당신은 주제를 찾고 있습니까 “terapia poznawczo behawioralna katowice – Psychoterapia poznawczo-behawioralna – na czym polega? – Ida Derezińska i Joanna Gutral“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS 이(가) 작성한 기사에는 조회수 39,739회 및 좋아요 717개 개의 좋아요가 있습니다.
terapia poznawczo behawioralna katowice 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Psychoterapia poznawczo-behawioralna – na czym polega? – Ida Derezińska i Joanna Gutral – terapia poznawczo behawioralna katowice 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Psychoterapia poznawczo-behawioralna (Cognitive Behavioral Therapy, CBT) powstała w latach 60. z myślą o leczeniu depresji, a dziś stała się najszybciej rozwijającą się formą terapii. Na czym polega psychoterapia poznawczo-behawioralna? Czym różni się od innych modalności i nurtów psychoterapeutycznych? Dla osób z jakimi problemami i zaburzeniami jest wskazana? Jak długo może trwać? Na czym polega jej skuteczność? Jakie techniki terapeutyczne stosuje się w CBT? Jakich chorób raczej nie leczy się w tym nurcie? Czym jest trzecia fala CBT?
W ramach cyklu ABC Psychoterapii o psychoterapii poznawczo-behawioralnej rozmawiają: psychoterapeuta i superwizor Ida Derezińska z Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS oraz psycholog Joanna Gutral.
Ida Derezińska – psycholog kliniczny, psychoterapeuta (PTTPB, EABCT) i superwizor psychoterapii (PTTPB). Wykładowca Uniwersytetu SWPS, superwizor w Klinice Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS. Wiele lat pracowała klinicznie z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i rodzinami w różnych ośrodkach i oddziałach szpitalnych, w tym w Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży przy SWZPZ POZ oraz w Oddziale Klinicznym Psychiatrii SPDSK w Warszawie. Ma doświadczenie w pracy klinicznej i badawczej dotyczącej psychoterapii osób dorosłych (współpracownik ICGZ UW w programie badań i terapii PTSD). Obecnie pracuje jako psychoterapeuta, a także prowadzi wykłady i superwizje z zakresu psychoterapii poznawczo-behawioralnej.
W ramach Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS jest kierownikiem merytorycznym czteroletnich studiów podyplomowych w psychoterapii poznawczo-behawioralnej w Uniwersytecie SWPS w Sopocie.
Joanna Gutral – psycholożka, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Naukowo zajmuje się związkiem między oczekiwaniami społecznymi, podstawowymi potrzebami psychologicznymi i zmianami w zakresie cech osobowości na przestrzeni życia. Bada percepcję zmian i ich wpływ na dobrostan wśród osób w różnych grupach wiekowych. W obszarze jej zainteresowań pozostają zagadnienia związane z porównaniami społecznymi, a także psychoedukacją i rozwojem osobistym. Zajmuje się również problemem stygmatyzacji osób chorych psychicznie, leczeniem i profilaktyką zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych oraz zagadnieniem dobrostanu i postrzegania zmian w czasie. Ukończyła Podyplomową Szkołę Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, pracuje pod superwizją. Laureatka nagrody im. Z. Pietrasińskiego (2016), wyróżniona stypendium i grantem badawczym finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki (Etiuda 7 i Preludium 16). Prowadzi portal psychoedukacyjny Zdrowa Głowa i kampanię społeczną „Mam Terapeutę”.
Interesujesz się psychologią? Zapraszamy na naszą stronę: https://www.swps.pl/strefa-psyche – znajdziesz tam jeszcze więcej merytorycznych materiałów w formatach audio, wideo i tekstowych.
#psychoterapia #cbt #psychologia
terapia poznawczo behawioralna katowice 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Terapia poznawczo-behawioralna specjaliści w Katowicach
Terapia poznawczo-behawioralna w Katowicach. Sprawdź ceny, opinie i umów wizytę online w pierwszym wolnym terminie – wystarczy jedno kliknięcie.
Source: www.znanylekarz.pl
Date Published: 4/7/2022
View: 3595
Terapia poznawczo-behawioralna Katowice | Mind Health
Terapia poznawcza (zwana kognitywną) opracowana została przez dr Aaron’a Beck’a, który zauważył, że u Pacjentów ze zdiagnozowaną depresją …
Source: mindhealth.pl
Date Published: 7/15/2022
View: 5618
Szkoła Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu …
Jedyne w Polsce studia podyplomowe w terapii poznawczo-behawioralnej … są na wydziale SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Katowicach lub w salach …
Source: swps.pl
Date Published: 3/2/2022
View: 750
Psychoterapia poznawczo-behawioralna
Psychoterapia poznawczo-behawioralna to metoda psychoterapii u podstaw której leży twierdzenie, że przed uczuciami pojawiają się myśli.
Source: wspomaganie-rozwoju.pl
Date Published: 5/14/2022
View: 1309
Centrum Terapii Socratic – psychoterapia Katowice
Psychoterapia poznawczo-behawioralna | terapia schematu dla dorosłych, dzieci oraz młodzieży. Zapraszamy do kontaktu – 600 907 696 | 508 982 414.
Source: centrumterapiisocratic.pl
Date Published: 9/13/2022
View: 9229
Psychoterapeuta Katowice: Strona główna
O psychoterapii. Pracuję metodami opartymi na dowodach naukowych o udowodnionej skuteczności. Terapia Poznawczo-Behawioralna. Terapia poznawczo-behawioralna …
Source: www.psychoterapeutakatowice.pl
Date Published: 12/28/2022
View: 3367
Incognito Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej
Czym tak na prawdę jest psychoterapia poznawczo-behawioralna? Choć jest najnowszym nurtem psychoterapeutycznym, zdążyło wokół niej narosnąć bardzo wiele …
Source: www.incognito-ctpb.pl
Date Published: 10/23/2022
View: 4969
O nas | BALANCE Poradnia psychologiczna
W Katowicach mamy do Państwa dyspozycji 15 osobowy zespół psychologów. … członkiem Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej.
Source: psycholog-balance.pl
Date Published: 11/11/2022
View: 6294
Psychoterapia indywidualna Katowice
W kwestii takiej jak terapia indywualna, Katowice i działające w regionie … Terapia poznawczo-behawioralna oraz związana z nią eksperymentalna analiza …
Source: www.najlepszapsychoterapia.com
Date Published: 12/24/2021
View: 6963
주제와 관련된 이미지 terapia poznawczo behawioralna katowice
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Psychoterapia poznawczo-behawioralna – na czym polega? – Ida Derezińska i Joanna Gutral. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 terapia poznawczo behawioralna katowice
- Author: Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
- Views: 조회수 39,739회
- Likes: 좋아요 717개
- Date Published: 실시간 스트리밍 시작일: 2020. 9. 24.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=DuHtBZphU2g
Terapia poznawczo-behawioralna Katowice
Terapia poznawczo-behawioralna (ang. cognitive–behavioral therapy, CBT) to jedna z form psychoterapii, czyli leczenia Pacjentów z problemami natury medycznej i psychologicznej. Badania naukowe potwierdzają skuteczność tej metody, dzięki widocznemu efektowi terapeutycznemu – poprawie funkcjonowania Pacjentów na co dzień oraz satysfakcjonującej jakości życia.
CBT jest rekomendowana w przypadku uzależnień od środków psychoaktywnych (np. alkoholu), zaburzeń lękowych i zachowania, depresji oraz schizofrenii.
Pierwsze spotkania z terapeutą pozwalają ocenić, czy terapia będzie sposobem adekwatnym do problemu Pacjenta (wieku, stanu zdrowia).
Metoda poznawczo-behawioralna oceniana jest jako jedna ze skuteczniejszych form pomocy, a nierzadko daje lepsze efekty niż np. farmakoterapia. Faktem jest, że CBT może być prowadzona równolegle z innymi formami wsparcia psychiatrycznego.
Szkoła Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej
Informacje ogólne
Konferencja – 16 września 2022 roku
Kierunek dostępny także w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Sopocie i Rzeszowie.
Dlaczego warto uczyć się na studiach podyplomowych Uniwersytetu SWPS?
Studia rekomendowane przez PTTPB – ukończenie uprawnia do uzyskania certyfikatów Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz European Association for Behavioural and Cognitive Therapies.
Jedyne w Polsce studia podyplomowe w terapii poznawczo-behawioralnej prowadzone przez wyższą uczelnię, kończące się zarówno świadectwem ukończenia studiów podyplomowych zgodnym z określonymi ustawą wymogami Ministerstwa Nauki, jak i uprawniające do uzyskania Certyfikatu Psychoterapeuty PTTPB .
zgodnym z określonymi ustawą wymogami Ministerstwa Nauki, jak i uprawniające do uzyskania . Studia podyplomowe w psychoterapii gwarantujące rzetelną wiedzę, gdzie przekucie teorii w praktykę potwierdzono w badaniach (skuteczność prowadzonej przez uczestników studiów terapii została potwierdzona w badaniach naukowych).
Prowadzone przez znakomitych wykładowców i superwizorów polskich i zagranicznych.
Kierownictwo naukowe – Agnieszka Popiel i Ewa Pragłowska – osoby o najdłuższym w Polsce doświadczeniu w praktyce i nauczaniu psychoterapii poznawczo-behawioralnej zgodnym ze standardami EABCT, autorki pierwszego polskiego podręcznika terapii poznawczo-behawioralnej.
Ten sam program realizowany w sześciu ośrodkach – Sopocie, Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu i Rzeszowie.
Bez dodatkowych kosztów: wszystkie superwizje przypadków klinicznych wymagane do ukończenia studiów można odbyć w ramach podstawowego czesnego, czesne zawiera również opłatę za egzamin końcowy i nie zmienia się przez cały czas trwania studiów.
Możliwość poszerzania wiedzy – korzystania ze znakomitych wykładów otwartych organizowanych przez Uniwersytet SWPS, zasobów biblioteki i e-learningu.
Program obejmuje zarówno główne i dodatkowe nurty terapii poznawczo-behawioralnej (terapia zorientowana na schematy, DBT, terapie trzeciej fali).
Studia dla zdecydowanych – możliwość zastosowania nabytej wiedzy w praktyce już od pierwszych zajęć.
Kwalifikacje absolwentów uprawniają do świadczenia usług psychoterapeutycznych refundowanych przez NFZ.
FAKTY
Psychoterapia poznawczo-behawioralna to całościowy system psychoterapii obejmujący wiedzę na temat mechanizmów funkcjonowania, psychopatologii, terapii i empirycznej weryfikacji skuteczności leczenia. Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest skuteczną formą leczenia wielu zaburzeń psychicznych, głównie depresji i zaburzeń lękowych; jest także stosowana w leczeniu zaburzeń osobowości i schizofrenii. Algorytmy leczenia zaburzeń zalecają stosowanie terapii poznawczo-behawioralnej wobec każdej osoby, u której rozpoznano zaburzenia lękowe czy depresję. Zastosowanie terapii poznawczo-behawioralnej pozwala to na powrót do zdrowia i ograniczenie kosztów spowodowanych chorobą. (NICE – National Institute of Health and Clinical Excellence w Wielkiej Brytanii).
“Terapie poznawczo-behawioralne w ogólności, a terapia poznawcza Becka w szczególności należą do najszybciej rozwijających się i najintensywniej badanych orientacji obecnych na współczesnej scenie […] Ujmijmy to następująco: gdybyśmy musieli zakupić akcje jakiegoś systemu psychoterapii, to w przypadku terapii poznawczej Becka byłaby to inwestycja bezpieczna, gwarantująca tendencję wzrostową przez następnych pięć lat”
„Terapia poznawcza w wydaniu Becka jest równie silnie nastawiona na twórczą wymianę dokonań między różnymi systemami psychoterapii. Konstrukcja podejścia Becka i prezentowane w nim stanowisko skłoniły niektórych autorów do nazwania go terapią integracyjną”.
James O. Prochaska i John C. Norcross Systemy Psychoterapii, str 405, 406
Miejsce realizacji zajęć
Zajęcia na studiach podyplomowych realizowane są na wydziale SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Katowicach lub w salach konferencyjno-szkoleniowych wynajmowanych poza siedzibą uczelni.
O szkole
Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest nauczana w Uniwersytecie SWPS od roku 2000. Początkowo były to zajęcia fakultatywne, specjalizacje dla studentów Wydziału Psychologii.
W tym czasie psychoterapia poznawczo-behawioralna rozwijała się niezwykle intensywnie w naszym kraju. Znaczący udział w rozwoju, propagowaniu i nauczaniu tej formy psychoterapii w Polsce miały kierujące Szkołą Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS dr hab. Agnieszka Popiel i dr Ewa Pragłowska. 10-lecie aktywności Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej zostało podsumowane w roku 2009 odbywającą się w murach Uniwersytetu SWPS w Warszawie międzynarodową konferencją naukową „Psychoterapia poznawczo-behawioralna – w poszukiwaniu skutecznych metod leczenia”.
W odpowiedzi na zainteresowanie i niewątpliwą potrzebę społeczną – możliwość skorzystania ze skutecznej, profesjonalnej psychoterapii w różnych częściach kraju w roku 2007 w Uniwersytecie SWPS w Sopocie (a od 2012 roku także w Warszawie) rozpoczęto czteroletnie, dwustopniowe studia podyplomowe w psychoterapii poznawczo-behawioralnej – pierwsze i jak dotąd jedyne w Polsce całościowe, czteroletnie studia podyplomowe prowadzone w wyższej uczelni, umożliwiające także ubieganie się o certyfikat psychoterapeuty.
Wzrastająca liczba osób zainteresowanych czteroletnimi, dwustopniowymi studiami podyplomowymi skłoniła władze uczelni do powołania Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS kierowanej przez dr hab. Agnieszką Popiel i dr Ewę Pragłowską. W ramach Szkoły sprawdzony i doskonalony program merytoryczny studiów realizowany jest w sześciu ośrodkach Uniwersytetu SWPS: Sopocie, Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu i Rzeszowie.
Szkoła Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS przygotowuje do praktycznego wykonywania zawodu psychoterapeuty w całościowym procesie edukacji zapoczątkowanym już na pierwszych zajęciach.
Program czteroletnich, dwustopniowych studiów podyplomowych w psychoterapii poznawczo-behawioralnej został opracowany w celu umożliwienia uczestnikom zdobycia wiedzy i umiejętności pozwalających na samodzielne prowadzenie psychoterapii zaburzeń psychicznych występujących u osób dorosłych, dzieci i młodzieży. Obejmuje on również naukę dotyczącą psychopatologii i psychoterapii poznawczo-behawioralnej tak specyficznych zaburzeń jak ADHD u dorosłych, terapia tików i zespołu Touretta, całościowych zaburzeń rozwojowych czy zaburzeń występujących u osób z uszkodzeniami mózgu. Poszerzenie programu uwzględnia terapię systemową rodzin i par oraz terapię dysfunkcji seksualnych. W programie znajduje się również zastosowanie umiejętności psychoterapeutycznych w rozumieniu i rozwiązywaniu problemów emocjonalnych jednostki, niespełniających kryteriów rozpoznawania zaburzeń psychicznych określonych klasyfikacjami DSM i ICD – jak na przykład osób w kryzysowych sytuacjach życiowych czy sportowców.
Jednolity program merytoryczny Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS jest realizowany wydziałach zamiejscowych Uniwersytetu SWPS w ścisłej współpracy z kierującymi Szkołą autorkami programu. Aby utrzymać wysoki poziom merytoryczny dla studiów realizowanych w każdym z wydziałów zamiejscowych powołano kierownika merytorycznego.
Zespół wykładowców i superwizorów – stanowią specjaliści, którzy poza wiedzą teoretyczną – posiadają również wieloletnie doświadczenie kliniczne w leczeniu i psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Do bloków tematycznych zapraszani są wybitni specjaliści polscy i zagraniczni.
Superwizja stanowi główną cześć ostatnich dwóch lat studiów i prowadzona jest przez certyfikowanych superwizorów-dydaktyków Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej. Zespół głównych superwizorów Szkoły, stanowią psycholodzy oraz lekarze – specjaliści w psychologii klinicznej i psychiatrii człowieka dorosłego, dzieci i młodzieży, specjaliści w prowadzeniu terapii par, rodzinnej, jak również osób z zaburzeniami całościowymi i dysfunkcjami neurologicznymi. Superwizje prowadzi stała kadra superwizorów, co umożliwia studentom analizę i uzyskanie pomocy w pokonaniu trudności diagnostycznych i terapeutycznych w skomplikowanych przypadkach. W trakcie studiów każdy ze studentów zobowiązany jest do superwizji 10 pacjentów, co oznacza bezcenną możliwość poznania przez każdego z uczestników ponad 200 opisów i analiz superwizowanych terapii.
Specyfika Szkoły i studiów umożliwia aktywne włączenie studentów do grona terapeutów prowadzących psychoterapię w ramach badań naukowych. Miało to miejsce w ramach programu TRAKT 2008-2010, a obecnie programu badawczego Diagnoza, Terapia, Psychoterapia PTSD, który rozpoczął się w roku 2014 oraz programu E-compared prowadzonego przez Wydział Psychologii Uniwersytetu SWPS. Pozwala to na weryfikację skuteczności studentów jako terapeutów oraz przygotowuje ich do roli badaczy nad psychoterapią. Jako jedyna Szkoła w Polsce możemy odwołać się do wyników badań potwierdzających skuteczność terapii prowadzonych przez terapeutów kształcących się na studiach podyplomowych Uniwersytetu SWPS, a więc udokumentować skuteczność procesu kształcenia. Potwierdzają to inne dane – niemal 100% osób kończących studia uzyskuje certyfikaty PTTPB a znaczna – EABCT. Absolwenci studiów podyplomowych są cenionymi i poszukiwanymi psychoterapeutami. Zgłaszająca się co roku liczba osób o zróżnicowanym doświadczeniu, niestety uniemożliwia przyjęcie wszystkich, pozwala jednak na wybór najlepszych spośród kandydatów.
Z radością możemy więc oczekiwać, że kończący Szkołę psychoterapeuci poznawczo-behawioralni, dzięki wszechstronnemu wykształceniu w leczeniu zaburzeń psychicznych metodami psychoterapii poznawczo-behawioralnej będą stanowić szansę dla pacjentów na uzyskanie w pełni profesjonalnej i skutecznej psychoterapii.
Stale współpracujący wykładowcy zagraniczni:
EDUARDO KEEGAN – Profesor zwyczajny, kierownik Katedry Psychologii Klinicznej i Psychoterapii Uniwersytetu w Buenos Aires w Argentynie. Przewodniczący Argentyńskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej członek honorowy PTTPB. Psychoterapeuta i superwizor psychoterapii. Od 2002 stale współpracuje z Polskim Towarzystwem Terapii Poznawczej i Behawioralnej wykłada zarówno na szkoleniach organizowanych przez PTTPB jak i ośrodki rekomendowane. Poza Argentyną i Polską prowadził wykłady i superwizje w Paragwaju, Urugwaju, Peru na Litwie i Łotwie. Specjalista w terapii zaburzenia osobowości z pogranicza, psychopatologii i leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. W 2011 Uniwersytet w Buenos Aires uhonorował go nagrodą „Wielcy Mistrzowie” przyznawaną osobom, które wniosły szczególny wkład w rozwój ich dziedziny wiedzy.
YONA TEICHMAN – emerytowany profesor psychologii klinicznej Uniwersytetu w Tel-Awiwie w Izraelu, na którym przez wiele lat kierowała programem psychologii klinicznej dziecka. Jej badania i publikacje koncentrują sią wokół psychologii klinicznej i społecznej, a w szczególności lęku, depresji, psychologicznych konsekwencji aborcji oraz kształtowania się uprzedzeń i stereotypów u dzieci. Jest certyfikowanym superwizorem Izraelskiego Towarzystwa Psychologicznego w zakresie psychoterapii i psychodiagnozy. Ostatnia książka, napisana wspólnie z Danielem Bar-Talem, otrzymała prestiżową nagrodę Alexander George Book Award w kategorii najlepszej książki opublikowanej w 2005 roku, w dziedzinie psychologii politycznej.
Program
Z ważnych przyczyn Centrum Studiów Podyplomowych i Szkoleń może dokonać zmian w programie, kadrze i formie studiów.
Program czteroletnich, dwustopniowych studiów podyplomowych w psychoterapii poznawczo-behawioralnej został opracowany w celu umożliwienia Uczestnikom zdobycia wiedzy i umiejętności pozwalających na samodzielne prowadzenie psychoterapii zaburzeń psychicznych występujących u osób dorosłych, dzieci i młodzieży, a także na zastosowanie umiejętności psychoterapeutycznych w rozumieniu i rozwiązywaniu problemów emocjonalnych jednostki, nie spełniających kryteriów rozpoznawania zaburzeń psychicznych określonych klasyfikacjami DSM i ICD. Uczestnikami studiów są osoby z wykształceniem wyższym psychologicznym lub medycznym, zorientowane na zdobycie umiejętności i doskonalenie praktyki klinicznej. Uzyskana podczas studiów wiedza stanowi podstawę wykonywania zawodu psychoterapeuty – dotyczy zagadnień specyficznych dla psychoterapii poznawczej i behawioralnej, a także zagadnień ogólnych związanych z funkcjonowaniem psychicznym człowieka, psychopatologią i zróżnicowanymi metodami leczenia zaburzeń psychicznych, metodami weryfikacji empirycznej skuteczności oddziaływań terapeutycznych, zagadnieniami etycznymi i prawnymi w psychoterapii. Program uwzględnia trzy główne obszary tematyczne I. Mechanizmy powstawania i leczenia zaburzeń psychicznych występujących u dzieci, młodzieży i dorosłych – teoria i praktyka psychoterapii.
II. Superwizja terapii dzieci, młodzieży i dorosłych.
III. Rozwój osobisty. Wykładowcami są licencjonowani psychoterapeuci poznawczo behawioralni, osoby z doświadczeniem klinicznym i dydaktycznym, polscy i zagraniczni specjaliści w omawianej dziedzinie. Program studiów dostosowany jest do standardów szkolenia European Association for Behavioural and Cognitive Therapies (EABCT www.eabct.com), uzyskał rekomendację Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej uwzględnia także założenia MZiOS dotyczące specjalizacji w psychoterapii. OPIS ZAWARTOŚCI MERYTORYCZNEJ PROGRAMU I. MECHANIZMY POWSTAWANIA I LECZENIA ZABURZEŃ PSYCHICZNYCH WYSTĘPUJĄCYCH U DZIECI, MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH – TEORIA I PRAKTYKA PSYCHOTERAPII A. TEORIA I PRAKTYKA PSYCHOTERAPII POZNAWCZO – BEHAWIORALNEJ A.1. Zagadnienia ogólne Historia, główne założenia terapii poznawczych i behawioralnych, metodologia badań w psychoterapii, aktualny stan badań w dziedzinie psychoterapii poznawczych i behawioralnych. Poznawcze czynniki podatności na zachorowanie i mechanizmy utrzymywania się zaburzenia.
Konceptualizacja przypadku i określenie celów terapii, zaplanowanie strategii terapeutycznych, metody określania skuteczności podjętych interwencji terapeutycznych.
Podstawowe techniki terapeutyczne – terapia poznawcza.
Podstawowe techniki terapeutyczne – terapia behawioralna.
Relacja terapeutyczna i jej znaczenie w terapii poznawczo – behawioralnej. A.2. Zagadnienia szczegółowe Zaburzenia nastroju (depresja – zaburzenia depresyjne nawracające, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, utrwalone zaburzenia nastroju – dystymia). Diagnoza, modele poznawcze powstawania i utrzymywania się zaburzeń oraz specyfika terapii poznawczo – behawioralnej w leczeniu zaburzeń nastroju. Badania dotyczące skuteczności terapii poznawczo behawioralnej w leczeniu zaburzeń nastroju.
Część praktyczna – Dostępne protokoły terapeutyczne. Techniki typowo stosowane w leczeniu zaburzeń nastroju.
Część praktyczna – Dostępne protokoły terapeutyczne. Techniki typowo stosowane w leczeniu zaburzeń nastroju. Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną (fobie społeczne, fobie proste i napady paniki, zaburzenie lękowe uogólnione, zaburzenie obsesyjno – kompulsyjne, PTSD, zaburzenia somatyzacyjne). Diagnoza, modele poznawcze powstawania i utrzymywania się zaburzeń oraz specyfika terapii poznawczo – behawioralnej w leczeniu zaburzeń nastroju. Badania dotyczące skuteczności terapii poznawczo-behawioralnej w leczeniu zaburzeń lękowych.
Część praktyczna – Dostępne protokoły terapeutyczne. Techniki typowo stosowane w leczeniu zaburzeń lękowych.
Część praktyczna – Dostępne protokoły terapeutyczne. Techniki typowo stosowane w leczeniu zaburzeń lękowych. Zaburzenia osobowości. Diagnoza zaburzeń osobowości według ICD i DSM5 (kategorialny i wymiarowy), specyfika poznawcza każdego z zaburzeń osobowości oraz trudności w diagnozie różnicowej. Modele poznawczo-behawioralne i badania dotyczące skuteczności terapii osób z zaburzeniem osobowości borderline. Część praktyczna – diagnoza zaburzeń osobowości z zastosowaniem SCID II, strategie pracy z pacjentem z myślami i tendencjami samobójczymi.
Zaburzenia seksualne. Diagnoza, specyfika terapii poznawczo – behawioralnej w leczeniu zaburzeń seksualnych. Badania dotyczące skuteczności terapii poznawczo behawioralnej w leczeniu zaburzeń seksualnych
Zaburzenia seksualne. Diagnoza, specyfika terapii poznawczo – behawioralnej w leczeniu zaburzeń seksualnych. Badania dotyczące skuteczności terapii poznawczo behawioralnej w leczeniu zaburzeń seksualnych Zaburzenia odżywiania się. Diagnoza, modele poznawcze powstawania i utrzymywania się zaburzeń oraz specyfika terapii poznawczo – behawioralnej w leczeniu zaburzeń odżywiania się. Badania dotyczące skuteczności terapii poznawczo behawioralnej.
Część praktyczna – Dostępne protokoły terapeutyczne. Techniki typowo stosowane w leczeniu zaburzeń odżywiania się.
Część praktyczna – Dostępne protokoły terapeutyczne. Techniki typowo stosowane w leczeniu zaburzeń odżywiania się. Zaburzenia psychiczne występujące u dzieci i młodzieży. Diagnoza, modele behawioralne i poznawcze powstawania i utrzymywania się zaburzeń oraz specyfika terapii poznawczo – behawioralnej zaburzeń internalizacyjnych i eksternalizacyjnych. Badania dotyczące skuteczności terapii poznawczej i behawioralnej w leczeniu zaburzeń psychicznych występujących u dzieci i młodzieży. Integracja terapii indywidualnej i rodzinnej. Interwencje środowiskowe.
Schizofrenia, zaburzenia typu schizofrenii i urojeniowe Diagnoza, uwarunkowania biologiczne i deficyty poznawcze w schizofrenii. Modele poznawcze powstawania i utrzymywania się zaburzeń oraz specyfika terapii poznawczo – behawioralnej w leczeniu zaburzeń z grupy schizofrenii. Badania dotyczące skuteczności terapii poznawczo behawioralnej.
Część praktyczna – Dostępne protokoły terapeutyczne. Techniki typowo stosowane w leczeniu schizofrenii. Psychoedukacja i rehabilitacja. Integracja terapii indywidualnej i rodzinnej. Interwencje środowiskowe.
Część praktyczna – Dostępne protokoły terapeutyczne. Techniki typowo stosowane w leczeniu schizofrenii. Psychoedukacja i rehabilitacja. Integracja terapii indywidualnej i rodzinnej. Interwencje środowiskowe. Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych. Diagnoza, modele poznawcze zaburzeń oraz specyfika terapii poznawczo – behawioralnej w leczeniu uzależnień. Badania dotyczące skuteczności terapii poznawczo behawioralnej w leczeniu uzależnień.
Część praktyczna – planowanie leczenia – techniki typowo stosowane w leczeniu zaburzeń spowodowanych używaniem substancji psychoaktywnych. Motywacja do terapii – interwencje motywujące.
Część praktyczna – planowanie leczenia – techniki typowo stosowane w leczeniu zaburzeń spowodowanych używaniem substancji psychoaktywnych. Motywacja do terapii – interwencje motywujące. Organiczne zaburzenia psychiczne, nieorganiczne zaburzenia snu.
Poznawczo behawioralna terapia rodzinna, małżeńska, grupowa. B. OGÓLNE ZAGADNIENIA DOTYCZĄCE ZDROWIA PSYCHICZNEGO, PSYCHOPATOLOGII I LECZENIA ZABURZEŃ PSCYHICZNYCH: I.1 Zagadnienia ogólne dotyczące funkcjonowania psychicznego człowieka: Koncepcje psychologiczne, biologiczne i filozoficzne funkcjonowania psychicznego człowieka.
Psychopatologia. Diagnoza psychologiczna i psychiatryczna.
Biologiczne podstawy zaburzeń psychicznych.
Metody leczenia zaburzeń psychicznych – główne kierunki psychoterapii, farmakoterapia. I.2 Zagadnienia ogólne w psychoterapii: Zagadnienia etyczne i prawne w psychoterapii.
Podstawowe umiejętności psychoterapeutyczne.
Formy psychoterapii – psychoterapia indywidualna, grupowa, rodzinna i małżeńska. II. SUPERWIZJA TERAPII DZIECI, MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH Superwizja grupowa terapii prowadzonych przez uczestników kursu. W ciągu czterech lat studiów każdy z Uczestników powinien poprowadzić terapię co najmniej dziesięciu pacjentów prezentujących co najmniej trzy różne obszary problemowe. Podczas superwizji terapeuta przedstawia problem pacjenta, konceptualizację problemu, diagnozę kliniczną, plan terapii, zastosowane techniki terapeutyczne. Analizowane są problemy w terapii. Celem superwizji jest pomoc terapeucie w rozwiązaniu problemów pojawiających się na różnych etapach terapii. Jednym z elementów superwizji jest analiza relacji terapeutycznej, a także przekonań, schematów terapeuty mogących mieć wpływ na proces terapii, dlatego część superwizji zaliczana jest również do rozwoju osobistego terapeuty. Superwizja odbywa się w oparciu o opis terapii przez terapeutę, analizę nagrań audio i/lub video sesji terapeutycznych. III. ROZWÓJ OSOBISTY Rozwój osobisty w terapii poznawczej jest uznawany za odpowiednik terapii własnej w innych nurtach terapeutycznych. Ideą rozwoju własnego zawartą w minimach programowych European Association for Behavioural and Cognitive Therapies (EABCT) jest zastosowanie koncepcji poznawczej do rozumienia własnych schematów poznawczych, emocji i strategii behawioralnych terapeuty mogących mieć wpływ na relację terapeutyczną z pacjentem i stosowanie interwencji terapeutycznych (teoria więzi a schematy poznawcze, genogram z punktu widzenia terapii poznawczej, część superwizji odnosząca się do analizy przekonań terapeuty). FORMY REALIZACJI PROGRAMU Realizacja programu studiów ma charakter dwustopniowy. Stopień I – pierwsze dwa lata kształcenia podyplomowego mają charakter teoretyczny i praktyczny (wykłady, warsztaty, ćwiczenia). Podczas pierwszych dwóch lat realizowane są zagadnienia dotyczące powstawania i leczenia zaburzeń psychicznych w koncepcji poznawczej i behawioralnej. Uczestnicy zdobywają wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne stanowiące podstawę warsztatu psychoterapeuty ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki pracy psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego. Część ćwiczeń, których podstawą są doświadczenia własne uczestników studiów (analiza schematów poznawczych, praca z własnymi automatycznymi myślami) jest zaliczana do rozwoju osobistego. Zaliczenie stopnia I oznacza szerokie przygotowanie do pracy terapeutycznej pod superwizją, uczestnicy powinni dysponować wiedzą dotyczącą diagnozy, konceptualizacji i planowania terapii oraz umiejętnościami umożliwiającymi terapię niepowikłanych, najbardziej rozpowszechnionych zaburzeń psychicznych, powinni także umieć zidentyfikować czynniki mogące ułatwiać i utrudniać proces terapii. Tematy realizowane podczas studiów I stopnia obejmują: Podstawy terapii poznawczej i behawioralnej, Diagnoza psychologiczna, Psychopatologia ogólna i biologiczne mechanizmy powstawania zaburzeń psychicznych, Ogólne zasady kontaktu psychoterapeutycznego, Techniki terapii poznawczej, Techniki terapii behawioralnej, oraz psychoterapię poznawczo behawioralną poszczególnych zaburzeń psychicznych wymienionych w pkt A2 opisu merytorycznego programu. Zaliczenie stopnia pierwszego umożliwia kontynuację studiów stopnia II. Stopień II – ostatnie dwa lata kształcenia podyplomowego poświęcone są doskonaleniu podstawowych umiejętności terapeutycznych. Mają charakter spotkań wykładowo- warsztatowych poświęconych dodatkowym formom psychoterapii (terapia grupowa, rodzinna małżeńska) oraz zaburzeniom psychicznym o mniejszym rozpowszechnieniu, a także spotkań superwizyjnych w małych 5-6 osobowych grupach, odbywających się raz w miesiącu, podczas których terapeuci prezentują własną pracę terapeutyczną. W ciągu trzech lat kursu każdy z uczestników powinien poprowadzić terapię co najmniej dziesięciu pacjentów prezentujących co najmniej trzy różne obszary problemowe. Podczas superwizji terapeuta przedstawia problem pacjenta, konceptualizację problemu, diagnozę kliniczną, plan terapii, zastosowane techniki terapeutyczne, prezentuje nagrania audio lub video z sesji terapeutycznych. Analizowane są problemy w terapii. Celem superwizji jest pomoc terapeucie w rozwiązaniu problemów pojawiających się na różnych etapach terapii. Jednym z elementów superwizji jest analiza relacji terapeutycznej, a także przekonań, schematów terapeuty mogących mieć wpływ na proces terapii, dlatego część superwizji zaliczana jest również do rozwoju osobistego terapeuty. Zaliczenie drugiego stopnia (po spełnieniu warunków formalnych ukończenia studiów) stanowi egzamin końcowy, którego pozytywny wynik, uprawnia do ubiegania się o Certyfikat Psychoterapeuty Poznawczo-Behawioralnego PTTPB. Program studiów (Stopień I i Stopień II) realizowany jest w formie: obowiązkowych dwudniowych spotkań wykładowo – warsztatowych (stopień I) lub superwizyjnych i wykładowch (stopień II) odbywających się raz w miesiącu, w soboty i niedziele, przez cztery lata. Każdy blok zajęć to 20 godzin lekcyjnych. Zajęcia prowadzone są przez wykładowców polskich i zagranicznych (w sumie 720 godzin, zawarte w opłacie czesnego).
wykładów i warsztatów fakultatywnych – w ciągu czterech lat trwania studiów uczestnicy zobowiązani są do uczestnictwa w wykładach, warsztatach lub konferencjach poświęconych w całości lub częściowo psychoterapii poznawczo – behawioralnej. Wybór tematyki organizatora i miejsca jest dowolny, czas i temat powinien zostać odnotowany w indeksie. (100 godzin).
stażu klinicznego w wymiarze minimum 3 miesięcy (360 godzin).
rozwoju osobistego (terapii własnej) udokumentowanie minimum 100 godzin, z czego 50 godzin realizowanych jest ramach programu studiów (zawartych w opłacie czesnego). Warunki ukończenia I stopnia studiów Uczestnictwo w wymaganej ilości godzin szkolenia (360 godzin zajęć obowiązkowych, możliwa nieobecność nie przekraczająca 60 godzin zajęć w ciągu 2 lat).
Sprawdzian wiedzy teoretycznej zaliczony z wynikiem pozytywnym.
Wskazane jest odbycie stażu klinicznego, terapii własnej i części wykładów fakultatywnych podczas pierwszych dwóch lat zajęć, nie jest to jednak warunek konieczny zaliczenia I stopnia studiów.
Warunek rozpoczęcia II stopnia studiów podyplomowych: Ukończenie I stopnia z wynikiem pozytywnym. Czas rozpoczęcia studiów II stopnia bez ponownego zaliczania sprawdzianu wiedzy teoretycznej nie może przekraczać 2 lat. Warunek ukończenia II stopnia studiów podyplomowych i dopuszczenia do egzaminu końcowego Spełnienie wymogów formalnych: Uczestnictwo w wymaganej ilości godzin szkolenia obowiązkowego, udokumentowanie odbycia zajęć fakultatywnych w ilości wymaganej programem kursu, udokumentowane odbycie stażu klinicznego i pracy własnej
Przedstawienie na piśmie czterech opisów prowadzonych i terapii pacjentów prezentujących trzy różne problemy kliniczne.
Przedstawienie nagrań audio lub video dwóch sesji terapeutycznych.
Przygotowanie do publikacji przeglądu piśmiennictwa dotyczącego wybranego tematu, lub publikacja wyników badań przeprowadzonych w ramach terapii poznawczo-behawioralnej (pierwszy autor).
Rekomendacja superwizora prowadzącego.
Brak zaległości w opłatach.
Egzamin końcowy – obejmuje teorię i praktykę terapii poznawczo-behawioralnej, dyskusję przedstawionych opisów przypadków klinicznych, ocenę przedstawionych materiałów. Egzamin końcowy jest egzaminem ustnym indywidualnym odbywającym się w określonym przez organizatorów terminie. Przystąpienie do egzaminu końcowego w czasie późniejszym niż dwa lata od ukończenia II stopnia studiów niesie za sobą konieczność kolejnego przedstawienia przypadków klinicznych nagrań sesji. Pozytywny wynik egzaminu, w świetle obowiązujących przepisów uprawnia do ubiegania się o Certyfikat Psychoterapeuty Poznawczo-Behawioralnego PTTPB. Komisję egzaminacyjną stanowią trzy osoby z certyfikatem Superwizora dydaktyka PTTPB. Jeżeli do czasu ukończenia studiów zmienią się uregulowania PTTPB i/lub MZiOS dotyczące procedur egzaminacyjnych do certyfikatu psychoterapeuty – Uniwersytet SWPS zastrzega sobie prawo dostosowania do tych przepisów. Materiały egzaminacyjne są archiwizowane, przechowywane przez 10 lat i udostępniane na życzenie odpowiednim, uprawnionym władzom PTTPB i MZiOS.
Kadra
Rekrutacja
Kwalifikacja
Studia przeznaczone są dla osób zajmujących się leczeniem zaburzeń psychicznych – głównie psychologów i lekarzy. Warunkiem wstępnym uczestnictwa w szkoleniu jest przedstawienie dyplomu ukończenia wyższej uczelni oraz życiorysu zawierającego informacje o dotychczasowej praktyce klinicznej, doświadczeniu zawodowym oraz spełnienie wymogów formalnych dotyczących opłaty kwalifikacyjnej, płatności czesnego w Uniwersytecie SWPS.
Kwalifikacji dokonuje Kierownik studiów na podstawie przedstawionych dokumentów. Kryteriami decydującymi o kwalifikacji kandydata są między innymi wykształcenie, doświadczenie (zawodowe, staże, wolontariaty), list motywacyjny, CV ze szczególnym uwzględnieniem praktyki klinicznej. Ze względu na warsztatowy charakter zajęć uwzględniany jest także skład grupy zróżnicowany pod względem doświadczenia klinicznego (wskazane, aby w grupie znalazły się osoby o różnym stażu i profilu zainteresowań klinicznych), i zawodowego (psycholodzy/lekarze). Kandydat może zostać zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.
Uczestnicy studiów są jednocześnie członkami Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB) przez cały czas trwania szkolenia. Do ubiegania się o Certyfikat PTTPB mają prawo jedynie członkowie PTTPB nie zalegający w składkach członkowskich za cały czas trwania rekomendowanego szkolenia..
REKRUTACJA SEMESTR ZIMOWY 2022/2023
Rekrutacja na studia rozpoczyna się 7 marca 2022 roku. O przyjęciu na studia nie decyduje kolejność zgłoszeń – rekrutacja ma charakter konkursowy na podstawie złożonych dokumentów. Rekrutacja zostaje zakończona w momencie skompletowania listy podstawowej i rezerwowej.
REKRUTACJA NA STUDIA PODYPLOMOWE
Rekrutacja na studia podyplomowe wymaga wypełnienia internetowego formularza zgłoszeniowego.
W czasie wypełniania formularza poprosimy o podanie danych osobowych i załączenie:
skanu/zdjęcia dyplomu ukończenia wyższej uczelni;
CV ze szczególnym uwzględnieniem dotychczasowego doświadczenia zawodowego. Prosimy o uwzględnienie w CV liczby godzin pracy / stażu / wolontariatu / udziału w szkoleniach i konferencjach dotyczących psychoterapii (szczególnie poznawczo – behawioralnej);
listu motywacyjnego, uzasadniającego wybór tych studiów;
minimum dwóch pisemnych rekomendacji od osób znających pracę Kandydata.
Uprzejmie informujemy, że wypełnienie formularza rekrutacyjnego drogą internetową nie jest jednoznaczne z zakwalifikowaniem się na dany kierunek studiów podyplomowych.
Centrum Studiów Podyplomowych i Szkoleń zastrzega możliwość zaproszenia kandydata na rozmowę rekrutacyjną.
Uczelnia zastrzega sobie prawo do nieuruchomienia kierunku w przypadku niewystarczającej liczby zgłoszeń.
Opłaty
Opłata za rok studiów rok akademicki 2022-2023 10 rat 1 220 zł 2 raty 5 850 zł 1 rata 11 300 zł Opłata rekrutacyjna 300 zł
Studia trwają 4 lata.
Dla absolwentów SWPS i Uniwersytetu SWPS oraz studentów Uniwersytetu SWPS posiadających wyższe wykształcenie oferujemy dodatkową zniżkę w wysokości 300 zł:
– 300 zł zniżki w opłacie rekrutacyjnej (opłata bez zniżki wynosi 300 zł – absolwent płaci 0 zł).
Wpłaty czesnego każdy słuchacz będzie dokonywał na indywidualne subkonto, którego numer jest dostępny w Wirtualnej Uczelni.
Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem nauki każdy słuchacz otrzyma drogą elektroniczną informacje dotyczące pierwszego zjazdu.
Centrum Terapii i Wspomagania Rozwoju FOCUS
Psychoterapia poznawczo-behawioralna to metoda psychoterapii u podstaw której leży twierdzenie, że przed uczuciami pojawiają się myśli. Jej głównym założeniem jest zależność pomiędzy uczuciami, emocjami, myślami i naszymi działaniami. Została rozpowszechniona przez psychiatrę amerykańskiego pochodzenia – Aarona Becka, który stwierdził, że zmieniając nasze myślenie jesteśmy w stanie zmienić jednocześnie swoje nastawienie i podejmowane przez nas działania. Psychoterapia poznawczo-behawioralna to metoda skupiająca się na rozwiązywaniu bieżących problemów pacjenta, jedynie w wyjątkowych sytuacjach odwołująca się do przeszłości.
Zgodnie z jej założeniami różnego rodzaju doświadczenia życiowe powodują, że nabieramy pewnych nawyków i utrwalamy wzorce zachowań, które nie zawsze są obiektywne. Uczestnicząc w psychoterapii pozwalamy na ich odkrycie i stopniowe zastępowanie właściwymi działaniami. W konsekwencji rozwijamy swoją świadomość.
Psychoterapia poznawczo-behawioralna sprawdza się w procesie leczenia takich zaburzeń jak:
– Depresja (także poporodowa)
– Nerwica
– Zaburzenia lękowe
– Lęk paniczny
– Fobie
– PTSD
– Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne
– Zaburzenia odżywiania
– Zaburzenia osobowości
– Trudności w relacjach międzyludzkich
Leczenie metodą psychoterapii poznawczo-behawioralnej to proces krótkoterminowy. Spotkania z psychoterapeutą odbywają się kilka – kilkanaście razy i w większości przypadków w tygodniowych odstępach. Proces ten może zostać wydłużony w przypadku złożoności zaburzenia, z którymi zgłasza się pacjent.
Centrum Terapii Socratic
Jesteśmy grupą specjalistów i pasjonatów terapii poznawczo-behawioralnej i jej odnóg oraz terapii rodzinnej. Pracujemy metodami opartymi na badaniach naukowych, z dużą uważnością na indywidualne cele i potrzeby naszych pacjentów. Każdy nasz specjalista posiada lub jest w trakcie certyfikacji i podlega regularnej superwizji swojej pracy.
W terapii poznawczo-behawioralnej spotykają się dwaj eksperci i partnerzy:
Pacjent – ekspert od własnych problemów, przeżyć, doznań, myślenia, wartości i celów oraz
Terapeuta – ekspert od mechanizmów powstawania problemów i empirycznych dróg prowadzących do ich rozwiązywania.
To wspólne spotkanie i nasza wspólna praca prowadzą do rozwiązania problemów i zmniejszenia cierpienia – a pacjent sprawdzając i wprowadzając w życie pomiędzy spotkaniami nowe odkrycia, wychodzi z terapii wyposażony w narzędzia i wiedzę, które pomagają mu już na zawsze stać się dla siebie samego swoim własnym terapeutą.
Oferujemy wsparcia specjalistów pracujących z pacjentami na każdym etapie życia – zarówno dziećmi, młodzieżą, dorosłymi.
Zależy nam, aby do pracy z pacjentem podchodzić kompleksowo – tak, aby każdy mógł skorzystać z oddziaływań, które przyniosą najlepszy efekt. Dlatego w naszym gronie oprócz terapeutów poznawczo-behawioralnych znajdziesz także terapeutów systemowych (pomagających rodzinom) i psychologów dziecięcych.
Psychoterapeuta Katowice
Nazywam się Justyna Sordyl-Grajcar. Jestem psychologiem, certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną (nr certyfikatu PTTPB: 888) oraz terapeutką schematu w trakcie certyfikacji (Ukończyłam Całościowe szkolenie z Terapii Schematu (akredytowane przez ISST)). Ukończyłam zaawansowane szkolenie z terapii Dialektyczno-Behawioralnej – DBT Comprehensive oraz dwuetapowe szkolenie EMDR.
Pracuję metodami opartymi na dowodach – w nurcie Poznawczo-Behawioralnym oraz jego gałęziami – Terapią Schematów, Terapią Dialektyczno-Behawioralną , Terapią Akceptacji i Zaangażowania.
Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej.
Moja praca podlega superwizji – superwizuję się indywidualnie u certyfikowanego superwizora psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej oraz grupowo u certyfikowanego superwizora Terapii Schematu.
Uczestniczę w cotygodniowym Dialektyczno-Behawioralnym zespole konsultacyjno-samokształceniowym.
Doświadczenie zdobywałam pracując oraz odbywając staże m.in. w:
• Ośrodku Terapii Zaburzeń odżywiana „Przemiana”,
• Szpitalu Miejskim w Piekarach Śląskich,
• Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Andrychowie,
• Warsztatach Terapii Zajęciowej dla Osób z zaburzeniami psychicznymi „Ad Vitam Dignam”,
• Gabinetach Terapii i Rozwoju – terapiairozwoj. com,
• Jako diagnosta w poradniach Psychologiczno-Pedagogicznych „Future” i „Pro Comunication”,
• Centrum Psychologii Klinicznej „Salvate”,
• Samodzielnym Publicznym Zakładzie Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia,
• Dziennym Oddziale Terapii Uzależnień,
• Szkole i Przedszkolu terapeutycznym dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami rozwojowymi (Autyzm, Zespół Aspergera) – „aAcademy” i „Błękitna Kraina”.
Regularnie poszerzam swoją wiedzę, zakończyłam szkolenia m.in. z zakresu: Interwencji Kryzysowej, Racjonalnej Terapii Zachowania,
pracy z osobą w depresji, psychologii klinicznej dzieci i młodzieży, trzystopniowy kurs Terapii Behawioralnej,
pracy z trudnymi Zachowaniami wg. Stosowanej Analizy Zachowania, pomocy ofiarom przestępstw i przemocy,
pracy z osobami uzależnionymi behawioralnie, pracą z samooceną, neuropsychologii,
licznych metod diagnozy dzieci i młodzieży, oraz dorosłych.
Uczestniczyłam w konferencjach dotyczących nowych metod diagnostycznych, nowych nurtów w pomocy psychologicznej, Terapii Akceptacji i Zaangażowania, Zjazdach Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej.
Incognito Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej
O nas
Ta strona używa ciasteczek (cookies) dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
BALANCE Poradnia psychologiczna
PSYCHOLOG BALANCE
W Katowicach mamy do Państwa dyspozycji 15 osobowy zespół psychologów. Z uwagi na specyfikę naszej pracy niejednokrotnie jest nam trudno odebrać telefon.
Pracujemy do późnych godzin wieczornych, całkowicie skupieni na rozmowach z pacjentami, dlatego jeżeli nie możesz się dodzwonić, wyślij nam sms lub wypełnij formularz a my oddzwonimy do Ciebie.
Psychoterapia indywidualna Katowice, psychoterapia dorosłych w Katowicach
Życie w ciągłym biegu, natłok obowiązków czy niespodziewane zdarzenia losowe to sytuacje, z którymi zmagamy się niemal każdego dnia. Czujemy, że zaczyna brakować nam czasu i mamy coraz większe problemy z zapamiętywaniem wyznaczonych terminów. Zauważamy spadek koncentracji, a w to miejsce pojawia się frustracja. Początkowo problemy w pracy czy w relacjach z partnerem wydają się etapem przejściowym oraz nieznacząco wpływającym na postrzeganie nas przez innych. Powoli zamykamy się we własnym świecie, nie chcąc martwić najbliższych, co nas trapi. Niekiedy wynika to z poczucia wstydu i bezsilności, które traktujemy jako słabość. W szczególności dotyka to mężczyzn, którym trudno pogodzić się z utratą kontroli nad własnym życiem.
W takich przypadkach psychoterapia indywidualna może okazać się skutecznym sposobem na odbudowanie właściwego nastawienia do życia. Leczenie polega na diagnozie zaburzeń emocjonalnych w trakcie bezpośredniego kontaktu pacjenta z psychoterapeutą. W odróżnieniu od terapii grupowej spotkania „sam na sam” pozwalają zbudować zaufaną relację pacjent — lekarz, bez której nie będzie możliwa skuteczna terapia indywidualna. Katowice to miasto, w którym oferowana jest profesjonalna pomoc specjalistów z zakresu psychoterapii indywidualnej dla dzieci i dorosłych.
Nasza placówka skupia wysoko wykwalifikowaną kadrą lekarzy, pozostających do Państwa dyspozycji podczas trwania leczenia. Dla nas każdy chory to osobowość i charakter, które chcemy poznać, aby zastosować odpowiednie metody psychoterapeutyczne. W trakcie konsultacji diagnozujemy schorzenie, dokonujemy rzetelnej psychoanalizy oraz podejmujemy stosowną kurację. Wiemy, jak ważne są empatia czy zrozumienie, dlatego oferowana przez nas psychoterapia indywidualna obejmuje obszary zachowań, z którymi trudno się podzielić nawet z najbliższą rodziną. U nas otrzymacie Państwo wsparcie, poparte fachową wiedzą i doświadczeniem.
Psychoterapia dorosłych
Człowiek dorosły jest ukształtowaną jednostką, której tożsamość i poczucie własnej wartości, wpływają na konkretne zachowania oraz subiektywną ocenę sytuacji. O ile dziecko można porównać do plasteliny, którą stosunkowo łatwo formować, o tyle dorosły przypomina bardziej modelinę, której strukturę trudno zmienić. W naszej działalności stosujemy różne formy lub techniki pracy terapeutycznej, które obejmują zarówno krótko — jak i długoterminową pomoc. W kwestii takiej jak terapia indywidualna, Katowice i działające w regionie gabinety psychoterapeutyczne, kierują swoją ofertę do osób, borykających się z problemami takimi jak:
– nerwica i depresja,
– stany lękowe, ataki paniki,
– zaburzenia osobowości, odżywiania, adaptacyjne,
– fobie,
– zaburzenia w relacjach z innymi oraz wiele innych.
Psychoterapia dorosłych obarczona jest pewnego rodzaju ryzykiem, wynikającym z rodzaju osobowości pacjenta, nastawienia do terapii, oporu przed zmianami oraz lękiem przed uświadomieniem sobie istoty choroby. Blokada psychiczna, brak pozytywnego myślenia i motywacji mogą być w początkowej fazie leczenia przyczynami spowalniającymi proces leczenia. Jako doświadczony zespół specjalistów zależy nam na tym, aby osiągnąć emocjonalną gotowość pacjenta, dając mu nadzieję na wyzdrowienie. Wykorzystywane przez nas metody psychoterapeutyczne to:
– psychoterapia psychodynamiczna,
– psychoterapia poznawczo-behawioralna,
– psychoterapia integratywna.
Psychoterapia psychodynamiczna
Psychoterapia psychodynamiczna to dziś jedna z najpopularniejszych form terapii długoterminowej. Jej korzenie sięgają początków XX wieku i psychoanalizy Zygmunta Freuda, który stworzył tę metodę jako rewolucyjny na tamte czasy sposób leczenia nerwicy.
Współczesna terapia psychodynamiczna opiera się na obserwowaniu złożonych zależności, które pojawiają się między klientem a terapeutą podczas spotkań. Obserwacja wskazuje na sposoby, w jakie wchodzimy w relacje z innymi i daje wgląd w to, jak nieświadome schematy myślenia i postępowania kształtują nasze życie psychiczne i społeczne.
Psychoterapia psychodynamiczna to znakomite narzędzie samopoznania i rozwoju osobistego, o potwierdzonej skuteczności w leczeniu schorzeń takich jak:
problemy i konflikty w relacji z bliskimi
przewlekły stres, znużenie, permanentne zmęczenie
niepokój, stany lękowe, ataki paniki
poczucie braku sensu życia, niemożliwości odnalezienia się, niemożliwość podjęcia działań
występowanie natrętnych myśli i obsesji
doświadczanie samotności
nieradzenie sobie z traumatycznymi wydarzeniami
potrzeba pogłębionego samopoznania i rozwoju psychicznego
syndrom DDA
Psychoterapia poznawczo-behawioralna
Nurt poznawczo-behawioralny nazywany jest niekiedy “drugą siłą” w psychologii i stanowi najpopularniejszą obok psychoanalizy formę psychoterapii, stosowaną z powodzeniem na całym świecie w szeregu zastosowań klinicznych. Wywodzi się z behawioryzmu, rozwiniętego przez B.F. Skinnera.
Terapia poznawczo-behawioralna oraz związana z nią eksperymentalna analiza zachowania to metoda skoncentrowana na wzorcach zachowania oraz myślenia, które kształtują nasze życie wewnętrzne i sposoby reagowania w sytuacjach społecznych. W toku terapii staramy się najpierw wyłonić te wzorce, poznać możliwie najlepiej schematy nagradzania się i unikania przykrości, dostrzec w nich błędy logiczne i funkcjonalne, a następnie systematycznie wyrobić sobie nowe, bardziej przystosowawcze wzorce.
Terapia behawioralno-poznawcza święci potwierdzone naukowo sukcesy w wielu dziedzinach, takich jak:
zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia)
fobie dowolnego rodzaju
ataki paniki
terapia zaburzeń autystycznych
Psychoterapia integratywna
Psychoterapia integratywna jest podejściem łączącym w sobie sposoby patrzenia na człowieka i jego cierpienie przez pryzmat różnych nurtów psychoterapeutycznych.
Przekrojowe badania nad skutecznością działania psychoterapii w jej różnych wariantach udowadniają, że nie sposób wyjaśnić wszystkich zjawisk psychicznych czy rozwiązać złożonych problemów człowieka odnosząc się do jednego nurtu myślenia i działania.
Założeniem terapii integratywnej jest elastyczne dopasowanie podejścia i stosowanych technik do konkretnego wyzwania indywidualnego człowieka. Celem pracy w nurcie integratywnym jest stopniowe łagodzenie cierpienia oraz trwałe usunięcie jego źródeł, a także przywrócenie i stworzenie zdrowych więzi, rozwinięcie zdolności do miłości, pracy i zabawy.
Model integratywny korzysta z teoretycznych i praktycznych osiągnięć takich nurtów, jak psychoanaliza, terapia ericksonowska, psychosomatoterapia, mindfullness czy terapia systemowa. Dzięki takiemu elastycznemu ujęciu możliwa jest uzdrawiająca zmiana na kilku płaszczyznach funkcjonowania jednocześnie.
Psychoterapia integratywna jest skuteczna w leczeniu takich problemów, jak:
키워드에 대한 정보 terapia poznawczo behawioralna katowice
다음은 Bing에서 terapia poznawczo behawioralna katowice 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Psychoterapia poznawczo-behawioralna – na czym polega? – Ida Derezińska i Joanna Gutral
- psychoterapia
- proces terapeutyczny
- zasady terapii
- leczenie zaburzeń
- relacja z terapeutą
- dobrostan psychiczny
- terapia
- swps
- uniwersytet swps
- klinika swps
- psychoterapia poznawczo-behawioralna
- cbt
- psychologia
- depresja
- zaburzenia lękowe
- strefa psyche
- strefa psyche uniwersytetu swps
Psychoterapia #poznawczo-behawioralna #- #na #czym #polega? #- #Ida #Derezińska #i #Joanna #Gutral
YouTube에서 terapia poznawczo behawioralna katowice 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Psychoterapia poznawczo-behawioralna – na czym polega? – Ida Derezińska i Joanna Gutral | terapia poznawczo behawioralna katowice, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.