당신은 주제를 찾고 있습니까 “stowarzyszenie osób poszkodowanych przez firmy sprzedaży bezpośredniej – \”Mój Czas. Mój Biznes\”. VI Polski Dzień Sprzedaży Bezpośredniej“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 x-news 이(가) 작성한 기사에는 조회수 36회 및 좋아요 없음 개의 좋아요가 있습니다.
stowarzyszenie osób poszkodowanych przez firmy sprzedaży bezpośredniej 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 \”Mój Czas. Mój Biznes\”. VI Polski Dzień Sprzedaży Bezpośredniej – stowarzyszenie osób poszkodowanych przez firmy sprzedaży bezpośredniej 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Warszawa. 17 października obchodzony jest w Polsce Dzień Sprzedaży Bezpośredniej. Tegoroczna, szósta edycja obchodzona jest pod hasłem: „Mój Czas. Mój Biznes”.
– Z firmami sprzedaży bezpośredniej współpracuje prawie milion osób i to właśnie tym osobom poświęcone jest to święto – powiedziała Ewa Kudlińska-Pyrz, przewodnicząca zarządu Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej oraz Dyrektor Naczelny Mary Kay Polska.
Jak tłumaczy, sprzedaż bezpośrednia polega na osobistym kontakcie sprzedającego z kupującym. Bardzo ważnym elementem tego biznesu są dobre relacje z klientami.
Najczęściej sprzedawanymi w ten sposób produktami są kosmetyki, artykuły gospodarstwa domowego, suplementy diety, usługi telekomunikacyjne. odzież i galanteria.
– Od kilkunastu lat branża rośnie stabilnie. Są to wzrostu rzędu 3 do 6 procent rocznie. W ubiegłym roku było to 5 procent. W tej chwili sprzedaż szacunkowa całego sektora wyniosła ok. 3 mld 100 mln złotych – poinformował Mirosław Luboń, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej.
stowarzyszenie osób poszkodowanych przez firmy sprzedaży bezpośredniej 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Polskie Stowarzyszenie Sprzedaży Bezpośredniej
Stanowimy standardy etyczne, promujemy dobre praktyki biznesowe. Podejmujemy działania na rzecz rozwoju sprzedaży bezpośredniej.
Source: pssb.pl
Date Published: 7/5/2021
View: 3005
STOP Oszustom składa pierwsze w Polsce zawiadomienie do …
Stowarzyszenie Osób Pokrzywdzonych przez firmy Sprzedaży Bezpośredniej „Stop Oszustom” w imieniu swoich członków złożyło zawiadomienie do …
Source: naszglospoznanski.pl
Date Published: 6/28/2022
View: 1305
Stowarzyszenie osób poszkodowanych przez firmy sprzedaży …
Na pewno macie w sowim bliższym lub dalszym otoczeniu osoby które dały się nabrać na techniki manipulacyjne i kupiły garnki (lub inne …
Source: f.kafeteria.pl
Date Published: 4/5/2022
View: 9481
ecovital stowarzyszenie osób poszkodowanych opinie – Kuchnie i …
Na początku tego roku, ok. miesiąc temu dostaliśmy list od tajemniczego “Stowarzyszenia osób pokrzywdzonych przez firmy sprzedaży bezpośredniej”.
Source: forum.gazeta.pl
Date Published: 3/13/2021
View: 2995
KODEKS SPRZEDAŻY BEZPOŚREDNIEJ PSSB – Mary Kay
Celem Stowarzyszenia jest popularyzacja sprzedaży bezpośredniej i podejmowanie … który jako gospodarz zaprasza do siebie w tym celu inne jeszcze osoby, …
Source: www.marykay.pl
Date Published: 6/6/2021
View: 2919
2,7 mln zł za dwie rozmowy telefoniczne. Firmy sprzedaży …
W ubiegłym roku wartość sprzedaży bezpośredniej w Polsce wyniosła prawie 1 mld euro. Niestety, ta branża to też duża liczba firm, …
Source: wyborcza.biz
Date Published: 1/17/2022
View: 3441
Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia: kłopoty z …
Największym poszkodowanym są firmy, które działają… uczciwie. … sygnałów od osób poszkodowanych, które zgłaszają się bezpośrednio do nas” …
Source: pap-mediaroom.pl
Date Published: 8/30/2021
View: 1314
Pokazy połączone ze sprzedażą: rusza kampania, jak nie dać …
Poznaj swojego kontrahenta – to hasło akcji, którą rozpoczęły: Polskie Stowarzyszenie Sprzedaży Bezpośredniej i Federacja Konsumentów pod …
Source: polskieradio24.pl
Date Published: 5/24/2021
View: 7482
주제와 관련된 이미지 stowarzyszenie osób poszkodowanych przez firmy sprzedaży bezpośredniej
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 \”Mój Czas. Mój Biznes\”. VI Polski Dzień Sprzedaży Bezpośredniej. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 stowarzyszenie osób poszkodowanych przez firmy sprzedaży bezpośredniej
- Author: x-news
- Views: 조회수 36회
- Likes: 좋아요 없음
- Date Published: 2017. 10. 17.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=o3VPf4pbgnk
Polskie Stowarzyszenie Sprzedaży Bezpośredniej
W zeszłym roku podczas X Polskiego Dnia Sprzedaży Bezpośredniej zastanawialiśmy się jak zaplanować nieprzewidywalne. Nikt nie spodziewał się, że tak szybko znajdziemy się…
ecovital stowarzyszenie osób poszkodowanych opinie – Kuchnie i łazienki – Forum dyskusyjne
kobitka56
Witam,
wraz z mężem padliśmy ofiarą pseudo firmy ecovital, która zajmowała się sprzedawaniem garnków o super właściwościach etc. “Garnki” kupiliśmy w zeszłym roku. Na początku tego roku, ok. miesiąc temu dostaliśmy list od tajemniczego “Stowarzyszenia osób pokrzywdzonych przez firmy sprzedaży bezpośredniej”. Chciałabym zapytać czy ktoś z Was miał do czynienia z wyżej wymienionym stowarzyszeniem ? W liście który dostałam, autorzy tekstu proszą o przesłanie kwoty 150 zł na opłaty administracyjne itd, bo chcą założyć sprawę w sądzie czy coś takiego. Szukam opinii na temat “stowarzyszenia”.
Proszę o pomoc, bo nie wiem czy wysyłać im te pieniądze!!!
Pozdrawiam
Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek
KODEKS SPRZEDAŻY BEZPOŚREDNIEJ PSSB
A. POSTANOWIENIA OGÓLNE
B. ZASADY POSTĘPOWANIA Z KONSUMENTAMI
C. ZASADY POSTĘPOWANIA ZE SPRZEDAWCAMI
D. ZASADY POSTĘPOWANIA POMIĘDZY PRZEDSIĘBIORCAMI
E. PRZESTRZEGANIE POSTANOWIEŃ KODEKSU
A. POSTANOWIENIA OGÓLNE
1. Zakres regulacji
Kodeks Sprzedaży Bezpośredniej PSSB (określany dalej jako “Kodeks”) został uchwalony przez Polskie Stowarzyszenie Sprzedaży Bezpośredniej (“PSSB”) dla będących jego członkami przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie sprzedaży bezpośredniej („Przedsiębiorcy”). Kodeks reguluje stosunki między Przedsiębiorcami i Sprzedawcą a Konsumentami, a także stosunki między Przedsiębiorcą a Sprzedawcą, stosunki pomiędzy Przedsiębiorcami oraz pomiędzy Sprzedawcami. Celem Kodeksu jest podnoszenie poziomu zaspokojenia potrzeb konsumentów i ochrona ich interesów, ochrona Sprzedawcy, promocja uczciwej konkurencji w ramach wolnej przedsiębiorczości, utrwalanie pozytywnego wizerunku Przedsiębiorców w świadomości społecznej oraz ukazanie etycznego aspektu sprzedaży bezpośredniej jako działalności zarobkowej.
Powrót do spisu treści
2. Definicje
Dla potrzeb niniejszego Kodeksu użyte w nim określenia mają następujące znaczenie: “Sprzedaż Bezpośrednia” – sprzedaż wyrobów prowadzona poza siecią sklepową, bezpośrednio na rzecz Konsumenta, przez osobę prezentującą takie wyroby. Sprzedaż prowadzona jest głównie w domu Konsumenta, jego miejscu pracy lub innym miejscu poza stałymi punktami sprzedaży; powinny towarzyszyć jej wyjaśnienia Sprzedawcy i pokazy produktów; „Konsument” – osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową; “Przedsiębiorca” – podmiot gospodarczy opierający marketing swoich wyrobów, opatrzonych znakiem towarowym lub innym znakiem wyróżniającym, na systemie dystrybucyjnym polegającym na sprzedaży bezpośredniej, zrzeszony w PSSB; „System dystrybucyjny” – jakikolwiek sposób lub forma działania mająca na celu marketing produktów; “Sprzedawca” – osoba będąca członkiem systemu dystrybucyjnego Przedsiębiorcy Sprzedaży Bezpośredniej, zatrudniona przez tego Przedsiębiorcę albo działająca jako samodzielny podmiot gospodarczy w zakresie handlu lub usług na podstawie zawartej z Przedsiębiorcą umowy agencyjnej, zlecenia, franchisingu lub innej podobnej umowy; “Produkty”- wszelkie towary i usługi, zarówno materialne jak i niematerialne; “Sprzedaż” – nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi Konsumentami, prezentacje i pokazy Produktów, przyjęcie zamówienia, dostawa Produktów oraz pobranie płatności; “Sprzedaż Grupowa” – sprzedaż organizowana przez Sprzedawcę zazwyczaj w domu Konsumenta, który jako gospodarz zaprasza do siebie w tym celu inne jeszcze osoby, połączona z wyjaśnieniami i pokazem Produktów; “Formularz Zamówienia” – pisemne zamówienie, pokwitowanie lub umowa; “Rekrutacja” – każde działanie mające na celu zachęcenie innej osoby do podjęcia działalności w charakterze Sprzedawcy; “Administrator Kodeksu” – niezależna osoba, osoby bądź organ wyznaczony przez PSSB do nadzorowania przestrzegania przez Przedsiębiorców postanowień niniejszego Kodeksu i do rozwiązywania sporów i skarg, dla których podstawę stanowią przepisy Kodeksu.
Powrót do spisu treści
3. Przedsiębiorcy
Przedsiębiorcy zrzeszeni w PSSB są zobowiązani do przestrzegania postanowień Kodeksu, co stanowi warunek ich przyjęcia w poczet członków PSSB i pozostawania w stosunku członkostwa. Od Przedsiębiorców zrzeszonych w PSSB wymaga się promowania w szerokim zakresie ich przynależności do PSSB oraz zasad sprzedaży bezpośredniej zawartych w Kodeksie PSSB.
Powrót do spisu treści
4. Sprzedawcy
Przedsiębiorcy powinni poinformować o treści Kodeksu wszystkich Sprzedawców i wymagać od nich, jako warunku członkostwa w ich systemie dystrybucyjnym, przestrzegania postanowień Kodeksu.
Powrót do spisu treści
5. Wewnętrzna regulacja
Niniejszy Kodeks jest dokonaną przez Przedsiębiorców regulacją działalności w zakresie sprzedaży bezpośredniej. Kodeks nie jest prawem, ale Przedsiębiorcy są obowiązani do przestrzegania wszystkich jego postanowień, w tym zasad etyki, często przewyższających standardy określone przez obowiązujące prawo. Nieprzestrzeganie postanowień Kodeksu wykraczających poza zakres regulacji zawartej w przepisach prawa nie rodzi żadnej odpowiedzialności cywilnoprawnej. Z chwilą ustania członkostwa PSSB Przedsiębiorca przestaje być związany postanowieniami Kodeksu. Jednakże do umów lub innych zdarzeń mających miejsce w czasie, gdy Przedsiębiorca był członkiem PSSB, postanowienia Kodeksu stosuje się i po tej chwili.
Powrót do spisu treści
6. Prawo, informacje dla Konsumenta
Uznaje się, że Przedsiębiorcy i Sprzedawcy postępują zgodnie z prawem, dlatego Kodeks nie określa ich obowiązków wobec prawa. Na każde żądanie Konsumenta PSSB udzieli mu informacji o sprzedaży bezpośredniej i regulacjach prawnych jej dotyczących, w tym o uprawnieniach konsumenta jako kupującego i obowiązkach Przedsiębiorcy lub Sprzedawcy.
Powrót do spisu treści
7. Normy
Kodeks zawiera normy postępowania zgodnego z zasadami etyki dla Sprzedawców i Przedsiębiorców. Zaleca się, by Kodeks był stosowany, jako zbiór norm dla tego rodzaju działalności gospodarczej.
Powrót do spisu treści
8. Zasada eksterytorialności
Warunkiem przyjęcia w poczet i pozostawania członkiem PSSB jest przestrzeganie postanowień Kodeksu PSSB, postanowień Kodeksu Sprzedaży Bezpośredniej Światowej Federacji Stowarzyszeń Sprzedaży Bezpośredniej (WFDSA), o ile Przedsiębiorca prowadzi działalność w państwie spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i nie jest członkiem krajowego stowarzyszenia sprzedaży bezpośredniej w tym państwie, oraz postanowień Kodeksu Europejskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej (SELDIA), o ile Przedsiębiorca prowadzi działalność w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i nie jest członkiem krajowego stowarzyszenia sprzedaży bezpośredniej w tym państwie.
Powrót do spisu treści
B. ZASADY POSTĘPOWANIA Z KONSUMENTAMI
1. Niedozwolone praktyki
Sprzedawca nie może stosować wprowadzających w błąd, oszukańczych lub nieuczciwych praktyk sprzedaży.
Powrót do spisu treści
2. Przedstawianie się
Na początku prezentacji mającej na celu sprzedaż Sprzedawca powinien, nie czekając na życzenie Konsumenta, przedstawić siebie, Przedsiębiorcę, Produkty i cel swoich zabiegów. W przypadku sprzedaży grupowej Sprzedawca wyjaśnia cel spotkania wszystkim jego uczestnikom. Przed zawarciem umowy sprzedaży Sprzedawca powinien przedstawić wyjaśnienia lub zaprezentować Produkt, a także przedstawić następujące informacje: a) nazwę i adres Przedsiębiorcy, b) najważniejsze cechy oferowanego Produktu, c) cenę Produktu uwzględniającą wszelkie podatki, d) koszty dostawy (jeśli ma to zastosowanie), e) warunki płatności, warunki kredytowania, dostawy lub wykonania umowy, f) istnienie prawa do odstąpienia lub zwrotu, g) warunki gwarancji, h) szczegóły i ograniczenia dotyczące serwisu w okresie po sprzedaży.
Powrót do spisu treści
3. Wyjaśnienia i pokaz
Pokaz oferowanego Produktu i dotyczące go wyjaśnienia powinny być dokładne i wyczerpujące. Informacje dla Konsumentów powinny być przekazywane w sposób jasny i zrozumiały z uwzględnieniem zasad dobrej praktyki w transakcjach handlowych oraz zasad dotyczących ochrony szczególnych grup Konsumentów, np. małoletnich lub osób w podeszłym wieku.
Powrót do spisu treści
4. Odpowiedzi na pytania
Sprzedawca powinien udzielić dokładnych i zrozumiałych odpowiedzi na wszystkie pytania Konsumentów dotyczące Produktu i oferty.
Powrót do spisu treści
5. Formularz zamówienia
W czasie sprzedaży Sprzedawca powinien przedłożyć Konsumentowi Formularz Zamówienia. Formularz Zamówienia winien zawierać dane identyfikujące Przedsiębiorcę w szczególności nazwę (imię i nazwisko), stały adres oraz numer telefonu i Sprzedawcę (imię i nazwisko oraz podpis), a także inne informacje wymagane przez obowiązujące przepisy prawa, jak również, kiedy jest to wymagane przez przepisy, wzór umowy sprzedaży lub umowy kredytowej.
Powrót do spisu treści
6. Przyrzeczenia ustne
Sprzedawca może składać jedynie takie ustne przyrzeczenia dotyczące Produktu, do których został upoważniony przez Przedsiębiorcę.
Powrót do spisu treści
7. Odstąpienie od umowy i zwrot Produktu
Przedsiębiorcy i Sprzedawcy zapewnią, żeby każdy Formularz Zamówienia zawierał zapis umożliwiający Konsumentowi odstąpienie od umowy w terminie 14 dni od zawarcia umowy.
Powrót do spisu treści
8. Gwarancja i serwis w okresie po sprzedaży, zawiadomienie o niezgodności Produktu z umową
Warunki gwarancji a także warunki i ograniczenia serwisu w okresie po sprzedaży, nazwa i adres wykonującego obowiązki gwaranta, czas trwania gwarancji i roszczenia przysługujące Konsumentowi powinny być w jasny sposób określone w formularzu zamówienia lub towarzyszących mu dokumentach, albo w dokumentach dostarczanych razem z Produktem. W przypadku, gdy Konsument stwierdzi niezgodność Produktu z umową, zawartą z Przedsiębiorcą albo Sprzedawcą, zachowuje on uprawnienia przewidziane w przepisach dotyczących sprzedaży konsumenckiej, jeżeli zawiadomi o niezgodności, odpowiednio Przedsiębiorcę albo Sprzedawcę, w terminie trzech miesięcy od stwierdzenia niezgodności Produktu z umową.
Powrót do spisu treści
. Odpowiedzi na pytania
Sprzedawca powinien udzielić dokładnych i zrozumiałych odpowiedzi na wszystkie pytania Konsumentów dotyczące Produktu i oferty.
Powrót do spisu treści
9. Literatura
Literatura promocyjna, reklamy i ulotki nie powinny zawierać mylących lub oszukańczych opisów Produktu, stwierdzeń lub ilustracji; powinny zaś być opatrzone nazwą i adresem lub dodatkowo numerem telefonu Przedsiębiorcy lub Sprzedawcy. Wskazane materiały powinny być zgodne z postanowieniami niniejszego Kodeksu oraz przepisami dotyczącymi sprzedaży dzieciom i osobom małoletnim, w szczególności zawartymi w Dyrektywie 2005/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 maja 2005 r. dotyczącej nieuczciwych praktyk handlowych stosowanych przez przedsiębiorstwa wobec konsumentów na rynku wewnętrznym oraz zmieniającej dyrektywę Rady 84/450/EWG, dyrektywy 97/7/WE, 98/27/WE, 2002/65/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz rozporządzenie (WE) nr 2006/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady (“Dyrektywa o nieuczciwych praktykach handlowych”) i Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/13/UE z dnia 10 marca 2010 r. w sprawie koordynacji niektórych przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich dotyczących świadczenia audiowizualnych usług medialnych (dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych) lub innymi przepisami, które zmienią lub zastąpią wskazane powyżej regulacje.
Powrót do spisu treści
10. Świadectwa
Przedsiębiorcy i Sprzedawcy nie powinni powoływać się na świadectwa lub opinie niepotwierdzone, nieprawdziwe, nieaktualne albo z innych powodów nieodpowiednie, albo też nie mające związku z ofertą, bądź których użycie może wprowadzić w błąd Konsumentów.
Powrót do spisu treści
11. Porównywanie i pomawianie
Przedsiębiorcy i Sprzedawcy powinni powstrzymać się od stosowania porównań, które mogą wprowadzić w błąd i pozostają w sprzeczności z zasadami uczciwej konkurencji. Porównania powinny być dokonywane w sposób uczciwy i oparte na konkretnych faktach, w szczególności powinny być zgodne z postanowieniami Dyrektywy 2006/114/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. dotyczącej reklamy wprowadzającej w błąd i reklamy porównawczej, lub innymi przepisami, które zmienią lub zastąpią wskazaną regulację. Przedsiębiorcy i Sprzedawcy nie powinni formułować negatywnych ocen na temat działania jakiegokolwiek innego przedsiębiorcy lub Produktu ani wprost ani w sposób dorozumiany. Przedsiębiorcom i Sprzedawcom nie wolno w nieuczciwy sposób wykorzystywać opinii o innym przedsiębiorcy, jego nazwy, znaku towarowego lub produktu.
Powrót do spisu treści
12. Poszanowanie prywatności
Osobisty lub telefoniczny kontakt z Konsumentem powinien być nawiązywany w taki sposób i w takim czasie, aby nie stanowił ingerencji w sferę prywatności Konsumenta i nie był dla niego uciążliwy. Na życzenie Konsumenta Sprzedawca ma obowiązek przerwać pokaz lub prezentację Produktu. Przedsiębiorcy i Sprzedawcy powinni zapewnić odpowiednie środki w celu zapewnienia ochrony wszelkich prywatnych informacji udostępnionych przez Konsumentów lub potencjalnych Konsumentów.
Powrót do spisu treści
13. Uczciwość
Sprzedawca ma obowiązek uszanować brak doświadczenia Konsumenta, nie wolno mu nadużywać jego zaufania i wykorzystywać dla swoich celów jego wieku, choroby, umysłowej lub fizycznej niedołężności, naiwności, braku orientacji lub nieznajomości języka.
Powrót do spisu treści
14. Sprzedaż z polecenia
Przedsiębiorcy i Sprzedawcy nie mogą zachęcać do zakupu Produktu używając argumentu, że Konsument zapłaci niższą cenę lub ją odzyska, o ile zachęci inne osoby do podobnych zakupów u Sprzedawcy.
Powrót do spisu treści
15. Dostawa
Przedsiębiorcy i Sprzedawcy powinni dostarczać Konsumentowi zamówione przez niego Produkty w ustalonym terminie, najszybciej jak to możliwe, nie później jednak niż w ciągu 30 dni następujących po złożeniu przez Konsumenta zamówienia, chyba że strony ustaliły inny termin. Konsumenci powinni zostać powiadomieni jeżeli Sprzedawca lub Przedsiębiorca nie jest w stanie wykonać umowy, zwłaszcza z tego powodu, że zamówione Produkty są niedostępne. W takiej sytuacji Konsument powinien otrzymać jak najszybciej zwrot wszelkich kwot, które wpłacił, jednakże w każdym przypadku nie później niż w ciągu 30 dni od daty otrzymania przez Przedsiębiorcę oświadczenia o odstąpieniu.
Powrót do spisu treści
C. ZASADY POSTĘPOWANIA ZE SPRZEDAWCAMI
1. Przestrzeganie przez Sprzedawców postanowień Kodeksu
Przedsiębiorcy są zobowiązani wymagać od Sprzedawców, jako warunku członkostwa w ich systemie dystrybucyjnym, aby przestrzegali postanowień Kodeksu lub innego zbioru zasad postępowania obowiązującego u danego Przedsiębiorcy, spełniającego wymogi wynikające z Kodeksu.
Powrót do spisu treści
2. Rekrutacja
Przedsiębiorcy i Sprzedawcy nie powinni stosować mogących wprowadzić w błąd, oszukańczych lub nieuczciwych praktyk rekrutacyjnych w kontaktach ze Sprzedawcami lub potencjalnymi Sprzedawcami.
Powrót do spisu treści
3. Informacje dotyczące prowadzenia działalności
Informacje udzielane przez Przedsiębiorcę Sprzedawcom i potencjalnym Sprzedawcom dotyczące możliwości zarobkowych i innych korzyści oraz związanych z nimi praw i obowiązków powinny być prawdziwe, dokładne i wyczerpujące oraz podawane w rzetelny i uczciwy sposób. Przedsiębiorcy nie powinni powoływać się wobec potencjalnych Sprzedawców na żadne niesprawdzalne okoliczności, ani składać obietnic, które nie mogą być dotrzymane.
4. Odstąpienie od umowy
Informacje udzielane przez Przedsiębiorcę Sprzedawcom i potencjalnym Sprzedawcom dotyczące możliwości zarobkowych i innych korzyści oraz związanych z nimi praw i obowiązków powinny być prawdziwe, dokładne i wyczerpujące oraz podawane w rzetelny i uczciwy sposób. Przedsiębiorcy nie powinni powoływać się wobec potencjalnych Sprzedawców na żadne niesprawdzalne okoliczności, ani składać obietnic, które nie mogą być dotrzymane.
5. Prawo do wynagrodzenia
Przedsiębiorcy i Sprzedawcy nie powinni w nierzetelny sposób przedstawiać rzeczywistych lub możliwych do uzyskania zarobków Sprzedawców. Jakiekolwiek oświadczenia dotyczące wynagrodzeń lub sprzedaży powinny być oparte na udokumentowanych faktach.
Powrót do spisu treści
6. Stosunki wzajemne
Przedsiębiorcy powinni zawrzeć ze swymi Sprzedawcami pisemne porozumienie zawierające wszystkie istotne postanowienia regulujące stosunki pomiędzy Sprzedawcą a Przedsiębiorcą albo też przedłożyć im oświadczenie w formie pisemnej lub oświadczenie utrwalone na papierze lub na innym trwałym nośniku zawierające takie postanowienia. Przedsiębiorcy powinni poinformować Sprzedawców o ich obowiązkach wynikających z przepisów prawa, a zwłaszcza o obowiązku uzyskania zaświadczenia o dokonaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, rejestracji w odpowiednim urzędzie skarbowym, uiszczania podatków i opłat z tytułu ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.
Powrót do spisu treści
7. Opłata
Nie należy żądać od Sprzedawców lub potencjalnych Sprzedawców nadmiernie wysokich opłat wstępnych, opłat za materiały promocyjne oraz wszelkich innych opłat związanych wyłącznie z prawem uczestnictwa w działalności. Wysokość wszelkiego rodzaju opłat powinna być uzasadniona. Przedsiębiorcy i Sprzedawcy uznają za zakazane i zobowiązują się nie stosować praktyk, polegających na tym, że Sprzedawca wnosi opłatę za przystąpienie do Systemu dystrybucyjnego Przedsiębiorcy i uzyskuje zarobki z opłat pobieranych od kolejnych Sprzedawców, których wprowadził do tego Systemu dystrybucyjnego.
Powrót do spisu treści
8. Wypowiedzenie umowy
W przypadku rozwiązania stosunku prawnego łączącego Przedsiębiorcę ze Sprzedawcą na skutek wypowiedzenia przez Sprzedawcę, Przedsiębiorca powinien odkupić od Sprzedawcy, za co najmniej 90 % ceny zakupu, nadające się do sprzedaży Produkty, materiały informacyjno-instruktażowe, próbki Produktów lub zestawy prezentacyjne, zakupione u Przedsiębiorcy w ciągu 12 miesięcy poprzedzających datę złożenia wypowiedzenia, pomniejszając tę cenę o wynagrodzenie uzyskane przez Sprzedawcę w związku z zakupem tych zwracanych Produktów. Przedsiębiorca nie ma jednak obowiązku odkupienia Produktów, materiałów informacyjno-instruktażowych, próbek Produktów ani zestawów prezentacyjnych, jeśli nie są w stanie pierwotnym, to jest nie są nowe i nieużywane.
Powrót do spisu treści
9. Zapasy
Przedsiębiorcy nie powinni wymagać od Sprzedawców, aby kupowali Produkty w nadmiernych ilościach, ani zachęcać ich do tego. Przy określaniu właściwej ilości Produktów należy wziąć pod uwagę: stosunek zapasów do realnych możliwości sprzedaży, konkurencyjność produktu, warunki rynkowe oraz politykę Przedsiębiorcy w zakresie możliwości zwrotu przez Konsumenta produktu i odzyskania zapłaconej ceny.
Powrót do spisu treści
10. Wynagrodzenie i rachunki
Przedsiębiorcy powinni przedstawiać Sprzedawcom okresowe rozliczenia uwzględniające sprzedaż, zakupy, wynagrodzenia, prowizje, premie, upusty i inne odpowiednie dane zgodnie z ustaleniami poczynionymi między Przedsiębiorcą a Sprzedawcą. Wszelkie wymagalne należności winny zostać wypłacone, a wstrzymanie wypłaty bez uzasadnienia jest niedopuszczalne.
Powrót do spisu treści
11. Szkolenie
Przedsiębiorcy powinni zapewnić odpowiednie szkolenie Sprzedawców, tak aby w swojej działalności postępowali zgodnie z zasadami zawartymi w Kodeksie, w tym z zasadami etyki. Przedsiębiorcy powinni udostępniać Sprzedawcom informacje o obowiązujących kodeksach etycznych, produktach oraz rynku, na którym produkty są rozprowadzane. Szkolenie powinno być prowadzone za pomocą podręczników, przewodników, materiałów audiowizualnych albo w formie sesji szkoleniowych.
12. Inne materiały
Przedsiębiorcy powinni zakazać Sprzedawcom posługiwania się wszelkimi materiałami, które są niezgodne z zasadami i procedurami lub innymi wewnętrznymi regulacjami Przedsiębiorcy. Sprzedawca, który sprzedaje zaakceptowane przez Przedsiębiorcę materiały szkoleniowe lub promocyjne, niezależnie czy w formie drukowanej czy elektronicznej, powinien: (i) wykorzystywać wyłącznie materiały zgodne z zasadami, których przestrzega Przedsiębiorca, (ii) powstrzymywać się od stosowania wymogu zakupu takich materiałów wspierających sprzedaż przez Sprzedawców z jego linii podporządkowanej, (iii) dostarczać materiały wspierające sprzedaż w uzasadnionych przypadkach i po rozsądnej cenie, odpowiednio do podobnych materiałów ogólnie dostępnych na rynku, oraz (iv) przedstawiać na piśmie zasady zwrotu produktów na takich samych warunkach jak zasady zwrotu przedstawiane Sprzedawcy przez Przedsiębiorcę. Przedsiębiorcy powinni podjąć właściwe i uzasadnione działania w celu zapewnienia zgodności materiałów wsparcia sprzedaży wytwarzanych przez Sprzedawcę z postanowieniami Kodeksu PSSB. Takie same działania powinny zostać podjęte przez Przedsiębiorców w celu zapewnienia, aby materiały te nie zawierały wprowadzających w błąd lub oszukańczych treści.
Powrót do spisu treści
D. ZASADY POSTĘPOWANIA POMIĘDZY PRZEDSIĘBIORCAMI
1. Zasada nadrzędna
Od Przedsiębiorców zrzeszonych w PSSB wymaga się, by postępowali w stosunku do siebie w sposób uczciwy.
Powrót do spisu treści
2. Pozyskiwanie Sprzedawców innych Przedsiębiorców
Przedsiębiorcy i Sprzedawcy nie mogą zachęcać Sprzedawców innego Przedsiębiorcy, ani czynić jakichkolwiek innych zabiegów w celu pozyskania ich dla siebie lub swojego Przedsiębiorcy.
Powrót do spisu treści
3. Pomawianie
Przedsiębiorcy nie powinni formułować negatywnych ocen na temat Produktów innego Przedsiębiorcy, jego systemu sprzedaży lub marketingu albo jakichkolwiek innych charakterystycznych elementów tworzących wizerunek tego Przedsiębiorcy. Przedsiębiorcy nie mogą akceptować takich zachowań Sprzedawców działających w ich organizacjach.
E. PRZESTRZEGANIE POSTANOWIEŃ KODEKSU
1. Odpowiedzialność Przedsiębiorców
Za przestrzeganie postanowień Kodeksu odpowiedzialny jest przede wszystkim każdy Przedsiębiorca. W wypadku naruszenia jakiegokolwiek postanowienia Kodeksu, Przedsiębiorca ma obowiązek podjęcia odpowiednich działań w celu zaspokojenia roszczeń poszkodowanego. Każdy Przedsiębiorca będący członkiem PSSB lub kandydujący do PSSB jest odpowiedzialny za wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za przestrzeganie Kodeksu PSSB („Osoba Odpowiedzialna za Przestrzeganie Kodeksu”). Osoba Odpowiedzialna za Przestrzeganie Kodeksu odpowiada za zapewnienie zgodności postępowania Przedsiębiorcy z Kodeksem i udzielanie odpowiedzi na pytania Krajowego Administratora Kodeksu. Osoba Odpowiedzialna za Przestrzeganie Kodeksu będzie ponadto odpowiedzialna u danego Przedsiębiorcy za kontakty ze Sprzedawcami, pracownikami Przedsiębiorcy, konsumentami i opinią publiczną w sprawach dotyczących Kodeksu PSSB.
Powrót do spisu treści
2. Odpowiedzialność PSSB
PSSB wyznaczy osobę odpowiedzialną za rozpatrywanie skarg. PSSB podejmie wszelkie odpowiednie działania w celu załatwienia skarg Konsumentów, Sprzedawców lub Przedsiębiorców.
Powrót do spisu treści
3. Krajowy Administrator Kodeksu
PSSB powierza pełnienie funkcji Krajowych Administratorów Kodeksu adwokatom lub radcom prawnym. Obecnie funkcję tę pełnią: adwokat Maciej Łaszczuk i adwokat dr Andrzej Zbroja. Krajowi Administratorzy Kodeksu będą nadzorowali przestrzeganie Kodeksu przez Przedsiębiorców oraz rozstrzygali wszelkie niezałatwione skargi Konsumentów i Sprzedawców oparte na postanowieniach Kodeksu. Adresy Krajowych Administratorów Kodeksu dostępne są w siedzibie oraz na stronie internetowej PSSB.
Powrót do spisu treści
4. Działania
Działania podejmowane przez Przedsiębiorców, PSSB lub Administratorów Kodeksu mogą mieć formę decyzji nakazującej unieważnienie zamówienia, zwrot zakupionych towarów i zapłaconej ceny lub inną odpowiednią formę włącznie z ostrzeżeniem Przedsiębiorcy lub Sprzedawcy, unieważnieniem lub rozwiązaniem stosunku prawnego łączącego Sprzedawcę z Przedsiębiorcą, pozbawieniem Przedsiębiorcy członkostwa w PSSB i podaniem do publicznej wiadomości takich działań i sankcji.
Powrót do spisu treści
5. Rozpatrywanie skarg
Przedsiębiorcy, PSSB oraz Administratorzy Kodeksu określą tryb postępowania w sprawach skarg oraz zapewnią, aby w każdym wypadku wpłynięcie skargi zostało bezzwłocznie potwierdzone. Rozstrzygnięcie każdej sprawy powinno nastąpić w rozsądnym terminie. Konsument nie ponosi żadnych opłat za rozpatrywanie jego skargi.
Powrót do spisu treści
6. Skargi Przedsiębiorców
Skargi Przedsiębiorcy na innego Przedsiębiorcę lub na PSSB będą rozpatrywane przez Administratorów Kodeksu lub przez niezależnego arbitra. Szczegółowy tryb postępowania określi PSSB.
Powrót do spisu treści
7. Publikacja
PSSB opublikuje Kodeks i upowszechni go w najszerszym możliwym zakresie. Odpisy Kodeksu będą wydawane bezpłatnie każdemu zainteresowanemu.
Data publikacji
15 czerwca 1970
Zmodyfikowany
przez Zarząd PSSB
15 września 2009
Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia: kłopoty z delegowaniem opiekunów do Niemiec
Agencje pracy delegujące opiekunki do Niemiec po pandemii mają kolejny problem: nielegalnie wysyłani do opieki w Niemczech Ukraińcy. Nieuczciwi pośrednicy ignorują prawo i nie informują ich o grożącej im utracie świadczeń i prawa do legalnego pobytu w Polsce. Największym poszkodowanym są firmy, które działają… uczciwie.
W ankiecie, jaką przeprowadziła wśród swoich członków Sekcja Agencji Opieki (SAO) Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia (SAZ), największej w Polsce organizacji zrzeszającej agencje specjalizujące się w usługach HR, na pytanie o status działalności w świetle obecnych stosunków naszego kraju z UE, większość firm odpowiedziała „Nasza działalność jest zagrożona” lub „Wcześniej czuliśmy się pewniej”.
Część firm mówi wręcz o kryzysie, którego główną przyczyną nie jest bynajmniej inflacja, ale pogarszające się relacje z krajami partnerskimi, skutki pandemii oraz kwestia uchodźców z Ukrainy, którzy są „delegowani” przez nieuczciwe polskie firmy do pracy w Niemczech bez wizy Vander Elst.
„Nie znamy dokładnej skali procederu, bo firmy działające w ten sposób albo nie rejestrują się, albo po kilku miesiącach znikają z rynku, żeby uciec od odpowiedzialności. Wiemy natomiast, że skala jest duża, bo wiele z agencji, które zrzesza SAZ, sygnalizuje kłopoty spowodowane zaniżaniem cen usług przez nielegalną konkurencję” – mówi Krzysztof Jakubowski, prezes Stowarzyszenia.
„Mamy też bardzo wiele sygnałów od osób poszkodowanych, które zgłaszają się bezpośrednio do nas” – dodaje Anna Bals, koordynatorka biura SAZ.
Zdaniem adwokat Joanny Torbé-Jacko, specjalizującej się w tematyce delegowania pracowników, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych z kancelarii Joanna Torbé-Jacko & Partnerzy, obywatele Ukrainy, którzy są wysyłani do pracy w Niemczech w charakterze opiekunów są najczęściej wprowadzani w błąd. I to zarówno przez polskie firmy, jak i niemieckich pośredników, którzy doskonale wiedzą, że wydawane na podstawie specustawy przygotowanej w związku z wojną na Ukrainie formularze A1 nie uprawniają do wyjazdu do pracy w Niemczech z polską firmą.
„Do rozstrzygnięcia tej kwestii potrzebna jest skomplikowana analiza prawa, tak polskiego i niemieckiego jak i międzynarodowego – mówi adw. Joanna Torbé-Jacko. – Firmy zachęcające cudzoziemców do wyjazdu zdają sobie sprawę, że osoba bez wykształcenia prawniczego nie jest w stanie tego zrobić. A zatrudniani cudzoziemcy, po prostu ufają, że jeśli polski podmiot składa zapewnienie, że praca będzie legalna, to tak będzie”.
Tymczasem każdej z nich już od pierwszego dnia pobytu w Niemczech grożą sankcje za nielegalny pobyt, włącznie z wydaleniem z Niemiec, czasem też wpisaniem do Systemu Informacyjnego Schengen. Co więcej, jeśli wyjadą na dłużej niż miesiąc, tracą prawa do świadczeń w Polsce, a jeśli będą je pobierać po powrocie mogą, zostać wezwane przez polski ZUS do zwrotu pieniędzy lub nawet odpowiedzialności karnej za wyłudzanie tych świadczeń”.
Jak zatem opiekunowie z Ukrainy mogą sprawdzić, czy oferowana w Niemczech praca będzie legalna?
„Wystarczy zadać pracodawcy jedno pytanie: >>Czy otrzymam wizę Vander Elst<<. Jeśli odpowiedź brzmi >>nie<<, to znaczy, że firma nie deleguje cudzoziemca legalnie” - wyjaśnia adwokat. „Szkopuł nagłaśnianego przez SAZ problemu, który ma charakter nielegalnego transferu ludzi, tkwi w tym, że niemiecka ambasada odmawia wydawania wiz Vander Elst. Wystarczyłoby, żeby ambasada niemiecka wydawała wizę po przedłożeniu pełnej wymaganej dokumentacji, ewentualnie zweryfikowała, czy podmiot ubiegający się o wizę działa legalnie - mówi Krzysztof Jakubowski. - Niestety, mimo wielokrotnych prób kontaktu, ambasada Niemiec mówi: żeby delegować legalnie, potrzebujecie wizy, a kiedy o nią wystąpimy, odpowiada >>nie wydamy<<. Bez żadnego uzasadnienia”. Zdaniem adw. Joanny Torbé-Jacko zmiana tej sytuacji wymaga współpracy urzędów: ZUS, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz MSWiA. Jak informuje zarząd SAZ, które próbuje rozmawiać z politykami i wskazywać na problem, zainteresowanie nim jest niewielkie. Źródło: Badanie ankietowe przeprowadzone przez Sekcję Agencji Zatrudnienia Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. Źródło informacji: Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia
Pokazy połączone ze sprzedażą: rusza kampania, jak nie dać się oskubać
Kampania edukacyjna skierowana jest do firm wynajmujących sale na takie spotkania/pokazy. Najczęściej odbywają się one w wynajętych salach w hotelach, restauracjach, domach weselnych, ale także w sanatoriach, a nawet szkołach czy szpitalach.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zebrał dane o ok. 500 takich pokazach w samym tylko woj. łódzkim i ponad 300 w dolnośląskim. Ale to tylko niewielki procent pokazów, które się w rzeczywistości odbywają.
Pokazy paraproduktów i parausług
W kraju każdego dnia odbywa się kilkadziesiąt pokazów, na których dochodzi do sprzedaży różnych produktów. UOKiK ma informacje o ponad 120 firmach organizujących pokazy, podczas których konsumenci mogą być poddawani nieuczciwym praktykom handlowym. Urząd na różne sposoby walczy z tym zjawiskiem. W 2018 r. prowadził ponad 40 postępowań wobec przedsiębiorców sprzedających produkty lub usługi na pokazach.
– Właściwie każde takie spotkanie kończy się tym, że ktoś wychodzi z czymś, czego w normalnych warunkach nie chciałby zakupić. To mogą być np. cudowne materace czy koce, czy też usługi paramedyczne, np. takie niby assistance medyczne, które mają ułatwić dostęp do lekarza, a w praktyce nie są warte tej ceny. Dodatkowo najczęściej się okazuje, że nie gwarantują one jakiegokolwiek dostępu do lekarzy, czy do obiecywanych działań rehabilitacyjnych. Działa to w ten sposób, że przez pierwszy tydzień po wykupieniu można się gdzieś udać i skorzystać z jakiś usług, a w następnym już umówienie się jest niemożliwe. I parę tysięcy złotych poszło z dymem – tłumaczy gość Jedynki Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Prosty schemat oszustwa
Schemat w standardowym przypadku wygląda następująco. Dzwoni telefon, odbieramy i przesympatyczna osoba zaprasza nas na spotkanie, zazwyczaj do jakiejś reprezentacyjnej sali czy to widowiskowej, czy bankietowej. Na tej sali jest zazwyczaj bardzo dużo osób i tam zaczyna się pokaz.
– Są np. prezentowane artykuły gospodarstwa domowego, czy usługi medyczne, a sprzedawcy używają swoich technik sprzedażowych po to, aby jak najbardziej zachęcić konsumenta do zakupu. Zaproszeni, czasami niemal zauroczeni sprzedawcą i całą otoczką pokazu, decydują się na kupno, jest podpisywana umowa sprzedaży. I w związku z tą umową bardzo często jest też zawierana umowa o kredyt konsumencki. Ponieważ to nie są tanie produkty czy usługi, zazwyczaj to kwota od kilku do kilkunastu tysięcy złotych – tłumaczy gość PR 24 Mateusz Sokołowski z Federacji Konsumentów.
Jedną z takich technik sprzedażowych związanych z pokazami jest to, że zawsze na danego konsumenta pada szczęśliwy traf i otrzymuje jakiś prezent, albo został wylosowany i obdarowany gadżetami, które i tak wpisane są w specyfikację umowy i koszty.
– A sprzedawca mówi mu o tym, że dzięki temu, że został wylosowany, ma dzisiaj okazję i może w specjalnej cenie coś kupić. Praktyki nieuczciwe, które przy tym występują, czyli niwelowanie umów, nieinformowanie o prawie do odstąpienia, albo mylne informowanie o prawie do odstąpienia powodują, że konsument zostaje z tą umową kredytową, sprzedaży i musi ją spłacić, jeżeli uciekły mu terminy np. wypowiedzenia, odstąpienia – dodaje gość Polskiego Radia 24.
Oszukańcze praktyki handlowe
Do najczęściej zgłaszanych nieuczciwych praktyk rynkowych należy głównie brak informacji na temat celu handlowego takiego spotkania. Konsumenci zapraszani są czy to listownie, czy telefonicznie na spotkania, pod przykrywką jakiegoś innego tematu, a na spotkaniu odbywa się sprzedaż.
– Czyli nie są informowaniu o celach handlowych tego spotkania. Również podczas podpisywania umów nie są informowani o prawach konsumenta, m.in. o prawie do odstąpienia od umowy, nie są informowani o tym, że zawierają umowę kredytową na kredyt konsumencki związany z taką sprzedażą. Zdarzają się także przypadki, kiedy konsumenci nie zdają sobie sprawy z jaką firmą podpisali umowę. Ponieważ nie są wydawane im pełne dokumentacje, ze wszystkimi załącznikami – podkreśla gość PR 24, Mateusz Sokołowski z Federacji Konsumentów.
Ostatnio najczęściej oszukańcze praktyki polegają na zaproszeniu na bezpłatne badania.
– Już na miejscu są wykonywane jakieś czynności raczej paramedyczne czy szarlatańsko-medyczne typu zakładanie pierścieni na palce, trzymanie metalowego pręta i to umożliwia „diagnozę” wielu chorób. Natomiast takie badanie nie ma żadnej wartości, bo gdyby rzeczywiście ten używany przyrząd miał takie właściwości diagnozy, to jego właściciel powinien dostać Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny… A nie prezentować go np. w salach hotelowych, i w pogoni za zyskiem przekonywać do niego polskich emerytów – ocenia Marek Niechciał.
Nie bądź wspólnikiem oszustwa
Do takich nieprawidłowości jednak ciągle dochodzi i stąd akcja – „Poznaj swojego kontrahenta”.
– Niektóre sytuacje można rozwiązywać na drodze ustawowej. Czyli mamy jakiś problem, jest zmiana prawa. Ale można też korzystać z tego, że jest samoorganizacja społeczeństwa. I w tym przypadku Polskie Stowarzyszenie Sprzedaży Bezpośredniej, chcąc dbać o wizerunek branży, będzie starało się dotrzeć z tym przekazem do hoteli, restauracji, właścicieli innych sal, tak aby przed wynajęciem sali, na której zarobią kilkaset złotych sprawdzali komu ją wynajmują. I czy ten, który chce ją wynająć, działa etycznie, czyli czy właściciel chce brać udział w ewentualnym działaniu nieetycznym – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.
Celem tej kampanii jest, aby właściciele sali zastanowili się, czy dla ich wizerunku korzystne jest uczestniczenie w wydarzeniu, gdzie są poszkodowani, którzy ponoszą straty finansowe i często są to np. emeryci.
– Dlatego warto pomyśleć, zanim dojdzie do wynajmu sali – dodaje Prezes UOKiK.
Te wynajmowane sale to nie tylko hotele, ale także inne obiekty użyteczności publicznej jak sanatoria, restauracje, domy weselne, szkoły czy szpitale, a nawet sale parafialne. Stąd też nikt się nie spodziewa, że tam zostanie oszukany.
– Dlatego jeszcze raz apelujemy do właścicieli sal, żeby się zastanowili, czy na pewno chcą mieć taki wizerunek związany z oszukiwaniem osób i to na wiele tysięcy złotych – podkreśla Marek Niechciał.
Edukacja wynajmujących
Pierwsza odsłona kampanii ma na celu edukację środowiska hotelarskiego i restauracyjnego, bo to w ich pomieszczeniach najczęściej odbywają się tego typu przedsięwzięcia. W dalszej kolejności są szkoły i sanatoria. I to do nich będą trafiały ulotki, materiały informacyjne o tym, na co uważać i jak sprawdzać, z kim mamy do czynienia.
– Każda instytucja chce mieć zysk, więc oczywiście wynajem sali jest takim zyskiem. Ale z drugiej strony musimy uświadomić tym ludziom, a oni nie mają takiej świadomości, że wynajmując salę nierzetelnym firmom tak naprawdę uczestniczą w procederze, który jest przynajmniej nieetyczny i niemoralny. A bardzo często jest po prostu wykroczeniem. Taka świadomość, jeśli będzie powszechna, pozwoli ograniczyć ten proceder –
uważa Mirosław Luboń, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej.
Potrzebne są nowe przepisy
Na pewno konieczne jest uporządkowanie legislacyjne tego sektora. Jest propozycja, aby np. seniorzy mieli więcej czasu na odstąpienie od umowy niż obecne ustawowe 14 dni. Inna propozycja, to rejestrowanie wideo każdej prezentacji poza siedzibą przedsiębiorstwa.
– Część można zmienić, a część nie. Akurat te 14 dni jest wymogiem ogólnoeuropejskim i niestety nie można go zmienić, zróżnicować ze względu na wiek, na wartość, czy dlatego, że nie wszystko można sprawdzić w ciągu tych 14 dni. Tak rzeczywiście jest z tymi pseudo pakietami medycznymi. Można np. korzystać z masaży przez 14 dni, po czym masaże się kończą, ale konsument zostaje z umową, od której nie może już odstąpić, i przez 3 – 4 lata i płaci np. 3 tys. złotych rocznie – zwraca uwagę gość radiowej Jedynki.
Dodaje też, że legislacja może też czasem utrudnić działanie tym rzetelnym przedsiębiorcom. Takim, którzy uczciwie zapraszają na pokazy konkretnego produktu, mówią o jego wysokiej cenie, i o zaletach produktu.
– I tego nie możemy zabronić – podkreśla Marek Niechciał.
Są propozycje legislacyjne, żeby takie pokazy były wcześniej zgłaszane i żeby był tam obecny ktoś, kto mógłby interweniować w razie nieprawidłowości. Obecnie ten projekt jest w pracach międzyresortowych.
Najlepiej – unikać pokazów
Prezes UOKiK radzi, że jeśli dostajemy informacje o pokazie bezpłatnym – to nie idźmy tam.
– Jeśli już idziemy, to nie bierzemy swoich dokumentów. Jeśli jednak mamy dokumenty, to nie podpisujmy żadnych dokumentów. Jeśli już podpisaliśmy, to musimy wziąć wszystkie dokumenty, załączniki. W domu trzeba w miarę szybko ochłonąć i skontaktować się np. z rodziną czy ze znajomymi i wtedy wykorzystać te 14 dni na odstąpienie od umowy. Warto też korzystać z porad rzeczników konsumentów, Federacji Konsumentów, infolinii konsumenckiej 0801 440 220 – wylicza Marek Niechciał.
Zwłaszcza, jak przypomina Mateusz Sokołowski z Federacji Konsumentów, na pokazach też działa ustawa o prawach konsumenta.
– Art. 27 ustawy mówi o tym, że od umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość, czyli np. na pokazach sprzedażowych, które nie są organizowane w siedzibie przedsiębiorcy, mamy prawo odstąpienia, mamy na to 14 dni i np. niektórzy przedsiębiorcy, którzy mają dobre praktyki handlowe wydłużają te terminy do 21, 30 dni. I wtedy wystarczy złożyć oświadczenie odpowiedniej treści i mamy kłopot z głowy – dodaje gość Polskiego Radia 24.
Kampania „Poznaj swojego kontrahenta” zwraca przede wszystkim uwagę, że brak zachowania szczególnej ostrożności przy wynajmowaniu pomieszczenia na wydarzenia o charakterze handlowym może skutkować przyzwoleniem na nieuczciwe praktyki i oszustwa. Organizatorzy akcji wyślą do blisko 40 tysięcy hoteli i restauracji ulotkę informującą o nieprawidłowościach, do których może dochodzić podczas pokazów handlowych. Przedsiębiorcy znajdą w niej też rady, co powinni zweryfikować przed wynajęciem sali kontrahentowi. Oprócz mailingu, kampania będzie nagłośniona przez partnerów w mediach społecznościowych. Na jesień jest zaplanowana druga odsłona akcji. Będzie skierowana m.in. do sanatoriów i domów opieki społecznej.
Sylwia Zadrożna, Elżbieta Szczerbak, Tomasz Matusiak, Małgorzata Byrska, jk
키워드에 대한 정보 stowarzyszenie osób poszkodowanych przez firmy sprzedaży bezpośredniej
다음은 Bing에서 stowarzyszenie osób poszkodowanych przez firmy sprzedaży bezpośredniej 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 \”Mój Czas. Mój Biznes\”. VI Polski Dzień Sprzedaży Bezpośredniej
- 동영상
- 공유
- 카메라폰
- 동영상폰
- 무료
- 올리기
\”Mój #Czas. #Mój #Biznes\”. #VI #Polski #Dzień #Sprzedaży #Bezpośredniej
YouTube에서 stowarzyszenie osób poszkodowanych przez firmy sprzedaży bezpośredniej 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 \”Mój Czas. Mój Biznes\”. VI Polski Dzień Sprzedaży Bezpośredniej | stowarzyszenie osób poszkodowanych przez firmy sprzedaży bezpośredniej, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.