당신은 주제를 찾고 있습니까 “rezygnacja z godzin ponadwymiarowych podanie – XIX Sesja Rady Miejskiej w Kańczudze 01 październik 2020“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Miasto i Gmina Kańczuga 이(가) 작성한 기사에는 조회수 617회 및 좋아요 1개 개의 좋아요가 있습니다.
rezygnacja z godzin ponadwymiarowych podanie 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 XIX Sesja Rady Miejskiej w Kańczudze 01 październik 2020 – rezygnacja z godzin ponadwymiarowych podanie 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
rezygnacja z godzin ponadwymiarowych podanie 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Kiedy nauczyciel może zrezygnować z godzin …
Rezygnacja z godzin ponadwymiarowych nieuzasadniona. Jeśli nauczyciel posiada kwalifikacje do prowadzenia zajęć z danego przedmiotu i nie …
Source: www.portaloswiatowy.pl
Date Published: 8/12/2022
View: 9046
rezygnacja z godzin ponadwymiarowych – Forum dla nauczycieli
rezygnacja z godzin ponadwymiarowych. Postautor: moniamich77 » 2014-05-27, 09:28. Dyrekcja na przyszły rok szkolny zaplanowała dla mnie 27 godzin w tygodniu …
Source: www.45minut.pl
Date Published: 8/27/2022
View: 1865
Rezygnacja z godzin ponadwymiarowych – Biblioteka w Szkole
Czy można zrezygnować z godzin ponadwymiarowych (etat rolowany: 13 godz. biblioteka + 14 godz. świetlica + 5 godz. nadgodzin świetlica) po podpisaniu …
Source: biblioteka.pl
Date Published: 10/18/2022
View: 3226
Forum OSKKO – wątek
o ile ogólna liczba godzin ponadwymiarowych n-la jest większa niż … to ma płakac a ucyć- KN nie przewuje rezygnacji z ponadwymiarówek …
Source: oskko.edu.pl
Date Published: 2/20/2021
View: 4553
Wniosek nauczyciela o obniżenie tygodniowego …
… obowiązkowy wymiar godzin zajęć, … może mieć godzin ponadwymiarowych, …
Source: www.eporady24.pl
Date Published: 7/12/2021
View: 1296
Utrata godzin ponadwymiarowych w ciągu roku szkolnego
Chciałabym się dowiedzieć, czy w ciągu roku szkolnego dyrektor może zabrać nauczycielowi godziny ponadwymiarowe? (G.H., Janów Podlaski).
Source: glos.pl
Date Published: 6/8/2021
View: 5368
Wzór pisma w sprawie przydzielenia godzin ponadwymiarowych
Wzór pisma w sprawie przydzielenia godzin ponadwymiarowych · Ustalenie nauczycielowi czterodniowego tygodnia pracy – wzór pisma · Wzór wniosku …
Source: epedagogika.pl
Date Published: 11/16/2022
View: 5345
Czy nauczyciel może odmówić pracy w nadgodzinach?
Tak więc, nauczyciel musi wyrazić zgodę na pracę w godzinach ponadwymiarowych. A skoro musi ją wyrazić to może zgodę tę również cofnąć. Tym …
Source: kartanauczycielablog.pl
Date Published: 3/27/2022
View: 8031
Jak przydzielać godziny ponadwymiarowe w czasie trwania roku
Zgodnie z treścią art. 35 ust. 1 Karty Nauczyciela w szczególnych przypadkach, podyktowanych koniecznością realizacji programu nauczania, …
Source: www.nadzor-pedagogiczny.pl
Date Published: 9/1/2021
View: 7730
주제와 관련된 이미지 rezygnacja z godzin ponadwymiarowych podanie
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 XIX Sesja Rady Miejskiej w Kańczudze 01 październik 2020. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 rezygnacja z godzin ponadwymiarowych podanie
- Author: Miasto i Gmina Kańczuga
- Views: 조회수 617회
- Likes: 좋아요 1개
- Date Published: 2020. 10. 2.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=LZZYEP2fFqc
Czy można zrezygnować z godzin ponadwymiarowych?
Jeśli nauczyciel posiada kwalifikacje do prowadzenia zajęć z danego przedmiotu i nie zachodzą okoliczności, które wymagają jego zgody do przydzielenia mu godzin ponadwymiarowych, to nie może on odmawiać prowadzenia zajęć, nawet jeśli powołuje się np. na klauzulę sumienia.
Czy nauczyciel może odmówić nadgodzin doraźnych?
Nauczyciel nie może odmówić realizacji godzin doraźnych zastępstw.
Czy dyrektor może zabrać godziny ponadwymiarowe?
– Powierzenie i odebranie godzin ponadwymiarowych nie stanowi zmiany warunków zatrudnienia nauczyciela. Zatem dyrektor może odebrać nauczycielowi godziny ponadwymiarowe w trakcie roku szkolnego – przypomina ZMP.
Kiedy zgoda na godziny ponadwymiarowe?
Zgoda nauczyciela na realizację godzin ponadwymiarowych jest wymagana w przypadku przydzielenie nauczycielowi większej liczby godzin ponadwymiarowych niż 1/4 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, a także przy przydzielaniu godzin ponadwymiarowych kobiecie w ciąży, osobie wychowującej dziecko do lat 4 oraz …
Kiedy nauczyciel może zrezygnować z godzin ponadwymiarowych?
Tak więc, nauczyciel musi wyrazić zgodę na pracę w godzinach ponadwymiarowych. A skoro musi ją wyrazić to może zgodę tę również cofnąć. Tym samym może odmówić pracy w godzinach ponadwymiarowych. Może tego dokonać w każdej chwili.
Czy można zmusić pracownika do pracy w godzinach nadliczbowych?
Pracodawca nie może dowolnie zmusić do nadgodzin, tylko powyższe sytuacje powodują wyższą konieczność pracy pracownika w godzinach nadliczbowych. Pracownik może odmówić zostania po godzinach, jeśli polecenie pracodawcy narusza zasady współżycia społecznego.
Do czego nauczyciel nie ma prawa?
- Nauczyciel nie może zabrać Ci telefonu. …
- Nauczyciel nie może ośmieszać Cię lub się z Ciebie wyśmiewać …
- Nauczyciel nie ma prawa karać Cię za kolor twoich włosów. …
- Nauczyciel nie ma prawa odmawiać Ci pomocy. …
- Nauczyciel nie ma prawa zmuszać Cię do udziału w wycieczce szkolnej.
Czy nauczyciel może odmówić dyrektorowi zrealizowania w danym dniu doraźnego zastępstwa za innego nauczyciela?
Pytanie: Czy nauczyciel może odmówić dyrektorowi zrealizowania w danym dniu doraźnego zastępstwa za innego nauczyciela? Odpowiedź: Nie, nauczyciel nie może odmówić realizacji godzin doraźnego zastępstwa.
Co dyrektor może zlecić nauczycielowi?
42 ust. 2 pkt 2 lit. a) i b) ustawy – Karta Nauczyciela, których prowadzenie dyrektor szkoły może zlecić nauczycielowi bez dodatkowego wynagrodzenia, można natomiast zakwalifikować prowadzenie przez nauczycieli kół zainteresowań.
Czy można odebrać godziny ponadwymiarowe?
Za godziny ponadwymiarowe nie ma możliwości odbierania czasu wolnego, przysługuje jedynie zwykłe wynagrodzenie bądź oprócz zwykłego wynagrodzenia dodatek jak za nadgodziny.
Kiedy nie płacić za godziny ponadwymiarowe nauczycieli?
Przyjmuje się, że nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe, tylko i wyłączenie wtedy, gdy był gotów do ich wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących szkoły (art. 81 § 1 Kodeksu pracy).
Czy należą się godziny ponadwymiarowe za 1 września?
Data publikacji: 23 września 2011 r. Pytanie: Czy za pracę 1 września nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe? Odpowiedź: Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przysługuje wyłącznie za godziny faktycznie zrealizowane. 1 września nie jest dniem wolnym od pracy nauczycieli.
Czy zastępstwa w szkole są obowiązkowe?
Nauczyciel ma obowiązek wykonywać polecenie służbowe
Zasadniczo, żaden nauczyciel nie może odmówić wykonania polecenia służbowego. Odmowa jest dopuszczalna tylko wówczas, gdy polecenie służbowe jest sprzeczne z przepisami prawa pracy lub stosunkiem pracy (art. 100 § 1 Kodeksu pracy).
Czy dyrektor może mieć zastępstwa doraźne?
Dyrektor szkoły wykonując obowiązki określone w art. 36 ustawy z dnia 7 września 1991 r o systemie oświaty /Dz. U z 2004 nr 256 poz. 2572 ze zm./ może również realizować, w przypadku zaistnienia takiej konieczności, pracę w godzinach doraźnych zastępstw.
Ile wynosi cały etat nauczyciela?
Trzeba pamiętać, że nauczyciel, tak jak każdy inny pracownik etatowy, ma do przepracowania 40 godzin w tygodniu, tylko część tego czasu – zwykle 18 godzin w tygodniu – poświęca na prowadzenie lekcji, reszta to przygotowanie do zajęć, sprawdzanie kartkówek, spotkania z rodzicami, wycieczki, rady pedagogiczne, …
Czy można odebrać godziny ponadwymiarowe?
Za godziny ponadwymiarowe nie ma możliwości odbierania czasu wolnego, przysługuje jedynie zwykłe wynagrodzenie bądź oprócz zwykłego wynagrodzenia dodatek jak za nadgodziny.
Czy nauczyciel Niepełnozatrudniony może mieć godziny ponadwymiarowe?
Odpowiedź: Nie. Nauczyciel niepełnozatrudniony nie może mieć przydzielonych godzin ponadwymiarowych. Godziny nauczania indywidualnego powinny zostać wliczone do pensum do końca roku szkolnego.
Kiedy nauczyciel może odmówić zastępstwa?
Odmowa jest dopuszczalna tylko wówczas, gdy polecenie służbowe jest sprzeczne z przepisami prawa pracy lub stosunkiem pracy (art. 100 § 1 Kodeksu pracy). W przypadku nauczyciela, podstawą odmowy realizacji zastępstwa mogłoby być jedynie przekroczenie 40-godzinnej tygodniowej normy czasu pracy.
Ile nadgodzin stałych może mieć nauczyciel?
W szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania, nauczyciel może być obowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych zgodnie z posiadaną specjalnością, których liczba nie może przekroczyć 1/4 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć.
Forum dla nauczycieli
Postautor: Basiek70 » 2014-05-28, 22:55
na 22 godziny nie musi mieć Twojej zgody dyrektor, na więcej już tak
ale może lepiej iść najpierw poprosić o goły etat, powiedzieć co tu napisałaś
“Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą.”
Forum OSKKO
Forum OSKKO – wątek TEMAT: rezygnacja z godzin ponadwymiarowych strony: [ 1 ] zespół 03-04-2008 19:30:36 [#01] mam pytanie: czy nauczyciel w trakcie roku szkolnego może zrezygnowac z 1 godziny NI (jest to jego godzina ponadwymiarowa). Ostatnio dyrektor szkoły nie wypłacił nauczycielowi za te godzinę wynagrodzenia, bo nauczyciel zapomniał wpisac w dziennik tematu (chodzi o NI) w związku z tym iz sa to żadne pieniadze za te 1 godzine, nauczyciel chce z niej zrezygnowac. Czy moze?i na jakiej podstawie? AnJa 03-04-2008 19:34:07 [#02] zalezy od regulaminu wynagradzania OP
jeśli w nim płaci się tylko za NI faktycznie zrealizowanie to nie mówimy o rezygnacji a o niezrealizowaniu
i pojawia sie problem, czy takie niezrealizowanie z winy pracownika jest naruszeniem oowiazkow pracowniczych rzewa 03-04-2008 19:43:22 [#03] o ile ogólna liczba godzin ponadwymiarowych n-la jest większa niż 1/4 jego pensum, to może zrezygnować
(czyli inaczej mówiąc: może zrezygnować jeśli ma 5 lub więcej ponawymiarowych) AnJa 03-04-2008 19:48:55 [#04] chyba , ze się wczesniej zgodził (a musiał się zgodzić, bo bez tego nie powinen dostać)
a jak się zgodził to ma płakac a ucyć- KN nie przewiduje rezygnacji z ponadwymiarówek – to jak z UE – wejść łatwo, wyjscia się nie przewiduje rzewa 03-04-2008 19:50:51 [#05] może zrezygnować – nie ma jeszcze u nas niewolnictwa AnJa 03-04-2008 19:53:42 [#06] za jakim okresem wypowiedzenia?
z dnia na dzien?
czy moze z datą wsteczną, z zastrzeżeniem, że tylko na tydzień przed świętami bo okna były do mycia? rzewa 03-04-2008 19:55:30 [#07] dlaczego wsteczną?
zrozumiałam, że chce zrezygnować na zaś, a nie do tyłu…
😕 AnJa 03-04-2008 19:59:47 [#08] oj Ewa- coś Ty dziś z czytaniem tak sobie:-)
“Ostatnio dyrektor szkoły nie wypłacił nauczycielowi za te godzinę wynagrodzenia, bo nauczyciel zapomniał wpisac w dziennik tematu (chodzi o NI) w związku z tym iz sa to żadne pieniadze za te 1 godzine, nauczyciel chce z niej zrezygnowac.” rzewa 03-04-2008 20:04:52 [#09] ja to dobrze przeczytałam, ale inaczej zrozumiałam:
zrozumiałam, że chodzi o rezygnację w ogóle z tej ponadwymiarówki – teraz dyrek nie zapłacił, choć n-l był u ucznia, to n-l nie będzie do ucznia chodził i niech mu dyrek nie płaci i głowy nie zawraca… AnJa 03-04-2008 20:09:39 [#10] wątpię
uniósł się honorem, ale do wartości 1 godziny
do kończ roku to za dużo kasy Iwona 03-04-2008 20:14:54 [#11] W wątku o emeryturach nie potrafię zrozumieć mowy polskiej. A tu – jak miło;-)))))))))) Inni też czasami nie rozumieją. Osobiście post 1 odczytałam tak jak rzewa! Ciekawe czy jarek76 wyjaśni co miał na myśli ;-))))))))) zespół 04-04-2008 08:20:32 [#12] postaram się wyjaśnić! nauczyciel chce zrezygnowac z 1 ponadwymiarówki bo delikatnie rzecz ujmując sie wkurzył:-)był na NI ale zapomniał wpisac do dziennika tematu, a tu Pan dyrektor chwycił dziennik(pewnie jakas usłuzna kolezanka powiedziała) i wpisał adnotacje” zajęcia nie zrealizowane” (niby na jakiej podstawie tak twierdzi?)jesli ma wątpliwości niech zadzwoni do rodzica dziecka NI i zapyta.Owszme nie bronie nauczyciela bo jego obowiązkiem jest wpisanie tematu(prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania)ale zdarzenie miało miejsce 1 raz!!!mógł zaprosisc nauczyciela zapytac dlaczego nie ma tematu, a nie od razu bach i nie naliczyc za 1 godz!! reasumując: nauczyciel chce całkiem zrezygnowac z tej godziny bo po 1 żadne ztego pieniadze(zartuje) a po 2 musi 10km jeszcze jezdzic do dziecka!!a że relacje pomiedzy nauczycielem a dyrektorem nie sa najlepsze to i takie sytaucje!!! pozdrawiam dyrlo 04-04-2008 08:47:31 [#13] Mnie to nie raz korci nie zapłacic. Dowodem odbycia lekcji jest wpis do dziennika a nie telefon do rodzica 🙁 AnJa 04-04-2008 08:51:15 [#14] co do przyszłych- zgadzam się z rzewą wiec- może jesli powyżej 4
inna rzecz, że tego się robic nie powinno
i gdy mi nauczyciel coś takiego zrobił to postarałbym sięm by w przyszłym roku program do układania lekcji nie lubił tego nauczyciela
no, ale ja ze wschodu bosia 04-04-2008 10:39:12 [#15] że relacje pomiedzy nauczycielem a dyrektorem nie sa najlepsze to i takie sytaucje!!! taka postawa dyrektora na pewno tych relacji nie poprawi też mnie trafia jak nie ma tematów i różnych rzeczy na czas i korci jak dyrlo napisała ale sa inne sposoby aby to osiągnąć na reakcje drastyczne czas jest zawsze, jak od tego sie zacznie to później nie bardzo są juz sposoby Maelka 04-04-2008 17:09:20 [#16] Wydaje mi sie, że dowodem na odbycie się lekcji jest odbycie się lekcji, a nie wpis. Jeśli nauczyciel wpisuje tematy, ale nie realizuje zajęć (np. wcześniej wypuszcza dzieci do domu), a dyrektor o tym się dowie – zapłaci, czy nie? Nauczyciel, o którym napisał Jarek chyba nic robić nie musi – wg dyrektora zajęcia się nie odbyły, więc nie bedzie miał za nie zapłacone. Natomiast bardzo trudno będzie (w razie czego) określić dyrektorowi, z jakiego powodu zajęcia się nie odbyły. Nieobecności przecież nie udowodni. Bezsensowna sytuacja. Moim zdaniem, dyrektor sam sobie na odcisk nadepnął. Na miejscu nauczyciela napisałabym grzeczne, ale oficjalne pismo wyjasniające sytuację i czekałabym na rozwój sytuacji. AnJa 04-04-2008 17:30:23 [#17] 1.Jeśli nauczyciel wpisuje tematy, ale nie realizuje zajęć (np. wcześniej wypuszcza dzieci do domu), a dyrektor o tym się dowie – zapłaci, czy nie?- to za proste- sfałszowanie dokumentacji płacowej celem uzyskania nienaleznego wynagrodzenia.
2.Nieobecności przecież nie udowodni to nie dyrektor ma udowadniac nieodbyciue, a nauczyciel odbycie- w prosty dosyć sposón- podpisem w dokumentacji
3.Na miejscu nauczyciela napisałabym grzeczne, ale oficjalne pismo wyjasniające sytuację i czekałabym na rozwój sytuacji.- jeśli w żadnych regulaminach nie okreslono terminu tego wpisu-faktycznie moze być róznie, jesli okreslono(a powinno- najpoxniej do końca odbywanych zajęć)- czarno widze skutek tych grzeczności Maelka 04-04-2008 17:44:53 [#18] Ad.2 – zgoda. Nauczyciel nie chce za te zajęcia pieniędzy, nie dostanie. Ale jeśli zajęcia się nie odbyły, to oznacza, że nauczyciela nie było w pracy – nieobecność nieusprawiedliwiona. Będą wyciagnięte konsekwencje? Ad.3 Pismo miałoby na celu wyjaśnić sytuację, póki wszyscy jeszcze pamiętają kontekst. Ani mi w głowie byłoby prosić o łaskę, ale zabezpieczyć się, i owszem. I zbyt ubogą zdolnoć przewidywania mam, by sobie na czarno skutek tego pisma wyobrazić. AnJa 04-04-2008 17:48:46 [#19] ad.2. powinny byc – z tym, że za godzine to one niewielkie- chba nawet po 13. pojechac nie można
ad.3. a zamiast tych pisemej to palant jeden nie mógłby się zwyczajnie w tym dzienniku podpisac???? wszak to indywidualny – czyli leży u tego dzieciaka pewnie
słowo palant wydaje się tu na miejscu- nie lubie palantów robiących problemy w sytuacjach zupełnie teoretycznie niekonfliktogennych Maelka 04-04-2008 18:03:38 [#20] AnJa, może masz i racje z tym określeniem na “p”? Zawsze wpisuje, raz jeden sobie pofolgował i podkładając się, sprawił uciechę temu, komu uciechę sprawił. Jako osoba stale będąca w konflikcie z omawianym przez nas paragrafem, zapewniam cie, że można się zwyczajnie w dzienniku nie podpisać. Przychodzi mi to bez żadnego wysiłku. Dziennik to dla mnie kula u nogi – nie czuje potrzeby korzystania z niego, tematy hurtem też się wpisać da. Kiedyś w oczekiwaniu na próbny alarm przeciwpożarowy przez 40 minut trzymałam dziennik pod pachą. Na sekundę przed sygnałem odłożyłam i … wyprowadziłam dzieci z klasy, zapominając o pieszczonym całą lekcję dokumencie. Poczucie kleski było tak silne, że wróciłam po dziennik jeszcze zanim straż przyjechała. A przyjechała po dwóch minutach od sygnału. Od tego czasu marzę o fakultatywności w posiadaniu dziennika… 😉 post został zmieniony: 04-04-2008 18:04:16 AnJa 04-04-2008 18:08:23 [#21] Maelka – od zawsze mam klopoty z dziennikami, wpisami , rozkładami, planami wynikowymi, ocenami i innymi pierdoletami papiorkowymi.
Znaczy własciwie- teraz nie mam, bo mam mało lekcji i dyżurni klasowi pilnuja abym wpisal, a potem wyrywją z reki długopis, który usułuję zawłaszczyć, a kiedyś nie mialem- bo miał dyrektor.
Więc poprawiam- nie palant a palanty! Maelka 04-04-2008 18:10:27 [#22] Wiedziałam, żeś bratnia dusza! Znaczy, dyżurnego od tematów mogę powołać? 😉 AnJa 04-04-2008 18:12:24 [#23] u nas dzienniki noszą dyzurni specjalni klasowi
poniewaz wychowawca sciga ich za brak wpisow, to oni ścigają nauczycieli Maelka 04-04-2008 18:21:06 [#24] Świetny pomysł! W poniedziałek sama siebie dyżurną wyznaczę. Zobaczymy, czy skuteczna bedę. Jarku, wybaczysz zaśmiecanie? Wiecej nie będę! 😉 mstola 21-03-2016 23:25:57 [#25] Nauczyciel w trakcie roku otrzymał dodatkowe godziny NI tak, że ogólny wymiar godzin 27,33/18 ( to 0,33 to godzina co trzeci tydzień), Czy może zrezygnować sam z tej 0,33 ( otrzymał ją z dniem 1.09, wówczas miał 25,33/18) noe19 22-03-2016 10:49:09 [#26] a jakim cudem ma ponad 1,5 etatu? 😉 KN Art. 35. 1. W szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania, nauczyciel może być obowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych zgodnie z posiadaną specjalnością, których liczba nie może przekroczyć 1/4 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Przydzielenie nauczycielowi większej liczby godzin ponadwymiarowych może nastąpić wyłącznie za jego zgodą, jednak w wymiarze nieprzekraczającym 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. mstola 22-03-2016 11:18:05 [#27] Nagłe nauczanie indywidualne ( jeden matematyk W nauczaniu indywidualnym nie mogłam pominąć matematyki… noe19 22-03-2016 12:46:33 [#28] w takim przypadku zatrudniam dodatkowego nauczyciela mstola 22-03-2016 12:54:32 [#29] Na 1 godzinę????? Tu mam dylemat, bo to 0,33 mogę dać innemu nauczycielowi elrym 22-03-2016 13:25:27 [#30] no, to co za dylemat? daj i po sprawie 😉 Ala 22-03-2016 13:46:38 [#31] to daj 🙂 Ala 22-03-2016 13:47:17 [#32] o! 🙂 elrym 22-03-2016 13:49:46 [#33] kto szybko daje, dwa razy daje ;-)) mstola 22-03-2016 21:06:54 [#34] poprawiam “przydzielić innemu nauczycielowi” w trakcie roku szkolnego, jeśli na dzień 1.09.2015 otrzymał matematyk? Ala 22-03-2016 21:38:31 [#35] organizacja pracy szkoły tego wymaga przecież 🙂 ale to 0,33 to nie matematyka przypadkiem? bo jeśli to możesz dać innemu nauczycielowi to dlaczego nie to nagłe indywidualne? czegoś nie rozumiem? mstola 22-03-2016 22:25:31 [#36] nie matematyka tylko rewalidacja, a kwalifikacje do oligo ma inny n-el Ala 22-03-2016 22:39:41 [#37] aaa, no to OK 🙂 UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta. strony: [ 1 ]
Wniosek nauczyciela o obniżenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin
Obniżenie nauczycielowi tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć
Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 42a ust. 1 ustawy dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 i Nr 170, poz. 1218) dyrektor za zgodą organu prowadzącego szkołę może nauczycielowi obniżyć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, na czas określony lub do odwołania, ze względu na doskonalenie się, wykonywanie pracy naukowej, albo prac zleconych przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny lub organ prowadzący szkołę lub placówkę albo ze względu na szczególne warunki pracy nauczyciela w szkole lub placówce. W sytuacji obniżenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć z ww. powodów nie następuje zmniejszenie wynagrodzenia oraz ograniczenie innych uprawnień nauczyciela. Nauczyciel, któremu obniżono tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć w powyższym trybie nie może mieć godzin ponadwymiarowych, z wyjątkiem nauczycieli, zajmujących stanowiska kierownicze.
Obniżenie nauczycielowi tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć należy do sfery uznaniowej dyrektora szkoły, który przed udzieleniem takiego obniżenia powinien uzyskać zgodę organu prowadzącego (wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starosty, marszałka województwa).
Dyrektor może obniżyć wymiar zajęć jedynie nauczycielowi, który jest zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć, na podstawie mianowania lub umowy o pracę. Nie ma możliwości obniżenia pensum nauczycielowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze zajęć.
Przepisy ustawy nie regulują innych sytuacji, w których można obniżyć nauczycielowi wymiar zajęć, zatem na podstawie przepisu art. 91 tej ustawy do nauczycielskich stosunków pracy w sprawach nie uregulowanych Kartą Nauczyciela stosuje się Kodeks pracy.
Czy dyrektor może na wniosek nauczyciela obniżyć mu wymiar zajęć?
Przepisy Karty Nauczyciela nie stanowią przeszkody, aby pracodawca (szkoła działająca przez jej dyrektora) udzielił nauczycielowi na jego wniosek obniżenia wymiaru zajęć w drodze oświadczenia woli kształtującego treść stosunku pracy. Jeżeli jest to dokonywane na wniosek nauczyciela to mamy do czynienia z porozumieniem stron kształtującym tę treść. Jeżeli dyrektor szkoły wyraża zgodę na zmianę wymiaru zajęć godzin nauczyciela należy zmienić umowę o pracę aneksem, w którym będzie określony wymiar zajęć oraz proporcjonalnie do zmniejszonego wymiaru zajęć określone wynagrodzenie nauczyciela oraz okres, w którym taki wymiar ma obowiązywać.
W podobnej sprawie wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 17 lutego 1998 r., I PKN 531/97, stwierdzając, że dyrektor szkoły, po nowelizacji Karty Nauczyciela ustawa z dnia 14 czerwca 1996 r. (Dz. U. Nr 87, poz. 396), może na wniosek nauczyciela obniżyć mu tygodniowy wymiar zajęć obowiązkowych ze względu na stan zdrowia.
Porozumienie zmieniające nauczycielowi warunki pracy lub płacy
Porozumienie zmieniające jest to zgodne oświadczenie woli pracodawcy i pracownika o pogorszeniu lub polepszeniu warunków pracy lub płacy. Jest to zatem dwustronna czynność prawna zawarta pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Porozumienie powinno określać, jakie kryteria ulegną zmianie oraz czy obie strony wyrażają zgodę na dokonanie zmiany warunków pracy lub płacy. Porozumienie zmieniające nie podlega żadnym ograniczeniom, ale nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż określają to przepisy prawa pracy (byłoby to bowiem niezgodne artykułem 18 § 1 i 2 Kodeksu pracy). Zatem pracodawca w porozumieniu takim nie może np. obniżyć wynagrodzenia pracownika poniżej wynagrodzenia minimalnego, nie może wyłączyć prawa do wynagrodzenia za nadgodziny czy za czas przestoju.
Ważne jest, aby w porozumieniu takim podać dokładną datę rozpoczęcia obowiązywania nowych warunków umowy. Brak tej daty powoduje, że zmiana treści umowy pierwotnej następuje z datą zawarcia porozumienia.
Na podstawie porozumienia stron dyrektor może ograniczyć zatrudnienie temu nauczycielowi i wypłacać mu proporcjonalnie zmniejszone wynagrodzenie. Porozumienie stron będzie zmieniało umowę z pełnego etatu na umowę na część etatu, albo z części etatu na jeszcze mniejszą część.
Pamiętać jednak należy, że jeśli jest Pani teraz zatrudniona przez mianowanie, to po obniżeniu wymiaru czasu pracy umowa przekształci się Pani w umowę na czas nieokreślony.
Z kolei jeśli pracodawca nie wyrazi zgody na porozumienie stron, wówczas pozostaje jedynie wypowiedzenie stosunku pracy przez Panią i ewentualne podpisanie nowej umowy.
Utrata godzin ponadwymiarowych w ciągu roku szkolnego
Zmiana liczby godzin ponadwymiarowych w ciągu roku szkolnego czy wręcz ich zabranie jest możliwe. Takie działanie nie narusza bowiem stosunku pracy, w tym wymiaru zatrudnienia. Jednak dyrektor powinien uzasadnić swoją decyzję.
Godziny ponadwymiarowe w szkole są to godziny zajęć dydaktycznych, które pozostają do realizacji po podzieleniu godzin przewidzianych do realizacji z uczniami na pensum. Jeżeli pozostają godziny, których liczba nie jest wystarczająca, aby dyrektor mógł zatrudnić nowego nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć bądź w niepełnym wymiarze zajęć, wówczas godziny takie przydziela nauczycielom zatrudnionym w szkole w pełnym wymiarze czasu pracy jako godziny ponadwymiarowe. W kompetencji dyrektora szkoły, który jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych tam pracowników, w tym nauczycieli, jest przydział godzin ponadwymiarowych. Dyrektor szkoły odpowiada bowiem za realizację zadań dydaktycznych i opiekuńczo-wychowawczych w szkole. Z uwagi na to, że godziny ponadwymiarowe są przeznaczone do realizacji zajęć dydaktycznych, dyrektor przydzielając je nauczycielowi, powinien uwzględnić kwalifikacje danego nauczyciela. Dlatego też, jeżeli są to godziny z języka polskiego, to powinien je realizować nauczyciel mający kwalifikacje do tego przedmiotu, jak też nauczający w klasach, w których realizuje zajęcia z języka polskiego. Co do zasady godziny ponadwymiarowo przydzielane są danemu nauczycielowi na cały rok szkolny. W piśmie informującym o przydziale tych godzin dyrektor informuje nauczyciela o ich liczbie oraz realizowanych zajęciach w ramach tych godzin. Należy jednak zauważyć, że w szkole w ciągu roku szkolnego mogą zdarzyć się różne sytuacje, które będą miały wpływ na zmianę liczby przydzielonych godzin ponadwymiarowych, całkowite ich zabranie czy przydzielenie. Do tych sytuacji możemy zaliczyć chorobę nauczyciela, powrót nauczyciela z urlopu rodzicielskiego czy obniżenie wymiaru zatrudnienia nauczyciela na jego wniosek. Jednak należy zwrócić uwagę, że zmiana przydziału godzin powinna być ściśle uzasadniona. Na pewno nie może mieć miejsca sytuacja, że w danym oddziale określonego przedmiotu naucza dwóch nauczycieli lub następuje zmiana nauczyciela nauczającego dany przedmiot podczas roku szkolnego.
Jeżeli dyrektor szkoły podejmie decyzję o odebraniu nauczycielowi części lub wszystkich godzin ponadwymiarowych, to nie stosuje w tym przypadku żadnych form prawnych zmieniających wymiar zatrudnienia. Nie stosuje więc zarówno porozumienia zmieniającego czy wypowiedzenia zmieniającego. Decyzja ta nie stanowi pogorszenia warunków pracy. Ale dyrektor szkoły powinien przekazać nauczycielowi pisemną informację o zmniejszeniu liczby godzin ponadwymiarowych bądź o całkowitym odebraniu. Brak zgody nauczyciela na zmniejszenie wymiaru godzin ponadwymiarowych lub całkowite ich zabranie nie ma mocy wiążącej dla decyzji dyrektora. Oznacza to, że sprzeciw nauczyciela nie ma dla dyrektora mocy wiążącej.
Podstawa prawna
art. 35 Karty Nauczyciela
Joanna Skrobisz
Pozostałe artykuły w numerze 9/2019:
Czy nauczyciel może odmówić pracy w nadgodzinach?
Czy nauczyciel może odmówić pracy w nadgodzinach?
To bardzo ciekawe zagadnienie, zwłaszcza w sytuacji koronawirusa. Mam wrażenie, że obecnie dyrektorzy szkół, acz i organu prowadzące zaczęły prześcigać się w podejmowaniu działań zmierzających do niewypłacania wynagrodzenia za pracę w godzinach ponadwymiarowych.
Stąd część nauczycieli, wpadła na pomysł. Skoro nam nie płacą, nie będziemy realizować zajęć w godzinach ponadwymiarowych.
Obowiązek nauczyciela
Tymczasem praca w godzinach ponadwymiarowych jest obowiązkiem nauczyciela. Dzieje się tak wówczas, gdy zostały one jemu przydzielone zgodnie z prawem.
Przede wszystkim ważna jest forma ich przydzielenia. Czy zostało to dokonane z formie aneksu bądź przydziału godzin. Dyrektor w takim dokumencie wskazuje liczbę tych godzin oraz okres, na jaki zaplanowano ich realizację.
Godziny ponadwymiarowe stanowią dodatkowe obciążenie dla nauczyciela. Wykraczają one poza jego normalne obowiązki wynikające z aktu mianowania, czy umowy o pracę.
Jak wynika wręcz z orzeczenia Sadu Najwyższego z dnia 12 maja 2004 roku, praca nauczyciela w godzinach ponadwymiarowych nie stanowi uprawnienia nauczyciela, lecz jego obowiązkiem. Jeżeli została zarządzona zgodnie z prawem. Nauczyciel, który niezasadnie odmawia realizacji przydzielonych zajęć, może być pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej dla nauczycieli z powodu naruszenia obowiązków (postępowanie przed Komisją dyscyplinarną dla nauczycieli).
Praca ponadwymiarowa – tylko za wynagrodzeniem
Za przydzielone godziny ponadwymiarowe, nauczycielowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie.
Tak również orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 marca 2012 roku, uznając, że przepisy Karty Nauczyciela przewidują możliwość nałożenia na pracownika obowiązku wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych zgodnie z posiadaną specjalnością. Trzeba jednak mieć na uwadze, że praca ta jest pracą odpłatną, a zatem stwarza możliwość uzyskania większego dochodu z jednego stosunku pracy.
Z tego punktu widzenia, wykonywanie pracy w godzinach ponadwymiarowych nie może być rozpatrywane jedynie w kontekście obowiązku pracownika, lecz także prawa pracownika. Zwłaszcza, gdy praca ta była przez pracownika nie tylko akceptowana, ale wręcz pożądana. Na pracę w godzinach ponadwymiarowych nauczyciel musi jednak wyrazić zgodę.
O przyznaniu tych godzin, bądź nie, decyduje dyrektor. Może się zdarzyć tak, że w jednym roku nauczyciel będzie pracował w godzinach ponadwymiarowych, a w kolejnym roku nie. I zmiana ta, nie będzie traktowana jak pogorszenie warunków pracy.
Może odmówić, czy nie?
Tak więc, nauczyciel musi wyrazić zgodę na pracę w godzinach ponadwymiarowych. A skoro musi ją wyrazić to może zgodę tę również cofnąć. Tym samym może odmówić pracy w godzinach ponadwymiarowych. Może tego dokonać w każdej chwili. Musi jednak pracodawcę o tym zawiadomić. Nie może po prostu przestać ich realizować.
Jak przydzielać godziny ponadwymiarowe w czasie trwania roku
Zgodnie z treścią art. 35 ust. 1 Karty Nauczyciela w szczególnych przypadkach, podyktowanych koniecznością realizacji programu nauczania, nauczyciel może być zobowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych stosownie do posiadanej specjalizacji. Liczba godzin ponadwymiarowych nie może przekroczyć ¼ tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Przydzielenie większej liczby godzin ponadwymiarowych może nastąpić wyłącznie za zgodą nauczyciela, jednak w wymiarze nieprzekraczającym ½ tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć.
Przydzielenie pracy w godzinach ponadwymiarowych leży w kompetencji dyrektora
Przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć edukacyjnych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin (pensum). Kobiecie w ciąży, osobie wychowującej dziecko do lat 4 oraz nauczycielowi w trakcie odbywania stażu nie przydziela się pracy w godzinach ponadwymiarowych bez ich zgody.
Przydzielenie pracy w godzinach ponadwymiarowych leży w wyłącznej kompetencji dyrektora szkoły, który swobodnie może taką pracę przydzielać zgodnie z posiadanymi przez nauczycieli kwalifikacjami, oczywiście w granicach określonych w art. 35 ust. 1 Karty Nauczyciela.
Z regulacji prawnej art. 35 ust. 1 Karty Nauczyciela wynika, że praca w godzinach ponadwymiarowych nie jest uprawnieniem nauczyciela, lecz jego obowiązkiem, jeżeli została przydzielona zgodnie z powołanym przepisem (do ¼ tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć). Praca w godzinach ponadwymiarowych stanowi dodatkowe obciążenie dla nauczyciela, wykraczające poza jego normalne obowiązki wynikające z aktu mianowania lub umowy o pracę, dopuszczone przez prawo w szczególnych sytuacjach.
Przydzielanie godzin ponadwymiarowych
Przydziału godzin ponadwymiarowych nauczycielom dokonuje się na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacyjnego pracy szkoły. W praktyce mogą się zdarzyć sytuacje, kiedy zajdzie potrzeba zmian przydziału godzin ponadwymiarowych w ciągu roku szkolnego.
Przepisy prawa nie mówią wprost, jak postąpić w takich sytuacjach. Wydaje się, że każda zmiana powinna nastąpić w takim samym trybie, w jakim nastąpił przydział godzin ponadwymiarowych, tj. w postaci aneksu do zatwierdzonego arkusza organizacyjnego. Dobrze jest również zasięgnąć opinii rady pedagogicznej.
Składane przez dyrektora szkoły aneksy arkuszy organizacyjnych powinny zawierać następujące informacje: wprowadzone zmiany i ich przyczyny, czas zmiany (od kiedy do kiedy), stan zatwierdzony przed zmianami i proponowany po zmianach (etaty, liczba godzin, osoba je realizująca).
Konieczność zmiany przydzielonych godzin ponadwymiarowych może dotyczyć dwóch przypadków: odebrania już przydzielonych godzin ponadwymiarowych oraz dodania nowych, oczywiście w granicach godzin wynikających z art. 35 ust. 1 Karty Nauczyciela.
Godziny ponadwymiarowe należy odróżniać od godzin doraźnych zastępstw. Może jednak zaistnieć konieczność „trwałego zastępstwa”, np. za osobę, która miała poważny wypadek, gdy dyrektor nie ma możliwości zatrudnienia kogoś na zastępstwo – wówczas dobrym rozwiązaniem będzie przydzielenie godzin ponadwymiarowych innym nauczycielom. Nauczyciel nie może odmówić przyjęcia godzin ponadwymiarowych do granicy ¼ jego pensum.
Zmniejszenie liczby godzin ponadwymiarowych
Zdjęcie z nauczyciela dodatkowego obowiązku przez nieprzydzielenie pracy w godzinach ponadwymiarowych nie może być uważane za pogorszenie warunków pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 12 maja 2004 r., sygn. akt I PK 454/03, publ. OSNP 2005 nr 3, poz. 32).
Odebranie nauczycielowi przydzielonych wcześniej godzin ponadwymiarowych lub zmniejszenie ich wymiaru w żaden sposób nie wpływa na nawiązane stosunki pracy i dyrektor szkoły nie musi stosować żadnych formalnych instytucji prawnych zmieniających wymiar zatrudnienia nauczyciela (ograniczenie zatrudnienia czy wypowiedzenie zmieniające) poza zwykłym pisemnym poinformowaniem nauczyciela. Brak zgody nauczyciela na zmniejszenie wymiaru godzin ponadwymiarowych w żaden sposób nie wiąże dyrektora.
Należy pamiętać, że za te godziny przysługuje nauczycielowi specjalne wynagrodzenie. Zgodnie z art. 35 ust. 3 Karty Nauczyciela wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy. Wysokość tego wynagrodzenia określa w regulaminie wynagradzania nauczycieli rada gminy.
키워드에 대한 정보 rezygnacja z godzin ponadwymiarowych podanie
다음은 Bing에서 rezygnacja z godzin ponadwymiarowych podanie 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 XIX Sesja Rady Miejskiej w Kańczudze 01 październik 2020
- 동영상
- 공유
- 카메라폰
- 동영상폰
- 무료
- 올리기
XIX #Sesja #Rady #Miejskiej #w #Kańczudze #01 #październik #2020
YouTube에서 rezygnacja z godzin ponadwymiarowych podanie 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 XIX Sesja Rady Miejskiej w Kańczudze 01 październik 2020 | rezygnacja z godzin ponadwymiarowych podanie, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.