Studia W Kanadzie Polska Matura | Polscy Studenci Na Oxfordzie – Jak Żyją? 상위 257개 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “studia w kanadzie polska matura – Polscy studenci na Oxfordzie – JAK ŻYJĄ?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Kuba Borkowski vlogi 이(가) 작성한 기사에는 조회수 51,012회 및 좋아요 2,206개 개의 좋아요가 있습니다.

Studia w Kanadzie — polska matura. W Kanadzie można studiować bez konieczności zdawania międzynarodowej matury. Polskie świadectwo maturalne wystarczy, aby dostać się na studia w Kanadzie. Przed rekrutacją należy je tylko przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego.Będziesz potrzebować wizy, paszportu, dowodu na posiadanie wystarczających środków do życia, dowodu dostania się na studia i oczywiście zezwolenia na naukę. Należy również złożyć opłaty za rozpatrywanie wniosków w dolarach kanadyjskich (nie mylić z dolarami USA). Ceny są zmienne, warto śledzić szczegóły na bieżąco.Istotnym jest fakt, że dyplomy wielu polskich uczelni są uznawane w Kanadzie. A zatem np. posiadając dyplom licencjata uzyskany na uniwersytecie w Polsce, możemy aplikować od razu na studia magisterskie w Kanadzie.

studia w kanadzie polska matura 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Polscy studenci na Oxfordzie – JAK ŻYJĄ? – studia w kanadzie polska matura 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

KUBA AND KACPER ARE TRAINED PROFESIONALS. DO NOT ATTEMPT ANYTHING YOU SEE ON THIS PAGE!
KUBA INSTA 👉https://www.instagram.com/guccifacejacob/
KACPER INSTA 👉 https://www.instagram.com/kacperborkowski_/
OPERATOR INSTA 👉 https://www.instagram.com/kovalczyk_studio/
MONTAŻYSTA INSTA 👉 https://www.instagram.com/datkarol/
Business: [email protected]
Hejka, dzięki wielkie za obejrzenie naszego vloga! Mamy nadzieję, że pomógł on Ci się zresetować i oderwać od codziennych trudności. Masz dla nas feedback, zauważyłeś jakieś niedociągnięcia? – podziel się proszę nimi w komentarzu!
Daj SUBARU (bez „ru”) i kilknij w 🔔
Content który realizujemy ma charakter lifestyle’owy i jest on pewnego rodzaju relacją z codziennych przygód dwóch kuzynów. Główni bohaterowie: Kuba Borkowski oraz Kacper Borkowski, wiodą skrajnie odmienne życie, ale nie przeszkadza im to w utrzymywaniu bardzo bliskiej więzi. Mimo, że dzieli ich 140 kilometrów i pochodzą z dwóch odmiennych światów, bohaterowie są najlepszymi przyjaciółmi i starają się spędzać razem większość wolnego czasu. Kuba i Kacper głęboko wierzą, że: „ŻYCIE NIE MOŻĘ BYĆ NUDNE” oraz łączy ich zamiłowanie do dobrej zabawy.
Pomysł na wspólne vlogowanie urodził się w głowach kuzynów już kilka lat temu, ale ze względu na inne priorytety (przede wszystkim ścieżkę edukacyjną) został on tymczasowo zakopany. Teraz jednak, Wrzosy wracają ze wzmożoną siłą i zajebisttttttymmmm contentem. Wielu ekspertów jest zgodnych, że kur*a rozpier*o*ą Polskiego YouTuba!
⚠ WARNING ⚠
Nadmierne oglądanie „Kuba Borkowski Vlogi” może wywołać wrodzoną zajebistość u odbiorców.

studia w kanadzie polska matura 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Studia w Kanadzie – przygotowanie i pomoc w aplikacji

Studia w Kanadzie cieszą się coraz większą popularnością wśród studentów z całego świata, w tym wśród kandydatów także z Polski. Wynikać to może z faktu, …

+ 여기에 더 보기

Source: theswanschool.edu.pl

Date Published: 6/9/2021

View: 4281

Kierunek: Kanada – Moje StypendiumMoje Stypendium

posiadając dyplom licencjata uzyskany na uniwersytecie w Polsce, możemy aplikować od razu na studia magisterskie w Kanadzie. Szkolnictwo …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.mojestypendium.pl

Date Published: 3/20/2022

View: 8533

Jak dostać się na studia w Kanadzie?? – forum Studia za granicą

O ile się orientuje ;), potrzebna jest polska matura i egzamin TOEFL, uniwersytety kanadyjskie nie wymagaja dodatkowych egzaminów.

+ 여기를 클릭

Source: www.ang.pl

Date Published: 8/10/2021

View: 6128

rekrutacja na studia w Kanadzie | Studiowac.pl

Wyszukiwarka uczelni, najlepsze studia wyższe i najciekawsze kierunki studiów! Strona główna · Aktualności · Matura · Poradniki · Rankingi · Uczelnie Wyższe.

+ 더 읽기

Source: studiowac.pl

Date Published: 10/2/2022

View: 3251

Kanada – studia, praca, emigracja

Możesz tam studiować zaraz po maturze, ale też jeśli masz już dyplom uczelni. Zależnie od Twojego dotychczasowego wykształcenia oraz celu studiowania w Kanadzie …

+ 더 읽기

Source: studiazagranica.info

Date Published: 8/18/2022

View: 1305

Kanada – Opinieouczelniach.pl

Przykładowo, jeżeli zamierzasz ukończyć studia licencjackie, możesz zaliczać je etapami. Po roku studiów otrzymujesz dyplom, na kolejnym etapie zaawansowany …

+ 여기에 자세히 보기

Source: opinieouczelniach.pl

Date Published: 11/19/2022

View: 9228

Studia w Kanadzie – Elab Education Laboratory

Jak studiować w Kanadzie – Uzyskaj porady ekspertów na temat tego, jak uzyskać wstęp do Kanady, jakie są koszty edukacji, a także, …

+ 여기에 표시

Source: elabedu.eu

Date Published: 5/26/2022

View: 3495

주제와 관련된 이미지 studia w kanadzie polska matura

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Polscy studenci na Oxfordzie – JAK ŻYJĄ?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Polscy studenci na Oxfordzie - JAK ŻYJĄ?
Polscy studenci na Oxfordzie – JAK ŻYJĄ?

주제에 대한 기사 평가 studia w kanadzie polska matura

  • Author: Kuba Borkowski vlogi
  • Views: 조회수 51,012회
  • Likes: 좋아요 2,206개
  • Date Published: 2022. 7. 20.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=5L96tStPdmE

Studia w Kanadzie — rekrutacja i wymagania

Rekrutacja na studia w Kanadzie — krok po kroku

Kanada to jeden ze światowych liderów w dziedzinie badań i innowacji. Większość z odkryć naukowych ma miejsce na uniwersytetach, gdzie studenci pod okiem doświadczonych wykładowców doskonalą się w swojej specjalizacji i poszerzają horyzonty myślowe. Studia w Kanadzie zachęcają obcokrajowców także ze względu na stosunkowo niskie czesne w porównaniu z nauką w USA i UK.

Studenci zagraniczni w Kanadzie od zawsze są miłe widziani. Trudno się dziwić, skoro prawie co drugi wykładowca w tym kraju nie jest rdzennym obywatelem Kanady. Zgodnie z badaniami, 40% wykładowców w Kanadzie to obcokrajowcy, którzy posiadają co najmniej jeden międzynarodowy stopień naukowy. Z tego względu, uczniowie z Europy i innych kontynentów świata powinni szybko zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu akademickim.

Dużym atutem studiów w Kanadzie są również wysokie stypendia, które przyznaje się studentom międzynarodowym. Granty sprawiają, że na studia w Kanadzie mogą aplikować także uczniowie pochodzący z ubogich rodzin, którzy marzą o nauce za granicą.

Jak więc dostać się na studia w Kanadzie? To pytanie, które zadaje sobie wielu absolwentów szkół średnich w Polsce.

Rekrutacja na studia w Kanadzie nie jest skomplikowana — można aplikować online!

Instrukcja przyjęcia na studia w Kanadzie

Studia w Kanadzie — przygotowania do rekrutacji

Znajdź uczelnie i interesujące Cię kierunki nauczania, na które chcesz aplikować. Sprawdź, czy wybrane przez Ciebie szkoły mają status DLI tzn. czy są akredytowanymi instytucjami edukacyjnymi. Jeśli tak, możesz bez przeszkód złożyć podanie.

Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda nauka w wybranych przez Ciebie uczelniach: jak wysokie są czesne i ile zapłacisz za utrzymanie w danym mieście w Kanadzie. Lokalizacja znacznie wpływa na wysokość czesnego i koszty życia.

Poszukaj programów stypendialnych, z których możesz skorzystać. Dostępne stypendia w Kanadzie dzielą się na granty rządowe, zapomogi od instytucji pozarządowych oraz uczelni. Dzięki nim możesz studiować w Kanadzie za darmo!

Zdaj test językowy. Aby przystąpić do rekrutacji w Kanadzie, każdy student zagraniczny musi wykazać się biegłą znajomością języka angielskiego lub francuskiego.

Preferowanym testem znajomości języka angielskiego jest IELTS, lub TOEFL. Niektóre instytucje akceptują również wynik egzaminu Cambridge English: Advanced.

W razie chęci podjęcia studiów w języku francuskim należy podejść do certyfikatu TEF, DALF, DELF lub TCF.

Więcej o teście TOEFL i IELTS możesz znaleźć tutaj i po tym linkiem

Rekrutacja na studia w Kanadzie

Jak złożyć podanie do szkoły, college’u lub na uniwersytet w Kanadzie?

Po wyborze uniwersytetu lub college’u w Kanadzie należy przesłać wniosek o przyjęcie na uczelnie. Aplikacja odbywa się online — bezpośrednio przez stronę uczelni.

Do formularza należy dołączyć takie dokumenty jak:

Świadectwo ukończenia liceum, wykaz ocen i świadectwo maturalne

Wypełniony formularz zgłoszeniowy

Certyfikat językowy z angielskiego lub francuskiego

Wyniki z egzaminu SAT, GRE lub GMAT (niektóre szkoły ich wymagają)

CV (w przypadku wyboru kierunku MBA)

List motywacyjny

Oświadczenie finansowe, które potwierdza wypłacalność studenta

Oświadczenie o wsparciu finansowym (tylko w przypadku stypendystów)

List referencyjny (najlepiej od dotychczasowych nauczycieli lub wychowawcy z liceum)

Zdjęcia

Rekrutacja na studia w Kanadzie — terminy

Chcąc studiować w Kanadzie, należy pamiętać, aby złożyć dokumenty na czas. Rekrutacja na studia w Kanadzie odbywa się z rocznym wyprzedzeniem. Oczywiście, można przesłać dokumenty później, ale zmniejszamy wtedy naszą szansę na przyjęcie na wybrany uniwersytet. Zasada jest więc prosta: Im wcześniej aplikujesz, tym lepiej. Dzięki temu będziesz miał wystarczająco dużo czasu, aby uzyskać wizę studencką i zarezerwować miejsce w akademiku.

Studia w Kanadzie — polska matura

W Kanadzie można studiować bez konieczności zdawania międzynarodowej matury. Polskie świadectwo maturalne wystarczy, aby dostać się na studia w Kanadzie. Przed rekrutacją należy je tylko przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego.

Wymagania językowe na studia w Kanadzie

Program studiów w Kanadzie jest realizowany w języku angielskim oraz francuskim.

Wszyscy studenci, którzy chcą studiować w Kanadzie po angielsku, muszą wykazać swoją biegłość językową, załączając do aplikacji odpowiedni certyfikat.

Język angielski

Aby studiować w Kanadzie po angielsku, należy zdać jeden z poniższych egzaminów:

IELTS – International English Language Testing System

Większość uniwersytetów w Kanadzie wymaga wyniku wg skali od 5.0 do 7.5.

TOEFL – Test Of English as a Foereign Language

TOEFL należy zdać na co najmniej 90-100 punktów.

CAEL – Canadian Academic English Language

Aby dostać się na kanadyjskie uniwersytety, trzeba uzyskać z CAEL min. 70 punktów.

TOEIC – Test Of English for International Communication

Zaleca się, aby każdą z 4 części egzaminu zdać na min. 160 punktów.

Język francuski

W przypadku studiów w języku francuskim uniwersytety samodzielnie weryfikują biegłość językową kandydatów na studia w Kanadzie. Wstępne testy nie obejmują jedynie tych uczniów, którzy zdali certyfikat DELF, DALF, TCF oraz TEF Canada.

Ośrodki egzaminacyjne w Polsce, w których można podejść do egzaminów DELF, DALF i TCF znajdują się w Krakowie oraz Warszawie. Testy certyfikujące są organizowane przez Instytut Francuski.

Wymagania dotyczące innych egzaminów

Egzamin GRE

Graduate Record Examination lub GRE jest jednym z najważniejszych egzaminów, który jest wymagany do przyjęcia do wielu szkół wyższych w USA oraz w Kanadzie. GRE to test komputerowy, który weryfikuje umiejętności rozumowania werbalnego, rozumowania ilościowego, krytycznego myślenia oraz pisania analitycznego. GRE nie jest związany z żadnym konkretnym kierunkiem studiów. Poszczególne uczelnie mogą wymagać jego zdania, bez względu na wybraną specjalizację.

GRE jest w większości wymagany od kandydatów na studia magisterskie, jednak absolwenci liceów, którzy posiadają certyfikat z tego testu, powinni załączyć go do aplikacji. Z pewnością zyska to aprobatę komisji rekrutacyjnej na uczelni w Kanadzie.

Jeśli planujesz studia menedżerskie w Kanadzie, certyfikat GMAT (Graduate Management Admissions Test) może być warunkiem koniecznym do przyjęcia na kierunek MBA.

GMAT składa się z trzech sekcji: pisania analitycznego, rozumowania ilościowego i czytania ze zrozumieniem.

Średni wynik GMAT wymagany przez szkoły MBA w Kanadzie wynosi 550 punktów.

Licencjat w Kanadzie — wiza studencka

Jeśli zamierzamy studiować w Kanadzie i pozostaniemy w tym kraju dłużej niż 6 miesięcy, musimy postarać się o wizę studencką. Aby uzyskać pozwolenie na pobyt w Kanadzie, należy złożyć wniosek online, dołączając do niego list akceptacyjny z uczelni, która pozytywnie odpowiedziała na Twoją aplikację. Oprócz tzw. letter of acceptance będzie nam potrzebne także zaświadczenie o posiadanych środkach materialnych na studia w Kanadzie, które potwierdza, że naszą wypłacalność i płynność finansową.

Więcej na temat wyrobienia wizy w Kanadzie przeczytasz tutaj

Kiedy starać się o wizę na studia w Kanadzie?

Co istotne, wizę studencką trzeba uzyskać przed przyjazdem na studia w Kanadzie. Oprócz niej niezbędne jest także eTA, czyli pozwolenie na podróż do Kanady. eTA zostaje wydane automatycznie, tuż po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji podania o przyjęcie na studia w Kanadzie.

Starając się o wydanie wizy, warto działać szybko i zdecydowanie. Wszelkie zwlekanie z dostarczeniem dokumentów spowoduje opóźnienie w ich rozpatrywaniu i może pokrzyżować nam plany wyjazdowe.

Wiza studencka przysługuje na cały okres trwania studiów w Kanadzie plus 90 dni na wyjazd. Władze kanadyjskie dopuszczają, że przygotowania do powrotu do kraju mogą zająć nam około 3 miesięcy.

UWAGA! Jeśli planujesz studiować w Quebecu, podczas ubiegania się o wizę musisz przedstawić list zatwierdzający CAQ.

Studia w Kanadzie — ubezpieczenie

W zależności od lokalizacji przepisy dotyczące dostępu do publicznego ubezpieczenia zdrowotnego dla studentów zagranicznych mogą się różnić. W miejscach, gdzie władze nie zezwalają na ogólnodostępny dostęp do świadczeń np. medycznych dla obcokrajowców, studenci koniecznie muszą zadbać o wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów, większość kanadyjskich uczelni proponuje studentom międzynarodowym dedykowane ubezpieczenie zdrowotne. Wszelkich szczegółów dotyczących ubezpieczenia zdrowotnego w Kanadzie należy szukać na stronie internetowej wybranego przez siebie uniwersytetu.

Studiuj w Kanadzie — pomoc Lagunita Education

Do spełnienia marzeń o studiach w Kanadzie dzieli Cię zaledwie kilka kroków. Warto je podjąć, aby wkrótce cieszyć się możliwością studiowania w jednym z najlepszych pod względem edukacyjnym krajów świata. Rekrutacja na studia w Kanadzie podobnie, jak w innych krajach świata wymaga dostarczenia do uczelni przetłumaczonej dokumentacji. W praktyce — to nic trudnego!

Jeśli jednak nie wiesz, jak samodzielnie przejść przez rekrutację, jesteśmy tu dla Ciebie! Możemy pomóc Ci skompletować odpowiednie dokumenty, przesłać podanie i zawnioskować o wizę studencką. Nasi mentorzy to absolwenci różnych uczelni w Europie i Ameryce, którzy jeszcze niedawno sami brali udział w procesie aplikacyjnym.

Czas rozpocząć wspaniałą przygodę edukacyjną. Z nami szybko pokonasz wszystkie kroki rekrutacji, które dzielą Cię od studiów w Kanadzie.

zobacz film z Karoliną i przekonaj się, dlaczego warto rozpocząć studia za granicą

Oceń artykuł:

Studia w Kanadzie

REKRUTACJA

Terminy rekrutacji są bardzo zróżnicowane. Każdy uniwersytet wyznacza własne terminy aplikowania, więc szczegółowych informacji należy szukać na konkretnych uczelniach.

Aby studiować w Kanadzie dłużej niż 6 miesięcy, należy uzyskać zezwolenie na naukę. Co ważne, nie można GO zdobyć będąc już w Kanadzie, trzeba to zrobić przed wyjazdem. Prowincja Quebek wymaga jeszcze dodatkowego zezwolenia na pobyt związany z nauką.

Kierunek: Kanada – Moje Stypendium

Decydując się na studia w Kanadzie, wiele zależy od tego, jaką prowincję wybierzemy: język nauki, wysokość czesnego, aż po proces rekrutacji i organizację studiów. Nie zmienia to jednak faktu, że większość kanadyjskich uniwersytetów zapewnia wysoki poziom nauczania i może otwierać furtkę do międzynarodowej kariery.

W tym artykule z cyklu Kierunek: świat przybliżymy Wam, jak wyglądają studia w Kanadzie i z jakimi formalnościami się wiążą. Opisujemy także dostępne dla młodych Polek i Polaków alternatywne możliwości wyjazdu do tego kraju. Ponadto wybraliśmy dla Was ciekawe oferty stypendiów na studia w Kanadzie.

System nauki i szkolnictwa wyższego

Na samym początku warto podkreślić, że system nauki i szkolnictwa wyższego w Kanadzie podlega władzom danej prowincji. Odpowiedzialność rządu federalnego w zakresie szkolnictwa wyższego jest mocno ograniczona – m.in. podlega mu Królewskie Kolegium Wojskowe Kanady.

Co ważne, brak scentralizowanego systemu szkolnictwa wyższego oznacza, że aspekty takie jak wysokość czesnego, czas trwania studiów czy sposób rekrutacji mogą różnić się w zależności od prowincji. Jednocześnie w całym kraju szkolnictwo wyższe na poziomie akademickim zorganizowane jest w systemie trzystopniowym:

Studia licencjackie (Bachelor), trwające 3 lub 4 lata; Studia magisterskie (Master), których ukończenie zajmuje zazwyczaj 1 rok lub 2 lata; Studia doktoranckie (PhD), które zazwyczaj trwają 4 lata.

Podobnie jak w innych anglojęzycznych krajach, studia pierwszego stopnia określa się mianem undergraduate, zaś studia drugiego i trzeciego stopnia – graduate.

W Kanadzie funkcjonuje 96 uniwersytetów oferujących naukę w języku angielskim i francuskim. Większość francuskojęzycznych uniwersytetów zlokalizowanych jest w Quebecu – jedynej kanadyjskiej prowincji, w której oficjalnym językiem jest wyłącznie francuski. Ponadto, część uczelni oferuje studentom kursy zarówno w języku angielskim, jak i francuskim. Co ciekawe, największą dwujęzyczną uczelnią w Ameryce Północnej jest Uniwersytet Ottawski w prowincji Ontario.

Istotnym jest fakt, że dyplomy wielu polskich uczelni są uznawane w Kanadzie. A zatem np. posiadając dyplom licencjata uzyskany na uniwersytecie w Polsce, możemy aplikować od razu na studia magisterskie w Kanadzie.

Szkolnictwo zawodowe w Kanadzie

Poza uniwersytetami, w Kanadzie funkcjonuje około 150 kolegiów (colleges) – instytucji szkolnictwa zawodowego. Kolegia najczęściej nie przyznają stopni naukowych, z wyjątkiem przypadków, gdy wyraził na to zgodę Minister Edukacji danej prowincji.

Kolegia oferują zazwyczaj kursy zawodowe trwające od roku do dwóch lat, w zależności od kwalifikacji. Poza krótszym czasem nauki, wśród zalet college’ów można wymienić ich wyspecjalizowanie, programy praktyk zawodowych oraz niższe koszty czesnego w porównaniu z uniwersytetami.

Co więcej, ze względu na zdecentralizowany system szkolnictwa wyższego w Kanadzie, organizacja nauki w kolegiach różni się w zależności od prowincji. W college’ach w Kolumbii Brytyjskiej i Albercie, poza kursami zawodowymi oferowane są dwuletnie programy kończące się uzyskaniem tzw. Associate degree. Uprawnia on do kontynuowania nauki na poziomie licencjackim rozpoczynając od trzeciego roku (a więc nauki przez kolejne dwa lata do uzyskania tytułu licencjata).

W Quebecu odpowiednikiem college’u jest CEGEP (skrót od Collège d’enseignement général et professionnel). Grupa ta obejmuje zarówno dwuletnie kolegia ogólnokształcące, jak i kolegia oferujące kursy zawodowe. Co ciekawe, zdobycie dyplomu CEGEP jest obowiązkowe dla młodych obywateli Quebecu, którzy chcą rozpocząć naukę na uniwersytecie.

Rekrutacja na studia w Kanadzie

Każdy kanadyjski uniwersytet czy college ma własne zasady dotyczące rekrutacji. A zatem warto sprawdzić wszelkie najważniejsze informacje – takie jak np. terminy rekrutacji oraz rozpoczęcia i zakończenia roku akademickiego, wysokość wpisowego, czesne – na stronie wybranej uczelni.

W większości przypadków rok akademicki na uczelniach w Kanadzie podzielony jest na dwa semestry: semestr jesienny (fall term), trwający od września do grudnia oraz semestr zimowy (winter term), trwający od stycznia do kwietnia. Wiele uczelni oferuje również dodatkowy, letni semestr (summer session), trwający od maja do sierpnia.

Przede wszystkim proces aplikacji na studia należy rozpocząć dużo wcześniej niż w Polsce. Wiele uczelni otwiera systemy aplikacji online już na jesień w roku poprzedzającym rozpoczęcie studiów, zaś termin aplikacji na większość kierunków mija w styczniu. Kandydaci na medycynę, stomatologię czy prawo często muszą przesłać wniosek już w październiku lub listopadzie. Ponadto, wiele terminów składania wniosków o stypendia mija wcześniej niż terminy naboru na studia.

Czy aby studiować w Kanadzie potrzebna jest wiza?

Obywatele Polski planujący wizytę w Kanadzie trwającą nie dłużej niż sześć miesięcy są uprawnieni do pobytu w ramach ruchu bezwizowego. Oznacza to, że jeśli studiujemy w Kanadzie np. w ramach wymiany studenckiej nie dłuższej niż jeden semestr, nie potrzebujemy składać wniosku o wizę studencką. Co ważne, powyższa zasada została zniesiona na czas pandemii COVID-19. A zatem obecnie każda osoba przyjeżdzająca na studia do Kanady, niezależnie od długości pobytu, musi złożyć wniosek o wizę studencką.

Wniosek o wizę studencką (study permit) należy złożyć po otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia na studia. Do wniosku należy dołączyć list potwierdzający z uczelni (letter of acceptance), skan paszportu oraz potwierdzenie posiadania wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów czesnego i pobytu przez minimum rok. Może to być np. zaświadczenie o otrzymaniu stypendium czy potwierdzenie udzielenia pożyczki studenckiej. Ponadto możemy zostać poproszeni o dostarczenie dodatkowych dokumentów, takich jak na przykład zaświadczenie o niekaralności. W przypadku podejmowania studiów w Quebecu, należy otrzymać również certificat d’acceptation du Québec (CAQ), wydawany przez rząd prowincji.

Posiadając ważną wizę studencką można pozostać w Kanadzie do 90 dni po ukończeniu studiów bez konieczności wypełniania dodatkowych formalności. Absolwenci kanadyjskich uczelni mogą również starać się o dedykowane pozwolenie na pracę (post-graduation work permit), pod warunkiem, że złożą wniosek do 180 dni po uzyskaniu ostatnich ocen na studiach. Termin ważności takiego pozwolenia jest zależny od czasu trwania ukończonych studiów.

W każdym przypadku, aby wjechać na teren Kanady, należy złożyć wniosek o Elektroniczną Autoryzację Podróży (Electronic Travel Authorization, eTA). Cały proces odbywa się elektronicznie poprzez formularz na stronie rządu Kanady. ETA kosztuje 7 dolarów kanadyjskich i w większości przypadków uzyskuje się ją w przeciągu kilku minut od złożenia wniosku.

Więcej informacji na temat wiz studenckich dostępnych jest na stronie internetowej rządu Kanady.

Jeśli nie studia, to…?

Program International Experience Canada (IEC) umożliwia młodym ludziom odbycie stażu lub podjęcie pracy w Kanadzie na okres do jednego roku. Program dzieli się na trzy kategorie:

Working Holiday, w ramach którego otrzymuje się tzw. otwarte pozwolenie na pracę (open work permit). W praktyce oznacza ono możliwość podjęcia pracy w dowolnym miejscu i na dowolny okres czasu (do momentu wygaśnięcia pozwolenia na pracę). Umożliwia to łatwe połączenie pracy zarobkowej i podróżowania. Young Professionals, umożliwiający młodym absolwentom zatrudnienie w obszarze związanym z ukończonym przez nich kierunkiem studiów. International Co-op (Internship), przeznaczony dla studentów uczelni wyższych chcących odbyć staż zawodowy w Kanadzie.

Obywatele Polski w wieku 18-35 lat (włącznie) mogą uczestniczyć w programie IEC dwukrotnie. Jednak za każdym razem muszą wybrać inną kategorię. Ponadto, między datą wygaśnięcia pierwszego pozwolenia na pracę a datą złożenia drugiego wniosku w ramach programu, musi nastąpić minimum sześciomiesięczna przerwa.

Znajomość języka

Każda uczelnia ustala własne wymagania odnośnie poziomu znajomości języka – odpowiednie informacje można znaleźć na stronie internetowej danego uniwersytetu czy college’u. Najczęściej wystarczająca jest znajomość języka na poziomie B2, aby zacząć studia na poziomie licencjackim, choć na kierunkach medycznych, inżynierskich czy na prawie zazwyczaj wymagania językowe są wyższe.

W przypadku, gdy podejmujemy studia na anglojęzycznej uczelni, najczęściej akceptowanymi certyfikatami językowymi są IELTS, TOEFL oraz CAEL (Canadian Academic English Language Assessment). Warto dodać, że IELTS to jedyny test, który jest uznawany przez władze imigracyjne wszystkich krajów, które wymagają tego rodzaju dokumentu. Test można zdać w British Council, którego ośrodki znajdują się w dziewięciu miastach w Polsce. Koszt egzaminu to około 800 złotych.

Jeśli zaś planujemy studia w języku francuskim, najczęściej akceptowalnymi certyfikatami są DELF/DALF, TCF oraz TEF Canada. W Polsce egzaminy DELF/DALF i TCF są organizowane przez Instytut Francuski w Polsce oraz sieć Alliance Française Polska. Niektóre uniwersytety oferują kandydatom na studia własne testy sprawdzające znajomość języka.

Opłaty za studia w Kanadzie

Wysokość czesnego dla studentów zagranicznych na uniwersytetach w Kanadzie waha się od 7000 do aż 40000 dolarów kanadyjskich za rok nauki. Dokładna kwota zależy m.in. od kierunku, stopnia studiów czy tego, w której prowincji planujemy podjąć naukę. Dlatego, podobnie jak w przypadku wielu innych kluczowych informacji, warto szukać dokładnych informacji na stronie uczelni czy kierunku, który nas interesuje.

Choć w porównaniu z opłatami na europejskich uczelniach jest to niebagatelna kwota, w wielu przypadkach wysokość czesnego na uniwersytetach w Kanadzie jest niższa niż w Wielkiej Brytanii, Australii czy Stanach Zjednoczonych. Niestety, zagraniczni studenci nie mogą uzyskać pożyczki studenckiej od rządu kanadyjskiego. W sfinansowaniu nauki może nam jednak pomóc stypendium – wiele uczelni oferuje wsparcie finansowe dla międzynarodowych studentów. Informacji najlepiej szukać na stronie wybranego uniwersytetu, ponieważ niektóre stypendia oferowane są np. tylko dla studentów danego kierunku. Ponadto, na stronie www.educanada.ca dostępna jest lista stypendiów dedykowanych studentom zza granicy.

Życie w Kanadzie

Koszty życia w Kanadzie różnią się znacząco między poszczególnymi prowincjami i miastami. Przykładowo, za wynajem pokoju w Montrealu możemy zapłacić około 500$ miesięcznie, zaś cena za pokój w podobnym standardzie w Toronto może być bliższa 1000$ miesięcznie.

Studiując w pełnym wymiarze godzin, zagraniczni studenci w Kanadzie mogą łączyć pracę ze studiami. Wiza studencka upoważnia do podjęcia pracy w wymiarze nie większym niż 20 godzin tygodniowo podczas semestru oraz na cały etat podczas przerw wakacyjnych.

Przepisy dotyczące dostępu do publicznego ubezpieczenia zdrowotnego dla studentów zagranicznych różnią się między prowincjami. W przypadku, gdy władze danej prowincji nie zezwalają studentom zagranicznym na ubezpieczenie zdrowotne w ramach publicznej służby zdrowia, studenci są zobowiązani do wykupienia prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Ważnym aspektem jest to, że niektóre uczelnie oferują międzynarodowym studentom dedykowane ubezpieczenie zdrowotne.

Na jakie programy stypendialne w Kanadzie warto zwrócić uwagę?

Stypendia im. Pierre’a Elliotta Trudeau

Ten trzyletni program stypendialny dostępny jest dla studentów studiów doktoranckich na kanadyjskich uczelniach – w tym studentów zagranicznych. Każdego roku wybieranych jest do szesnastu doktorantów, którzy otrzymują hojne stypendia na studia, a także dodatkowy trening z zakresu przywództwa. Termin aplikacji mija na początku roku.

Stypendia na studia licencjackie z dziedziny matematyki na Uniwersytecie w Waterloo

Około 10 stypendiów jest przyznawanych studentom podejmującym studia licencjackie na Wydziale Matematyki na Uniwersytecie w Waterloo. Wartość stypendium wynosi od 12 000 do 25 000 CAD, podzielone na osiem semestrów akademickich. Termin aplikacji mija w lutym każdego roku.

Stypendium badawcze dla polskich doktorantów na Uniwersytecie Albertańskim

Wirth Institute for Austrian and Central European Studies zaprasza doktorantów wszystkich dziedzin humanistycznych, społecznych oraz sztuk pięknych do ubiegania się o stypendium. Kandydaci powinni legitymować się obywatelstwem polskim oraz być słuchaczami studiów doktoranckich. Termin składania wniosków w 2020 roku minął w kwietniu. Nabór w roku 2021 nie został jeszcze ogłoszony.

Stypendia na Uniwersytecie w Toronto (Program Języka Polskiego i Literatury Polskiej)

Polonistyka na Wydziale Języków i Literatur Słowiańskich na Uniwersytecie Torontońskim (UofT) kieruje swoją ofertę do studentów studiów magisterskich i doktoranckich. Kandydaci mogą składać wnioski na pobyt 6-, 12- lub 24-tygodniowy. Termin składania wniosków w 2020 roku minął w marcu.

Stypendium Edwarda Barry McDougalla na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Ottawie

Stypendium umożliwia realizację rocznego programu studiów LL.M. (Master of Laws) na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Ottawie. Wymogiem formalnym stypendium jest bycie absolwentem polskich studiów prawniczych oraz polskie obywatelstwo. O stypendium można ubiegać się będąc jeszcze na piątym roku prawa, pod warunkiem, że przed rozpoczęciem studiów w Kanadzie uzyska się dyplom studiów magisterskich. Termin składania wniosków w 2020 roku minął w lutym. Edycja stypendium w roku 2021 została odwołana ze względu na pandemię COVID-19.

Co ważne, niektóre uniwersytety w Polsce (np. Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Jagielloński) współpracują z uczelniami w Kanadzie na podstawie umów o bezpośredniej współpracy. Często umożliwiają one polskim studentom odbycie krótkoterminowej wymiany zagranicznej na kanadyjskiej uczelni. Dokładne warunki, sposób rekrutacji oraz zakres stypendium określa umowa między uczelniami. Szczegółowe informacje najczęściej można znaleźć na stronie uczelnianego Biura Współpracy z Zagranicą.

Przydatne linki

Rządowa strona przeznaczona dla studentów i kandydatów zagranicznych – praktyczny przewodnik po szkolnictwie wyższym w Kanadzie: www.educanada.ca

Strona ambasady Kanady w Warszawie: www.canadainternational.gc.ca/poland-pologne/

Oficjalna strona rządu Kanady, zawierająca informacje dotyczące imigracji, w tym szczegółowe informacje na temat wizy studenckiej i programu IEC: www.cic.gc.ca

Portal z aktualnymi informacjami nt. studiowania w Kanadzie i poradami dla zagranicznych studentów: www.studyincanada.com

Trzymamy za Was kciuki! 🙂

Przy tworzeniu artykułu korzystaliśmy z informacji dostępnych na stronach studiazagranica.info, 6757km.com, www.educanada.ca, www.canada.ca oraz www.canadim.com.

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w zdobyciu cennych informacji o studiowaniu w Kanadzie, rozwiał Wasze wątpliwości i uważacie, że takich artykułów oraz doradztwa potrzeba więcej – dorzućcie nam cegiełkę, byśmy mogli dalej Was wspierać radą i rzetelnymi artykułami! Dziękujemy!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.

Studia w Kanadzie dla Polaków — najważniejsze informacje

W 2021 roku Kanada została ogłoszona najlepszym miejscem do życia na świecie. Nie bez powodu więc coraz więcej kandydatów na studia wybiera właśnie ten kraj do rozpoczęcia swojej przygody z edukacją za granicą.

Dynamicznie rozwijający się system szkolnictwa w Kanadzie wpływa na standardy edukacyjne. Poziom nauczania w Kanadzie jest wysoki. Spośród niemal 100 kanadyjskich uniwersytetów aż pięć znajduje się w pierwszej setce najlepszych uczelni na świecie. Są to: Uniwersytet w Toronto, Uniwersytet McGill, Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej, Uniwersytet w Montrealu i Uniwersytet Alberty.

Z tego względu, Kanada jest najlepszą opcją dla uczniów, którzy szukają prestiżowych studiów w racjonalnej cenie. To także świetna alternatywa dla studiów w USA, które są droższe, a niekoniecznie lepsze od nauki w Kanadzie.

Studia w Kanadzie — jak wyglądają? System szkolnictwa

System szkolnictwa wyższego w Kanadzie można porównać do systemu amerykańskiego. Podobnie, jak w USA, również w Kanadzie absolwenci liceów mogą ubiegać się o przyjęcie do Akademii Nauk Stosowanych lub na uniwersytet.

Akademią Nauk Stosowanych określa się wszystkie koledże oraz szkoły techniczne, zawodowe i policealne, które przyznają certyfikaty, dyplomy i stopnie naukowe. Kształcenie w Akademiach Nauk Stosowanych pozwala na przygotowanie się do pracy w zawodzie, który można podjąć od razu po ukończeniu programu.

Wielu kandydatów na studia za granicą wybiera studia w college’u także po to, aby przenieść się na uniwersytet. Studenci, którzy nie dostali się do wymarzonej szkoły wyższej w Kanadzie w zeszłej rekrutacji, mogą ubiegać się o przeniesienie, o ile uda im się zdobyć dostateczną ilość punktów podczas nauki w college’u.

Kanada studia — stopnie akademickie

Uniwersytety w Kanadzie to instytucje szkolnictwa wyższego, które przyznają stopnie naukowe w różnych dziedzinach. Nauka w kanadyjskich uniwersytetach odbywa się na poziomie licencjackim, magisterskim oraz doktoranckim. Struktura stopni naukowych na kanadyjskich uniwersytetach jest bardzo podobna do tej w Stanach Zjednoczonych, czy UK.

Ile trwają studia w Kanadzie? Stopnie akademickie

Bachelor’s Degree — to studia licencjackie, których ukończenie zajmuje zazwyczaj trzy, cztery lub pięć lat (w zależności od lokalizacji i kierunku) dla studentów studiów stacjonarnych.

Stopień magistra — Zdobycie tytułu Master of Arts lub Master of Science zajmuje zazwyczaj dwa lata.

PhD — stopień doktora wymaga podjęcia specjalistycznych studiów podyplomowych, których ukończenie może trwać od 3 do nawet 6 lat.

Studia jednolite w Kanadzie

Wyjątkiem są studia na kierunkach takich jak: medycyna, stomatologia, farmacja, weterynaria i prawo, które odbywają się w systemie jednolitym i trwają około 5 lat. Po ich ukończeniu można ubiegać się o przyjęcie na doktorat.

Jak studiować w Kanadzie? Przygotowanie

Wybór kierunku studiów w Kanadzie

Aby zacząć studia w Kanadzie w pierwszej kolejności należy znaleźć program studiów, który będzie zbieżny z Twoimi preferencjami i oczekiwaniami. Kanada oferuje szereg programów w różnych dziedzinach nauki. Statystyki wskazują, że wyjątkową popularnością w Kanadzie cieszą się studia z zakresu:

Biznesu i zarządzania,

IT,

Finansów i ekonomii,

Medycyny,

Inżynierii,

Prawa

Szpitalnictwa.

Wybór uczelni w Kanadzie

Po drugie powinieneś zastanowić się, na którym uniwersytecie lub college’u zamierzasz studiować. W tym celu nie powinieneś kierować wyłącznie intuicją. Trzeba także zweryfikować, czy dana uczelnia posiada odznaczenie DLI (Designated Learning Institution). Jeśli tak, oznacza to, że masz do czynienia z wiarygodną instytucją, w której nie musisz obawiać się o oszustwo edukacyjne.

Wybór języka studiów w Kanadzie

Kolejną istotną kwestią podczas przygotowań do rekrutacji jest wybór języka. Kanada to kraj dwujęzyczny, co oznacza, że nauka odbywa się tam zarówno po angielsku, jak i francusku. Przed aplikacją musisz zadecydować, który język wybierasz i sprawdzić, jakie wymagania dotyczące biegłości językowej stawiają przed Tobą wybrane uczelnie.

Przeważnie szkoły wyższe w Kanadzie akceptują certyfikaty językowe takie jak:

TOEFL, IELTS, C1 Advanced oraz PTE Academic — z języka angielskiego,

DALF, DEFL, TEF, TCF oraz TestCan z języka francuskiego.

Dokumenty do rekrutacji na studia w Kanadzie

Ostatnią kwestią, jaką powinieneś dopilnować przed aplikacją, jest skompletowanie odpowiednich dokumentów. Aby móc aplikować do kanadyjskich uczelni, musisz przygotować:

Świadectwo ukończenia liceum,

Wypełniony formularz aplikacyjny,

List motywacyjny,

Dwa listy referencyjne od Twoich dotychczasowych nauczycieli,

Zaświadczenie o finansach, które udowodni, że posiadasz wystarczające środki do życia, potrzebne na utrzymanie w Kanadzie,

Życiorys lub CV.

Studiowanie w Kanadzie — terminy składania wniosków

Złożenie podania o przyjęcie na studia w terminie ma kluczowe znaczenie w procesie rekrutacji. Aby bez przeszkód przystąpić do aplikacji, należy na bieżąco sprawdzać aktualności na stronie internetowej szkoły, w której zamierzamy studiować. Na internetowej tablicy ogłoszeń szkoły znajdziemy wszystkie ważne rozporządzenia oraz rekrutacyjne deadline’y.

Na większości uczelni w Kanadzie przyjęło się, że termin składania wniosków aplikacyjnych trwa do początku września — przy rekrutacji na semestr zimowy oraz do połowy stycznia — na drugi semestr.

Warto dodać, że im wcześniej złożysz wniosek, tym zwiększysz swoją szansę na przyjęcie na uczelnię.Z tego względu, kandydaci na studia w Kanadzie dopełniają formalności związanych z aplikacją nawet rok przed rozpoczęciem nauki.

Kanada — studia dla Polaków. Jak uzyskać pozwolenie na legalny pobyt?

Procedura uzyskania wizy studenckiej nie jest zbyt skomplikowana. Podobnie, jak w przypadku innych krajów, tak i w Kanadzie należy poprosić uczelnię, do której zostaliśmy przyjęci, o tzw. letter of acceptance. Dokument to dowód na to, że spełniliśmy warunki uczelni i zamierzamy na niej studiować. Oprócz letter of acceptance, do wniosku o wizę musimy także dołączyć dokument DLI, czyli Designated Learning Institution number. Każda prestiżowa i wiarygodna uczelnia w Kanadzie posiada taki numer, a można go znaleźć m.in. na letter of acceptance. Pełny wykaz DLI dla różnych uczelni kanadyjskich jest także dostępny online na kanadyjskim serwisie rządowym.

Dodatkowo przy wyrabianiu wizy, należy również udowodnić, że posiada się wystarczające środki na pokrycie czesnego oraz wszelkie koszty życia w Kanadzie.

Poza tym należy mieć też czystą kartotekę policyjną.

Ile kosztuje wyrobienie wizy w Kanadzie?

Gdy zdobędziemy już pełną dokumentację, którą musimy dołączyć do wniosku wizowego, powinniśmy bezzwłocznie złożyć dokument online na stronie CIC lub w wersji papierowej.

Bez względu na sposób aplikacji, na odpowiedź będziemy musieli poczekać około 7 tygodni. Uzyskanie wizy na studia w Kanadzie kosztuje 150 dolarów.

Studia i praca w Kanadzie — jak pogodzić?

Kanada oferuje bardzo dogodne warunki kształcenia. Kanadyjskie uniwersytety pozwalają uczniom na pracę w trakcie studiów i nie wyznaczają docelowej liczby godzin, którą można przepracować w trakcie tygodnia zajęć. Studenci mogą wykonywać także więcej niż jeden zawód.

Na przykładzie setek obcokrajowców, którzy uczą się i pracują w Kanadzie jednocześnie, można się przekonać, że pogodzenie studiów ze stażem, czy praktyką nie jest trudne. Prócz dużego zdyscyplinowania i umiejętności zarządzania własnym czasem, uczniowie kanadyjskich uczelni, potrzebują do pracy jeszcze pozwolenia na pobyt w Kanadzie. Study permit pozwala na legalną pracę, którą można podjąć 90 dni po wydaniu zezwolenia.

Studenci mają kilka opcji pracy do wyboru. Mogą zarabiać poza uczelnią, pracować w kampusie lub zatrudnić się w chatakterze stażysty w firmie, która działa w sektorze związanym z kierunkiem studiów.

Studia w Kanadzie online

Dużą dostępność pracy i wysokie zarobki sprawiają, że wielu kandydatów na studia w Kanadzie decyduję się na naukę online. Dzięki temu rozwiązaniu uczniowie mogą realizować program studiów i jednocześnie zarabiać na swoje utrzymanie w Kanadzie.

W ostatnich latach studia online w Kanadzie zaczęły cieszyć się coraz większą popularnością nie tylko wśród miejscowych studentów, ale także obcokrajowców. Ci drudzy wykorzystują Internet do zdobycia tytułu naukowego, osiągając ten cel najniższym kosztem. Międzynarodowi studenci kanadyjskich szkół mogą kontynuować naukę z dowolnego miejsca na świecie, co pozwala im na uzyskanie zagranicznego dyplomu nawet w swoim miejscu zamieszkania.

Innowacyjny program kształcenia na odległość daje studentom ogromne możliwości. Wirtualne uczelnie oferują dużą elastyczność i umożliwiają naukę we własnym tempie i dogodnym czasie.

Jak znaleźć studia online w Kanadzie?

Aby odnaleźć studia online i dowiedzieć się, czy interesujący nas kierunek studiów może być realizowany w trybie zdalnym, należy sięgnąć do dostępnych w sieci wyszukiwarek kierunków studiów w Kanadzie i sprawdzić, jaka uczelnia zezwala na naukę online.

Wirtualne uniwersytety w Kanadzie

Jednym z najbardziej znanych wirtualnych uniwersytetów w Kanadzie jest Athabasca University w Albercie. Aby podjąć na nim naukę, należy uiścić opłatę rejestracyjną w wysokości 115 dolarów oraz cyklicznie płacić za egzaminy. Uczelnia nie stawia żadnych dodatkowych wymagań, prócz warunku dotyczącego wieku studenta. Studenci Athabasca University muszą mieć ukończone 16 lat.

Nauka w wirtualnym uniwersytecie trwa od 13 do 26 tygodni, w zależności od wybranego kursu i częstotliwości zajęć.

Athabasca University to bardzo dobrze oceniana placówka, która według absolwentów szkoły zasługuje na 4,2 gwiazdki. Uniwersytet online w Kanadzie jest też w pełni akredytowany i co ciekawe w żaden sposób nie odbiega poziomem nauczania od tradycyjnych uczelni.

Inne uczelnie, na których można studiować online w Kanadzie to: Laurentian University, Yorkville, University of Manitoba, Thompson Rivers University, University of Fredericton, Royal Roads University.

Studiowanie w Kanadzie — dlaczego warto?

Kanada to światowa potęga edukacyjna. Obecnie kraj liczy 530 tysięcy studentów międzynarodowych, a rokrocznie ich liczba wzrasta średnio o 200 tysięcy nowych uczniów. Ogromne zainteresowanie ofertą kanadyjskich uczelni wynika z wysokiego poziomu kształcenia, a także możliwości nauki w języku angielskim. W Kanadzie jest łącznie 223 uniwersytety oraz 213 college, z których aż 12 znalazło się w pierwszej 200 rankingu na najlepsze uczelnie świata wg THE. To sprawia, że warto aplikować na kanadyjskie uczelnie i cieszyć się możliwością studiów w jednym z najlepszych państw na świecie.

Zobacz film z Karoliną i przekonaj się, dlaczego warto rozpocząć studia za granicą

Oceń artykuł:

Znajdź na uniwersytetach w Kanada

Szkolnictwo wyższe w Kanadzie

To kanadyjskie prowincje Ontario, Nowa Fundlandia i Labrador, Alberta, Manitoba, Nowa Szkocja, Quebec, Kolumbia Brytyjska, Saskatchewan, Nowego Brunszwiku i Wyspy Księcia Edwarda, które są konstytucyjnie odpowiedzialna za wyższe czynności edukacyjnych.

Chociaż każda prowincja różni się nieco w sposobie zarządzania ich systemu szkolnictwa wyższego, pozostają pewne podobieństwa, które mogą pomóc uczniom planują studiować w Kanadzie zorientować się, czego się spodziewać od kraju ‘s systemu edukacji. Na przykład, wszystkie uniwersytety i uczelnie grant bachelor ‘s Master ‘ s i stopnie doktoranckie podczas zawodowe lub techniczne uczelnie zapewniają certyfikaty lub dyplomy. Kanadyjskie uczelnie także kolegiów społeczności, które oferują dwa lata stowarzyszonej ‘s stopni, kolegia Sztuki Użytkowej i technologii, instytuty i prywatnych wojewódzkich kolegiów zawodowych.Jeśli student jest zainteresowany uczestnictwem konkretnego college’u lub uniwersytetu, on lub ona powinni odwiedzić stronę internetową danej prowincji, aby dowiedzieć się więcej o jego unikalnym systemem edukacyjnym.

Popularne Uniwersytety w Kanadzie

University of Toronto konsekwentnie plasuje się wysoko na liście najlepszych studentów universities.Offering Ameryce Północnej dostęp do więcej kursów akademickich, niż jakikolwiek inny Unversity kanadyjskiej, jak również możliwość pracy w renomowanych laboratoriach badawczych, UT jest uważany za jeden z Kanada ‘s top -lot instytucji szkolnictwa wyższego.

Inne wybitnych kanadyjskich uniwersytetów m.in. z University of British Columbia, gdzie ponad 50.000 studentów cieszyć sale koncertowe, muzea i wiele muzyki i programów sportowych oraz University of Alberta, światowej szanowany i nakładów na badania uniwersyteckie znany z programu szczegółowego i wysokie standardy nauczania.

Opłaty za studia

Średnie czesne dla kanadyjskich studentów pragnących zdobyć tytuł licencjata w kraju jest około 5000 dolarów CAD rocznie (5000 dolarów w dolarach amerykańskich i 3700 w euro). Studenci wybierający zdobyć stopnie naukowe w Kanadzie powinni spodziewać się około $ 1000 (740 euro) rocznie więcej niż czesnego undergraduation.

Zagraniczni studenci zobowiązani są do płacenia wyższych opłat niż mieszkańców Kanady – prawie trzy razy więcej niż w rzeczywistości. Jeśli jesteś międzynarodowym studentem, spodziewać się zapłacić 14.000 dolarów (10.400 euro) rocznie do programów studiów, a kwota jeszcze wyższy dla absolwentów stopni. Zamiejscowe uczęszczający Saskatchewan i uczelni Quebec płacić najwyższych opłat za naukę, a studenci uczęszczający Fundlandia i uczelni Manitoba zapłaci najniższych opłat za studia.

Uprawnienia do studiów wizowy

Aby kwalifikować się do otrzymania wizy kanadyjskie badania, studenci muszą udowodnić, że zostały przyjęte przez kolegium lub na uniwersytecie w Kanadzie, pokazują, mogą wspierać finansowo siebie i zapłacić czesne i przedstawić czysty rekord w odniesieniu do przeszłości kryminalnej. Studenci mogą być poproszeni o poddanie się badaniu lekarskiemu w niektórych przypadkach przed wiza studencka jest wydawana.

Dlaczego warto studiować w Kanadzie?

Chociaż jest to drogie dla zagranicznych studentów do udziału ośrodki szkolnictwa wyższego w Kanadzie, kraj ten posiada również jeden z najlepszych reputację w zakresie jakości kształcenia. Ponadto Kanada zapewnia spokojne, bezpieczne i zróżnicowane środowisko zapewniającą doskonałą atmosferę nauki dla studentów, którzy chcą wystąpić jeden z najlepszych systemów edukacyjnych na świecie.

Studia w Kanadzie

Studia w Kanadzie cieszą się coraz większą popularnością wśród studentów z całego świata, w tym wśród kandydatów także z Polski. Wynikać to może z faktu, że studia i Kanada to znacznie niższe koszty utrzymania niż w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a szkolnictwo jest na równie wysokim poziomie.

Cudzoziemcy, biorący udział w programie “studia w Kanadzie”, muszą przede wszystkim biegle operować językiem angielskim oraz posiadać zasób wiedzy, niezbędny do podjęcia nauki w szkole wyższej.

Znajomość języka większość uniwersytetów wymaga przedstawienia wyników jednego z poniższych testów:

TOEFL – Test Of English as a Foereign Language

IELTS – International English Language Testing System

TOEIC – Test Of English for International Communication

CAEL – Canadian Academic English Language

Tam, gdzie językiem wykładowym jest francuski, znajomość języka sprawdzana jest u każdego studenta indywidualnie.

W Kanadzie jest łącznie ponad 200 szkół wyższych, w przeważającej części państwowych. Działa tam trzystopniowy system brytyjski, to znaczy że po każdym semestrze czy roku student dostaje dyplom niższego stopnia (pewien dowód zdobytych kwalifikacji). Pod koniec trzeciego roku zdobywa się dyplom licencjacki.

Ponadto w Kanadzie działa też system boloński:

studia licencjackie (trzy lata) magisterskie (dwa lata) doktoranckie (cztery lata).

Kanada, podobnie jak Wielka Brytania i Stany Zjednoczone oferuje studentom możliwość zamieszkania w kampusach, gdzie zakwaterowanie bywa znacznie tańsze niż poza nimi. Atmosfera takich miejsc jest bardzo przyjazna, wielokulturowa, dlatego przebywanie w takim towarzystwie daje nieocenione możliwości rozwoju. Życie nie sprowadza się tam tylko do nauki, ale także pozwala rozwijać się kulturalnie i sportowo.

W przeciwieństwie do studiów w Stanach Zjednoczonych, studenci z Polski mogą legalnie pracować na cały etat po 6 miesiącach od rozpoczną w Kanadzie studia. Żona/mąż studenta może pracować lub studiować w pełnym wymiarze godzin od początku studiów w Kanadzie.

Nauka na uczelniach w Kanadzie daje także możliwość ubiegania się o stały pobyt. Po ukończeniu np. 2-letniego programu w college’u student może się starać o prawo do pracy w Kanadzie na okres do 3 lat. Po przepracowaniu pełnych 12 miesięcy można się kwalifikować na składanie podania o pobyt stały dla siebie i swojej rodziny.

Kierunek: Kanada – Moje Stypendium

Decydując się na studia w Kanadzie, wiele zależy od tego, jaką prowincję wybierzemy: język nauki, wysokość czesnego, aż po proces rekrutacji i organizację studiów. Nie zmienia to jednak faktu, że większość kanadyjskich uniwersytetów zapewnia wysoki poziom nauczania i może otwierać furtkę do międzynarodowej kariery.

W tym artykule z cyklu Kierunek: świat przybliżymy Wam, jak wyglądają studia w Kanadzie i z jakimi formalnościami się wiążą. Opisujemy także dostępne dla młodych Polek i Polaków alternatywne możliwości wyjazdu do tego kraju. Ponadto wybraliśmy dla Was ciekawe oferty stypendiów na studia w Kanadzie.

System nauki i szkolnictwa wyższego

Na samym początku warto podkreślić, że system nauki i szkolnictwa wyższego w Kanadzie podlega władzom danej prowincji. Odpowiedzialność rządu federalnego w zakresie szkolnictwa wyższego jest mocno ograniczona – m.in. podlega mu Królewskie Kolegium Wojskowe Kanady.

Co ważne, brak scentralizowanego systemu szkolnictwa wyższego oznacza, że aspekty takie jak wysokość czesnego, czas trwania studiów czy sposób rekrutacji mogą różnić się w zależności od prowincji. Jednocześnie w całym kraju szkolnictwo wyższe na poziomie akademickim zorganizowane jest w systemie trzystopniowym:

Studia licencjackie (Bachelor), trwające 3 lub 4 lata; Studia magisterskie (Master), których ukończenie zajmuje zazwyczaj 1 rok lub 2 lata; Studia doktoranckie (PhD), które zazwyczaj trwają 4 lata.

Podobnie jak w innych anglojęzycznych krajach, studia pierwszego stopnia określa się mianem undergraduate, zaś studia drugiego i trzeciego stopnia – graduate.

W Kanadzie funkcjonuje 96 uniwersytetów oferujących naukę w języku angielskim i francuskim. Większość francuskojęzycznych uniwersytetów zlokalizowanych jest w Quebecu – jedynej kanadyjskiej prowincji, w której oficjalnym językiem jest wyłącznie francuski. Ponadto, część uczelni oferuje studentom kursy zarówno w języku angielskim, jak i francuskim. Co ciekawe, największą dwujęzyczną uczelnią w Ameryce Północnej jest Uniwersytet Ottawski w prowincji Ontario.

Istotnym jest fakt, że dyplomy wielu polskich uczelni są uznawane w Kanadzie. A zatem np. posiadając dyplom licencjata uzyskany na uniwersytecie w Polsce, możemy aplikować od razu na studia magisterskie w Kanadzie.

Szkolnictwo zawodowe w Kanadzie

Poza uniwersytetami, w Kanadzie funkcjonuje około 150 kolegiów (colleges) – instytucji szkolnictwa zawodowego. Kolegia najczęściej nie przyznają stopni naukowych, z wyjątkiem przypadków, gdy wyraził na to zgodę Minister Edukacji danej prowincji.

Kolegia oferują zazwyczaj kursy zawodowe trwające od roku do dwóch lat, w zależności od kwalifikacji. Poza krótszym czasem nauki, wśród zalet college’ów można wymienić ich wyspecjalizowanie, programy praktyk zawodowych oraz niższe koszty czesnego w porównaniu z uniwersytetami.

Co więcej, ze względu na zdecentralizowany system szkolnictwa wyższego w Kanadzie, organizacja nauki w kolegiach różni się w zależności od prowincji. W college’ach w Kolumbii Brytyjskiej i Albercie, poza kursami zawodowymi oferowane są dwuletnie programy kończące się uzyskaniem tzw. Associate degree. Uprawnia on do kontynuowania nauki na poziomie licencjackim rozpoczynając od trzeciego roku (a więc nauki przez kolejne dwa lata do uzyskania tytułu licencjata).

W Quebecu odpowiednikiem college’u jest CEGEP (skrót od Collège d’enseignement général et professionnel). Grupa ta obejmuje zarówno dwuletnie kolegia ogólnokształcące, jak i kolegia oferujące kursy zawodowe. Co ciekawe, zdobycie dyplomu CEGEP jest obowiązkowe dla młodych obywateli Quebecu, którzy chcą rozpocząć naukę na uniwersytecie.

Rekrutacja na studia w Kanadzie

Każdy kanadyjski uniwersytet czy college ma własne zasady dotyczące rekrutacji. A zatem warto sprawdzić wszelkie najważniejsze informacje – takie jak np. terminy rekrutacji oraz rozpoczęcia i zakończenia roku akademickiego, wysokość wpisowego, czesne – na stronie wybranej uczelni.

W większości przypadków rok akademicki na uczelniach w Kanadzie podzielony jest na dwa semestry: semestr jesienny (fall term), trwający od września do grudnia oraz semestr zimowy (winter term), trwający od stycznia do kwietnia. Wiele uczelni oferuje również dodatkowy, letni semestr (summer session), trwający od maja do sierpnia.

Przede wszystkim proces aplikacji na studia należy rozpocząć dużo wcześniej niż w Polsce. Wiele uczelni otwiera systemy aplikacji online już na jesień w roku poprzedzającym rozpoczęcie studiów, zaś termin aplikacji na większość kierunków mija w styczniu. Kandydaci na medycynę, stomatologię czy prawo często muszą przesłać wniosek już w październiku lub listopadzie. Ponadto, wiele terminów składania wniosków o stypendia mija wcześniej niż terminy naboru na studia.

Czy aby studiować w Kanadzie potrzebna jest wiza?

Obywatele Polski planujący wizytę w Kanadzie trwającą nie dłużej niż sześć miesięcy są uprawnieni do pobytu w ramach ruchu bezwizowego. Oznacza to, że jeśli studiujemy w Kanadzie np. w ramach wymiany studenckiej nie dłuższej niż jeden semestr, nie potrzebujemy składać wniosku o wizę studencką. Co ważne, powyższa zasada została zniesiona na czas pandemii COVID-19. A zatem obecnie każda osoba przyjeżdzająca na studia do Kanady, niezależnie od długości pobytu, musi złożyć wniosek o wizę studencką.

Wniosek o wizę studencką (study permit) należy złożyć po otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia na studia. Do wniosku należy dołączyć list potwierdzający z uczelni (letter of acceptance), skan paszportu oraz potwierdzenie posiadania wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów czesnego i pobytu przez minimum rok. Może to być np. zaświadczenie o otrzymaniu stypendium czy potwierdzenie udzielenia pożyczki studenckiej. Ponadto możemy zostać poproszeni o dostarczenie dodatkowych dokumentów, takich jak na przykład zaświadczenie o niekaralności. W przypadku podejmowania studiów w Quebecu, należy otrzymać również certificat d’acceptation du Québec (CAQ), wydawany przez rząd prowincji.

Posiadając ważną wizę studencką można pozostać w Kanadzie do 90 dni po ukończeniu studiów bez konieczności wypełniania dodatkowych formalności. Absolwenci kanadyjskich uczelni mogą również starać się o dedykowane pozwolenie na pracę (post-graduation work permit), pod warunkiem, że złożą wniosek do 180 dni po uzyskaniu ostatnich ocen na studiach. Termin ważności takiego pozwolenia jest zależny od czasu trwania ukończonych studiów.

W każdym przypadku, aby wjechać na teren Kanady, należy złożyć wniosek o Elektroniczną Autoryzację Podróży (Electronic Travel Authorization, eTA). Cały proces odbywa się elektronicznie poprzez formularz na stronie rządu Kanady. ETA kosztuje 7 dolarów kanadyjskich i w większości przypadków uzyskuje się ją w przeciągu kilku minut od złożenia wniosku.

Więcej informacji na temat wiz studenckich dostępnych jest na stronie internetowej rządu Kanady.

Jeśli nie studia, to…?

Program International Experience Canada (IEC) umożliwia młodym ludziom odbycie stażu lub podjęcie pracy w Kanadzie na okres do jednego roku. Program dzieli się na trzy kategorie:

Working Holiday, w ramach którego otrzymuje się tzw. otwarte pozwolenie na pracę (open work permit). W praktyce oznacza ono możliwość podjęcia pracy w dowolnym miejscu i na dowolny okres czasu (do momentu wygaśnięcia pozwolenia na pracę). Umożliwia to łatwe połączenie pracy zarobkowej i podróżowania. Young Professionals, umożliwiający młodym absolwentom zatrudnienie w obszarze związanym z ukończonym przez nich kierunkiem studiów. International Co-op (Internship), przeznaczony dla studentów uczelni wyższych chcących odbyć staż zawodowy w Kanadzie.

Obywatele Polski w wieku 18-35 lat (włącznie) mogą uczestniczyć w programie IEC dwukrotnie. Jednak za każdym razem muszą wybrać inną kategorię. Ponadto, między datą wygaśnięcia pierwszego pozwolenia na pracę a datą złożenia drugiego wniosku w ramach programu, musi nastąpić minimum sześciomiesięczna przerwa.

Znajomość języka

Każda uczelnia ustala własne wymagania odnośnie poziomu znajomości języka – odpowiednie informacje można znaleźć na stronie internetowej danego uniwersytetu czy college’u. Najczęściej wystarczająca jest znajomość języka na poziomie B2, aby zacząć studia na poziomie licencjackim, choć na kierunkach medycznych, inżynierskich czy na prawie zazwyczaj wymagania językowe są wyższe.

W przypadku, gdy podejmujemy studia na anglojęzycznej uczelni, najczęściej akceptowanymi certyfikatami językowymi są IELTS, TOEFL oraz CAEL (Canadian Academic English Language Assessment). Warto dodać, że IELTS to jedyny test, który jest uznawany przez władze imigracyjne wszystkich krajów, które wymagają tego rodzaju dokumentu. Test można zdać w British Council, którego ośrodki znajdują się w dziewięciu miastach w Polsce. Koszt egzaminu to około 800 złotych.

Jeśli zaś planujemy studia w języku francuskim, najczęściej akceptowalnymi certyfikatami są DELF/DALF, TCF oraz TEF Canada. W Polsce egzaminy DELF/DALF i TCF są organizowane przez Instytut Francuski w Polsce oraz sieć Alliance Française Polska. Niektóre uniwersytety oferują kandydatom na studia własne testy sprawdzające znajomość języka.

Opłaty za studia w Kanadzie

Wysokość czesnego dla studentów zagranicznych na uniwersytetach w Kanadzie waha się od 7000 do aż 40000 dolarów kanadyjskich za rok nauki. Dokładna kwota zależy m.in. od kierunku, stopnia studiów czy tego, w której prowincji planujemy podjąć naukę. Dlatego, podobnie jak w przypadku wielu innych kluczowych informacji, warto szukać dokładnych informacji na stronie uczelni czy kierunku, który nas interesuje.

Choć w porównaniu z opłatami na europejskich uczelniach jest to niebagatelna kwota, w wielu przypadkach wysokość czesnego na uniwersytetach w Kanadzie jest niższa niż w Wielkiej Brytanii, Australii czy Stanach Zjednoczonych. Niestety, zagraniczni studenci nie mogą uzyskać pożyczki studenckiej od rządu kanadyjskiego. W sfinansowaniu nauki może nam jednak pomóc stypendium – wiele uczelni oferuje wsparcie finansowe dla międzynarodowych studentów. Informacji najlepiej szukać na stronie wybranego uniwersytetu, ponieważ niektóre stypendia oferowane są np. tylko dla studentów danego kierunku. Ponadto, na stronie www.educanada.ca dostępna jest lista stypendiów dedykowanych studentom zza granicy.

Życie w Kanadzie

Koszty życia w Kanadzie różnią się znacząco między poszczególnymi prowincjami i miastami. Przykładowo, za wynajem pokoju w Montrealu możemy zapłacić około 500$ miesięcznie, zaś cena za pokój w podobnym standardzie w Toronto może być bliższa 1000$ miesięcznie.

Studiując w pełnym wymiarze godzin, zagraniczni studenci w Kanadzie mogą łączyć pracę ze studiami. Wiza studencka upoważnia do podjęcia pracy w wymiarze nie większym niż 20 godzin tygodniowo podczas semestru oraz na cały etat podczas przerw wakacyjnych.

Przepisy dotyczące dostępu do publicznego ubezpieczenia zdrowotnego dla studentów zagranicznych różnią się między prowincjami. W przypadku, gdy władze danej prowincji nie zezwalają studentom zagranicznym na ubezpieczenie zdrowotne w ramach publicznej służby zdrowia, studenci są zobowiązani do wykupienia prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Ważnym aspektem jest to, że niektóre uczelnie oferują międzynarodowym studentom dedykowane ubezpieczenie zdrowotne.

Na jakie programy stypendialne w Kanadzie warto zwrócić uwagę?

Stypendia im. Pierre’a Elliotta Trudeau

Ten trzyletni program stypendialny dostępny jest dla studentów studiów doktoranckich na kanadyjskich uczelniach – w tym studentów zagranicznych. Każdego roku wybieranych jest do szesnastu doktorantów, którzy otrzymują hojne stypendia na studia, a także dodatkowy trening z zakresu przywództwa. Termin aplikacji mija na początku roku.

Stypendia na studia licencjackie z dziedziny matematyki na Uniwersytecie w Waterloo

Około 10 stypendiów jest przyznawanych studentom podejmującym studia licencjackie na Wydziale Matematyki na Uniwersytecie w Waterloo. Wartość stypendium wynosi od 12 000 do 25 000 CAD, podzielone na osiem semestrów akademickich. Termin aplikacji mija w lutym każdego roku.

Stypendium badawcze dla polskich doktorantów na Uniwersytecie Albertańskim

Wirth Institute for Austrian and Central European Studies zaprasza doktorantów wszystkich dziedzin humanistycznych, społecznych oraz sztuk pięknych do ubiegania się o stypendium. Kandydaci powinni legitymować się obywatelstwem polskim oraz być słuchaczami studiów doktoranckich. Termin składania wniosków w 2020 roku minął w kwietniu. Nabór w roku 2021 nie został jeszcze ogłoszony.

Stypendia na Uniwersytecie w Toronto (Program Języka Polskiego i Literatury Polskiej)

Polonistyka na Wydziale Języków i Literatur Słowiańskich na Uniwersytecie Torontońskim (UofT) kieruje swoją ofertę do studentów studiów magisterskich i doktoranckich. Kandydaci mogą składać wnioski na pobyt 6-, 12- lub 24-tygodniowy. Termin składania wniosków w 2020 roku minął w marcu.

Stypendium Edwarda Barry McDougalla na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Ottawie

Stypendium umożliwia realizację rocznego programu studiów LL.M. (Master of Laws) na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Ottawie. Wymogiem formalnym stypendium jest bycie absolwentem polskich studiów prawniczych oraz polskie obywatelstwo. O stypendium można ubiegać się będąc jeszcze na piątym roku prawa, pod warunkiem, że przed rozpoczęciem studiów w Kanadzie uzyska się dyplom studiów magisterskich. Termin składania wniosków w 2020 roku minął w lutym. Edycja stypendium w roku 2021 została odwołana ze względu na pandemię COVID-19.

Co ważne, niektóre uniwersytety w Polsce (np. Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Jagielloński) współpracują z uczelniami w Kanadzie na podstawie umów o bezpośredniej współpracy. Często umożliwiają one polskim studentom odbycie krótkoterminowej wymiany zagranicznej na kanadyjskiej uczelni. Dokładne warunki, sposób rekrutacji oraz zakres stypendium określa umowa między uczelniami. Szczegółowe informacje najczęściej można znaleźć na stronie uczelnianego Biura Współpracy z Zagranicą.

Przydatne linki

Rządowa strona przeznaczona dla studentów i kandydatów zagranicznych – praktyczny przewodnik po szkolnictwie wyższym w Kanadzie: www.educanada.ca

Strona ambasady Kanady w Warszawie: www.canadainternational.gc.ca/poland-pologne/

Oficjalna strona rządu Kanady, zawierająca informacje dotyczące imigracji, w tym szczegółowe informacje na temat wizy studenckiej i programu IEC: www.cic.gc.ca

Portal z aktualnymi informacjami nt. studiowania w Kanadzie i poradami dla zagranicznych studentów: www.studyincanada.com

Trzymamy za Was kciuki! 🙂

Przy tworzeniu artykułu korzystaliśmy z informacji dostępnych na stronach studiazagranica.info, 6757km.com, www.educanada.ca, www.canada.ca oraz www.canadim.com.

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w zdobyciu cennych informacji o studiowaniu w Kanadzie, rozwiał Wasze wątpliwości i uważacie, że takich artykułów oraz doradztwa potrzeba więcej – dorzućcie nam cegiełkę, byśmy mogli dalej Was wspierać radą i rzetelnymi artykułami! Dziękujemy!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.

Jak dostać się na studia w Kanadzie??

Może po kolei :)Tak, aplikowałem z polską zwykła maturą, ale uważaj tamtejsze uniwerki są jak to nawet same sie określają date sensitive, dlatego pilnuj terminów. Ja dostałem się dopiero za drugim podejściem, a to dlatego, że maturę CKE “sprawdza” jakieś 2 miesiące i dostajesz ją chyba w lipcu w dodatku musisz jeszcze zrobić jej NOTARIALNE tłumaczenie, jak zresztą każdego innego oficjalnego papiera który każe Ci uczelnia wysłać. W Kanadzie rekrutacja na studia już jest do tego czasu zakończona i zostałem grzecznie poinformowany mailem:We regret to inform you that the programme you are applying for is already filledDlatego teraz startowałem jako student transferowy z polskiej uczelni, bo wszystkie moje poprzednio wysłane papiery mieli już w aktach i musiałem tylko dosłać tłumaczenie karty zaliczeniowej ze studiów, którą dostajesz w styczniu jak masz szczęście zdać sesję :)Gdzie się wybieram? Aerospace Engineering na Ryerson University www.ryerson.caPrzybliżony kosz czesnego to ok. 14.000 $ + wydatki związane z kierunkiem książki i inne niezbędne rzeczy ok 1500$ + 10.000$ na utrzymanie które musisz udokumentować w ambasadzię, ale z tym ostatnim na razie tylko w teorii praktykę będę przerabiał za jakieś 3 tyg :)Co do finansowania, oficjalnie w papierach cały okres studiów będę miał finansowany przez rodzinę w Kanadzie także co do kredytów (ponąć są) i akademików- które mnie od początku nie interesowały na razie nie jestem Ci w stanie nic powiedzieć. Jak będę na miejscu to chętnie uzupełnię wątek 🙂 ale nieoficjalnie będę sobie musiał na nie od 2 roku zarobić ale wracam wtedy do Europy bo jestem jeszcze programista obrabiarek CNC i w zeszłe wakacje wycenili mnie w Holandii na 17 E/h i żadnego stresu, że dorwie Cię Immigration jak zmywasz na czarno za 7 baksów 🙂 Bo z tego co zdążyłem się dowiedzieć/przeczytać to raczej ciężko jest z pozwoleniem na pracę jako zagraniczny student w ONTARIO w przeciwieństwie do pracy na campusie gdzie nie masz żadnych ograniczeń.Tu masz więcej info w pdf-ie które ostatnio znalazłem w gąszczu podstron na stronie ambasady (eng)http://www.sendspace.pl/file/E11dbpdw/

studia, praca, emigracja

Dlaczego Kanada?

Z czym kojarzy Ci się Kanada?

Wielu ludziom Kanada kojarzy się z bogatym, bezpiecznym i pięknym krajem.

Wysoki poziom życia obywateli, bezpieczeństwo, wysoka jakość edukacji, przyjazne i opiekuńcze państwo,

nieskażona przyroda – to tylko niektóre jasne strony Kanady.

Czy myślałeś może, aby tam pojechać? Zastanawiasz się:

czy warto jechać tak daleko

ile to wszystko kosztuje

jakie mogą być korzyści z wyjazdu do Kanady

czy na pewno Kanada jest tak otwarta na nowych obywateli, jak mówią

czy możesz tam legalnie pracować

czy dasz radę się samodzielnie utrzymać

jak zdobyć poszukiwane tam kwalifikacje i umiejętności

co mogę robić w Kanadzie

jakie miejsce w Kanadzie wybrać, aby zrealizować moje plany i marzenia

czy mogę tak zostać na dłużej, a może na stałe

co oferuje Kanada dla mnie dzisiaj

Nie wiesz, jaki program wybrać dla siebie? Co będzie najlepsze dla Twoich potrzeb i możliwości?

Jak uzyskać wizę i pozwolenie na pracę?

Pozwól, że pokażemy Ci kilka różnych możliwości, które Kanada ma dla Ciebie

Może z tego skorzystasz? Chętnie Ci w tym pomożemy.

Working Holiday

Ten program jest dla wszystkich chętnych do 35 roku życia.

Nie musisz być po studiach, ani znać dobrze języka angielskiego.

Wiza pozwala na legalną pracę przez rok w Kanadzie. Możesz więc spróbować swoich sił w Kanadzie – niezależnie od tego, czy będzie to Twoja pierwsza praca (zwykle w hotelarstwie, gastronomii, w sklepach, itp.) czy też chcesz sprawdzić się jako fachowiec na kanadyjskim rynku pracy.

Wizę Working Holiday można uzyskać tylko raz w życiu. Są jeszcze 2 inne kategorie podobnych wiz, ale są one przeznaczone dla studentów jadących na praktykę do Kanady oraz dla absolwentów uczelni chcących doskonalić swoje umiejętności w firmie kanadyjskiej.

Liczba wiz jest ograniczona, stąd wskazane jest szybkie działanie (złożenie aplikacji) na początku roku.

Nie musisz za to spieszyć się z wyjazdem, bo od otrzymania wizy masz aż 12 miesięcy na wjazd do Kanady. A potem 12 miesięcy pozwolenia na pracę od momentu wjazdu do Kanady.

PERFECT zajmuje się tym programem od samego początku jego dostępności dla Polaków.

Pomożemy Ci dostać tę wizę, pomożemy także znaleźć pracę w Kanadzie – tak, jak wielu naszym byłym klientom w latach poprzednich.

Samofinansujący się program Study and Work

Ten program pozwala na naukę w college’u w Vancouver (miasto nr 1 w wielu rankingach najlepszych do życia miast na świecie), zdobycie dyplomu oraz na pracę w firmie kanadyjskiej załatwioną przez college.

Program może trwać rok lub dwa. Po roku wszystkie wydane na wyjazd środki można odzyskać dzięki pracy – wiec po rocznej nauce, pracy i życiu w Vancouver uczestnik programu „wychodzi na zero” lub na plus jeśli chodzi o koszty.

Program można zacząć praktycznie co miesiąc.

Osoby z doświadczeniem zawodowym i zawodami poszukiwanymi w Kanadzie mogą skorzystać z tego programu, aby uzyskać nominację stanową i później także pobyt stały w Kanadzie.

Kwalifikacje zawodowe poszukiwane w Kanadzie – nominacja stanowa do pobytu stałego już po 1 roku!

Jeśli interesuje Cię zdobycie ciekawego zawodu poszukiwanego w Kanadzie, aby móc pracować w Kanadzie i może zostać tam na stałe – to ten program jest dla Ciebie.

Już po rocznej nauce możesz pracować jako specjalista w dziedzinie:

Automotive Technology

Baking & Pastry Arts

Broadcasting Media

Culinary Arts

Early Childhood Education

Electrical Trades

Esthetics

Hairstyling

Information Systems Architect

New Media Design

Plumbing

Nauka jest bardzo praktyczna i dobrze przygotowuje do samodzielnej pracy w Kanadzie. Absolwenci otrzymują prawo do pracy na podstawie wizy absolwenckiej, a pracując można starać się o nominację stanową i pobyt stały w Kanadzie.

Zapraszamy do kontaktu po więcej szczegółów.

College i uniwersytet – studia od 1 do 4 lat na wszystkich poziomach, praca podczas i po studiach, pobyt stały w Kanadzie

Kanada słynie z wysokiej jakości edukacji. Możesz tam studiować zaraz po maturze, ale też jeśli masz już dyplom uczelni.

Zależnie od Twojego dotychczasowego wykształcenia oraz celu studiowania w Kanadzie mamy dla Ciebie takie propozycje:

Dla maturzystów:

roczne studia zakończone certyfikatem (Certificate)

2-letnie studia zakończone dyplomem (Diploma)

2-letnie studia zakończone Assiociate Diploma z możliwościa kontynuowania przez kolejne 2 lata do tytułu licencjata (Bachelor Degree)

4-letnie studia licencjackie (Bachelor Degree)

Dla posiadaczy dyplomu uczelni wyższej (lub po ukończeniu 2 lat studiów):

roczne studia zakończone Post-Degree Certificate

2-letnie studia zakończone Post-Degree Diploma

2-letnie studia magisterskie zakończone Master Degree

Można rozpocząć studia 3 razy w roku: we wrześniu, w styczniu oraz w maju.

Studenci mogą pracować podczas studiów i zarabiać na swoje utrzymanie.

Ich dzieci mogą uczęszczać do szkół publicznych BEZPŁATNIE.

Absolwenci mają prawo do wizy absolwenckiej – od 1 do 3 lat zależnie od długości studiów. Mają też duże szanse na uzyskanie pobytu stałego w Kanadzie.

Jeśli któraś z powyższych możliwości zainteresowała Cię, jeśli chcesz dowiedzieć więcej – zapraszamy do kontaktu: telefonicznego, mailowego lub osobistego. Zapraszamy!

Możesz też skorzystać z poniższego formularza kontaktowego:

Polecane kierunki Business

Design

Hotelarskie

Humanistyczne

Inżynierskie

IT

Medyczne

Prawo

Przyrodnicze

Studia w Kanadzie

Dlaczego warto studiować w Kanadzie?

Jeśli chcesz studiować w Kanadzie, ta strona jest dla Ciebie. Powody studiowania w Kanadzie są tak liczne, jak liczba ludzi, którzy decydują się na to co roku! W rzeczywistości Kanada przyjmuje więcej studentów zagranicznych niż jakikolwiek inny kraj na świecie, w tym USA, Chiny i Wielka Brytania, więc oznacza to, że studia w Kanadzie mają wiele zalet!

Kanada jest coraz bardziej popularnym miejscem dla studentów zagranicznych, przyciąganym przez wysoko oceniane uniwersytety – z których siedem znajduje się w Times Higher Education Top 200 – oraz oszałamiające piękno i wysoki standard życia. Rozciągająca się między Oceanem Atlantyckim, Spokojnym i Arktycznym, Kanada jest światowym liderem w badaniach technologicznych i naukowych. Oferuje również szeroki wybór kursów oraz usprawnioną drogę do uzyskania pozwolenia na pracę po ukończeniu studiów i ostatecznie stałego pobytu.

Kanada jest podzielona na dziesięć prowincji i ma dwa języki urzędowe – angielski i francuski. Jeśli chodzi o powierzchnię, jest większa niż USA, co czyni ją drugim co do wielkości krajem na świecie, po Rosji. Oprócz Ottawy, stolicy, istnieją trzy duże obszary metropolitalne, Toronto, Montreal i Vancouver, gdzie można wybrać się na studia w Kanadzie.

Kanada jest jednym z najbardziej zróżnicowanych kulturowo krajów na świecie i jest wysoko oceniana za przejrzystość rządu, wolność gospodarczą i system edukacji. Gospodarka kanadyjska jest ósmą co do wielkości na świecie, dlatego łatwo będzie zabezpieczyć pracę w niepełnym wymiarze godzin w miasteczkach i większych miastach.

키워드에 대한 정보 studia w kanadzie polska matura

다음은 Bing에서 studia w kanadzie polska matura 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Podanie O Przyjęcie Do Straży Pożarnej | Wstąp W Szeregi Państwowej Straży Pożarnej! 25988 명이 이 답변을 좋아했습니다
See also  남자 드라이버 추천 | 2022 최고의 드라이버는? 상위 232개 답변

See also  現代 汽車 評價 | 韓國車能買嗎?Na動力兼顧空間與熱血的韓系平價運動現代Elantra?!|兩千中古車 12182 명이 이 답변을 좋아했습니다

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Polscy studenci na Oxfordzie – JAK ŻYJĄ?

  • GucciFaceJacob
  • Oxford University
  • College

Polscy #studenci #na #Oxfordzie #- #JAK #ŻYJĄ?


YouTube에서 studia w kanadzie polska matura 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Polscy studenci na Oxfordzie – JAK ŻYJĄ? | studia w kanadzie polska matura, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment