System Motywacyjny W Firmie | System Motywacyjny 상위 261개 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “system motywacyjny w firmie – System Motywacyjny“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 jaruncio 이(가) 작성한 기사에는 조회수 1,089회 및 좋아요 없음 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

system motywacyjny w firmie 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 System Motywacyjny – system motywacyjny w firmie 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

system motywacyjny w firmie 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Jak poprawić system motywacyjny w organizacji lub firmie? 6 …

Zastanawiasz się jak poprawić system motywacyjny w firmie? Zwiększ zaangażowanie pracowników nawet o 71% z platformą benefitową Worksmile!

+ 여기에 더 보기

Source: worksmile.com

Date Published: 3/10/2021

View: 5918

Systemy motywowania pracowników – Poradnik Przedsiębiorcy

Istnienie w przedsiębiorstwie systemów motywacji niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla samego pracodawcy. Pracobiorcy …

+ 여기에 더 보기

Source: poradnikprzedsiebiorcy.pl

Date Published: 1/11/2021

View: 6626

System motywacyjny – Encyklopedia Zarządzania

System motywacyjny – układ wzajemnie powiązanych instrumentów oddziaływania pracowników, mających doprowadzić do wzrostu efektywności pracy …

+ 여기에 표시

Source: mfiles.pl

Date Published: 11/3/2022

View: 4807

Systemy motywacji pracowników. Co zrobić, by podtrzymać …

System motywacji pracowników to układ wzajemnych zależności oddziałujących na zatrudnionych. Ma doprowadzić do wzrostu efektywności pracy i …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: nationalsales.pl

Date Published: 3/10/2021

View: 9199

System motywacyjny – zasady, cele, budowa krok po kroku

System motywacyjny to wypracowany układ elementów zmierzający do wykonywania przez pracowników oczekiwanych działań. Wdrożenie systemu motywacyjnego w …

+ 여기에 보기

Source: www.enterprisestartup.pl

Date Published: 9/15/2022

View: 858

System motywacyjny – Motivizer

System motywacyjny w przedsiębiorstwie to zbiór, układ wzajemnie powiązanych instrumentów, które mają przyczynić się do podniesienia motywacji pracownika do …

+ 여기에 자세히 보기

Source: motivizer.pl

Date Published: 6/1/2022

View: 8787

System motywacyjny – definicja, zasady, cele, budowa

Pod pojęciem systemu motywacyjnego należy rozumieć zestaw instrumentów motywowania, który obowiązuje w przedsiębiorstwie / organizacji, w którego ramach jego / …

+ 더 읽기

Source: finanse21.pl

Date Published: 8/4/2022

View: 5291

Systemy motywacyjne w firmie – jak wpływają na pracowników

Pracownicy potrzebują motywacji. Dzięki niej łatwiej, szybciej i przede wszystkim efektywniej wykonują wszystkie swoje zadania. Często sprawne systemy …

+ 여기에 표시

Source: poradnikpracownika.pl

Date Published: 5/27/2021

View: 6727

System motywacyjny – Projekt przywództwo

Systemy motywacyjne polegają na przyznawaniu nagród, gdy pracownicy organizacji osiągną wcześniej ustalone cele. Nagrody te mogą być przyznawane na podstawie …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.projektprzywodztwo.com

Date Published: 5/12/2022

View: 6422

주제와 관련된 이미지 system motywacyjny w firmie

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 System Motywacyjny. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

System Motywacyjny
System Motywacyjny

주제에 대한 기사 평가 system motywacyjny w firmie

  • Author: jaruncio
  • Views: 조회수 1,089회
  • Likes: 좋아요 없음
  • Date Published: 2011. 10. 8.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=_brueUHQ54w

Jakie są systemy motywacyjne?

Najogólniej rzecz biorąc systemy motywowania dzielą się na finansowe i pozapłacowe. Do tych pierwszych należą przede wszystkim nagrody finansowe, czyli premie uznaniowe lub uzależnione od wyników pracy, czy podwyżki.

Jaki powinien być system motywacyjny?

Dobrze dobrany system motywacyjny powinien być:

kompleksowy, elastyczny, akceptowany, zrozumiały.

Na czym polega system motywacyjny?

System motywacyjny – układ wzajemnie powiązanych instrumentów oddziaływania pracowników, mających doprowadzić do wzrostu efektywności pracy i integracji celów indywidualnych z celami przedsiębiorstwa.

Jak stworzyć system motywacyjny w firmie?

Budując system motywacyjny, należy pamiętać, że powinien on:
  1. uwzględniać strategię firmy;
  2. wspierać wartości preferowane przez firmę i uwzględniać stosowane w firmie style zarządzania, kulturę organizacyjną;
  3. uwzględniać sytuację finansową firmy;
  4. być spójny wewnętrznie;

Jakie są cele systemu motywacyjnego?

Podstawowym celem systemów motywacyjnych jest budowanie siły roboczej pracowników w organizacji, która jest nie tylko zmotywowana, ale również skuteczna, wydajna i odpowiedzialna.

Czy systemy motywacyjne działają?

Systemy motywacyjne w pracy – czy warto? Z pewnością warto wprowadzić do swojej firmy systemy motywacyjne. Jeżeli zostaną prawidłowo przeprowadzone, szybko zauważymy efekty. Pracownik, który czuje, że jego praca jest doceniana, stara się zazwyczaj jeszcze bardziej.

W jaki sposób system wynagrodzeń może motywować pracownika do pracy?

Funkcja motywacyjna płacy polega na harmoni- zowaniu interesów pracowników i firmy. Zatem pracownik osiąga korzyści w zamian za realizację zadań, jakie stawia przed nim firma. Tak więc przez płace skłania się pracowników do podejmowania pracy, trwania przy niej oraz polepszania efektów32.

Jak motywować pracowników do pracy?

Motywowanie pracowników – 10 najlepszych technik motywacyjnych
  1. Spraw, by miejsce pracy było przyjazne. …
  2. Postaw na Activity Based Working. …
  3. Oferuj nagrody. …
  4. Pomóż rozwijać nowe umiejętności. …
  5. Często chwal swoich pracowników. …
  6. Zaoferuj elastyczność wykonywania obowiązków. …
  7. Zorganizuj catering lub stołówkę …
  8. Dbaj o dobrą komunikację

Co wpływa na motywację?

Obowiązki, które sprawiają nam radość i zadowolenie oraz są zgodne z naszymi zdolnościami, wpływają na silną motywację do pracy. Świadomość, że realizujemy się w czymś, co sprawia nam przyjemność, powoduje, że chętnie rano wstajemy z łóżka i idziemy do pracy.

Co to jest motywacyjny system wynagrodzeń?

Motywacyjny system wynagrodzeń opiera się przede wszystkim na ocenie. Ocenia się efekty pracy zatrudnionego, jego postawę wobec miejsca pracy, swoich współpracowników, zachowanie wobec np.

Dlaczego motywacja do pracy jest ważna?

Wyższa motywacja sprawia, że pracownicy są gotowi pracować ciężej, angażować się w pracę i dawać z siebie więcej. Dzięki temu wnoszą dużą wartość w życie firmy. Pracownik, który ma duży poziom motywacji, jest w stanie iść na ustępstwa, np. chętniej weźmie nadgodziny, zaangażuje się w projekt.

Co to jest motywowanie pracowników?

Motywowanie pracowników to proces oraz jedna z funkcji zarządzania regulująca zachowania zatrudnionych ludzi, aby swoim działaniem przyczyniali się do osiągania celów przedsiębiorstwa. Jest mechanizmem regulującym i uruchamiającym zachowanie danej osoby.

Jak poprawic system motywacyjny?

  1. Przegląd całej platformy.
  2. Wykorzystaj jedną platformę do wielu celów.
  3. Świadczenia i benefity.
  4. Konsolidacja i cyfryzacja świadczeń i benefitów.
  5. Zaangażowanie pracowników.
  6. Skutecznie angażuj swoich pracowników.
  7. Komunikacja wewnątrzfirmowa.
  8. Prowadź aktrakcyjną komunikację

Co można poprawić w firmie?

JASNA I KLAROWNA KOMUNIKACJA USPRAWNIA DZIAŁANIE FIRMY

Kierownictwo powinno jasno i przejrzyście komunikować pracownikom swoje oczekiwania oraz objaśniać zadania, dzięki którym firma się rozwinie. Wszelkiego rodzaju nieporozumienia oraz błędy w komunikacji owocują spadkiem motywacji i efektywności pracowników.

W jaki sposób motywować dzieci w przedszkolu?

W przedszkolach najczęściej stosowane metody motywacji to pochwała na forum grupy lub do rodzica, przydzielenie zaszczytnej funkcji, nagroda w postaci naklejki, stempli, tablice motywacyjne. Czy przynoszą one efekt – nauczyciele odpowiedzą, że tak, mobilizują dzieci.

Na czym polega motywowanie i co obejmuje system motywacyjny w organizacji?

Motywowanie polega na świadomym i celowym oddziaływaniu na motywy postępowania ludzi poprzez stworzenie środków i możliwości realizacji ich systemów wartości i oczekiwań (celów działania) dla osiągnięcia celów motywującego.

Co wpływa na motywację?

Obowiązki, które sprawiają nam radość i zadowolenie oraz są zgodne z naszymi zdolnościami, wpływają na silną motywację do pracy. Świadomość, że realizujemy się w czymś, co sprawia nam przyjemność, powoduje, że chętnie rano wstajemy z łóżka i idziemy do pracy.

Co to jest motywowanie pracowników?

Motywowanie pracowników to proces oraz jedna z funkcji zarządzania regulująca zachowania zatrudnionych ludzi, aby swoim działaniem przyczyniali się do osiągania celów przedsiębiorstwa. Jest mechanizmem regulującym i uruchamiającym zachowanie danej osoby.

W jaki sposób motywować dzieci w przedszkolu?

W przedszkolach najczęściej stosowane metody motywacji to pochwała na forum grupy lub do rodzica, przydzielenie zaszczytnej funkcji, nagroda w postaci naklejki, stempli, tablice motywacyjne. Czy przynoszą one efekt – nauczyciele odpowiedzą, że tak, mobilizują dzieci.

Jak poprawić system motywacyjny w organizacji lub firmie? 6 porad

Jak wynika z raportu People Unboxed przygotowanego przez firmę ADP we współpracy z Circle Research, wynagrodzenie wciąż stanowi ważny element składający się na zaangażowanie pracowników. Nie mniej ważniejsze od niego są jednak inne czynniki. Satysfakcja z wykonywanej pracy, atmosfera w zespole i docenienie ze strony przełożonych.

Jak zmotywować pracowników i zwiększyć ich zaangażowanie w firmie?

Wysokie zaangażowanie pracownika to jedna z najważniejszych z punktu widzenia pracodawcy wartości. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest bardzo prosta. Zaangażowany i dobrze zmotywowany pracownik będzie wykonywał swoje zadania z sercem, oddaniem i autentyczną pasją. To z kolei przełoży się nie tylko na natychmiastowe i mierzalne efekty pracy, ale także na korzyści wizerunkowe i oszczędności. Koszt zastąpienia jednego pracownika to minimum jego roczna pensja. Mówiąc jeszcze prościej — jeśli wzbudzisz zaangażowanie w swoim zespole — twoja firma nie tylko rozkwitnie, ale stanie się silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Zaangażowanie pracowników — jak je wzmocnić?

Jak wynika z danych Worskmile, aż 85% pracowników nie jest zaangażowanych. Takie dane z pewnością nie napawają optymizmem. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy upatrywać można kilku czynników m.in. brak kultury doceniania czy niedopasowany system motywacji pracowników. Brak docenienia ze strony przełożonego, zwłaszcza w długofalowej perspektywie przekłada się na osłabienie zaangażowania, utratę motywacji i zapału pracowników. A to skutkuje pogorszeniem funkcjonowania organizacji — zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Efektem takiej postawy jest także zmniejszenie lojalności zatrudnionych oraz zwiększone ryzyko odpływu z firmy tych najbardziej uzdolnionych pracowników. Dla wielu talentów atrakcyjne wynagrodzenie to zdecydowanie zbyt mało, aby pozostać w firmie na dłużej.

Co motywuje współczesnych pracowników?

Jak wynika z raportu People Unboxed przygotowanego przez firmę ADP we współpracy z Circle Research, 51% Polaków chodzi do pracy po to, aby mieć pieniądze na rzeczy, których chce i potrzebuje, a 48% pracuje z bardziej osobistych powodów, takich jak rozwój osobisty, samorealizacja, zadowolenie itp. Co ciekawe, aż 20% wskazało, że kocha swoją pracę i jest ona bardziej powołaniem aniżeli pracą. Dla 10% badanych największą motywacją do pracy jest chęć nauki i rozwoju zawodowego.

Źródło: Raport „People Unboxed”

Niestety, wyniki badania wskazują także, że duża liczba osób czuje się w pracy nierozumiana. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których szefowie nie są świadomi ich potencjału, realnych potrzeb i presji, jakiej każdego dnia są poddawani. Dotyczy to zwłaszcza średnich i dużych firm. Jak przekuć takie dane na realne działania, które pomogą zwiększyć zaangażowanie pracowników i zbudować skuteczny system motywowania?

Jak motywować pracowników — 6 skutecznych rad praktyków

Doceniaj unikalność pracowników.

Kluczem do zbudowania prawdziwego zaangażowania pracowników jest spojrzenie na każdego jak na indywidualną jednostkę, z ambicjami, marzeniami i potencjałem. Tylko w takich okolicznościach będziesz w stanie wydobyć z pracowników to, co w nich najlepsze i w pełni wykorzystać ich zasoby do rozwoju firmy.

Zadbaj o komunikację.

Badania udowadniają, że skuteczna komunikacja wewnętrzna w firmie ma ogromny wpływ na motywację pracowników i efektywność biznesową. Udowodnij swoim pracownikom, że mają realny wpływ na rozwój organizacji. Twórz proste i błyskawiczne ankiety wysyłając je przez platformę benefitową i aplikację mobilną. Otrzymuj szybką informację zwrotną i analizuj dane. Wykorzystaj tablicę aktualności, aby błyskawicznie i skutecznie komunikować się z zespołem.

Dostrzegaj zaangażowanie i starania.

Wielu pracowników przyjmuje założenie, że skoro pracodawca nie dostrzega ich starań… starać się nie warto. Choć można analizować zasadność takiej postawy, nie ulega wątpliwości, że warto obserwować wysiłki pracowników i doceniać postępy, choćby te najmniejsze. W jaki sposób? Zadbaj o kulturę organizacji opartą na docenianiu. Przekaż pracownikom Kudos (słowne uznanie), zadbaj o integrację zespołu poprzez Wyzwania, grywalizuj nagrody i benefity pozapłacowe.

Dbaj o integrację i dobre stosunki w zespole.

Dobre relacje w zespole przekładają się nie tylko na jego efektywność, ale także na zaangażowanie pracowników. Wg danych z raportu People Unboxed relacje z kolegami i koleżankami z pracy mają wpływ na efektywność w przypadku 78% respondentów! Aby budować zgrane teamy, regularnie organizuj wydarzenia firmowe, twórz angażujące wyzwania i aktywności grywalizacyjne. Wykorzystaj Grupy na platformie benefitowej Worksmile i integruj pracowników o podobnych zainteresowaniach.

Systemy motywowania pracowników

Sukces każdej firmy, która zatrudnia pracowników zależy w dużej mierze od ich zaangażowania i satysfakcji z wykonywanej pracy. Jasne jest, im bardziej pracownik jest zmobilizowany do działania, tym bardziej wydajny. Coraz częstszym rozwiązaniem, po które sięgają przedsiębiorcy są systemy motywowania pracowników, mające na celu poprawę ich samopoczucia oraz wynagradzanie za wykonywaną pracę. Dla pracodawcy może to nieść wiele korzyści w postaci zwiększenia zaangażowania w powierzone zadania.

Systemy motywowania – rodzaje

Znaczenie systemów motywowania w firmach staje się bardzo ważnym czynnikiem docenianym przez zarządzających. Istnieje wiele sposobów, aby zwiększyć zaangażowanie pracownika w wykonywanie obowiązków. Najogólniej rzecz biorąc systemy motywowania dzielą się na finansowe i pozapłacowe. Do tych pierwszych należą przede wszystkim nagrody finansowe, czyli premie uznaniowe lub uzależnione od wyników pracy, czy podwyżki.

Wiele firm decyduje się również na konkursowy system przyznawania dodatkowego wynagrodzenia. W praktyce wraz z początkiem roku ogłaszany jest konkurs (np. na najwyższe wyniki sprzedażowe) oraz zasady oceniania wyników. Na koniec roku menadżerowie dokonują rozstrzygnięcia, przyznając najlepszym dodatkową pensję lub nagrodę rzeczową.

Do pozapłacowych metod motywowania należą m.in. dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe, karnety do kin oraz klubów fitness, kursy języków obcych, wyjazdy integracyjne pracowników, zniżki na produkty firmy, bony świąteczne, czy obiady firmowe. Jednakże świadczenia te są skuteczne tylko wtedy, kiedy przedsiębiorca odpowiednio zakomunikuje pracownikom, że jest to dodatek do ich wynagrodzenia, a nie coś co się im “należy” jako pracownikom.

Tworzenie systemu motywowania

Najważniejszym zadaniem wspomnianego systemu jest to, że musi on rzeczywiście przynosić pracownikom korzyści. Należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj i czas wykonywanej przez nich pracy, aby nie okazało się, że nie mogą oni skorzystać z oferowanych dodatków. Mogą zdarzyć się sytuacje, w których stworzenie systemu motywacji pracowników nie będzie łatwe, a koniecznym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalisty. Dzięki dokładnemu rozpoznaniu środowiska pracy i specyfiki działalności, będzie on mógł dobrać optymalny system motywacji.

Jak zatrzymać najlepszych pracowników?

Jeśli pracodawca posiada zgrany zespół pracowników, który świetnie działa w grupie i dobrze wykonuje swoje działania, powinien o nich dbać. Systemy motywowania właśnie temu służą. Jeśli osoba dobrze czuje się w firmie, na pewno będzie chciała zostać w niej na dłużej, przez co oszczędza czas i pieniądze firmy. Koszt utraty pracownika równy jest jego dziesięciokrotej pensji. Motywacja do pozostania na stałe może być różna:

dobra atmosfera

dobra organizacja pracy

możliwość rozwoju

budowanie kultury organizacyjnej

sprawiedliwa polityka cenowa

Zalety i korzyści systemów motywacji

Istnienie w przedsiębiorstwie systemów motywacji niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla samego pracodawcy. Pracobiorcy czerpią większą satysfakcję z pracy, zwiększając swoje zaangażowanie w powierzone im zadania. Uzyskując dodatkowe świadczenia finansowe, czy niefinansowe zwiększają swój wkład w rozwój przedsiębiorstwa, który obecnie jest tak ważny. Przyznawanie przez pracodawcę pewnych bonusów, może zmniejszyć rotację pracowników, jednocześnie wpływając na stabilność firmy. Takie działanie ociepla również wizerunek przedsiębiorstwa, jako przyjaznego i dbającego o swoich pracowników. Prawidłowe działanie systemów motywacyjnych zapewnia pracodawcę, że pracownicy nie odejdą z firmy do konkurencji, kuszącej jedynie wyższym wynagrodzeniem.

System motywacyjny – definicja, zasady, cele, budowa



Pod pojęciem systemu motywacyjnego należy rozumieć zestaw instrumentów motywowania, który obowiązuje w przedsiębiorstwie / organizacji, w którego ramach jego / jej władze starają się oddziaływać na pracowników. Jest to zestaw spójny wewnętrznie, przemyślany i racjonalny.

Niektórzy autorzy definiują, że system motywowania jest spójnym i celowo dobranym zestawem narzędzi motywowania, z punktu widzenia realizacji celów organizacji oraz pracowników.

Inni natomiast są zdania, że na system motywowania powinno składać się wiele elementów wszystkich grup motywatorów.

Dobrze dobrany system motywacyjny powinien być:

efektywny,

logiczny,

kompleksowy,

elastyczny,

akceptowany,

zrozumiały.

Ponadto musi być tworzony w zgodzie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, a także jak najprostszy w obsłudze. Aby był odpowiednio dobrany do potrzeb firmy powinien również uwzględniać wszystkie funkcje placowe – czyli motywacyjną, dochodową, społeczną, a także kosztową. Ponadto musi umiejętnie łączyć zatrudnienie, kompetencje pracowników, ich wynagrodzenie i czas pracy.

Zasady systemu motywacyjnego

System motywacyjny pracowników powinien więc uwzględniać poniższe zasady:

Zasada indywidualizacji

Podejście do każdego pracownika w sposób indywidualny. Pod uwagę bierze się jego kwalifikacje, a także zakres obowiązków oraz predyspozycje.

Zasada konkretności

Ma na celu stosowanie precyzyjnych i jednolitych kryteriów oceny dla każdego pracownika. Kary i nagrody są adekwatne do czynów i sposobu realizacji czynności.

Zasada systematyczności

Polega na stałym zauważaniu oraz odnoszeniu się do dokonań pracownika. Ten zaś powinien czuć się potrzebny w danym przedsiębiorstwie. Wszelkie wykonywane przez niego czynności powinno się korygować i wzmacniać przy pomocy bodźców i uwag.

Zasada kompleksowości

Dotyczy stosowania jak najszerszej gamy niejednorodnych oraz stopniowalnych bodźców, które oddziałują na sferę psychiczną oraz materialną pracowników. Ta zasada polega na pochwalaniu pracowników za ich dobrą pracę, ale i udzielaniu uwag krytycznych, w przypadku popełniania przez nich błędów.

Zasada naukowości

Polega na tym, że kierownictwo przedsiębiorstwa powinno ciągle doskonalić metody motywowania podwładnych, poprzez umiejętne pogłębianie swojej wiedzy zarówno w zakresie psychologii, jak i socjologii kierowania.

Cele systemu motywacyjnego

System motywacyjny powinien również spełniać określone cele. Prezentują się one następująco:

Wykorzystywanie potencjału pracowników w sposób jak najbardziej optymalny, w taki sposób by zrealizować założenia strategiczne przedsiębiorstwa. Uzależnienie wysokości wynagrodzenia od wyników pracy i związane z tym zwiększenie efektywności pracowników. Połączenie identyfikacji pracowników z działaniami podejmowanymi przez przedsiębiorstwo i jego celami. Grupowy wzrost motywacji.

Proces budowy systemu motywacyjnego

Proces budowy systemu motywacyjnego w przedsiębiorstwie odbywa się w pięciu krokach.

Po pierwsze konieczne jest zbadanie potrzeb oraz preferencji pracowników. Kierownictwo powinno umieć odpowiedzieć na dwa zasadnicze pytania: co wpływa na motywację pracowników oraz czy dotychczas stosowane narzędzia motywacji osiągają swoje cele.

Drugim krokiem w systemie motywacyjnym jest analiza systemów ocen, a także wynagrodzeń, systemu awansów, rozwoju pracowników i ich szkolenia. Czy więc rozwiązania zastosowane w danej firmie wpływają na zmotywowanie pracowników? I czy da się z łatwością wskazać elementy będące bodźcami pozytywnymi oraz negatywnymi?

Trzeci krok polega na opracowaniu wniosków, a także sformułowaniu propozycji zmian w systemach motywacyjnych. W tym wypadku należy stwierdzić, w jaki sposób można udoskonalić działania systemów oraz jakie są najważniejsze z wprowadzanych innowacji.

Krok czwarty budowania systemu motywacyjnego polega na zredagowaniu nowych regulaminów, związanych z wynagradzaniem, ocenianiem, procedurami awansu oraz np. wysyłaniem pracowników na szkolenie.

W ostatnim kroku kierownictwo powinno dokonać przeszkolenia kadry menedżerskiej oraz wprowadzić obowiązujące zasady. Tak skomponowany system motywacyjny sprawia, że znacznie poprawia się efektywność działania pracowników oraz całej organizacji. Ponadto pracownicy są o wiele bardziej zadowoleni, co wpływa na lepszą atmosferę w pracy, a w konsekwencji przyciąga do danej firmy pracowników posiadających lepsze kwalifikacje. Na skutek tak zbudowanego systemu motywacyjnego firma osiąga również znaczną poprawę stosunku pracowników do klienta.

System motywacyjny

System motywacyjny – układ wzajemnie powiązanych instrumentów oddziaływania pracowników, mających doprowadzić do wzrostu efektywności pracy i integracji celów indywidualnych z celami przedsiębiorstwa.

Cele systemu motywacyjnego

Wzrost indywidualnej motywacji pracowników

Wzrost grupowej motywacji

Zwiększenie efektywności pracowników

Optymalne wykorzystanie potencjału pracowników

Celem tworzenia systemu motywowania pracowników, według S.Borkowskiej jest sukces organizacji i pracowników.

Możemy wyróżnić 4 zasadnicze grupy czynników motywacyjnych:

Przymus pozaekonomiczny – obejmuje wszelkie nakazy, zakazy, polecenia, zalecenia oraz rady przełożonego oraz także własne zobowiązania przyjęte na siebie dobrowolnie, które zmuszają do określonego zachowania w organizacji;

Kompensata materialna;

Identyfikacja – uznanie wyższości celów organizacji nad celami własnymi,

Adaptacja – oczekiwanie na realizację celów przedsiębiorstwa zgodnie z własnymi upodobaniami.

Na część systemu motywacyjnego składają się:

Bodźce płacowe – płace, premie dodatki, nagrody pieniężne, wyjazdy zagraniczne, opieka socjalna, samochody służbowe

Bodźce pozapłacowe – awanse, uznanie społeczne, możliwości rozwoju czy decydowania

Źródła motywacji pracowników

Utożsamianie się z celami przedsiębiorstwa

Wewnętrzna satysfakcja

Nagrody indywidualne

Przestrzeganie przepisów

Etapy budowy i wdrożenia systemu motywacyjnego

Ustalenie najważniejszych celów wprowadzania systemu motywacyjnego (należy pod uwagę strategię firmy, misję, kulturę organizacji),

Skonsultowanie się z kierownictwem oraz zarządem oraz ustalenie oczekiwań względem systemu,

Ewentualne szkolenie dla kadry kierowniczej

Analiza potrzeb pracowników

Opracowanie odpowiedniej instrukcji

Przeszkolenie kadry kierowniczej z zakresu motywacji

Zastosowanie odpowiednich narzędzi motywacyjnych

Obserwacja oraz wyciągnięcie wniosków

Wyciągnięcie wniosków

Wprowadzenie ewentualnych zmian

Teorie motywacji

1)Teoria hierarchii potrzeb A. Maslowa – opisująca pięć kategorii potrzeb:

Potrzeby fizjologiczne (sen, głód, pragnienie)

Potrzeby bezpieczeństwa (stabilizacja, zabezpieczenie przed chorobą,)

Potrzeby przynależności (akceptacja, miłość, przynależność do grupy)

Potrzeby uznania (sukces, szacunek, prestiż)

Potrzeby samorealizacji (rozwój, talenty, zainteresowania, zaspokojenie swojej ambicji)

2)Teoria X i teoria Y D. McGregora – opisuje rolę dwóch odmiennych podejść do motywacji pracowników (negatywny – teoria X, pozytywny – teoria Y) przełożonego na postawy ludzi w kształtowaniu własnych zachowań wobec pracowników. McGregor uważał że przedsiębiorstwa stosują albo jedną albo drugą strategię

3)Dwuczynnikowa teoria Herzberga istnieją dwa rodzaje czynników motywacyjnych. Pierwsza grupa tylko niweluje niezadowolenie pracowników, natomiast druga wpływa na podniesienie ich motywacji,

Patrz także: System motywacyjny w kontekście zarządzania jakością

Bibliografia

Penc J. (1998). Motywowanie w zarządzaniu , Wydawnictwo profesjonalnej szkoły biznesu, Kraków

, Wydawnictwo profesjonalnej szkoły biznesu, Kraków Kozioł L.(2002). Motywowanie pracowników w teorii i praktyce , Biblioteczka pracownicza, Warszawa

, Biblioteczka pracownicza, Warszawa Jamielniak D., Latusek-Jurczak D., Prystupa K. (2015). Klasyka teorii zarządzania , Wydawnictwo Poltext, Warszawa

, Wydawnictwo Poltext, Warszawa Grabowska B., Hysa B. (2014). System motywacji pracowników administracji publicznej na podstawie wybranej jednostki ZUS, “Zeszyty naukowe politechniki śląskiej”, nr 1921

Autor: Agnieszka Sydorów

System motywacyjny. Jak go zbudować?

Budowa systemu motywacyjnego jest projektem czasochłonnym, skomplikowanym i wymagającym zaangażowania wielu osób. Jego wdrożenie nie jest czynnością jednorazową. System musi być ciągle monitorowany i rozwijany.

Etapy budowy systemu motywacyjnego

Budując system motywacyjny, należy pamiętać, że powinien on:

uwzględniać strategię firmy;

wspierać wartości preferowane przez firmę i uwzględniać stosowane w firmie style zarządzania, kulturę organizacyjną;

uwzględniać sytuację finansową firmy;

być spójny wewnętrznie;

zawierać różnorodne elementy oddziaływania na pracowników;

być dopasowany do indywidualnych potrzeb pracowników;

być odpowiednio szeroko skonsultowany z zarządem i kierownictwem firmy;

być sformalizowany, np. w postaci regulaminów;

być odpowiednio zakomunikowany pracownikom;

uwzględniać działania konkurencji, branży i rynku lokalnego w obszarze systemów motywacyjnych;

być dynamicznie rozwijany w czasie zależnie od zmieniających się warunków wewnętrznych i zewnętrznych firmy.

Ponadto, każdy element zastosowany w systemie motywacyjnym powinien być użyty świadomie.

Oto etapy budowy i wdrożenia systemu motywacyjnego:

określenie najważniejszych celów wprowadzenia systemu (ze szczególnym uwzględnieniem misji firmy, strategii firmy, strategii personalnej, kultury organizacyjnej);

konsultacje z zarządem i kierownictwem, ewentualnie związkami zawodowymi (jeśli funkcjonują w firmie) ich oczekiwań względem systemu motywacyjnego;

ewentualne zorganizowanie dla kadry kierowniczej szkolenia pt. „motywacja pracowników”, co zapewni lepsze zrozumienie procesu, konieczności wdrożenia systemu oraz ułatwi komunikację dzięki ujednoliceniu używanych pojęć;

identyfikacja i analiza potrzeb pracowników, np. poprzez badania ankietowe, rozmowy indywidualne z pracownikami itp.;

ustalenie powiązań między systemem motywacyjnym a pozostałymi elementami strategii personalnej, jak system ocen okresowych, system planowania ścieżek kariery itp.;

przedstawienie koncepcji systemu motywacyjnego kierownictwu firmy;

uzyskanie aprobaty kierownictwa (związków zawodowych), zapewnienie sobie ich wsparcia w procesie wdrożenia systemu;

przygotowanie odpowiednich regulaminów, instrukcji;

zatwierdzenie dokumentów przez odpowiednie organy w firmie;

przeszkolenie kierowników z zasad i procedur motywacyjnych;

zastosowanie narzędzi motywacyjnych;

obserwacja działań i zachowań pracowniczych, ocena wyników pracy;

ocena skuteczności poszczególnych narzędzi motywacyjnych i wyciągnięcie wniosków;

prezentacja badań i wniosków dla kierownictwa;

wprowadzenie ewentualnych zmian do systemu po uprzedniej konsultacji z kierownictwem firmy.

Powiązanie systemu motywacyjnego ze strategią firmy

Najlepiej teoretycznie skonstruowany system motywacyjny może spowodować poważny kryzys organizacji, jeśli nie tylko nie wspiera przyjętej przez firmę strategii, ale działa przeciwnie do zamierzeń osób odpowiedzialnych za kształtowanie strategii.

Przykład:

W firmie X opracowano system motywacyjny zakładający taką samą wartość nagrody za wartość sprzedaży na wszystkich rynkach, na których firma prowadzi działalność. Konstrukcja taka jest błędna, ponieważ promuje w jednakowym stopniu sprzedaż na rynku, z którego firma chce się wycofać oraz na rynku, na którym firma chce bardzo agresywnie zaistnieć.

Powiązanie systemu motywacyjnego z kulturą organizacyjną firmy

Podobnie jak w przypadku strategii firmy, przy kształtowaniu systemu motywacyjnego nie wolno zapominać o uwzględnieniu kultury organizacyjnej firmy. Wiele jej elementów takich jak:

cechy firmy (historia, stan zatrudnienia, etap cyklu życia),

charakterystyka zatrudnionych w niej osób (płeć, wykształcenie, wiek, zróżnicowanie),

wpływ otoczenia na kulturę,

style zarządzania funkcjonujące w firmie,

kodeks wartości wyznawanych przez firmę (pisany lub niepisany kodeks etyczny firmy),

stopień centralizacji, formalizacji i hierarchizacji,

wpływa na wybór narzędzi motywacyjnych, które mogą zostać wykorzystane przy konstruowaniu systemu.

Przykład:

W przypadku autorytarnego stylu zarządzania, ukierunkowanego na ścisłe wykonywanie poleceń wprowadzenie nagrody za samodzielne wykonywanie zadań nie ma sensu. Stanowi wysyłanie sprzecznego komunikatu do pracowników co do oczekiwań firmy względem nich.

Firmy mogą stosować wiele metod zarządzania, np. zarządzanie kompetencjami, zarządzanie przez cele, zarządzanie jakością. W zależności od wybranej metody inne będą narzędzia motywacyjne. Zarządzanie kompetencjami sprzyja wykorzystaniu nagród za podnoszenie kwalifikacji zawodowych, za uczestnictwo w szeregu projektów. Jeśli w firmie wykorzystywane jest zarządzanie przez cele, system motywacyjny powinien wspierać je poprzez nagradzanie terminową i rzetelną realizacją celów i zadań. Z kolei system motywacyjny w organizacji stosującej zarządzanie jakością nagradzać powinien pracę wysokiej jakości, inicjatywę pracowników, skierowaną na podnoszenie standardów pracy i wykonania produktów itp.

Rola komunikacji w procesie budowy systemu motywacyjnego

Sprawnie działający dwukierunkowy system komunikacji wewnętrznej jest doskonałym narzędziem motywacyjnym. Praktycy zarządzania podnoszą wręcz, że bez dobrze funkcjonującej komunikacji wewnętrznej w firmie nie możliwe jest stosowanie jakichkolwiek systemów motywacyjnych. Pracownik, który nie zna misji, strategii i celów działania firmy, nie rozumie znaczenia zadań, jakie mu powierzono, nie otrzymuje informacji zwrotnej dotyczącej oceny wykonania przez niego zadań i jego zachowań, któremu nie są dostarczane podstawowe informacje o klientach, produktach i sytuacji rynkowej i finansowej firmy może mieć poczucie zagubienia, jest niepewny swojej przyszłości w organizacji, nigdy nie będzie właściwie umotywowany do zaangażowania się w realizację celów firmy, których nie zna, bądź nie rozumie. Każdy lubi, kiedy docenia się jego pomysły i propozycje. Dlatego tak ważne jest, aby pracownicy mogli wypowiadać się na różne tematy związane z ich zadaniami i organizacją pracy.

Tylko słuchając pracowników pracodawca może wykorzystać cenne inicjatywy pracownicze, zapewniając jednocześnie organizacji dalsze zaangażowanie pracowników. Nie wolno więc zapominać, że komunikacja to nie tylko informacje płynące z góry na dół, ale także z dołu do góry. Praktyka wykształciła wiele metod na aktywizowanie pracowników do komunikowania swoich pomysłów, oczekiwań, np. ankiety badające zadowolenie pracowników, skrzynki pomysłów, forum dyskusyjne, koła jakości itp.

Systemy motywowania pracowników

Sukces każdej firmy, która zatrudnia pracowników zależy w dużej mierze od ich zaangażowania i satysfakcji z wykonywanej pracy. Jasne jest, im bardziej pracownik jest zmobilizowany do działania, tym bardziej wydajny. Coraz częstszym rozwiązaniem, po które sięgają przedsiębiorcy są systemy motywowania pracowników, mające na celu poprawę ich samopoczucia oraz wynagradzanie za wykonywaną pracę. Dla pracodawcy może to nieść wiele korzyści w postaci zwiększenia zaangażowania w powierzone zadania.

Systemy motywowania – rodzaje

Znaczenie systemów motywowania w firmach staje się bardzo ważnym czynnikiem docenianym przez zarządzających. Istnieje wiele sposobów, aby zwiększyć zaangażowanie pracownika w wykonywanie obowiązków. Najogólniej rzecz biorąc systemy motywowania dzielą się na finansowe i pozapłacowe. Do tych pierwszych należą przede wszystkim nagrody finansowe, czyli premie uznaniowe lub uzależnione od wyników pracy, czy podwyżki.

Wiele firm decyduje się również na konkursowy system przyznawania dodatkowego wynagrodzenia. W praktyce wraz z początkiem roku ogłaszany jest konkurs (np. na najwyższe wyniki sprzedażowe) oraz zasady oceniania wyników. Na koniec roku menadżerowie dokonują rozstrzygnięcia, przyznając najlepszym dodatkową pensję lub nagrodę rzeczową.

Do pozapłacowych metod motywowania należą m.in. dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe, karnety do kin oraz klubów fitness, kursy języków obcych, wyjazdy integracyjne pracowników, zniżki na produkty firmy, bony świąteczne, czy obiady firmowe. Jednakże świadczenia te są skuteczne tylko wtedy, kiedy przedsiębiorca odpowiednio zakomunikuje pracownikom, że jest to dodatek do ich wynagrodzenia, a nie coś co się im “należy” jako pracownikom.

Tworzenie systemu motywowania

Najważniejszym zadaniem wspomnianego systemu jest to, że musi on rzeczywiście przynosić pracownikom korzyści. Należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj i czas wykonywanej przez nich pracy, aby nie okazało się, że nie mogą oni skorzystać z oferowanych dodatków. Mogą zdarzyć się sytuacje, w których stworzenie systemu motywacji pracowników nie będzie łatwe, a koniecznym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalisty. Dzięki dokładnemu rozpoznaniu środowiska pracy i specyfiki działalności, będzie on mógł dobrać optymalny system motywacji.

Jak zatrzymać najlepszych pracowników?

Jeśli pracodawca posiada zgrany zespół pracowników, który świetnie działa w grupie i dobrze wykonuje swoje działania, powinien o nich dbać. Systemy motywowania właśnie temu służą. Jeśli osoba dobrze czuje się w firmie, na pewno będzie chciała zostać w niej na dłużej, przez co oszczędza czas i pieniądze firmy. Koszt utraty pracownika równy jest jego dziesięciokrotej pensji. Motywacja do pozostania na stałe może być różna:

dobra atmosfera

dobra organizacja pracy

możliwość rozwoju

budowanie kultury organizacyjnej

sprawiedliwa polityka cenowa

Zalety i korzyści systemów motywacji

Istnienie w przedsiębiorstwie systemów motywacji niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla samego pracodawcy. Pracobiorcy czerpią większą satysfakcję z pracy, zwiększając swoje zaangażowanie w powierzone im zadania. Uzyskując dodatkowe świadczenia finansowe, czy niefinansowe zwiększają swój wkład w rozwój przedsiębiorstwa, który obecnie jest tak ważny. Przyznawanie przez pracodawcę pewnych bonusów, może zmniejszyć rotację pracowników, jednocześnie wpływając na stabilność firmy. Takie działanie ociepla również wizerunek przedsiębiorstwa, jako przyjaznego i dbającego o swoich pracowników. Prawidłowe działanie systemów motywacyjnych zapewnia pracodawcę, że pracownicy nie odejdą z firmy do konkurencji, kuszącej jedynie wyższym wynagrodzeniem.

System motywacyjny

System motywacyjny – układ wzajemnie powiązanych instrumentów oddziaływania pracowników, mających doprowadzić do wzrostu efektywności pracy i integracji celów indywidualnych z celami przedsiębiorstwa.

Cele systemu motywacyjnego

Wzrost indywidualnej motywacji pracowników

Wzrost grupowej motywacji

Zwiększenie efektywności pracowników

Optymalne wykorzystanie potencjału pracowników

Celem tworzenia systemu motywowania pracowników, według S.Borkowskiej jest sukces organizacji i pracowników.

Możemy wyróżnić 4 zasadnicze grupy czynników motywacyjnych:

Przymus pozaekonomiczny – obejmuje wszelkie nakazy, zakazy, polecenia, zalecenia oraz rady przełożonego oraz także własne zobowiązania przyjęte na siebie dobrowolnie, które zmuszają do określonego zachowania w organizacji;

Kompensata materialna;

Identyfikacja – uznanie wyższości celów organizacji nad celami własnymi,

Adaptacja – oczekiwanie na realizację celów przedsiębiorstwa zgodnie z własnymi upodobaniami.

Na część systemu motywacyjnego składają się:

Bodźce płacowe – płace, premie dodatki, nagrody pieniężne, wyjazdy zagraniczne, opieka socjalna, samochody służbowe

Bodźce pozapłacowe – awanse, uznanie społeczne, możliwości rozwoju czy decydowania

Źródła motywacji pracowników

Utożsamianie się z celami przedsiębiorstwa

Wewnętrzna satysfakcja

Nagrody indywidualne

Przestrzeganie przepisów

Etapy budowy i wdrożenia systemu motywacyjnego

Ustalenie najważniejszych celów wprowadzania systemu motywacyjnego (należy pod uwagę strategię firmy, misję, kulturę organizacji),

Skonsultowanie się z kierownictwem oraz zarządem oraz ustalenie oczekiwań względem systemu,

Ewentualne szkolenie dla kadry kierowniczej

Analiza potrzeb pracowników

Opracowanie odpowiedniej instrukcji

Przeszkolenie kadry kierowniczej z zakresu motywacji

Zastosowanie odpowiednich narzędzi motywacyjnych

Obserwacja oraz wyciągnięcie wniosków

Wyciągnięcie wniosków

Wprowadzenie ewentualnych zmian

Teorie motywacji

1)Teoria hierarchii potrzeb A. Maslowa – opisująca pięć kategorii potrzeb:

Potrzeby fizjologiczne (sen, głód, pragnienie)

Potrzeby bezpieczeństwa (stabilizacja, zabezpieczenie przed chorobą,)

Potrzeby przynależności (akceptacja, miłość, przynależność do grupy)

Potrzeby uznania (sukces, szacunek, prestiż)

Potrzeby samorealizacji (rozwój, talenty, zainteresowania, zaspokojenie swojej ambicji)

2)Teoria X i teoria Y D. McGregora – opisuje rolę dwóch odmiennych podejść do motywacji pracowników (negatywny – teoria X, pozytywny – teoria Y) przełożonego na postawy ludzi w kształtowaniu własnych zachowań wobec pracowników. McGregor uważał że przedsiębiorstwa stosują albo jedną albo drugą strategię

3)Dwuczynnikowa teoria Herzberga istnieją dwa rodzaje czynników motywacyjnych. Pierwsza grupa tylko niweluje niezadowolenie pracowników, natomiast druga wpływa na podniesienie ich motywacji,

Patrz także: System motywacyjny w kontekście zarządzania jakością

Bibliografia

Penc J. (1998). Motywowanie w zarządzaniu , Wydawnictwo profesjonalnej szkoły biznesu, Kraków

, Wydawnictwo profesjonalnej szkoły biznesu, Kraków Kozioł L.(2002). Motywowanie pracowników w teorii i praktyce , Biblioteczka pracownicza, Warszawa

, Biblioteczka pracownicza, Warszawa Jamielniak D., Latusek-Jurczak D., Prystupa K. (2015). Klasyka teorii zarządzania , Wydawnictwo Poltext, Warszawa

, Wydawnictwo Poltext, Warszawa Grabowska B., Hysa B. (2014). System motywacji pracowników administracji publicznej na podstawie wybranej jednostki ZUS, “Zeszyty naukowe politechniki śląskiej”, nr 1921

Autor: Agnieszka Sydorów

Systemy motywacji pracowników. Co zrobić, by podtrzymać ich zapał?

Dobry manager potrafi motywować swoich pracowników. Jak to jednak robić, kiedy same słowa nie wystarczą? Systemy motywacji pracowników.

System motywacji pracowników to układ wzajemnych zależności oddziałujących na zatrudnionych. Ma doprowadzić do wzrostu efektywności pracy i integracji celów indywidualnych pracowników z założeniami, którymi kieruje się przedsiębiorstwo. Dzięki tym narzędziom firma może zbliżyć się do pełnego wykorzystania potencjału pracowników.

Systemy motywacji pracowników – podział

Jeśli chodzi o metody motywacyjne, to systemów podziału jest kilka. Pierwszym czynnikiem istotnym dla pracowników jest przymus pozaekonomiczny, który obejmuje wszystkie polecenia, nakazy i zakazy przekazane przez przełożonego. To także własne zobowiązania, które zatrudniony przyjął na siebie dobrowolnie. Prościej – jest to zakres obowiązków i oczekiwanych zachowań, a także ich zastosowanie.

Eksperci wyróżniają również uznanie wyższości celów organizacji nad celami własnymi, oczekiwanie na realizację celów przedsiębiorstwa zgodnie z własnymi upodobaniami oraz kompensaty materiale. W podręcznikowym rozumieniu funkcjonuje również system nagród i kar. Współcześnie zazwyczaj ogranicza się on wyłącznie do gratyfikacji.

Finansowe i pozafinansowe sposoby motywacji

Niektórzy doradcy biznesowi podkreślają, że najlepszym czynnikiem motywującym pracowników do działania jest premia. Inni z kolei wskazują, że to rozwiązanie sprawia, że zatrudniony zmobilizowany jest dzięki niej wyłącznie do otrzymania dodatkowej gratyfikacji finansowej, a nie do budowania zaangażowania i podnoszenia własnej wydajności. Nie zmienia to jednak faktu, że pozafinansowe sposoby motywacji traktowane są zazwyczaj jako coś, co firma powinna oferować sama z siebie, jeśli chce pozyskać wartościowego pracownika i zdobyć przewagę nad konkurencją. Dla niektórych to nie system, który ma na celu dodatkową motywację do osiągania lepszych wyników.

Pozafinansowe sposoby motywacji

Wśród podstawowych sposobów motywacyjnych dla pracowników znajdują się darmowa opieka medyczna, pozwalająca na korzystanie z prywatnych placówek. Ponadto, część pracodawców decyduje się na oferowanie systemów karnetowych na siłownie czy na basen. Udostępniają także pojazdy służbowe do prywatnego użytku.

Poza tymi czynnikami pracodawcy starają się motywować zatrudnionych na inny sposób – dbają o ich komfort psychiczny bardziej niż o wyposażenie materialne. Część z nich decyduje się na „casual fridays”, które nawet w najpoważniejszych bankach dają możliwość swobodnego ubioru. Ponadto, zapewniają zaplecze gastronomiczne, gwarantując pracownikom nie tylko dostęp do kawy czy herbaty, ale również przekąsek, słodyczy czy nawet darmowych obiadów.

Innym pozafinansowym system motywacji jest krótszy tydzień pracy. Zazwyczaj nagradzani są nim pracownicy, którzy nie mają problemów z wykonaniem wszystkich swoich obowiązków i cechują się świetną organizacją pracy. Co więcej, wśród managerów wyższego szczebla funkcjonuje również tak zwany „złoty spadochron”. W przypadku likwidacji spółki lub jej konsolidacji z inną daje gwarancję utrzymania zatrudnienia na podobnym stanowisku lub odpowiednio wysokiej gratyfikacji finansowej.

Finansowe sposoby motywacji

Jeśli chodzi o finansowe sposoby motywacji, to są one powszechniejsze i nieco bardziej usystematyzowane.

Podwyżka – czyli stałe podniesienie wynagrodzenia. Zazwyczaj jest to docenienie długofalowej współpracy połączone z chęcią zatrzymania pracownika na dłużej. Zagrożeniem jest to, że zaraz po jej otrzymaniu i wpisaniu w kontrakt ten może przestać się starać.

Premia uznaniowa – zazwyczaj otrzymuje ją ten, który najlepiej pracuje. Nie jest ona zawarta w kontraktach, jej wysokość i częstotliwość otrzymywania może się zmieniać. Przy tym modelu ocena przełożonego jest subiektywna, co z kolei niesie ze sobą niebezpieczeństwo niesprawiedliwej ewaluacji pracowników.

Premia uzależniona od wyników – to najprawdopodobniej najbardziej sprawiedliwy system, który obecnie funkcjonuje. Każdy zatrudniony oceniany jest pod względem tych samych wytycznych lub ze względu na realizację wcześniej wyznaczonych celów.

Nagroda – to z kolei metoda, która na zasadach konkursowych wyłania najefektywniejszych pracowników. Z początkiem miesiąca daje się im do opracowania zagadnienie – na przykład projekt optymalizacji kosztów – i ten, który wykona je najlepiej, może liczyć na dodatkowe środki finansowe.

Więcej o sposobach motywacji pracowników będzie można się dowiedzieć podczas National Sales Congress. Zarejestruj się już teraz!

Sprawdź nas także na Facebooku:

National Sales Congress

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

System motywacyjny – zasady, cele, budowa krok po kroku

Gdy myślimy o systemach motywacyjnych mamy w głowach wiele narzędzi, które służą motywowaniu pracowników. Niemalże każde przedsiębiorstwo przeznacza określony budżet na tego typu działania. W końcu rynek benefitów pozapłacowych przeżywa teraz dynamiczny rozwój, a działy HR prześcigają się w coraz to nowszych pomysłach. Na rynku przeważają jednak usługi medyczne, dofinansowania do sportu i rekreacji, szkolenia. Niestety i takie formy zaczynają być traktowane jako obowiązujący standard, a co za tym idzie nie spełniają swojej motywacyjnej roli. A motywacja jest niezaspokojonym pragnieniem, które wśród pracowników może objawiać się na trzech poziomach [2]. Co więcej, poziomy te w dużej mierze zależą od zachowań pracodawcy:

Poziom 1⃣ : podporządkowanie. Przejawia się tym, że pracownik wykonuje to, co każe przełożony; poziom ten pozbawiony jest jakiejkolwiek twórczości i kreatywności ze strony pracownika

Poziom 2⃣ : identyfikacja celu. W pracowniku tworzy się pragnienie osiągnięcia celu. Aby osiągnąć ten poziom, zadaniem przełożonego jest wskazanie pracownikowi określonych korzyści płynących z realizacji celu.

Poziom 3⃣ : zaangażowanie. To poziom, na którym pracownik uważa cel za własny. Osiągnięcie tego poziomu jest możliwe jedynie wtedy, gdy pracownik ma poczucie, że jest jedyną osobą, która może wykonać dane zadanie, a wykonanie dobrej pracy leży w jego własnym interesie.

System motywacyjny

System motywacyjny

W nowoczesnym zarządzaniu przedsiębiorstwem wysokość pensji przestała być jedynym sposobem na przyciągnięcie do firmy wartościowych pracowników. Systemy motywacyjne stały się w ostatnim czasie jednym z najważniejszych czynników polityki w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Jest to zjawisko związane z coraz powszechniejszym postrzeganiem pracy nie tylko jako źródła zarobków, ale także miejsca osobistego rozwoju i wartościowych kontaktów z ludźmi.

System motywacyjny – definicja

System motywacyjny w przedsiębiorstwie to zbiór, układ wzajemnie powiązanych instrumentów, które mają przyczynić się do podniesienia motywacji pracownika do realizacji określonych celów. System motywacyjny podnosi podniesieni efektywność oraz wydajności pracownika.

Takimi motywatorami są świadczenia pozapłacowe. Wśród oferowanych pracownikowi przez pracodawcę dodatkowych korzyści mogą znaleźć się benefity zarówno materialne jak i niematerialne, takie jak np.:

służbowy samochód,

telefon komórkowy,

pakiety usług medycznych,

pakiety ubezpieczeń,

bony lunchowe,

karnety na basen,

klub fitness czy siłownię,

bilety na wydarzenia artystyczne,

zniżki na usługi i towary produkowane przez daną firmę,

kursy doszkalające itp.

Do niematerialnych czynników motywacyjnych można zaliczyć np. wyjście naprzeciw potrzebom młodej mamy w postaci zdalnego wykonywania zadań czy elastycznego czasu pracy.

Systemy motywacyjne przynoszą korzyści zarówno pracodawcom jak i pracownikom.

Po stronie pracodawcy pozwalają zmniejszyć koszty związane z utrzymaniem zakładów pracy i płacami, wpływają na podniesienie zadowolenia pracownika, a tym samym zwiększenie jego zaangażowania w pracy i efektywności. Atrakcyjny system motywacyjny wyróżnia daną firmę na tle innych i niejednokrotnie sprawia, że staje się ona obiektem pożądanego miejsca zatrudnienia jako firma nowoczesna, funkcjonująca na wysokim poziomie, dbająca o pracowników. Najnowsze badania wskazują, że benefity pracownicze są istotnym elementem przy wyborze miejsca pracy przez najmłodszych graczy na rynku czyli millenialsów.

Systemy motywacyjne powodują osiągnięcie pożądanych przez pracodawcę zachowań, wywołują pozytywny stosunek do firmy, a w konsekwencji budują więź pracownika z firmą. Zadowolony pracownik utożsamia się z miejscem, w którym pracuje i w efekcie nawet w perspektywie lepiej płatnej pracy wybierze pozostanie w dotychczasowej, a nie przejście do innej. Wpływa to w znaczący sposób na stabilność przedsiębiorstwa.

Z kolei z punktu widzenia pracownika docenienie jego pracy i zaangażowania w formie dodatkowego systemu benefitów skutkuje poczuciem satysfakcji. Czasem nagroda o pozornie niewielkiej wartości materialnej może przyczynić się do zwiększenia zadowolenia z włożonego w pracę wysiłku. A to z koleji przełoży się na finansowy wynik przedsiębiorstwa.

Umiejętnie skonstruowane systemy motywacyjne dają pracownikowi poczucie, że jego zaangażowanie jest dostrzegane, a on sam jest traktowany z uwagą i podmiotowo – nie jedynie w kategoriach tabel i cyfr. Pozapłacowe systemy motywacyjne pozwalają pracownikowi realizować swoje potrzeby w różnych dziedzinach, umożliwiają rozwój zawodowy i osobowościowy. Pozwalają na ciekawe spędzanie czasu z rodziną, zaoszczędzić na wydatkach w wielu dziedzinach jak np. w przypadku wspomnianych wyżej pakietów usług medycznych i ubezpieczeń.

Aby te wszystkie czynniki zaistniały trzeba jasno określić reguły systemu motywacyjnego. Musi on być skonstruowany w profesjonalny sposób, dlatego najlepiej powierzyć jego tworzenie specjalistom. System zaprojektowany dla danego przedsiębiorstwa powinien uwzględniać:

specyfikę danej firmy,

sytuację rodzinną,

wiek pracowników,

różnorodność ich potrzeb i zainteresowań.

Kultura organizacji firmy w procesie motywowania pracownika

W procesie motywowania pracowników warto pamiętać o kulturze organizacji firmy. Kultura organizacji firmy odpowiada w dużym zakresie za to jak pracownik odbiera pracodawcę, a to przekłada się na efektywność jego pracy. Stanowi ona bazę do budowy sukcesu przedsiębiorstwa, w którym pracownicy mają realny wpływ na budowę wartości firmy. Przeczytaj więcej: kultura organizacyjna firmy.

Wyeliminowanie wielu błędów w motywowaniu pracowników mogą umożliwić systemy kafeteryjne.

System motywacyjny – definicja, zasady, cele, budowa



Pod pojęciem systemu motywacyjnego należy rozumieć zestaw instrumentów motywowania, który obowiązuje w przedsiębiorstwie / organizacji, w którego ramach jego / jej władze starają się oddziaływać na pracowników. Jest to zestaw spójny wewnętrznie, przemyślany i racjonalny.

Niektórzy autorzy definiują, że system motywowania jest spójnym i celowo dobranym zestawem narzędzi motywowania, z punktu widzenia realizacji celów organizacji oraz pracowników.

Inni natomiast są zdania, że na system motywowania powinno składać się wiele elementów wszystkich grup motywatorów.

Dobrze dobrany system motywacyjny powinien być:

efektywny,

logiczny,

kompleksowy,

elastyczny,

akceptowany,

zrozumiały.

Ponadto musi być tworzony w zgodzie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, a także jak najprostszy w obsłudze. Aby był odpowiednio dobrany do potrzeb firmy powinien również uwzględniać wszystkie funkcje placowe – czyli motywacyjną, dochodową, społeczną, a także kosztową. Ponadto musi umiejętnie łączyć zatrudnienie, kompetencje pracowników, ich wynagrodzenie i czas pracy.

Zasady systemu motywacyjnego

System motywacyjny pracowników powinien więc uwzględniać poniższe zasady:

Zasada indywidualizacji

Podejście do każdego pracownika w sposób indywidualny. Pod uwagę bierze się jego kwalifikacje, a także zakres obowiązków oraz predyspozycje.

Zasada konkretności

Ma na celu stosowanie precyzyjnych i jednolitych kryteriów oceny dla każdego pracownika. Kary i nagrody są adekwatne do czynów i sposobu realizacji czynności.

Zasada systematyczności

Polega na stałym zauważaniu oraz odnoszeniu się do dokonań pracownika. Ten zaś powinien czuć się potrzebny w danym przedsiębiorstwie. Wszelkie wykonywane przez niego czynności powinno się korygować i wzmacniać przy pomocy bodźców i uwag.

Zasada kompleksowości

Dotyczy stosowania jak najszerszej gamy niejednorodnych oraz stopniowalnych bodźców, które oddziałują na sferę psychiczną oraz materialną pracowników. Ta zasada polega na pochwalaniu pracowników za ich dobrą pracę, ale i udzielaniu uwag krytycznych, w przypadku popełniania przez nich błędów.

Zasada naukowości

Polega na tym, że kierownictwo przedsiębiorstwa powinno ciągle doskonalić metody motywowania podwładnych, poprzez umiejętne pogłębianie swojej wiedzy zarówno w zakresie psychologii, jak i socjologii kierowania.

Cele systemu motywacyjnego

System motywacyjny powinien również spełniać określone cele. Prezentują się one następująco:

Wykorzystywanie potencjału pracowników w sposób jak najbardziej optymalny, w taki sposób by zrealizować założenia strategiczne przedsiębiorstwa. Uzależnienie wysokości wynagrodzenia od wyników pracy i związane z tym zwiększenie efektywności pracowników. Połączenie identyfikacji pracowników z działaniami podejmowanymi przez przedsiębiorstwo i jego celami. Grupowy wzrost motywacji.

Proces budowy systemu motywacyjnego

Proces budowy systemu motywacyjnego w przedsiębiorstwie odbywa się w pięciu krokach.

Po pierwsze konieczne jest zbadanie potrzeb oraz preferencji pracowników. Kierownictwo powinno umieć odpowiedzieć na dwa zasadnicze pytania: co wpływa na motywację pracowników oraz czy dotychczas stosowane narzędzia motywacji osiągają swoje cele.

Drugim krokiem w systemie motywacyjnym jest analiza systemów ocen, a także wynagrodzeń, systemu awansów, rozwoju pracowników i ich szkolenia. Czy więc rozwiązania zastosowane w danej firmie wpływają na zmotywowanie pracowników? I czy da się z łatwością wskazać elementy będące bodźcami pozytywnymi oraz negatywnymi?

Trzeci krok polega na opracowaniu wniosków, a także sformułowaniu propozycji zmian w systemach motywacyjnych. W tym wypadku należy stwierdzić, w jaki sposób można udoskonalić działania systemów oraz jakie są najważniejsze z wprowadzanych innowacji.

Krok czwarty budowania systemu motywacyjnego polega na zredagowaniu nowych regulaminów, związanych z wynagradzaniem, ocenianiem, procedurami awansu oraz np. wysyłaniem pracowników na szkolenie.

W ostatnim kroku kierownictwo powinno dokonać przeszkolenia kadry menedżerskiej oraz wprowadzić obowiązujące zasady. Tak skomponowany system motywacyjny sprawia, że znacznie poprawia się efektywność działania pracowników oraz całej organizacji. Ponadto pracownicy są o wiele bardziej zadowoleni, co wpływa na lepszą atmosferę w pracy, a w konsekwencji przyciąga do danej firmy pracowników posiadających lepsze kwalifikacje. Na skutek tak zbudowanego systemu motywacyjnego firma osiąga również znaczną poprawę stosunku pracowników do klienta.

키워드에 대한 정보 system motywacyjny w firmie

다음은 Bing에서 system motywacyjny w firmie 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  하나님 의 형상 이란 무엇 인가 | 하나님의 형상이란 무엇인가? 58 개의 자세한 답변
See also  Oświadczenie Pracodawcy O Przedłużeniu Umowy | Zakończenie Stosunku Pracy - Rozwiązanie Umowy O Pracę 최근 답변 5개

See also  파랜드 택틱스 안드로이드 | 안드로이드 폰으로 윈도우 고전게임 돌리는 영상 21170 투표 이 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 System Motywacyjny

  • System
  • Motywacyjny

System #Motywacyjny


YouTube에서 system motywacyjny w firmie 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 System Motywacyjny | system motywacyjny w firmie, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment