Sposób Na Komornika Forum | Jak (Legalnie) Pozbyć Się Komornika? 모든 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “sposób na komornika forum – Jak (legalnie) pozbyć się KOMORNIKA?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Legal Media 이(가) 작성한 기사에는 조회수 8,932회 및 좋아요 246개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

sposób na komornika forum 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Jak (legalnie) pozbyć się KOMORNIKA? – sposób na komornika forum 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Jak radzić sobie gdy komornik zaczął działać? Gdzie uzyskać potrzebne informacje?
Jeżeli potrzebujesz pomocy z komornikiem to ten odcinek jest dla Ciebie! Nie wahaj się też do nas napisać. Specjalizujemy się w antywindykacji!
www – www.legalmedia.pl
e-mail – [email protected]
Facebook – www.facebook.com/LegalMediaPL

sposób na komornika forum 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Jak pozbyć się komornika? Najlepsze sposoby

Pozbycie się komornika to marzenie chyba każdej osoby będącej w trakcie egzekucji komorniczej. Dla większości osób komornik to ogromny stres …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.zadluzenia.com

Date Published: 5/9/2021

View: 3838

Jak przechytrzyć komornika? Metody jak poradzić sobie z …

W artykule przedstawiamy sposoby, którymi zarówno wierzyciela, jak i komornika można przechytrzyć lub umyślnie przedłużać sprawę.

+ 여기에 보기

Source: super-pozyczka.pl

Date Published: 4/4/2022

View: 2000

Jak dogadać się z komornikiem sądowym?

Spróbuj przekonać wierzyciela do zmiany decyzji! Jak spłacić kwotę, której domaga się komornik? Najlepszy sposób na …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: kredyt-dla-zadluzonych.pl

Date Published: 10/12/2022

View: 9586

Jak pozbyć się komornika, czyli o wycofaniu egzekucji …

Prawie zawsze egzekucja komornicza oznacza utrudnienia oraz wiele … Komornik nie pojawia się sam od siebie a jego interwencja to wynik …

+ 여기에 더 보기

Source: www.hakerzynieruchomosci.pl

Date Published: 1/1/2021

View: 5459

Jak pozbyć się komornika? – Pogromcy Egzekucji

Ucieczka przed komornikiem za granicę. Dla wielu osób sposobem na przechytrzenie prawa i uniknięcie lub wstrzymanie postępowania egzekucyjnego jest wyjazd za …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.pogromcyegzekucji.pl

Date Published: 6/10/2021

View: 329

Kiedy komornik nie może ściągnąć długu? | Vindicat.pl

Po tym, jak wierzyciel dowie się o bezskuteczności egzekucji, może złożyć wniosek o przeprowadzenie egzekucji w inny sposób. Jeśli do tej pory …

+ 여기에 더 보기

Source: vindicat.pl

Date Published: 6/20/2021

View: 1328

komorników – na forum Gazeta.pl

komornik a ugoda z wierzycielem(12). Witam.Bardzo proszę Państwa o poradę.Mam trzy dość stare sprawy u komornika.Wcześniejsze spłaty były różnie,jak mieliśmy to …

+ 여기에 자세히 보기

Source: forum.gazeta.pl

Date Published: 3/14/2021

View: 3566

Sposób na komornika – opieszałość i ignorancja.

Witajcie, mam problem z komornikiem, który w moim przekonaniu wykazuje się totalną ignorancją i zastanawiam się czy istnieje jakiś sposób, …

+ 여기를 클릭

Source: www.forum-kredytowe.pl

Date Published: 10/26/2022

View: 2232

Cała aktywność – Pomoc Prawna dla Dłużników

Forum dla Zadłużonych – Pomoc Prawna dla Dłużników. Masz konto? Zaloguj się … Majka47 odpisał na Majka47 temat w Komornik, egzekucja.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.forumdlazadluzonych.pl

Date Published: 2/20/2021

View: 431

Pytania i odpowiedzi – Krajowa Rada Komornicza

Wierzyciel jest decydentem postępowania, od jego wniosków i woli zależy jakie sposoby zastosuje komornik. Komornik jest związany treścią wniosku o wszczęcie …

+ 여기에 표시

Source: www.komornik.pl

Date Published: 2/29/2021

View: 5294

주제와 관련된 이미지 sposób na komornika forum

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Jak (legalnie) pozbyć się KOMORNIKA?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Jak (legalnie) pozbyć się KOMORNIKA?
Jak (legalnie) pozbyć się KOMORNIKA?

주제에 대한 기사 평가 sposób na komornika forum

  • Author: Legal Media
  • Views: 조회수 8,932회
  • Likes: 좋아요 246개
  • Date Published: 2021. 10. 14.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=YLO7wSo0xwk

Co mi zrobi komornik jak nic nie mam?

Co jeśli komornik nie ma z czego ściągnąć długu? Po stwierdzeniu, że nie ma możliwości zajęcia niczego na poczet długu komornik musi napisać pismo informujące do wierzyciela. Podaje się w nim informacje, że egzekucja jest bezskuteczna oraz podaje się powody takiego stanu rzeczy.

Po jakim czasie przyjdzie komornik?

Warto wiedzieć, że komornik może złożyć wizytę w Twoim domu, jedynie gdy zapadnie prawomocny wyrok sądowy o egzekucji zobowiązania. Od tego momentu możesz spodziewać się go w każdej chwili – nawet w ciągu kilku dni od dnia ogłoszenia wyroku w sprawie.

W jaki sposób komornik znajduje dłużnika?

Komornicy mogą dowiedzieć się o miejscu pracy dłużnika od ZUS-u, wysyłając wniosek o informację. Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada informacje o wpłatach ubezpieczeniowych legalnie zatrudnionych pracowników, i jest prawnie zobowiązany do udzielenia ich komornikowi.

Czy z komornikiem można się dogadać forum?

Generalnie – komornik nie posiada prawnie umocowanego obowiązku do prowadzenia negocjacji, w imieniu wierzyciela. Egzekwuje on jedynie roszczenia na dobytku dłużnika, gdy wierzyciel przedstawi prawomocny wyrok sądu.

Jak długo komornik może ściągać długi?

Tytuł egzekucyjny może przedawnić się po upływie 6 lat, ale w praktyce, przedawnienie długów u komornika, w dosłownym rozumieniu, nie jest w ogóle możliwe. Wynika to z faktu, że w okresie od dnia rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego do dnia jego zakończenia zawieszeniu ulega bieg przedawnienia.

Czego nie wolno komornikowi?

Komornik nie ma prawa zabrać przedmiotów potrzebnych do codziennego funkcjonowania: są to m.in. kuchenka czy komputer, który jest wykorzystywany do nauki czy pracy. Spod zajęcia egzekucyjnego wyłączone są też rzeczy osobiste, takie jak ubrania, pościel, podstawowe zapasy żywności czy opał.

Co robi komornik w pierwszej kolejności?

Co podlega egzekucji komorniczej

W pierwszej kolejności zajęciu podlega gotówka i należności na rachunkach bakowych, w tym inne aktywa ruchome, np. zwrot z podatku. Jeżeli dłużnik nie posiada środków płynnych, wówczas komornik przystępuje do zajęcia jego wynagrodzenia za pracę, emerytury itp.

Czy komornik chodzi po domach?

Prawo komornika do wejścia do domu

Wspomniany przepis przewiduje uprawnienia podczas wykonywaniu czynności przez komornika – są to między innymi przeszukanie dłużnika, zarządzenie otwarcia mieszkania itp. Co więcej, komornik ma prawo skorzystać ze wsparcia policji, jeśli napotka na odmowę, opór, agresję i groźby.

Od jakiej kwoty można iść do komornika?

Jeśli wysokość zadłużenia głównego wynosi mniej niż 5% szacowanej wartości nieruchomości to komornik nie dokona jej licytacji. Oznacza to, że odstąpi od dalszych czynności, a egzekucja w zakresie nieruchomości upadnie.

Ile czasu komornik szuka konta?

W praktyce okazuje się, że od rozpoczęcia egzekucji do ściągnięcia pieniędzy często upływa dużo czasu. Najpierw komornik przesyła do banku zawiadomienie o zajęciu środków oraz odpis tytułu wykonawczego. Bank przekazuje komornikowi środki po 7 dniach od rozpoczęcia egzekucji.

Jakiego konta nie zablokuję komornik 2022?

Konto bez komornika a Revolut

Jurysdykcja polskich komorników nie obowiązuje na terenach zagranicznych, a więc nikt nie może namierzyć Twojego konta Revolut. W Revolut konto bez komornika jest więc jak najbardziej możliwe.

Jak szybko komornik znajdzie gdzie pracuje?

Ten sposób oczywiście nie zadziała, jeżeli dłużnik pracuje na czarno, a więc są za niego odprowadzane żadne składki ubezpieczenia społecznego. Tym samym można założyć, że po podjęciu nowej, legalnej pracy komornik dowie się o niej najpóźniej za około pół roku.

Jak ominąć komornika?

Rachunek socjalny (konto rodzinne) to najprostszy sposób na uniknięcie kłopotów z komornikiem. To najlepszy i najprostszy sposób na ochronę pieniędzy przed zajęciem komorniczym.

Co może komornik 2022?

Kwota wolna od potrąceń 2022

Kwota wolna od potrąceń to ta, której komornik nie może zająć dłużnikowi. Zgodnie z tym, co wcześniej wspominaliśmy, wysokość tej kwoty jest równa minimalnej płacy w danym roku. Oznacza to, że w 2022 roku kwota wolna od potrąceń wynosi 3010 zł brutto.

Jak porozumieć się z komornikiem?

Musimy zrozumieć, że nie mamy możliwości negocjowania z komornikiem zmniejszenia naszego zadłużenia, ponieważ wykonuje on jedynie postanowienia sądu. Takie ustalenia mógłby by wpłynąć na interesy wierzyciela, a w tych sprawach to ściągnięcie długu jest najważniejsze.

Jak odzyskać pieniądze od dłużnika który nic nie ma?

Jak odzyskać pieniądze od dłużnika, który nic nie ma – czyli wyjawienie majątku. W toku postępowania egzekucyjnego należy pozostawać w kontakcie z komornikiem. Jeżeli komornik poinformuje Cię, iż nie może odnaleźć żadnego majątku dłużnika możesz złożyć wniosek do sądu o wyjawienie majątku dłużnika.

Czy komornik może ściągać dług z rodziny?

Brak obaw o zajęcie komornicze nie dotyczy jedynie przedmiotów, lecz także papierów wartościowych, nieruchomości oraz pieniędzy. Tytuł wykonawczy nadawany przez sąd sprawia, że komornik może prowadzić postępowanie egzekucyjne jedynie wobec osoby o danym imieniu i nazwisku oraz numerze PESEL.

Czy komornik może zamienić dług na karę pozbawienia wolności?

Czy za długi można zostać pozbawionym wolności i trafić do więzienia (aresztu)? Opowiadając w pierwszej kolejności na postawione w tytule artykułu pytanie: „czy komornik może zamienić dług na karę pozbawienia wolności (areszt)?” – NIE, komornik nie może zamienić długu na karę pozbawienia wolności.

Kiedy komornik nie może wejść do domu?

Dłużnik, w stosunku do którego prowadzona jest egzekucja ma obowiązek wpuścić komornika do zajmowanego lokalu, w przeciwnym razie może on wejść pomimo jego woli. Jeżeli dłużnik będzie stawiał opór, wówczas komornik może przyjść w asyście policji, a ta ma prawo nawet do wyważenia drzwi.

Jak pozbyć się komornika? Sprawdź najlepsze sposoby dłużników

To w zasadzie bardzo prozaiczny i banalny sposób, ale tak naprawdę dopiero spłata zaległych długów daje nam pełną swobodę i szansę na pozbycie się komornika na zawsze. Dlatego to ten sposób znajduje się u nas na pierwszym miejscu. Jeżeli nie mamy gotówki, zazwyczaj korzystniej wziąć nawet kredyt oddłużeniowy , spłacić w całości swoje zobowiązania i żyć bez komornika, z jedną ratą do spłaty, niż w dalszym ciągu stresować się tym, czy tego dnia komornik znów zadzwoni lub wyśle list. Pieniądze na spłatę możemy pozyskać również z pożyczek i kredytów.

2. Minimalne wynagrodzenie

Bardzo często po wszczęciu egzekucji dłużnik dogaduje się z pracodawcą, który od tej pory oficjalnie będzie mu wypłacać tylko minimalne wynagrodzenie (w całości wolne od egzekucji). Resztę pracownik dostaje „pod stołem”, a komornik nic z tym faktem nie może zrobić. Komornik nie ma bowiem żadnego sposobu, by zająć pieniądze zarobione poza umową (czyli “nieoficjalnie”).

Ten sposób nieprzypadkowo zajmuje drugie miejsce w naszej klasyfikacji. Polacy korzystają z niego bardzo często, choć de facto jest on nielegalny, ponieważ polega na oszustwie podatkowym. Wiele osób liczy jednak na to, że ten proceder potrwa krótko i sprawa w tym czasie się nie wyda. W wielu przypadkach rzeczywiście tak się dzieje, ponieważ takie oszustwo jest bardzo trudne do wyśledzenia.

3. Praca na czarno

Część dłużników po wszczęciu egzekucji od razu rezygnuje ze stałego zatrudnienia. Doskonale wiedzą, że komornik może zająć jedynie pieniądze zarobione w wyniku umów o pracę, zlecenia lub o dzieło. Jeżeli będziemy pracować bez umowy, komornik nie będzie mógł zająć środków uzyskanych w ten sposób.

A jeżeli dołoży się do tego bezskuteczność egzekucji z ruchomości, nieruchomości (bo nic nie będziemy posiadać) i rachunku bankowego (bo tam też nie będziemy przechowywać oszczędności), to postępowanie może zostać szybko umorzone z uwagi na brak majątku dłużnika. Żaden komornik nie poszukuje majątku dłużnika codziennie, więc jeżeli już na początku pokaże się komornikowi, że nie ma się żadnego majątku i żadnych dochodów, to jest wysokie prawdopodobieństwo, że komornik umorzy postępowanie.

4. Wyjazd za granicę

Częsta metoda wykorzystywana zwłaszcza przez samotnych dłużników. Dla osób bez zobowiązań bardzo prosta do wykonania. Raczej nie ma możliwości, by komornik “złapał” kogoś za granicą. W teorii wierzyciel może się starać o europejski tytuł wykonawczy, ale w praktyce „nikt się w to nie bawi”. W rezultacie komornik po uzyskaniu informacji o wyjeździe za granicę dłużnika najczęściej po prostu umarza postępowanie z uwagi na jego bezskuteczność.

5. Przepisanie majątku na członka rodziny

Ten sposób wymaga już większego sprytu i zaangażowania dłużnika. Przypomnijmy, że uszczuplanie swojego majątku w czasie trwania egzekucji to przestępstwo określone w kodeksie karnym. Dodatkowo wierzyciel po uzyskaniu informacji o takiej czynności – może domagać się jej unieważnienia w ramach tzw. skargi pauliańskiej. W praktyce mało który bank czy firma pożyczkowa korzysta z możliwości, jakie im daje wspomniana skarga pauliańska.

6. Konto w banku niepodłączonym do systemu OGNIVO

Popularna metoda stosowana przez wielu dłużników. Jeżeli będziemy trzymać pieniądze na koncie w dużym komercyjnym banku, komornik szybko ustali to, które konta należą do nas. Sprawdzi to na liście banków w systemie OGNIVO, do którego należą prawie wszystkie banki w Polsce. Prawie – czyli nie wszystkie.

W systemie OGNIVO nie figuruje natomiast większość banków spółdzielczych, dlatego to w nich zakładają konta dłużnicy, jeżeli chcą “ukryć się” przed komornikiem. Co więcej, dłużnicy przeważnie otwierają konta w odległych miejscowościach – znacznie trudniej jest namierzyć je komornikowi.

7. Fikcyjne umowy sprzedaży

Komornik zajął samochód lub inną ruchomość? Część dłużników twierdzi wówczas, że nie są już właścicielami na dowód czego przedstawiają umowę sprzedaży z datą sprzed zajęcia. To oczywiście nie wyklucza samego zajęcia (komornik zajmuje bowiem rzeczy znajdujące się we władaniu Dłużnika), ale daje możliwość „nowemu właścicielowi” złożenia skutecznego wniosku o wyłączenie ruchomości spod egzekucji. Wtedy samochód lub inna ruchomość nie mogą być już sprzedane na poczet spłaty długów.

8. Anonimowe karty płatnicze

Kiedyś robiły furorę w polskim systemie finansowym, dziś są prawie niedostępne z uwagi na wytyczne KNF. Co to są „karty anonimowe” ? To po prostu karty płatnicze typu prepaid. Karta nie jest rejestrowana, więc nie można ustalić do kogo należą pieniądze znajdujące się na koncie powiązanym z kartą.

9. Fałszywe rozwody i alimenty

Zdecydowanie najbardziej zaawansowany sposób na ominięcie komornika. Część dłużników w czasie postępowania egzekucyjnego rozwodzi się z mężem/żoną, a następnie przed notariuszem zawierają umowę dotyczącą płacenia alimentów. Alimenty oczywiście nie są spłacane, sprawa trafia do komornika, który wszystkie wyegzekwowane środki musi w pierwszej kolejności przekazywać na poczet zaległych alimentów. Sprytne, ale ryzykowne.

10. Upłynnienie majątku

Kolejna zagrywka „va banque” ze strony dłużnika. Niektórzy z nich od razu po wszczęciu egzekucji komorniczej, sprzedają cały swój majątek (nieruchomości, ruchomości, akcje), a zdobytą w ten sposób gotówkę lokują na zagranicznym koncie lub koncie członka rodziny. Warto wiedzieć, że działanie takie wykracza poza prawo – dłużnik nie może pozbywać się swojego majątku w obliczu rozpoczynającej się egzekucji komorniczej.

11. Ukrycie w skrytce bankowej

Oszczędności czy wartościowe ruchomości można również ukryć przed komornikiem w skrytce bankowej. Komornik może oczywiście ją zająć, ale najpierw musi ustalić, czy dłużnik w ogóle ją posiada. W praktyce mało który komornik sądowy zdobywa informacje o takich skrzynkach bankowych. Poza tym skytkę bankową dłużnicy mogą zakładać za pośrednictwem bliskiej osoby, a wtedy jest to dla komornika praktycznie niewykrywalne.

12. „Pieniactwo procesowe”

Metoda stosowana zwłaszcza przez starszych dłużników. Polega na notorycznym składaniu skarg na czynności komornika sądowego, pism do komornika i wierzyciela oraz pozwów do sądu. Takie działania potrafią skutecznie zablokować egzekucję na wiele miesięcy, a nawet lat.

13. Polubowne załatwienie sprawy długu

Na sam koniec musimy natomiast powiedzieć, że – choć wydaje się to niemożliwe – to z wierzycielem naprawdę można się dogadać. Po ciężkiej, trwającej długo i stresującej windykacji i egzekucji komorniczej, wiele osób po prostu szuka drogi porozumienia w wierzycielem i często udaje się ją znaleźć.

Jak przechytrzyć komornika? Metody jak poradzić sobie z komornikiem.

Kiedy nie jesteśmy w stanie uregulować naszego zadłużenia, sprawa zostanie skierowana przez wierzyciela do sądu. Następnym krokiem będzie włączenie komornika do sprawy, który ma za zadanie jak najszybsze ściągnięcie należności. Są jednak sposoby, którymi zarówno wierzyciela, jak i komornika można przechytrzyć lub umyślnie przedłużać sprawę. Sami nie popieramy takich praktyk i nie zachęcamy do unikania obowiązku spłaty zadłużenia – artykuł ma na celu wyłączne zaprezentowanie najczęściej stosowanych rozwiązań wśród Polaków.

Kiedy komornik zainteresuje się naszą sprawą?

Wiele osób żyje w przeświadczeniu, że już w chwilę po zadłużeniu do drzwi zapuka komornik z nakazem egzekucji. Taki obraz najczęściej kreowany jest przez telewizyjne paradokumenty, które przecież bazują na szybkim rozliczeniu niesprawiedliwości. Praktyka jednak pokazuje zupełnie inne oblicze – sprawy wytaczane dłużnikom przez wierzycieli w najlepszym wypadku kończą się nakazem po 4-6 miesiącach (Elektroniczne Postępowanie Upominawcze), a niekiedy i trwają latami (tradycyjna, papierowa forma). Samo uzyskanie nakazu zapłaty wciąż nie powoduje automatycznego zaangażowania komornika. By tak się stało, nakaz zapłaty musi być prawomocny, co się dokonuje po upływie 14 dni od wydania nakazu dłużnik nie wniesie sprzeciwu. Dodatkowo, sąd w odrębnym postępowaniu nadaje klauzulę wykonalności nakazowi i dopiero z takim dokumentem wierzyciel udaje się do komornika. Oznacza to, że dłużnik od wezwania przedsądowego do faktycznego zajęcia rachunku komorniczego ma około pół roku na zgromadzenie środków pozwalających zaspokoić roszczenia. Niektórzy jednak ten czas wykorzystują do przygotowania strategii obrony przed komornikiem, nierzadko korzystając z usług radców prawnych.

Jak Polacy zwodzą komornika – 5 najczęstszych metod

Wielu dłużników na widok komornika działa irracjonalnie – zaczyna się odgrażać, próbuje zapaść się pod ziemię lub brać funkcjonariusza na litość. Żadna z tych metod nie daje oczekiwanego rezultatu, ponieważ decyzja ma już oparcie w prawie, zaś kwestią czasu jest ściągnięcie długu. Sprytniejsi wierzyciele przyjmują jedną z dwóch strategii: albo poddają się antywindykacji, czyli procesowi żmudnego, lecz polubownego zaspokojenia roszczeń, albo decydują się na przechytrzenie komornika – czyli działanie bez gwarancji sukcesu. Jako Redakcja zdecydowanie stajemy po stronie antywindykacji, tym bardziej, że rynek pozabankowy oferuje pożyczki dla zadłużonych z komornikiem. Ci jednak, którzy decydują się na drugą z opcji, najczęściej stosują następujące metody uniknięcia windykacji:

Obniżka pensji na własne życzenie

Zgodnie z obowiązującym prawem, na rachunku bankowym podlega zajęciu tylko ta kwota, która wykracza ponad minimalną krajową. Przypomnijmy: minimalne wynagrodzenie w 2021 roku w Polsce z tytułu umowy o pracę wynosi w Polsce 2800 PLN brutto, czyli 2061,67 PLN netto. Jeśli więc ktoś otrzymuje „na rękę” 3100 PLN, to komornik będzie zajmować 1038,33 PLN każdego miesiąca. Aby do tego nie doprowadzić, pracownik sam zwraca się z prośbą do pracodawcy o sztuczne obniżenie wynagrodzenia – minimalna krajowa netto zostaje wypłacona na konto, zaś pozostała kwota trafia „pod stołem” do rąk pracownika. Działanie takie oczywiście jest nielegalne, jednak w praktyce to korzyść zarówno dla dłużnika (który skutecznie zwodzi komornika), jak i dla pracodawcy (pieniądze „pod stołem” nie są ujmowane w kosztach, więc nie trzeba od nich odprowadzać składek).

Otwarcie konta w SKOKu lub banku spółdzielczym

Przy zajęciu rachunku zdecydowana większość komorników będzie wybierać opcję ustalania numeru rachunku poprzez system OGNIVO. Alternatywa w postaci zapytania do Centralnej Informacji o Rachunkach Bankowych jest o wiele bardziej praco- i czasochłonna. Plusem tej sytuacji jest fakt, iż w systemie OGNIVO znajdują się tylko rejestry bankowe, nie ma tam natomiast kont zakładanych w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych ani też w większości banków spółdzielczych. Niektórzy dłużnicy dodatkowo „gubią trop” w taki sposób, że otwierają rachunek w banku spółdzielczym znacznie oddalonym od miejsca pracy lub zamieszkania. Część komorników po otrzymaniu negatywnego wyniku z OGNIVO stwierdzi, że nie można dokonać zajęcia na rachunku bankowym, tylko nieliczna grupa urzędników kontynuuje poszukiwania przy pomocy ręcznego zapytania do CIRB.

Zatrudnienie „na czarno”

Prawdopodobnie najpowszechniejsza metoda na przechytrzenie komornika – prosta, a zarazem niezwykle skuteczna. Podjęcie zatrudnienia bez formalnego podpisania umowy o pracę co prawda niesie ze sobą ryzyko oszustwa ze strony pracodawcy, jednak w wielu zakładach pracy brakuje pracowników, a i chętnie przyjmie się oszczędność w przypadku nieoskładkowanych wypłat. Pracujący na czarno otrzymuje gotówkę do ręki, zaś w oficjalnych rejestrach dalej funkcjonuje jako bezrobotny. To pozwala zasłaniać się przed komornikiem brakiem jakichkolwiek dochodów „na papierze”, a co za tym idzie – brakiem możliwości ściągnięcia wierzytelności. Nawet jeśli komornik podejrzewa nielegalne zatrudnienie, sam nie może nic z tym zrobić – musiałby poinformować Urząd Skarbowy o podejrzanym procederze, ten z kolei w wyniku kontroli musiałby stwierdzić fakt podjęcia pracy przez dłużnika. Teoria wygląda do spełnienia, w praktyce – nikomu się nie chce w ten sposób uganiać za dłużnikiem.

Umowy sprzedaży i upłynnienie majątku

Artykuł 300 punkt 2 kodeksu karnego zabrania jakiegokolwiek utrudniania pracy komornikowi poprzez ukrywanie, darowanie, zbywanie, uszkadzanie lub obciążanie majątku. Darowizna samochodu, mieszkania, sprzętu RTV lub AGD w momencie windykacji jest przestępstwem, jednak dokonanie tego przed rozpoczęciem działań komorniczych jest jak najbardziej legalne. Można więc wykazać się niezwykłym wyczuciem czasu i dokonać darowizny na rzecz rodziców, dzieci lub małżonki jeszcze przed informacją o komorniku. Niektórzy decydują się na o wiele bardziej ryzykowną zagrywkę w postaci spreparowanej umowy z datą wsteczną. Choć jest to metoda skuteczna, to w razie jej wykrycia i udowodnienia trzeba mieć świadomość popełnienia nie jednego, a przynajmniej dwóch przestępstw: przeciwko obrotowi gospodarczemu (utrudnianie zaspokojenia wierzyciela) oraz przeciwko wiarygodności dokumentów (od art. 270 do 277 kodeksu karnego).

Zaskarżanie wszystkiego i wszystkich

Ostatnia metoda raczej nie rozwiąże problemu istniejącego zadłużenia, ale skutecznie opóźni proces egzekucji, a być może także doprowadzi wierzyciela do szewskiej pasji na tyle, by ten zrezygnował z dochodzenia roszczeń. Zgodnie z obowiązującym prawem, każdemu dłużnikowi przysługuje złożenie skargi na komornika za pomocą specjalnego formularza. Zaskarżeniu podlegać może praktycznie każde jego działanie oraz decyzje wierzyciela, co więcej – w związku z ich działaniem można złożyć pismo lub pozew do sądu. Każdy taki dokument automatycznie blokuje działanie komornika; ten bowiem w pierwszej kolejności będzie musiał napisać uzasadnienie swoich działań, a następnie skutecznie doręczyć pismo do dłużnika. Sporządzenie takiego dokumentu i skuteczne doręczenie może zająć nawet 1,5 miesiąca, co przy 10 skargach następujących po sobie daje ponad rok czasu dłużnikowi.

Rozwiązanie polubowne – dobrowolna spłata zadłużenia

Życie przez kilka, a nawet kilkanaście lat z niezwykle drobiazgowym komornikiem czekającym na nasze potknięcie i rosnącymi kosztami komorniczymi to pasmo stresów. Sytuacji nie ułatwia wierzyciel, który będzie się kontaktować wszelkimi środkami komunikacji, co z kolei jest niezwykle uciążliwe. Nic więc dziwnego, że część osób po prostu chce naprawić swój błąd i jak najszybciej rozpocząć normalne życie na nowo. Ich decyzją jest polubowna rozmowa, uznanie długu i chęć spłaty zadłużenia w ratach pozwalających na godne funkcjonowanie. Wierzyciel widząc taką postawę z reguły godzi się na proces antywindykacji i proponuje następujące rozwiązania:

Odpracowanie długu – jeśli naszym wierzycielem jest na przykład Spółdzielnia Mieszkaniowa, Zarząd Rodzinnych Ogródków Działkowych czy inna osoba prawna, może ona zaproponować odpracowanie długu. Polega to na wykonywaniu prostych czynności, jak na przykład sprzątanie ulic, podwórek czy nieskomplikowane zadania administracyjne. Problemem jednak może być stawka za taką pracę; zgodnie z informacją z 2019 roku podaną przez portal dzielnicy Warszawa-Śródmieście stawka godzinowa takich prac wynosi 13 PLN.

Skorzystanie z pożyczki dla zadłużonych – ta opcja staje się coraz popularniejsza wśród osób, które chcą szybko zaspokoić wierzyciela i pozbyć się komornika. Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych pozwolą jak najszybciej zakończyć postępowanie komornicze, a nowe zadłużenie możliwe będzie do spłaty w rozsądnych, ustalonych przez nas ratach. Trzeba jednak mieć świadomość, że jeden dług zaspokajamy drugim długiem i w tym przypadku musimy dołożyć wszelkich starań, by nie popaść w kolejny proces egzekucyjny.

Upłynnienie części majątku na rzecz wierzyciela – choć to rozwiązanie wydaje się dość nieprawdopodobne, to dzięki swobodzie kształtowania umów możemy w ten sposób spłacić swoje zobowiązanie. Jeśli nie dysponujemy kwotą na pokrycie całości zadłużenia, to możemy zaproponować sprzedaż części posiadanych dóbr, a ich gotówkę przeznaczyć na spłatę wierzyciela. Dzięki temu nie dojdzie do aukcji komorniczej, a jednocześnie dłużnik sam zadecyduje, które składniki majątku zostaną sprzedane i za jaką kwotę.

Disclaimer

Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji i stosowania praktyk wymienionych w artykule. Redakcja super-pozyczka.pl nie popiera zaniechania spłaty swoich zobowiązań i stosowania niedozwolonych praktyk, oraz nie zachęca do unikania spłaty zadłużenia. Artykuł prezentuje jedynie najczęściej stosowane rozwiązania wśród Polaków.

Jak dogadać się z komornikiem sądowym?

Jak dogadać się z komornikiem sądowym?

Wiele osób sądzi, że windykator i komornik oznacza to samo. Faktycznie – oboje specjalizują się w odzyskiwaniu należności od dłużników. Jednak każdy z nich pojawia się na innym etapie sprawy i na odmiennych zasadach.

W momencie, gdy z firmą windykacyjną możesz dojść do polubownego porozumienia – tak z komornikiem sprawa nie jest taka prosta.

Czy komornik może…

Tak rozpoczyna się większość pytań osób, które mają problem z długami. Bo w sytuacji, gdy nie dojdzie do skutecznej windykacji to do akcji przystępuje komornik, a wraz z nim początek postępowania egzekucyjnego. Tak naprawdę jest to ostatnia deska ratunku wierzyciela, w imieniu którego egzekutor wykorzysta dosłownie każdą okazję, by ściągnąć, ile się da od dłużnika!

Czytaj także: Jak wstrzymać egzekucję komorniczą?

Dlatego każdy kto posiada kłopoty z regulowaniem zaciągniętych zobowiązań powinien wiedzieć, co może, a czego nie może komornik. Pod tym pojęciem kryje się, m.in.:

Jest to wręcz istotna wiedza, bo dłużnik może trafić na egzekutora, który skłonny będzie zabrać dosłownie wszystko – i niekoniecznie musi przyznać się przed Tobą, że nie ma do tego prawa! Może jedynie wykorzystać fakt niewiedzy i naiwności.

Warto więc wiedzieć też, kiedy dług się przedawnia! i znać art. 799 Kodeksu Cywilnego, który podkreśla, że wierzyciel w jednym wniosku może wskazać kilka sposobów egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi. Jednak spośród dostępnych możliwości powinien skorzystać, z tej najmniej uciążliwej dla spłacającego.

Jak dogadać się z komornikiem – czyli co mogę, a czego nie?

Nie ulega wątpliwości, że komornik obok polityków i kontrolerów biletów to jeden z najbardziej znienawidzonych zawodów przez Polaków. Niestety mało kto wie, że są to strażnicy państwowi, którzy wykonują jedynie wyroki sądowe.

Nie oznacza to jednak, że drobne negocjacje z egzekutorem nie są możliwe! Oczywiście, że dłużnik ma szansę na polubowne rozwiązanie sprawy – pod warunkiem, że wykazuje dobrą wolę i inicjatywę do spłaty zobowiązań.

Jeśli sam z siebie podejmujesz chęć kontaktu z komornikiem to wiedz, że w praktyce docenia on i “lubi” osoby, które dążą do spłaty długu. Nawet pomimo faktu, że zasadniczo to od wierzyciela zależy, w jaki sposób i z których składników majątkowych będzie prowadził egzekucję majątkową.

Może zdarzyć się, że wierzyciel szczególnie pragnie wylicytować samochód dłużnika – a wtedy komornik nawet, jeśli nie kierują nim złe zamiary, nie będzie miał innego wyjścia, jak spełnić żądania strony przeciwnej.

Spłata długu w ratach – czy jest możliwa?

Na wstępie musisz zdawać sobie sprawę również z tego, że komornik nie posiada żadnego obowiązku udzielania porad prawnych dłużnikom. Za to jego zadaniem jest udzielenie stronom konfliktu pouczeń, co do czynności procesowych, a także ich skutków prawnych oraz tych wynikających z zaniedbań.

W związku z tym, czy możliwa jest sposobność wynegocjowania spłaty długu w comiesięcznych ratach?

Generalnie – komornik nie posiada prawnie umocowanego obowiązku do prowadzenia negocjacji, w imieniu wierzyciela. Egzekwuje on jedynie roszczenia na dobytku dłużnika, gdy wierzyciel przedstawi prawomocny wyrok sądu. Dlatego jeśli, chodzi o wszelkie negocjacje to osoba zadłużona, takowe powinna uzgodnić bezpośrednio z wierzycielem bądź jego pełnomocnikiem.

Pamiętaj! Nie ma sensu wyczekiwać z początkiem negocjacji do wszczęcia egzekucji komorniczej! Rozłożenie długu jest zdecydowanie łatwiejsze u wierzyciela niż u komornika.

Przeczytaj: Jak napisać uzasadnienie wniosku o spłatę ratalną zadłużenia?

Powody, dla których komornik zgodzi się na negocjacje

Fakt faktem, że polubowne rozmowy z komornikiem to trudny do przebrnięcia temat – aczkolwiek możliwy do realizacji. Musisz jedynie posiadać solidne podstawy, które skłonią drugą stronę do zmiany decyzji. Pamiętaj, że wierzyciel chce odzyskać swoje pieniądze, a komornik zarobić na odzyskaniu długu.

Dlatego każdy zadłużony musi posiadać w zanadrzu umiejętności trafienia do świadomości strony przeciwnej. W jaki sposób?

Krótko mówiąc liczy się działanie, dobry plan i zdolność przekonywania. Nie wykorzystuj płaczu, bezsilności i braku pieniędzy jako główne powody kłopotów finansowych. Takim podejściem przekazujesz “piłeczkę” wierzycielowi i komornikowi.

Obmyśl plan wyjścia z długów bankowych. Więcej przeczytasz w artykule: Jak wyjść z długów bankowych? Pozwoli on na rozsądne i poukładane zaprezentowanie swoich zamierzeń na przyszłość komornikowi. Na wstępie warto zaproponować dobrowolną wpłatę i comiesięczną kwotę, którą jesteś w stanie regulować, Nie graj na czas tylko, jak najlepiej wykorzystaj “uśpioną” umiejętność przekonywania. Zwrot typu “obiecuję, oddam co do grosza” – jest dość wyświechtany i rzadko kiedy przynosi zamierzony efekt, Traktuj komornika, jak inwestora – posługując się konkretnymi i uczciwymi danymi przedstawisz siebie, w jak najlepszym świetle.

Spróbuj przekonać wierzyciela do zmiany decyzji!

W tym przypadku należy zwrócić uwagę na trzy kluczowe kwestie. Mianowicie – komornik może zdecydować się na wycofanie egzekucji, gdy:

Dłużnik wykaże, że sumy pobierane przez komornika są niewielkie – co oznacza, że możesz zobowiązać się, np. do przelewania większej kwoty niż przelewa egzekutor,

Wykażesz, że zablokowane przez komornika środki uniemożliwiają dalszą spłatę długu,

Przedstawisz argumenty, że na skutek egzekucji komorniczej Twoja sytuacja finansowa uległa znacznemu pogorszeniu, np. zagrożenie eksmisją, brak wody czy prądu. Należy udowodnić również, że podstawowe warunki zaprzepaszczają szansę na szybką spłatę zobowiązania.

Co ważne – w powyższych sytuacjach, wierzyciel w każdej chwili może ponownie skierować sprawę do komornika, gdy dłużnik pomimo zapewnień, nie wywiązał się ze swoich obietnic.

Jak spłacić kwotę, której domaga się komornik?

Co jednak, gdy wierzyciel w trybie natychmiastowym domaga się zwrotu długu? Niestety, wtedy sytuacja się komplikuje, bo komornik może przystąpić do sprzedaży i licytacji majątku zadłużonego. Na szczęście – w dużej części przypadków, wierzyciele są skłonni poczekać.

Czasem jednak sytuacja finansowa mogła się na tyle się skomplikować, że żadne rozmowy ani upadłość konsumencka nie wchodzi w grę. Dobrym sposobem jest wtedy skorzystanie z formy kredytu konsolidacyjnego.

Czytaj więcej: Kredyty konsolidacyjne dla zadłużonych.

Umożliwia on scalenie wielu zadłużeń w jedną całość, dzięki czemu masz pod kontrolą wszystkie zobowiązania. Pamiętaj, że dobra konsolidacja to taka, której raty są dużo niższe, a okres kredytowania wydłużony w czasie.

Najlepszy sposób na komornika? Nie chowaj głowy w piasek!

Zdecydowanie lepszym sposobem niż granie bezradnego dłużnika jest spłacanie zobowiązań w terminie – a w ostateczności przyznanie się przed wierzycielem do problemów finansowych i wynegocjowanie nowego terminu spłaty. Nie rozpamiętuj przeszłości i zacznij działać!

Dzięki temu zdołasz uniknąć egzekucji komorniczej i wiążących się z tym problemów. W końcu ani wierzycielowi, ani komornikowi nie zależy na upadłości Twojego dobytku. Dlatego, jeśli dotychczas nie przywiązywałeś zbytniej uwagi do swoich długów – czas to zmienić i naprawić błędy, póki masz na to szansę!

Sprawdź także:

Co robi komornik, gdy nie ma z czego ściągnąć długu?

Co robi komornik, gdy nie ma z czego ściągnąć długu?

Zadłużenie to poważna sprawa, zwłaszcza gdy narasta z dnia na dzień. Można założyć, że jeżeli dłużnik ma możliwość spłacania długu, nawet powoli – postara się to zrobić.

Jednak istnieją sytuacje, kiedy dłużnik nie posiada niczego, żadnego majątku ani dochodów, warto wiedzieć jak w takiej sytuacji działa komornik.

Czy komornicy działają skutecznie?

O komornikach słyszy się coraz więcej, nie zawsze dobrze, jednak trzeba przyznać, że liczba kancelarii komorniczych wzrasta. Dzieje się to głównie z powodu przybywania ludzi zadłużonych, mających problem ze spłatą zobowiązań w ramach pożyczek, zalegania z opłatami albo zadłużonych alimentacyjnie.

Niemal co roku przeprowadzane są badania na temat skuteczności działania komorników sądowych. W latach 90-tych była ona na poziomie 30%, co z biegiem lat stopniowo się zmieniało.

Obecnie za najlepszy wynik skuteczności komorników uważa się rok 2016, kiedy ściągalność była na poziomie ponad 12%. Trudno powiedzieć czy skuteczność w każdym kolejnym będzie wzrastała, ponieważ sytuacja dłużników wpływa na powodzenie egzekucji.

Grupy niewypłacalnych dłużników

Coraz częściej zdarza się, że dłużnik nie posiada majątku, który może zostać zajęty w ramach egzekucji komorniczej. W takiej sytuacji komornik nie może działać tak, jak zawsze przy ściąganiu zaległości na rzecz wierzyciela. Wtedy nie ma z czego ich pobierać.

Takie problematyczne sytuacje zdarzają się, kiedy dłużnik nie jest zatrudniony ani nie posiada żadnego majątku, który komornik może zająć w celu spieniężenia.

Aktualnie wyróżnia się dwie grupy dłużników powodujących takie problemy, są to:dłużnicy młodzi – nie posiadają majątku, nie posiadają pracy, bo to właśnie jej utrata stoi często za pojawieniem się zadłużenia.

Kredyty, wzięte w momencie dobrej sytuacji finansowej, w chwili utraty zatrudnienia stają się niemożliwe do spłacenia. W takiej sytuacji wielu dłużników wraca do mieszkania z rodzicami oraz żyje na ich utrzymaniu, nie posiadając własnych nieruchomości i ruchomości.

Dłużnicy, którzy nie posiadają żadnych oszczędności, mieszkanie w którym zamieszkują jest lokalem spółdzielczym, a źródłem ich utrzymania są alimenty, nie podlegające zajęciu komorniczemu.

Co jeśli komornik nie ma z czego ściągnąć długu?

Po stwierdzeniu, że nie ma możliwości zajęcia niczego na poczet długu komornik musi napisać pismo informujące do wierzyciela. Podaje się w nim informacje, że egzekucja jest bezskuteczna oraz podaje się powody takiego stanu rzeczy.

Od momentu doręczenia wierzyciel ma tydzień na przedstawienie wniosku z ewentualnymi innymi sposobami egzekucji należności. Gdy nie złoży takiego wniosku, wówczas umarza się egzekucję.

Zobacz także: Umorzenie długu – Kiedy następuje?

Dłużnik w rejestrze dłużników

Jeśli postępowanie egzekucyjne jest niemożliwe do prowadzenia i wierzyciel nie poda innych sposobów w takiej sytuacji następuje kontakt komornika z sądem. Składa on do właściwego sądu pismo (wniosek) o wprowadzenie dłużnika do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych.

Taki rejestr jest przydatny szczególnie dla osób postronnych. Gdyż zmniejsza ryzyko współpracy finansowej z osobami niewypłacalnymi. O fakcie złożenia wniosku komornik sądowy informuje również wierzyciela.

Umorzenie egzekucji komorniczej nie jest i nie powinno być pojmowane jako brak zadłużenia. Wielu dłużników tak interpretuje tę kwestię, co jest jednak błędem, gdyż dług nie jest w żaden sposób niwelowany ani zapominany. Według aktualnie funkcjonujących przepisów wierzyciel ma aż 10 lat, żeby odzyskać swoje pieniądze.

To oznacza, że wniosek o egzekucję zadłużenia może złożyć po kilku tygodniach, miesiącach albo latach. Niestety często sprawy o odzyskanie pieniędzy ciągną się nawet przez lata, gdyż im dalej od powstania zadłużenia, tym trudniej je odzyskać.

Co po umorzeniu postępowania egzekucyjnego?

Rejestr Dłużników Niewypłacalnych jest przydatny, a przede wszystkim pozwala na szybkie sprawdzenie czy dana osoba w nim figuruje. Jeśli dłużnik jest niewypłacalny, nie ma żadnego majątku, zapis w nim jest naturalnym stanem rzeczy po umorzeniu egzekucji komorniczej.

Egzekucja komornicza rozpoczyna się od złożenia komornikowi przez wierzyciela tytułu egzekucyjnego opatrzonego klauzulą wykonalności nadaną przez sąd (tytuł wykonawczy). Komornik na podstawie takiego dokumenty przystępuje do egzekucji, zawiadamiając o niej listownie dłużnika.

Celem egzekucji prowadzonej przez komornika jest ściągnięcie wierzytelności i zaspokojenie roszczeń wierzyciela. Nie zabiera więcej, niż jest to wskazane w tytule egzekucyjnym.

Gdy jednak dłużnik nie posiada żadnych ruchomości, nie ma oszczędności, ma jedynie puste konto bankowe, na które nie wpływają pieniądze, nie ma tytułu do żadnej nieruchomości, nie ma pensji ani wartościowych przedmiotów, komornik nie ma szans na ściągnięcie zadłużenia.

Oznacza to, że jedynym wyjściem ze strony komornika jest ocenić egzekucję jako bezskuteczną. Jest to wstęp do umorzenia postępowania egzekucyjnego.

Jak dochodzi do umorzenia postępowania?

Czasami trudno uwierzyć, nawet komornikom, że dłużnik nie posiada niczego, poza długami i to sięgającymi nie raz w kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.

Patrząc z boku nie brakuje im niczego: mieszkania, samochodu, zagranicznych wycieczek, rzeczy pierwszej potrzeby oraz rzeczy tylko dla rozrywki. Słowem stać ich na prowadzenie wygodnego życia.

Jest to wspomniana osobna grupa dłużników, która oficjalnie nie posiada niczego, a nieoficjalnie bardzo dużo. Są to sytuacje, kiedy wszystko jest zapisane na inne osoby. Mieszkanie na żonę, samochód na dorosłe dziecko, małżeństwo posiada rozdzielność majątkową, ewentualna firma także należy do żony, a pensja jest otrzymywana przez dłużnika „pod stołem”, czyli na czarno.

To wszystko oznacza, że oficjalnie dłużnik nie posiada niczego. Nie ma dokumentów, które potwierdzałyby jakąkolwiek jego własność, więc komornik nie może podjąć żadnych kroków, aby ściągnąć długi z majątku.

Dłużnik a pensja „pod stołem”

Osobną grupą dłużników jest rozrastająca się grupa, która na pierwszy rzut oka posiada wszystko od dużego domu po luksusowe przedmioty użytkowe. Jednak żadna z rzeczy nie należy do nich, więc komornik nie ma prawa ich zająć.

Szukasz pomocy? Wejdź na stronę kredyt dla zadłużonych!

Po jakim czasie komornik przychodzi do domu?

Pod koniec 2021 rok według danych Krajowego Rejestru Długów łączne zadłużenie Polaków widniejących na liście dłużników wynosiło aż 453,9 mln złotych. To ponad 3-krotny wzrost w porównaniu z 2013 rokiem, gdzie łączne zobowiązania dłużników wynosiły 42,39 mln zł.

Na koniec 2021 roku było aż 2,4 mln nierzetelnych dłużników. Co ciekawe liczba nieterminowych kredytobiorców między 2019 a 2021 rokiem w przedziale wiekowym 65+ wzrosła o 10% (z 231 229 do 255 409) a ich łączne zadłużenie wzrosło o 12% (z 3,88 mld do 4,35 mln).

Jak można zauważyć, coraz więcej osób ma problem ze spłatą zadłużenia. Jednakże nieterminowa spłata zobowiązania z góry nie oznacza, że od razu czeka Cię postępowanie komornicze. Tutaj dowiesz się, kiedy komornik przychodzi do domu.

Co przed przyjściem komornika? Nie ignoruj sygnałów ostrzegawczych i uchroń się przed najgorszym

Nie musisz się obawiać, że jeśli kilka dni spóźnisz się ze spłatą zobowiązania według ustalonego harmonogramu, komornik wejdzie do Twojego mieszkania. Do tego jeszcze daleka droga. Zanim o spłatę zobowiązania upomni się ta instytucja, masz możliwość skorzystania z łagodniejszych rozwiązań mających na celu egzekucję należności.

Najpierw zwróci się do Ciebie wierzyciel, wysyłać Ci monit, czyli przypomnienie, że powinieneś wywiązać się ze zobowiązania. Zwykle dzieje się to w ciągu 14 dni od dnia, w którym konieczne było uiszczenie opłaty. Na tym etapie postępowania Twój majątek będzie jeszcze bezpieczny. Dodatkowo wierzyciel może zaproponować Ci rozwiązania mające na celu spłatę zadłużenia np. karencja w spłacie kredytu, odroczenie spłat rat kapitałowo-odsetkowych. Dopiero wówczas, gdy propozycja polubownej formy załatwiania sprawy zawiedzie, kredytodawca może skierować sprawę do windykatora. W tym wypadku także nie musisz martwić się o swój majątek. Z reguły windykator kontaktuje się z dłużnikiem, aby zaproponować mu podzielenie długu na mniejsze raty.

Dopiero gdy windykator nie widzi szans na wyegzekwowanie należności lub dłużnik go konsekwentnie unika, sprawa trafia do sądu. Obawiając się zajęcia komorniczego, warto sprawdzić, ile komornik może zabrać z pensji w 2022 roku.

Kiedy komornik może wejść do domu?

Czy komornik ma prawo wejść do domu? Cała przedstawiona procedura dochodzenia spłaty zobowiązania od wierzycieli nie ma ściśle określonych ram czasowych. Kluczowe jest pozytywne nastawienie do wierzyciela i odpowiednia postawa wobec organów, który zostały zobligowane do egzekucji zadłużenia. Jeśli dogadasz się z wierzycielem lub z windykatorem na etapie postępowania windykacyjnego to spotkania z komornikiem w ogóle nie dojdzie. Trzeba jedynie zadeklarować chęć spłaty zaciągniętego zobowiązania i faktycznie zacząć je spłacać według nowych zasad.

Warto wiedzieć, że komornik może złożyć wizytę w Twoim domu, jedynie gdy zapadnie prawomocny wyrok sądowy o egzekucji zobowiązania. Od tego momentu możesz spodziewać się go w każdej chwili – nawet w ciągu kilku dni od dnia ogłoszenia wyroku w sprawie. W przeciwieństwie do windykatora oraz wierzyciela, komornik nie będzie już tak pobłażliwy i po prostu zajmie Twój majątek na poczet spłaty długu.

A więc, kiedy komornik przychodzi do domu? To, po jakim czasie komornik przychodzi do domu, będzie się różniło w zależności od indywidualnej sprawy dłużnika. Jednakże można go wstępnie oszacować. Z reguły po 30 dniach opóźnienia w spłacie pożyczki następuje wypowiedzenie umowy ze strony wierzyciela. Wtedy sprawa trafia do firmy windykacyjnej, a informacja o nieterminowej spłacie jest przekazywana do baz dłużników (BIK, KRD, BIG). Jeśli windykator w ciągu około 2 miesięcy nie zdoła wyegzekwować należności, to wtedy wszczynane jest postępowanie sądowe. Wtedy wyrok sądowy zapada bardzo szybko – zazwyczaj w ciągu kilku dni od przekazania sprawy. Prawomocny wyrok będzie się wiązał z tym, że w najbliższych dniach czeka Cię wizyta komornika. Warto dowiedzieć się, czego komornik nie może zająć z majątku.

Kiedy komornik nie może wejść do domu?

W pierwszej kolejności po wydaniu prawomocnego orzeczenia sądu komornik zajmuje konto bankowe dłużnika. Środki finansowe zawarte na rachunku, czy też w postaci gotówki są najłatwiejszym sposobem na odzyskanie pieniędzy. Komornik będzie zajmował konto tak długo, jak odzyska całe zobowiązanie wraz z wszystkimi kosztami. Jednak minimalny limit środków, jakie komornik musi zostawić na koncie – przepisy określają to jako 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięczne. Więcej w tym temacie znajdziesz tutaj: Najniższa krajowa a komornik – sprawdź, ile może zabrać.

Dopiero po bezskutecznej egzekucji pieniędzy z konta lub gdy dług sięga niebotycznej kwoty, komornik ma prawo wejść do domu. Wizytę w jego imieniu może również złożyć upoważniony asesor lub aplikant.

W praktyce komornicy rzadko składają wizytę w domu. Jest to ostateczność, gdy inne środki egzekucji długu zawiodły lub dłużnik odmawia współpracy. Najczęściej kancelaria komornicza kontaktuje się z zadłużonym na piśmie i żąda udzielenia wyjaśnień związanych z posiadanym majątkiem.

A co jeśli komornik nie ma czego zająć, a perspektywa spłaty zadłużenia okazuje się niemożliwa z osiąganych dochodów? Wtedy musisz liczyć się z tym, że komornik Cię odwiedzi. Prawo gwarantuje komornikom sądowym dużą swobodę w działaniu. W zasadzie trudno znaleźć sytuację, w której komornik nie ma prawa wejść do mieszkania i zająć mienia. Co istotne, nie ma tutaj większego znaczenia pora dnia – komornika może również złożyć wizytę w środku nocy. Zazwyczaj taka praktyka jest stosowana, gdy dłużnik konsekwentnie uchyla się przed konfrontacją i jest to w zasadzie jedyny sposób, by “złapać na gorącym uczynku” nierzetelnego dłużnika.

Co w przypadku wizyty komornika – czy da się tego uniknąć?

Jeśli komornik złoży Ci wizytę nie warto stwarzać problemów i poddać się jego czynnościom. Ten podmiot jest wyposażony w wiele uprawnień, w tym możliwość zajęcia sporej części majątku, jeśli egzekucja ze środków pieniężnych okazała się bezskuteczna.

W przypadku nie poddania się czynnościom komorniczym, komornik może wezwać policję, a koszt tej interwencji będzie musiał pokryć dłużnik. A co, w sytuacji nagminnego unikania spotkania z komornikiem? W tym wypadku komornik może wezwać ślusarza, aby ten otworzył drzwi.

Oczywiście tutaj zostały wymienione skrajne przypadki. Jednakże zastosowanie tych procedur jest możliwe, jeżeli dłużnik konsekwentnie odmawia współpracy z organami.

Warto zapoznać się naszymi innymi artykułami, które dadzą Ci gruntowną wiedzę o postępowaniu komorniczym, np. “Skąd komornik wie gdzie pracuję? 5 sposobów komorników”.

Skąd komornik wie gdzie pracuję? – Najważniejsze informacje i szczegóły

Komornicy próbują skontaktować się z pracodawcami z różnych powodów. Najczęstszym z nich jest znalezienie dłużnika, i próba kontaktu z nim. Informacja o zatrudnieniu pomaga także w procesie egzekucyjnym. Wiele dłużników nie współpracuje z komornikiem, i unika zawiadamiania go o swoim miejscu pracy, przez co komornicy muszą szukać innych rozwiązań.

Osoby mające problem z komornikiem mogą zastanawiać się, skąd ma on dostęp do informacji o ich miejscu pracy. Mimo iż możliwości nie są ograniczone to jednak źródeł, z jakich komornik może się o tym dowiedzieć, jest całkiem sporo. Specjalnie dla was opiszemy w tym artykule wszystkie metody, których używają komornicy w celu znalezienia miejsca zatrudnienia dłużnika, i rozwiejemy wasze wątpliwości w tej kwestii. Pokażemy wam także legalne sposoby na polubowne zakończenie problemów.

Wierzyciel jako podstawowe źródło informacji

Wierzyciele są w stanie przekazać komornikowi gdzie pracujemy. Mogą to zrobić zarówno ustnie, jak i pisemnie. Najczęściej informacje te zawarte są we wnioskach egzekucyjnych. Oczywiście wysłanie takiego wniosku to kwestia decyzji wierzyciela, więc to od niego zależy, czy komornik dowie się o miejscu pracy dłużnika.

Udostępnienie danych dłużnika komornikowi jest zupełnie legalne. Wierzyciel posiada potrzebne informacje zazwyczaj bezpośrednio od samego dłużnika (przykładowo, wnioski o kredyt gotówkowy mogą wymagać podania danych odnośnie zatrudnienia).

ZUS i inne organy jako narzędzie dla komornika

Komornicy mogą dowiedzieć się o miejscu pracy dłużnika od ZUS-u, wysyłając wniosek o informację. Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada informacje o wpłatach ubezpieczeniowych legalnie zatrudnionych pracowników, i jest prawnie zobowiązany do udzielenia ich komornikowi. Metoda ta działa jedynie w przypadku, gdy dłużnik pracuje na umowie, ponieważ tylko w takich przypadkach jego pracodawca odprowadza składki ZUS.

Nie tylko ZUS może pomóc komornikowi w ustaleniu miejsca pracy dłużnika. Równie użyteczny jest w takiej sytuacji Urząd Skarbowy, bądź inny podmiot zobowiązany do udzielenia informacji np. bank.

Według polskiego prawa, pracodawca który otrzymał pismo od komornika, zobowiązany jest do wstrzymania określonej części wypłaty pracownikowi, niezależnie od tego czy są to przelewy, czy też gotówka. W takiej sytuacji dobrym wyjściem dla dłużnika na otrzymanie pieniędzy są pożyczki dla zadłużonych.

Inne metody komorników

W celu uzyskania informacji o miejscu pracy, komornicy używają także innych, mniej oczywistych metod. Takimi metodami są na przykład:

Wgląd w archiwalne dane kancelarii – tyczy się to przypadków, w których dłużnik już wcześniej był przedmiotem postępowania egzekucyjnego danej kancelarii.

Uzyskanie informacji bezpośrednio u dłużnika – niektóre osoby nie mają problemu z ujawnieniem informacji o swoim miejscu pracy komornikowi, bądź robią to mimowolnie, np. podczas rozmowy z komornikiem.

Praca bez umowy, a komornik

Dłużnicy zmagający się z komornikiem mają cięższą sytuację niż osoby, których długi egzekwują firmy windykacyjne. Istnieje jednak kilka rozwiązań mogących pomóc wszystkim tym, którzy chcą poprawić swoją sytuację. Jednym z takich wyjść jest praca bez umowy, jednak wiąże się ona z możliwymi negatywnymi konsekwencjami, zarówno dla pracownika jak i pracodawcy.

Plusem pracy bez umowy jest fakt, iż komornik nie dowie się o niej. Jednak jest to tylko jedna niewielka zaleta, którą przysłania całe mnóstwo negatywnych skutków. Brak zabezpieczenia socjalnego, zerowe możliwości odszkodowania a nawet potencjalne ryzyko kary finansowej skutecznie odciągają wiele osób od pracy „na czarno” i skłaniają do szukania innych rozwiązań.

Ratunek dla dłużnika

Rozwiązaniem, które obarczone jest o wiele mniejszym ryzykiem, niż praca bez umowy, są pożyczki pozabankowe. Taki rodzaj wsparcia finansowego udzielany jest przez firmy i osoby prywatne. Jest to w pełni legalne wyjście, które w przeciwieństwie do kredytu bankowego nie ma restrykcyjnych wymagań. Nawet osoby z komornikiem i dłużnicy mają szansę na pożyczki bez zdolności kredytowej. Jest tak, ponieważ pożyczkodawcy nie traktują obecności klientów w bazach i rejestrach dłużników jako czynnik dyskwalifikujący.

Aby znaleźć dobrą i bezpieczną pożyczkę, polecamy nasz ranking pożyczek dla zadłużonych. Znajdują się w nim bezpieczne rozwiązania, którym zaufało już mnóstwo innych klientów. Wybierając pożyczkę lub chwilówkę z rankingu nasi czytelnicy mogą mieć pewność, że korzystają z najlepszych usług. Wybieranie pożyczki, która nie figuruje w rankingach może być sporym ryzykiem, a przecież dłużnicy chcą wyjść ze swoich problemów, zamiast je powiększać.

Inne sposoby na przechytrzenie komornika

Nie tylko unikanie podawania miejsca pracy jest sposobem na walkę Polaków z komornikiem. Najczęściej stosowane metody unikania odpowiedzialności w tej kwestii to:

Prośba o obniżkę pensji u pracodawcy do poziomu minimalnego wynagrodzenia. Proceder ten występuje ze względu na to, że tylko zarobki wykraczające poza minimalną krajową są objęte zajęciem przez komornika.

Upłynnienie swojego majątku na moment przed rozpoczęciem działań komorniczych.

Wyżej wspomniana praca bez umowy.

Nadużywanie możliwości składania skargi na komornika, co znacznie opóźni jego działania.

Zakładanie konta w SKOKu i banku spółdzielczym, które ma na celu uniemożliwić wykrycie konta przez system OGNIVO.

Wyjazd za granicę, który oznacza że wierzyciel musiałby uzyskać europejski tytuł wykonawczy, aby kontynuować egzekucję długu.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej szczegółów o takich metodach, polecamy nasz artykuł o tym jak przechytrzyć komornika. Nie polecamy opisanych w nich działań i zachęcamy naszych czytelników do legalnego i uczciwego postępowania, a sam tekst ma charakter czysto informacyjny.

Legalne sposoby na problemy z komornikiem

O tego typu sposobach przeczytacie w inny wpisie – jak przechytrzyć komornika. Najlepszym rozwiązaniem jest polubowne załatwienie sprawy, dogadując się z wierzycielem odnośnie swoich długów. Zazwyczaj wymaga to pójścia na pewne ustępstwa, ale za to pozwala na legalne zażegnanie problemów z komornikiem. Proces anty-windykacji może odbywać się na kilka sposobów:

skorzystanie z pożyczki dla zadłużonych z komornikiem – w tym przypadku postępowanie komornicze zostaje zakończone stosunkowo szybko i bezproblemowo. Należy jednak zachować rozsądek, aby nie wybrać pożyczki, która wpędzi nas w spiralę zadłużeń – w celu wybrania dobrej oferty polecamy ranking pożyczek online.

Upłynnienie majątku (lub jego części) na rzecz wierzyciela – będzie to wymagało od dłużnika spieniężenia posiadanych przedmiotów bądź papierów wartościowych, ale pomoże uzyskać pieniądze na spłatę zobowiązania. Pomaga to uniknąć aukcji komorniczej i wybrać, jakie składniki majątku zostaną sprzedane.

Odpracowanie długu – jeżeli wierzyciel zaproponuje nam taką formę spłaty długu, możemy na nią przystać. Zazwyczaj przez odpracowanie długu rozumiane są nieskomplikowane czynności takie jak sprzątanie bądź stosunkowo prosta praca biurowa. Stawka za taką pracę wynosi 13 złotych za godzinę, co dla wielu osób może nie być atrakcyjnym rozwiązaniem, i skłoni ich do szukania pożyczki.

Jak dogadać się z komornikiem sądowym?

Jak dogadać się z komornikiem sądowym?

Wiele osób sądzi, że windykator i komornik oznacza to samo. Faktycznie – oboje specjalizują się w odzyskiwaniu należności od dłużników. Jednak każdy z nich pojawia się na innym etapie sprawy i na odmiennych zasadach.

W momencie, gdy z firmą windykacyjną możesz dojść do polubownego porozumienia – tak z komornikiem sprawa nie jest taka prosta.

Czy komornik może…

Tak rozpoczyna się większość pytań osób, które mają problem z długami. Bo w sytuacji, gdy nie dojdzie do skutecznej windykacji to do akcji przystępuje komornik, a wraz z nim początek postępowania egzekucyjnego. Tak naprawdę jest to ostatnia deska ratunku wierzyciela, w imieniu którego egzekutor wykorzysta dosłownie każdą okazję, by ściągnąć, ile się da od dłużnika!

Czytaj także: Jak wstrzymać egzekucję komorniczą?

Dlatego każdy kto posiada kłopoty z regulowaniem zaciągniętych zobowiązań powinien wiedzieć, co może, a czego nie może komornik. Pod tym pojęciem kryje się, m.in.:

Jest to wręcz istotna wiedza, bo dłużnik może trafić na egzekutora, który skłonny będzie zabrać dosłownie wszystko – i niekoniecznie musi przyznać się przed Tobą, że nie ma do tego prawa! Może jedynie wykorzystać fakt niewiedzy i naiwności.

Warto więc wiedzieć też, kiedy dług się przedawnia! i znać art. 799 Kodeksu Cywilnego, który podkreśla, że wierzyciel w jednym wniosku może wskazać kilka sposobów egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi. Jednak spośród dostępnych możliwości powinien skorzystać, z tej najmniej uciążliwej dla spłacającego.

Jak dogadać się z komornikiem – czyli co mogę, a czego nie?

Nie ulega wątpliwości, że komornik obok polityków i kontrolerów biletów to jeden z najbardziej znienawidzonych zawodów przez Polaków. Niestety mało kto wie, że są to strażnicy państwowi, którzy wykonują jedynie wyroki sądowe.

Nie oznacza to jednak, że drobne negocjacje z egzekutorem nie są możliwe! Oczywiście, że dłużnik ma szansę na polubowne rozwiązanie sprawy – pod warunkiem, że wykazuje dobrą wolę i inicjatywę do spłaty zobowiązań.

Jeśli sam z siebie podejmujesz chęć kontaktu z komornikiem to wiedz, że w praktyce docenia on i “lubi” osoby, które dążą do spłaty długu. Nawet pomimo faktu, że zasadniczo to od wierzyciela zależy, w jaki sposób i z których składników majątkowych będzie prowadził egzekucję majątkową.

Może zdarzyć się, że wierzyciel szczególnie pragnie wylicytować samochód dłużnika – a wtedy komornik nawet, jeśli nie kierują nim złe zamiary, nie będzie miał innego wyjścia, jak spełnić żądania strony przeciwnej.

Spłata długu w ratach – czy jest możliwa?

Na wstępie musisz zdawać sobie sprawę również z tego, że komornik nie posiada żadnego obowiązku udzielania porad prawnych dłużnikom. Za to jego zadaniem jest udzielenie stronom konfliktu pouczeń, co do czynności procesowych, a także ich skutków prawnych oraz tych wynikających z zaniedbań.

W związku z tym, czy możliwa jest sposobność wynegocjowania spłaty długu w comiesięcznych ratach?

Generalnie – komornik nie posiada prawnie umocowanego obowiązku do prowadzenia negocjacji, w imieniu wierzyciela. Egzekwuje on jedynie roszczenia na dobytku dłużnika, gdy wierzyciel przedstawi prawomocny wyrok sądu. Dlatego jeśli, chodzi o wszelkie negocjacje to osoba zadłużona, takowe powinna uzgodnić bezpośrednio z wierzycielem bądź jego pełnomocnikiem.

Pamiętaj! Nie ma sensu wyczekiwać z początkiem negocjacji do wszczęcia egzekucji komorniczej! Rozłożenie długu jest zdecydowanie łatwiejsze u wierzyciela niż u komornika.

Przeczytaj: Jak napisać uzasadnienie wniosku o spłatę ratalną zadłużenia?

Powody, dla których komornik zgodzi się na negocjacje

Fakt faktem, że polubowne rozmowy z komornikiem to trudny do przebrnięcia temat – aczkolwiek możliwy do realizacji. Musisz jedynie posiadać solidne podstawy, które skłonią drugą stronę do zmiany decyzji. Pamiętaj, że wierzyciel chce odzyskać swoje pieniądze, a komornik zarobić na odzyskaniu długu.

Dlatego każdy zadłużony musi posiadać w zanadrzu umiejętności trafienia do świadomości strony przeciwnej. W jaki sposób?

Krótko mówiąc liczy się działanie, dobry plan i zdolność przekonywania. Nie wykorzystuj płaczu, bezsilności i braku pieniędzy jako główne powody kłopotów finansowych. Takim podejściem przekazujesz “piłeczkę” wierzycielowi i komornikowi.

Obmyśl plan wyjścia z długów bankowych. Więcej przeczytasz w artykule: Jak wyjść z długów bankowych? Pozwoli on na rozsądne i poukładane zaprezentowanie swoich zamierzeń na przyszłość komornikowi. Na wstępie warto zaproponować dobrowolną wpłatę i comiesięczną kwotę, którą jesteś w stanie regulować, Nie graj na czas tylko, jak najlepiej wykorzystaj “uśpioną” umiejętność przekonywania. Zwrot typu “obiecuję, oddam co do grosza” – jest dość wyświechtany i rzadko kiedy przynosi zamierzony efekt, Traktuj komornika, jak inwestora – posługując się konkretnymi i uczciwymi danymi przedstawisz siebie, w jak najlepszym świetle.

Spróbuj przekonać wierzyciela do zmiany decyzji!

W tym przypadku należy zwrócić uwagę na trzy kluczowe kwestie. Mianowicie – komornik może zdecydować się na wycofanie egzekucji, gdy:

Dłużnik wykaże, że sumy pobierane przez komornika są niewielkie – co oznacza, że możesz zobowiązać się, np. do przelewania większej kwoty niż przelewa egzekutor,

Wykażesz, że zablokowane przez komornika środki uniemożliwiają dalszą spłatę długu,

Przedstawisz argumenty, że na skutek egzekucji komorniczej Twoja sytuacja finansowa uległa znacznemu pogorszeniu, np. zagrożenie eksmisją, brak wody czy prądu. Należy udowodnić również, że podstawowe warunki zaprzepaszczają szansę na szybką spłatę zobowiązania.

Co ważne – w powyższych sytuacjach, wierzyciel w każdej chwili może ponownie skierować sprawę do komornika, gdy dłużnik pomimo zapewnień, nie wywiązał się ze swoich obietnic.

Jak spłacić kwotę, której domaga się komornik?

Co jednak, gdy wierzyciel w trybie natychmiastowym domaga się zwrotu długu? Niestety, wtedy sytuacja się komplikuje, bo komornik może przystąpić do sprzedaży i licytacji majątku zadłużonego. Na szczęście – w dużej części przypadków, wierzyciele są skłonni poczekać.

Czasem jednak sytuacja finansowa mogła się na tyle się skomplikować, że żadne rozmowy ani upadłość konsumencka nie wchodzi w grę. Dobrym sposobem jest wtedy skorzystanie z formy kredytu konsolidacyjnego.

Czytaj więcej: Kredyty konsolidacyjne dla zadłużonych.

Umożliwia on scalenie wielu zadłużeń w jedną całość, dzięki czemu masz pod kontrolą wszystkie zobowiązania. Pamiętaj, że dobra konsolidacja to taka, której raty są dużo niższe, a okres kredytowania wydłużony w czasie.

Najlepszy sposób na komornika? Nie chowaj głowy w piasek!

Zdecydowanie lepszym sposobem niż granie bezradnego dłużnika jest spłacanie zobowiązań w terminie – a w ostateczności przyznanie się przed wierzycielem do problemów finansowych i wynegocjowanie nowego terminu spłaty. Nie rozpamiętuj przeszłości i zacznij działać!

Dzięki temu zdołasz uniknąć egzekucji komorniczej i wiążących się z tym problemów. W końcu ani wierzycielowi, ani komornikowi nie zależy na upadłości Twojego dobytku. Dlatego, jeśli dotychczas nie przywiązywałeś zbytniej uwagi do swoich długów – czas to zmienić i naprawić błędy, póki masz na to szansę!

Sprawdź także:

Jak pozbyć się komornika, czyli o wycofaniu egzekucji komorniczej – Hakerzy Nieruchomośći

Długi mają to do siebie, że należy je spłacać. W przypadku problemów ze spłatą zobowiązań do sprawy może włączyć się komornik, który w mieniu wierzyciela podejmuje różne działania mające na celu ściągnięcie należności. Prawie zawsze egzekucja komornicza oznacza utrudnienia oraz wiele stresujących sytuacji. Na szczęście dłużnik może podjąć szereg działań, które mogą wyłączyć komornika lub ograniczyć dokuczliwość prowadzonych przez niego czynności. W niniejszym artykule chciałem Ci przekazać kilka rad na temat tego jak radzić sobie z komornikiem.

Zanim skupię się na konkretnych radach musisz zapamiętać jedną ważną rzecz. Komornik nie pojawia się sam od siebie a jego interwencja to wynik działań wierzyciela, który korzysta z dostępnych prawem rozwiązań. Innymi słowy – komornik jest narzędziem w ręku wierzyciela, który uznał, że nie ma innej możliwości na odzyskanie należności od dłużnika. To ważna informacja ponieważ w praktyce oznacza ona, że komornik działa na zlecenie wierzyciela, wykonuje jego instrukcje i nie może samodzielnie podjąć decyzji o zakończeniu egzekucji.

Rada 1.

Wierzyciel jest najważniejszy i tylko on może wstrzymać działanie komornika.

Rada 2.

Bezwzględnie musisz dowiedzieć się komu jesteś winny pieniądze i na czyje zlecenie działa komornik. Informacji na temat wierzyciela, kwoty będącej przedmiotem egzekucji oraz tytułu zobowiązania udzieli Ci komornik w momencie rozpoczęcia egzekucji.

Rada 3.

Całą korespondencję związaną z zadłużeniem i egzekucją komorniczą kieruj do wierzyciela, który jest stroną w sprawie. Składanie pism do komornika nie ma większego sensu ponieważ on sam nie może podjąć decyzji na temat wstrzymania egzekucji. Komornik Twoje pisma i wnioski przekazuje do wierzyciela a to zwykle trwa.

Rada 4.

Po tym jak ustalisz dane wierzyciela, kwotę wierzytelności oraz powód jej powstania zacznij negocjować. Pamiętaj, że wierzyciel ma jeden cel i chce odzyskać swoje pieniądze. Dlatego wynik negocjacji zależy od tego co masz do zaproponowania i jak opłacalne będzie to dla wierzyciela. Już na wstępie możesz zaproponować, że w przypadku wycofania komornika możesz dokonywać dobrowolnych wpłat w kwocie zabieranej przez komornika. Dla wierzyciela może to być ciekawa alternatywa ponieważ komornik za swoje usługi pobiera prowizję (więcej o kosztach komorniczych napisałem w oddzielnym artykule).

Pamiętaj, że np. wcześniejsza spłata należności może być przez Ciebie wykorzystana do umorzenia odsetek od wierzytelności głównej. Dzieje się tak ponieważ wierzyciel szybciej może odzyskać swoje środki w pełnej kwocie.

Rada 5.

Zadbaj o to aby wszystkie ustalenia z wierzycielem zostały spisane. Ustalenia pisemne są trudniejsze do podważenia i będą dla obu stron lepszym zabezpieczeniem interesów.

Rada 6.

Odwołania i reklamacje są Twoim prawem i możesz z nich skorzystać w przypadku gdy negocjacje z dłużnikiem nie powiodły się lub uważasz, że działania prowadzone w stosunku do Ciebie naruszają prawo. Wciągnięcie do sprawy Rzecznika Praw Konsumentów bardzo często powoduje, że wierzyciele instytucjonalni chętniej przystają na polubowne rozwiązanie sprawy.

Rada 7.

W przypadku braku sukcesów w negocjacjach nie poddawaj się. Postaraj się spłacić część zobowiązań i ponów negocjację. Wierzyciel widząc dobrą wolę dłużnika chętniej wykaże dobrą wolę w przypadku kolejnej próby negocjacji.

Rada 8.

Nigdy, ale to przenigdy nie unikaj wierzycieli. Bądź w częstym kontakcie z wierzycielem

i pokazuj na każdym kroku swoja dostępność i otwartość na rozwiązanie sprawy. Nigdy nie składaj obietnic bez pokrycia. Pamiętaj, że dla wierzyciela nie ma nic bardziej denerwującego niż dłużnik, który ukrywa się, unika kontaktu i kłamie.

Odwołanie egzekucji komorniczej jest możliwe. Jednak miej świadomość tego, że każda sprawa jest inna i nie zawsze wierzyciel będzie chciał współpracować. Dlatego jeżeli masz świadomość swoich zobowiązań finansowych i spodziewasz się ingerencji komornika zrób wszystko, aby do tego nie doszło. Uprzedź komornika, skontaktuj się z wierzycielem i spróbuj znaleźć rozwiązanie problemów. Brak komornika powoduje, że masz znacznie więcej możliwości rozwiązania sytuacji problematycznej (np. możesz wziąć pożyczkę na spłatę swoich zobowiązań).

Photo by Matthew Henry on Unsplash

Jak pozbyć się komornika?

Niespłacane przez dłuży czas zadłużenie, ignorowanie kolejnych wezwań do zapłaty, w końcu postępowanie i sądowy nakaz egzekucji komorniczej – tak kończy się większość spraw o niezapłacone wierzytelności wobec banków, dostawców różnego rodzaju usług czy podmiotów finansujących zakup towarów. Aby uniknąć problemów z wierzycielami, najlepiej wszystkie swoje zobowiązania regulować w terminie. Niestety, w życiu nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli, czego konsekwencją bywa narastające zadłużenie. Jeśli Twój majątek również stał się przedmiotem licytacji i szukasz sposób na to, jak pozbyć się komornika, ten tekst jest właśnie dla Ciebie.

W świetle polskiego prawa, komornik będący wykonawcą sądowego nakazu egzekucji, paradoksalnie ograniczony jest wieloma barierami. Niestety, w praktyce z ich respektowaniem bywa różnie, przez co dłużnik niejednokrotnie sam musi kontrolować sposób wykonywania egzekucji z wynagrodzenia czy składników majątku. Tzw. aktywna postawa dłużnika, przejawiająca się w deklarowaniu chęci uregulowania swoich zobowiązań zawsze będzie odbierana przez organ wykonujący nakaz egzekucyjny pozytywnie i może ułatwić dogadanie się z urzędnikiem. Nie należy jednak zapominać, że nawet w trakcie trwania postępowania egzekucyjnego, to wierzyciel posiada po swojej stronie argumenty, umożliwiające polubowne zakończenie sporu o zadłużenie, dlatego to właśnie z nim warto negocjować warunki spłaty zadłużenia, aby egzekucja komornicza była dla dłużnika jak najmniej dotkliwa.

Alimenty a komornicze zajęcie majątku

Jednym ze składników majątku osoby zadłużonej, które nie mogą być potrącone na poczet spłaty zaległych wierzytelności, są wszelkiego rodzaju świadczenia i zasiłki, a także alimenty. Oznacza to, że jeśli na rzecz dłużnika lub utrzymywanego przez niego członka rodziny przyznawane jest świadczenie alimentacyjne, to komornik nie ma prawa go zająć. Z kolei w przypadku tzw. dłużników alimentacyjnych, organ wykonawczy ma prawo do zajęcia maksymalnie 60% ich miesięcznych poborów netto, co w praktyce oznacza, że osobie zatrudnionej na umowę o pracę i uzyskującej najniższe krajowe wynagrodzenie, po potrąceniu pozostanie w portfelu nieco ponad 650 zł.

Forma zatrudnienia

Jeśli jednak nasze zadłużenie nie dotyczy zaległych alimentów, ale innych wierzytelności, np. kredytu czy zapłaty za towary lub usługi, kwota wolna od potrąceń stanowi równowartość najniższego krajowego wynagrodzenia. Oznacza to, że dłużnikom, którzy za swoją pracę otrzymują minimalne wynagrodzenie, wynoszące w 2021 roku 2800,00 zł brutto, komornik nie może zająć ani złotówki z wypłacanego przez pracodawcę dochodu. Należy jednak zdać sobie sprawę, że potrąceniom mogą podlegać różnego rodzaju dodatki do pensji, takie jak popularna trzynastka czy premia uznaniowa. Alternatywą dla części osób jest praca na czarno, czyli brak jakichkolwiek, oficjalnie wykazywanych dochodów lub pójście „na układ” z pracodawcą, który na konto przeleje jedynie najniższą krajową, a pozostałą część wypłaty wręczy pracownikowi „do ręki”. Jednocześnie zwracamy uwagę, że oba wyjścia z prawnego punktu widzenia są nielegalne i jako kancelaria antywindykacyjna, kategorycznie odradzamy tego rodzaju rozwiązania.

Ucieczka przed komornikiem za granicę

Dla wielu osób sposobem na przechytrzenie prawa i uniknięcie lub wstrzymanie postępowania egzekucyjnego jest wyjazd za granicę. W teorii, wierzyciel może ubiegać się o wystawienie europejskiego nakazu zapłaty, jednak skomplikowane procedury powodują, że bardzo niewielu z nich decyduje się na taki krok. Wyjazd za granicę może być oczywiście okazją do znalezienia lepiej płatnej pracy, która pozwoli rozwiązać problem egzekucji komorniczej, dzięki osiąganym przychodom. Wyjazd za granicę jest alternatywą dla osób niezależnych, bezdzietnych singli, którzy mogą bez dodatkowych zobowiązań zmienić miejsce zamieszkania. W praktyce, postępowanie egzekucyjne w takiej sytuacji zostaje wstrzymane z uwagi na bezskuteczność „ścigania” takiego dłużnika. Warto jednak traktować wyjazd z kraju nie jako ucieczkę, ale szansę na poprawę własnej sytuacji materialnej, która umożliwi spłatę zadłużenia.

Jak pozbyć się komornika?

Alternatywą dla wspomnianych powyżej sposobów na pozbycie się problemu i wstrzymanie nakazanego przez sąd postępowania egzekucyjnego, jest współpraca z doświadczoną kancelarią antywindykacyjną, która pomoże wypracować optymalną strategię oddłużania, wykorzystując rozwiązania i możliwości dostępne w ramach obowiązującego prawa. Kompleksowe doradztwo, negocjacje z wierzycielem, reprezentacja Klientów w postępowaniach upadłościowych – skuteczna antywindykacja może być prowadzona w oparciu o wiele dostępnych narzędzi oraz instrumentów prawnych. Współpraca z naszym biurem pozwoli wybrać te najlepiej dopasowane do indywidualnej sytuacji osoby zadłużonej i skutecznie uwolnić dłużnika ze spirali zadłużenia.

Kiedy komornik nie może ściągnąć długu?

Zadaniem komornika jest skuteczna egzekucja wierzytelności. Komornik jest funkcjonariuszem publicznym i aby ściągnąć należność może sięgnąć po zupełnie inne środki niż np. wierzyciel czy windykator. Co, jeśli jednak okaże się, że nawet komornik nie może ściągnąć długu? Kiedy mamy do czynienia z taką sytuacją? Sprawdźmy.

Kiedy komornik nie pomoże wierzycielowi?

Dla wielu wierzycieli komornik jest jedyną – ostatnią – deską ratunku. Kiedy od dłużnika nie uda się wyegzekwować pieniędzy w drodze windykacji polubownej i na drodze sądowej, pozostaje już tylko postępowanie egzekucyjne. Niestety, jeśli dłużnik spełnia poniższe warunki, szanse na odzyskanie jakichkolwiek środków w drodze egzekucji komorniczej drastycznie maleją.

Komornik nie ściągnie od dłużnika pieniędzy, jeśli:

Dłużnik nie zgromadził żadnych oszczędności na koncie bankowym.

Dłużnik nie ma żadnych cennych ruchomości ani nieruchomości oraz nie ma żadnych przedmiotów, które można spieniężyć.

Dłużnik nie pracuje i na jego konto nie wpływają środki z tytułu wykonywania umowy o pracę czy prowadzenia własnej działalności.

Dłużnik nie ma innego źródła utrzymania o stałym charakterze.

W skrajnych przypadkach te sytuacje zachodzą jednocześnie. Aby jednak skuteczność działań komornika znacząco spadła, wystarczy zaistnienie kilku z nich.

Dłużnik nie ma żadnego majątku – ale jak to możliwe?

Wierzyciele często, gdy dowiadują się, że egzekucja jest bezskuteczna, nie mogą w to uwierzyć. Przecież dłużnik musi z czegoś żyć, dlaczego więc komornik, mając do dyspozycji wszystkie środki przymusu, nie może wyegzekwować żadnych pieniędzy? Często frustrację wierzyciela wzmaga dodatkowo fakt, że wierzyciel dokładnie wie, że dłużnik w rzeczywistości ma pieniądze i wcale nie jest niewypłacalny…

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być co najmniej kilka:

Dłużnik pracuje na czarno i dlatego jego dochody są nieudokumentowane.

Dłużnik pozbył się całego swojego majątku, np. przepisał go na najbliższych (o tym, co można zrobić w takiej sytuacji, pisaliśmy w artykule Co zrobić, gdy dłużnik pozbywa się swojego majątku? ).

). Dłużnik w istocie spełnia wszystkie warunki, przez które komornik ma związane ręce – np. mieszka w mieszkaniu, które nie należy do niego i nie ma żadnego źródła zarobku, a zamiast tego utrzymuje się np. z alimentów, których komornik nie może zająć. Przypadki, w których komornik nie może niczego wyegzekwować, mimo że dłużnik nie podejmuje żadnych oszukańczych działań, także się zdarzają.

Bezskuteczna egzekucja… i co dalej?

Jeśli komornik nie może ściągnąć należności, to informuje o tym wierzyciela. W tym celu wysyła do niego pismo, w którym informuje o bezskuteczności egzekucji – czyli zaniechaniu czynności ze względu na przeszkody o charakterze trwałym. Komornik wskazuje w tym dokumencie przyczyny, dla których nie doszło do ściągnięcia należności.

Nie oznacza to jednak, że sprawa w tym momencie się kończy.

Po tym, jak wierzyciel dowie się o bezskuteczności egzekucji, może złożyć wniosek o przeprowadzenie egzekucji w inny sposób. Jeśli do tej pory komornik prowadził egzekucję np. z majątku dłużnika, to wierzyciel może zawnioskować o egzekucję np. z ruchomości pozostających we władaniu dłużnika (nie będących jego własnością).

Postępowanie egzekucyjne będzie jednak umorzone, jeśli komornik wyczerpie wszystkie możliwości. Umorzenie sprawy nie oznacza jednak umorzenia długu!

Dług nadal istnieje i wierzyciel ma nadal prawo domagać się zwrotu pieniędzy. Dodatkowo, za sprawą rosnących odsetek, kwota całkowita należności stale wzrasta.

Bezskuteczna egzekucja – możliwość ponownego wszczęcia postępowania

Umorzenie postępowania egzekucyjnego nie oznacza, że wierzyciel nie może postarać się o odzyskanie przez komornika pieniędzy ponownie. Może to zrobić w ciągu 10 lat.

Ponowne wszczęcie postępowania ma sens, ponieważ sytuacja dłużnika może zmienić się z dnia na dzień. Może np. podjąć pracę lub np. wejść w posiadanie jakichś nieruchomości czy cennych ruchomości.

Egzekucję najlepiej wszcząć ponownie w ciągu trzech lat od otrzymania postanowienia o umorzeniu postępowania. W ten sposób zapobiegamy przedawnieniu należnych odsetek (które to prze;dawniają się w terminie 3 lat).

Przykład

Pan Dariusz jest dłużnikiem Pani Elżbiety. W 2020 r. zakończyła się egzekucja, którą Pani Elżbieta wszczęła wobec Pana Dariusza – swojego byłego kontrahenta. Egzekucja okazała się bezskuteczna. Komornik nie ściągnął od Pana Dariusza żadnych należności, ponieważ nie pracował on w oparciu o umowę o pracę i utrzymywał się z otrzymywanych od byłej żony alimentów. Pan Dariusz utrzymywał też, że „była żona zabrała mu wszystko” i formalnie faktycznie nie posiadał żadnego majątku. Pani Elżbieta ostatnio zaobserwowała jednak w mediach społecznościowych, że Pan Dariusz odbywa podróże służbowe. Powinna jak najszybciej zgłosić ten fakt komornikowi i wszcząć postępowanie egzekucyjne ponownie. Jeśli Pan Dariusz utrzymywałby, że nie jest nigdzie zatrudniony, komornik o pomoc w ustaleniu tego faktu, może poprosić Powiatową Inspekcję Pracy.

Egzekucję długu można wszczynać ponownie nieograniczoną liczbę razy.

Co więcej, każdy wniosek o ponowne wszczęcie egzekucji, przerywa bieg przedawnienia. Oznacza to, że jeśli wierzyciel będzie wszczynał kolejne postępowania i będą one umarzane, a wierzyciel ponownie będzie je wszczynał, to nakaz zapłaty lub wyrok mogą teoretycznie zachowywać ważność w nieskończoność.

Sprzedaż wierzytelności – alternatywa dla jej dochodzenia

Wierzyciele, po kolejnej bezskutecznej próbie odzyskania pieniędzy z pomocą komornika, zwykle chcą spróbować odzyskać pieniądze w inny sposób. Mogą to zrobić, np. wystawiając wierzytelność na sprzedaż na giełdzie długów.

Na giełdę długów można wystawić zarówno jedną nieodzyskaną wierzytelność, jak i cały pakiet.

Istnieją firmy specjalne podmioty – firmy windykacyjne – które mogą być zainteresowane zakupem wierzytelności, w przypadku których egzekucja okazała się bezskuteczna. Największe szanse na korzystną sprzedaż mają długi, które są stosunkowo świeże. Dlatego ze sprzedażą długu, podobnie jak z windykacją, nie ma sensu zwlekać!

Sprzedaż wierzytelności na giełdzie długów nie pozwoli oczywiście odzyskać pełnej kwoty. Pozwoli jednak szybko i w stosunkowo prosty sposób odzyskać jakiekolwiek środki – w przeciwieństwie do bezskutecznej egzekucji.

Pewną, bezpieczną i popularną giełdą długów, jest giełda Vindicat.pl. Co więcej, działa ona w bardzo korzystnym dla wierzycieli modelu success fee.

Vindicat.pl – windykacja online dla wierzycieli, którzy chcą wziąć sprawy w swoje ręce

Vindicat.pl to innowacyjny system do monitoringu płatności i samodzielnej windykacji online. Pozwala skutecznie odzyskiwać pieniądze małym i średnim firmom – wygodnie, przez Internet, bez wychodzenia domu! Wystarczy założyć konto, wprowadzić dane z nieuregulowanych faktur… i już można działać. Bez zbędnych formalności, za to bezpiecznie i efektywnie.

Vindicat.pl już w standardzie zapewnia wierzycielom wszystkie niezbędne narzędzia, dzięki którym mogą bezpiecznie odzyskiwać należności.

Przy pomocy Vindicat.pl można między innymi:

Dodać dług na popularną giełdę długów . To możliwość przydatna dla wierzycieli, którzy chcą sprzedać wierzytelność, ponieważ egzekucja okazała się bezskuteczna. Skorzystać z niej mogą również ci wierzyciele, którzy chcą po prostu zmotywować klienta do szybszej zapłaty!

. To możliwość przydatna dla wierzycieli, którzy chcą sprzedać wierzytelność, ponieważ egzekucja okazała się bezskuteczna. Skorzystać z niej mogą również ci wierzyciele, którzy chcą po prostu zmotywować klienta do szybszej zapłaty! Wypróbować windykację automatyczną . System może samodzielnie przeprowadzić aż 10 czynności windykacyjnych. Może automatycznie m.in. wysyłać wezwania do zapłaty oraz dodawać długi na giełdę długów. Co więcej, za windykację automatyczną zapłacisz dopiero po odzyskaniu pieniędzy. Korzystnie, prawda? Dowiedz się więcej o tej innowacyjnej możliwości! .

. System może samodzielnie przeprowadzić aż 10 czynności windykacyjnych. Może automatycznie m.in. wysyłać wezwania do zapłaty oraz dodawać długi na giełdę długów. Co więcej, za windykację automatyczną zapłacisz dopiero po odzyskaniu pieniędzy. Korzystnie, prawda? . Skorzystać z opcji integracji z systemem księgowym online. Korzystasz z systemu do księgowości online? Świetnie się składa. Konto w Vindicat.pl można bezpiecznie połączyć z ifirmą, wFirmą, InFaktem oraz Fakturownią. Dzięki tej integracji nieopłacone faktury automatycznie trafią do Vindicat.pl. Sprawdź, dlaczego warto zintegrować swój system do księgowości online z Vindicat.pl .

Korzystasz z systemu do księgowości online? Świetnie się składa. Konto w Vindicat.pl można bezpiecznie połączyć z ifirmą, wFirmą, InFaktem oraz Fakturownią. Dzięki tej integracji nieopłacone faktury automatycznie trafią do Vindicat.pl. Sprawdź, . Monitorować płatności i umieszczać na fakturach pieczęć prewencyjną . Dzięki temu skutecznie ograniczysz ryzyko opóźnień w płatnościach.

i umieszczać na fakturach . Dzięki temu skutecznie ograniczysz ryzyko opóźnień w płatnościach. Korzystać z bazy gotowych, spersonalizowanych dokumentów windykacyjnych . Z Vindicat.pl w ciągu kilku sekund wygenerujesz m.in. wezwania do zapłaty, pozwy, e-pozwy i inne. Wszystkie pisma będą gotowe do wykorzystania, ponieważ opierają na wprowadzonych do systemu danych. Koniec z samodzielnym przygotowywaniem dokumentów!

. Z Vindicat.pl w ciągu kilku sekund wygenerujesz m.in. wezwania do zapłaty, pozwy, e-pozwy i inne. Wszystkie pisma będą gotowe do wykorzystania, ponieważ opierają na wprowadzonych do systemu danych. Koniec z samodzielnym przygotowywaniem dokumentów! Wygenerować raport o wiarygodności kontrahenta z najpopularniejszego Biura Informacji Gospodarczej – BIG InfoMonitor . Możesz także dodać własny wpis.

o wiarygodności kontrahenta z najpopularniejszego Biura Informacji Gospodarczej – . Możesz także dodać własny wpis. Przekazać sprawę stacjonarnej kancelarii windykacyjnej Vindicat – w dowolnym momencie.

Dzięki systemowi Vindicat.pl windykacja jest prosta jak nigdy wcześniej. System prowadzi wierzyciela przez każdy etap odzyskiwania pieniędzy. Pomaga też podejmować skuteczne działania zapobiegające opóźnieniom w płatnościach.

Jeśli prowadzisz małą lub średnią firmę i chcesz odzyskać kontrolę nad relacjami z klientami, którzy nie płacą na czas – Vindicat.pl to rozwiązanie dla Ciebie!

Wierzycielu, nie licz na komornika – licz na siebie!

Sytuacje, w których komornik nie może ściągnąć długu, zawsze są dla wierzycieli trudne i rozczarowujące. Niestety, zdarza się, że komornik faktycznie nie może pomóc. Właśnie dlatego już od początku warto postawić na efektywną windykację i postarać się zakończyć sprawę na etapie polubownym. Aż 93% spraw prowadzonych w systemie Vindicat.pl kończy się właśnie polubownie!

Sprawdź ofertę Vindicat.pl w modelu:

rozliczenia prowizyjnego ,

, lub abonamentowego!

FAQ:

na forum Gazeta.pl

komornik a ugoda z wierzycielem (12) Witam.Bardzo proszę Państwa o poradę.Mam trzy dość stare sprawy u komornika.Wcześniejsze spłaty były różnie,jak mieliśmy to coś wpłacaliśmy.Od dwóch lat,kiedy mamy większe dochody,regularnie przelewałam do komornika kwotę,którą z nim uzgodniłam.Teraz chcielibyśmy spłacić całość,ale dla wierzycieli.Z dwoma wierzycielami dogadaliśmy się,czekamy na pisemną ugodę,że w razie spłaty całości ich wyliczonego długu wobec nas,nie będą rościć żadnych roszczeń.Z trzecim wierzycielem,jesteśmy w trakcie ro…

kiedy komornik sądowy może zająć mieszkanie? (32) Czy za dług wysokości ok 18 tyś, komornik może zająć mieszkanie którego większej części jestem właścicielką? Jak szybko może dojść do takiego zajęcia? czy faktycznie pomimo zadeklarowanych przeze mnie spłat i tak może podjąć czynności windykacyjne? Mogę na razie wpłacać bardzo małe kwoty gdyż jestem bezrobotna…czy możliwe jest że komornik zlicytuje mieszkanie warte o wiele więcej niż mój dług i wyrzuci mnie na bruk??

Wycofanie egzekucji komorniczej a koszty komornika (8) Jak w tytule, udało mi się dogadać z wierzycielem. Wycofa egzekucję od komornika. komornik wysłał pismo do mojego pracodawcy o zajecie mojej pensji. Czy w takim układzie szefowa musi mu odpisywać ? i jakie koszty będę musiała zaplacic komornikowi ?

komornik pomocy (18) Witam, przez 8 lat siedzialam za granica, w zeszlym roku wrocilam do polski gdzie podjelam prace, (ktora zreszta juz stracilam) na pensje wszedl mi komornik za dlugi zaciagniete przed wyjazdem za granice (ponad 8 lat temu), teraz gdy nie mam pracy komornik domaga sie splaty dlugu pomimo tego ze nie mam z czego go splacac. Przed wyjazdem kwoty byly niewielkie lecz po powrocie wzrosly do kolosalnych sum. Gdy podejme jakakolwiek prace komornik zabiera 52%, o prace bardzo trudno bo moj wiek i sta…

Jak zmusić komornika…? (10) Ponad m-c temu uregulowałam swoje zadłuzenie,komornik uzyskał stosowne pismo o umorzeniu,ale do tej pory ,pomimo rozmów telef,próśb,aby wstrzymał egzekucje nie zrobił tego,obawiam się też,ze na nalezne mi pieniadze niesłusznie potrącone będe też czekała i czekała.Wiem o zażaleniu na działalnośc komorniczą,ale może jest inny sposób na zmuszenie komornika do wykonania wstrzymania niesłusznej egzekucji.

komornik za alimenty – prosze, pomozcie (37) Jestem osoba dlugotrwale bezrobotna, mam kilkuletnie dziecko i meza, ktory ma dziecko z poprzedniego zwiazku. Ostatnio mamy ogromne problemy finansowe, zaleglosci w spoldzieni, w splacaniu kredytow (m.in. hipotecznego), ciagnie sie to od wielu miesiecy i jest coraz gorzej. Ja dorabiam na czarno, w miesiacu wychodzi mi ze 300-400zl, maz pracuje dorywczo,latamy dziury w budzecie jak mozemy. Jednak maz ma zasadzone wysokie alimenty, ktorych nie daje rady splacac. Kiedys nie mial z tym problemu, …

ile tak naprawde zabiera komornik??? (8) mam pytanie, jak to faktycznie wyglada zajecie 50% wynagrodzenia. Ktos mi powiedzial, ze komornik zajmuje polowe wynagrodzenia brutto i taka kwot odejmuja od wynagrodzenia netto, tzn. jesli zarobie 3000zl brutto, to po potraceniach wychodzi kwota netto 2100zl. Polowa z 3tys to 1500zl, wiec tyle odejmuja z pensji, tzn 2100-1500??????????????????????/

zajecie konta przez komornika (22) Dziś będąc w banku dowiedziałam sie se mam komornika że wpłynęło pismo do banku dn 22.04 moje pytanie jest takie czy od 22.04 mogę wypłacać normalnie kwotę wolną od zajęcia czyli czy około 12 tys czy ta wolna kwota jest liczona od chwili założenia konta? Na konto wpływają alimenty nie mam możliwości by ex wpłacał je na poczcie. Czy dopiero po przekroczeniu kwoty tych 12 tys bede miała minusowe konto? Przepraszam za “masło maslane”ale jestem zdenerwowana. Czy zasiłek dla bezrobotnych podlega z…

Splata,a dzialania komornika (9) Od ponad 2 lat mieszkam na terenie Niemiec.Zarabiam ale zadne kokosy… W Pl pozostaly dlugi.Odezwal sie juz komornik z ktorym dogadala sie moja mama i zaoferowala splate w ratach ,na ktore oczywiscie bede dawal pieniadze. Komornik zadowolony powiedzial ze dobrze oby splacac.Zaznaczam ze nie chce uciekac od dlugu,chce splacac ale chcialbym uniknac klopotow za granica ,po wielu klopotach udalo mi sie zaczac w miare spokojnie zyc . Czy bedzie poszukiwal mnie po unii ? czy w ogole ktos ma kom…

brak majatku, co zrobi komornik (9) Co w przypadku jesli dłużnik nie ma nic wartościowego? W 2006 wzięłam kredyt 10 tys na remont, potem kredyt 3 i w międzyczasie tel na abonament. Zasxlam w ciążę urodziłam dziecko, do pracy nie wróciłam. Wynajmuje mieszkanie z dzieckiem hm.. ktoś zapyta z czego żyje alimenty na mnie i dziecko – patrz wątek poniżej plus wkrótce zasilek dla bezrobotnych. Konto w pko bp zablkowane od 3 lat kwota do spłaty tam 1800 wiec zalozylam w 2009 konto w innym banku tam jest ok. Co w sytuacji gdy nie mam wa…

pismo od komornika (13) dostałam od komornika pismo o wszczęciu egzekucji. Daje dwa tygodnie na spłatę zadłużenia lub według wskazania wierzyciela zajmie wynagrodzenie. Nie pracuję, nie mam pieniędzy na spłatę. W piśmie nie ma mowy, że do pisma trzeba się ustosunkować. Czy mam jakoś reagować?

długi męża-co może komornik??? (54) Witam.Mam poważne problemy z mężem a właściwie z jego długami.Na moje oko ma kilkadziesiąt tysięcy,ma założoną teczkę u komornika jeden dług z banku umorzył ponieważ nie umiał wyegzekwować,z drugiego banku ok.13 tysięcy -sądowy nakaz zapłaty,pożyczone pieniądze od znajomych męża z odsetkami też około 15 tysięcy także ta sprawa jest u komornika oraz inne długi za niezapłacone faktury:opał,internet.Ma także dług w Providencie ok.2300zł,chwilówka 1400zł.Nawet nie wiem czy wszystko wymieniłam,moż…

komornik-minimalna kwota zadłużenia (7) czy jest coś takiego? czy do komornika można skierować dług poniżej np 100 zł? czy jest kwota minimalna?

zajęcie zasiłku dla bezrobotnych przez komornika (14) Pytanie tendencyjne ale w morzu “fachowych” odpowiedzi sam już nie wiem co jest prawdą a co nie. Ale do rzeczy. mam ok.540 zł zasiłku dla bezrobotnych. Nie mam alimetnow itp itd. Jaka kwotę może potrącić mi komornik? dostałem dzisiaj 220 zł zasiłku po potrąceniu. czy było to zgodne z prawem czy nie?

spłata u komornika a bieg przedawnienia – pilne (7) sytuacja mniej więcej taka: na stary adres dłużnika (pod którym nie mieszka od 8 lat) 4-5 lat temu bank skierował poleconym wezwanie do zapłaty o saldzie debetowym na starym niezamkniętym przez pomyłkę koncie (koniec korzystania z konta ok. 2000 r.). Pismo nie zostało odebrane przez dłużnika. żadnych innych pism w tej sprawie, ani na stary adres ani na nowy firma windykacyjna zgłasza sprawę do e-sądu w tym roku, bez uprzedniego ostatecznego wezwania do zapłaty, przedtem przez chwilę uprawi…

komornik – straszenie niewinnego (5) Witam Poniżej znajduje się informacja jaką wysłałem do komornika (opisuje dokładnie sytuację, nazwiska i adres wymazałem): Nazywam się xxxxxxxxx i na mój adres przyszło pismo w sprawie zadłużenia Pana xxxxxx, pozwoliłem sobie je otworzyć i zaniepokoiło mnie to co jest napisane w środku, a mianowicie: cyt. “Ponadto informuję, że komornik działając na podstawie art. 814 § 1 kpc jest uprawniony do przymusowego otwarcia Pani/Pana lokalu znajdującego się w : mój adres”. Chciałbym Państwa p…

komornik uchylił zajęcie rachunku- czy mógł? (5) A więc po kolei. Podałam komornikowi nr konta do windykacji mojego dłużnika. Komornik a i owszem zajął konto. Dostalam pisemko o takowym. Za jakies 2 mieisące otrzymalam pismo nastepne o…. ponownym zajęciu konta po uchyleniu na czas misiąca chyba. Dzwonie i pytam jak to? O co chodzi? jakie uchylenie jak pozostało do spłacenia ponad polowa długo. i co słyszę? KOmornik na prośbę DŁUZNIKA uchylil zajęcie , bo ten poprosil o to i zobowiazal sie przez 2 tygodnie splacic dlug( okolo 30 tys, bo t…

Jak uprzykrzyć życie komornikowi? (33) Proste pytanie, oni nam uprzykżają a jak my mozemy im? Ciekawe czy beda odpowiedzi i porady.

czy komornik moze zabrac zasilek dla bezrobotnych (14) Mam komornika, wkrótce rejestruje sie do pup i bede pobierać zasilek. Czy komornik moze go zabrać i w jakiej cześci. W necie nie znalazłam praktycznie odpowiedzi, bo piszą różnie. Na konto wpływają alimenty syn 1500 i ja 1000- czy te moje alimenty moze zabrac

키워드에 대한 정보 sposób na komornika forum

다음은 Bing에서 sposób na komornika forum 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Zdów Ul Źródlana 54 | Cud Miłości Odcinek 54 상위 232개 답변
See also  Słownictwo Angielskie B1 Pdf | English Vocabulary Quiz - Intermediate Level (B1 - B2) | 25 Questions 상위 257개 베스트 답변

See also  Informacja O Przechowywaniu Dokumentacji Pracowniczej Wzór | Okres Przechowywania Dokumentacji Pracowniczej 124 개의 자세한 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Jak (legalnie) pozbyć się KOMORNIKA?

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Jak #(legalnie) #pozbyć #się #KOMORNIKA?


YouTube에서 sposób na komornika forum 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Jak (legalnie) pozbyć się KOMORNIKA? | sposób na komornika forum, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment