Najlepiej jeśli klientki i klienci przychodzą na umówione godziny. W poczekalni dobrze jest wydzielić miejsca do siadania. W niektórych salonach po prostu wyjęto co drugie krzesełko, ale to może być niekorzystne, gdy na zabieg przychodzi para.

Na wejściu dobrze zaoferować klientom preparat do dezynfekcji rąk (profesjonalnym, lecz droższym rozwiązaniem będzie dozownik bezdotykowy – automatyczny). Należy zwracać uwagę, by w poczekalni prawidłowo stosowali maseczki (zakryte usta i nos).

To wiąże się nierozerwalnie z koniecznością wentylacji pomieszczenia. Czas uruchomić klimatyzację w neutralnej temp. Pokojowej. A jeśli nie dysponujemy klimatyzacją przyjazne będzie uchylenie okien.

Czyszczenie korytarza:

Klientów należy przyjmować w cyklach, tak aby co 2 godziny udało się opróżnić poczekalnie na ok. 30 minut. W tym czasie zespół dezynfekuje podłogi, klamki, barierki i inne często dotykane przez klientów powierzchnie.

Wymagany czas 30 minut nakazuje, że praktyczni na całą pracę mamy ok. 15 minut, bo drugie 15 minut działa preparat dezynfekujący do podłóg. W tym czasie nikt nie powinien chodzić po zdezynfekowanej powierzchni.

Pamiętaj! Do dezynfekcji powierzchni stosuj tylko certyfikowane wyroby medyczne. Do dezynfekcji rąk mogą to być preparaty biobójcze. Najważniejsze – Wszystkie środki, niezależnie od zawartości alkoholu (60-80% a nawet więcej) muszą być przebadane !

Jeśli masz wątpliwości co do zakupionego środka sprawdź, czy znajduje się on na liście GIS – to wykaz dopuszczonych środków do dezynfekcji. Jeśli preparat się tam nie znajduje, to znaczy, że nie ma potwierdzonych badań, a to oznacza, że jego skład może być inny od deklarowanego.

Sprawdź pod: Produkty Biobójcze lub Wyroby Medyczne, a także Produkty Lecznicze (to środki do dezynfekcji skóry)

http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze

Nie zapominajmy o częstej dezynfekcji łazienki.

W całym tym zamieszaniu należy rozsądnie podejść do realnej liczby klientów, które będzie można obsłużyć. Do każdego zabiegu należy doliczyć dodatkowe kilka minut na sprzątanie i dezynfekcję. W dodatku pracownicy także częściej muszą dezynfekować ręce (nie zawsze są to tylko dłonie).

Nie zapominajcie o pielęgnacji dłoni.

Normalne zasady higieny w gabinecie kosmetycznym

Ostoja spokoju, jaką jest gabinet kosmetyczny nie może zostać niczym zakłócona, dlatego musimy szczególnie dbać o estetykę i higienę. Większość osób prowadzących salony i gabinety kosmetyczne spotkało się z twardymi wymogami higienicznymi stawianymi przez sanepid. Bezpieczeństwo jest bardzo ważne, szczególnie, gdy klientki przychodzą poddać się relaksującym zabiegom upiększającym. Zdaniem naszych klientek posiadających spore doświadczenie w tym temacie, nic tak nie pozwala zapomnieć o troskach codzienności, jak kojąca terapia w przyjaznych warunkach.

W tym artykule wypisaliśmy wszystkie istotne porady na temat higieny i zasad bhp salonu kosmetycznego. Natomiast pod poniższym odnośnikiem znajdziecie Państwo odpowiednie środki:

Spis treści

Kliknij w odnośnik aby przejść do interesującej Cię sekcji w tym tekście.

Procedury higieny pracowników w gabinecie kosmetycznym

Ogólne porady i procedury sprzątania gabinetu kosmetycznego znajdziesz tutaj.

1. MYCIE RĄK

Dbałość o czyste dłonie u pracowników to najważniejsza ze wszystkich procedur. Nikt co prawda nie zweryfikuje, czy pracownicy naszego salonu myją ręce regularnie, czy może raz na kilka godzin.

Warto mieć tu na uwadze, co widzą klienci, a jeszcze ważniejsze jest to, co ich martwi i o czym nam nie mówią. Pamiętajmy, że zadowolenie z usługi może zostać przyćmione niskim zapleczem sanitarnym, dlatego szczególnie ważna jest czystość pracowników salonu kosmetycznego oraz higiena pomieszczeń.

Rozmawialiśmy z właścicielkami gabinetów kosmetycznych, które nakazały swoim pracownicom myć ręce nawet na pokaz. Zabieg okazał się skuteczny, raz, że pozwala to przyswoić bezpieczne nawyki, a dwa zapobiega chorobom pracowników, nie wspominając już o zarazkach czyhających na klientki.

Pani Marta z Gdańska uważa, że wprowadzenie procedury mycia rąk prawdopodobnie zmniejszyło choroby jej zespołu. Zmianę widziała szczególnie trzy lata temu w rozliczaniu chorobowego, kiedy wprowadziła rygor w życie. Różnica może nawet wynosić kilka pełnych tygodni w roku, ale ciężko to jednoznacznie ocenić.

Drugim ważnym elementem układanki są wrażenia estetyczne osób odwiedzających salony kosmetyczne. Ręce to pierwsza rzecz, na którą klientki zwracają uwagę, kiedy nasi pracownicy przymierzają się do zabiegów. Na dłoniach przenoszona jest największa ilość zarazków i nawet rękawiczki wiele nie pomogą, kiedy się po prostu nie dba o czyste dłonie. Proszę pamiętać, że w dobie facebooka klienci są coraz bardziej wyedukowani na temat higieny i wszelkie przewinienia mogą szybko skomentować.

Ręce powinno się myć :

Przed rozpoczęciem pracy.

Zanim podejdziemy do kolejnego klienta.

Przed każdym zabiegiem i po zabiegu.

Po skończeniu pracy z klientem.

Po wyjściu z toalety.

Po dłuższej przerwie.

Przy każdym widocznym zabrudzeniu rąk.

Przed dezynfekcją rąk, jeśli dłonie nie są czyste.

Wydajne mydła oraz technikę mycia rąk znajdziecie Państwo w menu po lewej stronie – Salony kosmetyczne.

2. DEZYNFEKCJA RĄK

Najczęściej zadawane pytanie to:

Kiedy powinno się dezynfekować ręce w gabinecie kosmetycznym?

Otóż:

Ręce należy szczególnie dezynfekować przed każdym zabiegiem dla klienta i po każdym zabiegu.

Najważniejsza jest dezynfekcja dłoni przed zabiegami z naruszeniem ciągłości skóry (czyli podczas przecinania skóry, nakłuwania, wycinania naskórka itd.).

Ręce powinno się również dezynfekować przed założeniem rękawic i po ich zdjęciu.

Jeżeli zakładamy kolejne rękawice na nieumyte i niezdezynfekowane dłonie, to część zarazków może przedostawać się na skórę i kolonizować na rękach.

Przed każdą dezynfekcją ręce należy umyć. Inaczej dezynfekcja może być nieskuteczna.

Ręce należy dezynfekować szczególnie po kontakcie z zanieczyszczonymi sprzętami i akcesoriami.

Wszystkie czynności zabiegowe powinno się wykonywać w rękawiczkach, ale mimo tego zdarza się dotknąć ran (naszych lub pacjenta), uszkodzonej skóry, czy zabrudzonych urządzeń.

Ręce powinno się dezynfekować szczególnie po kontakcie z krwią, ranami, wydzielinami ciała oraz substancjami chemicznymi.

Prawidłowy przebieg dezynfekcji rąk wygląda następująco:

Jeśli dłonie są wyraźnie zabrudzone, to przed dezynfekcją koniecznie należy umyć ręce i dokładnie je wysuszyć. Gdy mamy względnie czyste ręce można od razu przejść do dezynfekcji (bo często stosowane mydło z czasem podrażnia skórę).

Na suchą skórę rąk należy nanieść preparat dezynfekujący.

Dokładnie wcierać go w skórę przez ok. 30 sekund i pozostawić do wyschnięcia.

Wilgotnych dłoni od preparatu nie należy wycierać. Środek sam wyschnie – tylko wtedy skutecznie zabija zarazki, jeżeli nic mu w tym nie przeszkadza. Po drugie jeśli wysycha samoczynnie nie niszczy płaszcza ochronnego skóry.

Wymaganego czasu dezynfekcji nie wolno skracać (!)

Przed zabiegami powinno się również zdezynfekować przedramiona. Preparat dezynfekujący wcieramy w nie przez 1,5 minuty i pozostawiamy do wyschnięcia.

Polecane produkty:

AHD 1000 – preparat do skutecznej dezynfekcji rąk.

Spirigel Complete z pompką oraz Desderman Pure Gel to preparaty w żelu (niezalecane, jeżeli korzystacie Państwo z rękawiczek)

3. NOSZENIE RĘKAWICZEK MEDYCZNYCH

Nie ma obowiązku noszenia rękawiczek ochronnych przy wszystkich zabiegach. Powinno się je natomiast zakładać przed każdym zabiegiem, przy którym może dojść do naruszenia ciągłości skóry, czyli m.in. przecinania, nakłuć, albo pocierania naskórka.

Zalecamy stosowanie rękawic również, gdy pacjent ma wyraźne schorzenia na skórze, albo rany na ciele. Ponadto warto się zabezpieczać, jeśli podejrzewamy niewidoczne choroby skóry.

Ta sama sytuacja dotyczy pracowników. Gdy pracownik ma poranione ręce (wystarczy nawet stare, jeszcze nie zagojone zadrapanie) lub suchą skórę dłoni powinien pracować w rękawiczkach.

Proszę pamiętać, że rękawiczki chronią zarówno pracowników jak i klientów.

Niestety, tylko niektóre rękawiczki nadają się do pracy w gabinecie. Co znaczy „niektóre” i jak je rozpoznać? Spieszymy z wyjaśnieniami.

Żeby zapewnić sobie odpowiednią ochronę i spokój ze strony sanepidu, powinniście Państwo kupować rękawiczki medyczne. Tego typu rękawice mają atesty, są nieprzepuszczalne dla drobnoustrojów (wirusów, bakterii i innych).

Rękawiczki medyczne poznamy m.in. po parametrze AQL 1.5 lub AQL 1.0, albo po zgodności produktu z normą EN-455

Kupując rękawiczki do gabinetu kosmetycznego warto rozważyć zakup rękawiczek nitrylowych, które nie wywołują reakcji alergicznych u osób uczulonych na lateks. Według różnych badań, od 2 do 7% populacji dostaje reakcji alergicznych w kontakcie z białkami lateksu, które można znaleźć w rękawiczkach lateksowych.

W tym tekście znajdziecie Państwo więcej informacji na temat uczuleń na lateks: Uczulenia związane z noszeniem rękawic medycznych

Polecane produkty:

Odnośniki otwierają się w nowym oknie.

Higiena zabiegów w salonie kosmetycznym

Różnorodność zabiegów nie pozwala stworzyć prostego wzoru postępowania. Generalną zasadą jest to, że im zabieg bardziej bezpieczny od zakażeń, tym mniej ochrony można wykorzystać.

PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA

Do każdego zabiegu należy odpowiednio przygotować stanowisko pracy (o tym piszemy nieco dalej)

czyli zdezynfekować fotel/wymienić podkład na którym siedział pacjent.

zdezynfekować okoliczne sprzęty z którymi pacjent miał kontakt.

usunąć i zdezynfekować ewentualne plamy.

sprzątnąć brudne narzędzia.

Zużyte narzędzia i akcesoria, jak opatrunki, gazę, ligninę wyrzucamy do specjalnych pojemników na odpady.

Narzędzia wielorazowe wstępnie oczyszczamy, żeby poddać później dezynfekcji (i ewentualnie sterylizacji) i wkładamy do pojemników z brudnymi przyrządami.

Przygotowujemy nowe wyposażenie stanowiska. Wszystkie jednorazowe przyrządy powinny być wykorzystane tylko raz. Z pudełka wyjmujemy je w obecności pacjenta, dopiero przed użyciem.

Niedopuszczalne jest użycie tej samej pęsety do dwóch osób, nawet, jeżeli pracownik sanepidu przymknął na to oko. Proszę pamiętać, że inny inspektor, na kolejnej wizycie może już się przyczepić do takich praktyk.

Wielokrotne stosowanie przyrządów jednorazowych wygląda źle w oczach klienta,

Przed rozpoczęciem zabiegu pracownik musi (!) umyć ręce lub dodatkowo je zdezynfekować. Rękawiczki powinien stosować zależnie od stopnia ryzyka zakażenia.

Te procedury powinny uchronić zarówno klientki, jak i pracownice gabinetu kosmetycznego przed zakażeniem. Eksperci z firmy Medilab podkreślają argument, że zarazki są niewidoczne i nigdy nie mamy pewności, czy „tuż za rogiem” nie ostało się poważne zakażenie.

Pamiętajmy, że obecnie do najpopularniejszych zakażeń należą zakażenia bakteryjne i wirusowe, jak zapalenie wątroby – HBV i HCV. HIV jest znacznie mniej popularny, niż się nim straszy, jednak nadal powinniśmy się przed nim zabezpieczać. Warto zauważyć, że niektóre szczepy bakterii i wirusów utrzymują się na różnych przyrządach i odzieży 7 dni, a nawet miesiąc. Nie ma co zatem czekać na zbawienie. Dezynfekcja jest konieczna.

ZABIEGI Z NARUSZENIEM CIĄGŁOŚCI SKÓRY

Podczas zabiegów tego typu należy wykonać wszystkie czynności z podstawowych zasad bezpieczeństwa pracy z pacjentem, a dodatkowo zabezpieczyć się w następujący sposób:

Zdezynfekować ręce przed rozpoczęciem zabiegu. Dla każdego kolejnego zabiegu u tego samego klienta powinniśmy ponownie zdezynfekować ręce.

Myjemy ręce środkiem myjącym, wysuszamy je.

Dezynfekujemy dłonie przez co najmniej 30 sekund, dezynfekujemy przedramiona po łokcie przez 1,5 minuty. Czekamy, aż środek dezynfekujący wyschnie. Po dezynfekcji nie ma potrzeby płukania rąk.

Nakładamy rękawiczki ochronne wysokiej jakości, np. Nitrylex PF, Dermagrip Ultra LT

Dezynfekujemy skórę pacjenta w miejscu, na którym przeprowadzony będzie zabieg z przecięciem tkanek.

Więcej na ten temat piszemy niżej -> Dezynfekcja skóry pacjenta.

Miejsca bardziej wrażliwe, np. skórę twarzy, należy przetrzeć wacikiem nasączonym substancją odkażającą.

Wszystkie potrzebne do zabiegu przyrządy wyjmujemy ze sterylnego opakowania dopiero przed ich użyciem.

Wykorzystane przyrządy od razu utylizujemy.

Jeżeli podczas zabiegu konieczna jest zmiana rękawiczek, bo np. zostały pobrudzone krwią, to ręce trzeba dodatkowo zdezynfekować przed założeniem kolejnej pary.

Po skończonym zabiegu dezynfekujemy ręce.

Jeśli to koniec pracy z tym pacjentem dokładnie myjemy i dezynfekujemy stanowisko.

Sprzątamy zużyte sprzęty, narzędzia wielorazowe czyścimy i wkładamy do pojemnika przeznaczonego do dezynfekcji.

DEZYNFEKCJA SKÓRY PACJENTA

Dezynfekcję skóry u pacjenta wykonujemy szczególnie przed zabiegami z naruszeniem ciągłości skóry (nacięcia, przekłucia). Będą to np.: akupunktura, makijaż permanentny, piercing, wstrzykiwanie botoksu oraz tatuowanie w przypadku salonów tatuażu.

Dezynfekcję stosuje się również w przypadku zabiegów, podczas których jest ryzyko przecięcia/przerwania tkanek, ale niekoniecznie do niego dochodzi. Są to np.: manicure, pedicure, czy depilacja.

Skórę pacjenta dezynfekujemy na dwa sposoby:

spryskujemy preparatem dezynfekującym i pozostawiamy do wyschnięcia.

lub przecieramy skórę wacikiem nasączonym substancją dezynfekującą.

W obu przypadkach należy odczekać, aż substancja dezynfekująca wyschnie – zazwyczaj zajmuje to 1 minutę. Dokładną instrukcję czasu działania preparatu dezynfekującego znajdziecie Państwo na opakowaniu stosowanego preparatu, albo w dołączonej do niego ulotce.

