Rozładunek Fix Co To Znaczy | Długi Rozładunek… Looong Drop… Iwona Blecharczyk 131 개의 자세한 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “rozładunek fix co to znaczy – Długi rozładunek… Looong drop… Iwona Blecharczyk“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Iwona Blecharczyk 이(가) 작성한 기사에는 조회수 150,629회 및 좋아요 4,694개 개의 좋아요가 있습니다.

Z terminem FIX mamy do czynienia w sytuacji, gdy podczas zawierania umowy transportowej, zostaje ustalony nieprzekraczalny czas załadunku lub rozładunku pojazdu ciężarowego. Dotrzymanie tego terminu staje się zatem częścią umowy. Termin FIX zastąpił dawne określenie „przesyłka terminowa“.

rozładunek fix co to znaczy 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Długi rozładunek… Looong drop… Iwona Blecharczyk – rozładunek fix co to znaczy 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Na południu niestety czasami tak się zdarza. Ale w sumie czy tylko na południu?

rozładunek fix co to znaczy 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Na czym polega termin FIX w transporcie? – Telekonferencja

Termin FIX określa datę rozładunku – czyli faktyczny moment, kiedy całość towaru znajduje się w miejscu wymienionym w umowie, …

+ 더 읽기

Source: telekonferencja.org.pl

Date Published: 6/25/2021

View: 606

FIX w transporcie – TransEdu

Podstawowy zakres terminu FIX odnosi się do chwili uzyskania przez odbiorcę możliwości rozładunku przesyłki, dlatego zazwyczaj spełnienie tego …

+ 여기를 클릭

Source: edu.trans.eu

Date Published: 1/13/2021

View: 2288

Rozładunek fix a odpowiedzialność spedycji ID: 226683

Witam rozładunek fix 9:30 w sobote. Kierowca zajeżdża i na bramie informują go że ma awizacje na poniedziałek. Po kilku telefonach bez udziału …

+ 여기에 더 보기

Source: etransport.pl

Date Published: 1/8/2022

View: 2294

Wyjaśnienia pojęć stosowanych w transporcie oraz branży TSL

FIX. Pojęcie to w branży transportowej oznacza, że towar musi trafić do odbiorcy dokładnie w uzgodnionym terminie, o dokładnej godzinie.

+ 여기에 더 보기

Source: woz-trans.com

Date Published: 5/1/2022

View: 9694

Słowniczek logistyczny – Wolsped Trans

FIX w branży transportowej oznacza, że towar musi trafić do odbiorcy dokładnie w … Codzienna praktyka Terminy fix częściej ustalane są dla rozładunków, …

+ 여기를 클릭

Source: wolspedtrans.pl

Date Published: 12/10/2022

View: 4555

Tłumaczenie hasła “załadunek lub rozładunek” na angielski

W przypadku uzgodnienia terminu załadunku czy rozładunku jako “fix” należy go bezwzględnie przestrzegać, co oznacza, że nieprawłowym wykonaniem zlecenia …

+ 여기에 더 보기

Source: context.reverso.net

Date Published: 1/4/2022

View: 6325

Przestój pojazdu z winy nadawcy a wynagrodzenie przewoźnika

Zdarza się, że podstawiony przez przewoźnika samochód musi z winy nadawcy oczekiwać na odbiór towaru lub rozładunek kilkanaście godzin; …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: wolnefrachty.pl

Date Published: 7/17/2021

View: 3872

주제와 관련된 이미지 rozładunek fix co to znaczy

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Długi rozładunek… Looong drop… Iwona Blecharczyk. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Długi rozładunek… Looong drop… Iwona Blecharczyk
Długi rozładunek… Looong drop… Iwona Blecharczyk

주제에 대한 기사 평가 rozładunek fix co to znaczy

  • Author: Iwona Blecharczyk
  • Views: 조회수 150,629회
  • Likes: 좋아요 4,694개
  • Date Published: 2022. 1. 21.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=P6vpjs8Q704

Leksykon transportowy

Termin FIX

Z terminem FIX mamy do czynienia w sytuacji, gdy podczas zawierania umowy transportowej, zostaje ustalony nieprzekraczalny czas załadunku lub rozładunku pojazdu ciężarowego. Dotrzymanie tego terminu staje się zatem częścią umowy.

Pojęcie

Termin FIX zastąpił dawne określenie „przesyłka terminowa“. Nadrzędny termin to “transakcja terminowa”.

Codzienna praktyka

Terminy fix częściej ustalane są dla rozładunków, rzadziej załadunków. Najczęściej termin ten określa maksymalny czas, do którego towar musi dotrzeć do klienta. Gdy pojazd ciężarowy dotrze na miejsce wcześniej, uznaje się, że termin został dotrzymany. Występują także terminy fix, gdzie towar nie powinien dotrzeć wcześniej. Powodów może być wiele, np.: dźwig do rozładunku został zamówiony na konkretny termin lub droga musi zostać zamknięta, by pojazd ciężarowy mógł przejechać. Ponadto terminy fix są wyznaczane w celu zarządzania oknami czasowymi. W ten sposób unika się oczekiwania na rampie załadunkowej.

Na czym polega termin FIX w transporcie? – Telekonferencja

Termin FIX w transporcie zastąpił określenie „przesyłka terminowa”. Umowa dla firmy spedycyjnej zawiera datę, przed której upływem towar musi znaleźć się w punkcie docelowym. Jeśli tak się nie stanie, można uznać to za złamanie ustalonych zasad. FIX znacznie ułatwia planowanie działań i choć jest pewnym ograniczeniem, to jest potrzebny w transporcie.

FIX – jak się określa?

Termin FIX określa datę rozładunku – czyli faktyczny moment, kiedy całość towaru znajduje się w miejscu wymienionym w umowie, czyli najczęściej u klienta. Jeśli dotrze on wcześniej – uznaje się, że warunki zostały spełnione (jeśli nie było innych zapisów dotyczących terminu). Dużo gorszą sytuacją jest spóźnienie, które może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Niedotrzymanie umowy może wiązać się z sankcjami.

Gdy FIX jest precyzyjnie określony…

Czasem termin FIX nie może zostać w żadną ze stron – musi być dokładnie przestrzegany. Dzieje się tak, gdy firma zamówiła urządzenie do rozładunku na konkretny dzień. Może to być na przykład dźwig, który rezerwuje się razem z operatorem na godziny. Dlatego firma spedycyjna nie może spóźnić się z dostawą ani być zbyt szybko – nawet o jeden dzień. Drugim przykładem sytuacji kiedy transport musi dotrzeć do firmy w określonych godzinach, jest konieczność zamknięcia drogi na czas przejazdu dostawy. Idealna sytuacja ma miejsce, gdy uda się wszystkie czynności zgrać dobrze w czasie. Jeśli zachodzi taka konieczność, warto zadbać o to, by wyłączenie z ruchu traktu zajęło jak najmniej czasu, by nie kolidować z innymi dostawami czy przykładowo autami pracowników firmy.

Czemu służy określenie FIX?

Określenie dokładnego terminu przyjazdu samochodu ciężarowego pozwala określić termin rozładunku. Zapobiega to oczekiwaniu na rampie załadunkowej. Również ułatwia to zarządzanie czasem i planowanie działań w firmie. Więcej można dowiedzieć się z bloga firmowego i strony internetowej Stan-Trans (https://www.stan-trans.com.pl/). Znajdują się tam artykuły o tematyce związanej z transportem krajowym i międzynarodowym.

FIX w transporcie

FIX

FIX

Działanie większości firm spedycyjnych polega na dostarczeniu przesyłki do miejsca docelowego we właściwym przedziale czasowym. Czasami jednak zachodzi potrzeba dostarczenia jej w skonkretyzowanym terminie, często w zakresie kilkugodzinnym. Dzieje się tak wtedy, kiedy np. do rozładunku bądź załadunku niezbędne będzie zaangażowanie dodatkowych środków, np. dźwigów lub lawet, co dotyczy w szczególności podmiotów, które muszą te niezbędne narzędzia wynająć od firm trzecich. Termin FIX może oznaczać konkretną datę oraz godzinę rozładunku towaru, dlatego w większości przypadków jest zapewnieniem terminowego przyjazdu firmy kurierskiej do klienta.

Czym jest transport FIX?

Termin FIX odnosi się konkretnej daty, godziny lub zakresu godzin, kiedy kurier doręczający przesyłkę pojawi się bezpośrednio w miejscu docelowym. Z reguły w ramach transportu FIX dochodzi do ustalenia jedynie podstawowego zakresu godzin lub daty, rzadziej do wytyczenia konkretnej godziny. Data jest wiążąca dla firmy kurierskiej, dlatego jej przekroczenie równa się w pewnych przypadkach złamaniu umowy, szczególnie gdy została ona zawarta pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi.

Podstawowy zakres terminu FIX odnosi się do chwili uzyskania przez odbiorcę możliwości rozładunku przesyłki, dlatego zazwyczaj spełnienie tego warunku przez firmę kurierską oznacza chwilę pojawienia się kuriera doręczającego w miejscu odbioru. Czasami na podstawie indywidualnie sporządzanych umów zachodzi także do ustalenia terminu FIX załadunku. Zazwyczaj z takich umów korzystają firmy, które muszą dysponować konkretnymi urządzeniami lub osobami do zrealizowania procesu załadunkowego. Właśnie dlatego nie zawsze przedwczesny przyjazd przedstawiciela firmy kurierskiej jest optymalnym wyjściem.

