Psychotesty Pytania Dla Kierowców | 5 Zasad Rozwiązywania Testów Psychologicznych 35 개의 자세한 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “psychotesty pytania dla kierowców – 5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Psycholog Transportu 이(가) 작성한 기사에는 조회수 196,047회 및 좋아요 722개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

psychotesty pytania dla kierowców 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych – psychotesty pytania dla kierowców 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Dziś przedstawię Wam 5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych. Są one na tyle ogólne, że w innych dziedzinach też znajdą zastosowanie. Zapraszam!

psychotesty pytania dla kierowców 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

badania kierowców – zasady badań, przykładowe testy

Dowiedz się jak wyglądają badania psychotechniczne kierowców, przykłady testów, … wypełniał kwestionariusze psychologiczne, odpowiadał na pytania.

+ 여기에 자세히 보기

Source: pracowniaanima.pl

Date Published: 4/30/2022

View: 7315

Najczęstsze pytania – Badania psychologiczne

Psycholog dobiera w zależności od celu badania, odpowiednie metody i zaczyna się badanie. Badanie psychologiczne dla kierowców zawodowych wygląda w następujący …

+ 여기를 클릭

Source: psychotesty.bialystok.pl

Date Published: 5/20/2021

View: 7179

PYTANIA I ODPOWIEDZI | Psychotesty

Skierowanie można także otrzymać od pracodawcy lub lekarza medycyny pracy. 4 . Jak wygląda badanie psychotechniczne? Podstawowe badanie psychologiczne kierowcy …

+ 여기를 클릭

Source: psyche-test.pl

Date Published: 5/28/2021

View: 9118

Psychotesty dla kierowców przykłady – Wrocław …

Zapisz się do mojego newslettera psychotestów i badań psychologicznych … psychotechnicznymi zadaje po prostu pytanie “jak wyglądają psychotesty ?”.

+ 여기에 표시

Source: www.psychotestykierowcow.pl

Date Published: 12/23/2021

View: 6604

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

badania psychotechniczne kierowcow krakow. Najczęściej zadawane pytania. Jak długo trwa badanie psychologiczne, jak wygląda badanie psychologiczne, …

+ 여기에 더 보기

Source: psychofizyka.pl

Date Published: 12/29/2021

View: 9934

PSYCHOTESTY: TESTY cz.1 – osobowość

W ramach cyklu: „jak wyglądają psychotesty” omówiłam już dla Was jak … Test zawiera także wersję skróconą narzędzia – jest tam 48 pytań i …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: psycholog-transportu.com

Date Published: 10/20/2022

View: 7853

Psychotest – Trudne pytania na łatwe odpowiedzi!!!

Trudne pytania na łatwe odpowiedzi!!! – Test 4free.PL – bezpłatne za darmo komponent na stronę www dla Webmastera.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: test.4free.pl

Date Published: 3/3/2021

View: 4403

Psychotesty kierowców – badania i testy psychologiczne

Psychotesty dla kierowców mogą kojarzyć się z czymś stresującym. … rozmowa z psychologiem i odpowiedzi na postawione pytania i przykładowe scenariusze.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: motoklub.pl

Date Published: 11/24/2021

View: 4909

주제와 관련된 이미지 psychotesty pytania dla kierowców

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych
5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych

주제에 대한 기사 평가 psychotesty pytania dla kierowców

  • Author: Psycholog Transportu
  • Views: 조회수 196,047회
  • Likes: 좋아요 722개
  • Date Published: 2018. 1. 14.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=iGRPOqLHjXM

Jak odpowiadać na pytania psychologiczne?

Jak rozwiązywać testy logiczne?
  1. Przeczytaj treść zadań ze zrozumieniem. Przeanalizuj dokładnie sens polecenia i wybierz prawidłową odpowiedź.
  2. Nie spiesz się z udzieleniem odpowiedzi. …
  3. Uważaj na podchwytliwe pytania! …
  4. Staraj się wyciągać wnioski z treści zadania. …
  5. Zdaj się na spostrzegawczość! …
  6. Ćwicz!

Jak zdać testy psychologiczne dla kierowców?

Należy jednak pamiętać, że jest to badanie, a nie egzamin, do którego możemy się jakoś szczególnie przygotować. Najważniejsze to przyjść na spotkanie jak najlepiej wypoczętym oraz postarać się po prostu nie stresować, gdyż nerwy mogą przeszkodzić w takich testach.

Jak wyglądają psychotesty dla kierowców kat B?

B prowadzone są w trzech etapach. Są to kolejno: badanie osobowości osoby prowadzącej pojazd mechaniczny, analiza i diagnoza zdolności intelektualnych kierowcy oraz przeprowadzenie specjalnego badania za pośrednictwem profesjonalnej aparatury.

Co jest na Psychotestach dla kierowców?

Na badania psychologiczne kierowców składa się kilka elementów, takich jak analiza sprawności psychomotorycznej, czy sprawdzenie zdolności poznawczych – procesu uwagi i spostrzegania, a także analiza cech osobowości, dojrzałości społecznej, emocjonalnej oraz funkcjonowania w sytuacji stresującej.

Jak dobrze zdać psychotesty?

W związku z tym, aby wypaść dobrze na psychotestach, podstawowym warunkiem jest zrelaksowanie się i zadbanie o swoją kondycję psychofizyczną. W tym celu powinno się przede wszystkim unikać spożywania alkoholu oraz innych używek co najmniej na dobę przed badaniem.

Czy trudno jest zdać psychotesty?

Zazwyczaj badanie nie jest trudne, gdyż badamy jedynie kompetencje i umiejętności, których używa się na co dzień, prowadząc auto. Jeżeli jakieś zadanie sprawia trudność warto dać sobie chwilę oddechu i opanować stres. Wykonując testy komputerowo możemy wrócić do poprzednich zadań lub zrobić sobie przerwę.

Ile trzeba mieć pkt żeby zdać psychotesty?

Kierujący takimi pojazdami uzyskają skierowanie na psychotesty również wówczas, gdy prowadzili nietrzeźwi, pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, przekroczyli 24 punkty karne lub w okresie próbnym popełnili co najmniej dwa wykroczenia w ruchu drogowym przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

Co się robi na Psychotestach?

Badanie obejmuje wywiad i obserwację zachowania osoby, na której są one przeprowadzane, a kończą się one oceną kandydata do pracy: jego sprawności fizycznej i psychicznej czy osobowości.

Jak ustawic patyczki na Psychotestach?

Samo badanie polega a tym, że jeden patyczek jest nieruchomy a dwa po jego bokach poruszają się po linii prostej w przód i w tył. Chodzi o to, żeby ustawić je na równi z tym nieruchomym – czyli wszystkie w rzędzie.

Ile trwaja psychotesty kąt B?

Badanie psychotechniczne składa się z wywiadu z osobą oraz odpowiednich kwestionariuszy i testów. Następnie odbywa się badanie aparaturowe. Badanie psychologiczne trwa zwykle od 30 minut do 1,5 godziny.

Czy do prowadzenia samochodu służbowego potrzebne są badania psychotechniczne?

Czy pracodawca musi kierować ich na badania psychotechniczne? Pracodawca nie ma obowiązku automatycznego rozszerzania badań profilaktycznych pracowników, korzystających z samochodów służbowych w ramach wykonywania pracy o badania psychotechniczne.

Jak przygotować się do badań psychotechnicznych?

Na badanie psychotechniczne należy przede wszystkim przyjść wyspanym i wypoczętym, natomiast w dniu poprzedzającym badanie przeciwwskazane jest spożywanie środków psychoaktywnych oraz alkoholu.

Ile kosztują psychotesty kąt B?

Cennik badań kierowców
Nazwa usługi Cena w PLN
Badanie psychologiczne – kierowcy kategorii B 120,00 zł
Badanie psychologiczne – kierowcy kategorii C+E 150,00 zł
Badanie psychologiczne – kierowcy pojazdów uprzywilejowanych 150,00 zł
Badanie psychologiczne – kierowcy – instruktorzy i egzaminatorzy 150,00 zł

Jak wyglądają badania psychotechniczne?

Przeważnie składają się z kilku części (pisemnej, aparaturowej i wywiadu ustnego). Czas ich trwania waha się od 30 minut do nawet 2 godzin w zależności od stanowiska, czy samego przebiegu spotkania. Na badania psychotechniczne kieruje zakład pracy, lekarz lub policja.

Na czym polegaja psychotesty po zabraniu prawa jazdy?

Psychotesty po utracie prawa jazdy mają ocenić i opisać osobę badaną pod względem sprawności intelektualnej i procesów poznawczych, osobowości (z uwzględnieniem w trudnych sytuacjach) oraz dojrzałości społecznej, a także sprawności psychomotorycznej.

Na co zwraca uwagę psycholog?

Psycholog zwraca uwagę na reakcje

Jest to również źródło informacji o świadomych i nieświadomych komunikatach pacjenta. Podsumowując, psycholog słucha nie tylko słów i treści wnoszonych przez pacjenta. Obserwuje również jego zachowanie oraz śledzi własne emocje we wzajemnej relacji.

Jak zacząć wywiad psychologiczny?

Na samym początku budujemy kontakt z osobą badaną. Wywiad psychologiczny zaczynamy od pytań łatwych i nie zagrażających. W skrajnych przypadkach rozpoczynamy od pytań zagrażających, zazwyczaj gdy osoba jest w stanie silnego napięcia.

Jak prowadzić rozmowę psychologiczną?

Są to:
  1. Patrzmy na twarz swojego rozmówcy, jeśli sprawia nam trudność patrzenie w oczy, skupmy wzrok na jego ustach.
  2. Okazujmy zainteresowanie tym, co mówi. …
  3. Wybierzmy odpowiedni dystans, który preferuje nasz rozmówca.
  4. Odzwierciedlajmy jego postawę i gesty.
  5. Nie przerywajmy, bądźmy cierpliwi, dopytujmy o szczegóły.

O co pytać na terapii?

Podczas pierwszego spotkania psychoterapeuta może zadać Ci kilka pytań, np. o powód umówienia wizyty, o to, co sprawia Ci trudność, dlaczego chciałbyś podjąć leczenie, czym się zajmujesz, jak wygląda Twoja sytuacja rodzinna. Może również zapytać o cele, jakie chciałbyś osiągnąć.

Badania Psychotechniczne Kierowców: Przykładowe Testy i Zasady

Testy psychologiczne do pracy to tzw. psychotechnika. Od dawna badania psychologiczne i badania lekarskie „na taksówkarza” są konieczne. Robi się je raz na 5 lat. Ostatnio są też wymagane od kierowców UBER, BOLT Driver, FREENOW.

Jakie są badania lekarskie „na taxi”, i czy badania dla kierowców nowych korporacji są takie same jak badania psychologiczne i lekarskie na taksówkarza? Czy badanie psychotechniczne i badania lekarskie na taxi można połączyć? Tak, kierowcy chcą w jednym miejscu wykonać komplet badań. To jest możliwe w pracowni psychologii pracy, jeśli współpracuje z lekarzem medycyny pracy.

W Pracowni ANIMA jest to możliwe w wybranych dniach tygodnia. Staramy się aby terminy były krótkie. Ustalamy je telefonicznie.

Ile kosztuje psychotechnika? Cena badań psychotechnicznych jest regulowana i wynosi 150 zł. Tyle samo kosztuję badania „na taksówkarza” i dla kierowcy UBER, BOLT Driver, FREENOW.

6 wskazówek, jak poradzić sobie z testami logicznymi

Rekruterzy coraz chętniej stosują testy logiczne. Wbrew pozorom takie testy rekrutacyjne rozwiązują nie tylko kandydaci do banków czy software house’ów – zdolność logicznego myślenia jest ważna na wielu innych stanowiskach. Do wykonania zadań potrzebne są: spostrzegawczość, opanowanie, a także umiejętność czytania ze zrozumieniem. Jak zatem rozwiązywać testy logiczne? Czytaj dalej, a żadna rozmowa Cię nie zaskoczy!

Z artykułu dowiesz się:

• Jakie testy rekrutacyjne mogą stosować pracodawcy?

• Do czego przydają się rekruterom testy logiczne?

• Jakie strategie pomogą Ci z sukcesem rozwiązywać testy rekrutacyjne?

Testy rekrutacyjne – przykłady

Testy, które możesz otrzymać do rozwiązania podczas rozmowy rekrutacyjnej, dzielą się na różne kategorie. Są wśród nich:

• Testy psychologiczne – to głównie testy osobowości i inteligencji lub jej składowych (np. logicznego myślenia). Celem ich stosowania w procesach rekrutacyjnych jest sprawdzenie osobowościowych bądź poznawczych predyspozycji kandydata do wykonywania określonych obowiązków. Mogą one mieć formę pisemnego testu lub rozmowy z przeszkoloną osobą. Testy psychologiczne stosuje się m.in. podczas rekrutacji na stanowiska, które wymagają „nerwów ze stali” albo wiążą się z pracą np. na wysokościach. Chodzi m.in. o górników, kierowców i osoby pracujące na budowie. Ale nie tylko. Psychologiczne testy rekrutacyjne pozwalają też sprawdzić, czy kandydat np. potrafi pracować w zespole, zarządzać pracą grupy lub wyciągać wnioski na podstawie danych.

• Testy językowe – mają na celu sprawdzenie kompetencji językowych. Już sama rozmowa rekrutacyjna przeprowadzona po angielsku weryfikuje Twój stopień znajomości języka. Możesz też dostać do rozwiązania kilka zadań, np. przetłumaczenie tekstu.

• Testy kompetencji – testy kompetencji dostarczają rekruterom wiarygodnych informacji o poziomie różnego rodzaju umiejętności kandydata. Sprawdzają m.in.: wiedzę oraz umiejętności niezbędne do pracy, np. znajomość przepisów czy programów komputerowych. Mogą mieć także formę case’ów biznesowych.

• Testy aparaturowe – podczas tego rodzaju testów rekrutacyjnych kandydat jest podłączany do specjalnej aparatury, która obiektywnie ocenia jego zdolności psychiczne lub psychofizyczne. O ile do testów sprawdzających Twoją kondycję fizyczną możesz przygotować się poprzez treningi, o tyle nie jest to łatwe w wypadku zadań psychologicznych.

| Testy numeryczne – co to takiego?

Testy logiczne w rekrutacji – po co i kiedy się je robi?

Testy logiczne mają sprawdzić Twój sposób myślenia i rozwiązywania problemów. Pokazują, czy potrafisz analizować fakty i wyciągać z nich wnioski. Do wykonania zadań nie potrzeba poszerzonej wiedzy, profesjonalnych zdolności matematycznych ani znajomości branży. Tego rodzaju testy rekrutacyjne nie służą też pracodawcy do poznania Twojej osobowości – mierzą jedynie zdolności poznawcze, a w zasadzie pewien ich wycinek.

Testy logiczne pomagają rekruterom wybrać najlepszych kandydatów na stanowiska związane np. z finansami, księgowością czy zarządzaniem. Umiejętność logicznego myślenia jest też nieodzowna u programistów, analityków, w branży logistycznej, marketingowej i wielu innych. Takie testy rekrutacyjne często wykorzystuje się na etapie wstępnej selekcji kandydatów.

| Testy rekrutacyjne – ABC

Jak rozwiązywać testy logiczne?

Testy logiczne to dla wielu kandydatów twardy orzech do zgryzienia. Taka jest w końcu ich rola – wyłonić najlepszych pracowników.

| Testy rekrutacyjne – jak do nich podejść?

Poznaj 6 wskazówek, jak rozwiązywać testy rekrutacyjne badające logiczne myślenie:

1. Przeczytaj treść zadań ze zrozumieniem. Przeanalizuj dokładnie sens polecenia i wybierz prawidłową odpowiedź.

2. Nie spiesz się z udzieleniem odpowiedzi. Jeśli nie jesteś czegoś pewny – przejdź do kolejnego zadania.

3. Uważaj na podchwytliwe pytania! Najłatwiej wtedy popełnić błąd. „Kowalski ma kilogram pierza w jednym worku i kilogram żelaza w drugim. Co jest cięższe – pierze czy żelazo?”. Oczywiście żaden z worków nie jest cięższy, oba ważą tyle samo.

4. Staraj się wyciągać wnioski z treści zadania. Odpowiedź jest zwykle jedna i można ją łatwo wytłumaczyć.

5. Zdaj się na spostrzegawczość! Często w testach logicznych pojawiają się zadania z obrazkami, na których należy wskazać jeden niepasujący element lub przewidzieć, jak będzie wyglądać kolejny obiekt. Należy przyjrzeć się rysunkowi wnikliwie i wskazać prawidłową odpowiedź.

6. Ćwicz! Rozwiązuj testy logiczne na co dzień. Jest mało prawdopodobne, że dostaniesz te same zadania na rozmowie rekrutacyjnej, jednak wcześniejsze ćwiczenia pozwolą Ci rozwinąć zmysł logiczny i zwiększą Twoje szanse na sukces podczas ważnej rekrutacji.

Jak zdać psychotesty dla kierowców?

Psychotesty dla kierowców pozwalają przede wszystkim zweryfikować sprawność psychosomatyczną, a także przeanalizować procesy poznawcze. W efekcie takie badania psychologiczne pozwalają więc zapewnić większe bezpieczeństwo na drogach wszystkim użytkownikom. Kto zatem powinien poddawać się takim testom i jak one wyglądają? Oto najważniejsze informacje na ten ważny temat.

Badania dla kierowców – dla kogo są przeznaczone?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem testy psychologiczne muszą przechodzić między innymi osoby, które pracują zawodowo w transporcie drogowym, instruktorzy nauki jazdy oraz egzaminatorzy, a także kandydaci na prawo jazdy kategorii C, C+E oraz D, kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, taksówkarze, czy operatorzy maszyn i urządzeń. Na tego typu badania psychologiczne muszą się także zgłosić kierowcy, którzy otrzymali więcej niż 24 punkty karne albo prowadzili pojazd pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Oczywiście warto podkreślić, że na takie badania może się zgłosić każdy kierowca, który chce zweryfikować swoje umiejętności za kierownicą. Bardzo często psychotesty są polecane osobom, które spędzają wiele godzin każdego dnia prowadząc samochód, jak na przykład przedstawiciele handlowi albo konsultanci mobilni.

Psychotesty – jak wyglądają?

Wiele osób zastanawia się, gdy chodzi o przeznaczone dla kierowców psychotesty, jak wyglądają i jak przebiegają one w praktyce? Otóż badania te składają się z trzech etapów i pod żadnym pozorem nie należy się obawiać żadnego z nich.

Pierwszy etap to badanie osobowości kierowcy, którego celem jest ustalenie tego, w jaki sposób osoba badana zachowuje się w określonych sytuacjach. W ramach badania kierowca wypełnia specjalnie przygotowane kwestionariusze i odbywa rozmowę z psychologiem.

W drugim etapie przeprowadzania psychotestów analizowane są zdolności intelektualne badanego. W tym celu kierowca otrzymuje do rozwiązania testy uwagi oraz sprawności intelektualnej.

Ostatnia część badania psychologicznego kierowcy wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Tak zwane aparaty psychotechniczne pozwalają między innymi sprawdzić szybkość czasu reakcji badanego, a także jego koordynację wzrokowo-ruchową, sposób postrzegania przez niego prędkości i odległości, czy widzenie w ciemności. W trakcie tego etapu badania wykorzystuje się takie urządzenia jak miernik czasu reakcji, aparat krzyżowy i aparat Piórkowskiego oraz stereometr.

Ile trwają psychotesty?

Nie można ściśle określić czasu trwania każdego psychotestu dla kierowców. To ile potrwa takie badanie zależy bowiem od tempa pracy danej osoby i przede wszystkim od rodzaju testu. W przypadku kierowców zawodowych jest to przeciętnie około 1 godziny, natomiast test dla instruktorów albo egzaminatorów nauki jazdy może już zająć od 1 do 1,5 godziny.

Wielo osób, które mają poddać się takiemu badaniu martwi się o to, jak zdać psychotesty dla kierowców. Należy jednak pamiętać, że jest to badanie, a nie egzamin, do którego możemy się jakoś szczególnie przygotować. Najważniejsze to przyjść na spotkanie jak najlepiej wypoczętym oraz postarać się po prostu nie stresować, gdyż nerwy mogą przeszkodzić w takich testach.

Warto też podkreślić, że zarówno przed badaniem, jak i w jego trakcie kierowca znajduje się pod opieką psychologa, który krok po kroku wprowadza go w kolejne etapy psychotestu. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości badany może zatem zwrócić się po pomoc do specjalisty, który wszystko spokojnie mu wytłumaczy. Udając się więc na badanie nie musimy się niczego obawiać.

Psychotesty kat. B – co warto o nich wiedzieć

Istnieje długa lista zawodów, których wykonawcy są zobowiązani do zdania psychotestów kat. B. Wybierając miejsce, gdzie takie badania zostaną przeprowadzone, warto zwrócić uwagę na to, czy znajduje się w niej nowy, specjalistyczny sprzęt. Wysoka jakość urządzeń może okazać się kluczowym elementem poczucia wysokiego komfortu u pacjenta. Mieszkańcy Białegostoku i okolic mający potrzebę poddania się psychotestom dla kierowców, mogą zgłosić się do naszego ośrodka.

Współpraca z nami to gwarancja profesjonalnej i kompleksowej obsługi. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy Klient był w pełni usatysfakcjonowany z wykonanej przez nas pracy. Zapewniamy konkurencyjne ceny, co sprawia, że prezentowana oferta znacznie zyskuje na atrakcyjności. Pozostaje jednak pytanie o to, co jeszcze warto wiedzieć o psychotestach?

Badania psychotechniczne w Białymstoku

Badania psychotechniczne są skierowane do kierowców oraz operatorów maszyn.

Psychotesty kat. B przeznaczone są dla:

kierowców zajmujących się prowadzeniem pojazdów mechanicznych kategorii B w ramach wykonywanej pracy, niebędących jednocześnie kierowcami zawodowymi. Przykładem takiej sytuacji może być piastowanie stanowiska przedstawiciela handlowego;

osób kandydujących na stanowisko instruktora lub egzaminatora nauki jazdy;

instruktorów i egzaminatorów nauki jazdy;

operatorów wózków widłowych, żurawi samojezdnych, platform hydraulicznych i suwnic;

operatorów koparek, spycharek i innego typu ciężkiego sprzętu.

W celu uzyskania szczegółowych informacji warto skontaktować się z naszym zespołem. Chętnie odpowiadamy na każde z postawionych nam pytań. Staramy się także pomagać Klientom w podjęciu najlepszej decyzji oraz dokładamy wszelkich starań, aby proponowane ceny były atrakcyjne.

Psychotesty kat. B – informacje praktyczne

Wiele osób zastanawia się nad tym, czym właściwie jest psychotechnika. Innych z kolei interesuje to, w jaki sposób prowadzone są badania i do kogo konkretnie są one skierowane. Niektórzy chcieliby zrozumieć cel tego przedsięwzięcia. Każda z tych wątpliwości jest słuszna. Ci, którym zależy na otrzymaniu szczegółowych odpowiedzi, powinni skorzystać z konsultacji ze specjalistą.

Takie osoby mogą to zrobić np. w naszym białostockim punkcie. Jeśli jednak ktoś jest w stanie zaspokoić swoją ciekawość mniej zaawansowanymi informacjami, warto zapoznać się z poniższym tekstem.

Psychotesty dla kierowców mają jeden cel. Mianowicie jest to zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Ważne jest to, że mogą one zostać zrealizowane jedynie w specjalnych pracowniach psychologicznych. Każdy z tych punktów musi znajdować się w rejestrze marszałka województwa.

Kierowcy zawodowi – psychotesty

Kierowcy zawodowi, którzy nie ukończyli 60 lat, muszą poddawać się badaniom psychotechnicznych co 5 lat. Z kolei osoby, które przekroczyły prób 60 lat, powinny zadbać o to, aby wykonywać teksty co 2,5 roku.

Psychotesty kat. B prowadzone są w trzech etapach. Są to kolejno: badanie osobowości osoby prowadzącej pojazd mechaniczny, analiza i diagnoza zdolności intelektualnych kierowcy oraz przeprowadzenie specjalnego badania za pośrednictwem profesjonalnej aparatury.

Etapy psychotestów

Podczas pierwszego etapu pacjent jest dokładnie obserwowany przez lekarza, którego zadaniem jest określenie reakcji kierowcy w różnych sytuacjach. Potem następuje czas, gdy badany przystępuje do rozwiązania testów. Wówczas jest oceniana zdolność koncentracji (skupienia uwagi) oraz sprawność intelektualna.

Z pomocą specjalistycznego sprzętu można skontrolować u pacjenta natomiast czas reakcji (w tym reakcji na olśnienie), koordynację wzrokowo-ruchową, postrzeganie wartości takich jak odległość i prędkość oraz umiejętność widzenia w ciemności. Należy mieć pełną świadomość, że lekarz przez cały czas jest zobowiązany do opieki nad badanym. Jego zadaniem jest także wyjaśnienie poszczególnych zagadnień, prowadzenie spokojnej konwersacji oraz obserwowanie zachowań kierowcy.

ABC przygotowania do badań psychologicznych

Przede wszystkim każdy uczestnik psychotestów kat. B powinien pamiętać, że są one badaniem, a nie egzaminem z posiadanych umiejętności. W związku z powyższym najważniejsze jest, aby przyjść do gabinetu lekarskiego wyspanym i maksymalnie wyeliminować czynnik stresujący.

Z rzeczy praktycznych – każdy pacjent musi mieć ze sobą skierowanie na badania psychotechniczne, jeśli wcześniej otrzymał taki dokument. Konieczne jest także, aby móc wylegitymować się dowodem osobistym, paszportem lub prawem jazdy. Kierowcy noszący okulary na co dzień są zobowiązani do tego, aby przynieść je ze sobą na badania.

Lekarz specjalista pracujący przy OSK

Czas wizyty u lekarza zależy od rodzaju prowadzonych badań psychologicznych oraz tempa, w jakim pracuje dany specjalista. Zazwyczaj całość nie trwa dłużej niż półtorej godziny. Z uwagi na to, że podany czas stanowi średnią – tyle właśnie powinien zarezerwować sobie każdy pacjent.

Specjaliści z naszego ośrodka szkolenia kierowców FILIP zlokalizowanego niedaleko Białymstoku często zaznaczają, że warto w dniu psychotestów kat. B zrezygnować z ważnych spotkań.

Chodzi o maksymalne zmniejszenie konieczności spieszenia się i gromadzenia stresu. Pamiętajmy, że zdenerwowanie może zniekształcić ostateczny wynik w taki sposób, że wypadnie on źle. Oczywiście wówczas można poprosić o powtórne przeprowadzenie poszczególnych elementów badania, jednak wiąże się to z musem przedłużenia tego przedsięwzięcia.

Psychotesty dla kierowców – wszystko co musisz wiedzieć!

Dzięki badaniu psychotechnicznemu każdy kierowca może określić swoją sprawność psychomotoryczną oraz dokonać analizy własnych procesów poznawczych. Sprawdź na czym polegają badania kierowców, ile kosztują, kto powinien je wykonać, gdzie i jaka jest ich cena.

Nadrzędnym celem przeprowadzania psychotestów dla kierowców jest zapewnienie jak największego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na badania psychologiczne kierowców składa się kilka elementów, takich jak analiza sprawności psychomotorycznej, czy sprawdzenie zdolności poznawczych – procesu uwagi i spostrzegania, a także analiza cech osobowości, dojrzałości społecznej, emocjonalnej oraz funkcjonowania w sytuacji stresującej.

Kto powinien wykonać psychotest i kiedy jest on obowiązkowy?

Ustawowemu obowiązkowi regularnego przechodzenia badania psychotechnicznego dla kierowców podlegają osoby pracujące na co dzień w transporcie drogowym, kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne, kandydaci na instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów, osoby ubiegające się o prawo jazdy kat. C, C+E, D. Psychotesty są także zalecane serwisantom i konsultantom mobilnym, przedstawicielom handlowym, kierowcom pojazdów uprzywilejowanych oraz wykonawcom innych zawodów wymagających częstego korzystania z samochodu.

Zgłoś się do Salve na badanie jeśli jesteś:

kierowcą zawodowym;

kierowcą pojazdów służbowych kategorii B;

operatorem wózków widłowych, suwnic, maszyn w ruchu, magazynierem;

instruktorem, egzaminatorem, kierowcą taxi;

przekroczyłeś liczbę 24 punktów karnych lub prowadziłeś po spożyciu alkoholu (lub innych środków odurzających);

lub po prostu chcesz sprawdzić swoje kompetencje i sprawności jako kierowca.

Co ile lat trzeba wykonywać badanie psychologiczne?

Psychotesty dla kierowców zwykle odbywają się co 5 lat. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej zasady takie jak:

kierowcy po 60 roku życia są zobligowani do przechodzenia badań psychotechnicznych co 30 miesięcy;

osoby, które zostały skierowane na badanie ze względu na spożycie alkoholu lub przekroczenie 24 punktów karnych, otrzymują wynik w formie bezterminowej.

Gdzie mogę wykonać badania dla kierowców w Łodzi?

Psychotesty dla kierowców mogą być przeprowadzane tylko w upoważnionych do tego ośrodkach, wpisanych do rejestru marszałka województwa. Takim ośrodkiem jest Przychodnia Salve przy ul. Rzgowskiej 50a w Łodzi.

Plusy wykonania psychotestów dla kierowców w Salve Łódź:

Wykonując badania psychotechniczne dla kierowców w naszej przychodni przy ul. Rzgowskiej 50a w Łodzi możesz liczyć na następujące korzyści:

krótki czas oczekiwania na wykonanie badania (dostępność od pon. do pt., w godzinach 8-12);

wynik otrzymasz tego samego dnia;

w gabinecie przebywa 1 osoba (tradycyjne badania odbywają się w grupach);

całość badania odbywa się na 1 stanowisku;

innowacyjny system Test2Drive.

Specyfika innowacyjnego systemu Test2Drive

Test2Drive to pierwszy system, który umożliwia zbadanie wszystkich kluczowych, wymaganych prawnie cech i obszarów, przy jednoczesnym spełnieniu wszystkich kryteriów (testy są obiektywne, wystandaryzowane, rzetelne, trafne i znormalizowane).

Monitor dotykowy zastępuje tradycyjną aparaturę i długie testy typu papier ołówek przy zachowaniu niezbędnego poziomu obiektywności i standaryzacji pomiaru. Całość badania odbywa się na jednym stanowisku.

Wyniki testów (surowe i znormalizowane) w postaci czytelnych raportów i protokołów są dostępne tuż po wykonanym badaniu. Normalizacja testów została opracowana na próbie normalizacyjnej N=3200 kierowców, a dzięki zastosowaniu technologii on-line jest stale aktualizowana i rozbudowywana.

Ile kosztują badania na prawo jazdy?

Całkowita cena przeprowadzenia badania psychotechnicznego dla kierowców nowoczesnym systemem Test2Drive w naszej placówce to:

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia koszt badania psychologicznego realizowanego w ramach psychologii transportu wynosi 150 zł (dotyczy: kierowców zawodowych, osób ubiegających się o prawo jazdy kat. C, C+E, D, kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz przewożących wartości pieniężne, instruktorzy nauki jazdy, egzaminatorzy oraz wszyscy ci, którzy mają skierowanie od Starosty).

120 zł dla Medycyny Pracy (dotyczy: kierowców pojazdów służbowych kat. B, operatorów wózków widłowych, pracowników wykonujących pracę na wysokości powyżej 3 m., operatorów maszyny w ruchu)

Najczęstsze pytania

Najczęstsze pytania

Co trzeba zabrać ze sobą na badanie psychologiczne?

1. Dokument tożsamości (prawo jazdy, dowód osobisty lub paszport).

2. Okulary bądź soczewki kontaktowe jeśli używamy.

3. Skierowanie na badanie psychologiczne, jeśli zostało wystawione przez pracodawcę lub lekarza.

4. Skierowanie wystawione przez urząd miasta lub gminy w przypadku: jazdy po alkoholu, przekroczenia 24 punktów karnych, spowodowania wypadku drogowego, w którym jest zabity lub ranny.

Do wystawienia faktury, potrzebne są następujące dane:

1. Pełna nazwa firmy,

2. Adres siedziby,

3. NIP firmy.

Jak wygląda badanie psychologiczne/psychotechniczne?

Po przyjściu do pracowni psychologicznej osoba badana zostaje zarejestrowana. Psycholog dobiera w zależności od celu badania, odpowiednie metody i zaczyna się badanie.

Badanie psychologiczne dla kierowców zawodowych wygląda w następujący sposób:

Na początku kierowca wypełnia ankiety i kwestionariusze osobowości, następnie przechodzi do wykonywania testów sprawności umysłowej, przerzutności, podzielności i koncentracji uwagi.

Kolejną częścią badania są testy aparaturowe: badanie czasu reakcji, badanie oceny prędkości, badanie koordynacji wzrokowo ruchowej.

Następnie psycholog oblicza wynik i wystawia orzeczenie. Badany otrzymuje opinię wraz z uzasadnieniem otrzymanej decyzji.

Ile czasu trwa badanie?

Zależy to od rodzaju badania i osoby badanej. Klientom/pacjentom w dobrej kondycji badanie dla kierowcy zawodowego zajmuje ok. 1,5h-2,5h. Osoby starsze potrzebują trochę więcej czasu.

Wszystko zależy od celu badania, indywidualnych zdolności i uwarunkowań psychologicznych.

Co ile lat wykonujemy badania psychologiczne?

Badania psychologiczne dla kierowców zawodowych, taksówkarzy, kierowców pojazdów uprzywilejowanych, instruktorów, egzaminatorów oraz osób posiadających prawo jazdy kat C, CE, D, DE wykonywane są do 60 roku życia co 5 lat, a po 60 co 30 miesięcy.

Podstawa prawna

Psychotesty – Badania kierowców w PSYCHE-TEST Centrum Badań Psychologicznych

PYTANIA I ODPOWIEDZI

1 . Kto musi wykonywać badania psychotechniczne ?

Badania muszą być wykonywane przez osoby, które chcą przedłużyć swoje uprawnienia jako kierowcy, podwyższyć kategorię prawa jazdy lub są kandydatami na kierowców zawodowych.

osoby posiadające prawo jazdy kategorii B korzystający z samochodu służbowego w ramach obowiązków zawodowych

instruktorzy oraz egzaminatorzy nauki jazdy

kierowcy pojazdów uprzywilejowanych

osoby kierujące tramwajem

osoby wykonujące przewóz drogowy osób i mienia

osoby, które otrzymały skierowania na badanie z Komendy Policji lub od Starosty (za przekroczenie 24 punktów karnych, jazdę po alkoholu lub udział w wypadku drogowym)

osoby, które otrzymały skierowanie na badanie od lekarza (w celu zweryfikowania istnienia przeciwwskazań psychologicznych)

2. Czy do badania konieczne jest skierowanie?

W przypadku wykonywania badań z zakresu medycyny pracy wymagane jest posiadanie skierowania. Ponadto skierowanie muszą posiadać osoby, które utraciły prawo jazdy i starają się o jego przywrócenie.

3. Gdzie i od kogo otrzymuje się skierowanie na badanie?

W przypadku utraty prawa jazdy skierowanie otrzymuje się od Starosty (poprzez Urząd Komunikacji) lub z Komendy Policji.

Skierowanie można także otrzymać od pracodawcy lub lekarza medycyny pracy.

4 . Jak wygląda badanie psychotechniczne?

Podstawowe badanie psychologiczne kierowcy zaczyna się od wypełnienia ankiety przebiegu pracy zawodowej oraz kwestionariuszy osobowości. Następnie przechodzi się do wykonania testów sprawdzających prawidłowe funkcjonowanie procesów poznawczych oraz sprawności intelektualnej. Na koniec osoba badana wykonuje serię testów aparaturowych badających sprawność psychomotoryczną.

W razie rozpoznania pewnych nieprawidłowości wykonywane są dodatkowe testy kwestionariuszowe lub aparaturowe.

Na koniec psycholog przeprowadza wywiad i podsumowuje wyniki ze wszystkich przeprowadzonych testów oraz obserwacji osoby badanej. Następnie biegły psycholog podaje rzetelną informację zwrotną dotyczącą uzyskanych wyników badań, po czym wystawia orzeczenie o braku lub istnieniu przeciwwskazań psychologicznych zgodnych z celem badania. Na życzenie klienta wystawiana jest faktura za badanie.

5. Jaka jest cena badania?

Badania kierowców zawodowych mają cenę regulowaną ustawowo zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 8 lipca 2014 roku w sprawie badań psychologicznych osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, kierowców oraz osób wykonujących pracę na stanowisku kierowcy (Dz.U. 2014 poz. 937).

Ceny badań z zakresu medycyny pracy są ustalane przez kierownika danej pracowni psychologicznej.

6 . Co należy mieć ze sobą w dniu badania?

Po stawieniu się w Centrum Badań Psychologicznych należy przedstawić odpowiednie dokumenty :

Dokument tożsamości (prawo jazdy, dowód osobisty lub paszport).

Okulary bądź soczewki kontaktowe, aparat słuchowy- jeśli używamy.

Skierowanie na badanie psychologiczne, wystawione przez pracodawcę lub lekarza.

Skierowanie wystawione przez urząd miasta lub gminy w przypadku: jazdy po alkoholu, przekroczenia 24 punktów karnych, spowodowania wypadku drogowego, w którym jest zabity lub ranny.

7 . Czy badanie psychotechniczne wymaga specjalnego przygotowania?

Stawiając się na badanie należy być :

Wypoczętym

Trzeźwym (najlepiej po 48 godz. od spożyciu alkoholu)

Po umiarkowanym posiłku

W stanie ogólnego dobrego zdrowia i samopoczucia

8. Jaki jest okres ważności orzeczenia psychologicznego?

Osoby korzystające, w ramach obowiązków zawodowych, z samochodu służbowego, posługujące się prawem jazdy kategorii B, otrzymują od biegłego psychologa termin kolejnego badania zgodny z zaleceniami lekarza medycyny pracy. Termin ten nie może jednak przekraczać 3 lat.

Osoby kierujące pojazdem uprzywilejowanym, tramwajem, będące instruktorem lub egzaminatorem nauki jazdy oraz osoby wykonujące przewóz drogowy osób lub mienia mają obowiązek przystępować do badań psychotechnicznych co 5 lat (do 60 roku życia) lub co 30 miesięcy (po 60 roku życia).

UWAGA! :

osoby pragnące jedynie przedłużyć kategorię prawa jazdy wykonują badania psychotechniczne jedynie co 5 lat

wykonują badania psychotechniczne jedynie co 5 lat osoby przedłużające kwalifikacje – kod 95 w prawie jazdy, wykonujące transport drogowy na podstawie Ust. O Transporcie Drogowym z 2001 r. Art. 39k

Osoby, które otrzymały skierowanie na badanie psychotechniczne z Komendy Policji lub od Starosty oraz osoby skierowane na badanie od lekarza w przypadku otrzymania pozytywnego orzeczenia psychologicznego- nie otrzymują terminu kolejnego badania.

Osoby pracujące na stanowisku, które wymaga szczególnej sprawności psychofizycznej wykonują badania co 3-4 lata (do 50 roku życia) lub co 1-2 lata (po 50 roku życia).

9 . Czy osoba będąca krótkowidzem może ubiegać się o uprawnienia zawodowego kierowcy?

Przede wszystkim osoba taka musi przejść badanie okulistyczne. Osoby z wadą wzroku muszą stawić się na badanie psychotechniczne z dopasowanymi okularami lub soczewkami. Jeżeli wyniki testów aparaturowych będą oscylowały w granicach normy, nie powinno być przeciwwskazań do ubiegania się o uprawnienia kierowcy zawodowego.

10. Jakie stanowiska wymagają przeprowadzenia badań psychotechnicznych?

Poniższe podstawy prawne wskazują na zawody, które wymagają badań psychotechnicznych:

Dz.U.96.62.287 Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej (Dz. U. z dnia 1 czerwca 1996 r.).

(Dz. U. z dnia 1 czerwca 1996 r.). Dla operatorów i pracy na wysokości : Na podstawie wcześniejszych przepisów z Dziennika Ustaw nr 69 z dnia 25.04.1996 – określa się czynniki szkodliwe lub warunki uciążliwe zgodne z którymi operator zobligowany jest do przeprowadzenia badań sprawności psychotechnicznej.

: Na podstawie wcześniejszych przepisów z Dziennika Ustaw nr 69 z dnia 25.04.1996 – określa się czynniki szkodliwe lub warunki uciążliwe zgodne z którymi operator zobligowany jest do przeprowadzenia badań sprawności psychotechnicznej. Zabezpieczenia techniczne 2 stopnia na podstawie art. 210 § 6 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje: § 1. 1. Ustala się rodzaje prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej.

na podstawie art. 210 § 6 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje: § 1. 1. Ustala się rodzaje prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej. Wykaz wszystkich prac, o których mowa w ust. 1, określa załącznik do rozporządzenia. § 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 2 czerwca 1996 r.

Innymi słowy, osoby pracujące na stanowisku, które wymaga szczególnej sprawności psychofizycznej (przedstawiciel handlowy, reprezentant firmy, praca na wysokościach, operator wózka widłowego, operator maszyn w ruchu, etc.) oraz kandydaci na stanowiska kierownicze (skierowani przez lekarza medycyny pracy) są zobligowane do wykonania badań psychotechnicznych.

11 . Jak długo trwa badanie psychotechniczne?

Czas badania jest zależny od celu jego wykonywania oraz tempa pracy osoby badanej. Ponadto uprawniony psycholog ma możliwość wykonania dodatkowych testów, w przypadku istnienia zastrzeżeń w stosunku do stanu psychicznego danej osoby.

Średnio badanie trwa od 1 godziny do 2 godzin.

12 . Co należy zrobić w przypadku zgubienia aktualnego oświadczenia psychologicznego?

W przypadku zgubienia lub zniszczenia orzeczenia należy zgłosić się do uprawnionego psychologa, który je wydał i poprosić o wykonanie duplikatu dokumentu.

13 . Co należy zrobić w przypadku otrzymania orzeczenia negatywnego?

Osoba badana lub podmiot kierujący na badanie psychologiczne, którzy nie zgadzają się z treścią orzeczenia psychologicznego mogą- w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia psychologicznego- za pośrednictwem uprawnionego psychologa, który je wydał, wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania psychologicznego do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby badanej.

14 . Czy sytuacja zmiany pracy wymaga ponownego wykonania badań psychotechnicznych?

Ponowne badania psychotechniczne podczas zmiany miejsca zatrudnienia ma obowiązek przejść osoba, która korzysta, w ramach pracy zawodowej, z samochodu służbowego kategorii B. Osoby posiadające kwalifikacje, będące kierowcami zawodowymi nie muszą ponownie wykonywać badań psychotechnicznych chyba, że jest to wymóg nowego pracodawcy.

15 . Jaka jest różnica pomiędzy badaniami kierowców na kategorię C, D, E od kierowców korzystających z z samochodów służbowych?

Badania obu kategorii kierowców nie różnią się między sobą znacząco. W zależności od decyzji psychologa badanie może zawierać w sobie inne testy papierowe. Na koniec wydawane są różne orzeczenia psychologiczne w zależności od celu badania.

16 . Jaki jest termin wykonania badania psychotechnicznego posiadając skierowanie od Starosty lub z Komendy Policji?

W przypadku otrzymania skierowania z Komendy Policji lub od Starosty kierowca ma 30 dni na wykonanie badania psychotechnicznego i złożenie orzeczenia u właściwego Starosty.

17 . Co w przypadku zgubienia skierowania na badanie?

W sytuacji gdy osoba zostaje skierowana na badanie, a samo skierowanie ulegnie zniszczeniu lub zostanie zgubione należy zgłosić się do odpowiedniej placówki (Komenda Policji, pracodawca, ect.) i poprosić o wykonanie duplikatu dokumentu. Bez skierowania badanie psychotechniczne nie może zostać przeprowadzone.

18 . Jakie są podstawy prawne przeprowadzania badań psychotechnicznych?

Badania kierowców zawodowych:

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 lipca 2014 r. w sprawie badań psychologicznych osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, kierowców oraz osób wykonujących pracę na stanowisku kierowcy ( U. 2014 poz. 937 )

) Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców ( U. 2014 poz. 949)

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami ( U. 2011 nr 30 poz. 151)

Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. 2001 nr 125 poz. 1371)

Badania z zakresu medycyny pracy :

Psychotesty dla kierowców przykłady

Zapisz się do mojego newslettera psychotestów i badań psychologicznych kierowców. Unikalne informacje dla subskrybentów.

Psychotesty dla kierowców przykłady wirtualnych symulatorów./ Przykładowe symulacje psychotechniczne.

Wiele osób, które nie miały do czynienia z badaniami psychotechnicznymi zadaje po prostu pytanie “jak wyglądają psychotesty ?”.

Poniżej, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu prezentuję kilka wirtualnych symulatorów,

opartych na bardzo podobnych zasadach jak urządzenia w pracowniach psychologicznych.

Bazę tą będę stopniowo rozszerzał w miarę tworzenia nowych projektów

Wadą moich przykładów psychotestów dla kierowców jest konieczność posiadania komputera oraz umiejętność sprawnego posługiwania się myszką. Może to sprawiać kłopot starszym osobom. ale te z reguły już kilka razy były poddane badaniom psychologicznym i nie potrzebują tej wiedzy.

Przejście psychotestów na moich wirtualnych maszynach służy tylko zapoznaniu się z ideą badania i w żadnym wypadku nie może być podstawą roszczeń wobec psychologa transportu.

Normy dla kierowców starszych [powyżej 45 rż]są nieco obniżone, więc proszę się nie przejmować nieco gorszymi wynikami w takim przypadku

Życzę dobrych wyników na moich darmowych symulatorach i dobrej zabawy .

Test do badania ostrości wzroku – przygotuj okulary [jeżeli nosisz]

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak wygląda badanie psychotechniczne

(psychologiczne)?

ROZPOCZĘCIE

Badanie psychologiczne zawsze rozpoczyna się rejestracją oraz wywiadem z osobą badaną.

W zależności od stanowiska na jakie przeprowadzone ma być badanie psycholog dobiera odpowiednie metody.

Badanie psychologiczne składa się z II etapów :

I etap to badania kwestionariuszowe i testowe

Testy i kwestionariusze psycholog dobiera ze względu na stanowisko pracy.

Powyższe metody stosuje się celem określenia ce

ch osobowości

np. funkcjonowania w trudnych sytuacjach, dojrzałość społeczną

Podczas pierwszego etapu badania przeprowadza się również testy sprawności intelektualnej oraz procesów poznawczych np. podzielności, przerzutności i koncentracji uwagi

II etap to badania aparaturowe

W tej części badania określa się sprawność psychomotoryczną za pomocą specjalistycznej aparatury

Mierzy się adekwatność i szybkość reakcji, zdolność podejmowania decyzji oraz koordynację wzrokowo-ruchową a w przypadku kierowców pojazdów służbowych wykonuje się dodatkowo badania reakcji na olśnienie oraz widzenia zmierzchowego.

ZAKOŃCZENIE

Badanie kończy się obliczaniem i interpretacją wyników oraz przedstawieniem ich osobie badanej wraz z wydaniem orzeczenia lub zaświadczenia psychologicznego o braku lub istnieniu przeciwwskazań psychologicznych do pracy na określonym stanowisku

Ile trwa badanie psychotechniczne?

Badanie psychotechniczne trwa od ok 40 min do 1,5 godziny w zależności od stanowiska, celu badania oraz sprawności i predyspozycji osoby badanej

Jak przygotować się na badanie psychologiczne?

Nie należy spożywać alkoholu (lub środka działającego podobnie do alkoholu) około 24 godz przed badaniem

Należy być wypoczętym, zdrowym po przespanej nocy

Co zabrać na badanie psychologiczne?

prawo jazdy

skierowanie na badanie (jeżeli dotyczy)

dowód osobisty

okulary (jeśli są używane)

Kto na badanie psychologiczne musi zgłosić się ze skierowaniem?

Kierowcy za jazdę pod wpływem alkoholu (starosta)

Kierowcy po przekroczeniu 24 punktów karnych(starosta)

Uczestnicy wypadku (starosta)

Kierowca, który w okresie próbnym popełnił co najmniej 2 wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji(starosta)

Kierowca zatrudniony na stanowisku kierowcy kat. C, C+E, D, D+E (pracodawca)

Kierowcy lub kandydaci kierowani przez lekarza (lekarz)

Kierowcy pojazdów służbowych kat. B (lekarz)

Pracownicy wykonujący pracę na stanowiskach wymagających zwiększonej sprawności psychoruchowej np. operatorzy, prace na wysokości (lekarz)

Bez skierowania zgłaszają się osoby:

Kandydaci oraz kierowcy kat. C,C+E,D,D+E

kierowcy-przedsiębiorcy, którzy sami wykonują przewóz drogowy np. TAXI

instruktorzy i egzaminatorzy

kierowcy pojazdów uprzywilejowanych i przewożących wartości pieniężne

Badania psychotechniczne kierowcow krakow

PSYCHOTESTY: TESTY cz.1 – osobowość – Psychologia transportu dla każdego

Rozporządzenie w sprawie badań psychologicznych. Witajcie, dziś zaczynam kolejną część w ramach tego cyklu. Czyli chcę Wam zaprezentować badanie psychologiczne pod kątem stosowanych testów. Jak wiecie to, co ma zdiagnozować psycholog podczas badania psychologicznego dość precyzyjnie określa nam rozporządzenie w sprawie badań psychologicznych kierowców.

§ 4. 1. Zakres badania psychologicznego w zakresie psychologii transportu obejmuje: 1) wywiad bezpośredni i obserwację osoby badanej; 2) badania narzędziami diagnostycznymi; 3) ocenę i opis osoby badanej pod względem: a) sprawności intelektualnej i procesów poznawczych, b) osobowości, z uwzględnieniem funkcjonowania w trudnych sytuacjach, a także dojrzałości społecznej, c) sprawności psychomotorycznej.

Diagnoza psychologiczna W ramach cyklu: „jak wyglądają psychotesty” omówiłam już dla Was jak wygląda wywiad i część aparaturowa. Teraz przejdę do części testowej. Jak widzicie mamy tutaj do oceny nie tylko sprawność intelektualną wraz z funkcjonowaniem procesów poznawczych, ale także osobowość, funkcjonowanie w sytuacjach trudnych, dojrzałość społeczną, często także cechy temperamentu, sposób radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Należy także pamiętać, o tym, że im z trudniejszą sytuacją diagnostyczną spotyka się psycholog, tym prawdopodobnie użyje więcej narzędzi, które mają ułatwić diagnozę. I mimo tego, że rozporządzenie określa co, ma być zbadane, daje też psychologom możliwość poszerzenia tego badania.

Uprawniony psycholog, jeżeli wymaga tego realizacja celu badania, dokonuje diagnozy: 1) cech osobowości mających wpływ na powstrzymanie się od prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu; 2) zaburzeń emocjonalnych pourazowych; 3) deficytów poznawczych; 4) szczególnych predyspozycji wskazanych dla instruktorów, egzaminatorów, kierowców pojazdów uprzywilejowanych i osób wykonujących zawód kierowcy.

W zakresie oceny osobowości uprawniony psycholog dobiera narzędzia i techniki diagnostyczne pozwalające ustalić dojrzałość społeczną rozumianą tutaj jako rozumienie norm, samokontrolę, przystosowanie oraz dojrzałość emocjonalną czyli to w jaki sposób osoba badana radzi sobie w sytuacjach trudnych i czy jest zrównoważona emocjonalnie.

Czym badać osobowość?

Na rynku dostępnych jest wiele testów mierzących różne cechy osobowości, temperamentu, a także np. radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Rozporządzenie nakłada na nas psychologów obowiązek korzystania z: „testów i urządzeń diagnostycznych, spełniających warunki standaryzacji, obiektywizmu, normalizacji, rzetelności i trafności, w tym w miarę możliwości posiadające udowodnioną trafność diagnostyczną w badaniach psychologicznych kierowców;”. Oczywiście Pracownia Testów Psychologicznych (https://www.practest.com.pl/) daje nam dostęp do wielu ciekawych narzędzi diagnostycznych. Ponad to z pomocą, co do wyboru metody przychodzi nam metodyka. Jeżeli chodzi o badanie osobowości to z reguły mamy do czynienia albo z klasycznymi metodami kwestionariuszowymi albo z metodami projekcyjnymi. W psychologii transportu zdecydowanie korzysta się z tych pierwszych ze względu na podejście psychometryczne. Są dostępne testy za równo wielowymiarowe, jak i nastawione na diagnozę konkretnej/konkretnych cech. Na stronie Pracowni Testów Psychologicznych, jeśli chodzi o wielowymiarowe kwestionariusze, jest zaproponowanych 8 testów. W psychologii transportu najczęściej wykorzystuje się dwa z nich, czyli EPQ-R i NEO-FFI. Dostęp do tych testów jest zarezerwowany wyłącznie dla psychologów. Te dwa testy i te dwie teorie osobowości, tak naprawdę są już prezentowane na studiach magisterskich. Na studiach podyplomowych powinno omawiać się je pod kątem wykorzystywania diagnozy tymi narzędziami do oceny zachowania osoby badanej w ruchu drogowym.

Dostępne testy osobowości

odpowiedzi typu TAK/NIE lub na kilkustopniowej skali. Testy osobowości składają się z twierdzeń, na które osoba badana udziela odpowiedzi. Mogą to byćodpowiedzi typu TAK/NIE lub na kilkustopniowej skali.

Przedstawię Wam krótką charakterystykę tych testów w oparciu o oficjalne dane publikowane przez Pracownię Testów Psychologicznych. Ze względu na to, że tymi metodami mogą badać jedynie psycholodzy, nie mogę zdradzać zbyt wielu szczegółów. Polecam także przeczytać mój artykuł o tym na co zwracać uwagę podczas rozwiązywania testów.

EPQ-R

Liczba pytań: 106

Sposób odpowiadania: TAK/NIE

Skale diagnostyczne: neurotyczność, ekstrawersja, psychotyzm, skala kłamstwa (i dwie dodatkowe skale, które jednak nie pozwalają na interpretację ich jako wskaźników skłonności do uzależnień lub do przestępstw).

Test zawiera także wersję skróconą narzędzia – jest tam 48 pytań i diagnozuje on tylko 4 podstawowe skale.

Przykład pytania: Czy masz wiele różnych hobby?

NEO-FFI

Liczba pytań: 60

Sposób odpowiadania: skala 5-stopniowa (zdecydowanie nie zgadzam się – nie zgadzam się – nie wiem – zgadzam się- zdecydowanie zgadzam się)

Skale diagnostyczne: neurotyczność, ekstrawersja, otwartość na nowe doświadczenie, ugodowość, sumienność

Psychotesty kierowców – badania i testy psychologiczne

Do niedawna wszystko, co miało w swojej nazwie frazę „psycho”, kojarzyło się z czymś generującym stres. Psychotesty nie są wyjątkiem, choć jedynie wśród osób, które ich jeszcze nie doświadczyły. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego nie powinieneś się ich obawiać. Sprawdzisz też, kto na takie badanie musi się udać, a kto może, i czy psychotesty dla kierowców zawodowych są obowiązkowe.

Kto musi zdawać psychotesty dla kierowców?

Jakie osoby są zobligowane do cyklicznego przechodzenia badań psychologicznych kierowców? Zaliczają się do nich:

kandydaci na kierowców kat. C, C+E, D;

szkoleniowcy w nauce jazdy;

instruktorzy i egzaminatorzy z WORD;

pracownicy transportu;

operatorzy maszyn np. wózków widłowych

osoby przewożące wartości pieniężne;

kierowcy, którzy przekroczyli sumę 24 punktów karnych lub prowadzili auto pod wpływem środków odurzających i psychoaktywnych.

Natomiast takie badanie kierowcy nie jest obowiązkowe, ale zalecane takim osobom jak:

kierowcy pojazdów uprzywilejowanych;

przedstawiciele handlowi;

serwisanci mobilni;

wszyscy, którzy często wykorzystują auto w celach zawodowych.

Psychotesty na kierowcę – co mają na celu?

Psychotesty na kierowcę mają za zadanie ustalić, w jakim stopniu dana osoba jest zdolna do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Kluczową zasadą jest zapewnienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego bezpieczeństwa. Psychotesty dają wgląd w sprawność psychomotoryczną kandydata lub kierowcy. Zapewniają też specjalistyczną wiedzę na temat zdolności poznawczych. W skład takich informacji wchodzą:

cechy osobowości;

działanie w chwilach stresujących;

dojrzałość emocjonalna i społeczna;

spostrzegawczość i koncentracja podczas jazdy.

Badania psychologiczne na prawo jazdy – ważność badań

Jak długo ważne są badania psychotechniczne na prawo jazdy? Dla osób, które są zobowiązane prawnie, by wykonywać psychotesty w pracowniach psychologicznych, częstotliwość wynosi 5 lat. Warunkiem jest aktywność zawodowa w danej branży.

Są jednak wytyczne, które ograniczają ważność badań, a uzależnione są np. od wieku danej osoby, jej skłonności do zażywania substancji psychoaktywnych lub niedostosowywania się do przepisów ruchu drogowego. Jak to wygląda w praktyce? Otóż:

osoby po 60. roku życia muszą wykonywać psychotesty dwa razy częściej, co 2,5 roku;

osoba skierowana na psychotesty z powodu maksymalnej liczby punktów karnych lub jazdy „pod wpływem” uzyskuje bezterminowy wynik.

Na czym polegają najnowsze psychotesty dla kierowców?

Zastanawiasz się być może, na czym polegają psychotesty dla kierowców? Przeprowadzane są one przez psychologów. Osoba podlegająca badaniu przechodzi przez jego wszystkie etapy. Psychotesty składają się z 3 części:

badanie osobowości;

ocena zdolności intelektualnych;

testy psychomotoryczne przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

Jak wyglądają testy psychologiczne – wszystkie etapy. Co odpowiedzi mówią o twoim zdrowiu?

Każdy z fragmentów badań skupia się na innych kwestiach i przebiega w odmienny sposób. Poniżej omówiono je krok po kroku.

Psychotesty i badanie osobowości

Na samym początku osoba badana musi wypełnić przygotowane kwestionariusze. Dają one wgląd w cechy osobowości uwydatniające się w konkretnych sytuacjach. Uzupełnieniem obrazu danej osoby jest rozmowa z psychologiem i odpowiedzi na postawione pytania i przykładowe scenariusze.

Psychotesty a ocena zdolności intelektualnych

W tym etapie psychotesty polegają na wypełnieniu ułożonych przez specjalistę testów. Oceniają one zdolność uwagi i sprawności intelektualnej.

Psychomotoryka

Ostatnia część badań wykorzystuje kilka urządzeń, które oceniają umiejętności fizyczne połączone z psychicznymi i konkretnymi umiejętnościami. W tym celu określa się:

zdolność widzenia po zmroku;

ocenę prędkości i odległości;

koordynację wzrokowo-ruchową;

czas reakcji na bodźce.

Jak rozwiązywać testy psychologiczne dla kierowców? Co warto wiedzieć?

Kluczowych jest kilka elementów, by wynik okazał się miarodajny. Przede wszystkim przyjdź na nie wypoczęty. Oczywiście, nie zawsze jest to w 100 procentach możliwe, ale mając w planach psychotesty, nie planuj poprzedniego dnia wysiłku na siłowni. Poza tym, przygotuj odpowiednie obuwie. Panie muszą unikać obcasów i klapków; mężczyźni powinni zakładać pełne buty z piętami. Warunkiem przystąpienia do badania jest:

posiadanie skierowania lekarskiego, jeżeli było wydane;

okazanie dokumentu tożsamości;

zabranie ze sobą okularów, jeśli badany je nosi.

Kluczowe znaczenie ma podejście emocjonalne do badania. Pamiętaj, że psychotesty mają ocenić twoje umiejętności i zachowanie, ale nie są egzaminem. Dlatego postrzeganie ich w kategorii „zdam czy nie zdam” jest błędne i wprowadza niepotrzebny niepokój. Pamiętaj, że nie da się do końca określić, jak rozwiązywać testy psychologiczne dla kierowców. Nie oceniają one bowiem wiedzy.

Jak długo trwają psychotesty dla kierowców?

Zwykle wszystkie 3 etapy zajmują co najmniej godzinę. Czas ten jest uzależniony od umiejętności wypełniania formularzy i testów, jak również samych potrzeb osoby badanej. Psycholog musi mieć pewność co do końcowego orzeczenia, dlatego niekiedy jest zobowiązany uzyskać więcej informacji. Jednak zazwyczaj czas trwania psychotestów mieści się w przedziale pomiędzy 60 a 90 minut.

Czy psychotesty dla kierowców zawodowych muszą wykonywać też inni?

Prawo nie zobowiązuje kierowców niezawodowych, by regularnie przechodzili psychotesty. Jednak rozsądek podpowiada, żeby osoby regularnie i często korzystające z pojazdów mechanicznych w pracy zawodowej odbywały takie badania co jakiś czas. Niekiedy nawet osoby niezwiązane zawodowo z autami decydują się na takie badania dla oceny własnych umiejętności.

Jaki jest koszt testów psychologicznych?

Jeżeli to pracodawca wysyła cię na odpowiednie badania dla kierowców, wtedy nie jesteś zobowiązany do ich opłacenia z własnych środków. To zlecający pokrywa wszystkie koszty. Jeżeli chcesz odbyć takie badanie indywidualnie lub prowadzisz firmę, psychotesty opłacisz ze środków osobistych. Najczęściej kwota oscyluje wokół 150 zł, chociaż nie jest to regułą.

Podsumowując temat – psychotesty to nic innego jak badanie predyspozycji. Dlatego nie musisz się ich obawiać ani stresować przed wejściem do gabinetu. Spokój jest twoim sprzymierzeńcem.

키워드에 대한 정보 psychotesty pytania dla kierowców

다음은 Bing에서 psychotesty pytania dla kierowców 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych

  • psychotesty
  • jak rozwiązywać testy psychologiczne
  • psychotechnika
  • testy psychologiczne na prawo jazdy
  • psychotesty na prawo jazdy
  • testy psychologiczne

5 #zasad #rozwiązywania #testów #psychologicznych


YouTube에서 psychotesty pytania dla kierowców 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych | psychotesty pytania dla kierowców, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  일본 혼혈 Av | 한일혼혈 그녀가 Av배우를 선택할 수 밖에 없었던 이유 12900 명이 이 답변을 좋아했습니다

Leave a Comment