System Pracy 12 24 Grafik | W Jaki Sposób Planować Grafik? 78 개의 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “system pracy 12 24 grafik – W jaki sposób planować grafik?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Donata Kadry w pigułce 이(가) 작성한 기사에는 조회수 199회 및 좋아요 11개 개의 좋아요가 있습니다.

system pracy 12 24 grafik 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 W jaki sposób planować grafik? – system pracy 12 24 grafik 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Przygotowywanie nowego grafiku na kilka dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy nie jest zgodne z przepisami. Ponadto zapisanie harmonogramu czasu pracy np. ołówkiem również nie powinno mieć miejsca. Może to powodować nadużycia w postaci dowolnej zmiany rozkładu pracy przez osobę odpowiedzialną za jego ustalenie. Czy dozwolona jest zmiana grafiku po przekazaniu do wiadomości pracownika?
Zmiana grafiku
Z przepisu art. 129 § 3 Kodeksu pracy nie wynika dopuszczalność dokonywania zmian w harmonogramie czasu pracy. W praktyce, pracodawcy dokonują modyfikacji grafików.
Warto jednak kwestie te uregulować w obowiązujących w zakładzie pracy przepisach wewnątrzzakładowych wskazując termin, w jakim pracodawca będzie informować pracowników o ewentualnej zmianie rozkładu czasu pracy. W przypadku braku takiego zapisu, pracodawca powinien zadbać o to aby pracownicy zostali skutecznie poinformowani o takiej zmianie. Nie jest wymagane aby pracodawca uzyskał pisemne potwierdzenie pracownika w tej sprawie.
W związku z tym, że w równoważnym systemie czasu pracy można zaplanować pracę nawet do 12 godzin wystąpienie ewentualnych godzin nadliczbowych uzależnione jest od tego czy zostały dodatkowo zlecone ponad liczbę godzin ustaloną w grafiku. Jeśli pracownik miałby wykonywać dodatkową pracę w dniu, w którym ustalono dla niego 12 godzin pracy to mógłby przepracować jedynie jedną dodatkową godzinę. Przy planowaniu grafików należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej liczby godzin odpoczynku.
Odpoczynek dobowy i tygodniowy
System równoważnego czasu pracy pozwala na planowanie różnej liczby godzin pracy w każdej dobie pracowniczej. Najważniejszą zasadą pozwalająca na prawidłowe planowanie grafików jest zachowanie co najmniej 11 godzinnego odpoczynku w dobie pracowniczej oraz 35 godzin w tygodniu.
Wolna niedziela
W przypadku zakładów pracy, w których praca nie jest wykonywana wyłącznie od poniedziałku do piątku, należy pamiętać o zapewnieniu pracownikowi wolnej niedzieli.
Pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy. Nie dotyczy to pracownika zatrudnionego w systemie weekendowego czasu pracy.
iPersonel to system kadrowo-płacowy, który wspomaga zarządzanie kadrami i naliczanie wynagrodzeń w firmach średniej wielkości oraz dużych.
W artykułach pojawiło się wiele przykładów z życia wziętych, ponieważ wiemy, z iloma skomplikowanymi przypadkami zmagają się na co dzień pracownicy działów kadrowo-płacowych. Proste, podręcznikowe przykłady są niewystarczające, gdy kilka czynników jednocześnie wpływa na listę płac. I tu przychodzimy z pomocą. 😉
Link do Asystenta kadrowego i kodu umożliwiającego dostęp do bezpłatnej wersji premium przez trzy miesiące:
🔥https://ipersonel.pl/kalkulator-wynagrodzen-asystent-kadrowego-twoj-podreczny-zestaw-narzedzi-hr/
Link do aplikacji:
🔥https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cepinski.kip_asystent\u0026hl=pl\u0026gl=US
Bezproblemowe naliczanie wynagrodzenia w iPersonel!
Czy czujesz, że mógłbyś sprawnie zarządzać płacami w swoim dziale kadrowo-płacowym?
Przekonaj się, jak możesz to zrobić z iPersonel!
iPersonel to program kadrowo-płacowy, który sprawi, że naliczanie wynagrodzenia przestanie być comiesięczną skomplikowaną czynnością, która przyprawia Cię o bóle głowy. To możliwe nawet wtedy, gdy na Twojej liście płac masz tysiące pracowników.
🍭https://ipersonel.pl
iPersonel przeprowadzi Cię przez najbardziej skomplikowany system naliczania wynagrodzeń. Do dyspozycji masz wszystkie niezbędne składniki płacowe, które są wymagane na podstawie prawa. Znajdziesz tam składki ZUS, stawki podatku dochodowego czy wspomniane koszty uzyskania przychodu. Możesz także tworzyć własne formuły obliczeniowe. Zarządzaj skutecznie płacami i spraw, że każdy pracownik otrzyma takie wynagrodzenia, jakie powinien otrzymać. Naliczone na czas i bez błędów.
Jesteś zainteresowany prezentacją wszystkich możliwości oprogramowania HR iPersonel?
✍️Skontaktuj się z nami: https://ipersonel.pl
Masz pytanie z zakresu czasu pracy?
Chętnie na nie odpowiem! Umów się na konsultację pisząc do mnie na adres email:
✍️ [email protected]

system pracy 12 24 grafik 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Godziny nadliczbowe w systemie 12/24 – Prawo-Pracy.pl

Proszę o informację czy w systemie 12/24, godziny pracy w niedziele liczy się jako nadgodziny? Czy są liczone jako 50 czy 100?

+ 더 읽기

Source: www.prawo-pracy.pl

Date Published: 2/1/2022

View: 6610

Grafik pracy w systemie równoważnym – wszystkie ważne …

12 godzin,; 16 godzin,; 24 godzin. System równoważny 16-godzinny. System ten może być stosowany w przypadku …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.grafikoptymalny.pl

Date Published: 7/14/2022

View: 9942

czas pracy w systemie 12/24/48 – Forum prawne – e-prawnik.pl

Regulamin firmowy świadczy: pracownicy są zatrudniani w ruchu ciągłym w czterobrygadowym systemie pracy opartym na 12-godzinnych dyżurach w …

+ 여기에 보기

Source: e-prawnik.pl

Date Published: 10/29/2021

View: 2919

12-godzinny system pracy: zalety i wady – Serwis ZOZ

Argumenty za · 12-godzinny system pracy – argumenty przeciw · Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl · Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: serwiszoz.pl

Date Published: 10/11/2022

View: 6600

Równoważny system czasu pracy – przykład rozliczenia czasu …

Pracuję na państwowej posadzie w ochronie w systemie 12godzinnym dzień 24g.przerwy noc 48g.przerwy.Za styczeń ustalono grafik 16dyżurów czyli 192g. norma to …

+ 여기를 클릭

Source: kadrywpraktyce.pl

Date Published: 12/12/2022

View: 339

System 4-brygadowy w pracy. Na czym polega? – GoWork.pl

Grafik pracy w systemie zmianowym 4-brygadowym powinien być … System 4-brygadowy może być 8-godzinny lub 12-godzinny. … 2.5/5 (24).

+ 여기에 보기

Source: www.gowork.pl

Date Published: 6/30/2022

View: 6588

praca w systemie 12/24/48 – Forum Prawne

Więc jak wpleść to przekroczenie w zawiłości prawne patrząc na mój system pracy? Kornik321 13:32 29-09-2009. Czy ktoś mógłby definitywnie …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: forumprawne.org

Date Published: 12/26/2021

View: 496

Wzór harmonogramu/grafiku 12/24

Wiem to dobrze bo u mnie ten system funkcjonuje już prawie rok, a na dodatek tego robię grafik. Jednym słowem jest to niezbyt udany system.

+ 여기에 보기

Source: www.strazak.pl

Date Published: 4/9/2022

View: 1380

Harmonogram czasu pracy pracownika ochrony – rp.pl

Po 24 godzinach pracy osoba czuwająca nad mieniem musi odpoczywać … ją też zatrudniać po 8, czy 12 godzin, właściwie rozpisując grafik.

+ 여기에 더 보기

Source: www.rp.pl

Date Published: 2/5/2021

View: 5869

주제와 관련된 이미지 system pracy 12 24 grafik

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 W jaki sposób planować grafik?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

See also  추수 감사절 성경 구절 | 감사 성경구절 상위 50개 답변
W jaki sposób planować grafik?
W jaki sposób planować grafik?

주제에 대한 기사 평가 system pracy 12 24 grafik

  • Author: Donata Kadry w pigułce
  • Views: 조회수 199회
  • Likes: 좋아요 11개
  • Date Published: 최초 공개: 2022. 6. 23.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=TcD6IuVBFSQ

Godziny nadliczbowe w systemie 12/24

Proszę o informację czy w systemie 12/24, godziny pracy w niedziele liczy się jako nadgodziny? Czy są liczone jako 50 czy 100? Czy w takim systemie pracy obowiązuje jakaś norma tygodniowa godzin pracy?

Praca w niedzielę zgodnie z harmonogramem

W każdym systemie czasu pracy z wyjątkiem ruchu ciągłego (art. 138 K.p.) obowiązuje pracownika taki sam wymiar czasu pracy w skali okresu rozliczeniowego obliczany zasadniczo od normy ogólnej średniotygodniowej wynoszącej 40 godzin.

W przypadku pracy w systemie 12/24, rozkład czasu pracy pracownika w skali okresu rozliczeniowego także nie może przekraczać normatywnego czasu pracy przewidzianego do przepracowania w tym okresie.

W sytuacji, gdy pracownik pracuje zgodnie z harmonogramem czasu pracy w niedzielę, to w zamian ma mieć zaplanowany inny dzień wolny od pracy w okresie nie przekraczającym 6 dni kalendarzowych po przepracowanej niedzieli (art. 15111 K.p.).

W takim przypadku za pracę w niedzielę pracownik otrzymuje normalne wynagrodzenie a dzień wolny od pracy jest bezpłatny. Praca w niedzielę ma więc charakter planowanej zmiany rozkładu czasu pracy. Oznacza to, że pracownik pracuje w niedzielę a w zamian np. ma wolny poniedziałek.

Zobacz też: Jak liczyć urlop w 12-godzinnym systemie pracy

Zlecenie pracy w niedzielę w sposób niezaplanowany

Inaczej rzecz wygląda w razie zlecenia pracy w niedzielę w sposób niezaplanowany. Przypomnieć warto, że taka sytuacja jest dopuszczalna tylko w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony zdrowia lub życia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii (art. 15110 pkt. 1 K.p.).

Pozostałe przypadki dopuszczalności pracy w niedzielę określone w art. 15110 pkt 2 do 10 K.p. są dopuszczalne wyłącznie w sposób zaplanowany w rozkładzie czasu pracy ustalonym na okres rozliczeniowy czasu pracy.

Jeśli praca ujęta jest w niedzielę w rozkładzie czasu pracy (harmonogramie) za pracę w niedzielę pracownik otrzymuje normalne wynagrodzenie, natomiast dzień wolny otrzymany w zamian musi być dniem płatnym, na podstawie art. 81 K.p.

Wynika to stąd, że w podanym wyżej przykładzie pracownik zgodnie z harmonogramem miał pracować w poniedziałek, ale pracodawca zwolnił go z obowiązku wykonywania pracy, udzielając dnia wolnego w zamian za przepracowaną niedzielę.

W konsekwencji, wobec gotowości pracownika do pracy w poniedziałek i zwolnienia go z obowiązku świadczenia pracy, pracodawca musi za poniedziałek zapłacić wynagrodzenie na podstawie art. 81 K.p.

Grafik pracy w systemie równoważnym

W tym artykule podsumowujemy temat tworzenia grafików pracy w systemie równoważnym. Znajdziesz tutaj kluczowe zasady oraz linki do materiałów, które pozwolą Ci pogłębić wiedzę. Udanej lektury!

Równoważny system czasu pracy został szczegółowo scharakteryzowany w Kodeksie Pracy, w rozdziale IV: Systemy i rozkłady czasu pracy. Występuje on w kilku wariantach, pozwalających na wydłużenie dobowego czasu pracy do:

12 godzin,

16 godzin,

24 godzin.

System równoważny 16-godzinny

System ten może być stosowany w przypadku prac polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy. W tym przypadku okres rozliczeniowy musi być miesięczny. Co więcej, odpoczynek dobowy musi się równać ilości godzin pracy poprzedzającej go, a więc, jeśli osoba pracowała 16 godzin, to musi mieć następnie 16 godzin odpoczynku, niezależnie od odpoczynku tygodniowego.

System równoważny 24-godzinny

System równoważny 24-godzinny może być stosowany w przypadku osób zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób przez pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych. Okres rozliczeniowy jest również miesięczny. Odpoczynek dobowy stosuje się tak samo jak w przypadku systemu równoważnego 16-godzinnego – adekwatnie do liczby przepracowanych godzin.

System równoważny 12-godzinny: najbardziej popularny

W przypadku systemu równoważnego 12-godzinnego okres rozliczeniowy w szczególnych przypadkach można wydłużyć do 3 miesięcy. Te szczególne przypadki stanowią firmy, w których zapotrzebowanie na pracę jest różne w kolejnych miesiącach np. w hotelarstwie czy w handlu. Przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych można wydłużyć okres rozliczeniowy do 4 miesięcy. Korzysta z tego np. branża budowlana. Odpoczynek dobowy wynosi 11 godzin, niezależnie od długości czas pracy w danym dniu.

Ze względu na niewielki zakres prac jakie mogą być wykonywane w systemie równoważnym 16 i 24-godzinnym, najbardziej popularny jest 12-godzinny. Z powodu możliwości wydłużenia okresu rozliczeniowego ponad miesiąc czasem nawet w branżach, gdzie dozwolony jest system równoważny 16 lub 24-godziny stosuje się system równoważny 12-godzinny. Konieczność zapewnienia odpoczynku dobowego równego długości zmiany, jaką poprzedza powoduje, że daje on mniejszą elastyczność w planowaniu czasu pracy.

Wszystko, co musisz wiedzieć o systemie równoważnym znajdziesz na naszym blogu

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu, aby pogłębić swoją wiedzę w zakresie systemu równoważnego.

Branże, w których równoważny system czasu pracy sprawdza się najlepiej

Równoważny system czasu pracy: wady i zalety

Praktyczne porady dotyczące planowania czasu pracy w systemie równoważnym

Błędy w planowaniu czasu pracy w systemie równoważnym

Checklista, dzięki której sprawdzisz, czy dobrze stosujesz równoważny system czasu pracy

Plusy i minusy równoważnego systemu czasu pracy z perspektywy pracownika

System równoważny w Grafiku Optymalnym

W naszym systemie możesz łatwo wygenerować grafik pracy dla systemu równoważnego z określonymi przez Ciebie parametrami. Sprawdź poniżej, jak może wyglądać taki grafik i jakie funkcjonalności ma nasz system.

Pobierz e-booka o systemie równoważnym

Wypełnij poniższy formularz, aby pobrać e-booka z kompletną wiedzą na temat systemu równoważnego.

Grafik Optymalny: Klienci i możliwości programu

czas pracy w systemie 12/24/48

Regulamin firmowy świadczy: ” pracownicy są zatrudniani w ruchu ciągłym w czterobrygadowym systemie pracy opartym na 12-godzinnych dyżurach w godzinach 7-19 i 19-7. W tym rozkładzie czas pracy nie przekracza przeciętnej 40-godzinnej normy tygodniowej w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym” Czy mogę ten zapis rozumieć, że przekroczenie tygodniowej normy czasu pracy skutkuje wypłatą 100 % godzin nadliczbowych? Jak to się ma do przekroczenia miesięcznej normy czasu pracy?

1 miesięczny okres rozliczeniowy skutkuje tym, że jeśli w ruchu ciągłym, w skali danego miesiąca (np. wrzesień 22 dni x 8 godz. = 176 godzin) każda godzina ponad przykładowy limit 176 godzin jest rozliczana jako nadliczbowa. Do tego dochodzą też dodatki za pracę nocną. Proszę zauważyć, że przykładowy wrzesień dla ruchu ciągłego to 30 dni x 24 godz. = 720 godz. Jeśli te 720 godzin podzielimy na 4 brygady to wychodzi 180 godzin pracy czyli 4 godz. nadliczbowe – ale już np. w listopadzie limit godzin to 160 czyli będzie 20 godzin nadliczbowych. Inna sprawa to problemy z urlopami, chorobowym członków danej zmiany i związanego z tym zastępstwa, które generuje kolejne godziny pracy. Zwracam też uwagę, że organizacja pracy w ruchu ciągłym powodująca (wymuszająca) – z założenia – powstawanie godzin nadliczbowych może być przez PIP zakwestionowana. >>>> Kancelaria >>>>>

§ praca w systemie 12

Witam! jak należy interpretować pracując w takim systemie przekroczenie tygodniowej i miesięcznej normy czasu pracy, która to skutkuje wypłatą dodatku za godziny nadliczbowe. Chciałbym dodać, iż praca wymaga znacznego wysiłku umysłowego…

Nazwa użytkownika Pamiętaj moje logowanie? Hasło

27-09-2009, 02:22 Kornik321 Początkujący

Posty: 17 praca w systemie 12/24/48 Witam!

jak należy interpretować pracując w takim systemie przekroczenie tygodniowej i miesięcznej normy czasu pracy, która to skutkuje wypłatą dodatku za godziny nadliczbowe. Chciałbym dodać, iż praca wymaga znacznego wysiłku umysłowego 28-09-2009, 07:32 kar Stały bywalec

Posty: 1.326 RE: praca w systemie 12/24/48 czy 48 oznacza pracę 48 godzin bez przerwy? 28-09-2009, 10:40 Kornik321 Początkujący

Posty: 17 RE: praca w systemie 12/24/48 Nie, pracuję w poniedziałek 7-19, we wtorek 19-7, środa, czwartek wolne po czym w piatek 7-19 i tak w kółko 28-09-2009, 10:53 kar Stały bywalec

Posty: 1.326 RE: praca w systemie 12/24/48 z opisu wynika, że rozkład pracy jest ustalony prawidłowo,

czy następuje przekroczenie liczby godzin pracy w stosunku do normy? 28-09-2009, 11:11 Kornik321 Początkujący

Posty: 17 RE: praca w systemie 12/24/48 tak, przekraczany jest przeciętny tygodniowy czas pracy 40 godzin i miesięczny czas pracy ponad normę 28-09-2009, 12:07 kar Stały bywalec

Posty: 1.326 RE: praca w systemie 12/24/48 w takim przypadku pracodawca powinien ustalić przekroczenie średnio tygodniowe i wypłacic za nadgodziny, a na pewno musza być jeżeli pracuje się ponad normę 28-09-2009, 13:20 Kornik321 Początkujący

Posty: 17 RE: praca w systemie 12/24/48 Pracodawca wszelkie godziny ponad normę w danym miesiącu traktuje jak zwykłe godziny i nie wypłaca żadnego dodatku.

Przy tym wszystkim zastanawiam się jak należy liczyć następującą sytuację:

Jeśli liczyć, że tydzień zawiera się pomiędzy godz. 0:00 w niedzielę a kończy 0:00 w poniedziałek ( czyli w nocy z niedzieli na poniedziałek )

I tydz – 41

II tydz – 48

III tydz – 47

IV tydz – 48

V tydz – 12 – niepełna końcówka tygodnia

to w jaki sposób wyliczyć przekroczenie tygodniowej normy czasu pracy skutkującej wypłatą 100 % godzin nadliczbowych a przekroczeniem miesięcznej normy po 50 % za godziny nadliczbowe? 28-09-2009, 13:54 kar Stały bywalec

Posty: 1.326 RE: praca w systemie 12/24/48 nie ma nadgodzin z przekroczenia normy miesięcznej, nadgodziny liczymy zawsze z przekroczenia średniotygodniowego (są jeszcze dobówki)

są dwie metody liczenia przekroczenia średniotygodniowego

I

PW – W – ND = NśT

gdzie:

PW – godziny przepracowane przez pracownika w danym okresie rozliczeniowym,

W – wymiar czasu pracy obowiązujący w danym okresie rozliczeniowym,

ND – godziny nadliczbowe wynikające z przekroczenia dobowej normy czasu pracy lub przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy wynikającego z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy (rozliczone jako przekroczenia dobowe),

NśT – godziny nadliczbowe średniotygodniowe.

II

[PW – GW – ND] : TP

gdzie:

PW – godziny przepracowane w danym okresie rozliczeniowym,

GW – godziny pracy wystające poza pełne tygodnie pracy w danym okresie rozliczeniowym przypadające od poniedziałku do piątku,

ND – godziny nadliczbowe wynikające z przekroczenia dobowej normy czasu pracy lub przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy wynikającego z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy (rozliczone jako przekroczenia dobowe),

TP – liczba pełnych tygodni w danym okresie rozliczeniowym.

Jeśli wynik powyższego działania będzie równy 40 lub mniej niż 40, będzie to oznaczać, że pracownik nie pracował w godzinach nadliczbowych średniotygodniowych. Jeśli zaś wynik będzie przekraczał 40, to znaczy, że pracownik wykonywał pracę w godzinach nadliczbowych średniotygodniowych, a ich liczbę ustalimy mnożąc część przekraczającą 40 przez liczbę pełnych tygodni pracy w danym okresie rozliczeniowym. 28-09-2009, 13:59 Kornik321 Początkujący

Posty: 17 RE: praca w systemie 12/24/48 Bardzo dziękuję za cierpliwość i odpowiedź.

Trochę to skomplikowane więc muszę posiedzieć nad tym 29-09-2009, 07:30 Kornik321 Początkujący

Posty: 17 RE: praca w systemie 12/24/48 Witam!

Rozumiem, że pierwsza metoda forowana jest przez PIP a druga jest niejako wykładnią MSWiA. Sąd w przypadku roszczeń przychyla się do naliczania według tej drugiej metody. Niby jasne ale… .

Moja praca odbywa się w ruchu ciągłym czyli świątek, piatek i niedziela więc trudno pogodzić się z faktem, że norma średniotygodniowa liczona jest od pon-pt.

Czysto ludzkie podejście mówiłoby, że jeśli miesiąc ma 160 godzin pracy a przepracowałem 192 to róznica stanowi godziny nadliczbowe. Więc jak wpleść to przekroczenie w zawiłości prawne patrząc na mój system pracy? 29-09-2009, 13:32 Kornik321 Początkujący

Posty: 17 RE: praca w systemie 12/24/48 Czy ktoś mógłby definitywnie rozstrzygnąć tę kwestię?

Podobne wątki na Forum Prawnym Wątek Praca w systemie 4 brygadowym (odpowiedzi: 2) Witajcie moi drodzy. Jak już wspomniałem w temacie pracuje w systemie 4 brygadowym, w pełnym wymiarze godzin z umową na czas określony 1 roku…. praca w systemie 12h (odpowiedzi: 4) Witam, szukałam odpowiedzi ale nie znalazłam. Pracuję w systemie 12h we wszystkie dni tygodnia (nie obowiązują nas soboty, niedziele, święta -… Praca w systemie 24h (odpowiedzi: 6) Pracuję w sklepie 24h / czyli swiątki ,piątki i niedziele/ My pracownicy mamy ustaloną stawkę miesieczną . /1500 zł brutto/ Nie mamy dodatków za… Praca w systemie 3 zmianowym (odpowiedzi: 4) Witam mam pytanie poniewaz pracowalem na 3 zmiany a od paru miesiecy tylko mnie pracodawca zmusza do chodzenia na 1 zmiane czy moze przez dlugfi… Praca w systemie 24/72 (odpowiedzi: 5) Czy kodeks pracy dopuszcza prace w systemie 24/72. Przy założeniu żeby nie był to tryb równoważny?? Praca w systemie czterobrygadowym (odpowiedzi: 1) Witam,chciał bym się dowiedzieć jak w systemie pracy w ruchu ciągłym kiedyś czterobrygadowym rozliczane są niedziele i święta i czy w jednym cyklu…

Wzór harmonogramu

I identycznie było by przy systemie 24/72 jednak nadgodziny występują i w tym systemie i 12/24 to nic nie rozwiązuje, chyba że macie złotą receptę na nadgodziny w tym cały pic że ci na górze też nie mogą tego w sposób przejżysty ustalić.Przy każdym systemie będzie + lub – i to trzeba rozwiązać . A przy obecnym nie ma nadgodzin też są z tym się trzeba uporać jedyne wyjście to dołożyć etatów lecz te barany tego nie pojmują ,ja wiem zaraz będzie że kasy brak ,TO ZAMKNĄĆ W CHOLERE CAŁĄ STRAŻ ostatecznie to nasze bezpieczeństwo w służalczej wobec społeczeństwa profesji jaką wykonujemy czy ktoś to w końcu POJMIE. Może trochę odbiegłem od tematu za co przepraszam ale takie jest moje zdanie. Jasna cholera dla czego nas nikt nie słucha.

Harmonogram czasu pracy pracownika ochrony

Zatrudnionym przy pracach polegających na pilnowaniu mienia lub ochronie osób można przedłużyć dobowy wymiar czasu pracy do 24 godzin w ramach systemu równoważnego (art. 137 kodeksu pracy).

Reklama

Co do zasady okres rozliczeniowy takiej osoby nie może przekraczać miesiąca. Jednak w szczególnie uzasadnionych przypadkach można go przedłużyć do trzech miesięcy (art. 135 par. 2 k.p.), a gdy chodzi o prace uzależnione od warunków atmosferycznych lub pory roku – nawet do czterech miesięcy.

Co drugi dzień

Do pracowników ochrony zatrudnionych w systemie równoważnym, pozwalającym na planowanie nawet 24-godzinnych dniówek, stosuje się normę ochronną z art. 136 § 2 k.p. W praktyce oznacza to, że bezpośrednio po każdym okresie wykonywania pracy w przedłużonym dobowym wymiarze musi przypadać odpoczynek dobowy, który musi być przynajmniej tak długi jak liczba przepracowanych godzin.

Jeśli więc pracodawca zaplanuje pracownikowi ochrony dobowy wymiar czasu pracy przekraczający 12 godzin, nie może polecić mu pracy po zakończeniu takiej dniówki przez tę samą liczbę godzin, które właśnie przepracował. W większości przypadków oznacza to brak możliwości zaplanowania pracy w kolejnej dobie pracowniczej.

Przykład

Reklama

Pracownik firmy ochroniarskiej został zatrudniony przy pilnowaniu sprzętu i materiałów na placu budowy. Powierzone mu zadania nie są zbyt wymagające. Sprowadzają się bowiem do bieżącego dozoru oraz obchodu placu budowy co godzinę.

W związku z tym pracodawca zadecydował, że ochroniarz będzie pracował w wymiarze 24 godzin. W takim przypadku grafik nie może przewidywać większej częstotliwości wykonywania zadań niż co drugi dzień. Po każdych 24 godzinach pracy ochroniarzowi trzeba bowiem zapewnić 24 godzinny odpoczynku dobowego.

Raz na tydzień

Prawo do dłuższych odpoczynków dobowych nie pozostaje bez wpływu na przysługujące pracownikom ochrony odpoczynki tygodniowe. Zgodnie z art. 133 § 1 k.p. obejmują one bowiem 11-godzinny odpoczynek dobowy.

A ten w przypadku pracy powyżej 12 godzin na dobę musi być przedłużony do rozmiarów nie mniejszych niż liczba godzin przepracowanych w ostatniej dniówce. W praktyce powoduje to proporcjonalne wydłużenie odpoczynku tygodniowego o przysługujący pracownikowi odpoczynek dobowy.

Autopromocja Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy Unikalna oferta Tylko 5,90 zł/miesiąc

WYBIERAM

Przykład

Pracownik ochrony pracuje w dobie piątkowej 24 godziny zgodnie z obowiązującym harmonogramem, a następnie rozpoczyna odpoczynek tygodniowy. W jego odpoczynku tygodniowym przypada odpoczynek dobowy z ostatniej roboczej dniówki, czyli doby piątkowej.

Reklama

Skoro zaś pracował 24 godziny, to należy mu się tyle samo godzin odpoczynku dobowego. Od standardowych 35 godzin odpoczynku tygodniowego należy więc odjąć 11 godzin typowego odpoczynku dobowego, a w ich miejsce dodać 24 godziny wolnego należnego po identycznej długości okresie wykonywania pracy.

Oznacza to, że odpoczynek tygodniowy tego ochroniarza musi trwać nieprzerwanie 48 godzin. Gdyby pracował 16 godzin, odpoczynek tygodniowy powinien wynosić 40 godzin.

Cenna elastyczność

Mimo że najczęściej dniówka dla ochroniarzy jest znacznie krótsza niż 24 godziny, to większość tych osób jest zatrudniona w omawianej odmianie systemu równoważnego ze względu na dużą elastyczność, jaką daje to rozwiązanie. W przeciwieństwie do systemu równoważnego stosowanego przy dozorze urządzeń lub przy częściowym pozostawaniu w gotowości do pracy (art. 136 § 1 k.p.) ustawodawca nie ogranicza tu bowiem długości stosowanego okresu rozliczeniowego, dopuszczając jego przedłużenie z miesiąca do trzech, a nawet czterech miesięcy.

Jednocześnie pracodawca może planować pracę w dowolnym wymiarze dobowym – niższym, równym lub wyższym niż 8-godzinna norma – zachowując możliwość przedłużenia go w razie potrzeby aż do 24 godzin. Tym cechom system uregulowany w art. 137 k.p. zawdzięcza tak dużą popularność wśród firm zajmujących się ochroną osób lub mienia.

Konieczne określenie

To rozwiązanie ma jednak też wadę właściwą dla systemu równoważnego – tj. obowiązek układania harmonogramów czasu pracy. Wprowadzając system pozwalający na planowanie 24-godzinnych dniówek nie można uregulować rozkładu czasu pracy zatrudnionych w nim pracowników w regulaminie pracy. Spowodowałoby to niewątpliwie niedopracowanie lub przekraczanie wymiaru czasu pracy w niektórych okresach rozliczeniowych.

Z tego względu wprowadzenie omawianego systemu wiąże się z koniecznością opracowywania dla pracowników ochrony grafików. Należy go przy tym tworzyć z góry na cały okres rozliczeniowy. Ewentualnie w razie wprowadzenia odpowiednich postanowień do regulaminu pracy pracodawca może bronić zasadności układania harmonogramów na krótsze, np. miesięczne okresy.

Reklama

Przykład

Pracownik jest zatrudniony w firmie ochroniarskiej, która oferuje szeroki wachlarz usług obejmujący całodobową ochronę budynków, bezpośrednią łączność z patrolami interwencyjnymi oraz ochronę sklepów i innych placówek. W zależności od rodzaju wykonywanych zadań pracodawca planuje mu pracę na 8 godzin przy ochronie sklepów, 12 godzin – w patrolu interwencyjnym lub 24 godziny – w przypadku całodobowej ochrony budynku. Grafik pracownika na okres styczeń – marzec 2013 r. przedstawia się w następujący sposób > patrz grafik.

W styczniu pracownik realizował zadania związane z ochroną budynku mieszkalnego w ramach 24-godzinnych dniówek. Pracodawca zaplanował mu 10 dni pracy po 24 godziny każdy. Między roboczymi dniówkami zawsze występuje co najmniej doba przerwy (24 godziny), dzięki czemu ochroniarz ma zapewniony minimalny okres odpoczynku po wykonywaniu pracy w przedłużonym dobowym wymiarze.

W lutym ochroniarz miał za zadanie ochraniać kantor, który wykupił abonament na pilnowanie w godzinach pracy. Godziny pracy ochroniarza musiały być zgodne z godzinami otwarcia lokalu. W związku z tym od 4 do 27 lutego pracował przez pięć dni w tygodniu po 8 godzin, tak jakby był zatrudniony w systemie podstawowym.

Z kolei w marcu ochroniarz pracował w patrolu interwencyjnym, który zjawia się u klientów w przypadku wezwania, a zasadniczo patroluje pewien określony obszar korzystając z samochodu służbowego. Praca w patrolu jest planowana po 12 godzin, na dwie zmiany. W związku z tym pracownik ma w każdej dobie zapewnione prawo do regularnego okresu odpoczynku. Dzięki temu pracodawca może planować ochroniarzowi pracę w kolejnych dniówkach, podobnie jak miało to miejsce w przypadku planowania zadań na 8 godzin dziennie.

Reklama

Pracodawca prawidłowo zaplanował wymiar czasu pracy obowiązujący dla okresu rozliczeniowego styczeń – marzec 2013 r. Podzielił bowiem 504 godziny wymiaru na 10 dniówek po 24 godziny, 10 dniówek 12-godzinnych oraz 18 dniówek po 8 godzin.

W tym przypadku nominał można było podzielić także na 21 dniówek po 24 godziny każda, więc teoretycznie ochroniarz mógłby go wypracować przez około 1,5 miesiąca. Jednak taka sytuacja należy do rzadkości. W praktyce najczęściej pracodawca musi przewidzieć w grafiku ochroniarza minimum jedną zmianę poniżej normy, w czasie której zaplanuje kilka godzin brakujących do nominału po zaplanowaniu maksymalnej liczby 12- czy 24-godzinnych dniówek.

Uwaga!

W zakładach planujących pracę wyłącznie na 24-godzinne zmiany wystąpi ponadto problem szybkiego wyczerpywania nominału czasu pracy. W ramach tego systemu pracownik przepracowuje bowiem cztery 8-godzinne dniówki w trakcie jednej pełnej doby. W związku z tym w praktyce bardzo często stosuje się dłuższe niż minimalne przerwy między kolejnymi dniami pracy. Określa się je mianem pracy 24/48 lub 24/72, a skrót ten wskazuje proporcję czasu pracy do czasu wolnego – po 24 godzinach pracy następuje 48 lub 72 godziny wolnego.

Odnosząc powyższe do wcześniejszego przykładu, należy wskazać, że w ramach nominału dla okresu styczeń – marzec 2013 r. pracodawca mógł zaplanować 21 dniówek po 24 godziny każda (504 : 24). Planując minimalne, 24-godzinne przerwy między dniówkami pracującymi oraz wolne weekendy, wymiar czasu pracy zostałby wypracowany 18 lutego, czyli mniej więcej w połowie okresu rozliczeniowego. Wynika to z faktu, że polecając pracę w maksymalnym wymiarze dobowym pracodawca może zaplanować jedynie 21 z 63 dni pracy przypadających w tym okresie rozliczeniowym.

Z tego względu planowanie pracy ochroniarzy w cyklu 24/48 lub lepiej 24/72 pozwoli równomiernie rozłożyć ich czas pracy w okresie rozliczeniowym, zmniejszając jej negatywny wpływ na zdrowie zatrudnionych oraz podnosząc efektywność jej wykonywania. Inną zaletą tego rozwiązania jest to, że pracownik stawiający się w pracy regularnie co 3-4 dni nie traci kontaktu z pracą. Nie zostaje również zaburzony rytm wykonywania obowiązków, co może mieć miejsce w przypadku wystąpienia długiej przerwy, nawet przekraczającej miesiąc.

Reklama

ORGANIZACJA ZADAŃ – Maksymalne zmiany nie dla wszystkich

Planowanie czasu pracy na 24-godzinne dniówki to prawo, a nie obowiązek pracodawcy. Warto pamiętać, że poza prawem wydłużenia czasu pracy do 24 godzin, system uregulowany w art. 137 k.p. jest typowym systemem równoważnym. Pozwala zatem zaplanować przedłużony lub skrócony wymiar dobowy czy też polecić pracę w wymiarze równym normie czasu pracy.

Praca po 24 godziny nie sprawdzi się jednak w przypadku pracowników zatrudnionych w ochronie budynków użyteczności publicznej, takich jak banki czy centra handlowe. Natężenie pracy mogłoby tu bowiem powodować zagrożenie dla zdrowia pracownika. Maksymalne wydłużanie czasu pracy w dobie wpływa niewątpliwe na jakość świadczonej pracy, która ze względu na przemęczenie organizmu drastyczne spada w ostatnich godzinach takiej zmiany. Rozwiązanie to nie jest również popularne w przypadku ochroniarzy zatrudnionych w patrolach interwencyjnych czy wykonujących zadania w konwojach z kosztownościami. Ze względu na konieczność zachowania pełnej sprawności psychofizycznej takim pracownikom nie planuje się bowiem zmian dłuższych niż 12-godzinne.

W praktyce pracę przez 24 kolejne godziny planuje się najczęściej w przypadku pracowników ochrony zatrudnionych na budowach. Tutaj rytm pracy i jej niewielka intensywność powodują, że maksymalne wydłużenie dniówki nie wpływa negatywnie na zdrowie pracowników ani na jakość wykonywanych obowiązków.

Autor jest asystentem sędziego w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego

키워드에 대한 정보 system pracy 12 24 grafik

다음은 Bing에서 system pracy 12 24 grafik 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  프린터 잉크 굳음 | 삼성 잉크젯 복합기 Sl-J1660 잉크 충전 및 노즐이 막혔을 때(How To Repair An Inkjet Printer Nozzle) 1156 투표 이 답변
See also  Ff K 24 Twsh | [Free Fire] - Nhân Vật \"K\" Bá Đạo - Anh Ford Choáng Gộm Vì Mạnh Gấp 4 Lần Alok 상위 5개 베스트 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 W jaki sposób planować grafik?

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

W #jaki #sposób #planować #grafik?


YouTube에서 system pracy 12 24 grafik 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 W jaki sposób planować grafik? | system pracy 12 24 grafik, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment