당신은 주제를 찾고 있습니까 “regulamin udzielania pożyczek pracownikom ze środków obrotowych – Ofin – prezentacja szybkiej pożyczki“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 iloan.pl – porównywarka chwilówek 이(가) 작성한 기사에는 조회수 35회 및 좋아요 없음 개의 좋아요가 있습니다.
regulamin udzielania pożyczek pracownikom ze środków obrotowych 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Ofin – prezentacja szybkiej pożyczki – regulamin udzielania pożyczek pracownikom ze środków obrotowych 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Ofin oferuje szybkie pożyczki gotówkowe na okres 15, 30 lub 60 dni – dla pożyczek do 800 zł; 30 lub 60 dni – dla pożyczek od 900 do 1500 zł; 60 dni – dla pożyczek powyżej 1500 zł. Pożyczkobiorcami mogą być klienci od 21 do 75 roku życia. Firma sprawdza bazę KRD (Krajowy Rejestr Długów). Pożyczkę uzyskać można online, więcej informacji na http://iloan.pl/chwilowki/ofin/
regulamin udzielania pożyczek pracownikom ze środków obrotowych 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Udzielenie pożyczek pracownikom przez zakład pracy
Są one finansowane ze środków obrotowych. Zakład wprowadził regulamin ich udzielania. Ponadto warunki udzielenia oraz spłaty pożyczki …
Source: poradnikprzedsiebiorcy.pl
Date Published: 12/25/2022
View: 4607
Obowiązki płatnika: Pożyczki dla pracownikom i … – Podatki.biz
… zasad i warunków udzielania pożyczek określonych w Regulaminie, … w związku z udzielaniem pracownikom i zleceniobiorcom pożyczek ze środków obrotowych …
Source: www.podatki.biz
Date Published: 5/24/2022
View: 1055
Regulamin pożyczek MPKZP
Regulamin Udzielania Pożyczek w MPKZP przy Oświacie. Powiatowej w Otwocku uchwalony przez … środków określić orientacyjny termin przyznania pożyczki.
Source: opotwock.pl
Date Published: 1/12/2021
View: 4808
Pożyczka dla pracowników – jak i czy należy ustalić warunki …
Co do zasady pracodawca może przeznaczyć na pożyczki dla pracowników środki obrotowe, jak też środki pochodzące z Zakładowego Funduszu Świadczeń …
Source: grantthornton.pl
Date Published: 8/3/2022
View: 3221
regulamin udzielania pożyczek – Leszczyńskie Centrum Biznesu
równowartość zakupionych oraz posiadanych środków obrotowych i trwałych niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia. 11. Pożyczka — środki pieniężne …
Source: lcb.leszno.pl
Date Published: 11/18/2021
View: 2978
Regulamin udzielania pożyczek – PKZP – Sprawy socjalne
Załącznik Nr 1 do Statutu Regulamin Udzielania Pożyczekw Pracowniczej Kasie Zapomogowo-Pożyczkowej przy UMCS w Lublinie Członkowie PKZP o co najmniej …
Source: www.umcs.pl
Date Published: 1/19/2022
View: 6053
Regulamin udzielania pożyczek – WMARR Olsztyn
Regulamin udzielania pożyczek, zwany dalej Regulaminem określa: … grzywny,; zakup środków obrotowych w ramach dotychczasowego profilu i …
Source: www.wmarr.olsztyn.pl
Date Published: 4/20/2021
View: 1903
Czy udzielenie pracownikowi pożyczki przez pracodawcę jest …
Chcemy udzielać naszym pracownikom nieoprocentowanych pożyczek ze środków obrotowych (wyodrębnionego na ten cel funduszu zakładowego).
Source: kadry.infor.pl
Date Published: 8/3/2022
View: 5729
Udzielanie pracownikom pożyczek nieoprocentowanych a PIT.
Regulamin będzie dawał pracownikom możliwość ubiegania się o pożyczkę od Spółki. Pożyczki będą finansowane ze środków obrotowych Spółki.
Source: sip.lex.pl
Date Published: 11/26/2021
View: 1065
주제와 관련된 이미지 regulamin udzielania pożyczek pracownikom ze środków obrotowych
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Ofin – prezentacja szybkiej pożyczki. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 regulamin udzielania pożyczek pracownikom ze środków obrotowych
- Author: iloan.pl – porównywarka chwilówek
- Views: 조회수 35회
- Likes: 좋아요 없음
- Date Published: 2015. 3. 18.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=pi8tzbC7tCc
Jakie oprocentowanie pożyczki dla pracownika?
Oprocentowanie pożyczek nie jest rynkowe i wynosi 2% rocznie. Zakład pracy zastanawia się, czy w tym przypadku po stronie pożyczkobiorców nie powstaje przychód. W tej sytuacji istotne jest, że zakład pracy nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek lub kredytów.
Czy firma może pożyczyć pieniądze pracownikowi?
Pożyczki pracownicze mogą być finansowane zarówno z majątku firmy, jak i składek pracowników. Środki na pożyczkę wypłacane są najczęściej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych lub Kas Zapomogowo-Pożyczkowych.
Czy pożyczka dla pracownika musi być oprocentowaną?
Pracodawca opracował regulamin udzielania pożyczek dla swoich pracowników. Każdy z pracowników może wystąpić o udzielenie nieoprocentowanej pożyczki. W takim przypadku nieodpłatne świadczenie z tytułu nieoprocentowanej pożyczki nie powstaje.
Czy pożyczka dla pracownika podlega VAT?
1 pkt 38 Ustawy VAT. Zgodnie z tym przepisem zwolnione spod opodatkowania VAT są usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę.
Jakie minimalne odsetki od umowy pożyczki?
Zastosowanie znajdą tu normy Kodeksu cywilnego dotyczące umowy pożyczki, odsetek, a także ogólna zasada swobody umów. Przepisy te nie regulują minimalnej stawki oprocentowania pożyczki.
Czy pożyczka w pracy jest przychodem?
Nieoprocentowana pożyczka jest bowiem zdarzeniem neutralnym podatkowo i nie generuje przychodu z nieodpłatnych świadczeń.
Czy udzielenie pożyczki to rozporządzenie prawem?
Niekiedy zawarcie umowy pożyczki przez spółkę może wiązać się z koniecznością podjęcia uchwały przez wspólników. Zasadą jest, że uchwały wymaga rozporządzenie prawem lub zaciągnięcie zobowiązania przekraczającego dwukrotnie wysokość kapitału zakładowego (art. 230 K.s.h.).
Jak napisać pismo o pożyczkę?
- dane pracownika;
- wskazanie celu pożyczki;
- kwota, o którą chce on wnioskować;
- podanie proponowanego okresu spłaty;
- określenie, kto zostanie poręczycielem pożyczki;
- uzasadnienie prośby;
Jak napisac pismo o pożyczkę?
- Data, miejsce zawarcia umowy pożyczki.
- Określenie stron umowy.
- Wskazanie przedmiotu umowy.
- Warunki zwrotu pożyczki.
- Oświadczenie o stanie majątkowym pożyczkobiorcy.
- Warunki wypowiedzenia umowy.
- Podpisy stron.
Czy pożyczkę trzeba zgłaszać?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami[3] pożyczka w rodzinie jest rodzajem pożyczki prywatnej, która podlega opodatkowaniu od czynności cywilno-prawnych (PCC) w wysokości 0,5% wartości pożyczki. Do zapłacenia podatku PCC zobowiązany jest pożyczkobiorca.
Czy można udzielić pożyczki bez odsetek?
Zgodnie z art. 720 KC umowa pożyczki nie musi być oprocentowana. W konsekwencji oprocentowanie należy się pożyczkodawcy tylko wtedy, gdy zostało wprost przewidziane w umowie.
Czy umowa pożyczki bez notariusza jest ważna?
W Polskim prawie dopuszczalne jest zawieranie umów w różnej formie, tj. pisemnej oraz ustnej. O ile przepisy nie zastrzegają zawarcia umowy w konkretnej postaci, obie formy są ważne i w równym stopniu wiążące.
Kiedy pożyczka jest zwolniona z VAT?
Udzielenie pożyczki przez przedsiębiorcę
Jeśli podmiot gospodarczy udziela pożyczki, nawet jeśli nie jest to przedmiotem jego działalności, to czynność taka nie jest opodatkowana podatkiem VAT. Nie będzie ona także podlegała podatkowi PCC.
Kiedy umowa pożyczki podlega VAT?
Jeśli pożyczkodawca jest płatnikiem VAT, a udzielanie pożyczek jest trzonem jego działalności, kwestia podatku VAT jest bardzo prosta. Pożyczenie pieniędzy w zamian za wynagrodzenie (prowizję, odsetki od pożyczki) jest płatną usługą, która podlega pod ustawę o podatku VAT i jest objęta opodatkowaniem.
Czy pożyczka jest zwolniona z VAT?
Udzielenie pożyczki podlega więc VAT, przy czym czynność ta jest zwolniona od tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.
Ile wynosi oprocentowanie pożyczki?
Przeciętne oprocentowanie banków i firm pożyczkowych waha się od 8% do 19%. W związku z tym, że kredyty bankowe udzielane są na wysokie kwoty i dłuższy okres kredytowania, banki mają możliwość doliczenia opłat pozaodsetkowych, dzięki czemu zarabiają, pomimo niższego oprocentowania.
Jakie jest oprocentowanie pożyczek prywatnych?
Prywatne pożyczki będą legalne, jeśli koszty jej udzielenia nie będą wyższe niż 25 procent kwoty zobowiązania finansowego. Koszty pozaodsetkowe pożyczki, nie mogą być wyższe w skali roku niż 30 procent zobowiązania. Odsetki ustawowe muszą wynosić czterokrotność stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego.
Jak ustalić rynkowe oprocentowanie pożyczki?
Dla pożyczek udzielanych od 1 stycznia 2021 r. takie „bezpieczne” oprocentowanie pożyczki od wspólnika zależy od strony umowy i obliczane jest według wzoru: Wskaźnik + maksymalnie 2,3 p.p. dla pożyczkobiorcy i Wskaźnik + minimalnie 2 p.p. dla pożyczkodawcy.
Jakie może być maksymalne oprocentowanie kredytu?
Aktualnie maksymalne oprocentowanie kredytu nie może przekraczać 20% i obowiązuje zarówno kredyty gotówkowe oraz pozostałe produkty finansowe o charakterze kredytowym dostępne dla klientów.
Udzielenie pożyczek pracownikom
W obecnej sytuacji na rynku pracy zakłady starają się zatrzymać najlepszych specjalistów lub ich pozyskać. Aby tego dokonać, poza pensją oferują liczne benefity. Jednym z nich jest udzielenie pożyczek pracownikom.
Umowa pożyczki
Zgodnie bowiem z art. 720 § 1 Ustawy Kodeks cywilny (dalej jako kc) przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
Ze swej istoty umowa pożyczki nakłada na pożyczającego obowiązek zwrotu tej samej ilości pieniędzy. Zatem z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych kwota pożyczki jest świadczeniem zwrotnym; jak wynika z powyższej definicji, powinna zostać zwrócona przez pożyczkobiorcę. Konsekwentnie sama pożyczka jako taka nie stanowi dochodu podatkowego dla pożyczkobiorcy, ponieważ w wyniku jej udzielenia nie następuje stałe przysporzenie majątkowe dla pracownika. W zależności od tego, jak zostanie ukształtowana przez strony umowa pożyczki, może ona przyjąć postać umowy nieodpłatnej bądź też odpłatnej, gdzie pożyczkobiorca zobowiązany będzie do zapłaty odsetek. Umowa pożyczki jest umową konsensualną. Dochodzi do skutku poprzez zgodne oświadczenia woli.
Opodatkowanie stosunku pracy a udzielenie pożyczek pracownikom
W treści art. 10 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PIT) zostały określone źródła przychodów, gdzie między innymi w pkt 1 wymienia się: stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, pracę nakładczą, emeryturę lub rentę.
Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy o PIT za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Użyte w tym przepisie sformułowanie „w szczególności” oznacza, że przepis zawiera tylko przykładowe wyliczenie przychodów ze stosunku pracy, za które uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne dokonane przez pracodawcę lub też otrzymane od niego świadczenia nieodpłatne lub częściowo odpłatne.
POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia!
Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! Rozliczaj podatki i ZUS przez internet!
Rozliczaj podatki i ZUS przez internet! Zapomnij co to Płatnik! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!
Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych ustala się według zasad określonych w art. 11 ust. 2–2b (patrz art. 12 ust. 3 ustawy o PIT).
Stosownie do art. 11 ust. 2a ustawy o PIT wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:
jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia – według cen stosowanych wobec innych odbiorców; jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione – według cen zakupu; jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku – według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku; w pozostałych przypadkach – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.
W przypadku, gdy świadczenie jest częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tego świadczenia ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a a odpłatnością ponoszoną przez podatnika (art. 11 ust. 2b ustawy o PIT).
Do przychodów ze stosunku pracy zalicza się więc nie tylko świadczenia rzeczowe czy pieniężne, lecz także wartość świadczenia nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego.
Obniżone odsetki – przychód
Jak to opisaliśmy na wstępie, celem pożyczek zakładowych jest zachęcenie do podjęcia pracy lub zatrzymanie pracowników w zakładzie. Tym samym pożyczki te są udzielane na bardzo preferencyjnych warunkach.
Przykład 1.
Zakład produkujący okna postanowił wprowadzić możliwość ubiegania się o pożyczkę od firmy. Są one finansowane ze środków obrotowych. Zakład wprowadził regulamin ich udzielania. Ponadto warunki udzielenia oraz spłaty pożyczki określa indywidualna umowa pożyczki. Jest ona zawarta w formie pisemnej. Umowa pożyczki zawiera zgodę pracownika na potrącanie ratalnych spłat pożyczki bezpośrednio z należnego mu wynagrodzenia za pracę. Przedmiot działalności zakładu nie obejmuje prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek. Oprocentowanie pożyczek nie jest rynkowe i wynosi 2% rocznie. Zakład pracy zastanawia się, czy w tym przypadku po stronie pożyczkobiorców nie powstaje przychód.
W tej sytuacji istotne jest, że zakład pracy nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek lub kredytów. Ponadto co ważne, zasady udzielania tych pożyczek stosowane są według jednolitych reguł wobec wszystkich pracowników (regulamin). W przypadku udzielenia pracownikowi nieoprocentowanej pożyczki po stronie pracowników nie powstaje przychód z nieodpłatnych świadczeń, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT w związku z otrzymaniem pożyczki nieoprocentowanej.
Potwierdzenie powyższego znajdziemy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 23 grudnia 2013 r., numer IPTPB1/415-599/13-4/AP:
„Wobec powyższego, biorąc pod uwagę zaprezentowany we wniosku opis stanu faktycznego oraz przepisy prawne w tym zakresie należy stwierdzić, że skoro strony umowy pożyczki nie zastrzegły odpłatności w postaci odsetek, to czynność ta nie spowoduje u pracowników Wnioskodawcy powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Tym samym, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Powyższe oznacza, że w przedstawionym stanie faktycznym przychód podatkowy nie wystąpi, a zatem na Wnioskodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika”.
Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że otrzymanie nieoprocentowanej pożyczki nie spowoduje powstania u pracownika przychodu powiększającego podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dochód).
W sytuacji udzielenia pracownikowi nieoprocentowanej pożyczki wartość hipotetycznych odsetek nie będzie stanowiła przychodu tegoż pracownika w rozumieniu przepisów ustawy o PIT.
Obowiązki płatnika: Pożyczki dla pracownikom i zleceniobiorcom ze środków obrotowych
Pytanie podatnika: Czy udzielenie niskooprocentowanych pożyczek pracownikom i zleceniobiorcom, przy zachowaniu jednakowych zasad i warunków udzielania pożyczek określonych w Regulaminie, stanowi przychód dla pracowników ze stosunku pracy lub przychód dla zleceniobiorcy i w konsekwencji na spółce będą ciążyły obowiązki płatnika PIT? Czy, jeżeli spółka zrezygnuje z poboru niewymagalnych odsetek od pożyczki, zgodnie z Regulaminem, wartość tych odsetek będzie stanowić przychód dla pracowników ze stosunku pracy albo przychód dla zleceniobiorców? Czy umorzenie kapitału pożyczki, w części lub w jej całości, stanowi przychód dla pracowników ze stosunku pracy lub przychód dla zleceniobiorców?
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 1 października 2014 r. (data wpływu 6 października 2014 r.) uzupełnionym pismem z dnia 18 grudnia 2014 r. (data wpływu 23 grudnia 2014 r.) na wezwanie Nr IPPB2/415-746-2/MK z dnia 11 grudnia 2014 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ciążących na Spółce obowiązków płatnika w związku z udzielaniem pracownikom i zleceniobiorcom pożyczek ze środków obrotowych Spółki – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ciążących na Spółce obowiązków płatnika w związku z udzielaniem pracownikom i zleceniobiorcom pożyczek ze środków obrotowych Spółki.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (dalej „Spółka”, lub „Pożyczkodawca”) jest czynnym podatnikiem VAT. Podstawowa działalność Spółki polega na działalności portali internetowych, reklamie oraz działalności związanej z oprogramowaniem.
Spółka zamierza udzielać pracownikom lub swoim zleceniobiorcom (dalej „Pożyczkobiorcom”) pożyczek na zaspokojenie ich indywidualnych potrzeb życiowych. Pożyczki będą udzielane na preferencyjnych warunkach w porównaniu do obecnych ofert rynkowych i będą udzielane wyłącznie ze środków obrotowych Spółki. Niewykluczone, iż Spółka zdecyduje się też w ogóle nie pobierać wynagrodzenia od udzielanych pożyczek lub zdecyduje się na umorzenie części lub całości kapitału pożyczki.
Z uwagi na fakt, że pożyczki mają być udzielane częstotliwie, Spółka udostępni Pożyczkobiorcom dokument (dalej „Regulamin”), w którym określi zasady obowiązujące przy udzielaniu pożyczek ze środków obrotowych. Regulamin określi między innymi: którzy pracownicy i zleceniobiorcy mogą starać się o pożyczkę sfinansowaną ze środków obrotowych, jaka może być wysokość danej pożyczki, na jaki okres mogą być udzielane pożyczki, walutę pożyczki, sposób zabezpieczenia spłaty, procedurę akceptacji wniosków czy też sposób zawarcia umowy pożyczki między Spółką a Pożyczkobiorcą (w razie pozytywnego rozpatrzenia wniosku złożonego przez Pożyczkobiorcę).
Pożyczki udzielane będą Pożyczkobiorcom na jednakowych warunkach i według jednakowych zasad określonych w Regulaminie. Możliwe, że Regulamin będzie przewidywać sytuacje, w których Spółka umorzy odsetki od pożyczek lub całą pożyczkę.
Proces udzielenia pożyczek przez Spółkę rozpoczęty zostanie poprzez złożenie wniosku przez zainteresowanego Pożyczkobiorcę poprzez udostępnioną do tego celu przez Spółkę platformę informatyczną. Następnie, w sytuacji dostępności środków obrotowych oraz akceptacji wniosku przez Spółkę, Pożyczkobiorcy przelewana będzie kwota pożyczki na jego rachunek bankowy oraz automatycznie generowane będzie potwierdzenie zawarcia umowy pożyczki wraz z harmonogramem spłaty pożyczki. Spłaty pożyczek dokonywane będą przez Pożyczkobiorców w cyklach miesięcznych.
Ponieważ złożony wniosek zawierał braki formalne, tutejszy organ podatkowy pismem z dnia 11 grudnia 2014 r. Nr IPPB2/415-746/14-2/MK wezwał Wnioskodawcę do doprecyzowania przedstawionego zdarzenia przyszłego poprzez wskazanie:
– czy możliwość otrzymania pożyczki udzielanej przez Spółkę będzie dotyczyć wszystkich pracowników i zleceniobiorców zatrudnionych w Spółce, czy też możliwość ta będzie skierowana do określonego grona.
Braki uzupełniono w wyznaczonym terminie (data nadania 19 grudnia 2014 r.). W kwestii doprecyzowania wyjaśniono, że:
W przedstawionym we Wniosku opisie zdarzenia przyszłego zostało wskazane, iż …Regulamin określi między innymi: którzy pracownicy i zleceniobiorcy mogą starać się o pożyczkę sfinansowaną ze środków obrotowych (…)” W celu doprecyzowania opisu zdarzenia przyszłego wskazujemy, iż możliwość otrzymania pożyczki udzielonej przez Spółkę ma dotyczyć wszystkich pracowników i zleceniobiorców Spółki, na jednakowych zasadach i warunkach.
Spółka nie wyklucza jednak wprowadzenia w przyszłości, bazując na doświadczeniach zebranych w początkowych miesiącach oferowania pożyczek związanych ze spłacalnością pożyczek, również konieczności spełnienia obiektywnych kryteriów przez potencjalnie zainteresowanych pracowników i zleceniobiorców Spółki takich np. jak: brak posiadania negatywnych wpisów w bazie BIG InfoMonifor (m.in. BIK) czy też wymóg mimmalnego okresu pracy / współpracy ze Spółką. Jednak również przy takim rozwiązaniu wszyscy pracownicy i zleceniobiorcy Spółki zainteresowani ofertą i spełniający obiektywne kryteria, mieliby możliwość otrzymania pożyczki na jednakowych zasadach i warunkach.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:
1.
Czy czynność udzielania pracownikom lub zleceniobiorcom niskooprocentowanych pożyczek ze środków obrotowych Spółki stanowi odpłatne świadczenie usług w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług? Czy czynność udzielenia pracownikom lub zleceniobiorcom nieoprocentowanych pożyczek ze środków obrotowych Spółki stanowi odpłatne świadczenie usług w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług? Czy świadczenie tych usług jest zwolnione z opodatkowania VAT? Jeśli usługa jest zwolniona z opodatkowania VAT, to czy Spółka zobowiązana jest do wykazywania w deklaracji podatkowej VAT-7 obrotu zwolnionego w wysokości odsetek naliczonych od pożyczki? Czy Spółka będzie zobowiązana rozliczać się współczynnikiem o którym mowa w art. 90 ust. 3 UVAT oraz ustalać proporcję wstępną z naczelnikiem urzędu skarbowego zgodnie z art. 90 ust. 8?
2.
Czy czynność udzielania pracownikom i zleceniobiorcom niskooprocentowanych pożyczek ze środków obrotowych Spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Czy czynność udzielania pracownikom i zleceniobiorcom nieoprocentowanych pożyczek ze środków obrotowych Spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
3.
Czy udzielenie niskooprocentowanych pożyczek pracownikom i zleceniobiorcom przez Spółkę, przy zachowaniu jednakowych zasad i warunków udzielania pożyczek określonych w Regulaminie, stanowi przychód dla pracowników ze stosunku pracy lub przychód dla zleceniobiorcy i w konsekwencji na Spółce będą ciążyły obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych? Czy, jeżeli Spółka zrezygnuje z poboru niewymagalnych (których termin płatności jeszcze nie minął) odsetek od pożyczki, zgodnie z Regulaminem, wartość tych odsetek będzie stanowić przychód dla pracowników ze stosunku pracy albo przychód dla zleceniobiorców i w konsekwencji na Spółce będą ciążyły obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych? Czy umorzenie kapitału pożyczki, w części lub w jej całości, stanowi przychód dla pracowników ze stosunku pracy lub przychód dla zleceniobiorców i w konsekwencji na Spółce będą ciążyły obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych?
Przedmiotowa interpretacja stanowi odpowiedź na pytania Nr 3a), 3b) i 3c) w przedmiocie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpowiedź na pytanie Nr 1a, 1b,1c,1d,1e w przedmiocie ustawy o podatku od towarów i usług została udzielona w odrębnym rozstrzygnięciu Nr IPPP2/443-975/14-2/MM. Odpowiedź na pytanie nr 2a, 2b w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych została udzielona w odrębnym rozstrzygnięciu Nr IPPB2/436-572/14-2/AF.
Zdaniem Wnioskodawcy:
Ad. 3 a)
Fakt udzielenia niskooprocentowanych pożyczek pracownikom i zleceniobiorcom przez Spółkę nie rodzi skutków podatkowych w postaci uzyskania przez Pożyczkobiorcę nieodpłatnego świadczenia. Jeśli strony w umowie pożyczki ustaliły odsetki niższe aniżeli stosowane przez instytucje bankowe, a zasady takie są jednolite i stosowane wobec wszystkich pożyczkobiorców zgodnie z regulaminem udzielania pożyczek na Spółce nie będą ciążyły obowią…
Udzielenie pożyczek pracownikom
W obecnej sytuacji na rynku pracy zakłady starają się zatrzymać najlepszych specjalistów lub ich pozyskać. Aby tego dokonać, poza pensją oferują liczne benefity. Jednym z nich jest udzielenie pożyczek pracownikom.
Umowa pożyczki
Zgodnie bowiem z art. 720 § 1 Ustawy Kodeks cywilny (dalej jako kc) przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
Ze swej istoty umowa pożyczki nakłada na pożyczającego obowiązek zwrotu tej samej ilości pieniędzy. Zatem z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych kwota pożyczki jest świadczeniem zwrotnym; jak wynika z powyższej definicji, powinna zostać zwrócona przez pożyczkobiorcę. Konsekwentnie sama pożyczka jako taka nie stanowi dochodu podatkowego dla pożyczkobiorcy, ponieważ w wyniku jej udzielenia nie następuje stałe przysporzenie majątkowe dla pracownika. W zależności od tego, jak zostanie ukształtowana przez strony umowa pożyczki, może ona przyjąć postać umowy nieodpłatnej bądź też odpłatnej, gdzie pożyczkobiorca zobowiązany będzie do zapłaty odsetek. Umowa pożyczki jest umową konsensualną. Dochodzi do skutku poprzez zgodne oświadczenia woli.
Opodatkowanie stosunku pracy a udzielenie pożyczek pracownikom
W treści art. 10 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PIT) zostały określone źródła przychodów, gdzie między innymi w pkt 1 wymienia się: stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, pracę nakładczą, emeryturę lub rentę.
Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy o PIT za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Użyte w tym przepisie sformułowanie „w szczególności” oznacza, że przepis zawiera tylko przykładowe wyliczenie przychodów ze stosunku pracy, za które uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne dokonane przez pracodawcę lub też otrzymane od niego świadczenia nieodpłatne lub częściowo odpłatne.
POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia!
Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! Rozliczaj podatki i ZUS przez internet!
Rozliczaj podatki i ZUS przez internet! Zapomnij co to Płatnik! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!
Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych ustala się według zasad określonych w art. 11 ust. 2–2b (patrz art. 12 ust. 3 ustawy o PIT).
Stosownie do art. 11 ust. 2a ustawy o PIT wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:
jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia – według cen stosowanych wobec innych odbiorców; jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione – według cen zakupu; jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku – według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku; w pozostałych przypadkach – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.
W przypadku, gdy świadczenie jest częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tego świadczenia ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a a odpłatnością ponoszoną przez podatnika (art. 11 ust. 2b ustawy o PIT).
Do przychodów ze stosunku pracy zalicza się więc nie tylko świadczenia rzeczowe czy pieniężne, lecz także wartość świadczenia nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego.
Obniżone odsetki – przychód
Jak to opisaliśmy na wstępie, celem pożyczek zakładowych jest zachęcenie do podjęcia pracy lub zatrzymanie pracowników w zakładzie. Tym samym pożyczki te są udzielane na bardzo preferencyjnych warunkach.
Przykład 1.
Zakład produkujący okna postanowił wprowadzić możliwość ubiegania się o pożyczkę od firmy. Są one finansowane ze środków obrotowych. Zakład wprowadził regulamin ich udzielania. Ponadto warunki udzielenia oraz spłaty pożyczki określa indywidualna umowa pożyczki. Jest ona zawarta w formie pisemnej. Umowa pożyczki zawiera zgodę pracownika na potrącanie ratalnych spłat pożyczki bezpośrednio z należnego mu wynagrodzenia za pracę. Przedmiot działalności zakładu nie obejmuje prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek. Oprocentowanie pożyczek nie jest rynkowe i wynosi 2% rocznie. Zakład pracy zastanawia się, czy w tym przypadku po stronie pożyczkobiorców nie powstaje przychód.
W tej sytuacji istotne jest, że zakład pracy nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek lub kredytów. Ponadto co ważne, zasady udzielania tych pożyczek stosowane są według jednolitych reguł wobec wszystkich pracowników (regulamin). W przypadku udzielenia pracownikowi nieoprocentowanej pożyczki po stronie pracowników nie powstaje przychód z nieodpłatnych świadczeń, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT w związku z otrzymaniem pożyczki nieoprocentowanej.
Potwierdzenie powyższego znajdziemy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 23 grudnia 2013 r., numer IPTPB1/415-599/13-4/AP:
„Wobec powyższego, biorąc pod uwagę zaprezentowany we wniosku opis stanu faktycznego oraz przepisy prawne w tym zakresie należy stwierdzić, że skoro strony umowy pożyczki nie zastrzegły odpłatności w postaci odsetek, to czynność ta nie spowoduje u pracowników Wnioskodawcy powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Tym samym, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Powyższe oznacza, że w przedstawionym stanie faktycznym przychód podatkowy nie wystąpi, a zatem na Wnioskodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika”.
Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że otrzymanie nieoprocentowanej pożyczki nie spowoduje powstania u pracownika przychodu powiększającego podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dochód).
W sytuacji udzielenia pracownikowi nieoprocentowanej pożyczki wartość hipotetycznych odsetek nie będzie stanowiła przychodu tegoż pracownika w rozumieniu przepisów ustawy o PIT.
Pożyczka od pracodawcy – źródła finansowania
Autor
Ekspert – wfirma.pl Artykuły autora
Pożyczka od pracodawcy stanowi alternatywę dla innych ofert instytucji pożyczkowych. Jest doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nasza zdolność kredytowa nie jest wystarczająca, aby otrzymać kredyt z banku. Kto i na jakich zasadach może ubiegać się o pożyczkę z zakładu pracy? Wyjaśniamy w artykule.
Czym jest pożyczka od pracodawcy?
Do pożyczki odnosi się art. 720 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym traktowana jest ona jako odrębny typ umowy. Na tej podstawie udzielane są także pożyczki z zakładu pracy. Pożyczka od pracodawcy jest formą wsparcia finansowego i polega na pożyczeniu od niego określonej sumy pieniędzy. Zazwyczaj jest nieoprocentowana, a termin jej spłaty – dogodny dla pracownika.
Zgodnie z art. 9 pkt 10 lit. e ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych umowa pożyczki, zawierana pomiędzy pracownikiem i pracodawcą, zwolniona jest z podatku od czynności cywilnoprawnych.
Jeżeli wartość pożyczki przekracza 1000 zł – umowa powinna zostać zawarta w formie dokumentowej, umożliwiającej ustalenie osoby składającej przedmiotowe oświadczenie woli (art. 720 w zw. z art. 772 k.c.). Forma dokumentowana nie jest równoznaczna z formą pisemną. Za dokument należy uznać także każdy inny nośnik, który umożliwi odtworzenie zapisanych na nim informacji (np. e-mail, plik dźwiękowy). Zachowanie tej formy jest ważne dla celów dowodowych (niedochowanie formy dokumentowej nie powoduje jednak nieważności zawartej umowy).
Pożyczka od pracodawcy – źródła finansowania
Pożyczki pracownicze mogą być finansowane zarówno z majątku firmy, jak i składek pracowników. Środki na pożyczkę wypłacane są najczęściej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych lub Kas Zapomogowo-Pożyczkowych.
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych
Na podstawie przepisu art. 16 Kodeksu pracy pracodawca został zobligowany do prowadzenia działalności socjalnej wobec pracowników. Do zagadnienia tego odnoszą się przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Z funduszu mogą korzystać pracownicy (a także byli pracownicy – emeryci), jak również ich rodziny. Możliwość udzielania pożyczki z ZFŚS wynika wprost z przepisów przywołanej ustawy. Zgodnie z art. 2 pkt 1 działalność socjalna prowadzona przez pracodawców obejmuje m.in. udzielanie pomocy materialnej (rzeczowej lub finansowej), a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.
Zasady udzielania środków finansowych regulowane są w wewnętrznym regulaminie ZFŚS – to w nim pracownik powinien szukać informacji na temat procesu udzielania pożyczki.
Kasy Zapomogowo-Pożyczkowe
Upoważnienie do tworzenia kas zapomogowo-pożyczkowych zostało zawarte w art. 39 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych. Szczegółowe zasady ich organizowania i działania określa rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w zakładach pracy. Nadzór nad kasami zapomogowo-pożyczkowymi sprawują związki zawodowe.
Aktualnie członkami kas zapomogowo-pożyczkowych mogą być nie tylko pracownicy, ale także osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, jak i samozatrudnieni. Utworzenie kasy na terenie zakładu pracy wymaga zebrania co najmniej 10 osób, które deklarują gotowość przynależności do niej. Członek kasy zapomogowo-pożyczkowej zobowiązany jest do wpłaty wpisowego, jak również do wpłacania miesięcznego wkładu członkowskiego (za jego zgodą wkład ten może być potrącany z wynagrodzenia).
Celem omawianej kasy jest udzielanie jej członkom pomocy materialnej w formie pożyczek długoterminowych lub krótkoterminowych oraz zapomóg. Szczegółowe zasady funkcjonowania kasy (oraz udzielania wsparcia z jej środków) stanowią przedmiot jej statutu – to w nim powinny zostać określone warunki dotyczące udzielania pożyczek. Są one realizowane z funduszu oszczędnościowo-pożyczkowego kasy.
Pożyczka od pracodawcy – czy warto się o nią ubiegać?
Pożyczka od pracodawcy jest rozwiązaniem korzystnym dla wielu pracowników, bowiem nie wiąże się z koniecznością uzyskania zdolności kredytowej wymaganej przez banki. Posiada też niewątpliwie niższe oprocentowanie bądź nie jest oprocentowana w ogóle.
Pracownik rozważający zaciągnięcie pożyczki zakładowej powinien jednak przemyśleć także jej wady. W przypadku pożyczek z kas zapomogowo-pożyczkowych należy pamiętać, że możliwość ich otrzymania związana jest bezpośrednio z uiszczaniem comiesięcznych składek – a to może zaburzyć domowy budżet pracownika. Zaciągnięcie pożyczki zakładowej nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli zastanawiamy się nad zmianą pracy (przy rozwiązaniu umowy pracodawca może zażądać spłaty całości kwoty jednorazowo).
Należności za pożyczki udzielone z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub kasy zapomogowo-pożyczkowej mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika (ale jedynie za jego pisemną zgodą). Należy jednak pamiętać o kwocie wolnej od potrąceń, która – zgodnie z przepisem art. 91 § 2 pkt 1 k.p. – w omawianym przypadku jest równa wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia po potrąceniu składek ZUS, PPK oraz zaliczki na podatek dochodowy. Jeżeli pracownik jest zatrudniony na niepełny etat, kwota ta ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. W sytuacji zbiegu potrąceń fakultatywnych (jak np. omawiane potrącenie na spłatę pożyczki zakładowej) z potrąceniami obowiązkowymi (np. egzekwowane alimenty czy kary pieniężne) pracodawca w pierwszej kolejności dokonuje potrąceń obowiązkowych. Warto również pamiętać, że w przypadku naruszenia praw pracowniczych pracownik może złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy.
Przed złożeniem wniosku o udzielenie pożyczki warto najpierw zasięgnąć szczegółowych informacji w dziale kadr i zapoznać się ze wszystkimi warunkami jej otrzymania. Należy także zastanowić się, czy będziemy w stanie rzetelnie ją spłacać – nieterminowość w tym zakresie może bowiem wpłynąć negatywnie na nasze relacje z pracodawcą.
Umowa pożyczki z pracownikiem a PCC i PIT
Pracodawca może udzielić pracownikowi pożyczki ze swoich środków obrotowych. Jest to zjawisko powszechne w relacji pracownik–pracodawca. Warto zatem zastanowić się nad skutkami podatkowymi tak udzielonego wsparcia. W niniejszym artykule wyjaśnimy, czy umowa pożyczki z pracownikiem zobowiązuje go do rozliczenia z tego tytułu podatku PIT i PCC.
Umowa pożyczki z pracownikiem a podatek dochodowy
Zgodnie z art. 720 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Jak zatem widać z przywołanego przepisu, pożyczka jest świadczeniem zwrotnym.
W związku z tym, iż pożyczka jest udzielana pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, pojawia się pytanie, czy kwota ta powinna zostać zakwalifikowana do przychodów ze stosunku pracy. Zwróćmy uwagę, że ustawa PIT zawiera definicję przychodów ze stosunku pracy. W myśl art. 12 ust. 1 tej ustawy obejmują one wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
W ramach podatku PIT opodatkowaniu podlegają zatem te przysporzenia majątkowe, które mają charakter trwały oraz definitywny. Jak wskazaliśmy na wstępie, pożyczka jest natomiast świadczeniem zwrotnym. Powoduje to, że pożyczki udzielone pracownikowi nie stanowią przychodów ze stosunku pracy. Ze swej istoty umowa pożyczki z pracownikiem nakłada na pożyczającego obowiązek zwrotu tej samej ilości pieniędzy. Sama pożyczka nie stanowi zatem dochodu podatkowego dla pożyczkobiorcy, ponieważ w wyniku jej udzielenia nie następuje stałe przysporzenie majątkowe dla pracownika.
Pożyczki udzielone przez pracodawcę pracownikowi nie stanowią przychodu ze stosunku pracy.
Podkreślenia wymaga, że większość pożyczek jest oprocentowana. W przypadku gdy pracodawca udziela pracownikowi pożyczki nieoprocentowanej, możemy mieć natomiast do czynienia z przychodem z nieodpłatnych świadczeń. Są one wymienione w art. 12 ust. 1 ustawy PIT, co oznacza, że taka sytuacja może przyczynić się do powstania przychodu po stronie pracownika.
Jak podano w art. 12 ust. 3 ustawy PIT, wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych ustala się według zasad określonych w art. 11 ust. 2–2b. Regulacja podaje, że wartość nieodpłatnych świadczeń określa się m.in. na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, w szczególności z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.
Należy przy tym wskazać, że konieczność rozpoznania przychodu z nieodpłatnych świadczeń po stronie pracownika uzależniona będzie od zasad udzielania pożyczek, które są ustanowione u pracodawcy.
W orzecznictwie podkreśla się, że jeżeli pracodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek i zasady udzielania pożyczek są jednolite dla wszystkich pracowników, udzielenie ze środków obrotowych pożyczki nieoprocentowanej nie powoduje wówczas powstania po stronie pracownika przychodu z nieodpłatnego świadczenia.
Przykład 1.
Pracodawca opracował regulamin udzielania pożyczek dla swoich pracowników. Każdy z pracowników może wystąpić o udzielenie nieoprocentowanej pożyczki. W takim przypadku nieodpłatne świadczenie z tytułu nieoprocentowanej pożyczki nie powstaje.
Organy podatkowe wskazują, że inne skutki podatkowe wywoła natomiast sytuacja, w której pracodawca udziela nieoprocentowanej pożyczki jedynie wybranym pracownikom. W takiej sytuacji dochodzi już do powstania przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń po stronie pracownika w wysokości odsetek, które pracownik musiałby zapłacić, gdyby zaciągnął pożyczkę w instytucji zajmującej się udzielaniem pożyczek.
Przykład 2.
Pracodawca udzielił jednorazowej pożyczki kierownikowi oddziału. U pracodawcy nie funkcjonuje żaden regulamin czy też zasady udzielania pożyczek dla pracowników. W tych okolicznościach po stronie pracownika powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń w zakresie stosunku pracy.
Powyżej analizowaliśmy przypadki, gdy pożyczki udzielane są przez pracodawców, którzy nie zajmują się udzielaniem pożyczek w zakresie swojej działalności. Co jednak w sytuacji, gdy pracodawca wykonuje czynności udzielania pożyczek profesjonalnie? W tym aspekcie po stronie pracowników powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń, jeżeli pracodawca udzieli pożyczki na warunkach korzystniejszych niż warunki, jakie oferuje osobie trzeciej (klientowi).
Okoliczność powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń w zakresie nieoprocentowanej pożyczki uzależniona jest od dwóch warunków: czy pracodawca prowadzi działalność w zakresie pożyczek oraz czy są opracowane jednolite dla wszystkich pracowników zasady udzielania takich pożyczek ze środków obrotowych.
Na skróty Rozliczaj wygodnie pracowników online! Prowadź akta osobowe w wersji elektronicznej!
Prowadź akta osobowe w wersji elektronicznej! Rozliczaj podatki i składki ZUS przez internet!
Rozliczaj podatki i składki ZUS przez internet! Wyliczaj wynagrodzenia! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!
Czy umowa pożyczki z pracownikiem podlega PCC?
Pożyczka jest umową, która podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zobowiązanym do zapłaty podatku jest pożyczkobiorca, którym w tym wypadku jest pracownik.
Należy jednak zwrócić uwagę na treść art. 2 pkt 4 ustawy PCC. Przepis ten podaje, że nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:
a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
b) zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Z powyższego wynika, że podatkowi nie podlegają czynności objęte w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, lub takie czynności, w których przynajmniej jedna ze stron z tytułu ich dokonania jest zwolniona z podatku od towarów i usług (z wyjątkiem określonych czynności, które w przedmiotowej sprawie nie występują).
Sięgając natomiast do treści ustawy VAT należy wskazać, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy VAT wolne od podatku są usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę. Jeżeli zatem udzielenie pożyczki korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, na mocy art. 2 pkt 4 ustawy PCC taka pożyczka nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem PCC. Potwierdza to treść interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 26 sierpnia 2016 roku, IBPB-2-1/4514-362/16-1/DP: „Wnioskodawca wskazał w opisie stanu faktycznego, że pożyczkodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Udzielona przez niego pożyczka korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, co zostało potwierdzone, jak wskazał Wnioskodawca, w interpretacji indywidualnej z 11 kwietnia 2016 roku, ILPP2/4512-1-133/169-2/MN, wydanej dla Spółki. Skoro tak, to z racji tego, że z tytułu otrzymanej przez Wnioskodawcę pożyczki pożyczkodawca podlegał regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług, pożyczka otrzymana przez Wnioskodawcę podlegała wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W rezultacie na Wnioskodawcy jako pożyczkobiorcy nie ciążył obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych”.
Udzielenie pożyczki pracownikowi przez pracodawcę nie podlega opodatkowaniu podatkiem PCC
Podsumowując powyższe należy zwrócić uwagę na szczególne okoliczności oraz przepisy, które wpływają na skutki podatkowe pożyczki udzielonej pracownikowi. Zasadniczo taka pożyczka nie podlega opodatkowaniu podatkiem PCC. Kwestia podatku dochodowego od osób fizycznych uzależniona jest natomiast od faktu prowadzenia działalności przez pracodawcę w zakresie pożyczek oraz tego, czy są opracowane jednolite dla wszystkich pracowników zasady udzielania takich pożyczek ze środków obrotowych pracodawcy.
VAT: Pożyczka dla pracownika ze środków obrotowych
Pytanie podatnika: Czy czynność udzielania pracownikom pożyczek ze środków obrotowych spółki stanowi usługę w rozumieniu przepisów ustawy VAT? Jeśli odpowiedź na to pytanie byłaby pozytywna, spółka prosi również o wyjaśnienie, czy usługa ta jest zwolniona z opodatkowania VAT i czy Spółka zobowiązana jest do wykazywania w deklaracji podatkowej VAT-7 obrotu zwolnionego w wysokości odsetek od pożyczki?
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17.04.2012 r. (data wpływu 23.04.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usługi udzielania pożyczek pracownikom – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23.04.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usługi udzielania pożyczek pracownikom.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
C Sp. z o.o. (dalej „C” lub „Spółka”) zamierza udzielać pracownikom pożyczek na zaspokojenie Ich indywidualnych potrzeb. W Spółce funkcjonuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, jednakże w związku z ograniczonymi możliwościami uzyskania środków z tego funduszu, C chce udzielać pożyczek pracownikom również ze środków obrotowych. Niniejszy wniosek dotyczy zatem wyłącznie pożyczek udzielanych pracownikom w całości ze środków obrotowych C.
Z uwagi na fakt, że pożyczki mają być udzielane pracownikom częstotliwie, Spółka opracowała pisemny dokument (dalej „Regulamin”), w którym określiła zasady obowiązujące przy udzielaniu pożyczek ze środków obrotowych. Regulamin określa między innymi, którzy pracownicy mogą starać się o pożyczkę sfinansowaną ze środków obrotowych, jaka może być wysokość danej pożyczki, na jaki okres pożyczki mogą być udzielane, walutę pożyczki, sposób zabezpieczenia spłaty, itp. Z Regulaminu wynika także, że pracownicy starający się o pożyczkę muszą składać w tym celu specjalny wniosek na odpowiednio opracowanym formularzu. Regulamin określa procedurę akceptacji tego rodzaju wniosków i sposób zawarcia umowy pożyczki między Spółką a pracownikiem (w razie pozytywnego rozpatrzenia wniosku złożonego przez pracownika). Spółka pragnie przy tym zaznaczyć, że umowy pożyczki zawsze zawierane są w Polsce. Środki pieniężne będące przedmiotem umów pożyczek w momencie zawarcia umów pożyczek znajdują się na terytorium Polski.
Zgodnie z Regulaminem dany pracownik może ubiegać się o pożyczkę więcej niż jeden raz, przy czym w Regulaminie postanowiono, że o pożyczkę może ubiegać się wyłącznie osoba, która spłaciła w całości wcześniej udzieloną, oprocentowaną pożyczkę.
Z Regulaminu wynika, że pożyczki są oprocentowane. Pracownicy płacą odsetki od pożyczek co miesiąc. Podstawą naliczenia odsetek jest wartość niespłaconego zadłużenia.
Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy czynność udzielania pracownikom pożyczek ze środków obrotowych Spółki stanowi usługę w rozumieniu przepisów Ustawy VAT… Jeśli odpowiedź na to pytanie byłaby pozytywna, Spółka prosi również o wyjaśnienie, czy usługa ta jest zwolniona z opodatkowania VAT i czy Spółka zobowiązana jest do wykazywania w deklaracji podatkowej VAT-7 obrotu zwolnionego w wysokości odsetek od pożyczki?
Stanowisko Spółki
Zdaniem Spółki czynność udzielania pracownikom pożyczek ze środków obrotowych stanowi usługę w rozumieniu przepisów Ustawy VAT. Usługa ta korzysta ze zwolnienia z opodatkowania VAT. Spółka powinna wykazywać w deklaracji VAT-7 obrót zwolniony w wysokości odsetek od pożyczki.
Uzasadnienie stanowiska
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy VAT opodatkowaniu podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 8 ust. 1 Ustawy VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Tym samym, na gruncie Ustawy VAT, każde świadczenie niebędące dostawą towarów – co do zasady – stanowi usługę.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy VAT, p…
Pożyczka dla pracowników – jak i czy należy ustalić warunki transakcji na zasadach rynkowych
Treść artykułu
Niektóre firmy, w celu zachęty, wprowadzają możliwość udzielenia swoim pracownikom nieoprocentowanych pożyczek lub pożyczek na warunkach znacznie bardziej korzystnych, niż rynkowe. Poniżej postaramy się przybliżyć te kwestie z podatkowego punktu widzenia.
Podsumowanie Niewątpliwie po stronie pracownika powstaje korzyść w zakresie możliwości niepłacenia (lub płacenia w niższej wysokości, niż rynkowe) odsetek od pożyczki.
Jednak zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych, udzielanie pracownikom przez podatnika nieoprocentowanych lub niskooprocentowanych pożyczek, przy zachowaniu jednakowych zasad i warunków udzielania pożyczek określonych w regulaminie, nie powoduje u pracowników powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia, a w konsekwencji na podatniku nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.
Czy pożyczka dla pracownika na warunkach inne niż rynkowe jest jego przychodem? Jak już było wspomniane celem pożyczek zakładowych jest zachęcenie do podjęcia pracy lub zatrzymanie pracowników w zakładzie. Tym samym pożyczki te są udzielane na bardzo preferencyjnych warunkach. Co do zasady pracodawca może przeznaczyć na pożyczki dla pracowników środki obrotowe, jak też środki pochodzące z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Poniżej przedstawiamy skutki po stronie pracownika w sytuacji udzielenia pożyczek ze środków obrotowych podatnika. Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Ze swej istoty umowa pożyczki nakłada na pożyczającego obowiązek zwrotu tej samej ilości pieniędzy.
Sprawdź Doradztwo podatkowe Grant Thornton
Co do zasady, zgodnie z przepisami Ustawy PIT, świadczenia otrzymane nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie są przychodami ze stosunku pracy. Pożyczka jednak, ze względu na swój zwrotny charakter, nie stanowi takiego przychodu. Stanowisko takie potwierdzają organy podatkowe, np. w interpretacji indywidualnej z 24 maja 2019 r., nr 0112-KDIL3-1.4011.83.2019.4.AG: Stwierdzono że: „(…) samo udzielenie pożyczki przez zakład pracy nie stanowi przychodu dla pracownika.
(…) w przypadku udzielania przez Wnioskodawcę pracownikom niskooprocentowanych pożyczek, po stronie pracowników nieodpłatne świadczenie w wysokości różnicy między odsetkami rynkowymi a odsetkami stosowanymi w umowach pożyczek nie wystąpi, w sytuacji gdy Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek, a zasady udzielania tych pożyczek stosowane są według jednolitych reguł wobec wszystkich pracowników (nie są udzielane incydentalnie). W konsekwencji, po stronie pracowników nie powstanie przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Tym samym na Wnioskodawcy, nie będą ciążyły obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu. (…)”.
Pożyczki bez ryzyka, ale tylko dla wszystkich pracowników
Ważny fragment Zaznaczamy jednak, iż potencjalne ryzyko w zakresie konieczności rozpoznania przychodu po stronie pracownika może powstać, gdy pracodawca udziela ze środków obrotowych preferencyjnych pożyczek wyjątkowo i tylko wybranym pracownikom. Twitter
Regulamin udzielania pożyczek
Załącznik Nr 1 do Statutu
Regulamin Udzielania Pożyczek
w Pracowniczej Kasie Zapomogowo-Pożyczkowej przy UMCS w Lublinie
Członkowie PKZP o co najmniej dwumiesięcznym stażu członkowskim i wpłaconym wpisowym w wysokości 30 zł, mają prawo otrzymać z funduszu utworzonego z wkładów członkowskich pożyczkę.
Regulamin określa warianty wysokości udzielanych pożyczek przy spełnionym założeniu o wkładzie własnym. Maksymalna wysokość pożyczek wynosi 12 000 zł. Decyzje o wysokości pożyczek oraz o warunkach i okresach ich spłacania podejmuje Zarząd PKZP, uwzględniając możliwości finansowe PKZP.
Wariant I – pożyczka 12 000 zł, przy założeniu, że wkład własny jest co najmniej w wysokości 4000 zł, a maksymalny okres spłaty 36 miesięcy. Pożyczkobiorca nie może wycofać powyższego wkładu do czasu spłaty pożyczki do wysokości kwoty stanowiącej jej zabezpieczenie. Wycofanie wkładu jest jednoznaczne z rezygnacją z członkostwa w PZKP.
Raty:
10 miesięcy – 1 200 zł 12 miesięcy – 1 000 zł 15 miesięcy – 800 zł 20 miesięcy – 600 zł 24 miesiące – 500 zł 30 miesięcy – 400 zł 36 miesięcy – pierwsza rata 345 zł, następne 35 rat – 333 zł
Wariant II – pożyczka 6300 zł, przy założeniu, że wkład własny jest co najmniej w wysokości 3300 zł, a maksymalny okres spłaty pożyczki 18 miesięcy.Pożyczkobiorca nie może wycofać powyższego wkładu do czasu spłaty pożyczki do wysokości kwoty stanowiącej jej zabezpieczenie. Wycofanie wkładu jest jednoznaczne z rezygnacją z członkostwa w PZKP.
Raty:
10 miesięcy – 630 zł 12 miesięcy – 525 zł 15 miesięcy – 420 zł 18 miesięcy – 350 zł
Wariant III – pożyczka 5400 zł,bez założenia o wkładzie własnym, maksymalny okres spłaty pożyczki 18 miesięcy.Pożyczkobiorca nie może wycofać wkładu do wysokości 500 zł.
Raty:
10 miesięcy – 540 zł 12 miesięcy – 450 zł 15 miesięcy – 360 zł 18 miesięcy – 300 zł
Wariant IV – pożyczki 4500 zł,bez założenia o wkładzie własnym, maksymalny okres spłaty pożyczki 18 miesięcy. Pożyczkobiorca nie może wycofać wkładu do wysokości 500 zł.
Raty:
10 miesięcy – 450 zł 12 miesięcy – 375 zł 15 miesięcy – 300 zł 18 miesięcy – 250 zł
Wariant V – pożyczki do kwoty 4200 zł, okres spłaty od 10 do 12 miesięcy z podziałem do pełnej kwoty.Pożyczkobiorca nie może wycofać wkładu do wysokości 500 zł.
1. Składanie wniosków, poręczenia
Wszystkie wnioski są rejestrowane według daty wpływu i według tego są rozpatrywane.
A. Wniosek o udzielenie pożyczki powinien być złożony na właściwym formularzu i powinien zawierać:
kwotę wnioskowanej pożyczki, zobowiązanie spłaty, zgodę na potrącenie spłat pożyczki z wynagrodzeń, z zasiłku chorobowego, zasiłku wychowawczego, a w razie skreślenia z listy członków PKZP, zgodę na natychmiastowe uregulowanie pozostałego do spłaty zadłużenia, poręczenie dwóch członków PKZP, jeżeli wnioskowana kwota pożyczki przewyższa wysokość wkładów pożyczkobiorcy, wniosek powinien być wypełniony czytelnie, wniosek można złożyć dopiero po spłaceniu pożyczki uprzednio pobranej. W wyjątkowej sytuacji można jeden raz w czasie trwania pożyczki dokonać tzw. „pożyczki uzupełniającej” za pisemną zgodą żyrantów, po uprzednim spłaceniu ¾ zadłużenia, wnioski niespełniające w/w wymagań nie będą przyjmowane.
B. Zasady poręczeń:
w przypadku, gdy kwota pożyczki jest niższa lub równa kwocie wkładów, poręczenia nie są wymagane, w przypadku, gdy kwota pożyczki przewyższa wysokość wkładów poręczyciele – pracujący członkowie Kasy potwierdzają poręczenie własnoręcznym podpisem, poręczyciele swoim podpisem wyrażają zgodę na potrącenie z wynagrodzenia za pracę, (zasiłku chorobowego lub wychowawczego) lub z własnych wkładów poręczonej pożyczki, w razie niespłacania jej przez pożyczkobiorcę, pracujący członek PKZP może być jednocześnie poręczycielem tylko 3 pożyczek.
2. Spłata pożyczek
Spłaty pożyczek są dokonywane regularnie co miesiąc w wysokościach ustalonych przez Zarząd przy udzielaniu pożyczki. Spłaty pożyczek są dokonywane przez potrącenie ustalonych rat z wynagrodzenia członka pracownika, ewentualnie z zasiłków chorobowych bądź wychowawczych. Emeryci i renciści dokonują wpłat rat pożyczki na konto PKZP. W przypadku braku możliwości potrącenia raty z wynagrodzenia pożyczkobiorca spłaca ratę samodzielnie z własnych środków na konto Kasy. W uzasadnionych przypadkach (choroba w rodzinie lub inne zdarzenie losowe), na pisemny wniosek pożyczkobiorcy Zarząd PKZP może odroczyć spłatę pożyczki. Maksymalny okres spłaty pożyczki nie powinien przekroczyć 36 miesięcy od momentu jej przyznania. W przypadku niedokonania spłaty pożyczki w wyznaczonym terminie Zarząd PKZP ma prawo pokryć to zadłużenie w pierwszej kolejności z wkładów pożyczkobiorcy, a po ich wyczerpaniu pozostałą częścią zadłużenia Zarząd obciąża solidarnie odpowiedzialnych poręczycieli, wzywając ich do spłaty zadłużenia w terminach obowiązujących pożyczkobiorcę. Jeżeli poręczyciele nie spłacą w tym terminie zadłużenia, Zarząd ma prawo pokryć zadłużenie z wkładów poręczycieli.W przypadku niedokonania spłaty pożyczki przez poręczycieli stosuje się przepisy KC. W razie śmierci członka PKZP, jego zadłużenie nie podlega spłacie przez poręczycieli. Zadłużenie to po umniejszeniu o wkłady członka oraz w razie konieczności o należny zasiłek pogrzebowy, winno być umorzone, a kwota pozostałego zadłużenia powinna być pokryta z funduszu rezerwowego.
Terminem prekluzyjnym do składania wniosków o pożyczkę z PKZP jest ostatni dzień kalendarzowy danego miesiąca, z zastrzeżeniem, że jest to dzień pracy.
Regulamin obowiązuje od dnia 01.02.2021 roku
Czy udzielenie pracownikowi pożyczki przez pracodawcę jest opodatkowane
Chcemy udzielać naszym pracownikom nieoprocentowanych pożyczek ze środków obrotowych (wyodrębnionego na ten cel funduszu zakładowego). W tym zakresie zostanie opracowany stosowny dokument, na podstawie którego o pożyczkę będą mogli starać się wszyscy pracownicy na tych samych zasadach. Pożyczki będą udzielane w Polsce i pieniądze na ten cel również będą przekazywane na rachunki pracowników w Polsce. Jesteśmy podatnikiem podatku VAT i nie prowadzimy działalności w zakresie usługowego udzielania pożyczek. Czy umowa pożyczki będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Czy w związku z nieoprocentowaniem pożyczki po stronie pracowników powstanie przychód w postaci hipotetycznych odsetek? – pyta Czytelnik z Gdańska.
PROBLEM
Chcemy udzielać naszym pracownikom nieoprocentowanych pożyczek ze środków obrotowych (wyodrębnionego na ten cel funduszu zakładowego). W tym zakresie zostanie opracowany stosowny dokument, na podstawie którego o pożyczkę będą mogli starać się wszyscy pracownicy na tych samych zasadach. Pożyczki będą udzielane w Polsce i pieniądze na ten cel również będą przekazywane na rachunki pracowników w Polsce. Jesteśmy podatnikiem podatku VAT i nie prowadzimy działalności w zakresie usługowego udzielania pożyczek. Czy umowa pożyczki będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Czy w związku z nieoprocentowaniem pożyczki po stronie pracowników powstanie przychód w postaci hipotetycznych odsetek? – pyta Czytelnik z Gdańska.
RADA
Należy przyjąć, że w opisanych w pytaniu okolicznościach udzielona pożyczka, bez względu na jej kwotę, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Ponadto z tytułu nieprocentowania pożyczki po stronie pracowników nie powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń w postaci odsetek, jakie hipotetycznie mogłyby wystąpić, gdyby pożyczka była oprocentowana.
Polecamy: Serwis Prawno-Pracowniczy – prenumerata.
UZASADNIENIE
Czynności cywilnoprawne, w tym umowa pożyczki, podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeżeli ich przedmiotem są:
rzeczy znajdujące się na terytorium Polski lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Polski,
rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Polski.
Zasadniczo w takim przypadku obowiązek podatkowy ciąży na biorącym pożyczkę. Podstawą opodatkowania jest wówczas udostępniona kwota pożyczki, a stawka podatku wynosi 0,5% tej kwoty.
Warunki zwolnienia pożyczki z podatku
Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej ustawa o PCC) przewiduje jednak sytuacje, kiedy udzielenie pożyczki będzie zwolnione z tego podatku. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest, aby przynajmniej jedna ze stron tej czynności była:
opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
– umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
– umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych (art. 2 pkt 4 ustawy o PCC).
W interpretacji indywidualnej z 5 października 2009 r. (IPPB2/436-249/09-4/AF) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że: “(…) o wyłączeniu czynności spod działania przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie decyduje przy tym okoliczność, że strony tej umowy są podatnikami podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona z tego podatku”.
Zawarcie z pracownikiem umowy pożyczki będzie czynnością zwolnioną z VAT (art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT). Udzielona pożyczka będzie również zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie powołanego wcześniej art. 2 pkt 4 ustawy o PCC (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 5 stycznia 2017 r., 2461-IBPB-2-1.4514.563.2016.2.BJ).
Ponadto w tym zakresie można rozpatrywać zwolnienie pożyczki z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w kontekście źródła, z którego pożyczka została udzielona przez pracodawcę. Jeżeli pożyczka pochodzi z kas lub funduszów zakładowych, funduszów związków zawodowych, pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, koleżeńskich kas oszczędnościowo-pożyczkowych działających w wojsku oraz z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem (art. 9 pkt 10 lit. e ustawy o PCC). Przykładowo nie istnieją w ustawie o PCC regulacje, które określałyby, co należy ściśle rozumieć przez fundusze zakładowe, z których można udzielić pożyczki. Zatem należy uznać, że w definicję funduszy zakładowych wpisuje się każdy fundusz utworzony u pracodawcy, bez względu na środki, którymi jest zasilany.
Brak odsetek od pożyczki a nieodpłatne świadczenie
Co do zasady umowa pożyczki jest umową nieodpłatną. Jeżeli wartość umowy przekracza 1000 zł, wymaga zachowania formy dokumentowej (art. 720 Kodeksu cywilnego). Zatem pracodawca i pracownik mogą zastrzec brak odpłatności z tytułu korzystania z pożyczki. Wobec tego pracownik nie otrzymuje w tej sytuacji hipotetycznego przysporzenia w postaci odsetek, które z tego tytułu mógłby zapłacić pracodawcy. Nie wystąpi tu przychód z nieodpłatnego świadczenia. Potwierdził to Dyrektor KIS, który w interpretacji indywidualnej z 17 czerwca 2019 r. (0113-KDIPT2-3.4011.256.2019.1.MS) wskazał, że: “(…) jeśli pracodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek, a pożyczki są udzielane pracownikom według jednolitych zasad, to po stronie pracowników nie powstaje przychód z nieodpłatnych świadczeń, o którym mowa w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., w związku z otrzymaniem pożyczki nieoprocentowanej. (…) Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek. A pożyczki są udzielane pracownikom według jednolitych zasad określonych w regulaminie. Należy zatem stwierdzić, że po stronie pracowników Spółki nie powstaje przychód z nieodpłatnych świadczeń w związku z otrzymaniem pożyczki nieoprocentowanej, a w konsekwencji Spółka nie ma obowiązku pobierania zaliczek na podatek dochodowy od takiego przychodu”.
Brak odsetek w umowie pożyczki zawartej z pracodawcą nieprowadzącym działalności w zakresie profesjonalnego udzielania pożyczek, co do zasady, nie powoduje przysporzenia po stronie pracownika.
Podstawa prawna:
0113-KDWPT.4011.161.2020.1.JR, Udzielanie pracownikom pożyczek nieoprocentowanych a PIT.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2020 r. (data wpływu 19 sierpnia 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z udzielaniem pracownikom pożyczek nieoprocentowanych – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 sierpnia 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (dalej określany jako Spółka) prowadzi działalność gospodarczą w następującym zakresie PKD:
1. 70.22.Z – pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania; 2. 63.99.Z – pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana; 3. 64.92.Z – pozostałe formy udzielania kredytów; 4. 64.99.Z – pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych; 5. 68.20.Z – wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi; 6. 69.20.Z – działalność rachunkowo-księgowa, doradztwo podatkowe; 7. 82.99.Z – pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowana; 8. 85.59.A, – nauka języków obcych; 9. 85.59.B – pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane; 10. 85.60.Z – działalność wspomagająca edukację.
W ramach działalności sklasyfikowanej jako pozostałe formy udzielania kredytów Spółka udziela pożyczek wyłącznie przedsiębiorcom, tj. podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą (głównie ze środków pochodzących z UE). Działalność ta nie obejmuje pożyczek udzielanych osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej.
Spółka zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. W stosunku do tych pracowników, Spółka pełni funkcję płatnika zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Spółka zamierza wprowadzić możliwość udzielania pożyczek pracownikom zatrudnionym w Spółce na podstawie Regulaminu obowiązującego wszystkich pracowników. Regulamin będzie dawał pracownikom możliwość ubiegania się o pożyczkę od Spółki. Pożyczki będą finansowane ze środków obrotowych Spółki. Regulamin będzie przewidywał następujące zasady udzielania pożyczek pracownikom:
* na potrzeby Regulaminu za pracownika uznaje się osobę fizyczną zatrudnioną w Spółce na podstawie umowy o pracę niezależnie od jej rodzaju oraz wymiaru czasu pracy,
* pracownik może ubiegać się o pożyczkę, jeśli najpóźniej w dniu złożenia wniosku o pożyczkę jego staż pracy w Spółce wynosi co najmniej 1 rok,
* pracownik, któremu Spółka udzieliła pożyczki może ubiegać się o ponowną pożyczkę po dokonaniu całkowitej spłaty już udzielonej pożyczki,
* w okresie urlopu wychowawczego albo urlopu bezpłatnego prawo pracownika do ubiegania się o pożyczkę ulega zawieszeniu,
* pracownik może ubiegać się o pożyczkę, której kwota nie może przekraczać progu określonego w Regulaminie oraz której okres spłaty nie może być dłuższy niż limit określony w Regulaminie,
* zarząd Spółki przyznaje pożyczkę, jeśli pracownik spełnia warunki określone w Regulaminie, a Spółka dysponuje środkami pieniężnymi pozwalającymi na udzielenie pożyczki,
* pożyczka udzielana pracownikowi może być przeznaczona na dowolny cel,
* pożyczka udzielana pracownikowi jest nieoprocentowana.
Szczegółowe warunki udzielenia pożyczki oraz spłaty pożyczki określać będzie indywidualna umowa pożyczki zawierana w formie pisemnej pomiędzy pracownikiem a Spółką. Umowa pożyczki zawierać będzie zgodę pracownika na potrącanie ratalnych spłat pożyczki bezpośrednio z należnego mu od Spółki wynagrodzenia za pracę oraz innych świadczeń związanych z pracą.
Przedmiot działalności Spółki określony w umowie spółki oraz wpisany w Krajowym Rejestrze Sądowym wprawdzie obejmuje prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek i kredytów, ale uregulowania wewnętrzne Spółki i umowy dofinansowania projektów w ramach których pożyczki są udzielane wyłączają możliwość udzielania takiego finansowania osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej (konsumentom). Pożyczki udzielane są przedsiębiorcom na podstawie zawieranych z nimi umów pożyczkowych w oparciu o Regulamin Funduszu Pożyczkowego i podpisane umowy o dofinansowanie – umowy operacyjne (m.in. z Bankiem…). Oprocentowanie rynkowe takich pożyczek wynosi od 1,21% do 4,61% a z pomocą deminimis 0,12% lub 0,61% w zależności od rodzaju pożyczki.
W związku z powyższym należy stwierdzić, że Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek i kredytów konsumenckich (dla osób fizycznych).
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:
1. Czy w przypadku udzielania pracownikom pożyczek nieoprocentowanych, na zasadach opisanych w Regulaminie, po stronie pracowników powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń, a w konsekwencji Spółka będzie miała obowiązek pobrania od tego przychodu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych?
2. Czy w przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1 przychodem pracowników będzie różnica pomiędzy oprocentowaniem pożyczek udzielanych pracownikom przez Spółkę a oprocentowaniem stosowanym przez Spółkę przy udzielaniu pożyczek klientom Spółki (przedsiębiorcom), czy też różnica pomiędzy oprocentowaniem pożyczek udzielnych pracownikom (osobom fizycznym) a oprocentowaniem pożyczek dla osób fizycznych (konsumentów) na rynku bankowym?
Zdaniem Wnioskodawcy:
Ad.1)
Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych określa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej w skrócie u.p.d.o.f.). Zgodnie z art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f., przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależne od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Natomiast, zgodnie z art. 12 ust. 4 u.p.d.o.f., za pracownika w rozumieniu ustawy uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy.
Przepis art. 31 u.p.d.o.f. przewiduje, że osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej “zakładami pracy, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.
Zasady zawierania umów pożyczki określają przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (dalej w skrócie k.c.).
Zgodnie z art. 720 § 1 k.c., przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
Z przepisu tego wynika, że umowa pożyczki jest, co do zasady, umową nieodpłatną. W związku z tym strony umowy pożyczki mogą zastrzec brak odpłatności w postaci odsetek (brak oprocentowania).
W związku z powyższym należy stwierdzić, że jeśli pracodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej (pożyczki konsumenckie), a pożyczki będą udzielane pracownikom według jednolitych zasad, to po stronie pracowników nie powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń, o którym mowa w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., w związku z otrzymaniem pożyczki nieoprocentowanej.
W omawianym przypadku mamy do czynienia z taką właśnie sytuacją. Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej (pożyczki konsumenckie), a jedynie przedsiębiorcom. Wnioskodawca nie prowadzi więc działalności polegającej na udzielaniu ogólnodostępnych pożyczek konsumentom. Pracownicy nie uzyskają ich zatem na korzystniejszych warunkach. Pożyczki będą udzielane pracownikom według jednolitych zasad określonych w Regulaminie. Należy zatem stwierdzić, że po stronie pracowników Spółki nie powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń w związku z otrzymaniem pożyczki nieoprocentowanej, a w konsekwencji Spółka nie będzie miała obowiązku pobierania zaliczek na podatek dochodowy od takiego przychodu.
Stanowisko Spółki potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 11 marca 2014 r., nr LPB2/415-1183/13-2/TR, w której stwierdzono: “Jednakże w sytuacji, gdy zakład pracy nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek lub kredytów, a zasady udzielania tych kredytów (pożyczek) stosowane są według jednolitych reguł wobec wszystkich pracowników, wówczas brak jest podstaw do zakwalifikowania niezapłaconych odsetek z umowy pożyczki nieoprocentowanej jako przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak wynika z wniosku, Wnioskodawca zamierza udzielać ze środków obrotowych swoim pracownikom nieoprocentowanych pożyczek w określonej kwocie, a pracownik zobowiązuje się do zwrotu tej kwoty w uzgodniony sposób i w uzgodnionym terminie. Zasady i warunki udzielania pożyczek zostaną przedstawione pracownikom w formie pisemnego regulaminu udzielania pożyczek, stanowiącego osobny akt w firmie.
Zasady udzielania pożyczek będą jednolite dla wszystkich pracowników. Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że na gruncie przedstawionego zdarzenia przyszłego otrzymanie nieoprocentowanej pożyczki nie spowoduje powstania u pracownika Zainteresowanego przychodu powiększającego podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dochód). W przypadku udzielenia pracownikowi nieoprocentowanej pożyczki, wartość hipotetycznych odsetek nie będzie stanowiła przychodu tegoż pracownika w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”
Reasumując, w związku z udzielaniem pracownikom pożyczek nieoprocentowanych, na zasadach opisanych w Regulaminie, po stronie pracowników nie powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń, a w konsekwencji Spółka nie będzie miała obowiązku pobrania od tego przychodu zaliczek na podatek dochodowym od osób fizycznych.
Ad. 2)
Zgodnie z art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f., przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Natomiast zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f za przychody ze stosunku pracy, uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Na podstawie art. 11 ust. 2a u.p.d.o.f wartość innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:
1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia – według cen stosowanych wobec innych odbiorców, 2. jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione – według cen zakupu, 3. jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku – według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku, 4. w pozostałych przypadkach – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.
W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie pierwsze tj. uznania, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym po stronie podatnika powstanie przychód, zdaniem Wnioskodawcy biorąc pod uwagę art. 11 ust. 2a wartość przychodu należy określić jako różnica pomiędzy oprocentowaniem pożyczki udzielanej pracownikowi a oprocentowaniem pożyczek udzielanych klientom Spółki (przedsiębiorcom). W przypadku bowiem uznania, że Spółka prowadzi działalność w zakresie udzielania pożyczek (pomijając grupę odbiorców usług i jej faktyczne świadczenie) konsekwencją czego byłoby opodatkowanie przychodu podatnika – pracownika Spółki, w związku z udzieloną pożyczką pod uwagę należałoby wziąć wartość świadczenia według cen stosowanych wobec innych odbiorców (klientów) Spółki.
Reasumując, w związku z udzielaniem pracownikom pożyczek nieoprocentowanych, w przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1, przychodem pracowników będzie różnica pomiędzy oprocentowaniem pożyczek udzielanych pracownikom przez Spółkę a oprocentowaniem stosowanym przez Spółkę przy udzielaniu pożyczek klientom Spółki.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest:
* prawidłowe – w odniesieniu do pytania nr 1;
* bezprzedmiotowe – w odniesieniu do pytania nr 2.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Treść powyższego przepisu wskazuje, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych zawartym w powyższej ustawie bądź, od których zaniechano poboru podatku.
Wyszczególnienia źródeł przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne ustawodawca dokonał w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, źródłem przychodów jest stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.
Według treści art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ww. ustawy, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Użyty powyżej zwrot: “w szczególności” oznacza, że wymienione kategorie przychodów zostały wskazane jedynie przykładowo. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych, są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.
W świetle art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku, gdy podstawą świadczenia jest zawarta z pracownikiem przez zakład pracy umowa o pracę, to wypłacone należności stanowią przychód ze stosunku pracy. Przepis ten do przychodów ze stosunku pracy zaliczył nie tylko pieniądze, ale również wartość otrzymanych świadczeń w naturze, czy nieodpłatnych świadczeń poniesionych na rzecz pracownika.
Stosownie do art. 12 ust. 3 powyższej ustawy, wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych ustala się według zasad określonych w art. 11 ust. 2-2b.
Według art. 11 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:
1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia – według cen stosowanych wobec innych odbiorców; 2. jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione – według cen zakupu; 3. jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku – według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku; 4. w pozostałych przypadkach – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.
W myśl art. 11 ust. 2b ww. ustawy, jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.
Wobec niezdefiniowania w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych pojęcia “nieodpłatne świadczenie”, zasadne jest odwołanie się do znaczenia tego pojęcia ukształtowanego w orzecznictwie sądowym, zgodnie z którym nieodpłatnym świadczeniem w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – generalnie – jest każde zdarzenie prawne i zjawisko gospodarcze, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku danej osobie, mające konkretny wymiar finansowy. Przysporzenie to może polegać na zwiększeniu majątku (aktywów) bądź uniknięciu jego pomniejszenia (zaoszczędzenie wydatków).
Dla celów podatkowych przyjmuje się, że nieodpłatne świadczenie obejmuje każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.
Pod pojęciem nieodpłatnego świadczenia należy więc rozumieć również korzyści wynikające z nieodpłatnego korzystania z cudzych rzeczy, także pieniędzy.
Stosownie do treści art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej “zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.
Treść powyższego przepisu zobowiązuje płatnika do obliczania i poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, od osób, które uzyskują od płatnika przychody ze stosunku pracy, w tym m.in. z nieodpłatnych świadczeń.
Należy podkreślić, że samo udzielenie pożyczki przez zakład pracy nie stanowi przychodu dla pracownika. Ze swej istoty umowa pożyczki nakłada na pożyczającego obowiązek zwrotu tej samej ilości pieniędzy albo tej samej ilości rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
Zgodnie bowiem z art. 720 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740), przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
Zatem, z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych kwota pożyczki jest świadczeniem zwrotnym, jak wynika z powyższej definicji powinna zostać zwrócona przez pożyczkobiorcę. Konsekwentnie sama pożyczka, jako taka nie stanowi dochodu podatkowego dla pożyczkobiorcy, ponieważ w wyniku jej udzielenia nie następuje stałe przysporzenie majątkowe dla pracownika. Umowa pożyczki nakłada na pożyczającego obowiązek zwrotu tej samej ilości pieniędzy.
W związku z tym, jeżeli strony w umowie pożyczki zastrzegły brak odpłatności w postaci odsetek (a taka jest sytuacja w omawianym przypadku), to na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – otrzymanie nieoprocentowanej pożyczki jest obojętne podatkowo. Skoro zakład pracy nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej i zasady udzielania pożyczek są jednakowe dla wszystkich pracowników nie powstaje przychód ze stosunku pracy u pracowników w wysokości niezapłaconych odsetek.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca w ramach działalności sklasyfikowanej jako pozostałe formy udzielania kredytów Spółka udziela pożyczek wyłącznie przedsiębiorcom tj. podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą (głównie ze środków pochodzących z UE). Działalność ta nie obejmuje pożyczek udzielanych osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej.
Spółka zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. W stosunku do tych pracowników, Spółka pełni funkcję płatnika zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Spółka zamierza wprowadzić możliwość udzielania pożyczek pracownikom zatrudnionym w Spółce na podstawie Regulaminu obowiązującego wszystkich pracowników. Regulamin będzie dawał pracownikom możliwość ubiegania się o pożyczkę od Spółki. Pożyczki będą finansowane ze środków obrotowych Spółki. Regulamin będzie przewidywał następujące zasady udzielania pożyczek pracownikom:
* na potrzeby Regulaminu za pracownika uznaje się osobę fizyczną zatrudnioną w Spółce na podstawie umowy o pracę niezależnie od jej rodzaju oraz wymiaru czasu pracy,
* pracownik może ubiegać się o pożyczkę, jeśli najpóźniej w dniu złożenia wniosku o pożyczkę jego staż pracy w Spółce wynosi co najmniej 1 rok,
* pracownik, któremu Spółka udzieliła pożyczki może ubiegać się o ponowną pożyczkę po dokonaniu całkowitej spłaty już udzielonej pożyczki,
* w okresie urlopu wychowawczego albo urlopu bezpłatnego prawo pracownika do ubiegania się o pożyczkę ulega zawieszeniu,
* pracownik może ubiegać się o pożyczkę, której kwota nie może przekraczać progu określonego w Regulaminie oraz której okres spłaty nie może być dłuższy niż limit określony w Regulaminie,
* zarząd Spółki przyznaje pożyczkę, jeśli pracownik spełnia warunki określone w Regulaminie, a Spółka dysponuje środkami pieniężnymi pozwalającymi na udzielenie pożyczki,
* pożyczka udzielana pracownikowi może być przeznaczona na dowolny cel,
* pożyczka udzielana pracownikowi jest nieoprocentowana.
Szczegółowe warunki udzielenia pożyczki oraz spłaty pożyczki określać będzie indywidualna umowa pożyczki zawierana w formie pisemnej pomiędzy pracownikiem a Spółką. Umowa pożyczki zawierać będzie zgodę pracownika na potrącanie ratalnych spłat pożyczki bezpośrednio z należnego mu od Spółki wynagrodzenia za pracę oraz innych świadczeń związanych z pracą.
Przedmiot działalności Spółki określony w umowie spółki oraz wpisany w Krajowym Rejestrze Sądowym wprawdzie obejmuje prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek i kredytów, ale uregulowania wewnętrzne Spółki i umowy dofinansowania projektów w ramach których pożyczki są udzielane wyłączają możliwość udzielania takiego finansowania osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej (konsumentom). Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek i kredytów konsumenckich (dla osób fizycznych).
Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że udzielenie przez Spółkę nieoprocentowanych pożyczek pracownikom, które to pożyczki nie mają charakteru komercyjnego (spółka nie prowadzi działalności mającej na celu udzielanie tego rodzaju pożyczek, nie będzie osiągać zysków z tego tytułu), przy zachowaniu jednakowych zasad i warunków udzielania tych pożyczek, określonych w Regulaminie, nie spowoduje u pracownika powstania przychodu z nieodpłatnego świadczenia, a w konsekwencji na Wnioskodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu.
Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe. Z ww. względów odpowiedź na pytanie nr 2 jest bezprzedmiotowa.
Ponadto wyjaśnić należy, że bezprzedmiotowość ustosunkowania się przez tutejszy Organ do stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2 wynika z tego, że zostało sformułowane warunkowo w zależności od odpowiedzi na pytanie oznaczone we wniosku jako nr 1, tj. Wnioskodawca oczekuje odpowiedzi w tej kwestii wyłącznie w sytuacji uznania przez Organ za nieprawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 1 (tj. uznania, że w przypadku udzielania pracownikom pożyczek nieoprocentowanych na zasadach opisanych w Regulaminie, po stronie pracowników powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń, a w konsekwencji Spółka będzie miała obowiązek pobrania od tego przychodu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych), co w rozpatrywanej sprawie nie ma miejsca. Zatem, w związku z tym, że stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 1 uznane zostało za prawidłowe, tym samym odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku jako nr 2 stała się bezprzedmiotowa.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Końcowo należy wskazać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe są zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. Pełna weryfikacja prawidłowości stanowiska Wnioskodawcy może być dokonana jedynie w toku ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której zastosowanie mają przepisy określone w art. 14h (w zamkniętym katalogu) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325, z późn. zm.).
Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1. z zastosowaniem art. 119a; 2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; 3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego…, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.
키워드에 대한 정보 regulamin udzielania pożyczek pracownikom ze środków obrotowych
다음은 Bing에서 regulamin udzielania pożyczek pracownikom ze środków obrotowych 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Ofin – prezentacja szybkiej pożyczki
- ofin
- pożyczki
- chwilówki
Ofin #- #prezentacja #szybkiej #pożyczki
YouTube에서 regulamin udzielania pożyczek pracownikom ze środków obrotowych 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Ofin – prezentacja szybkiej pożyczki | regulamin udzielania pożyczek pracownikom ze środków obrotowych, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.