Święta Wielkanocne W Niemczech | Wielkanoc W Niemczech 🇩🇪 – Zwyczaje, Tradycje👍🥚 2424 투표 이 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “święta wielkanocne w niemczech – Wielkanoc w Niemczech 🇩🇪 – zwyczaje, tradycje👍🥚“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Mama w opałach 이(가) 작성한 기사에는 조회수 9,511회 및 좋아요 152개 개의 좋아요가 있습니다.

W przeciwieństwie do Polski w Niemczech nie święci się pokarmów wielkanocnych. Wieczorem rozpala się ogniska przed kościołami i odprawia obrzędy ognia. Niemcy odpalają od nich swoje świece paschalne, które towarzyszą im w domach przez resztę świątecznego czasu.Data obchodów Wielkanocy w Niemczech: 17 kwietnia i 18 kwietnia 2022 r. Poniżej znajduje się lista dat obchodów Wielkanocy w Niemczech według lat, pod warunkiem, że w poprzednich i kolejnych latach zachowany zostanie obecny porządek i czas obchodów święta: (Ni) 4 kwietnia i (pn) 5 kwietnia 2021 r – Wielkanoc 2021.W niedzielę Niemcy idą na mszę, a podczas śniadania stukają się jajkami. Na stole obowiązkowo pojawiają się świece oraz zajączek z cukru lub czekolady. Niektórzy obdarowują się drobnymi upominkami, głównie słodyczami. Daniem głównym jest pieczeń z barana, kiełbasy i wędliny, a na deser je się babki drożdżowe i serniki.

Do najbliższych obchodów Poniedziałku Wielkanocnego w Niemczech zostało 240 dni, czyli 7 miesięcy i 28 dni.

Występowanie Poniedziałku Wielkanocnego w Niemczech w innych latach.
Dzień Data Nazwa święta
Poniedziałek 22.04.2030 Poniedziałek Wielkanocny w Niemczech 2030

Table of Contents

święta wielkanocne w niemczech 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Wielkanoc w Niemczech 🇩🇪 – zwyczaje, tradycje👍🥚 – święta wielkanocne w niemczech 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

święta wielkanocne w niemczech 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Jak wyglądają święta wielkanocne w Niemczech?

Niemieckie świąteczne zwyczaje i ciekawostki związane z tym okresem. · Różnicą między naszymi krajami jest to, że lany poniedziałek w Niemczech nie jest …

+ 여기에 표시

Source: www.aterima-med.pl

Date Published: 11/1/2022

View: 3585

Święta Wielkanocne w Niemczech – zwyczaje i tradycje

W przeciwieństwie do polskiej tradycji, w Niemczech nie święci się jedzenia. Przed kościołami płoną ogniska jako symbol zbliżającego się zmartwychwstania Pana …

+ 여기에 자세히 보기

Source: seniovita.pl

Date Published: 3/11/2021

View: 4063

Wielkanoc w Niemczech 2023 – bimKal.pl

Do najbliższych obchodów Wielkanocy w Niemczech zostały 233 dni, czyli 7 miesięcy i 21 dni. W 2023 roku Wielkanoc w Niemczech przypada na 9 kwietnia (niedziela) …

+ 더 읽기

Source: bimkal.pl

Date Published: 11/3/2022

View: 7325

Wielkanoc w Niemczech – jak wygląda i jakie ma zwyczaje?

Pamiętajcie, że mówię tutaj ogólnie o różnych regionach i wyznawcach różnych religii. W Niemczech nie obchodzi się świąt tak hucznie, jak w Polsce. Jest tutaj …

+ 여기에 보기

Source: migrantka.com

Date Published: 4/14/2021

View: 3968

Wielkanoc w Niemczech – niemieckie tradycje wielkanocne

Różnorodne tradycje i zwyczaje zapewniają zabawę wokół Wielkanocy, najważniejszego święta chrześcijańskiego. Mimo to, szczególnie w ostatnich …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: dojczland.info

Date Published: 1/5/2022

View: 125

Wielkanoc w Niemczech: daty, obchody, zdjęcia, życzenia

§ Terminy obchodzenia Wielkanocy w Niemczech · (Ni) 4 kwietnia i (pn) 5 kwietnia 2021 r – Wielkanoc 2021Germany Niemcy · (Ni) 17 kwietnia i (pn) 18 kwietnia 2022 …

+ 여기를 클릭

Source: ru-geld.de

Date Published: 3/25/2021

View: 2091

주제와 관련된 이미지 święta wielkanocne w niemczech

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Wielkanoc w Niemczech 🇩🇪 – zwyczaje, tradycje👍🥚. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Wielkanoc w Niemczech 🇩🇪 - zwyczaje, tradycje👍🥚
Wielkanoc w Niemczech 🇩🇪 – zwyczaje, tradycje👍🥚

주제에 대한 기사 평가 święta wielkanocne w niemczech

  • Author: Mama w opałach
  • Views: 조회수 9,511회
  • Likes: 좋아요 152개
  • Date Published: 2021. 3. 19.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=f_pmTs4MOe0

Kiedy zaczynają się święta wielkanocne w Niemczech?

Data obchodów Wielkanocy w Niemczech: 17 kwietnia i 18 kwietnia 2022 r. Poniżej znajduje się lista dat obchodów Wielkanocy w Niemczech według lat, pod warunkiem, że w poprzednich i kolejnych latach zachowany zostanie obecny porządek i czas obchodów święta: (Ni) 4 kwietnia i (pn) 5 kwietnia 2021 r – Wielkanoc 2021.

Ile dni trwa Wielkanoc w Niemczech?

Do najbliższych obchodów Poniedziałku Wielkanocnego w Niemczech zostało 240 dni, czyli 7 miesięcy i 28 dni.

Występowanie Poniedziałku Wielkanocnego w Niemczech w innych latach.
Dzień Data Nazwa święta
Poniedziałek 22.04.2030 Poniedziałek Wielkanocny w Niemczech 2030

Jakie są zwyczaje wielkanocne w Niemczech?

W niedzielę Niemcy idą na mszę, a podczas śniadania stukają się jajkami. Na stole obowiązkowo pojawiają się świece oraz zajączek z cukru lub czekolady. Niektórzy obdarowują się drobnymi upominkami, głównie słodyczami. Daniem głównym jest pieczeń z barana, kiełbasy i wędliny, a na deser je się babki drożdżowe i serniki.

Co jest symbolem Wielkanocy w Niemczech?

Najpopularniejszym symbolem Wielkanocy w Niemczech jest z pewnością Zajączek Wielkanocny. To właśnie on chowa jajka i słodycze w Niedzielę Wielkanocną w domu lub w ogrodzie, które muszą znaleźć dzieci.

Dlaczego w Niemczech jest zielony czwartek?

Wielki Czwartek (Gründonnerstag) nazywany jest w Niemczech również Zielonym Czwartkiem. Według jednych nazwa ta pochodzi od koloru szat liturgicznych noszonych tego dnia przez księży do XVI wieku. Inni wskazują na pokutników, których nazywano w średniowieczu „Zielonymi”.

Co na sniadanie wielkanocne w Niemczech?

Na Niemieckich stołach królują podczas śniadania Wielkanocnego: jajka, wędliny, pasztety, sernik i oczywiście tradycyjna niemiecka kiełbasa. Centralne miejsce na stole zajmuje poświęcona w Wielką Sobotę świeca. Wielki Poniedziałek (Ostermontag) jest dniem odpoczynku i odwiedzin rodzinnych.

Czy w Niemczech swieci się koszyczki?

Wielka Sobota (po niemiecku Stiller Samstag) jest dniem wyciszenia. W przeciwieństwie do Polski w Niemczech nie święci się pokarmów wielkanocnych.

Czy w Niemczech świeci się palmy?

Zwyczaj święcenia palm w Niedzielę Palmową jest słabo znany, można z nim jednak spotkać się w Bawarii. Od piątku aż do Niedzieli Wielkanocnej w kościołach katolickich nie używa się dzwonów. Przyjmuje się, że właśnie dlatego Wielki Piątek i Wielka Sobota nazywane są przez Niemców „Cichymi”.

Czy Niemcy obchodza śmigus dyngus?

Przez wiele osób uwielbiana, przez innych nieco mniej, tradycja mokrego Śmigusa-dyngusa nie jest w Niemczech znana, a Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag) jest czasem spotkań z rodziną i bliskimi.

Kto przynosi jajka wielkanocne w Niemczech?

Zajączek wielkanocny również w Niemczech jest tym, który przynosi jajka na Wielkanoc. Pierwsze wzmianki o zajączku wielkanocnym w Niemczecj pochodzą już z 1668 roku, kiedy to Georg Franck von Frankenau, profesor medycyny z Heidelbergu, wspomina w swojej pracy naukowej o istnieniu tradycji zajączka wielkanocnego.

Kiedy świeci się jajka 2022?

Wielkanoc 2022 – pierwsze święta bez obostrzeń

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę po raz pierwszy po trzech latach będzie się odbywać tradycyjnie, bez ścisłych obostrzeń związanych z pandemią. W tym roku święconka wypada 16 kwietnia.

Czy w poniedzialek wielkanocny są otwarte sklepy w Niemczech?

We wszystkich krajach związkowych Wielki Piątek, Niedziela oraz Poniedziałek należą do ustawowych dni wolnych od pracy. W tym czasie zamykają się również sklepy. W Niemczech zamknięte sklepy w niedziele nikogo nie dziwią, jednak należy pamiętać, że w tę szczególną niedzielę zamknięte może mieć także piekarnia.

Kiedy jest zając 2022?

Jest to dzień wolny od pracy. W roku 2022 Wielkanoc obchodzi się 17 kwietnia (Niedziela).

Jak wygląda Wielkanoc w Niemczech?

Podobnie jak w Polsce, Wielkanoc w Niemczech uznaje się za jedno z dwóch najważniejszych świąt w roku. Niemcy, jako kraj wielowyznaniowy oraz wielokulturowy, te święta obchodzą wyjątkowo barwnie. W odróżnieniu od sytuacji w Polsce dniem wolnym od pracy jest tam już Wielki Piątek.

Święta Wielkanocne (czyli po niemiecku Osterfest) w Niemczech mają różne oblicza, ponieważ każdy land ma swoje zwyczaje i tradycje. Najwystawniej Wielkanoc obchodzą m.in.: Badenia-Wirtembergia, Hesja, Bawaria, Północna Nadrenia-Westfalia, Saksonia i Turyngia.

Jak święta wielkanocne w Niemczech obchodzą opiekunki osób starszych?

Pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech, Wielkanoc spędza się przeważnie za granicą. Co roku rodziny podopiecznych dzielą się z opiekunkami ciepłem, radością i zwyczajami towarzyszącymi temu wyjątkowemu okresowi. Dla wielu z nich może to być bardzo ciekawe i rozwijające doświadczenie. Nawet jeśli cały czas obecna jest tęsknota za domem.

Warto wiedzieć o różnicach pomiędzy naszymi i tamtejszymi tradycjami. Aby uniknąć zaskoczeń i przygotować się na ten specjalny czas, zobaczmy, jak Niemcy obchodzą święta Wielkanocne.

