Regulamin Ubioru W Pracy Wzór | Prawo Pracy #1 – Zasady Prawa Pracy 277 개의 가장 정확한 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “regulamin ubioru w pracy wzór – PRAWO PRACY #1 – ZASADY PRAWA PRACY“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Prawo dla Ciebie 이(가) 작성한 기사에는 조회수 12,188회 및 좋아요 207개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

regulamin ubioru w pracy wzór 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 PRAWO PRACY #1 – ZASADY PRAWA PRACY – regulamin ubioru w pracy wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Cześć! Witamy na naszym kanale Prawo dla Ciebie i w pierwszym z naszych odcinków z serii prawa pracy. Będzie to odcinek poświęcony podstawowym zasadom prawa pracy. Zapraszamy!
Prawo dla Ciebie – proste prawo dla każdego. Zapraszamy serdecznie w każdy czwartek o godzinie 17:00!
Link do artykułu ze źródłami, w którym jeszcze bardziej zgłębiamy temat:
http://prawodlaciebie.com.pl/zasady-prawa-pracy/
Nasze social media:
Strona internetowa: http://prawodlaciebie.com.pl/
Instagram: https://www.instagram.com/prawodlaciebie/
Facebook: https://www.facebook.com/prawodlaciebie2
E-mail: [email protected]
#prawodlaciebie #prawopracy #prawo #kurs #szkolenie #online

regulamin ubioru w pracy wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Zarządzenie dotyczące ubioru pracowników (fragment)

Zarządzenie dotyczące ubioru pracowników (fragment) … innych kroków wobec pracownika, opierając się na postanowieniach § …, Regulaminu Pracy Spółki .

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.proxima-biurorachunkowe.pl

Date Published: 9/21/2021

View: 5575

Regulamin dotyczący ubioru w biurze, wzór. Porady dla pani …

Regulamin dotyczący ubioru w biurze, wzór. Porady dla pani biura – ubrania do pracy. Nie każda praca zapewnia przestrzeganie dress code’u, …

+ 더 읽기

Source: minikar.ru

Date Published: 2/15/2021

View: 1327

Wytyczne dotyczące ubioru – Akwen Czerwonak

Wzór oświadczenia pracownika o zapoznaniu się z wytycznymi dotyczącymi … porządkową przewzianą w Kodeksie Pracy, Regulaminie Pracy, …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: akwenczerwonak.pl

Date Published: 7/10/2022

View: 3479

Dress code – jak poprawnie powinni być ubrani pracownicy?

Starannie dobrany ubiór kojarzy się z kompetencją i profesjonalnym podejściem. … Dress code w regulaminie pracy – co mówią przepisy?

+ 여기에 표시

Source: inewi.pl

Date Published: 10/27/2022

View: 838

Jak wprowadzić zasady ubioru w firmie – rp.pl

Pracodawca może wyznaczyć wyraźne zasady dotyczące obowiązujących strojów w pracy. Dzięki regułom takiej zakładowej elegancji może wzrosnąć …

+ 여기에 표시

Source: www.rp.pl

Date Published: 10/22/2021

View: 2842

Załącznik Nr 3 do regulaminu pracy

3) dla elementów ubioru wymienionych w ust. 7 pkt 3 i 4 do dnia 31 maja roku kalendarzowego, w którym pracownik otrzymał odzież służbową za miesiące styczeń.

+ 더 읽기

Source: bip.um.szczecin.pl

Date Published: 8/25/2022

View: 2639

Odzież służbowa a przepisy – Dress Code

Charakterystyka stroju firmowego, obowiązek i zasady jego noszenia oraz właściwego stałego oznakowania winny być szczegółowo określone w Regulaminie Pracy, …

+ 여기를 클릭

Source: www.dresscode.pl

Date Published: 6/2/2021

View: 6035

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

kary porządkowe w przypadku stroju, pracodawca powinien jasno określić zasady obowiązujące w zakładzie pracy, ustalić je w formie pisemnej i w …

+ 여기에 더 보기

Source: www.praca.pl

Date Published: 5/4/2021

View: 4040

Dress code w pracy – co to jest? Jaki jest strój formalny?

Dress code to zasady dotyczące dopasowania odpowiedniego stroju do okazji. To też element savoir-vivre, obecny we wszystkich kulturach na …

+ 여기에 더 보기

Source: interviewme.pl

Date Published: 3/27/2021

View: 554

주제와 관련된 이미지 regulamin ubioru w pracy wzór

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 PRAWO PRACY #1 – ZASADY PRAWA PRACY. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

PRAWO PRACY #1 - ZASADY PRAWA PRACY
PRAWO PRACY #1 – ZASADY PRAWA PRACY

주제에 대한 기사 평가 regulamin ubioru w pracy wzór

  • Author: Prawo dla Ciebie
  • Views: 조회수 12,188회
  • Likes: 좋아요 207개
  • Date Published: 2020. 12. 20.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=opuwrV2melA

Czy pracodawca może wymagac ubioru?

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikom nieodpłatnie odzieży i obuwia roboczego spełniające wymagania polskich norm, jeśli strój pracownika może ulec zabrudzeniu lub zniszczeniu w trakcie wykonywania pracy lub jeśli jest wymagany ze względów technologicznych, sanitarnych lub wynikających z …

Czy pracodawca może narzucić określony styl ubierania się?

Pracodawca może podjąć decyzję o używaniu przez pracownika stosownej odzieży służbowej – reprezentacyjnej. Mając na uwadze odpowiedni standard pracy, Pracodawca powinien w Regulaminie Pracy umieścić zapisy o obowiązku noszenia strojów firmowych podczas wykonywania przez pracowników obowiązków służbowych.

Jak powinien być ubrany pracownik biurowy?

Panie pracujące w biurze mają większe możliwości niż panowie. Dozwolone są sukienki i spódnice, a także damskie garnitury, żakiety i garsonki. Dobrym zestawem będzie elegancka marynarka połączona z koszulową bluzką lub eleganckim topem oraz spodniami od garnituru, lub klasyczną spódnicą w tym samym kolorze.

Jak wyglądać profesjonalnie czyli strój do pracy?

Postawmy na stonowane kolory, takie jak czerń, granat, szarość, biel, beż czy brąz i starajmy się – nawet jeżeli nie jest to od nas wymagane – wyglądać schludnie i elegancko. Jak już wspominaliśmy, odpowiedni dobór stroju składa się na nasz profesjonalizm – dlatego nie warto pomijać tej kwestii.

Czego nie wolno nosić w pracy?

6 rzeczy, których mężczyzna nigdy nie powinien założyć latem do…
  1. Nie zakładaj koszuli w hawajskim stylu. Koszula w hawajskie lub kwiatowe wzory kojarzy się z wakacjami, a nie pracą. Zaś krzykliwe kolory zbyt mocno rzucają się w oczy. Latem, zamiast założyć ją do biura, zostaw w szafie. …
  2. Nie zakładaj sandałów i klapek.

Jaki obowiązuje dress code?

ciemny garnitur i jasna koszula). Klasyczny dress code w przypadku mężczyzn opiera się na ciemnym garniturze (granatowy, grafitowy, szary) i krawacie, jasnej koszuli (najczęściej biała i błękitna) i klasycznych półbutach. Coraz więcej firm pozwala jednak na mniej elegancki ubiór (tzw.

Jak nie ubierać się do pracy?

Jak się NIE ubierać do pracy? Lista rzeczy ZAKAZANYCH
  • Gumki frotki. Są dobre dla małych dziewczynek. …
  • Elegancki dres. Dres odpada kategorycznie, nawet w eleganckim wydaniu. …
  • Długie wisiorki. …
  • Koszulki z hasłami politycznymi, religijnymi, seksistowskimi. …
  • Ubrania w zwierzęce wzory.

Czego nie ubierać do biura?

Staraj się nie ubierać zbyt pstrokato i kolorowo do pracy. Postaw na czerń, granat, bordo i inne ciemne, stonowane kolory. Oczywiście zawsze na czasie jest także elegancka biel, która w połączeniu z granatowymi jeansami sprawdzi się doskonale w każdym biurze. Czy musisz zakładać śnieżnobiałą koszulę?

Czy do pracy można isc w krotkich spodenkach?

Jak więc widać, uznajemy krótkie spodenki za strój wakacyjny, a nie taki który można założyć do pracy. Czy jednak szef może zabronić przychodzenia w określonym stroju albo nakazać określony ubiór? Okazuje się, że tak. Większość firm ma ustalony dress code, czyli sposób ubierania się pracowników.

W co się ubrać do pracy w biurze?

Ogólne, podstawowe zasady ubioru do pracy to:
  • Spódnica czy sukienka nie powinny odsłaniać kolana.
  • Bluzka powinna mieć rękaw przynajmniej do połowy ramienia.
  • Dekolt nie powinien być zbyt głęboki i odsłaniać piersi.
  • Zrezygnuj z prześwitujących materiałów.
  • Wybieraj raczej neutralne barwy i stonowane desenie ubrań

Jak powinna być ubrana sekretarka?

Ubiór sekretarki powinien składać się z następujących elementów: l Klasyczny kostium – żakiet ze spodniami (tradycyjna długość) lub spódnicą (tuż przed kolano lub tuż za) w stonowanych kolorach (najlepsze są: brąz, szary, czarny, granatowy, beżowy).

Jak wygląda strój formalny?

Strój formalny powinien być prosty, klasyczny i utrzymany w stonowanej kolorystyce. Może się składać zarówno z sukienki do biura, jak i spódnicy, bluzki i spodni, które spełnią zasady dress code’u.

Jak wprowadzić dress code w firmie?

Wytyczne zawarte w regulaminie muszą być podane do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty w firmie, tak by mieli oni możliwość zapoznania się z nimi. Zasady firmowego dress code‘u można również sformułować w wewnętrznej instrukcji lub nawet w umowie o pracę.

Co to znaczy strój formalny?

Styl formalny w modzie jest określeniem ubrań, które można wybrać do niecodziennej okazji. Określa nie tylko rodzaj ubrań, ale również ich kolorystykę.

Co to jest dress code?

Dress code to zbiór zasad dotyczących ubioru na konkretne okazje i okoliczności. Dotyczy najczęściej sytuacji zawodowych i oficjalnych — stroju w biurze, podczas przyjęć i wydarzeń o formalnym charakterze.

Czy pracodawca może ingerowac w wyglad pracownika?

Reasumując pracodawca ma prawo ingerować w wygląd pracownika w granicach uregulowanych w specjalistycznych przepisach oraz w zakresie w jakim wiąże się to ze świadczeniem przez niego pracy.

Jak ukarać pracownika za zniszczenie mienia?

Zasady odpowiedzialności pracownika za powierzone mu mienie określają przepisy działu piątego kodeksu pracy. Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 124. § 1, pracownik odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w mieniu, które powierzono mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się.

Czy pracodawca odpowiada za rzeczy pracownika?

Choć przepisy Kodeksu pracy nie wspominają o tym wprost, pracodawca odpowiada za rzeczy należące do pracownika, a pozostawione na terenie zakładu pracy.

Czy pracodawca odpowiada za kradzież pracownika?

Umowa odpowiedzialności materialnej dotyczy przede wszystkim sprzętu i narzędzi wykorzystywanych przez pracownika. Nawet jeśli pracodawca wyposaży sklep w zwykłe kamery, a kradzieże wciąż się zdarzają, nie może on pociągnąć do odpowiedzialności materialnej pracowników.

czy pracownik musi stosować się do niego stosować?

Autor

Emilia Lazarowicz Artykuły autora

Pracuje w firmie kilka lat. Nigdy nie występowały w firmie problemy na tle ubioru pracowników. Mimo to szef zdecydował, że wprowadzi dress code – koszule i kamizelki z logo firmy. Mało któremu pracownikowi spodobał się ten pomysł. Szef zagroził, utratą premii, jeśli jego polecenie nie będzie przestrzegane. Czy pracodawca może zmusić pracownika do określonego ubioru w pracy?

Monika, Pabianice

Mało kto lubi stosować się do z góry narzuconych zasad. Jedną z takich reguł może być obowiązujący w miejscu pracy dress code. Należy pamiętać, że w pracy nadrzędny jest interes przedsiębiorcy, a nie poglądy pracowników. Oczywiście, jeżeli pracodawca szanuje przy tym godność pracownika i jego dobra osobiste.

Dress code a Kodeks pracy

Kodeks pracy w artykule 1041 stwierdza, że pracodawca może określić strój obowiązujący w miejscu pracy, a wszystkie regulacje z tym związane powinny być ujęte w wewnętrznym regulaminie zakładu pracy. Co istotne strój firmowy, powinien być zgodny z zachowaniem godności pracownika i jego dóbr osobistych. Ponadto pracodawca może egzekwować przestrzeganie zasad ubioru zapisanych w regulaminie przez stosowanie kar takich jak obniżenie premii uznaniowej, udzielenie upomnienia lub nagany. W szczególnych sytuacjach pracodawca może zwolnic pracownika dyscyplinarnie – kiedy nieodpowiedni strój pracownika mógł zagrozić interesom firmy i wpłynąć negatywnie na jej wizerunek. Jeśli w przedsiębiorstwie obowiązuje określony dress code, nowy pracownik powinien zostać o nim poinformowany jeszcze przed podpisaniem umowy.

Strój służbowy a bhp

Należy również zwrócić uwagę, że zupełnie czym innym jest strój służbowy – reprezentacyjny (dress code), a czym innym odzież ochronna i robocza wskazana z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikom nieodpłatnie odzieży i obuwia roboczego spełniające wymagania polskich norm, jeśli strój pracownika może ulec zabrudzeniu lub zniszczeniu w trakcie wykonywania pracy lub jeśli jest wymagany ze względów technologicznych, sanitarnych lub wynikających z przepisów BHP. Bez względu na to, czy pracownika w miejscu pracy obowiązuje strój służbowy czy odzież robocza, wymaganie przez pracodawcę określonego stroju w miejscu pracy wiąże się również z obowiązkiem jego prania i konserwacji. Jeśli pracodawca nie może tego zapewnić, ten obowiązek może przenieść na pracowników, rekompensując im to wypłacanym ekwiwalentem za pranie.

Znaczenie dress code dla wizerunku firmy

Odzież służbowa a przepisy

1. Dress code – historia, rola i znaczenie ubioru

1.7. Odzież służbowa a przepisy

Pracodawca może podjąć decyzję o używaniu przez pracownika stosownej odzieży służbowej – reprezentacyjnej. Mając na uwadze odpowiedni standard pracy, Pracodawca powinien w Regulaminie Pracy umieścić zapisy o obowiązku noszenia strojów firmowych podczas wykonywania przez pracowników obowiązków służbowych. Charakterystyka stroju firmowego, obowiązek i zasady jego noszenia oraz właściwego stałego oznakowania winny być szczegółowo określone w Regulaminie Pracy, obowiązującym każdego pracownika na podstawie umowy o pracę.

Możliwe są różne rozwiązania w zakresie zaopatrzenia pracowników w odzież służbową:

Każdy pracownik dokona zakupu stroju firmowego indywidualnie w imieniu Pracodawcy w oparciu o wytyczne (charakterystyka elementów, kolorystyka) wskazane w Regulaminie Pracy, zaopatrzy je w dostarczone przez pracodawcę trwałe oznaczenia firmowe (nazwa, logo) i będzie korzystał z niego w czasie pracy tylko i wyłącznie podczas realizacji zadań służbowych. Pracodawca zaś będzie zwracał pracownikowi poniesione koszty zakupu ubrania służbowego do wysokości określonego limitu rocznego. Szczegółowe zapisy powinien zawierać załącznik do Regulaminu Pracy lub przepisy wewnątrzzakładowe, np. w formie uchwały zarządu, polecenia dyrekcji itp. Pracodawca sam zakupi stroje firmowe dla wszystkich pracowników i przekaże im do użytkowania formułując szczegółowo w Regulaminie Pracy zasady dotyczące jego użytkowania i ewentualnego zwrotu.

1. Czym są stroje firmowe?

Przepisy nie definiują pojęcia stroju firmowego (ubioru służbowego) ani też pojęcia umundurowania, można jednak w oparciu o istniejące w praktyce interpretacje stwierdzić, iż strojem firmowym będzie taki ubiór, którego noszenie przy świadczeniu pracy jest obowiązkiem pracownika. Strój firmowy powinien charakteryzować się jakimś stopniem wyróżnienia (logo pracodawcy, określona barwa, krój), powodującym, że niemożliwe czy też niecelowe byłoby używanie go na potrzeby prywatne pracownika, a to oznacza, że winien być wykorzystywany jedynie do celów związanych z wykonywaniem obowiązków powierzonych w ramach stosunku pracy. Ważne, aby – ustalając wzory służbowych ubrań – pracodawca dostosował je do rodzaju wykonywanej przez pracowników pracy, warunków panujących na danym stanowisku, a także aby odzież ta nie naruszała godności lub innych dóbr osobistych pracowników (np. zbyt krótkie spódnice, obrażające lub ośmieszające pracowników napisy itp.). Regulamin Pracy może także przewidywać wypłacanie pracownikom zobowiązanym do noszenia stroju miesięcznego ekwiwalentu za pranie

2. Odzież służbowa a kodeks pracy.

Powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie regulują w sposób wyraźny kwestii związanych z odzieżą służbową niebędącą odzieżą roboczą ani ochronną. Kodeks pracy praktycznie nie zajmuje się odzieżą służbową, która nie spełnia funkcji roboczej i ochronnej. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom nieodpłatnie środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego. I tak, w myśl art. 237 (8) § 1 Kodeksu pracy pracodawca ustala rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne w związku z art. 237(6) § 1 i art. 237(7) § 1, oraz przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego. Zgodnie z art. 237(7) Kodeksu pracy:

§ 1 Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:

1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, 2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

§ 2 Pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zgodnie z art. 237(9) Kodeksu pracy:

§ 1 Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy.

§ 2 Pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe, oraz zapewnić odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie.

§ 3 Jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.

3. Odzież służbowa a koszty podatkowe pracodawcy

Oczywiste jest, iż wydatki pracodawcy na zakup ubrań roboczych i ochronnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, skoro obowiązek używania stroju wynika bezpośrednio z przepisów prawa pracy. W świetle powyższego obowiązek zapewnienia odzieży, a także jej prania i konserwacji lub ewentualnie wypłaty ekwiwalentu dotyczy wyłącznie odzieży roboczej, natomiast odzież używana przez pracowników działu handlowego i administracji, strój firmowy/odzież służbowa nie mieści się w pojęciu odzieży roboczej.

Obowiązek noszenia określonego przez pracodawcę stroju nie zawsze jednak wynika z przepisów BHP. Przedsiębiorcy często wyposażają swoich pracowników mających bezpośredni kontakt z klientem w jednolite stroje firmowe. Wtedy taki strój spełniać może dwie funkcje:

identyfikującą (klient dzięki strojowi pracownika firmy kojarzy jej markę, usługi, a także indywidualizuje firmę itp. Ta funkcja znajdzie zastosowanie np. w przypadku firm kurierskich, banków), reklamową (na ubiorze naszyte jest logo firmy).

Z punktu widzenia podatku dochodowego aby zakup stroju firmowego można było potraktować jako koszt uzyskania przychodu (wydatki na reklamę) muszą być spełnione następujące przesłanki:

pomiędzy wydatkiem na zakup, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy, czyli poniesiony wydatek musi mieć wpływ na uzyskanie przychodu lub też funkcjonowanie firmy. Podatnik musi umieć wykazać, że wydatek związany z takim strojem firmowym może mieć wpływ na rozpoznawalność firmy, co pozwoli na pozyskanie nowych klientów, a także może wpłynąć na wzrost sprzedaży, obowiązek posiadania takiego stroju wypływa np. z regulaminu firmy, na rzecz której wykonywana jest praca lub innych zasad działalności takiej firmy, strojem firmowym może być tylko taki ubiór, który posiada trwałe cechy charakterystyczne dla określonej firmy np. logo, krój, barwa. Trwałe oznaczenie powinno być widoczne, w taki sposób, aby mogło stanowić element o funkcji reklamowej i jednoznacznie identyfikować konkretną firmę, pracownik noszący taki strój ma bezpośredni kontakt z klientem, strój firmowy z założenia musi utracić charakter odzieży osobistej.

Przykłady interpretacji (Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care www.taxcare.pl )

Wydatki na zakup odzieży mogą stanowić koszty uzyskania przychodu, jeżeli podatnik wykaże, że odzież ta utraciła charakter odzieży osobistej np. z uwagi na opatrzenie jej dla grupy pracowników cechami charakterystycznymi dla firmy (barwa, krój, logo) – wyrok NSA z 9 lutego 1999 r. (sygn. I SA/Wr 714/97). W sytuacji gdy ubiór nie traci charakteru odzieży osobistej, wydatki na jego zakup, jako wydatki na cele osobiste pracownika, nie stanowią kosztów – wyrok NSA z 4 marca 2009 r. (sygn. akt II FSK 1672/07). Wydatek na zakup odpowiedniej odzieży osobistej nie może być uznany za koszt uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej, gdy jego poniesienie uwarunkowane jest innymi względami, aniżeli uzyskiwanie przychodu z tej działalności i służy zaspokojeniu zwykłych, normalnych potrzeb danej osoby fizycznej niezależnie od tego, czy prowadzi ona działalność gospodarczą. Bez wpływu na powyższe pozostaje okoliczność, iż odpowiedni wygląd może wpłynąć na wzajemne relacje z kontrahentami. Obowiązujące zasady życia społecznego wymagają, aby osoby prowadzące swoje interesy w ramach działalności gospodarczej posiadały schludny wygląd. Wyjątkiem od tej zasady będzie wydatek związany z zakupem odzieży, która poprzez nadanie jej charakterystycznych cech firmy (np. logo, barwa, krój) pełnić będzie funkcję reklamową. W takim przypadku odzież utraci charakter odzieży osobistej, ponieważ będzie stricte wykorzystywana na cele działalności gospodarczej – interpretacja indywidualna z 19 października 2006r. (PB/415-8/06).

4. Od kary porządkowej, do rozwiązania umowy

Na pracowników, którzy nie przestrzegają norm dotyczących stroju w miejscu pracy można nałożyć sankcje. Zgodnie z art. 108 kodeksu pracy, może ona przyjąć formę kary pieniężnej. Nie można jednak zastosować jej w przypadku podwładnych, którzy zobowiązani są nosić strój korporacyjny ( firmowy), tutaj jedynie możliwe jest obniżenie premii uznaniowej. Jeżeli pracodawca oceni zachowanie podwładnego, jako zakłócanie ustalonej organizacji pracy, może go upomnieć lub udzielić nagany. – Wyrok SN 25 stycznia 2005 r. (I PK 153/04) potwierdził, że pracownika za brak stroju korporacyjnego, można zwolnić dyscyplinarnie, tylko wówczas, gdy swoim zachowaniem zagraża interesom pracodawcy. Jeśli natomiast do zasad nie dostosowuje się pracownik, którego stanowisko pracy wymaga stroju roboczego, to łamie on w ten sposób przepisy BHP. Zgodnie z art.52 k.p. może mu za to grozić nawet zwolnienie w trybie dyscyplinarnym.

5.Stan prawny obowiązujący od dnia 1 stycznia 2007 r.

Z dniem 1 stycznia 2007 r. zmieniono brzmienie art. 16 ust. 1 pkt. 28 u.p.d.o.p. (oraz art. 23 ust. 1 pkt 23 u.p.d.o.f.). Zgodnie z nową jego treścią, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Choć od dnia 1 stycznia 2007 r. konsekwencje podatkowe powiązano z rozróżnieniem pomiędzy reklamą a reprezentacją, przyjmując, iż pierwsza z nich w całości będzie kosztem, natomiast wydatki z drugiej grupy nie będą uwzględniane jako koszt podatkowy, ustawodawca również nie zdecydował się na doprecyzowanie tych pojęć. Wg obecnie obowiązujących przepisów zakup strojów firmowych/służbowych dla pracowników stanowi koszt uzyskania przychodu jako wydatek na reklamę, bez żadnych ograniczeń co do wysokości kosztów ale przy spełnieniu przesłanek o których pisałam wcześniej.

czy jest istotny i na co zwracać uwagę?

Autor

Justyna Szymczyk Artykuły autora

Kiedy rozpoczynamy nową pracę, musimy zapoznać się z wieloma zasadami panującymi w biurze. Warto wiedzieć, jak się zachowywać, co można robić, a czego zdecydowanie warto unikać. Jak z kolei powinien wyglądać strój do pracy? Czy ma on duże znaczenie i jest aż tak istotny, jakby mogło się wydawać? Co na siebie włożyć? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!

Dresscode, czyli strój do pracy narzucony z góry

Właściwie w każdej firmie kwestia dresscode’u wygląda zupełnie inaczej. Jeżeli jednak zostaniemy dokładnie poinstruowani, jak powinniśmy ubierać się do pracy, musimy trzymać się podanych wymagań. Nawet jeżeli nie możemy wyrazić swojego stylu, niewiele możemy z tym zrobić. Ominięcie dresscode’u na pewno wiązać się będzie z konsekwencjami.

Jeśli jednak mamy taką możliwość, warto urozmaicić strój do pracy, np. dzięki dodatkom. Poczujemy się wtedy lepiej i “w swojej skórze”. Jak wiadomo, nasze samopoczucie jest bardzo istotne także w kwestii motywacji do pracy, im więc swobodniej poczujemy się w konkretnym ubraniu, tym lepiej dla naszej wydajności.

Zobacz też Ekwiwalent za pranie odzieży służbowej

Strój do pracy nie zawsze najważniejszy

Tak jak już jednak wspominaliśmy, w każdej firmie kwestia stroju przedstawia się inaczej. Istnieją więc takie miejsca, w których to, co mamy na sobie, jest najmniej istotne i nikt nie zwraca na to uwagi. Pamiętajmy jednak, że pewne normy i tak powinniśmy wziąć sobie do serca, ponieważ strój do pracy wyraża nasz profesjonalizm.

Choć może zabrzmieć to nieco okrutnie, człowiek oceniany jest po wyglądzie – czy się na to zgadzamy, czy nie. W związku z tym nierzadko może zdarzyć się tak, że ktoś nie otrzyma awansu właśnie dlatego, że prezentuje się nieco niechlujnie – to szczególnie istotne np. w kontaktach biznesowych. Dlatego niezależnie od miejsca pracy warto zapamiętać kilka zasad, które pozwolą nam zawsze wyglądać dobrze w biurze.

Jak dobrać strój do pracy?

Jeżeli nie obowiązują nas ścisłe normy, pamiętajmy o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim nasz strój musi być czysty. Wydawać by się do mogło oczywiste, jednak niestety bywa nieprzestrzegane. Plamka na spodniach, brudny mankiet – to nie świadczy o nas dobrze. Warto zawsze sprawdzać, czy z ubraniami, jakie zamierzamy na siebie włożyć, wszystko jest w porządku.

Nie bójmy się również żelazka. Oczywiście, prasowanie bywa męczące i nierzadko wolimy postawić na pogniecioną bluzkę, jednak warto to zmienić. Z wygniecionymi ubraniami jest podobnie jak z brudnymi – inni ludzie mogą nas postrzegać jako osobę niechlujną, nieprzykładającą się, a tego na pewno nie chcemy.

Zrezygnujmy z butów, które odkrywają palce, z klapek, zdecydowanie warto oddzielić mocno wakacyjne stroje od pracy w biurze. Najlepiej postawić na eleganckie, ale jednocześnie wygodne obuwie. Jeżeli kobieta wybiera buty na obcasie, nie powinien on być zbyt wysoki, powinno się również zrezygnować z wysokiej platformy.

W biurze luz jest ważny, jednak nie należy z nim przesadzać. Dlatego dresy, legginsy, szerokie bluzy raczej powinno się zostawiać na czas poza pracą. Nie da się ukryć, że im nam wygodniej, tym sprawniej i efektywniej pracujemy, jednak zdecydowanie wyciągnięty dres można zastąpić innymi, wygodnymi ubraniami – po prostu nieco bardziej odpowiednimi.

Nie przesadzajmy również z dodatkami – zbyt dużo biżuterii nie wygląda dobrze. Warto postawić na coś stonowanego, najlepiej niewydającego zbyt głośnych dźwięków. Brzęczące bransoletki z pewnością nie ułatwią pracy naszym współpracownikom.

POLECAMY Ogłoszenia o pracę z całej Polski Poznaj wybrane oferty pracodawców

Poznaj wybrane oferty pracodawców Weź udział w rekrutacji

Weź udział w rekrutacji Podziel się opinią Zobacz ogłoszenia Dowiedz się ile możesz zarabiać w innej firmie na takim samym stanowisku

Strój do pracy – kobiety

Elegancki strój do pracy w przypadku kobiet najczęściej kojarzy się z garsonką. Rzeczywiście jest to dobra alternatywa, jednak równie eleganckie będzie dobranie spódnicy ołówkowej do kolan z koszulą i marynarką czy damski garnitur. Warto pamiętać o tym, że buty nie powinny odsłaniać palców. Kobiety powinny również, niezależnie od pogody, zakładać rajstopy, jeżeli decydują się na sukienkę lub spódnicę. Należy również zrezygnować z odsłoniętych ramion. Jak już wspominaliśmy, choć dodatki doskonale uzupełnią strój, nie warto z nimi przesadzać, a plastikowa, neonowa biżuteria raczej nie będzie dobrym pomysłem.

Jeżeli w biurze stawia się raczej na styl semi-formal, czyli połączenie wygody z elegancją, doskonale sprawdzą się jeansy (najlepiej w ciemnym kolorze), elegancka bluzka lub koszula i marynarka.

Strój do pracy – mężczyźni

Mężczyźni najczęściej stawiają po prostu na garnitur w stonowanym kolorze. Warto pamiętać, że koszule powinny mieć długi rękaw, niezależnie od pory roku. Starajmy się również dobrze dobrać krawat. Granatowy garnitur, różowa koszula i żółty krawat mogą być niekoniecznie trafionym połączeniem.

Z kolei w przypadku semi-formal dobrym połączeniem będą jeansy lub spodnie typu chino w połączeniu z koszulą i marynarką.

Strój do pracy jest istotny i warto zwracać baczną uwagę na to, co mamy na sobie. Jak nas widzą, tak nas piszą, przynajmniej na początku, dlatego powinniśmy zadbać o to, by wrażenie było jak najlepsze. Postawmy na stonowane kolory, takie jak czerń, granat, szarość, biel, beż czy brąz i starajmy się – nawet jeżeli nie jest to od nas wymagane – wyglądać schludnie i elegancko. Jak już wspominaliśmy, odpowiedni dobór stroju składa się na nasz profesjonalizm – dlatego nie warto pomijać tej kwestii.

Dress code – jak poprawnie powinni być ubrani pracownicy?

W dzisiejszych czasach przestrzeganie dress code’u to bardzo ważna kwestia, ze względu na liczne interakcje z innymi ludźmi. Starannie dobrany ubiór kojarzy się z kompetencją i profesjonalnym podejściem. Spotykając kogoś po raz pierwszy oceniamy go przede wszystkim po wyglądzie. Właśnie z tego powodu tak bardzo zwracamy uwagę na ten aspekt. Czym jest dress code? Co mówią przepisy na ten temat? Czym wyróżnia się dress code w pracy biurowej od pozostałych? Jak powinien wyglądać strój w pracy latem? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników w tym zakresie.

Dress code – co to jest?

Dress code można zdefiniować jako pewien zbiór norm, które wyznaczają oczekiwany, niemalże pożądany strój w danej lokalizacji i określonej porze. Dress code może różnić się w zależności od okoliczności, religii, kultury, kraju. Właśnie dlatego tak istotna jest kwestia zapoznania się z nim, kiedy wybieramy się na rozmowę kwalifikacyjną do innego kraju. W ten sposób unikniemy niezręcznych sytuacji, jednocześnie pokażemy się drugiej stronie od możliwie najlepszej strony. Innymi słowy, dress code w pracy to pewnego rodzaju elementarz, w którym znajdują się podstawowe reguły związane z wyglądem zewnętrznym danego pracownika. Jest to coś oczywistego w nieco większych korporacjach, bowiem zatrudniając wiele osób problematyczne byłoby zapanowanie nad ich wizerunkiem. W zależności od tego, z jaką firmą mamy do czynienia, w niektórych z nich poszczególne elementy ubioru są ściśle określone, natomiast w innych podawane są jedynie luźne wskazówki.

Dress code w pracy mężczyzna opiera się z reguły na ciemnym garniturze, krawacie, jasnej koszuli i półbutach. Co ciekawe, coraz większa liczba firm decyduje się na rozwiązania mniej formalne, jak chociażby wełniane lub bawełniane spodnie, koszule o niższym poziomie elegancji, prosta marynarka. Nieco inaczej wygląda to w przypadku kobiet, bowiem z reguły mogą wybierać spośród wielu elementów garderoby. Wśród nich najczęściej wyróżnia się spódnice klasyczne, eleganckie bluzki, kostium jednoczęściowy, sukienki, spodnie i koszule. Co ciekawe, dress code wskazuje także dodatki, biżuterię i makijaż, o czym wiele osób zapomina. Kluczowe są także buty, które muszą być bardzo zadbane i czyste jednocześnie.

Dress code w regulaminie pracy – co mówią przepisy?

Dress code kodeks pracy właściwie nie zajmuje się odzieżą służbową, o ile nie jest ona robocza lub ochronna. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pracodawca niekiedy może zdecydować się na to, aby pracownicy zakładali odzież służbową stosowną do miejsca, w którym się znajdują. Co ciekawe, pracodawca powinien umieścić dress code w regulaminie pracy. Znajdujący się tam zapis o obowiązku noszenia firmowych strojów podczas wykonywania pracy służbowej, zobowiązuje pracowników do przestrzegania adekwatnego ubioru.

Jeśli chodzi o zaopatrywanie pracowników w odzież służbową, może się to odbywać na jeden z dwóch sposobów. Pierwszą możliwością jest zakup strojów dla pracowników przez pracodawcę. W dalszej kolejności poszczególne elementy garderoby przekazywane są do użytkowania, co jest szczegółowo opisane w regulaminie. Alternatywnym rozwiązaniem, znacznie częściej spotykanym, jest zakup stroju firmowego indywidualnie w oparciu o różnorodne wytyczne, wśród których najczęściej wyróżnia się charakterystykę poszczególnych elementów i kolorystykę.

Dress code w pracy biurowej – czym się różni od innych?

O ile mamy możliwość efektywnej pracy zdalnej poza siedzibą firmy, to dress code w pracy biurowej nas nie obowiązuje. Nie wszyscy jednak znajdują się w tak komfortowej sytuacji. Firmy mogą zapewnić swoim pracownikom benefity pozapłacowe, które motywują do bardziej efektywnej pracy. W związku z tym oczekują one odpowiedniego ubioru, adekwatnego do miejsca, w którym się znajdują. Okazuje się, że strój prawidłowo dopasowany do okazji nie tylko świadczy o wysokim poziomie kultury i profesjonalizmie, ale dodatkowo dana persona postrzegana jest przez innych znacznie lepiej i wzbudza zaufanie. Dress code jest zatem sposobem na okazanie szacunku innej osobie, a także na uświetnienie danej uroczystości. Nieco inne stylizacje sprawdzą się na siłowni lub w sklepie, a innych oczekuje się w pracy biurowej.

Z praktycznego punktu widzenia wyróżnić można cztery rodzaje dress code’u: casual, business wear/attire, informal attire i formal attire. Ten pierwszy charakteryzuje się największą swobodą. Jest to połączenie elegancji i klasyki z elementami codziennego stylu. Przykładem może być chociażby koszula z podwiniętymi rękawami. Jeśli chodzi o business wear, jest to strój biznesowy. Wymagania w tym przypadku są nieco bardziej określone. Mężczyźni muszą posiadać garnitur, natomiast kobiety mają do wyboru marynarki, spodnie, spódnice, koszule lub garnitur. Informal attire to strój na spotkania na wysokim szczeblu. Formal attire natomiast przeznaczony jest na bankiety i kolacje biznesowe. W obu tych przypadkach niestety nie można wykazać się dowolnością, konieczne jest dostosowanie się do bliżej określonych wymagań.

Odpowiednie zaprezentowanie się w biurze niesie ze sobą wiele korzyści, natomiast strój niepasujący do okazji może skutecznie zniszczyć wizerunek firmy, w której pracujemy, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. W końcu to pracownik biurowy w zdecydowanej większości przypadków wita gości, a to, jakie wrażenie wywrze, niekiedy jest kluczowe do załatwienia danej sprawy.

Dress code w pracy latem – jak powinien wyglądać strój?

Kiedy zbliżają się wakacje, coraz większa liczba pracowników chciałaby otrzymać urlop. Potencjalna utrata równowagi podczas nieobecności pracowników to nie jedyny problem. Zwiększająca się temperatura na zewnątrz i duchota skutecznie zniechęcają do zakładania ciemnych i grubych ubrań. Jak zatem wygląda dress code w pracy latem? Osoby, które pracują w biurze mają nieco łatwiej, bowiem mają one ograniczony kontakt z klientami. W takich przypadkach możliwe jest założenie materiałowych, bardziej przewiewnych spodni i koszuli. Podwinięcie rękawów także nie będzie dużym błędem. Jeśli chodzi o panie, ciekawym rozwiązaniem wydają się być sukienki lub klasyczne spódniczki z bluzką koszulową, która posiada krótki rękaw.

Nieco mniej korzystnie wygląda to w przypadku pracowników, którzy mają stały kontakt z innymi osobami, regularnie uczestniczą w spotkaniach biznesowych czy też pracują w kancelariach adwokackich. Mają oni na tyle dużo obowiązków, że mogą zaopatrzyć się w grafiki pracy, co ułatwi zaplanowanie harmonogramu. Muszą oni dostosować się do klasycznego dress code’u, bowiem wysoka temperatura nie jest żadnym usprawiedliwieniem. Aby nieco lepiej znosić upały, warto zdecydować się na tkaniny przepuszczające powietrze. Dzięki nim skóra może oddychać. Pamiętajmy, że współczesne biura wyposażone są w klimatyzacje, dlatego też przez cały dzień możemy wyglądać atrakcyjnie i świeżo.

Jak wprowadzić zasady ubioru w firmie

Do pracy trzeba się stosownie ubrać. A szef może, choć nie musi, spisać zasady mody obowiązującej w jego firmie. Takie reguły dotyczące właściwego stroju w zakładzie to tzw. dress code. Termin ten wywodzi się z języka angielskiego. W dosłownym tłumaczeniu oznacza kod dotyczący ubierania, czyli etykietę ubioru i doboru garderoby służbowej dla pracowników.

Reklama

Zawrzeć ją można w stosownym akcie wewnętrznym obowiązującym u danego pracodawcy – osobnym regulaminie czy instrukcji, regulaminie pracy czy nawet w umowie o pracę. Tak pojmowany dress code nie wynika bowiem bezpośrednio z kodeksu pracy. W Polsce kodeksy dotyczące ubioru obowiązują dopiero od kilku lat i ciągle nie są jeszcze bardzo popularne. Mają je np. duże międzynarodowe koncerny czy instytucje finansowe, ale nie tylko. Nie ma przeszkód, by odpowiedni strój miał zwykły specjalista w biurze zajmującym się pisaniem podań.

[srodtytul]Wszyscy lub tylko niektórzy[/srodtytul]

Dress code obowiązywać może wszystkich zatrudnionych bądź osoby pracujące na tylko niektórych wybranych stanowiskach – np. w recepcji, sekretariacie, firmie handlowej, w klubie fitness czy na stacji benzynowej. Wymóg konkretnego stroju może dotyczyć kelnerów, pracowników serwisów lub ekspedientów. Wszystko zależy od polityki i gustu pracodawcy oraz od stanowiska zajmowanego przez pracownika.

Ubiór może bowiem poprawiać kontakt z ludźmi. Zatem rzutuje na relacje z klientami czy partnerami biznesowymi. Ma też działanie psychologiczne. Przede wszystkim wpływa na zaufanie i ocenę danej osoby.

Reklama

To nic nowego ani odkrywczego. Wie o tym także ten, kto przychodzi na rozmowę w sprawie pracy. Chcąc wyglądać wiarygodnie, ubiera się czysto i schludnie. Dzięki temu pierwsze wrażenie, które wywiera na przyszłym szefie, będzie lepsze. Odpowiedni ubiór będzie przekładał się na ocenę kandydata. Na tej podstawie wydaje się osądy dotyczące tego, czy dana osoba jest uporządkowana, skrupulatna.

To samo będzie w stosunkach pracowniczych wewnątrz i na zewnątrz firmy. Z pewnością właściwy strój szefa to większy respekt załogi. A kiedy wybieramy np. bank, któremu chcemy powierzyć nasze oszczędności, nie chcemy, by obsługiwał nas konsultant w wyciągniętym swetrze i z włosami w mocnym nieładzie.

Niechęć mogą też wzbudzić krótkie spodenki u agenta z firmy ubezpieczeniowej (nawet w czasie upałów) czy głęboki dekolt u księgowej z biura rachunkowego. Nie zawsze pożądany jest też nadmiar biżuterii czy stroje zbyt szykowne i luksusowe. Taki wygląd może choćby wprowadzić w zakłopotanie innych. Niestosowne mogą być też zbyt długie i bardzo kolorowe paznokcie czy zbuntowana nieregularna fryzura. Wygląd nie może odstraszać. Nie powinien też zbytnio przyciągać uwagi tam, gdzie nie jest to potrzebne.

[srodtytul]Żywa wizytówka[/srodtytul]

Autopromocja Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy Unikalna oferta Tylko 5,90 zł/miesiąc

WYBIERAM

Właściwy strój nie musi od razu oznaczać konieczności zakładania mundurka. Czasem, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów i kontrahentów, wystarczy określić ogólne kanony mody w firmie. Czyli przykładowo dla pracowników biura podać, że w stroju kobiet ważna jest długość spódnicy – nie powinna być ani zbyt krótka, ani zbyt długa, a najbezpieczniejsza jest długość sięgająca do kolan. W przypadku zatrudnionych mężczyzn można na przykład podać, że zakładany krawat ma być w kolorze stonowanym, nierzucającym się nadmiernie w oczy.

Nie trzeba od razu określać konkretnego, wymaganego modelu, np. jeśli zakładana jest sukienka, to najlepiej typu princeska.

Reklama

Uniform w biurze jest dobry, gdy jest uniwersalny i da się go dostosować do wieku, wyglądu, budowy i typu urody pracownika. Dlatego styl ubierania powinien być adekwatny do zajmowanego stanowiska. Kiedy narzuca go szef, musi pamiętać o tym, że wymagane ubrania nie mogą poniżać pracownika.

Pracodawca nie powinien narzucić takich reguł, które obiektywnie mogą naruszyć dobra osobiste załogi. Kodeks pracy nakazuje bowiem szanować godność i inne dobra osobiste pracowników. Mówi o tym wyraźnie art. 111 k.p. Oczywiście naruszenia w tym zakresie to kwestia indywidualna danego pracownika. Ma na to także wpływ branża, w której jest zatrudniony. Jeśli przykładowo szef biura podatkowego żąda, by jego sekretarka nosiła kuse sukienki, to powinien się liczyć z tym, że naruszy prawo. Jeśli natomiast taki strój będzie obowiązywał w stosunku do hostessy w klubie nocnym, to z kolei takie pracownice ze względu na specyfikę i warunki wykonywanej pracy powinny się liczyć z tym, że szef może mieć podstawy, by wymagać takiego stroju. Co więcej, w takich wypadkach reguły dress code powinny być znane z góry, jeszcze przed podjęciem pracy. Jak widać, granice dobrego smaku i zasad dotyczących mody są dość płynne i zależą zarówno od branży, jak i od wrażliwości konkretnej osoby.

[srodtytul]Pomoc stylisty[/srodtytul]

W celu opracowania odpowiednich reguł obowiązującego stroju firmy często sięgają po pomoc stylistów. Trzeba też pamiętać, że normy nie mogą być zbyt restrykcyjne. Sztywne zasady dress code, np. w agencjach reklamowych czy domach mediowych, gdzie liczy się kreatywność, nie będą dobrym pomysłem i nie mogą nie odnieść pożądanego skutku.

W praktyce często inne reguły ubioru w firmach obowiązują w piątki (popularne casual fridays) – wtedy poza tymi pracownikami, którzy odbywają spotkania służbowe czy mają ciągłą styczność z klientami, można pozwolić sobie na znacznie większą swobodę w stroju. Nie trzeba zakładać garnituru czy garsonki w poważnym stonowanym kolorze. Zazwyczaj nosi się wtedy ubrania w stylu sportowej elegancji – na luzie, ale z zachowaniem dobrego smaku. Nie będą więc to co do zasady męskie sandały z odkrytymi palcami założone przez kierownika działu płac.

[srodtytul]Bezpieczeństwo w pracy[/srodtytul]

Reklama

Przedsiębiorstwa produkcyjne, budowlane, laboratoria, gabinety zabiegowe itp. mają swoisty dress code wynikający z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczących ubioru roboczego. Pracownicy w nich zatrudnieni mogą mieć styczność z substancjami niebezpiecznymi lub ich ubiór jest uzależniony od restrykcyjnych norm jakości. Przez co muszą chronić ciało lub zapewnić spełnienie standardów produktu.

Zgodnie z art. 237[sup]7[/sup] § 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksu pracy[/link] to pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze spełniające wymagania określone w Polskich Normach:

– jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,

– ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Trzeba przyznać, że pomysłów na strój nawet ten kwalifikowany jako roboczy może być wiele. Pracodawca może nawet przewidzieć, że jego personel będzie jeździł na wrotkach. O dopuszczalności używania takiego sprzętu rozstrzygał [b]Naczelny Sąd Administracyjny w Katowicach w wyroku z 16 grudnia 2002 r. (II SA/Ka 88/01)[/b]. Sąd uznał, że „żaden przepis prawa nie zakazuje wprost używania przez pracowników w pracy wrotek lub innego podobnego sprzętu służącego szybkiemu przemieszczaniu się. Dopuszczalność wyposażenia pracowników w tego typu sprzęt może być jednak oceniana z punktu widzenia ciążącego na pracodawcy generalnego obowiązku zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy”.

Reklama

We wspomnianym wyroku NSA uchylił nakaz PIP dotyczący wyposażenia pracownic hali sprzedaży zatrudnionych przy pracach pomocniczych w obuwie robocze spełniające wymagania Polskich Norm w miejsce dotychczasowego sprzętu sportowego (łyżworolki). Taki sprzęt nie jest bowiem obuwiem roboczym.Pracodawca może też ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania BHP. Pozwala na to art. 237[sup]7[/sup] § 2 k.p. W takich przypadkach strony mogą też, o ile to będzie możliwe, doprecyzować, jak taki strój powinien wyglądać. Mogą choćby ustalić określony kolor takiego ubrania.

Trzeba pamiętać, że pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.

Jednak taka możliwość skorzystania przez zatrudnionego z własnych ubrań nie dotyczy osób zajmujących stanowiska, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

[srodtytul]Wyjątkowe profesje[/srodtytul]

Niektóre zawody mają swoje stroje urzędowe. Wymogi dotyczące wyglądu takiego ubioru wynikają z przepisów szczególnych. Przykładem takiego stroju urzędowego jest toga radcy prawnego, którą musi on zakładać w czasie rozpraw sądowych. Jest to suknia fałdzista z lekkiego czarnego materiału wełnianego lub wełnopodobnego, sięgająca powyżej kostek około 25 cm od ziemi i ma u góry odcinany karczek szerokości 21 cm. Toga u dołu ma w obwodzie 2 m 70 cm do 2 m 78 cm i od karczka w dół ułożona jest w kontrafałdy po trzy na obydwu przodach togi i siedem na plecach. Środkowa kontrafałda na plecach togi ma fałdy po obu stronach, a pozostałe są wszywane do karczka w kierunku rękawów. Kołnierz i mankiety togi mają wypustkę z ciemnoniebieskiego aksamitu, której szerokość wynosi 0,5 cm. Mówi o tym rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 27 listopada 2000 r. w sprawie określenia stroju urzędowego radców prawnych biorących udział w rozprawach sądowych (DzU nr 112, poz. 1184). Podobne reguły opisujące wygląd stroju zakładanego w sądzie dotyczą przedstawicieli innych zawodów prawniczych.

Reklama

Z kolei niektóre profesje wymagać mogą noszenia munduru. Dotyczy to np. policjantów. Rodzaje i sposób noszenia umundurowania, dystynkcje i znaki identyfikacyjne, zasady noszenia zarówno ich, jak i orderów, odznaczeń, medali, odznak oraz normy umundurowania określa[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=163828] rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 30 listopada 2001 r. (DzU z 2002 r. nr 3, poz. 29 ze zm.)[/link].

[ramka][b]Niektóre zasady mają dobre strony[/b]

Wprowadzenie w firmie dress code ma wiele zalet. Dzięki niemu:

– firma może być łatwiej rozpoznawalna na rynku, gdy pracownicy ubrani są podobnie, np. zakładają stroje w kolorach zgodnych z logo firmy,

– promuje się przedsiębiorstwo – personel wystrojony wedle określonych standardów może się stać „chodzącą” reklamą,

Reklama

– unika się zbędnej dowolności w garderobie – niepotrzebny luz i różnorodność mogą sprawić, że przedsiębiorstwo będzie postrzegane jako miejsce, gdzie brak dobrej organizacji, gdzie panuje nieład, przez co lepiej unikać korzystania z jego usług i może lepiej się w nim nie zatrudniać,

– pracownik może zintegrować się z zespołem – jeżeli firma wprowadzi reguły ogólnie akceptowane przez załogę,

– można uzyskać poczucie spełnienia określonych standardów jakościowych – jeżeli np. klienta za każdym razem obsługuje podobnie ubrany pracownik, to może mieć on od razu wrażenie, że usługa, którą otrzyma, będzie miała podobny poziom.

Ponadto dress code może świadczyć o wysokich wymaganiach stawianych pracownikom. Dzięki niemu można ograniczyć różnorodności ubioru w firmach usługowych lub wśród pracowników zajmujących się obsługą klienta. [/ramka] [ramka][b]Upomnienie lub nagana tylko w razie rażącego naruszenia reguł zakładowych[/b] [b]Rozmawiamy z Dorotą Bryndal, radcą prawnym, wspólnikiem Kancelarii Gessel[/b] [b]Jakie kary mogą grozić pracownikom za nieprzestrzeganie reguł dotyczących właściwego stroju w pracy, w sytuacji gdy w firmie obowiązuje tzw. dress code?[/b] [b]Dorota Bryndal:[/b] Większość pracodawców jest zainteresowana budowaniem spójnego przekazu nawiązującego do profilu prowadzonej działalności. Przekaz taki stanowi czytelny komunikat dla kontrahentów firmy o profesjonalizmie jej pracowników. Elementem tego przekazu jest tzw. dress code rozumiany jako zespół reguł, którymi powinni kierować się pracownicy, dobierając elementy stroju przeznaczonego do pracy. W pewnych sytuacjach, gdy obowiązuje jednolity ubiór, jak ma to miejsce w sieciach restauracji lub pewnych bankach, strój służbowy jest zdefiniowany przez pracodawcę, a jego noszenie nie jest kwestią wyboru, lecz obowiązku, z którym pracownik się godzi, podejmując zatrudnienie w danym miejscu. Jeszcze inną kwestią są wymogi związane z odzieżą przeznaczoną do pracy wynikające z przepisów BHP.

Są jednak inne sytuacje, gdy pracownikom komunikowane są zasady, w jaki rodzaj ubrań, o jakich fasonach i kolorach mogą się ubierać do pracy. Zasady te obejmują także określenie obuwia, akcesoriów czy też nierzadko fryzur. Co do zasady trudno jest kwestionować takie uprawnienia pracodawcy, z zastrzeżeniem jednak, iż normy w zakresie stroju mieszczą się w granicach zdrowego rozsądku, formułowane są z poszanowaniem dóbr osobistych pracowników, pozbawione są elementów, które mogłyby być uznane za dyskryminujące (na przykład zakaz noszenia spodni adresowany do kobiet). Pracodawca może określić te zasady w regulaminie pracy, którego wprowadzenie przewiduje art. 104 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksu pracy[/link], może także określić je w wewnętrznej instrukcji, z którą powinni się zapoznać wszyscy pracownicy. Zbyt kazuistyczne czy też rygorystyczne określanie tych zasad nie jest dobrą praktyką, gdyż w efekcie może doprowadzić do skutków odmiennych niż zamierzone.

Powstaje także pytanie o odpowiedzialność pracowników za nieprzestrzeganie tych zasad. Kary pieniężne nie wchodzą w grę, kodeks pracy zastrzega możliwość ich stosowania tylko w przypadkach w nim określonych (art. 108 § 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksu pracy[/link]). Inną sankcją przewidzianą w art. 108 k.p. za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, jaką ma pracodawca, jest możliwość stosowania kary upomnień lub nagany, sięganie jednak po te sankcje powinno być zastrzeżone dla rażących naruszeń.

[b]Czy pracodawca musi pokryć koszty kupna ubrania, jeśli wprowadzi w swoim zakładzie dress code?[/b]

Nie. Niektóre kwestie związane z odzieżą przeznaczoną do pracy mogą się wiązać z wymaganiami technologicznymi, sanitarnymi lub bezpieczeństwem pracy. W takich sytuacjach pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze spełniające wymagania określone w Polskiej Normie. Podobny obowiązek ciąży na pracodawcy, w przypadkach kiedy odzież pracownika może ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu. Nie ma jednak podstaw, aby pracodawca finansował odzież pracowników w celu zapewnienia, aby wprowadzony w miejscu pracy dress code był przestrzegany.[/ramka]

Odzież służbowa a przepisy

1. Dress code – historia, rola i znaczenie ubioru

1.7. Odzież służbowa a przepisy

Pracodawca może podjąć decyzję o używaniu przez pracownika stosownej odzieży służbowej – reprezentacyjnej. Mając na uwadze odpowiedni standard pracy, Pracodawca powinien w Regulaminie Pracy umieścić zapisy o obowiązku noszenia strojów firmowych podczas wykonywania przez pracowników obowiązków służbowych. Charakterystyka stroju firmowego, obowiązek i zasady jego noszenia oraz właściwego stałego oznakowania winny być szczegółowo określone w Regulaminie Pracy, obowiązującym każdego pracownika na podstawie umowy o pracę.

Możliwe są różne rozwiązania w zakresie zaopatrzenia pracowników w odzież służbową:

Każdy pracownik dokona zakupu stroju firmowego indywidualnie w imieniu Pracodawcy w oparciu o wytyczne (charakterystyka elementów, kolorystyka) wskazane w Regulaminie Pracy, zaopatrzy je w dostarczone przez pracodawcę trwałe oznaczenia firmowe (nazwa, logo) i będzie korzystał z niego w czasie pracy tylko i wyłącznie podczas realizacji zadań służbowych. Pracodawca zaś będzie zwracał pracownikowi poniesione koszty zakupu ubrania służbowego do wysokości określonego limitu rocznego. Szczegółowe zapisy powinien zawierać załącznik do Regulaminu Pracy lub przepisy wewnątrzzakładowe, np. w formie uchwały zarządu, polecenia dyrekcji itp. Pracodawca sam zakupi stroje firmowe dla wszystkich pracowników i przekaże im do użytkowania formułując szczegółowo w Regulaminie Pracy zasady dotyczące jego użytkowania i ewentualnego zwrotu.

1. Czym są stroje firmowe?

Przepisy nie definiują pojęcia stroju firmowego (ubioru służbowego) ani też pojęcia umundurowania, można jednak w oparciu o istniejące w praktyce interpretacje stwierdzić, iż strojem firmowym będzie taki ubiór, którego noszenie przy świadczeniu pracy jest obowiązkiem pracownika. Strój firmowy powinien charakteryzować się jakimś stopniem wyróżnienia (logo pracodawcy, określona barwa, krój), powodującym, że niemożliwe czy też niecelowe byłoby używanie go na potrzeby prywatne pracownika, a to oznacza, że winien być wykorzystywany jedynie do celów związanych z wykonywaniem obowiązków powierzonych w ramach stosunku pracy. Ważne, aby – ustalając wzory służbowych ubrań – pracodawca dostosował je do rodzaju wykonywanej przez pracowników pracy, warunków panujących na danym stanowisku, a także aby odzież ta nie naruszała godności lub innych dóbr osobistych pracowników (np. zbyt krótkie spódnice, obrażające lub ośmieszające pracowników napisy itp.). Regulamin Pracy może także przewidywać wypłacanie pracownikom zobowiązanym do noszenia stroju miesięcznego ekwiwalentu za pranie

2. Odzież służbowa a kodeks pracy.

Powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie regulują w sposób wyraźny kwestii związanych z odzieżą służbową niebędącą odzieżą roboczą ani ochronną. Kodeks pracy praktycznie nie zajmuje się odzieżą służbową, która nie spełnia funkcji roboczej i ochronnej. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom nieodpłatnie środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego. I tak, w myśl art. 237 (8) § 1 Kodeksu pracy pracodawca ustala rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne w związku z art. 237(6) § 1 i art. 237(7) § 1, oraz przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego. Zgodnie z art. 237(7) Kodeksu pracy:

§ 1 Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:

1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, 2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

§ 2 Pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zgodnie z art. 237(9) Kodeksu pracy:

§ 1 Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy.

§ 2 Pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe, oraz zapewnić odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie.

§ 3 Jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.

3. Odzież służbowa a koszty podatkowe pracodawcy

Oczywiste jest, iż wydatki pracodawcy na zakup ubrań roboczych i ochronnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, skoro obowiązek używania stroju wynika bezpośrednio z przepisów prawa pracy. W świetle powyższego obowiązek zapewnienia odzieży, a także jej prania i konserwacji lub ewentualnie wypłaty ekwiwalentu dotyczy wyłącznie odzieży roboczej, natomiast odzież używana przez pracowników działu handlowego i administracji, strój firmowy/odzież służbowa nie mieści się w pojęciu odzieży roboczej.

Obowiązek noszenia określonego przez pracodawcę stroju nie zawsze jednak wynika z przepisów BHP. Przedsiębiorcy często wyposażają swoich pracowników mających bezpośredni kontakt z klientem w jednolite stroje firmowe. Wtedy taki strój spełniać może dwie funkcje:

identyfikującą (klient dzięki strojowi pracownika firmy kojarzy jej markę, usługi, a także indywidualizuje firmę itp. Ta funkcja znajdzie zastosowanie np. w przypadku firm kurierskich, banków), reklamową (na ubiorze naszyte jest logo firmy).

Z punktu widzenia podatku dochodowego aby zakup stroju firmowego można było potraktować jako koszt uzyskania przychodu (wydatki na reklamę) muszą być spełnione następujące przesłanki:

pomiędzy wydatkiem na zakup, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy, czyli poniesiony wydatek musi mieć wpływ na uzyskanie przychodu lub też funkcjonowanie firmy. Podatnik musi umieć wykazać, że wydatek związany z takim strojem firmowym może mieć wpływ na rozpoznawalność firmy, co pozwoli na pozyskanie nowych klientów, a także może wpłynąć na wzrost sprzedaży, obowiązek posiadania takiego stroju wypływa np. z regulaminu firmy, na rzecz której wykonywana jest praca lub innych zasad działalności takiej firmy, strojem firmowym może być tylko taki ubiór, który posiada trwałe cechy charakterystyczne dla określonej firmy np. logo, krój, barwa. Trwałe oznaczenie powinno być widoczne, w taki sposób, aby mogło stanowić element o funkcji reklamowej i jednoznacznie identyfikować konkretną firmę, pracownik noszący taki strój ma bezpośredni kontakt z klientem, strój firmowy z założenia musi utracić charakter odzieży osobistej.

Przykłady interpretacji (Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care www.taxcare.pl )

Wydatki na zakup odzieży mogą stanowić koszty uzyskania przychodu, jeżeli podatnik wykaże, że odzież ta utraciła charakter odzieży osobistej np. z uwagi na opatrzenie jej dla grupy pracowników cechami charakterystycznymi dla firmy (barwa, krój, logo) – wyrok NSA z 9 lutego 1999 r. (sygn. I SA/Wr 714/97). W sytuacji gdy ubiór nie traci charakteru odzieży osobistej, wydatki na jego zakup, jako wydatki na cele osobiste pracownika, nie stanowią kosztów – wyrok NSA z 4 marca 2009 r. (sygn. akt II FSK 1672/07). Wydatek na zakup odpowiedniej odzieży osobistej nie może być uznany za koszt uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej, gdy jego poniesienie uwarunkowane jest innymi względami, aniżeli uzyskiwanie przychodu z tej działalności i służy zaspokojeniu zwykłych, normalnych potrzeb danej osoby fizycznej niezależnie od tego, czy prowadzi ona działalność gospodarczą. Bez wpływu na powyższe pozostaje okoliczność, iż odpowiedni wygląd może wpłynąć na wzajemne relacje z kontrahentami. Obowiązujące zasady życia społecznego wymagają, aby osoby prowadzące swoje interesy w ramach działalności gospodarczej posiadały schludny wygląd. Wyjątkiem od tej zasady będzie wydatek związany z zakupem odzieży, która poprzez nadanie jej charakterystycznych cech firmy (np. logo, barwa, krój) pełnić będzie funkcję reklamową. W takim przypadku odzież utraci charakter odzieży osobistej, ponieważ będzie stricte wykorzystywana na cele działalności gospodarczej – interpretacja indywidualna z 19 października 2006r. (PB/415-8/06).

4. Od kary porządkowej, do rozwiązania umowy

Na pracowników, którzy nie przestrzegają norm dotyczących stroju w miejscu pracy można nałożyć sankcje. Zgodnie z art. 108 kodeksu pracy, może ona przyjąć formę kary pieniężnej. Nie można jednak zastosować jej w przypadku podwładnych, którzy zobowiązani są nosić strój korporacyjny ( firmowy), tutaj jedynie możliwe jest obniżenie premii uznaniowej. Jeżeli pracodawca oceni zachowanie podwładnego, jako zakłócanie ustalonej organizacji pracy, może go upomnieć lub udzielić nagany. – Wyrok SN 25 stycznia 2005 r. (I PK 153/04) potwierdził, że pracownika za brak stroju korporacyjnego, można zwolnić dyscyplinarnie, tylko wówczas, gdy swoim zachowaniem zagraża interesom pracodawcy. Jeśli natomiast do zasad nie dostosowuje się pracownik, którego stanowisko pracy wymaga stroju roboczego, to łamie on w ten sposób przepisy BHP. Zgodnie z art.52 k.p. może mu za to grozić nawet zwolnienie w trybie dyscyplinarnym.

5.Stan prawny obowiązujący od dnia 1 stycznia 2007 r.

Z dniem 1 stycznia 2007 r. zmieniono brzmienie art. 16 ust. 1 pkt. 28 u.p.d.o.p. (oraz art. 23 ust. 1 pkt 23 u.p.d.o.f.). Zgodnie z nową jego treścią, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Choć od dnia 1 stycznia 2007 r. konsekwencje podatkowe powiązano z rozróżnieniem pomiędzy reklamą a reprezentacją, przyjmując, iż pierwsza z nich w całości będzie kosztem, natomiast wydatki z drugiej grupy nie będą uwzględniane jako koszt podatkowy, ustawodawca również nie zdecydował się na doprecyzowanie tych pojęć. Wg obecnie obowiązujących przepisów zakup strojów firmowych/służbowych dla pracowników stanowi koszt uzyskania przychodu jako wydatek na reklamę, bez żadnych ograniczeń co do wysokości kosztów ale przy spełnieniu przesłanek o których pisałam wcześniej.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Podczas porannej podróży do pracy wielu z nas ma okazję, by podziwiać miejską plejadę strojów biurowych. Pod krawatem, na szpilkach, z aktówką lub elegancką torebką, a może w podartych dżinsach i wyciągniętej bluzie z kapturem? Oto dress code – czyli zbiór zasad mówiący czego unikać, a co rano wybierać z szafy, by być pracownikiem zawsze odpowiednio ubranym.

Zasady dress code’u

Czym jest dress code? Najprostsza definicja głosi, że jest to zestaw reguł, jakimi powinniśmy kierować się podczas wybierania stroju do pracy. Każda firma charakteryzuje się swoimi zasadami dress code. Niemniej można wskazać również na pewne uniwersalne reguły służbowego stroju.

Fundamentem odpowiedniego ubioru do pracy jest niewymuszona elegancja, gust, wyczucie i schludność. Strój musi być także dostosowany do stanowiska, wymogów przełożonego, wizerunku i polityki firmy. Pracownikowi biurowemu, urzędnikowi czy prawnikowi nigdy nie wypada przyjść do pracy w dżinsach i zwykłym podkoszulku. Zgodnie z przekonaniem wielu specjalistów ds. wizerunku, ubiór może mieć duży wpływ na odbiór firmy w oczach klienta i (nie)korzystnie wpłynąć na jej obraz.

Smart casual damski

Samo pojęcie „dress code” funkcjonuje w Polsce dopiero od kilkunastu lat i zdążyły już utrwalić się pewne mity z nim związane. Jednym z nich jest przekonanie, że kobiety mają łatwiej, bo ich garderoba otwiera przed nimi niemal niczym nieograniczone możliwości. Czasem jednak ich ogrom jest równoznaczny z ogromem błędów, jakie popełniane są niekiedy przez przedstawicielki pięknej, zarówno jeśli chodzi o typowy strój formalny, smart casual (połączenie elegancji z nieco swobodniejszym sposobem ubierania się) czy nawet casual (strój swobodny).

Jeśli chodzi o strój formalny, panie mogą wybierać od różnego rodzaju spódnic, eleganckich bluzek z kołnierzem po spodnie w kant czy sukienki. Dość duża dowolność obowiązuje także w kwestii kolorów: biele, szarości, beże, czernie, zielenie czy tzw. kolory ziemi. Przy doborze biżuterii, podobnie jak w przypadku pozostałych części garderoby, należy zachować umiar, zakładając jednocześnie maksymalnie dwie ozdoby.

Na więcej swobody mogą pozwolić sobie panie, które obowiązuje strój pół-formalny. W wielu firmach nie dziwi łączenie kołnierzyków i jeansu, T-shirtów z eleganckimi spodniami czy spódnicami.

Najczęstszymi błędami popełnianymi przez kobiety w doborze strojów formalnych i smart casual są:

• bluzki ze zbyt dużym dekoltem,

• bluzki i sukienki odsłaniające plecy,

• bardzo obcisłe i za krótkie spódnice,

• nadmiar biżuterii,

• chodzenie w butach odkrywających palce.

Smart casual męski

Gdy słyszymy stwierdzenie „mężczyzna elegancki” lub „mężczyzn odpowiednio ubrany” jaki obrazek widzimy? Z pewnością dla większości wizualizacją tych fraz jest dobrze skrojony garnitur. Ale czy tylko w garniturze można przestrzegać dress code’u? I znów, wszystko zależy do miejsca pracy. Na przykład w przypadku banków garnitur jest dla mężczyzn rzeczywiście najlepszym wyborem. Niemniej wiele korporacji odchodzi od tego wymogu, stawiając na smart casual – wówczas wystarczy na przykład elegancka koszula i ciemne dżinsy.

A jakie błędy najczęściej popełniają panowie? Jeśli chodzi o strój formalny, przede wszystkim jest to luzowanie krawatów i rozpinanie kołnierzyków. Pamiętajmy, że odkryte buty w przypadku męskiego dress code’u również są nie do przyjęcia. W wielu firmach, nawet w okresie letnim, niemile widziane są ponadto:

• krótkie spodnie,

• topy odkrywające ramiona,

• zbyt kolorowy ubiór,

• nadmiar biżuterii męskiej.

Warto jednak pamiętać, że podążając za zachodnimi trendami wiele polskich film liberalizuje się w kwestii dress code’u. Jednym ze sposobów na rozluźnienie nieco atmosfery jest tzw. Casual Day, czyli po prostu zasada, że w wybrany dzień można odejść od obowiązującej normy.

Stój casual – co to znaczy

Casual Day zazwyczaj praktykowany jest w piątki. Jest to taki dzień, kiedy szpilki, eleganckie żakiety i garnitury nie muszą być wyjmowane z garderoby pracowników, których na co dzień obowiązuje strój formalny. Nie oznacza to jednak, że w piątki mogą sobie pozwolić na odkrywające plecy sukienki, strój plażowy lub domowy. „Na luzie” jednocześnie oznacza schludnie i porządnie. Najlepiej w wyborze piątkowego stroju kierować się zasadą „ubierz się tak, byś nie musiał się wstydzić za swój wygląd, gdy nieoczekiwanie do firmy przybędą goście”.

Strój służbowy – Kodeks pracy

Według decyzji Sądu Najwyższego z 2005 roku pracodawca może zwolnić swojego pracownika, jeśli ten swoim zachowaniem (w tym także strojem) naraził go na straty lub zagroził jego interesom. Nie zawsze jednak pracodawcy muszą uciekać się do tak restrykcyjnych rozwiązań.

Pracodawcy mogą stosować regulowane Kodeksem pracy tzw. kary porządkowe. Warto pamiętać, że kary porządkowe mogą być nakładane najpóźniej do dwóch tygodni, kiedy pracodawca dowiedział się o naruszeniu określonego obowiązku przez pracownika. By jednak móc stosować tzw. kary porządkowe w przypadku stroju, pracodawca powinien jasno określić zasady obowiązujące w zakładzie pracy, ustalić je w formie pisemnej i w stosownym czasie przedstawić pracownikom.

Pracodawca może wymagać od podwładnych określonego sposobu ubierania się, ponieważ dress code stanowi ważny element kultury korporacyjnej. Jest wyrazem szacunku do wartości firmy, przełożonego, swoich współpracowników i klientów. Ubiór świadczy także o profesjonalizmie i zaangażowaniu w wykonywane obowiązki, a także wpływa na wizerunek firmy.

Dress code w pracy – co to jest? Jaki jest strój formalny?

Dress code to zasady dotyczące dopasowania odpowiedniego stroju do okazji. To też element savoir-vivre, obecny we wszystkich kulturach na świecie. Dress code zachodni uważa się za uniwersalny, ale również on różni się w zależności od klasy społecznej, tożsamości kulturowej, stosunku do wygody, tradycji, itd.

Jeszcze niedawno garnitur był standardem, a każde wyjście do pracy wiązało się z wiązaniem krawata.

I to bez względu na branżę.

Dziś to już przeszłość, ale wciąż nie zawsze jasne jest, jaki właściwie dress code w pracy powinien nas obowiązywać.

A to bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku osób, które zajmują odpowiedzialne stanowiska.

Z tego artykułu dowiesz się:

na czym polega styl formalny i nieformalny w pracy

jak wygląda strój business, casual, formal i informal

jak wybrać strój do biura

czy pracodawca może narzucić pracownikom rodzaj ubrania do pracy.

Odpowiedni strój? Musi iść w parze z eleganckim i profesjonalnym CV.

Stwórz dokument w kreatorze CV. Zajmie Ci to mniej czasu, niż dobór krawata do koszuli, a efekt będzie dużo lepszy niż w przypadku tworzenia CV samodzielnie.

Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora: Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko! Stwórz CV teraz

1

Dress code — rodzaje stroju do biura

Na to, czy musisz przestrzegać określonego dress code’u w pracy, ma wpływ przede wszystkim ilość codziennych interakcji z innymi ludźmi.

Chodzi zarówno o Twoich kolegów z biura, jak i o klientów i interesantów.

Po prostu staranny, zadbany ubiór i elegancki wygląd kojarzą się z profesjonalizmem i kompetencją — nawet jeśli się z tym nie zgodzisz, to przyznaj, że większość ludzi przywiązana jest do tego typu wzorców.

Bądźmy szczerzy, spotykając kogoś po raz pierwszy, oceniamy go po wyglądzie, czy tego chcemy, czy nie.

Anna Puślecka, ekspert mody i producent wydarzeń fashion, wskazuje na praktyczną stronę dress code’u:

Dress code to nie moda, ale zbiór zasad, które obowiązują pracownika. Moda daje możliwość zabawy ubraniami, pewną dowolność, a dress code to zasady, które trzeba znać i poruszać się w ich obrębie. Wtedy łatwiej uniknąć pomyłki. Anna Puślecka Ekspert mody i producent wydarzeń fashion

Tak więc, jeśli przestrzegasz dress code’u, możesz mieć pewność, że nie popełnisz gafy, zakładając np. nieodpowiednie ubrania do biura.

A to wcale nie takie proste.

Steve Jobs ubierał zawsze ten sam czarny golf, Levisy i buty New Balance, aby mieć o jedną decyzję mniej do podjęcia i nie troszczyć się codziennie o planowanie swojego wyglądu.

Ten ubiór stał się początkiem stylu norm core, anty-trendu promującego brak zaangażowania w modę (tylko pozornie), lansującego wygodę i swobodę.

A o tym, jak ważna jest kwestia ubioru w pracy, świadczą badania, które mówią, że to, co zakładamy na co dzień ma wpływ na poziom zaangażowania w obowiązki.

Na przykład noszenie fartucha laboratoryjnego zwiększa wydajność pracowników laboratorium i pomaga w skupieniu się podczas pracy.

I chodzi tu zarówno o znaczenie symboliczne, jak i fizyczne doświadczenie noszenia ubrań związanych z konkretną profesją.

Pamiętasz? Clark Kent przebierał się w pierwszej napotkanej budce, zanim zabrał się do swojej misji.

Jakby to porównanie nie było infantylne, pokazuje istotę sprawy.

Rodzaje dress code’u

1. Casual dress code, czyli swobodny, weekendowy styl.

Ten styl to połączenie wygody i elegancji. Nie musisz już zapinać krawata pod szyją, ale elegancka koszula z podwiniętymi rękawami to nadal casual look.

Jeśli nie wiesz dokładnie, o co chodzi, to wyobraź sobie strój, który jest bardziej swobodny niż formalny ubiór biurowy, ale mniej elegancki niż np. weekendowe wyjście do muzeum.

W przypadku mężczyzn może to być połączenie eleganckiej koszuli bez krawata i wygodnych, bawełnianych spodni lub dżinsów.

U kobiet sprawa jest jeszcze prostsza, bo smart casual oznacza dla nich po prostu coś pomiędzy strojem na imieniny babci a ubiorem na ważną randkę. Wystarczy prosta sukienka lub luźna garsonka połączona np. z dżinsami.

2. Business wear/attire, czyli strój biznesowy

W środowisku biznesowym standardem ubioru dla mężczyzn i kobiet jest garnitur, marynarka i spodnie lub spódnica, w połączeniu z odpowiednimi akcesoriami.

Chodzi przede wszystkim o to, by nie pokazywać zbyt wiele dekoltu, pleców, klatki piersiowej, stóp. Odzież powinna być wyprasowana i nigdy pognieciona.

Anna Puślecka biznesowy dress code damski opisuje w następujący sposób:

Elementy damskiej garderoby dają wiele możliwości. Także w biznesowym dress code. Najlepiej mieć w swojej szafie przynajmniej jeden komplet składający się z marynarki i spódnicy oraz marynarki ze spodniami, kilka koszul, bluzkę, prostą sukienkę i spódnicę. Te bazowe elementy można dowolnie łączyć, tworząc wiele zestawów ubraniowych. Na to pozwala także ograniczona gama kolorystyczna: biały, czarny, szary, brązowy, granatowy, ciemny zielony, niebieski, kolory pastelowe. Anna Puślecka Ekspert mody i producent wydarzeń fashion

Jeśli chodzi o styl biurowy, istotny jest więc zarówno kolor ubioru, jak i odpowiednie komponowanie stroju.

3. Informal attire— strój na spotkania na wysokim szczeblu.

Obowiązuje w sferach polityki i dyplomacji. Ma swój odpowiednik dzienny oraz wieczorowy.

Dla panów oznacza czarny albo bardzo ciemny granatowy garnitur z białą lub jasną pastelową koszulą z krawatem, buty typu oxford.

Panie zakładają krótką sukienkę z żakietem lub kostium w ciemnym kolorze, a do niego jasną bluzkę koszulową. Buty koniecznie na obcasie.

4. Formal attire, czyli strój formalny.

Formal attire to strój na ważne kolacje biznesowe czy bankiety.

W takim przypadku mężczyzna powinien założyć czarny frak lub smoking i białą muszkę lub szary garnitur z żakietem i kamizelką — cały z takiej samej tkaniny.

Kobiety zakładają długie suknie balowe, etole lub szale otulające ramiona oraz ewentualnie rękawiczki.

Anna Puślecka zgodziła się opisać dla nas, co oznacza odpowiedni ubiór dla wizerunku firmy i jak kompletować swoją garderobę, by wypaść profesjonalnie i wiarygodnie w oczach klientów i kontrahentów.

Reputację firmy budujemy zarówno dzięki naszemu profesjonalizmowi w pracy, jak i poprzez wygląd zewnętrzny prezentowany klientom. Stosowanie się do niżej określonych zasad stroju pozwala na spójne przedstawienie wizerunku profesjonalnej firmy. Anna Puślecka Ekspert mody i producent wydarzeń fashion

Oto krótka ściągawka, jak ubierać się do pracy z klasą:

dobrze kostiumy/marynarki — kostium lub garnitur damski w stonowanych barwach, o klasycznym kroju

— kostium lub garnitur damski w stonowanych barwach, o klasycznym kroju spodnie — zawsze w kant (to świadczy o elegancji), z niegniecącego się materiału, przynajmniej do kostki, nie krótsze.

— zawsze w kant (to świadczy o elegancji), z niegniecącego się materiału, przynajmniej do kostki, nie krótsze. spódnica — do kolan lub tuż za kolana, prosta lub ołówkowa, ewentualnie lekko rozszerzana, bez falban, klosza czy bombki, może mieć krótki rozporek.

— do kolan lub tuż za kolana, prosta lub ołówkowa, ewentualnie lekko rozszerzana, bez falban, klosza czy bombki, może mieć krótki rozporek. bluzki/koszule — swobodne (nigdy obcisłe), najlepiej z dobrej bawełny czy jedwabiu, z małym dekoltem, w pastelowych kolorach, najlepiej gładkie.

— swobodne (nigdy obcisłe), najlepiej z dobrej bawełny czy jedwabiu, z małym dekoltem, w pastelowych kolorach, najlepiej gładkie. buty — powinny zakrywać palce i pięty.

— powinny zakrywać palce i pięty. rajstopy/pończochy — powinno się nosić przez cały rok.

— powinno się nosić przez cały rok. makijaż — powinien być delikatny, a manicure w naturalnym lub pastelowym kolorze.

— powinien być delikatny, a manicure w naturalnym lub pastelowym kolorze. włosy — zawsze czyste i uczesane. Długie spięte w koński ogon, do ramion (mogą być rozpuszczone). Nie powinny zasłaniać twarzy ani rozpraszać podczas spotkania.

— zawsze czyste i uczesane. Długie spięte w koński ogon, do ramion (mogą być rozpuszczone). Nie powinny zasłaniać twarzy ani rozpraszać podczas spotkania. biżuteria — wyłącznie klasyczna, dyskretna: delikatne łańcuszki, kolczyki i bransolety, bez nadmiernych, krzykliwych ozdób. Zegarki tylko metalowe (srebrne lub złote, ze skórzanym paskiem lub bransoletą).

źle ubrania i buty —dżinsowe ubrania w kolorze niebieskim, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn są niedopuszczalne w żadnej formie (spodnie, spódnica, koszula, bluza). Nieodpowiednie są: szorty, bluzki bez rękawów, na ramiączkach lub z odkrytymi plecami, spódnice mini, cekiny, błyszczące, metaliczne materiały, T-shirty, obuwie sportowe, sandały lub buty z odkrytymi palcami.

—dżinsowe ubrania w kolorze niebieskim, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn są niedopuszczalne w żadnej formie (spodnie, spódnica, koszula, bluza). Nieodpowiednie są: szorty, bluzki bez rękawów, na ramiączkach lub z odkrytymi plecami, spódnice mini, cekiny, błyszczące, metaliczne materiały, T-shirty, obuwie sportowe, sandały lub buty z odkrytymi palcami. wzory —należy bardzo uważać z deseniami i wzorami. W formal business dress code niedopuszczalne są grochy, kwiaty, wszelkiego rodzaju nadruki (np. zwierząt) oraz agresywne kraty.

—należy bardzo uważać z deseniami i wzorami. W formal business dress code niedopuszczalne są grochy, kwiaty, wszelkiego rodzaju nadruki (np. zwierząt) oraz agresywne kraty. biżuteria — zbyt duża i ostentacyjna biżuteria odwraca uwagę od istotnych spraw biznesowych, dlatego w sytuacjach biurowych czy spotkań biznesowych jest niewskazana. Podobnie jest z zegarkami — sportowe i plastikowe nadają się wyłącznie na wakacje i wolny czas.

— zbyt duża i ostentacyjna biżuteria odwraca uwagę od istotnych spraw biznesowych, dlatego w sytuacjach biurowych czy spotkań biznesowych jest niewskazana. Podobnie jest z zegarkami — sportowe i plastikowe nadają się wyłącznie na wakacje i wolny czas. gołe nogi — gołe nogi świadczą o braku elegancji i profesjonalizmu.

Pamiętaj również, że w przypadku kobiet paznokcie do biura powinny być zawsze zadbane i — jeśli pomalowane — to tylko w stonowanych kolorach.

Zupełnie inną kwestią niż codzienny ubiór do biura jest rozmowa o pracę. Przeczytaj koniecznie porady eksperta kariery w artykule: Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Jaki wybrać strój? (5 Porad).

Pamiętaj, że poza strojem, najlepiej Twoją sylwetkę zawodową prezentuje dobrze zaprojektowane CV. Użyj kreatora CV i ciesz się doskonale zaprojektowanym dokumentem.

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj

2 Strój do pracy, czyli jaki ubiór do biura wybrać?

Podejście do ubioru (również biurowego) bardzo się zmieniło w ciągu ostatnich lat, zwłaszcza z pojawieniem się stylu casual.

Tylko co dziesiąty pracownik wkłada dziś do pracy garnitur.

Jak twierdzi Deirdre Clemente, profesor historii kultury amerykańskiej na University of Nevada: „styl casual podkreśla wygodę i praktyczność — dwie kwestie, na które rzadko zwracano uwagę w historii mody, ale które zmieniły sposób, w jaki żyjemy”.

Dlaczego ubieramy się dziś w stylu casual?

Bo ubrania to wolność. Wolność wyboru tego, jak prezentujemy się światu. Wolność w zacieraniu granicy pomiędzy kobietami i mężczyznami, starszymi i młodymi ludźmi, bogatymi i biednymi. Styl casual bezpośrednio podważa tysiącletnie zasady, które dyktowały luksus dla bogatych i funkcjonalne ubrania robocze dla ubogich. Nieco ponad sto lat temu było bardzo niewiele sposobów na ukrycie swojej klasy społecznej. Deirdre Clemente Profesor historii kultury amerykańskiej na University of Nevada

To właśnie tego rodzaju zmiany kulturowe wpłynęły na większy luz również w sferze mody biurowej.

Okazuje się, że 61% z pracowników uważa, że wygodny, nieformalny ubiór wpływa pozytywnie na ich produktywność (OK, to stoi trochę w sprzeczności z laborantami, o których pisałam wyżej, ale tamten przykład dotyczył osób pracujących na wyspecjalizowanych stanowiskach, a nie pracowników biurowych).

Jeśli nie wiesz, jak się ubrać do biura, to na początek upewnij się, czy podążasz za poniższymi regułami:

Nigdy nie noś brudnych ubrań Zwracaj uwagę na to, czy Twoje ubrania nie są dziurawe lub podarte (zrób użytek z igły i nitki). Nie pokazuj za dużo ciała — nie noś zbyt krótkich spódnic lub szortów, topów bez ramiączek oraz wakacyjnego obuwia. Zakładaj ubrania, które na Ciebie pasują — jeśli będą za małe lub za szerokie, możesz zacząć wyglądać dziwacznie. Nie zakładaj ubrań z napisami, które mogą być kontrowersyjne lub obraźliwe dla innych pracowników.

Nawet jeśli cały dzień siedzisz za biurkiem i wydaje Ci się, że nikt Cię na Ciebie nie patrzy, to te cztery powyższe punkty są i tak obowiązkowe.

Reszta zależy od Ciebie.

Jeśli tylko nie piastujesz wysokich stanowisk i nie masz bezpośredniego kontaktu z klientami, swój własny styl ubierania się możesz bez problemu zachować.

Chyba że—

Twój pracodawca wprowadził wewnętrzne zasady, dotyczące ubioru pracowników, czyli określił firmowy dress code.

Może to zrobić.

Kodeks pracy nie narzuca nikomu stylu ubierania się, ale pozwala na narzucenie go przez pracodawcę. Z tym że—

Tego rodzaju przepisy muszą się znaleźć w regulaminie pracy. W innym wypadku szef nie ma prawa egzekwować tych obowiązków.

Co więcej—

Pracodawca może nałożyć obowiązek noszenia stroju korporacyjnego lub określonego rodzaju firmowych akcentów np. apaszek w jednym kolorze, koszulek z emblematem, itp. To jest zresztą bardzo częste w przypadku osób pracujących w banku.

Dlatego, jeśli masz kontakt z klientem, sukienka do pracy w banku prawdopodobnie odpada. Spodziewaj się raczej odgórnie narzuconego dress codu, podkreślonego firmowym emblematem.

Jeśli pracodawca wymaga od pracowników noszenia konkretnych uniformów, powinien pokryć koszt takiego stroju z firmowych pieniędzy.

Kodeks pracy nie wspomina nic na temat rodzaju ubrania do biura, ale w artykule 104 mówi, że:

Regulamin pracy, określając prawa i obowiązki pracodawcy

i pracowników związane z porządkiem w zakładzie pracy, powinien ustalać

w szczególności:

organizację pracy, warunki przebywania na terenie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakończeniu, wyposażenie pracowników w narzędzia i materiały, a także w odzież i obuwie robocze oraz w środki ochrony indywidualnej i higieny osobistej.

Tutaj pojawia się kolejna kwestia.

Wszyscy pracownicy, których praca jest w jakiś sposób niebezpieczna:

lub wymaga noszenia specjalnego ubioru:

powinni zostać wyposażeni w odpowiednie stroje przez pracodawcę.

Zobacz, co jeszcze ma obowiązek zapewnić swoim podwładnym pracodawca: Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP — przepisy, wypadki, szkolenia.

3 Ubranie do pracy w domu

Freelancer nie musi martwić się o dress code.

Ale czy na pewno?

Pracując w domu, można łatwo zapomnieć o całym świecie i zostać pochłoniętym przez pracę. Brak kontaktu z ludźmi nie wpływa dobrze na styl.

Tryb życia freelancera wymaga bardzo dużo samodyscypliny i dokładnego planowania rozkładu dnia, dlatego—

Zanim skończysz jak zaniedbane zombie z laptopem w łóżku przez 12 godzin, pomyśl o networkingu.

Pozwala on zorganizować sobie odpowiednie stanowisko pracy i stwarza iluzję biura.

Poza tym—

Wielu wolnych strzelców odbywa ze swoimi zleceniodawcami spotkania biznesowe, np. w celu ustalenia szczegółów współpracy.

Wtedy strój odgrywa dużą rolę.

I chociaż w takiej sytuacji dress code nie jest właściwie ustalony, to najlepiej, jeśli ubierzesz się w stylu smart casual, podkreślając swój indywidualny styl i jednocześnie pokazując, że jesteś odpowiedzialnym profesjonalistą.

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

Powiedz nam, jaki strój obowiązuje u Ciebie w pracy. Ubierasz się elegancko czy na luzie? Masz problem z wyborem odpowiedniego ubioru do pracy?

키워드에 대한 정보 regulamin ubioru w pracy wzór

다음은 Bing에서 regulamin ubioru w pracy wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 PRAWO PRACY #1 – ZASADY PRAWA PRACY

  • prawo
  • prawodlaciebie
  • prosteprawo
  • prawo pracy
  • prawopracy
  • zasadyprawapracy
  • zasady prawa pracy
  • mobbing
  • kodeks pracy
  • niedyskryminacja
  • równe traktowanie

PRAWO #PRACY ##1 #- #ZASADY #PRAWA #PRACY


YouTube에서 regulamin ubioru w pracy wzór 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 PRAWO PRACY #1 – ZASADY PRAWA PRACY | regulamin ubioru w pracy wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  내 안에 사는 이 악보 | 내 안에 사는 이 Ppt 찬양동영상(전하세 예수 3집)(올네이션스 경배와 찬양 All Nations Worship \U0026 Praise) 답을 믿으세요

Leave a Comment