당신은 주제를 찾고 있습니까 “szkoły realizujące program matury międzynarodowej – Przygotowania do matury międzynarodowej“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Radio 5 이(가) 작성한 기사에는 조회수 228회 및 965234 Like 개의 좋아요가 있습니다.
szkoły realizujące program matury międzynarodowej 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Przygotowania do matury międzynarodowej – szkoły realizujące program matury międzynarodowej 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Do przystąpienia do programu matury międzynarodowej przygotowuje się I Liceum Ogólnokształące w Suwałkach. Z początkiem kwietnia dyrekcja wystąpi z wnioskiem do Organizacji Matury Międzynarodowej o wprowadzenie dwuletniego programu przedmiotów ogólnokształcących dla uczniów dwóch ostatnich klas. Natomiast od przyszłego roku szkolnego funkcjonować będą 2 klasy dwujęzyczne – pre-IB. Pierwsza z rozszerzoną biologią i chemią, a druga z matematyką, fizyką i informatyką. Szczegóły przedstawił dzisiejszy gość Radia 5, Dorta Jabłońska, dyrektor placówki.
Jak zaznacza dyrektor, liceum cały czas intensywnie się szkoli i inwestuje w kadrę nauczycielską. Przypomnijmy, że w rankingu szkół ponadgimnazjalnych Perspektywy 2018 liceum zajęło 1 miejsce w Suwałkach, a 5 w województwie.
szkoły realizujące program matury międzynarodowej 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
International Baccalaureate IB: Everything You Need To Know
Szkoły od Madrytu po Manilę wybierają program Matury Międzynarodowej, … szkoły dla Twojej rodziny jest zrozumienie programu nauczania, który realizują.
Source: world-schools.com
Date Published: 8/24/2022
View: 9063
Program matury międzynarodowej w Polsce – Forum Oświatowe
słowa kluczowe: matura międzynarodowa, szkoły realizujące program matury międzynarodowej, programy edukacyjne w ramach IB, oferta edukacyjna, Polska.
Source: forumoswiatowe.pl
Date Published: 3/2/2022
View: 6504
Program Dyplomowy Matury Międzynarodowej
… Liceum funkcjonują klasy realizujące Program Dyplomowy Matury Międzynarodowej … To program nauczania, obejmujący dwa ostatnie lata szkoły średniej i …
Source: kopernik.edu.pl
Date Published: 11/1/2021
View: 4462
Aktualna lista szkół oferujących naukę w programie …
… w programie międzynarodowej matury (IB Diploma Programme) – 2015 … Placówki realizujące naukę w tym systemie, mogą poszczycić się …
Source: matura-ib.blogspot.com
Date Published: 2/11/2022
View: 5008
program matury międzynarodowej – Międzynarodowe Liceum …
Poza tym wiele inicjatyw w szkole pozwalało na zaangażowanie się w nie i zrobienie czegoś dodatkowego dla siebie i innych. Z chęcią poleciłabym tę szkołę …
Source: paderewski.lublin.pl
Date Published: 1/21/2021
View: 8760
Program Międzynarodowej Matury/IB curriculum – VI LO Kielce
Miedzynarodowa Matura – Przedmioty obowiązkowe. W systemie IB uczeń wybiera po jednym przedmiocie z każdej z sześciu grup, poszczególne szkoły realizujące …
Source: slowacki.kielce.eu
Date Published: 12/18/2021
View: 3358
주제와 관련된 이미지 szkoły realizujące program matury międzynarodowej
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Przygotowania do matury międzynarodowej. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 szkoły realizujące program matury międzynarodowej
- Author: Radio 5
- Views: 조회수 228회
- Likes: 965234 Like
- Date Published: 2018. 2. 20.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=L68D4vJ00ug
Ile jest szkol z IB w Polsce?
Maturę IB można zdawać w 47 polskich szkołach, z których znaczna większość oferuje tylko ten najwyższy poziom, czyli IB DP. Zaledwie dziewięć szkół w Polsce prowadzi cały cykl od początkowego (PYP) przez średni (MYP) aż do matury.
Gdzie można zdać maturę międzynarodowa?
Maturę IB można zdawać jedynie w szkole, w której realizowany jest program matury międzynarodowej.
Ile kosztuje egzamin IB?
Należy jednak pamiętać o tym, że opłacenie matury międzynarodowej leży po stronie zdającego. Koszt rejestracji, której należy dokonać pół roku przed przystąpieniem do egzaminu to ponad 100 euro. Później należy zapłacić jeszcze około 80 euro za każdy zdawany przedmiot, a jest ich w sumie sześć.
Czy warto zdawać maturę międzynarodowa?
Jeśli planujesz studia za granicą, z pewnością matura międzynarodowa IB (International Baccalaureate) to korzystne rozwiązanie. Egzamin ten jest bowiem przepustką do wielu uczelni na całym świecie. Z kolei matura polska jest honorowana w Europie, a także w większości krajów na świecie wraz z certyfikatem TOEFL.
Czy opłaca się iść na IB?
Zalety matury międzynarodowej
IB to nie tylko egzamin, ale także dwuletni program nauczania. Dzięki temu, że w całości realizowany jest w języku obcym bardzo wzmacnia kompetencje językowe, dając w zasadzie biegłość posługiwania się najczęściej językiem angielskim.
Czy IB jest aż tak trudne?
Czy IB jest rzeczywiście trudne? I tak i nie. W programie polskiej matury egzaminy się zdaje raz, po ukończeniu szkoły do których trzeba zapamiętać tonę materiału. Za to materiału do nauki w IB jest mniej, szczególnie jeśli chodzi o przedmioty ścisłe.
Ile się placi za maturę IB?
Koszt, odbywającej się na pół roku przed startem egzaminu rejestracji, to ponad 100 euro. Nie jest to jednak jedyna opłata, którą ponieść musi zdający. Przystąpienie do egzaminu z każdego przedmiotu to koszt rzędu około 80 euro, za każdy z sześciu przedmiotów.
Ile lat trwa IB?
Program maturalny w systemie IB trwa dwa lata (w Polsce rozpocząć go mogą uczniowie po dwuletniej nauce w klasach IB-MYP), składa się z sześciu kursów przedmiotowych, eseju oraz kursu z teorii wiedzy (Theory of Knowledge).
Po co iść na IB?
IB DP jest programem, który daje uczniom możliwość podejmowania samodzielnych decyzji w wielu ważnych kwestiach (np. wybór przedmiotów), uczy samodzielności (np. praca nad EE) oraz odpowiedzialności (np. wolontariat).
Czy można iść na studia za granicą bez matury międzynarodowej?
Studia za granicą są możliwe bez międzynarodowej matury. Polski egzamin maturalny, najczęściej w zestawie z odpowiednim certyfikatem językowym, w zupełności wystarczy, by studiować na wielu zagranicznych uczelniach.
Czy po maturze międzynarodowej można studiować w Polsce?
Po maturze międzynarodowej można też studiować w Polsce – ale to rzadsze wybory. Na większość uczelni zagranicznych można też aplikować i z krajową maturą, ale to ścieżka dłuższa i bardziej zawiła. Polskich studentów za granicą przybywa.
Co można robić po maturze miedzynarodowej?
Jakie korzyści przynosi zdanie matury międzynarodowej? Po pierwsze matura IB umożliwia studiowanie na wielu prestiżowych uczelniach na całym świecie. Osoby, które posiadają dyplom, mogą dostać się na uniwersytety w Oksfordzie, Cambridge, Harvardzie czy w Londynie.
Jaki poziom angielskiego na IB?
Uczniowie, którzy chcą przystąpić do programu musza wykazać się znajomością przedmiotów rozszerzonych, które wybrali do realizacji w ramach programu DP. Muszą również swobodnie (min. na poziomie B2) posługiwać się j. angielskim.
Ile lat trwa IB?
Program maturalny w systemie IB trwa dwa lata (w Polsce rozpocząć go mogą uczniowie po dwuletniej nauce w klasach IB-MYP), składa się z sześciu kursów przedmiotowych, eseju oraz kursu z teorii wiedzy (Theory of Knowledge).
Jakie przedmioty są w klasie IB?
- Grupa 1: Język polski A Literature SL. Język Polski A Literature HL. …
- Grupa 2: Język angielski B HL. Język niemiecki B SL. …
- Grupa 3: Historia SL. Historia HL. …
- Grupa 4: Chemia SL. Chemia HL. …
- Grupa 5: Matematyka Analysis and Approaches SL. …
- Grupa 6: Uczeń wybiera jeden dodatkowy przedmiot z grupy 2-4.
Do czego potrzebna jest matura międzynarodowa?
Jakie korzyści przynosi zdanie matury międzynarodowej? Po pierwsze matura IB umożliwia studiowanie na wielu prestiżowych uczelniach na całym świecie. Osoby, które posiadają dyplom, mogą dostać się na uniwersytety w Oksfordzie, Cambridge, Harvardzie czy w Londynie.
Co to jest klasa IB?
IB to skrócona nazwa matury międzynarodowej, która w języku angielskim brzmi International Baccalaureate. Jest też częścią nazwy organizacji IBO (International Baccalaureate Organization), która oferuje trzy międzynarodowe programy nauczania, realizowane w autoryzowanych szkołach tzw. IB World Schools.
Szkoły w Polsce z programem International Baccalaureate
Na tej stronie:
Matura międzynarodowa – International Baccalaureate Diploma Program (IB DP)
Jednym z najpopularniejszych programów IB oferowanych przez szkoły niepubliczne w Polsce jest Program Matury Międzynarodowej – IB Diploma Programme (IB DP). Jest to dwuletni, zaawansowany program nauczania na poziomie szkoły średniej, realizowany w całości w języku angielskim, francuskim bądź hiszpańskim, zakończony egzaminem maturalnym. Program IB DP wymaga od studentów ukończenia kursów w sześciu podstawowych obszarach tematycznych: język podstawowy i literatura, drugi język, nauki społeczne, nauki ścisłe, matematyka i sztuka. Przynajmniej trzy lub cztery kursy muszą być ukończone na poziomie rozszerzonym.
Szczegółowo piszemy o programie nauczania, przedmiotach i samej maturze w artykule Program prowadzący do międzynarodowej matury IB, czyli IB Diploma Programme.
Inne programy IB
W ciągu dziesięcioleci program IB został rozszerzony o nauczanie na poziomie początkowym Program IB Primary Years (PYP) i średnim Program IB Middle Years (MYP). Istnieje również program nastawony na kształtowanie kariery zawodowej dla uczniów liceów. Wszystkie programy mają na celu zapewnienie unikalnego, szerokiego, międzynarodowego spojrzenia na podstawowe zagadnienia. Program IB zapewnia wysokiej jakości, wszechstronne i zaawansowane kursy. Dostarcza podstawowych materiałów, a jednocześnie zachęca uczniów do wykorzystania swojej wiedzy i umiejętności poprzez współpracę, dyskusję i komunikację.
Polskie szkoły oferujące programy IB dla wszystkich grup wiekowych (od 3 do 19 lat) określają się jako IB Continuum Schools. Zazwyczaj rozwijają program IB w miarę upływu czasu, dodając kolejne kursy w odpowiedzi na potrzeby uczniów. Program dla uczniów przedszkoli i szkół podstawowych skupia się głównie na potrzebach emocjonalnych i społecznych dziecka. Program dla uczniów w wieku gimnazjalnym kładzie nacisk na kształtowanie postaw, wiedzy i krytycyzmu poznawczego, natomiast program dla licealistów, zakończony maturą IB, uczy sposobów przyswajania informacji oraz komunikacji z przedstawicielami innych kultur.
Autoryzacja IB
Aby uzyskać prawo nauczania programu IB szkoła musi przejść rygorystyczny proces autoryzacji, dokonywany przez organizację International Baccalaureate (IB – dawniej IBO), w wyniku którego otrzymuje tytuł IB World School.
Jako szkoła IB, placówka ma stały kontakt z organizacją IB i może liczyć na jej wsparcie. Podlega także jej kontroli.
– Nie ma lepszego programu niż IB, ponieważ on stale ewoluuje, korzysta z dorobku ośrodków badawczych, które m.in. zajmują się procesami uczenia się mózgu, zmienia i dostosowuje programy, czego żadna szkoła sama nie zrobi. Większość szkół wypracowuje swój warsztat pracy i potem go tylko powiela. Natomiast, gdy jest się w strukturach IB, cały czas trzeba poprawiać swoją pracę, doskonalić ją – wyjaśnia Hanna Piskorska, dyrektorka i założycielka Monnet International School (MIS) w Warszawie, która jako jedna z nielicznych w Polsce oferuje programy IB na każdym poziomie edukacji – Primary Years Programme (PYP), Middle Years Programme (MYP) oraz IB DP.
Podkreśla jednocześnie, że każda szkoła IB tworzy plany rozwoju na 3 albo 5 lat i po tym czasie podlega szczegółowemu audytowi, po którym formułowane są wnioski, które nie polegają jednak na wytykaniu błędów i karaniu.
– Audytorzy IB znakomicie ukierunkowują nauczycieli i korygują niepożądane działania. Taki audyt powinien być prowadzony co roku: powoduje to, że nauczyciele są bardziej aktywni – podkreśla dyrektor Piskorska.
Szkoły IB na świecie i w Polsce
Według danych IB z maja 2020 r. na całym świecie oferowanych było 7002 programów IB w 5284 szkołach w 158 krajach. Ponad połowa z nich jest zlokalizowana na obu kontynentach amerykańskich, zwłaszcza w USA, a pozostałe w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie.
W Polsce obecnie 55 polskich szkół oferuje program IB. To szkoły niepubliczne (społeczne i prywatne) jak i publiczne. IB to nie tylko egzamin maturalny, lecz program nauki, który może obejmować trzy poziomy:
Primary Years Programme (PYP- wiek 3-12),
Middle Years Programme (MYP – wiek 11-16) oraz
IB DP (IB Diploma Programme), czyli kurs prowadzący do matury.
Maturę IB można zdawać w 47 polskich szkołach, z których znaczna większość oferuje tylko ten najwyższy poziom, czyli IB DP. Zaledwie dziewięć szkół w Polsce prowadzi cały cykl od początkowego (PYP) przez średni (MYP) aż do matury.
Na pierwszym miejscu pod tym względem plasuje się Warszawa, w której najwięcej szkół oferuje program IB. Trzeba jednak dodać, że obecnie co najmniej kilka międzynarodowych szkół niepublicznych w Polsce jest na etapie wdrażania tych programów.
Polska wypada na tle międzynarodowym zupełnie przyzwoicie, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę, że dopiero po transformacji ustrojowej w 1989 roku Polska otworzyła się na Zachód, co spowodowało, że kształcenie międzynarodowe dzieci polskich i zagranicznych stało się pożądane. Wtedy też do systemu oświaty wróciło szkolnictwo prywatne, a szkoły zaczęły oferować wykształcenie zgodne z najwyższymi światowymi standardami. Pierwszy program IB w Polsce powstał w 1993 roku.
Dla porównania we Francji funkcjonuje zaledwie 18 szkół oferujących DP. W porównywalnej wielkościowo z Polską Hiszpanii istnieją 123 licea z DP, z tym że w większości z nich oferowana jest nauka w języku hiszpańskim, podczas gdy w Polsce językiem wykładowym jest angielski. Ponadto, w Hiszpanii program IB zaczął być realizowany już w 1977 roku.
Zalety szkół IB w Polsce
Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać szkołę IB w Polsce (patrz np. na szkoły w Warszawie). Poniżej wymieniamy niektóre z nich. Aby dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z prywatnych szkół w Polsce, zajrzyj TUTAJ.
Międzynarodowe uznanie
Program nauczania dający międzynarodową perspektywę
Wymóg dwujęzyczności
Podejście oparte na wartościach
Program nauczania oferujący szeroki zakres wiedzy
Inne zalety szkół w Polsce oferujących program International Baccalaureate (IB):
Świetny program naukowy: szkoły IB w Polsce są dobrze znane z doskonałego programu. Oferują rygorystyczne i wymagające kursy w szerokim zakresie przedmiotów. Wiele proponuje również specjalne i zindywidualizowane programy, będące wyzwaniem i wymagające zaangażowania.
szkoły IB w Polsce są dobrze znane z doskonałego programu. Oferują rygorystyczne i wymagające kursy w szerokim zakresie przedmiotów. Wiele proponuje również specjalne i zindywidualizowane programy, będące wyzwaniem i wymagające zaangażowania. Programy językowe: wiele polskich szkół z programem IB oferuje specjalistyczne programy językowe. Niektóre z tych szkół mają angielski jako główny język nauczania. Inni zapewniają dwujęzyczny tok nauczania, gdzie część zajęć prowadzona jest po polsku, a część po angielsku. Wiele szkół oferuje również szereg kursów w innych językach obcych, takich jak francuski, niemiecki, grecki, hiszpański, japoński czy koreański.
wiele polskich szkół z programem IB oferuje specjalistyczne programy językowe. Niektóre z tych szkół mają angielski jako główny język nauczania. Inni zapewniają dwujęzyczny tok nauczania, gdzie część zajęć prowadzona jest po polsku, a część po angielsku. Wiele szkół oferuje również szereg kursów w innych językach obcych, takich jak francuski, niemiecki, grecki, hiszpański, japoński czy koreański. Różnorodność uczniów: do niepublicznych szkół często uczęszczają uczniowie z różnych stron świata. Życie i nauka w tak różnorodnej społeczności uczniowskiej może być wspaniałym doświadczeniem, gdyż uczeń zdobywa wiedzę na temat innych kultur, zwyczajów i sposobów myślenia.
do niepublicznych szkół często uczęszczają uczniowie z różnych stron świata. Życie i nauka w tak różnorodnej społeczności uczniowskiej może być wspaniałym doświadczeniem, gdyż uczeń zdobywa wiedzę na temat innych kultur, zwyczajów i sposobów myślenia. Wysoko wykwalifikowani nauczyciele: nauczyciele i instruktorzy w niepublicznych szkołach są nie tylko dobrze wykształceni, ale też podchodzą z pasją do wykładanych przedmiotów. Często posiadają również wyższe stopnie naukowe w swojej dziedzinie. W społeczności szkolnej uczniowie nawiązują bliskie relacje z nauczycielami, którzy często stają się wzorami do naśladowania. Najlepsi nauczyciele wpływają na uczniów na wielu płaszczyznach i inspirują ich do nauki. Zazwyczaj angażują się aktywnie w pozalekcyjne życie szkoły.
nauczyciele i instruktorzy w niepublicznych szkołach są nie tylko dobrze wykształceni, ale też podchodzą z pasją do wykładanych przedmiotów. Często posiadają również wyższe stopnie naukowe w swojej dziedzinie. W społeczności szkolnej uczniowie nawiązują bliskie relacje z nauczycielami, którzy często stają się wzorami do naśladowania. Najlepsi nauczyciele wpływają na uczniów na wielu płaszczyznach i inspirują ich do nauki. Zazwyczaj angażują się aktywnie w pozalekcyjne życie szkoły. Systemy wsparcia: prywatne szkoły w Polsce oferują pomoc dla uczniów taką jak poradnictwo akademickie i osobiste, opiekę rówieśniczą, opiekę mentora, wsparcie uczniów ze specjalnymi potrzebami.
Our Kids poleca
Zachęcamy do zapoznania się z tymi artykułami omawiającymi inne aspekty programu IB:
Program IB Primary Years (PYP)
Program IB Middle Years (MYP)
Program międzynarodowej matury IB czyli Diploma Programme
Program prowadzący do międzynarodowej matury IB, czyli IB Diploma Programme
Zalety programu IB
Wszystko o Maturze Międzynarodowej IB
Czy maturę IB można zdawać w innej szkole niż się do niej uczęszcza?
Maturę IB można zdawać jedynie w szkole, w której realizowany jest program matury międzynarodowej.
Kiedy zaczyna się zdawać pierwsze przedmioty w IB?
Pierwsze terminy egzaminów IB rozpoczynają się już pod koniec kwietnia każdego roku.
Z czego składa się całkowity wynik matury IB?
Całkowity wynik matury IB składa się z sumy punktów za egzamin z języka ojczystego ucznia oraz z sześciu przedmiotów anglojęzycznych z następujących grup: studies in language and literature, language acquisition, individuals and societes, mathematics, sciences oraz the art. Każda z nich oceniana jest w skali od 1 do 7 punktów. Co istotne, przynajmniej trzy przedmioty muszą być zdane przez ucznia na poziomie HL, to znaczy rozszerzonym, a pozostałe na poziomie SL, czyli podstawowym. Dodatkowe punkty można uzyskać za napisanie Extended Essay (EE), odbyciu obowiązkowych godzin wolontariatu Creativity, Action, Service (CAS), a także prezentacji ustnej oraz pisemnej, w ramach kursu Theory of Knowledge (TOK).
Co wchodzi w skład końcowej oceny na dyplomie IB w ramach danego przedmiotu?
W skład końcowej oceny na dyplomie IB danego przedmiotu wchodzi przyswojenie przekazanej podczas kursu wiedzy, zrozumienie kluczowych treści naukowych, analiza przyswajanych informacji, konstruowanie argumentów, krytyczne myślenie, a także przygotowanie do nauki na poziomie akademickim. Oceniana jest również międzynarodowa perspektywa wiedzy ucznia, dociekliwość, samodzielność oraz umiejętność kreatywnego rozwiązywania problemów. Skala oceny to przedział od 1 do 7 punktów.
Kiedy i jak maturę IB można poprawiać? Czy po nie zdaniu części pisemnej uczeń musi poprawiać Internal Assessment?
Uczeń ma prawo podejść do jednej sesji egzaminacyjnej matury IB i dwóch poprawek. Terminy poprawek są wyznaczane w maju następnego roku lub w listopadzie tego samego roku, jednak na jesieni nie wszystkie szkoły je przeprowadzają. Można poprawiać przedmioty, który się nie zda lub żeby polepszyć ich wyniki. Jeśli ocena Internal Assessment jest pozytywna, nie ma potrzeby jej poprawiać.
Czym jest CAS i jak jest oceniany?
CAS (z ang. Creativity, Action, Service) to jeden z elementów matury międzynarodowej IB DP, która obejmuje 150 obowiązkowych godzin wolontariatu. Po ich zakończeniu uczeń przygotowuje raport oraz samoocenę w języku angielskim. Punktacja zdobyta za CAS jest sumowana do całościowego wyniku IB.
Kiedy i w jaki sposób jest zaliczany Extended Essay?
Napisanie pracy Extended Essay nie musi być zrealizowane w czasie trwania matury międzynarodowej. Tego rodzaju wypracowanie trzeba jednak napisać pod okiem i w obecności nauczyciela ze szkoły, do której uczeń uczęszcza, w wyznaczonym przez placówkę terminie.
Co się dzieje kiedy łączna liczna punktów z trzech przedmiotów HL jest równa lub mniejsza 12 pkt?
W sytuacji uzyskania mniej niż 12 punktów z przedmiotów HL matura IB nie jest zaliczona. Minimum 12 punktów za HL kwalifikuje już do pozytywnego zdania matury międzynarodowej.
Jaką ilość Mock Exams ma każdy uczeń w ciągu programu IB ? Po co one w ogóle są i na co wpływają?
Mock Exams to egzaminy próbne przed właściwą maturą międzynarodową. Są one podzielone na części tak, jak na egzaminie IB, czyli obejmuje sześć wybranych przedmiotów. Tego rodzaju egzaminy próbne pomagaj uczniom w pozytywnym zdaniu IB DP. Dzięki Mock Exams można zorientować się, jak praktycznie wygląda matura międzynarodowa. Próbny test jest również szansą na zorientowanie się, z czego należy się jeszcze przygotować, co powtórzyć i na co zwrócić szczególną uwagę. Jest to także przygotowanie do pokonania napięcia i stresu, związanego z IB DP.
Jaki według statystyk IBO przedmiot jest najtrudniejszy do osiągnięcia 7 w rozróżnieniu na SL i HL?
Warto zwrócić uwagę na fakt, że statystyki IBO podają procentowe wyniki zdawalności poszczególnych grup oraz indywidualnych przedmiotów, co nie oznacza, że jest to egzamin najtrudniejszy. Przy wyborze przedmiotu należy przede wszystkim sugerować się własnymi zainteresowaniami i stopniem znajomości danego przedmiotu oraz tym, na jakie studia uczeń chce aplikować. Najniższe procentowo wyniki w roku 2017, zarówno na poziomie SL, jak i HL miał przedmiot Information Technology in a Global Society (ITGS), czyli technologia informacyjna w globalnym społeczeństwie, wchodzący w skład grupy Individuals and societes.
Czym jest sylabus IB i kiedy uczeń powinien zacząć z niego korzystać?
Sylabus to informacja na temat wymagań egzaminacyjnych. Jest o przydatny opis, z którym warto zapoznać się w trakcie realizowania programu IB DP.
Jaki program jest realizowany w klasie pre-IB?
Klasa pre-IB realizuje program przygotowujący do nauki w dwuletnim systemie edukacji International Baccalaureate Diploma Programme, w skrócie IB DP, czylimatury międzynarodowej. Zasięg materiału obejmuje, oprócz języka polskiego (ojczystego), rozszerzone nauczanie języka angielskiego, a także wiedzę objaśniającą szczegółowo pojęcia, używane na egzaminie IB, takie jak na przykład Extended Essay, TOK czy CAS.
Odpowiednikiem której klasy jest pre-IB w Wielkiej Brytanii?
W Wielkiej Brytanii klasa pre-IB przeznaczona jest dla młodzieży w wieku 15-16 lat, czyli klasy 10, w Polsce jest to pierwsza klasa szkoły średniej.
Co daje matura IB uczniom aplikującym do USA?
Uczestniczenie w programie IB pozwala na szybsze ukończenie college’u czy uniwersytetu w USA. To dlatego, że wyniki matury międzynarodowej są uznawane za punkty zaliczeniowe
(z ang. credits). Dzięki temu, można wcześniej zakończyć naukę i zaoszczędzić pieniądze. Punkty te przyznawane są w różnych kombinacjach ilości, w zależności od uczelni.
Jakie są dwie największe różnice pomiędzy IB a programem polskiej matury?
Pierwsza różnica polega na innym materiale do zaliczenia. Matura obejmuje szersze kategorie dziedzin nauki do wyboru. Drugą największą różnicą jest fakt, że egzamin IB DP jest przeprowadzany w języku angielskim, a matura polska przebiega w języku polskim.
Jakie są grupy przedmiotów w IB?
Grupy przedmiotów IB DP tostudies in language and literature, language acquisition, individuals and societes, mathematics, sciences i the art.
Czy w szóstej grupie uczeń zamiast przedmiotu artystycznego może mieć przedmiot z innej grupy lub zdawać język obcy?
Na egzaminie IB DP można wybrać jako szósty przedmiot z grupy III, IV lub VI, w tym język obcy.
Matura międzynarodowa, czyli jaka? (wideo)
Matura międzynarodowa (IB) jest częścią programu edukacyjnego stworzonego przez genewska fundację International Baccalaureate. Obecnie program jest prowadzony przez około 4000 szkół na całym świecie, w tym kilkadziesiąt w Polsce. Czym różni się matura międzynarodowa od tej krajowej? Dlaczego licealiści decydują się zdawać IB? Czy matura międzynarodowa jest trudniejsza?
Jak to wygląda w polskim liceum?
Przygotowanie do matury IB wygląda tak samo na całym świecie, niezależnie od tego w jakim kraju jest przeprowadzana. Dwuletni program nauczania odpowiada poziomowi nauczania w polskim liceum ogólnokształcącym. Wszystkie przedmioty realizowane przez przyszłych maturzystów jest w całości realizowane w języku obcym. Najczęściej jest to oczywiście język angielski, choć zdarza się, że uczniowie wybierają język francuski lub hiszpański. W Polsce nauka w liceum ogólnokształcącym trwa trzy lata, dlatego uczniowie podchodzący do matury międzynarodowej rozpoczynają program nauczania po pierwszej klasie. W większości szkół w Polsce pierwszy rok w liceum to tak zwane pre-IB. Podczas roku szkolnego uczniowie realizują polską podstawę programową oraz mają kilka, a nawet kilkanaście lekcji języka obcego w tygodniu. Na początku dwuletniego programu uczeń wybiera 6 przedmiotów z każdej grupy, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Wybór przedmiotów jest kluczowy i wiążący, ponieważ z każdego z nich będzie trzeba zdać egzamin maturalny. Uczeń ma obowiązek realizować połowę przedmiotów na poziomie rozszerzonym, a resztę na poziomie podstawowym (maksymalnie można wybrać 4 przedmioty na rozszerzeniu, a pozostałe na podstawie).
Zamiast ogólnego programu nauczania – możliwość wyboru
Pierwsza z grup przedmiotów to język podstawowy, czyli w przypadku naszego kraju jest to język polski. Program nauczania obejmuje również kurs literaturoznawstwa. Matura IB z języka podstawowego to jedyny egzamin, który nie jest przeprowadzany w języku obcym dla ucznia. Kolejna grupa przedmiotów to język obcy, który można realizować od podstaw lub od poziomu B, czyli higher level. Trzecią grupę obejmuje przedmioty z zakresu nauk społecznych. Tutaj można wybrać historię, geografię, ekonomię, technologię informacyjną, a nawet antropologię. Nauki doświadczalne to kolejna grupa przedmiotów. Uczniowie mogą wybrać spośród przedmiotów ścisłych, czyli chemii, fizyki, biologii, nauki o środowisku czy technologii projektowania. Piąta grupa to matematyka, której można się uczyć na trzech poziomach. Ostatnia grupa przedmiotów związana jest ze sztuką. Można tutaj skupić się na zgłębianiu zagadnień związanych z malarstwem, filmem czy muzyką. Szósta grupa przedmiotów jest jednak często omijana przez uczniów – regulamin programu dopuszcza możliwość zrezygnowania z tej grupy na rzecz jednego z przedmiotów z pięciu pozostałych.
Dodatkowe wymagania programu IB
Przed przystąpieniem do matury uczniowie są zobligowani do odbycia:
150 godzin CAS, czyli angielskiego twórczość, działanie, pomoc – są to akcje prospołeczne, wolontariat, zajęcia artystyczne czy proekologiczne,
100 godzin TOK (Theory of Knowledge) – zajęć z krytycznego i naukowego podejścia do zagadnień. Na koniec kursu należy napisać esej i przeprowadzić prezentacje na wybrany przez siebie temat.
Dodatkowo, uczeń ma obowiązek napisać esej (tak zwany extended essay) na podstawie własnych badań pod kierunkiem nauczyciela prowadzącego.
Ile to kosztuje i kiedy się odbywa?
Większość polskich szkół ponadgimnazjalnych, które oferują program matury międzynarodowej, są państwowe, co oznacza, że nie pobierają opłat za naukę w klasie IB. Należy jednak pamiętać o tym, że opłacenie matury międzynarodowej leży po stronie zdającego. Koszt rejestracji, której należy dokonać pół roku przed przystąpieniem do egzaminu to ponad 100 euro. Później należy zapłacić jeszcze około 80 euro za każdy zdawany przedmiot, a jest ich w sumie sześć. Należy pamiętać o zakupie podręcznik, z czego każdy kosztuje od 100 do nawet 150 zł. Niektóre licea wymagają również zakupienia we własnym zakresie pomocy naukowych, np. kalkulatora graficznego, a to kolejne kilkaset złotych. Matura IB, podobnie jak ta krajowa, rozpoczyna się na początku maja i trwa trzy tygodnie.
Jak oceniani są maturzyści i gdzie mogą dostać się na studia?
Studia na zagranicznej uczelni – to najważniejszy powód, dla którego uczniowie wybierają opcję narodową zamiast tej krajowej. Dyplom IB jest uznawany na wielu uczelniach na całym świecie, w tym na tych najbardziej prestiżowych np. na Oxfordzie i Cambridge. Matura IB nie zamyka oczywiście drzwi na polskie uniwersytety. Krajowe uczelnie opracowały specjalny proces rekrutacyjny dla kandydatów z maturą międzynarodową. W odróżnieniu od krajowej matury, IB nie jest oceniania przez polskich egzaminatorów. Pracę są wysyłane do Wielkiej Brytanii i tam są sprawdzane. Maturzyści są oceniani z każdego egzaminu w skali od 1 do 7, gdzie 7 to najwyższa ocena. Łączenie można otrzymać 42 punkty z całej „serii” egzaminów. Trzy dodatkowe punkty uczeń może otrzymać za przeprowadzaną pracę badawczą oraz przygotowanie prezentacji z zakresu TOK. Aby zdać, należy otrzymać nie mniej niż 24 punkty ze wszystkich przedmiotów.
I wreszcie – czy warto?
Matura międzynarodowa z pewnością nie jest dla wszystkich. Po pierwsze, pięć na sześć egzaminów jest przeprowadzanych w języku obcym. Określić należy się o wiele wcześniej niż w przypadku standardowego programu nauczania, a zdawać trzeba ze wszystkich, sześciu realizowanych przedmiotów. W przypadku matury krajowej deklarację należy złożyć zaledwie trzy miesiące przed, co pozwala przyszłym maturzystą na zaplanowanie „gruntownych zmian”. Każdy w końcu zna kogoś, kto chodząc do klasy o profilu humanistycznym, zdecydował się na zdawanie przedmiotu ścisłego czy odwrotnie. Jest to trudne, ale przy odpowiednim nakładzie pracy – możliwe. Inaczej jest w przypadku IB, ponieważ zdawać trzeba każdy przedmiot. Gra jest jednak warta świeczki, jeśli ktoś planuje studencką przygodę za granicami Polski. IB to prosta droga na zagraniczną uczelnie, ale przede wszystkim – świetne przygotowanie do studiowania na zagranicznych uniwersytetach.
Matura polska czy IB – która jest lepsza? Czym się różnią?
Zastanawiasz się nad tym, która matura – polska czy międzynarodowa jest lepsza? Jeśli planujesz studia za granicą, z pewnością matura międzynarodowa IB (International Baccalaureate) to korzystne rozwiązanie. Egzamin ten jest bowiem przepustką do wielu uczelni na całym świecie. Z kolei matura polska jest honorowana w Europie, a także w większości krajów na świecie wraz z certyfikatem TOEFL.
Matura polska – jakie są wymogi obowiązujące na egzaminie?
Jeśli chodzi o maturę polską, to na poziomie podstawowym, obowiązkowe są przedmioty pisemne, takie jak język polski, matematyka oraz jeden z wybranych języków obcych nowożytnych – angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski lub włoski. Ponadto, trzeba zaliczyć jeden egzamin z wybranego przez siebie przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Obowiązuje również egzamin ustny z języka polskiego i języka obcego nowożytnego, który można zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym, w zależności od własnych preferencji.
Jaki program trzeba opanować, żeby zdać maturę międzynarodową IB?
Matura międzynarodowa IB obejmuje dwuletni program, który należy zdać poprzez wybór sześciu przedmiotów z takich grup, jak: studies in language and literature, language acquisition, individuals and societes, sciences, mathematics oraz the arts. Co istotne, trzy z wybranych przedmiotów należy zdać na poziomie HL – Higher Level, czyli rozszerzonym, a pozostałe na SL – Standard level, co oznacza poziom podstawowy. Warto wiedzieć, że program International Baccalaureate Diploma Programme, w skrócie IB DP zawiera też dodatkowe części, takie jak TOK – Theory of Knowledge, CAS – Creativity, Action, Service oraz Extended Essay, będący wypracowaniem, napisanym w języku angielskim na wybrany przez temat.
Matura polska czy międzynarodowa – którą wybrać?
IB DP jest programem akceptowanym przez wiele prestiżowych uczelni, praktycznie na całym świecie. Opanowanie umiejętności do zdania Theory of Knowledge (TOK), napisania wartościowego Extended Essay czy zaliczenia odpowiednich przedmiotów na wspomnianych wcześniej poziomach SL (Standard level) czy HL (Higher Level ) wymagają jednak odpowiedniego przygotowania pod okiem specjalistów. Matura polska jest również honorowana na uczelniach zagranicznych, najczęściej wraz z certyfikatem językowym TOEFL. Wymogi rekrutacyjne w każdym kraju różnią się nieco od siebie, warto więc sprawdzić, jakie obowiązują w konkretnej uczelni.
Program Dyplomowy Matury Międzynarodowej
Od 1993 roku w XXXIII Liceum funkcjonują klasy realizujące Program Dyplomowy Matury Międzynarodowej – International Baccalaurate Diploma Programme. W maju 1995 r. pierwszy rocznik maturzystów przystąpił do tego egzaminu. Od kilku lat średnia wyników egzaminu wynosi 36 – 38 punktów (znacznie powyżej średniej światowej). W ciągu pierwszych 10 lat historii IB w Szkole dyplomy IB otrzymało 273 absolwentów, a 41 z nich zdobyło 40 punktów i więcej na 45 możliwych. Studiują w Polsce, Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoszech. Jedna z pierwszych absolwentek, Ola Jaeschke, otrzymała czteroletnie stypendium Dyrektora Generalnego IBO w Wielkiej Brytanii. W roku 1999 Wojtek Jaworski, w roku 2005 Igor Ostrowski, w roku 2010 Joanna Kozłowska, a w roku 2016 Jakub Bajda zdobyli 45 pkt.
CO TO JEST INTERNATIONAL BACCALAUREATE DIPLOMA PROGRAMME?
To program nauczania, obejmujący dwa ostatnie lata szkoły średniej i zakończony egzaminem maturalnym, oferowany przez szkoły na całym świecie.
JAKIE UPRAWNIENIA DAJE DYPLOM IB?
Takie same jak polskie świadectwo maturalne – pozwala ubiegać się o przyjęcie na studia wyższe. Dyplom IB jest znany i ceniony przez uniwersytety na całym świecie.
JAK WYGLĄDA NAUKA W KLASIE Z PROGRAMEM DYPLOMOWYM MATURY MIĘDZYNARODOWEJ?
Każdy z uczniów wybiera 6 przedmiotów po jednym przedmiocie z każdej z poniższych grup (trzy przedmioty na poziomie rozszerzonym – HL i trzy na poziomie podstawowym – SL).
Grupa liczy co najmniej 6 uczniów.
Przedmioty:
1. Język polski
2. Język angielski
3. Geografia albo historia albo psychologia albo ekonomia albo polityka (do wyboru jeden przedmiot)
4. Biologia albo chemia albo fizyka (do wyboru jeden przedmiot)
5. Matematyka (do wyboru jeden z dwóch programów, każdy na dwóch poziomach)
6. Język niemiecki (kontynuacja), język hiszpański (kontynuacja) albo język francuski (kontynuacja) lub drugi przedmiot z grupy 3 lub 4
Nauka odbywać się będzie w następującym wymiarze:
Język polski i języki obce – po 6 godzin lekcyjnych tygodniowo (4 godziny lekcyjne w przypadku programu SL z języka polskiego)
Geografia, historia, psychologia, ekonomia, polityka – 6 lub 4 godziny (zależnie od poziomu)
Matematyka, fizyka, chemia, biologia – 6 lub 4 godziny (zależnie od poziomu)
Teoria wiedzy (TOK) – 3 godziny tygodniowo w pierwszym roku, 2 godziny tygodniowo w drugim roku
W ramach Programu Dyplomowego Matury Międzynarodowej trzeba ponadto napisać pracę dyplomową (tzw. Extended Essay) o objętości około 4000 słów, zaliczyć zajęcia z teorii wiedzy (TOK) oraz program CAS’u (Creativity, Activity, Service) – program na rzecz własnego rozwoju: artystycznego, fizycznego i społecznego.
Nauka w Programie Dyplomowym Matury Międzynarodowej odbywa się w języku angielskim (z wyjątkiem lekcji innych języków). Poza systemem IB nasi uczniowie mają godzinę wychowawczą oraz (dla chętnych) religię/etykę; mają prawo uczestniczyć we wszystkich zajęciach pozalekcyjnych odbywających się w szkole.
Koordynatorem Programu Dyplomowego Matury Międzynarodowej jest pani Agnieszka White –
adres e-mail: [email protected]
Diploma Programme general information
General regulations (155 kB, PDF)
DP Mathematics changes from 2019
Od września 2019 istotnie zmienia się program nauczania matematyki w Programie Dyplomowym Matury Międzynarodowej.
Tutaj znajduje się prezentacja (w języku angielskim) dotycząca tych zmian.
Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące Paderewski w Lublinie
Szkoła świetnie przygotowuje do matury na profilu biologiczno-chemicznym, nie potrzebowałam żadnych dodatkowych korepetycji, żeby osiągnąć dobre wyniki, nauczyciele byli chętni do pomocy. Poza tym wiele inicjatyw w szkole pozwalało na zaangażowanie się w nie i zrobienie czegoś dodatkowego dla siebie i innych. Z chęcią poleciłabym tę szkołę każdemu, komu zależy na wysokich wynikach z matury i przygotowywaniu się do niej pod okiem specjalistów. – Uczeń, kl. 3
Proces rekrutacji dał dziecku możliwość poczucia się przez chwilę naprawdę odpowiedzialnym za swój wybór. Mimo, że z odrobiną stresu, to jednak widać było, jak istotne jest dążenie do swojego celu i możliwość zrealizowania marzenia, jakim była klasa międzynarodowa. Dodatkowo cały proces był bardzo czytelny, w miłej, ale przy tym bardzo profesjonalnej atmosferze. – Rodzic, kl. 1
Indywidualne podejście do ucznia, niesamowite zaangażowanie nauczycieli i ich dostępność dla ucznia – tego nie spotkałam w żadnej innej szkole 🙂 – Rodzic, kl. 3
Mocny rozwój języka angielskiego. Materiał, którego się uczyliśmy, był też często skierowany w stronę różnych problemów globalnych, dzięki czemu zwiększał naszą świadomość. – Uczeń, kl. 1
Była to jedyna szkoła jaką córka brała pod uwagę, więc nie mieliśmy zbyt dużo do powiedzenia 😉 – Rodzic, kl. 1
Jedyna szkoła w Lublinie spełniająca nasze oczekiwania co do poziomu nauczania, programu, jak i wysokiego poziomu nauki języków obcych z uwzględnieniem języka hiszpańskiego. – Rodzic, kl. 1
Świetna praca nauczycieli przedmiotów maturalnych z każdym uczniem. – Rodzic, kl. 3
Bardzo mi się podobała rozmowa rekrutacyjna. Jest ona po angielsku, dlatego podczas niej możemy ćwiczyć oraz pokazać na jakim poziomie tego języka jesteśmy. Fakt, że już wiem w jaki sposób może wyglądać rozmowa rekrutacyjna przyda mi się w dalszych etapach życia np. przy rozmowie o pracę. – Uczeń, kl. 1
VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach
Matura IB
Szczegółowe informacje w zakładkach
Międzynarodowa Matura – Adres siedziby
International Baccalaureate
Route des Morillons 15
Grand-Saconnex, Genève
CH-1218
SWITZERLAND
Phone: +41 22 791 7740
Fax: +41 22 791 0277
Email: [email protected]
Miedzynarodowa Matura – Co dalej?
Najlepsi maturzyści są przyjmowani bez egzaminu na czołowe uczelnie świata, takie jak Oxford, Cambridge, Yale, MIT, Harward.
W Polsce świadectwo matury międzynarodowej jest podstawą przyjęcia na większości uczelni (akademie medyczne, które potrzebują trzech ocen z przedmiotów z grupy 4 uzgodniły możliwość przyjęcia dwóch i obliczenia średniej z nich jako trzecią). Należy jednak zwrócić uwagę na przeliczniki uzyskanych punktów stosowane przez poszczególne uczelnie.
Miedzynarodowa Matura – Historia
Organizacja Matury Międzynarodowej (International Baccalaureate Organisation) powstała w 1968 roku w Szwajcarii na bazie Międzynarodowej Szkoły w Genewie. Inicjatorami idei międzynarodowego nauczania i wychowania byli – wywodzący się z różnych państw – nauczyciele oraz eksperci w dziedzinie edukacji, wspierani częściowo w swoich działaniach przez UNESCO. Organizacja Matury Międzynarodowej jest fundacją działającą zgodnie z przepisami prawa szwajcarskiego i zarządzaną przez Radę Fundacji (Council of Foundation), w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele rządów różnych państw (Standing Conference of Governments) i przedstawiciele dyrektorów szkół należących do IBO (Standing Conference of Heads of IB Schools).
Najwięcej szkół IB znajduje się w państwach skandynawskich, Europie Środkowo-Wschodniej, Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii oraz Stanach Zjednoczonych. Każdego roku do egzaminów matury międzynarodowej przystępuje obecnie ok. 10 tys. uczniów reprezentujących ponad 150 narodowości.
Miedzynarodowa Matura – Program
Dwuletni program nauczania i wychowania obowiązujący w szkołach IB jest kompromisem pomiędzy systemem nauczania preferującym głęboką specjalizację oraz nauczaniem bardzo ogólnym. W Polsce program IB realizowany jest w dwóch ostatnich klasach liceum Każda szkoła sama decyduje, jak przeprowadzić nabór do tych klas (np. w LO im Mikołaja Kopernika kandydaci muszą zdać egzamin z pięciu przedmiotów; do egzaminu mogą przystępować także uczniowie spoza szkoły).
Celem nauczania i wychowania szkoły IB jest całościowa edukacja i wykreowanie człowieka na miarę zjednoczonego świata XXI wieku, wyposażenie uczniów w odpowiednią wiedzę z zachowaniem właściwych proporcji między niezbędną ilością informacji a umiejętnością operowania nimi, promowanie wzajemnego zrozumienia między różnymi narodami (którego bazą są wspólne doświadczenia edukacyjne), a także ułatwienie uczniom geograficznej i kulturowej mobilności bez względu na przynależność narodową lub państwową.
Miedzynarodowa Matura – Przedmioty obowiązkowe
W systemie IB uczeń wybiera po jednym przedmiocie z każdej z sześciu grup, poszczególne szkoły realizujące program Międzynarodowej Matury decydują, jakie przedmioty w poszczególnych grupach będą oferować. IBO proponuje do wyboru spośród następujących przedmiotów:
Grupa 1: Język A – pierwszy język (zwykle ojczysty, także studiowanie literatury)
Grupa 2: Język B – drugi język lub inny język grupy 1 (jest on jednocześnie językiem wykładowym i językiem, w którym zdawana jest matura w odniesieniu pozostałych przedmiotów z pozostałych grup)
Grupa 3: Nauki społeczne – geografia, historia, filozofia, ekonomia, psychologia, antropologia społeczna, organizacja i zarządzanie
Grupa 4: Nauki eksperymentalne – chemia, fizyka, biologia, chemia stosowana, systemy środowiska, psychologia eksperymentalna
Grupa 5: Nauki matematyczne – podstawy matematyki, matematyka, matematyka zaawansowana, matematyka z elementami informatyki
Grupa 6: Przedmioty artystyczne – plastyka, muzyka, film, łacina, klasyczna greka lub trzeci nowożytny język obcy, drugi przedmiot z grupy 3, 4, 5 lub autorski przedmiot danej szkoły IB zaaprobowany przez IBO w Genewie.
Uczeń ma obowiązek wybrać nie mniej niż trzy przedmioty na wyższym poziomie wymagań (Higher Level – HL) i nie więcej niż trzy na niższym poziomie wymagań (Standard Level – SL). Różnica między przedmiotami prowadzonymi na HL oraz na SL to mniejsza ilość materiału programowego i nieco łatwiejsze pytania, testy na egzaminie końcowym w przypadku SL. Różnica ta znajduje oczywiście odbicie w tygodniowej liczbie godzin danego przedmiotu. W polskiej szkole, z uwagi na to, że lekcja trwa 45 minut (w szkołach IB jest to zwykle 60 minut) tygodniowa liczba godzin przedmiotu HL wynosi 6, a przedmiotu SL 4. Na lekcji HL liczba uczniów w klasie nie powinna przekroczyć 15.
Obok dwuletniej nauki wybranych według wyżej wymienionych zasad przedmiotów uczeń musi zaliczyć kurs przedmiotu teoria wiedzy (Theory of Knowledge – TOK), który prowadzony jest w wymiarze 2 godzin tygodniowo w grupie do 15 uczniów. Teoria wiedzy jest kluczem do zrozumienia filozofii edukacyjnej systemu IB. Tworzy filozoficzne podstawy każdej dziedziny wiedzy przedstawianej w IB. Stanowi krytyczną, twórczą refleksję w odniesieniu do nauki, procesu nauczania i wychowania, a także otaczającego nas świata. Jest znakomitą okazją do dyskusji, daje możliwość każdemu uczniowi na wypracowanie własnego sposobu na uczenie się, studiowanie.
Trzecim, równie ważnym, obok nauki 6 wybranych przedmiotów i TOK elementem edukacji w ramach systemu IB jest szeroko rozumiana praca na rzecz środowiska (Creativity, Action, Service – CAS). W ciągu dwóch lat nauki uczeń ma obowiązek przepracować 150 godzin zegarowych w ramach CAS. Najistotniejszą częścią programu CAS jest tzw. “serwis” czyli niesienie pomocy osobom potrzebującym. Każda forma pracy jest działalnością bezpłatną, kontrolowaną przez nauczyciela(koordynatora CAS) i musi być udokumentowana raportami zawierającymi oprócz opisu (w j. angielskim) pracy również samoocenę.
Miedzynarodowa Matura – Ocena na dyplomie
Uzyskanie dyplomu IB
1. Maksymalna liczba punktów do zdobycia na egzaminie IB to 45 (6 przedmiotów po 7 pkt. = 42, EE + TOK do 3 pkt.). Należy jednak pamiętać, że uczeń, choćby geniusz, który nie przepracuje wymaganej liczby godzin w ramach CAS (nie zaliczy CAS) nie otrzyma dyplomu. Aby uzyskać dyplom IB muszą zostać spełnione wszystkie warunki konieczne do uzyskania oceny z każdego z sześciu przedmiotów oraz dodatkowe wymagania programu IB
2. Dyplom IB zostanie przyznany kandydatowi, który osiągnął 24,25,26 lub 27 punktów pod warunkiem, że spełnił wszystkie poniższe wymagania:
a) Kandydat uzyskał oceny ze wszystkich sześciu przedmiotów zarejestrowanych do matury
b) Wszystkie wymagania związane z CAS zostały spełnione.
c) Uzyskano ocenę nie niższą niż ocena D za oba eseje TOK i EE.
d) Kandydat nie uzyskał oceny 1 pkt. z żadnego z przedmiotów.
e) Ocena 2 pkt. nie została przyznana w żadnym z przedmiotów na poziomie HL.
f) Kandydat nie uzyskał więcej niż jedną ocenę 2 pkt. na poziomie SL.
g) W sumie, nie występują więcej niż trzy oceny 3 pkt. lub poniżej.
h) Kandydat uzyskał przynajmniej 12 pkt. z przedmiotów na poziomie HL (kandydat, który zgłosił do rejestracji cztery przedmioty na poziomie rozszerzonym HL musi zdobyć przynajmniej 16 pkt. z tych przedmiotów).
i) Kandydat uzyskał przynajmniej 9 pkt. z przedmiotów na poziomie SL (kandydat, który zgłosił dwa przedmioty na poziomie standardowym musi zdobyć przynajmniej 6 pkt. z tych przedmiotów).
j) Komisja przyznająca dyplomy nie ma podejrzeń o zachowanie niezgodne z regulaminem ze strony kandydata (nieuczciwość akademicką).
3. Dyplom IB otrzymuje kandydat, który osiągnął 28 lub więcej punktów pod warunkiem, że spełnił wszystkie poniższe wymagania:
a) Kandydat uzyskał oceny ze wszystkich sześciu przedmiotach zarejestrowanych do matury.
b) Wszystkie wymagania związane z CAS zostały spełnione
c) Uzyskano ocenę nie niższą niż ocena D za oba eseje TOK i EE.
d) Kandydat nie uzyskał oceny 1 pkt. z żadnego z przedmiotów.
e) Kandydat nie uzyskał więcej niż jedną ocenę 2 pkt. na poziomie HL.
f) Kandydat nie uzyskał więcej niż dwie oceny 2 pkt. na poziomie SL.
g) W sumie, kandydat nie uzyskał więcej niż trzy oceny 3 pkt. lub poniżej.
h) Kandydat uzyskał przynajmniej 11 pkt. z przedmiotów na poziomie HL (kandydat, który zgłosił cztery przedmioty na poziomie rozszerzonym musi zdobyć przynajmniej 14 punktów z przedmiotów na tym poziomie).
i) Kandydat uzyskał przynajmniej 8 pkt. z przedmiotów na poziomie SL (kandydat, który zgłosił dwa przedmioty na poziomie standardowym musi zdobyć przynajmniej 5 punktów z przedmiotów na tym poziomie).
j) Komisja przyznająca dyplomy nie stwierdziła podejrzeń w stosunku do kandydata o popełnienie nieuczciwości w programie.
4. Liczba punktów uzyskanych za dodatkowe wymagania (TOK + EE) jest wypadkową ocen (A, B, C, D lub E) otrzymanych z poszczególnych zadań. Zasadę wyliczania ostatecznej liczby punktów obrazuje schemat:
E
x
t
e
n
d
e
d
e
s
s
a
y
Theory of knowledge Excellent
A Good
B Satisfactory
C Mediocre
D Elementary
E Not
submitted Excellent
A 3 3 2 2 1 N Good
B 3 2 1 1 0 N Satisfactory
C 2 1 1 0 0 N Mediocre
D 2 1 0 0 0 N Elementary
E 1 0 0 0 Failing condition N Not
submitted N N N N N N
5. Dopuszcza się zdawanie egzaminów w max.3 sesjach egzaminacyjnych w celu spełnienia wymaganych kryteriów i uzyskania dyplomu IB.
Forma świadectwa programu dyplomowego IB
Kandydat, który pomyślnie ukończył program IB otrzyma dyplom IB oraz dokument, w którym wymienione zostaną: wynik końcowy, oceny uzyskane z poszczególnych przedmiotów, stwierdzenie o zrealizowaniu programu CAS oraz ewentualne punkty dodatkowe otrzymane za eseje z TOK-u i Extended Essay.
Międzynarodowa Matura – Ocenianie
W systemie IB nauczyciel nie ma obowiązku wystawiać ocen końcowych na każdy semestr czy też po pierwszym roku nauki. Jednakże w większości szkół IB co jakiś czas dokonuje się oceny każdego ucznia (testy na zakończenie przerobionego działu, ocena eksperymentów z przedmiotów w grupie 4, przygotowania do matury IB).
Obowiązująca skala ocen w szkołach IB:
1 – very poor (bardzo słaby);
2 – poor (słaby);
3 – mediocre (mierny);
4 – satisfactory (dostateczny
5 – good (dobry);
6 – very good (bardzo dobry);
7 – excellent (doskonały, celujący).
Według powyższej skali dokonuje się oceny prac egzaminacyjnych na maturze międzynarodowej.
Międzynarodowa Matura – Ocenianie wewnętrzne i zewnętrzne
W programie Międzynarodowej Matury funkcjonują pojęcia oceniania wewnętrznego i oceniania zewnętrznego. Chodzi o to, że pewne zadania wykonywane w trakcie dwóch lat nauki są oceniane przez nauczyciela prowadzącego i potem niektóre z nich wysyłane do moderatora (ocenianie wewnętrzne). Inne zadania są pisane przez uczniów w domu i wysyłane do oceny przez egzaminatora IB (ocenianie zewnętrzne). Wszystkie prace egzaminacyjne podlegają ocenianiu zewnętrznemu przez egzaminatorów IB z całego świata. Na całkowity wynik ucznia z danego przedmiotu składają się wszystkie noty uzyskane w wyniku oceniania wewnętrznego i oceniania zewnętrznego.
Międzynarodowa Matura – Praca dyplomowa
Ostatnim formalnym obowiązkiem przed egzaminem IB jest napisanie przez ucznia pracy dyplomowej z wybranego przedmiotu (Extended Essay) i przekazanie jej koordynatorowi programu IB (nauczyciel sprawujący opiekę formalną i organizacyjną, także merytoryczną z ramienia dyrekcji szkoły, odpowiednio przeszkolony przez IBO), który wysyła je, wyznaczonemu przez Centrum Egzaminacyjne IBO w Cardiff (Wlk. Brytania), ekspertowi do oceny. Pod względem poziomu Extended Essay można usytuować między pracą magisterską a pracą konkursową na olimpiadę przedmiotową (np. z biologii lub geografii). Promotorem takiej pracy, pisanej w języku angielskim, jest nauczyciel danego przedmiotu. Uczniowie powinni rozpocząć pisanie pracy w drugim semestrze pierwszego roku nauki w ramach IB. Praca musi być całkowicie oryginalna (własne obserwacje, badania, wnioski) – nie może być kompilacją z różnych, napisanych przez innych, opracowań naukowych lub popularnonaukowych.
Zarówno TOK jak i Extended Essay oceniane są według podobnej skali ocen:
A – excellent (doskonały);
B – good (dobry);
C – satisfactory(dostateczny);
D – mediocre (mierny);
E – elementary (elementarny, podstawowy).
Międzynarodowa Matura – Szkoły z międzynarodową maturą w Polsce
W Polsce system IB wprowadzono – na prawach eksperymentu – w 1993 r. do dwóch liceów. Pierwsze matury międzynarodowe odbyły się w 1995 roku. Obecnie w Polsce program matury międzynarodowej (IB) realizuje dwanaście szkół publicznych, m.in.:
XXXIII LO im. Mikołaja Kopernika w Warszawie,
III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku
V LO im. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu
II LO im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu
II LO im. Stefana Batorego w Warszawie
I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie
oraz siedemnaście niepublicznych, m.in.:
I Prywatne Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu,
Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie
The British School w Warszawie
Liceum Amerykańskie w Warszawie
Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła z Tarsu w Józefowie
Europejskie Prywatne Liceum Ogólnokształcące – Kolegium Europejskie w Krakowie
Prywatne Liceum Ogólnokształcące nr 32 w Warszawie
Prywatne Liceum Ogólnokształcące Sióstr Nazaretanek nr 54 w Warszawie
I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie
Międzynarodowa Matura – IB w Słowaku
W naszej szkole klasa realizująca dwuletni program międzynarodowej matury została utworzona we 1 wrześniu 2008 roku dzięki uzyskaniu akredytacji w styczniu 2008 roku. Jednak już w 2007 roku rozpoczęliśmy nabór do klasy pierwszej, która stanowi etap przejściowy między nauką w polskiej szkole a nauką w klasie IB, gdzie wszystkie przedmioty, z wyjątkiem języka ojczystego i języka obcego, będą prowadzone w języku angielskim. Klasa pierwsza zakłada wprowadzenie innowacji pedagogicznej, zadaniem której będzie przygotowanie uczniów do sposobu nauczania w klasie IB oraz do wymogów i wyzwań programu, stopniowe wprowadzenie terminologii anglojęzycznej umożliwiające prowadzenie lekcji w klasie IB wyłącznie w języku angielskim, zapoznanie uczniów z typowymi dla IB zadaniami oraz sposobem sprawdzania wiedzy i umiejętności, pomoc uczniom w dokonaniu prawidłowego wyboru poziomu nauczania, na którym będą się uczyć poszczególnych przedmiotów i zdawać egzamin. Nauka w tej klasie jest bezpłatna, uczniowie pokrywają jedynie koszty egzaminu maturalnego oraz zakupu podręczników i dodatkowych materiałów dydaktycznych.
Międzynarodowa Matura – Terminy
Majowa sesja egzaminacyjna w ramach Międzynarodowej Matury zaczyna się ok. 2 maja i trwa trzy tygodnie. W tym czasie uczniowie zdają egzaminy z sześciu wybranych przez siebie i realizowanych w trakcie dwóch lat przedmiotów. Materiały na egzamin maturalny zostają przesłane z Cardiff w Wielkiej Brytanii. Podczas matury w sali egzaminacyjnej nie może przebywać nauczyciel przedmiotu, z którego przeprowadzany jest egzamin, między ławkami musi być półtora metra odstępu, a na egzaminach niejęzykowych uczniowie mogą mieć na ławkach słowniki angielsko – polskie. Po zakończeniu egzaminu prace są kodowane i wysyłane pocztą kurierską do egzaminatorów w różnych państwach na całym świecie. Po sprawdzeniu zakodowanych prac, eksperci z IB przesyłają je wraz ze swoimi ocenami do centrum egzaminacyjnego IB w Cardiff w Wielkiej Brytanii. Stamtąd wyniki przesyłane są do Genewy w Szwajcarii, gdzie mieści się główna siedziba International Baccalaureate Organisation. IBO w Genewie wystawia dyplomy międzynarodowej matury i wysyła je do szkół, w których odbywały się te egzaminy.
키워드에 대한 정보 szkoły realizujące program matury międzynarodowej
다음은 Bing에서 szkoły realizujące program matury międzynarodowej 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Przygotowania do matury międzynarodowej
- Radio 5
- Suwałki
- Ełk
- Bayer Media
Przygotowania #do #matury #międzynarodowej
YouTube에서 szkoły realizujące program matury międzynarodowej 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Przygotowania do matury międzynarodowej | szkoły realizujące program matury międzynarodowej, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.