당신은 주제를 찾고 있습니까 “skierowanie na badania lekarskie pracownik biurowy – Medycyna pracy – obowiązkowe badania lekarskie, co bada lekarz, skierowanie“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 PracaPL 이(가) 작성한 기사에는 조회수 7,413회 및 좋아요 72개 개의 좋아요가 있습니다.
skierowanie na badania lekarskie pracownik biurowy 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Medycyna pracy – obowiązkowe badania lekarskie, co bada lekarz, skierowanie – skierowanie na badania lekarskie pracownik biurowy 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Co to jest medycyna pracy? Jakie badania do pracy są obligatoryjne i kto pokrywa ich koszty – pracownik czy pracodawca?
https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/medycyna-pracy-obowiazkowe-badania-lekarskie,ustawa,skierowanie_pr-2521.html
skierowanie na badania lekarskie pracownik biurowy 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Skierowanie na badania lekarskie a praca przy komputerze
Jak wypełnić skierowanie na badania lekarskie dla pracownika pracującego przy monitorze? Sprawdź, jakie czynniki szkodliwe wymienić!
Source: poradnikprzedsiebiorcy.pl
Date Published: 6/16/2021
View: 5691
Skierowanie na badania lekarskie 2022. Pobierz darmowy wzór
Z kolei w linijce stanowisko pracy wpisać można pracownik biurowy. Określenie stanowiska: praca biurowa przed monitorem komputera. W części …
Source: inewi.pl
Date Published: 8/5/2022
View: 9015
Wzór skierowania na badania lekarskie – Aplikuj.pl
Badanie u lekarza medycyny pracy jest obowiązkiem każdego pracownika, jednak to pracodawca każdorazowo wystawia skierowanie na badania medycyny pracy i pilnuje …
Source: www.aplikuj.pl
Date Published: 7/13/2022
View: 2258
Skierowanie na badania lekarskie – wzór do edycji
W przypadku zatrudnienia pracownika biurowego przykładowymi czynnikami szkodliwymi będą: Praktyczna wskazówka: W przypadku skierowania kandydata do pracy do …
Source: kadrywpigulce.pl
Date Published: 5/18/2022
View: 6054
Jak poprawnie wypełnić skierowanie na badania lekarskie
Przykłady wypełnionych skierowań na badania lekarskie pracowników. pdf_ico, PBL – spawacz. pdf_ico, PBL – pracownik biurowy. Jeśli interesują …
Source: www.bhpowski.pl
Date Published: 1/4/2022
View: 9819
Treść skierowania na badania pracującego przy komputerze
Badania lekarskie pracowników – Dodatek do Gazety Podatkowej nr 30 (1487) … że wykonuje pracę administracyjno-biurową), w punkcie V. “Inne …
Source: www.vademecumbhp.pl
Date Published: 11/8/2021
View: 8237
Badania wstępne pracownika biurowego przed podjęciem pracy
Pracownicy biurowi podlegają wstępny i okresowym badaniom lekarskim. Praca biurowa uznawana jest za mało szkodliwa dla obciążenia …
Source: medycynapracy-zakopane.pl
Date Published: 1/22/2021
View: 9431
I N F O R M A C J A – UTH Radom
dla osób wypełniających skierowania na profilaktyczne badania lekarskie (okresowe … praca biurowa – należy wpisać pracownikowi wykonującemu prace o …
Source: uniwersytetradom.pl
Date Published: 2/22/2021
View: 9834
jak wypełniać skierowanie pracownika na badania w ramach
kontrolne – po zwolnieniu lekarskim przekraczającym 30 dni (pracownik winien dołączyć do skierowanie zaświadczenie o zakończeniu leczenia i/lub braku.
Source: medica.siedlce.pl
Date Published: 8/23/2022
View: 7833
주제와 관련된 이미지 skierowanie na badania lekarskie pracownik biurowy
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Medycyna pracy – obowiązkowe badania lekarskie, co bada lekarz, skierowanie. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 skierowanie na badania lekarskie pracownik biurowy
- Author: PracaPL
- Views: 조회수 7,413회
- Likes: 좋아요 72개
- Date Published: 2019. 9. 11.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=408ax5kEQko
Jak wypełnić skierowanie na badania lekarskie dla pracownika biurowego?
Skierowanie to powinno zawierać m.in.: opis warunków pracy, uwzględniający informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy, z podaniem wielkości narażenia oraz aktualnych …
Jakie badania medycyny pracy pracownik biurowy?
Obejmują one m.in. test psychologiczny, badanie poziomu glukozy, badanie neurologiczne oraz EKG dla osób powyżej 50 roku życia. Lekarz ocenia ogólny stan zdrowia osoby badanej, ze szczególnym uwzględnieniem stanu układu krążenia, układu oddechowego, nerwowego, sprawności narządów ruchu i stan psychiczny.
Czy pracownik biurowy musi mieć badania lekarskie?
Pracownicy biurowi podlegają wstępny i okresowym badaniom lekarskim. Praca biurowa uznawana jest za mało szkodliwa dla obciążenia zdrowotnego.
Kto powinien podpisać skierowanie na badania lekarskie?
Skierowanie na badania profilaktyczne powinno być uzupełnione w części dotyczącej danych osobowych przez właściwą komórkę kadrową, a w części dotyczącej warunków pracy przez osobę kierującą pracownikami. Na skierowaniu, w imieniu pracodawcy, powinna podpisać się osoba upoważniona przez pracodawcę do ich wystawiania.
Co wpisać na skierowaniu na badania lekarskie?
- imię i nazwisko,
- numer PESEL,
- adres zamieszania,
- stanowisko pracy.
Jakie obciążenia fizyczne występują na stanowisku biurowym?
- obciążenia mięśniowo-szkieletowe. Pozycja siedząca utrzymywana długotrwale podczas pracy może stać się uciążliwa. …
- stres. …
- niewłaściwe oświetlenie. …
- hałas. …
- szkodliwe substancje chemiczne.
- nieodpowiednia wentylacja.
- obciążenie termiczne.
Jak często wykonuje badania okresowe pracownik biurowy?
W przypadku pracy bez określonego czynnika narażenia (tak jak ma to miejsce przy pracach biurowych) częstotliwość badań okresowych została określona raz na 5 lat (co 4 lata w razie pracy z komputerem). O innym terminie badania okresowego zdecydować może lekarz lub pracodawca.
Jakie badania do pracy w urzędzie?
na budowach), musimy wykonać badania wysokościowe. Lekarz może zlecić również przeprowadzenie badania krwi, min. morfologii, OB, a w przypadku pracy z chemikaliami także ALAT, ASPAT, pomiar glukozy, a także badanie ogólne moczu i inne zależne od warunków pracy.
Ile kosztują badania wstępne do pracy biurowej?
Badanie lekarskie należy wykonać przed dopuszczeniem pracownika do pracy. 📌 Ile kosztują badania lekarskie do pracy? Koszt badań lekarskich to ok. 50 zł za wizytę.
Czy można iść do lekarza medycyny pracy bez skierowania?
Czy do lekarza medycyny pracy trzeba mieć skierowanie? Lekarz medycyny pracy bez skierowania – czy to możliwe? To jedne z najczęściej pojawiających się pytań dotyczących tego tematu. Jak się okazuje, skierowanie jest potrzebne i wydaje je przyszły pracodawca.
Co widzi lekarz medycyny pracy?
Lekarz medycyny pracy dokonuje oceny stanu naszego zdrowia, przeprowadza także wywiad mający na celu zbadanie środowiska, w jakim będziemy pracować. W trakcie takiej wizyty przeprowadzane są badania wstępne, a wraz z upływem lat pracy na danym stanowisku – badania okresowe i kontrolne.
Kiedy nie są wymagane wstępne badania lekarskie?
Kiedy nie będzie potrzeby kierowania na badania wstępne? Na wstępne badania lekarskie nie będziesz musiała kierować pracowników, których zatrudniasz ponownie na to samo stanowisko pracy lub na stanowisko, na którym występują takie same warunki pracy, w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy.
Czy pracownik musi potwierdzić odbiór skierowania na badania?
Tym samym przepisy nakładają obowiązek wydania skierowania na badania lekarskie w formie papierowej i dokument ten powinien być opatrzonego podpisem pracodawcy.
Jak wystawic skierowanie do medycyny pracy?
Skierowanie na badanie lekarskie musi zostać wystawione w co najmniej dwóch kopiach – jedna z nich trafia do pracodawcy, druga natomiast do lekarza medycyny pracy. W zależności od chęci pracodawca może również wykonać trzecią kopię skierowania, którą otrzyma pracownik.
Czy lekarz rodzinny może wystawic skierowanie do medycyny pracy?
Zaświadczenie o zdolności do pracy wystawi lekarz rodzinny. Jednak nie każdemu. Jak informuje Rzeczpospolita, resort zdrowia pracuje nad listą zawodów, które wciąż będą wymagały specjalistycznych badań.
Co wpisać w skierowaniu na badania dla pracownika budowlanego?
Jak należy wypełnić skierowanie? W pierwszej kolejności należy wypełnić dane osobowe pracownika. Kolejno należy opisać rodzaj pracy i podstawowe czynności a także sposób i czas ich wykonywania. Następnie należy wypełnić tę część skierowania w której znajdują się czynniki niebezpieczne dla zdrowia pracownika.
Jak skierować pracownika na badania lekarskie?
Pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi skierowanie na badania w dwóch egzemplarzach. Jeden jest przeznaczony dla lekarza medycy pracy przeprowadzającego badania, natomiast drugi zachowuje pracownik. Pracodawca wykonuje kopię wydanego skierowania i przechowuje je w aktach osobowych wraz z orzeczeniem lekarskim.
Co ma zawierać skierowanie na badania okresowe?
Sporządzając skierowanie na badania profilaktyczne, pracodawca powinien: podać dane osobowe pracownika: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, a w przypadku osoby, której nie nadano numeru PESEL, nazwę dokumentu stwierdzającego tożsamość, a w przypadku osoby przyjmowanej do pracy datę urodzenia.
Jak wypełnić skierowanie na badania lekarskie dla sprzątaczki?
W przypadku sprzątaczki należałoby wskazać m.in.: wymuszoną pozycję ciała, pracę na wysokości do 3 metrów (np. gdy dana osoba ściera kurze z wysokich szaf czy regałów), prace związane z wysiłkiem fizycznym (np.
Skierowanie na badania lekarskie a praca przy komputerze
Pracodawca, wypełniając skierowanie na badania lekarskie dla pracownika, ma obowiązek dokonać szczegółowego opisu warunków pracy na danym stanowisku. Należy przy tym uwzględnić informacje o występowaniu czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy. Jak w takim wypadku powinno zostać wystawione skierowanie na badania dla pracownika pracującego przy komputerze? Sprawdź!
Podstawowe informacje na temat skierowania pracownika na badania lekarskie
Podstawowym obowiązkiem każdego pracodawcy jest dbanie o bezpieczeństwo i higienę pracy w firmie. W ramach BHP pracodawca powinien skierować przyszłego pracownika, jak i pracownika wracającego z określonej przepisami nieobecności, na badania lekarskie do lekarza medycyny pracy. Celem wykonania takich badań jest potwierdzenie braku przeciwwskazań do wykonywania pracy w określonych przez pracodawcę warunkach.
Wzór skierowania na badania lekarskie został określony w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.
Co istotne, pracodawca ma obowiązek wystawić pracownikowi skierowanie na badania lekarskie w dwóch jednakowych egzemplarzach. Jeden egzemplarz pracownik przekazuje lekarzowi medycy pracy przeprowadzającemu badania, natomiast drugi przeznaczony jest dla pracownika. Pracodawca powinien wykonać kopię skierowania i przechowywać ją w aktach osobowych danej osoby wraz z wydanym orzeczeniem lekarskim.
Skierowanie na badania lekarskie a czynniki szkodliwe
W obowiązującym wzorze skierowania na badania lekarskie należy podać wielkość narażenia oraz aktualne wyniki badań pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych dla danego stanowiska pracy.
Nazwę czynników szkodliwych oraz wielkość narażenia uwzględnia się w skierowaniu na badania lekarskie w podziale na:
czynniki fizyczne,
pyły,
czynniki chemiczne,
czynniki biologiczne,
inne czynniki, w tym niebezpieczne.
POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj dokumenty związane z zatrudnieniem i rozwiązaniem stosunku pracy
Generuj dokumenty związane z zatrudnieniem i rozwiązaniem stosunku pracy Ewidencjonuj czas pracy zatrudnionych i wyliczaj wynagrodzenia
Ewidencjonuj czas pracy zatrudnionych i wyliczaj wynagrodzenia Korzystaj z bezpośredniej wysyłki deklaracji do ZUS Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!
Jeżeli pracodawca sporządzający skierowanie na badania lekarskie ma wątpliwości, do jakiej kategorii zaliczyć dany czynnik, może skorzystać z klasyfikacji czynników szkodliwych lub uciążliwych, które określa załącznik nr 1 do Rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy.
Zgodnie z tą klasyfikacją pracę związaną z obsługą monitora ekranowego należy zaliczyć do czynników fizycznych.
Wypełniając skierowanie na badania lekarskie, pracę przy monitorze ekranowym należy zaliczyć do czynników fizycznych.
Skierowanie na badania lekarskie a inne czynniki, w tym niebezpieczne
Z uwagi na fakt, że praca przy komputerze (monitorze ekranowym) niesie za sobą również inne zagrożenia, takie jak obciążenie kręgosłupa czy obciążenie wzroku, praca w wymuszonej pozycji ciała, możliwe jest wykazanie obsługi monitora ekranowego w podkategorii “inne czynniki, w tym niebezpieczne”. W związku z powyższym, przygotowując skierowanie na badania lekarskie, pracę przy monitorze ekranowym należy zaliczyć do “czynników fizycznych”, jednak wpisane tej informacji jako “inne czynniki, w tym niebezpieczne” nie jest błędem.
Skierowanie na badania lekarskie musi zawierać informację dotyczącą dobowego wymiaru pracy przy komputerze.
Należy pamiętać, że pracodawca ma obowiązek scharakteryzowania stanowiska pracy, w związku z tym w dokumencie powinna być zawarta informacja o dobowym wymiarze czasu pracy spędzonym przy obsłudze monitora ekranowego, nawet jeżeli nie przekracza on 4 godzin dziennie.
Treść skierowania na badania pracującego przy komputerze – www.VademecumBHP.pl
Badania lekarskie pracowników – Dodatek do Gazety Podatkowej nr 30 (1487) z dnia 12.04.2018
Pracownik wykonuje pracę z użyciem komputera powyżej 4 godzin dziennie. Jaką łączną liczbę czynników niebezpiecznych wpisać w skierowaniu na badania lekarskie, jeśli nie występuje żaden z 5 podanych we wzorze tego dokumentu?
Aktem prawnym regulującym zagadnienie pracowniczych badań profilaktycznych jest rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników (…). Zgodnie z tego rozporządzenia, badania profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Skierowanie to powinno zawierać m.in.: opis warunków pracy, uwzględniający informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy, z podaniem wielkości narażenia oraz aktualnych wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.
Sporządzając skierowanie na badania profilaktyczne, pracodawca powinien m.in. określić rodzaj pracy, podstawowe czynności oraz sposób i czas ich wykonywania. Nie oznacza to jednak, że w skierowaniu należy wymieniać wszelkie możliwe czynności, jakie pracownik jest obowiązany wykonywać zgodnie z ustalonym zakresem obowiązków, ale jedynie te, które mogą mieć znaczenie dla lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne i mogą wpłynąć na wynik. Ponadto, dokonując opisu warunków pracy w skierowaniu, należy zawrzeć informacje o występujących na stanowisku pracy czynnikach szkodliwych dla zdrowia ze wskazaniem wielkości narażenia oraz aktualnych wyników badań i pomiarów tych czynników, wykonanych na tych stanowiskach. We wzorze skierowania zawarto podział na: czynniki fizyczne, pyły, czynniki chemiczne, czynniki biologiczne oraz inne czynniki, w tym niebezpieczne.
W opisanym przypadku, w którym pracownik pracuje przy komputerze więcej niż 4 godziny dziennie (zakładamy, że wykonuje pracę administracyjno-biurową), w punkcie V. “Inne czynniki, w tym niebezpieczne” należy wskazać właśnie ten rodzaj pracy, a więc wpisać “praca przy komputerze powyżej 4 godzin dziennie”. Lekarz medycyny pracy posiadając taką informację dobierze odpowiednie badania specjalistyczne (np. okulistyczne), a po ich przeprowadzeniu wyda orzeczenie lekarskie o istnieniu lub braku przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku.
Jakie badania do pracy biurowej?
Zakres obowiązkowych badań lekarskich, które muszą wykonywać pracownicy, różni się w zależności od charakteru pracy. O tym, jakie badania i konsultacje musimy odbyć, decydują też czynniki zdrowotne, z którymi mamy styczność w miejscu pracy. Wyjaśniamy, jakie badania powinni wykonywać pracownicy biurowi.
Badania lekarskie dla pracowników należy podzielić na badania wstępne i badania okresowe. Ich celem jest przede wszystkim sprawdzenie (w przypadku okresowych potwierdzenie) czy ogólny stan zdrowia pracownika pozwala na wykonywanie pracy na danym stanowisku. Mimo że praca biurowa jest powszechnie uznawana za mało szkodliwą dla zdrowia, jej wykonywanie wiąże się jednak z pewnymi obciążeniami.
Praca biurowa najczęściej wiąże się z ciągłym korzystaniem z komputera oraz długotrwałym przebywaniem w pozycji siedzącej. Może to prowadzić do takich dolegliwości jak: bóle głowy, kręgosłupa, bóle napięciowe szyi, pleców, barków i rąk, bóle wokół oczu oraz łzawienie czy zwyrodnienia stawów. Nie wolno zapominać o długotrwałym stresie i wiążącym się z nim konsekwencjami dla zdrowia.
Badanie okulistyczne pracowników biurowych
Jeśli wykonywanie obowiązków służbowych wiąże się z korzystaniem z monitora ekranowego, konieczne jest poddanie się badaniu okulistycznemu. Osoby, które spędzają co najmniej 4 godziny przy monitorach ekranowych, obowiązują następujące zasady badań profilaktycznych:
Badania wstępne – oceniają ostrość wzroku, zdolność konwergencji (jednoczesny ruch zbieżny oczu), przezierności soczewek, stan aparatu ochronnego oka oraz przedniego i tylnego odcinka oka. Badania okresowe (wykonywane co 4 lata) – oceniają ostrość wzroku, stan aparatu ochronnego oka oraz przezierność soczewek.
SALTUS Ubezpieczenia wychodząc naprzeciw potrzebom pracodawców, którzy chcą sprawnie przeprowadzić wymagane prawem badania oraz zapewnić pracownikom stały dostęp do profilaktyki okulistycznej przygotował Pracowniczy Program Profilaktyczny Nabytych Wad Wzroku. Oprócz konsultacji z lekarzem okulistą umożliwia on również jednorazowe lub regularne przeprowadzanie niezbędnych badań diagnostycznych, a także m.in.: badanie dna oka, badanie ostrości widzenia, badanie wydzielania łez, czy pomiar ciśnienia śródgałkowego.
Pracujący za biurkiem muszą dbać o kręgosłup
Praca siedząca w wymuszonej pozycji ciała obciąża kręgosłup, co może prowadzić do nabytych wad postawy. Z uwagi na to pracownik biurowy może również zostać poddany badaniu pod kątem sprawdzenia sprawności układu ruchu, w szczególności kończyn górnych oraz kręgosłupa, przy czym bardzo istotny jest odcinek szyjny. W takim wypadku należy odbyć konsultacje z ortopedą i neurologiem, którzy na podstawie odpowiednich badań (m.in. RTG kręgosłupa szyjnego, piersiowego, lędźwiowego, MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego) są w stanie ocenić ryzyko wystąpienia (lub stopień zaawansowania) dolegliwości ze strony układu ruchu i kręgosłupa. Wszystkie te świadczenia można uwzględnić w ramach Pracowniczych Programów Profilaktycznych SALTUS Ubezpieczenia.
Problemy kardiologiczne pracowników biurowych
Stres, z którym często wiąże się praca biurowa, może prowadzić do zaburzeń układu krążenia. W związku z tym pracownicy muszą regularnie sprawdzać poziom cholesterolu we krwi. Jego nadmiar może odkładać się w ścianach naczyń tętniczych, tym samym przyczyniając się do powstania choroby niedokrwiennej serca (choroby wieńcowej). Osoby zajmujące stanowiska wiążące się z długotrwałym stresem powinny też regularnie kontrolować pracę serca i poziom ciśnienia tętniczego. Świadczenia zapewniające dostęp do wielu badań diagnostycznych, w tym Holtera ciśnieniowego, obejmuje program profilaktyki kardiologicznej oferowany przez SALTUS Ubezpieczenia.
Badania dla kierowców
Gdy w celach służbowych pracownik porusza się samochodem, zobowiązany jest do przeprowadzenia dodatkowych badań. Obejmują one m.in. test psychologiczny, badanie poziomu glukozy, badanie neurologiczne oraz EKG dla osób powyżej 50 roku życia. Lekarz ocenia ogólny stan zdrowia osoby badanej, ze szczególnym uwzględnieniem stanu układu krążenia, układu oddechowego, nerwowego, sprawności narządów ruchu i stan psychiczny. W rezultacie stwierdza u badanego istnienie lub brak:
chorób narządów: wzroku, słuchu i równowagi oraz ruchu,
chorób układu sercowo-naczyniowego i nerwowego,
zaburzeń psychicznych,
niewydolności nerek,
objawów wskazujących na uzależnienie od alkoholu lub środków o działaniu podobnym do alkoholu oraz ich nadużywanie,
poważnych zaburzeń stanu zdrowia istotnych dla oceny zdolności do prowadzenia pojazdu.
Należy się badać częściej niż co 4 lata
Częstotliwość badań okresowych zależy od rodzaju wykonywanej pracy, warunków panujących w miejscu pracy oraz stanu zdrowia pracownika. W praktyce datę kolejnego badania okresowego dla pracownika zatrudnionego na stanowisku biurowym wskazuje lekarz medycyny pracy, jednak nie dalej niż 4 lata od poprzedniego badania.
W przypadku wielu chorób czy dolegliwości kluczowa jest jednak jak najwcześniejsza diagnoza. Zbyt rzadkie kontrole mogą skutkować zbyt późnym wykryciem choroby i zmianami, których nie da się już powstrzymać. Zapewnienie pracownikom dostępu do Pracowniczych Programów Profilaktycznych daje im możliwość sprawnego i częstszego kontaktu z lekarzem, co może mieć decydujący wpływ na zdrowie.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
Brak górnej granicy wieku
Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
Badania wstępne pracownika biurowego przed podjęciem pracy
Pracownicy biurowi podlegają wstępny i okresowym badaniom lekarskim. Praca biurowa uznawana jest za mało szkodliwa dla obciążenia zdrowotnego. Niemniej jednak wiąże się ona z ciągłym korzystaniem z komputera w pozycji siedzącej. Co za tym idzie osoba taka może cierpieć na bóle kręgosłupa, barku i szyi oraz bóle głowy, łzawienie oczu.
Do lekarza medycyny pracy zgłaszamy się ze skierowaniem wystawionym przez pracodawcę, który chce nas zatrudnić. Zadaniem lekarza jest ocena czy nie ma przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku. Podstawowe badania wykonuje lekarz ogólny, jednak może nas skierować do lekarza okulisty, laryngologa, kardiologa neurologa i na podstawie ich diagnozy wydać zaświadczenie. Kompleksową obsługę medyczną pracownikom różnych branż zaoferować może tylko ekspert, jak Specjalista Ortopeda Traumatolog Lekarz Medycyny Pracy lek. Janusz Kaliski. Wykonuje badania profilaktyczne wstępne, okresowe i kontrolne. W gabinecie tym lekarz przeprowadza diagnostykę dla pracowników i kandydatów do pracy jak również badania kierowców chcących uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów różnych kategorii oraz badania kierowców zawodowych. Praca na stanowisku biurowym brzmi bardzo ogólnie, dlatego na skierowaniu powinno być uwzględnione, jaką prace będziemy wykonywać. Jeśli głównie opierała się będzie na pracy przy komputerze, to niezbędna jest konsultacja okulistyczna. Natomiast w sytuacji gdy obowiązki pracownika zwiększają się do prowadzenia samochodu w celach służbowych, to konieczne jest wykonanie dodatkowy badań. Do nich należą: badania psychologicznych, badanie poziomu cukru we krwi, a w przypadku osób po 50. roku życia badanie EKG.
Kiedy pracownik nie musi wykonywać badań wstępnych
Badania wstępne powinien przejść każdy pracownik, który będzie zatrudniony na umowę o pracę. Badania przeprowadzane są przez lekarza medycyny pracy. W związku ze zmianami wprowadzonymi w 2015 r. w Kodeksie Pracy, pracownik, który rozwiązał umowę z poprzednim pracodawcą, a posiada aktualne orzeczenie niestwierdzające przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku, jest zwolniony z tychże badań. Jednak warunkiem jest posiadanie orzeczenia ważnego 30 dni od momentu rozwiązania umowy, oraz stwierdzeniu, iż warunki wykonywanej pracy będą takie same jak u poprzedniego pracodawcy. W przypadku pracy biurowej badania okresowe wykonuje się co 4 lata, gdyż głównie jest to praca z komputerem. Mają potwierdzić, iż pracownik może wykonywać prace na swoim stanowisku. Ponieważ praca biurowa wiąże się ze stresem, który może prowadzić do zaburzeń układu krążenia. W tym wypadku należy kontrolować prace serca, mierzyć ciśnienie oraz sprawdzać poziom cholesterolu we krwi. W związku z wprowadzona 2 marca 2020 nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19 przedłuża się ważność orzeczenia lekarskie wystawione na dzień 21 grudnia 2020 r. Jeśli pracownik biurowy ma ważne orzeczenie lekarskie, to pracodawca nie ma obowiązku kierowania go na badania wstępne. Pod warunkiem, że będzie wykonywał te same lub podobne obowiązki. W przypadku badań lekarskich na inne stanowiska, których ważność upłynęła po 7 marca 2020, pozostają ważne do 180 dni od momentu odwołaniu stanu epidemiologicznego.
W związku z nowelizacją ustawy lekarz medycyny pracy nie ma obowiązku kierowani pracownika na dodatkowe badania okulistyczne, laryngologiczne psychologiczne, chyba że uzna, iż taka diagnoza jest niezbędna.
Skierowanie na badania lekarskie. Pobierz Darmowy Wzór (DOC + PDF)
Pracodawca, jako właściciel firmy zlecającej różne zadania osobie zatrudnionej, zobowiązany jest między innymi do ochrony zdrowia swojego pracownika. Stąd też obowiązkowe badania lekarskie, na które wystawia on skierowanie. Jakie mamy rodzaje takich badań? Jak wypełnić niezbędny dokument?
O czym należy wiedzieć?
Na wstępie warto zaznaczyć, że wzór, który obecnie obowiązuje, został stosunkowo niedawno zmieniony, a konkretnie 01.04.2015 roku. Dlatego pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, czy używamy tego najbardziej aktualnego. Kolejną istotną sprawą jest to, że taki druk powinien zostać wystawiony w dwóch egzemplarzach, Pierwszy, to skierowanie do lekarza medycyny pracy, które specjalista sobie zachowuje, drugi jest dla pracownika. Jeśli osoba, która poddawana jest takim badaniom, zrezygnuje z pracy i w ciągu 30 dni zatrudni się w innym zakładzie, to nowy pracodawca może ocenić, czy konieczne jest przeprowadzenie ponownych badań wstępnych, czy wystarczą te jeszcze obowiązujące.
Rodzaje badań lekarskich pracowniczych
Wyróżnia się kilka ich rodzajów. Jednym z pierwszych dokumentów, które dostajemy przed podjęciem zatrudnienia, jest skierowanie na badania wstępne. Każda osoba, która jest przyjmowana, musi je przejść. Również w sytuacji, kiedy pracownik zmienia stanowisko w obrębie tej samej firmy, ale występują na nim inne szkodliwe czynniki, które mogą obciążać organizm. Kolejnym typem badań są te zwane kontrolnymi. Chodzi o sprawdzenie, czy człowiek widniejący na skierowaniu jest zdolny do pracy po chorobie i nieobecności trwającej dłużej niż 30 dni. Jak sama nazwa wskazuje, jest to skontrolowanie, czy obecny stan zdrowia pozwala takiej osobie wykonywać wcześniejsze obowiązki. Natomiast badania końcowe to takie, które wykonywane są na wniosek osoby zatrudnionej, która wypełniała swoje obowiązki w warunkach, które mogły przyczynić się do pogorszenia zdrowia. W taki sposób można ustalić, czy cierpi się na tak zwaną chorobę zawodową. Z kolei bardzo często wystawiane jest skierowanie na badania okresowe, którym podlegają wszyscy pracownicy. Częstość wizyt u specjalisty zależy od stanu zdrowia i warunków na danym stanowisku, a kolejne wizyty ustala już lekarz medycyny pracy. Właśnie tym ostatnim rodzajem badania i samym drukiem zajmiemy się dokładniej w poniższym tekście.
Pobierz darmowy wzór skierowania na badania lekarskie!
Pobierz wzór skierowania na badania lekarskie w formacie DOC (Word).
Pobierz wzór skierowania na badania lekarskie w formacie PDF, gotowy do druku.
Jakie informacje znajdują się w górnej części wzoru?
W prawym górnym rogu dokumentu znajduje się standardowo data i miejscowość, natomiast w lewym oznaczenie pracodawcy. Poniżej, w pierwszej części jest miejsce na podstawowe dane pracownika, które należy wpisać w odpowiednie pola. Chodzi o imię, nazwisko, numer PESEL, adres, jak również zajmowane stanowisko pracy. Poniżej trzeba uzupełnić określenie stanowiska/stanowisk pracy, gdzie konieczne jest podanie rodzaju wykonywanego zajęcia, czyli najważniejsze czynności. Najlepiej także wskazać orientacyjną liczbę godzin dziennie bądź w miesiącu, jaką spędza się na wykonywaniu takich zadań.
Dane na temat czynników niebezpiecznych
Skierowanie na badania lekarskie nie będzie pełne, jeżeli nie podamy w nim informacji na temat czynników szkodliwych, bądź wpływających negatywnie na zdrowie, które nieodłącznie wiążą się z konkretnym zajęciem. W kolejnych podpunktach wymienione są właśnie te czynniki z podziałem na kategorie. Zatem po kolei mamy czynniki fizyczne, pyły, czynniki chemiczne oraz biologiczne i ostatnie, czyli inne w tym czynniki niebezpieczne. Co należy wpisać w poszczególnych linijkach? W przypadku trzech pierwszych istotne jest podanie nazwy oraz natężenia w odpowiedniej jednostce, jak i krotność dopuszczalnej wartości. W punkcie czwartym (biologiczne) podaje się nazwę, rodzaj i źródło zagrożenia. Z kolei w piątym wymienia się wszystkie pozostałe, które nie pasują do żadnej z powyższych kategorii. Pod spodem znajduje się także miejsce, w którym wpisuje się łączną liczbę wszystkich negatywnych czynników. Natomiast w dalszej kolejności mamy już tylko podpis pracodawcy oraz objaśnienia do wcześniejszych podpunktów.
Przykład poprawnie wypełnionego dokumentu
Dla jeszcze lepszego wyjaśnienia powyższej kwestii warto posłużyć się konkretnym przykładem, który pozwoli bardziej zrozumieć to, w jaki sposób powinno się tego typu druk uzupełnić. Niech za przykład posłuży nam skierowanie na badania okresowe dla osoby, która na co dzień zajmuje się pracą biurową na komputerze. Pierwsza część z danymi osobowymi nie powinna nastręczać większych trudności. Z kolei w linijce stanowisko pracy wpisać można pracownik biurowy. Określenie stanowiska: praca biurowa przed monitorem komputera. W części poświęconej czynnikom szkodliwym zaznaczyć warto czynniki fizyczne, uzupełniając informacje – praca przed monitorem ekranowym, czas: 8 godzin dziennie. Łączna liczba czynników niebezpiecznych: 1. To oczywiście tylko jeden z przykładów, ponieważ dajmy na to w przypadku spawacza mamy szereg różnych zagrożeń, jak promieniowanie, natężenie dźwięku, czy choćby pył i dym spawalniczy, które wszystkie należy uwzględnić.
Powyższy druk jest często używany w miejscach pracy. Tym częściej, im z bardziej niebezpiecznymi warunkami mamy do czynienia. Jeśli oczywiście na wspomnianym stanowisku pracy, gdzie bardzo istotny jest wzrok, ulega on szybkiemu pogorszeniu, to lekarz medycyny pracy może zlecić badania okresowe szybciej, aniżeli dla danego pracownika zwykle to czyni. Dlatego każda sytuacja jest inna i scenariusz może wyglądać naprawdę różnie. Warto mieć tego świadomość.
Wzór skierowania na badania lekarskie
Pracownicy mają obowiązek poddania się badaniom lekarskim zarówno przed podjęciem pracy, jak i po wygaśnięciu ważności badań. Na pracodawcach spoczywa zaś obowiązek przygotowania odpowiedniego skierowania na badania lekarskie w medycynie pracy. Dokument taki musi zawierać wiele szczegółowych informacji pozwalających na przeprowadzenie odpowiedniej oceny stanu zdrowia pracownika. Wzór skierowania na badania lekarskie umożliwi poprawne skomponowanie odpowiedniego dokumentu.
Wśród głównych obowiązków pracodawców jest przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Oznacza to między innymi, że zatrudniani pracownicy muszą być zdolni do wykonywania zleconych czynności. Określeniu zdolności do pracy służy wizyta u lekarza medycyny pracy, którą się inicjuje przez wystawienie skierowania na badania lekarskie.
Skierowanie na badania medycyny pracy
Medycyną pracy nazywamy specjalizację lekarską, której przedmiotem jest badanie wpływu środowiska pracy na pacjenta. Medycyna pracy zajmuje się również diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób zawodowych. Lekarze medycyny pracy badają pracowników w zakresie profilaktycznym wykonując badania wstępne, okresowe i kontrolne. Badanie u lekarza medycyny pracy jest obowiązkiem każdego pracownika, jednak to pracodawca każdorazowo wystawia skierowanie na badania medycyny pracy i pilnuje terminów badań okresowych i kontrolnych. Pracodawca, który zatrudnia pracowników w warunkach trudnych/szkodliwych, czyli warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających ma obowiązek zapewnić tym pracownikom okresowe badania lekarskie także:
po zaprzestaniu pracy w kontakcie z tymi substancjami
po rozwiązaniu stosunku pracy, jeżeli zainteresowana osoba zgłosi wniosek o objęcie takimi badaniami.
Warto zwrócić uwagę, że kosztami badań medycyny pracy obciążany jest wyłącznie pracodawca. Wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie należy zgłaszać do odpowiednich służb, np. do Państwowej Inspekcji Pracy.
Do lekarza medycyny pracy należy zabrać ze sobą:
skierowanie na badania od pracodawcy
okulary/soczewki – w przypadku wady wzroku
dokumenty poświadczające stan zdrowia – w przypadku przewlekłej choroby
dokumenty poświadczające niepełnosprawność – w przypadku orzeczenia o niepełnosprawności
Wzór skierowania na badania lekarskie
Wzór skierowania został szczegółowo określony przez rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2015 roku. Oznacza to, że pracodawcy muszą się trzymać odgórnie ustalonego szablonu dokumentu i nie mogą w nim zachodzić odstępstwa od reguły. Skierowanie na badanie lekarskie przede wszystkim powinno zawierać informację o rodzaju zlecanych badań. Pracodawcy mogą zarządzić jedno z trzech badań lekarskich oceniających zdolności do pracy pracownika:
wstępne, wykonywane przed rozpoczęciem zatrudnienia, lub przy zmianie stanowiska u tego samego pracodawcy;
okresowe, wykonywane po upływie ważności poprzednich badań;
kontrolne, wykonywane po dłuższej absencji pracownika (np. L4 przekraczającym 30 dni).
W skierowaniu na badania lekarskie bez względu na rodzaj badań należy umieścić dane osoby kierowanej oraz jej numer PESEL. W przypadku osoby, której nie nadano numeru PESEL, konieczne jest posłużenie się danymi dokumentu tożsamości takimi jak numer i seria dowodu osobistego, a przy osobie przyjmowanej do pracy należy podać datę jej urodzenia. Zgodnie z przepisami we wniosku musi się znaleźć opis stanowiska praca, określenie dokładnie rodzaju pracy oraz wykonywanych czynności. Kluczowy jest również opis warunków pracy i wskazanie ewentualnych czynników niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia.
Wypełnione skierowanie na badania lekarskie
Poprawne uzupełnienie stworzonego przez portal Aplikuj.pl skierowania na badania medycyny pracy nie powinno stanowić problemu. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych elementach, które powinny pojawić się w takim skierowaniu. Nieodzownym elementem są oczywiście dane zarówno pracodawcy jak i pracownika. Następnie należy zawrzeć takie elementy jak:
rodzaj pracy,
podstawowe czynności,
sposób i czas ich wykonywania.
Do tego momentu formularz skierowania nie powinien być wyzwaniem dla pracodawców. Kolejny krok, może jednak sprawić drobne trudności. Chodzi o sekcję, w której należy określić czynniki niebezpieczne dla zdrowia pracownika, które występują w zakładzie pracy i pracownik będzie mieć z nimi styczność. Najrozsądniej jest zwrócić się w tej sprawie do specjalisty ds. BHP, jednak wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe. Wówczas czynniki niebezpieczne możemy odszukać w dokumencie „Ryzyko zawodowe”, który pracodawca powinien posiadać dla każdego stworzonego w firmie stanowiska pracy.
Skierowanie na badania sanitarno-epidemiologiczne
Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych stanowią obowiązek pracownika wynikający z odrębnych przepisów. Mają one na celu wykluczenie (albo wykrycie) przeciwwskazań do pracy w kontakcie z żywnością, lub wówczas, gdy pracownik wykonuje czynności, które w przypadku jego nosicielstwa choroby zakaźnej mogłyby spowodować zarażenie (najczęściej drogą kropelkową) innych pracowników bądź klientów. Skierowanie na takie badania również leży po stronie pracodawcy. Podobnie jak w przypadku badań medycyny pracy, za badania sanitarno-epidemiologiczne w całości płaci pracodawca. Warto zaznaczyć, że konieczność posiadania popularnej do niedawna książeczki sanepidowskiej nie została uregulowana w żadnym obowiązującym obecnie akcie prawnym. Obecnie lekarz zobowiązany jest jedynie do przedstawienia odpowiedniego orzeczenia o zdolności lub niezdolności pracownika do wykonywania obowiązków pracowniczych.
Kiedy wykonuje się badania lekarskie do pracy?
Dokument kierujący na badania wystawia się zawsze w przypadku chęci zatrudnienia nowego pracownika, by uzyskać orzeczenie lekarskie uprawniające do wykonywania danej pracy. Kolejne badania obowiązują okresowo po czasie określonym przez lekarza wystawiającego orzeczenie, a także kontrolnie, gdy zajdzie taka potrzeba. Warto także wspomnieć, że nie zawsze przy zatrudnianiu pracownika trzeba kierować pracownika na wstępne badania lekarskie. Wyjątkami są sytuacje, gdy:
Skierowanie na badania lekarskie – wzór do edycji
Mimo, że we wzorze skierowania na badania medycyny pracy, który został ściśle określony jako załącznik 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy w instrukcji wypełniania dokumentu wskazano, że skierowanie na badania lekarskie jest wydawane w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje osoba kierowana na badania – to pracodawca jest zobowiązany do wydania skierowania na badania lekarskie w trzech egzemplarzach.
Czy w przypadku zmiany stanowiska pracy, konieczne jest ponowne wykonanie badań lekarskich?
Dwa egzemplarze skierowania są wręczane pracownikowi (jeden dla pracownika; drugi dla jednostki medycyny pracy); trzeci należy przechowywać w aktach osobowych.
Praktyczna wskazówka:
zawsze wypełniaj to miejsce (poprzedzające podpis pracodawcy), który wskazuje na łączną liczbę czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy wskazanych w skierowaniu ponieważ w wielu jednostkach medycyny pracy, skierowania bez tej danej (bez tej liczby) zostają podważone.
W przypadku zatrudnienia pracownika biurowego przykładowymi czynnikami szkodliwymi będą:
Praktyczna wskazówka:
W przypadku skierowania kandydata do pracy do wykonania profilaktycznych badań lekarskich, konieczne jest wpisanie daty urodzenia tej osoby.
Poznaj najważniejsze zasady prawa pracy, naucz się rozwiązywać skomplikowane przypadki pracownicze i działaj skutecznie w swojej roli.
Sięgnij po encyklopedię praktycznej wiedzy kadrowo-płacowej:,,Prawo pracy. First minute”.
Unikatowy schemat: problem – pytanie – odpowiedź.
Najczęściej pojawiające się wątpliwości z zakresu prawa pracy.
100 % praktycznej wiedzy z życia codziennego.
Dla kogo?
dyrektorów, menadżerów i specjalistów HR,
dla tych, którzy lubią rozwiązywać problemy od ręki,
dla praktyków, którzy wiedzą, że teoria uczy, ale to praktyka pozwala zrozumieć.
Jakie korzyści?
Jak poprawnie wypełnić skierowanie na badania lekarskie
Jeśli chcemy zatrudnić nowego pracownika. Jesteśmy pewni kogo chcemy zatrudnić i na jakie stanowisko pracy. I chcemy aby „wszystko grało w papierach”. Proponuję zbieranie dokumentów rozpocząć od skierowania kandydata do pracy na wstępne badania lekarskie. Zanim podpiszemy umowę o pracę. Dlaczego tak? Z dwóch bardzo ważnych powodów:
Zgodnie z prawem pracodawca nie ma prawa dopuścić do pracy osoby, która nie ma zaświadczenia lekarskiego. Wyobraźmy sobie taką sytuację. Podpisujemy umowę o pracę a następnego dnia, pracownik przynosi nam zaświadczenie od lekarza, że nie może pracować na danym stanowisku. Umowa obowiązuje aby ją rozwiązać muszą minąć odpowiednie terminy. A w tym czasie pracodawca musi zapłacić pracownikowi za pracę, której pracownik nie wykonuje.
Skierowanie powinno być wykonane w dwóch egzemplarzach. Jeden znajduje się u lekarza drugi wraz za orzeczeniem lekarskim powinien znaleźć się w teczce personalnej pracownika.
Jak się do tego zabrać?
Po pierwsze dobrze jest mieć podpisaną umowę o sprawowaniu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami z lekarzem pracy. W razie kontroli PIP może się pojawić pytanie o taką umowę. Ze swojego doświadczenia wiem, że podpisanie nie musi wiązać się z żadnymi kosztami. Po drugie należy wypisać pracownikowi odpowiednie skierowanie na badania lekarskie. Wzór skierowania na badania jest umieszczony w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA ZDROWIA z dnia 26 marca 2015 r. i wygląda tak:
– skierowanie na badania lekarskie wersja 4 pdf
Jak wypełnić skierowanie?
Na początku wypełniamy dane pracownika, potem należy opisać: rodzaj pracy, podstawowe czynności, sposób i czas ich wykonywania. Ta część chyba nie powinna nikomu sprawić większych problemów. Wątpliwości może natomiast budzić część skierowania w której znajdują się czynniki niebezpieczne dla zdrowia pracownika. Skąd wziąć te czynniki? Moje podpowiedzi:
jeśli mamy w firmie instruktora lub specjalistę d/s BHP – jest to właściwa osoba by się jej spytać jak to wypełnić
jeśli nie mamy pod rękę specjalisty od BHP proponuje zajrzeć do dokumentu ryzyka zawodowego. Przypominam, że każdy pracodawca ma obowiązek posiadać „ryzyko zawodowe” na każde stanowisko pracy w firmie. Spis czynników niebezpiecznych i szkodliwych jest częścią tego dokumentu.
jeśli nie mamy „ryzyka zawodowego” proponuje poradzić sobie przy pomocy następującej tabeli :
Lp. Czynnik szkodliwy lub uciążliwy I Czynniki fizyczne 1 Hałas 2 Ultradźwięki małej częstotliwości 3 Drgania mechaniczne (wibracja) przekazywana na kończyny górne 4 Drgania mechaniczne przekazywane na całe ciało (wibracja ogólna) 5 Promieniowanie jonizujące 6 Promieniowanie i pola elektromagnetyczne 7 Promieniowanie nadfioletowe 8 Promieniowanie podczerwone 9 promieniowanie laserowe 10 Zagrożenie związane z obsługą monitorów ekranowych 11 Oświetlenie: a) niedostateczne b) nadmierne 12 Mikroklimat gorący 13 Mikroklimat zimny 14 Zwiększone lub obniżone ciśnienie atmosferyczne II Pył przemysłowy 1 Pyły nieorganiczne (zawierające powyżej 10% wolnej krzemionki) 2 Pyły nieorganiczne zawierające poniżej 10% wolnej krzemionki 3 Pyły kopalń węgla kamiennego 4 Pyły grafitu 5 Pyły nieorganiczne zawierające włókna azbestu 6 Pył talku zawierający włókna azbestu 7 Pył zawierający metale twarde (np. wolfram, kobalt) 8 Pył zawierający tworzywa sztuczne, w tym sztuczne włókna mineralne 9 Pył organiczny pochodzenia roślinnego i zwierzęcego III Czynniki toksyczne 1 Związki akrylowe a) akrylonitryl b) akrylany 2 Aldehydy a) akrylowy b) mrówkowy (formaldehyd) 3 Amoniak 4 Arsen i jego związki w tym – arsenowodór 5 Azotu tlenki 6 Bar i jego związki 7 Benzen 8 Benzo(a)piren 9 Beryl i jego związki 10 Brom i jego związki 11 Chlor, chlorowodór i tlenki chloru 12 Chrom i chromiany 13 Czterochlorek węgla 14 Czterochloroetylen (PER) 15 Czteroetylek ołowiu 16 Dwumetyloformamid 17 Epichlorhydryna 18 Fenol i polifenole 19 Fluor i fluorki 20 Fosfor Biały (żółty) 21 Fosforu związki chlorowe 22 Ftalowy bezwodnik 23 Furfurol 24 Glinu tlenek 25 Izocyjanianowe związki 26 Kadm i jego związki 27 Ketony a) aceton b) metyloetyloketon, metyloizobutyloketon c) diaceton, tlenek mezytylu 28 Kobalt 29 Ksylen 30 Mangan i jego związki 31 Nafta i jej produkty a) benzyna ekstrakcyjna, nafta b) mieszaniny zawierające wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. pak, smoła, asfalty 32 Naftan i pochodne (naftol, dekalina, tetralina) 33 Nikiel i jego związki 34 Nitrogliceryna i nitroglikol 35 Ołów i jego związki 36 Pestycydy 1. Hamujące aktywność cholinestrazy a) związki fosforoorganiczne, np. paration, malation, mefosfolan b) karbaminiany, np. aldikarb, karbaryl 2. Węglowodory chlorowane: – związki dwuchlorodwufenyloetanu, np. metoksychlor, metiochlor – chlorowate cyklodieny, np. aldrin, dieldrin – związki chlorowane benzenu, np. lindan 3. Związki kwasu dwuchlorofenoksyoctowego, np. dichlorprop, mekoprop 4. Pestycydy dwutiolarbaminianowe, np. maneb, zineb, etylenotiomocznik (ETU) i propylenotiomocznik (PTU), np. chloroksuron, linuron 5. Związki dwupirydylowe np. parakwat, dikwat 6. Dwunitroalkilofenole, np. dinoseb, dinokap 7. Piretroidy, np. aletryna, cypermetryna, dekametryna 37 Pirydyna 38 Rtęć a) metaliczna i jej związki nieorganiczne b) związki organiczne 39 Siarkowodór 40 Siarki tlenki 41 Terpentyna 42 Toluen 43 Trójchloroetylen (TRI) 44 Wanadu pięciotlenek 45 Węgla dwusiarczek 46 Węgla tlenek 47 Węglowodorów alifatycznych związki nitrowe i aminowe a) związki aminowe (metyloamina, dwumetyloamina, dwuetyloamina) i dwuaminowe (etylenodwuamina, tetrametylenodwuamina) b) związki nitrowe (nitroetan, nitropropan) 48 Węglowodorów aromatycznych związki nitrowe i aminowe: a) związki nitrowe, np. nitrotolueny, nitrobenzeny b) związki aminowe, np. anilina, benzydyna, betanaftyloamina 49 Winylobenzen (styren) 50 Winylu chlorek 51 Żywice epoksydowe 52 Mieszaniny rozpuszczalników organicznych 53 Cytostatyki IV Czynniki*) biologiczne 1 Wirus zapalenia wątroby – typ B (HBV) 2 Wirus zapalenia wątroby – typ C (HCV) 3 Ludzki wirus niedoboru odporności nabytej (HIV)
Tabela oczywiście nie obejmuje wszystkich możliwych czynników niebezpiecznych dla zdrowia, ale obejmuje najważniejsze. Warto się zastanowić czy w miejscu pracy nie występuje któryś z nich.
Przykłady wypełnionych skierowań na badania lekarskie pracowników.
PBL – spawacz PBL – pracownik biurowy
Jeśli interesują Cię jakieś zagadnienia związane z BHP lub ogólnie prawem pracy napisz w komentarzu lub na adres mailowy [email protected] a ja napiszę artykuł o tym.
Pozdrawiam
Treść skierowania na badania pracującego przy komputerze – www.VademecumBHP.pl
Badania lekarskie pracowników – Dodatek do Gazety Podatkowej nr 30 (1487) z dnia 12.04.2018
Pracownik wykonuje pracę z użyciem komputera powyżej 4 godzin dziennie. Jaką łączną liczbę czynników niebezpiecznych wpisać w skierowaniu na badania lekarskie, jeśli nie występuje żaden z 5 podanych we wzorze tego dokumentu?
Aktem prawnym regulującym zagadnienie pracowniczych badań profilaktycznych jest rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników (…). Zgodnie z tego rozporządzenia, badania profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Skierowanie to powinno zawierać m.in.: opis warunków pracy, uwzględniający informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy, z podaniem wielkości narażenia oraz aktualnych wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.
Sporządzając skierowanie na badania profilaktyczne, pracodawca powinien m.in. określić rodzaj pracy, podstawowe czynności oraz sposób i czas ich wykonywania. Nie oznacza to jednak, że w skierowaniu należy wymieniać wszelkie możliwe czynności, jakie pracownik jest obowiązany wykonywać zgodnie z ustalonym zakresem obowiązków, ale jedynie te, które mogą mieć znaczenie dla lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne i mogą wpłynąć na wynik. Ponadto, dokonując opisu warunków pracy w skierowaniu, należy zawrzeć informacje o występujących na stanowisku pracy czynnikach szkodliwych dla zdrowia ze wskazaniem wielkości narażenia oraz aktualnych wyników badań i pomiarów tych czynników, wykonanych na tych stanowiskach. We wzorze skierowania zawarto podział na: czynniki fizyczne, pyły, czynniki chemiczne, czynniki biologiczne oraz inne czynniki, w tym niebezpieczne.
W opisanym przypadku, w którym pracownik pracuje przy komputerze więcej niż 4 godziny dziennie (zakładamy, że wykonuje pracę administracyjno-biurową), w punkcie V. “Inne czynniki, w tym niebezpieczne” należy wskazać właśnie ten rodzaj pracy, a więc wpisać “praca przy komputerze powyżej 4 godzin dziennie”. Lekarz medycyny pracy posiadając taką informację dobierze odpowiednie badania specjalistyczne (np. okulistyczne), a po ich przeprowadzeniu wyda orzeczenie lekarskie o istnieniu lub braku przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku.
Badania wstępne pracownika biurowego przed podjęciem pracy
Pracownicy biurowi podlegają wstępny i okresowym badaniom lekarskim. Praca biurowa uznawana jest za mało szkodliwa dla obciążenia zdrowotnego. Niemniej jednak wiąże się ona z ciągłym korzystaniem z komputera w pozycji siedzącej. Co za tym idzie osoba taka może cierpieć na bóle kręgosłupa, barku i szyi oraz bóle głowy, łzawienie oczu.
Do lekarza medycyny pracy zgłaszamy się ze skierowaniem wystawionym przez pracodawcę, który chce nas zatrudnić. Zadaniem lekarza jest ocena czy nie ma przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku. Podstawowe badania wykonuje lekarz ogólny, jednak może nas skierować do lekarza okulisty, laryngologa, kardiologa neurologa i na podstawie ich diagnozy wydać zaświadczenie. Kompleksową obsługę medyczną pracownikom różnych branż zaoferować może tylko ekspert, jak Specjalista Ortopeda Traumatolog Lekarz Medycyny Pracy lek. Janusz Kaliski. Wykonuje badania profilaktyczne wstępne, okresowe i kontrolne. W gabinecie tym lekarz przeprowadza diagnostykę dla pracowników i kandydatów do pracy jak również badania kierowców chcących uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów różnych kategorii oraz badania kierowców zawodowych. Praca na stanowisku biurowym brzmi bardzo ogólnie, dlatego na skierowaniu powinno być uwzględnione, jaką prace będziemy wykonywać. Jeśli głównie opierała się będzie na pracy przy komputerze, to niezbędna jest konsultacja okulistyczna. Natomiast w sytuacji gdy obowiązki pracownika zwiększają się do prowadzenia samochodu w celach służbowych, to konieczne jest wykonanie dodatkowy badań. Do nich należą: badania psychologicznych, badanie poziomu cukru we krwi, a w przypadku osób po 50. roku życia badanie EKG.
Kiedy pracownik nie musi wykonywać badań wstępnych
Badania wstępne powinien przejść każdy pracownik, który będzie zatrudniony na umowę o pracę. Badania przeprowadzane są przez lekarza medycyny pracy. W związku ze zmianami wprowadzonymi w 2015 r. w Kodeksie Pracy, pracownik, który rozwiązał umowę z poprzednim pracodawcą, a posiada aktualne orzeczenie niestwierdzające przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku, jest zwolniony z tychże badań. Jednak warunkiem jest posiadanie orzeczenia ważnego 30 dni od momentu rozwiązania umowy, oraz stwierdzeniu, iż warunki wykonywanej pracy będą takie same jak u poprzedniego pracodawcy. W przypadku pracy biurowej badania okresowe wykonuje się co 4 lata, gdyż głównie jest to praca z komputerem. Mają potwierdzić, iż pracownik może wykonywać prace na swoim stanowisku. Ponieważ praca biurowa wiąże się ze stresem, który może prowadzić do zaburzeń układu krążenia. W tym wypadku należy kontrolować prace serca, mierzyć ciśnienie oraz sprawdzać poziom cholesterolu we krwi. W związku z wprowadzona 2 marca 2020 nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19 przedłuża się ważność orzeczenia lekarskie wystawione na dzień 21 grudnia 2020 r. Jeśli pracownik biurowy ma ważne orzeczenie lekarskie, to pracodawca nie ma obowiązku kierowania go na badania wstępne. Pod warunkiem, że będzie wykonywał te same lub podobne obowiązki. W przypadku badań lekarskich na inne stanowiska, których ważność upłynęła po 7 marca 2020, pozostają ważne do 180 dni od momentu odwołaniu stanu epidemiologicznego.
W związku z nowelizacją ustawy lekarz medycyny pracy nie ma obowiązku kierowani pracownika na dodatkowe badania okulistyczne, laryngologiczne psychologiczne, chyba że uzna, iż taka diagnoza jest niezbędna.
키워드에 대한 정보 skierowanie na badania lekarskie pracownik biurowy
다음은 Bing에서 skierowanie na badania lekarskie pracownik biurowy 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Medycyna pracy – obowiązkowe badania lekarskie, co bada lekarz, skierowanie
- lekarz medycyny pracy
- medycyna pracy
- badania lekarskie do pracy
- badania medycyny pracy
- badania do pracy
- skierowanie do lekarza medycyny pracy
- skierowanie na badania medycyny pracy
- badania wstępne do pracy
- badania okresowe w pracy
- badania pracownicze
- lekarz medycyny
- medycyna pracy badania wstępne
- co bada lekarz medycyny pracy
- ustawa o medycynie pracy
Medycyna #pracy #– #obowiązkowe #badania #lekarskie, #co #bada #lekarz, #skierowanie
YouTube에서 skierowanie na badania lekarskie pracownik biurowy 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Medycyna pracy – obowiązkowe badania lekarskie, co bada lekarz, skierowanie | skierowanie na badania lekarskie pracownik biurowy, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.