Przygotowania i zwyczaje wielkanocne w Niemczech

Różnice kulturowe Polska — Niemcy są jaskrawo widoczne w przypadku tradycji poprzedzających Wielkanoc. O ile w Polsce przygotowania najbardziej kojarzą się z Wielkim Postem i nabożeństwami kościelnymi, to w Niemczech przygotowania zaczynają się w domach. Ogrody dekoruje się gałązkami z mnóstwem kolorowych wydmuszek. Jeśli ktoś nie posiada ogrodu, to ubarwia w ten sposób wazony z baziami, okna, drzwi oraz balkony. Niemieckie rodziny podkreślają tak budzącą się przyrodę oraz zbliżające się Święta.

Czy Niemcy obchodzą Święta Wielkanocne podobnie jak w Polsce?

Wielki Piątek w Niemczech, czyli święto Męki Pańskiej to dzień wolny od pracy we wszystkich krajach związkowych, nie tylko w katolickiej Bawarii. To czas refleksji i wyciszenia. Niewskazane są imprezy, słuchanie głośnej muzyki oraz tańce. Zamknięte są wszystkie sklepy i restauracje. Wielki Piątek w Niemczech nazywa się również Cichym Piątkiem (Stiller Freitag). W odróżnieniu od zwyczajów nad Wisłą nie przestrzega się tam ścisłego postu.

Wielka Sobota (po niemiecku Stiller Samstag) jest dniem wyciszenia. W przeciwieństwie do Polski w Niemczech nie święci się pokarmów wielkanocnych. Wieczorem rozpala się ogniska przed kościołami i odprawia obrzędy ognia. Niemcy odpalają od nich swoje świece paschalne, które towarzyszą im w domach przez resztę świątecznego czasu.

W Niedzielę Wielkanocną po świątecznym śniadaniu dzieci szukają słodyczy schowanych przez wielkanocnego zająca, który jest symbolem równie popularnym, jak Święty Mikołaj. Tradycyjne potrawy wielkanocne w Niemczech są podobne do tych w Polsce. Na talerzach znaleźć więc możemy jajka, wędliny, pasztety oraz wielkanocne ciasta.

Niemcy w Poniedziałek Wielkanocny (tzw. Ostermontag) odpoczywają, spędzają go w gronie rodziny oraz znajomych. Bardzo popularny w Polsce zwyczaj oblewania się wodą, czyli Śmigus Dyngus, jest w Niemczech całkowicie nieznany.

Oto kilka ciekawostek związanych z tradycjami wielkanocnymi w Niemczech:

Według niektórych źródeł to właśnie w Niemczech, w XVIII wieku, po raz pierwszy za symbol świąt wielkanocnych uznany został zajączek.

W niektórych landach w Wielkanocną Niedzielę dzieci pukają do drzwi sąsiadów i proszą o świąteczne słodycze.

Bardzo popularna jest tradycja stukania się jajkami (Ostereiertitschen) przy śniadaniu wielkanocnym. Polega ona na tym, że każdy członek rodziny wybiera sobie swoją pisankę i kolejno stuka się nią z innymi.

W niektórych miastach organizuje się uroczyste procesje konne Świętego Jerzego, procesję prowadzi Herold, a za nim podążają przebrani jeźdźcy. Najbardziej znane są procesje w Saksonii i miasteczku Traunstein w Bawarii.

W Niemczech w czasie Wielkanocy bardzo popularne są kilkudniowe wycieczki rodzinne poza miasto. Nie mają one jednak wymiaru religijnego.

Jak widać, tradycje Wielkanocne w Niemczech nieco różnią się od tych w Polsce. Zatem Święta spędzane za granicą przez opiekunki mogą być naprawdę ciekawym doświadczeniem.

Zapraszamy do zapoznania się z lekcją o Wielkanocy z serii: Niemiecki dla opiekunek – Wielkanoc.

Jak wyglądają święta wielkanocne w Niemczech?

Wiele osób rozważających wyjazd w okresie świątecznym do pracy w charakterze opiekuna osoby w wieku zaawansowanym zastanawia się, jak wygląda kwestia Świąt Wielkiej Nocy obchodzonych poza granicami naszego kraju. W niniejszym artykule chcemy nieco przybliżyć zwyczaje i sposób celebrowania tego okresu przez Niemców, by pokazać ciekawe różnice między naszymi krajami. Święta Wielkanocne w Niemczech to wspaniały czas, który jest przez nich zazwyczaj radośnie celebrowany.

Wielu opiekunów przed wyjazdem zapewne zastanawia się ile trwa Wielkanoc w Niemczech. W kwietniu popularnym hasłem wyszukiwania jest zwrot „święta wielkanocne Niemcy”, co pokazuje, że Polacy są zainteresowani tym tematem. Jak Niemcy obchodzą Wielkanoc? Jakie posiłki sprzyjają i jak celebrują ten czas? W tym artykule chcemy przybliżyć Wam niemieckie zwyczaje wielkanocne.

Podjęcie się pracy opiekunki seniora w czasie świąt, to nie tylko okazja do uzyskania wyższego wynagrodzenia, dzięki skorzystaniu z dodatkowego bonusu przewidzianego dla osób wyjeżdżających w tym okresie. Jest to także szansa na poznanie różnic kulturowych i przekonanie się, jak te niezwykle ważne dla Polaków święta obchodzą przedstawiciele innej narodowości. Co niezwykle ciekawe, w przypadku Niemców prawie każdy land ma typowe dla siebie zwyczaje i tradycje wyróżniające dany obszar na tle pozostałej części kraju. Te najciekawsze i najbardziej popularne tradycje przedstawimy w naszym artykule. Jak wygląda Wielkanoc w Niemczech?

Jak w Niemczech wyglądają przygotowania do Świąt Wielkiejnocy?

Czasem przygotowań do Wielkanocy, niezależnie od narodowości, jest tradycyjnie Wielki Post. W Niemczech zwany „Fastenzeit” lub „Passionszeit”. Najistotniejszy jest tydzień poprzedzający niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. W naszym kraju ten tydzień nazywa się „Wielkim”, zaś za odrą mówi się na ten okres – „Karwoche”. W kontekście zwyczajów niemieckich warto wspomnieć, że bardzo ważny w tradycji przygotowania się do tego okresu i przystrojenia domu, jest tak zwany bukiet wielkanocny. Czym on dokładnie jest? Są to ustawione w ozdobnym wazonie zielone, żywe gałązki, przybrane kolorowymi wydmuszkami jajek. Dekorację taką niekiedy spotyka się też w polskich domach, ale nie jest to aż tak powszechne jak na terytorium Niemiec.

Dodatkowo niektórzy mieszkańcy tamtego kraju barwnymi wydmuszkami jajek przystrajają także obszar wokół nieruchomości, wieszając je na przydomowych krzewach, czy zdobiąc małe drzewa znajdujące się przed domem. Co ciekawe, jeśli rodzina niemiecka nie posiada ogrodu, zamiast drzew przyozdabiane kolorowymi jajkami są domowe balkony. Podobnie jak w naszym kraju, w tym okresie maluje się oraz dekoruje jajka, tworząc ozdobne pisanki. Choć trzeba przyznać, że zwyczaj ten jest mniej popularny niż w Polsce. Tradycje wielkanocne w Niemczech są jednak zbliżone w tym zakresie działań.

Warto zaznaczyć, że opiekunka przebywająca w okresie przedświątecznym na zleceniu w Niemczech ma dzięki tej tradycji okazję zaktywizować seniora, którym się opiekuje, ponieważ jest to doskonała okazja do wspólnych działań plastycznych. Senior może się wykazać twórczo, co stanowiło będzie wspaniałą rozrywkę zarówno dla niego, jak i Opiekunki. Jeśli stan zdrowia podopiecznego nie pozwala na działania manualne, można zaangażować go w proces tworzenia pisanek poprzez zachęcenie do samego podejmowania decyzji dotyczących konkretnych kolorów, którymi następnie Opiekunka ozdobi jajka.

W niektórych landach popularne są też kolorowe, przedstawiające wesołe grafiki gotowe zdobienia w formie foliowej „koszulki”, którą zakłada się na jajko, następnie gotując je, by ozdoba przywarła do skorupki. Jest to znacznie mniej czasochłonne od ręcznego zdobienia pisanek, a daje atrakcyjny efekt. Osoba w wieku zaawansowanym, która nie jest w stanie samodzielnie zająć się ozdabianiem skorupek jajek, może uczestniczyć w doborze tego typu prostych do wykorzystania zdobień, a techniczną realizacją zadania zajmie się Opiekun.

Zielony Czwartek – czyli niemiecki odpowiednim Wielkiego Czwartku.

Wielki Czwartek w Niemczech określany jest jako Gründonnerstag. Słowo to oznacza Zielony Czwartek. Co interesujące, nie do końca jest jasnym skąd wzięła się ta nazwa stosowana na terenie Niemiec. Jedna z popularniejszych teorii głosi, że pochodzi ona konkretnie od zielonych szat liturgicznych noszonych niegdyś tego dnia przez księży. Przyjmuje się, że była to odzież przypisana do Zielonego Czwartku do XVI wieku. Jednak to nie jedyna teoria zgłębiająca genezę tej nazwy. Inni badacze kultury wywodzą nazwę „Gründonnerstag” od pokutników, których nazywano w średniowieczu „Zielonymi”, co tłumaczyłoby dlaczego zieleń stała się tak istotną kwestią w celebracji tego dnia.

Dla Niemców jest to dzień malowania jajek na zielono. W wielu regionach kraju panuje bardzo pozytywny zwyczaj, by w Zielony Czwartek koniecznie zjeść coś zielonego. Dla opiekunki przebywającej w tym okresie na zleceniu jest to doskonała okazja do nakłonienia podopiecznego do spożycia zdrowych, bogatych w składniki odżywcze i mineralne posiłków z zielonych warzyw, nawet jeśli na co dzień senior nie jest skory do ich konsumpcji. Zadaniem opiekunki jest wówczas wyjaśnienie mu, że to istotne ze względu na niemiecką tradycję, do której ona odnosi się z szacunkiem. To powinno przekonać seniora, który doceni, że opiekunka zapoznała się ze zwyczajami panującymi w kraju, w którym przebywa. Niemieckie tradycje wielkanocne są dla osób w wieku zaawansowanym bardzo istotne, warto więc pokazać, że szanujemy je, co pozwoli na zacieśnienie więzi między seniorem i opiekunką, przyczyniając się do zwiększenia porozumienia między nimi.

Przeczytaj również:

Boże Narodzenie w Niemczech – zwyczaje, które warto znać

Opieka nad osobami starszymi – jak zdobyć doświadczenie?

Wielki Piątek Niemcy.

Wielki Piątek w Niemczech nazywany jest Karfreitag. W przeciwieństwie do Zielonego Czwartku, Wielki Piątek jest na terenie całych Niemiec dniem ustawowo wolnym od pracy. W niektórych landach nazywa się go także Cichym Piątkiem (niemieckie określenie to „Stiller Freitag”). Przyjmuje się, że nazwa ta wynika z tego, że jest to dla wierzących Niemców dzień modlitw oraz nabożeństw, które towarzyszą wspominaniu śmierci i składania Pana Jezusa do grobu. Dzień zadumy powinien więc być cichy i spokojny, stąd takie nazewnictwo. Co istotne, post ścisły nie jest tego dnia rygorystycznie zachowywany, więc można przygotowywać dowolne posiłki i spożywać je w gronie bliskich.

Wielka Sobota obchodzona na terenie Niemiec.

Wielka Sobota w Niemczech nosi nazwę „Karsamstag” lub „Stiller Samstag”. Analogicznie jak w naszym kraju jest to dzień wyciszenia, kiedy nie odprawiane są msze święte. Jednak bardzo istotną różnicą kulturową między obchodzeniem świąt u nas, a u naszych sąsiadów jest to, że tradycja sobotniego święcenia potraw, bez której my Polacy nie wyobrażamy sobie Świąt Wielkiej Nocy, jest u nich zupełnie nieznana. Choć jak już wspominaliśmy wcześniej zdobią oni skorupki jajek tak samo jak my.

Niezwykle ciekawy w kontekście różnic między naszymi krajami jest kultywowany nadal w niektórych regionach Niemiec zwyczaj rozpalania w Wielką Sobotę dużych ognisk przed kościołami katolickimi. Zwyczaj ten jest nadal realizowany zwłaszcza na północy i w centrum kraju. Ważne jest to, że towarzyszy temu specjalne nabożeństwo. W jego trakcie dochodzi do poświęcenia ognia, którym następnie zapalane są świece paschalne w kościołach i świece wielkanocne, które będą płonąć w domach osób, które uczestniczyły w nabożeństwie. Zwyczaj opiera się na założeniu, że poświęcony ogień ma towarzyszyć wiernym przez całe Święta, przypominając im o istotności obchodów tych wydarzeń i roztaczając ciepło w domostwie.

Jak obchodzone są Wielkanocna Niedziela oraz Wielkanocny Poniedziałek w Niemczech?

Bezapelacyjnie są to dwa najbardziej uroczyste dni świąt. Nazywa się je w Niemczech po prostu Wielkanocną Niedzielą i Wielkanocnym Poniedziałkiem, czyli „Ostersonntag” oraz „Ostermontag”. W czasie ich trwania odwiedza się rodzinę oraz najbliższych przyjaciół i wspólnie celebruje ten czas.

Niedzielę Wielkanocną rozpoczyna się mszą rezurekcyjną, która odprawiana jest o poranku. Niezwykle popularnym jest zwyczaj stukania się jajkami podczas śniadania. W Niemczech nosi on nazwę „Ostereiertitschen”. Jak wyglądają reguły tej zabawy? To proste! Każdy z członków rodziny zasiadających przy świątecznym stole wybiera sobie pisankę i kolejno stuka się nią z innymi zebranymi.

Wygrywa posiadacz jajka z najmocniejszą skorupką, która się nie rozbiła, lub jest mniej popękana od jajek pozostałych uczestników zabawy. Taka rozrywka to duża radość po dniach spędzonych w ciszy i zadumie. Towarzyszy temu zazwyczaj dużo śmiechu. Zabawa ta jest znana również między innymi w Austrii, a także niemieckojęzycznej Szwajcarii oraz w innych częściach Europy: na Bałkanach, czy w Skandynawii.

Na stołach, prócz bardzo popularnych świec wielkanocnych, powinien znajdować się zajączek. Zazwyczaj wykonany jest z cukru lub czekolady. Zdarzają się jednak w domach także takie wielokrotnego użytku, wykonane z plastiku. Jak w większości krajów zając oraz jajko to najważniejsze świąteczne symbole.

Z zajączkiem wiąże się niezwykle istotny dla niemieckich dzieci zwyczaj poszukiwania ukrytych w mieszkaniu lub ogrodzie pisanek oraz słodyczy. Zgodnie z tradycją mówi się dzieciom, że przyniósł i ukrył je właśnie wielkanocny zając. Warto wiedzieć, że w Niemczech jest on równie popularny jak Święty Mikołaj! Dlatego ten zwyczaj to swoisty niemiecki koloryt kulturowy, bo w naszym kraju do postaci świątecznego zajączka nie przywiązuje się aż takiej wagi. W niektórych domach mieszkańcy obdarowują się również drobnymi podarkami, które najczęściej są po prostu słodyczami.

Co Niemcy jedzą na Wielkanoc?

Jakie posiłki są spożywane i jak obchodzi się Wielkanoc w Niemczech? Znamy już opisane powyżej tradycje i zwyczaje wielkanocne przypisane do konkretnych dni świąt, lecz co Niemcy jedzą podczas celebrowania tego okresu? Każdy kraj ma swoje zwyczaje w kontekście podawanych w okresie świątecznym potraw.

Także Niemcy mają swoje tradycje. Jak zostało już powiedziane, Wielki Czwartek określa się w Niemczech mianem Zielonego Czwartku. Tego dnia na stole powinny się znaleźć przede wszystkim pierwsze wiosenne nowalijki. Oczywiście jak wskazuje sama nazwa „Gründonnerstag”, głównie powinny to być te zielone, takie jak szczypiorek, sałata czy szpinak.

Potrawy wielkanocne w Niemczech nie różnią się znacząco od tych spożywanych w tym okresie w naszym kraju, jednak można podkreślić pewne zwyczaje, które są dla nich charakterystyczne. W Wielki Piątek organizuje się tzw. „agapę”. Jest to symboliczny wspólny posiłek składający się z chleba, wody i wina. Spożywany jest on najczęściej w salach katechetycznych kościoła.

Jako świąteczne danie główne w Niemczech podaje się zazwyczaj pieczeń z barana. Poza tym nasi zachodni sąsiedzi, podobnie jak my, delektują się w czasie świąt babkami drożdżowymi i sernikami. Popularne jest pieczenie ich w specjalnych foremkach na przykład w kształcie baranka czy zajączka, ku uciesze dzieci i wnucząt, które w tym czasie odwiedzają swoich dziadków.

Ogromną popularnością cieszą się również wszelkiego typu kiełbasy oraz wędliny. Święta to dla większości Niemców czas odwiedzin bliskich. Nierzadko zdarza się więc, że odwiedzają oni seniora, przywożąc świąteczne posiłki i celebrując ten czas przy wspólnym stole wraz z seniorem i opiekunką przebywającą w tym czasie na zleceniu.

Niemieckie świąteczne zwyczaje i ciekawostki związane z tym okresem.

Różnicą między naszymi krajami jest to, że lany poniedziałek w Niemczech nie jest obchodzony. Dzieci nie znają tam zwyczaju Śmigusa-Dyngusa, więc lepiej w Wielki Poniedziałek nie polewać nikogo wodą, bo mogłoby to być źle odebrane.

W niektórych regionach kraju zdarza się, że dzieci chodzą w Wielkanocną Niedzielę do domów pobliskich sąsiadów i proszą o słodycze.

Zwyczaj święcenia palm w Niedzielę Palmową jest słabo znany, można z nim jednak spotkać się w Bawarii.

Od piątku aż do Niedzieli Wielkanocnej w kościołach katolickich nie używa się dzwonów. Przyjmuje się, że właśnie dlatego Wielki Piątek i Wielka Sobota nazywane są przez Niemców „Cichymi”.

W niektórych landach organizowane są uroczyste procesje konne zwane „Osterreiten”. Cieszą się one oczywiście bardzo dużym zainteresowaniem turystów. Zwyczaj ten najpopularniejszy jest w Saksonii i miasteczku Traunstein w Bawarii.

Rozważasz wyjazd na zlecenie w charakterze opiekuna osoby w wieku zaawansowanym? Mamy nadzieję, że niniejszym artykułem zachęciliśmy Cię do poznania bliżej kultury tego niezwykłego kraju. Wszystkich Kandydatów na Opiekunów zachęcamy do kontaktowania się z nami już teraz!

Nie zwlekaj i wybierz ofertę najlepiej dopasowaną do twoich potrzeb i możliwości. Jeśli jesteś zainteresowany kolejnym wyjazdem skontaktuj się ze swoim Koordynatorem. Możesz także skontaktować się z Działem Rekrutacji ATERIMA MED pod numerem telefonu +48 12 341 15 15. Kliknij w powyższy baner i zapoznaj się z naszymi ofertami.

Warto zaznaczyć, że naszym celem jest niesienie pomocy potrzebującym osobom w wieku zaawansowanym z jednoczesną dbałością o Opiekunów. Bezustannie dokładamy starań, by Opiekunowie także czuli się zaopiekowani i posiadali szeroką wiedzę na temat kraju, do którego się wybierają. Dlatego w naszych materiałach opisujemy charakterystyczne różnice kulturowe, by opiekun czuł się swobodnie i jednocześnie będąc już na miejscu jak najlepiej odpowiadał na potrzeby podopiecznego.

Dzięki świadomości jak Niemcy spędzają Wielkanoc oraz co spożywają w tym okresie, przebywając w tym czasie na zleceniu będziecie mogli swobodnie celebrować ten wspaniały czas wraz z nimi. Jeśli pierwszy wyjazd na zlecenie wciąż jest przed Tobą, nie wahaj się ani chwili dłużej.

Zapewniamy sprawdzone zlecenia, opiekę koordynatorów, dojazd do miejsca realizacji zlecenia oraz powrót. Prócz tego na naszej stronie oprócz ciekawych artykułów znajdziesz materiały edukacyjne, takie jak bezpłatne lekcje niemieckiego. Korzystaj z przygotowanych dla Ciebie treści i poznawaj niezwykle ciekawą kulturę naszych sąsiadów.

Jak łatwo zauważyć, święta Wielkanocne w Niemczech przedstawiają się równie atrakcyjnie jak w naszym kraju. Warto więc rozważyć połączenie przyjemnego z pożytecznym i dać sobie możliwość zarobienia większych pieniędzy na wyjeździe wielkanocnym. Spora grupa Opiekunek i Opiekunów ceni zlecenia świąteczne. Warto zaznaczyć, że są to wyjazdy bardzo opłacalne ze względu na atrakcyjne bonusy świąteczne, które oferujemy rokrocznie.

Wielkanoc w Niemczech: daty, obchody, zdjęcia, życzenia

Obchody Wielkanocy w Niemczech: daty, obchody, zwyczajowe życzenia, tradycje i zwyczaje Wielkanocy

Na tej stronie znajdziesz opis Wielkanocy w Niemczech. Znajdziesz tu daty obchodzenia świąt w poszczególnych latach, zwyczaje i tradycje Wielkanocy, opis pochodzenia świąt, jeśli jest ono znane oraz jakie życzenia świąteczne są używane przez Niemców i co one oznaczają. Znajdziesz tu również zdjęcia świątecznych akcesoriów lub samej uroczystości oraz inne ciekawe informacje.

Data obchodów Wielkanocy w Niemczech zmienia się co roku.

Data obchodów Wielkanocy w Niemczech:

17 kwietnia i 18 kwietnia 2022 r.

Poniżej znajduje się lista dat obchodów Wielkanocy w Niemczech według lat, pod warunkiem, że w poprzednich i kolejnych latach zachowany zostanie obecny porządek i czas obchodów święta:

(Ni) 4 kwietnia i (pn) 5 kwietnia 2021 r – Wielkanoc 2021 Germany Niemcy

(Ni) 4 kwietnia i (pn) 5 kwietnia 2021 r – (Ni) 17 kwietnia i (pn) 18 kwietnia 2022 r – Wielkanoc 2022 Germany Niemcy

(Ni) 17 kwietnia i (pn) 18 kwietnia 2022 r – (Ni) 9 kwietnia i (pn) 10 kwietnia 2023 r – Wielkanoc 2023 Germany Niemcy

(Ni) 9 kwietnia i (pn) 10 kwietnia 2023 r – (Ni) 31 marca i (pn) 1 kwietnia 2024 r – Wielkanoc 2024 Germany Niemcy

(Ni) 31 marca i (pn) 1 kwietnia 2024 r – (Ni) 20 kwietnia i (pn) 21 kwietnia 2025 r – Wielkanoc 2025 Germany Niemcy

§ Powiązane święta

Poniedziałek wielkanocny 5 kwietnia 2021

18 kwietnia 2022

10 kwietnia 2023

1 kwietnia 2024

21 kwietnia 2025

§ Inne nazwy święta

Nazwa święta w języku niemieckim: Ostern, Ostermontag.

Nie znamy żadnych innych nazw Wielkanocy w Niemczech.

§ Status święta na terenie Niemiec

Wielkanoc jest w całych Niemczech dodatkowym dniem wolnym (dniami wolnymi) od pracy – świętem państwowym.

§ Życzenia i pozdrowienia z okazji Wielkanocy w Niemczech

Na Wielkanoc w Niemczech zwyczajowo pisze się kartki z osobistym tekstem do przyjaciół i znajomych, ale coraz częściej wysyła się SMS-y lub e-maile. Poniżej przedstawiamy typowe krótkie życzenia wielkanocne:

Frohe Ostern! (Wesołych Świąt Wielkanocnych)

(Wesołych Świąt Wielkanocnych) Wir wünschen euch ein schönes Osterfest! (Życzymy dobrych Świąt Wielkanocnych)

(Życzymy dobrych Świąt Wielkanocnych) Euch und eurer Familie frohe Ostern (Wesołych Świąt Wielkanocnych dla Ciebie i Twojej rodziny)

(Wesołych Świąt Wielkanocnych dla Ciebie i Twojej rodziny) Frohe Ostern und herzliche Grüße zum Fest euch allen (Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Wielkanocnych i najserdeczniejsze życzenia świąteczne dla całej rodziny)

Wiele standardowych tekstów do życzeń i kartek można znaleźć w Internecie.

§ Opis uroczystości Wielkanocy: zwyczaje i tradycje:

Wielkanoc (niem.: Ostern, wymawiane “Ostern”) – to chrześcijańskie święto upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Pochodzenie słowa Ostern, patrz informacje poniżej.

Data święta nie jest stała, obchody przypadają na pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. Daty wielu innych świąt są również obliczane na podstawie tej daty. Wielkanoc obchodzi się w niedziele i poniedziałki; w Niemczech dni Wielkanocy są oficjalnie wolne od pracy.

Ognisko wielkanocne

W noc Wielkanocy w kościołach odprawiane są nabożeństwa, na dziedzińcu kościelnym buduje się ognisko wielkanocne, od którego zapala się świecę wielkanocną, zwaną paschałem, z kolei wierni w kościele zapalają od niej swoje świece. Następnie paschał umieszcza się w pobliżu ołtarza i obwieszcza się Paschę.

Pisanki, gry z jajkami

Niemieccy wierni dekorują drzewa i domy malowanymi jajkami, obdarowują się jajkami i jedzą je. Istnieje również wiele gier z malowanymi jajkami, takich jak dwie osoby uderzające jajka ostrymi lub tępymi końcami o siebie; zwycięzcą jest ten, którego jajko pozostaje nienaruszone. Inny przykład gry: jajka toczy się z górki lub rzuca; wygrywa ten, którego jajko potoczyło się lub poleciało dalej. Inna gra, gra zespołowa, polega na włożeniu jajek do łyżek i starają się ich nie upuścić, próbując przebiec z nimi pewną odległość i wrócić.

Zajączek Wielkanocny

Tradycyjnie Zając Wielkanocny maluje jajka i ukrywa je w ogrodzie. Jajka te są następnie szukane przez dzieci w niedzielę rano.

Na przestrzeni dziejów rolę dostawcy jajek (Zajączka Wielkanocnego) pełniły inne zwierzęta, takie jak kogut, lis, bocian czy kukułka.

Poczta do Zajączka Wielkanocnego

W przeddzień Wielkanocy dzieci w Niemczech piszą listy, pocztówki i gratulacje dla zajączka wielkanocnego. Pocztówki te wysyłane są do specjalnego oddziału niemieckiej Poczty Zajączka Wielkanocnego, gdzie są przetwarzane i pisane są na nie odpowiedzi. Adres urzędu pocztowego można znaleźć pod linkiem podanym na oficjalnej stronie Deutsche Post.

Wielkanocna procesja konna, kawalkada

W Saksonii tradycyjnie w Wielkanoc odbywa się procesja konna, w której mężczyźni na koniach i z religijnymi atrybutami w rękach przejeżdżają przez wioski z przesłaniem o zmartwychwstaniu Chrystusa. Procesjom konnym towarzyszą pieśni, tradycja ta według wierzeń ma wpływać na płodność ziemi.

Studnia wielkanocna, fontanna

Na wsiach tradycyjnie dekoruje się studnie lub fontanny – gałązkami, pisankami i innymi ozdobami.

Wielkanocne potrawy z zieleniny, wypieki

W Wielki Czwartek (po niemiecku: Zielony Czwartek) kolor zielony tradycyjnie odgrywa główną rolę w kuchni jako symbol wiosny: przygotowuje się zielone zupy, sałatki, dania z kapusty i szpinaku.

Wielkanoc świętuje się specjalnymi wypiekami wielkanocnymi, słodkimi preclami wielkanocnymi, warkoczami i wieńcami, no i oczywiście chlebem wielkanocnym.

Tradycyjnie w Wielki Piątek gotuje się rybę i kluski z rosołem, a także szpinak i jajka.

W dni wielkanocne przyrządza się pieczone mięso jagnięce lub kozie, różne sałatki, zająca i drób.

Procesja w Poniedziałek Wielkanocny (po niemiecku: Emmausgang)

W Poniedziałek Wielkanocny księża w asyście wiernych udają się z procesją do miejsc świętych, ale może to być również procesja zorganizowana przez jakąś grupę osób. To ucieleśnia ideę Chrystusa ukazującego się swoim uczniom po zmartwychwstaniu.

§ Pochodzenie obchodów Wielkanocy

Pochodzenie nazwy święta: Wielkanoc (Pascha) lub Ostern

Chociaż w wielu krajach do określenia święta związanego ze zmartwychwstaniem Chrystusa używa się słowa Wielkanoc, w Niemczech, podobnie jak w Anglii, używa się słowa Ostern. Skąd ta różnica?

Słowo Pascha pierwotnie odnosiło się do żydowskiego święta upamiętniającego ucieczkę Izraelitów z niewoli egipskiej i było obchodzone z przaśnym chlebem, pieczonym baranem i gorzkimi ziołami. Chrześcijanie zaczęli używać tej samej nazwy w odniesieniu do święta związanego ze zmartwychwstaniem Chrystusa.

Istnieje kilka wariantów, które wyjaśniają pochodzenie słowa Ostern w języku niemieckim, ale dokładne pochodzenie nie jest znane. Istnieją następujące sugestie:

Być może słowo Ostern pochodzi od imienia starożytnej germańskiej bogini wiosny, słońca i światła zwanej “Ostara”. Na długo przed Chrystusem plemiona germańskie i Celtowie obchodzili święto wiosny i światła oraz czcili boginię Ostarę.

Być może słowo Ostern pochodzi od słowa Osten i oznacza kierunek wschodu słońca, w którym rozpoczyna ono swoją wędrówkę po niebie.

Słowo Ostern pochodzi prawdopodobnie od indoeuropejskiego słowa Eostro, które oznacza “poranny świt”, a więc oddaje sens tego, że wierzący powinni czuwać w noc wielkanocną i witać poranny świt.

Początek obchodów Wielkanocy w chrześcijaństwie

Święto Zmartwychwstania Chrystusa zostało ustanowione w IV wieku n.e., aby zastąpić pogańskie święto wiosny. Wtedy postanowiono obchodzić je w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca.

Pochodzenie zwyczajów wielkanocnych

Wiele zwyczajów i tradycji wielkanocnych ma pogańskie korzenie i jest związanych z obrzędami, które ludzie kultywowali w związku z nadejściem wiosny i przebudzeniem się przyrody. Na przykład, ogień, był używany nawet w czasach przedchrześcijańskich, aby powitać zwycięstwo słońca i wiosny nad zimą, a także aby odpędzić złe duchy i poprawić płodność. Dziś również w wielu miejscach podczas obchodów Świąt Wielkanocnych zapala się ognisko wielkanocne. Poniższa tabela podsumowuje niektóre zwyczaje wielkanocne i ich pochodzenie.

Zwyczaje i tradycje wielkanocne Pochodzenie Malowanie jaj Symbol wiosny i powrotu do życia. W starożytnych Chinach i Persji ludzie dawali sobie malowane jajka na Święto Wiosny. Ognisko wielkanocne i świece Ogniska rozpalano podczas Święta Wiosny jeszcze w czasach przedchrześcijańskich, aby powitać wiosnę, płodność i ochronić się przed złymi duchami. Zając wielkanocny Zające są symbolem bogiń miłości i płodności od czasów przedchrześcijańskich. Procesja konna W czasach przedchrześcijańskich był to rytuał mający na celu wypędzenie z pól złych duchów zimy.

§ Zdjęcia i ilustracje do święta

Aby powiększyć i obejrzeć ilustrację, kliknij na nią.

Poniedziałek Wielkanocny w Niemczech 2023

Poniedziałek Wielkanocny w Niemczech 2023

Do najbliższych obchodów Poniedziałku Wielkanocnego w Niemczech zostały 234 dni, czyli 7 miesięcy i 22 dni.

W 2023 roku Poniedziałek Wielkanocny w Niemczech przypada na 10 kwietnia (poniedziałek).

Poniedziałek Wielkanocny w Niemczech (Ostermontag) jest czasem spotkań z rodziną i bliskimi oraz odpoczynku. Sporo osób wychodzi na spacery, cieszy się nadejściem wiosny. W wielu miejscach kultywowane są ciekawe tradycje, które zapoczątkowane zostały setki lat temu.

Tradycja mokrego śmigusa-dyngusa nie jest w Niemczech znana, choć samo słowo dyngus pochodzi z tego języka. Nie oznacza to jednak, że u naszych zachodnich sąsiadów nie dzieje się nic ciekawego w ostatni dzień świąt wielkanocnych. W bawarskim mieście Traunstein (region Südostoberbayern) organizowana jest słynna konna procesja św. Jerzego, który jest niemieckim patronem jeźdźców i rolników. Pielgrzymka ma kilkusetletnią tradycję i odbywa się regularnie od 1892 roku. Punktualnie o 10 rano setki ubranych w historyczne stroje jeźdźców na czele z Heroldem wyrusza w podróż, by pobłogosławić konie i bydło. Procesji towarzyszy taniec mieczy, czyli impreza, gdzie uzbrojeni mężczyźni odgrywają scenę symbolicznego zwycięstwa wiosny nad zimą. Korzenie tego tańca sięgają jeszcze XVI wieku, a w obecnej formie przedstawiany jest od 1926 roku. W widowisku uczestniczą także kobiety ubrane w ludowe stroje oraz przedstawiciele władz miasta.

Procesje są popularnym zwyczajem związanym z Poniedziałkiem Wielkanocnym, nie tylko konne. W niektórych landach, zwłaszcza w południowej części kraju, ludzie wychodzą wcześnie rano na paradę przy świecach (Emmausgang). Parady kończą się nabożeństwem.

W Wielki Poniedziałek organizowane są również bardzo popularne wyścigi jaj (Eierlauf). Zawody te mają różne zasady, przeważnie uczestnicy (najczęściej dzieci), biegną do mety z jajkiem na łyżce. Najsłynniejsza impreza tego typu to najprawdopodobniej RemlingerEierlauf. Tradycyjny wyścig odbywa się od 1738 roku w Remlingen (Dolna Frankonia). W zawodach mogą uczestniczyć tylko niezamężni mężczyźni z wioski. Inny zwyczaj związany z jajkami dla młodych chłopaków pozwala udowodnić swoją gotowość do zawarcia małżeństwa. W ramach zawodów panowie staczają jajka z góry w dół, po czym je ścigają . Zwycięzcą zostaje ten, który jako pierwszy dotrze na sam dół wzgórza.

Wielkanocne zwyczaje w Niemczech – poznaj je wszystkie przed wyjazdem!

Okres Wielkanocy to czas, kiedy coraz więcej osób wyjeżdża, by odpocząć czy spędzić święta inaczej niż zwykle. W związku z tym ich bliscy, często chorzy lub niesamodzielni, seniorzy potrzebują opieki. Panie, które zdecydowały się na wyjazd w charakterze opiekunki w czasie wiosenno-wielkanocnym, powinny zapoznać się z niemieckimi tradycjami wielkanocnymi, które różnią się od rodzimych.

Niemiecka Wielkanoc różni się od polskiej. Jest wiele zwyczajów, których Polacy nie znają. Poza tym praktycznie każdy land ma typowe dla siebie zwyczaje i tradycje. Jednak wspólne dla całej federacji są następujące niemieckie tradycje wielkanocne: Wielki Post (czyli Fastenzeit lub Passionszeit), bukiet wielkanocny, Zielony Czwartek (Gründonnerstag), Wielki Piątek (Karfreitag), Wielka Sobota (Karsamstag), Niedziela Wielkanocna (Ostersonntag) i Wielkanocny Poniedziałek (Ostermontag), Eiertrüllen (toczenie, zrzucanie lub rozbijanie jajek) i Eier titschen (bitwa na jajka), Hanni Hase/Osterhase (zajączek wielkanocny) oraz wielkanocne ognie i koła.

Jak obchodzi się Wielkanoc w Niemczech?

Niemiecka Wielkanoc zaczyna się od świątecznych przygotowań, czyli Wielkiego Postu (Fastenzeit/Passionszeit). W tym czasie należy ustawić w domu tzw. bukiet wielkanocny, czyli wazon z zielonymi gałązkami, udekorowanymi kolorowymi wydmuszkami jajek. Można tak ozdobić również krzewy i małe drzewa w ogrodzie. Ponadto Niemcy malują i dekorują jajka, choć jest to niemiecka tradycja wielkanocna mniej znana niż w Polsce, natomiast nie święci się pokarmów.

Zwyczaje wielkanocne w Niemczech związane z jajkami to Eiertrüllen – toczenie jajek z grobli i pagórków, zrzucanie i rozbijanie jedno o drugie oraz Eier titschen, czyli bitwa na jajka, polegająca na tym, że przed obraniem uderza się jajko o jajko – wygrywa osoba, która w ten sposób zbije drugiej skorupkę jajka.

Jest też niemiecka tradycja wielkanocna związana z zajączkiem. Zajączek wielkanocny chowa jajka i słodycze w Niedzielę Wielkanocną w domu lub ogrodzie, a apotem dzieci muszą je odnaleźć. Ten zajączek nazywa się Osterhase i spełnia dziecięce życzenia.

Jednym z najbardziej znanych zwyczajów są ognie wielkanocne. Rozpala się je w Wielką Sobotę. Ich ciepło i światło mają odpędzać zimę oraz zapewnić urodzaj.

Kolejny zwyczaj wielkanocny w Niemczech to Zielony Czwartek (Gründonnerstag). W ten dzień Niemcy malują jajka na zielono i muszą zjeść koniecznie coś zielonego – zwłaszcza nowalijki takie jak szczypiorek, sałata i szpinak.

Wielki Piątek, czyli Karfreitag jest dniem wolnym od pracy. Jest to dzień przeznaczony na modlitwę i udział w nabożeństwach. Organizowana jest tzw. agapa – symboliczny wspólny posiłek dla wiernych (składający się z wody, wina i chleba).

Wielka Sobota (Karsamstag/Stiller Samstag) to dzień wyciszenia, bez odprawiania mszy. Niemcy nie święcą pokarmów, za to rozpalają wielkie ogniska przed kościołami.

Kulminacją świąt są Wielkanocna Niedziela (Ostersonntag) i Wielkanocny Poniedziałek (Ostermontag). To dni odpoczynku i odwiedzin rodzinnych. W niedzielę Niemcy idą na mszę, a podczas śniadania stukają się jajkami. Na stole obowiązkowo pojawiają się świece oraz zajączek z cukru lub czekolady. Niektórzy obdarowują się drobnymi upominkami, głównie słodyczami. Daniem głównym jest pieczeń z barana, kiełbasy i wędliny, a na deser je się babki drożdżowe i serniki.

Ciekawostki na temat niemieckiej Wielkanocy

6 wielkanocnych zwyczajów w Niemczech, o których warto wiedzieć

04/04/2022 11:55 – AKTUALIZACJA 04/04/2022 13:01

Zwyczaje wielkanocne w Niemczech: Pomimo tego, że Wielkanoc w Niemczech wygląda nieco inaczej niż w Polsce, istnieje tu wiele ciekawych zwyczajów, które każdy Polak żyjący w tym kraju powinien znać. Oto 6 z nich.

Zwyczaje wielkanocne w Niemczech

O tym, jak Niemcy obchodzą święta Wielkiej Nocy pisaliśmy w artykule Ostern, czyli Wielkanoc w Niemczech. Tym razem przedstawiamy 6 zwyczajów i tradycji wielkanocnych, o których musimy wiedzieć mieszkając u naszych zachodnich sąsiadów.

Wielkanocne bukiety

Fot. Olya Kobruseva/ Pexels

W każdym domu niemieckim w Wielkanoc nie może zabraknąć świątecznego bukietu zielonych gałązek przybranych kolorowymi wydmuszkami jajek. Kolorowymi pisankami przystrajane są także krzewy i drzewa w ogrodach.

Jajko w roli głównej

Pomimo tego, że u naszych zachodnich sąsiadów nie jest znany zwyczaj święcenia pokarmów, Niemcy podobnie jak i Polacy malują i dekorują jajka. Fot. Pixabay.com

Pomimo tego, że u naszych zachodnich sąsiadów nie jest znany zwyczaj święcenia pokarmów, Niemcy podobnie jak i Polacy malują i dekorują jajka.

We wschodniej Fryzji, na północy kraju, jajka wielkanocne toczone są z grobli i pagórków, zrzucane albo rozbijane jedno o drugie. „Eiertrüllen” to jedno z fachowych określeń tego zwyczaju w języku dolnoniemieckim. To przede wszystkim dzieci konkurują ze sobą: toczą jajka z pagórków usypanych z piasku. Wygrywa ten, komu uda się nie rozbić jajka.

Bardzo lubiana w Niemczech jest bitwa na jajka, tzw. “Eier titschen”. Zanim obierze się je ze skorupki, dwie osoby biorą po jednym jajku i jedna osoba uderza jajko drugiej w ten sposób, aby skorupka pękła. Jeśli się jej to uda, wygrywa, jeśli nie, punkt zdobywa przeciwnik. I tak do ostatniej pisanki.

Zajączek Wielkanocny

Poszukiwanie wielkanocnych jajek pozostawionych przez Zajączka jest najbardziej wyczekiwaną zabawą niemieckich dzieci. Fot. Pixabay.com

Najpopularniejszym symbolem Wielkanocy w Niemczech jest z pewnością Zajączek Wielkanocny. To właśnie on chowa jajka i słodycze w Niedzielę Wielkanocną w domu lub w ogrodzie, które muszą znaleźć dzieci.

W Weimarze pielęgnowana jest tradycja, wspominająca poetę Johanna Wolfganga Goethego, związanego przez długie lata z tym miastem. Co roku w Wielki Czwartek Goethe zapraszał dzieci do swojego ogrodu, w którym chował dla nich jajka. Weimar kontynuuje tę tradycję do dziś i zaprasza dzieci na szukanie pisanek chowanych przez wielkanocnego zajączka do parku nad rzeką Ilm, gdzie stoi letni dom Goethego.

Miasto Ostereistedt (po polsku: pisankowe miasteczko) uczyniło ze swojej nazwy tradycję: to tam mieszka wielkanocny zajączek „Hanni Hase”. Rokrocznie piszą do niego tysiące dzieci, by spełnił ich życzenia przed świętami.

Procesja konna św. Jerzego w Traunstein

Każdego roku w Poniedziałek Wielkanocny kobiety i mężczyźni z bawarskiego Traunstein i okolic wyruszają na konną procesję św. Jerzego, by pobłogosławić konie i bydło. Na tę wielkanocną pielgrzymkę przybywają tysiące gości.

Jeźdźcy mają na sobie historyczne stroje i kostiumy. Herold, który przewodniczy procesji, pojawia się w zbroi rycerskiej, pozostali ubrani są w skórzane spodnie, białe koszule, kamizelki oraz kapelusze z orlim pierzem bądź z bródką kozicy, kobiety występują jako panny na zamku albo mają na sobie miejscowy strój ludowy. W otwartych powozach zasiadają prominenci w osobie burmistrza, miejskiego proboszcza i starosty. Główną postacią procesji jest jadący na swym rumaku św. Jerzy, z pancerzem na piersiach i w czerwonym płaszczu. To od niego, patrona jeźdźców, rolników, koni i bydła, pochodzi nazwa tej konnej procesji.

Na początku i na zakończenie dwuipółgodzinnej procesji ma miejsce taniec mieczy w Traunstein. Mężczyźni w kostiumach i uzbrojeni w miecze odgrywają zwycięstwo wiosny nad zimą. Korzenie tego tańca sięgają XVI wieku, a w dzisiejszej formie przedstawiany jest od 1926 r.

Wielkanocne ognie i koła

Płonące drewiane koła toczą się z Wielkanocnej Góry w miejscowości Lügde w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Ognie Wielkanocne należą w Niemczech do najbardziej znanych zwyczajów Wielkanocnych. Rozpala się je przede wszystkim w wiejskich okolicach na północy Niemiec. Ale Ognie Wielkanocne zobaczyć można także w miejskich ogrodach, czy przykładowo wzdłuż brzegów Łaby w Hamburgu. Wielkanocne ognie płoną najczęściej w Wielką Sobotę, a w niektórych okolicach dopiero w Niedzielę lub Poniedziałek Wielkanocny.

Ognie wielkanocne są znane jako zwyczaj ludowy od XVI wieku, jednakże wywodzą się one ze zwyczajów przedchrześcijańskich. Według nich ciepło i światlo powinny przepędzić zimę. Ponadto ogień miał zapewnić urodzajność ziemi. Jako tradycja chrześcijańska ogień Wielkanocny jest znakiem Zmartwychwstania Chrystusa.

Odmianą ognia Wielkanocnego jest Koło Wielkanocne. Przykładowo płonące drewniane koła toczą się z Wielkanocnej Góry w miejscowości Lügde w Nadrenii Północnej-Westfalii. Za sobą ciągną ognisty ślad długości kilkuset metrów. Płonące koła jako symbol słońca występowały prawdopodobnie już dwa tysiące lat temu i wyznaczały koniec zimy.

Wielkanocna woda

Czerpanie wielkanocnej wody jest mało znanym zwyczajem, ale przez to niemniej ciekawym. Dawne wierzenia ludowe przypisują jej magiczne działanie, które zapewnia zdrowie i urodę. W tym celu należy zaczerpnąć wody ze źródła lub potoku i przynieść ją do domu w milczeniu.

Źródło: www.polen.diplo.de, www.germanculture.com

zwyczaje i tradycje » Seniovita

Święta Wielkiej Nocy w Niemczech są obchodzone nieco inaczej niż w Polsce. Co ciekawe, obchody mogą różnić się pomiędzy poszczególnymi landami z racji na duże zróżnicowanie wyznań. Poniżej opisujemy najbardziej powszechne tradycje podczas Wielkanocy w Niemczech.

Zielony Czwartek

Przygotowania do świąt u naszych niemieckich sąsiadów zaczynają się już w Wielki Czwartek, który określany jest jako Zielony Czwartek (Gründonnerstag). Tego dnia malowane są jajka na zielono, domy przystraja się zielonymi ozdobami, a na stołach pojawiają się pierwsze bukiety wielkanocne złożone z zielonych gałązek oraz wydmuszek. W wielu landach w Zielony Czwartek obowiązuje tradycja, polegająca na jedzeniu czegoś zielonego, np. szpinak, szczypiorek, zielony groszek.

Wielki piątek – Karfreitag

W Niemczech Wielki Piątek, zwany też Cichym Piątkiem (Stiller Freitag), to dzień wolny od pracy. Jest to dla wierzących Niemców dzień modlitw i nabożeństw. Podobnie jak w Polsce, skupione są one wokół symbolicznego złożenia Pana Jezusa do grobu. Pod koniec nabożeństwa kapłani zapraszają na Agapę, czyli symboliczny wspólny posiłek składający się z wody, chleba oraz wina. Co ciekawe, w niemiecki Wielki Piątek nie obowiązuje post ścisły, a ponadto tego dnia nie biją w kościołach dzwony.

Wielka sobota – Karsamstag

W Wielką Sobotę najważniejszym elementem jest święcenie ognia. W przeciwieństwie do polskiej tradycji, w Niemczech nie święci się jedzenia. Przed kościołami płoną ogniska jako symbol zbliżającego się zmartwychwstania Pana Jezusa. Po ich poświęceniu wierni odpalają od nich świece i zabierają je do swoich domów. Ustawia się je w pomieszczeniu, w którym odbywają się posiłki. Mają one zapewnić szczęście i radość w rodzinnym gronie na wiele lat.

Niedziela Wielkanocna i Wielkanocy Poniedziałek – Ostersonntag i Ostermontag

Wielkanocna Niedziela i Wielkanocny Poniedziałek to dni odpoczynku oraz odwiedzania rodziny i przyjaciół. Niedzielę Wielkanocną rozpoczyna się od porannego nabożeństwa oraz rodzinnego śniadania. Podczas posiłku bardzo popularny jest zwyczaj stukania się jajkami – każdy członek rodziny wybiera sobie swoją pisankę i kolejno stuka się nią z innymi. Wygrywa posiadacz jajka z najmocniejszą skorupką. Na wielkanocnych stołach królują jajka, wędliny, pasztety i oczywiście tradycyjna niemiecka kiełbasa. Na stole obowiązkowo muszą znaleźć się świece poświęcone wcześniej w kościele. Po obfitym śniadaniu dzieci udają się na poszukiwanie prezentów pozostawionych przez wielkanocnego zajączka. Popularnymi prezentami są kosze ze słodyczami, głównie z czekoladowymi królikami. Poniedziałek Wielkanocny jest czasem spotkań z rodziną i bliskimi. U naszych zachodnich sąsiadów nie istnieje tradycja Śmigusa-Dyngusa.

Dla Opiekunek i Opiekunów, którzy spędzają Święta Wielkanocne w Niemczech, może to być ciekawym doświadczeniem. Z pewnością okres Wielkanocy to dobra okazja do poznania nowej kultury i nieco innych tradycji.

Wielkanoc w Niemczech 2023

Wielkanoc w Niemczech 2023

Do najbliższych obchodów Wielkanocy w Niemczech zostały 233 dni, czyli 7 miesięcy i 21 dni.

W 2023 roku Wielkanoc w Niemczech przypada na 9 kwietnia (niedziela).

Niemcy to kraj wielowyznaniowy, w którym najważniejszymi religiami są katolicyzm i ewangelicyzm. Dlatego też obchody Wielkanocy mogą się różnić w zależności od danego landu. Najuroczyściej świętuje się w Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Hesji, Nadrenii-Westfalii, Saksonii oraz Turyngii.

Przygotowania do Wielkanocy

Punktem kulminacyjnym Wielkanocy jest oczywiście Niedziela upamiętniająca zmartwychwstanie Chrystusa, ale w Niemczech same przygotowania są bardzo uroczyste. Nasi sąsiedzi już przed Wielkim Tygodniem dekorują swoje domy, co jest jednocześnie zwiastunem nadchodzących świąt oraz wiosny. Nie może więc zabraknąć zielonych gałązek i wiosennych kwiatów, które upiększane są innymi dekoracjami. Ozdabia się okna, balkony, a nawet drzewa i krzaki w ogrodzie. Drzewka przystraja się również kolorowymi jajkami – ten zwyczaj znany od wieków nosi nazwę „Ostereierbaum”. Jeśli chodzi o tradycję święcenia palm w Niedzielę Palmową, to jest ona praktykowana jedynie w Bawarii.

Niemieckie gospodynie, znane z zamiłowania do porządku, kilka dni przed świętami pracują na wysokich obrotach. Chyba, że w planach mają wyjazd… Wiele osób korzysta z tego przywileju – jedni odwiedzają rodziców albo krewnych, inni jadą do hotelu. Omija ich wtedy choćby szykowania najróżniejszych potraw.

Niedziela Wielkanocna w Niemczech

W Niedzielę Wielkanocną (Ostersonntag) w kościołach odsłaniane są figury świętych, pojawiają się świece i kwiaty. W tym dniu odbywa się poranna msza rezurekcyjna upamiętniająca zmartwychwstanie Chrystusa. Jak podają historycy Kościoła, to właśnie w Augsburgu w Niemczech w X wieku odprawiona została pierwsza msza rezurekcyjna.

Po nabożeństwie Niemcy spożywają rodzinne śniadanie. Najmłodsi poszukują prezentu zostawionego przez wielkanocnego zajączka, który jest w Niemczech równie popularny jak św. Mikołaj. Według niektórych źródeł w tym kraju w XVIII wieku pierwszy raz pojawił się zajączek wielkanocny.

Przy śniadaniu bardzo popularny jest zwyczaj stukania się jajkami, który można nawet nazwać bitwą na jajka, tzw. „Eiertitschen”. Każdy członek rodziny wybiera sobie swoją pisankę i kolejno stuka się nią z innymi – wygrywa posiadacz jajka z najmocniejszą skorupką. W zabawie uczestniczą zarówno dzieci jak i starsi. Warto wspomnieć, że z pięknie malowanych pisanek słyną przede wszystkim Łużyczanie zamieszkujący na południe od Berlina.

W czasie Wielkanocy na niemieckich stołach nie może oczywiście zabraknąć jajek w najróżniejszej postaci, np. z sosami lub faszerowane kawiorem. Nasi sąsiedzi zajadają się także takimi potrawami jak pieczeń z barana, hackepeter zrobiony z surowego mięsa wieprzowego, papryki, cebuli i natki pietruszki, zupa dyniowa, boczek, pieczona szynka czy kiełbasa. W wielu domach na wielkanocnych stołach pojawia się też pieczywo, w tym chleb orzechowy oraz biały ser, który przybiera kształt jaja. Jeśli chodzi o słodkości, to jest to babka drożdżowa, sernik, owocowe strudle, babki, knedle oraz musli owocowe.

jak wygląda i jakie ma zwyczaje?

Tradycje obchodzenia Wielkanocy w Polsce to bardzo ważny i ciekawy obyczaj, jeden z moich ulubionych. Zaczynając od święcenia koszyków, poprzez poszczenie i uroczyste śniadanie, aż po śmigus-dyngus. A jak wygląda Wielkanoc w Niemczech? Czy Niemcy idą w sobotę ze święconką? Jakie mają tradycje i zwyczaje? Oczywiście wszystko zależy od regionu, w którym żyjemy w Niemczech, jak to zazwyczaj u naszych sąsiadów zza Odry. Niemcy są krajem federalnym i nie ma tutaj tak silnej kultury wspólnej dla całego kraju, jaką znamy w Polsce. Dodatkowo w Niemczech miesza się kilka religii, nie dominuje jedna tak jak w naszym kraju.

Niemieckie tradycje wielkanocne

Niemiecka Wielkanoc to również mnóstwo tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest komponowanie wielkanocnego bukietu składającego się z wiosennych gałązek ozdobionych jajkami. Oprócz tego Niemcy “ubierają w jajka” także drzewka przed domami. Tradycyjnie robiło się to w Zielony Czwartek, jednak dzisiaj ozdobione jajkami drzewka przy niemieckich domach widać już dużo, dużo wcześniej. Według mnie jest to bardzo urocza tradycja i podoba mi się to, gdy spaceruję między jednorodzinnymi domkami, przed którymi drzewka ozdabiają kolorowe jajka.

Centrum Wielkanocy są, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, jajka – ich malowanie i zdobienie. Niemiecką tradycją jest dodatkowo stukanie się pisankami podczas świątecznego śniadania. Chociaż słyszałam, że w niektórych rejonach Polski, też jest taki zwyczaj. Jest to forma konkursu i zabawy – wygrywa ten, którego pisanka jest najmniej stłuczona.

Kolejnym bardzo popularnym w Niemczech zwyczajem wielkanocnym jest szukanie Zajączka. To zabawa, w której dzieci szukają ukrytych przez Zajączka Wielkanocnego słodyczy i drobnych upominków w domu lub w ogrodzie.

Uwaga! W Niemczech nikt nie zna zwyczaju naszego śmigusa-dyngusa! Nie polecam polewać w Poniedziałek Wielkanocny żadnego Niemca wodą! 🙂

Ostern, czyli Wielkanoc w Niemczech

Tak jak w Polsce, również w Niemczech, przed świętami wielkanocnymi zachowywany jest Wielki Post i przykłada się wagę do obchodów Wielkiego Tygodnia. Pamiętajcie, że mówię tutaj ogólnie o różnych regionach i wyznawcach różnych religii. W Niemczech nie obchodzi się świąt tak hucznie, jak w Polsce. Jest tutaj za dużo ludzi z innych kultur i wyznań, żeby można było o tym opowiadać w sposób spójny i jednoznaczny. W Polsce tradycje też różnią się w zależności o jakim regionie mówimy, ale są pewne ogólne zasady wspólne dla wszystkich, w Niemczech nie do końca tak to wygląda. Dlatego to co przeczytacie to ujednolicenie i jedynie zagajenie tematu, a nie wnikliwa analiza kulturowa.

#Wielki Piątek

W Niemczech już Wielki Piątek jest państwowym dniem wolnym od pracy i nazywa się po niemiecku: Karfreitag. Nazwa pochodzi od starego niemieckiego słowa “kara”: “Klage“, “Kummer“, “Trauer“, co oznaczało smutek, lament, utrapienie. W tym dniu chrześcijanie upamiętniają cierpienie i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

Karfreitag nazywany jest również Cichym Piątkiem (niem. Stiller Freitag), podczas którego, jak sama nazwa wskazuje, niewiele się dzieje. Ludzie powinni skupiać się na modlitwie i cichej medytacji, dlatego w kościołach w ten dzień nie biją dzwony. W przeciwieństwie do Polski, tego dnia nie obowiązuje ścisły post. W niektórych parafiach wierni jednak zapraszani są na agapę, czyli posiłek z wody, chleba i wina. Obecnie w sensie metaforycznym, w postaci liturgii, ale czasami również jako mała uroczystość gminna.

#Wielki Czwartek

Natomiast Wielki Czwartek jest w Niemczech znany pod nazwą Zielony Czwartek, czyli Gründonnerstag. W tym dniu dominuje kolor zielony – je się zielone potrawy, szczególnie nowalijki, a domy ozdabia się wiosennymi gałązkami. Wówczas królem na niemieckich stołach jest tradycyjny, frankfurcki zielony sos ziołowy.

#Wielka Sobota

W Wielką Sobotę Niemcy nie chodzą do kościołów ze święconką! Za to przed kościołami rozpalane były kiedyś ogniska, dzisiaj są to raczej symboliczny płomień świecy, od których wierni odpalają świece i w ten sposób zabierają światło do swoich domów. W niektórych częściach Niemiec organizuje się również wielkie ogniska wielkanocne. Światło ognisk symbolizuje zmartwychwstanie Chrystusa i nowe życie.

#Niedziela Wielkanocna

Wielkanocna niedziela, to tak samo, jak w Polsce, dzień zaczynający się mszą rezurekcyjną i uroczystym śniadaniem. Na stołach goszczą głównie jajka i dania z baraniny oraz wypieki drożdżowe i serniki. Symbolem Wielkiej Nocy w Niemczech jest baran, zając i oczywiście jajko.

Różne kultury, jedno jajko!

Pomimo że Niemcy i Polska to dwa różne kraje, to wielkanocne jajko ma bardzo podobny charakter. Niektórzy oceniają inne kultury ze swojej, jedynie słusznej perspektywy. Jednak zwróćcie uwagę na to, że tradycje i zwyczaje nie zależą stuprocentowo od religii. Gdyby tak było, świąteczne obyczaje katolickie byłyby wszędzie takie same, a są inne. My, Polacy lubimy tradycjom nadawać cech religijnych, gdy tak naprawdę są odrębnym od religii bytem.

Tradycje to nieodzowne połączenie z kulturą danego kraju, niekoniecznie z religią. Niemieccy katolicy nie święcą koszyczków, czy to oznacza, że są gorsi? W poniedziałek nie polewają się wodą, czy to coś zmienia? Czy to oznacza, że polski katolicyzm jest lepszy? Czy to, że w Polsce nie zdobimy drzewek jajkami, coś sygnalizuje? Nie. To jedynie oznacza, że święta i związane z nimi zwyczaje nie mają nic wspólnego z religijnością. Oczywiście wynikają z religii i powstały na jej fundamencie, jednak najściślej powiązane są z kulturą społeczeństwa, w którym są obchodz.

Wyżej opisałam Ci, jak obchodzona jest Wielkanoc w Niemczech. Jednak myśląc o całym kraju, trzeba wziąć pod uwagę to, że każdy region obchodzi dane święto trochę inaczej. W Polsce również tak jest. Niemcy nie dość, że są krajem federalnym, to dodatkowo są jako naród bardzo zróżnicowani pod względem wyznaniowym. Dlatego Wielkanoc w Niemczech jest różnie obchodzona w zależności od kraju związkowego i wyznania.

popularne niemieckie tradycje wielkanocne!

Po długiej zimie, Wielkanoc w Niemczech jest dla wielu rodzin pierwszą okazją do świętowania na świeżym powietrzu. Dzieci szukają jaj wielkanocnych w ogrodzie, podczas gdy dorośli idą na spacery i cieszą się łagodnym wiosennym powietrzem. Różnorodne tradycje i zwyczaje zapewniają zabawę wokół Wielkanocy, najważniejszego święta chrześcijańskiego. Mimo to, szczególnie w ostatnich latach pojawiają się krytyczne głosy odnośnie nadmiernej konsumpcji.

Wielkanoc w Niemczech – niemieckie tradycje wielkanocne

Czy słyszeliście już o takich niemieckich tradycjach wielkanocnych jak „Ostereier-Kitschen” albo „Osterspaziergang” Goethego? Od tysięcy lat Wielkanoc w Niemczech to pierwsze wielkie święto, podczas którego celebruje się różne tradycje i zwyczaje.

„Zadowoleni, wielcy i mali, radujcie się: oto jestem człowiekiem, oto mogę nim być!” – Ten cytat pochodzi z wiersza „Osterspaziergang” Johanna Wolfganga von Goethego. Opisuje on bardzo trafnie uczucie, z jakim wielu ludzi w Niemczech wita się z wiosną po mroźnych zimowych dniach Wielkanocy. Parki i ogrody zapraszają do zostawienia ciepłych szalików i kapeluszy w domu i cieszenia się pierwszymi promieniami słońca z rodziną i przyjaciółmi.

Pochodzenie niemieckich tradycji wielkanocnych

W Wielkanoc Chrześcijanie świętują zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W dzisiejszych tradycjach wielkanocnych można jednak dostrzec również ślady po elementach pogańskich, na przykład malowane jajka wielkanocne pochodzą z okresu przedchrześcijańskiego i są symbolem płodności. Na przestrzeni wieków w regionach Niemiec wykształciły się różne zwyczaje, z których część kultywowana jest do dziś z wielką miłością i poczuciem tradycji.

Wielkanoc w Niemczech – ukrywanie jajek i „Ostereier-Kitschen”

Tradycja, która jest w Niemczech nadal popularna, to ukrywanie jaj wielkanocnych (niem. „Ostereier-Verstecken”). Szczególnie dzieci świetnie się bawią szukając w Wielką Niedzielę wielkanocnych jajek w ogrodzie lub w mieszkaniu – lub w gniazdach ptaków, gdzie czekają na nie małe prezenty. Oprócz tego podczas rodzinnych śniadań odbywają się małe konkursy: Dwa jajka na twardo zderza się ze sobą szpicami. Ten, którego jajko nie pęknie, wygrywa. W zależności od regionu, gra ta nosi nazwę „Ostereier-Ticken, -Düpfen, -Ditschen, -Tüppen” lub „Ostereier-Kitschen”.

W Niemczech bardzo często zdarza się także wieszać kolorowe pisanki na drzewach, gałęziach czy wazonach w ogrodzie i artystycznie je dekorować.

Zajączek wielkanocny w Niemczech

Zajączek wielkanocny również w Niemczech jest tym, który przynosi jajka na Wielkanoc. Pierwsze wzmianki o zajączku wielkanocnym w Niemczecj pochodzą już z 1668 roku, kiedy to Georg Franck von Frankenau, profesor medycyny z Heidelbergu, wspomina w swojej pracy naukowej o istnieniu tradycji zajączka wielkanocnego. Von Frankenau donosił, iż ślady tej tradycji można było znaleźć w Alzacji, Palatynacie i regionie Górnego Renu.

Zajączek Wielkanocny stał się wzorcowym symbolem Wielkanocy, a wiele dzieci czeka na jego przybycie prawie tak samo radośnie jak na Świętego Mikołaja w grudniu. Istnieje wiele różnych teorii, że jajka wielkanocne przynosi Zajączek Wielkanocny. Przecież w Wielkanoc świętuje się zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W tradycji chrześcijańskiej zając jest uważany nie tylko za posłańca Boga, ale także za znak nowego życia i płodności, który mógł być impulsem dla tej wielkanocnej tradycji.

Ogień wielkanocny

Ogień wielkanocny jest tradycyjnie rozpalany w wielu regionach Niemiec podczas Wielkanocy. Ogień wielkanocny jest symbolem słońca. Jest on uznawany za święty już od czasów starożytnych, ponieważ słońce jest szczególnie ważne dla wiosny: dni stają się wtedy dłuższe i cieplejsze.W dawnych czasach były to główne czynniki umożliwiające ponowne zasianie pól. Słońce jest więc oznaką płodności, wzrostu i zbiorów. Tak więc rozpalenie świętego ognia w Wielkanoc jest kluczowym wydarzeniem dla wielu Chrześcijan w Niemczech. Ogień rozpalany jest w Niemczech w Wigilię Wielkanocną, czyli w nocy z soboty na Niedzielę Wielkanocną.

ogień wielkanocny w Niemczech, ujęcie nocne

W wielu miastach i gminach w Niemczech jest zwyczajem, że tej nocy chłopcy zbierają drewno, a następnie układają je w stosy razem z chrustem. W północnej Hesji i we wschodniej Westfalii, ogromne ogniste koła wielkanocne są tradycyjnie spychane ze wzgórza w dół do doliny.

Świece wielkanocne

Bardzo starą tradycją na Wielkanoc jest zapalanie tzw. świecy wielkanocnej. W niej w równej mierze łączą się lekkie tradycje pochodzenia greckiego, żydowskiego, rzymskiego i chrześcijańskiego. Światło jest uważane za znak życia.

Świeca wielkanocna symbolizuje Jezusa Chrystusa, który triumfował nad śmiercią i umierając, zmartwychwstał. Tradycja ta ma pochodzenie północno-galalijskie, włoskie i po raz pierwszy została wymieniona w Piacence w 384 roku w liście od Jerome’a. Od 417 roku papież Zosimus zapoczątkował ją w Rzymie.

W dzisiejszych czasach, podczas w sobotniego, wieczornego nabożeństwa wielkanocnego, świeca wielkanocna jest zapalana na poświęconym ogniu i przenoszona do ciemnej sali kościelnej po jej pobłogosławieniu. Na koniec, świeca wielkanocna umieszczana jest na kandelabrze wielkanocnym, a wierni odpalają od jej płomieni znicze, które przynieśli ze sobą.

Śmigus-dyngus w Niemczech

Lany poniedziałek to tradycja znana i kultywowana w całej Polsce. Niemcy nie znają jednak tej tradycji. Powstrzymajcie się zatem w ten dzień od lania ludzi wodą, no chyba że we własnym, rodzinnym gronie 😉

Kiedy wypada Wielkanoc?

Na poniższej stronie znajdziecie tabelkę z wszystkimi niemieckiemi świętami!

Święta oraz dni wolne od pracy w Niemczech 2020 – dowiedz się który niemiecki land ma ich najwięcej!

Życzenia wielkanocne po Niemiecku

Poznajcie najciekawsze życzenia wielkanocne po niemiecku (zawierają wymowę w formie audio!):

Życzenia wielkanocne po niemiecku

Wielkanoc w Niemczech: daty, obchody, zdjęcia, życzenia

Obchody Wielkanocy w Niemczech: daty, obchody, zwyczajowe życzenia, tradycje i zwyczaje Wielkanocy

Na tej stronie znajdziesz opis Wielkanocy w Niemczech. Znajdziesz tu daty obchodzenia świąt w poszczególnych latach, zwyczaje i tradycje Wielkanocy, opis pochodzenia świąt, jeśli jest ono znane oraz jakie życzenia świąteczne są używane przez Niemców i co one oznaczają. Znajdziesz tu również zdjęcia świątecznych akcesoriów lub samej uroczystości oraz inne ciekawe informacje.

Data obchodów Wielkanocy w Niemczech zmienia się co roku.

Data obchodów Wielkanocy w Niemczech:

17 kwietnia i 18 kwietnia 2022 r.

Poniżej znajduje się lista dat obchodów Wielkanocy w Niemczech według lat, pod warunkiem, że w poprzednich i kolejnych latach zachowany zostanie obecny porządek i czas obchodów święta:

(Ni) 4 kwietnia i (pn) 5 kwietnia 2021 r – Wielkanoc 2021 Germany Niemcy

(Ni) 4 kwietnia i (pn) 5 kwietnia 2021 r – (Ni) 17 kwietnia i (pn) 18 kwietnia 2022 r – Wielkanoc 2022 Germany Niemcy

(Ni) 17 kwietnia i (pn) 18 kwietnia 2022 r – (Ni) 9 kwietnia i (pn) 10 kwietnia 2023 r – Wielkanoc 2023 Germany Niemcy

(Ni) 9 kwietnia i (pn) 10 kwietnia 2023 r – (Ni) 31 marca i (pn) 1 kwietnia 2024 r – Wielkanoc 2024 Germany Niemcy

(Ni) 31 marca i (pn) 1 kwietnia 2024 r – (Ni) 20 kwietnia i (pn) 21 kwietnia 2025 r – Wielkanoc 2025 Germany Niemcy

§ Powiązane święta

Poniedziałek wielkanocny 5 kwietnia 2021

18 kwietnia 2022

10 kwietnia 2023

1 kwietnia 2024

21 kwietnia 2025

§ Inne nazwy święta

Nazwa święta w języku niemieckim: Ostern, Ostermontag.

Nie znamy żadnych innych nazw Wielkanocy w Niemczech.

§ Status święta na terenie Niemiec

Wielkanoc jest w całych Niemczech dodatkowym dniem wolnym (dniami wolnymi) od pracy – świętem państwowym.

§ Życzenia i pozdrowienia z okazji Wielkanocy w Niemczech

Na Wielkanoc w Niemczech zwyczajowo pisze się kartki z osobistym tekstem do przyjaciół i znajomych, ale coraz częściej wysyła się SMS-y lub e-maile. Poniżej przedstawiamy typowe krótkie życzenia wielkanocne:

Frohe Ostern! (Wesołych Świąt Wielkanocnych)

(Wesołych Świąt Wielkanocnych) Wir wünschen euch ein schönes Osterfest! (Życzymy dobrych Świąt Wielkanocnych)

(Życzymy dobrych Świąt Wielkanocnych) Euch und eurer Familie frohe Ostern (Wesołych Świąt Wielkanocnych dla Ciebie i Twojej rodziny)

(Wesołych Świąt Wielkanocnych dla Ciebie i Twojej rodziny) Frohe Ostern und herzliche Grüße zum Fest euch allen (Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Wielkanocnych i najserdeczniejsze życzenia świąteczne dla całej rodziny)

Wiele standardowych tekstów do życzeń i kartek można znaleźć w Internecie.

§ Opis uroczystości Wielkanocy: zwyczaje i tradycje:

Wielkanoc (niem.: Ostern, wymawiane “Ostern”) – to chrześcijańskie święto upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Pochodzenie słowa Ostern, patrz informacje poniżej.

Data święta nie jest stała, obchody przypadają na pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. Daty wielu innych świąt są również obliczane na podstawie tej daty. Wielkanoc obchodzi się w niedziele i poniedziałki; w Niemczech dni Wielkanocy są oficjalnie wolne od pracy.

Ognisko wielkanocne

W noc Wielkanocy w kościołach odprawiane są nabożeństwa, na dziedzińcu kościelnym buduje się ognisko wielkanocne, od którego zapala się świecę wielkanocną, zwaną paschałem, z kolei wierni w kościele zapalają od niej swoje świece. Następnie paschał umieszcza się w pobliżu ołtarza i obwieszcza się Paschę.

Pisanki, gry z jajkami

Niemieccy wierni dekorują drzewa i domy malowanymi jajkami, obdarowują się jajkami i jedzą je. Istnieje również wiele gier z malowanymi jajkami, takich jak dwie osoby uderzające jajka ostrymi lub tępymi końcami o siebie; zwycięzcą jest ten, którego jajko pozostaje nienaruszone. Inny przykład gry: jajka toczy się z górki lub rzuca; wygrywa ten, którego jajko potoczyło się lub poleciało dalej. Inna gra, gra zespołowa, polega na włożeniu jajek do łyżek i starają się ich nie upuścić, próbując przebiec z nimi pewną odległość i wrócić.

Zajączek Wielkanocny

Tradycyjnie Zając Wielkanocny maluje jajka i ukrywa je w ogrodzie. Jajka te są następnie szukane przez dzieci w niedzielę rano.

Na przestrzeni dziejów rolę dostawcy jajek (Zajączka Wielkanocnego) pełniły inne zwierzęta, takie jak kogut, lis, bocian czy kukułka.

Poczta do Zajączka Wielkanocnego

W przeddzień Wielkanocy dzieci w Niemczech piszą listy, pocztówki i gratulacje dla zajączka wielkanocnego. Pocztówki te wysyłane są do specjalnego oddziału niemieckiej Poczty Zajączka Wielkanocnego, gdzie są przetwarzane i pisane są na nie odpowiedzi. Adres urzędu pocztowego można znaleźć pod linkiem podanym na oficjalnej stronie Deutsche Post.

Wielkanocna procesja konna, kawalkada

W Saksonii tradycyjnie w Wielkanoc odbywa się procesja konna, w której mężczyźni na koniach i z religijnymi atrybutami w rękach przejeżdżają przez wioski z przesłaniem o zmartwychwstaniu Chrystusa. Procesjom konnym towarzyszą pieśni, tradycja ta według wierzeń ma wpływać na płodność ziemi.

Studnia wielkanocna, fontanna

Na wsiach tradycyjnie dekoruje się studnie lub fontanny – gałązkami, pisankami i innymi ozdobami.

Wielkanocne potrawy z zieleniny, wypieki

W Wielki Czwartek (po niemiecku: Zielony Czwartek) kolor zielony tradycyjnie odgrywa główną rolę w kuchni jako symbol wiosny: przygotowuje się zielone zupy, sałatki, dania z kapusty i szpinaku.

Wielkanoc świętuje się specjalnymi wypiekami wielkanocnymi, słodkimi preclami wielkanocnymi, warkoczami i wieńcami, no i oczywiście chlebem wielkanocnym.

Tradycyjnie w Wielki Piątek gotuje się rybę i kluski z rosołem, a także szpinak i jajka.

W dni wielkanocne przyrządza się pieczone mięso jagnięce lub kozie, różne sałatki, zająca i drób.

Procesja w Poniedziałek Wielkanocny (po niemiecku: Emmausgang)

W Poniedziałek Wielkanocny księża w asyście wiernych udają się z procesją do miejsc świętych, ale może to być również procesja zorganizowana przez jakąś grupę osób. To ucieleśnia ideę Chrystusa ukazującego się swoim uczniom po zmartwychwstaniu.

§ Pochodzenie obchodów Wielkanocy

Pochodzenie nazwy święta: Wielkanoc (Pascha) lub Ostern

Chociaż w wielu krajach do określenia święta związanego ze zmartwychwstaniem Chrystusa używa się słowa Wielkanoc, w Niemczech, podobnie jak w Anglii, używa się słowa Ostern. Skąd ta różnica?

Słowo Pascha pierwotnie odnosiło się do żydowskiego święta upamiętniającego ucieczkę Izraelitów z niewoli egipskiej i było obchodzone z przaśnym chlebem, pieczonym baranem i gorzkimi ziołami. Chrześcijanie zaczęli używać tej samej nazwy w odniesieniu do święta związanego ze zmartwychwstaniem Chrystusa.

Istnieje kilka wariantów, które wyjaśniają pochodzenie słowa Ostern w języku niemieckim, ale dokładne pochodzenie nie jest znane. Istnieją następujące sugestie:

Być może słowo Ostern pochodzi od imienia starożytnej germańskiej bogini wiosny, słońca i światła zwanej “Ostara”. Na długo przed Chrystusem plemiona germańskie i Celtowie obchodzili święto wiosny i światła oraz czcili boginię Ostarę.

Być może słowo Ostern pochodzi od słowa Osten i oznacza kierunek wschodu słońca, w którym rozpoczyna ono swoją wędrówkę po niebie.

Słowo Ostern pochodzi prawdopodobnie od indoeuropejskiego słowa Eostro, które oznacza “poranny świt”, a więc oddaje sens tego, że wierzący powinni czuwać w noc wielkanocną i witać poranny świt.

Początek obchodów Wielkanocy w chrześcijaństwie

Święto Zmartwychwstania Chrystusa zostało ustanowione w IV wieku n.e., aby zastąpić pogańskie święto wiosny. Wtedy postanowiono obchodzić je w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca.

Pochodzenie zwyczajów wielkanocnych

Wiele zwyczajów i tradycji wielkanocnych ma pogańskie korzenie i jest związanych z obrzędami, które ludzie kultywowali w związku z nadejściem wiosny i przebudzeniem się przyrody. Na przykład, ogień, był używany nawet w czasach przedchrześcijańskich, aby powitać zwycięstwo słońca i wiosny nad zimą, a także aby odpędzić złe duchy i poprawić płodność. Dziś również w wielu miejscach podczas obchodów Świąt Wielkanocnych zapala się ognisko wielkanocne. Poniższa tabela podsumowuje niektóre zwyczaje wielkanocne i ich pochodzenie.

Zwyczaje i tradycje wielkanocne Pochodzenie Malowanie jaj Symbol wiosny i powrotu do życia. W starożytnych Chinach i Persji ludzie dawali sobie malowane jajka na Święto Wiosny. Ognisko wielkanocne i świece Ogniska rozpalano podczas Święta Wiosny jeszcze w czasach przedchrześcijańskich, aby powitać wiosnę, płodność i ochronić się przed złymi duchami. Zając wielkanocny Zające są symbolem bogiń miłości i płodności od czasów przedchrześcijańskich. Procesja konna W czasach przedchrześcijańskich był to rytuał mający na celu wypędzenie z pól złych duchów zimy.

§ Zdjęcia i ilustracje do święta

Aby powiększyć i obejrzeć ilustrację, kliknij na nią.

키워드에 대한 정보 święta wielkanocne w niemczech

다음은 Bing에서 święta wielkanocne w niemczech 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  닭발 육수 내는 법 | #삼계탕 뽕육수뽑는법#쉽고깔끔한맛육수#허준한방 삼계탕# 12 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.
See also  성령 이 오셨네 가사 | 성령이 오셨네 By 조수아 The Holy Spirit Is Impeccable (Eng Sub) 빠른 답변

See also  Mariusz Kowalczyk Stalowa Wola | Kowalczyk Mariusz Rozpierdala Sprzedawce Miału 68 개의 가장 정확한 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Wielkanoc w Niemczech 🇩🇪 – zwyczaje, tradycje👍🥚

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Wielkanoc #w #Niemczech #🇩🇪 #- #zwyczaje, #tradycje👍🥚


YouTube에서 święta wielkanocne w niemczech 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Wielkanoc w Niemczech 🇩🇪 – zwyczaje, tradycje👍🥚 | święta wielkanocne w niemczech, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment