Testy Psychologiczne Do Pracy Przykłady | 5 Zasad Rozwiązywania Testów Psychologicznych 최근 답변 250개

당신은 주제를 찾고 있습니까 “testy psychologiczne do pracy przykłady – 5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Psycholog Transportu 이(가) 작성한 기사에는 조회수 196,013회 및 좋아요 722개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

testy psychologiczne do pracy przykłady 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych – testy psychologiczne do pracy przykłady 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Dziś przedstawię Wam 5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych. Są one na tyle ogólne, że w innych dziedzinach też znajdą zastosowanie. Zapraszam!

testy psychologiczne do pracy przykłady 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Testy psychologiczne do pracy: rodzaje, przykłady – GoWork.pl

Testy psychologiczne do policji. Test psychologiczny do pracy w policji składa się ze stu pytań, na które kandydat może udzielić tylko trzech …

+ 여기에 보기

Source: www.gowork.pl

Date Published: 7/4/2021

View: 1181

Testy psychologiczne – co to jest? Definicja i przykłady

Testy psychologicznie – definicja. Test psychologiczny to rodzaj narzędzia badawczego w psychologii. Jego …

+ 여기에 보기

Source: www.medonet.pl

Date Published: 8/7/2021

View: 1168

Testy Psychologiczne – Rekrutacja dla Pracowników. Test HR …

Bateria testów HR24 jest elektronicznym zestawem testów do badania predyspozycji zawodowych osób oraz opisu stanowisk pracy. Testy psychologiczne. Testy …

+ 여기에 자세히 보기

Source: hr24.com.pl

Date Published: 11/21/2022

View: 1555

Jak wyglądają badania psychologiczne do pracy?

Testy osobowości bardzo często polegają na ustosunkowaniu się do pewnych stwierdzeń poprzez odpowiedzi TAK bądź NIE lub skalę na przykład zawierającą różne …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: poradnikpracownika.pl

Date Published: 2/25/2022

View: 9177

Testy psychologiczne z obrazkami – Blog Poznaj Siebie

Przykłady testów psychologicznych stosowanych przez psychologów. 21 przykładowych testów z … Testy psychologiczne stanowią podstawę pracy psychologa.

+ 여기에 자세히 보기

Source: poznaj-siebie.pl

Date Published: 5/7/2022

View: 7440

badania kierowców – zasady badań, przykładowe testy

Dowiedz się jak wyglądają badania psychotechniczne kierowców, przykłady testów, na czym polegają w … Testy psychologiczne do pracy to tzw. psychotechnika.

+ 여기에 자세히 보기

Source: pracowniaanima.pl

Date Published: 5/19/2022

View: 1266

Testy psychologiczne jako metoda rekrutacji

Jeśli po wysłaniu swojej aplikacji otrzymałeś pozytywną odpowiedź. Gratulacje! Ale to jeszcze nie oznacza, że dostałeś pracę. Przed Tobą zapewne jeszcze …

+ 여기를 클릭

Source: wuplodz.praca.gov.pl

Date Published: 4/22/2021

View: 6058

W jakich zawodach obowiązują Psychotesty do pracy? Na …

Testy psychologiczne są koniecznością zwłaszcza w przypadku … się psychologią pracy i transportu na przykład należących do Grupy Scanmed.

+ 더 읽기

Source: www.psychopraca.net

Date Published: 1/13/2022

View: 7753

Testy psychologiczne dla kierowców i do wojska – Ciekawe CV

Testy psychologiczne do pracy – przykłady zawodów: Badania psychotechniczne, na czym polegają i …

+ 더 읽기

Source: ciekawecv.pl

Date Published: 8/29/2022

View: 1525

주제와 관련된 이미지 testy psychologiczne do pracy przykłady

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych
5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych

주제에 대한 기사 평가 testy psychologiczne do pracy przykłady

  • Author: Psycholog Transportu
  • Views: 조회수 196,013회
  • Likes: 좋아요 722개
  • Date Published: 2018. 1. 14.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=iGRPOqLHjXM

Jak wyglądają testy psychologiczne do pracy?

Badania psychologiczne – przebieg

Zazwyczaj jednak składają się z dwóch części: testowej (podczas której badane są na przykład typ osobowości czy sprawność intelektualna bądź odporność na stres) i sprawnościowej (podczas której badana jest szybkość reakcji, koncentracja, sprawność i koordynacja wzroku i słuchu).

Jak odpowiadać na pytania psychologiczne?

Jak rozwiązywać testy logiczne?
  1. Przeczytaj treść zadań ze zrozumieniem. Przeanalizuj dokładnie sens polecenia i wybierz prawidłową odpowiedź.
  2. Nie spiesz się z udzieleniem odpowiedzi. …
  3. Uważaj na podchwytliwe pytania! …
  4. Staraj się wyciągać wnioski z treści zadania. …
  5. Zdaj się na spostrzegawczość! …
  6. Ćwicz!

Czy można oszukać testy psychologiczne?

Ponieważ celem testu jest zdiagnozowanie cech kandydata i późniejsze sprawdzenie spójności profilu jego osobowości z profilem poszukiwanego pracownika – wszelkie próby zafałszowania czy też symulowania mogą prowadzić do fałszywej, niespójnej diagnozy, a przez to do odrzucenia z dalszych etapów rekrutacji.

O co chodzi w Psychotestach?

Na badania psychologiczne kierowców składa się kilka elementów, takich jak analiza sprawności psychomotorycznej, czy sprawdzenie zdolności poznawczych – procesu uwagi i spostrzegania, a także analiza cech osobowości, dojrzałości społecznej, emocjonalnej oraz funkcjonowania w sytuacji stresującej.

Ile trwaja psychotesty do pracy?

Badanie psychotechniczne składa się z wywiadu z osobą oraz odpowiednich kwestionariuszy i testów. Następnie odbywa się badanie aparaturowe. Badanie psychologiczne trwa zwykle od 30 minut do 1,5 godziny.

Jak przejść badania psychologiczne?

W związku z tym, aby wypaść dobrze na psychotestach, podstawowym warunkiem jest zrelaksowanie się i zadbanie o swoją kondycję psychofizyczną. W tym celu powinno się przede wszystkim unikać spożywania alkoholu oraz innych używek co najmniej na dobę przed badaniem.

Jak przygotować się do testów psychologicznych?

Wykonując testy pamiętaj:
  1. bądź wypoczęty.
  2. bądź wyspany.
  3. przyjdź zrelaksowany.
  4. nie spożywaj napojów alkoholowych 48 godzin przed badaniem.
  5. nie stosuj innych używek.
  6. nie spożywaj leków uspokajających.
  7. nie słuchaj muzyki podczas wykonywania testu.
  8. nie stresuj się

W co ubrać się na testy psychologiczne?

Koszula nie musi być biała. Na rozmowie kwalifikacyjnej może sprawdzić się zestawienie: czarne cygaretki, czarna marynarka i koszula w czarno-białe grochy.

Jak ustawic patyczki na Psychotestach?

Samo badanie polega a tym, że jeden patyczek jest nieruchomy a dwa po jego bokach poruszają się po linii prostej w przód i w tył. Chodzi o to, żeby ustawić je na równi z tym nieruchomym – czyli wszystkie w rzędzie.

Co diagnozuje MMPI?

Opiera się na nim diagnozę wielu zaburzeń psychicznych – ocena osobowości, występowania zaburzeń depresyjnych czy wstępna diagnoza w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu to tylko niektóre spośród możliwości, które daje przeprowadzenie testu MMPI-2.

Kto robi test MMPI?

Pozdrawiam. Proszę sprawdzić w Poradni Zdrowia Psychicznego (chyba w każdej dzielnicy w Warszawie jest PZP), tam psychologowie często robią testy, w tym MMPI. W Instytucie Zdrowia Psychicznego Rewers takie badania wykonuje psycholog Marta Jasińska.

Co bada MMPI?

Test MMPI: skale kliniczne

Podstawową częścią Minnesockiego Wielowymiarowego Inwentarza Osobowości są skale kliniczne, oceniające przejawy nieprawidłowości funkcjonowania ludzkiej psychiki w 10 różnych obszarach.

Ile trzeba mieć pkt żeby zdać psychotesty?

Kierujący takimi pojazdami uzyskają skierowanie na psychotesty również wówczas, gdy prowadzili nietrzeźwi, pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, przekroczyli 24 punkty karne lub w okresie próbnym popełnili co najmniej dwa wykroczenia w ruchu drogowym przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

Jak przygotowac się do badań psychologicznych?

Na badanie psychotechniczne należy przybyć wypoczętym i wyspanym. Bezwzględnie zabronione jest spożywanie alkoholu dzień wcześniej. Jeśli zjawimy się pod jego wpływem, lekarz przesunie wizytę na kolejny termin, nieprzekraczający 30 dni.

Jakie są testy psychologiczne?

Obecnie funkcjonuje wiele różnych podziałów testów psychologicznych, jednym z ciekawszych jest ten, który dzieli element diagnostyki psychologicznej na testy kognitywne oraz testy niekognitywne. Testy kognitywne można określać testami maksymalnych zdolności.

Dlaczego testy psychologiczne są ważne w pracy psychologa?

Testy psychologiczne przeprowadzane są w różnych celach. Jednym z nich jest sprawdzenie przydatności danej osoby do określonego zawodu. Test psychologiczny pozwala poznać profil i predyspozycje danej osoby i podpowiedzieć, jaka praca byłaby dla niej wskazana.

Jak poprawnie rozwiązać test Ravena?

Zadania są prezentowane w kształcie macierzy (matrycy) 3×3, (rzadziej 2×2 lub 4×4) z jednym brakującym elementem. Aby poprawnie rozwiązać zadanie należy odgadnąć logiczną zasadę, która dotyczy danej matrycy i wskazać brakujący element spośród wskazanych wariantów odpowiedzi.

Badania psychologiczne

Autor

Justyna Szymczyk Artykuły autora

Przed rozpoczęciem wykonania pewnych zawodów obligatoryjnie należy przejść badania psychologiczne. W pracownikach mogą one wywoływać stres – nie wiemy bowiem często, na czym mają one polegać, co z nich można wywnioskować i jak będą przebiegać. Oczywiście badania psychologiczne na odmienne stanowiska mogą różnić się od siebie, jednak warto wiedzieć, czego można się spodziewać, by zmniejszyć zdenerwowanie.

Kto musi przejść badania psychologiczne?

W załączniku do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej znajduje się lista zawodów, które obligatoryjnie muszą przejść badania psychologiczne przed przystąpieniem do wykonywania swoich obowiązków. Tak naprawdę jednak również zawody spoza 36-punktowej listy mogą być nimi objęte.

W przypadku jednak, kiedy nasze stanowisko nie znajduje się we wspomnianym załączniku, musimy pamiętać, że możemy odmówić przeprowadzenia badań, nawet jeśli pracodawca ich wymaga.

Badania psychologiczne obligatoryjne obejmują między innymi takie zawody, jak pracowników policji, wojska, kierowców, kontrolerów ruchu, pilotów, pilotów morskich, pracowników pracujących z materiałami wybuchowymi, kaskaderów, maszynistów, nawigatorów itp.

Dlaczego pracownicy muszą przejść badania psychologiczne?

Przede wszystkim, jak można się domyślić, pracownicy na powyższych stanowiskach muszą być bardzo opanowani, szybko reagować, podejmować decyzje, nie ulegać emocjom czy po prostu doskonale koncentrować się na powierzonych im zadaniach.

Często od tego, jak będą je wykonywać, zależeć może zdrowie, a nawet życie innych ludzi, dlatego też rekruter musi mieć pewność, że jest to odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu.

Badania psychologiczne przeprowadzane są również u pracowników spoza wymienionych zawodów i wówczas badane są najczęściej: koncentracja pracowników, ich kreatywność, zdolność współodczuwania, umiejętność radzenia sobie ze stresem, pracy w grupie czy rozwiązywania konfliktów.

Badania często co jakiś czas są powtarzane (okres ich ważności jest ustalany na przykład w aktach prawnych), ponieważ z wiekiem pewne zdolności mogą się obniżyć, należy się więc przekonać, czy mimo obniżenia sprawności dana osoba nadal może wykonywać swoje zadania.

Czasami zdarza się, że pracownik ma ważne badania psychologiczne i zmienia pracę. Nawet jeśli będzie pracował na takim samym stanowisku, pracodawca ma prawo zażądać ponownego ich przeprowadzenia.

Badania psychologiczne – przebieg

Kiedy już mamy przebyć badania psychologiczne, często chcemy się w jakiś sposób do nich przygotować, wiedzieć, czego możemy się spodziewać, by nieco zmniejszyć towarzyszący im stres. Jak więc one przebiegają?

Należy podkreślić, że badania mogą różnić się między sobą. Zazwyczaj jednak składają się z dwóch części: testowej (podczas której badane są na przykład typ osobowości czy sprawność intelektualna bądź odporność na stres) i sprawnościowej (podczas której badana jest szybkość reakcji, koncentracja, sprawność i koordynacja wzroku i słuchu). Przeprowadzona może być również rozmowa z psychologiem – jako druga część badań.

Testy osobowości bardzo często polegają na ustosunkowaniu się do pewnych stwierdzeń poprzez odpowiedzi TAK bądź NIE lub skalę na przykład zawierającą różne stopnie od NIGDY do ZAWSZE. Uwaga czy stopień sprawności intelektualnej badane są na przykład testem matryc Ravena, który polega na dopasowaniu odpowiedzi do rozpoznanej reguły. Czas reakcji z kolei może sprawdzić na przykład test R-W, który polega na ustaleniu stosunku kuli białej do czarnej.

Część sprawnościowa często odbywa się za pomocą urządzeń w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu. Dzięki sprzętom, które są udostępniane, można badać na przykład szybkość reakcji, koordynację wzrokowo-ruchową, widzenie po zmroku, określenie odległości przedmiotu itp. Używany jest na przykład aparat Piórkowskiego, na którym badany musi nacisnąć przycisk, który znajduje się pod zapalonym przyciskiem. Badania mają określony czas lub czas dowolny.

Aby testy były wartościowe i rzeczywiście pomagały w określeniu naszej osobowości, konieczna jest szczera odpowiedź na zadawane pytania lub szczere odnoszenie się do stwierdzeń. Nie chodzi tutaj o to, aby zaznaczyć jacy chcielibyśmy być, ale jacy jesteśmy naprawdę.

Badanie obejmuje wywiad i obserwację zachowania osoby, na której są one przeprowadzane, a kończą się one oceną kandydata do pracy: jego sprawności fizycznej i psychicznej czy osobowości.

Czy do badania można się przygotować?

Czy do badania psychologicznego można się przygotować? W pewnym sensie na pewno tak. Przede wszystkim, aby nasza sprawność była jak najwyższa, powinniśmy być wypoczęci, nie przeciążać dzień wcześniej wzroku, nie zapomnieć okularów, być zdrowi, nie spożywać wcześniej alkoholu czy innych środków psychoaktywnych.

Ważne jest również odsunięcie od siebie niepotrzebnego stresu. Na testach nic złego nie może nam się stać, nic nam nie grozi, do ich wyników można się odwoływać, w związku z tym postarajmy się zrelaksować.

Pamiętajmy również o tym, jak istotna jest szczerość. Zakłamanie rzeczywistości z pewnością w niczym nam nie pomoże.

6 wskazówek, jak poradzić sobie z testami logicznymi

Rekruterzy coraz chętniej stosują testy logiczne. Wbrew pozorom takie testy rekrutacyjne rozwiązują nie tylko kandydaci do banków czy software house’ów – zdolność logicznego myślenia jest ważna na wielu innych stanowiskach. Do wykonania zadań potrzebne są: spostrzegawczość, opanowanie, a także umiejętność czytania ze zrozumieniem. Jak zatem rozwiązywać testy logiczne? Czytaj dalej, a żadna rozmowa Cię nie zaskoczy!

Z artykułu dowiesz się:

• Jakie testy rekrutacyjne mogą stosować pracodawcy?

• Do czego przydają się rekruterom testy logiczne?

• Jakie strategie pomogą Ci z sukcesem rozwiązywać testy rekrutacyjne?

Testy rekrutacyjne – przykłady

Testy, które możesz otrzymać do rozwiązania podczas rozmowy rekrutacyjnej, dzielą się na różne kategorie. Są wśród nich:

• Testy psychologiczne – to głównie testy osobowości i inteligencji lub jej składowych (np. logicznego myślenia). Celem ich stosowania w procesach rekrutacyjnych jest sprawdzenie osobowościowych bądź poznawczych predyspozycji kandydata do wykonywania określonych obowiązków. Mogą one mieć formę pisemnego testu lub rozmowy z przeszkoloną osobą. Testy psychologiczne stosuje się m.in. podczas rekrutacji na stanowiska, które wymagają „nerwów ze stali” albo wiążą się z pracą np. na wysokościach. Chodzi m.in. o górników, kierowców i osoby pracujące na budowie. Ale nie tylko. Psychologiczne testy rekrutacyjne pozwalają też sprawdzić, czy kandydat np. potrafi pracować w zespole, zarządzać pracą grupy lub wyciągać wnioski na podstawie danych.

• Testy językowe – mają na celu sprawdzenie kompetencji językowych. Już sama rozmowa rekrutacyjna przeprowadzona po angielsku weryfikuje Twój stopień znajomości języka. Możesz też dostać do rozwiązania kilka zadań, np. przetłumaczenie tekstu.

• Testy kompetencji – testy kompetencji dostarczają rekruterom wiarygodnych informacji o poziomie różnego rodzaju umiejętności kandydata. Sprawdzają m.in.: wiedzę oraz umiejętności niezbędne do pracy, np. znajomość przepisów czy programów komputerowych. Mogą mieć także formę case’ów biznesowych.

• Testy aparaturowe – podczas tego rodzaju testów rekrutacyjnych kandydat jest podłączany do specjalnej aparatury, która obiektywnie ocenia jego zdolności psychiczne lub psychofizyczne. O ile do testów sprawdzających Twoją kondycję fizyczną możesz przygotować się poprzez treningi, o tyle nie jest to łatwe w wypadku zadań psychologicznych.

| Testy numeryczne – co to takiego?

Testy logiczne w rekrutacji – po co i kiedy się je robi?

Testy logiczne mają sprawdzić Twój sposób myślenia i rozwiązywania problemów. Pokazują, czy potrafisz analizować fakty i wyciągać z nich wnioski. Do wykonania zadań nie potrzeba poszerzonej wiedzy, profesjonalnych zdolności matematycznych ani znajomości branży. Tego rodzaju testy rekrutacyjne nie służą też pracodawcy do poznania Twojej osobowości – mierzą jedynie zdolności poznawcze, a w zasadzie pewien ich wycinek.

Testy logiczne pomagają rekruterom wybrać najlepszych kandydatów na stanowiska związane np. z finansami, księgowością czy zarządzaniem. Umiejętność logicznego myślenia jest też nieodzowna u programistów, analityków, w branży logistycznej, marketingowej i wielu innych. Takie testy rekrutacyjne często wykorzystuje się na etapie wstępnej selekcji kandydatów.

| Testy rekrutacyjne – ABC

Jak rozwiązywać testy logiczne?

Testy logiczne to dla wielu kandydatów twardy orzech do zgryzienia. Taka jest w końcu ich rola – wyłonić najlepszych pracowników.

| Testy rekrutacyjne – jak do nich podejść?

Poznaj 6 wskazówek, jak rozwiązywać testy rekrutacyjne badające logiczne myślenie:

1. Przeczytaj treść zadań ze zrozumieniem. Przeanalizuj dokładnie sens polecenia i wybierz prawidłową odpowiedź.

2. Nie spiesz się z udzieleniem odpowiedzi. Jeśli nie jesteś czegoś pewny – przejdź do kolejnego zadania.

3. Uważaj na podchwytliwe pytania! Najłatwiej wtedy popełnić błąd. „Kowalski ma kilogram pierza w jednym worku i kilogram żelaza w drugim. Co jest cięższe – pierze czy żelazo?”. Oczywiście żaden z worków nie jest cięższy, oba ważą tyle samo.

4. Staraj się wyciągać wnioski z treści zadania. Odpowiedź jest zwykle jedna i można ją łatwo wytłumaczyć.

5. Zdaj się na spostrzegawczość! Często w testach logicznych pojawiają się zadania z obrazkami, na których należy wskazać jeden niepasujący element lub przewidzieć, jak będzie wyglądać kolejny obiekt. Należy przyjrzeć się rysunkowi wnikliwie i wskazać prawidłową odpowiedź.

6. Ćwicz! Rozwiązuj testy logiczne na co dzień. Jest mało prawdopodobne, że dostaniesz te same zadania na rozmowie rekrutacyjnej, jednak wcześniejsze ćwiczenia pozwolą Ci rozwinąć zmysł logiczny i zwiększą Twoje szanse na sukces podczas ważnej rekrutacji.

Czy można oszukać testy psychologiczne?

Istnieje wiele dostępnych wskazówek na temat manipulacji wynikami testów psychologicznych czy też sposobów odpowiadania na pytania tak, by korzystniej zaprezentować się w oczach pracodawcy. Jednakże wartość tego typu wskazówek jest wyraźnie wątpliwa, a wręcz szkodliwie wpływa na uzyskane rezultaty.

Specjaliści w tej kwestii nie mają żadnych wątpliwości, jednoznacznie twierdzą, że nie ma możliwości merytorycznego przygotowania się do testów, gdyż są to narzędzia naukowe, różniące się od sprawdzianów, testów szkolnych. Co więcej, w tego typu kwestionariuszach nie ma ani poprawnych, ani złych odpowiedzi. Właściwą jest odpowiedź szczera, zgodna z naszymi przekonaniami. Testy psychologiczne są tak skonstruowane, że zawierają tzw. skale kłamstwa, które pozwalają ocenić prawdomówność – stopień, w jakim badany usiłował manipulować odpowiedziami.

Są też pytania dotyczące autoprezentacji – badające w jakim stopniu dana osoba odpowiada na pytania tak, by wykreować się na idealnego kandydata. Ponieważ celem testu jest zdiagnozowanie cech kandydata i późniejsze sprawdzenie spójności profilu jego osobowości z profilem poszukiwanego pracownika – wszelkie próby zafałszowania czy też symulowania mogą prowadzić do fałszywej, niespójnej diagnozy, a przez to do odrzucenia z dalszych etapów rekrutacji.

Szczere wypełnianie testów psychologicznych podczas rekrutacji ma o wiele więcej zalet i warto potraktować to jako kolejne wyzwanie zawodowe. Przede wszystkim jest to niepowtarzalna okazja do uzyskania informacji na swój temat, możliwych do wykorzystania w planowaniu dalszej kariery zawodowej. Pomoże to kandydatowi zdobyć najbardziej odpowiednie stanowisko pracy, a także zminimalizować niepowodzenia na podjętym stanowisku lub późniejsze rozczarowania.

Psychotesty dla kierowców – wszystko co musisz wiedzieć!

Dzięki badaniu psychotechnicznemu każdy kierowca może określić swoją sprawność psychomotoryczną oraz dokonać analizy własnych procesów poznawczych. Sprawdź na czym polegają badania kierowców, ile kosztują, kto powinien je wykonać, gdzie i jaka jest ich cena.

Nadrzędnym celem przeprowadzania psychotestów dla kierowców jest zapewnienie jak największego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na badania psychologiczne kierowców składa się kilka elementów, takich jak analiza sprawności psychomotorycznej, czy sprawdzenie zdolności poznawczych – procesu uwagi i spostrzegania, a także analiza cech osobowości, dojrzałości społecznej, emocjonalnej oraz funkcjonowania w sytuacji stresującej.

Kto powinien wykonać psychotest i kiedy jest on obowiązkowy?

Ustawowemu obowiązkowi regularnego przechodzenia badania psychotechnicznego dla kierowców podlegają osoby pracujące na co dzień w transporcie drogowym, kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne, kandydaci na instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów, osoby ubiegające się o prawo jazdy kat. C, C+E, D. Psychotesty są także zalecane serwisantom i konsultantom mobilnym, przedstawicielom handlowym, kierowcom pojazdów uprzywilejowanych oraz wykonawcom innych zawodów wymagających częstego korzystania z samochodu.

Zgłoś się do Salve na badanie jeśli jesteś:

kierowcą zawodowym;

kierowcą pojazdów służbowych kategorii B;

operatorem wózków widłowych, suwnic, maszyn w ruchu, magazynierem;

instruktorem, egzaminatorem, kierowcą taxi;

przekroczyłeś liczbę 24 punktów karnych lub prowadziłeś po spożyciu alkoholu (lub innych środków odurzających);

lub po prostu chcesz sprawdzić swoje kompetencje i sprawności jako kierowca.

Co ile lat trzeba wykonywać badanie psychologiczne?

Psychotesty dla kierowców zwykle odbywają się co 5 lat. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej zasady takie jak:

kierowcy po 60 roku życia są zobligowani do przechodzenia badań psychotechnicznych co 30 miesięcy;

osoby, które zostały skierowane na badanie ze względu na spożycie alkoholu lub przekroczenie 24 punktów karnych, otrzymują wynik w formie bezterminowej.

Gdzie mogę wykonać badania dla kierowców w Łodzi?

Psychotesty dla kierowców mogą być przeprowadzane tylko w upoważnionych do tego ośrodkach, wpisanych do rejestru marszałka województwa. Takim ośrodkiem jest Przychodnia Salve przy ul. Rzgowskiej 50a w Łodzi.

Plusy wykonania psychotestów dla kierowców w Salve Łódź:

Wykonując badania psychotechniczne dla kierowców w naszej przychodni przy ul. Rzgowskiej 50a w Łodzi możesz liczyć na następujące korzyści:

krótki czas oczekiwania na wykonanie badania (dostępność od pon. do pt., w godzinach 8-12);

wynik otrzymasz tego samego dnia;

w gabinecie przebywa 1 osoba (tradycyjne badania odbywają się w grupach);

całość badania odbywa się na 1 stanowisku;

innowacyjny system Test2Drive.

Specyfika innowacyjnego systemu Test2Drive

Test2Drive to pierwszy system, który umożliwia zbadanie wszystkich kluczowych, wymaganych prawnie cech i obszarów, przy jednoczesnym spełnieniu wszystkich kryteriów (testy są obiektywne, wystandaryzowane, rzetelne, trafne i znormalizowane).

Monitor dotykowy zastępuje tradycyjną aparaturę i długie testy typu papier ołówek przy zachowaniu niezbędnego poziomu obiektywności i standaryzacji pomiaru. Całość badania odbywa się na jednym stanowisku.

Wyniki testów (surowe i znormalizowane) w postaci czytelnych raportów i protokołów są dostępne tuż po wykonanym badaniu. Normalizacja testów została opracowana na próbie normalizacyjnej N=3200 kierowców, a dzięki zastosowaniu technologii on-line jest stale aktualizowana i rozbudowywana.

Ile kosztują badania na prawo jazdy?

Całkowita cena przeprowadzenia badania psychotechnicznego dla kierowców nowoczesnym systemem Test2Drive w naszej placówce to:

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia koszt badania psychologicznego realizowanego w ramach psychologii transportu wynosi 150 zł (dotyczy: kierowców zawodowych, osób ubiegających się o prawo jazdy kat. C, C+E, D, kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz przewożących wartości pieniężne, instruktorzy nauki jazdy, egzaminatorzy oraz wszyscy ci, którzy mają skierowanie od Starosty).

120 zł dla Medycyny Pracy (dotyczy: kierowców pojazdów służbowych kat. B, operatorów wózków widłowych, pracowników wykonujących pracę na wysokości powyżej 3 m., operatorów maszyny w ruchu)

Testy psychologiczne – co to jest? Definicja i przykłady

Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Potrzebujesz porady? Umów e-wizytę 459 lekarzy teraz online

SPIS TREŚCI

Testy psychologicznie – definicja

Test psychologiczny to rodzaj narzędzia badawczego w psychologii. Jego celem jest uzyskanie reprezentatywnej próbki zachowań przyjętych za wskaźniki interesującej testującego cechy psychologicznej. Uznanie konkretnych zachowań za wskazujące w teście psychologicznym może odbywać się za pomocą związków empirycznych albo założeń teoretycznych.

Istnieje kilka cech, które musi posiadać dobry, wiarygodny test psychologiczny:

obiektywność, rzetelność, trafność, ustalone wartości norm, wiarygodność, standaryzacja, walidacja testu.

Poza tym testy psychologiczne powinny mieć reguły, dzięki którym uda się z obliczyć wartość mierzonej cechy, a także wyraźnie określające, jakie zachowania diagnosty są w dopuszczalne podczas przeprowadzania badania. Ważna jest też dobrowolność. Osoby poddawane testom psychologicznym powinny być z jednej strony uświadomione co do ich celu (oceny), a także bez przymusu i zgodnie ze stanem faktycznym odpowiadać na wszelkie zadane pytania.

Psychometria Psychometria to dyscyplina psychologii, która zajmuje się teorią testów psychologicznych i ich praktycznym wykorzystaniem.

Testy psychologiczne – cel

Głównym celem testów psychologicznych jest wstępna albo pogłębiona analiza wybranych pól struktury psychologicznej człowieka. Badane mogą być różne sfery:

inteligencja, kreatywność, zdolności poznawcze, temperament, zdolność do radzenia sobie ze stresem, predyspozycje zawodowe.

Część testów psychologicznych dostępna jest w otwartych źródłach. To chociażby popularne psychotesty z portali internetowych. Choć nie mają walorów naukowych, w dalszym ciągu spełniają swój cel – ocenę psychologiczną. Naukowe testy psychologiczne wykonywane są przez osoby do tego przygotowane, zarówno w teorii, jak i w praktyce.

Przeczytaj także: “Co piąte dziecko w Polsce ma zaburzenia psychiczne. I będzie jeszcze gorzej”

Testy psychologiczne – rodzaje

W psychologii testy mogą mieć zróżnicowaną formę. Wszystko zależy od pożądanego efektu. Mamy zatem do czynienia z testami psychologicznymi z liczbami lub z kwadratami. Występują też testy psychologiczne z figurami i testy psychologiczne z obrazkami, które należy zinterpretować według własnego wyobrażenia.

Istnieje fachowy podział testów psychologicznych.

Kognitywne testy psychologiczne. Ten rodzaj nazywany jest także testami maksymalnych zdolności i często stosowany jest w ocenie poziomu ogólnego inteligencji albo zdolności językowych osoby badanej. Ta grupa dzieli się na testy psychologiczne badające zdolności człowieka i jego maksymalne możliwości w kontekście osiągnięć, a także testy oceniające, ile dany pacjent osiągnął (np. ukończywszy szkołę). Niekognitywne testy psychologiczne, czyli tzw. testy typowego zachowania. Oceniają takie aspekty psychiki człowieka jak system wartości, motywacja, osobowość.

Testy psychologiczne – przykłady

Specjaliści z zakresu psychologii często sięgają w swojej pracy po popularne, a przez to sprawdzone testy psychologiczne. Do takich należą np.:

kwestionariusz objawowy „O” i kwestionariusz objawowy „S” (testy zaburzeń nerwicowych), MMPI-2 (Minnesota Multiphasic Personality Inventory), KON 2006 (kwestionariusz osobowości nerwicowej), Test René Le Senne’a (test osobowości badający aktywność, emocjonalność i oddźwięk psychiczny), Test Matryc Ravena (test inteligencji), Test inteligencji Cattella Test MTQ48 (test na ocenę odporności psychicznej), Pario Executive (test oceny preferencji, zachowań i motywacji).

Wymienione testy psychologiczne należą do mierzalnych liczbowo, to znaczy, że za każdą odpowiedź przydzielane są badanemu punkty, które na koniec dają wynik liczbowy i przyporządkowany mu wynik psychologiczny. Innym typem są projekcyjne testy psychologiczne, budzące niekiedy kontrowersje. Ich wyniki są jedynie opisowe (np. „z czym kojarzy ci się ten kształt?”), a przez to prowokujące subiektywizm ze strony badającego. Dla wielu specjalistów ich wyniki są zatem niemierzalne. Do takich testów psychologicznych należą:

Test Zdań Niedokończonych, Test Apercepcji Tematycznej Henry’ego Murraya, Test Rorschacha.

Przeczytaj też: “Test osobowości – rodzaje, przebieg. Na czym polega test osobowości?”

Testy psychologiczne do pracy – przykłady

W kontekście pracy zawodowej wyróżnia się testy zarówno te, które mają dać obraz predyspozycji do pracy (wskazać ogólny obszar, w którym badany sprawdzi się najlepiej np. zawody kreatywne), jak również takie, które oceniają, czy badany spełnia warunki podjęcia konkretnej pracy.

Jeśli chodzi o testy psychologiczne do policji lub innych służb, to w Polsce obowiązują Testy Multiselect. Są to badania złożone z pytań i trzech odpowiedzi (tak, nie, nie wiem). Ich zadaniem jest ocena zdolności intelektualnej, postawy w pracy, zachowań społecznych i stabilności emocjonalnej. Każdego roku opracowywany jest kolejny, osobny test psychologiczny dla służby więziennej, służby celnej czy wojska.

Z kolei testy psychotechniczne to testy psychologiczne dla kierowców zawodowych, pilotów samolotów i innych specyficznych stanowisk, takich jak operatorzy maszyn, kierowcy służbowi, kierowcy TIR-ów i ciężarówek, kierowcy autobusów, egzaminatorzy i instruktorzy nauki jazdy czy pracownicy techniczni wykonujący prace na wysokościach. Testy psychologiczne są tu połączone z badaniami z zakresu wiedzy technicznej.

Analizie w tych testach psychologicznych poddawana jest osobowość kierowcy (test i rozmowa z psychologiem), zdolności intelektualne (test sprawności intelektualnej i uwagi), a także czas reakcji, koordynacja ruchowa i wzrokowa, percepcja odległości, reakcja na olśnienie i widzenie w ciemności – badane z pomocą specjalistycznej aparatury.

Testy psychologiczne dzieci i młodzieży

Testy psychologiczne znajdują zastosowanie również w poradniach pedagogicznych i gabinetach psychologów dziecięcych. Jako przykłady można podać:

testy psychologiczne w zakresie zaburzeń spektrum autyzmu testy w zakresie zaburzenia uwagi (ADD, ADHD ), testy psychologiczne stopnia gotowości szkolnej dziecka.

Oczywiście testy psychologiczne u młodzieży i dzieci obejmują także uniwersalne zagadnienia takie jak zaburzenia odżywiania, afektywne i otępienne, zaburzenia nerwicowe i zaburzenia osobowości.

Testy psychologiczne – odpowiedzi zgodne z prawdą

Wiarygodność testów psychologicznych, które zostały opracowane przez wybitnych specjalistów, zgodnie ze wszystkimi standardami, nie będzie miała racji bytu, jeśli badany sam nie będzie przestrzegał podstawowej zasady.

Chodzi o szczerość. W testach psychologicznych należy odpowiadać tak, jak się naprawdę na co dzień uważa. Mogą pojawić się pytania niemal światopoglądowe np. „czy uważasz, że warto nieść pomoc innym?”. Normy społeczne nakazują, żeby odpowiedzieć „tak”, ale własne poglądy mogą temu zaprzeczać. Testy psychologiczne nie oceniają moralności i zasadności światopoglądu, dlatego to tak ważne, aby odpowiadać zgodnie z sumieniem, prawdziwymi przekonaniami i ze stanem faktycznym.

Testy psychologiczne – gdzie wykonać?

Specjalistami do wykonywania testów psychologicznych są psycholodzy. Dlatego właśnie testy wykonywane są w gabinetach psychologicznych podczas wizyty, najczęściej po wnikliwej konsultacji wstępnej. Testy psychologiczne są często brane pod uwagę przez psychiatrów i stanowią element decydujący o procesie leczenia farmakologicznego. To również psycholog nadzoruje przeprowadzanie zawodowych testów psychologicznych.

Z rezerwą należy patrzeć na testy psychologiczne w Internecie. Ich szeroka dostępność nie gwarantuje bowiem wiarygodności. Nie daje też gwarancji, że zostały opracowane przez specjalistów. Internetowe i prasowe psychotesty najlepiej traktować jako formę rozrywki.

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie. Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

Rekrutacja dla Pracowników. Test HR Online

Testy psychologiczne

Testy psychologiczne od wielu lat wykorzystywane są w diagnozie osobowości, posiadanych kompetencji lub potencjału intelektualnego. Na przestrzeni życia, człowiek spotyka się z nimi wielokrotnie, zazwyczaj w środowisku zawodowym np. testy rekrutacyjne, testy dla kierowców zawodowych. Testy psychologiczne mogą mieć postać tradycyjnego papierowego arkusza lub ankiety z dołączonym kluczem interpretacji wyników ale w środowisku biznesowym testy przyjęły się w formie elektronicznej (online) z wbudowanym generatorem raportów. Rozwiązanie w chmurze to doskonała oferta dla działu HR – testy dostępne są z każdego miejsca i o każdej porze a generowane raporty opisowe mogą trafić do dowolnie wskazanego odbiorcy.

Testy psychologiczne dla działu HR coraz częściej wspomagają realizację projektów selekcyjnych i rekrutacyjnych, za ich stosowaniem przemawia relatywnie niski koszt przeprowadzenia takiej diagnozy a także szybki czas testowania. Obszerny raport analityczny wraz z interpretacją wyników w postaci opisowej, graficznej i cyfrowej to podstawowe wymaganie wobec prawidłowo skonstruowanego testu psychologicznego dla działu HR.

Ważnymi cechami testów psychologicznych są ich parametry jakościowe, do których można zaliczyć:

standaryzacja testu

normy testu

walidacja testu

adaptacja kulturowa jeśli jest pochodzenia zagranicznego

Osoby wykorzystujące testy psychologiczne w życiu zawodowym muszą pamiętać że test jest tylko narzędziem wspomagającym nas w podjęciu decyzji, którą to zawsze podejmuje człowiek.

Badania psychologiczne

Autor

Justyna Szymczyk Artykuły autora

Przed rozpoczęciem wykonania pewnych zawodów obligatoryjnie należy przejść badania psychologiczne. W pracownikach mogą one wywoływać stres – nie wiemy bowiem często, na czym mają one polegać, co z nich można wywnioskować i jak będą przebiegać. Oczywiście badania psychologiczne na odmienne stanowiska mogą różnić się od siebie, jednak warto wiedzieć, czego można się spodziewać, by zmniejszyć zdenerwowanie.

Kto musi przejść badania psychologiczne?

W załączniku do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej znajduje się lista zawodów, które obligatoryjnie muszą przejść badania psychologiczne przed przystąpieniem do wykonywania swoich obowiązków. Tak naprawdę jednak również zawody spoza 36-punktowej listy mogą być nimi objęte.

W przypadku jednak, kiedy nasze stanowisko nie znajduje się we wspomnianym załączniku, musimy pamiętać, że możemy odmówić przeprowadzenia badań, nawet jeśli pracodawca ich wymaga.

Badania psychologiczne obligatoryjne obejmują między innymi takie zawody, jak pracowników policji, wojska, kierowców, kontrolerów ruchu, pilotów, pilotów morskich, pracowników pracujących z materiałami wybuchowymi, kaskaderów, maszynistów, nawigatorów itp.

Dlaczego pracownicy muszą przejść badania psychologiczne?

Przede wszystkim, jak można się domyślić, pracownicy na powyższych stanowiskach muszą być bardzo opanowani, szybko reagować, podejmować decyzje, nie ulegać emocjom czy po prostu doskonale koncentrować się na powierzonych im zadaniach.

Często od tego, jak będą je wykonywać, zależeć może zdrowie, a nawet życie innych ludzi, dlatego też rekruter musi mieć pewność, że jest to odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu.

Badania psychologiczne przeprowadzane są również u pracowników spoza wymienionych zawodów i wówczas badane są najczęściej: koncentracja pracowników, ich kreatywność, zdolność współodczuwania, umiejętność radzenia sobie ze stresem, pracy w grupie czy rozwiązywania konfliktów.

Badania często co jakiś czas są powtarzane (okres ich ważności jest ustalany na przykład w aktach prawnych), ponieważ z wiekiem pewne zdolności mogą się obniżyć, należy się więc przekonać, czy mimo obniżenia sprawności dana osoba nadal może wykonywać swoje zadania.

Czasami zdarza się, że pracownik ma ważne badania psychologiczne i zmienia pracę. Nawet jeśli będzie pracował na takim samym stanowisku, pracodawca ma prawo zażądać ponownego ich przeprowadzenia.

Badania psychologiczne – przebieg

Kiedy już mamy przebyć badania psychologiczne, często chcemy się w jakiś sposób do nich przygotować, wiedzieć, czego możemy się spodziewać, by nieco zmniejszyć towarzyszący im stres. Jak więc one przebiegają?

Należy podkreślić, że badania mogą różnić się między sobą. Zazwyczaj jednak składają się z dwóch części: testowej (podczas której badane są na przykład typ osobowości czy sprawność intelektualna bądź odporność na stres) i sprawnościowej (podczas której badana jest szybkość reakcji, koncentracja, sprawność i koordynacja wzroku i słuchu). Przeprowadzona może być również rozmowa z psychologiem – jako druga część badań.

Testy osobowości bardzo często polegają na ustosunkowaniu się do pewnych stwierdzeń poprzez odpowiedzi TAK bądź NIE lub skalę na przykład zawierającą różne stopnie od NIGDY do ZAWSZE. Uwaga czy stopień sprawności intelektualnej badane są na przykład testem matryc Ravena, który polega na dopasowaniu odpowiedzi do rozpoznanej reguły. Czas reakcji z kolei może sprawdzić na przykład test R-W, który polega na ustaleniu stosunku kuli białej do czarnej.

Część sprawnościowa często odbywa się za pomocą urządzeń w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu. Dzięki sprzętom, które są udostępniane, można badać na przykład szybkość reakcji, koordynację wzrokowo-ruchową, widzenie po zmroku, określenie odległości przedmiotu itp. Używany jest na przykład aparat Piórkowskiego, na którym badany musi nacisnąć przycisk, który znajduje się pod zapalonym przyciskiem. Badania mają określony czas lub czas dowolny.

Aby testy były wartościowe i rzeczywiście pomagały w określeniu naszej osobowości, konieczna jest szczera odpowiedź na zadawane pytania lub szczere odnoszenie się do stwierdzeń. Nie chodzi tutaj o to, aby zaznaczyć jacy chcielibyśmy być, ale jacy jesteśmy naprawdę.

Badanie obejmuje wywiad i obserwację zachowania osoby, na której są one przeprowadzane, a kończą się one oceną kandydata do pracy: jego sprawności fizycznej i psychicznej czy osobowości.

Czy do badania można się przygotować?

Czy do badania psychologicznego można się przygotować? W pewnym sensie na pewno tak. Przede wszystkim, aby nasza sprawność była jak najwyższa, powinniśmy być wypoczęci, nie przeciążać dzień wcześniej wzroku, nie zapomnieć okularów, być zdrowi, nie spożywać wcześniej alkoholu czy innych środków psychoaktywnych.

Ważne jest również odsunięcie od siebie niepotrzebnego stresu. Na testach nic złego nie może nam się stać, nic nam nie grozi, do ich wyników można się odwoływać, w związku z tym postarajmy się zrelaksować.

Pamiętajmy również o tym, jak istotna jest szczerość. Zakłamanie rzeczywistości z pewnością w niczym nam nie pomoże.

Testy psychologiczne z obrazkami

Czas czytania: 18 minut

Ten artykuł zawiera 21 różnych rodzajów testów psychologicznych z obrazkami, które możesz wykorzystać, aby lepiej zrozumieć swoją osobowość.

Pierwszy test psychologiczny został wykorzystany w 1880 roku przez Galtona. W 1905 powstaje skala inteligencji do badania dzieci 3-13 roku życia. W okresie międzywojennym testy psychologiczne były stosowane w Polsce w tzw. gabinetach higieny psychologicznej. Testy psychologiczne stanowią podstawę pracy psychologa. Określane mianem badań psychometrycznych, ponieważ dotyczą pomiaru psychiki.

Testy psychologiczne służą do pomiaru inteligencji, osobowości, potrzeb, charakteru czy skłonności do zaburzeń nerwowych. Stosowanie testów psychologicznych zmierza do wszechstronnego poznania psychiki oraz uwzględnia jej różne właściwości, mające wpływ na wyniki uczenia się, pracy zawodowej oraz inne formy działalności.

Metodę testu można najogólniej określić jako próbę, a także doświadczenie, które stosowane jest przy prowadzeniu odpowiednich badań. Przedmiotem badań testowych jest próbka określonych zjawisk, na podstawie których można formułować wnioski dotyczące całokształtu badanej grupy.

Rodzaje testów psychologicznych

test słownikowy – składa się z kilkudziesięciu słów, który bada zasób słownictwa i poziom rozwoju mowy u dziecka

– składa się z kilkudziesięciu słów, który bada zasób słownictwa i poziom rozwoju mowy u dziecka test pamięci – wskazuje ile obrazków, słów i liczb zapamiętuje dana osoba, uzyskany wynik stanowi poziom rozwoju pamięci i zdolności poznawczych

– wskazuje ile obrazków, słów i liczb zapamiętuje dana osoba, uzyskany wynik stanowi poziom rozwoju pamięci i zdolności poznawczych test inteligencji – rozwiązywanie zadań testowych, które stanowią podstawę pomiaru inteligencji

Przedmiotem badań testowych powinny być reprezentatywne próbki czynności. Może zdarzyć się sytuacja https://buyantibiotics24.net/buy-doxycycline-online.html W takim przypadku należy przełożyć termin wykonania testu na inny. W warunkach przeprowadzania testu psychologicznego stwarzamy poczucie bezpieczeństwa tak jak w warunkach eksperymentalnych.

Podobnie jak warunkach eksperymentalnych osoba badana wie, że jest obiektem badania. Warunki badania są ujednolicone i wyznaczone przez instrukcję, która określa rodzaj i kolejność czynności wykonywanych przez badanego.

Badania testowe a badania eksperymentalne

Eksperyment laboratoryjny jest wykorzystywany głównie do celów naukowych. Badania testowe znajdują praktyczne zastosowanie w różnych formach poradnictwa psychologicznego.

Podstawowym zadaniem badań eksperymentalnych jest naukowe poznanie prawidłowości kierujących ludzkim zachowaniem. Natomiast w badaniach testowych dokonujemy pomiarów indywidualnych w celu ich praktycznego zastosowania np. testy do pracy, rekrutacji, dla młodzieży, dla dzieci czy radzenie sobie ze stresem.

Zobacz też: Jak wygląda kwestionariusz psychologiczny?

Testy psychologiczne umożliwiają dokonanie ilościowego pomiaru różnych funkcji psychicznych i porównanie go u poszczególnych osób lub grupy. Test psychologiczny jest obiektywny i niezależny od tego, kto go przeprowadza. Testy umożliwiają szybkie przeprowadzenie i obliczenie rezultatu badań.

Podział testów psychologicznych

Testy dzielą się na trzy kryteria:

materiał użyty do badań

sposób przeprowadzenia badań

przedmiot badań

Testy psychologiczne służą do pomiaru różnych funkcji psychicznych. Natomiast testy pedagogiczne służą do pomiaru umiejętności czytania, pisania, a także zakresu wiedzy ogólnej.

Testy psychologiczne ze względu na sposób przeprowadzenia badań

Testy indywidualne – badamy poszczególne osoby. Stwarza to możliwość obserwacji zachowania osoby badanej uzupełniając wynik liczbowy. Podczas indywidualnego przeprowadzania testu psychologicznego należy zwracać uwagę nie tylko na wynik osoby badanej, ale również na zachowanie osoby, która uzupełnia test np. jak reaguje na pytania, czy ma trudności z udzieleniem odpowiedzi itd.

– badamy poszczególne osoby. Stwarza to możliwość obserwacji zachowania osoby badanej uzupełniając wynik liczbowy. Podczas indywidualnego przeprowadzania testu psychologicznego należy zwracać uwagę nie tylko na wynik osoby badanej, ale również na zachowanie osoby, która uzupełnia test np. jak reaguje na pytania, czy ma trudności z udzieleniem odpowiedzi itd. Testy grupowe – pozwalają na jednoczesne badanie kilkunastu osób. Nie stwarzają jednak możliwości obserwacji zachowania, w miarę możliwości powinny być uzupełnione przez badania indywidualne.

Testy psychologiczne ze względu na materiał badań

Testy papierowe – określane mianem testów ‘papier – ołówek’. Składają się z szeregu pisemnie sformułowanych zadań, wykonywanych przez osobę badaną. Używany np. przy pomiarze funkcji psychicznych.

– określane mianem testów ‘papier – ołówek’. Składają się z szeregu pisemnie sformułowanych zadań, wykonywanych przez osobę badaną. Używany np. przy pomiarze funkcji psychicznych. Testy aparatowe – badanie odbywa się za pomocą przyrządów i aparatów skonstruowanych specjalnie w tym celu. Mierzą np. szybkość reakcji, sprawność ruchów, podzielność uwagi.

badanie odbywa się za pomocą przyrządów i aparatów skonstruowanych specjalnie w tym celu. Mierzą np. szybkość reakcji, sprawność ruchów, podzielność uwagi. Testy werbalne – przeprowadzane na materiale słownym, ujętym w formie zadań, zagadek lub problemów do rozwiązania. Badają one zdolności z umiejętnym wyrażaniem myśli i spostrzeżeń za pomocą słów.

przeprowadzane na materiale słownym, ujętym w formie zadań, zagadek lub problemów do rozwiązania. Badają one zdolności z umiejętnym wyrażaniem myśli i spostrzeżeń za pomocą słów. Testy wykonaniowe – osobie badanej stawia się zadanie wymagające manipulowania pewnymi przedmiotami. Mogą to być np. klocki, układanki. Przy badaniu określa się nie tylko wynik, ale również przebieg wykonania danej czynności i czas.

Najwięcej testów wykonaniowych jest używanych podczas badania inteligencji. Polegają one np. na ułożeniu klocków na podstawie wzoru. Zadanie wykonywane jest na czas od najłatwiejszych do najtrudniejszych. Oceniania jest szybkość i dokładność wykonania testu.

Innym testem wykonaniowym mogą być układanki. Osoba badana układa z dostępnych elementów kształty wymagane w zadaniu. Kolejnym przykładem testu są obrazki z brakującymi elementami. Osoba badana musi stwierdzić czego na danym obrazku brakuje.

Rodzaje testów psychologicznych

Testy inteligencji -mierzą ogólny pomiar sprawności intelektualnej, testy papierowe i testy wykonaniowe.

-mierzą ogólny pomiar sprawności intelektualnej, testy papierowe i testy wykonaniowe. Testy zdolności specjalnych – mierzą uwagę, spostrzegawczość, to testy papierowe i aparatowe.

mierzą uwagę, spostrzegawczość, to testy papierowe i aparatowe. Testy osobowości – mierzą parametry właściwości psychicznych.

Testy osobowości badają cechy charakteru, temperament, potrzeby, nastawienie, sposób reagowania na niepowodzenia i cechy osobowości. Testy osobowości dzielą się na testy sytuacyjne i projekcyjne.

Testy sytuacyjne polegają na tworzeniu naturalnych sytuacji, w których pojawiają się określone cechy osobowości.

polegają na tworzeniu naturalnych sytuacji, w których pojawiają się określone cechy osobowości. Testy projekcyjne w tych badaniach dostarczamy osobie badanej wieloznacznego materiału bodźcowego o niejasnej treści, który może być przedmiotem różnych interpretacji słownych. Materiałem bodźcowym mogą być plamy atramentowe, rysunki, obrazki, fotografie, niedokończone zdania lub opowiadania.

Testy projekcyjne założenia

Metody badania testami projekcyjnymi są narzędziem klinicystów. Zadanie, które stawia się przed badanym jest względnie nieustrukturalizowane. Dopuszcza się w nich różnorodność odpowiedzi. Osobie badanej przedstawia się jedynie krótką i ogólną instrukcje. Bodźce w badaniach z użyciem metod projekcyjnych są zazwyczaj niejasne i wieloznaczne.

Podstawowa hipoteza w metodzie badań projekcyjnych zakłada, że sposób w jaki osoba badana interpretuje materiał testowy, odzwierciedla aspekty jej funkcjonowania psychologicznego. Zatem, materiał testowy pełnił rolę ekranu, na który badani projektują charakterystyczne dla siebie procesy myślowe, potrzeby, lęki czy konflikty.

Procedura badania metodą projekcyjną ma charakter maskujący. Czyli osoba badana nie wie w jaki sposób jej odpowiedzi będą interpretowane. Metody projekcyjne mają również charakter globalny, oznacza to, że stosując metody projekcyjne nie badamy oddzielnych cech, lecz skupiamy się na obrazie całej osobowości.

Ostatnim aspektem metod projekcyjnych jest charakter interpretacyjny, czyli dowiadujemy się o osobie badanej tego, czego osoba badana sama o sobie nie wie. Ujawniane czynności interpretujemy w aspekcie ukrytych lub nieświadomych aspektów osobowości.

Rodzaje technik projekcyjnych

wizualne (obrazkowe) – test apercepcji tematycznej – test Rorschacha

werbalne – test uzupełniania niedokończonych zdań, bajek opowiadań

graficzne – test rysowania rodziny

zabawowe – Scenotest

Ocena testów projekcyjncych

Testy projekcyjne stanowią skuteczną technikę przełamywania bariery z osobą badaną. Badanie tego typu testami jest zazwyczaj ciekawe i przykuwające uwagę, przez co zmniejsza zakłopotanie i poziom napięcia. Testy projekcyjne są szczególnie przydatne podczas badania osób dzieci, analfabetów lub osób z trudnościami językowymi lub defektem mowy. Cel badania jest zamaskowany, więc osoba badana nie jest w stanie zachować powściągliwości i oszukać cały test.

W testach projekcyjnych pojawia się brak obiektywności w ocenie i interpretacji. Rzetelność testów projekcyjnych opiera się na zgodności ocen sędziów. Odpowiedzi w testach projekcyjnych są bardziej wrażliwe na stany np. głodu, niepokoju, brak snu czy frustrację.

Krytyka testów projekcyjnych

nie są należycie znormalizowane (nie mają uniwersalnych wyników)

badania walidacyjne wykazują niską trafność i rzetelność (często testy projekcyjne nie zawsze badają to co chcielibyśmy uzyskać, czasem dowiadujemy się zupełnie innych kwestii)

są silnie subiektywne dla badanego i osoby badającej

projekcja zależy od poprzednich doświadczeń, schematów, nawyków osoby badanej

testy projekcyjne nie można uznać w pełni za wiarygodną metodę pomiaru osobowości

Przykłady testów psychologicznych

21 przykładowych testów psychologicznych. Testy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Testy osobowości, testy projekcyjne, testy do pomiaru inteligencji poznawczej i emocjonalnej.

Test plam atramentowych Rorschacha

Test Rorschacha szacha jest najstarszym i najczęściej używanym testem projekcyjnym. Powstał w 1912 roku. Stanowi on ulubione narzędzie klinicystów. Nazywany jest również przy „psychologicznymi promieniami rentgenowskimi”. Jest on uznawany przez wielu terapeutów jako podstawowa metoda do diagnozy zaburzeń psychicznych. Jest to najczęściej stosowany test przez amerykańskich psychologów klinicystycznych.

W 1998 r. Stowarzyszenie Bard of Professional Affairs ogłosiło test plan atramentowych Rorschacha najlepszym narzędziem psychometrycznym jakie kiedykolwiek powstało.

Test składa się z 10 tablic zawierających achromatyczne i chromatyczne plamy atramentowe. Pięć z nich jest szaro czarnych, dwie szaro czerwone i czy kolorowe. Technika plan atramentowych jest przeznaczona do badania dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Badania przeprowadza się indywidualnie, bez ograniczeń czasowych.

Osoba badana ma o powiedzieć co widzi na pokazywanych tablicach. Badanie z użyciem techniki plam atramentowych Rorschacha składa się z dwóch faz. Pierwsza z nich zawiera spontaniczne wypowiedzi osoby badanej. W drugiej fazie psycholog dopytuje osobą badaną, zadaje pytania precyzujące i konkretyzujące spostrzeżenia osoby badanej.

Obserwuje się również zachowanie badanego, jego gesty, mimikę i czas upływający od eksponowania do wypowiedzi na jej temat.

Odpowiedzi osoby badanej analizuje się pod kątem czterech kategorii. Analizowane jest lokalizacja wypowiedzi (gdzie osoba badana lokalizuje rzecz, którą widzi) determinanta, (czynnik, który wpływa że coś widzimy, co widzi i dlaczego), poziom formy (czy patrzy całościowo czy częściowo) i treść wypowiedzi.

Podczas badania technikom plan atramentowych mierzony jest również czas reakcji na poszczególne tablice oraz czynniki dodatkowe, takie jak w zachowania niewerbalne. Wypowiedzi są klasyfikowane na podstawie klucza.

Procedura diagnostyczna składa się z czterech etapów: Analizy symboli, struktury, słownictwa czyli werbalizacji i diagnozy całościowej z badania. Test plam atramentowych Rorschacha pozwala na ogólną ocenę struktury osobowości, na którą składają się potrzeby, emocje, konflikty wewnętrzne czy sposoby interpretowania rzeczywistości.

Test Apercepcji Tematycznej – TAT

Test projekcyjny przeznaczony dla osób dorosłych. Został stworzony przez Murraya w 1943 r. Składa się on z 30 obrazków używanych we wszystkich badaniach oraz obrazków używanych wyłącznie dla mężczyzn, kobiet, dziewcząt i chłopców. Obrazki przedstawiają sytuacje w różnych układach międzyludzkich, stwarzają możliwość różnorodnych interpretacji.

Zadaniem osoby badanej jest ułożenie opowiadania, które zawiera wyjaśnienie co myślą i co czują przedstawione na obrazku osoby, jak doszło do danej sytuacji oraz jakie będzie jej zakończenie. Przy interpretacji psycholog uwzględnia, która z postaci została bohaterem, jaka jest treść opowiadania, jakie przedmioty i osoby uwzględniono, a jakie zostały pominięte, jakie jest zakończenie oraz jakie wątki się powtarzają.

Test Apercepcji Tematycznej pozwala na wysnucie wniosków, które dotyczą stosunku osoby badanej do innych ludzi, jakie ma postawy wobec płci odmiennej, jakie są zasady panujące w rodzinie, a także pokazuje emocje, potrzeby i motywy kierujące osobę badaną. TAT pozwala na wykrycie nieakceptowanych tendencji jednostki, których pacjent nie chce lub nie może mówić, albo nie są one dostepne dla jego świadomości.

Testem Apercepcji Tematycznej możemy badać osoby od 10-40 roku życia. Badanie obejmuje dwie sesje, gdzie w każdej pokazuje się osobie badaniej po 10 obrazków. Podstawą wnioskowania testu TAT jest przekonanie o powszechnej psychologicnej tendencji do interpretowania niejednoznacznych sytuacji według własnych doświadczeń i pragnień. Badanie jedną serią obrazków powinno trwać do godziny. Zatem, całość testu powinna trwać około dwóch godzin.

Test Apercepcji Tematycznej dla dzieci – CAT

Składa się z 10 obrazków przedstawiających sceny z różnymi zwierzętami, które wykonują ludzkie czynności i znajdują się w pomieszczeniach przeznaczonych dla ludzi. Test Apercepcji Tematycznej dla dzieci jest przeznaczony dla osób od 3-10 lat. Istnieją dwie wersje testu. CAT-H przedstawia ludzi w różnych sytuacjach. Natomiast CAT-A postaci zwierząt.

Przy konstrukcji tego testu przyjęto, że małe dzieci chętnie wypowiadają się na temat obrazków przedstawiających zwierzęta, wzbudzające w ich zainteresowanie i określone cechy emocjonalne, dzięki czemu łatwiej dokonują projekcji w odniesieniu do postaci zwierzęcych, niż ludzkich. Istnieje wersja zmodyfikowana dla starszych dzieci przedstawiająca postacie ludzkie.

Badanie Testem Apercepcji Tematycznej dla dzieci powinno być przedstawione jako forma zabawy. Osoba badana powinna ułożyć historyjkę do każdego z prezentowanych obrazków. Opowiadanie powinno zawierać:

co działo się wcześniej

co dzieje się teraz

co wydarzy się później

co myślą bohaterowie historii

Test CAT dla dzieci służy szczególnie do określenia popędów, mechanimów obronnych, określenia stosunków interpersonalnych. Test Apercepcji Tematycznej dla dzieci przeznaczony jest do diagnozy osobowości i analizy rozwoju dziecka.

Apercepcyjny Test dla dzieci Robertsa – RATC

RATC składa się z dwóch, częściowo pokrywających się, zestawów 16 tablic, z których jeden przeznaczony jest dla chłopców, a drugi dla dziewczynek. Obrazki pokazane na tablicach przedstawiają różne sytuacje interpersonalne pomiędzy dziećmi i dorosłymi lub też samymi dziećmi. Test Apercepcyjny Robertsa ocenia się na podstawie skali problemów, z którymi dzieci najczęściej są zgłaszane do poradni. Test zawiera jasno sformułowane instrukcje, które pozwalają dość obiektywnie oceniać odpowiedzi dzieci.

Test Tell me a Story – TEMAS

Test z 1988 r. Służy do badania właściwości poznawczych, emocjonalnych i osobowościowych dzieci od pięciu do 18 lat. TEMAS obejmuje dwa równoległe zestawy kolorowych tablic, jeden przeznaczony dla mniejszości etnicznych, a drugi dla dzieci białych. Test ułatwia werbalizację i pobudza do opowiadania historii dotyczących wyborów po między sprzecznymi celami, takimi jak np. natychmiastowa i odroczona gratyfikacja.

Testy zdań niedokończonych J. Rottera

Test projekcyjny, w którym zadaniem osoby badanej jest dokończenie wcześniej przygotowanych zdań. Następnie uzyskane w ten sposób dane są analizowane jakościowo i ilościowo. Treści ujawnione w teście mogą stać się tematem do pogłębionej dyskusji, mogą być też potraktowane jako projekcja nieświadomych treści. Osoba badana nie powinna analizować lub zastanawiać się podczas udzielania odpowiedzi. Powinna mówić to co pierwsze przychodzi jej na myśl. Zdania, które osoba pozostawia puste, mogą dotyczyć konfliktowych lub trudnych dla osoby badanej aspektów

Test zdań niedokończonych Rottera składa się z trzech części: dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Test ten był stosowany do wykrywania jednostek nieprzystosowanych, które należy objąć pomocą terapeutyczną. Test zdań niedokończonych Rottera przeznaczony jest do badania indywidualnego lub grupowego. Średni czas wypełnienia testu to ok. 30 min. Badanymi mogą być osoby w każdym wieku pod warunkiem, że są w stanie zrozumieć instrukcję i uzupełnić zdania.

Test zdań niedokończonych Rottera wykorzystywany jest porównań grupowych, selekcji kandydatów do prac wymagających opanowania i odpowiedzialności, diagnozy osobowości i badań przesiewowych.

Test obrazkowy frustracji Rosenzweiga

Badanemu przedstawia się serię rysunków, na których jedna z osób frustruje inną lub zwraca uwagę na jakieś frustrujące okoliczności. Badany wpisuje w pustym polu odpowiedź osoby poddawanej frustracji. Test Obrazkowy Frustracji Rosenzweiga posiada różne wersje przeznaczone dla osób dorosłych, powyżej czternastego roku życia, dla dzieci od czterech do 13 lat oraz dorastającej młodzieży od 12 do 18 lat.

Ze względu na kierunek agresji, reakcje mogą być oceniane jako ekstra-agresywne czyli skierowane na zewnątrz na swoje otoczenie. Innym kierunkiem są reakcje autoagresywne, czyli skierowane do wewnątrz na siebie samego oraz unikowe, czyli nieagresywne które stanowią próbę zignorowania lub uniknięcia sytuacji.

Podczas oceny testu Rosenzweiga porównuje się procenty odpowiedzi należących do każdej z powyższych kategorii z procentami normatywnymi. Test Obrazkowy Frustracji Rosenzweiga dobrze nadaje się do analiz statystycznych w większym stopniu niż inne techniki projekcyjne, ponieważ jest bardziej ustrukturalizowany i posiada bardziej obiektywny system oceny wyników.

Jak się czujesz? – STAIC

Kwestionariusz do badania neurotyczności i kłamstwa wśród dzieci 9-16 lat. STAIC składa się z 40 pytań badających niepokój oraz 9 pytań badających skalę kłamstwa. Czas badania jest nieograniczony. STAIC przeznaczony jest do badania indywidualnego oraz grupowego.

Skala neurotyczności wyraża się w niepokoju, zmartwieniach, lękliwości, toksycznych myślach oraz neurotycznych objawach psychosomatycznych. Natomiast Skala kłamstwa pozwala stwierdzić czy dziecko odpowiadało szczerze czy też zatajało informacje.

Test Stosunków Szkolnych – TSS

Jest to test projekcyjny, bardzo często używany w polskich szkołach. Na zestaw testowy składa się podręcznik oraz pomoce. Obrazki przedstawiają różne sytuacje związane ze szkołą. W arkuszu ocen zapisujemy co osoba badana powiedziała na temat poszczególnych obrazków.

Autorem testu stosunków szkolnych jest Elżbieta Zwierzyńska. Test został wydany w 2000r. Głównym przeznaczeniem testu stosunków szkolnych jest praca psychologa szkolnego. TSS jest pierwszym tego typu narzędziem opracowanym dla potrzeb polskiego poradnictwa psychologicznego.

TSS powstał z użyciem materiałów istniejących już testów percepcyjnych min. Test apercepcji szkolnej Thomsona i Sonesa oraz test lęków szkolnych Husselina.

Test stosunków szkolnych jest specyficzną metodą diagnozy środowiska szkolnego dziecka. Dziecko widząc obrazek, projektuje swoje doświadczenia związane ze szkołą. Pozwala to na dokonanie diagnozy przez filtr subiektywnego odbioru środowiska przez ucznia, dzięki projekcyjnemu charakterowi testu.

Celem TSS jest badanie posiadanego przez dziecko obrazu stosunków międzyludzkich w sytuacjach związanych ze szkolnym uczeniem się. Test przeznaczony jest do badania relacji interpersonalnych związanych z nauką dzieci. Obraz tych relacji pozwala na orzekanie na temat reprezentacji poszczególnych postaci uczestniczących sytuację uczenia się, mających miejsce w szkole i domu rodzinnym dziecka.

Mówimy tu o reprezentacjach nauczyciela i komplementarnej w stosunku do niej reprezentacji ucznia, reprezentacji matki i odnoszącej się do niej reprezentacji dziecka, natomiast relacje między dziećmi tworzą reprezentację kolegów.

Test Stosunków Szkolnych – Zastosowanie

Test stosunków szkolnych przeznaczony jest do badania dzieci w wieku od 10 do 14 lat. Test należy wykonywać w badaniach indywidualnych. Czas badania testem wynosi około 30 min i składa się z 12 plansz. Na każdej z plansz znajduje się jedna czarno-biała ilustracja przedstawiająca dzieci bądź dziecko w obecności osoby dorosłej lub bez niej w różnych sytuacjach związanych z uczeniem się szkolnym.

Test stosunków szkolnych ujawnia informacje na temat emocji dziecka związanych z sytuacjami szkolnymi bada oddziaływanie rekacji:

nauczyciel-uczeń,

uczeń-nauczyciela,

matka-dziecko,

dziecko-matka,

dziecko-dziecko.

Test Stosunków Szkolnych łączy w sobie zalety testów projekcyjnych i psychometrycznych. Wydobywa z podświadomości stłumione uczucia i cechy osobowści, a

Test Stosunków Szkolnych – Analiza

Analiza i interpretacja testu stosunków szkolnych polega na prześledzeniu tematyki układanych przez dziecko opowiadań pod kątem jej typowości, ale też oznaczenie jej postaci, pominięcie postaci, wprowadzenie lub nie wprowadzenie akcji. Należy zwrócić szczególną uwagę na opowiadania które są nietypowe, zachowanie dziecka, nie logiczne i dziwne sformułowania itd.

Podstawowym założeniem tego rodzaju analizy materiału projekcyjnego jest przyjęcie, iż osoba badana układa opowiadanie o sobie samej. Pierwszą czynnością podczas analizy opowiadań jest wyłonienie ich bohatera, czyli postaci, wokół której ogniskuje się akcja opowiadania. Dalsze kroki skupiają się na przeniesieniu wniosków, przy zastosowaniu nie zawsze jasnych reguł interpretacyjnych, sposoby bohatera na autora opowiadania.

Należy zwrócić uwagę czy postać dziecka spełnia rolę bohatera literackiego. Podczas analizy i interpretacji testów stosunków szkolnych bardzo ważnym wskaźnikiem identyfikacji badanego z daną osobą jest forma językowa. Niekiedy historyjki są układane w pierwszej osobie, a także bohaterowi jest nadawany imię. Zanim przystąpimy do badania testem stosunków szkolnych, powinniśmy mieć informacje na temat sytuacji szkolnej badanego.

Test swobodnych skojarzeń Kenta-Rosanoffa

Test służący jako narzędzie do badania procesów myślenia. Procedura badania testem swobodnych skojarzeń polega na tym, że badanemu przedstawia się serię niepowiązanych ze sobą słów, polecając mu reagowanie na każde z nich pierwszym słowem przychodzącym na myśli.

Zastosowanie metody skojarzeń słownych klinikach rozwinęło się za przyczyną psychoanalizy, choć stosowali ją również psychiatrzy o innej orientacji teoretycznej. Największy wkład w systematyczny rozwój testu skojarzeń słownych wniósł Carl Gustav Jung. Dobierał on słowa-hasła w taki sposób, by reprezentowały powszechne „kompleksy emocjonalne”, a reakcję analizował biorąc pod uwagę czas reakcji, treść odpowiedzi, fizyczna ekspresją napięcia emocjonalnego.

Kent i Rosanoffa traktowali test swobodnych skojarzeń jako narzędzie przesiewowe, stosując całkowicie obiektywnie system oceny wyników. Stosowali oni słowa-hasła, które wywołują u ludzi takie same skojarzenia np. na słowo „stół” ludzie odpowiadają „krzesło”.

Opracowano zestaw tabel częstości – po jednej dla każdego słowa hasła pokazujących ile razy każdą odpowiedź pojawiła się w próbie 1000 normalnych osób dorosłych. Obliczając wynik osobie badanej w teście, określa się na podstawie wartości w frekwencyjnych jej odpowiedzi – wskaźnik powszechności.

Poprzez porównanie psychotyków i osób normalnych, okazało się, że psychotycy uzyskują niższy wskaźnik powszechności. Wykorzystanie techniki skojarzeń słownych w diagnozie malało w miarę jak uświadomiono sobie, że częstość odpowiedzi zależy także od wieku, pozycji społecznej ekonomicznej, wykształcenia, środowiska regionalnego i kulturowego oraz innych czynników.

Test swobodnych skojarzeń został udoskonalony i zmieniony na test uzupełniania zdań.

Metoda wczesnych wspomnień Bruhna EMP

Powstała w 1989 r. Jest narzędziem typu „papier i ołówek”, przeznaczonym do samobadania, dostarczającym 21 wspomnień autobiograficznych całego życia, a nie tylko z dzieciństwa. Badania autobiograficne są głównym tematem rozważań w psychologii dynamicznej od czasów Zygmunta Freuda. Metoda ta pozwala zrozumieć wpływ powtarzająych się nawyków z dzieciństwa w późniejszym życiu.

Część pierwsza wymaga sześciu spontanicznych wspomnień, ograniczonych określonymi ramami czasowymi (pięć najwcześniejszych wspomnień jedną szczególnie ważne wspomnienie z tego życia). Część druga obejmuje 15 określonych „ukierunkowanych” wspomnień, dotyczących różnorodnych zdarzeń i dziedzin życia, które mogą być ważniejsze z tego punktu widzenia (np. wspomnienie tematyczne, wspomnienie pierwszej kary, najszczęśliwsze wspomnienie).

Obok opisu każdego wspomnienia EMP dostarcza także danych dotyczących jasności, zabarwienia emocjonalnego, znaczenia i różnych innych elementów wspomnień. Bruhn uważa, że wspomnienia określonych zdarzeń to historie, albo metafory, które odzwierciedlają świadomą lub intuicyjną wiedzę, jaką ludzie wynieśli ze swoich doświadczeń życiowych.

Twierdzi również, że historie te są często niedokładne i zniekształcone, ale ich wiarygodność nie jest istotna z klinicznego punktu widzenia. Wartość EMP tkwi w zdolności odkrywania aktualnego niepokoju, postaw, przekonań i stanów emocjonalnych. W poznawczo-percepcyjnej teorii Arnolda Bruhna, wspomnienia są kluczem do zrozumienia osobowości.

Bruhn spostrzega wspomnienia jako złożone zjawiska psychologiczne, których wyjaśnienia może wymagać odwoływania się do różnych modeli teoretycznych i w konsekwencji do różnych systemów oceny. Bruhn i jego współpracownicy uzyskali obiecujące dane przy zastosowaniu systemów oceny opracowanych z myślą o przewidywaniu skłonności do dokonywania przestępstw i do przemocy. Autor EMP uważa, że wspomnienia to historie lub metafory, które odzwierciedlają świadomą lub intuicyjną wiedzę jaką ludzie wynieśli ze swoich doświadczeń.

Test Szondiego

Test projekcyjny stworzony w XX wieku przez węgierskiego psychiatrę Leopolda Szondiego. Test składa się z sześciu serii zawierających po osiem fotografii twarzy. W każdej serii badany wybiera dwie najbardziej i dwie najmniej sympatyczne dla niego twarze. Dokonywane wybory mają świadczyć o zaspokojonych i niezaspokojonych potrzebach i popędach.

Test bajek – FTT

Test FTT przedstawia postacie ze znanych bajek. Zadaniem dziecka jest odpowiedzenie na pytania związane z ilustracjami np. co dana postać myśli, co czuje, dlaczego tak się zachowuje, co mogłaby zrobić. Test bajek Luizy Despert polega na dokończeniu przez dziecko historyjki. Test bajek jest testem projekcyjnym bazującym na psychoanalizie i teorii relacji z obiektem.

Przeznaczony dla dzieci od 6-12 lat. Badania przeprowadzane są indywidualnie. Czas trwania badania Testem Bajek to około 45 minut. Test służy do:

oceny osobowości dziecka

diagnozy relacji w rodzinie

diagnozy dominujących potrzeb i mechanizmów obronnych

Test Bajek bada uczucia takie jak zazdrość, agresja i przemoc, a także seksualność czy relację matka-dziecko. Test bajek składa się z 21 ilustracji przedstawiających postacie ze znanych bajek. Zadaniem dziecka jest odpowiedzenie na pytania dotyczące tego o czym myśli wskazana postać na obrazku, jak się czuje, co zamierz zrobić itd. Test bajek analizuje łącznie 29 wskaźników osobowości. Test bajek stosowany jest do analizy takich zmiennych jak:

obraz siebie

agresja

potrzeba ochrony, aprobaty

mechanizmy obronne

lęk

Scenotest

Materiałem jest zestaw lalek i akcesoriów, które są wykorzystywane przez osoby badane do budowania sceny traktowanej jako projekcja wewnętrznych przeżyć badanego. Badacz mówi dziecku np. pobaw się w dom. Pozwala to na poznanie środowiskowych warunków życia dziecka, jego stosunku do rodziców, rodzeństwa oraz innych osób z otoczenia. Scenotest to projekcyjna metoda diagnostyczna służąca do zobrazowania całościowej struktury osobowości.

W badaniu testem stosuje się narzędzia w postaci lalek, klocków i akcesoriów. Badanie scenotestem polega na tym, że dziecko ma za zadanie utworzyć scenkę z udziałem lalek. Scenotest nie zawiera ograniczeń czasowych. Wykorzystywane narządzia są traktowane jako projekcja wewnętrznych przeżyć badanego.

Scenotest wykorzystywany jest w:

poradnictwie wychowawczym

diagnozie nerwic

badaniach naukowych

terapii

okreslaniu struktury osobowości i relacji z otoczeniem

Test postaci ludzkiej

Test rysunku Postaci Ludzkiej Goodenough-Harrisa jest narzędziem często wykorzystywanym do badania podstawowych procesów poznawczych zwłaszcza u dzieci młodszych w wieku 6-14 lat. Charakteryzuje go proste polecenie: narysuj postać kobiety oraz mężczyzny. Pojęcie ludzkiej postaci traktowane jest w tym teście jako wskaźnik pojęć przyswojonych przez dziecko. Jeżeli dziecko narysuje postać ludzką z dużą ilością szczegółów to można wnioskować, że dziecko rozwija się prawidłowo pod względem poznawczym i przejawia dobry poziom inteligencji.

Test postaci ludzkiej służy do diagnozowania inteligencji oraz poziomu inteligencji u dzieci. Podczas oceny rysunku nie bierze się pod uwagę zdolności artystycznych, a jedynie określone skale. Istnieje ponad 50 kryteriów oceny wyników testu. Wynik testu jest odzwierciedleniem nie tylko rozwoju intelektualnego dziecka, ale również rozwoju społecznego. Test postaci ludzkiej, może być wykorzystywany do badania osobowości, defektów charakteru, przystosowania oraz przestępczości.

Test Drzewa – Charles Koch

Test Drzewa jest metodą projekcyjną. Autor testu uważa, że obrazu drzewa nie da się wytworzyć dowolnie w każdej chwili, a jego kształt nie jest dowolny. Test rysunku drzewa stanowi niejako syntezę spostrzeżeń człowieka, obrazów tkwiących w pamięci oraz ich stylizację. Jest to odzwierciedlenie cech osobowości bez udziału świadomości.

Znaki i symbole, które mogą pojawić się w rysunku drzewa, mogą być drobną próbką możliwych interpretacji, ale mogących dać ogólne wyobrażenie o tworzeniu hipotez na temat badanego. Wykonanie zadania w teście odbywa się według następującej instrukcji: „ Proszę, narysuj drzewo owocowe tak dobrze, jak tylko potrafisz”. Interpretację gotowych rysunków Koch proponuje przeprowadzać według licznych kryteriów, tworzących pewien system. Jedno z nich to tzw. „ogólne wrażenie”, obejmujące:

stopień wyrazistości (braku wyrazistości),

dynamiczność (statyczność ),

uporządkowanie (lub nieuporządkowanie),

charakter nastroju (pogodny lub ponury),

bogactwo (ubóstwo) dodatkowych elementów.

Ponadto do interpretacji brane są pod uwagę także inne czynniki jak: korzeń, gałęzie, podstawa pnia, korona drzewa itd. Inne elementy oceny to min. oryginalność, owoce, liście, wysokość drzewa etc. Wszystkie kryteria pozwalają ustalić min. punkt ego, dojrzałość społeczną i emocjonalną oraz inne aspekty osobowości.

Test Rysunku Rodziny

Test służy do badania relacji rodzinnych oraz bada uświadomione i nieuświadomione sposoby radzienia sobie z sytuacjami trudnymi. Prosimy badanego, żeby narysował jakąś rodzinę: “Narysuj rodzinę” lub „Wyobraź sobie rodzinę i narysuj ją”. Jeżeli badany pyta jaka to ma być rodzina, np. czy własna? Odpowiadamy, że wszystko jedno. Wyjaśniamy, że może rysować wszystko co chce: osoby, zwierzęta, przedmioty.

Podczas interpretacji Testu Rysunku Rodziny bierzemy pod uwagę interpretację treści, projekcję konfliktów rodzinnych oraz aspekt formalny rysunku. Następnie interpretujemy poszczególne fragmenty rysunku min. elementry graficzne, symbolikę barw, rozmieszczenie rysunku w przestrzeni, czas spędzony na rysowanie osób, ilość szczegółów itd. Test Rysunku Rodziny wskazuje na relacje między członkami rodziny, ich znaczenie oraz wiele innych aspektów.

Skala Jawnego Niepokoju – Jaki jesteś?

Kwestionariusz psychologiczny składający się z 50 pytań w tym 40 pytań dotyczących niepokoju oraz 9 pytań dotyczących kłamstwa oraz 1 pytanie kontrolne. Test służący do badania dzieci w wieku 9-16 lat. Test Jak się czujesz? Przeznaczony jest do badań indywidualnych oraz grupowych.

Jest to test samoopisowy. Test w Skali Nieurotyczności bada niepokoje, zmartwienia, lękliwość oraz troski. Natomiast Skala Kłamstwa mierzy na ile osoba badana stara się pokazać w dobrym świetle i czy odpowiada szczerze na pytania.

Arkusz Zachowania Ucznia

Narzędzie do badania dzieci w wieku 6-15 lat. Pozwala na ocenę 50 cech jawnego zachowania się, dotyczących pięciu czynników, które dają się zdefiniować w kategoriach przystosowania społecznego. AZU bada motywację do nauki szkolnej, zachowania antyspołeczne, przyhamowanie, uspołecznienie oraz zachowania seksualne.

Arkusz składa się z czterech części, z których pierwszą i drugą wypełnia nauczyciel, trzecią – lekarz szkolny, a czwartą – psycholog. Część pierwszą stanowi charakterystyka ucznia. Część drugą stanowi charakterystyka środowiska rodzinnego. Część trzecia dotyczy rozwoju fizycznego i stanu zdrowia. Ostatnia, czwarta część jest zbiorczym zestawieniem ocen według kluczy.

Nastroje i Humory

Kwestioneriusz zawiera 100 pytań i bada natężenie 8 podskal. Nastroje i Humory mierzy:

napastliwość fizyczną,

napastliwość słowną,

napastliwość pośrednią,

negatywizm,

podejrzliwość,

urazę,

drażliwość,

poczucie winy.

Test służy do badania młodzieży w wieku 12-14 lat. W teście przyjmuje się punktację 0,1,2. Kwestionariusz przeznaczony jest do badań indywidualnych oraz grupowych. Średni czas badania nie przekracza 20 minut.

SEG – Skala Espresji Gniewu

Test służący do badania ukierunkowania gniewu. Składa się z 20 stwierdzeń, które badają czy agresja kierowana jest na zewnątrz czy do do wewnątrz – odpowiednio po 10 stwierdzień. Skala służy do mierzenia gniewu nie związanego bezpośrednio z daną sytuacją, a odnosi się do ogólnych sytuacji i reakcji. Badania SEG można wykonywać u osób w wieku 11-17 lat. Odpowiedzi na pytania są udzielane w pięciostopniowej skali od 1-5, oznaczającej “nigdy”, “zawsze” itd. Im większy wynik, tym wyższe nasilenie gniewu.

Odpowiednie warunki badania

Prócz rezultatu liczbowego uzyskanego w teście, uwzględnia się również dane uzyskane uzyskane na podstawie obserwacji zachowania osób badanych. Obserwując zachowanie badanych, możemy zaobserwować takie czynniki jak; objawy zdenerwowania, pobudzenia nerwowego, braku zainteresowania lub złego samopoczucia co może wpływać modyfikująco na rezultat badania.

Podczas przeprowadzania testu, należy zapewnić osobom badanym odpowiednie warunki:

dobra słyszalność i widzialność

zapewnienie ciszy

wyjaśnienie wszelkich wątpliwości przed rozpoczęciem badania

zadbanie o odpowiednie przygotowanie osoby badanej np. okulary, dobre samopoczucie

wyjaśnienie wątpliwości dotyczących wypełniania testu

odpowiadanie zgodnie z rzeczywistością

Gdzie kupić testy psychologiczne?

Pracownia psychometryczna

Pracownia Testów Psychologicznych i Pedagogicznych – pracowniatestow.pl

Pracownia Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego – practest.pl

APA – American Psychological Association

PAR – Psychological Assesment Resources – parinc.com

Aby dokonać zakupu testów psychologicznych, należy posiadać dyplom ukończenia studiów psychologicznych.

Testy psychologiczne – obrazki

Jeżeli szukasz obrazów zamieszczonych testów psychologicznych lub chcesz je wydrukować, to skorzystaj z poniższej obrazków testów psychologicznych.

Badania Psychotechniczne Kierowców: Przykładowe Testy i Zasady

Testy psychologiczne do pracy to tzw. psychotechnika. Od dawna badania psychologiczne i badania lekarskie „na taksówkarza” są konieczne. Robi się je raz na 5 lat. Ostatnio są też wymagane od kierowców UBER, BOLT Driver, FREENOW.

Jakie są badania lekarskie „na taxi”, i czy badania dla kierowców nowych korporacji są takie same jak badania psychologiczne i lekarskie na taksówkarza? Czy badanie psychotechniczne i badania lekarskie na taxi można połączyć? Tak, kierowcy chcą w jednym miejscu wykonać komplet badań. To jest możliwe w pracowni psychologii pracy, jeśli współpracuje z lekarzem medycyny pracy.

W Pracowni ANIMA jest to możliwe w wybranych dniach tygodnia. Staramy się aby terminy były krótkie. Ustalamy je telefonicznie.

Ile kosztuje psychotechnika? Cena badań psychotechnicznych jest regulowana i wynosi 150 zł. Tyle samo kosztuję badania „na taksówkarza” i dla kierowcy UBER, BOLT Driver, FREENOW.

Testy psychologiczne dla kierowców i do wojska

Przed przystąpieniem do wykonywania pewnych zawodów, niezbędne jest badanie psychologiczne. Zwykle są to profesje, w których wykorzystuje się szczególne cechy psychiczne. Konkretne wymagania dotyczą najczęściej wojskowych czy też pracowników poruszający się samochodem w ramach obowiązków służbowych. W wielu osobach takie testy psychotechniczne mogą wywoływać stres, ponieważ nie do końca wiadomo, na czym mają polegać i jak będą przebiegać. Podstawowe informacje wystarczą, aby zminimalizować towarzyszące temu zdenerwowanie. Nasz artykuł pomoże Ci ograniczyć niepotrzebną tremę.

Testy psychologiczne – spis treści:

Potrzebujesz CV? Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV! Stwórz CV

Kto musi wykonać testy psychologiczne?

Lista zawodów, których pracownicy obligatoryjnie muszą przejść badania psychologiczne przed przystąpieniem do wykonywania swoich obowiązków służbowych, znajduje się w załączniku do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej. Warto się z nią zapoznać, jednak należy pamiętać, że także pracownicy spoza listy, na prośbę pracodawcy, mogą zostać objęci takim obowiązkiem.

Testy psychologiczne do pracy – przykłady zawodów:

osoby zatrudnione na etacie kierowcy (kurierzy, dostawcy, kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, samozatrudnieni prowadzący działalność w zakresie transportu, kierowcy w firmach typu Uber);

instruktorzy i egzaminatorzy nauki jazdy;

operatorzy maszyn i urządzeń (koparek, dźwigów, wózków widłowych);

górnicy;

motorniczy tramwaju i maszyniści;

pracownicy ochrony;

sędziowie;

wojskowi;

detektywi;

kandydaci na strażników miejskich;

piloci.

Badania psychotechniczne, na czym polegają i dlaczego należy je robić?

Nie trudno zauważyć, że osoby zajmujące wyżej wymienione stanowiska, muszą być skupione na swojej pracy i opanowane, nie mogą też ulegać emocjom, mimo, że szybkie reakcje i podejmowanie racjonalnych decyzji jest w tych zawodach wskazane. Często od ich prawidłowej postawy może zależeć zdrowie lub życie innych ludzi, dlatego kandydat musi być kompleksowo przebadany, również pod kątem psychologicznym. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, osoby spoza listy też często zobligowane są do zrobienia badań psychologicznych. W ten sposób sprawdzana jest ich kreatywność, koncentracja, umiejętność pracy pod presją czasu, umiejętności współpracy w grupie czy rozwiązywania konfliktów.

Zobacz też: umiejętności miękkie i twarde

Badania psychologiczne z reguły są powtarzane co jakiś czas (okres ich ważności ustalany jest np. w aktach prawnych), ponieważ z wiekiem poziom niektórych zdolności może się obniżać – trzeba się więc przekonać czy mimo to, dana osoba jest w stanie nadal efektywnie wykonywać swoje zadania. Masz ważne badania psychologiczne i zmieniasz pracę? Może się okazać, że mimo zatrudnienia na tym samym stanowisku, pracodawca zażąda ponownego przeprowadzenia takich badań.

Jak wyglądają badania psychotechniczne?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że badania psychologiczne różnią się między sobą. Najczęściej jednak składają się z dwóch części:

testowej – badana jest odporność na stres, typ osobowości czy sprawność intelektualna;

sprawnościowej – badana jest szybkość reakcji, sprawność oraz koordynacja wzroku i słuchu;

niekiedy zdarza się także rozmowa z psychologiem.

Testy osobowości nie są skomplikowane, zwykle to ustosunkowanie się do pewnych twierdzeń na zasadzie TAK/NIE lub NIGDY/ ZAWSZE. Część sprawnościowa przeprowadzana jest w specjalnym pomieszczeniu z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń. Dzięki nim można badać szybkość reakcji, widzenie po zmroku czy koordynację wzrokowo-ruchową.

Czy do badań można się przygotować?

Najważniejsza rzecz, o którą dobrze jest zadbać przed badaniami, to wypoczynek. Odsuń od siebie niepotrzebny stres – testy psychologiczne często są tylko formalnością, a w przypadku negatywnego wyniku, istnieje możliwość odwołania. Pamiętaj też, aby dnia poprzedniego nie spożywać alkoholu, nie przeciążać wzroku, a w dniu badań pamiętać o okularach, jeśli je nosisz. Na pytania odpowiadaj zgodnie z prawdą, tylko wtedy mają one sens, a ich wynik będzie całkowicie wiarygodny. Nie zaznaczaj tego, jaki chciałbyś być, ale jaki jesteś naprawdę.

Potrzebujesz CV? Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV! Stwórz CV

Testy psychologiczne dla kierowców

Celem testów psychologicznych dla kierowców jest zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jeśli ubiegasz się o prawo jazdy kat. B do prywatnego użytku – nie musisz ich wykonywać. Jeśli jednak prowadzenie samochodu ma stać się częścią Twoich obowiązków zawodowych, takie badanie będzie konieczne. Psychotesty na kierowcę trwają od 30 minut do 1.5 godziny i składają się z kilku etapów:

Badanie osobowości, poziomu koncentracji, uwagi, umiejętności radzenia sobie pod presją czasu – wykonuje się za pomocą kwestionariuszy. Znajdziesz w nich między innymi: konieczność odpowiedzi na pytania (np. Czy lubisz szybką jazdę?) oraz zadania np. przyporządkowanie liczb czy dopasowanie do siebie różnych figur.

Badanie sprawności przeprowadzane jest za pomocą specjalistycznej aparatury, dobieranej w zależności od wymagań na danym stanowisku. Testy sprawnościowe pozwalają określić czas reakcji kierowcy, pole widzenia w ciemności, postrzeganie prędkości i odległości oraz reakcję na olśnienie.

Wywiad psychologiczny – podczas rozmowy z psychologiem poruszane są tematy pracy, cech charakteru, zdrowia i doświadczeń w kierowaniu samochodem.

Gdzie wpisać prawo jazdy w CV? – Sprawdź i zwiększ swoje szanse na zatrudnienie

Jak zdać psychotesty dla kierowców?

Przede wszystkim badanie to nie egzamin. Należy przyjść wypoczętym i zabrać ze sobą skierowanie na badanie psychologiczne (jeśli je otrzymałeś), jeden z dokumentów tożsamości i okulary, w sytuacji, gdy nosisz je na co dzień. Pamiętaj też, aby w sezonie letnim nie przychodzić w klapkach (obuwie do prowadzenia auta powinno posiadać piętę i być na płaskim obcasie).

Jak często powtarzać testy psychologiczne kierowców?

Ważność badań psychologicznych kierowców zależy od wieku:

osoby poniżej 60. roku życia – co 5 lat;

osoby powyżej 60. roku życia – co 30 miesięcy.

Chcesz zostać kierowcą zawodowym? Zacznij od stworzenia CV kierowcy

Testy psychologiczne do wojska

Nie da się ukryć, że żołnierze są grupą szczególnie narażoną na stres i ekstremalne sytuacje. Z pewnością nie jest to praca dla każdego, a kandydaci zostają poddani specjalnym procedurom, do których należą między innymi psychotesty do wojska, poprzedzone badaniami ogólnomedycznymi.

Testy psychologiczne do wojska obejmują psychotesty ukierunkowane na specyfikę pracy w wojsku, badanie aparatowe oraz wywiad psychologiczny. Ten ostatni przeprowadza się w obecności psychologa i psychiatry. Po zakończonych badaniach tego samego dnia powinieneś otrzymać orzeczenie psychologiczne, na podstawie którego zostanie podjęta decyzja o przyjęciu lub odrzuceniu Twojej kandydatury do wojska.

Testy psychologiczne wojsko – negatywny wynik

Jeśli wynik badań psychologicznych wskazuje, że istnieją przeciwwskazania do pełnienia przez Ciebie czynnej służby wojskowej – możesz odwołać się od takiego orzeczenia. Masz na to 14 dni od daty jego otrzymania, wtedy badanie zostanie wykonane po raz drugi. Co jeśli to nie pomogło? Po roku istnieje możliwość ponownego przystąpienia do badań.

Dowiedz się więcej – jak dostać się do wojska?

Testy psychologiczne do pracy – podsumowanie

Na badania psychologiczne składa się grupa procedur pozwalających na określenie sprawności psychofizycznej pacjenta. Ich wykonanie możliwe jest po otrzymaniu skierowania od pracodawcy lub lekarza. Najnowsze badania psychologiczne prowadzi się z wykorzystaniem kilku różnych technik, a na podstawie ich wyniku wystawia się orzeczenie o zdolności lub przeciwwskazaniach do wykonywania danej pracy. Należysz do grupy zawodowej, która musi wykonać psychotesty? Zadbaj o odpoczynek i pozytywne nastawienie. Pamiętaj, aby zawsze odpowiadać zgodnie z prawdą. Badania psychologiczne to nie egzamin, a test pozwalający określić Twoją osobowość.

Potrzebujesz CV? Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV! Stwórz CV

Dzięki Ciekawemu CV dowiesz się więcej:

Jak napisać dobre cv? – Najczęstsze błędy podczas pisania CV

Podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną – jak napisać maila po rozmowie rekrutacyjnej?

Programista – jak zostać programistą i co robi programista?

CV sprzątaczka – Sprawdź co powinno zawierać CV dla osoby sprzątającej

Przerwa w pracy – ile przerwy przysługuje pracownikowi?

List motywacyjny geodeta – jak stworzyć profesjonalne dokumenty aplikacyjne?

Szukam pracy za granicą, czyli gdzie znaleźć zatrudnienie i jak wygląda życie za granicą?

Państwowa Straż Pożarna – jak zostać strażakiem?

Świadczenie postojowe – jak złożyć wniosek o postojowe?

Czym zajmuje się hostessa? Jak stworzyć CV hostessy?

키워드에 대한 정보 testy psychologiczne do pracy przykłady

다음은 Bing에서 testy psychologiczne do pracy przykłady 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  八 月 薰 | 日治香港1941-1945 Hong Kong 1941-1945 8237 좋은 평가 이 답변
See also  Kurs Wychowawcy Kolonijnego Radom | Czego Uczy Kurs Wychowawcy? 답을 믿으세요

See also  강아지 사료 급여량 | 강아지 하루 권장사료량은 얼마일까?(한끼 적정량)_[Kor/Eng Cc] 모든 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych

  • psychotesty
  • jak rozwiązywać testy psychologiczne
  • psychotechnika
  • testy psychologiczne na prawo jazdy
  • psychotesty na prawo jazdy
  • testy psychologiczne

5 #zasad #rozwiązywania #testów #psychologicznych


YouTube에서 testy psychologiczne do pracy przykłady 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych | testy psychologiczne do pracy przykłady, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment