당신은 주제를 찾고 있습니까 “strój na blok operacyjny – Jak szyć? Seria 2. Odcinek 1. Strój na bloku operacyjnym“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Uniwersytet Medyczny w Łodzi 이(가) 작성한 기사에는 조회수 16,862회 및 좋아요 229개 개의 좋아요가 있습니다.
strój na blok operacyjny 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Jak szyć? Seria 2. Odcinek 1. Strój na bloku operacyjnym – strój na blok operacyjny 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Witamy ponownie w serii filmów „Jak szyć?”! Najnowsza seria będzie poświęcona tematyce bloku operacyjnego i panujących w nim zasad. W pierwszym odcinku prezentujemy reguły dotyczące poprawnego ubioru. Miłego oglądania!
Odwiedź nas także na https://facebook.com/jakszyc
strój na blok operacyjny 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Dlaczego ubrania jednorazowego użytku? – Zarys
Strój personelu medycznego dedykowany na salę operacyjną, każdego dnia ma być … a stosowanie na bloku operacyjnym właściwej odzieży stanowi jeden z nich.
Source: zarys.pl
Date Published: 10/17/2021
View: 7888
Blok operacyjny – zasady funkcjonowania i personel
Przebiera się, a następnie kieruje się do strefy brudnej. Tam przebiera się w strój obowiązujący w szpitalu, poza blokiem operacyjnym.
Source: www.hellozdrowie.pl
Date Published: 11/3/2021
View: 352
Odzież operacyjna | Balmarq – Odziez-medyczna.pl
Odzież i obuwie chirurgiczne na blok operacyjny , zgodna z normą PN-EN 13791 oraz innymi obowiązującymi normami . Odzież operacyjna i zabiegowa.
Source: odziez-medyczna.pl
Date Published: 8/29/2021
View: 7110
Odzież operacyjna | Sklep dla lekarzy Praxisdienst
Specjalistyczna odzież operacyjna jednorazowa, doskonała na blok operacyjny, damska lub męska, tutaj w atrakcyjnej cenie!
Source: www.praxisdienst.pl
Date Published: 2/29/2022
View: 3712
Odzież chirurgiczna – strój chirurgiczny, na salę operacyjną
Zarówno spodnie, jak i bluzy to odzież operacyjna, która jest trwała, często posiada wzmocnione przeszycia, a jej kolory wciąż pozostają piękne nawet po wielu …
Source: www.uniformshop.pl
Date Published: 7/27/2021
View: 4203
Skąd się wzięła chirurgiczna zieleń? – Blog Stelo.pl
Strój chirurga może być wykorzystany wyłącznie na bloku operacyjnym podczas … Jakie kolory strojów obowiązują na sali operacyjnej?
Source: www.stelo.pl
Date Published: 7/22/2021
View: 7810
Sentinex Odzież operacyjna | L&R Polska
Materiały jednorazowe są dziś niezbędne na bloku operacyjnym. Wersje materiału. wersja podstawowa zapewnia niezawodną ochronę przed wnikaniem patogenów i …
Source: www.lohmann-rauscher.com
Date Published: 3/19/2022
View: 4134
주제와 관련된 이미지 strój na blok operacyjny
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Jak szyć? Seria 2. Odcinek 1. Strój na bloku operacyjnym. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 strój na blok operacyjny
- Author: Uniwersytet Medyczny w Łodzi
- Views: 조회수 16,862회
- Likes: 좋아요 229개
- Date Published: 2019. 1. 20.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=1HnM7Snjf1E
Odzież operacyjna
Odzież Operacyjna
Exp – Odzież Operacyjna Wielokrotnego Użytku przeznaczona jest dla personelu szpitala. Odzież wykonana z tkaniny bawełniano – poliestrowej spełniającej odpowiednią normę. Właściwości: Bardzo wysoki komfort użytkowania, długa żywotność i wytrzymałość, brak pylenia, wysoki poziom komfortu dotykowego, wysoki poziom przepuszczalności powietrza. Rozmiary: XS,S,M,L,XL,XXL Kolory: biały, zielony , niebieski, czerwony, jasno niebieski, granatowy.
Odzież certyfikowana
Jako producent dostarczamy placówkom medycznym wysokiej jakości odzież chirurgiczną dla wszystkich przedstawicieli personelu bloku operacyjnego. W naszej ofercie dostępne są m.in. sukienki, fartuchy, spodnie chirurgiczne. Profesjonalne ubrania ochronne mają za zadanie zapobiegać przenoszeniu zarazków z otoczenia na blok operacyjny, w którym muszą panować sterylne warunki. Są to ubrania które zakłada się bezpośrednio przed wejściem na blok i zdejmuje tuż po zakończonym zabiegu lub operacji. Ubranie ochronne izoluje także od czynników potencjalnego zakażenia, takich jak choćby krew i inne płyny ustrojowe pacjenta.
Posiadamy ubrania operacyjne tj.
Bluzka Mindin w kolorach: czerwony, niebieski, różowy, zielony, jade.
Bluza mindin to bluza damska i męska. Skierowana do kobiet i mężczyzn lubiących modny oraz wyróżniający się strój. Model posiada dwie boczne kieszenie – przydatne w pracy lekarza czy kosmetyczki. Dekolt w kształcie litery “V” sprawia, że bluza optycznie wydłuża szyję i nadaje sylwetce odpowiednie proporcje. Wykonana została z bardzo trwałych materiałów jakimi są bawełna i poliester. Jest wygodna i funkcjonalna oraz daje pełną swobodę podczas wykonywania różnych obowiązków. Dzięki modnemu krojowi dopasowuje się do każdej sylwetki oraz podkreśla talię. Przy kilkunastogodzinnym noszeniu nie jest w ogóle uciążliwa. Dostępna jest w wielu rozmiarach, tak, aby każdy mógł się cieszyć zakupem. Model ten jest między innymi dla lekarzy czy kosmetologów.
Podsumowując bluza mindin ma wiele zalet, które przedstawiamy jeszcze raz w skrócie poniżej:
modny kolor
nowoczesny styl
praktyczne kieszenie
trwały materiał
komfort noszenia
dopasowanie do każdej sylwetki
dostępność w wielu rozmiarach
prosty krój
łatwe utrzymanie w czystości
dekolt w kształcie litery “V”
Do tego spodnie operacyjne CLASSIC w kolorach`; niebieski, zielony, czerwony, jasno niebieski
Classic to spodnie damskie i męskie o luźnym kroju na gumce, co sprawia, że można je regulować w obwodzie oraz dopasowują się one do danej sylwetki. Nogawki są nieco szersze, co zapewnia pełną swobodę podczas pracy. Wykonane z 50% bawełny i 50% poliestru, dzięki czemu łatwo je utrzymać w czystości, nie mechacą się ani nie odbarwiają. Tkanina jest niesamowicie trwała i łatwa w prasowaniu. Stworzone są do codziennej długiej pracy, zapewniając przy tym swobodę w noszeniu. Dostępne w wszystkich rozmiarach, aby każdy mógł posiąść odpowiedni model spodni dla siebie. Skierowane są do lekarzy, personelu medycznego czy kosmetologów.
Poniżej przedstawione jeszcze raz, lecz w skrócie zalety naszego produktu:
nowoczesny styl
wysoka jakość
dostępność w wielu rozmiarach
komfort noszenia
modny kolor
łatwe utrzymanie w czystości
niepodatność na odbarwienia czy mechacenie
prosty krój dopasowujący się do sylwetki
funkcjonalność przez długi okres czasu
Korzystając z oferty naszego sklepu internetowego można skompletować pełen strój do pracy. Dostępne są u nas zarówno spodnie, bluzy, fartuchy medyczne, jak i gotowe komplety ubrań. Zestawy składają się z bluzy oraz spodni. Wszystkie mają pasujące do siebie kolory, dzięki czemu poszczególne elementy razem prezentują się bardzo estetycznie. Bluzy dostępne w asortymencie naszego sklepu internetowego posiadają wiele różnych krojów, dzięki czemu z łatwością można dobrać odpowiedni model. Są bardzo praktyczne i stanowią obowiązkowy element stroju roboczego. Posiadamy także spodnie, które również zostały zaprojektowane w taki sposób, by zapewniać wygodę, wyróżniać się wysoką wytrzymałością oraz estetycznym wyglądem. Niezbędnym elementem stroju noszonego przez lekarzy są fartuchy. Oferowane przez nas modele mają bardzo ciekawy design, a przy tym są bardzo funkcjonalne. Nie krępują ruchów i posiadają wygodne kieszenie, które pomieszczą wszystkie niezbędne akcesoria.
Podczas szycia naszych strojów damskich i męskich, wykorzystujemy tylko takie tkaniny, które pochodzą od sprawdzonych producentów i są w stanie spełnić wszystkie niezbędne normy w środowisku pracy. Współpracujemy ze starannie dobranymi producentami, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoferować modne rozwiązania, które będą doskonale dopasowane do potrzeb branży medycznej. Do produkcji naszej odzieży wykorzystujemy materiały, które zapewniają odpowiednią przepuszczalność powietrza, co wpływa na zwiększenia komfortu podczas pracy. Są to mieszanki bawełny oraz materiałów syntetycznych.
Exp Odzież Medyczna oferuje bogaty asortyment strojów dla lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów, stomatologów, fryzjerów, kosmetyczek, fizjoterapeutów, innymi słowy pracowników różnego rodzaju placówek medycznych, aptek, gabinetów i laboratoriów.
Oferta odzieży medycznej jest także skierowana do studentów, praktykantów i stażystów odbywających zajęcia w szpitalach, gabinetach lekarskich i stomatologicznych, od których również wymagany jest specjalistyczny ubiór.
Nasz sklep ubierze Cię od stóp do głów! Oferujemy odzież medyczną damską jak i męską, ubiór wzorzysty, jak i taki, w którym zdobienia są tylko delikatnie zaakcentowane. Znudził Ci się Twój dotychczasowy śnieżnobiały ubiór? Zobacz ile wersji kolorystycznych naszych strojów posiadamy! Oprócz klasycznej bieli znajdziesz tutaj róż, czerwień czy zieleń. Ponadto nasze stroje dostępne są w różnych wersjach i krojach.
Ubrania chirurgiczne dostępne są zarówno jako odzież operacyjna damska, jak i męska. Zakładane są na całe ciało. Zestaw odzieży operacyjnej cechuje duża odporność na przemoczenie i przedostanie się zarazków. Oferujemy ubrania medyczne w wielu kolorach.
Odzież operacyjna w korzystnej cenie – zamów wygodnie w sklepie internetowym Exp Odzież Medyczna, bez konieczności wychodzenia z domu! A w razie jakichkolwiek pytań zapytaj naszych konsultantów- przez e-mail lub telefon.
W zawodach związanych z ochroną zdrowia ważna jest także wytrzymałość odzieży. Nasza firma oferuje między innymi kolorowe stroje damskie, które zostały przetestowane w ekstremalnych sytuacjach. Dzięki technologiom zastosowanym w produkcji odzieży może być ona wielokrotnie prana w wysokich temperaturach. Dodatkowo nie sprawia problemów przy prasowaniu.
Odzież certyfikowana
CEN/TS 14237:2015-12 Tekstylia w systemie ochrony zdrowia
PN-EN ISO 13688:2013-12 Odzież Ochronna
PN-P-84525:1998
ENV 14237:2002
PN-EN 13795
Uniform operacyjny powinien być wygodny i nie krępować ruchów a odzież nie powinna przeszkadzać w pracy. Ważne żeby była jak najmniej odczuwalna i nie stanowiła przeszkody podczas nagłych sytuacji wymagających ciągłego ruchu. Nasze uniformy stanowią gwarancje wygody i spełniają wszelkie standardy jakości.
Ubranie operacyjne damskie i męskie w Exp Odzież Medyczna cechuje mnogość fasonów, krojów, rodzajów, kolorów i rozmiarów. Jeśli potrzebujesz pomocy w dobraniu odpowiedniego kompletu medycznego, skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać odpowiednie spodnie medyczne damskie, bluze czy fartuch, które zagwarantują ci wygodę i gotowość do działania przy wykonywanej pracy. Posiadamy konkurencyjne ceny, a często organizowane promocje, sprawiają, że można trafić na wyjątkową okazję. Oferujemy szybkość oraz terminowość realizacji zamówień. Zakupy w Exp Odzież Medyczna to pewność profesjonalnej obsługi i zadowolenie konsumenta.
Dlaczego ubrania jednorazowego użytku?
Dlaczego ubrania jednorazowego użytku?
Strój przeznaczony dla personelu medycznego znacznie ewaluował na przestrzeni wieków i lat. Początki chirurgii kojarzone są z lekarzami chodzącymi, a nawet operującymi w surdutach w kolorze czarnym, który przypisany był dla tej grupy zawodowej. Surduty często nosiły ślady użycia i poplamienia krwią, co tylko wzmacniało prestiż i potwierdzało doświadczenie operującego.
W dzisiejszych czasach nie znajdziemy podobieństwa do przedstawionego obrazu. Strój personelu medycznego dedykowany na salę operacyjną, każdego dnia ma być czysty oraz spełniać nie tylko funkcje praktyczną, jaką jest ubranie, ale również stanowić jeden z elementów profilaktyki zakażeń. Podczas XIX-sto wiecznych zabiegów nikt nie zastanawiał się nad problemem jakim są infekcje szpitalne. Należy zauważyć, że do większości pooperacyjnych zakażeń dochodzi właśnie podczas zabiegów operacyjnych. Obecne dążenia do redukcji ryzyka zakażeń, podejmowane są na różnych poziomach, a stosowanie na bloku operacyjnym właściwej odzieży stanowi jeden z nich.
„Zdrowy człowiek podczas chodzenia może w ciągu minuty rozpraszać w powietrzu około 5000 cząstek złuszczonego naskórka przenoszących bakterie. Cząstki mają wymiary od 5 µm do 60 µm, a oszacowana średnia liczba przenoszonych bakterii tlenowych i beztlenowych wynosi około pięć na cząstkę złuszczonego naskórka. Cząstki rozproszone w powietrzu zanieczyszczają ranę bezpośrednio przez sedymentację lub pośrednio, najpierw osadzając się na narzędziach i innych elementach, które następnie wchodzą w kontakt z raną […] Odzież dla bloków operacyjnych może pomagać w zmniejszaniu rozpraszania się w powietrzu sali operacyjnej pochodzących z ludzkiego ciała cząstek złuszczonego naskórka przenoszących bakterie”[i]
Ciągłe doskonalenie oraz dążenie do realizacji postawionego zadania sprawiło, że producenci oferują użytkownikom odzież jednorazową w miejsce tradycyjnych rozwiązań jakimi są ubrania wielorazowe poddawane praniu i dezynfekcji. Co należy rozumieć pod pojęciem „jednorazowa”? Odzież jednorazowa jest zmieniana codziennie, każdego dnia nowa, spełniająca postawione wymagania
Zastosowanie rozwiązań jednorazowego użytku w jednostkach służby zdrowia to jeden z elementów profilaktyki zakażeń szpitalnych. Dążąc do realizacji tego założenia nie należy zapominać o komforcie pracy. Producenci prześcigają się w oferowaniu użytkownikom rozwiązań wykonanych z różnych materiałów takich jak włóknina SMS, włóknina bawełnopodobna. Połączenie szeregu czynników, takich jak: konstrukcja, dopasowanie, przewiewność i struktura sprawiają, że funkcjonujące na rynku ubrania jednorazowego użytku to produkty najwyższej jakości, charakteryzujące się doskonałą oddychalnością i komfortem użytkowania. Wszystkie z nich spełniają przy tym swój nadrzędny cel jakim jest walka z infekcjami.
Rozważając zasadność stosowania odzieży jednorazowej należy zwrócić uwagę, że użytkowanie tego typu rozwiązań znajduje uzasadnienie również w innych obszarach szpitala. W wielu badaniach wykazano kontaminację roboczego ubrania personelu medycznego pracującego w szpitalach. Najczęściej kontaminacji ulegają mankiety, rękawy, kieszenie. Ubrania personelu medycznego, szczególnie oddziałów intensywnej terapii, ulegają kontaminacji podczas odsysania wydzieliny oskrzelowej pacjenta, pielęgnacji pacjenta z rurką tracheotomijną, zaopatrywania ran oraz żywienia przezskórną jejuno lub duodenostomią. Zaleca się więc wdrożenie zasad polityki ubraniowej, której celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania drobnoustrojów chorobotwórczych poprzez ubrania personelu medycznego. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się postępowanie analogiczne jak na bloku operacyjnym tj. zakładanie każdorazowo nowego kompletu ubrania z krótkim rękawkiem przy rozpoczęciu dnia pracy lub dyżuru i wymiana w ciągu dnia na czyste w razie potrzeby.
Podsumowując warto zwrócić uwagę na szereg zalet stosowania odzieży jednorazowej takich jak: ograniczenie pylenia, zmniejszenie kontaminacji wynikającej z ciągłego użytkowania, eliminacja kosztów prania oraz napraw, ograniczenie alergii będących konsekwencją stosowania środków piorących oraz względy estetyczne przejawiające się brakiem uszkodzeń ubrań, które każdego dnia są nowe.
[i] PN-EN 13795 Obłożenia chirurgiczne, fartuchy chirurgiczne i odzież dla bloków operacyjnych, stosowane jako wyroby medyczne dla pacjentów, personelu medycznego i wyposażenia. Wymagania ogólne dotyczące wytwórców, przetwórców i wyrobów, metod badań, wymagań użytkowych i poziomów wymagań
Blok operacyjny – zasady funkcjonowania i personel
Blok operacyjny to jedno z najważniejszych miejsc w szpitalu. Prawidłowe funkcjonowanie bloku operacyjnego jest zależne od przygotowania odpowiedniej kadry medycznej i od organizacji pracy. Ba bloku wszystko jest ważne – rozplanowanie bloku operacyjnego i zastosowanie takich rozwiązań architektonicznych, które będą łączyły wchodzące w jego skład pomieszczenia.
Schematy blokowe – zadania
Blok operacyjny dzieli się na wiele elementów. Pierwszym z nich jest śluza pacjenta. W tym miejscu przez pielęgniarkę anestezjologiczną i lekarza anestezjologa jest przeprowadzana identyfikacja pacjenta i sprawdzenie jego dokumentów.
Kolejnym elementem bloku operacyjnego jest pokój przygotowawczy. W nim pacjent jest znieczulany i przygotowywany do zabiegu operacyjnego. Następnie pacjent zostaje przetransportowany do sali operacyjnej. Po skończonym zabiegu operacyjnym pacjent trafia do sali wybudzeń. Taką drogę przechodzi pacjent na bloku operacyjnym.
Natomiast personel wchodzi na blok operacyjny przez śluzę personelu. Składa się ona z następujących elementów:
ze strefy brudnej;
z węzła sanitarnego;
ze strefy czystej;
ze strefy przejściowej.
W strefie brudnej personel przebiera się i przechodzi do strefy przeznaczonej do mycia rąk. W strefie czystej muszą się znajdować następujące elementy:
urządzenie dystrybucyjne do ubrań chirurgicznych;
wieszaki na buty przeznaczone do użytku w obrębie bloku operacyjnego;
półki na maski i czepki chirurgiczne.
W dalszej kolejności personel wchodzi na blok operacyjny. Po skończonej operacji przechodzi przez strefę przejściową. Przebiera się, a następnie kieruje się do strefy brudnej. Tam przebiera się w strój obowiązujący w szpitalu, poza blokiem operacyjnym.
Odzież operacyjna
Analityczne dostawcy oprogramowania
Te pliki wykorzystywane są przez dostawcę oprogramowania, w ramach którego działa nasz sklep. Nie są one łączone z innymi danymi wprowadzanymi przez Ciebie w sklepie. Celem zbierania tych plików jest dokonywanie analiz, które przyczynią się do rozwoju oprogramowania. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce plików cookies Shoper.
Sklep dla lekarzy Praxisdienst
Ubrania chirurgiczne Foliodress marki Hartmann dostępne są zarówno w wersji damskiej, jak i męskiej i są dopasowane specjalnie do wymagań panujących na bloku operacyjnym. Jałowy, jednorazowy fartuch chirurgiczny Foliodress Gown Comfort Reinforced dzięki wodoodpornym wzmocnieniom na przedramionach i klatce piersiowej idealnie nadaje się do dłuższych zabiegów operacyjnych z dużą ilością płynów.
Również komplet chirurgiczny Foliodress Suit charakteryzuje się wysoką odpornością na przenkanie wilgoci i drobnoustrojów i można go wygodnie łączyć z fartuchem Foliodress Gown Comfort Classic. Przy krótkich zabiegach sprawdzi się natomiast jałowy fartuch chirurgiczny Foliodress Gown Protect Basic.
Fartuchy operacyjne Teqler
Jednorazowa odzież medyczna marki Teqler to korzystna cenowo alternatywa do fartuchów operacyjnych Foliodress, produkowanych przez firmę Hartmann. Teqler fartuch operacyjny «Standard» został wykonany z włókniny SMMS i zapewnia doskonałą ochronę przed wnikaniem wilgoci i przenikaniem drobnoustrojów. Miękki materiał i mankiety z dzianiny sprawiają, że fartuch jest bardzo przyjemny w noszeniu. Ten model idealnie sprawdzi się podczas standardowych zabiegów z normalną ilością płynów.
strój chirurgiczny, na salę operacyjną
Profesjonalna odzież na salę operacyjną
Każdy specjalista pracujący w sektorze medycznym musi nosić odzież ochronną, która zapewni mu odpowiedni poziom higieny, wygodę i profesjonalny wygląd. W ofercie naszego sklepu przygotowaliśmy odzież chirurgiczną wyprodukowaną z najwyższej jakości materiałów, która posłuży zarówno na sali operacyjnej, jak i podczas leczenia pooperacyjnego lub wykonywania drobnych zabiegów. Oferujemy różnorodne elementy stroju w najpopularniejszych rozmiarach, by z łatwością dopasować je do sylwetki. Zobacz odzież operacyjną, którą z przyjemnością założysz każdego dnia pracy.
Strój chirurgiczny czyli bluza i spodnie
Podstawowy strój chirurgiczny składa się ze spodni oraz z bluzy, które można dobrać do siebie kolorystycznie, bądź postawić na kontrastowe kolory. Ciekawym rozwiązaniem jest także odzież we wzory, dedykowana do pracy z dziećmi. W naszej ofercie znajdą Państwo modele odpowiednie dla pań, jak i dla panów, dopasowane krojem do sylwetki bądź bardziej luźne, dbające o profesjonalny wygląd każdego specjalisty. Zarówno spodnie, jak i bluzy to odzież operacyjna, która jest trwała, często posiada wzmocnione przeszycia, a jej kolory wciąż pozostają piękne nawet po wielu praniach. Jest ona dostosowana do pracy w służbie zdrowia.
Trwała odzież dla chirurga
Ubrania oferowane w naszym sklepie wyróżniają się wieloma dodatkowymi cechami, które podnoszą ich funkcjonalność – pętelki na identyfikator, liczne kieszenie, w tym specjalnie zaprojektowane na smartfon. Odzież na salę operacyjną występuje zarówno w wersji z krótkim rękawem (bluzy), jak i z długim. Można do niej z łatwością dopasować fartuch, a także inne elementy stroju. Bluzy mogą być wkładane przez głowę lub zapinane, a spodnie posiadają wygodną gumę i często możliwość dodatkowej regulacji obwodu.
Na sali operacyjnej niezbędny będzie także czepek chirurgiczny, który ochroni włosy, dbając o najwyższy stopień higieny. Konieczne jest także założenie wygodnego obuwia o antypoślizgowej podeszwie, dbającego o stabilność i bezpieczeństwo.
Skąd się wzięła chirurgiczna zieleń?
Chirurgia to dziedzina medycyny, której historia jest pełna zaskakujących zwrotów akcji. Jeśli myślimy, że współczesna wiedza o ludzkim ciele i umiejętności dzisiejszych chirurgów to wynik linearnie zdobywanego know-how to… jesteśmy w błędzie! Starożytni chirurdzy potrafili dużo więcej niż ich koledzy po fachu żyjący w XVIII, czy XIX wieku. Najstarsze dowody na umiejętnie przeprowadzane trepanacje czaszki pochodzą sprzed 13 tysięcy lat, a zakończoną sukcesem amputację kończyn – sprzed 5 tysięcy lat.
Niestety Wieki Ciemne skazały ludzkość na zapomnienie większości chirurgicznych umiejętności – w XIII wieku papież Innocenty III zabronił przeprowadzania jakichkolwiek operacji uznając je za niezgodne z wolą Boga. Jeszcze w XIX wieku przeprowadzania trepanacji czaszki raczej się wystrzegano, bo śmiertelność pacjentów wynosiła niemal 100 procent, a próby amputacji kończyn kończyły się często śmiercią z powodu wykrwawienia (zaczęło się to zmieniać na przełomie XVIII i XIX wieku, gdy podczas różnego rodzaju bitew – lekarze wykonywali dziesiątki amputacji, najczęściej pod ostrzałem i bez znieczulenia). W tym kontekście nie dziwi czarny kolor fartuchów XIX-wiecznych chirurgów… Obecnie z medycyną kojarzony jest przede wszystkim kolor biały, a z chirurgią zielony i niebieski. Jaka jest historia tych lekarskich barw?
NA POCZĄTKU BYŁO.. CZARNO, A POTEM BIAŁO
Jak już wspomniano we wstępie – średniowiecze (V-XV wiek) i czasy nowożytne (XV-XIX wiek) wiązały się na początku z zakazem przeprowadzania jakichkolwiek zabiegów chirurgicznych, a potem z koniecznością powolnego odkrywania tajników chirurgii niemal od zera. Zdobywanie wiedzy chirurgicznej przez nowożytnych lekarzy wiązało się z… dużym upływem krwi u pacjentów. Dlatego właśnie fartuchy i kitle ówczesnych chirurgów miały kolor czarny – na nim po prostu nie było widać krwi! Na przełomie czasów nowożytnych i najnowszych zamieniono kolor czarny na biały, bo to właśnie na tym drugim najlepiej było widać nie tylko krew (potrafiono już kontrolować i skutecznie tamować krwawienie podczas operacji), ale również wszelkie inne zabrudzenia. Ponadto biel była i jest synonimem m.in. czystości, a na przełomie XIX i XX wieku wiedziano już, że dbałość o higienę oraz stosowanie rozmaitych środków dezynfekujących przed, w trakcie i po zabiegu jest niezwykle istotna dla powodzenia wszelkich zabiegów chirurgicznych.
ODZIEŻ OCHRONNA NA SALI OPERACYJNEJ
Każdy zabieg operacyjny wymaga odpowiedniego przygotowania doń nie tylko pacjenta, ale również chirurga. Lekarz musi posiadać oczywiście niezbędną wiedzę i odpowiednie predyspozycje psychiczne, a także: właściwie przygotowaną salę operacyjną oraz wszelkie niezbędne narzędzia. Każdorazowo przed przystąpieniem do zabiegu operacyjnego konieczne jest dokładne umycie rąk (zgodne z procedurami) oraz założenie odzieży ochronnej (po umyciu rąk, bezpośrednio przed wejściem na salę). Odzież ochronna to: ubranie (spodnie, koszula/bluza, fartuch), obuwie i nakrycie głowy. Strój chirurga może być wykorzystany wyłącznie na bloku operacyjnym podczas konkretnego zabiegu – wszystko po to, by maksymalnie ograniczyć ryzyko przenoszenia bakterii i innych drobnoustrojów. Bielizna, fartuchy i czepki chirurgiczne powinny być wykonane z doskonałej jakości, naturalnego materiału, by zagwarantować lekarzowi maksymalnie komfortowe warunki do pracy. Bardzo ważnym elementem stroju są wygodne buty medyczne, z odpowiednio wyprofilowaną, antypoślizgową podeszwą. Jakie kolory strojów obowiązują na sali operacyjnej?
ZIELEŃ, CZYLI KOLOR ZAREZERWOWANYCH DLA CHIRURGII
Nowożytni chirurdzy nosili czerń, którą następnie zastąpiono bielą. Biały kolor był bardzo długo jedynym obowiązującym w strojach roboczych lekarzy i pielęgniarek (te długo musiały nosić dodatkowo biało-czarne czepki), dzięki czemu szybko odróżniano personel medyczny od niemedycznego (czyli m.in. salowych, czy pracowników administracji). Współczesne placówki medyczne coraz częściej są… multikolorowe. Dyrektorzy klinik i szpitali chętnie korzystają z szerokiej oferty ubrań medycznych producentów tego typu odzieży i wyposażają pracowników placówek w kolorowe stroje medyczne. Często stosowaną praktyką jest wybranie określonego koloru stroju dla poszczególnych grup personelu, np. biały kitel medyczny dla lekarza (odzież medyczna noszona pod kitlem może być biała, kolorowa, a nawet wzorzysta!), różowe stroje dla pielęgniarek i sióstr oddziałowych, żółte dla salowych, czy grafitowe dla pracowników administracji. Warto tutaj podkreślić, że niektóre kolory są odgórnie zarezerwowane, np. czerwony dla ratowników medycznych i zielony dla chirurgów..
DLACZEGO AKURAT ZIELONY STRÓJ?
Dlaczego biały strój chirurgów zastąpiono zielenią? Zmiana ta dokonała się na początku XX wieku. Stwierdzono wówczas, że lekarz operator ma podczas swojej pracy do czynienia głównie z kolorem czerwonym (w różnych jego odcieniach), który mocno kontrastuje z bielą lekarskiego fartucha. Podczas wielogodzinnych operacji i wpatrywaniu się w czerwone i różowe narządy pacjenta oraz krew – czysta biel może mieć negatywny wpływ na ostrość widzenia chirurga, a wręcz go oślepiać (to efekt podobny do tego, gdy nagle przeniesiemy wzrok z np. z wnętrza domu na biały śnieg, w którym odbijają się słoneczne promienie). Najlepszym rozwiązaniem było więc zastąpienie koloru białego – barwą dopełniającą czerwień, czyli leżącą po przeciwnej stronie koła barw. Właśnie dlatego padło na zieleń, która jest kolorem dopełniających czerwień do achromatyczności (czyli bezbarwności).W praktyce zielony strój chirurga przekłada się na lepszą jakość i ostrość widzenia, nie męczy oka lekarza i podnosi wrażliwość na nawet niewielkie zmiany w odcieniach kolor czerwonego, zwiększając jego uważność podczas zabiegów.
CZY TYLKO ODCIENIE ZIELENI?
Nie! Obok zieleni w kole barw znajduje się kolor niebieski, który również jest barwą dopełniającą czerwień. Współcześni chirurdzy korzystają więc ze strojów medycznych w tych dwóch kolorach: zieleni i niebieskim.
MEDYCYNA W POLSCE ZA CZASÓW PRL
O funkcjonowaniu służby zdrowia w czasach słusznie minionych można pisać z co najmniej dwóch perspektyw: przyglądając się absurdom tego funkcjonowania albo przez pryzmat historii – dat i faktów, bo przecież PRL to epoka, w której budowało się znamienite placówki i przeprowadzało pionierskie zabiegi. Prawda o życiu zawodowym lekarzy i pielęgniarek oraz funkcjonowaniu ośrodków zdrowia i szpitali leży jak zwykle po środku.
O tym, że partyjni notable chętnie afiszowali się z przedstawicielami środowisk medycznych, kiedy tylko nadarzała się okazja, nie trzeba nikomu przypominać. Rozmaite święta i obchody to była doskonała okazja, żeby pokazać obywatelom, jak bardzo władza troszczy się o ich życie i zdrowie i przy okazji przypisać sobie trochę zasług. Z jednej strony biały personel hołubiono, z drugiej dopuszczano do sytuacji, w których w karetkach pogotowia jeździli ludzie bez jakiegokolwiek przygotowania medycznego, z wykształceniem zawodowym. Z jednej strony nieustannie podkreślano, że obywatele leczyć się mogą za darmo, z drugiej kwitło łapownictwo i korupcja.
Warto pamiętać, że PRL to także czas powstania kluczowych placówek na mapie naszego kraju. W roku 1965 otwiera swoje podwoje Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie – Prokocimiu, którego budowę współfinansowano ze środków podarowanych przez Polonię Amerykańską. W 1976 roku wmurowano akt erekcyjny pod budowę Pomnika – Szpitala Centrum Zdrowia Dziecka, który pierwszych pacjentów przyjął już rok później. W roku 1988 otwarto Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Wszystkie wymienione szpitale funkcjonują po dziś dzień i mają bardzo wysoką renomę w Polsce i Europie.
UBIÓR PIELĘGNIARSKI – OD CZEPKÓW PO MUNDURKI
Współcześni pracownicy służby zdrowia coraz częściej rezygnują z białej odzieży medycznej na rzecz ubiorów kolorowych i mniej kojarzących się ze szpitalem. Choć dla wielu z nas to właśnie biel jest najmocniej kojarzona z medycyną (biały personel!), przyjmujemy te zmiany ze spokojem. Kiedyś pielęgniarki nosiły charakterystyczne czepki, dziś przemykają między pacjentami w zgrabnie skrojonych mundurkach pielęgniarskich przypominających nienaganne stylistycznie żakiety i sukienki. Obok bieli, pojawia się błękit czy amarant, a na oddziałach dziecięcych królują tkaniny wzorzyste, na których pojawiają się nawet ulubieni bohaterowie kreskówek. Wszystko po to, żeby skrócić dystans i pokazać się pacjentom od zupełnie innej strony – wszak wszyscy jedziemy na tym samym wózku…
PAŃSTWOWE RATOWNICTWO MEDYCZNE I JEGO EWOLUCJA
Studia ratownicze i sami ratownicy medyczni to dość młoda grupa zawodowa; kiedyś określaliśmy ich mianem sanitariuszy, dziś muszą skończyć 3-letnie studia, odbyć praktyki w ramach studiów i nieustannie doszkalać się już podczas pracy. Na naszych oczach dokonują się zmiany w prawie, mające zreformować oraz ujednolicić przepisy dotyczące Państwowego Ratownictwa Medycznego. Z punktu widzenia pacjenta jedną z najważniejszych zmian jest ta związana z uzyskiwaniem kwalifikacji zawodowych. Każdy ratownik zobowiązany będzie do zdania PERM – Państwowego Egzaminu Ratownika Medycznego. Możliwość podejścia do tego egzaminu będzie przysługiwała osobom, które ukończyły studia I stopnia oraz odbyły 6-miesięczną praktyką zawodową w ramach studiów. Należy podkreślić, że zmiany te będą dotyczyły osób, które rozpoczną edukację w zawodzie ratownika medycznego dopiero po 1 września 2017 roku. Ratownicy praktykujący ten zawód dłużej wciąż będą brali udział w kursach specjalistycznych i kwalifikacyjnych, za odbycie których zdobywać będą punkty. Obowiązek zatrudniania ratowników wyłącznie na umowę o pracę znacznie polepszy ich bezpieczeństwo na rynku pracy.
Wszelkie obawy o to, że w karetkach jeździć mogą ludzie bez stosownych kwalifikacji, odłożyć należy więc do lamusa.
PIELĘGNIARKI NIE CHCĄ JUŻ BYĆ SIOSTRAMI
Podobnie jak te związane z brakiem zaufania do pielęgniarek. To dziś także absolwentki studiów magisterskich, nieustannie się doszkalające, zaliczające kolejne kursy i specjalizacje. Jeśli z jakiegoś powodu wciąż lubią, kiedy mówi się do nich per siostro, z tylko z uwagi na fakt historycznych konotacji z tym określeniem – kiedyś służbę pielęgniarską pełniły zakonnice. Starsi pacjenci nie wyobrażają sobie, żeby zwracać się do pielęgniarek inaczej. Ale pielęgniarki nie chcą już być siostrami, nie chcą by traktowano jej jako służbę przy boku lekarzy – są równoprawnymi partnerkami: doskonale wykształconymi i empatycznymi. Z uwagi na ogrom obowiązków i odpowiedzialności oraz kiepskie zarobki, zawód ten nie jest popularny wśród młodego pokolenia, a ze względu na starzenie się społeczeństwa, pielęgniarki potrzebne będą coraz bardziej. Braki kadrowe dają nam się we znaki już dziś.
DŁUGA DROGA DO BYCIA LEKARZEM
Polska służba zdrowia, podobnie jak oświata, podlega nieustannym zmianom, które najmniej satysfakcjonujące są dla pracowników obu sektorów. I lekarze, i pielęgniarki, i cały personel medyczny, dzięki któremu nasze życie i zdrowie jest w dobrych rękach, boryka się z wieloma systemowymi absurdami, które nie pozwalają myśleć perspektywicznie o rozwoju kariery. Ci pracownicy służby zdrowia, którzy pracują wyłącznie w placówkach państwowych, wciąż skazani są na czekanie: że będzie lepiej, sensowniej, bardziej racjonalnie. Ci, którzy tego czekania nie wytrzymują, a coraz częściej w ogóle nie planują, otwierają gabinety prywatne alby wyjeżdżają za granicę. A przecież droga do stania się lekarzem jest długa i trudna – to maraton wyłącznie dla zmotywowanych i zdeterminowanych.
Co czeka osoby marzące o pomaganiu innym?
sześć lat studiów
staż
do 2013 LEK (Lekarski Egzamin Końcowy) a obecnie LEP – Lekarski Egzamin Państwowy
rezydentura
specjalizacja(e)
Studia medyczne oraz cała ścieżka awansu zawodowego to plan na życie. Plan, wykluczający marnowanie czasu i funduszy. To od dobrze wykształconych lekarzy i innych pracowników służby zdrowia zależy nasze życie i zdrowie.
ZASŁUŻENI DLA POLSKIEJ MEDYCYNY
Myśląc ciepło o współczesnych lekarzach, pamiętajmy o ich znamienitych poprzednikach:
Wojciech Oczko (1537–1599), nadworny lekarz trzech polskich królów: Zygmunta Augusta, Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy. Wychowanek Akademii Krakowskiej, który dyplom doktorski zdobył na uniwersytetach w Padwie i Bolonii. To on jako pierwszy wskazał na szkodliwość rtęci zawartej w lekach.
Napoleon Cybulski (1854–1919), twórca krakowskiej szkoły fizjologii który dał początek nowej nauce medycznej – endokrynologii. Był także pionierem badań EEG.
Ludwik Teichmann (1823–1895), anatom. Jego badania otworzyły drzwi do wszystkich późniejszych badań nad hemoglobiną, a metoda wykrywania obecności krwi w miejscu zbrodni do dzisiaj używana jest przez kryminologów i lekarzy sądowych ze względu na niski koszt i natychmiastowy wynik.
WHO I ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA
7 kwietnia obchodzić będziemy Światowy Dzień Zdrowia – World Health Day pod patronatem WHO. Tegoroczne hasło brzmi: Zdrowie dla wszystkich, a towarzyszą mu takie hasła jak:
„Nikt nie powinien wybierać między śmiercią, a trudnościami finansowymi. Nikt nie powinien wybierać pomiędzy kupowaniem lekarstw, a kupowaniem jedzenia”.
„Stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu to ideał, do którego powinni dążyć wszyscy ludzie”.
Organizatorzy wciąż podkreślają, że co najmniej połowa ludzi na świecie nie jest obecnie w stanie uzyskać niezbędnych usług zdrowotnych, a pokrywanie katastrofalnych wydatków na opiekę zdrowotną jest problemem globalnym. W bogatszych krajach w Europie, Ameryce Łacińskiej i niektórych częściach Azji, które osiągnęły wysoki poziom dostępu do usług zdrowotnych, coraz więcej osób wydaje co najmniej 10% swoich domowych budżetów na wydatki zdrowotne.
A zaraz potem – 10 kwietnia – obchodzimy Dzień Pracownika Służby zdrowia. Pomyślmy…
Czy pracownikom służby zdrowia pracuje się w XXI wieku coraz lepiej? W ostatnich latach na pewno nie mają łatwo: środowiskiem wstrząsają strajki – wszyscy pamiętamy białe miasteczko stworzone przez pielęgniarki pod Sejmem czy niedawny protest lekarzy rezydentów – związane nie tylko z postulatami podniesienia zarobków, ale także zwiększeniem nakładów na służbę zdrowia. Dobrze funkcjonujący system państwowej służby zdrowia leży w interesie nas wszystkich – każdy z nas będzie miał kiedyś status pacjenta i chciałby mieć dostęp do nowoczesnych terapii, skutecznych leków i – przede wszystkim – empatycznych lekarzy, którzy nie umierają z przemęczenia.
Sentinex Odzież operacyjna
Odzież operacyjna Sentinex® została zaprojektowana jako produkt jednorazowego użytku – nie bez powodu. Pod względem bezpieczeństwa i higieny, odzież jednorazowa ma większe zalety niż zwykła odzież wielokrotnego użytku. Zalety, które przekonują coraz więcej użytkowników. Materiały jednorazowe są dziś niezbędne na bloku operacyjnym.
Wersje materiału
Zestawy
Indywidualne elementy wersja podstawowa zapewnia niezawodną ochronę przed wnikaniem patogenów i płynów innowacyjna struktura SoftTex z wyglądem przypominającym tekstylia, praktyczna 2‑częściowa kieszeń na piersi i raglanowe rękawy zapewniają dodatkowy komfort
Nowość: Sentinex ® Mini ponczo termiczne Mini ponczo wykonane ze sprawdzonego materiału Spunbond z serii odzieży chirurgicznej Sentinex® chroni obszar szyi za pomocą dobrze przylegającego kołnierza z dzianiny i niezawodnie utrzymuje ciepło w klatce piersiowej, szyi i barkach – nawet podczas długich zabiegów w chłodnych salach operacyjnych. Mini ponczo termiczne Sentinex® zapewnia wysoki komfort noszenia dzięki tekstylnemu wyglądowi. Dzięki zmiennemu kształtowi ma ponadto uniwersalne zastosowanie dla każdego członka zespołu operacyjnego.
5 oczywistych powodów przemawiających za odzieżą operacyjną Sentinex ® Kliknij na numery i poznaj 5 oczywistych powodów przemawiających za odzieżą operacyjną Sentinex®.
Bezpieczeństwo skuteczna bariera przeciwko patogenom
stała, niezmienna jakość materiału
odpowiednie również dla alergików
Higiena zmniejszone ryzyko zakażeń
znacznie mniejsze ryzyko skażenia przez cząstki odzieży w porównaniu z konwencjonalnym materiałem bawełnianym
codzienne świeża odzież bez śladów zużycia
Komfort ważne przedmioty zawsze pod ręką
pełna swoboda ruchu
wysoki komfort
Bluza termiczna z termoizolacją skuteczna ochrona przed zimnem w salach operacyjnych
Bezpieczeństwo i zmniejszone ryzyko skażenia dzięki dobrze pasującej bluzie termicznej
wygodny kształt
łatwe otwieranie i zamykanie
Materiał przepuszczający powietrze lepsza wymiana ciepła
zmniejszone ryzyko zakażenia
komfortowe
키워드에 대한 정보 strój na blok operacyjny
다음은 Bing에서 strój na blok operacyjny 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Jak szyć? Seria 2. Odcinek 1. Strój na bloku operacyjnym
- 동영상
- 공유
- 카메라폰
- 동영상폰
- 무료
- 올리기
Jak #szyć? #Seria #2. #Odcinek #1. #Strój #na #bloku #operacyjnym
YouTube에서 strój na blok operacyjny 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Jak szyć? Seria 2. Odcinek 1. Strój na bloku operacyjnym | strój na blok operacyjny, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.