Przykładowa Rozmowa Kwalifikacyjna Na Stanowisko Księgowej | Rozmowa Kwalifikacyjna – Jak Dobrze Odpowiadać Na Rozmowie O Pracę 29731 명이 이 답변을 좋아했습니다

당신은 주제를 찾고 있습니까 “przykładowa rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko księgowej – Rozmowa kwalifikacyjna – jak dobrze odpowiadać na rozmowie o pracę“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Alex Barszczewski 이(가) 작성한 기사에는 조회수 163,076회 및 좋아요 6,607개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

przykładowa rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko księgowej 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Rozmowa kwalifikacyjna – jak dobrze odpowiadać na rozmowie o pracę – przykładowa rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko księgowej 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i jak można odpowiadać na typowe pytania rekrutera. Omawia konkretnie co odpowiedzieć na trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Dobre przygotowanie odpowiedzi jest konieczne do sukcesu na rozmowie o pracę.
rekrutacja, pytania rekrutacyjne, jak odpowiadać na rozmowie kwalifikacyjnej, rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa o prace, twoje silne strony, przygotowanie do rekrutacji, błędy na rozmowie o pracę, jak dostać pracę, trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej, rozmowa rekrutacyjna pytania, rozmowa o pracę, rozmowa rekrutacyjna, pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, pytania behawioralne na rozmowie kwalifikacyjnej, jak znaleźć nową pracę, rozmowa kwalifikacyjna – jak dobrze wypaść, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej o prace, rozmowa rekrutacyjna pytania i odpowiedzi
Pytania omówione w filmie:
Powiedz coś o sobie
Dlaczego akurat pana mielibyśmy zatrudnić?
Dlaczego chcesz tutaj pracować?
Co podoba Ci się w naszej firmie?
Jakie są twoje silne strony?
Jakie są twoje słabości?
Jaka jest Twoja największa wada?
Co chciałbyś w sobie poprawić?
Pytania o coś negatywnego z przeszłości.
Jak sobie radzisz ze stresem?
Jak pracujesz pod presją?
Jak zarządzasz stresem?
Gdzie chcesz być za (3, 5, 7) lat
Jakie masz oczekiwania płacowe?
Ile chcesz zarabiać?
Pytanie o ostatnie zarobki
Jakie ma pan pytania do nas?
Pokazywane odpowiedzi są tylko propozycjami, które mogą być przydatne dla wielu ludzi popełniających spore błędy.
Warto zobaczyć film: https://youtu.be/xBSUR2ezSOs
Jeśli komuś zależy na maksymalizacji szans dostania konkretnej i interesującej pracy zalecam skontaktowanie się ze mną i skorzystanie z usługi https://klinikanegocjacji.pl/oferta/wsparcie-rekrutacyjne/#wiecej-wsparcie-rekrutacyjne
W prostszych przypadkach wystarczy często sesja konsultingowa trwająca1,5h . W przypadkach startu na bardzo wysokie pozycje w dużych korporacjach 3-6 godzin wystarczy w zupełności.
Można też zobaczyć film https://youtu.be/7FfNSbuEsF8
Warto też odwiedzić stronę https://klinikanegocjacji.pl/
Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej to zapraszam do zapisania się na newsletter
http://eepurl.com/bN-Zkf
gdzie będziesz informowany na bieżąco o bezpłatnych spotkaniach na wideo, oraz innych wartościowych materiałach, które publikuję.
Książka \”Sukces w relacjach międzyludzkich\

przykładowa rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko księgowej 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

50 pytań do rozmowy kwalifikacyjnej dla księgowych 2022 …

W przypadku wyższych stanowisk finansowych należy spodziewać się pytań dotyczących umiejętności motywowania i rozwijania zespołu księgowych lub …

+ 여기에 보기

Source: www.currentschoolnews.com

Date Published: 3/6/2021

View: 4188

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej dla księgowych i audytorów

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej dla księgowych i audytorów … wyjaśnić jak ta wiedza przełoży się na pracę na stanowisku, na jakie aplikujesz.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: hrproject.com.pl

Date Published: 3/27/2021

View: 8257

Jak dostać dobrą pracę w Księgowości – Ewelina Dulęba

O co możesz być zapytana/y podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Page 19. Naucz się przedstawiać, mówić o sobie w kontekście wymagań na stanowisko pracy.

+ 여기에 자세히 보기

Source: ewelinaduleba.pl

Date Published: 8/16/2021

View: 9961

Rozmowa kwalifikacyjna — pytania i odpowiedzi [Przykłady]

najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej … Przykładowa odpowiedź: Jeśli Twoje stanowisko będzie wymagać kreatywności i …

+ 여기에 표시

Source: interviewme.pl

Date Published: 10/29/2021

View: 1279

Rekrutacja w księgowości – na co zwrócić uwagę

Rozmowa kwalifikacyjna to również budowanie kontaktu. Zwróć zatem uwagę na wszystkie detale ważne z perspektywy klienta – od tego czy …

+ 여기에 더 보기

Source: www.saldeosmart.pl

Date Published: 10/27/2022

View: 5053

Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko Księgowego

O co zapytać rekrutującego aby dowiedzieć się czy warto ją podjąć?

+ 여기를 클릭

Source: superkurs.pl

Date Published: 11/16/2022

View: 9748

rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko: głóny księgowy Forum …

D:Jakie jest pani doświadczenie zawodowe? J:2 lata pracowałam w banku ISK na stanowisku: główna księgowa.Do moich obowiązków należało:-prowadzenie ksiąg …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.e-ang.pl

Date Published: 6/13/2021

View: 9170

7 trudnych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

Na pewno nie opowiadać o słabościach, które mogłyby być przeciwwskazaniem do pracy. Ubiegając się o stanowisko księgowej nie mówimy: „jestem …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: megaszkolenia.pl

Date Published: 7/19/2022

View: 4286

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i odpowiedzi [przykłady]

1. Rozmowa kwalifikacyjna — pytania, które padają najczęściej i gotowe odpowiedzi … że jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko.

+ 여기에 보기

Source: www.livecareer.pl

Date Published: 3/16/2021

View: 1098

주제와 관련된 이미지 przykładowa rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko księgowej

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Rozmowa kwalifikacyjna – jak dobrze odpowiadać na rozmowie o pracę. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Rozmowa kwalifikacyjna - jak dobrze odpowiadać na rozmowie o pracę
Rozmowa kwalifikacyjna – jak dobrze odpowiadać na rozmowie o pracę

주제에 대한 기사 평가 przykładowa rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko księgowej

  • Author: Alex Barszczewski
  • Views: 조회수 163,076회
  • Likes: 좋아요 6,607개
  • Date Published: 2021. 7. 9.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=r917oZNTfLw

Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej do księgowości?

Pomoże w tym kilka pytań: Na jakich programach i aplikacjach Pan / Pani pracowała do tej pory? Bardzo ważna jest oczywiście znajomość obsługi programów księgowych (podstawa pracy). Warto dodatkowo dopytać o to, czy księgowy pracował na innych programach, czy zna systemy automatyzacji pracy (np.

Jak przygotować się do rozmowy o pracę w księgowości?

Po pierwsze, należy przedstawić swoją wiedzę w zakresie Ustawy o rachunkowości, a po drugie, wyjaśnić jak ta wiedza przełoży się na pracę na stanowisku, na jakie aplikujesz. Ostatnim elementem jest przedstawienie czy jesteś na bieżąco z wszelkimi zmianami tejże ustawy.

Co można opowiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej przykłady?

zwięzła historia kariery, z uwzględnieniem najważniejszych stanowisk i miejsc pracy, opisanie kilku zawodowych osiągnięć, zakończenie wypowiedzi opisem marzeń zawodowych i tego, co chcemy osiągnąć w przyszłości.

Jak opisać siebie na rozmowie kwalifikacyjnej przykłady?

„Uważany jestem za osobę z wysokim poczuciem humoru. Wierze, że praca w zespole, który się lubi, jest o wiele bardziej produktywna i efektywna”. „Umiem pracować w zespole. Wykorzystując do pomocy najlepszych ludzi, działam zawsze na korzyść firmy”.

Jak odpowiedzieć na pytanie dlaczego chce pan u nas pracować?

Możesz także powiedzieć, że bardzo spodobało ci się to, co firma oferowała w ogłoszeniu o pracę, na przykład jeżeli mowa była o szkoleniach, dbaniu o pracownika czy chociażby właśnie nawet pielęgnowaniu wspólnych wartości. To dlatego warto zapoznać się dobrze z ogłoszeniem – można się później do niego odnosić.

Jak odpowiedzieć na pytanie ile chcesz zarabiać?

Jednym z najbardziej niezręcznych pytań podczas rozmowy rekrutacyjnej jest: “Ile chciałbyś zarabiać?” lub “Ile zarabiasz w obecnym miejscu pracy?”. Typową reakcją jest szybka odpowiedź i przyznanie się wprost do wysokości obecnych zarobków, a potem powiedzenie, ile chciałoby się zarabiać w nowym miejscu pracy.

Co mnie motywuje do pracy?

Rozwój osobisty i rozwój zawodowy, możliwości awansu

Możliwość awansu, możliwość rozwoju zawodowego, możliwość zdobycia nowych umiejętności, nowe wyzwania to dla wielu z nas ważne, jak nie najważniejsze priorytety przy wyborze pracy. Te czynniki motywacyjne pracodawcy zwykle lubią najbardziej.

Jak zważyć samolot nie mając wagi?

Samolot można zważyć, sumując podane przez producenta wagi jego części. Słonia można wprowadzić na łódź i zaznaczyć głębokość jej zanurzenia, a następnie wyprowadzić słonia i obciążać łódź ciężarkami, aż osiągnie takie samo zanurzenie.

Jak zacząć rozmowę o pracę?

Na początku rozmowy rekruter powinien krótko wyjaśnić, czym zajmuje się firma, jakie są jej cele i dlaczego szuka pracownika właśnie na to stanowisko. Warto również wspomnieć o najważniejszych obowiązkach, z którymi będzie się musiał zmierzyć zatrudniony.

Jakie mam słabe strony?

Swoją słabą stronę opisz jak wyzwanie, któremu starasz się sprostać. Powiedz, z czym masz problem, co zmotywowało Cię do zmiany i jak próbujesz z tym walczyć. Pokaż, że jesteś konsekwentny w pracy nad sobą. W ten sposób z pewnością zrobisz wrażenie na pracodawcy!

Jakie wady podac na rozmowie o pracę?

W zależności od stanowiska pracy można jako wadę wymienić gadatliwość, np. przy aplikowaniu na pracownika infolinii czy telemarketera, lub nieumiejętność pracy w zespole – to “wada” idealna dla osób starających się o administratora sieci.

Czego nie mówić na rozmowie o pracę?

Unikaj zdradzania tajemnic swojej poprzedniej firmy. Jeżeli szukasz pracy w tej samej branży, możesz zostać posądzony o niedyskrecję, lub plotkowanie. Przekazuj tylko informacje, które są istotne dla pracodawcy. Nie mów o zwyczajach szefa, o zacofaniu organizacyjnym lub o słabych wynikach poprzedniej firmy.

Jak opowiedzieć o sobie w kilku zdaniach?

Powiedz kilka zdań o swoim obecnym stanowisku i obowiązkach, a następnie o drodze zawodowej, którą przeszedłeś. Koniecznie podkreślaj umiejętności, które w tym czasie zdobyłeś, a następnie krótko przedstaw, jakie korzyści przyniesiesz nowemu pracodawcy.

Jak fajnie się przedstawić?

Jak się profesjonalnie przedstawiać
  1. Przedstaw się adekwatnie do sytuacji. …
  2. Bądź więcej niż nazwą swojego stanowiska. …
  3. Powiedz, co osiągasz swoją pracą. …
  4. Postaw na oryginalność. …
  5. Przygotuj się dobrze. …
  6. Zważ na kontekst kulturowy. …
  7. Jeśli chcesz zabrzmieć zabawnie, zachowaj umiar.

Co powiedzieć o sobie na rozmowie?

Pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej „Czy może Pan(i) opowiedzieć coś o sobie?” ma na celu poznanie kandydata. Dlatego dobrym pomysłem jest krótkie opisanie swojej osobowości, jednak bez podawania informacji osobistych.

Ile razy w ciągu doby wskazówki zegara pokrywają się?

W ciągu 12 godzin wskazówka minutowa robi 12 okrążeń wokół zegara. Między godziną 12 a 1 wskazówka godzinowa i minutowa nie przecinają się, gdyż wskazówka minutowa jest szybsza. Z tego względu w ciągu 12 godzin, wskazówki przecinają się 11 razy. Zatem w ciągu 24 godzin wskazówki pokryją się 22 razy!

Jakie są zasady rachunkowości?

Ustawa o rachunkowości. Najważniejsze zasady rachunkowości: zasada ciągłości i kontynuacji działalności, zasada memoriału i współmierności, zasada ostrożnej wyceny, zasada istotności.

Jakie pytania na rozmowie o pracę?

Najczęstsze pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej:
  1. Co wiesz o naszej firmie? …
  2. Dlaczego chcesz zmienić pracę? …
  3. Co motywuje Cię do pracy? …
  4. Jak układała się współpraca z poprzednimi przełożonymi? …
  5. Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: Jaka jest Twoja wymarzona praca? …
  6. Jakie masz cele zawodowe?

Dlaczego chcesz zmienić obecną pracę?

Do najczęstszych należą: Chęć wyższych zarobków, Chęć odejścia od szefa, z którym się nie dogadujemy lub zespołu, którego nie lubimy, Chęć wzbogacenia kompetencji (posiadania większego zakresu obowiązków, rozwoju)

Rekrutacja w księgowości – na co zwrócić uwagę

Współczesna księgowość – nowoczesna, dynamiczna i zautomatyzowana, wymaga od księgowego specjalnego zestawu cech, które jeszcze kilka lat temu nie były aż tak potrzebne. Na jakie umiejętności, poza technicznymi, zwrócić uwagę przy rekrutacji księgowego do Biura Rachunkowego?

Kompetencje do budowania kontaktu z Klientem

Według raportu SAGE Practise of Now, dotyczącego automatyzacji i przyszłości księgowości, budowanie relacji z klientem zostało przez księgowych uznane za jedno z najważniejszych codziennych zadań. Raport Wolters Kluwer, CCH Preparedness Survey wskazuje budowanie relacji z klientem, jako jedno z pięciu najważniejszych wyzwań w karierze księgowego.

Znaczenie utrzymywania i budowania kontaktu z klientem będzie rosło, bo dzięki automatyzacji, księgowy będzie miał więcej czasu na to, by wspierać i pomagać klientowi i będzie obsługiwał ich więcej. Umiejętność diagnozy potrzeb klienta, odpowiadania na jego potrzeby i budowania pełnej zaufania relacji będzie decydować o tym, czy klient będzie chciał współpracować z tym konkretnym biurem rachunkowym

Jak sprawdzić, czy księgowy umie nawiązywać i budować kontakt z klientem?

Najłatwiej, poprzez wcielenie się w role takiego klienta. Rozmowa kwalifikacyjna to również budowanie kontaktu. Zwróć zatem uwagę na wszystkie detale ważne z perspektywy klienta – od tego czy kandydat był punktualny, poprzez kulturę osobistą i klimat spotkania jaki buduje.

Poznaj SaldeoSMART, które ułatwia pracę każdemu księgowemu i każdej księgowej Skontaktuj się z nami. Nasz doradca odpowie na wszystkie Twoje pytania i przedstawi rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb.

Aby dobrze budować kontakt, trzeba ludzi lubić (choć niekoniecznie trzeba być ekstrawertywnym). Zapytaj zatem kandydata o to, jakie ma doświadczenia z klientami, poproś by opowiedział o swoim najtrudniejszym kliencie i o jakimś przyjemnym doświadczeniu związanym z relacjami biznesowymi. Uważaj na wypowiedzi, z których wynika, że większość kontaktu z klientami to dla księgowego problem („Najtrudniejszy klient? Wszyscy są trudni, bo każdemu się spieszy”, „Nie mam problemów z klientami. Ja księguje, wysyłam maile i raporty i poza tym, w zasadzie prawie się nie kontaktujemy.”)

Zwróć też uwagę na to, jak czujesz się podczas rozmowy. Znakiem ostrzegawczym jest to, jeśli zaczniesz się nudzić bądź irytować. Jeśli ty tak reagujesz, prawdopodobnie podobnie zareaguje typowy klient.

Zdolność rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji

Wymaga zarówno kreatywności, jak i samodzielności, odpowiedzialności i umiejętności analizy sytuacji. Trudno to zbadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, choć warto zadać kilka pytań o trudne i wymagające podjęcia samodzielnej decyzji zadania w poprzedniej firmie.

Jak sprawdzić czy księgowy jest samodzielny i decyzyjny?

Rekrutacja księgowej/ księgowego może to sprawdzić poprzez analizę ważnych wydarzeń z jego życia. Dlaczego wybrał takie studia? Dlaczego zmienia pracę? Jaka była najważniejsza decyzja zawodowa jaką musiał podjąć?

Poprzez opis konkretnego wydarzenia z przeszłości – np. czy musiał podjąć decyzję bez posiadania kompletu informacji? Jak się z tym czuł? Czy podjął kiedyś jakąś decyzję zawodową której żałował (od razu zobaczysz czy bierze na siebie odpowiedzialność).

Kompetencje techniczne u księgowego

Automatyzacja w księgowości nie jest już pieśnią przyszłości – to dzieje się tu i teraz. Dlatego rekrutacja księgowej/księgowego powinna sprawdzać umiejętność poruszania się po systemach komputerowych i łatwość przyswajania nowych rozwiązań technologicznych. To dla każdego księgowego ważne kompetencje, które będą coraz mocniej wpływać na jego wartość na rynku pracy.

Jak sprawdzić czy księgowy sprawnie porusza się po nowych technologiach?

Pomoże w tym kilka pytań:

Na jakich programach i aplikacjach Pan / Pani pracowała do tej pory? Bardzo ważna jest oczywiście znajomość obsługi programów księgowych (podstawa pracy). Warto dodatkowo dopytać o to, czy księgowy pracował na innych programach, czy zna systemy automatyzacji pracy (np. do wprowadzania danych). Może okazać się, że choć kandydat nie miał okazji pracować z nowoczesnym biurze rachunkowym, to właśnie taka opcja pracy interesowała by go najbardziej.

Czy słyszał Pan / Pani o automatyzacji procesów księgowych? Jak Pani widzi przyszłość księgowości? Czy nie obawia się Pan// Pani tego, że roboty mogą zabrać pracę księgowym? – to pytanie pozwala zdiagnozować to, jaki jest stosunek księgowego do nowoczesnych aplikacji w pracy,

Co to jest chmura obliczeniowa? (co to znaczy, że dane znajdują się w chmurze)? – pytanie diagnozuje czy kandydat ma jakiekolwiek podstawy wiedzy o automatyzacji i nowych technologiach,

Z jakich aplikacji korzysta Pan/Pani najczęściej w swoim telefonie? – praktyczne pytanie pokazujące, czy księgowy orientuje się w nowych technologiach (nawet tych nie księgowych). Osoba używająca na co dzień wielu aplikacji, łatwiej nauczy się obsługi kolejnej.

Rekrutacja a elektroniczne archiwum dokumentów – sprawdź jak możesz usprawnić poszukiwanie nowych pracowników.

Zdolność przewidywania (wizjonerstwo)

Ta cecha została wskazana przez raport „Proffesional accountants – Drivers of change and future skills” opracowanym przez ACCA Global, jako jedna z 7 najważniejszych cech u księgowego XXI wieku. Chodzi tu przede wszystkim o umiejętność przewidywania przyszłych trendów oraz zmian. Ekstrapolowanie doświadczeń i wiedzy z innych obszarów życia czy biznesu na księgowość oraz obszar działalności klienta. Księgowy będzie musiał być o krok przed faktycznie dziejącymi się zmianami, by móc klienta na nie przygotować i by wspólnie można było ustalić finansową strategię działania, która docelowo przyniesie klientowi korzyść.

Jak sprawdzić, czy księgowy potrafi myśleć w ten sposób?

Zadając mu pytanie problemowe, które wymaga postawienia kilku hipotez – np. Jak się Pani / Panu wydaje, czy zostanie wprowadzone ozusowanie umów o dzieło i jakie może to mieć znaczenie dla biznesu Pani/ Pana klientów. Przy odpowiedzi na tego typu pytanie, zwróć uwagę czy księgowy podaje kilka alternatywnych możliwości, stara się głębiej zanalizować problem czy jedynie podaje jeden możliwy scenariusz.

Powyższe 4 cechy, to nie jedyne elementy ważne przy rekrutacji nowego pracownika do biura rachunkowego. Liczy się też doświadczenie, wiedza, motywacja i pasja do pracy oraz to, czy dana osoba odnajdzie się w twoim zespole. Jeśli jednak zależy ci na pracowniku, który świetnie poradzi sobie w nowoczesnej księgowości, to koniecznie zbadaj zdolność podejmowania decyzji, budowanie kontaktu z klientem, umiejętność przewidywania i nastawienie do nowych technologii.

Redakcja

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej dla księgowych i audytorów

Otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Nadszedł czas by wyróżnić się z tłumu innych księgowych, audytorów i specjalistów finansowych. Jak to zrobić? Stosownie przygotowując się na to spotkanie. Przedstawiamy 14 pytań na rozmowę kwalifikacyjną, na które musisz mieć doskonałe odpowiedzi.

Czy masz wiedzę o standardach rachunkowości i sprawozdawczości finansowej?

Jak mówi Bill Driscoll, starszy dyrektor ds. rekrutacji kadry technologicznej w Robert Half International, odpowiedź na to pytanie powinna składać się z dwóch części. Po pierwsze, należy przedstawić swoją wiedzę w zakresie Ustawy o rachunkowości, a po drugie, wyjaśnić jak ta wiedza przełoży się na pracę na stanowisku, na jakie aplikujesz. Ostatnim elementem jest przedstawienie czy jesteś na bieżąco z wszelkimi zmianami tejże ustawy.

Czy posiadasz doświadczenie w zajmowaniu się X, Y lub Z?

Nawet jeśli nie, postaraj się unikać mówienia o tym wprost, mówi Andy Hsu, dyrektor finansów korporacyjnych w Michael Page. “Zamiast tego powiedz, że jesteś podekscytowany możliwością nauczenia się tego. Kiedy rekruterzy proszą byś opowiedział im o swojej ścieżce kariery, wybieraj osiągnięcia pasujące do opisu stanowiska pracy, na które aplikujesz. Warto przygotować i zabrać ze sobą notatki opisujące twoje umiejętności ważne na tym stanowisku. “Mądrzej jest przyznać się do braku kompetencji w danej dziedzinie, podkreślając umiejętności w innej.”, dodaje Hsu. Jeśli jesteś naprawdę zainteresowany daną pracą, twój entuzjazm może wynagradzać ewentualne braki. Przyznaj, że być może nie posiadasz jeszcze wszystkich wymaganych umiejętności, ale np. 80%. Hsu sugeruje, że przy pozostałych 20% powinieneś podkreślić elementy styczne z doświadczeniem, które obecnie posiadasz.

Jakich metod używałeś w przeszłości do oszacowania długu nieściągalnego?

“Twoja odpowiedź może nawiązywać do twojego poziomu zrozumienia powszechnie przyjętych metod lub rozpocząć rozmowę o tym, w jaki sposób firma, do której aplikujesz radzi sobie z tym zagadnieniem”, sugeruje Driscoll.

Jaka była twoja rola w procesie zamykania miesiąca?

“Umiejętność opowiedzenia o swojej roli, odpowiedzialności i szczegółach dotyczących tego procesu jest niezwykle istotna”, mówi Hsu. “Powinieneś jednak być w stanie opowiedzieć o tym, podkreślając swoje osiągnięcia i umiejętności”.

Z jakich systemów ERP korzystałeś?

Według Driscolla większość księgowych, zwłaszcza z doświadczeniem w dużych i średnich przedsiębiorstwach powinna przygotować odpowiedź na to pytanie. “Kluczowym jest oczywiście Excel, ale trzeba wspomnieć również o Microsoft Dynamics czy SAP”.

Czy możesz opisać sytuację, w której przejąłeś dowodzenie lub byłeś proaktywny w inny sposób?

Rekruterzy chcą zatrudnić księgowych i audytorów, którzy potrafią przewidzieć rozwój sytuacji i niezbędne rozwiązania, zanim sytuacja wymknie się spod kontroli. “Opowiedz o rekomendacjach jakie zaproponowałeś przełożonym lub procedurach, które wprowadziłeś.”, proponuje Hsu. “Zastanów się nad sytuacjami, w których działałeś proaktywnie, a nie reaktywnie. Zwłaszcza analitycy i dyrektorzy finansowi muszą być przygotowani by opowiedzieć o procesach i procedurach, które wprowadzili”, mówi Hsu.

Jakie rodzaje audytu przeprowadzałeś na poprzednich stanowiskach?

Na to pytanie powinieneś odpowiedzieć biorąc pod uwagę opis stanowiska, na jakie aplikujesz oraz tego, czy wymaga ono znajomości audytów finansowych, operacyjnych czy jeszcze innych, mówi Hsu.

Jak zmniejszasz ryzyko pomyłek w codziennej pracy?

Jako księgowy dobrze wiesz, że powinieneś zachować wysokie standardy, a twój margines błędu jest niezwykle mały. Niewielkie pomyłki mogą prowadzić do olbrzymich strat. “Odpowiadając na to pytanie opowiedz o tym, jak wyłapałeś błędy przed przedłożeniem pracy przełożonym”, radzi Driscoll. “Podkreśl jak ważne jest sprawdzanie tego, co robisz, a także istotność wprowadzania instrumentów takiej kontroli w zespole”.

Jakie masz doświadczenie w rozwijaniu wskaźników branżowych?

Krótko opowiedz o swoim doświadczeniu w tym obszarze, mówi Driscoll. “Zwięzła odpowiedź może rozpocząć konwersację o tym, jakie wskaźniki branżowe stosuje twój przyszły pracodawca, w miejsce typowej serii pytań i odpowiedzi”.

Przechodząc do kultury organizacyjnej, w jakim środowisku według siebie odniósłbyś największy sukces?

Niektórzy rekruterzy szukają kandydata, który dobrze pracuje w zespole, inni kogoś, kto woli pracować niezależnie. Najlepiej jeśli potrafisz zademonstrować umiejętności potrzebne w obu przypadkach. “Żeby opowiedzieć o środowisku, w którym pracowałbyś najbardziej optymalnie, musisz dogłębnie zrozumieć charakterystykę stanowiska, na które aplikujesz ponieważ rekruterzy szukają kogoś stworzonego do danej roli. Oprócz twoich umiejętności technicznych, ważna jest także wartość, jaką możesz wnieść do firmy.”

Opowiedz nam o sytuacji, w której musiałeś odbyć trudną rozmowę z menedżerem lub kolegą z innego działu.

Jako audytor lub księgowy możesz natknąć się na problemy wymagające niewygodnych rozmów ze współpracownikami. “Zadając to pytanie rekruter stara się zrozumieć jak poradziłbyś sobie w takich sytuacjach”, radzi Driscoll.

Co spowodowało przerwę w zatrudnieniu w twoim CV?

Jeśli przerwa w zatrudnieniu wynika ze zwolnienia, reorganizacji lub nieprzyjemnej sytuacji, staraj się nie mówić źle o szefie, współpracownikach i firmie, dla której pracowałeś. Bądź otwarty i szczery.

Przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej? A może szukasz właściwych kandydatów do swojej firmy? Nasi najlepsi specjaliści pomogą Ci znaleźć kandydatów do pracy w bankowości – sprawdź nasz dział Rekrutacja w bankowości.

opowiedz coś o sobie – jak odpowiedzieć na to pytanie podczas rozmowy o pracę?

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej polecenie „opowiedz coś o sobie” jest używane w konkretnym celu. Rekruterzy chcą rozluźnić atmosferę, a także „wybadać teren”. Pierwsza odpowiedź kandydata zapada w pamięć, a rekruter odbiera pierwsze sygnały werbalne i niewerbalne.

Opowiedz coś o sobie – rozmowa kwalifikacyjna

W trakcie rozmowy o pracę należy przestrzegać wielu zasad. Właśnie dlatego do wszystkich pytań, które mogą pojawić się w trakcie rozmowy rekrutacyjnej, należy dobrze się przygotować. „Opowiedz coś o sobie” to zwykle pierwsze pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej. Zdarza się, że kandydaci wpadają w panikę i nie wiedzą, o czym mówić. Zdecydowanie najgorszym rozwiązaniem jest opowiadanie całej historii swojego życia lub powielanie informacji z CV. Zdaniem Skipa Freemana, który zarządza HTW Group, należy taką wypowiedź podzielić na trzy główne części:

zwięzła historia kariery, z uwzględnieniem najważniejszych stanowisk i miejsc pracy, opisanie kilku zawodowych osiągnięć, zakończenie wypowiedzi opisem marzeń zawodowych i tego, co chcemy osiągnąć w przyszłości.

przeczytaj też: jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej w dobie rekrutacji zdalnych?

Wypowiadając się na temat „opowiedz coś o sobie” na rozmowie kwalifikacyjnej, należy pokazać rekruterowi, że jest się odpowiednią osobą na dane stanowisko. Warto krótko opowiedzieć o swoich kompetencjach i umiejętnościach, a także wymienić kilka przykładów, w których były one potrzebne. Wiele osób zastanawia się nad tym, co powiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej i poszukuje przykładów w Internecie oraz na forach internetowych. Najlepiej jednak samodzielnie stworzyć swoją wypowiedź i skoncentrować się na własnym doświadczeniu zawodowym, osiągnięciach i najważniejszych umiejętnościach.

Jak opisać siebie na rozmowie o prace? Kilka słów o sobie

Nie ulega wątpliwości, że rozmowa kwalifikacyjna jest najważniejszym elementem procesu rekrutacji i w głównej mierze decyduje o przyjęciu lub odrzuceniu danej kandydatury. Nie ulega również wątpliwości, że najtrudniejszym jej elementem dla wielu są pytania otwarte – pytania typu, jak opiszesz siebie w kilku słowach, co możesz nam o sobie powiedzieć i tym podobne. W naszym dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić 20 najlepszych odpowiedzi z punktu widzenia psychologii rekrutacji.

„Umiem dostosować się do zmieniających się warunków, a napotkane problemy zmieniam w konieczne do przejścia stopnie na drabinie do sukcesu”. „Staram się być innowacyjny. Tym samym staram się szukać możliwości tam, gdzie inni jej nie widzą, zamieniać pomysły w użyteczne dla firmy projekty, a projekty w gotowe do zaimplementowania sposoby na osiąganie sukcesu biznesowego”. „Mam bardzo twórczy umysł. Moje liczne zainteresowania oraz hobby pozwalają mi spojrzeć na każdy problem z szerszej perspektywy, pozwalają mi myśleć nieszablonowo, a tym samym generować przewagę względem konkurencji”. „Jasno nakreślony cel jest moim priorytetem. Wierze, że dostarczona na czas, wysokiej jakości praca jest kluczem do realnych wyników firmy”. „Dzięki bogatemu doświadczeniu w branży jestem w stanie spojrzeć na firmę wieloaspektowo, a tym samym wnieść do niej najlepsze praktyki”. „Pragmatyzm to dla mnie słowo klucz. Nie tracę czasu na zbędne dyskusje oraz układnie niedziałających planów. Pytam wyłącznie, czy dany pomysł działa i go realizuje”. „Moja motywacja do pracy na tym stanowisku jest bardzo wysoka. Przeanalizowałem historię firmy oraz jej plany biznesowe, a ponieważ jestem jej długoletnim klientem, pozwoliłem przygotować sobie kilka sugestii co do jej funkcjonowania”. „W swoim życiu kieruje się po pierwsze etyką. Chcę dostawać zapłatę tylko za moją pracę wykonaną na najwyższym poziomie”. „Umiem podejmować decyzję szybko i pod presją. Wierze bowiem, że słuszne wybory przy odpowiednim zasobie czasu i wiedzy może podejmować każdy, ale współczesny świat wygląda inaczej i wartościowi są pracownicy, którzy przejmują odpowiedzialność i biorą ją na swoje barki mimo braku optymalnych do tego warunków”. „Uważany jestem za osobę z wysokim poczuciem humoru. Wierze, że praca w zespole, który się lubi, jest o wiele bardziej produktywna i efektywna”. „Umiem pracować w zespole. Wykorzystując do pomocy najlepszych ludzi, działam zawsze na korzyść firmy”. „Posiadam wysokie kwalifikacje. Nie muszę być szkolony do danego stanowiska. Rozumiem bowiem cele firmy i je realizuje”. „Jestem liderem. Umiem jednoczyć ludzi wokół siebie i motywować ich na drodze do sukcesu firmy”. „Wiem czym jest zarządzanie projektem. Rozumiem, że nie jest ono oparte wyłącznie na schemacie i wymagana jest wzajemna współpraca między pracownikami. Uważam to za swoją wartość dodaną, którą mogę wnieść do firmy”. „Jestem ekspertem w tej branży i napisałem o niej książkę. Uważam, że jest to jedna z kluczowych wartości dodanych, które mogę wnieść do firmy”. „Jestem otwarty na ludzi. Wierzę bowiem, że komunikacja międzyludzka jest kluczem do sukcesu firmy”. „Kocham to, co robię i umiem swoją pasją zarazić moich współpracowników”. „Zwracam uwagę na szczegóły, gdyż uważam, że dbałość o nie jest kluczem do sukcesu firmy. Zatrudniając mnie, masz pewność, że żaden z nich nie zostanie przeoczony”. „Najważniejszy jest dla mnie główny cel i ciężko pracuję nad jego realizacją. Uważam, że skupianie się na szczegółach jest cechą początkujących.” „Nie jestem jak wszyscy inni kandydaci. Zatrudniając mnie, zatrudniasz człowieka z wartością dodaną, a nie kolejnego klona.”

50 pytań do wywiadu dla księgowych 2022 Zobacz ostatnią aktualizację

APLIKUJ TERAZ 👉 PRACA W KANADZIE Z BEZPŁATNYM SPONSORINGEM!

– 50 pytań do rozmowy kwalifikacyjnej z księgowym –

Czy chciałbyś dowiedzieć się o 50 najważniejszych pytaniach dotyczących wywiadu z księgowym pracowników? Czy przygotowujesz się do rozmowy o pracę w księgowości? Jeśli Twoja odpowiedź na powyższe pytania jest twierdząca, zanotuj. Ten artykuł na temat 50 pytań do wywiadu z księgowym zawiera wszystko, czego szukałeś. Zrelaksuj się i przeczytaj.

Księgowy personelu jest zwykle jednym z kilku księgowych, ale często jest starszym księgowym lub ma większe doświadczenie.

Dowiedz się więcej tutaj o pytaniach dotyczących rozmów kwalifikacyjnych z pracownikami, w tym o tym, jak zostać jednym z nich i czego mogą się spodziewać w zakresie perspektyw kariery.

Czego można się spodziewać podczas wywiadów księgowych i finansowych

Przed zapoznaniem się z 50 pytaniami do rozmowy kwalifikacyjnej z księgowym, prosimy o zwrócenie uwagi. Większość rozmów kwalifikacyjnych będzie przebiegać według standardowej struktury, która obejmuje:

• Wprowadzenie

• Ustawiać scenę

• Badanie

• Sprzedaż

• Zamknięcie

Pytania będą się różnić w zależności od pracodawca oraz poziom pracy, o którą się ubiegasz, całkowite posiadane doświadczenie księgowe, potrzebna polityka rekrutacyjna oraz osobiste potrzeby osoby przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną.

1. Szkolenie i kwalifikacje

Powinieneś spodziewać się pytań dotyczących szkolenia księgowego, planów studiów na księgowość, kwalifikacji oraz znajomości terminologii i praktyki księgowej. .

2. Umiejętności i doświadczenie

Prowadzący rozmowę kwalifikacyjną zada pytania w oparciu o Twoje doświadczenie przedstawione w CV.

3. Kluczowe kompetencje

Odnosi się to do kluczowe umiejętności wymagane, takie jak umiejętność posiadania dobrych umiejętności analitycznych i numerycznych, zdolność do pracy w napiętych terminach, do wykazania się skuteczną komunikacją oraz zdolność do dostarczania wysokiej jakości i dokładnych wyników.

4. Osobowość i motywacja

Twoje powody aplikowania lub wyboru sektora księgowo-finansowego i tego pracodawcy, jak widzisz swoje kariera księgowa rozwój i kroki, które podejmiesz, aby rozwinąć swoje umiejętności finansowe.

W przypadku wyższych stanowisk finansowych należy spodziewać się pytań dotyczących umiejętności motywowania i rozwijania zespołu księgowych lub pracowników biurowych, umiejętności budowania relacji i generowania strumieni dochodów.

5. Kompetencje do pracy w księgowości i finansach

Wiele wywiadów w Księgowość i finanse dywizja jest obecnie oparta na kompetencjach i behawioralna.

Zadawane będą pytania, aby odkryć, w jaki sposób twoje zachowanie w przeszłości może wpłynąć na twoje wyniki w przyszłej pracy.

Odpowiedzi na te pytania mogą być bardzo mylące, jednak można je opanować dzięki odrobinie treningu i praktyce.

Te Pytania do wywiadu księgowego i finansowego Account może być bardzo szczegółowy lub bardzo ogólny, jednak Twoja odpowiedź będzie musiała wykazać szeroki zakres umiejętności.

Będzie to tym ważniejsze, im wyższy będzie twój postęp na drabinie kariery.

Chociaż opis stanowiska i specyfikacja osoby podają dokładne wymagane umiejętności, może się okazać, że pytanie do rozmowy kwalifikacyjnej dotyka następującego obszaru:

• Umiejętność numeryczna

• Rozwiązanie problemu

• Planowanie i organizowanie

• Księga główna i umiejętności obsługi komputera

• Dbałość o szczegóły

• Umiejętność pracy w ścisłych terminach

W przypadku wykwalifikowanych księgowych i menedżerów wyższego szczebla kompetencje mogą obejmować:

1. Strategiczne i Kierownictwo operacyjne

2. Budowanie relacji

3. Przywództwo i umiejętność zarządzania zespołem

4. Motywowanie i rozwijanie innych

5. Negocjacje i komunikacja na poziomie Senior

6. Myślenie strategiczne

Umiejętności potrzebne do odniesienia sukcesu w księgowości

Przygotowując się do uczenia się na podstawie 50 najważniejszych pytań do wywiadu z księgowym, pamiętaj, że istnieją umiejętności potrzebne do odniesienia sukcesu w zawodzie księgowego.

Są to:

1. Organizacja

Księgowi to wybitne osoby. Mają do czynienia z mnóstwem obowiązków, co oznacza, że ​​w większości pozostają całkowicie zajęci.

Aby być przyzwoitym księgowym, potrzebujesz ram do monitorowania tych zobowiązań – na przykład wszelkich portfeli, z którymi masz do czynienia, obsługiwanych giełd oraz wszelkich znaczących dat i terminów, które musisz dotrzymać. .

Ponadto, aby zagwarantować, że spełnisz większość swoich zobowiązań tak, jak można tego oczekiwać.

Możesz korzystać z instrumentów, takich jak rozkłady jazdy, ułożone koperty, organizery, cieniowanie zakodowanych samoprzylepnych karteczek i zakreślaczy oraz aplikacji.

Jednak projekty mają na celu umożliwienie Ci pozostania w głębokim skupieniu na krótkim i długim dystansie.

2. Zarządzanie czasem

Dobry zdolności zarządzania czasem podążaj za silnymi zdolnościami organizacyjnymi.

System do zarządzania obciążeniem pracą jest skuteczny tylko wtedy, gdy wiesz, jak wykorzystać swój czas.

Jak księgowy, będziesz musiał konkurować o potrzeby i inne niezliczone zadania – jednocześnie wykonując wszystko na czas.

Możliwość pracy w ustalonych terminach i nieustannego zmieniania priorytetów listy rzeczy do zrobienia zaprowadzi Cię daleko.

Nie tylko zrobi to wrażenie na szefie, współpracownikach i klientach, ale także pomoże w utrzymaniu zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz codziennej produkcji.

3. Adaptowalność

Działalność księgowa jest bardzo potężna, więc księgowi, którzy potrafią szybko i skutecznie dostosowywać się, mają niewątpliwą swobodę.

Pomimo możliwości zapewnienia lepszej administracji swoim klientom, wszechstronni ludzie są zobowiązani uczyć się i rozwijać w swoich zawodach, ponieważ widzą każdy nowy test jako szansę na naukę i sprawdzenie swoich umiejętności.

Chwyć zmianę – dowiedz się, jak z nich skorzystać podkręcona piłka że twoja praca rzuca się w twoim kierunku.

W związku z tym równie niewiarygodne jest bycie proaktywnym. Pomimo tego, że edukowanie o zmianach w miarę ich zachodzenia wymaga odrobiny dodatkowego bodźca, to z pewnością satysfakcjonuje.

Jednak sprawi, że będziesz na krawędzi biznesu, zdobędziesz szacunek swoich towarzyszy i zagwarantuje, że inni będą się na ciebie zwracać podczas przygotowań.

CZYTAJ TAKŻE!!!

• Pytania dotyczące wywiadu behawioralnego ze współpracownikami ZS

• Co robisz w czasie wolnym? Pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

• Pytania do wywiadu z hostessą

• Pytania do wywiadu z dziennikarzami

4. Komunikacja

Bez względu na to, gdzie pracujesz, z czym wiąże się Twoja działalność lub z kim pracujesz, solidne umiejętności relacyjne są oszałamiająco opłacalne.

Możliwość przekazania dobrze nagranego w formie papierowej i osobiście pomoże ci w zdobyciu powołania, wypełnieniu grupy ze swoimi współpracownikami, współpracy z klientami i, z czasem, posuwaniu się naprzód fachowo.

Dobrze stworzone umiejętności relacyjne będą również pomocne przy administrowaniu systemami.

Niezależnie od tego, czy musisz przejść do funkcji korporacyjnej, czy w zasadzie szanujesz innego współpracownika w miejscu pracy.

Umiejętność opowiadania się za sobą podczas poznawania nowych osób w celu nawiązania produktywnych kontaktów będzie dla Ciebie dobrze działać. Pamiętaj o znaczeniu ustanowienia przyzwoitego pierwszego połączenia.

Pytania do rozmowy kwalifikacyjnej z księgowym

1. Dlaczego wybrałeś księgowość jako swój zawód?

2. Czy masz doświadczenie zawodowe w tej dziedzinie?

3. Czy korzystałeś z aplikacji księgowych w swoich poprzednich firmach, czy wolisz pracować ręcznie?

4. Czy możesz wymienić inną aplikację księgową?

5. Którą aplikację księgową preferujesz i dlaczego?

6. Jaki jest skrót pojęć księgowych debet i kredyt?

7. Ile rodzajów transakcji biznesowych występuje w rachunkowości?

8. Jaki jest bilans?

9. Czy kiedykolwiek słyszałeś o? TDS, co to jest?

10. Gdzie w bilansie pokazujesz TDS?

11. Czy masz pojęcie o GST?

12. Czy uważasz, że jest jakaś różnica między kontami nieaktywnymi i nieaktywnymi?

13. Co to jest rachunkowość zliczania?

14. Jak zdefiniować księgowość działową?

15. Zdefiniuj fikcyjne aktywa?

16. Mówiąc, system inwentaryzacji wieczystej lub okresowej; co mamy na myśli?

CZYTAJ TAKŻE!!!

• Pytania dotyczące wywiadu behawioralnego ze współpracownikami ZS

• Co robisz w czasie wolnym? Pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

• Pytania do wywiadu z hostessą

• Pytania do wywiadu z dziennikarzami

17. W rachunkowości, jak definiujesz lokal?

18. W rachunkowości, VAT co skraca?

19. Czy posiadasz wiedzę na temat standardów rachunkowości?

20. Co to jest ICAI?

21. Jak wyjaśnić podstawowe równanie rachunkowości?

22. Zdefiniuj rachunkowość wykonawczą?

23. Zdefiniuj rachunkowość publiczną?

24. Co to jest CPA?

25. Jak myślisz, co jest? Oświadczenie pojednawcze bankowe?

26. Rozróżnić rachunkowość publiczną i prywatną?

27. Co to jest realizacja projektu?

28. Czy uważasz, że standardy rachunkowości są obowiązkowe i dlaczego?

29. Czy możesz wymienić różne działy księgowości?

30. Zróżnicować rachunkowość i audyt?.

31. Zdefiniuj pojęcie dwuaspektowe w rachunkowości?

32. Co rozumiemy przez zwrot zakupu w księgowości?

33. Zdefiniuj termin istotne fakty w rachunkowości?

34. Czy kiedykolwiek sporządziłeś raporty MIS i czym one są?

35. Zdefiniuj cykl płatności firmy?

36. Zdefiniuj bankowość detaliczną?

37. Jaka wiedza matematyczna jest potrzebna lub wymagana w rachunkowości?

38) Zdefiniuj należne rachunki?

39. Zdefiniuj amortyzację i jej rodzaje?

40. Rozróżnić nadawcę i odbiorcę?

41. Zdefiniuj bilansowanie w rachunkowości?

42. Jaka wiedza statystyczna jest niezbędna lub wymagana w rachunkowości?

43. Zdefiniuj wartość złomu w księgowości?

44. Co to jest koszt krańcowy?

45. Zdefiniuj partycjonowanie w rachunkowości?

46. ​​Odróżnić rezerwę od rezerwy?

47. Zdefiniuj księgowanie offsetowe?

48. Zdefiniuj koszty ogólne w zakresie księgowości?

49. Zdefiniuj rachunki handlowe?

50. Zdefiniuj księgowanie według wartości godziwej?

Niektórzy ankieterzy mogą próbować cię stresować podczas rozmowy, ale staraj się wchodzić w dyskusję spokojnie i z czystym umysłem.

Pamiętaj, aby dobrze się przygotować, być na bieżąco z wiadomościami finansowymi i znać podstawy finansów.

Pochwal się swoimi zdolnościami analitycznymi — szybka reakcja prawdopodobnie ich nie pokona.

Poświęć trochę czasu na przemyślenie swoich odpowiedzi i daj ankieterowi szansę obserwowania, jak myślisz.

Podkreślenie swoich umiejętności analitycznych i zdolności do przemyślenia rzeczy może pomóc Ci wyróżnić się na rozmowie kwalifikacyjnej, co zwiększy Twoje szanse na zdobycie pracy.

Na koniec, jeśli uznałeś ten artykuł za przydatny i chciałbyś uzyskać więcej aktualizacji, takich jak ten, zasubskrybuj poniżej, wpisując swój adres e-mail i naciskając przycisk udostępniania, aby podzielić się ze znajomymi na Facebook, Twitter, WhatsApp i Google Plus.

Zespół CSN.

APLIKUJ TERAZ 👉 PRACA W KANADZIE Z BEZPŁATNYM SPONSORINGEM!

Hej Ty! Nie przegap tej okazji! Wpisz swoje dane poniżej! Twoje imię

Twój adres email

Δ

=> ŚLEDŹ NAS NA Instagram | FACEBOOK & TWITTER DO NAJNOWSZEJ AKTUALIZACJI

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej dla księgowych i audytorów

Otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Nadszedł czas by wyróżnić się z tłumu innych księgowych, audytorów i specjalistów finansowych. Jak to zrobić? Stosownie przygotowując się na to spotkanie. Przedstawiamy 14 pytań na rozmowę kwalifikacyjną, na które musisz mieć doskonałe odpowiedzi.

Czy masz wiedzę o standardach rachunkowości i sprawozdawczości finansowej?

Jak mówi Bill Driscoll, starszy dyrektor ds. rekrutacji kadry technologicznej w Robert Half International, odpowiedź na to pytanie powinna składać się z dwóch części. Po pierwsze, należy przedstawić swoją wiedzę w zakresie Ustawy o rachunkowości, a po drugie, wyjaśnić jak ta wiedza przełoży się na pracę na stanowisku, na jakie aplikujesz. Ostatnim elementem jest przedstawienie czy jesteś na bieżąco z wszelkimi zmianami tejże ustawy.

Czy posiadasz doświadczenie w zajmowaniu się X, Y lub Z?

Nawet jeśli nie, postaraj się unikać mówienia o tym wprost, mówi Andy Hsu, dyrektor finansów korporacyjnych w Michael Page. “Zamiast tego powiedz, że jesteś podekscytowany możliwością nauczenia się tego. Kiedy rekruterzy proszą byś opowiedział im o swojej ścieżce kariery, wybieraj osiągnięcia pasujące do opisu stanowiska pracy, na które aplikujesz. Warto przygotować i zabrać ze sobą notatki opisujące twoje umiejętności ważne na tym stanowisku. “Mądrzej jest przyznać się do braku kompetencji w danej dziedzinie, podkreślając umiejętności w innej.”, dodaje Hsu. Jeśli jesteś naprawdę zainteresowany daną pracą, twój entuzjazm może wynagradzać ewentualne braki. Przyznaj, że być może nie posiadasz jeszcze wszystkich wymaganych umiejętności, ale np. 80%. Hsu sugeruje, że przy pozostałych 20% powinieneś podkreślić elementy styczne z doświadczeniem, które obecnie posiadasz.

Jakich metod używałeś w przeszłości do oszacowania długu nieściągalnego?

“Twoja odpowiedź może nawiązywać do twojego poziomu zrozumienia powszechnie przyjętych metod lub rozpocząć rozmowę o tym, w jaki sposób firma, do której aplikujesz radzi sobie z tym zagadnieniem”, sugeruje Driscoll.

Jaka była twoja rola w procesie zamykania miesiąca?

“Umiejętność opowiedzenia o swojej roli, odpowiedzialności i szczegółach dotyczących tego procesu jest niezwykle istotna”, mówi Hsu. “Powinieneś jednak być w stanie opowiedzieć o tym, podkreślając swoje osiągnięcia i umiejętności”.

Z jakich systemów ERP korzystałeś?

Według Driscolla większość księgowych, zwłaszcza z doświadczeniem w dużych i średnich przedsiębiorstwach powinna przygotować odpowiedź na to pytanie. “Kluczowym jest oczywiście Excel, ale trzeba wspomnieć również o Microsoft Dynamics czy SAP”.

Czy możesz opisać sytuację, w której przejąłeś dowodzenie lub byłeś proaktywny w inny sposób?

Rekruterzy chcą zatrudnić księgowych i audytorów, którzy potrafią przewidzieć rozwój sytuacji i niezbędne rozwiązania, zanim sytuacja wymknie się spod kontroli. “Opowiedz o rekomendacjach jakie zaproponowałeś przełożonym lub procedurach, które wprowadziłeś.”, proponuje Hsu. “Zastanów się nad sytuacjami, w których działałeś proaktywnie, a nie reaktywnie. Zwłaszcza analitycy i dyrektorzy finansowi muszą być przygotowani by opowiedzieć o procesach i procedurach, które wprowadzili”, mówi Hsu.

Jakie rodzaje audytu przeprowadzałeś na poprzednich stanowiskach?

Na to pytanie powinieneś odpowiedzieć biorąc pod uwagę opis stanowiska, na jakie aplikujesz oraz tego, czy wymaga ono znajomości audytów finansowych, operacyjnych czy jeszcze innych, mówi Hsu.

Jak zmniejszasz ryzyko pomyłek w codziennej pracy?

Jako księgowy dobrze wiesz, że powinieneś zachować wysokie standardy, a twój margines błędu jest niezwykle mały. Niewielkie pomyłki mogą prowadzić do olbrzymich strat. “Odpowiadając na to pytanie opowiedz o tym, jak wyłapałeś błędy przed przedłożeniem pracy przełożonym”, radzi Driscoll. “Podkreśl jak ważne jest sprawdzanie tego, co robisz, a także istotność wprowadzania instrumentów takiej kontroli w zespole”.

Jakie masz doświadczenie w rozwijaniu wskaźników branżowych?

Krótko opowiedz o swoim doświadczeniu w tym obszarze, mówi Driscoll. “Zwięzła odpowiedź może rozpocząć konwersację o tym, jakie wskaźniki branżowe stosuje twój przyszły pracodawca, w miejsce typowej serii pytań i odpowiedzi”.

Przechodząc do kultury organizacyjnej, w jakim środowisku według siebie odniósłbyś największy sukces?

Niektórzy rekruterzy szukają kandydata, który dobrze pracuje w zespole, inni kogoś, kto woli pracować niezależnie. Najlepiej jeśli potrafisz zademonstrować umiejętności potrzebne w obu przypadkach. “Żeby opowiedzieć o środowisku, w którym pracowałbyś najbardziej optymalnie, musisz dogłębnie zrozumieć charakterystykę stanowiska, na które aplikujesz ponieważ rekruterzy szukają kogoś stworzonego do danej roli. Oprócz twoich umiejętności technicznych, ważna jest także wartość, jaką możesz wnieść do firmy.”

Opowiedz nam o sytuacji, w której musiałeś odbyć trudną rozmowę z menedżerem lub kolegą z innego działu.

Jako audytor lub księgowy możesz natknąć się na problemy wymagające niewygodnych rozmów ze współpracownikami. “Zadając to pytanie rekruter stara się zrozumieć jak poradziłbyś sobie w takich sytuacjach”, radzi Driscoll.

Co spowodowało przerwę w zatrudnieniu w twoim CV?

Jeśli przerwa w zatrudnieniu wynika ze zwolnienia, reorganizacji lub nieprzyjemnej sytuacji, staraj się nie mówić źle o szefie, współpracownikach i firmie, dla której pracowałeś. Bądź otwarty i szczery.

Przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej? A może szukasz właściwych kandydatów do swojej firmy? Nasi najlepsi specjaliści pomogą Ci znaleźć kandydatów do pracy w bankowości – sprawdź nasz dział Rekrutacja w bankowości.

Rozmowa kwalifikacyjna — pytania i odpowiedzi [Przykłady]

Rozmowa kwalifikacyjna to najbardziej stresujący moment rekrutacji. Wyobraź sobie, że siedzisz w sali z dyrektorem, managerem i przedstawicielem HR. Jak na razie rozmowa idzie Ci całkiem nieźle. I wtedy pada to pytanie:

Ile razy dziennie wskazówki zegara pokrywają się?

Jesteś kompletnie zaskoczony. Próbujesz wykonać obliczenia w głowie, ale zżera Cię stres. W końcu strzelasz. Niestety, nie trafiłeś.

Nie miałbyś żadnego problemu z odpowiedzią na to pytanie, gdybyś wcześniej przeczytał ten artykuł.

Rekruterzy przyznają, że 9 na 10 kandydatów odpada na rozmowie kwalifikacyjnej, ponieważ nie są w stanie umiejętnie odpowiedzieć nawet na najbardziej typowe pytania.

Jednak Ty zaraz zyskasz przewagę nad 90% konkurentów.

W tym artykule poznasz najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i najlepsze odpowiedzi, które pomogą Ci zdobyć wymarzoną pracę!

Poznasz równiesz:

najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

najlepsze odpowiedzi, dzięki którym pozytywnie zaskoczysz pracodawcę

przykłady trudnych, a nawet dziwnych pytań rekrutacyjnych (i dowiesz się, jak na nie odpowiadać)

Chcesz od razu przygotować się do rozmowy o pracę? Skorzystaj z naszego narzędzia, by nie dać się rekruterowi zaskoczyć żadnym pytaniem.

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej Nie sam — my Cię przygotujemy. Poznasz najtrudniejsze pytania rekruterów i nauczysz się na nie odpowiadać lepiej niż inni kandydaci. Przećwicz rozmowę

1 Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Jak na nie odpowiadać?

Pracodawcy nie mają czasu, aby wymyślać unikalne pytania na rozmowę kwalifikacyjną dla każdego kandydata. Jak zatem wygląda przygotowanie rekrutera do spotkania rekrutacyjnego?

Zazwyczaj korzysta on ze scenariusza dopasowanego do konkretnego stanowiska. Zadaje również pytania nawiązujące do treści Twojego CV. Dlatego tak ważne jest, aby w życiorysie wpisywać prawdziwe informacje.

Poza tym każdy rekruter ma przygotowaną pulę ogólnych pytań rekrutacyjnych, które zadaje każdemu kandydatowi. Poniżej znajdziesz listę tych zadawanych najczęściej.

Dowiesz się też, dlaczego pracodawca zadaje konkretne pytanie i jaka odpowiedź zrobi na nim dobre wrażenie.

Jak odpowiadać na rozmowie kwalifikacyjnej? Przede wszystkim staraj się być szczery i nie okłamywać pracodawcy. Przesadne koloryzowanie przeważnie szybko wychodzi na jaw. Opowiadając o swoich umiejętnościach i doświadczeniach, staraj się nawiązywać do wymagań opisanych w ofercie pracy. Unikaj ogólników, swoją wypowiedź popieraj konkretnymi przykładami sukcesów i rozwiązanych problemów oraz liczbami. Nie unikaj odpowiedzi na pytania, nawet jeśli nie jesteś pewny, czy masz rację. Bądź otwarty, życzliwy i uśmiechnięty. Pokaż swój entuzjazm, aby pracodawca widział, że zależy Ci na stanowisku.

Szukasz przykładów pytań i odpowiedzi na rozmowę kwalifikacyjną po angielsku? Znajdziesz je w naszym artykule: “Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – pytania i odpowiedzi. Przykłady” (czytaj)

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania i odpowiedzi:

1. Co wiesz o naszej firmie?

Tego pytania możesz być na rozmowie kwalifikacyjnej pewny! Teoretycznie wszyscy kandydaci o tym wiedzą, ale tylko garstka potrafi się do niego przygotować. Wielu z nich twierdzi, że nie znalazła czasu na research. Taka odpowiedź właściwie Cię skreśla, ponieważ sugeruje, że nie zależy Ci na stanowisku.

Dlaczego pada to pytanie? Ciągle zdarzają się kandydaci, którzy nie zadają sobie trudu, żeby sprawdzić podstawowe informacje o firmie i wybranym stanowisku. Równie dobrze można sobie oszczędzić dodatkowego wysiłku i w ogóle nie iść na rozmowę. Jeśli nie wiesz, czym zajmuje się firma, znacznie obniżasz swoje szanse na zatrudnienie. W ten sposób pokazujesz pracodawcy, że nie zależy Ci na stanowisku i sugerujesz, że nie będziesz się przykładał również do obowiązków w pracy.

Jak odpowiedzieć? Idealny kandydat wie, czym zajmuje się firma i jest świadomy, co sam będzie mógł zaoferować. Pomyśl o swoim doświadczeniu i umiejętnościach w kontekście stanowiska, na które właśnie aplikujesz. Na rozmowie kwalifikacyjnej udowodnij, ile możesz zaoferować, jeśli zostaniesz zatrudniony. Pokaż, jak możesz pomóc firmie. Wystarczy, że przed rozmową kwalifikacyjną poświęcisz chwilę czasu na zapoznanie się ze stroną firmową, Facebookiem czy profilem na LinkedIn. Poznaj cele i wartości firmy.

2. Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić? / Co odróżnia Cię od innych kandydatów?

To pytanie ma wiele form i na pewno usłyszysz je na rozmowie kwalifikacyjnej. Pracodawca może zapytać np. “Jakie są Twoje silne strony”, “Co możesz wnieść do firmy” lub “Dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko”.

Dlaczego pada to pytanie? Rekruterzy zadają to pytanie, aby sprawdzić, czy jesteś świadomy swojej wartości rynkowej. Odpowiadając na nie, możesz pokazać swoją znajomość branży i specyfiki pracy na danym stanowisku. Jeżeli jesteś przekonany o swojej wartości, odpowiedź na to pytanie pójdzie Ci na pewno dobrze.

Jak odpowiedzieć? Do tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej koniecznie przygotuj się wcześniej. Zastanów się, jakie unikalne atuty posiadasz i zamiast je wyliczać, opisz na konkretnych przykładach. Postaraj się, aby Twoje przewagi nawiązywały do wymagań na danym stanowisku. Unikaj nic nieznaczących przymiotników: „kreatywny, kontaktowy, łatwo radzący sobie ze stresem” – taki jest prawie każdy pracownik w Polsce, przynajmniej we własnym mniemaniu. Zastanów się, dlaczego jesteś idealnym kandydatem na konkretne stanowisko. Podaj 2-3 argumenty i każdy z nich poprzyj przykładem np. ze swojej poprzedniej pracy.

Przed rozmową przeczytaj ponownie ofertę pracy. Skup się na wymaganiach i obowiązkach. Najważniejsze będą na górze listy. Zaznacz je i zastanów się, jakie posiadasz umiejętności i osiągnięcia zawodowe, które są związane z wymogami w ogłoszeniu.

Odpowiadając na to pytanie: Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?, wspomnij o:

nagrodach pracowniczych

usprawnieniach, które udało Ci się wprowadzić

zrealizowanych projektach

otrzymanych awansach

zarobionych lub zaoszczędzonych pieniądzach dla firmy

pozyskanych klientach

przeprowadzonych kampaniach

Przygotuj się i pomyśl o osiągnięciach, z których jesteś dumny. Następnie naucz się o nich opowiadać!

Używaj mierzalnych danych, kiedy tylko jest to możliwe. Liczby i procenty przekonują najbardziej! Uważaj tylko, aby nie zdradzać poufnych informacji dotyczących aktualnego pracodawcy.

Co brzmi lepiej dla pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko sprzedawcy?

Pozyskiwałem klientów i realizowałem sprzedaż produktów firmy.

Czy może?

W ciągu 18 miesięcy pozyskałem ponad 20 kluczowych klientów i realizowałem sprzedaż średnio o 17% powyżej planu.

3. Dlaczego chcesz zmienić pracę?

Dlaczego pada to pytanie? W komentarzach często pytacie, czemu służą te pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Czy każdy z Was chce zmienić pracę tylko po to, aby mieć pieniądze niezbędne dla utrzymania się i życia na godnym poziomie? Czy zawsze odchodzisz z pracy tylko dlatego, że nie dogadujesz się z przełożonymi? Pracodawca szuka osoby, która lubi swoją pracę i chce się rozwijać w tym kierunku. Wiadomo, że zaangażowany pracownik będzie wykonywać obowiązki znacznie lepiej niż ten, dla którego jedyną motywacją są pieniądze.

Jak odpowiedzieć? Możesz odpowiedzieć, że potrzebujesz awansu, a poprzednia firma, mimo świetnej atmosfery, na razie nie może Ci go zaoferować. Możesz też odpowiedzieć, że potrzebujesz więcej obowiązków w danym zakresie, chcesz poznać inną branżę lub zdobyć nowe umiejętności. Nie mów o kulisach odejścia z poprzedniej pracy i nie narzekaj na dawnych pracodawców. Skup się tylko na pozytywach!

Pamiętaj, że doświadczony rekruter łatwo wyczuje, że kandydat mija się z prawdą. Dowiedz się, z jakimi kłamstwami pracodawcy spotykają się najczęściej: “9 najczęstszych kłamstw na rozmowie kwalifikacyjnej. Przykłady” (czytaj)

4. Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie? / Dlaczego aplikujesz na to stanowisko?

Dlaczego pada to pytanie? Pracodawca w ten sposób próbuje dowiedzieć się, czy rzeczywiście zależy Ci na stanowisku i wybrałeś ofertę świadomie. Nikt nie chce, aby pracownik kierował się jedynie pensją i tym, że “gdzieś musi pracować”. Pracodawcy najbardziej cenią osoby, dla których praca jest pasją, chcą się rozwijać i związać z firmą na dłużej niż 2-3 miesiące.

Jak odpowiedzieć? Przed rozmową kwalifikacyjną dokładnie zapoznaj się z informacjami o firmie i opisem stanowiska. Wybierz elementy, które łączą się z Twoimi zainteresowaniami lub są związane z Twoim doświadczeniem i umiejętnościami. Dzięki temu będziesz mógł konkretnie wyjaśnić, dlaczego uważasz, że świetnie odnajdziesz się w nowym miejscu pracy. Przykład: Jeśli np. wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną do Samsunga, wspomnij o tym, że interesujesz się nowymi technologiami i chcesz poznać tę branżę od środka.

5. Jak układała się współpraca z poprzednimi przełożonymi?

Dlaczego pada to pytanie? W każdej pracy zdarzają się momenty trudniejsze. Wartościowi pracownicy potrafią współpracować nawet wtedy, gdy ich zdanie różni się od ich przełożonych. Rekruterzy badają, jaki masz stosunek do autorytetów i czy potrafisz pracować dla osiągnięcia celów firmy, a nie tylko własnych.

Jak odpowiedzieć? Nie wspominaj, że Twój szef był niekompetentny. O wiele lepiej wypadniesz, jeśli podasz przykład na to, jak mimo różnicy zdań udało Wam się wypracować nowe rozwiązanie. Pokaż, jak pokonujesz trudności, zamiast skupiać się na nich!

6. Powiedz coś o sobie

Dlaczego pada to pytanie? „To głupie pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, które rekruterzy zadają, kiedy nie wiedzą, o co w danym momencie zapytać”. Czy na pewno? Wbrew pozorom, pod tym prostym pytaniem może kryć się intencja sprawdzenia autoprezentacji kandydata. Powinieneś umieć powiedzieć kilka słów o sobie. Kandydaci świadomi własnej wartości potrafią to zrobić i zainteresować innych swoją osobą.

Jak odpowiedzieć? Nie skupiaj się na kwestiach prywatnych lub na tym, co robiłeś w weekend. Chyba że było to coś fascynującego i może pokazywać Twoją pasję. Streść swoje dokonania w kilku zdaniach. Pokaż, co firma zyska, zatrudniając właśnie Ciebie. Zastanów się nad swoimi najmocniejszymi cechami charakteru i nad tym, jak pomagały Ci one w pracy. Na koniec wspomnij, czym się interesujesz i jakie masz pasje. Przećwicz odpowiedź na to pytanie z kimś znajomym i poproś o szczerą opinię dotycząca tego, jak się prezentujesz.

7. Co Cię motywuje do pracy?

Dlaczego pada pytanie o motywację do pracy? Rekruterzy lubią rozmawiać z osobami, w które warto zainwestować. Zatrudnienie nowego pracownika musi opłacać się firmie, dlatego tak ważne jest podkreślenie chęci rozwoju zawodowego.

Jak odpowiedzieć? Pokaż, że potrafisz wykonywać zadania z zadowoleniem i entuzjazmem. Możesz wspomnieć, że motywują Cię ambitne zadania. Może motywować Cię sukces i uznanie przy realizowanych projektach. Cokolwiek zdecydujesz się odpowiedzieć, upewnij się, że jest to spójne z resztą Twojej wypowiedzi. Przykład: Prowadziłem kiedyś rozmowę kwalifikacyjną do banku i jeden z kandydatów stwierdził, że najważniejsze jest dla niego zadowolenie klienta. Chwilę później, w czasie odpowiedzi na kolejne pytanie, wspomniał, że nie lubi odpowiadać na dużą liczbę wiadomości mailowych od klientów. Niestety, w tym momencie stracił wiele na wiarygodności.

Czy możesz powiedzieć, że Twoją motywacją do pracy są pieniądze? Odpowiednie wynagrodzenie jest istotne, bo pomaga Ci czuć się bezpiecznie i realizować pasje. Możesz subtelnie podkreślić, że satysfakcjonujące wynagrodzenie jest dla Ciebie ważne. Wtedy będzie Ci łatwiej negocjować stawkę, jeśli otrzymasz ofertę pracy.

Chcesz zapytać o coś pracodawcę? Pamiętaj, że niektóre pytania mogą być źle odebrane przez rekrutera! Jakie? Dowiesz się tego z artykułu: “Jakich pytań nie zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej? 7 Przykładów” (czytaj)

8. Jaka jest Twoja wymarzona praca

Dlaczego pada to pytanie? Dla rekrutera to jeden z najprostszych sposobów na sprawdzenie, czy jesteś odpowiednim i zaangażowanym kandydatem. Zauważ, że tak naprawdę pośrednio odpowiadasz na pytanie, czy będziesz zadowolonym pracownikiem na danym stanowisku. Wyobraź sobie, jakie wrażenie robi kandydatka na stanowisko asystentki, która wspomina, że uwielbia kreatywne zadania i nie znosi tzw. pracy papierkowej.

Jak odpowiedzieć? Niewielu kandydatów potrafi określić, co chciałoby osiągnąć w życiu zawodowym. Czy kiedykolwiek tworzyłeś listę pracodawców oraz stanowisk, na których chciałbyś pracować? Przemyśl, co sprawia Ci największą satysfakcję zawodową. Kiedy szukamy pracy, często godzimy się na propozycje dalekie od ideału. Warto jednak wiedzieć, gdzie tak naprawdę chcielibyśmy pracować. W długiej perspektywie zawsze należy do takiej pracy dążyć. Jeśli zależy Ci, aby dobrze wypaść na rozmowie, postaraj się, aby opis Twojej wymarzonej pracy był w jakimś stopniu związany ze stanowiskiem, na które aplikujesz.

9. Gdzie widzisz siebie za 5 lat? / Jakie masz cele zawodowe?

Dlaczego pada to pytanie? Rekruter sprawdza, czy nie skaczesz z jednej pracy do drugiej, oraz czy nie podejmujesz pochopnych decyzji.

Jak odpowiedzieć? Pomyśl o swoim życiu zawodowym jak o drodze, która prowadzi Cię do pracy idealnej. Jeżeli zaczynasz pracę z wizją końca, możesz wytrwale dążyć do celu i będziesz bardziej zmotywowany. Stwórz plan swojego rozwoju. Jeżeli masz już mapę kariery, możesz opowiedzieć o niej nawiązując do stanowiska.

Nie wiesz jak określić swój cel zawodowy? Pomoże Ci w tym nasz artykuł: “Jak wyznaczać cele zawodowe metodą SMART i je realizować? 4 kroki” (czytaj)

10. Jakie są Twoje silne strony?

Dlaczego pada to pytanie? Pytanie pokazuje, czy jesteś świadomy swoich atutów i czy potrafisz je efektywnie wykorzystywać. Pracodawca sprawdza również, czy znasz swoją wartość.

Jak odpowiedzieć? Jeśli opowiadasz o zaletach, koniecznie przytocz przykłady zachowań i osiągnięć, które potwierdzają daną cechę. Nigdy nie podawaj przykładu cechy, której nie jesteś w stanie poprzeć przykładem. Czy wiesz, jak żenująco brzmi kandydat, który opowiada o sobie, że jest „kreatywny, łatwo przystosowuje się do zmian i efektywnie pracuje pod presją czasu”, a następnie nie potrafi podać jednego przykładu sytuacji, w której wykazał się kreatywnością?

11. Co uważasz za swój największy sukces? / Jakie jest Twoje największe osiągnięcie zawodowe?

Dlaczego pada to pytanie? Jestem pod wrażeniem kandydatów, którzy potrafią opowiedzieć o osiągnięciach, z których są dumni. Pamiętaj, że mówienie o faktach, nie jest chwaleniem się. Pracownicy, którzy potrafią dążyć do sukcesów i cieszyć się z nich, są zawsze pozytywnie odbierani. Pracodawca szuka dokładnie takich kandydatów.

Jak odpowiedzieć? Koniecznie przygotuj wcześniej odpowiedź na to pytanie i przypomnij sobie konkretne przykłady. Najlepiej jeśli osiągnięcia będą związane z obowiązkami na stanowisku, na które właśnie aplikujesz. Wspomnij o: nagrodach pracowniczych, usprawnieniach, awansach, pieniądzach zarobionych dla firmy, pozyskanych klientach, przeprowadzonych kampaniach oraz wszystkim, co może Ci pomóc pokazać się w pozytywnym świetle.

12. Z kim lubisz pracować? Czy skutecznie pracujesz w zespole?

Wielu kandydatów nie spodziewa się tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.

Moim faworytem był kandydat, który odpowiedział, że najlepiej pracuje mu się „z samym sobą”. Problem polegał na tym, że oferta pracy dotyczyła projektu realizowanego grupowo.

Wiele osób odpowiada, że lubi pracować z ludźmi podobnymi do nich. Co w sytuacji, gdy nie będzie takich osób w grupie?

Dlaczego pada to pytanie? Takie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej sprawdzają, czy dobrze wpasujesz się do nowego zespołu. W zależności od nowej pozycji będziesz musiał objąć rolę lidera, członka zespołu albo sprawnego egzekutora, który sam wyznacza i osiąga własne cele.

Jak odpowiedzieć? Zastanów się, jaką rolę będziesz odgrywał w firmie i swoją odpowiedź poprzyj przekonującymi przykładami z dotychczasowego doświadczenia. Jeżeli Twoje przyszłe stanowisko wymaga od Ciebie zaangażowania w pracę z innymi pracownikami, nie wspominaj, że lubisz wykonywać zadania samodzielnie.

13. Ile chciałby Pan zarabiać? / Jakie ma Pani oczekiwania finansowe?

Dlaczego pada to pytanie? Tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej możesz być niemal pewien. To chyba oczywiste, dlaczego pada. Pracodawca musi ustalić, czy zgodzisz się pracować za proponowaną stawkę i czy będzie ona dla Ciebie satysfakcjonująca. Jeśli podasz zbyt niską kwotę, trudniej będzie później negocjować wynagrodzenie. Jeśli podana stawka będzie zbyt wysoka, jest szansa, że pracodawca zdecyduje się na zatrudnienie tańszego kandydata.

Jak odpowiedzieć? Niewielu kandydatów umie mówić otwarcie o swoich oczekiwaniach finansowych. Pytania o zarobki na rozmowach kwalifikacyjnych często wiążą się z niezręczną atmosferą i zawstydzeniem kandydata. Temu pytaniu postanowiłem poświęcić osobny artykuł. Chcesz się dowiedzieć, jak odpowiedzieć na to pytanie, aby zapewnić sobie maksymalny poziom wynagrodzenia? Poznaj 13 wskazówek, jak odpowiadać na pytanie o wynagrodzenie (tutaj).

14. Gdzie jeszcze aplikujesz? / W ilu procesach rekrutacyjnych bierzesz udział?

Dlaczego pada to pytanie? To dość podchwytliwe pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej. Rekruter nie jest ciekawy, do jakich firm wysłałeś CV. Zadaje to pytanie, aby sprawdzić, jakiego typu stanowisk szukasz i jakim jesteś kandydatem. Można skrupulatnie budować wrażenie konsekwentnego pracownika, aby następnie zrujnować ten wizerunek odpowiedzią, która pokaże, że desperacko szukasz pracy na stanowisku, które chociaż trochę odpowiada Twojemu doświadczeniu.

Często jest to też pytanie bardzo pragmatyczne. Jeśli bierzesz udział w innych procesach rekrutacyjnych, ale przypadłeś pracodawcy do gustu, będzie wiedział, że decyzję o Twoim zatrudnieniu musi podjąć szybciej. Pamiętaj: nie każde pytanie musi być pułapką!

Jak odpowiedzieć? Najlepiej jeśli szczerze powiesz, gdzie jeszcze aplikujesz. Chyba że masowo wysyłasz CV na całkowicie różne posady. Wtedy lepiej opowiedzieć tylko o podobnych stanowiskach z danej branży. Pokaż, że Twoja metoda szukania pracy nie jest dziełem przypadku i że masz na siebie pomysł, który konsekwentnie realizujesz.

Istnieje kilka typów kandydatów, którzy mają ogromny problem ze znalezieniem pracy. Sprawdź, czy nie popełniasz ich błędów: “Kandydat nie zostanie zatrudniony z powodu… 5 częstych przyczyn” (czytaj)

15. Jakie są Twoje słabe strony i największe wady? Jaka była Twoja największa porażka?

Dlaczego pada to pytanie? W ten sposób pracodawca sprawdza, czy znasz swoje słabości oraz wady i starasz się nad nimi pracować. Nie ma pracowników idealnych, rekruter dobrze o tym wie, jednak istotne jest to, aby kandydat wiedział, w jakich elementach chce się doskonalić.

Jak odpowiedzieć? Wiesz, jak kandydaci najczęściej odpowiadają na to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej? “Jestem pracoholikiem / perfekcjonistą”. Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie, nie powtarzaj tego utartego sloganu. Jak zatem odpowiedzieć na pytanie o słabe strony?

Możesz zacząć od stwierdzenia, że “cechy, nad których rozwojem stale pracujesz, to…”. Spróbuj pokazać, że nie są to Twoje wady, lecz wyzwania, które podejmujesz.

Prowadziłem kiedyś rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem, który opowiedział mi o tym, jak odzwyczaił się odkładać rzeczy na później.

Jak sam stwierdził, było to jego ogromną wadą, przez którą nie dotrzymywał ważnych terminów. Historia zrobiła na mnie pozytywne wrażenie. Dlaczego?

Kandydat zdawał sobie sprawę ze swojej słabości, zaczął nad nią pracować i w rezultacie się od niej uwolnił. Dokładnie takiej odpowiedzi oczekuje od Ciebie pracodawca.

Nie wspominaj jednak o wadach, które uniemożliwiają pracę w danej branży. Zrób listę swoich słabych stron i powiedz o tych, których pokonywanie idzie Ci najlepiej.

16. Czym się interesujesz?

Dlaczego pada to pytanie? To pytanie pozwala pracodawcy poznać Cię lepiej od prywatnej strony. W ten sposób rekruter może ocenić, czy dobrze odnajdziesz się w zespole i znajdziesz wspólny język z innymi pracownikami. Poza tym pracodawcy cenią osoby, które łączą pracę z pasją. Tacy pracownicy są bardziej zaangażowani i czerpią większą satysfakcję z wykonywanych obowiązków.

Jak odpowiedzieć? Przede wszystkim bądź szczery, nie wymyślaj wyjątkowo oryginalnych zainteresowań. Pamiętaj, że pracodawca może zadawać dodatkowe pytania. Przykład: jeśli powiesz, że interesujesz się kinem, powinieneś umieć odpowiedzieć na pytanie jaki film ostatnio oglądałeś i być w stanie wyrazić o nim swoją opinię. Jeśli masz zainteresowania związane z branżą i stanowiskiem, na którym chcesz pracować, koniecznie o tym wspomnij!

Przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej? Poznaj 7 wskazówek, dzięki którym zdobędziesz wymarzoną pracę: “Rozmowa kwalifikacyjna: Jak się przygotować i dostać pracę? 7 rad” (czytaj)

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

2 Trudne i dziwne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Zobacz przykładowe odpowiedzi

Wiesz, jaka jest główna zasada udanej rozmowy kwalifikacyjnej?

Nie dać się zaskoczyć.

Jeśli przygotowałeś odpowiedzi na wcześniej opisane przeze mnie pytania, możesz być spokojny.

Jednak czasami pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej zadają nietypowe, dziwne pytania, które mogą wydać Ci się po prostu… głupie.

Zazwyczaj rekruterowi chodzi jednak o to, aby sprawdzić jak reagujesz, kiedy coś Cię zaskoczy, jak radzisz sobie ze stresem, a także czy potrafisz myśleć logicznie lub kreatywnie pod presją czasu.

Poniżej znajdziesz przykłady najdziwniejszych pytań i odpowiedzi na rozmowę kwalifikacyjną.

Nie wystarczy jednak nauczyć się odpowiedzi na pamięć!

Musisz zrozumieć ideę tych pytań i potrafić wyjaśnić, jak doszedłeś do prawidłowej odpowiedzi lub opracowałeś unikalne rozwiązanie!

Niektóre rozmowy kwalifikacyjne na długo zapadają w pamięć. Sprawdziliśmy, co kandydaci zmieniliby w rekrutacji: Oczekiwania kandydatów a proces rekrutacji w firmie — badanie.

1. Ile razy dziennie wskazówki zegara pokrywają się?

Odpowiedź: W ciągu doby wskazówki zegara pokrywają się 22 razy. Odpowiadając na to pytanie możesz zaznaczyć, że jeśli za “dzień” uznamy połowę doby, to w tym czasie wskazówki nachodzą na siebie 11 razy.

Dlaczego 22 a nie 24 razy? Wskazówki nachodzą na siebie o 12.00, potem chwilę po 01.05, chwilę po 02.10, chwilę po 03.15, chwilę po 04.20, chwilę przed 05.30, chwilę po 06.30, chwilę przed 07.40, chwilę przed 08.45, chwilę przed 09.50, chwilę przed 10.55. Następnie cykl rozpoczyna się ponownie o 12.00. Pokrycie nastąpi więc 2 x 11 = 22 razy. Dlaczego “tracimy” jedno pokrycie się wskazówek? Ponieważ w czasie gdy wskazówka minutowa robi pełny obieg tarczy, godzinowa jej “ucieka”. Dlatego o 11.55 wskazówki nie pokryją się, zrobią to dopiero o godz. 12.

2 Jak zważyłbyś samolot bez wagi? / Jak zważyć słonia bez wagi?

To typowe pytanie, które ma sprawdzić Twoją kreatywność, pomysłowość, a także to, czy przywiązujesz uwagę do detali. Możesz oczywiście opracować własną odpowiedź, poniżej zobaczysz moje propozycje.

Przykładowe odpowiedzi: Samolot możesz zważyć np. sprawdzając wagę jego poszczególnych elementów podaną przez producenta i dodając do tego paliwo oraz inne płyny. Jeśli chodzi o słonia, możesz umieścić go na łodzi i zaznaczyć, jak głęboko zanurzyła się w wodzie. Po wyprowadzeniu słonia, musisz obciążać łódź przedmiotami, których wagę znasz. W momencie kiedy łódka zanurzy się do wcześniej zaznaczonego poziomu, musisz zsumować ich ciężar.

3. Wymień 10 sposobów wykorzystania ołówka, innych niż pisanie

Przykładowa odpowiedź: Drapanie się po plecach, rysowanie, dziurawienie, jako gryzak, dźganie, wycieranie gumką na jego drugim końcu, jako zakładka, jako kijek dla psa, jako linijka, mieszanie napoju.

4. Jakim zwierzęciem chciałbyś być?

W tym pytaniu nie chodzi o prawidłową odpowiedź, lecz uzasadnienie, które będzie spójne z Twoimi cechami osobowości, doświadczeniem czy też stanowiskiem, które chcesz zdobyć. Rekruter sprawdza również, jak reagujesz na nietypowe, zaskakujące sytuacje.

Przykładowa odpowiedź: Jeśli Twoje stanowisko będzie wymagać kreatywności i szybkiego przystosowywania się do zmiennego środowiska pracy, możesz odpowiedzieć, że chciałbyś być wroną. Dlaczego? Są to jedne z najinteligentniejszych i kreatywnych ptaków (np. używają “narzędzi”). Bardzo dobrze przystosowują się do środowiska, w którym żyją i potrafią czerpać z niego inspirację (np. wrzucają orzechy pod samochody, aby rozłupać ich skorupę). No i kto nie chciałby latać?

5. Jak sprzedasz mi ten ołówek?

To pytanie może pojawić się np. w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej na sprzedawcę. Wielu kandydatów uważa je za “głupie” i po jego usłyszeniu najchętniej wyszłoby ze spotkania z pracodawcą. Jednak pamiętaj, że w zawodzie sprzedawcy będziesz musiał odpowiadać nawet na dziwne i “głupie” pytania klientów. Jest to więc dla Ciebie próba generalna.

Przykładowa odpowiedź: Przede wszystkim opisuj funkcje ołówka przez pryzmat tego, jakie korzyści uzyska jego kupiec. Możesz podkreślić, że ołówek posiada wbudowaną gumkę, więc nie będzie potrzeby jej dokupywania (oszczędność). Wspomnij, że ołówek wyjątkowo łatwo się temperuje (oszczędność czasu). A jeśli rozmówca zdecyduje się na zakup teraz, w gratisie dorzucisz temperówkę (oszczędność + prezent).

Głodny więcej wiedzy? Pobierz bezpłatny e-book: “50 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej”.

Pamiętaj, że w czasie rozmowy kwalifikacyjnej powinieneś jak najwięcej dowiedzieć się o swoim przyszłym pracodawcy i stanowisku. Jakie pytania zadać pracodawcy? Dowiesz się tego z artykułu: “Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej pracodawcy? Przykłady” (czytaj)

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

Jakie jeszcze najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej powinny się tu znaleźć? Wpisz je w komentarzu poniżej, a chętnie podpowiem Ci, jak na nie odpowiedzieć.

Rekrutacja w księgowości – na co zwrócić uwagę

Współczesna księgowość – nowoczesna, dynamiczna i zautomatyzowana, wymaga od księgowego specjalnego zestawu cech, które jeszcze kilka lat temu nie były aż tak potrzebne. Na jakie umiejętności, poza technicznymi, zwrócić uwagę przy rekrutacji księgowego do Biura Rachunkowego?

Kompetencje do budowania kontaktu z Klientem

Według raportu SAGE Practise of Now, dotyczącego automatyzacji i przyszłości księgowości, budowanie relacji z klientem zostało przez księgowych uznane za jedno z najważniejszych codziennych zadań. Raport Wolters Kluwer, CCH Preparedness Survey wskazuje budowanie relacji z klientem, jako jedno z pięciu najważniejszych wyzwań w karierze księgowego.

Znaczenie utrzymywania i budowania kontaktu z klientem będzie rosło, bo dzięki automatyzacji, księgowy będzie miał więcej czasu na to, by wspierać i pomagać klientowi i będzie obsługiwał ich więcej. Umiejętność diagnozy potrzeb klienta, odpowiadania na jego potrzeby i budowania pełnej zaufania relacji będzie decydować o tym, czy klient będzie chciał współpracować z tym konkretnym biurem rachunkowym

Jak sprawdzić, czy księgowy umie nawiązywać i budować kontakt z klientem?

Najłatwiej, poprzez wcielenie się w role takiego klienta. Rozmowa kwalifikacyjna to również budowanie kontaktu. Zwróć zatem uwagę na wszystkie detale ważne z perspektywy klienta – od tego czy kandydat był punktualny, poprzez kulturę osobistą i klimat spotkania jaki buduje.

Poznaj SaldeoSMART, które ułatwia pracę każdemu księgowemu i każdej księgowej Skontaktuj się z nami. Nasz doradca odpowie na wszystkie Twoje pytania i przedstawi rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb.

Aby dobrze budować kontakt, trzeba ludzi lubić (choć niekoniecznie trzeba być ekstrawertywnym). Zapytaj zatem kandydata o to, jakie ma doświadczenia z klientami, poproś by opowiedział o swoim najtrudniejszym kliencie i o jakimś przyjemnym doświadczeniu związanym z relacjami biznesowymi. Uważaj na wypowiedzi, z których wynika, że większość kontaktu z klientami to dla księgowego problem („Najtrudniejszy klient? Wszyscy są trudni, bo każdemu się spieszy”, „Nie mam problemów z klientami. Ja księguje, wysyłam maile i raporty i poza tym, w zasadzie prawie się nie kontaktujemy.”)

Zwróć też uwagę na to, jak czujesz się podczas rozmowy. Znakiem ostrzegawczym jest to, jeśli zaczniesz się nudzić bądź irytować. Jeśli ty tak reagujesz, prawdopodobnie podobnie zareaguje typowy klient.

Zdolność rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji

Wymaga zarówno kreatywności, jak i samodzielności, odpowiedzialności i umiejętności analizy sytuacji. Trudno to zbadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, choć warto zadać kilka pytań o trudne i wymagające podjęcia samodzielnej decyzji zadania w poprzedniej firmie.

Jak sprawdzić czy księgowy jest samodzielny i decyzyjny?

Rekrutacja księgowej/ księgowego może to sprawdzić poprzez analizę ważnych wydarzeń z jego życia. Dlaczego wybrał takie studia? Dlaczego zmienia pracę? Jaka była najważniejsza decyzja zawodowa jaką musiał podjąć?

Poprzez opis konkretnego wydarzenia z przeszłości – np. czy musiał podjąć decyzję bez posiadania kompletu informacji? Jak się z tym czuł? Czy podjął kiedyś jakąś decyzję zawodową której żałował (od razu zobaczysz czy bierze na siebie odpowiedzialność).

Kompetencje techniczne u księgowego

Automatyzacja w księgowości nie jest już pieśnią przyszłości – to dzieje się tu i teraz. Dlatego rekrutacja księgowej/księgowego powinna sprawdzać umiejętność poruszania się po systemach komputerowych i łatwość przyswajania nowych rozwiązań technologicznych. To dla każdego księgowego ważne kompetencje, które będą coraz mocniej wpływać na jego wartość na rynku pracy.

Jak sprawdzić czy księgowy sprawnie porusza się po nowych technologiach?

Pomoże w tym kilka pytań:

Na jakich programach i aplikacjach Pan / Pani pracowała do tej pory? Bardzo ważna jest oczywiście znajomość obsługi programów księgowych (podstawa pracy). Warto dodatkowo dopytać o to, czy księgowy pracował na innych programach, czy zna systemy automatyzacji pracy (np. do wprowadzania danych). Może okazać się, że choć kandydat nie miał okazji pracować z nowoczesnym biurze rachunkowym, to właśnie taka opcja pracy interesowała by go najbardziej.

Czy słyszał Pan / Pani o automatyzacji procesów księgowych? Jak Pani widzi przyszłość księgowości? Czy nie obawia się Pan// Pani tego, że roboty mogą zabrać pracę księgowym? – to pytanie pozwala zdiagnozować to, jaki jest stosunek księgowego do nowoczesnych aplikacji w pracy,

Co to jest chmura obliczeniowa? (co to znaczy, że dane znajdują się w chmurze)? – pytanie diagnozuje czy kandydat ma jakiekolwiek podstawy wiedzy o automatyzacji i nowych technologiach,

Z jakich aplikacji korzysta Pan/Pani najczęściej w swoim telefonie? – praktyczne pytanie pokazujące, czy księgowy orientuje się w nowych technologiach (nawet tych nie księgowych). Osoba używająca na co dzień wielu aplikacji, łatwiej nauczy się obsługi kolejnej.

Rekrutacja a elektroniczne archiwum dokumentów – sprawdź jak możesz usprawnić poszukiwanie nowych pracowników.

Zdolność przewidywania (wizjonerstwo)

Ta cecha została wskazana przez raport „Proffesional accountants – Drivers of change and future skills” opracowanym przez ACCA Global, jako jedna z 7 najważniejszych cech u księgowego XXI wieku. Chodzi tu przede wszystkim o umiejętność przewidywania przyszłych trendów oraz zmian. Ekstrapolowanie doświadczeń i wiedzy z innych obszarów życia czy biznesu na księgowość oraz obszar działalności klienta. Księgowy będzie musiał być o krok przed faktycznie dziejącymi się zmianami, by móc klienta na nie przygotować i by wspólnie można było ustalić finansową strategię działania, która docelowo przyniesie klientowi korzyść.

Jak sprawdzić, czy księgowy potrafi myśleć w ten sposób?

Zadając mu pytanie problemowe, które wymaga postawienia kilku hipotez – np. Jak się Pani / Panu wydaje, czy zostanie wprowadzone ozusowanie umów o dzieło i jakie może to mieć znaczenie dla biznesu Pani/ Pana klientów. Przy odpowiedzi na tego typu pytanie, zwróć uwagę czy księgowy podaje kilka alternatywnych możliwości, stara się głębiej zanalizować problem czy jedynie podaje jeden możliwy scenariusz.

Powyższe 4 cechy, to nie jedyne elementy ważne przy rekrutacji nowego pracownika do biura rachunkowego. Liczy się też doświadczenie, wiedza, motywacja i pasja do pracy oraz to, czy dana osoba odnajdzie się w twoim zespole. Jeśli jednak zależy ci na pracowniku, który świetnie poradzi sobie w nowoczesnej księgowości, to koniecznie zbadaj zdolność podejmowania decyzji, budowanie kontaktu z klientem, umiejętność przewidywania i nastawienie do nowych technologii.

Redakcja

7 trudnych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

Written by Redakcja• 23:52• Poradniki

Przygotowujesz się do rozmowy o pracę. Układasz odpowiedzi na pytania o doświadczenie, przebieg kariery zawodowej, zakres obowiązków. Ale może się zdarzyć, że rekruter zada ci pytania, na które trudno będzie ci odpowiedzieć. Co wtedy? Najgorsze, co możesz zrobić, to zdenerwować się i stracić pewność siebie. Pamiętaj, że spokój i opanowanie to podstawa, bo pracodawca nie tylko chce poznać odpowiedzi na podchwytliwe pytania, ale też sprawdzić, jak radzisz sobie w stresującej i trudnej sytuacji. Oto kilka pytań, które mogą paść na rozmowie.

Sprawdź również nasz darmowy poradnik: CV okiem rekruterów

1. Niech pan/pani opowie mi coś o sobie

Pytanie wydaje się niewinne, bo o sobie mógłbyś mówić godzinami. Ale chodzi o to, by w kilku, kilkunastu treściwych i rzeczowych zdaniach zmieścić informacje o twoim doświadczeniu zawodowych, które jest najbliższe wymaganiom i oczekiwaniom przyszłego pracodawcy. Ważne, aby opowiadać spójnie i klarownie. I informacje typu: „jestem bardzo dobrym sprzedawcą”, „moja główna zaleta to komunikatywność”, „jestem otwarty na zmiany” ilustrować konkretnymi przykładami.

2. Dlaczego chce pan/pani zmienić pracę?

Rekruter chciałby wiedzieć, jaką masz motywację do pracy, czy nie jesteś tzw. skoczkiem, któremu w jednej firmie szybko się nudzi, czy nie byłeś złym pracownikiem. Nie opowiadamy więc o problemach z przełożonymi i współpracownikami, ani że praca była nużąca. Dobrze jest powiedzieć, że zależy nam na dalszym rozwoju zawodowym, podnoszeniu kwalifikacji, sprawdzeniu się w nowej roli czy na bardziej odpowiedzialnym stanowisku.

3. Proszę wymienić swoje słabe strony

Trudno na takie pytanie dobrze odpowiedzieć. Chcesz pokazać swoje zalety i kompetencje, a musisz także wady. Jak z tego wybrnąć? Na pewno nie opowiadać o słabościach, które mogłyby być przeciwwskazaniem do pracy. Ubiegając się o stanowisko księgowej nie mówimy: „jestem bardzo roztargniona i zapominalska”. Jednym ze sposobów jest podanie takiej wady, która może być zaletą, np. „znajomi mówią, że jestem zbyt gadatliwy, ale dzięki temu byłem jednym z lepszych handlowców i doskonale nawiązywałem kontakt z nowymi kontrahentami”.

4. Czego pan/pani nie lubił/ła w swojej ostatniej pracy?

Zadając to pytanie, przyszły pracodawca chce poznać, jakie elementy pracy są dla nas kłopotliwe, nudne lub sprawiające trudność oraz sprawdzić, czy nie są to istotne rzeczy z punktu widzenia stanowiska, na które chce nas zatrudnić. Nie opowiadajmy więc o rzeczach dużej wagi, skupmy się na mało znaczących drobiazgach. I podkreślmy, że do nielubianych spraw podchodziliśmy z taką samą starannością. jak do pozostałych obowiązków.

5. Gdzie pan/pani siebie widzi za 5/10 lat?

W obecnych, niestabilnych czasach takie pytanie jest trochę na wyrost. Jednak przyszłemu pracodawcy chodzi o sprawdzenie, czy masz konkretny pomysł na siebie, czy tylko żyjesz „z dnia na dzień”. Ale nie oczekuje on deklaracji, że zamierzasz za 5 czy 10 lat zostać prezesem w jego firmie. Raczej, że będziesz rozwijał swoje umiejętności, dzięki którym przychody firmy będą rosły. Powiedz, że zależy ci na postępie, aby jak najlepiej wykorzystać swoje umiejętności i wiedzę dla dobra pracodawcy.

6. Czy zdarzały się panu/pani konflikty z przełożonym?

Rekruter chciałby się m.in. dowiedzieć, czy jesteś lojalny wobec pracodawcy. Nie możesz narzekać na poprzedniego szefa, krytykować go. Możesz opowiedzieć o mało znaczącej różnicy zdań, ale nie o trudnym konflikcie. Daj do zrozumienia, że panowałeś nad sobą i poradziłeś sobie konstruktywnie. Nie reagowałeś zbyt emocjonalnie, ale wykazałeś się dojrzałą postawą, przedstawiając rzeczowe argumenty na korzyść swojego zdania.

7. Jakim zwierzęciem chciałby/łaby pan/pani być?

Wydawałoby się, że to dziwne pytanie, ale pracodawca dzięki niemu chce poznać twoje cechy charakteru oraz szybkość reakcji na niestandardowe sytuacje. U pracownika ceni się m.in. aktywność, pracowitość, kreatywność, komunikatywność, więc zastanów się, jakie zwierzęta mogą kojarzyć się z tymi cechami. Jeśli aplikujesz na stanowisko menedżera, nie powiesz, że chciałbyś być np. „kotem” lub „ślimakiem”.

(Visited 7 405 times, 4 visits today)

Last modified: 3 września 2019

Tagi: podchwytliwe pytania

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i odpowiedzi [przykłady]

Pamiętasz ten niezręczny moment, gdy na rozmowie kwalifikacyjnej padło pytanie, ile chciałbyś zarabiać albo co uważasz za swoją największą zawodową porażkę? Gdybyś wcześniej przygotował odpowiedzi na te pytania rekrutacyjne, zaoszczędziłbyś sobie mnóstwo stresu. Właśnie dlatego powstał ten artykuł.

Za chwilę zobaczysz 20 najpopularniejszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej oraz takich, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać Ci się… dziwne. Dowiesz się też, jak odpowiadać na pytania rekrutacyjne, by zrobić dobre wrażenie na pracodawcy i szybciej dostać pracę.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Stwórz profesjonalne CV teraz! NIE TAK

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Rozmowa kwalifikacyjna — pytania, które padają najczęściej i gotowe odpowiedzi

Rozmowa kwalifikacyjna to najbardziej stresująca część rekrutacji. W jej trakcie musisz przekonać zwykle 2 lub 3 obce osoby, że jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Niestety nie wiesz, jakie umiejętności w CV zaprezentowali pozostali kandydaci, więc musisz polegać na własnej wiedzy i intuicji.

Na szczęście dla Ciebie — pracodawcy nie mają czasu, by przygotować unikalny zestaw pytań rekrutacyjnych dla każdego kandydata. Dlatego, poza standardowymi zapytaniami o treść Twojego CV i listu motywacyjnego (np. o zakres obowiązków lub hobby), zwykle zadają pytania z przygotowanego wcześniej scenariusza przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej.

Listę najczęściej zadawanych pytań na rozmowie o pracę zebrał m.in. serwis Glassdoor, który przeanalizował dziesiątki tysięcy opinii użytkowników na temat przebiegu rekrutacji. Poniżej znajdziesz typowe pytania rekrutacyjne z tej listy, które są zadawane przez pracodawców w Polsce.

Rozmowa kwalifikacyjna — pytania i odpowiedzi

Oto lista 15 najczęściej zadawanych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej i odpowiedzi:

1. Powiedz coś o sobie

To właśnie od tego pytania zaczyna się większość rozmów kwalifikacyjnych. W ten sposób rekruterzy sprawdzają, czy kandydat opanował trudną sztukę autoprezentacji — jeśli nie umiesz przekonująco powiedzieć kilku słów o sobie, to mało prawdopodobne, że będziesz umiał przekonać klientów firmy do zakupu produktu lub usługi.

Tego typu pytania rekrutacyjnego spodziewaj się na początku rozmowy, bo jego zadaniem jest też… rozładowanie atmosfery. Jak bowiem pokazuje eksperyment Diany Tamir i Jasona Mitchella, psychologów z Harvard University, mówienie o sobie sprawia nam po prostu przyjemność.

Najlepsza odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne:

Nie opowiadaj o swoim życiu osobistym. Zamiast tego powiedz kilka zdań związanych ze sferą zawodową. Wspomnij, gdzie ostatnio pracowałeś i co studiujesz (jeśli nadal się uczysz). Postaraj się podkreślić swoje mocne strony (w ich odkryciu pomoże Ci m.in. analiza SWOT) i pokazać wartość, jaką wniesiesz do firmy. Powiedz o swoich zainteresowaniach zawodowych, sukcesach i cechach charakteru z CV, które pomagają Ci w pracy.

Nie opisuj szczegółowo swojego dotychczasowego życia i nie wspominaj, co robiłeś w ostatni weekend — chyba że jest to związane z Twoją pasją lub pracą.

Uwaga: jeśli wpisałeś do CV język obcy w stopniu komunikatywnym (B1–C2) i/lub konkretny certyfikat językowy (np. z angielskiego), rekruter może chcieć Cię sprawdzić, dlatego odpowiedź na to pytanie przygotuj także w tym języku.

2. Co wiesz o naszej firmie?

Mimo że to jedno z najczęstszych pytań na rozmowie o pracę, zaledwie garstka kandydatów potrafi się do niego dobrze przygotować. Tymczasem brak odpowiedzi to dla rekrutera informacja, że nie zależy Ci na tej pracy.

Najlepsza odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne:

Wystarczy, że przed spotkaniem zapoznasz się ze stroną internetową firmy oraz jej aktywnością w mediach społecznościowych. Sprawdź jej najnowsze produkty oraz kampanie i zastanów się, jakie są ich mocne i słabe strony. Pokaż, że wartości przedsiębiorstwa są Ci bliskie.

Podstawowa wiedza o firmie świadczy o świadomym podejściu kandydata do rekrutacji. Na etapie pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon odpowiedź na to pytanie może okazać się decydująca. Niestety, wielokrotnie słyszałam od kandydatów zdania typu: „Nie wiem, czym zajmuje się firma, niech pani mi to powie” albo „To chyba wy rekrutujecie ludzi?”. Takie podejście jest z góry skazane na porażkę, bo świadczy o tym, że kandydat nie zadał sobie trudu poświęcenia nawet 5 minut na research.

3. Jakie są Twoje mocne strony?

Zadając to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, rekruter usiłuje sprawdzić, czy jesteś pewny swoich umiejętności i umiesz z nich efektywnie korzystać. To bardzo ważne, bo dobrze przygotowana odpowiedź może go ostatecznie przekonać, że warto w Ciebie zainwestować.

Najlepsza odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne:

Dla rekrutera nie ma nic nudniejszego niż wyliczanie twardych i miękkich umiejętności z Twojego CV. Dlatego, zamiast wymieniać wszystkie zalety, wybierz dwie i podaj przykłady sytuacji, w których wykorzystałeś daną cechę lub umiejętność.

W ułożeniu poprawnej odpowiedzi na to pytanie rekrutacyjne pomoże Ci tzw. model STAR. Najpierw opisz konkretną sytuację (ang. specific situation), w której się znalazłeś. Następnie wyjaśnij, jakie miałeś w związku z tym zadanie (ang. task) oraz jaki cel chciałeś osiągnąć. Potem powiedz, co zrobiłeś (ang. action) i opisz rezultat (ang. result) swoich działań, czyli konkretną korzyść dla firmy.

Inspiracją do opisania swoich mocnych stron może być też dla Ciebie dobrze napisane podsumowanie zawodowe w CV (nazywa też rubryką O mnie w CV).

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

4. Jakie są Twoje słabe strony?

Kiedy na rozmowie kwalifikacyjnej pada pytanie o wady, większość kandydatów próbuje je ukryć, mówiąc: jestem perfekcjonistą albo jestem pracoholikiem. Niestety, jest to próba manipulacji opinią rekrutera, która bardzo rzuca się w oczy.

Tymczasem wymarzony pracownik to taki, który jest świadomy swoich wad i usiłuje nad nimi pracować. Jeśli dobrze odpowiesz na to pytanie, udowodnisz pracodawcy, że chcesz się rozwijać i wiesz, jak osiągać wyznaczone cele. W końcu nie ma trudniejszej pracy niż… ta nad sobą.

Najlepsza odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne:

Swoje negatywne cechy opisz tak, jakby były wyzwaniem, któremu starasz się sprostać. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej wymień też jedną lub dwie wady, które do tej pory udało Ci się wyeliminować i opowiedz, jak to zrobiłeś (możesz np. powiedzieć, jak nauczyłeś się walczyć z prokrastynacją, czyli ciągłym odkładaniem na później). Taka postawa z pewnością sprawi, że dobrze wypadniesz na rozmowie kwalifikacyjnej!

5. Gdzie widzisz się za 5 lat? / Dlaczego chciałbyś pracować w naszej firmie?

Bądźmy szczerzy — większość z nas szuka pracy, bo musi zarobić pieniądze na życie. Ale rekruterzy najbardziej cenią kandydatów, dla których praca jest jednocześnie pasją, a nie tylko przykrym obowiązkiem. Gdy zadają to pytanie rekrutacyjne, czyli Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie, chcą się upewnić, że nie zrezygnujesz z pracy po kilku miesiącach.

Najlepsza odpowiedź na takie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej:

Zastanów się, jaka jest Twoja wymarzona praca i pokaż, że Twój cel zawodowy pokrywa się z celami firmy. Czy doświadczenie i umiejętności, które zdobędziesz na nowym stanowisku, przybliżą Cię do głównego celu? Które kompetencje chciałbyś rozwijać w pierwszej kolejności i dlaczego w tej firmie będzie to możliwe?

6. Jak długo pracowałeś w firmie X?

Sztuczne wydłużanie okresu zatrudnienia w poprzedniej firmie to jedno z najczęstszych kłamstw w życiorysie zawodowym — z naszego badania o kłamstwach w CV wynika, że dopuściła się go co trzecia osoba.

Dlatego pytania rekrutacyjne o staż pracy słyszą zwykle kandydaci, którzy podali niepełne daty zatrudnienia w curriculum vitae albo mieli dłuższą przerwę w zatrudnieniu, której nie wyjaśnili chociażby w liście motywacyjnym.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Najlepsza odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne:

Bądź szczery — pamiętaj, że rekruter może chcieć skontaktować się z Twoim byłym przełożonym, by zapytać go o Twój staż pracy. Jeśli miałeś przerwę w zatrudnieniu, która była spowodowana np. chorobą, urlopem macierzyńskim lub pobytem za granicą, powiedz, czego nauczyło Cię to doświadczenie i w jaki sposób przyda Ci się w pracy.

Oto przykłady dobrych odpowiedzi na pytania rekrutacyjne o przerwę w karierze:

W tym czasie byłam na urlopie macierzyńskim. Jako młoda mama wyrobiłam w sobie empatię, uważność i dobrą organizację pracy. Czuję, że nie mam już problemu z wykonywaniem wielu zadań jednocześnie, co przed porodem wydawało mi się niemożliwe.

Ostatnie pół roku spędziłem, podróżując po Azji — byłem m.in. w Indiach i Wietnamie. Podczas wyjazdu na co dzień musiałem rozmawiać po angielsku, więc teraz czuję się o wiele swobodniej, mówiąc w tym języku. W podróży miałem też kilka ekstremalnych przygód, które nauczyły mnie kreatywnego rozwiązywania problemów.

7. Dlaczego chcesz zmienić pracę? / Co nie podobało Ci się w poprzedniej pracy?

Rekruterzy szukają kandydatów, którzy lubią swoją pracę i chcą się rozwijać w tym, co robią — to m.in. sprawdzeniu tych informacji służy rozmowa kwalifikacyjna. Pytania i odpowiedzi o chęć zmiany pracy nie zawsze muszą więc zahaczać o wyższą pensję albo lepszą lokalizację biura.

Najlepsza odpowiedź na takie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej:

Pokaż, że zmiana pracy to kolejny etap, który pomoże Ci osiągnąć upragniony cel zawodowy. Wymień konkretną umiejętność, którą chciałbyś opanować, a w poprzedniej pracy nie miałeś ku temu możliwości. Możesz też wspomnieć o chęci awansu lub zmiany branży i wyjaśnić, dlaczego uważasz to za ważne dla swojej kariery.

Ale nie mów, że w poprzedniej pracy czułeś się źle — wygłaszanie negatywnych opinii (zwłaszcza o poprzednim przełożonym) może Ci tylko zaszkodzić. Unikaj też odpowiedzi zbyt ogólnych — jeśli Twoją jedyną motywacją do pracy będzie np. biuro bliżej domu, rekruter odniesie wrażenie, że Twoja aplikacja była przypadkowa.

8. Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?

To pytanie może przybierać też inne formy, np. Dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko? albo Co masz Ty, czego nie mają inni? I wiem, co teraz myślisz — kandydaci wciąż narzekają, że pracodawcy mają wygórowane oczekiwania, podczas gdy sami ukrywają kluczowe informacje o ofercie, np. wysokość wynagrodzenia. Dlaczego więc miałbyś się starać?

To proste: tego typu pytania na rozmowie o pracę mają sprawdzić, czy jesteś świadomy swoich atutów i możliwości. Dzięki temu będziesz wiedział, jak je rozwijać, by stawać się ekspertem w branży. To także świetna okazja, by szerzej i w dobrym świetle opowiedzieć o swoim doświadczeniu z CV.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Najlepsza odpowiedź na takie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej:

Przed rozmową rekrutacyjną zastanów się, jaka cecha lub umiejętność Cię wyróżniają. Pomyśl, co do tej pory drażniło Cię we współpracownikach, a czego Ty sam nie musisz się wstydzić. Przypomnij sobie, za co chwalili Cię dotychczasowi przełożeni i pokaż, że znasz specyfikę danej pracy.

Oto przykład dobrej odpowiedzi na pytania rekrutacyjne o to, co Cię wyróżnia:

Jestem bardzo cierpliwa i opanowana. Wiem, że praca z klientem bywa stresująca, a sprzedawcy niekiedy tracą panowanie nad sobą. Na szczęście mnie to nie dotyczy — szef wielokrotnie stawiał mnie innym za wzór, a pół roku temu dostałam 95% pozytywnych opinii w ankiecie badającej satysfakcję klientów sklepu.

9. Jakie masz oczekiwania finansowe?

To pytanie rekrutacyjne usłyszysz na pewno — często już podczas pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon. Tymczasem z naszego badania o kłamstwach na rozmowach kwalifikacyjnych wynika, że blisko 37% osób zaniża oczekiwaną kwotę w obawie, że nie dostaną pracy.

Najlepsza odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne:

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest poruszanie się w zakresie widełek finansowych podanych w ofercie pracy — to komfortowa sytuacja zarówno dla kandydata, jak i dla rekrutera. Natomiast gdy takich widełek w ofercie nie ma, należy podać sumę adekwatną do swojego doświadczenia oraz pozycji na rynku. Zbyt niskie oczekiwania finansowe mogą wzbudzić w pracodawcy podejrzenie, że dana osoba jest nie do końca kompetentna. W takiej sytuacji rekruterowi zapala się lampka: czy kandydat nie jest pewny swoich umiejętności? A może ma coś do ukrycia i za jego zachowaniem stoją jakieś inne motywacje, o których nie wspomniał?

Jeśli pracodawca nie podał informacji o wynagrodzeniu, a Ty nie wiesz, ile mógłbyś zarabiać, sprawdź średnią pensję brutto na tym stanowisku w Twoim mieście — np. pod tym linkiem.

10. Co motywuje Cię do pracy?

Gdy rekruter pyta na rozmowie kwalifikacyjnej o Twoje motywacje, chce sprawdzić, czy pasujesz do kultury organizacyjnej firmy, a także czy jego sposoby motywowania pracowników będą miały na Ciebie jakikolwiek pozytywny wpływ. Poza tym pracodawcy szukają kandydatów, którzy wykonują swoje zadania z entuzjazmem i wiedzą, co zrobić, by osiągać coraz ambitniejsze cele.

Najlepsza odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne:

Zastanów się, jakie wartości w pracy są dla Ciebie ważne i czy pokrywają się z celami firmy (jeśli tak, koniecznie o tym wspomnij). Może lubisz osiągać mierzalne wyniki albo pracować w grupie pasjonatów? Wolisz ciągłe wyzwania czy rutynę? Jaki sposób oceniania i wynagradzania pracowników najbardziej Ci odpowiada?

11. Z jakimi ludźmi lubisz pracować?

W ten sposób rekruter sprawdza, czy pasujesz do zespołu oraz charakteru danego stanowiska. I mimo że jest to jedno z najczęstszych pytań na rozmowie o pracę, większość kandydatów wydaje się być nim zaskoczona i nie umie przekonująco na nie odpowiedzieć.

Najlepsza odpowiedź na takie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej:

Jeśli Twoja praca wymaga kontaktu z ludźmi, nie mów, że jesteś introwertykiem albo że niektóre osoby Cię irytują. Pokaż, że w sytuacjach konfliktowych szukasz porozumienia i potrafisz działać efektywnie. Tę wypowiedź podeprzyj przykładem ze swojej dotychczasowej kariery.

12. Jakie były Twoje relacje z poprzednim przełożonym?

Idealny pracownik to taki, który — mimo różnicy zdań i/lub braku sympatii do przełożonego — stara się realizować cele firmy. Dlatego na rozmowie kwalifikacyjnej możesz spodziewać się pytania o relacje z szefem i Twój stosunek do autorytetów. Ale co w sytuacji, gdy miałeś… najgorszego szefa na świecie?

Najlepsza odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne:

Skup się na pozytywach. Zamiast kłamać, podaj przykład sytuacji, w której (mimo odmiennych poglądów) potrafiłeś dojść z szefem do konsensusu. W ten sposób udowodnisz, że stawiasz cele firmy na pierwszym miejscu, a współpraca z Tobą przebiega w miłej i życzliwej atmosferze.

13. Jakie jest Twoje największe osiągnięcie zawodowe?

Pracodawcy uwielbiają kandydatów, którzy są świadomi swoich sukcesów i potrafią z dumą o nich opowiadać. Takie wypowiedzi sugerują, że będziesz pewnym siebie, dobrym i skutecznym pracownikiem.

Najlepsza odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne:

Bądź konkretny. Przed rozmową kwalifikacyjną naucz się opowiadać o osiągnięciach zawodowych z Twojego CV — najlepiej związanych ze stanowiskiem, na które aplikujesz i używając mierzalnych danych (np. liczb). Uważaj tylko, by przypadkiem nie zdradzić informacji objętych tajemnicą handlową.

Za sukces możesz uznać m.in.:

wprowadzenie usprawnień

pozyskanie nowych klientów

innowacyjny pomysł

szybki awans

zaoszczędzenie firmowych pieniędzy

pozytywne opinie klientów na temat Twojej pracy

zrealizowane projekty

zdobycie certyfikatu

pochwałę od szefa i nagrody pracownicze.

Oto przykłady dobrych odpowiedzi na tego typu pytania na rozmowie kwalifikacyjnej:

W III kwartale zeszłego roku wprowadziłem nowy system zarządzania, który wynagradzał sprzedawców za mierzalne efekty ich pracy. W ten sposób udało mi się podnieść sprzedaż w sklepie o 15% w skali miesiąca.

Jako polonista prowadziłem kółko przedmiotowe, a w 2019 roku aż 3 jego uczestników zostało laureatami Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

14. Co uważasz za swoją największą porażkę?

Sprawdziliśmy — niemal 27% osób, zapytanych przez rekrutera o największą porażkę zawodową, nie powiedziało pełnej prawdy. Dlaczego?

Kandydaci mają wrażenie, że już samo przyznanie się do błędu skreśli ich w oczach rekrutera. To nieprawda. Szczera i wyczerpująca odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne może pokazać, że potrafisz stawiać czoła problemom i nie tracisz głowy nawet w stresujących sytuacjach. A to ogromna zaleta!

Najlepsza odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne:

Zamiast skupiać się na konsekwencjach popełnionego błędu, wyjaśnij, dlaczego do niego doszło i jak sobie z nim poradziłeś.

Być może rozwiązałeś trudną sytuację, grzecznie przepraszając klienta i oferując mu rekompensatę w postaci dodatkowej usługi? A może zapisałeś się na kurs, dzięki któremu zyskałeś nowe kompetencje i zmniejszyłeś ryzyko popełnienia podobnego błędu w przyszłości? Na rozmowie rekrutacyjnej koniecznie o tym powiedz.

15. Czy bierzesz udział w innych procesach rekrutacyjnych?

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej o aplikowanie do innych firm pojawiają się niemal zawsze i zwykle mają wymiar praktyczny — rekruter chce wiedzieć, jak szybko musi podjąć ewentualną decyzję o zatrudnieniu. Ale niewłaściwa odpowiedź na to pytanie może mu zasugerować, że szukasz pracy gdziekolwiek, a to zburzy Twój wizerunek eksperta.

Najlepsza odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne:

Jeśli wysyłasz swoje CV masowo i na różne posady, nie mów o tym — powiedz tylko o aplikowaniu na podobne stanowiska, by pokazać, że Twoja kariera nie jest dziełem przypadku. Możesz również krótko wyjaśnić, dlaczego mimo to najbardziej zależy Ci na pracy w tej konkretnej firmie.

Już wiesz, jak wyglądają typowe pytania rekrutacyjne. Teraz pokażę Ci 5 innych, ciekawych pytań rekrutacyjnych, które mogą nastręczać Ci pewnych problemów.

2. Trudne i ciekawe pytania rekrutacyjne — jak na nie odpowiadać?

Twoja rozmowa kwalifikacyjna dobiega końca. Jesteś już prawie pewny sukcesu, gdy nagle pada pytanie: Dlaczego włazy do studzienek są okrągłe? albo Jakim zwierzęciem chciałbyś być? Oblewasz się zimnym potem i podajesz przypadkową odpowiedź. Niestety, nie zrobiłeś wrażenia na rekruterach.

Ciekawe i trudne pytania rekrutacyjne to zwykle nieodłączna część rozmów kwalifikacyjnych na stanowiska, które wymagają od kandydatów kreatywności i sprytu (np. gdy aplikujesz do działu sprzedaży lub marketingu). Żeby odnieść sukces, musisz zrozumieć ich sens i nauczyć się na nie odpowiadać.

Dziwne i trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Oto 5 ciekawych pytań rekrutacyjnych, które mają sprawdzić inteligencję i kreatywność kandydatów:

1. Jak sprzedasz mi ten długopis?

Jeśli wysłałeś do pracodawcy na przykład CV copywritera lub CV przedstawiciela handlowego, tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej możesz być niemal pewny. Rekruter będzie chciał sprawdzić, czy umiesz dostrzec zalety produktu i przekonująco o nich opowiadać.

Jak odpowiedzieć na to pytanie rekrutacyjne?

Opisując produkt, mów językiem korzyści. Odnieś się do potrzeb i pragnień „klienta”, które zostaną zaspokojone po zakupie tego konkretnego produktu.

Zobacz, jak może wyglądać przykładowa odpowiedź na to pytanie:

Ten długopis ma ergonomiczny kształt, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do Pani dłoni, a pisanie nim nie wywołuje bólu nadgarstka — nawet jeśli na co dzień pisze Pani na komputerze. Długopis jest na tyle mały, że może go Pani zawsze mieć przy sobie. A przy zakupie dwóch sztuk otrzyma Pani w prezencie 4 dodatkowe wkłady z niebieskim i czarnym atramentem.

2. Jeśli mógłbyś wybrać jedną supermoc, to co by to było?

Zadając tego typu pytania na rozmowie rekrutacyjnej, pracodawca sprawdza, jak radzisz sobie w trudnych i zaskakujących sytuacjach. Najlepsza odpowiedź to taka, która będzie spójna z Twoją osobowością, umiejętnościami i celami zawodowymi. Rekruter chce dowiedzieć się, jak szybko i kreatywnie myślisz.

Jak odpowiedzieć na to pytanie rekrutacyjne?

Jeżeli jesteś sprzedawcą, możesz powiedzieć, że chciałbyś czytać w myślach, bo to pozwoliłoby Ci w ułamku sekundy poznać opinie klientów na temat produktu i uskutecznić sprzedaż.

A jeśli pracujesz w branży rozrywkowej, lubisz być w wielu miejscach na raz i chętnie doświadczasz nowych rzeczy, możesz powiedzieć, że marzysz o umiejętności teleportacji.

3. Wymień 10 nietypowych zastosowań dla tego ołówka

To typowe pytanie rekrutacyjne na kreatywność. Ma sprawdzić, czy jesteś otwarty i potrafisz myśleć nieszablonowo.

Jak odpowiedzieć na to pytanie rekrutacyjne?

Zastanów się, jaki kształt ma ołówek (podłużny, cienki) i z jakiego materiału jest wykonany (drewno). A teraz przypomnij sobie inne przedmioty tego typu. Oto przykładowa odpowiedź:

Zakładka książki, linijka, mieszadło do napoju, jako kijek do chorągiewki, jako podpórka do roślin doniczkowych, zabawka do gryzienia dla małego psa, wciskanie klawiszy na klawiaturze, wskaźnik, zawijanie loków na włosach, użycie jako pałeczek do jedzenia ryżu.

4. Dlaczego włazy do studzienek są okrągłe?

To pytanie stało się sławne po tym, jak kilka lat temu zaczęto zadawać je kandydatom do pracy w firmie Microsoft. Rekruterzy chcieli sprawdzić, czy kandydaci wykażą się kreatywnością i podadzą więcej niż jedną odpowiedź (powodów takiego stanu rzeczy jest bowiem kilka).

Jak odpowiedzieć na to pytanie rekrutacyjne?

Okrągły kształt włazów odpowiada kształtowi rury. Sprawia, że — mimo dużego ciężaru — łatwiej je przetoczyć i nie można nimi o nic zahaczyć. Okrągły właz nie ma też prawa wpaść do studzienki i lepiej znosi nacisk gleby niż gdyby był trójkątny lub kwadratowy (siła nacisku jest taka sama w każdym miejscu).

5. Ile piłek tenisowych zmieści się w autobusie? / Jak zaplanujesz ewakuację Warszawy?

Tego typu pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mają sprawdzić Twoje podejście do rozwiązywania problemów. Czy najpierw próbujesz zebrać dane, by rozwiązać zadanie w najlepszy możliwy sposób, czy też działasz przypadkowo?

Jak odpowiedzieć na to pytanie rekrutacyjne?

Poproś rekrutera o dodatkowe dane, np. jaką pojemność ma autobus albo jakiego typu katastrofa wymusiła ewakuację miasta. Ta wiedza pomoże Ci odpowiednio rozwiązać problem.

3. Jak odpowiadać na pytania rekrutacyjne, które sprawiają Ci kłopot?

Nawet jeśli jesteś perfekcyjnie przygotowany do rozmowy kwalifikacyjnej, niektóre pytania rekruterów mogą Cię zwyczajnie zaskoczyć. Jak zachować się w takiej sytuacji?

Przede wszystkim — nie panikuj. Weź głęboki oddech i spokojnie zastanów się nad odpowiedzią. Jeżeli potrzebujesz od rekrutera więcej danych, nie bój się o nie dopytać. A jeśli mimo wszystko nie znasz poprawnej odpowiedzi, opowiedz krok po kroku, w jaki sposób spróbowałbyś ją odkryć: z jakich narzędzi byś skorzystał i kogo poprosiłbyś o pomoc.

Przed rozmową kwalifikacyjną popracuj też nad mową ciała (np. przed lustrem) i przećwicz odpowiedzi z kimś bliskim. Następnie przygotuj sobie takie ubranie na rozmowę kwalifikacyjną, które będzie na tyle wygodne, by nie absorbować Twojej uwagi (np. zbyt obcisłym krojem czy drapiącym materiałem). A potem uważnie przeczytaj CV, które napisałeś dla tej konkretnej firmy. Dzięki tym zabiegom poczujesz się pewniej i będziesz lepszym rozmówcą.

A żeby zrobić jeszcze lepsze wrażenie, na końcu podziękuj rekruterom za rozmowę kwalifikacyjną (możesz to również zrobić mailowo, by dyskretnie o sobie przypomnieć).

Wybierasz się na spotkanie rekrutacyjne w obcym języku? Zobacz nasze poradniki o rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku oraz pytaniach rekrutacyjnych po niemiecku. Przeczytaj również, co warto zabrać na rozmowę kwalifikacyjną i kim jest headhunter.

Masz dodatkowe pytania o na temat rozmów kwalifikacyjnych lub uważasz, że jakaś kwestia wymaga szerszego omówienia? Napisz o tym w komentarzu na forum poniżej, a ja spróbuję Ci pomóc.

키워드에 대한 정보 przykładowa rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko księgowej

다음은 Bing에서 przykładowa rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko księgowej 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  뉴저지 순대 국밥 | [Eng Sub]뉴욕-뉴저지 현지인 추천 한인 맛집 Best8. 2022 모든 답변
See also  Kontener Na Gruz Konin | Kontener Skip 196 개의 베스트 답변

See also  Kodeks Etyki Zawodowej Pielęgniarki | Kodeks Etyki - Film Edukacyjny Dla Pracowników Pkp Cargo S.A. 23 개의 정답

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Rozmowa kwalifikacyjna – jak dobrze odpowiadać na rozmowie o pracę

  • rekrutacja
  • pytania rekrutacyjne
  • jak odpowiadać na rozmowie kwalifikacyjnej
  • rozmowa kwalifikacyjna
  • rozmowa o prace
  • twoje silne strony
  • przygotowanie do rekrutacji
  • błędy na rozmowie o pracę
  • jak dostać pracę
  • trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej
  • jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej
  • rozmowa rekrutacyjna pytania
  • rozmowa o pracę
  • rozmowa rekrutacyjna
  • pytania na rozmowie kwalifikacyjnej
  • pytania behawioralne na rozmowie kwalifikacyjnej
  • jak znaleźć nową pracę

Rozmowa #kwalifikacyjna #- #jak #dobrze #odpowiadać #na #rozmowie #o #pracę


YouTube에서 przykładowa rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko księgowej 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Rozmowa kwalifikacyjna – jak dobrze odpowiadać na rozmowie o pracę | przykładowa rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko księgowej, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment