당신은 주제를 찾고 있습니까 “umiejętność dokonywania ewaluacji własnej pracy – Ewaluacja po edukacji zdalnej. Jak udały się moje lekcje na onlajnie?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Co dzisiaj robimy? 이(가) 작성한 기사에는 조회수 99회 및 좋아요 7개 개의 좋아요가 있습니다.
umiejętność dokonywania ewaluacji własnej pracy 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Ewaluacja po edukacji zdalnej. Jak udały się moje lekcje na onlajnie? – umiejętność dokonywania ewaluacji własnej pracy 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Zapraszam na film o 5 sposobach na przeprowadzenie ewaluacji pracy nauczyciela przez uczniów.
Część I. Co moi uczniowie umieją po onlajnie?
https://youtu.be/UyOEGIlcWis
materiały do pobrania: https://codzisiajrobimymagdalenarosada-f752c.gr8.com/
blog: https://www.codzisiajrobimy.pl/
Instagram: https://instagram.com/codzisiajrobimy
#ocenianiekształtujące #ewaluacjawszkole #nvc #edukacjazdalna
umiejętność dokonywania ewaluacji własnej pracy 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
NAUCZYCIEL KONTRAKTOWY UBIEGAJĄCY SIĘ O …
4) umiejętność dokonywania ewaluacji własnej pracy i wykorzystywania jej wyników do doskonalenia warsztatu pracy;. Page 2. 5) umiejętność dzielenia się wiedzą i …
Source: e-pedagogiczna.edu.pl
Date Published: 9/22/2021
View: 8786
Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju … – edukacja.edux.pl
Umiejętność wykorzystania w codziennej pracy metod aktywizujących ucznia. 4.Umiejętność dokonywania ewaluacji własnej pracy i wykorzystywania …
Source: www.edukacja.edux.pl
Date Published: 7/8/2022
View: 3519
Ewaluacja zajęć i jej wykorzystanie do rozwoju – Librus
… nauczyciela mianowanego obejmują: 1) umiejętność organizacji i doskonalenia warsztatu pracy, dokonywania ewaluacji własnych działań, …
Source: portal.librus.pl
Date Published: 6/7/2021
View: 5029
Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego … – Cal.pl
uzyskanie kolejnego stopnia awansu zawodowego jest umiejętność organizacji i doskonalenia własnego warsztatu pracy, dokonywania ewaluacji własnych działań, …
Source: damiano.cal24.pl
Date Published: 9/5/2021
View: 8965
Sprawozdanie z planu rozwoju zawodowego nauczyciela …
Umiejętność dokonywania ewaluacji własnej pracy i wykorzystania jej wyników do doskonalenia warsztatu pracy. W ciągu pierwszego roku stażu, …
Source: pedagogika-specjalna.edu.pl
Date Published: 12/3/2021
View: 7923
Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego …
Umiejętność organizacji i doskonalenia warsztatu pracy, dokonywania ewaluacji własnych działań, a także oceniania ich skuteczności i …
Source: profesor.pl
Date Published: 6/14/2021
View: 9207
1 opracowanie Beata Bieniek AUTO EWALUACJA WŁASNA …
Co to jest auto ewaluacja własna pracy nauczyciela, czym się różni od ewaluacji … 5.1.pkt 1) dokonywać ewaluacji własnej pracy dydaktycznej, wychowawczej.
Source: www.pspbrzeznica.net
Date Published: 7/17/2022
View: 3894
Ewaluacja w zawodzie nauczyciela – dlaczego jest potrzebna?
wysoką umiejętność organizowania i doskonalenia własnej pracy, a tym samym dokonywać ewaluacji swoich działań. W rozporządzeniu znajdują się …
Source: buki.org.pl
Date Published: 4/5/2021
View: 8484
Zakończenie stażu na stopień nauczyciela mianowanego
dokonanie oceny dorobku zawodowego(za całość stażu). Do okresu tego nie wlicza … 4) umiejętność dokonywania ewaluacji własnej pracy i wykorzystywania jej.
Source: lepszastrona.edu.pl
Date Published: 9/17/2021
View: 8436
plan rozwoju zawodowego nauczyciela kontraktowego
uczestniczyć w pracach związanych z … pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej … umiejętność dokonywania ewaluacji własnej pracy i wykorzystywania …
Source: lublin.znp.edu.pl
Date Published: 1/11/2021
View: 1703
주제와 관련된 이미지 umiejętność dokonywania ewaluacji własnej pracy
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Ewaluacja po edukacji zdalnej. Jak udały się moje lekcje na onlajnie?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 umiejętność dokonywania ewaluacji własnej pracy
- Author: Co dzisiaj robimy?
- Views: 조회수 99회
- Likes: 좋아요 7개
- Date Published: 2021. 6. 17.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=TvdGHrv2hxM
Jak dokonuje ewaluacji wlasnej pracy?
Autoewaluacja polega na celowym i systematycznym zbieraniu informacji o tym, jak wygląda praca własna. Konieczne jest porównanie jej wyników z tym, jakie są oczekiwania ze strony innych uczestników procesu edukacyjnego, tj. szkoły jako miejsca pracy (dyrekcji i innych nauczycieli), rodziców oraz samych uczniów.
Co daje ewaluacja własnej pracy?
Możliwość indywidualnego rozwoju uczniów na lekcjach mojego przedmiotu. Dostosowanie form i metod pracy do potrzeb i możliwości uczniów. Stosowanie różnych metod i techniki pracy z uczniem. Rozwijanie umiejętności uczenia się.
Jak napisać ewaluację zajęć?
Ewaluację zajęć można prowadzić przez indywidualne lub grupowe rozmowy z uczniami, za pomocą kart ewaluacyjnych lub w inny wybrany przez nauczyciela sposób. Ewaluację przez rozmowy można przeprowadzić, organizując rundkę pytań.
Jakie są sposoby ewaluacji?
W praktyce badań ewaluacji wykorzystuje się najczęściej 4 techniki ewaluacji: analizę dokumentacji, ankietowanie, wywiady i obserwację. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady.
Kto dokonuje ewaluacji?
ewaluacja zewnętrzna – przeprowadzana przez ewaluatorów funkcjonujących poza instytucją odpowiedzialną za realizację interwencji publicznej (ewaluatorów zewnętrznych), ewaluacja hybrydowa – przeprowadzana jest niezależnie przez ewaluatora wewnętrznego oraz ewaluatora zewnętrznego.
Jakie są efekty ewaluacji?
Ewaluacja pozwala rzetelnie określić efekty procesu nauczania i uczenia się, określić, jaką wiedzę i umiejętności posiadają uczniowie, jakie doświadczenia im towarzyszą. Nauczyciel może promować swoją pracę, a szczególnie te elementy, które stanowią jej mocne strony.
Jakie są cele ewaluacji?
- Zbadania potrzeb np. …
- Określenie kierunków i celów działań
- Poprawy przejrzystości podejmowanych działań
- Poznawania mechanizmów wdrażania programów i projektów.
- Zwiększenie skuteczności i efektywności programów/projektów.
Na czym polega proces ewaluacji?
Ewaluacja to obiektywna ocena projektu, programu lub polityki na wszystkich jego etapach, tj. planowania, realizacji i mierzenia rezultatów. Powinna ona dostarczyć rzetelnych i przydatnych informacji pozwalając wykorzystać zdobytą w ten sposób wiedzę w procesie decyzyjnym.
Co to znaczy ewaluacja zajęć?
Każdy nauczyciel niezależnie od stażu pracy spotkał się z pojęciem ewaluacji. Oznacza ono sprawdzenie, czy dane działanie (lekcja, projekt, program itd.) osiągnęło swoje cele. Budując autorytet, nauczyciel musi wiedzieć, czy i jak realizuje swoje zadania, co robi dobrze, a nad czym powinien popracować.
Jak można podsumowac lekcje?
Podczas podsumowania można przypomnieć wszystko, co się wydarzyło, powtórzyć cele, pogratulować sukcesu grupie oraz porozmawiać o tym co i dlaczego się nie udało. Przecież niepowodzenie też wiele nas uczy, jednak trzeba je mądrze omówić.
Jak napisać kryteria sukcesu?
To konkretne wymagania, które uczeń musi spełnić. Formułując kryteria sukcesu trzeba zastanowić się, co będzie dowodem na to, że cele zostały osiągnięte. Podobnie jak w przypadku celów nauczania można je ułożyć razem z uczniami.
Na czym polega proces ewaluacji?
Ewaluacja to obiektywna ocena projektu, programu lub polityki na wszystkich jego etapach, tj. planowania, realizacji i mierzenia rezultatów. Powinna ona dostarczyć rzetelnych i przydatnych informacji pozwalając wykorzystać zdobytą w ten sposób wiedzę w procesie decyzyjnym.
Czym jest ewaluacja w pracy?
Każdy nauczyciel niezależnie od stażu pracy spotkał się z pojęciem ewaluacji. Oznacza ono sprawdzenie, czy dane działanie (lekcja, projekt, program itd.) osiągnęło swoje cele. Budując autorytet, nauczyciel musi wiedzieć, czy i jak realizuje swoje zadania, co robi dobrze, a nad czym powinien popracować.
Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela kontraktowego ubiegającego się o stopień zawodowy nauczyciela mianowanego
Imię i nazwisko: Anna Chlebowska
Stanowisko i miejsce zatrudnienia: nauczyciel wspomagający w Szkole Podstawowej im. Michała Okurzałego w Zagórowie
Kwalifikacje: studia licencjackie – Edukacja wczesnoszkolna z plastyką, studia magisterskie – Wychowanie przedszkolne i nauczanie początkowe, studia podyplomowe – Oligofrenopedagogika – edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną
Okres stażu: 2 lata 9 miesięcy, od 01.09.2017r. do 31.05.2020r.
Jestem nauczycielem wspomagającym zatrudnionym w Szkole Podstawowej im. Michała Okurzałego w Zagórowie.
We wrześniu 2017 roku dyrektor szkoły wyraził zgodę na umożliwienie mi odbycia stażu na stopień nauczyciela mianowanego w wymiarze 2 lat i 9 miesięcy.
Nauczyciel ubiegający się o awans na stopień nauczyciela mianowanego w trakcie odbywania stażu powinien realizować wymagania niezbędne do uzyskania tego stopnia awansu. Jest to:
1.Uzyskanie pozytywnych efektów w pracy dydaktycznej, wychowawczej lub opiekuńczej na skutek wdrożenia działań mających na celu doskonalenie pracy własnej i podniesienie jakości pracy szkoły.
2.Umiejętność rozpoznawania potrzeb rozwojowych uczniów i uwzględniania ich w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.
3.Umiejętność wykorzystania w codziennej pracy metod aktywizujących ucznia.
4.Umiejętność dokonywania ewaluacji własnej pracy i wykorzystywania jej wyników do doskonalenia warsztatu pracy.
5.Umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z nauczycielami w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego.
6.Umiejętność uwzględniania w pracy problematyki środowiska lokalnego oraz współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych
7.Umiejętność posługiwania się przepisami dotyczącymi odpowiednio oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich w zakresie funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał staż.
8.Umiejętność korzystania w pracy, zwłaszcza w trakcie prowadzonych zajęć, z narzędzi multimedialnych i informatycznych.
Tworząc plan rozwoju zawodowego opierałam się na założeniach Statutu Szkoły Podstawowej, Programu Wychowawczo – Profilaktycznego oraz potrzebach i oczekiwaniach uczniów, rodziców i grona pedagogicznego. Planując swoje działania miałam na celu podniesienie jakości pracy szkoły. W trakcie trwania stażu dokonywałam bieżącej analizy własnych działań i oceniałam skuteczność realizowanych zadań, uczestniczyłam w pracach organów szkoły związanych z realizacją zadań dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych wynikających ze statutu szkoły oraz potrzeb szkoły i środowiska lokalnego. Pogłębiałam wiedzę i umiejętności zawodowe, samodzielnie lub przez udział w różnych formach kształcenia, poznawałam przepisy dotyczące systemu oświaty w zakresie funkcjonowania szkoły, w której odbywałam staż.
W swoim sprawozdaniu prezentuję realizację zadań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego.
§ 7.2.1.
Uzyskanie pozytywnych efektów w pracy dydaktycznej, wychowawczej lub opiekuńczej na skutek wdrożenia działań mających na celu doskonalenie pracy własnej i podniesienie jakości pracy szkoły
1.Współpraca z opiekunem stażu.
Pierwszym krokiem podjętym w celu właściwego przebiegu mojego stażu na nauczyciela mianowanego było nawiązanie współpracy z opiekunem stażu. Zawarłyśmy ze sobą pisemny kontrakt. Nasza współpraca polegała głównie na prowadzeniu zajęć w obecności opiekuna stażu, obserwowaniu zajęć prowadzonych przez opiekuna stażu, omawianiu mocnych i słabych stron warsztatu metodycznego, wyciąganiu wniosków, dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem w zakresie stosowania metod aktywizujących, opracowaniu scenariuszy zajęć, rozwiązywania problemów. Zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem obserwowałam zajęcia prowadzone przez opiekuna stażu, co było istotnym elementem doskonalenia mojego warsztatu pracy. Obserwowałam i na bieżąco analizowałam wraz z Panią Dorotą Sarnowską prowadzone przez nią lekcje, zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze. Prowadziłam zajęcia w klasie zerowej oraz rewalidacji indywidualnej w obecności opiekuna stażu i wicedyrektora szkoły. Omawiałam scenariusze i przebieg zajęć, wyjaśniałam celowość zastosowanych działań, metod oraz stopień realizacji założonych celów. Dzięki analizowaniu zajęć wyciągałam wnioski do dalszej pracy, jak również doskonaliłam umiejętność tworzenia konspektów zajęć. Prowadzenie zajęć w obecności opiekuna stażu dało mi pewność, że wykonywana przeze mnie praca jest poprawna pod względem metodycznym i merytorycznym. Będące efektem szczegółowego omówienia zajęć wnioski poobserwacyjne, były dla mnie wskazówkami do dalszej pracy.
Pracując na stanowisku nauczyciela wspomagającego miałam możliwość obserwowania pracy wychowawcy klasy oraz nauczycieli innych przedmiotów. Pozwoliło mi to korzystać z pomysłów bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów, wzbogacić własny warsztat oraz doskonalić umiejętność ewaluacji pracy własnej.
2.Poznanie procedury awansu zawodowego.
Rozpoczynając staż na stopień nauczyciela mianowanego zapoznałam się z przepisami prawa oświatowego regulującymi system awansu zawodowego. Analizowałam przepisy ze szczególnym uwzględnieniem awansu na nauczyciela mianowanego. Analiza przepisów prawnych związanych z procedurami uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli umożliwiła mi prawidłowe opracowanie dokumentów – wniosku o rozpoczęcie stażu i projektu planu rozwoju zawodowego. Sporządzając projekt planu rozwoju zawodowego brałam pod uwagę działania nastawione na rozwój własnych umiejętności oraz kompetencji koniecznych w pracy nauczyciela, zgodnie z potrzebami szkoły. Przez cały okres stażu śledziłam zmiany w prawie oświatowym.
3.Poszerzanie wiedzy i umiejętności w procesie aktywnego udziału w wewnątrzszkolnym i zewnętrznym doskonaleniu.
Ważnym elementem mojej pracy jest nieustanne uzupełnianie i poszerzanie własnych kwalifikacji zawodowych. Samodzielne pogłębianie wiedzy i umiejętności zawodowych, studiowanie czasopism i literatury psychologiczno – pedagogicznej, udział w zajęciach otwartych realizowanych przez nauczycieli, udział w Radach Pedagogicznych, szkoleniach, kursach, warsztatach i konferencjach metodycznych.
Udział w posiedzeniach Rady Pedagogicznej dał mi możliwość zaznajomienia się z bieżącymi problemami wychowawczymi, personalnymi w placówce, a także planowanymi działaniami. Dało to również możliwość spotkania się w gronie pedagogicznym i wymianę cennych doświadczeń. Spostrzegłam zalety wspólnego analizowania i rozwiązywania problemów organizacyjnych, dydaktycznych i wychowawczych występujących w placówce.
Tematyka szkoleń, warsztatów, konferencji metodycznych, szkoleń internetowych:
– „Myślenie algorytmami. Nauka programowania. Edukacja wczesnoszkolna. Poziom II.”
– „Nauczycielska diagnoza gotowości do podjęcia nauki szkolnej czyli jak prowadzić obserwację dzieci, interpretować wyniki i formułować wnioski.”
– „Ocena pracy nauczyciela. Co rada pedagogiczna powinna wiedzieć w tym zakresie.”
-„Ważniejsze wskazówki metodyczne i organizacyjne w realizacji podstawy programowej.”
– „Nauka programowania w edukacji wczesnoszkolnej Kodowanie na dywanie.”
– „Pierwsza pomoc oraz resuscytacja krążeniowo oddechowa z wykorzystaniem AED”
– „Diagnoza przedszkolna z WSiP” – e konferencja
– „Jak radzić sobie w sytuacjach trudnych wychowawczo?”
– „Kurs dla kandydatów na kierowników wycieczek szkolnych i obozów wędrownych.”
– „Zaburzenia zachowania u ucznia jako przejaw nieprawidłowego rozwoju osobowości.”
– „Wczesna profilaktyka Program Cukierki”
– „Konferencja przedmiotowa. Zmiany w prawie oświatowym.”
– „Procedura Niebieska Karta. Kompleksowe szkolenie dla Służb i Instytucji.”
– „Neurodydaktyka podstawą pracy skutecznego nauczyciela.”
– „SPE w nauczaniu zdalnym: Praca indywidualna i praca grupowa z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (z perspektywy pedagoga specjalnego).”
– „TUS – terapia czy wspólna przygoda?” – webinarium
– „Szkolna rzeczywistość klas 1-3 po 25 maja 2020.”
Zdobyte podczas tych szkoleń wiadomości i umiejętności wzbogaciły moją wiedzę merytoryczną, udoskonaliły warsztat pracy i przyczyniły się do podniesienia jakości pracy szkoły. Szkolenia dały mi możliwość spotkania z innymi nauczycielami, wymiany doświadczeń, aktualizowania wiadomości dotyczących wychowania i nauczania oraz nowych pozycji wydawniczych pojawiających się na rynku. Otrzymane na szkoleniach materiały wykorzystałam w celu wzbogacenia i urozmaicenia własnych zajęć.
W trakcie odbywania stażu ukończyłam studia podyplomowe na kierunku Edukacja i rehabilitacja osób niepełnosprawnych intelektualnie (oligofrenopedagogika), co pozwoliło mi na kontynuowanie pracy w Szkole Podstawowej im. M. Okurzałego w Zagórowie. Dzięki studiowaniu tego kierunku zdobyłam wiedzę z zakresu pedagogiki specjalnej i psychologii rozwojowej oraz na temat mechanizmów rządzących procesami rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, a także wiedzę merytoryczną pozwalającą na kompetentne planowanie i realizację efektywnej rewalidacji; nabyłam umiejętności pozwalające na opracowanie wnikliwej diagnozy, sprawne i kompetentne opracowanie planu działań, ich organizację i realizację zgodnie z możliwościami rozwojowymi dziecka niepełnosprawnego oraz kompetencje pozwalające na rozumienie i akceptację wyjątkowości funkcjonowania dzieci niepełnosprawnych, ich potrzeb i pracę efektywnie wykorzystującą możliwości dziecka.
4.Tworzenie własnego warsztatu pracy.
Przez cały okres stażu doskonaliłam swój warsztat pracy pedagoga specjalnego. W celu doskonalenia swojej wiedzy samodzielnie studiowałam literaturę psychologiczną, pedagogiczną i dydaktyczną oraz dostępne w Internecie prace lub publikacje innych nauczycieli. Były to również materiały na temat metod pracy z uczniami o różnych potrzebach edukacyjnych. W szerokim zakresie korzystałam z publikacji zamieszczonych na portalach i w serwisach internetowych przeznaczonych dla nauczycieli, np. www.edux.pl, www.profesor.pl, www.educarium.pl.
Starałam się, aby sala dydaktyczna była kolorowa i przyjazna dla uczniów, dlatego dbałam o estetyczny wygląd sali, współtworząc dekorację związaną z porami roku i uroczystościami. Byłam autorką scenografii oraz strojów na przedstawienia i uroczystości. Wykonywałam wspólnie z dziećmi upominki dla rodziców i dziadków z okazji ich święta. Tworzyłam również zaproszenia okolicznościowe dla rodziców i dziadków.
Samodzielnie przygotowywałam materiały oraz pomoce dydaktyczne, które dostosowywałam do indywidualnych możliwości uczniów niepełnosprawnych. Przez cały okres stażu gromadziłam pomoce dydaktyczne nabywając je na różnych szkoleniach, korzystając ze stron internetowych czy literatury. W pracy nauczyciela wspomagającego posługiwałam się książkami, programami, kartami pracy przydatnymi w działaniach dydaktycznych i terapeutycznych. Sukcesywnie gromadzone materiały oraz pomoce dydaktyczne wprowadzały ożywienie i podnosiły jakość zajęć prowadzonych przeze mnie z uczniami.
5.Prowadzenie dokumentacji szkolnej.
Przez cały okres trwania stażu sumiennie prowadziłam dokumentację szkolną, głównie nauczyciela wspomagającego i nauczyciela rewalidacji:
– wpisy do dzienników zajęć specjalistycznych,
– wpisy do dziennika zajęć klasy zerowej,
– arkusze obserwacji oraz oceny gotowości szkolnej dzieci sześcioletnich,
– wpisy do dzienników zajęć indywidualnych z uczniem, do którego jeździłam,
– sporządzenie z zespołem Indywidualnych Programów Edukacyjno – Terapeutycznych,
– sporządzenie z zespołem arkuszy Wielospecjalistycznej Oceny Funkcjonowania Ucznia,
– prowadzenie dokumentacji ucznia niepełnosprawnego,
– sporządzenie programów zajęć rewalidacji indywidualnej,
– systematycznie sporządzanie sprawozdań śródrocznych i końcoworocznych.
§ 7.2.2.
Umiejętność rozpoznawania potrzeb rozwojowych uczniów i uwzględniania ich w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej
1.Organizowanie, współorganizowanie i przygotowywanie dzieci do uroczystości i imprez na terenie placówki.
W okresie trwania stażu organizowałam i współorganizowałam imprezy wewnątrzszkolne. Przy współpracy z wychowawcami klas, w których pracowałam oraz rodzicami dzieci zorganizowałam uroczystości klasowe:
– Dzień Chłopca
– Andrzejki
– Mikołajki
– Wigilia Klasowa
– Zabawa Karnawałowa
– Dzień Kobiet
– Dzień Patrona
– Dzień Dziecka
Przygotowywałam dzieci do występów na:
– Pasowanie na zerówkowicza,
– Dzień Babci i Dziadka,
– Pasowanie na czytelnika w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Zagórów,
– Powitanie wiosny,
– Dzień Rodziny.
Współorganizowałam również przy współpracy z innymi nauczycielami uroczystości szkolne:
– Zagórowski Piknik Historyczny
– Pasowanie na Pierwszoklasistę
– Mikołajki
– Zagórowski Jarmark Bożonarodzeniowy
Miałam przyjemność oprowadzać po szkole dzieci z grup przedszkolnych, które zawitały do szkoły w Dniu Patrona.
Angażowałam się w prace na rzecz wspólnoty szkolnej, m.in. poprzez przygotowanie zaproszeń na Dzień otwarty szkoły, kartek Bożonarodzeniowych, dyplomów na Konkurs pięknego czytania, dekoracji sali gimnastycznej na Dzień Kobiet oraz Zabawę Karnawałową, dekoracji na szkolne Mikołajki i Dzień Anioła oraz apel Bądź bezpieczny w czasie zimy.
Brałam udział w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom i z przyjemnością przeczytałam uczniom z klasy trzeciej swoją ulubioną baśń.
2.Organizowanie i współorganizowanie wycieczek.
Wycieczki zawsze dają okazję do lepszego poznania uczniów. Integrują zespół klasowy, uczą dzieci współdziałania w grupie. Wszystkie podejmowane zadania w tym zakresie dawały mi dużo satysfakcji, poza tym przyczyniły się do zadowolenia uczniów i rodziców z nauki w naszej szkole i współpracy z nauczycielami. Uczniowie chętnie brali udział we wszystkich formach wyjść, prezentowali postawy zrozumienia i dostosowania się do obowiązujących norm społeczno – obyczajowych. Współorganizowałam z wychowawcami klas następujące wycieczki:
– Wycieczka do Centrum Nauki i Rozrywki Mikroskala w Koninie z klasą zerową, a w kolejnym roku szkolnym z klasą trzecią,
– Wycieczka do „Fabryki Wrażeń” w Koninie z klasą trzecią,
– Wycieczka do Parku trampolin we Wrześni z klasą szóstą,
– Wycieczka do Teatru w Kaliszu z klasami pierwszymi,
– Wycieczka do Leśniczówki Kamień na spotkanie z przedstawicielami 15. Pułku Ułanów Poznańskich z klasami czwartymi.
Byłam opiekunem reprezentacji szkoły w V Halowych Zawodach Rekreacyjno – Sportowych klas I-III w Kowalewie Opactwie, w którym uczniowie szkoły zdobyli szóste miejsce.
W ramach Programu nauki pływania „Umiem pływać”, przez trzy miesiące cotygodniowo wyjeżdżałam z uczniami klas trzecich na basen w Koninie.
3.Współpraca z logopedą, pedagogiem szkolnym.
W pracy nauczyciela wspomagającego bardzo istotnym elementem jest gruntowne poznanie podległej mu grupy dzieci. Specyfika mojej pracy narzuca w pierwszej kolejności wnikliwą analizę orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, opinii i wszelkiej dokumentacji medycznej każdego dziecka. Wiedza uzyskana z tych dokumentów pozwala zindywidualizować pracę, zastosować odpowiednie metody, oraz sposoby oddziaływań rewalidacyjnych. Bardzo pomocne okazały się indywidualne rozmowy z rodzicami dzieci. Pozwoliły poznać ich sytuację rodzinną, materialną, problemy domowe. W swojej pracy nauczyciela wspomagającego starałam się poznać środowisko lokalne uczniów, zapoznać
z potrzebami, zainteresowaniami, problemami uczniów niepełnosprawnych poprzez ich obserwację w trakcie lekcji, przerw szkolnych, zajęć dodatkowych oraz wycieczek.
Przez okres stażu współpracowałam systematycznie z pedagogiem i logopedą szkolnym. Konsultowałam się i zasięgałam porad w trudnych sprawach wychowawczych, z którymi się borykałam. Wszelkie wątpliwości podczas pisania dokumentacji związanej z uczniami konsultowałam również z nimi.
4.Nawiązanie współpracy z Biblioteką oraz Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Kultury w Zagórowie.
Pracując w oddziale zerowym przy współpracy z wychowawcą klasy nawiązałam kontakt z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Zagórów, w związku z czym dzieci brały udział w kilku spotkaniach – warsztatach bibliotecznych przygotowujących je do Pasowania na czytelnika biblioteki. Uczniowie zerówek brali również udział w organizowanym przez Bibliotekę Publiczną spotkaniu z autorem książek dla dzieci p. Łukaszem Wierzbickim.
W czasie mojego stażu organizowałam wyjścia do kina w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie. Podczas jednego z nich, z okazji Święta Kina, dzieci miały okazję poznać i zobaczyć pracę kina. W sali kinowej udało się również zorganizować Dzień Babci i Dziadka.
5.Praca z dzieckiem z trudnościami.
Jako pedagog specjalny prowadziłam zajęcia rewalidacyjne z uczniami o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Dla każdego ucznia opracowywałam Program rewalidacji stosownie do jego możliwości i potrzeb, na podstawie orzeczenia z poradni psychologiczno – pedagogicznej oraz własnych obserwacji ucznia. Podczas zajęć rewalidacyjnych podejmowałam działania służące dziecku niepełnosprawnemu w osiągnięciu najwyższego z możliwych dla niego poziomu funkcjonowania psychicznego i fizycznego.
W czasie pracy z dzieckiem doskonaliłam funkcje niezaburzone oraz usprawniałam te, w których występują dysfunkcje. W zależności od potrzeb ucznia, usprawniałam, stymulowałam: umiejętności komunikacyjne, percepcję wzrokową, percepcję słuchową, koncentrację uwagi, pamięć. Kształtowałam podstawowe techniki szkolne: czytanie, pisanie, umiejętności matematyczne. Rozwijałam kompetencje społeczne uczniów wspomagając ich samodzielność społeczną oraz umiejętności przydatne w życiu codziennym. Pracując z dzieckiem zachęcałam je podsuwając ciekawe pomoce dydaktyczne, materiały, współdziałając z nim i skrycie mu pomagając, tak by osiągnęło sukces edukacyjny oraz było zadowolone ze swoich umiejętności i wiedzy. Ważną rolę pełni tu pochwała, która mobilizuje do dalszej pracy oraz daje poczucie satysfakcji.
W roku szkolnym 2017/2018 wspólnie z wychowawcą prowadziłam nauczanie indywidualne w domu jednego z uczniów, którego stan zdrowia uniemożliwiał uczęszczanie do szkoły. Moim zadaniem w tym czasie było realizowanie wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a także obserwacja ucznia, analiza jego aktualnych możliwości, poziomu funkcjonowania oraz potrzeb rozwojowych, edukacyjnych i społecznych. Dzięki temu, w porozumieniu z rodzicami ucznia, umożliwiałam mu udział w uroczystościach i imprezach szkolnych oraz wybranych zajęciach edukacyjnych.
Jako nauczyciel wspierający brałam również udział w rozmowach wychowawców z rodzicami, których dzieci przejawiały trudności w nauce lub zachowaniu, starając się wspomóc fachową radą.
§ 7.2.3.
Umiejętność wykorzystania w codziennej pracy metod aktywizujących ucznia
W mojej pracy starałam się rozpoznawać indywidualne potrzeby dzieci poprzez własną obserwację, jak również analizę orzeczeń z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Z tego względu na bieżąco zmieniałam i modyfikowałam swój warsztat pracy. Starałam się także wzbogacić go dzięki systematycznemu poszerzaniu wiedzy na temat metod aktywizujących.
Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi stanowią zróżnicowaną grupę. W codziennej pracy edukacyjnej, terapeutycznej i wychowawczej dobierałam i stosowałam odpowiednie metody oraz formy pracy stosownie do ich możliwości i potrzeb. Podczas zajęć stosowałam następujące metody i techniki:
– elementy metody – Pedagogika zabawy;
– elementy metody Dobrego startu wg M. Bogdanowicz;
– Metoda praktycznego działania;
– Metoda stawianych zadań;
– oparte na słowie: pogadanka, opowiadanie, opis, praca z książką;
– oparte na obserwacji: pokaz;
– elementy metody Kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona;
– technika składania papieru – Origami;
– Aktywne słuchanie muzyki wg. Batii Strauss;
– Metodyka nauczania matematyki wg. E. Gruszczyk – Kolczyńskiej, E. Zielińskiej
– Edukacja przez ruch Doroty Dziamskiej
§ 7.2.4.
Umiejętność dokonywania ewaluacji własnej pracy i wykorzystywania jej wyników do doskonalenia warsztatu pracy
Rozpoczynając staż dokonałam autorefleksji dotyczącej umiejętności organizacji i doskonalenia własnego warsztatu pracy, analizowania i dokumentowania własnych działań.
Oceniłam skuteczność działań własnych oraz dokonywania korekt w tym działaniu, umiejętności uwzględniania w swojej pracy problemów środowiska, wykorzystywania w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej, oraz znajomości przepisów dotyczących systemu oświaty. Na podstawie autoanalizy własnych działań, poznania swoich mocnych i słabych stron formułowałam wnioski do dalszej pracy.
Na koniec każdego roku szkolnego pisałam sprawozdanie ze swojej pracy nauczyciela wspierającego oraz ze swoich działań rewalidacyjnych, analizowałam osiągnięcia dzieci, z którymi prowadziłam zajęcia rewalidacyjne. Przedstawiałam sprawozdania Dyrektorowi szkoły, a także na radzie pedagogicznej.
Po obserwacji zajęć przez wicedyrektora szkoły oraz opiekuna stażu, analizowałam i dokonywałam spostrzeżeń dotyczących realizacji założonych celów oraz prowadzenia zajęć. Były one dla mnie bardzo pouczające i owocowały nowymi pomysłami i rozwiązaniami w pracy rewalidacyjnej.
§ 7.2.5.
Umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z nauczycielami w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego
Doskonaliłam umiejętności dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami przekazując im swoje scenariusze, pomysły na pomoce dydaktyczne i materiały ze szkoleń. Wymieniałam się doświadczeniami z innymi biorąc udział w pracach zespołu nauczycieli edukacji przedszkolnej. Zawsze służyłam pomocą i radą innym nauczycielom, szczególnie młodszym stażem, np. w prowadzeniu dokumentacji, rozwiązywaniu problemów z uczniami.
Uczestniczyłam w pracy zespołowej ze szkolnymi specjalistami – psychologiem, pedagogiem, logopedą oraz innymi nauczycielami w celu rozwiązywania bieżących problemów wychowawczych, edukacyjnych, psychologicznych oraz opracowywaniu dokumentacji szkolnej.
Brałam aktywny udział w Pracach Rady Pedagogicznej. Przygotowywałam i przedstawiałam Radzie Pedagogicznej sprawozdania z realizacji rewalidacji indywidualnej. Brałam udział w pracach Zespołu do spraw ewaluacji wewnętrznej szkoły. Przedmiotami ewaluacji były:
– „Aktywność uczniów. Stopień nabywania przez nich wiadomości i umiejętności określonych w podstawie programowej.” w roku szkolnym 2018/2019.
– „Poziom kształtowania postaw i respektowania norm społecznych w szkole” w roku szkolnym 2019/2020.
W ramach tych prac wspólnie z innymi nauczycielami opracowywałam harmonogramy ewaluacji. Wspólnie przygotowaliśmy narzędzia i przeprowadziliśmy ewaluacje. Na podstawie zebranych danych dokonaliśmy analizy wyników, ustaliliśmy słabe i mocne strony oraz opracowaliśmy raporty.
§ 7.2.6.
Umiejętność uwzględniania w pracy problematyki środowiska lokalnego oraz współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych
1.Podejmowanie działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci.
Ciekawym i pouczającym doświadczeniem była dla mnie współpraca z wychowawcami klas, w których pracowałam, w zakresie realizowania programu wychowawczo – profilaktycznego. Wspólnie z wychowawcami realizowałam zadania wychowawcze w pracy z uczniami zgodnie z wizją wychowawczą szkoły.
W jednej z klas, w których pracowałam, jest kilku uczniów stwarzających problemy wychowawcze, dlatego zawsze starłam się angażować w rozwiązywanie problemów w tej klasie, aby wspomóc wychowawcę oraz innych nauczycieli. Wspólnie z wychowawcą klasy prowadziłam długofalowe rozmowy z ich rodzicami oraz monitorowałam wywiązywanie się z zobowiązań względem dziecka i szkoły. Wspólnie z wychowawcą klasy oraz pedagogiem szkolnym przygotowywałyśmy kontrakty dla tych uczniów.
Uczniowie brali udział w spotkaniach z policją, która prowadzi działania profilaktyczne ukierunkowane na zwiększenie świadomości dzieci w zakresie zagrożeń, jakie mogą napotkać podczas korzystania z dróg. Mundurowi przestrzegali przed niebezpiecznymi zachowaniami oraz uwrażliwiali uczniów na to, jak niebezpieczna może okazać się droga do szkoły, jeśli ktoś nie będzie przestrzegał podstawowych zasad ruchu drogowego. Dzieci, z klas, w których pracowałam w okresie mojego stażu brały również udział w apelach: Bądź bezpieczny w czasie zimy, Dzień bezpiecznego Internetu.
2.Upowszechnianie treści zdrowotnych i ekologicznych.
Współpracując z wychowawcą klasy uwrażliwiałam dzieci na potrzebę niesienia pomocy ludziom potrzebującym oraz zwierzętom, dlatego chętnie włączały się w różne akcje charytatywne. Były to akcje:
– Góra grosza – zbiórka jak największej ilości monet 1, 2 i 5 groszowych, z których składki przekazane zostały rodzinom potrzebującym wsparcia finansowego.
– Zbieranie nakrętek – akcja dla chorego chłopca.
– Kolorowe kredki – zbiórka kredek dla dzieci w szkołach przyszpitalnych, świetlicach środowiskowych.
– Misie Ratownisie – zbiórka pluszaków, które zostały przekazane Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy oraz Jednostce Straży Pożarnej w Lisewie. Maskotki będą rozdawane podczas zdarzeń ratunkowych, w których uczestniczą dzieci.
– Od pupila dla pupila – świąteczna zbiórka używanych i nowych artykułów, zabawek dla zwierząt z poznańskiego zoo.
– Zbiórka zabawek na kiermasz dla chłopca chorego na Klątwę Ondyny.
– Zbiórka chemii dla dzieci z Domu Dziecka.
– Zbiórka orzechów i karmy dla zwierząt z zoo w Poznaniu i schroniska w Katarzynowie.
Starałyśmy się zaszczepić w uczniach dbałość o zdrowie własne i innych oraz o dobro naszej planety, dlatego uczniowie, z klas, w których pracowałam uczestniczyli w akcjach ekologicznych i spotkaniach prozdrowotnych, a były to:
– Sprzątanie Świata, podczas zajęć wraz z uczniami oczyszczaliśmy wybrany teren w Zagórowie. Uczniowie chętnie brali udział w akcji, której celem było uświadomienie sobie jaki mamy ogromny wpływ na zanieczyszczenie środowiska.
– Czyste powietrze wokół nas – program przedszkolnej edukacji antynikotynowej, który miałam okazję prowadzić pracując w klasie zerowej. Program ma charakter profilaktyczny, a jego głównym celem jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.
– Zbiórka baterii.
– Apel z okazji Światowego Dnia Cukrzycy, podczas którego uczniowie wysłuchali eksperta od cukrzycy.
– Udział w spektaklu profilaktycznym dotyczącym tematyki antynikotynowej.
Współpracowałam również na bieżąco z pielęgniarką szkolną. Sprawowałam opiekę nad uczniami podczas wizyt w gabinecie pielęgniarki. Wspólnie z wychowawcą zorganizowałyśmy zajęcia z panią pielęgniarką na temat higieny osobistej w codziennym życiu.
3.Współpraca z rodzicami.
Rodzina i szkoła to dwa najważniejsze środowiska wychowawcze dziecka, mające decydujący wpływ na jego rozwój. Współdziałanie nauczycieli i rodziców jest jednym z istotnych czynników procesu wychowawczego. Wraz z wychowawcami starałam się poznać sytuację rodzinną i materialną moich uczniów, aby zadbać o udzielenie im odpowiedniej pomocy oraz dobrać właściwą tematykę lekcji wychowawczych.
Przy współpracy z wychowawcami klas nawiązałam dobrą współpracę z rodzicami, dzięki czemu mogłam szybciej rozwiązywać pojawiające się problemy wychowawcze. Chętnie służyłam pomocą i poradą rodzicom w sytuacjach problemowych dotyczących dzieci. Zawsze starałam się być dla rodziców źródłem solidnej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Jako nauczyciel wspomagający miałam z rodzicami stały, bieżący kontakt. Rodzice mieli możliwość kontaktowania się ze mną telefonicznie. Odbywaliśmy indywidualne rozmowy. Byłam obecna na zebraniach z rodzicami, aby na bieżąco informować o postępach uczniów, służyć radą, informować o zaistniałych problemach w klasie. Wspólnie z rodzicami organizowałyśmy uroczystości klasowe.
§ 7.2.7.
Umiejętność posługiwania się przepisami dotyczącymi odpowiednio oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich w zakresie funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał staż
Rozpoczęcie stażu na nauczyciela mianowanego zobligowało mnie do podjęcia czynności związanych z dokładnym poznaniem prawa oświatowego. Na bieżąco poznawałam i analizowałam akty prawne, rozporządzenia, oraz śledziłam zachodzące w nich zmiany. Były to:
– Karta Nauczyciela (Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r.)
– Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. z późniejszymi zmianami
– Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli
– Rozporządzenie MEN z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
Po analizie najważniejszych aktów prawnych, rozpoczęłam procedury związane z awansem zawodowym. Złożyłam wniosek o rozpoczęcie stażu, nawiązałam współpracę z opiekunem stażu, opracowałam plan rozwoju zawodowego.
Zapoznałam się również, z podstawowymi dokumentami dotyczącymi funkcjonowania, organizacji i zadań szkoły:
– Statut Szkoły,
– Plan Pracy Szkoły,
– Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny,
– regulaminy regulujące pracę w Szkole,
– procedury postępowania w różnych sytuacjach.
Analizując różnorodne przepisy zapoznałam się także z Konwencją Praw Dziecka.
Znajomość przepisów prawa była mi potrzebna przy organizowaniu wycieczek dla uczniów czy prowadzeniu dokumentacji szkolnej. Brałam udział i współtworzyłam proces ewaluacji wewnętrznej szkoły. W marcu 2020r. w obliczu pandemii koronawirusa, zapoznałam się z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Przez cały okres stażu śledziłam zmiany zachodzące w prawie oświatowym, co pozwoliło mi stosować się do aktualnie obowiązujących procedur. Wykorzystywałam znajomość przepisów dotyczących systemu oświaty w swoich działaniach dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
Znajomość przepisów prawa oświatowego pozwoliła mi na kompetentne opracowanie projektu planu rozwoju zawodowego oraz aneksu do planu, a także sprawozdania z jego realizacji. Nawiązałam kontakt z Panią Agatą Sadowską nauczycielem doradcą metodycznym oraz ekspertem MEN, z którą konsultowałam m.in. swoje wątpliwości dotyczące pisania sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego.
§ 7.2.8.
Umiejętność korzystania w pracy, zwłaszcza w trakcie prowadzonych zajęć,z narzędzi multimedialnych i informatycznych
Okres stażu to czas systematycznego korzystania z technologii informacyjnej i komputerowej. Internet jest źródłem wiedzy, bezpośrednio przydatnej w codziennej pracy nauczyciela. Starałam się we własnym zakresie poszerzać moje umiejętności wykorzystania w pracy technologii informacyjnych i komputerowej m.in. poprzez:
– opracowywanie dokumentacji z przebiegu stażu na stopień nauczyciela mianowanego,
– prowadzenie dokumentacji nauczyciela wspomagającego,
– opracowywanie programów rewalidacji, sprawozdań,
– diagnoz gotowości szkolnej,
– informacji dla rodziców,
– opracowywanie scenariuszy zajęć i uroczystości szkolnych,
– opracowywanie pomocy dydaktycznych, kart pracy,
– przygotowywanie zaproszeń oraz dyplomów na różne uroczystości, konkursy
W swojej codziennej pracy edukacyjno – terapeutycznej wykorzystywałam własny telefon oraz głośnik bluetooth, a także komputer jako atrakcyjną formę wspomagania rozwoju dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Korzystałam z portali edukacyjnych, które stanowiły cenne źródło pomocy dydaktycznych i ćwiczeń o charakterze rewalidacyjnym, takich jak:
– www.zyraffa.pl.
– www.pisupisu.pl.
– www.matzoo.pl
– www.mimowa.pl
– www.bajkidoczytania.pl
– www.dyktanda.net
Korzystałam z dostępnych na edukacyjnych portalach internetowych publikacji z zakresu dydaktyki, metodyki, psychologii i pedagogiki, które stanowiły dla mnie źródło ważnych wskazówek, porad, inspiracji. Poszerzałam wiedzę z zakresu pedagogiki specjalnej oraz metodyki, dydaktyki poprzez uczestnictwo w kursach internetowych. Swoje umiejętności posługiwania się komputerem i Internetem, wykorzystywałam do uzyskania i gromadzenia wiedzy na temat awansu zawodowego oraz zmian w przepisach prawa oświatowego, Karcie Nauczyciela.
Korzystałam z takich portali jak:
– www.literka.pl
– www.edux.pl
– www.men.gov.pl
– www.awans.net
– www.publikacje.edu.pl
– www.profesor.pl
– www.ucze.pl
Technologia informacyjna to również kontakt telefoniczny. Często drogą telefoniczną uzyskuję różne informacje od rodziców dzieci niepełnosprawnych. Na bieżąco drogą telefoniczną kontaktuję się z rodzicami.
W marcu bieżącego roku w związku z wybuchem epidemii koronawirusa wszystkie placówki edukacyjne zostały zamknięte. Ta sytuacja wymusiła przejście na nauczanie zdalne. I w tym momencie komputer i stały dostęp do Internetu stały się głównym narzędziem pracy z dziećmi. Kontakty z rodzicami i dziećmi odbywały się mailowo i telefonicznie oraz przez aplikację Teams.
Korzystanie z edukacyjnych serwerów internetowych dało mi możliwość dzielenia się swoja wiedzą, doświadczeniem z innymi nauczycielami i jednocześnie uświadomiło mi jak ważna jest wymiana tych doświadczeń. Na stronach www.literka.pl oraz www.edux.pl zamieściłam swój Plan rozwoju zawodowego oraz Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela kontraktowego ubiegającego się o stopień zawodowy nauczyciela mianowanego.
Podsumowanie
Okres stażu był dla mnie czasem intensywnej pracy nad realizowaniem zadań, które założyłam sobie w planie rozwoju zawodowego. Pokazał, jak ważne w pracy nauczyciela jest ciągłe doskonalenie się, poszerzanie wiedzy pedagogicznej, sięganie do nowych metod pracy z uczniem, nadążanie za rozwojem technologii. Potrafię planować i organizować własny warsztat pracy oraz dokumentować prowadzone przez siebie działania. Analizuję i oceniam ich skuteczność, a jeśli zachodzi potrzeba, modyfikuję je. Uwzględniam w swojej pracy potrzeby rozwojowe uczniów, problematykę środowiska lokalnego oraz współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych. Na bieżąco wykorzystuje technologię komputerową i informacyjną. Posiadam wiedzę z zakresu pedagogiki, psychologii i dydaktyki i stosuję ją w codziennej pracy nauczyciela wspomagającego. Znam przepisy dotyczące systemu oświaty i potrafię posługiwać się nimi w swojej pracy.
Analizując swoją pracę w okresie stażu stwierdzam, iż zrealizowałam wszystkie zadania założone w planie rozwoju zawodowego. Zakończenie stażu nie oznacza końca podejmowanych działań. Zamierzam nadal doskonalić swoje kwalifikacje, podnosić jakość swojej pracy, by lepiej realizować zadania szkoły.
Sprawozdanie opracowała:
Anna Chlebowska
Sprawozdanie z planu rozwoju zawodowego nauczyciela kontraktowego ubiegającego się o awans na stopień nauczyciela mianowanego za I rok stażu
Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 1 grudnia 2021 roku.
Imię i nazwisko nauczyciela odbywającego staż:
Anita Orzechowska
Nazwa i adres szkoły:
XXX
Stanowisko:
nauczyciel współorganizujący kształcenie specjalne
Kwalifikacje zawodowe:
magister politologii z przygotowaniem pedagogicznym, pedagog specjalny
Imię i nazwisko opiekuna stażu:
XXX
Data rozpoczęcia stażu:
01.09.2020 r.
Planowana data zakończenia stażu:
31.05.2023 r.
Czas trwania stażu:
2 lata i 9 miesięcy
Zatwierdzony do realizacji:
05.10.2020 r.
Podstawa prawna opracowania:
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 2215).
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2018 r. poz. 1574 ze zm.).
Cel główny:
Uzyskanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego.
Cele szczegółowe:
Uczestniczenie w pracach związanych z realizacją zadań dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych i innych statutowych zadań szkoły oraz wynikających z potrzeb szkoły i środowiska lokalnego.
Doskonalenie kompetencji w związku z wykonywanymi obowiązkami, zwłaszcza w zakresie kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniów szczególnie uzdolnionych.
Prowadzenie zajęć w obecności opiekuna stażu w wymiarze co najmniej 4 godzin w roku szkolnym oraz dyrektora szkoły w wymiarze co najmniej jednej godziny w okresie stażu oraz omawianie ich z osobą, w której obecności zajęcia zostały przeprowadzone.
Przeprowadzenie co najmniej 2 godzin zajęć otwartych dla nauczycieli szkoły, w której odbywa staż, oraz dokonanie ich ewaluacji w obecności, w miarę możliwości, nauczyciela-doradcy metodycznego w zakresie tych zajęć.
Poniżej przedstawiam sprawozdanie z realizacji zadań ujętych w planie rozwoju zawodowego oraz efekty ich realizacji w świetle obszarów poszczególnych wymagań.
§ 7 ust. 2 pkt 1
Uzyskanie pozytywnych efektów w pracy dydaktycznej, wychowawczej lub opiekuńczej na skutek wdrożenia działań mających na celu doskonalenie pracy własnej i podniesienie jakości pracy szkoły.
Rozpoczynając kolejną ścieżkę awansu zawodowego, organizację własnej pracy rozpoczęłam od nawiązania współpracy z opiekunem stażu oraz analizy aktów prawnych i procedur nadawania stopni awansu zawodowego nauczycieli. Po ich analizie napisałam wniosek o otwarcie stażu, a także opracowałam plan rozwoju zawodowego we współpracy z opiekunem stażu, który został zatwierdzony przez dyrektora szkoły. Chcąc rozwijać własne kompetencje nauczycielskie, uczestniczyłam w licznych formach doskonalenia zawodowego, zarówno wewnątrzszkolnego tj. w szkoleniowych radach pedagogicznych nt. ,,Ocena efektywności działań podejmowanych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej’’, ,,Mediacje’’ oraz zewnątrzszkolnego poprzez podjęcie studiów podyplomowych na dwóch kierunkach: ,,Edukacja i rehabilitacja osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz z zespołem Aspergera’’, a także ,,Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza’’. Ponadto brałam udział w różnych formach kształcenia: kursach, szkoleniach, warsztatach metodycznych, webinariach. Z uwagi na panującą w kraju pandemię wywołaną COVID-19 uczestniczyłam w formie online:
Awans zawodowy nauczycieli stażystów, kontraktowych i mianowanych.
Zajęcia rozwijające kreatywność, czyli jakie?
Językowe innowacje pedagogiczne, czyli piktogramowe inspiracje na nowy rok szkolny.
Zespół Aspergera. Funkcjonowanie psychospołeczne dzieci i młodzieży.
Rewalidacja indywidualna.
Metodyka nauczania zdalnego – jak nauczać online?
Dokumentowanie pracy nauczyciela.
Metoda i wyobraźnia, czyli jak prowadzić twórcze lekcje.
Jak motywować w kształceniu na odległość?
ABC emocji, czyli jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach?
Prezi – poznaj inny wymiar prezentacji multimedialnej.
Trening umiejętności społecznych z kartami Multi-Talk.
Wykorzystanie elementów integracji sensorycznej w pracy nauczyciela.
Obserwacja zajęć w czasach kształcenia na odległość.
Wytyczne dla klas 1-3 po wznowieniu nauki stacjonarnej.
Zabawy i ćwiczenia z kodami QR.
Learningapps.org – platforma, która urozmaici lekcje.
Bezpieczeństwo uczniów podczas lekcji zdalnych.
Niebezpieczne osobowości. Jak rozpoznać i radzić sobie z trudnymi relacjami w życiu zawodowym.
Dzieci uczą się tego, czego doświadczają… Pudełkowy zawrót głowy – wykorzystanie elementów arteterapii w pracy z grupą.
Symultaniczno-sekwencyjna nauka czytania. Dziecko rozwija swój intelekt poprzez język.
Jak zadbać o koncentrację i emocje dzieci po nauczaniu zdalnym? Ćwiczenia i zabawy dydaktyczne.
Zajęcia ruchowe z elementami kinezjologii edukacyjnej i jogi dla dzieci.
W końcu jesteśmy razem.
Autoewaluacja pracy nauczyciela.
Wykorzystanie elementów metody verbo-tonalnej w terapii dzieci z zaburzeniami w komunikacji językowej.
Uczestniczyłam w pracach zespołu ds. ewaluacji szkoły, w którym pełniłam funkcję przewodniczącej. Ewaluacja dotyczyła dwóch kierunków realizacji polityki oświatowej; pierwszy z nich ,,Ocena skuteczności podejmowanych w szkole działań w zakresie działań wychowawczych szkoły, wychowania do wartości kształtowania postaw i respektowanie norm społecznych’’, zaś drugi ,,Ocena częstotliwości i skuteczności wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego’’. Do moich zadań należało m.in. sporządzenie i przedstawienie całościowego raportu z przeprowadzonej ewaluacji Radzie Pedagogicznej.
Warsztat metodyczny rozwijałam prowadząc zajęcia rewalidacyjne oraz wykonując obowiązki nauczyciela współorganizującego kształcenie w klasie 2a i 8b, mając pod opieką dwóch uczniów ze zdiagnozowanym zespołem Aspergera w obecności opiekuna stażu:
zajęcia rewalidacyjne z uczennicą klasy 2 a nt. ,,Po nitce do kłębka’’ 16.12.2020 r. (online);
współorganizowanie kształcenia w klasie 8 b nt. ,,Znajomość kontekstu filozoficznego? Omawiamy fragment ,,Historii filozofii po góralsku’’ Józefa Tischnera 01.03.2021 r. (online);
współorganizowanie kształcenia w klasie 2 a nt. ,,Krajobraz nadmorski’’ 09.03.2021 r. (online);
zajęcia rewalidacyjne z uczennicą klasy 2a nt. ,,Jak rozpoznać prawdziwą przyjaźń?’’ 15.04.2021 r. (online).
Dyrektor szkoły obserwował prowadzone przeze mnie zajęcia rewalidacyjne nt. ,,Czy warto umieć czytać w myślach’’? 09.12.2020 r. (online).
W ciągu pierwszego roku stażu, moja biblioteczka przedmiotowa poszerzyła się o kilka pozycji:
T. Attwood ,,Poznajemy uczucia. Poznawczo-behawioralna terapia złości dla osób z zespołem Aspergera’’.
E. Baranowska-Jojko ,,Rozwojowa kreska – ćwiczenia plastyczne z elementami arteterapii’’.
J. Chromik-Kowacs ,,Jak pracować z dzieckiem z zespołem Aspergera w domu i szkole’’.
R. W. Green ,,Trudne emocje u dzieci’’.
W. Karolak ,,Arteterapia dla dzieci i młodzieży’’.
K. Piotrowska-Madej, A. Żychowicz ,,Smart Hand Model. Diagnoza i terapia ręki u dzieci’’.
G. Platt ,,Pokonać dyspraksję’’.
P. Plichta, I. Jagoszewska, J. Gładyszewska-Cylulko, B. Szczupał, A. Drzazga, B. Cytowska, ,,Specjalne potrzeby edukacyjne uczniów z niepełnosprawnościami’’.
W pierwszym semestrze roku szkolnego 2020/2021 roku prowadziłam koło pn. ,,Terapia ręki’’ dla uczniów z klas pierwszych. W drugim semestrze, z uwagi na wzrost liczby zachorowań wywołanych COVID-19 i wprowadzonymi obostrzeniami w kraju, koło dla pierwszaków zostało zawieszone. Biorąc pod uwagę obostrzenia, ale także potrzebę kontynuowania koła, realizowałam zajęcia dla uczennicy klasy 2 a, u której terapia ręki była wskazana z uwagi na obniżone mechanizmy równoważne. Dodatkowo utworzyłam padlet pn. ,,Terapia ręki’’, publikowany na stronie internetowej szkoły w zakładce ,,Pomoc psychologiczno-pedagogiczna’’, w którym zamieszczałam materiały do pracy w domu.
Napisałam i zrealizowałam innowację pedagogiczną pn. ,,Sprytne paluszki’’, podczas zajęć dydaktycznych w klasie 2 A, której celem było usprawnianie motoryki małej, rozwijanie funkcji percepcyjno-motorycznych, a także kształtowanie współpracy oka i ręki. Byłam współautorką drugiej innowacji pn. ,,Sztuka emocji’’, którą współrealizowałam z wychowawcą klasy 2 a, w trakcie zajęć z edukacji społecznej. Innowacja powstała z myślą o nauczeniu dzieci nazywania emocji i radzenia sobie z nimi, a także pokazania sposobów zapanowania nad nimi, bez stosowania agresji, wykorzystując różne techniki relaksacyjne.
Zgłosiłam się do udziału w konkursie organizowanym przez Miasto Poznań. Konkurs polegał na napisaniu programu zajęć pozalekcyjnych w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji i wykluczeniu. Program nosił nazwę ,,Słowa mają moc…różni, a równo ważni!’’.
Zainicjowałam założenie na stronie internetowej szkoły zakładki pn. ,,Pomoc psychologiczno-pedagogiczna’’, którą współtworzyłam z pedagogiem, psychologiem szkolnym oraz logopedą. Prowadziłam trzy padlety pn. ,,Terapia ręki’’, ,,Sztuka emocji’’, ,,Różni, a równo ważni!’’. Przygotowałam także dwie prezentacje multimedialne zawierające informacje na temat pracy pedagoga specjalnego oraz wykorzystywania arteterapii w edukacji.
Własny warsztat pracy wzbogacałam poprzez inicjowanie, organizowanie, współorganizowanie akcji i wydarzeń na terenie szkoły:
Spotkanie przy choince online w klasie 2 A.
Dzień Chłopca w klasie 2 A.
Balik karnawałowy w klasie 2 A.
Klasowy Dzień Liczby Pi.
Dzień Kolorowej Skarpetki w 89!
Dzień Wiosny i Dzień Ziemi.
Wirtualny Bieg Wiosenny Osiemdziesiątki Dziewiątki.
89 na niebiesko dla AUTYZMU! – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Hałasowi powiedz STOP!
Poznańskie Dni Rodziny.
Dzień Dziecka, Dzień Sportu, Dzień Niespodzianek.
Pracę pedagoga specjalnego dokumentowałam w dzienniku zajęć rewalidacyjnych, w którym opisywałam przebieg zajęć oraz swoje spostrzeżenia na temat pracy ucznia oraz w dzienniku elektronicznym LIBRUS, wpisując tematy zajęć oraz zaznaczając frekwencję. Opracowywałam wraz z zespołem wychowawczym klasy 2 A i 8 B dwa razy w roku szkolnym okresową wielospecjalistyczną ocenę poziomu funkcjonowania ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Uczestniczyłam w ramach WDN w lekcji otwartej nt. ,,Tolerancja i przejawy ksenofobii’’.
Efekty
Podjęte przeze mnie powyższe działania zdecydowanie miały wpływ na podniesienie jakości mojej pracy zawodowej. Niewątpliwie podjęte studia podyplomowe ,,Edukacja i rehabilitacja osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz z zespołem Aspergera’’ przyczyniły się do zgłębienia wiedzy w zakresie dydaktyki zajęć, w tym metod komunikacji, metodyki, terapii i rehabilitacji w pracy z dziećmi z zespołem Aspergera, z którymi pracowałam. Z kolei studia podyplomowe ,,Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza’’ przybliżyły mi m.in. treści dotyczące diagnostyki i metodyki w pracy opiekuńczo-wychowawczej. Wybierając kursy, szkolenia, werbinaria czy warsztaty metodyczne, kierowałam się przydatnością w pracy własnej, z których czerpałam wiedzę i umiejętności nt. metod pracy z uczniami, biorąc pod uwagę ich dysfunkcje. Wiedza zdobyta w trakcie doskonalenia zawodowego, zachęciła mnie do samodzielnego tworzenia bazy pomocy dydaktycznych, zarówno kart pracy, plansz wspomagających rozwój motoryki małej, a także bazy interaktywnej, które z powodzeniem wykorzystywałam podczas prowadzenia zajęć.
Pełniąc funkcję przewodniczącej zespołu ds. ewaluacji szkoły, nauczyłam się planowania i koordynowania powierzonych mi zadań, a także pracy pod presją czasu. Praca zespołowa dała mi szansę na wymianę doświadczeń oraz własny rozwój. Doskonaliłam umiejętność prowadzenia dialogu, który ułatwił współdziałanie i otwartą komunikację, a także wzmocnił więzi pomiędzy członkami zespołu.
Prowadziłam zajęcia w obecności opiekuna stażu oraz dyrektora szkoły. Po każdych zajęciach omawiałam ich przebieg z osobą obserwującą zajęcia, a także wyciągałam wnioski do dalszej pracy.
Samodzielnie rozwijałam umiejętności zawodowe poprzez studiowanie fachowej literatury, dzięki której zgłębiłam tajniki przeprowadzania m.in. diagnozy terapii ręki u dzieci. Poznałam metody ułatwiające dzieciom przezwyciężać dyspraksję. Z kolei literatura związana z arteterapią dała mi możliwość na zapoznanie się z artystycznymi metodami pracy, z których korzystałam podczas prowadzonych zajęć rewalidacyjnych oraz współorganizowania kształcenia. Jako pedagogowi specjalnemu, poznanie specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów z niepełnosprawnościami i ich charakterystyki, a także sposobów efektywnego podejmowania działań w kierunku minimalizowania trudnych zachowań, stało się priorytetowymi pozycjami w mojej biblioteczce przedmiotowej.
Nadrzędnym celem prowadzonego przeze mnie koła ,,Terapia ręki’’ było wykształcenie wśród uczniów nawyku prawidłowej postawy ciała przy stoliku, a także wyrobienie prawidłowego chwytu pisarskiego, który to z kolei miał wpływ na jakość pisania. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.
Wdrożenie innowacji pedagogicznych podczas zajęć dydaktycznych, zwiększyły ich atrakcyjność. Wprowadzanie niestandardowych metod pracy np. arteterapii, treningu umiejętności społecznych, zaowocowało większą aktywnością uczniów w trakcie prowadzonych zajęć. Uczniowie rozwijali wyobraźnię, umiejętność wyboru informacji, uczyli się pracy zespołowej i ponoszenia odpowiedzialności za wykonywane zadania i stanowisko pracy. Z kolei wprowadzone elementy terapii ręki, rozwijały motorykę małą, czyli zdolności manualne uczniów, poprawiły ruchy precyzyjne rąk, kształtowały nawyk poprawnej postawy stolikowej, chwyt pisarski, a także rozwijały autonomiczność poprzez zabawę. Natomiast dzięki technikom plastycznym, po które sięgałam na zajęciach, przyczyniły się do wzmacniania mięśni dłoni i były pomocne w celu osiągnięcia założonych celów innowacji.
Reprezentowanie szkoły w konkursie lokalnym, dało mi możliwość promowania własnej osoby, ale także było dobrą okazją do promowania placówki, w której pracuję i odbywam staż.
Współtworzenie zakładki ,,Pomoc psychologiczno-pedagogiczna’’ na stronie internetowej szkoły z pedagogiem, psychologiem szkolnym oraz logopedą, dało mi szansę dzielenia się moim wytworem pracy zarówno z nauczycielami, jak i rodzicami w ramach dobrych praktyk, a także pedagogizacji, nie tylko na skalę szkolną, ale również ogólnopolską.
Organizowałam i współorganizowałam akcje, wydarzenia szkolne, dzięki czemu przyczyniłam się do zwiększenia aktywności uczniów w życiu szkoły, przy czym starałam się aktywizować w szczególności uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Dzięki uczestnictwu w doskonaleniu zawodowym, pogłębiłam wiedzę dotyczącą prowadzenia dokumentacji szkolnej w formie elektronicznej (dziennik elektroniczny Librus) oraz tradycyjnej (dziennik papierowy). Zdobytą w ten sposób wiedzę wykorzystywałam w praktyce do prawidłowego prowadzenia dokumentacji szkolnej. Dobra znajomość obsługi komputera oraz wykorzystanie Internetu, jako narzędzia pracy, znacznie ją ułatwiło.
Aktywny udział w spotkaniach zespołów wychowawczych klasy 2 A i 8 B, których celem było przygotowanie WOPFU dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego za I i II semestr roku szkolnego 2020/2021, pomogły zweryfikować efektywność podejmowanych przeze mnie działań w pracy terapeutycznej.
Uczestniczenie w lekcji otwartej rozwinęło moje horyzonty oraz chęci dzielenia się z nauczycielami swoją wiedzą, doświadczeniem, pomysłami.
§ 7 ust. 2 pkt 2
Umiejętność rozpoznawania potrzeb rozwojowych uczniów i uwzględnianie ich w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.
Rozpoznawałam potrzeby rozwojowe uczniów w pierwszej kolejności poprzez zapoznanie się z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego, następnie obserwacje na lekcjach, przerwach śródlekcyjnych, rozmowy z rodzicami, nauczycielami uczącymi, wychowawcami i wreszcie pracą z samym uczniem. Działania te, pozwoliły na dobór zindywidualizowanych metod terapeutycznych, form pracy dostosowanych do potrzeb i możliwości uczniów, sprzyjających ich rozwojowi podczas prowadzonych zajęć. Innym działaniem, dzięki któremu rozpoznawałam potrzeby rozwojowe, było uczestniczenie w roli opiekuna w wyjściach klasowych m.in. do Parku Sołackiego, Wodziczki oraz w wycieczce do Sławicy. Mogłam bliżej się przyjrzeć zachodzącym interakcjom w grupie, podczas swobodnych zabaw, poza murami szkoły.
Brałam udział w posiedzeniach zespołów wychowawczych klasy 2 A i 8 B, których tematyka dotyczyła okresowej wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia, a także problemów wychowawczych. Współpracowałam z pedagogiem, psychologiem szkolnym, nauczycielami i wychowawcami, podejmując zintegrowane działania. Byłam w ścisłym kontakcie z rodzicami uczniów, co pozwoliło na owocną współpracę.
Organizowałam i koordynowałam konkursy o zasięgu ogólnopolskim ,,Figlarny miś’’ oraz szkolnym ,,Bombka choinkowa’’, ,,Wielkanocny Kicaj’’. Uczniowie chętnie brali w nich udział, promując szkołę w środowisku lokalnym i ogólnopolskim. Pod moim kierunkiem uczniowie reprezentowali szkołę w konkursach pozaszkolnych pn. ,,Jesień w moim mieście’’ oraz ,,Inny – nie znaczy gorszy’’ stając się ich laureatami. Dzięki obserwacji uczniów i umiejętności definiowania ich specjalnych potrzeb, mogłam zaplanować działania, które sprzyjały rozwijaniu zainteresowań i uzdolnień np. poprzez karty pracy, jak również prowadzenie koła dla ucznia zdolnego.
Podjęta współpraca z rodzicami na celu miała integrowanie środowiska rodzinnego ze szkołą. Niejednokrotnie we współpracy z rodzicami, rozwiązywałam problemy wychowawcze i emocjonalne uczniów. Współpraca z rodzicami miała również wymiar praktyczny tj. poprzez pedagogizację, która pozwoliła na pełniejsze zrozumienie niepełnosprawności, z którą na co dzień mierzą się ich dzieci, jak i oni sami.
Efekty
Aktywne uczestnictwo w spotkaniach zespołów wychowawczych dało mi wiedzę na temat aktualnego stanu w poszczególnych obszarach i tym samym wskazówki do podejmowania działań ukierunkowanych na obszary dysfunkcyjne. Dzięki pełnieniu roli opiekuna podczas wyjść klasowych, uzyskałam pełniejszy obraz funkcjonowania uczniów poza szkołą, a także było cennym doświadczeniem w mojej pracy terapeutycznej. Poprzez organizacje konkursów doskonaliłam umiejętności organizatorskie, a także zaspokajałam wielostronne potrzeby rozwojowe uczniów. Promowałam szkołę w środowisku lokalnym, a także na arenie krajowej.
Współpraca z rodzicami dała mi możliwość lepszego poznania uczniów oraz ich sytuacji rodzinnej, co z kolei zaowocowało pełniejszym zrozumieniem ich potrzeb. Na nawiązaniu pozytywnych relacji z rodzicami, skorzystali przede wszystkim uczniowie, bowiem ich rodzice czynnie włączali się w życie szkoły, pomagając w organizowaniu różnych wydarzeń klasowych. Prowadząc pedagogizację dla rodziców, zdobyłam umiejętność pracy z grupą dorosłych oraz podniosłam również jakość pracy szkoły, poprzez pozyskanie rodziców jako sojuszników i partnerów w procesie wychowania.
§ 7 ust. 2 pkt 3
Umiejętność wykorzystania w codziennej pracy metod aktywizujących ucznia.
Podjęte studia podyplomowe oraz ukończone doskonalenia zawodowe wyposażyło mnie w wiedzę m.in. nt. metod aktywizujących, które z powodzeniem wykorzystywałam na zajęciach. Tymi metodami były m.in. arteterapia i wchodzące w jej skład techniki m.in. bajkoterapia, muzykoterapia, hortiterapia, ale również trening umiejętności społecznych, gry i zabawy dydaktyczne, drzewo decyzyjne, rybia oś, technika 635 itp. Dzięki tym metodom, zajęcia stały się bardziej atrakcyjne i wspomagały rozwój obszarów dysfunkcyjnych.
Efekty
Wykorzystywanie przeze mnie metod aktywizujących, umożliwiło odnalezienie w sobie inspiracji i motywacji do przyjmowania coraz to nowych wyzwań, odkrywania nieznanych wcześniej możliwości pedagogicznych i metodycznych. Uczniowie, dzięki wprowadzonym metodom, rozwijali własną strategię uczenia się, wyzwalali w sobie autentyczną motywację i ciekawość uczenia się.
§ 7 ust. 2 pkt 4
Umiejętność dokonywania ewaluacji własnej pracy i wykorzystania jej wyników do doskonalenia warsztatu pracy.
W ciągu pierwszego roku stażu, opiekun obserwował moje zajęcia w wymiarze 4 godzin. Wszystkie zajęcia były dokładnie omówione pod względem merytorycznym oraz metodycznym i uzyskiwały pozytywną ocenę. Wymiana spostrzeżeń okazała się doświadczeniem bardzo przydatnym przy planowaniu dalszej pracy. Każde zajęcia poddawałam ewaluacji, aby móc uzyskać zwrotną odpowiedź od uczniów. W podsumowaniach najczęściej korzystałam z ,,walizki i kosza’’, ,,tarczy strzeleckiej’’, ,,białej plamy’’, ,,zadań niedokończonych’’ oraz własnych autorskich ,,żabki’’ i ,,żarówki’’, ,,kostka’’.
Efekty
Nawiązanie współpracy z opiekunem stażu, pozwoliło mi na pełniejsze sprostanie postawionym sobie celom oraz szansę podejmowania dialogu zawsze, kiedy było to potrzebne. Dzięki tej współpracy, czerpałam wiedzę i doświadczenie od opiekuna stażu. Z kolei poddawanie każdych zajęć ewaluacji, motywowało mnie do poszukiwania coraz to nowszych rozwiązań metodycznych, aby wzbogacać wachlarz metod pracy.
§ 7 ust. 2 pkt 5
Umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z nauczycielami w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego.
Prowadziłam zajęcia otwarte w wymiarze 2 godzin. Pierwsze zajęcia otwarte nt. ,,Jak rozpoznać prawdziwą przyjaźń?’’ (obserwowało dwóch nauczycieli), drugie zaś nt. ,,Kiedy złość bierze górę!’’ (dyrektor oraz jeden nauczyciel). W obu przypadkach starałam się korzystać z różnych narzędzi pracy: prezentacji multimedialnej, filmików, zadań interaktywnych, rekwizytów, pomocy wizualnych, a także ćwiczeń planowania ruchu. Warsztat pracy tj. własne opracowania, konspekty, scenariusze i pomoce dydaktyczne publikowałam na stronach internetowych poświęconych edukacji.
Efekty
Efektem prowadzonych zajęć otwartych dla zainteresowanych nauczycieli była samorealizacja i analiza własnych kompetencji. Podczas dzielenia się własnym warsztatem pracy, pogłębiałam umiejętności i doświadczenia oraz podnosiłam jakość funkcjonowania szkoły. Z kolei publikowanie własnych narzędzi dydaktycznych w sieci, spełniły walor dzielenia się swoją wiedzą z innymi nauczycielami.
§ 7 ust. 2 pkt 6
Umiejętność uwzględniania problematyki środowiska lokalnego oraz współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych.
Poznanie struktury i problemów środowiska lokalnego uczniów o potrzebach kształtowania specjalnego było moim nadrzędnym celem w pracy dydaktycznej, dzięki czemu mogłam w sposób prawidłowy zaplanować działania. Pomogły mi w tym także pozyskiwane informacje od rodziców podczas bieżących kontaktów. Napotykane problemy wychowawcze starałam się rozpoznawać i rozwiązywać przy współpracy z wychowawcą, pedagogiem, psychologiem szkolnym oraz rodzicami uczniów.
W celu kształtowania prospołecznych postaw organizowałam i współorganizowałam akcje, wydarzenia na terenie szkoły. Tematyka dotyczyła m.in. niepełnosprawności (autyzm, zespół Downa), szkodliwości hałasu wpływającego na nasze zdrowie. Przeprowadziłam dwie pedagogizacje dla rodziców uczennicy klasy 2 A ze zdiagnozowanym zespołem Aspergera. Pierwsza dotyczyła form i metod pracy z dzieckiem w domu, druga wykorzystywania arteterapii w edukacji, mająca wymiar teoretyczny (zagadnienia) i praktyczny (wykonanie pomocy antystresowych). Prowadzenie padletów na stronie internetowej szkoły o tematyce niepełnosprawności, emocjach, terapii ręki, stanowiły również gotową lekturę dla rodziców.
Efekty
Poznanie środowiska uczniów, pozwoliło mi na zdobycie umiejętności analizowania ich możliwości. Częste kontakty z rodzicami dały mi szansę na pełniejsze zdiagnozowanie problemów wychowawczych uczniów oraz podjęcie skutecznych środków zaradczych przy współpracy z wychowawcą, pedagogiem i psychologiem szkolnym oraz rodzicami. Organizowanie akcji szkolnych o różnorodnej tematyce i aktywne uczestnictwo uczniów, były szansą zaspokojenia potrzeb społecznych. Pedagogizacja rodziców podniosła świadomość rodzicielską oraz poszerzyła wiedzę psychologiczno-pedagogiczną.
§ 7 ust. 2 pkt 7
Umiejętność posługiwania się przepisami prawa dotyczącymi odpowiednio oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich, w zakresie funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał staż.
Na bieżąco zapoznawałam się i aktualizowałam akty prawne, akty wykonawcze do tych ustaw oraz śledziłam zachodzące w nich zmiany. Wykorzystując zasoby Internetu, gromadziłam dokumenty w formie biblioteczki multimedialnej.
Efekty
Poznałam wymagania niezbędne do uzyskania stopnia awansu na nauczyciela mianowanego oraz sposobu dokumentowania dorobku zawodowego. Porady ekspertów uzyskane w trakcie doskonalenia zawodowego, były pomocne w trakcie konstruowania planu rozwoju zawodowego oraz pisania niniejszego sprawozdania. Poszerzyłam wiedzę dotyczącą aspektów prawnych systemu awansu zawodowego.
§ 7 ust. 2 pkt 8
Umiejętność korzystania w pracy, zwłaszcza w trakcie prowadzonych zajęć, z narzędzi multimedialnych i informatycznych.
Komputer w dobie XXI wieku stał się nieodzownym narzędziem pracy, a wykorzystanie technik komputerowych wręcz niezbędnym. Komputer stał się więc narzędziem powszechnie przeze mnie stosowanym, a technikę komputerową i informacyjną wykorzystywałam praktycznie codziennie. Powszechność stosowania technologii informacyjnej i komunikacyjnej stała się nieodzowną czynnością wspierania procesów pracy dydaktycznej. Komputer traktowałam jako narzędzie do przygotowania materiałów oraz do prowadzenia zajęć zdalnych.
Korzystając z zasobów sieci Internetu:
przygotowywałam różnego rodzaju dokumenty: wniosek o otwarcie stażu, plan rozwoju zawodowego, sprawozdania;
pobierałam programy użytkowe, materiały graficzne do gazetek tematycznych;
opracowywałam materiały potrzebne w pracy: sprawozdania, protokoły, notatki służbowe;
opracowywałam dokumentację dydaktyczną;
opracowywałam pomoce wizualne, np. zdjęcia, prezentacje multimedialne;
przygotowywałam scenariusze i konspekty zajęć;
opracowywałam teksty użytkowe;
opracowywałam ćwiczenia rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową oraz manualność dłoni, nadgarstka i palców.
W toku stażu systematycznie śledziłam i wykorzystywałam zasoby i możliwości sieci Internet, odwiedzając wiele stron internetowych m.in. z zakresu pedagogiki specjalnej, jako inspiracji do przygotowywania materiałów do zajęć, prawa oświatowego, awansu zawodowego, kursów i szkoleń. Pobierałam pomoce dydaktyczne za pomocą sieci Internet. Dzieliłam się swoimi opracowaniami z innymi użytkownikami Internetu poprzez zamieszczanie na popularnych serwisach edukacyjnych wytworów mojej pracy.
Efekty
Zasoby Internetu pozwoliły mi na wzbogacenie warsztatu pracy, aktualizowanie wiedzy, uatrakcyjnienie zajęć, jak również sprawniejsze posługiwanie się komputerem. Narzędzia informatyczne dały mi możliwość dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi osobami na skalę krajową i jednocześnie uświadomiły wagę wymiany doświadczeń i zainteresowania publikacjami internetowymi.
……………………………………………………….
Podpis nauczyciela
……………………………………………………….
Podpis opiekuna stażu
………………………………………………………..
Podpis oraz pieczęć dyrektora szkoły
Autor: Anita Orzechowska – Czytelniczka Portalu
publikacje nauczycieli, awans zawodowy, scenariusze lekcji, wypracowania, testy, konspekty, korepetycje, matura, nauczyciele
Katalog
Agnieszka Latos, 2014-01-30
Wilkołaz
Awans zawodowy, Sprawozdania Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela kontraktowego
SPRAWOZDANIE
Z REALIZACJI PLANU
ROZWOJU ZAWODOWEGO
NAUCZYCIELA KONTRAKTOWEGO
UBIEGAJĄCEGO SIĘ O STOPIEŃ
NAUCZYCIELA MIANOWANEGO
Imię i nazwisko:
Agnieszka Latos
Miejsce pracy:
Szkoła Podstawowa im. Bohaterów 7. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty w Niedrzwicy Dużej
Zajmowane stanowisko:
nauczyciel języka angielskiego
Okres stażu:
01.09.2010r. – 07.01.2014r.
(w tym przerwa od 22.11.2011r. do 29.06.2012r.)
Opiekun stażu:
mgr
Spis treści
1. Wstęp 4
2. Umiejętność organizacji i doskonalenia warsztatu pracy, dokonywania ewaluacji własnych działań, a także oceniania ich skuteczności i dokonywania zmian w tych działaniach 5
2.1. Poznanie procedury awansu zawodowego 5
2.2. Współpraca z opiekunem stażu 5
2.3. Doskonalenie własnego warsztatu pracy 6
2.4. Podnoszenie kwalifikacji i kompetencji zawodowych 6
2.5. Dokonywanie ewaluacji własnych działań i ich skuteczności 8
2.6. Efekty realizacji 8
3. Umiejętność uwzględniania w pracy potrzeb rozwojowych uczniów, problematyki środowiska lokalnego oraz współczesnych problemów społecznych
i cywilizacyjnych 10
3.1. Zapoznanie się z zadaniami nauczyciela wychowawcy 10
3.2. Współpraca z rodzicami 11
3.3. Organizacja zajęć dodatkowych z języka angielskiego 11
3.4. Opieka nad kącikiem języka angielskiego 11
3.5. Przeprowadzenie Konkursu z Języka Angielskiego 12
3.6. Przygotowywanie uczniów do udziału w konkursach 12
3.7. Aktywny udział w życiu szkoły i klasy 12
3.8. Efekty realizacji 13
4. Umiejętność wykorzystywania w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej 15
4.1. Użycie technologii informacyjnej do organizowania warsztatu pracy 15
4.2. Publikacje na stronach internetowych 16
4.3. Wykorzystanie technologii informacyjnej i komunikacyjnej w drodze awansu zawodowego 16
4.4. Elekty realizacji 16
5. Umiejętność zastosowania wiedzy z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki oraz ogólnych zagadnień z zakresu oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich, w rozwiązywaniu problemów związanych z zakresem realizowanych przez nauczyciela zadań 18
5.1. Pogłębianie wiedzy z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki 18
5.2. Wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce 18
5.3. Elekty realizacji 19
6. Umiejętność posługiwania się przepisami dotyczącymi systemu oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich, w zakresie funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał staż 21
6.1. Aktualizacja wiedzy poprzez samodzielne studiowanie przepisów prawa
oświatowego 21
6.2. Stosowanie przepisów w działalności dydaktycznej i pedagogicznej 21
6.3. Elekty realizacji 22
7. Podsumowanie 24
1. Wstęp
W roku 2007 ukończyłam Uniwersytet Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie na kierunku filologia angielska. W tym samym roku zaczęłam uczyć w Szkole Podstawowej im. Bohaterów 7. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty w Niedrzwicy Dużej, gdzie po roku pracy uzyskałam stopień nauczyciela kontraktowego. Po upływie dwóch lat od tego wydarzenia, czyli w roku 2010 złożyłam wniosek o rozpoczęcie stażu na nauczyciela mianowanego. Wraz z wnioskiem przedłożyłam Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej plan rozwoju zawodowego, w którym zawarłam cele do realizacji w trakcie stażu.
Przez cały okres stażu dążyłam do wypełnienia założonych celów, a tym samym sprostania wymaganiom niezbędnym do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego. Zatem przez 2 lata i 9 miesięcy pogłębiałam swoją wiedzę i umiejętności dydaktyczno‑wychowawcze oraz opiekuńcze, zapoznawałam się z przepisami dotyczącymi systemu oświaty oraz aktywnie uczestniczyłam w realizacji zadań ogólnoszkolnych, edukacyjnych, opiekuńczych i wychowawczych. Powyższe działania przyczyniły się do mojego rozwoju jako nauczyciela i człowieka, pozwoliły wypracować sprawdzone formy pracy, a jednocześnie uświadomiły potrzebę elastyczności i otwarcia na nowe wyzwania w naszej szybko zmieniającej się rzeczywistości.
Poniżej przedstawiam sprawozdanie z realizacji zadań ujętych w planie rozwoju zawodowego i efekty ich realizacji.
2. Umiejętność organizacji i doskonalenia warsztatu pracy, dokonywania ewaluacji własnych działań, a także oceniania ich skuteczności i dokonywania zmian w tych działaniach
Podstawa prawna:
Rozporządzenie MENiS z dnia 1 grudnia 2004r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli § 7 ust.2 pkt. 1 z późniejszymi zmianami.
2.1. Poznanie procedury awansu zawodowego
Zapoznałam się z przepisami dotyczącymi procedury awansu zawodowego, a następnie opracowałam na ich podstawie plan rozwoju zawodowego. Przy tworzeniu planu starałam się uwzględnić specyfikę szkoły oraz potrzeby uczniów, rodziców, środowiska szkolnego i własne. Zgodnie z przepisami plan rozwoju wraz z wnioskiem przekazałam we wrześniu 2010r. Dyrekcji Szkoły do zatwierdzenia.
2.2. Współpraca z opiekunem stażu
Z opiekunem stażu – panią X na początku współpracy zawarłyśmy kontrakt, w którym zobowiązałyśmy się do przestrzegania określonych zasad.
W czasie trwania stażu raz w miesiącu obserwowałam lekcje języka angielskiego prowadzone przez opiekuna stażu. W czasie tych lekcji mogłam obserwować, jak pani X organizuje proces nauczania i zaczerpnąć z jej pracy elementy, które warto wykorzystać w mojej pracy dydaktycznej, np. metody i formy pracy, wykorzystanie czasu na lekcji, umiejętność utrzymania dyscypliny i motywacji, rodzaj pomocy dydaktycznych.
Pani X hospitowała raz w miesiącu prowadzone przeze mnie lekcje języka angielskiego. Do każdej z tych lekcji opracowywałam scenariusz, natomiast po lekcji omawiałyśmy ją z opiekunem stażu, który wyrażał swoją opinię na temat realizacji celów założonych w scenariuszu, sposobu prowadzenia lekcji oraz jej mocnych i słabych punktów. Dzięki tym konsultacjom łatwiej było mi wyeliminować błędy w moim sposobie prowadzenia zajęć i je ulepszyć.
2.3. Doskonalenie własnego warsztatu pracy
W trakcie stażu systematycznie dążyłam do wzbogacenia swojego zasobu metod nauczania między innymi poprzez zastosowanie metod aktywizujących. Wśród najczęściej stosowanych przeze mnie znalazły się : dyskusja i burza mózgów, których używałam, by pobudzić uczniów do wyrażania własnej opinii, a tym samym bardziej zainteresować ich omawianymi zagadnieniami, gry i zabawy dydaktyczne pomagające utrwalić przerabiany materiał oraz prace projektowe, które były ciekawą odmianą dla tradycyjnych form pracy. Innym urozmaiceniem prowadzonych przeze mnie zajęć było zastosowanie na lekcjach piosenek i rymowanek, które stanowią doskonały sposób zarówno na wprowadzenie nowego, jak i utrwalenie już przerabianego materiału.
Jako element wzbogacający lekcję przygotowywałam dodatkowe pomoce dydaktyczne, np. karty obrazkowe, dodatkowe ćwiczenia, piosenki, plakaty. Opracowałam również różne materiały sprawdzające postępy uczniów, czyli sprawdziany, kartkówki, ćwiczenia kontrolne. W ramach doskonalenia pracowałam nad skutecznym systemem oceniania z nauczanego przedmiotu, tj. języka angielskiego. Poza stosowaniem ustalonych form oceniania, dostosowywałam sposób oceniania do indywidualnych potrzeb uczniów.
W celu efektywniejszej pracy z uczniami na lekcjach dążyłam do wzbogacenia wiedzy teoretycznej poprzez studiowanie następujących pozycji literackich dotyczących metodyki nauczania, zwłaszcza nauczania języków obcych:
R. I. Arends „Uczymy się nauczać”,
J. Harmer „The Practice of English Language Treaching”,
H. Komorowska „Metodyka nauczania języków obcych”,
T. Scovel „Learning New Languages: A Guide To Second Language Acquisition”,
S. Thornbury „How to teach grammar” i „ How to teach vocabulary”,
czasopismo „The teacher’s magazine”.
2.4. Podnoszenie kwalifikacji i kompetencji zawodowych
W okresie stażu uczestniczyłam w następujących formach doskonalenia zawodowego, konferencjach metodycznych, warsztatach:
1. Zewnętrznych:
podyplomowe studia w zakresie „Przygotowania projektów i zarządzania funduszami europejskimi” (WSEiI Lublin),
„Kurs kierowników wycieczek szkolnych i obozów wędrownych” (LSCDN),
konsultacje metodyczne w ramach „Językowych Dni Pearsona”,
kurs doskonalący „Ciekawa i twórcza lekcja wychowawcza” (KURSOR),
kurs „Rozwój i awans zawodowy nauczyciela kontraktowego” (LSCDN),
warsztaty „A Christmas lesson with a difference” (LSCDN),
warsztaty „Język obcy na sprawdzianie szóstoklasisty – jak przygotować do niego uczniów” (LSCDN),
kurs „Ocenianie wspierające rozwój uczniów” (LSCDN),
kurs doskonalący „Indywidualizacja procesu kształcenia – praca z uczniem zdolnym i uczniem mającym trudności w nauce” (KURSOR),
kurs doskonalący „Edukacja włączająca w praktyce” (KURSOR),
warsztaty „Projekt edukacyjny w nauczaniu języka obcego” (LSCDN),
konferencje metodyczne następujących wydawnictw językowych: Pearson (2 spotkania), Express Publishing (1 spotkanie), Macmillan (2 spotkania oraz 2 wideo-szkolenia) dotyczące m.in. nowości wydawniczych, nowych technologii i trendów w nauczaniu języków obcych, przygotowania uczniów do sprawdzianu szóstoklasisty.
2. Wewnętrznych szkoleniach Rady Pedagogicznej:
„Podsumowanie pracy zespołu ewaluacyjnego – pisanie raportu z ewaluacji wewnętrznej”,
„Prawo oświatowe”,
„Praca z dzieckiem z ADHD”,
„System pomocy psychologiczno-pedagogicznej”,
„Wychowawca – rola i zadania”,
„Organizowanie i udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej przez szkołę”,
„Praca z dzieckiem z zaburzoną komunikacją werbalną na zajęciach szkolnych”.
Uczestnictwo w powyższych formach doskonalenia zawodowego potwierdzone jest certyfikatami i zaświadczeniami.
W listopadzie 2013r. rozpoczęłam również kurs kwalifikacyjny z zakresu oligofrenopedagogiki, którego zakończenie przewidziane jest na czerwiec 2014r.
2.5. Dokonywanie ewaluacji własnych działań i ich skuteczności
Przez okres stażu poddawałam swoje działania regularnej ewaluacji. Pomagały mi w tym opinie innych osób, które obserwowały moje lekcji. Oprócz wspomnianego już wyżej opiekuna stażu, prowadzone przeze mnie lekcje hospitowali również pan Dyrektor i pani Wicedyrektor. W obecności jednego z nich przeprowadziłam dwie lekcje z języka angielskiego i jedną godzinę wychowawczą. Poza tym, zorganizowałam dwie lekcje otwarte z języka angielskiego, w których udział wzięli chętni nauczyciele z zespołu humanistycznego. Z osobami obserwującymi moje lekcje przeprowadzałam dyskusję na ich temat, co pozwoliło mi dostrzec ewentualne braki czy błędy, których sama być może nie potrafiłabym dostrzec. Od hospitujących moje lekcje, bardziej doświadczonych nauczycieli, uzyskałam też wiele cennych rad i wskazówek.
Samodzielnie również analizowałam swoją pracę i starałam się znaleźć elementy, które są wartościowe i należy kontynuować ich stosowanie oraz takie, które warto byłoby ulepszyć czy zmienić. W ramach samooceny przeprowadzałam wśród uczniów ankiety dotyczące lekcji języka angielskiego. Z tych ankiet uzyskiwałam wiele informacji o jakości swojej pracy oraz o oczekiwaniach uczniów. Analizując informacje uzyskane od innych nauczycieli, uczniów i z własnych refleksji wprowadzałam modyfikacje w swoim warsztacie pracy. Przygotowując się do zajęć starałam się uwzględnić potrzeby edukacyjne wszystkich uczniów tak, by każdy mógł odnieść sukces na miarę swoich możliwości i chętnie brał udział w lekcjach.
2.6. Efekty realizacji
Wypełnianie omawianego wymagania przyniosło następujące efekty:
dzięki analizie przepisów prawnych dotyczących awansu zawodowego mogłam prawidłowo skonstruować plan rozwoju i wyznaczyć właściwe cele, które pozwoliły mi sprostać wymaganiom niezbędnym do ubiegania się o stopień nauczyciela mianowanego,
poprzez współpracę z opiekunem stażu zyskałam pomoc i wsparcie w drodze awansu,
pogłębiłam swoją wiedzę i umiejętności dzięki fachowej literaturze i szkoleniom,
doskonalenie mojego warsztatu pracy, udział w szkoleniach i czytanie literatury fachowej oraz ewaluowanie i modyfikowanie moich działań przyczyniło się do podniesienia jakości nauczania i stworzenia przyjaznych warunków dla uczniów z różnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi,
zastosowanie urozmaiconych form nauczania i pomocy dydaktycznych uatrakcyjnia lekcje języka angielskiego i zachęca uczniów do pracy.
3. Umiejętność uwzględniania w pracy potrzeb rozwojowych uczniów, problematyki środowiska lokalnego oraz współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych
Podstawa prawna:
Rozporządzenie MENiS z dnia 1 grudnia 2004r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli § 7 ust.2 pkt. 2 z późniejszymi zmianami.
3.1. Zapoznanie się z zadaniami nauczyciela wychowawcy
Przez część stażu pełniłam rolę wychowawcy klasowego. W tym czasie starałam się jak najlepiej poznać swoich wychowanków. Dokonywałam tego przede wszystkim poprzez obserwację uczniów na lekcjach, na przerwach i różnych uroczystościach, imprezach czy wycieczkach. W poznawaniu uczniów i ich sytuacji rodzinnej pomocne były także rozmowy z nimi samymi, z ich rodzicami, z innymi nauczycielami i pedagogiem szkolnym, a także lektura opinii o uczniach z Poradni Psychologiczno‑Pedagogicznej.
Jedną z moich podstawowych czynności jako nauczyciela wychowawcy było opracowywanie rocznych planów pracy na godzinach wychowawczych. Plany te opracowywałam głównie w oparciu o Szkolny Program Wychowawczy, ale uwzględniałam w nich również problemy współczesnego świata, a przede wszystkim specyfikę mojej klasy. W związku z tym tematyka lekcji dyspozycyjnych dotyczyła integracji grupy, sposobów rozwiązywania konfliktów, niwelowania agresji, efektywnego uczenia się, profilaktyki uzależnień, zachowań patologicznych. Odbyły się również lekcje, na których to uczniowie proponowali interesujące ich tematy bądź mogli zapytać o nurtujące ich zagadnienia. Poza tym na bieżąco zajmowałam się powstałymi w klasie konfliktami. Ewentualne problemy zgłaszałam szkolnemu pedagogowi i Dyrekcji Szkoły. We współpracy z pedagogiem zorganizowałam lekcję z panią z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej mającą na celu lepszą integrację klasy. W dążeniu do budowania przyjaznej i życzliwej atmosfery w klasie organizowałam klasowe Wigilie, imprezy, wycieczki.
Przez okres kiedy nie byłam wychowawcą także dążyłam do poznania swoich uczniów i ich problemów. Wraz z wychowawcami i innymi nauczycielami omawiałam bieżące problemy wychowawcze i dydaktyczne uczniów oraz starałam się pomóc w ich rozwiązaniu. Pełniłam też opiekę nad uczniami w trakcie dyżurów śródlekcyjnych, uroczystości i dyskotek.
Obecnie pełnię funkcję wychowawcy świetlicy szkolnej, gdzie staram się rozmawiać z uczniami na interesujące ich tematy, poruszać z nimi zagadnienia dotyczące współczesnych zagrożeń, uczyć ich kulturalnego zachowania w grupie i organizować im ciekawe zajęcia w czasie oczekiwania przed lub po lekcjach. Dla umilenia pobytu dzieci na świetlicy zajęłam się wraz z panią Y wyborem i zamówieniem pomocy i materiałów na świetlicę.
3.2. Współpraca z rodzicami
W trakcie stażu współpracowałam z rodzicami jako nauczyciel wychowawca i jako nauczyciel języka angielskiego. Jako wychowawca prowadziłam wywiadówki, omawiałam z rodzicami postępy dzieci w nauce, ich problemy, sukcesy i porażki oraz pomagałam w organizowaniu imprez klasowych. Jako nauczyciel języka angielskiego informowałam rodziców o ocenach dzieci i udzielałam wskazówek jak wspomóc dziecko w uzyskaniu lepszych wyników.
3.3. Organizacja zajęć dodatkowych z języka angielskiego
Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów w ramach art.42 KN prowadziłam dodatkowe zajęcia z języka angielskiego zarówno dla uczniów zdolnych jak i słabych. W roku szkolnym 2012/2013 prowadziłam dodatkowe nieodpłatne koło języka angielskiego dla uczniów zdolnych w wymiarze jednej godziny tygodniowo.
3.4. Opieka nad kącikiem języka angielskiego
Sprawowałam opiekę nad kącikiem języka angielskiego, który najpierw mieścił się na korytarzu na I piętrze, a następnie został przeniesiony do jadalni. W kąciku tym umieszczałam różne materiały związane z językiem angielskim, m.in. plakaty nawiązujące do zagadnień omawianych na lekcjach, gazetki okolicznościowe oraz prace projektowe uczniów. Często też angażowałam samych uczniów do pomocy przy wykonywaniu gazetek oraz zasięgałam ich opinii dotyczących tematów i wyglądu gazetek w kąciku języka angielskiego.
3.5. Przeprowadzenie Konkursu z Języka Angielskiego
Co roku we współpracy z panią X organizowałyśmy Konkurs z Języka Angielskiego na etapie szkolnym i gminnym. Do moich zadań należało przygotowanie zadań w kategorii klas IV-VI. Na rzecz konkursu pozyskałam również nagrody z wydawnictwa językowego Pearson dla laureatów.
3.6. Przygotowywanie uczniów do udziału w konkursach
Każdego roku stażu przygotowywałam uczniów do Konkurs z Języka Angielskiego na etapie szkolnym i gminnym oraz do konkursu Test Oxford Plus. Dzięki tym działaniom w roku szkolnym 2012/13 jedna z uczennic zdobyła pierwsze miejsce w szkolnym i gminnym etapie Konkursu z Języka Angielskiego oraz dwie uczennice zostały laureatkami IV stopnia w konkursie Test Oxford Plus. W bieżącym roku szkolnym uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w konkursie przedmiotowym z języka angielskiego, do którego przygotowywałam uczniów klas VI w ramach nieodpłatnych spotkań. Również w bieżącym roku szkolnym koordynowałam na terenie naszej szkoły I Międzyszkolny Konkurs „A xmas card of my dreams” organizowany przez Szkołę Podstawową nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie. Poza tym pomagałam dzieciom w przygotowaniu tekstów życzeń w języku angielskim do kartek świątecznych na ten konkurs.
Oprócz konkursów językowych, wspomagałam uczniów w przygotowaniach do Konkursu profilaktycznego i Festiwalu Piosenki Żołnierskiej.
3.7. Aktywny udział w życiu szkoły i klasy
Uwzględniając potrzeby rozwojowe uczniów urozmaicałam ich życie szkolne poprzez:
organizację imprez klasowych takich jak: Wigilia, Mikołajki, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet,
organizację wycieczki na Roztoczę (2011r.),
współorganizację wyjazdu do teatru na „Mity Greckie” (2011r.),
organizację wyjazdu dla kółka językowego klas szóstych do Centrum Brytyjskiego na lekcję biblioteczną (2013r.),
współorganizację akademii z okazji Świąt Wielkiejnocy,
organizację przedstawienia z okazji Dnia Dziecka w języku angielskim „Kot w butach”,
udział w pracach komisji wyłaniającej najciekawsze wykonanie na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej,
współorganizację akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”,
współorganizację Szkolnego Konkursu Ortograficznego,
opiekę nad uczniami w czasie wyjazdów na basen.
3.8. Efekty realizacji
Wypełnianie omawianego wymagania przyniosło następujące efekty:
poznając środowisko uczniów mogłam doskonalić kompetencje diagnozowania wychowawczego uczniów, właściwie zaplanować pracę wychowawczą i wspierać ich rozwój społeczny i emocjonalny,
dzięki współpracy z rodzicami zacieśniły się więzi międzyludzkie – rodzice wiedzieli, że mogą zwrócić się do mnie z problemami, a ja mogłam liczyć na ich pomoc np. przy organizacji imprez,
również dzięki współpracy z rodzicami lepsze, wielostronne wsparcie otrzymywali uczniowie,
w czasie dodatkowych zajęć uczniowie uzupełniali swoją wiedzę i rozwijali swoje zainteresowania,
uczniowie mogli wykazać się swoimi zdolnościami przy tworzeniu materiałów do kącika języka angielskiego oraz utrwalać swoją wiedzę poprzez zapoznawanie się z gazetkami o tematyce dotyczącej języka angielskiego,
organizowane bądź współorganizowane przeze mnie konkursy i uroczystości urozmaicają życie szkoły, dają szansę uczniom do wykazania się ich zdolnościami, a także promują szkołę w środowisku lokalnym i gminnym,
dzięki wycieczkom i imprezom klasowym uczniowie mięli okazję zobaczyć nowe miejsca, nauczyć się właściwego zachowania w teatrze i współdziałania w grupie.
4. Umiejętność wykorzystywania w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej
Podstawa prawna:
Rozporządzenie MENiS z dnia 1 grudnia 2004r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli § 7 ust.2 pkt. 3 z późniejszymi zmianami.
4.1. Użycie technologii informacyjnej do organizowania warsztatu pracy
Przez cały okres stażu komputer i internet stanowiły jedno z podstawowych narzędzi mojego warsztatu pracy. Wykorzystywałam je do:
przygotowywania planów pracy, scenariuszy lekcji, sprawozdań, pomocy dydaktycznych, dodatkowych ćwiczeń, kartkówek, sprawdzianów, konkursów, itd.
wypisywania świadectw,
korzystania w przygotowywaniu zajęć z zasobów portali ogólnoedukacyjnych takich jak: www.literka.pl, www.profesor.pl, www.interklasa.pl, portali dla nauczycieli języka angielskiego, np. www.anglomaniacy.pl, www.eslflashcards.com, www.mes-english.com oraz stron wydawnictw językowych, np. Pearson, Macmillan, Oxford, Express Publishing,
pracy z uczniami na lekcjach. W miarę możliwości korzystaliśmy z pracowni komputerowej, gdzie uczniowie mogli rozwiązywać ćwiczenia z płyt CD oraz z tablicy interaktywnej, co stanowiło urozmaicenie dla tradycyjnych form pracy,
zachęcania uczniów do odszukiwania różnych informacji w internecie i odsyłanie ich do stron wartych odwiedzenia,
przygotowywania uczniów do sprawdzianu szóstoklasisty przez zastosowania programu Diagnoza Szkolna,
przygotowania quizu w formie prezentacji na gminny etap Konkursu z Języka Angielskiego,
przesyłania droga internetową dokumentów takich jak plany pracy, sprawozdania do Dyrekcji Szkoły, informacje i regulamin Konkurs z Języka Angielskiego do szkół na terenie gminy.
4.2. Publikacje na stronach internetowych
Na stronie www.profesor.pl zamieściłam dwa scenariusze zajęć: „St. Valentine’s Day – lekcja okolicznościowa” i „A fridge can’t fly – nauka piosenki” oraz sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego.
Przez cały okres stażu przekazywałam również materiały na stronę internetową szkoły dotyczące organizowanych konkursów.
4.3. Wykorzystanie technologii informacyjnej i komunikacyjnej w drodze awansu zawodowego
Technologia informacyjna i komunikacyjna była mi przydatna również w drodze awansu zawodowego:
z portali internetowych czerpałam wiedzę na temat awansu zawodowego i korzystałam z publikacji innych nauczycieli,
odwiedzając stronę www.men.gov.pl i inne aktualizowałam swoją wiedzę dotyczącą przepisów i aktów prawa oświatowego,
konsultowałam się z innymi nauczycielami odbywającymi staż poprzez fora internetowe,
na twardym dysku komputera zapisywałam dokumenty związane z przebiegiem stażu,
często z internetu uzyskiwałam informacje na temat szkoleń i konferencji metodycznych,
dzięki internetowi wzięłam udział w dwóch wideo-szkoleniach na stronie wydawnictwa językowego Macmillan.
4.4. Elekty realizacji
Wypełnianie omawianego wymagania przyniosło następujące efekty:
wykorzystanie komputera czy tablicy interaktywnej na lekcjach podnosi atrakcyjność zajęć, a mi daje satysfakcję ze zwiększenia motywacji uczniów,
korzystanie z komputera i internetu znacznie ułatwiło mi zarówno prowadzenie dokumentacji szkolnej (plany pracy, sprawozdania śródsemestralne i roczne, itp.), dokumentacji dotyczącej stażu, jak i przygotowywanie się do lekcji,
publikowane przeze mnie materiał mogą być przydatne innym nauczycielom,
korzystając z internetu mogłam szybko i sprawnie uzyskać potrzebne informacje na temat stażu, szkoleń czy przepisów prawa oświatowego.
5. Umiejętność zastosowania wiedzy z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki oraz ogólnych zagadnień z zakresu oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich, w rozwiązywaniu problemów związanych z zakresem realizowanych przez nauczyciela zadań
Podstawa prawna:
Rozporządzenie MENiS z dnia 1 grudnia 2004r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli § 7 ust.2 pkt. 4 z późniejszymi zmianami.
5.1. Pogłębianie wiedzy z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki
Przez cały okres stażu poszerzałam swoją wiedzę na temat nauczania języków obcych poprzez lekturę książek, które wymieniłam w punkcie 2.3. Dodatkowo, aby wzbogacić również swoją wiedzę na temat samych uczniów i ich potrzeb, zapoznałam się z następującymi pozycjami:
A. Janowski „Poznawanie uczniów”,
E. Kosińska „Wychowawca w szkole. Krótki poradnik psychologiczny”,
Ch. Kaniak-Urban „Każde dziecko ma swoje mocne strony. Jak rozwijać naturalne zdolności dziecka. Poradnik dla rodziców i wychowanków”,
M. Kazimierczak „Rozwiązywanie konfliktów w szkole: poradnik dla nauczycieli”.
5.2. Wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce
Dzięki lekturze wyżej wymienionych pozycji wzbogaciłam swoją teoretyczną wiedzę na temat uczniów, z którymi pracuję na co dzień. Jednak każde dziecko jest indywidualną osobą i wymaga specyficznego podejścia. W związku z tym oprócz bazowania na wiedzy z literatury, poznawałam swoich uczniów przez rozmowy i obserwację, a także korzystałam z porad doświadczonych koleżanek i kolegów nauczycieli. W swojej pracy wychowawczej wdrażałam Szkolny Program Wychowawczy, na bieżąco rozwiązywałam problemy klasowe i wspierałam uczniów w ich kłopotach edukacyjnych i wychowawczych. Motywowałam uczniów do nauki poprzez docenianie ich wysiłków, stosowanie „plusów” za aktywność na lekcji, czy prace dodatkowe, które często łączyły umiejętności językowe z innymi zdolnościami, np. rysowaniem, a więc uczniowie mieli okazję wykazać się różnymi talentami.
Każde ze szkoleń, które wymieniłam w punkcie 2.4 wzbogaciło moją wiedzę i umiejętności oraz pomogło w ulepszeniu jakości mojej pracy w praktyce. Szczególnie cenię sobie wiedzę ze szkoleń, które pomogły mi w procesie indywidualizacji nauczania, a były to:
kurs doskonalący „Indywidualizacja procesu kształcenia – praca z uczniem zdolnym i uczniem mającym trudności w nauce”, na którym poznałam formy pracy z uczniami o różnych możliwościach i ciekawe propozycje wdrożyłam w pracy ze swoimi uczniami oraz uzyskałam wiedzę i materiały, które wykorzystałam przy współtworzeniu IPET‑u dla ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego,
kurs doskonalący „Edukacja włączająca w praktyce”, który pomógł mi w wyborze właściwych form pracy z uczniem z porażeniem mózgowym oraz uświadomił mi głębię problemów z jakimi na lekcjach w szkole ogólnodostępnej borykają się dzieci z upośledzeniem i zainspirował do rozpoczęcia kursu kwalifikacyjnego z oligofrenopedagogiki.
Uczniom bardzo spodobały się elementy oceny rówieśniczej, które wprowadziłam w oparciu o kurs „Ocenianie wspierające rozwój uczniów”. Bardzo pomocne dla mnie okazało się też szkolenie „Wychowawca – rola i zadania”, w trakcie którego nabyłam cenne wskazówki na temat współpracy z rodzicami. Stały kontakt z opiekunami dzieci jest istotnym elementem w pracy nauczyciele, warto więc dążyć do sprawnej komunikacji. We współpracy z rodzicami służyłam im swoją wiedzą i pomocą w rozwiązywaniu problemów, pisałam opinię o ich dzieciach do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i informowałam o postępach dzieci.
5.3. Elekty realizacji
Wypełnianie omawianego wymagania przyniosło następujące efekty:
pogłębianie wiedzy z zakresu psychologii i pedagogiki pomogło mi szybko zauważać i reagować na problemu uczniów,
uczniowie mogli liczyć na moją pomoc opartą na solidnych podstawach teoretycznych,
uczniowie mięli okazję spróbować różnych form pracy, które wprowadziłam bazując na wiedzy ze szkoleń,
dzięki szkoleniom mogłam lepiej i trafniej zaspokoić oczekiwania zarówno uczniów słabych, jak i zdolnych,
działając na rzecz uczniów zjednywałam sobie rodziców, co zaowocowało ich zaangażowaniem w życie szkoły.
6. Umiejętność posługiwania się przepisami dotyczącymi systemu oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich, w zakresie funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał staż
Podstawa prawna:
Rozporządzenie MENiS z dnia 1 grudnia 2004r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli § 7 ust.2 pkt. 5 z późniejszymi zmianami.
6.1. Aktualizacja wiedzy poprzez samodzielne studiowanie przepisów prawa oświatowego
Jednym z moich podstawowych działań jako nauczyciela ubiegającego się o uzyskanie stopnia zawodowego nauczyciela mianowanego było poznawanie prawa oświatowego. Opracowując plan rozwoju zawodowego przeanalizowałam najważniejsze akty prawne, takie jak: ustawa Karta Nauczyciela, Ustawa o Systemie Oświaty i Rozporządzenie MEN w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego nauczycieli.
Przez cały okres stażu kontynuowałam poznawanie zadań, zasad organizacji i funkcjonowania Szkoły Podstawowej im. Bohaterów 7. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty poprzez analizę Statutu Szkoły, Koncepcji pracy szkoły na lata 2011-2016, Programu Wychowawczego i Programu Profilaktycznego.
Systematycznie aktualizowałam swoją wiedzę dotyczącą obowiązujących aktualnie aktów prawa oświatowego poprzez odwiedzanie stron internetowych dotyczących zagadnień oświatowych. Poza lekturą wyżej wymienionych ustaw w szczególności zapoznawałam się z następującymi dokumentami: Rozporządzenia MEN dotyczące podstawy programowej, programów nauczania, oceniania i promowania uczniów oraz Konwencja o Prawach Dziecka.
6.2. Stosowanie przepisów w działalności dydaktycznej i pedagogicznej
Drugim elementem wypełnienia omawianego wymagania rozporządzenia MEN było posługiwanie się przepisami systemu oświaty we własnej pracy, co realizowałam poprzez:
prowadziłam dokumentację szkolną w postaci dzienników lekcyjnych i pozalekcyjnych oraz teczkę wychowawcy,
modyfikowałam i tworzyłam plany pracy i zasady oceniania z języka angielskiego, w tym także dla ucznia z upośledzeniem, współtworzyłam IPET dla ucznia z dziecięcym porażeniem mózgowym,
brałam udział w posiedzeniach Rad Pedagogicznych, gdzie uczestniczyłam w zatwierdzaniu dokumentów szkolnych i realizacji zadań szkoły wynikających z przepisów prawa dotyczących oświaty,
współpracowałam z innymi nauczycielami i pedagogiem szkolnym, m.in. w dzieleniu się wiedzą na temat awansu zawodowego,
aktywnie uczestniczyłam w pracach zespołu przedmiotowego nauczycieli humanistów poprzez udział w zebraniach, szkoleniu i lekcji otwartej prowadzonej przez przewodniczącą zespołu panią Z. Sama również przeprowadziłam dwie lekcje otwarte a języka angielskiego,
uczestniczyłam w procesie mierzenia jakości pracy szkoły przez członkostwo, a w bieżącym roku szkolnym bycie przewodniczącą zespołu do spraw ewaluacji wewnętrznej,
byłam członkiem komisji przeprowadzającej Sprawdzian Szóstoklasisty w Szkole Podstawowej w Sobieszczanach,
współorganizowałam konkurs ortograficzny i konkurs z języka angielskiego, do którego opracowałam regulamin oraz wchodziłam w skład jury na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej,
organizowałam wycieczki szkolne zgodnie z przepisami prawa i z zachowanie zasad bezpieczeństwa,
posługiwałam się aktami prawnymi w związku z odbywanym stażem, m. in. przy tworzeniu planu i sprawozdania.
6.3. Elekty realizacji
Wypełnianie omawianego wymagania przyniosło następujące efekty:
znajomość i wdrażanie aktów prawa oświatowego dało mi poczucie bezpieczeństwa, że moje działania są zgodne z prawem oświatowym,
zgłębiłam swoją wiedzę na temat funkcjonowania szkoły i prawidłowego prowadzenia dokumentacji szkolnej,
współpraca z Dyrekcją, pedagogiem szkolnym i innymi nauczycielami zaowocowała głębszym poznaniem przepisów prawa oświatowego i pomogła skuteczniej rozwiązywań napotykane w codziennej pracy problemy nauczycielskie, uczniowskie i rodzicielskie.
7. Podsumowanie
Przez 2 lata i 9 miesięcy stażu sumiennie realizowałam zadania, które wyznaczyłam sobie w planie rozwoju.
W ramach tych zadań dążyłam do doskonalenia mojego warsztatu pracy poprzez studiowanie literatury dotyczącej nauczania języków obcych, udział w różnych szkoleniach i wprowadzanie urozmaiconych form pracy na lekcjach. Stosując wiedzę nabytą z literatury i szkoleń rozwiązywałam problemy wychowawcze. Nauczyłam się skutecznie planować, organizować, ewaluować i modyfikować swoje działania. Podjęłam szereg działań uwzględniających potrzeby rozwojowe uczniów – wspierałam ich w rozwoju i organizowałam dla nich dodatkowe zajęcia, takie jak koło językowe, konkursy, wycieczki. W czasie stażu nieustanie starałam się podnosić swoje umiejętności z zakresu posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną. W swojej pracy kieruję się literą prawa oświatowego. Zawsze staram się sumiennie wypełniać swoje obowiązki i mocno angażuję się w powierzone mi zadania, co zostało docenione przez przyznanie mi Nagrody Dyrektora w roku szkolnym 2011/2012.
Realizacja wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego pomogła mi usystematyzować moją pracę i wyznaczyć jej właściwy kierunek. Poprzez dążenie do ich wypełnienia mogłam zgłębić swoją wiedzę, nabyć nowych umiejętności i wprowadzać modyfikacje w swojej pracy, tak by stała się efektywniejsza dla mnie i dla uczniów, wpływając tym samym na podniesienie jakości pracy szkoły. W czasie stażu wiele się nauczyłam, ale wiem, że w naszej nieustannie zmieniającej się rzeczywistości czeka mnie jeszcze wiele wyzwań dydaktycznych, wychowawczych i innych związanych z oświatą. Wierzę jednak, że opierając się na doświadczeniach zdobytych w okresie stażu, będę potrafiła im sprostać. Zgłoś błąd Wyświetleń: 6555
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.
Ewaluacja w zawodzie nauczyciela – dlaczego jest potrzebna?
Co to jest ewaluacja nauczyciela? Metody ewaluacji nauczycieli Jakie są kryteria ewaluacji nauczycieli? System ewaluacji oświaty – jak wygląda? Ewaluacja nauczyciela w szkole Praca nauczyciela jest bardzo wymagająca. Nauczyciele w pracy spotykają się z wieloma osobami – dziećmi, rodzicami lub innymi przedstawicielami swojego zawodu. Praca osób, które na co dzień zajmują się uczeniem innych, wymaga ciągłego doskonalenia swoich umiejętności oraz wysokiego zaangażowania. Nauczyciele wyznaczają swoje ścieżki rozwoju i na drodze autorefleksji dążą do swoich celów. Niewiele osób wie, ale ewaluacja nauczycieli jest obowiązkowa i wynika z ustawy o Prawie Oświatowym. Z tego przepisu wynika, że nauczyciele powinni dokonywać analizy swojej pracy i prowadzić do jej udoskonalenia. Co to jest ewaluacja nauczyciela? Ewaluacja nauczyciela to tak naprawdę ciągła i systematyczna praca związana z zawodem, jaki wykonuje. Pozwala na własny rozwój i realizowanie swoich celów. Każdy nauczyciel, który dba o swoją ewaluację, regularnie odpowiada sobie na cztery zasadnicze pytania odnośnie swojej pracy tj.:
Co robi?
Dlaczego to robi?
Jakie są skutki podejmowanych decyzji i działań?
Czy te działania mają wartość? Jeżeli tak, to jaką?
Prawda jest taka, że każdy odpowiedzialny nauczyciel regularnie przeprowadza swoją ewaluację (autoewaluacje). Zaplanowane działania i pomysły na nowe metody nauczania powinny być konsultowane z uczniami i innymi pedagogami. Regularne rozmawianie z innymi osobami, wyciąganie wniosków oraz przeprowadzania autorefleksji zdecydowanie poprawia jakość pracy i powoduje, że uczniowie osiągają lepsze wyniki w nauce. Inaczej mówiąc ewaluacja to zbieranie informacji na temat własnej pracy. Wyniki te należy porównywać z oczekiwaniami uczniów, rodziców oraz z innymi nauczycielami. Idea ewaluacji nauczyciela polega na odejściu od nieefektywnych metod nauczania (takich, które nie przynoszą zamierzonego efektu) na rzecz działań, które przyczyniają się do rozwoju uczniów i ułatwiają przyswajanie wiedzy.
Metody ewaluacji nauczycieli
Skoro już wiemy, że autorozwój nauczycieli to nieodłączna część ich pracy, to zastanowimy się, w jaki sposób mogą rozwijać swoje umiejętności. Nauczyciele mają do dyspozycji wiele metod ewaluacji. Niektóre są standardowe, inne dosyć niekonwencjonalne. Przedstawimy teraz kilka z nich:
Nauczyciel musi się zastanowić, w jaki sposób będzie przeprowadzał swoją ocenę. Od kogo będzie pozyskiwać wiedzę, na temat swojej osoby i sposobu prowadzenia zajęć. W tym celu można zrobić wywiad z innymi nauczycielami, czy ankietę wśród uczniów.
Nauczyciel może rozpocząć, wprowadzać zmiany do swojej metody dydaktycznej. Następnie powinien obserwować reakcje i postępy uczniów. Na tej podstawie powinien odpowiednio modyfikować swoje działania.
Wypełnienie kwestionariusza osobowego dotyczącego swoich preferencji, mocny i słabych stron wobec swojej pracy.
Nauczyciel powinien odpowiedzieć sobie na kilka pytań np. – „Co będzie podlegało zmianie?”, „W jaki sposób będzie przeprowadzana zmiana?”, „Kiedy plan zmiany zostanie wdrożony w życie i ile będzie trwał?”.
Jedną z metod ewaluacji jest również systematyczne wypełnianie dokumentów ewaluacyjnych. Dzięki temu nauczyciel doskonale wie, jakie metody i formy pracy wykorzystywał. Pamięta, które sprawdziły się bardziej, a które mniej.
Kolejna metoda to opracowanie systemu ocen i przedstawienia go uczniom. Należy pamiętać, aby przestrzegać ustalonego systemu.
Inna metoda ewaluacji nauczyciela to wykorzystywane podczas zajęć nowych pomysłów i metod, które będą prowadziły do aktywizacji uczniów. Można do tego wykorzystywać nowinki pedagogiczne lub stare sprawdzone sposoby.
Nauczyciel może również wykorzystywać różnorodne sposoby do sprawdzania wiedzy. Nie tylko kartkówki czy sprawdziany. Do tego celu dobrze się sprawdzą różne aktywności w grupach, projekty długoterminowe, plakaty czy wypowiedzi ustne i pisemne przygotowane wcześniej w domu.
Kolejny sposób to regularne rozmowy z uczniami i kształtowanie informacji zwrotnej dla swoich podopiecznych, aby informować ich o postępach w nauce.
Regularne wprowadzanie modyfikacji do swoich zajęć, które mają wpływ na proces nauki, np. przez pewien czas zrezygnować z zadawania prac domowych i sprawdzić, jak przełoży się to na wyniki na sprawdzianach.
Kolejna metoda to budowanie zaufania wśród swoich uczniów. Wprowadzenie życzliwej atmosfery i utrzymywanie pozytywnych relacji z uczniami i rodzicami.
Branie czynnego udziału w różnych spotkaniach, akcjach i imprezach np. charytatywnych.
Istnieją również niestandardowe metody ewaluacji. Polegają głównie na przeprowadzeniu własnej samooceny. Niektóre niekonwencjonalne metody przedstawiamy poniżej:
Napisanie listu do siebie – jest to ciekawy sposób na przeprowadzenie własnej ewaluacji. W liście można opisać swoje obawy, przeżycia i doświadczenia. Możemy napisać tam wszystko, co nas byśmy chcieli zmienić w swojej pracy. Forma pisania listu, jako praca nad własnym sobą otwiera nowe możliwości i prowadzi do refleksji.
Poproszenie uczniów, aby wypowiedzieli się na temat zajęć prowadzony przez nauczyciela. Wskazali mocne i słabe strony. Co im się podoba, a co nie? Zorganizowanie aktywnej dyskusji na temat lekcji.
Prowadzenie pamiętnika tzw. książki raportowe. Jest to rodzaj dziennika. Nauczyciel zapisuje w swoich notatkach, ile czasu poświęca na dane obowiązkowe. W ten sposób dowiaduje się, co pochłania najwięcej czasu oraz pozwala na refleksję, jak można to poprawić.
Poproszenie drugiego nauczyciela, aby podczas lekcji był cichym obserwatorem. Po lekcji można wymienić się spostrzeżeniami i uwagami na temat przeprowadzonych zajęć. Przy tej metodzie ważne jest zaufanie nauczycieli do siebie, aby móc w pen zaufać informacji zwrotnej i spokojnie ją zweryfikować. W ten sposób nauczyciel może dokonać ewaluacji i autorefleksji.
Poproszenie drugiego nauczyciela, aby przeprowadził wywiad z uczniami na temat prowadzonych zajęć. W ten sposób konfrontujemy ze sobą dwa punkty widzenia. Pozwala to na znalezienie słabych i mocnych punktów oraz kwestii, które należałoby poprawić.
Kolejna metoda ewaluacji to zwyczajne wymienianie doświadczeń z innymi nauczycielami.
Ostatnia na dzisiaj metoda ewaluacji jest z wykorzystaniem uczniów. Wystarczy poprosić ich, aby wyobrazili sobie, że do klasy przychodzi nowa osoba. Mogą dać tej osobie jedną wskazówkę, jak należy zachować się na lekcji albo jaki jest nauczyciel. Jest to ważna informacja zwrotna dla nauczyciela, który bierze udział w ewaluacji. Dowiaduje się wielu informacji o sobie od swoich uczniów.
Jakie są kryteria ewaluacji nauczycieli?
Kryteria ewaluacji nauczyciela zazwyczaj są wewnętrzne – indywidualne dla każdej szkoły. Najczęściej spotykane to:
Skuteczność – to kryterium pokazuje, do jakiego moment udało się zrealizować zamierzony cel ewaluacji. Odpowiada na pytanie, czy cel ewaluacji został osiągnięty?
Efektywność – to kryterium odpowiada na pytanie, czy opłacało się dokonać ewaluacji. Jakim kosztem została dokonana zmiana i jakie przyniosła efekty? Czy wykonana praca jest wystarczająco efektywna? Może zdarzyć się tak, że nauczyciel włożył dużo pracy w realizację zamierzonego celu, jednak jego efekt końcowy nie jest taki, jak być powinien – nie przyniósł określonych zysków.
Użyteczność – kryterium to pozwala na określenie, czy ewaluacja pomogła rozwiązać problemy dydaktyczne.
Trafność – jest to ocena, czy nauczyciel dobrze zidentyfikowane problemy oraz, czy dobrze dostosował model działania.
Trwałość – kryterium to pokazuje, czy efekty osiągnięte podczas ewaluacji nauczyciela są trwałe, czy tylko chwilowe.
System ewaluacji oświaty – jak wygląda?
Tak jak wspomnieliśmy w Prawie Oświatowym mamy wzmianki na temat ewaluacji nauczycieli. Co więcej, pojawia się taki zapis co najmniej 4 razy tj.:
w rozporządzeniu o awansie zawodowym nauczycieli,
w rozporządzeniu na temat nadzoru pedagogicznego,
w rozporządzeniu na temat wymagań placówek szkolnych,
w rozporządzeniu na temat oceniania pracy nauczyciela.
Ewaluacji powinni poddawać się wszyscy nauczyciele, którzy chcą awansować. Dotyczy to już awansu na nauczyciela mianowanego. W takim wypadku nauczyciele muszą spełnić wiele wymagań m.in. wysoką umiejętność organizowania i doskonalenia własnej pracy, a tym samym dokonywać ewaluacji swoich działań. W rozporządzeniu znajdują się zapisy, które zobowiązują nauczyciela, który ubiega się o awans o:
Zorganizować i poprowadzić minimum 2 godziny zajęć dla innych pracowników pedagogicznych (ze szkoły, w której uczy). Podczas zajęć należy dokonać ewaluacji osób, które biorą udział w spotkaniu.
Musi dokonać ewaluacji samego siebie – swojej pracy oraz warsztatu i metodyki.
Nauczyciel, który ubiega się o awans nauczyciela dyplomowanego, musi:
Zorganizować i poprowadzić minimum 4 godzin zajęć otwartych dla pracowników pedagogicznych. W spotkaniu powinni brać udział również nauczyciele z innych szkół. Podczas zajęć należy dokonać ewaluacji zgromadzonych osób.
Dokonać własnej ewaluacji.
Ewaluacja nauczyciela w szkole
Nauczyciele uczący w szkole mogą dokonać ewaluacji na podstawie prowadzonych przez siebie zajęć lekcyjnych. Podczas analizy powinny zostać poruszone następujące kwestie:
Treści przedstawiane na zajęciach – Treści przedstawiane na zajęciach powinny być pokazywane uczniom w przejrzysty sposób, tak aby ułatwić im zapamiętywanie nowej wiedzy. Nie wystarczy samo podyktowanie gotowych formułek. Cała sztuka polega na tym, aby uczniowie wychodzili z wiedzą z lekcji.
Metody pracy przedstawiane na zajęciach. Metody dobrane na lekcjach powinny być dostosowane potrzebami do uczniów. Inne potrzeby mają uczniowie, którzy zdają rozszerzenie z danego przedmiotu a inne, które chcą tylko przetrwać lekcje i zdać do następnej klasy. Metody pracy zależą również od wieku uczniów, zainteresowań i preferencji. Każda klasa ma inne potrzeby.
Atmosfera na zajęciach. Atmosfera jest bardzo ważna, jednak przez wielu nauczycieli zaniedbywana. Nastrój na lekcjach wpływa na koncentrację. Jeżeli uczniowie stresują się zajęciami, mniej z nich zapamiętują. Ważne jest to, aby zadbać o dobre samopoczucie swoich uczniów. Zdecydowanie ułatwi im to naukę.
Osoby, które starają się dokonać własne ewaluacji, mogą odpowiadać na pomocnicze pytania np.:
Czy moje cele zostały zrealizowane? Jeżeli tak, to w jaki sposób?
Czy nowe metody ułatwiają uczniom naukę? Jeżeli tak, to w jaki sposób?
Czy atmosfera na lekcjach ułatwia moim uczniom naukę?
Ewaluacja powinna być jak najbardziej obiektywna. Nauczyciel powinien potrafić odpowiedzieć na swoje własne pytania negatywie, aby zmienić wybrane przez siebie metody. Tylko w taki sposób przeprowadzenie ewaluacji, a w zasadzie autoewaluacji ma sens. Dzięki dobrze przeprowadzonej opisu własnej osoby nauczyciel dowiaduje się, w czym jest dobry, a nad czym musi popracować. Pozwala to na pracę nad sobą, budowaniu swojego wizerunku i stawaniu się coraz lepszym nauczycielem. Praca nauczyciela wymaga ciągłej pracy nad sobą, rozmawiania z innymi bardziej doświadczonymi nauczycielami i podejmowaniu odpowiednich działań. Ewaluacja ma różne płaszczyzny. Jest to samorozwój. Nauczyciele mogą się również rozwijać poprzez prowadzenie korepetycji. Jedną ze stron, która zrzesza nauczycieli do prowadzenia korepetycji to portal BUKI.
키워드에 대한 정보 umiejętność dokonywania ewaluacji własnej pracy
다음은 Bing에서 umiejętność dokonywania ewaluacji własnej pracy 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Ewaluacja po edukacji zdalnej. Jak udały się moje lekcje na onlajnie?
- 동영상
- 공유
- 카메라폰
- 동영상폰
- 무료
- 올리기
Ewaluacja #po #edukacji #zdalnej. #Jak #udały #się #moje #lekcje #na #onlajnie?
YouTube에서 umiejętność dokonywania ewaluacji własnej pracy 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Ewaluacja po edukacji zdalnej. Jak udały się moje lekcje na onlajnie? | umiejętność dokonywania ewaluacji własnej pracy, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.