Umowa O Dzieło Pdf | Umowa Zlecenie A Umowa O Dzieło – Co Je Różni? (2022 + Polski Ład) 상위 62개 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “umowa o dzieło pdf – Umowa ZLECENIE a umowa o DZIEŁO – co je różni? (2022 + Polski Ład)“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Puste Notesy 이(가) 작성한 기사에는 조회수 1,501회 및 좋아요 33개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

umowa o dzieło pdf 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Umowa ZLECENIE a umowa o DZIEŁO – co je różni? (2022 + Polski Ład) – umowa o dzieło pdf 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

W najnowszym odcinku Pustych Notesów kontynuuję serię o formach zatrudnienia, tym razem porównując dwie najpopularniejsze umowy cywilnoprawne. Co jest korzystniejsze: umowa zlecenie czy umowa o dzieło? A może takie porównanie w ogóle nie ma sensu, biorąc pod uwagę, że umowa zlecenie (tak jak umowa o pracę) jest umową starannego działania, podczas gdy w ramach umowy o dzieło zobowiązujemy stworzenie konkretnego \”produktu\

umowa o dzieło pdf 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Umowa o dzieło – Darmowy wzór do druku (Word + PDF) – inEwi

Pobierz DARMOWY i sprawdzony wzór/druk Umowy o Dzieło w formacie DOC (Word) lub PDF. Gotowa do druku!

+ 여기에 더 보기

Source: inewi.pl

Date Published: 6/2/2021

View: 9463

Umowa o dzieło – darmowy wzór do pobrania

Umowa o dzieło jest jedną z form umowy cywilnoprawnej, zawartą miedzy osobą zlecającą a wykonawcą. Pobierz darmowy wzór w formacie PDF i …

+ 여기에 보기

Source: poradnikprzedsiebiorcy.pl

Date Published: 11/13/2022

View: 5307

Umowa O Dzieło: Darmowy Wzór Do Pobrania: PDF / DOCX

Przygotowaliśmy zweryfikowany, gotowy do użycia wzór umowy o dzieło. Wybierz odpowiedni format: umowa o dzieło PDF lub DOCX.

+ 여기에 더 보기

Source: kadromierz.pl

Date Published: 10/16/2022

View: 7457

Umowa o dzieło – www.druki.gofin.pl

Umowa o dzieło – z wynagrodzeniem ryczałtowym lub kosztorysowym. … Pobierz PDF. szczegóły … Druk stanowi wzór umowy o dzieło określonej w art.

+ 여기를 클릭

Source: druki.gofin.pl

Date Published: 6/9/2022

View: 3744

wzor-umowa-o-dzielo-grimp.pdf

UMOWA O DZIEŁO … (oznaczenie strony przyjmującej zlecenie wykonania dzieła) … Dla wykonania dzieła Zamawiający zobowiązuje się wydać Wykonawcy w …

+ 여기에 자세히 보기

Source: grimp.pl

Date Published: 2/22/2021

View: 7394

Umowa o dzieło

dni, Zamawiający może od umowy odstąpić z zachowaniem prawa do kar umownych i odszkodowania. § 7. W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie …

+ 여기에 표시

Source: dora-lodz.pl

Date Published: 7/12/2022

View: 5875

UMOWA O DZIEŁO

UMOWA O DZIEŁO … zwanym w treści umowy „Zamawiającym” o następującej treści: § 1. … Dla wykonania dzieła Zamawiający zobowiązuje się wydać Wykonawcy w …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: bip.powiat.ostroda.pl

Date Published: 8/8/2021

View: 9793

Umowa o dzieło 2022 • Wzór [DOC, PDF] • jakiwniosek.pl

Pobierz wzór umowy o dzieło i dowiedz się jak ją zgłosić do ZUS-u. … do pobrania – wzory wniosków i druków (PDF, DOC) dot. sprawy – umowa o dzieło.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: jakiwniosek.pl

Date Published: 1/24/2022

View: 5762

Umowa o dzieło | Wzór umowy PDF i DOC | Koszty

Umowa o dzieło ✓ Wzór w DOC oraz PDF. Dowiedz się co powinno zawierać tego typu umowa oraz jakie są stawki kosztu uzyskania przychodu.

+ 더 읽기

Source: jakrozkrecicbiznes.pl

Date Published: 9/23/2022

View: 8535

Umowa o dzieło

Do wykonania dzieła Zamawiający powierza Wykonawcy: w terminie od daty otrzymania rachunku. 3. Termin płatności : 1. Inne postanowienia umowy : …

+ 여기에 보기

Source: www.kdp-dabrowska.pl

Date Published: 6/30/2022

View: 8474

주제와 관련된 이미지 umowa o dzieło pdf

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Umowa ZLECENIE a umowa o DZIEŁO – co je różni? (2022 + Polski Ład). 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Umowa ZLECENIE a umowa o DZIEŁO – co je różni? (2022 + Polski Ład)
Umowa ZLECENIE a umowa o DZIEŁO – co je różni? (2022 + Polski Ład)

주제에 대한 기사 평가 umowa o dzieło pdf

  • Author: Puste Notesy
  • Views: 조회수 1,501회
  • Likes: 좋아요 33개
  • Date Published: 2022. 1. 20.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=XsqSeP11Ra0

Jakie prace można zaliczyć do umowy o dzieło 2022?

Przykłady dzieł do umowy o dzieło

Dziełem może być np. artykuł, pomalowanie mieszkania, zaprojektowanie i wykonanie ogrodu, napisanie aplikacji na komórkę czy wykonanie ilustracji.

Jak stworzyc umowę o dzielo?

Umowa o dzieło powinna zawierać:
  1. oznaczenie stron umowy o dzieło: osoba zlecająca wykonanie dzieła. …
  2. określenie przedmiotu umowy o dzieło. …
  3. wynagrodzenie. …
  4. określenie terminów rozpoczęcia i zakończenia wykonywania dzieła. …
  5. inne ustalenia – fakultatywne. …
  6. podpisy obu stron umowy.

Ile wynosi podatek od umowy o dzieło?

Podatek od umowy o dzieło wynosi 18%. Za podstawę przyjmuje się kwotę brutto pomniejszoną o koszty uzyskania przychodu (20% lub 50%).

Co podlega pod umowę o dzieło?

Umowa o dzieło

Przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, natomiast zlecający do zapłaty określonego w umowie wynagrodzenia. Przedmiotem umowy o dzieło muszą być czynności dające konkretny, namacalny rezultat – zarówno materialne, np. wykonanie stołu czy krzeseł, jak i niematerialne, np.

Kto ponosi koszty umowy o dzieło?

Umowa o dziełokto płaci podatek, jeśli jest zawarta między osobami fizycznymi? Rozliczenie umowy o dzieło jest korzystne dla zamawiającego – nie ma on obowiązku wpłacania składek na rzecz wykonawcy dzieła – osoby fizycznej.

Kto może mieć umowę o dzieło?

Ważne jest również to, z kim można zawrzeć umowę o dzieło. Tego rodzaju umowa może połączyć zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, a także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jak np. spółka jawna, partnerska, komandytowa, wspólnota mieszkaniowa, stowarzyszenie zwykłe.

Ile wynosi podatek od umowy o dzieło 2022?

12% – pierwszy próg podatkowy dla dochodów nieprzekraczających od 2022 roku kwoty 120 000 zł (do końca 2021 roku do 85 528 zł); 32% – drugi próg podatkowy, dla dochodów powyżej górnej granicy.

Kiedy płaci się podatek od umowy o dzieło?

Zaliczki na podatek należy przekazywać do 20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Z końcem roku należy wystawić informację PIT-11 oraz deklarację PIT-4R. W PIT-11 ująć należy przychody z umów o dzieło w kwotach faktycznie wypłaconych lub postawionych do dyspozycji.

Czy umowę o dzieło należy zgłosić do ZUS?

Zgłoszenie umowy o dzieło – termin

Płatnicy składek, a także osoby fizyczne zlecające wykonanie dzieła (poza pewnymi wyjątkami opisanymi poniżej) są zobowiązani do zgłoszenia zawarcia umowy o dzieło w ciągu 7 dni do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od 1 stycznia 2021 (art.

Czy trzeba rozliczać się z umowy o dzieło?

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, zlecenie lub umowy o dzieło rozliczają się z fiskusem na druku PIT-37. Najprostszym sposobem na złożenie deklaracji jest wysłanie PIT-u online.

Czy trzeba odprowadzić podatek od umowy o dzieło?

Zlecający wykonanie dzieła jest zobowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy wg stawki 17%. Warto zaznaczyć, że na wniosek osoby wykonującej dzieło może pobrać podatek w wysokości 32%. Podstawę obliczenia podatku stanowi przychód z tytułu umowy o dzieło pomniejszony o 20% kosztów uzyskania przychodu.

Czy umowa o dzieło jest zwolniona z podatku?

Zgodnie z przepisami ulga bez PIT dla młodych nie obejmie umów o dzieło, czyli wynagrodzenie z ich tytułu będzie trzeba opodatkować. Wynika z tego, że od teraz korzystniejsze może być zawieranie umów zleceń ze studentem lub uczniem do 26 roku życia.

Ile można zarobić na umowę o dzieło?

Zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów jest ograniczone. Można je stosować do przychodu rocznego wykonawcy, z tytułu umów o dzieło z przeniesieniem praw autorskich, do łącznej sumy zastosowanych kosztów uzyskania przychodu: 85 528 zł (kwota obowiązująca nadal w 2021 roku).

Czy można pracować tylko na umowę o dzieło?

Wiele osób wykonuje swoje obowiązki na podstawie umów cywilnoprawnych – nie tylko umowy zlecenia, ale także umowy o dzieło. Choć nie brak przypadków, gdy zawiera się je w celu obejścia prawa i uniknięcia podpisania umowy o pracę, to nie bez powodu istnieją one w polskim prawie.

Ile wynosi składka ZUS umowa o dzieło?

Umowa o dzieło, a składki. Umowa o dzieło nie jest objęta obowiązkiem odprowadzania składek ZUS (składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne). Nie stanowi to jednak reguły.

Co z pełnym Oskładkowaniem umów zlecenia i umów o dzieło?

KPO: Od przyszłego roku pełne ozusowanie zleceń, a być może także umów o dzieło. Umowy cywilnoprawne mają być oskładkowane najpóźniej do marca 2023 roku, także składką chorobową. To jeden z kamieni milowych zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy zaakceptowanym przez Komisję Europejską.

Jak rozliczać umowy zlecenia i umowy o dzieło od 1 lipca 2022 r?

Umowa zlecenie – co zostaje bez zmian

pierwszy próg podatkowego, która od 2022 roku wynosi 120 tysięcy złotych. Ta kwota pozostała bez zmian po 1 lipca i dotyczy również dochodów ze zleceń. W Polskim Ładzie podniesiona była też kwota wolna od podatku. Jej wysokość po 1 lipca jest taka sama.

Czy rolnik może pracować na umowę o dzieło?

Umowa o dzieło nie stanowi tytułu do podlegania ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu, a tym samym jej zawarcie nie skutkuje wykluczeniem z ubezpieczenia w KRUS.

Kto nie zgłasza umów o dzieło do ZUS?

Płatnicy składek, którzy zawierają umowy o dzieło z własnym pracownikiem lub gdy umowa o dzieło jest wykonywana przez ich pracownika na ich rzecz (pomimo że została zawarta z innym podmiotem), nie zgłaszają do ZUS takich umów.

Darmowy wzór do druku (Word + PDF)

Umowa o dzieło. Pobierz darmowy wzór, druk.

Darmowy wzór umowy o dzieło w formacie doc (Word) lub pdf gotowy do wykorzystania w Twoim przedsiębiorstwie.

Przepisy dotyczące umowy o dzieło reguluje Kodeks Cywilny. W umowie o dzieło zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła np. wytworzenie przedmiotów bądź ich przerobienie czy też naprawa, wykonanie ogrodzenia, stołu, chodnika, bądź wykonanie projektu albo opracowanie logo firmy; a zleceniodawca zobowiązuje się do zapłaty określonego wynagrodzenia.

Obowiązkowo powinny znaleźć się jasne oznaczenia stron wraz z pełnymi danymi – zleceniobiorca i zleceniodawca, określenie przedmiotu umowy o dzieło oraz wysokość wynagrodzenia.

darmowy wzór do pobrania

Umowa o dzieło jest bardzo często spotykana w obrocie gospodarczym. Może stanowić formę zatrudnienia, a reguluje ją kodeks cywilny. Jedna ze stron, zwana w treści umowy wykonawcą, zobowiązuje się do jego wykonania. Z kolei zlecający zobowiązuje się do zapłaty za nie.

Specyfiką umowy o dzieło jest fakt, że jej przedmiotem muszą być czynności przynoszące konkretny rezultat. Efekty tych czynności mogą być zarówno materialne (wykonanie mebli), jak i niematerialne (wykonanie strony internetowej).

Umowa o dzieło – pobierz darmowy wzór w PDF lub DOCX!

Umowa o dzieło a odpowiedzialność

W umowie o dzieło to osoba wykonująca ponosi pełną odpowiedzialność za wynik pracy. Jeżeli zlecający będzie miał ewentualne uwagi do finalnego wyniku pracy, wykonujący również zobowiązany jest do zastosowania się do nich.

Dużym plusem umowy jest dowolność jej wykonania. Wykonawca bowiem może wykonać swoje dzieło w dowolnym miejscu o dowolnym czasie i wcale nie musi tego robić sam. Wszystko to jednak zależne jest od zapisów zawartych w umowie, które mogą jednak narzucać pewne ograniczenia czy metody wykonania przedmiotu umowy.

Odstąpienie od umowy o dzieło

Obie strony mają prawo do odstąpienia od umowy o dzieło. Wykonawca ma jednak bardzo ograniczone prawo w tym zakresie. Może odstąpić od umowy tylko w sytuacji, gdy wykonanie dzieła wymaga współdziałania zamawiającego, a ten takiego odmawia.

Natomiast zlecający może odstąpić od umowy w następujących przypadkach:

dzieło zawiera wady, których nie da się usunąć,

wykonawca spóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła w sposób tak istotny, że bardzo prawdopodobne jest, iż nie ukończy dzieła w przewidzianym w treści umowy terminie,

wykonawca tworzy dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową i nie reaguje na wezwanie zamawiającego do zmiany sposobu wykonania, bądź naprawy spowodowanych wad,

dzieło nie zostało ukończone w terminie, który przewiduje umowa.

W sytuacji, kiedy zamawiający odstępuje od umowy o dzieło z powodu wadliwego czy niewłaściwego wykonania przez wykonawcę, może z tego tytułu obniżyć jego wynagrodzenie o koszty innego wykonawcy, który poprawiał dane dzieło.

Jeżeli zlecający odstąpi od umowy bez konkretnego powodu i bez winy wykonawcy, musi zapłacić ustalone wynagrodzenie pomniejszone o ewentualne koszty zaoszczędzone z powodu niewykonania dzieła.

Polecamy Wybierz kadry i płace online! Generowanie umów zlecenie, o dzieło oraz umów o pracę

Generowanie umów zlecenie, o dzieło oraz umów o pracę Bezpośrednia wysyłka e-deklaracji do ZUS

Bezpośrednia wysyłka e-deklaracji do ZUS Wyliczanie wynagrodzeń na podstawie umów oraz ewidencji czasu pracy Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Umowa o dzieło – podstawowe elementy

Podstawowymi danymi jakie powinny zostać zawarte w umowie, są:

Oznaczenie stron;

W przypadku osób fizycznych oznaczeniem tym będą takie dane zlecającego i wykonawcy jak: ich imiona i nazwiska, oraz fakultatywnie inne dane pozwalające zidentyfikować konkretną osobę np. daty urodzenia, imiona rodziców, adres zamieszkania, numery dokumentów tożsamości (najczęściej jest to dowód osobisty), ewentualnie numery PESEL. Zakres zebranych danych nie powinien przekraczać potrzeb wynikających z zawieranej umowy.

W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, obok nazwisk należy podać nazwę, pod którą prowadzą działalność i NIP.

Przedmiot umowy. Im bardziej szczegółowy opis dzieła i okoliczności jego powstania, tym lepiej dla obu stron – pozwoli to uniknąć ewentualnych sporów.

Wynagrodzenie. Można je określić w dwóch formach:

ryczałtowej (wynagrodzenie ustalone z góry),

kosztorysowej (podstawą ustalenia wynagrodzenia jest spis prac wchodzących w zakres wykonania dzieła oraz ich koszty).

Określenie terminów wykonania dzieła;

Opcjonalne inne ustalenia;

Podpisy obu stron.

Umowa o dzieło w systemie wFirma.pl

W systemie wFirma.pl można w łatwy sposób generować umowy o dzieło KADRY » UMOWY » DODAJ UMOWĘ » UMOWA O DZIEŁO.

W oknie dodawania wprowadza się informacje niezbędne do zawarcia umowy. Tak przygotowaną umowę o dzieło można wydrukować.

Umowa O Dzieło: Darmowy Wzór Do Pobrania: PDF / DOCX

WYBIERZ GOTOWE ROZWIĄZANIE

Umowa o dzieło — darmowy wzór do pobrania

Przygotowaliśmy gotowy, darmowy wzór umowy o dzieło w formacie PDF i DOCX. Wzór dokumentu jest zweryfikowany i gotowy do zastosowania. Jeżeli istnieje taka potrzeba, możesz pobrać wzór umowy o dzieło do edycji, a następnie dopisać odpowiednie dla Twojej firmy paragrafy. Zapraszamy do zapozania się z artykułem o umowie o dzieło oraz o umowie zlecenie – wszystko co musisz wiedzieć.

Wybierz odpowiedni format – umowa o pracę na czas określony w formacie .docx lub .pdf

Pobierz Darmowy Wzór Umowy o Dzieło .pdf

Pobierz Darmowy Wzór Umowy o Dzieło .docx

www.druki.gofin.pl

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),

realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,

analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,

zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy. Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora. Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

Dobrowolna zgoda.

Aby móc realizować cele:

– zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,

– analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,

– wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.

Co może być dziełem w umowie o dzieło?

Co może być dziełem w umowie o dzieło?

Anna Malinowska

/

23 czerwca 2020

Co jest dziełem?

I choć mogłoby się wydawać, że za dzieło możemy uznać wszystko, to w praktyce okazuje się, że jednak nie da się tak zrobić. Co więc może być dziełem?

Dzieło jest rezultatem ludzkiej pracy albo twórczości. Co istotne, w chwili gdy zawierasz umowę to dzieło to wciąż nie istnieje i ma powstać dopiero w przyszłości. Dziełem może być coś materialnego (np. wykonanie zestawu mebli) ale też coś niematerialnego (np. koncert muzyczny).

Dzieło w umowie na dzieło

Warto zwrócić uwagę, że żadna ustawa nie definiuje tego, co to jest dzieło. Bazuje się tu wyłącznie na tym co możemy przeczytać w orzecznictwie.

Na mocy umowy o dzieło wykonawca zobowiązuje się, że wykona dzieło, a zamawiający, że mu zapłaci. Wykonanie dzieła musi mieć możliwy do określenia moment początkowy i końcowy. Efekt końcowy takiego procesu to właśnie dzieło.

Przykłady dzieł do umowy o dzieło

Dziełem może być np. artykuł, pomalowanie mieszkania, zaprojektowanie i wykonanie ogrodu, napisanie aplikacji na komórkę czy wykonanie ilustracji.

Sporo kontrowersji może wzbudzić fakt niematerialności dzieła. W niektórych sytuacjach uważa się więc, że dzieło to musi być możliwe do odróżnienia od innych podobnych utworów.

Umowa o dzieło nie musi być dziełem artystycznym. Znaczy to tyle, że nie w każdej umowie o dzieło można zastosować 50% koszty uzyskania przychodu dla dzieł z przeniesieniem praw autorskich.

Żeby można było zawrzeć umowę o dzieło, muszą być podstawowe dane. Między innymi trzeba na pewno wpisać kto zawiera umowę, co ma być wytworzone, w jaki sposób dzieło będzie odebrane i w jaki sposób można rozwiązać umowę o dzieło. Umowa o dzieło.

Czy umowa o dzieło może być zawarta tylko z firmą?

Umowa o dzieło nie musi być zawierana tylko z firmą. Można ją podpisać również z osobą fizyczną. W tym drugim przypadku osoba, która przyjmuje dzieło będzie musiała samodzielnie odprowadzić zaliczkę na podatek.

Kto może wystawić umowę o dzieło?

Umowa o dzieło najczęściej przygotowywana jest przez podmiot, który chce zamówić wykonanie zlecenia. Po wykonaniu dzieła, wystawia się rachunek do umowy o dzieło. Wynagrodzenie jest wypłacane wtedy, gdy dzieło jest wykonane i do zamawiającego dotrze rachunek. Rachunek do umowy o dzieło koniecznie musi mieć wpisaną kwotę brutto, wartość kosztów uzyskania przychodu, kwotę do wypłaty netto i wartość zaliczki.

Umowa o dzieło nie musi być zawarta na piśmie choć taka jest najczęściej stosowana.

Kiedy zlecenie, a kiedy dzieło?

Podpisanie umowy zlecenia powoduje, że trzeba dokonać określonej czynności za określone świadczenie ale wykonawca nie musi być odpowiedzialny za efekt.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych – poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

wzór z szerokim omówieniem

Umowa o dzieło jest jedną z najpopularniejszych umów cywilnoprawnych, których normy zostały ujęte w przepisach Kodeksu cywilnego, ponieważ może ona zagwarantować stosunkowo niskie koszty zatrudnienia.

Pobierz darmowy wzór umowy o dzieło w formacie pdf i docx

Umowa o dzieło

Podpisując umowę o dzieło, przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zlecający do zapłaty określonego wynagrodzenia. Umowa o dzieło często jest nazywana umową rezultatu, ponieważ przedmiotem umowy o dzieło muszą być czynności dające konkretny rezultat, czyli np. wytworzenie przedmiotów bądź ich przerobienie oraz naprawa przedmiotów już istniejących. Efekty tych czynności mogą być więc zarówno materialne np. wykonanie ogrodzenia, stołu, jak i niematerialne np. wykonanie projektu, opracowanie logo firmy. Wykonane dzieło musi być możliwe do jednoznacznego zweryfikowania po wykonaniu.

Przykład

Pan Andrzej zawarł umowę na stworzenie aplikacji komputerowej, w tym przypadku nie ma wątpliwości że jest to umowa o dzieło bowiem jej przedmiotem jest wytwór ( aplikacja). Rezultat ten jest określony z góry i utrwalony w przedmiocie materialnym aplikacja komputerowa).

Art. 627 Kodeksu cywilnego

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Odpowiedzialność w umowie o dzieło

Osoba wykonująca dzieło ponosi pełną odpowiedzialność za wynik pracy, czyli ewentualne wady wykonanego dzieła, których usunięcia może żądać zlecający. Umowa o dzieło ma duży plus. Jest nim dowolność sposobu wykonania dzieła. Wykonawca może wykonać dzieło w dowolny miejscu i czasie i co ważne, nie musi wykonywać go osobiście. Wszystko to jednak zależne jest od zapisów zawartych w umowie, które mogą narzucać pewne ograniczenia czy metody jego wykonania.

Odstąpienie od umowy o dzieło

Umowy o dzieło nie może wypowiedzieć żadna ze stron, natomiast można odstąpić od niej. Zarówno zlecający, jak i wykonawca mają prawo odstąpić od umowy o dzieło, z tym że wykonawcy takie prawo przysługuje w bardzo ograniczonym zakresie.

Zlecający może odstąpić od umowy gdy:

dzieło zawiera wady, których nie da się usunąć,

wykonawca spóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła w sposób tak istotny, że bardzo prawdopodobne jest, iż nie ukończy dzieła w przewidzianym w treści umowy terminie,

wykonawca tworzy dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową i nie reaguje na wezwanie zamawiającego do zmiany sposobu wykonania bądź naprawy spowodowanych wad,

dzieło nie zostało ukończone.

Przyjmujący zlecenie może odstąpić od umowy jedynie w przypadku, gdy wykonanie dzieła wymaga współdziałania zamawiającego, a ten takiego odmawia.

Art. 640 Kodeksu cywilnego

Jeżeli do wykonania dzieła potrzebne jest współdziałanie zamawiającego, a tego współdziałania brak, przyjmujący zamówienie może wyznaczyć zamawiającemu odpowiedni termin z zagrożeniem, iż po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu będzie uprawniony do odstąpienia od umowy.

Jeśli zamawiający odstępuje od umowy o dzieło w związku z wadliwym, niewłaściwym wykonywaniem działa przez wykonawcę, może obniżyć jego wynagrodzenie o koszty poniesione na dokończenie dzieła przez innego wykonawcę. Jeśli jednak odstępuje od umowy bez konkretnego powodu i nie z winy wykonawcy, to obowiązkiem jego jest zapłata umówionego wynagrodzenia, pomniejszonego ewentualnie o to, co wykonawca zaoszczędził poprzez niewykonanie dzieła.

Składki ZUS i podatki

Umowa o dzieło charakteryzuje się najniższymi kosztami zatrudnienia. W ramach tej umowy wykonawca nie podlega składkom na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne, chyba że umowa o dzieło zostanie zawarta z własnym pracownikiem.

Umowa o dzieło jest natomiast opodatkowana. Jeśli jej kwota nie przekracza 200 zł brutto, stosuje się tzw. zryczałtowany podatek. Odliczany jest wówczas podatek w wysokości 17% bez uwzględnienia kosztów uzyskania przychodu.

We wszystkich umowach o dzieło zawartych na kwotę powyżej 200 zł brutto zaliczka na podatek dochodowy wynosi 18% lub po przekroczeniu rocznych dochodów ponad 85 528 zł – 32%. W tradycyjnej umowie o dzieło stosowane są koszty uzyskania przychodu w wysokości 20%, natomiast w przypadku umowy o dzieło z prawami autorskimi, koszty uzyskania przychodu wynoszą 50%.

Sprawdź Wybierz Kadry i płace Online! Generowanie umów zlecenie, o dzieło oraz umów o pracę

Generowanie umów zlecenie, o dzieło oraz umów o pracę Wyliczanie wynagrodzeń na podstawie umów oraz ewidencji czasu pracy

Wyliczanie wynagrodzeń na podstawie umów oraz ewidencji czasu pracy Kadry i płace zintegrowane z e-ZUS Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Umowa o dzieło – elementy

Umowa o dzieło powinna zawierać:

1) oznaczenie stron umowy o dzieło:

osoba zlecająca wykonanie dzieła

osoba wykonująca dzieło

W przypadku osób fizycznych oznaczeniem tym będą takie dane zlecającego i wykonawcy jak: ich imiona i nazwiska, daty urodzenia, imiona rodziców, adres zamieszkania, numery dokumentów tożsamości (najczęściej jest to dowód osobisty), ewentualnie numery PESEL.

Jeśli stronami umowy będą osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, to obok nazwisk podają również nazwę tej działalności oraz NIP.

W przypadku spółek oznaczeniem strony zawierającej umowę będzie nazwa spółki, adres siedziby, numeru wpisu do KRS i osoba uprawniona do jej reprezentacji.

2) określenie przedmiotu umowy o dzieło

Opis przedmiotu zamówienia powinien zawierać wszystkie istotne ustalenia w zakresie wykonania dzieła. Im bardziej opis szczegółowy, tym lepiej dla zamawiającego i wykonawcy.

3) wynagrodzenie

Wynagrodzenie może być określone w formie:

ryczałtowej – ustalona z góry kwota wynagrodzenia,

kosztorysowej – podstawą ustalenia wynagrodzenia jest spis prac wchodzących w zakres wykonania dzieła oraz ich koszty.

Można w tej części umowy określić terminy wypłat, jeśli np. dokonywane będą na poszczególnych etapach realizacji dzieła. Jeśli termin wypłaty wynagrodzenia nie zostanie określony w umowie, to wypłata ta powinna nastąpić w momencie oddania wykonanego dzieła.

Należy wspomnieć, że w przypadku umowy o dzieło najważniejszy jest uzyskany rezultat.

4) określenie terminów rozpoczęcia i zakończenia wykonywania dzieła

W umowie o dzieło musi zostać konkretnie wskazana data, do której należy ukończyć dzieło.

5) inne ustalenia – fakultatywne

W umowie o dzieło zawrzeć można wszystkie ustalenia związane z jej wykonaniem, np. ustalenia odnośnie ewentualnych zaliczek, tego kto dostarcza materiały i narzędzia, sposób przekazania wykonanego dzieła, wykluczenie wykonania umowy przez osoby trzecie, kary umowne, odszkodowania itp.

6) podpisy obu stron umowy.

Jak dodać umowę o dzieło w systemie księgowym wFirma.pl?

System wFirma.pl umożliwia łatwe i szybkie wygenerowanie umowy o dzieło dla osoby wykonującej dzieło.

Umowę o dzieło należy dodać w zakładce KADRY » UMOWY » DODAJ UMOWĘ » UMOWA O DZIEŁO. W wygenerowanym oknie należy określić parametry umowy oraz przede wszystkim wskazać pracownika dla które umowa będzie tworzona.

Aby wygenerować rachunek do umowy o dzieło należy przejść do zakładki KADRY » RACHUNKI » DODAJ RACHUNEK. W oknie, które się pojawi, należy wybrać umowę, do której ma zostać wygenerowany rachunek.

W oknie Dodawanie nowego rachunku należy wybrać datę wypłaty, datę wystawienia oraz kwotę do zapłaty.

Wygenerowany rachunek można wydrukować a sam podgląd wydruku jest edytowalny.

Umowa o dzieło — wzór, podatek. Czym się różni od zlecenia?

Umowa o dzieło ma swoje zalety i wady.

Czy jest korzystniejsza od zlecenia?

Zdania są podzielone.

Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, a wszystkiego się dowiesz.

Przed Tobą wcale nie tak wiele czytania, ale za to kompletny zestaw informacji na temat umowy o dzieło.

W poniższym tekście opiszemy:

jak działa umowa o dzieło

jak wygląda opodatkowanie umowy o dzieło

kwestię umowa o dzieło a prawa autorskie

jaki PIT wypełniasz, rozliczając umowę o dzieło.

Pokażemy zarówno korzyści wynikające z zawarcia umowy o dzieło, jak i pułapki takiego rozwiązania.

Chcesz szybko przygotować perfekcyjne CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz oryginalne wzory do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora: Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko! Stwórz CV teraz

1

Co to jest umowa o dzieło?

Umowa o dzieło funkcjonuje w niezmienionej postaci tak długo, że nie tylko Twój ojciec, ale i dziadek mogli zarabiać w ramach tej formy współpracy.

Czyli jak?

Umowa o dzieło w Kodeksie cywilnym

Umowa o dzieło to jedna z tych umów, które nazywamy śmieciowymi, mimo że chodzi tu o dzieło przez duże D.

Umowę o dzieło najczęściej zawierają osoby pracujące w wolnych zawodach: artyści, dziennikarze, blogerzy, projektanci stron internetowych, ale również… stolarze.

Reguluje ją Kodeks cywilny (to umowa cywilnoprawna), który podaje następującą definicję:

Art. 627. Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Przy czym ważne jest to, że przyjmujący nabywa prawo do wynagrodzenia z chwilą wykonania i oddania dzieła.

Teraz uwaga—

W przypadku umowy o dzieło nie zachodzi stosunek pracy, a więc nie mamy pracownika i pracodawcy.

Strony umowy nazywa się: wykonawcą i zamawiającym. Czasami także dziełodawcą i dziełobiorcą.

Dla Ciebie oznacza to tyle, że w przypadku takiej formy zatrudnienia nie masz nad sobą żadnego zwierzchnika i sam decydujesz o miejscu i czasie wykonywania pracy.

Natomiast dzieło, o którym mowa w nazwie umowy, to:

wytwór materialny, który ma dopiero powstać (np. sukienka, którą masz uszyć)

lub

wytwór niematerialny — np. wygłoszenie przemówienia.

Przykład?

Dziełem nie będzie np. przygotowywanie licealisty do matury (to już wchodzi w zakres umowy zlecenia), ale będzie nim już zaprojektowanie dyplomów dla najlepszych uczniów danej szkoły.

Dlatego właśnie umowa o dzieło nazywana jest też umową rezultatu.

Co z zapłatą?

Rozliczenie umowy o dzieło odbywa się dopiero wtedy, gdy praca zostanie wykonana.

W następnym rozdziale dokładnie wyjaśnię tę kwestię.

Teraz zwróć uwagę na jeszcze kilka ważnych cech umowy o dzieło:

Może być zawarta zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej.

Czas trwania? Zupełnie dowolny i uzależniony od ustaleń między dziełodawcą a dziełobiorcą.

Bywa cykliczna (np. umowa z fotografem, który raz na kwartał oddaje zamówione zdjęcia) — ale uważaj, by nie miała cech umowy zlecenia!

Ponadto, jak już wspomnieliśmy, umowę o dzieło charakteryzuje:

brak określonego miejsca wykonania dzieła

dowolność w wyborze konkretnego czasu (nie terminu!) realizacji zamówienia

brak podległości wykonującego dzieło względem zamawiającego.

Czyli sam wybierasz sobie godziny i miejsce pracy, a Twój szef… nie istnieje.

Jedynym ograniczeniem dla Ciebie jako wykonawcy jest termin ukończenia dzieła oraz zapisy zawarte w samej umowie (np. forma dostarczenia dzieła, pola jego eksploatacji itp.).

Masz wolny zawód? Szukasz pracy z domu? Przeczytaj: Praca w domu i zarabianie przez internet: 12 pomysłów.

2 Jak rozliczać wynagrodzenie na umowie o dzieło?

Podstawowym obowiązkiem dziełobiorcy jest zapłata za wykonane dzieło.

Możecie zdecydować się (Ty i zamawiający wykonanie dzieła) na jeden z dwóch sposobów rozliczenia umowy o dzieło:

wynagrodzenie kosztorysowe — wybierz wtedy, gdy ustalenie wynagrodzenia jest skomplikowane, bo wpływa na nie wiele składowych i niezbędne jest przygotowanie kosztorysu.

Przykład: wykonujesz komiks na zamówienie. Aby oddać gotowe dzieło, będziesz musiał zapłacić koloryście, scenarzyście, ponieść koszty wydrukowania plansz itp.

Wynagrodzenie kosztorysowe na umowie o dzieło umożliwia ustalenie kwoty wynagrodzenia po wykonaniu zadania i podliczeniu kosztów. Jest więc dużo korzystniejsze dla wykonawcy niż zamawiającego.

wynagrodzenie ryczałtowe — wybierz wtedy, gdy ustalenie wysokości Twojego wynagrodzenia jest jasne. Wytarczy, że zgodzicie się z dziełobiorcą na konkretną kwotę.

Uwaga: Przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, jeżeli wykonał prace dodatkowe bez uzyskania zgody zamawiającego.

Przychód z umowy o dzieło

Minimalne wynagrodzenie na umowie o dzieło?

Nie istnieje.

Dostaniesz taką kwotę za wykonanie dzieła, jaka widnieje w umowie lub wynika z kosztorysu.

Co prawda w ustawie z września 2017 zapisano minimalną stawkę godzinową 14,70 zł za pracę na umowach cywilnoprawnych, ale nie dotyczy to umowy o dzieło.

Jednak—

Biorąc pod uwagę koszty umowy o dzieło i koszty umowy zlecenia, decydując się na tę pierwszą zarobisz więcej przy tej samej stawce brutto.

W dalszej części artykułu wszystko wyjaśnię.

Ale po kolei.

Skoro mowa o zarobkach, może chciałbyś sprawdzić jak przez networking zdobyć pracę za 100 tysięcy dolarów?

3 Kalkulator: Umowa o dzieło a podatek

Ile zarobisz na umowie o dzieło po odprowadzeniu podatku?

Podatek od umowy o dzieło wynosi 18%.

Za podstawę przyjmuje się kwotę brutto pomniejszoną o koszty uzyskania przychodu (20% lub 50%).

Jeśli w umowie masz zapisane wynagrodzenie 1000 zł brutto, to:

najpierw od tej kwoty odejmujesz 20% [ = 800 zł]

wynik mnożysz przez 18% [ = 144 zł]

następnie odejmujesz go od kwoty brutto [1000 zł−144 zł = 856 zł]

Ale to nie wszystko.

Twoja pensja oraz podatek, który od niej zapłacisz, zależą od tego, kto z kim zawiera umowę.

Oto jak wyglądają te różnice:

Podatek od umowy o dzieło między firmą a osobą fizyczną — zasady

Jeśli Twój przychód jest wyższy niż 200 zł:

Zamawiający odprowadza do Urzędu Skarbowego podatek zryczałtowany w wysokości 18% Twojego wynagrodzenia. W tym przypadku nie dostaniesz PIT-u 11.

Jeśli Twój przychód jest niższy niż 200 zł:

Zamawiający odprowadza od Twojego wynagrodzenia zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, która wynosi 18%. Potem przesyła do Urzędu Skarbowego oraz do Ciebie PIT-11. Będziesz musiał uzyskane dochody wykazać w swojej deklaracji PIT.

Wskazówka: pamiętaj, że w przypadku umowy o dzieło obowiązuje Cię druk PIT-37. Znajduje się tam rubryka o przychodach, do której wpiszesz zsumowaną kwotę zarobków ze wszystkich umów o dzieło podpisanych w poprzednim roku podatkowym.

Podatek od umowy o dzieło między osobami fizycznymi — zasady

Jeśli naprawiasz sąsiadce rower, albo remontujesz mieszkanie i umawiacie się, że za tę usługę dostaniesz określoną kwotę, spisywanie umowy o dzieło nie jest konieczne.

Jeśli jednak znajdziesz ofertę przez Internet i np. wykonasz przegląd roweru dla kogoś, kto oferuje Ci za to określoną kwotę, umowa o dzieło jest jak najbardziej na miejscu.

Jakie progi podatkowe Cię obowiązują?

18% — dla dochodów nieprzekraczających kwoty 85 528 zł

32% — drugi próg podatkowy, dla dochodów powyżej 85 528 zł.

Podatek od umowy o dzieło z przedsiębiorcą — zasady

W takim wypadku przedsiębiorca rozlicza umowę o dzieło jako przychód z działalności gospodarczej.

To oznacza, że jeśli wykonujesz dla kogoś dzieło jako firma, po prostu wystawisz za to fakturę jak zawsze.

Możesz też zawrzeć umowę o dzieło poza działalnością gospodarczą, ale wtedy—

Rozliczając podatek, swoją pracę musisz potraktować jako działalność wykonywaną osobiście.

Jest to bardzo korzystne rozwiązanie.

Osoba prywatna może w określonych przypadkach zastosować 50-procentowe koszty uzyskania przychodu i obniżyć tym samym podatek do zapłaty.

Przedsiębiorca nie może tak postąpić.

Wskazówka: Koszty uzyskania przychodu od umowy o dzieło mogą stanowić 20% lub 50% (jeśli nastąpiło przeniesienie praw autorskich na dziełobiorcę).

Podatek od umowy o dzieło z własnym pracownikiem — zasady

(Lub: umowa o dzieło z własnym pracodawcą)

Tutaj sytuacja wygląda diametralnie inaczej.

Jeśli pracujesz na etacie (np. w sklepie warzywnym), ale dla swojego pracodawcy wykonujesz coś dodatkowo na umowę o dzieło (np. nowy szyld sklepowy), Twoje dodatkowe wynagrodzenie będzie doliczone do tego, który uzyskałeś ze stosunku pracy.

Pracodawca odprowadzi więc podatek jednocześnie od obu tych kwot.

Podatek od umowy o dzieło z bezrobotnym — zasady

Mimo, że umowa o dzieło opisana jest w Kodeksie cywilnym, a nie Kodeksie pracy, to jednak podjęcie się wykonania dzieła uznawane jest jako zajęcie zarobkowe.

Tak więc w przypadku, gdy zarabiasz na podstawie umowy o dzieło, Twój status bezrobotnego natychmiast przepada.

Oznacza to, że podatek od wynagrodzenia z tytułu umowy o dzieło musisz wtedy odprowadzić jak każdy inny, czyli—

Na identycznych zasadach, jak te opisane powyżej lub poniżej, a więc w zależności od tego, z kim podpisujesz umowę o dzieło i jakiego typu dzieło to jest (z przeniesieniem praw autorskich lub bez).

Podatek od umowy o dzieło z obywatelem Ukrainy — zasady

Umowa o dzieło z obywatelem Ukrainy (oraz każdym innym cudzoziemcem) musi być analogiczna do umowy o dzieło, którą podpisałbyś z rodzimym pracownikiem w danej branży.

Podatki?

Przy zatrudnieniu Ukraińca obowiązują dokładnie te same zasady, co w przypadku Polaków.

Podatek od umowy o dzieło a KRUS

Rolnik nie rozlicza się z Urzędem Skarbowym, ponieważ ubezpiecza go KRUS.

Jednak—

Może się tak zdarzyć, że poza działalnością rolniczą wykonuje on, powiedzmy, przedmioty z drewna na zamówienie.

Zawiera z zamawiającym umowę o dzieło.

I zastanawia się, czy może w tej sytuacji korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego z KRUS, mimo że na umowie o dzieło ubezpieczenia nie ma.

Odpowiedź brzmi: tak.

Można jednocześnie opłacać składki w KRUS (ubezpieczenie z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) i zarabiać na podstawie umowy o dzieło.

Jest tylko jeden warunek: musisz być rolnikiem, utrzymywać się z uprawy roli i — co najważniejsze — unikać prób oszukania ZUS-u.

ZUS i tak z łatwością odkryje, jeśli pod przykrywką umowy o dzieło rolnik wykonuje pełnoetatową pracę.

A wtedy….

Czekają Cię problemy.

Nadal chcesz sobie dorobić? Przeczytaj: Praca dodatkowa i dorywcza: 18 pomysłów jak dorobić do pensji [stawki].

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

4 Składki ZUS na umowie o dzieło

Umowa o dzieło a składki ZUS to krótki temat.

Pracując na umowie o dzieło, nie odprowadzasz ani składki zdrowotnej, ani emerytalnej, ani rentowej (chyba że umowa zostaje zawarta z własnym pracodawcą).

To powoduje, że przy takiej samej kwocie brutto na umowie o dzieło zarobisz więcej niż na umowie zleceniu czy umowie o pracę.

Ale:

nie odkładasz ani złotówki na emeryturę z ZUS

nie skorzystasz bezpłatnie z państwowej służby zdrowia w ramach NFZ

możesz zapomnieć o zwolnieniu lekarskim.

Rachunek do umowy o dzieło

Podobnie jak w przypadku zlecenia, umowa o dzieło musisz rozliczać za pomocą rachunku.

(Oczywiście wtedy, gdy wykonujesz dzieło zamówione przez firmę, a nie osobę prywatną.)

Chcesz sprawdzić, jak to wygląda na papierze?

Proszę–

tutaj zobaczysz wzór rachunku do umowy o dzieło.

W dokumencie powinny się znaleźć takie informacje, jak:

Twoje dane

dane podmiotu zamawiającego wykonanie dzieła

data podpisania umowy oraz ewentualnie numer druku

kwota wynagrodzenia brutto

informacja o opodatkowaniu.

W rachunku do umowy o dzieło można też dodać informacje o sposobie zapłaty oraz termin, w którym wykonawca dostanie wynagrodzenie.

Zobacz: Jak negocjować wynagrodzenie? 13 rad, jak rozmawiać o pieniądzach

5 Umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich

Najlepiej to wyjaśnić na przykładzie branży muzycznej.

Wyobraź sobie autora piosenek—

Powiedzmy, że będzie nazywał się Taco Hemingway i dostanie zamówienie od producenta muzycznego na napisanie hitu.

Piosenka ma być grana wszędzie, uzależniać młodzież i mieć minimum 500 000 wyświetleń na YouTube w ciągu tygodnia.

Taco się zgadza i podpisuje umowę o dzieło z przeniesieniem praw autorskich.

Tak życzy sobie zamawiający, ponieważ wie, że zyska wtedy m.in.:

możliwość swobodnego korzystania z dzieła

prawa majątkowe do dzieła

uprawnienie do przerabiania dzieła

uprawnienie do tłumaczenia utworu.

W treści takiej umowy powinny znaleźć się wszystkie przypadki i sposoby wykorzystania dzieła, nazywane mądrze polami eksploatacji utworu.

Ale zaraz, co z autorem?

Dla niego przewidziano obniżenie podatku.

Naliczając go, uznaje się, że z powodu przekazania praw autorskich na zamawiającego, koszty uzyskania przychodu przez wykonawcę wynoszą 50% — i dopiero od tej połówki wynagrodzenia wykonawca płaci zaliczkę na podatek dochodowy do Urzędu Skarbowego.

Brzmi korzystnie?

Tak, ale w wielu przypadkach dla wykonawcy tylko jednorazowo:

Owszem, płaci mniejszy podatek i więcej pieniędzy za wykonane dzieło zostaje mu w kieszeni, ale—

Zamawiający zyskuje wtedy prawa majątkowe do dzieła i może zarabiać na nim wielokrotnie.

Taco coś o tym wie. Nie bez powodu rapował, że musi coś zbudować od zera, nie może już polegać na tych umowach o dzieło.

Jesteś artystą i szukasz pracy? Przeczytaj nasz artykuł o pracy w kulturze.

6 Wypowiedzenie umowy o dzieło — czy jest możliwe?

Pojęcia wypowiedzenie umowy o dzieło za porozumieniem stron czy okres wypowiedzenia umowy o dzieło nie istnieją.

Z umowy o dzieło można zrezygnować w każdym momencie, ale wiąże się to z konkretnymi zobowiązaniami:

Wypowiedzenie umowy o dzieło przez zamawiającego

Kodeks cywilny (a dokładniej art. 644) mówi, że do czasu zakończenia dzieła zamawiający może w każdej chwili odstąpić od umowy, a od wypłacanego wynagrodzenia odjąć to, co przyjmujący zamówienie zaoszczędził z powodu niewykonania dzieła.

Natomiast w artykule 635 KC czytamy, że:

Jeżeli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła.

Wypowiedzenie umowy o dzieło przez wykonawcę

W tym przypadku Kodeks Cywilny podaje dwa powody:

(Art. 645 KC) Wykonawca może odstąpić od umowy o dzieło jeśli jest niezdolny do pracy.

Umowa staje się również nieważna w przypadku śmierci wykonawcy.

Wtedy (Art 645 § 2), jeśli materiał był własnością przyjmującego zamówienie, a częściowo wykonane dzieło przedstawia wartość dla zamawiającego, przyjmujący zamówienie lub jego spadkobierca może żądać, ażeby zamawiający odebrał materiał w stanie, w jakim się znajduje, za zapłatą jego wartości oraz odpowiedniej części wynagrodzenia.

(Art. 632 KC) – Jeżeli wskutek zmian, których nie można było przewidzieć, wykonawca chce zwiększyć wynagrodzenie, a zamawiający się nie zgadza, sąd może rozwiązać umowę.

Kiedy jeszcze można wypowiedzieć umowę o dzieło?

Gdy wykonawca spóźnia się z oddaniem dzieła.

Jeśli odbiorca dzieła już w trakcie trwania umowy orientuje się, że opóźnienia są zbyt duże, by można było liczyć na oddanie dzieła w terminie, ma prawo rozwiązać umowę przed jej zakończeniem.

Jeżeli wykonawca wykonuje dzieło w sposób wadliwyalbo sprzeczny z umową.

Wtedy zamawiający może wezwać wykonawcę do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innemu wykonawcy.

Jeśli wykonujący dzieło nie przeprowadza prac zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem.

To sytuacja, która dotyczy zamówień na wykonanie czegoś według wcześniej założonego planu np. wykonać zdjęcia serii imprez. Jeśli wykonawca dzieła nie stawia się w ustalonym czasie w zaplanowanym miejscu, odbiorca może wycofać się z umowy.

(Art. 640 KC) Jeżeli do wykonania dzieła potrzebne jest współdziałanie zamawiającego, a tego współdziałania brak, przyjmujący zamówienie może wyznaczyć zamawiającemu odpowiedni termin z zagrożeniem, iż po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu będzie uprawniony do odstąpienia od umowy.

Punkt 3 to jedna z pułapek umowy dzieło. Mimo, że ten typ umowy nie przewiduje nad wykonawcą żadnego nadzoru, to uważne oko zamawiającego ma prawo kwestionować Twoje starania w przebiegu prac.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wycofywania się z umów? Przeczytaj nasz artykuł: Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika.

7 Umowa zlecenie a umowa o dzieło?

To jest bardzo delikatna kwestia.

Dlaczego?

ZUS lubi kontrolować prawidłowość zatrudnienia i gdy odkryje, że coś jest nie tak, możesz być narażony na duże kary finansowe.

Podam Ci przykład.

Kilka lat temu głośno było o sprawie muzyczki, która wykonywała z orkiestrą koncert dla Zamku Książąt Pomorskich w ramach umowy o dzieło.

Kontroler z ZUS-u ocenił, że artystka powinna być zatrudniona na umowę zlecenie.

Jak to?

Otóż w tym przypadku ZUS uznał, że muzyk wykonujący koncert nie tworzy autorskiego dzieła, a jedynie odtwarza utwór, będący dziełem już napisanym wcześniej przez innego autora.

Rada: Jeśli to Ty zamawiasz u kogoś wykonanie dzieła, żeby uniknąć podobnych kłopotów, musisz tak sformułować umowę, by wskazywała na rezultat, a nie czynność.

Kolejną kwestie, które musisz wziąć pod uwagę przy porównywaniu umowy o dzieło i zlecenia, to:

składki ZUS i NFZ lub ich brak

opodatkowanie zarobków

kwota netto, czyli ile zarobisz na rękę.

Przyjmijmy, że możesz zarobić 2000 zł brutto.

Ile zostanie Ci w portfelu po odliczeniu wszystkich składek?

Poniższa tabela pokazuje porównanie kwoty brutto i kwoty netto dla obu typów umów.

Umowa o dzieło a umowa zlecenie — porównanie zarobków

Umowa o dzieło Umowa zlecenie kwota brutto 2000 zł 2000 zł składki ZUS i NFZ nie dotyczy

składka emerytalna: 195,20 zł

składka rentowa: 30 zł

składka zdrowotna: 155,32 zł zaliczka na podatek dochodowy do US 2000 zł−20% (KUP*) = 1600 zł

1600 zł x 18% = 288 zł 248,52 zł kwota netto 1712 zł 1455,48 zł

* koszty uzyskania przychodu

Poza tym, że przy kryterium zarobków umowa o dzieło wygrywa ze zleceniem (jeśli weźmiemy pod uwagę ubezpieczenie, to może oddać mecz walkowerem), czy widzisz jeszcze jedną korzystną tendencję?

Podpowiem: jest to korzyść dla zamawiającego.

Chodzi o koszty pracodawcy, które w przypadku umowy o dzieło są zerowe.

Sprawdźmy zatem, jak w bardziej szczegółowym podsumowaniu umowa o dzieło wypada na tle zlecenia:

Umowa zlecenie a umowa o dzieło — porównanie (zalety i wady)

Wynagrodzenie

W przypadku umowy zlecenia zleceniodawca nie może zapłacić Ci mniej niż 14,70 zł brutto za godzinę (od 2019 roku).

Na umowie o dzieło Twoje wynagrodzenie będzie takie, jakie ustalisz z zamawiającym.

Składki

Na zleceniu jesteś ubezpieczony.

Na umowie o dzieło nie masz prawa do ubezpieczeń emerytalnych, chorobowych, rentowych, wypadkowych ani zdrowotnych.

Wypowiedzenie

Umowa zlecenie może być wypowiedziane w każdym momencie.

Umowę o dzieło rozwiązuje się w konkretnych przypadkach, których część opisaliśmy w poprzedniej sekcji, czyli np. gdy strona wykonująca dzieło nie dotrzymała terminu, oddała dzieło wadliwe lub gdy wzrosły koszty realizacji zadania, na co nie był przygotowany dziełobiorca.

Stawka podatku

Jest taka sama w przypadku zarówno umowy zlecenie, jak i umowy o dzieło, czyli wynosi 18% przy kwocie wynagrodzenia niższej niż 200 zł.

Może nie jesteś przekonany do żadnej z tych umów? Zależy Ci na innej formie współpracy, ale nie możesz znaleźć pracodawcy, który spełni Twoje oczekiwania?

Pamiętaj, że zawsze możesz walczyć o więcej.

Przeszukaj naszą bazę pracodawców i wybierz dla siebie wymarzoną posadę.

Dowiedz się również, czym jest praca na akord. Piszemy o tym tutaj: Praca na akord — czym jest system akordowy.

8 Zmiany w umowach o dzieło 2019

Najważniejszą zmianą w sprawie zawierania umowy o dzieło było doprecyzowanie przypadków, w których dopuszcza się 50% koszty uzyskania przychodu.

Teraz nie jest to tak proste, jak jeszcze w roku 2017.

Mniejszy podatek w przypadku przeniesienia praw autorskich zapłacą wyłącznie osoby, wykonujące następujące zawody:

architekt

twórca literatury pięknej

twórca sztuk plastycznych

fotograf

muzyk

autor sztuk audiowizualnych

programista komputerowy

dziennikarz,

a także osoby, które prowadzą:

działalność badawczo-rozwojową oraz naukowo-dydaktyczną

działalność artystyczną (aktorzy, reżyserzy, producenci, scenarzyści, operatorzy, montażyści, kaskaderzy, publicyści).

Jeśli należysz do jednej z tych grup, w ramach umowy o dzieło możesz nadal płacić niższą zaliczkę na podatek dochodowy i cieszyć się z tego, że więcej pieniędzy zostaje Ci w portfelu.

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

A może Twoje zajęcie to jedno z tych, które dopiero zostanie sklasyfikowane i nazwane? Jeśli jesteś ciekaw, przeczytaj nasz artykuł: Zawody przyszłości, które będą najbardziej poszukiwane (TOP 10).

Bez względu na to, jaki jest Twój profil zawodowy, praca w ramach umowy o dzieło może przydarzyć się również Tobie.

Co myślisz o tej formie zatrudnienia?

Jestem ciekawa Twojej opinii.

Czym różni się umowa zlecenie od umowy o dzieło?

Zarówno umowa o dzieło, jak i umowa zlecenie są umowami cywilnoprawnymi, pełnią jednakże zdecydowanie inne funkcje i powodują różne skutki.

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło zawierana jest pomiędzy zlecającym dzieło i przyjmującym zamówienie. Przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, natomiast zlecający do zapłaty określonego w umowie wynagrodzenia. Przedmiotem umowy o dzieło muszą być czynności dające konkretny, namacalny rezultat – zarówno materialne, np. wykonanie stołu czy krzeseł, jak i niematerialne, np. zaprojektowanie strony internetowej. Zatem przedmiotem umowy o dzieło może być wytworzenie przedmiotów bądź ich przerobienie oraz naprawa przedmiotów już istniejących.

Umowa zlecenie

Podpisanie umowy zlecenia zobowiązuje przyjmującego zlecenie do dokonania określonej czynności prawnej w zamian za określone świadczenie. Wykonawca umowy zlecenia nie jest ostatecznie odpowiedzialny za jej efekt. Założeniem takiej umowy jest, że jej wykonawca powinien wykonać ją osobiście i z należytą starannością.

Podobieństwa i różnice umów zlecenie i o dzieło

Odpowiedzialność wykonawcy

Zasadnicza różnica pomiędzy umową o dzieło a umową zlecenie polega na odpowiedzialności za jej wykonanie. W ramach umowy o dzieło jej wykonawca odpowiada za rezultat swojej pracy, natomiast w przypadku umowy zlecenia zleceniobiorca zobowiązuje się jedynie do należytego wykonania czynności zawartej w umowie, nie biorąc odpowiedzialności za jej ostateczny efekt. Podobnie wygląda sprawa reklamacji. Co do umowy o dzieło to zleceniodawca ma szerokie uprawnienia w zakresie reklamacji, natomiast umowa zlecenie nie daje takiego prawa.

Kwestie wynagrodzenia – minimalna stawka godzinowa

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązuje minimalna stawka godzinowa przy zatrudnieniu na podstawie umowy zlecenie oraz umowy o świadczenie usług. Od 2022 roku każdy zleceniobiorca musi być zatrudniony z wynagrodzeniem minimalnym 19,70 zł za godzinę. W celu przestrzegania powyższej stawki wskazane jest ewidencjonowanie czasu pracy osób zatrudnionych na podstawie wyżej wymienionych umów. Oznacza to, że wynagrodzenie zleceniobiorców i osób świadczących usługi będzie stanowiło iloczyn stawki godzinowej i liczby przepracowanych godzin. Zmiany te obowiązują jednak tylko zleceniobiorców. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło nie podlegają tym przepisom i ich wynagrodzenie stanowi kwotę, na którą umówiły się strony umowy.

POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia!

Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! Rozliczaj podatki i ZUS przez internet!

Rozliczaj podatki i ZUS przez internet! Zapomnij co to Płatnik! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Składki ZUS

Umowy te różnią się również ze względu na przysługujące w ramach tych umów świadczenia. W przypadku umowy o dzieło wykonawca nie ma prawa do ubezpieczeń emerytalnych, chorobowych, rentowych, wypadkowych ani zdrowotnych i nie opłaca z tego tytułu składek. Jednakże warto zwrócić uwagę, że konieczne jest zgłoszenie zawarcia umowy o dzieło do ZUS na formularzu RUD. Natomiast każda umowa zlecenie podlega obowiązkowemu oskładkowaniu, czyli od każdej umowy zlecenia należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe) oraz ubezpieczenie zdrowotne do momentu przekroczenia przez zleceniobiorcę miesięcznego przychodu na poziomie wynagrodzenia minimalnego obowiązującego w danym roku. Przekroczenie przez zleceniobiorcę kwoty minimalnego wynagrodzenia z wszystkich posiadanych przez niego tytułów do ubezpieczeń powoduje, że kolejna umowa zlecenie obowiązkowo podlega jedynie składce zdrowotnej. Jednakże od obu umów ich zleceniobiorcy muszą zapłacić podatek dochodowy.

Koszty uzyskania przychodów

Zarówno w przypadku umowy zlecenie, jak i umowy o dzieło istnieje możliwość obniżenia podstawy opodatkowania o zryczałtowane koszty uzyskania przychodów. Stawka podstawowa wynosi 20%, a podwyższona 50%, jeśli umowa zakłada korzystanie z praw autorskich.

Podatek dochodowy

Ustalenie odpowiedniej stawki podatku regulowane jest na takich samych zasadach w przypadku obu umów. Jeśli wynagrodzenie brutto z tytułu umowy cywilnoprawnej (tzn. umowy o dzieło lub umowy zlecenia) nie przekracza 200 zł, to należy zastosować 17% zryczałtowany podatek dochodowy (. Jeśli jednak wynagrodzenie jest wyższe, to stosuje się opodatkowanie na zasadach ogólnych.

Porównanie kwoty wynagrodzenia

W poniższym zestawieniu zostanie porównanie wynagrodzenie osoby, która nie posiada innego zatrudnienia oraz złożyła wniosek o nieprzedłużane terminów poboru zaliczki. W obu przypadkach wynagrodzenie brutto będzie wynosiło 2500 zł brutto.

Rodzaj umowy Umowa zlecenie Umowa o dzieło Wynagrodzenie brutto 2500 zł 2500 zł Wyliczenia wynagrodzenia Ubezpieczenie społeczne: emerytalne – 244 zł

rentowe – 37,50 zł Składka zdrowotna: 199,67 zł Podatek: 302 zł Podstawa opodatkowania: 2500 zł – 20% (KUP) = 200 zł Podatek: 2000 zł x 17% = 340 zł Wynagrodzenie netto 1 716,83 zł 2160 zł Wyliczenia całkowitych kosztów zatrudnienia

Ubezpieczenia społeczne: emerytalne – 244 zł

rentowe – 162,50 zł

wypadkowa (1,67%) 41,75 zł FP – 61,25 zł FGŚP – 2,50 zł brak Koszt zatrudnienia 3012,00 zł 2500 zł

Wypowiedzenie umowy

Zdecydowane różnice występują również w założeniach tych umów, przykładowo umowa zlecenie może być co do zasady wypowiedziana w każdej chwili, natomiast umowa o dzieło określa konkretne warunki, w jakich może dojść do wypowiedzenia. Chodzi tu przede wszystkim o sytuację, gdy np. wykonawca wykonuje dzieło w sposób niezgodny z umową bądź nie dotrzymuje określonych terminów.

Umowa o dzieło 2022 – wzór [DOC, PDF]

Umowa o dzieło to umowa cywilnoprawna, zawiązywana między pracodawcą a wykonawcą w sytuacji, gdy zależy mu na wykonaniu konkretnego przedmiotu lub usługi, definiowanej właśnie jako dzieło. Czym jest umowa o dzieło? Kiedy jest zawierana i czy można od niej odstąpić?

Umowa o dzieło – co powinieneś o niej wiedzieć?

Umowa o dzieło jest jedną z umów cywilnoprawnych. W tym rodzaju umowy istotny jest proces powstawania danego dobra. Inaczej jest nazywana umową rezultatu, a jej przedmiotem jest osiągnięcie określonego efektu. Poprzez jej zawarcie przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania określonego dobra, zaś zamawiający – do zapłaty ustalonego wcześniej wynagrodzenia.

“Dzieło” jako przedmiot umowy o dzieło

Dzieło jest definiowane jako produkt lub twór, który powstał w wyniku wykonywania jednej bądź wielu czynności. Dzieło może przyjmować charakter materialny (wykonanie konkretnego przedmiotu) lub niematerialny (np. wygłoszenie przemówienia). Dziełem można nazywać na przykład przygotowanie artykułu, zrobienie zdjęć, tworzenie grafik czy wykonanie konkretnych prac ogrodniczych. Jest to zatem bardzo szerokie pojęcie, definiujące produkt wykonywania przeróżnych działalności.

Czym różni się umowa o dzieło od umowy zlecenie?

Pomimo faktu, że zarówno umowa o dzieło, jak i o zlecenie są umowami cywilnoprawnymi, posiadają one wiele różnic. Zawarliśmy je w poniższej tabeli.

Umowa o dzieło Umowa zlecenie

Wykonawca jest odpowiedzialny za rezultat swojej pracy

Zleceniobiorca nie bierze odpowiedzialności za efekt wykonania czynności zawartej w umowie

Brak kwoty minimalnej wynagrodzenia godzinowego

Istnienie kwoty minimalnej wynagrodzenia godzinowego – 19,70 zł

Nie podlega oskładkowaniu

Podlega oskładkowaniu

Konkretne warunki wypowiedzenia

Możliwość wypowiedzenia w każdej chwili

Umowa o dzieło a składki ZUS

Umowa o dzieło nie podlega oskładkowaniu – oznacza to, że zamawiający nie odprowadza składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na ubezpieczenie zdrowotne czy społeczne. Zamawiający będzie musiał odprowadzać składki wyłącznie w sytuacji, gdy zawiera umowę z własnym pracownikiem, z którym ma zawartą umowę o pracę. Wówczas umowa o dzieło jest zawierana jako dodatkowa umowa zarobkowa, dlatego pracodawca będzie rozliczał przychód pracownika z umowy o dzieło wraz z wynagrodzeniem za pracę.

Zgłoszenie umowy o dzieło w ZUS

Mimo braku oskładkowania umowy o dzieło, od stycznia 2021 roku każdą zawartą umowę trzeba zgłaszać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zgłoszenia umowy dokonuje się wyłącznie w celach statystycznych. Umowę o dzieło należy zarejestrować poprzez formularz RUD do 7 dni od dnia jej zawarcia.

Umowa o dzieło a status bezrobotnego

Już samo podpisanie umowy o dzieło wiąże się z utratą statusu bezrobotnego. Osoba bezrobotna musi zgłosić ten fakt w powiatowym urzędzie pracy do 7 dni od dnia podpisania rzeczonej umowy. Za niedotrzymanie tego obowiązku grozi kara grzywny o wartości co najmniej 500 złotych. Bezrobotny zostaje wyrejestrowany z urzędu na czas trwania umowy o dzieło. Dopiero po jej zakończeniu może ponownie się zarejestrować.

Czy umowę o dzieło można wypowiedzieć?

Nie. W przypadku umowy o dzieło możliwe jest wyłącznie odstąpienie, jednak tylko w ściśle określonych warunkach → dowiedz się, jak odstąpić od umowy o dzieło.

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło – co powinna zawierać?

Umowę o dzieło można zawrzeć w dowolnej formie – pisemnej lub ustnej. Rekomenduje się jednak, aby dla komfortu obu stron spisać jej warunki. W żadnej umowie o dzieło nie może zabraknąć:

daty i miejscowości zawarcia umowy,

danych zamawiającego,

danych wykonawcy,

przedmiotu umowy,

terminu ważności umowy,

kwoty wynagrodzenia,

określenia, która ze stron zapewni materiały i narzędzia niezbędne do wykonania dzieła,

ustalenia kary umownej za niewykonanie dzieła w terminie.

Wzór umowy PDF i DOC

Umowa o dzieło oferuje zdecydowanie największe ulgi w kwestii składek na ubezpieczenia. Wykonując zlecenie na podstawie umowy o dzieło w określonych sytuacjach możesz skorzystać również z odliczenia nawet do 50% wartości całej kwoty w postaci zryczałtowanego kosztu uzyskania przychodu.

Pobierz wzór umowy o dzieło w formacie PDF oraz DOC

Umowa o dzieło należy do umów cywilnoprawnych i jest regulowana po przez kodeks cywilny. Najbezpieczniejszą formą zawierania tego typu umowy jest zawarcie jej na piśmie.

Informacje ogólne | Umowa o dzieło

Co prawda przepisy nie nakazują takiego postępowania, natomiast jest to najbezpieczniejsze wyjście, które zabezpiecza obydwie strony. Podstawą umowy o dzieło powinno być wykonanie określonego ukończonego działania w zamian za odpowiednią kwotę na jaką umawiają się strony.

W przeciwieństwie do umowy zlecenie, gdzie dana praca nie musi być ukończona, ważne by była wykonywana, w umowie taka praca powinna mieć swój koniec oraz oczekiwany efekt końcowy, dany rezultat. Dlatego też wykonując dzieło na podstawie umowy o dzieło jesteś w pełni odpowiedzialny za efekt końcowy oraz jesteś zobowiązany do napraw w ramach gwarancji w określonym czasie.

Ważne jest tu nie tylko nazwa umowy, ale przede wszystkim jakie są do wykonania zadania. Brana jest pod uwagę treść umowy i to ona jest najważniejsza do określenia rodzaju umowy, czy jest to umowa o dzieło czy zlecenie.

Sporządzając umowę w formie pisemnej masz możliwość uwzględnienia wszystkich szczegółów dotyczących części technicznej gotowego zadania. Tego jak ma wyglądać określone zadanie oraz kiedy i na jakich warunkach następuje płatność.

Foto:pxhere.com

Kwota zapłaty w tej umowie może być również rozłożona na kilka etapów. Płatności w takim przypadku następują po ukończeniu i odbiorze określonej wcześniej w umowie części całego przedsięwzięcia. Umowa również określa wtedy jaka część całości sumy powinna być wypłacona wykonawcy danego działania.

Co powinna zawierać umowa o dzieło

Prawidłowo sporządzona umowa o dzieło powinna zawierać następujące elementy:

datę oraz miejsce zawarcia umowy o dzieło,

obydwie strony umowy,

opis zamawianego dzieła,

dokładny zakres współpracy,

kwotę oraz termin płatności na jaką jest zawarta umowa,

sposób w jaki nastąpi zapłata,

szczegółowe informacje na temat kto i jakie ponosi koszty (materiały itd.)

własnoręczne podpisy stron.

Tak sporządzona umowa, zawierająca powyższe elementy będzie stanowiła zabezpieczenie każdej ze stron.

Wysokość stawek opodatkowania

Rozliczając się z Urzędem Skarbowym na podstawie umowy o dzieło masz możliwość odjęcia od całej kwoty umowy, tak zwany zryczałtowany koszt uzyskania przychodu. Po za pewnymi wyjątkami wysokość kosztu uzyskania przychodu wynosi 20%. Natomiast gdy wykonywane dzieło ma charakter działalności twórczej, zryczałtowany koszt uzyskania przychodu wynosi 50%.

Kwotę odpowiedniego (20% lub 50%) zryczałtowanego kosztu uzyskania przychodu odejmujemy od kwoty przychodu pomniejszonej o składki ubezpieczeniowe, jeśli one dotyczą.

Po odjęciu od całości przychodu kosztów uzyskania przychodu oraz składek ubezpieczeniowych, jeśli są wymagane, powstaje kwota do opodatkowania. Podatek dochodowy od umowy o dzieło wynosi 19%.

Składki na ubezpieczenia – kiedy należy płacić

Od umowy zleceniobiorca nie ma obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia socjalne, chorobowe lub zdrowotne. W przypadku zleceniodawcy również i on jest zwolniony z uiszczania opłat na składki ubezpieczeń socjalnych, wypadkowych jak również na fundusze pozaubezpieczeniowe.

Istnieje natomiast wyjątek, kiedy od umowy o dzieło mogą być naliczane składki ubezpieczeniowe. Dzieje się tak w przypadku, gdy zleceniodawcą umowy o dzieło jest własny pracodawca.

W takiej sytuacji obowiązują takie same zasady jak podczas umowy o pracę.

Masz obowiązek płacenia pełnych składek ubezpieczeniowych jeśli zleceniodawcą jest Twój pracodawca

W pozostałych przypadkach nie masz obowiązku odprowadzania składek ZUS. W związku z tym wykonując zlecenie na podstawie tej umowy, zleceniodawca nie ma obowiązku do udzielania urlopów oraz innych świadczeń socjalnych.

Wypowiedzenie umowy o dzieło

Umowę tą może wypowiedzieć każda ze stron przed ukończeniem całości dzieła.W takiej sytuacji strona wypowiadająca powinna zapłacić stronie wypowiadanej za szkody jakie poniesie z powody wypowiedzenia umowy.>

W umowie tej podobnie jak w umowie zlecenie nie obowiązuje określony przez ustawodawcę okres wypowiedzenia. Natomiast strony mogą dojść do porozumienia i podczas sporządzania umowy o dzieło taki okres określić.

Ustalony w umowie okres wypowiedzenia dostosowany do określonej działalności pozwoli na zmniejszenie strat z powodu możliwych przestoi.

W umowie tej podobnie jak w umowie zlecenie nie obowiązuje określony przez ustawodawcę okres wypowiedzenia

Wynagrodzenie za ukończone dzieło zleceniodawca ma obowiązek zapłacić po oddaniu ukończonej określonej czynności, które zostało wykonane zgodnie z określonymi w umowie warunkami.

Podsumowanie

Umowa ta po za jednym przypadkiem, gdy zleceniobiorca wykonuje pracę dla pracodawcy, nie zobowiązuje do płacenia składek ubezpieczeniowych oraz na fundusze pozaubezpieczeniowe. Istnieje tu pewna dowolność co do składek odprowadzanych do ZUS-u. Dodatkową ulgą jest również możliwość skorzystania z 50% zryczałtowanego kosztu uzyskania przychodu w sytuacjach, gdy wykonywane dzieło ma charakter działalności twórczej.

Źródło: Artykuł opracowany na podstawie informacji dostępnych na biznes.gov.pl

키워드에 대한 정보 umowa o dzieło pdf

다음은 Bing에서 umowa o dzieło pdf 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Umowa ZLECENIE a umowa o DZIEŁO – co je różni? (2022 + Polski Ład)

  • umowa zlecenie 2022
  • polski ład zlecenie
  • umowa zlecenie zus
  • umowa zlecenie składki
  • umowa zlecenie
  • umowa o dzieło 2022
  • umowa zlecenie a umowa o dzieło
  • zlecenie a dzieło
  • umowa o dzieło polski ład
  • umowa zlecenie nowy ład
  • zlecenie czy dzieło polski ład
  • umowa zlecenie podatki 2022
  • umowa o dzieło składki 2022
  • umowa o dzieło podatki 2022
  • nowy ład
  • polski ład
  • umowa zlecenie czy umowa o dzieło 2022

Umowa #ZLECENIE #a #umowa #o #DZIEŁO #– #co #je #różni? #(2022 #+ #Polski #Ład)


YouTube에서 umowa o dzieło pdf 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Umowa ZLECENIE a umowa o DZIEŁO – co je różni? (2022 + Polski Ład) | umowa o dzieło pdf, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  Maya Angelou Haters | Dr. Maya Angelou. How Can We Overcome Racism And Hate? 상위 5개 베스트 답변

Leave a Comment