Proszę pamiętać, że ta zasada różni się od tego co zazwyczaj widzimy – że od razu po przetarciu skóry wacikiem przystępuje się do zabiegu – niestety, bakterie nie są wyniszczane w sekundę. Pisaliśmy o tym wcześniej.

Polecane produkty:

Stosownym preparatem do dezynfekcji skóry pacjenta będzie AHD 1000.

Uwaga – AHD 1000 można kupić w pojemniku 500 ml lub 1000 ml do dezynfekcji rąk. Wersję w spryskiwaczu polecamy natomiast do dezynfekcji skóry pacjenta.

Dezynfekcja narzędzi w salonie kosmetycznym

W związku z tym, że temat dezynfekcji narzędzi i utrzymania ich w czystości jest obszerny, przenieśliśmy go do osobnego artykułu pod tą samą nazwą.

Odnośnik otworzy się w nowej karcie przeglądarki po kliknięciu w powyższy nagłówek.

Higiena pomieszczeń i sprzętów w gabinetach kosmetycznych

Mycie i dezynfekcja powierzchni ponadpodłogowych (tzw. małych powierzchni)

Przygotowanie stanowiska pracy do zabiegów dla każdego kolejnego pacjenta powinno przebiegać w ten sam sposób.

Jak już wspominaliśmy, nigdy nie wiemy, czy poprzedni pacjent nie miał grzybicy lub czy nie przenosił na ubraniu niewiadomych nieczystości. Zawsze powinniśmy dmuchać na zimne, bo prewencja jest najtańszym środkiem do utrzymania sprawnie działającego gabinetu.

PROCEDURA CZYSZCZENIA STANOWISKA PRACY

Po skończonej pracy z każdym pacjentem czyścimy fotel lub kozetkę i okoliczne meble oraz akcesoria, które były stosowane podczas zabiegu.

Czyścić można preparatami w sprayu lub pianie do mycia i dezynfekcji,

Albo zastosować chusteczki, o takim samym działaniu.

Jeżeli zabieg obył się bez przecinania/nakłuwania skóry, możemy tylko wymienić folię na siedzisku fotela. W takich przypadkach dopiero po którymś pacjencie z kolei należy przeprowadzić dezynfekcję.

W przypadku gdy doszło do przecięcia tkanek skóry pacjenta i zostały plamy na meblach, sprzętach lub podłodze należy to niezwłocznie sprzątnąć, a powierzchnię zdezynfekować.

Wszelkie powierzchnie robocze dezynfekujemy według ich odporności lub wrażliwości na alkoholowe środki dezynfekujące:

Powierzchnie wrażliwe na działanie alkoholi (czyli takie, które szybko się psują po działaniu alkoholu, tracą kolor, matowieją – będą to obicia mebli, skóra, sztuczna skóra, farba, pleksi, plastik) dezynfekujemy produktami: sprayem dezynfekującym Lysoformin Plus Schaum lub chusteczkami Mediwipes DM .

lub chusteczkami .

Preparat dezynfekujący należy pozostawić na powierzchni przez 5 minut. Szczegóły na opakowaniu produktu.

Powierzchnie odporne na działanie alkoholi (czyli takie, których środek alkoholowy nie uszkodzi – jak metal, pulpity urządzeń medycznych, deski klozetowe) można dezynfekować preparatami: spray Aniospray Quick (działanie w 30 sekund), spray Aerodesin 2000 (działanie w 60 sekund), chusteczki Mediwipes Plus (działanie w 30 sekund), chusteczki Mikrozid AF wipes (działanie w 60 sekund).

Jak dezynfekować powierzchnie tego typu?

Preparat myjąco-dezynfekujący należy nanieść bezpośrednio na dezynfekowaną powierzchnię. Jeśli korzystamy z chusteczek, to przecieramy całą powierzchnię tak, żeby była wilgotna; jeśli ze spryskiwaczy, to z odległości 30 cm należy spryskać całą powierzchnię.

Preparat na powierzchni należy pozostawić do jego wyschnięcia, odczekać zalecany na opakowaniu czas.

Środek w spryskiwaczu można też nanieść na suchą chusteczkę i nią przecierać materiał.

Jeżeli nie posiadacie Państwo preparatu myjąco-dezynfekującego to przed dezynfekcją należy umyć widoczne zabrudzenia na materiale. Potem można przystąpić do dezynfekcji, jak opisaliśmy powyżej.

Pracę polecamy wykonywać w rękawiczkach ochronnych, najlepiej nitrylowych, bo mają wyższą odporność na substancje chemiczne.

Aby dezynfekcja przebiegała sprawnie, a sprzęty zachowały swoje estetyczne walory radzimy kupowania specjalistycznych mebli, wykorzystywanych w medycynie. Inne produkty, choć są ładniejsze jako nowe, mogą nie być odporne na długotrwałe działanie środków dezynfekujących.

Polecamy ofertę mebli, kozetek, taboretów i foteli firmy UBM Kotasińska

Mycie i dezynfekcja podłóg (tzw. dużych powierzchni)

Oprócz zasad utrzymania higieny i estetyki w gabinecie zalecana jest również dezynfekcja podłóg.

Żeby oszczędzić czas radzimy zaopatrzyć się w środki, które jednocześnie myją i dezynfekują. To znacznie łatwiejsze, niż osobne mycie wszystkich podłóg, a później osobne ich dezynfekowanie.

PROCEDURA MYCIA I DEZYNFEKCJI PODŁÓG ORAZ INNYCH DUŻYCH POWIERZCHNI

Dezynfekcji podłóg dokonujemy raz dziennie, po zakończeniu pracy.