Dlaczego termin FIX jest niezbędny w transporcie?

Termin FIX w transporcie jest niezbędny w przypadku, gdy rozładunek lub załadunek towaru wymaga zaangażowania dodatkowych środków, lub zatrudnienia nowych pracowników bądź też stworzenia odpowiedniego przejazdu, który koliduje z obecną sytuacją przed obiektem firmowym. Dla wielu przedsiębiorstw dostarczenie towaru na miejsce to bardzo duże przedsięwzięcie, które łączy się z wieloma kłopotami natury logistycznej, dlatego nieterminowe dostarczenie, które dotyczy również przedwczesnego dojazdu na miejsce, może być bardzo problematyczne lub niebezpieczne. Większość firm transportowych w ramach podstawowych umów ustala jedynie maksymalny czas dostawy, podczas gdy bardziej skonkretyzowane umowy zawierają w swoich zapisach konkretną godzinę lub bardzo wąski zakres czasowy.

Nie można zapomnieć o tym, że termin FIX w transporcie jest jednym z najbardziej przestrzeganych zapisów w umowach, gdyż jego niespełnienie wiąże się z dużymi sankcjami finansowymi dla firmy kurierskiej. Terminowe dostarczenie przesyłek jest zatem priorytetowe i zawsze powinno być przez spedytora traktowane z należytym szacunkiem.

Rozładunek fix a odpowiedzialność spedycji

~Marcin

2017-12-10 21:20:53 jak w temacie…

~Marcin

2017-12-10 21:22:10 Witam rozładunek fix 9:30 w sobote. Kierowca zajeżdża i na bramie informują go że ma awizacje na poniedziałek. Po kilku telefonach bez udziału spedytora ponieważ w sobote nie odbiera (sms po 12 “dziwna sytuacja”) przeawizowanie na niedziele na 20. Kierowca podjeżdża o 19:30 a na bramie znowu niespodzianka, awizacja na poniedziałek. W poniedziałek auto ma się ładować 180km dalej od miejsca rozładunku o 9 rano. Kara za spóźnienie 300e za godzine ponieważ stoi dźwig. I co teraz, kto odpowiedzialny? Pewnie jak zwykle przewoźnik bo najmniej w tym wszystkim się liczy, wszyscy robią to co robią bez odpowiedzialności oprócz przewoźnika. Pomijam kwestie podjazdów kierowcy na rozładunek w sumie 250km i czas pracy w d… e.

~nmnm

2017-12-10 21:22:55 Jak to kogo?, tego ostatniego… szofera

~maro

2017-12-10 21:26:28 A na ile wyceniłeś we frachcie karę za nieterminowy rozładunek?

~maro

2017-12-10 21:28:02 Zapewne zapomniałeś to zrobić, a spedycja standartowo wpisała 48 godzin.

~maro

2017-12-10 21:28:53 Nie doczytałeś tego, bo i po co?

~Marcin

2017-12-10 21:29:52 Nie był wyceniany zresztą na ile bym nie wycenił 300e za godzine spóźnienia tego nie pokryje

~maro

2017-12-10 21:30:51 Trzabyło wpisać max czas rozładunku 4 godziny od awizacji. Potem 100 euro za każdą rozpoczętą godzinę.

~Marcin

2017-12-10 21:31:13 czego nie doczytałem auto miało fix rozładować sie w sobote a ładować dopiero w poniedziałek

~Marcin

2017-12-10 21:33:44 myślisz że jest jakaś spedycja która po takim warunku da Ci jakiś ładunek. Nie wydaje mi się wszystko przeważnie działa w jedną strone niestety

~maro

2017-12-10 21:33:53 Nie doczytałeś jednak. Zbyt trudne było.

~maro

2017-12-10 21:34:48 Pewnie, że dają. Czasem nie mają wyjścia.

~Marcin

2017-12-10 21:39:42 Dobrze napisałeś czasem. Jakby tak często nie mieli wyjścia to nie proponowali by takich śmiesznych stawek za km

~maro

2017-12-10 21:43:45 Proponują ci śmieszne stawki, bo przyjmujesz je bez zająknięcia.

~maro

2017-12-10 21:44:44 Następnym razem dopisz, co ci napisałem i im odeślij.

Wyjaśnienia pojęć stosowanych w transporcie oraz branży TSL

W dziale tym zgromadziliśmy wyjaśnienie wielu pojęć transportowych, które przybliżą Państwu działanie oraz specyfikę branży TSL. Będziemy tutaj zamieszczać także odpowiedzi na najczęściej zadawane naszym spedytorom pytania.

ADR

z fr. L’ Accord européen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route

Potoczne określenie towarów niebezpiecznych, a także nazwa międzynarodowej konwencji regulującej przewóz tego typu ładunków. Szczegółowe informacje oraz akty prawne regulujące tego typu transport można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Awizacja (awizo)

Zawiadomienie odbiorcy o wysłaniu towaru. W języku spedycji awizacją określa się proces zawiadamiania spedytora o chęci dokonania załadunku lub wyładunku towaru o konkretnej godzinie.

Bordero

Pomocniczy dokument stosowany w transporcie drogowym, przeważnie w przypadku transportu drobnicowego. Informuje, gdzie rozesłać poszczególne partie towaru. Dokument towarzyszy załączonym kopiom dokumentu przewozowego i wystawiany jest przez nadawcę towaru.

C-Commerce (Collaborative Commerce)

Model handlu elektronicznego, mający za zadanie ułatwić wzajemne kontakty pomiędzy współpracownikami lub też osobnymi przedsiębiorstwami będącymi partnerami biznesowymi. W praktyce oznacza to nawiązanie zależności między partnerami biznesowymi w celu zoptymalizowania wszelkich procesów handlowych.

CEPIK

System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, zawiera informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce i kierowcach posiadających polskie prawo jazdy. SI CEPiK obejmuje dwie ewidencje: centralną ewidencję pojazdów (CEP) oraz centralną ewidencję kierowców (CEK). W centralnej ewidencji pojazdów gromadzone są dane o pojazdach zarejestrowanych w Polsce.

Źródło: http://www.cepik.gov.pl/

Chłodnia

Skrzynia ładunkowa przeznaczona do przechowywania ładunków wymagających odpowiedniej temperatury do przewozu towarów. Chłodnie są wyposażone w agregaty służące do zapewnienia odpowiedniej temperatury.

Coilmulda

Naczepa przystosowana do przewożenia ładunku w postaci kręgów. Kręgi układane są w nieckowatym zagłębieniu wzdłuż osi podłużnej pojazdu.

źródło: http://www.automotopedia.pl

Cross-trade

Wykonywanie przewozów pomiędzy dwoma państwami przez przewoźnika, którego siedziba leży poza terytorium tych krajów.

Czas pracy kierowców

Łączny czas prowadzenia pojazdu (z zachowaniem określonych norm). Kierowca pojazdu po 4,5 h jazdy zobowiązany jest do odbycia 45 minutowej przerwy. Po przerwie musi znowu jechać przez 4,5 h, po czym ma miejsce tzw. odpoczynek dobowy, który trwa zazwyczaj 11h. 3 razy w tygodniu czas ten może zostać jednak skrócony do 9 godzin. Kierowca w ciągu doby pracuje max. 15 godzin.

link do strony, na której w sposób jasny przedstawiony został czas pracy kierowców./

Firana

Samochód, naczepa bądź przyczepa o konstrukcji skrzyni ładunkowej przypominającej budowę plandeki. Zasadniczą różnicą jest przystosowanie „firanki” do załadunku/rozładunku bokiem poprzez rozsuwane boczne części ścian.

FIX

Pojęcie to w branży transportowej oznacza, że towar musi trafić do odbiorcy dokładnie w uzgodnionym terminie, o dokładnej godzinie. Nie może dojechać wcześniej i nie później. Niedotrzymanie przez przewoźnika takiego terminu może nieść za sobą różne konsekwencje – oczekiwanie na kolejny slot (czasem nawet kilkudniowe), nałożenie kar umownych, koszty związane z niedostarczeniem towaru na czas i np. przestojem fabryki.

FTL

z ang. full truckload

Skrót określający transport całopojazdowy, a więc wykorzystujący całą dostępną przestrzeń ładunkową. Klient może również załadować część pojazdu (ang. Partial load) albo zarezerwować dla siebie całą przestrzeń (nic nie jest wtedy doładowywane) – istotne, gdy liczy się czas transportu lub mamy do czynienia z towarem wrażliwym.

Gestia transportowa

Zastrzeżone w umowie kupna i sprzedaży prawo oraz obowiązek zorganizowania transportu i pokrycie kosztów tego transportu. Obaj partnerzy handlowi, czyli kupujący i sprzedający, podejmują wcześniej decyzję o gestii transportowej, często przystępując do negocjacji kontraktu. Umowa jest obustronna i partnerzy muszą zdecydować na jakich zasadach chcieliby zawrzeć kontrakt (z własną czy obcą gestią transportową). W umowie zlecenia zawiera się informacje, kto decyduje o rodzaju transportu, trasie, a także o terminie odbioru i dostarczenia towaru.

Incoterms

z ang. International Commercial Terms

Międzynarodowy zbiór reguł określających warunki realizacji umowy transportowej pomiędzy sprzedawcą a nabywcą. Dzielą one koszty pomiędzy nabywcę a odbiorcę, wskazują rodzaj uzgodnionego transportu oraz dzielą odpowiedzialność za poszczególne etapy realizacji umowy przewozu.

źródło: opracowanie własne –Incoterms 2020 – International Commercial Terms – Międzynarodowe Warunki Handlowe. Miejsce przejścia odpowiedzialności za towar ze sprzedajacego na kupującego. Podział kosztów między sprzedającym a kupującym.

Przejdź do kompendium wiedzy Incoterms

Integrator ładunków

Podmiot odpowiedzialny za zarządzanie logistyczne pod kątem łączenia ładunków. Zajmuje się zatem szeroko pojętą problematyką konsolidacji ładunków z uwzględnieniem wszystkich gałęzi transportu.

Just-in-time

Dostawa na czas, planowanie transportu bez zbędnego marnowania czasu – optymalizacja kosztów produkcji poprzez redukcję kosztów magazynowania towaru. Ma także na celu efektywniejsze wykorzystanie pracowników i usprawnienie przepływu potrzebnych informacji, zwiększenie produktywności i tym samym zmniejszenie prawdopodobieństwa przeterminowania bądź zniszczenia towaru.

Kabotaż, przewóz kabotażowy

Przewozy wykonywane różnymi środkami transportu (koleją, transportem drogowym, samolotem) wykonywane na terenie danego kraju przez podmiot zarejestrowany w innym państwie (np. polska firma przewożąca ładunek z Hamburga do Berlina wykonuje przewóz kabotażowy na terenie Niemiec). Załadunek oraz rozładunek muszą nastąpić na terytorium jednego kraju.

Artykuł szeroko omawiający ten temat wraz z odnośnikami do stosownych regulacji prawnych

Kątowniki

Znane także jako narożniki, służą do zabezpieczenia pasów ładunkowych. Wykonane z elastycznych materiałów i nakładane w miejscach, gdzie przebiega pas transportowy, chronią go przed przetarciem. Powierzchnia styku narożnika z ładunkiem jest dużo większa niż pasa z tym ładunkiem, dzięki czemu siła nacisku rozkłada się na większą powierzchnię. Narożniki zatem chronią nie tylko pas przed przedwczesnym zużyciem, ale również przewożony towar, co wpływa na większe bezpieczeństwo transportu.

Kłonica

Drąg stalowy stanowiący część przyczepy utrzymujący poprzeczne wzmocnienia (drewniane bądź aluminiowe).

Kongestia transportowa

Wzrost liczby pojazdów na drogach oraz natężenie ruchu, inaczej: „paraliż drogowy”, spowodowany zakorkowaniem pewnych odcinków dróg.

Koszty zewnętrzne transportu

Wszelkie koszty zużycia środków służących do wytworzenia usługi transportowej, które nie są ponoszone przez kupującego i wytwórcę usługi. Do kosztów zewnętrznych wliczane są koszty związane z negatywnym wpływem transportu na środowisko naturalne i życie człowieka.

LTL

z ang. less than truckload

Skrót określający ładunki drobnicowe. Dla pojedynczego ładunku nie jest rezerwowana cała dostępna przestrzeń ładunkowa. Trasa przejazdu charakteryzuje się zazwyczaj mnogością miejsc załadunku/rozładunku, dopuszczalne są czasem przeładunki towaru na inne auto (celem optymalizacji trasy oraz kosztów przejazdu). Terminy dostawy są dłuższe, ale ceny bardziej atrakcyjne dla Klientów. Należy pamiętać, że ze względu na wagę i gabaryty ładunku, nie każdy towar można wysłać jako LTL, nawet jeśli nie zajmuje całej przestrzeni ładunkowej.

Łańcuchy, łańcuchy mocujące

Służą do mocowania ciężkich ładunków na samochodach. Zabezpieczają przewożony ładunek przed przemieszczaniem się.

Maty (maty antypoślizgowe)

Wykonane z granulatu gumowego. Służą jako dodatkowy element zabezpieczający ładunek przed przemieszczeniem. Bardzo często stosowane są w połączeniu z pasami zabezpieczającymi ładunek. Dzięki matom antypoślizgowym unikamy ślizgania się towaru po powierzchni ładownej.

Mega

Elastyczny pojazd, który doskonale spisuje się w klasycznych zadaniach, jest również niezastąpiony, gdy chodzi o transporty objętościowe. Popularne megi to naczepy z maksymalnie obniżoną podłogą, która pozwala na osiągnięcie trzech metrów wysokości skrzyni ładunkowej. Dzięki takiemu zabiegowi tego typu naczepy są przystosowane do przewozu zarówno zwykłych ładunków, jak i towarów o większych gabarytach.

Międzynarodowy list przewozowy CMR

z fr. Convention relative au contrat de transport international de Marchandise par Route

Podstawowy dokument potwierdzający zawarcie umowy przewozu, w którym znajdują się informacje o miejscu załadunku, rozładunku, podstawowe informacje o przewożonym towarze (ilość, waga), dane stron przewozu, terminy nadania i odbioru, ustalone koszty transportu, dodatkowe instrukcje (związane np. z ocleniem towaru), wykaz dokumentów wręczonych kierowcy.

MiLoG

z niem. Mindeslohngesetz

Ustawa o płacy minimalnej – wynoszącej 8,5 Euro za godzinę pracy na terenie Niemiec, dotyczy również m.in. polskich kierowców. Według MiLoG płaca minimalna musi być wypłacona pracownikom, którzy nie mają niemieckiego obywatelstwa, ale na terenie Niemiec pracują – również wtedy, kiedy zatrudnieni są przez pracodawcę w innym kraju jak Niemcy i pracownik tymczasowo pracuje w Niemczech. Oznacza to, że nie tylko w przypadku kabotażu na terenie Niemiec, ale również w przypadku, kiedy wyładunek lub załadunek jest na terenie Niemiec oraz w przypadku tranzytu przez Niemcy. W przypadku naruszenia tych przepisów, pracodawcy grozi kara do 30 000 Euro.

Myto

Opłata pobierana za przejazd drogą, autostradą, mostem bądź tunelem.

Neutralizacja

Zachowanie zasady anonimowości nadawcy i odbiorcy. Nadawca nie posiada informacji dokąd docelowo jest wysyłany towar, odbiorca natomiast nie posiada informacji, kto jest właściwym nadawcą. Kierowca wystawia osobne CMR zgodnie z instrukcją zlecającego.

OCP

Ubezpieczenie przewoźnika w ruchu międzynarodowym, jak i krajowym.

Odzież ochronna

Odzież chroniąca przed działaniem czynników zewnętrznych. Jest to często wymagany element przy załadunku lub rozładunku towaru. Na odzież ochronną składają się przede wszystkim: rękawice, kask ochronny, buty, okulary oraz kamizelka ochronna.

Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne

„Kodeks” spedytora opracowany przez Polską Izbę Spedycji i Logistyki, który składa się z 31 paragrafów. OPWS określa prawa i obowiązki stron umowy spedycji, które jednak nie są przepisem prawnym i nie stanowią źródła prawa. Stosuje się je w stosunkach pomiędzy spedytorem, a jego zleceniodawcą. Jeśli w umowie spedycji będzie występował spedytor zastępczy, to warunki te obowiązują także jego i zleceniodawcę osoby, która udzieliła spedytorowi zastępczemu zlecenia. OPWS zawiera najważniejsze definicje, przepisy ogólne, określenie powinności spedytora w związku ze świadczeniem przez niego usług spedycji i zawieraniem umów spedycji, a także regulują one zakres odpowiedzialność spedytora za szkodę powstałą w związku z organizacją przewozu towarów. Postanowienia OPWS nie mają jedynie zastosowania do spedycji pieniędzy, dzieł sztuki i szczątków ludzkich.

Kompletna treść OPWS

Paleta EURO

Konstrukcja drewniana lub z innego tworzywa przeznaczona do przewozu oraz do składowania towarów. Palety EURO maja standardowe wymiary 120 x 80 cm. Paleta EURO jest oznaczona z boku napisem „EUR”.

Palety przemysłowe

O wymiarach 120cm x 100cm. Przed wszystkim stanowią zamiennik dla palet euro (120×80), stosowane w dystrybucji produktów ciężkich. Mają one większą nośność niż palety EURO.

Palety z wymianą/bez wymiany

W transportowym obrocie paletowym mamy do czynienia z dwoma sytuacjami:

palety bez wymiany – kierowca nie jest zobowiązany do posiadania dodatkowych palet w aucie, towar jest zapakowany na palety na załadunku, razem z nim są one zdawane na rozładunku;

– kierowca nie jest zobowiązany do posiadania dodatkowych palet w aucie, towar jest zapakowany na palety na załadunku, razem z nim są one zdawane na rozładunku; palety z wymianą – na aucie przewożone są palety na wymianę (w tzw. koszu paletowym), podczas załadunku kierowca zdaje tyle palet, ile ma ładowanych, na rozładunku otrzymuje tyle pustych palet, ile ma rozładowywanych. Całość operacji znajduje swoje odzwierciedlenie w dokumentach transportowych (kwity paletowe).

Pasy

Elementy mocujące ładunek, służą głównie jako zabezpieczenie podczas transportu. Rolą pasów transportowych jest przeciwdziałanie siłom działającym na ładunek w czasie jego przemieszczania, pozwalają także ograniczyć straty wynikające z przemieszczania się ładunków. Przy doborze pasów ważne jest to, czy nie są one uszkodzone i czy posiadają czytelną etykietę.

Plandeka

Naczepa bądź przyczepa pokryta płachtą materiału o stosunkowo dużych rozmiarach, chroniąca towar przed warunkami atmosferycznymi. Jest ona wsparta na rusztowaniu tworząc górną część skrzyni ładunkowej.

Ponadgabaryt

Transport ponadgabarytowy masą oraz wielkością swojego ładunku przekracza dopuszczalne normy poruszania się po drogach publicznych – nazywany także transportem nienormatywnym. W transporcie ponadgabarytowym ważna jest organizacja, specjalistyczny sprzęt oraz doświadczona załoga. Często wymaga on także zaangażowania tzw. pilota, który sygnalizuje innym użytkownikom drogi o odbywającym się transporcie i dba o bezpieczeństwo.

QR

z ang. Quick reponse, czyli szybka odpowiedź, reakcja

Kod graficzny, który ma służyć głownie do szybkiego zidentyfikowania realnego popytu na ostateczny produkt, zgłaszanego podczas kolejnych dostaw towaru. Główne założenie systemu opiera się na partnerstwie wszystkich ogniw łańcucha dostaw, krótko mówiąc, na każdym z ogniw spoczywają konkretne obowiązki.

Zobacz więcej: http://www.logistyka.net.pl/bank-wiedzy/item/5406-przeplyw-informacji-w-systemach-quick-response-studium-przypadku

Rozładunek

Proces wyładowania towaru/ładunku po dotarciu do celu.

Ruchoma podłoga

Wyposażenie naczepy, które pomaga przesunąć towar w obu kierunkach w celu ułatwienia załadunku oraz rozładunku. Ruchoma podłoga automatyzuje i ułatwia załadunek oraz rozładunek towarów na paletach, eliminując potrzebę stosowania wózka widłowego oraz wszelakich wejść do przyczepy. System ruchomej podłogi umożliwia bardzo krótki rozładunek do 10 minut w zależności od transportowanego towaru.

Spedycja

Usługa polegająca na organizacji transportu rzeczy, a także niektórych usług z tym związanych. Ze względu na zasięg, spedycję dzieli się na krajową, międzynarodową, publiczną oraz własną. Ze względu na rodzaj środka transportu wyróżniamy spedycję kolejową, lotniczą, morską oraz samochodową. Spedycja obejmuje wszelkie czynności związane z organizacją bezpiecznego, zoptymalizowanego kosztowo oraz terminowego transportu. Nie obejmuje jednak procesu samego przewozu. Umowa spedycji nie jest tożsama z umową przewozu.

Tachograf

Urządzenie montowane zazwyczaj w autobusach oraz ciężarówkach – rejestruje w funkcji czasu: przejechaną przez pojazd drogę, jego chwilową prędkość, aktywność kierowcy – czyli okresy jego pracy i odpoczynku (tzw. pauzę). Obecnie najpowszechniej stosowane są tachografy cyfrowe, które zapisują dane w wewnętrznej pamięci.

Towar neutralny

Towar niewymagający specjalnego wyposażenia naczepy, przeszkolenia kierowcy, nie należy do kategorii ładunków niebezpiecznych (ADR). Przykładami towarów neutralnych są: części samochodowe na paletach, materiały budowlane, papier.

Transport intermodalny

Transport łączący ze sobą różne środki transportu, takie jak np. samochód i kolej czy samochód i statek. Ma to na celu optymalizację kosztów transportu.

TSL

Branża TSL, sektor TSL – ogólny skrót obejmujący całą branżę Transportu, Logistyki i Spedycji.

Winda

Część wyposażenia auta ciężarowego na tyle, aby pomóc w załadowaniu, jak i rozładowaniu towarów. Obsługiwana z kabiny kierowcy bądź przy samej windzie.

Wózek widłowy

Nazywany także wózkiem jezdniowym podnośnikowym. Jest to pojazd mechaniczny o napędzie silnikowym, służy przede wszystkim do przewozu materiałów o dużej masie (do kilkudziesięciu ton). Używa się go głównie przy rozładunkach w fabrykach, portach, w magazynach. Towar przewożony jest zazwyczaj na drewnianych paletach.

Poruszać się wózkiem widłowym mogą jedynie osoby do tego uprawnione.

Schemat budowy typowego wózka widłowego (jezdniowego)

1 – bloczek łańcucha, 2 – maszt, 3 – łańcuch, 4 – dźwignie sterowania masztem i podnośnikiem, 5 – system hydrauliczny, 6 – krata ochronna, 7 – widły, 8 – rama, 9 – silnik, 10 – klatka bezpieczeństwa

Źródło: wikipedia

Wydruk z termografu

Elektroniczny system monitorowania i rejestracji temperatury przewożonego towaru. W termografy wyposażone są pojazdy przystosowane do przewożenia zamrożonych lub schłodzonych produktów spożywczych (chłodnie). Na podstawie wydruku z termografu jesteśmy w stanie łatwo określić temperaturę towaru zarówno podczas załadunku, jak i rozładunku.

Załadunek

Proces umieszczenia towaru/ładunku na środku transportowym. W zależności od rodzaju auta, towar załadować możemy bokiem, tyłem lub górą za pomocą dźwigu.

Załadunek bokiem/tyłem/górą

W zależności od rodzaju auta, możliwe są różne sposoby załadunku:

W przypadku chłodni możliwy jest jedynie załadunek tyłem.

Walking Floor – łatwy załadunek z góry, najczęściej przy materiałach sypkich (załadunek możliwy także bokiem oraz tyłem).

Koffer (sztywna konstrukcja) – załadunek tylko i wyłącznie tyłem.

Plandeka/Firanka – jedne z najpopularniejszych naczep; możliwy załadunek bokiem, górą oraz tyłem.

Załadunek tyłem często odbywa się także za pomocą rampy lub wind hydraulicznych. Załadunek górą odbywa się najczęściej za pomocą dźwigu.

Zestaw

Auto ciężarowe wraz z jego przyczepą, której ładowność przekracza 13,6 m.

Słowniczek logistyczny

APR (Adjustable Pallet Racking)

regulowane regały paletowe, które dostosowują się do wymiarów wózków jezdniowych oraz do wymiarów ładunków jednostkowych

ATP

ATP to umowa dotycząca międzynarodowych przewozów łatwo psujących się produktów żywnościowych oraz specjalistycznych urządzeń służących do takiego transportu. Tę umowę stosuje się do przewozu głęboko zamrożonych lub zamrożonych artykułów żywnościowych. Wszystkie podlegające umowie ATP produkty są wymienione w jej załącznikach. W Polsce ta umowa obowiązuje od 1984 roku

AWB – Air Way Bill

Air Waybill (ABW), najprościej rzecz ujmując, jest to lotniczy list przewozowy. Dokument ten jest niezbędny do nadania paczki, odprawy celnej oraz odbioru przesyłki. Nie jest to umowa na transport towaru o charakterze międzynarodowym między dwoma stronami, a jej potwierdzenie. Dokument wypełniany jest w języku angielskim. Wypełnia go bezpośrednio nadawca za pomocą specjalnej aplikacji elektronicznej lub za pośrednictwem kuriera, wtedy w formie papierowej. Jeśli pomaga nam w wypełnieniu kurier, upewnijmy się, że wszystkie dane są prawidłowo wpisane, ponieważ odpowiedzialność za nieprawidłowe dane spada zawsze na nadawcę wraz z możliwymi konsekwencjami. Odpowiedzialność nadawcy za przesyłkę kończy się dopiero w momencie, kiedy towar przybywa do portu lotniczego odbiorcy.

Bilateralna umowa transportowa

Bilateralna umowa transportowa, jest umową dotyczącą transportu pomiędzy dwoma państwami. Reguluje warunki dostępu do rynku międzynarodowych przewozów drogowych. Zezwolenia bilateralne obowiązują w stosunkach z państwami niebędącymi członkami UE. Polska zawarła z nimi umowy dwustronne o międzynarodowych przewozach drogowych.

Business logistics

Proces planowania, wdrażania i kontroli efektywnego ekonomicznie i skutecznego przepływu i składowania produktów, usług i informacji z punktu początkowego do punktu konsumpcji, celem zaspokojenia potrzeb nabywców.

BAF – Bunker Adjustment Factor

BAF to wprowadzony przez firmy spedycyjne dodatek do ceny frachtu, równoważący wahania cen paliwa na rynku. Każda z firm spedycyjnych ustala wewnętrznie sposób naliczania wysokości dodatków BAF i ma prawo do zmiany metodologii obliczania jego wartości. Zwyczajowo jest on naliczany w oparciu o średnią cenę hurtową oleju napędowego w poprzednim miesiącu.

BAG – Bundesamt für Güterverkehr

BAG (Bundesamt für Güterverkehr) czyli Federalny Urząd do spraw Transportu Drogowego w Niemczech. Nadzoruje przestrzeganie przepisów w transporcie towarowym na terenie Niemiec. BAG zajmuje się prawem drogowym, bezpieczeństwem na drogach, mytem dla samochodów ciężarowych oraz obserwacją rynku. Kontrolerzy BAG mogą zatrzymywać pojazdy ciężarowe oraz autobusy do kontroli, podobnie jak policja.

BORERO

Bordero jest dokumentem stosowanym w transporcie drogowym. Przeważnie przy przewozie ładunków drobnicowych. Jest to lista przewożonych towarów z adresami odbiorców i opisami przewożonych ładunków. Wystawiany jest przez spedytora nadawczego, przesyłany do spedytora odbiorczego. Bordero może również służyć, jako dokument planistyczny dla dyspozytora.

CARGO

Cargo to inne określenie ładunku (anglojęzyczne); stosowane jest najczęściej w imporcie, handlu i transporcie międzynarodowym.

CEMT

CEMT jest zezwoleniem na przewóz towarów pomiędzy państwami członkowskimi. Nie uprawnia do przewozu wewnątrzkrajowego w państwie członkowskim CEMT. Zezwolenia udziela ministerstwo transportu lub handlu. Jest ważne przez rok kalendarzowy. Musi być w pojeździe podczas każdego przejazdu. Trzeba je wypełnić przed rozpoczęciem jazdy.

Centrum logistyczne

Centrum logistyczne to obiekt przestrzenie – funkcjonalny wraz z infrastrukturą i organizacją. W centrum logistycznym są realizowane usługi logistyczne. Związane z przyjmowaniem, magazynowaniem, rozdziałem i wydawaniem towarów. Zazwyczaj jest zlokalizowane przy skrzyżowaniu ważnych dróg.

CAF – Currency Adjustment Factor

CAF (Currency Adjustment Factor) to zmienny dodatek walutowy, stosowany przez spedytorów, firmy transportowe i armatorów. Celem jego wprowadzenia jest zniwelowanie różnic wynikających z wahań kursów walutowych. Każda z firm spedycyjnych ustala wewnętrznie sposób naliczania wysokości dodatku CAF i ma prawo do zmiany metodologii naliczania jego wysokości.

CFS – Container Freight Station

CFS z języka angielskiego Container Freight Station. Punkt konsolidacyjny, w którym zbiera się towary drobnicowe przeznaczone do transportu. Miejsce przeznaczone do załadunku lub rozładunku kontenerów do i ze statków.

Ciągnik siodłowy

Ciągnik siodłowy to pojazd mechaniczny. Przeznaczony do przemieszczania naczep pozbawionych przednich kół. Podpieranych na specjalnym siodle, które znajduje się w tylnej części ciągnika. Siodło pozwala na skręcanie naczepy względem ciągnika. Do jednego ciągnika można przyłączać różnego rodzaju naczepy, przeznaczone do przewozu zupełnie różnych ładunków.

CIF – Cost Insurance Freight

Cena towaru łącznie z kosztami ubezpieczenia i transportu. Formuła ta oznacza, że eksporter płaci za wszystkie koszty aż do portu docelowego. Koszty te obejmują, poza tymi przedstawionymi w formule FOB, także koszty transportu i ubezpieczenia.

CRM – Customer Relationship Management

CMR jest to umowa międzynarodowego, drogowego transportu towarów. Dotyczy towarów, przewożonych drogą lądową. Umowa reguluje składanie i realizację zleceń. Odpowiedzialność związaną z opóźnieniami transportów. Reguluję sprawy związane z utratą lub uszkodzeniem przewożonego towaru. CMR zawiera przepisy dotyczące reklamacji i przypadków angażowania przewoźników jako podwykonawców. Pojęcie CMR odnosi się do samego porozumienia. W praktyce używane jest niesłusznie jako międzynarodowy list przewozowy CMR.

Chłodnia / Pojazd chodnia

Chłodnia to zwyczajowe określenie dla pojazd lub naczepy o zabudowie, która umożliwia utrzymanie kontrolowanej temperatury, zazwyczaj do -30°C. Niektóre z pojazdów chłodniczych to izotermy, czyli auta o nadwoziu do przewozów w temperaturze kontrolowanej, ale bez możliwości schłodzenia przestrzeni naczepy (nie posiadają agregatu).

Cross-trade

Cross-trade to innaczej kabotaż lub przerzut. Kabotażem nazywamy przewóz ładunków pomiędzy dwoma krajami. Przez przewoźnika nie mającego siedziby w żadnym z tych państw. Na przykład przewoźnik z Polski przyjmuje zlecenie transportu z Kolonii do Hamburga.

Consignee

Consignee jest międzynarodowym określeniem odbiorcy. Consignee jest stosowane w listach przewozowych.

DCT Gdańsk

Skrót DCT to akronim pochodzący od angielskich słów Deepwater Container Terminal). Tym samym DCT Gdańsk oznacza terminal kontenerowy na terenie portu morskiego Gdańsk.

E-myto

E-myto to elektroniczny system poboru opłat za przejazdy ciężarówek w transporcie handlowym, autobusów i aut dostawczych autostradami oraz drogami ekspresowymi i krajowymi. Docelowo system poboru opłat ma umożliwić rozliczanie płatności dla wszystkich kategorii pojazdów. Pierwszym krajem w Europie, który wdrożył elektroniczny system opłat drogowych, były Niemcy (2005 r.). W Polsce od 2011 r. działa system o nazwie ViaToll. System poboru myta może być oparty na technologii satelitarnej (GPS) lub technologii komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu (w oparciu o nadajniki naziemne). Zamontowane w pojeździe urządzenie OBU rejestruje przejechane odcinki drogi i na tej podstawie wylicza opłatę. Proces naliczenia opłaty przebiega w pełni automatycznie bez potrzeby redukowania prędkości pojazdu lub zatrzymywania się. Dyrektywy europejskie zakładają, że systemy poboru opłat na drogach w krajach Unii Europejskiej muszą być interoperacyjne. Oznacza to, że z jednym urządzeniem pokładowym kierowca będzie mógł korzystać z elektronicznego poboru opłat we wszystkich krajach unijnych.

FCL – Full Container Load

FCL (ang. Full Container Load) oznacza transport morski całokontenerowy. W tym rodzaju transportu cały kontener wykorzystywany jest tylko przez jednego odbiorcę. To jeden z najbardziej ekonomicznych rodzajów transportu; bardzo popularny w przypadku większych ładunków, które ładowane są w całości do kontenerów. Pełna obsługa frachtu morskiego całokontenerowego odbywa się od drzwi załadowcy do drzwi odbiorcy lub na dowolnych odcinkach przewozu.

FTL – Full Truck Load

Terminem FTL (Full Truck Load) oznacza się transport, podczas którego pojazd ciężarowy przewozi jeden ładunek i tym samym jest w pełni obciążony. Polski odpowiednik tego terminu to ładunek całopojazdowy lub kompletny. Takie ładunki są pożądane nie tylko przez kierowców, ale także przez przedsiębiorstwa transportowe oraz zleceniodawców. Przedsiębiorstwo transportowe nie traci czasu na awizację, fakturowanie czy oczekiwanie w miejscach licznych załadunków i rozładunków. Kierowca również ma mniej pracy podczas załadunku i rozładunku oraz przy zabezpieczeniu towaru. Dla zleceniodawcy jest to z kolei najszybszy wariant transportu, przesłania lub zlecenia przesłania towaru bezpośrednio do odbiorcy, bez zbędnych przeładunków. Przeciwieństwem FTL jest ładunek częściowy, zwany także LTL (Less Than Truckload). Pełen kontener będzie nazwany FCL (Full Container Load). Przy transporcie kolejowym mówi się o wagonie towarowym.

FIX

FIX w branży transportowej oznacza, że towar musi trafić do odbiorcy dokładnie w uzgodnionym terminie, o wyznaczonej godzinie. Nie może dojechać wcześniej, ani później. Jeśli samochód nie dojedzie na czas może czekać na kolejny slot, czasem nawet kilka dni. Z reguły spóźnienia kończą się karami umownymi.

Fracht

Fracht w języku potocznym to inaczej przewożony ładunek. Pojęcie to często stosowane jest także w oznaczeniu kwoty należności za przewóz towarów. Fracht w rozumieniu wynagrodzenia za transport ładunku ze względów bezpieczeństwa zasadniczo wypłacany jest po dostarczeniu towaru na miejsce przeznaczenia, w uzgodnionym terminie i w nieuszkodzonym stanie. Na stawkę frachtową wpływ ma najczęściej waga towaru, jego wartość, ilość, ciężar całej dostawy, rodzaj przesyłki, sposób przewozu, klasa przesyłki, szybkość transportu oraz w transporcie drogowym ceny paliw, czy opłaty drogowe.

HUB

Hub to centralny punkt, w którym zbiera się, sortuje, przeładowuje i dystrybuuje ładunki przeznaczone do transportu na określony obszar. Najczęściej określenie to stosuje się w odniesieniu do morskich portów (węzłów) wyjściowych w relacjach transoceanicznych. Następuje w nich przeładunek kontenerów w relacji statek-statek (z wielkich transkontenerowców kontenery są przeładowywane na mniejsze jednostki, np. statki typu feeder dowożące ładunki do mniejszych portów). Najistotniejszymi portami hubowymi dla Bałtyku są: Hamburg, Rotterdam oraz Antwerpia. Pojęcie hub występuje też w stosunku do terminali transportowych oraz centrów logistycznych z dobrze rozwiniętymi węzłami komunikacyjnymi stanowiącymi punkty styku różnych gałęzi transportu, z których prowadzona jest wysyłka towarów w różne części świata, a także odbywa się tam przetwarzanie przywożonych ładunków oraz różne formy produkcji. Z kolei hub lotniczy to węzeł transportowy, w relacji z którym występuje wiele połączeń lotniczych krótkiego i dalekiego zasięgu. Największe w Europie huby lotnicze to: Frankfurt, Paryż, londyńskie Heathrow, Amsterdam i Monachium.

Incoterms – International Commercial Terms

Incoterms (International Commercial Terms) to międzynarodowe reguły dotyczące zwyczajów w handlu publikowane przez Międzynarodową Izbę Handlową z siedzibą w Paryżu. Formuły Incoterms nie są normami prawnymi i mają charakter dobrowolny, jednak są powszechne na całym świecie i szeroko wykorzystywane przy obrocie dobrami materialnymi. Określają one ogólnie przyjęte warunki sprzedaży, w tym zasady podziału obowiązków w wymianie międzynarodowej, podział kosztów, zadań i ryzyka związanego z dostawą, obejmują rozliczenie odpowiedzialności eksportowych i importowych, pokrycie kosztów, w tym transportu i ubezpieczenia, odzwierciedlają też rodzaj uzgodnionego transportu. Reguły Incoterms dotyczą wyłącznie sprzedającego i kupującego (z ich stosowania wyłączeni są spedytorzy i firmy transportowe). Obecnie obowiązująca wykładnia Incoterms pochodzi z 2020 roku.

Karnet ATA

Skrót ATA to akronim pochodzący od francuskich słów Admission Temporaire i jednocześnie angielskich: Temporary Admission. Pojęcie to oznacza międzynarodowy dokument celny, który umożliwia i jednocześnie usprawnia odprawę celną towarów wywożonych tymczasowo. Karnety ATA wydaje się od 1990 roku na mocy Konwencji o Tymczasowej Odprawie Celnej podpisanej w Stambule.

Kabotaż / przewóz kabotażowy

Kabotaż to przewóz ładunku na terenie jednego kraju. Przez firmę zarejstrowaną w innym państwie. Na przykład: polska firma przewozi ładunek z Berlina do Drezna. Ten transport określamy kabotażem na terenie Niemiec.

Karnet TIR

Karnet TIR oznacza międzynarodowy tranzytowy dokument celny, który uprawnia do przewozu towarów w pojazdach drogowych i kontenerach.

Konsolidacja przesyłek

Konsolidacja przesyłek polega na łączeniu kilku przesyłek w transporcie, który podąża w tym samym kierunku. Aby zachować porządek, spedytor sporządza la każdej przesyłki oddzielny list przewozowy, a także jeden list zbiorczy z listą ładunkową.

Kontener

Z łaciny continere = trzymać, zawierać; określenie dla normowanych pojemników o dużej ładowności służących celom transportu oraz przechowywania rzeczy.

Kontyngent

Kontyngent jest to pula zagranicznych zezwoleń wydawana na dany rok kalendarzowy. Upoważniająca do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego rzeczy jednokrotnie lub wielokrotnie. Do lub z terytorium państwa określonego w zezwoleniu lub tranzytem przez jego terytorium. Kontyngent zezwoleń przyznawany jest na podstawie umowy międzynarodowej. W trakcie roku kalendarzowego, możliwe jest otrzymanie kontyngentu dodatkowego.

LCL – Less then Container Load

LCL to przewóz przesyłek drobnicowych drogą morską. W tym wypadku wykorzystuje się jedynie część przestrzeni ładunkowej kontenera, co powoduje, że w jednym kontenerze mogą być transportowane towary będące własnością kilku podmiotów. Przewozy drobnicowe to ekonomiczne, praktyczne i szybkie rozwiązanie w przypadku mniejszych przesyłek, które przebywają drogę morską w jednym kontenerze z innymi ładunkami. To wygodna opcja dla wszystkich, którzy nie chcą kupować całego kontenera, a jedynie jego część.

LTL – Less Than Truck Load

LTL (Less Than Truckload) to termin określający ładunek częściowy w pojeździe ciężarowym. Zazwyczaj, jeśli ciężarówka nie jest w pełni załadowana, dokonuje się konsolidacji dalszych ładunków częściowych, aby transport był opłacalny. Alternatywą dla przewozu ładunków częściowych jest ładunek zbiorowy. Teoretycznie kilka częściowych załadunków może przynieść przewoźnikowi więcej pieniędzy niż pełne załadowanie o tej samej masie i objętości, jednak z drugiej strony przy każdym miejscu załadunku i rozładunku mogą wystąpić czasy oczekiwania, co możne znacznie opóźnić cały transport. W przypadku wyjątkowo pilnych terminów, może zdarzyć się, że ciężarówka pokona znaczną część trasy jedynie z częściowym załadunkiem. Częściowy załadunek kontenera określany jest jako LCL („less than container load”).

Ładunek

To wszystkie dobra materialne przemieszczane odpłatnie wszelkimi środkami transportu w łańcuchu dostaw. W procesie zwanym łańcuchem dostaw, towar nazywa się ładunkiem. Od nadania przez nadawcę do odbioru przez odbiorcę. Ładunek transportowy musi zostać odpowiednio zaklasyfikowany. Na podstawie cech i własności fizycznych, chemicznych, fizykochemicznych lub biologicznych. Od tego zależy zastosowanie prawidłowej technologii przewozu, opakowania i zabezpieczenia. Klasyfikacja jest wykorzystywana do określenia sposobu ułożenia ładunku podczas transportu. Wyboru środka transportu, właściwych warunków przewozu, wykonania załadunku i wyładunku. Ładunki transportuje się zazwyczaj w skrzyniach, nadwoziach wymiennych lub w kontenerach umieszczonych na pojazdach.

Łańcuch logistyczny

Są to wszystkie czynności procesu przepływu towarów i usług od producenta do konsumenta. Działania obejmują: pozyskanie surowców, zarządzanie produkcją, zarządzanie zapasami, zarządzanie popytem. Przemieszczanie określonych partii dóbr od dostawcy do odbiorcy w wyznaczone miejsce. W określonym terminie, we właściwym stanie, ilości i po odpowiednich kosztach. A skończywszy na sprzedaży końcowemu nabywcy produktu ostatecznemu klientowi. Współpraca przedsiębiorstw, dostawców, odbiorców i innych ogniw łańcucha umożliwia płynne przemieszczanie się nie tylko towarów, ale także informacji i środków finansowych.

Jumbo

Jumbo to dodatkowe określenie jednostek ładunkowych o dużej pojemności, możliwej do osiągnięcia dzięki specjalnej, schodkowej konstrukcji podłogi i nieco mniejszym kołom niż w tradycyjnych jednostkach. Naczepy jumbo występują najczęściej w wariancie trzyosiowym, rzadziej w dwuosiowym. Są one wykorzystywane m.in. do przewozu mebli, maszyn i ładunków paletowych.

Naczepa

Naczepa to rodzaj przyczepy, którą stosuje się do przewozu różnego rodzaju towarów w transporcie drogowym (kołowym). Naczepa nie posiada przedniej osi, dlatego jej część jest umocowana do ciągnika siodłowego.

Naczepa typu Firanka

Naczepa typu firanka (tzw. firanka) to rodzaj nadwozia naczepy (przyczepy) przeznaczonej do przewozu towarów. Wyróżnia się wysoką wytrzymałością, a dzięki otwieranym/przesuwanym powierzchniom umożliwia różne formy załadunku, tj. z boku, z góry i od tyłu.

Neutralizacja

Neutralizacja to zachowanie zasady anonimowości nadawcy i odbiorcy. Nadawca nie posiada informacji dokąd docelowo jest wysyłany towar. Odbiorca natomiast nie wie, kto jest właściwym nadawcą. Kierowca wystawia osobne CMR zgodnie z instrukcją zlecającego.

MEGA

Mega to pojazd, który jest niezastąpiony, gdy chodzi o transporty objętościowe. Popularne megi to naczepy z maksymalnie obniżoną podłogą, która pozwala na osiągnięcie trzech metrów wysokości skrzyni ładunkowej. Dzięki takiemu zabiegowi, tego typu naczepy są przystosowane do przewozu zarówno zwykłych ładunków. Jak i towarów o większych gabarytach.

MRN – Movement Reference Number

MRN to numer ewidencyjny w przebiegu międzynarodowej operacji tranzytowej (zwyczajowo jest to zaświadczenie potwierdzające procedurę wywozu). MRN służy do jednoznacznego identyfikowania sprawy i jest to doskonałe narzędzie, dzięki któremu można kontrolować tranzyt. MRN jest drukowany jako kod paskowy na dokumencie TDT, który fizycznie towarzyszy przewożonym towarom. Zostaje on też zapisany przez urząd celny wyjścia lub urząd celny wprowadzenia w karnecie TIR.

MSDS – Material Safety Data Sheet

MSDS to karta charakterystyki substancji niebezpiecznej. Dokument ten zawiera opis zagrożeń, które może spowodować określona substancja lub mieszanina chemiczna, a także podstawowe dane fizykochemiczne na jej temat. Jego podstawowym celem jest informowanie o potencjalnych zagrożeniach związanych z daną substancją, metodach zapobiegania im i procedurach, jakie należy wykonać w razie wystąpienia skażenia opisywaną substancji. Karta MSDS wyznacza grupę oraz klasę towaru niebezpiecznego i zawiera m.in. informacje dotyczące transportu tego rodzaju substancji niebezpiecznej. Kartę charakterystyki należy dostarczyć w językach urzędowych państw członkowskich, na terytorium których substancja lub mieszanina są wprowadzane do obrotu, chyba że zainteresowane państwa członkowskie postanowią inaczej.

Spedycja

Usługa polegająca na organizacji transportu rzeczy, a także niektórych usług z tym związanych. Ze względu na zasięg, spedycję dzieli się na: krajową, międzynarodową, publiczną oraz własną. Ze względu na rodzaj środka transportu wyróżniamy: spedycję kolejową, lotniczą, morską oraz samochodową. Spedycja obejmuje wszelkie czynności związane z organizacją bezpiecznego, zoptymalizowanego kosztowo oraz terminowego transportu. Nie obejmuje jednak procesu samego przewozu. Umowa spedycji nie jest tożsama z umową przewozu.

Termin FIX

Z terminem FIX mamy do czynienia w sytuacji, gdy podczas zawierania umowy transportowej, zostaje ustalony nieprzekraczalny czas załadunku lub rozładunku pojazdu ciężarowego. Dotrzymanie tego terminu staje się zatem częścią umowy. Pojęcie Termin FIX zastąpił dawne określenie „przesyłka terminowa“. Nadrzędny termin to “transakcja terminowa”. Codzienna praktyka Terminy fix częściej ustalane są dla rozładunków, rzadziej załadunków. Najczęściej termin ten określa maksymalny czas, do którego towar musi dotrzeć do klienta. Gdy pojazd ciężarowy dotrze na miejsce wcześniej, uznaje się, że termin został dotrzymany. Występują także terminy fix, gdzie towar nie powinien dotrzeć wcześniej. Powodów może być wiele, np.: dźwig do rozładunku został zamówiony na konkretny termin lub droga musi zostać zamknięta, by pojazd ciężarowy mógł przejechać. Ponadto terminy fix są wyznaczane w celu zarządzania oknami czasowymi. W ten sposób unika się oczekiwania na rampie załadunkowej.

THC

THC to koszty portowe / terminalowe. Opłaty te związane są z przeładunkiem kontenera w porcie, rozformowaniem, złożeniem towaru na magazyn oraz przeładunkiem na samochód.

Tracking

Tracking to inaczej stałe monitorowanie pojazdów (lub/i przesyłek) podczas transportu na podstawie danych GPS. Przeważnie zleceniobiorca (przewoźnik) udostępnia dane swojego pojazdu do trackingu załadowcy (spedytorowi bądź firmie z sektora produkcji i handlu), dzięki czemu zleceniodawca może na bieżąco sprawdzać, gdzie znajduje się jego towar.

Transport ADR

Skrót ADR to akronim pochodzący od francuskich słów Accord européen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route, czyli międzynarodowej konwencji z 1975 roku, dot. transportu materiałów niebezpiecznych. W myśl konwencji materiały te podzielono na 9 klas ze względu na skład chemiczny i właściwości fizyczne. Tym samym transport ADR oznacza transport materiałów niebezpiecznych. W logistyce funkcjonuje zarówno określenie krajowy, jak i międzynarodowy transport ADR.

Transport Door to Door / Door 2 Door

Transport Door to Door (z ang. transport od drzwi do drzwi) to usługa transportowa, która obejmuje odbiór ładunku, transport pod wskazany adres oraz ewentualnie rozładunek towaru. Transport Door to Door z reguły obejmuje także realizację wszelkich formalności przewozowych związanych z kompletowaniem dokumentacji, odprawą celną, itp. Pojęcie „Transport Door 2 Door” funkcjonuje zarówno w odniesieniu do transportu krajowego (na terenie Polski), jaki i międzynarodowego (w tym kabotażowego).

Transport drobnicowy

Transport drobnicowy to przewóz wszelkiego typu ładunków znajdujących się w tzw. opakowaniach jednostkowych lub zbiorczych (np. w paletach). Ładunki drobnicowe wymagają szczególnej ostrożności w trakcie transportu, załadunku, przeładunków i rozładunku. Z uwagi na ich rozmiar są często elementem ładunków zbiorowych łączonych przez spedytora w ramach jednego przewozu.

Transport intermodalny

Transport intermodalny polega na przewozie ładunków z wykorzystaniem co najmniej dwóch środków transportu (np. transportu kołowego i lotniczego). Co ważne, w przypadku transportu intermodalnego nie można zmienić jednostki przewożonego towaru. Jeżeli ładunek na początku został spakowany, np. w kontener, to musi w nim pozostać do końca przewozu.

Transport Just in Time

Transport Just in Time obejmuje ekspresowe usługi transportowe realizowane wszystkimi typami pojazdów oraz wszystkich typów towarów. Określany jest także jako transport towarów krytycznych czasowo. Transport Just in Time to jedna z podstawowych usług firm spedycyjnych i jednocześnie jedna z najczęściej wybieranych.

Transport kabotażowy

Transport kabotażowy to forma przewozu w drodze powrotnej po dostarczeniu towaru do zagranicznego odbiorcy. Przewozy kabotażowe obejmuje realizowane są wyłącznie na obszarze danego kraju (np. przewóz towaru z Berlina do Frankfurtu). W ramach transportu kabotażowego nie wolno dostarczyć towaru do innego kraju niż ten, w którym został pobrany.

Transport multimodalny

Podobnie jak transport intermodalny, transport multimodalny polega na usłudze wykonanej z wykorzystaniem przynajmniej dwóch (lub więcej) środków transportu. Jedyną różnicą jest możliwość zmiany początkowej jednostki ładunkowej.

Transport ponadgabarytowy

Transport ponadgabarytowy masą oraz wielkością swojego ładunku przekracza dopuszczalne normy poruszania się po drogach publicznych. Nazywany także transportem nienormatywnym. W transporcie ponadgabarytowym ważna jest organizacja, specjalistyczny sprzęt oraz doświadczona załoga. Często wymaga on także zaangażowania tzw. pilota, który sygnalizuje innym użytkownikom drogi o odbywającym się transporcie i dba o bezpieczeństwo.

TSL

Skrót TSL pochodzi od słów transport –spedycja -logistyka. Jest to zespół działań, łączących w sobie działania z zakresu transportu, spedycji i logistyki w jedną, spójną całość. Efektem tego połączenia jest wydajna organizacja transportu. Aby zrozumieć pełny sens branży TSL, należy przyjrzeć się bliżej każdej z trzech składowych tego pojęcia.

OCP

OCP jest to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika wynikające z zarobkowego przewozu drogowego towarów. Jest ono zawierane na podstawie umowy z zakładem ubezpieczeń najczęściej na okres 12 miesięcy. Ubezpieczenie OCP jest dobrowolne, jednak warto je posiadać, gdyż często jest wymogiem stawianym przez klientów firm przewozowych.

OPWS

Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne (OPWS) mają zastosowanie w relacjach pomiędzy spedytorem a jego zleceniodawcą w przypadku porozumienia się stron. Nie są one jednak przepisem prawnym i nie stanowią źródła prawa. OPWS określają zlecenia, oferty, zasadnicze czynności spedytora, ubezpieczenia, składowanie, przeszkody w wykonywaniu czynności spedycyjnych, wynagrodzenie spedytora, zwrot poniesionych kosztów, reklamacje, prawo zastawu, odpowiedzialność spedytora, przedawnienie, rozstrzyganie sporów i prawo właściwe (OPWS składa się z 31 paragrafów). Postanowienia niniejszych warunków nie mają zastosowania do spedycji pieniędzy, papierów wartościowych, dokumentów, kosztowności i innych przedmiotów szczególnie cennych. Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne opracowuje Polska Izba Spedycji i Logistyki.

Paleta

Paleta to płaska konstrukcja, służąca do transportu towarów. Jest to sztywne podłoże, na którym można układać drobniejsze opakowania i transportować je w większej ilości. Palety zaprojektowane są tak, aby można było łatwo podnosić je za pomocą wózków widłowych oraz innych odpowiednich urządzeń, które służą do przemieszczania. Paleta może być wykonana z różnych materiałów np. z drewna, tworzywa sztucznego lub stali szlachetnej. Niektóre palety oprócz sztywnego spodu mają również ściany i klapę zamykającą od góry, inne ścianki boczne z siatki, prętów lub drutów, jeszcze inne słupki umożliwiające piętrzenie. Najbardziej znaną paletą jest europaleta.

Pakiet mobilności

Pakiet mobilności to przyjęty w lipcu 2020 r. przez Parlament Europejski zbiór przepisów regulujących zasady międzynarodowego transportu drogowego. Obejmują one m.in. zasady delegowania pracowników, odpoczynku kierowców, realizowania przewozów kabotażowych, obowiązkowego powrotu samochodu do bazy i wyposażenia pojazdów w inteligentne tachografy.

Plandeka

Plandeka – płachta materiału o stosunkowo dużych rozmiarach chroniąca towar przed przemoknięciem. Wykonana jest z tkaniny (bawełna, len, włókna syntetyczne) gumowanej lub nasączonej substancją hydrofobową (np. tłuszczem). Przykładem takiej tkaniny jest brezent. Plandeka szczególną rolę odgrywa w transporcie, m.in. samochodowym. W samochodach ciężarowych często wsparta jest ona na rusztowaniu, tworząc górną część skrzyni ładunkowej.

Zestaw

Auto ciężarowe wraz z jego przyczepą, której ładowność przekracza 13,6 m.

Zlecenie transportowe

Kiedy przedsiębiorca transportowy podejmuje kurs, spedytor wysyła mu odpowiednie zlecenie transportowe. Zawarte są w nim wszystkie ważne informacje o nadawcy i odbiorcy, dane dotyczące czasu, metry ładunkowe, tonaż, niezbędne do transportu numery oraz ustaloną cenę za przewóz.

Przestój pojazdu z winy nadawcy a wynagrodzenie przewoźnika

Rate this post

Przestój pojazdu z winy nadawcy a wynagrodzenie przewoźnika

W przewozach towarowych nieprzewidziane opóźnienia, powodujące postój pojazdów są niestety dość powszechne. Zdarza się, że podstawiony przez przewoźnika samochód musi z winy nadawcy oczekiwać na odbiór towaru lub rozładunek kilkanaście godzin; a czasami nawet kilka dni. Przestoje te z reguły generują różnorodne straty. Przewoźnik powinien zatem zadbać aby w Ogólnych Warunkach Zlecenia znalazł się zapis o zapłacie opłat postojowych oraz aby została określona wysokość tej opłaty. Opłata ta powinna być przez przewoźnika prawidłowo opodatkowana. Nawet jeśli zapłata za przestój nie zostanie zastrzeżona przewoźnik w pewnych sytuacjach może również domagać się stosownej rekompensaty na podstawie Konwencji CMR. Co więcej możliwe jest dochodzenie łączne opłat postojowych i odszkodowania.

Warto negocjować warunki naliczania opłat postojowych

W ramach zawieranych umów mogą pojawić się różnorodne zapisy o opłatach postojowych. Niekiedy zapisy te mówią, iż przewoźnik jest zobowiązany do postoju przy załadunku i rozładunku przez określony czas bez dodatkowych opłat (niektórzy zleceniodawcy ustalają ten czas na 24h a nawet na 48h). Gros przewoźników nie zdaje sobie sprawy z tego, że ze zlecenia transportowego można wcześniej usunąć niekorzystne zapisy o bezpłatnym postoju. Ani bowiem Konwencja CMR, ani Prawo przewozowe nie zawierają przepisów, zgodnie z którymi przewoźnik byłby zobowiązany do bezpłatnego postoju. Jeśli przewoźnik zaakceptuje takie warunki w zleceniu transportowym, będzie musiał je wykonać. Jednak nawet takie zapisy nie wykluczą prawa do dochodzenia przez przewoźnika odszkodowania za przestój.

Często też zdarza się, że w ramach umowy występuje zastrzeżenie określonych warunków np. konieczność przedstawienia dowodu na terminowe przybycie (karta postojowa, list CMR, protokół przybycia na urząd celny). Warto aby zwrócić na to uwagę kierowcy, który dokonuje przewozu.

Najkorzystniej jest aby obie strony wcześniej uzgodniły wysokość opłaty postojowej w umowie. Wysokość ta może zostać wpisana w zlecenie transportowe lub może wynikać z regulaminu przewozów lub cennika danego przewoźnika (zazwyczaj jest to zryczałtowana kwota za godzinę postoju). Jeśli zleceniodawca podpisze warunki przewozu zaproponowane przez przewoźnika, firma transportowa może wówczas domagać się ustalonej zapłaty za postój. Przewoźnik winien ująć opłatę postojową w dodatkowej pozycji na fakturze VAT, gdyż opłata ta stanowi element kalkulacyjny wynagrodzenia z tytułu świadczenia usługi transportowej.

Jeśli w zleceniu transportowym nie ma informacji o bezpłatnym postoju (lub gdy nadawca nie akceptuje wysokości opłaty, której żąda przewoźnik) przewoźnik ma prawo żądać dodatkowej opłaty za nieprzewidziany postój w postaci odszkodowania. Wysokość opłaty postojowej powinna być wówczas udokumentowana notą obciążeniową wystawioną nadawcy (kwota odszkodowania nie będzie podlegać opodatkowaniu), a jej wysokość powinna równać się wysokości szkody, którą przewoźnik poniósł faktycznie w związku z niezaplanowanym postojem z winy nadawcy. Tu zazwyczaj jednak może dochodzić do pewnych problemów, gdyż udowodnienie przez przewoźnika poniesienia szkody w danej wysokości czasami jest niemożliwe.

Prawo do zwrotu kosztów zgodnie z Konwencją CMR

Zgodnie z Konwencją CMR (art. 11 ust. 1 i 2) w celu załatwienia formalności celnych lub innych, jakie należy wypełnić przed wydaniem towaru, nadawca powinien załączyć do listu przewozowego lub postawić do dyspozycji przewoźnika potrzebne dokumenty oraz udzielić mu wszelkich żądanych informacji. Przewoźnik nie jest obowiązany sprawdzać, czy te dokumenty i informacje są ścisłe i dostateczne. Nadawca odpowiada wobec przewoźnika za wszelkie szkody, które mogłyby wyniknąć wskutek braku, niedostateczności lub nieprawidłowości tych dokumentów i informacji, chyba że zachodzi wina ze strony przewoźnika. W związku z tymi zapisami jeśli przestój będzie spowodowany wadliwą dokumentacją przewozową lub celną dostarczoną przez nadawcę, wówczas przewoźnik może domagać się wynagrodzenia związanego z tymże przestojem.

Zgodnie natomiast z art. 16 ust. 1 Konwencji CMR przewoźnik ma prawo do zwrotu kosztów spowodowanych zażądaniem przez niego instrukcji lub ich wykonaniem, o ile koszty te nie wynikły z jego winy. Jeśli zatem oczekiwanie na instrukcję nadawcy lub wykonanie instrukcji spowodowało przestój pojazdu, Konwencja dopuszcza wynagrodzenie dla przewoźnika.

Zawiadomienie i instrukcje postępowania

W każdym przypadku jeśli kierowca przybywa w umówione miejsce w umówionym terminie a nie może rozładować towaru lub wydać przesyłki, zadaniem przewoźnika jest bezzwłocznie zawiadomić o tym zleceniodawcę i poprosić o instrukcje dalszego postępowania. Od chwili zawiadomienia zaczyna biec termin do naliczania opłat za opóźnienia w odbiorze przesyłki.

Również jeśli dojdzie do zatrzymania pojazdu przez służby celne, przewoźnik winien od razu zawiadomić o tym fakcie zleceniodawcę i poprosić go o dalsze instrukcje. Kierowca powinien uzyskać od organu kontrolnego protokół wskazujący przyczynę zatrzymania środka transportu oraz dokument poświadczający przybycie pojazdu do urzędu celnego.

Żądanie odszkodowania

Aby uzyskać odszkodowanie za przestój przewoźnik musi wykazać nieprawidłowości w przygotowaniu dokumentacji lub w odbiorze przesyłki oraz ich rzeczywisty wpływ na przymusowy postój (przewoźnik musi przedstawić wszystkie zgromadzone dokumenty). Przewoźnik może żądać wynagrodzenia rzeczywistej szkody lub utraconych korzyści.

W pierwszym przypadku przewoźnik powinien udowodnić wysokość poniesionych strat. Przyjmuje się, że każdy dzień to szkoda w wysokości dziennego wynagrodzenia kierowcy oraz typowych kosztów korzystania z pojazdu.

W przypadku gdy przewoźnik domaga się zapłaty utraconych korzyści, ma on obowiązek udowodnić, że uzyskałby wynagrodzenie w żądanej wysokości, gdyby nie doszło do przestoju pojazdu. W tej sytuacji należy obliczyć potencjalną kwotę, jaką firma transportowa mogłaby uzyskać, gdyby pojazd wykonywał inne zlecenia.

Przewoźnik (zgodnie z Konwencją CMR) może dochodzić zarówno odszkodowania oraz opłat postojowych zastrzeżonych w zleceniu (jeżeli takowe występują). Przewoźnik nie mniej jednak powinien najpierw zlecić wycenę szkód biegłemu rzeczoznawcy z zakresu transportu aby uniknąć niepotrzebnych problemów.

Podsumowując

W branży transportowej postoje z winy klienta to „normalna” rzecz. Na szczęście za tego typu nieprzewidziane sytuacje należą się opłaty postojowe. I mimo tego, że opłaty te nie zostały uregulowane przez prawo, można ich skutecznie dochodzić. Opłaty postojowe można każdorazowo negocjować oraz żądać usunięcia ze zlecenia transportowego niekorzystnych zapisów np. 24/48h wolne od opłat. Jeśli strony uzgodnią wcześniej wysokość opłaty postojowej, należy traktować ją jako opłatę za dodatkową usługę. Jeśli strony nie uzgodniły wysokości opłaty postojowej lub gdy zleceniodawca jej nie akceptuje, przewoźnik ma prawo domagać się opłaty postojowej, która przybiera postać odszkodowania. W razie ewentualnego sporu z klientem to przewoźnik musi udowodnić zaistnienie szkody, jak i uzasadnić dochodzoną przez siebie kwotę odszkodowania.

Informacja za: www.log24.pl, www.40ton.net, www.spedycje.pl, www.mojafirma.infor.pl

키워드에 대한 정보 rozładunek fix co to znaczy

다음은 Bing에서 rozładunek fix co to znaczy 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  실시간 영어 로 | 아침부터 밤까지! 영어를 듣는 데에 몰입해 보세요 | 16시간 동안의 지구력 훈련 상위 185개 답변
See also  스마일 운전학교 연문희 | 캘리포니아 운전면허 필기시험 문제 - 2022 새로 바뀐 Ca 운전면허 필기시험 - 스마일 운전 · 교통위반자 학교 최근 답변 66개

See also  아티 초크 부작용 | 아티초크 효능과 부작용 잘 확인하고 드세요~ 156 개의 자세한 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Długi rozładunek… Looong drop… Iwona Blecharczyk

  • trucking girl
  • iwona blecharczyk
  • passion
  • transport
  • ciężarówka
  • trucks

Długi #rozładunek… #Looong #drop… #Iwona #Blecharczyk


YouTube에서 rozładunek fix co to znaczy 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Długi rozładunek… Looong drop… Iwona Blecharczyk | rozładunek fix co to znaczy, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment