당신은 주제를 찾고 있습니까 “umowa najmu okazjonalnego pdf – Najem okazjonalny w praktyce. Jak wygląda proces podpisania umowy. Wady, zalety i pułapki.“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Michał Birek 이(가) 작성한 기사에는 조회수 17,059회 및 좋아요 379개 개의 좋아요가 있습니다.
umowa najmu okazjonalnego pdf 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Najem okazjonalny w praktyce. Jak wygląda proces podpisania umowy. Wady, zalety i pułapki. – umowa najmu okazjonalnego pdf 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Uważany jest za najbezpieczniejszą formę wynajmu osobom fizycznym.
Czy słusznie?
Czym jest i co musimy zrobić by móc umowę najmu okazjonalnego podpisać?
Czy i jak najemca może obejść zapisy w niej zawarte?
Zapraszam do obejrzenia!
0:25 Czym jest najem okazjonalny
0:53 Czy umowa najmu okazjonalnego jest aktem notarialnym
1:36 Co musi się znaleźć w takiej umowie
2:18 Dla jakich najemców ta forma umowy jest nieodpowiednia
3:13 Procedura
6:08 Koszty związane z umową
6:16 Konieczność zgłoszenia do US
6:48 Jak przebiega egzekucja
8:04 Kiedy umowa najmu okazjonalnego traci swoje wszystkie atuty
9:48 Jak możemy się zabezpieczyć przed nieuczciwym najemcą
Michał Birek
Północ Nieruchomości Wołomin
509 041 912
[email protected]
Ta okładka została zaprojektowana przy użyciu zasobów z portalu Freepik.com
photo by pressfoto
umowa najmu okazjonalnego pdf 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
umowa najmu okazjonalnego lokalu mieszkalnego
łącznie zwanymi w dalszej części umowy „Stronami”. § 1. 1. Wynajmujący oświadcza, że jest on prawnym właścicielem lokalu mieszkalnego nr … przy ul.
Source: www.skarbiec.biz
Date Published: 5/9/2022
View: 6631
umowa najmu okazjonalnego – Wynajem.pl
2 niniejszego paragrafu. 5. Wydanie Lokalu Najemcy nastąpi w dniu podpisania niniejszej Umowy. § 3. 1. Z tytułu użytkowania Lokalu Najemca będzie płacił …
Source: www.wynajem.pl
Date Published: 4/20/2021
View: 4768
Umowa najmu okazjonalnego – wzór z omówieniem
Wzór oraz jej szerokie omówienie można znaleźć poniżej. Pobierz darmowy wzór umowy najmu okazjonalnego w formacie PDF i DOCX! Do pobrania: Umowa …
Source: poradnikprzedsiebiorcy.pl
Date Published: 2/23/2021
View: 199
Umowa o najem okazjonalny Zawarta w dniu ………….. r. w …
Umowa o najem okazjonalny. Zawarta w dniu ………….. r. w …………………. pomiędzy: … Najemca tytułem czynszu najmu będzie płacił Wynajmującemu ………………. (słownie:.
Source: www.notariuszstraszyn.pl
Date Published: 7/23/2021
View: 7795
umowa najmu okazjonalnego lokalu mieszkalnego
Najemca jest uprawniony do zawarcia we własnym imieniu, umów usług telekomunikacyjnych, telewizji kablowej i Internetu. § 7. Czynsz najmu oraz opłaty …
Source: www.nieruchomosci-online.pl
Date Published: 10/21/2022
View: 3033
1 Umowa najmu lokalu mieszkalnego w trybie … – Morizon
Umowa najmu lokalu mieszkalnego w trybie najmu okazjonalnego zawarta w dniu ………………………… r. w………………………… pomiędzy: 1) ……………………………………………………, zamieszkałym/łą w …
Source: www.morizon.pl
Date Published: 8/19/2022
View: 8753
Umowa najmu okazjonalnego lokalu – Domiporta.pl
§2 Przedmiot umowy, okres obowiązywania i warunki wypowiedzenia. 1. Wynajmujący oddaje Najemcy Lokal opisany w § 1 ust. 1 w najem okazjonalny w.
Source: www.domiporta.pl
Date Published: 8/3/2021
View: 3899
Wzór umowy najmu okazjonalnego – Kapitalni.org
pdf i .word. Jeszcze więcej informacji na temat najmu okazjonalnego znajdziesz w artykule Najem okazjonalny krok po kroku. Umowa najmu …
Source: kapitalni.org
Date Published: 5/6/2021
View: 400
Umowa najmu okazjonalnego – kompletny PDF – Rentumi
Umowa najmu okazjonalnego jest tym samym co umowa najmu mieszkania, lecz na innych warunkach. Do umowy okazjonalnej niezbędne jest oświadczenie od notariusza …
Source: rentumi.pl
Date Published: 4/15/2021
View: 7352
UMOWA NAJMU OKAZJONALNEGO LOKALU
wskazanie umowy najmu okazjonalnego lokalu i przyczynę ustania stosunku z niej wynikającego; c. termin, nie krótszy niż 7 dni od dnia doręczenia żądania Najemcy …
Source: wilanow-notariusz.pl
Date Published: 2/3/2021
View: 5192
주제와 관련된 이미지 umowa najmu okazjonalnego pdf
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Najem okazjonalny w praktyce. Jak wygląda proces podpisania umowy. Wady, zalety i pułapki.. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 umowa najmu okazjonalnego pdf
- Author: Michał Birek
- Views: 조회수 17,059회
- Likes: 좋아요 379개
- Date Published: 2020. 5. 20.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=IEmJro6TSKw
Ile kosztuje u notariusza umowa najmu okazjonalnego?
Cena umowy najmu okazjonalnego u notariusza wynosi około 260 zł, a dodatkowo należy doliczyć opłatę za wypisy. Cały koszt powinien jednak zmieścić się w 400 zł. Kto płaci za umowę najmu okazjonalnego podpisaną u notariusza? Ustawa w żaden sposób nie reguluje tej kwestii.
Jak zgłosić najem okazjonalny wzór?
Przepisy nie precyzują w jaki sposób ma wyglądać zgłoszenie, brak jest konkretnego wzoru. Wystarczy zatem informacja o zawarciu umowy najmu okazjonalnego, od kiedy ona obwiązuje, konieczne jest wskazanie miejsca położenia wynajmowanej nieruchomości, nie ma obowiązku dołączania kopii umowy.
Jak napisać umowę najmu okazjonalnego?
Sama umowa najmu okazjonalnego nie musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Zawarcie umowy najmu okazjonalnego mieszkania wymaga jedynie zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności – czyli sporządzenia dokumentu zawierającego własnoręczne podpisy obydwu stron umowy (wynajmującego i najemcy).
Co musi być zawarte w umowie najmu okazjonalnego?
Umowa powinna być podpisana przez obie strony, a także musi zawierać oznaczenie daty i miejsca zawarcia, a także zawierać załączniki – opis techniczny lokalu, oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie …
Kto ponosi koszty notariusza przy najmie okazjonalnym?
Najem okazjonalny wymaga wizyty u notariusza, a to wiąże się z opłatą. Zgodnie z aktualnymi stawkami, koszt przygotowania i poświadczenia przez notariusza umowy najmu okazjonalnego to około 150–300 złotych. Kto płaci? Teoretycznie najemca, ale często koszt dzielony jest po połowie lub wynajmujący bierze go na siebie.
Kiedy umowa najmu okazjonalnego jest nieważna?
Umowa jest nieważna, jeżeli jest sprzeczna z prawem, z zasadami współżycia społecznego lub jeśli zmierza do obejścia prawa. Innymi słowy, umowa najmu okazjonalnego jest nieważna m.in. w przypadku, gdy nie została zawarta na piśmie.
Jak urząd skarbowy sprawdza wynajem?
Administracja skarbowa sprawdza, czy przychodu z najmu są opodatkowane i czy podatek jest odprowadzany we właściwej wysokości. Jeśli ktoś tego nie robi, zapłaci zaległy podatek z odsetkami a poza tym grożą mu sankcje przewidziane w Kks.
Czy umowa najmu musi być zgłoszona do urzędu skarbowego?
Przepisy Kodeksu cywilnego również nie wymagają, aby umowa najmu – w dowolnej formie – została zgłoszona do naczelnika urzędu skarbowego.
Jaka kara za niezgłoszenie wynajmu mieszkania w urzędzie skarbowym?
54 § 1 Kodeksu karnego skarbowego „podatnikowi, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu urzędowi skarbowemu przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie grozi kara grzywny do 720 stawek dziennych albo kara pozbawienia wolności.
Czy najem okazjonalny zabezpiecza?
Najem okazjonalny to specyficzna forma najmu mieszkań będąca alternatywą dla zwykłej umowy najmu. W odróżnieniu od niej pozwala właścicielom nieruchomości lepiej chronić swoje prawa i zabezpieczyć interesy, a tym samym zapewnia im znacznie większe bezpieczeństwo.
Jakie załączniki do umowy najmu?
Niezbędne dokumenty, które zawiera wzór umowy, to: oświadczenie najemcy o gotowości do poddania się egzekucji, oświadczenie najemcy, w którym wskazany zostanie inny lokal, w jakim może zamieszkać, oświadczenie właściciela innego lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkiwanie przez najemcę.
Czym różni się najem okazjonalny od zwykłego najmu?
Już zatem z samej definicji wynika pierwsza różnica w stosunku do umowy najmu zwykłego. W przypadku najmu zwykłego stronami umowy mogą być przedsiębiorcy, a w przypadku najmu okazjonalnego lokalu- właściciel tego lokalu musi być osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.
Jaka najlepsza umowa najmu?
Najem okazjonalny, czyli jak się zabezpieczyć przed niechcianym lokatorem. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zawarcie umowy najmu okazjonalnego. W przypadku tego rodzaju umowy, w sytuacji takiej, jak opisana powyżej, wystarczające będzie wręczenie najemcy pisemnego żądania opróżnienia lokalu.
Po co notariusz przy wynajmie mieszkania?
Jego głównym atutem jest ułatwienie eksmisji w przypadku niepłacenia czynszu lub zdewastowania mieszkania przez najemcę.
Czy notariusz zgłasza umowę najmu do urzędu skarbowego?
Zgłoszenie umowy do urzędu skarbowego wzmacnia pozycję właściciela mieszkania w ewentualnym sporze z lokatorem. Umowa najmu lokalu sporządzona u notariusza zawiera zwykle oświadczenie o poddaniu się rygorowi egzekucji co do wyprowadzenia się z najmowanego lokalu po zakończeniu obowiązywania umowy najmu.
Jak zgłosić najem okazjonalny do urzędu skarbowego?
W świetle art. 19b ww. umowy właściciel zgłasza zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu. Na żądanie najemcy właściciel ma obowiązek przedstawić potwierdzenie zgłoszenia.
Czy umowa najmu okazjonalnego jest bezpieczna?
Jeśli zaś chodzi o ponoszenie podatku od umowy najmu okazjonalnego w Urzędzie Skarbowym, należy to do właściciela lokalu. Podsumowując, najem okazjonalny jest bezpieczną formą najmu mieszkania, która przynosi korzyści obydwu stronom umowy.
Czym różni się umowa najmu od umowy najmu okazjonalnego?
Już zatem z samej definicji wynika pierwsza różnica w stosunku do umowy najmu zwykłego. W przypadku najmu zwykłego stronami umowy mogą być przedsiębiorcy, a w przypadku najmu okazjonalnego lokalu- właściciel tego lokalu musi być osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.
Jak wygląda podpisać umowę najmu okazjonalnego?
Umowa najmu okazjonalnego nie musi być zawarta w formie aktu notarialnego, gdyż wystarczy zwykła forma pisemna. Natomiast załącznik do umowy, czyli oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji przez najemcę będzie ważne tylko wtedy, gdy zostanie ono złożone w formie aktu notarialnego.
darmowy wzór z szerokim omówieniem
Umowa najmu okazjonalnego, mimo że została wprowadzona do polskiego porządku prawnego już jakiś czas temu, nadal jest umową niecieszącą się dużą popularnością. Warunki, które musi spełniać, są dużo bardziej rygorystyczne niż w przypadku zwykłej umowy najmu, dlatego często wynajmujący, aby mieć pewność, że znajdą najemcę lokalu, rezygnują z niej i zawierają zwykłą umowę najmu. Należy bowiem pamiętać, że co do zasady umowa najmu okazjonalnego ma na celu chronić interesy wynajmującego. Co powinno znaleźć się w umowie najmu okazjonalnego? Wzór oraz jej szerokie omówienie można znaleźć poniżej.
Pobierz darmowy wzór umowy najmu okazjonalnego w formacie PDF i DOCX!
Umowa najmu okazjonalnego – czym się różni od zwykłej umowy najmu?
Najem okazjonalny jest szczególnym rodzajem najmu, który gwarantuje właścicielom nieruchomości skuteczniejszą ochronę ich własności niż w przypadku zwykłego najmu. Najem okazjonalny bowiem zabezpiecza prawa wynajmującego, przede wszystkim prawo do eksmisji uciążliwego lokatora. Należy bowiem pamiętać, że na podstawie zwykłej umowy najmu właściciel nieruchomości ma ograniczone prawa, jeśli chce się pozbyć niechcianego lokatora, najemcę chronią bowiem przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów. Przepisy dotyczące najmu okazjonalnego są natomiast przepisami szczególnymi, a zgodnie z zasadą lex specialis derogat legi generali (łac.) prawo o większym stopniu szczegółowości należy stosować przed prawem ogólnym. W tym przypadku prawem ogólnym będą przepisy o najmie w kodeksie cywilnym oraz przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów. Przepisy najmu okazjonalnego ograniczają natomiast w pewnym stopniu prawa lokatorów, a poszerzają prawa wynajmujących.
Umowa najmu okazjonalnego – elementy konieczne
Strony umowy najmu okazjonalnego
Stronami umowy najmu okazjonalnego są wynajmujący oraz najemca (lokator).
Wynajmującym może być osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, będąca właścicielem danej nieruchomości (czyli takiej umowy nie może zawrzeć osoba, która wynajmuje lokal od kogoś innego, zawrzeć ją może jedynie sam właściciel; warto pamiętać, że termin “właściciel” obejmuje również posiadacza własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu), a także osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą oraz osoby prawne; Najemcą może być jedynie osoba fizyczna, bowiem ustawa zastrzega, że umową najmu okazjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu służącego do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, a zaspokajać swoje potrzeby mieszkaniowe może tylko osoba fizyczna.
Przedmiot umowy najmu okazjonalnego
Przedmiotem umowy najmu okazjonalnego może być jedynie lokal mieszkalny. Tak jak już zostało wspomniane powyżej, tego typu umowy nie można zawrzeć w celu wynajęcia nieruchomości dla prowadzenia działalności gospodarczej – lokal może być wynajęty jedynie dla celów mieszkaniowych.
Określają przedmiot umowy najmu okazjonalnego, powinno się dokładnie opisać lokal (wielkość, ilość pomieszczeń, plan lokalu w załączniku do umowy), w tym określić, w jakim stanie jest lokal (np. opisanie wad, uszczerbków itd.).
Na skróty Rozliczaj wygodnie swoją firmę online! Księgowość – Fakturowanie – CRM
Księgowość – Fakturowanie – CRM Łatwa wysyłka JPK i deklaracji
Łatwa wysyłka JPK i deklaracji Zapomnij co to Płatnik! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!
Czas trwania umowy
Umowa najmu okazjonalnego może być zawarta jedynie na czas określony – maksymalnie 10 lat. Okres ten może być przedłużony po jego upłynięciu o kolejne maksymalnie 10 lat. Umowa najmu okazjonalnego nie może zostać zawarta na czas nieokreślony, nie można w umowie również zamieścić zapisu, że po upłynięciu czasu najmu wynajmujący na pewno najem przedłuży. Owo ograniczenie czasu najmu lokalu jest zabezpieczeniem wynajmującego, który w określonym terminie lokal na pewno odzyska.
Forma umowy najmu okazjonalnego
Umowa najmu okazjonalnego musi być zawarta w formie pisemnej, pod rygorem nieważności na okres nie dłuższy niż 10 lat. Ponadto wszelkie zmiany tej umowy także muszą być dokonywane w takiej samej formie.
Dokumenty dodatkowe
Ustawa nakłada na wynajmującego i najemcę obowiązek dołączenia do umowy następujących dokumentów, bez których umowa nie będzie miała charakteru umowy najmu okazjonalnego, a zwykłej umowy najmu. Dokumenty te mają zabezpieczyć bezproblemowy przebieg procedury opuszczenia mieszkania w momencie wygaśnięcia umowy bądź po jej wcześniejszym wypowiedzeniu:
oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu opróżnienia lokalu, wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu; w razie utraty możliwości zamieszkania w lokalu najemca jest obowiązany w terminie 21 dni od dnia powzięcia wiadomości o tym zdarzeniu wskazać inny lokal, w którym mógłby zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu, oraz przedstawić oświadczenie, o którym mowa w pkt 3, pod rygorem wypowiedzenia umowy (umowa najmu okazjonalnego może zostać wypowiedzona przez właściciela na piśmie, z zachowaniem co najmniej siedmiodniowego okresu wypowiedzenia), oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu; na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.
Czynsz
Umowa najmu okazjonalnego powinna określać wysokość czynszu, jaką najemca będzie obowiązany uiszczać, jego termin oraz formę płatności. Dodatkowe opłaty nałożone na najemcę mogą obejmować jedynie takie, które są niezależne od wynajmującego (czyli tzw. media – prąd, woda, internet, gaz itp.). Warto pamiętać, że wynajmujący nie może podwyższyć czynszu bez powodu – wszelkie warunki i okoliczności podwyższenia czynszu mogą być jedynie zawarte w umowie. Co ważne zgodnie z art. 6881 § 1 Ustawy – Kodeks cywilny za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie wraz z najemcą osoby pełnoletnie stale z nim zamieszkujące, z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych będących na jego utrzymaniu, którzy nie są w stanie utrzymać się samodzielnie.
Kaucja
Zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności, które mogłyby się pojawić w czasie trwania najmu (np. zaległy czynsz, koszty naprawy wyrządzonych przez najemcę szkód itp.) – postanowienia dotyczące owej kaucji powinny zostać zapisane w umowie. Kaucja nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu okazjonalnego lokalu. Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu, po potrąceniu ewentualnych należności właściciela.
Zgłoszenie zawarcia umowy naczelnikowi urzędu skarbowego
Aby umowa najmu okazjonalnego była za taką uważana, wynajmujący, będący osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, ma obowiązek zgłoszenia zawarcia umowy najmu okazjonalnego lokalu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela, w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu. Na żądanie najemcy właściciel ma obowiązek przedstawić potwierdzenie zgłoszenia. W przypadku braku zgłoszenia do urzędu umowa najmu okazjonalnego będzie traktowana jak zwykła umowa najmu (wynajmujący nie będzie korzystał z ochrony zapewnionej przez przepisy dotyczące najmu okazjonalnego).
Umowa najmu okazjonalnego – rozwiązanie
Umowa najmu okazjonalnego lokalu wygasa po upływie czasu, na jaki była zawarta, lub ulega rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia określonego w umowie. Po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy, jeżeli najemca dobrowolnie nie opróżnił lokalu, wynajmujący doręcza mu pisemne żądanie opróżnienia lokalu, opatrzone urzędowo poświadczonym podpisem, w którym określa termin opróżnienia lokalu. Jeśli najemca nie opróżni lokalu w tym terminie, wynajmujący składa do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu – oświadczeniu najemcy o poddaniu się egzekucji. Warto podkreślić, że do najmu okazjonalnego nie obowiązuje okres ochronny zabraniający eksmisji od 1 listopada do 31 marca. Eksmisję z lokalu wynajmowanego okazjonalnie można przeprowadzić nawet w stosunku do kobiet w ciąży, nieletnich, niepełnosprawnych i obłożnie chorych (do lokalu podanego w oświadczeniu).
Jak powinna wyglądać i ile kosztuje umowa najmu okazjonalnego? Wzór
Jak powinna wyglądać i ile kosztuje umowa najmu okazjonalnego? Wzór
Adrianna Bartusik 23.12.2021 | 8 min. czytania Ocena artykułu: 5.5 / 20 głosów / 20 głosów
Umowa najmu okazjonalnego to dokument, z którym najczęściej spotykają się osoby, wynajmujące mieszkania. Co ciekawe, najbardziej chroni on interesów właściciela lokalu, który ma możliwość dokonania szybkiej egzekucji komorniczej. Jak wygląda wzór umowy najmu okazjonalnego oraz o czym warto pamiętać przed jej zawarciem? Podpowiadamy.
Wynajmowanie mieszkania to dobra alternatywa dla tych, którzy nie chcą wiązać się kredytem hipotecznym, a na zakup własnego domu nie mają wystarczającej ilości środków. Możliwość zmiany lokalu w zależności od miejsca pracy czy swoich upodobań to z pewnością kusząca opcja. Właściciele mieszkań często jednak nie decydowali się na wynajem swoich domów w obawie przed nieuczciwymi lokatorami. Ten problem znacząco zminimalizował najem okazjonalny, który w doskonały sposób chroni interesów wynajmującego.
Umowa najmu okazjonalnego – czym jest?
Najem okazjonalny to rodzaj najmu, w którym najemca dobrowolnie zobowiązuje się wyprowadzić z zajmowanego mieszkania po zakończeniu umowy, niezależnie od tego, czy ta po prostu wygasła, czy też zakończyła się przed czasem. Aby jednak najem przebiegał zgodnie z prawem, najemca i wynajmujący muszą podpisać umowę najmu okazjonalnego. Co to jest za dokument?
Sama konstrukcja umowy nie różni się znacząco od klasycznej umowy wynajmu mieszkania. Wyjątek stanowi jednak kilka zapisów, a w szczególności oświadczenia notarialne, które muszą zostać dołączone do umowy. Mowa tu, chociażby o dobrowolnym poddaniu się egzekucji komorniczej przez najemcę. Dodatkowo umowa najmu okazjonalnego dotyczy jedynie osób prywatnych i nie może być zawarta na okres dłuższy niż 10 lat.
Umowa najmu okazjonalnego – o czym należy pamiętać przed zawarciem?
Zanim zdecydujesz się podpisać umowę najmu okazjonalnego lokalu mieszkalnego, sprawdź, o czym nie wolno Ci zapomnieć. Przede wszystkim właściciel musi zgłosić fakt zawarcia umowy naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie do 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu. Co więcej, aby umowa została potraktowana za ważną, musi mieć formę pisemną i posiadać stosowne załączniki.
Wynajmujący musi z kolei wskazać lokal, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku, gdy właściciel zdecyduje się wykonać egzekucję, która wynika, chociażby z opóźnienia w opłatach za lokal.
Umowa najmu okazjonalnego – z notariuszem czy bez?
Co ciekawe możliwe jest zawarcie umowy najmu okazjonalnego bez notariusza, ale wymagane załączniki np. oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji obowiązkowo powinny mieć formę aktu notarialnego. Aby więc umowa okazjonalna nie została potraktowana jak zwykła umowa najmu, warto przestrzegać kilku, poniższych kwestii.
Umowa najmu okazjonalnego musi zostać spisana w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Wymóg ten dotyczy również załączników, które stanowią integralną część umowy. Oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu do opróżnienia, i wydania używanego lokalu musi posiadać formę aktu notarialnego, a wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku eksmutacji, może mieć zwykłą formę pisemną. Trzeci załącznik, czyli oświadczenie właściciela lokalu zastępczego, na żądanie wynajmującego musi zostać opatrzone podpisem notarialnie poświadczonym.
Kliknij i sprawdź: Koszty notarialne 2021 – kto ponosi koszty notarialne przy zakupie/sprzedaży mieszkania?
Umowa najmu okazjonalnego – koszt i potrzebne dokumenty
Jak już wspomniałam, ważnie zawarta umowa najmu okazjonalnego musi posiadać stosowne załączniki, które stanowią integralną część umowy. O czym mowa?
Umowa najmu okazjonalnego – załączniki:
oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego , w którym poddaje się on egzekucji,
, w którym poddaje się on egzekucji, oświadczenie najemcy, w którym wskazuje on inny lokal (tzw. lokal zastępczy), w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji,
(tzw. lokal zastępczy), w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji, oświadczenie właściciela lokalu zastępczego wskazanego przez najemcę, w którym informuje on, że wyraża zgodę na zamieszkanie w tym lokalu.
Wszystkie te oświadczenia, potrzebne do podpisania umowy najmu okazjonalnego, podobnie jak sama umowa sporządzona w kancelarii może wiązać się z kosztami. Cena umowy najmu okazjonalnego u notariusza wynosi około 260 zł, a dodatkowo należy doliczyć opłatę za wypisy. Cały koszt powinien jednak zmieścić się w 400 zł.
Kto płaci za umowę najmu okazjonalnego podpisaną u notariusza? Ustawa w żaden sposób nie reguluje tej kwestii. W większości przypadków jednak koszt ten pokrywa właściciel nieruchomości, ponieważ ta forma umowy przede wszystkim zabezpiecza jego interesy. Wynajmujący musi też uregulować kwestie podatkowe. Umowa najmu okazjonalnego wymaga zgłoszenia do urzędu skarbowego, a od dochodów z tego źródła musi on zapłacić podatek dochodowy według zasad ogólnych.
Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego w świetle prawa
Umowa najmu okazjonalnego jest umową terminową i nie może trwać dłużej niż 10 lat. A co w przypadku gdy chcemy zakończyć ją wcześniej? Umowa najmu okazjonalnego – wypowiedzenie, jak to wygląda w praktyce?
Zasady wypowiedzenia umowy najmu okazjonalnego podlegają tym samym regułom co inne umowy terminowe. To oznacza, że przed czasem można wypowiedzieć umowę (zarówno przez wynajmującego, jak i najemcę) tylko w wypadkach, które zostały określone w umowie. Warto pamiętać jednak o tym, że zawsze wymagane jest podane przyczyny wcześniejszego zakończenia umowy. Jedną z nich mogą być te podane w treści umowy, a drugą przewidziane w przepisach prawa.
Umowa najmu okazjonalnego – wzór 2021
Co musi zawierać umowa najmu okazjonalnego? Poniżej przedstawiamy najważniejsze elementy umowy.
Tytuł, data i miejsce zawarcia umowy
Umowa najmu okazjonalnego jest swoją formą bardzo zbliżona do klasycznej umowy najmu. Jej treść warto rozpocząć odpowiednim nagłówkiem i formułą taką jak:
Umowa najmu lokalu mieszkalnego w trybie najmu okazjonalnego zawarta w dniu … w … pomiędzy…
Dane osobowe stron umowy
Szczegółowe dane osób, które decydują się podpisać umowę, są bardzo ważne i mogą okazać się potrzebne np. w przypadku postępowania sądowego. Warto więc kontynuować formułę:
pomiędzy:
(imię i nazwisko), zamieszkałym w (dokładny adres), legitymujący się dowodem osobistym (numer i seria dowodu), (numer PESEL), zwany Wynajmującym, a (imię i nazwisko) zamieszkałym w (dokładny adres), legitymujący się dowodem osobistym (numer i seria dowodu), (numer PESEL), zwany Najemcą.
Dokładne określenie przedmiotu najmu
Jedną z ważniejszych części umowy jest zapis dotyczący przedmiotu najmu, a w tym wypadku będzie to lokal mieszkalny. Należy wpisać szczegółowe informacje, takie jak: dokładny adres mieszkania oraz jego powierzchnię.
Na jaki okres zawarta jest umowa najmu okazjonalnego
Czas trwania umowy najmu okazjonalnego musi zostać dokładnie sformułowany. Warto pamiętać jednak o tym, aby nie był dłuższy niż 10 lat.
Warunki wypowiedzenia umowy najmu okazjonalnego
W tym miejscu należy wpisać, kiedy najemca oraz wynajmujący mogą przed terminem wypowiedzieć umowę.
Finanse
W umowie należy wpisać dokładną kwotę za najem mieszkania, ale też ustalić wysokość kaucji oraz odpowiedzialność finansową za ewentualne szkody lub usterki.
Dodatkowe oświadczenia i załączniki
Jeśli chcesz, aby umowa najmu okazjonalnego różniła się od tradycyjnej umowy, musisz uwzględnić dodatkowe oświadczenia (najemcy o poddaniu się egzekucji oraz właściciela lokalu, który zostanie podany za mieszkanie zastępcze).
Obowiązki obu stron
W tym miejscu warto posiłkować się Ustawą, chociaż każde indywidualne ustalenia poczynione pomiędzy wynajmującym a najemcą będą miały pierwszeństwo.
Postanowienia końcowe
Warto wpisać informację dotyczącą sposobu ustalania nowych kwestii. Najczęściej należy sporządzić aneks do umowy.
Kiedy umowa najmu okazjonalnego jest nieważna?
Każda umowa będzie uważana za nieważną, jeśli została podpisana niezgodnie z obowiązującym prawem czy też zasadami współżycia społecznego. A kiedy umowa najmu okazjonalnego jest nieważna? Najczęściej, wtedy gdy nie została zawarta na piśmie.
To może Cię zainteresować: Najem instytucjonalny – na czym polega i czy warto z niego skorzystać?
Co daje umowa najmu okazjonalnego? Podsumowanie
Najem okazjonalny chroni przede wszystkim interesów właściciela lokalu mieszkalnego. Dlaczego? Podpisując umowę o najem, najemca nie jest w żaden sposób chroniony przed eksmisją, a dodatkowo w dniu podpisania umowy musi zapewnić sobie jakikolwiek lokal zastępczy w razie wyprowadzki.
Co ciekawe, w przypadku tej umowy nie obowiązuje też okres ochronny, więc eksmisja może odbyć się nawet zimą. Warto więc dobrze zastanowić się, czy wynajem okazjonalny będzie korzystną alternatywą dla kredytu hipotecznego i kupna własnego mieszkania.
Sprawdź koniecznie: Kredyt hipoteczny czy wynajem mieszkania – które rozwiązanie jest korzystniejsze?
Najem okazjonalny: zgłoszenie umowy w urzędzie skarbowym
Zapytaj prawnika w Twojej idywidualnej sprawie
Od przeszło 20 lat specjalizujemy się w prawie nieruchomości. My rzeczywiście analizujemy problem, a widzieliśmy już niejedno. Analiza dokumentów, porada prawna, opinia prawna –Twoja sprawa trafi do doświadczonego eksperta, a ten przedstawi gotowe rozwiązanie. Umowa najmu, umowa deweloperska, umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami – pokaż ją nam zanim podpiszesz. Usterki w mieszkaniu, wady budowlane – podpowiadamy jak wyegzekwować prawo. Pomagamy wspólnotom mieszkaniowym, analizujemy sprawy spółdzielni mieszkaniowych, doradzamy deweloperom.
Umowa najmu okazjonalnego mieszkania
Zawarcie skutecznej umowy najmu okazjonalnego wymaga dopełnienia formalności, których dotrzymanie nie jest konieczne w przypadku zwykłej umowy najmu mieszkania (lokalu mieszkalnego). W zamian za dopełnienie tych formalności wynajmujący zyskuje istotne przywileje w stosunku do zwykłej umowy najmu, w szczególności dotyczące możliwości eksmisji lokatorów.
Można powiedzieć, że jednym z wspomnianych przed chwilą wymogów formalnych jest obowiązek zawarcia umowy najmu okazjonalnego w określonej formie. W jaki sposób powinna być zawarta umowa umowa najmu okazjonalnego mieszkania?
Jeżeli chcesz dowiedzieć w jakiej formie należy zawrzeć umowę najmu lokalu okazjonalnego mieszkania obejrzyj materiał wideo znajdujący się powyżej. Jeżeli nie możesz obejrzeć nagrania, przeczytaj tekst znajdujący się poniżej. Przygotowałem dla Ciebie transkrypcję mojej wypowiedzi.
Z czego składa się umowa najmu okazjonalnego mieszkania?
Umowa najmu okazjonalnego nie może zostać zawarta bez udziału notariusza – ta wiedza jest dosyć powszechna wśród osób zamierzających wynająć mieszkanie (lokal mieszkalny) właśnie na podstawie umowy najmu okazjonalnego.
Wyjaśnienia wymaga natomiast rola notariusza przy sporządzaniu tej umowy, w szczególności jakie elementy umowy najmu okazjonalnego wymagają sporządzenia w formie aktu notarialnego, czyli z udziałem notariusza. W tym momencie musisz pamiętać o tym, że umowa najmu okazjonalnego składa się z 4 elementów:
samej umowy najmu okazjonalnego, oświadczenia najemcy o poddaniu się rygorowi egzekucji, oświadczenia wskazującego lokal, w którym będzie mógł zamieszkać najemca na wypadek przeprowadzenia egzekucji (chociaż może to być także część składowa samej umowy najmu), oświadczenia właścicieli tego lokalu lub osób posiadających prawo do dysponowania tym lokalem wyrażającego zgodę na zamieszkanie najemcy po opróżnieniu lokalu.
Umowa najmu okazjonalnego nie musi być sporządzona przez notariusza
Sama umowa najmu okazjonalnego nie musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Zawarcie umowy najmu okazjonalnego mieszkania wymaga jedynie zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności – czyli sporządzenia dokumentu zawierającego własnoręczne podpisy obydwu stron umowy (wynajmującego i najemcy). Obowiązek sporządzenia umowy najmu okazjonalnego w tej formie przewiduje art. 19a ust. 6 ustawy o ochronie praw lokatorów.
Informacja przedstawiona powyżej to podstawowa informacja dotycząca sposobu zawierania umowy najmu okazjonalnego mieszkania, którą powinieneś zapamiętać. Warto ją zapamiętać między innymi z tego powodu, że w praktyce zdarzają się przypadki sugerowania lub nawet pośredniego wymuszania zawarcia tej umowy w formie aktu notarialnego, z czym może być związany pewien koszt.
Czy notariusz sporządza załączniki do umowy najmu okazjonalnego?
Także 2 kolejne elementy umowy najmu okazjonalnego – oświadczenie wskazujące lokal, w którym miałby zamieszkać najemca po przeprowadzeniu egzekucji oraz o oświadczenie właścicieli tego lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do tego lokalu w przedmiocie wyrażenia zgody na zamieszkanie w nim najemcy – nie wymagają sporządzenia w formie aktu notarialnego – dla ważności umowy najmu okazjonalnego wystarczające będzie sporządzenie tych dokumentów w zwykłej formie pisemnej.
Na żądanie wynajmującego oświadczenie właściciela lokalu wyrażającego zgodę na zamieszkanie w nim najemcy powinno zostać sporządzone w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. W związku z tym udział notariusza w tym przypadku jest możliwy, ale nie jest obowiązkowy (zależy od wyboru wynajmującego).
Oświadczenie o poddaniu się rygorowi egzekucji tylko w formie aktu notarialnego
Ostatnim z elementów umowy najmu okazjonalnego jest oświadczenie najemcy o poddaniu się rygorowi egzekucji w zakresie opróżnienia lokalu, którego dotyczy umowa najmu okazjonalnego mieszkania. Jest to jedyny element tej umowy, który musi zostać sporządzony w formie aktu notarialnego.
Na koniec chciałbym zaznaczyć jedną rzecz. Brak konieczności sporządzenia pozostałych elementów umowy najmu okazjonalnego w formie aktu notarialnego (w tym zwłaszcza samej umowy najmu) nie oznacza, że sporządzenie ich z udziałem notariusza nie jest możliwe. W pewnych przypadkach sporządzenie większej ilości elementów umowy w formie aktu notarialnego może być nawet wskazane, zwłaszcza jeżeli chodzi o poprawność zawarcia samej umowy najmu.
W jaki sposób zawrzeć umowę najmu okazjonalnego mieszkania – zapamiętaj!
Co powinieneś zapamiętać po obejrzeniu tego materiału wideo? Sama umowa najmu okazjonalnego nie musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego, czyli z udziałem notariusza. Udziału notariusza wymaga jednak sporządzenie jednego z załączników do tej umowy – oświadczenia o poddaniu się rygorowi egzekucji przez najemcę w zakresie opróżnienia lokalu mającego stanowić przedmiot umowy najmu okazjonalnego. Brak konieczności zawarcia całości umowy w formie aktu notarialnego nie wyklucza możliwości zawarcia tej umowy właśnie w taki sposób.
Umowa najmu okazjonalnego
Pojęcie najmu okazjonalnego wprowadzono do polskiego porządku prawnego już jakiś czas temu, ale nie jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych umów, zawieranych w obrocie gospodarczym. Różni się nieco od klasycznej umowy najmu i zwyczajowo jej przedmiotem są inne obiekty, inne są także zobowiązania, których podejmują się strony. Zawiera także szczególne środki ochrony praw wynajmującego.
Umowa najmu okazjonalnego – charakterystyka
Po pierwsze – oznaczenie stron
Najem okazjonalny jest szczególnym rodzajem najmu. Został wprowadzony do polskiego systemu prawnego w roku 2001 przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Przepisy, regulujące tę kwestię, stanowią środki zabezpieczające prawa wynajmującego – jest ich o wiele więcej niż w z zwykłej umowie najmu, regulowanej przepisami kodeksu cywilnego. Przede wszystkim może one eksmitować z lokalu lokatora, który zachowuje się w sposób uciążliwy. Przepisy dotyczące najmu okazjonalnego w znacznym stopniu uchylają te regulacje, które chronią lokatora przed usunięciem z nieruchomości na zasadzie lex specialis derogat legi generali, czyli prawo o większym stopniu szczegółowości należy stosować przed prawem ogólnym.
Umowę najmu okazjonalnego rozpoczyna się od oznaczenia jej stron – będą to wynajmujący i najemca, zwany inaczej lokatorem. Kodeks cywilny, regulujący zwykłą umowę najmu, nie przewiduje z tej kwestii żadnych ograniczeń, jednak stroną umowy najmu okazjonalnego nie może zostać dowolna osoba. Wynajmującym może zostać jedynie osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, opierającej się na wynajmowaniu lokali i jest właścicielem lokalu, także lokatorem może być wyłącznie osoba fizyczna. Wynika to z założeń ustawy o ochronie praw lokatorów – umowa najmu okazjonalnego lokalu to umowa najmu lokalu służącego do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, a zaspokajać swoje potrzeby mieszkaniowe może tylko osoba fizyczna.
Po drugie – oznaczenie przedmiotu umowy
Ustawa precyzuje tę kwestię jasno – przedmiotem umowy najmu okazjonalnego może być wyłącznie lokal mieszkalny. Skoro umowa jest zawierana między osobami fizycznymi, nie można go wykorzystywać inaczej, niż do celów mieszkaniowych. W umowie powinien znaleźć się dokładny opis lokalu – jego wielkość, ilość pomieszczeń, plan lokalu w załączniku do umowy – i opis jego stanu technicznego oraz wyposażenia.
Po trzecie – czas trwania umowy
W przeciwieństwie do umowy najmu, umowa najmu określonego może być zawarta jedynie na czas określony, nie dłuższy niż 10 lat. Strony mogą go jednak wydłużyć już po upłynięciu o kolejne 10 lat. Ograniczenie czasu najmu lokalu jest zabezpieczeniem wynajmującego – gwarantuje, że w określonym terminie odzyska on lokal.
Po czwarte – czynsz i kaucja
W umowie strony powinny dokładnie wskazać wysokość czynszu i sposób jego wpłacania – termin i formę. Strony mogą także ustalić dodatkowe opłaty, takie, jak rachunki za media, opłaty za internet, opłaty na rzecz spółdzielni mieszkaniowej. Co ważne, wynajmujący nie może bez uzasadnienia podwyższyć czynszu – wszystkie warunki muszą być ujęte w umowie. Wynajmujący może także uzależnić zawarcie umowy najmu okazjonalnego od wpłacenia przez najemcy kaucji zabezpieczającej pokrycie należności, które mogłyby się pojawić w czasie trwania najmu takich, jak zaległy czynsz lub pokrycie kosztów szkód wyrządzonych przez lokatora. Dotyczą jej jednak pewne ograniczenia – jej wysokość musi zostać ujęta w umowie, nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu okazjonalnego lokalu, a ponadto podlega ona zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu, po potrąceniu ewentualnych należności właściciela.
Po piąte – obowiązki stron
Po szóste – podpisy stron, data i miejsce zawarcia umowy
Obowiązki stron nie są rozbudowane ani skomplikowane – wynajmujący zobowiązuje się udostępnić najemcy lokal, zaś lokator – wpłacać terminowo czynsz i utrzymywać lokal w należytym stanie.
Umowa powinna być podpisana przez obie strony, a także musi zawierać oznaczenie daty i miejsca zawarcia, a także zawierać załączniki – opis techniczny lokalu, oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu opróżnienia lokalu, oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu; na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym, wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu; w razie utraty możliwości zamieszkania w lokalu najemca jest obowiązany w terminie 21 dni od dnia powzięcia wiadomości o tym zdarzeniu wskazać inny lokal, w którym mógłby zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu, oraz przedstawić oświadczenie, o którym mowa w pkt 3, pod rygorem wypowiedzenia umowy (umowa najmu okazjonalnego może zostać wypowiedziana przez właściciela na piśmie, z zachowaniem co najmniej siedmiodniowego okresu wypowiedzenia), a także wszelkie inne dokumenty, które strony uznają za niezbędne.
wzór z omówieniem krok po kroku
Gdy ktoś potrzebuje mieszkania, a nie stać go, aby je kupił na własność, może zdecydować się na jego czasowe wynajęcie. Zawiera wówczas umowę o tzw. najem okazjonalny lokalu mieszkalnego, który ma mu zapewnić dom. Zasady tego najmu reguluje ustawa z 21 czerwca 2011 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r., poz. 611; dalej: ustawa).
Pokaż więcej
Strony umowy najmu okazjonalnego
Wynajmującym, czyli osobą mającą tytuł prawny do lokalu jako strona, może być jedynie osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej obejmującej wynajmowanie lokali. Także najemcą może być wyłącznie osoba fizyczna, bo celem umowy najmu okazjonalnego jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych najemcy.
Darmowy wzór umowy najmu okazjonalnego pdf i word do pobrania
Istotną częścią tego artykułu, a przede wszystkim realną pomocą dla osób zainteresowanych najmem okazjonalnym są odpowiednie dokumenty. Na dole strony, w sekcji Pliki do pobrania, publikujemy darmowy wzór umowy najmu okazjonalnego w dogodnych formatach: .pdf i .word.
Jeszcze więcej informacji na temat najmu okazjonalnego znajdziesz w artykule Najem okazjonalny krok po kroku
Umowa najmu okazjonalnego tylko na 10 lat
Zgodnie z art. 19a ustawy umowę najmu okazjonalnego można zawrzeć jedynie na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat. Maksymalny czas trwania umowy najmu okazjonalnego jest zgodny z art. 661 kodeksu cywilnego. Ustanawia on zasadę, że najem zawarty na dłużej niż lat 10, po upływie tego terminu poczytuje się za zawarty na czas nieoznaczony.
Umowę o najem okazjonalny wolno przedłużać, ale okres, na jaki zostanie zawarta, nigdy nie może jednorazowo przekraczać 10 lat. Wyklucza to więc jej zawarcie na czas nieoznaczony. To odstępstwo od reguły z art. 5 ustawy. Dzięki temu najem okazjonalny nigdy nie przekształci się w najem zawarty na czas nieoznaczony.
Niezbędne elementy umowy najmu okazjonalnego
Umowa najmu okazjonalnego określa przede wszystkim strony umowy, jej przedmiot, wysokość czynszu oraz prawa i obowiązki właściciela i najemcy. Mogą się tam także znaleźć postanowienia o ustanowieniu kaucji. Chroni ona właściciela mieszkania przed wydatkami, gdyby najemca np. zadłużył lokal lub spowodował w nim szkody i straty.
Umowa najmu okazjonalnego musi mieć formę pisemną pod rygorem nieważności. O podobną formę trzeba zadbać również przy zmianie tej umowy. Przesądza o tym art. 19a ust. 6 ustawy. Przepis ten jest regulacją szczególną wobec art. 660 k.c. Zgodnie z nim bowiem dla umowy najmu nie zastrzega się formy pisemnej pod rygorem nieważności.
Jeśli strony nie przyjmują umowy w zastrzeżonej formie (pisemnej pod rygorem nieważności), to zgodnie z art. 74 § 1 k.c. w razie sporu nie można dopuścić dowodu ze świadków ani z przesłuchania stron na okoliczność tego, że dokonano takiej czynności.
Umowa najmu okazjonalnego załączniki
Umowa najmu okazjonalnego musi mieć dodatki, które wskazuje art. 19a ust. 2 ustawy. W przeciwnym razie przyjęta między stronami umowa będzie zwykłą umową najmu zawartą na czas oznaczony.
Załączniki te mają gwarantować wynajmującemu, że najemca bez problemów opuści lokal po zakończeniu najmu. Dlatego prawidłowo sporządzona umowa najmu okazjonalnego lokalu mieszkalnego z załącznikami ma zawierać:
oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym poddał się on egzekucji i zobowiązał opróżnić i wydać lokal używany na podstawie umowy najmu okazjonalnego w terminie wskazanym w żądaniu właściciela (przy wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy, jeżeli najemca dobrowolnie nie opróżnił lokalu),
wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać, gdy dojdzie do egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu,
oświadczenie właściciela lokalu lub osoby mającej tytuł prawny do niego o zgodzie na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu. Na żądanie wynajmującego to oświadczenie załącza się z podpisem notarialnie poświadczonym.
Umowa najmu lokalu mieszkalnego z kaucją
Strony umowy mogą uzależnić zawarcie umowy najmu okazjonalnego od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej. Ma ona gwarantować właścicielowi mieszkania pokrycie należności z najmu okazjonalnego, kiedy najemca będzie opuszczał lokal, a także ewentualne koszty eksmitowania takiego lokatora.
Zgodnie z art. 19a ust. 4 ustawy kaucja nie może być wyższa niż sześciokrotność miesięcznego czynszu za lokal. Oblicza się to według stawki czynszu z dnia zawarcia umowy najmu okazjonalnego lokalu.
Właściciel zwraca kaucję w ciągu miesiąca od opróżnienia mieszkania (art. 19a ust. 5 ustawy). Potrąca z niej wszystkie wymagalne swoje koszty i należności.
Umowa najmu okazjonalnego cena
Jeden z załączników do umowy najmu okazjonalnego lokalu mieszkalnego obowiązkowo sporządza się w formie aktu notarialnego. Chodzi o oświadczenie najemcy, w którym dobrowolnie poddaje się egzekucji i zobowiązuje opróżnić i wydać lokal używany na mocy umowy najmu okazjonalnego w terminie, który wskaże właściciel.
Zgodnie z art. 19a ust. 7 ustawy wynagrodzenie notariusza za przygotowanie takiego dokumentu nie może przekraczać 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego w ustawie z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
To oznacza, że w 2021 r. ta maksymalna stawka wynosi 280 zł. Do tego kancelaria doliczy VAT i dodatkowo za wypisy aktu notarialnego. Za sporządzenie wypisu, odpisu lub wyciągu z akt notarialnych maksymalna taksa wynosi 6 zł za każdą rozpoczętą stronę + 23 proc. VAT. Za stronę uważa się tekst, który obejmuje nie mniej niż 25 wierszy.
Łącznie więc całość sporządzenia tego dokumentu może kosztować ok. 400 zł. Drożej będzie, gdy przy okazji tej wizyty prawnik przygotuje całą umowę w formie aktu notarialnego i wszystkie wymagane do niej załączniki. Dzięki temu jednak wynajmujący zyska jeszcze lepszą pozycję wobec niechcianych najemców. Likwiduje to bowiem ochronę lokatora przed eksmisją i zwiększa skuteczność opróżnienia mieszkania, gdyby najemca się z tym ociągał.
Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego
Zgodnie z art. 19d ust. 1 ustawy umowa najmu okazjonalnego lokalu wygasa po upływie czasu, na jaki była zawarta. Może także rozwiązać się, gdy upłynie okres jej wypowiedzenia. Dopuszczalne jest także wypowiedzenie tego stosunku prawnego w jednej z poniżej opisanych sytuacji.
Artykuł 11 ust. 2 pkt 1-3 ustawy wskazuje, że nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego. Muszą jednak przy tym zaistnieć okoliczności, które wskazuje ustawa. Stanie się tak, gdy lokator:
mimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, lub opóźnia się zapłatą czynszu, innych opłat za używanie lokalu lub opłat niezależnych od właściciela pobieranych przez niego tylko wtedy, gdy lokator nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług, co najmniej za trzy pełne okresy płatności, choć został uprzedzony na piśmie o zamiarze wypowiedzenia i wyznaczono mu dodatkowy, miesięczny termin na spłatę zaległych i bieżących należności, lub wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody wynajmującego.
Jeżeli najemca dobrowolnie nie opróżnił lokalu, właściciel doręcza mu żądanie, aby go opuścił. Sporządza je na piśmie z urzędowo poświadczonym podpisem właściciela zgodnie z art. 19d ustawy. Żądanie ma wskazywać właściciela oraz najemcę, umowę najmu okazjonalnego lokalu i przyczynę ustania stosunku z niej wynikającego. Ma także zapewnić nie krótszy niż 7-dniowy termin, w którym najemca i osoby z nim mieszkające mają opróżnić lokal (bieg terminu liczy się od doręczenia żądania najemcy zgodnie z kodeksem cywilnym).
Jeśli bezskutecznie upłynie ten 7-dniowy termin, czyli najemca się nie wyprowadził, właściciel składa do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu. To w nim lokator poddał się dobrowolnie egzekucji, zobowiązał się opróżnić i wydać lokal.
Do wniosku dołącza się:
żądanie opróżnienia lokalu z dowodem jego doręczenia najemcy albo dowodem wysłania go przesyłką poleconą,
dokument potwierdzający przysługujący właścicielowi tytuł prawny do lokalu, którego opróżnienia dotyczy żądanie właściciela,
potwierdzenie zgłoszenia umowy najmu okazjonalnego lokalu właściwemu urzędowi skarbowemu.
Dziękujemy za przeczytanie tej publikacji. Jeszcze więcej informacji na temat najmu okazjonalnego znajdziesz w artykule Najem okazjonalny krok po kroku.
Pliki do pobrania
Umowa najmu okazjonalnego 2020
Umowa najmu okazjonalnego – kompletny PDF Strona główna > Centrum Inwestora > Umowa najmu okazjonalnego – kompletny PDF
Czym jest umowa najmu okazjonalnego?
Czy jest to potrzebne przy wynajmie? Wielu właścicieli mieszkań nie zdaje sobie sprawy jak bardzo, może to nam ułatwić wynajem.
Umowa najmu okazjonalnego jest tym samym co umowa najmu mieszkania, lecz na innych warunkach. Do umowy okazjonalnej niezbędne jest oświadczenie od notariusza potwierdzające, że nasz najemca mimo najmu, ma gdzie mieszkać ( np. u wujka, u cioci).
Dla właściciela mieszkania jest to wartość dodana, ponieważ otrzymując takie oświadczenie najemca poddaje się dobrowolnie do ” prawa egzekucji” – usunięcia z mieszkania w przypadku problemów z najemcą.
W ten oto sposób właściciel mieszkania może z łatwością pozbyć się szkodliwego, nieuczciwego najemcy, nie wytaczając długich spraw sądowych.
Wprowadzenie umowy najmu okazjonalnego przekłada się też na zachowanie naszych najemców – płacą terminowo, uprzedzają o możliwym wystąpieniu spóźnionej wpłaty lub informują, że ktoś jest za głośno. Takie zabezpieczenie jest dla nas dobre co nie znaczy, że możemy od tak wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego – wciąż jest przestrzegana ustawa o ochronie praw lokatorów.
Wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego możemy w sytuacjach, gdy najemca korzysta z mieszkania w sposób sprzeczny z umową; zalega z czynszem; bez pisemnego potwierdzenia właściciela, odpłatnie lub darmowo udostępnia najęte mieszkanie osobom trzecim.
Takie działania oraz inne niezgodne z umową najmu powodują iż właściciel ma prawo do wypowiedzenia umowy oraz natychmiastowej eksmisji z mieszkania.
W trosce o Państwa wygodę przygotowaliśmy umowy najmu okazjonalnego, gwarantującą maksymalne bezpieczeństwo, można ją nabyć po przez kliknięcie poniższego przycisku:
Pobierz w postaci PDF
Sprawdź przykładowy wzór umowy najmu okazjonalnego: Bezpieczna umowa najmu okazjonalnego PDF
This browser does not support inline PDFs. Please download the PDF to view it: Download PDF
Co to takiego wynajem okazjonalny?
Zasady najmu okazjonalnego określa Ustawa o ochronie praw lokatorów. Zgodnie z Art. 19a „Umową najmu okazjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu mieszkalnego, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat.” Zasady zawarcia tej umowy są bardziej rygorystyczne. Umowę najmu okazjonalnego można zawierać tylko w przypadku wynajmu nieruchomości służących zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.
Zarządzasz Nieruchomościami? -> Masz problem z księgowością wynajmowanych mieszkań? Zacznij samodzielnie rozliczać podatki, dzięki aplikacji Mój Wynajem. Wypróbuj 2 miesiące za darmo!
Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?
Tak jak każda umowa tak i umowa najmu okazjonalnego oprócz imion i nazwisk osób będących stronami umowy powinna zawierać także ich identyfikatory PESEL oraz numery dowodów spisane z dokumentów tożsamości. Ważne jest określenie terminu najmu oraz zasady wcześniejszego wypowiedzenia umowy najmu. Ważne by dokument zawierał również wszelkie koszty związane z najmem oraz prawa i obowiązki obu stron najmu . Oprócz tych standardowych informacji, które powinna zawierać każda umowa, najem okazjonalny wymaga również:
Zgodnie z Art. 19a Ustawy o ochronie praw lokatorów „Do umowy najmu okazjonalnego lokalu załącza się w szczególności: oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu; wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu; oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu; na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.” Potencjalny lokator ma obowiązek wskazania lokalu mieszkalnego, do którego będzie mógł się przeprowadzać po upływie najmu lub po rozwiązaniu umowy . Tego typu oświadczenie musi zostać podpisane przez właściciela lokalu zastępczego, który wyraża zgodę na przyjęcie najemcy pod swój dach w razie zaistnienia takiej konieczności. Oświadczenie to wraz z umową właściciel mieszkania dostarcza notariuszowi, który sporządza oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się przez najemcę egzekucji oraz o zobowiązaniu się do opróżnienia i wydania lokalu w terminie, który został wyznaczony w żądaniu egzekucyjnym.
Zgłoszenie najmu okazjonalnego do Urzędu Skarbowego
Gdy umowa najmu okazjonalnego zostanie podpisana, właściciel mieszkania ma 14 dni by zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego.
Najemca ma prawo wglądu do potwierdzenia, że fakt o najmie okazjonalnym został zgłoszony. Zgłoszenie najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego jest obowiązkowe, w przeciwnym razie będzie on uznawany za zwykły najem wszystkimi tego konsekwencjami. Aby złościć powyższą formę najmu należy dostarczyć do skarbówki zawiadomienie, w którym konieczne jest zawarcie adresu wynajmowanej nieruchomości oraz okres trwania umowy. Urzędnik będzie wymagał jedynie zawiadomienia bez konieczności przedkładania zawartej umowy. W przypadku najmu okazjonalnego przychody z jego tytułu mogą być opodatkowane na zasadach ogólnych lub ryczałtem. Rodzaj rozliczenia podatkowego zależy od wyboru właściciela mieszkania.
Kto może korzystać z najmu okazjonalnego
Umowa najmu okazjonalnego dotyczy jedynie lokali przeznaczonych na cele mieszkalne . Z tego typu najmu nie mogą więc korzystać osoby wynajmujące np. lokal usługowy. Z najmu okazjonalnego nie mogą korzystać również osoby, których działalność gospodarcza opiera się na wynajmowaniu nieruchomości . Jest to zatem tryb najmu dostępny wyłącznie dla osób prywatnych. Niestety podnajem lokalu na podstawie wyżej wymienionej umowy jest niemożliwy, gdyż korzystać z najmu okazjonalnego mogą tylko i wyłącznie pełnoprawni właściciele nieruchomości.
Zobacz też -> Umowa najmu pokoju.
Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego
Umowa najmu wygasa po upływie terminu wyznaczonego w umowie lub po upływie okresu wypowiedzenia w przypadku rozwiązania umowy. Jeśli po tym czasie lokator nie opuścił mieszkania, Właściciel mieszkania ma prawo podjąć działania eksmisyjne. W pierwszej kolejności osoba wynajmująca mieszkanie doręcza najemcy stosowne pismo mówiące do jakiego terminu lokal ma zostać opuszczony. Jeśli lokator nie zastosuje się do pisemnego żądania, właściciel mieszkania może złożyć wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności. Po pozytywnym rozpatrzeniu sprawy przez sąd, sprawa zostaje przekazana komornikowi.
W najmie okazjonalnym eksmisji można dokonać w stosunku do każdego (bez względu na stan zdrowia i niepełnosprawności) oraz bez względu na porę roku (inne eksmisje nie mogą być wykonywane od 1 listopada do 31 marca).
Korzyści dla wynajmującego i najemcy
W praktyce właściciel mieszkania może w łatwy sposób pozbyć się uciążliwego lokatora. W przypadku zwykłych umów najmu osoba wynajmująca nie może wyrzucić z mieszkania najemcy, który nie chce wyprowadzić się z wynajmowanej nieruchomości . W takiej sytuacji by doszło do eksmisji nieuczciwemu najemcy musi zostać przyznany lokal socjalny co zazwyczaj jest niewykonalne. Eksmisja nieuczciwego najemcy w przypadku umowy najmu okazjonalnego nie obejmuje okresu ochronnego od listopada do końca marca. Dodatkowo można jej dokonać na każdym bez względu na stan zdrowia czy sytuację życiową. Umowa najmu okazjonalnego gwarantuje lokatorowi, że właściciel mieszkania może pobrać od niego wyłącznie czynsz i ewentualnie koszty mediów. Czynsz może zostać podwyższony wyłącznie zgodnie z warunkami zapisanymi w umowie.
Stworzenie odpowiedniej umowy, która będzie chroniła zarówno osobę wynajmującą jak i najemcę, nie jest takie proste. Wyszukany prawniczy język dla wielu ludzi jest niezrozumiały. Niektóre osoby tworząc idealną umowę poświęcają na to mnóstwo czasu oraz pieniędzy, a mimo wszystko i tak nie jest ona doskonała, ani zabezpieczona w wielu sytuacjach, gdyż brakuje na nią przelanego doświadczenia wynajmujących. Istnieje jednak inne rozwiązanie.
Umowa najmu okazjonalnego z gwarancją bezpieczeństwa dla obu stron.
Tym rozwiązaniem jest Sklep.Rentumi.pl – miejsce gdzie znajdziecie wszystkie możliwe umowy najmu – stworzone przez profesjonalistów, dla profesjonalistów. Sprawdzone przez 3 kancelarie prawne i zawierające gwarancję bezpieczeństwa dla obu stron.
Bądź generator umów Aplikacji Rentumi, który pomaga stworzyć satysfakcjonującą nas umowę. Na podstawie przygotowanego przez doświadczonych profesjonalistów szablonu stworzysz umowę dopasowaną do swoich indywidualnych potrzeb. Generator umów oferuje elastyczne opcje rozliczeń czynszów, możliwość zdalnego podpisania umowy, specjalne zapisy dla podnajmu oraz wiele innych funkcji.
Rentumi to prężnie rozwijająca się firma na rynku nieruchomości, która wspiera osoby wynajmujące nieruchomości w prowadzeniu najmu. Warto zaufać innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym, które zaoszczędzą nie tylko nasz czas, ale i pieniądze.
키워드에 대한 정보 umowa najmu okazjonalnego pdf
다음은 Bing에서 umowa najmu okazjonalnego pdf 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Najem okazjonalny w praktyce. Jak wygląda proces podpisania umowy. Wady, zalety i pułapki.
- nieruchomości inwestowanie
- nieruchomości
- wynajem mieszkania
- najem okazjonalny
- notariusz
- najemca
- najemca nie płaci czynszu za mieszkanie
- najemca nie chce sie wyprowadzic
- nieuczciwy najemca
- umowa najmu okazjonalnego krok po kroku
- Pułapki najmu
Najem #okazjonalny #w #praktyce. #Jak #wygląda #proces #podpisania #umowy. #Wady, #zalety #i #pułapki.
YouTube에서 umowa najmu okazjonalnego pdf 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Najem okazjonalny w praktyce. Jak wygląda proces podpisania umowy. Wady, zalety i pułapki. | umowa najmu okazjonalnego pdf, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.