Powinno się umyć i zdezynfekować wszystkie podłogi, blaty, obudowy urządzeń i inne powierzchnie płaskie – poziome i pionowe. Dotyczy to również wykafelkowanych ścian.

Codziennie warto też myć wszystkie klamki od drzwi.

Raz dziennie, po zamknięciu salonu dla klientów należy umyć umywalki, zlewy, muszle klozetowe. Faktycznie radzimy je myć kilka razy dziennie ze względów higienicznych i estetycznych. Proszę pamiętać, że czystość łazienki to jedna z najważniejszych rzeczy, na którą klienci zwracają uwagę.

Raz w tygodniu zalecamy mycie i dezynfekowanie glazury, mebli, parapetów, drzwi itd.

Mycia i dezynfekcji dokonujemy za pomocą mopów (podłogi) i ścierek (powierzchnie pionowe i ponadpodłogowe). Należy dokładnie przetrzeć całą powierzchnię i pozostawić do wyschnięcia.

Roztwór myjąco-dezynfekujący sporządza się ze skoncentrowanego preparatu. Instrukcję dozowania znajdziecie Państwo na opakowaniu.

Polecane produkty do mycia i dezynfekcji podłóg:

Stosujemy stężenie roztworu 0,25%, czyli na 1 litr wody wlewamy 25 ml Surfaniosa. Po przemyciu preparat należy pozostawić na powierzchni przez 15 minut.

Do 4 litrów wody nalewamy odpowiednio 10 ml Surfaniosa, a do 8 litrów wody 20 ml.

Inne tego typu produkty znajdują się w dziale Dezynfekcja dużych powierzchni, w którym znajdziecie Państwo środki chlorowe oraz bezchlorowe

W poniższym dziale zaś znajdziecie Państwo wydajne tabletki chlorowe do dezynfekcji umywalek i brodzików: preparaty chlorowe do mycia i dezynfekcji

PROCEDURA MYCIA I DEZYNFEKCJI UMYWALEK, BRODZIKÓW DO PEDICURE, SANITARIATÓW

Sanepid traktuje tego typu urządzenia jako miejsca wykonywania zabiegów, dlatego należy je myć i dezynfekować znacznie częściej niż podłogi. Tym samym rygorom podlegają też wszystkie urządzenia, które zostały w wyraźny sposób zabrudzone np. naskórkiem, czy krwią.

Wanny, brodziki do pedicure, brodziki prysznicowe należy myć i dezynfekować po każdym kliencie.

Każde z tych urządzeń należy niezwłocznie zdezynfekować tuż po zanieczyszczeniu. Np. gdy zostaną ubrudzone krwią, czy innymi wydzielinami.

Do dezynfekcji możecie Państwo zastosować ten sam roztwór, co w przypadku mycia podłóg, z tym że roztwór powinien być czysty i należy nabierać go na szmatkę. Szmatką dokładnie czyścimy całe urządzenie.

Drugim sposobem jest wykorzystanie tabletek chlorowych, które po zalaniu wodą tworzą roztwór dezynfekujący. Dane urządzenie np. brodzik, zalewamy wodą na całej powierzchni dna i do środka wrzucamy odpowiednią liczbę tabletek chlorowych. Ścianki myjemy nasączoną szmatką.

Proszę nie zapominać o używaniu rękawiczek ochronnych.

PRANIE ODZIEŻY PRACOWNIKÓW

Ubrania używane w salonach kosmetycznych powinny być prane w 65°C – w tej temperaturze można prać dostępną u nas odzież kolorową.

Na stronie internetowej zaprezentowaliśmy ubrania w najpopularniejszych kolorach, choć faktycznie dostępnych jest 16 kolorów i tyle samo kolorów lamówek.

Do tego dochodzi oczywiście odzież biała, którą można prać nawet w 90°C.

Inspektorzy sanepidu są często wyczuleni na zarazki przynoszone z domu lub ze środków transportu. Dlatego pranie ubrań pracowniczych zaleca się w pralce firmowej (trzeba mieć do tego osobne pomieszczenie), albo zlecania prania i prasowania zewnętrznej firmie. To pierwsze rozwiązanie będzie najbardziej opłacalne dla salonów kosmetycznych, które zatrudniają co najmniej 4 osoby. Ponadto zyskujemy pewność, że ubrania zawsze będą czyste.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 17 lutego 2004 określa, że pralnia musi być osobnym pomieszczeniem, żebyśmy mogli prać odzież roboczą i tkaniny. Jeżeli takiego pomieszczenia nie ma, pojemnik z odzieżą należy niezwłocznie po napełnieniu wywieźć do prania.

Zwróćmy też uwagę, że w tej samej pralce możecie Państwo prać zarówno odzież, jak i ręczniki oraz inne tkaniny oferowane klientom. Do tego potrzeba środków piorąco-dezynfekujących, np. proszku Desotherm lub Eltra

Ich przewaga polega nie tylko na dezynfekcji w niskich temperaturach, ale też skutecznym usuwaniu zaschniętych plam.

Polecane produkty:

NAMACZANIE TKANIN OFEROWANYCH PACJENTOWI PODCZAS ZABIEGÓW

Wszystkie tkaniny, które dajemy pacjentowi na czas zabiegu (jak ręczniki, opaski, tuniki frotte) powinny być namoczone w płynie dezynfekującym, a następnie wyprane. Jeżeli namoczenie zdezynfekuje tkaniny, to nie musimy ich ponownie dezynfekować podczas prania.

Do tego możemy zastosować Trichlorol – preparat dezynfekujący, w stężeniu 0,75%. To znaczy, że przez 15 minut namaczamy materiały w roztworze 4 litrów wody i 3 miarek preparatu.

Zobacz plan higieny z instrukcją działania i listą zalecanych produktów

Zapraszamy do zadawania pytań oraz podzielenia się własnym doświadczeniem. Polecamy również kontakt z naszymi przedstawicielami handlowymi. Uzupełnienie tekstu stanowi opis dobrych praktyk i zasad bhp w gabinecie kosmetycznym. W tym tekście znajdziecie Państwo bardziej „miękkie” porady opracowane dzięki życzliwości naszych stałych klientek, które prowadzą salony kosmetyczne. Materiały uzupełniające wiedzę:

Jak przygotować salon kosmetyczny na kontrolę sanepidu?

Otwierając gabinet kosmetyczny, musisz spełnić wiele wymogów oraz trzymać się szczegółowych zaleceń prawa budowlanego i administracyjnego. Oprócz wszelkich odbiorów wentylacji czy odbioru technicznego wykonanego przez inspektora sanitarnego, musisz też dysponować pewnymi dokumentami, które przedstawisz sanepidowi w razie ewentualnej kontroli. Kontrola sanepidu spędza sen z powiek wielu właścicielom gabinetów. Jak się do niej przygotować? W przypadku kontroli zapowiedzianej (po otrzymaniu pisma), inspektor może odwiedzić Cię w ciągu 30 dni, ale zazwyczaj umawia się wcześniej, aby kontrola przebiegła komfortowo i by nie przerywać Twoim klientkom relaksu.

Niestety zniesione w 2011 r. rozporządzenie dotyczące gabinetów fryzjerskich nadal nie ma swojego następcy i choć obecnie trwają prace nad projektem nowego rozporządzenia, póki go nie ma, przedstawię Ci kilka najważniejszych elementów, na które może zwrócić uwagę osoba kontrolująca Twój gabinet. A na końcu artykułu czeka na Ciebie prezent.

Po pierwsze – umowy i dokumenty związane z lokalem

Jeśli jesteś najemcą, potrzebujesz umowy najmu oraz protokołu kominiarskiego o sprawnej wentylacji. W przypadku Twojego własnego lokalu sprawa trochę bardziej się komplikuje – potrzebujesz aktu własności, odbioru technicznego, protokołu kominiarskiego, odbioru instalacji elektrycznej, odbioru instalacji gazowej (jeśli masz ogrzewanie na gaz). To bardzo dużo papierologii, dlatego załóżmy, że wszystkie dokumenty zostały sprawdzone i masz już za sobą odbiór techniczny. Następnym krokiem będzie odbiór sanitarno-higieniczny, ponieważ zakładamy również, że pokornie zgłaszasz gabinet do swojego powiatowego inspektora sanitarnego (choć teoretycznie nie masz takiego obowiązku). Co zatem będzie potrzebne?

Po drugie – procedury

Procedura, jak podaje słownik języka polskiego, to ustalony sposób działania. Mówiąc po ludzku, należy określić kolejność czynności – schemat działania, który będziemy powtarzać za każdym razem w taki sam sposób. Zapytasz pewnie, po co masz mieć to zapisane, skoro wiesz dokładnie, co masz robić.

Po pierwsze, mówią o tym przepisy, a dokładniej Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. W artykule 16, pkt 1 możemy przeczytać: „Osoby inne niż udzielające świadczeń zdrowotnych podejmujące czynności, w trakcie wykonywania których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, są obowiązane do wdrożenia i stosowania procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi”. W punkcie drugim zaś mamy dokładnie określone, jakie procedury muszą być opracowane: „Procedury, o których mowa w ust. 1, powinny regulować sposób postępowania przy wykonywaniu czynności, w trakcie których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, zasady stosowania sprzętu poddawanego sterylizacji oraz sposoby przeprowadzania dezynfekcji skóry i błon śluzowych oraz dekontaminacji pomieszczeń i urządzeń”.

Dodatkowo ustawodawca wprowadza ułatwienie: jeśli nie wiesz, czy Twoje procedury będą odpowiednie, możesz zapytać o to swojego powiatowego inspektora sanitarnego, który wyda opinię na ich temat (tę informację znajdziemy w punkcie trzecim tego samego artykułu).

Po drugie, chodzi o bezpieczeństwo Twoje i Twoich klientów – tutaj chyba niczego więcej nie muszę dodawać.

Po trzecie, jest tyle rzeczy do zapamiętania: procedury zabiegowe, ruchy masażu, metodyka – warto więc usystematyzować swoją wiedzę, tak by w razie potrzeby można było do niej zajrzeć.

Po czwarte, pamiętaj o swoich pracownikach. Każdy z nich mógł skończyć inną szkołę, wykonywać pewne rzeczy inaczej, niż wymagasz u siebie. Warto, aby Twój zespół zapoznał się z procedurami Twojego gabinetu (zarówno z procedurą obsługi klienta, jak i procedurą higieniczną). To nie tylko element profilaktyki, ale również ochrona przed popełnieniem błędu.

Procedura – zrób to sam!

Jak zatem stworzyć procedurę? Wszystko wydaje się takie trudne, nieosiągalne dla zwykłego człowieka, ale wystarczy, że będziesz się kierować kilkoma zasadami, a wszystko poukłada Ci się w głowie. Każda procedura sanitarno-higieniczna w salonie kosmetycznym powinna zawierać:

tytuł , który krótko opisuje, czego dotyczy dokument, np. „Procedura higienicznej dezynfekcji i mycia rąk”;

, który krótko opisuje, czego dotyczy dokument, np. „Procedura higienicznej dezynfekcji i mycia rąk”; cel , np. „ograniczenie ryzyka przenoszenia czynników chorobotwórczych [tu można wyszczególnić z kogo na kogo, z kogo na co]”;

, np. „ograniczenie ryzyka przenoszenia czynników chorobotwórczych [tu można wyszczególnić z kogo na kogo, z kogo na co]”; adresata (kogo dotyczy dana procedura), np. „personel gabinetu kosmetycznego”;

(kogo dotyczy dana procedura), np. „personel gabinetu kosmetycznego”; instrukcję krok po kroku , co należy robić, jak powinno wyglądać stanowisko do wykonywania danej czynności, jakich środków powinno się używać (uwaga: staraj się nie zapisywać nazw środków do dezynfekcji, bo przy każdej ich zmianie trzeba będzie zmieniać procedurę);

, co należy robić, jak powinno wyglądać stanowisko do wykonywania danej czynności, jakich środków powinno się używać (uwaga: staraj się nie zapisywać nazw środków do dezynfekcji, bo przy każdej ich zmianie trzeba będzie zmieniać procedurę); datę utworzenia i datę ostatniej aktualizacji ;

; podpis osoby, która stworzyła procedurę oraz podpisy Twojego personelu, który zapoznał się z tym dokumentem;

osoby, która stworzyła procedurę oraz podpisy Twojego personelu, który zapoznał się z tym dokumentem; źródła – ponieważ każda procedura powinna zostać oparta na obowiązujących przepisach, normach i aktach prawnych.

Pamiętaj też, że jeśli używasz gotowych procedur z internetu, musisz je dostosować do swojego gabinetu. Jeżeli w instrukcji będzie zapis, że do mycia i dezynfekcji używasz myjki ultradźwiękowej, a w praktyce obie czynności wykonujesz manualnie – inspektor może ją odrzucić.

Po trzecie – umowy związane z wywozem odpadów

Wyróżniamy dwa rodzaje odpadów:

komunalne,

medyczne.

Te pierwsze to po prostu zwykłe śmieci, segregowane bądź nie (w zależności od tego, jaką masz umowę). Ta kwestia może być uregulowana osobną umową lub zapisem w umowie najmu (o tym, że właściciel Twojego lokalu zapewnia Ci pojemnik na odpady).

Te drugie, medyczne, to odpady potencjalnie niebezpieczne. Jeśli jesteś podologiem, wykonujesz makijaż permanentny lub inne zabiegi, w których używasz materiałów jednorazowych, o ostrych krawędziach, przerywających ciągłość naskórka – generujesz odpady medyczne. W tym przypadku masz obowiązek zawrzeć umowę na wywóz i utylizację odpadów medycznych z wyspecjalizowaną firmą. Ale umowa to nie wszystko. Musisz też dostosować stanowisko. I tak: odpady ostre, ostrza skalpeli, igły, dłuta musisz wrzucać do specjalnie do tego przeznaczonych i opisanych pojemników. Jak podaje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 października 2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi, „odpady medyczne o ostrych końcach i krawędziach zbiera się w miejscu ich powstawania do pojemników jednorazowego użycia, sztywnych, odpornych na działanie wilgoci, mechanicznie odpornych na przekłucie lub przecięcie”. Wszystko po to, aby Twoi pracownicy nie ukłuli się przy sprzątaniu.

Co do przechowywania odpadów, masz dwa wyjścia. Po pierwsze, możesz przechowywać je przez 72 godziny w temperaturze pokojowej, a po tym czasie oddawać firmie zewnętrznej (pamiętaj, że obecnie firmy często naliczają opłaty za każdy podjazd pod firmę i przekalkuluj, czy rzeczywiście Twój salon generuje aż tak dużo odpadów, że po 72 godzinach pojemniki są wypełnione w ⅔ objętości). Po drugie, możesz magazynować odpady w lodówce, gdzie temperatura nie przekracza 10 stopni Celsjusza, jednak nie może to trwać dłużej niż 30 dni. W drugim przypadku wzywasz firmę raz w miesiącu.

Po czwarte – książka sterylizacji

W kontekście sterylizacji również wyszczególniamy dwa przypadki:

posiadasz autoklaw i sterylizujesz narzędzia samodzielnie,

oddajesz narzędzia do sterylizacji wyspecjalizowanemu podmiotowi, np. centralnej sterylizacji w szpitalu.

Jeśli masz umowę, zbieraj tylko za każdym razem potwierdzenia od szpitala. Niektóre szpitale zakładają zeszyty sterylizacji, gdzie sami pracownicy szpitala wpisują potrzebne dane. Nie obchodzą Cię testy, wszystko zapewnia Ci podmiot zajmujący się Twoimi narzędziami.

Jeśli decydujesz się na zakup autoklawu, pamiętaj o kilku rzeczach. Po pierwsze przejmujesz całkowitą odpowiedzialność za proces dekontaminacji (od mycia i dezynfekcji po wykonanie wszelkich testów). Autoklaw, jako kocioł parowy, powinien mieć paszport techniczny i zostać zgłoszony do Urzędu Dozoru Technicznego. Mówi nam o tym Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu.

Wynika z niego jasno, że sterylizatory powyżej 10 litrów podlegają pełnemu dozorowi, a te poniżej 10 litrów wymagają jedynie zgłoszenia. Niestety często pracownicy UDT są zdziwieni, że właściciel gabinetu chce coś zgłaszać.

Idźmy jednak dalej, bo przecież Urząd Dozoru Technicznego to nie sanepid (chcę Ci tylko pokazać, że decydując się na sterylizację w gabinecie, musisz dopełnić innych formalności).

Każdy proces sterylizacji musisz jakoś udokumentować. Tutaj posługujemy się wytycznymi Polskiego Stowarzyszenia Sterylizacji Medycznej (najnowsze z 2017 r.), które mówią, że tzw. książka sterylizacji powinna zawierać:

datę ;

; numer sterylizacji – ważny np. żeby wiedzieć, kiedy trzeba wymienić filtr;

– ważny np. żeby wiedzieć, kiedy trzeba wymienić filtr; opis wsadu , czyli co konkretnie sterylizujemy, np. „cążki sztuk 5, kopytko sztuk 7, pęseta sztuk 10”;

, czyli co konkretnie sterylizujemy, np. „cążki sztuk 5, kopytko sztuk 7, pęseta sztuk 10”; wskaźnik kontroli – należy ustalić, jakich wskaźników używasz; testy kl. IV należy włożyć do każdego pakietu z narzędziami, testy kl. V i VI można zapakować do tzw. pakietu reprezentatywnego, ułożyć po jednym na półkę w autoklawie, a później wkleić je do książki;

– należy ustalić, jakich wskaźników używasz; testy kl. IV należy włożyć do każdego pakietu z narzędziami, testy kl. V i VI można zapakować do tzw. pakietu reprezentatywnego, ułożyć po jednym na półkę w autoklawie, a później wkleić je do książki; parametry sterylizacji – wydruk z autoklawu lub odręczny zapis temperatury i ciśnienia, jakie zostały osiągnięte podczas procesu sterylizacji;

– wydruk z autoklawu lub odręczny zapis temperatury i ciśnienia, jakie zostały osiągnięte podczas procesu sterylizacji; podpis osoby wykonującej sterylizację.

Taką książkę możesz kupić w internecie lub założyć własny zeszyt.

Pisząc o książce sterylizacji, muszę wspomnieć o przepisach RODO. W książce, jak pewnie zauważyłaś, nie ma rubryki „podpis klienta”. Klient może mieć wgląd w Twoją książkę, ale w żadnym wypadku nie umieszczaj tam podpisanych testów. Przyczyna jest prosta: dane osobowe możesz przechowywać maksymalnie 5 lat, a książkę 10 lat. Jeżeli chcesz uzyskać potwierdzenie klienta, że widział Twoje sterylne narzędzia – wpisz je w kartę klienta. Niestety część sanepidów życzy sobie takiej praktyki, ale, jak widzisz, nie jest to do końca zgodne z obowiązującym nas prawem.

Dodatkowo inspektor może zapytać o testy biologiczne, czyli Sporal. Tutaj częstotliwość zależy od Ciebie – ale też od tego, jak przyjęło się w danej jednostce, co oznacza, że niektórzy muszą wykonywać Sporal raz w miesiącu, a inni raz na pół roku. Oczywiście jest to niesprawiedliwe, ale dopóki nowe rozporządzenie nie wejdzie w życie, musisz zagryźć zęby i po prostu się podporządkować. Dopóki nie ma aktualnego rozporządzenia, to Ty możesz zająć się całym procesem bez szkoleń, niestety w przyszłości może się to zmienić.

Po piąte – jeszcze więcej dokumentów 😉

Książeczka sanepidowska

Każdy pracownik (osoba, która będzie wykonywać usługi) powinien mieć aktualną książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych. Jest to niezbędne, jeśli pracujesz z ludźmi. O tym też mówi ustawa o zwalczaniu zakażeń u ludzi.

Karty charakterystyki

Każdy produkt, którego używasz do dezynfekcji, powinien być dopuszczony do obrotu. Aby tak było, producent musi stworzyć karty charakterystyki, gdzie ujmuje nie tylko skład, ale też instrukcje postępowania w przypadku zatrucia. Z tymi dokumentami należy zapoznać personel (pracownicy powinni potwierdzić ten fakt swoimi podpisami). Pamiętaj też o tym, że jeśli wymieniasz jakiś środek, musisz wydrukować nowe charakterystyki. Skąd je wziąć? Najprościej od producenta, wpisując w wyszukiwarkę, jakich kart dokładnie potrzebujesz. Pamiętaj również, aby używać środków o szerokim spektrum działania (inspektorzy są na to wyczuleni).

Pamiętaj – nie bój się zadzwonić do swojej jednostki i pytać, czego będą od Ciebie wymagać inspektorzy. Musisz czuć się pewnie podczas kontroli i nie bać się, że inspektor zażyczy sobie czegoś z księżyca 🙂

Poza tymi informacjami mam dla Ciebie prezent – listę kontrolną, która pomoże Ci się przygotować do wizyty sanepidu w Twoim gabinecie kosmetycznym. Powodzenia!

키워드에 대한 정보 procedury w gabinecie kosmetycznym wzór

다음은 Bing에서 procedury w gabinecie kosmetycznym wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Pn 87 B 02151 02 | Bi50000 87L 답을 믿으세요
See also  대한 항공 날짜 변경 | 일정 변경 항공사 마음대로…“환불도 안 됩니다” / Kbs 2022.07.04. 답을 믿으세요

See also  디즈니 월드 후기 | 미국 올랜도 디즈니 월드 매직킹덤 후기 \U0026 디즈니에서 가장 저렴한 올스타 뮤직 리조트 13601 좋은 평가 이 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Dobre i złe praktyki w salonie kosmetycznym || Semilac Expert #52 (+ENG)

  • semilac
  • paznokcie
  • manicure hybrydowy
  • semilac kolory
  • zestaw semilac

Dobre #i #złe #praktyki #w #salonie #kosmetycznym #|| #Semilac #Expert ##52 #(+ENG)


YouTube에서 procedury w gabinecie kosmetycznym wzór 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Dobre i złe praktyki w salonie kosmetycznym || Semilac Expert #52 (+ENG) | procedury w gabinecie kosmetycznym wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment