당신은 주제를 찾고 있습니까 “przedszkole w stylu skandynawskim – Przedszkole w Stylu Skandynawskim“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 wandering filmmakers 이(가) 작성한 기사에는 조회수 506회 및 좋아요 2개 개의 좋아요가 있습니다.
przedszkole w stylu skandynawskim 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Przedszkole w Stylu Skandynawskim – przedszkole w stylu skandynawskim 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Zielone Przedszkole na Targówku w Warszawie. Zapowiedź rozmowy z panią dyrektor, Magdą Milczewską. Pełny film do obejrzenia tutaj: http://www.przedsiebiorcatostylzycia.pl/2018/01/09/wywiad-z-dyrektor-zielonego-przedszkola/
Rozmowę prowadziła Sylwia Omen-Czejarek
Wsparcie techniczne i montaż: Wandering Filmmakers
przedszkole w stylu skandynawskim 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Skandynawskie wychowanie dzieci – norweskie przedszkole …
Skandynawskie wychowanie dzieci – norweskie przedszkole w praktyce #5 … Jest tu wszystko, co w tym stylu wychowywania szokuje i fascynuje.
Source: multirodzice.pl
Date Published: 2/22/2022
View: 6175
LykkeLand – przedszkole skandynawskie: Start
LykkeLand to przedszkole skandynawskie w duchu Montessori oraz NVC – znajdujemy się w Warszawa Wawer (Radość).
Source: lykkeland.pl
Date Published: 1/2/2022
View: 2740
Skandynawska edukacja szczęśliwości
Przedszkole = zabawa. W przedszkolu nie ma obowiązkowych zajęć dydaktycznych. Edukacja dziecka opiera się głównie na zabawie. Jeśli pogoda sprzyja, dzieci …
Source: baby-city.pl
Date Published: 10/6/2021
View: 1477
Idea i program – Niepubliczne Przedszkole Na Targówku
NIEPUBLICZNE ZIELONE PRZEDSZKOLE W FOLWARKU TO MIEJSCE WZOROWANE NA MODELU PRZEDSZKOLA SKANDYNAWSKIEGO. Dzięki temu dzieci mają szansę na codzienny bardzo …
Source: zieloneprzedszkole.edu.pl
Date Published: 5/25/2022
View: 7812
W Warszawie działa przedszkole “po skandynawsku”. “Nie …
Skandynawska myśl. Idea leśnego przedszkola przyszła do Polski z Dani. Autorką jest Ella Falutau, która spędzając czas …
Source: natemat.pl
Date Published: 4/2/2022
View: 2900
주제와 관련된 이미지 przedszkole w stylu skandynawskim
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Przedszkole w Stylu Skandynawskim. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 przedszkole w stylu skandynawskim
- Author: wandering filmmakers
- Views: 조회수 506회
- Likes: 좋아요 2개
- Date Published: 2018. 1. 12.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=KCPOZHwkGTE
Skandynawskie wychowanie dzieci – norweskie przedszkole w praktyce #5
Kanapki zamiast obiadu, zimna woda z kranu oraz prawdziwe gwoździe i młotki do zabawy. Witajcie w norweskim przedszkolu!
Norweskie przedszkole to doskonałe miejsce do poobserwowania sobie fenomenu skandynawskiego wychowania w praktyce. Jest tu wszystko, co w tym stylu wychowywania szokuje i fascynuje. Będąc pracownikiem przedszkolnym oraz obecnie – rodzicem przedszkolaków, zobaczyłam i doświadczyłam już wiele. Nadal się uczę tego, jak świat dziecka może wyglądać. Chcielibyście i Wy się czegoś nowego dowiedzieć?
Gwoli wyjaśnienia – w Norwegii nie ma żłobków, są tylko przedszkola dla dzieci w wieku 0 – 6 lat, a grupy przedszkolne składają się z dzieci w różnym wieku, np. 0-3, 2-4, 4-6 lat. Moje dzieci chodzą do grupy wiekowej 0-3 latka, a mają prawie dwa latka. Na kilku przykładach pokażę Wam jak tu u nas jest i wyjaśnię dlaczego.
Minus dziesięć stopni i drzemki niemowlaków pod gołym niebem.
W Norwegii uważa się, że małe dzieci powinny spać w dzień na podwórku, bo wtedy w nocy będą lepiej spały, a poza tym hartują się w ten sposób. Jeżeli temperatura spada poniżej -10, wtedy nie wolno dzieci kłaść spać w wózkach na dworze.
Każdy rodzic kupuje wózek do spania do przedszkola.
My mamy duży bliźniaczy używany. Dzieci ubiera się w dwie warstwy, najczęściej wierzchnia to wełna. Potem tylko czapka na głowę i wkłada się dziecko do kombinezonu w wózku. Koniecznie trzeba zapiąć pasy, kombinezon, oraz pokrowiec przeciwdeszczowy, bo zazwyczaj pada deszcz… Wózek musi być więc wodoodporny, chyba że przedszkole ma wiatę i dzieci śpią pod wiatą. Nasze śpią pod gołym niebem w każdą pogodę, bo temperatury poniżej -10 stopni praktycznie się nie zdarzają.
Jak chcesz wejść na drzewo, to wejdź ale musisz sam zejść.
Czasem na placu przedszkolnym jest drzewo. Albo dzieci idą na wycieczkę do lasu i pytają, czy mogą wejść na drzewo. Oczywiście, że mogą. I powiem Wam, że wcale dużo dzieci nie próbuje. Robią to raczej sześciolatki, a młodsze im kibicują lub zazdroszczą.
W Norwegii uważa się, że jeśli dziecko czuje się gotowe, żeby gdzieś wejść, to znaczy, że da radę i wejść i też samo zejść.
To samo dotyczy dachów domków ogrodowych do zabawy, czy innych konstrukcji. Dzieci wchodzą i schodzą i nie dzieje się nic złego. Jeśli dziecko jednak nie umie z czegoś zejść, pracownik mówi mu, żeby się nie bało. Podpowiada, gdzie ma się złapać, gdzie postawić nogę i ewentualnie asekuruje, ale nie histeryzuje i nie dźwiga dużego dziecka i nie mówi, że nie powinno było próbować.
Kanapki z domu i zimna woda z kranu na mrozie.
W norweskiej tradycji nie ma wyżywienia w przedszkolach. Tradycyjnie jest tak, jak napisałam, czyli kanapki z domu i woda – jak kanapki rodziców do pracy. Ale to się zmienia. Przeważnie raz w tygodniu serwuje się w każdym przedszkolu obiad, a codziennie dzieci jedzą owoce.
Nasze przedszkole jest mega ekskluzywne i serwuje obiady dwa razy w tygodniu, a tak w ogóle ma pełne wyżywienie oraz kucharzy. To rzadkość.
Co nie znaczy, że dzieci jedzą jakieś niesamowite rarytasy. Rano kanapki i woda lub zimne mleko prosto z lodówki. O godzinie 11.00 kaszka z owocami lub ryż mleczny albo obiad (dwa razy w tygodniu). O 14.30 dzieci jedzą owoce i piją wodę z kranu, a potem kanapki, bo samymi owocami się nie najedzą. I to wszystko.
Starsze dzieci, czyli 4-6 latki są już od godziny 12.00 na dworze i jedzą owoce i piją wodę na dworze.
Maluszki w wieku 0-3 nie zawsze wychodzą na dwór po południu, chociaż w naszym przedszkolu roczne dzieci bawią się na dworze prawie codziennie. Wychodzą około 15.00, po zjedzeniu owoców i kanapek u siebie w oddziale.
Dodam tylko, że nie słyszałam nigdy, żeby ktoś miał jakiś problem z tym, że dziecko nie je w przedszkolu.
Wszystkie dzieci jedzą, to, co się im serwuje, chociaż niektóre, raczej starsze, nie lubią owoców i nie chcą ich jeść. Nikt wtedy nie zmusza ich do jedzenia. Mają prawo nie chcieć. U nas nikt nie przegotowuje wody do picia, wszyscy piją zimną, prosto z kranu. Uważa się, że woda z kranu jest zdrowa i dobrej jakości.
Ogólnie w żywieniu dzieci panuje zasada im prościej tym lepiej. Im bardziej napracujesz się nad daniem dla dziecka, tym większe prawdopodobieństwo, że ono tego nie zje. No więc wiadomo, woda i kanapki 😉
Młotki i gwoździe.
Wiem, że na to czekaliście ;-). Naprawdę opiekowałam się grupą pięcio- i sześciolatków, która dostała prawdziwe narzędzia.
Skrzynki narzędziowe i wszystko w nich było zrobione na wymiar dla dzieci. Małe prawdziwe młotki, suwmiarki, małe wkrętarki, małe klucze francuskie i ubrania ochronne zrobiły na mnie mega wrażenie. Takich zabawek nigdy wcześniej nie widziałam.
Musiałam pilnować przede wszystkim tego, żeby ktoś nie nadepnął na gwoździa, czyli żeby nie było ich na ziemi. Bo dzieci same wiedziały, że trzeba ostrożnie je wbijać, tego w ogóle nie trzeba było nikomu tłumaczyć. A ja w międzyczasie też wbijałam z nimi te gwoździe, wyjmowałam, szukałam ich na ziemi, wyrzucałam powyginane i tak przez dwie godziny. I wszystko było OK, nikomu nic się nie stało.
Pampersy u czterolatków.
Norwegowie uważają, że dziecka nie należy popędzać i trenować do osiągania pewnych umiejętności, żeby osiągnęły je jak najwcześniej.
Można pokazywać, zachęcać ale nie można od małych dzieci wymagać nabywania umiejętności w konkretnych ramach czasowych.
Wszystko ma przyjść naturalnie, gdy dziecko poczuje się gotowe do tego, by spróbować. Dotyczy to np. jedzenia sztućcami ale też korzystania z toalety. Trzylatki przeważnie już same wołają, że chcą do toalety. Ale nie zawsze tak jest. Znam czterolatki z pieluchami. Takim nie zmienialiśmy pieluch, dlatego że u dziecka w takim wieku wykształca się już poczucie wstydu. Dodam tylko, że u nas pieluchy są tańsze niż w innych krajach Europy, więc rodzicom chyba też nie śpieszy się aż tak z odpieluchowaniem.
Dziecko jest kompetentne i uważne.
Jak zapewne zdążyliście zauważyć, norwescy opiekunowie przedszkolni mają do dzieci duże zaufanie. I dlatego pozwalają dzieciom na więcej.
Wolno im skakać po kałużach i turlać się w błocie, zjeżdżać z błotnistej górki, a to dlatego, że wszyscy mają dobrej jakości wodoodporne ubrania i gumowce na sobie. A przedszkolanki też są ubrudzone błotem.
Sama stałam często razem z dziećmi w kolejce do płukania wężem ogrodowym pod koniec dnia przedszkolnego ;-). Oprócz bycia brudnym, wolno im powiedzieć, że nie mają ochoty się w coś bawić lub czegoś jeść.
Nie znaczy to jednak, że dzieciom wszystko wolno. Dziecko musi się dostosować do planu zajęć, musi wyjść na dwór razem z innymi, wykonywać polecenia pracowników. Nie wolno zabierać zabawek innym dzieciom, czy bić inne dzieci. Ogólnie przedszkolaki muszą współpracować w ramach przyjętych zasad i norm.
Dziecko uczy się we własnym tempie.
Zauważyliście też zapewne, że dzieci maja prawo wielu rzeczy nie umieć, ale zachęca się je do próbowania różnych rzeczy i swobodnego odkrywania świata. Nikt dziecku nie powie, że jest już za duże na pieluchy, że już powinno umieć samo się ubrać. Raczej powiedzą mu, żeby spróbowało samo założyć buty, albo „Hej, a wiesz, że jak pójdziesz do szkoły podstawowej, to będziesz musiał ubierać się sam?”.
Jeśli zaś dziecko jest za małe na gwoździe, pracownik mówi wprost, że to nie jest dla małych dzieci, że dostanie jak będzie starsze.
Nikt dziecku nie powie, że nie wolno mu wejść na drzewo, bo spadnie. Dziecko, które faktycznie nie umie wejść, nie wejdzie. A dziecko, które umie, ale wie, że samo musi zejść, będzie się bało wejść wysoko i potem faktycznie samo zejdzie. Z takiego założenia wychodzą dorośli i dzięki temu nikt nikomu nie podcina skrzydeł na starcie. Nie słyszałam też, żeby gdzieś zdarzały się jakieś poważne upadki i wypadki.
Tak wygląda to wszystko w praktyce. Podoba się Wam, czy nie?
Post jest częścią cyklu artykułów o życiu i wychowaniu dzieci w Skandynawii.
Podobne artykuły:
“SKANDYNAWSKIE WYCHOWANIE DZIECI – O CO TAK NAPRAWDĘ CHODZI? #1”
“WYCHOWYWANIE DZIECI BEZ POMOCY RODZINY – JAK TO ROBIĄ W SKANDYNAWII? #2”
“EDUKACJA SEKSUALNA W SKANDYNAWII, CZYLI SKĄD SIĘ BIORĄ DZIECI – BEZ OWIJANIA W… KAPUSTĘ #3”
“SKANDYNAWSKIE WYCHOWANIE DZIECI – SYTUACJE KRYZYSOWE I STAWIANIE DZIECIOM WYMAGAŃ #4”
_________________________________________________________________________________________
Start
Codzienność w Lykkeland opiera się na szacunku, uważności i empatii, dzięki czemu każdy czuje się u nas dobrze. To właśnie w ten sposób zmieniamy życie na lepsze!
Skandynawska edukacja szczęśliwości
W przedszkolu nie ma obowiązkowych zajęć dydaktycznych. Edukacja dziecka opiera się głównie na zabawie. Jeśli pogoda sprzyja, dzieci spędzają dużo czasu na dworze. Nie jest ważne czy pada deszcz, czy jest ostry mróz. Ponieważ dorośli nie widzą w tym problemu, dzieci są przyzwyczajone do zabawy w deszczu, w błocie i w każdej innej tzw. niesprzyjającej aurze. Nikt nie myśli o uczeniu matematyki lub czytania.
Natomiast są obowiązkowe zajęcia językowe. W wieku 10 lat dzieci mówią perfekcyjnie w języku angielskim. Zresztą wpiera ich w tym telewizja, ponieważ wszystkie programy telewizyjne, bajki, seriale w TV są w języku angielskim.
Poza językami w przedszkolu pojawiają się warsztaty uważności, a w szkole lekcje empatii. Polegają one na aktywnym wyrażaniu siebie, rozumieniu emocji i otworzenia się na problemy innych. Uważność to koncentracja i spokój. Nikt nikogo nie wyśmiewa, nie ocenia, ale wzajemnie próbuje się znaleźć wspólne rozwiązanie, zrozumieć swoje uczucia, nauczyć się wzajemnego słuchania i szacunku do drugiego człowieka.
Szkoła w Danii to marzenie niejednego ucznia z Polski. W Danii nie wystawia się ocen, nie ma klasówek, kartkówek czy zadawania masy pracy domowej. W szkołach duńskich na koniec semestru ocenia się pracę ucznia opisem. W takich treściach znajdują się informacje, co uczeń osiągnął, co idzie mu świetnie, nad czym musi jeszcze popracować. Jeśli dziecko ma bardzo poważne problemy z nauką, są dla niego organizowane zajęcia wyrównawcze i uczy się „aż do skutku”. Skoro nie ma ocen, nie ma liczonych średnich i wynagradzania osób „z wysoką średnią”. Każdy uczeń w Danii jest równy.
W Danii dzieci chętnie chodzą do szkoły, nie ma tam rywalizacji między rówieśnikami, a stawia się na współpracę. W szkole chętnie wykorzystywane są na zajęciach różne technologie komputerowe. Kładzie się duży nacisk na samorozwój dziecka i dąży do rozwijania ciekawości świata. Uczniowie są zachęcani do zadawania pytań i formułowania własnych myśli, opinii i poglądów na różne tematy. Nie ma czegoś takiego, jak „nauka na pamięć”. A każda opinia dziecka jest ważna i nie jest krytykowana.
Wydaje się zatem, że szkolnictwo w Danii stara się nadążać za zmieniającym światem i aktualnymi wyzwaniami. W polskich szkołach uczniowie uczą się na pamięć czegoś, co w szybko rozwijającym się świecie jutro może okazać się nieaktualne. Pod presją oceny, która wpływa na ich postrzeganie świata i siebie. Dzieci w szkołach duńskich uczą się życia, budowania relacji i próbują odnaleźć siebie.
Skandynawski system edukacji również przechodzi nieustanne reformy, które mają jeszcze bardziej dopasować metody nauczania do zmieniającego się świata. Ostatnie zmiany zniosły podział lekcji na przedmioty. Wprowadzono holistyczne całościowe podejście do zdobywania wiedzy. Zamiast matematyki, biologii, historii itp. dzieci mają zajęcia, na których uczą się rzeczy z wielu dziedzin. Wymaga to oczywiście doskonałego przygotowania nauczycieli i ich wszechstronnej edukacji. Stąd zawód ten jest jednym z bardziej prestiżowych i najlepiej płatnych.
Duńczycy mają jeszcze jeden sposób na bycie szczęśliwym. To nicnierobienie. Jest to tzw. czas wolny – również od elektroniki, iphona i telewizora spędzony w domowej atmosferze z dziećmi i przyjaciółmi. „To antidotum na pośpiech współczesnego świata” – mówi Mark Wiking, autor jednej z publikacji o hygge. Wtóruje mu Marie Tourell Soderberg, dodając: „Umiejętność nicnierobienia jest moim zdaniem równie ważna, jak produktywność, która jest tak fetyszyzowana przez dzisiejszy świat”.
Od tego zacznijmy ten weekend. Wyłączmy telefony i telewizory. Cieszmy się tym co mamy, spędzajmy wspólnie czas, bawmy się z dziećmi, czytajmy książki, przytulajmy się, rozmawiajmy – Bądźmy szczęśliwi:).
Idea i program – Niepubliczne Przedszkole Na Targówku
Dzięki temu dzieci mają szansę na codzienny bardzo bliski kontakt z naturą. Nasza przestrzeń edukacyjna kreowana jest w niespotykanym otoczeniu: nowoczesnym budynku, ogromnym placu zabaw, ogrodzie, sadzie oraz zagrodach ze zwierzętami. To właśnie w przedszkolu na Targówku w Warszawie dzieci przeżyją swoje najpiękniejsze przygody, będą odkrywać, doświadczać i samodzielnie badać otaczający je świat, także z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Koncepcja przedszkola zakłada także aktywną współpracę zarówno z rodzicami, środowiskiem lokalnym, uniwersytetami, jak i partnerami z zagranicy.
Pomysł na przedszkole w stylu skandynawskim
Projekt przedszkola inspirowany stylem skandynawskim to propozycja Justyny Leśniak. Celem projektu było stworzenie przestrzeni przyjaznej dzieciom, która wyróżniałaby się na tle innych placówek tego typu.
REKLAMA
Zrezygnowano z wszechobecnych bohaterów bajek na ścianach, czy wielokolorowych wykładzin na rzecz prostych form i wąskiej palety barw. Wnętrze ma być tłem dla kolorowych prac tworzonych przez same dzieci.
Dominująca biel jest tłem do kreatywnej zabawy maluchów, ogromne okna sprawiają, że wnętrze otwiera się na plac zabaw tworząc wspólną przestrzeń. By nadać ciepła i przytulności zastosowane zostały materiały takie jak drewno, miękkie plecione pufy oraz kolorowe grafiki na ścianach.
Projekt: Justyna Leśniak
Wizualizacje: Maciek Łypik
키워드에 대한 정보 przedszkole w stylu skandynawskim
다음은 Bing에서 przedszkole w stylu skandynawskim 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Przedszkole w Stylu Skandynawskim
- youtube
- zielone przedszkole
- zielone przedszkole warszawa
- przedszkole w stylu skandynawskim
- przedszkole po skandynawsku
- skandynawskie przedszkole
- leśne przedszkole
- forest school
- warszawa
- magdalena milczewska
- przedsiębiorca to styl życia
- fundacja bizoon
- styl skandynawski
- skandynawski model wychowania
- wywiad
- wywiad z magdaleną milczewską
- inspiracja
- wychowanie
- dzieci w przedszkolu
- dzieci na podwórku
- zielone przedszkole 2017
Przedszkole #w #Stylu #Skandynawskim
YouTube에서 przedszkole w stylu skandynawskim 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Przedszkole w Stylu Skandynawskim | przedszkole w stylu skandynawskim, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.